Ježek bělobřichýJežek ušatýKupujeme ježkaNemociVeterinární péče

KrmeníUbytováníOchočeníChovBarevné varianty

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy


E-mail

Chov a rozmnožování

Ježek bělobřichý:

Ježci jsou pohlavně dospělí sice už asi ve dvou měsících, ale ještě nejsou dostatečně vyspělí na rozmnožování, zvláště ne samičky. K prvnímu páření by mělo u samiček dojít mezi šestým až dvanáctým měsícem věku. Ne dříve ale ani později -  pokud by samička měla mláďata dříve, mohlo by ji to zbytečně vyčerpat a třeba i ohrozit na životě. Miminka by se mohla narodit malá nebo nedovyvinutá. Později už jí zase začínají srůstat pánevní kosti a mláďata by při porodu nemusela projít.

Pokud je samička se samečkem společně, tak sameček samičku neustále přemlouvá. Strká do ni čenichem a olizuje ji. Samička se brání tím, že ježí bodliny a píská. Páreček dáváme k sobě jen na dobu páření, tedy asi na jeden až tři týdny (což je maximum, vhodnější je spíše ten týden), potom je rozdělíme a necháváme zvlášť až do dalšího páření.

 


Samička je březí asi 5 týdnů, rodí většinou v noci nebo nad ránem. Blížící se porod poznáme podle toho, že si samička buduje hnízdo - začíná se v úkrytu jakoby zahrabávat. Mláďata se rodí v množství 1-10 kusů, ale nejčastěji 2-4 kusy, mají uzavřené oči i uši a bodlinky mají schované pod kůží - ty se jim prořezávají několik hodin po porodu a jsou zprvu bez pigmentu, tedy bílé. I kůže čerstvých miminek je mnohem světlejší, než bude v dospělosti ( s výjimkou albínů ovšem :-) ). Pokud je některé z mláďat příliš slabé nebo špatně vyvinuté, samička ho během několika prvních dnů sežere. Od desátého dne života se mláďatům vytváří srst a vybarvuje se maska obličeje. Oči se otevírají asi 18-24 dní po porodu. Pevnou stravu začínají přijímat od 25.-27. dne a samička je kojí zhruba 6 týdnů podle toho, jak jsou jednotlivá mláďata velká. Malá ježčata může od matky odstavit, až když určitě víme, že už bez problémů sama jedí. Předčasné odstavení může být příčinou úmrtí mláděte! Obvykle odstavujeme ve věku 6 až 8 týdnů.


Samička by neměla mít více jak 2 ročně, jinak by se zbytečně vyčerpávala.

Důležité upozornění - jakmile samička porodí, do hnízda jí zbytečně nesahejte, úkryt nezvedejte a miminka neberte do ruky, a to alespoň první dva týdny. Pokud byste ji takto rušili, mohla by miminka ze stresu sežrat!

Ježek ušatý:

Viz. článek Ježek ušatý

Markéta Dubová