od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Únor v roce 2012
 • Zobrazuji 55 zaznamu.
 • 2.2.2012 01:31Saskie
  to Kikina: Tak piliny nedávat určitě! Kdyžtak bezprašné hobliny. Ale nevím teda, kde kupujete dřevěné pelety či jak to děláte, že jedna činčila spotřebuje za 105 Kč na podestýlce za týden. Když si vezmu tento pytel: http://cincilka.cz/products/143-drevena-podestylka-8-l.aspx tak ten vydží určitě na měsíc. Ale každého věc. Také se dají podobné pelety koupit ve velkém pytli třeba v obi, takže to vyjde ještě na polovinu, akorát to chce siláka, aby to odtáhl.
  Jinak mimíška jsem sama brala den po narození do ruky, ale jen tak, že mě sama jeho mamina nechala. Kdyby vypadala, že s tím nesouhlasí, tak bych to nedělala. Ale jak psala Pacinka, často je dobré mimča kontrolovat, jak přibírají, jestli není třeba dokrmu a pod.
  2.2.2012 13:41Ivíssek
  Kikina- já beru prcky do ruky vždy hned po narození ... musíš vědět váhu... i kdyby samice nesouhlasila..... počkej si až se půjde najíst,či napít. Ale s tím jsem nikdy problém neměla.Na co čekat den dva....kdyby byl problém je možný že pak mládě už nezachráníš
  5.2.2012 13:10kakaaaaa
  nazdárek všichni chtěl jsem se zeptat jestli můžu mí jednu až dvě čincili v takékleci na délku 77 cm a na ýšku 35 cm
  5.2.2012 13:26Bodlinka
  kakaaaaa - ahoj, to je klec pro králíka, pro činčilu je velmi nevhodná. Činčila potřebuje aspoň metr na výšku, aby mohla skákat a šplhat (tak trochu jako veverka), jinak jí ochabnou svaly. Minimální rozměry na jedno zvíře by měly bít metr na metr na 60cm. Do králičí klece je možné umístit činčilu pouze dočasně a to při léčbě zlomené nožičky, kdy je nežádnoucí nohu zatěžovat a skákat.
  5.2.2012 16:48poli11
  kolik přibližně stojí činčila?
  5.2.2012 18:27Bodlinka
  poli11- to záleží na mnoha faktorech - zejména kvalitě chovu, vzácnosti mutace.. Běžnější mutace se dají pořídit cca od 500-4000. Vzácnější a náročnější mutace se pohybují v řádech desetitisíc :)
  5.2.2012 18:51Vignette
  Taky záleží na tom, jestli chceš činčilu ze zverimexu (nedoporučuju) nebo od chovatele. Ta samá standartní činčila může ve zverimexu stát 1000 a u chovatele třeba 300 Kč.
  5.2.2012 19:47Bodlinka
  To je pravda, v pražských zverimexech stojí ta nejběžnější činčila (většinou se špatnou genetickou výbavou) 1400, chovatelé tutéž prodají i za 200 plus vám k nim něco řeknou. Dobrý chovatel se vyvaruje příbuzenecké plemenitbě, která je příčinou mnoha zdravotních komplikací a nízké životnosti činčilek.
  6.2.2012 09:41Pacinka
  kakaaaaa: tahle klec je nevhodná jak pro činčilu, tak pro králíka. Pro králíka je to příliš malé, tam je to dobrý od metru, metru dvacet na délku. A jak už bylo psáno, činča potřebuje klec hlavně vysokou..aby mohla skákat, což v takhle mrňavé kleci fakt nemůže.
  8.2.2012 07:34činčila
  Dobrý den,uvažujeme o koupi činčilky, hodně jsem tady na stránkách přečetla, ale chci se zeptat je vhodná k poměrně malým dětem, je ochočitelná, dá se naučit na zavolání na mazlení atd.
  Díky
  8.2.2012 08:04Čipka
  činčila-k malým dětem bych ji vůbec nedoporučovala.Činčila je noční tvor,přes den se nesmí budit a jak znám děti,tohle většinou nepochopí.Záleží na tom,jaký mají děti vztah k zvířatům a jak jsou schopné akceptovat jejich biorytmus.Myslím,že pro ně je lepší morče nebo králíček.Ale to je můj názor.Jsou lidé,co mají děti i činčily a je to v pohodě.Co se týče mazlení.Je to velmi individuální.Jsou činčily,které jsou mazlivé,ale je to spíše výjimka.Za mazlení se u nich považuje občasné podrbání nebo pohlazení.Na jméno většinou slyší,ale jsou svéhlavé,takže reagují,jen když chtějí.Neřekla bych,že se u nich dá mluvit o ochočenosti.Povahově bych je přirovnala ke kočkám.Jsou svéhlavé,náladové,dokážou se snadno urazit(u nás stačí opozdit se byť jen o pět minut s výběhem).Zase na druhou stranu,pokud budete mít štěstí a narazíte na pohodovou činčilku,je to úžasný tvoreček,který vám dokáže ukázat,že vás má rád a pozorovat ho je lepší než televize.Ještě je dobré se zamyslet nad tím,jestli jste schopni zajistit mu podmínky pro hezký život.Což je velká klec nebo skříňovka(čím větší,tím lepší),kvalitní krmivo,bezpečný každodenní výběh a klid přes den.Pokud činčilka onemocní,kvalitní veterinární péči a náklady ne léčbu,které nebývají malé.No a hlavně,činčilka by neměla být sama.Je lepší pořídit dvě.Budou veselejší a spokojenější.A taky je uslyšíte povídat.Pokud je činčilka sama,většinou toho moc,,NENAMLUVÍ'' a bývá smutná.Pokud vás ještě něco zajímá,klidně se ptejte,vždycky vám někdo odpoví.Ono těch informací nikdy není dost.
  8.2.2012 09:11Jejula
  Pro děti je podle mě lepší morče nebo králíček.Činčila určitě ne.Te´d o víkendu u nás byla švagrová s dítětem a můj činčilák nemá rád cizí lidi tak na švagrovou začal štěkat a malej strkal prstičky k činčile tak ho kousla,ale ne moc tak se ji teď boji.Můj je naštěstí celkem mazlivej nechává se drbat a celkem mi i vydrží v ruce,když ho chytnu.A je naučenej,když je ve výběhu a vleze do šatny a já mu tam rožnu a otevřu tak přiběhne za mnou.:-))) Ale každá činčilka je jiná.A ochočení trvá většinou dlouho co jsem četla.
  8.2.2012 16:48Vignette
  No, jak už bylo řečeno, činčilu k dětem bych moc nedoporučila. Je třeba hodně trpělivosti, ze začátku jsou činčily spíš bojácný, ochočují se pomalu a myslím, že většina není mazlivá téměř vůbec, pokud za mazlení nepovažujete to, že se nechá podrbat pod krkem a občas si k vám přijde sednout na klín ;)
  8.2.2012 20:30Bfuks
  Ahoj,od té doby co jsme si koupili novou činčilku,je náš Mo (starší činčilák) v menší kleci,než na jakou byl zvyklý. Teď,skoro každou noc okusuje klacky co má na zavěšení v kleci. Dělá to strašný hluk,což o to,ale teď dokonce sežral celej klacek,psali tu,že by se mu nic stát nemělo :(. teď k dotazu.. Myslím si,že tu večer dělá hluk schválně,protože chce pustit ven a tak upozorňuje,je to možný?
  - - - - -
  Ahoj:-). Máme nového činčiláka,kterému jsme samozdřejmě zakoupili i jídlo.. Zdálo se mi výt dobře,je to i vyhrazené poiuze pro činčily, ale to on nechce, dostali jsme k němu totiž směs,na kterou byl zvyklý. a můj dotaz zní,co vy přimícháváte do jídla? pokud tam něco dáváte,nebo co dáváte jako pamlsek, mám tam ovesné vločky,sušené šípky,lístky suš,. růží, sušená mrkev,sušená jablka,sušené banány a samozdřejmě granule. Co dále dáváte?
  8.2.2012 20:37ewyk
  Bfuks strava činčiliek musí byť zložená len zo sena a kvalitných granúl (žiadna zmeska). nesmú dostávať nič čerstvé, ako pamslok sušené bylinky, sušené goji, hrozienko, kúsok jablka.
  Ten hluk môže robiť aj preto že chce ísť von, alebo preto že je sám a nudí sa.
  9.2.2012 09:44Pacinka
  činčila: k malým dětem snad raději nic, nebo morčátko..a pod dohledem. Sama mám kromě činčil králíky a vím, jak jsou teritoriální a svéhlaví. Z malých dětí mají hrůzu a ze strachu by dokázali být buď pekelně agresivní nebo dostat infarkt. Králíci povětšinou nemají rádi tahání a nošení, když už, dávají přednost hlazení, když přijdou sami. Do klece sahat jen v nepřítomnosti králíčka, špatně nesou narušení teritoria a mohou tím pádem pěkně tvrdě startovat.
  Činčila je konstitučně ještě křehčí než králík, děti nemají příliš cit na to, jak zvířátko správně a jemně držet, takže byly i případy, kdy dítě zmáčklo činčilku, které pak vyhřezla střeva.
  9.2.2012 22:26Vlasta
  dobry den cim je nejlepsi vystylat domecek cincile?
  10.2.2012 07:50Čipka
  Vlasta-činčilce se domek ničím nevystlává.Nejradši leží na holé podlážce.Pokud ji tam dáte nějáký hadřík,stejně ho vyhodí.Naše Čipka má v každém domku plyšáka na kterém se válí,ale v noci je taky vyháže ven.
  11.2.2012 15:44vlasta
  takže jí tam můžu dát plyšáka v klidu jo?:)tak to bude mít radost:)
  11.2.2012 18:18Čipka
  Vlasta-no chce to pohlídat,některé činčily ho hned rozeberou.Pokud bude mít plastové součásti,tak je nutné je vypreparovat a očka třeba vyšít.Ale většinou si na ně zvyknou a je to v pohodě.Každá naše holka má dva plyšáky a tahají je po kleci.Kupuju je u nás ve zveráku asi za 40kč a mají atest pro děti.Nic čínskýho bych jim nedala.
  11.2.2012 20:01Jejula
  Čipka: To jsou plyšáci pro psy?já jsem si teda plyšáků ve zveráku nevšimla.A 40kč dobrá cena.
  12.2.2012 11:50Čipka
  Jejula-no právě.Cena super a vyrábí to snad někdo ve Vrchlabí.Nevím,jestli jsou přímo pro psy,spíš bych řekla,že pro děti (když to atest pro děti),ale paní je nabrala do zveráku.Jsou to různá zvířátka,všechny stejně velká a docela hezká.
  12.2.2012 13:01kou
  Zdravim kamarád mě včera požádal o to jesli bych mu na 14 dní nepohlídala jeho činčilky.. rekonstruuje byt a to je pro činčili nic moc.. nikdy jsem činčili neměla a tak se hned jukla sem na stránky abych věděla jak se o ně starat.
  přivez mi je teda podle mě v dost malý kleci pro dvě činčili, chtěla bych jim tam udělat nějaká patra, aby mohli hopsat, můžu normálně jako hamaky pro potkany? četla jsem že když pozřou textilii může jim to ublížit... dál mi pro ně přivezl granule darwin, po vlastních zkušenostech s králíkem a darwinem je dnes vyhodím a koupím nějaké kvalitní.. můžete mi nějaké doporučit?
  seno mi knim nepřivezl vůbecc ale četla jsem že ho mají dostávat, můžou dostávat stejné seno jako králíci nebo nějaké spešl...?
  v kleci byl ještě uplně dokonale rozebraný dřevěný domek nbo spíš jeho zbytky, můžu jim ho nějak nahradit třeba kartonovou krabicí s otvorem? aby se měli kam schovat?
  děkuji předem za odpovědi....
  12.2.2012 21:11ewyk
  kou máš pravdu, darwins patrí do koša a nie k jedlu :D ja mám odskúšané tieto granulky https://obchod.kralici.cz/p950-versele-laga-chinchilla-degu-pro.aspx, https://obchod.kralici.cz/p898-beaphar-care-cincila.aspx, https://obchod.kralici.cz/p951-versele-laga-chinchilla-complete.aspx ale ak máš doma kvalitné granulky pre králiky, môžeš dať aj tie. Seno je samozrejmosť, môže byť také isté ako dávaš králikom. Hlavne nesmieš dávať žiadnu zeleninu ani ovocie, maximálne tak sušené bylinky, sušený kúsok jablka, goji, hrozienko. Domček z krabice asi neni dobrý nápad, lebo ho okamžite zlikvidujú, ak nechceš nič kupovať tak im môžeš dať napríklad keramický kvetináč bez glazúry, ak ho máš doma. Za seba môžem povedať, že u nás hamaky nemajú dlhé trvanie, vždy ich stihli zlikvidovať skôr ako ich použili.
  13.2.2012 07:56Čipka
  kou-poličky potřebují,aby mohli skákat.A taky ještě koupací písek.Jinak kartonové krabice taky holky měli,než dorazil domek,ale musí být čisté bez potisku.A likvidace je rychlá.Hamaky se u nás ani u jedny myšky neosvědčili,spíš je zajímalo to,jak přehryzat šňůrky.Voda se dává odstátá nebo převařená.Jinak vše,jak píše ewyk
  13.2.2012 10:50Bodlinka-h
  kou - jak píše Čipka, chybý tam koupací písek a koupelna, což je pro činči postatné. Seno je totéž jako pro králíky, ovšem s těma granulema bych byla opatrná a králičí jim nedávala. Činčily mají dost křehký trávicí trakt, takže bych sice pořídila kvalitnější granulky, ale darwina bych nevyhazovala, ale obojí granulky míchala (aby se ti nepos*** z náhlý změny), zvlášť, jestli je kamarád po těch 14 dnech bude zase cpát Darwinem, mohly by mít zažívací problémy.
  Jinak budou mít určitě radost i z obyčejné ruličky od toaletního papíru :)
  13.2.2012 18:05Hanča88
  Ahoj, chtěla jsem se zeptat kolik by mela vazit 6-7 mesicni cincila. dekuji
  13.2.2012 18:07kou
  děkuji všem za rady, písek pro činčili přivezl a koupelnu jim udělám,květináč nemámm takže jim prozatim bude muset stačit kartonovy domek i kdyz s jeho dlouhouo zivotností nepočítám, chtěla jsem se ještě zeptat, mám tu starou vysokou klecc po potkanech sla by na to přidělat a měli by to mnohem větší ale patra do ty klecee jsou vyrobeny z umělohhmotnejch podkvětináčů, bojim se aby jim to nic neudelalo kdyby to okousali a snědli, hamaky vyzkouším a uvidim, nemám tu žádne dřevo ze kterýho bych jim mohla udělat patra.. :( krmení přimíchávváme aby si zvykli a kamarádovi rozhodne darwina rozmluvim.. i sme se s přítelem dohodli že mu když bude souhlasit vyrobíme pro ně nějakou pořádnou skřínovku..
  a jeste jeden dotaz, na tu koupelnu tu nemám žádný menší akvarko čitak, můžu to dát do plasstový rohovy toalety?
  13.2.2012 19:42Čipka
  kou-písek jim můžeš do tý toalety dát,jen budeš mít větší nepořádek.Ty podkvětináče bych nedávala,lepší by byly nějáký prkýnka.

  Hanča88-to je velmi individuální.Optimální by bylo tak 500gramů.Ale záleží na genetice i na krmení.Jsou činčily,které mají jen 350,ale i 600 gramů.
  13.2.2012 20:02Hanča88
  ta moje je od lonskych prazdnin, asi od zari a ted v unoru vazi 390g. je to dobra vaha? Nebo ma trosku pribrat?
  - - - - -
  jde mi o to jestli je to dobra vaha na pripusteni
  13.2.2012 21:28Pacinka
  Hanca88: váha samičky, u které je v plánu mateřství, by měla být tak 550 g, věk minimálně osm měsíců. Jinak..činčily se nepřipouštějí, činčily tvoří citové vazby a páry. Nefunguje to jako u psů, koček, králíků...samce bys musela mít vlastního. Po porodu pomáhá s mláďátky, jejich výchovou a hlídáním.
  13.2.2012 21:31Čipka
  Hanča88-k samečkovi může až bude mít minimálně 500-550 gramů,jinak tím riskuješ její život i život miminek.A nejdříve v jednom roce.A činčilky se nepřipouští.Žijou v párech a společně vychovávají potomky.
  13.2.2012 21:38Hanča88
  a kdyz bych mela toho cincilaka zatim oddelene, vedle v kleci, aby si na sebe zvyknou(pokud si zvyknou) a samička az pribere a doroste tak je muzu dat k sobe ne?
  13.2.2012 21:45Pacinka
  Hanca88: teoreticky ano, chce to je postupně seznamovat..a opravdu až po tom osmém měsíci. Otázkou je, co bude s mláďaty. Máš je komu dát? Máš pak klec na odstav? Počítáš s tím, že je možná ani neudáš?
  13.2.2012 21:50Hanča88
  velkych kleci mam dost, uz i drobek pripravenych, a pocitam s tim ze je treba nikdo nebude chtit. akorat nevim jestli je dobra vaha 6-7 mesicich 390g. Ale snazim se sehnat činčilaka
  13.2.2012 21:52Pacinka
  Hanca88: může ti přibrat, ale taky nemusí. Může zůstat drobnější a do chovu vhodná opravdu nebude...dej jí čas.
  13.2.2012 22:03Hanča88
  dekuji a urcite se zas nekdy ozvu, hezky vecer
  - - - - -
  a jeste neco, v casto kladenych otazkach je, ze je musi mit do dvou let. a kdyz nenabere na vaze tak co?
  13.2.2012 22:10Pacinka
  Hanca88: tak nic..prostě ne každá činčilka může mít mladé. Pokud ji nechceš ohrozit na životě, neriskuj to...prostě budeš mít "jen" mazlíka.
  13.2.2012 22:40Bodlinka
  Hanča88 - to se může dost lišit, záleží na spoustě faktorů (krmení, velikost rodičů/prarodičů, zdraví, zásek během růstu, rychlost růstu...). V závislosti na individuálních předpokladech. Osobně bych řekla, že by měla mít aspoň 400g, ale blbě se tu určuje nějaká hranice...
  K té další otázce s prvním vrhem do dvou let je to proto, že po druhém roce samicím může začít srůstat pánev, pak hrozí velké komplikace včetně úhynu samičky i s mláďaty
  kou- u klece se běžně uvádí, že při větší výšce než 1m se doporučuje předělit celým patrem, aby se nezabily při špatném skoku, ale není to podmínkou. Plastové poličky nejsou ideální, ale pokud je činči nebudou okusovat, ničemu nevadí. Pokud by okusovaly, plast musí pryč...
  Plastový rohový záchodek bude asi k ničemu, při prvním ozkoušení z něj vyhází všechen písek. Víc by se hodila nějaká vyšší, celkově uzavřenější nádoba, kterou nepřevrátí a zároveň ten písek chvíli udrží uvnitř.
  Pokud budete kamarádovi rozmlouvat Darwina, jsem zcela pro. Sice se běžně prodává daleko horší krmivo, ale darwin taky není žádná výhra :) Doporučuju, aby se kamarád mrknul na pár e-shopů, sežene v každym případě kvalitnější krmivo a ve valný většině i levnější (pro srovnání - Apetit v kamenném Pet Centru 400g / 55 Kč, na e-shopech 1kg / 15-20Kč, a to beru tu nejméně výživnou značku, kterou je třeba ještě míchat s něčím lepším)
  Krom obchůdku tady na králících jsou ještě osvěčené třeba tyto :
  www.eliscinobchudek.eu
  www.cincilka.cz
  www.zravamrska.cz
  17.2.2012 18:41Petíís
  Ahoj,moje činčila vydává někdy takový zvláštní hlasitý zvuk.Je to normální?
  17.2.2012 19:21Čipka
  Petiis-podívej se nahoru na ZVUKY a porovnej to.Podle toho poznáš,co se ti snaží říct.
  18.2.2012 10:27Petíís
  Čipka-jo děkuji :)
  20.2.2012 20:37fidunka
  Mám domakrálíčka a brácha si pořídil čičilu je možné je skamarádit?
  děkuji
  20.2.2012 20:38Čipka
  fidunka-myslím,že ne.Králíček je denní zvířátko a činčila noční,takže jiný bioritmus.
  20.2.2012 20:54fidunka
  Čipka-děkuji za info :-)
  22.2.2012 21:01Iva
  Ahoj mám doma činčily holku a kluka nejsou nějak příbuzní. Nevím kde je problém už je mám asi dva roky a pořád ještě neměli malé. Nevíte kde v tom může být problém??Děkuji
  22.2.2012 22:06Vignette
  URČITĚ je to holka a kluk? :-)
  23.2.2012 17:28Niacin
  Ahoj,Mám doma činčilu je hrozně mazlivá ale přes den někdy zakuňká nevíte co to znamená ???? Děkuju
  23.2.2012 17:56Čipka
  Niacin-pokud to je tiché uňuň,tak tě volá.Ale přes den si toho nevšímej.Pokud je to hlasité nadechnutí a vykřiky,tak to jsou zlé sny nebo se bojí.Jinak jsou zvuky popsané nahoře,zkus to porovnat.
  23.2.2012 18:07Niacin
  Děkuju za pomoc a nemohli byste tam dat i zvuky ???? Jako audio abych vedel co to je :)
  Děkuju
  23.2.2012 23:17Vignette
  Tady je i audio- http://cincilavdome.wz.cz/Zvuky.html
  29.2.2012 06:12pomoc
  mam 3 mlade od vcera a umrela nam samice dnesHK tel 733600826 prosim
  29.2.2012 07:19Čipka
  pomoc-ideální by bylo sehnat adoptivní maminku.Nemáš někoho,kdo chová činčilky a má teď mimča?Jinak se dokrmuje kočičím mlékem (koupíš ve zverimexu).Snaž se udržet malé v teple a po každém krmení jemně masíruj bříško.Ze začátku dokrmuj každé 2-3 hodiny injekční stříkačkou bez jehly.Kolik mimča váží?
  29.2.2012 12:26Bodlinka
  pomoc - často se umí postarat tatínek, aspoň co se zahřívání a masírování bříška týče. Dokrmovat je ale potřeba. Ideální by bylo, jak píše Čipka, najít v HK chovatele, který má zrovna taky mladý a dát mimča k náhradní mamče. Jinak může pomoci třeba flaška s horkou vodou obalená ručníkem.
  Držím mimčám palečky :)
  29.2.2012 17:15pomoc
  zatim jsou mimca u kolegyne co ma samici ktera je zahriva aspon a opecovav, nas samec se k tom nejak nema,jinak je musi dokrmovat oni kocicim mlekem tak uvidime,zatim se nedari sehnat nahradni matka,maji od 3,4dkg az do 4,2dkg