Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Jezzabell - 16.6.2024 10:02
Vendyy: Nahoře u obrázku morčete je záložka "Nemoci" a pokud nezabere, mazala bych k veterináři. Pokud je to svrab (může být ze sena, z CHS odkud přišel i po půl roce, měl to prostě v sobě a mohl to odstartovat stres..z převozu, z parťáka, cokoliv), doktor poradí nejlepší prostředek. Sprej, spec. koupací látky, taky píchne onjekce, pokud je to rozjeté. Morče hrozně trpí! Bolí to, pálí to, svědí to.
Šup na veterinu!
Pak napiš, jak jste dopadli. Chce to veterináře se zaměřením na hlodavce! Každá veterina morčata neošetřuje, nebo neví..Nahoře v záložkách "Kam na veterinu" (podle toho, odkud jsi)..

Vendyy - 16.6.2024 00:43
Ahoj, moje morče má plíseň za ušima, už jsem dostala radu koupit canesten a mazat, problém je že jsem si všimla že má plíseň i na očních víčkách.Nevim teda jak mu nanést mast tam abych mu to nedostala od ocicek

Tygrinka - 15.6.2024 13:46
Lejlalinka: Ve vedlejším pokoji samička nevadí. Sama jsem to tak měla a všichni byli spokojeni a kluci se nerozhádali. A jak píše Jezzabell, samičku bych dala někam, kde se vyskytujete, aby opravdu nebyla příliš izolovaná.

Jezzabell - 13.6.2024 17:34
Lejlalinka: rozhodně bych je v jedné místnosti nenechávala, protože je jinak velká pravděpodobnost, že se ti dva samečci rozhádají. Správně uvádíš, že jí nebudou cítit ani z tvých rukou. Není pravděpodobný, že by tě rafli, ale byli by zbytečně ve stresu a mohlo by to opět vyústit ve vzájemný konflikt. Doporučuju jinou místnost na tu chvíli. A taky jí chudáka úplně neizolovat od vás. Kluci jsou dva, ti si vystačí, ale samička ať je v kontaktu s vámi doma, aby nebyla ve stresu z izolace;). Složité, leč proveditelné;). Navíc jen dočasné.

Lejlalinka - 13.6.2024 15:26
Ahoj, mam dva kluky morcecí spolu v kleci. Mohu hlídat známým mladou samičku morčete v bytě ve vedlejším pokoji nebo je šance že ji i tak ucítí? Samozrejme si budu mit ruce od ni a sahat ani ne, jen krmit...V žádném případě si nechci sve morcata rozhadat. Děkuji za odpověď

Cidik - 11.6.2024 08:57
Nový vrh skinníků - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=35064 dva bikoloři

Ernest - 11.6.2024 03:42
Ahoj, myslite ze je lepsi morce na smetane nebo morco knedlo zelo? Premyslim co udělat o vikendu na obed a nemuzu se rozhodnout

Veronika5 - 4.6.2024 18:17
A když jim dáš dost prostoru a máš jich víc, je bezva je pozorovat, jsou zábavní, mají celou škálu zvuků, kterou spolu komunikují.

anonymm - 4.6.2024 18:05
Ale že všech těch hlodavců jsou stejne nejlepší, agresivni vubec, nedělají hluk v noci, děti je mají rádi

Veronika5 - 4.6.2024 18:04
marián: opět bych zopakovala to, co jsem psala. Nevidím problém, sama se s morčaty nemazlím vůbec, nemají to ráda. Když se chov morčat dětem správně vysvětlí, není nejmenší problém. Agresivní nebudou určitě, jedině mohou být plachá, ale ani to si nemyslím. Morče se velmi rychle naučí, co to znamená např. otevření lednice, a pak stojí vedle sebe na zadních, hlodají mříže a žebrají. Když si dáš trochu práce a naučíš je brát si jídlo z ruky, budou si morčata chodit brát i od dětí. Moje morčata nejsou cíleně ochočovaná vůbec, a každé dítě, které k nám přijde, vždycky krmí morčata z ruky. Můžeš dětem vysvětlit, že je lepší je krmit přes mříže, pokud by byla obava, aby se nezapketly do nějaké výměny názorů v morčecí skupině. Jinak k tvému způsobu chovu by se skvěle hodil kastrovaný samec se skupinkou samic, samec udrží mezi samicemi pořádek a nemělo by docházet k nějaksm rvafkám. Jinak moje děti pomáhaly s péčí o morčata už když jim bylo 5 a 8 let, morče určitě není zvíře, které by Eli někoho kousnout, a péče o ně je snadná a pro děti zajímavá.

anonymm - 4.6.2024 18:02
Marián- na chovu morčat nic není tady je to samý velky odborník. když o ně budete pečovat-tj. Dávat jídlo, měnit podestýlka přitom je denně pohladite stačí ke kontaktu, žijou si stejně svoje a na člověka prdí, jen se pro jídlo nechají hladit nebo prijdou max. k ruce s jidlem, bez jidla ne😆ale stejně jsem je ja i děti při denním kontaktu musela lovit v kleci a oni utíkali. Občas nekde vidím ochočene morče ale asi jsou to vyjimky nebo dělám někde chybu😊

marián - 4.6.2024 17:37
Jezzabell: to co píšete platí prakticky na chov většiny zvířat :) nemám v úmyslu pořizovat hračky… chovám od dětství s přestávkami ptactvo. Co je to péče a odpovědnost za svěřence vím. Jenže ptáci ve voliérách nejsou tak kontaktní zvířata. Měl jsem spíš takovou představu, že výběh s morčaty bude tak v oblasti pasu dětí (mají 6 a 7 roků), aby mohly to zvíře pohladit snadno mu vyměnit misku se žrádlem, dali nějaký vhodný pamlsek učili se starat o něco pod dozorem. Jenže já se obávám, zda prostě ty zvířata vůbec budou při takovém chovu kontaktní. Zda nebudou preventivně zalezlé v rohu nebo v domečcích. Zda se jim nevrátí plachost v „genech“ a já fakticky budu mít na krku jen péči o ně. Já jim totiž budu věnovat ten čas spíš, aby měly čisto vše potřebné, ale fakticky si budou žít sami se sebou. Může se stát že budou i agresivní?

Jezzabell - 4.6.2024 15:06
marian: Doporučuji nahoře v záložce Pořizujeme morče si přečíst body a zvážit to. Protože bude potřeba naučit děti zacházení s nimi. Že to nejsou hračky. A pokud se perou nebo díky nerozeznání jejich zvukl tam strčí dítě ruce a morče ho rafne, aby nebyl problém..Je to hlodavec a hlodáky jsou také zbraně. Morče normálně na člověka neútočí, ale jde o věk dětí. Jak jsou schopné vnímat, co se jim o nich řekne a dohlédnout také na to, aby je neotrávili nechtěně něčím, co nesmí. Jsou tam i záložky Jídleníček, zelenina, granule a seno. To musí být denně ve velkém k dispozici, jinak jim přerostou zuby.
Taky je dobré si hned na začítku uvědomit, jestli je ve vašem okolí veterina s odborníkem na hlodavce. Normální veteriny morče neoperují. A obvykle neumí ošetřit, Nejsou specialisti. Zaměřují se převážně na kočky a psy a specifikace je důležitá. A další věc: veterina je dost často drahá sranda. Operace se šplhají do tisíců, pomoc musí být hodně rychlá i při nafouknutí. Morče je nervák a na stres může zemřít.
Takže čekat, jak se věci do druhého dne vyvine, nebo nedejbože přes víkend, může stát chlupáče život a to v bolestech..A je dobré si hned ze začátku domů pořídit základní lékárničku. Aby se nemuselo vyšilovat, když ho něco bolí, potřebuje léky na nafouknutí, posun střev, dokrm, probiotika, céčko, inzulínky bez jehel na aplikaci nadrcených tabletek léků a pod..
Doporučuju se nad těmito zásadními věcmi dobře zamyslet.

Veronika5 - 4.6.2024 13:08
Marián: Spíš naopak, platí, že většina se nikdy příliš neochočí a mazlení většinou spíš rádi nemají. Pokud jim dáš dobrou péči, klidně je pořiď. Ochočení u morčete znamená, že žebrá o žrádlo, vezme si z ruky a občas se některé nechá ochotně jemně pohladit. Pravidelný trénink k tomu netřeba 😉.

marián - 4.6.2024 11:15
Dobrý den, nevíte, jak je to se zdivočením morčat, pokud nemají úplně pravidelný mazlící kontakt s člověkem? Moje děti by chtěli moc něco srstnatého, ale nejsou u mne pořád. Mám vhodné prostory, i kladný vztah ke zvířatům, ale pokud bych měl i větší ubikaci pro skupinku, můžu se jim věnovat jen tou péči o ně (čištění, voda, krmení) , na nějaké hrátky a mazlení dojte max jednou týdně někdy i déle. Má to smysl? Nebudou pak tak divoké, že se budou dětí bát? Nebo jsou domestikací už takové od narození. Máte někdo takovou zkušenost?

Zbyněk - 3.6.2024 08:55
Petra.l : pokud s tím začal až nedávno, skočil bych na veterinu. Svrab, všenky, plíseň. Nejvíc se drbou při svrabu a je. to také nejlepší varianta, dobře se léčí.
- - - - -
Veronika5: baví mě, jak tu jedna blbka používá pět přezdívek a shodný styl psaní :D Učiněný Ajnštajn v sukních :D

Jezzabell - 3.6.2024 07:07
Petra.l : Nahoře vlevo je záložka Nemoci, je to tam dobře všechno popsané.

Veronika5 - 3.6.2024 06:27
Petra.I: Prohlédni ho, zda nemá v srsti nějaké breberky, podívej se, jak vypadá kůže, jestli na ní nejsou nějaké šupinky nebo lysiny. Pokud cokoli takového najdeš, vezmi ho k veterináři, léčba je jednoduchá - pravděpodobně provedete pár koupelí a bude to.

Petra.l - 3.6.2024 01:45
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak často se vaše morčata drbou.Prijde mi že jedno z mých morčat se poslední dobou drbe fakt dost často.Tak jestli to nemůže být nějaká nemoc, případně jak ji poznat.dekuji Petra

Emmča - 2.6.2024 21:43
Stejně nechápu proč to vůbec žere:D Nikdo z mých morčat to nikdy nedělal, jen on..

Emmus - 2.6.2024 21:41
Veronika5, Tygrinka: Děkuju mockrát! Snad už se mu to nepovede než jim to předělám.. Občas mu prostě hrabe:D

Veronika5 - 2.6.2024 15:27
Jezzabell: Manžel děkuje za pochvalu;).

Jezzabell - 2.6.2024 14:57
Verinika5: Jak jsem ráda, že nejsem sama, kkdo dnes držkoval, když čistil výběh a kapalo mu z čeka a z brady:))! Teda ona pak byla bouřka a vzduch byl jak v tropech..Ale zlatý pleny, když to vidím.
Mně je zrovna včera hlodali kluci taky, odehnala jsem je a za chvíli znova. A to nejsou ve stresu. Teda jestli jsou nerváci a nepoznám to na nich nevím..Ale spokojeně asistovali při čištění výběhu, zvědavě mi běhali po odkrytém linu, teď mají krásně přestlané klece i výběh;). Dokonce i junior Foxík zvědavě načuhoval.
Manžel je borec! Tyjo, klec vypadá dobře, hlavně na venkovní užití. Je fakt, že naši bydlí taky v klecích pro králíky, mají tam větší pohodlí.

Veronika5 - 2.6.2024 12:08
Tak k tomu, jak psala Emmus, prochcávání. Mám čerstvý zážitek s králíkem. Králík bydlí ve velkè ohrádce, pod kterou je kus lina a pod ním dlažba. Dneska při čištění mě napadlo to lino nadzvednout a co bylo pod ním se nedá popsat a ta smrdutá louže sahala až do poloviny toho lina. Holt se ukázalo, že králík už nějakou dobu čůrá ty svoje králičí spousty do rohu, a ono to odtamtud vesele teče pod to lino. Naštěstí manžel se zachoval jako gentleman - když viděl, jak nadávám a pot mi teče až pod bradu, sedl k počítači a objednal mi na Bitibě tu největší klec co se vůbec dá sehnat a přitom je to ještě pořád klec a dole má plastovou vanu- budu mít Krolik 200x60, což jsem vždycky chtěla. Po králíkovi jí zdědí morčata!!!

Tygrinka - 1.6.2024 17:51
Emmus: Podložku odstraň nebo se myšák časem ucpe úplně a umře. Vzhledem k tomu, že to žere delší dobu, tak bych Tympanol nebo Espumisan dávala delší dobu, aby se střeva postupně vyčistila.

Veronika5 - 1.6.2024 14:47
Emmus: Pokud má takové sklony, podložky bych tam už nedávala. Já taky chovám na textilu a mám pod ním kus lina, k dostání jako zbytek v OBI, Hornbachu apod., jako tu nepropustnou vrstvu.

Emmus - 1.6.2024 12:30
Děkuju holky, večer už jsem nebyla schopná odpovědět, nicméně Kouma už vypadá v pohodě, běhá a žere, tak snad to bude už vše ok.. Ale stále nechápu, proč žere tu podložku.. Nemáte na to nějakou radu? On se vždycky podvrtá pod ty "deky" co tam na tom mají a už chroupe. Když ho vidím, tak mu to seberu ale nemůžu u něj stát 24/7..

Veronika5 - 31.5.2024 21:12
Emmus, Jezzabell: Espumisanu dej víc, Jezzabell se asi přepsala, dej min. 0.5 ml a za dvě hodiny klidně znovu, ono se to moc nedá předávkovat, vše projde střevem a zase se vyloučí. Jinak masírovat bříško a kdyby nebylo víc, nějaká pohotovostní veterina, tohle je vážné.

Jezzabell - 31.5.2024 20:03
Emmus: Máš doma degan na posun ve střevech? Ten by pomohl, dej mu Espumisan na nafouknutí. Ale vem ho na klín, zadkem proti tobě a lehce mu ze stran masíruj bříško. On bude kopat a držkovat možná u nahlas..Netlačit na žebra, je tam děsně citlivý! Takové jakokroužky a ležaté osmičky ze stran lehce dolů. Po chvíli by měl bobkovat. Jednou mi to trvalo i cca 8min. A zdá se to nekonečné. Nic víc než doktor s injekcí deganu mě nenapadá, taky by se šiklo trochu Meloxicamu na bolest, nafouklé bříško je bolí..
Až zítra půjdeš na veterinu - a opravdu jí doporučuju! do Po to nemusí přežít, jestli je nafouklý a nic nemáš. Ještě mě napadlo, ráno bývají dopol otevřené lékárny, ve velkém městě i teď, nebo u nemocnice nonstop. Kup "Espumisan" a dej tak cca 0,06ml na noc a pak ráno před veterinou. Na veterině jim řekni, ať ti prodají domů pár tablet deganu, kdyby se ti něco stalo do budoucna, abys měla předsazeno a morče netrpělo.
- - - - -
Vem si pod něj plenu nebo starý ručník!;)

Emmus - 31.5.2024 19:53
Achjo.. dneska mi Koumák sežral kus takové té podložky proti prochcání (žere ji furt, už jsem bezradná ale dnes si pochutnal na větší části než obvykle a to tam mají 24/7 seno a všelijaké bylinky) a teď se tím asi ucpal a má břicho jak tři sudy, stále polehává a je vidět že ho to břicho bolí. Jídlo si vezme ale myslím, že mu teď jen uškodí.. Nějaká rada? Vím, že to asi bude trvat ale běžet s ním na veterinu v osm večer v pátek je tak trošku nereálné a internet nic.. Nevíte jestli mu nemůžu nějak pomoci? Je mi z toho na nic jak vidím že se trápí... (kdo si pamatuje, jsem Emmča ale zapomněla jsem už heslo a nechce se mi jej obnovovat..)
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky