Radulina: já stříhám drápky tak, že si morče posadím na klín, otočím si ho bokem a chytím tlapku na vzdálenější ode mě straně. Tlapku nadzvednu v přirozené poloze (netahat nahoru ani do stran, aby se nevykloubila), zespodu si svým prstem podložím prstíky morčátka aby se roztáhly a vybraný drápek ufiknu kleštičkama na nehty. Přitom gilotina kleštiček musí směřovat kolmo k polštářku tlapky asi 1-2mm pod zakončení kapiláry viz obrázek
http://brunensis.wz.cz/images/drapky.gif .V nehtu vede růžová vlásečnice - na bílém drápku je dobře vidět, na černém se musí vzdálenost odhadnout - když se střihne do ní, poteče krev, ale dá se lehce zastavit vatičkou namočenou v desinfekci).
Pokud je morčátko divočejší, popros někoho dalšího ať ti ho přidrží. Ale tento úkon by neměl být prováděn násilím, aby nedošlo ke špatnému střihnutí "do živého". Když mám morče na klíně tak ho hladím a mluvím na ně a zkrácení drápků probíhá jen tak mimochodem.
- - - - -Peťulka: občas se staně, že se přední zoubek zlomí nebo vyrazí. Časem zase doroste. Sleduj, jestli morče dobře přijímá potravu, případně mu zeleninu krájej na menší kousky/proužky.
Pro jistotu ho můžeš ukázat veterináři, který by zjistil, jestli vypadení zoubku není zapříčiněno např. nedostatkem vitamínu nebo vápníku. Později jak bude zoubek dorůstat se můžeš domluvit na zkrácení druhého zoubku na stejnou délku.