Nemoci močového měchýře a močové kameny

Počáteční příznaky:
Ztráta návyku chození na toaletu na obvyklé místo, kroucení se při močení, skočení na záchod a hned ven, mokro kolem genitálií či chronické podráždění kůže v okolí, polotuhá moč (připomínající zubní pastu), krev v moči (zjistí vyšetřením moči veterinář). Mnoho lidí si plete přítomnost oranžové až červeně zbarvené králíčí moči v důsledku stravy (mrkev, strava obsahující barviva či chlorofyl) s krví v moči.

Diagnóza:
Navštívit veterináře, nechat udělat rozbor moči a rentgen. Protože králíčí močové kameny a močový písek jsou v podstatě tvořeny kalciem, mohou být viditelné prostým rentgenem. Mnoho normálních králíků může mít nějaký (na rentgenu viditelný) materiál přítomný v močovém měchýři ALE nemají abnormální močové testy a nemají příznaky ukazující na nemoci močového měchýře.

Jakmile je onemocnění močového měchýře potvrzeno, je proveden rozbor moče (kultura), rozbor krve (chem.). Podle toho veterinář pozná závažnost nemoci a to, jak ji u toho konkrétního králíka léčit.

Když jsou rozpoznány kameny:
Kameny je třeba operativně odstranit. Kdyby byly zanechány tak jak jsou, zvětšovaly by se a dráždily a poškozovaly stěny močového měchýře, což by mohlo způsobit chronickou infekci a zánět močového měchýře. Králík by potom bojoval s vážným onemocněním.

V závislosti na stavu králíka v době diagnozy, může veterinář zaprvé stabilizovat pacienta léčbou tekutinami, krmením přiváděným přímo do žaludku (nazogastricky) a antibiotiky předcházejícími chirurgickému zásahu. Po operaci většina králíků potřebuje 1-2 dny hospitalizace pro pokračující terapii zavodňování a lékům proti bolesti.

Močový písek
Jestliže králík nemá močové kameny, ale má nahromaděný hustý kal či písek v močovém měchýři způsobující nemoc a obtíže, léčba může být obvykle léková a není třeba operace.
Opět je doporučováno nedělat jen rentgen a rozbor moče, ale celou močovou kulturu a chemii sera + kompletní krevní testy. To pomůže veterináři odhalit stupeň infekce a stadium nemoci, a to zda ostatní orgány (např. ledviny) nejsou postiženy. Králíci s kalem v moč. měchýři možná budou potřebovat několik dní hospitalizace pro léčbu zavodněním a antibiotiky. Třeba budou potřebovat i manuální pomoc veterináře při vyloučení hustého kalu z moč. měchýře a někdy budou potřebovat i léky proti bolesti, kvůli křeči a bolesti močového měchýře a močových cest.
Domácí péče po propuštění bude zahrnovat min. 10 dní podávání antibiotik. Někdy může být předepsáno i několik týdnů antibiotické léčby v případě, že provedená kultura moči prokázala vážnou infekci. Změny ve stravování jsou také důležité - aby se to neopakovalo (omezení granulí, hodně zeleniny - až hrnek denně - mimo zeleniny bohaté na kalcium, žádné vojtěškové seno, jen normální seno).

Zvířata s nadváhou by měla mít pohyb alespoň hodinu dvakrát denně. (hra na honěnou, nahoru dolu po schodech. Někteří králíci stráví značný čas házením drátěného míče zpátky k vám... apod.). Po antibiotické léčbě je třeba zopakovat rozbor moče a udělat kulturu moče, jestli je infekce vyléčena. Jestliže je onemocnění močového měchýře lidmi rozpoznáno včas a je zahájena léčba, předejde se trvalým poškozením.Dieta pro králíky náchylné na potíže s močovým měchýřem

Ačkoli nebyla vědecky prokázána žádná souvislost mezi kalciem přijímaným v potravě a množstvím kalcia vylučovaným močí, mnoho veterinářů doporučuje klientům, jejichž králíci mají močové potíže, snížit množství kalcia v potravě králíka.

Kalcium je důležitý minerál potřebný pro tělo. Minimální denní požadavek kalcia pro středně velkého králíka je asi 510 miligramů. Toto množství kalcia je obsaženo v méně než 55 g komerční směsi. Ve vojtěšce a jetelovém seně je 2-5 krát více kalcia než je potřeba pro dospělého nekojícího králíka. V travnatém seně je alespoň o 1/2 méně kalcia než ve vojtěšce a jetelovém seně. Komerční granule mají více než dost kalcia pro průměrného domácího králíka a mohou způsobovat zvýšenou hladinu kalcia v krvi. Jestliže se množství kalcia vylučovaného v moči příliš zvedne, mohou začít potíže. Metabolismus kalcia se zdá být u králíků méně komplikovaný než u jiných savců. Dávat králíkovi stravu méně bohatou na kalcium není tak těžké.

Ovoce sice má málo kalcia, ale má zas hodně cukru, takže může tvořit jen malou část jídelníčku. Kořenová zelenina jako mrkev, ředkev, ředkvička mají málo kalcia. Většina zeleného je ve srovnání s tím na kalcium bohatá, ale jsou velmi důležitou složkou zdravého králíčího jídelníčku a proto je nemůžeme omezit. Brokolice, lístky koriandru, řeřicha, celerové listy jsou dobrou volbou při dietě na omezení kalcia.

Brokolicové listy a kapusta by měly být omezeny či vyloučeny v závislosti na vážnosti problému.

Obsah kalcia v některých zeleninách (v miligramech na hrnek):
Brokolice 42
Čínské zelí 32
Mrkev 30
Květák 28
Celer bulvový 68
Celer naťový 44
Mangold 18
Coriandr 16
Řeřicha zahradní 40
Listy pampelišky 103
Šťovík 59
Kapusta 94
Kedluben 34
Petržel 78
Tykev 24
Ředkvičky 28
Špenát 56Výtah z článků:
http://www.rabbit.org/journal/3-5/bladder-disease.html
http://www.rabbit.org/journal/3-5/calcium.html

Zpět na hlavní stránku