Mila: převzato z webu MVDr. Vítkové - stačí najít a přečíst - doporučuji!!
http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/ vlevo kolonka NEMOCI
PARAZITÁRNÍ ZÁNĚT
U morčat se objevují různí parazité trávícího traktu. Nejčastějšími bývají kokcídie (Eimeria caviae, Cryptosporidium wrairi, aj.), Balantidium caviae, . Méně častěji se jedná o hlísty ("červy") - Paraspidodera uncinata.
Kokcídie postihují především tenké střevo (existují i výjimky). Přenáší se trusem. Nejvíce postižená jsou oslabená zvířata (odstávčata, březí samice, nemocná morčata, atd.). U zdravých se setkáváme s určitou rezistencí. Takováto morčata se zdají zdravá, ovšem při jejich oslabení se infekce rozvine a jedinci mohou uhynout.
U nemocných morčat pozorujeme hubnutí, průjem a příp. úhyn.
Diagnostika se provádí ze vzorku trusu, příp. odebráním posmrtných vzorků střevní výstelky.
Kokcídie se vylučují trusem ve formě oocyst do prostředí, jejich likvidace se provádí chemicky (5% amonné soli), chladem (teplota okolo 0°C) nebo použitím teplé vody (minimálně 65°C).
Z kokcídií mají význam kryptosporídie, které jsou přenosné na člověka (děti, starší lidé, pacienti s poškozením imunity, s HIV, atd.). V případě těchto protozoí neexistuje zcela úspěšná léčba.
Léčba u ostaních kokcídií spočívá v aplikaci rehydratačních roztoků, výživných látek a antiparazitárních látek.
Mezi ANTIPARAZITIKA patří např.:
toltrazuril (Baycox 2,5% nebo 5%) - jednorázově 0,4 ml(5%) na dospělé morče
fenbendazol (Panacur) - po 3 dny, ve formě tablet (1/5tbl na dospělé, 1/10tbl na mládě), ve formě suspenze (2 ml pro dospělé, 1 ml pro mládě).
sulfadimidin - 1/2 lžičky/250ml vody, podávat 3 dny, poté na 2 dny vysadit a dále 3 dny opět aplikovat
metronidazol (Entizol) - 1/5tbl na dospělé, 1/10 na mládě po 5 dní
albendazol (Aldifal) - po 3 dny, 0,4 - 1 ml/kg (mláďata 0,2 - 0,4 ml), u giardiózy dvojnásobné dávkování a delší doba podávání
potencované sulfonamidy (př. Borgal) - injekční aplikace
Doporučuje se aplikovat přípravky proti kokcidióze preventivně a to alespoň 2x ročně, navíc samicím před krytím (při březosti nepodávat), mláďatům v 1. týdnu života, před výstavou, atd.
Vhodné je též používat přípravky, které zvyšují odolnost trávícího traktu proti kokcidióze nebo bakteriálním onemocněním. Většinou obsahují organické kyseliny, jež se aplikují do napájecí vody, tu okyselují a tím ji konzervují a stabilizují - proto nedochází k nežádoucímu rozvoji patogenních bakterií a plísní. Těchto přípravků je celá řada, dobré zkušenosti mám s Acidomidem od Aquamidu. (tím nechci poškodit jiné firmy, i ostatní mají bezpečné a dobré přípravky).