Příběh ze života - nemoci kojících králic

Zdravotní problémy kojící Bobiny


Netušené těhotenství
Bobinčiny potíže nastaly již v prvních dnech březosti. Aniž bych cokoliv tušila, zkolabovala po cestě z Jižních Čech do Prahy. Byl třetí týden v červenci a v sedm hodin večer ještě pořádný pařák. Na půl cesty do Prahy jsem si všimla, že se nemůže postavit. Jakoby měla zlomenou pacičku. Zastavili jsme. Pořád padala, neudržela rovnováhu. Správně jsem odhadla, že utrpěla teplotní šok. Stáli jsme kousek za Pískem a hodinu a půl ji křísila. Bobek - tehdy jsem netušila, že je otec budoucích králíčků, byl v pohodě. Bobinčinu březost jsem nezpozorovala dříve, než v den, kdy se jí narodilo pět králíčků. Nebyla jsem na malé připravená.

Kojení a první příznaky nemoci

Z mého hlediska první týden kojení probíhalo vše v pořádku. Ke konci prvního týdne a na přelomu druhého týdne jsem si všimla, že Bobina zůstává ležet před klecí a není v pořádku. Opakovaly se ty samé potíže a zvyšovala se četnost těchto stavů. Jakoby mírně nadmutá se zrychleným dechem a celá se k tomu třásla. V pozdějších dnech jsem slyšela, že vrže i zuby. Den, kdy se stav poprvé nejvíce zhoršil, dostala ke krmení po denní přestávce zelené. Vše jsem přičítala tomu, že je ze zeleného krmení nadmutá. Celou noc jsme ji honili po pokoji, abychom ji přiměli k pohybu. Uvařila jsem podle rad kmínový čaj a odebrala jsem veškeré krmivo. Nicméně stav druhý den pokračoval. Netrval celých 24 hodin, ale několikrát se za den zopakoval. Zejména po krmení. Podezřívala jsem ji, že se přejídá. Vzhledem k tomu, že ještě kýchala, vzala jsem ji na základě doporučení k MVDr. Hrubé na Hůrku. Pro nás trochu z ruky, ale pro Bobinu a pět malých králíčků životně nutné.

První setkání s lékařkou a vyšetření v ordinaci MVDr. Hrubou
Protože se Bobinka po cestě za doktorkou počůrala, bylo možné odebrat vzorek moči. Ze vzorku moči bylo zjištěno, že obsahuje zvýšený počet keto-látek. Nevím, zda tento výraz píši správně, ale zvýšený počet těchto látek znamená, že vydaná energetická hodnota je vyšší, než přijatá. Lépe řečeno, Bobina pro tvorbu mléka šla pod svoje možnosti. Čerpala sama ze sebe, nikoliv z přijaté stravy. Přitom Bobina byla vždy dobře a rozmanitě krmena a po porodu doslova žrala, proto jsem ji podezřívala, že se přežírá. Dále z moči zjišťovali přítomnost proteinů. Ty zase určují, zda je v těle zvířátka zánět. Proteiny byly v pořádku, proto doktorka k léčbě kýchání zatím nepřistoupila. Pro vyrovnání energetické hodnoty píchli Bobině velkou injekci glukózy a malou dávku vápníku. Dr. Hrubá mi téměř nařídila, že ji musím druhý den kontaktovat, jak Bobina po této dávce vypadá. Bohužel, k žádnému zlepšení nedošlo. Dokonce ani další den, kdy jsem měla lékařku opět kontaktovat a poreferovat o stavu mého ušáka.

Pokračování léčby
Stav se nelepšil. Později Dr. Hurbá přistoupila i k preventivní léčbě antibiotikami jménem Borgal. U králíků je rýma velmi nebezpečná, může snadno přejít k zápalu plic, což bývá pro králíky smrtelné. Při druhé nebo třetí návštěvě jsem přišla za doktorkou s tím, že jsem si v moudré knížce přečetla o nemoci kojících samic - ochrnutí žaludku. Popis nemoci zcela seděl na Bobinu. Nikterak dotčeně mi Dr. Hrubá vysvětlila, že moderněji se tato nemoc nazývá gastrická stáze, což může nebo zřejmě souvisí s nedostatkem vápníku. Každý den jsem konzultovala s doktorkou stav a později jsme dostali domů injekce a aplikovali jak Borgal, tak vápník a jednou i glukózu.

A dnes?
Po čtrnáctidenní léčbě není Bobina v úplném pořádku. Kýchá stále. Antibiotika zjevně nezabrala, nebo je původcem rýmy něco jiného. Třes ale postupně mizí a nechci to zakřiknout, ale téměř vymizel. Celkově je Bobina zase živější, zajímá ji okolí a pořád žere. Bohužel, i malým všechno sežere. Vápník ji již nepíchám, ale míchám vitamíny do potravy. Také nám Dr. Hrubá poradila, abychom ji dávali cca 3 ml ananasové šťávy pro lepší trávení. Nyní se budeme radit, zda pokračovat v léčbě antibiotiky a jejich případnou změnu.

Možná příčina onemocnění
Zřejmě odvápnění. Připomínám, že Bobina vyvedla z hnízda všech pět narozených králíčků. Jsou velcí, protože otec byl velký = velká spotřeba mateřského mléka. A rýma? Během kojení má samice celkově oslabenou imunitu. Možná přistydla, jak se celkově ochladilo. Těžko říct.

Závěrem
Teprve při onemocnění Bobiny jsem si uvědomila, jak je králík zranitelný. Jak nutný je citlivý přístup k těmto ušatým zvířátkům. Přehlédnutí nebo zanedbání prvotních příznaků nemoci může být pro zvíře smrtelné. Vychvalování MVDr. Hrubé může znít kýčovitě, ale moc nám pomohla a dovoluji si tvrdit, že léčba byla a dále pokračuje na vysoké úrovni. Měla jsem hrozný strach z toho, jak bude Bobina při vyšetřování vyvádět (je plašan), ale v ordinaci si s ní velice dobře poradili.

Dáša (Bella)


Zpět na hlavní stránku