Pořizujeme kočkuBydleníPlemenaKrmeníVeterinářiNemoci

Rady a tipyAktivity s kočkouOstatní

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy


E-mail

Nemoci

"Pokud vaše kočka vypadá nemocně, tak nemocná je"

 

 

Virová, bakteriální a plísňová onemocnění

 

 

FIV (Feline Immunodeficiency Virus) - kočičí imunodeficientní virus, podobný lidskému HIV, postihuje pouze kočky a je smrtelné. Projevuje se postupným selháváním imunitního systému. Na rozdíl od níže uvedeného FeLV nedochází k rozvoji nádorových onemocnění. Kočka trpí opakovanými záněty v tlamě, má průjmy a špatně se jí hojí rány.

Prevence: vakcinace neexistuje, preventivní opatření - virus se přenáší např. tělními tekutinami, takže k přenosu může dojít např. při kousnutí nebo při krmení ze stejné misky, tudíž je nutná separace od potencionálně nemocných koček, např. žijících venku, u koček v depozitech apod.

 

 

FeLV ( Feline Leukaemia Virus) - kočičí leukemie, smrtelné onemocnění, postihuje pouze kočky, tudíž není přenosná na ostatní zvířata vč. psů. Projevy jsou podobné jako u FIV, stejně jako způsob přenosu. Virus se množí v kostní dřeni a mízních uzlinách. Onemocnění má dvě fáze, přičemž v první fázi dochází k souboji imunitního systému s virem. Kočka má horečku, trpí chudokrevností, nechutenstvím, průjmy, dochází k rozvoji zápalu plic nebo jiného respiračního onemocnění, dochází k likvidaci imunity a kočka je pak náchylná k podružným nemocem nebo rozvoji nádorového onemocnění (většinou leukémie nebo lymfom) a zvíře následně umírá. Ve druhé fázi (po překonání první) se kočka stává přenašečem viru, ale může s nemocí přežívat až 5 let.

Prevence: vakcinace (Purevax FeLV), další prevence je podobná jako u FIV. Před vakcinací je nutno udělat krevní test (buď samotný test na FeLV nebo kombinovaný s FIV ), takže si připravte na výdaje kolem 1000,- Kč.

 

 

Panleukopenie - neboli kočičí mor. Onemocnění má rychlý průběh, velmi často končí smrtí. Projevuje se silnými průjmy a zvracením. Někdy dochází i k poškození mozku, střeva mohou byt nafouklá a přestat plnit svou funkci. Léčba musí být agresivní (antibiotika, vitamíny, minerály, doplňování tekutin), přesto velké procento koček uhyne. Ty, co přežijí, mají nezřídka nevratně poškozený mozek, což se projevuje např. poruchou koordinace pohybu.

Prevence: vakcinace (obsažená např. ve vakcíně Nobivac Tricat trio nebo Biofel PCHR)

 

 

FIP ( infekční peritonitida) - postihuje pouze kočky, smrtelné onemocnění (smrtnost je kolem 100%). Onemocnění je způsobeno koronavirem, který se v těle kočky běžně vyskytuje, zejména v jejím zažívacím traktu. Občas dochází k jeho mutaci a přeměnu na nebezpečnou formu vyvolávající onemocnění. Virus se šíří tělními tekutinami nebo pouhým kontaktem.V těle se šíří lymfatickým systémem a napadá tělní orgány. Onemocnění se vyskytuje ve dvou formách:

Vlhká forma - je nejběžnější. Bývají napadeny orgány dutiny břišní, plíce, mozek, mízní uzliny. Kočka má vysokou horečku (přes 40oC), která nereaguje na léčbu antibiotiky, trpí průjmy, je dehydratovaná, tělní dutiny se plní vazkou žlutou tekutinou, takže i přes vyhublost má kočka abnormálně velké bříško. Nechutenství nemusí být přítomno, ikdyž je u této choroby běžné. Zvíře umírá za několik týdnů po rozvoji klinických příznaků na srdeční nebo dechové selhání.

Suchá forma - méně častá, ale zákeřnější, protože je hůře identifikovatelná. Příznaky jsou stejné, ale chybí hromadění tekutin v tělních dutinách, většinou lze pozorovat změny na očích. Onemocnění probíhá mnohem pomaleji, takže kočka s ním přežívá (a trpí) déle.

Prevence: vakcinace, ale ta bohužel není 100% spolehlivá (50-80%), protože zabraňuje infekci pouze proti některým typům koronavirů a to ještě u koček, které se s tímto virem doposud nesetkaly. Navíc je poměrně drahá. Nejlépe je prevence zajištěna výbornou hygienou chovu. Pravidelně měnit stelivo, spolu s dezinfekcí toalety (střídání přípravků na dezinfekci). Dále kočku zbytečně nestresovat, nezatěžovat častými porody, poskytnout zvířeti dostatek prostoru a dbát na jeho zdravotní stav.

 

 

Vzteklina - virové onemocnění, mohou se jí nakazit všechna teplokrevná zvířata, smrtelné onemocnění. Rozvinuté onemocnění se vyznačuje 100% smrtností bez ohledu na druh zvířete. Vzteklina je přenosná i na člověka! K nákaze dochází kousnutím infikovaným zvířetem. Virus napadá centrální nervový systém. Příznaky jsou změny chování, poruchy hybnosti, slinění, obrna, tiky.

Prevence: vakcinace 1x ročně (např. Nobivac Rabies), u koček chovaných výhradně doma není potřeba. Vakcinace je pouze doplňková a v současné době nepovinná. Nicméně pokud nemáte doma kočku gaučovou, ale naopak tu, co venku loví myši a která se ráda proběhne po venku, je očkování namístě.

 

 

Rhinotracheitida - bývá způsobena buď herpesviry nebo kalicivirem. Herpesvirová infekce mívá závažnější průběh než kaliciviróza. Příznaky jsou kýchání, kašlání, výtok z nosu a očí, dýchací potíže, horečka. Onemocnění zpravidla nemá smrtelný průběh, pouze zvíře dost obtěžuje. Ovšem pozor u koťat nebo oslabených jedinců, zde může mít onemocnění fatální průběh.

Prevence: vakcinace (obsažená např. ve vakcíně Nobivac Tricat trio nebo Biofel PCHR)

 

 

Zde je nutno zdůraznit, že zde uvedené virové infekce nejsou přenosné na člověka nebo jiná zvířata kromě koček!! Jedinou výjimku tvoří vzteklina!!

 

Chlamydióza - způsobena bakteriemi, které jsou zodpovědné za rozvoj závažných zánětů očních spojivek. Je zde možný přenos na člověka a naopak. Obvykle se vyskytuje společně s kalicivirózou a herpesvirózou. Projevy: výtok z očí, záněty spojivek a rýma.

Prevence: vakcinace (Purevax RCPCh)

 

 

Parazité

 

Vnitřní parazité - výskyt je poměrně běžný jak u dospělých koček tak zejména u koťat.

Škrkavky - neboli toxokaróza, je nejběžnějším vnitřním parazitem u kočky. Jedná se o hlístici, která parazituje ve střevě. Škrkavky mají poměrně dlouhý a složitý životní cyklus, kdy se vajíčka dostávají krevním oběhem do plic, kde se z nich líhnou larvy a následně se polknutím hlenu dostávají do střeva, kde dospívají a páří se. U dospělých koček nemusí vyvolávat žádné problémy, ale u koťat může způsobit závažné zdravotní problémy, které mohou vést k úhynu.

Tasemnice - neboli tenióza, je způsobena plochým červem, který parazituje ve střevě. Tasemnice se vyznačuje dlouhým článkovitým tělem, přičemž v posledních článcích jsou vajíčka. Tyto články se oddělují a odchází stolicí ven. Mohou vyvolávat svědění konečníku. Vzhledem k tomu, že kočka je velmi čistotný tvor a svoje exkrementy zahrabává, můžete články ve stolici snadno přehlédnout.

Dirofilarióza - srdeční červovitost. Jedná se o hlístice, které parazitují v srdci a velkých cévách. Toto onemocnění je u nás relativně vzácné, ale bylo již zaznamenáno na Břeclavsku. Larvy parazita přenášejí komáři nebo klíšťata. Zdravotní problémy způsobují až dospělí červi, kteří mohou ucpat srdeční komory nebo velké cévy.

 

 

 

 

Roztoči

 

Ušní svrab - ušní svrab je u koťat a dospělých koček žijících venku poměrně časté onemocnění. Je způsobeno přemnožením strupovky ušní, projevující se typickou "kávovou" sedlinou uvnitř ucha, svěděním, případně nápadným třepáním hlavou a drbáním. Neléčený svrab může vést až k zánětům zvukovodu. Svrab není přenosný na člověka.

Léčba: aplikace spot-onu mezi lopatky (Stronghold, Advocate) nebo gelu přímo do uší na bázi účinné látky Ivermectin - Otimectin.

Všenky -

Blechy -

 

 

Antropozoonózy

 Antropozoonózy neboli nemoci přenosné ze zvířete na člověka. Patří sem např. toxoplasmósa.

 

 

 

 

 

 

 

Fludara, Alkeran © kralici.cz