Ivula: drápky se stříhat musí, pokud nejde o morčata, žijící venku na kamenech, nebo na drsném podkladu. Alespoň ty moje mají po měsíci úplně zkroucené prstíky, takže stříhám:) Doporučuji kvalitní kleštičky z veteriny a opatrnost a jemnost. Nerv poznáš - přitlačíš a morče začne vyvádět. Když střihneš nervík, teče krve jak při zabíjačce - předvedla mi to Dr. Solčianska v Kralupecha už k ní s drápky nechodím:) Pětkrát na jedné samici:( Pak pomůže desinfekce, nebo drsnější metoda Buub - krystalek hypermanganu:) Některá morčata jsou cíťové - chodím stříhat skoro devítiletou, kterou majitelka střihla do nervu ve dvou letech a ona i teď ječí, jakmile se jí dotkneš levé zadní nožky.
Co se týká oušek, mám kamaráda ORL doktora a ten razí zásadu, "dokud o uchu nevíš, nedotýkej se ho". Přijde mi to moudré a morčatům na ně nesahám. Žádné známky zánětu nejeví, jsou to papíráčci a mají krásná, převislá ouška dolů, viz čtvrtá fotka:
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?prvni_chov Fakt je, že chornický zánět ucha morčete je svinstvo, často končící hlavičkou, otočenou na jednu stranu, ale dá se to poznat dopředu.
Holčičky: ano, nemaje bujného poprsí, pokládám si protestující myš na zádíčka do klína a oslňuje jí xenonovou čelovkou, stříhám:)
Laurelek: ideální je to ve dvou. Jestliže jsi sama, polož si držkující myš na záda mezi stehna, chvíli jí přidrž hlavičku, aby pochopila, že teď se bude ležet a potom stříhej. Ale s parťákem je to lepší:) Mláďata přežijou stříhání maminy:))
- - - - -Rada: RTG ledvin! A když tak změna lékaře...