Ježek bělobřichýJežek ušatýKupujeme ježkaNemociVeterinární péče

KrmeníUbytováníOchočeníChovBarevné varianty

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy


E-mail

Ježek bělobřichý

Ježek bělobřichý, Africký Pygmy ježek (Africký bělobřichý trpasličí ježek) (Atelerix albiventris) je v České republice zatím poměrně neobvyklý domácí mazlíček, nicméně začíná velmi rychle nabývat na oblibě. Jedná se o afrického příbuzného bodlináčů, které potkáváme na svých zahradách a bohužel i silnicích. Oproti „našim domácím“ ježkům je mnohem menší (váha se pohybuje v rozmezí 300-700 gramů, délka 18-23 centimetrů), potřebuje být neustále v teple (20°C a více) a co je velkou výhodou – v zimě se neukládá ke spánku. Délka života v zajetí bývá obvykle 6-8 let.

Možná si říkáte, proč si domů pořizovat něco, co píchá a určitě se to ani nedá vzít pořádně do ruky, natož pochovat. Také vás třeba napadla otázka, se kterou se setkávám veeelmi často – a mají ti ježci blechy? Věřte mi, nemají. Kde by je také sehnali, když si je přivezete přímo z chovatelské stanice a ven se dostanou pouze v případě, že je vezmete „vyvenčit“ na travičku! :-)

Ač to tak na první pohled nemusí vypadat, mít doma zrovna ježka bělobřichého má spoustu výhod.

1. Jsou to samotáři, takže pokud neuvažujete o chovu a miminkách, nemusíte se bát, že bude jednomu bodlináčkovi samotnému smutno.

2. Jak jsem již psala, v zimě se neuládají ke spánku, „fungují“ tedy normálně po celý rok :-)

3. Jsou poměrně nenároční na krmení. Já dávám speciální ježčí krmivo (Tropifit Atelerix), moučné červy, zophobasy, cvrčky, šváby, kočičí kapsičky a granule (kočičí granule mají vyšší poměr masa než psí.) PS. Mým drahouškům nejvíce šmakují granulky drůbeží :-) Opravdu jsem se jim několikrát snažila „přilepšit“ ovocem, zeleninou či pampeliškou, tvářili se však pokaždé naprosto nechápavě, co jim to tam jako dávám! :-) Jediné, co u některých ježků mělo alespoň částečný úspěch, byl banán.

4. Pokud na svého ježka nebudete mít přes den zrovna moc času, vůbec nevadí – jsou to tvorové s večerní a noční aktivitou, úplně stačí, když si ho kvečeru vezmete, pomazlíte, nakrmíte, necháte ho proběhnout a pak ho zase vrátíte do ubikace. Tam by měl mít dost prostoru k pohybu a zábavě. Někdo svému ježečkovi dokonce pořizuje velké běhací kolo nebo talíř, záleží na vás, čemu dáte přednost.

5. Vůbec není pravda, že by se bodlináčci nedali chovat. Pokud je zvířátko v klidu a zvyklé na ruku, bodlinky má položené, na bříšku má kromě toho úplně heboučké chloupky, takže při obrácení na záda ho můžete směle lechtat na pupíku :-)

6. Ježci bělobřiší se vyskytují v mnoha zajímavých barevných variantách.

Na závěr několik doporučení:

K napájení ježků lze použít misku i napaječku, nicméně často se uvádí, že o napaječku si ježek může polámat zoubky, já používám pouze misky. Ježek by měl mít k čerstvé vodě neustálý přístup.

Nevystavujte je zimě a průvanu.

Jako podestýlku nepoužívejte seno, mohli by se do něj zamotat.

Markéta Dubová