Jak doma léčit myxomatózu králíků

Jedním z hlavních rizik je sekundární infekce - například zápal plic, takže antibiotika.

Další rady co dělat:

Jedna z hlavních potíží je že králíček kvůli zduření kolem očí téměř nebo úplně oslepne takže má pak potíže s pitím a krmením. Nejčastější příčinou smrti je sekundární plicní infekce, ne samotná myxomatoza. Při dobré péči je možné aby se králíček uzdravil - hlavně zajistit aby pil, jedl, mohl dýchat a především podchytit sekundární infekci antibiotiky. Uzdravování může trvat týdny či měsíce. V průběhu léčení se na těle vytvoří šupiny a strupy.


Ještě nějaké podrobnosti o myxomatóze:
Myxomatózu způsobuje vir podobný neštovicím a nejlépe se množí na kůži (lze je vidět jen pod elektronovým mikroskopem). První příznaky: otoky kolem hlavy a obličeje, zduřelé rty, malé zduřeniny na vnitřní straně uší, a oteklé zduřeniny okolo pohlavních orgánů a řitního otvoru. Za den či dva může králíček kvůli oteklým očím přestat vidět.

Přenos: bodavým hmyzem, blechami. Prakticky nepřenosné kontaktem zdravého a nemocného zvířete bez přítomnosti hmyzu. Poté co hmyz bodne králíka, vir se dostane do jeho kůže, během několika dní do lymfatických uzlin, a následně do krve kterou se roznese. Vir se množí na kůži kolem očí, nosu, obličeje, na měkké kůži na vnitřní straně uší a také jak bylo zmíněno kolem genitálií.
Inkubační doba (doba od nakažení do propuknutí prvních příznaků) se liší zvíře od zvířete - 5 (resp 4) až 14 dní.

Když je infekce vážná, náchylný králík umírá do 12 dnů. Šance na přežití se zvyšují u králíčků chovaných doma úměrně na intenzitě péče a také závisí na vážnosti nákazy.

Očkování:
Nejdříve v 6 týdnech věku, neočkovat těhotné králičice, očkovat jen zdravé králíky. Vakcína nemusí být úspěšná pokud je králík již nakažen a nemoc uzrává. Během 14 dní po vakcinaci by králík neměl být vystaven infekci. Některá zvířata mohou být imunologicky nezpůsobilá a neproběhne očekávaná odezva na vakcínu. Myxomatoza může napadnout králíky kterýkoli měsíc v roce, i když od zhruba srpna do konce roku je větší pravděpodobnost.


Pramen:
http://www.rguppy.freeserve.co.uk/


Zpět na hlavní stránku