1.11.2014 02:22Pozitron
Morčata umí být opravdu citlivá, ač jsou to jen "hloupí" hlodavci. Umí být citlivá vůči sobě navzájem i vůči člověku, a to je na tom to úžasné, že i tak drobný tvor jako je např. morče může mít nějaký ten vztah k člověku. Nebudu to raděj dál rozvádět, pro dobro všech tady. Jsem vlastně nováček mezi Vámi, ale vidím a cítím to i teď, je velký rozdíl vztah těch dvou starších ke mně a tak...nebudu popisovat zážitky, ale prostě morče je přes svou pověst velmi zajímavé zvíře...
- - - - -
Oprava: Je velký rozdíl vztah těch dvou starších samic ke mně, všech morčat včetně malých mezi sebou a mladých ke mně. To je samozřejmé, ale jsou to podceňovaná zvířata...a kolik druhů není podceňovaných...? Ale jinak nejsem vegetarián...zvířátko určené na evropský taléřek nepokládám za podceňované, ono všeho s mírou, každý extrém je škodlivý, ve všem.
1.11.2014 05:47Ivča3
Zdravím, tak Eliška se zatím drží, nechci to zakřiknout moc, asi jsem paranoidní:) Ale prognóza je opatrná, takže musím jen hodně hodně moc doufat a věřit... Ale bojuje. Na veterině se o ní si myslím snad postarali hezky, snad jí dokrmovali jak měli, dostatečné množství, léky jí snad dali taky ok - Degan, Ranital, Melovem - což dal i náš dvorní vet pan doktor Valeš když byla nadmutá, akorát Metacam místo Melovemu ale myslím že to bude hodně stejné, pak asi ve čtvrtek dostala Enroxil, což jsem vyčetla že jsou atb a podle vetky by neměly ovlivnit ty hodné bakterie takže probiotika nejsou potřeba, no dneska zase jiná vetka mi říkala že klidně probiotika dát můžu i když je pořád lehce nadmutá - co myslíte vy? Dostala je teda dneska přímo do tlamky i s céčkem, protže zeleninu teď vůbec nemůže, sena se dotkne sem tam a granulí vůbec a tomá několik druhů, dneska po příjezdu domů mi snědla trošku bylinek ale nebobkuje a nečůrá, ani sama nepije, na veterině prý trošku bobíkovala i čůrala a pila, no tak nevím... Jinak dneska asi dle všeho dostala Enrogal, může mi někdo prosím vysvětlit, zda jeden den může dostat Enroxil atb a pak druhý den zase Enrogal? Enrogal by pdoel všeho měla být taky atb... Tak jestli se můžou takto kombinovat? Pak dostala ještě Butomidor což by snad mělo být taky vpořádku?
No a teď halvní otázka, myslím že snad jí léčí dobře a vědí co a jak s morčetem, jen tedy dneska na účtence po příjezdu a prostudování všech pokynů napsaných ještě k lékům domů mě dost zarazila jako jedna věc - na veterině dostala taky jakousi pastu:
http://www.prodej-krmiv-usti.cz/index.php/tobi/kocky/vitaminy/vetoquinol-laxatone-pasta-tunak-70g-detailTo mě fakt docela zarazilo, vím že u králíčků jsou smotance chlupů v žaludku někdy běžné ale u morčete? A navíc s příchutí tuňáka? No, nevím zda mě má klepnout nebo jim i nadále věřit že jí léčí dobře? Jestli je tahle pasta vhodná pro morčata? Nebo spíš i jim neublíží nijak když je to ještě s příchutí tuňáka... Jsem si právě říkala od čeho má tak zalepenou pusinu a krk, tak jsem jí chudáka musela omýt celou ještě, ale držela statečně a naštěstí to šlo docela dobře dolů.
Děkuju za zodpovězení dotazů, byla bych ráda kdyby mi někdo zkušený poradil zda jse zdá být Eliška ve správných rukou
- - - - -Tak na králičí diskuzi v archivu Daniberu píše, že tato pasta není vhodná pro králíčky, pokud asi dojde už k nějakému tomu smotku v žaludku... Uf, no tak jako už docela šílím... Cituji: lesimi: Taky nepoužívám. Jak se to jmenuje? Není to trávicí pasta pro kočky? Pokud ano, tak tady se před ní varuje. Nemá složení vhodné pro králíčky. Někdo se jí sice jako prevence zastával, ale větší problém by mohl nastat, pokud už by došlo k ucpání. Pak by pasta mohla způsobit kvašení a to by byl dost velký malér. Pokud máš nějakou pro králíky, tak napiš, o co jde :)
1.11.2014 07:20Cer
Ivča3 - to je teda nápad radit se s laiky na morčecí diskuzi o tom, jestli odborník, který léta studoval a má léta praxe, léčí tvoje morče správně nebo ne....co myslíš, že ti tu napíšou? S největší pravděpodobností to, že se máš obrátit na nejlepšího a největšího odborníka a specialistu na morčata, kterého sami jako odborníka naprosto neodborně určí...
K postupu tvé kliniky: nevidím (jako trochu poučenější laik a chovatel) na postupu veterinářů žádné závažné pochybení. Oboje antibiotika mají stejnou účinnou látku, takže je v podstatě jedno, která zrovna morče dostane (max. je třeba řešit koncentraci té látky, ale to určitě veterinář/-ka pořešil/-a). Butomidor je OK, pomáhá při kolikových bolestech, ulevuje. Pasta proti bezoárům - tedy laxatone - složení není pro morčata úplně optimální (želatina bude jistě živočišného původu), ale vzhledem k povaze léčiva a délce užívání to vadit nebude - jak funguje (zjednodušeně): pastě jde o to, projít žažívacím traktem až tam, kde je nějaká ucpávka (u koček samozřejmě smotek chlupů a dalších dobrot), obalit a promastit a tím pádem umožnit smotku, aby velmi snadno odešel tam, kam má, tedy ze střev ven a nikoli, že by snad měla pasta smotek rozpustit nebo jinak eliminovat (takže k žádnému kvašení nedojde). Podobně to jistě zamýšleli i na vaší klinice, kdy se maximálně snaží morčeti pomoct a hledají jakoukoli cestu, jak mu ulevit, tzn. že hledají i jiné cesty, než eliminaci projevů nebo úlevu od bolesti, ale snaží se najít i příčinu stavu: pokud totiž někde ve střevech je nějaká ucpávka, tak není vidět ani na rtg a často ani na sonu, takže jen odhadují, co by kde mohlo být a zda to tam někde je. U morčete si dovedu představit chlupy nebo třeba kus igelitu. Takže atb, pasta OK, trochu kontroverzní může být vyjádření, že enroxil nezničí "hodné" bakterie ve střevech - což zase tak není pravda, neboť každá takováhle atb působí v celém organismu, takže bych probiotika a prebiotika podala. Rozhodně bych se vyhnula podávání vitamínu C (i když nežere zeleninu). Céčko se ve stavu, kdy nepije a tedy ani nemočí, ukládá třeba v ledvinách a šup, kamínek se objeví ani nevíš jak.
Každopádně se veterináři na tvé klinice snažili udělat vše tak, aby morčeti pomohli - žádné snad ji nakrmili, snad jí dali léky, snad postupovali dobře - prostě se snažili pomoct a kdyby četli tvůj přípěvek, tak by si taky mohli říct, že si jejich práce vůbec nevážíš (i když, být veterinář, tebe bych jako klienta nechtěla, podle tvých příspěvků tady jsem si udělala obrázek, který vůbec nesvědčí o tom, že bys dokázala ocenit práci i někoho jiného, než je jeden, dva, tebou SUBJEKTIVNĚ vyvolený).
A na závěr: vyhni se znevažování práce jiných, než tebou vyvolených, veterinářů a konečně si uvědom, že oni se v maximální míře snaží zvířeti pomoct a že hodně také záleží na majiteli a jeho komunikaci s lékařem, protože zvíře si neřekne, kdo ho co bolí a co si myslí, že mu přitížilo, od toho je tu majitel a ten musí říct úplně všechno i zdánlivé maličkosti a ne, že z něj tyhle informace bude veterinář tahat.
1.11.2014 08:01Zbyněk
Michala: já ještě poznámku k tomu, že tě rozčiluje, když se někdo už "nemlže o morče starat z různých důvodů". Takovžch lidí je ale bohužel spousta. Dítě dospěje, nechá rodičům doma něco, co nechtěli a oni jsou třeba na invalidním důchodu, chtěli by dát zvířeti péči a nemohou. Nebo se prostě jedná o vzkaz mezi řádky typu "vyhodím morče na ulici, pokud si ho někdo nevezmete". Ano, nemůžeme zachránit celý svět, ale přesto nevidím nic špatného na tom, že to tu Mili napsala. Každý, kdo se ze soucitu stará o jiné zvíře, si zaslouží obdiv a pomoc. Stejně tak ty s pejskem a je jedno, že to nikde nenapíšeš. Každý zachráněná dušička se počítá
1.11.2014 08:53buub
andysek - špatnou aplikací injekce, to jako omylem někdo píchl morčeti něco do oka nebo tak?
A špatnou léčbou... to je diskutabilní. Ono pokud veterinář o morčatech "něco" ví, tzn. je v obraze, tak těžko může léčit úplně špatně. To ale neznamená, že morče bude žít. Je to křehké zvíře, které se velmi lehko vzdává, je malé, má malé energetické rezervy na jakékoliv delší marodění, a má citlivé trávení, které se lehko rozsype a těžko dává dohromady.
Takže jestli nemáš výsledky z pitvy a potvrzeno, že morče zemřelo vinou veterináře, blbé kecy si nech od cesty.
- - - - -
Ivča3
enroxil a enrogal je to samé, stejně jako melovem a metacam je to samé. Jestli něco nevíš, je nejlepší zeptat se přímo toho veterináře, ne? Buď mu věříš nebo ne.
Pasty proti bezoárům obsahují vazelínu a oleje. Je to inertní materiál, který má střevy projít prakticky beze změny. Morče neocení tuňákovou příchuť, ale to je všechno.
Jestli morče samo nepije, přidala bych mu ještě třeba pod kůži tekutiny. Ledviny je třeba udržet v chodu. Vitamin C je u morčete, které nežere, nutnost.
1.11.2014 09:42Michala
Zbyněk: tak taky poznámku... fakt poslední. dítě nemá invalidním rodičům doma co nechávat morče, ne? a je vyřešeno. starat se MŮŽE. a pokud se starat už NECHCE (což je ale úplně něco jiného), tak mu může najít rovnou jiný trvalý domov. Osobně tuhle situaci nevidím tak, že by to zvíře mělo být v nějaké nouzi a bylo nutné ho ,,zachraňovat". Prostě hledá nový domov a jistě ho i najde. A kdo si takové zvíře pak vezme dobrovolně k sobě a nechá si ho, tak ať se pak o něj stará, ne? mám někomu lepit jeho napjatý rozpočet, běžné výdaje na jeho mazlíka?
Pokud by někdo vytáhl z králíkárny nezodpovědného souseda zdemolované morče s abscesem přes půl hlavy, tak bych mu nějakej peníz poslala i sama ze svého rozhodnutí, jako příspěvek na léčbu a na tu náročnou péči okolo nemocného zvířete ke kterému přišel jak slepý k houslím, protože se prostě nemohl koukat jak trpí. Tohle fakt něco stojí. Co se týče jiných případů, tak mám dojem, že bychom si tady mohli posílat peníze všichni co tu jsme navzájem dnes a denně, bo každému občas chyběj ;) howk.
1.11.2014 10:29Michala
andysek: já ty podrobnosti samozřejmě vůbec neznám, ale spíš si myslím, že to morčátko mělo jiný problém a bolest a stres z injekce ho prostě ,,dorazily".. píchnout injekci je pro veterináře přece denní chleba a naprosto rutinní věc. Že to bylo do boku a ne okolo lopatek, kde se píchá asi nejčastěji, je fuk, vždycky je to prostě pod kůži.. (kdyby bylo potřeba něco píchnout do svalu, určitě by tu injekci nedostal do boku, ale třeba do stehna). morčátko teoreticky mohlo mít i nějakou alergii na léčivo které se mu píchalo.. tohle se stává i u lidí. ale samozřejmě nevím co a jak se seběhlo, jen píšu nějakou svou úvahu.
- - - - -
andysek: ale s tím, že někteří veterináři léčí stylem ,,pokus omyl" a někdy se moc nesnaží, souhlasím. někdy je to nedostatkem zkušeností, někdy třeba i nedostatkem informací od majitele.. a najde se i pár takových, kterým je morče fakt jedno.. ale určitě si nemyslím že by jich byla většina, spíš pár jedinců, blbec se najde v každém oboru lidské činnosti:) Valná většina veterinářů se ale podle mého názoru snaží co jim síly stačí a dělaj co můžou, bohužel morče fakt není bojovník a hned to balí, mnohdy i při opravdu vzorném postupu doktora, jak psala buub
1.11.2014 11:09buub
andysek
Je úplně jedno, píchá-li veterinář injekci pod kůži, jestli zvolí kůži mezi lopatkami, na boku nebo třeba na zadečku.
Jednou mi přímo v ordinaci zemřela činčila, ani žádnou injekci nestačila dostat. Prostě to zabalila během klinického vyšetření. Takže asi tak. Možná o mě taky někde na foru činčilářů někdo takhle vypráví. Hlodavci jsou na tohle trochu mršky.
Jinak co se léčení morčat týče, mám zkušenosti zase z druhé strany. Nejhorší případ, co si pamatuju, byla celá rodina co přinesli morče s tím, že ho chtějí zachránit "za každou cenu". Anamnéza byla, že od rána je nějaké špatné a na další dotazy jsem zjistila, že už skoro týden nic nežere. V přepravce leželo naprosto vychrtlé morče na boku v bezvědomí a v agonii lapalo po dechu.
Možná že i o tomhle případu teď ty lidi někde nadávají po internetu, že jim ta zlá doktorka Fifíka místo záchrany utratila.
1.11.2014 11:45buub
Ale no tak, když budu píchat injekci kolmo do těla, tak můžu morče propíchnout skrz na skrz i když začnu mezi lopatkami. Když ale budu aplikovat podkožně, tak je úplně jedno, jestli to budu dělat na boku nebo kdekoliv jinde. Na hřbetě je té kůže nejvíc, takže je to většinou pohodlnější tam, ale to je všechno. Když budu mít před sebou morče, kterému do té volné kůže mezi lopatkami naleju 10 kubíků vody místo kapačky, tak mu metacam budu píchat na bok, protože na zádech už je obsazeno.
Co se Ferdíka týče, můžete si být jistá, že by neodešel, i kdybyste u veterináře vůbec nebyli?
1.11.2014 12:04buub
jehly se prodávají v různých šířkách a v různých délkách. Nejsou nijak rozlišené podle účelu, pouze podle velikosti, zbytek je na uvážení. U morčete opravdu nepotřebuju k aplikaci do svalu tlustou a dlouho jehlu. Naopak stačí velmi tenká a relativně krátká, morče má koneckonců malou nožku a množství aplikované látky do svalu je u něj malé. Naopak zrovna u morčete si na podkožní aplikaci občas vezmu jehlu, která je sice relativně krátká, ale tlustší, třeba při podávání tekutin, větších objemů.
Například u koček bych si k aplikaci do svalu nikdy nebrala dloouhou jehlu. Beru relativně tlustou ale tu nejkratší, jako se vyrábí, protože tak mohu píchnout kolmo do nohy ale nemusím se bát, že zavadím o kost či sedací nerv, ani když se kočka cukne. Hodně dloohou jehlu budu chtít na ovci a ještě delší na prase, protože prase má hodně podkožního tuku. Když už jsme u těch větších zvířat, když jim budu píchat ivomec, ten se píchá pod kůži, kdybych si vzala úzkou jehlu, tak jsem tady dodnes, protože ivomec je hustý olej co štípe, malou jehlou by procházel dlouho a dlouho trvající štípavou injekci by my ta zvířata těžko dovolila.
1.11.2014 12:31andysek
buub-vím,ale jiní vetové u kterých jsem byla do boku nikdy morčíkům injekce na bok nepíchají,naše vetka taky říkala,že mu tím ublížil.A když jsem jí řekla co se pak stalo,tak žekla,že mu propíchl plíci,proto lapal po dechu.
- - - - -
buub-jinak on i dkotor lidem může aplikací injekce ublížit,sousedka tenkrát po aplikaci injekce ochrnula,taky jí to tak blbě píchnul.a bylo prokázáno,že to bylo aplikací injekce.
- - - - -
buub-jinak jsi psala,že se nesmí injekce píchat rovně,ale šikmo.Alespon jsem to takhle pochopila.
- - - - -
buub-možná kdybys byla u toho a vidělas jak mu ji píchl,třeba by si semnou souhlasila.
1.11.2014 13:39Ivča3
Je mi líto co jsem tady způsobila svým dotazem trošku s obavami... Ale Cer, rozhodně jsem to nijak zle vůči vetům nemyslela, bohužel každý nemáme doma veterináře co je schopný a jde mu opravdu o to zvíře, ví co a jak... Já jsem pořád jen laik a bohužel mám dvě hodně špatné zkušenosti s vety a morčátky, třeba když mi vet 3 týdny tvrdil sebejistě a já mu stoprocentně věřila, že tomu tak je a že má pravdu, že morčák nemá ani močový kamínky, ani přerostlé zuby, ani docela rozjetý zánět pindíka, že to je jen tím, že mu druhý samec krade jídlo, ať ho oddělím a že to je prostě holt už stáří, no dobře skoro v pěti letech, ok... Zadní zuby mu prohlédl tím stylem, že mu strčil prst do krku že se mi pak celý večer jako by dávil, vím že morčata nezvrací a nemají dávicí reflex, ale mě to tak vyznělo, ale spíš prostě jako když morčeti něco zaskočí jak hltá... Což si myslím že se takto zadní zuby neprohlížejí co jsem pak zjistila u vetky druhé... Takže morčík se tři týdny trápil zcela zbytečně kdy už mohl mít operaci za sebou a mohl žít dál kdyby už nebyl tak zesláblý dost že už mi nechtěl jíst a já ho musela dokrmovat, to vše mi vet tvrdil že to je prostě stářím, že zuby má ok zadní, na sonu naprosto nic nenašel... Přitom měl morčík tři docela velký močový kamínky a přerostlé zadní zuby... Ta předchozí zkušenost byla když jsem měla morče jako menší holka, vím že už je to docela dávno a tehdy se o těchto zvířátkách moc nevědělo jako už tomu je naštěstí dneska ale vetka dala morčátku špatná atb a to pak umřelo ve velkých bolestech a naříkání, pro malou holku docela traumatizující zážitek, pořád to vidím před sebou, když jsme za ní jeli že je v takovém stavu, tak ho ještě chytla za kůži za krkem jak králíčka, zvedla ho do výšky a ještě mi vynadala co s tím jako má dělat že už stejně bylo na chcípnutí předtím, že co jako po ní chci... Ale to už je naštěstí dávno a rozhodně neházím vety do jednoho pytle, ale myslím že pokud bys měla takové zkušenosti i třeba jen dvě tak bys taky byla na pochybách, člověk je prostě pořád jen laik a bohužel můj přítel není veterinář... Navíc co jsem slyšela od kamarádek co mají třeba potkánky tak taky děs a běs někdy, že se člověk diví jak se mohl takový člověk rozhodnout pro takovou školu a práci když k tomu evidentně nemá žádný vztah a nebaví ho to, tohle je škola na dlouhé a pevné rozhodnutí, že tě to prostě zajímá a baví a ne že co to na mě někdy působí - nevím kam jít tak asi budu vetem, docela zajímavý povolání kterým se můžu chlubit... Tím zase nechci nikoho urazit nebo se dotknout ale ty to vidíš z jedné stránky věci - nebo hlavně z té z pohledu manžela veta a já zase z pohledu ,,pacientů,,. Tak se na mě nesmíš zlobit že mám někdy pochyby protže tomu opravdu až tak dobře nerozumím co za léky může a co ne, kde je stejná účinná látka atd. Jen jsem se prostě lekla že s tou pastou, protože do té doby jí dávali správné léky, starali se ukázkově, jsem jim moc a moc vděčná i když to tobě možná tak nevyzní, jen jsem se s touhle pastou nikdy u žádného veta doposud nesetkala že by jí dal nebo se jen o ní zmínil že jí můžou i morčata a ahlvně jsem se lekla té tuňákové příchutě, jestli tohle není pro morče nebezpečné, tak se omlouvám že člověk ve strachu někdy má prostě pochybnost najednou a nemyslí to ani rozhodně zle, mám prostě jen o morčinku velký strach, nedávno nám umřela morčinka z té původní trojky a teď Eliška, takže i prostě se s tím nějak nemůžu vyrovnat že už by nastal jejich čas a že už je nikdy neuvidím takhle pohromadě v kleci na co jsem byla léta zvyklá, takový nezvyk když kouknu a vidím jen dvě holky a ne čtyři, možná sentimentální, je mi samozřejmě jasné že nikdo nežije věčně...
Každopádně děkuju za informace, jsi moc hodná, třeba právě toto jsem měla na mysli kdo víc ví a poradí, rozhodně tě nepokládám za žádného laika a taky jsem prosila aby mi někdo takový odpověděl, tohle jsem čekala... A opravdu nic proti nikomu, jen to beru asi víc srdcově z pohledu majitele zvířátka... Tak se prosím pořád nedurdi když tu někdo vysloví nějakou pochybnost kterou ani tak nemyslí ale prostě jen z neznalosti neví jestli je to to pravé zrovna...
1.11.2014 14:09buub
Zbyněk
Nejde ani tak o nucené pití ale o tekutiny obecně. Je-li na tom zvíře tak špatně, že je potřeba nechat jej zemřít na selhání ledvin aby neumřelo na otok plic, je otázka, jestli ho vůbec trápit. Zvíře prostě musí močit. Pokud nemočí, pak je buď těžce dehydratované a potom je zavodnění život zachraňující stav, nebo ledviny již selhaly a potom je to konečná.
- - - - -
andysek
Kdybych u toho byla a viděla bych to, tak možná. Ale podle popisu si opravdu netroufám říct, že příčinou smrti byla aplikace léků. Naopak morčátek či obecně hlodavců, kteří ho zabalili z hodiny na hodinu jsem už něco potkala.
- - - - -
Zbyněk
Ještě bych dodala, že otok plic je u morčete docela běžný kolapsový stav a příznak srdečního selhávání z jakýchkoliv příčin. S ledvinami to nemuselo mít co dělat.
1.11.2014 15:05Pozitron
Zbyněk, Michala:
Jasně, pokud někdo žije sám a stane se mu nějaká nehoda, nemoc nebo prostě z jakéhokoli důvodu se "najednou" nemůže o zvířete řádně postarat, tak je jiná věc. Ale pokud má dobré kamarády nebo někoho z rodiny, tak by mezi rozumnými lidmi neměl být problém někoho požádat o pomoc než zvířeti najde nový domov. Ale pokud mladý člověk jen tak se přestane chtít o zvíře starat a přenechá ho starším rodičům, tak to je věc jiná a špatná ze strany toho mladého člověka.
...
No udělal jsem se Sisinou podobnou věc, ale ze zcela jiných pohnutek, Sisiny jsem se nechtěl zbavit, dokonce mi i doma "cosi" chybělo. Šlo o to, že jsem skoro měsíc byl na dovolené u mamky se Sisinou a sestrou, mamka si Sisinu oblíbila, tak u ní zůstala, dělá ji společnost a má se u ní dobře. Samozřejmě pokud by mamka se o ní už nemohla starat, tak si ji vezmu zpět, i když na mně už mám doma "přemorčatováno". Těch pohnutek a důvodů mlže být vícero.
1.11.2014 17:12Zbyněk
buub: ano, ten stav uz bylo celkove selhani vseho, my jsme ji takhle stahli hrobnikovi z lopaty trikrat a poctvrte uz to neslo a pozor-ze ji mame davat pit, nam doporucil veterinar. Druhy vecer ji prohlizela jina lekarka a nadavala, ze ma vodu na plicich a ze ledviny uz selhavaji. Dala ji injekci s tim, ze to bud do dvou hodin zabere, nebo umre. Umrela v aute za deset minut.
Ivca3: idealni je najit si spolehliveho veta. U tebe naprosto chapu, ze uz mas tech ran osudu s morciky posledni dobou dost, vydrz a divej se na to tak, ze prirodu obcas nasilim zlomit nejde, nekdy nastesti, nekdy bohuzel, to hlavne u blizkych dusicek
- - - - -
Holcicky: to neni cernobile. Obcas se ti haranti proste nepovedou a pak tyraji zvirata i rodice, prestoze rodice se o ne starali s laskou. Uz jsem zazil dost podobnych pripadu...
1.11.2014 19:20Pozitron
Crazysis
No třeba já nemám astma, ani nikoho s astametm neznám. Další problém může být alergie na pyl, to je peklo, vím o čem mluvím. Měl jsem alergii na pyl v dětství, nemohl jsem ani projít kolem posečené louky, seno taky obrovský problém...ale měl štestí, že to vymizelo. Každý to štěstí nemá, a úplně takového člověka chápu, je to příšerné, zvlášť pokud je ta alergie opravdu silná.
1.11.2014 19:26buub
andysek
To je ale spíš štěstí než samozřejmost. Je to úplně stejné, jako ty lidičkové, co tvrdí, že protože jejich Fifinka měla poprvé mladé ve dvou letech, všichni, kdo tvrdí, že by je měla mít do roku, kecají.
Náhlé změny krmné dávky, a náhlý přechod z trávy na seno a obráceně, takovou změnou je, s sebou prostě přináší jisté riziko. Samozřejmě ani zdaleka se ne každému morčeti něco stane, ale stačí, když se mu toho nastřádá víc, střeva nejsou v optimální kondici a už je problém. Nechutenství, průjem, nadmutí, zástava kálení a jiné průšvihy se dají často vysledovat k něčemu takovému.
1.11.2014 20:49Ivananovacka
Ivča3: dneska jsem se připojila na chat - pro Elišku jsi udělala maximum a doufám a věřím, že bude zase OK. ale to co tady píše Cer mě fakt zvedá ze židle. Dle mého je to naprosto necitlivý člověk. Jasně - splnilo se to, co mi napsala, když mi šla Ťapina na operaci. 9 dní bojovala jako lev a nakonec, jak víš, bylo to k ničemu. Když jsem pak v pufalství psala, že mi ji určitě uspal sepsula mě na 3 doby. Nedělej si hlavu - držím pěsti Tobě i Ele :-))))
- - - - -
Pardon - nemělo to být pufalství, ale ZOUfalství :-((
- - - - -
app - at si řílá kdo chce co chce, právě mi za moji holčičku hoří svíčka :-((. myslím na ni ještě dnes, i kdzž se ohlížím poo dalším morčátkiu
- - - - -
App - moje hočina pošla evidentnš jen kvůli tomu, že se píchla o seno. Npeordává týdy někdo jesle, kde by wse tohle riziko minimalizobalo ??
1.11.2014 21:23Ivča3
Miroslava: Pokud to by to byl její první vrh tak těžko říct, po roce života pokud samice nemá mladé tak srůstají pánevní kosti a mláďata pak neprojdou prostě ven takže porod končí jak úhynem mláďat tak samice... Pokud se ale už stalo, určitě je na místě vzít samičku k vetovi co rozumí aspoň trošku morčátkům a domluvit se s ním, že pokud je opravdu březí tak až se bude blížit porod raději mu tam samičku dovezete aby mohl v případě jakékoliv komplikace ihned zasáhnout, aspoň tak má samička i mladý docela šanci přežít
- - - - -
Ivana: Díky moc za podporu, já jako Cer chápu, vidí to z pohledu manžela veterináře - z té druhé strany a někdy není vůbec příjemné a vet musí mít nervy ze železa že pokud nepochybí tak přeci jen se najde takový co je rejpal, nenechá si nic vysvětlit, je sprostý a obviní neprávem veta... Taky to nemá lehké, ale zase je fakt, že by měla pochopit i tu ,,naši,, stranu barikády:) Jako laici kteří třeba opravdu mají opodstatněné nedobré zkušenosti s nějakým vetem co si myslel že rozumí a léčí a přitom prd, tak se prostě aspoň zeptají, můžu se veta zeptat stokrát a pokud si myslí že léčí dobře tak prostě tě o tom přesvědčí že ten a ten lék je vhodný, pokud tomu neorzumí a nepřizná to, což tohle nechápu každý je jen člověk a nikdo nerozumí všemu, na tom není nic za hanbu přiznat, tak ti prostě něco nabulíkuje a hotovo, ale tím zase nechci nikoho urazit, jen zase moje zkušenost onehdá s vetkou... Tak kde si to pak máš ověřit než třeba právě tady u zkušených chovatelů co bohužel tedy protrpěli s morčíky za ta léta chovu všechny možné i nemožné choroby a ještě se ujistit aspoň u nich, pokud ten lék znají, ví co a jak, jestli je to teda ok a morče máš opravdu v dobrých rukou...
1.11.2014 21:35Ivananovacka
ivča3 ? Jasně, to naprosto chápu. Já taky nedávno sepsula veta a určitě za to nemohl, ale ona asi nepochopí, že ta bolest, ze strany chovatele, nebo jen majitele mazlíka je fakt ohromná a neměla by být až tak upřímná a troufám si říct krutá. Je úplně jedno, jestli má manžela veta. Každý majitel dělá vše proto aby tu svoji holku nebo kluka zachránil. Mě pardon, ale odkaz, který jsem dostala pře 14 dny spíš položil a to není účel tohoto chatu.
1.11.2014 21:52Ivča3
Ivana: Asi tak, jsme jen laici odkázání na veta a nezbývá než doufat že něco o morčátkách přeci jen ví, já tvou bolest naprosto chápu, člověk se v tu chvíli může zbláznit, neuvažuje prostě jasně, zármutek je ohromný, znám to a plně s tebou soucítím, já to taky asi napsala blbě, nikoho jsem nechtěla urazit a hlavně ne vety co Elišce teďka tak moc pomáhají, ale prostě byla jsem klidná že jsem našla veterinu blízko nás jako nouzovku kdy tam náš vet není a že mají halvně i pohotovost nonstop, že prostě super, i přístup a vše a najednou jsem se právě lekla co to s tou pastou, že prostě jsem doufala zbytečně že můžu být klidná, prostě jsem se fakt lekla a teď nevěděla jestli jsem se rozhodla dobře, jestli tu pastu fakt morčíni můžou, složení docela jakžtakž ale ta příchuť tuňáka mě teda fakt zarazila...
- - - - -
Miroslava: Už tak jsi samici vystavila - jestli to bylo úmyslné nakrytí - velmi velmi vysokému riziku že porod nepřežije a i mladé a naprosto zbytečně hazarduješ s jejím životem, pokud to opravdu bylo úmyslné krytí tak si nejprve zjistit informace a pak konat... Už tohle je prostě velký průšvih - vetovi nebude zbývat nic jiného, pokud prostě samička bude mít problém porodit mladé - provést císařský řez který je velmi namáhavý pro to zvíře, takže bude zázrak když takový dost složitý zákrok samice i mladý přežijou, takže pokud vše dobře dopadne, tak se raduj jak blecha a už opravdu neriskuj, další mladý rozhodně NE!
- - - - -
Miroslava: To jako je vám samičky život jedno? To chcete za každou cenu mladý? Tohle nepochopím... Navíc i ty mladý mají docela chudáci solidní šanci že nepřežijou...
2.11.2014 11:05Zbyněk
Andýsek: přiznám se, že jsou mi názory chovatelů, kteří morčata krmí špatně, docela fuk:) Pokud mají dostatečně kvalitní chrup, tak ať si mých 90 kg klidně vynesou držím jim palce:)
Takže: seno je pro morče nezbytné, dalo by se odborně říci esenciální. Proč? Protože jsou na něj za a) zvyklí geneticky (v Andách má tráva celoročně charakter spíše sena) a za b) je pro funkci morčecího zažívání nezbytné:
a) mají pro jeho trávení odpovídající mikroflóru a pokud ho nedostanou delší dobu, ta začne umírat, případně mutovat, po podání sena po delší době pak dojde k problémům trávení, průjmům, zácpám atd.
b) seno celkově správně posunuje potravu ve střevech a hlavně je "kartáčuje" od případných zahnívajících ložisek, která by následně vyvolávala lokální záněty střevní sliznice a tím poškozovala imunitu.
c) seno je nezbytné pro správné vytváření tzv. "papacích bobečků", tedy je klíčové k dobré koprofágii
d) zvaž si plátek okurky, dovaž stejnou hmotnost sena. Podej morčeti nejdřív seno a počítej, jak dlouho bude kousat. To samé proveď s okurkou. Výsledek? Počet žvýkacích pohybů bude násobně vyšší u sena. Asi není třeba komentovat vliv sena na eliminaci přerůstání stoliček. Přes řadu názorů všech, co morčatům seno v léte nedávají. Jestliže morče nemá vyloženě mizerné geny a přijímá dostatek sena, není prakticky možné, aby mu přerostly stoličky. Shoduje se 4,98 z pěti veterinářů.
Buub má naprosto správné názory a jsem rád, že tady máme studovaného biologa, který se navíc o morčata evidentně zajímá. Co řekne, to má váhu, ve stravě, v léčbě, ve všem.
Michala: tak morčecí samici můžeš teoreticky nutit do množení do čtyřech a půl, pokud ovšem měla první mladé do roka a pokud na to máš žaludek. Z většiny tvých příspěvků vyplývá alespoň pro mě, že bych tvoje samice být nechtěl. Bez smajlíku. Nicméně zde zmiňovaná samice je březí ve dvou letech poprvé. Jak to nejspíš dopadne, je poměrně jasné a pokud dobře, bude to zázrak. Ale jinak chápu, že pokud mám CHS, musí se mi chov alespoň trochu vyplatit, i když je to otázka velmi diskutabilní. A můžete si mě klidně roznášet na kopytech, případně v zubech. Je mi to fakt jedno:)
Crazysis: ovoce obecně morčeti příliš nedávat, ideálně v podstatě vůbec. Maximálně občas kousek jablka, ale je to hodně cukru a málo efektu, navíc na cukr se zbytečně vytváří návyk atd. Pro morče je ovoce příliš mnoho kalorií s malým výsledným přínosem.
2.11.2014 14:15buub
No jo, dělejte si co chcete, chovatelé, co sežrali moudrost světa, to vždycky stojí za to. Prostě někdo má morče v kleci 60x40 cm, protože mu to přece stačí, jiný připouští čtyřleté samice a další nemusí krmit seno pořád a radši několikrát do roka ze dne na den skokově mění krmnou dávku. A pak se diví, že se jim chov nějak nedaří.
Vysvětlete mi, k čemu je dobré připustit samici nad dva tři roky? Kromě množení, teda. Pokud se jedná o chovatelsky cenné zvíře, pak má ve třech letech už ve vašem chovu tolik dcer, že sama už nic dalšího nabídnout nemůže, pokud se nejedná o chovatelsky cenné zvíře, proč jí vůbec připouštět, že.
Ohánět se přírodou je mimo, v přírodě totiž nikdo nebude čekat, až samice dospěje a nikdo nebude odhánět samce, aby samice nezabřezla hned po porodu. Přitom se asi shodneme, že tímhle způsobem se samice opotřebuje velmi rychle. V přírodě se ta samice těch čtyř let pravděpodobně nedožije, bude rodit, dokud jí něco nesežere.
Pokud samice není jen stroj na rození mláďat, kolik vrhů od ní potřebujete, že připouštíte ve čtyřech letech?
- - - - -
Co se sena týče, ani bych se nebála toho přerůstání zubů. Spíš mně jde o dietetické hledisko. Seno je skvělá potravina. Obsahuje všechno, co morče potřebuje z hlediska vlákniny i energie. A hlavně je schopné vyrovnávat výkyvy pH v trávicím traktu a udržuje motilitu střev i správné složení mikroflóry. A je dostupné celoročně. Takže má všechny atributy k tomu, aby tvořilo neměnný základ krmné dávky, na kterém pak probíhají sezónní (je tráva, není tráva) či jiné (dnes granule, příští týden ječmen, pak nic, dnes mám okurky, za měsíc krmnou řepu) změny. Které pak morče snáší bez větších problémů.
Na proti tomu morče či králík, které přes zimu krmíte senem a pak jim na jaře s velkou slávou dáte do jeslí náruč čerstvé travičky, se tím dají docela dobře (při)zabít.
2.11.2014 14:18Kwidoss
Ahoj, přiznám se, že už jsem z toho nějaká vyčerpaná. A zmatená. Morčata jsem měla jako malá, kdy platilo, že když morče onemocní, je to konečná, protoźe veterináři nevědí, co s tím. Jsem ráda, že tohle se změnilo, byla jsem ráda, že je tahle stránka, že se dozvím, jak se vlastně správně o morče starat, protože prostě dřív to moc lidí nevědělo a my jsme nebyli výjimkou. Jenže čím víc navštěvuju tuhle stránku, tím víc se dozvídám různorodých a protichůdných informací. Vtipné je, že v posledních příspěvcích Zbyňka obviníte, že nerespektuje rozdíl mezi trávicí soustavou domácího a divokého morčete, přitom andysek porovnává březost starších samic v domácím a přirozeném prostředí úplně stejně a považuje to za relevantní protiargument. Na to se dá namítnout, že samice mají v přírodě více pohybu, tudíž lepší kondici, takže rodí prostě až do smrti. Jestli je to pravda, nevím. Jenže bohužel, jednoznačné a ověřené informace se nedozvím ani tady. Každý si pokřikuje svoji pravdu a ostatní nevnímá. Jak teda víte, co je pro to morče to pravé? Dlouhověkost není argument, měla jsem starého samce z otřesných podmínek, a dožil u nás ještě spoustu let. Naše morčata dřív se dožívala relativně vysokého věku (počítala jsem to, co jsme s kamarádkama v détství měly a vyšlo mi šest let), drápy se stříhaly v jednom případě, tomu opravdu rostly jako z vody, o přerostlých zubech jsme nikdy neslyšeli, všenky byly, ale plíseň ani svrab jsme neznali, nejen jménem, ale hlavně příznaky, mohla bych pokračovat. Samozřejmě, když jse chov, cokoliv se tam rozmnoží snáz, ale mluvím rozhodně o vzorku víc než padesáti morčat. Trávu jsme trhali v parku, kde se venčili normálně psi, běhaly tam kočky, jak říkám, naše péče nebyla rozhodně ideální, a ty zvířata dožily ve zdraví docela dlouho, zápal paysku měl jen ten zanedbaný sameček, ale toho nekrmili ničím, byl úplně vychrtlý. Když si tady člověk projde jídelníček, je to opravdu věda, aby se to morče stravovalo tak, jak má. A já bych prostě byla ráda, kdybych se dozvěděla -tohle ano, tohle ne. A ne jen dohady. A výkřiky do tmy. Momentálně je to tu z heldiska relevance informací fakt celkem na houby :-/. Sorry, ale musela jsem :-(.
2.11.2014 14:39Pozitron
Kwidos: Taky nechápu proč se navezli do Zbyňka, nevím jak ostatní věci, ale to o senu se tady kdysi psalo prakticky to, co Zbyněk psal teď. S co týká nakrytí samice ve třech čtyřech letech mám dojem, že jsem tady kdysi od zkušených chovatelek četl co psal/a buub a Zbyněk, ale jistý si tím nejsem. Nejsme žádný chovatel, ale každopádně čistě ze selského rozumu plně chápu co psal/a Buub, jaký je důvod nakrývat čtyřleté samice? Někdy výjmečně asi proč ne, ale selský rozum mi říká, že pro rozmnožení chovu nakryju mladou samici, třeba i vícekrát a pak ji dám pokoj.
2.11.2014 15:28Kwidoss
Greandin, já třeba můžu říct, že když jsme odjeli na hory a jali se krmit šťavnatou horskou tŕavou v míře větší než doma, tak opravdu průjem dostal, takže jsme se pokorně vrátili k senu a bylo po problému, takže i když jsme měli neomezené zdroje kvalitní a čisté trávy, stejně dostával i seno a byl v pohodě. Vlákniny je tam pořád stejně, jen se to holt jinak tráví, šťavnatá tráva, stejně jako zelenina holt prochází jinak, než seno. Mně to tedy přijde docela logické. A s tím množením je to vlastně pravda, proč množit v tak vysokém věku? To nejsou v chovu jiné samičky? Tomuhle vážně nerozumím. Kolik musí mít samićka za sebou vrhů, abyste jí dopřáli klid? Nerejpu, jen by mě to opravdu zajímalo.
2.11.2014 16:16Kwidoss
Greandin, on trávu jedl i před tím a samozřejmě jsme mu nedali kýbl trávy naráz. Jen neměl to seno. Jakmile se k tomu dalo seno, byl v pořádku.
Pozitron, obávám se, že máš pravdu. Greandin zjevně nejde o to, přečíst si argumenty protistrany, ale přesvědčovat druhé o své pravdě. Jistě, dělá všechno nejlíp, snad si to myslí i její morčata. Asi takhle, jestli bych něco na příspěvku Buub vypíchla, pak je to to, že seno je základ, který je pořád, tedy i tehdy, když sezónní věci ze dne na den zmizí, a tudíž u navyklého zvířete pak krmím jako čím? Po malých dávkách ho zyvkám zpátky na seno? Co je to v takovém případě malá dávka? A to se pak to morče krmí co půlhodinu, aby se zjistilo, která dávka je dostatečná? Pak se z toho dělá zbytečná věda, která může morčatům dost ublížit.
2.11.2014 17:11Noemi
buub: K připouštění samic: Právě proto, že chovná zvířata nepovažuji za stroj, mi dává smysl, že je chce chovatelka připouštět v pozdním věku. Prý ve 3 letech už má tolik dcer.. :D To jsi asi spadla z višně. :) Za prvé, nejhezčí samičky mívají kvůli absolvování výstav čas na mladé tak jednou, 1,5x ročně maximálně. Chvíli po zapuštění, březosti, porodu a odstavu trvá, než se samička vyhoupne opět do správné kondice a trochu se vykrmí a zas zmohutní (u některé poodstavová předvýstavní fáze trvá dva i tři měsíce a když pak jezdí na výstavy, jezdí na ně třeba čtvrt roku nebo déle). Za druhé, vzhledem k Murrphyho zákonům se po takové samici rodí jen a zásadně kluci. Za třetí, z tech pár dcer, co jsi získal, vyluč všechny ty v nestandardní barvě, s dlouhou hlavou, se zálomkem, drobné, ... (mnoho dalších sčítajících se variant k dosazení). Zkrátka ne vždy se hezká (hezká typově, hezkdy barevně rozložená, hezky sytá nebo světlá, případně nositelka vloh a takovou chceš dcerušku) matka rovná hezké dítě. Naopak, je to velmi těžké takovou krásku zopakovat. A tak se chovatelka nevzdává a snaží. A snaží.
A jelikož mi nepřijde, že s jedním vrhem za rok jsou samice nějak zvlášť přetěžované, zcela chápu rozmýšlení ve třech či čtyřech letech typu nakrýt/nenakrýt.
Já za sebe samičky starší tří let nekryju. Pokud bych měla výjimečnou samici, tak do čtyř let (aby do těch 4 měla odrozeno, za předpokladu, že bude v kondici a v pohodě).
- - - - -
buub: Jinak ale dobré příspěvky. Zajímalo by mě, kdo jste.. :)
2.11.2014 18:06buub
Noemi
Zkrátka ne vždy se hezká (hezká typově, hezkdy barevně rozložená, hezky sytá nebo světlá, případně nositelka vloh a takovou chceš dcerušku) matka rovná hezké dítě. - jistě, a tohle je právě rozdíl mezi hodnotou jedince vyjádřenou jeho výstavními úspěchy a jeho plemennou hodnotou. Jestli je potřeba samici drtit porody až do přechodu, aby po ní byla jedna použitelná dcera, pak taková samice moc velkou plemennou hodnotu nemá, i kdyby měla kartičkami šampiona doma vytapetováno. Bohužel, tak to je.
Ono v chovatelství se nelze zaměřovat pouze na to, jak zvíře vypadá, jestli je dokonalé a krásné nebo ne, ale hlavně jestli dokáže předávat svoje kladné vlastnosti svým potomkům, případně je-li zlepšovatelem nebo zhoršovatelem nějaké vlohy. Cílem je, aby byla každá další generace lepší, než jejich rodiče. Jestli samice neustále dává mizerné potomky a chovatelka to zkouší znovu a znovu, tak to není chovatelství, ale zoufalost. Stejně tak je možné mít samici, která je mizerná hydra, ale mláďata dává bez výjimky prvotřídní.
Ovšem tohle se dá zjistit během jednoho dvou vrhů. Buď samice dává super potomky a potom si je nechám - a samice sama je do dalšího chovu "o generaci pozadu", tudíž už má odrozeno, nebo samice super potomky nedává a pak nemá cenu čekat, že se na vrhu v pěti letech stane zázrak. Nestane.
- - - - -
očíčko
S tímhle by mě morčata poslala do pryč. Dnes jsem jim udělala radost tím, že byly celé odpoledne v ohrádce na čerstvé trávě. Nějaká houpačka, ne, tím bych se jim do vkusu netrefila.
- - - - -
zuzanecka
Ochočit mámu? Případně holt respektovat, že se máma nechce chovat?
2.11.2014 19:17andysek
Kwidoss-krásně napsané,ale kdyby to byla prava, chov ušlechtilejch morčat si spousta nezavěcenejch lidí představuje jak Hurvajs válku.Ono to není žádná prdel dostat ze samice krásné mladé a hlavně samičku,která je vhodná k registraci a do chovu a výstavy.Kdyby měl chovatel jeden vrh do rokamtak to můžeme všichni co maj CHS zabalit,protože by nebyla morčata,která by nebyla na sebe příbuzná.Také jsem začínala a dneska vím,že sehnat nepříbuzného samce k samici ve vhodné barvě,tipově krásného a i vhodného plemene je pěkně náročné.To samé platí,když sháníme samici k samci,to je ještě těžší.
2.11.2014 19:51Kwidoss
Andysek- jenže tím se bohužel vracíme k tomu mému dlouhému prvnímu příspěvku. Jako já si umím představit, že to je záhul, dát dohromady zvířata, aby z toho byl pěkný vrh, jenže, ať už je tvé rozhořčení sebepochopitelnější, všechny ty chovatelské stanice jsou zálibou jednotlivých lidí, dalo vy se říct, že i bez nich by tu lidi morčata chovali, jen by si je křížili mezi sebou, tak by bylo některé hezčí, jiné méně, tudíž na samici se kladou nároky z toho důvodu, že se někdo rozhodl, že její děti mají mít nějaký čumák a nějaké uši. Zjednodušeně. Když ten čumák budou mít jiný, nikoho a nic to neohrozí. A bohužel, o tom, byl ten můj příspěvek první, dnes jsou morčata daleko méně odolná než ta obyčejná, nevyšlechtěná, nepromyšlená z hlediska genofondu. Já chápu, že je to hezká a vzrušující hra, že je napínavé čekat, jak to, či ono zahraje s barvou nebo tvarem lebky. Jen mi vadí to svaté nadšení, které jako by ospravedlňovalo vše. Neznáte všechny proměnné, takže vnější znaky a zjev prostě nejsou jediné důležité na životě zvířete.
2.11.2014 20:41Zbyněk
Cer: děkuji za doporučení a příkazy:)) Asi ti nemusím říkat, že jsou mi lhostejné.:) Ano ano, morče je vlastně věc, která nemá žádné cítění a potřeby, proto jsou vlastně i prolézačky "nesmyslné" Jsou tak nesmyslné, že moje holky jsou z nich naprosto nadšené, zkušená čtyřletá matka v ních lítá jak raketa, skáče do výšky a epilepticky škube hlavičkou, stejně jako její dcerka:) Než jsem je naučil chodit z a do klece samotné, nedělaly to. BTW, "nory" příliš neopouští, jak je den dlouhý, i domácí morčata mají v genech potřebu zalézání do nory, ovšem to ty neuznáváš:) Osamělá sedmiletá samička se díky prolézačkám doma změnila v mladé, radostně poskakující morčátko, které majitelce pořád něco povídá, předtím to nedělalo. Milá Cer, nebudu se omezovat:) A pro mě a mé lidské i zvířecí klienty je důležité, že mé tzv. "obskurní" metody fungují, často lépe než ty neobskurní a podporované VZP:)) Kdyby nefungovaly, nechodili by ke mě občas i lékaři:)) Není nad to, mít patent na rozum, který ti upřímně závidím a jsem rád, že ho nemám.
Pozitron: některým zdejším množitelkám mazlíků evidentně vadí chlapi, chovající morčata pro radost a především morčecí pohodu:)) (Cer a Míša - to byl vtip) :)
2.11.2014 20:41Kwidoss
Andysek - no, to jsem si právě všimla, že to vy berete jinak. Chovatelský cíl. Hm. Člověkem stanovené standardy, jak má morče vypadat a co má splňovat, aby se chovateli vyplatilo. Jak říkám, hra, která má ospravedlnit vlastně cokoliv. Ale to důležité je, že když se vám morče jakoby nepovede, tak ho dáte na mazlíka, kde ty své neodolné geny dál předává těm "obyčejným" morčatům. A ve jménu čehože? Jasně, toho chovatelského cíle.
2.11.2014 23:04Michala
Zbyněk: jo vtip... aha.
a k tomu zbytku- tady má někdo dojem, že mi padají morčata častěji než ostatním? vážně? to se asi špatně koukám.
ok, připouštím samice do 4 let. běžně. někdy skončím z nějakého důvodu dřív. a někdy i později. Proč? protože mne odchovávat mláďata baví a i přesto, že si poměrně dost lustruju nové zájemce, nemám problém najít miminům perfektní domov. jedu osmou abecedu, v souvislosti s porodem a březostí mi za celou dobu umřely čtyři samice (všichni místní statistici si mohou spočítat kolik to je procent), z toho poslední z nich umřela v roce 2011. chovám od roku 2005, v prvních letech jsem byla zde propagovanému modelu (dlouhé pauzy mezi porodama, hromady pestré zeleniny, atd.) podstatně blíž než teď. Tak jak chovám teď funguju zhruba poslední tři roky. odchovám prakticky 100% toho co se narodí. holka co rodila naposled v sedmi, jestli na ní někdo naráží, umřela v deseti. zase problém? kdyby měla méně vrhů, umřela by v patnácti?
Porod a odchov mláďat nevnímám jako utrpení pro zvíře. Je to běžná součást života. pokud člověk má nějakou praktickou zkušenost, získá v těchto věcech poměrně dobrý odhad.
- - - - -ještě přidám pro ilustraci album všech mých morčat, vše focené jeden letní den. včetně našich v tu dobu březích a kojících samic. u každého zvířete je popisek, ale můžete si zahrát hru, zakrýt si ho, a hádat věk a pohlaví jednotlivých zvířat.. jeden sedřenej chudák s do krve ohlodanejma cecíkama vedle druhýho, fakt že jo...
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=320702.11.2014 23:34Rozik
Michala - Souhlasím, i když máme teď smutné chovatelské období, vše člověk neovlivní, i kdyby se snažil sebevíc.
Jinak pro všechny, kdo diskutují o chovu morčat, doporučuji hezké články na stránkách CHS Krabatar, názory a zkušenosti úspěšných zahraničních chovatelů na délku odpočinku mezi porody samic, o příbuzenské plemenitbě, atd. Pro mne zajímavé a erudované, hlavně, pokud jsem dobře pochopila, že mnoho věcí z hlediska úspěšného vrhu pro standart záleží na samci! Samozřejmě, nejen na něm, ale hodně na něm. Na FB je odkaz na Genetika (nejen) barev ... přímo na stránky.
3.11.2014 09:12Jana P
Zbyněk - nebudu tak "drsná", jako Cer a napíšu to za sebe. Mám také jen pár morčat, i když díky mé sestře domácností prošly několikeré morčecí rody. Nebyla množitelka mazlíků, jen se jí stalo to, co mnohým - nakrytá mladá samička už ze zverexu.
Tak snad nějaké ty zkušenosti mám. Nemám ale potřebu psát své komentáře a rady úplně ke všemu a až na výjimky, kdy jsem tu vyhrkla nějaké své přesvědčení, snažím se psát jen a jen ze své osobní zkušenosti. Hodnotit a soudit zde přítomné účastníky si tedy netroufám vůbec, otírat se o ně, ironizovat a slepovat to pak smajlíky, mi přijde ubohé. Chápu, že někdo má potřebu psát víc, někdo méně, někdy se tu objeví úplné plácání a co chvíli se tu mele dokola jedno zrno na třech stránkách. Můj vzkaz je tedy, že se mi zdá, že tu je občas trochu "přeZbyňkováno". Vím, že Ivča3 píše také pěkné slohy, taky už se k tomu někdo ozval... prostě pro mě je prima, když je debata pestřejší, když se mísí víc názorů... vím, že je to nereálné u otevřené stránky, kam může chodit radit i desetileté dítě a není omezení v počtu znaků, ale postesknout jsem si snad mohla...
3.11.2014 12:33Zbyněk
Jana P: promiň, ale tvrzení, že morče nepotřebuje seno mě zvedly ze židle. Nechat rodit čtyřletou samici je druhá kapitola, ale na Cer jsem reagoval (a ne ve zlém), protože ona takhle startuje téměř na každého, jak jsem stačil zaregistrovat. Jinak se snažím nehodnotit, pokud někdo nepíše úplně blbosti, které pak mohou poškodit další morčata. Spousta dětí si tady přečte, že morče nemusí mít seno a zvířata budou zbytečně trpět. Včera jsem měl návštěvu, která měla před pěti lety také morčata, čistě z neznalosti je zabili stravou, dávali jim špinavé slupky od brambor, od cibule, netušili, že morče musí mít seno, že není odpadkový koš atd. Když jsem je uvedl do reality, dotyčná to obrečela. Proto mě naštve, když tu někdo píše něco, co není pravda.
Poznámky o "množitelkách" byly se smajlíky, pokud ti to přišlo ubohé, mohu příště na podobné nesmyslné výpady zareagovat podobně ostře, ale v povaze to nemám:)
3.11.2014 13:21Michala
Zbyněk: Nedávat seno a dávat místo něj čerstvou trávu na kterou se najede postupně, je snad něco úplně jinýho, než nedávat seno a dávat místo něj slupky z cibule a brambor.
"když někdo napíše něco, co není pravda"... hm, tak ještě poznámka obecně pro teoretiky tvého typu, ať už se jedná o debatu o jídelníčku či připouštění samic- při vší úctě k autorům třeba místního jídelníčku a jiným článkům porůznu na internetu, které jsou brány jako slovo boží (protože co je psáno, to je dáno a je to pravda a nic než pravda, to je jasný)- on je psal taky jenom člověk. Nějaký nadšenec se svým názorem, který nebyl zdechlý tomu dát nějakou hezkou formu a někde to vystavit... hoďte se přátelé teoretici do klidu a zkuste si pár let chovat alespoň dvacítku kousků a jen zaznamenávat, co doma vidíte.. pak se možná budeme mít o čem bavit a nikdo nebude otrávený
3.11.2014 13:38Bekynka
Jdu na radu :( Včera jsem objevila svému staršímu samečkovi (6,5 roku) místo na kůži, kde má vypadanou srst a černý flek s šupinkatým povrchem. Řekla bych, že jde o plíseň, nebýt té černé barvy kůže... Stalo se vám někdy že by místo plísně změnilo barvu na černou? Kůže je v místě skvrny mírně propadlá - jakoby o čtvrt milimetru, nevystupuje tedy nad povrch kůže jako. Trošku se obávám rakoviny kůže :(
Na veterinu už jsme objednaní, morčátko jinak baští, je v pohodě, nehubne. Jen je trošku spavé, ale to přikládám už vyššímu věku...
Děkuju
3.11.2014 14:30Jarče
Právě, že se mi zdají spokojenější nyní, když mají sena více. Akorát teď jsem na Barče zjistila, že si škrábe uši a třepe hlavou, odhadovala bych to na svrabík( už jsme to měli kdysi na kotěti), takže valíme na veterinu.
- - - - -
Jo jinak já mám morčat 6 a každé je jiné, každé má rádo něco jiného, ale bobkujou snad všichni normálně, tedy polosuché válečky.
- - - - -
Tím něco jiného myslím druh zeleniny. Black třeba nežere papriku, Bobina s Čerňou ohrnují nos nad rajčátky apod.
3.11.2014 14:31Misi
Dobrý den, měla bych dotaz. Dáváte morčátkům trvdý chleba? Dočetla jsem se tu, že chleba není pro morčata vůbec vhodný. Na obrušování zubů prý stačí větvičky. Chovatelka, od které morčátko máme, mi také řekla, že chleba nedává. Ale v knize o morčatech a v jiných článcích jsem zase četla, že chleba ano, tak nevím. Já se rozhodla chleba nedávat, ale trochu mě to trápí, jestli dělám dobře. Morčátko má k dispozici větvičky ovocných stromů a moc mu chutnají. Nerada bych něco zanedbala. Děkuji za odpověď.
3.11.2014 14:56Michala
Misi: chleba morče určitě nepotřebuje. zuby si obrousí samy o sebe o seno, trávu, či třeba i tu kůru z větviček, všechno se musí hodně žvýkat, a tím se zuby brousí. Když dáte kousek chleba občas (třeba jednou za tři týdny, měsíc..) jako pamlsek (ale bacha na plísně), tak nic nezkazíte.. ale je to fakt pro morče jen něco jako bonbóny pro člověka, rozhodně se bez chleba obejde.
- - - - -
Jarče: ani jedno není špatně, jen je potřeba změny (pokud se dělají; tím myslím třeba přechod ze sena čistě na trávu) dělat postupně a taky neexperimentovat každý měsíc- prostě najet na nějaký režim a od toho se neodchylovat, jednotvárná strava morčatům svědčí (slovem jednotvárná nemyslím špatná nebo chudá na vitamíny... ale prostě pořád to samý)
- - - - -
Bekynka: heleď absolutně neporadím, podle popisu mne nenapadá vůbec nic.. ale až budeš mít info z veteriny, určitě se s námi poděl. kde to má? a to morčátko je jinak světlé, jo?
3.11.2014 15:43Zbyněk
Michala: jsem sice pouhý teoretik, dle tvého názoru, ale po první přestřelce tady jsem to konzultoval s veterinářem. Koukal na mě jak na zjevení, "a to říkala zkušená chovatelka? Hm". Dostal jsem na reakce několika zdejších nositelek jediné možné pravdy docela zajímavé soukromé příspěvky:)
Zajímavé je, jak na naprosto neadresnou zmínku o "množitelkách" reagují pořád ty samá tři jména a pořád stejně arogantně:)) Hoďte se do klidu, zkušené chovatelky, zlepší vám to imunitu:))
Mimochodem když jsme u těch plísní, zkoušel jste někdo zjišťovat jejich souvislost mezi nevhodnou výživou (třeba absencí sena po část roku)? Například. Protože čerstvá tráva nemá výživové hodnoty sena a tráví se navíc prostřednictvím jiné mikroflóry. Správné vnitřní prostředí morčete má samozřejmě na imunitu vliv poměrně zásadní. Stejně tak ale i pohoda morčat - proto na ní kladu důraz a snažím se je zabavit "nesmyslnými prolézačkami" a dalšími aktivitami, na které reagují vyloženě kladně. A opět - nejvíc se to hnusí zkušeným chovatelkám, které na takové podružnosti nemají čas a prostor. Zato mají dostatek času a prostoru zde projevovat své hluboké opovržení. Každý máme jiné cíle chování morčat, vy tvorbu nových genů a já pohodu zvířete, například. Atd. atd. BTW já nikdy nenapadám arogantně druhého jako první:)
3.11.2014 16:17Michala
Zbyněk: taky mám svý kámoše a píšeme si v SZ, chceš se přetlačovat? :))
Neadresně, jo? Takže to jméno v té závorce u těch místních množitelek co nesnáší chlapy, není moje? jiná Míša? která? krom toho nechápu na co jsi vůbec v tu chvíli narážel, můj poslední příspěvek předtím byl o pár stránek dozadu a nebyl pro tebe.
Já vůbec nejsem nositelka jediné možné pravdy. Já tady prezentuji VÝHRADNĚ (!) SVOJE (!) praktické zkušenosti a výsledky. A nemám problém dát na cizí radu, akorát to musí být ověřené praxí, tedy někým, kdo to takto sám dělá, má doma několik let větší množství zvířat a funguje mu to.
Dále mi naprosto oprávněně vadí, že mi neustále něco podsouváš. Co jak myslím, o co mi jde nebo nejde. Všimni si, že tohle já rozhodně nedělám, já jen argumentuju a to ze své praxe.
Chov a pohoda zvířat vůbec nemusí jít proti sobě. Někdo může chovat ,,pro geny", někdo pro svoje potěšení, někdo má dva chlupáče stejného pohlaví a mimina neodchovává. Pohoda by měla být důležitá úplně pro všechny. Pro mě je, a to velmi. A ve všech těch skupinách co zmiňuju jsou lidi kterým pohoda zvířat je fuk, a pak další, kterým fuk není. Někdo má v bordelu a nemocné i jedno jediné morče, někdo má suprově opečovávaný i třeba padesátihlavý chov.
Nějaké generalizace typu ,,chovatel s PP= jde mu jen o geny a na zbytek kašle", nebo ,,chovatel bez PP- jen množí, jde mu o prachy, na zbytek kašle" si samozřejmě musím brát velmi osobně, a nejen já.
3.11.2014 16:20Quelle
Zbynek - a cetl jsi nekdy neco o stresu? Morcata totiz patri mezi ta zvirata, ktera jsou rada "za svuj smradek a klidek" - to znamena, ze jakakoli zmena na ne ma negativni vliv. Nemaji rada variabilni bydleni, dokonce i tezce nesou, kdyz se jim zcela vymeni podestylka za cistou (proto pridavam trochu "naparfemovanych" hoblin k cistym) - nevidim tedy duvod, proc jim stavet nejake prolezacky, ona totiz maji velmi kratkou pamet, takze si nepamatuji, ze v nich treba vcera byla a pak je tedy tyhle chodby a krabice stresuji a jiste vis, ze stres ma na organismus zaporny dopad. A ze zalezou do nory z krabice? No jasne, boji se a jdou se schovat. A podobne by mohly zkusene chovatelky, ktere maji na mnoha svych zviratech vypozorovano, argumentovat dal.
A jeste dotaz: jak je mozne, ze ma seno jine vyzivove hodnoty, nez trava, ze ktere vzniklo? Jako, ze susenim v nem narostly vitaminy nebo vlaknina nebo mineralni latky? To prece neni mozne. Mozna ma jine vlastnosti nez trava, ale urcite ne vyzivove hodnoty....
3.11.2014 16:22Pozitron
Ad vše...jen zamyšlení. Ono asi ty doporučení a zkušenosti nejde až tak paušalizovat, brát za 100% etalon.
Tvdrý chleba - jistě není potřeba, jistě to není nutná součást jídelníčku, ale v rozumné míře jako pamlsek neuškodí. Kdysi se tím krmívalo, i dnes jsou lidi, kteří tvrdý chleba občas dají. Sám jej dávám, a zatím Sisina má pěkný věk, takže chleba až tak neškodí. Navíc sice zadní zuby moc asi nebrousí (i když podle sluchu se i na stoličky dostane něco ztvrdého, slyšitelně to hodně křupe, takže tam nebude jen kašička). Přední zuby to může pomoci brousit, ligicky, že. Tím samozřejmě nechci říct že na broušení zubů jedině chleba, kvalitní tráva, seno a větvičky jsou 100x lepší.
Nadýmavá zelenina-určitě opatrně, pokdu není zvyklé, ale taky bych to tak nepaušalizoval. Sisina mohla od začátku jíst téměř "co hrdlo ráčí" i nadýmavých druhů a těchto nových pět "potvor" si taky zvyklo hodně rychle.
A tak dál, bylo by toho víc, i třeba onen diskutovaný vztah morčete k člověku, některé chovatelky nemají rády, když někdo řekne "mazlení" (i když pravda, to je trochu silné slovo), ale když vidím Sisinu, těchto pět nových a k tomu přičtu zkušenosti mnohých tady, tak prostě odpůrkyně zkušené chovatelky nemají pravdu (ne ve 100%), pravda je někde zhruba uprostřed.
3.11.2014 23:01Tygrinka
Quelle: Dovolím si nesouhlasit, morčata mají určitou paměť a vědí, kde byli včera a jak to tam vypadalo, resp. že tam byly pěkné schovky. To, že jsou třeba dnes trochu jinak jim nevadí, obejdou si to a začnou se radovat. Mám to doma takto už spoustu let. Pokud se jedná jen o přenos z místnosti do místnosti do výběhu, tak to myšákům opravdu nevadí a nestresuje je to. Však dost lidí odtud z diskuze také má svá videa o tom, co za vyfikundace vymyslelo svým myšinkám k proběhnutí. A tam nejsou vidět stresovaná zvířata, ale spokojené zkoumací myšky. Takže prolejzky u Zbyňka nejsou rozhodně stres. Rozhodně považuji za větší stres výstavy, protože tam jsou najednou v dost omezeném prostoru, a pobyt morčáků den dva ve tmě v krabicích pod výstavními stoly. A nad tím se nepozastavuje nikdo.
- - - - -
Quelle: Tráva a seno mají samozřejmě jiné výživové hodnoty, protože v trávě je navíc voda a sušením také dochází k určitým změnám. Takže kilo sena a kilo trávy je rozdíl a to dost podstatný. Trávy musí zvíře sežrat mnohem více než sena, aby se dostalo na stejnou výživovou hodnotu. Tento rozdíl myslel Zbyněk.
4.11.2014 09:01Zbyněk
Michala: ne, navrhuji nechat vzájemné veřejné antipatie a pokud chceš, můžeme v ní pokračovat v soukromých zprávách. Volíte holky agesivní, konfrontační styl, jakmile není po vašem - a spešl u Michaly je to škoda, protože jinak máš rady dobré, s tou nerozpoznanou plísní to bylo super. Mimochodem, nemáš zkušenosti se zánětem rohovky? Trvá tři týdny, Toxal dochází a očičko se stále přivírá. Samozřejmě kámoška půjde zase k vetovi, ale víc hlav víc ví.
No a samozřejmě je mi jasné, že pokud má někdo doma desítky morčat, těžko se jim bude individuálně věnovat a těžko bude mít čas na cokoli jiného, než na zajištění stravy a hygieny. Přesto není nutné kritizovat styl někoho jiného. Dítě je šťastnější v rodině, ne v děcáku a to samé platí i o zvířeti. Proto nemám velkochov, ale to je jenom a jenom moje věc.
Greandin: nevíš o mě nic a plácáš nesmysly. Věnuješ se deset let morčatům, tím máš asi právo na jediný možný názor, ok, tvoje věc. Když tak mi klidně dál nadávej, ale soukromě, od toho ty zprávy jsou. Není nutné to tady spamovat.
Quelle: seno Ti vysvětlil Pozitron a víc asi není třeba, sušená tráva má úplně jiné složení, než čerstvá atd. Jinak samozřejmě morče je stresík a proto se snažím, aby byly v pohodě, ale pravdu nemáš v jedné věci - nic ve zlém, ale morče je norník a všimni si sama, že pokud mu uděláš cokoli ke zkoumání, třeba dvě, tři krabice se dvěma otvory, bude ho to bavit dva, tři dny. Jakmile přeskládáš, nebo změníš konfiguraci, začne zase radostně qíkat a bude znovu zkoumat.
Tak a k mým prolézačkám - fotka je v albu, uprostřed je "stan", k němu vede úzká chodba z deky, vzadu je pro každou holku krabice. Jakmile otevřu dvířka klece, holky se radostně rozkvíkají, vyskáčou ven a okamžitě začnou řádit v tomhle nesmyslu. Lítají sem a tam klidně půl hodiny, vylezou ven, oběhnou, zalezou třeba jinudy a tak dokolečka. Potom si jdou dát seno do krabic, vylezou, vyčistí si ve stanu kožich a chvíli tam relaxují (zespodu mají teplo a měkko), pak se jdou nabaštit zeleniny do klece a šup zase rychle do prolézačky. Včera jsem je pokusně vypustil ráno v šest ráno a nechal do večera do osmi samotné, když jsem přišel z práce, byly obě v kleci, asi je pro ně ve tmě jistější, ale vzaly si úplatek a okamžitě s pokřikováním zmizely zase v norách:) Jako bonus se mi pak motaly pod rukama při čištění klece a nenechaly se zahnat.
Jinak ano, podestýlku měním komplet jednou za měsíc, každý večer jenom vyberu pár míst a konec. Poprvé byly po komplexní výměně asi deset minut zaražené, podruhé jsem si už nevšiml změny chování - ale to už si volně chodily ven do svých označkovaných dek:)
Když jsem holky přinesl poprvé domů, ležely chudinky ve stresu bez pohnutí dvě hodiny. Než jsem ovšem vyčistil sousední klec a dal tam jídlo. Najednou bylo po stresu, obě koukaly uraženě vedle do klece a ječely, co jsem si jako dovolil nakrmit dřív jiné morče a ne jejich majestáty:) A dívaly se na mě obě jak na vraha, velmi významně:) Moje zkušenost: důležitý je především pokoj a místo, kde se nachází jejich ubikace, ne změna v kleci. Vyndám domeček a jsou ok. Přenesu je v rámci úklidu na chvíli do ložnice a je zle, stresovaně leží v koutku, mačkají se na sebe a nehýbou se. Ale každé morče to může mít jinak. Ale udělej jim něco na zábavu, nech je tři dny a změň konfiguraci. A uvidíš sama to nadšení:)
Jinak když jsem holky lovil za účelem vycházky a ukončení vycházky, byly mnohem víc zvyklé na ruku. Teď je musím trochu nuceně socializovat, aby na sebe nechaly sáhnout:) Ale všechno v klidu.
Monama: s tím, co tu některé dámy předvádějí, je to logické.
Andysek: naprosto skvělou paměť, nejenom na hlas:) Ale důležitá je strava, pán stravy je pánem morčat:)
4.11.2014 09:17Pozitron
Ad paměť, určitě mají skvělou paměť, např. Sisina, vždy když dostala nějakou novou zeleninu, tak k ní nejprve opatrně čichla, pak opatrně jemně vzala do zubů a asi i olízla, když se jí to zamlouvalo, tak nejprve jendno optarné malé sousto a když se ji to stále zamlouvalo, tak se do toho pustila. Dnes, i když nějakou tu zeleninmu má třeba po měsíci a i déle, tak už hned ví, že ji to chutnalo a optarné obstrukce vynechá. A taky mám dojem, že mě stále poznává, i když jdu k mamce třeba po týdnu, dvou nebo i třech týdnech. Že má morče nějak extra krátkou paměť rozhodně nevěřím.
- - - - -
Ad seno/tráva. Určitě musí docházet i k jistým chemickým změnám, když se mění tolik vlastností trávy.
4.11.2014 11:02Michala
Zbyněk: mě chvílema připadá že v té kritice druhých mluvíš spíš o sobě čéče.
nepodsouvej mi, že tady tlačím jedinou možnou pravdu a mám konfrontační styl. Já se tady už delší dobu jen bráním nesmyslným nařčením- ok, asi ostřeji než je tvoje jemná duše schopna unést, ale to je forma, ne obsah. Jsem pevně přesvědčená o tom, že tak, jak to dělám já, to NENÍ ŠPATNĚ (nikoliv že jedině tak je to dobře), protože mám praktické výsledky; parta teoretiků mne přesto přesvědčuje o opaku, to otráví. jestli tady někdo tlačí jedinou možnou pravdu, já to fakt nejsem. Nikdy jsem tady neřekla že je nutnost dávat v sezóně jen trávu- pouze že já ji dávám a morčata na této stravě mi prosperují dobře. Takto reaguju na většinu dotazů- jak to dělám já a co se mi osvědčilo. Tvoje prolézačky jsem nekomentovala vůbec. Vlastně vůbec nic stran toho jak to děláš ty jsem nekomentovala, jen jsem si rýpla do tvého slovníku plného ,,příhodiček a okurčiček", to je tuším jediné. A vůbec, nespamuj, když to patří do SZ ;)
Zbyněk: k tomu zánětu rohovky by asi bylo potřeba uvést trochu víc věcí- jestli to vzniklo mechanicky, nebo se jen tak objevil... pokud by to byla taková ta klasika že se morče o něco píchlo a zanítilo se mu oko, mělo by být oko tak po třech dnech kapání Floxalu (ne Toxalu.... to by byl fakt vtipnej název léčiva) jako nový. Změnit léčba se podle mého názoru měla už dřív, než po třech týdnech, pokud to nepomáhalo. Ale nechci tady plácat když neznám podrobnosti. Můžu jen načrtnout nějaký další směr- tak buď je to oko tak poškozený, že už prostě nikdy nebude tak jak dřív, nebo to není problém primárně oka, ale něčeho jiného. Protože s nějakým běžným zánětem rohovky by si Floxal měl poradit. Druhý oko má v pořádku? Kdyby i druhý bylo trochu zakalený, určitě bych to přeléčila celkovýma atb, a ne jen lokálně.
4.11.2014 11:51Zbyněk
Michala: Floxal, kámoška by potřebovala nový mobil děsně to huhňá:) Jj, ten název mi taky přišel lehce specifický:) Nevíme, ona trochu slzela z očička začátkem července u mě, to úplně pořešil Framykoin, pak do konce záři nic a pak zase začala přivírat očko a slzet, vetka určila zánět rohovky. Takže to mohl a nemusel být nový. Dostala léky na bolest a úžasně ožila, ale to může být také tím, že má docela obří cysty, asi 5 a 7 cm a můžou na něco tlačit, ale jinak je to čilé morče na sedm a něco. S cystami odmítají lékaři cokoli dělat, ani injekce, prý je na to stará. Nicméně tři týdny jsou pryč a není to ono. Zakalené očička jinak nemá. Kámošce to pošlu, moc díky, zítra půjde znovu na veterinu
4.11.2014 14:15Zbyněk
Michala: holky jsou objednané na čtvrtek na devátou večer, RTG bude požadován, uvidíme. Dám vědět.
Andysek: to jsme se ptali, ale vetka to odmítla, že je stará a nadělalo by to víc škody, než užitku. Když byla dva týdny u mě a zkoušel jsem na ní své obskurní metody, tak úžasně ožila, ale cysty to nezmenšilo. Je jí sedm a půl a nikdy nebyla březí. Půl roku je sama, to jí také nesvědčí, ale ona každý pokus o společnici napadla bez varování
4.11.2014 20:04elizabetha
Ahoj, máme dvé holky, jednu skinny a jednu hladkosrstou. Ta je mladši, cca dva měsíce. Už zhruba dva týdny na tu druhou vrčí, ježí se za krkem, pohupuje zadečkem ze strany na stranu, pak si lehne na bok. Trvá to vždy jen minutku, pak je v pohodě. A za chvilku zase znova.....může to být říje? Nemocná nevypadá. Děkji za odpověď.
5.11.2014 08:32Crazysis
V neděli jsem si koupila morčátko, vše bylo ok, ale včera jsem si všimla že se pořád škrábe, prohlédla jsem jí srst a na některých místech má nepatrné malé stroupky jakoby, co s tím? Podestýlku používám od chovatele ještě jsem ji neměnila, všenky nemá, nic jsem nenašla, jen ty stroupky, děkuji
- - - - -
Mám nějaký přípravek kterým se postříká ubikace, nechá se zaschnout a morče se dá zpět, ale je to na nějaké potvory, všenky, blechy a tak
5.11.2014 09:04Bubula
elizabetha - Jestli to dělá dva týdny, tak to není říje. Mám jednu silně dominantní samičku, která to dělá běžně, když chce dát najevo, že je šéfová. Prakticky denně, jen si zabublá a zatancuje a je klid. Mám jí 2 roky (bude jí 2 a půl) a pořád se chová stejně. Ona si teda ale určitě nelehá na bok!
- - - - -
Crazysis - Nic na morče nestříkej a zajdi s ním na veterinu. Pokud je člověk nezkušený a něco vidí poprvé, tak nechápu to otálení na veterinu vyrazit, i když to může být něco "běžného". Když to bude nějaká "hloupost", tak si za to každý rozumný veterinář řekne pár korun - a nic se neděje, nevynadá ti, že ho otravuješ s prokotinou. Naopak aspoň se s ním seznámíš, uděláš si svůj úsudek a hlavně se uklidníš, že morčeti nic není.
Stroupky ale prkotina nejsou. A pokud nevíš, co je způsobilo, tak stříkat na to nějaký sajrajt může být horší než nedělat nic.
5.11.2014 10:41Jeníček112
elizabetha
Ahojky dlouho jsem tu nebyl. Mám dva chlapečky,brášky 7 a půl měsíce. Jeden z nich mi také vlní prdkou a vlní se. a vrčí na toho druhého. Občas ,ale opravdu málo kdy mu vleze tlapkama na záda. Za krk. A dělá to od malička. Jinak rvačka nikdy nebyla,kousnutí také ne a krev také ne. Také nevím co s tím. Ale zatím je mám pohromadě. Toho druhého by to zlomilo. I přesto,že má bráchu Kápa,tak je na něm závislí. Je to strašný mazel. A ten vrčíci je to zváštní,je také děsný mazel. Občas zavrčí i na mě,jen kddyž mu na začátku hlazení sáhnu na prdku. Po delší době si ale získám důvěru a pak už můžu hladit celé tělíčko. :-) Tím to také žádám prosím o radu zda to takhle s nimi zatím řeším dobře. Děkuju.
5.11.2014 11:18Zbyněk
Jeníček112, Eizabetha: standardní projevy dominance, moje starší je jak přes kopírák:) Zavrčí, zavlní prdelkou, malá zakničí a ustoupí a stará si spokojeně lehne do relax polohy:) U holek standard, u kluků, pokud si nečuchnou k samičce, existuje veliká šance, že s tím prožijí v pohodě celý život, protože po pubertě už mají a pokud se zatím nervou na krev, jenom si vyjasňují pozice, nestresoval bych se. Nerozděloval bych je, tedy zatím
- - - - -
A ještě - méně dominantní morče se někdy vzbouří, přikrade se zezadu k dominantnímu, kousne do zadku a zdrhne, zatímco kousnuté vetšinou hořce naříká nad tím zákeřným ničemou, ale nehoní ho, odpozorováno u více morčátek:)
5.11.2014 12:19Jeníček112
Přesně tak tzo u nás chodí. S tím že prcek ho ještě nekousl,ale vystartoval na něj čelem. Je pravda,že zatím ksyž je sleduju musím se smát. Teˇzačalo jít i o mističku. BVudu muset snad koupit druhou. Bertík ho vrčením odhání,zažene do domečku a lehne si mu před vchod aby nemohl ven. Po chvilce odkráčí se najist. Matýsek si jídlo musí krást a nosit si ho do domečku. Ale občas mu ten frajer ten domeček navštíví a sní miu to. Jo a ještě dělá,že si přední tlapky strčí do misky ,hlavou a tělem pžekryje celou misku,aby si Matýsek ani nezob:-) dávám mu jídlo k tlamičce,ale ten zbojník mu to stejně štípne.
5.11.2014 12:40Zbyněk
Jeníček112: to je také častý projev, tady je dobré sledovat, kolik toho sní to šikanované morčátko a když tak jim dávat preventivně dvě mističky, kamarádka řešila tenhle poblém podobným dvoupatrovým domečkem, jako mám v albech, protože dominantní samička nahoru vyskočit nedokázala, ale naučila to tu méně dominantní velmi rychle:) A potom už byl klid, každá dostala svůj talířek. Někdy pomůže i větší klec, ale pouze někdy. Moje krásky se sice někdy poštěkají, ale s miskou nemají vůbec žádný problém, jsou na sebe nalepené bok po boku a spokojeně se krmí.
5.11.2014 12:48Jeníček112
Nemám je v kleci,ale ve výběhu. 1,řm na 2m. Mají tam jednu tu terásku ze schůdkem tam spí ten dominantní a tři domečky. To proto,že ze začátku,když byly jen dva ten větší moula ho odháněl od obou,tak jsem koupila třetí,to stíhal hlídat také,tak jsem poříla čtvrtý a to už díky Bohu nestíhá :-)
Chtěla bych pořídit ještě jednu tu terasu ze schodem jen již nemohu najít ty stránky kde jsem je koupila . Nemáte prosím někdo nějaký odkaz? Jo ,ale tu druhou mističku jdu koupit dnes
5.11.2014 14:43niky1
Ahoj,chtěla bych se zeptat. Chtěla bych si koupit morče. Je vhodné ho chovat,kdyz už mám králíka. Pak mám ještě otázku na to,jak velkou klec by mělo mít a kolik tak stoji péče o něj třeba za měsíc. Vůbec si totiž nedovedu představit,kolik toho sní a tak. Tak by mě zajímalo,kolik stojí seno,granule,zelenina,přípravek na čištění uší,pelety do záchoda a tak měsíčně. Nepočítám do toho takový už podřadnější věci jako hračky a tak. Moc děkuju za každou odpověď od někoho,kdo s tím mám zkušenost. Hrozně mi s tím pomůžete.
5.11.2014 15:14Tatranka225
niky1: Proč bys nemohla mít morče, když už máš králíka? Jestli ti to doma povolí, tak v tom nevidím sebemenší problém. Ale ať má každý vlastní klec.
Ta pro morče by měla být aspoň 80x50 pro jedno, když ho budeš pouštět pravidelně proběhnout, ale čím větší, tím lepší.
Co se týče ceny krmení a nezbytného příslušenství... Trochu mi ta tvoje otázka vrtá hlavou, protože snad už máš králíka, takže kolik stojí seno, granule, zelenina, pelety a vůbec prakticky všechno, bys přece měla vědět, nebo tvůj králík žije ze vzduchu a bez podestýlky?
5.11.2014 15:18niky1
Tatranka225: Kolik všechny věci stojí samozřejmě vím,ale nevím,kolik toho sní morče atd, a jak často se pro něj všechny ty věci musí kupovat. Vím,kolik toho sní králík,takze u něj dokážu měsíční potřebu spočítat. Pravě potřebuju vědět,kolik toho tak morče sežere a kolik granulí do zácjoda se spotřebuje,abych to měla zjištěno,a aby mi to pravě doma povolili,tak musím mít přehled o těch cenách.
5.11.2014 15:49Zbyněk
niky1: morče sní všechno, co mu nabídneš v neomezeném množství:))
Teď vážně: samotné morče a navíc ve společnosti králíka není dobrý nápad, na rozdíl od králíka potřebuje společníka!
Jinak průměrná cena podestýlky, při uvažování kombinace pelety / hobliny je cca 200 - 500 korun měsíčně, podle toho, jaké je morčátko či chovatel prasátko. Počítal bych raději s tím, že se na záchod nenaučí. Jestliže se naučí, vydělil bych cenu dvakrát.
Strava: standardní balík sena z pet shopu / supermarketu 35 korun na zhruba týden pro dvě morčata stačí. Někdy ne:) V létě tráva z čisté lokality, zelenina v zimě (pokud uvažuji levnější "provoz"). Zelenina je popasná v jídelníčku, stručně - čínské zelí, krmná řepa, paprika, mrkev, rajče, trochu červené řepy mrkvová nať atd. Cca 100 - 150 korun týdně. Granule a směsky nejsou až tak třeba, ale granule dodají minerály a vitamíny. Cca 75 - 100 korun na morče / měsíc.
- - - - -
Ad granule: já mám balení za myslím 75 korun na šest týdnů pro dvě morčata:)
5.11.2014 19:12fída
Veruniina: Na přelomu září jsem pořídila mému morčákovi 1rok kamaráda, rovněž kluka 5měsíců. Osvědčilo se mi, že jsem je měla první každého ve svém, ale tak, aby na sebe viděli, případně se přes pletivo mohli očuchávat. Poté jsem je na každý den prohazovala v těch jejich boxech. Až postupně oba načuchli stejným pachem a mají se rádi.
Ze začátku to vypadalo, že si ani nesednou, také jsem je dávala k sobě. Musí tzv."smrdět stejně. Potom se nebudou vnímat jako cizí. Toto seznamování trvalo něco přes týden. Poté jsem to ryskla a dala je do nového, dobře vyčištěného prostředí, které bylo jejich novým domovem. Takže ten starý to nemohl vnímat, jako že se mu někdo nastěhoval domů.
Pokud zůstane starý box, tak bych doporučovala to přestavět, aby měl každý svůj koutek apod.
5.11.2014 22:31buub
Murakami
Bohužel nic takového není, a hledala jsem hodně. Jediné, co se mi podařilo najít jsou zcela obecné nutriční požadavky
For maintenance
Oil 2,6 %
Protein 13 %
Fibre 8 %
Ash 6,5 %
For breeding
Oil 3,5 %
Protein 18 %
Fibre 11,2 %
Ash 7,3 %
Málo bílkovin vede ke zpomalenému růstu, množství bílkovin nad 22 % zvyšuje pravděpodobnost potratů a problémů s porody.
No a pak jasný, potřebují vitamín C, 10 mg/kg, dvojnásobek březí. V zimě, při jakýchkoliv onemocněních a zátěži se potřeba zvyšuje.
Co se krmení od oka týče, základem je seno ad libitum a k tomu tráva, jedlé byliny a prakticky jakákoliv zelenina, která člověku přijde pod ruku. Tím se morče opravdu nezatíží :) No a pro rostoucí, březí a kojící nějaké jádro, nejlepší jsou granule, co mají všechny části stejné, ne takové ty barevné směsky, protože z těch si morčata vyberou jen některé části.
6.11.2014 16:19elizabetha
Zbyněk, Jeníček - děkuji za rady, asi to bude ta dominance. Holky se zbožňují, když si vezmeme jednu, ta druhá hned píská a hledá ji a naopak. Nikdy se nekously, žádný souboj jsem nezaregistrovala. Ta malá byla vždycky aktivnější, živější, je hrozně ukecaná. Máme ji jako sirotka od narození, ale hned se chovala dominantněji. Taky krade jídlo a usurpuje tu druhou, teď to asi jen graduje. Doufám, že si brzy svou pozici uhájí a dá s tím vrčením pokoj :-)
6.11.2014 23:09Bubula
Jana P - Ani ne na měsíc? Co to znamená, to máš jako na tři použití? Měníš podestýlku jak často, každý týden? A na jaké jsou ploše?
Já mám 4krát 150 x 50 cm a ještě jednu klec 100 x 50 cm. Kdybych vyměnila vše komplet naráz, tak ani čtvrtinu balíku nespotřebuju. A nebo možná jo, já to najednou nezvládám ;-), tak přesně nevím - ale víc než čtvrtina to není v žádném případě. Nemůže být, když mi to tak pomalu ubývá :-). A to si o sobě myslím, že podestýlám zbytečně vysoko. Ale pochybuju, že ty podestýláš na takové ploše, to bys pak nemusela čistit tak často...?
Jinak já měním komplet podestýlku jednou za 2-3 týdny, ale mezitím to samozřejmě několikrát částečně odklidím a dosypu (ale dosypávám hlavně pelety, hobliny jsou suché). Částečná výměna znamená 1/4 až 1/2, čuně fakt nejsem a čuchat to tu nebudu :-). Úplně čistá podestýlka vydrží minimálně týden bez jakéhokoliv zápachu. Dávám hodně pelet, možná to bude tím.
A taky na to má velký vliv větrání - nejen na zápach, to je samozřejmé, ake hlavně na vysychání podestýlky. Teďka už bohužel nenechávám otevřenou ventilačku celou noc a musím čistit častěji. A mimo to mám docela vzdušnou morčatárnu (částečně úmyslně, částečně tu "větrací škvíru" pod sklem jsem nezamýšlela :D - ale funguje a i proto jí tam nechávám). Tu cirkulaci vzduchu považuju za významnou.
- - - - -
Ještě dodám spotřebu pelet, tak je asi 2-3 pytle na měsíc. To bych raději častěji jezdila pro hobliny, než vláčela ty těžké pytle :-(. Ale takhle se mi to osvědčilo.
- - - - -
Jo ale aby to nevyznělo nějak jinak - hoblin dávám podle mě opravdu hodně, pelety rozhodně nejsou vidět, ani když mají chlupáči běžecké dny a dělají tam závěje :-).
7.11.2014 09:06Bubula
Jana P - Pokud máš dvě morčata na ploše 180 x 50 cm, tak mi přijde zbytečné vyměňovat to komplet každý týden. Věřím tomu, že čůrací místa potřebují vyměnit už možná dříve, než za týden, to záleží na množství pelet naspod. Ale celá tak velká plocha nemůže být počůraná nebo nějak znehodnocená - sama píšeš, že mají svá oblíbená místa.
Navíc jestli jsou to samečkové, tak nevím jak ti tví, ale moji po kompletní výměně značkují jak o život... i proto raději dělám výměnu částečnou, zůstanou v suchu, ale svůj "smrádek" tam stále mají. Ten ale já necítím, když tam nestrčím hlavu :-)
- - - - -
Jana P - Jestli máš pocit, že je podestlýlka navlhlá, zkus dát jednou pelety po celé ploše a třeba zaznamenáš rozdíl. Mně se to teda osvědčilo, posypu celou plochu a na inkriminovaná místa dám pelety ve více vrstvách. Hobliny jsou suché, dlouho to vydrží nesmrdět a jak je pelet víc, tak ani nejsou tak mokré. Samozřejmě je musím měnit, klidně hobliny odhrnu a pak zase na nové pelety přihrnu.
7.11.2014 09:33Zbyněk
Michala: tak sedmi a půl roční slečna byla včera s očičkem na veterině, doktorka koukla a zoubky vyloučila rovnou, je to zánět rohovky na základě mechanického poškození a už je téměř v pohodě. Změnila léky, přidala nějaký gel, v lokálce jí setřela mrtvé buňky a dobrý. K cystám řekla, že vůbec nemá s hormonální léčbou dobré zkušenosti a už vůbec ne v tomhle věku. Nicméně dle jejího názoru je zvířátko v kondici cca čtyřleté a říkala, že by klidně ještě udělala kastraci, prý by v jejím stavu neměl být žádný problém. Fakt je, že její už mrtvé dvojčátko marodilo od pěti let pořád s něčím a tahle holčina neměla nikdy s ničím problém. Dvojčátku se zvrhla cysta do karcinomu a za půl roku byl konec.
Jana P: já měním komplet podestýlku jednou za cca 6 týdnů, ale prcek si stříkne, kde ho napadne a pořádně, takže každý večer zobu lopatkou tak sedm míst:) Zkušená mamina chodí zásadně do jednoho rohu, ale ten večer doslova plave:) Nicméně - nemůže být větší zápach tím, že to jsou kluci? Protože mě morčata nijak výrazně nepáchnou, ani když je nechám dva dny bez čištění, pokud někam jedu. Pravda ale je, že dost toho také načůrají přes den ve výběhu:)
- - - - -
Jinak moje klec má vyhloubené rohy, kam se vejde víc pelet, ale dávám je po celé ploše, také mi to přijde lepší. Jak říká Bubula, ani běžecké a závějové dny to příliš nenarušují:)
7.11.2014 16:51Tygrinka
Grenadin: Také se z nich špatně vybíraly bobky, zapadaly mezi ně, takže jsem je nemohla vybírat během týdne, což se mi vůbec nelíbilo. Takhle to posbírám navrchu, vyberu mokré a je čisto... Prostě, ať si každý vyzkouší, co mu vyhovuje. Jinak mám klece, možná ve vašich morčatárnách to celé pracuje jinak a proto vám myšáci nesmrdí. Nevím... Nejsou to špatné hobliny, krásně voní dřevem, jen mi nevyhovovaly. Pak jsem je dávala jen do výběhu v obýváku a morčíci se v tom mohli ušustit, bylo vidět, že je fakt zábava :o)
7.11.2014 22:33Monama
L. ne dříve jak po dosažení pěti týdnů věku. Do té doby matka kojí mladé. Sameček by měl mít při odstavu min váhu 250g.
Sameček ikdyž přešlapuje, matku nenakryje, a to proto, že:
1) je neskušený a matka ani dcery se nakrýt nenechají.
2) nemá sestouplé varlata a sexuální chování zatím jen nacvičuje.
nicméně co není může být.
proto, zvážit a podívat se do poznámek, kdy se narodil.
- - - - -
Jen upozornění, toto, není poradna pro ty co neumí číst články delší jak dvě věty.
většina informací ne které se ptáte, je uvedena v odkazech, které jsou nahoře v zelené liště.
Je to diskuze.
- - - - -
Bulka může být otlak, nebo abces. Ideální je zajít k veterináři.
- - - - -
Nikoll123456789: Proč chceš morčatat vykrmit??
- - - - -
Nikoll123456789: Proč chceš morčata vykrmit??
8.11.2014 15:54FIFINKA001
ROZIK - moc díky, domluvila jsem se ještě dodatečně, že mi půjčí samečka i s klecí, nechám je tak dva dny jen vedle sebe, aby se cítili, zkusím je dát jen do výběhu jak na sebe budou reagovat a uvidíme :-), pak dám naší FIFI k němu do jeho prostředí, no jsem na to zvědavá zda se nám zadaří a vše dojde ke zdárnému konci a bez komplikací :-) jsem nervozní za ně jak před prvním rande :-)
8.11.2014 16:19Rozik
FIFINKA001 - Výborně, samička musí za samcem, to je základ, dle mého názoru, jako u psů. Určitě vše dobře dopadne, když ještě mají možnost seznamování, to se nebojte, nechte je spolu do té doby, než si budete jistá, že samička je opravdu březí, někdy to trvá déle, někdy je to raz dva. Dejte vědět, jak spolu vychází, třeba do SZ, zajímá mne to. My jsme problém prozatím nikdy neměly, a to měl samec i dvě samičky najednou a žili spolu krásně víc než dva měsíce. Ale člověk nikdy neví a ráda se poučím.
8.11.2014 17:27Montyš
Hezky se tu rozjela konverzace o podestýlce, její výměně a se zápachem morčat :-). Mám také jeden příspěvek, který se týká pouze zápachu. Všiml si někdo, jak je to s zápachem u určitých plemen, resp. má to někdo vypozorováno. Ono se řekne, morče jako morče, ale není tomu tak. Ulítávám na plemeni coronet, ale před časem jsem si pořídila i anglického cresteda - snad jsem to vyskloňovala dobře - čistím oběma se stejnou frekvencí, ale krátkosrsté morčátko tedy otravuje vzduch daleko intenzivněji, než to dlouhosrsté. A to podotýkám, že mám zkušenost se dvěma samci. Tak nevím, je to individualitou zvířete a nebo na plemenech něco bude????:-))
8.11.2014 20:11FIFINKA001
ROZIK i ostatní :-) - tak máme doma morčecího kluka na krytí, právě jsme ho přivezli, zatím jsou vedle sebe v kleci, naše FIFI půjde za ním až se trošku očuchají, ale hrozně mě zarazila velikost samečka, je tak dvakrát větší než naše holčina a mám obavy, aby neměla problémy při porodu mladých. Samce zvážím zítra, ale odhaduji tak 1300 g podle oka, teď ho nechci stresovat, když je v novém. Je dvouletý. Naše FIFI má čerstvých 6 měsíců a přesně 700 g. Myslíte, že je to v pohodě? Neměla bych ještě počkat? Hrozně se bojím případných komplikací, FIFI je jak člen rodiny. Moc prosím o radu, kdyžtak bych zítra i vložila fotky jak jsou velcí vedle sebe.
9.11.2014 08:37FIFINKA001
páření :-) - sameček se zdá být po noci klidnější, nechal se pohladit i pochovat - má přesně 1196 g, naše FIFI tedy 6 měsíců a 700 g - moc prosím o odpověď - mohu do toho jít? Není sameček moc velký a FIFI malá? Nechala jsem je chvíli spolu ve výběhu, vypadá to, že budou kámoši, hned jí šel po prdelce, ale ona samo zdrhala :-), nechala jsem je jen očuchat a zase oddělila. Snažila jsem se je nafotit, ale spolu jsou jak pytel blech :-)
- - - - -
IVANANOVACA - nový přírustek je nááádherný, sledovala jsem váš smutný příběh, je super, že máte nového morčíka a ještě k tomu mazlík, to je za odměnu :-) Naše FIFI je podobně barevná a mazlík také od první chvilky. Přeji hodně společných dnů a už žádné smutné konce :-) Krásný den!
9.11.2014 09:24Ivananovacka
lenicka : to sice může, ale pozná to jen veterinář. Na tvém místě bych na nic nečekala
- - - - -
FIFINKA001 : Děkuju, ráno se už sice pohladit nenechal, jen jsem strčila ruku do klece že mu dám seno a další baštu, tak si udělal ranní sprinty kolem klece :-). Včera byl ještě asi vykulený, ale je třeba mu nechat pár dní. Každopádně je pořádně při chuti, což je na první den moc dobře :-)
Až se nechá zase vzít, tak ho zvážím at pak vidím jak prospívá. Podle holky ze zveri co mi ho prodávala jsou mu 3 měsíce, takže bude mnohem větší než obě morčata co jsem měla před ním. Ty byly obě drobounké
9.11.2014 12:26FIFINKA001
Lindushyk - moc děkuji, už jsem propadala zoufalství, sameček mi přišel proti nám mega obr,tak jsem potřebovala ujištění.Je to poprvé a nerada bych o tu naši holcinu přišla :-). Zatím to vypadá, že si rozumí, chvilku se honí,bublaji, pak spí, je legrace je pozorovat, lepší jak kino
9.11.2014 17:30Ema D
morče:) -Těžko říct, my doma máme králíka i morče...
KRÁLÍK: mazlivý a hravý, dokud nedojde do puberty, pak začne čůrat na zdi do výšky jednoho metru, pak jsou dvě možnosti: nechat ho vykastrovat - pak už celý život bude starý bručoun, nebo nechat ho projít pubertou - ale to znamená stále přetírat zdi a čekat spásný konec tohoto obdobi. Navíc bobkuje všude a je drsné ho zavírat, takže se musíte smířit s velice častým zametáním. Jestli králíka, tak spíš samici. Můžou byt dvě, ale nemusí.
MORČE - mazlí se rádo (ale bobečky a moč nechávají kam přijdou). Je dost líné a to jak v ubertě, tak i ve stáří. MORČÁTKA MUSÍ BÝT DVĚ!!!!!
KONTAKTNÍ POVAHA - Králíček se přijde pomazlit, morčátko zase hrozně kviká když vejdete do pokoje. Králíček při mazlení nádherně přivírá očička, dokonce i starý bručoun :J
VĚK - Králík se dožívá tak 8 - 12 let. Morčátko jen zhruba 4 - 7.
CO - K dětem spíš morčata.
PÉČE - Obě zvířata jsou celkem nenáročná (králik možná trochu náročnější).
Hodně štěstí s výběrem.
- - - - -
.
9.11.2014 19:30Tatranka225
Mám morče, kterému už táhne na 8 (ke konci listopadu nebo začátkem prosince). Na začátku roku jsme mu našli nádor a veterinářka řekla, že dokud jí a chová se normálně, má se to nechat. Už by ve svém věku žádný zákrok asi nedala. Teď se jí objevil druhý. Mám to nějak řešit nebo jí prostě nechat? Chová se pořád stejně, krmí se jako blázen, není apatická, nic... Jen je na ní už prostě vidět, že je to morčecí babička. Mám ji stresovat taháním k veterináři nebo ji spokojeně nechat ještě žít, dokud vypadá, že jí nic netrápí a nebolí?
9.11.2014 22:32Rozik
Essi - Nějsem také nijak zkušená v genetice, ale někde jsem četla, že nejhorší je, když nakryje bratr sestru z hlediska zdravotních. A kolik lidí si přinese ze Zveri dva v jednom, myslím, že většinou ze stejného vrhu jsou rodiče těch mimin, co jim doma narodí,, které tam někdo zanesl a neřešil nikdo, třeba ten, kdo je přinesl, jejich oddělení. Nám tak porodila rozetka, mimino sice mrtvé, byla moc maličká jako mamina a mladá, asi tři měsíce, kdo ví, ale ona přežila.
9.11.2014 22:45buub
Esssi
Příbuzenská plemenitba je riziko, na druhou stranu to není žádný ďáblův vynález. Vždycky jde o to, co vlastně chceš dělat. Tzn. množení polosourozenců protože nemáš jiného samce, to ne. Ale příbuzenská plemenitba za určitým, jasně definovaným cílem, podložená znalostmi genetiky a patřičnou selekcí potomstva, proč ne. Je to velmi silný chovatelův nástroj, který může napáchat hodně škody v nesprávných rukách, nebo tvořit nová plemena v rukách schopných.
Morče obecně je zvíře velmi odolné k účinkům příbuzenské plemenitby. Pro účely výzkumu vznikají prakticky inbrední linie a na jejich zdraví to nemá pozorovatelný efekt. Obecně se při příbuzenské plemenitbě, hlavně když je blízká a opakovaná, zhoršuje konstituce zvířat, jsou menší, jemnější, náchylnější k onemocnění a mají sníženou plodnost. Nějaké obludečky a vrozené vady, to spíš ne.
Jinak já mám jednu samici s PP, a když jsem ten PP poprvé dostala do ruky, tak jsem valila oči - její rodiče jsou polosourozenci, přičemž matky rodičů jsou také polosourozenci. Dost pochybuju, že to mělo nějaký hlubší záměr, kromě toho, že jiný samec prostě nebyl k dispozici, tak co.
Samice je ale naprosto v pohodě. Žádná hydra, ale normální zdravé morče.
10.11.2014 08:49Zbyněk
Tatranka225: osobně bych se přiklonil k názoru veterinářky, záleží samozřejmě na více okolnostech, co to je za nádor, jak je progresivní, jaké orgány zasahuje, jak je ohraničený atd. Ale v tomto věku morčete je mnohem pravděpodobnější, že s nádorem tu může být půl roku až rok a operace může jeho život ukončit hned, takže je to opravdu těžké. My jsme nedávno řešili karcinom na vaječníku, věk sedm let přesně a veterinářka operaci vyloučila rovnou s tím, že by to nemělo smysl. Holčina tady pak byla ještě půl roku, přičemž se chovala normálně, lítala po bytě, jedla normálně a pak byl konec během dvou dnů.
Po zkušenostech Tine bych dneska určitě zkusil tu aromaterapii, protože jestliže Ivánka vyléčila z nádoru lymfatických uzlin, tak je to zázrak. Případně bych také asi koupil kvantové homeopatikum Carcinosinum Burnett v koncentraci 10M a zkusil zvířátku podávat denně do tlamičky trochu vody, do které bych rozpustil jednu kuličku. Zní to sice podivně, ale může to pomoci úplně stejně, jako ta aromaterapie. U čtyřletého zvířete bych s operací neváhal, u osmiletého ano, pokud by to nebyl abces.
10.11.2014 10:00Horáková
Tatranka225: Jsem ve stejné situaci. Máme sedmiletou samičku a v půlce srpna jsme jí našli bouličku pod krčkem. Na konci září se boulička rapidně zvětšila a byl jí diagnostikován lymfom (spolehlivost testů je prý asi 80%), což znamená konec do dvou týdnů. Před týdnem jsme byli opět u veterináře a bylo nám řečeno, že je neuvěřitelné, že je tu stále s námi... Morčinka je veselá, aktivní a má neuvěřitelnou chuť k jídlu, tak si vážíme každého prožitého dne s ní. Na veterině nám řekli, že chemoterapie nepřichází v úvahu (souhlasím) a že vyoperování není možné. Osobně jsem toho názoru, že i kdyby byla v našem případě operace možná, do operace bych nešla. Narkóza (ať už inhalační či injekční) je riskantní (zvláště u starých zvířat) a i když ji zvíře přežije, může pak zemřít i po operaci, i když už to skoro vypadá, že vše dopadne dobře. Beru to tak, že mnoho morčat se ani takového krásného věku nedožije... :)
10.11.2014 11:06Tatranka225
Zbyněk: Jedna známá nám taky radila nějaké homeopatikum, bohužel už si nevzpomenu, jak přesně se to jmenovalo. Ale úspěch jsme s ním bohužel neměli. I když, kdo ví... Nádor se od doby, co jsme ho našli, moc nezvětšuje. Bohužel se teď přidal ještě druhý, o něco menší, ale přesto viditelný, pár cm od toho původního, na levém boku.
Raději jsem dnes volala veterinářce, u které jsme byli s tím jedním nádorem, a ta mi řekla, co jsem už čekala. Žádný zákrok prostě v tomhle věku už nepřipadá v úvahu, protože je prakticky jisté, že by ho nepřežila.
Horáková: Jak jsem psala nahoře, té naší se nádor právě skoro nezvětšuje, od chvíle, co jsme ho našli, je o maličko větší, ale pořád ne o moc, přidal se ale další o kousek dál a kdo ví, jak moc rozlezlou tu nemoc může mít, to bych ji musela znovu vláčet na veterinu a když vidím, že je čilá a nevypadá, že by se něčím trápila, nemyslím, že je dobrý nápad ji takhle, když už je chladno, převážet ještě k vetce, která mi už stejně neřekne víc, než mi řekla dneska po telefonu... Už má holt svůj věk a jak píšeš, některá se těch osmi let ani nedožijí. Vždyť přežila i svoje tři děti. Ale je to takové zvláštní, když si představím, že jsem byla ještě na základce, když jsem si ji dovezla domů... Je to prostě kus života, co tady byla a už hůř se představuje, že tu dlouho nebude.
10.11.2014 12:34Zbyněk
Tatranka225: tak jasně, ale mezi homeopatiky jsou obrovské rozdíly, tohle je vyzkoušené i na několika zvířatech (a samozřejmě na lidech). Nicméně je to kvantové a to není tak rozšířené.
Tak se zkus domluvit s Tine, třeba by ta aromaterapie pomohlo i tvému morčátku. Ono právě jakmile se objeví v těle bujení, často se to pak rozlézá dál. Je to potvrzený karcinom, předpokládám? Jinak Ti samozřejmě rozumím, zejména když má člověk zvířátko od mládí:( Ten věk je opravdu krásný, proto bych volil neinvazní metody, které maximálně nepomohou, ale neublíží
10.11.2014 14:19Tinne
Koukám,že tu byla řeč o aromaterapii.Můj Ivánek má rakovinu lymfatických uzlin-potvrzeno vetem,dělali odběr.Nasadili jsme mu ihned aromaterapii,neboli inhalaci pomocí silic z bylin.Nádory se zastavily v růstu,ustávají bolesti.Ivánek už tu neměl být mezi námi a hle,nejen že tu je,ale je i veselejší.Nemusíte věřit,ale zkuste to.Rakovinu to nevyléčí jen zastaví bujení.V případě vašeho zájmu se prosím obraťte na mého přítele aromatologa pana Michala Babku telef.731381380,ale prosím až k večeru,neboť v noci se vrátil ze zahraničí a ted ještě spí.
- - - - -
hlavně páníček musí mít výdrž a musí být důsledný v inhalaci.Ze začátku 3xdenně po dobu 5 minut po dvou měsících stačí 1 až 2x denně.Ivánek si na to krásně zvyknul a tak když vidí,že mu připravuji inhalaci,tak už čeká a pak si sám stoupne na difuzér,aby měl čumáček co nejblíže.Difuzér není potřeba,stačí půlka pet lahve-viz moje albíčka
10.11.2014 16:49Zbyněk
očičko: já ho dávám pravidelně, ale s rozumem, (což sám u sebe nechápu):) Doporučuji spíš vrchní část listu, ne ten spodní košťál a ne pak ty malé lístky blíž ke středu, jsou palčivější a mohou nafukovat víc. Mým morčatům to je jedno, byly zvyklé už z CHS na nadýmavé věci a navíc mám pocit, že by si holky daly s chutí i krvavý biftek, ale jak tu bylo řečeno, ze začátku opatrně, pomalu zvyšovat dávky a nedávat po kilech. Osobně dávám pro dvě morčice půl listu denně.
10.11.2014 18:27Pozitron
Ema D - včera 17:30
No, to bereš VELMI zjednodušeně. Ne jen králík při hlazení přivírá očka, to umí i morče. Ve všem záleží na povaze zvířete. Morče opravdu nemusí pískat, když vejde člověk do pokoje, může ale nemusí. Záleží na co si ten vjem vejítí člověka asocijuje, a pak taky na momentální náladě a potřebách.
Mazlení morčat, morče se naopak až tak rádo nemazlí, většinou člověka přetrpí. Ale umí vycítit člověka, který mu dává potravu a který ho má rád a brát ho tak nějak za "člena smečky", pak se může po čase člověku snažit nějak "odměnit" právě tím přetrpěním "mazlení". Obecně přítulnejší jsou samečkové, ti se mohou zavrtat mezi ruku a tělo člověka dost rychle a tak nějak si to užívat. To říkám z toho co jsem tu četl i ze zkušeností se dvěma samečkama, jednou jsem hlídal dva samce, jednoho jsem si vzal k sobě do postele, okamžitě se ke mně přitiskl a pak nechtěl zpět do klece. Teď mám malého prďolu, ten začíná zvolna projevovat podobnou náklonost a ne jen ke mně.
Samičky se k človeku až tak nekloní, časem se to taky mohou naučit. Ono říct, že se morče rádo mazlí není pravda, respektive není tak tak jednoznačné. Ano, umí získat k člověku náklonost a snad si nakonec i užívat hlazení, a to i když jich je víc, ale když už to tak zjednodušit jako ty, tak morče se spíš nerado mazlí.
- - - - -
buub - dnes 18:16
Aha, takže to bude cuy. Díky za upřesnění.
11.11.2014 17:52Pozitron
Ema D:
Však jsem ji odpověděl přes tvůj příspěvek. Další nesmysl je, že je morče líné, nevím kde jsi to vzala. Morče se umí pořídně proskotačit, probehnout po kleci, pokud ji má velkou, proběhnout po výbehu, zkoumat byt, zkoumat prolézačky..., a to zvlášť když je mladé, ale podle povahy i starší morče může projevovat podobný zájem.
- - - - -
A když je morčat víc, tak se vzájemně prohání. Morče opravdu není líné zvíře, pokud má na akce prostor a je v pohodě.
11.11.2014 18:04Tinne
Pozitron,Ema-já měla vždy samečky,už kvuli tomu,že jsou přítulnější.První byl Digoušek-to byl takový nafoukánek,požitkář,rád se fotografoval,pohybu moc nedal.Pak byl Knoflíček-to byl rozený Einstein-přemýšlel hlavou,všechno musel montovat,rozebírat.I on tomu pohybu moc nedal.Teď mám Ivánka-to je cestovatel celým coulem.Když v červenci onemocněl a přestal chodit,myslela jsem,že je to konečná.Včera se na něj byl podívat pan Babka jak mu prospívá léčba.On chodil po pokoji a když uviděl,že se rozdává příděl piškotů pejskům,zrychlil krok a šel také do fronty.Tak jsem na něj zavolala z kuchyně a zachrastila krabičkou s jeho pamlskama.V ten moment udělal otočku,pohon na všechny čtyři a tryskem do kuchyně.Když zjistil,že mám jen pískavicové sušenky tak mazal zpět loudit něco lepšího.Takže za mě samečci
11.11.2014 18:14Pozitron
Tinne:
Přesně tak, ono je to i o povaze zvířete. Možná je morče obecně méně aktivní než králík, ale líné obecně nebude.
Ema D:
Vždyť to nebylo útočné. S tím "mazlením" je tu velká spousta zkušensotí, které tvé tvrzení, že morče vyloženě rádo mazlí, naprosto vyvrací. Jak jsem napsal, morče obecně se naopak spíš nerado mazlí, ale může k člověku přilnout, tolerovat jeho hlazení a některé (podle povahy konkrétního zvířete) se snad i naučit mít kontakt s člověkěm rádo a naučit si ho tak nějak úživat. A obecně jsou přítulnější samečkové, než samičky, ale opět to není 100% a zálěží i na povaze konkrétního morčete.
- - - - -
Ema D:
Nikoli, psala jsi pouze morče, ne samička. A navíc i samičky se umí zapojit např. do zkoumání pokoje, do hry na honěnou v kleci a vůbec blbnout. Vlastní zkušenost (ne jen vlastné).
11.11.2014 18:14Ema D
Tinne: Asi ano, ale když jsou v kleci a člověk je z ní jen vyndává na určitou dobu, tak toho zas tak moc nenadělají :) My máme doma králíka vypuštěného celý den, akorát výběh někdy omezíme jen na kuchyň... On bobkuje naprosto všude, než to zameteme, udělá další a když se naštve, což je docela často, otočí se na nás zadnicí, nebo se vyčůrá někde do rohu... Taky nám často vybrakuje nákupní tašku, skříňku, nebo koš čekající na vynesení, z toho je také nepořádku dost...
11.11.2014 18:22Ema D
Pozitron: Samičku jsme nepsala možná úplně nejdřív, ale byla v reakci na tvoje příspěvky. Já nevím, hodně lidem se morče mazlí rádo, hodně lidem asi ne, jak uvádíš ty. Naše morče Karolína (pak máme ještě Koralínu) na sebe nenechá sáhnout jinak než drbáním za levým uchem (případně někdy jiným mazlením) a na nějaké hry ji člověk vážně neužije. Opět opakuji, že jsem psala zkušenost nějakých lidí, jiní ji mají třeba jinou, ale myslím, že je to už stejně jedno, jelikož -morče:)- pak už ani nenapsalo, takže odpovědi nejspíš také nečetlo...
11.11.2014 18:25Ehrena
Taky se vložím do debaty ohledně línosti morčat - mám zkušenosti jen u morčat a koček, u morčat asi u 16 kluků a 4 holek, u koček pouze u jednoho kluka a 5 holek, ale za mne jak u morčat, tak u koček jsou línější samečci než samičky, naše kočky i morčandy jsou typické ženské, samečci typičtí mužský - mužové na diskuzi, neurazte se, určitě existují i výjimky, ale naši samečci mají hlavní motivaci nabaštit se a zalehnout. U těch samiček to tak není, jsou čilejší po celý den i pohyblivější, aktivnější.
Jinak co se týče mazlivosti, nevidím u nás rozdíl mezi samečky a samičkami, teď myslím tedy těmi morčecími. Jsou rozdíly mezi jednotlivými morčaty, ale není to dáno tím, jestli je to sameček nebo samička.
11.11.2014 18:39Kwidoss
Tak já mám jednoho kluka, a twn mě z jakýchkoliv dřívějších pocitů, že morče je líné, naprosto vyléčil. Od mala skáče do výšek, když se osmělil do prostoru, tak opanoval celý obývák, nedávno zjistil, že morčecí ráj je špajz, protože tam může lozit pod skříňkama, a šplhat do poliček, načapala jsem ho dobrých padesát cm vysoko a nevím, jak se tam dostal, vyloženě šmejdí, přesouvá sklenice se zavařeninama a staví si prolézačky a schůdky, akorát že v tomhle období jsme si hot edy moc neužili. Teď už se mu to omrzelo, tak má schovku v obýváku, tak je zase chvíli spokojený :-). Ale jestli něco nemá rád, je to zavřená klec. Večer se ještě hodně snaží nás přesvědčit, že by se proběhl. A platí úměra, čím víc má volnosti, tím míň se chce mazlit. Když musí být někdy víc zavřený, źe třeba vytírám, nebo je tu návštěva, tak si mazlení i vykvíkává.
11.11.2014 18:45Pozitron
Ema D:
Tak jsou líné tvé, to neznamená, že jsou vyloženě líné jiné. Když morče skáče do výšek, šmejdí po pokoji, nebo dokonce dělá vylomeniny jako Kwidossovo, tak rozhodně neznamená, že je to konkrétní líné. Když se morče polože doprostřed pokoje běží schovat neznamená, že musí být nutné líné, ale spíš že se bojí a běží se schovat někam, kde se cítí bezpečně. Pokud bude zvyklé, tak bude prostě blbnout, prolézat atd., hodně ženských tady by mohlo vyprávět...
11.11.2014 21:53Kwidoss
Pozitron, Ema D - nehádejte se, ještě kvůli takové hlouposti ;-). Prostě, morčata se obecně považují za línější tvory, takové válečky, které zbaští, na co přijdou. Ale je v nich ten potenciál, že umí být mrštná, když chtějí, a v mnoha případech ten pohyb přímo vyžadují. Na druhou stranu, i ten náš šmudlík má dny, kdy by jen spal. Zase bych mohla svést debatu jinam, že jsou aktivnější samečci, kteří jsou sami, a na druhou stranu, když jsem narazila na tuhle stránku, pořád se tu psalo, že samotným je smutno, což se projevuje tím, že polehávají a nejsou aktivní ( a teď, vylučuje se aktivita našeho kluka s tím, že je mu smutno? Nevím) . Mysli m že zrovna tahle debata nemá vůbec možnost mít vítěze ;-).
12.11.2014 13:47Ivananovacka
Kukuba: nemyslíš, že už ta nesmyslná hádka stačila ?? Mám pocit, že ta už se neodváží ani pípnout :-) ale nemá smysl to donekonečna rozebírat. Je fakt, že jsem si na tohle taky netroufla odpovědět - králíka jsem neměla nikdy a morčata jsem odchovala jen 2 - teď mám třetí a KAŽDÉ je ÚPLNĚ JINÉ. Tenhle druhý sameček teď se teprve začíná otrkávat a pomalounku dává najevo svoji osobnost. Když jsem ho vzala do ruky, tak chvíli držel a pak mi málem urazil ruku jak hodil hlavou, že už mazlit nechce :-) jen u něj jsem zažila, že zvědá hlavičku, větří a šplhá po kleci jen otevřu ledničku. Dneska už se ozvalo nesmělé písknutí jen jsem zašustila sáčkem. Tohle se otrkává zatím nejrychleji :-) / mám ho od soboty. Samičku jsem neměla ani šanci vzít do ruky - zdrhala a vzít se prostě nenechala a první sameček byl přítulný. Jak říkám : KAŽDÉ MORČE JE ÚPLNĚ JINÉ
12.11.2014 13:49Zbyněk
ANA: nechat ho v klidu v kleci, půl klece přikrýt dekou, aby měl soukromí, nebo mu dát větší kupku sena na schování. Násilně nestresovat, nesnažit se brát na ruku, kromě čištění klece. Trpělivě nabízet trochu třeba salátu, nebo okurky k čumáčku, chvíli počkat, položit před něj a nechat v klidu. Tpělivost je základ, však ono se to časem poddá. morče není štěně, nemá mazlení v povaze. Ale naučit se dá, hlavně trpělivost a žádný stres. Není ani zvyklý na prostředí, natož na dvounožce:) Další dobré ińformace v rubrice Výchova, ochočení vpravo níže. Já jsem socializoval holky dva měsíce, než si trochu zvykly
12.11.2014 13:54Smirny
ANA: malinkému dej do ubikace kopičku sena, aby mělo pocit, že se může schovat, ale domeček nedávej, bylo by stále zalezlé a plaché. Hezky na něj mluv, když mu dáváš zeleninu. Opatrně ho chyť a chvilku chovej v dlaních, pomalu ho zvykej na to, že když ho držíš, tak se mu nic ošklivého nestane. Časem si zvykne, že od tebe nehrozí nebezpečí a bude si i brát zeleninku z ruky. Je dobré mít klec teď někde jinde než na zemi.. jak se nad ním něco objeví, tak se morčáko bojí, lepší dát klec na nějaký stůl zatím třeba. Rozhodně se ale neboj morčátko zvykat na tvoje ruce, čím menší, tím si lépe zvykne.
- - - - -
Zbyněk: lepší je mimča na ruce zvykat hned od mala, dvouměsíční morčátko už by vůbec plaché být nemělo:-)
12.11.2014 22:25Pozitron
S Emou D jsem se hádal hlavně já. Omlouvám se, nějak se to rozvinulo kvůli jedné mé delší poznámce. Možná to popsala pěkně ten rozdíl mezi morčetem a králíkem, ale já si prostě myslím, že ani aktivita či neaktivita, ani "malzení" či "nemazlení" morčete nejde vidět až tak černobíle, to čerpám z vašich zkušeností tady i ze svých malých zkušenotí, které bych bez srovnání s vašimi nemohl moc brát.
Trochu shrnu svůj názor: Mnoho morčat umí být aktivních, morče se spíše nerado mazlí (to jsem taky Emě D vytkl), což je svědectví mnohých z vás a já to mohu potvrdit jen s tím dodatkem, že morče umí k člověku tak nějak přilnout a podle okolností a povahy morčete se snad i naučit kontakt s člověkem a jeho hlazení tak nějak i užívat, ale opět to nemůžu dávat jako etalon, každé morče je jiné. I přes to nelze v žádném případě morče považovat za náhradu psa, je to jiné zvíře s jinými potřebami.
13.11.2014 07:37andysek
K té povaze a lenosti morčátek,tak co mám vypozorováno z naší chs tak prostě je to o povaze,ktrá se dědí z generace na generaci))Třeba náš Virgil junior a Alfík byli bráškové s nádhernou mazlící povahou,ale taky s uměním zdrhnout od kudkoliv))Překážka vysoká 50 cm jim nebyla cizí.Alfík musel mít na kleci petlici,jelikož si uměl otevřít)))Ale je zajímavé,že tuhle povahu dědí jen kluci.Nevím jestli z linie po otci,to byl klidnej andílek a nebo po mamce)))Je fakt,že v létě měl Virgil junior syny a ti zdrahali taky)))Na druhou stranu jsou morčata viz.náš cuy Fanouš,to je prostě morče pecivál a tedka ho následuje i cuy texel Uránek,obá jsou mazlové.Fanoušek se začal mazlit až asi v 8 měsících,alw Uránek se mazlí už od narození)))Má to v povaze,tak že i cuy morčík může bejt mazlíček.Ale třeba Niklas to je obyč.texel,ten zas miluje běhání po bytě.Naše Christa zase nesnáší samce,nejraději by je zakousla)))ani jiné samičky až tedka je nerozlučná dvojka s teddinkou))Tak že když to shrnu prostě co morče,to jiná povaha.Nedají se srovnávat s jinejma morčounama.
13.11.2014 11:20Zbyněk
A také se povaha výrazně mění s věkem, kámoška, která má sedm a půl letou morčinku, teď vyloženě trpí manipulacemi na chování a mazlení z její strany, jakmile přijde domů, morčinka už cloumá mřížemi a dožaduje se chování a hlazení, dokonce odmítá ležet na klíně na ručníku, ale chce přímo na těle a nejradši tak dvě hodiny a hladit a hladit, prostě citově neukojené morče:) Potrava to není, chce mazlit. Přitom sedm let to naprosto odmítala, nenechala na sebe ani příliš sáhnout:) Když jí hned nevezme, začne morčina zvláštně, táhle naříkat, jako když pláče mimino, to jsem ještě neslyšel. A chce jenom k ní, k nikomu jinému:)
Pro změnu moje holky vrčely, když jsem je ručně vyndaval z klece a dával zpátky, byly otrávené a moc se v atrakcích nepohybovaly, tedy mladá víc. Ale jakmile jsem je naučil chodit z klece ven samotné, stačí jenom otevřít dvířka a málem mi zlomí ruce, jak proletí okolo mě a šlapou mi po rukách. Pak po hodině donesu talířek, zašustím granulemi a senem, ohlušující řev, ale nic. Zavolám "holky, večeře" a buch, dva čokoládové blesky proletí okolo mě a jsou doma:) Pouze se teď nechávají hůř chytit, ale na druhou stranu lítají po pokoji, jako nikdy předtím:)
13.11.2014 17:52Ema D
Ivananovicka: Možná to morče prostě reaguje na zvuk. Stejně by reagovalo, ať bys říkala cokoliv. I když nějaký cit asi rozpozná.... Když jsem to zkoušela s Koralínou, na otázku chceš si povídat? velice rázně zavrtěla hlavou ;)
- - - - -
palocundo: Napsal jsi, že morče dost píská, ano - králík nevydává žádné pískání ani vrčení, jen když se hrozně lék ne, může vydat takový hlasitý kvičivý zvuk. A to, že králík více kouše může i nemusí být pravda. Můžeš mít kousavé morče i kousavého králíka. Záleží na povaze, ale obecně ani jedno toto zvíře není nějak zvlášť kousavé (většinou kousnou, když je někdo dlachní moc dlouho, nebo se jich nějak dotkne špatným zacházením). Morčata by měla být dvě, králík ani nemusí. Výhodou Králíčka je to, že se často nechá volně pobírat po bytě (klec, ve které by měl dost pohybu by musela být obrovská), morče na volno většinou nebývá, ale to je jen na majiteli. Pěněžně náročnější je králík: 1. Je několikrát tak velký jak morče, takže toho více sní, vypije, prostě má větší nároky. 2. Když se nechá volně, může zničit plno věcí a ta cena dost nastoupá :). Jinak k dětem jsou vhodná obě zvířata ( myslela jsem, že spíš morče, ale má 3letá sestřička mě vy vedla z omylu: mazlíčky králíka i hodinu denně a on se jí vůbec nesnažil pláchnout a dokonce si k ní vylezl pod peřinu. Morčátko je trochu drobnější, takže to až k dětem 8, 9 let...). Věk: Králík se může dožít i 12ti let, morče jen 6, 7...
13.11.2014 20:11Greandin
polocundo: no to je hodně individuálni jak u morčat tak u králíků. Náš králík nesnášel, když jsme ho zvedali ze země. Žil prakticky volně, choval se skoro jako pes, ale tohle nesnášel a kopal a škrábal. Když chtěl pomazlit tak si sám přišel, skočil na křeslo nebo tak. Pokud jsem ho potřebovala někam převést, tak byl naučený na přepravku, dala jsem mu tam jídlo a sám si tam hopnul.
Morčata jsou na manipulaci snadnější (aspoň mě příjde) sice nemají moc v lásce chytání, většina morčat před rukou utíká, ale když už je chytneš tak se nijak nebrání. Ale mám doma i kousky, kteří se nechají v pohodě chytnout bez cavyků. Takže záleží na povaze a ochočení.
14.11.2014 08:29fída
Prosím, poraďte.
Už týden léčím zapálený pysk. Mažu na vatovém tamponku Betadinovou tinkturou.
Nemám raději koupit mast?
Zeleninu dostávají 2xdenně (paprika, celer, mrkev, okurka, salát, apod)
Ted jim do vody dávám, ještě vitamín C.
Morčák jinak prospívá dobře, tak se potřebuji ujistit, že postupuji dobře.
Děkuji
14.11.2014 17:08Jana P
Eliško, pokud máš samečka, bude to nejspíš mazová žlázka. Ta tam má být a samečkové jí mají jako pachový značkovač. Vodou čistit nejde vůbec, to bys chudáka jen odřela. Čistí se olejíčkem, ale pokud nechodíš na výstavy, není to moc potřeba. Já našim samečkům občas ten zadek prohlédnu, když už to tam mají moc slepené, opatrně odstřihnu žmolek a nechám je, ať si "pachují". Nesmí tam být žádný zánět, nečistota, poranění...
16.11.2014 12:50kukuba
Efka_590-brambory,mléko a mléčné výrobky,cibule,česnek,feferonky,luštěniny,porek,rebarbora,výrobky v kterých je drůbeží moučka(pořádně číst obal výrobku který kupujete granule atd.),zelené od papriky,avokádo,kokos,exotické ovoce(papája, cherimoya, curuba, granátové jablko, guáve, physalis, kumquat, liči, mango atd.),ořechy,lidské jídlo(piškoty atd.),suché pečivo,tyčinky(na pověsení obsahují vajíčka a med obojí nemůžou a ještě obilniny po kterých morče umírá!!!!!),obilniny,směsky napadlo mě zatím jenom toto je toho víc a přečti si rubriku-
https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek.Koloska-ano může
- - - - -Jídelníček
16.11.2014 17:28Pozitron
Kukuba:
Morče suché pečivo může, piškoty může, tyčinky na pověšení může, obilniny a směsky taky může. Diskutabilní je vhodnost a důležitost těch věcí. Důležité určtě nejsou, není nutné tím morčata krmit, bohatě stačí pestrá zelenina, příp. granule atd. Ale jako pochutina to vůbec nevadí, zvlášť pokud morče přilíš nepřibírá a nestává se z něj obézní morče (má např. dostatek pohybu...). Nemálo lidí to morčatům dává včetně mně a myslím že žádná tragedie to není. Opět ale zdůrazňuju, že to nejsou nutné věci, jen případné pamlsky.
17.11.2014 10:57Monama
bambulinka: Ideální by byla veterina. Určitě použijí nějakou tu kapku za ucho a řeknou, že máš počkat. Jestli to bude jediné řešení a jestli správné není jisté.
Škrábání a pelichání může mít víc důvodů: paraziti, plíseň, alergie (podestýlka, strava). Většina veterinářů, začne léčit tu první a pak úpostupuje dál vylučovací metdou. Když dojdou k bodu 3- stane se z nich bezradný člověk bez tytulu a začnou vyzvídat, jestli náhodou nevíte vy z čeho by to mohlo být. Dobré je, když toto morče přežije, když ne je to problém. Nicméně je fakt, že v 70% to ta první příčina je.
17.11.2014 22:04Bubula
PetraMi - To je smutné. Pokud vás zajímá příčina úhynu, tak tu může objasnit jedině pitva - pokud vůbec, ale na internetu odpověď sotva najdete.
Když je morče apatické, je potřeba jednat rychle a návštěvu veterináře neodkládat, během několika hodin může být pozdě. Samičky před porodem apatické rozhodně nebývají, je to VŽDY varovná známka kritického stavu.
Kromě toho, samička by měla být od samce oddělená v bezpečném předstihu. Těžko můžete být pořád s ní a je to otázka dvou hodin - přijdete, miminka jsou už suchá a samička opět nakrytá. A jestli jí bylo sotva půl roku, byla nakrytá ještě před dosažením 4 měsíců... to je brzo, kam ten spěch?
Tohle ale nemá vliv na to, co se stalo - a jak se říká, pozdě bycha honit. Samičky mi je upřímně líto.
18.11.2014 15:58Michala
Semisak: morčátko nikam nenoste, tohle se u morčat neřeší nikde a ani to řešit nejde (resp. teoreticky to lze chirurgicky, výměnou čočky za umělou, ale nevím o tom že by se to u morčat dělalo, a ani k tomu není zvláštní důvod... a i kdyby, rozhodně by to bylo na pořadu dne až morčátko vyroste, ne teď). A je to zákal na čočce, kapat cokoliv nemá smysl, ničemu to nepomůže. Nicméně, pokud bych si měla tipnout, tak u takového malého drobka to do odstavu pravděpodobně samovolně zmizí, buďte v klidu ;)
- - - - -
anonym: to o čem píšete je zákal rohovky, ten vzniká zánětem, u mimin to není nic neobvyklého a postup který uvádíte je ok... ale to co popisuje Semisak je určitě zákal na čočce, tam kapání septonexu ani antibiotik nemá význam
19.11.2014 08:18Zbyněk
Holcicky: v pubertě už opravdu nejsou:) Do ní šly víc jak před rokem, ale tohle chování je speciálně u dvou holek normální, obvykle to dělá méně dominantní samice té, která jí utiskuje, tedy zákeřně přiskočím zezadu, rafnu, nebo zatáhnu a zmizím:) Nebo to dělá jen tak a časem toho nechá. Obvykle postačí zvýšit hlas, ony potvory dobře vědí:) A asi bych je nechal, ať si to vyřeší, pokud se samy nervou do krve, tohle jsou běžné strkanice. Moje holky se k sobě rozhodně občas nechovají jako máma s dcerou a nechávám je, do vážného sporu to nepřerůstá a váhu mají obě správnou:)
19.11.2014 13:13Tygrinka
holcicky: Pak je dominantní pěkná potvora :o) Až rozetě dojde trpělivost, tak dostane dominantní po čuni :o)
Semisak: Zánět na čočce existuje, sama jsem to u jednoho morčíka měla. Nevím, jak je to u mimin, možná se opravdu jedná o něco lehce odstranitelného a přechodného... Což ale nevylučuje, že bych to nechala zkouknout veterinářem. U mého morčíka to začalo postupně někdy lehce po půl roce a postupně se to zhoršovalo. S vetem jsme to hlídali, zhruba 1x za 6-8 týdnů jsem tam zašla, někdy to prý pracovalo (někdy jsem to i postřehla sama, že něco není ok, to jsem šla hned, někdy to viděl až vet), myšák dostal nějaké kapky, někdy to bylo v klidu (to bylo častější), tak nic kapat nebylo třeba. v průběhu několika let na to oko úplně oslepl a oko bylo celé bílé. Což ale nebylo jinak moc nápadné, protože se jinak choval naprosto normálně. A hlavně ho to nebolelo. Kontroly jsme dělali mj.také z důvodu, že kdyby se tam něco začalo dít a oko začalo otékat, muselo by ven.
- - - - -
Zbyněk: Jestli to byl černý brouček, tak ty se mi někdy nadělí spolu se senem a vesele koexistují s morčáky v klecích, dokud je při vyklízení nenajdu a nezničím. Nepřijde mi, že by to byl nějaký morčecí parazit, najdu je vždy někde v ubikaci (anebo mi cestují po pokoji).
- - - - -
Oprava: Ti brouci se nadělí...
- - - - -
buub: Ano, již několik morčíků mi ke stáří postupně osleplo na jedno či skoro na obě oči, a musím říct, že větší problém jsem s tím měla já než to morče.
- - - - -
Admini: Nevím, zdali jste si již všimli, co je v inzerci. Prosím o vymazání inzerátů od toho tapetáře.
19.11.2014 13:29Zbyněk
Já bych se ještě vrátil k jedné věci z nedávné doby. Mili tady zveřejnila prosbu o pomoc morčecímu útulku Andýska. Načež se tu strhla smršť sáhodlouhých analýz, proč to nejde atd. U Andýska jsem byl včera a s Reny jsem zatím mluvil dvakrát telefonicky, chystám se k ní ale také.
Ani Reny samozřejmě není v plusu, sponzoruje svůj útulek z invalidního důchodu a podobně i Andýsek, která na své maličké CHS rozhodně nevydělává, naopak útulkových morčátek, která někdo odkopl, protože se mu už nehodily, nebo je poškodil nevhodnou "péčí" je u ní víc, než chtěných svěřenců.
Chtěl bych jenom říci, že ne každý má to štěstí bezproblémového a pohodového života ve zdraví a dostatku. Pokud se ale nenechá položit nepřízní okolností a navíc se k tomu ještě nezištně stará o bezprizorní a často nemocná zvířata, což není nijak levné, potom má rozhodně můj obdiv a plnou podporu. K Andýskovi se určitě ještě chystám, příště nafotíme mazlíky k nabídce a musím říci, že všichni její svěřenci jsou naprosto kouzelná a milá morčátka, vděčná za záchranu a bydlení, mazlivá, měl jsem je na ruce všechny a byly jak mimina. Dobře spolu i vzájemně vycházejí, líbila se mi krásná saténka, pečlivě se starající o ukvíkanou, cizí tříměsíční holčičku s krásnou korunkou na hlavičce a nejenom tyhle dvě holky. Andýsek bude ve své situaci určitě ráda za jakoukoli pomoc a podporu, takže bych si dovolil se znovu přimluvit za cokoli, protože ty její myšky si to určitě zaslouží.
Zachráněný skinník, původně krmený čokoládou, je už také moc pěkný a je na něm znát, že si prošel nehezkými věcmi, tak přítulného morčíka jsem snad ještě neviděl.
Je před Vánoci, je nás tu spousta, pojďme Andýskovi, ale i Reny trochu pomoci v jejich dobrovolné činnosti, už jenom proto, že tihle útuláčci jsou pak naprosto pohodoví mazlíci nejenom pro děti. A lidi, kteří to z principu odmítají, bych poprosil, ať se tentokrát zdrží svých výlevů a nechají si své emoce pro sebe. Není nad to, ty zvířátka vidět osobně, opravdu doporučuji a třeba si i vyberete... Asi napište Andýskovi soukromě, dle mého názoru tu bude nejrychlejší. A všem případným sponzorům předem děkuji!
19.11.2014 15:08Pozitron
Zbyněk:
To je fakt, Reny taky fandím, teď i Andrýskovi v jejich snažení. Zatím jsem ničím nepřispěl, ale pokusím se to napravit. Já jsem si všech pět "potvor" nenechal, jedna samička šla do rodiny, ale podle fotek a zpráv se tam má dobře, to můžu být rád. No, jen ty klece bych měl čistit časteji, to mi nejde tak často, jak by to mělo být.
19.11.2014 18:43Monama
Tygrinka : s tím oslepnutím ke stáří máme bohužel už taky zkušenost. Řekla bych, že toto ale většinou vadí víc majiteli než morčeti. Morče si do určité míry na postupnou ztrátu zraku zvykne. A pokud je v nekonfliktní skupině, většinou se členové skupiny o něj začnou starat. Přivolávají ho k jídlu a k napaječca. Občasně i tolerují jeho neohrabanost a netrestají ho kopanci. Naopak většinou ho ohleuplně obchází a rovnají mu srst.
- - - - -
Co se týká zákalu u mladších morčat, šlo většinou o zánět způsobený, podrážděním oka a ikdyž ny pohled byl nevábny, většinou byla léčba velmi účinná a morče nemělo žádné další problémy. Jednou mělo morčátko zánět oka hned po porodu. Jak k němu přišlo, nemám tušení. Nejsem lékař.
- - - - -
Nerozlišuji zánět čočky a rohovky.... Dávám na rady lékaře.
- - - - -
Já chápu, že vás ta diskuze o parazitech asi baví. Ale dost dobře nechápu, proč je nutné neustále dokola opakovat, co se s parazity dělá. Nechcete si někdo taky popovídat třeba o tom, jak je úžasné když člověk příjde mezi ty své miláčky a oni na něj koukají a melou páte přez deváté? jako by chtěly říct, no ty už jsi konečně tady. Víš co se dnes všechno stalo.
- - - - -
A když už jste ty parazity začali, neví nekdo z Vás jestli je možné aby parazity donesly myšky. Já mám totiž už dost dlouhou dobu podezření, že právě ony jsou zdroje našeho občasného trápení. Ale spíš bych chtěla slyšet, jestli je to vůbec možné???
19.11.2014 19:18Monama
Právě to bych potřebovala vědět, kteří peraziti jsou stejní u myší a u morčíků. Neb mám taky tušení, jak jsem napsala delší dobu. K jednomu morčíkovi v zahradním domku chodí stálá kolegině v nájmu. Prakticky se jí nejde zbavit. A právě on je ten, co občas mívá něco jako lupy. Všenky to nejsou svrab to není. Ale když se pořádně podívám do hlupů dolů. Tak tam prostě něco jako lupy najdu. Pak to polikviduju. myšce udělám tyty, ona na čas zmizí a jak počase zjistím, že tam má zase kámošku, tak je to znovu. Ale není to opravdu ani svrab a ani všenyk...
No tak kvůli tomu by mě zajímalo, které parazity mají společné.
- - - - -
S těmi broučky v seně , je také potíž. Ne že by byly nějak škodliví. ale nikdy vlastně nevím co je to zač a jestli se bát, nebo ne. A jak víme, seno je nedílnou součástí jidelníčku morčat.
19.11.2014 20:22buub
Jak který. Třeba ten Trixacarus je zcela specifický pro morče a jiný hlodavec ho chytit nemůže. Ale ten Myocoptes, Sarcoptes a Notoedres se vyskytuje u více druhů hlodavců, kromě myší i na potkanech nebo pískomilovi, a může se přenést i na morče. Chytrá kniha nicméně říká, že je to aberantní, tzn. morče tomu nechutná, je to možná podobné jako člověk, který může chytit dravčíka od psa, ale parazit se na něm nemnoží, je to prostě omyl. Podobný ale přesto nevhodný hostitel.
Co se ostatních parazitů týče:
morče může mít demodikózu způsobenou parazitem Demodex caviae, a dravčíky Chirodiscoides caviae a všenky, nejčastěji Gliricola porcelli, pak Gyropus ovalis a vši Trimenopon hispidum.
Pak je může pokousat skladokaz pekařský a může chytit svrab od králíka (Psoroptes cuniculi) a taky může chytit od králíka dravčíka (Cheyletiella parazitivorax)
Myši mají svrab způsobený již zmíněnou Myocoptes musculinus, Myobia musculi a Liponyssus bacoti, vzácně Sarcoptes scabiei, oslabené myši můžou mít i demodikózu, původce je Demodex criceti. Pak mají vši, Polyplax serrata, a blechy, rodu Xenopsylla a Nosopsylla, od kočky nebo psa mohou chytnout i blechu rodu Ctenocephalides.
Kde je to popsané, i když nikde tahle na hromádce:
Handbook of rodent and rabbit medicine, Diseases of small domestic rodents, Diseases of domestic guinea pigs, Exotic small mammal care and husbandry, The laboratory rabbit, guinea pig, hamster, and other rodents no a v nějaké dermatologii exotů by to určitě bylo taky.
19.11.2014 20:38Monama
No to je pravda, mám pocit, že tohle jsem četla. Ale je taky potřeba říct, že tuším ty hodně nebezpečné a i člověku nebezpečné, se vyskytují jen omezeně a to v některých oblastech a jsou dokonce veterináři sledované. takže, když už někde jsou, tak se o tom i hodně ví. A podle nějkých tabulek co jsem někde četla se vyskytly opravdu sporadicky.
- - - - -
To je taky možné, že víc jak ty prostředky většinou pomůže vyhnat tu myš a příznaky u morčete vymizí, protože ta potvůrka se prostě dál množit nemůže. Nicméně, když je oblast zamořená jak myšáky, tak tím co mají v kožíšku, tak se morčata asi můžou udrbat.
19.11.2014 20:56Tygrinka
Monama: Mě také nebaví stále opakovat anebo číst to samé, ale přijde mi, že se většinou ptají nováčci, co sem zajdou poprvé, a nějak je nenapadne pohledat v diskuzi nebo v menu, protože si to pletou s chatem. A protože se velmi často jedná o děti, tak se holt musí vždy někdo obětovat a napsat. Mě třeba u některých přezdívek přišlo, že by to raději neřešili. Protože u psů a koček se tyhle věci také nechávají dost dlouho vyhnít, zdali se to samo neupraví. A tímti přístupem pak má Buub v ordinaci nahaté rozety. Čemuž se zde snažíme všichni zabránit...
BTW: Svrab jsem kdysi dle veta také dostala prostřednictvím sena, že prý to roznášejí myši a spol. Dokonce morčík chytil nějakého červa - snad škrkavku, či co to bylo za fujtajbl, už si nepamatuji název, ale obvyklý parazit to nebyl. Také prý to zbaštil s infikovaným senem.
- - - - -
Ups, tak jste se tu mezitím, než jsem odepsala, rozjely s diskuzí. Moc zajímavé... Také se přikláním k uložení formou záložky zde nahoře.
19.11.2014 21:06buub
Bubula
Ne.
Tygrinka
Škrkavku ovšem morčata chytit můžou a úplně vzácné to u nich není. Škrkavky psů a koček totiž hlodavce napadají docela běžně - je to součást jejich životního cyklu. Taková nepovinná, ale výhodná - v hlodavci, který zbaští infekční vajíčka, se vylíhne larva, která v něm chvilku bloudí a nakonec se zapouzdří a čeká, až takovou nakaženou myš zbaští definitivní hostitel.
Proto se kočky, které venku loví hlodavce, musí odčervovat každé tři měsíce. Svoje hovínka nežerou, nemytou zeleninu nežerou, ale myši a jiné tvory ano.
U morčete dělá taková škrkavka koliku, průjem nebo prostě takové obecné chřadnutí a hubnutí.
Stejně tak se může morče nakazit motolicemi, které normálně parazitují v přežvýkavcích.
Morčecí svrab Trixacarus myši opravdu nemají. A ten je opravdu nejčastější a je to ten, který dělá ze svědění záchvaty křečí.
19.11.2014 21:32buub
Mila
Od jiného morčete. Svrab se nejraději přenáší přímým kontaktem. A nemusí dělat klinické příznaky, když je potvůrek v kůži málo. Morče se může jevit klinicky zdravé a přitom je hostitelem svrabu a zdrojem nákazy pro ostatní morčata. To je obvyklý způsob.
Ovšem tvrdit, že každé morče je nositelem svrabu, to je přehnané. Ano, bezpříznakové nosičství je možné a u takového zvířete se pak svrab může kdykoliv klinicky projevit, jakmile je jakkoliv oslabené (nemoc, ale i březost, porod, stěhování, změna krmení), ale ani náhodou nejsou nemocná všechna morčata.
Ale svrab se snadno roznáší i nepřímo. Zviřátka sama z morčete nerady slézají, ale když jich bude na morčeti hodně, stane se to, stejně tak se můžou třeba vyčesat. A pak kontaminují podestýlku, pelíšky, hřebeny a vůbec cokoliv, na co spadnou, mimo hostitele vydrží živí třeba tři týdny, a to se bavíme o dospělcích. Jejich vajíčka vydrží dlouho dlouho.
Takže v seně, v hoblinách klidně vydrží, hlavně když se tyhle komodity ochomejtly kolem prašivých morčat, a nevím jak u vás, ale v mém blízkém zverimexu mají seno a hobliny naskládané hned vedle ohrádky s morčaty. Prašivá sice na první pohled nejsou, ale víte jak to je.
19.11.2014 23:51buub
Monama
To proto, že střevní parazité jsou příčinou jen zřídka.
Většinou je průjem u morčete způsobený dietní chybou. Náhlá změna krmné dávky, nevhodné krmení, plesnivé seno, namrzlá zelenina, zelenina hned z lednice, zapařená tráva a pozor, pampeliška je projímavá. Průjem se objevuje při selhání jater či ledvin. Hnusný a často smrtelný průjem je záležitost vznikající po použití nevhodných antibiotik.
No a pak jsou infekční příčiny, salmonella, yersinie, e.coli, tyzzerova choroba a klostridióza, i když ta většinou potřebuje "něco" ke svému spuštění, třeba ty antibiotika nebo jinou nemoc. Pak je kokcidióza a koronaviróza a až někde na posledním místě nějací červi, které morče náhodou chytilo z trávy pokakané od psa.
20.11.2014 09:12buub
morci
Vajíčka svrabu nevím, mám takový pocit, že to nikdo nezkoumal, ale "dlouho".
Spory plísně i přes dva roky.
- - - - -
Crazysis
Já bych hlavně začala zkoumat, proč morče náhle změnilo své stravovací návyky. Jsou to dost konzervativní zvířátka a bývá problém přesvědčit je, aby zkusila něco nového, ale pokud tyhle pochutiny vždycky jedlo a najednou ne, proč?
Znala jsem "vybíravé" morče, kterému postupně přestalo chutnat všechno kromě okurky, u které nechával šlupku. Skutečný důvod rozmlsanosti ale začínal na písmeno Z.
Na vitamínové kolečko se vykašli. Kvalitní a čerstvé granule a případně můžeš přidávat něco do vody, já v zimě dávám amivit a rabitin. Déle než 24 hodin však vitamíny rozpuštěné ve vodě nevydrží, a musíš mít neprůsvitnou napáječku.
20.11.2014 09:19morci
Buub, vdaka. pytam sa, lebo som docaskovala morca, u ktorého sa masivne prejavila plesen a svrab. Napriek liecbe uhynulo. Mam aj svoje morcata a do miestnosti, kde som mala tamto chore morca ich nepustam. Preslo uz dlhe obdobie, ale napriek dezinfekcii sa bojim, predsa len da sa umyt dlazka, ale neda sa umyt vsetko savom, napr. knihy co su tam, atd.. Pred Vianocami ich vsak budem z priestorového hladiska docasne do tej izby premiestnit a bojim sa aby nieco aj tak nechytili. Moze sa to stat?Ake velke je riziko?
20.11.2014 10:08Zbyněk
Crazysis: nechci si hrát na morčecího výživáře, ale osobně morčata ovocem prostě nekrmím, jsou to zbytečné kalorie a hruška může být někdy riziková - projímá atd. Přínos ovoce je obvykle menší, než negativa z nadbytku cukru. Zejména u ovoce z hypermarketů, které má vitamínů minimum. Dlouholetá dobrá zkušenost je dostatek sena, směs různé zeleniny, v létě tráva a bylinky a kvalitní granule. Směska občas, ovoce maximálně domácí. Granule se mě osobně osvědčily Nutrin Complete, mají dobré složení a nejsou drahé. Jestliže je morčátko jinak čilé a seno žere normálně, neztrácí váhu, potom se nestresuj (ale váhu sleduj, to je základ), předlož výše uvedené a nech to na něm. Ještě - okurek a salátu spíš méně, je to spolehlivá cesta, jak si rozmlsat morče natolik, že bude ignorovat třeba papriku a rajče, oba druhy mají poměrně hodně céčka. Atd.
- - - - -
Granule samozřejmě nejenom v létě, blbě to vyznělo:)
20.11.2014 10:54buub
Zbyněk
teda nevím, co bych musela dělat, aby mi osazenstvo přestalo jíst papriku... možná nacházet se pět minut před smrtí. Je to suverénně nejoblíbenější zelenina a v řebříčku oblíbenosti sdílí první místo s trávou a pampeliškou. Pak chvilku nic a pak mrkev s natí, zelí, celer a petržel, pak brokolice a cuketa. Rajče trochu z donucení, že teda nic jiného nenesu a na posledním místě je krmná řepa. Je ale pravda, že okurku dávám jen velmi zřídka, spíš jen v létě, aby měli šťavnaté, nebo slupky z kuchyně. A salát vůbec.
Paprika je nicméně tutovka, když chci, aby mi utrhali ruce.
20.11.2014 11:46Zbyněk
buub: tak moje holky reagují úplně stejně, paprika a na úplatky (občas doprovázené kousnutím omylem v rychlosti) římský salát:) Nicméně když občas hlídám sedmiletou důchodkyni, tak ta je ochotná pozřít maximálně kousek ledového salátu, kolečko okurky, kolečko mrkve denně a když má hodně dobrou náladu, tak řapíkatý celer a tím milostdáma končí:) Chovala se tak od mimina, sestřička byla úplný opak. Seno miluje a pase se také dobře, váží stabilně 1050.
Římský salát mám obvykle na měsíc, dostanou denně každá půl listu, když přijdu domů a pak hned letí z klece ven, náš rituál.
A ještě jeden poznatek se zmíněnou důchodkyní: má li její majitelka pocit, že konzumace sena není dostatečná, okoření jej sáčkem kopřivového čaje, to zabírá spolehlivě:)
20.11.2014 13:35Teniska
Moje samicka vcera porodila dve mladatka,bohuzel sem do ted netusila ze je ,,v tom,,...nejevila zadne specificke znamky,nechovala se jinak...jen zacala mozna vice piskat...porad doumam nad tim,jak je to mozne...byla chvili v kleci se svoji sestrickou (teda asi ne sestrickou,ale braska to je) jinak ji mam porad u sebe...nic mene se chci zeptat na nejake dalsi postupy,co ted...mam s ni jit na veterinu ?
20.11.2014 16:19Zbyněk
Ivananovacka: já jsem si hlavně všiml, že poměrně zásadní vliv na stravovací návyky má i větší změna prostředí, ta zmíněná důchodkyně doma nejedla téměř nic a u mě se docela rozjela, i když jsem jí tam měl samotnou. Později pak dostala vedle své klece další kámošky, to s ní vůbec nehnulo, zato s kámoškami ano, obě žárlivě ječely a cloumaly mřížemi, jakmile babča dostala catering jako první:)
Takže jak říkáš - jestliže roste dobře, neřeš:)
Ještě možná další subjektivní postřeh: morčíci z CHS, kde je více zvířat pohromadě, mají obvykle v genech mnohem menší vybíravost, protože dobře vědí, že kdo zaváhá, nežere:) Mláďata z domácností, kde tohle "tvrdě konkurenční" prostředí není, jsou vybíravější, ale statistiky si nevedu:) Zverimexáčci z CHS většinou nepocházejí, ale to už jsou jenom moje osobní spekulace:)
20.11.2014 16:27Pozitron
Zbyněk - dnes 16:19
Na té vybíravosti asi něco bude. Sisinu jsem měl samotnou, samotná je teď i u mamky a vybíravá je hrozně. A Sisina II s Gedžitkou už jen když byly dvě, obzvášť pak se třemi mladými i teď když zbyly tři, tak seřerou snad všechno. Někdy mám pocit, že jim něco moc nejede, ale stejně se o to dokáží "poprat", nebo něco chvíli nechají, ale stejně za to za pár minut zmizne. Sameček mi začíná připadat vybíravý od té doby co je sám, něco v něm zmizne hned, ale něco v kleci leží i půl dne.
- - - - -
Možná ta vybíravost souvisí spíš s životní zkušensotí morčete.
- - - - -
A zčásti i s povahou. Myslím že tam bude hrát roli víc věcí.
20.11.2014 17:22Michala
Semisak: ty infekční zákaly čoček bývají spíš třeba do zelena, co mám zkušenost a info. Pokud je to takové to ,,bílé až šedé uvnitř oka viditelné hlavně z nějakého spešl úhlu", tak to je metabolický problém oka, na čočce se ukládají látky které tam nemají co dělat. Spouštěčem kdysi dávno (třeba už v těle matky, když ještě morčátko nevykouklo na svět) třeba taky mohla být nějaká infekce.. ale v této fázi je to už jednou nastartovaný proces v oku jako takovém a tečka. Mít to akutní infekční charakter (že by mimino chytlo infekci a z toho se mu zakalily čočky), tak si myslím, že by bylo už po morčeti, vzhledem k tomu jaký je to prďola, nebo by minimálně vykazovalo nějaké známky nepohody (že by nerostlo, bylo hubené...)
- - - - -
Zbyněk: to není v genech, to je ve ,,výchově" :) Já své morčouny mám opravdu ráda, ale stran stravování se s nima nemažu... dostanou něco co já uznám za vhodné... a když to nesní, tak holt smůla. Takže baští všechno, protože panička nevyměkne :))) A rozhodně i já se podepisuju pod názor, že jak jsou morčata dvě, tak se v jídle nerýpou a nenechávají si nic ,,na potom", protože by jim to mohl sežrat spolubydlící
20.11.2014 23:14Lisinka
Nevíte někdo prosím, co může být mé morčince? teď na ni koukám, celý den je nějaká špatná, šla jsem ji zkontrolovat. A sedí hlavou do rohu, celá naježená, moc nereaguje, má pod sebou vyhrabanou a rozrytou podestýlku a když na ni sáhnu, lehce se třepe a má křeče v levé straně jakoby bříško, bok. Celá se tam zatíná a vůbec nevypadá dobře.
Co jí může být, máte někdo zkušenosti, jak pomoci? Zítra ráno bych s ní hned kdyžtak letěla k vetovi, dnes se nikam nedostanu už..
20.11.2014 23:21Noemi
Lisinka: je jí hodně špatně, akutní stav. Přičiny různé (špatné trávení, kameny v močáku, přerušený porod, atd atd.), určí veterinář. Kritický stav, k veterináři rovnou, čím dříve, tím lépe. Není jí vůbec dobře a musí jí to dost bolet, když je z toho tak špatná. Navíc by se měla dokrmovat rodicare nebo něčím podobným, pokud nežere, aby nevyhladověla - což pro vás bohužel také nejspíš bude reálné až zítra.
20.11.2014 23:35Tygrinka
Lisinka: Pokud je to levá strana, tam je také žaludek - může to být nadmutí, torze žaludku... Určí veterinář. Otázka je, zdali morče do rána vydrží. V tomto případě bych byla s dokrmováním opatrná - u nadmutí se musí napřed odstranit ty plyny ze žaludku, pak něco krmit, torze je na operaci... Zkus zavolat někam na vet.pohotovost, aby blíže s tebou specifikovali problém a poradili, co udělat dneska přes noc. Jestli je to všechno jiné než problém se žaludkem, pak dokrmování potřeba je, ale s dávkami oparně a zlehka, žádné nacpání k prasknutí...
21.11.2014 08:55Qui
Dobrý den, chtěla bych se poradit, jak je to s nemocemi (hlavně plísně a jiné, které jsou přenosné na člověka), jak hodně tím morčata trpí, jsou k tomu náchylná? Má každý, kdo má morče, s tímto zkušenost?
Nedávno jsme koupila dětem dva morčecí brášky z chovné stanice (aby byli v pořádku, zdraví, atd, proto ne ze zverimexu) po asi třech dnech jsme objevili plíseň. Chovatelka jí přehlédla :-(( Dali jsme jí je zpět na vyléčení s tím, že se ještě rozhodneme, zda si je pak vezmem, nebo už ne. Musela jsem vše vydesinfikovat včetně koberců, gauče, některé oblečení, nějakých hraček....všechno, čeho se morčáci dotkli. A ted pozoruju děti, jestli to nechytí. Po téhle zkušenosti už nemám chuť mít žádné morče. Ale stejně mi to nedá a pořád si říkám, že přece plno lidí má morčátka k dětem a jsou v pohodě....tak jak to tedy je? Už se mi nechce tuhle zkušenost zažívat znova a znova se bát, jestli děti něco nechytěj, ale na druhou stranu vím, jak z nich byli nadšení a chtěla bych jim to dopřát. :-(
Taky se bojím, že jak jednou měli plíseň, že se to bude vracet...takže tyhle dva už bych stejně asi zpět nebrala a koupila jiné.
21.11.2014 09:25Jana P
Qui - váš příspěvek mě také znepokojil. Možná jsem jej nečetla dobře, ale mně z něj vyplývá, že jste dětem pořídila živou hračku a jako nevyhovující jste ji vrátila. Další, jiná, zvířata mají být podobnému experimentu podrobena. Kontakt s jakýmkoli živočichem vč. člověka znamená přenášení mikroorganismů. Kdyby se kolem nás měly rozsvítit všechny zárodky, které mohou něco způsobit, oslepli bychom. Výkaly od psů, koček, ptáků - na ulici, staré a zaschlé. Když se pak zvedne vítr, dýcháme to. Vracením morčat, které ze stresu onemocněla léčitelnou nemocí, to nezastavíte.
Kdybych vám do toho směla mluvit, děti zahrňte jen plyšáky. Bez ironie. Protože i tyto levné tlusté myši, zvané morčata, si nezaslouží, aby se s nimi jednalo jako s věcmi. Prosím.
21.11.2014 09:33Qui
Ne, ve skleníku nežijeme, jen mám malé děti a bojím se o ně, to je celkem logické a normální. Bydlíme uplně normálně, máme psa, žádný přehnaný úklid...až teď jsem se začala kamarádit se savem :-D
Chovatelka se sama nabídla, že si je vezme na vyléčení a omlouvala se mi, že to musela přehlédnout.
Na internetu jsem našla, že je velká možnost přenosu na děti. Proto jsem se toho opravdu bála.
Píšu právě sem, abych se dozvědala co nejvíce názorů lidí, které mají morčata (a nejlépe i ty děti), protože jak píšete, něco mi říká, že to asi zas tak hrozné nebude....ale prostě neznám nikoho s morčetem a halt jak člověk hledá na internetu, tak tam je plno nehezkých informací...
- - - - -
Jana P - prosím, nedělejte ale za mně blbce... já jsem pořízení morčat brala dost zodpovědně...četla jsem si o nich docela dlouho, měli moc pěknou ubykaci, studovala jsem si stravu, prostě fakt, žádný ukvapený nákup hračky...to opravdu ne!
Asi jsem trochu hysterická, co se dětí týče, dobře, ale o morčátka jsme se starali zodpovědně, dohlížela jsem na ně, je to živý tvor, já to přece vím.
21.11.2014 09:47Jana P
Qui - napsala jsem, jak ten váš první dotaz na mě působil a podle toho svou reakci (vč. pochyb, že to tak nemusí být). Svou druhou zprávou jste dodala nějaký kontext a ten mé pochyby zastavil. Pokud se staráte o psa, pak nevidím důvod, proč byste nezvládli morčata. Odpovědi na váš dotaz už se vám dostalo níže, tak se pokusím jen o doplnění. U nás onemocnělo po přivezení jedno morče ze čtyř, byla jsem také vyděšená a připravovala dům na podpal, ale zdejší publikum mě poučilo a vše jsme zvládli. Plíseň nejen, že nechytili trpaslíci, ale ani žádné jiné morče od toho jednoho.
21.11.2014 10:18Bubula
Qui - Chcete co nejvíce názorů, tak já se jen přidávám k ostatním. Plíseň není žádný horor, dezinfekce oblečení a sedačky je zbytečná a ta morčátka mohla zaplesnivět až po přesunu k vám. Stává se to. Naprostá většina zdejších diskutérů už plesnivé morče viděla, léčila a dál se z nich raduje.
Tohle uvažování "tyhle dva už bych stejně asi zpět nebrala a koupila jiné" taky zrovna dvakrát nechápu, ale beru to tak, že jste asi hodně rozčilená.
Pokud píšete "Po téhle zkušenosti už nemám chuť mít žádné morče.", tak je to skutečně na velmi pečlivé rozvážení, jak dál. Pořídit si zvíře není něco, co by měl člověk jen tak vyzkoušet. Na druhou stranu si myslím, že s odstupem to můžete vidět úplně jinak. Pokud se pro morčata znovu rozhodnete, pak každopádně sáhněte pro ty dva odmítnuté brášky. Nezačali jste zrovna nejšťastněji, ale pořád lepší v tom pokračovat, než mít už napořád v paměti výčitku, že jste dvě zvířátka odmítla při prvním náznaku problémů a co s nimi asi je... Nebudou o nic horší ani náchylnější na plíseň, než jakékoliv jiné morče.
21.11.2014 11:29annny
Qui - plisen je na zdejsim foru hodne banalizovana. Pro drtivou vetsinu prispevatelu staci namazat a hotovo, je vyleceno. Neni - lze zalecit viditelne priznaky plisne, ale vylecit plisen nelze (vlakna prorustaji hluboko pod kuzi, kam se bezne dostupna leciva nedostanou), takze pri pro plisen vhodne prilezitosti znovu manifestuje. Studie uvadi, ze nekterym druhem plisne je promoreno az 70% chovu chlupatych morcat. Bohuzel jsou vsechny druhy plisni, kterymi morcata trpi, prenosna nejen na cloveka, ale i na dalsi zvirata v okoli. Riziko nakazeni dospelaka je diky tomu, ze jiz ma zazite hygienicke navyky, nizsi, nez u ditete, ktere jeste nema plne vyvinitou imunitu a jeho hygienicke navyky jeste plne nezvlada.
Pravdepodobne i chovatelka morcat, jez jste si vzali, ma chov jiz promoreny plisnemi, porizeni i jinych mladat z chovu bych peclive zvazila, riziko, ze oplesnivi, je vysoke. Mate-li obavy z plisne (plne ospravedlnitelne), morcata ani jine hlodavce si neporizujte. Zustante u psa.
21.11.2014 12:12buub
Co se plísně týče, mám na to názor někde uprostřed. Tzn. zas taková prkotina to není. Osobně bych radši u svých zvířat měla svrab, který vyléčím ivomecem a vím, že je to pryč, než plíseň, jejíž spory promoří prostředí a budou tam bydlet dva roky, než plíseň, kdy ani při zmizení klinických příznaků nemám žádnou jistotu, že je to pryč, protože až 14 % morčat může být bezpříznakovými nosiči.
Není nutné panikařit, plíseň se totiž nepřenáší nijak snadno, je potřeba oslabení organismu či třeba mechanické poškození kůže, aby se morče nakazilo a stejné je to i u člověka. Na druhou stranu případy rodin, kdy s morčetem či třeba s koťátkem přišla domů plíseň a výsledkem byla celá domácnost plesnivá a děti předávající plíseň psovi a pes zpátky již vyléčenému kotěti nejsou úplně vzácné a pro mě dost odstrašující.
Morče, u kterého by se u mě po třech dnech objevila plíseň, by hodně rychle putovalo tam, odkud přišlo, děkuji, nechci, na to mám doma příliš vnímavých tvorů. Plíseň je velmi dobrý důvod proč mít oddělenou karanténu.
A nevím, co máte proti savu. Chlorové preparáty jsou účinné a bezpečné - vždyť se tím dezinfikují i studny. Já mám jinak pro zvláštní případy i kvarterní amoniové soli a když se mi něco nezdá, tak jedu dvojmo, nejdřív chlor, pak oschnout, pak soli.
- - - - -
annny
Ne, když už nic jiného, u morčat plíseň opravdu roste jen v chlupech a pokožce. Canesten jí zničí docela dobře - jenže tím je mazáno pouze ložisko, tzn. místo, kde se plíseň přemnožila natolik, že už dělá klinické příznaky. Když ale budu morčeti pouze patlat olezlý čumáček a nic jiného dělat nebudu, tak se plíseň opravdu nevyléčí. Možná na určitou dobu "zmizí", to jo, zahojím to plešaté kolečko, ale plíseň samotná na zvířeti a v jeho okolí zůstává. A časem se pravděpodobně vrátí.
21.11.2014 13:04Qui
Petra W - myslíte, že stačí vydesifikovat pouze ubykaci, když ty morčata jsme měli půl dne puštěné po pokoji? To nedává smysl.. Asi těžko podchytím každý kousek, čeho se dotkly, ale snažila jsem se prostě desinfikovat vše, na čem delší dobu pobývaly.
Bubula - to, že bych nechtěla už tyhle dva, jsem říkala pouze proto, že se bojím, že opravdu se jim ta plíseň může vracet. To je jen můj názor, selský rozum, ale proto jsem se tady také ptala, jak to doopravdy je. Třeba si to myslím špatně a plíseň může být jen jednou a pak už se neobjevit.
Annny - přesně takovéto věci jsem četla na internetu a právě proto jsem z toho byla vyděšená....a proto moc nerozumím tomu, že tolik lidí nad tím mávne rukou, namaže flíček a je hotovo
buub - děkuji Vám za příspěvek! Váš postoj se mi zdá velmi rozumný. Jen k tomu přenosu na člověka - děti jsou ještě dost malé jeden ve školce, druhý ještě ne), je podzim, každou chvíli nemocné - to ta imunita asi nebude nic extra a také mechanické poškození kůže - vždyť děti mají pořád nějaké škrábance, odřeniny....takže mně se z tohoto pohledu zdá, že je to právě dost snadné se nakazit.
21.11.2014 13:30Zbyněk
Tak buub je chovatelka a bioložka, ale já jsem stále zastáncem zdravého rozumu, tzn. plesnivé morče měla doma většina z vás a vyléčilo se. Při trvale špatné imunitě zvířete je logické, že plíseň může nerušeně prorůstat hlouběji do pokožky, ale samozřejmě vždycky záleží na typu plísně, což je nutné potvrdit kultivací. Co se týká snížené imunity dětí, pak je samozřejmě problém i pes a to často větší, než morče, protože přináší do společného prostředí velmi široké spektrum parazitů, virů a bakterií a to nejenom vlastních, ale i posbíraných z venkovního světa a ne všechny jsou pro člověka bezpečné. V tomto případě, pokud mají děti imunitu slabší, bych se je s použitím selského rozumu rozhodl nevystavovat ještě širší expozici parazitů a plísní. V rodině se standardním zdravím jejich členů bych si dotyčné morčíky vzal po přeléčení zpět bez jakýchkoli dalších obav o to, že mi promění byt a děti v hermelín. Což ostatně udělala většina z vás a problémy s tím nemáte a mít nejspíš ani nebudete. Bavíme se ovšem o standardním amatérském chovu jednoho, či dvou morčat, ne o situaci v CHS s desítkami zvířat, kde je samozřejmě zaplísněnost i jednoho zvířete mnohem větší problém, protože si přiznejte, kdo z vás jste někdy koupal denně 80 morčat, vsadím se, že nikdo a ani to není technicky možné. Jinak rodin s mazlíčky ze Zverimexu, kteří jsou prolezlí už z podstaty prodeje vším možným, jsou tisíce a fungují, takže bych to opravdu neviděl tak dramaticky - v případě normální imunuty a při přístupu typu "zlatá střední cesta".
Jinak samozřejmě to, co psala Andýsek, tedy že zbavením se nemocného zvířete nedáváme dětem dobrý příklad do budoucna, je bohužel pravda. Ale zase - zdraví dítěte musí mít přednost, tedy záleží na typu a nebezpečnosti plísně.
21.11.2014 13:51Qui
Zbyněk - nemyslela jsem to tak, že moje děti mají slabší imunitu - ale obecně, všechny děti v tomto věku jsou na podzim často nemocné. Spíš jsem tak "nahlas" přemýšlela, co to vlastně je oslabená imunita... Takže mé děti jsou na tom s nemocemi celkem v normálu. :-)
O příkladu dětem tady nediskutuji, vždyť nikdo nevíte, jak jim to bylo podané, tohle prosím vůbec neřešte. Mladší tomu ještě vůbec nerozumí a starší byl v tu dobu ve školce, když přijel, tak mu bylo oznámeno, že morčátka jsou nemocná a má je paní, která je vyléčí. To je jako když jedete do nemocnice. Nic špatného, žádné zbavování se nemocného zvířete. Žádné hysterčení kolem toho. Mé děti jsou opravdu ještě malé, takže i kdybychom si nakonec ty morčáky už nevzali, tak oni si to ani pamatovat nebudou.
21.11.2014 14:17Bubula
Qui - Problém je, že se to může stát s kterýmkoliv morčetem. Pro všechna morčata to bude stres, když si je přinesete domů. A chtěla bych vidět chovatele, který dá 100 % záruku, že jeho morče u vás nezplesniví. Těch, kteří doma žádné plesnivé morče nemají a ani Vy na návštěvě a pečlivé prohlídce byste tam žádný problém nenašla, je hodně - ale to nestačí na jakékoliv záruky.
Jak už tu zaznělo, pokud máte tak velký strach z plísně, tak potom je pořízení jakéhokoliv zvířete (hlodavci a kočky myslím vedou) rizikem. Jestli Vám to riziko za to nestojí, tak ho nepodstupujte. Tohle myslím pochopí úplně každý, i když sem chodí pochopitelně lidé, kteří dali morčatům přednost i před tou (kvazi) jistotou, že plíseň doma mít nebudou.
21.11.2014 14:46andysek
Qui-plísen není
žádný závažný problém,dá se vyléčit,stačí jen jedna koupel v Imaverolu,ale musí se do vody ponořit celé morče,včetně hlavy,tzv. na bubláka))U morčátek stačí opravdu trocha stresu a plísen se jim ukáže.Chce to hlavně poučit děti,že morče není hračka,ale živej tvor a podle toho se k němu musí taky chovat,nehonit ho po kleci a pod.Jinak dezinfikuje se opravdu jen klec a třeba domeček,jinak nic a Savo můžete použít i to vonavé nebo něco jiného.Měnit často morčíkům podestýlku třeba i ob den,záleží jak mají velkou klec.
21.11.2014 14:59Noemi
Andysek: To nemyslis vazne,na bublaka? Morce dycha pouze nosem,pokud se mu tam dostane velke mnozstvi vody, muse se mu nalit az do plic -> komplikace az uduseni. Mit v plicich roztok imaverolu bude jiste parada...Cetla jsi predchozi prispevky,ze ctes ze to neni zadny problem?
Navic i koupele v imaverolu se musi opakovat.
Souhlasim s tim,ze se musi namocit cele zvire, ale jedina moznost ho neni potopit pod hladinu, jak to zde prezentujes (slovicko musi). A doufam,ze nikdo jiny krome tebe to nedela.. :-(
- - - - -
* muze, pises
- - - - -
Plisen = prakticky neznicitelne spory. Sama radost. To je t3dy "banalitka", ze? Z toho srdce zaplesa. :-D Omlouvam se za ironii. Je fajn, ze se pomalu siri osveta. ;-)
21.11.2014 17:34buub
annny
Systémová antimykotika jsou fajn, když je zvíře celotělově postižené, trpí, je potřeba s tím rychle něco dělat, a při postižení více kusů morčat, jedno můžu umývat a vtírat mu do kožichu síru a dělat mu doma salon, u dvaceti morčat už to bude horší a u padesáti nemožné.
andysek
Mezi neošetřením celého povrchu morčete a koupáním na bubláka je ještě pár dalších možností, jako třeba použít ručičku.
Jinak jestli u někoho stačí trochu stresu a hned má plesnivá morčata, očividně je něco špatně, teda chov je asi komplet promořený plísní a infekční tlak je obrovský.
21.11.2014 18:26Noemi
buub, Bubula: Nejvíc se plísně řešej u teddy, u hlaďáků jsou fakt výjimečně. Ale hodně teddym v jednom týdnu oleze čumák, nebo něco jiného. Chovatelé okoupou a neřešej. A to ani mimča nemusí být ve stresu. Prý to některé linie dělají víc. Což je logické, protože snížená imunita může lině být dědičná a tudíž se náchylnost k plísni přenášet. Už jsem se i setkala s radou, že pokud mělo mládě jako malé plíseň, jeho imunita nebude nic moc a nemělo by být dál používáno v chovu (jako chovná samice, může bt přenašeč). U samic to totiž není nic moc, má vrh a oplesniví z toho stresem z porodu a kojení ona i mimi. Přeléčit vždycky všechny, izolovat a pak u dalšího vrhu znovu.. Byla bych pro, ale v praxi to je nereálné, většina chovatelů nevyřadí nadějné mládě "jen" kvůli zvýšené náchylnosti k plísni.
Jak říkám, u hladkých tento problém prakticky není (u chovných), jen v případech že je fakt o morče špatně postaráno - stresující převozy a zanedbaná péče, karanténa a hygiena. Na rozdíl od teddy, kdy se jim to objevuje i při dobré péči.
21.11.2014 21:33Bubula
Qui - Zverimexáčkové jsou většinou hladcí a procento zaplísněnosti u nich je dost velké. Takže na geny bych to neviděla ;-). Taky dlouhosrstí jsou na plísně hodně náchylní - opět teda na to, aby se u nich ty plísně projevovaly. A že by měli dlouhosrstí a teddy nějaký společný "plísňový" gen, který hladcí nemají...? To je krajně nepravděpodobné. Zato mají srst, která méně "větrá", tudíž se tam plísni může lépe dařit.
Ale přenašečem může být stejně tak hladké morče. A myslím si, že právě to roznášení spor je problém - ne to, jestli morče "má plíseň". Ta se opravdu vyléčí, záleží ale na tom, jestli doopravdy, nebo naoko.
21.11.2014 22:39Monama
Bubula: myslím, že autorka příspěvku spíše tím co napsala mínila, že plemenitbou lze nechtěně upebvnit i vlohu pro sníženou imunitu. Nebo příbuzenským křížením, které může vés jak k pozitivním výsledkům, tak k negativním, taktéž dosáhnout snížení imunity. Pokud se spáří dobrovolně dva voříšci, tak proto, že si vzájemně voní. příroda jim říká, že mohou spojit svoje geny a potomci budou OK. Ti pak nemejí geneticky danou nižší imunitu. To, že je pak někdo nakazí nepořádkem v obchodě, nebo přivede do stresových situací je o něčem jiném. Naproti tomu dvě morčata vybraná do chovu k sobě geneticky což se zdraví týká, pasovat nemusí vůbec. No ale když už budou spolu v kleci, je dost pravděpodobné, že se nakonec přece jen spáří a budou z toho třeba právě ti krásní výstyvní jedinci se níženou imunitou. U tedánků a rexu je to snížení imunity vůči plísním kupodivu častější než u jiných plemen. Nicméně za nějaký ten rok se situace může úplně otočit a může se totéž objevit u úplně jiných plemen.
21.11.2014 23:58Noemi
Bubula: V podstatě říkáš to samé, co já. Voříšci od množitelů ze stresu ve zverimexu jsou něco jiného.. V čistokrevném chovu plemene hladké a crested se plíseň tolik nevyskytuje, jako v chovu teddy, kde je plíseň bohužel téměř standard. U hlaďáků je to výjimečně. Tak to prostě je. A proč - no je fakt možné že to je geneticky, nebo jinou srstí, nebo těžko říct. Každopádně u mimin to je na často nose a že by tam byla tak hustá srst, že se tam plísni lépe daří, se říct nedá. Naopak na čumci je krátká a relativně řídká, kór u mimin ještě kratší.
Btw, u hladkých i teddíků se navíc jedná o trochu jiný druh plísně - paní doktorka Vršková z Brna na to přišla v rámci studie na léčbu morčat chytrou houbou.
- - - - -
Qui: Mám teď nově narozené malé teddy mimča po hladké matce a taky doufám, že nic mít nebudou :))
22.11.2014 01:44Tygrinka
Qui: Plísně jsou všude, to abyste ani raději nechodili do zoo, nejezdili MHD a nepouštěli děti na hřiště a už vůbec ne na trávník, psa vydezinfikovali po každém příchodu z vycházky, protože v kožichu se mu toho usadí až hanba... Doufám, že taky dezinfikujete vše, kde se pes pohybuje. A až budete mít plíseň vy, tak se také budete celá koupat v nějakém sajrajtu nebo si budete mazat jen drobný viditelný projev třeba na ruce? A dovolí vám rodina obývat s nimi byt anebo budete bydlet v nějaké ohrádce, kde se vás budou dotýkat metrovou tyčí, a přikrývat se novinami, které se denně vymění a podlaha vydezinfikuje? Takhle se na to dívejte. Není třeba extrémně vyšilovat. Děti se sníženou imunitou k plesnivým morčíkům nepouštějte, myšáky ošetřete vy, a pak je zase pohoda a klídek. Jsou samozřejmě extrémy, jak popsala buub a jak se i někdo osobně s tím potkal, ale zase tak hrozné a časté to fakt není. To by lidi, co se ujímají nalezených zvířat, museli být plesniví až za ušima.
Anebo se na to vykašlete a s takovou nervozitou si morčata nepořizujte. Ani křečky ani králíky nebo potkany, veverky a ježky nebo kočky a pozor i na rybičky nebo želvy, reakce na jejich krmivo nemusí být zrovna zábavná. Pokud zvládají vaše děti s podlomenou imunitou přítomnost psa a nic jim to nedělá, tak zůstaňte jen u něj. Někdy je to to nejlepší, co můžete udělat. Časem se děti možná zlepší a můžete uvažovat o něčem dalším do domácnosti.
- - - - -
andysek: To se nebojíte, že se imaverol dostane i do očí a uší zvířete, když se ponoří, anebo mu nějak držíte oči? A když se ponoří jen na chvilku, má to ten efekt, že se roztok dostane až na kůži? Zajímá mě to, protože já hlavičku myšáka vždy vlhčím rukama a opatrně zapracovávám roztok až na kůži.
22.11.2014 06:47Cer
ad plíseň u teddíků - teddy jsem chovala několik let a troufnu si tvrdit, že plíseň mělo mizivé procento z těch, kteří mi prošli rukama. Hlavně šlo o jedince z importů, české teddy morče s plísní jsem neměla snad nikdy. Je fakt, že vůči plísni jsem byla dost nekompromisní. Pokud se mi nezdála hygiena chovu, kde jsem si vybírala "novou krev", tak i kdyby to byl potenciální superšampion, tak jsem ho raději oželela, než abych ohrozila moje morčata nebo sebe a rodinu plísní. A i pak procházeli jedinci karanténou, minimálně měsíc dlouhou. Jejich boxy byly úplně jinde, v oddělené místnosti, kde měla morčata i vlastní krmení, které jsem nemíchala s krmením pro domácí. Možná to teď přijde spoustě chovatelů padlé na hlavu a řeknou si, že jsem hysterka, ale tahle opatření nesla ovoce v podobě zdravých morčat.
Plíseň je skutečně svinstvo, některé druhy jsou dost agresivní, takže jednou jsem vyzvedávala morčata v Německu pro jinou chovatelku a stačilo si je jen prohlédnout, jednou vzít do ruky (potvrdit, jestli přijela ta správná morčata) a chytila jsem tak odpornou plíseň (i přes to, že jsem se pak pořádně umyla), se kterou jsem se pak prala šest nebo sedm týdnů. Doslova jsem se koupala v imaverolu, protože mazat tak velké plochy nějakou mastičkou, to bych nedala. Hygienická opatření také proběhla - žádné mazlení s dětmi a dalšími členy rodiny, oblečení ani ložní prádlo jsem neprala a rovnou vyhazovala a nakonec letěla i matrace z postele. Nesnesla bych pomyšlení, že bych tenhle hnus chytila znovu nebo někdo z blízkých.
22.11.2014 09:20buub
Cer
Karanténa je základ všeho - a přesně, aby to bylo co k čemu, musí být 4 týdny dlouhá a nová zvířata musí být opravdu oddělená od těch starých - jiná místnost a to tak, že se necourá od karanténovaných k vlastním.
Trochu mě zaráží, kolik z vás považuje plíseň za něco úplně normálního stylem mimina to kvůli stresu ze změny prostředí prostě mají. Tak to přece vůbec není! Pokud něco takového, jako je stres ze změny prostředí dokáže u morčete rozjet klinickou plíseň, znamená to, že infekční tlak z jeho prostředí je obrovský. Že se neustále potácí nad hranicí prolomení imunity. Prostě nic moc, chov promořený plísní. Nebo je takové morče geneticky slabý jedinec. Nebo je ve špatném zdravotním či výživném stavu. Prostě normální to není. Mně se objevit v karanténě plíseň, tak morčátko šupajdí zpátky, takové zvíře doma nechci.
Bože, mám kamarádku, která chová činčily. To je zvíře morčeti v mnoha věcech podobné a k plísni náchylné. Když jí chci pozlobit, při mazlení činčily předstírám, že jsem našla divné kolečko. Prostě mezi chovateli činčil není plíseň žádná legrace a asi by zírali s vyvalenýma očima, kdyby jim někdo řekl, že plesnivá mimina jsou normální. Stejně jako zírám teď já.
Tygrinka
Lidé se v imaverolu koupou málokdy, ale když přijdete na kožní s "drobným viditelným projevem", nebudete odcházet s mastičkou, ale s tabletami celkového antimykotika. A ložní prádlo se dá vyvářet i z těchto důvodů.
22.11.2014 10:24Monama
Myslím, že zásadní problém netkví v nízké povědomosti chovatelů o plísních. Ale ve skutečnosti, že spousta chovatelů o kvalitní linie bez plísně prostě příjde, tak, že umřou na nějaký vir a nebo něco jiného s čím jim veterináři nedokážou poradit. U morčat je to jak většina znás ví, někdy i tak, že zatímco ráno jedinec nevykazuje žádné známky choroby večer už je pod kytkama. nestává se to často ale stává. nemluvím li o tom, že může přijít pohroma ve formě lavinové reakce. A každý chovatel se jen snaží, udržuje čistotu sleduje chov a modlí se k bohu. A hlavně toleruje morče u kterého se plíseň vyskytkla.
Řešením dle mého názoru není zvýšený tlak na chovatele. Ale skutečnost, že se o nemocích morčat budeme bavit a společně se jim bránit. Což se děje málo. Například nákazové situace u nás nikdo nehlásí, a mnohdy ani nikoho nezajímají.
- - - - -
A s tím je bohužel spojený i kontraverzní vztah chovatelů a mazlíčkářů právě k veterinářům. Péče o morčata stojí mnohé znás spoustu času. A následné vyjádření některých veterinářů, že ta léčba bude dražší než to morče a skutečnost, že se léčbě chtějí vyhnout. Vede k prudké reakci chovatele, který v tom okamžiku začne veteriáře považovat za blba. promiňte.
- - - - -
Myslím tím, že bude probíhat průběžná konverzavce mezi veterináři a chovateli. nebudeme se vájemně napadat a veterináři se nebudou povyšovat nad chovatele a budou jejich problémy brát vážně. nebudou bagetelizovat jejich zjištění. pak Dle mého názoru existuje reálná naděje, že dojde k vzájemnému koncenzu a najdéme společné řešení problémů.
22.11.2014 10:50Monama
Qui... odpověď: Nikdy a nebo za pár dní. Vzhledem k vaší otázce, jsem došla k názoru, že jste pořád ještě nepochopila co vám tu všichni píšou. je to smutné ale je to tak. Přesto, že se vám všichni snaží odpovědět, jste tak nějak bohužel méně chápavá. V podstatě Vám všichni odpověděli.
1. Tu plíseň možná máte v těle už dávno a jen o ní nevíte.
2. možná nenakazila morčata Vás ale vyje.
3. Pokud to tak není a bylo tomu naopak, možná se nikdy o tom, že máte v těle zárodky plísně nikdy nedozvíte, protože váš imunitní systém s ní problémy nemá a tudiž se nikdy ani neprojeví.
4. pokud se projeví, je ideální navštívit kožaře a nevytvářet paniku.
5. Tu plíseň nemusel nikdo z vás chtnout, protože jak Vám tu psali, její přenos není tak jednoduchý.
- - - - -
betyna: může jít o otlak. Ten vznikne, když máte morče na tvrdé podložce.
22.11.2014 11:04Qui
Monama - tohle vše jsem pochopila, nevím, proč na mě zase útočíte. Jedinou věc, kterou jsem se nedozvěděla, bylo tohle, kdy se to může projevit, pokud se to projeví.
Jsem ráda z tuhle diskuzi, dozvěděla jsem se hodně věcí, ale mrzí mě, že máte někteří potřebu ze mně dělat blba a zesměšňovat mě.
22.11.2014 11:06Bubula
Já si naopak myslím, že zatahovat do toho tzv. náchylné linie a teď ještě veterináře, je alibismus (prosím nebrat osobně, nesměřuju to na nikoho konkrétního). Taky je pro mě nepřijatelná myšlenka, že někomu opakovaně plesnivějí mimina nebo samice po porodu a on místo aby se postavil čelem k faktu, že má v chovu plíseň a měl by to řešit pořádně, to prostě jen mázne a hasí ty drobné epizody, když zrovna plíseň někde propukne...
Kéž by se dalo říct, že je to každého věc, ale bohužel není. Opravdu si myslím, že když si někdo přinese jedno nebo dvě morčátka jako mazlíčky a ona zaplesniví, tak to není žádný horor. To se vyléčí a už se plíseň nikdy nevrátí - takových případů je ohromná spousta. Neznám žádný, který by dopadl jinak, než vyléčením nadobro. Plíseň prostě bohužel je častá, ale není to nějaký neřešitelný průšvih. Horší to je, pokud se takhle zavleče plíseň do jiného většího chovu, protože opravdu málokdo dodržuje karanténu a nebo pak přeléčí celý chov.
Já osobně jsem se u prvního odchovu teddíků taky potýkala s plísní - dokrmovala jsem tenkrát kotěcím mlékem a dávám to do souvislosti, už se tu o tom v minulosti taky diskutovalo. Vylekalo mě to, studovala jsem kde se dalo a zařekla se, že se s plísní nesmířím. Žádný další odchov už plesnivý nebyl a nikdy, nikdy mi nezaplesnivělo dospělé morče. To bych považovala za hodně výstražný signál.
Jsem malý chovatel. Inspirovala jsem se od těch zkušenějších, např. Cavia Carnea - kdo chce, na jejich webu si to najde. Nedokážu si představit, že bych se bála k morčatům pustit děti, že bych kdykoliv nemohla zájemcům o mimča poslat fotku nebo je pustit na návštěvu - a nebo jim musela vysvětlovat, že ta lysinka je "normální". Je mi jasné, že starat se od 10 nebo 40 morčat je sakra rozdíl, ale každý z nás má pořád na výběr.
To neznamená, že třeba zítra plíseň neobjevím. Nežiju sterilně a sterilně nežijí a nezařizují klece ani lidé, kteří si ode mě morčata berou (naštěstí mi nikdo nehlásil, že by měl problém s plísní nebo čímkoliv jiným). Nemám všechno perfektně v malíčku, ale pokud by se plíseň vyskytla, tak bych to nepovažovala za pouhou nemilou epizodu. Vzala bych to pěkně z gruntu. Taky se neustále obávám toho, že "teddíci jsou prostě náchylnější", ale naštěstí se s tímhle dá bojovat.
Mně by plesnivé odchovy nebo samice prostě hodně vadily - a jsem si jistá, že vadí i ostatním, proto se o tom moc nemluví a nebo se to bagatelizuje.
22.11.2014 11:32Noemi
Monamo: Pani se zeptala a ty tu chrlis urazlive veticky a jeste to popiras. Na miste by se spis bylo omluvit a pripadne odpovedet (asi chtela vedet dny). Tvym pristupem se tady v diskuzi nikam nedostanem.
Qui: Nic si z toho nedelej, krom par premoudrelych jsou tu i taci, kteri normalne zodpovi dotaz. Ale obrn se, toto je tu bohuzel normalni, kdyz to neni Monama tak evergreeny jako Ivca, Zbynek a tak, zalezi kdo zrovna sedi u netu a drzi hlidku. :-D Napsala bych ti to soukrome, ale nejses registrovana. Stejne me to mrzi u buub, jeji odpovedi maji hlavu a patu a obsahuji podstatne informace prinosne pro vsechny. Narozdil od obcasneho mlaceni prazdne slamy.:)
- - - - -
Mrzi me to, ze nejste registrovane a neda se vam napsat soukroma zprava.
22.11.2014 11:37Noemi
A jeste upresneni k vsehomoudrym prispevatelum - zalezi to jak kdy. Mate dobre i spatne prispevky, ale proste se snadneji nechate nastvat, pripadne propadnete slovickareni, coz se tu na diskuzi da vysledovat, at se vam to libi,nebo ne. Moc bych si prala, abyste tu prispivali dal, ale naucili se prekonavat vztahovacnost veci a primhourit oci nad nepresnostmi, kdyz je evidentni, ze dotazovatel je uplny zacatecnik, male dite, nebo napr. vy byste otazku formulovali jinak. ;-).
22.11.2014 12:11Bubula
Cer - Jen doplním, že plísně mohou způsobit i dyshidroitický ekzém (někdy se píše i dyshidrotický). V tom případě chybí ta typická kruhová ložiska, ale objevují se miniaturní vodnaté svědivé puchýřky, nejvíc na rukách. Já tím trpím (naštěstí opravdu minimálně) zhruba od doby, co jsem si pořídila morčata. Nevím, jestli to způsobuje i "morčecí" plíseň, ale plísně obecně to způsobovat mohou. Zmínka o morčatech na kožním stačila, aby mi hned nasadili antimykotika.
V mém případě to plísní není, tak asi alergie - na co nevím, možná opravdu to má souvislost s morčaty, možná ne. Žel je to prý neléčitelné, tak se příčinou kožaři zabývat nechtějí.
Abych teď někoho nevyděsila, že morče mu může přinést doživotní ekzém - pokud by to bylo plísní, tak antimykotika by problém vyřešila.
22.11.2014 13:20Noemi
Dominoo: Zajit k veterinari? Zjisti jestli tam nema zanet, muze mu udelat rentgen a dat leky proti bolesti zanetu, pokud by jich bylo potreba, stejne tak pripadna antibiotika.
A zere normalne? Mozna mu budes muset par dni vsechnu zeleninu strouhat, aby se byl schopny najist. Seno zvladne nejspis i bez prednich zubu. Pozoruj ho, zda a jak zere. Pokud min nez normalne, zajisti aby zral vic (jak jsem tu psala) . Take ho zaz (kuchynska vaha, kazdy gram se pocita), jestli ti nehubne. Kdyby totiz nezral, muzou se ti na to nabalit postupne i poruchy traveni.
- - - - -
Jo a nejdulezitejsi info - morcatkum zuby neustale dorustaji, takze co mu chybi, mu casem doroste.
Je ale treba videt,zda mu to dorusta spravne - tak aby se nakonec pod spravnym uhlem potkal s protilehlym zubem a mohl se v budoucnosti obrusovat.
22.11.2014 14:09Zbyněk
Dívám se na diskuzi z musím se smát. Typicky česká národní povaha, každý má absolutní pravdu a nikdo neuznává pravdu protistrany. Dojížděli jsme na to za první republiky, za komunistů a dojížfíme teď, ale je škoda, že si tím kazíme kvalitu této diskuze.
Samozřejmě každý má částečně pravdu a nikdo absolutní. Někdo zaznamená tu samou plíseň do tří dnů, někdo do měsíce a někdo vůbec. Systémové antimykotikum je často vhodné už jenom proto, že nastavuje vnitřní prostředí tak, aby nebylo pro plísně vhodné (velmi zjednodušeně). Imaverol je širokospektrální, ale nezabere na všechno a nezabere každému zvířeti stejně. Potápět morče celé je samozřejmě týrání - a nesmysl, protože se léčba musí opakovat atd. Pokud se ale zbavíte nemocného zvířete, bude si to pamatovat i pětileté dítě a jednou to použije proti vám. Nic není černobílé, každý jsme jiný a každé zvíře je naprosto odlišné a s odlišnou imunitou. Mimochodem, plísní může onemocnět i člověk, či zvíře s jinak výbornou imunitou, záleží na acidobazické rovnováze organismu a miliónu dalších věcí.
Když jsme u těch systémových antimykotik a jejich vhodnosti, pro standardně zdravého člověka je samozřejmě lepší se krátkodobou expozicí farmaka zbavit dlouhodobé expozice plísně. Ta zatěžuje tělo daleko více, už jenom produkcí specifických toxinů. I jeden maličký kroužek na ruce často nasvědčuje na masivní vnitřní zaplísněnost.
Pravdu má buub v tom, že si nechce nechat nakazit chov ušlechtilých morčat, ale majitel jednoho, či tří zvířat je prostě ošetří Imaverolem, domaže tam, kam se roztok nedostal a na 98 procent se s tím už podruhé nesetká, ačkoli je pravděpodobné, že morčata budou latentními přenašeči i nadále. Co je pro větší CHS katastrofa, je pro chovatele mazlíka pouhá nepříjemnost. V tomle bych dal za pravdu Bubule a jejím názorům typu "zlatá střední cesta".
Jinak zaplínsnění jsme všichni a pokud si chcete zkusit, jak hodně, potom si kupte levanduli, kontryhel a měsíček. Jeden den si dejte hrnek levandule (pijete voňavku) a druhý pak směs měsíčku a kontryhele cca 2:1). Dělejte to dva týdny. Pokud se vám zásadně změní imunita, zažívání, chutě, cokoli, pak jste byli zaplísnění a právě jste si hodně pomohli. Funguje to mimochodem docela dobře i na vaginální kvasinky, perorálně:)) Koupat max v kontryhelu.
Takže bych doporučoval trochu zmírnit rétoriku a důraz na jediné možné názory, více naslouchat oponentům a ze všehi si udělat nějaký vlastní názor. Můj je ten, že já sám bych morčata vyléčil a nevracel, v případě dětí bych byl samozřejmě opatrnější. Bez výsledků kultivace bych je zpět nechtěl. Všechno v klidu a s rozumem.
22.11.2014 15:21Rozik
Mé zkušenosti s plísní u dlouhosrstých:
První setkání bylo u mimina kluka, který byl velký a divoký a nehorázně již ve třech týdnech otravoval svou maminu. Ta byla velmi razantní samička a kluka "odstavila", další dva sourozence ne. Kluk vzápětí oplesnivěl na uchu a ve vírku, za týden i oba sourozenci, které již matka také odstavovala - další kluk ucho, holka u oka. Mamina byla naprosto v pořádku, všichni malí léčeni koupelemi v Imaverolu a zájemci čekali asi další tři týdny. Příčinu vidím já ve stresu mimin a snížení imunity.
Za nějaký čas až v době odstavování matkou dostal plíseň vrh, kdy samice nakryté jedním samcem byly spolu celou dobu i s miminy, jedna měla tři, druhá dvě. U vrhu dvou sourozenců se projevila plíseň na uchu a kolem cecíku, tři sourozenci z druhého vrhu (stále s nimi v kleci, rozdíl ve stáří vrhů byl jeden den) neoplesnivěli nikdy, matky byly také v pořádku.
Poslední zkušenost s vrhem tří kluků, vysoké váhy při porodu i při odstavu, byli odstaveni už v necelých čtyřech týdnech, mamina z nich byla už úplně hotová a nekojila, byli v pohodě spolu v kleci a neoplesnivěli. Odjeli do nových domovů dva a poslední čekal na odjezd asi týden. Jakmile zůstal sám, do týdne oplesnivěl, opět ucho a vírek, léčba koupelemi v Imaverolu, posléze Canesten. Matka a další dva bratři v pořádku. Přenos na děti ani na dospělé nebo psy v době plísně u mimin nikdy nebyl, chováme v bytě.
K přenašečům u dlouhosrstých - koupily jsme samce peru-lunky, víc jak ročního, s velmi malou váhou. V rámci možností se hezky váhově spravil i psychicky. Srst se však v oblasti beder neustále "lámala", byla stále krátká. Dostala jsem radu vykoupat 3 x v Imaverolu, i když navenek plíseň nemá. Opravdu se srst po koupelích začala zlepšovat, totéž u pony a licousů jiného samce peruánce. Údajně projev jakési "vnitřní" plísně, ovšem žádného dospělého morčíka nikdy nenakazili, u dospělých plíseň nebyla, s miminy nepřišli do styku ani v místnosti, ani v bytě.
Závěrem podotýkám, že průběžně dostává celý chov ADVOKATE (vystavujeme) a v době objevení plísně samozřejmě i měsíční mimina dle své váhy dostala i ADVOKATE - svrab "ruku v ruce jde někdy s plísní".
Flíček na kůži na ruce jsem měla jednou, v době, kdy morčata-mimina plíseň vůbec neměla, za týden byl po dermatologické masti pryč. V té době jsem měla nějaké problémy s kloubem ramene (snad zánět) a na rameni se objevil flíček.
Snad posoudí zkušení, můj názor je snížení imunity výrazným stresem u mimin morčat a oslabením imunity u lidí, stresem či dalšími zdravotními problémy. Samozřejmě při dodržování vhodných chovatelských podmínek pro morčata v chovných stanicích. Spíš je pro mne zvláštní, že onemocní plísní či svrabem morčata, i dospělá, chována samostatná či pouze ve dvojicích, jako "mazlíčci" (od koho se nakazí?). Takže plísní je mnoho druhů a jsou všude kolem nás, i když doma máme jen jediné morče nebo žádné, můžeme klidně onemocnět s dermatologickými projevy. Jde pouze o můj názor.
22.11.2014 16:22Pozitron
Qui:
Zbyněk to napsal dobře, i jako ostatní tady. Máte psa, a bojíte se plísně morčat? Samozřejmě obezřetnost je na místě, zvlášť pokud máte děti. Ale jako hysterčení mi také připadalo. Jak tady psali jiní, to byste musela chodit po ulici ve skafandru. Umíte si představit kolik i "škaredých" bakterií je všude venku, ve škole i doma? Kolik jich "produkuje" pes i pouhým olíznutím? Jako děti jsme si hráli na pískovišti, olizovali si ruce a tak, a jsme zdraví. Imunita se nevyvine jen taka sama, imunita musí být "učená" stykem s okolím. Odložit morče kvůli plísni...prostě jste koupila hračku dětem, ne živé zvíře. Howgh. Může se obhajovat jak chcete.
- - - - -
p.s.: A když už jsme u těch plísní, jak dlouho udržujete třeba chleba, rohlíky? Tam plíseň mlže začít, aniž by byla vidět. Co děláte s kusem nahnilého ovoce, načaté zeleniny? Odkrojíte, nebo vyhodíte celou? Ideální by bylo vyházet vše z lednice...děláte to? A tak podobně.
- - - - -
A na chlebu, zelenině a ovoci mohou být opravdu nebezpečné plísně...
- - - - -
Pokud ovšem šlo opravdu do "nemocnice" a vrátí se zpět, pak je vše Ok.
22.11.2014 16:55buub
Pozitron
Pes nebývá skrytým nosičem plísní. A je velký rozdíl v produkci infekčního tlaku pro okolí mezi zvířetem, které nemá klinické příznaky, a olysalým plesnivým zvířetem.
Právě proto, že všude je plno škaredých bakterií si člověk nemusí dělat z domácnosti ještě semeniště trichophytona.
A cokoliv nahnilého či plesnivého vyhazuju, i kdyby to mělo být jen na kousku. Je to stejné jako s těmi morčaty. Plísni se nelze vyhnout, pokud není vidět, ale to není důvod tvářit se, že je v pořádku, když vidět je.
- - - - -
Rozik
Já to vidím spíš tak, že máte domov promořený sporami plísní a stačí trochu - odstav mláďat, váš problém s ramenem - aby se imunita prolomila a plíseň se objevila klinicky. Nezávidím vám.
22.11.2014 20:39Noemi
Zbyněk: Jak to myslíš s vnitřní zaplísněností? Plíseň na kůži parazituje pouze v té kůži, nikde jinde v organismu se nenachází, když je morče nakaženo. Vnitřní očista by byla takovému morčeti k ničemu. Přijde mi dost zavádějící tvůj pojem "masivní vnitřní zaplísněnost". Když má morče kožní dermatofytózu (je plesnivé), tak mu v kůži rostou hyfy té plísně a do okolí padají ty vysoce odolné spory. Vevnitř je morče normálně zdravé a ani spory ani vlákna se tam neprorůstají. :D
Pozitron: Kožní plísně jsou úplně jiné, než ty na chlebu, zelenině nebo na zdi. Takže nemáš pravdu, že plísně jsou "všude okolo nás" a tím pádem je morče může chytit kdekoli. Spory kožních plísní, kterými by se mohlo morče nakazit, rozhodně "všude kolem nás nejsou" - jsou produkovány pouze plesnivým psem, kočkou, jiným morčatem a podobně.
22.11.2014 20:47Noemi
Morče má plísně rodu Trichofyton a Microsporum. Stejné mívají psi a kočky, ale po včerejším cvičení na dermatologii na VFU tu můžu machrovat, co nám příkal profesor na univerzitě, co se specializuje na veterinární dermatologii - plísně u psa jsou extrémně vzácné. U kočky trošku častější. Ale na univerzitu prý přjde pár případů ročně, to už jsou mnohem častější různé autoimunitní nemoci typu pemfigus atd :D
Přestože např. v chovu čistokrevných koček se plíseň teoreticky sporadicky vyskytuje, spíš než z obviňování nebohých psů a koček, že na naše morčátka šíří plíseň, bych si dovolila podezřívat morčata, že my to taháme na psy a kočky. ;)
A jelikož plísně pokojové a potravinové na morče skočit nemůžou, tak nám v podstatě jako zdroj vychází pouze další morče, případně jiný hlodavec (ale s kolika se naše morčata potkaj, že..).
Jak je to s přenosem z jidí na morčata se pokorně přiznám, že nevím. Které druhy plísní mají nejčastěji lidi třeba někdo doplní - víte?
22.11.2014 21:05buub
Když jsem kdysi hledala, jaké konkrétní druhy kožní plísně byly nalezeny na morčeti, našla jsem, že zdaleka nejčastější je T. mentagrophytes a pak T.audouinii, což je lidský druh plísně, zdrojem pro moče je člověk. No a pak dlouho nic a pak M. canis a M. gypseum.
- - - - -
Jinak s tou extrémní vzácností plísně psa a kočky bych si nebyla tak jistá :D Aspoň já je vidím několikrát do roka o kompexu pemfigu jsem jenom četla. Asi to bude spektrum pacientů, plíseň si zdiagnostiku a vyléčím sama, ale choroby, které se tváří, že by to mohlo být něco autoimunitního, referuju.
22.11.2014 21:35buub
Jo takzvané plísně... Má-li na sobě pes kulatá plešatá kolečka ala "typická plíseň", většinou to plíseň není, ale je to folikulitida z jiných příčin. A u kočky může stát plíseň za jakýmkoliv kožním onemocněním. Tzn. není nad pořádnou diagnostiku. Ale plesniváky mám často. Jen moji klienti nesdílí mé nadšení nad ukázkovými koloniemi na DTM médiu. Letos to docela ujde, ale minulé léto byla snad nějaká epidemie nebo co a plesnivci byli tak dvakrát do týdne.
Lidi napadá hlavně Trichophyton rubrum, pak mentagrophytes, pak verrucosum, pak tonsurans, pak dlouho nic a pak Microsporum audouinii, canis, equinum, versicolor, nanum.
23.11.2014 08:39Monama
buub: - Vytrhávám větu z textu, což se nemá moc dělat. Ale protože to neumím sama napsat nic jiného mi nezbývá."včera 21:05Když jsem kdysi hledala, jaké konkrétní druhy kožní plísně byly nalezeny na morčeti, našla jsem, že zdaleka nejčastější je T. mentagrophytes a pak T.audouinii, což je lidský druh plísně, zdrojem pro moče je člověk. No a pak dlouho nic a pak M. canis a M. gypseum."
buub: Jsem ráda, že nám k těm našim laickým názorům přidáváš ty odborné. Vím, že ta vytržená věta je jen vytržená věta. Nicméně tak trošku potvrzuje moje podezření, že zdrojem plísní může být i člověk. Ikdyž situace může být i opačná a plíseň přejít z morčete na člověka. To, že na člověku nejsou jasně viditelné příznaky plísně, ještě neznamená, že ji nemá. Mimo to, většinou nevidíme člověka celého, nechodí nahý. Moje zkušenost je taková, že problémy s ochlupením případně s kůží většina žen řeší kosmetikou nebo depilací. Asi je to hloupé ale dle mého názoru. Pokud nechceme doma nebezpečné plísně, měli by jsme se především pořádně podívat na svoje vlastní tělo a to všude a ne jenom tak kde je to vidět. A když už něco najdeme, lámající se nehezké chlupy, kolečku v podpaží. Tak by jsme neměli hledat depilaci nebo kosmetický přípravek. ALE NAVŠTÍVIT DOKTORA.
A plíseň na morčataech pokud ji mají, by jsme měli taky léčit, případně je po zvážení vyřadit z chovu. NEBO NA NICH NECHOVAT.
23.11.2014 13:55Pozitron
Noemi, Buub:
Nic z toho jsem nemyslel vyloženě v souvislosti s morčetem, že by se snad nakazilo plísní z chleba a podobně. Bral jsem to naprosto obecně, kolem nás je všude spousa bakterií, dokoce třeba na kuchyňské lince jich mlže být víc než na WC prkýnku, dokoce tzv. "fekální" bakterie lze najít tam, kde bychom je nečekali, k tomu plíseň na tom pečivu, zelenině, ovoci, spávně by člověk měl po objevení plísně na rajčeti vyhoit kompletz všechno, protože spory už začaly úřadovat.
Myslel jsem v to obecně v porovnání s plísní na morčeti, ta (i když obezřetnost je namístě) je "nic" v porovnání např. s nebezpečností plísně třeba na chlebu, rajčeti atd.
Prostě to od té...paní...bylo to naprosté hysterčení (ale opakuju, zas tak na lehkou váhu to neberu, obezřetnost je vpořádku), fakt bych chtěl vidět jak řeší mnoho jiných a daleko nebezpečnějších věcí co se týká plísní a bakterií. Prostě se lekla jedné plísně na morčeti, ale plesniný chleba asi odkrojí, stát peníze.
- - - - -
Ani jsem to nemyslel vyloženě v souvislosti s kožími plísněmi, myslel jsem to opravdu široce a obecně, samozřejmě kožná plísně je třeba řešit, ale v souvislosti se spoustou bakterií a plísní (jiných druhů, i daleko nebezpečnějších) okolo nás není nutná hysterie.
23.11.2014 14:28Pozitron
Qui:
Ano, asi navážím, protože mi takovéto věci obecně připadají...nesmyslné. Ano nevím jak řešíte jiné věci, ale nikdo normální nic v životě okolo bakterií a plísní neřeší tak hystericky. JEN A POUZE jsem se vám snažil dát příklady jiných a nebezpěčnějších věcí, které kolem nás jsou. Ještě jednou a naposled. Máte psa, okolo miliony bakterií, spousta druhů bakterií, i nebepzečné plísně a bakterie, v autobusu, ve vlaku, na nákupním vozíku, dítě se dotýká všeho možného venku, nepezpečné plísně na zelenině, na ovoci atd. atd. atd. atd. atd. atd. atd. atd. atd. atd., v souvislosti se vším je prostě nesmyslné tak hystericky řešit plíseň morčete. HOWGH. Už končím, stejně asi nepochopíte.
23.11.2014 14:59Monama
Tery: To zjistíty z výpisu předků rodičů. Vzhledem k tomu, že oba jsou v červené řadě a mají vlohu pro strakatost je možné předpokládat, že děti budou mít opět barvy v červené řadě (červená, oranžová, zlatá, krénová, atd) a že budou s největší pravděpodobností dvoubarevné (něco + bílá). Nicméně není jasné, z jaké řady pocházely předci. Zda šlo čistě o červenou s bílou, nebo se zde vyskytovala pigmentová nebo bezpigmentová barva. Pokud by jste zjistil toto, dalo by se odhadnou jaké barvy budou děti.
- - - - -
Vzhledem k tomu, že jeden z rodičů je rozete, tak pak je zde přítomný gen pro rozety tedy alespoň jednou. U morčete bez rozet je naopak gen, kerý rozety potlačuje. jde tedy o dva různé geny, které jsou oba dominantní. Dost záleží na tom, v jaké kombinaci sjsou v alelách. Nicméně se dá předpokládat, že se narodí jak rozetová, tak bezrozetová morčta. Co budou mít v alelách to už je jiná otázka. je dost pravděpodobné, že ta morčata, která budou mít rozety, je budou mít rozmístěny nestandardně.
23.11.2014 15:49buub
Tery
Budou v červené řadě (červená nemůže nést skrytě černou) a budou s bílou, jak řekla Monama. Dál to záleží. Pokud červeno-bílá samice nese nějakou vlohu pro zesvětlení (to skrytě nést může), pak mohou být mláďata bílá, krémová nebo červená, pokud ne, tak budou všechna červená (a ponesou vlohu pro zesvětlení). Taky mohou oba rodiče nést vlohu pro červené oko, pak by některá mláďata mohla být červenooká (zlatá místo červené, icecream místo krémové).
Protože červená barva je pigmentová barva a pigment se dědí dominantně, je předpoklad, že všechna krémová či bílá mláďata z tohoto spojení budou mít nestandardně pigmentované uši (pokud to teda nezachrání případná červenookost). A budou nestandardně rozetová, o tom není pochyb.
Abych to shrnula, takové spojení je zcela zbytečné množení.
Co se druhé otázky týče, šedý zákal se u morčete neléčí a to nijak. Neboj se, tomu morčeti to v žití nevadí, že vidí blbě nebo vůbec.
23.11.2014 19:13Noemi
Tery: Kde jsi vzala krémovo-bílou rozetu? :D Nevím o nikom v ČR, co by toto plemeno v takové kombinaci choval. Proto bude pravděpodobnější, že to bude zverimexová rozeta bez známých předků a navíc dost možná i s nejistou barvou (buff-bílá, světle červená-bílá, véž.-bílá a pod, případně krém s pigmentem). Proto to asi nemá cenu rozvádět, co všechno se může narodit, když ani přesně nemůžem určit barvu rodičů. Možné kombinace totiž budou pokaždé jiné.
- - - - -
Michalek: Normální to není, ale stát se to může a nebezpečné to není. Na výstavách za nadbytečné cecíky vyhazují a morče se vyřazuje z chovu (je to anatomická abnormalita). Samo morče s tím žádný problém nebá, někdy jsou dokonce ty nadbytečné cecíky funkční. ;)
23.11.2014 23:44Saraa
Dobrý den, ráda bych se na vás obrátila, protože jsem již zoufalá.
Začátkem září byl na preventivním odčervení jako každých půl roku. Za měsíc dostal kapičky do oka, protože se mu v jednom dělal bílý výtok. V té době měl již toto oko větší než druhé, ale prý to nic není. Od odčervení se mi nezdál stejný jako dřív (např. občas bylo slyšet, že dýchá, tak nějak pískal, jako když má někdo ucpaný nos), ale jedl, pil, Asi před 3 týdny přestal jíst, pít a kadit. Na veterině nám dali probiotika, po nich se vše dostalo do normálu. Minulý týden přestal zase pít, takže na veterině mu zbrousily minulý čtvrtek (20. 11.) stoličky, protože je měl prý do špičky a to mu vadilo. Po zákroku jedl seno, ale následující den zase nic, přestal pít z napáječky a kadit. Dostal nějaké kapičky na střeva, ale je neděle a stále se to nelepší, přitom střeva má prý průchozí podle doktor. Doktor si myslí, že to může být psychické, že se naučil na stříkačku, ale podle mě to tak není a chtěla bych mu nějak pomoc. Neleží normálně natáhle, ale tak zcuknuně do kuličky. Ale jinak v pokoji běhá, přiběhne a začne pískat při zašustění.
Prosím o rady, pokud s tím někdo máte zkušenosti.
24.11.2014 00:14Rozik
Smirny - Také si to myslím, snížení imunity většinou nějakým stresem a plíseň (ať už jakýkoliv druh) se projeví. Normálně by se s ní imunitní systém vypořádal, stres-oslabení je tedy ve své podstatě hlavním "spouštěčem" projevů plísně, ne? Totéž jsem pochopila, že chtěl vyjádřit Pozitron ve svých příspěvcích. Účinná stoprocentní obrana (čistota ubikací, vhodná výživa a péče, atd.) aby se plíseň na morčeti v průběhu jeho života neobjevila, ve své podstatě neexistuje. Nebo ano?
Pokud se objeví, pak samozřejmě léčba, ale co dál? Mimino vyléčené jednou z plísně již nikdy nesmí být zařazeno do chovu, i když se projevila plíseň pouze jednou při odstavu nebo po přepravě třeba již v novém domově a bylo řádně léčeno a vyléčeno? Může být tedy vůbec prodáno třeba na "mazlíka", byť vyléčené bez jakýchkoliv vnějších projevů? Nebo má být zbytek života izolováno od ostatních morčat a zvířat i lidí? Nebo má být uspáno, protože jednou mělo plíseň? Na tyto otázky jsem v diskuzi o plísni odpovědi nenašla.
24.11.2014 08:43buub
Chrustie13
Seno je naprostý základ morčecí stravy. Možná, teoreticky, by morče jeden až tři dny vydrželo, kdyby mělo po tu dobu trávu, ale kvalitní trávu na konci listopadu už těžko najdeš, takže holt budeš muset změnit plány a pro seno zajet.
Rozik
Plísňová onemocnění vznikají, je-li prolomená kožní imunita morčete. Jde to ze dvou stran: na jedné straně je samotné morče, které má nějaké vrozené dispozice, je v nějakém výživném stavu, má dostatek či nedostatek vitamínů, je nemocné nebo není nemocné, březí nebo ne, ve stresu nebo v pohodě, jeho kůže je zdravá, nebo není, třeba kvůli svrabu, nebo má kůži poškrábanou hrubým kartáčem při česání....
Na druhé straně je infekční tlak prostředí. Obrovskému množství spor v promořeném prostředí se morče musí bránit intenzivněji a stačí méně k propuknutí onemocnění. Málo spor v prostředí - vždycky tam nějaké budou, pokud morče nežije v kyslíkovém stanu - vyvolají nemoc jen u velmi slabého morčete.
Jinak takové morče, co onemocnělo až po roce aniž by se mělo kde nakazit mohlo být celý ten rok skrytým nosičem plísně a ta se u něj projevila z jakéhokoliv důvodu zmíněného výše. Nebo nosičem nebylo, ale ty spory jsou fakt všude, opět, viz výše.
Saraa
rentgen hlavy, nic jiného nelze poradit. A něco na bolest, bez ohledu na to, co ho tlačí do nosu a do oka, asi to dost bolí.
24.11.2014 09:13Zbyněk
Christie13: seno sice esenciální základ stravy morčete je, ale pokud není plesnivé, nepáchne a přesto ho odmítají, tak jsou buď zmlsaná, nebo mají přebytek zeleniny, granulí, atd. Nabídl bych jim to zverimexové a pokud opravdu není na první pohled divné, neřešil bych to, ovšem pozor - jestliže morče odmítá seno a tvrdší druhy potravy, může se také jednat o problém typu přerostlé zoubky atd. Tedy záleží na celkové skladbě potravy, kolik čeho snědí a z toho bych vycházel. U mých holek bych samozřejmě při odmítání sena zpozorněl, protože těm ať dám cokoli, vděčně mi líbají ruce a baští:)
- - - - -
Tedy jinak: všechno ostatní normálně žerou? A v jakém množství? Zmíněného sena ze zveráku se vůbec nedotknou? Kolik sežerou toho "přijatelného" sena? Ještě bych jim to zkusil "okořenit", osvědčil se třeba kopřivový čaj, roztrhnout sáček a posypat seno
24.11.2014 11:16Michala
Saraa: podle popisu ten problém bude s velkou pravděpodobností někde okolo čelistí, těžko ve střevech (a že by si morče navyklo na stříkačku, to už vůbec ne!), nechte určitě udělat rentgen hlavy, mohou to být třeba přerostlé kořeny zubů (to v tom nejlepším případě), nebo od kořene zubu může jít třeba i nějaký zánět, případně už z toho absces.. podle toho co to bude to bude chtít minimálně analgetika (to asi v každém případě; nechte si napsat něco typu Metacam, Loxicom, Meloxivet... je to jedno a totéž, je tam stejná účinná látka), morčeti to uleví a nažere se. Lze podávat i dlouhodobě. No a podle toho co přesně na tom rentgenu uvidíte, případně přidáte antibiotika, v krajním případě chirurgii (ale tím je zbytečné teď strašit)
- - - - -
ježiš teď koukám že rentgen hlavy poradili už dva lidé, to jsem přehlédla, to pardón za trochu nadbytečný příspěvek.. alespoň to je potvrzené že si to myslí víc lidí :)))
24.11.2014 11:21Zbyněk
Bubula: tak jasně, každé morče je jiné, ale mě já to taky občas neodhadnu, protože holky se někdy rozjedou a pak piští nad prázdnými jesličkami a krabicemi, takže musím za roh do Tesca - obvykle se mi to stane v neděli večer a zatím se mi ještě nestalo, že by seno nějak páchlo a nechtěly to, nicméně já nemám morčata, já mám skartovačky čehokoli:)) Samozřejmě bych jim nedal nic zatuchlého a plesnivého, ale to lze po čichu poznat.
Kamarádka chová morčata od dětství, seno kupovala, kde jí přišlo pod ruku neměla nikdy problém s odmítáním, ani s nemocemi. A průměrný věk byl vždycky vysoký, sedm až devět let. Já střídám Malinu a JL products, obě mi přijdou ok, krásně voní, že bych si dal taky:) Jinak i pokud seno není vůbec a morče je jinak normálně živené, tak den až tři vydrží naprosto bez potíží - zejména když je u někoho na hlídání a on o jejich stravě neví vůbec nic, takže došlé seno neřeší.
Pokud mají ve zveráku svrab mezi zvířaty a prodávají seno, pak bych očekával, že se do něj něco dostane, ale to by se v obchodě bez zvířat stát nemělo, tedy v nouzi radši hypermarket, než obchod se zvířaty.
24.11.2014 14:04Bubula
Ivananovacka - Ale já jsem nepsala nic o zverimexech. Jen o tom, že se dá koupit tzv. "seno", které je naprosto odpudivé a morčata ho nežerou. To v reakci na Zbyňkův příspěvek, že je podivné, že by morčata seno odmítala.
To tzv. "seno" prodávají napříč všechny články řetězce - od zverimexů až po hypermarkety. Ne každý z nich, to je samozřejmé. A neřešila jsem ani svrab nebo plesnivé seno, ale prostě seno, které bylo získáno a zpracováno způsobem, který vede k naprosté zkáze. Když vidím ty stohy vyrovnaných balíčků, čekajících na kupující, tak fakt nechápu, kdo tu hmotu (bez jediné stopy zeleného zbarvení, bez dlouhých stébel a nebo naopak slámu) může kupovat.
- - - - -
Greandin - Limara mojí bandě nejede, ale rozhodně bych tím jako řešeím v nouzi vzala zavděk a ráda. Tlačit by to museli, to seno vypadá v pořádku. Tady už je to fakt o zmlsanosti :-). Oni limaru žerou, ale strašně moc toho nechají.
Jinak nevím, z jaké části Ostravy jsi, ale před nedávnem otevřeli u Avionu nový velký zverimex. Pevně doufám, že to neohrozí existenci Zvěrokruhu v kauflandu, který je jen o pár metrů dál. Tam nakupuju seno já a do nového obchodu jsem se zašla podívat - nene, tady bych si seno nevybrala...
24.11.2014 14:33Pepperska
Tiež som minulý týždeň riešila práve seno. Nestihlo mi prísť, kým bol priateľ v CZ, tak sme vo štvrtok zašli do chovproduktu v Tescu. Po tej diskusii o plesniach, som mala aj strach, ale seno od rána už bolo zjedené, tak nebola iná možnosť( v DM som u nás ešte nevidela ). Vyberať nebolo z čoho. Úplne žltá slama alebo trochu zeleným mixnutá slama. Keď som to dala Nine do guľky, tak pri ňom dlho nevydržala. Bolo aj krátke, doslova padalo cez mriežky gule. To čo kupujem, má dlhé steblá a Nina ho vydrží žuť celú večnosť, nestíham dopĺňať. Už sa teším na tento štvrtok, keď zas bude mať to svoje..
24.11.2014 14:49Greandin
Bubula: A to jsem si do dnes myslela, že mám rozmlsané morčata já, ale Limaru mi žerou v pohodě. Ale jednou jsem byla delší dobu mimo domov,došlo seno a manžel jim něco koupil a ještě večer mi zoufale volal, že kolem toho ty potvory chodí a jen na to čumí a nežerou. Takže ráno letěl do právě do Zvěrokruhu. Bydlím kousek od centra, ale většinou si seno nechávám posílat v 5kg balících. Ale Zvěrokruh má dobré seno.
- - - - -
Olča: sice jsem tvůj dotaz nepochopila, pokud je to morče už uspané, tak mu rozebíráním možných příčin už moc nepomůžeš. Spíš mě zaráží pokud se ti samci prali, proč byli vůbec spolu? Pokud se samci perou do krve, tak spolu nemají co dělat.
24.11.2014 15:42Bubula
Greandin - Jojo, já tam kupuju pana malinu a jsem za to ráda. (Posílání je mnohem levnější, ale nemám teď bohužel možnost ho přebírat. Aspoň si každý balík prohlídnu.)
A dvakrát jsem tam koupila značku Sedupa, vypadá pěkně, ale pokaždé vonělo tak nějak... houbově. Né ošklivě plesnivě, ale po houbách - hezky. Nicméně jsem neměla odvahu ho morčatům dát, houby a plíseň jsou totéž...
Má tu někdo se Sedupou zkušenost?
- - - - -
Olča - Též mi není jasné, s čím chceš poradit. Jako jestli se to mohlo stát? Jednou snad ano, ale dvakrát... tak tomu já určitě nevěřím. Nebylo to "jen" klasické ochrnutí jako důsledek avitaminózy? Nebo nějaká choroba? Pokud by dvě naprosto zdravá morčata zničeho nic během týdne ochrnula, tak bych to řešila s veterinářem, a to dost podrobně.
24.11.2014 18:30Bubula
Olča - Tak snad ten veterinář, než morče uspal, ho prohlédl, ne? Co říkal, že je to způsobené úrazem? Dvakrát během týdne?
Avitaminóza se pozná třeba tak, že morče začne hopkat místo chůze (neumí pořádně ovládat zadní nohy). Nebo se prostě den ze dne přestane hýbat ("od pasu dolu", jak jsi napsala). I takové případy jsou, najdi si to v archívu. Vyléčí se to podáváním vitamínu C. Ale veterinář ti přece musel říct, co to způsobilo - podruhé už mu to muselo být hodně podezřelé.
...ehm, byli jste u veterináře, ne? Nebo proč tam jedete dnes?
- - - - -
Kwidoss - Případů, kdy jedno morče "zchromilo" druhé, je jako šafránu. Řekla bych daleko méně, než v jednom z tisíce případů morčecího soužití. Zato většina lidí, kteří někdy viděli soužití staršího samce s mlaďochem, odsouhlasí, že je to něco úžasného. Osobně jsem neviděla u morčat nic dojemnějšího, dokonce ani péče samiček o mláďata není tak... vřelá ;-)
Takže pořídit parťáka se neboj :-)
24.11.2014 19:06Smirny
Olča: nevím, co se stalo, ale nikdy mi samec, který kryje samice nevyjel ani na tříměsíční kluky. Dávám odstavené běžně k samcům a nikdy nebyl problém. Ti mladí samečci se tomu staršímu vždy podřídí, nesnaží se proti němu něco vymýšlet, tak je soužití bezproblémové.. Skoro bych si taky myslela, že avitaminoza, ale tys psala, že měli přeraženou páteř (na FB jsi to psala, myslím), to dr. potvrdila? Nějak si nedovedu představit, jak dvouměsíčnímu samečkovi jiné zvíře takto ublíží.. Už to není křehoučké miminko.
24.11.2014 20:08Olča
Tinne: ne nevymislim si.,,mám pocit že už jsem dost stará na.to abych uměla říkat pravdu..
Bubula: na veterině s nimi.byl.můj otec protože já musela do školy... přijel domů s tím že byli od půl těla ochrnuti a že je museli uspat... dnes jsem jela na veterinu s ríšou protože má zakalene oko a protože jsem si chtěla s vetkou promluvit.., zmínila jsem avitaminozu a ona že je možná ze ji měli.... ale že neví,,, byla tam totiž asi jiná veterinářka, takže jsem se moc nedozvěděla ale teď už je to stejně jedno...
Smirny: já si to představit taky nedokážu....
Jinak je to asi možné že tu avit.. měli... :( sice nechápu proč ale nebudu to.zapírat.... ted už si budu dávat větší pozor... stejně je to prostě divné.... no ale teď už jim nepomůžu.... tak děkuju že jste mi sdělily své názory..
- - - - -
Bubb: sourozence mám, ale ty.se o.morčátka nezajímají... nekrmi je,.nechovají je ani nic podobného... dělají jakoby tam nebyly.. Takže To je vyloučeno., navíc to bylo přes noc a to.už je tuplem nezajímají,,. Takže tak..
24.11.2014 23:18Tatranka225
míca13: Ono je sice hezké, omlouvat to, že zítra se nikam nedostanete. Pokud ale nejste ochotna si ten čas na to zvíře najít, když je třeba, neměla jste si domů živého tvora pořizovat. Dejme tomu, že má opravdu zánět močových cest. Měla jste ho někdy? Ano? Tak víte, co to je pro vás. A teď si představte, co asi prožívá to morče. Nechala vy byste sebe trpět nebo byste si radši těch 20km dojela? Vsadila bych se, že byste vážila klidně i cestu delší, než je těch 20km, aby vám někdo pomohl. Tak proč to neuděláte i pro to morče?
25.11.2014 01:42Pozitron
Dneska dojdu domů ke dvěřím (před chvílí, ano opět z hospody, což je tragedie...), ale tohle se mi ještě nestalo. Ani jsem nestačil vložit klíč do zámku, a už slyším pískot. Ty tři "potvory" mně snad slyšely nebo cítily...hned dostaly brokolici a doplnil jsem jim vodu, to samé chudák zatím stále osamocený sameček.
p.s.: Co se týká té hospody, nemějte v tom předsudky. U mnoha lidí bych se nebál jim morče svěřit, jen prostě jejich situace jim to nedovoluje, jak jste se tady některé "lekly" té mé hospody. Nevíte s jakými lidmi se stýkám i v té hospodě..."sečtělou" CER by mnozí strčili do kapsy, zvlášť kdybys je "CER" odkázala na studium čečhokoli, jak ty to "CER" umíš :-D Ne jako co se týká (zvěro)lékařství a věcí s tím souvisejících, do toho mluvit nemůžu, v tom jsem naprostý nezlaný laik. Ale tak i na to mám kamarády/kamarádky...daly jste mi hodně, to ne že ne, naučily jste mně tady toho dost od té doby, co jsem získal Sisinu. Ale stejně se v poslední době spíš bavím :-D
25.11.2014 16:56Tygrinka
buub: Ptala jsem se Noemi, ale zatím bez odpovědi, v tomto fofru asi bylo přehlédnuto - jak jste psala o morčecí plísni, tak mám ještě dotaz: Je tedy možným zdrojem spor i seno a zrní, které je ve velkoskladech více či méně domovem myší a jiných hlodavců, anebo bylo uskladněno ve zverexech v blízkosti křečků, myšek či potkanů? Mě z celé diskuze vychází totiž i tato možnost - anebo je možné toto vyloučit?
Dále ještě k odpovědi paní Rozik o tom, že má zaplísněný byt a pak jí mimina po odstavu některá oplesnivějí anebo dostane plíseň ona sama při nějakém oslabení své imunity. Na jednu stranu vaši odpověď chápu, na druhou stranu by morčata chovaná v králíkárnách venku či na dvorcích nebo v zahradních domcích musela být plísněmi promořená, protože dřevo je také semeništěm různých spor, prší na něj, stojí na trávě či dvorku, kde je v dosahu divokých hlodavců, kteří mohou přinést nákazu, a ubikace se rozhodně běžně nedezinfikují více než domácí klece. Ale morčata zde chovaná nejsou běžně stále plesnivá, o nic víc než ti chovaní doma - beru nezanedbaná morčata, většina lidí nejsou prasata a nenechávají žít své svěřence ve špíně... A také v běžně udržované domácnosti nemůže být přece zas tak velká promořenost plísněmi, notabene těmi, které napadají morčata...
A také mi z celé té diskuze úplně nevychází, že by se tedy zvíře, které občas napadne plíseň, mělo vynechat z dalšího množení. Něco jiného je opakované napadání plísní při dodržování příslušné hygieny - zde už to opravdu vypadá na poruchu imunitního systému, která by se opravdu neměla přenášet na další generace. Ale občasně získaná plíseň přece nemusí hned znamenat trvalý problém s imunitou. To by přece nemohli chovatelé ani vystavovat své svěřence na výstavách, protože není zrovna ojedinělé, že jim oplesniví morčák po návratu z výstavy.
Morčecí plíseň vůbec nepodceňuji, léčit se samozřejmě musí a to co nejdříve, ovšem beru ji jako "běžnou" nemoc tohoto druhu zvířete (tak mi to i kdysi potvrdil veterinář), které se člověk prostě nemůže úplně vyhnout. Asi tak jako majitel psů typu basset či bloodhound musí počítat s častějším ošetřováním očí svých svěřenců, protože odchlýpené víčko je častěji napadáno záněty atp.
Prosím, berte to vše jako náměty k diskuzi, jsem ráda, že nám odpovídá někdo, kdo o tom hodně ví a má čas to vše i napsat. Mě osobně tohle vše dost zajímá. Kdybyste se zaregistrovala, mohly bychom část přenést do soukromí.
- - - - -
Ups: Oprava - odchlípené víčko...
25.11.2014 18:02aaaaa
Zdravím,
bydlím s více lidma v bytě. Spolubydlící mají morče. Já sama mám morče a králíčka. Příjde mi, že se nestarají o své morče. Je v malé kleci menší než 60cm, seno dostává, když mu koupí. Jinak jsem si nevšimla, že by se s ním někdy mazlili kromě toho že hodili pár fotek na facebook. Morče je neustále zavřené v kleci, nepouští ho se proběhnout kromě toho, jak se mu uklidí v kleci. Uklid klece taky neni pravidelny. Nejraději bych se o něj postarala, ale je to sameček a ani nevím, jak jim bych to měla vysvětlit.
25.11.2014 18:15Reny
Tygrinka - já u svých morčat měla plíseň jen jednou a to ze sena Tukan, které pak právě z e-shopu Králíci.cz stáhli kvůli špatné kvalitě... měla to jen 2 miminka na ouškách, jinak nikdy nic takového nikdo neměl... jinak moji vlastní morčíci byli zdraví ...
krom těch co zachraňuji a léčím ti mají každou chvíli svrab, všenky, záněty moč, cest, trávení atd...
- - - - -
a ještě, jsem ráda, že díky mé úzkostlivé hygieně, to od těch zachráněnců nikdy nechytli... nikdy neříkej nikdy :-)
- - - - -
jo, jsem domluvená s tou paní z útulku na středu, že si přijedu pro ty dva zachráněnce ;-)
25.11.2014 18:31Noemi
Monama: To snad nemyslíte vážně, to, co tady radíte? Nabádat k samoléčbě antibiotiky, což je vlastně protiprávní? Mít doma svoji zásobu antibiotik a používat ji dle svého laického úsudku "jak se mi to zrovna zdá", tím můžete akorát většinu věcí pohnojit. Bohužel. :-( Použití antibiotik je možné pouze po posouzení konkrétního případu veterinářem, vyšetřením zvířete a výdeji vhodných atb veterinárním lékařem případně vyzvednutí v lékárně na předpis.. Zrovna antibiotika je léčivo velmi sledované (a to nejen u potravinových zvířat, kde se řeší, aby se ATB neobjevila po léčení hospodářských zvířat v mase, které sní lidi, ale třeba v západní Evropě i jinde i u pet zvířat, mazlíčků, a použijí je jen v tom nejnutnějším případě, naprosto ne rutinně na každý případ). Nevhodným výběrem, použitím a dávkováním ATB můžete morčeti velmi ublížit. To musí vždy posoudit Veterinář. Samoléčbou vyrobíte tak akorát rezistenci (odolnost těch bakterií) a příště vám na to nebude nic zabírat, jen ty nejtěžší (a často nejdražší) kalibry. Antibiotik je velká škála (antibiotika jsou skupina léčiv, mnoho různých účinných látek, které bakterie zabíjejí, s různými mechanismy účinku jak je zlikvidují... Tedy ne jedna látka!) a mnoho z nich je dokonce u morčat zakázáno použít. Pokud je doma máte (třeba jako zbytek po nedoléčeném zvířeti) a požíváte je sama bez odborného dohledu dál na jiné zvíře, není to něco, čím byste se měla chlubit na veřejnosti. Samotný tento fakt není úplně košer. Fakt rada nad zlato, toto..
Monama - včera 21:35 NEW
"Škoda, že nemáte doma ATB. Ono u morčat je lepší je doma mít. Hlavně, když má člověk těch chlupáčů víc. U morčat jde většinou o soutěž s časem. A já ji třeba nerada prohrávám."
25.11.2014 18:34Tygrinka
aaaa: Nevím, jaké máš se spolubydlícími vztahy, pokud alespoň průměrné, zkusila bych jim slušně říct, že to, co dělají není dobrá péče. Dala bych jim pár tipů, co a jak zlepšit. Třeba to vše dělají, bohužel, z pouhé nevědomosti. Anebo je to morče vlastně nebaví, pak bych jim navrhla, že bych se postarala a případně mu našla nového páníka. Malá klec a seno občas je fakt hnus :o/
Reny: Mě oplesnivěli myšáci pravidelně po Silvestru - oba se báli a klepali a ačkoliv jsem je už před půlnocí měla oba u sebe v košili na těle, pravidelně do týdne měli oba prasklé koutky a horní pysk :o/ I když jsem po první zkušenosti zvýšila Cvitamín před oslavami i poté. Teď i přetím jsem měla jiné myšáky a ti to vždy přestáli bez problémů a některé jsem ani nemusela chovat, protože si těch dělobuchů prostě nevšímali a buď to proleželi nebo i žrali seno.
Když jsem si donesla myšáky z útulku, tak přestože byli den a půl před odvozem prohlídnuti vetem, shledáni zdraví, a dostali poslední - třetí - odsvrabovací injekci, tak byli ještě týden v jiném pokoji a tam jsem nosila i zvláštní tričko a kalhoty a stále jsem si myla ruce po manipulaci s nimi či s podestýlkou, kterou jsem jim denně celou měnila. A dobrý, všichni čistí :o) No a nyní, po půl roce, bác a jdu koupat v Imaverolu. Někde se to prostě objevilo... Minulý týden všichni čistí a tento týden jeden má něco málo v srsti na zádech... My o vlku... :o)
- - - - -
Reny: To je moc fajn, že se konečně ti dva dostanou někam domů :o)
25.11.2014 18:39Noemi
Tygrinka: Ale ty plísně co jsou "všude okolo nás" je podle mě blbost. Morče ti nechytne plíseň ze zdi nebo z pečiva. Chytne to pouze od dalšího savce (zjednodušeně řečeno) a vzhledem k tomu, že se to u psů a koček nevyskytuje příliš často, u lidí doufám taky ne tak závratně (aspoň ne ty "morčecí" druhy), tak kde potom ty spory morčecích plísní jsou? Rozhodně ne všude kolem nás, spíš občas sem a tam nějaká, jedna osamocená chudinka spora :)), a pravděpodobnost že ji zaneseš z procházky na oblečení,o které se o tebe otřel ten jeden pes, který zrovna v Brně plíseň má, a ty pak tu chudinku jednu sporu na kabátu nevytřeseš, zdárně doneseš domů a doma sklepeš na morče, je podle mě malá. (Pokud to není tvůj pes a nemáš ho doma.) Jak to je se senem a hlodavci by možná doplnil nějaký badatel, jaká je reálná šance? Toť otázka.
Takže plísně morčat fakt NEJSOU všude okolo nás.
25.11.2014 18:52Tygrinka
Leesil: Ano, souhlas, ale nemusí se jednat o celkové selhání imunitního systému, ale jen o dočasné snížení imunity, takže plíseň občas díky strestu chytne, ale jinak se s ní dokáže slušně vypořádat... Také ovšem může mít slabší imunitní systém a plíseň nikdy nedostat. Měla jsem morče - každá rána mu hned zhnisala - celkem nevinný kousanec po rvačce, rány po kastraci, oakované záněty jednoho oka, atp. Dostal zánět střev zřejmě po trávě zrovna počůrané kočkou, či kdo ví... Prostě prožil si toho docela dost. Byla jsem z něj zoufalá a řešila jsem, zdali by nebylo lepší zvíře utratit, protože mi léčba přišla někdy už příliš zatěžující pro to zvíře. Ale on, i když byl po tom zánětu pak hubený na kost, přestal žrát seno, nedal se vykrmit, i když jsem se starala jako to jen nejlépe šlo, dokrmovala, atp., žral vybrané kousky zeleniny, v sezóně trávu a granule a zrní, byl i přes to velmi vitální a stále by se rval, kdyby to jen trochu šlo... Říkala jsem si, kde bere tu sílu. Po tom zánětu do konce života trpěl na hodně řídkou stolici, plíseň ale neměl nikdy, dožil se 7 let. To je také zajímavé. Mě osobně přijde mnohem horší množit dál na morčeti mého typu, kterému vše hned hnisalo, než na morčeti, které občas - 2-3x za svůj 7-8letý život chytí plíseň. To mi nepřijde jako fatální selháváni imunitního systému...
- - - - -
Noemi: Plísně morčat ne, ale kdo chodí ven do přírody, pracuje se zvířaty, tam se setká s plísněmi od myší a spol. Od psa asi ne, i když ten ji může donést v kožichu, nebo kočka, co si trajdá celé dny venku, a pak se přijde pomazlit. Neříkám, že je to plíseň kočičí nebo psí, je to plíseň od myší či jiných hlodavců, když se to přenáší na morče... Tolik lidí nemá plesnivé morče, že by ty spory byly na každém kroku okolo nás.
- - - - -
Noemi: Nemluvila jsem o plísni morčat všude okolo nás, ale že je tu hodně druhů plísní, mezi nimi i ty morčecí nebo hlodavčí přenosné na morče...
25.11.2014 19:03Tygrinka
Noemi: Když může morče ze sena chytit škrkavku či svrab, proč by byla zcela vyloučena plíseň? Mě kdysi vet řekl, že tu plíseň měli myšáci ze sena... Byla zrovna hluboká zima, trávou jsem nerkmila, zeleninu omývám, k jiným morčatům jsem nechodila, vlastník jiných morčat nechodil ke mně. Viditelnou plíseň měl jen jeden a jen trošku na zádech, našla jsem to víceméně náhodou, v seškrabu se nic nenašlo, omyla jsem oba v Imaverolu, pak byl klid.
- - - - -
Noemi: Jinak naprostý souhlas s myšlenkou co nejzdravějšího chovu.
25.11.2014 19:27Noemi
Tygrinka: A na škrkavky jsem se ptala ve škole a je to dost mizivá šance, že by morče mělo škrkavky. Prý se to moc nestává (teoreticky může, to zas upřít nemůžu, ale v praxi to není). To už spíš mají prý zapouzdřená vývoj. stádia tasemnic od psa nebo kočky (nic morčeti nedělají, jen v něm (myslím ve svalu?) spí, najde se to jako vedlejší nález třeba na pitvě). ;)
- - - - -
Přenašeč = má na sobě spory ale není klinicky nemocný, vypadá úplně v pohodě.. A pak to propukne někdy, když je oslaben. Trochu vyloučit bychom to teoreticky mohli tím, že ve stresu nebyl a žádné změny nebyly ovněž.
Na druhou stranu, pokud by si to dones ze sena a nebyly v v senu spor mraky (což asi nebudou), tak by ani bez oslabené imunity nechytil, jen by si je dejme tomu nesl v kožichu, ale nebylo by na něm nic vidět..
25.11.2014 19:31Tygrinka
Noemi: No, je to záhada. Mě vet řekl jako zdroj seno. Jedině, že by byli myšáci rok latentní, nikde nic a pak se to v zimě trošičku provalilo? Fakt nevím. Ale vím, že i v květináči mohou bydlet spory plísní, které mohou člověku zkomplikovat život, a to ta kytka nikdy venku není, je to v té zemině. Tak mi to seno nepřijde jako zcela nevinné. Myšek v senících běhá docela dost... A fakt mě to zajímá, protože názory odborné veřejnosti se v tomhle liší. A výzkumy stále objevují nové a nové věci.
- - - - -
Noemi: Škrkavku měl můj myšák zrovna minulý rok, trávou jsem nekrmila. Chovám morčata asi 20 let, byl to můj první případ...
25.11.2014 19:54buub
Tygrinka
Plíseň... co to je, vlastně, taková plíseň, o které se bavíme? Je to houbička, která dokáže baštit keratin, což je bílkovina, která tvoří chlupy, drápy a zrohovatělou pokožku. Něco zcela jiného je plíseň, která rozkládá dřevo, a něco úplně jiného je plíseň, která roste na obilninách nebo třeba na seně.
Taková dermatofytní plíseň má teda ráda, když žere keratin. To je jedna strana mince. Na druhé straně máte hostitele, tzn. zdroj toho keratinu, a těm se nelíbí, když je něco požírá. Jejich imunitní systém plísňové hyfy ničí, a pokožka i chlupy mají přirozenou ochranu proti plísním, totiž odrůstají. To je druhá strana mince.
No a klinická plíseň, lysá kolečka na zvířeti, to je jedna z výslednic působení obou těch stran. Plíseň se objeví, pokud roste rychleji než je kůže či chlup schopný odrůstat a pokud tak prolomí ochranu hostitele. To se může stát, pokud má na své straně nějaké výhody: vlhko a teplo a velké množství plísňových spor, co nezvládne jedna spora, může zvládnout několik milionů spor. Nebo hostitel není zrovna fit, je to mládě, je to zvíře pod nějakým tlakem - březí, jinak nemocné, podvyživené, s nedostatečným přísunem vitamínů, jeho kůže je poškozená a kožní bariera narušená - má svrab, ekzém, je pokousané, poškrábané, nešetrně ostříhané.
Prostě nemůžete koukat jen na to zvíře, u plísní má velký vliv též infekční tlak. Není možné nakazit si morče jednou sporou, co na vás přistála náhodou po cestě z práce a doma upadla na koberec uprostřed místnosti. Ale když budu mít doma opakovaně klinicky nemocná morčata a každé bude uvolňovat tisíce a tisíce spor, časem se mi ten koberec plísňovými sporami nasytí tak, že bude stačit jen malé zaváhání na straně hostitele a morče, které se na ten koberec dostane, prostě bude mít obrovskou šanci, že zaplesniví, zvláště když to bude mládě. Třeba.
V tomhle mají morčata venku asi výhodu, protože venku takový infekční tlak jako v bytě nevyrobíte, je tam menší vlhkost vzduchu, lepší ventilace, žádné koberce.
Co se divokých hlodavců týče, ti jsou zdrojem lecčeho a morčecí plíseň je stejná jako myší. Ale opět, je to věc infekční dávky. Prostě těch faktorů je mnohem více, než jeden. Spory plísní, i těch dermatofytních, jsou sice téměř všude, ale otázka je kolik a na koho padnou.
25.11.2014 20:27Tygrinka
buub: Jejda, opravdu nezaměňuji plíseň dřeva a obilnin a tak s plísní, kterou mohou onemocnět morčata... Mluvím o sporách plísně vypadlých z nakažených zvířat, uvízlých ve dřevě, slámě, uložených v prachu a fouknutých do venkovních ubikací morčat a tak - čili o sporách plísní, které jsou přenosné na morčata. A ty mršky čekají na přenašeče, co je dostane někam blíž k ráji, a pak šup na hostitele, když to jde... To abychom si ujasnili celou tu debatu. Naopak si myslím, že venku je jim lépe, že tam spory lépe přežívají, protože v domácnostech je sušší vzduch (v zimě, když se topí) a i koberce se tam občas luxují či perou... Nebo chcete říct, že vysavač ty spory nevezme a ony si tam pěkně čekají na svou příležitost?
Tak, a já tedy nemám a neměla jsem tu klasickou plíseň - to kolečko - ale vždy omezený prostor na těle v kožichu s "lupy" a uvolňujícími se chlupy, ovšem nikoli lysinami, prostě po zatahání na srst mi zůstane pár chlupů s "lupy" v ruce (a nejedná se o normální vypadání srsti), co po Imaverolu zmizí... Takže je to asi nějaká ta "mírnější" plíseň a nedá se říci, že je to ten agresivní druh - trichophyton - extrémně přenosný na člověka. Jednou jsem měla asi tu potvoru, když miminku oplesnivělo ucho asi tři dny po tom, co jsem si ho donesla ze zverexu. Nikdy jsem od morčete plíseň nechytila. Naštěstí...
- - - - -
IvaS: Kdysi jsem rozprašovačem aplikovala Imaverol, měl ale poměrně malý rozptyl, takže se mi morče krásně namočilo až na kůži. Bylo to snad po nějaké Alpě ve spreji či tak něco, už si to nepamatuju. Ale roztok houby mi přijde hustší, resp. pokud je to Ecosin, tam jsou i kousky té hmoty z pilule (alespoň u mě to tak bylo), tak aby to tím rozprašovačem prošlo. Hlava se dá namočit - někdo zde dal prima tip - roztokem aplikovaným z injekční stříkačky, u oči používám takové ty vatičky na špejli do uší, jinak používám ruce a roztok vtírám. Také se na tváře a spodek hlavy (samozřejmě i na tělo) dá použít smotek gázy. Záleží na osobních preferencích a šikovnosti majitele.
25.11.2014 20:32buub
Tygrinka
Občas luxují nebo perou... to asi ano, ale dodnes vzpomínám na nádherně plesnivého bígla - přišlo to na něj, na chudáka, asi 14 dní poté, co se s paničkou přestěhoval do bytu, kde původní majitelé nechali koberce. A údajně měli hodně koček.
Jde spíš o to, že venku se prostě spory mají kam rozšířit, rozptýlí se po větším prostoru. Jedna spora fouknutá do ubikace zdravých morčat nezpůsobí nemoc. Milion spor v čalounění ano.
Podle klinických příznaků nemůžete poznat, jestli je plíseň trichophyton mentagrophytes neb nějaká jiná. To, že nevznikají lysiny ale jen lupy a snadno uvolňující se chlupy je věc intenzity klinických příznaků. Jeden člověk může ležet s virózou 14 dní, druhý je za dva dny fit, tohle je stejné. Lupy jsou prostě lehčí verze nemoci, lysá kolečka, to se tvoří až když tělo fakt neví co s tím.
A extrémně přenosné na člověka to fakt není. Ano, je to přenosné, ale není to pravidlem, ani náhodou.
25.11.2014 21:04Tygrinka
buub: Aha, tak tím občas jsem myslela luxovat alespoň 2x za měsíc a ne 2x ročně. A hodně koček a koberce...to je kapitola sama pro sebe. Tak to ano, tahle koncentrace, co jste měla namysli, už je opravdu moc :o) Ano, jedna spora jaro nedělá, však se taky neuvolňuje jenom jedna, to je jasné, vždy to jsou velká množství. Ony ty plísně chtějí taky žít a množit se a každý hostitel má na ně své zbraně, kterými jich spousty a spousty zlikviduje, tak jich prostě musí být moc a moc... Díky za odpovědi.
- - - - -
Noemi: Také díky za diskuzi.
25.11.2014 22:08Jana P
meggie123 - nevím, zda kde existuje nějaká stupnice určující pobyt morčete venku. Lidé, co chovají králíky, je také asi nestěhují do kuchyně na zazimování, takže laicky (chovám morčata doma, jsem tedy ten poslední, kdo má co radit :-) bych na vašem místě postupovala takto: 1) vybrala bych si morče od někoho, kdo je chová venku; morče narozené v takových podmínkách na ně bude i zvyklé. 2) postavila bych kotce tak, aby ani v mrazech morčata netrpěla (kotec vybavený domkem, třeba i nějak izolovaný; naopak nestavěla bych je na jižní svah ani na jižní balkon - mimochodem z tohoto důvodu jsem já osobně upustila od venkovních kotců, v létě mám na terase hezkých čtyřicet stupňů a sama bych tam v kožichu sedět nechtěla); 3) morčata bych koupila alespoň dvě (lépe se tak v zimě spolu zahřejí); 4) na zimu bych jim nacpávala sena, co se vejde, aby se měla kam zachumlat. 5) pokud bych neměla naprostou jistotu, že kupuji morčata z venkovního chovu, nezačínala bych v zimě, ale na jaře, aby si zvíře mohlo lépe zvykat na měnící se teploty a vlhkosti.
25.11.2014 22:18buub
meggie123
Bez jakékoliv aklimatizace do 15 stupňů nad nulou.
Je-li zvyklé na pobyt venku, nasrstěné a zdravé, má-li patřičně upravenou ubikaci, dostatek potravy aspoň jedno další morče, se kterým se vzájemně zahřejí, středoevropské mrazy v pohodě vydrží.
Jo, kdyby měl být Vostok - 60 °C, tak už bych doporučovala jejich přesun dovnitř.
- - - - -
Jinak hlavně ať tě ani nenapadnou pitomosti "dnes hlásí zimu, vezmu je domů a ven půjdou až zítra". Není nic horšího než změny teplot.
- - - - -
Jo, teď koukám, že píšeš v jednotném čísle "jedno morčátko". Tak to na venku naprosto zapomeň. Jako kdyby ta myšlenka nikdy neexistovala.
Jednak mu tam bude zima, a jednak - kolik asi času budeš trávit s takovým morčátkem venku? Pět minut, než nakrmíš? Deset, pohladit na do tepla? Věznění na samotce splňuje pro lidi kritéria mučení a nelidského zacházení, a morče je společenské zvíře, pro něj to platí taky.
No a vzít si venku ustájené morče do obýváku pomazlit a pak ho zase vrátit ven, na to vůbec nemysli. Vůbec.
25.11.2014 22:42buub
Jo, dvě morčátka s domečkem a se senem, to je v pohodě.
Jen si to nekaž tím samečkem - protože něco jiného je, že morče snese mrazy, a něco jiného je v mrazech rodit, ta novorozená morčátka můžou prochladnout a zmrznout dřív, než stačí po porodu oschnout. No a samečka musíš dát před porodem pryč od samic, aby je hned zase neoplodnil, no a pak je otázka, kam ho ubytovat, aby mu nebylo smutno a zima.
26.11.2014 08:57Zbyněk
Multluntz: k Vnocům je to brzy, pokud půjde na kastraci za dva týdny, tak samičku ještě nejspíš oplodní. Proč nekoupit dalšího samečka jako kamaráda a obejít se tak bez kastrace? To je základní rozmyšlení a z toho bych pak vycházel dál. jinak mít dvě klece a oba střídat obden, aby si zvyli na pach - v případě starších morčat je osvědčené, ale nemusí to vyjít vždycky. Sameček a k němu mimino je téměř zaručená kombinace, pokud si později jeden z nich nečuchne k samičce, tím na 99,9 procent jejich přátelství končí.
- - - - -
Noemi: mít doma ATB pro morčata a v krizi je nasadit, pokud se do rána zaručeně nikam nedostanu, mi přijde jako menší zlo, než nechat morče umřít, nebo trpět v nelidských bolestech při zánětu močových cest, nebo ledvin - například. Samozřejmě zcela souhlasím s tím, že se nemusím trefit s diagnózou, ale v tom případě, na který Monama reagovala, by to jistě pomohlo, kdoví jak chudák morče dopadlo. U zkušenějšího chovatele, který dokáže rozeznat základní příznaky, bych v tom vážně problém neviděl, u náctiletého vlastníka jednoho zvířete ano.
26.11.2014 09:38Multluntz
Zbynku, dekuji za nazor. Ale opravdu uz nevim. Kdyz jsem pred casem resila otazku jakeho kamarada, vysla mi kastrace a samicka nejlepe. Bojim se toho, ze kdybych poridila samecka, nemusi si sednout. Dost lidi se mi ozvalo s tim, ze jejich kluci se perou. Jeden priklad mam u kamaradky, jejiz kluci se nesnesou a musi je mit oddelene. Pritom se z pocatku snaseli dobre a se samickou neprisel do styku ani jeden. Proto jsem se rozhodla takhle a malou mam uz zamluvenou. A jak je to s oplodnenim samicky 2 tydny po kastraci??? Kdyz jsem se ptala veterinare, rikal, ze samicka na Vanoce je v poradku, ze bude i jakz takz zahojen.
26.11.2014 10:14Quelle
Zbyněk - TAK TO TEDY NE! Laikovi, i když si stokrát myslí, že je poučený, antibiotika do rukou nepatří a basta. Neumí je skladovat, neumí je dávkovat, neumí je podat, neví, kdy je podat a jak často....prostě NE. V dnešní době je spousta veterin, kde mají nonstop službu s dobrou dostupností (i v malých obcích, viz třeba Hanušovice), takže odpadá důvod nutnosti "první pomoci".
26.11.2014 11:37Michala
Multlunz: můžeš je sestěhovat jak je libo. Samečka dej klidně do klece hned, pokud už ji máš, větší je lepší, i když je zvíře samo. A až bude samička, tak ji k němu ,,přihoď", žádný problém. Mezi kastrací a sestěhováním se samicí by měl být tak měsíc, to jediné bych striktně dodržela, jinak je to fakt fuk.
Co se týče soužití samců- kombinace dospělák + mimino funguje opravdu skvěle, a to i dlouhodobě. Toho bych se vůbec nebála.
Co s oblibou hapruje je soužití dvou samců, kteří se k sobě dali jako mimina, ale do té doby se neznali. Ti si to během puberty mohou začít dost drsně vyříkávat. Zdaleka nejlíp a dalo by se říci spolehlivě funguje ten dospělák + mimino, nebo bráchové (ale včas odstavení).
- - - - -
Zbyněk: sourozenecká kombinace taky není nijak samospásná, pokud se třeba jedná o dvě samičky které bydlí s mámou dva tři měsíce a pak jsou k novému majiteli, tak se taky klidně servou jak koně, protože najednou chybí ta hlavní autorita..
a nějaké střídání v klecích mi připadá na hlavu a zbytečné
26.11.2014 12:38Michala
Noemi: no, když už se samci vůbec začnou prát, je to drsně vždycky (dřív nebo později). nám to doma fungovalo vždycky.. doporučuju to i lidem.. poměrně často dávám kluky- mimina někomu, kdo už má doma dospěláka. Dostávám různé fotky od nových majitelů, jsme v kontaktu.. a problémy s tím nejsou. Samozřejmě nic nikdy není na 100%, stát se může. A v rámci CHS je myslím víc možností, které nahrají tomu, že se kluci přestanou snášet (když se chovatel zapomene a dva spolu bydlící samečky dá při čištění do přepravky kde těsně předtím byly 4 samice, a tak dále), než když má někdo dva mazlíky v paneláku a nejbližší samice je o dvě patra níž :))
26.11.2014 14:01Michala
Iwi: svrab= parazit ;) ,,do srsti" znamená injekci? a asi 0,1 ml, nikoliv 1 ml.. pokud ano.. je to správný postup, včetně té další dávky za 14 dnů. Třetí dávku osobně nevnímám jako nutnou. To svědění po injekci přestane, dej tomu ještě chvilku. Není nutné tomu nějak dále pomáhat třeba koupelí... obávám se že by morčátko za koupání ani příliš nepoděkovalo ;)
na breberky všeho druhu je ten postup správný, a plíseň to asi nebude, ta obvykle nesvědí a vyskytuje se ložiskově okolo očí, čumáku, na uších.. pokud jsou stroupky spíš po těle, na zádech, budou to ty breberky a za chvíli bude při téhle léčbě po nich;)
26.11.2014 17:36Michala
andysek: pokud to není taková ta kombinace ,,miminko co půjde brzy do světa a jeho táta", ale dva už dospělí (oba) chlapi co spolu mají vydržet pokud možno do aleluja, tak mi to nepřipadá jako dobrý nápad, ale samozřejmě dělej jak myslíš.
- - - - -
KRISTINKA: K veterináři, hned zítra. A do té doby do něj narvat stříkačkou nějaké jídlo- alespoň přesnídávku, ta se dá koupit kdekoliv i večer. Ty projevy co píšeš, to je asi jako když má člověk čtyřicítku horečku a od rána do večera zvrací.... je to prostě vážné a musí to vidět doktor a nasadit léky.
- - - - -
Bambulinka: nedělej nic, jestli morče dostalo injekci proti svrabu, tak ho to svědit přestane. Nepůsobí to úplně hned
27.11.2014 11:45Pepperska
Ostali mi granule Oxbow Young cca 1kg, tak som ich ponúkla na skŕmenie v chovprodukte, keď som tam núdzovo kupovala seno a pani ich odmietla, lebo morské prasiatka mali spolu so zajkom a vraj on by to tiež žral a oni nechcú, aby rýchlo rástol a bol nepredajný.
Je možné, že pazúriky rastú len minimálne alebo vôbec? Keď mala tá moja 4 mesiaca šla som s ňou na veterinu, nech jej ich zastrihnú a nemali, čo strihať. Tak som šla keď mala pól roka a zasa nič. Teraz bola po roku a zas jej nemali, čo odstrihnúť. Nemá v klietke ani nič, kde by si ich zbrusovala.
27.11.2014 11:58Michala
Pepperska: některým morčatům drápky skoro nerostou. měla jsem jednoho frajera kterému jsem drápky poprvé ostříhala snad v jeho třech letech :)) ten byl vůbec zajímavý.. krom toho že mu nerostly drápky, tak prakticky vůbec nepil... už je chudák za duhovým mostem, ale mám teď jeho syna, a to samý... :)) občas nějaký morčoun holt vybočuje z řady.. ale to určitě neznamená, že by mu něco bylo ;)
- - - - -
Valča: ano, já třeba dávám. Směsek je plno druhů, nemusí být nutně plné oříšků (myslím že v málokteré směsce jsou vůbec oříšky).. a na zrní není nic špatného. Jediné, na co člověk musí myslet je, aby se tím morče nějak nenacpávalo, to už by samozřejmě nebylo dobré. Ale na rozumně dávkované směsce rozhodně nic špatného není.
27.11.2014 23:10Boninka
Ahoj lidi, měla jsem morčátko a dnes ráno mi umřelo. Bylo to hrozný. Určitě bylo nafouknutý. Byla jsem s ním u veta, něco mu píchl.... a další injekci jsme nestihli. Ale stále přemýšlím, co jsem provedla... ? co bylo jinak, než jiný den. Moje zlatíčko dostávalo více druhů zeleniny - okurka, mrkev, paprika, cuketa, když byly třeba šípky tak šípek... A bylo fit, pěkný. A napadlo mě jediné - já měla takovou tu okurku v tom obalu - zabalenou ve folii. A ona nesmí být zapařená, ta zelenina co se dává morčíkům. Myslím si, že to byla možná ta pitomá okurka. Kdybych měla morčátko nové, nikdy bych mu nedala už tu z toho igelitu. Prosím vás, nepiště mi že mě to mohlo napadnout.... Nenapadlo. Jíme to všichni. Jen jsem chtěla říct, abyste na to mysleli vy, když já na to nemyslela.... tak ahoj a hodně radosti s pískajícími kamarády.... na mě už nepíská.... :-(
28.11.2014 22:56Boninka
Ahoj, vy jste hodní.... no jo, ona se moc už bez toho igelitu nedá koupit... Ale dostalo jí ten den víc než jindy - čtvrtku tak - možná... a k tomu ještě něco. Já jsem měla vytisknutý jídelníček - za který mimo jiné autorům moc děkuji - a nedávala jsem nic jiného, než doporučené. Bylo to moje první morčátko. Vůbec jsem nevěděla, jak supr kontaktní tvoreček to je. Pořád na mě mluvilo. A to si uvědomíte vlastně až když ho nemáte. Mám malé pejsky a papouška, ale jediný, kdo tu neustále byl v pozoru, byl chlupáček v kuchyni. Každý můj pohyb sledoval a hvízdal, vrněl... pištěl... stačilo promluvit. Hezké to bylo.... Jiné zatím nechci, ale až budu starší dáma, co nebude moci venčit dva psíky, určitě si pořídím chlupatou kuličku a budu s ní sedět v houpacím křesle a mazlit.... :-) ach jo....
OČIČKO - já jsem mu tu dřevitou vlnu párkrát taky dala - respektive to manžel nahobloval - nebo jak to vyrobil... :-) ale on to nejedl! Já nevím... On v tom spal.
28.11.2014 23:12Boninka-Zbyněk
Já jsem mu dávala pít, papat seno... Ráno to vypadalo, že to zvládne. A pak se to začalo rapidně horšit. Nejbližší vet je 10 km a doma jsem měla dceru v horečkách... A já nemohla odjet k veterináři dřív a doufala, že to vydrží do druhého dne... to jsem měla hlídání. A tak jsem běhala mezi dcerkou a morčátkem... A pak jsem jí řekla, že se jí omlouvám, že jsem s ní moc nebyla... a ona mi řekla, že to potřeboval víc než ona... že on umřel... a to jí je jí pět let. Ale ty výčitky, co jsem mohla a měla udělat jinak.... A klec jsem doslova vylila Savem... to víte že jo.... Už ho to alespon nebolí. Jsem klidnější, spinká na zahrádce.... tak děkuju....
29.11.2014 08:05FIFINKA001
Ahoj všem, před třemi týdny jsem zde řešila páření,půjčili jsme si samečka, možná si někdo vzpomíná :-) Je to tři týdny co ho máme - přesně 22 dnů a měl by přijít čas, kdy ho vrátíme, ale já tedy vůbec nemám pocit, že by za ty tři týdny byla nějaká "akce" :-), jsou spolu spokojení to jo, ale když se sameček přiblítí zezadu k naší FIFI- zdrhá a nepustí ho k sobě, to že by měla během té doby nějakou říji a byla k němu příjemnější jsem také nevypozorovala :-). Máte někdo zkušenost, je zde opravdu reálná možnost, že FIFI zabřezla nebo se stane, že má člověk dvě trubky, které nevědi jak nato? Setkal se s tím někdo? Možná bych samečka ještě ukecala na půjčení na několik málo dní, ale nejsem si jistá, že to přinese něco víc než do teď. Během těch 22 dnů přece minimálně jednou musela říji mít, ne? Nedá se poznat třeba podle váhy, zda náááááhoodou nějakým zázrakem nezabřezla :-) ? Předem děkuji za zkušenosti a odpověď.
29.11.2014 19:10Boninka-Michala
No třeba toho nebyla čtvrtka... ? Ale on jí miloval, mrkev třeba moc nechtěl. Já jsem si tedy nakonec říkala, že té zeleniny dostával celkově dost.... možná až moc. Ale dostával to tak necelých pět let a nic. Vím, že jsem někde četla, že zeleniny mohou - nebo mají dostávat deset deka denně - tak tak nějak to měl... Vždycky jsem se na všechno ptala, až bude příští morčátko, budu se asi ptát víc. Snažila jsem se, aby se měl tak, aby mu bylo dobře. Už jsem jako maniak, pořád na to myslím. Budu to muset přestat řešit a nechat ho v klidu spinkat.... Každopádně ti děkuju za reakci, rozhodně si to budu pamatovat... jak by ne.
30.11.2014 20:19Cer
dawe88 - naši kočku jsme si pořídili jako malé koťátko. V té době jsme měli už jen dvě dospělé morčice, které byly v tu chvíli mnohem mohutnější než kotě. Kotě však od jakživa vědělo, jak si poradit s "lovnou zvěří", když jsem mu dala morče očichat, tak okamžitě věděla, kam a jak kousnout. Několikrát se za nimi pokusila dostat se do morčoskříně, patro mají ve výšce 1,40m. Nikdy si na ně nezvykla, ani na chvíli bych si nedovolila nechat je někde navolno o samotě. Kočka je ragdollka, klidná, mazel, ale morčata považuje za "lovnou"