Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Zbyněk - dnes 05:28
Jajaj: ne, klec 100 cm nestačí a pokud nechcete dát zvířátkům ani dostatek životního prostoru, tak si kupte plyšáčky a všichni budou šťastní. Dvě samičky se obvykle snesou, rozhodně pokud se nervou od začátku, tak je vyhráno, na rozdíl od samců, kde se po pubertě klidně rozhádají i bráškové. Nevím, proč chcete morčata, ale toužíte po nekontaktních zvířátkách, která jsou obvykle plachá. a nemazlivá.
Klec prop dvě holky alespoň 120 a pouštět je ven, pro kluky 160. Vám bych ale doporučil zvířátka nekupovat a nejdřív si položít otázku, proč je vlastně chcete. Morče má svoje potřeby stejně jako vy, jste schopná jim je dát třeba na sedm let?

Alena12345 : když onemocníte a bude vám zle, budete se ptát na fejsbuku, co by vám asi tak mohlo být, nebo půjdete k doktorovi? Může to být tisíc věcí, takže dejte morče do přepravky a běžte s ním na veterinu, protože to ve třech letech opravdu není normální.

Občas mi opravdu nejí jasné, proč si lidi kupují zvířata!

Jezzabell - včera 23:57
Lidi, co nejste registrovaní na těchto stránkách-pod tímto okénkem je červeně "Archiv diskuse", kde se dá slušně dohledat, na co se tu ptáte. Nefunguje to tu jako chat, ale jako diskusní forum. Pokuste se dohledat si vaší odpověď v historii. Je zde spousta zajímavých rad a poznatků. Jen hledejte.
Obvykle se tyto dotazy opakují dokola. A i když si nejste jistí, koukněte se a přečtěte si zkušenosti a rady, někdy se na fóru (ne na chatu-kde vám bleskem odpoví) může najít spouta rad.
jo, a neregistrovaným dopoučuji na youtube vyhledat Alue a její videa, třeba zde, zvuky morčat:
https://www.youtube.com/watch?v=kWIOTtJhrwM&t=62s&ab_channel=Alue
- - - - -
IjaSv: Mám podobný problém;). Přivezla jsem domů rozeťáčka, kterého nový parťák zbušil po třech týdnech. Vypadalo to idylicky..Houby, Itálie se vším všudy.
Šachování se zbytkem mužstva nastalo po měsíci zoufalství a beznaděje. Stevek měl jít na kastraci (parťák, roční). Jenže jsem lehla já a nedostala se tam, jak na potvoru. DíkyBohu, že mám peruánce;). Obvykle to nejsou histerky. Mavík s dalmatinkem Fíďou, vypadají, že budou adoptivní dvojka juniora. Ani nedýchám, aby to vyšlo, jinak budu mít doma dva solitery..Copak klece by byly, ale přeci jen.
Prcek je jasnej subíček a je na něm vidět, jak se snaží zavděčit, dobrák. Ale Stev je Italské pako;). A dole dvojka Fíďa a Mavík. Fíďa je po poloviční kastraci po kýle hodný flegmouš, jenže Mavík si ho brání a tak tady vznikají situace, že je to jak u vás;). Mavík má dobráckou povahu. Občas mu rupnou nervy a hobliny jsou snad i na stropě a malej s řevem prchá za dvoukilového Pana Stříbrného Fíďu;). Ale nesmím dát dolů z patra do výběhu Steva-jak cítí, že se mimono ujalo "dole", je třetí světová..Jojo, člověk musí být morčecí psycholog;).
Taky zvykám kluky na dobroty, když chci, aby pochopili "cestičky". Chlapi jdou přes dlabanec;). A v noci, když mi visej lumpové na mřížích, nadávám nahlas. A včera Foxík (mimino)se chudák šel vyběhat, až když všichni spali a byli ve svých papučích..Slyšela jsem ho, jak popcornuje ve výběhu a užívá si radosti, aniž by ho někdo třískal ve dne..
Jo, vyzkošej ty mříže dát pryč. Nahraď je koberečky, pokud máš plovoučku nebo lino;). Obvykle morče nevstoupí z koberečku na podlahu. Nevím, asi mu vadí změna plochy, ale nakonec jsem zjistila, že ohraničení mřížema je na prd;). Stačí koberečky. Jen tři z devíti mi běhali kolem a jen jeden po bytě;).

Alena12345 - včera 22:03
Dobry vecer, nase morcatko ma necele 3 roky. Je to asi 14 dni, co jsem zpozorovala, ze je mene aktivni, min basti i pije. Jinak se zda, ze mu nic neni, ale prestalo delat zvuky a nechce se mu ani ven z klece. Nevite, o co by se mohlo jednat? Diky.

Jajaj - včera 21:08
Dobrý den na kolik procent se snesou dvě samice stáří 6 týdnu? Opravdu si nedokazu predstavit mit dima 2 klece...Budou drobnější staci jem klec 100cm?..a jsou obecně lepší na mazliky samice než samci.? Děkuji
- - - - -
Dobry den rozhoduji se 2 samci/2 samice a nasla jsem tohle: Počítejme s náladovostí samic, které mají co 16 dní cca 2 dni hormonální nerovnováhu a jsou protivné.
Jak se to projevuje směrem k dětem-mohou být agresivní, nenechají na sebe sáhnout, vzít? nebo co přesně je kdyz je morče protivné? Snesou se 2 sestry z jednoho vrhu? Dekuji

Veronika5 - včera 12:27
Johny: především budeš potřebovat ještě jedno morče stejného pohlaví, morče je sociální zvíře a jednotlivě se nechová. Koupit druhé morče je zásadnější bež oelísky, domečky apod, takže rovnou přiobjednej ještě jedno.

Johny - včera 10:55
Dobrý den, právě jsem si objednal skinny morče s PP.Objednal jsem i klec, pítko, domeček, pelíšek, asan, houpačku. V sobotu bych ho měl mít doma. Ocenil bych nějaké rady od zkušenějších chovatelů do začátku, je to totiž mm oje první morče

IjaSv - 20.5.2024 15:36
Zdravím ve spolek. Tak od pátku jsou naše dámy spolu v kleci. Každý den jsem jim dělala hřiště na dece, cca před 10 dny jsem odebrala ohrádku takže tam byly spolu. Začátek nebyl nic moc, zase se rafly, ale tentokrát dostala na budku malá sekernice a od té doby je vše naopak. Bílájí prohání malá utíká. Žádné další drama se nekoná, alespoň mají holky pohyb. Bal znát posun, postupně se to na dece klidnilo. V pátek jsem zas vše umyla octem atd...(což jsem si klidně mohla odpustit) no a dala do klece nejdříve malou sekernici ať si to prozkoumá, snažila jsem se ji naučit vyskočit na domeček-stoleček ať se má kam schovat, ale to nějak nechápala. No a když jsem přidala bílou začalo tóčo. Hobliny všude, lítaly do kokolečka pak chvilka oddychu a znova. Ale zase žádné výrazné drama - nepraly se. v sobotu ráno jsem dala na jeden domeček malý ručník a hromádku granulek a sekernici chytla a posadila nahoru. A - no konečně pochopila, že tam bude mít klid. Takže teď je stav, že bílá ji honí jak ji zbleskne, ale sekernice si stihne vzít seno, i napít z napaječky. Její dávku zeleniny ji dávám nahoru aby se najedla v klidu. Tak zas doufám, že se bílá uklidní a přestane jí honit. Jen se ted budu bát říje u sekernice, protože jsem všimla, že ji má pěkně bouřlivou. Ze středy na čtvrtek byly ještě v rozdělené kleci a od tří hodin v noci asi do 11cti dopol. nepřestala hryzat mříže aby se k bílé dostala. U toho tančila ty svoje tanečky a dělala dikobraza.

Bart - 15.5.2024 07:54
Jezzabell - jj, už jsem kupovala. Je pěkný, velký. Konečně!!!

Jezzabell - 10.5.2024 10:11
Bart: V Lídlu zase prodávají čerstvý fenykl;).

Jezzabell - 27.4.2024 14:25
Tygrinka: Vždycky jsem si říkala, že největší odvaz je čistit morčákovi anální vak! Ale tohle předčilo moje očekávání:))))..Sem tam si někdo na "tchoříka" už zahrál, ale tady má někdo fakt slušně nabito!

Tygrinka - 27.4.2024 12:15
Jezzabell: Inu, a teď se všichni pěkně prosmradili a až ten dým klesne, budou všichni jedna parta :o)) Přesně vím, o čem mluvíš :o))

Jezzabell - 26.4.2024 23:15
IjaSv: A já to nejdřív četla jako tebe, ale pak si říkám, ne, to není ona, je tam "v";)..
No já dnes vypustila do výběhu Steva s miminem Foxíkem. Nejen že Stev je pošuk a všichni na něj cvakaj, ale kluci začali i smrdět, aby se přeznačkovali! A to teda nepřeju nikomu:)). To se skoro nedalo ani vyvětrat..

IjaSv - 26.4.2024 18:54
Sem si nějak popletla nick :).

IvaSv - 26.4.2024 18:53
Zbyněk - tak to jsem přesně zažívala v listopadu, kdy jsem si k 5leté Tedince přineslatu 4letou bílou. Trvalo téměř tři týdny než mohli spolu do klece, neb bílá ji proháněla a Tedinka ječela. Nutno podotknout, ale že ji nekousala, protože stařenka se nebránila. Teď se karta obrátila a ta nová (asi půlroční a poloviční sekernice si troufá na 4letou tetku, bohužel po sobě jdou zubama. Sekernice byla z větší nalezené skupiny a byla v hierarchii asi někde na konci, tak teď se snaží. Kruci, kdyby se jen honili... ale jak odeberu mříže ve výběhu (jedna vně, druhá uvnitř) tak to cvaká.

Ehrena - 26.4.2024 11:53
Zbyněk, musíš to hlídat a uvidíš. Já jsem si za tu dobu, co mám holky a bývají ve větším kolektivu, všimla, že jsou to někdy pěkné potvory, dovolují si na starší a nemocnější jedince. Nedělají to všechny, ale už několikrát mě tím některé překvapily, že dokud byla ta samička ještě v kondici a mladší, bylo vše v pohodě, jak se to ale změnilo k horšímu, hned ji usurpovaly.

Zbyněk - 26.4.2024 05:14
Já jsem si nedávno dovezl z Brna dvě dvouleté potvory, které dala rodina pryč z důvodu těžké alergie paní domu:) No a jedna z potvor mi šikanuje pětiletou seniorku, která je hodná, empatická a submisivní. Výběh mají obří a ta mrcha za ní běhá jak stíhačka a kouše jí do zadku, babča ječí a já odháním bílou blbku:) To si asi nesedne, ale přežít se to dá.

Jezzabell - 25.4.2024 19:18
Ehrena: To asi jo, můj majstrštik je funkční trojka na 130x70 a výběhu.. Bobísci mi strašně chybí, ne však víc, jak Vincentovi..
Ale to bych potřebovala hlavně velkej obývák:)).

Ehrena - 25.4.2024 18:49
Nojo, znám, dokud jsme mívali klece. Nebo venku v ohrádkách. Teď, co máme jen holky v jedné společně, už to nemají proč dělat.
Jinak já nevím - jat ty rozdíly mezi kluky a holkami nějak nepozoruju, mně to přijde stejné. Jen v tom, že se většinou dají pohodově chovat ve větším houfu, je to daleko lepší, než u těch kluků.

Jezzabell - 25.4.2024 18:35
Ehrena, Bongani: Tak já mám odjakřiva jen kluky. Tam se to řeší nekompromisně jednou provždy. Jsou tvrdohlaví, ale co pozoruji, tak zase třeba víc zvědaví a hraví. Aspoň, co slíchám, že holky moc neřádí, nejsou tak průzkumí;). To neznamená, že to tak je vždy. Na hračičky mám štěstí, míčky s rolničkou u nás frčej. Ale i schovky, prolézačky a tak. Aspoň se nenudí. Ale Stevek se nám naučil drnčet zubama na mříže. Je to jak na basu "doong!" No divím se, že mu zuby sloužej! Ale je to teda pecka, hlavně v noci nebo když se rozednívá! Dělal to, když bydlel dole a viděl na exparťáka. Ten se nastěhoval k osiřelému Vincentovi. Stevek je teď nahoře nad nima s miminem Foxíkem. Dám ho do výběhu s miminem, pro jistotu oběhne všechny papuče a košíky, povalí aspoň 2x 4kolák se senem (to miluje) a letí před expartnera Willíka a už to jede.."doong"!:))

Bongani - 25.4.2024 12:44
Teda děvčata, jak to tady čtu, tak jsem měla asi vždycky víc štěstí než rozumu. Vím, že s klukama můžou být problémy, ale vždycky jsem měla za to, že mezi holkama je to pohoda. Když jsme si teď s přítelem pořizovali smečku, tak to začalo dvěma holkama z útulku. Po asi dvou měsících jsme si od jedné paní přinesli třetí holku, nejspíš byla ještě mládě, tak jsem ji tam prostě přidali a byl klid. I když ona se ničeho nebála, je to taková vychytralá potvůrka a pořád je škádlí, ale ony se po ní maximálně oženou. No a teď na jaře přibyl vykastrovaný kluk a všichni jsou spokojení.

Ehrena - 25.4.2024 12:33
Jezzabell, u holek to není jako u kluků - já tohle zažila, když jsem pořídila k tehdy asi dvouleté Meduňce, která se jevila k našim všem holkám moc hodná, cca o dva roky starší Sněhulku. Obě dvě holky byly urostlé a s váhou skoro 1400g, takže tím si byly rovnocenné, ale nějak jsem nečekala, že by mohl být nějaký větší problém. Ale byl, už seznamování ve výběhu byla jedna katastrofa. Začala si tedy Sněhulka,,ale pak to jelo z obou stran, Meduňka si nehodlala dát nic líbit. No dopadlo to tak, že jsem je pokusně seznamovala čtvrt roku, než jsem dostala odvahu dát je spolu i bydlet. Ale od té doby už pohoda, absolutně žádné problémy mezi nimi, až na to, že teď už je Sněhulka stará a Meduňka toho využívá a snaží se ji ukrást to nejlepší jídlo neustále rovnou od čumáku, a Sněhulka už si moc netroufá oponovat. Ale na to, že jsem tehdy už ani nedoufala, že to mezi nimi půjde, je to celou dobu úplně v pohodě.

Jezzabell - 25.4.2024 10:25
IjaSv: Mužstvo sešívaných, to potěší! Teda jestli se budou kamarádit i v prostoru, to by mě zajímalo, protože obvykle tohle končí rozvodem navěky. Nepřekonatelné překážky v soužití, pane soudce!;)

IjaSv - 25.4.2024 10:10
Jezzabell - Tak aby toho nebylo málo, tak jsem v pátek našla naší malé sekernici na lopatce hnisající ránu a pod ní bouli. Takže na veterinu, vymáčknuto vyčištěno a atb. a proplachovat díru. Zřejmě podebraný kousanec. Tak teď zas čekám až sroste, aby si při dalším seznamování mohli společně zas natrhnout trika :).

Jezzabell - 24.4.2024 21:11
Ehrena: Taky se mi zdála nějaká divná, asi přemrzlá a než jsem si to rozmyslela, přejeli to tady sekačkama technický a máme po ptákách.
Bongani: Kolem nás je to obvykle počůrané od psů+plné výkalů..A kde se dalo chodit na celkem slušnou trávu, postavili silnici (přes kopec, nechápu) a nebo to rozbagrovali pro základy rezidenčních komplexů..Naši neviděli trávu skoro tři roky..

Bongani - 24.4.2024 20:26
Jezzabell, zatím trávu máme, ale jestli konečně nenaprší, tak už brzy nebude. Na sídlišti vyrazily nedávno sekačky, takže pod tím je to už na drn, suchý pláně jako někdy v červenci. Já nosím od stáje, tu máme u rybníka a tam je zatím vlhčeji. Ale jak vidím tu předpověď počasí, tak to vypadá dost bledě.

Ehrena - 24.4.2024 16:33
Jezzabell, máme, syn na ni zajde, vždycky tak na dva dny natrhá, ale zrovna včera říkal, že je nějaká divná teď, předtím byla krátká, ale normální, a teď se mu nezdá, že by to bylo tou zimou?
Jinak morčata si zatím nestěžujou a jedí ji, tak doufám, že jí nic není po těch mrazech v noci.

Jezzabell - 23.4.2024 23:25
Máte touhle dobou trávu pro morčata, nebo mi příjde, že je to JEN zblázněným počasím?

Jezzabell - 17.4.2024 23:04
IjaSv - držím palce, ať to klapne! Třeba si taky zvykne a nakonec si to sedne. Mně když se v pubertě rozhádali kluci, tak to bylo jednou provždy. Ať jsem to zkoušela sebevíc. Vyseklej kožich mám myslím i tady v albech u eMíka (to si dali po tlamě ještě s Julesem). Nikdy se to nesrovnalo. Willík se Stevem se nemůžou ani vidět přes mříže. Okamžitě vycvakají i ostatní a to je pak jak lavinový efekt.
Ale Vincent zas vzal k sobě Willíka a tomu jsou dva. Vincíkovi tři a půl).
Takže jak kde a jak kdo. Schválně napiš, po čase, jak to vypadá;).

IjaSv - 17.4.2024 21:40
Jezzabell - tak gratulace. V duchu jsem ji vracela několikrát, možná i nahlas :). Ono se neví kolik jí je. Já bych řekla tak do 1/2roku, tak je asi v pubertě. Dnes zase vybeh, jedna dovnitr druha okolo, odpoledne prohodit. Přes mříže už to celkem jde. Nechám to uležet.

Jezzabell - 16.4.2024 20:59
IjaSv -noo, hezký! Neuvažovala jsi o vrácení a pořízení jiné? Aby z toho stresu nezačaly mít svrab nebo plíseň nebo co já vím.. Někdy to prostě nejde.

Já si dovezla domů Foxíka, stříbrnou rozetku. Měl být původně k osiřelému Vincentovi. Ale asi začnu věřit na zázraky.
Mám rozhádanou dvojku. Cresteda Willíka a Steva kaliforňák (voříšek-s hladkou;) ). A Willík se 14dnů tak usilovně snažil o přízeň truchlícího alpačína, až ho ten přijal! Zprvu držkoval, protože se mu do toho míchal i Stevek. A ten drnčel na mříže jak na basu, jak se viděl s Willíkem, cvakání zubů jak o závod. A Vincent mezi tím ve stresu.
Ale pak se to nějak zvrtlo a i Stevek pochopil, že on u Vincenta neuspěje, ale Willík ano a jen leží na podestě před arénou, pozoruje a klid.
Pak jsem dovezla Foxíka. Nojo, tak kam s tebou? si říkám;). Nad arénou mám ještě jednu. Tam se mi osvědčilo dávat osiřelého+mimino, aby na sebe měli klid a nikdo je nerušil. Dolů do výhěbu je po čase vyndavat můžu vždycky.
Fíďu s Mavíkem jsem dala dolů, do morčatárny, kde můžou vybíhat do výběhu, pokud mají otevřeno. Nebo otevřu Vincentovi s Willíkem a zavřu je dva. Stevek putoval nahoru, do soukromí a k němu jsem strčila mimino po odstavu.
Haha! Stevek vykulil oči, zabručel jak medvěd a už to jelo. Den válcoval pod sebou pištícího Foxíka, který vyplašený i tak, zdrhal. Ale večer slyším to dětské spokojené štěbetání a vrkání novopečeného taťky;). Ráno kouknu do arény, Foxík leží za Stevem, který se blaženě usmívá. Spokojenost. Jen vemi rychle pochopil, že má potravinového konkurenta a nejdřív jde ke své misce, sežere to nejlepší, přebere to jak Popelka a jde na jeho. Když dám prckovi misku jinam, jde Foxík za Stevem a chce prostě jíst s ním z jeho. Aspoň zatím, než se otrká;). A stevek, jak si nevybere první, tancuje kolem misky a odmítá tam malého pustit dřív, než mu to dovolí. A ten čeká a pak to zválcuje;).
Takže se mi to tak nějak samo popárovalo a mám tři funkčí dvojky.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky