od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2015
 • Zobrazuji 389 zaznamu.
 • 1.11.2015 08:25Zbyněk
  Ivula: zalistuj prosím do starších zpráv a pochopíš proč se rozčiluju. Hlavně chce mít samce v kleci pro křečka, 62 cm.
  Jinak 125 gramů za měsíc je u kluka krásný přírůstek, není kam spěchat. Dospělou váhu dosáhnou různě, ale obvykle do roka už jsou na své "provozní" váze. I když samice, pokud jsou březí, tak to mají trochu jinak, bavíme se o samcích, určitě do roka a dvou měsíců bude mít mezi 1100 - 1350 g, pokud to nebude nějaký prcek:)
  Můj sameček se narodil 19.7., minulý týden jsme ho s Jezzabell vážili a měl 850, na to, že se narodil jako druhý a měl 86g, je to velmi slušná váha, sestřička má 710 a to měla po porodu o 25g víc:) Takže ono je to různé, ale tvoje váha je doslova "tabulková":)
  1.11.2015 09:17Ivula
  Zbyněk - víš co, já bych nerada, aby se to tu zvrtlo do nějakých hádek, které tu svého času už bývaly. To je pak čistě destruktivní situace, ve které prohrávají všichni. Ber to tak, že o co útočnější budeš, o to méně si tvoje slova bude někdo brát k srdci. A bité je na tom pak nejvíc právě to morče nezkušeného chovatele. To opravdu nedává smysl.
  Jinak děkuji za info ohledně hmotnosti. Mně jde spíš o to, aby ten prcek nepřibíral příliš. Loudí totiž neustále nějaké dobroty, přičemž pohybovat se mu rozhodně nechce.. Snad se trochu rozpohybuje až si tu víc zvykne. Je totiž pořád dost plachý, i když včera poprve jsem měla pocit, že hlazení už pro něj není jen nutné zlo, ale že se mu snad i líbí:)
  1.11.2015 09:41Zbyněk
  Ivula: ano, vím, ale občas mi to v případě takových lidí ujede. Silně mi připomíná uživatelku "Bára a Holly", jestli si ještě vzpomeneš. Ta také rozdávala rady a spamovala i další diskuse na tomto webu a potom, když jí po dvou měsících morčecí kluci přestali bavit, tak je tady zkroušeně nabízela zdarma.

  Moje holky také loudí od rána do večera, ale musíme mít rozum:) Kaloričtější věci, jako zelenina a granule, dávám 2x denně a s mírou, pak seno, ráno trochu alfalfa sena od Oxbow a hotovo. Když přijdu z práce domů, dostanou pampelišku, salát, nebo kousek okurky, po tom dramaticky nepřiberou a hotovo, pak to chce pevné nervy a permanentně žďuchající, pištící čumáčky pohladit a říci jasné "teď ne, miláčkové":) Už se na to naučily slyšet, zklamaně zavrčí a zalezou do výběhu:)
  1.11.2015 09:59jajak
  Ma to nad cumackem...
  1.11.2015 10:10Lalimotorova
  jajak

  Tak by to mohla byť pleseň,ja by som stym isla k vetovi.
  1.11.2015 11:12Ivula
  Zbyněk - já právě pracuju z domu a Myšáka mám v kuchyni, takže kdykoliv se tam otočím, už stojí na zadních a píská jako o život..
  Jinak teda dnes ráno jsem si všimla, že má na čumáčku nějakou maličkou rudou skvrnku. Docela by to připomínalo zápal pysku, tak nevím, jestli nás nečeká premiéra u veterináře:-(
  Bára a Holly - tak tu jsem nezažila, budu si ji muset najít v archívu. Nebo snad raději ani ne..
  1.11.2015 11:39suvero
  jajak - na plíseň pomáhá i Canesten z lékárny. Ale jestli si nejsi jistá, tak bych šla na veterinu. A jestli to je plíseň, což podle toho, co píšeš asi je, tak pokud máš morčátek více, tak by mělo do karantény. Plíseň se ráda přenáší. Zvýšená hygiena pro člověka je taky nutná. Jinak v místě, kde je plíseň, tak srst vypadne, začne růst zase až se plíseň zaléčí, do té doby je tam takové holé a strupkovité místo (na zaléčéném místě je pouze hezká kůže). A samozřejmě čím dřív se to podchytí, tím líp :)
  1.11.2015 11:43Kofola
  zdravím,
  Mám problém, třeba měl někdo stejný a poradí. vypadá to ,že jedna moje samice má planou březost.
  Má velké naducané cecíky což normálně nemá a dole to má také jiné takové naducané taky to normálně nemá. A nějak od té doby co to má tak zhubla. nevíte někdo co s tím a oč se vlastně jedná jestli je to skutečně planá březost nebo hormonální porucha, doufám že o nic horšího se jednat nebude. Co myslíte ? děkuji za rady .
  1.11.2015 12:14jajak
  Takze kdyz to ma tak male staci canestenem mazat treba rano a vecer.az do te doby nez zacnou rust xhloupky? Na veterinu se moc nedostanu jsem v nove praci...mam druheho ale taky samecka tak se je bojim oddelit vlaste ani nemam kam.
  - - - - -
  A nestaci ten imazol je v tom ta latka stejna ne?
  1.11.2015 12:16Lalimotorova
  Jajak  Ano
  1.11.2015 12:40K.
  Můžu dát morčatům větvičky z blumy? V seznamu vhodných ani nevhodných dřevin jsem nenašla.
  1.11.2015 12:46Buub
  K.

  Morče může větve jakéhokoliv ovocného stromu.
  1.11.2015 13:03suvero
  Jajak - jestli je tam stejně složení, tak ano...a mazat do té doby, než začne růst nová srst.
  - - - - -
  Tak nemusís oddělovat, ale je to lepší...když tak hlídej,aby to to druhé nechytlo, jinak pak mazat taky.
  1.11.2015 13:22Tygrinka
  jajak: Je možné, že na to Canesten ani Imazol, prostě clotrimazolum obecně, nebude působit, protože se bude jednat o jinou potvoru. Na tyhle věci u zvířat je nejlepší Imaverol, k dostání u veterináře. Ten působí na většinu původců. Kluky bych neoddělovala, oddělení je stres a ten může podpořit zaplísnění. A jestli žijí spolu, tak s tím bojují oba, jenom na tom více oslabeném se to projevilo.
  1.11.2015 15:04suvero
  Tygrinka - Canesten i karanténu mi doporučila veterinářka právě proto, aby se ta plíseň nerozšířila na další zvířata. A mým morčírkům ten Canesten zabírá parádně...mažu to pár dní a už to mají moc pěkné. Po stroupcích skoro ani památky a kůže začíná vypadat moc pěkně. Ale neříkám, že Imaverol je špatný, asi bude i nejlepší a jestli nemá možnost Jajak teď na veterinu dojít, tak Canesten sežene v každé lékárně a může to aspoň takto ošetřovat, dokud se někam nedostane (pokud to zabere, tak ani nebude potřeba)...

  Jajak - určitě bych teď přidávala taky vit. C, aby se jim podpořila imunita.
  1.11.2015 15:18Mila
  Kofola - zažila jsem to u jedné samičky a šlo to ruku v ruce s cystami. tudíž hormony zblázněný a když jí vetka píchla dvě hormonální injekce , cysty se rospustili, tak naběhlé cecíky zůstávali poměrně dlouho ( asi půl roku)
  Osobně bych zkusila vyhledat veterinu nějakého veta který umí udělat sono morčeti a řekne ti víc. Možná mít ani cysty nemusí, ale prostě zblázněný hormony ano, vetka mi to u Elinky potvrdila , že se to i u morčat prostě občas stane
  - - - - -
  jinak na tu falešnou březost pokud nejsou cysty tak jsme to tenkrát nijak neřešili, měl by to časem odeznít samo
  1.11.2015 15:50Kofola
  Mila: děkuju za odpověď . Asi to chce udělat nějaká vyšetření, aby do ní zbytečně něco nepíchali.
  je to divné,že by se jí hormony zbláznili takhle později. V lednu jí bude 6 let . Ale je fakt, mladé nikdy neměla.
  1.11.2015 16:05Mila
  Kofola - já to měla u samičky ve věku cca 2 roky a mladé měla ..
  1.11.2015 17:01Ehrena
  Kofola - naše samička to také měla, tedy ty zvětšené cecíky - souviselo to s tím, že jí vet našel i cysty, ale nijak jsme neléčili - vet nedoporučoval, bylo jí v té době taky už 6 let, a zatím ještě pořád spokojeně žije, i s cystami, ty zvětšené cecíky už nemá, asi po 1/4 roce se jí samy zase zmenšily.
  - - - - -
  Mladé taky nikdy neměla.
  1.11.2015 19:09Kofola
  Mila, Ehrena : A taky vám zhubla ?
  1.11.2015 22:20Mila
  Kofola - ano zhubla asi o 100g ale nedokážu odhadnout za jak dlouhou dobu.
  2.11.2015 12:12Ehrena
  Kofola - nám zhubla tak nějak postupně, za mladých let - cca do 4 let, mívala váhu 1250g, teď váží 900g, takže během cca 2,5 let zhubla 350g, ale nám takhle v tom věku nad 5 - 6 let obvykle všechna morčata, i kluci, jdou trochu s váhou dolů, ne nějak najednou a rychle, ale pozvolna ano.
  Její sestra, která má také cysty zjištěné už déle, taky zhubla z původní váhy před lety 1100g na současnou 820g, jejich brácha z původních 1260g na současných 920g.
  Všichni ale tak nějak pozvolna během těch několika let.
  2.11.2015 16:39Lalimotorova
  Chcela by som sa opýtať ze zajtra ideme na exkurziu a mozno aj do nakup.centra tak by som chcela vedieť že čou mám kúpiť a eate zw ci sa hobliny co by s kupila zajtra nepokazia.
  Dakujem za odpoved
  2.11.2015 17:24Buub
  Lalimotorova

  V nákupním centru snad radši nic, vždyť tam mají všechno zbytečně drahé...
  2.11.2015 20:08Lalimotorova
  Buub

  Pravda a zoznam?
  2.11.2015 21:14dotaz
  Ahoj, chci se zeptat jak mám registrovat, dostat PP atd..?? pročetla jsem toho už milion a ani z jednoho webu jsem to nepochopila úplně. Proto budu ráda za velmi podroný popis :-D
  Mám samce morčete hladké krémové, věk 2 měsíce
  Děkuji
  2.11.2015 21:37suvero
  dotaz - všechno najdeš na klubmorcat.cz prvně se musíš registrovat jako člen klubu (500kč roční poplatek + 100 zápisné), ale s tím bych počkala až do nového roku, ať zbytečně neplatíš 2x. Až budeš registrovaný chovatel (dostaneš průkazku a nálepku na aktuální rok). Tady můžeš skončit nebo si zaregistrovat ještě CHS (na rodent.cz se registruje jméno). A až toto budeš mít, pak můžeš si nechat registrovat morčátka. To lze buď na výstavě nebo se domluvíš s posuzovatelem na osobní schůzce, kde ti morčata registruje (pozor, každý to nedělá). K registraci je potřeba, aby morčátko mělo originál PP + kopii a musí se přinést i průkazka s platnou známkou. Když bys chtěl(a) vědět něco víc, zaregistruj se a pošli SZ, nebo se mi ozvi na mejla sudova.veronika@email.cz
  - - - - -
  a samozřejmě to morče musí odpovídat standardům...ale to je asi jasné :)
  - - - - -
  PP ti vystaví pouze chovatel, od kterého máš morčátka...PP nebo VP (PP - průkaz původu (registrovaný alespoň jeden rodič), VP - výpis předků (rodiče nejsou registrovaní)). Pokud morčátko je ze zverimexu nebo nemá papíry, tak ty se dají vystavit (na klubu jsou ke stažení), vyplní se, co se ví a zadní strana s předky zůstane prázdná
  - - - - -
  jestli chápu, tak chceš jít na výstavu, je to tak? Pokud jo, tak na výstavu do skupiny A a B musíš být registrovaný chovatel a morčátka musí odpovídat standardům. Jinak bez papírů a členství se můžeš zúčastnit ve skupině C - mazlíci. Jen tak pro informaci :)
  2.11.2015 21:47dotaz
  tam jsem se dívala.. takže se tam registruji (teda až po novém roce) dostanu průkazku a pak ho ještě musím registrovat na výstavě.?? Problém je PP, protože mi ho nedali a paní z CHS mi už dlouho neodpověděla. Vím jen že oba rodiče měli PP.
  2.11.2015 23:05PavlaS
  dotaz: nejlepší bude, když se napřed zaregistruješ tady :) Ano, nejprve zaregistruješ de facto sebe a poté se registruje morče jako... samostatné zvíře. PP se dává rovnou s morčátkem ... aspon většinou.
  3.11.2015 08:54suvero
  dotaz - jak říká PavlaS. Jestli chceš vystavovat v "áčku", tak by bylo fajn si ty PP zkusit vyžádat. Běžně se s miminky dávají, ale některé chs dávají pp pouze na vyžádání, pokud nejdou do chovu. Ale když je mít nebudeš, tak se prostě vypíšou nové papíry, ale bez předků, jak jsem psala. Když tak se registruj tady a napiš SZ. Můžu ti se vším pomoct - tím myslím registraci, nový rodokmen pro tvé morčata, pokud neseženeš a tak :) Jinak bych možná ještě dodala, že to, že má morčátko PP neznamená, že je podle standardů a může se v "áčku" vystavovat...a ano, prvně sebe musíš registrovat a pak morče.
  3.11.2015 09:57Kordula111
  Dobrý den všem,
  chci se, prosím zeptat,jestli má někdo zkušenosti s dřevitou vlnou jako podestýlkou pod morčata? Díky.
  3.11.2015 11:17Alpicola
  Ahoj, chtěla bych se vás zeptat, zda náhodou někdo nemá zkušenosti s touto dřevěnou klecí pro chov morčat? Budu ráda za jakékoliv info.
  http://www.tectake.cz/index.php/kralikarna-drevena-klec-pro-hlodavce?gclid=CO_BnpqC9MgCFacewwodHqwHpg
  3.11.2015 11:43fodorka
  Dobrý den, všem
  mám začátečnický dotaz. O co vylepšujete stravu březí samičce??? Děkuji
  3.11.2015 11:50Zbyněk
  Alpicola: vypadá to moc hezky, vytknul bych tomu ale jednu zásadní věc: nemá to východ. Morčátko si nebude moci vylézt samo ven, s tím by mě moje dámy vypískaly:) Domeček mi přijde malý i na morče, natož na králíka, ale jinak vypadá kvalitně a ten výsuvný šuplík dole je super, i když zase - otázka je, jak kvalitní je v něm plast (pokud to je plast) a kolik váží, aby to nemuselo čistit komando stěhováků:)
  Jestli máš doma starší morčata, moc bych nespoléhal na to, že budou ochotné šplhat po těch žebříčkách, naučí se to mladé morče a ne každé, moc nerady šplhají, na to pozor!

  Lalimotorova: marně přemýšlím, jestli jsi opravdu tak hloupá, nebo to na nás hraješ, ale jinak ano - hobliny dneska zakoupené v O.C. musíš dát doma hned do ledničky, aby se do zítřka nezkazily, to dá rozum i malému dítěti:)
  - - - - -
  fodorka: v podstatě o nic a už vůbec ne týden před porodem a týden po něm - kvůli toxémii. Jestliže je samička v pohodě, váha normální, stravu má správnou, tj. seno, zeleninu, nebo trávu, váha je ok (záleží na věku), ta bych nějak dramaticky stravu neměnil a nic nepřidával. Jestliže máš možnost, dej jí občas pampelišky, můžeš dát trochu obyčejných ovesných vloček, ale jak říkám - jestliže je holčina váhově a zdravotně ok, neřešil bych to. Pak třeba deset dní po porodu bych přidal nějakou kvalitní směs se zrním, nejradši mám za pár korun z Rosmanu, ale s mírou. To bude samičku posilovat a doplní jí to látky, které cpe do mléka.
  3.11.2015 11:55Morče Lucinka2
  Alpicola:
  Ano, mam tuto klec doma asi 3 tydny :) Spokojena docela jsem, akorát jsem čekala, že klec bude bytelnejší, tak jsme ji museli zpevnit ( je z měkkého dřeva ) Taky ji tenhle víkend přítel nalakoval a natřel kuli vlhkosti, trošku to prosakovala. Dal jsme si upravili otevírání té klece, aby jsme snadněji holky vzaly z klece :) Jinak jsem spokojená, mám v tom 3 holky, takže když chtějí být samy, tak si zalezou do pater :) Dá se i ladit s nábytkem. Kdyžtak mohu poslat další info a foto do sz.
  - - - - -
  Domecek a rampy tam nemám, je to moc malé :)
  3.11.2015 12:06Lilka
  Apicola: osobní zkušenost nemám, ale do tady toho bych nešla. Pŕipadá mi to hrozně nepraktické. Šuplík má hloubku 3 cm, to je na podestýlku málo, když se ti morčík schová pod spodní poličku, tak ho nevytáhneš, jinak morčátka nejsou takoví horolezci, aby běhali po tak úzkých policích (???)
  Morčata taky čůrají dozadu, proto se jako spodní díl morčatárny používají plastové boxy nebo je udělána "vana " z linolea......
  A celkově je to jakési nepřístupné. Měla jsem klec, teď mám od stolaŕe "morčatárnu" :-) - pro dva morčíky a vpředu mám přepážky jen do 22 cm. Takže krmení je raz dva a i pohlazení i jakákoliv manipulace s morčaty je snadná.
  Je to samozřejmě na Tobě, co vybereš, ale toto se mi nezdá vhodné pro žádné zvířátko.....líbivé, ale nepraktické.....takové jen na dívání......
  3.11.2015 16:27suvero
  Apicola - já bych taky do toho nešla...kdysi jsem o ní uvažovala a psala jsem si s výrobcem, který mě sám upozornil, že by to muselo pro morčata projít úpravou. A až patra morčátka počůrají, asi se to nebude dobře vyměňovat. Lepší variantu pro chov doporučuju morčatárnu nebo patrové klece. Obojí se dobře čistí a je přístupné. A pokud se tam dají patra (ať plastové nebo dřevěné), tak se vždycky dají dobře vyměnit.
  3.11.2015 18:18pvrablova@email.cz
  kamaradky morcatko dela zelene bobky. potrebovala bych radu jak to vylecit a jak se to ¨jmenuje a proc se to obevilo.prosim poradte.prosim dekuji
  4.11.2015 09:06Katjusa
  bobky dozelena maji občas i moji morčici jak maji vice mrkve
  4.11.2015 10:09barbarie12
  Dobrý den,
  chci se zeptat. Mam morcici. Je ze zverimexu, koupena 4.12.2014, předpokládám narození asi na začátku listopadu 2014. Problém je, že bych ji teď chtěla připustit, ale bojím se, aby už nebylo pozde. Vím, mela jsem ji připustit dřív. Rodila by koncem ledna takže ve 13 mesicich. Myslíte, že by to zvládla? Bojím se aby neměla srostle ty pánevní kosti :( Rada bych mláďata, ale nestojí mi za to, pokud by to moji holčičku melo stát život. Děkuji moc, Šepsová
  4.11.2015 10:18Katjusa
  barbarie-ja bych do toho ještě šla pokud ma dobrou vahu tak ano
  4.11.2015 10:22Zbyněk
  barbarie12: rodila by ve črtnácti a půl, pokud by ovšem ale zabřezla hned. Je třeba počítat s minimálně dvoutýdenní dobou pro zabřeznutí - kvůli říji. Je to už hodně na hraně! Ono to sice nefunguje tak, že chrupavky zkostnatí přesně na narozeniny:), je spousta chovatelů, kteří měli prvorodičku rok a půl a v pohodě, na cca 80 procent by to mělo vyjít, ale už bych to asi opravdu zvažoval, jestli mi to stojí za to riziko. Navíc u "voříška" z obchodu, kde člověk přeci jenom nezná geny rodičů.
  4.11.2015 11:00suvero
  barbarie12 - přesně jak píše Zbyněk. Nemusí to být přesně na rok přesně. Tohle si myslím, je ještě ok, pokud je váha dobrá. A proč vlastně chcete mít mladé? Koluje fáma, že je to prospěšné pro život samičky, aby měla mladé, ale není to pravda, pokud je mít nebude, tak mít nebude a nemá to vliv...budete mít pak mladé kam "udat"? Jestli chcete další morčátko a máte samičku, nebylo by lepší si pořídit další? Samičky se snáší obvykle velmi dobře. Zvířata ze zverimexů nemají jasné předky, mohou si nést tak genetickou výbavu, která není úplně vhodná pro další množení (špatné spojení u rodičů, bývají to často sourozenci, někdy i prarodičů...atd.). Popřemýšlejte, jestli Vám to všechno opravdu stojí za to. Rozhodnutí je samozřejmě na Vás, do ničeho nenutím, je to jen můj názor a rada :)
  4.11.2015 11:47Buub
  barbarie12

  No, já mám trauma z toho, že mám samici narozenou 31.3, na konci léta nezabřezla, takže budu připouštět až v lednu a rodit bude cca v roce. A už z toho mám hrůzu.
  4.11.2015 11:50Katjusa
  suvero-tak moje samička lucina z pochybneho puvodu,skinik dobře stavěny ze zwerimeu ted čekame mimča ,nejspiš všechny si nechame jelikož mam dostatek sena hoblin za par
  4.11.2015 11:54Buub
  Katjusa

  Dostatek sena je vždycky relativní:) Já mám momentální spotřebu 1 malý balík za týden :D
  4.11.2015 12:10Jája
  barbarie12: Nerodila by ve třinácti měsících, ale v patnácti. Připouštět samici poprvé v roce jen pro to, že bys chtěla vyzkoušet mimča, tak to bych nedělala. Předpokládám, že, když pochází ze zverimexu, tak je to "voříšek", z čehož plyne, že se nedá mluvit ani o nějakém chovatelském počinu. Nedělej to. Je to v zájmu samičky. Netvrdím, že by zrovna ona nezvládla porod, ale je tu tak vysoká pravděpodobnost, že budou problémy, bych to být tebou selským rozumem zavrhla.
  - - - - -
  barbarie12: Možná je ta samička i starší, její věk jen odhaduješ.
  4.11.2015 12:13Zbyněk
  Buub: moje holčina si postavila hlavičku a samečka k sobě nechtěla pustit asi měsíc, už jsem z toho šílel, nakonec rodila den před narozeninami a dobrý, ale ty dva měsíce jsem byl pořádně nervózní, takže naprosto chápu:)
  4.11.2015 14:03Buub
  Ha. Tak teď jsem na ní sahala a zdá se mi, že by přeci jen březí být mohla:) Ona a její sestra bydlely se samcem od 6.8. do 19.9. Původní plán byl takový, že by mláďata mohla být už teď, touhle dobou, což očividně nevyšlo. Ale její sestra je bezesporu březí, ve stadiu takového toho symbolicky vypouklého bříška. No a tahle jsem si myslela, že nic, protože nijak výrazně nepřibírá a břicho nemá. Ale pohmatem to vypadá nadějně... tak třeba by tam jedno schovávat mohla a tím pádem vyřeší dilema "pozdního" porodu.

  Jen budou zase morčata bydlet v garáži. Fakt jsem doufala, že to stihnou ještě před zimou...
  4.11.2015 14:08pvrablova@email.cz
  odpovedte prosim na otazku do 21.12.2015
  4.11.2015 14:34barbarie12
  suvero: mlade bych chtěla protože bych je prostě chtěla. S udáním nebude problém. Nechci další morčatko, ale pokud by mi meli zůstat, nebyl by problém. Chtěla bych zkrátka mimca, ale rozhodne ne na úkor Betynky zdraví... Proto se ptám. Nestojí mi pár krásných kuliček za život moji nadherne vytouzene slečny. Děkuji všem za pomoc. Zkusím to ještě zkonzultovat s veterinářem. Holčička je docela velka, dobře zivena, ale ne tlusta. Snad je to v pořádku
  4.11.2015 14:55Buub
  barbarie12

  Březost a porod morčete je určité riziko vždycky. S věkem prvorodičky stoupá, ale bez rizika to není nikdy. Nejsou úplně vzácné případy, kdy je mamina před porodem, všechno vypadá v pořádku, a pak jí člověk najde mrtvou i se všemi plody. Nebo samice uhyne během odchovu. Nebo se narodí všechna mimina mrtvá.
  - - - - -
  Třeba Blackwell's Veterinary Consult v kapitole ztížený porod morčete uvádí riziko už u prvorodiček starších 7 měsíců.
  4.11.2015 18:02Jája
  barbarie12: Buub je veterinářka, takže se nikde už radit nemusíš. Mám z tebe pocit, že jsi chtěla slyšet kladnou odpověď. Žádný rozumný veterinář ti neřekne, že tu samičku máš připustit.
  - - - - -
  pvrablova@email.cz: pokud se bobky kamarádce nezdají, tak ať je posbírá a zanese na veterinu společně s morčetem. Nikdy jsem zelené bobky neviděla, a to morčata s malou přestávkou chovám od dětství. Ale na druhou stranu by bylo dobré vědět, čím kamarádka morče krmí. Pokud to nejsou bobky, ale průjem, tak se zelenou barvou při průjmu jsem se už setkala, což je zřejmě následek toho, že potrava není strávená a rychle projde při průjmu trávicím traktem. V každém případě kamarádce doporuč, aby šla na veterinu. Jestliže morče má průjem, tak jde o život.
  4.11.2015 20:12suvero
  barbarie - ok, sice to moc nechápu, ale respektuju. Díky za odpověď.
  4.11.2015 20:17Mila
  naše samoobsluha u osení :-) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33336
  5.11.2015 10:51Buub
  Mila

  Minulý týden byla u nás taky velká hostina:) Ale spíš náhodou, zabíjela jsem krůty a pak jsem po nich hnůj odvezla na hnůj - no a za několik dní koukám, že tam vyrašila v hnoji vyházená pšenice. Tak měly myšičky radost.
  5.11.2015 13:36Cidik
  Skinny miminka - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33339
  5.11.2015 20:04barbarie12
  Buub - myslíte tedy, že to mohu zkusit? Ted ji pripustit a porod cca ve 14 mesicich? Děkuji moc
  5.11.2015 20:33Jája
  barbarie12: Odpovím ti za Buub. Nepřipouštěj ji. Myslím si, že to v předchozích příspěvcích uvedla jasně.
  5.11.2015 20:55Buub
  barbarie12

  No, zakazovat ti to nikdo nemůže, ale já bych to nikdy nedělala. Jak říkám, nevím, odkud se vzala informace o roku věku, ale moje literatura (anglická, všelijaké diseases of rodents, laboratory animals, guinea oigs a tak) se víceméně shoduje na 7-8 měsících! jako věku prvorodičky, od kterého už hrozí riziko, že neporodí. A císař u morčete je víceméně sci-fi, záchrana živých mláďat je prakticky vyloučena (pokud se nejedná o zcela plánovanou operaci) a spíš se hraje o to, jestli to rozchodí samice (často ne).
  5.11.2015 21:10Mila
  naše Heri dnes slaví 3. narozeniny :-) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33341
  6.11.2015 00:24Rozik
  barbarie 12 - Naše samička při druhém porodu, první bez problémů, porodila jedno mládě a nemohla porodit další. Naštěstí jsem byla v noci u toho a po asi dvou hodinách jela na veterinu, vzbudila pana doktora, který provedl císařský řez. Zachránil dokonce jedno mimčo, druhé už bylo mrtvé. Pooperační péče po cca 10 dnů o samičku byla starost na plný úvazek bez garance úspěchu její záchrany. Mimina naštěstí přijala naše druhá samička ke svým malým. Samička nakonec sice přežila, mimča už mít nikdy nemohla, žije u nás stále "v důchodu", i když je to poměrně mladá samice, její dcerka "císařovna" a porozený syn také přežili. Ale jedná se opravdu o výjimečnou situaci, většinou to takhle "dobře" nekončí. O finanční stránce jejich záchrany není třeba se zmiňovat, jsou to "nejdražší" morčátka, která jsme kdy měli. Chceš tohle vše riskovat? Nebo pochopíš, že Ti tady radí zkušené i odborně erudované chovatelky, abys neriskovala zdraví své samičky?
  6.11.2015 09:02Zbyněk
  barbarie 12: proč bych do toho nešel já - protože samička je prostě už na mimina stará a protože neznáš geny rodičů. Zverimexy fungují většinou tak, že mají několik dodavatelů, kteří doma sekají jeden vrh za druhým, aby si vydělali a co se neprodá, končí u hadů. Mláďata pochází od vyčerpaných samic, často z příbuzenského páření, pak se při březosti takové samičky naplno projeví ty průšvihy. Kašli na to, byla by škoda přijít o prima kamarádku!
  Já jsem nechal samičku nakrýt před desátým měsícem věku a to jsem věděl, že pochází ze skvělých poměrů, od dobrých rodičů a i tak jsem se klepal, dokud nebyla mládež na světě. Jestli toužíš po chovu, opatřil bych si na to zdravé, mladé morče, ale je jich tady opravdu přebytek! Samičce bych koupil mimino jako parťačku a doma bude rázem veselo a bez rizika!
  6.11.2015 09:57Katjusa
  barbarie-se omlouvam za špatnou radu co jsem psala blbě jsem si spočitala staři samičky v době porodu,a nešla bych do toho
  6.11.2015 10:24Jablicko
  Dobry den, chtela jsem se zeptat jestli muze mit morce cukrovku? :-O a jestli ano, jestli jste se s tim uz nekdo setkali?? Dekuji za odpovedi :)
  6.11.2015 10:39Kačinečka
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli jsou i "nahatá" morčátka ale úplně. Vždy jsem je viděla s chlupatým čumáčkem. Hrozně se mi líbí ale až na ten čumáček :/.
  6.11.2015 11:41Ehrena
  Dobrý den, mám dotaz. U 6,5leté samičky pozoruji asi dva týdny stále vlhký zadeček, jakoby od moči, jinak se chová naprosto normálně, jídlo, pohyb - vše v normálu. Morčinka má už cca rok zjištěny cysty, tedy jen prohmatáním - další vyšetření dělaná nebyla, vet tehdy nedoporučoval vzhledem k věku a k tomu, že jinak žádné problémy nemá, nějak to řešit. Je možné, že by to bylo od těch cyst, a jak to řešit? Děkuji.
  6.11.2015 11:48IvaS
  Kačinečka- ano jsou, Baldwin, ale u nás se ve velkém nechovají
  6.11.2015 13:09Buub
  Jablicko

  Ano, může. Není to nějaké extra časté a bavíme-li se o nadměrném pití a čůrání, selhání ledvin je u morčátek pravděpodobnější příčinou, ale cukrovka se nevyhýbá ani jim.
  - - - - -
  Ehrena

  S cystami to spíš nesouvisí. Inkontinence a vlhký zadeček, tam bych pátrala po infekci v močových cestách nebo po močových kamenech.
  6.11.2015 13:42Ehrena
  Buub, děkuji. Příští týden se vracíme z chalupy do Prahy, tak zajdu hned na veterinu.
  Ještě - jak se to pozná, je třeba donést vzorek moči (kdyby šlo o tu infekci)?
  A kameny jedině sono nebo rtg vyšetřením?
  6.11.2015 14:17Jablicko
  Buub
  nase morcatko prave hodne pije a navic hrozne zhublo..na veterine uz jsme byli a udelali rozbor bobku, ale z toho nic nezjistili.. ted ma jit akorat na odber krve, tak jsem jen byla zvedava na co se mam pripravit .. :(
  6.11.2015 16:08buub
  Jablicko

  No, u morčátka je skoro všechno pravděpodobnější než cukrovka. Nemoci ledvin a nemoci jater, především.
  6.11.2015 17:27Jablicko
  Buub
  No jo... a to by asi zjistili z te krve, ze?? Otazka je jestli to morce trapit nejakyma odberama a tak nejakou lecbou a nebo ho nechat tak...
  6.11.2015 17:28buub
  Jablicko

  Jo, to se všechno zjistí z krve. Samozřejmě, je otázka, co s tím pak dál, ale aspoň budeš vědět, na čem seš.
  6.11.2015 17:56Jája
  Ehrena: U zánětu moč může čpět - prostě výrazně smrdí močí. Zkus jí očuchat, není to po acetonu jako u toxémie.
  7.11.2015 00:23Mila
  Jablícko - můj sinny sameček cukrovku měl. Přišla na ní vetka v jeho cca 1,5 roce úplně náhodou když měl zánět moč. cest a brala mu krev, tak zjistila i vysokou hladinu cukru. Pifíček dost hubnul, býval unavený a žíznivý.....dožil se 3 let. 1,5 roku s ní žil, snažila jsem se aby držel dietu, tenkrát mě dost pomohla Anheli dohledávat informace, naše vetka moc nevěděla jak mu pomoct krom toho že mi pmáhala sledovat jeho zdravotní stav a výšku glikémie. měřívala jsem jí jak doma z moči, tak 1x do měsíce na veterině mu píchl do zadní patičky a kapku krve dávala do glykometru. míval glykemku i 13, nevim jak se píšou ty jednotky abych nepsala blbosti..... dieta byla úplně bez obilná - granule bez obilné, nesměl žádné tvrdé pečivo, nesměl žádné ovoce. naučil se a baštil co dostal, po nějakém čase co si vybavuju byl i celkem na tom rozumně, nicméně hubený pak už byl a unavený býval taky.....tot jen moje vzpomínky co jsem měla kušenost s cukrovkou. Pífa už je 3 roky za duhovým mostem
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33344
  7.11.2015 01:30Ehrena
  Jája - po acetonu určitě cítit není, tou močí ano, ale zase až tak výrazně ne. Má pořád mokrou i tu srst kolem zadečku, tam jí to cítit je.
  7.11.2015 02:47Reny
  Jablicko - může mít i cukrovku... ale to se pozná z krve...
  7.11.2015 12:53Leesil
  Přidala jsem nějaké fotky do alba našich morčáků:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33159
  7.11.2015 12:53ket
  Naše nová sheltií miminka https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33343
  7.11.2015 15:36Culi
  Dobrý den,
  máme nově morčátko, samečka sheltie. Má na bříšku a zadečku bílou srst, jinak je černý. Prosím o radu jak bílou srst udržet čistou. Morčátko má už od chovatelky kolem zadečku srst zažloutlou od moči. Vykoupala jsem ho, ale nic se nezměnilo. Podle článků, které jsem našla na internetu omezím mrkev a koupím bělící šampon. Ale i tak se mi zdá, že asi díky dlouhé srsti má na zadečku chlupy od moči skoro pořád mokré, což asi není v pořádku. Navíc je to trochu cítit. Podestýlku jsem mu koupila Asan a zdá se mi, že saje dobře. Prosím o radu, co moho pro morče a pro jeho bílou srst udělat lépe. Nikdy jsem ještě morče neměla. Děkuji předem za všechny názory.
  7.11.2015 16:44Tygrinka
  Culi: Omezovat mrkev ani bělicí šampon není třeba. Možná mimi nemělo dost prostoru anebo byl na nízké podestýlce anebo je to špindírka a prostě leželo častěji v moči a bobkách. Stačí pudel umýt vodou a jemným mýdlem, srst okolo zadečku zkrátit, udržovat ubikaci v čistotě a nechat to být. Časem by se to mělo srovnat a srst by měla ztratit ten žlutý nádech. Také mám morčíky s bílou srstí na bříšku a okolo zadku a špinavý je teď jen dědouš, který má zdravotní problémy a méně se hýbe.
  7.11.2015 17:33Stepan
  Ahoj rád bych se poradil. Moje morcatko Alvin byl od malička chovan venku ve velkém domku (dům udělaný jaký krkralikarna patrovy) bydlel tam 2 roky s dvěma kralilama a teď je už nemáme . Alvinovi je něco přes 5 let možná 4 , min ne . Rád bych si ho vzal domů a měl ho ho doma . Šlo by to ? A jak postupovat při aklimatizovani ? Mám ho dát má týden do sklepa a poté až domů ? Děkuji za odpověď .
  7.11.2015 19:20Tygrinka
  Stepan: Může jít rovnou do pokoje. A čím dřív, tím lépe, venku ještě není taková zima, aby to byl pro něj nějaký velký teplotní šok. Společnost určitě ocení. Nejlepší by byl malý morčecí kámoš, ale jestli už chceš se zvířaty skončit, tak určitě bude lepší lidská společnost než samota...
  7.11.2015 19:34Stepan
  Tygrinka dá se tu i že 5 let žil venku a nijak si nestěžoval ale rád bych ho měl doma abych si ho mohl více vymazlit . Ve velké kralicarne byl velmi plachý , od malička byl plachý ale když ho držím tak si brouka a zavírá oči při drbani :D jen musím sehnat nějakou klec ,asi nejlepší bude ta nízká velká pro králíky s těmi velkými mezerami . Dalšího morceciho kamaráda si nemohu dovolit ,studuju a domů se vracím kolem 16:00 . Máme doma spoustu zvířátek třeba 3 osmaky psa kočku ..... A rodiče by mi dalšího nepovolili .
  7.11.2015 20:46Ivik
  Všem přeji krásný večer a chci se zeptat jak velkou máte ubykaci pro dvě morčátka? Moc děkuji.
  7.11.2015 21:32tombol
  Hezký den,
  jdu studovat na VŠ do města vzdáleného 3 hodiny od domova. Samozřejmě chci své skinny morče mít u sebe. Myslíte si, že by zvládalo cestování vlakem na víkendy domů? Moc děkuji za odpověď
  8.11.2015 09:19Svobodovaj
  tombol: kámoška vozí morčata každý víkend na Slovensko ze Zlína...a zvládají to v pohodě.
  - - - - -
  Založila jsem album s fotkama 2015, ať vidíte jak krásně rosteme. Holkám je už 2,5 roku. Jsou zdravé a úžasné :)
  8.11.2015 09:53Tygrinka
  Stepan: Ideální by byla metrová klec 100x55 nebo 100x50. Ano, králičí s velkými mezerami mezi dráty naprosto vyhovuje. Doporučuji klec s velkými dvířky na vrchu klece, lépe se morče vyndavá než dvířky 15x15cm a také se to lépe čistí. Pokud budeš mít klec někde v polici, tak je zase lepší klec, kde se dá otevřít celá boční (delší) strana.
  - - - - -
  tombol: Také jsme kdysi vozili morčíky každý víkend od jara do podzimu na chatu, jezdili ve vaničkách v kufru auta asi 2 hodiny a v pohodě si zvykli. Jezdili jsme večer, v teplejších dnech jeli uvnitř auta, aby se nepřehřáli. Musíš jen hlídat, aby morčík nemrznul nebo se nepřehříval a podle počasí upravit přenosku, jinak se cestování bát nemusíš.
  - - - - -
  Stepan: Nechápu trochu důvod, proč druhého morčíka ne... Ti dva by mohli bydlet spolu - pak by byla lepší 120cm klec, i když spoustě lidí žijí kluci spokojeně v metrové kleci. Ale větší prostor je prostě lepší... A kluci by tě k životu tolik nepotřebovali, povídali by si spolu a jestli budeš ve škole do 16 nebo déle by jim bylo fakt jedno... Nicméně nemohu tě nutit, jen je to škoda pro toho morčíka.
  - - - - -
  Ivik: Mám pánskou společnost, pro dvojici mám metrové klece sražené k sobě. Pro dvojice, co mohou bydlet spolu, mám klece propojené, aby morčíci mohli chodit sem tam a v případě potřeby si jít z očí. Musím říct, že mi dva kluci v metrové kleci přišli poněkud namačkaní. I když i zde je spousta chovatelů, kteří mají dva kluky metrové kleci a kluci jsou v pohodě (a doufám, že se ti ozvou :o)), ale větší prostor je prostě větší prostor. U kluků je vždy vyšší pravděpodobnost, že si v pubertě nesednou, tak mám bydlení připravené i na možnost oddělení. Dvojice holek může být spolu i v metrové kleci, holky se většinou snesou...
  - - - - -
  Svobodovaj: Pěkné bydlení, ikea boxy pod postel jsou taky dobré jako bydlení, kdysi jsem o nich také uvažovala :o)
  8.11.2015 10:10Ehrena
  Ivik - my jsme zrovna ti, kdo mají menší ubikace, ale kdybych si mohla vybírat, brala bych větší rozměry, z důvodu toho, aby se morčatárna vešla do pokoje, máme rozměry jednotlivých pater 85x50cm, máme tam 4 dvojice kluků (ve 4 patrech) a stačí jim to, neperou se, neměli jsme nikdy problémy s tímto. Ale pokud to jen trochu jde, doporučuji velikost aspoň 100x50, nebo raději ještě víc.
  8.11.2015 12:06TomyS
  Zdravím, nevíte někdo jak snáší morče Skinny psi (či naopak?)? Díky.
  8.11.2015 12:57Buub
  Tomy S

  Není rozdíl mezi skinny morčetem a jakýmkoliv jiným morčetem. A co se vzájemného snášení se týče, tam hodně záleží na psovi, jeho výchově a možností přímého styku s morčetem. Bavíme-li se o jezevčíkovi, výsledek spolubydlení je předem jasný - zakousnuté morče. To stejné štěně jakéhokoliv plememe snad kromě těch, co jsou jako štěňata menší než morče.

  Jinak morčatům je pes celkem buřt a cuyové se velkého psa přirozeně bojí méně než lidí, což je zvláštní.
  8.11.2015 13:38TomyS
  Buub - Děkuji za odpověď.
  8.11.2015 15:07kulík
  Ahoj dají se samečci morčat kastrovat ?
  8.11.2015 16:02PavlaS
  kulík: ano dají. Vyber si ale vhodnou veterinu a zvíře by samozřejmě mělo být v dobré kondici.
  8.11.2015 17:52sheila9
  Ahoj, mám dve samice - sestry které se perou potom co byly na krytí a nechtějí být spolu. No jelikož poslední dvě krytí byly u obou samic neuspěšná tak soudím že moji samci už jsou zřejmě neplodní. Teď jsem dala obě samice do jedné kóje i s jedním samcem. Kdyby tam samec nebyl tak do minuty je to jedna velká peroucí se koule chlupů. Teď si sice vyhrožují, semtam nějaké kousnutí, uskočení, ale jinak v porovnání s tím co bylo klid. Myslíte, že je můžu nechat spolu i přes noc a třeba týden - dva než je samec usměrní? Chtěla bych kvůli úspoře místa aby bydlely spolu. Ale trochu se bojím je nechat bez dozoru v noci, přes den když jsem v práci... co myslíte? Teď jsou spolu asi hodinu a k žádné velké bitce nedošlo.
  - - - - -
  Co si o tom myslíte vy?
  8.11.2015 18:10Buub
  sheila9

  Mám takovou zkušenost, že přítomnost samce ve skupině samic má takový celkový stabilizační efekt na celou věc. Ale. S tím, že je samec neplodný a k ničemu nikdy nedojde, bych nepočítala, A pokud dáš samce pryč, pravděpodobnost, že se všechno vrátí do starých kolejí, je značná. Klid funguje jen v přítomnosti samce. Či třeba jiného zvířete, měla jsem samice, co by spolu jen dvě bydlet nemohly ani náhodou, ale když bydlely v kotci s dominantní samicí, byl klid. Ale nedej bože, aby mě napadlo nechat je jen spolu. Přes noc nebo týden, to je k ničemu.

  No a co se skupin týče... já se s tím nemažu. Vyčistím, vložím myši, které budou ode dneška bydlet spolu, a jdu od toho. Pokud neteče krev, nezájem.
  8.11.2015 18:33sheila9
  Buub:

  tak samozřejmě semůže stát že budou břeží, ale to by mi nevadilo, na to jsem připravená. Spíš bych je opravdu chtěla dát dohromady....bydlely spolu normálně dokud se nezačlo s krytím. Jen mám fakt strach je takhle teď ve 3 nechat bez dozoru, ale zatím fakt žádná rvanice...holt se jen určuje dominance mezi samicemi...ta jedna se vyloženě bojí a neutočí, jen se brání. No za pokus nic nedám, prostě buď to vyjde nebo ne no.....
  9.11.2015 10:32suvero
  sheila9 - jak říká Buub. Prostě je nech být. Pokud neteče krev, tak by si to mělo sednout. Někdy ty bitky vypadají hrůzostrašně, ale prostě to tak mezi nima chodí. Musí si ujasnit, kdo bude velet :D
  9.11.2015 14:14Buub
  Tohle: http://img.kralici.com/morcata/alba/08d2e90ff98310990258.jpg

  To je to ono.
  9.11.2015 21:07Tygrinka
  Buub: Krásné miminko :o)
  10.11.2015 07:07Katjusa
  tomy-je pes a pes mam russela a ten po nich jde už i zakousl mam i čivavu a ten se boji i kotěte no a jak je statečny jak chytne mouchu ale jinak milaček
  10.11.2015 09:52Rozik
  Představujeme úspěšné morčíky na výstavě v Bohuňovicích a tři nové vrhy.......
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33355
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33352
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33353
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33354
  10.11.2015 10:46suvero
  Rozik - úžasné miminka i výstavní úspěchy! Dianka je moje favoritka! Pojedete v lednu do Toulcova dvora?
  10.11.2015 11:35termomorce
  mam rozetove morce a ma za ousky jen kuzi zadne chlupi je to dobre
  10.11.2015 11:49suvero
  termomorce - ano, každé morče má za oušky lysinku. To je naprosto v pořádku :)
  10.11.2015 14:21Ivula
  suvero - s lednu je v Toulcově dvoře nějaká morčátková akce? Bydlíme u něj, tak že bychom se zašli podívat;-)
  10.11.2015 14:27suvero
  Ivula - jo, bude výstava :) chtěla bych se zúčastnit...
  - - - - -
  https://www.facebook.com/events/1675715569318019/
  10.11.2015 18:09anonym12
  Dobry vecer, poradi prosim nekdo? mohu morceti mazat pysky framikoinem? Ma tam strup pouzivam rybilku ale nepomaha:-(
  10.11.2015 18:47Buub
  anonym12

  Ne.
  10.11.2015 18:52nonik
  Lze vyvolat u morčete laktaci? Narodilo se nám dnes 6 mladých, 1 umřelo a 1 je hodně malé. Mám strach, že je samice všechny neukrmí, tak mě napadlo, jestli je nemůžu dát k druhé samici, jestli by se jí nerozjela laktace?
  10.11.2015 19:01kvíček
  kvíček pořát běhá
  - - - - -
  moje morče je moc velké.asi 35 cm.
  - - - - -
  já mám kvíčka a kiju,ale oni se nesnáší.a mám strach že se cítí opuštěně.a já nevím co udělat aby se snášeli.a jednou se dokonce napadli.
  10.11.2015 19:15frodo
  asi je budu muset nechat odsebe.
  - - - - -
  mé morče je maličké.před měsícem se narodio.a maminka jim zemřela.a dávám radu pokud malé morčátka budou bez matky. na pití jim dávejte mléko plnotučné.a snašte se aby se naučili pít z napaječky,nebo z mystičky.krmteje maličkou potravou.jako rohlík rozpuleny na čtvrtku nebo jen krmivo či jablíčko.a různé víživové tyčinky a kolečka.nebo prostě vitamíny a vápník.a to jsem udělala abych zachránila malé morčátka.
  10.11.2015 19:51Buub
  nonik,

  Ne, to nejde. Je možné pokusit se o podstrčení mláďat jiné samici s podobně starými potomky, ale nikdy nedonutíš samici, která nemá sama mláďata, aby přijala cizí mimina, a už vůbec jim nespustí mlíko. Pokud mláďata nebudou přibírat, musíš dokrmovat ty.
  - - - - -
  frodo

  tak to by ti hodně rychle cípli. Namočený rohlík a mléko plnotučné? NE. A ještě jednou NE.
  10.11.2015 19:58AniV
  anonym12- rybilkou bych to asi nemazala, ale framikoin nemůže uškodit...
  10.11.2015 19:59Buub
  AniV

  Ehm... skoro ne, pokud nepočítáš fatální enterotoxémii.
  10.11.2015 20:03AniV
  Buub - Ne, s tím jsem nepočítala ;). A co to vlastně je? Nikdy jsem to neslyšela O.o a ani jsem se s tím nesetkala.
  10.11.2015 20:10Buub
  AniV

  Tak si pamatuj, že framykoin ne. Vlastně nejlepší bude, když si budeš pamatovat, že žádné léky na předpis bez veterináře morčeti ne, ju?
  - - - - -
  Enterotoxémie je taková nepříjemná chorůbka, kterou si vyrobí člověk tím, že podá morčeti antibiotika, která mu podat neměl.
  10.11.2015 20:17Ivula
  AniV - framykoin je antibiotikum - dodatek, že "nemůže uškodit" je tedy opravdu mimo..
  11.11.2015 09:28mistafista
  Ahoj, chtěla jsem se poradit ohledně našich mladých skinny slečen. Teď jim je 5 měsíců, jsou to sestry a přijde mi, že spolu zrovna moc dobře nevychází a to mě mrzí. Jedna je vedoucí a druhá takové ustrašené zvířátko, které by se za ní pořád schovávalo, Vím, že asi procházejí pubertou a bojují o místo, ale nechtějí třeba vůbec vedle sebe ležet ani žrát. Když se ta ustrašená běží schovat za tu vedoucí, ta po ní hned rafne. Další věc, co mě trápí je, že mi chovatelka doporučila, že není potřeba mít pro morčátko boudu, ale že stačí přepažit klícku prknem, pod které se schovají, ale jsou pořád vidět a že si tak i lépe zvykají na ruch kolem. Mě ale přijdou takový neodpočatý, vlastně nikdy nespí tak jako naši ostatní, nikdy se pořádně nerozvalí (rozhodně ne u sebe) jen se tak jako schoulí do krátka a spí. Jenom když si je chovám a schovám je pod deku, tak to jsou rozvalený hned. Mám jim tedy raději pořídit boudu? A co když jí tam nebude chtít pustit a stejně ta ustrašená bude sedět venku...
  Děkuji za rady :-)
  11.11.2015 09:58Katjusa
  ivula-je pravda co pišeš ,žadne antibiotika se nesmi uživat jen jak někoho napadne,takže ANIV nerad kraviny pochybuji že by tobě mama dala antibiotika jen tak....holka
  11.11.2015 10:05Zbyněk
  AniV: framykoin používám občas na zadní pacičky devítileté morčinky, u které stoprocentně vím, že jí ani nenapadne si nožku olízat. Takže jsem to před půl rokem v dobrém úmyslu poradil jedné chovatelce a ten její bambula si nožku olízal. Týden jsme se klepali, jestli přežije. Přežil, ale stálo to spoustu peněz, nervů a času. Framykoin nesmí přijít do zažívacího traktu morčete, takže namazat mu ho na pysk je zaručené zabití zvířete. Jedovatá složka je bacitracin. Stačí oftalmoF. do očka, morče si očko podrbe, olízne nožku a máš vymalováno.

  mistafista: pořiď jim toto
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Patrovy_domecek tam si může každá zalézt, kam chce, nemá to chybu, letos jsem do klece na noc přidal další slečnu a dobrý:)
  11.11.2015 12:46Kachnička
  Ahoj lidičkové, mohu se Vás tak nějak optat, čím morčátka krmíte? Tak hlavní složkou je samozřejmě seno a čím přilepšit? Děkuji :-)
  11.11.2015 13:27Zbyněk
  Kachnička: k senu (několika druhům) zhruba tohle pro dvě holky: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?morceci_basta s tím, že trávu nemám, jinak bych dával trávu. Směsku se zrním už jsem mým kapybarkám zrušil úplně a granulky pouze trochu jako dezert:) Ovoce v podstatě žádné, občas kousek jablka, na meloun a jahody mě kašlaly. Asi deset dní po porodu jsem samičku přikrmoval znovu směskou z Rossmanu a přidal granule, dneska má zpátky 1050 a už jsem nechal pouze zeleninu
  11.11.2015 16:24Kachnička
  Morčátka mám nově. Od jakého věku jim mohu dávat zeleninu? Je to jako u králíčků až po třetím měsíci? Děkuji :-)
  11.11.2015 16:27buub
  Kachnička

  Nevím vůbec, odkud se vzala ta věc se zeleninou až po třetím měsíci u králíka, dle mého názoru je to hovadina. Nicméně kdybys něco takového zkusila u morčete, s největší pravděpodobností už by ti nikdy zeleninu nežralo. Tříměsíční morče je pohlavně dospělý dorostenec, který už má dávno své návyky a když do té doby nějakou pochutinu nejedlo, těžce se přesvědčí, aby aspoň ochutnalo.

  Pokud by se bez zeleniny vůbec takového věku dožilo, že. Ono kurděje jsou sviňa.
  11.11.2015 16:46besi
  Mám dotaz - když má morče absces pod bradou, děje se to samé jako u králíků, že jim ten hnis rozežírá i kost nebo ne?
  11.11.2015 16:53Buub
  besi

  To záleží na příčině abscesu a to u obou těchto zvířat. Pod bradou bývá absces velmi často způsobený zánětem vycházejícím od zubních kořenů. Pokud to tak je, absces se prožere kostí a to, co vidíš jako bouli v podkoží už je vlastně druhotná záležitost.

  Ale absces může vzniknout taky kvůli poranění vycházejícím z kůže samotné a takový pak nemá důvod nijak pronikat do kosti, takový zánět se radši šíří plošně v podkoží do šířky.
  11.11.2015 16:59besi
  Buub:
  děkuji, tak příčina se stejně zjistí až rentgenem. Taky mám obavu, že je to od zubu :/
  11.11.2015 17:01Buub
  Ano, rtg je první věc, kterou je potřeba u takového morčete udělat.
  11.11.2015 17:08besi
  Buub:
  a je v Praze ještě někdo šikovný kromě Valeše a Hůrky?
  11.11.2015 17:11Buub
  Bílá hora
  11.11.2015 18:12besi
  Buub:
  Dekuji.
  11.11.2015 18:32Tygrinka
  Buub: To o krmení zeleném u malých králíků je toto (viz info ze stránky Králíci): „Zelené“ samo o sobě kokcidiózu samozřejmě nezpůsobí (pokud nepodáme například luční trávu kontaminovanou od zajíců), ale pokud organismus králíčete s přemnoženými kokcídiemi (byť skrytě) bojuje a dostane zelené, na které není zvyklý, může se jeho stav výrazně zhoršit, přidají se další komplikace (např. průjem) a šance na uzdravení se sníží. Po skončení léčby je vhodné udělat nejprve rozbor bobků (cena cca 100-200,-), jestli bylo přeléčení úspěšné a pokud ano, tak do jídelníčku postupně zelené zařadíme.

  Osobně jsem se na netu setkala s velmi podobnými informacemi z různých zdrojů, i od různých chovatelů zejména masných králíků tak snad neopisují všichni od sebe... Aby to nebylo jako s tím špenátem a obsahem železa, že jo... Můžeš to prosím tedy uvést na pravou míru? Díky.
  - - - - -
  mistafista: Možná to opravdu chce více úkrytů, aby holky neměly ponorku. Stačí jeden domek a jeden lehčí úkryt. Domek nejlépe postavit kousek od kraje, aby se dalo zalézat okolo něj i dozadu. Morčíci, alespoň ti moji, tam rádi lehají. Lehčí úkryt osobně dělám z kusu tvrdého ohnutého papíru, který mi přijde někde pod ruku, který ohnu do L a přepažím roh klece, přisponkuji k mřížím a kluci mají "tunel". Dlouhou volnou stěnu navíc mohou čumáčky nadzvedávat, což činí s velkou oblibou. Samozřejmě možností úkrytů je spousta, vše záleží na tvé fantazii a šikovnosti.
  11.11.2015 18:41Buub
  Tygrinka

  Já vím, že je to taková legenda z králíků. Ale... králík se úderem tří měsíců svého věku nijak kouzelně nemění na zeleninožrouta.

  Problémem pet králíků je především příliš brzký odstav. Králík starý šest týdnů nemá u nového majitele co dělat. Králíci ve věku kolem odstavu, kdy navíc přezubují, což je nějakých 10 týdnů plus mínus dva na každou stranu, jsou velmi citliví a to na všechno. Střevní mikroflóra se teprve vyvíjí. Jakýkoliv stres jí dále narušuje a odstav je stres.

  No a králík je býložravec. Býložravci nesnášejí náhlé změny krmné dávky. A králík ve výše uvedeném věku neustojí to, co dospělý králík třeba už zvládne, dostane spíš fatální průjem než dospělák, který třeba při stejném zacházejí není den dva ve své kůži či má "vánočky".

  Kokcidióza s tím velmi často nemá co dělat, pokud se nebavíme o promořeném prostředí a zcela nedostatečné zoohygieně, je to sekundární infekce. Králíka s průjmem málokdy zabije přímo kokcidióza, nejčastěji se v jeho střevě rozmnoží e.coli či klostridie. Králičí průjem je složité onemocnění, které nemá jediného původce, spíš spoustu breberek, které využívají příležitosti a ve škodlivosti doplňují jedna druhou. Je to taková nádoba, do které se přikapává a když přeteče, králík se nafoukne/posere/uhyne. Kokcidie najdu v trusu každého králíka, i když u zdravého kusu jich bude velmi málo (jednotky na celé sklíčko).

  Králíka zabije časný odstav a nevhodná strava. V tomto kontextu je mnohem, mnohem škodlivější nadbytek jádra, protože to je pro králíka zcela nepřirozená potrava a tráví se způsobem, který predisponuje králíka k trávicím potížím. Tráva či zelenina není problém, pokud je na ně králíče zvyklé. Je možné odstavit králíka na trávě - tráva je prostě pochutina, kterou je krmená králice a mládě jí přirozeně ochutnává už od chvíle, kdy ho něco takového napadne. To samé zelenina.
  - - - - -
  Ono možná je to podobné jako s tím koupáním, cílem legendy je zabránit holčičkám, aby si zabily nově přineseného králíka šokem z náhlé změny krmné dávky, což je u králíčka, který by měl být ještě u králíce, snadnější než u králíka staršího.

  Ale když vezmu tříměsíčního králíka, co v životě nejedl zelené a řeknu si, hele, jsou ti tři měsíce a valím do tebe už měsíc sulfacox, tak na, tady máš nůši trávy, zabiju ho úplně stejně.
  11.11.2015 19:23Tygrinka
  Buub: To bude fakt nejspíš ono - to předčasné odstavení a věci s tím spojené... Co si ještě pamatuji, tak strejda si choval králíky na maso, měl samozřejmě i mimina a nějak extrémně mu to neumíralo, většina mu vyrostla na pekáč. A právě krmil hlavně senem a trávou, i králíčata jsem nosila do ohrádek na zahradě, kde pobývala spolu s maminou. Nicméně je to spousta let, tak jsem moc ráda, žes to takhle pěkně vysvětlila...
  11.11.2015 21:16sheila9
  Holky jak se dá efektivně vyčistit u samečků mazová žláza?
  12.11.2015 09:54suvero
  sheila9 - mazová žlázka se prostě musí umýt. Tam nic dělat jiného nejde. Jestli myslíš anální kapsu, tak ta se mi nejlépe čistí vatovou tyčinkou, co je do uší, namočenou do vody nebo dětského olejíčku.
  12.11.2015 18:10Vanessa
  prosím smím se zeptat mužou se koupat morčata????? Dekuji za odpověd.
  - - - - -
  jo a ješte prominte že otravuju,co se děje kdzž morče nepije mám.Dvě chlapečka a ten nepije.
  12.11.2015 20:15suvero
  Vanessa - můžou, ale pokud to není vysloveně nutné (tzn. že jsou hodně špinaví), tak není potřeba morče vůbec koupat. Morče ani vodu nemá v lásce, takže asi tak. A jsi si jistá, že nepije? To, že ho nikdo neviděl pít, neznamená, že se nikdy nenapil...někdy morčátka mají dost vody i ze zeleniny a vody jen líznou.
  12.11.2015 20:26Lamka
  Ahoj, jdu si pro radu: mám samičku, která ještě před pár dny klidně vypila se svou kámoškou celou napáječku za den...Jedna z morčinek nám boužel v neděli znenadání zemřela a ta druhá od té doby nechce pít a ani moc nejí...a zdá se mi, že trošku jakoby zvláštně píská, nebo vydává zvláštní zvuky, které před tím nevydávala...Jsem z toho neštastná-nabízím jí i zeleninu a ovoce, které obsahují dost vody, ale ani to moc nechce:(Myslíte, že to může být steskem? Přejde jí to anebo jí mám raději odnést na veterinu?
  12.11.2015 20:27suvero
  Lamka - určitě steskní, ale jestli nežere a nepije, chtělo by to asi veterinu.
  12.11.2015 20:31Lamka
  suvero: no já právě nemám zkušenost-nevím jak moc může morče tesknit?Ale opravdu denně měním vodu v napáječce a nemá nic upito a ještě minulý týden pily obě holky jako duhy-spíše až moc...a dneska třeba jsem jí dala jablíčko, o které se s kámoškou vždycky prala a dneska?-přišla, čuchla a lehla si a doted se toho nedokla:( Trošku granulí, ale malinko jen povrtala, ale fakt asi nepije:(
  12.11.2015 20:41suvero
  Lamka - no upřímně, to nevím. Ale jestli nežere a nepije, tak je něco špatně...asi nevíte, na co uhynula ta druhá?
  12.11.2015 20:45Lamka
  suvero: no to právě nevíme-jsme jí zakopaly na zahrádce a až pak nám došlo, když ta druhá začla nejíst, nepít-že jsme možná měly tu mrtvou zanést na veterinu ...:(
  12.11.2015 20:47geen
  Dobry vecer, prosim o radu. Mam 4 morceci holky a dnes vecer jsem si vsimla, ze jedna z nich kulha. Docela dost, nechapu, ze jsem si nevsimla driv. Jsou ji dva roky. Ma otekle predni packy a ma na nich takove vyrustky, vypada to skoro jako "falesne drapy". Zitra ji urcite vezmu k veterinari, jen se ptam, jestli nekdo nevite, co to je? Diky
  12.11.2015 20:51suvero
  Lamka - no to už je jedno...důležitá je ta, co máte doma. Jestli nežere a nepije, asi by to chtělo s ní někam zajít.
  12.11.2015 20:53Lamka
  suvero: asi s ní zítra zajdu na veterinu-nerada bych přišla i o ni...třeba fakt jen teskní, ale abych byla klidnější...
  12.11.2015 20:57suvero
  Lamka - jistota je jistota, jestli do rána nezačne žrát, měla bys s ní zajít. Pro jistotu...
  12.11.2015 20:58Lamka
  suvero: máš pravdu - pokud ráno neuvidím, že něco přece jen snědla - vezmu jí k veterináři. Já fakt nevím, jestli jen teskní anebo je taky nemocná...:(
  12.11.2015 21:00Ylada
  geen: jakou mají podestýlku? Nemohou to být otlaky?
  12.11.2015 21:03suvero
  Lamka - no těžko říct, tohle se mi ještě nestalo. Ale neriskovala bych. A jeslti je nemocná, tak to chce jí nechat vyšetřit co nejdříve, u morčat bývá průběh nemoci někdy dost rychlý.
  12.11.2015 21:10Geen
  Ylada do rohu klece davam sice pelety, ale pres vsechno je poctiva vrstva hoblin. Zadna ranka na packach videt neni. Ostatni holky jsou v pohode (vsechny v jedne kleci). Tak snad to otlaky nejsou. Ona ta nemocna ma k tomu jeste vytok z jednoho oka, ale jenom opravdu slaby, ocko ji cistim, ale to s tema nohama asi nemuze souviset. Nevim...
  12.11.2015 21:14suvero
  Geen - jestli máš přes pelety hobliny, tak by to asi otlaky být neměly, ale kdo ví. A jestli kromě toho má nemocné i očko, tak bych šla na veterinu. To v každém případě.
  12.11.2015 21:21Geen
  Suvero ja s ni zajdu urcite, oko jsem lecila doma, protoze uz s tim mam nejake zkusenosti, ale ty nozky ji evidentne boli, to ji chuderu trpet nenecham. Spis jsem myslela, jestli nekoho neco nenapadne, v souvislosti s temi vyrustky na tech packach. Vypada to jako falesne prsty, nejake ostruhy nebo tak neco. Zkousela jsem neco vyhledavat, ale nenasla jsem nic.
  Ja veterinari verim, ale rada jsem taky pripravena, abych se nenechala odbyt...
  12.11.2015 21:33Buub
  Morčatům, zvláště starším, se někdy na prstech či tlapkách dělají keratinové ostruhy, je to vlastně zhrublá kůže. Normálně se to ucvakne nůžkami a je to, je to neškodná, i když divně vypadající záležitost.

  Ale ostruhy nezpůsobují ani otok, ani kulhání. Pokud jsou pacičky oteklé a bolí, tak je to otlak, pravděpodobně pěkně rozjetý.
  12.11.2015 21:42Geen
  Buub aha. Ja si jen nedovedu srovnat v hlave od ceho? Ja mam pres ty pelety opravdu vrstvu hoblin, navic nebyvaji otlaky spis na zadnich packach? Podestylam holky uplne stejne celou dobu co je mame, ostatni 3 jsou ok. Ach jo.
  12.11.2015 21:47Buub
  Ne, otlaky bývají mnohem častěji na předních než na zadních. A otlaky nejsou bohužel jen o podestýlce, ale taky o hmotnosti morčete, o tloušťce kůže, o citlivosti daného zvířete, o čistotě v ubikaci...
  - - - - -
  Jinak samotné keratinové ostruhy jsou predispozicí k otlakům. Jednak vůbec to, že se vytvoří, hovoří o tom, že na nožky působí větší tlak, než by měl (je to jako mozol nebo zhrublá kůže) a jednak v té zhrublé kůži se snadno vytvoří prasklinky, kudy se dovnitř dostanou bakterie a je to.
  12.11.2015 21:56Geen
  Buub tak teda jestli je to vazne otlak, tak moc nevim, co zmenit. Holky cistim spis az moc casto, postizena Zuzana :-) neni zadny tlustoch, jinak se ma cile k svetu, jsou ji teprve dva, takze v nejlepsich letech. Jeste se zeptam- u tech otlaku nemusi byt nejaky puchyrek, nebo nejaka zmena na povrchu packy? Zuzanka ma ty nozky vylozene jen otekle, nic vic jsem nenasla.
  Buub, suvero, Ylada dekuji za rady.
  - - - - -
  Buub ale ona hrubou kuzi nikde nema! Naopak, vsude pekne mekkou a nezmenenou. Ty vyrustky nejsou jako mozol, ale spis jako dalsi drap, trochu mekci, ktery roste z boku packy (ne tam, kde stoji).
  12.11.2015 22:06Ylada
  Geen: i když hobliny můžou být pro většinu morčat měkké, některá morčata jsou asi citlivější. Sama jsem to před lety zažila, došlo to tak daleko, že jsem rozstříhala fleecovou deku a morčice prostě "bydlela" na dece, kterou jsem pravidelně měnila. Pod dekou byl Asan. Teprve pak otlaky zmizely. Byla to prostě taková "princezna na hrášku"...
  12.11.2015 22:11Buub
  No, ten jako dráp je právě ta ostruha. Vzniká to přemnožením hrubé kůže.

  A ne, otlaky nezačínají jako změna na povrchu packy, ale jako otok. Změna na kůži se objeví až dávno potom, když se otlak provalí a otevře na povrch.
  - - - - -
  A znám morčáka, který bydlí na dece a koupelnových podložkách a stejně je pořád na půl cestě k otlakům. Ono navíc jak se to jednou udělá, tak se rádi vracejí.
  12.11.2015 22:26Geen
  Ylada je pravda, ze nase Zuzanka je odjakziva trochu princezna na hrasku. Na rozdil od ostatnich nema rada, kdyz na ni nekdo saha. Kdysi jsme to mirne lamali pres koleno, ale pak jsme to nechali byt. Na klin ji berem, ale nehladime ji, maximalne tak na cumaku.
  To jsem teda zvedava, s cim zitra prijdem od veta.
  - - - - -
  Buub no tak to jsem teda zvedava, co s tim budem delat. Ale to co pises, celkem dava smysl, takze to teda nejspis budou otlaky.
  - - - - -
  Akorat teda jeste me napada- ja jsem si tech ostruh vsimla poprve nekdy v zari (neresila jsem to, nebolelo to, urcite nemela nic otekle) a to bylo vlastne po lete. Vetsinu leta travily holky venku ve vybehu, domu chodily jen na noc. Copak trava je taky nevhodny povrch? Jen se snazim vymyslet, z ceho to vlastne ma.
  13.11.2015 11:59kristynaa
  normálně sem moc nepřispívám, ale musím se pochlubit že dnes v noci jsem poprvé slyšela jak moje morče zpívá :D myslela jsem si že mám v pokoji ptáka.. :D
  13.11.2015 13:12Zbyněk
  Buub: studuju pacičky své pětileté a hle, má tam tvrdou kůži také, hm. Promazáno, až to změkne zkusím odstranit, jinak otlačky naštěstí žádné.
  Zase jsem jí tím naštval, takže pak vyprášila dceru a vnučku, na mě si zobák neotevře:))
  13.11.2015 13:29Jezzabell
  Zbyněk: tebe nechá, abys jí jen masíroval nožky :))
  - - - - -
  Buub: no, mi s tím bojujeme pořád, a kluci jsou na hoblinách.. Taky jsem si říkala, co za podestýlku, před tím měli asan.. Ale zalezou si na dřevěnou podestu, nebo do travnatého tunelu ( takové ty ze sušené trávy..). Morčatárnu i klec čistím ob den, v bytě je to tak akorát, nemám možnost je vypouštět do přírody. Tlustí prej nejsou. Je to smečka vyskákanejch pošuků a chocholoušů - v dobrém slova smyslu;). Pořád jim jedou čelisti - zpívaj, bublaj nebo cvrlikaj. Skoro bych řekla, že když je ticho a jsou zalezlí po papučích nebo těch tunelech a chrápou, že se jdu kouknout, co se děje :))
  13.11.2015 15:37AB
  Dobrý den,

  kdysi jsem na tyto stránky chodila kvůli sobě, teď hledám radu pro kolegyni v práci :
  má zakrslého králíčka, beránek, s PP 6 let, kastrovaný
  Dlouhodobě mu přerůstá mu horní stolička : pokaždé v narkóze mu bylo provedeno broušení zubu - 29.7.2015, dále 2.10.20015 a 6.11.2015. 6.11.2015 se těžko probíral z narkózy, slovy Vet - nemohla ho probudit. Dále padl ze strany Vet návrh stoličku vytrhnout - rentgen a narkóza opět.
  Stále častěji se projevuje a stupňuje stav, že je králík nekontaktní, málo žere, všude čurá a bobkuje, což standarně nedělá. Vybírá si stravu - salát sní, ale mrkev a tvrdší potravu téměř ne. Při pohlazení se krčí, utíká - též nikdy nedělal. Loni mu byl proveden výplach močového měchýře, měl tam kamínek. Je krmen senem, granulemi a 2 x denně zelenina.
  Jinde po těle je králík v pořádku, nechá se prohmatat, bolesti nemá,
  Hledám radu, co by to mohlo být, možná zánět. Jestli doporučujete nadměrnou narkózu a zda jste pro vytržení zubu. Vím, že je to hodně obecné, přesto já sama, byť králíček není můj, nesouhlasím s obrušováním, které řeší důsledek, ale nehledá příčinu bolesti, ani ji trvale neřeší. A hledám doporučení na nějakého jiného veta pro kamarádku.


  Děkuji moc, AB
  13.11.2015 16:35Buub
  AB

  Vytrhnout. Že přerůstá opakovaně totiž značí, že králík na ní nekouše - a králík nekouše na určitý zub jen a pouze pokud to bolí.
  13.11.2015 17:46Mila
  Jdu se pozeptat, zdali máte někdo zkušenost s prorůstáním dolní stoličky morčátka skrz čelist směrem ven. Od noci lítam s Herinkou po veterině, včera přestala jíst úplně tak jsem v noci letěla na pohotovost, dostala aspoň Degan na trávení, ale nesehnala jsem vetku přes morčíky až ráno .....no je to na dlouhé povídání, skrátka dnes vetka Herince udělala sono bříška, Rtg. halvy a zjistila že má vrozenou vadu zubů, že mu prorůstá dolní stolička skrz čelist. Jako má prognozu s tím dál žít ? Vetka mi říkala že až porrůstání skončí, ustanou bolesti a bude stím dál žít. Nežere proto že má bolesti... Až se trochu vzpamatuje, čeká jí drobná korekce dolní stoličky, že jí malinko přerůstá a kouše se d jazyku.....
  - - - - -
  jinak dnes dostala léky na bolest a dlabe
  13.11.2015 18:14Buub
  Mila

  Přerostlé zubní kořeny jsou problém. Prorůstání totiž neskončí nikdy. Jediné, co se časem, v průběhu onemocnění, zastaví, je růst korunek, takže zuby nerostou a nepřerůstají v dutině ústní, ale nic na zastavení růstu kořenů neexistuje.

  Je to tak, že takto nemocným morčatům se dá sirup na bolest a s tím žijí, dokud nepřestanou žrát i při sirupu.
  13.11.2015 19:31Geen
  Ahojte vsichni, tak jsme doma od veterinare. Tak otlaky to nejsou, v podstate se da rict bohuzel. Ostruhy Zuzanka ma (pry je to bezne), veta ji je zastrihla, jinak ji ale kuzi na pacickach pochvalila. Kvuli ostruham pry ale, urcite nekulha. S nejvetsi pravdepodobnosti pry artritida. Dostaly jsme leky a za 5 dni kontrola. Diky vsem za rady.
  13.11.2015 19:58Mila
  Buub - toho jsem se bála a celé odpoledne se smiřuju s tím že jí prostě časem nechám uspat... ach jo. V srpnu Elie a ted Heri :-(((
  - - - - -
  Buub děkuji za tvrdou realitu
  13.11.2015 20:53saminnie
  Ahoj jsem tu po dlouhé době.
  S dobrou zprávou:
  Narodili se mi 2 malý a nejspíš zdraví DÍKYBOHU ��
  Mohli byste poradit jména?
  A ješte kam se přidávají fotky a jak? Prosím poraďte
  13.11.2015 21:32Mila
  Buub - a můžu se ještě zeptat jak dlouho dokáží žít s tím prorůstáním kořenů..... ??? Potřebuju se psychicky připravit - kolik času jí dát jestli rozumíš. Nechci jí trápit na to jí mám moc ráda.....půl roku např. nebo rok ?
  - - - - -
  saminnie - přečti si pravidla diskuze - abys měla alba, musíš být zaregistrovaná, udat nějaké kontakty na sebe a aktivně přispívat do diskuze a napsat adminovi diskuze o přidělení alb.
  jména máš nabídku spoustu jmen v levo v zeleném sloupci pod slovem diskuze a inzerce jsou jména
  jinak gratuluji k miminkům
  - - - - -
  tak mi ted ještě z veteriny volali že k těm zubům má chudinka zánět močových cest..... tak když už má tu imunitu naprd tak už se to se......tak ráno jedu pro antibiotika
  14.11.2015 00:34Buub
  Mila

  To je kus od kusu. Některá morčata nepřežívají diagnózu ani několik dní, protože prostě žrát po sirupu nezačnou vůbec. Jiná vydrží týdny, jiná měsíce. Některá třeba i ten půl rok. Roky ne.
  14.11.2015 10:32saminnie
  Děkuju
  14.11.2015 10:48Lalimotorova
  Budem mat rozetu
  14.11.2015 13:52Vanda
  Prosim smim se zeptat mužou se morčata koupat mam 2
  14.11.2015 14:07Lalimotorova
  Ano, ale minimalne po 2 mesiacoch.
  14.11.2015 14:08akčakavolzok
  Dobrý den mám otázku. Moje morčátko trošičku po čištění zapáchá rodičům to vadí. Můžu morčeti udělat něco jako ohrádku akorát nevím kam to umístit mohu morče dát do vytápěné prádelny ve sklepě?
  14.11.2015 14:42Buub
  Vanda

  Morčata se běžně nekoupou, tečka.
  - - - - -
  akčakavolzok

  Jakože by morče mělo doživotní samotku někde ve sklepě? Není lepší ho sníst?
  14.11.2015 15:13Vanda
  dekuju za udpověd a ješte co se deje když mi mrče nepije
  - - - - -
  morče
  14.11.2015 15:27Buub
  Vanda

  Asi nemá žízeň ;)
  14.11.2015 17:14Zbyněk
  akčakavolzok: morčátko je společenský tvor. Klidně ho dej do prádelny, pokud tam je ale světlo, ne aby tam bylo ve tmě, ale hlavně - kup mu kámoše stejného pohlaví. Protože aby tam bylo chudák opuštěné a bez jakhokoli kontaktu, tak to je týrání zvířete a za chvíli tam umře steskem.
  14.11.2015 17:31Vanda
  Buub nepije už 3 dny
  14.11.2015 18:51Lamka
  V tomto týdnu jsem zde psala, že moje samička po té co jí umřela kámoška přestala skoro jíst a hlavně nepila...no tak strašně jsem se o ní bála, ale...zdá se, že to opravdu bylo steskem po kámošce-možná i stresem z umrtí kamarádky (přece jenom spolu byly dlouho). Od včera už zase baští a pije téměř jako dřív:))Tak snad už bude vše v pořádku...
  14.11.2015 19:53Ajati
  pro Milu a ostatní mé blízké - dnes odpoledne mi umřela Bella Panda, ještě ráno mi dávala do ruky tlapku. Byla nemocná, čekala jsem ten konec, ale jsem nějaká rozhozená, jak stárnu, špatně tohle snáším. Děkuju všem, co mi loni na jaře radili, abych si ji a její kamarádku k nám vzala, bylo to fajn rozhodnutí.
  - - - - -
  pro Lamku - mám podobný problém, osamělá Rozárka je úplně vykolejená. Držím palce, aby to zvládly obě, tvoje i moje.
  14.11.2015 21:03Lilka
  Ajati: to je mi moc líto :-( Ono ty odchody mazlíčků jsou vždycky smutné, ať už to člověk čeká či ne......a je vcelku jedno, zda je to mazlík první nebo desátý a jestli váží pár deka nebo pár kilo ......
  Určitě se u Tebe měla moc hezky ..... A teď jedna zvířecí dušička udělala místo pro další .....
  Drž se, Rozárce pohlazení......
  14.11.2015 21:57Mila
  Ajati - tak to je mi strašně moc a moc líto, :-(((( věř že mě to strašně zasáhlo, ale měla se u tebe krásně a ten poslední rok života měla úžasný....
  zrovna od včerejška v sobě řeším že mi odejde za duhový most Herinka, má vrůstání kořenů zubů do čelistí a snažim si to srovnat v hlavě a řvu kudy chodim. Zatim se drží, má léky na bolest, tak se snaží jíst, ale nevím kolik času jí zbývá, k tomu má zánět močových cest, takže má antibiotika....a s Kimmi jezdím už měsíc na veterinu s cystama, tak jsem nějaká přecitlivělá.....
  Prosim drž se, už je jí dobře a nic jí nebolí a běhá si po stále zelené louce s ostaníma morčátkama
  15.11.2015 00:26Tygrinka
  akčakavolzok: Po čištění nemůže přece zapáchat. Jestli rodičům vadí, že cítí hobliny a seno, tak to sorry, neměli ti dovolit pořizovat zvíře. Ona je vždy nějaká vůně se zvířetem spojená, není to plyšová hračka. Prádelna ve sklepě není místo pro morčata, až se tam bude prát, bude tam na padnutí, vlhko, nevětratelno, bez denního světla. Morčík bude chudák...
  15.11.2015 09:46Reny
  Ajati - na tohle se nikdy nedá připrAVIT, I KDYŽ S TÍM ČLOVĚK POČÍTÁ, STEJNĚ HO TO ZASÁHNE A VYKOLEJÍ :(
  15.11.2015 10:16sheila9
  Ahoj holky, prosím vás... co všechno je dobré si vzít ssebou na výstavu morčat? Přece jen morčata musí být vystavená až do 18 hod. tak nějak nevím co vše zbalit. Bývají tam třeba i nějaké židle na posazení?
  15.11.2015 14:14Jezzabell
  Ajati: to chápu, umřel mi v ruce Vincent, cestou na veterinu a dodnes řvu jak želva, když na to jen pomyslím, není to ještě zahojené.. Hodně sil ! Souhlasím s Reny..
  A jestli bude nový chlupatý kamarád, hodně zdraví! (mně pomohlo zabývat se pokud možno hned novým přírůstkem..)
  15.11.2015 17:34Zbyněk
  Ajati: to mě moc mrzí:(( Určitě se přimlouvám za novou kamarádku, ale vím, jak to bolí, na tohle se rozhodně nijak netěším, pěkně mi ty myšky přirostly k srdci. Hlavně že to opuštěná zvládá, kámoška jí moc pomůže a doma bude zase veselo!
  15.11.2015 18:19Lalimotorova
  Ajati-je mi to moc lúto.:-(:-(:-(:-(:'(
  15.11.2015 20:32ajati
  pro Milu, Lilku, Reny, Jezzabell, Zbyňka a Latimorovou - mockrát vám všem děkuju za milé zprávy, vážím si vás, ne s každým se dá o tomhle mluvit.
  Rozárka se chová divně, zmateně pobíhá po kleci, nebo zase dlouze sedí s hlavou do rohu, rozhodně odmítá společnost ostatních morčin, na které je jinak běžně ve výběhu zvyklá, skoro nejí, do oblíbených věcí jen klofne a odchází, ale paradoxně sežrala velký kus suchého chleba (normálně nedávám, jen vím že ho má ráda), tak snad zase to přejde.
  Tak ještě jednou děkuju, že jste napsali, přeju všem, aby vaše morčata byla zdravá a veselá a vy s nimi.
  15.11.2015 21:35Mila
  ajati - dej tomu čas, morčinka se z toho dostane, pokud nepomáhá výběh s ostaníma, tak opravdu zbývá jen čas a trpělivost ..... viděla jsem názorně ted po úmrtí v srpnu Elinky první, když odešla za duhový most..... zbylé tři holky byli úplně jiné, jako vyměněné mimoně skoro 3 týdny !!!
  15.11.2015 21:44Laurelek
  Ahojky moc potřebuji poradit,mé morče čeká děti s jejím otcem nebo bratrem a za to může moje kamarádka od které jsem ji dostala,budou morčátka zdravá?
  15.11.2015 23:39Buub
  Laurelek

  Křišťálovou kouli v neděli vypínám, ale dvě hlavičky mít nebudou.
  16.11.2015 10:51MichaelaDaisy
  Ahojky,chtela jsem se informovat,zda jit k veterinari,mame morcatko asi 2mesice a ted jsem zjistila,ze jednu nozocku ma jakoby slabsi a taha ji za sebou a pak ze na kuzicce ma takove stroupky mensi a neroste ji tam kozisek,prosim poradte,dekuji.
  16.11.2015 13:02Zbyněk
  MichaelaDaisy: přiznám se, že tyhle otázky příliš nechápu. Když by za sebou tahal nohu pes a měl by svrab, tak by se s ním letělo k veterináři hned, ale morče snad není plnohodnotný mazlíček???
  Samozřejmě, že na veterinu a co nejdřív, ovšem otázka zní, jestli bude dost peněz na léčbu. Nožička může mít spoustu příčin a léčba svrabu také není za hubičku, pokud to není plíseň - tam by navíc hrozil přenos i na lidi, například. Když ti ochrne noha a dostaneš závažnou kožní infekci, tak budeš psát na facebook žádosti o radu, nebo si zavoláš sanitku?
  - - - - -
  A ještě to upřesním: neléčený svrab morče postupně zabije a je to dlouhá, bolestivá smrt

  Laurelek: většinou je jedno příbuzenské páření morčat v pohodě, pouze bych si dával pozor, aby v tom nepokračovala nová mládež, tedy po měsíci pak oddělit kluky od holek. Kluka poznáš po dvou týdnech velmi dobře, začne otravovat otrávené samice a celá smečka začne hlasitě štěbetat, ale do měsíce je to v klidu:)
  16.11.2015 13:19Lilka
  MichaelaDaisy: určitě vem morčátko na veterinu, veterináŕ Ti poradí, jakou léčbu morčík potřebuje.... Moc to neodkládej, čím lépe, tím dřív..... Toto ho hodně trápí a je třeba mu pomoci...
  Držím palce :-)
  16.11.2015 14:54Ma-ty
  Moc prosím o radu. Máme morče samečka 5 měsíců. Vůbec se nechce nechat chytit a kouše, kdykoliv se o to pokusíme. S ochočováním jsme postupovali pomalu. Navíc mu začaly přerůstat zuby. Na veterině nám řekli, že má špatně postavenou čelist a přerůstání se bude stále opakovat, takže každé dva měsíce se bude stresovat se stříháním. Chtěli jsme morčátko na mazlíka, děti jsou z toho smutné. Prosím poraďte, zda je šance, že se to změní. Děkuji.
  16.11.2015 15:30Buub
  Ma-ty

  Kouše? Já mám cuye, půlka jsou nevyléčitelní divočáci a chytit je v kotci je rodeo, ale kousat se ani nepokusil jediný. Morčata nebývají kousavá zvířata.

  S těma zubama, to je problém. Jestli má předkus, tak řezáky jedině vytrhnout, nic jiného nemá smysl.
  - - - - -
  No a s vytrženýma zubama kousat nebude.
  16.11.2015 15:34Laurelek
  Zbyněk:Moc ti děkuji :)
  16.11.2015 18:03SleepingBeauty
  Dobry den, pred tremi tydny jsme si s pritelem poridili morcatko, je to samecek, kdyz jsme ho kupovali, byl jeste miminko (velky asi jako poradny krecek😊). Pritel ted na nejakou dobu odjel, a tak jsem ja i s morcatkem odjela za maminkou, ktera ma taky morce (samicka, asi 3 roky stara). Mame je v oddelenych klecich. Ale zkusila jsem je k sobe priblizit a ten malej samecek na tu samicku tak jako hrozne vrcel, co to znamena? Touzi po ni, nebo na ni vrci, protoze ji chce roztrhat? 😊 Mam je zkusit treba po par dnech dat k sobe, nebo to dopadne katastrofou? Myslela jsem, ze se budou kamaradit, ale ted nevim. 😊
  16.11.2015 18:08ket
  Naše červeno-bílá mimina :o)

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33348
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33358
  16.11.2015 18:21Zbyněk
  SleepingBeauty: houpe zadečkem a vrčí, tedy namlouvá si samičku a pokud je samička v říji, tak se samečkem zabřezne a umře za dva měsíce při předem ztraceném pokusu o porod, takže v žádném případě k ní samečka nedávat!!!

  Buub: vytrhnout řezáky?? Já jsem měl tenhle problém u králíka a prostě jsem mu jednou za dva týdny střihl řezáky kleštičkama, dolní i horní, poslední tři roky věku. Přiznám se, že nevím, jestli to lze dělat i morčeti, ale asi bych to minimálně zkusil. Pokud nemá zuby nějak deformované. Ovšem to kousání je opravdu zajímavé, zvířátku zřejmě něco vadí, není zdravé, chybí mu parťák, atd, ale křišťálová koule je dneska nějaká zamlžená, potvora:)
  16.11.2015 18:30Buub
  Zbyněk

  Vytrhnout, protože stříhání kleštičkama má spoustu nevýhod a nejedná se o lege artis postup. Za prvé, takové stříhané řezáky stejně nejsou funkční, stříhání slouží akorát k tomu, aby zvířeti tak moc nepřekážely. A za druhé, stříháním se tvoří mikrofraktury v zubu a časem to má tendenci vést k ošklivým následkům, jako je absces u kořene nebo stav, kdy místo dvou řezáků vyrůstají třeba tři, ještě deformovanější než původně.
  - - - - -
  SleepingBeauty

  Jo, budou se kamarádit a samice za dva měsíce uhyne při porodu, protože tříletá prvorodička nemá šanci. Maminka ti moc nepoděkuje.
  16.11.2015 19:04Tygrinka
  Ma-ty: Pokud kouše, nechala bych ho prohlédnout, jestli nemá svrab nebo plíseň. Někteří morčáci nejsou mazlicí, ani když se člověk snaží.
  16.11.2015 19:25Lalimotorova
  Ket-su krásne len škoda že 2 umreli. :-( :-(
  - - - - -
  Ahojte,prosim vas chcela by som sa opytat že či je rozeta náročná ohľadom srsti. Dakujem za odpoved
  16.11.2015 20:53grepovka
  Ahoj,mám morče holku od července a s ochočováním jsem to dělala pomalu,ale mé morče je pořád plaché už si na mě trochu zvyklo ale někdy běhá po kleci a rozhazuje všude hobliny. Nevím,mám ještě čekat ??
  16.11.2015 21:07PavlaS
  grepovka: běhá zjančeně po klece jen tak? Nebo proto, že jí chceš chytit?
  16.11.2015 21:09Ehrena
  Lalimotorova - rozeta je, co se týká péče o srst, úplně nenáročná.
  16.11.2015 21:13Mila
  Ma-ty - zřejmně nebude moc mazlivý typ, mám také morčátko kousavce a té prostě vadí když jí chci hladit mazlit, tahá mě za tričko občas štípe do kůže... prostě to vnímám že nechce tu pozornost člověka bohužel... bývá to povahou, bohužel mi ted i dost stůně a tak kousání zintezivnila, chce mít svůj klid, tak kontakt omezuji na podání léků, přemístění do výbehu a víc to neřeším.... naštěstí mám morčátek víc, kterým kontakt nevadí, tak ty hubičky mám komu dávat :-)))))
  16.11.2015 21:24grepovka
  jen tak
  16.11.2015 21:33PavlaS
  grepovka: Ale to znamená radost. Když morče jen tak běhá po kleci a chvilkama to vypadá že má asi nějakej záchvat, tak to znamená, že se u tebe má hrozně dobře :P To nemá s plachostí nic společného.
  16.11.2015 21:35grepovka
  Děkuji za odpověd :P
  16.11.2015 23:09Misi
  Ma-ty: My máme také morčátko kousavce a plašana. Bohužel. Také jsme si ho pořídili na mazlíka a nepovedlo se, také jsme z toho smutní. Snažili jsme se, ale bez úspěchu. Prostě nemá rád kontakt. Přiběhne si pro jídlo, sedne si na klín, jí z ruky, ale jak ho chceme pohladit, uteče!
  16.11.2015 23:13MichaelaDaisy
  Zbynek: Okud by morcatko dostalo svrab??mame ho cca mesic doma...a nozicku ne uplne vlaci za sebou,ale myslim,ze nepracuje na 100% a sedi spis na strane zdrave nozižičky..pro me,respektive mou dceru,je plnohodnotny mazlicek a take se bojim,at dceru treba nenakazi,ale nechci uplne delat paniku..ji,ma krasnou srst..ale urcite s ni zajdu pro muj klid,priznam se svrab u morcat jsem nezazila,takze me to vydesilo...
  17.11.2015 07:18Lalimotorova
  MichaelaDaisy-a mas ho zo zverimaxu?
  - - - - -
  Ehrena-dakujem za odpoved
  17.11.2015 09:03MichaelaDaisy
  Ne,od.jedne pani..ona ma maminku i tatinka v ppradku i sourozence..slusni lide..mela.jsem morcata,kralika,vsichni zili dele nez meli a ted toto..tskze me ten svrab prekvapil..zitra zajdu:-(
  17.11.2015 10:17Lalimotorova
  MuchaelaDaisy-rak to potom neviem
  - - - - -
  MichaelaDaisy-akèho plemena?
  17.11.2015 10:18Zbyněk
  Buub: ok, díky moc. Alespoň zmíněný králík používal občas destruktivně i ty stříhané řezáky:))

  MichaelaDaisy: já tu opravdu nemám křišťálovou kouli, ale svrab je oproti plísni pohodová varianta, doktor dá injekci a je to, nebo lze řešit spotem, což je finančně výhodnější, ale nechal bych to na určitě na veterináři. Chytit to může z čehokoli, má to latentně na sobě, pak se zhorší imunita a už to jede, ale svrab je v podstatě nepřenosný a dobře léčitelný. Plíseň je větší starost. Můžu se ještě zeptat, čím zhruba krmíte?
  Jinak mám morčata ve výborné kondici, ale dva týdny po porodu mi samička taky začala "pelichat" na zádíčkách, mohly to být sice hormony, ale v každém případě to spot vyřešil, dal jsem ho samozřejmě celé smečce.
  Vůbec to nemusel přinést z původního domova, to se prostě stane. Stačí domácí seno, městská tráva, cokoli.
  17.11.2015 10:33Tygrinka
  MichaelaDaisy: Může to být "jen" plíseň anebo podrážděná kůže kvůli zranění na nožce, možností je docela dost. Ani svrab ani plíseň není nic hrozného a u morčat se vyskytuje relativně často. Některá zvířata jsou bezpříznakovými nosiči a po stresu se stav může zviditelnit. A bolavá nožka stres je. Spíš zjistěte, jestli se nejedná třeba o zlomeninu, pohmožděninu, skryté zranění, atp. Na svrab v tak malém rozsahu existuje naprosto bezbolestný spon-on (Stronghold pro koťata a štěňata, Advocate pro kočky), který se dává na plešku za ušima, na lidi svrab přenosný není, resp. breberky mohou vlézt na člověka, ale uhynou, a člověk si toho většinou ani nevšimne. U plísně určité riziko přenosu je, ale při dodržení základní hygieny je poměrně malé.
  17.11.2015 10:46Zbyněk
  Ještě k té mazlivosti morčat: já jsem také neměl "štěstí", mám pěti a půl roční samici, její rok a tři měsíce starou dceru a pak čtyřměsíční vnučku, všechny tři mě sice "vítají" a běhají mi pod nohama, ale běda, když po nich sáhnu:)) Babče ošetřujeme očko, takže se mi důmyslně schovává, jakmile vidí umělé slzy, prostřední se chovat nechá, ale snaží se zdrhnout a mládě mi na ruce permanentně vrčí a držkuje:))) A o jsem mládež "socializoval" od prvního dne. Prostě to mají v genech, taťka byl pošuk, ale za dva měsíce jsem z něho udělal trochu přátelštější morče:)) Tedy někdo má doma mazlíka a někdo normální morče:)
  17.11.2015 11:16Lalimotorova
  Zbyněk-pravda ja dostanem na Vianoce morčiatko od chovateľky zadarmo možno to bude mláďa a možno dospelê morča no uvidím ako sa bude chovať až potom sa rozhodnem.
  - - - - -
  Páčia sa vám mená
  a.) Lusy a Spooky
  b.)Holly&Wood
  Ktoré sa vám páčia viac?
  17.11.2015 11:19majawa
  Lalimotorova - hlavné ale je, aby sa páčili mená tebe :o)
  17.11.2015 11:41Lalimotorova
  Majawa-Ano keď mne sa páčia obi dva typy
  17.11.2015 12:07MichaelaDaisy
  Moc dekuji vsem,Daisy dostava smes a vitaminy ze zverimexu,tycinky ze zverimexu seno,zeleninu ovoce..myslim,ze jen to nej...sama jsem zdravotni sestra vic.nez 10let..ale takovemu drobecku neumim pomoc,nechtela jsem zbytecne delat paniku a letet hned na veterinu,ale budeme vsichni klidnejsi..jeste bych pochopila,kdyby byla starsi,ale ma necele 2mesice,tak me to hodne prekvapilo..
  17.11.2015 12:15ovec
  Smes ze zverimexu neni vhodna pro hlodavce. Kupte mu kvalitni granule. Seno, zelenina a ovoce jsou spravne :)
  17.11.2015 12:38MichaelaDaisy
  Granulky mame taky moc to nechce a jeste mame slunecnice..to muze byt?
  17.11.2015 12:41PavlaS
  MichaelaDaisy: ty tyčinky ze zverimexu a "vitaminy" ze zverimexu můžete pravděpodobně vyhodit též. Jelikož jsem tam pracovala, vím že vitaminy... opravdu... nejsou vitaminy. Stát se může cokoli, prostě ji vem na veterinu, at jste chytřejší :)
  17.11.2015 13:36vanda
  vadí ,morčeti když nema domeček v kleci?????
  17.11.2015 14:08Ma-ty
  Děkuji moc za názory a vaše zkušenosti. Je fakt, že mazlíky z morčat chceme mít a oni to možná vůbec nemají v povaze. Aspoň že se to naše kousadlo nechá hladit na hlavě a na zádech (jakmile mu chytneme na bok, už se ožene).
  17.11.2015 14:23PavlaS
  Ma-ty: je to velmi individuální. Musíš prostě najít to místo, kde se mu to třeba "líbí" a jinak už nic. Upřímně neznám zvíře, která by mělo rádo drbání na boku. Zatímco hlava a začátek zad (lopatky) bývají řekněme snesitelné. A moje samička třeba miluje drbání pod bradičkou :D
  17.11.2015 14:28Lalimotorova
  Akè mená sa vám páčia najviac:
  a.)Lusy&Spooky
  b.)Holly&Wood
  17.11.2015 14:35Ivula
  Ma-ty - přidávám se do klubu morčátek nemazlíků. Myšák bude mít taky 5 měsíců a hladit se nechá tak 5 minut, pak mě stiskne zoubkama (pomalu, nevím jestli to nazvat kousnutím), čímž mi říká, že už chce zpět do ubikace. Když mu ubikaci čistím, tak se vždy kolem mě motá, strká čumáčkem, bere si jídlo z ruky, ale to hlazení moc nemusí..
  Ale smutná nejsem - celé dny ze mě nespouští oči a celkově je velice roztomilý - nevím jak to popsat, zkrátka neměnila bych;-)
  A teda lekavý je taky - několikrát za den udělá takový smyk směrem k přístřešku v ubikaci, že podestýlka přelítne i 27 cm vysokou skleněnou bočnici;-)
  17.11.2015 15:28Mila
  Ivula - ty smyky ))) to je prča snima :-) Já mám 4 holky a v ubikaci jsou v klidu ale ve výběhu to je mazec - se kolikrát musim smát a většinou nemůžu přijít na to, proč se takovým šíleným tempem a smykama rosprchnou každá na jinou stranu když jsem sebou ani nehla )))))
  - - - - -
  vanda - ne vůbec to nevadí, ba naopak je to lepší, morčátko je víc přítulné, míň se leká a je fajn že na něj pořád vidíš , pokud nastane nemoc, vidíš to hned. Pokud má domeček a je nemocné, pořád se schovává a nemoc se může odhalit podstatně dýl
  17.11.2015 16:21Merynka
  Ahoj, dostala jsem před půl rokem morčíka a byl naprosto v pořádku (nebo jsme si nevšimli) - při česání jsem mu nad zadečkem našla takový jakoby stroupek špíny. Tak jsem ho vykoupala, ale má tam malou lysinku. Nevím, jestli je to normální - nikdy jsem morče neměla a nevím, jak má morčecí zadeček vypadat (pomohla by fotka). Vždycky je na tom místě špinavý, tak to čistím. Nevypadá to ani jako popisovaný svrab, ani jako plíseň :((
  17.11.2015 16:31Buub
  Myslím si, že morče prostě není hladivé zvíře. Ono když pozorujete zvířata, tak vidíte, že některé druhy spolu, jako sociálně, vyhledávají kontakt. Kočka olizuje svá koťata i když jsou docela velká a i dvě kočky, když jsou kámoši, se navzájem olizují a spí spolu. To samé pes. Nebo králík, taky, dva králíci, co se kamarádí, leží tělo na tělo a vzájemně se olizují. Nebo třeba papoušek, tam si také dva papoušci navzájem probírají peří.

  No a pak jsou zvířata, která to nedělají. Když se narodí malé morče, tak ho mamina osuší a pak mu pár dní líže zadek, ale že by tam probíhalo nějaké leštění nebo péče jako věnuje třeba ta kočka svým koťatům, ani náhodou. Samice spíš svoje mláďata tak nějak toleruje a nechá je pít, ale to je všechno. Dospělá morčata se navzájem nijak nelížou a když mají místo a možnost, tak sice leží vedle sebe, ale tak, aby se nijak nedotýkala.

  Proč by se morčeti mělo líbit hlazení od člověka, když ani s jiným morčetem se nehladí?
  17.11.2015 17:35Mila
  Merynka - a nemůže to být zmazaná mazová žláza ? Já jsem s tím nikdy u morčátek potíže neměla, ale vím že nad zadečkem mají mazovou žlázu a některý samcům se může ucpávat a četla jsem že jim to čistí vatovýma tamponkama, ale právě tím že jsem to sama nikdy řešit nemusela tak prakticky neumím vysvětlit. Ale snad se někdo ozve a poradí ještě
  - - - - -
  Merynka ale tady jsem něco dohledala snad to trošku pomůže
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=hygiena#zalepenamazovazlazka
  17.11.2015 18:33Zbyněk
  MichaelaDaisy: děkuji za popis, takže bych zrušil směsky, semínka, tyčinky, vitamíny a ovoce a ponechal seno a zeleninu. Tu pokud možno pestrou, já třeba dávám každý den kousek: rajčete, okurky, řapíkatého celeru, mrkve, fenyklu, čínského zelí, žluté papriky, kousíček pórku a ředkvičky, občas (cca jednou týdně) mrkvovou nať a nazdar. Morče ovoce nemusí a už vůbec ne pravidelně, je v tom strašně moc cukru a zadělává se na problémy! Pouze se bojím, že pokud nebylo morče zvyklou na pestrou nabídku zeleniny, bude nad spoustou věcí ohrnovat rypáček, ale musí se to zkoušet, ono si dá časem říci. RTG nožičky a prohlídka lysinky jsou určitě také žádoucí. Pak budete mít doma zdravého jedince:)
  - - - - -
  Lalimotorova: přečti si prosím podrobně a několikrát, co napsala Buub! Tento článek je také skvělý:
  http://www.dailycavy.cz/old/mazleni.html A počítej s tím, že na 98% nebudeš mít doma mazlíka, ale stresíka, protože od něj očekáváš nemožné a nechceš mu dát navíc ani nejzákladnější podmínky, jako dostatečně velikou klec atd.

  Vanda: pro morče je i v kleci nějaká schovka dobrá, jsou to od přírody plachá zvířátka a úkryt potřebují pro psychickou pohodu. Mrkni mi do alb na bydlení, to je ideální a morče je v tom vidět a dá se krásně chytit
  - - - - -
  MichaelaDaisy: občasnými kvalitními granulkami (Darwin, Versele Laga) se nic nezkazí, ale u svých holek musím hlídat váhu:)
  17.11.2015 19:16Smirny
  Merynka: ano, je to mazová žláza, to má každý morčík. Při koupání se mu to umylo a zůstala lysinka bez chloupků:-) Příště to nemusíš koupat, ale stačí mazovou žlázku očistit "uchošťourem" namočeným do normálního oleje na smažení.
  17.11.2015 19:40Mila
  v sobotu mi přišlo nové krmivo, sice obsahuje i obiloviny, ale líbí se mi nízká tučnost a složení jinak další. A mojim holkám moc chutná včetně maroda Herinky, která má hlavu v misce narvanou :-))))) https://obchod.kralici.cz/p3227-manitoba-my-cavia-plus-c.aspx
  - - - - -
  Lalimotorova - to jak popisuje Zbyněk a Buub musim jim dát za pravdu, a je třeba s tím počítat. Morče nás lidi trpí, ale nevyhledává kontakt na mazlení, jen tak dlabanec očekává. šílim když lidi pořídí morče dítěti na mazlení a dítě morče "dře " a diví se že morče v seboubraně kousne - čtu to na FB..... prostě morče je osobnost a musí se tak brát ! Mě osobně naprosto toto zvíře vyhovuje, já je radši pozoruju a bavím se tím jak si hrají a lítaj a zlobí než abych je drbala. A i holkám to vyhovuje a máme se vzájemně rádi, cítim to ! Protože jsou v mé přítomnosti šťastné a spokojené a pískají na mě a jdou si pro žvanec... ale hlazení snese bez potíží akorát ta moje nová malá Elinka, at to ale má v povae že mazlivka, další tři holky mě trpí 5 minut a pak mě zubama štípnou že chtěj mít klid ! Já to respektuju a i takové je miluju a je potřeba s tímto počítat, že prostě člověk je krmič a víc nic ....
  17.11.2015 20:15Jezzabell
  Mila: moje řeč! Taky občas jednu chytnu, když třeba prohlížím kožich, nebo tak.. Nemazlím se s nima, protože je taky respektuju. Dva přede mnou prchaj, jak nenesu dlabanec, Bártík je flegmouš, ale jak může taky zdrhne a jedinej vyloženě lísací je Houmík. A to musí mít ještě náladu :)! Teda dneska zrovna měl, nadšeně přivíral oči, když jsem mu masírovala lehce záda..Ale netrápím ho dlouho, jen chvíli a šup zpět. Podle mě byl taky ospalej z toho děsnýho počasí venku..
  A prckovi doma jednoznačně vysvětluju, že morče není kocour, aby se nechal vodrbávat a hladit. Docela to už chápe. Máme je na pozorování než mazlení. Je to lepší jak telka;) A těch řečí co u toho maj, jsou prostě skvělí..
  17.11.2015 20:19MichaelaDaisy
  Zbynek:dekuji moooc,pridam vice zeleniny a uberu ovoce i kdyz jsme to stridali,od zacatku si vybira,da prednost zejmena okurce salatovce a cinskemu zeli pred ostatni zeleninou..a mam pocit,ze ji vypadavaji vhloupky a ma stroupek i na druhe strane jakoby na kycli predni nozicky ma to tedy po obou bocich..takze zitra letim na veterinu,pak dam vedet..ale jinak ma chuut k jidlu,skace,piska..takze snad ji dam do kupy...tyto stranky ,jsou perfektni..
  18.11.2015 08:09Hanka123
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nemáte někdo tip na kloubní výživou pro morče?
  18.11.2015 17:53vanda
  Ahojky zase sem tu ja.Vanda chci se zeptat musí mít morče v kleci domeček???
  18.11.2015 17:59PavlaS
  vanda: místo opakování svého dotazu se prostě podívej na odpovědi.... jsou asi tak v polovine této stránky, nad tvým prvním dotazem...
  18.11.2015 18:38Ivula
  Vanda - já bych nedala domeček, ale nějaký přístřešek. Mám pocit, že morčata přirozeně nějaké přístřeší vyhledávají, jelikož jejich predátoři útočí právě zvrchu. Pokud tedy není nic, pod co se můžou schovat, může je to dost stresovat. Boční strany ale taky nedoporučuji - z důvodu, co píše Mila.
  Já jsem pořídila toto
  https://obchod.kralici.cz/p1456-trixie-pristresek.aspx a zkrátila tomu nožky, takže celková výška je asi 20 cm. To mi příjde ideální.
  18.11.2015 19:04kajimka
  nevíte náhodou kde bych sehnala vybavenou klec pro mořče v rozmeru 100 50 47
  18.11.2015 21:26kulík
  Ahoj co to znamená když je napsáno morče hladké se SKG?
  18.11.2015 21:42Mila
  kulík - to znamená že je nositel Skinny genu . Mám takovou samičku je hladká zlatá aguti a je SKG tudíž jak se říká genová skinny
  18.11.2015 22:46MichaelaDaisy
  Dnes jsme navstivili veterinare,zadna infekcni nemoc,ani svrab..alergie na zmenenou podestylku a lupy...mikroskop.vys negativni...mame pripravek na.koupele a masticky,olej...po vycisteni klece a dezinfekce a provedeni celkove hygieny dle.navodu MVDR. Daisy ocividne spokojena,neskrabe se a my muzeme klidne spat,nozicka v poradku..
  19.11.2015 08:54Zbyněk
  Kajimka: zkus Inzerci a mrkni na 63345 určitě nebude drahá. Pokud chceš novou klec, tak za velmi slušnou cenu je http://www.ajax-chovatel.cz/detail/54179-klec-kralik-bunny/369 Výbavu si dokoupíš sama.

  Vanda: lidi ti tady píšou a ty to ani nečteš, ta dnešní mládež je občas na zabití:))

  MichaelaDaisy: takže ta lysinka znamená co, plíseň? Daisy už nekulhá?
  19.11.2015 09:01fodorka
  Všechny vás tu zdravím. Mám dotaz. Co mám udělat pro to, aby zde, na těchto stránkách získala album na fotky??? Stále se mi to nějak nedaří....
  - - - - -
  Kulik - hladké morče se SKG znamená, že morče je hladké se skinny genem, tzn. že někdo v předcích byl skinny tudíž nahatý, bez srsti...z toho vyplývá, že při příadném dalším krytí se může narodit skinny (bezsrsté) morčátko.
  19.11.2015 09:10Greandin
  Fodorka. Napiš si o přidělení adminkam. Jinak všechno je v pravidlech diskuze. Proto je to červené, aby to bylo dobře viditelné. Ale asi málo.
  19.11.2015 09:26MichaelaDaisy
  Zbyněk:
  Daisy mirně kulhala,ale nic dramatického jak naschvál..a do te nožičky jí píchnul i injekci a říkal,že pravděpodobně bude ted mirně kulhat i z toho..a na kuži udajně není žádný parazit ani plísem,ale z te alergické reakce si to tak rozškrabala do krve..po včerejší koupeli super..ale jenějaká divika po včerejšku
  19.11.2015 10:07Katjusa
  kajimka -kup si radši velkou klec a misky ,domky nebo to co tam chceš si vyber podle sebe ,mě třeba se nelibi vybavena klec to si radši vyberu podle sebe
  19.11.2015 12:07Zbyněk
  MichaelaDaisy: aha, špatně jsem si přečetl tu alergii. RTG nožičky se tedy nedělalo? Tak třeba to bude ok po všech procedurách:)
  Jinak okurky dávat málo, pouze na chuť, kolečko ráno a večer, je hodně vodnatá a může způsobovat průjmy. Čínské zelí také jako součást dalšího mixu. Spousta chovatelů řekne, že pokud není morče zvyklé, tak později si už na jiné druhy zeleniny nezvykne, ale chce to trpělivě nabízet asi tak měsíc a uvidí se
  19.11.2015 12:19Ehrena
  Jdu si pro radu.
  Náš sameček 6,5letý Žižlík byl včera operovaný pro močový kámen, měl tam takové 3 maličké, ale nepravidelně tvořené a poměrně ostře vypadající kamínky (operující doktorka nám je poslala po předávajícím doktorovi). Sameček, přesto že měl už asi od minulého pátku při čurání problémy - krev v moči, pískal při čurání - ještě do včerejší operace normálně baštil, chuť k jídlu měl nezměněnou. Ale od operace doteď odmítá jakékoliv jídlo i pití, dokrmuji ho tedy Rodicare Instant, ale přes jeho vyložený odpor. Ale co mě hlavně udivuje, je to, že vůbec od včerejšího večera, co jsme si ho přivezli, nečurá, žádné bobíky nedělá a přitom neustále se nadzvedává a tlačí. A nic z něho nejde ven. Přitom píská stejně, jak předtím, když měl ještě kamínky uvnitř. A jinak je naprosto apatický.
  Už jsme zažili operaci močového kamene před lety u jiného samečka, tomu tedy bylo v době operace jen 5 měsíců, ale při předání po operaci a doma vypadal úplně v pohodě, ihned čural bez problémů a baštil, tudíž i bobkoval hned první den po operaci.
  Tady mám obavy, jestli je to normální průběh, jestli tam nemůže mít ještě nějaký zaseknutý kámen nebo nějaký jiný problém. Navíc je i trochu nafouklý a u zadečku mu vevnitř je vidět takový jeden měkký bobík, hodně měkký, ale ven mu nejde nic, i když tlačí.
  - - - - -
  Na kontrolu jdeme dnes odpoledne, ale chci se zeptat napřed tady, jestli nemá někdo podobné zkušenosti.
  19.11.2015 15:16Rozik
  Ehrena - Držím palce, u nás mladého, ani ne ročního samečka ani neoperovali, kámen se nějak vzpříčil.
  19.11.2015 18:10MichaelaDaisy
  Prosim jeste o radu,jake presne davat mixy zradla...mohou byt i tady z e shopu...mvdr kladl duraz na vit c...takze bychbji chtela foprat nej stravu...
  19.11.2015 19:25Michaela90
  Zdravim, chovala jsem ruzne hlodavce, ale morcatko mam poprve. Chtela jsem se informovat, jak vysoke ma byt bydleni pro morce, aby z nej neutekl? To co ma, je 31cm na vysku, tak jestli to staci (viko nedavam). Dekuju :-)
  19.11.2015 21:13Mila
  Michaela - mělo by- mám 25cm vysoké bočnice a nevyskočí mi
  19.11.2015 21:14Tygrinka
  MichaelaDaisy: Vit.C je hlavně v čerstvé zelenině, v granulích ho moc není. Takže dávej petržel, papriku, řapíkatý celer, kousek zelí (zde opatrně, nadýmá) - ne všechno najednou ale obden by měl kousek nějaké takové zeleniny být. Jinak Cvitamín je i v jiné zelenině, ale ne v takovém množství. Více odkaz zde nahoře v zeleném Jídelníček.
  19.11.2015 21:18Mila
  MichaelaDaisy - čemu říkáš mixy žrádla ? pročti si jídelníček, tam máš popsáno co a čeho ....jinak krmení seno stále pořád, 200g zeleniny na den na morče rozdělit do dvou dávek - ráno a večer a co se týče granulí tak nej jsou jednoznačně Cavia Complete od Versele Laga, bezobilné, s vysokým obsahem vit. C a já přidávam od Versele laga i vitamin C tekutý do napaječky. Tent vit. C je ustálený, vydrží dlouho v napaječce
  - - - - -
  Tygrinka - no mám těžké pochyby olik toho vitaminu c v zelenině v tuto dobu bude - rychlená a podtržená zelenina... Vůbec tomu nevěřím. Dávam jí, protože morčíci na ní čekaj, ale toho vitamínu v ní moc nebude .....
  19.11.2015 21:44Tygrinka
  Mila: Doteď jsem brala zeleninu z farmářských trhů a taková mrkev a zelí také roste v ČR dost venku, tak by to s tím vitamínem nemělo být tak špatné. V zimě je to něco jiného, to vsázím na papriky, celer, zelí a čekankové puky, občas přidám v lednu a únoru Cvitamín od Versele Lagy nebo celaskon přímo to tlamiček. Do vody nedávám, nemá to smysl a stejně mi myši moc nepijí.
  - - - - -
  Mila: I kdyby toho Cvitamínu bylo v té zelenině méně, zase jí dostanou více, tak se to předpokládám vyrovná. Zatím jsem problém s avitaminózou skoro neřešila.
  19.11.2015 21:55Mila
  Tygrinka - sice žiju v Praze, farmářské trhy zde bývají,ale kvůli pracovní vytíženosti se málokdy dostanu abych koupila....spíš jsem závislá na běžných obchodech a o těch mám pochyby....
  - - - - -
  čekanku a papriku mají rádi a dopřávam jim, ale celer nebaštej a zelí dávam pouze čínské - bílé se bojim...
  20.11.2015 07:58Zbyněk
  Já bych vám do toho s tím céčkem trochu vstoupil:))
  Necpěte morčeti do napáječky žádné komerční produkty od Versele Laga a jiných firem, nemá to žádný smysl! Možná v případě, že byste měli absolutně černou napáječku, nebo důkladně obalenou alobalem. Potom by se dalo říci, že by tam céčko vydrželo pár minut ve vodném roztoku, ale rozhodně ne tak dlouho, aby se do morčete něco dostalo, pokud se zvířátko nevrhne na pití okamžitě poté, co mu předložíte pití.

  Mám kamarádku v laboratoři, je doktorka biologie, obsahy céčka dělala před lety potravinách. Klasická titrace se provádí tak, že se používá tmavohnědé sklo a i přesto klesá obsah céčka doslova před očima, tedy jakékoli tvrzení firem, že vodný roztok céčka lze nějak stabilizovat, je blábol! Za další mi říkala, že obsah vitamínu C v potravinách klesá v průběhu let zcela úměrně tomu, jak se zavádějí interní normy obchodních řetězců ohledně kvality a vzhledu zboží. Ani slavné papriky neobsahují téměř žádné vitamíny, pokud si je koupíte v nadnárodním řetězci. Zhoršuje se to každý rok. Ukazovala mi výsledky rozborů, bylo to dost děsné. Mrkev jedině čerstvá, svazková a s čerstvou natí má nějaké látky. Holandské sáčky se vzhledově dokonalou mrkví nemá moc význam kupovat. Atd.

  Jestliže chcete do morčete dostat nějaké céčko, kupte obyčejný Celaskon od Zentivy, 100mg. Uchovávejte ho ve tmě, tedy v krabičce. Rozlomte tabletku na půl, rozdrťte jí mezi lžičkami, rozpusťte v troše vody, maličko přislaďte medem, nebo glukopurem a stříkačkou šup do tlamičky nadávajícímu, šklebícímu se morčeti. Tečka, jiný způsob jsou pověry. Na nějaké céčko v granulích od V.L. i Darwina také zapomeňte, pokud jste je nekoupili do několika dnů po zabalení.

  MichaelaDaisy: dal bych morčeti jednorázově - třeba obden 3x céčko dle mého návodu a hotovo, není potřeba šílet. Jestliže morče nejeví známky avitaminózy, nepanikařit:) V mých albech mám fotku jedné dávky jídla pro tři myši a i tak jsem už ubral zakulacovaly se mi:) Jinak dávám pouze seno a zeleninu, trochu granulí a basta. A holky jsou zdravé a lesklé.

  Jinak céčko nepodávat dlouhodobě, podporuje tvorbu ledvinových kamenů. Jednorázová vyšší dávka nevadí.
  20.11.2015 09:26Buub
  Já bych to s tím céčkem neviděla tak černě. Minulý rok myši celou zimu vydržely na seně, granulích pro králíky (žádné céčko), zelí a bulvovém celeru, jiná zelenina byla jen občas a všechno to bylo normál kupované.

  Jo, kdyby v kupované zelenině nebylo žádné céčko, tak tady máme avitaminózu všichni, mimochodem.
  20.11.2015 09:45Zbyněk
  Buub: tak jasně, že tam něco je, ale obsah klesá. Mě jenom vždycky nadzvedne, když někdo lije morčeti do pítka něco, co nemá smysl, ta zelenina a ovoce byl spíš povzdech. Myslíš, že lidem stačí k pokrytí potřeby vitamínů zelenina z h.m.? Mám tu minimálně tři kolegy, kteří by se nedotkli zeleniny a ovoce a žijí:))

  Jinak samozřejmě jsou tu ještě další faktory - geny a stres, například. Takže osamocené morče v malé kleci, denně tahané dětmi, bude mít větší potřebu vitamínů, než jedinec v kolektivu, nezatížený tolik lidskou pozorností atd.
  20.11.2015 15:53Jája
  Dávat navíc "chemické" vitamíny je nesmysl, pouze tehdy, když je morče nemocné, tak jako nakopnutí organizmu ano. A do vody je to hovadina - céčko v krátké době světlo a kov zlikvidují. Navíc umělé vitamíny tělo neumí pořádně využít. Je to víc komerce než užitku. Za tu dobu, co chovám morčata, tak jsem nikdy nezaznamenala nedostatek céčka. Jedeme na trávě, senu, zelenině a občas ovoci, sem tam granule nebo ovesné vločky. Pak je dobré vědět, že dlouhodobé podávání nadbytečného množství vitamínu C (např. přes zimu) může vést k jedné ošklivé nemoci - paradoxní hypovitaminóze, která se ve finále tváří jako avitaminóza. Po vysazení dlouhodobě podávaného céčka organizmus reaguje jako na jeho nedostatek, ačkoliv v následně podávané běžné zelenině a trávě má céčka dostatek.
  20.11.2015 21:50Kristi
  Jája: taky jedu stejný jídelníček už pět let, morčáci přes léto mají jen seno, trávu (hned jak začne rašit až do listopadu - letos jsem skončila s trávou zhruba před týdnem), sem tam něco na přilepšení (vločky hlavně kojící maminy, granulky občas), v zimě seno, kousek zeleniny ráno, kousek jiné večer - 200g mi to rozhodně neudělá, spíše necelých 100g denně, mám je bez problémů - avitaminózu neviděli ani z rychlíku, klepu na dřevo, že jsou všici zdraví, akční i v důchodu.
  21.11.2015 15:11morce25
  Potřebovala bych opět poradit-mám dvě mladé holky (texel) a jedna začala té druhé okousávat srst-hlavně na zádech za hlavou, má to úplně nakrátko :-D To že ji občas šikanuje už jsem si zvykla, ale ta srst mě docela zneklidňuje - co s tím? :-( Děkuji
  21.11.2015 15:50AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje středeční vrh S8:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-S8---18112015.html
  21.11.2015 16:38Tygrinka
  Tak já jsem se s mírnou avitaminózou párkrát setkala právě v hluboké zimě (leden, únor) - prasklý pysk - ačkoliv zeleninou se u mě nešetří. Byla to kombinace plašších povah a stresu (dělobuchy, rozsáhlé a dlouhodobé rekonstrukce přilehlých bytů) anebo snížená imunita (dodatečně zjištěno) a stres a nedostatek "živé" zeleniny. Zelí jsem tehdy dávat nemohla (způsobovalo jim nadýmání a měkkou stolici) a celer mi nežrali vůbec. Vždy zabral Celaskon nebo prostě kys.askorbová na pár dní přímo do tlamičky. K tomu jsem jednou dostala od veta Pervivet, který jsem také obden-obdva přidávala. Od té doby prostě zimě víc kontroluji tlamky a párkrát je podpořím uměle. Výhodou je, že teď mám sekačky na všechno, takže zelí a celer to jistí...
  21.11.2015 19:48Lalimotorova
  Zajtra idem na burzu do Nitry.Ide aj niekdo z vás?
  22.11.2015 12:57Radinka
  Ahoj, na
  - - - - -
  Ahoj, na pethome.cz/cs/211-krmivo-pro-hlodavce jsem našla Brit Animals Rabbit Adult Complete 3kg, což by mělo být supeprémiové krmivo. Chtěla jsem se zeptat, zda s tím máte nějaké zkušenosti? Máme králíčka, co je dost citlivý na krmivo a nesnese nám všechno, tak zda se vyplatí do toho investovat.
  22.11.2015 14:52Lalimotorova
  Mám morčiatko ,je to rozeta a ona je to 5-týždňové mláďa.Je mic fajn ,dá sa povedať že si navykla.
  22.11.2015 16:42Noemi
  Dvoudenní mimča - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33368 :) Držte palce malému saténkovi, zatím moc nepřibírá (ale je akční, pije...), snad se chytne!
  22.11.2015 16:45Lalimotorova
  Je to samička tym som myslela to ona.
  Čierno-biela a taká malička len stále mi je v miske a je dosť chladná čo mám robiť?
  Prosím poraďte.
  22.11.2015 16:57Tygrinka
  Lalimotorova: Dej jí domek nebo kupu sena, ať se má kam schovat, a nedrž ji v průvanu. Je jí nejspíš trochu zima, je osamělá, bojí se, chybí jí rodina a úkryt.
  22.11.2015 17:40Lalimotorova
  Tygrinka -ale potom si nenavykne ale hladkať sa mi dá...
  22.11.2015 19:15Tygrinka
  Lalimotorova: Ale navykne.
  22.11.2015 20:18Lalimotorova
  Tygrinka-trocha som sa s ňou hrala a už si.:-):-)
  22.11.2015 21:35Monama
  Máme nový vrh šimlíků : https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33370
  Koukněte.
  23.11.2015 00:22Ivula
  Lalimotorova - gratuluji k rozetce:)
  Dej jí do ubikace nějaký přístřešek (pro začátek možná i domeček), ať není tolik ve stresu. Nějaké hraní si s čerstvě donešeným morčetem mi připadá poněkud divotvorné. Já jsem Myšáka intuitivně prvních pár dnů ani nevytahovala z ubikace, jelikož na něm bylo znát, že toho stěhování má plné brejle. Co jsem tak pochopila, morčata jsou plachá a žádné velké změny v lásce nemají, takže pro rychlejší aklimatizaci je vhodné jim dopřád maximum klidu.
  23.11.2015 11:31Zbyněk
  Lalimotorova: morče není hračka pro bezohledné dítě. Máš ho nechat v klidu alespoň týden a pak pomaličku zvykat. Tahat co nejméně, ideálně koupit parťáka stejného pohlaví. Ostatně ti tady víc lidí říkalo, že morčata nejsou mazlíci, ale nedáš si říci a týráš vyděšené zvířátko, které je v těžkém stresu po odstavení od maminky a z osamocení. Je rádo, že žije, tak ho nestresuj ještě víc.
  23.11.2015 11:56Katjusa
  každy den čekame mimča bile hladkosrste samičky a skinny samečka černy s bilou laskou ktery je dobře stavěny,v noci kontroluju a nemužu se dočkat vysledku,mimča si nechame všechny nejspiš vypada to na tři prdoly .......
  23.11.2015 17:07SpadlaZoblaku
  Ahoj všichni.
  Mám důležitý dotaz. Před 14i dny navždy odešla jedna ze dvou mých morčecích holčiček a její sestřička Estherka (3 roky roky) zůstala sama. Další morcinku pořizovat nechci. Může Estherka dožít sama bez kamarádky?
  Pokoušela jsem se jí najít náhradní smečku, ale setkávám se jen s nesnášenlivostí, že se jí pokouším prý zbavit. Samotnou mě to netěší, je to moje zvířátko a kamarádka. Ale já bohužel morčátko nejsem. Morčečínsky neumím, nemůžu s ní jist z jedné misky a seno s ní chroupat taky nebudu.
  Co myslite? Mužem to spolu zvládnout samy?
  23.11.2015 17:11Lalimotorova
  Ešte nuečo by som chcela vedieť.Môže morča šupu z mandarínky?
  23.11.2015 17:14SpadlaZoblaku
  Lalimotorova, ne, vždyť to máš napsané nahoře v sekci Jídelníček.
  23.11.2015 17:24Zbyněk
  SpadlaZoblaku: tak dožít samozřejmě může, ale dobře jí určitě nebude, protože je zvyklá na parťačku a může tu být klidně čtyři, pět let, to je strašně dlouhá doba. Proč nechceš pořizovat další morče? Spousta chovatelů ti ráda nabídne samičku podobného, nebo vyššího věku, není s tím přeci žádný problém a osiřelé holčičce bude podstatně lépe. Kdyby byla sama od malička, tak by to měla lehčí, ale tohle je špatný věk, není ještě tak stará, aby se s tím smířila. Hodně také záleží na povaze, výjimečně jsou některá morčata samotáři a po smrti kolegy už nového nepřijmou, ale to je vzácné a víc se to děje u kluků.

  Lalimotorova: ty to opravdu nemáš v hlavě v pořádku, že? V životě bych ti zvíře neprodal. Je mi líto tvého morčátka
  23.11.2015 17:32Ehrena
  SpadlaZoblaku - to poznáš podle toho, jak se zbývající samička chová. U našich morčat jsem často pozorovala takový smutek a stesk po smrti jejich spolubydlícího, že jsem musela hodně spěchat a ihned pořídit nové malé morče, někteří z nich i přestávali jíst a náš Merlínek, když umřel jeho spolubydlící Oranžovka, nejen že přestal jíst, ale ještě následně dostal takovou plíseň, jakou jsme nikdy předtím u morčat neměli, a kdybych to neriskla a nedala k němu přes tu plíseň nové malé morče, snad by umřel. Poté, co dostal nového kámoše, rychle se vyléčil a jíst začal hned, jak dostal mimčo do své ubikace. A u jiných jsem zase žádnou viditelnou reakci ani nepozorovala. Přesto i ti byli spokojenější, když dostali znovu kámoše a nebyli sami. Ale tihle by to sami asi zvládli.
  23.11.2015 18:13SpadlaZoblaku
  Jako nepozoruji na ni žádný úbytek váhy. Ona normálně baští seno i granulky/zrní/zeleninu/ovoce i jiné pamlsky si vezme z ruky. Ale vidím, že je taková nicotna, bez života. S Farinkou chodily za sebou jak vláček, povidaly si.. A ona si vytaha z jeslicek seno, sedne si do něj a chroupá stébla. Jak kdyby byla u cizích, ne doma :-(.

  Další morčátko nechci, protože mám kromě ní potkanice a kočičky a nechci stále pořizovat nové a nové morčátko, když jedno náhodou zase zemře. Taková ta "nekonečná klec"..
  - - - - -
  Zbyňku, víš o někom konkrétním, kdo má k odběru holčičku stejně starou nebo starší? Přijde mi to jako dobrý nápad.
  23.11.2015 20:01Monama
  tak hlásím druhý vrh šimlíků.
  Narozen dnes 1:30 :)
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33372
  23.11.2015 20:31Tygrinka
  SpaslaZoblaku: Kontaktuj Reny, můžeš si vzít nějakou nalezenou holčičku, to mohou být i samičky ve věku tvé zbylé morčinky...
  23.11.2015 22:54curlysimi
  Nevíte prosím někdo,kde koupit plastovy transparentní box 100cm a větší?Dik
  24.11.2015 07:44Zbyněk
  SpadlaZoblaku: pozoruješ na morčátku typické chování ve stresu a smutku. Potkan a morče nemůže být bez parťáka. Já sice chápu, že už nechceš další morče, ale samička je v polovině života a trpěla by samotou strašně dlouho. Zkus si představit, že padesát let žiješ v depresi a bez radosti. Protože ona nikdy samotu nepoznala.
  Zkus se na to podívat tak, že jsi si pořídila tu spoustu zvířátek dobrovolně a jsou na tobě naprosto závislá. Takže bych udělal radost Reny a vzal si od ní samičku ve vhodném věku, pokud jsi z Prahy, nebo zkus
  http://zmechuakapradi.cz/ - paní má doma osmdesát morčat nejrůznějšího věku a určitě si tam vybereš také, mám od ní své dámy a jsem naprosto spokojený. Reny i Žižkovák jsou morčecí mámy:) A tvoje holčička bude zase plná radosti a života. Určitě to chce zkoušet - je možné, že si s první morčicí nesednou atd.
  Jinak já jsem zkoušel najít parťačku pro osiřelou osmiletou samičku, ale ta byla tak nesnášenlivá, že všechny přineseniny vynesla v zubech. Ale přitom se jí stýskalo a pořád mrtvou sestřičku hledala...
  24.11.2015 08:44Jezzabell
  S "voříškama" nevystavujeme, ale máme radost, když se umístí aspoň jako Mazíci dne;)
  Náš Houmík:
  http://www.zoohit.cz/petofday
  24.11.2015 19:54Mila
  Spadlazoblaku - čtu co popisuješ a takhle se mi vždy chovají morčata když některá z nich umře. Naposledy jsem to zžila ted v srpnu kdy umřela první Elinka a zbyli sice tři smaičky, ale byli tak zvyklé ve čtyrech.....chodili jí hledat na její místečko do závěsného tunelu kam chodívala Elie nejradši spát, chodili čuchat na místa kde lehávala a to jsem celou ubikaci xkrát celou umyla včetně domků aby jí nikde necítili...... trvalo 3 týdny ! než se začali chovat jakš takš normálně a stejně mě dohnali že jsem koupila Novou Elie, a jsou opět šťastné, chodí za sebou jak vláček , baští spolu a jsou spokojené....úplně se děsím až umře Heri, která je dost nemocná s kořenama zubů, že budu ten stesk prožívat zase znova snima....a nikdy nemám jen dvě morčata, mívam 3-4 a i tak ten stesk po zemřelé bývá dost silný a dlouhý....
  24.11.2015 20:01KubaŽolík
  Dobrý večer - jsem amatér a potřebuji poradit. Máme 2 morčátka - kluky. Kluk č. 1 je rok starý a máme ho cca 11 měsíců. V létě jsme mu pořídili kamaráda. který je s ním od malinka. Doteď byli v pohodě. Najednou se začali rvát, mladší uzurpuje staršího. Co máme dělat?
  24.11.2015 21:34babulka
  Spadla Zoblaku - jistě že to holka zvládne, zvláště pokud na ní nic nepozoruješ :) a je naprosto jasné, že se jinak chová morče samotné nebo v páru( což je zcela logické a pokud na ní budeš vyset očima - tak se ti to zaryje do hlavy a nemá to žádnou spojitost s odchodem spolubydlící)
  - pokud další morčici pořizovat nechceš, nepořizuj - je to pak řetězová reakce kdy pak stejně nevíš kdo kdy umře
  24.11.2015 21:54Mila
  KubaŽolík - kolik je mladšímu ?? mě to příjde že jestli mu je mezi 2- 6 měsíci, že sním mlátí puberta a prostě skouší si dominanci na staršího Pokud se neperou nakrev, tak je prostě nechte ať si to vyříkávaj, ono je to přede snad. obvykle to s odchodem puberty v půl roce odezní a sklidní.... pokud se rvou hodně, udělejte v ubikaci příčku třeba z pletiva, aby na sebe viděli a mohli k sobě čuchat a přitom si neublížili. Někdy je to problém když ty testosterony s nima mlátí....
  - - - - -
  oprava - puberta morčecí je mezi 4-6 měsíci
  24.11.2015 22:18SpadlaZoblaku
  Zbyňku, díky za komentář i kontakty. Samozřejmě vím, že morče ani potkan nemůže být po jednom. Proto jsem taky měla morčinky dvě. Potkanice napřed taky dvě. Pak tři. Pak dvě náhle odešly, pořídila jsem další dvě. Pak zase dvě odešly. Tak jsem pořídila další. A další. A další.. A teď mám čtyři chlupaté kuličky. K tomu dvě kočičky. A teď samotnou Estherku. Ono je sice hezké, že mohu k Estherce pořídit stejně starou holčičku. Ale Farinka byla taky stejně stará, vždyť byly dvojčátka. A stejně odešla dřív. Nevím. Budu si to muset ještě promyslet.
  Nejde mi o to, že jedna toho sní tolik a dvě tolik a péče a nevím co, v tomto směru jsem "vzdělaná" dost. Ale bojím se tady toho věčného kolotoče. Protože vždycky jedna odejde dřív. A mimo to taky veterinární péče, která není zrovna levná. Navíc - jak popisuješ - může nastat situace, že si holky nesednou. Co budu dělat potom? Nemůžu si dovolit pořídit další klec a chovat je odděleně, natož každé z nich pořídit novou parťačku. Zejména když přihlédneme k tomu, že jsem momentálně bez práce.

  Milo, díky za komentář i tobě. Je mi moc líto, co jsi v srpnu zažila. A doufám, že tu Heri ještě chvilku bude. Zvládněte to.

  Babulko, o tom právě mluvím. Nevím, kdy se co zase stane, jestli jedna zase neumře a nezbyde další sama. Tři morčinky ale nechci, ani na to nemám podmínky. Mám jen metrovou klec.

  Shrnuto a podtrženo: Budu si to muset ještě promyslet. Samozřejmě nechci Estherku trápit. A pokud byste si ji někdo třeba byl ochoten vzít do svojí party, v jejím nejlepším zájmu bych ji i darovala. Ač si ale uvědomuju, že tady je doma. Ve své kleci, se svým člověkem..
  25.11.2015 07:07KubaŽolík
  Je mu 5 měsíců ;o( A překvapilo mě, že spolu vycházeli dobře a teď jsou tak na kordy, že jeden spí v domečku a druhý venku na opačném konci klece. Doufám, že je to přejde a nebudeme muset jednoho dát pryč.
  25.11.2015 08:12Zbyněk
  SpadlaZoblaku: tak jasně, ono záleží na genech, ale není nikde řečeno, že se samička nedožije šesti let, tedy má před sebou polovinu života a prostě bude smutně ležet někde v koutku a chodit si pro jídlo - nejspíš. Prostě morče by nemělo být samo. Když opatříš podobně starou samičku a vyzkoušíš, jestli se snesou, tak je šance, že holky vydrží tři i více let spolu a budou mnohem šťastnější. Stovková klec je pro dvě v pohodě. Ještě se zeptám, jak cca krmíš a odkud jsi?
  25.11.2015 10:40SpadlaZoblaku
  Zbyňku, já VÍM, že morče nemá být samo. Už jsem to snad přece psala. Už v SZ nějakou vhodnou spolubydlící pro Estherku řeším. Počítá se i s možností, že by se holky nesnesly.
  Stovková klec pro dvě v pohodě. Reagovala jsem na příspěvek od Babulky s tím, že tři jsou samozřejmě nerozumnější počet pro takovou malou domácí smečku (jednu vyndáš na mazlení/procházku/stříhání drápků, dvě jsou v kleci pěkně spolu; jedna náhle předčasně odejde, dvě zůstanou v kleci spolu..), ale nemám k tomu vhodné podmínky.

  Jak krmím.. No, normálně. Ráno a večer dostává do mističky směsku na střídačku s granulkami (Nutrinky nebo SS), přes den zeleninu a občas ovoce (čerstvé i sušené) jako pamlsek. I když teda přiznávám, že mám teď tak nějak tendence jí toho ovoce dávat víc.. Seno a vodu má samozřejmě neustále. Do vody teď přidávám navíc acidomid, bojím se, aby se jí stresem nerozjela nějaká nemoc.
  Myslím, že je to tak v pořádku.
  Bydlím kousek od Brna.
  25.11.2015 10:51Jutta
  SpadlaZoblaku: Já mám teď skoro po třech letech samičky v oddělených 100 cm klecích a nejsem z toho moc nadšená (celkem doma 4 kousky zvěře, šílená pracovní doba a mrzí mne, že se jim pokazil vztah). Ale starší samička začala mít zdravotní problémy a mladší na ni začala ošklivě útočit. Ale zdá se mi, že obě opice si svoje velké haciendy užívají do sytosti a hlavně to splnilo léčebný účel - Muky (pacientka) přestala hubnout a začíná vypadat lépe a "útočnice" zase trošku drží dietku a vypadá velmi spokojeně. Společný budou mít venkovní výběh, až se marod dá trošku dohromady. Holky mají 5 a půl roku a Maya v únoru bude mít 3 roky.
  25.11.2015 10:58Katjusa
  spadla zoblaku,ovoce sušene bych nedavala vubec je tam plno cukru,ja nedavam ani směsky ani granule,u mě zaklad seno a voda hodim mrkev nebo papriku občas slupky jablek,do vody nic nedavam,přes leto maji plno travy vodu a odřezky z kuchyně jsou zdravi nic jim nechybi k veterinaři nechodime
  25.11.2015 11:01SpadlaZoblaku
  Jutta, já si tohle bohužel dovolit nemůžu. Mrzí mě, že se tvoje holky nekamarádí. Snad se to zlepší.
  - - - - -
  Katjusa, já vím, že je v tom plno cukru. Chtěla jsem jí tím tak nějak "osladit život", má to teď těžké.
  Seno máme taky jako základ. Taky nejvíc chutná. Zeleniny je u mě doma vždycky plno, tak dostává stále něco. Na zahrádce navíc stále roste jitrocel, sem tam pampeliška.. Dostává i sušené bylinky - hlavně domácí mátu -, zejména jako úplatek po stříhání drápků :-).
  K veterináři taky nechodíme, taky je zdravá. Myslím si, že v oblasti stravy nic nechybí.
  25.11.2015 11:37Zbyněk
  SpadlaZoblaku> zrušil bych ovoce - cukry a určitě acidomid, pro morče je to blbost. Jinak ok, ve stravě to asi nebude. Brno je z ruky, tak prostě zkus dát inzerát, jestli někdo neshání kámošku v tomhle věku
  25.11.2015 12:18SpadlaZoblaku
  Dobře, tak zrušíme ovoce. O to víc teda bude dostávat bylinek, to je taky taková fajn pochoutka do nepohody. Acidomid blbost.. No, fajn. Chtěla jsem jí tím jenom "přilepšit".
  Inzerát už jsem dávala. Dokonce se paní i ozvala, chvilku jsme si psal maily. A pak přestala úplně komunikovat. Tak jsem dala znovu inzerát na jiný server. A tam se spustila ta vlna kritiky a byla jsem osočována z toho, že se jí snažím zbavit jak nepotřebného kusu nábytku.

  Zatím to vypadá, že jsem se nechala nahlodat a opravdu k ní ještě jednu holčičku pořídím. Dám pak vědět, jak jsme dopadly.

  Díky za rady všem.
  25.11.2015 14:53pískání
  Ahoj, potřebuji radu, moje morče, když dýchá nosem, tak to slabě píská. co to může být?? je nemocný?? jsou mu 3 měsíce, žere normálně, zeleninu a seno, pohybuje se také normálně a čiperně.
  25.11.2015 15:11klioo
  Ahoj mohu použít rok prošlý šampon Medivet? nebo mám koupit nový? potřebuji je jen jednou vykoupat a kupovat kvůli tomu celý nový šampon se mi nechce, nebo nevíte o nějakém levnějším šamponu proti parazitům?
  25.11.2015 15:54Buub
  Nic prošlého bych nepoužívala. A medivet nepůsobí proti parazitům.
  25.11.2015 16:44Zbyněk
  SpadlaZoblaku: ono by pro holčičku bylo lepší, kdyby šla ke kámošce, než aby zůstala doma sama, na názory lidí kašli, nevyhazuješ jí z domova za každou cenu. Morče se na člověka tak nefixuje, samozřejmě je na něj zvyklé a ví, co od něj může čekat, ale když přijde jinam, kde bude mít morčata, tak pro ní člověk není zase až tak důležitý, není to pes:)
  25.11.2015 17:28klioo
  Buub mě se totiž objevila z ničeho nic vyrážka a lehká alergie a pravděpodobně to je na morčátka přitom je tu mám už přes 8 let tak jsem chtěla zkusit je vykoupat jestli třeba nemají nějaké parazity
  25.11.2015 17:54Buub
  klioo

  No jo, jenže prošlý šampon pravděpodobně nebude mít vůbec žádný účinek a navíc nepůsobí proti parazitům ani když je nový.
  25.11.2015 17:54klioo
  a tak jaký mám koupit?
  25.11.2015 18:02Buub
  klioo

  Nebylo by místo zuřivého koupání morčat kvůli představě, že mají nějaké parazity, lepší je nechat prohlédnout u veta, jestli něco takového opravdu mají? Případně řešit tu svojí vyrážku?
  25.11.2015 19:43Mila
  SpadlaZoblaku - super jsi se rozhodla a moc fandím ! držím pěsti ať seženeš nějakou holčičku pro tu svou a skamarádí se ! Super volba ! Držím pěsti :-))))
  26.11.2015 08:39Zbyněk
  klioo: "alergie na zvířata" je obvykle alergií na roztoče, protože zejména ti produkují specifické toxiny. A ono se to načte postupem let, takže klidně deset let se nic neděje a pak buch a máš to přes noc. Na koupání morčete kašli, protože to ti alergii nevyléčí ani náhodou. Jestli chceš mít jistotu, použij spot, ale nechal bych si ho dát na veterině, jak ti správně řekla veterinářka:) Ale nepočítej s tím, že ti očista morčete vyléčí alergii, na to se musí jinak. Já jsem před patnácti lety léto jenom přežíval a dneska mi nevadí pytlovat seno v prašné stodole, byl jsem doslova obalený prachem a nic:)
  26.11.2015 11:51Katjusa
  spadla z oblaku-ja vim že to mysliš dobře ale sušene ovoce ne,ja davam občas na přilepšeni ovesne vločky nebo granule pro klaliky bez lečiva a chutna jim a neškodi ,ona davat pul kila nějakych za par stovek je podle mě jen kšeft ano odsuddte ma ale věřim že někteři to tak maji
  26.11.2015 15:11klioo
  Zbyněk : co to je spot?
  26.11.2015 15:15judistka12
  Dobré odpoledne, je vhodný pro morčata šampon Arpalit neo?
  26.11.2015 18:53squirrel
  Zdravím,
  chtěla bych se zeptat, když mam chlupaté morče a je alergické na prašnou podestýlku co je lepší?? protiotlaková podložka s kombinací pelet nebo asan či konopné pazdeří?? nebude jim na protiotlakové podložce teplo když mají srst??díky
  26.11.2015 20:42Mila
  squirrel - mám kvůli alergii na prašnou podestýlku jednoho skinníka pelety s protiotlakovou podestýlku a používám už cca 6 let a jsem spokojená. Horko jim určitě není, a v létě jim dávam zmrazenou petku do ubikace na ochlazení. Neměnila bych. konopné pazdeří mi smrdělo.....
  - - - - -
  jo a mám nyní samá chlupatá morčata včerně dvou US Teddy kteří mají poměrně hustou srst
  26.11.2015 21:28squirrel
  Mila: díky a tu protiotlakovou podložku jste sehnala kde??
  26.11.2015 22:32SpadlaZoblaku
  Zbyňku, řeším to. Jak jsem už psala níž, s velkou pravděpodobností budeme mít nový přírůstek do morčecí klece.

  Milo, díky, dám pak vědět. Ale ještě jednou děkuju za podporu.

  Katjušo, moc ten komentář nechápu. Science Selective považuju za kvalitní krmivo, ne šunt za pár stovek. To bych svým holkám nedávala. Ovesné vločky krmím jen v případě poklesu váhy.
  - - - - -
  Ještě mě tak napadá.. Používáte někdo pro morčátka jako výběh ohrádku? Mám tuhle
  http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/kovove/8_hranne/121274 po králince, která s námi bohužel už není, tak mě napadlo trochu rozšířit Estherčino království.
  Představuju si to tak, že bych ohrádku složila, dovnitř umístila klec, z klece bych udělala nějaké schůdečky, zároveň by se dalo něco dát na "střechu" klece jako pevný podklad a dalšími schůdečky tím vytvořit jakousi střešní pozorovatelnu/odpočívárnu. Je to dobrý nápad? Líbí se mi myšlenka, že by mohla kdykoli sama ven z klece, nemusela by čekat, až ji pustím se proběhnout.

  Akorát mi, prosím, poraďte, co použít jako podklad. Mám na zemi dlažbu, tak aby to nestudilo/netlačilo. Mohu jí uříznout starý koberec, ale pokud na to bude čurat (jakože bude, protože moje morčátka jsou prostě vždycky prasátka..), tak to budu stále jen čistit a bude to smrdět..
  27.11.2015 00:47Rozik
  SpadlaZoblaku - Co použít ten "umělý trávník", úplně krátký, je jich více druhů, ale ten, co je jakoby umělý koberec. Chodí mi na něho čurat fenka, vysprchuji v šampónu a nechám uschnout, mám dva kousky na střídání již několik let. Kupuje se na metry. Známým se ve výběhu osvědčil.
  27.11.2015 08:33Zbyněk
  SpadlaZoblaku: jasně, já vidím, že to bereš zodpovědně! Jinak dávat 900 za ohrádku mi přijde jako blbost, udělal bych skládací z kartónu - nastříhat cca půlmetrové desky, slepit izolepou tak, aby fungovala jako panty a hotovo. Výhoda - je to lehké, variabilní, skladné a nic to nestojí.
  Já mám holky celý den ve výběhu a protože tam mají dost místa a schovávačku, tak nemají potřebu mi courat po bytě, i když jim nebráním:) Na zem dám koberec, na něj přebalovací plenu Happy (je silná a účinná) a na to starý povlek. Moji dobytečkové pročůrají ten povlak a plenu měním jednou týdně:) V morčobednách výbehu mám plenu a na ní koberec, peru jednou týdně, na noc suším, nákladovost je pár korun.

  klioo: spot je prostředek, který se kápne za krček a poradí si s většinou morčecích parazitů. Stronghold, Advocate, ale nech si to dát na veterině. Jak to dělám já, jsem tu už jednou psal, ale nesetkalo se to s pochopením:))))
  - - - - -
  SpadlaZoblaku: jinak v Brně bych zkusil CHS Festa Forte, s paní doktorkou určitě vyberete vhodnou kamarádku a když to nevyjde napoprvé, dá se to řešit. Její morčátka mají fajn geny, jedno mám doma:)
  27.11.2015 10:31SpadlaZoblaku
  Rozik, umělý trávník je super nápad, mrknu po něm. Ta omyvatelnost se mi hodně líbí. Díky za tip!

  Zbyňku, v ohrádce bydlela králinka. Ona původně běhala volně po bytě. Pak nám doma přibyly dvě kočičky a králince se to nelíbilo a útočila na ně. Jo, zní to vtipně, ale moc vtipné to nebylo.. Tak se pořídila ohrádka. Kartonovou by rozcupovala na cimprcampr, to jednak, a druhak jsem nechtěla, aby byla bez výhledu a izolovaná. Takhle stále viděla okolí, přes karton by viděla pendrek. A morčinky zrovna tak. No a když už ta ohrádka doma je a nikdo ji nepoužívá, chci pro ni najít využití.

  Nějaký starší koberec tady mám, povlak se najde taky. Pleny koupím kde? V drogerii? V lékárně?

  Už jsem si psala se dvěma dámami zde z diskuze. A pokud půjdou věci dobře (jakože věřím, že půjdou), snad by mi ve výběhu mohly běhat morčinky i tři. Ale nechci předbíhat.. :-).
  27.11.2015 11:41Zbyněk
  SpadlaZoblaku: aha, tak to jsem špatně pochopil:) Izolace ano, ale na druhou stranu dvěma morčatům karton nevadí, protože si vystačí:)
  Pleny kupuji v Albertu, nebo Tescu, Happy 90x60 (mají trochu větší rozměr), zatím se mi osvědčily nejvíc. Pak Seni o stejném rozměru - jsou malinko levnější, ale slabší. Osobně až se mi rozpadne koberec (díky praní), mám v plánu chlupatou předložku do koupelny, ale ten trávník může být také super, pokud nepíchá do morčecích chodidel
  - - - - -
  Jinak tři holky by si měly sednout, ale pokud je jedna starší, mohou se od ní ty dvě izolovat, pokud na sebe budou zvyklé, pozor na to, chce to vyzkoušet tak týden
  27.11.2015 13:24dejv
  Ahoj, potřebuji radu, moje morče, když dýchá nosem, tak to slabě píská. co to může být?? je nemocný?? jsou mu 3 měsíce, žere normálně, zeleninu a seno, pohybuje se také normálně a čiperně.
  27.11.2015 17:44Tygrinka
  Zbyněk: Mám teď také plenkové období, kromě jiného jsem koupila i nějaké přebalovací podložky Happy 60x60. Je to v oranžovém obalu. Musím říct, že mi přijdou méně kvalitní než mnou obvykle kupované přebalovací podložky Albert kvality v zeleném obalu. Ještě jsem měla nějaké Pandy a to bylo ještě horší. Nemáš vyzkoušeno, zdali ty větší Happy 90x60 jsou lepší než jejich menší rozměr, který mě tedy moc nenadchnul? Musím říct, že je mám nyní v kleci (1 morčík) a musím měnit denně, protože je to durch pročůrané. A v místě častějšího čůrání (v domku) měním stále, pokaždé, když jdu okolo... Týden by mi to určitě nevydrželo...
  - - - - -
  Tedy nepoužívám plenky, ale přebalovací podložky. Ty používáš taky podložky, jak jsem pochopila, nikoliv plenky...
  - - - - -
  dejv: Někdy se mi to stává u dvou morčat, když čerstvě nastelu. Trochu je dráždí prach z hoblin. Jenže se jedná o přechodnou záležitost, myšák chvíli takhle dýchá, pak si odkašle, a je to v pohodě. Někdy se to stává opakovaně, ale netrvá to moc dlouho. Tvého morčíka může dráždit i prach ze sena. Pokud se stav nemění, seno není prašné a nevoní po houbách, a odkašlání nepomůže, raději bych vzala morčíka k veterináři, aby si ho poslechnul. Normálně by morčeti v nosu pískat nemělo...
  27.11.2015 18:07squirrel
  když budu tu protiotlakovou podložku prát v pračce, nezadělám jí od chlupů???
  27.11.2015 18:20Zbyněk
  Tygrinka: ty ještě ve svém krásném věku nemáš na plenkové období nárok:)) Tak myslím, že kvalita a savost budou stejné u 60 i 90 a mě zatím přijdou nejlepší, už je používám půl roku a i když mám tři holky v bedně o víkendu přes noc, tak někdy plena vydrží i to, ale mám silný koberec s plstí dole, on hodně vsakuje. Ale zkusím tedy ty albertí, pokud je mají v Arkádách. Hlavně jsem si udělal bednu 60x90 přesně na rozměr pleny

  squirell: já vždycky peru deku, povlak a dva koberce, největší problém nejsou chlupy, ale zbytky sena, ty prostě nevyklepu, ale pračka to zatím zvládá už rok a v pohodě. Ovšem nemám doma malé děti a tak tu hygienu tolik neprožívám:)
  27.11.2015 23:11Tygrinka
  Zbyněk: Tak to pobere ten koberec. To potom ano, pak chápu, že ti to vydrží dlouho. Albertí jsem našla jen 60x60, ale abych pravdu řekla, větší jsem ani nehledala, takže nevím, jestli je vůbec vyrábí.
  28.11.2015 08:43Zbyněk
  To asi ano, ale i ta plena pod povlakem drží docela dlouho. Na malé fleky kašlu, přes noc to uschne.
  28.11.2015 09:44judistka12
  Ahoj je vhodný pro morčata šampon Arpalit neo?
  28.11.2015 15:27Rozik
  Na "umělý trávník" bych asi dala nějakou starší osušku nebo prostěradlo nebo ubrus, a už by je to nepíchalo, kdyby náhodou. Ale mám pro fenku ten úplně nejkratší chlup, je to jako koberec, jen gumový zespodu. Kupuje se na metry, což je výhoda, ale u morčíků s tím zkušenost nemám. Jen tak uvažuji, že osuška se lehce vypere a "trávník" vysprchuje, dvě "sady" na střídačku, než jedna uschne, dát druhou.
  28.11.2015 15:43Jana6111
  Ahoj :) ..prosím vás, moje morče je už starší(cca 8 let)..asi před půl rokem pomalu přestávalo pít, bála jsem se, ale nedavno se vzpamatovala a pije zase až moc..jako nikdy předtím....myslíte že je to normální? nepoukazuje to na nějakou nemoc? vypije cca pítko(250 ml) za týden.
  28.11.2015 17:21Katy Sara
  Ahoj moje mořče se jmenuje Karamelka.
  Může v letě na pastau? Protože mi kamoška říkala že na sluníčku umře je to pravda?
  28.11.2015 19:43Lalimotorova
  Jana6111-Ano no moze ale iba hodinku dve ,napapa s cerstvej travicky.Pozor ba macky ci psy a daj dovybehu napajacku misku s jedlom a domcek a este kamen o ktory sa bude ochladzovat a este nieco na vybeh daj plachtu
  28.11.2015 20:04Mila
  Jana6111 - no 250ml za týden není až tak moc, ale pokud máte podezření, tak raději asi vyražte na veterinu. Morčátko má úžasný věk, ale v jeho věku už mu můžou selhávat ledviny, nebo může mít cukrovku. ....
  - - - - -
  Squirrell - pečlivě tu protiotlakovku před praním vyklepávam - už mám takový rituá nad vanou, vyklepu a vysypu a pak gumovym smetáčkem vymetu chlupy. Reny mi nedávno věnovala gumový smetáček který používají kadeřnice v kadeřnictví na vlasy a musim říct že to je naprosto úžasná věc. Než jsem měla tento smetáček, tak jsem před praním vždy vala vysavač a hubicí na čaloun jsem ty podložky vysála. podložky mám už řadu let, a nikdy jsem s pračkou problém neměla.
  28.11.2015 20:17Lalimotorova
  Katy Sara -ja som napisala omylom Jaba6111 tak si precitaj.
  28.11.2015 20:19Buub
  Lalimotorova

  Kolik už si měla morčat ve výběhu? Nula kusů, co?

  Řeknu myším (mám speciální druh, co se nerozpouští) že od příští sezony je s celodenní pastvou amen. A že si nemají vyhrabávat díry do trávníku, ale ležet na kameni jak agama, když jim bude horko.
  28.11.2015 20:20Lalimotorova
  Buub-ja som to vsetko cutala v mjej knihe
  28.11.2015 20:21Buub
  Domeček nedávám, to by seděli v domečku, bez domečku se rozptýlí po výběhu a normálně se pasou. A misku s krmením? Vždyť je výběhu je tráva... neexistuje pochutina, které by dávaly před trávou přednost.
  - - - - -
  No já si myslím, že to tak bude. Fakt pozor na ty knihy a nevěř všemu, co se tam píše.
  28.11.2015 20:22Lalimotorova
  Buub-ďakujem
  28.11.2015 20:31Tygrinka
  Lalimotorova: Není pravda, cos napsala. Morče může být venku mnohem déle.

  Katy Sara: Morče samozřejmě na sluníčko může a nic se mu nestane. Tvá kamarádka měla nejspíš namysli situaci, kdy na morče přímo paří prudké slunce a ono se nemá kam schovat. To by mu mohlo ublížit. Ale pokud necháš morče ve výběhu, uděláš mu stín, dáš mu vodu, aby se mohl napít a schladit, tak může být venku i několik hodin. Pokud je výběh více zařízen - domek na nožkách, úkryt před deštěm, aby morče nebylo na mokré zemi, atp. - může být morče venku v teplých dnech i přes noc. Zde pozor, pokud nemá ve výběhu dost trávy, je nutné přidat další krmení. Pokud jsou výběhy ještě lépe vybavenější, mohou být morčata chovaná od pozdního jara do konce léta venku stále. Ovšem přes den a přes noc je morče středem zájmu dravců, proto musí být výběh zabezpečen ze stran i shora.
  Jestli mu chceš dopřát trochu pastvy, tak nejjednodušší je vzít mříž od klece, postavit ji na trávu, na kus mříže dát hadr nebo ručník kvůli stínu a morčík může pobýt venku. Když vypase trávu, klec se posune o kus dál. Pokud budou velká vedra, tak je lepší popást morčíka dopoledne a odpoledne k večeru, když už není takové vedro, a přes poledne cca 11-15 hod ho nechat někde doma ve stínu. Pokud ještě nebo už nebude takové vedro a pást budeš jen chvíli spíš k večeru nebo ráno, nebude potřeba dělat ani ten stín. To je nejjednodušší řešení a morčík bude spokojený.
  Když se začíná krmit trávou, je potřeba morče na trávu zvykat, krmit napřed hrstmi trávy k senu a postupně dávku trávy zvyšovat.
  29.11.2015 10:44animal
  Ahoj, mám takovou prosbu na všechny co jste tady. Potřebuji do školy vstupenky z výstav, nebo zoo (prostě jakákoliv akce se zvířaty, která se konala od září do teď) aby mi byl udělej zápočet. Nemáte někdo nějakou? A byli by jste ochotni mi ji, za drobnou úplatu, poslat?
  Děkuji :)
  29.11.2015 11:42Ivula
  animal - zápočet za vstupenku? Můžu vědět o jakou školu se jedná?
  29.11.2015 11:51animal
  Ivula - je to jedna z několika částí zápočtu ;) (pro většinu ta nejmenší, ale pro mě, z časových důvodů nejsložitější), jinak se jedná u ČZU
  29.11.2015 12:10Buub
  Tak. Myšičky vykydány a nakrmeny, seno z balíku napytlováno, okolí králíkárny zameteno. Celé to trvalo bratru dvě hodiny. Po novém roce chci přistavět kotce, tak pak to bude teprve fičák:D
  29.11.2015 12:36Tygrinka
  Buub: Ty máš v zadku nějakou vrtuli nebo co? To musíš makat za dva, abys to všechno takhle rychle zvládla...
  29.11.2015 12:40Buub
  Tygrinka

  Když se maká, tak se maká:D Přeskočila jsem teda vodní očistu a dezinfekci kotců, to se přiznám. To trvá pak než to oschne, a myšáci čekali v prádelním koši a chtěli rychle zase bydlet.
  29.11.2015 13:36Reny
  Morčata u Reny - zachránění morčíci - Rebečka s Borískem na kuchyňské lince
  https://www.youtube.com/watch?v=nCuUxis9B0Y
  - - - - -
  Vnouček a jeho Rebečka (zachráněná morčinka)
  https://www.youtube.com/watch?v=0laFsfr6ljE
  29.11.2015 16:12Nelca
  Prosím o radu. Chtěla jsem se zeptat - pokud byla samičce odstraněna cysta, je možné ji ještě nechat nakrýt nebo je to riziko, že se poté při porodu může něco stát? Děkuji moc.
  29.11.2015 16:27Buub
  Mno... jestli je samice vykastrovaná, tak mláďata už mít nebude
  29.11.2015 16:30Ivula
  Tyjo, dívám se na ta videa a tahle by se teda můj Myšák nenechal hladit ani omylem.. Tak nevím, jestli jsem si vybrala tak extrémně plachý kousek.. Už začínám přemýšlet, jestli náhodou není chyba v chovatelce;-)
  29.11.2015 16:36Mila
  Nelca - tak samotná cysta se neodstranuje, obvykle se vyoperujou cysty i s vaječníkama a dělohou a tím pádem už zabřeznout nemůže
  - - - - -
  přejeme všem krásný advent !
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33379
  29.11.2015 19:03blapok
  Dobrý den, před půl hodinou nám zemřelo morčátko - již druhé ze dvou, obě narozená v červenci - koupená a daná k sobě v jeden den...první zemřelo cca před 1,5měs. Byli jsme s tím zdravým u veterináře, mělo jen všenky, tak jsme ho vyléčili a aby mu nebylo smutno, pořídili jsme třetí samičku...ta teď zůstala sama. S prvním jsme nebyli u veterináře, s druhým půjdu zítra...jen jsem se chtěla zeptat...před hodinou jsme ho ještě chovali, vše ok. Pak se nějak "zbláznilo" v kleci, manžel mě zavolal a už jsem viděla jen poslední nádechy, krev u nosu, konec. Můžete mi, prosím, napsat co se to u nás děje, když i druhé morče zemřelo? Díky za odpověď. Blanka
  29.11.2015 19:44Mila
  blapok - to by vám řekla pitva - pokud chcete vědět na co zemřelo, vemte ho na veternu na pitvu. Bohužel rentgenový oči asi nikdo nemá a mohlo to být cokoliv...mohlo mít mrtvičku, infarkt....vrozenou srdeční vadu
  29.11.2015 19:53Ivula
  Blapok - snad by Buub mohla mít nějaké tipy.. Ta náhlost a krev z nosu nejvíc připomíná mrtvici či prasknutí nějakého útvaru v hlavě, ale jak moc toto je u morčat pravděpodobné, to netuším. A to první byl sourozenec? A zemřelo podobným způsobem?
  29.11.2015 20:05Buub
  Klepla ho pepka, normálně. I morčata mají různá aneurysmata a podobné čertoviny.
  29.11.2015 21:01Ivča90
  Ahoj, mám dotaz. V pátek jsem si přinesla malou cca 6 týdenní samičku morčátka domů. Je ještě trochu bojácná, ale nechá se vyndat a chovat. Zatím nevydala žádný zvukový projev, jen občas, když jí chovám, tak začne jakoby přežvykovat naprázdno, dá se to přirovnat k takovému šustění. Nevíte, co by to mohlo znamenat?
  Díky za odpověď. Ivča
  29.11.2015 21:25suvero
  Ivča90 - no jestli to připomíná spíš takové syčení nebo cvakání zoubků, tak se prostě bojí. To je něco jako varování, že jestli toho nenecháš, tak kousne. Bylo by jí lépe, kdyby nebyla sama a rychleji by se ochočila. Určitě by byla veselejší. A to, že zatím nevydává moc zvuků, to je taky normální. Je u tebe chvilku a prostě se jen hrozně bojí. Vše je pro ni nové.
  29.11.2015 22:07Ivča90
  suvero - Dobře, nechám ji v klidu, zítra už dostane domeček (zatím se schovává do sena), tam se snad bude cítit bezpečněji. Díky
  30.11.2015 07:13KubaŽolík
  Dobrý den. Jak už jsem psala před několika dny. Mám 2 samečky - jeden roční a jeden má 5 měsíců. Asi před týdnem nebo 14 dny se ten mladší začal chovat vyloženě uzurpátorsky a agresivně a toho staršího doslova terorizuje. Nechceme ho dávat pryč a z prostorových důvodů nemůžeme pořídit druhou klec. Nemáte někdo zkušenost, jestli by byla řešením kastrace? Děkuji
  30.11.2015 07:22suvero
  Ivca90- já bych dala spíš přístřešek,pokud ji dáš domeček,tak bude zalezla a skoro ji neuvidis...nebo jih kup zatím (je malinka,tak i to by ji na chvilku stačilo) dřevěný most,který bude mít jako úkryt,ale i tak na sebe uvidíte.

  KubaZolik- to bude jen tím,že mladý přišel do puberty a snaží se prosadit se. Musí si ujasnit mezi sebou,kdo bude velet. Mělo by se to za čas samo upravit. Pokud ne a budou se i nadále prát, bude nutné oddělení,kastrace nepomůže .
  30.11.2015 09:36Zbyněk
  Ivča90: to mi holky dělají také - dle mého názoru prostě dojíždějí, co mají v tlamičce, protože jí vyndáš, ona je v křeči a ani nedutá, pak jí po pěti minutách dojde, že jí teda jako asi úplně sežrat nechceš, tak začne dořešovat zbytky potravy a dožvýkává je. Cvakání zoubků je něco úplně jiného a rozumné morče si to vůbec nedovolí, když je na ruce, maximálně zkusí vyhrožovat, když po něm saháš a pak s kvičením uteče, protože pochopí, že to nezabírá:) Když morče cvaká zoubkama, vibruje mu celá hlavička a je to pořádně slyšet, tohle je dožvýkávání. Důvěru morčete poznáš snadno - nabídni jí na klíně, nebo na ruce salát. Když si nevezme, ještě nedůvěřuje
  30.11.2015 09:46Jezzabell
  Ivula: prostě "jinej gang" ;) Nic si z toho nedělej, mně se nechají hladit jen dva ze čtyř a jen jeden je tak lísací, že si s ním můžu lehnout a dát si ho na sebe, aby si to užil a spokojeně bublal (aby nebyl ve stresu). Houmík to má rád. Bártík se nechá hladit. Ale ti dva junioři, to jsou plašani! ;)
  30.11.2015 09:48Ivula
  Ivča90 - můj silně bojácný Myšák cvaká zubama, jako by mu byla zima, téměř pokaždé, když jej vytáhnu z ubikace. Ale není to v útočném smyslu, popisuje Zbyněk. Třese se chudák celý - jen u těch zoubků je to i slyšet;-) Z ruky mi dobrůtky zbaští, ale ten strach stejně pořád zůstává..
  30.11.2015 09:49marialauretana
  Dobrý den,
  máme morče kluka asi 4 roky.Teď syn přinese od kamaráda další morče taky kluka.Snesou se dohromady nebo je musíme oddělit?Perou se morčata?
  30.11.2015 10:09Katjusa
  ahojte-tak konečnějsem se dočkala narodili se dva genovi bratřičci ,vaha je pěkna 118 a 114,jsou černi s bilou převaha je černa
  30.11.2015 10:13suvero
  Marialaurentana - pokud je to miminko po odstavu,tak ano, tam by neměl být problém. Pokud to je starší samec, tak tam je velká pravděpodobnost,že se budou prát.
  30.11.2015 10:58Ivča90
  suvero - Mate pravdu, misto domecku ji vezmu zakulaceny most ze drivek :)

  Zbyněk - Urcite ji nevibruje hlavicka, ani skripani zubama neni slyset, je to jen to prezvykovani, takze jste me uklidnil :), jidlo si ode me jeste nevezme, takze to bude chtit cas.

  Ivula - Ja verim, ze si holcicka zvykne, je to na dobre ceste, boji se min a min, predtim jsem chovala nekolik paru piskomilu a jeden par brasku se bal cely zivot, jiny mi zase sel na ruku, je to individualni :)
  30.11.2015 14:48EliškaKupt
  Ahojky lidi co máte zkušenosti, potřebuji radu:

  Mému morčátku jsou 3roky ( mladý chlapák :D ). Jenže jeho drápky jsou jaksi zamotané....nebo jak bych to řekla, má je prostě stočené. Nevím si rady, nevím jestli to je v pořádku a jak mu je ostříhat. Stříhat jsem mu je zkusila, ale bylo mu to nepřjímené a moc se vrtil, bála jsem se že mu ublížím...podařilo se mi odstríhnout jeden drápek. A tak potřebuji poradit co mám dělat ( každá rada se hodí ) :D
  Děkuji
  30.11.2015 15:04suvero
  EliškaKupt - podle toho, co popisuješ, tak jsou drápky přerostlé. To je nutné ostříhat. Nic jiného nepomůže. Pokud si netroufáš to ostříhat, tak si zajdi na veterinu, kde to udělají. Věřím, že ne každý si troufne, ale není to tak složité. Já si morče položím na klín, jako by na stranu (tzn. jeho bok mám na břiše) a vezmu opatrně, ale přesto dostatečně pevně a stříhnu těsně za nerv, to je taková jakoby žilka, co je v drápku. Když náhodou stříhneš do žilky, nic se nestane, nech to tak, rychle to zaschne. Ale je lepší tomu předcházet, protože to morčátko bolí. Někdy pomůže morče přikrýt ručníkem. Musíš vyzkoušet, co ti bude vyhovovat, ale se stříháním neotálej.
  30.11.2015 16:15pink
  Eliško z jakého jsi města???
  Já jsem z Hradce Králové a pokud jsi místní nabízím ti zdarma !!! Z lásky k morčátkům že ti morčíka ošetřím za střihu speciálními kleštičkami drápky a vše naučím a vysvětlím.
  Pokud jsi odjinud napiš a možná se s podobným návrhem přidá někdo jiný.
  Ale hlavně pozor čtu je ti 11 let !!! Nikde za nikým nechoď sama jen v doprovodu rodičů aby jsi nešla za někým nebezpečným.
  30.11.2015 16:20Zbyněk
  EliškaKupt: předpokládám, že "zamotané" jsou drápky na předních nožkách:) Musíš je stříhat, ale pokud s tím nemáš zkušenost, na poprvé si to nech udělat na veterině a kup si tam kleštičky, protože takhle staré morče už je bude mít silnější a ty kleštičky na nehty z drogerie na ně nedostaneš. Jak píše Suvero - mají tam nervíky a střihnutí jednak bolí a jednak krvácí. Když má drápky takhle přerostlé, tak už budou nervíky delší, ale doktor si poradí. A ty mu pak doma stříhej drápky každý měsíc tak, že ti morče někdo podrží, protože dělat to sama je náročné. já si pokládám morčata do klína na záda, "přesvědčím" je, aby zůstaly ležet a stříhám s čelovkou na hlavě, ale tři holky dělám půl hodiny:) lepší je to ve dvou
  - - - - -
  A hlavně - na předních nožkách se přerostlými drápky značně vychylují prstíky a tím deformují klouby, je to pro morčíka bolestivé.
  30.11.2015 17:28EliškaKupt
  suvero - Moc děkuji za radu...své morče ovšem nestříhám poprvé, taky ho mám celkem dlouho. Většinou při stříhání držím já a máma stříhá, ale těď je to kamarádka drží a já stříhám :D. S něčím podobným jsem se nesetkala, proto jsem napsala...jinak dík ;)


  pink - Rádá bych a jste velice hodná za nabídku, ale bydlím od vás moc daleko. Nevadí. A ničeho se nemusíte bát...já bych s někým jen tak nešla. Už jsem se setkala s něčím takovím, ale nešla jsem :D. Moc děkuji :)

  Zbyněk - Děkuji že jste napsal. Morčák totiž měl na přední nožičce ten prstýnek jak jste psal..naštěstí jsem mu drápky už stříhala ( s pomocí ( jak jinak ) ). Takže by to mělo být OK. Velice děkuji za radu ;D

  MOC DĚKUJI VŠEM ( suvero, pink a Zbyněk ) ŽE JSTE NAPSALI A PORADILI MI. VŠE DOPADLO DOBŘE. :D
  30.11.2015 18:00Markyy
  Listopadové vrhy u nás :)
  C2
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33380

  D2 https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33381

  Některá mimi ještě k rezervaci
  30.11.2015 19:26EliškaKupt
  Markyy - můj bože...ti jsou překrasní...jsem chtěla vždy mít doma
  30.11.2015 21:51kulík
  Ahoj mame nové morčátko asi 2,5 měsíční a udělala se jí velká boulička na krku. Zítra sice jedeme na veterinu ale chci se ujistit jestli mně někdo neporadí. Dost se o ní bojím, přivezli jsme si je před 10 dny a je s PP. Nešla sem jí to dnes v Sobotu to neměla což je mi divné... No ale papá, pije a dýchá. Prosím poraďtě.
  30.11.2015 23:01Yago
  Ahoj,mám novou chovnou stanici a se vším si ještě nevím rady a tak se chci zeptat jestli se vystavuje zbarvení brindle.díky za odpověď.