Martin - my máme v boxech pouze hlínu, řádně udusanou. Stáje stojí už nějakých 20 let. Nevýhodu vidím v dolíkách, které se za ta léta udělala na mokrých místech. Jinak si ale nestěžuju.
Zz, Maki - já už svůj názor napsala:)))) Nechci tu vyvolávat opět nějaké hádky:) Můj názor je, že podkova NEPATŘÍ na nemocné či deformované kopyto. Nemám ten názor proto, že "to píšou na KE", ale proto, že jsem k takovému názoru, za 2 a půl roku informování se o kopyta, dospěla.
Sheronky kopýtka jsem neviděla, ty fotky by byly moc fajn. Každopádně, seperace vzniká hlavně u přerostlých kopyt, kdy síly působí jinak, než by působily u krátkých kopyt. Tyto síly odtrhávají stěny. Bývají to hlavně čtvrtě, které velmi často bývají v korunkách vytlačeny nahoru. Nevím, v kterých místech je ta bílá čára separovaná u Sheronky kopýtek. Jen na nějakých místech? Po celém obvodu?
Pokud vezmu v úvahu, že mimo jiné podkova způsobuje separaci bílé čáry (o tom se může přesvědčit každý, kdo někdy měl okovaného koně - po sejmutí podkovy není nikdy bílá čára bílá, ale černá, měkká, roztažená), pak nechápu, jak mohou "nemocnou" bílou čáru "vyléčit" podkovy. Je ale pravda, že pomocí podkovy (která bílou čáru přikryje) bude znemožněno zabodávání kamínků. Tím k ní ale nemůže vzduch a bakterie mají super půdu pro množení se.
Stejnou službu udělá odrašplování stěny až k bílé čáře v místech separace, tak aby se zamezilo páčivým silám a stěna se dále neodtrhávala. Ta bílá čára se nevyléči hned, záleží na poškození.
Bílá čára může být i vysušená, proto Strasser doporučuje denní máčení kopyt.
A ještě k řezům. Zatím jsem nepoznala koně, kterému by řezy k něčemu pomohly. Každý zářez do kopyta oslabuje stěnu a škáru. Proč oslabovat něco, co už slabé je?
K separaci je něco uvedeno i na stránkách www.kopyta.com , zde je originál stránka
http://home.c2i.net/barfotnett/barefoot_Strategy.html , kde jsou i obrázky.
Narazila jsem i na hezké stránky o botičkách -
http://www.easycareinc.com Uměl byste někdo objednat botky ze zahraničí?