Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Hledá nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info, Králíci a letní vedra, Klíšťata, Cestování Pravidla této diskuze

Monakuč - 19.4.2024 18:51
Libor:
Velmi mě to mrzí a osobně si spíš myslím, že se jednalo o nešťastnou shodu okolností, než že by to mělo mezi sebou souvislost, i když to tak na první pohled vypadá. U prvního bylo zřejmě něco špatně v době očkování, mohla to být i reakce na očkování v podobě zastaveného trávení, a druhý si mohl ze zverimexu přinést kokcidiozu, což je v podstatě vždy průšvih a u zverimexových časté. Většina problémů u králíků začíná tak, jak jsi popsal, drkotání zoubky, choulení se, je nutná rychlá reakce zkušeného veterináře a výsledek je vždy nejistý. Doma bych vše důkladně a opakovaně vydezinfikovala Savem nebo nějakou veterinární dezinfekcí (třeba Desam sprej), co jde vyměnit, bych vyměnila, a počkala bych měsíc až dva a přinesla nového ušáka.

Efina - 19.4.2024 10:09
Libor

Ten pocit znám moc dobře. Před nedávnem mě taky opustila ušanda, dlouho dobu jsem si říkala, že jsem pro ni mohla udělat víc. Jejich odchod je tak rychlý a náhlý, že se na to připravit nelze. Za mě si nic nezanedbal, snažil jsi se udělat pro ušáka maximum možného. Každý odchod milovaného zvířete bolí a člověk si vždy tuto otázku pokládá, zda nemohl pro něj udělat přece jen víc.
- - - - -
panaha

Doporučuji navštívit veteináře specialistu na králíčky a domluvit se s ním i na termínu kastrace.
Jelikož je králíček v seniorním věku, tam bych doporučila kompletní vyšetření (odběr krve, ultrazvuk, případně i rentgen), aby se vyloučil i jiný závažnější problém, vyšetřením se může přijít i na věci, které by mohli v budoucnu stát králíčka život.

KaK - 18.4.2024 18:59
panaha: Chybějící chloupky nejspíš budou od moči. Navštívila bych veterináře, specialistu na králíky. Může to být (pravděpodobně je) zdravotní problém, ať už s močovým ústrojím (písek, kameny) nebo s pohlavním ústrojím - věk by tomu napovídal.

panaha - 18.4.2024 16:56
Dobrý den,
Samice 6 let, nekastrovana.
Poslední dobou má hodně počůraný zadeček. Začala čůrat mimo WC. U zadní packy z boku nemá chloupky, může to mít z moči? Jí a pije normálně. Čím to může být? Děkuji

Libor - 18.4.2024 11:31
Efina: máš pravdu asi budeme chodit k veterináři jinam a jejich smrt nás zasáhla hodně hlavně mě myslel jsem že budu mít infarkt já se o ně starám a bral jsem to tak že za to můžu já že jsem něco pro ně mohl udělat a příští králíček bude už od chovatele a s očkovacím průkazem aby nic u nás nechytil ale stejnak počkám s nákupem vybavení a králíčka několik měsíců abych šanci že něco chytí minimalizoval

Efina - 16.4.2024 21:01
Libor
Ve zverimexech se neustále točí zvířata, je tam velké riziko, že zvíře, které si chovatel domů prinese bude nemocné. Je lepší zvolit dobrého chovatele, nebo si králíčka adoptovat. Pokud už si chovatel zvíře ve zverimexu koupí je lepší nechat ho prohlédnout u veterináře, který se na králíčky specializuje. Obou 🐰 je mi líto, jak psala Bongani když nebyla udělaná pitva nelze zjistit na co králíčci zemřeli. Dle odpovědi veterináře soudím, že to specialista na králíky nebyl, pro příště by bylo lepší změnit i vezerinu.
- - - - -
veterinu

Libor - 16.4.2024 19:25
Bongani: vše bude nove včetně klece a nejraději bych vyhodil i vysavač kterým jsem uklízel klec.

Bongani - 16.4.2024 13:30
Libor: Omlouvám se, to jsem přehlídla, že byl ten první už starší. Ale i tak pořád platí, že když nevíš, jaká to byla nemoc, tak se těžko odhaduje, jak se jí zbavit. Asi bych vyhodila dřevěné vybavení apod. a klec, jestli máš, tak pořádně vydezinfikovat a třeba pár týdnů počkat.

Libor - 16.4.2024 12:30
Bongani: Byl ze zveráče vlastně oba ale toho prvního jsem měl déle jak rok a jen tipuji že oba byly tak rychle po smrti že není možné aby to bylo něco jiného a ted ještě zjistit kdy mohu nakoupit nové vybavení aby to bylo bezpečné netuším jak dlouho taková nemoc přečká na předmětech.

Bongani - 16.4.2024 11:10
Libor: Bez pitvy se to nedá říct přesně, mohlo to být cokoli. Ale píšeš, že sis šel koupit nového, předpokládám nějaký zverimex? Stejný? Když to bylo takhle rychle po sobě, možná mohl být problém už při koupi, takže sis vlastně přinesl už nemocného králíka. Ale jak píšu, bez pitvy ti nikdo nemůže stoprocentně odpovědět.

Tets42 - 16.4.2024 09:12
Dobrý den,
doteď jsem si myslel že králící jsou striktní vegani.
Před chvílí jsem ale viděl jak v rohu sedí takový ten dlouhonohý pavouk, na něm (zřejmě) kokon s mladými. Přiběhl můj králík a ten kokon mu sežral :-O
Setkal se někdo s něčím podobným?

Libor - 16.4.2024 08:51
Dobrý den,
mám problém měl jsem králíčka 1,5 roku starého nechali jsme ho přeočkovat a do dvou dnů zemřel jediný příznak seděl v rohu a cvakal zubama ale tento příznak se projevil několik hodin před smrtí konzultoval jsem to s vetrinou kde byl očkován a řekli mi že něco asi sežral a byla to kolika a pak jsem udělal velkou chybu že jsem věřil a šel jsi koupit nového i když jsem vše co mě napadlo dezinfikoval asi přeci někde zustala nemoc skovaná a kralíček zase skoro bez příznakú zemřel do 48 hodin tak že nevěřím co mi veterina řekla a už mě tam neuviděj. Tak že konečně dotaz vše jsem zlikvidoval klec kompletně vybavení ale doma určitě zůstanou věci na kterých králíček možná zanechal nemoc chtěl bych začít znovu ale netuším jak dlouho nemoc jako třeba mor vydrží na věcech bez hostitele a jestli to nemohou přenášet třeba kočky určitě budu čekat s nákupem vybavení nejméně půl roku.

Monakuč - 13.4.2024 12:31
Meg123:
Zjišťují se dva typy protilátek. Jedny králík, který prodělal encefalku, má vždy, to jsou ty z prodělání infekce, a druhé se prokáží jen tehdy, pokud nemoc akutně probíhá, tedy tzv, aktivita encefalky. Jakmile se u králíka testem prokáže, že encefalku prodělal, jsou ty první už zbytečné, pak při kontrole se dělají jen ty druhé, na aktivitu - pokud jsou pozitivní, králík se přeléčí, pokud vyjdou negativní, nic se nenasazuje a zase se to za čas znovu zopakuje. Snad je to srozumitelné :). Takže příště už vám otestují jen aktivitu, pokud tam bude, dostanete znovu léky, pokud budou negativní, tedy nebude, nedostanete nic. Příznaky typické pro encefalku mít nemusí, naše Háta měla opakovaně aktivní encefalku a vždy bez příznaků, zjištěnou náhodou. Izinka asi v důsledku náhlé ataky odešla za Most, resp. jiné vysvětlení pro její náhlý odchod na veterině JH tehdy neměli, ale pochopitelně to je jen domněnka nepotvrzená pitvou.
- - - - -
Merlouska:
Ano, pochopila jsi to správně, při potvrzené prodělané infekci (tedy králík má pozitivní IgG) se pak už testují jen IgM, a ty buď vyjdou pozitivní (přeléčí se) nebo vyjdou negativní (a je to pro tu danou chvíli v pořádku). Existují i králíci, kteří jsou IgM pozitivní stále, nebo hodně často, jednoho má kamarádka, další je pravděpodobně naše Háta, vůbec nemají klasické příznaky a usuzujeme na to jen z projevů chování, jsou najednou protivnější.

jana53 - 13.4.2024 10:00
Marus5 _ nech mu udelat koprotest a veterinar ti da leky, kdyz budou potreba
jestli ma traveni v poradku, muzes mu davat pampelisku atd., ze zacatku v malejch davkach, nekolikrat denne

Meg123 - 12.4.2024 19:15
Efina: dobře děkuji, no tak jsem zvědavá, co nám řeknou za ty 3 měsíce až půjde na kontrolní odběr, předpokládám tedy, že to vyjde opět pozitivně, ale jak pak posoudí, jestli znovu Panacur nebo ne... teď jí to taky dáváme s tím, že žádné viditelné příznaky nemá no... ale jsem samozřejmě ráda

Marus5 - 12.4.2024 18:32
Dobrý den,
můžu dát králíčkovi pampelišku, heřmánek, mátu, chrpu apod. i když není preleceny proti kokcidióze? Jak a čím ho mám prelecit?

Efina - 12.4.2024 15:02
Meg123
Jak tady již psala Merlouska pokud je králíček pozitivní, tak se a pozitivita nikam neztratí. To znamená, že vždy testy budou pozitivní. Záleží jen na stavu protilátek, které napoví, zda si králíček před nedávnou dobou tím prošel, nebo si tím zrovna prochází. Pokud encefalka "jen spí" test vyjde pozitivně, ale není potřeba nasazovat panacur.

Meg123 - 12.4.2024 10:17
Efina: chápu, jen mě zajímalo když je v tom spícím stavu, tak jestli ty protilátky (akutní) vychází vždy pozitivně? Samozřejmě jde jen o ty králíčky kteří se s tím už setkali.

Efina - 12.4.2024 08:27
Meg123
Bohužel encefalky se zbavit nelze. Jak ji jednou králíček má, tak ani panacur jí králíčka nezbaví, pouze opět jí uvede do spícího stavu. Je škoda, že chovatelé nemají povinnost testovat králíčky právě na encefalitozoonózu.
- - - - -
Já mám 7letou ušandu v lednu jsem jí nechávala dělat testy právě na encefalitozoonózu a nám vyšlo, že se s tím nikdy nesetkala. Takže vždy testy nemusí vyjít pozitivně.

Meg123 - 12.4.2024 08:19
Merlouska: ano, to jsem taky tak pochopila, mě šlo o to, co znamená, že je akutní - jestli tyto protilátky vyjdou pozitivně i králíkovi, který tu nemoc v sobě má, ale nemá příznaky, a je to tedy špatně a přeléčuje se?
- - - - -
Nevím, jestli jsem správně napsala svůj dotaz, tak jen upřesňuji. Zajímalo mě, jestli králíkovi vyjdou akutní protilátky pozitivně jen když má opravdu problém a je potřeba ho přeléčit, nebo to vychází pozitivně i v době, kdy tu nemoc v sobě sice má, ale je v té "spící" fázi? Naše králinka měla tak před měsícem trochu hlavičku na stranu (pár hodin), pak byla úplně dobrá a od té doby už se to nestalo. Radši jsme ji tedy vzali k veterináři (už byla v té době úplně normální), a pak mi volali za 14 dní, že ty akutní protilátky vyšly pozitivně. Tak dáváme panacur, teď ještě týden a pak má jít za 3 měsíce na krev. Tak mě jen zajímalo, jestli to bylo opravdu tak špatné, když ji to vyšlo pozitivně... děkuji

Merlouska - 11.4.2024 23:51
Meg123: test se dela na IgG a IgM protilatky. Pokud jsem to dobre pochopila, tak pozitivni IgM znamena akutni infekci, zatimco pozitivni IgG znamena, ze se s tim uz setkal v minulosti.

Meg123 - 11.4.2024 22:27
Efina: takže vždy když to vyjde pozitivně, tak se přeléčuje Panacurem? Ale to vyjde snad pak už přece pokaždé, četla jsem, že už se toho vlastně nikdy nezbaví... děkuji, moc tomu nerozumím

Efina - 11.4.2024 20:44
Meg123

Testy odhalí jestli je králíček pozitivní ikdyž zrovna u něj encefalka neprobíhá. Testy mohou odhalit i negativitu (to, že se s encefalkou 🐰 nesetkal).

Meg123 - 11.4.2024 16:00
Ahoj všem, chtěla bych se prosím jen zeptat, kdo má trochu zkušenosti s encefalitozoonozou - vím, že spousta králíčků ji má a příznaky se objeví, až při nějakém oslabení, takže se o tom třeba ani neví. Ale pokud by takový kralíček šel na testy, tak by mu ty aktuální protilátky vždycky vyšly pozitivní, ikdyž by to na něm nebylo poznat? Nebo vychází pozitivní jen když je nemoc už propuklá? Děkuji moc

Alpa - 11.4.2024 08:50
nelca88 - může být ,,nafouklý". U nás jako první pomoc fungoval odvar s kmínu nebo fenyklu.

Pavlíček - 9.4.2024 19:59
Tekuté seno Rodi Care instant.

nelca88 - 9.4.2024 16:07
nemáte nekdo nejake tipy, co dat kralickovi do stříkačky, když nechce jíst?

Bongani - 8.4.2024 21:32
nelca88: Jestli nežere, nebobkuje a převaluje se, tak bude mít nějaký problém s trávením. Utíkej s ním co nejrychleji k veterináři, to může být i životu nebezpečné.

nelca88 - 8.4.2024 21:12
Dobrý den, kralicek je od odpoledne nejaky zklesly. Porad jen lezi schovany v rohu a prevaluje se, nechce jist cerstvou zeleninu ani granule a ani moc nebobkuje. Nemáte někdo zkušenosti s tím co by mu mohlo byt?

Bongani - 8.4.2024 20:17
Králíček Daisy: Však my si z Hanka děláme legraci, že je to ušatá veganská kočka. Na sluníčku se sice nevyhřívá, ale jinak má spoustu kočičích vlastností.
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky