Petrs, uživatel má dalších 48 alb« předchozí | následujíci »přihlášení - www.kralici.cz - eshop  
přidat komentář


Warinka - TOXÉMIE

Hodnocení 4,2 / 5 (5 hlasů)
Warinka - boj s toxémií

Warinka Garret
plemeno: Anglický Crested SG
narození: 24.12.2009

Naši samičku Warinku jsme připustili 20.11.2011 k samci. Dříve už měla dva bezproblémové a početné odchovy. Vše bylo v pořádku až do 14.2.2012, kdy jsme při vážení zjistili, že zhubla za týden přes 100 gramů a navíc přestala žrát. Hned jsme šli na veterinu, kde nám jen potvrdili naši obavu, že se jedná o toxémii. U veterináře byla Warinka také na ultrazvuku, aby se zjistilo, jestli jsou mláďata v pořádku. Pěkně kopala. Warinka dostala několik povzbuzovacích injekcí. Od veterináře jsme dostlali glukózu k injekčnímu podání (jednou za hodinu) a antibakterialní kapky. Navíc jsme podávali vitamin C, zeleninové kaše s Rodicare instant a bylinkové čaje (heřmánek, máta), o kterých je známo, že očišťují orgamismus.
K večeru začala Warinka rodit. Narodily se jí 2 mrtvé Hladké samičky v Argente slate blue zlaté a Argente slate blue zlaté s bílou. Dalé se jí narodily 2 zeschlé, mumifikované zárodky, které Warince nejspíš celou toxémii způsobily. I když Warinka dostávala různé druhy zeleniny, něco těm zárodkům teď v zimě asi chybělo (zelené krmení). Warinka na tom byla hodně špatně, ale pár dní po porodu se jí začalo dařit lépe, ale chytla silný průjem, který se vyléčil po podávání probiotik Bio Lapisu. Začala jíst ledový salát a okurku.

Koncem února už jedla témeř normálně. 2.3.2012 nečekaně začala rodit poslední mládě, které v ní zůstalo a o kterém jsme teda vůbec nevěděli. Protože už to bylo 16 dní po porodu ostatních mláďat, mládě se v ní už rozkládalo a střašně páchlo. Nemohla ho celé sama vytlačit, tak bylo nutné to mládě uchopit za kousek, který už byl venku a výtáhnout ho.

6.3.2012 - Vypadá to, že to nakonec dobře dopadne. Warinka normálně běhá, pije i jí. Ještě jí musíme doléčit otlak. Toxémie je snad už vyléčená.

Mláďat je sice škoda, ale je dobře, že je potratila. Kdyby byla březí a měla zároveň toxémii, byla by to pro ni velká zátěž. Měli jsme velké štěstí, že to nakonec přežila. Warinka už bude pouze jako mazlík a celý zbytek života bude už jen odpočívat :-).

TOXÉMIE (= ketóza)
- onemocnění, které postihuje většinou obézní březí samičky 2 týdny před porodem až týden po porodu (Warinka obézní nebyla)
- příznaky: úbytek váhy (okolo 100g), samička je apatická a nepřijímá potravu, samička páchne po acetonu (u Warinky jsem nic necítil)
- z čeho vzniká: Z nadměrného množství energie (hodně potravy a málo pohybu), ze stresu
- léčba: Injekčním podáváním glukózy (nejdůležitější část léčby), pokud samička nepřijímá potravu, tak podáváme vitamin C, samozřejmě dokrmujeme zeleninovými kašemi a Rodicare instant.
- prevence: zamezení obezity a stresu
!!!Pokud se nemoc neléčí, téměř ve všech případech končí smrtí samičky!!!
Pro samičku je nejlepší když mláďata porodí nebo i třeba potratí. Je to pro ni úléva. Po porodu mrtvých mláďat se samičkám začne tvořit mateřské mléko, které se bez vysávání samo vstřebá.Warinka ještě jako mládě v CHS Garret.
Prosinec 2009.

v CHS Garret.

16.1.2010 k nám přicestovala.

srpen 2010

srpen 2010

Warinka čeká svůj první odchov

14.9.2010 Warinka porodila odchov G.
Ginny, Gábinka, Guliver, Grandes, Garfield.

Warinka na Vánoce 2010.

Warinka čeká svůj druhý odchov.

21.6.2011 Warinka porodila odchov H.
Hanka, Hedvika, Hyacinta, Holly, Hubert.
Internetový obchod - chovatelské potřeby pro králíčky a hlodavce obchod.kralici.cz

Budeme rádi, podpoříte-li naše stránky nákupem v našem specializovém eshopu na chovatelské potřeby a krmivo pro králíčky, morčata, potkany a ostatní drobné hlodavce.

Digitální fotoaparáty