Marot:
"Páření dvou křečků, kteří jsou šimlové nebo s kresbou bílé břicho (obojí Whwh), dá vrhy, ve kterých se dá očekávat, že 1/4 mláďat budou bezocí bílí (Eyeless Whites) (WhWh). Samozřejmě je toto nežádoucí a mělo by se tomuto předcházet. Nicméně není vždy jasné, že křeček má Wh gen, protože to může být zastřené tmavouchým albínem nebo ještě jedním genem pro kresbu. Wh u černého křečka může vypadat jen jako větší bílý flek na břiše než obvykle bývá a u aguti zvířete, jako je zlatý křeček, může vyžadovat více zkušeností, aby si člověk všiml, že není bříško slonovinové, ale čistě bílé. Bezocí bílí mají typicky kratší život od šesti do dvanácti měsíců.
Křížení dvou saténových křečků dá některé křečky, kteří jsou genotypově SaSa, "dvojitě saténoví". Srst je extrémně lesklá, ale tenká a řídká.
Přidávání šedé do černé linie ředí černou barvu do barvy, která byla pojmenovaná jako "černá šedá" ("Dingy Black"). Třebaže u těchto křečků nejsou žádné fyzické problémy, je tady estetická otázka, ideální černé zvíře má být černé jako uhel. Toto je také důvod, proč se nemá křížit sazovitá (Umbrous) do černé linie, ale efekt sazovité na černou je kontroverzní. Někteří lidé věří, že to ve skutečnosti dělá černou černější tím, že zabraňuje blednutí do hnědé nebo šedé s přibývajícím věkem zvířete. Jiní zase věří, že sazovitá zesiluje blednutí.
Některé barvy jsou podobného odstínu. Jejich vzájemné křížení může vést k tomu, že vzniknou linie, u kterých se barva nedá rozeznat, toto párování je tedy nedoporučované. Příkladem jsou skořicová do rezavé, krémová s černýma očima do žluté a šedá do ostatních šedých.
Vůbec tím, že se míchá stále více a více barev do sebe, místo toho, aby se vyprodukovala rozdílně zbarvená zvířata, je výsledkem ztráta kvality barvy. Některé z těchto zkombinovaných různých barev dohromady není možné identifikovat. Další ztratí speciální barvu a odstín, které jsou charakteristické pro čistou barvu, o kterou se usiluje na výstavním stole."
Použito se svolením Jan, The River Road Hamstery
http://hometown.aol.com/theriverrd/breeding.htmTohle je z mých stránek, mám dovolený překlad, koukni kdyžtak ke mně:
http://www.rikyhamstery.com/czech/celek/principykrizeni.htmTýká se to křečka syrského. Zajímá tě i jiný druh? Obecně nekřížit příliš podobné barvy a kresby, aby se to dalo od sebe v budoucnu vůbec odlišit. Myslím, že to je vyčerpávající výklad.
Smíšek: vejce ano a moji je milují.
"Druhá technika křížení, plemenitba, je křížení vybraných jedinců tak, aby bylo vyprodukováno co nejlepší potomstvo. Příbuzenská plemenitba je křížení prvního stupně příbuznosti. To se dělá především kvůli koncentrování žádoucích genů. Bohužel se taktéž koncentrují nežádoucí geny, takže je nutné zároveň pečlivě vybírat vynikající zvířata. Někdy je příbuzenská plemenitba jediný způsob, jak vyvinout linii, protože je velmi omezený prvotní základ zvířat. Příbuzenská plemenitba je zpětné křížení (potomstvo se kříží s jedním z rodičů) a sourozenecké křížení (bratr se kříží se sestrou). Z těchto dvou je sourozenecké křížení riskantnější. Liniové křížení je křížení již více vzdálených příbuzných zvířat. Příkladem je křížení mezi bratrancem a sestřenicí, tetou a synovcem a dědečkem a vnučkou. Liniové křížení je pomalejší proces než příbuzenská plemenitba, pokud se použije při získávání co nejlepších vlastností, ale je mnohem bezpečnější s ohledem na vznik genetických vad. Vzdálené křížení je křížení úplně nepříbuzných zvířat. Typicky se používá, když má chovatel přijatelná zvířata téměř ve všech vlastnostech kromě jedné. Vybraný jedinec z linie se kříží s nepříbuzným zvířetem, které má požadovanou vlastnost. Vybrané potomstvo se potom použije zpětně do linie. Dokonce, i když nemáte v úmyslu zvířata vystavovat, vzdálené křížení je dobrý způsob, jak upevnit produkci statných zvířat. (Většina mutací, způsobujících vady, je recesivních a vzdálené křížení snižuje šanci, že se vada objeví.)"
Použito se svolením Jan, The River Road Hamstery
http://hometown.aol.com/theriverrd/breeding.htmU mě:
http://www.rikyhamstery.com/czech/celek/principykrizeni.htm