|
|
Druhy
Křečík džungarský (Phodopus sungorus) (c) ChS Bavlnka (Denness)
![]() Velikost: 7 - 10 cm Váha: 35 - 50 g Délka života: 2 - 3 roky Pohlavní dospělost: 18 - 23 dní Věk vhodný k započetí chovu: 3 - 4 měsíce Délka cyklu říje: 4 dny Doba březosti: 20 - 22 dní Narození: bezproblémový porod, mláďata lysá a slepá, váha 1 - 2 g Počet mláďat: 2 - 10 Doba kojení, odstavení mláďat: 21-28 dní Křečík džungarský má tělíčko vajíčkovitého tvaru, s kulatou širokou hlavičkou, korálkovitýma černýma očičkama a krásně kulaté uši posazené z boku hlavičky. Křečík džungarský je charakteristický svými černými oblouky nad pacičkama a uhelně černým hřbetním proužkem linoucím se od hlavičky až k ocásku. Správná barva chloupků je tmavě hnědá a na konci hloupku je černá. Existují 3 barvy : přírodní(agouti), safírová (sapphire), perlová (pearl). Perlová může být kombinovaná s přírodní (agouti pearl) nebo se safírovou (sapphire pearl). (http://chsbavlnka.webnode.cz/barvy-kreciku-dzungarskych/) V zimě se křečík džungarský přesrsťuje do zimní srsti (krásná chundelatá bílá srst). Křečík džungarský je velmi teritoriální a samostatně žijící jedinec a ve volné přírodě se s jedincem opačného pohlaví setkává jen v době páření. VŽDY CHOVÁME KAŽDÉHO KŘEČÍKA DŽUNGARSKÉHO VE SVÉ UBIKACI ! I když se může zdát, že nám jedinci spolu perfektně vycházejí, jejich společné soužití je velice stresuje a někdy, když zrovna nejsme se svými chovanci můžou mezi nimi vznikat souboje, které mohou mít za následek zranění a v některých případech bohužel i smrt. V dnešních zverimexech bohužel nenajdete čisotkrevného křečíka džungarského. To co prodavači ve zverimexech nazývají křečíkem džungarským, je ve skutečnosti hybrídek křečíka džugarského a křečíka Campbellova, kteří se mohou mezi sebou pářit. Jak správně rozeznat čistokrevného křečíka džungarského od hybrídka je zde : http://chsbavlnka.webnode.cz/jak-pozname-hybridniho-krecika-dzungarskeho/ Bohužel toto mezidruhové křížení vzniká za účelem vzniku atraktivních barev, ale nese s sebou mnoho nemoci např. cukrovka, obezita, head tilt, swimming.... Křečík džungarský by měl mít ubikaci velkou od 50x30x30 cm. Křečík džungarský má ochlupená chodidla, nejvhodnější ubikací pro něj je akvárium nebo plast box. Čistokrevný křečík džungraský je milý, komunikativní a hravý. U hybrídků se někdy může vyskytnout plachost, kousavost nebo agrese vůči majiteli.
(c) ChS Nova domus (Nova domus) Křečík Campbellův je vzhledem velmi podobný křečíku džungarskému, ale má více barev, na zimu nemění srst, očka má níže k čumáku a při pohledu ze shora má více kulatý tvar. Pěkný článek o rozdílech mezi křečíkem Campbellovým, džungarským a jejich křížencem - hybridem - je třeba zde: http://www.mandarins.wz.cz/k-hybrid.php. Ve zverimexu křečíka Campbellova zpravidla neseženete, čistokrevné křečíky Campbellovy chová u nás jen pár chovatelských stanic a hrstka nových majitelů jejich odchovů. Předci Campbelláčků v ČR jsou vždy importováni ze zahraničí, což bývá podloženo průkazem původu.
Křeček syrský (Mesocricetus auratus) Velikost: 16 - 18 cm Povaha: křečci syrští jsou přítulní, snadno ochočitelní, Tito křečci jsou samotáři a nedoporučuje se je chovat v párech.
Křečík čínský (Cricetulus barabensis = griseus) Velikost: 8 - 13 cm Vzhled: záda má zbarvena do zlatohnědé barvy, která směrem k břišní straně pozvolna přechází v bílou. Od čela až do poloviny zad mu obvykle vybíhá černý hřbetní pás, což ale není pravidlem. Má velmi Povaha: U křečíka čínského ještě stále přetrvává velmi divoké chování. Samička se vůči samci chová vysloveně agresivně. Ochočit se nechají pouze mláďata.
Vzhled: hřbet má světle žlutý s nádechem šedé nebo červenohnědé barvy. Břišní strana a končetiny jsou bílé. Tlapky má, stejně jako křečík džungarský, chlupaté. Poznávacím znamením jsou 2 bílé skvrny symetricky umístěné kolem očí.
Barvy, kresby a druhy srsti křečka syrskéhoBarvy: http://chs-novadomus.webnode.cz/o-chovu/barvy-krecka-syrskeho/ Kresby: http://chs-novadomus.webnode.cz/o-chovu/kresby-krecka-syrskeho/ Druhy srsti: http://chs-novadomus.webnode.cz/druhy-srsti-krecka-syrskeho/ |