od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červen v roce 2003
 • Zobrazuji 447 zaznamu.
 • 1.6.2003 12:28LucieV
  Ahojky, zdravím všechny,
  Dnes jsem dávala pár nových fotek do ALBA !!!
  Mrkněte se :
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=8
  Podívejte se hlavně na Beky a její bříško !

  VŠICHNI : Doufám, že se někdy potkáme zase na CHATU, třeba někdy po sedmé ve všední den.
  1.6.2003 22:52chovatel Michal
  Lucie V.Pěknýýý !!! Moje morčule na mě ječí a žerou jako sloni:-)) Ani nestačím sekat trávu a to se má Žófa okotit a Natálka mi se kulatí,..:-)) Ac h jo Héééélpppp:-))))
  2.6.2003 20:01Irena
  Obracím se s prosbou na ty chovatele,kteří byli na výstavě v Náchodě.Koupila jsem tam mládě samici coronet zlatou aguti s červenou na hlavě,s tím že do týdne mi chovatelka pošle PP a přihlášku do klubu,ale zatím nic,tak nevím,zda neztratila adresu.Já vím jen,že tam měla více mláďat oranž. barvy na prodej a chodila venčit psa.Prosim,kdo by věděl o koho jde,napište mi.
  2.6.2003 22:07Vendula
  chovatel Michal: Určitě tady každý, kdo má prcky ví, kolik toho taková morčecí mafie sní, dám jim tam podle svého mínění dost zeleného, přijdu za deset minut a oni mají už vyjedíno. :-D Jsou to chodící biologické továrny plnící pracovní plán na stopadesát procent. :-D
  - - - - -
  Irena: Vím, že morčátka tam prodávala pí. Kletečková (malá drobná blondýnka) a pí. Hepnarová (tmavovlasá paní s brýlemi). Nějaké morčátko tam prodávala i pí. Skopalová, ale to myslím koronet nebyl. To je vše, co vím já, jinak adresy většiny chovatelů z ČR jsou na oficiálních stránkách
  http://www.klubmorcat.com. To je vše, co vím já.
  2.6.2003 23:37chovatel Michal
  Vendula:Hi hi to zní kráásně chodící továrna:-)) Jo to sedí !:-))
  Už se těšíím na prcky od Žófy a dnes jsem se pokoušel spočítt králíky,..no lehce přes padesát no:-))
  - - - - -
  chovatel Michal - dnes 23:33 NEW
  PRO PETRU:Jestli si to dobře pamatuju, tak při dnešním posouzení Fufélky p.Vycpálek zhodnotil a pí Skoupá -členka ZO Hostivař potvrdila, že Féf má : velmi dobrou hmotnost, velmi dobrý tvar těla, řidčí nepružnou srst-línání, užší přední končetiny, mírný prošlap, VD barva, mírně vystouplé kyčelní kosti a nečisté pohlavní koutky a delší drápy,..., 92 výsledných bodů, které jí udělil na našem školení mladých chovatelů posuzovatel p.Vycpálek z ní činí dobrou samičku do každého chovu a v jejím cca roce a půl stáří to je velice slušný výsledek !!! Féfulce gratuluju a Petru musím pochválit, jak jí vychovala !!
  Fakt super králičí samička !!!
  - - - - -
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/P6020055.html
  - - - - -
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/index1.htm
  3.6.2003 07:56Helena
  Vednula: Kletečková,nebo Hepnarová tam měly psa?:-K hm to se mi nezdá
  jó jinak jsem v sobotu spojila prchlivou Pínu s MaxBobšem...měla zrovna říji,takže jsem nemohla věřit svým očím,ta, která na sebe nedá ani šáhnout dovolila Maxovi.....třičtvrtě hodinky běhali a činili se;))) juch,tak možná budou malí Maxíci!!!! Co ti vaši špunťouni?

  Irena
  v které části to Vaše morčátko bylo?V klecích od dveří vlevo,uprostřed,nebo u okna?To by dost pomohlo...a jakého psa měla?
  3.6.2003 08:04Míša
  Irena: Možná by pomohl popis té chovatelky, tolik jich tam nebylo, na to určitě přijdeme :) Psa tam měla Vendula, ale ta zase nic neprodávala ...
  Jinak přihláška do Klubu je i na Klubovýchstránkách
  http://www.klubmorcat.com
  3.6.2003 09:16Vendula
  Helena: Normálně, Apollon už je pěkný prase, dneska vrkal a vrkal... Ale jinak se mají fain, udělala jsem včera akci Kulový blesk, holčičky jsou všechny v plastboxu i s prckama a kluky jsem dala k sobě. Jsou na sebe moc hodní, zatím. :-)
  3.6.2003 09:27DášaP
  Včera měli naši prckové měsíc, tak jsme udělali preventivní vážení: Chicco, Divoška 390 gr, Vilík 360 gr. Brontíkovi bude měsíc až v pátek a už včera měl 400 gr, to je macek, co?:))
  3.6.2003 11:07Zdenka
  Daso: cetla jsem, ze se ti libil ten texlik, jestli chces o nem informace, tak prijd na chat.
  3.6.2003 13:22Petra
  Vendula:
  Morčecí mafie :-))). Mám taky takovou. Tři králíci vážící dohromady přes 13 kilo žerou stejné množství trávy pomaleji než 3 morčouni vážící celkem 3 kilíčka.
  3.6.2003 14:35Jolana
  Všichni: teda ta Vaše diskuze je úžasná. Tak mi to nedalo.
  Jsem ráda, že nejsem sama z Liberce, když jsem letos sháněla na jaře morčátko, nebylo to možné a hlavně ne v Liberci!
  Morčátka mám od dětství, takže je sleduju už dost dlouho, poprvý mám dohromady 2 holky. jsou nějaký živější než kluci a víc pískaj a taky toho nachoděj. Morčecí kluk, co jsme ho měli předtím se nehnul z místa, ani když jsme mu čistili klec.
  Je možný, že v knize Encyklopedie králíků a hlodavců jsou rozdílná označení plemen oproti tomu, co jsem nastudovala na Klubu morčat? Nebo je to překladem? Autorka je Němka.
  3.6.2003 15:13Lumpína
  Ahoj všem!!
  Bude mít někdo morče s PP po prázdninách??
  3.6.2003 15:21Míša
  Jolana:
  Ta plemena opravdu mohou být popsána odlišně, konkrétně tuhle knížku nemám, mám jinou přeloženou z němčiny a taky se to trochu rozchází.
  Určitě ale platí to, co je na serveru Klubu Morčat, případně na tomto serveru pod odkazem "Plemena".
  - - - - -
  Lumpína:
  Začátkem srpna (tzn. odběr po prázdninách) očekáváme narození anglických crestedů nebo hladkých morčat. Barvy těžko odhadovat, může to být od albína po čokoládovou a nejspíš tam bude nějaká barva aguti. Více na
  http://www.alpnet.cz/ametyst
  3.6.2003 16:02Veronika
  Míša:
  Nááádherné stránky, ty jsi šikovná, to je hrozný :o))
  Jolana:
  Překlad je špatně, psala jsem do vydavatelství, při příštím vydání to opraví. Je tam špatně i genetika. Na jedné straně je, že bb je nečistokrevná pro černou. To je blbost. Doopravdy je to BB čistokrevná pro černou, Bb nečistokrevná pro černou (černá s vlohou pro hnědou), bb je hnědá. Tohle jsem jim taky psala.
  Lumpína:
  Jestli myslíš na prodej, tak po prázdninách (snad) budeme také mít morčátka k odběru. Po Elišce (červená šeltie) a Fanynce (krémová coronetka saténová).
  Helena:
  Snad jí ta mládata neroztrhnou.
  Všichni:
  Naši mladí mají ve čtrnácti dnech 190 g. Není to málo? Řvou teda jak kdyby jich tam bylo šest. Já si tak přeju, aby byli dlouzí, že jim ty chlupy prodlužuju očima :o))
  3.6.2003 17:13PetraM
  Lumpína:
  taky plánujem odchovy teď o prázdninách a to krátkosrstých černých amerických a anglických crestedů -
  http://www.mimcz.net
  3.6.2003 17:16Zdenka
  lumpina: po prazdninach mozna budeme mit taky.
  - - - - -
  http://kiwi.ms.mff.cuni.cz/morcata
  3.6.2003 17:49Irena
  Děkuji všem za pomoc.Podle popisu hledám kontakt na paní Hepnarovou,ale nemohu na ni nikde zjistit telefon či adresu.Pomohlo by mi alespoň zjistit jaký název má její chovná stanice.
  3.6.2003 21:19Vendula
  Irena:
  Já jsem si od pí. Hepnarové taky kupovala samečka stříbrného aguti a PP už mi přišel. Na Ifauně jsem v inzerátu našla tenhle kontakt Hepnarová, Náchod 491 431 269, 605 720 035.
  4.6.2003 13:34Era
  Sháním morčičku - coronetku nebo šeltii s PP, mládě nebo mladou samičku - barva stříbrné aguti. Nevíte o nějaké? Děkuji.
  4.6.2003 13:54DášaP
  Era: tak takovou bych taky ráda, nejraději texlinku, kdybys jich objevila víc, dej vědět:) ale obávám se, že to bude problém
  4.6.2003 14:00Zdenka
  Helena: mohla bys tuhle nedeli do Prahy na Sraz?
  - - - - -
  jednalo by se o odpoledne
  4.6.2003 14:00Era
  DášaP:mám chovný pár - bílý šeltiák a šeltička zlatá aguti. Měli spolu několikrát mladé a vždy tam byla šeltie stříbrná aguti, nebo stříbrná aguti s bílou. Z prvního vrhu jsem samičku prodala (teď si škubu vlasy) a pak to byl vždycky kluk. Samička je pětiletá, vypadá velice pěkně, čilá, není tlustá ani hubená - vypadá mladistvě, jestli se to tak u morčátek dá nazvat. Ale u svého "manžela" je již od ledna a zatím nezabřezla. Tak se obávám, že mláďátka nebudou. Samec plodný je, nyní mám po něm dvě hezké šeltičky - bílé, tmavooké. Jaké s tímto máte zkušenosti? Je to moje nejstarší samička, proto nemohu posoudit.
  4.6.2003 14:16Veronika
  Era:
  Máme stříbrného agutaka samce. Je mladý. Možná po něm budou stříbrné aguti samice, ale ještě pořád nevím s kterou z našich děvčat ho dáme.
  Stříbrné šeltie (texly) jsem viděla u pí. Kletečkové. Zkuste se optat tam.
  4.6.2003 14:23Zdenka
  veronika: trebas uz stribrne seltijky texlice cekate ;o))
  4.6.2003 14:25Era
  Veronika:dik za nabidku, po dohode s rodinou si mohu dovolit jeste dvě morčátka. Takže i když teď seženu morčičku - dík za typ - určitě si u Vás stříbrňačku zamlouvám. Tyhle prima stránky jsem teprve objevila a už je "neopustím", takže budu mít určitě čerstvé informace o nových přírůstcích.
  4.6.2003 14:42Veronika
  Era:
  Jak Zdenka zmínila, tak možná budou malí stříbrní texlíci nebo coroneti, protože jsme nechali "malého a neškodného" stříbrného aguti coroneta s bílou texlinkou. Stejně jí chceme v červnu připustit, ale spíš jsem myslela na texla nebo merinka, aby byla mládata kudrnatá.
  Také jde o to, že ten agutak je hodne svetlej (černá je spíš šedá), tak jsme si (ze sestrou) říkaly, že ho spíš dáme s tou dovezenou černou šeltií. Navíc má v předcích himalájsky zbarveného otce (crestedo-coroneta) a ta černá šeltinka má také himalájského otce (texla).
  Nám se narodila samička zlatá aguti po čokoládové samici a červeném samci. Jsem zvědavá, jestli všechna tři mládata budou dlouhosrstá, protože matka je rozeta po dlouhém otci (angora) a krátké samici (hladká anglická) a otec mladých je šeltie.
  4.6.2003 14:52Era
  Veronika:Tak to vypadá nadějně. Líbí se mi výraz "malý a neškodný". Tak budu doufat, že se coronetek činil a mimina se povedou.
  4.6.2003 17:29Zdenka
  veronika: no, pokud s nim je, tak muzete mit cokoliv dlouheho, seltijky, texliky, merinka, coronetky, ale Frodo asi nema TG, takze spis "jenom" seltijky a coronetky
  5.6.2003 08:43Helena
  Co, co jakej sraz?????? holky, je tuhle neděli??Nemoh by být příští???

  Jinak Pína je těhotná, poznám to na ní, je to zvláštní, ale poznám, je to týden, co byla u Maxe a má pevnější tělo,rozložitější břícho a je klidná!

  mrzí mě, že se teď poslední dobou moc neukazuju na chatu, ale to se změní;))zatím pravidelně kontroluju, jestli mi něco neuniká;))))
  5.6.2003 09:52Zdenka
  helena: to jeste nevime, mozna jo, ale na tuhle uz je domluvenej a docela dost lidi s tim pocita
  5.6.2003 11:21Era
  Včera jsem se byla podivat ve Zverimexu - jen cvičně. A tam bylo několik morčátek a mezi nimi dva stříbrní válečci s delší srstí. Hlavička nic moc, ale ne zas kritická, na hlavě vírek, takže rádoby koroneti. Stáří odhaduji tak cca 3 mesíce. Prodavačka nic moc ochotná, ale chytila je - první kluk, druhej - podle prodavačky samička, ale OMYL - kluk jak vyšitej. Koukala na mne dost otráveně když jsem jí řekla, že jestli chce řeknu jí co jsou ty další tři morčátka zač. Ale protože jsem už viděla, jak prodává kluka místo holky , nabídla jem jí to dvakrát, tak svolila. Všechno byli samečci, tak tam alespon nebude březí samička. Zverimex je to čistý, zvířata v prostorných klecích a akvárkách, ale teda "odbornost" prodavačky je do nebe volající.
  5.6.2003 11:44Vendula
  Era: To nejsi sama, další zverex, kde nemají ani šajn o tom, co prodávají. Navíc tě tam málem poblejou...Jelikož jsem taky v prodeji působila, tak vím, že když se na zákazníka ksichtíš, tak zmizí a už se neukáže. Ta prodavačka se ti měla omluvit, ale asi jsi si to podle ní nezasloužila. Je dobře, že je ten zverex čistý a že ted tam byli všechno kluci, ale s takovýmhle přístupem té prodavačky se může stát, že pak budou jiní válečci tlustší víc než ti ostatní a ona si bude marně lámat hlavu nad tím, čím to tak asi může být...
  5.6.2003 11:55Dominika
  Vendula: Asi to bude tim, ze ti samecci tak desne zerou :-DDD.
  5.6.2003 12:44Era
  Vendula:souhlasím. Ja do tohoto zverimexu chodim vyjimečně. Svého psa krmím Acanou pro malá, dospělá plemena. Prodavačka mi pořád vnucovala Puppy krmení pro štěňata. Myslela si o mně své, protože jsem jí nedokázala vysvětlit, že je mezi krmením dospělého psa,byť malého a štěňěte rozdíl. Ja si zase byla jistá, že toto existuje. Doma jsem měla zbytek na dně pytle, ale bohužel jsem si nevzpomněla na přesný název. Druhý den jsem s poctivně napsaným názvem opět zašla do prodejny a očekávala jsem, že pokud nebudou granule na skladě (chtěla jsem koupit 10 kg pytel), v dohledné době objednají a já nakoupím. Omyl. Ač Acanu vedou, prodavačka řekla, že to objednávat nebude, že se to neprodá, že je deset kilo hodně. To jsem se zas já na ní dívala asi divně, protože jsem jí říkala, že právě já si koupím celý pytel. No, zkrátím to. Ptala jsem se po vedoucí, ona řekla, že ona je vedoucí. Takže jsem se rozloučila a šla. Divim, se, že s takovým přístupem k zákazníkovi ještě nezkrachovali.
  Chtěla bych ještě zopakovat svůj dotaz. Do jakého věku (pokud je samice svěží a zdravá) je dobré připustit morčičku?
  5.6.2003 13:05Zdenka
  Era: nase morcice mela prcky jeste v sesti a pul, pak uz ne. Ale to nebylo "Papirove" morce, ale obycejne. Ted papiraky nemam jeste tak dlouho.
  5.6.2003 13:20Lucka
  Zdenka: Ja jsem asi neco prosvihla, chystate sraz? V nedeli? V kolik?
  5.6.2003 13:38Vakance
  Era:
  no bud v klidu, nám prodali Bubliše ve zveráku jako březí samici a dozvěděli sme se že je kluk až na srazu morčat:o)))) I když je fakt že bysme ho brali jako kluka nebo holku bylo nám to fuk, jen mně to stálo nervy kdy porodí a tak:o))
  - - - - -
  Zdenka:
  neschazujte porád ty papíráky, vy děláte jak kdyby byli z cukru:o)
  5.6.2003 13:44Zdenka
  Lucka: Sraz bude v nedeli ale cas jeste neni pevne danej, nekdy po poledni, protoze nekdo nemuze dopoledne a nekdo pak zase odpoledne, tak se tak nak udela kompromis.
  5.6.2003 16:10Vendula
  Dominika: Já myslela, když takhle inteligentní prodavačka dostane samičky a samečky dohromady a ono se jí to nakryje. Ony totiž ty zkoušky, které by měl mít každý prodavač živých zvířat, něco do sebe mají.
  5.6.2003 17:09Lucka
  Zdenka: Nebojis se, ze se kolem poledne uvarime? Vzdyt vis, jake je ted vedro...
  5.6.2003 17:32Zdenka
  lucka: po poledni uz nesviti na travu pred koleji slunicko, takze to pak uz docela jde, zalezi ale na pocasi
  5.6.2003 18:49chovatel Michal
  Všichni! Jabadabadůůůů!! Tak se tak ráno probudím a v kleci u Žofky bylo o dva piškoty víc,..Nechápu, kde se u toho jednoho vzala ta tříbarevnost, ale vypadá jako jeho praprapradědeček a je to kluk jako buk ! Stejně tak jako jeho střapatej bráška,...
  Fotos ZDE:

  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/index2.htm

  a pšššttt naši o tom ještě neví, ale ten tříbarevnej zůstane na 90% u mě doma,..:-)
  - - - - -
  PS:Oba kluci jsou na 100% zdraví, bez deformací atd,..
  a moc jim chutná okurka !:-)
  5.6.2003 19:12PetraM
  Michal :
  gratuluji jsou moc krásní :-)
  5.6.2003 19:13Míša
  Michal: gratulace k prťatům, vypadají výborně! Ať se jim daří !!! :)
  5.6.2003 19:52Dominika
  Vendula: No ja si delala legraci. Ze se prodavacka divi, ze ji ti samecci tak divne tloustnou a ony jsou to ve skutecnosti brezi samicky.
  5.6.2003 20:02chovatel Michal
  Holky díík!
  5.6.2003 20:04Vendula
  Dominika: Bych tyhle negramoty pozatýkala. :-D
  5.6.2003 23:19Zdenka
  chov: gratuluju Zofce k prckum
  6.6.2003 08:29Helena
  Michal taky se připojuju ke gratulacím...ten tříbarevnej má pěknýý barvičky...rezoušek;)),ale ten druhej je možná eště hezčí;))

  Holky
  moc mě to mrzí,že nestihnu sraz, my jedem přes Prahu až příští týden a jet tam tento - to by se prodražilo, jelikož máme nějak moc benzínových výletů, poslední dobou:((( a já se tak těšila, bééééééé

  Veronika, Vendula
  sháněla jsem levnější hotel, nebo prostě nějaký ubytování, kde může být peso a jediný, co jsem našla, když jsem se ptala známých je hotel Kozí Horka na Brněnské přehradě, tam je noc za 500,-
  a o kus dál je hotel Rakovec, kde taky může být zvíře a stojí to 400,- tuším,ještě se mrknu na tel.číslo a pošlu vám to--jestli teda to Brno platí :-PPP
  6.6.2003 09:21Jolana
  Michal: ty miminka jsou nádherný!!!
  6.6.2003 09:25Vendula
  Helena: Pojede jen ségra bez pesa a ubytuje se u známých, jednu holku sežvejknou a jsou moc milí, ale stejně bychom ten kontakt uvítaly, kdyby se něco zvrtlo nebo pro budoucnost. :-)
  6.6.2003 11:05DášaP
  Helena, Vendula: my, když jezdíme pracovně na podzim do Brna, bydlíme v kolejích Komenského na Lesné. Nedalo by se ubytovat tam? Počítám, že koncem června už tam musí mít volno. Ale asi by to bylo bez psa. Vendulo, jestli chceš, můžu se taky zkusit poptat známých, ale nic nezaručuju, oni jsou spíš přes hospody:)
  6.6.2003 11:29Helena
  Vendulato číslo má Mirek a zatím se mu nemůžu dovolat, tak vám to kdyžtak pošlu na mobileck, jo? :-)) škoda, že máme tak prťavý obydlí, u nás by to šlo určo taky, ale těžko se tam vejdem my s morčatama;)(
  DášaP tak to nevím, na koleje jsem zatím vůbec nepomyslela :()) ale je to dobrej nápad"""!!!!
  Vendulóóó proč nepojedeš takyyyyyyyyy???
  6.6.2003 13:16PetraM
  Veronika :
  změna - v Brně na Propetu chtějí znát počet klecí ve středu 11.6., je teda třeba nahlásit počet vystavených morčat paní Skopalové do úterý 10.6. můžeš i telefonicky
  7.6.2003 01:10Lucka
  Cau lidicky, mam problem. Nas Ferda strasne rad hryze mrize. Normalne mne to moc nevadi, ale ted mam zkouskove, ja se potrebuju soustredit a Ferda jakmile se trosku zacne nudit, tak zacne hryzat. Asi su nervoznejsi nez normalne, ale brzo ho pretrhnu. Uz nevim, jak mu to mam vysvetlit. Kdyz uz to nemuzu vydrzet, tak ho pustim, ale taky nemuze byt pusteny porad. On je takovy rarach, ze bez dohledu nam z pokoje udela kulnicku na drivi. Pomooooc!
  7.6.2003 08:54Eiffel
  Lidičkové,moc prosím,znáte nějaký učinný a NE zdraví škodlivý prostředek proti roztočům v kožíšku mých válečků? Jestli ano,ozvěte se,prosím. Dnes jsem na ty potvůrky narazila u mé milované Daiqiry a vůbec se mi to nelíbí!!! Za každou radu děkuju. Zatím zdárinek =)
  7.6.2003 09:42Dominika
  Eiffel: Uzasny prostredek je Kadox sprej, naprosto dokonale vylecil roztoce u Elinky a je opravdu bezpecny. Kup si ho u veterinare. A je testovany na hloodavcich, takze je o to bezpecnejsi nez treba Frontline.
  7.6.2003 10:07LucieV
  Ahojky, já taky pojedu vystavovat na PROPET, hned v pondělí pošlu přihlášku.

  HELENA: Tak jak se těšíš na výstavu ? Bekynka každou chvíli musí porodit, protože se mi zdá, že už chtějí ven.

  ZDENKA : Tak jak se má Andy a další morčáci, co je nového ? Prosím mohla bys mi pomoct ještě s těma stránkama ? PROSIM !!!!!!!

  MICHAL : Gratuluuuuujjjjjjjjjjjjjjuuuuuu k mrňouskůůůůůůmmmmm !!!!!!!
  7.6.2003 10:36Eiffel
  Dominika: Mockrát díky :) Můžu to použít i na březí samičku? Je ve 3týdnu-ŠELTIE. Určitě bude mít sqělé malé válečky =:) Jaké chováš Ty?
  - - - - -
  Venku svítí sluníčko,asi pustím chlupáče ven. Mám výběh 1,6 krát 1,2 metru. Máme rodinný dům,takže to mám poměrně jednoduché. Jak to řešíte vy,co nemáte zahrádku nebo možnost je pouštět ven? Přeji príma den
  7.6.2003 11:15Vendula
  Eiffel: My sice bydlíme v paneláku, ale když naši malou ZOO vykýblujeme ven, tak z toho mají všechny děti pozdvižení a když je venku hezky, vždycky jich na hřišti před naším barákem je spousta. Hladí si morčátka a mají z toho radost. Je to pro ně i poučné a některé postřehy těch lidských prcků jsou fakt k popukání. :-) Jejich maminy sedí na lavičkách a klábosí a děcka se hemží kolem morčat. Je to legrace.
  7.6.2003 13:31Lumpína
  Všem děkuji
  7.6.2003 18:18Míša
  Lucka: tady je každá rada drahá :) Hryzat mříže může ze dvou důvodů:
  1. prostě potřebuje hryzat - možná by pomohlo dát mu hodně věcí na hryzání (tyčinky pro hlodavce, větvičky)
  2. chce na sebe upozornit, provokuje - potom jedině pořídit plastbox nebo mřížky obehnat buď igelitem nebo něčím jako síťka proti mouchám - někteří chovatelé to tak dělají, když jim morčata vyhazují podestýlku
  Každopádně hodně štěstí :)
  - - - - -
  Eiffel: Jó domeček se zahrádkou, to všichni závidíme :) Já bohužel bydlím v bytě a bojím se morčeti utrhnout trávu kdekoli v Praze, takže jim to nahrazuji hlavně dostatkem zeleniny. Občas jezdíme k rodičům, kde si pak užívají obrovského výběhu na zahradě a šťavnaté trávy.

  Všichni: Včera jsem koupila semínka zelené krmení pro vaše miláčky, tak uvidíme, dnes jsem to zasadila. Jsem zvědavá, pokud z toho vyroste něco rozumného, bylo by to fajn. Budu průběžně informovat :)
  - - - - -
  Eiffel: Přímo s Kadoxem nemám zkušenost, ale pro březí samice by měl být neškodný přípravek IVOMEC. Píše se to v článku na Klubu Morčat, doporučuju přečíst.
  http://www.klubmorcat.com
  7.6.2003 21:39Dominika
  Eiffel: To nevim, jestli na brezi samice, kouknu do navodu. Ja chovam vorisky, ale moje Elinka ma treba vystavne ouska dolu.
  7.6.2003 22:17chovatel Michal
  Všichni:Hodnéééj pejsek,..Klárce je 2,5 roku tomu klučíkovi 11:-)) http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/index1.htm
  Tomu psovi-Rituna je cca 5 let,..není můj:-)
  8.6.2003 09:49PetraM
  Míša + Eiffel :
  Pozor IVOMEC se nesmí dávat březím samicím !!!

  V noci jsme dorazili z Frankfurtu a Ája nám nachystala překvapení narodili se jí 3 mláďata 1 samička ang. crestedka albínka (úplně stejná jak Ája :-)) a 2 samečci albín ang. crested a červený americký crested s plnou bílou korunkou :-)))
  - - - - -
  Míša : prosím kde na klubových stránkách je to o tom IVOMECU ?
  8.6.2003 09:55Lucka
  MIsa: Taky nas napadlo, ze potrebuje neco hryzat, ale on hryze mrize, ikdyz ma v kleci tvrde pecivo a vetvicku. Nejspis se na sebe snazi upozornit. On je hrozne zivy a potrebuje strasne moc pozornosti. Asi by potreboval nejake prolizacky, aby se nenudil. V kleci ma jenom houpacku a nutno priznat, ze tu miluje, ale zrejme to nestaci. Jenomze jeho klec je na nake vetsi konstrukce mala :-(((
  - - - - -
  Misa: Promin, zkomolila jsem ti jmeno :-)
  8.6.2003 11:04Míša
  PetraM: Gratuluji k malinkým! Doufám, že Ája je v pořádku a brzy se dozvíme více na stránkách :)

  Moc se omlouvám za špatnou informaci k Ivomecu, vycházela jsem z článku na serveru, v oddíle Morčata - Veterinární stránky - Použití přípravku Ivomec se přímo píše "Je možno takto ošetřit i březí samice, bez následků na plodech."
  8.6.2003 11:12Vendula
  PetraM: Taky se připojuji ke gratulacím, at ti malí zdárně rostou a Áju moc neutahají, čertiska. :-)
  8.6.2003 11:44PetraM
  Děkuji za gratulace

  Míša : dík za info
  8.6.2003 12:28Lucka
  PetraM: taky se pridavam ke gratulacim.
  8.6.2003 18:05LucieV
  PetraM : Gratuluji k malinkým, jsou fakt nádherní, a jak !!!!!!!!!!!!
  8.6.2003 19:11Marťa
  PetraM: GRATULUJUUU prcci jsou úžasný!!
  8.6.2003 19:12Míša
  Fotky z dnešního srazu - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?sraz2
  Komentář určitě přidají holky :)
  8.6.2003 19:22Marťa
  Míša: Nejdeš na chat?
  - - - - -
  Míša: Krásný album :-) určitě to muselo bejt bezva
  8.6.2003 19:27Míša
  Pro ty, komu by se zdálo fotek málo, zde jich je více: http://www.alpnet.cz/bessy/sraz2
  8.6.2003 20:23Lucka
  Misa: Dekuju, ze's mne tak krasne nafotila Bery :-)))
  8.6.2003 22:59Zdenka
  lucka: Bery je moc pekna a jeste lepsi ta zlata agutacka, hlavne kdyz si leha s nohama dozadu jak lachtanek
  9.6.2003 00:06chovatel Michal
  čůůs holki tak jakej byl srazík ??? Kde najdz fotos ?:-)) Já s Míšou jsme byli vykoupit Hornbach a naše zvířena si žere jako na zámku, právě jsem zvítězil nad instalací WIN XP,...a tent system mě pije krev:-((
  Natálka si pochutnává na směsi, která stojí 16,-Kč/Kg a je moc mňam různorodá, králíčci baští na srst slunečnice a já jdu hají:-) Pááá,...
  9.6.2003 06:49Míša
  Michal: sraz byl příjemnej a napínavej :) Vendula snad prozradí více :)
  Fotky už jsem psala :
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?sraz2 Zde je výběr
  http://www.alpnet.cz/bessy/sraz2 a tady všechny
  9.6.2003 10:05alicka
  Ahoj lidi, jsem zacinajici chovatelka morcat a potrebuji poradit. Pred dvema mesici jsem si poridila 2 mala morcatka a u jednoho z nich jsem si hned vsimla, ze ma krev v moci. Byli jsme opakovane za veterinarkou, dostalo injekce, ale problem nezmizel. Mate nekdo nejake zkusenosti? Diky moc.
  9.6.2003 10:13DášaP
  sraz byl svělej, ještě teď mě pálí ruce i nohy od kopřiv, jak jsme hledali toho uprchlíka

  Michaela: tak Vilíka si včera převzala nová majitelka, hnedka se u ní zabydlel a po chvilce jí usnul v klíně, takže si asi budou rozumět:)
  9.6.2003 10:29Zdenka
  Heleno: pokud chces obr dlouhosrsty morce, tak ho nemusis dostavat z kratkejch, ale da se privest z nemecka, ja jsem ted o vikendu privezla z Frankfurtu cerveno-bileho coroneta, ma skoro 1100g a ta vaha je tam u samcu normalni
  - - - - -
  jeste peknou jeho fotku udelala na srazu misa ;o))
  http://www.alpnet.cz/bessy/sraz2/pages/ramses.htm
  9.6.2003 10:36PetraM
  alicka :
  udělala veterinářka vyšetření moči ? Asi by blo dobré za ní zajít ještě jednou a požádat jí o vyšetření, nebo změnit veterináře.
  9.6.2003 12:21Petra
  Lucka:
  Jak vypadá houpačka pro morče? Nechceš ho na ní někdy vyfotit? S tím hlodáním drátů nevím, u nás ten problém nemáme, mám je z doslechu. ALe ve zkouškovém jsem se učila s morčetem na klíně nebo v posteli, to by nepomohlo?

  Všichni:
  Ráda bych se vás zeptala, jaké používáte podestýlky a případně jaké už jste vyzkoušeli a opustili. Já používám už léta novinový papír dospodu a na to dost sena, na ležení i na jídlo. Experimentovala jsem s různými typy kočkolitů do rohů ubikace, ale pak mě to uchlácholilo od častého čistění a vybíralo se to nakonec mnohem hůř.
  - - - - -
  alicka:
  Přidávám se k Míše, potvrdilo se, že to zabarvení moči způsobuje krev? Někdy může být moč tmavá jen z potravy, např. z mrkve. Ale to by asi měla morčátka obě. Jak vypadá jinak, tváří se, že mu něco chybí, nebo vypadá zdravě? Ten problém už pozoruješ dva měsíce? Krev v moči můžeš zjistit i pomocí lidských indikátorových papírků, veterináři je myslím také používají, tak si to tam můžeš vyžádat, případně poprosit u svého lidského lékaře, zda by ti jeden nevěnoval. A o tom zkusit jiného veterináře bych také zauvažovala.
  9.6.2003 12:30Era
  Petra:Já používám roky - dospod noviny, na ně hobliny a do poloviny ubikace seno. To je v polovině jen chvili a pak to morčata rozrachají a požírají. S hoblinama jsem spokojená a hlavně si myslím, že spokojená jsou morčata. KOčkolit mi připadá moc tvrdý na morčecí nožky.
  9.6.2003 12:43Helena
  Zdenka
  díky, zní to sice dobře,ale já nechci větší morčata kupovat,ale vypiplat, těším se na to, možná by to šlo líp,kdybych měla místo 1 velkýho samce 2, ale zatím začnu v malým, zjistím, jaxe mi povede a pak skočím do velkochovu pořádných kousků;))

  Holky
  jéjé,škoda že jsem tam nebyla..uá ten sraz by měl být zas co nejdřív, už se na to těším tak dlouho a zatím mi to nevyšlo:(((
  9.6.2003 13:06Zdenka
  helena: ne, ja to nemyslela si jich hafo nakoupit, ale ze si poridis velkyho samce a kdyz ho nebudes davat na malinky samice, tak budes mit prcky obry. To bylo mysleno tak, ze je nemusis delat z tech kratkosrstejch, ale ze jsou i dlouho.
  9.6.2003 13:27alicka
  Martina a Lucka : diky moc za rady; veterinarka zkousela indikatorovy papirek a rekla, ze ´je tam zanet,´ale nejaky komplexnejsi rozbor nedelala. Jinak je morcatko spokojene, hodne zere a dovadi, je to takovy diblik. Mam ho moc rada, takze zkusim vse, co pujde, dokud se neuzdravi.

  Petra : Ja mam sice morcatka jen dva mesice, ale osvedcily se mi hobliny, protoze dobre saji a nejsou tak tvrde jako kockolit. V rohu klece maji morcata pelisek pod striskou a tam jim davam kousek frote latky, protoze si jinak hobliny odsud vyhrabou a sedi na plastu. Pravidelne jim ji vymenuji.
  - - - - -
  promin Petro M - nejakym nedopatrenim jsem te prejmenovala na Martinu, ale stejne dik.
  9.6.2003 15:10Marťa
  Všichni: Přemýšlíme o zhotovení nových příbytků pro naše tři morčátka na nekrytý balkon. Nemáte nějaký typ, nebo nápad jak by se to dalo udělat? Díky
  9.6.2003 15:56Míša
  Petra: Já používám hobliny, vlastně jsem nic jiného nezkusila protože nemám důvod, jsem s nimi velmi spokojená. Hezky voní dřevem a morče potom taky :) Ale nejsou hobliny jako hobliny, vyzkoušela jsem všechny možné značky a výrobce, než jsem si našla dvoje, co nám vyhovují nejvíce. Jsou to bezprašné hobliny a a fakt nepráší (přítel je alergik). Když byla Bessy sama, vyměňovala jsem jí hobliny v "záchodovém" koutku denně a celý domeček pak stačilo čistit jednou za cca 4-5 dnů. Teď tu mám půjčeného samečka, který je navíc velký pijan, takže kompletně čistím každý druhý den.
  - - - - -
  Vendula: Na fotkách ze srazu jsem ti omylem udělala z Popelky Apofyse, je to hned ta první fotka. Já myslela, že to tmavé je Apofys a to světlé kus Popelky, ale ona je to Popelka celá :) Večer už jsem byla unavená. Děkuji za upozornění Zdence, které jsem zase udělala z Terezky Lenny, tak se taky omlouvám, když ony obě jsou taková červená klubíčka :)

  Jinak ještě k tomu srazu - vedro bylo pořádné, až jsem měla strach o morčata, tak jsem je pravodelně kontrolovala a dávala jim pít. Byli absolutně v pohodě. Zato mě to sezení v teple nějak nesedlo, takže jsem nakonec na nechopence s úžehem :) No jo, to jsme my kancelářské krysy, co celý den sedíme ve vymrazených kancelářích a trocha sluníčka nás pak skolí :)
  - - - - -
  Alicka: Já se přidávám k holkám, pokud veterinář je k problému tak trochu laxní, radši bych našla jiného, jsem sice laik, ale myslím, že krev v moči je docela závážný problém. Prozradíš nám, odkud jsi? Třeba bude někdo z nás poblíž a poradil by ti veterináře, se kterým má dobré zkušenosti
  9.6.2003 16:03Vendula
  Ahojky, nové fotečky přibyly do alba naší chovatelské stanice https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?stepok
  9.6.2003 16:08Míša
  Marťa: Možná pokud zajdeš za nějakým zkušeným truhlářem udělá ti boudičku nebo kotec na míru a sám bude určitě nejlíp vědět, jaké materiály použít pro tento účel.
  Pokud si chcete doma zahrát na kutily, určitě to chce dobře vyřešit střechu, aby k morčatům nezatékalo. Můžu ti poradit, co jsme měli na zahradě pro králíky. Je to kotec normálně udělaný ze dřeva a střecha je potažená takovým asfaltovým izolačním "kobercem" a ještě je přes ni vlnitý plech. Střecha přesahuje půdorys kotce na všech stranách, aby po stranách netekla voda ze střechy a zbytečně je nemáčela. Chtělo by to i nějaké mininožičky, aby morčatům nevlhla odspodu podlaha, když na podlaze balkonu bude voda.
  Dřevo by bylo dobré naimpregnovat proti vlhkosti (nebo se dá impregnované přímo koupit) a natřít odolným venkovním lakem, pozor ale měl by být ekologicky nezávadný, protože morčata to budou určitě okusovat!!! V nějaké drogerii by ti určitě pomohli vhodný lak vybrat.
  Tak mě tak napadá, že vlastně Michal chová spousty králíků a má je venku, takže bude mít určitě bohaté zkušenosti se stavbou kotců a jistě ti poradí !!!
  9.6.2003 16:11Vendula
  For all: Sraz byl velmi krásný a vzrušující, setkalo se tam opět mnoho morčátek a mnoho báječných lidí, bohužel bylo velmi vedro a tak to některá morčátka odnesla lehkým úpalem, ale byla zavčas ošetřena. Veronika si s Dášou Purkrábkovou vyměnila "těhulky" a navíc jsme prožily jedno celkem nežádoucí dobrodružství, uteklo jedno mládě Popelky, rozcuchaný Apollon. Tímto bych chtěla znovu poděkovat všem lidem, kteří se dobrovolně nechali popálit vysokými šlahouny kopřiv, když toho mého raracha hledali. Byli jsme jak trestná výprava. :-) Zkoušeli jsme jako návnadu Popelku, Abunku, Apollonovu sestru a i Dášina úžasného rozetáčka. Nakonec našel Apollona Tomáš, přítel Zdenky, kterýžto se tím pasoval na hrdinu dne. Také moc děkuji Míše a Zdence za vynikající fotečky, konečně mám kvalitní portréty mých morčátek. Těším se na další sraz, jen doufám, že už nic neuteče.
  9.6.2003 16:13Míša
  Vendula: Hmmm tak navíc jsem ti popletla Apollona a Apofyse, já už končím, příště k fotkám budu psát jen morče, morče, morče, morče ... :)
  9.6.2003 16:28Vendula
  Míša: Prosímtě, svět se nezboří, to se stane i nejlepším! Ale ten sraz byl parádní, škoda že tam nebyl chovatel, bylo by to ještě zajímavější...:-)
  9.6.2003 18:51Eiffel
  Hojda lidičkové! Tak jsem měla bezvadný vir na komplu. Povedlo se mi zavirovat celé Purkynovy koleje v Brně,ale už je všechno v poho. Proti roztočům jsem sehnala Arpalit 1% a vypadá to slibně. Chlupáči se právě prohánějí venku. Na výběhu leží pruhovaný kocúr od sousedů a vyjeveně na ně kouká =:) Až budou fotečky,pokusím se je zveřejnit. Zatím PaPa
  9.6.2003 19:01chovatel Michal
  Dominika:Běží mi WIN 98, ale nemůžu nainstalnout vypalovačku:-( Jsem připojen 44kb/s !! a jdu tam naprat XP,..drž mi palce,..
  Ječí tu na mě Natálka potvora darebná, prý chce umazlit:-)
  Všichni:Další srazík už si určitě nenecháme ujít viď Domčo ?:-)
  9.6.2003 19:48LucieV
  Ahoj, HURÁÁ MÁME MALLLLLYYYYYYY, narodili se dnes ráno, asi v sedm hodin.
  Když jsem šla ráno dát jim jídlo , tak beky pískala jako obvykle, ale když jsem ji šáhla na bříško, tak ho měla slehlé. rychle jsem s překvapením otevřela víčko od baráčku a najednou koukám a vidím, jak se krčí v rohu dvě malé kuličky.
  jeden je asi Merino, červený s bílou ťapkou a druhý je texel, červený. Oba po tátovi (Ferdovi) !!!
  Malý se mají čile k světu a pijí mlíčko a Beky je čistí a oni kvíkají. Jeeeee to je nádhera !!!

  Zde fotky :
  - - - - -
  Fotky malých :
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=9
  - - - - -
  Další fotky brzy přidám !
  9.6.2003 20:01Lucka
  LucieV: Jak jsi prisla na jmeno Buffy? Tak se totiz jmenuje samicka, kterou tady mame momentalne na navsteve...
  9.6.2003 21:02Míša
  Lucky: Jméno Buffy je prostě moc hezký :) Já jsem nad tímhle jménem přemýšlela už dávno, když jsme vybírala jméno pro morče (tenktát před povodněma, jak jsem ho měla mít od Zdenky). No a jméno Buffy bylo jeden z hlavních favoritů :))
  - - - - -
  LucieV: Už jsem to psala na chatu, ale znovu a veřejně: Malinkou jsou nádherní, ta bílá pacinka je prostě kouzelná (kdo jste ještě neviděl, koukněte do Lucčina alba)! Tak jim přeju, ať se jim daří moc dobře, ať jsou zdraví a hodní a vyhrají hodně výstav :)
  - - - - -
  Lucka: Možná je to podle "Buffy přemožitelka upírů" nebo jak se přesně ten film jmenoval. Asi před rokem právě běžel v televizi stejnojmenný seriál a přítel na něj koukal (hrála tam jeho oblíbená Sarah Michelle Gellar :)) a tak navrhl pro morče jméno Buffy a mě se to líbilo ...
  9.6.2003 21:39Vendula
  LuckaV, PetraM, chovatel:
  Všem Vašim přírůstkům hodně zdravíčka! A štastnou ruku při výběru ideálních majitelů.
  10.6.2003 07:31Dominika
  Mrknete na http://www.volny.cz/rodokmen.zip vsechno to rozkomprimujte do jednoho adresare a spustte rodokmen.htm . To je rodokmen pro deti od Edy a Natalky, s fotkama do kolena prababicek a pradedecku.
  - - - - -
  Chyba http://www.volny.cz/hexan/rodokmen.zip
  - - - - -
  Je to pracovni verze, takze se objevuji slova nevim, cast uz vim, takze doplnim.
  10.6.2003 08:03Míša
  Dominika: Moooc pěkné! Seš vážně dobrá, že jsi sehnala fotky až do x-týho kolene zpět :)

  Jenom malá technická - nevím, jak to funguje u ostatních zvířat, ale u morčat se jako "chovatel" označuje ten, u koho se to morče narodilo. Ten kdo ho má je "majitel". Takže třeba:
  Eda: chovatel Dominika, majitel Michal
  Natalka: chovatel Helena, majitel Michal
  a Sabinka bude mít za chovatele Michal
  Když Sabinku prodáte úplnému laikovi je to šumafuk, ale kdyby ji pak koupil někdo, kdo sám má papírová morčata, mohlo by ho to docela mást.
  10.6.2003 08:56PetraM
  LuckaV :
  gratuluji k mláďatům a přeji jim všenejlepší !

  Dominika :
  moc hezké rodokmeny :-) , ale přikláním se k názoru Míši chovatel-majitel trochu to mate
  10.6.2003 09:08Helena
  LuckaV gratuluju!!! vypadají super, mají velká kukadla;)) chtěla jsem Ti odepsat gratulaci včera na mobil, ale zablokovali mi T-mobil - jelikož jsem zapomněla dát příkaz k inkasu do nový banky,takže jsem teď odpojená,ač jsem to už zaplatila:((

  Vendulaudělejte něco,já chci na další srazík s váma:-OOOO
  10.6.2003 09:43Alička
  Míša : diky za odezvu. Jsem z Plzně, takze veterinaru tu asi bude dost. Kdybyste ale o nejakem dobrem vedeli, klidne si zajedu i jinam. Morcatko jsem koupila ve zverimexu, takze nevim, v jakych podminkach zilo jako malicke.

  Lucie V : moc gratuluji k novym prirustkum!
  - - - - -
  ... jejej, pořad si nemůžu zvyknout, že se tu dá psát s háčkama a čárkama :-) Jinak moje morčátka se jmenují Vrní a Vrže ... podle zvuků, které vydávají :-) Původně to měli být Frodo a Bilbo, ale můj přítel je přejmenoval. Máme je teprve pár týdnů, ale úplně nám změnili život!
  10.6.2003 10:14Vakance
  EiffeL:
  já teda nevim ale co sem četla tak na morčata se má dávat nejvíc Arpalit 0,5%, abys jim neublížila tim 1%
  10.6.2003 10:35Pája
  Všichni:
  Ahoj ! Už jsem tu. Morčulky jsou v pohodě. Akorát (po tom pobytu v divočině) špinavý jak čuníci.
  EiffeL a Vakance:
  1% Arpalit používám bez problémů na morčulky už 15 let . O 0,5% Arpalitu ani nevim, že existuje .... . Dobrý je taky ten sprej Frontlime.
  10.6.2003 10:42Vakance
  Pája: zdar:o)
  Aha, já používám Frontline, ale Arpalit sem studovala v Hornbachu a mají tam 1% i 0,5%
  10.6.2003 10:53Pája
  Omlouvám se jestli mi něco uniklo, ale nabaví mě číst archiv ..... .
  - - - - -
  Vakance:
  Nestudovala jsem složení 1% Arpalitu a Frontlimu, ale smrdí oba stejně ..... . Frontlime také používám jako prevenci = na odpuzování hmyzu. Prý se může vklidu používat i na mlaďata a březí či kojící samičky.
  - - - - -
  Vakance:
  A nebyl to spíše 5% Arpalit ? 0,5% Arpalit jsem nikde neviděla . Docela by mě zajímalo pro která zvířátka byl určen. Ikdyž ten Frontlime bude asi stejně kvalitnější, tak už zůstanu při něm.
  10.6.2003 11:11Petra
  Míša:
  A Elinka - chovatel Petra, majitel Dominika
  Rozcuch - chovatel Michal, majitel Petra
  Hréruška - chovatel i majitel Petra
  !!! :-)

  Alička:
  No jo, diakritika je dobrá věc. Nechceš se zaregistrovat? Jak se vlastně ti tvoji dva morčáci jmenují, když ne Frodo a Bilbo? Nebo jsem to přehlídla?
  - - - - -
  Míša:
  No, vzhledem k tomu, že Kamenici jsem pořádala já, nebyl by až takový problém ji prozměnu naladit do morčátkova.

  Kolegové morčatáři,
  co vy na to? Víkendový sraz s morčaty v Kamenici, 35 km od Prahy (přesněji od metra Dejvická).
  10.6.2003 11:20Alička
  Petra : jmenují se Vrní a Vrže. Už na to docela slyší. Vrní je hladkosrsté tříbarevné morče a naprostý pohodář. Vrže je černobílý rozeťáček a velký rošťák. Jejich nejoblíbennější činnost - terénní běh (stavíme jim překážkovou dráhu z nejrůznějších prolézaček).
  10.6.2003 12:40Dominika
  Ja to asi nebudu komplikovat a prepisu chovatel na majitel a vic to nebudu rozvadet, problem je s mistem na strance, aby se tam vsechno veslo a jeste aby se to dalo vytisknout.
  10.6.2003 12:49DášaP
  Petra: dobrý nápad, ale až nebude takové vedro a nebo někde hodně ve stínu, aby nám boubelkové nedopadli jako Leo s Bublíkem o tomhle srazu
  10.6.2003 13:09Michaela
  LucieV: Taky se připojuji ke gratulacím malým prckům.Jsou nádherní, hlavně s tou bílou ťapkou:o)

  Všichni:Máte nějaké zkušenosti se sprejem na breberky Rival? Má to být na psy a kočky.A prej kočky jen tak něco nesnesou na sobě a tohle ano.Zatím jsem to nekoupila.Ptám se proto že doporučujete morčátka před výstavou něčím namazat aby tam něco nechytly, to je mám tím nastříkat i když nic nemají?Možné hloupé dotazy ale mě zajímají:o)

  PetraM:Pozdravuj Cesmínku, už jsem obeznámila Gáju s Montym, že budou mít novou spolubydlící a oni na to vesele uji ujiiii, hlavně Monty, tomu holt budu muset vysvětlit že tato samička není pro něj.Sameček pro ni by se měl u pana Tejmla narodit za měsíc tak drž pěstičky a't se pro ni narodí nějak krasavec:o)
  10.6.2003 13:40PetraM
  Michaela :
  budu pozdravovat :-) a k tomu samečkovi přeju ať ti to vyjde
  10.6.2003 13:43Petra
  DášaP:
  Ona je to poměrně uzavřená zahrada se stromy a dají se tam najít místa, kde jsou morčata přes celý den a horko jim nevadí. A kdyby to bylo celý víkend, tak máme taky rána a večery, kdy je chladněji a přes den se dá spát v chladném domečku - to ovšem záleží na počtu lidí, ale myslím, že bychom se vešli. Záleží to na nás, jak se dohodneme. Pak nám Ucho vypíše termínovník a dohodnem termín.
  10.6.2003 15:18Vakance
  pája:
  no jo 5% sakra tak to teda nevim:O( ale pojedu do Hornbachu tak to prozkoumám, myslim že na obalu ale byl skoro stejný pokec i ten obal vypadal stejně
  - - - - -
  Míša: co kdy bude v Kamenici??? a kde to je???
  10.6.2003 15:19Pája
  Michaela:
  Myslím, že před výstavou se mažou za ouškem Ivomecem ? (ten volně asi neseženeš a balení je prý dost drahé a velké ... já jsem ho dostala trochu ve od jedné chovatelky).
  Na odpuzování hmyzu = prevence i léčba je dobrý sprej Frontlime (100ml cca 250,-).
  Rival neznám.
  10.6.2003 15:29cvrček
  CO MÁM DĚLAT KDYŽ SE MI POPRALI MORČATA A JEDNO NEMŮYE MOC DOBŘE CHODIT?
  10.6.2003 15:31Zdenka
  cvrcek: dojit s nim k veterinari, at se ti na nej podiva
  10.6.2003 17:47Míša
  Cvrček: Zdenka má pravdu, nic jiného než ho zavést k veterináři dělat nejde. Maximálně pro ně můžeš udělat to, že ho oddělíš od ostatních, aby byl v klidu a nemohli mu případně ještě více ublížit. Dohlídnout, aby se nestresoval, ležel na měkým a štandopéde na veterinu.
  - - - - -
  Vakance: V Kamenici se pořádají srazy sousední králíkářské diskuze (stejná jako naše ale o králících :)). Pokud budeme mít zájem a domluvíme se, můžeme tam taky přijet :))
  10.6.2003 18:43DášaP
  Je tu někdo, kdo má morčata ubytovaná venku? Do budoucna plánuji přesun morčat ven do nějakého "morčince" (nebo jak se vlastně říká králíkárně pro morčata?:) Zajímalo by mě, v čem je máte, jak to vypadá a z jakého je to materiálu. Tedy na stěnách asi tolik nezáleží, hlavně z čeho máte udělanou podlahu a jak máte vyřešeno čištění.
  předem díky za tipy
  10.6.2003 19:30LucieV
  Děkuji za gratulace !!!
  Nevím, ale vypadá ten druhej malý,co nemá tu bílou ťapku, že bude holka, nevím, ještě je to dost brzo. Bojím se, že jim nespadnou uši, mají je jak plachty o:))))
  Zdenka. Tan tvůj sameček z německa je fakt pěknej !

  HELENA : Už se těším na Propet a taky na tebe, až se konečně poznáme. Já budu vystavovat jen jedno morče. Musíme se pak domluvit v kolik hodin a kde se potáme, jo ?
  10.6.2003 19:54Dominika
  LucieV: Neboj, Elinka mela stojaci plachty jeste ve trech mesicich a pak najednou hups a spadly.
  10.6.2003 20:52Klárka
  Ahoj máte morče?
  10.6.2003 21:39Eiffel
  Dáša P:AHOJDAS! Chovám morčunky už 9 let-celou dobu venku. I přes zimu. Jen na Silvestra je uklidím ke mně do pokoje,kde jim udělám provizorní výběh. TO JE POTOM BOBÍKŮ...! Mám třípatrovou klasickou králikárnu z prken z dubu. Patra jsou vzájemně propojena žebříkem,ale jdou oddělit,když samečci moc zlobí.

  Klárka:Myslím,že jich je někdy až moooc... =:)
  - - - - -
  Pěkně mě bolí hlava,BRR. Dnes jme měli 32°C a učitelé ne a ne dát pokoj. Nevím,co je na týrání 9.ročníků tak bere. Stejně jsme již všichni umístěni v dalších vzdělávacích centrech. Jdu za válečkama,lítají celý den ve výběhu,tak je musím skovat. Zatím PaPánek a pěkné sny přeji =:)
  10.6.2003 23:07chovatel Michal
  od chovatele M. Míše:Míša - dnes 08:03
  Dominika: Moooc pěkné! Jsi vážně dobrá,šikulka a moc Ti díík za to, že jsi sehnala fotky až do x-týho kolene zpět :) Rovněž tak díík Heleně za to, že má fotogalerii PRA PRA, kterou nám-Dominice poskytla,..!!
  Jenom malá technická - nevím, jak to funguje u ostatních zvířat, ale NEJEN! u morčat se jako "chovatel" označuje ten, u koho se to morče narodiloTen kdo ho má je "majitel"......a to se v rodokmenu neuvádí, pouze na zadní straně je datum změny chovatele-majitele zvířete,... Takže třeba:
  Eda: chovatel Dominika, majitel Michal
  Natalka: chovatel Helena, majitel Michal
  a Sabinka bude mít za chovatele Michal....ano tak to je !!:-)
  Když Sabinku prodáte úplnému laikovi je to šumafuk, ale kdyby ji pak koupil někdo, kdo sám má papírová morčata, mohlo by ho to docela mást.
  - - - - -
  Petra:Nejen pro tebe, ale i pro ostatní házím odkaz na VZOROVÝ FUNKČNÍ ODKAZ RODOKMENU na králíky, kteří tvoří genové rezervy ČR !
  Jukněte SEM:
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/rod1.JPG
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/rod2.JPG

  Jedná se o naše národní plemeno český strakáč a na každý chovný kus, od kterého jsou registrovaná mláďata do 6.měsíce roku v kalendáři je od Ministerstva zemědělství poskytovaná finanční dotace na genofond,...
  Když se podívám na svůj rodný list a na vobčanku a porovnám, tak se mi chce plakat:-( !!!
  Jinak majitel se neuvádí, pouze se uvádí změna na zadní straně rodokmenu spolu s potvrzením registrátora,...Uvádí se pouze chovatel a to je temn u kterého se ZVÍŘE NARODILO,...
  Dominika,Míša,Petra,...Dominiky rodokmen je skvělý nápad, jsem moc rád, že se tohoto ujala a moc si vážím její práce na něčem co nemusí,..! Jinak bych řekl, že když tam uvede chovatele toho u koho morče je teď, tak je to daleko lepší, než aby tam psala mě jako majitele Rozcucha a já pak říkal, že je u Petry, protože,...aneb RODOKMEN SE JMI LÍBÍ A MOC DOMINICE DĚKUJI !!!
  - - - - -
  Petra - dnes 11:11Hmmm Žofka je stále těhulka, Natálka taky a Kája už má děti po celých Čechách:-)) Toho brát od Žófy nemůžu, aby ke mě neztratil důvěru úplně:-(, Eda je mazlivka bytová, takže to vidím na sraz tedy M+M+ Klárka-I. a unesu Edu:-)JSEM PRO !
  - - - - -
  Všichni:Tato fotka se stala nej nej v TELECOMU,...:-) prý aby ho ta příšera nesežrala:-)),...to nehrozí, ale v Hornbachu NEMĚLI TENTO VÍKEND SUŠENÝ BANÁNY S MEDEM !:-( tak nevim zda ty vidle při krmení nepoužiju:-))) http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/P1010019.html
  11.6.2003 07:56Pája
  Rozhodla jsem se, že ke všem morčecím prckům budu nový majitelům dávat nejenom rodokmen, ale i fotky konkrétního prcka s matkou a sólo foto otce . No a "návod na použití" = 8 stránek A4 jak pečovat o morčata (nebaví mě lidem pořád dokolečka vykládat, že je naprosto normální, že morče nežere sýr apod. ...).
  11.6.2003 08:21DášaP
  Eiffel : díky za odpověď, morčátka vydrží v pohodě i v mrazech? a ještě by mě zajímalo, jakou tam máš podlahu, dřevěná je dost nepraktická, ne?
  11.6.2003 08:37Era
  DášaP.Morčátka moc v pohodě v mrazech nevydrží. Mít je přes celou zimu ve venkovní voliéře hraničí s týráním. I když mají zateplený kotec, boudičku atd. Voda jim zákonitě zmrzne a morčata mrazy trpí. Nic na tom nemění fakt, že Eiffel je má devět let venku. Prostě to jen VYDRŽELA. Nic proti tomu mít letní bydlení pro morčátka, určitě se cítí dobře. Ale v zimě - zvlášť když začne mrznout, mají být morčáta dobře zajištěná. V diskuzi se již toto probíralo, podívejte se na starší příspěvky.
  11.6.2003 09:03Alička
  Ahojky, rada bych se zeptala na neco ohledne ochoceni. Moje dve morcatka jsou pritulna a rada se mazli, ale jakmile je necham volne behat po pokoji, zdivoci a nechteji na sebe nechat sahnout (asi tusi, ze pujdou zpatky do klece). Mate nejake napady, jak dosahnout toho, aby se nechala chytit? Nebo takhle utikaji normalne?
  11.6.2003 09:15Pája
  DášaP:
  U nás na "horách" bych si troufla morčulky chovat pouze v moderních "králíkárnách" kde je osvětlení a topení.
  Problém je, že bych se s nima nemohla moc kochat = už se vidim jak sedim venku v cc -20C před "králíkárnou" ..... . Kdybych měla domeček se zahrádkou (jako asi budeš mít Ty) spíše bych morčulkám vyhradila "zemědělskou místnost" uvnitř v domě.
  Je pravda, že i u nás na severu chovají lidi morčulky v obyčejných starých králíkárnách a bez problému se dožívají cca 7 let.
  11.6.2003 09:34Era
  Pája: Moderní "králíkárny" s osvětlením a topení - proč ne. Pak už jde opravdu jen o to potěšení z chovu morčat - zima pro člověka před králíkárnou. I u nás (v kopcích nad Ústí na Labem) mají lidi morčata celoročně venku - v králíkárnách a většinou s králíky. Jenže tyhle "chovatele" moc extra nezajímá, že v prastarých králíkárnách si nežijí slušný život králíci, natož morčata. Souhlasím, že se mohou morčátka i v těchto - pro ně v zimě krutých - podmínkách dožít slušného věku. Sousedovi kluk (asi ve věku Eiffela) má šestileté morče, které přežilo i letošní mrazy venku. Sice mu omrzla pacička, ale žije...! Já chovám morčata jak vy navrhujete DášeP. Mám malý RD a zahrádku - přes léto jsou morčáta v proti sluníčku a větru chráněných letních "sídlech" . Jakmile začne být venku chladno a nepříjemno putují do místnosti v domku. Po dobu kdy jsou morčata venku, místnost funguje jako šatna. Pak jen vše vyklidím. Na jaře je místnost vybílená a může zase sloužit pro bundy a boty. Svá morčátka (mám jich jedenáct) bych prostě v mrazu nenechala a navíc si jich užívám, pozoruji je, češu, odchovávám mláďata....
  11.6.2003 13:28Pája
  Era:
  Celkem si také nedokáži představit, že bych morčule "vyhodila" na zahradu .... vždyť než to všechno obstarám tak je tak 22 hod ... no a pak si lehnu na gauč v obýváku a do půlnoci se kochám pohledem na "morčecí kino" .
  - - - - -
  Mrkněte do inzerce na inzeráty č.116-119. To jsou moje morčulky. Matka Violka, otec Rubínek.
  DášaP:
  Myslím, že ty jsi měla zájem o stříbrnou holčičku. Mrkni na ty inzeráty. Asi Tě zklamu nejsou stříbrné. Mají bílé chlupy a konečky šedé do lila nebo co a oči vypadají, že než hnědé budou tmavě rubínové zorničky a oči snad modrošedé nebo co. Pořád je studuji při různých osvětlení a barva mi stále uniká .
  11.6.2003 13:34Eiffel
  Dáša P:Je pravda,že tam mám topné těleso a omlouvám se,zda jsem někomu naznačila,že špuntíky týrám. Když je pod nulou,bývají doma (u mě),ale v Brně většinou tak šíleně nemrzne jako na horách a tak. Podlahu mám dřevěnou a na ní je přibité silnějši lino.
  11.6.2003 13:47Helena
  Pájaťuťu, Rubínek je rozkošnej;)) a to mimčo bílo šedý je taky k sežrání;))

  TO VEDRO! umřu!

  Michal,Dominika jste šikovný, ten rodokmen se poved:-DDDD
  - - - - -
  Veronika,Vendula pořád nevím, s kým na tu výstavu do Brna, Pína je těhule..takže to bude zase obligátně MaxBobeš,Mikuláš a zkusím Mamuťáka, aby se mu podívali na zoubek a možná i Asperku, i když má ty uši na krajích špatnější:(((
  a juchů, za chvilku bude Propet:-))

  LuckaV:
  jasně, já na tom výstavišti budu asi hned od začátku, taky to mám kousek - takže jestli budeš mít taťkův mobil...můžem si zavolat, ale stejně si myslím, že se potkáme přímo tam a poznáme se jednoduše - podle morčat;)))
  11.6.2003 14:50Petra
  DášaP:
  Králíkárna pro morčata - co třeba morčetárna?
  11.6.2003 15:07DášaP
  Pája: o samičku zatím zájem nemám, chceme se asi definitivně vrhnout na peruánce, máme zamluvené jedno nenarozené mládě, ale zatím nevím, jak bude barevné. Takže partnera mu budem vybírat až pak. Ale ta samice je nádherná, takovou přesně bych chtěla.
  - - - - -
  Eifel, Pája, Era: taky by se mi nejvíc líbila samostatná místnost, ale prozatím to nebude možné, takže zbývají v podstatě dvě možnosti, buď mít v novém bytě 15 morčat v obýváku a nebo je vyhodit do stáje ke koním a na zimu přes mrazy šoupnout domů, do chodby. Slyšela jsem, že někteří chovatelé je mají venku pořád, proto jsem se ptala i na tuhle možnost, samotné se mi to taky moc nezdá. A taky by mi chybělo to večerní "kino":)) i když asi bychom doma stejně měli některé prominenty a zbytek venku. No nevím, mám čas ještě tak dva měsíce, tak můžu rozmýšlet.
  11.6.2003 15:25Pája
  DášaP:
  Myslíš Violka, že je nádherná ? To počkej až sem dám fota Jojo a Dodo To se opupínkuješ ... chi chi. Sice jsou ze zverimexu, ale barvu mají podobnou (akorát míň bílé) co Violka a jsou to něco mezi angorou a peruáncem. Už mám digitál tak fotim jak divoch .
  - - - - -
  DášaP:
  No a co ?! Já mám právě v obýváku 12 morčat + X mladých a ještě mám 3 volná místa pro samičky. Doufám, že se mi povedou lila samičky od Liláčka .... . No a Sněhurka je těhule prý s nějakým supr samcem myslím od p. Skopalové nebo co... Tak, že by nějaká nová samička ... .
  12.6.2003 09:20Jolana
  Alička : záleží na povaze morčete. Náš předchozí samec nachodil za celý 6ti letý život asi 10metrů, když jsme mu čistili kotec, museli jsme ho "odsunout" stranou. Zatímco naše současné 2 holky lítají, jsou taky jako zdivočelé, když jsou venku a chytit se musí spíš lstí. Mám zkušenost, že samičky jsou celkově živější.

  Pája: Rubínek je ta bílá šeltie? Z obrázku v inzerátu? Tak mě napadá, že by mohl mít krásný prcky s mojí krémovou šeltií TG. A jsme z Liberce!! Zatím je na to malá, ale bude asi moc krásná. Jenom nevím, kde bysme to odchovali, bydlím v paneláku a taky, jestli by je někdo chtěl.
  12.6.2003 11:08Veronika
  Alička:
  No naše slečny (teď stav 4), když jsou puštěné po pokoji, taky před mou rukou zdrhají. Ale chytit se nechají, resp. musí se nechat chytit. Např. mají větší strach (víc utíkají) přede mnou než před naším psem. Ta jim bere i nesežraná jablka přímo z plastboxu.
  Před nimi jsme měli 7 let samce. Byl suprově ochočenej, přišel na zavolání. Ale začátky byly krušné. Původ měl v králikárně, takže člověka viděl akorát, když mu hodil do kotce jídlo. Začli jsme pomalu. Ruku danou do akvárka (aby viděl, že neubližuje) a pochoutky z ruky. Trpělivost a spoustu času. Myslím, že když je jen jedno, tak se ochočí líp. Navíc ti samci jsou opravdu klidnější.
  Nyní máme 4 samice pohromadě a v dalším akvárku dva samce (jeden mladší). Samice se nám rvou víc. :o(( Hodně štěstí!
  12.6.2003 11:16Pája
  Jolana:
  Konečně Liberečák !!!
  Ano Rubínek je ten taťka v inzerátu č.119, šeltie TG albín. Na té fotce je zrovna dost děsně ostříhaný ... líp to neumim. Má velmi hustou dlouhou srst ... konečky se mu mírně vlní ... ty jsem mu zrovna ustřihla.
  Ještě mám 2 samce, bílého modrookého texlíka a lila texlíka.
  Taky bydlim v paneláku ..... Hvězdná ul. . Časem se určitě domluvíme .... Rubínek je velmi výkonný .... che.
  O odbyt morčátek bych strach neměla. Co neprodám na inzerát dám do zverimexu kde jsou z nich úplně bez sebe ... takový morčata nikdy neprodávali. Zrovna včera jsem do zverimexu v Moskevské ul (průchod k Červenému kříži Rumunská ul.). odnesla texlíka oranžové či lososové aguti (červené oči) jsem zvědavá za jak dlouho se prodá.
  Myslím, že hadaři si ho za 200,- Kč nekoupí (aspoň doufám) , když můžou mít jiné morče za 45,- Kč.
  12.6.2003 13:11DášaP
  Pája: myslím, že hadaři jdou spíš do potkanů, ti jsou za pár korun
  včera jsem zase přemýšlela nad tou Tvojí malou samičkou:) na chov peruánců totiž prý mám mít nejlépe partnera šeltii nebo texlinu (když nejsou dva peru), která pochází čistě z chovu šeltií,aby neměla předky coronety, mohli by předat nežádoucí korunku. Mohla bych se tedy zeptat, jestli má Rubínek v původu coronety? Nebo co vůbec má v původu? U té samice asi původ neznáš, že?
  12.6.2003 13:21Alička
  Jolana a Veronika : to je fakt, co morcatko, to jina povaha. Mam dva samecky, zatim jsou to velci kamaradi. Jeden je takovy flegmatik, takze se chyta snaze. Ale ten druhy je splasene torpedo - navic inteligentni, takze brzy prokoukne kazdou chytaci lest. Kdyz je dostizen, nespokojene kvika, ale jakmile ho zacnu hladit, hned mi odpusti :-)

  Vsichni : "morceci kino" je ta nejkrasnejsi relaxace. Prestaveli jsme kvuli tomu pokoj, abychom meli hezky vyhled :-)
  12.6.2003 14:30Pája
  DášaP:
  Smůla ta samička s více šedou (či stříbrnou aguti) je už zadaná.
  Ale mám připuštěné s Rubínkem obě stříbrné angorky Jojo a Dodo bez PP.
  Rubínek : matka šeltie, otec texel, babičky angl.crested a coronet, dědečkové texlíci atd.
  U Violky předky neznám.
  12.6.2003 18:15Michaela
  Ahojte všichni:Obracím se na vás s prosbou ohledně pejsků.Já vím že se to morčátek nijak netýká, ale třeba znáte nějaké známé co mají rádi i pejsky a mohli by se ujat dvou sibiřských hasky fena a pes oba s PP(chovní).Z rodinných důvodů jim hrozí utracení, protoze se o ne nema kdo starat.Kdo by si vzal dostane je zdarma, k nim sáně a kotec, vše včetně dovozu.Prosím Vás za ty psy i něšťastné majitele řekněte to každému koho potkáte.Upozorňuji psi nejsou moji a nemít doma 4 psi už bych je tam měla.Kontakt na osobu, která vše vyřídí je 572 646 027 nebo záznamník 572 540 128. Předem díky za pejsky.Doufám, že jste stejní zvířatomili jako já a nebude vám tohle lhostejné:o)
  12.6.2003 22:39Eiffel
  Čauky! Chci se vás všech zeptat-mému mazlíkovi se na zadečku udělala tmavší skvrnka. Neškrábe si ji,ale má na tom místě slepené chlupy a ta skvrnka je jakoby "mastná". Porad'te,jestli něco podobného znáte. Nejspíš mě čeká výjezd na veterinu. PS:MORČECÍ KINO JE OPRAVDU TO NEJLEPŠÍ,CO ZNÁM. HLAVNĚ NÁMLUVY =:)
  12.6.2003 23:08chovatel Michal
  Helena: Tak Ti teda dííík:-)))) Právě sedím u PC, vezmu z igelitu kolečko salámu a úúúúáááá:-))) Natála a její stádo řve jako pominuté, že chce taky baštu:-)) Hnu nohou z podpeřiny a úúúúáááá Natála si myslí, že když hnu nohou, tak jí můžu dát piškota:-))
  Je to takovej živej budík a částečně slouží jako alerm, protože už podle výtahu pozná zda se nesou piškoty a nebo ,,pouze jde sousedka" domů:-))
  Ale stejně je moc fajn a už je zase těhule:-))
  Její prckové už mají nové majitele !!! I s vobčankama co udělala Dominika půjdou do EKOCENTRA-pilotního projektu farmy v Toulcově Dvoře v praze tvořit chovy,..budou se o ně starat děti ze škol co tam chodí rádi a maj to až na doživotí stejně jako moji čeští strakáči,....
  a už jdu hají,..pááá páá,...
  13.6.2003 07:36Veronika
  Michaela:
  Ještě, že nemáme rodinný domek. To bych si vzala hnedka tu fenu (já na psy moc nejsem). Do paneláku by se jí asi moc nechtělo, ale já stejně teďka dalšího psa neuživím. Navíc huskyům nevadí změna pána, takže určitě někoho hodného najdou.
  Dáša:
  Plánujeme stříbrné aguti ze spojení Frodo a té nově dovezené černé šeltičky (jestli vše dobře dopadne, jede se tuto neděli). Jestli se z toho narodí i himalájci (oba mají himalájské otce) vůbec se zlobit nebudeme - naopak :o))
  13.6.2003 08:44Pája
  Eiffel:
  Nevim co myslíš tim na zadečku. Není to spíše v zadní části tělíčka joko by nad zadečkem. Takový hnědý mazlavý "strup" schovaný v chlupech. Dospělá morčátka to mívají. Některá větší (většinou samečci) některá menší . Nevim co to je. Snad že by nějaká "pachová skvrnka" ? Když jsem to u morčat uviděla poprvé myslela jsem, že to je nějaký hnisavý bolák a tak jsem ji čistila = odstřihála slepené chloupky a umývala heřmánkem až na čistou kůži, ale skvrnka se udělala znova. Tak jsem to nechala být.
  Musím podotknout, že morčátkům se to čištění velmi líbylo = drželi, špulili na mě zadeček a vrkali .
  Musím proštudovat "novou partu" jestli ty skvrnky už mají taky.... .
  - - - - -
  Tak jsem se rozhodla, že budu zasílat morčátka novým majitelům vlakem . Moc se mi nechtělo ..... . Ale na tu morčinku co je více šedá mi už volalo několik chovatelek a všechny byly z "daleka" .
  Chtěla jsem se zeptat jestli nevíte o nějakých šikovných , levných (cena pod 40,- Kč) "jednorázových napáječkách" co by se dali použít do krabice na přepravu ???
  13.6.2003 09:29DášaP
  Pája: co takhle salátová okurka? Šťavnatá je hodně a nevyleje se:)
  13.6.2003 09:49Pája
  DášaP:
  Když já mám hrůzu, že se morčátko po cestě ztratí a bude putovat i několik dní místo 24 hodin. A stejně buď 24 hodin pouze o okurkách .... .
  13.6.2003 10:31Alička
  Eiffel : pani veterinarka mi rikala, ze na kozni problemy u zviratek je dobry nasledujici postup : a) omyt postizene misto mydlem s jelenem b) omyvat jej odvarem z dubove kury (ta se da i koupit v bylinkovych lekarnach). Jestli mas dobreho veterinare, mozna bys mu/ji mohl nejprve zavolat a na ten problemek se pozeptat.
  - - - - -
  ... ach jo, kdy už se konečně naučím používat interpunkci !!!
  13.6.2003 10:46Helena
  Michal to teda, je jasný, po kom to má. Otevřu oči a první, co vidím je Mlíko, přimhouřený kukadla před ranním slunkem a už to kvičí natahuje se..žebrá..a ostatní nakazila, potvora jedna...tak to je celá máma, Natáluše jedna..dej jí za mě tahanec za ucho:-DDD

  Pája
  Pájo,já si taky myslím, že s jablkama a okurkem to bude lepší - ta voda by se při přepravě mohla vylít, což by bylo nepříjemnější, než chvilková morčecí pauza od vody - a když tam bude mít šťavnatý jídlo, mělo by to stačit - budou zabalení v haldě sena a pilin a to bude izolovat alespoň trochu od toho tepla...známí mají morčata na zahradě a vživotě jim nedali pít vody (nedají se přesvědčit:() a morčí to snášej dobře
  13.6.2003 11:22Petra
  Helena:
  My jsme našim prvním morčatům taky moc nedávali vodu. Měli okurky, salát, jablíčka, trávu a po nějaké vodě ani nevzdechli. Jen Ferdušce jsme dávali mlíko - milovala ho a měla na něj zvláštní způsob konzumace: misku vzala do zubů, převrhla ji na seno a vyjídala to seno namočené v mlíce. Takové morčecí musli. :-)
  13.6.2003 11:23Era
  Pája:já posílám i jsem několik morčátek dostala drahou a vždy až na nějaké (nejdéle čtyř hodinové zdržení) bez problémů. Salátové okurky a jablka svůj účel splní dobře. I když je samozřejmě ideální pro morčátko si dojet osobně. Ale když třeba morče "vašich snů" pochází z druhého konce republiky....!?
  Helena:Morčata Vašich známých na zahradě to možná - na pohled - snášejí dobře. Ale věřte, že dobře jim určitě není. Sice nechcípnou, ale kdyby měla k dispozici vodu, s chutí by pravidelně pila. Zvlášť v letních měsícíh a ve vedrech je to hrozné. Skuste ještě přesvědčovat, je to pověra, že morče a někteří hlodavci (známí měli takto potkánka, který neměl napáječku) nemusí mít k dispozici vodu, když mají dostatek ovoce a trávy.
  13.6.2003 12:04Pája
  Tak to zkusim bez těch napáječek ( za cca 3 neděle již nemusí být taková vedra).
  Morčatům vodu dávám, ale je pravda, že většinou pijí pouze kojící samice. Ostatní si pouze hrají s napáječkami či se koupou v misce.
  Koupete někdo morčata suchým šampónem pro hlodavce ? Co je lepší koupání tím speciálním suchým šampónem pro morčata nebo klasika veterinární šampón + sprcha ?
  13.6.2003 12:45Helena
  Era bohužel je nepřesvědčím, dokonce jsem jim dávala své staré napaječky, ale prý z nich nepijí...vím, že z nich nepijí,protože to neumí, neznají - ale nejsou moje, takže víc už dělat nemůžu.
  Jinak morče opravdu nechřadne,pokud nepije z napaječky,když jsem byla malá, něco takového nebylo k dostání a morči prostě brali tekutiny odjinud - byli v chladnější místnosti...ale tohle téma
  je snad všem jasné, já sama mám u všech morčat napaječku a ti když nemají vodu, dokážou vymyslet leccos,aby ji dostali - dle mě je to také síla zvyku..líbí se jim lomcovat s kovovým pítkem;

  Takže myslím, že by morčata vodu mít měla,ale nutností to není.
  13.6.2003 12:49Jolana
  Pája: taky jsem ráda, že nejsem sama v Liberci. A doufám, že by ty naše krasavce nepolykali hadi!! Kdyby nás tak bylo v Liberci víc, mohli bychom pořádat taky takový seance, jako naše pražské kolegyně, já si jen někdy připadám trochu "praštěná ", jsem matka od dvou dětí....a z rodiny jsem do toho největší blázen. A ani nevím, kde je Hvězná ulice, jsem z Doubí. Ta moje šeltie bude nejspíš přesně taková, jako je v Klubu morčat v přehledu plemen, je to 1.obrázek vlevo nahoře / tam je krémová nebo zlatá/.

  všichni ohledně pití morčat: náš předchozí samec stejně jako nechodil /mimo kotec/ tak nepil a jedna z našich současných samic pije hodně, druhá prakticky vůbec. Je to od kusu. Ale co jsem ještě za 20 let, co mám morčata nezažila, ony obě nejedí mrkev!!!
  13.6.2003 12:55Pája
  Helena:
  Když nebyly napáječky tak byly misky .... . Pití z misek je přirozenější než pití z napáječek. .... . Ale jak říkáš když mají napáječky tak i pijí, protože si s nima rádi hrají.
  13.6.2003 12:58Dominika
  Nase Eli kombinuje piti s okousavanim te trubicky, obe cinnosti v jedne. Milly chlasta taky pekne, ale nehraje si pri tom.
  13.6.2003 13:25Pája
  Jolana:
  To je prima, mám taky dvě děti ( 2 kluky 6 a 3 roky). Dáme to dohromady a založíme Liberecký klub, no né ?! Škoda, že seš až z Doubí ... tajně jsem doufala, že jsi taky z Hvězdné ..... chi chi, to by byl gól.
  (Hvězdná je v centru města za tiskárnama, blízko Textilany, ale to by jsme se domluvily.) Škoda, že nemůžu na chat ... mohli by jsme si promluvit .... potřebovala bych nějakou dušičku co je trochu praštěná jako já ...., ale ty máš asi jenom jedno morče ? Neva, když budeš chtít a příjdeš se podívat na moji smečku určitě Tě nakazim aspoň na 5 kousků .. chi chi. Pozor na mě !
  - - - - -
  Jolana:
  Špatně čtu, tak máš 2 samičky ? Nevidim bubliny u přezdívek a tak se špatně orientuji.
  - - - - -
  Všichni:
  Tak bohužel fotky sem dát za tim nemůžu a ani mi nejdou udělat ty stránky .... . Myslela jsem, že to půjde od brášky, ale z jeho počítače to taky nejde, aspoň mi sem dal ty fotky do inzerce.
  13.6.2003 13:47Jolana
  Pája: 2 samičky, jednu s PP, to je ta šeltie a jednu zverimexovou, tříbarevnou, koukni do předzívek, tam je seznam mojí zvěře.
  Klub založíme, bude se jmenovat LIMORKLUB nebo tak nějak a někdy se určitě přijdu podívat. Liberec přece není žádnej problém objet. A fakt jde mít v paneláku víc zvířat než máme my?
  Do týhle diskuze chodím jen v pracovní týden, jsem tu připojená on-line a je to lepší. Doma přes telefon, nic moc. Ale ještě jsou tu mobily.
  13.6.2003 14:07Petra
  Jolana:
  Che, tak to jsem už jednou zažila. Moje Nifruše celý život nepozřela kousíček mrkve. Jen jednou si z roztržitosti kousla, ale okamžitě to vyplivla :-). Ale taky jsem měla morčici, tuším že to byla Ferduška, ale už nevím kolikátá, která když dostala mrkev, tak z ní odhoblovala tu vnější vrstvu (stylem kousnu-vyplivnu) a žrala teprve ten vnitřek. A všude kolem se válely mrkvové hobliny :-).

  Pája:
  Když se ti neukazují bubliny, tak si otevři Obsazené přezdívky, tam je totéž.
  13.6.2003 14:32Helena
  Pája jasně,já vím, byly misky..já jen, chtěla jsem Tě uklidnit, že morčata tu přepravu přežijou bez vody s okurkou apod...když někteří morči jsou bez vody celej život...

  a jinak co se mrknve týče...taky mám takový nimry;)) Holky sní všechno jak hladový piraně, ale kluci se v jídle nimrají...až hrůza...koupím salát - kudrnáč Lolo roso...nebo bindo..?to je fuk a oni se na to dívají jak kdybych je chtěla otrávit;))) za to holky...zmizne jídlo dřív než stačím nakrmit ostatní:-))
  13.6.2003 14:36Alička
  Pája : naše morčátka si oblíbila meloun. Jen zpozorují cosi červeného v mojí ruce a už se ženou - to je pak jedno velké mlask mlask mlask. Podle mě je to vydatný zdroj vody; jinak prý jsou vhodná také kiwi. Ten jeden den to morčinky určitě vydrží. Naše pijí jen když zrovna nemají po ruce (tedy spíše tlapce) čerstvé ovoce nebo zeleninu.
  13.6.2003 14:49Vakance
  Era+Helena:
  náš Bubliš vůbec nepije vodu z napáječky ani z ničeho jinýho. Dycky mu stačila okurka, paprika, salát nebo jablko. Papriku jí jenom zelenou a mrkev vůbec do huby nevezme. Ted jak jsou ty příšerný vedra, dávám mu vodu s glukozou nebo minerálku stříkačkou. A napáječku má od prvního dne takže je to asi individuální. Připadá mi že by raději chcípnul než se napil.
  - - - - -
  Alička: hmmm kuvi sem taky zkoušela, ale ten náš rozmazlenec nebo blbec? ho vůbec nechce, přesně jak se tu píše nimrá se v žrádle a děsně si vybírá:O(
  13.6.2003 15:06Petra
  Vakance:
  A neměla bys mu to kiwi oloupat? Třeba mu vadí ty ostré chloupky, mě taky vadí :-). Jinak kiwi musí být pro morčata dost dobré, vzhledem k tomu vysokému obshu céčka, co se o něm povídá. Moje bestijky taky rádi mandarinky.
  13.6.2003 15:40Pája
  Dík za rady, ale na obsazené přezdívky se také nedostanu .
  - - - - -
  Jolana:
  Tak jestli budeš mít náladu tak mi někdy pošli sms na mobil co mám v inzerátech č.117-119.

  Všichni:
  To vim, že bez vody těch 24 hodin vydrží, ale co když je omylem pošlou jinam a poputují třeba i 3 dny a dojdou jim okurky ... přehánim co ?! Tak ahoj v pondělí.
  13.6.2003 16:03Erika
  Pája:
  už jsem ti povolila alba, tak to zkus, mělo by ti přibýt tlačítko vedle chatu po odhlášení a přihlášení heslem. Návod na alba je v nápovědě pod okénkem kam se píše příspěvek do diskuze.
  Ohledně toho že se ti neotevírají obsazené přezdívky by mohlo jít o nepovolený javascript v prohlížeči. Jdi do Nástroje/Možnosti internetu. Tam je záložka Upřesnit. Nevím jak to je přesně u tebe, mrkni se jestli tam máš zaškrtnuto kompilátor Java JIT zapnut. A v záložce Zabezpečení že máš na tom pravítku nastaveno Střední.
  13.6.2003 16:30DášaP
  Petra: ty naše potvůrky dělají s mrkví totéž.... a už mě naučili, že jim musím mrkvičku podélně rozkrojit, aby si mohli vykousat jen prostředek a nemuseli se obtěžovat odkousáváním krajních nejedlých vrstev:)
  jinak milujou salátovku, meloun, i to kivi a když maj náladu, tak i rajče
  nejvíc tedy samozřejmě zelenou trávu, to je bez diskuze.
  a Kačenka, to je notorik, ta se snad pod napáječkou i sprchuje, jinak nevím, co by u ní pořád dělala.
  Jednou se holkám podařilo stáhnout z napáječky ten plastový kroužek, který drží kovové pítko a vypustily si litrovou napáječku (samozřejmě čerstvě doplněnou:) do bedny (samozřejmě čerstvě vyčištěné:)
  13.6.2003 18:05Lucka
  Nase potvurky zase nezerou stred okurky, ty zrnicka jim nak nejedou. A Traminka je taky dost vybirava, kdyz ma delsi dobu (treba 2 dny) jenom jeden druh zeleniny, tak uz ho nezere, potvurka rozmlsana. Ale zato zere papriku a trochu mandarinky, zatimco Bery by do necehe takoveho nekousla, kdyby mela zdechnout... Akorat Ferda je vsezravec.
  13.6.2003 20:00Vendula
  Ahojky lidi, na králíkách se schyluje ke srazu a byla jsem Petrou vybídnuta, abych přizvala i nějaké morčomily, nebot by bylo vhodné z tohoto srazíku udělat multirasovou jam session. Více informací na https://www.kralici.cz a červený odkaz Kraličí sraz v Praze! Já tam rozhodně pojedu, jestli nebudu mít nějakou závažnou záležitost. Přijdte taky!
  13.6.2003 20:05Šárík
  Ahoj:)
  Poroď te mi co mám dělat když ta moje potvůrka v noci pořád piští!?
  13.6.2003 21:21Dominika
  Takto tak vidim, ze nase morcatka jsou pekne mlsne obludy. Elinka nechce jablko, tak sproste ovoce preci nemuze jist ze. Jo papriky, okurky a mandarinky, to jo. Mrkev ale docela taky. Milly je mene vybirava. Ale neji mi jogurtove bonbony a to tak Elince v dobe brezosti chutnaly.
  13.6.2003 22:43Vendula
  Ahoj, tohle nesouvisí s morčaty, ale pokud nemáte zítra co dělat, tak vám doporučuju mrknout se na psí výstavu, tentokrát se koná v Letnanech, bude tam ségra s Natálkou a spousta jiných krásných psů, je to docela zajímavý a krásný zabití pozdně jarní soboty. :-)
  14.6.2003 09:33Michaela
  Tak to moje morčulky jsou taky pěkné potvůrky co se týče jídla.Gaja ani tak ne jak Monty.Ten by zase vživotě nekousl do papriky nebo do brokolice.Fuj to bych radši umřel, mi na to řekne:o) Jabko to teda když už nic není, tak si ukosne ale jak se u toho šklebí.A nejraději mrkvičku, tu bych mu mohla vozit na tragaču.Taky vám teď nechtějí pampelišku?Dřív by se po ní umlátily a teď sní tak jeden list pak se do ní vyvalí až ji úplně zmuchlají a počůrají atd.Teď raději salátek nebo list z kedlubny, to jedou jak kombajni.Jo a MOnty mi nechce nic z tvrdého pečiva a místo toho pořád okusuje klec a pak má z toho černou hubu.Asi to nějak barví nebo co?Jinak co se týče vody bez té by asi nevydržel.2x denně doplňuji napáječku.Ten je snad protíkací nebo co.No nejsou to vymysla? A úplně milují Dropsy od Vitakraftu s vitamínem C.Po těch by se umlátily.To jenom ráno čekají až je dostanou a spapají je jako první.Oni by snad nepřežily, kdyby je ráno nedostaly.

  LucieV: Máš moc pěkné morčátka a těch uší se neboj Gáji spadly až teď někdy ve 3 měsících.Do té doby je měla taky jako plachty.

  Helena:Tak co už se těšíš na Propet.Já už se nemůžu dočkat.A Maxbobeš určitě na Gáju taky ne, co? No Gája už se na něj taky teší a roste roste. No žádná hrůza ale těch 500g už má.A saténi prý jsou menší, tak uvidíme.Jinak je to pěkná potvůrka doufám že se při mladých sklidní, protože to bude mít asi jiné starosti, než pořád okusovat klec a lítat po kleci jak blázen.Tak papa za 14 dníííííííííííí:o)
  14.6.2003 21:18chovatel Michal
  Helena: Hi hi,..Natáluši vyřídím, právě jsem jim dal do klece tyčinku od Dominiky, prý jejim holkám nechutná a vžžžž,...sarančata a ůůůůááááákvííík,..já ci vokurku:-))
  Je to živelná pohroma a ke všemu mi dnes domů přibyla samička králíká modrookého hermelínka a na uvítanou mi počůrala polštář s mojima krásnejma slonama,..potvora:-))) Sem já to ale hudák,..:-))
  - - - - -
  Jupppííííí:-)! Moje další mladá chopvná samička pro Čika modrookého ! Čikové nevymřou po meči, alespoň doufám !:-)
  Jukněte jak jí to sluší:-)
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/kuk.jpg
  14.6.2003 21:25Míša
  Michal: Jé ta králinda je suprová! Vypadá tak neskutečně, jako plyšová. Líbí se mi ty modré oči a krátká ouška. Moc krásná.
  - - - - -
  Šárik: No nejdřív by to chtělo zjistit, jestli jí něco nechybí, třeba voda v napaječce atd. Jestli piští jen proto, že se jí nechce spát a chce společnost, doporučuji ji večer pořádně utahat, nejlíp nechat běhat po bytě. Celou pak bude spát jako když ji ho vody hodíš :)
  14.6.2003 21:28chovatel Michal
  Míša: Je to nouze, málo chovných:-( Uši má dlouhé a má moc velkou hmotnost, ale co nadělám,..lepší než nic:-( Původ má skvělej import SRN a je to pěkná lotranda:-)
  14.6.2003 22:33destenka
  Ahoj, tak koukam, ze s tou vybiravosti jsme na tom vsichni stejne. Nikuska, ta nejakej celer nebo jabko vubec nepozre, mrkev jen, kdyz to musi byt. Papriku nejradsi cervenou a cpe se rajcatama. A pan Leo, ten do se be mrkev i celer nasouka takovou rychlosti, ze se Nikus, hodujici na prvnim kousku rajcatka, nestaci divit. Dneska jsem kvuli nim jela na chatu, abych je videla, a jsou opravdu bezva. Jen nevim, jak poznam, ze je tehotna, kdyz ma Leo pupek uplne stejnej...
  - - - - -
  Michal: Ta je fakticky moc roztomila!
  15.6.2003 10:13LucieV
  ahoj,
  mohli byste mi poradit, jak se pozná, že malý mají SG, když jejich táta je SG a matka ne ?
  Jinak se malý maj fakt k světu, stále rostou, kluk s tou bílou ťapkou, má krásnou velkou hlavu.
  a ta samička je hezky tmavá.

  HELENA : Jak se májí morčátka. A co ta samička co bude čekat malý s MaxBobešem ?
  15.6.2003 13:31Míša
  LucieV: Čistě teoreticky z takového spojení má být 50% mláďat s SG a 50% normálních. V praxi ale můžou mít SG oba nebo žádný. Spolehlivě to poznáš v dalším chovu, když morče spojíš se saténem a dají nějaké saténové mládě, jedná se o nosiče SG.
  Zdenka má po Andym Terezku, ta má SG a má saténovou srst u kořínků. Prý se to může takto u některých SG projevit. Zdenka ti o tom napíše víc, až se vrátí :)
  15.6.2003 14:30Lucka
  Michal: Ta je vazne uzasna, takovy maly plysovy medvidek :-)))
  15.6.2003 21:54chovatel Michal
  Všichni: Právě krmím morčule salátkama ze zahrady a dávají si pěkně do nosa kucí holki:-) Dominice jsem přinesl zásobu salátů na týden a Eliška s Milli se pěkně ládují holki:-))
  - - - - -
  Lucka: pěkně zlobivej medvídek:-))
  16.6.2003 00:57Zdenka
  Tak jsme se pred chvili vratili z vyletu do Nemecka, od jedne chovatelky morculek a kralicku u Berlina. Mela moc pekne morculky i kralicky. My jsme nekolik morculek privezli.
  Nakonec nektere jine, nez bylo v planu, ale prijeli s nama:
  cela cerna seltijka
  cely cerny texlik
  rusky coronetek
  cely cokoladovy coronetek, moc pekne tmavy (skoro az cerny)
  oranzova aguti coronetka, zajimave zbarvena

  Dneska uz jim jen dam neco na zub a mazu spat, ale zitra behem dne dam na web par fotecek. Nektere primo u ni focene a nektere prcku co vyfotim.
  - - - - -
  Chovatelka byla moc mila a ochotna odpovidat na "vsetecne" otazky a tak jsme se dozvedeli docela dost zajimavych informaci o chovu morculek.
  16.6.2003 07:29Bajtik
  Nevíte někdo, kdy a kde bude výstava morčátek? Díky
  16.6.2003 07:40Vendula
  Bajtik: Výstava morčátek bude časově nejblíže ve Velké Bíteši, o týden později je v Brně výstava PROPET, kde jsou taky morčulky, pak bude výstava v Sedlčanech (srpen - termín není ještě přesně znám) a výstava v Praze v Botanické zahradě (podzim, termín též ještě není přesně znám). To bude tento rok asi vše.
  16.6.2003 07:55Pája
  Zdenka:
  Černá šeltie .... černý texlík ..... BLEDNU ZÁVISTÍ !
  Všichni:
  V sobotu se Sněhurce (bílá modrooká merinka) narodilo 1 mimčo = merino červené s bílou v korunce.
  16.6.2003 08:05Vendula
  Pája: Nebledni, určitě ti to nesluší. :-) K mimču moc moc blahopřeju!
  16.6.2003 08:15Pája
  Zdenka:
  Jsem zájemce o případný Tvůj odchov. Prosim samičku texelku celou černou .... .
  16.6.2003 08:34Zdenka
  paja: nepsala jsem, ze jsou vsechna morcatka pro me, u me zustava jenom ten rusacek coronet, ale ostatni morcatka vim, kde budou a zamluvit prcka si muzes
  - - - - -
  peja: jeste neco, cerna texlinka asi zatim nebude, neni samecek, ti cernousci jsou sourozenci a tak nepujdou spolu
  16.6.2003 09:20Jolana
  Pája: Blahopřeju k miminku, to se už opravdu budeme muset přijít podívat.
  16.6.2003 09:27Zdenka
  paja: ti cokoladovy tvorej chovnej nepribuznej par a pak ta cernoska a rusacek, z toho cernousci a rusacci budou, ale ne kudrnky
  Kudrnky bych mela mit ja z mejch kudrnatejch holek, rikala, ze kdyz toho rusacka dam na cerveno-bily holky, tak z toho budu mit cernousky, cerveny, zelvicky a nebo agutky, no a nebo vse s bilou
  - - - - -
  paja: mela tam nadherny miminka od cokoladovy texlinky, jednu cokoladovo-bilou samicku a jednoho podobnyho samecka, texlinku a seltika a moc zajimave zbarvenyho coko-bilyho seltijacka, a bilyho tmavookyho texlika. Hned bych je brala sebou, jenze jim byli tri dny.
  16.6.2003 12:15Pája
  Zdenka:
  Moc by se mi líbyla černá texlička. Šeltie by taky nebyla špatná ... Ale pomalu začínám uvažovat, že se začnu spíše zaměřovat na texlíky a merinky ... oni jsou to takoví "medvídci ".
  - - - - -
  Erika:
  Dík za snahu, ale mě nejde udělat moje stránka, kterou bych pak dala do těch alb. Budu muset asi zajít na počítač do knihovny ... a to bude trvat dlouho. Nemám známý z "normálnim" počítačem... .
  16.6.2003 12:35Veronika
  Pája:
  Jestli chceš černou šeltičku - samici, tak si musíš počkat, ale už teď máme k odběru samce černého (s trochou červené) - doufám, že šeltiáka Apofise. Už mu pěkně padají ouška.
  S tou dovezenou černou šeltii plánujeme první vrh buď s dovezeným coronetem (jesli ho Zdenka půjčí) nebo se stříbrným aguti coronetem a nebo s Apofisem. Nechci si ho nechat, ale byla bych ráda, aby mi ho budoucí majitel půjčil na krytí.
  Možná, že se nám povede černý texlík (merinko), ale to je ve hvězdách, protože nevím jestli kluci mají TG.
  16.6.2003 13:04Zdenka
  par fotek dovezenejch morculek:
  rusacek coronet
  https://www.kralici.cz/morcata/img/alba/2/dscn7178_b.jpg
  coko coronet https://www.kralici.cz/morcata/img/alba/2/dscn7173_b.jpg
  oranzova aguti coronetka https://www.kralici.cz/morcata/img/alba/2/dscn7180_b.jpg
  16.6.2003 13:17Dominika
  Juuu, oranzova aguti, tu chciiiiii.
  16.6.2003 13:40Zdenka
  dominika: tak kdyby ji Radana nahodou nechtela, tak by byla volna, je to samicka, tak bys ji klidne i mohla mit mezi svyma holkama ;o))
  16.6.2003 13:55Dominika
  Zdenka: Nemohla, vic morcat nez dve mit nemuzu :-((((((((.
  16.6.2003 14:09Pája
  Zdenka a Veronika:
  Bohužel teď nevidim fota.... .
  Myslete na mě až se Vám v chovu (nebo jinde) objeví celá černá samička texelka či merinka. Nemusí být supr, ale hlavně pěkně celá černá ... nějaký uši apod. jsou mi celkem fuk, ale je pravda, že mám radši kulatější hlavičky .... .

  Dominika:
  Ale můžeš !
  16.6.2003 14:23Dominika
  Nemuzu, mamina by to neprezila.
  16.6.2003 14:41Vendula
  No né, vážně? A co by ti udělala? Naše máma taky v životě nepočítala s tím, že budeme mít doma tolik morčat. No a bum, máme. :-) A jsme ještě živý a zdravý. :-)
  - - - - -
  A maminky, ty přežijou všechno, je to zvlášt odolný biologický druh. :-)
  16.6.2003 14:53Era
  Zdenka:kdyby nahodou byla ta oranž coronetka k mání, tak já jsem vážný zájemce.
  16.6.2003 15:03Petra
  Zdenka:
  Mě se strašně líbí ten rusáček! Kdyby ho tak šlo připustit na mou stařenu Hréruši... Nebo i na MČM, kdyby Hréruše nechctěla. Ale asi chce, teď docela řádí :-).

  Vendula:
  Pokud je poberu, vezmu morčuly na králičí piknik, budeš tam mít nějakého plemeníka? Kdyby náhodou zrovna byly v říji. A když nebudou, aspoň se seznámí.
  16.6.2003 15:04Pája
  Dominika:
  Mezi dvěma se třetí ztratí ..... Maminka to ani nepostřehne. No a když se o ně staráš ty a neobtěžují své okolí (máš je u sebe v pokojíku apod.), tak ty rodičovské zákazy prostě nechápu.
  16.6.2003 15:13Zdenka
  teda holky, to jste mohly rict driv, vcera jsme ji tam nejaky pekny morcatka nechali, protoze ja bych je nemela kam dat ;o)
  - - - - -
  petra: ted musi projit karantenou, ale pak se muzem sejit a domluvit se ;o)
  - - - - -
  petra: pokud budu mit cas na sraz, tak tam samecky vezmu, vzala bych sebou Ramsese a malyho rusacka - Sebastiana a kluka nahacka, ti muzou byt spolu v prepravce a smesou se a asi i nektery holky, ale z nich jeste nevim jaky
  - - - - -
  paja: no, ja taky ne ;o) I kdyz u nas to bylo tak, ze sme nejdriv meli jednu samicku, bylo ji smutno, tak dostala samecka a pak mi pribyla jeste jedna samicka a pak se nam z kazdymo vrhu jeden morculinek libil, zbytek sel pryc a nakonec jsme jich doma meli asi 10 morculek ;o)
  16.6.2003 15:16Vendula
  Petra: Já mám Froda, což je takový vybledlý agutík, toho bych ráda pustila s černou, aby prckům agutákům dosytila barvu, můžu vzít Roye, to je červený šeltiák s bílým šmrncem na zádech. Jedná se o pramínek srsti.
  16.6.2003 15:18Pája
  Zdenka:
  Mně to nějak uniklo, že jedeš pro morčulky. Ale žádné černé samičky texel a merino tam asi stejně neměla, že jo ?!
  16.6.2003 15:23Zdenka
  paja: sehnat cernou samicku je dost tezke, na ne maj zamluvy hodne dlouho dopredu, ale nejjednodussi je si vzit samecka a samicku si tady udelat, to de vcelku jednoduse, oni maj tu cernou ustalenou
  16.6.2003 19:01NeRa
  Prodam merino buff a cervenyho texlika!!Fakt pekni!!Fotky na www.morcatko.aktualne.cz (odkaz muj chov)!Narodili se 17.5.2003!Oba samecci!!Info na strance!!(ICQ: 179708237)
  Mejte se tady pekne a ahoj:)
  16.6.2003 20:50chovatel Michal
  Pája: Hi hi,..tě doháním,..9 morčat a jedna zakrslice:-) + cca 50 králíků a 2 akvárka rybiček:-)
  - - - - -
  Pája: Ještě Ti u nicku chybí díťátka, nebo ty se jako zvěř nepočítají ? Hi hi hi:-))
  - - - - -
  Zdenka:Říkáš bezva nákupní vejlet ?:-) Gratuluju !!!
  - - - - -
  Helena a všichni: Pár foteček z 15.6.2003

  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/p1010007.JPG
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/p1010008.jpg
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/p1010026.JPG
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/p1010027.JPG
  16.6.2003 21:37Šárík
  Chovatel Michal
  Ty jsou ale činaný:o)!!!!
  Ty malí pidižvíci jsou opravdu nádherný!:o)
  17.6.2003 08:19Pája
  chovatel Michal:
  9 morčat + 1 zakrslice ? Já myslela že máš tak max.4 morčata (2páry) a partu zakrslíků + ty nádherné belgické obry a strakáče ? Mám v tom chaos. Na zvířátka určitě vedeš ! Dítka jsem tam chvilku měla, ale nějak se mi ta prezentace dětí mezi tou zvěří zdála divná.... . Zatim mám pouze dvě děti, kdyby se počet zvýšil tak to určitě oznámím ..... .
  Bohužel fotky nevidim ... .
  17.6.2003 08:23Helena
  Michall mimuša:xxxxx a Natáluše;))vypadá spokojeně,pořád v ní vidím toho raracha MaxBobše:-)))))---

  Vendula o pár zpráv dolů..myslíš sraz v Kamenici, či kde ti králíčkáři ty srazy mívají?Tam by to mohlo být bezva!Hlásím se, kdybyste se domlouvali;)))

  a dneska jdu konečně podepsat tu smlouvu na baráček,modlím se modlím,aby nastěhování dali na září, nééé na říjen, protože hafí budou k odběru na srpen:-OOOOOOO

  Pína těhule konečně mohutní;)musela otěhotnět, aby byla pořádná;))...

  je mi líto, že mám tak málo času na chat:((( holky,ale myslete na mě:-)))
  17.6.2003 10:02Vendula
  Helena: Noo, jde o sraz v Butovicích, takže bohužel zase v Praze.
  17.6.2003 12:47Dominika
  Vakance: Ty jsi pak nekam upadla z chatu, tak tady je Elincin patent na houpaci sit http://www.volny.cz/hexan/millysevali.jpg
  17.6.2003 12:56DášaP
  Vypadá to, že si na nás někdo tam nahoře pěkně zasedl... Včera jsme přišli o další mládě, nádherného coroneta Chicca, mého miláčka. Od soboty mu bylo nějak špatně, zezačátku to nevypadalo vážně, ale v neděli se pod ním objevily kapky krve a tak jsme ve Zlatých stránkách vyhledali nejbližší zvířecí pohotovost a vyrazili. Bohužel jsme opět nenarazili na toho správného veterináře, morčák sice dostal nějakou injekci a bylo nám řečeno, že to je zánět, aniž by byl pan veterinář ochoten upřesnit jaký a čeho zánět. Stav morčátka se plynule zhoršoval, i když zřejmě po injekci přestal mít bolesti. V pondělí ráno, hned jak to bylo možné, vyrazili jsme k paní doktorce Vítkové, bohužel i přes její velikou snahu mi Chicco cestou domů umřel.
  Chtěla bych se zeptat přítomných pražáků - neznáte a neporadil byste někdo nějakou veterinární pohotovost, kde by byli schopni morčátku pomoci? Mám již letitou zkušenost, že když se zvířeti stane něco opravdu vážného, je to vždycky o víkendu, kdy většina veterinářů není v dosahu.
  Dokážu se smířit s tím, že zvířátko onemocní a uhyne, to se stane, ale jestliže uhyne možná jen proto, že veterinář, kterému platím nemalou částku za pomoc, není schopen nebo ochoten určit diagnózu, to se těžko přenáší přes srdce. Možná už prcek neměl šanci od začátku, ale věřím tomu, že kdyby se dostal k paní Vítkové o den dřív, byl dneska ještě naživu.
  17.6.2003 13:08Zdenka
  Dasa: tak kdyz se neco stane vecer a nebo o vikendu, tak muzes utikat na kliniku na Zahradni mesto a nebo na Palmovku. Nam na Zahradnim meste zachranili Bublinku a delali ji cisarsky rez a Radce na Palmovce pomohli Bublakovi, kdyz jim upadl.
  - - - - -
  dasa: Chicco byl kterej? meli jste ho na srazu? to je mi lito, ze umrel, ale ja mela podobnej problem a kdybych na jare sehnala v sobotu rano veterinare, tak mozna jeste Bobes zil ;o( Jsem v pul sodme volala a oni mi rekli, at pockam do deviti a kdyz bude zit, tak at v devet prijdu a to meli mit nonstop
  17.6.2003 13:19DášaP
  Zdenka: dík, nemohla bys mi nějak upřesnit adresy? teda obojí je na opačném konci Prahy, než bydlím.
  Chicco byl ten zvláštní aguti, béžový s tmavě hnědými konečky.
  17.6.2003 13:43Petra
  DášaP, Zdenka a všichni ostatní:
  Zkušenosti s veterináři, dobré i špatné, piště na
  info@kralici.cz, přidáme to na stránku https://www.kralici.cz/pages.asp?f=nemoce-veterinari.

  DášaP:
  To je mi moc líto, bohužel taky neznám moc spolehlivých pohotovostí. I když přece: V Libuši, ulice Na Šejdru, je nonstop klinika a také v Kolmé 12 jsou dobří lékaři, potom si lidi vychvalují i Dr. Sobka v ulici U Smaltovny. Vše je na výše zmíněné stránce.
  Uvažovali jste o pitvě?
  17.6.2003 13:47Pája
  DášaP:
  A jak byl ten chudinka starý ?
  17.6.2003 13:54Zdenka
  paja: tak s tou veterinou v libusi zrovna moc dobre zkusenosti nemame, prisla jsem tam s nastydlou brezi samici, dali ji nejake leky a poslali nas domu, morcice nam venku pred ordinaci umrela a za to osetreni chteli asi 700kc
  - - - - -
  dasa: ta na Zahradnim meste je kousek od stranice metra A Strasnicka, kousek odtamtud bydli Veronika a Vendula, jsou tam sice taky docela drazi, ale aspon pomuzou.
  17.6.2003 13:55Pája
  Problém je, že veterinářům chybí morčecí praxe. Naštěstí jsem v Liberci narazila na mladé začínající veterináře, kteří ještě nemají moc velkou "psí klientelu" a tak se snaží léčit i jiná zviřátka. Dokonce jeden zachraňoval osiřelá morčecí mimča. Doufám, že ale jejich pomoc nebudu potřebovat.... .
  17.6.2003 14:00Pája
  Zdenka:
  Problém taky je že morče nebojuje o život jako třeba pes .
  17.6.2003 14:20Petra
  Zdenka:
  Ale to mi zase nepřijde jako nějaké pochybení, sice mi taky připadá 700 moc, ale bohužel se stává, že zvíře po aplikaci léků (i dobrých) umře, protože prostě nestihly pomoct.
  17.6.2003 14:29DášaP
  Pája: každý doufá, že je nebude potřebovat, jenže pak je jednou opravdu potřebuješ a nevíš kam jít.
  tomu prckovi bylo bez jednoho dne šest týdnů a máš pravdu, včera už to vzdal, bylo toho na něj moc, veterina, cesta MHD, horko, cévkování, dostal asi pět injekcí. Teď mě mrzí, že jsem v té čekárně třeba ještě nezůstala chvilku sedět, aby se vzpamatoval z toho ošetření a až pak se vydala na cestu. Jenže to jsou samá kdyby a když se člověk jen taktak urve z práce, aby tam vůbec zaběhnul, tak ho tohle nenapadne. Až potom, když už je pozdě, tak si říká, co všechno ještě mohl zkusit. Jinak měla jsem tam ještě Honzíka na rentgen a i ten z toho byl pěkně vyjukaný, přestože se mu vlastně nic nedělo, tak co teprve to nemocné miminko.
  On měl zřejmě močové kameny, nebo nějakou "ucpávku" v močáku, dostal injekce na rozpuštění, ale už nestačily zabrat...
  Prý ale i kdyby se vyléčil, bylo by pravděpodobné, že by se mu to během života mohlo vrátit nebo vracet Kamarádka takhle přišla o kocourka.

  Petra: prosím a nemohl by ten odkaz být vidět i na těchto stránkách? Nevím jak ostatní, ale já na ty králičí moc nechodím. Jinak ale díky, jen aby z toho jednou nebyly nějaké problémy, jedno koňské diskuzní fórum bylo nedávno uzavřené, protože se tam probíraly různé osobnosti, zazněla spousta pomluv a na tvůrkyni fóra se snesly žaloby... a co jsem si tam tak letmo přečetla o panu Novákovi, který ublížil králíčkovi, to už může být myslím bráno jako pomluva. Možná by bylo lepší psát spíš o těch dobrých zkušenostech, navíc zase musím uznat, že někdy za to ten veterinář ani nemůže, když se něco nepovede. A většina z nás nejsou odborníci, aby to dokázali jasně posoudit.
  17.6.2003 14:31Zdenka
  petra: no, jasne, kdyz mi veterinar rekne, ze si mysli, ze to asi neprezije, ale ze to zkusi, ale oni nas poslali domu s tim, ze by mela byt v poradku.
  17.6.2003 14:36Petra
  DášaP:
  Na odkazu zde už se pracuje, musí to zařídit Ucho. Ten dělá ty největší zásahy do struktury stránek.
  17.6.2003 14:41Pája
  Zdenka a DášaP: Před léty mi jeden veterinář řekl : " Morče je zvířátko, které snáší špatně i obyčejnou injekci ....., psa píchnete a pomalu o tom neví ..... morče mi může zkolabovat na stole i po obyčejné vitamínové injekci ..... chovatelé mi pak nadávají ..... ."
  17.6.2003 14:51Petra
  Pája:
  To je divné. Já bych neřekla, že jsou morčata takoví cimprlíni. Spíš hodně záleží na tom, jakou mají důvěru k lidem. Jedna morčulka, která se u mě narodila, mi natolik věřila, že když jsem ji poprvé koupala, tak se jen s mírným zájmem podívala na vodu a nechala se sebou dělat co se mi chtělo. Většinou se mi morčata snažila z vany vyskočit. No a myslím, že když jde o ochočené morče, tak takové riziko, jako je např. úhyn po injekci, nehrozí.
  17.6.2003 15:03Dominika
  Ovsem kdyz mi predepise veterinarka Ektodex, ze mam morce tim patlat cele, ono si to olizuje, ja jsem v klidu, protoze predpokladam, ze je s tim pocitano a ono mi umre mesic po koupi v prisernych bolestech a place a narika, tak to uz je 100% vina veterinare. Ataky si rikam, proc jsem ji tim patlala, ze mi nedoslo, ze to smrdi jako organofosfaty a ze jsem na to mela prijit, ze to nesmi lizat.
  17.6.2003 15:06Zdenka
  paja+petra: tak jak na tom byla tama samice nevim, ale Andak si nechal prohlidnout zadni stolicky, i nam je ukazal a pri RTG lezel na boku a nevzpouzel se, kdyz mu dam neco v strikacce, tak to hold vychlemta, trebas mu to pomuze, drapky strihame tak, ze ho polozim na zada a postupne beru jednu za druhou a koupani ma ted moc rad, protoze jednou kdyz mel zanet na pindikovi a mel ho vystrcenyho a asi ho to i bolelo, tak jsem ho nalozila do hermankovy koupele a po dvou koupelych se mu to vylecilo uplne, tak zjistil, ze ta voda je dobra vec ;o)
  17.6.2003 15:34DášaP
  Pája: Chicca možná právě dorazily ty injkekce, to byla asi malinko chyba. Totiž dostal jednu tu rozpouštěcí na ty kamínky, pak antibiotika a poté ještě asi dva kubíky glukózy na posílení. Jenže ty se mu dávaly na třikrát a to už bylo asi moc, mě to pak taky napadlo, že pět injekcí mu asi nedodalo života. No alespoň jsem moudřejší pro příště. Taky mě teď napadlo, že měl dostat nejdřív tu glukózu, pak jsme třeba mohli dělat rentgen a pak se k němu vrátit. No jo, po bitvě je každý generálem a v tu první chvilku v ordinaci ještě nevypadal tak strašně. To jsem ještě věřila, že se po injekci sebere a večer bude v pohodě. Já mám asi trochu problém s tím, že ještě nedokážu odhadnout, jak to s nimi jde rychle z kopce, že když je jakžtakž v pohodě, tak za hodinu už může být po něm. No jo, tohle se člověk jinak než zkušenostma nenaučí.

  Zdenka: ta moje potrhlá angora by snad taky vyskočila i z vany, naopak když jsme prvně koupali Honzíka, choval se jak nějakej milostpán, kterej nás má právě k tomu účelu, abychom ho opečovávali:) Našampónovat, umýt, vyfénovat, on se v tom úplně vyžíval:) ale je možné, že na to byl zvyklý od chovatelky.
  17.6.2003 15:36Pája
  Všichni:
  Když už je řeč o tom koupání. Tak docela zajímavé je ,že ve všech knížkách o chovu morčat co jsem četla ( a bylo jich dost) psali, že se morčata nesmí koupat . Dobrý co ?!
  17.6.2003 17:07Petra
  Zdenka:
  To je srandovní, s tou heřmánkovou koupelí. ALe taky se mi stává, že když zvířetui něco je, tak chápe, že mu chci pomoct, a podrží.
  17.6.2003 19:37Marťa
  Všichni: Mám teď doma těhotnou Faťku :-) a četla jsem v knížkám že těhotnejm samičkám prospívá trocha mlíčka, ale bojim se , aby z toho nedostala průjem.
  17.6.2003 20:20destenka
  Ahoj. K tem veterinarum: Ja jsem byla u doktora v Jinonicich a ten mi rikal, ze morcata nikdo nechce moc osetrovat, protoze se na ne staci krive podivat a kazdy se boji. Ale prohlizel ji dost svedomite, tak na nej spoleham, kdyby neco. Zkusenost z krize s nim nemam, jenom se psem a tim se tedy zabyval hodne (mel nejakou zvlastni chorobu, takze infuze kazdy den atd.) a ted je zdravej. Jmenuje se Santar, tedy ten doktor. Ale kdyz slysim ty spatne zkusenosti, mam z toho hruzu. A ke koupani: Nikus je pri koupani primo hystericka, musim se na to svliknout, protoze jsem pravidelne cela mokra. Dokud koupu brisko, je to v poho, ale jak namocim hrbet, bojuje. Tak myslim, ze v tehotenstvi bude radsi spinava :-)
  17.6.2003 20:22Vendula
  Marti, vůbec se neboj jim ho malinko dávat, můžeš ovocný jogurt dle chuti morčat, dobré je natáhnout trošku do stříkačky, Zdenka říká, že se takhle naučí, že se ze stříkačky nehrnou jen hnusné léky, ale i dobrota. :-) Ale jen malinko. :-) Zdenka ti o tom poradí líp, já to ještě nezkoušela.
  17.6.2003 20:32destenka
  Vendulo a myslis, ze by to opravdu mely tehotny pit/jist, tedy jestli je to pro ne dulezity? Nevim proc, ale ty mi troubove veskery morceci dobroty vcetne jogurtu nejedi. No ale mliko jsem pravda jeste nezkousela.
  17.6.2003 20:36Vendula
  destenka: Já si myslím, že troška mlíčka/jogurtu těhulce neuškodí, ale je to jen můj názor, až tu bude Zdenka, určitě napíše víc a líp.
  17.6.2003 21:23Dominika
  Moje Eli miluje jahodovy jogurt. To by se ulizala, zato Milly k tomu cuchne a je konec.
  17.6.2003 21:28LucieV
  Ahoj,
  malí již pěkně rostou, jsou fakt jak ,,medvídci". Ale mám strach, že je neprodám a budu je muset dát do zverimexu. Doufám, že na Propetu najdu zájemce.

  Zdenka : Tak jaké to bylo v německu , Napiš prosím SMS !
  Míša : Děkuji za radu. jak se má Bessy ?
  17.6.2003 21:39chovatel Michal
  Pája:Mám toho vícero a mám to psané u svého nicku,....
  Helena: Jo Natálka se má skvěle ostatně jako všechny zvířata u mě,....
  Všichni: Mé KONEČNÉ NEZVRATNÉ ROZHODNUTÍ JE ODEJÍT ODSUD A UŽ SEM NEVSTUPOVAT,...neptejte se mě proč,....SBOHEM,....
  17.6.2003 21:54NeRa
  hmmmmm.....jak se tady koukam, tak se tady clovek tezko prida do konverzace, co?;)Skoda ze tady neni nikdo z Brna!!K tem veterinarum u nas sem mela hodne spatne zkusenosti z veterinarem co bydlel nejbliz!!U vsenek rtek ze so uto lupy a u nadorku na ocich u mladete rek ze jesli se to nezlepsi do tri dnu tak na utraceni!U obou dvou mi pomohl muj jinej veterinar:)

  No tak zatim ahoj a mejte se tady pekne!
  Mimochodem ČSCH v Brne chysta vystavu drobneho zviractva a pote aj specialne pro morcatka nekdy v zari nebo tak!Info potom napisu sem nebo na stranku
  http://www.morcatko.aktualne.cz
  17.6.2003 21:58Vendula
  NeRa: Z Brna je Helena, ale ted nemá čas na chat. :-)
  18.6.2003 07:52DášaP
  destenka: se Santarem (teda aspoň myslím, že to byl on) mám dobrou zkušenost, že nám vyléčil to nemocné očíčko u šeltiáčka, ale i horší, že nevyléčil toho prvního texlíka, co umřel. Tedy že řekl, že to nic nebude a ono bylo. Později jsem se dozvěděla od známé, která chová pejsky šarpeje, že se to stává i štěňatům, že jak moc hltavě sajou, tak to mléko vdechnou a pak se dusí. A takhle malinká nemají ještě sílu to vykašlat z plic ven. A to přesně si myslím, že měl ten malý texlík, protože se mu u čumáčku chvílema dělaly skoro bublinky. No on by se asi nejspíš zachránit nedal, to je mi jasný, ale chtěla bych to slyšet od veta a ne aby mi řekl, že to nic není. Ale zrovna na téhle klinice myslím moc morčátkům naklonění nejsou.
  - - - - -
  NeRa: proč by ses nemohla přidat do konverzace? stačí to tu chvilku sledovat a pak už se zorientuješ a určitě najdeš nějakou spřízněnou duši
  i když já jsem se třeba do dneška netorientovala, kdo je to ten Chovatel Michal, který sem pořás s velkou slávou píše o svých morčulkách, přidává fotky a pak zas najednou uraženě odchází, že už sem nikdy nepřijde
  18.6.2003 07:56Dominika
  DasaP: Neznas pozadi, ktere Michala vede k temhle dopisum.
  18.6.2003 08:04DášaP
  Dominika: no to je mi jasný, že neznám, jen by mě zajímalo, jestli ho tu někdo zná, jestli jsem mimo jen já, nebo i ti ostatní
  18.6.2003 08:06Libb
  DášaP:
  Neboj, pár lidí ví... co je Matrix... :-) A většina lidí je mimo :-)
  18.6.2003 08:18Pája
  Všichni:
  Obhlížela jsem v katalogu suchý šampón pro morčátka . Láká mě to vyzkoušet. Nemáte s tim někdo zkušenost ? Jelikož mám teď morčulky hodně venku jsou dosti špinavé, ale nechci je moc často máčet aby se nenastydly.
  18.6.2003 09:13DášaP
  Pája: to jsem ještě neslyšela, a v čem to spočívá? něco jako koupací písek pro činčily?
  18.6.2003 09:30NeRa
  Hmm......mozu se zeptat jaky smapony pouzivate na morciky????Ja mam jakysi pro perske kocky s norkovym olejem pac u nas teda jeste snad nic specialne pro morcatka neni!!Ale je to dobry!Maji po tom hezky jemnouckou srst a taky se jim vubec nezacuchava!!

  Suchy sampon muze byt dobry!!Ja vim ze u lidi je to takovy ze to spis jen ty vlasy odmasti ale uze by to vycistilo to tedy nevim!!A taky po nem casto zustava zbytek toho prasku,ale kdo vi...!!!

  Pája: existuje nejaky katalog s potrebama pro morcule??
  18.6.2003 09:34Míša
  NeRa: Já jsem koupila šampon pro citlivé a alergické děti, je bez parfemace a bez obsahu mýdla. Umývá celkem dobře a morče potom moc krásně a tak přirozeně voní. Žádný jablko nebo med, prostě voní čistotou :) Jednou se mi ten šampon dostal do očí a vůbec neštípal, takže myslím, že nebude dělat problémy ani morčátku, když se náhodou dostane do očí.
  18.6.2003 09:36Era
  Dominka:pozadi prichodu a odchodu chovatele Michala zna asi jen par lidi a mezi nimi by to melo zustat. Do diskuze o morcatech osobni spory nepatri. Zucastneni maji urcite sve soukrome e-maily. Byla by velka skoda otravit toto prima morceci forum hadkami nekolika lidi. Nas preci spojuje laska k morcatkum a proto bylo i tato stranka urcite zalozena.
  Pája:Suchy sampon pouziva kolegyne kdyz jde na vystavu se svymi persankami, ale jen na urcitou barvu. Ted bych lhala, kdybych rikala, ze na tmavou nepatri, nebo naopak na svetlou....Ale kdyz clovek nejde zrovna na vystavu, za vyzkouseni by to urcite stalo.
  18.6.2003 09:38Míša
  Chovatel Michal:
  Pokolikáté už? :) No nic, měj se krásně. A zrovna ses tak krásně rozepsal ve vizitce. Často čtu diskuzi přes wap, kde se vizitka vždy vypisuje, a přečíst tu tvoji, hmmm, to potom kilobajty lítaj :)
  Hodně štěstí tobě i zvířectvu.
  18.6.2003 10:05Veronika
  NeRa:
  Nejradši používám šampón zn. Akinu - s citronovým olejem. Srst je krásná. Jednou jsem si (kvůli velkému znečištění) dovolila vykoupat morče obyčejným mýdlem - výsledek - srst se zacuchávala, bez lesku, no prostě hnus.
  Era, Dominika, Michal:
  Diskuze bez osobních názorů a zkušeností není diskuze. Samozřejmě, že může být v rámci slušného chování, ale to už je na každém z nás. I když jsem si s Michalem vyměnila pár ostřejších slov, musím říct, že i on mě něčemu naučil. Např. když jsem ho odsuzovala za to, že nechává samice neustále se samci, tak jsem zjistila, že někteří chovatelé to praktikují také (mění pouze samce). Poradil mi knížku s genetikou, kterou jsem sice ještě nesehnala, ale vím co hledat.
  K Veterinářům:
  S morčátky jsme (naštěstí) moc příhod neměli, ale se psem mi připravila "pěkný zážitek" paní doktorka z ordinace na Skalce (jméno ani přesnou adresu nevím). Myslím, že nově příchozího majitele potencionálního zákazníka vystraší hned v ordinaci vyvěšený ceník.
  Byla jsem tam 2x, jednou s křečkem a jednou jsem tam šla s Natálkou, která si na přilehlé louce narazila nohu. Za dvě injekce si řekla něco přes 300 Kč a když jsem jí po ošetření řekla, že u sebe mám akorát 100 Kč, protože jsem byla na procházce a běžně větší obnosy nenosím, dostala se mi taková odpověď na kterou do smrti nezapomenu! Slíbila jsem tedy, že druhý den dodám zbytek. Druhého dne pár minut po otevření ordinace jsem potřebný obnos přinesla. Pí. doktor se omluvila s tím, že se jí to stává běžně a že jí pacienti neplatí. Tvrdila mi, že kdybych jí to řekla před ošetřením, že by se o ní taky postarala. (To jí tak budu věřit.) Na mou poznámku, že příště hned ve dveřích nahlásim kolik mám s sebou peněz se mi dostalo odpovědi, že to nemusím. Cha! Jestli nebude mým zvířatům téct krev z těla nebo jiné akutní hrůzy, nikdo mě už k té doktorce nedostane.
  18.6.2003 10:10Pája
  Ke koupání:
  Morče - M.Mettler : " Morčata se v žádném případě nesmí koupat,protože mokré velmi rychle prochladnou a dostanou zápal plic."
  Morčata - Schippers - žádná zmínka o koupání.
  Morče - Behrendová: "Morčata koupejte, jen bude-li to nezbytně nutné."
  ==================================
  Ve zverimexu jsem si prohlížela katalog kvůli kleci na křečka a náhodně jsem tam zahlédla (mezi potřebami pro hlodavce) suchý šampón pro hlodavce (byl na něm obrázek morčete), víc tam o něm nepsali. Pak nějaké speciální vitamíny pro morčata a přípravek proti nachlazení morčat. Dneska mi snad řeknou cenu a asi si to všechno pro zajímavost objednám.

  Nejlepší na srst zvířátek je prý obyčejné hnědé mýdlo jelen ...... Lepší než dětské šampóny jsou prý ty veterinární (kočičí a psí). Já používám kočičí s norkovým olejem. A norkový olej ve spreji na promaštění srsti (taky psí).
  18.6.2003 10:19Marťa
  Pája: Já suchej šampon na morčata mám. Je výbornej na rozčesávání. Stačí toho trochu nasypat na chlupy, vmísit a je to. Ono se ty chlupy jakoby rozčešou sami, je todobrý, akorát chlepy to úplně neumyje a proto je dobrý vzít morčátka občas ve vode. Doporučuju
  18.6.2003 10:31Pája
  Marťa:
  A jak často ho používáš ? Trochu se obáván, že v srsti přeci jenom trochu prášku zůstane a oni si ho oblíží a budou mít třeba průjem ? Není při požití závadný ? Třeba když si ho blízne těhule či mládě .
  18.6.2003 10:53Jolana
  Pája:
  jak tak o tom přemejšlím, byly by to asi krásný miminka Tvůj liláček a moje šeltie, ta barva!!
  Kdypak nejdřív taková samička může mít malý? V půl roce?
  Moc bych chtěla, aby byly kudrnatý!
  18.6.2003 12:40Pája
  Jolana:
  Samička může být poprvé připuštěna dle velikosti asi tak ve 4-6 měsíci.
  Ani nevím jaká je pravděpodobnost, že se se spojení texel a šeltie narodí texel .... asi 50 na 50 .
  Mrkni na králíky,napíšu Ti tam králičí dotaz.
  - - - - -
  Jolana:
  Mladší synek se asi zamiloval do Tvé starší dcery .... . Škoda,že nemůžu na chat .
  18.6.2003 13:01Marťa
  Pája:No já ten šampon používám jen když jke třeba, asi tak 1-2 krát za tři dny, podle toho jak sou špinavý a spíše ho dávám na zadek. Ten můj co mám doma je nejen pro morčata. Když se šampon rozetře tak úplně zmizí a nedělá žádný problémy. Nevím, možná by to těhulce nebo malejm mohlo uškodit, to fakt nevím, ale šampon se rychle vsákne a taky by neměl být závadný.
  - - - - -
  Pája: Myslím uškodit požití ( spapání) toho šamponu ne použití
  18.6.2003 13:14Jolana
  Pája:
  No ona je šeltie TG a její táta je texel TG,SG, to už je dost předpokladů, ne? Ale hlavně ta barva. Teď jsem v nějaký anketě viděla, jak velikej je zájem o jednobarevný, to by se taky mohlo podařit.
  Uvidíme, než jí bude 6 měsíců, třeba porušíš své přesvědčení a budeš mít ještě samce texlíka nebo merinka s víc předpokladama, snad si zbytečně nenalhávám, že ti dědové a babičky v rodokmenu mají na to vliv? Rozhodně po včerejšku u Tebe vím, že budu chtít ještě merinka nebo texlíka. Asi holku, vzhledem k místu.

  Pozdravuj Vojtu, jen bude muset překousnout větší věkový rozdíl, možná to nevypadalo, ale mojí starší dceři bude za chvíli 15!
  18.6.2003 13:26Zdenka
  add jogurt a mlicko:
  Ja davam tak jednou mesicne morculkam a cincilkam trochu jogurtu ve strikacce a oni si pak zvykli, ze ze strikacky nelezou jenom osklive veci, ale i dobroty a nemaj k ni odpor a bastej cokoliv v ni dostanou.
  Zkousela jsem ruzny jogurty a prichute a nejvic se osvedcil ovocny jogurt JOGOBELA s hruskovou, hruskovo-jablecnou nebo bananovou prichuti.
  Jogurtu dostavaj jenom trosku, prckove cca 0,5ml, velci tak 1ml, ale Lenny vychlemta 2ml a schani dalsi. Pri takhle malym mnozstvi to ma i dobry vliv na streva, pri vetsim mnozstvi nebo castym podavani muzete morcatku vyvolat prujem.

  Mlicko jsem davala prckum pri prikrmovani, ale ne normalni, ale Tatru (neslazenou) zredenou 1:3-4. Prcek ho dostaval kazdy dve hodiny i v noci a mamina ne tak casto. Pry to u ni povzbudi tvorbu mleka (rada od veterinare). Prcek vychlemtal ruzne a ten dostaval, co zvladal, mamina asi 2-5ml. Obycejne kravske mleko jsme nedavali a ani ho nedoporucujem (veterinar ho taky nedoporucuje). Zde je taky potreba davat pozor na predavkovani a zpusobeni prujmu. Kdyz dostanou prujem prckove, tak by meli dostat neco proti nemu, le mlicko dostaat porad, u maminy ji asi prestat na chvili davat mliko a pak treba zase zacit.
  18.6.2003 13:58Pája
  Jolana:
  Třeba to mimčo (merinka červená s bílou korunkou) budu dávat pryč. Ještě nejsem rozhodnutá .... jestli bude mít kudrnky jak Sluníčko (ten medvídek na balkóně co se Ti tak líbyl) tak si ji možná nechám. Ikdyž ta červená barva mě tolik neoslovuje .... to takhle lila nebo černá texlička .... .
  - - - - -
  Jolana:
  Čtvrtý samec opravdu nebude !
  Jestli má Tvoje šeltijka hodně kudrnatých předků, tak se snad nějaký medvídek povede. Ta barva bude překvápko nebo, že by nám tu nějaká odbornice poradila co se asi může narodit za barevné mimčo krémové šeltijce a lila (konečky mírně do béžova) texlíkovi ????
  18.6.2003 14:30Vakance
  Čau lidi, tak mi to tady po delší době zase chvíli maká. Sem si početla Vaše postřehy a zkušenosti.
  Co se týče mytí-Bublu sprchuju tak 1x za 7-8 týdnů šamponem pro kočky, který je antibakteriální. Nijak mu to nevadí, nechám ho pak lítat po bytě a on pěkně proschne:o) myslim že se mu to pak i líbí nebot má lehounkou srst:o))
  A k těm veterinářům: já jsem prostě taková, že bych raději jela třeba dál ale k dobrýmu (dám na zkušenosti) než někam blízko, kde bych toho nakonec mohla litovat. Mám kliku že je Palmovka celkem blízko našeho bydliště, ale u nás na obvodě je taky pohotovost a nešla jsem tam nebot všichni chválí Palmovku a tady(co se drobných zvířat týče) nemají dobrou zkušenost. Taky sem si myslela že nikdy veterinu nebudu potřebovat a bylo to dřív jak na nový šaty:O((( ale pomohli mi, dopadlo to fajn a nelituju postupu který jsem zvolila.
  18.6.2003 14:33Petra
  Pája:
  Ze spojení texel x šeltie budou:
  a) vše šeltie s TG
  b) nebo, pokud má rodičovská šeltie TG, tak budou půlka texlíci a půlka šeltie s TG.
  Opravte mě, zkušenější.
  18.6.2003 14:35Lucka
  Ahoj lidicky, ja bych se mela ucit, ale strasne se mne nechce, tak jsem prohrabla fotky, ktere se mne tady za posledni dobu nashromazdili a par jich strcila do alba. Zatim opravdu jen par...
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?trojka
  18.6.2003 15:12Petra
  Klece - na Libeňském mostě je několik bazarů s nábytkem a prodávají tam i různé klece za velice slušné ceny. Velikost asi 50 x 100 cm tak stála tak 600 - 800 Kč, přičemž normální cena je přes 2000. Takže moc doporučuju. Morčouni už se válejí v nové vaně od klece, vršek je složený a připravený na páteční piknik.
  18.6.2003 15:26Alička
  Lucka : ahoj, já jsem na tom stejně, snažím se učit a usínam u toho. Tvoje morčátka jsou moc prima.

  Petra : kdyz jsme u těch klecí - myslíš, že klec 100x50 stačí pro dvě morčata? Ja mam přesně takhle velkou (dala jsem za ni 2 500,- ach jo) a porad mám takový neodbytný pocit, že ti moji drobečkové potřebují víc místa ... tak je hodně pouštím po bytě ... a následkem toho likviduji hory bobečků :-)
  18.6.2003 15:35Jolana
  Tak kdo nám poradí, co se narodí lila texlovi a krémové šeltijce za barevný miminko?

  Pája: Buď dáme dohromady tyhle 2, ale kdybys uvažovala, že toho prcka-merinka dáš pryč, to bych byla asi hodně na vážkách, má krásnou barvu a kdyby vypadal jako Sluníčko?....
  18.6.2003 16:02Petra
  Alička:
  Ehm... já v tom mám tři morčata. A tvařila se včera při slavnostním vypuštění, že je to hrozně velký výběh a jestli se tam neztratí :-). Ale předtím byli v ještě menší bedně a to jsem je taky pouštěla. Krom toho je to dost nízké a mohou si vyskočit a odejít - Rozcuch to tak praktikuje.
  - - - - -
  Jolana:
  Já bohužel neporadím, v morčecích barvách zatím nemám jasno. Už to slibuju dlouho, že to nastuduju, zpracuju, uveřejním... tak mi věřte a buďte trpěliví. A netrpěliví to mohou zpracovat za mě ;-) a budou mít nehynoucí zásluhy.
  18.6.2003 16:40Míša
  Petra, Jolana: No myslím, že barvy morčat se nedají říct tak jednoznačně, je to obrovská věda a i zkušený chovatel občas jen "tipuje". Každopádně to bude velmi zajímavé spojení :))
  18.6.2003 19:32Lucka
  Alicka: Ja mam taky klec 100x50 a myslim, ze Bery s Traminkou jsou tam moc spokojene a navic tam zrejme casem pribude Buffy. Myslim, ze je to v pohode. Samozrejme, ze je taky denne poustime, aby se pekne probehli.
  18.6.2003 19:33NeRa
  Zdenka: ještě nedošel BHoženčin rodokmen!!!Je to možný???Dala bys mi znova llink, kde ho máš na těch stránkách a tak!!Už zase nemám adresu na tvý stranky;)!!Dík předem....
  18.6.2003 20:17Marťa
  Neznáte tady někdo chovatele pana Jana Tomšů a nemáte na něj nějaký kontakt?
  18.6.2003 22:38NeRa
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=22 -->už mám tady album:)
  19.6.2003 08:04Pája
  Jolana:
  To 6 denní mimčo = červená merinka s bílou v korunce je samička. Jestli ji budu dávat pryč tak Ti řeknu. Jsem ráda když se dostane do dobrých rukou. Její matka má PP, ale není registrovaná. Kopie PP otce mi ještě nepřišla, ale je to prý nějaký supr meriňáček červený s bílou v koruně od p.Skopalové .... . Tak se možná merinka vyvede jak Sluníčko .... . Uvidíme.
  19.6.2003 08:51Jolana
  Pája:
  Tak to jsem zvědavá, jak se rozhodneš, ale líbila by se mi moc. Ale jak že je to s těma rodičema?
  Mamka byla ta veliká světlá v obýváku, ne ta na balkoně / Sluníčko/ a taťka byl půjčenej "k výrobě miminka"?
  Zatím zpracovávám rodinu, děti samozřejmě řvou JO!
  19.6.2003 08:54Alička
  Lucka a Petra : tak to jste mě uklidnily. Ja s chovem teprve začínám, takže v tom ještě trochu plavu. Jenom mám odpozorované, že čím více místa morčátka mají, tím legračnější kousky provádějí. Nejraději nám probíhají pod nohama, když sedíme na zemi. Když je pustíme, vyskakují do vzduchu a vyhazují přitom zadečkem - na nějakých anglických stránkách jsem našla, že se tomu říká ´popcorning´ :-)))
  19.6.2003 09:19RadanaZ
  JOlana: krémová x lila argente mohou dát obvykle zlatou aguti,ale i černá, příp. krémová, červená- záleží, na co štěpi, lila argenmte je vlastně zlatá aguti s červenýma očima( pokud je červený tón světlejší, byla by to v tmavookém provedení šedá aguti atd, event by mohl být podklad čokoládový. to by ale červenooké morče muselo být béžová argente )-- pokud by tmavooký rodič štěpil na červenooké, může se ve vrhu objevit i červenooké ( vlastně vše- lila argente, lila, šafrán)
  Výsledek prostě bude stejný, jako při kombinaci zlatá aguti x krémová.Držím palce, ať se vrh vydaří!
  19.6.2003 09:37Jolana
  RadanaZ.:
  Dík moc za vyčerpávající scénář, ale prosímtě, jak a odkud se dá tohle nastudovat? Jak se pozná, na co štěpí? To záleží na předcích nebo na dominanci některého faktoru?

  Pája: Tak podle toho, co píše Radana by se nám z kombinace lila-krém mohla narodit zlatá aguti a to je barva, kterou bych chtěla ze všech nejvíc. Tak nevím, jestli to vážně nezkusíme.
  19.6.2003 10:45Pája
  Jolana a Radana Z:
  Tak nevim jestli jsem to špatně pochopila, ale Radana píše, že lila argente je vlastně zlatá aguti .... No moc se nevyznám, ale Liláček má k zlaté aguti dost daleko. Vždyť je celý celičký lila = šedomodrý a pár konečků chloupků má mírně do béžova, že ano Jolano, on je celý lila ? Nějak se v těch barvách nevyznám. Liláček má brášku zlaté či spíše oranžové aguti s červenýma očima z toho asi bude losové aguti . Už se zamotávám .... .
  Liláček má teď u sebe merinku buff (Amálku) a časem k němu připustím i merinku krémový šiml (Adélku) no a to jsou skoro stejné barvy co ta Tvoje šeltijka a tak se uvidí co se jim narodí. Ale jen tak to asi nebude, protože Liláček je ještě prcek a neví jak na to to to....
  Matka tý červený merinky je Sněhurka ta velká bílá modrooká merinka v obýváku. Koupila jsem ji již březí.
  Sluníčko ještě mladé neměla, teď jsem ji připustila k Modroočkovi (bílý modrooký texlík) . Jak byli spolu na balkóně .... Začínám mít sama zmatek ..... musím si všechno zapisovat do blbníčku ... chi chi.
  Za zkoušku nic nedáš. Připustíš ji s Liláčkem a časem třeba s Rubínkem, pak s Modroočkem ..... no a třeba se v Liberci časem u někoho najde i jiný kudrnatý ženich..... . Zkus dát inzerát do Tip servisu na červeného texlíka,merino apod. Sama jsem zvědavá jestli se Ti někdo ozve.
  - - - - -
  RadanaZ:
  Dobře jsi mě naladila ... lila,šafrán atd. Už se těšim na prcky.
  Můžeš mi ještě říct co se může narodit (plemeno a barva) texlíkovi lila (on je spíše celý lila než nějaké argente) a :
  1) bílé modrooké merince
  2) stříbrné aguti s bílou hladká s delší srstí "pološeltie"
  3) angoře stříbrné aguti s bílou
  Předem moc děkuji !
  - - - - -
  Jolana:
  No vidíš už přemýšlíš o dalšim morčeti ! Říkala jsem, že jsem nebezpečná ... kdo mě navštíví začne přemýšlet o chovu větší party morčátek než je jedno či dvě,tři,čtyři, pět .... schválně do kolika umíš počítat ... chi chi CHE!
  19.6.2003 11:17Jolana
  Pája:
  Já jsem pochopila / i když tomu vůbec nerozumím, jak je to možný/, že výsledek těch dvou , teda lila a krém může být zlatá aguti. Neuvěřitelné.
  A liláček je opravdu celý lila.
  Inzerát-nevím, vůbec nevím o nikom, kdo by se s tím v Liberci víc zabýval, takže buď budeš chtít dát pryč toho prcka merinka nebo zkusíme šeltii s liláčkem nebo si nějakýho červenýho / mám totiž radši černý oči/ merinka nebo texlíka pořídím. Ale samici, mě by to v obýváku neprošlo.
  A máš pravdu, je to jako kolotoč, jsem v pasti, začne člověk s jedním a když vidí, co s tím všechno jde a co by se mohlo povýst..... ale 3 bude maximální počet.
  Anebo bude krásný miminko od Sluníčka s Modroočkem? Bude! Ajéje.
  19.6.2003 11:28Michaela
  Pája:Máš nějakou www stránku, nebo album já chci taky vidět tvůj zvířetník a hlavně Modroočko, plosííímmmmmmmmm:o)
  19.6.2003 12:17Petra
  Alička:
  "Popcorning" sedí! To jsi našla skvěle. Píšu si to do slovníčku :-).
  19.6.2003 13:05RadanaZ
  Jolana:1/ pokud má to lila morčátko opravdu jinak zbarvené konečky chlupů, má aguti faktor- u červenookých se mu říká argente, to morčátko je prostě aguti, jak jsem již psala( zlaté nebo šedé nebo oranžové atd, ale vlivem vlohy pro červené oko -p- ta je recesivní proti černému oku,je celé světlé, ta vloha neředí totiž jenom barvu oka,ale také barvu srsti z černé je lila, z hnědé je béžová, červená zůstává stále stejná. 2/,obě odpovědi jsou správné, něco záleží na dominanci a recesivitě - to, zda budou mít mlˇáďata červené oči, tu vlohu by muselo mít i krémové morče, aguti faktor je dominantní nad jednobarevností, červená barva je epistatická , t.j. skrývá ostatní barevné - černé, aguti vlohy, pokud je od obou rodičů.
  Bílá je vpodstatě zředěná krémová, tak výsledek je podobný, jen se vše porunuje od červené barvy k bílé, mohou tedy vzniknout i albíni.
  Vše se dá vypočítat při znalosti vzorců pro jednotlivé barvy.
  19.6.2003 13:22Petra
  RadanaZ:
  Tak dnes máme přímo genetický den :-). Vedle jsem se do toho pustila na králících, ale konkrétně o morčatech jsem zatím nic nesehnala. Nedala bys mi, prosím, tip?
  19.6.2003 13:43Pája
  RadanaZ:
  Teda klobouk dolů ... až mám hlavu z té genetiky zavařenou....
  Mě překvapila Barunka . Od tříbarevné jsem čekala zase tříbarevné .... Ale lososové argente a lila .... koukala jsem jako puk.
  Jolana:
  Určitě než se bude moc ta Tvoje šeltijka (jak se vlastně jmenuje ? mám sklerózu) nechat připustit tak se u mě pro Tebe najde několik kudrnatých medvídků ...... . Teď čekám vrh od Jojo a Dodo (na balkóně ty stříbrné angory) s Rubínkem. Ikdyž má Rubínek TG asi tam žádný kudrnatý nebudou a ikdyby byli tak to budou mohéři ( kudrnatý angory = rozety po těle). Pak bude následovat vrh od pozor supr Sluníčka .... s Modročkem .
  - - - - -
  Michaela :
  Stránky mi zatím nejdou udělat ..... Ale pracuji na tom .
  19.6.2003 14:59Jolana
  Pája:
  Moc mě nezkoušej, právě jsem přivezla metrák hoblin pro tak asi 100 morčulí....
  Ale miminko od Sluníčka s Modroočkem.. To asi nebudu vědět, co dřív.
  Šeltie je Rebecca.
  19.6.2003 15:26Pája
  Jolana:
  A co ta Tvoje zverimexová tříbarevná (asi hladká obyčejná ?) samička , jak se jmenuje, jak je stará ? Tu by jsme mohly připustit s Modroočkem nebo s Rubínkem ? Ať není odstrčená, né ?! O odbyt mladých se neboj ... sama víš jak je občas těžké sehnat morče . Ve zverimexu je berou pořád . Sice je lepší dát morče rovnou novým majitelům, ale většina lidí morče kupuje spontálně když je ve zverimexu osloví a tak ho musí z toho "hnusného" zverimexu zachránit .... .
  - - - - -
  Jolana:
  Zrovna totiž potřebuji samičku pro Rubínka .... Obě angory budou co nevidět rodit a k připuštění je teď připravená pouze Adélka (ostatní odpočívají po mladých a tak) , no a tu chci dát Liláčkovi .... . Pomóc mám málo samííííc ... che.
  19.6.2003 15:46DášaP
  RadanaZ: ještě k těm genetickýmn vzorcům-přeložila jsem si z jakési německé knížky, co znamenají ty jednotlivé alely, snad správně, moc německy neumím, ale princip je mi celkem jasný. Jen by mě zajímalo, jak potom vypadá ten vzorec třeba u dvoubarevných zvířat.
  Mám doma samici bílo-zlatou aguti, pořád dumám, jakou barvou jí přípustit, aby z toho bylo něco zajímavého.
  Teď z jejího vrhu se samcem albínem (po matce čokoládě a otci stříbrné aguti) byli dva samečci - červený šiml s bílou a zajímavý sameček aguti s bílou. Bohužel jsem o něj v pondělí přišla. Ta aguti byla skoro bílá, snad malinký nádech do šeda a konečky byly něco jako světlejší čokoláda ( snad kuní?) Byl moc pěkný. Na břišku měl ještě červený flek a kolem těla bílý pruh. Ani nevím, jak by se to aguti mělo jmenovat.
  19.6.2003 19:44LucieV
  Ahoj zdravím,
  morčuláčci se maj fajn, o víkendu dám do alba new fotos !!!!

  NeRa : Jak vidím, tak jsi už tady taky !!! Moc zdravím ,tak tady si pořádně pokecáme. Nechtěla bys někdy o víkendu sejít tady na chatu ? jak se máj morčulky ?

  Zdenka : prosím, napiš mi nějakou SMS, prosím !
  19.6.2003 20:41NeRa
  Ahoj Lucko, no jasne uz sem tady!!Je dobry ze se vzdycky o fous mineme!!No tak se nekdy sejdeme!!Me je to fuk ...mam pevny pripojeni takze muzu kdykoliv!!Ale ted od soboty do uterka sem pryc tak treba pak!!
  - - - - -
  a lucko jesli chces tak ti muzui oskenovat tenn prazdnej rodokmen!
  19.6.2003 20:49LucieV
  NeRa : jo to by bylo fajn, mohla bs mi to poslat na ten můj mail, znáš ho, ne ?
  Moc dík !!!!!!!!!
  19.6.2003 21:07NeRa
  no jesli to nespecha tak byych to oskenovala az zitra a poslala taky zitra!!Pokud to specha tak to udelam hned!!!Zustan tady na chvili:)Nikdy to nestihnu!!!
  19.6.2003 21:29Lucka
  Cau lidicky, dneska jsem byla zase u kamaradky, ktere jsem pred par tydny vezla vsechny svoje "navstevniky" ( https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?navstevnici ). Vsichni se maji moc fajn a ta velka rozetka v pondeli porodila tri krasne prcky. Byla brezi jeste od puvodnich majitelu, takze nevim, kdo je otec, ale rozhodne to byl nejaky "prumerny", nejspis trojbarevny, rozetak. 2 mimca jsou taky nepravidelne trojbarevne (jedno ma hlavicku bilou a jenom kolem oka ma cerny flek - vypada jakoby dostal ranu pesti :-)))) a to treti vypada jako nas Ferda v rozetovem provedeni, cili se mu pravidelne stridaji zrzavy a cerny pruh. Musim rict, ze to mimco je ma pravidelnejsi a stejne velke oproti Ferdovi. Kdesi v knizce jsem vycetla, ze se tomu rika zelvovinove morce (mozna kecam). Zajimalo by me, jaka je pravdepodobnost, ze se takove morce narodi. Jako jestli muselo byt takove morce v predcich nebo jestli to muze vzniknout i nejak normalne.
  20.6.2003 07:42Pája
  Lucka:
  Želvovinové (červená s černou) je velmi časté zbarvení morčat. Hlavně u obyčejných hladkých nebo rozet. Vzácnější je už pravidelné střídání těch barev (jak píšeš). Genetiku morčat neznám, ale měla jsem želvovinového samce a ať jsem ho připustila s jakoukoliv barevnou samičkou vždy se narodili jeho naprosté kopie .... až mě to tak otrávilo , že jsem si pořídila dalšího samce , abych se dočkala mláďat i jiného zbarvení.
  - - - - -
  Lucka (RadanaZ) :
  Možná teď budu plácat nesmysly, když tak mě opravte. Ale mám takové podvědomí, že jsem někde četla, že želvovinová barva je červená s černou v jakémkoliv poměru nejlépe však 50 na 50 a tvořit ucelené tvary né aguti. Jestli se barrvné tvary právě tak pravidelně střídají jak píšeš, tak se jedná o morče japonské ???
  20.6.2003 07:46Jolana
  Pája:
  Jak jsem říkala včera, kdybys jí chtěla půjčit, klidně, ale já si na to zatím doma moc netroufám, na to množení a musím je pomalu zpracovat / doma všechny/. A navíc: ta tříbarevná zverimexová je taky malá, narozená v březnu, takže my prostě s tím připouštěním ještě musíme chvíli počkat.
  A to je možná dobře , protože mezitím uvidím, co se narodí Sluníčku, to bude muset být krása.

  A všimla sis, co má Rubínek v rodokmenu? Uplně stejný dědy i pradědy. Ty byly nějaký šikovný. A podle toho jek je velikej jsem myslela, že je starší /Rubínek/. Prostě se jim u Tebe dobře daří, jsou to takový obříci.
  20.6.2003 08:58Pája
  Jolana:
  Taky mě u Rubínka překvapila ta příbuzenecká plenitba. Jeho rodiče mají společného otce ..... . Někteří chovatelé to tak dělají. Taky mám některé samičky mírně příbuzné se samci , ale pouze jednu babičku .... .
  Rozhodla jsem se, že asi zruším chov angor. Rozety stejně moc nemusim a aspoň budu mít více místa na kudrnáče (texel a merina). Dneska nabídnu jednomu chovateli angor Bubu (ta velká černobílá angora v obýváku) a Jojo (ta jedna těhotná stříbrná angora na balkóně u Rubínka). Projevil o ně zájem, potřebuje oživit chov, ale nevím jestli se mu hodí barvy. Možná si k nim vezme i to mládě od Violky bílošedého samečka šeltii (ten prcek v obýváku).
  Dodo =tu druhou stříbrnou angoru si zatím nechám. Moc se mi líbý ta barva, tajně doufám, že se mi povede stříbrná texelka či merinka ....., ale to je utopie, protože rozety se dědí .... tak snad aspoň mohér (kudrnatá angora ).
  20.6.2003 09:12Jolana
  Pája:
  To je škoda, Bubu je úžasná.
  Já jsem si te´d uvědomila, že stejně to všechno budu řešit až koncem prázdnin, pojedeme na dovolenou a prostě tolik zvířat by mi ani nejhodnější tchýně nepohlídala.
  Mezitím se Ty rozhodneš /že jo?!/, jestli si necháš prcka merinka. Buď ho teda budu mít pak já
  / to jsem ale drzá, co?/ nebo pak zkusíme něco s mojí šeltíí. Je to jedno, kdyby pak měla miminka před koncem roku? Myslím kvůli ročnímu období.
  20.6.2003 10:08Pája
  Jolana:
  Možná se mi povede stříbrná texelka (merinka) z Violky a Modroočka ..... .
  Jak jsi mluvila včera, že potřebuješ větší ubikaci pro svoje morčátka, tak kdyby jsi je chtěla chovat jako já v terárkách tak Ti dám číslo na levného sklenáře . Terárko (jak mám ty dvě v obýváku nad sebou na stojanu) 100x60x v25 cm příjde na cca 700,- Kč a v něm můžeš chovat tři dospělé samičky (třeba dvě bez mláďat a jednu s mláďaty ....). Jinak klec 100x50x v45 cm seženeš ve zverimexu na Sokoláku za 999,- Kč (ta taky stačí pro 3 morčule). Nebo se dá koupit jenom ta umělá vanička (spodek) ke kleci za 500,- Kč ve zverimexu v průchodu Moskevské ul. a Rumunské. Ale s té Ti temperamentnější morčule budou možná utíkat, protože má výšku asi jenom 15 cm. Použité klece na inzerát se občas dají sehnat , ale je to slabota ..... většinou nabízejí malé a draho.
  - - - - -
  Jolana:
  Jestli si ten chovatel vezme aspoň jednu velkou angoru, tak si tu červenou merinku nechám ..... Ale neboj Určitě bude "medvídek" od Sluníčka nebo Amálky atd. .
  Když chováš morčule v bytě tak je vlastně jedno kdy je necháš připustit. Já připouštim po celý rok.
  - - - - -
  Jolana:
  Tak malá červená merinka asi zůstává u mě..... . Bubu i Jojo se líbyly a tak si je obě vezme (šeltii samečka ne) , už teď mám výčitky ..., ale pravda je, že jsem si je stejně moc nebrala na mazlení ..... "medvídci" je zastínili. Nový majitel preferuje zas angory . Jinak projevil zájem i o nějakou případnou kudrnatou samičku ...... .Takže už beru záznamy ....chi chi.
  20.6.2003 10:18Jolana
  Pája:
  Takže uvidíme, jak to bude s Tvými miminky a já to pak vyřeším raz dva s ubytováním, budu nenápadná..... a najednou budou doma. Merinka nebo malý Sluníčka.
  Dík za tip na akvárka, před nekolika dny tady někdo mluvil o úžasných klecích v bazaru na Libeňském ostrově, bohužel trochu z ruky, ale něco seženu. Spíš asi klec nebo "bednu" než akvárko. Do kuchyně mi to víc sedí.
  - - - - -
  Pája:
  Tak ahoj malá červená merinko!! To je škoda.
  Takže budem asi experimentovat s mojí šeltií, ale moc potřebuju červenou nebo buff holku!
  20.6.2003 10:29Zdenka
  Jolana: asi tak do 14 dni by se meli narodit buff nebo cerveny kudrnaty prckove, mozna sateni, urcite SG, zatim nejsou zadne zamluvy, tak az budou, tak ti poslu fotky. Ja do okoli Liberce obcas jezdim a kdyby sis pro prcka pripadne prisla na nadrazi v Liberci, tak neni problem ho tam dovist.
  20.6.2003 10:49Pája
  Jolana:
  Problém klecí a "beden" je, že když je nemáš na zemi nevidíš na morče. Jinak na chalupě používám na morčule i obyčejnou prádelní skříňku z nábytku universal (dostala jsem ji zdarma) . Zadní stěna je teďdno, jedny dvířka jsem dala pryč a druhé fungují jako odklápěcí stříška "budky" . Nijak jsem ji neupravovala (pouze jsem na dno dala lino) takže se moč dostane do spár a začne třeba časem zapáchat ... no tak ji spálíme a pořídim novou .Takových skříněk se lidé zbavují jen za odvoz.
  - - - - -
  Zdenka a Jolana:
  Hele, Jolana dostane medvídka ode mě ! Chi chi. Teď vážně. Kdyby ses někdy chtěla Zdenko podívat na můj zvěřinec tak se ozvi, třeba zrovna nebudu na chalupě.
  - - - - -
  Jolana:
  A oranžová jako Sluníčko by se Ti nelíbyla ? Možná bude i červená koukala jsem, že Modroočko i Sluníčko mají docela dost červených předků.
  20.6.2003 11:26Jolana
  Pája,Zdenka:
  Samozřejmě není problém přijít na nádraží a k Páje to mám kousek. Takže to vypadá, že budu moct vyhlásit konkurs na: červený, zlatý aguti nebo barvu jako Sluníčko merinku nebo texlíka, samičku. To je hezký, když si budu moct vybrat. A ta merinka s bílou v korunce je snad nejroztomilejší!
  Já už se asi nedočkám!!!!!
  20.6.2003 11:59Pája
  Jolana:
  Něco mi říká, že budeš mít medvídka od Zdenky, medvídka od Sluníčka .... medvídka od Rebeky ....časem i červenou merinku s bílou korunkou od mojí merinky ....... no a k holkám se vyplatí jeden červený fešák ..... Che ché .
  20.6.2003 12:06Zdenka
  Jolana: no, asi na prelomu roku budeme mit uplne nepribuzny cerveno-bily fesaky ;o))
  20.6.2003 12:14Pája
  Jolana:
  Dneska jsem si ve zverimexu u Lípy prohlížela na "zverimexáka" docela slušnýho samečka - černé chlupy zakončené červenou (asi zlatá aguti?) taková "pološeltie" co Violka..... . Kdyby to byl texlík či merino tak nevim nevim .... .
  - - - - -
  Jolana:
  Vidíš nejen já, ale i Zdenka Tě pokouší ..... chi chi a máš to !
  20.6.2003 12:59DášaP
  Jolana: máme pěknýho červenýho merinka, možná by byl časem na prodej jako šéf harému tvých kudrnek;-)
  20.6.2003 13:19NeRa
  Já mám zase měsíc starýho červenýho texlíka!!Taky pěknej:)
  20.6.2003 13:21DášaP
  Jolana: promiň kecám, to naše je taky texloš
  20.6.2003 14:13Bajtik
  Mám dotaz. Má hladkosrstou morčici. Stáři 20 měsíců. Nemohou nastat problémy, kdyby až teď měla svoje první mláďátka ? Díky.
  20.6.2003 14:18Pája
  Bajtik:
  Jestliže je prvorodička morčete starší než 11 měsíců mohou při porodu nastat i závažné komplikace , až uhynutí samičky či udušení mláďat. Morčata se totiž oproti jiným zvířátkům rodí již vidoucí osrstěná a hlavně dosti velká.
  20.6.2003 14:20Bajtik
  Takže raději nepřipouštět.
  20.6.2003 14:31Pája
  Bajtik:
  To si každý musí zvážit sám..... . Samozřejmě, že komplikace nemusí nastat žádné, ale riziko tu je . Osobně si myslím, že je lepší raději připustit malou samičku (třeba i mladší 4 měsíců) než samičku starší než 1 rok. V přírodě samičky zabřezávají také velmi brzy. Samozřejmě, že odpovědný chovatel připouští poprvé samičku (dle její velikosti ) ve 4-6 měsíci.
  20.6.2003 15:05Jolana
  Dáša P.
  Ale když já asi budu muset opravdu zůstat u holek.

  Zdenka, Pája, Dáša:
  Holky, vy mě všechny hrozně pokoušíte, to se nedá vydržet. Já se vždycky nechám unýst.... Ale musím zachovat zdravej rozum a všechno to řešit po dovolený, tj. po půli srpna a kdybych do tý doby křičela, že chci červenýho nebo zlatýho aguti merinka /to je ten, co chci nejvíc/, tak mi řekněte , že žádnýho nemáte a žádnýho nedáte. Zachraňte mě nebo mám do prázdnin farmu!!!!
  - - - - -
  Alemusí to bejt holka!
  20.6.2003 15:07Pája
  Jolana:
  Taky jsem si ještě před pár měsíci myslela, že přeci můžu mít max. 1 samce a 4-6 samic ...... . Ale když člověk poprvé vidí ty "papírové" morčata a ještě k to mu medvídky tak je k neudržení .... Osobně bych nejraději měla od každé barvy min. 1 morče (merino,texel a snad i ty šeltie ...).
  20.6.2003 15:31Marťa
  Bajtik: Pokud je to morče ze zverimexu tak by to nebylo až tak hrozný. Šlechtěný morčata jsou víc náročná akdyž jsou starší tak maj čím dál méně oddálené kyčle a potom mohou nastat komplikace. Moje Faťa teď právě čeká první mladé a je jí 10 měsíců dle doporučení zkušené chovatelky, takže jsem ji připustila v osmi měsících. Tady hlavně záleží na váze ,aby mělo morčátko kolem 800 gramů. Pokud je morčice ze zverimexu, dalo by se o mladých uvažovat.
  20.6.2003 16:17DášaP
  Bajtík: moje zverimexová angora rodila prvně ve 13 ti měsících. Sama byla bez problémů, jedno z mláďat mělo pokřivenou packu, ale nemyslím, že by to bylo vlivem samice. I když, kdo ví. Každopádně ona sama to přežila v pohodě. Já tenkrát ani nevěděla, že musejí prvně rodit tak mladé. Ale u těch papíráků bych se možná bála, ti jsou choulostivější.
  20.6.2003 18:42Lucka
  Paja: Diky za informace.
  20.6.2003 19:17Marťa
  Všichni: jedu zítra na výstavu s Buckym ale ten je ted oskubanej. Je oskubanej jen na bocích na na zadku je má krásně dlouhý tak nevím je¨stli ty zadní chlupy ostříhat naebo je mám takhle nechat. Díky
  20.6.2003 22:30NeRa
  Ahoj lidi, milovnici kralicku mozna oceni tenhle link:)

  http://hoth.jmg.com.pl/~grey/flash/go.swf
  - - - - -
  P.S.:Pusti se kdyz rychle zatrepete:)
  21.6.2003 08:04Zdenka
  Na adrese http://kiwi.ms.mff.cuni.cz/~kukacka/obrazky/frankfurt/ jsou prozatim zmensene fotky z Frankfurtu, nejsou jeste roztridene a jsou bez komentaru, ale cas na komentare asi najdu az za dost dlouho, tak je uz uverejnuju.
  Pozor: fotek je pres 200, takze moc nedoporucuji modemarum.
  - - - - -
  jinak je tam vyfoceno i par bodovacich listku, u normalnich morcat a i u mazliku, ti maji bodovaci system, normalni maji slovni ohodnoceni.
  21.6.2003 08:54LucieV
  Aahoj,
  zítra dám do alba fotky ! Tak uvidíte ajk nám nezbedové vyrostli ! o:)))))))))))
  No, chtěla jsem se zaptat, jestli bude Beky čekat malý, když byla s ferodu u porodu, ale jen půl hodiny, já myslím, že to nestihnul jo obskočit, mo v to doufámmm !!!!!!!!!!!!

  NERA : Ahoj, nechci tě nějak popohánět, ale říkala jsi, že mi pošleš ten rodokem, asi nemáš čas, nevadím,kdyžtak mi ho pošle Zdenka. Zatim papapaa
  21.6.2003 09:33Lucka
  NERA: To je fakt supr blbustka :-)
  21.6.2003 20:26Petra
  Včerejší piknik byl moc fajn, morčata měla nad králíky početní převahu 11:4 :-). Právě skenuju fotky. Nějaké z digitálů už jsou na https://www.kralici.cz/alba.asp?piknik a https://www.kralici.cz/alba.asp?a=124 .
  21.6.2003 23:13Jája
  Petra:Fotky jsou moc krásný ! Hmm to byl čí sraz ? Morčat a nebo králíků ?:-) Já bych Jáju nikam netáhla ona je strašnej plašan:-(
  21.6.2003 23:58Vendula
  Petra: My se infiltrujeme všude...ale i když jsem tam byla nakrátko, bylo to skvělé, jsem moc ráda, že jsem tam byla. Snad se takováhle sešlost zase uskuteční!
  22.6.2003 13:04Dominika
  Tak jsem koupila holkam novou klec. Polopruhledny plast nema, nic podobneho se neda sehnat. Ale posudte sami, jaka je, mne semoc libi, ma i otevirani shora a v prislusenstvi je obrovska krasna napajecka.

  http://www.volny.cz/hexan/klec.jpg
  http://www.volny.cz/hexan/napajecka.jpg
  http://www.volny.cz/hexan/uzvkleci.jpg
  http://www.volny.cz/hexan/millysiuziva.jpg

  Je velika a holky maji interhotel.
  22.6.2003 18:28Bajtik
  Samička je bez papíru od bežné chovatelky mazlíku. Velka je dost a váží skoro 1Kg. Nevím zda to risknout.
  22.6.2003 20:21Šárík
  Ahoj:)
  Může morče třeně? Já nevím já jsem jí je totiž nikdy nedávala?!
  Po jahodách se může utlouct ale když jí dám třešni tak ohrnuje fousky:)!
  22.6.2003 21:19Zdenka
  Sarik: tresne muze, jen pozor na pecky, davat jim tresne bez pecek. Zname se stalo, ze si morculka "zapichla" pecku na zuby a nemohla ji sundat.
  22.6.2003 22:13Míša
  Ahojte, právě jsem se vrátila do Prahy, zpracovávám fotky z Velké Bíteše. Nakonec se tam sešlo morčátek docela hodně, asi kolem 50-60. Poprvé jsem viděla amerického cresteda v barvě šafránová - moc krásný!!! Ale morčata kvantitou stejně neměla na králíky, těch tam mohlo být ke dvou stovkám :) Michale, králíčky sem taky hodím :) tentokrát jsem fotila "najisto", pořadatel mi vybral několik nejkrásnějších králíků, které stálo za to fotit. Ale na Klárku žádný neměl :)
  23.6.2003 07:29Dominika
  Tak co, koukli jste na tu klec? Jak se vam libi? Holkam moc, me taky, obzvlaste ty dvirka zvrchu, konecne nemam seno vsude po podlaze, jak jse to prostrkavala pididvirkama.
  23.6.2003 08:05Veronika
  Jelikož jsem si nebyla jistá zda se připuštění Elišky povedlo, přestěhovala jsem jí zase k Royovi a Frodo je s malými kluky v dalším akvárku. Takže v plastboxu zůstaly Abia, Sonja, Fanynka a Popelka. Boje o první postavení v boxu svádí Popelka s Fanynkou. To je hrůza!
  Dominika:
  Klec je to pěkná, ale plastbox je plastbox :o)) Hlavně když se teďka ty naše potvory honěj, to moc oceňuju, že okolo nic nevyhazujou.
  Všichni účastníci Bíteše:
  Jak jste dopadli?
  23.6.2003 08:43Zdenka
  dominika: ja mam podobnou klec, jen s tim "vylepsenim" ze muzu sundat celou vrchni stenu a potom mam jenom ten plastovej spodek a kolem nej mrize, perfektne se s tim menipuluje a vyndavaj morcouni
  23.6.2003 12:34Dominika
  No holky se maji vyborne, jen by me zajimalo, proc lezi vzdy ve svem curacim rohu, cunatka :-))). Dvirka i ty predni jsou obrovska a krasne se v kleci manipuluje. Taky jsou draty vic od sebe nez v puvodni kleci a proto se i holky lip pozoruji. Myslim, ze jsem vybrala dobre. Vejde se akorat do toho mista, ktere je morcatum vyhrazene, klec je nizsi nez ta puvodni papousci a tak ani nepusobi tak moc velkym dojmem.

  Jinak Michal vcera ziskal cestnou cenu na krasneho bileho hermelinka modrookeho, ktery se jmenuje Ciko. Je moc krasny a uz je to jeho jubilejni desata cena. Podivejte se na nej, neni k sezrani?

  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/P6220052.JPG
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/P6220048.JPG

  A ma hrozne husty kozisek, je jako plysovej. Pry kouse, me nikdy jeste nerafnul a to uz jsem mu sahala i na vousky, coz nema rad, jen se ohnal.
  23.6.2003 12:45Marťa
  Fatě se narodili krásný dvě miminka!!!! Všechno dopadlo dobře Faťa i malý jsou zdraví!!! Jedno malinký je tmavší a druhý světlejší, to světlejší je pravděpodobně kudrnatý a to druhý rovný, ale ještě to nejde moc poznat!!! Zrovna jsem přišla ze školy tak du Faťu skontrolovat a ona mě takhle mile překvapí! Ještě ráno jsme ji vážili (Faťu) a měla 940 gramů. Malinký sou super!!! Huráááá
  23.6.2003 12:49Vendula
  Marťa: Moc moc blahopřeju k maličkým, at se drží a jsou zdraví, máma at odpočívá a všechno nej nej do života jim přeju. :-)
  23.6.2003 12:59PetraM
  Marťa : gratuluji k mláďatům a přeji hodně zdravíčka
  23.6.2003 13:00Marťa
  Vendula: Díky moc malejm to vzkážu :)) ted uz lezej teda vlastne jen faťa ( chodí teď hodně pít) a malý si lehnou a pak zas vstanou a vyváděj sou roztomiloučký :o))
  23.6.2003 13:53Jolana
  Dominika: klec je úžasná, ať Ti dobře slouží. Já mám stejnou, dá se jí odendat cela vrchní stěna a pak celá klec / všechny dráty pryč zkrátka/, ale pak je z toho nízká plastová bedýnka. Hobliny jsou v okruhu 30 cm. Je fakt, že se s morčounama dobře manipuluje vrchem.
  A moji taky často leží v čuracím rohu. Jak kdy, čunčátka.

  Všichni:
  Nemáte zkušenost s používáním "písku", takových těch speciálních kamínků, jak se sypou na záchod kočkám? Nedalo by se to použít u morčat nebo králíků? Choděj taky většinou do jednoho rohu, tak by se toho dalo využít.
  23.6.2003 14:17Lucka
  Dominika: Klec je supr, myslim, ze te za ni holky budou mit jeste radsi :-)
  Marta: Gratuluju k prckum, at se jim dari !
  23.6.2003 14:50Míša
  Marťa: Vše nejlepší malým broučkům do života!!! Ať jsou šťastní a spokojení!!!
  - - - - -
  Jolana: Taky mě napadlo nasypat Bessince do "čůracího" rohu pod piliny vrstvu kočkolitu, který dobře saje, ale pak jsem si řekla, že vybrat denně ten roh mi nedá až tolik práce. S kočkolitem bych to třeba tak často dělat nemusela, ale takhle mám jistotu, že klec je "hygienicky čistá". Přece jenom člověk neví, co se v tom může urodit za bakterie. Takže já nic jiného než piliny nepoužívám a denně čistím záchodek, celou klec cca 2* do týdne při jednom morčeti, ve dvou to bylo obden.
  23.6.2003 14:53Dominika
  No ja si vzdycky delam radost tim, ze neco koupim morculim. Je to divne, mam z toho vetsi radost nez ony :-))). I kdyz ted vypadaji spokojene. Ale jak behaji, tak dost dupou :-))).
  23.6.2003 16:09Petra
  K fotkám jsem přidala popisky a chtěla bych poprosit zainteresované, aby mi pomohli odstranit případné chyby, zejména ve jménech morčat.
  https://www.kralici.cz/alba.asp?F_piknik
  23.6.2003 17:19Zdenka
  Jolana: kockolit jsme zkouseli. Mame na nem cincilky, u morcat dobre sal, jen byl problem, ze morcaci se na nej vrhly a zacaly ho zrat, tak jsme jim ho radsi uz pak nedavali, asi by jim to nemuselo udelat dobre, ve vetsim mnozstvi sezrany nebo zrat porad.
  - - - - -
  marta: gratuluju k prckum, uz vis, co jsou za pohlavi?
  23.6.2003 17:28Marťa
  Všem moc díky za gratulace!! Malinký se mají k světu. Máme půjčenej digiťák tak budu mít foteček až až :))) Jsou nádherný a mamina má už zase chuť k jídlu :))
  23.6.2003 18:43Zdenka
  Tak mi prave volala Gabina, ze Katrinka umrela. Porodila 4 prcky, jedno bylo mrtvy, ale vylezla ji pry i deloha a tak s ni jela na Zahradni mesto a uz ji nezachranili.
  - - - - -
  Pro ty co byli na prvnim srazu, tak Katrina tam byla, buff merinacka, byla na pripusteni u Andyho a prckove jsou po nem. Zitra se jedu na prcky podivat, tak pak napisu vic.
  23.6.2003 22:45Míša
  Zdenka: Tak to je mi Katrinky moc líto. Doufám, že se podaří odchovat mláďata, aby měla po Katrin aspoň nějakého pěkného potomka.
  24.6.2003 08:57Pája
  Jolana:
  Králindám dávám do klece 100% bavlněné indické koberečky 80x50cm (co prodávají v Tescu jako předložky do koupelny ). Ve dvou rohách mají misky = kočičí WC s kočičí podestýlkou (většinou z finančních důvodů kupuji tu nejlevnější cca 5kg do 50,- Kč např. Mikeš atd.). Každý 3 den misky kompletně vymývám a písek dávám nový. (Prý nebezpečné bakterie = kokcidiózy apod. začnou bujet po třech dnech.) Kočičí písek pro králíky vřele doporučuji výborně pohlcuje pachy.
  U morčat jsem ho nepoužívala hlavně z finančních důvodů .... dokážeš si představit tu kupu písku co bych musela kupovat ... chi chi . Někteří chovatelé ho doporučují dávat jako spodní vrstvu podestýlky pod hobliny. Dobré jsou i ty papírové kuličky Asan . Jestli však morčata budou Asan či kočičí podestýlku žrát raději ji nepoužívej. Morčata totiž v přírodě žerou zeminu a tak se s velkou pravděpodobností do té podestýlky pustí. Žraní zeminy je pro ně občas prospěšné, po kočičí podestýlce by prý mohli mít potíže. Jestli nejsi spokojená s hoblinama zkus hrubou kukuřičnou podestýlku co prodávají ve zverimexu (10 l za cca 70 Kč). Při 1 až 3 morčatech a velikosti ubikace 100x60 cm stačí měnit podestýlka: jaro - léto min.2x týdně, podzim-zima min.1x týdně. Ideální je, ale ta výměna každý 3 den, kvůli těn bujícím bakteriím. Já už snad měnim každý den .... che .
  Mám terárka vysoká 30 cm a také občas musím okolo uklízet pár hoblin .... není to, ale tak akutní jako když jsem je měla v klecích .... .
  - - - - -
  Zdenka:
  Ach jo ! Držim prckům palce. Má náhradní samičku a nebo je bude zachraňovat uměle . Škoda, že jste tak daleko mohli by jsme je podstrčit mojí Violce .... , ale u Vás se určitě nějaká ochotná adoptivní matka snad taky najde. Až budeš vědět víc určitě napiš jak to probýhá, moc mě zajímá umělý odchov v "přímém přenosu ".
  24.6.2003 09:06Zdenka
  paja: no, nahradni matka se schani, ja bohuzel zadnou maminu ted nemam, jinak bych si je sem vzala. Gabina mela jenom Katrinku a jednu angoracku a samce.
  24.6.2003 09:48Pája
  Zdenka:
  To je škoda, mám zrovna dvě kojící mamky .... Sněhurka má jen jedno mimčo a Violka už vlastně taky jen jedno, tak by další klidně zvládly .
  24.6.2003 10:21Lucka
  Zdenka: Kamoska ma kojici samicku. Prcci se narodili minule pondeli, ale jsou tri, tak nevim, jak by zvladala dalsi. A taky je to dost daleko - hodinu cesty z koleje. Pokud ale myslis, ze by to slo, tak se ozvi a muzem je tam odvezt.
  24.6.2003 13:54Jolana
  Pája:
  Děkuju za rady, zkusím to teda koupit králíkovi, je takovej disciplinovanej v tom čurání, uvidíme, jestli ti taky nebude chtít jíst.
  morčicím dávám hobliny a jsem spokojená, ale myslela jsem,že by to tak nějak víc pomohlo udržet čistotu, vymýt a vyhodit třeba denně a co je kolem jednou za 3 dny... Uvidím.
  A co dělá malá merinka?
  A kdy budou další miminka a od koho vlastně?
  - - - - -
  Všichni:
  Objevila jsem morčecí genetiku, www stránky mají hrozně dlouhej název, je to v angličtině, takže pro zájemce :
  http://www.sigissauhaufen.de/geneticsengl.html
  24.6.2003 14:08Zdenka
  Jolana: koukala jsem na tu stranku a vypada ta genetika zajimave.
  24.6.2003 14:33Pája
  Jolana:
  Merinka se má fajn a nedám .... chi chi .
  Další prcky čekám cca do týdne od angor Jojo a Dodo (ty stříbrné na balkóně s Rubínkem). Včera jsem je oddělila od Rubínka a šly mezi mamči. Rubínkovi jsem musela dát Adélku (krémový šiml merinka). Docela mě to mrzí, protože jsem ji chtěla dát připustit s Liláčkem, ale byla na řadě .
  U Sluníčka ještě nevim (je 36 dnů u Modroočka)= osobně poznám těhuli až mi to sama řekne = je jak sud a mimča už kopou .... což obvykle bývá tak 14 dnů před porodem. Jestli budeš chtít můžeš se klidně zase stavit, třeba až budu mít nějaké nové prcky. Mně návštěvy "cvoků" co já celkem vyhovují ..... .
  - - - - -
  Jolana:
  Samozřejmě, že Tvoje dcerky jsou také zvány ... klidně vezmi i manžela, ať vidí co ho čeká ... chi chi.
  24.6.2003 14:40Marťa
  Dala jsem do alba fotky malejch mrňousů od Fati kteř¨í se nám narodili včera je tam zatím málo fotek, ale později dodám. Adresa je: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=23
  24.6.2003 15:07Jolana
  Marťa:
  Ty jsou nádherný!!
  Pája:
  To je fajn, zase se domluvíme, holky nebudou celý prázdniny doma, určitě by na mě dělaly oči a tentokrát bysme opravdu šly s nějakým Tvým přírůstkem domů....
  Sluníčko s Modroočkem budou světlounký asi? No uvidíme.
  Budu teď studovat tu genetiku a pak všechno odhadnu. Možná.
  Manžela raději nechám doma, stačí, že povolil merinku. Tu budoucí. asi se už nedočkám.
  Ozvu se .
  24.6.2003 15:23Pája
  Jolana:
  No vidíš, že máš prima manžela ....
  Vlastně je velká pravděpodobnost, že mladé Sluníčka budou barevné jako ona, když je Modroočko bílý , možná nějaký šimlíci, buff a tak. Rodit bude, ale nejdříve až za měsíc .... možná trochu déle.
  Sněhurka je stejná co Modroočko (bílá s modrýma očima) a to mimčo merinka je kopie taťky = merino SG červený s bílou (Charlie z Orky chovatel p. Skopalová) .
  Závidim .... moji oba dráčci nebyli z domova v celku ani čtyři dny ..... .
  24.6.2003 18:35Marťa
  Jolana: Díky moc :o))
  24.6.2003 20:20chovatel Michal
  Helena a Dominika a Libor:
  Jukněte sem:
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/index.htm

  Nová klec pro Natálku+Edu+3prcky +8 co má Natálka v sobě:-)) Až se klec uvolní bude z ní dvougenerační bejvák pro Žofku s Kájou a Natálku s Edou,....
  Ten králík je tříbarevnej strakáč, od 1.1.2003 bylo v celé ČR registrováno pouze 24 mláďat !!
  Je to nádherné zvíře a asi toto plemeno zkusím,...
  Zbytek fotek je pokus o vyfocení mojich akvárek,..Jsou plná kytek valisnérií, co mi je dala Dominika, pavích oček co mi věnovala Dominika, dále zde plave 10 neonek co má doma v akvárku Dominika a tak jsem si je koupil taky, pak je zde k vidění ancistrus-ryba co mi jí dala Dominika a potom jsem koupil Razborky,Tetry černý a červený a na akvárku je právě Eda, aby to tu někdo neumazal, že to sem nepatří:-)) jukněte !:-))
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/Eda.JPG

  pááá
  24.6.2003 20:37NeRa
  Ahoj lidi, dneska sem se vratila s vyletu a privezla sem nasim "deckam" velkou naruc obili:)Moc jim chutnaloo!!

  Marťa:Moc pekni morcicci!!:))
  LuckaV: douzfam ze rodokmen na email prisel!!!Posilala sem ho jak sem slibila oskenovanej jeste nez sem odjela!!
  24.6.2003 20:53chovatel Michal
  Helena: 24.6.2003 v 20:00 foceno,...kdo je to ??:-))
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/koule.jpg
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/Natalka.jpg
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/Natalka1.jpg
  25.6.2003 08:21Jolana
  Všichni koho zajímá genetika:
  Včera jsem strávila několik hodin překladem z angličtiny. Genetika morčat. Ráda bych, aby koho to zajímá si to přečetl a opravil mě! Blbě se to překládá a možná tam mám zásadní chybu. Někdo tomu tady rozumí dost, myslím Zdenka a Petra.
  Tak tedy. Existuje 5 základních genetických faktorů, reprezentovaných vždy dvojicí genů, dominantního a rcesivního v různých kombinacích.
  1.faktor A pro barvu:3možnosti: buď aguti s tickingem na břiše nebo bez tickingu na břiše nebo vůbec aguti.
  2.faktor pro barvu: 2 možnosti: černá nebo čokoládová
  3.faktor: pro ředění barev: možností moc: černá ředí na lila, krém,bílá.., čokoládová ředí na červenou, buff...
  4.faktor: pro rozmístění barev, tedy skvrn a "distribuci"barev po těle, taky moc možností
  5.faktor: oči: černé nebo červené / v kombinaci s některou barvou rubínové./
  Budu studovat dál, ale:
  specielně pro Páju: z toho je jasný, že moje krémová a Tvůj lilák opravdu můžou mít černý miminko, zdálo se mi to neuvěřitelný.
  Uf! Kdyby tak existovala pořádná česká knížka, včera na četu někdo něco říkal o králíkářský genetice, ale není prej úplně uplatnitelná pro morčata.

  Pája: až budou děti větší, budou jezdit na tábor, jako moje.
  S malýma jsem taky nepoznala, že jsou prázdniny. A dík za tip na pána na seno, už jsem se s ním domluvila.
  25.6.2003 08:29PetraM
  Jolana :
  knihu Králíkářská genetika jsem zrovna včera byla koupit a to v redakci
  http://www.chovatel-radce.cz/index2.asp (informaci a adresu sem dával už dřív Michal), posílají ji i na dobírku, jen je problém je zastihnout, v redakci nebývají každý den
  25.6.2003 09:55Míša
  Jolana: Paráda!!! Díky :)
  25.6.2003 11:46Petra
  Jolana:
  Super, taky jsem to četla dnes v metru :-). Jen bych Tě opravila nebo spíš upřesnila co se týče té "dvojice genů dominantního a recesivního v různých kombinacích". Asi to bude delší...
  Takže: V určitém místě DNA, které se nazývá lokus, se nachází gen pro určitou vlastnost, v našem případě barvu. Gen je funkčí jednotka DNA a může mít několik forem = alel. V somatických (tělních) buňkách se vyskytují od každého genu dvě alely, které mohou být stejné (jedinec je pro daný znak homozygot) nebo různé (heterozygot). V případě, že se setkají dvě různé alely (heterozygotní kombinace alel), zajímá nás, která se projeví, tj. která je dominantní a která recesivní. V případě úplné dominance se projeví pouze dominantní alela a recesivní zůstane skryta. Při neúplné dominanci se alely vzájemně ovlivňují a výsledek je jiný, než jaký by měly obě alely v homozygotní kombinaci. Klasickým příkladem je křížení červeného a bílého hrachu, kdy hybrid kvete růžově. Jak jsem četla, vyskytuje se tento případ i u barev morčat. Tzv. kodominance označuje situaci, kdy se obě alely projeví a navzájem se neovlivní. Např. u krevních skupin se projeví jak alela pro A skupinu tak pro B skupinu a výsledkem je krevní skupina AB.
  Genotyp je soubor všech genů v organismu, tedy i těch recesivních, které se neprojeví, fenotyp je soubor všech znaků organismu, tj. to, jak vypadá třeba to morče navenek. Ze znalosti fenotypu nelze tedy vždy rozpoznat fenotyp (ale jsou i výjimky).
  25.6.2003 11:54Pája
  Petra:
  Šmarjá ! A co překlad pro lidi z IQ pod 150 ..... chi chi.
  25.6.2003 12:47Petra
  Pája:
  Čéče, vždyť já mám taky určitě pod 150 :-). A to jsem se tak snažila...
  25.6.2003 13:03Jolana
  Petra:
  Dík moc za doplnění. Tenhle začátek se mi tam trochu mátl.
  Dneska se mi podařilo zamluvit si tady v Liberci tu genetiku, tak snad potom to pochopím úplně.

  Pája:
  Až se uvidíme, budem si to společně snažit přeložit do pochopitelnýho jazyka, jo?
  25.6.2003 14:59Pája
  Jolana:
  Po 15 letém chovu mám už svoji genetiku tmavá barva přebije světlou a máš po študování.... chi chi No, ale s tim Liláčkem to bude fakt překvápko . No a co se např.narodí Rubínkovi (albín) a Adélce (krémový šiml) to fakt netušim .
  Kluci včera usoudili, že malá merinka je ten správný medvídek a tak si ji musíme nechat . Dali ji jméno Petruška.
  Včera byl doma řev kvůli Bubu ,měla jsem ji dneska i s Jojo odvézt k novému majiteli. Moc se mi do toho také nechce a tak jsem odvoz oddálila. Jojo je totiž hodně březí a tak ji nechám odrodit a odchovat ještě u mě a pak se uvidí .... . Nejraději bych si je nechala, ale pak zas nebude už moc místa na medvídky (které mám raději než angory). Počítám ještě s černou, lila , lila losos apod. .... a nemůžu mít více jak 12 samic.
  25.6.2003 15:28Jolana
  Pája:
  A kdopak tady neustále uklidňuje všechny, že můžou mít morčat, kolik chtějí?
  Ty že bys nemohla mít další? Já myslím, že určitě.
  Merinky je škoda, hezky "mi o ní pečuj", te´d zvažuju, že ještě radši budu chtít texlíka a možná s bílou , vždycky na fotkách vidím větší kudrnky než u merin, ale to nám s tím ta genetika zase zamíchá určitě.
  Věřím Tvojí zkušenosti s barvama, ale možná tmavá barva nepřebije světlou, já jsem to tak včera pochopila.... Petra by nám to určitě vysvětlila.
  Černý se mi taky líbí, ale to budu mít rexíka. Ach jo, ten můj to se mnou nemá lehký, ale když oni jsou tak sladký....
  25.6.2003 16:07Pája
  Jolana:
  Tady někdo mluvil o třech morčatech .... a najednou texlík a rexík a .... chi chi. Sluníčko je texlík a Modroočko taky. Modroočko kudrny a hustotu srsti nic moc. Sluníčko je supr. Amálka je merinka a tá má taky supr kudrny. Adélka ujde. Ostatní nic moc (však jsi viděla) taková hustá dlouhá navlněná rex ? Ale ta jejich srst se mi taky líbý. Docela jsem zvědavá jaký tip kudrnek bude mít Petruška . A nachceš do začínající sbírky i nějakou malou angorku, Jojo má břich jako sud .... určitě se tam nějaká holčinka pro Tebe najde ... chi chi. Však je uvidíš.
  25.6.2003 20:59NeRa
  Zdenka: myslis ze pujde zaregistrovat Bozenku kdyz ma teprve neco pres 400g???Asi ne, co??
  25.6.2003 23:41Zdenka
  Nera: no, muzes to zkusit, Gabinku chteli zaregistrovat uz jako dvoumesicni a to mela neco pres 350g.
  26.6.2003 07:40Jolana
  Pája:
  V tom případě určitě budu potřebovat jedno malý Sluníčko. No ale jak já to udělám, když potřebuju červený? Vyměním za rexíka černýho? Mám to ale starosti.
  Angorku ne, to prostě nejde, 3 je maximum, nemám tolik místa ani to nejde zvětšit a do obýváku mi to neprojde v žádným případě. Na angorky se budu dívat u Tebe.

  Zdenka:
  Jak se to vůbec udělá, když se chce morče zaregistrovat?
  26.6.2003 08:07Pája
  Jolana:
  Morčata se registrují od věku cca 3 měsíce. Registruje je myslím jen p. Skopalová . Musíš se sním domluvit a zajet za ní do Prahy nebo na nějakou výstavu morčat. Teď nevím jestli se, kvůli samotné registraci, musíš stát člen ČSCH ?
  Problém je, že se Ti může státi, že i morče které má to tzv. "před PP" od chovatele registrací neprojde ..... . Takže než se rozjedeš do Prahy tak si řádně naštuduj standarty plemen ... che .
  - - - - -
  Jolana:
  Až zas příjdeš na návštěvu tak Ti dám svoji
  "knihu" - "Jak pečuji o morčata" ... che , a tam píši i o registraci apod. . No a ústně Ti taky povím něco o klubu morčat ... mám pár zdrojů .
  26.6.2003 09:15Jolana
  Pája:
  Moje šeltie je příkladná, aspoň já jí tak vidím, celkem i opravdu krémová, to prej bejvá problém na výstavách, že krémový jsou moc tmavý.
  Taky mám knížky, ale oni tam toho tak moc nepíšou, tak jsem zvědavá na Tvoji...
  Dneska si jdu pro tu genetiku, hrozně se těším.
  Mohly bychom se vidět příští týden, potřebuju zas vidět tu Hromadu morčat.
  26.6.2003 10:40Míša
  Ahoj,
  je možné, aby březí samička měla něco jako u lidí "těhotenské chutě"? Už je čtyři týdny březí, najednou jí nejede brokolice, ale zbláznila se do suchého chleba a mrkve. Taky začala ofrňovat nos nad sušenými peletami, zato se pustila do zrní ... Setkal jste se někdo u březí samičky se změnou chutě?
  - - - - -
  Pája: Já myslím, že abys mohla mít registrované zvíře, je třeba být členem Klubu. Zdenčina kamarádka má morče Emila, ale protože ta holčina v době registrace Emila nebyla členkou Klubu, Emil se zaregistroval na Zdenku s tím, že později si to přepíšou.
  26.6.2003 11:18Marťa
  Míša: Naša Faťa měla taky šílený chutě a jak mohla mrkev tak teď jí vůbec nejí. Ani teď když jsou na světě a Faťa kojí chutě ji nepřestali. Zato teď jí tosíme každej den čerstvou trávu kterou miluje. Mrkev teď vůbec do pusy nevezme a ani jablko (a to ho měla docela ráda). :o))
  - - - - -
  Všichni: Přemýšlím o jménech holky a kluka vrhu A. Pravděpodobně by měli mít jména na písmeno A. Nemáte nějaký tip? Myslím nějaké jméno které není moc ušlechtilé, spíše morčecí :)
  26.6.2003 11:29Jolana
  Marťa:
  Tak jdu popustit uzdu fantazii.
  Kluk a holka po mámě Fatě : Aťa /Aťka / a Atík.
  A dál, holky: Ája, Amálka,Adélka,Andulka, Agáta, Aminka, Ajka.
  Kluk: Artemis, Artuš, Andy,Amis,Aldy,Amy.
  26.6.2003 11:41Alička
  Marťa - tak ja se taky přidávám ...

  kluk : Ali, Aki, Akim, Alánek, Alda, Arik, Astík.
  holka : Andělka, Apolenka, Aduška, Arinka, Anetka (Aňa).
  26.6.2003 12:17Dominika
  Anicka, Anastazie, Anezka, Astra, Alenka
  - - - - -
  Alzbeta
  26.6.2003 13:16Pája
  Kluk : Ambrož-mrož Holka : Alka-palka .... co to zas plácám.
  Jolana:
  Už se těšim, zas v úterý po 16 hodině ? Třeba Jojo do té doby "něco vyprdne" .... . Tváří se, že bude rodit každou minutu ....., ale takhle se tvářila i Barunka a porodila až za 14 dnů .

  Všichni:
  Dávám morčulkám tak jednou týdně stříkačkou (bez jehly) rovnou do pusinky vitamínový sirup pro děti Pikovit (1 dospělé morče cca 2 ml) ..... můžou se po něm utlouct .... nejraději by vymlaskli celou stříkačku .
  26.6.2003 13:27Míša
  Pája: Ten sirup mě zajímá ... zrovna jsem tu chtěla položit otázku, co doporučíte pro březí samičku za vitamíny ... Kde se to kupuje? V lékárně? Chci Bessince dodat trošku vitamínů, je teď strašně vybíravá a ze zeleniny jí hlavně mrkev, nad paprikou nebo brokolicí se ofrňuje, tak mám strach, aby měla dost céčka ... tak jí chci něco vnutit :))
  - - - - -
  Marťa: Zkus kouknout tady do jmen pro inspiraci ... já samozřejmě už taky nějaká jména od A pro budoucí mláďata mám, ale nebudu je zveřejňovat, jednou jsem tu nadhodila jméno Cesmínka a hleďte, hned jsou na světě dvě :))
  26.6.2003 13:59Jolana
  Pája:
  pošlu SMS, kdy to bude, chceme totiž malovat, tak ale jeden den v týdnu to bude určitě, snad i to úterý. Je to jedno?
  Škoda, že se miminka nemůžou chovat! Jojo je angora? Já už jsemz toho cvok.
  26.6.2003 14:40Pája
  Míša:
  Ano v lékárně. Před lety mi jeden veterinář doporučil takhle dávat morčulkám vitamínky.... . Rozhodně jim to neuškodí .... Dokonce se přiznám, že jim i dávám víc jak 2 ml ..... oni totiž chňapnou stříkačku a sají jak diví a než jim ji vyrvu z pusy tak toho vymlasknou více, mršky.
  Dávám jim i vitamix pro hlodavce (nebo Roboran H ) do zrní a do pití denně vit.C + týdně minerály.

  Jolana:
  Můžeš přijít i jiný den. Nemusí to být nutně v úterý. Akorát v pondělí se mi to moc nehodí.
  Jojo je ta stříbrná angora co byly dvě skoro stejné na balkóně u Rubínka.
  Malou Petrušku už si můžeš pochovat. Osobně sama prvních 14 dnů na malé sahám velmi vyjímečně . 7 dnů na ně nesmí mimo mě šahnout nikdo ,ani moje děti .... .
  - - - - -
  Míša:
  Ano v lékárně. Před lety mi jeden veterinář doporučil takhle dávat morčulkám vitamínky.... . Rozhodně jim to neuškodí ....Mají to místo mňamky....... chňapnou stříkačku a sají jak diví a než jim ji vyrvu z pusy tak toho vymlasknou více jak 2 ml, mršky.
  Dávám jim i vitamix pro hlodavce (nebo Roboran H ) do zrní a do pití denně vit.C + týdně minerály.

  Jolana:
  Můžeš přijít i jiný den. Nemusí to být nutně v úterý. Akorát v pondělí se mi to moc nehodí.
  Jojo je ta stříbrná angora co byly dvě skoro stejné na balkóně u Rubínka.
  Malou Petrušku už si můžeš pochovat. Osobně sama prvních 14 dnů na malé sahám velmi vyjímečně . 7 dnů na ně nesmí mimo mě šahnout nikdo ,ani moje děti .... .
  26.6.2003 15:20Jolana
  Pája:
  Uvidíme, domluvíme. Než je všechny pochovám....... Takže od úterka dál.
  26.6.2003 16:27Míša
  Pája: Děkuju, doufám, že to není na předpis :)
  26.6.2003 19:35chovatel Michal
  Pája počítej se mnou,..:-))):Kája+Žofka+jejich děti: Denis a Daník,...dále Natálka a Eda + Mamut,Sabinka a Nikolka a odedneška +6 prcků u Natálky,..:-))
  Pomóóóc sem podnájemník ve svém pokoji:-)))))
  26.6.2003 19:37Marťa
  Díky moc za jména beru si inspiraci :o)))
  26.6.2003 19:43Markéta
  Ahojky, jsem stálým návštěvníkem králičích stránek, ale můj zvířecí arzenál tvoří kromě králičí slečny už skoro 4 měsíce také malá morčice Píšťalka. Občas vás tu šmíruju, ale protože ještě donedávna jsem nestíhala ani králičí diskuzi, odvážila jsem se sem až teď. Chci se na něco zeptat. Pišťa je hrozný čuně, což je asi u morčátek normální. Jsem zvyklá na čistotnýho králíka, takže mě vždycky naštve, když chci pochovat Pišťulu a ona má po všech tlapičkách rozpatlaný bobky. Stává se mi to už nějak podezřele často, tak jsem se chtěla zeptat, jestli jsem tam cimprlich, nebo jestli to vaše morčátka dělají taky a popřípad jak to řešíte. Píšťalka má vypíchnutý očičko, takže jí několikrát denně musím kapat umělý slzy, takže někdy když spěchám, jsem na odchodu a mám třeba na sobě něco světlýho, tak je to vyloženě k vzteku... :))
  No, pro začátek možná trochu podivnej dotaz, ale moc ráda zkonfrontuji svoje pocity s případnými vašemi. Snad jsem se neuvedla jako trouba :)) Jinak je samozřejmě Píšťalka úžasná, obě jsou moje největší zlatíčka :))
  Díky moc
  - - - - -
  A tady je pro představu pár fotek. Je tam i králíček, ale snad to moc nevadí

  https://www.kralici.cz/alba.asp?Ema
  26.6.2003 19:43chovatel Michal
  Markéta: Morčata jsou poněkud nepořádnější,... a množí se závratným tempem,..napoprvé 3 napodruhé 6,..a pak se páníčku stěhuj z našeho pokoje:-))))
  Chce to častěji čistit a moc nekrmit okurkama a melounama po těch strašně čůraj,..:-(
  26.6.2003 19:46Markéta
  Michal:
  No, už uvažuju o nějakém potomstvu, když Ema pupíky mít nemůže. Ale stejně je to riskantní, přítel je nevyzpytatelnej. Navíc kdyby jich mělo bejt nějaký stádečko, ojoj... :))
  No jo, častěji čistit, této rady jsem se obávala... Ne, jasně, asi je to fakt. Čistim jim oběma klece stejně často, ale to je holt asi neudržitelný.
  26.6.2003 19:51chovatel Michal
  Často je jak často ?? Já je čistím obdemn max ob dva,...
  Jo jo já jsem taky nevyzpitatelnej,..dva páry a najednou báác a máme 14 morčat doma:-)))
  - - - - -
  Natálka a její 6 prcků !!:-))
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/index1.htm
  26.6.2003 19:57Markéta
  Michal:
  Ema má v kleci koberec, takže jí měnim obden jenom záchůdek, když tam je velkej binec, tak to jenom shrábnu a komplet celou klec včetně umytí a vyklepání koberce čistím tak jednou za tejden, ehm... Nekamenujte mě, probůh! :)) Vtip je v tom, že Píšťalka není ve svý kleci pořád - má volnej výběh stejně jako králík, aby se mohly kamarádit, takže hodně času tráví v Eminčině kleci a po různých skrýších po pokoji, takže po tejdnu ta její klec nevypadá tak hrozně, jak by se mohlo zdát. ALe kvůli těm bobečkům to asi budu muset nějak pořešit
  - - - - -
  Michal:
  Prcci jsou boží! Asi začnu vážně hledat ženicha! :))
  26.6.2003 20:01chovatel Michal
  Ten koberec se mi tam nezdá,..já radši hoblinky,...
  add.ženich: Eda se hlásí, má síly víc než dost:-)))
  - - - - -
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/P6260003.JPG
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/P6260001.JPG
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/P6260002.JPG
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/P6260004.JPG

  jdu se projít na Nuselák,...:-))) 14 morčat,..hmm Natálko ty zvíře !:-))
  Zatím pááá,..:-)
  26.6.2003 20:20Vendula
  Markéta: Pokud se ti koberec osvědčil, tak ho tam samozřejmě nech, ale čas od času ho musíš prát, ne? Já také podestýlám hoblinami, dneska jsme si od hodných truhlářů přivezly tři pytle. :-D Nádherně voní.
  Jinak s hovínkama na paculích se mi to stává, podle mne jsou to ta měkčí hovínka, která morčátka i požívají, občas se bobek nevyzpytatelně zamotá i do chlupů a to pak nastupují i nůžky (mám dlouhosrstá morčata).
  Píštalička je krásná holka a to jméno je geniální. Promin za zkomolení jména, nepíše mi to d, t a n s háčkem. :-(
  - - - - -
  Michal: Panebože a to se do ní opravdu VEŠLO? Já zírám. :-) Ale jsou srandovní.
  26.6.2003 21:44NeRa
  ty brdo 6 mladat!!tak to se nam stalo jen jednou..ale bohuzel to neprezila samicka:(Ale odchovala je jina kera shodou okolnosti porodila o dva dny drive jedno mlade!akze hup a najednou musela krmit 7 prcku:))))Teda ja taky podestylam hoblinama a ty bobky na pacinkach se mi moc nestavaj!!Jedine kdyz to maj hodne spinavyx a nebo kdyz maji mekkci bobyky!!Jinak ne!!Ja mam spise zase problem s padanim chlupu!!A to jak svina!!jakile mam cerny trciko a vezmu si do ruky Elisku, tak je v momente bily!!:))
  Ale jinak kralicek i morcinka jsou moc pekni!!Moje morce mi taky lozi po rameni;)
  26.6.2003 22:12Lucka
  Michal: Teda ziram, ziram... 6 mladat. Ale jsou nadherni :-))
  26.6.2003 22:27Markéta
  Vendula, Michal:
  Aby nedošlo k mejlce, my máme doma ty klece dvě. Ema má ve svý elký kleci koberec, kterej se nám moc osvědčil. Mám hodně nervózního přítele co se zvířat týče a hobliny se na králičí srsti strašně roznášely, což jsem vyřešila kobercem a Ema si na něj dobře zvykla. Má tam záchůdek, všechno klape a ten koberec buď peru nebo vyhazuju (kupuju zbytky). Píšťalka má malou klec, v který jsou hobliny, ale netráví tam většinu času, má volnej výběh a zvykla si na to, takže ve svý kleci je jen občas. Ale v Emískově kleci se jí moc líbí, je tam spoustu dobrot! :))

  Vendula:
  Ano, potvrzuju, jsou to ty měkčí bobky :) Píšťalka ti to ť odpouští :) Jinak Pišťa je takovej voříšek a má na zadečku delší chloupky, takže je taková legrační. Už jsem jí je jednou na Petřinu radu ostříhala, má je teď hezčí. Takže ty bobky má občas i tam a to pak ječí, když je chci dostat dolů, ale to se zas tak často nestává. Zkusim častěji měnit tu podestýlku a uvidim co to udělá.

  Michal:
  Nejsem proti ženichovi, ty máš zajisté jenom šampióny! :) Jen jsem to plánovala udělat v Kamenici, aby mě nikdo nemohl nařknout, že jsem to udělala schválně, musí to vypadat jako náhoda :) Což úplně přesně nevim jak to prakticky zařídit...
  - - - - -
  NeRa:
  Tam byla Pišťa ještě malá, teď už je jí kousek, tak už ta akrobacie není co bejvala :)
  26.6.2003 23:18Petra
  Markéta:
  Aby to vypadalo jako náhoda se ti povede ani nemrkneš! :-) Králíci jsou strašně rychlí. Morčata jsou v porovnání s nimi rozvážnější a navíc mají plodná období jen občas, což se o králících říct nedá. :-)))
  26.6.2003 23:26Markéta
  Petra:
  Ajaj, chceš říct, že bude Píšťala vybíravá? No, já jsem trpělivá :)
  27.6.2003 07:12Dominika
  Vcera, kdyz jsem uvidela Natalku obklopenou sesti mladaty na fotce, jsem se hrozne musela smat, protoze mi to prislo jako spousta brabenecku. vydavala jsem takove podivne zvuky, ze se nasi prisli podivat se slovy, zda to hykani je plac nebo smich :-DDDD. No je to teda uzasny, vsechny mladata jsou pry zdrava a Natalka je naprosto v pohode. Asi Michal strhnul rekord. Zatim mam stale pocit, ze Millynina nozicka je jen nahoda, ze byla nejak spatne v deloze a nozicka ji nemela kam rust, tak se ohnula.
  27.6.2003 07:40Jolana
  Pája:
  Představ si, že jsem našla nevěsty pro Rubínka a pro angoru, nevzpomenu si zas, jak se jmenuje. Mám kámošku, taky morčecí milovnici, má 2 samice, jedna stříbrná cosi jako aguti angora a jedna rezatá rozeta. Oběma jsou asi 2 roky. Vím, že by měly mít děti dřív, ale nebyla příležitost. Myslíš, že by některý z Tvých hochů chtěl takovou nevěstu?
  27.6.2003 08:39Pája
  Michal:
  No a pak, že méně znamená více ... che ché ! Škoda, že mi mašinka neukazuje fotky.... .
  Markéta :
  Nalepené bobky na nohách ? Při cca 15 morčatech najdu asi tak jednou týdně jednomu špinavou nožičku a to hlavně když běhají ve výběhu to znamená, když běhají na tvrdém povrchu (koberec,dlažba, lino apod. bobeček nemá kam "propadnout" joko v hoblinách a tak když na něj šlápnou a je měkčí přilepí se na nožku .... . Jinak doporučuji , častěji měnit podestýlku (ideální každý 3 den) a upravit jídelníček, aby neměla moc měkké=mazlavé bobky.
  Jolana:
  Che ché ... moji chlapáci berou vše co má .... raději to neřeknu. Takže jestli to chce Tvoje známá risknout, domluvte se a klidně přiďte spolu a třeba i rovnou s těma morčulkama = jestli jsou na sebe zvyklé bylo by lepší je neoddělovat.
  Snad Tvoje známá ví, že jí můžou (ale nemusí !) takhle staré prvorodičky i zemřít ?!
  - - - - -
  Jolana:
  Když si teď najedeš myší na moji přezdívku u tohoto příspěvku, měla by se Ti ukázat "bublina" s mojí zvířenou .... pro lepší orientaci. Mně se ta bublina neukazuje, protože mám nainstalován "poloviční" internet.
  Samce angoru nemám. Rubínek- šeltie,albín. Modroočko - texel, bílý modrooký. Liláček- texel ,lila-béžová ? argente , červené oči. Liláčka bych na připuštění teď nedoporučovala .... je moc malý. Můžeme jednu připustit s Rubínkem a druhou s Modroočkem . Teď jsou oba kluci na balkóně (mají klece vedle sebe= vidí na sebe) a tak by se ty holky oddělily jen z části. Na výběh bych je dávala společně. Doporučovala bych je nechat u samce tak 20 dní ať je jistota.
  27.6.2003 08:41Jolana
  Pája:
  Že můžou umřít ví, vysvětlila jsem jí to.
  A jak dlouho budou u Tebe?
  Nebo je Rubínek rychlík a spáchá to na místě?

  Markéta:
  Je to tak, jak říkají všichni. Bobíky jsou většinou suché a na nohy se tolik nelepí, jen po melounu a okurce, chce to hobliny a hodně. Taky to tam večer kontroluju a vyndávám zbytky, co po nich šlapou, zbytky trávy a ovoce.
  Čunčátka jsou spíš v tom smyslu, že čůraj a kakaj kam je napadne. nemaj svůj roh jako králík. Takže je to všude.
  27.6.2003 08:45Helena
  Michal to je zajímavý, že Natálka dává s Edoušem pořád ty stejný barvy,žejo?Jsou tam dvě snad kuní ^#%@$????, černá,černo-bílá...že se nikdy nestane, že by porodila světlejší..ale jsou krásní a děsně ji obdivuju,protože to musí být síla, tolik mimin no a držím Ti palce, ať těm všem najdeš domov,protože to bude taky pěkná práce:-)))))
  27.6.2003 08:48Pája
  Dominika a Michal:
  Tak Natálce velké ovace , taková máma si to zaslouží !
  Myslím, že rekord u morčat je sedum mladých . Pět mladých není nic až tak zvláštního. Šest už je mírná raritka, hlavně když se všechny mladé odchovají. Osobně jsem za 15 let ve svém chovu měla vrh 6 mladých pouze jednou a jeden prcek bohužel po pár dnech zemřel , byl poloviční co ostatní.
  Tak ať se Natálka i prckové drží !
  27.6.2003 08:55Vendula
  Chovatel Michal: Nejen ovace, taky nějaké pěkné ovoce. :-)
  27.6.2003 08:55Pája
  Jolana:
  Che Rubínek to spáchá třeba hned několikrát za sebou, ale holky musí být plodné ..... a ta jsou snad jen několik hodin po cca 14 dnech ..... Takže doporučuji nechat u samce těch 20 dní.
  27.6.2003 08:55Dominika
  Helena: O to se s Michalem postarame, rodokmeny pro ty tri uz mame vytisknute a pro tyhle budou stejne.
  27.6.2003 09:06Jolana
  Pája:
  Holky souhlasí, už jsem ji to odesemeskovala, už se těší, vysvětlila jsem jim, co je Rubínek zač, že mi málem sežral knoflík na košili, jakej je to divoch. Úplně se zatřepaly a příští týden je tam máš. Na termínu se domluvíme SMS, jo? Moc se těšíme, všechny baby.
  27.6.2003 09:12Pája
  Markéta:
  Vážně uvažuji, že pojedu v září na tu králičí množící Kamenici a tak se můžeme dohodnout na těch morčecích ženichách, které bych mohla přivézt pro Píšťalku ....., ale byla by to velká náhoda, kdyby se jim to tam během víkendu povedlo. ..... .
  - - - - -
  Jolana:
  Tak platí, už se těšim .... no a Rubínek ? ... to bude na balkóně rachot .... doufám, že večer na mě nepříjdou sousedi kvůli rušení nočního klidu ..... chi chi .
  27.6.2003 10:21Zdenka
  Tak mam par fotek prcku od Katriny a Andyho.
  Katrina - buff merino ( s pigmentem)
  Andy - buff s bilou v korunce merino saten ( s pigmentem)
  Prckove:
  Agata Berinela - zlata s bilou nohou merino saten (cervene oci)
  Andrej Berinela - zlaty merino (snad) saten
  Arnost Berinela - oranzovy (cerveny) texel saten

  ti prvni dva jsou uplne bez pigmentu, u toho posledniho nevim, ma bezove nozicky, takze mu asi pigment vyleze.
  fotky jsou zde
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?kukacka
  27.6.2003 16:44Lucka
  Paja: Kdyz jsem se bavila jsem s chovatelkou, od ktere jsem privezla Buffy a Mouvieho, tak rikala, ze kdysi kamaradce "vnutila" parecek morcat a uklidnovala ji, ze se vic jak tri rodi velice vyjmecne... narodili se OSMERCATA. Pry se na to tehdy jel podivat cely klub chovatelu morcat :-)))
  27.6.2003 20:16NeRa
  Lucka: osmercata???????Tak to bychtaky hned jela!
  - - - - -
  hele nechcete taky obcas nekdo pokecat na chatu na www.morcatko.aktualne.cz ;)
  - - - - -
  Hele vypadlo to na odpoledne jen me nebo i nekemu jinymu???
  27.6.2003 20:20chovatel Michal
  Lucka:Dííík to jsi mě uklidnila:-))) Natálka začínala na 3 , pokračuje 6-ti, takže příští sraz klubu je u mě jo ?:-))))
  Všichni: moje mraveniště je ready Natálka žere jako prokoplá:-)) včera 4 hlávky salátu !:-)
  - - - - -
  NeRa: Já jsem radši tady,..to mám v práci povoleno:-)
  http://kluby.quick.cz/klub.asp?klID=5939&k=7
  27.6.2003 22:11NeRa
  Michal: hmm....dobry;)TAk sem se tam taky prihlasila!
  Sem teda zvedava jesli bude mit devet:)To bych prijela klidne az z Brna:)
  28.6.2003 10:00Dominika
  Tak vam musim popsat, co se mi vcera povedlo s Elinkou. Ona rada cura pri pousteni na koberec :-(. Vcera zacala v me blizkosti curat, ja ji placla po zadecku se slo Eliiii neeeee, ona hbite vybehla, preskocila spodni cast klece dovnitr a docurala se tam. Takze ona presne vi, co se po ni chce, ale proc by to delala ze.
  - - - - -
  Jinak ten klub na Quicku taky doporucuju.
  28.6.2003 10:25LucieV
  Ahojjjjj Zdravím !!!!!!!!

  Po dlouhé době opět píši, já mám totiž střevní chřipku a je to dost nepříjemné, kvůli tomu nemůžu na Propet v brně, mě to tak štve. Ale co se dá dělat. aaani teď nemohu za mojema morčulkama, aby chudáčci nedostali průjem. Tak je táta chodí krmit, ikdyž je na ně alergický, že prý prci už pěkně vyrostli, jsou kulaťouncí a mají velké hlavičky, vypadají jak ,,medvídci".

  Marťa : GRATULUJUUU K novým přírůstkům. Jsou moc nádherní !! o:)))))))))

  Michal : I tobě !! Také blahopřeji. Moc pěkní !! 6 je teda dost.To musí být veselo !

  Pája : Stále říkáš, že se ti líbí kudrnatí morčátka, nechtěla bys ode mě ? moji jsou fakt medvídci.

  Zdenka : A teď se taky dívám. ty máš taky maly ? Moc pěkní. jací střapadí o:)
  28.6.2003 18:10Marťa
  LucieV: Díky moc! Prcci se mají skvěle. Faťa je vzorná maminka a pečlivě se o ně stará. Více fotek a inf. je na mý stránce, tak jestli chceš tak se na ně mrkni :) Pozdravuj všechny morčátka co máš ! Ahooj
  PS. nepujdeš dnes na morchat?
  - - - - -
  LUcieV: A brzy se uzdrav :o)
  28.6.2003 20:15chovatel Michal
  Ahojky posílám pár foteček z mého digitálku,..Na těch prvních je Natálka jak se stará o prcky , na dalších Klárka-I. jak má v hnízdečku 4 obřiska a na těch dalších Velká světlá stříbřitá králice Vendulka co má hóódně víc jak 6 králíčků v hnízdě,..:-)
  Odklaz je zde:
  http://web.quick.cz/ftp5-hostivar/index2.htm
  Příjemnou pokoukanou a krásný víkend Vám všem,....
  28.6.2003 22:21NeRa
  Nechcete nekdo z vas cervenyho texla samecka??????????Nebo aspon nevite o nekom??Jesli ho totiz neudam tak musi jit do zverimexu:(((
  - - - - -
  a to nechcu
  29.6.2003 09:53LucieV
  Ahoj !!
  do alba jsem dala fotky, jsou ale staré týden. Teď jsou větší.
  Mrkněte :
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=9
  29.6.2003 12:59Vendula
  Lucie V: Prcci jsou nádherní, hlavně ta poslední fotka, jak se k sobě tulí, jsou k sežrání. :-)

  NeRa: Neboj, třeba se ještě někdo ozve a do zverimexu tvůj prcek nepůjde. :-)
  29.6.2003 16:15Marťa
  LucieV: prcci jsou nádherníí
  !! moc se povedli! :o)
  29.6.2003 22:47chovatel Michal
  Všichni: Dnes jsem aplikoval 1,5 litrů napáječku, protože 3dl bylo na dopoledne málo pro Natálu+9 a Edu,..:-( Snad bude vše v pohodě,.. Dominice Elince a Milli jsem dnes natrhal pšeničné klásky a vypadá to, že Millině moc moc chutnali,..:-)
  Jdu spinkat jsem utahaňoučkej jako kotě:-)
  Helena:Natála si asi vykloubí běhák:-)) 5 u jednoho cecíku a šestej na hřbetě,..inu co si nadělala to má:-)) Maj se supr !!
  30.6.2003 09:47Dominika
  Vcera me desne podesila Elinka. Prijdu k ni a ona lezi na boku, ani se nehne (vzdycky kouka, co delam, jestli nahodou neco nenesu)ma otevrene oci, ktere ji tekaji ze strany na stranu. Nahnu se a zase nic. Tuknu do klece, nacez vyskoci, kouka jako vejr a je z ni takova divna koule. Chci na ni sahnout, to vybehla a schovala se pod rucnik. Bylo jasno, ONA USNULA S OTEVRENYMA OCIMA. Ja myslela, ze me trefi slak.
  30.6.2003 10:07Pája
  LucieV :
  Dík za nabídku, ale medvídků mám již dost a další (vzácnější barvy lila,losos apod.) si když tak nechám ze svého chovu. Jedině snad kdyby jsi měla celou černou texelku či merinku .
  Lucka:
  Páni, a všech 8 odchovala ? ( Opravuji rekord ze 7 na 8 !)
  Jolana:
  Tak kdypak ? Rubínek už se nemůže dočkat. Asi ho vykoupu, aby jste se ho nelekly je na tom balkóně jak prase ..... .
  30.6.2003 10:43Lucka
  Paja: Nevim, jestli je vsechny odchovala, ale myslim, ze ano. Aspon se o tom ta chovatelka nezminila. Akorat vim, ze ji ta znama proklinala, co s tim proboha bude delat!!!
  30.6.2003 10:58DášaP
  Dominika: včera se mi stalo totéž s naší Kudrnkou. Jak jsem byla vynervovaná z té výstavy a z cesty domů, pořád jsem je kontrolovala, jestli jsou v pořádku. V jednu chvíli jsem našla Kurdnku, jak leží, oči napůl otevřené, koulela s nima na všechny strany, pak začala žvýkat a škubat nohou a nakonec vyskočila a koukala zmateně kolem:)) musel to být pěkný drasťák, co se jí zdálo:)
  30.6.2003 12:09Dominika
  Dasa: No koukam, ze nas hezky strasi. Ja fakt neverila svym ocim. No hlavne ze vim, ze mohou spat s otevrenyma ocima.
  30.6.2003 12:18NeRa
  Naše liška to taky jednou udělala!Bylo to ráno já jsem byla rozespala!!A Eliška tam ležela na boku, oči otevřený a žádný reakce ale kdyz sem ju pohladila po boku tak otočila hlavu:)
  - - - - -
  Dominika: ja zase videla svoje morci jen jednou nebo dvakrat se zavrenyma:)
  30.6.2003 12:55Jolana
  Pája:
  Zítra to platí!!!! Přijdeme tak v půl pátý? nebo je to brzo?
  30.6.2003 13:13Markéta
  Jolana, Pája:
  Díky za info ohledně bobků. Došla jsem k závěru, že Pišťa má ty bobky asi fakt moc měkký, tak se chci zeptat na tu úpravu jídelníčku, o který psala Pája. Pišťa má hodně zeleniny, zrní jí teď moc nedávám. Protože jí společně s Emou, nacpe se vždycky tak, že je z ní pěknej váleček, tak už jí do klece dávám jenom seno a s Emičkou mají dohromady jen tu zeleninku, aby byly zdravý. ALe třeba to dělám špatně. Můžete poradit? Díky

  Pája:
  To neva, aspoň bychom to mohli s těma ženichama v Kamenici zkusit. Možná, že jich tam bude víc, tak to by bylo aby něco nebylo, když jí chuděrku šoupnem do pánského výběhu, ne? :)) Ale samozřejmě by se nic nestalo, proti její vůli jí nutit nebudu :)
  30.6.2003 13:43Pája
  Markéta:
  No těžko říci. Nevím jakou zeleninku a jaké množství dáváš. Nejlepší je dávat vše možné, ale v malém množství, aby morčule snědla všechno najednou. Morčule jsou děsný žravci. Ráno dostanou zeleninu a ovoce asi tak 3 druhy . Počítám na 1 dospělé morče 3 kousky (asi jako velká kostka cukru). Odpoledne čerstvou píci na 1 morče 1 velká hrst. No a po celý den mají k dispozici neomezené množství sena , zrní, vody , klacíky, tvrdé pečivo. Večer jim někdy ještě dám 1 kousek na 1 morče 1 druhu zeleniny a ovoce.
  - - - - -
  Jolana:
  Tak přiďte budu Vás zítra kolem půl paté čekat !
  30.6.2003 13:53Markéta
  Pája:
  Já jim to dávám právě dohromady, takže toho dávám celekm hodně, když nic jinýho krmě sena nedostávají. Hlavně milujou kedlubnový lupení, taky čínský zelí a mrkev, občas dostanou petržel nebo brokolici, jablíčko a Pišťa občas okurku, ale fakt vyjímečně.

  A ještě dotaz. Přečetla jsem si v chytrý knížce, že mají mít morčátka hodně vitamínů, že by měli mít nějaký ty lízací soli, ale Pišťa jí měla jednou a ani se jí nedotkla. Sůl se sama rozpadla aniž by k ní Pišťa čuchla... Měla by ještě něco dostávat, když má tolik zeleniny? Vitamínový granulky od Vitakraftu, který dávam Emě, jí taky nejedou.
  30.6.2003 14:16Pája
  Markéta:
  Každý den:
  1) jim zrní "posolim" vitamin.práškem Roboranem H nebo Vitamixem (k dostání ve zverimexech).
  2) do pití nasypu trochu veterinárního vitaminu C ( k dostání v lékárnách).
  Jednou za týden jim dám stříkačkou do tlamičky 2 ml dětského multivit. sirupu ( k dostání v lékárně) Pikovit.
  Pak mám nějaký minerálmí přípravek ze zverimexu co jim týdně kapu do pití, ale teď nevim jak se jmenuje.
  Kolečka solí jsem zrušila, protože si toho vůbec nevšímali.
  Kedlubnu, čínské zelí, brokolice, květák, zelí , salát apod.způsobují nadýmání, takže dávat raději menší množství.
  - - - - -
  Markéta:
  Dávej prostě vše, ale aspoň 3 druhy denně menší množství a druhý den zas jiné druhy atd. Morčulky se tak naučí jíst vše.
  30.6.2003 15:02Maxinela
  Nemůžu sehnat samičku hladkosrstého morčete bez PP.Nemáte někdo???Volejte večer 518 32 80 72.Dík.Moje Nelinka se nechá drbat na krku,přímo to miluje.Je ted sama a tak se jí musím hodně
  věnovat.Ještě nikdy se na mě nevičurala!!!
  30.6.2003 15:13Dominika
  Maxinela: Vecer ti zavola Michal, ma ted mladata narozena 22.4.2003, dve holky a kluka a minuly tyden se mu narodilo dalsich sest miminek. Deti vznikly ze spojeni meho odchovance Edy a samicky Natalky, kterou vychovala Helena. Muzete se domluvit. Jsme z Prahy, ale v Brne mame zname, tak by to treba pres ne slo. Jsi z okoli Brna nebo ne?
  30.6.2003 21:52Míša
  Maxinela: Na přelomu července/srpna bude mít moje Bessy mláďata, měly by se narodit hlavně crestedi (hladký s chocholkou na hlavě), ale nejspíš tam bude i nějaké hladké mládě. Kdybys do tý doby nic nesehnala, dej vědět nebo koukni na moje stránky http://www.alpnet.cz/ametyst Dovoz do Brna by taky nebyl problém