Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Sanny66 - včera 20:06
A ještě se zeptám na spot on, používáte nějaký? Holky mají kolem 900g a Brumla cca 1100g.

Emmča - včera 19:51
Strakaté morče - klec bych určitě vydezinfikovala... Radši bych pořídila rovnou 2 malé, ale záleží jestli si sednou.. Případně bych zkusila najít nějakou starší morčici, myslím, že by to mohlo být nejlepší řešení:)

Sanny66 - včera 19:24
Ahoj všem, jak řešíte všenky. V archivu jsem našla doporučení na arpalit, ale na stránkách azylu u Reny, ho silně nedoporučuje, kvůli možné otravě. Bohužel už jsem je zlila sprejem, takže teď je hlídám, aby se neolizovali. Mám jim to smýt nebo nemusím úplně panikařit?
- - - - -
Vše ostatním jsem vzala bio killem.
- - - - -
Našli sme je na hlavince jednoho,nijak víc se neškrábali, navíc holky máme už tři měsíce a celou dobu stále kontroluji a dnes najednou tohle 😥

Strakaté morče - 29.11.2023 16:45
Dobrý den, dnes jsem byla s morčetem na veterině. Má svrab. Dostali jsme Stronghold. Chtěla bych se zeptat, jestli se u takové léčby musí dezinfikovat klec. Pan veterinář řekl, že nemusí. Ale nějak si nejsem úplně jistá. Morčice je momentálně sama, protože jí umřela kamarádka. Jsou jí tři a půl roku. Určitě si budu pořizovat další morče. Je lepší tuto samičku už nechat samotnou a pořídit si rovnou zvlášť 2 malá morčata najednou, anebo pořídit k ní jednu malou samičku. Nemůžu se rozhodnout, co je lepší.

Jezzabell - 28.11.2023 22:33
Mšloby. Ale někde může být příměs nejrůznějších laků nebo zbytků z repasování, podle toho, jestli jsou z čistého fřeva, nebo z nějakého odpadu. Na topení je to pak jedno..Asi to chce nespoléhat na obsluhu OBI, ale pokud je tam nějaký popis, juknout. se. A jak je to nějaké neurčité, radši nebrat..aby se neotrávili nebo neměli problémy..
Nene, morče zobe i bobky ostatních v kleci nebo výběhu;). Proto se ptám, jestli je tam sám nebo s kolegou. Oni si navzájem vypomáhají a pak baští to, co druhý nespotřebuje nebo prostě vytrousí.
Takže nejen ty svoje, ale i ty, co si vybere kolem sebe.
Mně se občas takhle ostatní "přiživují" na těch od ostatních;). I veterinář mi už občas doporučil, posbírat bobky obecně, od zdravého chlupáče a dát do karantény (když má po operaci zůstat samo), nebo vyměnit dvojky, aby si nasbíral sám.
- - - - -
Mělo by ..

LucieKK - 28.11.2023 21:35
Jezzabell: bobky by si melo morce bastit naprimo ze zadecku, akespon to sem vetla. Cats best jsem uz taky mela,taky namichane s hoblinami. Zajimalo by me, jestli je rozdil mezi tim cats best a peletama treba z obi. Melo by to byt jen drevo…

Jezzabell - 28.11.2023 20:28
LucieKK: On je v kleci sám?? Bobky nevybírej. On(i) si je přebere, jsou mezi nima "papcí", upravují mu zažívání (u nás jako probiotika). Mám velké arény (viz fotky v Albech) po dvou, jednu po třech. Bobky zametám tak 2x za den z koberečků ve výběhu nebo zbalím ve výběhu celé pleny na koberečkách.
Jinak podestýlku mám HappyHorse. Beru na měsíc a půl 2kvádry po 20kg. Dospod celé klece dám pelety Cats Best Uni (bez vůně), beru 40l balení. To tak vyjde na ten měsíc a půl. Nějakých 24kg.
Někdo dává obyč. topné pelety z Bauhauzu, nemám auto a nemám si je jak dopravit domů. Málokde mají velká balení ve zveráčích na eshopech.
Na to dám pořádnou vrstvu udusaných hoblin. Za dva tři dny vyměním mokrá místečka. Denně shrábnu ráno nebo večer akorát zdupané ppočůrané seno, aby nesmrdělo. Tak po týdnu čistím celé. Ti, co jsou víc ve výběhu toho tolik nenačůrají v klecích, tak to jen hlídám.
Asan dávám jen když jsou nějací marodi po operaci, aby do rány nevlezly hobliny a hojili se. A i tak je to pak darda:). Hobliny jim stačí;). Voněj, jsou jemný, pod nima pelety, takže se to nepročůrá a nesmrdí hned.
Když jsem měla první dva kluky, taky jsem měla jen asan a neřešila to. Ale s množstvím kluků bych se nedoplatila. I pleny do výběhu už neberu ve zveráči, ale zdravotních potřebách jako podložky pod prostěradlo;). Je to totéž a je to levnější.

LucieKK - 28.11.2023 19:46
Jezzabell: je to jeho hlavni basta, tak at si da do cumacku😀
Tak tedy jeste prosim o tip na podestylku. Mame hobliny, na zachudku asan. Stejne si teda cura kde chce. Mam dat asan po cele kleci? Zase to teda ale pak financne vyjde o dost vic, ale ty hobliny druhy den moc nevoni. Co vidim, ze je pocurane, tak odklidím hned, ale celou klec kazdy den vymenovat nechci. Bobky taky vybiram kazdy den.

Jezzabell - 27.11.2023 17:34
LucieKK: U nás frčí a kluci ho milujou. Navíc nemusím pořád obíhat zveráče. Mám doma Sedm chlupatých a ti jsou jak sekačky;).

LucieKK - 26.11.2023 22:51
Tak sem mu ho vzala,diky za tip

Jezzabell - 26.11.2023 21:26
JLP hlavně došlo. Beru https://eshop.plavnicka.cz/. Seno jemné, voňavé, bez plevele nebo trnových větvišek, zatím spokojenost.

LucieKK - 26.11.2023 20:59
Ahoj zkušení chovatelé. Prosím o tip na super voňavé seno. Limara stojí za prd, pan malina nevoní… teď jsme měli JLP domaci seno, to bylo asi nejlepsi, ale našla jsem jen na eshopu, v okolí ho nemají. Nebo máte nějaký tip na lepší? Děkuju🙂

Jezzabell - 18.11.2023 17:57
Jj., přesně tak. Ale! Uhlík se podstatně zlepšil s nožkou, nepajdá, nebo ne tolik, bříško suché, přibral (bodejť, dokrmuju ho denně). Ale to očko zate zlobí. Dělají se mu tam malé abscesy. A ne a ne se to zlepšit. Jinak RC Artritid si zamiloval! Nevim, co mu v tom tak chutná, nebo koktejl dohromady, ale doslova mi rve stříkačku z ruky a vysosl by celou lahvičku;).
No zdravej není, to vím od začátku. Ale s nima to utíká tak strašně rychle! A jak uteče ten zlomový druhý až max. třetí, je to jak rána mezi oči.
Ostatní ho nechávají i mezi sebou, třeba trojka, nevadí jim tam. A to se vždycky na sebe prsili s Vincentem a "poměřovali si číra"! Ale aspoň zase začal spokojeně vrkat, když jde. Jak mu bylo fakt zle, nedělal to.

Tygrinka - 18.11.2023 06:57
Bart: Ano, mezi druhým a třetím rokem se láme chleba :o///

Bart - 17.11.2023 22:29
ježiš to jsou prognózy! No ale zase se ukazuje, že dva roky jsou zlomový. U nás vždycky... A tady taky...... Nějaký krizový věk pro morčata....

Tygrinka - 17.11.2023 17:15
Jezzabell: Chudák. Dlouhého věku se nedožije, když ho to tak bolí a ledviny jsou slabší... To jsem hádala, že to bude něco méně závažného, škoda...

Jezzabell - 30.10.2023 14:54
Veronika5: No naříká tady. Musím mu nechat udělat "bezbarierové" vlezy na podesty, oni mají vstup do morčatárny (na něj) vysoko. Normálně tam morče skočí, nebo přes domeček, ale ne invalida.
Sedí na podestě, vrká s ostatníma, miluje Geríska a Jarvise a kontakt s okolím mu dělá moc dobře. Klidně ho tam vyndám, jen když se nechá.
Pořád "je to živé morče"!!!;)

Veronika5 - 30.10.2023 14:42
Jezzabell: Chudák....

Jezzabell - 30.10.2023 13:57
Veronika5: Tak jsme byli na veterině. Prohlédli ho, zkontrolovali očko (to se pořád zmenšujje), zas mu z něj teče. Ale absces zatím není. Ovčem atb ještě na 4dny musí mít.
A má prosímpěkně artritídu v jeho pravé nožce! A to jsou mu 2roky! On sotva chodí, takže léky na bolest (to je něco s těma slabýma ledvinama) a to dlouhodobě. A RC Artrit (ani nevím, že existuje). Na to že nic u morčete víc nejde. Ona ho bolí teď i defacto pánev, jak kulhá. Skáče spíš po třech, chudák malej. Tak se počůrává, protože víc leží a čůrá pod sebe. Musím ho držet víc v kleci na hoblinách, občas ho vykoupat, aby nezačal mít lišej nebo plíseň.
Zrovna on, který celé dny běhal po výběhu, vrkal u toho jak sonar na všechny směry! Ale je to život! Fuj, skoro mě z něj kleplo!;)
Tak mu podstrojuju mátou, koprem, sušenou pampeliškou se šalvějí, vločkama. Fíďa má hody;). Ale on si lehá k němu, leží od něj na dlaň a nechce od něj. Má ho rád! A to mu Uhlík dával občas pěknou sodu. Sem tam na sebe vrknou. Byli za ním na kukačku Vincent s Jarvisem, ale nepustila jsem je k němu. Žádný prudký pohyby!
- - - - -
Máte někdo zkušenosti s artritýdou u morčete??

Zbyněk - 30.10.2023 08:50
Veronika5: ano, to může, mě odešly dva sourozenci dva týdny po sobě, ale klidně to může být hned. Ovšem můžeme tady jenom spekulovat, stát se mohlo cokoli.

Veronika5 - 30.10.2023 07:55
Zbyněk: A myslíš že takhle obě najednou, třeba po podání nějaké lehce závadné zeleniny?

Zbyněk - 30.10.2023 07:14
Veronika5: koberec na pochodu:)) Zkusil bych ubrat LSD:)) Ještě k ségrám Uhlíka: už jsem pár potvůrek odchoval a vím, že pokud má jeden potomek fatální zdravotní potíže, tak je to u jeho sourozenců téměř sázka na jistotu. Tedy zřejmě kolaps ledvin a ne otrava.

Jezzabell - 29.10.2023 20:39
Veronika5: Nebo smeták rumba, jezdí to samo. Jarvis má 1,560g. Než odešel Bondík (černá rozetka, měl 1,506g). U nás hubené rozetky nerostou;). Stevek je junior a má 1,230g. Průmr u nás je 1,350g.
Jen mě překvapila ta váha alpačínů.

Veronika5 - 29.10.2023 20:17
Jezzabell: Tak jak se Saxíkovi tak masivně rozjela ta plíseň, navážili mu na veterině něco přes 800 gramů, chudák.... Žral a bobkoval ale pořád velmi dobře. Ulevilo se mu, krásně nám obrůstá, a už má zase pěkně kulatý morčecí pupík ;). Ale ani Xaver není žádnej obr, taky nemá přes kilo. Třeba rozetky jak jsou pohyblivé, tak jsou štíhlejší? Krmím všechny stejně a hlaďák Kubík váží rozhodně víc. Kolik váží Jarvis?
Že jsou alpaky menší, by mě taky nenapadlo, to je dobré vědět!!! Ono jak to vypadá jak koberec na pochodu, tak by to člověk nečekal;).

Jezzabell - 29.10.2023 19:39
Veronika5: Jsem dnes vážila smečku. Pořád si říkám, proč jen má Vincent "jenom" kilo! Protože je alpaca!:)) Ehm to jsem se dočetla dnes, a to ho mám rok a půl! Pořád jsem ho podezírala, jestli mu něco není, byl i na prohlídce u Valeše, že nepřibírá-ten na něm samo nic nenašel. No, ale aby mi řekl, že větší nejsou! to nee.
Naopak Pan Stříbrný, Fíďa, má 1,805g. Je obrovskej, ale štíhlej! Jen má prostě dobrou stavbu těla.
Takže i když "AlPačíno"vypadá jako nakopnutej drn, příp, rumba, než ho ostříháš, tak je jak ptáček. Drobounké tělíčko. Ps Uhlíkem rostě mají jen kilo.
Ráno v 8,30hod jdu na veterinu na sono.

Veronika5 - 29.10.2023 10:49
Jezzabell: Držím palce!!!
- - - - -
A jo, zajímali by mě merino a peruánci, to prostě ještě neznám, a ta dlouhá srst na ven asi nebude k zahození. Manžel se zvolil, že mi vyrobí důkladnou venkovní morčatárnu, tak uvidíme a zatím se budu těšit😉.
- - - - -
uvolil

Jezzabell - 29.10.2023 10:06
Veronika5: Nedavno mi volala Kleoparea a měla úplně stejný problém. Jeden morčák příznaky otravy, jela s ním na veterinu, tam dostal léky a tvářil se dobře v mezích normy. Dodnes netuší, co semohlo druhý den stát, ale ta zodpovědně sekla se vším, co měla doslova v ruce, ale už to nezvládla. Na veterině už Valeš konstatoval smrt a druhej šel ten den za ním. Pitvu nedělali, protože mají doma malou dceru, která nechtěla, aby do nich ještě řezali a že už je to blasně jedno. Během dne oba pryč ..Mají doma ještě malého pejska a ten je ok, zeleninu baštil stejnou. Seno brala Plavčickou a tam je to blbost. Ale byl to prý fofr..
Bude z tebe chovatelka dlouhosrstých?;) To je hezký;). Taky mám doma "od všeho něco", Dědula Gerísek (mimo jiné taky chce svůj klid a to je ve trojce) je coronet, Vincent alpaca (naše ovečka) a Jarvísek je skořivobá rozetka. Pak nad nimi Willík Us teddy s korunkou s kaliforňáčkem Stevem a dole stříbrný dalmatinek Fíďa a peruánec Uhlík;). Dlouhány občas stříhám, aby se nezasekli v tunelu nebo vycouvali z papiče.
Venku to pro ně musí být větší radost, to určitě. A možná budou mít větší imunitu.
No, mi jedem na další infuzi.

Veronika5 - 29.10.2023 07:58
Jezzabell: Jo, taky mě to sebralo. Prý se jedné udělalo špatně a do hodiny bylo po ní, a týž den ta druhá. Jaké měly příznaky jsem z nich nevytáhla. Pak akorát jestli prý chci zpátky tu svoji klec, ale že je prej fakt špinavá dole od moči (tak ji snad umeju, ne?!). Klec jsem zpátky nechtěla a už snad ani nechci nic víc vědět a příště už do podobného podniku nejdu. Chovatelka to asi neví, to je podle mě na majitelích aby jí dali vědět.
Jinak ohledně Saxe buď klidná, zotavuje se z urputné plísně, má asi trochu slabší imunitu, protože měl ložiska všude možně po těle, zatímco Xaver jen jedno malé za uchem. Úplně jsem to nezvládla v tom smyslu, že jsme nejdřív koupali doma v chytré houbě, pak v Nizoralu, a pak teprve šli pro ten Imaverol. Příště asi rovnou Imaverol, aby se to moc nerozlezlo. Takže u nás stále Sax, Xaver a šestiletý děda Kubík, mají se fajn, až teda na tu plíseň. Teď přemýšlím o té venkovní morčatárně, s velikánským výběhem a zateplenou "vnitřní" částí, ráda bych skupinku dlouhosrstých holek, prostě od každého něco, a Sax a Xaver by měli každý svůj harém. Trávu mám k dispozici neomezeně a vlastní seno na půl roku, a i možnost přesunout chov pod střechu kdyby bylo nutné ... K tomu u nás vládne kocourek Mourek tehdy zachráněný z ventilace, a jedna paní králíková, a dcera (10 let) už taky chová, má v pokojíčku dvě andulky a ty jsou "její".
- - - - -
Jinak plíseň je hlavně u Saxe, malinko byla u Xavera, ti bydlí každý v ohromné kleci a jsou v kontaktu přes mříž, a Kubík je od nich stranou, on nikdy neměl zájem o společnost a teď už vysloveně chce svůj klid, takže ten je zdravý.

LucieKK - 28.10.2023 23:10
Bart: Dekuji, objednala jsem ty petrzelovy granule. Morce mi basti hezky,seno,bylinky,zeleninu vsechnu,ale preci jen to nechci podcenit, tak hledam doplneni. A protoze malo pije,tak kapky do vody ne. A trapit ho se strikackou nechci. Je maly a zatim bojacny, tak to nechci zhorsovat. Neni nemocny,tak chci jen takove doplneni,chutne🙂. Uvidime,snad mu budou chutnat.

Jezzabell - 28.10.2023 22:54
Veronika5: TO SI DĚLÁŠ SRANDU??! Tybláho - já tady celou dobu žiju v tom, že má Uhlík ještě dvě zdravé sestřičky! Na fotkách vypadali všichni totálně stejně!!
Panebože! Ví to chovatelka?
Achjo..to je mi tak strašně líto! Ale tak moc!
Se tady pipláme s každou dušičkou, aby byli co nejdýl s námi..! No tos mi teda dala!
A Saxík je OK? Teda u tebe je to úplně jinej gang!;) A plíseň se holt stane..Ale pozor- Willík nám domů přinesl svrab;). A Valeš jasně uršil, že to přinesl on;). Jarvísek je ok (Saxíkův starší bratranec).
No to jsou teda věci!
- - - - -
Bart: Jojo, přesně tak!
Jednoho morčáka jsem takhle zachránila (nahodili jsme s Valešem játra). Ale taky jsem měla Zedíka, který na kapačce prostě umřel..Ale až na podruhý, poprvá jsme játra nahodili! Ale je to pokaždý náročný. Asi to je imunitou. Ale to se můžeš přeskočit a protě vidíš, jak ti proplouvá doslova mezi prsty. Uhlík se snaží! Sám si řekne co hodinu a půl o 2-4stříkačky! Neuvěřitelný! Ale dává mu to strašně zabrat. Leží na podestě, aby viděl na svou oblíbenou trojku (Jarvísek, Gerísek, Vincent). Je jako klubíčko, až mi to rve srdce! Achjo!!!
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky