Pořizujeme kočkuBydleníPlemenaKrmeníVeterinářiNemoci

Rady a tipyAktivity s kočkouOstatní

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy


E-mail

Pořizujeme kočku

 

Rady pro první týdny


 


1. Aby vás nic nepřekvapilo, že důležité kočce/kotěti nachystat všechno předem (misky, kočičí toaletu, hračky, škrabadlo, případně košík na spaní,..)

2. Do začátku je dobré zjistit, na jaké krmivo je kotě zvyklé a pořídit ho, než si navykne na to vaše. U granulí je postup podle následujícího schématu:

 

 

3. V prvních dnech nechte nové kotě rozkoukat se, neberte ho proti jeho vůli do rukou, nedávejte mu násilím krmivo. Je dobré, aby první kočičí kroky vedly právě do toalety. Kotě si zapamatuje, kde má místo pro vykonání potřeby a ví, kam má jít.

4. Pokud vlastníte i další domácí mazlíčky, je třeba, aby si na ně nový nájemník postupně zvykl. Pokud už doma kočku máte, nechte je mezi sebou, aby se navzájem poznaly.

 

 

 

Pořizujeme kotě:

Kotě s PP (průkazem původu): Pro: majitel dostane ke kotěti řádný očkovací průkaz s veškerými splněnými očkováními a odčervením, průkaz původu nebo jeho kopii, mnozí chovatelé svým svěrencům dávají do nového domova i hračky, vzorek krmení na které koťátko bylo zvyklé apod., chovatelé také nabízejí tvz. chovatelský servis, tudíž se můžete v případě rady nebo dotazu obrátit přímo na chovatele.

Proti: zde asi žádná proti neexistují, je ale reálná šance, že vám bude chovatel zatajovat informace např. o vrozených vadách ve svém chovu apod.

 

Kotě z útulku (depozita): Pro: i koťátko, které někdo vyhodil v lese nebo u silnice má právo na domov, tudíž můžete udělat dobrou věc a vzít si koťátko z útulku či depozita. Koťátka v útulcích a depozitech procházejí veterinární prohlídkou, testováním na přenosné choroby FeLV a FIV a jsou řádně odčervené. Útulky nabízí koťátka po nutné měsíční karanténě a se smlouvou.

Pozn. některé soukromé útulky nové kočky ani koťata netestují, ale po domluvě a proplacení nákladů mohou nechat kotě natestovat.

Proti: nelze zpětně dohledat např. riziko genetických vad či abnormalit, které se mohou projevit až v pozdějším věku.

 

Kotě z venku: Pro: může se stát, že najdete kotě např. u popelnic a získáte tak třeba vašeho vysněného domácího mazlíčka.

Proti: neznámé kotě musíte nejdříve podrobit veterinární prohlídce, očkování a odčervení. Také je na místě testování na FeLV( kočičí leukemie) a FIV( kočičí AIDS). Je také nutná karantén (pokud již kočku doma máte), je tu zvýšené riziko přenosu infekce.

 

 

Kočka domácí

 

Kočka domácí (lat. felis silvestris f. catus) - domestikovaná forma divoké kočky

Vědecká klasifikace:

 

Říše: živočichové

Kmen: strunatci

Třída: savci

Řád: šelmy

Čeleď: kočkovití

Podčeleď: malé kočky

Rod: kočky

Druh: kočka divoká

 

 

Základní biologické hodnoty:

 

Tělesná teplota: vnitřní teplota se pohybuje okolo 38,0 - 39,5 o C

Tep: 110 - 130 /min

Dechová frekvence: 20 - 30 dechů/min

Průměrný věk: 10 - 15 let

Pohlavní dospělost: cca 7. - 9. měsíc (kočky dospívají později než kocouři)

Délka březosti: 56 - 71 dnů

Délka cyklu: 7 dní (variabilní)

Počet mláďat ve vrhu: 1 - 5, ale může být až 10 koťat v jednom vrhu

Doba kojení a věk vhodný k odstavu: matka svá koťata kojí cca 3 měsíce, po 3 měsících jsou koťata plně samostatná

 

(zpracováno dle textu ve wikipedii, odkaz zde )

 

 

 Autor: Fludara