Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Zbyněk - 3.10.2022 13:50
anonymka55 : zánět mléčných žláz, nebo rakovina. Okamžigtě ne veterinu, je to nesmírně bolestivé!

Emmča - 2.10.2022 19:56
anonymka55: Asi bych mazala na veterinu.. Ale zkušenost nemám.

anonymka55 - 1.10.2022 21:04
Zdravím, mám otázku ohledně prapodivně jevících se cecíků mého morčete. Je to samička, jmenuje se Bublina již v pokročilém věku, letos jí bude 5 let. Má ségru Lízinku, stejně starou. Letos k začátku léta Bublina začala hodně hubnout, na některých místech má lysinky po povrchových chlupech, jelikož je černá a na místech jsou šedé chlupy. Žere docela zvláštně, občas po zelenině skočí, občas ani nemrkne lhostejně leží. Celkově se mi zdá taková apatická. Zjistila sem u ní, že má zvláštně napuchnuté cecíky. Takové tvrdé, zduřelé. Omyla sem jí to, kontroluju to. Nevím zda něčím nemám namazat. Nemáte prosimvás někdo stejnou zkušenost? Její segra je přesný opak, kulaťoučká, vitální, krásná hladká srst. Obě morčata jsou z chovné stanice, krmím tak aby jim nic nechybělo. Hladko a krátko srsté. Děkuji, přeji hezký zbytek večera.

Tygrinka - 29.9.2022 09:53
Zuzana12: To je ale úplně normální chování. Chce to čas a pomalý přistup, ale někdy ani to nepomůže a plašan zůstane plašanem. To ale vůbec nevylučuje, že se nebude nikdy rád mazlit. Moji plašani vždy šup do domku a čumík ven a čekají na příděl. Některé to časem přestane bavit, nebo se jdou schovat jen aby se neřeklo a zasunou jen část těla do domku nebo se jen k němu přisunou, nebo se schovat ani nejdou. Ale přijde mi návštěva a všichni dělají, že tam nejsou.
- - - - -
Některé morče je klidnější hned od začátku a nemá tolik tendence se schovávat, je to fakt různé...

Zuzana12 - 28.9.2022 16:57
Jezzabell: Má parťáka máme dvě samičky
- - - - -
Ta jedna je aktivní a ta druhá lekavá

Jezzabell - 28.9.2022 10:42
dvě morčata: Jo, a to se může stát. Chce to velký prostor (aspoň výběh u klece). A když se nesnesou, rozhodně je oddělit od sebe, když se rvou do krve a nechat je buď ve dvou klecích vedle sebe-aby na sebe viděli a mohli mít ten důležitý kontakt, nebo jednu velkou klec, která se přepaží a zas na sebe vidí. Oni jak k sobě pak nemůžou, vychladnou, ale vykecávají přes mříže, bublají na sebe a pozorují se-opět kontakt;).
Už se mi to stalo taky. V posledních albech mám vyfoceného Fíďu s Uhlíkem, jak denně vysedávají na podestě a pozorují trojku za mřížema. Kdybych je pustila k sobě, Vincent (ten alpaca ve trojce) by z nich nadělal sekanou. Hlídá si Geriho s Jarvisem;). Ale přes mříže vykecávají a vrkají na sebe celé hodiny a kontakt mají i ve smečce;).

dvě morčata - 27.9.2022 23:53
Zuzana12: Já tady zas musím napsat svou zkušenost, vím, že se všude píše, že by měla být morčátka minimálně dvě, že chtějí parťáka. Ale zrovna my tedy máme zkušenost, že máme dvě morčata a ty se nesnesou, rvou se do krve, vrčí na sebe. Máme samce a samici.

Jezzabell - 27.9.2022 21:51
Zuzana12: Nic neuděláš, oni nejsou v drtivé většině ani mazliví, ani kamarádští. Obvykle se víc osmělí potom, co se o ně staráš, když jim jde o život (po nemoci). Ale ne vždy.
Chápu dobře, že je samo? Nemá parťáka? Protože morčata žijí v párech nebo skupinkách - jsou to kontaktní typy mezi sebou. Není to kotě nebo štěně, co se osmělí s časem. To bys koukala, jak morče ožije, když jsou dva;). Ale předpokládám, že jich doma víc neplánujete. Chce to schovky, tunely a vycpat trochu senem, aby mělo motivaci a taky prolezlo. Nespěchat. Samotu bez kolegy nenesou tak dobře. Časem se přizpůsobí, ale postrádají někoho ze svého druhu k sobě..Co mají dělat no.
Jukni mi do alb (vedle jména), třeba tě tam něco inspiruje..nebo u jiných tady..

Zuzana12 - 27.9.2022 18:20
Vláda: No to morčátko je venku z domečku ale jak někdo přijde tak se uteče schovat
- - - - -
Já nevím co nám udělat aby se přestalo bát

Vlada - 26.9.2022 09:27
Zuzana12: Morče se asi bojí nebo je nemocné. Já raději domečky nedávám, nebo jen občas pro zpestření. Co ostatní morčata? Ty jsou v pohodě?
- - - - -
Já mám opět problém po zánětu středního ucha. Leontýnka už delší dobu po zákroku včera začala stáčet hlavičku na stranu. Jinak se chová jako zdravé morče, běhá, baští, bobkuje. Máte někdo zkušenosti?

Zuzana12 - 25.9.2022 08:28
Můžu se zeptat proč moje rok staré morčátko je pořád záleží v domečku?

Jezzabell - 24.9.2022 08:15
Zbyněk: Na to bych si dala pozor, protože každé morče je specifické a reaguje jinak v poměru u sebe. Není nikde daný limit, že nad XY je podezření na cukrovku. Ale jak obecně začne hodně pít, je něco jinak.

Zbyněk - 24.9.2022 06:17
cukrovka: simtě, neřeš blbosti:) 20 ml za den? Moje smečka sedmi chlupáčů vypije za den 600 ml :) Cukrovku fakt nemají :)

Jezzabell - 23.9.2022 22:01
cukrovka: Tak je možné, že je to i tím, jasně. Ale kdyby to nepřestávalo, radši bych zašla..Bondík mi nasával půl roku, ale byl mezi tím kontrolován pravidelně veterinářem. A pozoruju, že když je ve stresu, že ho vytáčí puberťák Willík, tak začne víc pít. Asi mu to už zůstalo.
Nj., už jsem dlouho nedokrmovala, mohla bych vypadnout ze cviku.

cukrovka - 23.9.2022 21:36
Je to hladkosrsté morče. Máme ho už rok, tak žádnou změnu teď nezažívá. Nevím. Ale teď mi došlo!!!! Oni se mi bohužel morčíci servali, naštěstí vše dobře dopadlo, ale tak může mít stres z toho, chuděrka.
No koukám, že to máš taky "veselý". Tak držím palce.

Jezzabell - 23.9.2022 20:43
cukrovka: Je to hladkoststé morče? Jestli jo, tak "možná" stres, změna prostředí, nebo prostě ty testy.
U nás je to na přestlamu, koukám, že Geri nějak není ve své kůži, v půl deváté večer v pátek!!! podávám okurku nakládačku jako pamlsek-to se můžou umlátit-a Geri si to opakovaně nevezme do tlamy, jen jazykem..?!
A zuby hore jeden fuč, druhý divný. Je to kliďas, takže o mříže nebo z boje to nemá. Asi o napáječku, neskáče ani po domečkách. A mně bylo divný, že v miskách zbylo víc zeleniny.
Aby se dal udělat rtg, jsou mu přeci jen 4roky, tak až od 3,10, Vakeš i Mertová mají dovolenou! GRR!
- - - - -
Ovšem nejlíp to pojal Bondík. Jak jsem pustila do kaše z namočených granulí a spařených vloček+RC mixer, stál na zadních a lomcoval s mřížema:)). Zblblý Willík se přidal, jak viděl, že nesu misku a Fíďa byl třetí v zívěsu, co mi rval stříkačku z ruky (hlavně že jako marod dělal čuchoslepého a rvala jsem to do něj násilím).
Tak holt dokrmovat a doufat, že to není nic horšího.

Emmča - 23.9.2022 20:24
Honzoslav: Nějaká otázka? Rádi ti poradíme.. :)

cukrovka - 23.9.2022 12:19
Jezzabell: Moc děkuji za odpověď. Bráchové to nejsou, přišli k sobě odjinud. Máme samce a samici, kteří se teda, bohužel, nesnesou, tak jsou každý zvlášť. Je fakt, že ta samička pila vždycky, ale poslední dobou se mi zdá, že pije přeci jen o ždibec víc. Jinak se chová normálně, je veselá, není apatická. Ale jak říkáš, jistotu mi dá jen test.....

Honzoslav - 23.9.2022 12:04
Ahoj

Jezzabell - 23.9.2022 11:03
cukrovka: Zatím neplaš. Ptala jsem se na to opakovaně veterináře (specialisty na hlodavce). Je tam víc faktorů. Jeden je třeba jen víc zvyklý. Taky jestli jsou bráchové nebo k sobě přišli od jinud-protože ten druhý může být "ve stresu".
U nás Bondíkovi umřel vloni parťák, nejhodnější blonďáček Vall-ík, jeho opora a Bondíka to tak sebralo, že jsme měli co dělat, aby nebral antidepresiva (tam pozor na játra). Doktor mu dělal krevní testy, které naštěstí dopadly dobře a pak se právě přišlo na to, že pije, protože je ve stresu! A stres morčatům hodně škodí, nepodceňovat!
Jak se zasekne s jídlem a nerozkrmíš ho, tak je po něm. Takhle jsem přišla o Bártíka, když mu umřel Houmík, prostě to vzdal, že bez parťáčka a rodného brášky nebude a nic nezabralo a šel za ním!...

Takže stres. Pak moc teplo. Nebo prostě zapíjí víc granule, seno, prostě suchou potravu. Upozorňuju, že mám tři peruánce, každý jiný druh a ti teda vypijí 50ml denně každý!;)
Pak taky srdíčko. Jestli si občas odkašle a hodně pije, nechat udělat vyšetření srdce. Jsou na to léky.
Ale jestli potřebuješ mít jistotu, nic než krevní testy ti jí nedá..

cukrovka - 23.9.2022 07:37
Mohla bych se, prosím, zeptat, jestli máte někdo zkušenost s cukrovkou u morčete? Jak se projevuje? Máme dvě morčátka, dostávají stejné jídlo, jedno morče nikdy nepije a jedno pije. Bojím se, že to morče, co pije by mohlo mít cukrovku. Vypije cca 15 - 20 ml denně.

Zbyněk - 22.9.2022 05:38
Duchna: tak prima, to mě potěšilo!:) Bobky se mění v čase s věkem, po operaci je to normální. Já to u myšáků řeším až v okamžiku, kdy mám ve výběhu průjem:) Ale osvědčil se mi jednoznačně Synbiotic: https://www.happyzoo.cz/protexin-synbiotic-dc-5x10tbl/d-67636/ na veterině ti prodají i jedno platíčko, stačí jedna kapsle denně, vysypat do mističky, trošku Glukopuru, naředit do stříkačky a šup do pusinky.

Duchna - 22.9.2022 00:32
Jezzabell, Zbyňku - děkuji za rady. Operace proběhla v patek 16.9. dopoledne.....bezprostředně po ní byl celkem čilej, žral, pak byl takovej apatickej...a večer a v noci polehával. Začala jsem plašit. Napsala jsem dr., že sam nejí a nebobkuje, tak mi řekla, že už mám nasadit lék na podporu bobku, který měl vzít až ráno...Začala jsem dokrmovat po 3 hodinách. Vždycky okolo jídla obživl a pak zase ležel. No...ted s odstupem času si uvědomuji, že byl prostě unavenej a chtěl spát. A já to jeho odpočívání brala jako konečnou. Do rána pak už bobky byly. A pomalu se rozjedl, tak jsem rodicare vysadila. Od neděle už funguje normálně...

Dr mu dala sirup proti bolesti. 2x denně, pak 2x denně na bobky a antibiotika ...plus probiotika. K tomu ještě dávám dvoje homeopatika.... Dnes jsme byli na kontrole stehů, tak to má krásně suché a čisté.

Ale zeptala bych se...možná se mi to zdá, ale ty bobky mi prijdou trochu měkčí. Drží tvar, ale nejsou takové ty mega tvrdé. Je v ubikaci s kámošem, tak nemohu striktně oddělit stravu. Mám mu něco dát? Nestací ta probiotika?


Děkuji

Emmča - 21.9.2022 20:51
Zuzana12: Souhlasím s ostatními, pokud morčátko nedostává zeleninu denně, má žízeň, chybí mu voda ze zeleniny, doporučuji dávat zeleninu 2× denně - ráno a večer. Pak nemají tendenci pořád pít. Náš zlobišák Snížá vždy v noci blbne s napáječkou, ráno je prázdná a pod ní hobliny mokré jak něco.. :D Ale to nebude tvůj případ. Tak hodně štěstí! :)

Zuzana12 - 21.9.2022 16:04
Zbyněk: jedno morčátko má rok ale to moc nepije ale druhé to co hodně pije má má cca 8 měsíců
- - - - -
Ale dali jsme jím více zeleniny a už moc nepijí

Zbyněk - 20.9.2022 07:10
Zuzana12: nevím, jak je morčátko staré, ale je potřeba zajít na veterinu a nechat změřit hustotu moči. Jestli hodně pije, vezmi si ho na klín na cca 20 minut, pod zadek dej mističku, až se vyčůrá, zanes cca 2 ml moči na veterinu a pokud bude hustota vyšší, než 1015, pak to neřeš.

Jezzabell - 19.9.2022 07:32
Zuzana12: Jestli dostávají zeleninu "jen občas", mají žízeň, obvykle si berou vodu ze zeleniny. Ale může to být samozřejmě i příznak onemocnění, které teď vidět není (třeba cukrovka- i morče jí může mít).
Neumím si představit, proč u vás mají morčata zeleninu občas, přečti si nahoře u okraje záložku Jídelníček a Pořizujeme si morče. Třeba to přispěje k vyřešení.
Rozhodně bych začala dávat víc zeleniny (okurka, římský salát-ne ledový, aby se nenafoukli, tam to máš vysvětlené, celer, řapík. celer, rajče, fenykl, mrkev apod..).
Tak ať se jim daří!;)

Zuzana12 - 18.9.2022 21:02
Tygrinka: Ano seno mají a krmíme je granulemi versele laga a občas dostanou papriku nebo salát

Zbyněk - 17.9.2022 16:03
Duchna: jestliže po operaci jedl a teď nejí, tak mu to zřejmě uvnitř hnisá a musí to vidět veterinář! Léky na bolest jspu samozřejmost - 0,8 ml Meloxicamu, nebo podobného analgetika 2x denně, plus bych dal Sumamed forte 0,5 ml 1x denně a 2x denně 1 ml Duphalyte perorálně. Dokrmovat neustále, 3x denně, ideálně směsí Emeraidu a Rodicare. Na nic nečekat!
Sumamed dva týdny.

Tygrinka - 17.9.2022 15:24
Duchna: Sirup proti bolesti dáváš? Zkusila bych rozmočit granule s vločkama a třeba jablkem. Zeleninu nastrouhat a pokud to ještě jde, sehnat trávu nebo pampeliškové listy nebo dát list římského salátu. Okurku, papriku a rajče nedávat, mají kožnatou slupku, to by mu nemuselo udělat dobře. Jestli jí po stéblech, tak bych dokrmovala až večer a velmi opatrně a zvolna, rozhodně nedávat celou doporučenou dávku. Klidně ho nechat na poloviční denní dávce s kratšími intervaly dokrmu, třeba cca 5 ml co 3 hodiny, když mezitím něco sežere sám. Ale hlavně to chce ten sirup proti bolesti. Jestli žral po operaci, kdy byl určitě něčím proti bolesti nadopovaný, a teď zvolnil, určitě bolest hraje roli.
Add bobky - vybobkoval se z podoby po narkóze, tak nyní bude bobků méně, hlavně aby byly. Když méně žere, bobků bude méně.
- - - - -
Zuzana12: Jak pořád? Jestli má hlavně suchou stravu, je to v pořádku. Jestli nemá seno, má třeba i hlad. Nebo jen tak vodu cejprá, i takoví lumpíci jsou. Nicméně, pokud má dost sena, i ostatního krmení, a pije takto hodně stále a není to jen občas (a nejedná se hraní si s napáječkou), může ho něco bolet v tlamě. To by i hůř a méně žral než obvykle... Nebo to může být i něco jiného, třeba ledviny, ale to zase není tak časté. Jinak moji morčáci taky začali teď víc pít, takže nic neobvyklého. A obyčejně si dají granule a jdou je zapít. Takže morče sleduj a uvidíš během pár dnů, o co jde. Ale jestli morče nežere nebo má problém s příjmem potravy, nežere seno nebo blbě kouše nebo prostě nevypadá zdravě, tak to chce pro jistotu skočit na veterinu...
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky