od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Prosinec v roce 2015
 • Zobrazuji 24 zaznamu.
 • 1.12.2015 14:05Beranek
  BURÁKOVÁ - Já krmný hmyz kupuji jedině u pana Šťastného ... http://www.scorpion.name/cenik.php
  Hmyz je levný a zdravý. Vřele doporučuji :-) Malá vanička červů by nám při dvou ježčích slečnách vydržela asi 3 dny :-)
  2.12.2015 16:27Luci
  Já na červy chodím jen na veletrhy Živá exotika, nebo Teraburza. Mají tam velký výběr ne jen červů, ale teké švábů, cvrčků a různé havěti. Hmyz si můžete vybrat, podle sebe nejlepší, protože je tam spousta prodejců. Nemůžu si to vynachválit. A navíc je to hrozně levný.
  2.12.2015 22:51Rony
  Animals- U nás dáváme především moučné červy nebo zophobasy, k tomu dostávají i pár granulek, někdy vařené maso - žaludky a srdíčka. Každy preferuje něco jiného.

  Posledního půl roku máme problémy se samičkou, hubne a málo jí.
  Teď se přidal, je to asi tři týdny ještě sameček, který sní nebo spíš vycucá tak 5 zophobasů a to je všechno. Týden skoro nejedl, pak jedl týden normálně a teď zase nejí.
  Už jsme si říkali, jestli nejsou staří, samička má tři a půl roku, sameček tři. Nejsou v žádném kontaktu.
  Teď čekáme, co bude. Veterináři s nima nemají zkušenosti, i ti, co se s nima potkali tápou..
  Kolik se vám ježci dožívají roků?
  3.12.2015 11:40Pucci
  Zdravím. Máme nalezeného ježka. Je to albín ježka bělobřichého, někdo ho vyhodil k popelnicím v papírové bedně. Mění bodliny a podle velikosti ho veterinářka, co má sama ježka, tipovala na cca 16 týdnů. Zajímalo by mě, kolik by měl denně sníst jídla. Raději se ptám více zdrojů - víc hlav, víc ví. Dávám ježkovi jenom kmyz, jako jeho přirozenou potravu. Denně dostane cca 20-30ks tartarů (2cm švábci), několik dubinek a blaberů (cca 10-20 gramů těchto zvířat), dávám mu i moučné červy. Nikdy nesní všechno, vždycky tam něco chodí, takže asi nemá hlad. Ode dneška bude dostávat i zophobasy (zrovna jich má v misce 50 gramů, ale zatím si jich nevšiml). Je to dostatečné krmení, nebo bychom měli přidat na dávkování? Moc děkuji za odpovědi.
  3.12.2015 14:12Beranek
  Pucci - Určitě je to dostatečný a hlavně hezky pestrý jídelníček :-) Taky prosím nezapomínejte na čerstvou studenou vodu v misce a nejlépe dřevěný domeček, aby měl přes den klid na spánek. Nechápu, jak se někteří "lidi" dokáží takto zachovat, jako zrůdy! Sama jsem zachránila několik vyhozených koťátek z venku (a to dvě jsme našly přímo v lese)! Jsem ráda, že jste se ježečka ujala, jste moc hodná! Klidně se zde můžete zaregistrovat a později i vkládat fotky a alba. Ježečkovi přeji u vás štastný start do života :-)
  3.12.2015 21:15Saga
  Beranek - děkuji za hodnocení dobrůtek. Vodičku má v misce denně (až 2x denně - je to celkem prasátko) čistou. Domeček zatím nemá. Nechtěl jsem, ať se jí v něčem drží blešky a podobné, kdyby něco měla. Ale vypadá zdravě, za celý týden se nic neukázalo, takže domeček budu vyrábět zítra. Může bydlet na směsi písku (ne toho ostrého křemičitého) s hoblinami, aby se jí obrušovaly drápky? Chci jí bydlení zařídit přírodně. Zespodu vytápím velký SAVIC box topným kabelem, aby teplota neklesla pod 20°C. Můžete mi poradit ještě něco, aby jí u nás bylo dobře?
  4.12.2015 00:04CHS Hedgehog Dream
  Rony - Vaši ježečci již patří ke starším, průměrný věk je cca 3-4 roky. Pokud hubnou, může to znamenat jak to, že nemají zrovna chuť, tak pěknou řádku onemocnění. Mezi nejpravděpodobnější patří problémy se zuby a zatučnění jater.
  Saga - Chudák ježek teda :( Kdybyste ho nenašel, asi by dlouho v týhle zimě nepřežil. Miminko krmte adlibitně, pokud krmíte jen hmyz, tak ho absolutně překrmit nemůžete. Bylo by dobré koupit Roboran pro psy a v tom mu občas hmyz vyválet, ať taky dostane nějaké vitamíny. Jinak můžete přidávat i vařené maso, vejce, případně i sladké ovoce. Ježčí jídelníček je podobný jídelníčku půlročního kojence (samozřejmě bez mléka). Písek bych jako podestýlku moc nedávala, protože pokálený a počuraný bude ukrutně smrdět. Jinak ten Savic když ho budete nějaký čas nahřívat, tak se zkroutí a popraská. Pokud musíte přitápět, je lepší box z polykarbonátu.
  4.12.2015 00:44Saga
  CHS Hedgehog Dream - všem zvířatům doma dávám Hydrovit AD3E (Roboran mi osobně nechutná, tak ho ani zvířátkům nenutím). Děkuji za tipy na krmení. Určitě to realizuju. Písek budu měnit jednou týdně jako hobliny, takže se zápachem problém nebude. Chci, aby to holčičce evokovalo trošku přírodní prostředí a ne jenom horu hoblin. Chci jí topit hlavně přes zimu a teď, po tom, co se prochladila venku (když byla venku, bylo kolem 10°C). Jestli se SAVIC pokroutí, pořídíme něco jiného, ale mám na to kabel, co netopí zase tolik (vytopí max. na 23°C), resp. fauna boxy na něm vydržely půl roku bez problémů. "Hyn sa ukáže." Děkuju všem za cenné rady!
  4.12.2015 17:25Rony
  CHS Hedgehog Dream- Děkuji za odpověď, je nám jasné, že se asi můžeme připravit na nejhorší. Myslím, že těch všude uváděných 6-8 let nebude asi úplně pravda.
  Samička hubne už asi půl roku, ale pořád jedla a byla veselá, tak jsme ji nechtěli trápit uspáváním a vyšetřováním. Včera snědla asi jen 40 malých červů a 5 granulek, takže dost málo. Necháme jí u nás vyšetřit moč a ještě případně zvážíme, jestli ji nevzít do Brna.
  Sameček vycucal asi 6 zophobasů a snědl asi 10 granulek, takže o něco lepší, s tím vyčkáváme, je to potvora fučavá a kousavá.
  Ještě jsem se chtěla optat, jestli je u nich normální, že starší ježci méně jí a hubnou a jestli se dá někde dočíst o jejich nemocech.

  Saga- To je teda fakt dost drsné, k nám takhle přišla v září kočka, celá od krve, bez chlupů kolem krku, ještě teď špatně mňouká, taky jsme ji přijali. Ježeček měl teda veliký štěstí. Koukám, že se bude mít opravdu dobře, ale dejte pozor, ať nezačne kašlat nebo mu neteče z nosu, kdo ví, jak tam byl dlouho a těch 10°C je dost málo..
  Loni jsme našli našeho venkovního se zápalem plic a to taky bylo, 3x antibiotika injekčně a 3x do jídla, zůstal jí z toho chronický kašel a veterinářka řekla, ať jí necháme doma, že venku by to asi nešlo. Takže my už máme taky všechno.
  5.12.2015 07:26Saga
  Zdravím, holčička nekašle, ani jí nic neteče z nosánku. Už je to přesně 8 dní, co u nás je. Dokonce si zvykla i na braní do rukou. Taky se dožaduje pohlazení a šťouchá mi hlavičkou do ruky. Včera podeptala po gauči a byla celá rozjívená. Písek s hoblinami a hliněné hroudy se jí líbí. Schovává se jí pod nimi hmyz, což ji baví. Má v boxu taky kořen a pár kamenů. Řádila celou noc, tak snad na chviličku usne. Snědla několik argentinských švábů, tartaři tam ještě pobíhají a v noci jsem jí přidával zophobasy. Ještě vymyslím, kam jí budu dávat misku s vodou. Napáječku doma sice máme, ale tu používat nechci, aby nepoškodila zoubky Ságince (tak se ježčí slečna jmenuje). Takže ještě vyrobím nějakou bezpečnou prolézačku, resp. terasu, na kterou by vedly schůdky, dalo se pod ní schovat a na které by stála ta miska (je betonová, tedy se nepřevrhne). Saga si v ní pořád máčí nožky, protože několikrát za hodinu přes vodu proběhne. Napadá Vás ještě něco, co by v boxíku mohla mít a bylo to pro ni bezpečné? Kolotočky, talíře ani nic podobného jí dávat nechci. Spíš časem pořešíme nějaký větší výběh, jestli bude pořád tak řádit.
  5.12.2015 08:55Rony
  Saga-Je vidět, že se má naprosto výborně. Ještě pro ně je taková látková ponožka nebo pytlíček, kam se může schovat. U nás mají malý míček s výstupky, za které ho tahají, ale půjčujeme ho pod dozorem. Miska je na vodu určitě lepší, u nás mají misky postavené na ubrouscích, na jedné polovině, v druhé půlce je podestýlka, ubrousky jim každý den uklízím, podestýlka je čistá, takže celé obydlí čistím jednou za týden.
  6.12.2015 14:00CHS Hedgehog Dream
  áááá bože... napsala jsem vám takové dlouhé odpovědi a při odesílání mi to celé zmizlo :( tak aspoň ve zkratce

  Saga - napaječku můžete použít niplovou, pro "domácí" použití je vyrábí firma Trixie. U nich poranění zubů nehrozí. Jako hračku jsem viděla u jedné dánské chovatelky velkou misku s mechem, do které dávala moučňáky. Ježek se jejich hledáním zabavil a zároveň vyvinul nějakou aktivitu k získání potravy.

  Rony - je to smutné, když mazlíček evidentně strádá a nevíte jak byste mu mohla pomoci. Je spousta faktorů, které ovlivňují, jakého věku se může ježek dožít, ale některé můžete ovlivnit. Při přiměřené péči, dobrých genetických dispozicích a absenci stresu, kterému ježci často podléhají, se skutečně může dožít i více, než 6 let, no ten průměrný věk jsou ty 3-4 roky. U Vás bych viděla možnou příčinu (asi nejpravděpodobnější) v zatučnění jater. Usuzuji na to jednak z frekvence výskytu tohoto onemocnění a jednak z Vašeho popisu. Postižený ježek nežere jednak z důvodu, že zvětšená játra mu dodávají pocit plnosti a jednak je mu také pořád špatně, protože je zevnitř otravován vlastními splodinami, takže na jídlo nemá ani moc chuť. Pokud máte zájem o víc informací, můžu Vám nabídnout článek na našem webu, věnovaný tomuto onemocnění
  http://www.hedgehog-dream.eu/zdravi-a-nemoci/lipidoza-jater/
  6.12.2015 19:52Saga
  CHS Hedgehog Dream - děkuju za rady. Dneska jsem z domečku vyrobil terásku, na které má mističku. Snad už to bude dobré. V noci zase řádila, když chodí po boxu, vždycky najde nějakou mňamku, kterou sezobne. Z domečku je nadšená, hned se nastěhovala a vzala s sebou i svůj oblíbený hadřík (původně to byl hamak, ale má ho na zemi). Co nejdřív sem dám fotky, abyste to mohly, dámy chovatelky, zhodnotit zkušeným okem a případně poradit. Už teď vidím, že miska je poměrně zbytečná, Saga do ní vleze a hmyz jí po bodlinkách z misky uteče. Taky písek dosti hroudovatí, takže příště ho dám méně a přidám hoblinek, ve kterých se jí večeře určitě hledá snadněji. Rampu na terasu jsem opískoval, drápky si tudíž obrušuje na ní. Nevím, jak dlouho bude žít, ale přeji si, aby měla život co nejspokojenější. :o)
  - - - - -
  Ať pořád jenom neslibuju, konečně se podařilo udělat aspoň pár fotek.
  http://www.kralici.cz/jezci/alba.asp?a=146
  Dopředu děkuji všem za hodnocení a cenné rady.
  8.12.2015 16:35Luci
  Ahoj, když vidím fotky vašich krásných ježečků, tak já také nějaké připojím :)
  http://www.kralici.cz/jezci/alba.asp?a=147
  8.12.2015 22:07Rony
  CHS Hedgehog Dream- Ještě jednou děkuju za informace, zavezla jsem jí včera do Brna, začala padat na zadní nožičky, jiné testy vyšly dobře, mysleli si, že to bude nádor, ale po ultrazvuku nepotvrzený, je to něco neurologického, bohužel jí musíme nechat uspat, dneska jsem to odmítla s tím, že ji přijedu ještě pochovat, protože byla vždycky velice stresovací, ale moc hodná, tak aby byla trochu v klidu. Je to psychicky hodně náročné, ale asi to poslední, co pro ni můžu udělat.
  Ptám se na věk a nemoci, protože jsme to už jednou absolvovali před třema rokama, kdy byl ježek nemocný od pěti měsíců a 3x léčený se zvracením a průjmy, ten měl asi něco vrozeného.
  Teď řešíme, jestli si vzít dalšího, jsou to pěkná a milá zvířátka, ještě jsou doma tři, ti nejmladší budou mít tři roky na jaře. A absolvovat další neléčitelné nemoci by bylo asi o hlavu.
  9.12.2015 17:08Saga
  Tak máme první problém. Ságinka začala kýchat. Čumáček má krásný, čistý. oči taky. Jen občas mocně začenichá a začne kýchat. Papá normálně a bobky tvoří řádné. Jen občas kýchá. Pozoruju to asi druhý den. Zkusím ještě vyměnit podestýlku a zítra bych zašel na veterinu, kdyby kýchala pořád. když poslouchám, jak dýchá, tak žádné šelestění neslyším. Můžete mi poradit, z čeho by to tak asi mohlo být, prosím?
  9.12.2015 23:22Rony
  My jsme dneska museli naši samičku uspat, bylo to velice náročné, ale byla ráda, že nás viděla.

  Saga- Myslela bych si, že to bude tím prochlazením venku. Parazity mít asi nebude. Ježek občas kýchne, ale je to dost vyjímečné. U nás spíš ten z venku, než bělobřiší. Uvidíte, jestli nezačne i kašlat. Doufám, že z toho nebudete mít zápal plic. Z antibiotik by měla snést chinolony, to by mohla s jídlem, ale průšvih je, když se to musí napíchat, je na to lepší ježka trochu přispat, píchá se do zadní nožičky. Taky záleží, odkud jste, oni na tyhle zvířátka běžní veterináři koukají, jako na zjevení, aby jí někdo něco neprovedl.. Z podestýlky by to být nemělo, jestli není moc prašná. Třeba ještě poradí zkušení chovatelé. Sledujte, jestli jí nepoteče z nosu. Při zhoršení bych to asi taky řešila.
  - - - - -
  Saga- Taky můžete někam zavolat na veterinu a zeptat se těch, co s nima mají zkušenosti, kdyby náhodou..
  Třeba to nic nebude.
  10.12.2015 01:25Saga
  Rony - moc děkuju za odpověď. Vaší samičky mi je velice líto.
  Sagu jsem dneska celý večer pozoroval. Když jí moje přítomnost vadila (to bylo ve chvíli, kdy zrovna seděla "na záchodě"), tak fufala. První se zdálo, že kýchá, ale přidala do toho ještě funění a další projevy vzteku, kterými disponuje - to už na ní poznám, že se zlobí. Pak si venku (tzn. mimo domeček) hrála a nekýchla ani jednou, ani když běhala za šváby. Až když začala vrtat v podestýlce a hledala červíky, tak jednou pořádně kýchla, aby si vyčistila nosík od písku. Potom už zase ani jednou nekýchla. Tak si myslím, jestli spíš nefufá ze zlosti, než že by kýchala.
  Ještě jsem si všiml jedné věci: vyměnila nám bodlinky a ve tváři už není tak růžová, ale na líčkách má delší bílé chlupy... dospěla nám? Omlouvám se, že tu řeším, s prominutím, každý Ságinčin prd, ale bojím se o ni. Nevím z jakých je podmínek, cca jsme odhadli stáří podle výměny bodlin, ale netuším, co prožila atd. Ani nevím, jak dlouho v té krabici byla, ale když ji našli, tak ještě hopkala a snažila se vylézt ven. Ještě nebyla schoulená zimou, tak předpokládám, že tam nebyla moc dlouho.
  Když jsme ji přivezli domů, tak jsme si říkali, že nebudeme věnovat pozornost tomu, odkud je, aby to z nás necítila a nedělalo jí to starosti, ale stejně na to pořád myslím, když ji starostlivě pozoruju, jestli nemá nějaké to "trápeníčko", jak říká moje choť, která by jí taky snesla modré z nebe, jenom aby se u nás Ságinka měla dobře.
  Poblíž máme veterinární kliniku, kde je plno specialistů (ptáčník, plazař, koníkář atd.), tak snad by se tam našel i někdo přes bodlináčky. Budu Ságu bedlivě sledovat. Kdyby kýchala často (víckrát za hodinu), tak se vypravíme k doktorovi.
  Ještě jednou děkuji za cenné rady.
  10.12.2015 18:35CHS Hedgehog Dream
  Saga - tak mě napadá, jestli to kýchání není z toho písku, když v něm nosem rejdí. Případně ze vzteku ježek prská jako kočka, což může evokovat kýchnutí. Jinak zápal plic by mohl být také, tam bych upalovala na veterinu hned, jak by změnila aktivitu nebo přestala žrát. Oni vnější příznaky nemusí být ani moc vidět při tomto onemocnění a přitom ježek už má za minutu 12. Jinak jsem koukala na ten box ve kterém ji máte a zdá se mi to poněkud malé. Minimální doporučená plocha pro jednoho ježka je 0,4m2 (100x40 nebo 80x50...), tohle mi připadá, že je padesátka pro morče. Dobré veterináře ježkaře najdete na této mapě, kdyby bylo potřeba
  http://www.klub-chovatelu-jezku.cz/veteriny/

  Rony - to je mi moc líto :( Pokud vyloučili nádor, pak také patrně vyloučili vestibulární syndrom a zánět středního ucha (ty zkouší vždy hned jako první), pak už moc možností nezbývá. Postupné ochrnutí odzadu dopředu je příznakem WHS. Pokud je ochrnutí náhlé, pouze na určité části těla a pozvolna nepostupuje, pak to může být výrůstky na páteři. Jasnou odpověď by Vám ale dala jedině pitva
  11.12.2015 04:16Saga
  CHS Hedgehog Dream - novinky z dalšího dne pozorování: když na ni nikdo nekouká a neruší ji, tak nekýchá. Když na ni promluvím, začne fufat a jako kdyby kýchat. Pak ještě vrčí. Zřejmě to bude to zastrašování. Zase snědla celou misku červů, takže při chuti je. Rozměry boxu jsou 79x50cm. Chaloupku i misku má velké, aby se v nich mohla pohodlně uvelebit, tak to možná zkresluje. Ale přemýšlím, že jí vyrobíme nějakou ohrádku z lakované překližky a plexiskla (aspoň 1x1 metr). Když hledá mňamky v písku, tak se hluboce nadechne, natáhne do nozder i písek a nakonec ho mocně vyfoukne. Žádné další kýchání. Úplně stejně to dělá náš pes při norování.
  Pořídil jsem si na ni hřebínek pro miminka, se kterým ji češu. Stulí se do klubíčka, zdá se, že se bojí a já ji češu, ale když dám hřebínek pryč, vykoukne a jako kdyby čekala, jestli budu ještě něco dělat. Když česání opakuju, už hlavičku neschovává. Nakonec si normálně lehne, natáhne se a nechá se česat. Ale když totéž chci dělat za hodinu, není to dobré a zase je v klubíčku... chce to čas.
  Děkuji Vám za odkaz na veterináře :o)
  15.12.2015 12:43CHS Hedgehog Dream
  Saga - oni fotky zkreslují nejen velikost :) Jinak nápad s ohrádkou chválím, výšku to chce tak 35 cm nejméně, aby nevylezla. To kýchání bude k tomu fučení. Je to normální a teď už je to zase určitě o kousek lepší, jak si na Vás zvyká :) Přesně - chce to čas
  22.12.2015 21:02Saga
  Do alba jsem přidal aspoň jednu novou fotku Sagy - víc jich není, nechtěla se fotit. Chci se zeptat, taky jsou Vaši ježečkové umínění? Saga mi nejradši leze do nohavice a do rukávů, když ji máme navolno. A když se jí to nedaří, popíchá mě jenom proto, aby se dostala hlouběji.
  http://www.kralici.cz/jezci/alba.asp?a=146
  Taky všem přejeme Klidně prožité Vánoce a úspěšný rok 2016.
  24.12.2015 17:52Beranek
  Mnoho štěstí v kouzlu vánoc,
  v záři světel stromečku,
  ať zdraví, láska a klid,
  zavítají i do Vašeho domečku.
  Lásku, radost na Vánoce,
  také štěstí v novém roce.
  Ať Vás láska stále hřeje,
  Vám přejí naši ježečci - Mufinka a Fidorka s paničkou!
  http://www.kralici.cz/jezci/alba.asp?a=148
  26.12.2015 16:49Mila
  Saga - ano jsou to náladovky náladový.....umíněný a paličatý. Jinak nejradši se schovává po kapes, nohavic a do potahu polštáře....