Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Hledá nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  


Info, Králíci a letní vedra, Klíšťata, Cestování Pravidla této diskuze

Miuska89 - včera 17:33
Micina: Ja taky chodila k Raškovi a nechala jsem tam kastrovat Miu a teď budu nechávat taky Molly, absolutní spokojenost, Mia měla tehdy 5 let, nechali si ji tam po operaci než se probere a pak mi volali a vše mi rekli co jak mám dělat a na druhy den na kontrolu. Za mě tam byla spokojenost

micina - včera 08:35
děkuji moc za odpovědi :) pohyb je samozřejmost má k dispozici celý pokoj svůj takže ji ho připravím:) děkuji za všechny odpovědi

KaK - včera 01:05
micina: důležitá je inhalační narkóza, ale to u dr. Rašky pokládám za samozřejmé. Na doma léky proti bolesti, na podporu trávení, instantní seno na případné dokrmování, doma nabízet samé dobroty - bylinky čerstvé i sušené (bazalka, kopr, petrželová nať), zeleninu, granule, vločky, prostě cokoliv, co má ráda, bez ohledu na dietní doporučení, v té chvíli je důležitější jí rozjíst než to, jestli se po vločkách tloustne.
- - - - -
micina: taky se hodí přebalovací podložky, aby byla v čistém, místo wc s podestýlkou. A potřebuje se hýbat, samozřejmě nehonit ji, ale aby nebyla zavřená v kleci, aby měla možnost popojít, příp. popoběhnout a rozhýbala se jí střeva.

Ronja - 4.7.2022 17:26
Micina - byli jsme kastrovat kralindu zde https://www.veterina-poruba.cz/
Za mě luxus, kralindu si nechal přes noc, rozkrmila ji pak nám zavolala, že může domů.

micina - 4.7.2022 13:12
Dobrý den,chceme nechat naši králindu vykastrovat .Chodíme k p.Raškovi v Ostravě.
Článek o kastarci samiček jsem četla ale chtěl jsem se zeptat na nějaké tipy a zkušenosti pokud někdo má mimo tento článek,
Plus chodíme co 3 měsíce brousit zuby ,tak mám trošku strach z rozkrmení po kastraci.

Děkuji moc

jana53 - 2.7.2022 00:55
Ludva10 _ urcite k veterinari, nechat zuby poradne prohlidnout.
Miuska89 _ muzes davat cokoliv, co je pro kraliky vhodny. ale pozor: po hodne malejch davkach nekolikrat za den. musi si zvykat pomalu.

Ludva10 - 1.7.2022 21:46
Ahoj králíkaři, máme s naším ušákem takový problém. Králík byl celou dobu co ho máme doma v pohodě, ale včera přestal jíst granule, seno a celer. Mrkev a laskominy si dá celkem s chutí, ostatní jí tak jakoby opatrně jako by mu něco překáželo v puse. Přemýšleli jsme problémy se zuby, ale pak jsme říkali že by si nedával tvrdou mrkev. Taky při jezení se chová tak nějak ostražitě, jídlo si odnese někam do rohu a chodí s ním, jako kdyby hledal vhodný místo kde si ho dát. Taky při tom jezení tak divně hází hlavičkou, jako kdyby tahal seno že seníku, ale dělá i u stébla trávy které má již v puse. Přijde mi to jako kdyby kousal pouze řezáky, protože je tak opatrný na to a přijde mi jako by občas "žvýkal naprázdno", že žvýká, ale tráva se do pusy nehne a pak má pouze na sobě rýhy od zubů. Nemáte někdo nějakou zkušenost o co by se mohlo jednat, zda jít k veterináři na vyšetření zubů? Děkuji
- - - - -
Ještě jsem zapomněl dodat, že při tom jezení přivírá až skoro zavírá oči, což předtím také nedělal
- - - - -
A ještě třeba nemohl by být třeba problém s tím, že jsme mu dali předevčírem spot-on proti klíšťatům (Selehold) a třeba ho to nějak rozhodilo ( nějaký vedlejší účinek ) nebo že si to třeba nějak trochu olizal a přiotrávil se ( dávali jsme to mezi lopatky ).

Rose78 - 1.7.2022 17:54
Dobrý den, strašně moc vás prosím, podepište iniciativu za pokusy bez zvířat v Evropské unii, týká se i králíčků. https://www.zapokusybezzvirat.cz/formular.php

Cituju: ,,Při testech pyrogenity jsou králíci spoutáni na 8 hodin v malých těsných boxech a je jim odepřena voda i potrava. Roztok se jim vpíchne do citlivých uší a pak jim každých 30 minut sondou hluboko v konečníku měří teplotu." https://cs-cz.facebook.com/Svobodazvirat/

Miuska89 - 1.7.2022 17:50
Dobrý den chci se zeptat od kolikateho měsíce se muže ovoce? Dnes jsme byly s Molly u dr a teď večer bobky v pořádku, takže pomalu ale jistě chci přidávat zeleninu a ovoce, ma 6-8 tydnu tak nevíte od kdy už se muže? Děkuji

Bruce - 1.7.2022 09:37
Dobrý den, máme s přítelkyní 3 morčátka. Pojedeme 19.7.-4.8. na dovolenou a chtěli bychom se zeptat, jestli tady není někdo z Ostravy, kdo by nám po tuto dobu naše miláčky pohlídal. Na penízkách bychom se samozřejmě domluvili. Předem moc děkujeme a užívejte sluníčka!

Dreams - 30.6.2022 16:13
JanaV:
Souhlasím s Monakuč, ač jste o tento názor nestála.. promiňte, ale dát jakékoliv zvíře pryč jen z důvodu, že není naučené na záchod či není vychované? Asi si měl dotyčný pořízení králíčka pořádně rozmyslet a ne ho po 4 letech chtít dát pryč. Jak tu někteří píšou, může to být i povahou králíčka. Já mám třeba králičího kluka, který jeden čas značil naprosto všechno a to bohužel u vevnitř. Bylo to naštěstí jen nějaké období, ale i tak mám od něj staré fleky na zdi či na židli. Ale s tím musíte počítat, když máte zvířátko v bytě či domě. Už jen ze začátku, než se to naučí.. Každopádně Kulíškovi je přes 6 let, už tedy naštěstí neznačí, chodí na záchod, ale i tak se někdy prostě vyčůrá na podlahu nebo na křeslo..tak to prostě utřu. Kastrovaný tedy není, ale je povahou prostě trochu čuňátko. To máte stejné s lidmi. Někdo je také pěkný bordelář a někdo naopak čistotný. Každé zvíře má také nějakou povahu. Kdykoliv se vyčůrá do záchoda zkuste ji pohladit, odměnit.. nebo zkuste vyměnit podestýlku. Třeba ji jen nevyhovuje, zkuste častěji záchod měnit, může už být "přeplněný", dát ho na jiné místo. Zkoušet a zkoušet.. a zároveň se také smířit s tím, že to může být opravdu dost dáno povahou a smířit se s tím a nevidět to jako důvod k tomu, dát jí pryč.
Já jsem třeba měla problém i s tím, že když byl Kulíšek mladší, měl tendenci po mně často startovat, hrozně si bránil své teritorium. I když mu člověk jen šel třeba dát jídlo do jeho bedny. Byla jsem od něj jeden čas pokousaná a poškrábáná.. ale to bylo spíš odbobí puberty. Teď je naprosto úžasný, hrozně mazlivý.. omlouvám se za dlouhou zprávu.. já to vidím jinak asi i z toho důvodu, že Kulíšek měl spoustu zdravotních problémů ..v lednu jsem o něj malém přišla..a i teď žijeme s tím, že se to může kdykoliv pokazit. Ale víte co, je to skoro půl roku a jsem hrozně šťastná, že je tady a že v rámci možností funguje a doufám, že to tak zůstane co nejdéle. Tak si prosím važte toho, že je ušák zdraví a nechtějte ho dát pryč kvůli tomuhle.. samozřejmě je to vaše věc, jen píšu svůj pohled a názor. Mějte se.

Merlouska - 29.6.2022 11:46
JanaV: i starsi kralik se dokaze leccos naucit. Nicmene nekteri kralici jsou proste prasatka i kdyz se clovek snazi sebevic. Jini jsou zase tvrdohlavi a potrebujou mit zachod tam, kde chteji oni, ne tam, kde chce panicek.
Jak psala Efina, mozna by mohla pomoci i kastrace (pokud kastrovana neni), ta se tak jako tak u samic doporucuje - po 4. roce veku je u samic vysoke riziko nadoru delohy. Neni to 100% zaruka, ze zacne byt cistotna, nicmene aspon castecne by to pomoci mohlo.

Efina - 29.6.2022 09:01
JanaV

Chodí králíček na určité místo?
Pokud potřebu vykonává na dost viditelná místa může mít zdravotní problém v takovém případě je potřeba navštívit veterináře, kde se specializují na králíčky. Pokud není kastrovaná mohla by pomoci i kastrace.
- - - - -
Co se týče darování, králík nemusí skončit jen zavřený v kleci, ale mezi zájemci se pohybují i lidé, kteří berou králíky pro hady.

JanaV - 29.6.2022 07:43
Monakuč
Neptala jsem se na tento názor, ale nevadí 😃 samozřejmě, zkoušeli jsme všechny způsoby, záchodky všude, různé podestylky ale je snad jasne, ze u staršího králíka to neprenaucim. Takže další rady, prosím? :-)

Monakuč - 29.6.2022 06:36
JanaV:
Upřímně řečeno, a nebude se ti to líbit, ale chtít darovat králíka přítele, se kterým bydlíš půl roku, je docela oprsklé, a kdyby na mne chlap přišel s něčím podobným, tak bych hodně přemýšlela nad budoucností našeho vztahu. Chápu, že to je otravné, ale chtít se jí proto zbavit, tak to je hodně smutné. Má králinka svůj koutek se záchodkem, nad ním seník, a pokud pije z napáječky, tak napáječku? Zkusili jste případně i jinou podestýlku do záchodku? Tady ses taky dívala pro inspiraci? https://www.kralici.cz/pages.asp?f=otazky#vychova

JanaV - 28.6.2022 16:36
Dobrý den, mám dotaz. Máme asi 4 letého králíka-samičku, kterou přítel od mala nevychovával a tudíž neumí vykonávat potřebu v kleci a výsledek je, že máme počůraný a pokakaný celý byt.. Po přečtení různých článků, jsem se dozvěděla, že je velmi obtížné až nemožné to králíka přenaučit a já nevím co s tím. Je zvyklá běhat volně po bytě, do klece ji nezavíráme. Chtěla bych ji darovat do dobrých rukou ale bojím se, že by byla zavřená někde v kleci nebo by ji kvůli tomuto problému nikdo nechtěl, ale mě to vyčerpává každý den, několikrát denně po ní uklízet. (k příteli jsem se nastěhovala před půl rokem-takže u výchovy jsem nebyla) Nemáte někdo nějakou radu?

Efina - 28.6.2022 11:02
Karol789

Jestli mohu doporučit králíčka si adpotujte v azylech najdete jak mláďata tak starší králíčky. Pokud máte FB mohu Vám doporučit uživatelku Hašlerku Rampelníkovou z Dočasná péče pro nechtěné, týrané hlodavce a králíčky🥰🥰 V případě adopce udělá člověk hned dvě dobré věci vybranému králíčkovi poskytne domov a uvolní tak místo pro druhého ušáka.

Bongani - 28.6.2022 10:41
Karol789_Co třeba dát domov králíčkovi z azylu? Mají jich tam docela hodně a už předem ti můžou říct něco o jeho nebo její povaze, jestli se snese s jinými nebo je spíš samotář apod. Taky ti pomůžou a poradí, když si s něčím nebudeš vědět rady. A kdyby ses bála seznamování, tak někdy nabízejí už třeba dvojice, které se znají a žijí spolu. Koukni se na FB na "králíčci a hlodavci v nouzi". Já od nich mám svýho macka a lepší zvíře jsem si nemohla přát.

Miuska89 - 28.6.2022 10:23
Ja zatím ji mám v kleci, tím ze neni jeste zvykla taková bojacna, ale bude se učit mimo, pořad pustena, a můstek do klece bude permanentně, Mia byl zvykla se do klece jít na pit, odpočinula si a pak zase vylezla ven, byla permanentně pustena ale do klece měla pořad přístup, to samé chci i u bude se jmenovat asi Molly. Tím ze jsem v praci a je malička vleze zatím úplně všude🤣, takže postupně si zvykat, vlastně si zvykáme spolu, na záchod jeste moc neumí, sice tam skočí, ale potřebu vykoná jinde🙈🤣

Monakuč - 28.6.2022 10:18
Miuska89:
Se salátem a čímkoli dalším počkej až po rozboru bobků na kokcidiozu, zatím jen granulky a seno :). Jinak pak římský salát může, po rozboru postupně můžeš zkoušet po jednom druhu různé zeleniny, abys viděla, jestli po nich nemá případné trávicí problémy. Granulky jakékoli kvalitní junior, třeba Science Selective nebo Cuni Complete jsou fajn, obojí jdou v případě nouze i dobře rozmačkat do kaše na dokrmování a králík se tak nevzteká, že mu to nechutná ... Když ten desam sprej necháš působit, a pak opláchneš, je to v pohodě, nicméně třeba stůl, váhu a tak moc oplachovat nejde, takže to jen pak utřu třeba vlhkým ručníkem nebo utěrkou. Na veterině to dělají taky tak, používají to na dezinfekci vyšetřovacího stolu a váhy, našplíchají a po chvíli utřou do sucha, tak to dělám stejně :). Klec nemám, nicméně tu bych vypláchla.
- - - - -
Karol789:
Dva jsou fajn, i pro ně je zpravidla lepší, když mají parťáka, ale na druhou stranu ne každý králík je společenský a i ti společenští si ne vždy vzájemně sednou. Takže je třeba s tím v případě pořízení počítat, protože pokud si nesednou, musí zůstat rozdělení, někdy jen na nějakou dobu, že si to časem sedne, a někdy napořád.

Karol789 - 28.6.2022 10:07
Děkuji všem za odpovědi. Sama bych radši jen jednoho, ale říkala jsem si, aby mu nebylo smutno. Jinak pracuji z domova a mám v plánu klec mít v pracovně s tím, že by králíček po celý den měl klec otevřenou a mohl chodit volně.
A ještě se zeptám, máte nějaké konkrétní tipy na chovatele? Ideálně liberecký kraj, střední čechy nebo Praha? Nevím, jaká je poptávka, pořízení plánujeme nejdříve v říjnu, tak jestli mám už ted hledat nějaké plánované vrhy nebo u králíčků bývá výběr i "na poslední chvíli"?

Miuska89 - 28.6.2022 10:04
Monakuč:
Ano vydensifikovala klec hned v pondělí jak sla klec k nasim, v nedeli jsem ji opět umyla, ale i tak tam muže cokoli jeste zůstat, ale 6 dni se nepoužívala a byla ta klec mimo, tak snad vymizelo vyprchalo, teď zkoumám jaké granule budou nejlepší, ano vločky vim ze se po nich přibírá, Mia byla ze začátku vzorný příklad🤣, nechci aby to dopadlo jak s Miou, kdy měla nemocné ledviny, krev pořad spatna močovina atd… chtěla bych tomu zabránit.
- - - - -
Ještě je taková bojacná, ale včera už vylezla na můstek a koukala všude kolem, čenichala, je to takový nezvyk, jako bych byla začátečník, samozrejme ze zajdu na veterinu, hovinka očko prostě všechno.
- - - - -
Kouknu tady na stránky a objednám, potřebuji i stelivo tak to vezmu při jednom, muže už i římský salat?
- - - - -
Jo a jeste de chci zeptat, mám desam spray a vzdy jsem to postříkala, ale splachla vodou, říkám si přece je to desinfekce, tak co kdyby olizla, jak u Mii tak teď u Molly. Ty to neoplachuješ?
- - - - -
Děkuji moc, po tom všem je to takove světýlko, konečně se po tydnu tesim domu

Efina - 28.6.2022 07:25
Karol789

Já nedoporučuji více králíčků, pokud si nebudeš brát např. z azylu kde jsou dva králíčci na sebe fixovaní. Sama mám doma dvě samice a byt je rozdělen na dvě poloviny, jelikož dámy spolu moc nevychází. Pokud by si přece jen chtěla dva králíky doporučuji vykastrovaný pár, ale ani tam není 100% jistota, že si dva králíci snesou. Co se týká línání, mám berana s delší srstí a klasického rhonského králíka, oba línají neskutečně, chlupy jsou celý rok po celém bytě a to je pravidelně přejíždím odchlupovacím válečkem a sem tam vyčešu. Povaha klidnější a vetší mazlík je určitě beran, co se týče pohlaví tam poradit nedokáži mám jen dvě králindy.

Monakuč - 27.6.2022 20:37
Miuska89:
Gratuluji ke králíčkovi, ať ti dělá jen radost!
A teď pár technických :) - pro jistotu dotaz, vydezinfikovala jsi vše důkladně? Včetně podlahy, klece, záchodku, koberečků, míst, kde se Mia zdržovala? Vím, že to je nepříjemné téma, ale pokud to byla encefalka, tak se může nějakou dobu vyskytovat ještě na površích a je nutná důkladná dezinfekce. Za mne je na povrchy super Desam Spray, používá se na veterinách i ve zdravotnictví, našplíchat, nechat působit chvíli a setřít papírovou utěrkou, na podlahy pak nějakou dezinfekci dle materiálu a případně pak ještě přetřít čistou vodou. A k ušákovi, vyloučit kokcidie (viz odkaz Kokcidioza), zkus to zvládnout do konce týdne, abys neřešila nějaký průšvih, nezapomeň, že bude příští týden volno a hodně lidí, i vetů, si bere dovolenou. A po vyloučení kokcidiozy případně zkus zavádět do stravy zelené, trávu, pampelišky, jitrocel, saláty ... postupně po jednom druhu, viz Jídelníček. Nedávej moc mrkev, resp, kořenovou zeleninu, a vločky, jen jako pamlsek, jinak budeš mít obézní ušatou kouli s rozhozeným trávením. A samozřejmě po vyloučení kokcidiozy naočkovat! I kdyby byla od chovatele, moc bych na to nespoléhala a raději bych přeočkovala ještě jednou, nedá se na ně spoléhat. Tak ať dělá jen radost! :)

jana53 - 27.6.2022 19:56
Karol789 _ primlouvam se za kluka, zensky bejvaj naladovy. taky v pripade kastrace (kdyz to jinak nejde) je to u kluka mensi zasah. 2 si neporizuj, nemuseli by se v dospelosti snaset a mit v kazdy mistnosti zavrenyho jednoho kralika je trochu komplikovany, nehlede k tomu ze pak je kazdej stejne sam. radsi se plne venuj jednomu. kdyz bude mit tvoji peci a dost prostoru, bude spokojenej.
posun je hlavne v tom, ze uz se nepovazuje za normalni mit zvire zavreny v kleci, ale doprava se mu vetsi volnost, alespon v jedny mistnosti. za zacatku vohradka tak 2m², pak uz jenom vohranicenej prostor, kde ma svoje kralovstvi.

kikina10 - 27.6.2022 19:29
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat cca do jakého věku rostou králíci? Tři měsíce máme doma holčičku krátkouchého králíka, tehdy mi pán říkal, že má 8 týdnů. Takže by měla mít zhruba 5 měsíců. Má asi půl kila. Nevypadá, že by nějak strádala, není hubená, ale je malinká. Tak mě jen zajímá jestli tehdy pán kecal a prodal mi úplné mimino nebo zkrátka králíci rostou "pomalu", popř. jestli jí třeba něco nechybí (ale vychrtlá určitě není).
Teď to bude trošku hnusné přirovnání, ale králíci na maso bývají do půl roku vykrmeni. Tak mě zajímá, jak dlouho trvá růst u zakrslých králíků do "finální" velikosti :-)

Karol789 - 27.6.2022 16:16
Zdravim, uvazuji o porizeni kralicka, ale s jejich chovem nemam prilis zkusenosti. Sice jsem kralika mela jako dite, ale myslim, ze se chov za tu dobu posunul, tak bych mela par dotazu... Je lepsi chovat kralika jednoho samotneho nebo ve dvojici, aby samotnemu nebylo smutno? A dalsi dotaz, existuje nejaky druh, ktery mene lina? Napr. u rex nebo satenovych mi prijde, ze ta srst pusobi, ze by mohla linat mene, ale mozna to je jen moje domnenka :D A dale se zeptam, zda je nejaky rozdil v povaze dle pohlavi nebo jednotlivych druhu nebo je to individualni? Slysela jsem, ze beranci jsou mazlivejsi, tak jestli to lze takto delit? Moc dekuji

Efina - 27.6.2022 14:56
Miuska89

Gratuluji k novému přírustku. Za mě nejlepší granule https://obchod.kralici.cz/p2778-versele-laga-cuni-complete-junior.aspx mohou se králíčkovi ihned dávat postupně (jestli na ně králíček není zvyklí od původního majitele). S ovesnými volčkami opatrně, králíček po nich může dost přibrat.

Bongani - 27.6.2022 14:48
Miuska89_Gratuluju a přeju hodně radosti s novým mazlíkem. Někdy si nás prostě vyberou sami. :-)

Miuska89 - 27.6.2022 12:33
Krásný slunečný den, tak musím rici, jak jsem nechtěla tak jsem musela, si pořídit dalsiho kralická. Včera to byl týden co Mia… a přesně včera byla otevřená Fauna v Ostravě na Černé louce, mají jednu neděli v měsíci, tak možná i takove znamení, protože ten týden byl strašný pro mě a včera jsem tam jela nepřipravená, s tím ze se jdu jenom podívat, ale to nešlo, jak jsem procházela mezi těmi králičky malinke nevinné nemohla jsem to tam nechat, původně jsem chtěla samce tím ze samici jsem měla tak at mám změnu, ve finále mi to bylo jedno a mám ma 90% samici🤣 na pamatku Mii chci zachovat počáteční písmeno M, proste můj napad nejak mi prislo ze to tak ma byt. Ma 6-8 tydnu a začínám od začátku, připadám si jak začátečník už ani nevím kde co, zatím pije z misky a rikal ze zatím jenom seno a mrkev, do granuli potom vločky to si pamatuji i u Mii, tak nevydržela jsme to, musím uznat takové světýlko pro me, citim takový klid radost, konečně se i tesim domů, i když smutno mi pořad je, ale je to teď taková radost, kterou jsem asi nutné potřebovala.
- - - - -
Ma 6-8 tydnu a odkdy se začíná s granulemi a mate nějaký typ na junior granule, vločky si pamatuji z Mii, navíc je občas jim taky tak se podelim🤣
Archív diskuze | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky