Plemena koček
Dělení plemen dle FIFe (viz. FIFe)
1. I. Perské a exotické kočky
2. II. Polodlouhosrsté kočky
3. III. Krátkosrsté a somálské kočky
4. IV. Saimské a orientální kočky
5. V. Neuznaná plemena
Pozn.: FIFe (Fédération Internationale Féline) - mezinárodní federace chovatelů koček
Perské a exotické kočky:
- Perská kočka - vyvinula se z pouštních a stepních koček žijících na Středním Východě. První doložená perská kočka byla dovezena do Itálie v 17.století z Persie (dnešní Írán). Dnešní perské kočky vznikly křížením těchto koček s tureckými angorami. Jako plemeno byla uznána na začátku 20. století. Perská kočka patří k nejklidnějším a nejméně aktivním plemenům. U perských koček je kladen důraz na tzv. dětský vzhled.
- Exotická kočka - Narozdíl od ostatních koček má exotická kočka baculatější a zaoblenější tvary. Vzhledem připomíná perskou kočku, ale má kratší srst, která připomíná plyš.
Polodlouhosrsté:
- Americká kadeřavá kočka krátkosrstá/dlouhosrstá - toto plemeno, které se také nazývá americký curl se vyznačuje neobvyklým tvarem uší, které se sklápějí dozadu, kadeřavost se tedy netýká srsti, ale uší. Tyto kočky jsou středně velké s váhou od 3 do 6 kg. Existuje dlouhosrstá i krátkosrstá varianta.
- Birma - středně velké, polodlouhosrstné plemeno s typickými odznaky (seal point, blue point,..) a hmotností do 6 kg
- Mainská mývalí kočka - patří mezi největší plemeno s hmotností u samic 5 - 7 kg a u samců až 12 kg. Pravděpodobně vznikly křížením britských, skandinávských a sibiřských koček, proto ten mohutný vzrůst.
- Něvská maškaráda - jedná se o typ zbarvení u sibiřské kočky (tzv. colorpoint), která není ve FIFe uznaná jako samostatné plemeno, ale jako varieta zbarvení sibiřské kočky.
- Norská lesní kočka - patří k velmi starým plemenům. Vzhledově je podobná mainské mývalí nebo sibiřské kočce. Vůči svým majitelům se chová vřele, ale vůči cizím lidem je odměřená.
- Ragdoll - v překladu "hadrová panenka", druhé největší plemeno, které má tzv. psí povahu. Váha se pohybuje okolo 7 - 10 kg. Uznané jsou ve třech typech - colourpoint, mitted a bicolor, a v devíti barvách - krémová, červená, čokoládová, modrá, lila, želvovinová, rysí, tulení a želvovinově mramorová.
kotě ragdolla dospělý kocour
- Sibiřská kočka - střední polodlouhosrsté plemeno pocházející z Ruska a Ukrajiny. Tyto kočky jsou velmi otužilé a společenské. Váha se pohybuje okolo 4 - 6 kg u koček a 6 - 10 kg u kocourů.
dospělá kočka
- Turecká angora - patří k nejstarším plemenům, je středně velká s váhou kolem 4,5 kg, kocouři jsou těžší. Původně byla turecká angora jen v bílém provedení, ale šlechtěním vznikly i další barvy ( přírodní barvy).
turecká angora - bílá varieta
- Turecká van - přírodní plemeno, které je svérázné, tvrdohlavé a vemi dominantní.. Její zvláštností je záliba v plavání.
Krátkosrsté a somálské kočky:
- Bengálská kočka - Vznikla křížením divoké bengálské kočky a kočky domestikované. U bengálských koček je kladen důraz na "divoké" zbarvení, které je přítomno u divokých šelem (např. ocelot). Bengálská kočka postrádá gen pro kočičí FeLV (leukemii), proto se u ní nemoc nevyskytuje (je vůči němu imunní).
- Britská kočka - robustní stavba těla je typická pro britské kočky. Vznikla v 19. století. Váha se pohybuje okolo 4-8 kg. Žádaným zbarvením je tzv. "Whiskas" - stříbrná s černým mramorováním nebo tečkováním.
- Barmská kočka - typická svou láskou k člověku. Tyto kočky místo mňoukání tiše broukají. Nevýhodou těchto koček je silná potřeba kontaktu s člověkem. Vyžadují spoustu času. Barmská kočka je mistrem úniku, je potřeba tedy zabezpečit její výběh. Vzhledem k absenci podsady není vhodná pro chov venku.
- Burmilla - nebo též barmila. Vznikla náhodným zkřížením stříbrného kocoura perské činčily a modré barmské kočky. Jedna z posledních uznanách plemen v kategorii krátkosrstých. Povahově jsou tyto kočky podobné perské a barmské kočce. Mají efektivní zbarvení v různých barevných varietách.
- Habešská kočka - patří k nejstarším přírodním plemenům, její původ není zcela znám. Zbarvením připomíná šelmy a dnes existuje až 28 barevných variet. Je přítomen tzv. ticking - kdy každý chlup může mít až 3 různé barvy.

habešská koťata
- Kartouzská kočka - jedná se o francouzské plemeno. Je to středně velké až velké plemeno. Podobná kartouzské kočce je britská modrá nebo ruská modrá kočka, ale křížení těchto plemen je nežádoucí.
- Cornish rex - Cornish se vyznačuje krátkou zvlněnou srstí, absencí pesíků (ochranný chlup) a hebkostí. Je střední velikosti s váhou od 2,5 do 4,5 kg.
- Evropská krátkosrstá kočka
- Kurilský bobtail krátkosrstý
- Ruská modrá kočka - typické pro tuto kočku je její hustá srst a smaragdově zelené oči. Není vhodná do rodin s dětmi. U tohoho plemene se zjišťuje přítomnost siamského genu (nutná jeho absence).
- Snowshoe - vznikla křížením krátkosrsté americké a siamské kočky. Toho plemeno je poněkud vzácné. Je registrováno zhruba 500 koček.
- Sokoke - plemeno kočky domácí, pocházející z Keni. Sokoke si zachovala své přirozené instinkty a připomíná geparda. Je malá až středně velká.
- Somálská kočka - dlouhosrstá varieta Habešské kočky. Uznaná FIFe v roce 1982.
Siamské a orientální:
- Orientální kočka dlouhosrstá
- Orientální kočka krátkosrstá
- Seychelská kočka dlouhosrstá
- Seychelská kočka krátkosrstá
Fotografie s laskavým svolením poskytly: Katinec, Fludara, wikipedie