od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Březen v roce 2004
 • Zobrazuji 636 zaznamu.
 • 1.3.2004 08:07Pája
  Anája:
  Všechno špatně. Když už jsi měla sehraný pár ,morče + králík neměla si ho narušovat ! Každý dá přednost svému druhu když má možnost !!! Teď Ti zbývá jediné. Chovat je všechny dohromady , což vidím velmi nereálně. Takže co bych v Tvé situaci udělala ? Králíka bych nechala vykastrovat a s kamarádila ho natrvala s králindou, ikdyž někteří králíci se dost perou, ale to prober na králíkách. V jedné kleci bych pak chovala králíky. V druhé morčáka + samičku , v třetí 2 morčinky , jedna s mladýma a druhá odpočívající a točit hezky dokola ať má morčák stále samičku ...... a máš to ! Je možnost i kastrace morčáka. Když bys nechtěla chov. Tak se mi zdá, že teď budeš mít doma pěkný ródeo....
  1.3.2004 08:19DášaP
  Veverka: máme sice zatím malou ale dobrou zkušenost s veterinou ve Staropramenné ulici na Smíchově, kde nám ochotně ošetřili osmáka. Slyšela jsem na ně chválu už z mnoha míst jak na internetu tak od známých.
  - - - - -
  Protože teď nemáme možnost aktualitovat naše stránky, neb v našem novém bydlišti zatím nemáme internet, napíšu to aspoň sem:) :naše chovatelská stanice se v sobotu rozrostla o nového člena, či spíše členku - Hannach z Orky, krásnou dvouletou červenou merinku, která se stává naší jedničkou místo nešťastné Kačenky. Na miminka si zatím ale musíme chvíli počkat, protože v nedávné době úspěšně odchovala šest! mláďat, takže má jistě plné právo na důkladný odpočinek. Jinak se zatím jeví jako miloučká a mazlivá morčulka:)
  1.3.2004 10:34Kulíšek
  MMMoni, Pája, Jolana:
  Díky moc za odpověď. Stále se rozhoduji a mám to své přemýšlení trochu ještě ztížené tím, že manžel není zrovna dvakrát nadšen a mám si to ještě pořádně rozmyslet. Ptala jsem se také Kulíška :)), ten mi olízl nos a odešel se najíst... tak nevím, co to bylo za odpověď.
  1.3.2004 10:41Jolana
  Kulíšek:
  Olíznutí nosu znamená: "Věřím ti, že uděláš to nejlepší pro mě! Už ať tu mám kamaráda!!"

  Ale na chlapy se musí pomalu, pěkně jedno morče, druhý /to ještě bylo potřeba, ale to už je poslední!!/, třetí morče /to už je fakt poslední!!Když ono se tak dívalo!/ a ještě jednoho králíka/no přece se ten králík nebude dosmrti kamarádit jen s morčounama, dopřejme mu kamaráda jeho druhu../. No a tak Znáš to. Teda poznáš. :-))))
  1.3.2004 10:48Kulíšek
  Jolana:
  Díky : ))) to jsem potřebovala slyšet, nějakou podporu. My si chceme pořídit letos psa a příští rok bude mimi, takže možná těch kamarádů bude mít najednou KUlíšek až až. Na zahradu chodí divocí zajíci a tak každý večer má Kulich podívanou...chudinka skrz okno...pokud si pořídím morče ze zverimexu, tak jsem četla, že je dobré doržet karenténu - jak asi dlouho? Můžou na sebe přenášet nějaké smrtelné nemoce ? Mám dvě klece, jednu tu obří obývá Kulíšek, druhá je prázdná, mám je dát hned k sobě ( tedy po té karanténě) nebo je nechat at si zabydlí, jak chtějí.....
  1.3.2004 10:50Zdenka
  Terezka dneska v noci porodila dve miminka, dva asi kluky.Jeden je coronet a druhy merino a barvu maji oranz(zlato)-bilou.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?vrhh
  1.3.2004 10:53Dandule
  Petra, Petule: simbička v pátek odpoledne umřela, nedočkala se ani té druhé výživy na veterině (byli jsme na tuto možnost upozorněni). běželi jsme tam teda alespoň s kamčou. obě holčičky měli svrab a kokcitidiozu (simba neměla vůbec šanci, kamče dali 60%). kamču teďkonc piplám jako miminko a myslím si, že už je lepší. ochotně vše přijímá - léky, jogurt, vitamíny a žere! :-)
  jinak na ten zverimex jsem naštvaná, protože je jim jedno, jestli prodávají nemocná zvířátka! vědí, že to má člověk ve většině případů pro děti..... oni nemusí vysvětlovat, proč zvířátko po týdnu domácí péče uhynulo, syčáci!
  1.3.2004 10:59Petra
  Dandule:
  Ale musí, pokud ti veterinář je schopen prokázat, že zvíře bylo nemocné ze zverimexu, měli by ti vrátit peníze. Ale to je chabá náhrada, protože už jste si je určitě stihli oblíbit.
  Co dává tedy veteinář na tu kokcidiózu? Dělali rozbor bobků nebo jak na to přišli? Kdyby ses dozvěděla, která konkrétní kokcidie to byla, docela by mě to zajímalo.
  Doufám, že aspoň Kamču z toho už dostanete.
  1.3.2004 11:08Pája
  Zdenka:
  Jááááááá chcíííííííí takýýýýýýýýý !!!! Ty se máš, ty se máš . Moje holky dělají drahoty asi to musím odrodit za ně .
  Kulíšek:
  Ze zverimexu rozhodně aspoň 14 dnů karanténu ! Klec dej do místnosti kam nemá králík přístup. Morče nech tak 2 dny v klidu a pak ho postříkej Frontlinem či 1% Arpalitem.( Oni se ty vešky někdy lehce přehlédnou.) Ze začátku ho krm jen senem, převařenou vodou a směskou zrní . Od den mu dávej malinký kousíček mrkve a jablka a pozoruj pečlivě jeho výkaly, když bude tak 5 dnů v pohodě, pomalu začínej dávky čerstvého krmení zvyšovat a spestřovat.
  Po 14 dnech můžeš králíčka s morčetem seznamovat. Nechala bych je tak 2 dny očuchávat jen přes pletivo. Pak řádně vyčistit ubikaci (nejlépe savem) a dát tam morče po cca 20 minutách přidat králíka a ródeo může začít . CHA! Příjemnou zábavu ! Můžeš před puštěním morčete do králíkovi ubikace si umýt řádně ruce pomuchlovat králíka a pak morče . A nebo můžeš v ty dva seznamovací dny , přidat pár bobků morčete ke králíkovi a naopak. Taky si můžeš "pomazat" ruce bobkama od králíka a pak pomuchlovat morče a už raději končím.
  1.3.2004 11:08Dandule
  Petra: Veterinářka sice řekla, že jsme si je takhle už museli přinést, ale co z toho, když je budu reklamovat? :-( přesně nevím jaký lék a na co byl, ale napřed dostala nášup do tlamičky a pak injekci do boku. s sebou jsme si odnesli injekci (asi B komplex), ze které jsme podávali kamče do tlamičky, a druhou, ze které kápneme v pátek na ouška (asi na ten svrab). cestou z veteriny jsem ještě koupila Pikovit. ten dávám do jogurtu a do pití. a jak to poznala? asi podle průběhu u simby a taky je kamča hrozně hubená (žel bohu jsme si toho všimli až když ji doktorka natáhla - ostuda). jo a taky jsem popsala bobky - měkčí. je to chudinka, když jsem jí přikrmovala, tak jsem navíc zjistila, že má uražený (či spíše vyražený) horní hlodák, tak jí snad doroste... :-/ ach jo!
  1.3.2004 11:27MMMoni
  https://www.kralici.cz/alba.asp?a=744
  album, kde je i Leontynka s Dorotkou od Zdenky :)
  1.3.2004 11:32Pája
  Dandule:
  To je mi líto. Je to smůla. Musela jsi koupit nějaké morčata z velmi špatného chovu ... tipuji nějakou děsnou špinavou venkovní králíkárnu .... . Se "zverimexovýma" morčatama mám celkem dobrou zkušenost , když nepočítám vešky.
  1.3.2004 11:41Dandule
  Pája: no byl to vážně "kauf"! zverimex se jevil dobře, ale rozhodně do něj pro zvířátka už nezavítám. vlastně jsme morčata kupovali poprvé, protože bertíka jsme před šesti lety dostali od kamarádky (žel bohu už morčata nechová, má psa). myslím si, že až z toho kamču vykřešeme, tak se po její kámošce raději pooohlédnu v nějakých inzerátech...
  1.3.2004 11:44Zdenka
  moni: super fotky a jsem rada, ze se holky maji dobre
  1.3.2004 13:13Jolana
  Kulíšek:
  Pája to řekla za mě. Je to taková moje mluvčí. chi! :-))
  Moje zkušenost je, že jsem morčulici mrňavou po přinesení ze zverimexu prohlídla, nic neviděla a tak jí rovnou šoupla ke králíkovi. Vzájemně se očuchali a pustili do jídla. Žádný nervy. On kluk, malej, ona holka, malinká.
  Tak a teď si vyber! :-))
  1.3.2004 13:30MMMoni
  Kulisek:
  ja morcata od Zdenky take rovnou soupla k male kralici Amy, viz album a hned se zabydlela :) Amy Leontynce sice trosku ozuzlala a okousala ouska, ale uz je to ok :) a tuli se k sobe jedna radost :)
  - - - - -
  ale morcatka ze zveraku bych take radeji dala do karantenty ... nikdy nevis ...
  1.3.2004 13:33Jitka
  Zdenka:
  Gratuluji k miminkům, ať jsou oni i maminka zdraví a ať krásně rostou!
  1.3.2004 13:40Sasha
  Zdenka: gratuluji k miminkum!!!

  MMMoni: krasny fotky, ty teda tech zviratek mas... to musi byt veselo

  Dandule: je mi lito Simby a preji Kamci brzke uzdraveni. Pokud by sis chtela nekdy poridit dalsiho morceciho mazlika, tak tady se kazdou chvili rodi nova miminka, urcite si vyberes a mas jistotu, ze o ne bylo dobre pecovano...
  1.3.2004 13:58Dandule
  Sasha: díky! věřím, že z toho Kamču dostaneme :-) když by se tu k ní pak našel nějaký mazlík, tak bych byla jenom ráda! :-)
  1.3.2004 14:35Pája
  Dandule:
  Všechna morčata jsou mazlíci. Proto mě občas zaráží inzeráty typu :Koupím morče bez PP ..... A proč ? Co pak morče s PP je na mazla špatné ?
  1.3.2004 14:59Dandule
  Pája: :-) určitě máš pravdu, ale domnívám se, že si spousta lidí spojuje PP třeba s výstavami nebo tak něco.
  1.3.2004 15:11Pája
  Dandule:
  Spíš jsou v tom finance. Možná je ani nenapadne, že mohou někdy koupit čistokrevné morče s PP (hlavně samečky) i za cenu "zverimexáka" .
  1.3.2004 15:22Zdenka
  Dandule: ja si taky myslim, ze to je otazka financi,a le vzhledem k tomu, ze ted ve zverimexech stoji morce tak taky kolem 100-150 Kc co jsem videla a navic jsou nemocna, tak mi to prijde jako nesmysl. Morcatko s PP od chovatele na mazlika se da sehnat uz od 100KC
  1.3.2004 15:28Dandule
  Pája: to bude asi daný neinformovaností. sama jsem moc ráda, že jsem sem zavítala, protože se tu dá příjemnou cestou získat spousta informací :-)
  1.3.2004 15:33Jolana
  Zdenka:
  Co dělá černá coronetí holčička?? :-))
  1.3.2004 15:35Dandule
  Zdenka: tak to není co řešit! :-) myslím si, že zverimex je hop nebo trop. buď to vyjde nebo ne. v našem případě to moc nevyšlo... jsem ráda, že se Kamča zotavuje a že snad bude v pohodě! podruhé to riskovat nebudu
  1.3.2004 15:41Zdenka
  jolana: holcicka se ma dobre a roste.
  - - - - -
  dandule: ja jsem v prosinci "zachranila" jednu morceci slecnu ze zverimexu, byla tam necely den a stejne byla brezi.
  - - - - -
  ale zase ne vsechny zverimexy prodavaji nemocna morcata, vim trebas o zverimexu na Lukach, kde jsem pokazde videla pekna morcatka a v hezkem prostredi a pisou tam, ze jsou pod dohledem veterinare, ale nikde jsem nevidela, ze by ve zverimexu meli zvlast ubykaci pro samicky a zvlast pro samce.
  1.3.2004 15:44Dandule
  Zdenka: tak to muselo být veselé! je fakt, že jsme si při nákupu zkontrolovali hlavně to, jestli jsou to obě holky, aby nebylo nějaké nechtěné rodeo... :-) rozdělené kotce jsem taky nikde neviděla, naopak jsem tu a tam zahlédla nějaký ten sex....
  1.3.2004 16:33DášaP
  Zdenka: problém je, že ti prodavači kolikrát samce od samice nepoznají...to pak těžko můžou mít dvě ubikace:)
  1.3.2004 16:37Míša
  K tematu zverimexových morčí. Moc mě mrzí, mě lidi, ikdyž chtějí jen jedno morče jako mazlíka, trvají na holčičce. Je to velká škoda. Když mají štěstí a prodavač jim ve zveráku prodá opravdu holčičku, často bývá březí. Od chovatelů se ale samičky těžko shání, to víme všichni.
  Ráda bych všem co chtějí morčátko mazlíčka poradila, ať si koupí klučíka od chovatele, těm zase kluci přebývají ... jenom teď co mě napadá, tak Michaela má na prodej tři krásné žluté klučíky, já mám doma jednoho broučka na prodej, Lucka, Zdenka ... vždy se jedná o morčátka, o které je dobře postaráno, obvykle můžete přijít přímo k chovateli a prohlédnout si, v jakém prostředí morčátko vyrůstá, že má zdravé a vitální rodiče a sourozence. Víte, kdy se morče narodilo a můžete si tak být jisti, že nebylo předčasně odtrženo od maminky. Často je chovatel prodává ošetřené proti parazitům. A ikdyž třeba dáte za morče o sto korun víc než ve zverimexu, za ten klid to stojí.

  Takže kdo si hodlá pořídit morčecícho kamaráda, tuhle variantu vřele doporučuji, stačí se optat tady na diskuzi, vždy se tu najde někdo, komu z vrhu přebývá nějaký krásný morčecí chlapeček.
  1.3.2004 16:53MMMoni
  Misa:
  o 100 Kc vic nez ve zveraku?? :))) no nevim ... kdyz jich mate takovy prebytek a jsou tak uzasni, proc je tedy nedavate za min?? ja mam treba Valdika od Petry zadarmo i s PP, ale neregistrovatelny ... proste za nej nic nechtela, odvezla si akorat trocha sena no :) ja myslim, ze kdyby jste tyto kluky udavaly timto zpusobem, ze by o ne byl vetsi zajem a mohli by doma nekomu delat radost :)
  1.3.2004 16:58Míša
  Moni: Já mluvila obecně :) Osobně jsem chtěla za morče na mazlíka 100,- ale to je spíš cena za dopravu až do domu, to je myslím rozumná cena ... Nechtěla jsem tady diskutovat o ceně, šlo mi o to že spousta lidí trvá za každou cenu na holčičce byť i ze zverimexu a pak dochází k situacím jako popisuje Dandule. Přitom je tu na prodej mnoho krásných zdravých a vitálních kluků přímo od chovatelů ... a tím nemyslím jenom chovatele morčí s PP, prostě že je lepší koupit si morče od někoho, kdo je doma chová s láskou než v obchodě, kde zákonitě nemůže mít stejnou péči ... ale výjimky potrvzují pravidlo :)
  1.3.2004 17:19Jitka
  Zdenka:
  Jak se nakonec vybarvila tvoje merinka?
  1.3.2004 18:30Halibeli
  Míša
  já kdybych pořizovala jen jedno morčátko, bylo by mi jedno, jestli by to byl kluk nebo holka. Já se jen bojím, že kdybych pořídila svojí králičí holčičce morčecího kamaráda kluka, že by jí sex. obtěžoval, jak MMMoni kanec Valdík obtěžoval jejího králíčka. I když u mojí naruživé králice není jisté to, jestli by se neděl opak - že by ona obtěžovala morčátko, ať už by to byl kluk nebo holka. ;o)
  1.3.2004 19:55Sfinga
  tak se přidávám k tem zverimex,nebo pp morce?nevím jaká morčata prodávají u vás ale u nás za max 40kč,ted byl dokonce jeden hodne peknej samec s pp za 80kč,já osobně holky na mazla dávat asi nebudu(kromě hodně spatnych typu),jinak koupila jsem od nejmenované chovatelky 2 morceci holky(cena 550kc)a ani jedna neni registrovatelna.myslim ze je docela ostuda rict si za morce plnou cenu kdyz ma nedostatky.
  - - - - -
  MMMoni:za seno bych kluky taky dávala,ale nemam morče jedno a prostě si na sebe musí taky vydělat,nechovám morčata pro peníze ,ale taky bych jim nemohla dopřát to co mají kdybych si za ne neco nerekla..
  - - - - -
  http://www.kolocava.wz.cz/image_22.htm
  1.3.2004 20:06Zdenka
  jitka: vypada porad na tu svetlou lila a barva se nemeni,a le je jeste dost mala. V sobotu ji videla Nera a taky rekla, ze to neni ciste bila. Pristi tyden jedeme registrovat na Slapy, tak ji vezmu sebou.
  1.3.2004 21:32Katarína
  Iba jedna fotka, ale o to zaujímavejšia - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=232
  1.3.2004 21:59Veverka
  Když by jste se chtěli někdo juknout, doplnila jsem Tydlu o par obrázků :o) Za všechny rady vám všem moc díky, jste fajn!! https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=225
  2.3.2004 07:35Sylva
  Morčátka s PP a bez. Neinformovanost lidí je velká. Nám se to nezdá, ale většina lidí nemá ani tuchy o tom, že existují morčátka s PP, natož registrovaná a o plemenech jen to, že jsou krátkosrstá a dlouhosrstá. I u psů s PP je to podobné (kromě toho, že veřejnost ví, že existují rodokmeny). Často se mne zájemci o štěně ptají, jestli s ním musí na výstavy, jestli musí mít také chov. stanici a věřím, že hodně lidí ani - třeba z těchto důvodů - o štěně, nebo morče zájem neprojeví. Také si neuvědomí, že ve zverimexu zaplatí za morče leckdy víc, než za mazlíka od chovatele. U nás třeba prodávají hladkosrstá morčátka za 60,- Kč, něco jako rozety za 90,- (označené jako dlouhosrsté morče) a netypické šeltie (nazvané "vzácné peruánské") za 150,- Kč. Všechna morčátka jsou v jednom velkém akvárku a to od opravdu pidi mláďat až po dospělé jedince. Měla jsem tu drzost, že jsem prodavačce řekla, že to "peruánské" není peruánské, ale - viz hore. Tvárila se neutrálně, prý to takto rozhodl majitel. Bylo tam jedno takové chuďátko, že jsem si řekla - jestli je to holka (kluky mam tři a čtvrtý by neměl kam hlavu složit), beru ji. Byl to kluk jak vyšitý, ale prodavačka se se mnou přela, že je to samička. Dovolila mi chytit opravdu samičku a ukázat jí rozdíl, ale ona tvrdila, že jsou to obě samičky. Musím s přiznat, že jsem to vzdala.
  Jinak se co týče cen za morčátka od chovatelů. O samce opravdu není takový zájem, jejich cena by proto měla být nízká. Dovolím si nesouhlasit se Sfingou. Pro mne je důležité, aby se morče mělo jako v ráji i kdyby mělo plnit funkci domácího mazlíčka. Mám jednu moc hezkou černou merinku u prima lidí a o morčecím ráji se tam opravdu dá mluvit. Bylo mi sice chvíli líto, že se tahle holčička nikde neukáže a nejspíš nebude mít ani mimina, ale to už mne přešlo. Jsou jí tři roky a žije krásný morčecí život. Ti majitelé tenkrát chtěli takové morčátko jaké viděli na internetu s tak kulatou hlavičkou a "sloními" oušky a baculatým tělem s kudrnami. Takové mají a jsou nadšení.
  Jinak se musím pochlubit novými přírůstky - oranž aguti šeltiáčkem a černo-krémovou šeltičkou.
  2.3.2004 07:58Jolana
  O mláďatech na prodej:
  Dovolím se přidat do diskuze, i když já těch mláďat tolik nemám. Myslím, že když chtějí například děti domů zvířátko a podaří se jim přemluvit rodiče, pošlou je do zverimexu a dají jim 50Kč. Není to štěně, řeknou, víc za to nedáme. Málokdo z laiků ví o možnosti vzít si volné, v podstatě přebývající zvířátko u chovatele, viz samečci, o kterém ví, kdo jsou jeho rodiče, jak je o něj postaráno a bude určitě zdravotně v pořádku a přitom, investuje jen o pár desetikorun víc. Myslím, že je to úkol pro nás všechny, dostat se trochu víc do povědomí, trošku propagovat. myslím, že nikdo z nás to nedělá pro peníze. Mám dojem, že v běžném chovu se na tom prostě ani vydělat nedá. /možná se pletu?/
  3 mimi od Vendulky jsem rozdala kamarádům dcery, s předPP, v podstatě jako propagaci, jsou z nich dnes šeltie, ty děti v životě nic takovýho neviděly a už se ptají další. Už se to ví, že existujou jiná morčata než ze zverimexu. A to mě těší.
  - - - - -
  Souhlasím se Sylvou, jejíž příspěvek vidím až teď.
  2.3.2004 09:27Pája
  A já chci tak rozdávat morčule a nemám co ..... jsem nešťastné chovatel ....... potřebuji mimi .....merinku ...... světlou lila ...... Zdenko nechci ji zadarmo !!!!!
  2.3.2004 09:38MMMoni
  Sfinga:
  Ale jo, ja nerikam, aby jste je davali zadarmo ... treba Zdenka me rekla, at dam kolik uznam za vhodne ... a to za holky podotykam ... 100 Kc mi prijde take v poradku .. ale vy jste tu nekdo psal, ze at si nekdo koupi morcatko kluka od vas, byt o 100 kc drahsi ... coz mi prijde teda uz docela dost ... kdyz si predstavim, ze nekde ve zveraci koupim morce za 80 az 150 kc a dat za morce od chovatele jeste o kilo vic, tak by rodice svych deti sli radeji koupit morce do zveraku ... deti o techto moznostech nevi a rodicum je to uprimne celkem jedno kolikrat ... tot muj nazor :))
  2.3.2004 09:46Dandule
  Ahoj! Jsem ráda, že se tu rozpoutala taková živá debata! :-) Myslím si, že by bylo vážně dobré, aby se tyto informace dostaly více do povědomí lidí.
  2.3.2004 09:56Sylva
  Morčatka a jejich prodej. Nemyslím, že se dají na chovu morčat vydělat velké peníze. Jedině snad množitel, který prodává morčata hadům, nebo s nimi přímo kšeftuje. Ale chovatel, který má okolo dvaceti, třiceti morčat (samo jsem počet schválně přehnala) a dá jim vše co potřebují od kvalitního žrádla po dostatek pohybu v dostatečně velkých ubikacích, tomu prodej mláďat pokryje - možná - výdaje. Jsou barvy, které jsou žádané a pokud je to ještě samička a typově nadějná, pak je vyšší cena (opravte mne jestli se mylim, ale okolo 300,- Kč??) na místě. Ale morčáci by měli být opravdu mnohem levnější,byť jsou velmi pěkní. Jinak jsou pak neprodejní. Souhlasím s MMMoni, i když rodiče vyjedou z marketu s vozikem plným jídla za témeř tisic korun, dat stovku navíc za "obyčejné" morče - to ne. Mám takovou kolegyni, která se téměř zhroutila, když jsem jí řekla, že si čekám na morčičku, za kterou dám 250,- Kč + ještě 120,-kč poštovné. Od té doby si o mně myslí, že nemám všech pět pohromadě. Ale dělám statečně osvětu a mám stejné zkušenosti jako Jolana.
  2.3.2004 10:01Pája
  MMMoni:
  U nás stojí morče průměrně 40 Kč. Osobně prodávám zatím morčata za hubičku nebo měním za jiná morčátka, ale až se narodí supr supr hvězda (půl Evropy co celá Evropa už teď bledne závistí!!!) lila či lila-bílé argente texlička neb merinka. Tak tu .....si vlastně nechám, takže zase žádný prašule nebudou ! A tudle jsem málem smíchem spadla ze seníku jak mi jeden tlouštík povídá :"A to chováte ty morčata na kšeft ? "
  A kdybyste viděli tu radost, když tudle hošík se mě ptá :" A copak stojí ten hezkej velkej křeček" a já na to , v domnění, že má v kapse 20 Kč :"A kolik máš ?" a on upřímně: "90 Kč!" já :"Tak mi dej 50 a je tvůj !" on :"Jé to mi zbyde ještě na sprite ......!"
  2.3.2004 10:02sisi
  Promiňte, že otravuju. Mají morčecí samečci bradavky? Máme ho už 3 měsíce (je mu rok a půl), ale všimla jsem si toho až dneska.
  2.3.2004 10:09Pája
  No mám teď 3 samce + 9 samic a osobně Vám řeknu, že je to pěkné scifi si prodejem mláďat pokrýt náklady na tož mít nějaké zisky !!! A myslím, že většina chovatelů je na tom stejně . Morčátka se chovají spíše pro radost, než na kšeft, ale když mi někdo nabídne za morčátko třeba 2000,- ... rozhodně mu to vymlouvat nebudu , CHA !!!
  - - - - -
  Sisi_
  Teď si mě zaskočila..., ale myslím, že mají. Ale jo určitě mají.
  2.3.2004 10:21MMMoni
  Paja:
  tomu rikam zdravy pristup ;)) kdyby mely takovy pristup vsechny radoby chovatelky morcat s PP i bez ... tak by se jim doma samecci nekupili :)) a delali by navic radost nekde, kde by jim bylo dobre a meli veskerou peci a pozornost ... ted myslim samecci, kteri jsou neregistrovatelni ... pac si myslim, ze registrovatelne morce si koupi asi kazdy, at uz je to samec ci samicka ... ja osobne jsem Zdence za dve samicky (jedna s PP - neregistrovatelna, ma dvojity virek a druha bez PP, puvodem zverimex :)) dala 100 Kc s tim, ze ma u nas jeste schovane pytle sena. A klido ji jich dam i pet, pac samicky jsou fakt krasne, i kdyz jsou neregistrovatelny :) ale myslim, ze i bez toho sena je Zdenka rada, ze jsou v dobrych rukou a ze se maji dobre :)
  - - - - -
  teda, by byla rada .. :) pac vim, ze ne kazdy ma doma seno na rozdavani :)))
  2.3.2004 10:25Jolana
  Sisi:
  Mají. Zcela určitě mají. Jako každej chlap. :-)))

  ad mláďata:
  To jsem ráda, že máte podobný zkušenosti. Pokud se tomu někdo věnuje, je to DOST výdajů, HORA radosti a trošku smutku, to když se nepovede vrh nebo nás opustí nějakej chlupáč, co ho máme moc rádi. To je taková nerovnice a zaplaťpámbu ta hora radosti je pořád největší.
  2.3.2004 10:47Míša
  Moni: no já radši nechám Berryho doma, než abych ho dala někomu, komu se cena 100,- bude zdát moc, jak si pak můžu bejt jistá, že se mu nebude zdát moc dát 99,- za kilo papriky a 1000,- za kvalitní plastbox ... něco jiného je kdyby o něj měl zájem někdo z mých přátel nebo přišlo nějaké dítě s rozzářenýma očkama - to ho klidně dám zadarmo, ale nabízet ho na inzeráty anonymně za 20,- nebudu, aby ho koupil někdo hadovi ... Jak říkám, to ho radši nechám doma. Prostě chci mít jistotu, že se bude mít dobře.
  Obecně myslím, že do dvou set není o čem diskutovat, když se kupuje hezké veselé morčátko od chovatele, je to jen takové symbolické částečné zaplacení všech těch paprik a okurek, co mezitím snědlo. Když si někdo koupí morče ve zveráku, sice za něj dá 50,- a hrozně "ušetří", ale s největší pravděpodobností bude mít blešky a to je pak hned 250,- za Frontline, pak veterinář atd ... však to všichni známe.
  Mimochodem, mě vychází náklady na jedno morče asi 500,- za měsíc (žrádlo a hoblinky), takže se hádat o stokorunu pořizovacích nákladů mi přijde absurdní.
  2.3.2004 10:58Vakance
  pája:
  no u nás ve zveráku mají křečky za 40 Kč i s daní:o))))
  - - - - -
  Míša:
  velká pravda, kdybych neměla sociální mánii zachranovat morčí ze zveráku tak bych taky ušetřila, ale nemůžu tam přece nechat pupíka když nemůže za to že majitel jeho rodiče je kretén:O((((( O to větší radost je když se dostane do dobrých rukou. Škoda že existují paka který prostě musej za každou cenu množit voříšky a pak je strkat do zveráku zadara, bo kolik tak mu asi ten zverák může dát že? Jinak by měli šanci všichni ti nestandartní ale zdraví morčíny nebo i výstavní kluci od lidí kteří to dělají s rozmyslem.
  2.3.2004 11:03Jolana
  Míša:
  Pro hobliny musíš do truhlárny, dávají je zadarmo. No to bych se nedoplatila. Mám pytel na měsíc. Velkej pytel. A co teprve třeba Pája. Má pytel na tejden.
  A to je tak jediný, na čem se dá ušetřit. .-))
  A jinak s tebou souhlasím, ty rozzářený oči dělají hodně. Ještě jsem si předtím popovídala s rodiči těch dětí, jestli vědí co budou mít a dneska jsme přátelé a občas ty prcky vídám a mám radost z nich i z těch dětí. To žádná stovka nevyváží.
  2.3.2004 11:05Veronika
  Taky bych chtěla přidat svůj názor.
  Naše morčáky jsem koupila od různých chovatelů a za různé ceny. Musím říct, že cena občas neodpovídá kvalitě, to je pravda, ale… Já sama se snažím samicím vybrat toho nejlepšího samce a né toho nejbližšího (jak to dělá většina množitelů). Nabízím morčátka s nějakou zárukou, když nic jiného, jsou ošetřená Baycoxem, Aldifalem, vyrůstají v podmínkách (snad) vyhovujících, neodstavuji je příliš brzo a samičky nakryté také nebyly. Myslíte, že za stovku si morče ze zveráku (bohužel i jiná levná zvířátka) nemůže koupit holomek, co se s ním s kamarády „pobaví“? Slyšeli jste už o případech týraných zvířat? Je to i naopak, když se něco stane na PP je můj telefon, adresa, mají komu nadávat za „nekvalitní zboží“.
  Stejně jako Míša si i já ty „přebytečný samce“ radši nechám doma, než abych je vystavila riziku snězení hadem :o(

  Jolana:
  Míša pro ně musí do obchodu - musí mít bezprašné.
  2.3.2004 11:09Míša
  Jolana: No právě, velkej pytel, to je můj problém :)) Takže představa velkého pytle mě děsí ... Kupuju ty slisované bezprašné (fakt nepráší, přítel je alergik) a navíc úžasně šetřej místo :))))
  - - - - -
  Jolana: protože mám miniaturní byt - mi vypadlo :))
  2.3.2004 11:10MMMoni
  Misa:
  ano, ja netvrdim, abys ho davala naprosto cizimu cloveku zadarmo nebo nejak levne ... takovy nazor mam i u kraliku ... take budu prodavat mladata ... ale cenu neurcim ... at da kazdy dle sveho uvazeni ... a sama poznam, zda ten clovek bude vhodny starat se o ne ci ne ...

  Jinak s temi naklady ... ja mam doma kupu zvirat a nestoji me mesicne tolik ... max 350 Kc ... a to podotykam mam krmeni pro vsechny, vcetne vitaminu, zeleniny, hoblin a sena ... jedinou vyhodou je to, ze mam seno doma a piliny beru na pile ...
  2.3.2004 11:21Sylva
  Paja: to je náhoda, máme stejný počet morčat i stejné rozložení kluků a holek. Já mám to štěstí, že mám k dispozici velkou zahradu se záhonem a jabloněmi. Jsem samozásobitelka zeleného, sena (suším jak vzteklá), pěstuji škálu zeleniny od mrkve po naťovou petrželku. Mám též několik beden jablek jen pro morčátka. Samozřejmě kupuji morčecí směsi a jakmile dochází domácí zásoby tahám denně zeleninu z obchodu. Kousek od nás má dílnu truhlář, hobliny - a pekné - mám za kafe od něj. Dělám to vše pro radost mojí i morčat. Mláďata prodávám podle kvality, pohlaví a barvy od 50,- do 200,- Kč. Možná by nebylo na škodu vědět jak se pohybují ceny morčat s PP podle kvality, barev, pohlaví a registrace. Co myslíte?
  2.3.2004 11:28MMMoni
  Sylva:
  souhlasim :))
  2.3.2004 11:29Vendula
  No koukám, že dneska jsou tu samé počty, skoro jak v bance...a nezapomeňte že se budou zvyšovat daně! Kam vlastně teď patřilo morče? Do pětiprocentní nebo dvaadvacetiprocentní sazby? :-D
  2.3.2004 11:33Dandule
  Rozhodla jsem se (ač ne příliš zkušená chovatelka) udělat něco s tou propagací! můžu napsat příspěvek o níže uvedené problematice, ale potřebuji hodně informací od vás. budete někdo ochotní je poskytnout?
  2.3.2004 11:33Jolana
  Míša:
  Aha, tak to je smůla, s tím prachem a pilinama. :-((

  Sylva:
  To je idylka. Mám malou zahrádku, ale nic na ní. Hm. Ledový salát nosím z obchodu a zbytek rodiny kouká...a chce taky....tak nosím dva. U mě ty náklady asi nebudou nijak horentní, oproti Vám, co máte 10 chlupoušů, ale od tý doby, co není pořádně tráva, musí se kupovat zelenina pořád. Obzvášť, když nad jablkama ohrnujou nosy.

  Myslíš, že se takovej ceník dá vůbes sestavit?
  A vůbec, můžu se zeptat, odkud jsi?
  2.3.2004 11:37Jolana
  Vendula:
  Do 5ti procentní.
  Navrhuji morčata osvobodit od DPH!!! :))
  2.3.2004 11:43Pája
  Vendula :
  CHA ! Dobrá poznámka ! Do 5% ... Od května se těště na ceny ve zverimexech !!! Nakonec si ty lidi rádi koupí morče od chovatele za pouhých 200,- Kč ... !

  Všichni:
  Osobně jsem kupovala samičky texel a merino za 200,- a všechny prošly či projdou registrací. Samce texla za 300,- a taky prošel registrací. A hvězdu Liláčka mám vlastně zadarmo ... heč heč heč .... ten přicestoval v bříšku u maminky.
  2.3.2004 11:51Vendula
  Pája: Jenže to je právě ono. Nejlepší pýchou je, když jsou odchovy ještě suprovější a hezčí než rodiče. :-)
  2.3.2004 11:51Míša
  Dandule: určitě :) Myslím, že nejzásadnější, co z téhle diskuze vyplývá, je možnost volby. Zakoupit morče ve zverimexu nebo od chovatele. Obojí má nevýhody a rizika. Každý nechť zvolí variantu podle sebe. Zverimexy nelze šmahem odsoudit, morčata tam nabízená za to nemůžou, že skončila tam, a také si zaslouží pěkný domov. Plně chápu třeba Radku (Vakanci), že už má několikáté morče ze zverimexu - má určité zkušenosti a umí se o takové morče postarat - odvšivit a rozmazlit :) Moc krásně o tom píše na svých stránkách. Pokud ale koupí morče rodinka pro dítě jako své první zvířátko, často nerozeznají včas příznaky nemocí (viz mraky dotazů typu "naše morče už tři dny nejí - nemůže mu něco bejt?") a případné úmrtí takového morčátka je pak pro malé dítě velmi frustrující.
  2.3.2004 11:54Pája
  A docela se divim, že lidi řešíte cenu morčat ! Já jsem ochotná za morče zaplatit i dost velkou částku, když se mi líbí a rozhodně pro mě není rozhodující jestli má PP či projde registrací, beru to trochu jinak. Samozřejmě, že jakož to ješita mě potěší obdiv nad mými morčaty ..... V Lysé jsem málem praskala ve švech ... budu muset zhubnout.... Ale co jsem to vlastně chtěla říci ? Jó ! Jsem pro aby klece a potrava, vlastně neživá hmota ,se hodnotila jak teď morčata ve zverimexu a naopak !!! Tzn. např. klec za 50,-, 1kg zrní za kačku a morče za 3000,- Kč. Hurá hurá a nebudu už muset chodit do práce !!
  2.3.2004 12:01Dandule
  Míša: přesně tak! jsem ráda za nabídku spolupráce :-)
  2.3.2004 12:03Pája
  Ono to sem sice nepatří, ale když už mám dneska tak ukecaný den tak to řeknu : "A já mám činčiláka Kubíka !!!" To se mám, to se mám ! A je ze zverimexu a vůbec mi to nevadí a nevadí !!! Jupííí !!!!!!!!
  2.3.2004 12:38Bella
  Všechny zdravím a zase sháním morčátko texela nebo merinku - samičku. Neméte někdo k odběru, nebo nevíte o někom? Jsem z Prahy.
  2.3.2004 12:41Jolana
  Míša:
  Tak co se týče rozmazlování, nejrozmazlenější je moje zverimexová Vendulka. To je taková kulička, leží na zádech a olizuje mi prsty i tvář, když jí dávám pusinku /to jsem ale..,/, Rebecca je nechovací, teda brání se a Barunka jak kdy.
  Pořád věřím na to, že kdo chovem vyloženě něco nesleduje, různě genetiku a tak, musí se nechat zvířetem "oslovit". Pak je jedno, odkud je.
  2.3.2004 12:52Šárka
  Pája: závidím. Taky toužím po činčile, ale manžel je proti. Možná časem :o)))
  2.3.2004 12:53Zuzik
  Ahoj všichni:)))))Dneska jsem přišla na to ,že existuje chat o těch drobečcích,které všechny tak milujeme,a připadá mi to opravdu úžasné....Přečetla jsem si pár odkazů a jsem ráda,že máte na prodej ,koupě a vůbec ,co se týče penízků utracených za ty chlupáče stejný názor...Já s tímhle zatím takové zkušenosti nemám,ale už se mi podařilo pár odchovů a zdárně jsem všechny udala.Cokoli,co jsem si na drobcích vydělala bylo hned pryč,protože následovala koupě krmiva,napáječek a různých vylepšení jejich bydlení...Však to byly vlastně jejich penízky.A co se týče prodeje ve zverimexu,tak s tím mám také zkušenosti,ale v celku dobré,jelikož jsem to dělala jiným způsobem.
  Jistě každý zná ty tabule s inzeráty,které jsou buď přímo v prodejně nebo v chodbičce před ní.Požádala jsem prodavačku,zda bych tam nemohla dát svůj precizně ,poutavě a hezky uďelaný inzerát o výstavních morčátkách připíchnout.Většinou bez breptů souhlasily a ani netušíte,kolik lidí o ně měla zájem.Vždy jsem je informovala o činnosti klubu a oni byli někdy hodně mile překvapeni,že něco takového existuje.
  Co se týče krmiva,tak mi i pouze dva drobci dají pekně zabrat.Každý den mají jabko,brokolici,čínské zelí,chleba a samozřejmě paletu a seno ,které až žalostně rychle ubíva..Myslím si ,že chovem šlechtěných morčátek se v žádném případě nedá vydělat i když sem tam ta korunka z mláďat potěší.Je to koníček jako každý jiný.
  2.3.2004 14:02Jitka
  Pája, Šárka:
  No, já nevím, činčily jsou sice hezký, ale když několik nocí po sobě tak od dvou do čtyř ohlodávaly dřevěné sedátko, tak moje sympatie rychle opadly. Takže si je znovu pořídíme, jedině až je budeme moct dostatečně zvukově odizolovat od ložnice. Zlatý morčata!
  2.3.2004 15:00Janina
  Ahoj Zuziku, moje řeč. Mám taky dvě a dají opravdu zabrat - i finančně. Od té doby, co mi ta starší začala hubnou a po všech prohlídkách zbyla jen diagnóza stáří (vzhledem k tomu, v jakém stavu jsem jí jako mládě koupila jsem to mohla očekávat, ale že to přijde již v jejích necelých letech...) se jim snažím podstrojovat více než kdykoliv předtím. Prostě jim dávám to, co jim chutná, jen aby konečně alespoň trochu přibrala... No a tu druhou taky nešidím, i když tam je to zase raději trochu o dietě. Nejraději mají salát, okurku a rajčata a nepohrdnou ani kadeřavou petrželkou. No, zeleniny nakupuji každý týden minimálně za 100 Kč a přitom jí vlastně vůbec nejím. Když k tomu pak připočtu hobliny, seno a nejaké ty směsi pro morčátka, připadám si jako cvok. No jo, koníček je koníček.
  2.3.2004 15:56gesserik
  tak jsme si pořídili malého Mesiáška. Nikdy bych nevěřila, že morče může být tak aktivní a přítulné :o) Je to úžasný tvor..
  2.3.2004 16:05Veverka
  Ja mám morčátko pro radost. A šla jsem si pro ní do zverimexu, protoze když jsem se dívala na stránky chovatelů, tak mě opravdu vyděsilo to - "chovatelské stanice, rodokmeny, výstavy"...že mě ani nenapadlo se zeptat, jestli by chovatel nějaké morče pro mě neměl. Teď tady zírám...
  2.3.2004 16:51DášaP
  Pája: to s tou cenou neživé hmoty a morčat je vskutku dobrý nápad:)) i když mě celkem nikdy na mysl nepřišlo, že by měl chov morčat vydělávat, jen pro zajímavost si doma eviduju částky za nákup morčat a takových těch dražších věcí pro ně a částky utržené prodejem mláďat. dá se říci, že cca 3x vyšší číslo u nákupu morčat než je zisk za mladé hovoří za vše:) i když pravda značně to navyšuje jeden miláček za kterého jsme zaplatili naprosto nehoráznou cenu v eurech, ale počítat se musí taky. a výdaje za krmení radši sleduju jen koutkem jednoho oka, aby mě to neskolilo:)
  2.3.2004 17:02Zuzik
  Už dlouhou dobu přemýšlím o importu morčátek ze zahraničí,ale nedokážu si představit ,co to asi všechno obnáší.Mohl by mi někdo říct své zkušenosti nebo poradit?Zatím moc dík:))))))
  2.3.2004 17:51Halibeli
  Veverka
  já jsem kouzlu morčátek propadla až tady, když jsem poznala ty výstavní frajerky a frajery. Samozřejmě jsem vždy obdivovala ta klubíčka ve zverimexech, ale já na to jdu dost komplikovaně, tak nejdřív pár let studuju a pak teprv kupuju :-D. Proto do této chvíle - po roce intenzivního studia morčátek - žádné nemám :o). Mám ale králíka Matyldu, tak proto jsem Ti musela odepsat. Prostě jsi své holčičce dala úžasné jméno :o))))).
  2.3.2004 18:02Veverka
  Halibeli: Juuuu to je krasna nahoda. No ja jsem sice vahy, ale tak moc jsem to nevazila. Bylo mi doma smutno, tak to byla neplanovana akce. Ale nelituju :o)
  3.3.2004 01:06Anája
  Pája: děkuju moc za odpověď a radu. Je mi líto, že jsem to s ubytováním broučků tak pokazila. Nechat ale vykastrovat Tomáška (králíček)? To neeee. Je to tak krásný kluk a už teď se těším na jeho miminka, i když zatím nemáme k němu nevěstu (Maruška je ještě malinká). Králíčci spolu zatím v kleci nebydleli (jsou každý v jedné kleci ale v jedné místnosti) a v květnu se stěhujeme do rodinného domu, tak mě napadlo, že bude Tomášek v jiné místnosti než samičky (aby tak neblbnul). A morčátka? Torpédo bude muset bez Berušky ještě chvilinku vydržet. Beruška váží 0,47 kg a mám strach, aby jí mateřství neublížilo. Další dvě samičky na střídání u toho našeho divocha nebude problém. Dnes jsem byla na návštěvě u chovatele u nás v Brně a donesla jsem další samičku. Byl to úžasný zážitek. Ten pán je neuvěřitelně zapálený chovatel. Morčátek měl zhruba 60. Jedno hezčí než druhé, několik skutečně výstavních kusů a snad všechny plemena a neuvěřitelnou škálu barev. Mimo morčátka taky králíky, pejsky a jednoho velikánského psa fenku s hrůzou štěňátek, holuby, slepice. Samičku, kterou jsem si donesla jsem celý večer seznamovala ve volném prostoru s morčinou Beruškou a králíčkem Tomáškem. S Beruškou se okamžitě skamarádila a ani Tomášek neprotestoval. Pak jsem je dala do jedné klece a dala jim listy od kedluben a květáku. Všichni se svorně nadlábli, nová slečna prozkoumala klec za doprovodu Berušky. Malá, když se lekne, běží se schovat k Berušce, která ji příjme. Takže to bude snad dobrý. Ještě musím sehnat někde tu třetí holčičku a pak to bude fungovat tak, jak jsi radila. Že bude doma ródeo? To je ale dobře. Je úžasné pozorovat ty tvorečky :-)))
  3.3.2004 07:31Pája
  Anája:
  Do domečku se stěhuje ?! No tak to opravdu kastrace není na místě ,spíše další 4 králice a 20 morčat ... cha chá ! Koukám, že si náš člověk do sítí hlodavců lapen !!! Ještě to chce osmáka a činčilu a psouna a a a SLONA !...a pak už dost maminko nebo se taťka naštve ( to mi říká můj synek) .
  3.3.2004 08:53MMMoni
  Jj, osmaky mohu osobne dodat, zrovna mam tri k odberu ... daruju je i s kleci, zradlem, miskami, napajeckou a pytlem sena. Jsou tri, 2 samci a jedna samicka, jsou spolu odmalicka, neperou se a nechci je rozdelovat. Nemate nekdo potrebu mit doma osmaky?? ;)
  3.3.2004 09:55Maxinela
  ...Zrzeček už bohužel běhá v morčecím nebíčku a chroustá jablíčka s ostatními morčátka...
  Zrzkovi vypadli vrchní hlodáky a to mu zabránlo přijímání potravy...,hodně schudl...Včera jsem ho našla už mrtvého...:o(((((((

  ----
  Nevíte proč mu ty zuby vypadly?Měl nějakou nemoc?¨
  Jaký prostředek by jste mě doporučili k dezinfekci králíkárny?

  Dík za rady a odpovědi!

  e-mail:
  KrenovaJitka@seznam.cz
  3.3.2004 11:12Dandule
  ahoj! tak kamča už je o hodně lepší - určitě se vylízala z nejhoršího. chtěla bych se zeptat jak nejlépe dodávat morčeti vápník... (uštípla si kousek zubu...) díky!
  3.3.2004 12:52Zdenka
  dandula: ja jsem tehulkam davala vapnik do vody, prodavaji se v lekarne sumive tablety a jim to i docela chutnalo
  3.3.2004 12:54Dandule
  zdenka: fakt šumivý? nepůjde jí pěna od tlamy? :-) jinak dík, půjdu se podívat do lékárny!
  3.3.2004 12:56Zdenka
  dandule: samozrejme ji nestrkas do pusy tu tabletku, ale nechas to rozpustit a pak z toho mas ochucenou vodu a tu ji az das, to ji zadna pena od huby nepujde ;o)
  3.3.2004 12:57Dandule
  Zdenka: :-) zkusím to!
  3.3.2004 13:30Sylva
  Příští týden jedu v úterý do Prahy - služebně. Ale plánuji ještě jednu morčecí holčičku, buď mládě, nebo starší morčulku. Šeltii, coronetku, merinku, nebo texličku. Barva až co by mne chytlo za srdce. Prosím Pražáky, nemáte, nebo nevíte o chovateli-ce, která má volnou hezkou holčičku?
  Děkuji.
  3.3.2004 13:44Vakance
  Dandule já jim dávám práškový, je to jako mouka pocukruješ zeleninu:o))
  3.3.2004 13:55Dandule
  Vakance dík! :-) jak jim to dáváš často?
  3.3.2004 14:10Ren
  prosim Vas poradite mi. mojim morciatkam vypadavaju chlpky za uskami teda neviem ci to je vypadnute ale maju tam take lysinky. predtym som si to nevsimla mam ich len 3 tyzdne. jeden to mal a druhy nie a teraz to ma aj on . prosim co to je?
  - - - - -
  prosim nik mi nevie poradit? musim sa odhlasit. ak mi niekto moze poradit prosim na
  karcolova@novycas.sk
  3.3.2004 14:44Dandule
  tak hlaste se všichni, kteří prodáváte svá morčátka za podobné ceny jako ve zverimexu (cca 100,- - 150,-) a chcete mít odkaz na své ev. webové stránky v příspěvku inspirovaném nedávnou diskuzí (zverimex x chovatel). díky!!!! :-)
  3.3.2004 14:57Zdenka
  dandule: tak si me tam napis, adresa je http://morcata.matfyz.cz za tuhe cenu jdou samecci, holky jsou o neco drazsi, ale ty nechce nikdo na mazlika, ty jdou chovatelum a kdyby byla netypova, tak za tuhle cenu asi pujde
  - - - - -
  dandule: jo, jeste stanie Od Kukacky
  3.3.2004 15:18Dandule
  Zdenka: píšu si. ještě to nechám tady v diskuzi nějakou dobu uležet a pak to sesumíruju. dík! :-)
  3.3.2004 15:20DášaP
  Dandule: u nás jsou taky samci za 100 -200 kč. Samice se nám zatím jaksi neurodily:) http://www.sweb.cz/morcatka CHS Zlaťák
  3.3.2004 15:25Vakance
  Dandule každý ráno na okurku
  3.3.2004 15:28Dandule
  DášaP: díky! samičky určitě taky přijdou :-)
  Vakance: každodenně celoročně? tý jo. díky
  3.3.2004 15:48Vendula
  Dandule: My máme taky chlapečky - krasavečky - na http://www.stechovickypoklad.unas.cz v sekci Na Prodej.
  3.3.2004 15:53Dandule
  Vendula: píšu si! :-)
  3.3.2004 16:43Míša
  Dandule: přidám se, http://www.morcata.cz/ametyst - CHS Ametyst, krátkosrstá morčata.
  Kam co píšeš, smím-li se ptát?
  3.3.2004 16:53MMMoni
  Holky, potrebuju pomoct .. nasla jsem zajemce o osmaky, ale je z chomutova. Vy jste tu nekdo rikal, ze jezdite do Mostu ... do Mostu by si pro ne i rad prijel ... ten pan take chova andulky i morcata, takze kdyz me pomuzete dostat osmaky do mostu, muzete si od nej za me i vybrat nejake zviratko :) bude to vymenou. Prosim, prosim ...
  3.3.2004 19:11Sfinga
  pajaaa ja chci lilacka Lilu-kterej je naprosto uzasnej:)):))))))))myslis ze bys mi ho casem pujcila??kdybych si pro nej zajela nebo jsme se potkali treba v praze na vystave a tak???je supr krasnej a dala bych ho snad na vsechny (skoro)svoje holky:())))
  - - - - -
  mmmoni..no vidiš a ja jenom za seno dam denne 20kc.....
  - - - - -
  dandule..mne si pis taky www.sfinga.wz.cz
  - - - - -
  dandule kde se prodavaji ve zverimexu morciny za tolik ????tam bych se fakt rada mrkla...
  - - - - -
  paja a modroocko je kluk nebo holka?
  3.3.2004 20:30Vakance
  Dandule no snažím se každý den pokud nezapomenu:o))))) nebo dávám roboran,. je to taky prášek vitamínový ale ještě podporuje srst
  3.3.2004 20:41Sasha
  Fotka pro Zdenku http://www.helenka.ru/albumimages/GdsI87zlAB/GdsI87zlAB_18.jpg
  3.3.2004 20:46Sfinga
  vakance ty rozetky jsou uzasnyyyyy:)
  3.3.2004 20:56Anája
  Pája
  Taťka už se skoro zlobí, ale zatím je hodně statečnej. Použila jsem metodu, kterou tady někdo radil: "když ona se tak hezky koukala" :-))) On ještě totiž netuší, že za dva týdny přibude další sameček :-))))))))))))))))) s to znamená další "klícka" :-)))))))) Nutno podotknout, že už teď klece zabírají půl dětského pokoje. Ale fakt jsem nemohla odolat bude to šeltie slate blue a prý moc krásnej. Jsem zblázněná do šeltiek. A když se do něčeho pustím, tak to je maximalistický a fičí to. V práci se už na mě dívájí jak na nemocnou, ALE jedna kolegiňka se už nakazila.... Slona neeeee. Nadnesla jsem taťkovi, že by nebyla špatná opička, nějaká malinká, ..... Nejdřív vykulil oči a koutky se mu zvedly až jsem přísahala, že žertuji :-)))
  3.3.2004 21:03Sasha
  Anája: blahopreji ke zkroceni tatky:-) Koukam, ze za chvili vykoupis vsechny zverimexy. Ja se tam taky chodim rada koukat, a musim se premahat, abych neodnesla nekoho dalsiho domu. A taky jsem poznala na vlastni kuzi, ze "normalni" lidi to nechapou a divaji se na me jako na blazna.
  3.3.2004 21:12Petula
  Dandule: je mi moc lito tvoji Simbicky. Dneska jsem si vzpomnela zase na Sugar a mela jsem zase slzave udoli. Ale moc gratuluju, ze druhy drobek je na tom uz o hodne lip. Porad drzim pesticky.
  Vendula: morcatka jsou super.

  Nevite nekdo kde se da sehnat obri morcatko a kolik se asi pohybuje jeho cena?
  Diky moc
  3.3.2004 21:45Lucka
  Anaja, Sasha: Vsichni moji kamaradi tady na koleji (a i jinde) me maji za blazna... A to je mam jen 4. Takze uplne vam rozumim :-)
  3.3.2004 22:38Míša
  Tady nabízím na zkouknutí pár čerstvých fotek našich morčat, hlavně juniorů. Chybí tam Duffy, který je na líbánkách, na výměnu tu ale zase máme krásku Ibizu u Mufíka. https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Kluci
  4.3.2004 07:36Pája
  Dandule:
  Stanice "z Hvězdné" občas šeltiáky a coronety i za 50,- Kč. Texlíci a meriňáčci spíše od 80,- Kč. Samičky zatím ani ve volném prodeji moc nejsou, ale časem se něco pro veřejnost určitě objeví. Oficiální stránky nemám jen fotky na
  http://www.sweb.cz/Paja.pstros. Mobil 737784444.
  Sfinga:
  NE !NE! NE! Nepůjčuji ani manžela .... !!! Jsem děsně krkavá a majetnická. Liláček, Modroočko i Ambrožík mají dost samiček v Liberci ,tak se nezlob .
  4.3.2004 09:10Michaela
  Dandule: Taky bych se přidala do tvého seznamu jestli můžu. CHS Casiopea kluky prodám taky do těch 150Kč. Odkaz na stránky je http://casiopea.wz.cz
  4.3.2004 09:31Anája
  Míša:
  ti jsou moc krásní :-))) Psala jsem, že jsem nadšená ze šeltiek, ale nevim nevím, jestli jim nepořídit a takhle krásnou kamarádku :-))))))
  - - - - -
  Sasha: v poslední době už mám i já pocit, že ve zverimexu jsem častěji než v potravinách :-))) S dcerkou jsme byli nakupovat seno a podestýlku, samozřejmě nesměla chybět i nadšená prohlídka mazlíčků. Když už jsme byli skoro doma, plné ruce nákupu ze zverimexu, tak se Lucka tak nevinně zeptala: "A mami, máme doma něco k jídlu?".
  - - - - -
  Danule: přidávám se taky do seznamu. Stránky ale zatím nemám a rozmnožovat se začneme asi až v létě.

  Lucka: ono, když je jen jeden šílenec mezi zbytkem "normálních", je to vždycky těžký. Já už nakazila jednu kolegiňku a ostatní už si tolik netroufnou. Dokonce jsme nalomili ještě jednu, ale té to zakázal parner
  4.3.2004 09:56Ania
  Ahoj. Uz jsem konecne zase tady. Mame doma ted pokazenej net, takze se na diskuzi nedostanu. Kdybyste mi neco chteli, tak muzete napsat na tel myho kluka 777208665.
  Lucka: Ta holcina po Ferdovi se ma fajn a je moc hezka. Jmenuje se Ferdinka. ¨
  ¨
  Vsichni: mela jsem myslim u Gracie a asi u Gumidka zamluvenou nejakou slate blue holku. Uz se narodila??? Od jesne z vas bych si ji vzala. Kdyztak mi prosim napiste na to pritelovo cislo. Dekuju!!!!
  Zatim se mejte moc krasne. Snad brzo bude doma internet.
  P.S:Bella bude mit brzo maly kremacky crestedy.
  4.3.2004 09:59Anája
  Pája:
  koukla jsem na fotky tvých miláčků. Jsem vyřízená. :-)))))))) Prosím prosím, až budeš mít mladé šeltijky, hlásím se do fronty zájemců o samičku do chovu, která by mi mohla projít registrací !!!!!!!!!!!!!!!
  4.3.2004 10:02Dandule
  všem moc děkuji!
  Míša: píšu to kolegyni na dětské int. stránky, asi to dá do veterinární poradny. Až to bude, tak sem dám odkaz
  Sfinga: ceny morčat jsem vydedukovala tady - jinak co jsem sama viděla, tak se pohybovaly kolem 60,-
  Petula:jsi moc hodná, život jde dál. kamče se daří už dobře, ale stejně ji chci vzít zítra na veterinu, aby se podívali na ty její měkké bobky. jen co bude v pohodě a méně ustrašená, tak jí pořídíme kamarádku :-)
  4.3.2004 11:04Šárka
  Fotky, co fotila Míša, když byla u nás : https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=237&page=1
  4.3.2004 11:31Pája
  Anajá:
  Píšu si. Teď snad čeká Violka (zatím to předemnou úspěšně maskuje...), ale ta většinou rodí řekla bych typově velmi hezké šeltie, ale barevně bych řekla nestandart, který neprojde registrem. Občas je to pro mě těžký určit,které morče projde registrací.Protože morčata sice chovám 15 let, ale s čistokrevnýma začínám a tak se teprve učím ... Violka byla v Lysé velmi obdivována a jedna nejmenovaná chovatelka se velmi divila, že neprošla registrací ..... . Osobně si myslím, že neprošla právem . Ta její stříbrná není fakt recht . Jo a Violka je ze zverimexu a je to úžasný mazlík.
  4.3.2004 11:50Anája
  Já jsem z těch registrací úplný jelen. Chápu, že morčátko splňovat kritéria a blížit se svým vzhledem co možná nejvíce ideálu, ale čemu nerozomím, jaký vliv na registraci má rodokmen a PP. Mám Torpédo je s PP - praprarodiče a prarodiče jsou registrovaní, rodiče ne a bylo mi řečeno chovatelem, že Torpédo nikdy nezaregistruju i kdyby byl nejúžasnější v republice, protože ani jeden z rodičů nemá registraci. A další, čemu nerozumím: můžu dát dohromady morčinku s jejím tatínkem nebo dědečkem nebo pradědečkem (a naopak morčáka s matkou,...)? A co sourozenci každý z jiného vrhu? Jaký to má vliv na registraci?
  4.3.2004 12:06Dandule
  Pája: nechceš abych ti raději zalinkovala CHS mailem? odkaz na fotky ti samozřejmě umístím také
  4.3.2004 12:11Pája
  Anája:
  Na registrací nemá PP vůbec žádný vliv !!!
  Liláček je bez PP z předků je známá jen jeho matka Barunka a u ní nevím o předcích vůbec nic . Oba prošli naprosto bez problému registrací !!!
  Když to přeženu, tak v praxi to vlastně může znamenat , že anonymní morče ze zverimexu projde registrací a morče s PP po registrovaných rodičích registrací neprojde. Je to samozřejmě extrémní přirovnání, protože když jsou oba rodiče registrováni a chovatel neudělá nějaké nevhodné křížení tak jejich potomek by měl býti ve většině případech registrovatelný.Aspoň tak to vidim já.
  - - - - -
  Dandule:
  Když já mám mail a počítač jen v práci a nechci mít problémy se zaměstnavatelem.
  4.3.2004 12:13Vendula
  Anája: Já vlastním samce stříbrná aguti a zaregistrovaný byl, přitom registrovaného rodiče nemá ani jednoho. A jak říká Pája, echtovní stříbrnou taky nemá. Já být tebou, tak to zkusím a pokud by Torpédo nebyl zaregistrovaný, tak by ti posuzovatel měl vysvětlit, jaké má chyby a proč nedostal registrační číslo. Posuzovatelé se nekoukají do rodokmenů, mají oči jen a jen pro to posuzované morčátko. :-)
  Jinak příbuzenskou plemenitbu (otec x dcera, matka x syn, bratr x sestra a další možnosti) někteří chovatelé dělají, aby upevnili barvu či typové vlastnosti morčete, ale jsou s tím spojené i zdravotní potíže, které mohou vést i k vadným mláďatům případně k potratům u samic či úhynům samotných morčat. Máme doma samičku coronet satén krémovou, která je z příbuzenské plemenitby (bratr x sestra) a již dvakrát nám porodila mláďata, která buď zemřela již v ní nebo se cestou ven udusila. Našly jsme je vždy mrtvá. Proto já osobně úzkou příbuzenskou plemenitbu nechci a nebudu dělat, je to dost riskantní a pokud je tu hodně samečků cizí krve, tak si myslím že i zbytečné. Samozřejmě je to jen můj osobní názor. Na druhou stranu nyní prodávám černou samičku, která má v Brně ženicha - bratrance. Jenže jejich rodiče neměli v předcích nikde příbuzenskou a svazek bratrance se sestřenicí se uznává i v lidských svazcích, takoví lidé mívají i zdravé, krásné děti. Ale hodně jsem nad tímto svazkem váhala i tak.
  4.3.2004 12:22Pája
  Anája:
  Příbuzenecká plenitba nemá na registraci taky žádný vliv, akorát se Ti může státi, že Ti nějaký chovatel , řekne, že seš pěkný "píp píp" když děláš cílenně příbuzeneckou plenitbu.( Nepočítám když nějaký taťka z cela neplánovaně obtěžká svoji 4 týdenní dceru ..... což mi nejde na rozum, že takhle malinká je plodná ... ale stává se to). Jinak jsem si taky kvůli barvě pohrávala s myšlenkou příbuzenecké plenitby, ale když mi veterinářka řekla jak dělala císařák morčince a měla mladé s dvěma hlavama = příbuzenecká plenitba, rychle jsem tu myšlenku zavrhla.
  4.3.2004 12:34Anája
  Díky za vyčerpávající opověď. Nad tím, že má Torpédík šanci mi poskočilo srdíčko. Nechci dělat experimenty v příbuzenstvu, ale člověk nikdá neví, co se může přihodit a navíc, teď, když dávám dohraomady chov, tak jsem měla strach z rodokmenů, aby se mi nesešly příbuzná morčátka (kluk x holka) někde u praprarodičů a abych z toho pak neměla nepříjemnosti. Navíc jak tak koukám, tak ony to jsou takové propletence, že tady v Brně mají morčátka předky v Čechách. Mám pocit, že většina jsou stejně v nějakém x-tém koleně příbuzní. To s tím císařských řezem, to je síla. Úplně se mi postavily chlupy na těle. Chudinka :-(
  4.3.2004 12:35Veronika
  Pája + Anája:
  Žádný chovatel neřekne, že jsi "píp píp". Co není zakázáno je dovoleno.
  4.3.2004 12:36Vendula
  Pája: Jak jsi se ráno vzpěčovala, že kluky nepůjčuješ...tak návštěvnice odjinud bys ubytovala?
  4.3.2004 12:59MMMoni
  Me by pro zmenu zajimalo, kde tyto posuzovatele morcat clovek najde?? Treba ma doma nekdo supr morce a ani o tom nevi :)
  - - - - -
  Paja:
  jo jestli mohu poprosit znovu odkaz na tve stranky o morcatech ... nejak se mi ten predeslej odkaz nezobrazuje ... dik moc ...
  4.3.2004 13:04Halibeli
  Pája
  Moc by mě zajímalo, kde jsou tyhle moje oblíbený holčičky.
  http://www.sweb.cz/Paja.pstros/01/mlade025-03
  Máš je u sebe? Nechala sis je? Jednu z nich jsem moc chtěla. Úplně mě okouzlily.
  4.3.2004 13:24Šárka
  Moni: Posuzovatelé bývají na výstavách morčat. Ale aby sis mohla morče nechat posoudit, musíš být členkou klubu chovatelů morčat.
  4.3.2004 13:36MMMoni
  Sarka:
  aha ... ok ... dik za informaaci :)
  4.3.2004 13:39Pája
  Vendula:
  Nezlob se, ale už mám těch návštěvnic nějak hodně ... takže ne .
  MMMoni:
  http://www.sweb.cz/Paja.pstros
  Halibeli:
  Sestřičky texličky Borůvku (slate blue -bílá) a Bětušku (černá - bílá) v dubnu vyměnim s jednou spřízněnou duší za její dvě holčiny.
  Ale jestli si počkáš, a to Ty umíš, tak budu ,počítám koncem dubna, opět Sněhurku připouštět s Liláčkem ...... .
  4.3.2004 13:42MMMoni
  Paja:
  jakeho zbarveni je ta holcicka, co ti ukazovala Halibeli?? ja mam takovou holcicku, co jsem si vcera privezla ze zveraku, jen je to rozetka a ma min bile nez ta tva ... ale barva je jinak stejna ...
  4.3.2004 13:42Vendula
  Pája: Nezlobím, já pro své holky už ženichy mám, byla to jen "zvědavostní" otázka. :-) Ale z tvé odpovědi jsem (snad správně) vytušila, že když máš prostor, tak návštěvnice bereš. :-)
  4.3.2004 13:52Pája
  Vendula:
  Beru, ale jen od chovatelek které osobně znám a navštěvuji každý měsíc jejich chovy .... !!!
  MMMoni:
  To je Bětuška z té focené strany je zrovna hodně s tou bílou černá bledá až slate blu, z druhé strany je zas skoro celá hezky černá, ale předpokládám, že zesvětlá,možná bude taky slateblue , ale spíše světlá černá těžko říci zde bude registrovatelná, ale na tom nezáleží.
  4.3.2004 13:54Ferda
  Chci se zeptat jestli se morčeti smí dát oříšky. Díky Leona
  4.3.2004 13:57Vendula
  Ferda: Vlašské ořechy jsme morčulkám po troškách dávaly a celkem jim chutnaly, s jinými nemám zkušenosti.
  - - - - -
  Pája: Ty jsi teda pěkně přísná. Ještě jsem se chtěla zeptat, jak často necháváš odpočívat samice mezi vrhy?
  4.3.2004 13:58Petra
  Ferda:
  Můžeš, ale jen trošku, protože jsou hodně tučné.
  4.3.2004 14:06Pája
  MMMoni:
  Tady je Borůvka a Bětuška společně rozdíl barev je viditelný
  http://www.sweb.cz/Paja.pstros/01/dcery http://www.sweb.cz/01/dcery1 . Akorát Borůvka má jakoby nádech do skořice, ale ten už ztratila, teď je taková, no jak břidlice bych řekla a tak si ji troufám označit za slate blue, ale na 100% to bude až na registraci. U mě byl stejný problém s Liláčkem, ale už je to jasný je lila.
  - - - - -
  Vendula:
  Dle vrhového plánu , který doufám klapne, bude mít každá moje samice 2 vrhy ročně. Zatím to teda vypadá, že se holky rozhodly na 1 ročně .....
  4.3.2004 14:08Zuzik
  Ahojky všichni,včera jsem zjistila,že můj Pompík(us-teddy) má asi menší rýmu.Má takový průhledný výtok z nosánku,ale jinak papá ,běhá a je zcela v pořádku.Myslíte,že je to na návštěvu veterináře?Nemáte s tím nekdo zkušenosti,co by mohlo třeba pomoct?Zatím jsem mu dala slabounký odvar z heřmánku s Glukopurem-chutná mu to.Díky moc za odpověď...
  4.3.2004 14:19Vendula
  Zuzik: Můžeš ještě zkusit jitrocelový sirup proti nachlazení, prodává se volně v lékárně, je dobrý pro malé děti a pro nastuzená morčátka.
  4.3.2004 14:21Míša
  Zuzik: návštěvou veterináře nic nezkazíš. Jak už teče z nosánku, radši bych šla. Měli jsme takto nemocného Duffíka, dostal antibiotika, dostával je dvakrát denně, po pár dnech byl fit. Jestli ho máš s nějakým dalším morčetem, odděl je, rýma může být infekční.
  4.3.2004 14:54Pája
  Vendula:
  A hele hele to je dobrý nápad s tim jitrocelovym sirupem. Ten slazený ? A podáváš ho neředěný stříkačkou rovnou do tlamičky (vlastně jak ten Pikovit) ???
  4.3.2004 15:15Dandule
  Pája:moc hezký fotky! můžu některý (1-2) použít ke článku?
  4.3.2004 15:42Zuzik
  Vendula:
  Diky mooooc,to by mě nenapadlo:).Doufám,že mu to pomůže.

  Míša:No právě ta antibiotika.....Mě se někdy zdá,že tím ten veterinář lečí všechno.A zdá se mi to riskantní,jelikož i ta nejslabší antibiotika naruší střevní mikrofloru a pak je zle.Už se mi to tak jednou stalo.První to zkusím tím sirupkem a kdyby se to náhodou zhoršilo,tak ho pakuju a jde se na veterinu.
  4.3.2004 15:58RadanaZ
  Pája: barva té mladé samičky na fotce je kuní - sobolí! U nás je to zatím neuznaná barva. Jakou barvu mají její rodiče?
  4.3.2004 16:14Zuzik
  Radana:chtěla jsem se zeptat,jaký je rozdíl mezi tou kuní,lila a slate-blue(pokud teda nejaký je).A jaké mláďátka mohou vzniknout ze spojení:1,0 béžovobílá argente X 0,1 červená?
  4.3.2004 16:50Míša
  Zuzik: My jsme naštěstí s antibiotiky tento problém neměli, jelikož Duffy miluje jogurt, slupnul každý den docela slušné množství jogurtu, takže neměl průjem ani jiné potíže.
  4.3.2004 17:02Zuzik
  Míša:Ten jogurt s živou kulturou?:)),nikdy jsem jim ještě nezkoušela dávat jogurt.:).A jaká antibiotika Vám pro něj dal,jestli se mohu zeptat?
  4.3.2004 17:10Zdenka
  zuzik: kuni je takova dost specialni barva, muze mit odstin od svetle hnede az po hodne tmave hnedou az skoro cernou, pigment je tmavy. Je to barva s vlohou pro ruzkou kresbu a nebo stribrnou nebo skoricovou aguti aguti, u nas neni uznana.

  Lila je stredne biloseda s vyraznym ruzovym nadechem a oci jsou cervene, bez pigmentu.

  Slate blue barva je stredne bilo-seda barva s namodralym nadechem, ale bez ruzoveho zavoje a oci jsou rubinove, pigment by mel byt co nejtmavsi.
  4.3.2004 17:22Míša
  Zuzik: myslím, že to byl Tetraseptin. Náš Duffík jogurty miluje, když snídám jogurt, dávám mu občas olízat víčko :) Nebo když jsem přikrmovala kojící samice a miminka, taky se na něj dostalo. Nechce pustit prázdnou stříkačku, přetahuje se, když už uznám, že toho bylo dost, nespokojeně kvíká, pravej závislák :) Jemu jsme tenkrát k antibiotikům dávali nízkotučný jogurt s živou kulturou, různých značek, ale aby měl minimální množství tuku. A naředěný kojeneckou vodou a ochucený Glukopurem, aby víc chutnal. Nebo jde dát Actimel, ten se ani nemusí ředit, jen malinko osladit Glukopurem. To má rád taky. Ostatní morčata si třeba taky vezmou, ale jen aby se neřeklo.
  4.3.2004 17:27gabka
  ahoj zajímate se o morčata tak mi napište!
  4.3.2004 18:02Lucka
  Zuzik: barvu kuni ma jedno moje mimco v albu: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mimi ...je to ten co rozesila smsky :-)
  4.3.2004 18:19Zuzik
  Jste všichni strašně hodní,ted už mám v těch barvách jasno.A je pravda,že jsou v mládí tmavší a pak světlají?Četli jste si tu barevnou kombinaci?Co myslíte ,že z toho vznikne?:)
  4.3.2004 18:29gabka
  chcete se na něco zeptat mám hodně velkou skušenost z morčaty
  4.3.2004 18:33Sasha
  Ahoj Gabko, jaka mas morcatka?
  4.3.2004 18:34Sfinga
  paja ty ses teda pred 3 mesicama jsi mi rekla ze JO!!!!!klidne bych je dopravila do liberce(tak srpen))
  4.3.2004 18:37Petula
  ahojte, jste nekdo z okoli Chomutova a mate malinky rozetacky? Diky
  4.3.2004 18:38gabka
  Já mám jedno krátkosrsté hladké morče jaké máš ty?
  4.3.2004 18:41Petula
  gabko ptas se me?
  ja ted zadne nemam. pred tremi tydny mi umrela rozetacka a asi to bez morcatka nepujde. tak nez pujdu do zveraku, tak to chci zkusit tady.
  4.3.2004 18:43Sfinga
  lucka eliska vypada jako moje morcheeba ..skoro:))
  4.3.2004 18:48Sasha
  Gabka: ja mam tri hladka kratkosrsta a jednu angoru. Podivej se na fotku https://www.kralici.cz/morcata/img/alba/184/im000641_m.jpg
  - - - - -
  Petula: do zverimexu uz chodit nemusis, tady je spousta krasnych morcatek k mani a jsou zarucene z dobrych rukou. Jake bys chtela, staci si jen vybrat...
  - - - - -
  Sfinga, Lucka: ne, Eliska je jako muj Filipek, skoro
  4.3.2004 18:59gabka
  Čau Petulo já těď nemám žádné morče na prodej před týdnem sem si koupila nové morče když mi umřelo morče tak jsem si uvědomila že to taky bez morčete nejde
  Sasha:jo a chceš se na něco zeptat?
  4.3.2004 19:01Petula
  vite uz prosim nekdo neco o tech obrich morcatech, kde se daji sehnat?
  4.3.2004 19:01zendl
  moje morce je hladkosrste.a porad mluvi.pri televizi,pri radiu,porad.mame ho zhruba 2 tydny, boji se.cvaka zuby, je to normalni?
  4.3.2004 19:08Zdenka
  Petula: par jich tu je dovezenych a to stalo jedno 50EU plus cesta.

  Jednoho virkatyho morcaka na prodej mam, primo rozeta to neni, ale virky ma.
  https://www.kralici.cz/morcata/img/alba/231/dscn9246_b.jpg
  Jsem z Kladna, ale pristi vikend jedu za rodicema do Mostu, tak by jsi ho mela pobliz, kdyby se ti libil.
  4.3.2004 19:08Petula
  asi se boji. zkus ho hodne chovat a hladit a tise mu povidat. morcatka nemaji rada stres a hluk. jestli mas klec na zemi, tak ji dej vis, at ma rozhled co se kde deje. myslim ze si casem zvykne a cvakat prestane
  4.3.2004 19:14zendl
  dekuju chovam ji kazdy den zase se ozvu
  4.3.2004 19:26Zuzik
  Petula:Nedavno jsem si prohlížela stránky klubu a je tam o nich článek.Myslím,že p.Tejml nějaké má(zřejmě import,protože v německu už jich mají hafo),ale fakt si nejsem ted úplně jistá.
  4.3.2004 19:36gabka
  ahoj zendle morče se nemá dávat k televizi protože televize vytváří takové vlny ktere se morčeti nelíbí
  4.3.2004 19:42Sasha
  Petula> projed si google cuy a az sezenes nejakyho dlouhosrstyho, dej mi vedet
  4.3.2004 19:44gabka
  Sasha je pravda že se morče nemá dávat morče k televizi
  4.3.2004 19:49Sasha
  Gabka:
  souhlasim, moji maji pokoj jenom pro sebe bez radia a televize ... a nenudi se
  4.3.2004 20:16Petula
  Zuzik, promin, omlouvam se, s pocitacem si zase az tak netykam, jaka je presna adresa? diky
  - - - - -
  uz jsem to nasla, dekuju.
  4.3.2004 22:58Zuzik
  Poraďte mi prosím nejaká moc hezká jména pro kluky a holky na "E" :))).Díky mooooc!
  5.3.2004 07:41Pája
  Dandule:
  Můžeš !
  RadanaZ :
  Otec texl lila (Liláček) matka bílá modrooká merinka (Sněhurka).
  Sfinga:
  Vím a omlouvám se. Ale už pravidelně připouštím cca 7 cizých samic a prostorově bych to nezvládla. A také se přiznám, že se obávám nákazy. Ty jsi z Ústí co máš ode mě Violku2 a kamarádka Violáka ? Jakou samičku či samičky bys když tak chtěla připustit ?
  5.3.2004 08:48Jitka
  Petula:
  Párek obřích morčat má paní Kletečková. Docela mě ale zklamali, čekala jsem, že budou větší, ale ve skutečnosti vypadali jako normální morčata, když pořádně narostou.
  5.3.2004 08:53Pája
  Jitka:
  Počkej počkej , myslela jsem, že obří morčata mají 4 kg ?
  5.3.2004 08:59Jolana
  Obří morčata:
  Je o nich víc na stránkách klubu, myslím, že je má P.Tejml a měly by vážit něco přes 2 kg.
  Jsou plašší a prej povahově malinko jiní než naši mazlíci /mazánci/.
  Uvažovala jsem taky o koupi. Je to jako malinkej pejsek!! :-)))
  5.3.2004 09:26Zuzik
  Obří morčata:Cuy:1900-2500
  cabayos:4kg,až 50 cm

  Toť bylo napsáno v článku od p.Tejmla:).Dokonce o tom bylo psané v časopise náš miláček.Jdu se mrknout v kterém čísle to bylo:).
  - - - - -
  Obří morčata:
  Bylo to v čísle 9/2002(Náš miláček)
  5.3.2004 10:06Petula
  a nevite jestli je pani Kleteckova prodava a jaka je jejich priblizna cena?
  diky moc
  5.3.2004 10:42Jitka
  Pája:
  No, jsou to ty cuys, co mají mít max. 2,5 kg. Viděla jsem je asi před měsícem, dost možná ještě nebyli úplně narostlí, normálním morčákům to taky trvá, než se dopracují k tomu kilu nebo kilu a půl :)
  Petula:
  Měla jen jeden pár, zrovna byli spolu, nevím, jestli bude mladé prodávat. Zkus ji kontaktovat, telefon je na stránkách klubu morčat (chovná stanice Metropol). Pak by je měl mít pan Tejml (CHS Z Westminsteru), ten už měl i mláďata, a ještě někdo v Budějovicích.
  5.3.2004 10:54Mišulka
  Zdravím všechny.

  Hezky jste tu probírali barvy morčátek a já bych vás chtěla poprosit o určení barev těch mých. Chovám morčátka už několik let, ale přes barvy nejsem žádný expert. Možná mám určené barvičky špatně. Pomůžete mi?
  Tady jsou:
  https://www.kralici.cz/alba.asp?a=729
  5.3.2004 11:23Jitka
  Prosím o radu tykající se budoucí morčecímaminky. Přivezla jsem si červenou merinku s tím, že byla měsíc u samce a možná bude březí. Je u mě týden a mám pocit, že fakt březí je, ale nejsem si jistá. Takže se chci zeptat, za jak dlouho jde přibližně poznat, že samička je březí. A taky, jak s ní mám zacházet, jestli potřebuje zvláštní výživu. Dávám jí v pití céčko, mám jí dávat ještě něco? Moc děkuju za rady!
  5.3.2004 12:14Petra
  Zuzik:
  Podívej se do jmen, taky se docela hodně jmen na E vyskytuje v Pánu prstenů - Eowyn, Eomer, Elwing, Elendil, Elessar, Eomund, Elrond... Ale aby se tak teď nejmenovala všechna morčata na E... :-)
  5.3.2004 14:39Zdenka
  sasha, petula: na disku jsem mela ulozene stranky jedne svycarske chovatelky, co chova dlouhosrste cuyse, ale ty vetsi. Udelala jsem z nich album. Adresu na ni nemuzu najit a na tech ulozenejch strankach nebyla.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?cuys
  5.3.2004 14:54Ingrid
  Bohužel,musím se rozloučit s mazlíčky-asi mi zůstane jen jeden. Mám dva malé medvídky čoko oranž (3 týdny), albínka s himalájskou kresbou Sněhulku a dlouhosrstou Hrozinku. Stěhuji se z kolejí na privát (jeden pokoj) a doma zůstat nemůžou. Ani na privátě nemůžu mít 4 morčata.Jsem nešťastná a do zverimexu je nedám. ani nevím, kdo z nich nakonec u mě zůstane :o(((((
  - - - - -
  Prosím, pomozte mi...
  5.3.2004 14:57Pája
  Ingrid:
  Prosím přesnější popis Sněhulky a Hrozinky. Plemeno, stáří, jestli měly již mladé případné PP apod.
  5.3.2004 15:03Jitka
  Ingrid:
  To mě moc mrzí, jednu slečnu bych si vzít mohla, moc se mi líbí Sněhulka, i když jsou hezcí všichni.
  - - - - -
  Ingrid:
  Můj mail a telefon jsou uvedené u přezdívky. Nemusíš mít strach, byla by v dobrých rukách.
  5.3.2004 15:04zendl
  Zuzik:
  Ahoj, ted se divam, zendl je moje dcerka (9). Morce mame 2.tyden, samozrejme vim, ze nema prijit k televizi, nez jsme si ho poridili, peclive jsem vse nastudovala z dostupnych knizek, i tady z diskuze. Nekde psali, ze aspon na 3 metry, ale jinak spi v kuchyni. Je pravda, ze se boji, chvilemi, ne porad, rado take beha po kleci s nosem doslova v hoblinach a sene a "ryje". Poustime ho samozrejme i probehnout , ale zatim nema moc chut, trochu po sedacce a po zemi vubec, to sedi na jednom miste.
  Papat mu chutna, ze zacatku se mi zdalo, ze nechce moc granule, ale i tam jsem ji uz videla. Ma nejradeji mrkev a papriku a na zahradce ji vyhrabavam zelenou petrzelku (uz zacina obrazet).
  Myslim, ze se snad casem ochoci poradne...??
  5.3.2004 15:38Ingrid
  Jitka: moc by jsi mi pomohla! Teď jsem mluvila s tou paní a snad jedno by mohlo být...Sněhulka je mazel, ráda se drbe...byla bys zlato.Asi u mě zůstane Hrozinka,bo ta je jediná, kterou aspoň trochu ségra může. :o((( Ještě se domluvíme.Dík za číslo. Měj se fajn
  5.3.2004 18:31Sasha
  Zdenka: ju, ti seltijci cuy jsou krasni
  5.3.2004 19:03Vakance
  Tak jsem dneska měla nějakou depku a přemýšlela sem čim si zlepšit náladu až mně napadlo že zvážim naše chlupáče:o))) A opravdu mi udělali děsnou radost! Od posledního vážení cca 10 dní. Hlavně Barbucha už má 40 deka takže začne konečně taky růst. Jinak Tobík má 85 (+10) a Christa 90 což vypadá na to že bude mít míma. Sice tomu ani trochu nerozumim ale přibrala skoro 10 deka a zvětšuje se do šířky jen na bříšku:o)
  - - - - -
  Ingrid: proč si můžeš nechat jen jednu???? Bude jim smutno když je rozdělíš:O((((((((
  5.3.2004 19:27Sfinga
  paja ne ja jsem z prostejova,chtela bych připustit kremacku babetu tim albinem,a Lilackem skoro vsechny holky krome bereniky ...viz holky na www,sfinga.wz.cz
  5.3.2004 19:51kiki
  Zuzik: já znám jedno hezké morčecí jméno na E ( pro holku) Enný můžeš říkat Ený Enýnko Enýsku...
  5.3.2004 20:05Marťa
  Míša: ahoj, jestli budeš na chatu nebo na icq tak se prosim ozvi přes icq kvuli zítřku. dík ahoj
  5.3.2004 20:38Cindy
  PRAVE DRZIM DASU A VIPADA TO ZE BUDE MIT MALIČKATY.Když sem jí asi před 10 dni( tehotna je asi tak 3 tydny) vazila mela 830 g. Vždycky byla maličkata ale nemyslite že by mohla byt tak slaba ze by to treba nemusela vydržet?!
  5.3.2004 20:53Marťa
  Cindy: váha 830g je dobrá na připuštění, šance na úspěšný porod je velice velice veliká :-). Neboj bude to v pohodě. Jak je stará?
  5.3.2004 21:12Ingrid
  Pája: Sněhulka je Himalájka, ale asi křížená s dlouhosrstým, protože od hlavy dozadu má skoro "vlečku". Růžové nohy a oči, ze zverimexu. Silná osobnost, zbožňuje škrábání na zádech.
  Míma po Hrozince jsou čoko-oranž - jako když rozsypeš skořici a chilli vedle sebe do pruhů. Zatím krátkosrstí, i když jejich mamča je křížená s šeltií. Zverimex.
  5.3.2004 21:25Marťa
  DášaP: jak na tom vypadá ta samička, co ji posledně zemřeli ty miminka? Už bude brzy rodit? Jakpak se má? Doufám že fajn :)
  5.3.2004 22:09Sfinga
  mišulka tak teda rozetu lila jsem jeste nevidela:()))
  5.3.2004 23:01Petula
  Ingrid odkud jsi? a je ta slecna Myska co je vyfocena ve tvem albu? Taky to specha, napis co nejdriv, prosim, diky moc. Snad nejsi moc daleko odsud
  - - - - -
  Ingrid, uz jsem te nasla v reg. prezdivkach. je to dost daleko, takze ti od slecinky nepomuzu, ikdaz bych ji moc chtela, ale nejsem zastance dlouhych prevozu morcatek. jsou cela vyplasena. Tak se prosim nezlob. verim ze se najde nekdo kdo je u tebe bliz :-)) Ale pohlad ji za me, jo?
  6.3.2004 07:30Sfinga
  tak dnes v 7.00 nefinka rodila a zatim porodila 3 zlaty agutky:)
  - - - - -
  coronetky:)
  6.3.2004 08:49Petula
  GRATULUJUUUUUUUUUUUUU
  6.3.2004 09:03zendl
  uz ho vypoustime, v takove velke mistnosti.ale vsude jsou zavrene dvere.aspon se probehne.mam ji rada , jmenuje se Fifi.ahoj.
  6.3.2004 09:12KM
  Zdravim!!!
  Konecne mám morče!!!
  Je to holka šeltie a menuje se Píšťalka!
  Je barvy červené!
  A taky sestra Bára ma nové morče-jmenuje se šmudla,je to taky holka a je hladká! (Barva želvovinová)
  A kamarádky morče (menuje se Líza) má mimča! Za dva týdny bude jedno mé!!! :))(Taky holka,celá černá,jméno-Beruška)
  Druhé bude Báry (je to kluk černo bíly-Honzík) a to posledný si nechá kámoška (je nejhezčí! holka-bílá,jméno Pusinka)
  Všechno sou to nádherní angl.crestedi!!

  (A jinak někdo ví Bárino heslo!!!
  Ten někdo jí vymazal všechny alba!!!:()

  A ješte neco!
  Bárina Kelly bude mít mimča s Bobem a bude to už tenhle měsíc!!!!!! Tak kdiby ste někdo měli zájem tak napište sem do diskuze. (Jsme z Brna)


  Dlouho jsem tady nebila tak je toho najednou až moc. :)))
  6.3.2004 10:18Eva
  Ahoj všem! dnes ráno mi teddička porodila 4 krásná mimča- bílé (tmavé oči),červené s bílou nožičkou,černé s červenou nožičkou, a zlaté (červ.oči).tak jen doufám,že tentokrát bude stát štěstí při mě a žádné mláďátko neztratím:-)))
  6.3.2004 10:22Sfinga
  eva??? tak to jsme rodily stejnee:) gratuluju:))
  6.3.2004 10:38Eva
  sfinga:dekuju,hlavne jsem nadsena z tech barev,ktere po froschovi jsou.snad se i tobe takhle zadari a berenika bude mit krasna mladatka.
  6.3.2004 10:41Katarína
  Eva a Sfinga: Obidvom vám gratulujem!
  6.3.2004 10:56Eva
  tak preci jenom nic neni bez komplikaci.ted jsem zjistila,ze samicka nema mleko!!!prosim poradte co mam delat,nerada bych o mladatka prisla...je dobry bily neslazeny jogurt s glukopurem?a co dat samicce,aby se ji mleko spustilo???pomuze vubec jeste neco??diky moc a rady..
  6.3.2004 11:12Cindy
  Marťa:
  před chviličkou sem jí vazila a za tak asi 2 nebo 3 tydny pribrala 40 g coz je myslim docela dobry a je ji asi tak 7 a pul mesice. a jinak dik za odpoved
  - - - - -
  Eva:
  moooc gratuluju.
  6.3.2004 11:20Katarína
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=240
  6.3.2004 11:21Cindy
  Katarina:
  moc peknoucky
  6.3.2004 11:23Katarína
  Cindy: Nechceš ísť na chat?
  6.3.2004 11:47Anája
  Poooooc! Teď mi volala zoufalá kámoška. Čistila klece a svoje miláčky pustila v místnosti ven (2 roky starého samečka a samičku, kteří bydleli celou dobu spolu - ona je březí + 1 novou samičku, kterou si pořídila teď v úterý a umístila ji k těm dvoum původním). Nová samička jí někam utekla. Říkala, že už prohledala všechno a nenašla ji. Má pocit, že se schovala za záchodem do stupačky, ale není tam vidět. Poraďte, jestli máte zkušenosti se zatoulanými morčátky, kde všude hledat a jak ji eventuelně vylákat. Mohla by se někde vzpříčit tak, že se nedostane ven? To by ale pištěla, ne?
  6.3.2004 11:53Katarína
  Anája: Možno keď vypustí tie dve ona za nimi vilezie. Alebo ju môže skúsiť nájsť tak že položí na zem nejakú maškrtu čo jej chutí, a bude tu maškrtu nenápadne pozorovať, možno potom vylezie.
  6.3.2004 11:57Anája
  Gratuluji ke všem miminkám a držím palečky, ať je vše vpořádku :-)))

  Katarína: to jsou krásné sluníčka :-))))

  Hurá !!!!!!!: taď mám telefon u ucha a šťastná kámoška už ji našla po dvou hodinách hledání. Má v obyváku takovou malou ledničku. Malá zalezla zezadu ledničky do nějakého otvoru.
  6.3.2004 12:02Zuzik
  Eva:Gratuluju k miminkům.To s tím mlíčkem mě mrzí.Myslím ,že s tím jogurtem to bude dobrý,akorát ho zkus trošičku naředit převařenou vodou a myslím,že by měl být netučný,protože by pak mohla mít průjem.Lepší bude možná i ten s živou kulturou..Myslím,že veterinární tématice se věnuje i CHS Cavia Bohemia,tak se zkus optat tam: http://www.webpark.cz/cavia-bohemia/ .
  Taky chovám Us-teddysáčky a rozšiřuju chov,tak jsem se chtěla zeptat,jestli máš nějaké velmi nadějné drobky na prodej a jak se Ti jeví tento vrh.....
  6.3.2004 12:02Eva
  tak samicce uz se mleko spustilo a vsechna mladatka jsou u ni,snad uz bude vse bez komplikaci.dekuji za gratulace:-)))
  6.3.2004 12:07Anája
  A co moji broučci? Je to super :-))) Beruška s Tomáškem novou kamarádku přijali bez problémů. Jsem vždycky mrtvá smíchy, když je pustím všechny proběhnout, jak se lítají po pokoji, poskakují a u toho štěbetají. Jsou to zlatíčka :-))) Jen ještě nevím, jak malou pojmenovat. Je to šeltijka celá bíla se světle oranžovou hlavičkou a zadečkem a černá očka. Mezi ostatníma září jako princeznička. Jasněěěě, bude to Princezna.
  6.3.2004 12:07Zuzik
  Anája:Stupačky jsou pekně nebezpečné,jednou nám tam zalezl kocour a půl dne tam jančil ,protože nemohl ven.Nakonec se ale odtamtud dostal,ale měla jsem pěkně malou dušičku...
  6.3.2004 12:07Eva
  zuzik:z tohoto vrhu bych si nechala jen to zlate mlade a jen pokud to bude samicka.ty ostatni jsou volni,vypadaji velmi pekne v typu a budou mit super kozisky(maji je pekne kudrnate).pokud bys chtela na chov klidne ti muzu mimco rezervovat,na mazliky je nechavat nebudu to by byla velka skoda!
  6.3.2004 12:17Eva
  zuzik:uz jsem ti psala mail,mimca vyfotim a fotky poslu,pokud budes chtit nejake rezervovat napis mi.
  6.3.2004 12:20Zuzik
  Eva:Na 100% na chov.Ted mám doma asi taky těhulku,ale ještě to není jisté(červená,moc hezká).Měla bych zájem o tu bílou barvu(modlím se at je to samička:)).Je bez pigmentu?
  Zatím bych si ji ale rezervovala předčasně,protože se mám jít příští týden mrknout ještě k jedné chovatelce ,co je poblíž.
  Posíláš je drahou?
  6.3.2004 12:36Katarína
  Anája: Napíš sem že by si chcela chat. Niekdo ti ho po nejakom čase dá.
  - - - - -
  Nepoznáte niekto dakoho kto sem chodí, chová morčata s PP a je zo Slovenska?
  6.3.2004 12:48Sfinga
  tak uz jsou prdaci zvazeni a vim co jsou:)mame 2 kluky(100,90g) a jednu holcinu ktera je ciste zlata agutka(80g):))
  - - - - -
  Zuzik ja taky cekam v dubnu teddyky a dokonce od stejneho samecka jako eva:)
  6.3.2004 12:50Zuzik
  Sfinga:To jsem ráda.A máš někde fotku maminky?Jaké barvy předpokládáš,že budou?
  6.3.2004 13:06Eva
  zuzik:ano je bez pigmentu.a posilam morcatka drahou.jeste je predcasne rikat jak moc budou morcatka vhodna na vystavy a chov,to bych ti nejak postupne psala-ktere se jevi lip a ktere hur a podle toho by sis vybrala.zatim jsou to kudrnaty kulicky:-)))
  6.3.2004 13:16Zuzik
  Eva:To jsem moc ráda,že nemá pigment.A myslíš,že nebude u těch ostatních problém s tou jinou barvou na tlapce?Vím,že jsem četla,že méně zastoupená barva by měla být alespoň z 20%.Už se těším na fotečky.A odkaď vlastně seš,jesli se mohu zeptat?
  6.3.2004 13:26Sfinga
  zuzik www.sfinga.wz.cz
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=242 prvni fotky :)))detailne az po nabití baterek:)
  - - - - -
  zuzik mela by byt 20 procent ale registruji se i s min..treba bila korunka,bila nozka...
  6.3.2004 13:29Katarína
  Sfinga: bože tie sú nádherné!!!
  Škoda že nebývam v Česku. hneď by som ich všetky kúpila!
  6.3.2004 13:44Zuzik
  Sfinga:kraaaaaaaaaaaasní bobínci!!!
  Já vím,že se registrujou,ale taky za to ztrácí body,že?A určitě se to bohužel dědí.....
  - - - - -
  Sfinga:no typově vypadá moc hezky(alespoň na té fotce u plánovaných vrhů).A ty barvy vypadají moc zajímavě.Hrozně se mi líbí všechny světlounké barvy....jsem na ně vysazená:))))))
  6.3.2004 14:34Eva
  zuzik:samicka po ktere jsou ma take jen trosku bily cumacek a je registrovana.bydlim asi 35km zapadne od prahy,vesnice Kačice.uz mam morcule vyfoceny.zachvili dam do alba fotecky.
  sfinga:jsou nadherny!
  - - - - -
  nove fotecky miminek
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=244
  6.3.2004 14:37Sfinga
  zuzik nefina ma korunku a cumak bilej..mali maji 2 pouze v korunce par chloupku takze se sice dedi ale kdyz vyberes dobryho samce tak to vymizi:))
  - - - - -
  eva juu pekny bobci:) pak muzeme srovnat potomstvo po froschovi:))))
  6.3.2004 16:29Ania
  Sfinga: gratuluju k miminum.
  Jsou krasni!!!
  6.3.2004 18:32Sasha
  Sfinga, Eva: moc gratuluji k mimouškům a ať jsou zdraví a dělají jen samou radost!!!
  6.3.2004 18:36Lucka
  Eva, Sfinga: Gratuluju k mimcum, jsou moc krasni !!!!
  6.3.2004 18:55zendl
  uz ho vypoustime, ale porad se hodne boji.mama ho dnes vypoustela v mem pokoji.ale mne rikala ze nesmim protoze bi mohlo utect.a mama si ho v klidu poustela, a zabehlo pod muj stul.ale on je duty,ale potom sem ho stejne musela tahat ven ja.takovej je zivot.
  - - - - -
  a uz jsem ho ukazala tete Eve.a ta ma mimi ani ne dva tydny.dva tydny bude mit az v pondeli.jmenuje se Vitek a ja mu rikam Vitek kvitek a teta Vitek skritek to je co?dobre prezdivky.
  6.3.2004 19:23Sasha
  Zendl: kdyz ho takhle porad nahanite, nebylo by jednodussi mu postavit nejakou ohradku, treba z kartonu z krabic apod.? Ty vychazky by pro neho nemusely byt bezpecne, soude podle toho, co popisujes...
  6.3.2004 21:44Marťa
  Cindy: tak to kdyby čekala mladé tak by to mělo být v pohodě, to je vhodnej čas na mimča :) hlavně ji dobře krm (ale nepřekrmuj) pestrou stravou bohatou na vitaminy
  6.3.2004 23:03Marcela
  Eva a Sfinga: gratuluji k miminkům!
  - - - - -
  Eva: Kdy bude mít Barunka mladé? A s kým? Že by se to sfouklo i s Beruškou.
  - - - - -
  Fotky:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=235 Pozor, nejsou to morčata!
  6.3.2004 23:23Sasha
  Marcela: ty fotky jsou super, vypadají až fantasticky
  7.3.2004 00:03Petra
  Marcela:
  Krásní beťáci, hele, nechceš dát odkaz na
  https://www.kralici.cz/ryby ?

  Majitelé čerstvých miminek:
  Když už chválím ryby, malí morčounci jsou také všichni krásní, právě jsem mámě oslintala monitor :-). Jen se množte, válečci a lilky!
  7.3.2004 00:50Anája
  Marcela: no to je nádhera, jsou jak "kouzelné" rybky. Ty kulatý akvárka jsou nádherný. Nevadí to ale rybkám? Asi před patnácti lety jsem měla taky rybičky a tenkrát se říkalo, že akvárka koule jsou pro rybyčky nevhodné.
  7.3.2004 10:14Ingrid
  Marcela: já mám stejného beťáka jako je Oliver, akorát se jmenuje Princ!
  7.3.2004 10:57NeRa
  Marcela: krasne rybicky:-))
  7.3.2004 11:55Monna
  Ahojky všichni, když budete mít zájem, tak tady najdete nějaké nové fotky Čika a Banny https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=248
  7.3.2004 12:05NeRa
  Monna: Čiko je peknej a tra velka bila slza na cumaku vyúpada srandovne:-)
  7.3.2004 12:19Eva
  marcela:barunku chci pripustit tak za mesic.chtela bych ji pripustit satenovym celocervenym samcem,ale ta holcina co ho ma tak nechce samecky pujcovat,takze pujde barunka k ni a to jeste neni jiste,takze nevim:-) kdyz to nevyjde tak ji dam k svemu cerno-cerveno bilemu samci-ten je tedka na vylete v Hradci Kralove:-)))
  7.3.2004 12:21Monna
  NeRa -No vidíš, toho jsem si normálně nevšimla, až na těch fotkách to tak vyniklo, je jak malý klaun
  7.3.2004 13:32gabka
  Ahoj Monna maš na toho králíka klec nebo akvárko a co máš na morče?
  7.3.2004 13:45Vakance
  Katarína:
  no já nevim u Vás na tom Slovensku, někde na netu jsem viděla i stránky nějakých chovatelů od Vás ale moc jich nebylo, to máš asi větší šanci zjistit ty ne???? Pokud chceš morče od nás z Čech asi to není problém si pro něj dojet nebo jo?? My taky jezdíme do Německa, musíme vyřídit všechny papíry a domluvit se s majiteli a dovýzt ho a to je to podstatně dál a ta řeč je úplně jiná tak bych řekla že přivýzt morčí z Něm je složitější než z Čech nba Slovensko. Dokonce jedna zdejší chovatelka byla úro morčí i v Maďarsku a jiná v rakousku, všechno si to domluvili a dovezly samy. Si myslim že když někdo něco chce tak si to dokáže zařídit aspon si toho pak pořádně váží. Proto mně zaráží že porád chceš aby ti to chovatel dovezl až domů:o)) Bych si nikdy nedovolila tohle po někom chtít a už vůbec ne přes hranice. Ještě otázka máte tam vůbec nějaký výstavy????? Jinak na co ti bude morče s PP?????
  7.3.2004 13:47Monna
  Gabka - Na morče mám akvárko a na králíčka jenom záchod, ona je strašně čistotná, takže je puštěná neustále volně
  7.3.2004 14:16Vakance
  Katarína sem si ted vzpoměla u Vás mají papíráky CHS Cavia Zahva, se s nima spoj a zeptej se jak to dělají, nevím jak to fungá třeba s výstavama nebo tak. Ale na výstavě by si určítě morčí s papírama koupila, je tam veliký výběr.
  - - - - -
  Katarína: sorry sem nevěděla že ti je teprve 13, měla sem si přečíst info:O((( Tak to už chápu že je pro tebe problém dovýzt morčí i když mohla by si to zvládnout z Čech k Vám, podporují tě rodiče???? Třeba by si udělali výlet nebo ták. Jinak nevím co ti poradit zkus projet nějaké odkazy na Vašem Zoznamu, určitě někdo morčata chová abys mohla konzultovat situaci chovu morčat u Vás na Slovensku. Jinak jak jsem psala CHS Cavia Zahva má papíráky a jsou ze Slovenska, možná znají i jiné chovatele.
  7.3.2004 15:36Veverka
  Marcela: Ty rybicky jsou nadhernyyyyy! Beťáci jsou super!

  Povedly se mi dva srandovní obrázky :o) Jukněte bando :o))
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=249
  7.3.2004 20:56Petula
  Marcel - betaci jsou super, taky mam jednoho - cervenyho

  Veverko, Matylda je nadherna.

  Monno . Ciko a Banny jsou bezvadny. Ale napada me jedno, kdyz ti pobiha usak jen tak volne, jak mas ochraneny kabely? s timhle bych si nevedela rady.
  8.3.2004 07:56Pája
  Mišulka:
  Teď jsem se na vteřinku konečně dostala na počítač co ukazuje fotky. V barvách se zas tak nevyznám a fotky občas dost zkreslují. Takže to ber s rezervou. Medvědka je snad zlatá aguti-bílá-červená, Ňuník hlavičku zlatá aguti ostatní nestandartní snad špatná černá jakoby nádech do lila. Forejtka je jasná krásná čistá lila , teda teda supr !!! Čokoláda mi jak čoko nepřipadá spíš černá s lilou což prý nejde, takže špatná černá, ale vypadá slibně a pro mě velmi zajímavě. Forejtka je naprosto boží !!! A ta prťavá černobílá samička je taky dost dobrá !
  - - - - -
  Lila je lila a né Forejtka, ale to si určitě pochopila.
  8.3.2004 08:01Vendula
  Včera jsme byly na návštěvě u Martiny Kletečkové v Libiši. Fotky z návštěvy jsou zde: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?libis
  8.3.2004 09:23MMMoni
  Ahoj Holky, mela bych jeden dotaz ... kdyz jsem si prinesla minuly tyden morcinku ze zveraku ... tak mela malinkate mistecka vylysale za ouskama, ale vcera jsem koukala a uz je ma ok .... dokonce zacala zrat seno, zeleninu a pit vodu .... granule moc nechce ... a vcera, kdyz jsem ji opet prohlizela, tak jsem zjistila, ze ma v podpazi u prednich tlapicek nejaky stroupky ... a evidentne ji to asi bolelo, protoze zacala kvikat a potrasat hlavickou a snazila se utect ... zatim je samozrejme v karantene ... ale jinak se zda byt ok ... podavam ji prozatim avimit do piti a vitamin c ... nevite, co by to v tom podpazi mohlo byt??
  8.3.2004 10:21Petula
  ahoj Vendul,
  nevis prosim jestli pani Kletečková ty cux morcatka prodava a za kolik?
  Diky moc
  8.3.2004 10:29Vendula
  Petula: Kdyžtak jí napiš nebo zavolej, na http://www.klubmorcat.com v sekci Ostatní a Kontakty je na ní tel. číslo, je to CHS Metropol.
  8.3.2004 12:38Sfinga
  moni treba svrab
  8.3.2004 13:04Mišulka
  Pája - díky moc, poslala jsem ti ještě jeden mail.
  8.3.2004 14:06RadanaZ
  MMMoni: kožní potíže u přinesené morčičky mohou být způsobeny svrabem a plísní, nejspíše obě příčiny. Proti svrabu - Ivomec - lokálně potřít za ouškem, proti plísni koupel Imaverol. Vykoupat bude nutné zcela určitě, s Ivomecem bych event vyčkala, jak zabere koupel.( nenechat prostydnout, po koupání vyfénovat). V každém případě vnitřně podat léky proti parazitům - Aldifal nebo Panacur. Tato procedura je docela výhodná u všech přinesených nových morčat! Pokud by se objevily ještě další příznaky - rýma, neváhat s léčbou antibiotiky.
  8.3.2004 16:32MMMoni
  RadaZ:
  Dekuji za informace, ale zda se, ze morcinka je navic jeste brezi, pac ma zvetsene ceciky, i kdyz me tvrdili, ze ji jsou dva mesice ... To Misa rikala, ze je Ivomec nevhodny ... napada Vas jeste neco?? Ja se jen vyptavam, kdyby nas vet nahodou nevedel, pac ne kazdy se specializuje zrovna na morcata ...
  - - - - -
  pardon ... ma to byt pro RadanuZ ;))
  8.3.2004 16:54RadanaZ
  MMOni - určitě bych ji vykoupala, jinak moje morčata dostávala Ivomec i v březosti. MOžná to ale nebude nutné. Aloe určitě bych dala přednost pouze lokální aplikaci Ivomecu před injekčním podáním!!
  Informace o věku je nejistá, i o dospělém nemocném nevyvinutém morčeti budou tvrdit, že je to mládě. Ale samička může zabřeznoiut opravdu velmi záhy. Často ale mláďata potrácí, tak se na březost mnoihdy ani nepřijde. Pokud porodí, může mít zpočátku neostatek mléka.
  8.3.2004 17:09DášaP
  V+V: holky, nevíte jestli má ještě M. Kletečková Amise?
  8.3.2004 18:31Veverka
  Kde tyhle přípravky berete? U veterináře nebo se to dá někde koupit??
  8.3.2004 20:03Zdenka
  veverka: tyhle pripravky se daji koupit u veterinare, ale ne uplne kazdy veterinar je ma. urcite je maji v liliove 7
  8.3.2004 21:08rony
  mému morčátku ze dne na den zmodralo oko, nebo spíše ta čočka v oku nevíte co by to mohlo být?????
  8.3.2004 21:56Zdenka
  zpusteno dalsi kolo souteze o nejzajimavesi morceci foto.

  http://kiwi.ms.mff.cuni.cz/~kukacka/soutez.shtml

  vysledky prvniho kola budou co nejdrive.
  9.3.2004 07:47PetraM
  rony :
  to bude asi zánět, bylo by nejlepší dojít co nejdříve s morčátkem k veterináři, takový zánět může vzniknout například po poranění oka senem, léčí se antibiotiky - kapkami nebo mastí (např. Opthalmo Framykoin)
  9.3.2004 10:56Jitka
  Nepojedete někdo na celostátní výstavu morčat v Německu (Bergen-Enkheim)?
  9.3.2004 11:22Savora
  pro Jitku - docela bych jela,musim ale číhnout do mapy kde to je.Snad by se tam dali koupit nejaky pekny morcata.Jsem z Kladna.Jestli budeš chtít,ozvi se +420607844596 Lenka
  9.3.2004 11:41Jitka
  Savora:
  Je to celkem daleko, dost na západě, skoro u hranic s Lucemburskem. Dík za číslo, určitě zavolám.
  9.3.2004 12:05Míša
  Jitka: víš něco o té výstavě? Kolik tam cca bývá morčat? Celostátní výstava bude v květnu i ve Frankfurtu, cesta je tam poměrně příjemná, navíc Zdenka v případě dostatečného zájmu zajistí hromadnou dopravu (mikrobus, bus). Více vyjde ve Zpravodaji.
  9.3.2004 12:09Artemio
  Děvčata Míša+Jitka: Frankfurt=Bergen-Enkheim je to totéž jako Praha a Žižkov.
  9.3.2004 12:10Míša
  Artemio: Díky, už jsem koukla do mapy a taky svůj omyl zjistila :) Jitko takže dobrá zpráva na tu výstavu co se ptáš organizuje zájezd Zdenka :)
  9.3.2004 12:14Jitka
  Míša: No, já myslím právě tuhle výstavu - na stránkách Klubu je, že je to v Bergen-Enkheimu, což je snad součást Frankfurtu. Hromadná cesta autobusem by byla skvělá. Jenže se s jednou německou chovatelkou domlouvám na převzetí morčete, které by mi nechala u svých známých v Mannheimu, protože do Frankfurtu bohužel nejede. Tak nevím, jak to vyřešit.
  9.3.2004 12:24Míša
  Jitka: koukám, že cesta z Franfurtu do Mannheimu trvá vlakem cca hodinu a jezdí snad každých 15 minut :) Tak by to třeba šlo sfouknout v rámci toho zájezdu.
  9.3.2004 12:26Jitka
  Míša: Taky doufám, uvidím, až budou podrobnosti toho zájezdu. Snad to bude co nejdřív.
  9.3.2004 13:40miska
  Ahoj tady Miska, muzete mi nekdo poradit, co se deje memu morceti? Ma ho tak tri mesice, a myslim, ze bylo celkem ochocene a pritulne, ale vcera, kdyz jsem ho chtela pohladit, tak zacalo behat po akvariu jak zbesile, otrepavat jak kdyby bylo mokre a nenechalo na sebe sahnout. Myslela jsem, ze je to jenom nejaky vrtoch, ale delalo to i rano. Je nejak nemocne??? Diky vsem za odpoved.M
  9.3.2004 13:41NeTwOrK
  Ahoj lidičky... tak sem se vrátil z dovolené z tunisu ... V tunisu měli aj zajímavý bydlení pro morčata. Brzy budou fotečky.. tak potom ukážu ...
  9.3.2004 13:50Jitka
  NeTwOrK: Tak na to tuniské morčecí bydlení už jsme děsně zvědavá:) A určitě tam muselo být krásně sluníčko a teplíčko, ne ta nekonečná zima jako tady.
  9.3.2004 14:53zendl
  Sasha: Tak zase maminka: malá to zbytečně dramatizuje, je fakt, že se po 14 dnech stále dost bojí, začne běhat jako šus po domečku, ale z toho třeba zase úplně v klidu, v pohodě žere z ruky, mluví, brouká...
  To jsem si myslela, že jí v sobotu udělám dobře, tak jsem ji pustila na koberec, protože po sedačce běhá v pohodě, ale nevšimla jsem si, že je z druhé strany stolu nízká díra - a tím to bylo. Nakonec měla asi hlad, tak vyběhla na mrkvičku a v pohodě.
  Ještě jsem se chtěla zeptat - na granule má kameninovou misku. Bohužel nejraději v té misce celá sedí a pořád tam kaká, je tam víc bobků než granulí - dá se to nějak odnaučit?
  Děkuju.
  9.3.2004 15:22Petula
  zendl: maminko - moje morcatka co jsem kdy mela, tak hazela taky bobky do granuli a zrni. oni to proste delaji a ja se mohla strhat, ale ani jedno jsem to neodnaucila. porad jsem to vybirala a hazela jinam, ale ona to tam proste chtela. ty bobiky taky poziraji. takze si myslim, ale nechci brat nadeji, ze to asi zustane pri starem. mozna nekdo neco poradi.
  9.3.2004 16:36NeTwOrK
  zendl: Moji to vyřešili pro jistotu tím že převracejí misku takže uklízej za mě ... :-)
  9.3.2004 17:29Sasha
  Zendl: proc bys ji to odnaucovala, dej do misky misto granuli piliny a mas skvelej zachod. Vis, co stoji usili naucit morce na zachod a to tvoje to dela samo?! Aspon nebude muset tak casto cistit celou klec, kdyz chodi na jedno misto (zpravidla)

  Network: vitam te zpatky v realite. Tesim se na fotky
  9.3.2004 18:29Marťa
  DášaP: ahoj, jak to vypadá se samičkou, které minulý vrh zemřela mláďata? A prosím mohla by jsi mi napsat, jak to bylo, nebo z jaké příčiny to bylo? Moc moc díky)

  Tak nám už odjel Angreštík zpět domů :-). Snad je Áďa březí...no uvidíme.. v každém případě moc doufáme, aby to vše proběhlo hladce
  - - - - -
  Nemáte někdo na prodej zlatou, krémovou, červenou, šafránovou samičku, pokud možno tak úplně bez bílé, s dobrou stavbou těla plemena texel, merino, případně coronet, sheltie? Nesmí být satén. Nesháním pro sebe, ale pro jednu známou
  - - - - -
  Dnes jsem se byla optat na Faťu a vypadá to moc dobře :-) už ji rostou nový chlupy na bříšku a mlíčko už se ztratilo. Jsme moc rádi, že je v pořádku :-)))
  9.3.2004 19:26gabka
  Čau Misko nevím co je tvému morčeti ale určitě bys měla zajít k veterináři třebas ho den před tím něják špatně chytla nebo si mu omylem něco udělala když se mi narodili malé morčátka tak jsem byla strašně natšená a všímala jsem si jenom jich a jejich mamka byla strašně naštvaná a když sem jí pohladila začala skákat a utíkat tak jsem jí potom hezky vzala a začala jsem na ni mluvit a uklidňovat ji a sklidnila se tak čau
  10.3.2004 07:48miska
  Ahoj Gabco, dik za tvoji odpoved, vcera jsem byla i ve zverimexu a taky mi radili, at se tam zajdu zeptat. Taky sem premyslela o tom, cim to muze byt a zjistila jsem, ze mi pred par dny vlezla za lednicku. No a protoze mame na lednicce andulku a jeji peri za tu lednicku pada, tak si myslim, ze chytla nejake roztoce, protoze se zacala porad drbat a to ze se nechce ani dotknout s tim mze souviset Tak s ni radsi zajdu a uvidim. Mej se hezky Miska
  10.3.2004 07:58Sasha
  Miskа: preji brzke uzdraveni
  10.3.2004 09:21RadanaZ
  Všichni: nepojede někdo náhodou z Prahy do Olomouce ? Ráda bych tam zaslala morče. Případně mne kontaktujte na tel: 607829849 Díky
  10.3.2004 11:41Alička
  Radana Z : brácha jezdí jednou za 14 dní z Prahy domů do Lipníka přes Olomouc. To by musel někdo v Olomouci čekat na vlak a morčátko převzít.
  10.3.2004 11:46Jitka
  RadanaZ: Jak moc to spěchá? Já přes Olomouc pojedu tak koncem března nebo začátkem dubna.
  10.3.2004 11:51zendl
  Děkuji vám všem za radu, to víte, i když jsem ledacos přečetla, než jsme si morčátko pořídili, taky tam není všechno... Myslela jsem spíš z hlediska, jestli to zrní bude žrát, když tam "nabobkuje"...ale jak píšete, tak jí to asi nevadí...
  jinak je super!!, že taková diskuze existuje, člověk se opravdu může zeptat na všechno.
  10.3.2004 12:02Alička
  zendl : některé kameninové misky jsou vyšší a nahoře se zužují, aby se tam nedalo nakakat. Naši mají velkou kameninovou misku pro králíky. Sice do ní nekadí, ale jedno morče si tam s oblibou vleze celé a druhé musí počkat :)
  10.3.2004 12:24Anája
  RadanaZ: já pojedu přes Olmik tak do 10 dnů z Brna, taky do Lipník :-))) autem. Takže by to nebyl problém. Jen dostat morčátko do Brna (bydlím kousek od dálnice)
  - - - - -
  Alička, Zendl: moji miláčci si taky udělali pelíšek z misky. Co mě napadlo a chci to zkusit, jen sehnat správnou velikost, nerezovou misku na zavěšení na klec. Nevím ale, jak to bude fungovat. Jestli do ní bez problému dosáhnou, je ale možné že tam taky polezou (naše králinda nejraději sedí v jesličkách na seně :-))) )
  10.3.2004 12:24LucieV
  Ahoj VŠICHNI !! :-))

  Tak se zase po dlouhééé době ozývám.
  Mám teď dvě samičky březí, u Princezny jsem si 100% jistá, že mimi čeká, protože už má pěkný bancourek a čím dál větší tak jsem ráda, jen u beky mám strach, protože před dvěma dny zhubla ale teď už přibírá, tak jsem ráda, snad to bude v pořádku a narodí se pěkná zdravá mimi a samičky budou dobré...TAK NÁM S HOLKAMA DRŽTE PĚSTI, AT TO DOBŘE DOPADNE !!! :-)))

  ahoj mějte se a poydravujte morčí !!!
  10.3.2004 13:40Mišulka
  Všem - v sobotu mi porodila rozetová morčulka tři mimča. A protože mám ohromnou radost, musím se s vámi podělit o fotečky. Tady jsou: https://www.kralici.cz/alba.asp?a=769
  10.3.2004 13:51Lucie3
  Mišulka: krasná miminka. Kdyby sis nechtěla tu holčičku nechat, nebo už není zadaná, jsem vážný zájemce. Tady je můj email luvon@email.cz
  10.3.2004 14:03Bella
  Mišulka: To je mi ale naděleníčko! Mimča jsou moc krásná. Oni i rodiče jsou fešáci.
  10.3.2004 14:08Anája
  Mišulka: Hezoučký miminka, gratuluju :-)))
  10.3.2004 14:32Jitka
  Mišulka: Gratuluju! Jsou moc krásní, tak hodně zdraví jim i mamince!
  10.3.2004 14:55Jolana
  Jolana:
  Krásný mimoušci!!! A´t se jim daří!! :-)))
  10.3.2004 16:07Mišulka
  Všem děkuji moc za pochvalu a blahopřání.

  Lucie3 - tu stříbrnou holčičku bych si chtěla nechat. Už dlouho na tuhle barvu čekám. Mám i požehnání od svého přítele, tak toho musím využít. Každopádně, kdybych si to rozmyslela, budeš první, komu se ozvu.
  10.3.2004 16:44Barbie
  Jaké šampony jsou nejlepší na morčata?
  Nevéte kdy budou hotové ty zbylé sekce??????
  10.3.2004 17:04Lucka
  Misulka: Gratluju k miminkum, jsou uzasni!!
  10.3.2004 17:39Míša
  Mišulka: jsou super, mě se agutky moc líbí :)

  Barbie: Koupu morčata v jemném šamponu pro alergické děti, je bez parfemace a bez mýdla. Vyhovuje mi (doufám, že i morčatům), morčátka po něm tak krásně přirozeně voní ... Nedobrovlně jsem na sobě otestovala, že opravdu neštípe v očích. Navíc ho drogerii DM prodávají v malé cestovní verzi za 20 korun lahvičku, což mi vyhovuje, nemusím tu skladovat celou láhev. Tahle malá mi stačí asi na 6 umytí.
  10.3.2004 18:22Eva
  ahoj všichni:potřebuji poradit.Před týdne se mé teddičce narodila 4 mimča.Jedno z nich mělo druhý den po porodu zakalené oko a trochu vchlípené víčko.už jsem se s tím setkala dřív,ale obvykle to po 2-3 dnech aplikace opthalmo-framykoinu zmizelo nebo sem viděla zlepšení.Ale teď se mi to zdá horší(oko je zakalené a srst na vchlípené víčku zasahuje do oka).Setkal jste se s tím někdo??je nutné navštívit veterináře??předem díky za rady.
  10.3.2004 18:52NeRa
  Anája: nejste nahodou ze schuze??? Ja jsem ta " Z Lisciho kopecku" :-))))
  - - - - -
  Chci se zeptat kdo vsecko je tady z BRNA???Ja uz prestavam mit prehled vim o Sashe, NeTwOrKovi ted o Anáje a dal si bud nepamatuju nebo nevim:-)
  - - - - -
  Barbie: ja pouzivam sampon pro persky kocky s norkovym olejem.....ten co napsala misa mozna staci pro kratkosrsty ale ja uz pro dlouhy potrebuju "lepsi" :-))Mam o tom koupani clanek na strance ...
  http://www.morcatko.aktualne.cz/clanky.html
  - - - - -
  Mišulka: moc pekny müfinky:-)))A hlavne se mi strasne libi lilova lili:-)
  10.3.2004 19:24Sfinga
  Volal nekdy nekomu vykupce morcat??? nevite kam morcata putuji(mne rekla do Ciny) a co se s nimy deje???
  10.3.2004 20:14Eva
  sfinga:me teda nikdy výkupce morcat nevolal.A jestli ti rekli,ze putujou do Ciny,tak bych rekla,ze tam muzou chudacci skoncit jedine tak nekomu na taliri:-(((
  10.3.2004 20:43Vakance
  Sfinga jestli do Číny tak na maso, čínani sežerou naprosto šecko:O(((((((
  10.3.2004 20:48Sasha
  Mišulka: mamince i miminkum preji hodne zdravicka! Ta stribrna holcicka je super
  - - - - -
  Sfinga: nechci si ani predstavovat, co se asi deje s morcaty v Cine...
  10.3.2004 20:51Míša
  Sfinga: nemysleli do Číny jako do číny, jídla z čínské restaurace? :( To bych neriskovala, žádný výkupy. Máš pěkný morčáky, určitě si najdou hodné páníčky!
  10.3.2004 22:16Anája
  NeRa: jojo, to jsem já. A myslím, že to vykání není nutné:-))) Anája není jen má přezdívka tady, ale i v "civilu". Dnes jsem se tady dívala na seznam přezdívek a našla jsem tam i tu Tvou. NeTwOrK to je ten mladík, co byl na schůzi s Tebou, že?
  - - - - -
  Co já vím, tak "čínská kuchyně" zpracovává fakt skoro všechno - morčata, kočky, ... Máma mi asi před třema rokama říkala, že u nich zavřela hygiena čínské bistro, protože tam našli v mražáku maso z koček :-((((
  11.3.2004 07:41NeRa
  Anája: jo NetWork je Max
  11.3.2004 08:18DášaP
  Zdenka i ostatní: Černovláska včera porodila 3 mimča, všichni kolem 100 gramů. Jsou to šílený flekatci:) samec ještě docela jde, asi jako Willy, jen má míň červené. Dvě samice jsou si dost podobné, bílé tělo a hlava barevná, u jedné černočervená, u druhé černočervenobílá. Jsou docela vitální, sameček sotva se narodil, už chtěl pochodovat po bedně:)
  11.3.2004 09:05Lucie3
  Mišulka: děkuji, ráda počkám jak vše dopadne. JInak - pokud bys měla další mláďátka od stejných rodičů, zamlouvám si jednu holčičku.
  11.3.2004 09:44Ania
  Vsichni: kdo jste psali odpoved RadaneZ kdo jede z prahy do Olomouce. Kdyztak ji napiste na tel. Nebo taky me na tel 777208665 . Je to morcatko pro me. Byli byste strasne hodni--...

  Vsem gratuluju k miminum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§
  11.3.2004 10:23Dandule
  Ahoj! Gratuluju všem k novým krásným miminkům! Minulý týden jsem na základě diskuze tady v diskuzi spáchala článeček o pořízení morčátek pro děti, dneska vyšel a je k dispozici zde:
  http://www.rozhlas.cz/deti/poradna/_zprava/108100
  11.3.2004 10:33Vendula
  Dandule: Zasloužila bys řád za zvyšování veřejného povědomí o morčatech.
  11.3.2004 10:44Dandule
  Vendula: cha cha cha :-)))
  11.3.2004 11:41Sfinga
  Ne ta pani rikala ze je vyvážejí za hranice....mne rekla ze zrovna tito by sly do 4íny tak jsem ji řekla že to ani náhodou----taky si myslim ze si je tam daji do akvarka do restaurace a pak si blby cinsky decko vybere a sezere..
  - - - - -
  jinka u nas taky zavreli bistro tamanum meli kocky v mrazaku ale oni rekli ze je to pro jejich spotrebu a funguje dal
  11.3.2004 12:01Vakance
  DášaP: gratuluju k malým Wilíkům:o))) máte tedka veselo co???
  Sfinga vyvážejí ve zmrazenym stavu, nebo myslíš že si dou nechat potvrdit na veterinu papíry?
  11.3.2004 12:03Mišulka
  Dandule - super nápad s tou dětskou stránkou.

  Lucie3 - kdyby něco, tak se ti určitě ozvu.
  11.3.2004 12:15Jitka
  Všichni: pár fotek některých mých miláčků, ostatní dodám, až zase budu fotit
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=252
  11.3.2004 12:28Sfinga
  vakance nevim jen jsem se ptala kdo o tom vi neco blizsiho,jinak ja bych je nikdy nedala pochybnzm lidem
  11.3.2004 12:42Sasha
  DasaP: gratuluju k mimcum !
  11.3.2004 12:47Sasha
  Dandule: skvely clanek jen tak dal !
  11.3.2004 13:08miska
  Gabca: ahoj , tak jsem byla vcera u veterinare, morcatko, Gufinku prohledl a na nic neprisel. Delal mu i testy na roztoce a taky nic. Nakonec mu dal nejakou injekci a kdyz jsem se ho ptala, jestli mu to pomuze, tak rekl, ze nevi a že uvidime. Nemam z toho moc dobry pocit, protoze mu nechci davat nejake antibiotika, ktere treba vubec nepotrebuje. No a dneska mame prijit zas. Tak me napadlo, jestli neni moznost, ze by se harala (nebo jak se to rika u morcat:-)) Jestli o tom nekdo neco vite, tak mi prosim jeste napiste. Jinak rano jsem ji vzala do ruk a nechala se drzet, no ale pohladit ani nahodou. Jsem z toho dost na prasky...
  11.3.2004 13:27Petra
  miska:
  Teď jsem si přečetla, cos popisovala o morčulce. Morčice mají pohlavní cyklus, který trvá asi 16-21 dní, u každé morčice se to může lišit, a jsou plodné asi dva dny v tomto cyklu. Projevuje se to hlavně ve skupině, třeba jen ze samiček, kdy holky napodobují samčí chování, vrkají, kroutí zadkem, naskakují vzájemně na sebe. Rozhodně se neprojevují jak popisuješ, takže to bude asi něčím jiným.
  Pokud veterinář nic nenašel, napadá mě,zda se jí při tom výletu za lednici nebo jindy nepřihodila nějaká traumatizující příhoda, ze které je teď vystrašená. Zkusila bych ji pomalu a trpělivě znovu ochočovat, snad to ničím jiným nebude. Určitě napiš jak pokračujete.
  11.3.2004 14:05RadanaZ
  Dandule: Prima článek! Myslím, že by v rámci " osvěty" pro potenciální zájemce o morčátka - mazlíky pro děti stálo za to více podporovat všeobecné povědomí v tom smyslu, že na mazlíky jsou prakticky velmi vhodní dva kluci morčáci. Mohou být společně za předpokladu , že dáme dohromady dvě mláďata do věku 8-10 týdnů stejně staré nebo k dospělému přidáme mládě. Dalším předpokladem dobrého soužití dvou morčecích kluků je dostatečně velký prostor s možností úkrytu pro každého ( dva domečky) Na úkryt se docela hodí také plastová trubka průměru cca 11 cm- používá se na odpadní vodu. Pokud se tito kluci nedostanou k samičce, nebývá problém.V zásadě jsou morčata společenská, mají ve skupině svoji hierarchii, vedoucí samec se může v podstatě dávat i na krytí k samičkám. Majitelé navíc nemají žádné starosti , co s nechtěnými mláďaty. Samičky v říji se občas mohou také dohadovat. KLec by měla být min 80 cm dlouhá. čím větší, tím lépe. Klec 60cm je těsná, tam by mohlo docházet ke konfliktům.
  Mám se skupinkami samců osobní zkušenost, vyjímečně nastávají potíže u zvláště dominantních jedinců nebo jedinců nesocializovaných ( potíže dělal samec uměle odchovaný, jeho matka uhynula a chovatelka neměla jiná morčata)Pokud žijí mláďata ve větší skupince, "znají pravidla komunikace mezi sebou navzájem".
  11.3.2004 14:06NeTwOrK
  Dandule: Dobrej článek..
  11.3.2004 14:20Dandule
  RadanaZ: díky! myslím si, že to cos napsala, je docela slušný námět na další článek!!! :-) to by bylo, aby se info o těch chlupatých potvůrkách nerozšířilo do povědomí!!! :)))
  NeTwOrK, Sasha, Mišulka:dík!
  11.3.2004 14:37Maxinela
  Není na této stránce náhodou přihlášená Zuzka Vyželková?
  11.3.2004 14:38Jitka
  Dandule: Napsala jsi to moc hezky a výstižně!
  Já má taky dobrou zkušenost s chovem víc kluků. Když si padnou do oka, tak se spolu vůbec nervou a mají těžkou pohodu. Mám u sebe i kluky z různých chovů a snášejí se dobře.
  11.3.2004 14:49RadanaZ
  Všichni: tak porodila ruská crestedka ( registrovaná), otcem vrhu je Davidoff- Davy- oranžový hladký krasavec od paní Butter ( také registrovaný). Barvy naštěstí vyšli standardní - oranž aguti, zlatá aguti, šedá aguti, jsou to 3 holky s kulatými hlavičkami a 1 kluk. jedna zlatá agutka je crested.
  11.3.2004 15:06Jitka
  RadanaZ: Gratuluji, ať se miminkům daří!
  11.3.2004 15:09Dandule
  Jitka: určitě udělám článek na téma soužití morčat! :-)

  RadanaZ: to je všude miminek... že by jaro? gratuluji!
  11.3.2004 15:20MMMoni
  Dandule:
  Hele, nechtela bys dve starsi morcice na mazla?? Tady jsou jejich fotky
  https://www.kralici.cz/alba.asp?Hali
  Snazi se je udat jeji majitelka Anajka, ma nejake problemy, bude se stehovat a bohuzel si je nemuze nechat. Nejsou uz na chov, ale pouze na mazla. Nicmene jsou nadherny :) blizsi info zjistis na kralicich u slecny s prezdivkou Anajka :)
  11.3.2004 15:25Marťa
  Gratulace nově narozeným mimčům!!!! Ať se jim vede co nej nej nejlíp :-)

  DášaP: Gratuluju :-) to je supr !. To byla ta samička, která minulý porod měla ty mláďátka co po té zemřela, že nechtěla pít?
  11.3.2004 15:27Dandule
  MMMoni: jdu na to mrknut! ;-)
  11.3.2004 15:40gabka
  ahoj misko no tak to nevím jak máš pomoz tomu morčeti ale můžeš jít k tomu veterináři aspoň to skus!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  11.3.2004 15:46Dandule
  MMMoni: no jsou nádherný, už jsem volala manželovi, tak se na ně pak ještě podíváme doma spolu. nevíš jak jsou starý?
  11.3.2004 16:11Lucka
  Dandule: Supr clanek! Pokracuj v osvete, jen tak dal... Ja jsem loni chtela ke svoji Bery samicku a behala jsem par tydnu po zverimexech, az jsem si prinesla zarucenou samicku... Ferdu. Kdybych tehdy vedela o takove spouste chvatelu jako te, tak jsem si poridila morce uplne jine... (Ikdyz Ferdu bych nevymenila ani za pytel zlata :-) )
  11.3.2004 16:35MMMoni
  Dandule:
  Nevim presne, ale vim, ze Magie je neco kolem 4 roku ... Abby bud stejne nebo bude mladsi, fakt nevim presne :) nicmene vim, ze magie je na mimi uz stara a Abby snad byla nejak nemocna, ze deti mit nemuze, ale jinak jsou ok ...
  11.3.2004 16:38Sasha
  Dandule: k dalsimu clanku: ja mam taky dva kluky jsou priblizne stejne stary, ale kazdy jiny - jeden kratkosrsty a druhy angora. Angoraka jsme si poridili pozdeji a dali k tomu prvnimu a, musim rict, ze i pres moje pocatecni obavy a varovani zkusenejsich, spolu vychazeji opravdu skvele. Mame jeste dve samicky, ale kluci se o ne vubec neperou. Jsou proste zlaticka. Naproti tomu samicky se casto skadli, zvlast jedna je dominantni a druhou nekdy prohani a hlavne ji odhani od jidla a z jejiho oblibeneho mistecka. Holky jsem poridila ve zverimexu, byly sice zdrave, ale jedna mi neplanovane porodila ve veku 4 mesicu, coz je dost brzy pro zdravy vyvin matky i miminek. Angoru mame od chovatelky (diky Daso) a pripadna dalsi morcatka budu urcite porizovat od chovatelu. Musim uprimne rict, ze v dobe, kdyz jsem shanela mazlika pro sve deti, jsem vubec netusila kolik ruznych druhu a barev morcatek existuje. A jak poznamenala Lucka, kdybych tehdy vedela...
  Moje prvni cesta vedla do zverimexu a dela tak spousta zacatecniku. Od te doby, co jsem na tomto serveru skoro kazdodennim hostem, zjistila jsem toho o morcatech spoustu noveho a myslim, ze i v pripade nejakeho mene zavazneho onemocneni si jiz dovedu poradit. Kazdopadne vim, kam se obratit pro radu a budu pripravena nepodlehnout panice.
  Timto chci taky podekovat vsem tady v diskuzi za trpelivost s nami laiky.
  - - - - -
  RadanaZ: blahopreji k miminkum a vsem preji hodne zdravicka a hodne panicky!
  - - - - -
  Dandule: nasi kluciii
  https://www.kralici.cz/morcata/img/alba/184/im000640_m.jpg
  11.3.2004 16:57Kony
  Potrebovala bych radu. Mám samičku hladkosrstou, teď má tři týdny stará mláďata. Vypadaly jí chlupy asi na třetině těla. Má holá místa a na nich červené tečky. Je to něco hormonálního nebo že by svrab? Je jediná, která to má, máme jinak ještě čtyři dospělá morčátka, která bydlí ve stejném výběhu. Můžete mi někdo napsat název nějakého konkrétního výrobku, ve kterém by se dala vykoupat či postříkat? Tady nemáme veterináře, kteří by rozuměli morčatům, raději bych k nim přišla s konkrétním požadavkem ne předepsání něčeho. Nevadí nějaký lék, když ještě kojí? Mockrát děkuji.
  11.3.2004 17:37Míša
  Dandule: Článek je super :) Také se připojím s dobrou zkušeností se dvěma kluky. Snášej se mi v pohodě, ikdyž jeden už měl dva milostné poměry. Teď jsou každý zvlášť, oba u samice, tak doufám, že spolu budou vycházet jako předtím. Dvě holky se mi taky snášely - až do porodu jedné z nich. Po odstavení mláďat jsem je sice dlouhavě, ale opět usmířila.

  Radana: Gratuluju k mimčům :)

  Kony: Měla jsem mimča dvakrát a oběma matkám po porodu prořídla srst, bylo to způsobeno plísní. Může to být i tvůj případ. Bylo to tady už hodně diskutováno i nedávno, zkus v archivu vyhledat "plíseň". Nejlépe kdyby to viděl veterinář, zkus napsat odkud jsi, třeba je tu někdo z tvého okolí a zná veterináře, kterého morče v ordinaci nepřekvapí.
  11.3.2004 19:00Helunda
  všichni:
  prosím vás, už se tu ptal minulé dny můj přítel......nevydrželi jsme to a koupili morčátko, teda morčátku:) ale je z toho problém a oba jsme moc smutní. totiž, zrzinka to nezvládá. morčátko napadá, a navíc se začala divně chovat (i když je teď fanynka zavřená)...je pořád někde schovaná, nehopká, neni veselá a nebaví se s náma. radili jste, že mam vyzkoušet dát je ne neutrální území, i tam zrzka fanynku napadala. když jsem dala přepravku s fančou k zrzce, zrzka vůbec do klece raději nešla. když jsme je zkoušeli zase v pokoji skamarádit tak, že jsme na ně dávali pozor, odnesl to přítel, který byl pokousán místo fandy. no hrůza. teď jsme z toho moc špatní. rozhodli jsme se v noci, že fanynku dneska vrátíme do zverimexu, máme o ní strach, třese se a je smutná. ale my už jí máme rádi.co byste mi, prosím, poradili? co by bylo pro fanču nejlepší? nebo nechtěl by ji někdo zkušený? napadlo nás řešení, že fanča nebude s námi (a tedy králíčkem) v pokoji, ale to bychom jí museli koupit kamarádku, a hlavně, pokud si ji vůbec necháme, tak klec. bláhově jsme si původně mysleli, že bude bydlet se zrzkou. nemáte tedy někdo alespoň volnou klec pro morče?
  - - - - -
  ááá pardon, zapomněla jsem podotknout, že máme tří měsíčního králíčka - králíčku.
  11.3.2004 19:32Kony
  Kony: my jsme z Kadaně, okr.CV. Taky nám dost pohubla. Ale nedoststkem jídla to určitě není. Všichni jsou vzorně krmeni, +vitmínky.
  11.3.2004 20:09Melania
  ahoj
  11.3.2004 20:24Anája
  Jitka: to jsou krásné "kuřátka" morčátka
  11.3.2004 22:07will
  Mám morča.Volá sa MIMA.A čo vy?
  11.3.2004 23:30NeRa
  Helunda:
  e smutne ze byste ji muselivratit. Klec urcite sezenes podivej se napr. na
  http://www.ifauna.cz nebo http://annonce.cz nebo klidne i tady na inzerci. Drzim palce. Ahoj
  12.3.2004 07:46miska
  Ahoj holky taxem byla zase u veterinare, predstavte si, ze jakmile jsme tam prisly, Gufina se nejak zklidnila a nechala se od neho pohladit. Tak dostala injekci - to se ji az tak nelibilo a sly jsme domu. No a tam to zacalo nanovo. Taxem se rozhodla, ze ji radsi necham v klidu. Rano jsem svoje predcevzeti nevydrzela a vzala jsem ji do rukou, no a Gufina drzela - je pravda, ze jsem ji pro jistotu nehladila...:-). Dnes jdeme na posledni injekci, tak doufam, ze se to konecne spravi (urcite napisu). Jeste jsem chtela napsat, ze Gufina neni jenom moje, je vlastne pritelova, ale ten ji ma jenom o vikendu, protoze jezdi do skoly. Ja jsem ted na praxi ve skole, taxi ji beru na tyden. Mozna, ze ji nedela dobre to stridani prostredi, takze si ji asi necham jenom ja:-))) Tak jo, mejte moc hezky den, ja musim letet za druhackama:-)
  12.3.2004 08:50molčátko
  Ahoj lidi jak žijou vaše morčátka? ty moje pořád akorát "žerou, řvou, atd.". Prostě někdy mě trošku naštvou ale většinou to je v pohodě. Tak ahóóóój!
  12.3.2004 10:14Dandule
  MMMoni: je mi to líto, ale ty holky jsou moc dospělé... jsou teda k sežrání, to jo, ale radši bychom nějaké mládě. navíc jsme prakticky zařízeni jen na 1-2 morčátka. když by se je ale anajce nepodařilo nikam umístit, tak to můžem ještě zvážit. tak se nezlob

  Lucka, Sasha, Míša: díky! všechny informace se zužitkují :-)
  - - - - -
  Sasha: krásní kluci!!! :-)
  12.3.2004 11:16zendl
  Ahoj, máme morčátko (slečnu) 2 týdny a zdá se mi, že se často škrábe. V srsti jsem nic neobjevila. Jinak je v pohodě, papá i mluví. Můžete mi poradit - dá se koupit nějaký volně dostupný prostředek, který účinkuje, ale neublíží?
  Děkuji.
  12.3.2004 12:10miska
  zendl: cau je mam prave s mym morcetem uplne stejny problem. Skrabe se a hlavne kdyz se ji snazim pohladit. Byla jsem s ni u veterinare a nic ji v kozisku nenasel. Nicmene ji dal nejakou injekci a snad to zabere. Pred tim jsem se ptala ve zverimexu (myslela jsem ze ma nejake parazity a chtela jsem ji neco koupit) a ti me taky doporucili veterinare. Jinak vim, ze existuje nejaky sprej, asi 50kc, ktery je proti morcecim vsim, ale jak se jmenuje, si nevzpomenu, urcite se zkus zeptat.
  12.3.2004 12:31Alička
  molčátko : naše morčata dělají úplně to samé co tak tvoje. Občas se jim ještě povede nás počůrat nebo nám ožižlat kus oděvu. Jinak ale klasika.
  12.3.2004 13:05Mišulka
  Jitka - jsou nádherní!!!!

  Dandule - ty sháníš morčátko samičku? Nechtěla bys tu mojí? Je černobílá, teď v pondělí jí budou tři týdny. Maminka je rozeta, tatínek šeltie. Možná bude mít delší srst. Fotečky mohu poslat. Do Prahy ji mohu dopravit příští sobotu.
  12.3.2004 13:28Dandule
  Mišulka:vážně? to by bylo fajn! asi jsem viděla tvůj inzerát :-) na fotky se ráda mrknu na mrk@centrum.cz :-)
  a ty bys měla přímo cestu do prahy?
  12.3.2004 14:02Jitka
  Mišulka: Díky, jsem ráda, že se líbí nejenom mně:))
  12.3.2004 17:55Pejrak
  Nedaří se mi stahnout přihlášku do klubu chovatelů morčat, je někde adresa kam si o ní napsat. Díkz za radu. Mirek
  12.3.2004 18:03Míša
  Pejrak: Poslala jsem ti přihlášku na email. Dále postupuj podle pokynů na webu Klubu - tj. zaplacení přípsěvku a odeslání přihlášky.
  12.3.2004 19:04Helunda
  sháním taky miminko k naší fanynce, nevíte o nějakém? děkuju.
  12.3.2004 19:13Sasha
  Helunda: a jake by sis prala morcatko? Tady si urcite vyberes. Napred se podivej do Inzerce
  12.3.2004 19:21Helunda
  sasha: uplně nějaký obyčejný. my máme tříbarevnou fanynku ze zverimexu, asi 6 týdnu starou.asi je lepší samička, že jo,
  - - - - -
  resp. je lepší mít dvě samičky? snesou se?
  12.3.2004 20:53Anonym
  Zendl+Miska: Ten volne prodejny sprej na morceci kozisek (ucinkuje na cizopastniky i ty okem neviditelne) se jmenuje Biokill. Mam s nim dobre zkusenosti na "neoduvodnene" vypadavani srsti. Muzete ho pouzit i na vystrikani vymyte klece jako desinfekci. Po vyschnuti nasypejte podestylku. A jinak morcata se nekdy drbou, kdyz nevi, co zrovna delat: uteci nebo zustat-rika se tomu mezichovani.
  12.3.2004 21:51Vakance
  Helunda:
  no tady králíky moc lidí nemá, asi by si se měla zeptat ještě na králíčí diskuzi tam je dost lidí co chová obojí. Adresa je
  https://www.kralici.cz

  Dandule:
  Já mám 4 samce a že by se nějak milovali to teda fakt né. Dokonce mám jednoho "asociála" kterej vysloveně vyhledává samotu, když je sám je na vrcholu blaha, strpí kolum sebe lidi, když už to musí být a pak mně která si s nim můžu dělat fakt naprosto co chci je jako pejsek. Je to můj nejmilejší ale nevím jestli by nebylo pro nás oba lepší kdyby si hledal kamarády mezi svými:o))
  13.3.2004 01:47Anája
  Helunda:
  nejsem žádný odborník, spíš začáteční. Koupili jsme naráz králíčka samce a samičku morčátka ze zverimexu, kde byli každý v jiné kleci, takže se neznali. Králíček měl už asi 5 měsíců (poslední králíček v Brně dva dny před vánocema :-)))). Postupně dokupujeme další miláčky, dnes: králíček a králinda, 3 samičky morčátek a jeden morčák. Jako správný "neználek" jsem se králíčka a morčinky neptala, jestli se snesou a prostě je dala do jedné klece (cca 100x50). Naštěsní nebyl problém - oba byli asi tak vyjukaní, že neměli myšlenky na souboj. Nové přírůstky s původními seznamuju postupně ve volném prostoru a po chvíli jim dám na jednu hromádku něco dobrého, aby si museli jít všichni na jedno místo. Netuším, čím to je, že se ti tvoje zlatíčka nesnesou, ale určitě bych to nevzdávala a zkoušela všechno možné. Není možné, aby se časem nespřátelili. Co bych ale určitě doporučila - velkou klec, ať si každý může najít své soukromí. Pokud by jim nestačila ani velká klec k pohodě, co třeba tu klec něčím prozatím přehradit na dva prostory, aby se nemohli prát a přito si byli nablízku a mohli se očichávat přes mříž. Svým prním miláčkům jsem koupila domeček. Morčinka se okamžitě zabydlela a králíček seděl na střeše, takže měl každý svůj oddělený prostor, třeba by to taky mohlo pomoct. Já jsem ale záhy domeček dala pryč, protože ještě na nás nebyli zvyklí a morčina přestala úplně komunikovat. Každopádně by to mohlo tvé morčince poskytnout útočiště a tím by se získal čas na seznámení u dlabance. Nevzdávej to a zkoušej a obrň se trpělivostí. Hlavně je ale hlídej, aby malé králíček neublížil !!! Jinak ten náš "neřád" sice nekouše morčiny, ale nás. Když se mu nelíbí že sedím na zemi a zavazím mu v rozběhu, tak se neštve a ňafne mě. Nebo, když ho chovám a už má dost, nejdřív se snaží vyškrábat a když to nejde tak použije zoubky. Držím palce a souhlasím s doporučením Vakance, zkus se ještě zeptat na "králících".
  13.3.2004 10:50Mendy
  Ráda bych se zeptala, co dělat, když morčeti vypadávají zuby, nebo se mu lámou. Jakou mu v tomto případě podávat stravu, jelikož bez zubů se těžko něco dá rozkousat a možná mi někdo poradíte co mu třeba chybí. Děkuji.
  13.3.2004 11:20Lucka
  Mendy: Nas Ferda si zlomil v prosinci horni zuby a tak jsem mu par dni struhala mrkev, okurku... proste veskerou zeleninu, seno zral bez problemu a za par dni mu dorostly natolik, ze mohla zase hlodat sam. Pokud se ti to stava pravidelne, tak to ti neporadim, mazala bych s morcatkem na veterinu. Jeste tusim, ze pokud ma nedostatek vitaminu C, tak muze mit problem s dasnema a ty zuby mu tam pak "nedrzi".... ale ted si nejsu jista, jestli to je pravda... prosim opravte me pripadne!
  13.3.2004 15:32Mendy
  Díky za radu. Hledala jsem o tom totiž nějaké informace na internetu, ale o nějaké nemoci, při které vypadávají zuby, jsem nenašla ani zmínku. Mrkev jsme už nastrouhali a ještě dnes zajedeme pro nějaké vitamíny. Co by člověk pro tu chlupatou potvůrku neudělal, že. Ahoj a za případné další zkušenosti děkuji.
  13.3.2004 16:00Vakance
  Mendy nijak velké zkušenosti zatím naštěstí nemám, ale měla jsem morčátko které bylo ze zverimexu děsně slabé a ulomily se mu i zuby, mělo je celé černé. Postupně jak dostávalo spoustu vitamínů v zelenině, zuby dorostly a zbělely, ted je má úplně v pořádku. Vlastně jakoby "odrostly". Samo chtělo chroupat mrkev, jablko nebo tvrdý chléb. Zatím mu asi budeš muset jablko a mrkev strouhat, nevím jak je staré ale můžeš podávat i Actimel bez příchuti stříkačkou aby nezesláblo a nestáhl se mu žaludek když nemůže samo chroupat co chce. Až mu zuby začnou dorůstat, dej mu mrkev, jablko, chléb-aby si je samo posilovalo chroupáním. Taky sypu na zeleninu Calcium, prodává se v takové umělohmotné nádobce je to prášek a je ho tam spousta(původně určeno pro psy). Mají ho v chovatelských potřebách cca za 50,-Kč.
  13.3.2004 16:31beruska
  Nevite o nekom kdo by mel na prodeji samicku Coronet,ja jsem ji mela ale bohuzel mesic jak mi zemrela.Byl to strasne velky mazel.moc mi chybi.Dekuji za odpoved.
  13.3.2004 21:17Sasha
  Beruska: a proc chces zrovna holku? jestli ji nemas na chov, tak kluci jsou taky velci mazlici, uzcite by sis tady vybrala
  13.3.2004 22:53zendl
  Anonym: A prosím tě, kde se ten spray Biokill koupí - ve zverimexu, u veterináře nebo třeba v drogerii?
  Děkuji.
  14.3.2004 12:34Anonym
  Zendl: bezne ve zverimexu a i v nekterych drogeriich.Snad ti pomuze.
  - - - - -
  Zendl: jeste musim dodat, ze je potreba, aby se Biokoll dostal az na kuzi. Neboj se toho, morcatko musi vypadat jako vykoupane. A pozor na oci , nosik... Po 4-7 dnech je treba vse jeste jednou zopakovat. 200ml baleni (staci na nekolikrat) stoji asi stovku.
  - - - - -
  Hej lidi, jestli umite anglicky muzete poslat svuj dotaz expertum na
  http://www.allexperts.com/getExpert.asp?Category=1574
  14.3.2004 12:36zendl
  Ahoj.uz jsme se dlouho nevideli.Mel ke mne prijit kamarad.Podivad se na Fifinu.Fifca zdrava jako rybicka,zato ja mam teplotu.
  14.3.2004 16:46Sfinga
  beruska mam 2 krasny kluky na prodej(100kc),tak kdyby sis to rozmyslela ,
  14.3.2004 18:03haslerka
  sfinga:a jak vypadají ti tvoji kluci..hodlam si pořídit za myho morčačka ,ktery mi zemrel, nejakou nahradu..
  - - - - -
  teda nejdřiv to musim probrat s rodinnou radou:))
  - - - - -
  sfinga:jsou to ty mládatka nefinky a froda??sou krasny..:-)
  14.3.2004 18:46Sfinga
  haslerka jo to jsou ony..vic fotek na www.sfinga.wz.cz
  14.3.2004 19:01Monna
  Všem - prosím koukněte na tyhle fotky, Čiko se pořád strašně drbe až si udělal takovéhle strupy a na zadečku mu začla vypadávat srst, nevíte prosím čím to je? Myslíte, že by na to byl vhodný ten Biokill nebo Kadox? Zítra stejně nejspíš navštívíme veterináře, přeto vás moc prosím o vaše názory. Jinak jí i pije normálně. Děkuji. https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=254
  14.3.2004 19:11beruska
  Dobry vecer mela jsem holku protoze rodice maji kluka , ale ja jsem mela moc hezke morcatko ktere prekousla draty lednicky a nic ji nestalo.Byl to tak maly hezky 'pejsek' ktery behal za mnou. Tak hledam kdo mi proda samicku Coronet.Dekuji vsem za odpovedi.
  14.3.2004 19:17Vendula
  beruska: Samičku coronet sice teď nemám, ale mám tři super kluky, kteří jsou na prodej - jsou sice bez korunky, ale jsou mazliví a přítulní. :-) Jukni na http://www.stechovickypoklad.unas.cz v sekci Na prodej, třeba se ti některý bude líbit. :-)
  14.3.2004 19:33Sasha
  Monna: to vypada hrozne, co ma Ciko na zadecku. Mazes mu to necim?
  14.3.2004 19:38beruska
  Dekuji Vendula za odpoved . Kdybyste mela tak se mi ozvite.Ja jsem y Prahy a tak by nebyl problem prijet.Predem dekuji za odpoved.
  14.3.2004 19:42Monna
  Sasha - Teď jsem přidala ještě jednu fotku kde je to vidět ještě líp, vypadá to fakt děsně a asi ho to dost svědí. Já na to přišla až dneska, když jsem ho hladila tak mu dost padaly chloupky, jsem z toho úplně mimo. Vůbec nevím co mu na to dát, kdyby někdo poradil tak ještě stihnu skočit pro něco do lékárny. Vúbec nevím z čeho to může mít, žádné braberky jsem mu v kožíšku nenašla.
  - - - - -
  Sasha - na té fotce je vidět jak mu na tom místě na zadečku úplně vypadaly chloupky. Že by měl nějaké roztoče? Nebo třeba svrab? Nevíš prosím jak se ten svrab projevuje?
  14.3.2004 19:48Sasha
  Monna: ja s tim moc zkusenosti nemam, ale ma to rozskrabany az do krve. Urcite bych mu to mazala Framykoinem nebo Bactrobanem, nejakym antiseptikem, co mas doma.
  14.3.2004 19:52Anonym
  Monna - Nejsem veterinářka a nerada bych jim fušovala do řemesla, ale vypadá to na svrab /zákožka/.Na veterině píchnou Ivomec, sice neradi /jak na které/, ale řekni si o něj i na vlastní zodpovědnost.Po 7 - 10 dnech opakovat,podle fotek je dost silně napaden a asi bych opakovala 3 krát.Ale ještě jednou, jsem laik.
  14.3.2004 19:56Vakance
  Monna taky doporučuju Ivomec, bude to chtít injekce bo už je to v dost pokročilém stadiu. Držím palce.
  14.3.2004 20:12Monna
  Děkuji všem, ještě mě napadlo jestli to nemůže být šamponem ve kterém jsem ho koupala, ale to už je dýl, přidala jsem jeho fotku do alba
  14.3.2004 20:20sisi
  Mám skoro dvouletého samečka a přikoupila jsem mu dvouměsíčního kamaráda, taky samečka a ten starší je na něj zlý - bručí a smrdí. Už dva dny. Myslíte, že se ještě skamarádí? Nemáte nějakou radu?
  14.3.2004 20:58haslerka
  vakance:mimochodem jak sem dneska bloudila po netu..fakt vtipny stranky...
  - - - - -
  sisi:no ja sem zatim nikdy zadnej problem se skamaradenim nemela ale jednou sem cetla tip ktery myslim ze by moh zabrat..nakapat si na dlane par kapek aroma oleje(nejaky jemny treba vanilka) a obe zvirata poradne pohladit..tim se zastre jejich pach a vlastne nebude mit ten starsi pocit ze je ten druhy cizi..nevim jestli to funguje ale skusit se t o muze....
  14.3.2004 21:04sisi
  dík hašlerko, teď už ne anonymně :)
  14.3.2004 21:18haslerka
  sisi:nejlepsi bylo kdyz sem jednou k mymu tehdejsimu (bohuzel zesnulemu)morcovi prinesla kamaradku kerou sem mela hlidat..on byl si tak 2mesicni mrne a ona byla statna dama..byl upine jak pominutej..skoda ze sem nemela kameru:-)))
  - - - - -
  ale doufam ze se ti je podari skamaradit..
  15.3.2004 00:10Lucka
  sisi: Dokud se nervou nejak moc drasticky, tak mej trpelivost. Oni si musi vyrikat postaveni a pak se to uklidni. Pokud teda nebudou boje prilis tvrde (myslim, ze dokud nelitaji chlupy, tak je to v pohode), pak bych je asi oddelila...
  15.3.2004 11:51Mišulka
  Všem - mám prosbu - může se Biokill použít i u kojících a březích samic? A u mláďat?
  15.3.2004 11:55Dandule
  Mendy: taky jsem s hrůzou zjistila, že si naše Kamča ulámala zuby. dostává vitamínky a vápník a hlavně už nesmí okusovat kovové nožky šicího stroje! teď má zoubky jako perličky - krásně jí dorostly
  15.3.2004 11:59Jitka
  Mišulka: To by asi bylo nejlepší se poradit s veterinářem. mně třeba řekl, že Biokill moc nezabírá, že spíš zničí morče než parazity, že mnohem lepší je Frontline. Stojí přibližně stejně a na rozdíl od Biokillu, kterým musíš morče postříkat celé, Frontline se stříká podle váhy (3 stisky pumpičkou na 0,5kg váhy), takže morče není celé zmáčené, což je pro ně příjemnější. A taky má Frontline reziduální účinek - působí i pár týnů po aplikaci, takže zabije i vývojová stadia parazitů. My jsme s ním byli spokojení víc.
  15.3.2004 12:08Mišulka
  Jitka - děkuji. Chtěla bych ho použít více méně preventivně. Poradil mi ho veterinář a řekl mi, že ho mohu použít na všechna morčata. Ale není to specialista na morčátka, tak jsem se chtěla zeptat raději ještě tady. Ten Frontline je nějaký speciální pro tahle malá zvířata? Já používám Frontline na psa, je to ampulka, která se vtírá do srsti. Nedám na něj dopustit. Blechu jsme neměli už několik let. Je to ten samý Frontline?
  15.3.2004 12:15Jitka
  Mišulka: Je to ten samý Frontline, ale ve spreji (myslím,že 200ml). Taky ho teď už máme jen na prevenci a funguje. Já jsem s ním stříkala tak měsíční mláďata, jestli se dá použít u menších a u březích, na to se radši zeptej veterináře, až tam budeš.
  15.3.2004 12:16Mišulka
  Jitka - díky moc.
  15.3.2004 14:20DášaP
  konečně jsem vytvořila album s mláďaty peru, zde jsou: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=256
  15.3.2004 14:34Dandule
  DášaP: moc hezký!!!
  15.3.2004 14:43Michaela
  DášaP:Teda já koukám, tolik peruánků, bravo. Máš šikulky morčátka:-) Krásné samičky hned bych brala F2 :o)
  15.3.2004 14:44Šárka
  Dáša: Krásná miminka :o))
  15.3.2004 14:50Zdenka
  dasa: pekny miminka
  15.3.2004 14:52Maxinela
  Dáša:Jůůů!Ty jsou krásné:o)
  15.3.2004 15:24sisi
  Díky všem za rady, snad to půjde... Nemá ještě někdo zkušenosti se skamaráďováním dvou samečků?
  15.3.2004 15:43Mišulka
  DášaP - ty jsou, ťuťu ňuňu.
  15.3.2004 15:48Vakance
  DášaP: tututunununu´sou krásný:o))))) nejelegantnější je Elen:o)))
  15.3.2004 16:06Sasha
  DasaP: ti jsou vsichni tak sladci !!! a alpaka, ju ...
  15.3.2004 17:06haslerka
  dasaP:teda..sou fakt nadherny..zvlast elen..fakt zlaticka:)))
  15.3.2004 19:23kiki
  DášaP: krásní miminka!!
  15.3.2004 20:32Sasha
  pár fotek z koupaní Robíka https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=257
  16.3.2004 12:31Mandy
  Poradí mi někdo prosím, jak ošetřovat morče v době kdy hárá? Jak je to u nich časté ? Naše Terinka to má poprvé a je z toho úplně přepadlá - ani nechce žrát. Je celá umrousaná. Myslela jsem si, že se třeba sama očistí, ale nějak se k tomu nemá. Můžu jí v téhle době třeba vykoupat?
  Budu moc vděčná, když mi z Vás někdo poradí.
  martinka.uo@centrum.cz
  16.3.2004 13:04Vakance
  Mandy morče nehárá ne? se říká že má říji, ale nevšimla sem si že by to na nich bylo nějak extra poznat, nebo aspon nikdo neříkal že by to mělo nějaký vedlejší efekt ta říje, krom toho že je víc "na chlapy"
  16.3.2004 13:45Šárka
  Mandy: Jestli nechce jíst, tak je to vážné a zřejmě je nemocná. Běž s ní k veterináři. Nemá průjem?
  16.3.2004 14:39Anajka
  Milí morčatáři,
  jsem nucena dát svoje dvě morčulky Abby a Maggie pryč a scháním pro ně hodného majitele. Kdybyste je někdo chtěl, byla bych moc ráda. Více info je v inzerci. Děkuju vám moc za pomoc.
  16.3.2004 16:11Marťa
  Mandy: Morčátka nehárají,a tudíž si myslím, že to neznačí nic dobrýho. Pokud nežere tak je t ošpatný. Ihned ji vem k veterináři!

  Anajka: to je mi líto...
  16.3.2004 17:38Petra
  Mandy:
  Nemám co dodat, pokud morčice krvácí, může jít o něco vážného, například potrat, a můžeš o ni i přijít. Rychle k veterináři!
  16.3.2004 17:56Miky
  Chtela bych se zeptat, mozna to trosku souvisi s "haranim morcat". Kdyz mam svoji morcinu na sobe tak jsem pak plna chlupu, ne moc spis asi tak 10-20 chlupu ( na cerne je to hodne videt) je to normalni? Nemela by mit zadnou nemoc, nikde nema zadna lysa mista! pravidelne ji prohlizim kozich... diky
  16.3.2004 17:59Iva
  Ahoj lidi, jsem u vas nova a mam pro vas hned jeden dotaz: jakou podestylku nejradeji pouzivate a proc? Diky za odpoved!
  16.3.2004 18:10Lucka
  Miky: Myslim, ze dokud neni chlupu opravdu moc a morcatko ma kozisek v poradku, neni duvod k obave. Nasi milacci mne zanechavaji na kline totez...
  16.3.2004 18:27Miky
  Tak diky, ona nam trosku chlupati, ale je to v norme...
  - - - - -
  Lucce
  16.3.2004 19:14Petra
  Iva:
  Používám hobliny, lépe se čistí, déle vydrží a nejsou hned cítit jako třeba noviny, které jsem (se senem) používala jako podestýlku dřív. Zkus hledat v archivu diskuze (odkaz je dole na této stránce).

  Miky:
  Některá zvířata více pouštějí chlupy, když se něčeho bojí nebo jsou nervózní, ale u vás to nejspíš bude jen jarní línání. Ale chlupy padají v malém množství pořád, jen při línání se zvýší množství.
  16.3.2004 19:33Iva
  Petra: Diky, mrknu se tam.
  16.3.2004 20:13LenkaS
  Založila jsem nové album - ale morčátka tam nejsou.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=258
  - - - - -
  Iva: Já používám noviny dospod a na horu lisované hobliny. Osvědčilo se mi to - noviny nasajou mokro.
  16.3.2004 20:25haslerka
  iva:ja sem driv pouzivala noviny pod hobliny taky ale pak sem se dozvedela ze je nebezpecny kdyby nahodou morcici ty noviny snedly..prej by se mohly i otravit..takze myslim ze noviny radsi ne..
  - - - - -
  ale docela dobry je pouzivat kockolit pod hobliny..musi to byt ale universal..treba mici..
  16.3.2004 20:26Vendula
  Iva: Používám naskartovaný papír, nařezaný na krátké nudličky a pak to zasypu hoblinama. Je pravda, že občas to jedí, ale nic jim po tom nebylo. Papír je potištěn černobílým laserovým tiskem.
  16.3.2004 20:49sisi
  Díky všem, hlavně Lucce. Morčáci už jsou kamarádi, po půlhodinové bitce se ze staršího stal starostlivý strejda a z maldšího drzé dítě :) Už se s náma ani moc nebaví, pořád si hrajou spolu.
  16.3.2004 21:19haslerka
  to je skvely sisi...hlavne ze se zkamosili.:)))
  16.3.2004 21:56Petra
  sisi:
  No to je super, jak se vám to tak hezky povedlo?
  16.3.2004 22:18Iva
  Diky za tipy na podestylku, ja pouzivam kockolit Mici a na to seno. Ale ted mame dve nove mucinky a ty rady lezi prave pod senen na tom kockolitu a zda se mi to prasny.
  16.3.2004 23:56Petra
  Iva:
  Tak zkus nějaký nebentonitový kočkolit, třeba Cats Best, ten je myslím z lisovaného dřeva. Mrkni ještě na
  https://www.kralici.cz do diskuze a prohlídni si archiv tam, dost se to tam probíralo. Ještě dobrý a poměrně bezprašný je Zverlit, ale ten všude nemají. Krom toho mám trochu strach, aby ty bentonitové (absorbující) kočkolity nevysušovaly morčounkům chodidla.
  17.3.2004 01:23Ingrid
  Ahoj holkz. Bohužel,tot se stalo: kdzž jsem byla na kolejích,moje malé morčinky byly dány do zverimexu (naštěstí dobrého) a teď půjde do domu dětí a mládeže i Sněhulka - stěhuju se z kolejí na privát a neuživila bych ji. Hrozinka mi zatím zůstane, ale zatím je ještě v HK. Moc se stydím a je mi to líto, bo jsou to moje zlatíčka (a byly) a nesmířím se s tím nikdy.....vás to naštve, určitě ano, ale jinak to nejde. Peníze nejsou a zatím nebydlíme,až příští týden a možnost mít morčí není zatím vůbec jistá... :o((((((((
  17.3.2004 08:14Sasha
  Ingrid: nebud smutna, urcete jsi udelala, co bylo nejlepsi.
  - - - - -
  Iva: zkousela jsem podestylku pro kocky u lisovanych papirovych granulek, docela to slo, dobre vpiji vlhkost, ale prislo mi to drahe, tak jsem se vratila k hoblinam. Musi byt ale velke, prodavaji se jeste v takovem potistenem sacku lisovane a ty jsou hodne prasne, morcatka pak kychaji. Noviny radeji nedavam, protoze mi je kluci okusovali (nebo je dam jen do tech mist, kde lezi a curaji nejvic a prichytim kraje lepici paskou).
  - - - - -
  Sisi: drzim palecky, aby jim to kamaradstvi vydrzelo !
  - - - - -
  LenkaS: ten je teda krasny ten Damian, doufam, ze mi neprebehne pres cestu :-)
  17.3.2004 10:57Petra
  Sasha, Iva:
  Ty lisované papírové granule... nebyl to Asan? Ten je moc dobrý, ale pozor, lisuje se z odpadu při výrobě dětských plen, který obsahuje absorpční látky (to co způsobí, že se ta modrá tekutina v reklamách všechna vsákne) a pokud to zvíře sní a v žaludku mu to nabobtná, může s tím mít vážný problém. Stalo se to králici Niki vedle na diskuzi o králíkách a je to dohledatelné v archivu.
  17.3.2004 11:43Anája
  Ježiši a já přemýšlela, že ty papírové granule zkusím. Už jsem ale přišla na podestýlku, která funguje. Mám dvě veliké klece a jednu o něco málo menší, takže jsem hledal levný a účinný systém. Na dno dám stelivo pro kočky "Mici" a to tak abych jen lehce pokryla dno. Na to nasypu vrstvu hoblin a promíchám dohromady a na to šechno vrstvu slámy tak, aby hobliny se stelivem nebyly videt. Je to super, podestýlka a hobliny pěkně sají a nesmrdí. Sláma zase pomůže v tom, že mi už hobliny nelétaj po bytě a navíc slámou propadnou i bobky, takže to v kleci vypadá úžasně čistě.
  - - - - -
  Včera mi přije vlakem další přírůstek, krásný chlapeček slate blue zlatá argente satén. Ofic se jmenuje Kolon a říkáme mu Filípek. Je moc krásnej :-))) Doma už jednoho rošťáka kluka (Torpédo) máme, tak jsem raději koupila další klec, abych Filípka dala zvlášť, čekala jsem, že se budou prát. Všechno proběhlo úplně super, kluci si padli do oka a jsou kámoši. Jen to naše Torpédo, to je sexuální šílenec. Nejenom, že skáče po naší králindě, ale začal i po Filípkovi :-))) .
  17.3.2004 12:46Denda
  Před týdnem mi umřelo morčátko. Ráda bych zjistila jakou nemocí trpělo. Příznaky:přepadalo na jednu stranu, padalo na záda při sebemenším pohybu a točilo se dokola. Jinak jsem velkou milovnicí zvířat až na hmyz.Doma mám čtyři morčátka. Chci se zeptat jestli existují žebříky pro morčata. Chtěla bych udělat dvojposchoďovou klec.
  17.3.2004 12:50Gabča
  Chtěla bych nějaké další informace o chovu morčat, nemocech, stravě a bydlení! Doma bohužel žádné morče mít nesmím, ale mám několik příruček a kámošku která je chová. Mám ráda všechna zvířata kromě hmyzu. Líbí se mi fotky morčat. Nemáte obrázky morčat? Pište brzy.
  17.3.2004 12:56Sasha
  Petra: no vidis, to jsem nevedela a prodavacka to moc doporucovala.
  - - - - -
  Gabca: fotek je spousta, podivej se do "Alba uzivatelu" nebo na stranky chovatelu, tam najdes vsechno i o nemocech, chovu atd. A nejlepe prived kamosku sem.
  17.3.2004 13:08Petra
  Sasha:
  Ona je to podestýlka vážně dobrá a pokud ji zvíře nežere, nelze ji než doporučit. Možná by to šlo používat podobně jako popisuje Anája.

  Anája:
  Tak to v podstatě taky dělám, jen asi ne tak precizně a už nepřimíchávám kočkolit, ale popisuješ to nádherně :-).
  17.3.2004 13:29Bella
  Omlouvám se, album texeláčka bude buď večer nebo až zítra, porouchalo se jim skenovací zařízení. Ale přikládám alespoň dva záběry Zlatovláska zverimáčka: Bohužel zatím nemám práva, tak jsem jej vytvořila na králících: https://www.kralici.cz/alba.asp?a=790
  17.3.2004 13:48Míša
  Denda: a na veterinu jsi s ním šla když začalo mít tyhle příznaky? Měli jsme stejný problém u půjčeného morčáka Ferdy, ráno byl dobrý a za pár hodin padal, motal se, kroutil. Podařilo se ho zachránit, chvíli měl ještě hlavičku na stranu, ale teď už je prý úplně zdravý, veselý a plodí potomstvo. Co mu bylo přesně se neví, pravděpodobná příčina mohl být infarkt cévky. Podobně se prý projevuje i napadení chlamýdiemi.
  17.3.2004 14:09Sasha
  Bella: to bych neverila, ze takovy krasavec se da taky koupit ve zverimexu, je moc mily
  17.3.2004 14:29Bella
  Sasha. Děkuji za pochvalu. Asi to byl osud.... To nemohla být ani náhoda.
  17.3.2004 15:44NeTwOrK
  Bella: Je moc hezká .... škoda že tam nebydlím.. . :(
  17.3.2004 15:47Dandule
  Bella: v jakémpak zverimexu měli takového zlatovláska? (je hódně nyny)
  17.3.2004 17:02Bella
  NeTwOrK: Děkuji, ale je to kluk.

  Dandule: Také děkuji, na Praze 3, v Raďhošťské ulici.
  - - - - -
  Dodávám album celé mé rodiny, včetně nového přírůstku Zlatohvláska - více fotek, viz str.2.
  https://www.kralici.cz/alba.asp?a=791
  17.3.2004 19:16LucieV
  Ahoj všichni !!

  Tak to už v Princezně pěkně kope, malá budou asi začátkem dubna, tak se moc těším ! :-)

  Bella: Krásný morčák, gratujuli, to bych fakt netušila, že ve zverimexu se dá takové pěkné morče koupit ! :-) Pozdravuj Zlatovláska ! Ahoj ! :-)
  17.3.2004 20:32sisi
  Morčáci jsou už nerozlučná dvojka. Včera jsem je nechala se spolu porvat a po půlhodině nelítostného boje si začali hrát a zpívat. Za hodinu už starší jen bezmocně ležel a mladší mu skákal po hlavě:) A pak že se dva samci nesnesou.
  - - - - -
  Jo, ještě jsem se chtěla zeptat: v kolika měsících morče přestává růst? Toho staršího - dvouletého - mám asi půl roku, takže ho neznám od miminka. Mladší morčák má nejvýš dva měsíce a za těch několik dní, co ho máme je už skoro dvakrát větší, nenažranec jeden:)
  17.3.2004 20:46Dominika
  Nove fotkyElisky, poslednich 7 fotek : https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=30
  17.3.2004 21:28kata
  mame asi mesacne male morca "rozetove", za/pod usami si vyskrabal nepekne male ranky, je to "normalne" alebo je niekde problem? je od rana do vecera (v klietke ma maly zelovoc), strst/oci v "pohode", ci radsej zajst za zverolekarom?
  dakujem za radu
  18.3.2004 01:45Anája
  Bella: ti jsou krásní :-)))
  - - - - -
  Dominika: to jsou pusinky :-))) a jak se nádherně lesknou :-)))
  - - - - -
  Tady jsou první fotky našich miláčků. Kvalita hrůzná, ale za to může "křáp" fotoaparát. Z celého filmu se povedlo jen pár snímků
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=259
  18.3.2004 08:44Bella
  Všem:
  Chci Vám říct, co se stalo. Jako zelenáč jsem tušila, že se mi něco takového přihodí. Včera jsem kartáčovala texeláčka ze zverimexu. První den jsem ho zběžně prohlédla a nenašla nic. Druhý den, tj včera večer, když jsem hřebínkem došla až na záď zapípal. Všude na těle to dobře snášel, jen na té zádi ne. Tak jsem ji začala zkoumat. Chvilku mi trvalo, než jsem to našla. Cca 1 cm nad análním otvorem něco má, přibližně o průměru 0,5 cm. Nejsem schopná říct, jestli to mokvá, nebo to je strup. Okolo je taková nažloutlá hmota, jakoby lůj. Jak jsem si přečetla někde na netu, mohlo by se jednat o sekret, který samečkové vylučují, ale samozřejmě jiným otvorem. Na hnis se mi to nezdálo, težko říct. Děsím se, aby to nebyl píštěl, či abces. Do té akvaristiky mám chuť zajít a dám jim tam do zubů. Dokonce jsem tam jeden den mluvila i přímo s "chovatelkou". V žádém případě ne kvůli penězům, ale kvůli "prasáckému" přístupu. Místo toho, aby ho léčili, tak se ho nečestným způsobem zbavují a nehcávajího ho neošetřeného. Takže jdu shánět veterináře, četla jsem o doktorce Vítkové z Prahy, také mám dobrou veterinářku na králíky, třeba bude rozumět i morčátkům.
  Takže už chápete, proč byl k prodeji ve zverimexu? A já si nechám nakukat takové pohádky a ještě se ptám, jestli ho tam náhodu nedali, protože je neschopný oplodnění: "Kdepak!" dušovala se prodavačka!
  - - - - -
  Anája:
  Moc krásná zvířátka. Kdybys byla z Prahy, nabídla bych Ti, že Ti zvířátka nafotím, protože ta stojí za hezké snímky!
  - - - - -
  Diminika: Jsou to krasavice!
  18.3.2004 09:15Vendula
  Bella: To co popisuješ by odpovídalo mazovému sekretu, který vylučují samečci. Velmi hezký článek o tom má Petra Mydlářová na svých stránkách http://www.mimcz.net. Samečkům je potřeba mazovou žlázu kontrolovat a čistit a když má takto slepené chlupy tak buď odstříhnout nebo rozmočit. Nikdy se nám to zatím s chlapíky nestalo, ale pokud má zacpané žlázy, může z toho mít i zánětlivé potíže.
  18.3.2004 09:23Petra
  Bella:
  Souhlasím s Vendulou, jen jsem to neuměla tak dobře napsat. Snad se z toho dostane, půjdeš někam na veterinu nebo ho zkusíš nejdřív třeba vykoupat a odmočit to?

  Vendula, Míša a všichni další spolutvůrci Zpravodaje:
  Včera jsem dostala Zpravodaj a hned jsem se chlubila známým z fotoklubu a dva z nich se mě dokonce ptali, kde se to dá koupit. Tak jsem to jendomu slíbila po přečtení půjčit pro dceru. Prostě se vám zase moc povedl a já za něj děkuju!
  18.3.2004 09:54Bella
  Vendulka, Petra:
  Jsem laik, tak se na mě nezlobte. Ale on to má jakoby už na zádi. Jestli tak vypadá pachová žláza? Nevím,neznám to, doma mám jen samičky hladkosrstých morčátek.
  Ty stránky mám již pročtený a to čištění se provádí na úplně jiných místech, než tomá on. Z toho jsem také usoudila, zda náhodou neměl zánět pohlavních žláz, či teda těch pachových žláz a zda se mu to neotevřelo kousek vedle a neudělat tzv. píštěl.
  Zkouším kontaktovat doktorku Vítkovou. A pokud ji neseženu, tak zajedu tam, co jezdíme s králíčkem Bibinou. Chci, aby se na to koukl odborník. A chci zahájit léčbu pokud možno okmažitě.
  Jak se mám zachovat vůči zverimexu? To přece museli vědět!?

  Už mám také připravenou přihlášku, tak se těším, až budu dostávat také zpravodaj.
  18.3.2004 10:15Veronika
  Bella:
  Co myslíš, že ti ve zveráku řeknou? Nic! Vždyť kolikrát jsou horší věci (svrab, těhotenství). Tohle je "jen" zanedbaná péče, něco jako přerostlé drápky atd. Hlavně, že prodali. Tak to chodí :o(
  18.3.2004 10:34Bella
  Veronika:
  To doufám, že je to jenom zanedbaná péče. To jsem i ochotná zkousnout. Ale pokud to je něco vážnějíšího, jako třeba zánět, tak ať si mě nepřejí.
  Ale trochu jste mě uklidnili, děkuji.
  18.3.2004 17:21Lucka
  Cau lidicky, muze morce zezrat zelenou papriku celou i s vnitrkem ?
  18.3.2004 18:09Vendula
  Lucka: Já jim to jádro vylupuju.
  18.3.2004 18:18gabka
  Ahoj lidi!!!
  18.3.2004 18:55Helunda
  anája:
  děkuju za odpověd :) o dizkuzi na králících vím, ptala jsem se tam, povídám si tam, radili že je mam zkusit skamarádit mimo králíčkovo teritorium a ubytovat je vedle sebe v klecích, aby si cítili, očichávali, ale nemohli si nic udělat (něco v tom smyslu jsi psala i ty).vše jsme zkusili, ale nic moc se nevyvíjí. vypadá to zatim tak, že zrzinda (králíček) si přestala fanynky všímat, a fanynka má fungl novou klec asi 60x35, bojí se nás, vrní, když něco hraje a občas píská (my nevíme proč). kdykoliv se kní zrzka přiblíží, píská taky (v tom případě je jasný proč - bojí se).obávam se, že to takhle zůstane :( hold je naše zrzka asi moc rozmazlená, svou klec (která je mimochodem dost veliká 90x55), celý pokoj, a i nás, chce mít pravděpodobně jen pro sebe.
  - - - - -
  prosím vás, je normální, že se fanynka tak bojí? kdykoliv se kolem ní mihnem, nebo jí dáváme najíst, otevřeme klec, vyletí jak střelená. navíc občas začne jen tak pískat (nejvíc večer), a my nevíme proč. stejská se jí? proč tak bručí, když nám zazvoní mobil, nebo hraju na flétnu? děkuju.
  18.3.2004 19:21Breberka
  Ahoj, tady Marcela, chtěla bych kamarádce Breberce založit album, prosím o povolení!
  18.3.2004 19:46Petula
  Helunda: jak dlouho mas fanynku? treba na vas jeste neni zvykla. A mate kles v urovni vaseho tela nebo na zemi? s tim mobilem a fletnou bych rekla ze je mozna z toho nervozni. moje morcicka kterou jsem mela vzdycky piskala kdyz jsem nemela ji cas pochovat nebo pohladit. To se ji stejskalo, vypozorovala jsem to. zkus na fanynku mluvit nez dojdes ke kleci a nez ji otevres. aby si zvykla ze se k ni blizis a povidas si s ni. jinou raku bohuzel nemam. urcite ti poradi jeste nekdo jinej :-)

  Lucka: moje morcinka mela papriku docela rada, ale davala jsem ji ji bez jader. ale tak me napada, neni cela paprika pro morcatko hodne tezka? ja kdyz snim celou papriku tak mam po ni nekdy pekny potize. No, vuvidis.

  mejte se vsichni krasne, vsem morcatkum narozenym, ocekavanym a i tem bohuzel nemocny preju poradnej kus zdravicka. drzim vsem pesticky.
  18.3.2004 19:53Helunda
  petula:
  děkuju, asi jsem netrpělivá, máme ji teprve čtrnáct dnů. klec máme na zemi. to by bylo divný, že by pískala, že se jí stejská, když se nás bojí. no, spíš se jí ještě stejská po rodince :-( mně je jí vždycky tak líto.
  18.3.2004 20:26Iva
  Ahoj, chtela jsem se zeptat jestli vasi chlupacci maji oblibene nejake "specialni" ovoce nebo zeleninu. Kdyz jsme byli v londynske Zoo, jejich morcata tam mela kiwi a pomerance i se slupkou. Moje nikdy nic takovyho nechtela, jsou asi konzervativni, jen v lete si pochutnavaji na kousku melounu.
  18.3.2004 20:27Marcela
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=260 Tohle jsou morčata mojí kamarádky Breberky.
  18.3.2004 20:27Iva
  Byla jsem se podivat na fotky vasich milacku, jsou vsichni mooc krasni a miloucci. Snad se v budoucnu taky zmuzu a nejake uverejnim.
  18.3.2004 21:10Lucka
  Petula: Ja jsem nemyslela, ze by tu papriku snedlo celou naraz, ale slo o to, jestli muze aj ten vnitrek...
  19.3.2004 03:46Anája
  Helunda: morčátka máme jen od vánoc a postupně pořizujem další a další a další. Všem vždycky tvrá chvíli než si zvyknou na nové okolí, na hlazení a dotyk, na vysavač, ... Beruška je od vánoc, Torpédo z ledna, Princeznu máme cca 14 dnů, Altantu týden a Filípek přijel vlakem v úterý. Když příjdu ke klecím dnes a otevřu je, tak zběsile lítá už jen Atlanta a Filípek. Beruška s Torpédem a Princeznou si už zvykli. Když příjdu do místnosti, tak na ně začnu nejdřív mluvit a pak je postupně beru do náruče, povídám jim a hladím je. Aź potom jim dávám seno, vodu a ostatní dobrůtky- to už jsou klidní, sice v rožku schovaní, ale už nelítají.

  Iva: našim miláčkům dávám převážně: mrkev, okurek, rajče, brokolici (i s listy a stonkem), kedlubnu jen kousek (spíš listy - ty milují), listy z květáku, papriku tu obyčejnou bez jadřinců. Z ovoce jablíčka a taky pomeranče (krájím je na kolečka a oni si vydlabou jen tu dužinu, slupku nechaji). Teď je to ale s tou zeleninou a ovocem tragédie, když už něco v obchodě mají, tak je to strašně drahý. V létě to bude určitě pestřejší. Nejraději mají to listí z kedlubny a květáku. Dcera se ke mně v obchodě už nehlásí, protože buď vybírám v zelenině odpadkové pytle kam se listy hážou, nebo nadrzo otrhám listy z vystavené zeleniny :-)))

  Bella: děkuji za pochvalu zlatíček. Ještě tam chybí Atlanta a Filípek - to jsou taky úžasný zlatíčka. Strašně jsem se těšila, až ty fotky budou hotové.Vyfotila jsem celý film. Když jsem pak ten výsledek viděla, chtělo se mi brečet :-((( Přítel má foťák lepší. Jen ho musím donutit, aby ho dovezl a ukázal mi, jak se s ním pracuje. To bude fuška :-)))

  Všichni: Před týdnem jsem zjistila, že je Beruška těhotná. Pozorovala jsem už dřív, že se nám holka boubelatí, ale až před týdnem mi to došlo, protože už malí kopou. Je teď v kleci s Atlantou, Princeznou a králíčkem Tomáškem. Nachystala jsem jí už klec jinou, aby byla k závěru vklidu a s malýma měla soukromí. Jak ale poznat, kdy ji oddělit od ostatních, kdy příjde ten velký okamžik? Nechci ji oddělit moc brzo, aby nesmutnila a nebyla ve stresu. Mám ale strach, aby ostatní (hlavně Tomášek) miminkám nějak neublížili. Nebo ji mám nechat odrodit "doma" a až pak ji s mladýma přesunout do klidu?
  19.3.2004 07:56Mišulka
  Anája - já nejsem žádný zkušený chovatel, ale protože chovám i králíčky i morčátka, můžu se podělit o zkušenost. Morčinku nech odrodit odděleně od králíčka. Ve společnosti jiných morčátek mi morčulky odrodily normálně, nikdy nebyl žádný problém. Jenže králíček je přeci jenom větší a může se stát, že maličké neohrabané miminko zašlápne.
  19.3.2004 08:35Jolana
  Anája:
  Přibližně 14 dní potom, co začnou miminka kopat se narodí. Aspoň takovou mám zkušenost. Pokud to nemůžeš přesně spočítat, kdy nastane její velká chvíle a myslíš, že už jo, oddělila bych jí společně s nějakou morčecí holkou, na kterou je zvyklá. Nedávala bych jí samotnou, když žije v kolektivu. Králíčkovi zůstane společnice a Berušce taky. Králík je přece jenom těžší váha a mohl by nechtěně některý mimi přišlápnout.

  Helunda:
  Hladím morčouna, poslouchám muziku, odvedle zní další. Nic. Morčoun placatě leží a podřimuje.
  Zazvoní zvonek, mobil a už! Hlava nahoru, vrká, vydává takový roztomilý zvuky a kouká kolem sebe. Vyzkouším ještě flétnu. Ale se zvoněním mám úplně stejnou zkušenost jako ty. :-)))
  19.3.2004 09:13MaP
  Zdravím vás. Před nějakou dobou jsem se tu ptal na něco ohledně našeho morčáka. Na vánoce jsme mu pořídíli samičku (Berušku) a dneska je stav morčat u nás doma +4. Chtěl jsem se optat na nějaké rady. V literatuře co mám jsem se toho moc nedočetl, akorát , že by se na ně tak2 dny nemělo sahat. Pro jistoru jsem dali samce stranou (ten teda protestoval) a pořídil jsem 2x větší klec. Co dál?
  19.3.2004 09:25Vendula
  MaP: To že jsi dal samce pryč je dobře, samička je schopna nakrytí znovu několik hodin po porodu a slušný chovatel by měl rodičku nechat odpočinout. S tím saháním, my na ně saháme okamžitě po očištění od mamin, protože jsme strašně zvědavé a taky se nám stalo, že máma prckovi neukousla pupeční šňůru, tak jsme ji musely střihat. To když se ti stane, tak musíš okamžitě zasáhnout a ustřihnout "kabel" cca 1,5 až 2 cm od bříška miminka. Pokud se ti zdá že mimča od mámy nepijí nebo je nějaké slabší, chovatelky tady dokrmují nesladkým bílým jogurtem smíchaným s vodou v poměru 1:1 a oslazené Glukopurem. Nesmí to být ale studené, spíš vlažné, tak aby si nespálila jazyk! Klidně to namíchej, přisyp Glukopur a ochutnej a dej jim to až se ti to bude zdát sladké a dobré. Jinak obyčejný rafinovaný cukr morčátka nesmí, dělá jim potíže. Mamince hodně vitamínů (nejlépe v přirozené formě, tedy zeleninu) no a pak už se jen kochat jak rostou a poznávají svět.

  Nemáš možnost vytvořit nějaké fotečky?
  19.3.2004 09:29Jana J.
  Dobrý den, jsem začínající chovatelka, mám coronetku a šeltiáka, Julinka je červená satén a Fren je bílý tmavooký. Protože chci svůj chov rozšířit ještě o jeden pár, dívala jsem se na chov. stanice. Na stránkách chov. stanice Sfinga jsem objevila chovný pár a oba budoucí rodiče jsou saténoví. Na stránkách Klubu chovatelů morčat jsem se dočetla, že spojení saténxsatén je nežádoucí, dochází k potratům. A teď nevím. Jaké máte vy zkušenosti? Děkuji.
  19.3.2004 09:33Vendula
  Jana J.: To co není zakázáno, je povoleno, ač se to nedoporučuje. Saténi bývají drobnější než normální morčátka, takže mláďata ze spojení satén x satén mohou mít zdravotní potíže, i když se narodí na první pohled v pořádku. Saténů se ovšem může docílit i se zvířaty SG x SG (satén gen) nebo saténové zvíře s SG zvířetem. Podle mne je to bezpečnější a krásní saténci budou i tak.
  19.3.2004 09:37MaP
  Vendula: Díky, ale bohužel se to stalo brzy z rána a my jsme museli do práce. Pokud jsem si všiml, tak všechny 4 vypadaly normálně a valily se kolem mámy. Vitamíny máme. Fotky "vyrobím" přes kameru a někam je vystavím, ale teď musím ještě dodělat domeček. Do té velké klece je ten původní malý. Pak dám vědět. Ještě jsem se chtěl zeptat na vybarvení. Samec je skoro černý a samička 3 barevná. Mladé vypadají na jejich barevný průměr. Zůstane jim to, nebo se ještě dobarví?
  19.3.2004 09:44Vendula
  MaP: Barevné rozvržení zůstane, ale tmavé barvičky mohou zesvětlat.
  19.3.2004 10:03Jana J.
  Vendula: Ano, já jsem si pročetla všechny možné dostupné materiály, všude se spojení satén-satén ze zdravotních důvodů nedoporučuje. Přiznám se, že se mi nelíbí záměrné riskování, že mláďata budou mrtvá, nebo zdravotně postižená. Ale máte pravdu, co není zakázáno.....
  19.3.2004 10:24Vendula
  Jana J.: Pokud chcete chovat satény, opravdu není nic špatného si pořídit vlohová zvířata a pak čekat na satény z jejich spojení nebo jedno vlohové a jedno saténové. Myslím že takových zvířat je hodně a lze mezi nimi vybrat i hezké chovné páry. :-)
  19.3.2004 10:47Jana J.
  Vendula: Ja nechci chovat jen satény i když se mi moc líbí. Jen jsem při hledání případného dalšího mláděte - holky i kluka - narazila na chovný pár - viz dole. Shodou okolností jsem si předtím četla na www stránkách německé chovatelky o problematice páření dvou saténových morčat a i o nemoci, které saténová morčata může postihnout.
  19.3.2004 11:33Anája
  Jana J, Vendula: musím sama přiznat, že jsem byla velmi zaskočena, když jsem se na jisté stránky chovatelské stanice dívala do plánovaných chovů a oba rodiče jsou saténi. Taky se mi saténci líbí, jednoho mám (kluka Filípka) a ti ostatní mají většinou gen SG. Teď, když sháním další samičky, tak bez saténu !!!! Nechci nemocné potomky !!!!!
  20.3.2004 07:37Sfinga
  Jana J. a Anaja---pokud se bavite o mem planovaném odchovu od dvou satenu tak je to pouze prvni a posledni spojeni.
  - - - - -
  nejsem chovatelka ktera by z toho mela dobry pocit ale stalo se.
  20.3.2004 10:46Petra
  Sfinga:
  To znám, někdy si láska nedá poručit a vznikne nevhodné spojení. Možná by ale stálo za to to k tomu plánovanému odchovu připsat, co myslíš?
  Já jak jsem teď četla ve zpravodaji o osteodystrofii, tak mi z toho bylo úplně smutno a doma jsem mazlila Polďáka a přesvědčovala ho, že on bude určitě ten nejzdravější satén na světě. Ale stejně si myslím, že vloha pro saténovou srst a osteodystrofii není jedna a táž, ale spíš si to představuji tak, že osteodystrofie má "snahu" vznikat u všech morčat, ale že u saténů má díky zvláštní struktuře chlupů a tedy i ostatní pojivové tkáně větší "šanci na uplatnění". Něco jako u nemoci AIDS. Člověk neumírá přímo na tu imunodeficienci, ale na neschopnost bránit se jinak banální infekci.

  No to jsem se tedy dostala daleko od plánovaných odchovů...
  20.3.2004 12:41Vakance
  Petro ale Poldík je satén vzniklý náhodně ne?? Z rodičů s SG a ne obou saténů. Je to jako náš Matýsek. Taky ho porád pozoruju, trochu mně uklidnuje že jsem viděla saténová morčata která přežila kritický věk 1,5-2 roky. I když samozřejmě to není o tom, že když přežijí nejrizikovější období už je to nepotká. Ani nevím jestli se ta nemoc vůbec objevila i v Čechách. Slyšela jsem že postihla chovatele v Německu, ale že by tady o tom nic nevím.
  20.3.2004 12:47Anája
  Sfinga: Nemyslela jsem to zle :-))) Pokud to tak vyznělo, tak se moc omlouvám. Jen mě to fakt překvapilo. Jsem začátečník, tak hltám informace jak divá. Koukám na stránky chov.stanic a zjišťuju, jak to chodí. Tvoje stránky mě moc zaujaly. Jednak jsou moc hezké, ale moc se mi líbí i Tvoji miláčci :-))) Jsem nadšená ze všech dlouhosrstých klubíček :-))) Tak jsem se ponořila do Tvých odchovů a plánovaných miminek. Jinak, taky se mi podařilo neplánované spojení. Myslela jsem to dobře a teď mám strach, jak to dopadne. Beruška už bude rodit za chvíli a přitom je na mateřeství ještě asi malá. Stalo se to asi, když jsem ji vypustila s Torpédem, aby se proběhli. Bylo mi jich líto, dříve bydleli spolu a když jsem je rozdělila, oba smutnili. Bylo úžasné je pak pozorovat, když běhali spolu po pokojíčku a tulili se k sobě. Hlídala jsem, aby na ni Torpédo neskočil, ale neuhlídala :-( Teď už jse nekompromisní a neexistuje, aby se kluci k holkám přiblížili. Snad to dobře dopadne. I těm Tvým saténkům držím palečky.

  Petra: můžeš mi o té nemoci napsat prosím víc? Nebo mě trkni, kde ty informace najdu, prosím.
  20.3.2004 14:14Zdenka
  anaja:
  ten zmineny clanek ze zpravodaje najdes u me na strankach, adresu ti prikladam, je to presne on. U nas se osteodystrofie potvrdila u jednoho morcete dovezeneho z nemecka, ale je pravda, ze se zadny "pruzkum" nedelal. My jsme s dasou nechaly svoje morcata zrentgenovat, ale mojemu morcakovi bylo 7 mesicu a nemoc se projevuje tak mezi 1 - 1,5 rokem, tak ten obrazek nemoc nevylucuje.
  http://kiwi.ms.mff.cuni.cz/~kukacka/sateni.shtml
  20.3.2004 14:41Petra
  Anája:
  Tak jsem teď koukala po internetu, osteodystrofie je porucha růstu a vyživování kostí. U hypotrofické osteodystrofie jsou kosti odvápněny a nahrazeny měkkou fibrózní tkání. Jde o špatnou rovnováhu v metabolismu fosforu a vápníku, která může být způsobena poruchami funkce ledvin, poruchami transportu nebo receptorů pro parathormon, vitaminem D...

  Tady jsou odkazy na některé zajímavé stránky:

  Anglicky o dočasné paralýze zadních končetin
  (dopis a odpovědi na něj)

  Anglicky o nemocech zvířat na Novém Zélandu (pdf)
  (osteodystrofie na straně 4, Chirodiscoides caviae na straně 5)

  Anglicky abstrakt článku Osteodystrofická fibróza u dvou morčat
  (není zde zmíněno, že jde o saténová morčata a pokud kliknete na odkaz "related articles", zjistíte, že tato nemoc je známa u všech možných zvířat, nejen u saténových morčat)

  ... a stejný článek ve sborníku výroční konference veterinární radiologie (pdf)
  (strana 18)

  Německy nejen o morčatech (pdf)
  (morčata jsou na stránkách 35-42, kdyby to někdo chtěl přeložit, vypadalo to jako docela zajímavý přehled)
  - - - - -
  A ještě česky:
  Přehled tří německých článků, které přeložila Zdenka a své vyjádření připsala MVDr. Vítková, vyšlo ve Zpravodaji.
  20.3.2004 16:14NeRa
  Ahojte vsici, tak sem se vratila po tydnu z Italie...morcata tady ezitim prospivali...vsici konecne pribrali:-))Eliska o 40g, Bozenka o 50g, Ramses, kterej zere jak utrzenej z retezu tak pribral 60g..Sebak, kterej zere vcelku po malu pribral 50g a Drobek hubenour o 40g.....je to teda pribytek vah az dva tydny protoze v nedeli sem odjizdela a uz sem je nevazila.
  20.3.2004 16:17Sfinga
  Petra dik za radu ale je to moje chyba ,myslis ze "velke"chovatelky by to napsaly??mozna jo a ani by jim to neprislo blby,nebo ti ani nereknou ze mlady je ze dvou satenu....
  20.3.2004 16:32Petra
  Sfinga:
  No napsala bych tam něco o velké lásce a o tom, že si morčák nedal vysvětlit něco o nevhodnosti takového spojení... prostě to nějak lidsky vysvětlit, že se holt stala chyba. A co my víme, třeba ti saténci ze saténků budou v pohodě.
  - - - - -
  NeRa:
  No jo, máš doma stádečko Otesánků :-))
  20.3.2004 17:08Anája
  Zdenka, Petra: děkuji za odkazy. Ale my english is very poor, stěží si koupím chleba :-))) Německy akorát pozdravím a poděkuju :-))) Tak si to nechám přeložit. Ještě, že to má "Kukačka" v překladu. Díky moc
  - - - - -
  NeRa: To jsou žroutíci :-))) Mně takhel přibírá Torpédo a navíc mu hodně porostly chlupy, takže už spíš vypadá jako prasátko a ne morče :-))))))))
  21.3.2004 01:49Petra
  Zaregistrovala jsem se do fóra na http://www.caviesgalore.com , dalo to sice docela práci, ale začínám tam nacházet zajímavé věci. Hledala jsem sice něco o osteodystrofii u saténů, ale dříve jsem našla něco o kojících saténkách a přišlo mi důležité to tu přeložit, protože někteří z vás čekají saténové vrhy. Autorem je "patv":

  Saténi mívají po porodu často velké problémy s hypokalcémií (nedostatek vápníku). Ne všichni, ale některé kmeny jsou na tom zřejmě hůře než ostatní. Nedávno porodila naše béžová (beige - není to krém? ... pozn překl) samička tři nádherná miminka (všechna saténová) a deset dní po porodu dostala hypokalcemický záchvat. Mláďata saténů mají sklon vyčerpat vápník z matčina těla rychleji než jiná plemena. Je to pravděpodobně tím, že saténi jsou relativně nové plemeno a při šlechtění nových plemen je uskutečňováno MNOHO příbuzenských křížení, aby se "usadily" geny. Výsledkem jsou často problémy u některých kmenů. Po přibližně dvaceti letech bylo mnoho z těchto problémů odstraněno zkřížením s jinými plemeny, například americký s americkým saténem, k upevnění linií. (Trochu kostrbaté... originál je: After nearly twenty years much of this has been bred out by cross breeding with other breeds i.e. American to American Satin to strengthen the lines.) Ale tyto problémy se stále občas vyskytují. Pokud se samice začíná třást, musíte jednat velmi rychle a podávat tekuté kalcium (dostupné v některých lékárnách a u veterináře) několikrát denně, doplnit elektolyty a MNOHO vody. Svým saténovým samicím obvykle podávám kalcium asi dva týdny před porodem a dva týdny po porodu. Melasa ve vodě také dodává část vápníku a elektrolytů a může pomoci odvrátit potíže. Ale nic není absolutně spolehnivé a někdy přes všechna opatření problémy nastanou. Jsem rád, že mohu oznámit, že naší malé samičce se daří mnohem lépe, ale znamenalo to čtyři dny nepřetržité péče. Také jsme oddělili dvě z jejích tří mláďat a dali je k jiným samicím, abychom jí ulevili. Nemůžeme oddělit všechna mláďata najednou, protože nechceme riskovat, že by dostala mastitidu (mláďata jsou pouze dva týdny stará). Znovu opakuji, že ne všichni saténi mají tento problém, ale je u nich mnohem častější než u jiných plemen. Mnoho lidí se proto chovu saténů vyhýbá, ale nemyslím si, že je to nezbytné. Přesto budeme křížit s "americkým" morčetem v každé třetí generaci a pokusíme se tak vyhnout geneticky dané slabosti.
  - - - - -
  Ještě nějaká doplnění:
  Melasy dává dotyčný chovatel asi tak, aby voda měla zbarvení slabého čaje.
  Doporučená denní dávka vápníku pro morče je 100 mg na den a nejlépe se prý resorbuje ve formě laktátu.
  21.3.2004 09:19Sasha
  Zdenka: jedna moje znama se zajima o krizeni bezsrstych morcat. Pry se holymi rodi jen samci a samicky jsou jen nositeli genu. Je to pravda, nevis o tom neco?

  Ahoj Nero, doufam, ze sis to uzila, morcatkum se po tobe jiste styskalo (a nam taky)
  21.3.2004 10:48NeRa
  Petra:

  ty brdo diky za clanek, je to zajimavy:-)

  Sasha: to si pis ze sem si to uzila....me se taky po morcatech a morchatu styskalo:-)
  21.3.2004 11:29Anája
  Petra: proboha, to je hrůza!!!!! Takoví nádherní tvorečci a mají chudinky takové potíže. Večer jsem si četla ten článek o Osteodystrofii - je to síla, a teď ještě problémy s porodem :-(((
  Jsi zlatá, že jsi to přeložila i pro nás "negramotné" :-)))

  Všichni z včerejšího večerního chatu: děkuji za pomoc s mláďaty. Dnes ráno mi ta kamarádka volala. I přes snahu dostat do malých jogurt a vodu, tři z nich jsou už v nebíčku a to čtvrté se sice ještě drží, ale vypadá špatné :-(((((((((
  21.3.2004 15:56Barbie
  Ahojky dnes jsem zjistila že má moje morče docela velkou bouli asi tak 4cm nad penisem má to tvrdé ale dá se s tím pohybovat byla jsem u veterináře a ten mi řekl že by to mohla být kýla ale že morče s kýlou nikdy neviděl přitom moje kamarádka morče s kýlou už měla,tak neví co by to mohlo být pomohl by mi nikdo prosím mám docela strach.
  21.3.2004 17:39Marťa
  Anája: to je mi moc líto :-(. Mláďátka nechtěla jíst?
  - - - - -
  Anája: Stalo se nám totiž něco hodně podobného asi před měsícem. Morčátka nesála od maminky tak jsme začli s dokrmováním. Bohužel to však taky nepomohlo. Jako by neměli sací reflex. A ani veterinář si nevěděl rady. Ještě teď je mi po nich smutno....
  21.3.2004 18:09LenkaS
  Založila jsem nové album
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=263
  21.3.2004 18:32Sasha
  LenkaS: pekna morcatka, tak at ti delaji jen samou radost
  - - - - -
  Anaja: to je mi lito, tech malych, moc drzim palecky tomu ctvrtymu
  21.3.2004 19:45Iva
  Ahoj, tak konečně se můžu pochlubit našema "kočičkama", doufám, že se vám budou líbit. https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?A1
  22.3.2004 01:36Anája
  Marťa, Sasha: Myslím, že ta samička porodila moc brzo. Ten den jí porodily dvě samice. Od té první jsou mimča v pohodě, ale ta druhá vrhla cca za hodinu a prý byla o moc menší. Kamarádka mi volala celá zoufalá, že mimča jen leží a nehýbou se. Ptala jsem se tady na chatu a hned jí volala rady. Dlouho do noci se o ně starala, krmila, zahřívala, ... Co mě zarazilo, že se o ně samice vůbec nestarala a nepomohla jim. Jestli cítila, že jsou špatná a že nevydrží????? Do rána vydrželo jen jedno a toho se samička už ujala. Tulila se k němu a zahřívala. Jak to dopadlo nevím, dozvím se to ráno v práci. Musím říct, že mě to celé vyděsilo. Naše Beruška bude mít mladý každým dnem. Hned v pondělí se na to musím připravit, koupit glukozu a kapátko. Bože, snad to dobře dopadne. Tak nervozní jsem snad nebyla ani z vlastního porodu.

  LenkaS: máš krásný "sluníčka" :-)))

  Iva: krásný "zlatíčka". Ta tmavší .... to je moje "krevní skupina" :-))) Ale všichni jsou kouzelní. Jen mi je líto těch dvou "kukaček" v seníku. Až nám nějaký šmudla odejde, nevím jak to zvládnu. Před rokem jsem měla tři dny Adámka (pejsek 11 let) v nemocnici na operaci vykloubené nožičky. Brečeli jsme doma všichni :-((( . Zoufale jsem sháněla peníze, abychom si ho co nejdřív odvezli domů a nemohla dospat toho vytouženého dne. Když jsem ho tam potom viděla, chudinku vyholenou, ovázanou a s trychtýřem kolem krku, rozbrečela jsem se jak malá. Napůl lítostí a napůl štěstím, že bude zas s náma.
  22.3.2004 09:34Sasha
  Anaja: nekde jsem slysela ze brezi samice nemaji byt pohromade, protoze kdyz jedna rodi, muze to vyvolat predcasny porod u druhe. Drzim pesticky Berusce, urcite to zvladne!

  Iva: jsou vazne roztomili !
  22.3.2004 11:46Vendula
  Sasha, Anája: No je pravda, že naší černé samičce se v neděli o půl jedenácté v noci narodila morčátka a ráno sála u druhé samičky a to jí zřejmě vyvolalo porod. Jelikož byli od sebe málo hodin, prcci pili od obou maminek bez rozdílu.
  22.3.2004 13:13Dandule
  Iva, LenkaS: krááásná morčátka!!! :-)
  22.3.2004 13:16Alička
  Iva : máš moc krásné morčinky. Takové okaté ... ti by se mým klukům moc líbily ... :) Ale musí si nechat zajít chuť, protože i jedna morčina by s jejím přátelstvm pořádně zatočila :)
  - - - - -
  Petra : ty stránky vypadají zajímavě, musím se taky zaregistrovat. Můžu si to prohlížet v pracovní době a tvrdit, že to dělám pro zvýšení své odborné jazykové kompetence :)
  22.3.2004 13:18Jitka
  LenakS: Ty nové holky jsou krásné, zvlášť Effi mě dostala!
  22.3.2004 14:53Maxinela
  Lenka:Máš nááádherná morčátka

  Iva:Pěkné fotečky!
  22.3.2004 16:33Marťa
  Anája: to u nás to bylo velice podobné! Tady je to všechno napsaný: http://mame-morcatko.wz.cz/nedele.htm . Mláďátka se taky nechtěla moc hýbat jen ze začátku to vypadalo o něco lépe. A Faťulka se o ně taky přestávala starat až pak o to druhé se trochu začla starat, ale to bohužel po té taky zemřelo. Bylo to opravdu hrozné... ale bohužel se nedá více dělat.. :(
  Doufám, že top u tebe dopadne dobře, a mamina i mimča budou zdravý a veselý :-).
  22.3.2004 17:50Iva
  Anája: Bylo to moc smutný, pořádně jsem to obrečela. Ludýnku jsme museli nechat uspat vloni v létě, měla rakovinu (jak řekl doktor). Bylo jí 5. A Dudýnka umřela v šesti letech, před 14 dny. Bylo to fakt hrozný. A i když máme ještě smíška psa, bylo doma tak smutno, že jsme si pořídili nové dvě:)) A to jsem původně prohlásila, že to nechci už víckrát zažít. No ,ted´ se je snažím ochočit, ale spíš je to naopak-ty nezbednice si ochočují a cvičí mě! :)))
  22.3.2004 19:45Anája
  Marťa: dík za odkaz. Hned jsem si to vytiskla

  Všem: tak umřelo i to poslední mimčo morčátko :-(((( Mamina je ale vpohodě a pomáhá té druhé samičce s malými, kteří k ní chodí i pít. Ještě jsem je neviděla, zítra to musím napravit.
  22.3.2004 21:26Sasha
  Anaja> to je mi moc lito
  23.3.2004 06:40Katarína
  Mojej kamarátky morča má zospodu také červené a opuchnuté labky. Išli sme k veterinárovi a ten povedal že má OTLAKY. Môže ich morča mať? Neviete niekto o tom viac?
  23.3.2004 07:55Sasha
  Katarina: teoreticky morcatka mohou mit na packach otlaky, kdyz chodi po hrubem tvrdem povrchu (napr. mineralni kockolit). Co jim davas jako podestylku?
  23.3.2004 08:20MaP
  Tak jsem se pokusil poridit nejake zabery tech nasich mladochu, ale na moji starickou kameru jsou moc rychli. Mate tu moznost nekde to umistit.
  Jeste buch se chtel zeptat¨, pomalu zacinaji uzirat "dospele" zradlo. Co by se jim melo davat a jak je to s vodou. Dal jsem jim keramickou misku s vodou, ale zatim si v tom tak akorat koupou nohy.
  23.3.2004 10:01EYKA
  Ahoj Lidičky, tak jsem si koupila morčátko a jmenuje se Emír a je to šeltie a je úžasnej.
  Jak se Vám vede?
  - - - - -
  Ahoj Martine musíš dát na sebe e-mail!
  23.3.2004 10:06kiki
  Eyka: Tak to hodně štěstí Emírovi!
  23.3.2004 11:10MaP
  Eyka: sorry. kdyz clovek v praci dela vice veci najednou, nedopadne dobre ani jedna. Uz by tam toho o me melo byt vice.
  23.3.2004 11:23EYKA
  JMaP: á jsem mu také dávala mističku, ale bylo to k ničemu - raději jsem mu pořídila nasávačku na vodu a jídlo? Sežere snad úplně všechno, ale taková salátová okurka mňam mňam to má nejraději. EYKA Monča
  - - - - -
  MaP Ty jsi z Ostravy? A co děláš? A jaké máš záliby? EYKA
  23.3.2004 12:31Marťa
  Anája: :) jinak moje celý stránky jsou na: http://mame-morcatko.wz.cz
  23.3.2004 12:38Míša
  MaP: doporučuju místo misek napaječky. Morčata (i mimča) se naučí velmi rychle z nich pít a přijde mi to hygieničtější než misky.
  23.3.2004 13:26Ania
  Sfinga, NeRa, nebo nekdo Olomouv, okoli, nejdal Brno.: nejedete nahodou v kvetnu do Cesk. bud, nebo do nachoda na vystavu...??? Jestli bych VAM nemohla sverit moje morci. Nemam moznost jak tam jet.... PROSIM: strasne bych je na tu vystavu chtela poslat. Nevite nekdo o nekom??? Jestli ano, napiste prosim na tel 776016498 .... Budu vsem strasne vdecna!!!!
  23.3.2004 13:52Anája
  Marťa: děkuju. Já Tvé stránky znám :-))) Máš krásné "kukačky", hlavně ta s mašličkou na hlavičce, ta je tak slaďounká :-))))
  23.3.2004 16:09Ingrid
  Ahoj lidičky, jsem teď v jednom kole,tak sem nestíhám vůbec chodit. Tak Sněhulka je v Domě dětí a mládeže a chovatelském kroužku a malí už mají páníčky. Hrozinka mi zůstala (naštěstí) - budeme ji mít na privátě. budem s ní v jedné místnosti a ona je taková tichá, tak to bude v poho. Vechny vás zdravím, doufám, že se máte dobře... Až se zas dostanu k netu, přijdu sem. Vakance: měj se moc fajn...
  23.3.2004 16:10MMMoni
  Ahoj vsem :) chci se jen pochlubit malou zmenou na mem webu :) uz jsou tam k videni moje morcinky a jejich denicky :) stranky jsou zatim porad nedodelane :) potrebovala bych poradit s urcenim barvy srsti u posledni morcinky Lilky. Nejak porad nevim :) predem dekuji :)
  http://monika.dathen.com/test/
  23.3.2004 17:42Marťa
  Anája: děkuju :-). ta s mašličkou je ten (sameček) Bucky :-)))
  23.3.2004 18:29Iva
  Marťa: Nádherný mucínci. Hned bych si vybrala:))) Bucky a Bubuška jsou absolutně super!!!

  MaP: Taky doporučuju hned od začátku napaječku. Není třeba je učit z ní pít, stačí, že se jednou napije jedno a už to budou zkoušet i všichni ostatní. Když jsme měli miminka poprvé, trapně jsem se snažila je učit pít a pak jsem tajně zjistila, že dávno pijí jak profíci.
  23.3.2004 20:47Zuzik
  MMMoni:Nááádherné stránky:přehlednost,šmrnc,hezké přírodní barvičky a mnoho poutavého textu.Máš ode mě 1*.
  23.3.2004 21:05Vakance
  Ingrid: taky se měj a podrbej za mně Hrozinku:o) obávám se že až mezi nás přijdeš stačíme porodit (teda myslim morčata). Seš totiž tak zpomalená, že jsme stihli otěhotnět a pomalu odnosit prcky, tak ještě ten porod:o)

  Mmmoni hezký stránky, se ti povedly, tos dělala sama? Jestli jo, tak seš nechutně šikovná:o)
  23.3.2004 23:03Anája
  MMMoni: jsi šikula. To jsi dělala ty stránky sama ???? Dělám po chvilkách taky na stránkách miláčků a je to celkem fuška, nějak mi chybí ten správný nápad pro design. Když už něco vymyslím, tak zjistím že jsem okopírovala stránky někoho jiného :-)))) Ty Tvoje ale, to je fakt hezký originál :-)))
  24.3.2004 08:15Sasha
  MMMoni: moc hezke stranky
  24.3.2004 10:14MMMoni
  Dekuji vsem za pochvaly :) ano, ty stranecky si v podstate ted uz delam sama, ale grafiku mi delal pritel, zas tak silene sikovna opravdu nejsem :) puvodne tam nebyly ty fotky, ty jsi ted delam sama a text k tomu taky. Ale budu se snazit naucit i tu grafiku :) Takze jeste jednou dik! :)
  - - - - -
  Vsem:
  mate-li nekdo svoje stranky o morcatech a chteli by jste mit svuj odkaz na mych strankach, tak mi ho sem napiste a ja ho tam soupnu :) uz jsem tam dala i odkaz primo na tuto diskuzi :)
  24.3.2004 10:54Alička
  Moni, ty stránky jsou bomba. Moc oceňuji informace o jiných zvířátkách, ráda si přečtu i něco o psounech nebo potkánkách (o pískomilech nemluvě :)
  24.3.2004 12:01Dandule
  MMMoni: moc hezký stránky! hezky uspořádané! gratuluji! :-)
  24.3.2004 12:25Savora
  MMMoni: originální stránky, pěkný design, jsou přehledné a zájímavé čtení. Gratuluji !! Máme také nové stránky o morčátkách www.volny.cz/kendacz Pokud se Vám budou líbit, přidejte je prosím do Vašich odkazů.Děkuji
  24.3.2004 12:42Bella
  Ahoj všem. Představuji na na albu mé holčičky Pepulku a Běldu: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=267
  24.3.2004 12:52MMMoni
  Savora:
  ok, pridam a dik za pochvalu :) a vlastne vsem, komu se stranky libi :)

  Bella:
  morcinky jsou naaadherne, primo krasavice :)
  24.3.2004 13:17Zdenka
  monni: pekny stranky
  24.3.2004 13:32Marťa
  Iva: díky :-) To tedy jsou :-))

  Bella Krásné fotečky!!!

  Moni: moc hezká stránka :)
  24.3.2004 16:04MMMoni
  Savora:
  mam te tam :)
  24.3.2004 16:36Savora
  MMMoni: tedy, to byl fofr....díky. Až vytvořím na naší stránce odkazy, určitě se tam také najdeš.
  24.3.2004 19:00kiki
  Všem: mám další album:o)
  Míša: vyfotila jsem ti účes Enný :))
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=268
  24.3.2004 22:26Anája
  Bella: krásné šmudlinky :-)))

  Kiki: a ti tvoji taky. Jsou krásní :-)))
  25.3.2004 12:08Dandule
  tak jsem poprvé vyfotila svoje holky! https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=269
  25.3.2004 12:54MMMoni
  Dandule:
  Jsou to kocandy velikyyy :) hlavne ta malinka je kouzelna :)

  Savora:
  ok :) ale neni to podminkou :)
  25.3.2004 17:56haslerka
  dandule:naadherný holky=oD
  25.3.2004 18:49Katarína
  Mám problém!!!
  Beky nechodí a stále len leží z nohami dohora!
  Tá choroba čo mávajú saténové morčatá to ale byť nemôže lebo ona neni saténová. Vyzerá to velmi zle. Neviete o tom niekto?
  PROSÍM POMÓC!!!
  - - - - -
  Alebo žeby mohla byť saténová? To neviem poraďte -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Morciatka
  25.3.2004 19:12haslerka
  a jenom lezi nebo sebou i nak hybe??kdyz muj matej dostal mrtvicku tak taky jen lezel a hrabal nohama..taky se koukni jestli nema vyvaleny oci.. a rozhodne s ni jdi k veterinari!!
  - - - - -
  a myslim ze urcite satenova neni..ale ta nemoc se muze vyskytnout bohuzel i u ostatnich ,,nesatenovych"morcat:(
  - - - - -
  a jak dlouho uz to ma??
  25.3.2004 21:01Míša
  Katarína: musíš k veterináři !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! takhle po internetu ti ani nejzkušenější chovatel neporadí !!!!!!!!!!
  25.3.2004 23:13NeRa
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=271 ....tady se muzete kouknout....zatacka vyfotila mimi od mrocat z ´krouzku....ta zlata agutka je jeste volna pokud by nekdo chtel...je strasne pekna....ma hrozne hezky cumacek:-)))
  26.3.2004 08:59Vakance
  Neruš to sou krásný šmudlíci, to první morčí vypadá jak saténový:o))) Hele až zas najdu nějakýho sirotka ubohýho tak až ho vypiplám dám ti ho pro kroužek, šlo by to?
  26.3.2004 09:41Petra
  Katarína:
  Myslím, že osteodystrofii mohou mít i nesaténová morčata a příčin může být více, například renální nedostatečnost. Jen u saténů je častější, ale jen u některých německých kmenů.
  Bohužel ti také jen poradím, abys šla k veterináři, ale řekni mu o té možnosti "měknutí kostí", nemuselo by ho to samotného napadnout. A dej vědět jak jste s Beky dopadly.
  - - - - -
  haslerka:
  Jedna moje morčice Ferduška taky umřela na mrtvičku, asi. Večer byla dobrá a ráno jsem ji našla mrtvou s trochou krve u čumáčku. Přišlo mi to jako celkem milosrdná smrt, ale jak to popisuješ ty, už se mi to tak nezdá... :-(
  26.3.2004 10:01Bella
  Prosím všechnyo pomoc:
  Zlatovlásek má lupy. Děsím se, aby to něbyla příčina nějakých parazitů. Všimla jsem si toho první den, pak jsemmyslela, že je to en maz a když jsem jej vykoupala a "maz" nezmizel, zase vidím, že tojsou lupy. Žádný pohyb jsem v srsti nevysledovala. Přesto jsem včera aplikovala za ucho Ivomec. I ostatním morčulkám. A co králíci? nevíte, čím se očšetřují proti parazitům králícic? Teda náhodu, jinak se du zeptat na králíky. A mohla by to být i plíseň? Anebo jsou to jenom lupy a zase plaším.

  MArťa, Monnni, Anája: Děkujeme za pochvalu.

  Nera, Dandule, Kiki: Také chválím.
  26.3.2004 11:02Dandule
  děkuji všem za pochvalu :-)
  26.3.2004 13:38Moregedor
  ahoj
  - - - - -
  Jak se vede? :-))
  - - - - -
  :-))
  - - - - -
  Teda tady je to neprehledny :-))
  - - - - -
  AHOOJ
  26.3.2004 13:48Kata
  Ahojte všichni. Teprve dneska jsem poprvé navštívila Vaši diskuzi a musím říct, že je to tu super. Mám takový problém. Před dvěma měsíci se mi narodila malá morčecí slečna. Napřed to vypadalo, že je to albínek, ale asi po týdnu se její barva začala měnit. Teď to vypadá na nějakou barvu aguti. Od kořínků je její srst bílá a špička je béžová.Má bílé bríško, je bez pigmentu a má červené oči. Nevíte prosím někdo, co je to za zbarvení?
  26.3.2004 13:51Vendula
  Ahojky Kato, máš její foto v počítači?
  - - - - -
  Nebo někde na internetu?
  26.3.2004 14:04Kata
  Bohužel fotky nemám-zatím, ale co nejdřív chci vyvolat film, protože by mě zajímalo, jak to s tou mojí morčinkou je.
  26.3.2004 14:23haslerka
  petra:byl to muj zatim posledni morcisek:-(..ted zadnyho nemam ale uz se na tom pracuje..ja mam holt v poslednich letech smulu..ale myslim ze u kazdyho morcacka to muze byt jiny..treba ta tvoje mela hezci smrt..
  26.3.2004 16:59NeTwOrK
  Zdarec lidi,
  Už jsem přepracovanej ,,, z novýho projektu na kterým pracuju je mě děsně. děnně do půlnoci pracuju a potom nestíhám ve škole :( ,, a to ještě na morce.cz chci zřídit Hot-line ,,, takže dost papírovaní...puff,, no ale konečně jsme tady... o čem se tady tak bavíte? a Jak to že nabylo tolik uživatelů?
  čus NeTwOrK (Max Nováček)
  - - - - -
  NeRa: to cos mě poslala na mail .. teda dost nářez... (jak si tam ten černej smál a zakríval se papírama (jako že si je prohlíží) ) No češi jsou ale furt dobří :) ale vidím že my jenom nemáme "Hvězdnou Pěchotu" :-)))
  26.3.2004 17:22NeRa
  NeTwOrK:
  teda jako dosti nechapu proc to sem vsecko pletes......ale jako ten anglickej byl nejlepsi...i nase Dajdou je proti nemu hadr.
  - - - - -
  vakance: ja myslim ze slo:-))
  26.3.2004 20:02irena
  Kata:Mohla by to být béžovo bílá argente,ale to by jí od kořínků začala růst béžová barva,takže by měla bříško bílé a chlupy béžové s bílými konečky.
  26.3.2004 20:05kiki
  Všem : dneska jsem si koupila myšku a tady jsou foto :https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=272
  26.3.2004 22:05Iva
  NeRa: agutka je super, kdybych nemela "plnej stav......" :))
  27.3.2004 09:17NeRa
  Iva: no co nadelas:-)
  27.3.2004 09:29Sfinga
  dnes rano mi bohuzel potratila kralice dva prcky:(
  - - - - -
  morcatka rostou jako z vody(z te asi tezko:)) akorat maminka prcku je docela vyhubla jak ju mali vysavaji:))
  - - - - -
  v patek mi prisel zpravodaj tak jsem ho zhltala(ocima) a zase cekam na dalsi:))u neceho jsem se docela nasmala treba u slozeni mleka je pod zenou uvedena velryba:)))
  27.3.2004 10:21fugasa
  Katarína máš krásná morčátka,ale s tou nemocí Ti moc neporadím
  27.3.2004 13:10Marťa
  Veronika: ahoj, jestli budeš moct, tak se mi pak někdy ozvi na ICQ aby jsme se mohli domluvit. Dík
  - - - - -
  Sfinga: to je mi líto :-( aspon že králice je ok.
  27.3.2004 21:41NeRa

  takze oznamuju ze vystava v Brne na BVV v ramci PROPETu bude....:-)
  28.3.2004 09:11fugasa
  Katarína:Přeci jenom něco mne napadlo, je to tak několik měsíců, co se moje morčátko ze začátku jen drbalo, pak se začalo po zakvíkání někdy i válet ztuhlé nožkama nahoře nebo spíš naboku, protože se mu ty záchvaty neustále opakovaly a bylo to čím dál častěji,když ležel Brebík na boku,už se jen kroutil a nekvíkal,nechal jsem ho vyšetřit. Blechy to od kočky a psa nebyly,plíseň také ne,a to jsem ho, než přišlo vyšetření z laborky, několikrát koupal v protiplísňovém přípravku
  NEOSTOMOSAN,pak přestatly akorát ty záchvaty. Dostal ale protiparazitární injekci, takže jsem
  ty účinky nakonec přičetl jí, protože tu dostal ještě před Neostomosanovou kůrou. Jednalo se asi
  o nějaké kožní parazity asi svrab, nechci strašit ale tak jsem mu dal píchnout ještě jednu dávku, aby po parazitech byla veta. Co to bylo ale za lék bych se musel zeptat. Vím jen,že to byla injekce
  proti parazitům.
  28.3.2004 10:11Katarína
  Ďakujem všetkým za rady. Za tým veterinárom určite pôjdeme. A Beky už váži iba 250 gramov. A to má už 5 mesiacov. :((
  28.3.2004 12:08Iva
  NeRa: diky za info.Uz se moc tesim!
  Katarína: dej vedet jak vse dopadlo.
  28.3.2004 12:23NeTwOrK
  NeRa: a v zidenicich ne ? ;)
  28.3.2004 13:47Sasha
  NeRa: hurá
  28.3.2004 15:32Markéta Urbanová
  Super stránky!!!
  Marťa:už s Nipinou běháme !!!:)
  28.3.2004 17:02Alička
  Kiki : super myšička! Přeju jí, ať se jí u vás líbí. Naši pískomilové mají novou klec - je velká a plná atrakcí. Morčátka zas dostala nové pelíšky a stříšku, pod kterou můžou zalézat, tak si pěkně rochní.
  28.3.2004 18:18LenkaS
  Filípek nemá jeden přední zub. Žere normálně. Doufám, že mu doroste. Není to příznak choroby ? ;-)
  28.3.2004 18:41marika
  Ahojky,potřebovala bych vědět,co mám dělat.když moje morče má řidší stolici a více pije.Chuť k jídlu má,ale nevím co omezit a co ne.Během půl dne vypije asi 50ml vody,sena má dostatek,zeleninu jsme omezili,zrní dávám denně.Prosím poraďte mi,není to něco vážného?
  28.3.2004 19:36Anonym
  poradí mi někdo jakou má mít morče tělesnou teplotu?
  28.3.2004 19:55Iva
  Anonym: normální teplota se pohybuje mezi 37,5-39,0°C
  28.3.2004 20:15Anonym
  děkuji ti za radu,to jsem ráda
  28.3.2004 20:16Aneta
  diky za radu
  28.3.2004 22:28Eva
  Ahoj všem,musím Vám napsat co se mi teď přihodilo je to fakt "zábavný".Dnes mi měl drahou asi ve 21hod.přicestovat teddík z prahy hl.n.,tam přicestoval z brna už asi v 15hod od slov.chovatelky.Když na nádraží nedorazil volala jsem do prahy.Dovolala jsem se asi na desátý pokus a začalo pátrání po morčeti....Nakonec mi paní -asi po 20min.sdělila,že žádné morče tam není-jen nějaké "morské prasiatko" :-))))))byla dost překvapená,že to je morčátko...tak snad se ho ještě dnes dočkám......
  29.3.2004 07:41Jája
  Ahoj, prosím o radu. Máme měsíc morčátko, nyní má asi týden nový domeček. Ve starém mělo misku s vodou, nyní má "pítko" - takové to klasické, které se přidělá na pletivo. Problém - nevím, jestli z toho umí pít. Pokoušela jsem se jí tam dát čumáček a vymáčknout trochu vody, ale nemá zájem, nikdy jsem ji z toho pít neviděla a když jsem jí zkoušela dát misku s vodou, tak nechtěla.
  Nevíte, jak poznám, jestli je schopná se z toho napít? Jestlim to třeba cítí, že tam tu vodu má?
  Děkuji.
  29.3.2004 07:55DášaP
  Eva: to by mě zajímalo, co si paní pod tím morským prasiatkom představovala:))
  Jája: vodu určitě cítí. jestli napáječka nekape (většinouu kape:( tak to poznáš podle toho, jestli voda ubývá. ale každé morčátko pije jinak, zatímco jeden můj samec vypije za týden asi dvě napáječky, druhý ani ne třetinu jedné.
  29.3.2004 08:08Vakance
  Jája: no myslím, že kdyby tvoje morčí mělo žízeň určitě by vědělo jak se napít. Jestli tě to uklidní tak naši tři kluci nepijí skoro vůbec, stačí jim voda obsažená v zelenině. V životě nevypili ani čtvrtinu napáječky a prospívají úplně normál:o))
  29.3.2004 09:16Bella
  Ahoj všem! Tak si představte, že jsem vzala Zlatovláska na veterinu a pod mikroskopem ze šupinek kůže zjistili, že má svrab. Grrrrr!

  Eva: To je orpavdu legrační příhoda. Chudinka, už mohl být u Vás. Když mi drahou přicestovalo první morčátko plemena texel, byla to veliká událost, protože jsem ani nevěděla, co mi vlastně dorazí, protože jsem texely viděla jenom na obrázku na internetu.
  29.3.2004 09:56NeRa
  fugasa: jeeee koukam ze dalsi brnak:-)Super....vitam te tady....
  - - - - -
  NeTwOrK: vystava v zidenicich bude asi na zacatku zari!
  29.3.2004 10:09Iva
  Bavíte se o posílání morčat vlakem.Nemáte strach?Já vím, že je to kolikrát jediný způsob jak ho dostat,ale kdyz vidím,jak na nádražích zachází s balíky apod...Myslíte,že je to bezbečné?Jaké máte zkušenosti?
  29.3.2004 10:12Jitka
  Iva: Já jsem posílala morčáka v pátek z Brna do Ostravy a bylo to v pohodě. Zjistila jsem si, který spoj bude brát živá zvířata, a přinesla jsem ho na nádraží tak, aby mohl jet tímhle vlakem a nemusel zbytečně čekat. Na nádraží byli všichni moc ochotní, všechno proběhlo, jak mělo.
  29.3.2004 10:13NeRa
  Iva: no ja s tim mam zatim dobry zkusenosti...
  29.3.2004 10:27Dandule
  Posílání morčat: minulý týden jsem si nechala poslat morčátko vlakem. hrozně jsem se bála, ale všechno dopadlo dobře. akorát, že ty chudáčkové cestují strašně dlouho, protože nemůžou přestupovat na vlaky jako lidi, tj. že ne každý vlak má na ně vagón. ale na nádraží byli všichni moc hodní a podle stavu krabice se domnívám, že k žádému nešetrnému zacházení nedošlo. přesto nevím, jestli bych to zopakovala. byla jsem celý den jak na jehlách.
  - - - - -
  Bella: nic si z toho nedělej, svrab se dá vyléčit. kamču jsme si taky přinesli ze zverimexu se svrabem (vůbec jsme to nepoznali). ale máš pravdu, že je to grrrrrr....
  29.3.2004 10:49Sasha
  Bella: grrr a co vam na ten predepsali?
  - - - - -
  Bella: teda na ten svrab..
  29.3.2004 11:29Anája
  Posílání morčat: Mně už přišly vlakem tři morčátka a jedna králinda. Všechno bylo v pohodě až teda na jeden případ, kdy morčátko cestovalo celý den. Od odpoledne jsem volala co půl hodiny na dráhu apořád nic. Nakonec jsem tam šla a vysvětlila jim situaci, že nejde, aby tam někde zůstalo přes noc. Paní byly moc hodné, zjišťovaly, kde by tak mohlo být a kdy přijede. Přijelo večer, to už mají spěšniny zavřeno, tak jsem šla škemrat do jiné části nádraží. Zádrhel byl ještě v tom, že paní chovatelka posílala ten den dva balíky a na nádraží prohodili nálepky, takže mi přišlo jiné morčátko, než jsem chtěla a navíc na krabici nebyla napsaná adresa moje. Chvíli se dohadovali, jestli mi mají tu krabici vydat, když mi nepatří, že budou muset věc reklamovat a krabici si nechat na nádraží,.... Nenechala jsem se odbýt a z nádraží si výtězoslavně nesla sice jiné morčátko, ale byla jsem šťastná, že už ty trable mám za sebou. Holčička u nás nakonec zůstala, je moc hezká a hodná :-)))
  29.3.2004 12:02eva
  tak morcatko dorazilo na nadrazi az ted po 36hod.!!!!!!!! jen se modlim,aby bylo ok.uz jsem si parkrat nechala morce poslat,ale nikdy to netrvalo takhle priserne dlouho-vzdy bylo u me nejpozdeji za 12hod....
  29.3.2004 12:02Iva
  Ty nervy zcela chápu, ptala jsem se vás proto,protože jsem se k tomu nikdy neodhodlala a raději jsem si na dané zvířátko "nechala zajít chutˇ" nebo jsme pro ně jeli osobně.Ten den cesty bych asi nepřežila.
  29.3.2004 12:17Bella
  Dandule:
  Vím vím, jen jsem měla strach o králíky, které ještě mám. Doktorka mi sdělila, že to na ně přenosné není a pak jsem se na klubu morčat dočetla, že jeden druh svrabu je přenosný i na lidi. Včera jsem se splálila na ruce o troubu, pak mě do toho spáleného poškrábal ještě králík - skoro to vypadá jako svrab na rukou.....

  Sasha:
  Raději jsem vzala všechny morčátka, tedy všechny tři a dali jim injekci a za 10 dnů máme přijít zase. Chudinky, ti kvičeli. Hlavně Bělda. Myslela jsem, že mi to utrhne srdce. Při další návštěvě se zeptám, jak se jmenuje látka, kterou jim aplikovali.

  Eva:
  Chudinka malej.
  29.3.2004 12:24JanaJ
  Posílání vlakem. Já mám dobré zkušenosti a to jak s pracovníky na nádražích, tak s dodáním morčát. Morčátka drahou pošlu, i jsem si několik takto koupila. Já vždy dávám do krabice - kromě podestýlky - okurku. Má v sobě dost vody, mám to vyzkoušené.
  29.3.2004 12:48Dandule
  Bella: o tom přenosu na lidi - měla jsem strach a ptala se veterinářky, abychom to neměli celá rodina - říkala, že přenos možný je, ale že by nás maximálně týden něco svědělo - prý se to nemůže na lidské kůži rozmožovat (ta zákožka svrabová)
  (jinak psychika zapůsobila a rozškrábala jsem si nárt... :-)
  29.3.2004 12:54Bella
  Dandule: Přítel se v ordinaci u vetrinářky po vyšetření morčete také hned začal drbat.....
  29.3.2004 13:01Sasha
  Bella: hlavne aby to pomohlo. Taky jsem slysela, ze na lidech se zakozka nerozmnozuje, takze nejake to pripadne cesani by melo odeznit, az morcata budou zdrava. Ale dulezite je dobre vydezinfikovat vsechno, s cim morcaci prisli do styku (klece, domecky, mista, kde se prochazi (pohovka) atd.), aby jim ta zakozka nevlezla znovu do kozichu.
  29.3.2004 13:30Jolana
  Eva, DášaP:
  Morské prasiatko je prostě slovensky morče, rusky je "morskaja svínka" a německy "meerschwein", teda zase mořské prasátko v doslovném překladu. A co mě taky zaujalo, jak často i odborný knihy chybujou v údaji, že "guinea pig", teda anglicky morče je prasátko z Guineje. Není to pravda, je to prasátko za jednu guinej, tedy tehdejší měnu, morčata byla tehdy po převozu z Ameriky velice vzácná a všichni je chtěli chovat. :-)))
  29.3.2004 14:53Březinka
  Já měla zákožku svrabovou na vlastní kůži...:-) dělala jsem zemědělku a byla na praxi v teletníku.Měli jsme na 2 směny (ráno, domů, odpoledne, domů) a já se po každé směně myla.Omyla jsem si ochranný filtr z kůže a bylo. Léčba nic příjemného.Musela se mazat celá rodina tím neodpornějším gelem, lepivýma pálivým.Úklid každé škvíry doma taky nic příjemného.
  29.3.2004 15:46Eva
  tak morčátko už mám doma,naštěstí to dobře dopadlo a je úplně v pořádku...
  29.3.2004 15:52Markéta Urbanová
  Moje spolužačka měla taky svrab ale nevim jak to lečili ale vona celá jejich rodina byla bezprizorná (neprali atd.)takže bych se nedivila kdyby ho měla teď, ale stejně nechodí už k nám do školy takže je to jedno :)
  - - - - -
  Tak to je dobře že už ti přijelo !!!!:)))
  29.3.2004 16:18DášaP
  Jolana: jojo, to já vím. ale když to nevěděla ta paní, tak by mě zajímalo, co si pod tím představovala. protože já nevědět, že je to momrče, tak bych si asi představovala něco jako je tuleň nebo podobně. a to by se asi vlakem neposílalo:))
  29.3.2004 16:25Markéta Urbanová
  Já sem morče dráhou ještě neposílala ani jsem ho takhle nedostala .A jak to teda funguje?To je vyčleněnej vagon pro zvířátka???
  29.3.2004 16:57Bella
  Březinka:
  Fujtajbl! Ty mě teda děsíš.
  - - - - -
  Eva:
  No tak to dobře dopaldlo. Když jsme šli pro naše morčátko na dráhu, tak si přítel dělal legraci, že přijel lord a že jel první třídou a musíme mu ještě vyzvednout kufry....
  29.3.2004 21:00Sfinga
  marketa neni ..je to vagon pro spesniny:))
  29.3.2004 21:17LucieV
  Ahoj Všichni !! :-))

  Tak Princezna je pěkně tlusťoučká, miminka snad budou tento týden, tak se nemohu dočkat !
  Snad to bude vše OK a maminka a miminka budou zdravá !
  29.3.2004 22:41Zuzik
  Lucie V.:Tak jsme na tom stejně:)Moje Terezka čeká taky mimísky,myslím ,že budou taky tento týden.Těším se jak malá holka:))))

  Všichni: Terezka(maminka) Soft World je červená Us-Teddyčka(otec je Pompo z Westminsteru.Barva béžovo-bílá argente).Kdyby jste měli někdo zájem o drobečky,tak mi napište na E-mail:
  S-T-R-A-W-B-E-R-R-Y@post.cz.Klidně Vám jedno zarezervuju:)).
  30.3.2004 18:16NeTwOrK
  Ahojík všem
  Ahoj lidičky, můžu se vás zeptat ,?? ´Proč máte tolik zájemců na morčata a já nemůžu v nejbliším okolí sehnat nikoho? (celé brno ) :) Moc by mě to zajímalo protože ani se ty mládˇata nenarodí a už jsou zarezervovaný.Díkec za odpovědi.
  30.3.2004 20:48Anonym
  net nevim asi ms malej vyber:))ja mam rezervlx dokonce i kluky dopredu..coz se teda divim://kdyz je potrebuju udat tak nikdo neni az nejsou tak zacnou lidi chtit
  30.3.2004 21:10NeRa
  NeTwOrK: asi nepodavas inzeraty na spravny stranky....a nemas na svych strankach dostatecne zvyrazneny ze mas mladata
  31.3.2004 01:40Anája
  NeTwOrk: NeRa má pravdu :-))) Já zakládám chov, od začátku roku sháním jak strhaná, denně strávím spoustu času na netu a hledám vhodná mláďata. Tvou nabídku jsem nikde nenašla :-) Největší pohyb inzercí probíhá na tady, klubmorcat.com, ifauna.cz, annonce.cz a ještě na jedné (myslím, že planeta zvířat???? ale teď to z hlavy nevím přesně) No a potom přímo na stránkách chovatelů - plánované odchovy (tam jsou ale už většinou samičky zadané dlouho dopředu).
  - - - - -
  NeTwOrk: Moc se mi na některých stránkách líbí, když chovatel ukáže rodiče mláďat a jejich PP. To pak člověk ví, do čeho jde. Když chce někdo mazlíka, tak tyto informace nepotřebuje. Zase ale mazlíka asi bude hledat přímo na chovatelských servrech málokdo.
  31.3.2004 08:24Míša
  Net: já bych ty rezervace tak vážně nebrala. Stejně jsou většinou na holky a i tak může půlka zájemců odřeknout nebo mají zájem o konkrétní barvu a plemeno. Máš dva weby, tak je využij, aby o miminkách věděli návštěvníci hned z první stránky, nejen ti, co trpělivě překlikají všechny odkazy. Píšeš na stránkách o návštěvnosti 52.000 lidí za měsíc, to by bylo aby se z takového množství nenašel někdo, koho chytnou dvoji broučci za srdce :) Jsou fakt pěkní.
  31.3.2004 10:43NeTwOrK
  Míša : no je to pravda.-... ale asi budu v tom případě dávat větší banery...,,,
  Anája: inzeráty jsem dával na faunu , a na morce .. a jinak nikam ... Jinak rodice nechci zverejnovat aby se nestalo potom to ze toho nekdo zneuzil a mel potom stejnech chov.
  NeRa: mas pravdu mam to moc zakopany.. :))) musim to vykopat hned jak prijdu ze skoli ...
  31.3.2004 11:59LucieV
  Ahoj všichni !!!

  Tak už mám stránečky mé CHS za pomocí NetTWOrka, snad se Vám budou zatím to není nic extra, ale myslím, že to jde...budu je ale potom ještě více zlepšovat..........tak se podívejte na
  http://www.jizni-slunce.morce.cz
  31.3.2004 12:26Sasha
  LucieV: pekne stranky, ale nefunguji odkazy na odchovy, tak nevim, jestli je tam spatny odkaz nebo jeste nejsou udelane. Na uvodni strance nazev CHS se mi prenasi na novy radek (mam jine rozliseni na obrazovce) tak by to chtelo trochu zmensit pismo. To slunicko je prima.
  - - - - -
  LucieV: na strance Kontakt kdyz kliknes na odkaz na web
  http://www.morce.cz/jizni-slunce tak je tam spatny odkaz na obrazek. To jsou jen takove drobnosti, nechci rejpat, Net to jiste opravi a pak budou stranecky dokonale :-)
  31.3.2004 12:56Maxinela
  LucieV:dobrý,moc pěkné...:o)
  31.3.2004 13:01LucieV
  Sasha: S tím kontaktem..už opraveno....a ten odkaz odchovy..je taky zpravenej.....no to víš ještě to musím pořádně dodělat !
  - - - - -
  Maximela: Moc dík ! :-)
  - - - - -
  Sasha: No, teda ten odkaz odchovy ještě není...( překlep )
  31.3.2004 14:03Marťa
  LucieV: Držím Princezně palečky :-)
  Hezké stránky jen tak dál :-)
  Pokud by se ti narodila od Princezny červená holčička bez bílé v dobrém typu, tak bych pro ni měla pravděpodobně zámluvu, teda samozřejmě pokud bys nechtěla ty :-). Jedna chovatelka shání.
  31.3.2004 14:53Cindy
  moje dasenka ma za neceli tyden rodit a ja se chci zeptat jestli ji potom pri porodu muzu nejak pomoct nebo to zvladne sama
  31.3.2004 15:27Šárka
  Včera se mojí červené šeltii Agátě narodila dvě mláďátka. Jedno je červená šeltie a je to kluk, druhé je holčička, je červená saténová, má bílou jednu nohu. Je asi texlička, äle nevím, jestli bude standardní. Fotky budou během několika dnů.
  31.3.2004 18:15NeRa
  Sarka: gratuju a cekam na fotky:-))))Ze preju mamince hodne zdravi a mimcum stesti:-)
  - - - - -
  Cindy: ona to zvladne sama...spis bych radila do porodu nezasahovat
  31.3.2004 18:51NeTwOrK
  Sasha: Odchovy takove sekce funguje ale protoze jeste nebyl prirazen zadny odchov nejedeto .. jiz brzy tam musim dat 404,,,spatny odkaz na obrazek?? to me musis rict presneji kde ... nebo ti to spis nejelo protoze me tam jedou vsechny obrazky co tam lucka nahrala.. a jinac www.morce.cz/jizni-slunce NEEXISTUJE! a nebude ani moct.. CHS jsou zarazeny pouze misto "www" . ne za "/" .
  31.3.2004 23:11Lucka
  Ahoj lidicky!
  Musim se vam pochlubit s tim zverincem, ktery tady mame. Navstivili nas totiz 2 nasi odchovanci s kamaradkou - Eliska a Oskar s Terezkou. Normalne bydli o 10 pater niz, ale na jejich domovskych pokojich se kona velky lidsky mejdan a tak panicky dosly s prosbou, jestli by nam mohli sverit "deti" na noc :) Terezka s Eliskou dorazily ve sve kleci, Oskara jsme nastehovali do male nahradni klece. No a ted na sebe vsichni navzajem hulakaji, hryzou mrize, vrkaji, cvakaji zubama... Proste cirkus k pohledani :-)))
  A pri te prilezitosti me napada par otazek: Jakou myslite, ze ma morce pamet na sve kamarady a rodice? Myslite, ze si Oskar pamatuje Traminku jako svou matku, ale mimojine ji bere jako samici nebo ze vzpominky na matku uz nema? Zkusili jsme ho dat chvilku k Ferdovi (a ten na kazdeho samce v okoli utoci) a ten na nej vrkal a cmuchal ho, ale nebyla v tom ani znamka agresivity (Oskar s Ferdou bydlel asi 3 tydny po oddeleni od Traminky). Myslite, ze se navzajem pamatuji? A co holky? Muze si Eliska pamatovat matku (je od ni pryc asi mesic)? Vim, ze to nikdo nevi jiste, ale zajimal by me vas nazor....