Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Hledá nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info, Králíci a letní vedra, Klíšťata, Cestování Pravidla této diskuze

Petra P. - včera 22:41
Zdravím, taky podávám hlášení.
Zlomená čelist.
Naučila se na čerstvou trávu, tak seno žere jen v nejnutnějších případech. Už nedokrmujeme. Jen už došly léky na bolest, tak jsme na radu Dr koupili ještě jednou balení. Už zvládá i mrkev, granule, ale zatím máme strouhat nebo krájet na drobno
Králinda se ještě pořád víc drží v kleci než kde jinde... Bývala pouštěná skoro celý den. Teď i když má otevřeno, tak je doma.
Na kontrolu jdeme příští týden. Tak držte pěsti, ať je to dobře srostlé a ať nemá v budoucnu problém se zubama, jejích obrušováním.
PS: my v paneláku jsme si pořídili srp, abychom mohli chodit na trávu králíkovi 🙂

Pavel1999 - včera 20:10
leprechaunek: Díky moc za radu. Králíka jsem po tlapky ponořil do teple vody a přes rukavici celou kouli rozdrolil a pak ještě 2x propláchl čistou vodou a králík je jako ze škatulky. Snažil jsem se ho i profenovat, tak snad jsem na nic nezapomněl. Pro jistotu jsem ho celý den nechal hopsat a ležet v obýváku na koberci a u topení. Po očištění jsem přišel na problém. U zadečku se mu zašmodrchala srst a vytvořila tak u zadku velkou kouli a proto se na ní vše lepilo. Tak jsem ho rovnou pořádně okolo ostříhal. Králík už spokojeně bobkuje v kleci :D Tak budu držet palce aŤ se to neopakuje.

leprechaunek - včera 15:22
Pavel1999: naopak, to je asi nejlepší, co můžeš udělat. Rozmočit, rozdrolit. Ale pak je potřeba důkladně vyfénovat.
Pokud se to bude opakovat, nenech to zajít takhle daleko... měla jsem králíka se stejným problémem, ideální je zadek ostříhat hodně na krátko a pokud se bobky přesto lepí na chlupy, tak opatrně odstříhávat nebo rozmočit a odstranit hned, během pár dnů.
Nechat králíka špinavého a mokrého znamená koledovat si o další zdravotní problémy, pozor na to.
- - - - -
Ještě dodám, mému samci se to fakt dělalo opakovaně... měl problémy se žraním sena, odtud probléym s trávením... a problémy s bobky, no...
Netrápila jsem ho nonstop každý den, ale vždycky tak po týdnu, čtrnácti dnech, podle potřeby, jsem vzala do akce mísku s vodou, hromadu toaleťáku a kosmetické nůžtičky. Co šlo vystříhat, to jsem vystříhala, co nešlo, tak odmočit...
Nikdy tam toho neměl moc, ale byl teda prase a dokázal si ehm, pokakat neuvěřitelný místa :-D

A jinak jak píšeš, té kožní infekce se bojíš úplně oprávněně. Ideálně je prostě pravidelná péče, je to problém jako každý jiný.
A určitě fakt doporučím i po tom vykoupání a osušení králici preventivně ostříhat, ať tam těch chlupů má co nejmíň. To pomáhá opravdu hodně.

Pavel1999 - včera 15:05
Zdravím, už si nevím rady. Mám králíka, tedy samičku. Jsou jí 4 roky a poslední měsíc se jí na zadku pod ocáskem nahromadila obrovská koule bobků. Má do nich zalepené i chlupy a vlhkým hadříkem to nejde oddělat. Nemá s tím někdo zkušenosti? Bojím se aby králík nechytil nějákou kožní infekci z nahromaděných bobků. Už přes to i čůrá, takže má celý špinavý ocásek i zadní tlapky a nedokáže se pořádně ani očistit. Myslíte, že mu uškodí, když dám do lavoru lehce teplé vody a jen mu do toho dám zadek s tlapkama a pokusím se ty bobky odmočit?

Bára12345678 - 6.5.2021 23:47
Ahoj Všem :-)
po delší době podávám další report o našem průběhu léčby. Máme za sebou první kontrolu po operaci. Ouško se nám krásně hojí stehy jsou v pořádku a bez jakýchkoliv dalších komplikací. Dokonce trošičku přibral což po ztracené váze je paráda :)) Dostali jsme pochvalu za vzornou péči od paní doktorky což nás moc potěšilo,protože se oba moc snažíme,hlavně Lileček.Dodžujeme všechny pokyny které jsme dostali jen je trochu složitější kapat do očíčka na té zasažené straně. Má ho zavřené a myslím si,že už na něj neuvidí :( . Je přirozené,že si ho chrání,ale Vím,že musím a tak se nedám. Teď to zkouším druhý den bez dokrmování,protože kromě čerstvé travičky,sena a natí které baštil vždy,už začal sám baštit granulky. Jen vodu musím doplňovat,protože sám pítko ještě nenajde. Teď dělá trochu víc kotrmelce (což nám bylo řečeno je údajně normální) ze začátku jen tak polehával ale teď se snaží stavit na nohy,hrabat a “šmejdit po kleci” :)) jen se chudinka pak unaví a padne na bok jako pytel brambor. Musela jsem odbourat jakoukoliv podestýlku a dát plýnku a na ní ručník aby mu to neklouzalo a byl v suchu protože se počůrával :( a i sám když se chce chladit si ji odhrabe. Po všem vyzkoušeném to vypadá,že mu to tak vyhovuje momentálně nejvíc.Vím,že je to léčba a boj na dlouhou dobu a byla už jsem trochu skeptická a i když to tak nevypadá vidím v tom teď velký posun a tu jeho obrovskou snahu,je to můj hrdina:)). Jeho otrošku starší “sestřička” (Berynka)se ho už přestala bát(kvůli těm škubům,projistotu kvůli karanténě a jeho klidu na léčbu byli separováni na doporučení paní doktorky) , jen nám trošičku začala žárlit a dožadovat se více pozornosti a tak mazlime a mazlime jak jednoho tak druhou a snažíme se jí vše vynahrazovat, aby si nepřišla odstrčená a Lileček,aby věděl jakou podporu v nás má <3.
Udělala jsem si registraci a přidala pár fotek,aby jste věděli jak se našemu marodovi daří.
Děkujeme Všem,za držení tlapek a palců a brzy se zase ozveme :))

Efina - 3.5.2021 14:09
Snad ano.
Děkuji.
- - - - -
jana53

jana53 - 3.5.2021 14:08
Efina _ asi to bude, jak rikas: urazena jesitnost, zarlivost :-)

leprechaunek - 3.5.2021 14:01
Nikola413: Paragraf 5 Zákona na ochranu zvířat proti týrání: Nikdo nesmí bez důvodu usmrtit zvíře.
Budoucí veterináři se toto učí nazpaměť v prvním ročníku, takže pokud ti to některý "poradí", je to a) protiprávní jednání, b) lidsky nehoráznost, c) profesně netolerovatelné!!!

A propos: jak píše merlouska. Pokud je králík drobný, ve smyslu konstituce, tak to není naprosto žádná překážka pro kastraci. Spíš soudím, že pan doktor to neumí nebo se mu do toho nechce, což je pro tebe stejně výhra, protože kastrace samic je náročnější zákrok a je potřeba si pro něj vybrat opravdu zkušeného KRÁLIČÍHO veterináře.
Ten dotyčný, co radil tobě, aspoň prozradil, že on to opravdu není.

Jinak pokud si pamatuju, tuková tkáň ovlivňuje metabolismus anestetik, takže obavy u obézní samice asi jsou na místě. Stejně tak by asi byly na místě u podvyživeného nebo dehydrovaného králíka. Ale u "drobného" jako fakt ne.
Obecně, pokud bys tu kastraci u holek zvažovala, což by asi bylo na místě, tak bych to od nuly zkonzultovala s nějakou doporučenou klinikou:
http://www.kralici.cz/pages.asp?f=veteriny

jana53 - 3.5.2021 13:55
Merlouska - 3.5.2021 13:39
Nikola413: nevim, co mate za veterinare, ale podle toho popisu bych od nej honem utikala pryc.
Obezni kralice muze zhubnout (a mela by, jinak ji hrozi zdravotni problemy), u te druhe nedokazu posoudit, ale popravde, kdyz dokazou veterinari operovat i morcata nebo potkany, tak drobny kralik by snad taky nemel predstavovat az takove potize.
Mozna kdyby to byl veterinar, ktery kralikum rozumi, tak by ta kastrace mozna byla - a treba by to i pomohlo v tom, aby se ty holky srovnaly a mohly opet zit spolu.

Efina - 3.5.2021 12:45
Není zač.
Ráda jsem pomohla a podělila se o svoji zkušenost.
- - - - -
Nikola413
- - - - -
Taky přeji aby to dobře s ušatými slečnami dobře dopadlo.

Nikola413 - 3.5.2021 12:26
Efina- mockrat diky,ze jste tak rychle zareagovala. Je mi moc lito vasi situace,obávala jsem se,ze to takto bude.. Ani ja si nedokazu představit,ze bych se mela jedne snad vzdát. Obe jsou úžasné.. veterinar mi radil dokonce jednu uspat,z ceho se mi udelalo uplne zle. Preju vam hodne stesti s holkama a jeste jednou diky,ze jste se se mnou podělila.

Efina - 3.5.2021 12:20
Drápky stříhám dle potřeby většinou 1x v měsíci.
Co se týče česání včera jsem jí vyčesávala rukavicí, po česání ani stříhání drápků nikdy potíže s chováním nebyly.
Větvičky má neustále k dispozici, občas je hlodá sama, občas se s ní hraji.
Napadá mě, jestli třeba nežárlí na tu naši druhou Grace.
Jelikož, poslední dobou za mnou chodí víc.
Co se týče snídaně, nemohu jí dávat snídani později, jelikož jsem v práci, to by musela být, o hladu a to já nechci.
Co se týče granulí, napadá mě, zda to není reakce na změnu, jelikož do nedávna měli granule od Beapharu Care+ králík a teď jsem začala kupovat Versele Laga Cuni Complete Adult.
Než jsem staré granule nahradila úplně, dávala jsem jim je jako pamlsek odpoledne, aby změna nebyla moc náhlá.
Také jsem chtěla vědět, zda jim budou chutnat.
U té naší druhé Garce změny žádné nepozoruji.
Baští tak jak normálně, na změnu sena i granulí si velmi rychle zvykla, nevypadá, že by s tím měla nějaký problém.
Zato naše Ginger mi přidává starosti.
Snad to nic nebude, snad je to jen tím, že je rozmlsaná.
- - - - -
Já to mám podobně, mám dvě slečny.
Jednu jsem měla půl roku před tím, než jsem si pořídila druhou.
Ze začátku to bylo fajn.
Společný výběh, oddělené klece, tak aby na sebe viděli.
V prázdniny půl (roku po tom, co jsem si pořídila druhou) jsem je nechala vykastrovat.
Po kastraci se začali nesnášet, starší mladší udělala díru do ucha, kterou mám dle rady paní veterinářky mazat do smrti naší mladší ušaté společnice.
Od té doby mám přehrazený byt, jeden králík se nesmí dostat k druhému, ale jelikož překážka není vysoká rádi jí občas přeskočí, a to pak lítají bobky a chlupy.
Do konce jejich života, to tak asi zůstane, že každá bude v jedné místnosti.
Jelikož ani jednu nechci dát pryč.
Jelikož u nás v bytě není místo kdy by nebyli, není u nás v bytě ani neutrální půda pro znovu seznámení.
- - - - -
Nikola413

Nikola413 - 3.5.2021 11:40
Dobrý den,potrebuju radu,jsem zoufala. Mam dve kralici holky,jedne jsou 3,druhe je cca rok a pul. Holky si na sebe rychle zvykly a měly se hrozne rady,byla to radost sledovat. Klece maji a měly vzdy oddělené,ale prakticky cely den jsou pustene a spolu. Bohuzel,ja si kralicky nikdy koupit nechtela,ale puvodni majitel je chtel pustit do lesa... coz sem nemohla dopustit. Králíčci nejsou kastrovani. Asi tyden zpet se mi začaly prat.. z niceho nic,odhaneji se,vcera sem odesla pres den na par hodin a kdyz jsem se vratila byla jsem v soku.. vytrhane chlupy, urvany Drápek, starsi rozdraple oko a čumák.. nevim,co se po roce mohlo takto zmenit. Kontaktovala jsem tri ruzne veteriny ale kazdy mi rekl neco jineho. Nejsou zvyklé byt zavřené a nechci je porsd zavirat,ale jinak to ted nejde. Bojim se,ze uz spolu nikdy nevyjdou a ja vubec nevim,jak bych takovou situaci mela resit . Jedna z holek je obézní,proto byla kastrace vyloučena. Druha je pry zase na kastraci drobná a je tam velké riziko. Mate s tim nejakou zkušenost? Prosim o jakoukoliv radu. Predem diky

jana53 - 3.5.2021 11:23
Efina _ malo bobku=malo vlakniny. nad senem vofrnuje kazdej, kdo si vysomraci dobrutky. ja pacholkovi dam snidani az potom, co udela peknou diru do sena. rozlozit krmeni casove trochu jinak? voni si, potvory, umeji pockat, az vymeknes a prineses neco lepsiho, nez seno. davej vetvicky, at si brousi zuby, ted maji v sobe hodne stavy a mlady listecky.
s tim chovanim: neudelas ji neco strasnyho (strihani drapu, cesani, cisteni...)? moji darebaci nikdy netrucovali dlouho, ale u zensky clovek nikdy nevi. bejvaj nedutklivejsi. nemoc ti nikdo takle nediagnostikuje. kdyby se to zhorsovalo, k doktorovi. ale muze to bejt jen zmena nalady...

Efina - 3.5.2021 07:55
Potřebovala bych poradit.
Naše Ginger, která má něco přes čtyři roky u ní mám poslední dobou dojem, jako by se mě bála, nechodí za mnou tak často, jako před tím.
Nedávno jsem zpozorovala, že poslední dobou nechce moc seno, nevím, zda to není tím, že má teď nové seno, které není ze zverimexu.
Také v poslední době nesní po ránu svoji porci granulí, sní je během dne.
Odpoledne, když chystám granule na ráno tak by jich snědla snad kopu.
Večer má zelené, včera měla hlávkový salát ten snědla, ale libeček nechtěla.
Pamlsky v podobě sušených jablek, hrušek jí, to by mi snědla snad celou dózu.
V poslední době dělá i málo bobků.
Nemůže to být nějaká začínající nemoc?
Děkuji.
- - - - -
Za všechny rady moc děkuji.

rega - 2.5.2021 10:58
Honza03 - ako pise jana 53, zoznamovat na neutralnom a velkom uzemi. Ale najskor dat malej cas aby sa rozkukala, vyriesit pripadnu kokcidiozu a tak. zoznamovania moze byt celkom velky stres pre vsetky strany a 2 mesiace je moc malo (cakala by som, ze s ou bude mat skor problemy samcek,ale uvidite - moze to cele dopadnut aj dobre).

jana53 - 1.5.2021 21:17
Jaruš _ tezko radit. jak rikas, kdyz si nesednou, co potom? a stat se to muze lehce. venovat se ji co nejvic, treba se vodreaguje. taky asi zalezi na veku.

Honza03 _ seznamovat na neutralnim uzemi, vetsi prostor, aby meli moznost utect a nedoslo ke konfliktu.

Honza03 - 1.5.2021 12:52
Zdravím, mám ročního kálíčka (vykastrovaný samec) a bracha si koupil dvouměsíční samičku. Co máme udělat pro to, aby si na sebe co nejdříve zvykly?
Děkuji

Jaruš - 1.5.2021 12:19
Ahoj, prosim o radu. Mám 2 králičice, velké kamarádky. A včera mi jedna umřela 😔. Teď se bojím o tu pozůstalou, že začne po ní tesknit a bude z toho nemocná. Už teď mi připadá, že ji hledá. Nevíte prosím jak postupovat? Jestli koupit nového králíčka, ale zase nevím jestli si sednou..

leprechaunek - 30.4.2021 21:41
Barbara775: jestli dobře počítám, tak pokud ušák vypije cca 250ml vody denně, tak rozdíl toho léku v téhle dávce je plus mínus čtvrt gramu navíc... což zaprvé, určitě neublíží, a zadruhé, pokud má králík silnější zamoření kokcidiemi, tak už to tím spíš neublíží :)
Opravdu se vyprdni na odhady dvou gramů a rozděl mu to na počet dávek. :)

Barbara775 - 30.4.2021 20:46
leprechaunek - Děkuji moc, já zkoušela samozřejmě hledat i jinde a někde píšou, že je to jen na špičku noze a někde půl malé lžičky. A po rozdělení na 6 lajn to byla hodně velká malá lžička, takže super :D Zkoušela jsem v 10 gramove odmerce po rozdělení na lajky vychytal ty 2 gramy.. Tak uvidime, takhle to zatím pil, asi to zítra udelam podle toho veterináře no, chci sby ho to vylecilo, má středně silné kokcidie:(

leprechaunek - 30.4.2021 20:20
Barbara775: veterinář je pragmatik a má recht :)) Když to podle jeho rady rozdělíš na šest dílů, nedostaneš 2 gramy na litr vody, ale 3 gramy na litr vody - což je absolutně prd rozdíl, tím spíš, že ten králík ti litr vody za den rozhodně nevypije, vypije z toho zlomek.
Vůbec si nelam hlavu a udělej to tak, jak radí vet. :))
- - - - -
Bára12345678: co já, tady drželi palce všichni :))))
Báro, poděkuj sobě, TY ses nespokojila s léčbou a řešila to... Nebýt tvojí ochoty, já si tu můžu vymluvit plíce a k ničemu by to nebylo. Ty ses správně rozhodla a zachránila jsi svému ušákovi život :)
My samozřejmě pokračujeme v držení tlapiček a palečků a zase se ozvěte :))

PS, nechceš si tu udělat trvalou registraci? :) Abys mohla třeba i vložit fotky a tak ;-) My bychom rádi pacienta poznali :))

Barbara775 - 30.4.2021 19:33
Tak kralicek má teda kokcidie. Jdu se optat na dávkování. Umím číst a 20g má být rozpuštěno v 10litrech vody. S tím, ze se tedy rozpustí 2g v litru vody. Mám podávat 3 dny, pak 3 dny pauza a zase 3 dny. Veterinář mi ale řekl, když doma nemám váhu, ze mám díly rozdělit na 6 lajn a rozpustit v tom litru vody. To ale rozhodně nejsou 2g. Tak co mám tedy dělat? Mám každý den dávat 2g a proste mi něco zbyde a nebo to všechno vypotrebovat za 6 dní?

Efina - 30.4.2021 13:10
Dle popisu na stránkách by neměla být jedovatá.
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1997-tlustice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani
- - - - -
Ale mazlíčkovi z ní může být špatně.
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky