Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Hledá nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info, Králíci a letní vedra, Klíšťata, Cestování Pravidla této diskuze

Carol8 - dnes 20:19
Jsme zítra objednaní na veterinu. Chodíme tam teď každý den. Paní doktorka se s námi asi chce domluvit co a jak dál. Určitě nechci řešit další problém takže se do něho snažím dostat cokoliv co sní lehce + se pereme tedy s tím tekutým senem, ale rozhodně toho snědl zase více než včera. Ještě bych chtěla chodit už na veterinu, kde se na drobný savce specializují. Případně mu nechat znova udělat rtg a zaslat ho když tak k těm doktorům.

Monakuč - dnes 20:12
Carol8:
Dej mu těch 0,3 ml kapek stříkačkou do tlamičky a ráno hned další a hlavně dokrmuj, dokrmuj, dokrmuj. Co hodinu až dvě do něho zkus dostat aspoň něco. Jak se mu zastaví střeva, bude to průšvih, už tak má hodně naloženo. A taky zavodňuj. Kdyby se ti zdálo, že se horší, tak fakt pohotovost, jinak hned zítra veterina a nechej si napsat léky na bolest na doma a zeptej se na tu rodicare stříkačku, třeba budou na veterině mít.
- - - - -
Carol8:
Jinak ten Algifen jde dávat současně s Meloxicamem, Tramalem i Gabapentinem, ještě jsem se pro sichr koukala do papírů, jak to Matýn míval v těch nejakutnějších stavech.

Carol8 - dnes 20:07
Monakuč :
Tak už i leží. Dost často se i myje. Jinak jídlo je boj, ale už jsem do něho narvala více. Jinak je to docela rošťák.
- - - - -
Monakuč :
Jinak váží 1,8 kg

Monakuč - dnes 19:36
Carol8:
Nevzdávej to, ale chce to pohotovost a hned. Nejlépe sem https://starvet.cz/. Kolik váží, kvůli lékům.
- - - - -
Matýsek měl dávkování Algifenu dvakrát až třikrát denně 0,3 ml na cca 1,6 kg hmotnosti.

Carol8 - dnes 18:12
Monakuč: mam algifen. Jinak ani rozmačkaný banán s tím senem nechce ani vločky nic. Obávám se, že jsme boj prohrály.

Monakuč - dnes 17:38
Carol8:
Zřejmě ho to moc bolí, proto tak sedí. Chce to přidat léky na bolest co nejdřív. Nemáš doma Algifen nebo Metamizol?

jana53 - dnes 16:57
Carol8 _ zkus pridat kousek rozcvachtanyho bananu, pripadne ovesny moucky

Carol8 - dnes 16:25
Monakuč: Tak přesnídávka měla úspěch, ale kaše z granulí bohužel. To samé když jsem přesnídávku smíchala. Takže jsem lehce zoufalá a už nevím co s ním, jak říkám kvůli tomu límci se z misky nenají. Dnes tu bohužel paní doktorka, která má Teddyho na starosti není, ale zítra nám řekne nové informace. Trošku mě teď děsí, že Teddy jen sedí a nechce ležet.

Monakuč - dnes 13:14
Carol8:
To je strašně málo jídla, zastaví se mu střeva a budete k tomu řešit ještě další problém - určitě do něho musíš dostat jídla mnohem víc. Zkus i ty přesnídávky, jsou sladké a obvykle jim chutnají, klidně to i smíchej s tím instantním senem nebo kaší z granulek, nebo zkus i dát přesnídávku stříkačkou samotnou. Stříkačku by mohli mít i na veterině, na některých je mívají. Mates (v té době ani ne 1,6 kg), jak byl vyhladovělý, klidně snědl i 10 těch stříkaček po 15 ml denně, ale muselo mu to chutnat. Na bolest by to chtělo víc jak jednou denně na veterině - u zubů se dávává kromě meloxicamu (ten asi dostává? měl by se brát dvakrát denně, zabírá to lépe jak v jedné denní dávce) ještě Gabapentin (ten utlumí neurobolest, ale současně i trochu ztlumí celého králíka, což by nemuselo být vzhledem k tomu očičku úplně na škodu - btw brala jsem si to teď i já po komplikované operativní extrakci zubu u sebe a fakt to zabíralo, bolelo to po něm výrazně méně, ale taky se mi docela dobře spalo :)), Mates bral 1/6 kapsle dvakrát denně), a nárazově jde přidat i Tramal, kdyby to bolelo fakt hodně. Paní doktorce to klidně řekni s tím, že toto se dává v takových případech na klinice dr. Jekla a Hauptmana s tím, že bych jí i navrhla, aby s nimi, resp. konkrétně s dr. Hauptmanem, tu čelist a možnosti probrala - doktoři jsou v ČR přes králíky absolutně nejlepší a konkrétně dr. H. se se mnou pustil do léčby čelisti Matesa v situaci, kdy se králíci běžně uspávají, výsledek byl hodně nejistý a má díky Matýmu v tomto víc osobní zkušenosti než dr. J. - a asi před měsícem mi dr. H. říkal, jak je rád, když vidí, jak Mates prospívá, že jsem ho ukecala, že to nevzdáme, protože sám se přikláněl tomu Matýska uspat, že to nesroste a že se bude trápit ... a když jsme nakonec odstranili i komplet čelist s tím, že buď to Mates dá, nebo nedá, tak že sám nevěřil, že je možné, aby králík nejen žil bez čelisti, ale i se sám najedl, a že Mates dokázal zázrak a i pro ně to byla obrovská škola, že dnes už jsou díky němu v tomto taky zase někde jinde a ví, že zlomená čelist je sice problém, ale v nejhorším, když to nesrůstá, se dá vytáhnout a králík to s podporou majitelů zvládne tak, že dnes to na něm nepoznáš. Protože ona ta zlomená čelist je teprve začátek problémů, obtížně to srůstá, špatně se to hojí, má tendenci se drolit, nehojit se ... a pak to lidi buď vzdají, nebo to risknou jako my a nechají komplet čelist na té problémové straně vytáhnout ... Mimochodem dr. taky říkal, že tam měli nedávno králíka, kterému se stalo totéž co nám, a že čelist vytáhl rovnou a nečekal na to, jestli se rozpadne, a že už asi dva nebo tři dny po zákroku měl králík ránu hezky staženou a sám jedl. Tak možná by konzultace s panem doktorem po zaslání RTG snímků nebyla od věci...

Carol8 - dnes 12:44
Ty granule mě nenapadly a je to skvělý nápad. To rozhodne zkusím. Problém je, že má zatím límec kvůli tomu oku, aby di neublížil. Takže je teď tímhle indisponovaný a miska spíš nepřipadá v úvahu. No s tím jídlem on mi nesní ani 15 ml za den právě a je to hrozný boj. Tu stříkačka od Rodicare určitě objednána. Jinak na léky na bolest dostává zatím na veterině v injekci.

Monakuč - dnes 11:59
Carol8:
Zkus granule, na které je zvyklým namočit a rozmačkat na kaši, případně rozmixovat suché na prach a udělat kaši takto - stříkačkou nebo zkus dát číst té kašičky do nízké misky, třeba si sám nabere jazykem. Jen počítej s tím, že v některých granulkách jsou jemná vlákna, která malými stříkačkami neprojdou, nejlepší jsou fakt ty Rodicare stříkačky, ty velké. Obvykle si dají víc s dokrmováním říct, pokud je to chuť, na kterou jsou zvyklí. A klidně dávej i tu strouhanou mrkvičku, jablíčko, mrkvovou přesnídávku (nejlepší jsou ty pro kojence a la "první lžička", jen čistá mrkev nebo čisté jablko, v oddělení s dětskou výživou v každém obchodě, lékárně, obvykle i drogérky) - můžeš zkusit do misky, jestli si to sám nevezme, případně tou stříkačkou, nebo dochutit tím tu kaši. Můj poznatek je, že je někdy nutné hledat i vhodnou misku, že se jim to kašovité z misek na granule špatně jí, Mates potřebuje na to měkké spíš menší talířek nebo plochou spíš hodně nízkou misku. Dávka jídla na den by měla být min. kolem těch 50 ml kaše na kilo váhy, ale to je úplné minumum. Léky na bolest má? Jaké dáváš a kolik a na jakou váhu králíka?

Yoshi - dnes 11:20
Ahojky, potřeboval bych nějaké pokročilé tipy s učením na záchod. Předchozí králinda chodila jen do záchůdku a vše bylo super. Yoshi je čuně. Čůrat chodí jen do záchůdku, ale bobky si trousí všude po kleci a nám všude po bytě. Záchod má obdelníkový, velký, má v něm seno na baštu a stejně většinu bobanů trousí ven. Když přistihnu, tak posbírám, chytnu jí, strčím jí to pod nos a za vynadání „nenene” odnáším oba náklady na záchůdek a zavírám. Zkoušel jsem, jestli malá ví, že to nesmí a myslím, že ano... občas jí zavolám, strčím jí hrst bobků, co utrousila k tlamičce a když řeknu „nenene”, tak začne potvůrka zdrhat. Nevím, co víc zkusit, aby bobila hlavně do záchůdku a max do klece. Rádi bychom jí umožnili život na volno, jako předchozí králindě, ale takhle bychom do rána chodili jen po minách :) Děkuju.

Carol8 - dnes 10:15
Monakuč : Mám právě pocit, že to tekuté seno mu nechutná. Když jsem mu dala nastrouhanou mrkev tak byl šťastný. Jen si nejsem stále jistá s dávkováním té dávky. Nejhorší je, že on se vyloženě brání a nechce to. Každopádně jsem z Plzně a jelikož se mu úraz stal v neděli večer a jediná pohotovost, která měla volno se nespecializuje na hlodavce tak chodíme tam, protože ho chce paní doktorka vidět.

Monakuč - dnes 09:43
Carol8:
Matymu loni na jaře praskla čelist napřed na jedné straně, pak i na druhé, pak se vydrolila komplet. Dnes má celou jednu spodní stranu bez kosti :). Bylo to trochu peklo, ale zvládli jsme to. Dáseň srostla a on se postupně naučil jíst sám. Ale několik měsíců jsme dokrmovali několikrát denně. Ideální byly rodicare dokrmovaci stříkačky. Kaši jsme pak dělali z granulí, na které byl zvyklý, víc mu to chutnalo. Teď po roce zkouší i seno a přibral na původní váhu :)). Odkud jsi, respektive která veterina to řeší? Kterou čelist má zlomenou?

Carol8 - dnes 06:34
KaK: no on tím jak má zlomenou i čelist tak se nechce nechat a uhýbá. Musí ho držet mamka. Zkusím mu do toho ještě přidat ty granule. Jinak kolik jsi mu toho dávala. Přijde mi, že jí hrozně málo.

KaK - včera 22:03
Carol8: Ano, měla jsem králíčka, kterému museli vyoperovat levé oko, protože se mu v něm usadil Encephalitozoon cuniculi. Zvykl si celkem dobře, myslím, že mnohem větší trauma to bylo pro mě : https://www.kralici.cz/alba.asp?a=18302
Co se týká dokrmování, spíš jsem používala rozmočené granule, příp. smíchané s tím tekutým senem. Tenkou 1 ml stříkačku (tuberkulinku), dá se strčit králíkovi dost dozadu do tlamky, že už to musí spolknout (ze strany, kde je mezera mezi zuby). A moc jsem s ním nediskutovala, jestli chce nebo ne.

Sofi 21 - včera 21:23
jana53 Přesně tak jsem to dnes dělala. Malá pěkně drží, tak jí toho snad trochu vyčistim. Děkuji.

Carol8 - včera 20:57
Ahojky, je tu někdo jehož králíček přišel o oko a nebo měl zlomenou čelist? Potřebovala bych se zeptat, jak si králíček zvykl na žití s jedním okem. Taky máme problémy s tekutým senem a králíček se brání a nechce ho jist. Nějaké rady prosím?

jana53 - včera 20:13
Sofi 21 _ ja mam 2 maly kapesniky: jeden properu v teply vode a vyzdimam (na myti) a druhym susim. nemusis macet moc, spis delsi dobu soupej. voko mu breci vod ty doby, co mu v h-vetu zlomila doktorka zub, tj. rok a meju mu ho nekolikrat denne + utitam. zadnej kozni problem z toho zatim nema.

leprechaunek - včera 13:20
Sofi 21: taky jsem měla slzícího ušáka, propláchnuté kanálky nepomohly, čelist OK... veti bezradní, z čeho to má. Papírové kapesníky toho vyřešily asi nejvíc, no. :((
Nevím jak u vás, ale mému micanovi to oko neslzelo pořád - spíš klid, klid a pak záplava... nejvíc fungovalo to vyčíhnout a v tom slzícím období prostě sušit co šlo.
Moc držím palce :(

Sofi 21 - včera 13:13
leprechaunek Děkuji a přesně tak, nic nepomáhá a bojím se hodně máčet, aby neměla i plíseň.

leprechaunek - včera 12:59
Sofi 21: sušit, sušit, sušit. Jakmile se to slepí, nic moc nepomáhá. A pozor na záněty kůže pod mokrými chlupy :(

Sofi 21 - 22.5.2022 20:23
Jana53 Děkuji

jana53 - 22.5.2022 20:19
Sofi 21 _ navlhcit harik detskejma kapkama, nebo cistym vlhkym hadrikem. papirovy ubrousky by mohly drazdit (papirovej prach)

Sofi 21 - 22.5.2022 19:53
Prosím, nevíte někdo, jak nejlépe očistit oční okolí. Průplach očních kanálků v narkóze při kastraci nešel. Prý slzení může být genetické. Má slepené chloupky kolem očí a vlhčené tampóny ze zverimexu na to nestačí.

Monakuč - 20.5.2022 20:49
TynaSTobym:
Samozřejmě, že hned pohotovost, králíka nevidíme, neposoudíme, podle popisu to nevypadá vůbec dobře, u veta jste už měli být.

TynaSTobym - 20.5.2022 20:22
Prosím o rychlou pomoc. Šli jsme s kralíkem (tříletý zdravý sameček zakrslik žijící v bytě) na zahradu na pastvu, chodíme tam často, nikdy problém. Teď během cesty začal chrochtat, když jsem ho položila, viděla jsem že frká, tečou mu dlouhatánské nudle, dýchá tlamičkou, bubla a vypadá, že se dusí. Šli jsme hned domů ale trvá to už skoro hodinu. Vypadá to jako nějaka alergická reakce, ale králíci prý takovými alergiemi netrpí a především se nám to nikdy dřív nestalo. Bojím se že se mi udusí, je pátek večer, mám rychle schánět někoho, kdo by nás odvezl na pohotovost? Máte s tím zkzšenosti?

Monakuč - 20.5.2022 12:46
vladous:
Jsem si tu cenu musela přečíst opakovaně ... to je mazec. Asi bych jezdila do Prahy nebo do Starého Plzence, kde je Pokorný, i s cestou to vyjde levněji, a to i při dnešních šílených cenách benzínu ...
- - - - -
Yoshi:
Vločky nedávej, jsou příliš kalorické, rozhodí trávení, to je jen pamlsek, nebo na rozjídání nejedícího králíka. Zkus čerstvou trávu a zkoušej jiné značky sena, oni jsou neskutečně mlsní, co chutná jednomu, nechutná jinému, kolikrát i stačí, aby to seno bylo z jiné várky, a hned ho nechají.

vladous - 20.5.2022 11:02
Yoshi : jestli nejí seno tak po smutných zkušenostech s přerůstáním stoliček je tráva asi nutnost.

Yoshi - 20.5.2022 10:58
Vladous: nedáváme
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky