22.3.2013 19:51huculka
doufejme:
Léčba
Chlazení horkých kopyt koni uleví, než přijede veterinář. Další léčba záleží na rozsahu rotace. Veterinář by měl ihned nasadit nesteroidní protizánětlivé léky na zmírnění bolesti, antibiotika na potlačení další infekce a v případě potřeby pomůže i nitrožilní tekutina, aby kůň nebyl dehydrovaný.
Možnosti léčby
1. Odstranění příčiny
Důležité je zjištění a odstranění příčiny, aby se nemoc znovu nevrátila.
2. Zmírnění bolesti
Koni by měly pomoct nesteroidní protizánětlivé léky a hluboká podestýlka, při silné bolesti veterinář může použít lokální anestetikum.
3. Prokrvení nohou
Použitím léků na zředění krve (aspirin, heparin) a vazodilatátoru (acepromazin) .
4. Tvar kopyta
Kopyta by se měla udržovat ve správném tvaru už od začátku nemoci, rohový střel a chodidlo je vhodné podkládat.
5. Vhodná péče o koně
Nemocný kůň vyžaduje pravidelnou péči po zbytek svého života, záleží na rozsahu poškození kopytní kosti, někdy je humánním řešením utracení koně.
Prevence
Krmná dávka - důležité je stanovit krmnou dávku úměrně práci, kterou kůň vykonává. Protože schvácením kopyt často trpí obézní koně, krmení by mělo být založeno na vyváženém poměru vitamínů a živin, není třeba žádná energie navíc.
Pravidelná zátěž - koně se nesmí přetěžovat ani nechávat stát, důležitý je aktivní pohyb, který zlepšuje cirkulaci krve a je účinným prostředkem proti nadváze
Optimální váha - velice důležitou roli hraje váha koně, koně s dispozicí ke schvácení kopyt potřebují celoživotní kontrolu přijímaného krmiva
Zvýšenou pozornost vyžaduje jarní pastva. Jarní tráva obsahuje zvýšené množství sacharidů. Koně je lepší zvykat na náhlý příjem většího množství čerstvé zeleně pomalu. Zpočátku by měli mít přístup k trávě pouze na hodinu denně.
26.3.2013 15:01Ivka
ahojte... mam takovej problém. jezdím asi 4 roky, v klubu 2-3 roky. asi po roce ježdění v klubu se měl koupit nový poník. Jeli jsme ho s kamarádkou vyzkoušet. (bylo mi asi 11-12) no a to bylo v pohodě, ale pak sem z něj normálně už ve stáji pořád padala a bála jsem se sním jezdit na vyjížďky. Teď už na něm moc nejezdim, už sem na něj velká, ale už se snim na vyjíždky nebojim;) teď na podzim koupila majitelka klubu dalšího koně, 5-ti letou ČT klisnu. Taká jsem jí jela vyzkoušet. Tam mi připadalo ze je vše OK. Prostě sem měla takovej pocit že k sobě patříme. Jenže po příjezdu do stáje jsme zjistili že se staví na zadní. Pak se to vyřešilo, stačilo klepnutí bičíkem po pleci. Jenže ona je taková dopředná. A já sem se na ní začala bát, zvlášť když se začala zase stavět na zadní a s majitelkou se dokonce i převrátila. Mam z toho panickou hrůzu, vždycky když se začne zvedat na zadky tak jí padnu na krk a dostanu úplně nějakej psychyckej záchvat, klepu se, brečím... no a teď se na ní bojím jezdit. Zatím sme to řešili tak, že si dam na chvilku pauzu od ježdění na ní, že jí teď jezdí jenom majitelka. Já jezdim na ostatních MENŠÍCH koních . Nevadí mi sní jezdit ven.. ale prostě vždycky sem byla srab, jenže tohle už je fakt moc:( strašně mě to mrzí ale nejde mi stim nic dělat... PORADÍTE MI PROSÍM JAK PROTI TOMUHLE BOJOVAT? myslíte že by pomohl nějaký psycholog?:/
30.3.2013 16:42Harra
ahoj holky, po sto letech vstavam z mrtvych a zdravim:) je tu jeste stara parta? :)
jeslti ano, mela bych dotazek..
kdysi jsme tu resila mash z ryzovych otrub - funguje uzasne, diky za tipy.
ted mame mnohem vetsi problem.
mame momentalne Maus na klinice s tezkou bronchitidou (plus abnormalne zvetsene plice behem par dni) a osklivym kaslem. Zjistili, z eji propukla tezka alergie na prach, seno a slamu atd...
to znamena,ze Maus uz nikdy nesmime mit v normalni staji (dobre pro ni, byt permanentne venku nebo ve venkovnim boxe :D ).
problem mame ale se senem. bud estta na specalnich bezprasnych pilinach, priadne specialnich sterilnich bezprasnych drevenych odrezcich, ale co s nahradou sena? mate zkusenosti?
nechceme krmit jen senaz ani repne rizky nebo votjezkove granule atd...
delaji se tu travni ususky - specialne pro alergicke kone, jsou to takove slisovane kostky sena bezprasne atd. samozrjeme to bude nase reseni, problem je, ze ne vsichni kone je snesou, pac jsou velice kratce sekane a pro konsky zaludek a zazivani tim padem ne uplne vhodne.
nemate nahodou zkusenosti ci nejaky napad krome vyse popsaneho?
maceni sena nepomuze.
jsme z toho hotovi. kobyla mela za 2 tydny startovat, v plnem treninku, naprosto fit a uzasne motivovana a najendou prask a hotovka :( a komplet se nam obrati celej zivot kolem ni. vsehcno zorganizovat, postavit ji venkovni domecek tak,aby presto mela kontakt s ostatnimi konmi... no radost az na kost :)