od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červenec v roce 2013
 • Zobrazuji 26 zaznamu.
 • 4.7.2013 23:15CHS Hedgehog Dream
  http://www.klub-chovatelu-jezku.cz/news/schuzka-ohledne-vystavy/
  6.7.2013 20:55melis
  paaani, tady si zase nekdo honi triko, ze Beranku :)
  7.7.2013 13:37Šz
  Ahoj, čím vy krmíte ježka, ničím speciálním?
  7.7.2013 14:57chs hedgehog dream
  zkuste procist odkaz krmeni ;)
  7.7.2013 15:10Šz
  jj, a krmíte ještě něčim jiným?
  Jo a ještě, ježek může dostat blechy stejně jako pes, čím tedy odblešujete? normálko na psy, nebo special?
  7.7.2013 15:48CHS Hedgehog Dream
  z mobila to nemuzu vsechno vypisovat, juknete na moje stranky, vse potrebne najdete v odkazech chov a reprodukce a otazky a odpovedi www.hedgehog-dream.eu
  7.7.2013 21:25Markéta
  Šz: Já jsem se teda ještě nesetkala s tím, že by doma chovaný ježek dostal blechy, to by jedině musel chytit, pokud byste ho vzal(a) ven, nebo od jiného zvířete.
  8.7.2013 09:02Šz
  CHS Hedgehog Dream: Děkuji, hezké stránky...
  Markéta: takže neodblešujete?
  8.7.2013 12:17chs hedgehog dream
  pokud jezek nema parazity, je to zbytecne zatezovani organismu, takze pokud to neni nutne, tak ne
  8.7.2013 12:32Šz
  Díky
  14.7.2013 00:07Duhová vrána
  Zdravím ostatní chovatele.
  Jen jsem chtěla nabídnout k zamyšlení takovou zajímavost, která se mi přihodila. Moc jsem o tom na internetu zmínky nenašla, a tak si myslím, že by nebylo špatné se o tu zkušenost podělit a říci, že se to tedy může stát.

  Jenoduše se mi stalo, že se mi narodila ve vrhu D dvě překrásná a předestírám rovnou, že naštěstí zdravá mláďátka. Jenže v rámci toho jednoho vrhu bylo jedno mládě zřetelně starší, než to druhé. Po nekonečných úvahách jsem dospěla k závěru, že každé z mláďat se samečkovi "podařilo" při jiném připouštění a následně to, které se jeví starší, zůstalo asi až do porodu mladšího bez jakékoliv újmy v samiččině děloze spolu se svým sourozencem - to mladší se totiž narodilo naprosto vyvinuté a v pořádku, o čemž svědčí (mimo jeho stavu při průběžných kontrolách) například i to, že jej samička sama nezpacifikovala.
  Připouštění samice jsem zopakovala cca po třech dnech, což by zhruba odpovídalo rozdílu, o jaký byla větší holčička napřed - od samého počátku ve velikosti, ale pak i v quillingu (měnění bodlinek), vybarvování, ochlupení čenichu, otevírání očí a nakonec i v růstu zubů. Přesto však je malá i nadále v naprostém pořádku a těší se vynikajícímu zdraví a podle všeho i povaze mazla. Jediné, co zůstává nápadné je přetrvávající velikostní (a samozřejmě tím pádem i váhový) rozdíl, kterýžto se samozřejmě bude řešit tak, že u mě menší Dina zůstane tak dlouho, dokud si nebudu absolutně jistá její připraveností k odchodu. Přesto však v tuto chvíli nemám důvod nepředpokládat, že by ve dvou měsících měla být schopná normálně odejít do nového domova, stejně jako odchází většina ostatních mláďát.
  Nic se tedy nakonec nestalo, malá se vyvíjí po celou tu dobu vlastně dobře a není to snaha nikoho vyděsit ani prosba o radu, protože je vše podle všeho v pořádku. I když by mě i tak docela zajímalo, jestli je skutečně ta starší tedy trošku přenošená, ale rozhodně tak vypadá. :)

  Spíš to sem píši jen jako takovou zajímavost a proto, že jsem něco takového nějak u ježků na internetu nebyla schopná dovypátrat. Tak aby to jednoduše někde bylo. A třeba by mohlo být zajímavé i poslechnout si na to nějaké názory od vás.
  - - - - -
  ... četli jste někde o něčem takovém? Stalo se vám něco podobného?
  14.7.2013 12:06CHS Hedgehog Dream
  Nejen četli, touto otázkou se zaobíráme již poměrně dlouho. U ježků v přírodě se po připouštění vytvoří hlenová zátka, která má zabránit opakovanému připuštění, ať už stejným nebo jiným samcem. Tato hlenová zátka odchází z těla samičky cca 2-3 dny před porodem, kdy se porodní cesty samičky začnou připravovat na porod. APH tuto zátku také mají, několikrát se mi stalo, že jsem na samičce před porodem našla její zbytky, jindy však jsem nic nenašla. Otázkou je, jak je možné, že tedy k oplození 2x i vícekrát dojde.
  Březost, kdy v děloze dochází k vývoji prakticky dvou vrhů současně, se jmenuje superfetace. Je to prostě vznik dalšího embrya/embryí v době, kdy už v děloze vyrůstají embrya jiná, z předchozího páření. U hlodavců, vačnatců, ovcí, koz a živorodých ryb se to děje poměrně často, u těch ryb a králíků, kteří mají zdvojenou dělohu se jedná o úplně normální jev. U ježků jsem se s tím setkala už několikrát, většinou když chovatelé nechávali samce se samičkou při připouštění déle než týden. Rozdíly mezi mláďaty v takovém vrhu byly dost markantní. To, zda přežijí všechna mláďata záleží na mnoha faktorech, vyzdvihla bych asi jen ty nejdůležitější, a to, v jaké fázi se mláďata narodí (zda jsou donošené "oba" vrhy, či zda rodí na termín prvního připouštění. V takovém případě jsou mláďata z "druhého" vrhu nedovyvinuta a většinou velice rychle uhynou) a jak velký je rozdíl mezi "oběma" vrhy.
  16.7.2013 21:31broučí
  Zdravím po delší době! CHCI JEN NAPSATA,ŽE JSEM MĚLA MENŠÍ ZKUŠENOST S JEŽKEM:) STAVÍME PLOT A MÁME VYKOPANÉ DÍRY NA NĚJ. JEDEN VEČER JSEM TO TAK OBHLÍŽELA A V JEDNÉ NAŠLA JEŽEČKA:) ASI TOHO OBYČ VENKOVNÍHO, PŘEMÝŠLELA JSEM, JAK HO ASI VYTÁHNU,NAKONEC JSEM SI VZALA RUKAVICE A OPATRNĚ HO VYŠOUPLA,ANI NEPÍCHAL:) JSEM RÁDA,ŽE JSEM MU MOHLA ZACHRÁNIT ŽIVOT,PROTOŽE POCHYBUJI,ŽE BY SE TAM NĚJAK VYHRABAL,ODJÍŽDĚLA JSEM NA DOVOLENOU A NEVÍM JESTLI BY TO VYDRŽEL,PAK CUPITAL K LESÍKU:))
  - - - - -
  pardon za caps lock:/
  17.7.2013 14:39Nela a CHS Carallsa
  Duhová vrána: Na Váš příspěvek musí zareagovat i já. Mám své zkušenosti. Já nechávám samce u samic delší dobu. Tak okolo 2 týdnů. Někdy se mi totiž i stalo, že samice z prvního týdne připouštění nazabřezla a povedlo se to až z toho dalšího týdne. Občas se mi stalo, že mláďata nebyla stejně veliká, ale to beru jako normální jev. Hold to nemusí hned znamenat, že samice se nechala připustit i o nějaký den později. Může se totiž jen nějaký plod vyvíjet pomaleji než ostatní. Já i u štěňat to pozoruji. Ač nakryjeme fenu pouze 1x, tak se stane, že nějaké štěně je menší, opožděné, méně vyvinuté..Většinou to takový jedinci časem dohoní. Ono i z jednoho připuštění u psa ve feně je sperma až 4 dny a čeká na oplodnění.. takže pokuď fena nemá připravená vajíčka, tak sperma počká. To samé může být u ježků, může i z jednoho připuštění v ježčici být sperma třeba dva dny a pokud samička spustí další vajíčka, tak může dojít k dalšímu oplodnění...Příkladem je teď můj vrh D. Samice nebyla u samce déle jak týden, ale mám přesto ve vrhu šílený rozdíl ve velikostí. Může to být i tím, že otec má jen 300g a matka 500g.. Jedno miminko oproti druhému bylo tak o půlku menší. Posílám odkaz na fotogalerii, kde jsou tři fotky tak z 14ti dnů života a pak jedna asi ze třech týdnů. Tam byl rozdíl pořád znát.. Nyní nemám aktuální fotku, ale mají 6 týdnů a jsou skoro stejně velká, že mám problém je rozeznat:) http://www.kralici.cz/jezci/alba.asp?a=123
  17.7.2013 23:15Duhová vrána
  Děkuji velmi oběma. CHS Hedgehog dream: Že je to možné u jiných zvířat jsem sice věděla, ale u těch ježků mě to překvapilo. Opakuje se to u vrhů stejných samic / samců, nebo je to "nahodilé"? Jestli třeba albiventrisové v zajetí v tomhle ohledu postupně nedegenerují...

  Nela: Moji mladí mají zatím ve velikosti rozdíl stále slušný. Momentálně je jim měsíc a kousek, větší holčička už s velkou chutí zápolí s jídlem, menší jím zatím dokonale opovrhuje. Takže stále pomalejší, stále stále :) Ale jestli to začne váhově dohánět, tak nejspíš teprve až začne také brát i pevnou stravu, myslím si. Uvidíme. Jak říkám, zdravotně je na tom parádně, takže mě ta váha zatím ani tak moc netrápí. Ten velikostní rozdíl mi ale přišel i vzhledem k normálnímu rozpětí vrhu abnormální. Opravdu měla poloviční velikost proti té druhé Ale tak... možné je ledascos. Mám zatím příliš málo zkušeností na to, abych tu mohla mudrovat ;) Každopádně zajímavé.

  Děkuji.

  Každopádně skutečně zajímavé. Děkuji velmi. Oběma.
  - - - - -
  A máte krásná škvrnďata, Nelo ;) Gratuluji.
  18.7.2013 03:01Nela a CHS Carallsa
  Duhová vrána: Děkuji za chválu. Konečně se u nás zdařilo po dlouhé době:)
  Já bych se rozdílů nebála. Hold je jedno opožděnější, ale jak začne samo jíst, tak vše dožene. Je ovšem možné, že v dospělosti bude drobnější..ale to už je otázka genetiky a průběhu růstu. I mě tento velký rozdíl překvapil. Nevěděla jsem, zda jedno je abnormálně velké a nebo jedno abnormálně malé..čekala jsem a nakonec se holky srovnaly :) ale furt poznám, která je ta větší...Myslím, že o chovu ježků se budeme furt jen učit nějaký čas :)
  18.7.2013 10:24Navel
  mimiňáci http://www.kralici.cz/jezci/alba.asp?a=122
  18.7.2013 17:03CHS Hedgehog Dream
  Duhová vrána: Pokud jsou obě mláďata zdravá, velikost bych opravdu neřešila. Maximálně pokud by menší ježeček nedosáhl potřebné váhy pro zařazení do chovu, bylo by dobré na to upozornit budoucího majitele. Že by to bylo opakované, se říct nedá. Vím o vrzích, kde se nepoměr velikostí vyskytl a stejný rodičovský pár o půl roku později dal krásně vyrovnaný vrh a naopak - nejdřív vyrovnaný, pak rozdílný. Naopak i vím o vrzích, kde se všechna mláďata narodila stejná a ze začátku se i stejně vyvíjela, ale okolo 6 týdnů byly rozdíly ve velikosti mezi nimi již markantní. A není to jen u nás, znám se s chovateli po celém světě a je to všude stejné. I v místech, kde mláďata pocházejí z F1 nebo F2 generací ježků přímo z odchytu. Těch faktorů, které ovlivňují vývoj a vývin mláďat je tolik, že je asi nikdy nebudeme moci s jistotou přesně určit.
  19.7.2013 22:02CHS Hedgehog Dream
  Členy klubu, kteří mají zájem stát se poradcem chovu, prosím o zaslání přihlášky na klubový e-mail. Podmínkou jsou zkušenosti s chovem APH minimálně jeden rok, je třeba mít perfektně nastudovaný chovatelský a bonitační řád, chovatelský standard, umět určit základní barvy a absolvovat školení při bonitacích u zkušeného posuzovatele (lze splnit na zářijové pražské výstavě).
  21.7.2013 16:00Beranek
  CHS Hedgehog Dream - Můžu se zeptat, kde bych mohla najít přihlášku na výstavu ježků a jaká bude cena za přihlášení jednoho ježečka? Na klubu ježků jsem o tom zatím nic nenašla. Děkuji.
  21.7.2013 19:53chs hedgehog dream
  zatim nejsou vypsane propozice vystavy. trochu nam to komplikuje fakt, ze nekolik dulezitych lidi je rozjetych po dovolenych a ja se bez nich nehnu z mista :) do konce mesice ale bude vse hotove a dozvite se to tady na diskuzi, webu klubu i skupine na fb
  21.7.2013 20:30Beranek
  Dobře, moc děkuji :-)) Tak to budu pozorně sledovat a už se těším na bližší info :)
  24.7.2013 00:16CHS Hedgehog Dream
  http://www.klub-chovatelu-jezku.cz/kalendar-akci/
  25.7.2013 20:46CHS Hedgehog Dream
  http://www.klub-chovatelu-jezku.cz/formulare/vystava-praha-2013/
  29.7.2013 22:38Jezekunelka
  Muze jezek kapsu pro kocky?
  30.7.2013 20:18Markéta
  Jezekunelka: Pokud je kvalitní s vysokým obsahem masa, tak určitě. Pozor na Whiskas a podobné, které obsahují mléko.