1.1.2010 08:28Veverčák
Psala jsem tu už včera, ale nikdo mi neodpověděl. Potřebuju odpovdět rychle, abych věděla jestli mám vůbec jít k veterináři.
Občas dávám svým morčíkům do klece místo pelíšku hadr a když jsem ho vyndala, tak jsem zjistila, že je na něm trochu krve. Rozhodla jsem se teda prohlídnout morčata a hned první, kterou jsem vzala (Kuličku), jsem našla pod srstí na boku krvavou tečku s průměrem skoro centimetr. Nejdřív jsem si říkala, že se asi o něco škrábla nebo jí jedna z mích holek kousla, ale pak jsem zjistila, že na dalším místě za ušima se jí vytvořily asi dva další stroupky. Nevíte co by to mohl být?
P.S. - Říkala jsem si, že by to mohla být plíseň nebo svrab, ale ona nemá žádná holá místa, má to vyloženě pod srstí (musíte odhrnout srst abyste na to viděli). Kromě toho krvavýho jsem jí našla, jak už jsem psala, stroupky ještě dva, ale ty už si rozškrábala, takže jí teče krev. Ty dva za těma ušima, ale vypadají jak kousance, tak nevím, no. Děkuju za každou odpovědět. Moc se o ni bojím.
2.1.2010 13:44animal
Ahojte, vím že mám takový vtipný dotaz, protože většinou se řeší obézní morčata. Jak jste správně pochopili, tak moje morče je až moc hubené. Mám samičku (skoro roční), která je teď měsíc po porodu a je fakt hubená, když normálně stojí, tak jí bříško spatne a de jí dost dobře vidět páteř. Rvu do ní všechno možný...zeleninu, ovoce, směsku, vitamíny, ale ona ne a ne přibrat. žere normálně a chová se taky jako vždy předtím. Po porodu vážila 840g, pak zhubla na 770g a teď má zase 800g. Je to fakt hrozně divný, ale ona nevypadá nemocně, kdyby vypadala nemocně, tak už dávno stepuju na veterině... Prosím poraďte
3.1.2010 11:01morčičák
Moje kamarádka nechala i přes mou radu at' to radši nedělá,nakrýt svou čtyřletou samičku (do jednoho roku měla 2-3 vrhy,přesně nevím).Říkala,že na ní nebylo moc poznat,že by byla březí a nějak moc zásadně nepřibírala,takže si myslela,že březí není,už kvůli tomu,že když u sebe nemohla mít samečka (po těch 2,3 vrzích musel pryč,protože na něj neměli místo),tak ho její děda dal k samičce ve zverimexu,že htěli mít mladé (ona o tom nevěděla) a tam s ní byl 3 týdny a nic.Nakonec ta její samička porodila 1 mádě a mrtvé.Tak radši jeli k veterináři,protože prý byla špatná a 2 dny nejedla a byla slabá.Tam jí řekli,t' radši jedou na rentgen,že tam ještě něco cítí.Tak jeli bůhvíkam na rentge,tam řekli,že tam už nic neni a nechali si jí tam....A potom prý zavolali,že umřela...Mohla umít na to jak byla vysílená a nebo i na zanedbání těch vetů???
3.1.2010 15:27haslerka
Viktojka: pokud ti takhle umírala malá morčátka, tak je třeba, aby jsi důkladně vyčistila a vydesinfikovala ubikaci. Počkej tak minimálně měsíc od umrtí posledního, než si pořídíš nové - pro jistotu. Poté si zkus pořídit další. Ale nekupuj ho tam, kde jsi koupila ta předešlá, ideální by bylo koupit ho od chovatele.
Jinak co se stravy týče, základ je seno, to musí mít stále k dispozici. K němu každý den zelenina, případně ovoce. Zrní (ideálně ale kvalitní granule) může malé morčátko mít každý den lžíci, staršímu stačí několikrát do týdne. Chleba dávej spíše jako pamlsek, jednou, dvakrát týdně, ale morče se obejde i uplně bez něj.
4.1.2010 06:43Ehrena
Katt - není pravda, že se dva samci ve společné kleci nesnesou, my tak chováme několik dvojic samců už roky a pokud se snesli hned na začátku po seznámení, nikdy se nám nestalo, že bychom je museli dodatečně oddělovat a že by mezi nimi byly nějaké větší spory. Taky se někdy stane, že na sebe zaprskají, ale vždy je to za chviličku přejde. Jediný vážnější spor nastal poté, co byli dva samci u samic, a u těch dvou nevím, jestli se nám je ještě povede dát dohromady, byla to naše chyba, bohužel. Taky bych řekla, jestli to nebylo u těch vašich do krve, zkoušej to znovu je dát k sobě pod dohledem, a uvidíš, jak to bude probíhat dál.
4.1.2010 13:39Ehrena
Tak to tedy nevím, asi jsme měli vždy štěstí, ale měli jsme celkem 4 dvojice samečků, kteří spolu žili od malička, tedy asi od 2 měs., co jsme si je přinesli, celý život, tj. minim. 4 roky, a nikdy to nebyli sourozenci, a přitom se nám nikdy nestalo, že bychom je museli oddělit. Pokud měli nějaké neshody mezi sebou, vždy si to během chvilky vyřešili a byl klid. Nikdy jejich spory nebyly tak vážné, aby došlo k rvačce. Kdybych je ale dala třeba 4 do jednoho výběhu, jako píše Vikča, jsem přesvědčená, že by k ní došlo, protože když jedna dvojice jen cítila druhou, už začali prskat a honit se, jako by se nepoznávali. Když pak jeden z dvojice odešel dříve než ten druhý, byl ten pozůstalý hodně smutný, vždycky jsem to vyřešila pořízením malého samečka k němu, problémy mezi nimi nebyly, ale nikdy to už nebyla plnohodnotná náhrada za toho původního, bylo vidět, že si na sebe za ten život opravdu hodně zvykli. Jen jednou jsme chtěli mít trojici, a to se neosvědčilo, tam tehdy mezi nimi neshody vznikali a museli jsme hned na začátku jednoho oddělit a k němu jsme pořídili ještě jednoho malého, aby nezůstal sám, a vše bylo v pořádku. Prostě ve dvojicích to bylo O.K., v trojici jim to nějak nešlo.
- - - - -
Oprava - vznikaly
- - - - -
Katt, Soňa1, Walinecka, Kajinapb, Dagmara:
4.1.2010 13:50Ehrena
Kamarádky: Ti naši taky, jak vezmu jednoho z akvárka, už ho ten druhý svolává a nepřestane, dokud ho tam nevrátím. Naopak mám problémy s holkami, máme už půl roku dvě naše bývalá mimina, jsou to sestry a pořád se hádají a největší binec dělají ony, ne že by se doslova praly, ale pořád jedna z nich, ta hodnější a bázlivější, ječí, a ta druhá dělá šéfovou a pořád ji tam prohání, nevím, jak to vyřešit, rozdělit je nechci, víc ubikací bych tu mít nechtěla a aby byla každá sama, to bych taky nechtěla.
4.1.2010 14:28miss quinea pig
Je dobře že se tu probírá zrovna tohle téma, chtěla jsem o tom napsat příspěvek tak je to aspoň k tématu. Mám dva morčecí kluky - Isidora a Boba. Když sem si přivezla Boba, tak Isidorek šel do malý klece a Bobo do provizorní bedýnky, která na jeho tehdejší velikost byla tak akorát. Potom jsme v Ikea koupili Samla boxy, ale ne ty vysoké, ale ty nízké. Přišli mi lepší z důvodu, že přes ně bude moct morčátko koukat a bude vědět, co se okolo děje. S tím, že bude vyskakovat jsem počítala. Mám morčátka na mezipatru na půdě. V zimě tam teplota neklesne pod 10°C. Na mezipatro jsem dala koberec aby je nezábly nožky. Bobo i Isidor dostali každý svůj vlastní velký box. Isidora box jsem měla na velké kleci ve které bydlí samičky, někde jsem totiž četla, že morčata neseskakují z velké výšky ( box je ve výšce cca 60 cm) Boba box jsem dala na zem, aby si mohl kdykoli vyskočit a proběhnout se. Všude se píše, že samci se mezi sebou nesnášeji, že spolu bojují atd. Samozřejmě jsou i vyjímky, např. u samců kteří spolu byli odmalička a nebyli u samice. Musím ale toto tvrzení vyvrátit. Jednoho rána když sem šla smečku nakrmit, vyděsila jsem se protože Isidor nebyl ve svém boxu na kleci. Hledala jsem po mezipatru a už jsem byla zoufalá, když sem si všimla, že Bobo není pod svojí stříškou ale pod jeho stříškou spí Isidor. Kluci se sami od sebe sestěhovali k sobě, nemohla jsem tomu zabránit. Když jsem chtěla Isidora dát na jeho místo, ihned zase seskočil a běžel do boxu k Bobovi. Stali se z nich nerozluční kamarádi. Pijí z jedné napáječky, jí z jedné misky, spí spolu v jednom rohu. Když je převážím, tak jedině spolu. Bez sebe nedají ani ránu. Když jsem si uvědomila, že Isidora už nejspíš do jeho boxu nenastěhuju, uvolnila jsem box a dala do něj Jasmínu, která po smrti své spolubydlící Apolenky byla přestěhována taktéž k ostatním na půdu. Dostala box po Isidorovi, na kleci. Druhý den ráno jsem přišla, a Jasmína nikde. Ani mě už nepřekvapilo, když jsem jí našla spát u kluků mezi sebou. Chodí je takhle navštěvovat celkem často, když jsem ve škole tak s nimi lítá celý dopoledne. Isidor se s Bobem ani jednou nepopral, ani kuli Jasmíně ani kvůli jiné samičce, vždycky když koukají na holky v kleci tak jedině vedle sebe. Kluci se ani nesnaží Jasmínu nakrýt, přemýšlela jsem o tom, že když Jasmínka jako mladší ani po 2 měsících u samce nezabřezla a ani později s jiným samcem, je nejspíše neplodná. Už déle přemýšlím o sterilizaci, mohla by potom užívat života s klukama aniž bych měla strach, že přece jenom v jejím věku zabřezne. Kluci jí berou na výlety k sobě do boxu, za pytel sena a provádějí všelijaké lumpárny. Už ti tři ani nespí v boxu, ale za pytlem sena který je postavený u zdi. Všichni tři na sobě jako pyramida, ale spokojení a šťastní.
4.1.2010 17:23de Grande
Markel: Přesně jak píše Ania, Imaverol hodně vysušuje, je třeba tu kůži i mastit, aby nebyla suchá a nevznikaly prasklinky, do kterých se dostává infekce. Mimo oleje můžeš zkusit nějaké antimykotikum v masti a je dobré léčbu doplnit i perorálním antimykotikem.
Jinak s tím, že se Tě bojí, to je neprosto běžné, plíseň není nic příjmeného, aplikace Imaverolu na postižené většinou štípe, navíc pokud je ložisko na hlavě, často se trocha dostane i do očí či do nosu, což taky nejí nic příjemného. Mám bohužel zkušenost, že morčáci, kteří v mládí prodělají nějakou vleklejší plíseň, tak již k člověku nebývají tak důvěřiví a přátelští....zkusí bohužel s lidskou rulou v začátku jen samou nepříjemnost.
4.1.2010 22:38Jitule morčecí dáma
hoj, chtěla jsem se zeptat, chtěli bysme za měsíc nakrýt samičku. Teď má 613 g a je jí pět měsíců, ale počítá se s tím, že ještě trochu přibere, než jí bude šest měsíců, tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to rozumné a co nych měla bezpodmínečně vědět.
- - - - -
Mám nové album, na speciální kalendář pro mě a mojí rodinu, fotky budu postupně přidávat :o), tak jukněte
6.1.2010 22:19Pozitron
Četl jsem článek "Králíci jinak"...samozřejmě každé zvíře má právo na život, ale není vůbec pravda, že by se v přírodě králík, nebo třeba veverka, nerodili proto, aby byli potravou, to je docela mimo. Každé zvíře se rodí ze dvou základních důvodů, aby zachovala svůj druh a aby byl zachován druh jiných zvířat-predátorů, kteří také mají právo na život, právo na krmení svých mláďat, na zachování svého druhu.
U člověka je problém, že je částečně vymaněný ze zákonů přírody (ale jen částečně, ač si to mnozí nepřipouští, jsme stále součástí přírody a jsme na ní velmi závislí), z pohledu přírody jsme se extrémně přemnožili a ona sama nás uživit nestačí. A člověk je od přirozenosti všežravec, maso prostě potřebuje ke správnému fungování (ne každý může být vegetarián nebo dokonce vegan a ani to není pro tělo ideální, i když to "nějak" fungovat může). Proto existují (bohužel) velkochovy zvířat, drůbeže i králíků. Souhlasím, že by ta zvířata mnohdy mohla mít lepší život, mohla by být chována s jistou úctou, podobně jako se lovci z mnohých asi indiánských kmenů a vůbec přírodních kmenů, po ulovení kusu zvěře omluví a poděkují tomu zvířeti a Bohům lesa atd. Nějaká taková úcta nám chybí, s tím souhlasím. Ale rozhodně nesouhlasím s odmítnutím konzumace masa, s odmítnutím porážek zvířat za účelem jídla atd. To bychom za chvíli mohli podobně mluvit o rostlinách a přestat jíst úplně, vždyť i rostlina je živá bytost, má právo na život a dokonce se spekuluje, jestli má nebo nemá rostlina duši...možná přehnané (ale kdo ví), ale každopádně i podle vědeckých studií dokáže i rostlinná říše překvapit svým chováním...
7.1.2010 13:01Evelyna
Díky za odpovědi.
haslerka - já zkoušela i jiné směsi, ale morčouni mi to prostě nežrali. Někde jsem si přečetla, jak je skělý Cavia Complete (nebo tak nějak:), s extraktem z Yuccy a se vším možným, docela drahý, a ani se ho nedotkli... Oni vůbec jsou jako děti - tyčinka bez konzervantů jim nešmakuje, naopak ta nadopovaná éčkama zmizla během dne :) Taky jsem na Biostan slyšela pět chválu, i když je pravda, že za tu cenu mě mohlo napadnout, že budou i kvalitnější směsky.
- - - - -
Lardos - samo že mají dvakrát denně ovoce, zeleninu i seno :)
- - - - -
Lardos - vit.C dávám v prášku, ale né do vody, jelikož jeden morčoun pije a druhý. Obalím v tom okurek - po tom jediném nezůstávají žádný zbytky :)
- - - - -
*...a druhý nepije
7.1.2010 14:03Michala
Evelyna, a vůbec ke granulím (toto téma se tu pravidelně objevuje): v poměru cena/kvalita vychází biostan nejlépe.... neplatí, že čím dražší, tím lepší.. a i kdyby.. granule typu Cavia Compete sice mohou být o chlup lepší, ale nejsou o chlup dražší, ale o celý pytel chlupů dražší.. podle mě takové investice nemají význam.... a třeba Cavia Complete je vychvalován především kvůli obsahu vlákniny, což je podle mě postavené na hlavu.. když chci vlákninu, tak dám seno a nazdar. Platit za granule horentní sumy, když je to vlastně slisované seno, je blbost. U morčat není zvykem krmit je pouze ,,kompletními krmivy" a nic k tomu, tak potom nechápu, proč se tu procenta toho a onoho v granulích pořád řeší. Já dávám biostan, delikan i směsky, a dávám je právě proto, že jsou tučné- a je v nich tedy něco, co není v senu a zelenině. Záleží přece především na dávce.... dvě lžičky směsky nebo tučného delikanu přece prospějí více, než dvě kila úžasných granulí za nehorázné peníze.. v sezóně trávu, jinak zeleninu, seno... občas nasypat trochu něčeho (celkem jedno čeho) a je vystaráno... než ty vědecké debaty tady.....
7.1.2010 14:54anhelli
Petrs:
Dobromysl je oregano a morce ho muze.
Muminek:
Pokud si najdes dobreho veterinare, ktery ma zkusenosti a pouzije inhalacni narkozu, tak riziko minimalizujes. Samozrejme je to operace, i kdyz relativne jednoduchy zakrok, takze stat se muze cokoliv, ale osobne si myslim, ze by to melo byt v pohode. Naseho Aruska to ceka na jare.
- - - - -
Martafon12:
Vetvicky z jedle mohou, ale moc to neprehanejte - ne, ze jim nacpete do klece pul stromecku.
- - - - -
Petuli:
Pokud chces kamaradku pro morcandu, tak poridte druhou samicku. S kamaradkou vlastniho druhu bude morcanda nejspokojenejsi, pokud si budou rozumet. Bydleni s kralikem je, jako kdyby tebe strcili do klece se simpanzem. Krome toho to neni tak jednoduche, kralik (i samicka kralika) ji muze zacit v puberte sexualne obtezovat nebo terorizovat v ramci vyhnani z vlastniho teritoria (=klec, ci jakykoliv spolecny prostor). Kralik je taky neco uplne jineho nez morce - povahou a inteligenci je podobny spise kocce. Doporucuju navstivit vedlejsi diskuzi o kralicich, pokud si chcete kralicka poridit.
7.1.2010 15:24Evína
Petuli: Pokud máte možnost půjčit si morčecího samečka a stihnete to tak, aby vaše samička porodila včas (do 1 roka věku), tak to udělejte. S dcerou se bude určitě dobře snášet, ve dvou budou spokojenější, veselejší a i pro vás bude zábavnější je pozorovat. Nebo můžete koupit malou samičku. Dá se předpokládat, že se skamarádí, ale pokud vaše samička žila půl roku sama, možná už si zvykla na svůj klid a na to, že má všechno jen pro sebe a jejich vztah nebude takový, jak byste si představovali. Může se stát, že mladší morčinka bude starší vyhledávat, bude na ní závislá, ale starší ji bude odmítat a bude na ni "ošklivá".
7.1.2010 18:31katt
Já vím, že tu s tím pořád otravuju, ale několik dní zpátky, jsem tu psala o problému, že se moji morčecí samečci přestali snášet. Mám je už pár dní odděleně, ale příjde mi že Čert Ježurkovi schází, často kvíká, přitom když je dám k sobě je to právě Ježur, kdo začne první skřípat zubama...nevím si rady, teď když je každý zvlášť jsem si všimla, že Ježur skoro nejí, vážila jsem ho a zhubl o 15 dkg, nevím jak dlouho to trvá, protože nikdy žádné jídlo nezůstalo a tak nevím jeslti ho třeba všecko nejedl Čert..nevím jestli není příčina právě jejich rozkmotření a bojím se aby to nebylo něco vážného...Ještě bych se chtěla zeptat v kolika morčata dospívají...děkuji
7.1.2010 21:21Veverčák
Nesu dobré zprávy o naší Kuličce! Nedávno jsem tu psala, že jsem jí pod srstí našla čtyři stroupky, dva byly rozškrábané. Napsali jste mi, že by to mohl být svrab nebo plíseň a nebo taky kousance, protože v poslední době se s Májou nějak pošťuchovali, tak je možný, že se poprali. No, tak jsem tam zašli a vet nám řekl, že to není ani plíseň a ani svrab. Tak jsme odešli domů a mazali jsme jí stroupky měsíčkovou mastičkou. A stroupky už má pryč, kromě toho jednoho velkého, ale ten časem taky určitě zmizí. Nijak zvlášť se nedrbala, ani neměla holá místa, stroupky zmizeli, tak je jasné, že to plíseň ani svarb není. Jsem ráda, že je všechno v pořádku. Ale vypadá to, že jí skutečně Mája pokousala. Ale teď už zase Kulička bydlí s holkama v kleci a vypadá to, že je to mezi ní a Májou v pohodě. Nepošťuchují se a hezky si vedle sebe odpočívají.
- - - - -
* pardon, k veterináři jsme zašli
8.1.2010 10:24haslerka
Cer: ano? Tak nám pověz, co se v Cavia Complete, Cavia Pro používá za konzervanty? A rovnou to doprovoď nějakým relevantním odkazem - protože ať jsem hledala jak jsem hledala, ve složení ani nikde na internetu podobná svinstva, jako v biostanu, v CC a CP neuvádí. Nicméně ráda se nechám poučit, určitě máš lepší zdroje než já. Ale pokud nemáš zdroje, tak to snad ani neřeš, jelikož jedna pani povidala informace jsou k ničemu. Každopádně v granulích pro psy také jsou tuky, také jsou tam vitaminy a přesto je lze konzervovat tokoferolem, tak proč se v Biostanu používají látky, od kterých se u většiny kvalitních krmiv upouští? Krom toho vitaminu C je v Biostanu 50mg/kg (dle informací přímo od vyrobce), takže se skoro nemá co ztrácet.
Každopádně nechápu tu zbytečnou zuřivost - jen jsem v předchozím příspěvku shrnula to, co je na obalu biostanu a poskytla webové stránky, kde se o daných látkách mluví - závěr si může udělat každý sám. Já osobně se těmto látkám vyhýbám u psa a koček, tak nevím, proč bych je měla s klidným svědomím dát morčatům. Toť vše.
8.1.2010 10:59Lardos
haslerka : ted jsem studovala složení směsi co dávám já žádné konzervanty jsem tam nenašla můžeš mě to zkouknou jestli je to o.k. mě de o to že mám alergické morčátko tak at jí to nezhoršuju Složení: zrna, vojtěška, sója, hrách, lusk rohovníku, minerály, řepa, Mannan oligosaccharide (MOS) 96 mg / kg, Fructo oligosaccharide (FOS) 69 mg / kg, výtažek z Echinacea 5 mg / kg. Obsahuje přídavek FOS pro podporu růstu užitečných bakterií v zažívacím traktu, MOS pro zabránění růstu choroboplodných bakterií – pro zdravý zažívací trakt.
Jakostní znaky: proteiny 186 g / kg, vlhkost 10,7%, vláknina 140 g / kg, popeloviny 56 g / kg, tuky 30 g / kg, vápník 7,8 g / kg, fosfor 3,7 g / kg, sodík 0,6 g / kg, vitamín A 36000 m.j./ kg, vitamín D3 1050 m.j./ kg, vitamín C 810 mg / kg, vitamín E (alfatokoferol) 100 mg / kg, výtažek z echinacei 5 mg / kg.
8.1.2010 11:06haslerka
katka arw: to je asi na každém, ale já se držím toho, že obiloviny zkrátka nejsou to, co by morče nějak extra potřebovalo, takže i granule si dle toho vybírám. Nyní dávám hlavně Cavia Pro, které obiloviny téměř neobsahuje. A dokud mě někdo nepřesvědčí o opaku, tak si myslím, že jsou konzervované právě vit. E (na obale to pravda není napsano, ale vit E je tam přidaný, takže myslím, že by to tak být mohlo). Navíc na rozdíl od biostanu jsou balené v ochranné atmosfere, takže tam to riziko zkažení je ještě o něco menší. A u mých nechovných zvířat navíc není problem nedávat zrní/granule vůbec, seno, zelenina, ovoce jim naprosto stačí.
8.1.2010 11:41haslerka
cer: ano, ale od koho jiného, než od výrobce má člověk očekávat relevantní informace? Byl mi přímo přeposlán mail, takže to nemohlo být ani upsání anhelli (ano, byla to anhelli, kdo od výrobce požadovala přesnější informace, jelikož na obalech toho moc není - myslím, že to není tajné). Za jpp považuju klepy bez udání jakéhokoliv odkazu či zdroje, tady je zdroj jasný. Navíc stále čekám na nějaké informace ohledně těch konzervantu ve versele-laga vyrobcích - což bez zdroje za jpp považuji.
- - - - -
katka: já od granulí očekávám hlavně případné dodání některých vitaminu, mineralu (tj. vit C například - přeci jen ted v zimě člověk neví, kolik toho ve skleníkové zelenině je), zpestření stravy, pamlsek...dávám obvykle asi tak 2x týdně, mladému morčákovi někdy i víckrát - ale nemám v tom extra system, někdy když dojdou, tak prostě grancle nejsou i měsíc, než je zase koupím - morčata je nijak extra nepotřebují. V létě, když tráví morčata dny na pastvě, tak v podstatě granule nedávám skoro vubec.
- - - - -
Lardos: pokud ti nevadí dát za žrádlo víc peněz, tak zkus Care+ od beaphar. Většině zvířat děsně chutná a dobře se po něm přibírá.
8.1.2010 12:13haslerka
katka: mno, jak jsem psala, dle mého názoru lze mít morčata uplně bez problemu bez granulí/zrní, tudíž podávání granulí jednou, dvakrát týdně asi zas tak velký význam mít nebude. Dávám je spíš fakt jako ten pamlsek, jako něco okrajového - a někdy je prostě dlouho nedávám vůbec a taky se nic nestane. Mluvím tedy o nechovných morčatech morčatech, která mám ted doma. Někdy je za tím určitě i lenost - že nasypu granule do misky a netáhnu se až dolu do kuchyně pro kus jiného žvance - to nepopírám:)
Jinak co se týče využitelnosti vitaminu, tak dle složení by to měly být vitaminy ve sloučeninách, které využitelné jsou. Ale taky těžko říci, samozřejmě. A co se týče třeba vápníku v zelenině, tak sice nevěřím, že by to každý dělal, ale já si hlídám, kolik dávám čeho - samozřejmě nepočítám to přesně, ale zhruba tak vím, že tohle má třeba víc vápníku, tak to dám s tím, co vápníku má málo..střídám druhy zeleniny, aby nedostávali pořád jedno atd.
A co se týče vitaminu do vody, tak za prve tak se nedají dodat všechny - do vody můžeš dát jen B a C a za druhé jsou to většinou dost nestabilní látky, které i to, že napaječka má kovovou trubičku znehodnotí. Když už, tak by se daly sypat na zeleninu, ale já stejně myslím, že lepší je fakt dávat dostatek čerstvé stravy a vitaminu je dost - i v té zimě.
8.1.2010 12:48haslerka
cer: na obalu biostanu pokud vím chybí základní informace jako například obsah tuku, bílkovin, vlákniny...
Co se týče toho, že bez zrní není jídelníček dostačující - takže divoká morčata, případně již domestikovaná morčata byla asi na tom hodně zle, že? Vzhledem k tomu, že v biotopech, kde žijí divoká morčata na zrní asi jen tak nenarazí (na zeleninu samozřejmě také ne) a inkové je zřejmě také moc pšenicí a ovsem nekrmili (možná tak ještě kukuřicí, ale dle informací mé maminky (ano, tohle je trošku jpp), které přivezla z peru, byla i zdomácnělá morčata krmena především volně rostoucími bylinami, bromeliemi atd.). Celkově si myslím, že krmení zrním u nás ve větší míře je záležitost především cca posledních 15 let - moje první morče bylo krmeno pouze senem, trávou, zeleninou, na trhu ani žádné směsi přímo pro morčata nebyly - až ke konci Lízina života sem přišel první vitakraft, který jsem jí občas kupovala. Pocházela ze Zoo a tam se také tehdy zrní morčatum nekrmilo a přesto se jim to tam množilo jako o závod a morčata nevypadala nijak špatně. Moje maminka morčata jako dítě též chovala a také jim zrní nikdy nedávali..ani nevěděli, že by měli...
- - - - -
a koneckonců ve světě už se od krmení obilninami také ustupuje - to ukazuje také stoupající množství výrobců, dělající grainless a grainfree granule. K nám se tedy zatím ještě z většiny nedováží...
8.1.2010 13:12Šafka
Anomis:
Vitamín C se při styku s kovem znehodnocuje. Navíc, pokud je v napáječce déle jak den, nepředpokládám, že ho morčátko dostane ještě takové množství, jaké máš v plánu.
Velmi osvědčené je to, že prostě večer načtvrtím tabletky klasika Celaskonu, ty malé oranžové prodávají se ve skleněné lahvičce, a podám přímo do tlamičky... mám jistotu, že vit.C má, že ho spolkne a nikde nám neztratí na kvalitě skladováním v napáječce a přechodem přes kovové pítko..
Poradila mi to Andrea - předsedkyně klubu, není to zdroj JPP, a funguje to..:-)
Zastrčit z boku do tlamičky na kořen jazyka a chvilku podržet. (zavřenou tlamičku). Dneska už to zvládne levou zadní i dcera, je jí 14 let..jde jen o to šikovně ho zasunout.
takto podávám celaskon březím samičkám, a nebo pokud vím, že nemají zrovna tolik ovoce či zeleniny.. jinak, krmím i bílé zelí.. jsou na něj naučená a myslím si, že v něj je vit.C také dostatek.. počítám pul lupenu ze středně velké hlávky na hlavu. To baští 2/3 ze zimy.. pokud není, přidám sem tam 2x týdne takto tu tabletku ve večerním krmení.. Jinak, je to ideální podávat i při stresu - cestování, zvykání na nového spolubydlícího a podobně.. celkově působí jako podpora imunitního systému... takže asi tak a předávkování bych se vážně nebála..
Toto je moje zkušenost s céčkem...
Měla jsem (a ještě mám) i vit.C ropzpustný ve vodě C od Original Atok, a podávala jsem kašičku z prášku a sirupu inzulínkou do tlamičky.. taky se to dá.... :-) u mimin je to udeální - malá tlamička by asi nešla tak dobře otevřít jako pusina dospělého morčíka.
8.1.2010 13:49Cer
haslerka - já myslela, že o morčatech víš všechno, když dáváš takovou spoustu fundovaných rad a ono ne...myslím, že jinak bys nemohla srovnávat divoce žijící morče s morčetem zdomáčnělým (jsou tam jistá specifika u zažívacího traktu, která je odlišují). Nicméně i divoká morčata mohou snadno najít nějaká ta semena - travin roste na pampách dost druhů a nevěřím tomu, že by se tyto traviny rozmnožovaly jen vegetativně - určitě vytvářejí semena, která dozrají a morčata si je zcela jistě najdou.
Je fakt, že Peruánci nakrmí morčata tím nejlevnějším a nejsnáze sehnatelným krmením, protože je, po nabrání na určitou váhu, sní (sice tam mnoho masa není, ale doženou to oblohou - brambory, papriky, rajčata a ochucují česnekem) - Peruánci morčata na mazlíky nechovají (povídal Cesar Marcias Ayala, peruánský přítel mojí sestry), takže jejich stravu neřeší a kvalita jejich života je netíží.
Co se týče krmení domácích morčat obilovinami - neřekla bych, že je to novodobá záležitost - už před 25lety nám soudružka vedoucí v kroužku hlodavců ve stanici mladých chovatelů učila, že můžeme morčatům trochu toho zrní přidávat (dokonce mám ještě schovaný sešit s poznámkami z té doby).
V granulích bez obsahu obilovin (vyvinuty pro zvířata alergická!) jsou oleje (nenasycené mastné kyseliny) dodávány v semenech jiných rostlin - třeba lnu setého...výrobci po mnohaletém výzkumu prostě ví, že vyváženost všech složek je v potravě důležitá.
8.1.2010 14:45haslerka
Cer: Ano, i bez obilovin (tedy bez tuků v nich, vitamínů a cenných minerálních látek) dokážou morčata přežívat dlouho, ale o kvalitním životě se asi nedá mluvit (docela bych chtěla vidět jejich kostřičky - kostry lidí, trpících bez vitamínu D, vypadají dost děsivě a jejich život asi nebyl procházka růžovou zahradou, i když byl docela dlouhý).
Tohle myslíš vážně? Najdi si něco o získávání vit D, prosím:). Také si najdi obsahy minerálů a vitaminu v zelenině, ovoci, v travních semenech atd. A pak se spolu můžeme bavit na urovni - protože toto fakt nemá smysl. Případně tě ráda zvu na návštěvu, aby ses podívala, kterak mají moje morčátka zdeformované kosti a jak se trápí:).
- - - - -
Darila: ono se to tu opakuje docela často, ale tak určitě se to dá lehce přehlédnout. Jinak samozřejmě ne všechny vitaminy a minerály se stykem s kovem znehodnocují, takže bych zase neřekla, že všechny tyto přípravky jsou na nic - i ten vit C nějaký nakonec do morčete pujde, jen ho bude výrazně méně a z tohoto hlediska je určitě učinnější podávat ho do tlamky přímo.
9.1.2010 10:32Pája
Leesil a Kengi:
Nejenomže krmim pestře,ale přidávám tu i tam "umělý" vit. Dělám i přestávky např.,2 dny něco , 2 dny nic apod. Prostě jak mě to napadne. Jelikož při pravidelném podávání ,bez přestávek,pak umělé vit.nemají takovou účinnost. Jestli si dobře pamatuji,tak za 22 let chovu jsem u žádného morčete neřešila rýmu ,pšíkání, nachlazení, chřipku, teplotu apod.. Možná zapomenutý 1-2 případy,ale za ta léta a v tom množství morčátek co mám je to jako nic.
Leesil:
"Když morče žere správnou stravu, tak mu nic nechybí." Osobně kupuji zeleninu a ovoce v obchodech a prostě nedůvěřuji,že v tom množství co morče během dne sežere má opravdu dostatek potřebných vit. To bych tvrdila spíše jen,když dostávají čerstvou píci,té bych ještě věřila. Takže ve vegetačním obbdobí umělé vit podávám zcela omezeně. Jen tu i tam vitC,jelikož ten se vylučuje.
9.1.2010 11:08Švácovka
Všichni máme své mazlíčky rádi,ale dnes mi ta péče o ně přijde až přehnaná-ale je to samozřejmě dobou a tím,že trh je přesycen vším možným pro naše mazlíčky.
Nikdy dřív nebylo tak.nemocí u zvířat,úmrtí-co tu kolikrát člověk čte a myslím,že je to právě chemií,která je bohužel ve všem.
Měla jsem morče před25lety-krmila ho senem,zeleninou čerstvou a když jsem někde splašila nějakou směsku-byla jsem šťastná.Nikdy nebylo nemocné,vůbec žádný problém a žilo asi 7let.A další 3kamarádky měly taky morčata,taky žila dlouho-žádný nemoci nic.
Je fakt,že člověk mohl bez problémů venku natrhat trávu a nebyla pos...á od psů,což se teď pomalu nedá,pokud se dalo-tak jsme s morčata byli neustále venku-takže jim nechyběl pohyb.....
Jsem taky zastánce-všeho s mírou a rozumem,necpát do nich "zbytečně"vše možné,protože morčata mají opravdu citlivé zažívání.Samozřejmě,když je nemocné-tak jsou nezbytné léky a zvýšený příjem vitamínů.
9.1.2010 13:38Švácovka
Pája-to rozhodně ne!!!Určitě v nemoci nebo,když to stav morčátka vyžaduje-tak jsou vitamíny na místě!!!
A vit.C je pro morče nezbytný.Náš Vikys miluje petržel nať(petržel.peletky),brokolici atd.a jinak věřím,že je obsažen v krmivu,které kupuji.
- - - - -
Martin M-můžu ti říct,že i když už máme doma morče,děti mě tahají do zveráku a někdy ty jejich podmínky v klecích-taky nemůžu překousnout:-(((.Vždy se modlím,aby se zvířátka brzy dostala do dobrých rukou.
Mám i pár zážitků např,kdy se ve zveráku do krve rvali džungarský křečci a jednoho úplně roztrhali,ale furt byl živý.Šla jsem na to upozornit personál,aby ho vyndala a ještě na mě prodavačka řvala,že jsem nějaká trapná cíťa.Křečka pak vzala a ještě živého ho hodila hadům.Já bych to přežila,ale byl tam se mnou tehdy 4letý syn(šli jsme totiž kupovat džungaráka).Dodnes si to pamatuje.
9.1.2010 21:56Tobik
Marga - zatím nemám PP, ale chovatelka je Jani, tady z diskuze, je super, morčátka miluje a čekáme na PP od druhé chovatelky, má teď miminko, tak je trochu mimo čas...Já jsem právě taky zvědavá, co to udělá, protože přes to, že krátká srst je dominantní, se skinnikama se rodí takoví dráťáci, tak nevím co to udělá s dominantní srstí lunek. Jenže Brouczek je už po 2. se samičkou, pokud to nevyjde, budu ji muset dát s nějakým stříbrňákem, mám pro ni 2 adepty, ona je taky krásně celosrtříbrná.
- - - - -
Marga - jenže to je právě to, všude píší, že u lunkaryí je srst dominantní a rodí se v první generaci...já si taky myslím, že to bude něco mezi....
10.1.2010 20:48Veverčák
I když je mi těch morčátek líto, tak musím souhlasit. Hadi taky musí něco jíst. Pro lvy jsou přirezenou potravou gazely, zebry, pakoně, ... a pro hady zase hlodavci. Ano, taky mi to rve srdce, jednou jsem byla ve zverimexu a tam si zrovna někdo morčátka pro hady kupoval, bylo mi jich moc líto, ale co se dá dělat. To by potom všichni hadi vymřeli.
Jinak, ale já osobně bych si hada domů nepořídila, i když bych doma chtěla celý zvěřinec, ale nedokázala bych jim toho hlodavce dát, u mě by ten had za chvíli umřel hladem :D
11.1.2010 01:05Pozitron
Roulet - včera 20:18 atd.
Chápu že je vám těch hlodavců líto (mně docela taky), ale to tak opravdu nejde brát. Jaké zachraňování? Koho? Kdybyste čistě teoreticky "zachránili" všechny hlodavce od všech chovatelů hadů, tak jejich hadi pojdou hlady. Ať se vám to líbí nebo ne, i had má právo na život. Já osobně bych klidně mohl chovat i hada, samozřejmě bych mu svoji Sisinku nedal, ale jiného hlodavce (i morče) klidně. Je to jako v přírodě, žít, udržovat svůj druh, ale to platí pro obě stany, i pro predátory. A tak to beru i v chovatelství.
Chápu, že se vám občas nějakého toho hlodavce, určeného jako potrava, zželí a koupíte ho, ale proboha, neříkejte "zachraňování", to mi přijde dost pokrytecké. Zachraňujete hlodavce, ale co hadi, opravdu i oni mají právo na život a na potravu. Tak to je a tak bude v přírodě i v chovatelství, jinak to prostě nejde. Tak je to přirozené.
11.1.2010 08:24charakteri
Avoj, chtěla bych poprosit o radu, včera jsem chtěla dát samičku k samečkovi, tak jsem vyčistila ubykaci, dala tam kluka a asi za půl hodinky holku. On o ni zájem má, chtěl by si ji očichat, ale ona na něj útačí a to dost krutě - když mu prokousla ouško, zasáhla jsem a odstěhovala ji zpět na dívčí ubykaci. zkusila jsem dát jim společné i krmení, ale klučík měl zájem jen o samičku a ona opět útočila. Dokonce jsem je pustila i na chodbu, aby měli dost místa, ale i tam byl scénář stejný :-( prosím poraďte.
11.1.2010 23:33haslerka
Gabi: ještě k tomu zpestření - koukni do nějaké lepší zeleniny, tam najdeš spoustu dalších plodin (i takových, co jsou z našich zeměpisných šířek), co můžeš morčátkům dát. Já ted v zimě krmím třeba i červenou řepu, kořen a nať petržele, bulvovy celer, jablka, brokolici, čínské zelí, obyčejné zelí, kedluben ( i listy), květák a určitě i další by se daly vymyslet.. samozřejmě některé z těchto plodin mohou nadýmat, takže vše s mírou, ale nikdy se mi nestalo, že by moje sviňky měly po něčem z tohoto problem. A není ani nutné dávat exotiku, byt zase není duvod, proč to nezkusit - moje holky si ted nedávno pochutnávaly na ananasu, co zbyl od večeře...
12.1.2010 10:39Michala
vikioo: pokud žere, tak to přerostlé zuby nebudou.. a že nepije, tím bych se nestresovala už vůbec, některá morčata pít skoro nepotřebují (a některá zase za den stáhnou čtvrt litru, je to opravdu individuální). Pokud má takové neurčité příznaky (problémy s trávením, hubnutí, ale žere normálně), tak bych ji přeléčila na vnitřní parazity (třeba Aldifal, Baycox) a nechala bych jí napsat nějaká celková antibiotika tak na týden (Enroxil, Marbocyl,...,...), k tomu probiotika. Tím se vykryjí víceméně všechny řešitelné příčiny jejích problémů a když jí toto nepomůže, tak už asi nepomůže stejně nic. Konkrétně ve vašem případě mi takovéhle řešení připadá efektivnější než zdlouhavě hledat přesnou příčinu a nechat mezitím morče zeslábnout. Ale jinak nic proti hledání příčin, samozřejmě:) ber to jako variantu, když ani veterinář neví, oč jde.
12.1.2010 20:44Jenynka
ahojky, u mého morčíka se objevila plíseň u oka, dnes jsem byla u veta a ten mi dal sírový prášek na koupel, že jej mám koupat v jeho 7% roztoku. Mám tedy doma ještě nizoral krém, ale když je to okolo oka, tak stejně nevím.Říkal mi, že nizoral k oku je špatný a že mám morče vykoupat celé. Pořád uvažuji nad tím imaverolem,že bych jej u veta vyžádala,ale upřímně se opravdu bojím jej použít, kor když to má jen na oku, ale zase všude i ve starším příspěvcích, které jsem se snažila prostudovat s ním vy(chovatelé) jste spokojeni. Poraďte prosím, co by jste dělali vy?
13.1.2010 11:51Michala
Dropita: Pokud by byla strava vysloveně špatná, tak samice ani nezabřezne.. ale pokud je strava ,,v normě", ať už je to ,,lepší průměr" nebo ,,horší průměr", tak si troufám tvrdit, že to na počet mláďat vliv absolutně nemá. Roli hrají spíš dispozice samičky... některé mívají početné vrhy, některé rodí celý život třeba jen dvojčátka. Ale že by na to bylo nějaké pravidlo, to ne.. je to většinou překvapení
13.1.2010 19:37Michala
Olivie: jestli je to opravdu šedý zákal (uvnitř oka, na čočce, z počátku obvykle viditelný jen z některého úhlu), tak s tím nedělej nic- nic se s tím stejně dělat nedá a morčeti to nevadí, naučí se s tím žít. Pokud je to zákal rohovky (tedy jakoby na celém oku, viditelné na první pohled), tak kapej opthalmo septonex (tak třikrát denně, a pořádně), nebo rovnou maž opthalmo-framykoinem (ráno a večer), to přinese rychlejší a jistější výsledek. Ale raději nepoužívej kompozitní, v něm jsou kortikoidy, které by oko mohly dále zbytečně ztenčovat (zákal na rohovce obvykle vzniká mechanickým poškozením, takže další dráždění kortikoidama není vhodné)
15.1.2010 11:37Pettraska
Marťa měla jsem podobné rozhodování,akorát to nebyl abces,ale aktinomykoza- hrčka pod čelistí, vet mi řekl, buď se vám udusí jak bude jíst, protože se mu to zvětšovalo, nebo zkusit operaci.Zkusili jsme teda operaci, dávali jsme mu předtím céčko,sameček měl v té době tři měsíce, fakt ještě děcko . Byl docela dlouho na operaci, chodili jsme na kontroly,pak i na stehu a samečka mám do teďka, zdravého, sice se mu nějak růst zasekl, není moc velký, ale jinak je to frajer, bez jediné jizvy. Záleží taky hlavně na imunitě a vůli zvířete si myslím :) šla bych do toho
15.1.2010 14:34Hostynky
Ahoj všem, mám nějaké nové info ohledně posílání živých zvířat. Pokud už je to známo, tak se omlouvám.
Protože jsem psala e-mail na produktovou manažerku ČD a dosud jsem nedostala odpověď, volala jsem na ústředí ČSCH. Bylo mi sděleno, že svazu skončila smlouva s ČD a ty ji nechtějí obnovit. Zajímalo mě především, proč všechno takhle ztížili. Bylo to na základě stížností nečlenů svazu, kteří živé zvířata posílat nemohli, protože nezískali razítko na přepravní list, a napadali proto vedení drah, proč mají členové takové výhody, že je to nespravedlivé atd.
V současné době ČSCH jedná s dráhami. Výsledky dalších jednání budou známy cca za týden. Pokud budu vědět něco nového, tak to zase písnu do diskuze.
Každopádně info, které mám potvrzené je, že k posílání již nepotřebujeme razítko svazu na přepravním listu.
15.1.2010 18:34Veronika Toboláková
píšťala : suchá srst ? pokud tam nejsou strupy tak nevím, ale pokud tam strupy jsou je to kožní nemoc, na kterou mi už dvě tři morčátka umřela. Také by to mohl být svrab, ten se dělá nejčastěji na uších, kolem očí a tlamičky, ale ten se projevuje malýma bílýma puchýřkama , to je ale pouza první stádium. Pak ani nechtej vědět jak to vypadá ve stádiu dalším. Hrůza. Ale to svrab nebude. Já bych to možná zkusila něčím potřít, napřed třeba dezinfekční mastí nebo vodičkou. Ale nevím. A jestli je máš ze zverimexu, tak to je podle mě normální že mají okousané uši, ve zverimexech takhle dopadne skoro každé zvířátko. Já jsem měla potkana s okousanýma ušima. Zarostlo mu to během dvou měsíců. Ale pokud by se tam dostal zánět, určitě bych to také něčím vyčistila :D
15.1.2010 19:04Prasatko
Jak mám docílit toho, aby sameček přibral na váze? Mám dvouletého samečka a najednou začal hubnout. Byla jsem u veta, zuby má v pořádku, nic na něm nenašel. Pro jistotu mu aplikoval vitamíny, chodila jsem na injekce několik dní. Chvíli to vypadalo slibně, ale pak se váha zase zhoupla dolů. Vážil přes kilo, teď má 840g a klesá to. Jí normálně, seno, zelenina, zrní. Koupila jsem i speciální granule s vitamíny, stravu má pestrou. Asi v 9 měsících prodělal kastraci, nepovedla se, bylo odstraněno jen jedno varle. Od té doby se změnil i povahově, je celkově apatičtější. Až do nedávna byl v kleci se svým synem, neprali se, ale pro jistotu jsem je oddělila, teď mají klece těsně vedle sebe aby na sebe viděli. Už nevím, co mám dělat. Děkuji
16.1.2010 10:00Roman
Xargos
já měl to stejné,cca.před měsícem, byl jsem u veterináře/Ostrava-Raška/, morčákovi dali injekci cca. do pěti míst vodu,aby ho zavodnili, dostal jsem takový prášek,název nevím,ale dělala se z něj kašička,a dával jej morčákovi stříkačkou,plus vodu
samozřejmě morčák byl jen o senu a vodě,nic víc,ani ten rohlík mu nepovolili
po vysazení kašičky,morčák zůstal ještě týden jen na suché stravě, po té mi postupně dovolili přidávat i zeleninu a nakonec i smesicku
morčák je ted,jak řípa,a to fakt už v jednu chvíli byl dost apaticky, už jsem to vzdával
17.1.2010 19:49JanaMalik
Ahojky, měla bych dotaz k chovu, s morčátky teprve začínám a pořád hledám na internetu kdejaké informace, přesto ocením i rady přímo od chovatelů. V brzské době čekám od jedné samičky první vrh, moc se těším a doufám, že vše bude ok, matka je registrovaná, otec bohužel registrovaný není, přesto jeho rodiče vím a mám je vypsané (pouze rodiče). Chtěla bych se ale pak zeptat, pokud se mi narodí standartní mláďátka, jak k dále k registraci. Z informací z internetu jsem se dozvěděla, že k registraci smí zvíře, které má alespoň 1 rodiče registrovaného, ale bude mít potom v původu kolonku otce prázdnou? Nebo mám kontaktovat chovatelku samečka a poprosit jí o vypsání původu samečka, přesto, že není registrovaný, ale mládě potom bude mít v původu vypsané oba rodiče?Děkuji za rady
18.1.2010 09:56Domqua
anhelli, elba ::: on na mlieku vyrastal, kedze ich bolo 5 ked sa narodili, mama nestihala, a nic ine pit nechceli len mlieko, a cely zivot nemali ziadne problemy, kedysi dostaval pravidelne, a bol zdravy, ziadne hnacky a podobne. ked som si myslela ze - no tak teraz je to asi z mlieka, prestala som mu davat mlieko a uz ho nedostal vyse mesiaca (darmo chodil do kuchyne prosit) a hnacka neustupila , a to kazdy den papa ovsene vlocky a seno. nieje to taka klasicka hnacka, je to len riedsia stolica nez by mala byt ale niesu to ani bobky.
a ten zoznam prasiatok musim uppravit, je neaktualny, mam len dve, a to rozpucovanie bobkov sa mi dajak nikdy neosvedcilo, ani vypit mi to nechceli.. a dik za rady, tie veci mu urcite kupim.. :)
18.1.2010 16:37Domqua
anhelli: zuby ma prerastene 4.x teraz, uz som si zvykla, ze ma prosto take geny, a musi pravidelne polrok co polrok chodit to skracovat, aj ked ma stale co okusovat a nevie si to prirodzenou cestou sam zbrusit. on kedze je cely taky "rozhadzany" tak okrem toho teraz polamal aj predne zuby, takze sa mu tazsie kuse, preto preferujem take co si vie sam zobrat a nemusi kusat, aj zeleninu mu krajam na kococky a sena spapa len malo. teraz chvilu cakam co sa stane s tym vytlacenym abcesom, ze uz ked ho bude uspavat kv zubom, ze mu vytlaci zase aj abces, keby sa zase spravil.
Rozmyslam ze mu dam odobrat krv na rozbor, kv tomu ze ked mu naposledy skratil zuby a vsetko bolo v pohode, mal zdrurene lym. uzliny pod krkom. a niekedy ma aj na bokoch, stale pravu stranu viacej. Jak sa prejavi nejaky zapal v tele? ktora velicina vybehne/bude abnormalna? myslim z krvi.. lebo neverim ze zo zubov ma zdurene uzliny. mozno ma nejaky vnutorny problem co ja nevidim, preto sa tolko trapime dookola.. :(
19.1.2010 15:04Beranek
Ahoj.
Chtěla bych se vás zeptat, můžu dávat morčatům pivovarské kvasnice (jako prášky). Ty prášky jsou normálně pro lidi, je tam i napsáno pro zdravé klouby. Složení mají: vit. B1, B2, B6 a B12, miner. látky: vápník, fosfor, draslík, hořčík , stopové prvky: železo, měď, zinek a mangan.
Myslím si, že to morčíkům neublíží, ba naopak budou potom zdravější. Chvíli jsme je dávali našim psům a dobrý. Myslíte, že to můžu zkusit?
- - - - -
Psát můžete i do SZ :)
20.1.2010 00:31Čemela
Darila, haslerka: skončila bych to tím, že sama chovatelka přestala chovat a ch.s. RR není již aktivní. Důvodů je zřejmě více, ale od jí blízkých známých jdou info, že přestala chovat právě kvůli těm korunám, těch neduhů bylo i více, třeba to, že se málokomu povedlo v této linii pokračovat a na těchto jedincích chovat dál taková morčata, jako se rodila H.B. Byli tam prý i zdraovtní komplikace a podobné problémy, prostě čas, kdy si každý musí říct dost a odejít ze scény anebo začít znovu :o)
Já osobně jí obdivuji a to velice. Mít jednou taková morčata, to je sen :o) tedy bez těch neduhů :o))) kupovala je celá Evropa a my se o nich bavili s holanďany, kde měli kolikrát na morčatech z RR postaveny velké chovy a mají tam zmapované, kdo, kde a s kým a bavili jsme se o nich s němci, kterým se to RR také již moc nehemží v chovech z téhož důvodu. Ale jedno se musí nechat, chovatelka udělala neuvěřitelný kus práce, hluboce smekám :o)
Ale RR bych si do chovu nepustila :o) Prošli si tím jiní, zkušení a již před lety, nelze to paušálně tvrdit a i my to víme zprostředkovaně, ale na každém šprochu pravdy trochu. Když už domů RR, tak šeltii :o)))
20.1.2010 01:41Salome
neda mi toto s RedRockmi neokomentovat...importovala som pred rokmi ako prva v CZ a SK koncinach, dostala som do chovu styri spickove zvierata, na ktorych staviam svoj chov a teda povestne prerastene korunky mi v chove "nesarapatia"...mam od Heather vyslovene coronetov a nepripustim na nich pol zleho slova... ono je fakt, ze zrejme bolo treba "stopnut" cely kanadsky osial, nakolko sa podobne zvierata uz ziskat nedaju, kedze RedRock skoncil...a Heather skoncila predovsetkym preto, lebo sa venuje posudzovaniu v prvom rade, ma doma tych vysluzilcov a samotnej to skor uz teraz robi radost - viem o tom, nakolko som dodnes s nou v kontakte... samu ma prekvapili inzeraty v style "kupim morca take a onake, len jujujuj aby nahodou nemalo v sebe RR"...pritom sa velka vacsina zacala saliet za nimi a uz pojem ako "stopercentny, patdesiatpercentny alebo xpercentny Kanadan" bol pritomny na strankach chovatelov a v inzeratoch prilis casto... dalej sa zdrzim komentov, je to zrejme zvykom, raz je cosi "v mode", inokedy to zanevrieme...ja Kanadanom budem verna, je to moj nazor a moja skusenost... a btw, spoj cistych kanadskych zvierat mi dal mladata s najsytejsou ciernou aku som nazivo videla a aku som sa pokusila ziskat xkrat s inymi zvieratami....
20.1.2010 07:45Darila
Čemela, Salome: Ahoj holky, Vás dvě jsem tu dlouho neviděla :)) Něco z toho co píšete jsem slyšela, ale nemohla jsem to napsat na plnou pusu, neboť jsem to nevěděla jistě a po takovýchto morčátkách jsem se nikdy nepídila přímo - kvůli barvě kterou chovám. Jednu částečnou kanaďanku mám doma a je přímo skvělá (jen ta povaha - dominantní jak nevím co, jinou samici takovou nemám :P), má super hustou srst (škoda, že jí to spolubydly sem tam ostříhají), je pěkná, mohutná, dokonce se super korunkou (jak má správně být, ne nadarmo vyhrála sem tam nějakou výstavu v Polsku :)). Na chovatelku nemohu ani pípnout (též smekám), jak píše Salome - morčata mají mimo jiné i krásné syté barvy (co jsem viděla, tak černou, zlatou aguti..., které vůbec nesvětlají). Chtěla jsem jen objasnit, že ne všechna morčátka z této CHS jsou "u nás špička" :)). Apelovala jsem jen na ty korunky, protože o nich vím a dosti se to objevovalo i na výstavách. Morčátka krásná, ale korunky dosti nepřirozeně dlouhé... Toť vše :)).
20.1.2010 13:43Darila
Micky: díky za názor - samozřejmě jsi měl stejný cíl jako já, proto jsem si z Polska importla lilandu, abych tu stavbu dostala i do této barvy. Rozhodně jsem ale spokojená, neboť má samice je fakt luxusní (aspoň si to myslím :D) a to je coronetka s ukázkovou korunkou. Má v předcích taky linii RR, když se zvolí vhodný partner (nejlépe coronet x sheltie), tak by ty korunky nemusely dělat takovou neplechu. Nechci to dále rozpytvávat, chtěla jsem jen říct, že ne všichni RedRockáčci jsou OK (jsou ale nádherní, o tom není pochyb!), na chovatelku nemohu říct ani píp, protože jsem o proti ní na začátku cesty. Každý má svůj názor, své zkušenosti a je fajn slyšet více verzí, aby si člověk mohl pak sám udělat obrázek. Já jsem spokojená, co jsem chtěla, se mi děje - tu stavbu, hustotu srsti do těch morčátek dostávám (pomalu, ale jistě :)) a jsem jen ráda. Krom toho barva nesvětlá do ice lily, za to jsem moc vděčná. Podle mě ta barva má nyní správný odstín a ve stáří nebude ice lila, ale stále lila. :) O to mi šlo především. Co se týče zahraničních standardů - poslední dobou co tak vídám, tak korunka je povolená jen do určité délky (nesmí být především nijak upravovaná, jakmile to posuzovatel pozná, je morčátko disklé). Myslím, že novým standardem jsme se hodně přiblížili ostatním zemím a je jen na posuzovateli, jestli se mu zdá u daného morčátka moc dlouhá nebo ne. Jestli ho nechá "projít" nebo jestli ho "diskne". Taky musím podotknout, že co posuzovatel, to názor :)).
20.1.2010 14:21Darila
Ania: naprosto souhlasím, taky jsem přemýšlela, jestli něco takového dopsat či nikoliv, ale neměla jsem dnes v plánu sedět jen nad diskuzí :).
pro ostatní: Naše morčata /myslím celý český chov/ se v zahraničí vůbec neztratí, neboť jsem loni díky Aničce měla možnost jet do Nitry na čumendu - mluvím hlavně o této výstavě, neboť se jednalo o Evropskou výstavu (nepočítám další výstavy v zahraničí, kterých jsem se účastnila díky kamarádům nebo kde jsem jela i na vlastní pěst). Dosti mě překvapilo, co se v klecích nacházelo za morčátka. Kdyby to člověk věděl dopředu, určitě by jel i sám vystavovat :). V zahraničí to mají vymyšleno trochu jinak - některý chovatel se věnuje typu, druhý zase stavbě atd (netvrdím, že je to tak všude v zahraničí), my to máme všechno v jednom a za to bychom měli být jedině rádi. Já na jednu stranu vítám, že standard je takový jako je. Jen jsem v nečem lehce nespokojená, ale to si nechám pro sebe :)). Rozhodně jsem ráda, že nás to někam směřuje a že se nemusíme za "naše" morčata stydět.
20.1.2010 15:14lucky
Dneska mi umřela Lucky, moje první morče, usla a už se neprobudila, jsem ráda, že se netrápila štístko moje... Bude mi chybět=´( jinak kajina, krikina, Dana07 a všem ostatním, kteří diskutují o pohlaví morčete, záleží zcela na povaze konkrétního jedince, kamarád měl kluka, který kousal, ikdyž měl všechno a já mám holky, který se pořád mazlí...
20.1.2010 15:44de Grande
add RR: Mám v chovu též pár potomků kanaďanů nejenom RR a osobně si myslím, že dlouhé koruny nejsou zase taková tragedie, pokud už se objeví, dají se snadno eliminovat a stavba a srst zůstává.
Podle mne takovou srst, jako mají právě kanadani, z jiných zvířat prostě nedostanete :o) Ano, i z Němců či českých zvířat se povedou zvířata, která mají super srst, která je na výstavě hodnocena plnými body, ale i tak proti kanadanům je to prostě o ničem. Navíc jednou jedinou generací kanadanů se odbourá špatné nasrstění v přední partii, což je celkem hodně rozšířený problém, jak u nás, tak třeba v Německu. Třeba kolik je u nás světlých zvířat, která mají v předu super hustotu srsti? Kdo tyto barvy chová, tak jistě ví, o čem mluvím.
Žádné zvíře není dokonalé, otázkou je, co může přinést do chovu za pozitiva a kanadani toho mohou přinést opravdu hodně :o) Tím je samozřejmě do chovu nikomu necpu, jen uvádím své zkušenosti a svůj názor.... Já je opravdu můžu a vidím v nich (samozřejmě po pár letech práce) budoucnost :o)
20.1.2010 20:39Čemela
Salome, De Grande: ahoj všem :o) co se týče coronetů, tak tam se třeba zrovna ty registrace celkem dost zpřísňují a přerůstající koruna je vada, ale to Lenka ví určitě. Co se týče stavby a srsti, tak tam smekám, to je paráda, co se týče barvy, tak my třeba viděli RR, 100% :o) , kombinace černo - bílá a v jednom a půl roce byl prošedivělý a světlal, že se to nedalo přehlédnout a předával to na potomstvo. Je to strašně individuální, opravdu hodně. Co nám dalo a to hodně byla loňská výstava ve Wroclawi, posouzení coronetů p. Kochem. Poláci mají stále ještě hodně morčat z potomků nebo i přímo z RR a je to znát. Posuzoval se Evropský standard a sám posuzovatel měl k tomu řeč ohledně korun a diskvalifikoval z dejme tomu 15 coronetů nebo z 20 nepamatuju se přesně skoro všechny, zbyli 4, kteří prošli. Jedno polské mládě, které říkal, že má namále a že jak poroste, poroste i koruna, ale teď projde, coronet Ivči Dobiášovské prošel a naši dva ze dvou, takže oba :o). Oba naši RR nemají a koruny se líbili a byli v pořádku, jeden je komplet němec a druhej němec/švéd. Poláci z toho byli úplně paf a stejně my všichni, byl oto dost drsný, ale je to jedině dobře, že se to takhle razantně zatne. To byla naše poslední zkušenost ohledně toho, co jsme slyšeli o RR. předtím jsme mluvili s Anneke a s J. Schopem z Comb. MaJa, oba posuzovatelé a i třeba Comb. MaJa stavěla leta letoucí na RR :o)) dál s dalšími dvěmi chovatelkami z NL a s několika němci, nebudu vás tady zahlcovat jmény. Nechci se přít o to, zdali RR ano nebo ne, to si rozhodně netroufám takhle napsat, jen toliko naše zkušenosti zprostředkované i jinými. My třeba nemáme tak velký chov, abychom si dokázali nějaké neduhy prochovat, zase tolik samiček nemáme, souhlasím s tím, že RR byli a jsou dozajista mimořádní :o) Ale stejně tak tvrdím, jako Marťa, že i česká morčata jsou už pěkná a se spoustou chyb se už dokázal chov vypořádat. A třeba švédi, to podle mě také není špatná cesta, když pominu, že ty tmavé barvy moc nemají, ale do světlých... :o) jsou nádherní, moc pěkná morčata, jen blbě dostupná :o))
20.1.2010 22:36Ehrena
Ahoj, holky chovatelky, jdu k vám zase pro radu, i když vím, že v tomhle radit je asi dost těžké. Našemu morčíkovi Agutítku ( 5,5 roku ) se udělala boule pod krkem na pravé straně. Objevila jsem ji po jeho menší rvačce s jeho půlročním synem, do té doby byli spolu, ale tehdy se nepohodli a museli jsme je rozdělit, protože to vypadalo dost nebezpečně. Asi za dva dny nato jsem si náhodou, vidět to nebylo, všimla při hlazení té boule, na omak vypadala hodně velká a ne moc tvrdá a nechtěl si tam nechat sáhnout. Myslela jsem si, že to mohlo být z té jejich minirvačky, že ho tam třeba nějak zmáčkl a že to přejde. Ale koncem minulého týdne začal nějak méně jíst a všimla jsem si, že má i trochu měkčí bobky, ne doslova průjem, ale měkčí byly. Nasadila jsem mu tedy radši dietu seno, voda, a mám dojem, že bobky jsou už skoro normální. Bulka se mu trochu zmenšila, ale jí pořád málo, má tedy zájem o jídlo, taky by rád něco jiného než vodu a seno, ale bojím se mu zatím dávat zeleninu, aby neměl ještě nakonec průjem. Kvůli té zmenšené chuti k jídlu, protože toho jí proti dřívějšku opravdu málo, jsme s ním šli včera k vet. a já ho upozornila i na tu bulku na krku. Od něj si na ni nechal sáhnout a vet řekl, že to vypadá na absces, má tam zvenku i trochu vidět jako ranku, stroupek maličký nebo něco takového. Dal mu dvě injekce, proti zánětu a otoku, a říkal, že by počkal, až to uzraje, že by to pak nařízl a vymáčkl, že teď by mu to zbytečně moc krvácelo, a abychom přišli dnes na kontrolu. Dnes tam byl jiný vet, oni se tam střídají v jedné ordinaci dva, a ten ho prohlédl, píchl mu prý antibiotika, proti zánětu že je zbytečné mu dál píchat, a rovnou mě přemlouval na příští týden na operaci, že by mu to vyřízl. Že by se mu to takhle jedině pomalu zhoršovalo a nechtěl by kvůli tomu jíst a bylo by to jedině horší, tedy řekl "pravděpodobně". Ten včerejší vet to tak radikálně řešit nechtěl, hlavně říkal kvůli jeho věku a narkoze, tenhle taky říká, že je to v jeho věku trochu nebezpečné, ale že záleží na organismu, jak na tom celkově je a jak se s tím vyrovná. Protože jsem tu kdysi četla o šetrnější inhalační metodě, ptala jsem se, jestli ji používá, a díval se na mě dost svrchu, že čistě inhalační metoda neexistuje prý a že takhle je to rychlejší a vzhledem k tomu, že o tom celkem nic nevím, jaké jsou typy narkozy, neuměla jsem mít další patřičné námitky. Částečně jsme tedy domluveni na pondělí na tu operaci, bude to stát asi 500 až 700 Kč, ale o to tu vůbec nejde, jen se bojím, že když do toho půjdu, abych pak toho našeho morčíka neměla na svědomí, kdyby to špatně dopadlo. Taky nevím, jestli to opravdu absces je, jestli to není opravdu nějaké poranění, když i tu bouličku má snad menší, i jsem mu to řekla, ale vypadal přesvědčeně. Navíc mu našel v bříšku ještě nějaký nádor, vypadá to prý na tumor, je pod kůží volně pohyblivý a dost velký, tvar jako větší pecka od švestky na omak, o tom říkal, že ten mu teď určitě nevadí a nebolí ho, ale že by se mohl zvětšovat a začít vadit, tak že by mu to udělal najednou taky. Já z toho mám opravdu strach, neměla bych sehnat nějakou nej-veterinu? Nemám s touto veterinou jiné zkušenosti za ta léta než kožní problémy u více morčat a ty nám vždy vyléčili dobře. Pročetla jsem si v archivu dostupné příspěvky ohledně abscesu za posledního půl roku, je toho tam dost, ale přesto bych byla vděčná za další případné rady, třeba i do SZ.
20.1.2010 23:33haslerka
Ehrena: pokud to narostlo takto rychle a navíc je tam vidět ranka, tak bych to taky odhadovala na absces. Nicméně, mám pocit, že máš hlavně dost velké pochybnosti ohledně veterináře - jsi z Prahy - co zkusit nějakého skutečného odborníka na hlodavce? Je jich tu v praze dost, namátkou MVDr.Petra Mikulcová, MVDr.Lenka Chylíková, MVDr.Petra Viziová, MVDr. Lietavcová...u takhle starého morčete si myslím, že je velmi vhodné použít inhalačku, sice má tvuj veterinář pravdu, že se i tak musí zvíře většinou přispat malým množstvím injekční anesteze, ale dál už se pracuje v inhalačce, která je šetrnější, mj. i proto, že zvíře se pár minut po odpojení z přístroje probouzí a často za pár hodin je schopno i přijímat potravu - což u morčat má velký význam (jsou tedy i injekční anestetika, která mají antidotum a zvíře je také poměrně rychle na nohou, ale spousta veterinářů stále volí osvědčený ketamin-xylazin, na kterém si zvíře může pospat i více než 15h - vlastní zkušenost s potkanem).
Jinak výše zmíněné veterinářky jsou opravdu odbornice a já osobně s nimi mám ty nejlepší zkušenosti - i když většinou chodím ke své kamarádce vetce, tak k nim chodím, pokud mám nějaký opravdu závažný problém. Nevýhoda ovšem je cena - těžko odhadovat, ale v tvém případě by se mohla vyšplhat i ke 2000kč. Inhalačka je bohužel mnohem dražší a celkově tyto vetky pusobí na klinikách, kde jsou ceny trošku jinde. Pod tisícovku to imho nepujde.
20.1.2010 23:59Ehrena
haslerka - děkuji moc za rady a za podrobnější popis ohledně anesteze. Nevím, co konkrétně tento vet používá, ale když jsme se předběžně domlouvali na to pondělí, tak jsem se ptala,jak to probíhá, a říkal, že to trvá tak půl hodiny, tedy ta samotná operace, a pak že si ho tam ještě tak hodinu a půl až dvě hodiny nechají a dostanu ho pak už probuzené, tak snad nepoužívá ten ketamin-xylazin, jak píšeš, jinak by si asi nebyl jistý tím, že bude už morče probrané. Ale je pravda, že mám obavy, jak velkou praxi s hlodavci má v tomto směru. A taky nevím, jestli by opravdu nebylo lepší řešit to nějak neinvazivně, jak měl na mysli ten první vet, tomu se do operace zdaleka tolik nechtělo. Co si o tom myslíš Ty? Event. všichni další, kdo s tím máte nějaké zkušenosti.
21.1.2010 09:49Jája
VerčaHK: Jestli je teď už odléčené a zdravé, tak mi přijde, že s váhou jde nahoru pomalu. Určitě nic nezkazíš, když zajdeš k vetovi, aby mu píchl podpůrný "životabudič", aby dostal větší chuť k jídlu. Ale co já bych určitě udělala, koupila bych u veta i probiotikum např. bio-lapis a pod., což je léčivo pro úpravu střevní mikroflóry, čímž se trávicí systém alespoň trochu podpoří a pomůže jej uvést do normálu. A samozřejmě, pokud to je mládě, tak se neboj dávat směsku a přidávat ovesné vločky, po tom se dobře přibírá. A zkus i červenou řepu, jednak morčákům chutná a navíc je to v podstatě léčivka - právě pro oslabený organismus.
21.1.2010 12:21Ehrena
hasllerka, anhelli, Leesil - děkuju moc za rady a typy, ještě to pořešíme večer se synem, dnes ještě jdeme znovu na vet na injekci atb, tak se tam ještě zkusím poptat. Já nemůžu říci,že bych v naše veterináře neměla důvěru, k tomu jsem zatím nikdy neměla důvod, jen má na to každý z nich trochu jiný názor a já se toho vzhledem k tomu věku taky bojím, zase kdyby ten zákrok morčík nezvládl,tak bych si vyčítala, že jsme ho trápili zbytečně a že tou neinvazivní metodou tu mohl ještě třeba být. Chápejte,vůbec mi tu nejde o peníze,ale o to, abych ho v tomhle věku netrápila zbytečně. Ještě jednou vám všem moc děkuju. Držte nám palce, tohle rozhodování je opravdu strašné, už aby to bylo všechno za námi.
- - - - -
Eva - taky moc děkuju za názor, souhlasné přišly i do SZ.
21.1.2010 17:02Acond
Ahoj, mám velikánský problém, moje samička ajka je agrasibní a strašně lítá po kleci, což si v bytě nemohu dovolit, tak jsem jí dneska daroval jednomu mému kolegovy co bydlí v baráku, a mám tam nový domov a velikánskou klec, ale stejská se mi po ní, mám teda teďka ještě Daju, ale ta je milionová ta se mazlí a má se k životu čile a nekouše narozdíl od Ajky, vím že to sem píšu zbytečně, ale chtěl jsem se zaptat, jestli se někomu stalo aby mu morčecí samička vyloženě šla po ruce když jí chce pohladit nebo když jí krmí, mě se to ještě nikdy nestalo abych zažil takhle dominantní morčátko, budu rád když někdo odepíše na můj dotaz, děkuji...
21.1.2010 18:31Veverčák
asd - To je vlastně skoro čtverece. Dvě morčátka určitě
- - - - -
Acond - Teda, nezlob se na mě, ale dát morče pryč jenom proto, že kouše? Většina lidí chce mít morčátka, aby se s nimi mazlili, ale všechna nejsou taková. Fakt promiň, ale tohle mi přijde hloupé, říct si ,,ona kouše, nemůžu se s ní mazlit, tak ji dám pryč". To je strašně jednoduché dát morče pryč, ale zkoušel sis ji aspoň ochočit? Nebo si ji hned dal pryč? Ještě jednou promiň, že jsem tak zlá, ale já bych tohle neudělala, i kdyby kousala sebevíc, já bych se ho nevzdala.
23.1.2010 21:23Morcomil
Merlenka - proč líto? Pokud se majitel o něj dobře stará, poskytuje péči, kterou venkovní morče vyžaduje, tak nevidím problém:) . Jen se v zimě nesmí nosit morče na delší dobu do tepla/domů nebo opačně, že morče pobývá přes jaro,léto a podzim doma, a pak se dá na zimu ven do morčatárny! Protože by se mohlo nastydnout. Ale pokud venku bydlí celoročně, a morčárna je zajištěna před průvanem, sněhem aj... Není problém ho venku mít. Morčata se chovali odjakživa venku v králičárnách, a dodnes chovají. Já mám venku morčata celoročně z toho důvodu, že mi nevlastní otec morčata doma nedovolí. Mamka sice proti není, ale co smůžem. Co řekne hlava rodiny, to musí platit. No, nebudu to nějak rozvíjet. Ale hlavní snad je, že se dotyčný o to zvíře umí postarat a poskytuje mu kvalitní péči, i když to zvíře zrovna je ve venkovním prostředí ne?
- - - - -
Martafon - já je taky mám v králikárně na způsob stodoly, a je tam pěkné teplíčko, a taky není tam průvan. Vůbec si nemůžou stěžovat, jsou spokojení a mají se fajne;)
23.1.2010 22:07Morcomil
Souhlasím s Martafonem. U mých morčat taky nic nechybí, mají tam teplo, 5x denně jim vyměňuji vodu, mají tam boudičku a útulnou morčatárnu vystelenou načechraným senem a mají to útulné..... A mají se úplně fajn... Holky (mám dvě) přes zimu jsou spolu, a tak se vzájemně v domečku zahřívají. Kluci (mám též dva) jsou taky spolu, jsou na sebe zvyklí, jsou spolu od mala, snesou se, zahřívají se atd. Není problém. Ti dva kluci jsou už takoví, prostě jsou a asi budou kamarádi ikdyž tolikrát viděli a cítili samičku. Je to zvláštní ale krásný. Prostě pohoda. Jsou v králíkarně něco na způsob stodoly, a netáhne jim tam průvan, je tam teplíčko a nesněží jim. Jen ta voda zlobí no.... Ale mají se úplně skvěle:)
- - - - -
Sice je nerad chovám i přes zimu venku, ale co nadělám. Táta mi je doma mít nepovolí, a tolikrát jsem ho beznadějně přemlouvál. A to mi taky nedovolí, aby se můj chov rozrostl. Vůbec nevím proč tohle dělá. O morčata se dobře starám, krmím je, pravidelně čistím ubikaci, když jsou nemocní tak jdu k veterináři a navíc je mám venku, tak vážně nevím o co mu jde a v čem je problém je mít doma, a mít aspoň dvě morčata navíc:-(. Je mi to taky líto no, ale co s mamkou naděláme.... Hmm co můžu očekávat od nevlastního fotra..... No, důležitější je, že se o ně starám, poskytuju jim kvalitní péči, mají se dobře a jsou spokojení.........
- - - - -
ale mám je ve stodole v králíkarnách/morčatarnách.
- - - - -
něco podobné stodole, nějak se nemůžu lépe vyjádřit.
23.1.2010 23:04Morcomil
Švacovka - ale když je morče venku celý rok, je na venkovní prostředí zvyklé a zimě se přizpůsobí, což moje morčata jsou, tak v tom nevidím problém! Já mám morčata druhou zimu venku, a nikdy nebyli nemocní kvůli zimě atd atd. Kdybych je ze zimy nosil na delší dobu do tepla, a pak zpátky, a fůrt dokola, tak může nastydnout. Nebo kdyby bydleli doma přes jaro, léto a podzim, a pak na zimu by šli bydlet ven, tak to můžou nastydnout, protože by nebyli zvyklí a přizpůsobení zimě. Ale když na venkov jsou zvyklá, nevadí jim to, a zimě se přizpůsobí, tak v tom opravdu problém nevidím a není důvod si myslet, že se mají špatně. Ale kdo nezažil a nezažije, nepochopí a nepochopí dál!
23.1.2010 23:38haslerka
Já osobně si myslím, že morčata mrazy venku mohou přežít naprosto bez problemu, pokud se dodrží pár podmínek - například "zateplené" domečky, ve kterých si morče může vytopit vzduch vlastním tělem, chov morčat po více jedincích v kotci, izolující podestýlka (hodně sena a slámy), energetičtější krmení, aklimatizace. Koneckonců není málo chovatelů, co takto svá morčata mnoho let chovají a pokud vím, tak jim nikdy žádné neumrzlo. Je jasné, že venku nelze chovat skiníky, ale to by snad ani nikoho nenapadlo. Každopádně divoká morčata ( a i jejich domestikovaní bratříčci v Peru atd.) běžně teploty pod bodem mrazu zažívají - zvlášt v noci, ve vysokohorských oblastech atd.
24.1.2010 11:58Morcomil
Chtěl bych se ještě naposledy vyjádřit k chovu morčat venku.
Já nechápu co s tím fůrt máte. Někdo holt morčata chová venku, jiní doma. Ale jsem si jist, že pokud je někdo chová venku, tak je to z rodinných nebo jiných důvodů, a určitě by je nikdo nechovál venku, když to zvíře může a chce mít doma, a ne jentak ho šoupnout ven. Jednoduše je mít doma nemůžu, a můžu si postavit hlavu jak chci, nic nesmůžu proto, abych je doma měl. My doma ani nemůžeme mít jedinou malinkou rybyčku, natož v bytě. Já bych je taky nejradši měl doma a mazlil se s nimi kdy by se mi zalíbilo.
Když je morče venku celoročně, nevadí mu to, je zvyklé a spokojené (což moje jsou:-)), tak nevidím problém je mít venku.
Ale na druhou stranu mi je líto toho, že rodiče nemají ten cit k zvířeti a nedovolí mi je doma mít aspoň přes tu zimu. V létě je to jinak, to je teplíčko, chodíme na picknik na naší oblíbenou louku a za krásného počasí tráví celý den ve výběhu aby se napásla a vyváděla nebo jentak si užít. Je to těžké no...... ale hlavní je že se mají ok, jsou zvyklá a nevadí jím to. Já morčata chovám venku druhý rok a je vše naprosto ok. Ani jednou nebyly nachlazení atd... Toť vše, už se k tomu nebudu vyjádřovat a končím toto téma!
25.1.2010 16:05petrakofi
Tinne-díky,dnes jsem ji koupila to nejkvalitnější kmirov co ve zverimexu mají,vitamíny a nějaké tyčinky,uvidím,pokud to bude žrat,tak to s ni zkusím a pokud ne,tak pojedu na veterinu.
- - - - -
To ani nemá pořadný nazev,kupoval to otec,tak nevedel,co ji kupuji a koupil to levné,tak ji ho už nedávám radeji a dám jí to nové
- - - - -
Ale zda se mi,že začala hubnout jak dostala toto krmení,jakoby ji to nestačilo,nedodávalo potřebné látky apod..
26.1.2010 09:45Ehrena
Zdenxi - taky jsme měli tento problém u jednoho z našich morčáčků, u veta jsme dostali injekci, bohužel nevím, co to bylo za přípravek, ani nám přesně neurčil, co to je, pravděpodobně prý nějací roztoči, a když se to nezlepší do měsíce, máme přijít znovu. Ze začátku to vypadalo, že to nepomůže, první týden až 10 dní to bylo pořád stejné, morče se drbalo a srst mu hodně vypadala, ale pak se to začalo lepšit a po měsíci byl už úplně v pořádku a krásně nově obrostlý, takže u veta už jsme znovu nebyli.
26.1.2010 10:33Ehrena
haslerka, to už bylo asi před 3 roky, tenhle morčáček už bohužel nežije, na albech je to Chlupáček II.,ale žil po tom ještě skoro dva roky a bylo vše v pořádku, už se mu to nevrátilo. Bydleli v jednom akvárku s naším Agutítkem, a u toho se to neprojevilo vůbec, ptala jsem se tehdy u veta, jestli by neměl být preventivně taky očkován, oddělit jsem ho nechtěla, aby na sebe nezapomněli a aby se potom neprali, a on mi říkal, abych to sledovala, a kdyby něco, abych přišla i s ním, ale vše bylo O.K.
- - - - -
Tak náš skoro 6letý"klučík" Agutítko je už po operaci, byl operovaný nakonec u našeho veta v Bohnicích včera v poledne, dostal klasickou narkózu, probral se v 16 hod. odpoledne a hodně mě překvapil, když po 22. hod. už sám pil z napáječky a zajímal se o jídlo, hlavně seno a trochu směsky, mrkev, kterou má rád, jan nahlodl kolečko a dost. amoc toho nesnědl ani přes noc a ráno, ale jsem překvapená, jak je čilý a samostatný, čekala jsem daleko zničenější zvíře. Jen teď nevím, mám-li se ho snažit dokrmovat, když jí zatím tak málo, nebo to nechat na něm. Vet mi říkal, že by se měl snažit jíst sám, ale zatím jí opravdu málo, tedy asi tak stejně jak poslední týden před operací, což nebylo nic moc.
Jinak to nakonec nebyl absces, to pod krkem, jak si původně mysleli, ale prý nádor a na bříšku druhý, takže mu vybral oba, když jsem se ptala, jaké byly, tak říkal, že to vypadalo na tukové, ale zapomněla jsem se zeptat, jestli to posílají ještě na nějaké rozbory, to bych mu musela asi o to říci, že? Tak to jsem už asi prošvihla.
Máme omývat rány řepíkovým odvarem a v pátek na kontrolu. Tak budu jen doufat, že to bude lepší.
26.1.2010 13:17Jiřík Olmík
Máme problém s morčátkem. Asi před dvěma měsíci přestal jíst. Šli jsme na veterinu, kde mu ubrousili zadní stoličky, které měla prý rostle prosti sobě, takže mu přerostli přes jazyk. Po operaci se první týden snažil jíst, ale marně. Museli jsme jej krmit injekcemi. Následně, asi za 14 dní jsme absolvovali u jiného doktora opětné broušení, ale už pouze předních zoubků, (současně mu lékař odstranil nádor v jícnu, kterého si předešlý lékař vůbec nevšimnul). Opět bez výsledků, už ani nepil. Následovala třetí návštěva u vet., kdy mu zbrousil přední zuby a to tak, že přední spodní je sotva vidět. Sám sní trochu nastrouhané okury a nastrouhaného mokrého chleba. Jinak nic. Krmíme ho i v noci. Vůbec nevíme, co se děje, a jak to zlepšit. Může někdo poradit, kdo měl podobný problém. Jinak je při chudi a má se k žovotu. Běhá po celém bytě a spí s námi pod peřinou. Díky. Jiřík Olmíkl
- - - - -
Ještě jsem zapoměl dodat, že po posledním výbrusu, strašně slyntá. J. O.
26.1.2010 16:32lalelu
Milí morčatáři, teď jsem přišla domů a jsem úplně mimo. Můj klučík skinník je mrtvý!! Večer spokojeně papkal, nedostal nic nového, stravu měl pestrou (hodně petržele), přes zimu jsem dodávala vit. C i uměle, ráno měl trochu průjem, tak jsem ho hned vzala k veterinářce (nikdy jsem s ní neměla problém), ta mu dala něco na trávení, píchla injekci, nařídila dietu (seno, směs, žádnou zeleninu) a že to bude ok. Teď jsem přišla domů a ok to opravdu není. Je mi do breku. Nemá někdo potuchy, co se mu to mohlo stát?!? Vždyť ještě včera večer byl v pohodě, vrkal na holky a teď je mrtvý. :(((
V minulém týdnu měl ekzém, který se mu už vyléčil. (Koupal se ve speciálním šampónu a mazal se purivetem).
Co může mít tak rychlý průběh?! Mám strach i o holky, ty jsou ale čilé a spokojeně papaj.
27.1.2010 08:56Daniela a Fifinka
Ahoj chovatelé odborníci. Já jsem laik, mám poprvé morčátko. Už jsem psala,že se obávám, že je holčička březí. Mé podezření stále narůstá, zrovna tak jako bříško Fifinky. Prosím poraďte - jak se to pozná.....bříško je velké, trochu do boků, tvrdé poměrně, nechce na sebe holka už nechat ani sahat, natož chovat - brblá, asi se jí to nelíbí. Jinak je čiperná, papá dobře, dost odpočívá - leží rozcapená na bíšku, načechrané chlupy. Opravdu nevím - buď je tlustá, nebo březí. Nebo raději zajedu k veterináři, aby mě uklidnil. Děkuji Daniela
27.1.2010 09:03Merlenka
Daniela: zvedni samičku a malinko jí prohmatej bříško, pokud ucítíš bouličky, jsou tam mimísci, pohmatej bok bříška, pokud je březí, moc jí neber a nechej jí v klidu, březí samičky jsou raději v ubikaci, také by mohla hodně pít, to je taky jeden příznak březosti, dávej jí do vody vit. C, dopřej jí ovoce a zeleninu, ale zase to nepřežeň, aby nedostala průjem.
27.1.2010 09:38Daniela a Fifinka
Děkuji za odpovědi. Já Fifču chovala a na bříšku má opravdu bouličky, jako dva pinpongové míčky, teď možná už i tři a přišlo mi, že tam "mimi" kopou. Ale nebyla jsem si jistá, jestli to třeba není nějaký pohyb střev. Zřejmě tedy přišla březí už ze zverimexu. Odhadem případný porod tipuji na konec února, protože 22.12. už musela být březí, to ji kamarádi kupovali. Dali mi tedy morče i s bonusem.........až se mimča narodí, určitě se budu shánět po někom, kdo by si je vzal. Možná jí jedno nechám, aby jí nebylo smutno, ale klec je jen 80 cm, tak nevím nevím. A Fifča je ještě mladinká, jsou jí tak 3 měsíce tak mám strach, aby ten porod vůbec zvláda. Děkuji a držte nám palce.
28.1.2010 10:17chocolatedeluxe
No,šance je malá-na různých diskuzích píšou uživatelé,jak jim samec napadl samce a jak špatně to dopadlo.
Co se týče nevykastrovaného samce-nevykastrovaný z něj neucítí,že není konkurent,)
- - - - -
Aragosta-e-shop i prodejnu vlastní stejný člověk,pokud nejde kamenná prodejna logicky ve většině případů je nefunkční i e-shop
- - - - -
Aragosta-navíc,je to jedinný e-shop,kde jsem třeba pro své činčily sehnala spoustu zdravých mlsání(od bylinek po krmivo) a navíc ve velkém výběru,který jinde nevidím.)Myslím,že trpělivost je tady dobrá,protože výsledek stojí za to,)
29.1.2010 10:15Frýda
Taky máte morčecí zkoumavky (nebo zkumavky?=D=D)? Když jsem čistila myši, křečkovi i morčátkům, ty dvě praštěnky mi běhali pořád okolo...No to bylo! Sofinka shodila misku a Kikinka to rozťapkala po celé chodbě, kam se na šířku necelý metr museli vydat dvě klece, přepravka, hobliny, smetáček a samozřejmě morčátka...Taky mě překvapilo, jak si Kiki zamilovává těsné prostory, je aktivnější než rozeta což bych nečekala...Takže vlezla myšce do klece, když jsem tam dala Míšu, vlezla tam taky, otočila se, ruplo pod ní patro a zase vylezla...Pak se uvelebila v igelitce se špinavými hoblinami a tam usnula: no jsou tohle prázdniny?=D Musím říct, že s dvěma morčáky je 100x větší zábava a že se mi po nich bude stýskat, až půjdou na léto zase ven
29.1.2010 12:19Šafka
add boxíky: souhlasím s DeGrande.. sama mám doma jak velké akvárko 89x 74, skříňové bydlení, klasika morčecí panelák, tak mnoho boxů z Ikey středí, i veliký.. - jako porodnici nebo dočasné bydlení pro kluky a pak mám i klece - ty jsou na zahradě v domku, kde mi to poletování holbin a sena až tak nevadí.. Ale doma mám plastbox jako je Duna nebo od Ferplastu - pro skiníka Xia - je naučený a ideální na ochočování vážně je ten nízký boxík, dát ho do regálku.. i tak je dno dost vysoké a tak to až tolik nelítá..:-)
Klasika box u Ikey nebyl třeba vůbec vhodný pro Cuttie a Carmen - holky crestedky.. byly ochočené od chovatelky a u nás doma pak blázinec, lekaly se všeho, stále lítaly dokola, jak někdo prošel a i na ruce pak byly jak mimo.. po té, co bydlí v paneláku, v pohodě chrupkají opřené o přední sklo a pozorují, co kde se děje...
Doporučuji, pokud třeba někdo nemá korunky. dá se udělat i polopanelák..
Sehnat jen zbytky třeba v Obi nebo Baumaxu, mají různé odřezky z desek, tak najít vhodné, nechat si nařezat boční a zadní stenu, na dno najít zbytek o velikosti aspo 70x40 a na místo přední desky nechat uříznout sklo ve sklenářství. Zbytky desek se pořídí cca 1ks za 10,- až 25,-Kč spodní deka okolo 45,- Kč. Sklo potom cca 25cm vysoké a 70 široké cca okolo 90,- Kč. Dno se může polepit linem ale v tom Baumaxu se dají sehnat i zbytky kuchynských desek,které mají to dno omyvatelné.. což je ideál.
Morče má parádní byteček a vidí i ven, umístění kdekoli, i na zemi, na jiné skřínce.. kdekoli, nebo i jen pomocí kovových podpěrek přidělat za zeď.