Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Strakka - 25.5.2023 14:11
Vlada: Jé, to je báječné! My máme 23. 5. také výročí. Je to už 1 rok, co jsme si přinesli domů naši Bobinku :)

Vlada - 23.5.2023 19:18
Naše Adélka z CHS Anubis slaví dnes své první narozeniny https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=35013

Ehrena - 10.5.2023 16:53
Gabby, u nás nikdy nebyl, když se předtím znali. Tak snad to klapne i u vás. Hlavně aby to nebyly ty cysty.

Gabby - 10.5.2023 14:46
Ehrena: byli jsme na veterine v úterý. Týden ještě nic není. Budeme čekat do úterý následujícího týdne. Oddělit od samečka, tak šli adoptacky dvě včetně té s tou říji k sobě a Vildik je sám s Vivinkou. Aby prý právě ji samec nenabuzoval k dalšímu pokračování říje. Pan MVDr ji prohmatal. A v úterý pokud to nebude lepší tak se udělá ultrazvuk kvůli těm cystám,kdyby tam byly. Jsou tedy rozdělení do dvou dvojic. Snáší to pěkně. Jen si říkám, aby pak byli v pohodě zase všichni dohromady. Ale to by neměl být problém?

Ehrena - 8.5.2023 00:44
Gabby, co se týká chování samečka, nemám v tom zkušenosti, u nás se to za dobu, co jsme měli kastráta Xandra se samiččí partou, nikdy nestalo. Ale říká se, že ta přetrvávající říje u samiček znamená cysty, tak raději zajdi na veterinu a poraď se tam. Já před lety jednu takovou samičku měla a cysty přesto neměla, doktorka mi tehdy řekla, že si prostě jen prosazuje postavení mezi ostatními samičkami, ona byla tehdy opravdu šéfová.

Gabby - 7.5.2023 21:43
Zdravím po delší době a koukám, že každý máme nějaké starosti s morčátky :o(
Já mám tedy jeden aktuální dotaz. Spíše co se týče chování našeho Vildika (kastrát) a jeho harému ( tři samičky). Holkám se to nějak sešlo a měli teď po sobě jdoucí říji. Zdálo se, že začínala Albínka...alespon pohupováním atd. Je to tak sedm dní už co měla skončit. Po ní začala Vivinka a poslední Julinka. Ale děje se divná věc, že Albinka se stále pohybuje, vrká. Vilda už čtvrty den Albinku nahání, ale řekla bych zle. Nenechá ji aby se volně pohybovala po výběhu nebo u nich ve stálém zázemí. Ona se ho bojí. Nejdřív pištěla při útěku. Teď jenom utíká již bez pištění. A když byli ve výběhu,tak ji naháněl hodně zle,že když se naskytla poblíž jedna z ostatních holek i je by strhl zubama. Oni do této situace byli všichni spolu v pohodě. Ale přijde mi,že aby měla už přes týden furt nakroucani po holkách a Vilda to řešil takhle ,zda se mi být divné. Omlouvám se, píší na telefonu, tak se omlouvám za chyby.
Prostě, nezdá se mi Vildikovo chování jako samčí rozmnožovací pud. Ale zase si říkám, jestli by ji chtěl něco fakt udělat tak udělá. A už jsem po těch čtyřech dnech z toho nesvá. Mám ještě počkat? Díky moc za rady. A všichni nemocní morčicí držte se.

Ehrena - 7.5.2023 21:18
Zbyněk, asi nezvládnu píchat injekce, natož do svalu, hodilo by se to, ale vůbec si to neumím představit.

Zbyněk - 7.5.2023 19:32
Ehrena: měl jsem šestiletou samičku s kardiomyopatií a byla tu rok a čtvrt, než jí skolila čtvrtá mrtvice, tedy léky na srdíčko pomáhají. Jestli ti mohu doporučit, nech si na veteráni dát do podkožní stříkačky Depomedrol a do druhé Milgamu. Obojí se píchá při mrtvičce, která u nemocného srdíčka obvykle udeří docela nečekaně a ušetříš veliké peníze za pohotovost. Depomedrol se protřepe a píchne do svalu, Milgama podkožně Depomedrol se musí uchovávat v lednici a jednou za dva týdny vyměnit - řeknou ti na veteráni. Typický příznak je, že morče neudrží stabilitu, nebo padne na bok, potácí se, kňourá a často mu kmitají očka horizontálně. Mají ten mozeček jednodušší a toto je jeden z příznaků. Léky zaberou do cca půl hodiny. Když ne, je vymalováno, ale také je šance, že jsi se nestrefila do svalu. Mě takhle vyšla veterina u Dufka večer v půl jedenácté na dva tisíce jenom kvůli blbé injekci a pak už jsem jí měl v lednici, ještě třikrát se mi moc hodila, samozřejmě vždycky v tu nejhorší dobu.
- - - - -
Veterině, autoopravy:)

Jezzabell - 5.5.2023 22:59
Ehrena: Hlavně, aby neodešly dřív ledviny..Tak přežila, nebylo to nádorové a s léky (byť to už nebude ono), tu může ještě být;). A to je to nejlepší z toho, co se jí přihodilo.
No moc moc přeju, ať se holka hezky drží;)!

Ehrena - 5.5.2023 19:51
Jezzabell, no on mě upozornil, že nemůžu čekat, že by zase někdy byla jako zdravá, že prostě už bude i s léky napořád hůře dýchat, bude unavenější, méně pohyblivá, zkrátka ne taková, jaká bývala dřív.
No hlavně aby se netrápila a aby ještě nějakou dobu vydržela žít pro ni únosným životem.

Jezzabell - 5.5.2023 17:49
Ehrena: 3x sláva!!! To je ta nejlepší zpráva. Ona se z toho musí sebrat;). Tak na závody to nebude, ale léky pomůžou!;)
Jsem na vás celé dopol myslela! Hlavně, že to byla "jen"ta tekutina a ne krev a že to pomohlo věci, že to Valeš odsál! Hodinářská práce to musí být. Tak ať se marodovi daří a ty si dej na čelo obklad, Valeš dospělý nedělá ;). Dobře to dopadlo.

Ehrena - 5.5.2023 16:15
Tak jsme doma z veteriny, byla prý to ta lepší možnost, a sice že v perikardu nebyla krev, ale jen tekutina, výpotek, čili to není prasklý nádor, ale "jen" srdeční selhávání. Takže budeme užívat dvakrát denně léky na srdce a uvidíme. Tekutiny prý bylo méně než ve středu, takže to vypadá, že léky zabírají. No nicméně jí to vytáhl, ale říkal, že byl překvapený, že toho čekal původně víc. Vytáhl všechno, co šlo a co prý viděl. Ale žádná sláva, nedýchá nějak moc výrazně lépe a pořád je taková zvadlejší. I když proti úterku je to lepší, i si sama přijde na jídlo, ale moc tomu nedá. A vybírá si. Já ji taky zahrnula samými lahůdkami, aby si ještě užila, bála jsem se, že to bude konec, tak zatím snad ne, dnešní čtvrté narozeniny tedy ještě přežila, ovšem diagnóza je to blbá. Ale musím být ráda i za tohle, čekala jsem to horší.

Jezzabell - 4.5.2023 13:39
Ehrena: Jestli ti je dal, ví co a proč dělá. U Bondíka se jim to min. týden povedlo. Sie to nebylo nic platné, ale povedlo. Ještě bych se ho zeptala, KAM na vet v Praze, kdyby bylo třeba (se zprávou, radši si jí po operaci nech vystavit). Když bude potřeba. Když ne, na další kontrole se už domluvíte.
Zeptaj se ho na Hůrku, Animu na Suchdole i na Fiedlera ve Slanym, nebo jestli má on jiný typ. Ale že by tohle dělal vedle Naxera u králíků nevim..
- - - - -
A ještě byvh na tu Hůrku v případě nouze nejdčív zavolala! Co slyším od lidí, tak neberou na hned ani morče v kritickém stavu..

Ehrena - 4.5.2023 12:31
Zbyněk, Valeš tam je dnes a zítra naposled, pak až 15.5., dnes se to nehodí jemu ani nám, ale zítra by jí to udělal, když budu souhlasit, ale zdůrazňuje, že u takhle malých zvířat je to extra rizikové, u psů s tím praxi má, u malých ale asi moc ne, i když že to už i u nich dělal, to říkal.
Ale s těmi diuretiky, on mi je přesto, že teď už ví po včerejším sonu, že jde o tekutinu v perikardu, pro ni zase do zítřka dal, tak teď nevím, jestli jí je dát nebo ne. Zase tu o tom studuju další články a někde je uvádějí, jako že jo, a někde ne, tak fakt nevím, ono jí to může nějak ublížit? Nebo jen v tomhle případě nepomoci?

Zbyněk - 4.5.2023 11:08
Ehrena: a Valeš tam je? Pokud ne, zkusil bych se protlačit na Hůrku, nikdo jiný to asi v Praze neudělá. Otázka zní, jestli to má ještě smysl, bohužel voda na perikardu se nedá řešit diuretiky, to by jí zabilo, tedy jedině chirurgie.

Jezzabell - 4.5.2023 09:05
Ehrena: Hmm, to je blbý. Zbyněk mi říkal, že diuretika se právě po té operaci dávat nesmí. Já byla tak zblblá, že si to už nepamatuju.
Tak i proto bych to dál neoddalovala, aby nebyl pr§švih ještě den nebo dva potom. A co zavolat na ten Suchdol, jak jsem ti psala?

Ehrena - 4.5.2023 00:32
Jezzabell, o možnosti nějaké léčby moc nemluvil, ale lovím tu teď na netu a našla jsem tenhle článek
https://www.stefajir.cz/tekutina-v-osrdecniku
Je to tedy z lidské medicíny, ne veterinární, ale tady o léčbě mluví, v nějakém jiném článku na tohle téma psali o léčbě atb, případně i kortikoidy, a diuretiky, tak z toho jsme dostali jen ta diuretika, a teď tedy něco na srdce. Nejhorší je, že Valeš je tam v pátek naposled a pak až 15.5., takže kdyby něco, on tam nebude. Ani ta Mertová, jedou na nějaký kongres prý.

Jezzabell - 3.5.2023 22:28
Ehrena: Aha. U nás měl i na rtg a sobo krev v celé dutině břišní i osrdečníku..
To je stejně na prd. A když to neodsaje z osrdečníku, je nějaká šance na uzdravení léky? Jestli se podle jeho slov bude spíš trápit, asi nic jiného něž odsátí nezbyde.
Ten čas do pátku je pro souhlas s operací, že..Achjo.
Z čeho tolik stejných případů za sebou? To zas nenapadlo zeptat se mě.

Ehrena - 3.5.2023 21:26
Jezzabell, myslela jsem tím, že na rtg a sonu nenašel jinde nic špatného, ale v tom srdečním vaku tu tekutinu má, a bohužel Valeš myslí, že to pravděpodobně bude krev, že půjde o prasklý nádor (ten ale konkrétně neviděl).

Jezzabell - 3.5.2023 19:36
Ehrena: To je ještě ta "lepší" varianta! Jestli je sono a rtg vpořádku, jde o tu vodu v osrdečníku. Jako u nás se odsátí podařilo, ale bylo to naprd. Protože se zjistilo, že tekutina je krev.
Kdyby to měl prasklé, už by se udusila. Já do toho šla s tím, že mu už jinak pomoct nešlo. A jak mi řekli, že se trápí, už jsem nemohla asi říct nic jinýho:(.
Jestli je to pro ní jediná cesta, jak jí ulevit a pomoct (zjistí tak, co je to za tekutinu), že jsou prášky jen oddalování nevyhnutelného, asi bych do toho šla. Pomoct nebo se stane co se má stát. Taky jsem se venku na lavičce pod stromem modlila, aby se to povedlo, nebo, kdyby ne, tak ať se už netrápí..
Machr přes srdce je kardiolog Fiedler ve Slaném. Ale musela by sis tam ještě zavolat, já se tehdy vcucla s Julesem ke Zbyňkovi. Valeš o tom věděl, Fiedler mu psal i zprávu a nevadilo mu to.
Ale nevím, jestli to stihnete. A nebo prý ještě kardioložka v Suchdole Anima Kardio CZ a je to doktorka Jiroušková..Víc hlav víc ví.

Ehrena - 3.5.2023 17:39
Jezzabell, tak máme bohužel pravděpodobně to samé, asi prasklý nádor v té bláně kolem srdce a srdce zalité asi prý krví, to pozná jen pokusem o odsátí té tekutiny, což prý je hodně rizikový zákrok v narkóze, který se nemusí povést a v tom případě to morče rovnou odrovná, nebo se povede, ale zpravidla se to znovu opakuje, takže to morčeti uleví jen na krátkou dobu. O jak dlouhou dobu jde, jsem se ho zapomněla zeptat, hraje prý v tom taky roli, jestli je to krev nebo voda. Takže máme do pátku rozhodnout, jestli udělat ten zákrok či ji nechat, jak je, ale za moc to takhle nestojí, sice jí, ale málo a vybírá si, příkrm nechce, ten odmítá, co by jedla, je okurka, po té jede jak za zdravého stavu, a trochu trávu, ale běžné krmení - mrkev, pekingské zelí, římský salát - to vůbec. Ještě teda docela jí seno, ale taky ne tolik, jako předtím.
Tak jsem z toho nešťastná, v těch chvílích, kdy vypadá skoro normálně, si říkám, jestli ji tak nenechat, jak je, able oboje je asi nanic, velmi špatná prognóza, řekl Valeš. Tak mám do pátku co rozhodovat.
- - - - -
Jinak nám kromě Furonu pridal ještě nějaký lék na srdce, jestli by to nějak víc nepomohlo, ale nic si od toho v tomhle případě asi neslibuje, jen pokus.
- - - - -
Přitom všechno ostatní, ledviny, játra, PH atd.má naprosto v pořádku, podle papírku i rtg a sona.

Jezzabell - 3.5.2023 12:42
Ehrena: První s tím začala Tygrinka, ta mi volala, že jí zničehonic umřelo morčátko ve výběhu, když nebyla doma..A za necelý měsíc my..Bondíkovi byl v únoru tři roky. Srst měl krásnou, modročernou lesklou, běhal ve výběhu i v kleci s Willíkem, baštil jak o závod a když zbyl dokrm, visel na mřížích, že je jeho..
Byl to jak blesk z čistého nebe. Sice jsem mu našla malou bouličku mad tlapkou, ale byla tuková, nezvětšovala se. Teď, když nad tím přemýšlím, tak jeho parťák poslední dobou jemně a tiše zpíval. A to nevěstilo u nás nikdy nic dobrýho:(.
Pořád koukám na Willíka a poloprázdnou klec a nemůžu tomu věřit.
Valeš s Mertovou dělali co mohli, ale nedal se zachránit..Praskl nádor a zalil ho krví zevnitř.
Problémy se srdcem u nás měl naposledy Julísek (taky černej, když to tak vezmu). Ale jemu do toho selhaly tehdy ledviny, těžko říct, jestli z těch silných léků na srdce, nebo jestli to jelo jedno s druhým..

No každopádně nám v sobotu přistane 4týdenní kalifornský šimlík Xylophenix My Dream a Willík z juniora povýší na taťku. Truchlí tady chudák:(. Mám teda v záloze antidepresiva pro něj, kdyby bylo fakt zle. Ale dávám ho k ostatním, tak než se někde ozve cvakání zubů, vydrží si s některýma hrát. Že není vyloženě odsunutý.
Byl to moc velký fofr a šok pro nás pro všechny. Jestli je to z té postcovidové doby stresu..těžko říct. Valeš říkal, že strašně moc zvířat se nervovalo. Bondík na antidepresivech i byl, když mu odešel Vall-éček. Báli jsme se tehdy, zda to nevzdá a nebude truchlit až moc. Nakonec mu zbyl jen stresový zlozvyk, že hodně pil. I když byl jinak zdravý. Prý to někdy morčáci ze stresu dělají. No a rok a půl na to tohle.

Tak MOC držím palce, ať je to u vás lepší!!! A to jsem si na tebe včera na chvíli vzpoměla, že ti musím napsat nebo zavolat, jak se máte!..

Ehrena - 2.5.2023 20:25
Jezzabell, tak u nás se dnes stalo něco podobného, co u vás, Meduňka, která dodnes působila jako nejzdravější morče z těch všech současných našich, najednou dnes ráno nepřišla k jidlu, seděla ve svém rohu a podivně dýchala, tak nějak víc břichem, a ani po tom, co jsem jí pro jistotu dala Rodicare akut a Espumizan, se to nelepšilo, takže honem na veterinu, a výsledek - voda na plicich, edém a pravděpodobně vše od srdce. Meduňka je pěkná velká a statná samička, přitom moc hodná,nikdy jí zatím nic nebylo a teď najednou zničeho nic tohle! A 5.5. měla mít teprve čtvrté narozeniny! Dostala Furon na odvodnění, Catosal a něco proti bolesti, a glukózu,to vše injekčně, a na doma ještě na dnes večer Furon, zítra máme přijít zase na kontrolu, ale vyhlídky špatné. Nedá se s tím asi nic dělat, jsem z toho mírně v šoku. To už jsme chtěli brzy vyrazit na Maxov, a ona se toho asi ani nedožije!

judistka12 - 1.5.2023 18:13
Tygrinka: Dobře, to zkusím, děkuji :)

Tygrinka - 1.5.2023 18:08
judistka12: Podle mě to má rozmáchané z toho dokrmování. A začaly tam asi úřadovat kvasinky. Takže bych opatrně odstranila, tj. jemně vytrhala, chlupy, co se odstranit dají (mírným tahem, žádné násilí a nesmí to zvíře bolet!), po dokrmování vždy řádně otřela od zbytků a osušila a 2x denně namazala Clotrimazolem. Jak mu slezla srst, bude se to lépe udržovat suché.

judistka12 - 30.4.2023 21:50
Potřebovala bych poradit. Je to už 11 dní, co morčákovi vytrhl Vet třeňák. Stále sám nejí a tak dokrmuji kaší RodiCare. Dostává léky ATB Quiflox, léky na bolest a Degan. Cca od včera se mu začíná dělat holé místo pod pusinkou. Myslela jsem si, že to má špinavé a zalepené z toho dokrmování, ale nejspíš to tím nebude. Když jsem chtěla kousíček odloupnout, tak se to strhlo i s chlupama. Nevíte, co by to mohlo být? Tady je fotka: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=35008

Zbyněk - 30.4.2023 20:54
Valentyn: a jaká alb to jsou? Tekutá, prášky, sirup? Tekutá nelze přislazovat, prášky rozmačkáš mezi lžíci a lžičkou a přidáš trošičku Glukopuru, jenom na špičku nože. Zasunout stříkačku za řezáky - chytíš morčátko za hlavičku, lehce zakloníš, překonat zoubky a pak už to spolkne, tedy pokud má polykací reflex, což doufám má.

Bart - 30.4.2023 16:45
Jezzabell - tak to mi je moc moc líto... Přeju, ať se někde objeví nový prcek, který zase trochu potěší...

Jezzabell - 29.4.2023 15:27
judistka12? jj...
Pohřbili jsme ho na zahrádce vedle jeho milovaného Vall.íka, který je tam už rok a půl..
No a teď někde sehnat černého rozeťáčka nebo aspoň peruánce. Willík truchlí.

S rozetkama sekly tři CHS v poslední době a moc nejsou. NEVÍTE NĚKDO O PROVÉŘENÉ CHS NA ROZETKY??


Valentyn: Rozmačkej to mezi dvěma lžícema na prášek. Máš odměrku od dětského sirupu? Nasyp to tam, do stříkačky inzulínky(koupíš za 5Kc na veterině na recepci) naber půlku vody, rozmíchej s práškem a znova natahni a hned podej zestrany (kde nemá zuby). Trochu zajeď do tlamky-OPATRNĚ.

Valentyn - 29.4.2023 12:12
Dobrý den, je tady někdo kdo dával atb morcatku a nechtělo to papat jak jste to prosim resili moc děkuji za rady .
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky