1.5.2014 09:29Martina
Caramelka: také používáme klec, ale máme ji na místě, kde průvan nehrozí (v rohu pokoje za dveřma, kde ze zvou stran je stěna, ze třetí skříň a ze čtvrté ty dveře), ale kyž větrám, tak dám přes klec na tu chvíli deku. Klec, o které píšete, vypadá hoooodně dobře, začínám o ní vážně uvažovat :) Už jste si ji pořídila? Napište pak prosím, jak jste spokojená.
7.5.2014 19:52Evulka49
Dobrý večer.. poradil by mi někdo prosím? Pořídili jsme s přítelem našemu dvouletému ježečkovi stejně starou samičku a plánovali jsme mimča :D ale samička je strašně malinká oproti samečkovi.. (sameček má 520 g, samičku máme teprve od včerejška, takže jsme ji ještě nevážili,ale víc jak 400 g asi mít nebude) nemohl by jí nějak ublížit při páření? včera jsem si četla, že dokonce samičky jsou většinou o něco větší.. a ještě jsem se chtěla zeptat, jak dlouho jí máme dát prostor, než samečka připustíme (pokud to teda bude možné).. jak dlouho jí asi bude trvat než se zabydlí a bude připravená.. (na porod připravená je, jednou už vrhla asi před rokem).. Děkuji za odpověď :)
12.5.2014 20:33Markéta
Evulka49: Samičku bych nechala několik týdnů přivyknout na nové prostředí, náležitě zvážit, jestli je ten váhový rozdíl opravdu tak veliký, případně pokud je hubenější, zkusit ji trošku dokrmit (kaloričtější strava - hmyz, granule pro koťata apod.). Pokud není ani tak hubená, jako spíš celkově drobná, je to na zvážení, zda ji vaším samečkem připouštět..
- - - - -
Rik: Samičku je třeba nechat dostatečně dlouho od samečka zvlášť, pokud by březí byla, aby ji nezkoušel znovu nakrýt. Nicméně může se samozřejmě stát, že ji nenakryl, zvlášť, pokud neprojevoval žádnou zjevnou aktivitu. V tom případě to holt zkusit znovu, nejlépe v ubikaci samečka.
13.5.2014 16:52Rik
Markéta: už ji mám odděleně, trošičku něco přibrala, ale nijak výrazně (za poslední týden, co jsou odděleně), tak uvidíme. On je ježura takový bručoun netýkavý :-), tak nevím, jestli se vůbec k něčemu měl, holt se necháme překvapit. Stává se často, že se krytí nepodaří anebo si spíš páření ježci nechávají až na dobu, kdy je v domě absolutní klid a nikdo je enruší, takže si třeba ani nevšimnete, že k něčemu došlo? My měli kdysi dávno jen morčátka a to byl panečku jekot, když se dostal sameček k samičce.
- - - - -
A ještě mám dotaz ohledně ježků albínů - jak je to s jejich použitím v chovu, je to vhodné nebo nevhodné? Určitě by se neměly pářit dva albíni, ale pokud je jeden albín a druhý jiné zbarvení, je to přípustné? Jaké barvy se pak dají očekávat? Děkuji
13.5.2014 21:05Evulka49
Markéta: Děkuji za odpověď, ještě určitě počkáme.. samička mi nepřijde nějak vychrtlá, je prostě celkové menší, máme doma i jejího potomka a ten je taky menší.. to jen ten náš původní sameček je cvalda :D Ptali jsme se veterináře a ten nám říkal, že prý si s tím zvířata poradí a že se bát nemusíme,ale nevím..radši bych byla kdyby se ten rozdíl mezi nimi nějak zmenšil.. každopádně děkuji :-)
18.5.2014 15:30Duhová vrána
Rik: Se zbarvením albino, leucistic a reverse pinto je připouštění albínka vyloženě nepřípustné. Zbytek je sice relativně bezpečný, ale jak už psala Markéta, je nežádoucí.
Albinismus totiž sám o sobě skutečně je genetická vada (jak rovněž psala Markéta) a obnáší spoustu možných problémů pro ježečka. Ostatně prohlédněte si na nějakých šikovných stránkách, jaké potíže mají lidé stižení právě albinismem ;) Není to sice beze zbytku totéž, ale je to svou podstatou podobné. Proto je vhodné albínky do chovu raději nepoužívat.
- - - - -
... albínek sice může žít krásný a spokojený život, ale je všeobecně lépe zbytečně zvířata dispozicemi k tomuto zbarvení nezatěžovat ;)
19.5.2014 22:47Markéta
minová želva: Články na tomto webu vznikaly již před nějakou dobou, to, co píšeš, se teď již považuje za obecně pravdivé, děkuji za upozornění a ihned opravuji.
- - - - -
Takže jsem rovnou prošla všechny články, co jsou zde umístěny, zjistila jsem, že je potřeba tam aktualizovat více věcí, takže hotovo, dokončeno :-)
22.5.2014 17:57Rik
Evulka49: přesně takto to bylo u nás, samička dotírala a ježura byl nafuněný, netýkavý, prskla jen ji uviděl......tak jsem zvědavá, jestli se krytí podařilo nebo ne, ale nejspíš ano, protože pomaličku nabírá na váze, tak uvidíme :-)......ale kdybych měla posoudit z jejich chování, tak bych řekla, že se sebe ani nedotkli :-).
24.5.2014 17:46Duhová vrána
Rik a Evulka49:
Mám tu netýkavku samečka, u kterého když jsem zkoušela připouštět na delší dobu, také došlo k postupné změně. V podstatě docházelo ke stupňování a gradování jejich vzájemné antipatie, které ústící v situace, kdy sameček samičku vyloženě šikanoval a někdy ji zkoušel i kousat a chuděrka samička byla po čtrnácti dnech tak vystresovaná a vynervovaná, že jsem ji pak uklidňovala na samotce ještě několik týdnů.
Není tedy pravidlem, že se to usadí a je třeba, pokud už tedy nutíte z nějakého důvodu dva vzájemně si nesedící ježurky spolu zůstávat, dost pečlivě sledovat. A vždy mějte na paměti, že to děláte na své vlastní riziko a pokud se něco stane, můžete za to samozřejmě Vy, ne ježeček bručoun. Ježci se dovedou navzájem i zabít, když na to přijde. Kousance do čumáku a do nohou jsou ty "menší problémy", když se to nepovede.
Buďte proto prosím opatrná :)
26.5.2014 20:41kristyna
Dobrý večer, včera jsem si domu přinesla samičku ježka belobricheho a mela jsem co delat ,abych ji vůbec přendala z přepravky. Nenechá na sebe ani sáhnout ,je schoulena do klubíčka, při jakémkoliv zvuku sebou cuka, boji se ruky ,stačí se jen přiblížit a prská. Jak na ni?
27.5.2014 13:31Duhová vrána
Evulka: Když chodíte k ubikaci každý den, tak u většiny ježečků (kromě některých expertů, kteří to rozmetají pacičkami při akčním běhu) stačí měnit podestýlku jen v té části ubikace, kam ježeček chodí vykonávat potřebu (myšleno močení, bobky takhle necentralizuje, ale ty zase nejsou takový problém sesbírat). Při tak velké ubikaci ježek takový koutek jistě má. Pokud to ovšem do druhého dne beznadějně rozmetá, mohl by jste ho určitě zkusit naučit na kočičí záchůdek, který mu dáte do koutku, kam obvykle sám potřebu vykonává - tím pádem by jste i při ježečkovi prasátku mohla vyměňovat podestýlku v podstatě jen tam, a v ubikaci jako takové pak jen jednou za čas.
Kočkolit je do ježčích polštářkovitých tlapek dost tvrdý a má vzhledem ke své tvrdosti docela nešikovné tvary. To už bych ježkovi raději dala takové ty dřevěné peletky, jak se dají jako stelivo také kupovat - ty jsou ale také pěkně drahé. Sice výborně absorbují a k některým zvířatům se mi vyloženě vyplatily - kupodivu třeba i ke králíkovi, který má tu ubikaci také velkou, ale ježci by stejně vzhledem k velikosti svých tlapek chodili podle mě v podstatě spíše mezi nimi, než po nich. Takže by to u ježků tak pěkně nepracovalo, jako u toho králíka.
Zůstala bych na Vašem místě u toho asanu. Nebo někdo používá flísové dečky a ty pak pere, ale s tím osobní zkušenost nemám. V zahraničí se to ovšem používá a je i několik lidí v ČR, kteří na toto nedají dopustit. To by mohlo fungovat tedy velmi dobře také.