Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Jezzabell - 7.12.2022 08:10
Bart: Aha, tak ještě že u nás mají pořád tu stejnou "klasiku". Neexperimentujou;). Chápu. U nás, jak se něco nejí kolektivně, nikdo do toho ani nevrtne! Si pamatuju, jak mi půlka smečky kdysi nejedla rajčata a odmítal to s indiánskou hrdostí, dokud neviděli, že parťáci to baštěj, až jim hopsaj uši. Ale trvalo jim to klidně kvartál, možná i půl roku, než teda milostivě přešli na nový model v jídelníčku;).

Bart - 6.12.2022 18:34
Jezzabell - jj, opláchla. V lednici ji mám taky. Ta máta ale voní úplně jinak, než na jakou byli zvyklý. Je to asi jiný druh, já už viděla i mátu "citronovou", s vůní po pastě na zuby, ale přitom nasládlou... Prostě jim nějak tahle nesedí.

Vlada - já to zažila u kluků, taky při průjmu. Možná jsem se tu na to taky ptala, ale už si to nějak nepamatuju. Prostě to najednou dělat přestal. Taky to dělal mlaďoch starýmu, přesně jak popisuješ.

Vlada - 6.12.2022 11:34
Zdravím a mám dotaz:
Dvě holky ve věku 12 a 6 měsíců. Mladší měla teď průjem a tak byla na 4dny v izolaci (přemístění v rámci jedné místnosti do vedlejší ubikace). Teď už jsou skoro týden zase spolu, ale ta mladší (původně nemocná) začala kámošce olizovat zadeček. Trvá to už čtvrtý den a jen díky trpělivosti starší parťačky zatím nelítají chlupy. Máte s tím někdo zkušenosti?

Jezzabell - 5.12.2022 12:22
Bart: A opláchla jsi jí? Může být postříkaná nějakým sajrajtem, co oni poznaj po čichu;). Taky jí třeba dej přes noc do ledničky a pak jim jí dej, že to přejde chladem..
To zaléhání mi dělá Bondík u blonďáčka, chudák Willík je pořád poloviční a Bondík (černá rozetka) má 1,750g! Zrovna včera, dávala jsem jim čerstvou bazalku a mátu a upadlo mi to z toho trsu na jednu hromadu, než jsem stihla dát každému extra. Bondík to okamžitě zalehnul a chudák blonďáček na něj koukal! Naštěstí mám plnou igelitku, hamounovi jsme jeho úlovek nechali a na druhé straně se podávalo odpadlíkovi;). Ale jak to hned běžel zkontrolovat, jestli nemá něco lepšího! Tak to jsem ho už vyrazila:). Včera mě i kousnul, byl nas**, že podle něj nadržuji Willíkovi:)). Hajzlík jeden.
Tak jsem si ho odchytla, pořádně si před ním zívla, aby viděl toho T-Rexe zblízka a je klid;).
- - - - -
Nojo, dneska choděj čerti, že bych vypustila Bondíka?;))
Máme objednaného Krampusáka, už potřebujem větší level na většího mladýho;)..Ale asi naučím Bondíka "trhej a vem si ho", když to umí na mně , mohlo by to vyjít!

Bart - 4.12.2022 22:17
Jezzabell - jo to u nás Dave vyhazuje zase z misky různé granule. Mixuju dva druhy a lítá to všude kolem... Jak Popelka. Uz jsem to tu kdysi psala, taky má divný chování - misku s jídlem zalehne, aby k tomu ten druhý nemohl. Dávno mají kvůli tomu dvojmisku, dělá to pořád, a vždycky chce jíst z té části, ze které jí ten druhý.... Pro mě poslední dobou je záhada - vždycky milovali mátu ze zahrádky, ale teď když jsem ji koupila v Lidlu, tak ji ani jeden nechtěl. Vůbec to nechápu. Možná jiný druh, nebo nevím. Je to hrůza v zimě, co vymyslet...

Jezzabell - 4.12.2022 21:52
Bart: No, mi povídej! Je to hnus vybledlý, předražený u nás jsou dva římany na den (ráno a večer) plus zelenina. Někam jsem při stěhování dala jehly na zeleninu, tak dostávají do misek. Nejdřív na mě koukali jak z jara, ale teď si zvykli-hlavně ti starší, nemusí se po tom sápet a lovit si to, takhle jen bagrujou. Ovšem Uhlík je v tom drsnej;). Ten je Popelka II.! Všechno vyháže ven z misky a pak jde vybrat to košer. I když dávám jeho parťákovi bokem, obvykle ne k němu (nebo aspoň ne do morčatárny, do výběhu jo, je tam prostor), tak jde a ještě to přebere u parťáka. Vykopne ho od misky, vrtá se mu v tom a pak si jde zas na svou hromadu a Fíďa kouká, co mu zbylo..
Má hodnou paničku;). Číhám bokem s doplňovačkou dobrot;).
Ale moc se do toho nikomu z našich sedmi trpaslíků nechce. Zelená je zelená!

Zbyněk - 4.12.2022 15:32
Anulii: pouštění zvuků by vadit nemělo, problém bude zřejmě v pubertě. I když ta začíná obvykle v osmém měsíci věku, pak jde o tuhého. Samci, i když jsou doma sami, se stávají v pubertě agresívními zejména vůči stejně starému parťákovi, starší si s nimi obvykle poradí, ale nezkušený mladší ne. Do puberty se honí a nakrývají a je jim to jedno. V pubertě začnou vnímat parťáka, jako konkurenci a jsou alergičtí zejména na jeho sexuální projevy: vrčení, houpání zadkem, šití hlavičkou těsně nad zemí atd. Některé dvojice si to vyřeší a u jiných teče krev a už spolu být nemohou. Nevím, jak je veliká klec, ale na prostoru velmi záleží! Dva kluci klidně 160ku klec i větší a nějaké schovávačky, domečky, patra a podobně.
- - - - -
No ale zvuky samiček rozhodně nepouštět a doma ani žádné morčecí dámské návštěvy!

Cidik - 3.12.2022 16:20
Dnešní výstava morčat na Kladně - bude i zítra - https://www.youtube.com/watch?v=EwgupOiqAQ0

Anulii - 3.12.2022 07:22
Ahojky. Chtela bych se prosim zeptat, nevi nekdo jak to probiha s dospivanim morčat? Od léta mame 2 kluky, jsou na sebe zvykli od malicka a vcera se nam stalo, ze na sebe byli agresivní, cvakakali zoubky a docela se nahaneli. Poustela jsem si na mobilu video, kde male morcatko kvika a od te doby se zacali chovat takhle, myslite ze by to mohlo mit spojitost s videem ci to muze byt i tim, ze morcatka dospívají a treba se začnou nesnaset? Predem dekuji vsem za odpovedi!

Bart - 2.12.2022 22:53
Jezzabell - tak já myslela, že to je jen u nás - rozmazlený morčata - taky radši tu část tmavších listů. Člověk by se řekl - šťavnatý prostředek, navíc je s ním míň práce, a ono je to přesně naopak.... Bohužel v zimě bude spíš salát z těch světlezelených listů. Já už začala kupovat takový ten mix salátů v sáčku. Loni jsem tím řešila situaci, kdy jsem potřebovala vymyslet, co místo trávy, když toho moc jíst nemohl. Letos už jsem to koupila automaticky, ať jim to můžu různě střídat, protože jinak se mi za chvíli na říman a litle gem vykašlou, když je to pořád dokola a navíc světlý.

Zbyněk - 2.12.2022 18:22
Ehrena: Sekyrová u mé Aničky postupovala stejně - Valeš vyoperoval trichofoliculomu z ouška a nasadil atb. Ona to po týdnu znovu píchla, vypláchla atb i vnitřní ucho a bylo to lepší. Zuby určitě zkontrolovat!
Mám radost, že si ta tvoje potvůrka něco dala:)

Ehrena - 1.12.2022 14:12
Zbyněk, já nevím, jestli jí kontroloval ty zuby, myslím si, že při tom rtg a píchnutí ucha snad jo, ale nebyla jsem tam přitom a zapomněla jsem se ho zeptat. Myslím si, že na takovou věc by při jeho zkušenostech snad nezapomněl. A to ucho už pichnuté teď jednou měla, tak myslíš znovu?
Jinak dneska mě potěšila, že po mnou vnucené ranní kaši si dala pekingské zelí i kousek římského salátu, nemusela jsem vymýšlet další lahůdky.

VladaKlaisner - 1.12.2022 08:02
VÝSTAVA MORČAT:
Kde: Kladno, Doberská ul. 6. ZŠ a MŠ
Kdy: 3.12.2022 10-15h, 4.12.2022 10-14h.
Doufám že dorazíte, já tedy rozhodně jo.

Zbyněk - 1.12.2022 05:39
Ehrena: objednal bych se na Hůrku k Dr. Sekyrové. Sjeď tam se zprávou, nech jí přispat, píchnout ouško, vypláchnout i vnitřní ucho antibiotikem, protože kapky jsou sice fajn, ale pod bubínek se nedostanou. Na H-Vetu bych si koupil jedno plato Gabapentinu a vyměnil bych ho za Meloxidil. Gabapentin je opiát, ze ho brát douhodobě a samička nebude tak bojovná. A na Hůrce zároveň zkontrolují zoubky. Není mi jasné, proč to Valeš neudělal. Na Hůrce hlavně Gabapentin nekupuj, mají tam jedno plato za cenu vyšší, než stojí na H-Vetu celá krabička!

Jezzabell - 30.11.2022 21:58
Ehrena: Poslední šance ještě je "druhý názor", co Hůrka? Achjo, já sama nevím, s čím ještě víc pomoct:(.
Doma říman krájím, že 3-4lopuchy srazím k sobě (opláchnu teda) a krájím od špičky dál tak do půlky a zbytek vyhodím-kluci košťál nechtějí a jinak to oddělím a mám na salát pro sebe:)), já ty konce ráda-takže "dojídám" po morčatech. A od té špičky jedu v 0,3cm tenkýcj proužkách, jako když nakládáš zelí.
Protože jsem zjistila (aspoň u nás teda!), že kluci milují ty nejtmavší konce nakrájené na úroveň stébel trávy;)!

Ehrena - 30.11.2022 20:28
Jezzabell, ona tu papriku například je schopná jíst klidně i jen rozpůlenou, nemusí ji mít nakrájenou, takže si myslím, že v tom to nevězí. Prostě musí chtít. A mám dojem, že je to stejné jako u minulých marodů (těžších), pořád zužuje okruh lahůdek, které je ochotná sníst, že to snad není v tom, že by jí to nešlo. Kromě teda sena, o to se snaží pořád poměrně aktivně, ale jde jí špatně nabrat, jednak má hlavu pořád trochu nakřivo a jednak úplně jinak kouše tou tlamičkou, což je špatný. No zahrnuji ji lahůdkami a násilím dokrmuju, co to jde.
- - - - -
Ale s tím Římanem to schválně zkusím. Já jim všem ten list krájím napříč dle velikosti na čtvrtiny až pětiny, takže ho na takové široké pruhy mají,jen ty vnitřní malé listy jim dávám celé. Tak jí to zkusím ještě na menší.

Jezzabell - 30.11.2022 19:21
Ehrena: A co jí ten říman jakrájet jako zelí na tenké nudličky na úrovneň trávy? Nepomohlo by to? Nebo i tu ostatní zeleninu, papriku a pod., na dlouhé tenké nudle?

Ehrena - 30.11.2022 16:55
Zbyněk, a myslíš, že je účinnější než ten Gentamicin? On mi dal ten, ale říkal, že je to na dlouho.
Na ty zuby jsem se ho bohužel zapomněla zeptat, v pondělí na ně myslím nekoukal. Když jsem mu rekla, že nejí, tak říkal, že to je špatné, ale zvážil ji a měla víc než minule, tak říkal, že je vidět, že krmíme dobře, no ale ty souboje s ní! Jinak se pořád snaží sama jíst seno, ale špatně se jí nabírá, pořád tu tlamičku tak nějak málo otevírá. I když je po léku proti bolesti. Jinak jí jen lahůdky, a pořád to omezuje, původně to byl salát římský a rajče, druhý den už ne salát ani rajče, ale vzala si okurku, a té by snědla dost,cale bojím se jí dát víc najednou, třetí den už ani okurku skoro ne, ale papriku snědla, skoro 3/4 papriky včetně jádřinců, a dnes už ani tu moc ne, nevím, co ještě vymyslet jí dát, škoda, že už není tráva.

Zbyněk - 30.11.2022 14:56
Ehrena: a zoubky jí kontroloval? Nemá to přerostlé na straně nemocného ouška? Léky na bolest příjem potravy nijak nezlepšují?
- - - - -
Tobramycin je v očních kapkách Tobradex, co jí dát do ouška tohle??

Jezzabell - 29.11.2022 18:46
Ehrena: Ježkovyvoči to je mě tak líto:((!

Ehrena - 28.11.2022 22:30
Tak jsme se před chvilkou vrátili z veteriny od Valeše. Byli jsme tam asi od 18 hod. až skoro do 21. A bohužel to jde všechno do háje, Sněhulce stěrem zjistili bakterii pneomonády, která je u morčat prý prakticky neléčitelná, žádné atb. prý na ni nezabírá, takže se to nedá léčit. Dostali jsme jen gentamicinové kapky do oka, které máme kapat do toho ucha třikrát denně, ty by prý mohly pomoci, ale je to strašné málo účinná a zdlouhavá léčba, a hlavně poškozuje sluch, Sněhulka může ohluchnout. Což mi přijde, že by nemuselo tolik vadit, no ale nevím, jak by to viděla ona. Dávat jakékoliv jiné atb. prý nemá cenu, bakterie je proti němu rezistentní. Tedy kromě gentamicinu je citlivá ještě na tobramycin a amikacin, nic z toho neznám, ale asi to morčata nemůžou. Takže se Sumamedem máme skončit, trápíme prý ji s tím zbytečně. No to máme zase doma krásnou předvánoční atmosféru. :((

Strakka - 28.11.2022 19:22
Jezzabell, Ehrena: děkuji za rady, tak já to nechám být a uvidíme, jak se to vyvine :o)

Ehrena - 28.11.2022 12:42
Strakka, u nás taky některé holky chodí čůrat do misky, kluci mi to nedělali. Dělají to výhradně, když je miska prázdná nebo jsou tam zbytky, které už nechtějí, a dělají to jen dvě samičky z našich pěti.
- - - - -
Jak je to odnaučit, netuším.

Jezzabell - 27.11.2022 19:36
Strakka: Tak cíleně jsem to doma ještě neviděla. Ale jak jich mám smečku, pokaždý je někde v misce bobek nebo dva a nebo načůráno..Dokud baští, běhá, nerve si chlupy ze stresu nebo tak něco, asi není problém..
Mně si teď půlka smečky dělá z papučí Toy-Toyky. A to je fakt vidim, jak jdou, udělaj potřebu a zas si jdou lehnout někam jinam:)). Prostě mi "kaděj"na čistotu. A to jim ty papuče naštěstí stelu plenama a vyměňuju-jinak bych se nedoprala:))!
- - - - -
PS:Jak tak koukám na ten věk u morčat, kdy si sotva zvyknem a jsou fuč, pořád říkám, chce to něco "trvanlivějšího", teda tady by to přežilo babču, tátu, mně i dítě:)):
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-nejstarsi-zelva-na-svete-oslavila-190-narozeniny-40415671#source=hp&seq_no=13&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=abtest179_tlacitka_u_boxiku_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Strakka - 27.11.2022 17:30
Dobrý den, po delší době se ozývám zas a měla bych drobný dotaz:
Naše morče Bobinka vždy jedlo vzorně z mističky a nedělalo s ní žádné vylomeniny. Poslední dobou se ale u nás objevit nový trend, tím je mistička=záchůdek. Do nedávna nechodila na záchod do misky takřka vůbec, nyní do ní chodí na záchod až dvakrát třikrát denně. Když ji tedy vidím sedět v mističce, dám ji pryč, ale nevím, jestli je to správné řešení. Původně také Bobča chodila na záchod do rožku, ten teď ale vynechala a čůrá do domku nebo do té mističky. Mimochodem, mám pro ni mističku celkem velkou a plochou, tak mě napadla možnost ji vyměnit za menší a hlubší, ale jinak nevím...nemáte někdo tipy, jak ji to odnaučit?
Předem děkuji za všechny odezvy a přeji hezký den! :o)

Ehrena - 27.11.2022 15:56
Zbyněk, pořád stejně. Jídlo veškeré odmítá, kromě sena, to se snaží futrovat pořád, ale moc jí to nejde. Ráno vypadala, že si chce vzít kousek salátu, ale hned to vzdala, vypadá při tom, jak když jí to nejde chytit a jíst, vůbec to nechápu. Jinak se ale chová normálně, nevypadá smutná, podle chování bych nic nepoznala. Ale pořád má tu hlavu trochu doleva, to se jí zlepšilo jen o málo.
Ano, Sumamedu dávám 0,5 ml jednou denně. Ten Duphalyt dávám teď tak 20-30 minut po něm.

Zbyněk - 27.11.2022 15:33
Ehrena: toho SUmaedu dáváš 0,5 ml jednou denně? Nemělo by to s Duphalytem vadit, mám to ověřené na deseti morčatech. Spíš tipuji na bolest ouška, nebo laryngitidu, často se k oušku dělá. Jak to dneska vypadá?

Ehrena - 26.11.2022 20:39
Jezzabell, díky za odkazy, ten druhý typ je ten, co jsem k sehnání našla, viz
https://www.google.com/search?q=emeraid+sustain&oq=emeraid+&aqs=chrome.0.69i59j69i57j0i512l7j69i60.5646j0j8&client=tablet-android-lenovo-rev2&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#scso=_SWqCY-2ZCt-Xxc8P98KAuAQ_19:0

ale ten první typ nějak nikde jinde než
https://www.veterina-trhon.cz/emeraid-sustain-herbivore-100-g
tak jsem ho tam objednala, kdy dojde, ovšem nevím.
Kdyžtak v pondělí zkusím u Valeše.

Jezzabell - 26.11.2022 18:30
Ehrena:
https://obchod.kralici.cz/p6793-emeraid-emeraid-sustain-herbivore.aspx
To je ono;). Valeš by to měl mít na prodej nahned, dá se pak po osvědčení doobědnat i jinde, ale déle to bude trvat a doprava před Vánocema..nespoléhala bych na to.
A tohle je ten pro morčata v kritick=m stavu:
https://www.veterinamada.cz/cs/produkt/130/emeraid-intensive-care-herbivore-r
- - - - -
k laryngitidě: poptala bych se na kortikoidy..zabírají, ale co na to Valeš, jestli to je vhodné v tomhle stavu nebo co si myslí..

Ehrena - 26.11.2022 12:25
Zbyněk, ne, ona polyká normálně, když se mi to do ní povede dostat, ale vyloženě nic nechce, ani dokrm, ani zeleninu jakoukoliv, a to od první dávky toho Sumamedu, tedy přesně od následujícího dne ráno, do té doby baštila skoro normálně, jen se jí nějak hůř trefovalo do toho, asi tou rovnováhou narušenou či co. Ale jedla dobře, přes ta původní atb, ta jí vůbec nevadila zřejmě. Ale po tom Sumamedu je to absolutní konec, jediné, co se snaží jako jíst, je seno, ale mám pocit, že ho ani nenabere a přežvykuje naprázdno. A bohužel v sebeobraně proti mně a krmení strčí do kapsy všechna předešlá morčata, a že jich za ty roky bylo. V noci byla i trochu nafouklá, takže jí zřejmě tahle atb. vyloženě nedělají dobře, přes užívání Duphalytu. Proto jsem si říkala, jestli ho nedávám nějak špatně, v souvislosti s těmi atb. či jinými léky, bere ještě proti bolesti a tedy taky probiotika a vit.C. A ještě antibiotické kapky do ucha, Oftaquix, nemůže se to nějak tlouct dohromady? Už jsem fakt na mrtvici z toho všeho,co teď doma mám.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky