1.2.2008 13:01Zůza
Kristýna001: základem morčecí potravy je seno. Podívej se v okolních obchodech, kde mají pěkné, zelené, voňavé. Morčátko ho musí mít pořád k dispozici. Seno je málo výživné, proto ho morče jí hodně a obrušuje si tak zoubky, které mu stále dorůstají. Pokud by morče jedlo jen zrní, které zasytí, tak si zoubky moc neobrousí, ty mu přerostou a morčátko může mít závažné zdravotní problémy. Dávej mu také jablka, kousek mandarinky, celer, petržel, okurku (salátovou, ne kyselou :), listy salátu, kousek květáku nebo brokolice, mrkvovou nať.
2.2.2008 13:18jani
maja6: mám spolu dva skiníky, zatím se snášejí, asi 2x se mi lehce poprali, ale vzápětí zas bez sebe nemohli být. Když beru jednoho, ten druhý začne za ním volat. Když jim dávám ňamku, všechno musím dělit ihned pro oba, ale už jsou zvyklí, že když zavolám na na na, dostanou oba stejně, navzájem si teda nekradou. Jen mám obavy, až jednou budu krýt, jak cítěj "ženskou" , neznaj bratra ...
2.2.2008 13:20Psychoklara
Když je řeč o domácím seně, viděla jsem v obchodě seno s pampeliškami. Nasušit listy pampelišek není problém a docela bych věřila, že to pro morčíky bude lahůdka, ale sušit i květy, to už se mi zdá...přinejmenším zvláštní. Pochybuji že budou mít tu chuť čerstvých pampelišek a navíc asi spíš pěkně ztvrdnou, zkoušel jste to někdo?
Nevíte prosím o nějakém seznamu jedovatých lučních či zahradních rostlin? Vloni jsme sklízeli čistou travičku, ale čert ví, co nám tam letos může vylézt, navíc se může stát, že přiseknem do sena omylem nějakou tu kytičku (růže, pivoňky, kopretiny, jiřiny), takže bych něco takového opravdu ocenila.
Nemáte někdo také naopak tip na čerstvé bylinky, které morčíkům chutnají? U nás se určitě najde bazalka, měsíček lékařský, meduňka, majoránka, šalvěj... teď v zimě kluci dostávají sušenou bylinou směs ale nejsem si jistá, jak je to s čerstvými bylinkami a hlavně s množstvím. Za jakoukoliv radu budu vděčná :o)...
2.2.2008 13:51maja6
jani: mi se na začátku snášeli, ale ted je zle pořád, ten starší nahání mladšího o pořád se rozčiluje, začal hubnout.tak jsem je oddělila a začal pomalu přibírat, ale mladému je smutno. bojím se, že až je ted dám k sobě, bude zle.
- - - - -
Lee008: já doufám ,že se mi ti dva udobří, zaím jsem je zkusila oddělit, protože bylo zle, starší šikanoval mladého.Teď je klid, ale ladý je smutný a starší začal pomalu přibírat, tak nevím ,co dál
2.2.2008 15:17RencaPce
sesi - ahojky, tak jsem to přesně chtěla udělat já, ale mám v kleci 4 morčata, tak to jde dost těžko, ale se dvěma by to mohlo být v pohodě. Do dvou rohů jsem dala záchůdek s konopnou podestýlkou a jinak noviny a 2 kousky koberce, aby měli kde ležet, jenže koberečky počůrali tak, že jsem je musela vyprat a některý jsem i vyhodila. Takže teď mám jenom noviny. Každý 2 dny je musim obměňovat, protože tam mají šílenej nepořádek, ale je to záležitost asi 5 min., takže o je v pohodě. Koberce neochutnávali... Doufám, že jednou toho docílím, aby mohli bydlet na koberci, ale potřebuju udat ještě 2 morčice.
2.2.2008 19:56Camilla
maja6 : Já si právě jdu v pondělí taky pro jeden šampon (Medivet), u skinničky s tím zatím zkušenosti nemám (nemá s kůží ani nejmenší problémy). Ale právě ta chlupatá chlupatá má (nebudu teď vysvětlovat, je to nadlouho) a proto budu kupovat šampon. No a protože mi to poradila i kámoška, která chovala dlouhou dobu skinny, že je vhodný i pro ně, tak jsem se pro něj rozhodla. Výsledek zaručit samozřejmě nemohu, ale myslím, že by mohl být dobrý. Jelikož ani moje chlupatá morčice nemá nijak akutní problém ani to není přenosné (skinnička nic nemá) - potíž vznikla nejspíš psychicky, když ji umřela kamarádka, no a od té doby se to táhne. A jelikož říkáš, že Tvůj skinník žádné parazity taky nemá, žs s ním byla u veterináře a že má "jen" suchou kůžičku, která svědí, rozhodně nevidím nic špatného na tom, zkusit šampon. Myslím si, že privilegium je hlavně zbavit skinnička potíží, ne ? A na veterinární medicíně rozhodně nic špatného není, vše bohužel nejde spravit přírodními produkty... A když se to mastičkami nespravilo do teď, pochybuju, že najednou nastane nějaký převrat. Ale zkus se ještě poradit se svým veterinářem, jistě ti nějaký vhodný šampon poradí.:-) Já poskytla jen radu, je to na Tobě. Držím pěsti !:-)
- - - - -
maja6 : Těch šamponů je opravdu hodně druhů, nevím, jaké PŘESNĚ skinník problémy má, tak se těžko radí. Ale veterinář Ti jistě nějaký - právě vhodný pro Tvého skinníka - doporučí.:-) Jakou léčbu Ti vůbec navrhnul ?
2.2.2008 20:50Camilla
Aha, tak to je úplně něco jiného, než co jsi psala nejdřív (- že má jen suchou kůžičku). Tak to už je závažnější, rozhodně doporučuji zajít za veterinářem (ale za specialistou), který udělá testy na svraba, bakterie, plísně a kvasinky... Podle výsledků určí diagnózu a navrhne léčbu. Chce to však ale někoho, kdo morčatům opravdu rozumí. To už chce komplexní léčbu, může to souviset i s alergiemi, musí se prostě zjistit co tyto potíže způsobuje a "původce" odstranit. Zkus se pak poptat i třeba na ten Medivet šampon. Ale opravdu těžko se radí, může to mít mnoho příčin, každé morče je originál a jinak reaguje, ale asi to bude chtít opravdu komplexní léčbu. Ale zas optimální ke skinníkově citlivé kůžičce, nemělo by se narušovat pH (které asi už teď narušené je). Poraď se s odborníkem.
2.2.2008 20:56Camilla
Nevím, jesti to bývá časté, jisté však je, že opravud tahle náhlá olysalost může být také někdy způsobená psychicky. (Musíš však vyloučit spektrum dalších možných příčin, diagnóza může být rozmanitá...) Bohužel u mé Bellinky se to od té doby táhne, střídavě se to zlepšuje pak se opět zase zhorší... Je to koloběh, jak mu jednou vypadá srst na bříšku, morče si lehne, zapaří se, začne ho kůže svědit, začne se škrábat no a tak se to opakuje. Ale u mě je vyloučen jiný původce, nevím, jak je to u Tebe. Já to budu řešit tak, že na pondělí mám objednaný právě ten šampon Medivet (byl mi doporučen jednak ze stran veterinářů kamarádů tak i chovatelů). Takže uvidím, jak to bude probíhat, já osobně doufám, že tím problém vyřeším. Kdyby ne, budu to řešit ještě jinak. Dám vědět.:-)
2.2.2008 21:09Camilla
Jita3 : Dám Ti radu - kup si hlavně zdravé morčátko. Já jsem si koupila taky jedno takové, mělo právě taky nějakou kožní nemoc, bylo maličké a nemělo moc srsti, ale mě ho bylo líto - tak jsem ho koupila (potřebovala jsem kamarádku por Bellinku, které předtím umřela maminka). Z kožních problémů jsem ji vyléčila, srst ji narostla přímo překrásná, ale stejně jsem ho nakonec taky musela nechat uspat (akutní enterotoxemie - důsledek velmi slabé imunity - taky musela být velmi krátce u maminky, byla to otázka času, bohužel..).:-( No a to jsem si myslela já, která studuju veterinu, že ji z toho dostanu (a už to tak i vypadalo), ale bohužel jsem se radovala předčasně.:-( No a po tomto začala mít právě problémy Bellinka... Fakt, myslím to až moc dobře, vím, že ti morčátka může být líto, ale nekupuj jiné, než naprosto zdravé morče.
2.2.2008 22:23Zůza
Jirka12: morčátko nemusí být přímo nemocné, ale může být březí nebo může mít nějaké "blešky". Jestli se rozhodneš pro nákup ve zverimexu, chvilku tam morčátka pozoruj, vyber si čilé, zdravě vyhlížející zvířátko (nemusí zrovna lítat jak cvok, ale mělo by se bez potíží pohybovat) s jasnýma očíčkama a hezkou srstí. Pokud bys měl pochybnosti o jeho zdravotním stavu, můžeš s ním po pár dnech zajít třeba k veterináři (návštěva - prohlédnutí morčete - by tě neměla přijít na víc než na 100 Kč, pokud Ti nevnutí nějaké léky). Také je užitečné naštudovat už před nákupem, co morčátko potřebuje k zdravému životu (na internetu, v knihovně, ve zverimexech a knihkupectvích prodávají brožurky o chovu morčat.)
- - - - -
Petrs: můžou. Samičky, zvláště pak matka - sestra nebo sestra-sestra, problematické nebývají.
3.2.2008 20:52Zůza
Petrs: morče může dostat různé nemoci od zvířat i lidí (plísně, infekce, parazity), nicméně rozumný chovatel nenechá přijít morče a křečka do kontaktu. Vypadají sice podobně, ale "nerozumí" si.
- - - - -
Yahoodka: arpalit stačí obvykle aplikovat jednou na všechna postižená místa - nastříkat a rozšudlat. Pokud máš sprej, tak samozřejmě nestříkat morčeti na hlavu, aby to nezasáhlo oči - radši sobě na prsty a rozetřít na postižená místa. Mně obvykle zabírá na první pokus, nicméně mám zkušenost, že všenky se vždycky cca do měsíce objeví znovu. Takže - nastříkat, nechat uschnout, za dva dny zkontrolovat, jestli všenky vypadaly (měly by valem zmizet) a znovu aplikovat teprve v případě, že by se objevily znovu (obvykle jsou ve formě "prachu" na zadečku, mezi ušima, pod tlamičkou...)
4.2.2008 01:02de Grande
PAM: Tak nějak vím, o čem mluvíš :o) U nás byl takový podobný pán, už je to nějaký čas zpátky, myslím, že tehdy ještě ani nebylo nutné razítko ČSCH, aby zvířátko poslali. No, a tento pán mi taky tvrdil, že kartonka tedy v žádném případě, že prý se z toho vykoušou ven :o))))) Takže jsem ho vždycky musela přesvědčovat, že se morčíci ven určitě nedostanou a též jsem trnula, aby zrovna neměl směnu. Naštěstí už na dráhách nepracuje....
Co se týče toho převázání, tak jsem též měla stejný nápad jako Ty - nebudu převazovat a tudíž při manipulaci budou muset vzít balíček oběma rukama. Bohužel jsem se též setkala s tím, že na převázání krabice trvají a vyhrožují, že příště balík bez převázání nevemou.
Takže závěrem pokud jsi nic o nějaké dřevené bedýnce či provázku nevyčetla na netu, tak bych si to s paní vyříkala, zřejmě si budto libuje v buzerování lidí a nebo jak píše Eva si chce chce jen ušetřit práci.
Každopádně dej pak vědět, jak jsi pochodila :o)
4.2.2008 09:17Štěpánka
Petra: No tomu se asi recept říkat nedá. Mám starý mlýnek na kávu - namelu seno, namelu granule, smíchám, trochu vody. A je to hotovo. Někdy místo vody dávám bio mrkvovou šťávu, ale ona není nic moc (chuťově), někdy okurkovou šťávu.
Jinak já schválně zapomínám mu něco dát, on se postaví ke granulím, ale myslím, že jen dělá že chroupe. Je to potvora šílená. Ale chci aby trochu nabral, tak nemám to srdce mu ráno a večer tu kaši nedat. Jinak přes den mu nic nedávám.
Dneska jdeme na kontrolu těch zubů, tak doufám, že mu zase nepřerostly.
- - - - -
Petra: co je to dobrá váha?
Pro info - normální jeho váha je 1075g, pak zhubnul na 760g, teď je na 800g.
4.2.2008 15:44Zůza
Suzie: veterináři se obvykle specializují na "malá" zvířata (kočky, psi, králíci, morčata, křečci) a "velká" - koně, krávy, prasata, ovce... I veterinář, který má na starosti primárně psy a kočky dovede vyléčit plíseň u morčete.
- - - - -
Suzie: není, ale je to nepříjemné. Samo se to nevyléčí a když to necháš zajít hodně daleko, morče se rozškrábe, bude ho to bolet a bude trpět.
4.2.2008 20:12Zůza
Morče Lucinka: aby byla morčička březí, pak musí napřed být se samečkem - nebo pokud jsi si ji přinesla ze zverimexu, je možné, že zabřezla tam. Morčecí březost trvá cca něco přes dva měsíce, tak vyčkej a za dva měsíce budeš vědět víc. Pokud bys to nutně potřebovala vědět, odnes morčici k veterináři, aby ji prohlédl - pomocí sonografie nebo i jen pohmatu zjistí víc.
Co se týče koupání - krátkosrstá morčátka není vlastně potřeba koupat vůbec. Výjimkou je, pokud třeba trpěla nějakou nemocí a aplikovala jsi nějaký přípravek na srst, který se má umýt, a nebo pokud bylo morčátko ve špíně a má pročůranou srst. Pak se morče myje ve škopíčku s vlažnou vodou (cca 7 cm hluboko, morče není třeba topit) a zadeček se umeje dětským šamponem. Hlavičku nenamáčet ani nešamponovat. Po opláchnutí je potřeba morče opravdu pečlivě vyfénovat, ale nespálit! Ale pokud není špinavé, nech ho raději být - koupání může být zajímavý zážitek pro člověka, ale morče může zbytečně stresovat.
4.2.2008 21:02katykaty
Ahoj lidicky, muzete mi prosim nekdo poradit? Prinesly jsme si morcatko z chovatelske stanice, je to coronetka, rok stara, my mame doma pulrocni rozetu, obe jsou to samicky, nechala jsem tu novou skoro cely tyden vedle te nasi jako v karantene zvlast, ta coronetka se dost casto k ty kleci, kde byla rozeta vydrapala a kousala do mrizi, jako by chtela uz k ni, nechala jsem je spolu parkrat probehnout po pokoji a vse bylo v klidu, ale ted jsem je dala k sobe a ta starsi coronetka mi terorizuje tu mladsi rozetu, vyhani ji od zradla, ohani se po ni, kdyz kolem ni projde, tak ta rozeta je cela vyplasena a porad se schovava v seniku, od kud ji ale taky vyhani, myslite, ze to prejde?
5.2.2008 15:52Evína
Rebelka: Na uchu by mohla být plíseň. Když si zadáš v Archívu diskuze "plíseň", tak tam najdeš nějaké informace. Jinak svému morčátku nabízej různé druhy zeleniny a ovoce - je důležité, aby je jedlo, protože si neumí vytvářet vitamín C. Pokud zatím dobroty jako např. papriku, brokolici, petrželovou nať odmítá, tak mu raději přidávej umělý vitamín C.
- - - - -
Rebelka: Těch vitamínů, které malé morčátko potřebuje, aby pěkně rostlo a bylo zdravé, je v té zelenině a ovoci (a trávě) samozřejmě víc, ale C je asi nejdůležitější :o)
- - - - -
Heda: Malé morčátko může být ještě vystrašené a "stydí se" jíst. Ale přes noc, až bude mít klid, tak by se mělo nadlábnout. Nabídni mu voňavé seno a třeba okurku - té těžko odolá!
6.2.2008 12:33uj uj
Na schweinchenforum.de jsem našla další zajímavé informace ohledně morčecího "zpěvu". Kdo chcete, pročtěte, dovolila jsem si to pro vás volně přeložit. Doufám, že mi admini za tak dlouhý příspěvek nevycinkají :-)
V článku „Rozdíly v chování divokých a domestikovaných morčat“ (z časopisu Zeitschrift für Säugetierkunde, díl 52, ročník 1987) popisuje doktorka Adelheid Stahnke zpěv morčat:
„Zpívání patří mezi nejhlasitější hlasové projevy morčat. Morče ze sebe tyto zvuky doslova vyráží v rychlém a rytmickém sledu. U domácích morčat je vždy možno pozorovat pohyby celého těla, které jsou vyvolány námahou spojenou s vydáváním těchto zvuků. Zpěv může trvat až dvacet minut, bylo napočítáno maximálně 100 vyrážených slabik za minutu, během 20 minut pak 800 slabik.
Zpívání bylo pozorováno v různých situacích, přičemž chování zvířat vykazovalo vysokou míru rozčilení a poukazovalo na nějaký závažný konflikt. V některých případech se zpěv objevil jako reakce na nějaký nezvyklý objekt či zvuk, v dalších případech (a tyto zcela převažují) jako reakce na neobvyklou sociální situaci, kdy si např. morčata vyjasňovala hierarchii či když samci cítili samici, která byla právě v říji. Morčata nikdy nezačala zpívat ihned poté, co se octla v nezvyklé situaci, ale až o pár desítek minut později.“
Pan Norbert Sachser („Sociální psycholog. Výzkum morčat domácích“) považuje zpívání morčat za signál stresové situace:
„ Morčata zpívají především tehdy, pokud je zvíře vystaveno sociálnímu tlaku, tj. pokud se nedokáže vypořádat s určitou sociální situací. Každopádně je morčecí zpěv velmi ojedinělá záležitost.“
Zkušená chovatelka paní Adler z Kaiserslauternu naproti tomu uvádí své zkušenosti z dlouholetého pozorování:
„Morčecí zpěv jsem dosud slyšela jen z ubikace, kde chovám pouze samice, ale nikdy z ubikace, kde byly samice s mladými. Přitom nezáleželo na tom, zda do skupiny bylo právě integrováno nové zvíře či zda některá ze samic byla v říji. Právě naopak, dosud jsem zpěv nikdy nezaznamenala, kdykoli jsem do skupiny přidávala nové zvíře (ani ten den, ani o pár dní později). Proto se domnívám, že zpěv jako reakce na stresovou situaci lze vyloučit. Dle mého názoru nic není pro morčata větší stresovou situací, než začleňování nového cizího člena do skupiny.
Morčata mi nejčastěji zpívala v noci mezi druhou a pátou hodinnou ranní. Všechna zvířata obvykle sedí v kruhu, hlavu mají otočenou do středu, kde sedí zpívající samice. Někdy sedává zpívající samice na nějakém vyvýšeném místě, na kameni, větvi nebo na něčem podobném, ale také ne vždy. Zpívající samice nabírá vzduch do plic a při každém nádechu a výdechu ze sebe vyráží tyto zvuky. Vypadá to, že je to fyzicky dost náročná činnost. Při prvním zvuku zvednou všechna morčata v okolí hlavu a ztuhnou (já říkám „zamrznou“). Také zpívající samice uprostřed sedí zcela ztuhle se zvednutou hlavou. V této strnulé pozici zůstává po celou dobu zpěvu.
Zpívající samice se nenechá vyrušit voláním ani jinými zvuky, představení přeruší tak na 1 až 2 sekundy a začne znovu. Také jsem zkoušela zjistit, jakou příčku zaujímá zpívající samice v hierarchii skupiny, respektive zda dokonce není v této hierarchii nejvýše. Vypadá to ale, že zpívat může kterákoli samice bez ohledu na její hierarchické postavení.
Dokonce se stalo, že během jednoho večera, respektive noci, se při zpěvu vystřídaly dvě až tři samice. Sotva dozpívala jedna, začala zpívat jiná ze skupiny. Samice, která právě skončila svůj výstup, se zase zařadila do kruhu posluchačů. Také při těchto mých pozorováních netrvalo představení jedné samice déle než 20 minut. Začínalo tiše, během jedné až dvou minut se vystupňovalo do nejvyšší intenzity.
Také mi bylo nápadné (především na jaře a v létě), že když morčata zpívala, přestávali zpívat i ptáci v okolí, a začali zase, až když bylo morčecí představení u konce. Vypadalo to, jako by všechna zvířata v okolí tomuto morčecímu zpěvu naslouchala.
Jako pozoruhodná se mi jeví i ta skutečnost, že tento zpěv mají morčata vrozený a že se mu mohou i naučit. Mladá morčátka, která zpěv slyšela teprve jednou nebo dvakrát, si začínají zakrátko sama pro sebe potichu zpívat. To se může dokonce stát, když právě zpívá nějaká dospělá samice. Ta se pokusy mladých vůbec nenechá vyrušovat.
Žádné dospělé morče však zpívání jiného morčete nepřerušuje. Pokud prodám mladé morče, jehož matka zpívala, netrvá to dlouho a ozve se mi nový majitel a vyděšeně se ptá na ty neznámé zvuky, které jejich nový svěřenec v noci vydává. Ale vzhledem k tomu, že se mi to stává i u morčat, která u mne nikdy předtím neslyšela jiné morče zpívat, domnívám se, že toto chování je vrozené. No a pokud mají tito noví majitelé pohromadě více (mladších) morčat, může se stát, že i tato začnou po krátké době zpívat.
Avšak podle mé zkušenosti už nezačne zpívat morče, které je starší než 6-8 měsíců, pokud dosud nezpívalo. Velmi zajímavá mi připadá i skutečnost, že každé morče má zřejmě svou vlastní „řeč při zpěvu“. Nikdy jsem neslyšela, že by dvě morčata zpívala stejnou „píseň“. Spíše bych to přirovnala k jakémusi morseovce podobnému kódu, podle kterého se dají jednotlivá zvířata rozeznat. Některá zvířata vydávají vesměs delší tóny, jiná je kombinují s 3-3 kratšími atp.
Velmi zřídka mi zpíval i samec, přitom nezáleželo na tom, jestli to byl samec ze samčí skupiny nebo samec, který byl právě u samice. Dle mého pozorování nezpívají samci tak dlouho jako samice, max. 5-8 minut. Také v intenzitě zvuku se jejich projevy liší od samic – mnohokrát se zdá, jakoby zpívali ze spaní. Jejich zpěv je velmi tichý, ze vzdálenosti 1-2 metrů není už skoro slyšet. Zajímavé také je, že mi nikdy nezpívala samice, která byla zrovna v tu dobu se samcem.“
6.2.2008 13:56Žuzika
A rovnou se zeptám, vim, že se řiká, že samička břed porodem už moc nežere, ale ta moje nechce už ani okurku a to už je fakt co říct, naopak po petrželce se může utlouct a pořád loudí, že by něco chtěla, jenže pak si jen uždíbne a jde zase loudit, sní jen tu petržel a trochu sena, to je normální? Ani moc nepřibrala- typuju to jen tak na jedno mimčo, který pěkně kope, tak snad je vše v pořádku
6.2.2008 17:04Alena
Momentálně čtu v časopise o léčivé zelenině a vyčetla jsem, že třeba taková obyčejná PETRŽELOVÁ NAŤ obsahuje VE VĚTŠÍ MÍŘE vápník (důležitý na kosti, zuby,..), draslík (vylučuje vodu z těla, podpora činnosti srdce, cév, svalů, nervů..), sodík (neutralizace kyselin v těle, podpora po zvýšené námaze..), fosfor (nutný pro tvorbu kostí, svalů, nervů, pro těhotné, kojící..), hořčík (stavba kostí, zubů, srdce, podpora při přeměně sacharidů a syntéze bílkovin v těle..) a železo (tvorba červeného krevního barviva)! Takže je to teď v zimě ideální potrava pro morčí. ...jdu si ji vysadit do truhlíku, jsem zvědavá, jestli půjde pěstovat i doma. Kdo ji má přes zimu na zahradě, může s ní krmit i v mrazech (je mrazu odolná) - samozřejmě po rozmražení...
7.2.2008 00:21Michala
Marka: to se klidně může stát, že jste si přinesli velmi mladou samičku, a už březí. Ale celkem nic se neděje- lepší příliš brzo, než příliš pozdě. Dávej jí hodně zeleniny a ovoce, aby měla vitamíny, a až porodí, tak jí třeba přilepšuj vločkama, aby nebyla slabá a měla mlíko, a bude to v pohodě. Pokud je o ni dobře postaráno (a to určitě je), tak o ni nemusíš mít strach.
- - - - -
A ještě všem, z jiného soudku: Ani nevím proč jsem se tím vlastně nepochlubila již dříve... mám doma morčinku, která má barvu sable- bílá- šedá aguti, ale pozor, ta šedá aguti je opačně:) Krémová spodní barva a sable krycí. Doufám, že jsme tím alespoň zbořili nějaké nezbořitelné pravidlo genetiky:)) Teď si zrovna dotyčnou hladím po vyholené hlavě (je chuděrka čerstvě po operaci), tak mne tak napadlo, že se pochlubím.. nemá pravé oko a levé ucho, tím se teda moc chlubit nemůže, ale barevná je hezky:)
7.2.2008 10:36Veronika5
Janička565: já jsem nedávno koupala svoje morčata poprvé, takže moc zkušeností nemám, ale: vezmi menší lavór, nejlepší je, když se ti do něj morčátko tak akorát vejde, aby nemohlo nikam pochodovat. Do něj dej opravdu jen několik cm VLAŽNÉ vody, morčátko do toho postav. Pak mu přední část těla nadzvedni, takže bude stát předníma nožičkami na tvojí ruce, a druhou rukou ho navlhči - skončit bys ale měla u krku a hlavu mu nemáčet (ale ono má asi svrab i na hlavě, viď? - jak s tou hlavou, to ti určitě poradí někdo zkušenější, nebo zavolej veterinářce a zeptej se jí) - voda by se neměla dostat do uší, do očí, a určitě by ji nemělo vdechnout. Morčátko našampónuj, opět hlava by se měla vynechat. Tahle část mým morčatům nevadila. Ale teď ho musíš opláchnout :). Já jsem to udělala tak, že jsem morčátko chytla jednou rukou pod předníma nožičkama, druhou pod zadníma, a několikrát jsem ho protáhla od zadečku pod krček po malým pramínkem tekoucí vlažné vody. A pak to samé na bříšku. Moc se jim to nelíbilo, ale výhoda je, že to bylo rychle hotové - koupání by mělo trvat co nejkratší dobu, pokud možno jenom minuty, aby morčátko nenastydlo. Nebo ho můžeš zase držet předníma nožičkama na své ruce, a druhou rukou ho pořádně ošplouchat. A pak šup do suchého ručníku, a jemně vydrbat, a pak je nejlepší vyfénovat - ale na nižší teplotu a z dálky, abys ho nespálila. Tak to je má zkušenost - ale s tou hlavičkou, to nevím; on se ti určitě ještě někdo ozve.
8.2.2008 15:07Petra W
7.B: můj názor je, že by to asi šlo, pokud se vždy najdou ochotné ruce na čištění, krmení, chování. Ale rozhodně bych viděla radši dvě morčata, než jedno. Nejjednodušší je to asi se dvěma samicemi, někdy spolu vyjdou i dva samci. Párek by musel být oddělen, aby se stále nemnožil. Musí se počítat s tím, že morče může žít i déle, než vy vychodíte devítku. Pak musíte mít možnost někomu předat štafetu, najít další mladší třídu, která se bude starat. nebo někoho jiného, kdo se jich ujme. A ještě dostudovat krmení. Morčáci potřebují vitamín C, takže určitě přidat zeleninu a ovoce.
8.2.2008 15:49Zůza
Třída 7.B - a nebylo by lepší třeba kontaktovat nějaký místní útulek a nabídnout, že tam budete chodit s něčím pomáhat? Já to chápu, touha po zviřátku je veliká, ale zase to zviřátko v podstatě nebude ničí, napřed ho budou všichni tahat, časem omrzí, nikdo se o něj nebude chtít starat (kdo bude platit v případě, že zvířátko bude potřebovat nějaké injekce za 300 Kč?) a opravdu stačí jeden sadistický pitomeček, který vyzkouší zapálit podestýlku nebo mu tam nahází střepy nebo ho bude něčím píchat nebo mu dá nějaký jed a bude se bavit, jak zvíře umírá... Fakt buď oslov nějaký útulek, kam se můžete vydat odpoledne po škole a nebo zvířátko pořiď sobě domů, kde mu budeš moct vytvořit příjemné podmínky k životu.
9.2.2008 10:01Michala
Ahoj, tak mne napadlo: ráda bych už konečně odchovala nějakého saténového rexe (i když samozřejmě vím, že takové zvíře bude mít srst ještě katastrofálější než mají rexové normálně. ale ráda bych prostě takového měla)..mno, a protože přímo na saténových rexích stavět moc nejde (protože prostě nejsou), tak na to musím pochopitelně jít přes zvířata s RG a SG, případně rexe SG (takový se občas vyskytne). Ve vrhu jsou pak tedy hladká RG a rexové. No, a co tak pozoruji, tak se mi ta saténovost lepí na ta hladká, zatímco rexové zůstávají se srstí normální. Jasné, takoví rexové mají SG a pak není problém je dát k sobě a konečně z toho třeba něco bude.. ale v té první generaci mi ten satén přednostně naleze na mimina s hladkou srstí. Ale mám moc malý počet vrhů na to, abych z toho mohla něco usuzovat (i když další dva takové jsou na cestě....) :) Tak by mne zajímalo, jak to máte vy? Saténové rexe tu nikdo nedělá, ale co třeba vy, co dáváte k sobě texly a šetie TG? (jedno san, druhé SG). Mají saténová morčátka co se pak narodí srst převážně hladkou, nebo v poměru rovnosrstých a kudrnatých saténů v odchovech žádné nesrovnalosti nepozorujete? Jen tak pro zajímavost a pro statistiku:)
- - - - -
*"jedno satén"
10.2.2008 10:37RencaPce
Zdravim a prosim o radu. Kamarádka má morče z mého prvního rodu. Je to úplná začátečnice chovatelka (má ho od června) a povídala mi, že se mu udělalo hole místo nad zadkem. Po několika dnech jsem se šla na něj podívat a tohle jsem ještě neviděla :-( čtvrtku zad má holou, celkově sešel, ale jí jako dřív, chová se jako dřív, ale nevypadá moc hezky. Myslíte, že může mít svraba? Neuvědomila si, že je má u topení, tak je hned bude stěhovat od topení.
Jsou to vyloženě vypadané chlupy, bez stroupků, bez šupinek, bez ničeho, morče se nedrbe, ale zdá se mi, že zhubl, i když je krmen správně. Nevíte, co by to mohlo být a kolik by stála léčba svraba? Prosím poraďte ... Moc děkuji.....
11.2.2008 00:58Popilio
Ahoj, mám dom týden morčecího kluka Jacka :-) Při koupení 4.2. vážil 155g, 7.2. 164g a včera 10.2. 172g, takže přibírá pěkně, jen nic nejí, respektive jí jen jablka. První 3dny nejedl vůbec, což bylo asi stresem a pak začal a od čtvrtka snědl půl jablka. Zkoušela jsem mu dávat snad vše co mě jen napadlo - rajče, mrkev, papriku, petržel, vařenou i syrovou bramboru, okurek, salát, i hrozen a hrušku... nic, všechno jsem netčené vyhodila. Pak tam má samozřejmě zrní a seno, zrní neubylo a seno nedokážu posoudit. Jde mi o to aby neměl málo vitamínů a něco mu nechybělo a taky aby mu nepřerostly zoubky, protože dřevo, tvrdý rohlík i chleba zůstávají celé... Vím, že je ještě malé, všechno se může změnit, ale stejně mě to trápí. Vody jinak pije hodně, tak mě napadli vitamínový kapky do ní, ale u min. morčete mi to veterinář nedoporučil, že to organismus zatíží, ale když jí jen jablka??? Díky moc za rady, nechci zbytečně plačit, ale ani něco zanedbat... Jana
11.2.2008 11:38Popilio
Moc děkuji za odpovědi, Jacek je jediné miminko co z vrhu přežilo, matka zemřela 4h po porodu. Dnes má 20dní. Vzali jsme si ho hlavně proto, že jsem morčata dlouho chovala a doufala že se mi podaří vypiplat. Jinak je čilej, nechá se pochovat, jen občas se lekne, už na sebe upozorňuje i pískáním. Vitamínové kapky jsem už objednala, tak snad zítra dorazí. No tak hlavně, že nabírá.
A ještě se chci zeptat, co je lepší, akvárium nebo klec? Máme ho v akváriu vel. 70x30x30cm, ale určitě budeme pořizovat větší ale co??? Akvárium mi vyhovuje líp (no jo, vím, že nejde o to co vyhovuje mně:-)), ale klec mi vadí kvůli mřížím (taky by se mi to nelínilo), pak z ní vyhazují podestýlku a koušou do mříží a akvárium zase nevím aby mu nevdil ten "prostor" co má všude kolem sebe za sklem...
A jakou podestýlku? Já dřív používala jen hobliny a seno, jenže to už je 5let a manžel mi domů donesl nějaký lisovaný tobolky či jak se tomu říká, na to jsem mu dala seno. Vím, že to líp saje vlhkost, ale přijdou mi měkčí, tudíž asi i pohodlnější hobliny...
Díky všem zkušenějším chovatelkám a chovatelům .-) Jana.
11.2.2008 16:44Popilio
Tak jsem mu zkusila dát naředěný netučný jogurt, no moc mu to nejelo, ale trošku zbaštil. Tak aspoň, že tak. Hobliny manžel přiveze večer, tak mu to udělám trošku pohodlnější, asi zvolím variantu lisovaný + hobliny + seno. Tak držte palce, ale myslím, že když došel až sem, tak máme snad vyhráno :-) Zkusila jsem mu dát jak vločky, tak i kousek piškotu, ale zatím neochutnal, tak snad se rozpapá, i když jabka za dnešek snědl čtvrt :-)
- - - - -
Tak moje morčata to taky dělali, je to už zpátky sice přes 5let, ale bydleli spolu a bylo to v pohodě, pak jeden začal na druhýho skákat a po čase se začli rvát. Byli to oba kluci na 100%. Tak určitě je dát odděleně, jestli teda můžu radit :-)
12.2.2008 18:37Bobina
ahojky.,uj uj-to s tím zpěvem mě velmi zajímá,můžu tedy přidat svou zkušenost...
Jednou mi zapěl sameček,ale jinak zpívají jen samičky a to vždy jen březí , věšinou nejvíc ty v druhém měsíci březosti,někdy těsně před porodem.Samice stojí vždy nehnutě a zprvu jen potichu vydává ten zvuk,jakoby jí to vždycky hned nešlo a pak jí to jde líp a líp.
Vždycky všichni ztuhnou a zaujme to i našeho kocoura,který ihned zpozorní.Mám několik nahrávek zpěvu v mobilu a když to kdykoli pustím,rekace je vždy stejná,ztuhnou ať dělají co dělají.Napadá mě,co by se stalo,kdybych jim nahrávku pustila,když třeba dám dvě samice k sobě nově..zda by to přerušilo i jejich potyčky :) Jinak mi nikdy nezpívala mláďata.Zpívaly březí samice když bydlely sami nebo i se samcem.Myslím,že to nedělají ze smutku ani z veselosti,možná je to nějaký oznamovací signál ještě z minula,zdyž morčáci žili ještě volně v přírodě.Také mi pějí spíš v noci,ale dvakrát zpívali i dopoledne.Každá zpěvačka zpívala sice trochu odlišně,některá s větší razancí,jiná potišejc,ale zákled je vždy stejný a nezaměnitelný s jiným zvukem.Tolik,co jsem vypozorovala já...moc by mě zajímalo,kdyby se někdy přišlo na to,co za tím vězí.
13.2.2008 13:12RencaPce
Marfuška - ahojky, já mám plastbox na samečka a nemůžu si stěžovat, horní mříž nepoužívám a často chodim a čuchám, div tam nestrčím hlavu a nezdá se mi, že by zas tak špatně větral. Na dýlku má něco přes 65 cm a zdá se mi to jen tak tak. Je pravda, že ho teď měním každý den, ale i když jsem ho každý den neměnila, tak to bylo relativně v pořádku. Na holky mám klec a to je bída jakmile začnou řádit, můžu vzít lux a kleknout na kolena :-) Ale naštestí mi nehryžou mříže, jen když jim připravuju něco dobrého.
- - - - -
Taky mi poslední dobou samička kviká, když jí vemu a nachmatala jsem jí pod packou takovou malinkou tukovou bouličku a ta se hejbe nebo jestli to je uzlinka netuším. Myslim si, že jí to nebolí, ona je děsná hysterka... Když jí hci podrbat nebo pochovat, tak jí honim po celý kleci a ona do mě kope, někdy to dost zabolí :-)
13.2.2008 13:41Kazbunda
Marfuška: Moje zkušenost je, že lepší je plastbox než klec. Hobliny nelétají vzduchem při každém popoběhnutí, můžu v pohodě kdykoliv vyvětrat a nemusím se bát, že mi morčíci nastydnou. Na druhou stranu do plastboxu nelze upevnit spousta věcí, je tam jen určený otvor pro napáječku a jesličky na seno, ale vyřešila jsem to podomácky vyrobenými zlepšováky, různými prolejzačkami, domečkem... Zkrátka naším morčíkům plastboxy vyhovují a mě se dobře čistí. Po každé výměně ho vysprchuji vařící vodou a vytřu dezinfekcí, je lehký a dobře se s ním manipuluje. Ohledně velikostí, já doma chovám tedíky i skinny. Tedíci jsou mohutnější, samce mám samostatně v boxu o délce 70cm a je to tak akorát. Mají tedy přes kilo, samičky mám většinou po dvou. Mám doma i velký metrový plastbox, kde jsou pohromadě 3 tedičky a podle mě je to dostačující, když holky nechám každý den proběhnout po obýváku. Ten malý box, co jsi zmiňovala, používám jako porodnici a první dny pro samičku s mláďaty, aby jim nemohla nikam utíkat, ale je to vážně na morčíka malé na trvalé bydlení. Takže pokud se rozhodneš pro plastbox, chce to aspoň těch 70cm. Celkem mám doma 12 plastboxů, některé od značky Ferplast - Duna a druhé Rody box. S oběma značkami jsem spokojená, vrchní mřížku nepoužívám. Jestli ti můžu radit, nekupuj je v Pet Centrech, jsou tam zbytečně předražené. Ty samé koupíš např. na internetu v obchůdku
http://www.adakam.eu/ nebo přímo tady
http://minishop.kralici.cz/p90-box-rody-plastovy.aspx nebo pokud si ho chceš prohlédnout osobně, doporučuji Hornbach. Všude vyjde levněji. Výhody klecí ti třeba přiblíží někdo, kdo chová výhradně v nich, mě osobně nevyhovovaly.
14.2.2008 19:38Nancy
Chtěla bych se zeptat - máme měsíc morčátko, kluka, narodil se v listopadu. Je výbornej, živej, hrozně rád se mazlí, vyskočí nám na klín, dobře žere. Jen hrozně málo pije. Na začátku jsme ho párkrát zastihli u pítka, ale stejně ta voda moc neubývala. Teď jsem koupila nové pítko, dávám mu vodu i do misky, a mám pocit, že nepije skoro vůbec :-(. ALe prospívá, nevypadá nezdravě. Poslední dobou má každý den list ledového salátu, takže má vodu asi z toho, ale i v době kdy ten salát nedostával to s pitím nepřeháněl. Jak každý říká, že podestýlka je pročuraná a morčata vypijí spoustu vody, tak u nás jsou lehce mokré jen dva rohy.... Tak nevím, poraďte, mám se znepokojovat? nebo je normální že prostě nějaké morče pije hodně a nějaké ne???? Díky moc za odpověď!!!!
15.2.2008 08:28Alena
Tak se nám dnes v noci narodil velmi očekávaný vrh "E", kde měl být poprvé otcem Crispy z Westminsteru, žel žádné miminko nepřežilo. Narodily se tři, dvě holčičky a jeden kluk, maminka je poctivě vybalila a umyla, žel musela se už narodit mrtvá. Porodní váha mezi 74-86 gramy svědčí o tom, že byli donošení, ale co se pokazilo nevíme. Barunka je až do rána poctivě zahřívala, vypadala hodně unaveně, ale pak si dala k snídani okurku i seno, tak snad bude vpořádku. Jen nevím, jak zabránit možnému zánětu mléčných žláz, když teď nebude kojit ?!?
15.2.2008 15:45Alena
Tak mě čekalo doma překvapení - Barunka měla pod sebou miminko, očištěné a živé! Je to chlapeček, alpaka buff s trošilinkou bílé na přední a zadní levé tlapce, jinak celý tatík :-)))) Barunka je trošku apatická, tak jsem s ní pro jistotu zašla k vetovi na sono - je v pořádku, žádná placenta v ní nezbyla, jen dostala injekci na povzbuzení metabolismu. Mlíčko po těžkém a zdlouhavém porodu ještě nemá, tak na radu veta jsem malému dala pár kapek kočičího mléka.
Míma by prý měla pít už 2 hod. po porodu, čím dřív, tím lépe, jinak ztrácí sací reflex. Nejlepší pro dokrmování je kočičí mléko, které se svým složením nejvíce podobá mléku morčecímu, má jen o procento méně bílkovin.
16.2.2008 16:12katasek
PAM: Pokud tedy ti zkušení chovatelé už rezignovali a nepíší sem kvůli hádkám, proč je potřeba rozpoutávat další hádku? Myslím si, že nemusíš na Rencu hned útočit, ona napsala to, co si myslí, že je správně, pokud má někdo jiný názor, stačí to napsat normálně a ne hned říkat, že by sama potřebovala poradit atd. Jinak osobně si myslím, že když má morče ve výběhu třeba 1/4 beton a zbytek trávu, tak si může samo vybrat, kde bude a pokud na něj bude beton moc teplej nebo studenej, pude na trávů.
16.2.2008 16:29Lee008
Janafa: Ahojky, sampon na psa pouzit muzes, ja to take tak delam. Ale jenom to nestaci. Jeste si porid sprej, napriklad diffusil nebo arpalit a zviratko vystrikej. U nas staci vystrikat dvakrat a je to. Pokud ma morcatko v srsti tech vsenek opravdu moc, doporucuju urcite vykoupat v neostomosanu, k dostani bud u veterinare nebo ve veterinarni lekarne, kde ti i poradi, jak to rozredit s vodou. Staci ti jedna ampulka, ktera stoji kolem 20,-, jak kde.
viz beton: Holky, tak se nehadejte:) Ja jako mala chodila s mojima morcatkama ven na travu a nechavala je behat, kde chteli. Takze si vykracovali i po betonu. Pokud byl rozpaleny, tak tam nesli, mno a studeny nemohl byt, pac by to znamenalo, ze je zima, takze bych toho chlupacka nenechala behat ani na trave. Pravda je, ze drapky mu to moc nezabrousi a pokud je teren moc hruby, muze mit tlapicky opravdu podrapane nebo otlacene. Souhlasim se zlatou stredni cestou, ze urcite neni dobre nechavat ho pouze a jenom na betonu, to uz tyrani je, ale dat mu prostor, at si samo vybere. Je jasne, ze ho ale ani jedna z nas nikdy neda na beton, ktery je treba plny ostrych kaminku a podobne, coz by morcakovi mohlo ublizit. Pamatuju si na našeho Kačera, ktery se kolikrat nakrasno na chodinku vyvalil a usnul, protoze ta zem byla prijemne vyhrata. Prala bych vam ho videt:) To byl spokojeny vyraz:) A uz konec hadek!:)
16.2.2008 16:37Alena
Právě před hodinou jsem nechala naši Barunku "uspat". Umírala mi před očima jako Nicolettina Vivinka. Vet už jen konstatoval, že je na vše pozdě - Barunka vykrvácela dovnitř následkem včerejšího velmi zdlouhavého a komplikovaného porodu. Krve jsme si nikde nevšimli, ani nemohli, zůstávala v ní a až dnes v poledne jsem si všimla, že jí fialoví bříško - následkem hromadění krve. Po celou dobu byla velmi unavená, laxní, nejedla, nepila (ani na stříkačku moc nereagovala, většina vytekla koutky ven..), ani pak už nezvedala hlavičku....toxémii nejspíš neměla, nebyl z ní cítit aceton ani nic jiného. Vet konstatoval, že je na tom velmi zle a že by už zřejmě nepomohla ani transfůze krve. Tak jsme to její trápení raději ukončili. Zbyl nám po ní Eliášek, sám velmi malinký (65 gr.). Nevím, jestli ho dokážu udržet jen na kočičím mlíčku, když ho žádná samička nechce zahřívat...navíc ve středu odjíždím na 3 dny pryč...
16.2.2008 17:02Alena
Nevím, nejspíš ne. Což o to, malej pije, ale není moc akční a nevím, jestli by sosal z cecíku, když to ještě nezkusil. Byla by to zátěž hlavně pro majitele náhradní maminky kontrolovat ho, jestli se bude sám sápat po cecíku....zkusím ho krmit uměle, vyrobila jsem mu z chlupaté žínky postýlku a zakryla lehce senem, jako společnice má 6 týdenní Daisinku a Dixinku, ty ho občas olíznou no a zkusím zavolat do hotelu, jestli si ho budu moci vzít s sebou...problém je, že na pokoji budu bydlet s cizí paní, tak aby to spíš nevadilo jí....
16.2.2008 18:58Veronika5
RencaPce: Ahoj, myslém, že jsi tu nedávno řešilo, že tvoje morče začalo smrdět, nebo se pletu? Mně se to teď stalo taky, a to hlavně po vyčištění klece - nevíš, jestli morčata značkují ty nové hobliny? Druhý den to už pak není tak hrozné, ale zezačátku je to opravdu nepříjemné. Zkoušela jsem dát do rohů podestýlku pro kočky, ale moc to zatím nepomohlo, tak zkusím ještě koupit nějakou jinou. Smrdí to u tebe pořád, nebo to přestalo? Nebo nepřišlas na způsob, jak ten zápach zlikvidovat? Já kydám jednou za tři dny, a přesto je to v okolí klece někdy cítit. Podotýkám, že klec je 93 x 57 pro dvě morčata, a sameček je kastrovaný.
17.2.2008 18:58Iri
Eva stalo se mi to na podzim, u měsíční samičky, naštěstí jsem to zjistila pravděpodobně hned po, takže jsem jí to ochladila studenou vodou, dala ji na vlhký hadr a letěla na veterinu. Tam jsem ji vytáhla z přepravky, konečník byl zalezlý a od té doby je v pořádku. U její sestry to bohužel mělo fatální konec, protože při vyhřeznutí byla chovatelka v práci a po návratu již bylo střívko nekrotické a tedy jediné řešení bylo uspání.
Pokud je zásah okamžitý, zasune veterinář zpět a zajistí stehem, v 80 % nedojde k recidivě.
Držím pěsti.
- - - - -
Také jsem se ptala na příčinu, může jít o náhlou změnu stravovacího režimu, genetickou vadu s povolením vaziva, celkovou slabost jedince. Tak mi bylo odpovězeno, ptala jsem se dvou veterinářů.
18.2.2008 14:29Veronika5
Jita3: Někdo říká počkat, až se přestane bát, někdo zase několikrát denně odchytit, pochovat, třeba mu dát na klíně nějakou dobrůtku, až se postupně předstane tolik bát. Já bych se přikláněla k tomu druhému, protože už kvůli čištění klece člověk nemůže počkat až se morče samo "otrká". Dělala jsem to tak se svými morčaty, a musím říct, že stále ještě nemají rádi odchytávání samotné, a většinou hrozně utíkají, ale u mně na klíně si pak klidně žerou okurku, rozvalují se a pokvikávají.
19.2.2008 23:31Michala
Lanna: a kde je mají? špatně asi nic neděláš, některé morče na to trpí, jiné ne... někdy stačí třeba jen propíchnout... ale nějaký chirurgický zákrok není nutný, tuková bulka není nic extra obtěžujícího nebo zdraví ohrožujícího. Jedna moje samička ji také má. A rozhodně není třeba tučně živená nebo bůhví co.. a v minulosti jsem to měla i na jiné samičce.. ta měla hodně mastnou kůži a srst, měla prostě k těmhle věcem sklon.. u tebe to bude taky tak, ovlivnit to asi nejde...
- - - - -
Tamarkaa: to kníkání může znamenat cokoliv.. každé morče se docela dost drbe, i když v kožichu nic nemá.. a když už teda nějakého parazita má, tak zas podle mne zůstane u toho drbání a nekníká, žádný parazit přece nebolí, je to jen nepříjemné... kdyby měla kožní problémy tak velké, že už by to stálo za žalostné kníkání, tak by sis jich asi také všimla. Nekníká třeba, když čůrá? Mohly by to být močové kameny.
20.2.2008 09:49Popilio
Ahoj, už máme přes 2 týdny doma morče, je to sirotek, od začátku jí jen jablka a naředěnej jogurt, původně netučnej, teď jsme přešli na 3%tní holandii. Do teď přibíral celkem normálně, za 14 dní nabral 40g, už má 195g, jenže od pátku už ani gram. Dávám mu jak vitamíny, tak spoustu jiné potratvy, nechce nic, sem tam ukousne rohlík, ale to je tak 1 kousnutí za 2 dny. Jablíčka jí pěkně, jogurt do teď taky, až poslední 2 dny, vypije míň. Holandii už má 5 dnů, před tím ji baštil. v pořádku. Už fakt nevím co s ním, říkala jsem si, že už máme vyhráno, ale když už nepřibírá a jí jen jablka, tak fakt nevím jak na něj...
Nenapadá vás něco? Má tak spoustu jídla, ale ke všemu čuchne a zdrhne. Nechce ani čerstvý šťávy, jak zeleninový, tak ovocný, ani jablečnou...
20.2.2008 10:03Kazbunda
Popilio: Mě napadá už jen mu pořídit kamaráda, aby se zabavil a třeba dostane chuť k jídlu, když uvidí druhého morčíka baštit. Nebo ho zkusit na pár dní přidat někam k jiným mláďatům či snášenlivým dospělákům, pokud by byla někde ta možnost. Od malička byl sám, tak se všemu také sám musí naučit. Normálně, když jsou miminka s maminkou, pokukují, co dělá a baští, pak ji napodobují a také zkoušejí to samé, ale on neměl nikoho, kdo by mu to ukázal, ikyž se o něj jistě vzorně staráte. Mám podobné zkušenosti s nechutenstvím i u dospělých morčíků, když byli odděleni od ostatních, bylo jim smutno a moc nejedli, ale jakmile jsem je vrátila do skupiny, rozjedli se a celkově byli mnohem veselejší.
Možná ti někdo poradí něco odbornějšího, jak na malého, já se jen řídím pocitem, že morčátka jsou společenští tvorové a samotným je jim smutno. Navíc ten tvůj drobeček musel už od začátku bojovat o život, tak to měl celé těžší. Každopádně si myslím, že váha 195g je pěkná. Tak držím palečky, aby to malý zvládl a sám se rozpapal.
20.2.2008 20:24Lee008
Maruš: AHojky, záleží na tom, kolik morčátek máš. Sestra má alergii také, ale doma jednoho chlupáče má. Jenom na noc je mimo místnost. Pokud na ni začne alergie lézt, vezme si prášek. Jenže také záleží na síle té alergie, u každého to může být jinak. Pravda je, že existují i chovatelé s alergií, takže si nemyslím, že dát morčátka pryč může být jediná možnost. Je to individuální. Pokud to ale přítele moc dráždí, i když jsou morčouni mimo pokoj nebo, kde se nejčastěji vyskytujete, asi by to bylo lepší.
22.2.2008 18:44Mayrin
Braňo: nesouhlasim, ze je to problem. Vzdy to zalezi na povaze tech dvou jedincu a dostatecnem zivotnim prostoru. Sama mam doma ted tri dvojice kluku a jednu trojici. A to uz ta prvni dvojka spolu bydli pres dva roky :-) a dokonce oba samecci kryli samicky. Obcas se vsichni prozenou, to ano, ale nikdy to nebylo do krve, to by byl pak problem. Jen kolem sebe chodi, delaji na sebe ramena a stejne usnou vedle sebe. Zalezi na povahach. Uricte bych to zkusila - starsi bude rad, ze ma kamarada, i kdyz ho asi bude chvili otravovat, protoez si bude myslet, ze je to samicka. Mladsi bude rad taky, ze ma partaka. Jen hlidat, aby se opravdu "nerezali" do krve.
24.2.2008 18:09Nicolette
dratcha: víš o tom, že morče nemusí pít vůbec, vystačí si s tekutinami, které jsou v ovoci a zelenině. Tak mu napáječku naplň třeba jen do půlky na celý den, protože asi nemá jinou zábavu a nudí se, tak jenom pije, pak hodně čůrá.
- - - - -
Lula: naši morčáci to mají také tak rozděleno, jsem přes dopoledne ve škole, takže přes noc kolikrát slyším jak se cpou nebo pobýhají. Pak to vždy dospí přes dopoledne, když jsem pryč. Vidím to u nich přes víkendy, že přes dopoledne je v pokoji ticho, spí a lenoší.
24.2.2008 21:35LETICE
Ještě Eviko děkuju s tipem na doktora. Pokud si pořídíme nového kamaráda, tak zkusím MVDr. Lapáčka. Vím, kde má ordinaci a o MVDr. Fialovi jsem taky slyšela.
Flegg, možná by to tím mohlo být. Ale opravdu jsem krmila jen kupovaným krmením speciálně určeným pro morčata, mělo přísun sena + vitamíny - tj. čerstvé ovoce a zelenina a v napáječce čerstvou vodu. A byla bych ti moc vděčná, kdybys mi třeba i na maila napsala, jak krmíš. Letice@centrum. cz Děkuju
A ještě jsem si vzpomněla, že nechtěl určenou sůl pro morčata. Nemohlo mu teda něco chybět?
- - - - -
Omlouvám se, že vás tím tady otravuju, ale bohužel nevím o nikom, kdo morčata dýl chová a tyto stránky jsem dneska našla náhodou.
- - - - -
Flegg, je pravda, že jsme Filipa koupili ve zverimexu, ale měl rodokmen a dostali jsme k němu i papíry.
25.2.2008 12:06uj uj
LETICE:
:-) chumlací morče, no to je krásné slovíčko :-)
Za sebe můžu říct, že mám pocit, že morčátka přímo od chovatele jsou na lidi více zvyklá. Sestra má morče ze zverimexu a trvalo přes rok, než se jakž takž "zklidnilo" a nejančí, když ho chce jen pohladit. Chovatel se morčátku ve většině případů víc věnuje (za předpokladu, že morčat nemá doma padesát, to by se pak asi individuální péče nekonala, i když - kdo ví :-) ). Já mám svoje holky obě od chovatelů a musím říct, že Fiduška je na ruku krásně zvyklá a klidně se nechá ve výběhu hladit a docela u toho "drží" :-) Miška se moc hladit nechce, ale zase se lépe chytá - neprotestuje tolik jako Fidorka (a pak aspoň na ruce tolik nekouše :-) ). No a pokud koupíš morčisko přímo od chovatele, měla bys mít i větší jistotu, že morčí nebude mít všenky nebo nějakou jinou nemoc (můžeš narazit i na nezodpovědného chovatele, to se občas taky stává).
Tak šťastnou ruku při výběru a pak nám přijď nové "chumlací" morčisko představit ;-)
- - - - -
LETICE:
jo, a určitě budou chovatelé své svěřence znát lépe než pracovníci zverimexů ;-)
25.2.2008 13:25Zůza
anyik: podle toho co popisuješ, to vypadá dost zle. Je potřeba morčici co nejdřív "rozkrmit" injekční stříkačkou - třeba ovocnou přesnídávkou, rozmixovanou zeleninou, actimelem, heřmánkovým čajem. Zkus pamlsky, které jí nejvíc chutnají - okurka, salát apod. MUSÍ jíst, jinak jí selže trávení a umře, bohužel ve velikých bolestech. Předně by stálo za to u veterináře zjistit, jestli při zákroku "stoličky" nedošlo k poškození "tlamičkové" dutiny, otoku, který by bránil polykání... "Rýma" může být jiného původu než nastuzení - může to být infekce, která oslabené morče snadněji zdolala...
27.2.2008 12:11Veronika5
Anája: Já vůbec nechápu, proč se rozčiluješ: přece jsem nepsala, že píšu na základě vlastních dlouholetých zkušeností (to bych si opravdu netroufla), ale jenom tlumočím radu své veterinářky - samotnou mě to zajímá, spíš jsem čekala, že se k tomu ještě někdo třeba vyjádří. Navíc vzkaz nebyl adresován chovatelce, která o radu žádala, ale zkušené majitelce chovné stanice, která jí odpovídala, zajímalo mě, co ta si o tom myslí -- prosím tě příště nejdřív pořádně čti a pak nadávej.
- - - - -
LenkaS: Děkuju, tohle je přesně ta rada, co jsem potřebovala :)
27.2.2008 15:32uj uj
pružka:
Já tedy svoje holky zvedám tak, že jim prdelku podpírám. Jednou rukou podeberu pod bříškem a podepřu přední nožky, druhou pak podsunu pod zadek a podepřu zadní nožky. Už jsou docela zvyklé, když je třeba beru ze stolu nebo z přepravky, samy už mi předními nožkami naskakují na ruku :-) ale jednu nevýhodu to má - mají moje prsty v dosahu zubů, a ta svině bílá Fidorka toho často zneužívá a kouše :-) Ale ona mě kouše, i když si ji položím na klín, jakmile se dostane k volné kůži, tak hryže. Je to prostě mrcha vztekloučká :-)
No a moje ségra má morče, to bere jen jednou rukou pod předními packami a pak ho nosí připláclé na hrudi. To její je na to zvyklé a když ho chci vzít já, jako beru moje holky, tak se mu to nelíbí a brání se... možná jde taky o zvyk ;-)
27.2.2008 16:28haslerka
ja mam nejlepší zkušenosti s Bio-lapis, veterinářka mi rekla, že ačkoliv se casto pouziva tak pouzivani jogurtu a actimelu nema prilis smysl, pry jsou tam jine probio bakterie a morce je nedokaze vyuzit(stejne jako Hylak). Proto mi doporucila bud probican, nebo jeste lepe neco primo pro hlodavce, což je onen bio lapis nebo fibreplex. S hylakem a jogurtem jsem se snazila zachranit dve morcata, nepomohlo. Bio lapis pomohl, proto na nej nedam dopustit. Jinak to, že podavani probiotik soucasne s atb je celkem logické a slysela jsem to take od nekolika veterinaru, proto se doporucuje davat probiotika vzdy mimo dobu podavani atb, v mezidobí..
- - - - -
jinak Fibreplex i Biolapis se da sehnat u veta, nebo například v Adakamu
28.2.2008 10:00Jarkatygrice
Mám takový menší dotaz,myslíte že bych ke smutnému a trochu znuděnému samečkovy,který je rok a půl starý,mohla bych k němu dát mladšího samečka???Myslíte že by se i přesto kousaly,nebo praly,když ten dominantní,je až moc dlouho sám a chce nějakou společnost?Nemám totiž už moc času se o něj starat a on mi strucu pomalu ani nežere a samici mu koupit nechci,protože nemohu sehnad další corronetu a nechci ho spářit s obyčejnou hladkosrstou.Děkuji předem za radu
- - - - -
Perts:no takže jestli má v sobě samice mrtvé mládě,tak bys s ní měla jít k veterináři,nevím jestli nepohyblivé(mrtvé)morče se dostane ven.........S tou co máš ze zverimexu,no může být nafouklá i z některé stravy co dostala zkus jí dávat méně zrní a velkou porci zeleniny a ovoce a jestli bude i tak přibírat,tak asi budeš mít nový nárustek do rodiny:-).......S tím divakým morčátkem,udělej mu truchu větší výběch a nech ho tak asi týden proběhnout aspoň 3hod denně,ale pokud možno,tak mu tam udělej hodně překážek a nech ho tam samotnýho,uvidí že něco není v pořádku a budese pomalu uklidňovat,to znám se sví zkušenosti:-)......Ale bohužel ti neporadím s tím posledním morčátkem,je mi to moc líto že umřelo,upřímnou soustrast:-(
28.2.2008 15:15Nicolette
Petrs: k tomu morčátku co máš doma dýl a je těhotné - je dost pravděbodobné, že otěhoněla. U ní kolikrát ani nemusíš pořádně rozeznat, jestli bude mít mimínko zdravé, ale můžeš cítit pohyby mimínka v bříšku. Obejmeš rukama její bříško, trošku silněji a necháš je chvíli tam, měla by si cítit pohyby, většinou to je ale už v pokročilejším stádiu těhotenství, zároveň by si měla i mimínko namačkat v jejím bříšku. Je možné, že má jen jedno, proto není bříško moc veliké.
k morčátku co máš 4 dny - ještě pořádně není zvyklé na nové prostředí. Občas to k tomu patří, že nepapá, dej mu čas a hlavně klid než si zvykne.
29.2.2008 18:50kubík
Ahoj příznivci morčecích skřítků, ráda bych se zeptala kem se obrátit o rady. Přinesli jsme si domů před týdnem Kubíska (morče)přibližně dvouměsíční. Není to první morče v naší rodině, ale trošku mě zaskočilo jeho chování. Je trošku zakřiklej, né tak živej jako většina předešlých a hlavně jeho apetit je strašně malinkej. Morčata jsou většinou divá do jídla, ale tenhle toho moc nezbaští. Zkoušela jsem mu nabídnou jablíčko, mrkev, okurku, papriku, pomeranč, salát kadeřavý, chleba. Papriku, okurku úplně ignoruje a do zbývajícího párkrát zahlodá a konec. Seno mu chutná a v krmné směsi se taky pošťourá déle. Je mi to záhadou, protože předešlá morčátka by zblajzla neraději všechno.
---
jinak vzkaz pro konzole: získala jsem morče, které bylo něco málo přes týden staré a zvládlo to obstojně. Sice prvních pár nocí a dní jsme s ním museli být hodně v kontaktu, smutnil, ale za krátkou dobu se okoukal a stal se z něj neskutečnej odvaha, který se vůbec nebál ani lidí ani našeho mnohem většího hafana ani hlučnějších zvuků(třeba vysavače) ani prudkých pohybů, doknoce přišel na zavolání a sám se pochovat (mohla bych pokračovat dál). Zkrátka se otrkal a hodně si zvykl na lidi. Otázkou je, komu ho chceš dát. Dokáže se mu dotyčný dostatečně věnovat, alespoň na začátku to chce intenzivní kontakt? Jinak na tvůj druhý dotaz odpovědět nedokážu, vždycky jsme doma měli jen jedno morče nikdy víc najednou, takže jestli se snesou dva samečci nevím. ahoj