Zz - ono nebude asi moc o čem psát:) Seminář byl moc fajn, hlavně proto, že se konal v příjemném prostředí a s příjemnými lidmi. Jinak informativně zas až tak výjimečný nebyl, je to vlastně v podstatě stále to samé, uvedení do problematiky "jak mít koně bosého". Metoda bílé čáry se mi ale moc zamlouvá, oproti Strasser uznávají, že né každý má možnost mít koně v ideálních podmínkách, nesnaží se striktně ořezávat koně podle "pravítka", nechávají koním možnost mít kopyta taková, v jakém terénu se pohybují. Paní Anderson řekla, že nemůžeme čekat, že všichni koně se i na kamenech budou pohybovat bez problémů, pokud jsou většinu času na loukách. V suchém období doporučuje ustajovaným koním v boxech máčet podestýlku, naopak v mokrém období by měla být podestýlka suchá. Zmínila se o nemocech kopyt jako separace bílé čáry, kterou způsobí hniloba nebo plísně. K tomu řekla, že ideální prostředí pro vznik separace je podkování, které zamezí přístup vzduchu a že ještě neviděla kopyto po sejmutí podkovy, které separaci nemělo. Pokud dojde k separaci (hnilobě či plísním) bosého kopyta, doporučila zabalit kopyto do pytlíku s nálevem z jablečného octa.
Co je hlavní v úpravě kopyt metody bílé čáry - zakulacování stěn. Veškeré sukně, hrany se u nich zakulacují. Pí. Anderson řekla, že lamely bílé čáry nejsou uzpůsobeny na příliš velký tlak a že neunesou celou váhu koně, že celou váhu koně má nést celé kopyto včetně střelu a chodidla. Hrany zakulacují asi do poloviny stěny (má světlou barvu).
Pochválila tamnějšího podkováře, protože koníci na semináři měli výborná kopyta. Chtěla předvést svoji úpravu na tom nejhorším koni a on žádný "hrozný" nebyl. Takže upravovala krásná, zdravá kopyta, což mne osobně dost zklamalo, zajímají mne hlavně úpravy deformovaných kopyt, sama je mám doma:)
Vzala jsem sebou fotky kopyt Janičky, a nechala jsem si je zhodnotit, hlavně mi šlo o tu prasklinu na PP, o který jsem tu před časem psala. Doporučila mi ji zrašplovat a zkrátit patky. Nijak zvlášt mi ke kopytům ale nic neřekla. Když jsem se zmínila, že Janina je stále citlivá, doporučila mi botky. Ptala jsem se jí, zda nemá zkušenost se skákáním v botách, řekla, že ne, že u nich se skáče naboso, že mají odzkoušeno skoky do 140 cm a bez problémů.
Osobně největší přínos vidím v tom, že jsem se seznámila s Gábinou S., která celý seminář pořádala a domluvily jsme se, že přijede k nám a koukne na Janičky kopýtka. Za to jsem moc ráda. Budu vás pak informovat, jak jsme dopadly:)
Jinak je pí. Anderson moc sympatická paní, prý až si někdo bude chtít udělat dovolenou ve Švédsku, může ji přijet navštivit, vezme kohokoliv po svých klientech. Dále je paní Anderson proti fajfkám či dopování Sedalinem apod.
Klidně se ptej, Oxya snad doplní, jestli jsem na něco zapomněla:)
Oxya - Johanku jsem začala přikrmovat asi kolem pátého měsíce. Sice už mámě do žlabu koukala dávno před tím, ale nedostala. Byla pěkná, dobře rostla, tak nač ji dopovat jádrem. Přidávala jsem vojtěškové granule a byla to jen hrstka, pak dvě atd. dnes Johanka dostává cca půl kg vojtěškových granulí/den + cca 0,25 kg ovsa/den. Když je mrkvička, jablíčka, chleba. Každé ráno pak máčené cukrovarské řízky a cca 3 x týdně trošku namočeného lněnného semínka. Minerální liz má k dispozici stále. Sena tolik, že ho nesežere a přes den je tak 6 hodin na pastvině.
Janina - do sedmého měsíce jsem jí krmila tak, jako normálně - tj. do 0,5 kg ovsa denně. Od sedmého jsem začala přidávat vojtěškové granule, opět po hrstkách, až jsem se před porodem dostala na asi 1 - 1,5 kg den. Před porodem a po porodu jsem i zvýšila dávku ovsa na cca 3/4 kg. Postupně jsem ubírala jak oves, tak vojtěšku. Asi měsíc před porodem a po porodu jsem Janině přidávala minerální a vitamínový přídavek od Mikropu.
Tady je album s krmením -
https://www.kralici.cz/konici/alba.asp?a=321 Jen si teď nejsem jistá, kdy to bylo focené, myslím někdy před odstavem, odstavovali jsme v 8. měsíci.
Pokud jsou finance, krmila bych jak vysoce březí kobylu, kobylu po porodu i hříbě granulemi. Ale opravdu kvalitními. Já s nimi nekrmila, Janina ani Johanka v té době nebyly moje a tolik peněz dávat do "cizích" koní, se mi nechtělo. Proto jsem volila levnější alternativu. Teď už se ale porozhlížím po granulích nebo alespoň minerálce a co jsem slyšela, kvalitní jsou Höffeler (nevím, zda se to tak píše). V ČR je distributor p. Müller v Mněticích.
- - - - -Lenka - to vypadá, že je ti líto, že kobča nedělá čurbes:)))
- - - - -Oxya -
http://www.muller-equine.cz/cz/krmivo/