od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Únor v roce 2015
 • Zobrazuji 677 zaznamu.
 • 1.2.2015 00:40Goose
  ANA: Na trhu jsou suplementy, které obsahují pouze D2 (ergokalciferol), používají se běžně i k suplementaci u malých dětí místo živočišného Vigantolu. Vstřebatelný tudíž být musí, když se takto využívá. Pokud se ptáš na studie, tak ty bohužel nemám, ale je spousta veganů, co by ti poskytla osobní zkušenosti, pokud si to chceš ověřit, stačí se jich zeptat.
  1.2.2015 09:20Kristi
  Prosím tě Monamo nepřeháněj. Tady akorát strašíte a ta její samička nemá ještě ani rok. Řekla jsem, že ji má pozorovat, ale proč bych ji měla plašit? A co do mě vůbec ryješ? Já si chovu svá morčata už taky pěkně dlouho, nastudováno mám o nich dost, jak říkám moje samička měla první porod až po roce a byla v pořádku, tak mě nepřisuzuj bláboly laskavě. Tak laskavě nebuď tak negativní a vysvětli mi, proč by v roce života samička nemohla normálně porodit, všude máš jenom strašáky. A komplikace se přece můžou objevit u každého porodu, a dovolenou si kvůli tomu neberu. Nebo ty snad ano, zkušená chovatelko? Jsem u každého očekávaného porodu nervozní a sleduju, ale neplaším ostatní pohromami!
  - - - - -
  Monama: Mimochodem žádnou radu jsem u sebe nenašla, jen jsem ji uklidňovala, takže jestli máš nějakou špatnou náladu nevylívej si ji laskavě na mě tady.
  1.2.2015 09:48Amé
  Zdravím zkušené chovatele tady. Mám jeden dotaz. Má samička má bohužel nádory mléčných žláz, jak jsem před nedávnem zjistila u veterináře. Prý to zatím není zhoubné a chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nemáte už zkušenosti s chirurgickým odstraňováním nádorů, jestli jste na takové operaci někdo byli, jestli to morčátko uneslo takovou operaci, jaké jsou možné následky atd. Veterinář mě od toho odrazuje, že prý nemají ani kyslíkovou anestezii tady, že mají pouze anestezii na píchnutí stříkačkou a že malá zvířátka těžce takové operace nesou. Zase na druhou stranu mi hlava říká, že pokud to není zatím zhoubné a dalo by se to odoperovat, že by pak morčina měla klid a ještě by mi několik let žila. Jenže neznám rizika takových operací, ještě jsem nikdy nemusela dávat morčátko na takovou operaci. Máte nějaké postřehy k tomuto? Děkuji.

  Jinak Monamo narážela na toto: První záležitostí je nutnost poprvé samičku připustit do stáří sedmi měsíců. Poté totiž dochází ke srůstu pánve, který pak může navodit problémy s porodem mláďat.
  1.2.2015 09:53nalezenec
  Dobrý den, našli jsme před 5 dny morčíka. je dle veterináře zdravá a v pohodě. jen se chci zeptat naučí se morčátko třeba jako králík na záchůdek a být volně po bytě?
  zatím je to co krok to bobek
  1.2.2015 09:57Kristi
  amé to já vím, ale hned v roce k tomu nemusí dojít, není to tak, že si řeknou: áá, máme rok, srůstáme srůstáme:). Proto i já samičky připouštím zhruba v 7-8 měsících, ale když se stane, prostě nestraším, nevíme, proč byla připuštěna tak pozdě, možná nechtíc. Ta moje byla od 7 měsíců se samečkem a nic, už jsme si mysleli, že je neplodný a pak po půl roce na to asi přišel.... Znám ty rizika, ale ta její samička nemá ani rok a pokud do měsíce porodí, měla by mít ten roka a nemusí mít žádné komplikace - čemuž věřím. Zřejmě ta její taky porodí v klidu, až zrovna panička nebude doma (což asi 24 hodin nebude sedět jen u ní, že) a bude naprosto v pořádku. Tak ať Monama upozorňuje na to nebezpečí, co může nastat, ale ať netrhá hlavu mě a neosočuje mě, kdy chci uklidnit.
  1.2.2015 10:24Amé
  Kristi: Samozřejmě, není tady důvod osočovat atd. Jen je třeba na to upozornit, neříkám, že komplikace musí nastat, ale panička by měla o tom vědět, že srůst pánve tam je a můžou nastat potíže.
  1.2.2015 12:27Tery
  Kristi,Amé - vím že pánevní kosti srůstají do jednoho roku..neměla jsem ani v plánu ji připouštět, ale bohužel stalo se. Samičce bude rok cca na začátku března a mimača by měla mít podle výpočtů v polovině února nebo ke konci, veta mám zajištěného! U samičky 24 hodin v kuse nebudu :D ale kontrolovat jí budu, teda jestli je nebude mít v noci, což se taky stát může.
  Jinak vím ,že komplikace nastat můžou při každém porodu jak píše Kristi, znám to protože jedna známá měla také samičku, která měla první porod naprosto v pohodě a u druhého nastaly komplikace.
  Snad to zvládne, myšička moje :)
  1.2.2015 12:33Monama
  Kristi: měla jsem na mysli přesně to co napsala pani přede mnou. Tedy srust kosti a možne riziko umrti jak mladych tak samice. Pokud jsi to nezažila bud jen rada a poku neco radiš, tak opomenout prave toto mi připada nezodpovedne. Stejně jako je nezodpovedne, připustit zamerne ročni samici. Pokud k tomu došlo nechtene je nutne s rizikem počitat a popřemyšlet nad tim,že třeba bude potřeba udelat cisařsky řez. Je to čas, komplikace a penize.
  - - - - -
  Tery: kež to vyjde.
  1.2.2015 12:46Kristi
  Nebudem se hádat. Riziko tu je, hlídat ji bude. Držím taky palce, určitě o bude dobré!
  - - - - -
  Taky tak nějak asi naivně předpokládám, že když si pořídím zvíře, něco o něm nastuduju, chov, nemoci, pokud chci mladé, tak vše okolo toho, tudíž pro mě vyplývá, že srůst chrupavek kolem roku je všeobecně známá věc... :). Jako teď dcera o činčilách, taky o nich 3 roky básnila, až jsem povolila a máme krásného black velveta semišáka doma. Podmínka byla, aby věděla o chovu, životě činčil co nejvíc, aby se mohla řádně starat.
  1.2.2015 12:53Tygrinka
  Amé: Řešila jsem nádor mléčné žlázy u samce. Můj vet umí i morčata, ale má pouze injekční narkózu. Injekční narkózu zvíře zvládne, pokud nemá skrytý zdravotní problém. Pokud se na to tvůj vet necítí, což je možné, tak si najdi jiného veta, který morčata operovat umí. Klidně i s injekční narkózou, pokud jsi někde mimo dosah veterin, co inhalační narkózu mají. Dále, u mě to měla být záležitost na cca 3 týdny, ale žláza stále pracovala, rána se uzavírala zvenku, ale uvnitř to stále pracovalo. Vždy jsem sundala myšákovi límec s tím, že bříško je zahojené, on si to do dvou dnů rozkousal a tekl z toho hnis. Zvenku vše vypadalo zhojeně, rána nebyla vidět a nikde žádná boule., ale myšák věděl, že to není v pořádku. Takže jsem zase nasadila límec a od veta dostala atb, které jsem dávala do té rány. Celkem se to hojilo asi 3,5 měsíce. Není to úplně obvyklé, aby to takhle zlobilo, ale je to možné. Chce to mít veta v dosahu...
  1.2.2015 13:13Amé
  Tygrinka: Děkuji za odpověď. Podle toho, jak mě odrazuje, tak to vypadá, že se na to moc necítí. Bohužel v mém místě nemám moc na výběr, co se týče veterinářů, většina znich umí psi a kočky a na malá zvířata se tak necítí, nebo prostě nemají tolik praktických zkušeností. Rizika tam jsou a prostě mám z toho strach. Nejhorší na tom je, že pokud to není zhoubné, tak se může s tím ještě teď něco dělat. Problém je v tom, že nevěřím veterinářům, že by věděli na 100%, co dělají. Je to těžké rozhodování, morčině vypadá, že ji to nevadí, navíc chodím do práce a nemůžu zůstat s ní několik dní doma, nemůžu si to dovolit. Na jedné straně ji chci nechat operovat, ať je v pořádku a na druhé straně se bojím, aby vet věděl, co dělá.
  - - - - -
  Tery: samozřejmě budu držet palečky, aby porod proběhl v naprostém pořádku. :)
  1.2.2015 13:26Tygrinka
  nalezenec: Spíš se to nenaučí než naučí. Možná by se to naučil v kleci - postupy najdeš v archivu diskuze - ale venku ve výběhu spíš ne. Morče je opravdu většinou co krok to bobek, to by se ze záchoda nehnul. A volně po bytě bych ho nenechávala, je to příliš rizikové. Pouštět do výběhu ano, ale stále ho mít venku v "holém" bytě, jako se chovají králíci, ne. Je to malé zvíře a někam se může vecpat, odkud se samo nedostane anebo ho někdo omylem někam přiskřípne či na něj šlápne... Holčičky a Zbyněk mají pěkné výběhy pro morčáky, Mila také, podívej se na jejich alba. Určitě se ozve ještě někdo další...
  1.2.2015 13:31Duchna
  Nalezenec- už jsem ti odpovídala hned na 1.dotaz ale ten příspěvek tu není tak nevím.. Na záchod se naučit můžou ale nemusí. Můj starsí se naučil v cca roce bez problémů, malý odmalička nic moc. Teď už je to lepší, mají záchod pod schody a chodí tam, ale plno toho vypustí i jinde. Ale ten starsí když byl sám, chodil jen na záchod a nikam jinam.
  - - - - -
  Je to hrozné, kde jste ho našli? Chudáčka..
  1.2.2015 13:32Tygrinka
  Amé: Našla bych si veterinu, kde by morčičku odoperovali, na kontroly pak můžeš k tomu svému. Klidně i s tím, že by se v případě nejasností okolo případného dávkování léčiv mohl spojit s veterinou, kde morčičku odoperovali. Ale den dva po operaci bych si raději vzala dovolenou. Den operace plus ještě jeden a nejlépe navázat víkend. Abych si byla jistá, že morčička je v pohodě a zvládá se s límcem sama nažrat a napít. Nádor bych jí nenechávala, tenhle určitě ne... Jedině, kdyby samička už byla moc stará - kolik jí je?
  1.2.2015 13:58Duchna
  Ahoj, mám problémy s Ixíčkem..tak jsme na podzim zvládli kvasinky. I když jste mi tu většina líčila katastrofické scénáře, asi jsme měli štěstí a za 3 dny to bylo pryč.. Teď mi ale přišlo, že to má možná znovu. Bohužel tam nebyla naše dr.ale mladá a přišlo mi, že si není jistá. Ale stejně máčíme v imazolu nebo jak se to jmenuje.. A od toho podzimu jsem si vždycky všimla, že má mezi hornima zubama zbytky jídla.. Dr.mu to vždycky odškrábla, ale já to nedokážu. Ty zoubky měl i takové hnědé. Dolní ale normální bílé. Někdo tady kdysi o tom psal, ale vůbec právě nevím co. Ale že ty hnědé zuby něco je. Řekněte mi někdo k tomu něco? No a včera se mu jeden zub ulomil.. Dnes mu dávám jídlo a on do toho jen strkal nosem a nic. Pak to šel zkusit k Honzíkovo porci. Vzala jsem ho k sobě a zjistila, že nemá už ani ten druhej. Zkoušela jsem ho krmit kouskama ale vždy mu to z pusy vypadlo..ani seno nějak nešlo. Tak jsem mu to nastrouhala a do toho se pustil. Zítra se půjdeme raději ukázat paní doktorce. Ale přijde mi divné, proč 2 zuby a z čeho? V kleci nejsou že by o ní.. Spíš nám strach jestli to nemůže mít souvislost s těma hnědyma zoubkama nebo zbytkama v nich. Jestli je nemá křehké.. Nemáte někdo nějakou radu?
  1.2.2015 14:39Amé
  Tygrinka: Jsou ji tři roky, co myslíš tedy, má to v tomto věku ještě smysl? Kontaktovala jsem ještě jednu kliniku, mají tam operační sál vybavený i s inhalační narkozou. Uvidím, co mi odpoví.
  1.2.2015 15:11Monama
  Morčata se zcela běžně, například při mé průměrné péči dožívají 6-ti let. Při luxusní péči i 9-ti let. S nádorem a po operaci nevím.
  1.2.2015 15:19Duchna
  Monama- jak bys vysvětlila průměrnou péči a luxusní péči. Nikdy mi nenapadlo, že to má nějaký vliv. Jako když se starat nebudu, nebudou mít dostatečně vyváženou stravu a tak, to chápu. Ale co mám dělat aby vydrželi 9 let :-)?
  1.2.2015 15:22Tygrinka
  Amé: To je ještě mladé morče, operaci zvládne. Můj morčík pak žil ještě dlouho a zemřel na stáří. Operovali ho také ve věku cca 3 let, už to přesně nevím.
  1.2.2015 16:18Monama
  Duchna: je asi něco jiného když morče vlastní veterinářka, která je schopná si okomžitě udělat rozbor moči a normální smrtelník, který kvůli tomu musí letět právě k veterináři. Prostě určití lidé s určitým vzděláním mohou pokud chtějí poskytnout kvalitnější péči. Asi tak pro přiblížení :).
  - - - - -
  Prostě se o ně musíš starat co nejlíp. Krmit správnou stravou, pravidelně kontrolovat jejich zdravotní stav a v případě potřeby velmi rychle navštívit toho správného veterináře. :)
  1.2.2015 16:46Duchna
  Tak já běžím k dr.s každým prdem tak snad se mi kluci odmění delším životem ;-).
  1.2.2015 16:56Goose
  Délka života v takhle odlišném rozsahu (6, 9 let) nezávisí na péči "luxusní" nebo "průměrné". Je to hlavně o vrozených dispozicích konkrétního jedince. Stejně jako u lidí.
  - - - - -
  Samozřejmě pokud morčátko někdo neutýrá špatnou péčí ve dvou letech...
  1.2.2015 17:23bauli
  Duchna: co se týká Ixíčka,nevím jestli pomohu,ale má zkušenost- mé třetí morčátko v pořadí /tedy nějaké zkušenosti jsem již měla/byl voříšek ze zveri a po měsíci doma -byla tehdy cca 4 měsíční,jsem si všimla přesně takto tmavých horních zubů a jednoho napůl zlomeného.Běželi jsme na veterinu ,vyzkoušenou,podotýkám.
  Zjištění ,nemá na zubech sklovinu a proto se budou více lámat,nedá se stím prý nic dělat a je to od narození. Jen více kontrolovat a právě odstraňovat ty zbatky jídla,dělala jsem to špičatou pinzetkou .Pravda je ,že trochu hůře jedla,zoubky se občas zlomily,ale dožila se 3 a půl roku a umřela na úplně něco jiného.
  Ale třeba Ixíček nic takového nemá,uvádím jen svou zkušenost a držím palce.
  1.2.2015 17:31Duchna
  Děkuji. Malej ji dobře, chutná mu a zoubky měl v pořádku až do podzimu, kdy jsme bojovali s plísní a kvasinkama. Dr.mu vždycky ty zbytky vyndala, ale nic neříkala. No uvidím, co zítra.. Právě že tady dříve někdo psal, že je to snad plíseň, v té době jsme se ještě léčili, tak jsem si myslela, že to časem zmizí. Kvasinky měl totiž přímo mezi pyskem..
  1.2.2015 17:46bauli
  Tak držím palečky ,třeba to bude tou plísní a dejte zítra vědět ,jak to dopadlo.
  /U nás tehdy žádná plísen a ni kvasinky na pysku nebyly./
  1.2.2015 19:19Amé
  Děkuji všem za reakce, uvidím, co mi napíše daná klinika a jestli tam bude úspěšnost velká, tak ji nechám operovat. S Ixíčkem taky držím palečky, aby to plíse%n nebyla.
  1.2.2015 19:28Monama
  Tak máme odrozený vrh v oranžovo bílé barvě.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32731
  1.2.2015 21:13Pozitron
  Goose - dnes 16:56
  Taky si myslím, genetika bude hrát v dožitém věku významnou roli, stejně jako u těch lidí. U lidí to řekl hezky Jaromír Nohavica v Roku ďábla, i když v souvislosti s alkoholem (svými slovy, nepamatuju si to doslova) - Každý má svůj kopec, jen nikdo neví jak ho má vysoký. Stopá po kopci výš a výš, dokud stoupá, je to dobře. Pokud překročí vrchol, je to průšvih. Myslím že je to univerzálněji použitelná myšlenka.
  1.2.2015 21:53tynkal
  Ahoj moje morce na tom ted neni kvuli zubum moc dobre a veterinarka mi rekla ze bych mu vubec nemela davat granule a ani kralikovi ze pry staci seno nejaka zelenina a pres leto nasusit nejake bylinky co si o tom myslite vy?
  1.2.2015 22:13Pozitron
  tynkal:
  Seno a zelenina úplně stačí, v létě k zelenině přidat trávu. Granule vůbec nejsou nutné. A jak to souvisí ze zuby?
  2.2.2015 06:01tynkal
  Ze jsou pry mekke a oni si o ne zoubky neobrousi moje morce melo totiz dost prerostle zadni zoubky
  2.2.2015 07:35Greandin
  Pozitron: dle mého myslela veterinářka to, že morče si dá raději granule než seno a tím pádem se nadláble morče granulí a senu už moc nedá. Takže se zuby nemají na čem brousit.
  - - - - -
  tynkal: vaše veterinářka má pravdu a jak píše Pozitron granule nejsou potřeba. Případně jako doplněk stravy párkrát za týden menší porci.
  2.2.2015 10:17anbanan
  myslite ze prvni tyden co budu mit morce muzu mit klec 70cm na delku pristi tyden by sme koupily *feer plast 80 je malinke ma cca 5 tydnu a je to me prvni morce predtim sme meli potkana kteremu ta klec patrila( je radne vydezifikovana)
  *nevim jak se to spravne pise ale myslela sem tu obycejnou ktera se nejcasteji vyuziva

  a chci se jeste zeptat ma nekdo zkusenosti s pouzitimdrevene topne peletky z hornbachu jako podestylku
  2.2.2015 10:26holcicky
  anbanan,ano ja take pouzivam paletky a na to vrchovate hobliny at to maji pod nozkami mekkoucke.
  2.2.2015 10:58anbanan
  holcicky-a de to i bez tech hoblin
  jinak dekuuju
  - - - - -
  to sem se chtela zeptata spis to vypadalo jako odpoved tak tady jeste jednou a strucneji:myslite ze bych na ty hobliny nic davat nemusela nebo to morcatkum vadi
  2.2.2015 11:00Duchna
  Bez hoblin ne, to by je tlačilo..
  - - - - -
  A určitě to týden přežije. Stejně bude zalezle někde v rohu či domečku..
  2.2.2015 11:07anbanan
  duchna-diky a kdyz pres to prehodim nejake uterky?
  2.2.2015 11:28holcicky
  anbanan,ano jak pise Duchna,tlacilo by je to,mohly by se udelat otlaky.Neni potreba na hobliny uz nic davat.Snad nejaky pelisek,ale nevim jak s nim uspejes.Jestli si z neho neudela wc.Ja ho tam sice mam a v poho.
  2.2.2015 12:34Zbyněk
  anbanan: pelety jsou strašně tvrdé a morčata mají opravdu hodně citlivé packy, jakmile vznikne otlak, moc špatně se to hojí, takže opravdu nutně potřebuje mít pod sebou měkké. Hobliny bez pelet jdou i když to může víc páchnout (morče ale obvykle nesmrdí), ale opačně v žádném případě, zkus si celý život chodit po hrubém štěrku a uvidíš tu bolest. Utěrka to nevyřeší a navíc budeš prát utěrky každý den. Hobliny večer vyměníš - počůraná místa a je to. Pelety z Hornbachu, Obi a BauMaxu jsou ok, z Bauhausu smrdí chemií, ale i ty se dají použít - pod hobliny.
  Morče je náročnější, než potkan a jeho provoz něco málo stojí, tedy je potřeba počítat s výdaji na podestýlku a zeleninu. Plus samozřejmě by měly být dvě, protože jsou společenská, ale tak pokud se mu budeš hodně věnovat, přežije to i sám, i když by si samozřejmě radši pokecal s kámošem
  2.2.2015 13:34Hankaaa
  Je možný, že ta jedna mrcha ukousla kousek ucha té druhé? ale nikde jsem nenašla žádnou krev nic a u toho ouška to nemá, že by to měla čerstvé! achjo, mám pocit, že je budu muset asi oddělit.
  Dneska jí celé dopoledne pozoruji a ona se po ní fakt pořád ohání, odhání jí od jídla a z místa, a tamta jen pořád píská a utiká
  2.2.2015 13:46Zbyněk
  Hankaaa: ano, to je běžná reakce dominantní samice, kamarádka měla sestřičky a jedna z nich dělala to samé, když jí jednou slabší samička hned neuhnula z místa, které si ta dominantní vybrala na ležení, tak jí bleskurychle ukousla půl ouška. Určitě bych jim dal dvě misky na jídlo a zkusil udělat buď patro, nebo částečnou přepážku, aby se ta šikanovaná mohla odklidit z očí spolubydlící. Pomoci může také zvětšení klece, ale není to moc pravděpodobné. Tu šikanovanou bych denně vážil, abych si byl jistý, že neztrácí váhu stresem a pokud ano, tak přepážku.
  2.2.2015 13:46Pozitron
  Hankaaa - dnes 13:34
  Prohánět se mohou, ale pokud to dělá ustavičně a dokonce ji odhání od jídla, tak to nebude obyčejná hra. Asi jsou opravdu zralé na oddělení. Ale je to jeden den...Počkal bych co zítra.
  2.2.2015 13:58Hankaaa
  zítra už budu mít klec 120cm, tak uvidíme, ale radši jim tam dám pletivo dneska,aby byl v klidu
  - - - - -
  zbyněk - mají dvě misky na jídlo, patro mám taky.
  2.2.2015 14:15holcicky
  Nelinka pred 20min porodila mimi uz tam ma zatim 2 tak jsem zvedava.Krasne porod zvladla ted jsem zvedava jestli bude vedet co ma delat dal.Drzte nam palecky,jsou nadherna.
  2.2.2015 15:33Zbyněk
  Hankaaa: a chodí jedna z nich do patra? Dával bych jí jídlo tam. Ouško je normální, pokud neteče krev a šikanovaná neztrácí váhu, ještě bych je chvíli nechal, jak jsou spolu dlouho? Klec je obří, tím to není.
  2.2.2015 15:39holcicky
  Tak jak jsem psala,Nelinka porodila 2krasne a zdrave miminka :D .Maji se k svetu klubicka strakate.Uz je i kojila a povidala si s nimi.Myslela jsem,ze ji ty starsi pomuzou,ale ty opice vybehly do vybehu kde sedely nehnute.Mam s nich taaakovouhle velikanskou radost.Hlavne,ze to Neluska zvladla.
  2.2.2015 16:31podestylka
  Jakou podestylku uprednostnujete? A proc? A co rikate na bukove stepky, je to dobra podestylka?
  2.2.2015 16:40FIFINKA001
  Holcicky: jé tak to gratuluji, dej sem fotky až budeš mít, hrozně závidím, Fifi stále nic :-( doufám, že to taky zvládne dobře, Chjo já jsem už tak napjatá a plná obav. Moc ti to přeji, že to ta tvoje maličká holčina tak krásně zvládla! Kéž bych se už taky mohla pochlubit
  2.2.2015 16:48Michala
  podestýlka: bukové štěpky tak pod nosorožce nebo žirafu... v morčecí kleci si to popravdě moc představit nedovedu. většina lidí dává hobliny, někdo pod ně ještě dá vrstvu dřevěných peletek
  2.2.2015 17:43holcicky
  Fifinka001,taky jsem rada,ze to tak pekne zvladla,az se mi ulevilo.Ja byla akurat doma a Nelca v kleci.Jen jsem slysela divne krupani z klece.Jellkoz jsem zvedava sla jsem se podivat co to tam basti,rozbalovala akurat prvni,tak jsem jen prihlizela.Za chvili vyslo na svet druhe a znovu krupani.Vedela co ma delat jak by ji to nekdo ucil.Pres slzy stesti jsem moc nevidela.Ani nevim jak jsem tam dlouho drepela,jen jsem pri chvilkach psala sms.Nelca lehla a zacala kojit.Zlaticka mamca.Urcite ji musel do ouska nekdo naseptavat co ma delat.Zvladla to na velikaanskou jednicku z hvezdickou.Nechala jsem ji zatim v kleci at si s prdelkami malickymi odpocine.
  2.2.2015 18:29Beranek
  podestylka - Nejlepší je pod morčátko měkká podestýlka, nejlépe hobliny z měkkého dřeva, nebo potom dražší podestýlka Asan. Já používám bezprašné hobliny zn Allspan. Asan jsou takové papírové válečky a dají se splachovat do wc, jsou ekologické.
  2.2.2015 18:55Keronýma
  Zdravím, už zase otravuju :-) Potřebovala bych poradit s krmením. Dávám dvakrát denně zeleninku od oka, ale asi si ho vykrmuji až moc. Kolik tak přibližně gramů dáváte zeleniny a jakou? Už máme 910 gramů :-D
  2.2.2015 18:56FIFINKA001
  Holcicky: Ježíši to je tak krásný a že jsi u toho mohla být to se jen tak někomu nepoštesti, to je nádhera 😊, no snad to ta moje holčička zvládne stejně tak na jedničku jako tvoje nelinka, já jí dnes vykydala, chtěla jsem si ohmatat maličký jestli se hýbou, ale už jí to není příjemné, tak jsem ji strašně opatrně vyndala a na klíně pomazlila,miminka se hýbou, tak snad to bude všechno v pořádku a se šťastným koncem jako u vás 😊
  2.2.2015 19:06Duchna
  Lenko..Ty babčo jedna :-) a jak vypadají mrňata? Barva? Délka vlasů ;-)..
  2.2.2015 19:13holcicky
  Fifinka001,je to neskutecny zazrak zrozeni novych malych zivotu.Nezapomenutelny :D.Vypada,ze jsou to obe holcicky,jen tak zbezne.I vahu maji skoro stejnou :D jedna ma 105 a druha 104.
  Jasne musi to i u tebe s morcinkou tak dobre vyjit jak u moji Nelinky.
  2.2.2015 19:17Duchna
  Já byla dnes s Ixíčkem..vypadá to stále na ty kvasinky.. Takže mu mám zuby čistit propolisem ;-)..a přímo neredenym imazolem přímo na ty zoubky.. Rikala, že černí morčíci mají k tomu sklony..a i ty zoubky asi dispozičně budou takové..to že se ulomily má spojitost s těma kvasinkama. Tak jsem si koupila špičatou pinzetu, abych mu mohla tahat blebajz ze zubů a čistit zuby..já padám :-D.
  - - - - -
  Jinak je mi záhadou ty ceny.. Minule mi za 1dílek imazolu ta jiná účtovala 115,- a teď ta moje za 2 nebo 3?dílky 131,-
  2.2.2015 19:46holcicky
  Duchna,nech se prekvapit jsou nadherna.
  2.2.2015 19:48Duchna
  :-D o tom nepochybuji ;-).
  2.2.2015 20:11Jarinka
  V pátek jsme slavili krásné 6.narozeniny naší rozetky Hesperidky-Pepinky:-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32733
  2.2.2015 20:40Zbyněk
  podestylka: jak píše Beránek, tak hobliny Allspan - 25 kg balík vychází velmi levně, když to člověk porovná s drahými pidibalíčky ze zverimexů a jsou vysoce kvalitní. Pod to peletky z Baumaxu a je to:) Proč? Protože to je měkké, savé, bezprašné, levné a hlavně optimální pro morče. Které nemá nosorožčí kůži na bukové štěpky, jak správně psala Michala.

  Keronýma: ono záleží také na typu zeleniny, po něčem se přibírá více, ale max 60 - 80 g na morče na půl dne, cca tedy 120 - 150 g na morče / den, ale je to individuální. Moje starší babča lítá mezi 1120 - 1290, takže také omezuju všechno, kromě sena:) Zeleninu 2x denně
  2.2.2015 23:30Hankaaa
  Zbyněk - teď mají malou klec, zítra budou mít 120cm.. No, mám je od 22ledna.. ale chovatelka psala, že jsou na sebe zvyklé. Tak snad se to tou větší klecí zlepší :)
  3.2.2015 01:19jesterka486
  Ahoj, mám tříměsičního samečka a chci mu pořídit kámoše. Může být stejně starý nebo musí být hned po odstavu?
  Děkji za radu.
  3.2.2015 08:54Zbyněk
  Hankaaa: aha, tak to pak ano, to by mohlo být, protože 70ka je zoufale malá, problém je ale v tom, že jakmile se holky takhle rozjely, tak se to už asi nejspíš moc nezlepší ani ve velké kleci, ale určitě bych tam dal možnost polopřepážky, nebo patra, aby se ta ubližovaná dostala z dohledu dominantní. Jak jsem psal - i nakousnuté ucho je v podstatě normální, příště bude slabší morče rychlejší, ony si to nějak vyříkají a začnou dodržovat pravidla. Mým holkám také patro hodně pomohlo, než jsem je začal pouštět přes den do výběhu, teď už nemají problém. A klidně tu dominantní seřvi, když napadá druhou, ony dobře vědí, že to platí jim
  3.2.2015 09:37Smirny
  Hankaaa: já zase věřím, že se to velkou klecí urovná:-) Samice jsou potvůrky, umějí se pěkně šikanovat, ale prostor vyřeší opravdu hodně moc. Byla by škoda, kdyby nemohly být spolu, jsou to mlaďošky, určitě do dobře dopadne.

  jesterka486: doporučovala bych ještě dva měsíce počkat a pak pořídit samečka po odstavu. To je taková nej kombinace. Tady by neměl být problém. U stejně starých by to nemuselo klapat, kor jak by byli oba puberťáci.
  3.2.2015 11:26Pozitron
  holcicky - včera 19:13
  Já se někdy divím jak se tak relativně velcí tvorové a v takovém počtu vlezou do tak malého zvířete. Jakoby bylo větší zevnitř než zvenku, jako Tardis v Pánovi času :-D
  3.2.2015 11:35holcicky
  Pozitron,no u Nelky slo brezi poznat,ted je to takova mysicka chuda :D.Ale i tak,je to nepochopitelne.Pred chvili jsem je trochu fotila.Tak brzo se podelim o mou radost s mrnatkami.
  3.2.2015 11:39Pozitron
  holcicky:
  Já vím, dělám si srandu :-D, těla živých tvorů jsou nesmírně tvárná...
  3.2.2015 13:06holcicky
  Pozitron,to mi napadlo :D.Zlaticka,nemuzu od nich spustit oci jsou taaak krasne.
  3.2.2015 16:03Montyš
  Chtěla jsem podpořit přirozené chování svého morčátka a pořídila ji domeček. Holčička je však v domečku schovanáá a není tak komunikativní jako bez něj. Otázka na zkušené chovatele, vzít či nechat? :-)
  3.2.2015 16:17holcicky
  Montyš,ja bych ji domeček vzala a nahradila velkou kupkou sena,kde si může zalést.Domeček ji dej,až se přestane bát a zvykne si.
  3.2.2015 16:24Montyš
  Děkuji za odpověď, morčátko je narozené v polovině srpna a do této chvíle bylo bez boudičky a vpohodě. Tak nevím a zvažuji jak dál postupovat :-). Měla jsem už i houpačku, ale ta se mi příliš neosvědčila.
  - - - - -
  Někde jsem četla, že z toho důvodu je lepší boudičky nedávat, takže proto ten dotaz.
  3.2.2015 16:56faraon2
  Montyš, ja to řeším tak, že jim domeček dávám jen na noc a počase si zvyknou.
  - - - - -
  Dotaz: Mohu samičku po porodu vzít od mládat a vykoupat ji, když má srst na břiše špinavou od krve, nebo je lepší ji nechat aby se časem očistila sama ?
  3.2.2015 18:14Karolina-123
  Ahoj,mam tří letou samičku a právě postoupila kastraci vše proběhlo v pořádku ale po třech dnes si začala kousat stehy tak sme jeli k veterináři a tam to znovu zešili ale po jednom dnu si zase začla kousat a ty stehy tam nema.Nemáte s tímto problémem nejaky zkušenosti??prosim odpovězte co nejdřív ☺️
  - - - - -
  *podstoupila
  *po třech dnech
  *jely
  *zašili
  3.2.2015 19:55Mila
  Karolína-123 - no já má zkušenost pouze s kastrací u samce, měl trošku potíže a tak mu vetka musela víc otevřít bříško a měl tam 5 stehů, které si za dva dni vytahal i přes to, že to měl zalepené.... vetka mu nové stehy nedávala, naštěstí se mu to stihlo už nějak srůst, takže jsme to řešili že jsem mu to zalepovala náplastí , on si to sice opakovaně sundaval, ale srostlo mu to normálně i se zahojilo..... napadá mě jestli by nebylo řešení dát samičce takový límec ve tvaru trychtýře co se dává i pejskům po operaci aby si ty stehy nevytahovali, ale nemám s tím skušenost, to je jen momentální nápad nevím jestli by morče s tí dokázalo baštit atak....
  3.2.2015 21:20Karolina-123
  Moc děkuju,na trychtýř jsem se taky ptala a veterinářka říkala ze by si to také sundala jizvu kontroluji naštěstí je jizva v pořádku a je vidět ze to srostlo.Můžu se ješte zeptat kolik tě stalo to šití ?
  Diky ☺️
  3.2.2015 21:39Ivananovacka
  Zdravím po delší době na diskusi a ráda bych se zeptala - půl ročního samečka jsem denska nechala poprvé proběhnout po bytě..Když jsem mu překazila výlet za lednici, schoval se do koutku u špajzky a nehne se. je rozumné mu nechat otevřenou klec at si jde do ní kdy chce, nebo ho zase chytit a pustit až přijdu zítra domů ??
  díky za odpovědi a názory. právě pomalinku začal zkoumat dalších pár centimetrů pod linkou :-))
  3.2.2015 21:44Karolina-123
  Ivananovacka-ahoj také jsem to zkoušela akorat se samičkou ja sem ji raději chytla 😉
  - - - - -
  Samozřejmě je to asi dle tvé úvahy
  3.2.2015 22:07Buub
  Ze sedmi lednových mláďat už mám jen dvě, aneb když se daří... z toho jedno má obrovský průjem a to druhé vypadalo ráno asi tak pět minut před smrtí, ale nacpala jsem do něj co se dalo a už samo baští.
  3.2.2015 22:17Ivananovacka
  Buub tak snad aspoň ty dvě přežijí. držím pěsti a pokud ne, tak nezoufejte, udělala jste co jste mohla
  3.2.2015 22:18Karolina-123
  Ahoj,chci se jenom zeptat mate zkušenosti s kastraci?
  3.2.2015 22:25Buub
  Ivananovacka

  No uvidíme. Samice se projevily jako megery bez mateřských pudů, minimálně jedno z těch mláďat prokazatelně zemřelo protože se po něm proběhla matka.

  Slečna průjmová nevím, ono průjem není u skoro tři týdny starého morčete úplně prkotina, ale zatím se drží a když má v tlamě inzulinku, tak statečně polyká. No a mrňous dobrý, jeho matka se pro jistotu rozhodla, že se jí to vůbec netýká a asi už nemá žádný mlíko nebo nedává, aspoň podle toho, jak vypadal ráno, ale teď už se po inzulince pěkně vrhá a sám baští pevnou stravu.
  3.2.2015 22:33Ivananovacka
  Buub : tak to jsem poznala u poslední samičky. Krom umělé mrkve mu nenechala ani omylem nic a mimino z ní mělo vážně strach. nakonec se mi ho konečně podařilo odstavit a nedávno jsem ve zveri viděla morčata, která byla prokazatelně jeho. tankže i když to vypadalo bledě je z něj dneska pořádný samec
  3.2.2015 22:46Mila
  Karolina-123 - Andyho solo nešila, nebylo to potřeba, on si ty stehy vyndal naštěstí až za dva dni kdy už to měl srostlé.
  - - - - -
  Ivananovacka - já bych ho chytla a dala domu a nechala ho probíhat ase až příjdeš dmu Když to vemu podle svých morčat, tak jsou skoumavější v mé přítomnosti, víc mají odvahy a víc je baví být venku když jsem s nima než když jsou sami.
  - - - - -
  Buub - tak to je mi líto a držím pěsti aby bylo líp
  3.2.2015 22:48Karolina-123
  A muzu se zeptat kolik vás ta kastrace stala?
  3.2.2015 22:48Ivananovacka
  Mila _ díky. dala jsem ho do klece a nechala otevřená dvířka i dole, kde si můžekdykoli vylézt. Jak ho tak znám stejně ho ráno najdi v kleci. Ale nechám mu pocit volnosti.
  4.2.2015 03:22jesterka486
  Přesypáváte krmivo z pytlů do nějaké nádoby? Já si ho přesypala do průhledné skleněné uzavíratelné sklenice. Ale nevím, jestli jsem neudělala blbost. Myslím kvůli vitamínu C. Skladuji sice ve tmavém špajzu, ale i přesto by mě zajímalo, zda z toho nevyprchává moc vitamínu C. Neměla bych radši granule nechávat v pytli nebo dát do neprůhledné nádoby?
  Díka za reakce.
  4.2.2015 09:21Zbyněk
  Montyš: doporučuji patro, jako to mám já, viz alba. je tam dostatek prostoru na schování, ale morče není bez kontaktu s okolím a dá se snadno vylovit. A dostatek času, zvykne si. Při nedostatku manuální zručnosti, peněz, nebo dřeva to pořeší kartón:)

  Faraon2: samici po porodu nekoupat! nechat na pokoji, ono se to očistí. Je blbost jí vystavovat zbytečně stresu a riziku infekce, má toho sama dost
  4.2.2015 11:13holcicky
  Zbynek,tak karton bych nedavala,pri znecisteni zvlhne a morcik by mohl propadnout a zranit se.Ja jsem pouzila jen patro poveseny hackami,nad patrem koberece.Usetrena prace min cisteni a naopak vic mista.
  Nelcu jsem taky po porodu nekoupala a je cistounka :D
  4.2.2015 11:59Duchna
  Přidám se k otázce přesypaní věcí. Granulemi nekrmím, jen zeleninou a senem, ale docela valčím se senem, peletama a hoblinama. Kdo bydlite v bytě a nemáte na to nějaké skladovací prostory, kde to máte? Já vše kupuju ve velkém. Teď mi došlo seno,tak jsem musela koupit 60 l pytel ktery vydržel něco málo přes týden za 89,- zatímco já kupuju velké pytle od brambor za 150 a ty vydrží cca 3 měsíce.. No a abych se vrátila k tématu.. Při každé manipulaci sena šílený bordel. Teď si to pytluju do odpadkových pytlů a ten velký mám v komoře. Totéž z hoblinama, ty mám zase na balkóně, jen pelety mi straší v kuchyni celý pytel. Jak to tedy děláte? Vůbec si nedovedu představit, že bych to měla v obýváku na koberci..když si suším svoje seno, tak je jako v kytici, oddelím jako když odměřuju špagety a je čisto. To kupovane ale je v jednom velkém klubku a vše mám na zemi..
  4.2.2015 13:00Ivananovacka
  Duchna : s tím bordelem při manipulaci se senem se nic dělat nedá - prostě jen pravidelně po každé dávce zamést - nic co by se nedalo přežít. Krmení mám normálně ve špajzu. Pelety nedávám - jen hobliny. Ty mám, stejně jako seno, na chodbičce v bytě v igelitce a obyčejném proutěném šuplíku z IKEA za pár kaček. Takže i když někdo přijde, vidí košík s igelitkou a senem a nikomu to nevadí. Samečka mám samotného a když jsem v práci, moc nejí - pustí se do toho až přijdu, takže pytlík sena ze zveri za 30,-Kč mi vydrží ccá 14 dní.
  4.2.2015 14:43maja11
  ahoj můžu morčatum dat větev na okousavaní z jabloně byla na mrazu?
  4.2.2015 15:36Ehrena
  Duchna - bydlíme v paneláku a máme 12 morčat, takže taky všechno pouze ve velkých pytlích. Seno si pokud možno suším a vozím z chalupy vždy tak po 4 pytlích, skladuji na balkoně. Hobliny beru taky ve velkých pytlích, sháním od truhlářů, a běžně mám na balkoně k tomu senu ještě tak dva pytle hoblin. Takže půl balkonu mi bohužel zaberou zásoby pro morčata. Takže žádný idylický balkon s křesílky, jako mají sousedi.
  Načatý pytel se senem nechávám rovnou přímo v pokoji vedle morčatárny. Je v rohu a není tam na něj až tak moc vidět. V pokoji máme koberec a kolem morčatárny mám položené kusy nastříhaného silného igelitu, aby seno padalo pokud možno na ten igelit a ne na koberec. Ale stejně napadá něco i kolem a při kupovaném senu, jak píšeš, se mi nadělá daleko víc, než při tom mém vlastním. Takže musím luxovat tak každé 2 - 3 dny.
  4.2.2015 17:43Montyš
  holcicky: koberec bych mohla zkusit, ale nehrozí při jeho okusování zdr. potíže morčete?
  4.2.2015 19:19holcicky
  Montys,nejlepsi je asi to patro,v obi,baumaxu to uriznou primo na miru a nevyjde to moc.Na kazdou stranu jsem si navrtla po 3 hacku at to ma stabilitu a za chvili jsem to mela i povesene.Pred rokem jsem jim delala domecek a kraje byly od mysek procurana.Proto to patro na dne je cisto.Ale i Zbynkuv domecek je pekny,ale u holek by dlouho nevydrzel.Koberec taky muze byt ale hur se bude cistit a ani ta stabilita nic moc.Zkus a uvidis jak se osvedci.
  Duchna,ja mam velky pytel sena a hobliny zatim v satni skrini v chodbe,co moc nepouzivam.Kupuji ve velkem pro me stadecko.Paletky mam vysypane v boxu.
  - - - - -
  Montys,holky maji ve vybehu koberecky a neokusuji mi ho,ale kazde morce je jine.
  4.2.2015 20:08Duchna
  Ehrena- a to vlhko na balkóně senu nevadí? Já se ho tam bála dát aby nezvlhko a pak třeba neplesnivělo. I ty hobliny jsem si nebyla jistá jestli je dobře..
  - - - - -
  Holčičky- to je dobrý nápad ten box. Kdyby byl na kolečkách ještě abych si mohla v klidu dojet..ale to nevím jestli by takovou nosnost ty kolečka měly. Já s tím pytlem furt někam šoupám, překáží to..kouknu se v ikee po něčem, tam jsou levné. Díky.
  - - - - -
  Já mám ten pytel se senem v komoře a ta je plná bordelu. Batohy, tašky, smetáky, lux a milióny dalších věci..a když to přendavam, mám víc sena v té komoře než v pytly a jak jsou tam na zemi ty věci, nedá se to uklidit. Musela bych vystěhovat celou komoru ;-).
  4.2.2015 21:46Buub
  Duchna

  No ono seno se "normálně" skladuje ve stodole, což je v podstatě otevřený přístřešek, či venku na paletách pod plachtami. Jde o to, že na seno nesmí pršet, nemůže stát v mokru - proto ty palety, na zemi položený balík od země začne plesnivět - ale to je tak všechno. Prostě stačí, když je seno pod střechou, dobře udělané seno vzdušnou vlhkost z prostředí nijak nenasává. Jo, možná, kdyby bylo ve starém sklepě, kde je opravdu vlhko, ale na balkoně, to je imho jak v té stodole.
  4.2.2015 23:52Duchna
  ;-) no spíš mi přijde problém v čem to je. Jsou to takové ty jako tkané igelitové pytle. Dělají se z toho takové ty velké nákupní tašky- třeba tesco. Tak aby se to nezapařilo..
  5.2.2015 05:24holcicky
  Montys,tak mi napadlo,klidne do klece muzes povesit i nejaky hamak,nekdo to mel,ale uz si nevzpominam kdo?
  Duchna,to nevim,jestli to kolecka vydrzi.Ja mam s tesca,byla na ne akce tak jsem nevahala.Seno bych pro holky do sklepa nedala,jeste bych si donesla domu malou mysku.Staci mi ty moje 3myskotrysky no ted vlastne 5 :D
  5.2.2015 08:45Zbyněk
  Montyš: s kobercem samozřejmě opatrně, je to plast a hlodavce bezpečně ucpe. Vyzkoušeno kdysi na králíkovi. Stejně tak pozor na buničinu z plen pod kobercem, v žaludku nabobtná a je zle. Já mám koberce v krabicích a pod nimi pleny, ale k tomu se šikovné zoubky mých holek nedostanou, mám to od stěny ke stěně. V kleci může být pouze to, co morčeti neškodí - tedy dřevo, případně kartón. Nic plastového. Samotné morče se nudí a šance, že bude okusovat cokoli, je větší.

  Ad seno: mám to na chodbě, pytel sena, pytel pelet, pytel Allspan hoblin. Časem mám v plánu skříň:) Bordel to dělá samozřejmě strašný, zametám každý večer:)
  5.2.2015 08:47Duchna
  Tak s pytlem taky šoupu po zemi, tak by mohla i přepravka.. Hned jak nějakou uvidím, beru. Hned to bude lepší jak pytel..jsi skvělá, skvělá, skvělá ;-). Ještě pořešit to seno a hobliny ;-). Vy máte ve sklepě myši? To tam nemáte ty návnady? To snad musí být v každé bytovce. To tam pak nemůžeš nic nechat aby tě to nesežraly. Já jednou nechala pytel se senem v otevřené chodbě na chatě a vlezlý mi tam potvory a byly tam hovinka. Tak jsem všechno seno musela vyhodit..
  5.2.2015 09:05majawa
  Duchna: seno mám taky u bydlení v krabici a otevřené, takže krásně v bytě voní. jestli chceš přepravku s kolečky, tak ty koupíš v železářství. mají různé provedení a taky jsou pro různé hmotnosti. já mám bydlení na kolečkách pro moje tři rarachy a zatím drží
  5.2.2015 10:02Buub
  Duchna

  No, jestli myslíš polypropylenové tkané pytle, tak v nich se nic nezapaří. Opět, je to něco, v čem se v zemědělství skladují brambory, obilí včetně osiva, zelenina... je to vzdušné. Mám v nich seno i slámu.
  5.2.2015 10:24Fassy
  Ahoj :) chtěl bych se zeptat jestli jde ke klukovi, kterymu je uz skoro 1 rok za par měsícu, koupit dalšího kluka?
  5.2.2015 11:20Ehrena
  Duchna - ještě k tomu senu - my máme balkon orientovaný na jih, skoro celý den tam svítí sluníčko, a máme ho i zasklený poslední dva roky, takže pokud v těch pytlích za vlhkého počasí malinko provlhne, za sluníčka se zase vysuší. Ono opravdu dobře usušené seno nenavlhne, jen za vlhka tolik nešustí, ale za slunečného počasí zase více proschne a šustit začne. Aby opravdu bylo mokré nebo hodně vlhké, muselo by přímo na něj pršet.
  5.2.2015 12:27holcicky
  Duchna,to nevim,kdysi jsem tam videla velkou mys :D.Jistota je jistota.Navnady mame,ale mysky jsou vycurane.Nerada,bych mela doma mysiny.Skvela?Ne, nejsem,jen me to v tehdy napadlo,kdyz jsem je videla.Seno muzes dat taky do boxu,ale stejne bude delat binec pri krmeni.
  Vcera si prdulka mala nejspis spletla mamu a chtela se napit od Zrzecky.Chudacka malou prohnala po kleci :D
  5.2.2015 12:48Smirny
  Fassy: určitě by k němu morčík po odstavu mohl:-)
  5.2.2015 13:19Prachovka
  Ahoj, chci se zeptat- když moje morče na mně leží, pokládá si hlavičku a ,,rozplácne se" tak při tom pořád tak tiše povídá... Někde jsem četla, že tenhle zvuk není projevem spokojenosti, i když si to spoustu lidí myslí. Jak to tedy je?? A co znamená, když morče tak jako přežvýkává (ale nejí při tom)?
  Dík za odpověď:)
  5.2.2015 18:14Duchna
  Děkuji, holky, za rady a tipy..
  Majawa- nejsem si jistá jestli by tyhle kolečkové boxy udržely 20 kg pelet..ale fajn by se třeba použít takové to prkynko na kolečkách jak se dává pod květniky.

  Buub- :-D ano, přesně tyhle pytle myslím ;-). To víš, jsem děvče z města ;-) tak se ve skladovacích obalech nevýznam :-).. Tak ačkoliv máme na balkóně sezení s grilem, bylinkovou zahrádku a milióny truhliku, aspoň přes zimu se tam někam další pytel vejde.. V létě ta spotřeba sena je u nás celkem slabá..

  Ehrena- nás balkón je na jihozápad, takže taky výheň.

  Holčičky- důležitý je nápad. To je know how..
  5.2.2015 18:20lolanka
  ahoj muzu mit pet morcat v 1m kleci? Staci to pro ne nebo ne ? dik
  5.2.2015 18:24Duchna
  Když už jsem se takhle rozkecala, tak se ještě zeptám ;-).. Kluci mi objevili zapadlý usušeny jíst kedlubny a poprali se o něj.. Suší to taky někdo,
  - - - - -
  Lolanka- nestačí. Max.2.
  5.2.2015 18:55Od Popelky
  Musím se podělit, pobavilo mě to...
  http://zvirata.bazos.cz/inzerat/44019329/Prodam-morcata-usteddy.php
  5.2.2015 19:04lolanka
  takže jim nestačí 1 metrová ?
  5.2.2015 19:17Tery
  lolanka - pro 3 morčata je metrová klec už malý, takže pro 5 morčat to chce tak 2x větší
  5.2.2015 20:36IvaS
  od popelky- to jsou nějací spešl teddíci :D asi se speciální srstí :D
  5.2.2015 21:52Monama
  Od Popelky: :D.
  6.2.2015 01:34Ehrena
  Potřebovala bych poradit. Co může být s morčetem (náš Cipísek - věk 3 roky), které má od září už potřetí průjem? Vždy se mi ho podařilo vyléčit jen dietou plus zpočátku i Smectou, později Rodicolanem, vždycky byl do cca 3-4 dní OK, jen je mi divné, že ostatním morčatům není nic, jedí všichni to samé a on ho má od té doby už potřetí.
  Když ho měl poprvé v tom září, vypadal tehdy opravdu špatně, apaticky, ale léčba celkem rychle pomohla, teď nevypadá zdaleka tak špatně, ale je míň aktivní, spíš jen sedí a spí, není naježený nebo apatický, chuť k jídlu má zmenšenou, ale má. Myslím tedy při těch dalších dvou průjmech. Jinak v tom mezidobí se jeví jako zdravý, bez problémů.
  U ostatních morčat se mi tohle ještě nikdy nestávalo, opakovaný průjem neznám.
  U veta jsem s ním nebyla, vzhledem ke snadnému přeléčení, ale je mi divné to, že se to u něj takhle už potřetí vyskytlo.
  Příští týden jdu na veterinu s kočkami, tak tam asi vezmu i jeho. Jen pro kontrolu.
  Nemáte někdo nápad, o co by u něj mohlo jít?
  6.2.2015 08:05Zbyněk
  Prachovka: morče na klíně si může tiše "povídat" v okamžiku, kdy opravdu není moc spokojené, prostě se situaci odevzdá, rozplácne se, protože uleví nohám a pokud ho hladíš víc, než je mu milé, tak začne bublat a pokvíkávat. Zkus méně tlačit, nebo nehladit vůbec a věřím, že ztichne:) Jinak to přežvykování souvisí s polykacím reflexem, dokud má pocit, že má něco v zubech, tak přežvykuje a polyká, to je normální, případně si tím může jen tak obrušovat stoličky, pokud ho někde něco v tlamce tlačí
  6.2.2015 10:31Tygrinka
  Zbyněk: Moji myšáci také melou v kleci hubičkou, když na ně mluvím. Asi proto, že melu taky. V tlamině prokazatelně nic nemají. Vždy mele jen ten oslovený.
  - - - - -
  Ehrena: U mého morčíka se takto projevovala škrkavka. Zbaštil to někde se senem. Druhý kámoš v ubikaci byl v pohodě, obvykle prý tolik zárodků na jednom místě nebývá, takže nakažení jen jednoho kousku je pravděpodobné. Odčervit jsem samozřejmě musela oba. Vezmi bobky včetně toho průjmu na rozbor. Někdy loni v listopadu jsme to tu shodou okolností probírali v diskuzi.
  - - - - -
  Ehrena: Doplnění - trus sbírej klidně ten týden a seber trus vypuštěný v různých časech, ale měl by být ještě vlhký. Mě se osvědčila sklenička od dětské výživy. Uchovávala jsem to v lednici dole ve dveřích.
  6.2.2015 10:53Ehrena
  Tygrinka - no to by mohlo být docela možné, poprvé to měl v době, kdy jsme byli na půl roku na chalupě, kde bývají celé dny venku ve výbězích, které jim stěhuji různě po zahradě i na louce nad zahradou. Tam běhají psi od sousedů a kočky, tak jedině že by to sebral někde tam.
  Jinak on je v přepůlené ubikaci s druhým kámošem, protože se spolu v jeho cca roce a něco poprali a už nemůžou být spolu, takže jsou odděleni pletivem, je i tak možné, že by to mohl mít i ten druhý? Ten žádné problémy nemá a nikdy neměl - tedy takovéhle. Jen je bohužel od malička slepý nebo skoro slepý.
  - - - - -
  Jinak seno z těchto míst právě mám taky, sekám tam trávu na zahradě i mimo ni na sušení, takže i tak by to bylo možné.
  6.2.2015 11:24Tygrinka
  Ehrena: Nakažení se nemůžeš zcela vyhnout. Moji dva bydleli spolu a druhý neměl žádné příznaky a pravděpodobně ani nakažen nebyl, ale jeho bobky jsem nedávala zkoumat. Nemusí to dostat ani ten tvůj. Jsou-li ti tvoji na stejné podestýlce ve stejném prostoru, tak bych ho pro jistotu odčervila také. Pokud nákaza trvá takto dlouho (u mě to také tak podobně probíhalo), tak je riziko přenosu mnohem větší, i když se druhý morčík nakazit vůbec nemusí. Víc ti řekne veterinář. Škrkavku jsem za ty roky u morčat měla jenom jednou a to byl tento případ před pár lety.
  6.2.2015 11:45Ehrena
  Tygrinka - nejsou na stejné podestýlce, každý má jen tu svoji půlku ubikace oddělenou mřížemi a na dně mají takové plechové vaničky na podestýlku, které jsou také oddělené - dvě samostatné, takže se ani ta podestýlka z jedné ubikace skrz ty mříže do druhé nedostane. Maximálně by to muselo být přenosné pšíknutím nebo tak, což nevím, ale veta se na to vše ještě zeptám.
  Každopádně ty bobíky na rozbor sbírat radši hned začnu.
  Ještě info - kolik tak rozbor stojí?
  Kdysi před lety jsem ho u jednoho morčíka nechávala dělat taky, ale vůbec už nemám tušení, kolik to dělalo.
  - - - - -
  A ještě - jak jsi je odčervovala? Čím?
  6.2.2015 11:52Tygrinka
  Ehrena: Rozbor mě stál asi 70 Kč, nevím, co jsem dostala na odčervení. Vet mi to samozřejmě řekl, ale já už to zapomněla. Jenom si matně vzpomínám, že jsem to dávala 3 dny po sobě. Přenos pšíknutím možný není, jen sežráním ze sena, trávy, atp. nebo krmení z podestýlky, kde jsou potvory připravené na přenos, atp. Takže nakažení tvého druhého morčíka zřejmě nedošlo. Nicméně, pro klid duše, nasbírej do jiné skleničky i jeho bobky, ať máš jistotu.
  6.2.2015 12:11Ehrena
  Tygrinka - pokud by nehrozila nějaká horentní suma, tak jo.
  Začnu sbírat od obou a ještě se pak veta optám, za kolik by to bylo.
  6.2.2015 12:12holcicky
  Ehrena,ja nechavala delat rozbor pred mesicem a stalo me to jenom 80kacek.Zadna hruza.Zalezi jak u ktereho veta.
  6.2.2015 13:48Tygrinka
  Ehrena: Ani ty prášky na odčervení zas tolik nestály, řádově stokoruny (3-4) pro oba myšáky dohromady. Čili nic hrozného.
  6.2.2015 15:25Jeníček112
  lolanka
  No nevím,ale já mám dvě a mám výběh 2m na 1,5m a někdy když se honí si říkám že i to je málo. Prostě určitě větší min,2m
  6.2.2015 20:51Buub
  Tak to zvířátko malé pořád žije a po třech dnech má zpět váhu, kterou předtím ztratil za 24 hodin. Ale 80 g pro morče, co bude mít v neděli 14 dní... asi to bude kapesní vydání.
  6.2.2015 23:13Duchna
  Buub- :-) naše mrně Ixíček měl 60g a pořád něco, že nám ho chovatelka nechtěla dát, dokud nebude mít jistotu že bude v pořádku.. A prej že bude drobnější.. teď, tlustoprd má přes 1300g že jsme museli zahájit dietu ;-). Držím palce, ať se z toho vylíže ;-)
  7.2.2015 09:43holcicky
  Buub,to je vazne malo.Vcera jsem vazila mimca od Nelci a krasne pribiraji na vaze :D.Narodila se 2.2 s vahou 105,104 a vcera vazila 130.131. krasne holky pribiraji :)) jen Nelce vaha kolisa,ale svou vahu po porodu si drzi z 670 a ma 676 taky pekne.Brzo poslu fotky uz je mam :)) jsou povedene,jen nemam cas sednout na notas.
  7.2.2015 09:58čikone
  prosím pora´dte mi nějaké napáječky pro morčíky do skříňového výběhu,mám doma tyto http://petdiscont.cz/index.php?p=eshop_productinfo&id=188546 te´d nově koupené a teče z nich.musela jsem provizorně pod ně dát misky aby neměli morčíci mokro :-( buď neumí pít nebo tečou,už jsem z toho na prášky :-(děkuji moc
  7.2.2015 10:03maja11
  ahoj můžu morčatum dat větev na okousavaní z jabloně byla na mrazu?
  7.2.2015 10:43holcicky
  maja11,ano muzes.Take davam.
  - - - - -
  čikone,ja mam tu stejnou,ale v kleci a netece.Zkus ji necim oprit mozna ma spatnou polohu a proto kape.Koukni,jestli je tam dobre dana kulicka ma byt az na konci sosacku.Nekdy se zasekne.
  7.2.2015 12:29Buub
  holcicky

  No jo, je to prcek a taky vypadá dost jetě, ale baští statečně, bobkuje, teď jsem koukala, že konečně dostal odvahu ochutnat mrkev a prý dobrý. Vypadá chvilku super, pak z ničeho nic těžká hypoglykémie - stupor, křeče, vypadá, že nastává jeho poslední hodinka - tak mu píchnu fyziologický roztok s glukózou a za pět minut se tváří, že to vlastně nic nebylo. Prostě takový trochu nevypočitatelný, hlavně když u něj člověk nemůže sedět 24 hodin. Už mi dochází nápady, co s tím: myslela jsem si nejdřív, že málo krmím, tak během včerejšího dne dal každé dvě hodiny kubík ředený tatry s glukózou a kubík a půl rodicaru, plus seno, nať z mrkve a hromadu jahodovýho listí, až se člověk diví, kam to dává, během nočního krmení byl v pohodě a ráno zase přišla ke slovu injekční glukóza s fýzákem. Možná je mu zima, ale byl v kleci na bojleru vedle kotle, nejteplejší místo v baráku, a tam se mu to stalo taky - akorát se hůř kontroluje. K lahvi se netulí, jiné morče mu přidat nemůžu - jsou to všechno cuyové s neporovnatelně vyšší hmotností a všichni jsou správně splašení, při kontrolách a krmení by mi ho rozdupali. No, takže uvidíme - samozřejmě je možné, že Alba věděla, proč se na mláďata zvysoka vykašlat, a proč je zbytek sourozenců už pod drnem.
  7.2.2015 12:54holcicky
  Buub,neboj to da.Nastesti ma Nelca dost mlicka tak nam rostou k svetu :D mam s nich radost.Pred chvili jsem je vytahla na chvilku do vybehu vylozene s toho maji radost skacou jak kuzlatka.Srandovni zlaticka.Taky uz ochutnavaji co je dobre,mala se snazila mamince ochutnat ucho,ta jen hlavou pohodila at ji da svatek :D bambulky dve.
  - - - - -
  Skoda,ze nebydlis blize zkusila bych ho dat k Nelce,mozna by se chytil.
  7.2.2015 16:57Duchna
  Buub- jejda, až tak? To je bobeček.. Nějaká fotečka je?
  7.2.2015 17:18Buub
  Duchna

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32737
  7.2.2015 17:59Rozik
  Buub - Je moc krásný, bobek, držím palce, ať to spolu zvládnete, když už tak dlouho bojujete. Netroufám si radit, ale nějaký pelíšek nebo papučku, nebo plyšáčka nějakého malého, aby se mohl lépe zahřívat, mu nelze dát? My jsme malým koupeným odstávčatům, sice s váhou nad 250 g, ale vyděšeným a vystresovaným z cestování a tak, dávaly do klece malého plyšáčka (většího než morče mimino). Tiskly se k němu jako k mamině, pak na něm i spaly, než uběhla karanténa.
  - - - - -
  Tedy plyšáček byl větší než to odstavené mimino, dodávám.
  - - - - -
  čikone - Nejsi sama, věčný problém s napáječkami. Trochu nám pomohlo, když jsme naplnily úplně po okraj, trochu zmáčkly a hned zavřely. Také jsme upravily polohu, aby byly co nejvíce kolmo na klec. Není to ovšem na 100%, někteří morčíci si vynalézavě "hrají" a voda je v kleci, je to jen taková malá "pomoc" resp. snaha o eliminaci vytékání vody.
  7.2.2015 19:15Anicka193
  Ahooj všem, Máme se sestrou v plánu pořídit si morčátka. Ano, četla jsem tyto stránky a chceme si pořídit samici a samečka. Akorát se chci zeptat, když je samice březí a potom porodí, může sameček zůstat u mláďat? Jaká je tedy možnost že by sameček mláďatům ublížil?
  Děkuji předem
  Anička
  7.2.2015 19:35Buub
  Anicka139

  Sameček mláďatům neublíží, ale spolu se samičkou a mláďaty zůstat přesto nemůže - okamžitě po porodu má totiž samička plodnou říji a sameček by jí okamžitě nakryl. Zopakuj to párkrát a o samičku přijdeš.

  Proč vlastně chceš množit morčata? Máte hady?
  - - - - -
  No a další věc, nemůžeš si pořídit mládě samečka a samičku a nechat je bydlet spolu, sameček by jí nakryl při první říji, a to je ještě samička na mladé fakt malá. Další způsob, jak o ní přijít.
  7.2.2015 19:51Anicka193
  Buub: moc ti děkuji a ne, nemáme hada... My jsme dříve morčata měli. Měli jsme dvě slečny, protože jsme nechtěli mláďata. ALE, když jsme si od tety morčátka přivezli, zjistili jsme že jedna už čeká nějakou tu dobu... A tak jsme říkali, že je prodáme, že je to prostě špatný... A potom se narodily... Byli to dva samečci... Roztomilejší zvířátko jsem ještě neviděla... ty malí broučci nám přirostli k srdci a nechtěli jsme je nikam dát. No a po nějakách tech letech nám obě samičky zemřeli... bylo nám to všem moc líto a tak jsme si se ségrou řekli že si pořídíme další zlatíčka... :) a pro hada bych to nikdy nedala...
  7.2.2015 21:07Buub
  No fajn, ale když nemáš hada, co budeš dělat s těmi narozenými mláďaty? Prodáš je pro hada? Dáš je do zverimexu, pro hada? Necháš si je a místo dvou morčat budeš mít za chvilku dvě stě?
  8.2.2015 00:09Monama
  Bub je to možne. Mohlo se neco stat v prubehu tehotenstvi. Me se tak Stela vykašlala n svu posledni vrh. Starala se jen o jedno a i to asi po 10 dnech zemřeli. Pak jsem ji připustila ještě jednou ale Si po 50 dnech potratila. Nicmeně o mimoka jinych samic se stara naprosto vzorně. Je z ni takova chuva. Mě se osobně na dokrm osvědčilo kozi mleko v krabičce ze zdrave vyživy. Ikdyž už jsem ho tam dlouho neviděla
  8.2.2015 03:05Teresa
  Ahoy všichni)
  Koupila jsem si morčeci samičku . Chtěla jsem někoho k sobě kdyz mam blbi dny a tak.... A tak jsem ji pořídila co se dalo. Odjela jsm na výkend a vidím místo 1 morčeci slečny hned 3 morcata.
  Jo,porodila . Další výkend jsem odjela na jeden den a kdyz jsem se vrátila morčeci maminka ( Speedinka) byla mrtvá. Takže mi zůstali tydeni morcata bez mamky. Nevím jestli jsou to kluci nebo holky nebo tak ale furt bublaji a to prý znamená ze samecek láká samičku. Je jim ted necelých 5 měsíců a půjdu snimi brzy k veterináři. Potřebovala bych ale v par věcech radu. Za prve: jedno z morčat ma hole uši občas i červené, není to nemoc? Za druhé , jak mam ty morcata dvě jsou spolu a me se dost boji. Zkouší me jim dávat pomalu jídlo a to treba už i nechají v klidu ale kdyz je vyndame a máme je v náruči než se zklidni hrozne drkaji zubama a vydávají brcivy zvuk. Jak mam udělat aby se me nebáli? Bude to problém kdyz jsou dve? Dekuju moc:)
  8.2.2015 10:10Buub
  Teresa
  * facepalm*

  Jestli je máš spolu a je jim 5 měsíců, tak je opravdu velká pravděpodobnost, že jich tam brzo bude zase víc a historie se bude opakovat.
  8.2.2015 10:42Monama
  No pokud jsou tam jen smci, tak ne ;-)
  - - - - -
  Samci
  8.2.2015 10:47Buub
  Monama

  Jo, jenže pravděpodobnost, že jsou to dva samci je 25 %. Dvě samice by na sebe nemrmlaly, takže ozývají-li se z klece samčí zvuky, je 2/3 šance, že se uvnitř nachází párek, v této chvíli nejspíš už s březí samicí.

  IMHO dost nezodpovědné.

  Jo, prckovi moc nevěřím, přes noc se hodně zhoršil.
  8.2.2015 10:59Tygrinka
  Teresa: Holé uši má každé morče. Uši mívají zarostlé krátkými řídkými chlupy, někteří více, většina méně. Pokud má myšák uši bílé, což mi z popisu vychází jako pravděpodobné, tak ty chloupky jsou skoro neviditelné. Při prohřátí morčete ať už pohybem nebo teplotou v místnosti dojde k prokrvení a uši zrůžoví. U tmavých to není tak vidět, ale původně bílé ucho vypadá červeně. Nic to není. Zbytek ti řekly holky.
  8.2.2015 11:55IvaS
  krásné dopoledne, představuji vám páteční naozený vrh G po naší Daisynce https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32739 samé holčičky
  - - - - -
  a chci se rovnou zeptat, co je lepší na mazání očního zákalu Framykoin nebo septonex? (oboje opthalmo)
  8.2.2015 12:07Buub
  IvaS

  Ophtalmo framykoin je mast s antibiotiky, ophtalmo-septonex je mast bez antibiotik. Takže pro léčení bakteriálního zánětu je lepší ta první, pro zklidnění podrážděného oka, jako mazání při suchém oku nebo jako ochrana oka je lepší ta druhá.
  8.2.2015 12:14IvaS
  Buub: děkuji, já mám tedka jen ten septonex, ale zítra koupím ten framykoin
  8.2.2015 12:15Tygrinka
  IvaS: Framykoin nekoupíš, je na předpis. Musíš k vetovi.
  8.2.2015 12:20IvaS
  Tygrinka- děkuji, zítra tam zajdu, stejně tam mám cestu, tak rovnou vezmu i tu mast
  8.2.2015 12:24Buub
  IvaS

  A k čemu sakra potřebuješ při očním zákalu antibiotickou mast?
  8.2.2015 12:30IvaS
  Buub- protože se mi narodila samička a druhý den se ji objevil zákal, už s tím mám zkušenosti, měla jsem to u dvou mláďat a bojím se s ní jit k vetovi když je tak malá, protože jakmile ji oddělím od mamky, tak šíleně řve, proto :)
  8.2.2015 15:04faraon2
  od jakeho veku (cca ) je samice morcete schopna zabreznout. Nemyslim ted, kdy je to vhodne, ale odkdy k tomu muze dojit.
  8.2.2015 15:31Buub
  faraon2

  4-6 týdnů věku.
  8.2.2015 16:39Rozik
  Iva S - Měli jsme problém s očičkem, jak píšeš, také u mimina, stačilo kapat Opthalmoseptonexem dvakrát denně a na noc Opthalmoseptonex mast, za pár dnů bylo po problému. S ATB mastmi bych u tak malých počkala, ale je to jen můj názor.
  - - - - -
  Buub - To je mi líto, přesto držím palce, ať to prcek zvládne.
  8.2.2015 16:41IvaS
  Rozik- já právě u dvou mimin mazala tím septonem 2 denně a za týden to bylo v pohodě, ale zítra zajdu na veterinu a poptám se, myslím si, že by bylo hodně stresující 3 denní mimi tahat na veterinu, když řve jak tur při oddělení :)
  8.2.2015 17:40Tygrinka
  IvaS: To bys stejně musela vzít celou rodinku, vzít samotné malé mládě je stres jak prase.
  8.2.2015 18:02Buub
  Rozik,

  už je po něm, je to hodinu zpátky co jsem si řekla že už stačilo, a utratila jsem ho. Pitevní nález - zakrnělá játra, asi tak třetinová než bych čekala, s obrovským žlučníkem. Jinak střeva pěkná, naplněná - takže krmení bylo dost a za záchvaty hypoglykemie byla jaterní nedostatečnost. Hmm.
  - - - - -
  Jo, k tomu zákalu: vždycky jsem si vystačila s ophtalmoseptonexem. Jednou jedinkrát jsem měla nějaký ciloxan, tak jsem použila ten, a na rychlost hojení to nemělo žádný vliv. Antibiotika prostě potřeba nejsou.
  8.2.2015 18:40Tygrinka
  Buub: Dobře jsi udělala, bylo to trápení... Jen mě fascinuje, jak matky zjistí hned po porodu, že mládě není ok a nechají ho být.
  8.2.2015 19:25Eva888888
  Dobrý den, prosím o pomoc s morčatkem. Dneska jsem prijela po 2 dnech domu(starala se mamka) a Ruda byl divný. Vzala jsem jsi ho do ruky a je uplne pohublý. Zítra chci jed k veterinaři ale nevím jak přes noc. Prujem nema, zoubky normalní a jíst se snažil z ruky. Prosím je neco čím mu pomužu vube nevím co ted. Po kleci chodí sem tam ale jinak je schovaný v rožku. Posím o pomoc :(
  8.2.2015 19:26Duchna
  Buub- no tak to mi mrzí :-(. Jak jsem broučka viděla na fotce, hned se mi dostal do srdíčka :-(. Takže jinými slovy, s těmi játry by neměl šanci žít dál?
  8.2.2015 19:35Monama
  Bub: dá se nějak vysvětlit ten nález? Došlo k tomu špatnému vývoji v době těhotenství nebo až po něm??
  8.2.2015 19:40špagetka
  Dobrý den, máme ode dneška morčíka a chci se zeptat jestli a případně jak by se dalo naučit ho chodit čůrat a kakat do jednoho růžku. Zatím jak otrok vše sbírám a dávám do jednoho růžku. A ještě se chci zeptat zda dávat morčíkovi seno do jesliček jako králíkovi nebo nechat volně v kleci.
  Děkuji
  8.2.2015 19:42Monama
  No já mám teď morčíka s kožním problémem. Veterinář udělal všechny možné stěry. Paraziti žádní, na plísně to nevypadá, vysvětlení se nenabízí. Krom možná nějakých hormonálních změn nebo snížená imunita, fakt je, že jde o saténa...
  - - - - -
  špagetka: nedalo by se naučit. Pokud nejde o čistě náhodně pořádkumilovné morče od přírody. Asi by todle nejlíp vysvětlila Bub. Morčata prostě na jedné straně papají a na druhé spoučasně kadí....
  8.2.2015 19:46špagetka
  Monama- a ty jesličky?
  8.2.2015 19:51Monama
  jesličky jsou dobrá věc. ty ano. jen je potřeba vybrat takové aby se v nich morče nezaseklo.
  8.2.2015 19:53Duchna
  Špagetka- jeslícky..jinak si do toho načůrají a nabobkují.. Se zachudkem můj první se to ve starém bydlení naučil rychle a sám.. Jakmile jsem je sestěhovala s kamarádem jinam, bylo to vše pryč. Teď se kluci tak z 60% naučili chodit na záchod do mezipatra ale zbytek pouští dole. Nahoře mají jídelnu a tam nečůrají, jen občas bobek utrousi..
  8.2.2015 20:05špagetka
  Duchna- a nějak jim pomoct nebo prostě čekat jestli jim to dojde:)
  Vím, že u králíka fungují jesličky a pod to záchudek.
  8.2.2015 20:05Eva888888
  Prosím muže mi nekdo odpovědět?
  8.2.2015 20:25Monama
  Eva888888: zeptala bych se mamky čím ho krmila. Může jít o důsledek změny stravy ale taky může jít o příznaky začínající nemoci.
  8.2.2015 20:26Eva888888
  Dostal seno, vodu a zrní. Všechno takové jako obvykle. Děkuji za odpověď
  8.2.2015 20:28Monama
  A dostává něco s vitamínem C? nemá ho málo?
  - - - - -
  Zrní dávám jen morčatům co bylí venku, pro morčata doma není zrovna ideální.
  8.2.2015 20:32Eva888888
  Normálně dostává okurku, mrkev, saláty, jablka, atd.. Jsem takhle pryč jednou za 2 týdny a po dobu 2 let se tohle ještě nikdy nestalo. No ono to není zrní ale krmivo určené pro morčata které mi schválil i sám veterinář. Děkuji
  8.2.2015 20:34Monama
  Jablka bych morčeti moc nedávala, jen velmi málo. osobně bych více morče sledovala a případně zašla k veterináři. Mohlo by jít o nějaký střevní problém nebo kokcidiózu ikdyž ta je u morčat vzácná. není úplně běžná.
  8.2.2015 20:37Eva888888
  K veterináři jdu určitě zítra. Potřebovala jsem radu jak mu třeba popřípadě trochu ulevit ať zvládne noc.
  8.2.2015 20:39Kristi
  buub: ty sis ho pitvala sama?
  8.2.2015 20:41Romis
  Tady jsou pěkně zpracované rady k nechutenství (autorka je MVDr.):
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/pomoc.htm
  8.2.2015 21:36Buub
  Kristi

  No, jo. U mě jde málo věcí do země v celku, a žádná, u které nevím předem, proč přesně tam jde.
  - - - - -
  Monama

  To nevím, ale protože padl celý vrh a to prostě tak, že se narodili menší, méně rostli a pak jeden po druhém zničeho nic uhynuli, bez jakýchkoliv předchozích příznaků, až se na ty dva poslední matka definitivně vykašlala, i když se k nim teda moc nehlásila od začátku, tak bych řekla, že bylo špatně už něco z výroby.

  Duchna

  V noci měl zase záchvat, už jsem myslela, že bude po něm, ale vyhrabal se z toho - nicméně celý den byl špatný, nechtěl sám baštit a i přes krmení a glukózu každou půl až hodinu se nelepšil, naopak byl pořád horší - velmi slabý a chvílema úplně mimo, na boku, plovací pohyby... no a injekce glukózy ho z toho stavu nakonec vytáhla jen třeba na 20 minut, prostě stačilo.
  8.2.2015 21:49Duchna
  Buub- smutné, ale to je život :-(.. Ale je vidět, že to byl bojovník a nevzdával to..
  8.2.2015 21:55Buub
  Jo, fakt se snažil, ale co se dá dělat.

  Není první a nebude posledním zvířetem, kvůli kterému vstávám v noci a nakonec to stejně nevyjde.
  - - - - -
  Romis

  Jo, nechutenství.

  Dodnes to nepřekovalo morče, u kterého majitelé čekali týden, než začne žrát, a pak tu umírající trosku chtěli za každou cenu zachraňovat.
  8.2.2015 23:32Rozik
  Buub - Je mi to líto, ale s tímhle nálezem, který jsi popsala, opravdu šanci neměl. A ukončit trápení jakéhokoliv zvířete, je povinností člověka, když už není šance, dle mého názoru. A to Ty poznáš, naštěstí. Také možná to poznala i ta mamina, že není vše, jak má být, to by její chování vysvětlovalo. Doufám, že alespoň ona je v pořádku a příští případný vrh bude OK.
  8.2.2015 23:37Buub
  Rozik, jo, mamina se tváří, že vlastně nic nebylo.
  9.2.2015 10:09Zbyněk
  Čikone: mám stejnou napáječku, ze začátku tekla a pak se "zatáhla", takže dobrý. Chvíli bych vydržel, vytvoří se kámen a sedne si to
  9.2.2015 11:22P.S.
  Zdravím, chtěla bych se zeptat, co dělat v případě, že si morčátko okousává srst? Mříže nekouše, seno i větvičky má prakticky pořád a není samo.
  9.2.2015 12:40FIFINKA001
  Tak dnes se mohu pochlubit i já - naše FIFINKA konečně porodila, dnes ráno, dala si holčina načas, ale máme tři krásný malý prdelky - 88 g, 80 g a 77 g, ještě nevím pohlaví, ale jsou to šmudlíci krásný, všechno vypadá v pořádku, jsou krásný mišulky maličký. Ráno, když jsem odcházela do práce ještě nic, už jsem si říkala, že ta naše fifi bude přenášet jak slonice :-) a pak mi volal manža do práce, že už, jupí, tak jsem si vzala 1/2 dne dovolenou a šup domů :-) omrknout ty prdelinky :-). tak představuji náš dnešní přírůstek - jsou prdelky spíš po tatínkovi, ale mazlíci krásný

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32740
  9.2.2015 13:11holcicky
  Fifinka001,no vidis.Ja Ti to rikala,ze to bude taky v poho.Jsou krasni.Ja se jdu stydet :D holky maji tyden a jeste jsem malicke nepredstavila jak jsou nadherhne.Budu to muset napravit.
  9.2.2015 13:39špagetka
  Dobrý den, jsem tu zase s dotazem. Pročetla jsem jídelníček, granule jsme vybrali správné co se týká zeleniny tak když budu střídat mrkev, okurku, papriku sem tam dám list kedlubny nebo nať z mrkve, nebo trochu salátu tak to bude OK? Je lepší udělat mix zeleniny každý den, nebo střídat druhy po dnech. Děkuji
  - - - - -
  a ty normy 100g(200g) je bráno pro dospělé morče?
  9.2.2015 13:39Kristi
  FIFINKA001: gratuluji!
  9.2.2015 13:50romis
  FIFINKA001: Gratuluji, krásní!
  9.2.2015 13:58Zbyněk
  špagetka: granule jsou pouze doplněk, základ je seno a zelenina, v létě pak kvalitní luční tráva, pokud je možnost. mrkev a paprika jsou ok, salát a okurka pouze občas jako pamlsek, ne jako hlavní jídlo! Listy kedlubny mohou nadýmat, takže opatrně. Nať mrkve je ok, ale ne pravidelně, má nadbytek vápníku. Přidal bych denně klidně kousek rajčete, řapíkatého celeru, čínského zelí. A dával bych denně zhruba stejný mix, je to pro trávení lepší, i když zásadní to není.

  Cca 40 - 50 gramů zeleniny na jedno morče ráno a 40 - 50 gramů večer. Granulek tak necelou lžíci na morče na 24 hodin. A klidně občas vhodnou směsku. Cca půl lžíce na morče na 24 hodin třikrát za týden.
  - - - - -
  FIFINKA001: mamča je krásná trikolórka a prckové jsou krásní:)
  9.2.2015 14:22Rozik
  P.S. - Pokud není samo, jak píšeš a má v kleci morčecího kamaráda, neokousává ho kamarád (nebo kamarádka)? Mají dostatečně velkou klec (alespoň 100 cm na délku pro dvě morčata) a snášejí se? A jak dlouho okusování pozoruješ? Někdy může působit i stres - změna ubytování, malý prostor ubikace, hluk, nový příchozí kamarád, je to složitější problém.
  - - - - -
  Buub - Tak alespoň tak. Naše jedna samička byla po porodu tří mláďat (našly jsme všechna odbalená, ale mrtvá, donošená, dobré váhy) úplně psychicky "mimo" dlouhou dobu. Přitom byla druhorodička, první vrh celkem v pořádku zvládla, i odchov mláďat.
  9.2.2015 15:46MajaE
  Prosím, nevíte někdo, zda má tento box úchyty na napáječku? A pokud ho někdo máte doma - v popisu je délka 99 cm, ráda bych věděla, jak dlouhý je box v "nejdelším" místě? Moc moc děkuji, pokud se někdo najde.
  9.2.2015 16:34P.S.
  Rozik: Právě, že je to obráceně, napřed byla sama v menší kleci (když jsem si jí přivezla) poté dostala větší klec (1m) a morčecího kaamráda, od kterého se nehne. V případě nějakou nečekaného zvuku, nebo situace jsou okamžitě u sebe, takže v tom to také není. Pozoruji to na ní už celkem dlouho, ale nenapadá mě už nic čím by to mohlo být.
  9.2.2015 17:06Jana P
  špagetka - jsou tady dva tábory krmičů, jeden je míchaný (jak psal Zbyněk), do druhého patřím já (z praktických důvodů); moje morčata jsou mlsná jako kocouři a když jsem jim dala "míchaný salát" z různých druhů, vyžrali jen, co jim jede, ostatní nechali zavadnout a druhý den dělali, že nedostali nažrat. Takže dávám jen dva druhy na jedno krmení a ono když není z čeho tolik vybírat, bere se zavděk vším. Kromě řapíkatého celeru dávám i bulvu, ta jede víc než ten řapíkatý (což mě ekonomicky těší), červená řepa také jede, ale s tou opatrněji. Z nadýmavých dáváme i brokolici, opět zase jen s mírou... Pokud budou hodní, můžeš jim koupit teď v zimě petržel kudrnku, po té se můžou utlouci. A když budeš mít chuť, můžeš jim do jara pěstovat osení. Kilo proti klíčení neošetřené pšenice stojí pár korun, uděláš mokrou hliněnou kaši, posyspeš hustě zrním a za týden máš osení par excellence :-D a toho vděku, co se ti za něj dostane!
  9.2.2015 17:35Jeníček112
  Ahojka. Tak Vám nevím před nedávnem jsem zde řešila hučení Bertíka . Bylo to jako sova a trvalo to jeden den. Dnes ve 4h ráno to začlo znovu,hu hu hu hlasité a zřetetelné jak sova:-)))Je to možný že by se mu po dvou měsících opět zapalovala lýtka?:-)))Maličkého prohání jako blázen. Je to normální? Nebo bych to měla nějak řešit? Ale ne morčrcí slečnou:-)
  9.2.2015 17:56FIFINKA001
  holcicky: no moc se těším na fotky tvých miminek, tak je sem koukej šupnout :-) Já jsem ták ráda, že to holka zvládla v pohodě, včera to bylo 68 dní co jsme vraceli taťku a už jsem byla fakt nervní, měli jsme ho půjčeného přesně 4 týdny a mě přišlo na hlavu, podle počtu dní, že by se jim to zadařilo opravdu těsně před jeho vrácením, když spolu byli tak dlouho, ale asi to tak bylo, jen mi to přišlo divný. Jsou náádherní, myšičky maličký, jen nevím co to je, koukala jsem, ale asi to vůbec nejsem schopná sama určit, přijdou mi všechny absolutně stejný, asi budu muset povolat někoho kdo tomu rozumí víc než já :-)

  zbyněk: díky moc, mám z nich opravdu velkou radost, malej - syn už je všechny pojmenoval :-) jsou to lumpíci
  9.2.2015 18:14NellyK
  Dobrý večer všem, ráda bych Vám představila vrh B2, v případě zájmu o některá morčátka neváhejte napsat do SZ nebo na e-mail chs-de-vill@seznam.cz pro bližší informace - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32742
  9.2.2015 18:16FIFINKA001
  a všem moc a moc děkuji za gratulace :-) jsem prostě pyšná mamina :-)
  9.2.2015 18:36IvaS
  Zdravím- mám "zvláštní dotaz", je možné aby 4 denní mládě zvládlo narkozu? Psala jsem tu včera, že mám miminko se špatným očkem, dnes jsem dostala kapičky, kapala a večer to měla stejné jako když měl problém s očkem můj Kimouš, řekla bych, že ji oko odumírá. Zítra beru celou rodinku na veterinu. Bohužel takhle večer u mají všichni veterináři z okolí zavřeno :/
  9.2.2015 18:50Buub
  IvaS

  Imho i ftýza oční koule je menší zlo než narkóza u tak malého a mladého zvířete. Mrtvé oko totiž není nic, co by akutně ohrožovalo na životě, ale narkóza ano.

  A viděla jsem hodně opravdu hodně špatných očiček, a vždycky se daly dohromady. On ten zánět rohovky nevypadá pěkně, ale příčina - poškrábání rohovky o vtočené řasy během březosti a prvních dnů po porodu - sama odeznívá, což se o keratitidách jiných zvířat říkat nedá.
  9.2.2015 19:01IvaS
  Buub- a co se stane když to oko odumře? Vstřebá se nebo "odpadne". Naposledy jsem problém oka řešila v srpnu u 3 letého samce, ten měl oko vypoulené, 4 dny poctivého kapání to vypadalo, že to snad bude dobrý, pak přišel zlom v pátek a oko bylo úplně mrtvé, nevím jak to zvládne teď malá :( jestli i navzdory, že je hodně malá šance, že by o oko nepřišla, poctivě kapu, baští a chová se normálně, ostatní samice ji neubližují
  - - - - -
  * o oko přišla
  9.2.2015 19:11Buub
  IvaS

  Odumřelé oko se prostě zcvrkne na takové něco/nic.
  - - - - -
  A vypoulené oko je něco jiného, ten samec mohl mít zelený zákal, třeba. Ale u mimin je to opravdu věc poškrábané rohovky od řas.
  9.2.2015 19:14IvaS
  Buub- dobře děkuji, takže nemusím jezdit na veterinu s nima? jí tam byla dneska a ukázala jsem fotku, dali mi 2 druhy kapek.
  Možný to je, jestli chcete vyhrabu fotku a pošlu, ale bylo to doslova ošklivé
  9.2.2015 19:35Nelca
  Prosím, poradil by mi někdo jak na vtočené spodní víčko? Mám 6 týdenní mimčo a má pravděpodobně vtočené víčko. Naši veterináři si s tím neví rady. Byla jsem s ní u veta, doktorka si nevěděla rady, tak mě odkázala na jiného doktora. Volala jsem mu a ten se přiznal, že u morčete to ještě neviděl, takže zítra se jdeme ukázat. Bylo mi řečeno, že bude muset asi pod narkozu, udělat malý řez, steh, aby se víčko srovnalo. Nemáte s tím někdo nějaké zkušenosti? Budu ráda za jakoukoli radu.
  9.2.2015 19:43Cer
  Buub, IvaS - a co vřed na rohovce, ten to být nemohl? V některých případech přece vřed naroste do tak obludných rozměrů, že to vypadá, jakoby oko "narostlo, vypoulilo se". Přece jen je to častější oční problém než zelený zákal...
  9.2.2015 19:47Buub
  Nelca
  U šestitýdenního mimča bych to neřešila, maximálně kapání a mazání (umělé slzy, ophtalmo-azulen) pokud mu to vadí. Je totiž velká šance, že z toho vyroste. A i kdyby ne, tak u rostoucího zvířete se stejně víčka operovat nedají, protože růstem by se stalo bůh ví co.
  - - - - -
  Cer

  No nevím, ještě jsem neviděla velký vřed, který by mě hned nepraštil do oka. Jo, malý někde v koutku oka, to se dá bez fluoresceinu přehlédnout, ale u hnusnýho velkýho vředu je fakt, že je oko větší, ten nejmenší problém. Prostě slyším-li o oku, které je "jen" vypoulené, spíš mě napadá zelený zákal (u morčete nejčastěji jako důsledek šedého zákalu či luxace čočky) a patologické procesy probíhají v orbitě za okem.
  9.2.2015 20:11Jeníček112
  No nevím poradil by jste mi prosím někdo s tím hučením nebo je to normální a jak částé. Můžu v tom nějak pomoc, Opravdu jsem v tom laik, Děkdo mi i vystrašil,že je to špatné dýchání. yděkuji prosím za odpoveď
  9.2.2015 20:41Cer
  Buub - no vidíš, já nedávno viděla králíka, který měl oko jak pěkná třešeň. Majitel si nevšiml - respektive všiml zákalu, ale řešil pozdě - nejdřív tři dny na netu, pak u veterináře chtěl zázrak. Kapky nebyl schopen kapat - o oko samozřejmě králík přišel.
  9.2.2015 20:45Vendulci
  Ahoj, mám na Vás dotaz, jestli byste nám mohli poradit. Naše morčátko prodělalo před několika dny infarkt, který sice přežilo, je nadopováno od zvěrolékaře různými injekcemi, ale chová se i po několika dnech divně, bez života, ne jako dřív. Naštěstí jí, pije, spí, ..., ale třeba nevydává zvuky po drbání jako dřív, nekomunikuje. Necháváme ho v klidu, ale je takové uplně chudinka divné. Máte někdo zkušenost, jak to probíhá? Je možnost, že se to zlepší, nebo se máme smířit s tím, že už to tak bude na pořád? Díky, V.
  9.2.2015 20:51holcicky
  Tak to by me fakt taky zajimalo,ten dotaz od jenicka112.Fakt holky nikdo nevite proc to dela?Nebo,ze by chtel samicku?
  9.2.2015 22:28Rozik
  P.S. - A neokusuje ji ta kamarádka? Předpokládám, že je to samička a má samičku kamarádku. Holky to dělají dost často, že tu druhou prostě "ostříhají", aniž by jí nějak ubližovaly, nebolí ji to okusování srsti od druhé. Nebo tam má samečka?
  - - - - -
  Jeníček112 - A když to dělal před časem, tak ho to přešlo samo? Myslím si, že když tak prohání kámoše, je čilý, žere a bobkuje, tak to nic s dýcháním nebude, ale nevím, jde pouze o můj názor.
  Náš sameček má dvě samičky v kleci, jedna už je březí, druhá asi ještě ne, nevím, ale tak začal okusovat mříže nejvíce večer, že není slyšet televize. Má seno, zeleninu, společnost dvou samiček, nikdy to nedělal. Také se ptám, proč? Další morčata v pokoji nejsou, že by chtěl za nimi.
  - - - - -
  Hlavně se bojím, aby si neulomil zuby, blázínek jeden.
  10.2.2015 08:18P.S.
  Rozik: Momentálně tam má samečka, a ona ukusuje jeho. Mě je jasné, že je to nebolí, ale ted mám z toho skoro krátkosrstý morče. Ještě jsem někde četla, že by to mohlo být nedostatkem něčeho ve stravě. Ale nenapadá mě čím, neb mám pocit, že víc už toho ani dostat nemůžou :))
  10.2.2015 10:54Zbyněk
  Jeníček112: m to dělala ze začátku starší samice v říji, po čase toho nechala, určitě to není špatné dýchání, ale spíš hormony:) Přesně jako opička, jak popisuješ:)
  - - - - -
  Jana P: když moje skartovačky pochází z větší CHS, kde nebyl čas řešit individuální, pestré menu, takže co jim nasypu, to vděčně zbaští:) Před dvěma týdny jsem kupoval 15 kg sena a cca 7 kilo je myslím pryč:))
  10.2.2015 13:52špagetka
  udělala jsem salát, a opravdu poctivě odvážila denní množství zeleniny, morčík je mu 6 týdnů to ale nezbaští ani zdaleka celé saláty střídám. Mám to nějak řešit nebo vyčkat. Máme ho od neděle.
  - - - - -
  sena zbaští řekla bych dost
  10.2.2015 13:58Michala
  Nelca: zakápni to čímkoliv volně prodejným na oči, narovnej víčko zpátky jak patří... dělej to pár dnů.. a srovná se to. samozřejmě může se teoreticky stát že to bude případ kdy to ten steh bude chtít, ale spíše bude stačit jen to občas narovnat. já i lidi v mém okolí to řešili u morčecích mimin mockrát, a nikdy to zákrok nevyžadovalo.
  10.2.2015 14:00holcicky
  spagetka,je to jeste skvrne :D to bylo urcite mysleno na dospele morce.Klidne mu uber a az vyroste pak uvidis :) jednoduse pridas.Ale pochybuji,ze to tady nekdo vazi to jen tak odhadem.
  10.2.2015 14:06Hanýžka
  Ahoj, myslíte, že když morče začalo čurat a bobkovat převážně do jednoho rohu, že je to dostatečná šance, že se naučí používat jenom záchod? (předtím v tom rohu mělo misku se žrádlem a čuralo vedle ní, když jsem misku přemístila, z toho rohu je najednou pěkné "hnojiště") Nějaké bobky má teda i jinde po kleci (ale o dost míň) a trošku si čurá i v domku, tak nevím. Taky jsem četla, že by kdyžtak měl mít v záchodě něco jiného než zbytku klece - to bych měla hned, pokud se rozhodnu zkusit WC? Nebo až později? A osvědčuje se líp kombinace "všude hobliny, v záchodě peletky" nebo "v kleci nějaká textilní podložka a v záchodě pelety nebo hobliny"? Přemýšlím, zda má cenu to nějak řešit nebo to nechat jak je a onen roh prostě čistit častěji než zbytek, tak budu ráda za nějakou zkušenost :-)
  10.2.2015 14:47ket
  Naše první letošní miminka :o) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32745
  10.2.2015 16:04viki 14
  Ahoj, mám trochu choulostivou otázku týkající se genitálií mého morčete.Moje morče má mezi nožkama jakoby u zadečku jakousi ztvrdlou kuličku trusu či něčeho jiného. Na internetu jsem našla že by to mohlo být NAHROMADĚNÍ A ZTUHNUTÍ OBSAHU PERIANÁLNÍHO VÁČKU PO STRANÁCH KONEČNÍKU.Má s tím někdo zkušenosti jak to léčit? Děkuji.
  10.2.2015 16:23Otylka
  Ahoj, dnes jsem koupala morče. Vet. má podezření na plýseň. Po koupání jsem ho dala hned do ručníku a při sušení jsem si všimla že má fialové packy a kolem čumáčku. Divně dýchá. Ihned jsem volala na veterinu že se mi asi dusí. Ale vet. řekl že jen asi prochladlo a kdyby si vdechlo vody tak to vykašle. Ale už je to od 15 hod a morče stále stojí na místě ani nežere, nepije a to vždy se hrne první k misce. Druhé morče je v pořádku a žere . Vet. ještě řekl že by ho mohl dat na kyslík ale stálo by to kolem 1500 co že tedy šílenost i on sám to přiznal. prý mám počkat pár hodin a uvidím. nemáte s tím někdo zkušenosti??
  10.2.2015 16:40Duchna
  Hanyzko- někdo to podporuje, někdo ne, já v novém bydlení dala zachudky tak jak jsem architektonicky :-) navrhla, oni mi na to z vysoka pekly ačkoliv ten starsí na wc naučený byl.. Tak jsem si počkala kam začli chodit, tam jim dala záchod a chodí tam. Nicméně stále tak 30% potřeby dělají kde se jim zlíbí.. A záchod denně vyměním a obsah celého bydlení tak často nemusím.. Dobré je mít pelety a na to hobliny a do záchoda pelety..
  10.2.2015 16:55Buub
  viki 14

  To jsi sice našla dobře, až na to, že morče paranální žlázy nemá, to si pleteš se psem.

  Zvláště jestli je morče starší sameček, tak se mu opravdu může v konečníku začít hromadit ztvrdlý trus. Buď si s olejem či vazelínou troufáš sama, nebo bude možná lepší, když prostě zajdeš za veterinářem.
  10.2.2015 17:06FIFINKA001
  tak jdu zase otravovat - jak mají mrňata přibývat na váze? Včeřejší váhy po narození byly 88 g, 80 g a 70 g - dnešní 88 g , 76 g a 68 g, takže dvě mrňata jemně pohubla, nevím jestli se mám znepokojovat nebo je to normální :-(. Pod maminou se motají, ale jestli opravdu pijí, to si nejsem úplně 100% jistá. Třeba je normální, že první den trošku pohubnou jako miminka človčí, ale třeba také ne, určitě máte větší zkušenosti. Moc díky za odpověď, jinak jsou čilý, běhají, skotačí, ochutnávají co je po kleci, apatický nejsou vůbec, ale nevím jak to má být s tu váhou.
  10.2.2015 17:24holcicky
  FIFINKA001,to je normalni moje holky taky pohubla prvni den a ted krasne pribrala kazde o 70.Maji se k svetu :D
  10.2.2015 17:42FIFINKA001
  Jé tak mocinky děkuju, tak to snad bude vše v pořádku, ty jo mám doma tři kluky, ale jak říká manažer,s morcatkama se s..u víc než se vsema chlapama doma :-) dnes jsem nahodilá nahodila s nejmladším, že si jedno miminko necháme, aby Fifi nebyla sama a málem ho odvezli, ale my ho zpracujeme :-) dnes jsem je prohlížela a měla jsem pocit,že jsou všechno holčiny, že mají ceciky, ale pak jsem zjistila,že to mají i kluci na obrázku v knížce, tak zas nejsem moudra :-)
  - - - - -
  A kde jsou vlastně ty fotky tvých miminek? 😘
  - - - - -
  Manažer mel byt manžel, píšu z mobilu 😁
  10.2.2015 18:29Eliška L.
  Ahojky. U mojí 4-leté morčandy se objevily strupy. Za uchem, na zádech a na hlavě, celkem 4 strupy. Jsou suché, nemokvavé, kolem strupů žádné vypadané chlupy. Byla jsem u veterináře, bála jsem se začínajícího svrabu, ale ta ho vyvrátila. Preventivně jí dala i další morčandě píchla injekci. Nemáte někdo zkušenosti s tímhle? Říkala, zda se neperou ty dvě, ale neviděla jsem je (tu druhou mám cca měsíc a půl, ř měsíců jí je). Dále mě napadlo, zda to nemůže být z podestýlky, že jí něco vadí. Dostávají do rohu klece kočkolit a na vrch piliny. Dříve jsem je měla ve stáji, kde měli nastláno slámou. Plánuji je tam vrátit, až se té menší vyléčí plíseň. Tu jsme naštěstí zachytili včas a už jí zase zarůstají chloupky
  10.2.2015 19:46holcicky
  Nelincina miminka
  http:www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32747
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32747
  - - - - -
  Pripletla se mi tam Zrzka s Rozkou.Pry my chceme taky,my jsme tety
  10.2.2015 20:37Koloska
  Ahoj.
  Hledala jsem na netu zvuky bublajícího morčátka, ale některé zvuky jsou dosti pochybné..
  Chtěla bych poprosit o webovou stránku s bublajícím morčátkem. :)
  Děkuji
  10.2.2015 23:02Mila
  FIFINKA001 - to je normální první den že mírně klesne váha, pak by měli začít nabírat zase. První den klesne z toho důvodu že někdy chvíli trvá než se mamina roskojí.....
  11.2.2015 07:54Zbyněk
  Vendulci: infarkt je vždycky problém, tedy pokud se neoperuje, což u morčete těžko, tak zvířátko už bude v podstatě jenom přežívat, protože srdíčko nefunguje správně, má nedostatek správně okysličené krve v mozku atd. Nicméně mám kamarádku kardioložku, která také chová morčíky, tak se jí zeptám, jestli by něco nedoporučila. Kolik mu je?

  Otylka: pokud má morče evidentně málo kyslíku, tak bych místo jeho podávání spíš pátral po příčině, těch může být více, ale začal bych určitě UZ srdce a plic. Kyslík to vyřeší pouze po dobu podávání
  11.2.2015 08:48Otylka
  Zbyněk- myslela jsem že se nadýchlo vody při koupání. celou noc jsem nespala a hlídala. teď je vše OK. Sláva. pěkně růžovoučké.
  11.2.2015 10:19Pettraska
  Včerejší peruánci narození https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32748
  11.2.2015 10:43Vendulci
  Zbyněk: děkuji za reakci, morčici je okolo dva a půl roku. Dostala jsem ji už dospělou od kamarádky z přírodovědecké fakulty s tím, že měla "jít hadovi", tak jsem si ji nechala.
  11.2.2015 11:53FIFINKA001
  holcicky
  - - - - -
  holcicky: no tak ty jsou naprosto úžasní ty tvoje maličký holčinečky :-) Ta béžovo šedá je úplně bombová, tu bych si hned nechala :-) Krásný holky. Ty moje šmudlíci jsou taky k sežrání, jen si nejsem jistá tím pohlavím, no ještě počkám a povolám kamarádku na průzkum :-) Já už mám jedno také udané do velmi dobrých rukou, druhá je tak padesát na padesát a jedno bych si tedy ráda nechala, tak snad to klapne :-), ale moc krásný jsou ty tvoje holčičky, mocinky

  Pettraska: to jsou taky nááádherný mazlíci. Já se na ty naše nemůžu vynadívat, je legrace mrňata pozorovat, jsou jak na pérko myšulky :-) tak také velká gratulace.
  11.2.2015 13:19Hanýžka
  Duchna: díky, možná to wc prostě zkusím a uvidím...co by mě ale po včerejšku zajímalo asi víc je to, jestli se dá morče nějak naučit, aby nečuralo když si ho beru ven z klece? Včera jsem si ho vzala na sebe na gauč, nejdřív jsem ho jen hladila a krmila, pak ho to přestalo bavit a dal se do průzkumu, docela ho bavilo prolízat přítelovým rozházeným oblečením :-), ale pak se uvelebil v rohu gauče a počural to tam...a minulý týden taky :-( Bobkama se gauč neušpiní a nevadí mi je sbírat, ale to čurání je horší a přitom mi rozhodně přijde, že je morče míň ve stresu, když si ho takhle vezmu na gauč, než kdybych ho jen držela v náručí, to se mi vytrhává zatím....Díky jestli někdo poradíte.
  11.2.2015 14:20holcicky
  FIFINKA001,dik :D jsou to male princezniky,zlaticka malicci.Je s nimi opravdu sranda,rada je pozoruji jak blbnou.Jdu jim dat neco dobreho k baste.Ty tvoje prdelky jsou take nadherne :D.
  11.2.2015 15:00Mickael
  Dobry den, mam 5-ti leteho samecka a chtel bych mu poridit spolecnost. Mam mu poridit maleho samecka? Zvyknou si, nebudou se pozdeji prat? Co myslite? Dekuji za radu.
  11.2.2015 15:01Pettraska
  Mickael - malý prcek po odstavu by měl být s velkým ok :) pořid, nebude mu smutno.
  11.2.2015 15:13Mickael
  Ale radsi asi prostornejsi klec, ze? Kdyby nahodou...

  Muj petilety samecek uz jednou s malym zil (jeho syn) a kdyz jsme se prestehovali, tak mozna v dusledku stresu ze stehovani, se zacali prat (stehovali jsme se ze Spanelska do Francie a pak z Francie do CR). Museli pak byt od sebe a zase jim bylo smutno. Tak bychom byli radi, kdyby tentokrat uz to klaplo. Zviratka ale opet budeme cas od casu premistovat (Praha - Plzen), ale maximlane dvakrat roce. Mate prosim nejake typy, aby skamaradeni problehlo hladce? Nebo to zalezi na zviratkach a jejich povaze? Dekuji moc :)
  11.2.2015 16:56Rozik
  Buub - Mám též asi týden problém se starším samečkem a hromaděním trusu, snažím se denně či ob den olejíčkem a ubrouskem opatrně vytlačovat, vydloubávat a čistit, ale dělá se mu to stále. Měl v prosinci 4 roky, asi na podzim prodělal nějakou mrtvičku, jedno oko je jakoby menší od té doby, jakoby mu padalo horní víčko, je pomalejší, víc pospává. Jinak žere, bobkuje ukázkově, žádné průjmy. Až teď to hromadění trusu v konečníku, je od toho nějaká pomoc, nebo už to tak bude stále a budu muset třeba ob den čistit? Ať ho zbytečně někam netahám na veterinu a nestresuji, pokud neexistuje nějaká pomoc, která to napraví na delší dobu. Není to třeba i tím, že se méně pohybuje? Je sám ve 100 cm kleci, ale nechce se mu moc hýbat, změnil se od podzimu v chování. Pije dost, je v bytě.
  - - - - -
  P.S. - Také se nám to stalo, okousaly nám samičku kámošky z klece po výstavě, byla jako koště. Také někdy okoušou maminu mimina, ale ne vždy. A také nám okousaly kamarádky maminu po odstavu jejich mimin a návratu k nim do klece, přitom jinak byly všechny tři v pohodě, žádné šarvátky. Stravu dostávají všichni stejnou. O okusování samců samičkami jsem už také slyšela, ale nám, doposud, naštěstí, samce samice neokousala. Takže také nevím, snad poradí někdo zkušený, zajímalo by mne to také.
  11.2.2015 17:04Jana P
  Hanýžka - to je normální stav, který popisuješ; všichni známe. Náhlé teplo v klíně i náhlá značka na gauči. Neznám, nevím, neslyšela jsem... že by někdo zvládl mít morče mimo ubikaci více jak 15-20 minut, aniž by z toho byla louže. A teď ti dám tu úžasnou radu :-D kup v metráži igelitový ubrus (mají to běžně na roli v prodejnách látek, cena pár korun (! pozor v hobby marketerch chtějí třeba stovku za metr - tam nebrat), nech si střihnout na velikost gauče, to tam doma rozlož, přes to starou osušku nebo vyřazené povlečení a nech běžce běhat... a močit co měchýř ráčí. PS. neradím, co bych doma občas sama nedělala. Znamená to pár úkonů navíc a občas praní, ale pro mě je to ekonomicky výhodnější než co týden měnit gauč :-j
  - - - - -
  ...když tak teď přemýšlím nad všemi dotazy zabývající se únikem moči u morčat, jsem zvědavá, za jak dlouho se najde nějaký blbec, který zaplní díru na trhu trhákem: inovace v chovu zvířat - morčecí plenky! - značka "nechte své morčátko běhat po posteli jak dlouho chcete, s našimi plenkami bude mít zadeček hebký a vaše lože bude suché". Produkt naleznete na našich stránkách hned vedle vodítka na ven.
  11.2.2015 17:04Mickael
  Rozik & Buub: muj petilety samecek na to take trpi, cistime mu to sami cca kazde dva tri dny opatrne. Jinak je v pohode. U starsich samcu je to asi normalni...
  11.2.2015 17:07Buub
  Rozik

  U starších samců je tohle docela časté a jakmile se mu to začne dělat, už se to zpravidla musí čistit pořád.
  11.2.2015 19:25Duchna
  Jani- bomba nápad :-):-):-):-):-) nech si to patentovat..:-)
  - - - - -
  Hanyžka- když byli klucí malí, dala jsem si na sebe igelitku a na to plenku.. No a ten starsí Honzík na mě vydrží ležet celou televizi, mladší Ixík to nevydrží.. Ale poznám to, najednou se začnou vrtet, couvat a to je znamení že je jdu dát domů a oni hned upalují na wc :-).. Nebo využíván přebalovací podložky..
  11.2.2015 19:29pufka
  ahojte, dnes ráno som bola dať vykastrovať samčeka morčiatka, avšak stale len leži schuleny na jednom mieste a nechce sa hybať, občas spravi par krokov ale fakt len minimum, predpokladam že je ešte asi v šoku a možno ma aj bolesti, sem tam zje seno a zeleninu, ale nie vela oproti tomu aky je on velky jedak, no čo ma trapi že už 7 hodin nemal stolicu, aj napriek tomu že prijima potravu. Neviete čim to môže byť?
  11.2.2015 20:02Eliška L.
  Ahojky. U mojí 4-leté morčandy se objevily strupy. Za uchem, na zádech a na hlavě, celkem 4 strupy. Jsou suché, nemokvavé, kolem strupů žádné vypadané chlupy. Byla jsem u veterináře, bála jsem se začínajícího svrabu, ale ta ho vyvrátila. Preventivně jí dala i další morčandě píchla injekci. Nemáte někdo zkušenosti s tímhle? Říkala, zda se neperou ty dvě, ale neviděla jsem je (tu druhou mám cca měsíc a půl, ř měsíců jí je). Dále mě napadlo, zda to nemůže být z podestýlky, že jí něco vadí. Dostávají do rohu klece kočkolit a na vrch piliny. Dříve jsem je měla ve stáji, kde měli nastláno slámou. Plánuji je tam vrátit, až se té menší vyléčí plíseň. Tu jsme naštěstí zachytili včas a už jí zase zarůstají chloupky
  11.2.2015 21:26Rozik
  Buub - Děkuji za odpověď, je mi to jasné. A ještě takový blbý dotaz, mohu k němu zkusit dát samičku? Ještě v létě byl se samičkou, vrh byl v pohodě a pak se tak změnil. Nejde o nakrytí prvorodičky, i když bychom měli po něm rádi ještě jeden vrh, nebude, tak nebude, ale aby nebyl sám, možná by trochu ožil?
  - - - - -
  Byl to ještě v létě nádherný, statný samec, samozřejmě, ubylo mu svalové hmoty asi, tak váha je nižší, ale kolem 1000 g stále má, plus-minus, i víc někdy. Ale nám připadá jako scvrklý dědeček, který většinou pospává.
  11.2.2015 23:35Duchna
  Pufka- a zavolat někam na veterinu, je jedno kam, kde mají pohotovost a zeptat se?
  12.2.2015 09:45Zbyněk
  Vendulci: Odpověď kardioložky bych přeložil asi takto: Jak mu vlastně diagnostikovali infarkt? Co přesně bere za léky? Léky na srdce, obecně statiny mají dva základní vedlejší účinky, vyvolávají depresi a bolesti svalů. Oboji je pro morče velmi stresující. Většina léků na srdce není pro morče nic příznivého. Lze ověřit podáním vhodného analgetika, ale nemělo by být v interakci s těmi léky. Morče nejspíš po analgetiku ožije. Ptá se mě, proč mu nepomůžu já (má se mnou osobní zkušenost), takže mi když tak pošli fotku na zbynek.slaba@email.cz , nebo někam na rajče, to je asi jedno:) Nicméně bych to viděl spíš pouze na udržovačku, než na vyléčení, necítím, že bych tady udělal nějaký zázrak:(
  12.2.2015 10:14Ehrena
  Eliška L. - a nemůže to být taky plíseň? Když píšeš, že ji měla ta druhá morčanda. Plíseň bývá většinou na hlavě a pak event. pokračuje na záda. Ale to by měla ta veterinářka snad poznat.
  - - - - -
  Rozik - taky jsme měli samečka, který ve věku asi necelých 6 let na to začal trpět a už mu to vydrželo až do konce - tj. do necelých 8 let.
  Jinak si myslím, že samička by tomu samečkovi asi trochu zvedla náladu. Já bych to zkusila. A 4 roky věku není moc, to by ještě neměl být žádný stařeček.
  - - - - -
  Ale je pravda, že jsme taky měli samečka, který dostal ve věku asi 5 let něco jako mrtvičku, a taky pak už nebyl tak čilý jako předtím. Žádné větší zdravotní problémy neměl, ale už to prostě nebyl on, jak jsme ho do té doby znali.
  12.2.2015 11:16Shaki
  Jak často,v jakém množství a čím,krmíte morčata vy?
  12.2.2015 12:39Buub
  Shaki

  1x denně
  V zimě
  Seno ad libitum (mám od Drimla velké seníky s bočním plněním)
  KKV ad libitum (mám automatická krmítka, kam se vejdou dvě kila granulí)
  Občas ovesné vločky krmné, do krmítek podle oka
  V mrazech kukuřičnou palici jeden kus na kotec
  Občas suché pečivo
  Zelenina podle toho, co zrovna mám, v množství co sežerou tak, aby nezůstaly zbytky, což je ale pořád hodně. Bílé zelí rozkrájené celé hlávky, krmná řepa, červená řepa, ředkev, mrkev, to asi nejčastěji, pak bulvový celer, růžičková kapusta, papriky, brokolice, v místní zelenině mi taky dávají natě od všeho možného, květák, občas petržel i s natí, prostě co je.

  V létě
  Seno ad libitum
  Pastva
  Čerstvě nasečená tráva + byliny v obrovském množství
  Zavadlé kopřivy, divoká mrkev, jitrocel, bršlice... + co mi dají v místní zelenině a co se vylíhne v kuchyni, na konci léta hodně rajčat, protože ve skleníku je toho tolik, že už to nemůže nikdo vidět, to samé okurky salátovky. Plevele ze zahrádky, ostříhané větve z rybízu a z jabloní, jahody, na podzim jablka
  Jádro jen na chuť, ovesné vločky nebo ječmen
  12.2.2015 13:05Cidik
  Ahoj! Máme na Facebooku novou skupinu o všech hlodavcích světa - i s IQ testy a inzercí o méně známých (neznámých) chovaných hlodavcích u nás. Můžete se přidat kdo chcete :) https://www.facebook.com/groups/1602554763312417/?fref=ts
  12.2.2015 13:28Hanýžka
  Jana P. - to jsi mě docela rozesmála s tím "patentem" a plínkama :-) Existuje už leccos, docela jsem koukala, když jsem na e.shopu viděla třeba "vodítko" na potkana, tak určitě i ty morčecí plínky časem budou :-) No ale dokud to není, asi se tedy nechám inspirovat tou podložkou nebo igelitem, a pozorovat jak se chová...jsem právě podle různých webových příspěvků se divila, jak vydrží morčata s někým dvě hodiny koukat na TV a říkala si, jestli nemám zrovna nějaké nadprůměrného čůrače, ale tak asi ne :-)
  12.2.2015 13:52Jana P
  Hanýžka i všichni ostatní: opakuji se, ale to neva. Na diskuzích na netu i mimo lze totiž slyšet nebo číst zázraky všeho duhu. Jak se morčata dívají hodiny na telku, jak chodí na vodítku vpravo, aby se nepletla protijdoucím pod nohy, jak po sobě splachují, jak pozdraví, když někdo přijde na návštěvu a podobně. Má zkušenost je taková, že tyto zázraky panují jen v řečníkově hubě. Já jsem tedy zatím na vlastní oči viděla jen morčata normální. Ale třeba mám fakt životní smůlu a jednou takové výjimečné zázračné morče, třeba které vrtí ocasem, jednou také zahlédnu :-j
  12.2.2015 13:53Shaki
  Jak to děláte když jste nemocní,abyste nenakazili morčata?( krmení,přenášení do výběhu atd.)
  12.2.2015 14:10bulvik
  morčata jsou supr zvířata
  - - - - -
  jsou supr zvířata
  12.2.2015 14:29Vanda
  Dobrý den chci se zeptat.Zda máte někdo morčata doma? Máte s němi nějaké větší problémy?
  12.2.2015 14:58Tery
  Vanda - já mám 4 morčata doma (3 holky a jednoho kluka) žádné problémy s nimi nemám, čistím jim to 1x týdně a dostatečně větrám
  - - - - -
  v místnosti kde je mám mají kolem 20-25 stupňů
  12.2.2015 18:18Koloska
  Ahoj.
  Potřebuji radu. Jako podestýlku dávám Asan a na to koupelnovou podložku a ještě záchůdek na který mi chodí tak na 60%.. Jenže poslední dobou čůrá více mimo záchod, třeba hned pod sebe, když leží.. Jak jí to mám odnaučit nebo spíše jaká je nejlepší podestýlka? :)
  Děkuji
  12.2.2015 18:36Duchna
  :-D :-D :-D :-D Jana P. :-D :-D.. Náš honzík bohužel po sobě záchod nesplachuje :-(, ani na vodítku nechodí ale ty 2 hodiny u televize dal, resp.nevím jestli 2 hodiny ale film se mnou vydržel..teď už na to nemám čas a taky máme 2 tak je střídáme :-D.. Ale Ixík tak cca půl hodiny a pak ho raději dávám na záchod..
  12.2.2015 21:04Rozik
  Ehrena - Přesně tak, byl to ještě v září "mladík" plný života, ale pak asi ta mrtvička a je úplně jiný, málo se hýbe, pospává. Teď ještě ta "kapsa", ale to čistím, to je moucha, jen je mi ho líto, tak mne napadla ta samička. Zkusíme.
  13.2.2015 09:42Ehrena
  Rozik - určitě doporučuji zkusit, našemu Kvikovi tehdy trochu zvedl náladu nový malý kámoš, protože bohužel na toho, se kterým byl v pohodě celý jeho život (až do té mrtvičky), během toho marodění úplně zapomněl - i když jsem je dávala během toho jeho marodění pod dohledem k sobě do výběhu, právě toho jsem se bála, že až se z toho dostane, už je k sobě nebudu moci vrátit, bohužel hned už v tom výběhu na něj vyjížděl a vypadal, jako kdyby nevěděl vůbec, kdo to je, a chudák Oranžovka to tehdy opravdu těžce nesl, celých 5 let spolu žili a měli se rádi, jeden bez druhého se nikam nehnul, a teď tohle. Musela jsem je tedy nechat rozdělené a asi za měsíc jsem pořídila oběma malé kámoše, a Kvikovi to určitě trochu prospělo, i když takový, jako býval před tím maroděním, tak živý a aktivní, už nikdy potom nebyl. I Oranžovka malého přijal, ale takový vztah, jako měl předtím s Kvikem, už z toho nebyl.
  13.2.2015 09:51Zbyněk
  Koloska: nejlepší (a nejlevnější) podestýlka jsou topné pelety z Baumaxu, Bauhausu, nebo Obi a na to hobliny - kup ideálně 25 kg balík od Allspanu, je to odhadem na půl roku. Jednou denně vyčistím počůraná místa, jednou za měsíc vyměním komplet podestýlku, někdy i později. Nikdy to nesmrdí a neperu denně podložku:) Navíc na hoblinách se čůrání hned vsákne do pelet a morče nemá mokré a páchnoucí bříško. Zmíněný Allspan je to nejlepší, co jsem kdy měl, všechno ostatní je nekvalitní a drahé - a to i slavný Malina, kde jednou to je jemné a prašně a podruhé kusy dřeva jak pro koně:(
  13.2.2015 10:14Shaki
  Zbyněk: A jdou použít i samostatně bez hoblin do záchůdku?
  13.2.2015 11:13Zbyněk
  Shaki: já záchůdek nemám, protože mamině je pět a prcek nemá příklad:) Ale pokud by tam morče vykonalo potřebu a odešlo, tak ano, nicméně znáš to - pokud mu to nebude příjemné - a pelety jsou tvrdé a studené, tak by ho mohly odnaučit chodit na WC :)
  - - - - -
  Jinak sajou skvěle
  13.2.2015 12:03Shaki
  Aha.A co dát teda jako podestýlku do záchůdku?Prý je lepší mít v záchůdku jinou podestýlku než jinde v kleci,morče si lépe zapamatuuje,kam má chodit na wc a kam ne.Tak když budu mít jako podestýlku hobliny,co dát do záchůdku,aby to bylo levné?Dřevěné pelety ze zverimexu,nebo co?:)
  13.2.2015 12:09Enisa
  Ahojky, ve středu jsme si dojeli pro morčátka. Dvě samičky krásné :3 A včera a dneska jsem je párkrát vytáhla. Ta moje samička když jí šáhnu na zadeček tak vykopne je to normální?
  A když jsem jí dala zpátky do klece začla strašně moc rychle běhat a skákat strašně hyperaktivni! je to normalní? A když ji chovám tak začne strašně pískat, nebolí jí něco nebo tak? :O Moc děkuji za odpovědi! :3 Enisa
  13.2.2015 12:32Shaki
  Enisa-Podle mě píská,protože má hlad,nebo potřebuje na WC.
  13.2.2015 12:59holcicky
  Chybicka se vloudila,zrovna jsem prohlizela mrnata.Po delsim patrani jsem zjistila,ze mame misto holcicek parecek :D.
  V kolika tydnech je plodny?Tusim v 3 ze?Nerada,bych chtela mit dalsi v brezi :))
  - - - - -
  Chtela jsem napsat 7tyden.
  13.2.2015 13:12Zbyněk
  Enisa: pokud je v kleci a vykopává zadečkem, tak chce mít klid a brání tím obvykle i jinému morčeti, aby se dostalo k misce:) Je ještě nepřivyklá a bude to trvat klidně dlouho:) Některá mláďata na ruce piští, snaží se něco sdělit, ale co, to je na křišťálovou kouli:) Zkusil bych jí nabídnout kousek římského salátu, okurkovou slupku, třeba držkuje o pamlsek:) Na WC by nepištěla, maximálně se nervózně zavrtí a pak to pustí do klína:)

  Holčičky: klidně v měsíci, je to individuální, kámošce nakryl bráška sestřičku v měsíci přesně
  13.2.2015 14:09Myšák1
  Ahoj, nevím kam se obrátit, ale napadlo mě to zkusit tady. Mám mladé morčátko 2 měsíce staré a je ochrnuté na zadní nožky nebo ne až ochrnuté že by je vláčel za sebou, ale má je pod sebou, a když běhá dokáže se od nich odrážet, ale prdelku má celou hubenou (jakoby bez svalů) a má je prostě takové spíš zakrnělé. Setkal se s tím někdo a jak s tím morčátko dokáže žít? Nerada bych aby se nějak trápil, ale zatím vypadá, že život ho baví :-)
  13.2.2015 14:16Shaki
  Myšák- a to s tím skoro ochrnutím víš jistě? Může to být i z nedostatku vitamínu C.
  13.2.2015 14:20Myšák1
  Mám pohromadě ještě jeho mamku a taťku a do víkendu jsem měla i sourozence a u nikoho jiného se to neprojevilo, všichni jsou čilí až až.., tenhle prcek pořád polehává v boudičce a když ho vezmu do ruky strašně řve, ale nemyslím si, že by to bylo protože ho něco bolí, spíš se trochu asi bojí abych mu neublížila.
  13.2.2015 15:24Zbyněk
  Myšák1: v první řadě bych s ním šel na veterinu a jak píše Shaki - podáním céčka - rozpustit obyčejnou, ne šumivou tabletu do vody a dát trochu stříkačkou 2x denně se nic nezkazí. Stravu má normální, tedy seno a zeleninu?
  13.2.2015 15:33Myšák1
  Stravu má zeleninu + ovoce + obilná směs a především seno. Zkusím to, ale nemyslím si, že to bude vitamínem C, ostatní morčíci byli zdraví. Pro případ to bude jistit veterina.
  13.2.2015 15:37Shaki
  Myšák1- S tím ovocem a hlavně granulemi to moc nepřeháněj.:/;)
  13.2.2015 15:45Myšák1
  Tak to samozřejmě vím a nepřeháním, dostávají jednou za dva dny a hlavně přiměřený množství, protože už sem zažila problémy s průjmem. Ale tohle malinký mi dělá starosti no :-(
  13.2.2015 15:48Shaki
  Ovoce pravidelně jednou za dva dny??
  13.2.2015 15:54Buub
  Myšák1

  Že ostatní vypadají v pohodě nic neznamená, rostoucí morčata mají totiž mnohem větší spotřebu céčka než dospělci.
  13.2.2015 15:55Myšák1
  Nemluvím jen o ovoci. Vždy dostanou kousek ovoce či zeleniny a to buď každý den nebo nejdéle obden. Již trpěly na průjmy z nadbytku vit. C, tak jsem přešla na dávkování, které jim vyhovuje tak, aby neměli průjem z nadbytku nebo nedostatku vit C. Je na tom něco špatného?
  13.2.2015 16:04Buub
  Myšák1

  Není možné, aby morče trpělo průjmem kvůli předávkováni vitamínem C.

  Ale nedostatek céčka je suverénně nejčastější důvod, proč za sebou morče tahá nožičky, teda pokud nemá vyloženě přeraženou páteř úrazem.
  13.2.2015 16:08Shaki
  No nevím.Jak jsi slyšela,nebo spíše četla,mláďata mají větší spotřebu céčka než dospělí a ani u dospělých není dobré,když jim dáž kousek zeleniny obden.Vím,že se ti to nestává pořád,ale i tak je podle mě "každý den a nejpozději obden" celkem málo.A co se máme představit pod pojmem "kousek" zeleniny?Měsíček rajčete,kolečko mrkve?No nic,podle mě je to málo...A nečekej a běž za veterinářem.;)��;) ��
  13.2.2015 16:11Myšák1
  Díky za radu, zkusím koupit C v prášku. Bohužel již mi bylo řečeno, že morčátko mělo průjem z nadbytku, je dost možné že to p. doktorka řekla špatně a myslela tedy vlhkou stravu (ale tím jsem nijak výrazně nekrmila), po tom už jsem se nepídila. Především jsem se neptala, aby mě hned někdo soudil, ale proto jestli někdo nemá zkušenost. A děkuju za názory. Uvidíme jestli to pomůže :-)
  13.2.2015 16:12Shaki
  Buub- No něco jako předávkování vitamínem C je,ale jestli je z toho průjem to nevím.Každopádně to ale nevznikne ze zeleniny dvakrát denně..
  - - - - -
  Nejdřív zajdi za vetem.��
  13.2.2015 16:13Myšák1
  Shaki : opravdu jsem nechtěla rozebírat to čím krmím a být souzena. Krmím tak, aby morčátkům nic nechybělo. Bohužel nejsem až tak zkušená, a proto se ptám na radu. Ne aby mi hned bylo něco vyčítáno. Dík za pochpení
  13.2.2015 16:14Buub
  Shaki

  Nelze se předávkovat jakýmkoliv vitamínem rozpustným ve vodě, prostě se vyčůrá.
  13.2.2015 16:23Shaki
  Buub-Nadbytek vitaminu C může vést k močovým kamenům! Vitamin C (kyselina askorbová) patří k látkám, které silně ovlivňují vznik močových kamenů, protože zvyšují vylučování kamenotvorných látek do moči. Kyselina askorbová se v organismu přeměňuje na oxalát, který se při normálních hodnotách vylučuje močí, ale při vyšších se ukládá v močových cestách a může zapříčinit vznik močových (oxalátových) kamenů. Riziko vyššího množství oxalátů v organismu stoupá také při nadbytku vápníku. Vysoký obsah vápníku a oxalátů v potravě napomáhá tvoření nerozpustného kalciumoxalátu, který je nejčastější složkou močových kamenů. Proto rozhodně není pravda to, co tvrdí někteří chovatelé a sice, že vysoké dávky vitaminu C okyselují moč a zabraňují tak vzniku močových kamenů.


  Zřejmě to jde.Zkopírováno z této stránky...
  13.2.2015 16:31Amé
  Zdravím zdejší chovatele, mám morčátko po operaci a musím ji dokrmovat stříkačkou, jenže morčina mi to moc nechce polykat, mám pocit, že ji to zůstává v tlamičce. Nemáte na to nějakou fintu, jak ji donutit to polknout? Je první den po operaci a dokrmování je důležité. Děkuji za každou radu, zkušenost atd.
  13.2.2015 16:4512348
  ahoj chci se zeptat dáváte v lětě morčátka ven na zahradu??
  13.2.2015 18:10Buub
  Shaki

  Množství oxalátu, které vzniká při rozkladu kyseliny askorbové, je velmi malé. Většina nadbytečné kyseliny askorbové se vyloučí močí v nezměněné podobě - a způsobuje její okyselování, což ovšem u morčete má minimální význam. Spíše se tohoto faktu využívá u psů či koček při rozpouštění struvitů.

  Ale o to nejde, jde hlavně o to, že aby morče masivně vylučovalo kyselinu askorbovou močí, muselo by dostávat enormní dávky, mnohem větší, než je schopné sežrat jakoukoliv zeleninou.

  Prakticky, tak jak to opravdu je, se kyselinou askorbovou předávkovat nelze. Ano, když toho do morčete budu valit v chemické podobě tisíce miligramů denně, opravdu se z toho může podělat - co se toho oxalátu týče, to je opravdu jen teoretická možnost:) - ale při normálním zacházení se zvířetem, i když mu zelenina poleze ušima a bude mít přidané céčko ve vodě i v granulích, žádné riziko není.
  13.2.2015 18:15Amé
  Prosím urguji na vás, kteří máte zkušenosti s morčátkem po operaci, nyní je nejkritičtější první den po operaci, nechce mi polykat tekutou stravu, kterou ji podávám stříkačkou, je tady někdo, kdo má zkušenosti a poradí mi prosím? Jsem už zoufalá, jelikož nevím, jestli se mi daří do ní něco dostat nebo ji to prostě jen zůstává v tlamičce, ven mi nic nevyplivne. V puse má stále nějaké ty zbytky z té tekuté stravy.
  13.2.2015 18:40Shaki
  Amé- Zkusím se ti na to zeptat na facebooku,jen vydrž.
  - - - - -
  a je normální, tak když to ven neplive, tak to asi poliká ne? Kam by to asi mizelo !


  Já teda radu nemám , u nás na operaci byla dvě morčata a osmák a všichni tři umřeli hned první noc po operaci....
  - - - - -
  at se obrátí na Reny,ta má s dokrmováním velké zkušenosti
  - - - - -
  Já souhlasím s tou Reny.Jmenuje se Renata Hájková.:);)
  - - - - -
  telefon na Reny 739097561
  13.2.2015 18:43Amé
  Shaki: děkuji za odpověď. no asi je fakt, že tak velkou tlamičku asi nemá, že by ji tam zůstaly 2 ml jídla v ní. Ven to nejde, jen ze začátku mi párkrát normálně polkla a pak přestala. Nevím, jak poznat, že to zmizlo v ní, nebo že to jen v tlamičce vězí. :( Potřebovala bych zjistit, jestli i když nevidím polknutí, u kterého nehýbne jazýčkem, jako obvykle, jestli to zmizne v ní nebo ne.
  - - - - -
  Dokrmovala jsem předtím jedno morčátko a to normálně polykalo.
  13.2.2015 20:39Markyy
  Dnešní narozený vrh T - na pátek 13tého :o))
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32752
  13.2.2015 21:35Reny
  TV pořad "Chcete mě?"
  Ve středu u nás natáčela televize do pořadu "Chcete mě?", bude to odvysíláno 1.3.
  Odkaz na záznam později vložím do našeho deníčku na našich stránkách:
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-219678/
  14.2.2015 06:08Shaki
  Reny- A na jakém programu a v kolik hodin?
  14.2.2015 06:28Hanča
  Když má morce jeden deb studené uši a pak třeba za dva dni je má úplně teplé je mu něco?
  14.2.2015 06:29Hanča ;))
  Když má morce jeden deb studené uši a pak třeba za dva dni je má úplně teplé je mu něco?
  14.2.2015 08:27Shaki
  Co to znamená vrh T?
  14.2.2015 09:07Tinne
  Shaki-miminka která se budou jmenovat od písmena T
  14.2.2015 11:17Shaki
  Aha.A podle čeho se to určí?A proč se to tak dělá?
  14.2.2015 11:27Duchna
  Shaki- do záchodu ty pelety jsou vhodné..taky je tam mám.
  14.2.2015 11:30Tinne
  shaki-chovatel jede podle abecedy,první vrh je tedy A druhý vrh B atd
  14.2.2015 11:46Marcus.
  Zdravím! Mám dotaz. Morče mojí sestry v poslední době prakticky vůbec nepije a včera skoro nic nesnědlo. V posledním týdnu hodně zhublo. Je ale aktivní. Vždy, když ho pustím z klece, tak běhá a je v pohodě. Nevíte, co mu může být? (Morče je samec a je mu cca. rok a půl) :) Děkuju za odpovědi
  14.2.2015 11:50kadel
  Marcus, morče které hubne a nežere je nemocné a potřebuje okamžitou veterinární pomoc
  - - - - -
  morčecí trávicí trakt se nesmí nikdy zastavit, takže i když je aktivní tak bych neváhala a vyrazila k veterináři
  14.2.2015 11:51morčee
  jakou velikost má přibližně dospělé morče?
  14.2.2015 11:53Miava
  Nový vrh O1 US teddy: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32753
  14.2.2015 12:21Tygrinka
  Marcus: A k tomu veterináři ještě dnes, zítra nebo v pondělí může být už pozdě...
  14.2.2015 13:28Ehrena
  Amé - když morče nechce při dokrmování polykat nebo vysloveně odmítá a plive to jídlo, bývá to většinou problém. U nás to většinou byl hodně špatný stav morčete a převážně morče nepřežilo, s několika výjimkami, takže neházej flintu do žita, držím palce.
  Na žádný fígl jsem v tomhle případě nepřišla, co se dokrmování týká, prostě jen to znovu a znovu zkoušet a dávat pozor, aby morče tu polotekutou stravu nevdechlo.
  - - - - -
  Prosím o radu - pro našeho Cipíska, na kterého jsem se zde ptala 6.2. ohledně opakovaných průjmů, jsem dostala u veta (bez rozboru bobíků) Sulfadimidin, upozorňoval mne, že až po třídenním užívání na další 3 dny vysadit a dávat probiotika a pak zase 3 dny dávat Sulfadimidin, a zase o vysazení probiotika.
  Protože jsem se opakovaně setkala s názory u vetů, že probiotika podávat až po doléčení atb., a tady na diskuzi se doporučuje podávat je už při tom užívání atb., chci se zeptat, jestli v tomto případě opravdu až po vysazení Sulfadimidinu. Zatím jsem se s tímto přípravkem za celou dobu, co chováme morčata, ještě nesetkala.
  - - - - -
  oprava - po vysazení
  14.2.2015 14:07Buub
  Ehrena

  Je dost zbytečné dávat probiotika zároveň s antibiotiky, protože antibiotika miliony přátelských bakterií hned zabijí.
  14.2.2015 14:32Ehrena
  Ano, to přesně vetové říkají, tedy většina z nich.
  Ale tady na diskuzi bývá doporučováno je dávat mezi podávanými atb.
  Tak teď nevím.
  14.2.2015 14:36Pucka
  Amé - akou striekackou dokrmujes? Inzulinkou ci obyc. malou striekackou, ci takou specialnou s predlzenym "hrotom" ? Ja ked som dokrmovala a plula kasicku a neprehltala, poradili mi, streknut do pusy-trosku a postavit morci na vsetky styri. Chvilu pockat, vziat, streknut, postavit na vsetky styri. A dokola. Unavne, ale mne to pomohlo a ako sa ocitla na styroch prehltla. Plus doporucujem tu specialnu striekacku (kupis cez net alebo u veterinara), ona ma dlhy "hrot", tym padom striekas hlbsie do pusy, co je lepsie na reflex prehltania. Pripadne inzulinkou, ta klasicka striekacka je nanic. Ako je na to morciatko dnes?
  14.2.2015 15:43Mila
  Ehrena - dávala jsem na doporučení mojí vetky i s antibiotiky ty probiotika ale je nutné dododržovat časový odstup minimálně 2 hodiny od podání antibiotik teprve dát probiotika. Já užívám Antibiotika už skoro 2 roky kvůli léčbě Boreliozy a musím probiotika také brát hned, nemůžu čekat až doberu ATB. Prostě musím dodoržovat časový odstup ... zrovna tak jak mi radil vet u morčat, tak to dělám i u sebe.
  14.2.2015 16:44Reny
  Marcus. - některá morčata nepijí vůbec, jiná zase třeba hodně... ale pokud morče opravdu hubne, tak je něco špatně...může mít třeba cukrovku či něco jiného... musíš k veterináři, ale opravdu ke specialistovi na morčata, jiný ti nepomůže a zbytečně vyhodíš peníze!
  14.2.2015 16:46Skyliner03
  Zdravím, chtěl bych se zeptat, mám černé krátkosrsté morče jménem Blackie, dnes když jsem mu měnil podestýlku a seno, všimnul jsem si u chleba který tam měl na hlodání že je tam trošku krve, a po zkontrolování Blackieho jsem si všimnul že mu chybí přední zoubky, což mě šokovalo. Chci se optat, zda mu ty zoubky dorostou a za jak dlouho a jak ho krmit.
  14.2.2015 16:54Reny
  Ehrena - opakované průjmy bývají většinou z výživové chyby, z nevhodné kombinace vodnaté a nadýmavé zeleniny a většinou když jsou ještě krmeny směskama se zrním...
  na průjem je dobrý podat na špičku nože Smecta (v lékárně) v troše vody a podat do pusinky stříkačkou... Probiotika podávat už v průběhu léčby ATB, ale ne najednou, ale s odstupem aspoň hodiny od podání ATB.
  - - - - -
  Skyliner03 - jestli má zuby vylovené až na čalist a tekla mu krev, nejspíš má poškozenou i tu čelist, tak to bys měla jít k veterináři, aby zabrousil ty spodní zuby, aby měli šanci dorůst ty ulomený a zároveň zkontroloval stav té čelisti....
  Jinak chleba nedávat, není pro morčíky zdravý... žádné lidské potraviny tepelně zpracované morče nesmí!
  musíš ale jen za specialistou na morčata, jiný ti nepomůže a zbytečně vyhodíš peníze!
  14.2.2015 16:58Kristi
  No já sem tam chleba dám, morčata ho baští a nic jim z toho není, mám už i spoustu starších, letos pětiletek celkem 5 a v životě neměli s ničím problém... klepu na dřevo!
  - - - - -
  *chleba řádně suchý
  14.2.2015 17:12Reny
  kristi - no, chleba jim břicho neprovrtá, ale výživově jim fakt nedá nic dobrého :-(
  14.2.2015 17:28Ewikk74
  Narodilo se nám jen jedno morčatko, je to normální?
  14.2.2015 17:37Reny
  ¨Ewikk74 - je... samice je asi mladá a malá, ne?
  14.2.2015 17:37Shaki
  Jo je.
  - - - - -
  Je to normální.
  14.2.2015 17:41Ewikk74
  Děkuji za odpověď
  14.2.2015 17:59Maggie
  Ferdík má trošku problém s drápky na zadní nožce. Zvrchu vypadají v pořádku, ale zespoda jakoby ten drápek chybí. Nevím, jak to přesně popsat. Drápek jakoby není "kolem dokola", je takový "otevřený". Chybí mu snad vápník nebo něco jiného? Jak zlepšit stav drápků - co zařadit do stravy ve větším množství. Díky.
  14.2.2015 19:17TýtýKika
  Ahoj, můžou se mezi sebou křížit dlouhosrstá morčata? Např.: peruánec-merino, merino-alpaka, coronet-peruánec... Díky :)
  14.2.2015 19:30Tygrinka
  Amé: Pokud je krmení řidší, tak se může stát, že morče si to nechá stékat jen tak do krku a polyká skoro neviditelně. Já krmím morče tak, že ho postavím na stůl, shora rukou obejmu hlavičku, prsty lehce rozevřu čelisti, mírně hlavičku přizvednu a druhou rukou vstříknu malou dávku krmení. Hlavičku mu trochu nebo zcela pouštím, aby v klidu přežvýkal sousto (někteří žvýkají i tekutější stravu dost usilovně :o)) a tehdy vidím, zdali to mizí v něm nebo to všechno padá na podložku. Pokud mi morče krmení plive či nehodlá polykat a nechává si vyplachovat držtičku, tak mu zakloním hlavičku o kousínek víc a po vstříknutí sousta mírně zakvrdlám stříkačkou v tlamičce, většinou zkousnou a instinktivně polknou. Na léčiva a bránící se morčata používám 1ml inzulinku nebo 2ml stříkačku, větší stříkačky se mi neosvědčily. Jestli ti krmení mizí, tak jedině v krčku morčete, jinak by mu to vyteklo všechno ven, kdyby sklonil hlavičku, 2ml kaše by v tlamě neudržel. Pokud ani "donucovací" krmení nepomůže, tak je morče na tom moc zle a moc nadějí opravdu není :o/
  14.2.2015 22:59Buub
  TýtýKika

  Biologicky je to samozřejmě možné, ale je otázkou, co z toho bude. Jednotlivá plemena dlouhosrstých morčat se liší přítomností a umístěním chlupových vírů: některá mají rozety na kyčlích, některá mají korunku, některá nemají nic, a pak strukturou srsti, může být buď rovná nebo zvlněná. No nemůžeš křížit všechno ze vším tak, aby vznikla standardní mláďata.

  Křížením peruánce s merinem může vzniknout přesně takový nestandard, protože peruánec má vírky na kyčlích, merino má korunku, a vzniklá kombinace vírky + rozeta je nestandard.

  Alpaka s merinem je ten samý případ, opět, alpaka má vírky, merino má korunku. No a coronet s peruáncem, to je zase to samé. Coronet má korunku, peruánec má vírky.

  Můžeš ale křížit peruánce a alpaku, oba mají vírky, liší se jen typem srsti. Stejně tak můžeš křížit coroneta s merinem, to samé, oba dva mají korunku, liší se jen typem srsti. A texela a šeltie.

  A šeltinku a texela s coronetem či merinem. Šeltinku či texela s peruáncem nebo alpakou zase ne, dědičnost vírků není tak jednoduchá jako dědičnost korunky a mohla by z toho opět vylézat nestandardní mláďata.
  15.2.2015 00:01RIANNAMA
  Moje morčiatko je také gulatučké,vypapkané,v poslednej dobe ťažko dýcha,počuť to hlavne ked sa krmi,dávala som mu šípkový čaj,kúpila vitamíny,odmieta to a tiež by som chcela vedieť či sa dá morčiatko odčerviť dom a čím Dakujem
  15.2.2015 00:19Tygrinka
  RIANNAMA: Dýchání by měl zkontrolovat veterinář. Morče se většinou odčervuje doma, léky na odčervení dá veterinář na základě vyšetření trusu morčete. Běžně, jako třeba kočky a psi, se morčata neodčervují.
  15.2.2015 00:25RIANNAMA
  Veľmi pekne dakujem za odpoved,len sa s tou našouMollynkou bojím ísť von aby neochorela viac,veterinára mame daleko a musíme ísť ku nemu pešo.Je to naše prvé morčiatko a má 3 roky,tak sa bojíme o ňu.Ešte raz vdaka
  15.2.2015 03:04Ehrena
  Reny, Míla - já právě dle rad tady na diskuzi jsem při atb. taky dávala vždycky zároveň - tedy s odstupem, mezi podáváním atb. - probiotika, ale je fakt, že mi vetové říkali, že to nemá cenu, že ta atb. ty dobré bakterie dodávané z probiotik stejně vyhubí, že mám nasadit probiotika až po dobrání atb. Stejně, jako psala k tomu Buub.
  Jiný případ je tedy asi to, pokud je nutné dávat atb. dlouhodobě.
  - - - - -
  Reny - u toho našeho morčíka mám obavy, že nejde určitě o dietní chybu, nesprávnou skladbu potravy atd. Naše morčata jedí všechna to samé, a v době, kdy dostal Cipísek ten první průjem, všichni dlouhodobě baštili jen trávu a seno, a jen okrajově zbytky zeleniny z kuchyně, a těch na 14 morčat opravdu moc není. Takže žádná změna potravy nebo nevhodná kombinace.
  Teď přes zimu sice zeleninu dostávají, ale zase všichni stejnou, a nikomu nic není, jen Cipískovi.
  Jeho průjmy jsou jen tak dvoudenní, přeléčením Smectou a dietou se rychle srovnají, ale zaráží mne, že se mu to během 4 měsíců stalo už 3x. Nechala jsem ho prohlédnout od veta i udělat radši ještě rtg., ale nic nenašel. Jen větší zaplynění střev, než je normál. Podle mého popisu problémů má podezření na nějaké špatné bakterie ve střevech a nebo i na parazity, proto jsme dostali ten Sulfadimidin - zatím jsem se za těch skoro 20 let, co chováme morčata, s tímto problémem ani tím přípravkem nesetkala, tak jsem si nebyla jistá, jak postupovat ohledně těch probiotik.
  15.2.2015 10:35Ylada
  Tak tenhle kapybaří relax nemá chybu:
  http://www.lostateminor.com/2015/02/15/capybaras/
  15.2.2015 11:13Len
  Mam morce rok a stale neni temer vubec ochocene, je mozne ho jeste ochocit?
  15.2.2015 11:40Mína
  Zdravím, moje samička by měla asi do 14dní porodit. Chci se zeptat - mám jí dát do klece nějaký domeček nebo budku? Zatím tedy v kleci nemá domeček, ale napadlo mě, jestli nebude pro ni lepší při porodu mít pocit soukromí? Nebo je to blbost?Děkuju za odpověd
  15.2.2015 11:48Shaki
  Mína: Nějakou širší krabici s jednou stěnou celou odkrytou.
  15.2.2015 13:25Nany
  Zdravím, nedávno jsme si pořídili morčátko, které bylo březí. To jsme zjistili až po několika týdnech co strašně tloustla a stávala se z ní víceméně hruška :) Při porodu se jedno malé narodilo mrtvé,ale jinak žádné komplikace nebyly. Zbylé morčátko začalo po několika hodinách pít mlíčko a tak jsme si oddychli. I maminka se měla k světu-jedla,pila, pískala když jsem třeba s něčím zašustila :) No,ale jak dny běží,naše morčecí maminka se nám ztrácí před očima :( Je samá kost,nechce moc žrát a vydává divné chraptivé zvuky.Dokonce je i jakoby naježená a má přivřené očka. Byli jsme u veterináře,který jí dělal ultrazvuk a vše bylo v pořádku. Nakonec mi sdělil,že je asi nachlazená. Dostala antibiotika a vitamín C,ale den ode dne je horší a při neděli je na veterině zavřeno,tak jsem ve stresu a nevím jak bych jí mohla pomoci.. :( Nemáte někdo zkušenosti s něčím podobným?? Moc děkuji za odpověď nebo případnou radu.
  15.2.2015 13:29ket
  Naše černo-bílá mimča - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32749 :-)
  15.2.2015 15:00Buub
  Nany

  Krmíš? Jestli ne, okamžitě začni.
  15.2.2015 15:14bjondo
  dobrý den, potřebovala bych poradit. Máme morče 4 roky staré a poslední 2 měsíce začínáme být zoufalí. Začlo vřískat v noci, dožaduje se krmení. I když přikrýváme, pravidelně co 2 hodiny začne kvikat a řve tak dlouho dokud mu nedodáme do jeslí seno. Zkoušeli jsme narvat jesle, ale sežere co mu chutná a zbytek rozháže po kleci. A kviká znovu. Takže už ani nevím, kdy jsme spali celou noc. Jí pořád stejně - seno, granulky, zeleninku nebo ovoce. Nic jsme neměnili. Přes den to nedělá, jen v noci. Nevíme už co dělat, z našeho mazlíčka se pomalu stává tyran.
  15.2.2015 15:25Mila
  Ehrena - držím pěsti aby se to srovnalo.... Chápu tu starost, před vánoci mi umřela Pišta na potíže s trávením.... nejdřív jsem nic nepozorovala, jen větší únavu, postupně přestávala jíst, pak i bobkovat a po 4 dnech bylo po ní. U morčátek je to pak rychlé (((( bojovala jsem jak lev, a vetka se snažila taky, ale prostě Když se to trávení pos... tak je někdy problém uzdravit. Snad to bude dobré....
  15.2.2015 15:35Pix
  Ahoj dostala jsem nové morče potřebuji ho naučit na záchod,ale nevím jak. POMŮŽETE MI PROSÍM? Předem Děkuji.
  15.2.2015 15:42Kristi
  bjondo: zkusili jste dát co nejvíc jídla navečer, než jdete spát (zeleninku, granulky) a přes den jenom seno, ať si zvykne a nabaští se na noc a dá pokoj? Zkusila bych taky vydržet a nedat v noci nic, jenom prostě bohatý výběr jídla večer před spaním a pak železně vydržet až do rána, snad se tak naučí...
  15.2.2015 15:55Reny
  Ehrena -tak je asi prostě jen on slabší na trávení a vadí mu nějaká kombinace zeleniny... já měla takovou jen jednu Zuzanku, ta jediná vždycky odnesla měkýma bobkama nadýmavou a vodnatou zeleninu, ostatní nic... tak sem kvůli ní přestala dávat okurku a nadýmavé věci a byla i ona v pohodě :-)
  15.2.2015 16:00Shaki
  http://makamorce.goneo.cz/pece.html


  Naše ZAČÍNAJÍCÍ stránky.Budeme rády za každdý na nich zanechaný komentář a hlasování v anketě.Jo a v sekci Hry a triky,to Kolečko ještě není hotové.
  15.2.2015 16:40VitaminC
  Ahoj, používáte v zimě pro morčata vitamin C přidávaný uměle do vody, když není v zimě domácí zelené krmivo? Jaké výrobky vitaminu C přímo používáte?
  15.2.2015 16:49margie
  zdravím,
  potřebuju poradit mám problémy s mojí samičkou us teddy s PP má rok a dva měsíce a váží jen 556g :-( dneska jsem si přivezla druhou už roční a ta má 1110g,a pri tom ta co má málo,tak není hubená naopak krásně jí ,tak kde je chyba?
  15.2.2015 16:57Lesslie
  Ahoj,
  chci se zeptat, zda je pro morčata vhodný grep. Rozhodně ne jako častý doplněk stravy.. spíš jestli není závadný. Projížděla jsem hodně stránek, ale tam kde ho vypsali.. i vypisovali spoustu žvástů a keců, které nejsou pravdivé a morčátkům by to mohlo ublížit.. Tady jsem grep nenašla vůbec, tak se radši ptám :)
  15.2.2015 17:03Shaki
  VitaminC- Když není domácí zelené krmivo?Zeleninu mu snad dáváš,ne?
  15.2.2015 17:08Mary
  VitaminC: já dávám do napáječky pár kapek citronu..
  15.2.2015 17:25VitaminC
  Shaki: Samozřejmě, že dávám. Můj veterinář ale jednou říkal, že zelenina z dovozu vitamin C ztrácí a je lepší ho i uměle přidávat do vody.
  15.2.2015 17:28Nany
  Krmím teď jen senem, jablkem, sušeným pečivem a běžnou směsí pro hlodavce. Veterinář nám nakázal abychom teď nedávali okurku, salát a podobně.. Ale ničemu z toho naše Lola moc nedá.. :( Hubne přímo před očima.. A céčko má ve vodě,ale tu taky nepije.. :( Boob
  15.2.2015 17:32VitaminC
  Nany: Zkus dávat více druhů zeleniny, můžeš i jiné ovoce. Směsku bych denně moc nedoporučoval, stačí několikrát týdně a jen malá hrstka nebo aspoň obden. A co jí je?
  15.2.2015 17:38Nany
  Prosím Vás, nevíte někdo čím morče přikrmit,když samo nežere?? Je po porodu.. viz předchozí zpráva ode mě. Děkuji
  15.2.2015 17:39Buub
  VitaminC

  Dávám, i když ne každý den. Vitamin C plv sol, rabitin, amivit.
  - - - - -
  Nany

  Nejlepší pro morče, co nežere, je Rodicare instant.
  15.2.2015 17:41Nany
  Vitamín C Nevím co jí přesně je, protože mi to veterinář nedokazál říci.. Ale ztrácí se před očima a viz má předchozí zpráva asi o půl druhé. Děkuji
  - - - - -
  VitaminC Děkuji, podívám se na net o co se jedná.
  15.2.2015 17:42Shaki
  Prodávají se rozpustné vitamíny i ve zveremexu?A pokud ano,mohu tomu věřit?Ve zverimexech bývá nevhodných věcí až hanba...A v jakém cenovém rozmezí cca?
  15.2.2015 17:45Nany
  Buub Děkuji, podívám se na net o co se jedná.
  15.2.2015 17:48Len
  Mam rok morce a stale neni jeste temer ochocene, co mam udelat aby se ochocilo i po teto dobe?
  15.2.2015 17:52Tery
  Ahoj, tak mé samičce Melly už je nejspíš rok, brala jsem si ji ze zverimexu a byla nemocná. A jak vypadá teď, podívejte https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32755
  a chci se zeptat jestli je opravdu březí..?
  - - - - -
  Len - já mám 2 roky jednu samičku a taky se pořád bojí, ostatní jsou tak nějak už ochočené. Mě pomohlo to že jsem se jim hodně věnovala, každý den mazlila, pouštěla proběhnout..bohužel na to jednu samičku jsem neměla tolik času a je to na ní znát :/
  15.2.2015 17:56VitaminC
  Tery: Melly je hezká a zdravá. Zatím nejde nějak poznat, jestli je březí, počkej pár týdnů. S troškou cviku to dokážeš poznat i sama, že má něco v bříšku. Jen jí bříško nemačkej a moc jí netahej. Jak dlouho byla se samečkem?
  15.2.2015 17:57Len
  Tery - no já se mu zas tolik nevěnuju, ale když na něho zavolám jménem tak začne pískat a dává o sobě vědět jakoby věděl, že volám na něho. Jídlo mi z ruky vezme, ale když si ho chci vzít do ruky tak uteče do domečku a musím ho tzv. lovit "násilím". U mě nepobude ani chviličku, je hrozně vyděšenej a furt utíká :/
  15.2.2015 18:08Tery
  VitaminC - no já nevím jak s ním byla dlouho, protože jsem ji nepřipouštěla já, ale jedna známá (omylem) neplánovala jsem mladé. Jinak termín má mít podle výpočtů ke konci února..ale byla před tím hubenější tak nevím no :/
  - - - - -
  Len - aha, já mám samečka teď 4 měsíce a zatím jsem ho nijak neochočovala, jen se s ním mazlím..ale je zajímavé že když oddělám ten drátěný poklop klece, on za chvíli na mě vyskočí a začne se ''tulit'' nevím jestli je to jako že se bojí nebo jestli vycítil že ho mám ráda :D Jinak jak píšeš také většinou musím chytat morčata, ne násilím..já to dělám tak že jim dám ruku k čumáčku aby zjistili že jsem to já, pak je opatrně zvednu a jsou v pohodě. Pokud je tak vyděšený že ti utíká, začala bych s hlazením v kleci - v jeho prostředí kde to zná
  15.2.2015 18:14Len
  Tery - No já ho hladím i v kleci, ale příjde mi, že je hrozně lechtivej jestli je to teda možný :-D takže ho netrápím hlazením dlouho aby se neulechtal :-D.
  15.2.2015 18:15Terka111
  Ahoj prosím o radu když svoje morcatko pustím proběhnout tak moc se neprochazi a neužívá si svobody spíš si lehá a vypadá jako kdyby se nudilo zkusila jsem mu udělat mnoho překážek na potěšení ale nespolupracovalo je s ním neco??
  15.2.2015 18:21Tery
  Len - to bude nějaký zvláštní morčík :D co jsem já vypozorovala, tak lechtivý jsou na břišku :D
  - - - - -
  Terka111 - ani je zvyklé na svoji klec, to je jako náš králík. Mě pomohlo když jsem do výběhu dala různou zeleninu, trávu,..ale ne na jedno místo, spíše na různá místa aby si muselo krmení najít
  - - - - -
  oprava*: asi je zvyklé...
  15.2.2015 18:23Terka111
  Tery-příště to zkusím děkuji ta radu ;)
  15.2.2015 18:24Len
  Tery - Jo, očividně :-D na břichu jsem ho ještě nezkoušela hladit :-)))
  15.2.2015 18:50Mila
  Terka111 - no když je morče jen jedno samo a nemá kámoše, málokteréh baví si běhat samo, obvykle si právě lehne a zevluje. Podněty ke hře mívá od kámoše. Sama jsem si to vyskoušela, když jsme měli jen jedno morče, málokdy jsme ho domnutili aby se pohybovalo a hrálo si.... pak jsme mu pořídili kámoše a najednou bylo vzrůšo a vyloženě je oba bavilo prohledávat okolí, honit se za sebou a skoumat......chápu že někdo nemůže nebo nechce mít dvě morčata, nenutím a nevnucuji druhé morče, jen píšu svoji domněnku, proč tvoe morčátko nechce asi venku chodit.....samotného ho to prostě neba

  Vitamin C - dávam pár kapiček vitamin C od Versele laga do napaječky. a plus zeleninu bohatou na vit. C jako papriku např. v ostatní zelenině ted v zimě toho céčka asi moc nebude, proto do vody céčko přidávam. Mě morčata normáně pijou, takže nemám problém trochu do nich dostat a ten Versele laga by měl být vit. C ustálený, takže by měl vydržet v té napaječce. Aspoň Reny říkala :-))
  15.2.2015 18:55Smirny
  Terka111, Mila: naprostý souhlas Milou.. Samotné morče má spíše nudu, jak jsou dvě, tak je nálada na zkoumání, lumpárny a soutěžení, kdo uzme vetší pampeliškový list..:-)
  15.2.2015 18:58Shaki
  Prodávají se rozpustné vitamíny i ve zveremexu?A pokud ano,mohu tomu věřit?Ve zverimexech bývá nevhodných věcí až hanba...A v jakém cenovém rozmezí cca?
  15.2.2015 19:07Buub
  Tery

  Podle mého skromného odhadu samice březí není. Kdyby měla rodit za týden za dva, už by vypadala jinak.
  15.2.2015 19:13Smirny
  Shaki: asi je to zbytečné, stačí krmit zeleninou, v létě dávat hodně trávy.. Já vůbec žádné vitamíny nepřidávám a mám morčíky zdravé a v kondici. To samé u dětí.. podle mě je to hodně jen byznys.
  15.2.2015 19:22Shaki
  Smirny- jak uz tu nekdo psal,po prevozu uz ta zelenina nema tolik vitaminu.Zbytecne to rozhodne neni. ;)
  15.2.2015 19:31Smirny
  Shaki: prostě nejsem vitamínový příznivec, nevidím důvod, když není jediný problém. Od března do října tráva a zima se na kupované zelenině udrží.. Mám odchovy i v zimě, nemám morčata venku a není jediný problém u samic ani u mimin. Pro mě je většina farmaceutické nabídky opravdu jen byznys, jen něco, na čem se musí vydělávat.. furt jen reklamy, jak polykat prášky na bolení břicha, na bolení hlavy, na bolení v krku.. Vitamíny od A-do Z. "Oni" mají lidi v hrsti a zapomíná se na přírodu, která všechno nabízí zdarma.. A v dobách minulých se v zimě jedlo nakládané zelí, okurky.. zima se na tom přežila a na jaře už zase poskytla něco příroda..
  15.2.2015 19:35Shaki
  Az na to ze tato zelenina neni vypestovana na zahradce,je prevazena a uz nema tech vitaminu tolik.☹
  15.2.2015 19:39Smirny
  Shaki: jo, nemá, ale zima je jen přechodné období, tělo to nezruinuje, pokud je to v pohodě po zbytek roku. Tak to prostě je..
  Ale pokud chceš vitamíny pro sebe nebo pro morčata, tak si je samozřejmě nakup, tohle je jen můj názor.
  15.2.2015 19:48evasv
  Včerejší Valentýnská nadílka <3
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32754
  15.2.2015 19:52Tygrinka
  Nany: Dokrmovat musíš hned. Najdi si zde v archivu, hodně se to tu probíralo. Další zdroj je zde nahoře odkaz Nemoci, stránky MVDr. Vítkové, vlevo v menu Nemoci, v seznamu Nechutenství. Jinak obecně rozmixovat zeleninu, spařit granule a rozpustit na kaši a tím dokrmovat, pokud zatí nemáš nic jiného k dispozici. Rodicare je skvělý, ale ty nemůžeš už čekat. Ten si kup v týdnu a pak přidej ke kaším.
  - - - - -
  Admini: Jedna technická - na úvodní stránce diskuze mám zadávací okno extra dlouhé a píšu i pod odkazem na obchod králici. Ale nevidím tam. Stránky se staršími příspěvky jsou v pořádku. Je to problém u mého nastavení nebo jinde? Děkuji.
  15.2.2015 19:53montey
  Představujeme včerejší valentýnský vrh :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32757
  15.2.2015 19:59Tygrinka
  Shaki: Souhlasím s tím, co píšeš, ale i ta paprika a petržel má pořád dost vitamínu C pro morče. Cvitamín ve vodě vyprchvává během pár hodin, takže v napáječce je vcelku zbytečný.
  15.2.2015 20:32Nany
  Tygrinka : Děkuji moc za radu. Našla jsem si jak se dělají ovocnozeleninové kaše i s celozrnnou kaší a granulemi pro hlodavce.. Může se do toho přidat ten Rodicare i třeba drcený celaskon. Tak poprosím prosím o názor. Děkuji
  15.2.2015 22:32P.S.
  Zdravím, už jsem se ptala, ale zkusím to znovu... Je tu někdo, kdo má zkušenosti s okousáváním srsti? Popřípadě, jaký byl důvod, příčina okusování. Třeba jsem něco přehlédla a rada by se hodila. Děkuji
  15.2.2015 23:03janakarlinska
  Poradte mi prosim myslim si ze moje samicja he tehitna ale jeste nikdy nerodila a jsou ji dva roky jsem zoufala nepiste mi neco jako ze jsem ji nemela pripoustet atd ja se vas ptam jestli nemuzu neco s tim udelat.
  16.2.2015 00:13Rozik
  janakarlinska - Doufej, že to zvládne, a buď připravena třeba při potížích hned zajet na veterinu, jestli víš, kdy byla nakrytá, tak můžeš vypočíst plus-minus datum porodu a hlídat ji. Víc se asi dělat nyní nedá, každopádně s veterinářem bych se nějak už předběžně domluvila, kdyby třeba začala rodit v noci a byly problémy. Ať má hodně zeleniny a sena a vody do porodu.
  - - - - -
  mína - Nedávala bych samičce žádný domek na porod, co nejméně změn, hlavně zeleninu, seno a vodu a hlídat, pokud možno, kdyby byl problém u porodu nebo po něm, tak veterina.
  16.2.2015 08:13Shaki
  Přijde vám správné,když mají morčata denně plnouvmisku granulí,do které se jim neustále dosypává?Mně to přijde jako nesmysl,obzvlášť,když tam je ještě zrní.Prý: nechci aby moje morče trpělo hlady.Nebo: když mu to chutná,tak mu to dám,nechci aby trpělo hlady...
  - - - - -
  Plnou misku**
  16.2.2015 08:40fliačik
  Dobrý deň všetkým.. dostali sme morčiatko, ktoré po pár dňoch zomrelo. potom sme kúpili nové,ktoré si bohužiaľ zlomilo nôžku a neskôr zomrelo (zrazu prestalo hýbať aj druhou nôžkou až nakoniec len naboku ležalo a chrčalo, stolica bola riedka). teraz máme tretie-posledný pokus a akoby znova prestávalo používať zadné končatiny, začína trochu rednúť stolica. sme z toho už veľmi nešťastní. viete mi, prosím poradiť, čo by im mohlo byť? či je to v strave? v chovprodukte nám povedali, že treba dávať zo začiatku len seno a krmivo pre morčatá, ale mne sa to nezdá. skúsila som mrkvu, to nechcelo, z ľadového šalátu včera trochu zjedlo. prosím o radu. vopred všetkým ďakujem
  16.2.2015 08:54P.S.
  Shaki: Za mě ne, nechávám jim na dně misky většinou granulky nebo ov. vločky a oni si občas zobnou. Zato mají vždycky seno. Nemyslím, že morče je zvíře je prasátko na výkrm.

  fliačik: Napadá mě nedostatek vitamínu C. Morčata si ho neumí sami vytvořit, takže někdo přidává do vody, ale spíš by mělo být přirozeně ve stravě.
  16.2.2015 09:05fliačik
  P.S. moc ďakujem za odpoveď.. a Myslíš, že na zatiaľ stačí zelená strava(jablká, skúsila by som znova mrkvu, poprípade čo odporúčaš, čo morčiatku neuškodí a obsahuje veľa vitamínu C), alebo treba dokúpiť vitamín C a dávať mu ho v inej forme?
  16.2.2015 09:17P.S.
  Fliačik: podívej se tady na diskuzi mám pocit, že se to tu řešilo. V případě, že na něm pozoruješ známky ochrnutí, tak nejlépe rovnou do tlamičky. Nebo jeslti víš, že se z napáječky napije tak do ní. Mě třeba morčata téměř nepijou, tak bych nepochodila. Jinak tady na stránkách je jídelníček a je tam zelenina a obsah vitaminu C. Odkud morčátko máš a jak dlouho to na něm pozoruješ?
  16.2.2015 09:22Shaki
  fliačik- No,když už je na tom takhle,tak i ten vitamin C do vody.��A pro jistozu muzes jit i za veterinarem,kdyby to nahodou nebylo tim nedostatkem C vitaminu.����
  - - - - -
  Ach jo.Jak jsou na tom zverimexi u vas?U nas maji hlodavci gigantni misky,po okraj naplnene zrnim a granulemi,zeleninu nedostavaji byt jen obcas.A to i morcata.To je strasne.Ctyr mesicni morcata vydavaji za dvoumesicni atd.Hruza.��
  16.2.2015 09:31fliačik
  pozorujem to pár dní, morčiatko mám z chovproduktu.. zatiaľ vyskúšam teda tú zeleninku a ovocie a nadrvené Cčko.veľká vďaka obom, uričte sa ešte ozvem
  16.2.2015 09:33P.S.
  Shaki: veterinář je jasnej, jen najít nějakýho, který tomu rozumí, je občas těžké. A ted doufám, že mě neukamanujete, ale ve zverimexu jsem pracovala. Byl takovej domácí. A dostávali samozřejmě směsky s granulema, vždycky seno a k tomu zeleninu. Ono je to problém oboustranný. Protože lidi, co si přijdou do zverimexů pro morčátko, většinou žádné nemají. A veřte mi, že jsem se dozvěděla i věci jako že potkan byl nazýván křečkem. Morče bylo králík apod. Taky se mi stalo, že jsem jim zvíře prostě neprodala. Když už měly mladý, měli jsme tam notýsek, kam se psali datumy, abychom je včas oddělili a podobně.
  - - - - -
  fliačik: držím palce, ale kdyby se to nezlepšovalo, tak určitě k veterináři.
  16.2.2015 09:36Shaki
  P.S.- Tak to jsi zřejmě pracovala v nějakém slušnějším zverimexu.�� Tady morčata neznaj pojem zelenina.Jen směsky a seno.Doufám,že mamky známá bude mít měsíční morčata,jinak budu odkázaná na zverimex.��Budu si muset prohlédnout hoodně pořádně,jak vypadá měsíční morče,abych si nekoupila březí...��
  16.2.2015 09:41P.S.
  Shaki: no snažili jsme se, ona je to radost, když si tam těch pár morčátek pomlaskává. A ty nechceš z nějaké chovné stanice třeba?
  16.2.2015 09:48Shaki
  Unás jich asi moc nebude.Nebo ano?Okres Cheb.
  - - - - -
  *U nás*
  16.2.2015 10:03Duchna
  Shaki- vem si morčátko z chovne stanice..to je lepší. Chovky jsou všude.. My si pro svého vysněného jeli sto kilometrů.
  - - - - -
  I v Chebu budou. Dej si to do googlu nebo jestli někdo hodí přímý odkaz na chovky, kde si jen doplnís město?
  16.2.2015 10:07Shaki
  V Chebu asi žádná není.:(
  16.2.2015 10:17P.S.
  Shaki: Jen tka namátkou jsem chs adastra. Taky bych řekla, že je lepší z chs...Mě přijelo morče až z Moravy, tak nějakých 200 km, jsou dopravci, kteří se zabývají jen drobnými zvířaty.
  - - - - -
  přímo v Chebu: Caviary Q.Madonna, ještě se podívej, třeba si nějaké vybereš.
  16.2.2015 10:34fliačik
  P.S. samozrejme, keď sa nepolepší, navštívime určite veterinára, len ja teda dúfam, že to nebude nutné.. už sme kúpili nejakú tú papriku( v našom obchode sa mi zdala najkrajšia) a pekné kiwi.. papriku som posypala rozdrveným vitamínom C. keď tak dám vitamín priamo do pusky, ak nepochodím pri jedení..
  16.2.2015 11:23holcicky
  fliacik,kiwi bych mu nedavala.Paprika je dobra.Muzes mu dat vetsi vyber zeleniny rajce,mrkev,petrzel,...at si vybere ktera mu bude chutnat.
  16.2.2015 11:35Shaki
  Z ceho udelat vybeh pro morcata?Co dat na podlahu?(mame parkety).Bude prodve morcata stacit vybech 1,5m x 1,5m?A jak vysoke steny?
  16.2.2015 12:38Zbyněk
  fliačik: ty předchozí morčata byly ze stejného obchodu? Protože mi to přijde hodně divné. Jinak céčko bych dal hned, ale rozhodně bych s ním hlavně utíkal k veterináři - minimálně na kontrolou zoubků. Pokud je v obchodě špatně krmili, kromě nedostatku céčka může mít i přerostlé zuby. Nedával bych žádné ovoce, ale hlavně kvalitní seno a pestřejší zeleninu - mrkvovou nať (ne pořád), řapíkatý celer, papriku (nepálivou), kousek rajčete, ředkvičkovou nať, čínské zelí. Pokud nebude chtít nic, je problém nejspíš v zubech. A zvířátko vážit každý den.

  Shaki: Výběh bych udělal z čehokoli nepromokavého, na to starou deku, koberec, podložku do koupelny atd. Stěny někdy stačí 20 cm (mám cca 10) a někdy si morče zahraje na potkana a skočí klidně i 30 :) Kartónová stěna stačé
  - - - - -
  fliačik: a s doktorem nečekat, u morčete může být pozdě strašně rychle! Kolik mu je a kolik váží?
  16.2.2015 13:20Monama
  Papriku maji rada starši morčata.
  16.2.2015 13:50Shaki
  A co myslíš tím nepromokavým?:):):)
  16.2.2015 14:16Zbyněk
  Monama: papriku baští každé morče, pokud není nějak zuřivě vybíravé. Nejlepším lékem na vybíravost jsou geny z větší CHS, kde morče, které zaváhá, nežere:) Tahle zkušenost z většího kolektivu se opravdu předává na prcky automaticky.

  Shaki: si ze mě děláš srandu, že jo? :)) Např. pevnější malířská fólie na zakrytí nábytku a podlah z Baumaxu atd. Cokoli plastového. Ne ty mikroténové nesmysly z Tesca, které nejdou ani rozbalit, jak jsou křehké. Na to pak něco měkkého a pokud možno, ať to trochu izoluje, parkety jsou studené, ať ti morčíci nenastydnou. Já mám starý koberec, na tom starý povlak, který peru, v krabicích koberečky a pod nimi inkontinenční, nebo přebalovací podložky.
  - - - - -
  Monama: co já bych teď dal za vybíravost:D Holkám jsem nasadil tvrdou dietu, protože starší holčina má 1250 a sedmiměsíční prcek 1090. Zrušil jsem granule a směsku úplně (dostávaly minimum), zeleninu dávám max 40 gramů na morče / půlden a nechce to jít dolů, ony snad přibírají ze vzduchu:) V neděli jsem se vrátil z vandru a obě potvůrky na mě vřískaly uprostřed obýváku, obě stály ve vzorném syslím pozoru a přitom seno ještě měly:)
  16.2.2015 15:34Shaki
  Proc bych si mela delat srandu?
  - - - - -
  A staci teda pro dve morcata 1,50 x 1,50 m?:)
  16.2.2015 15:44Zbyněk
  Shaki: že se ptáš, co dát nepromokavého:) Tak pokud nemáš větší, musí stačit:) Nebo je nechat běhat všude a potom vytři loužičky, ale parkety jsou blbé, zničí se. takže spíš mobilní ohrádku, do toho krabici a je to
  16.2.2015 17:07Ondra 11
  Ahoj moje morče má už docela dlouho takovou bouly mezi pusou a nosem. Přední horní zuby ji černají. U veterináře jsem byl dal ji dvě injekce, ale nepomohlo ji to. Dával jsem mu vitamín C, beta den a nějakou chemii ze zverimexu. Neví někdo co s tím? Děkuji
  16.2.2015 17:19Michala
  Ondra 11: to by chtělo fotku..
  16.2.2015 17:22Shaki
  Kolik mg vitamínu C na den?
  16.2.2015 17:35Duchna
  Ondra- můj má teď horní zoubky hnědé a je to od kvasinek.. Pokud jsi byl u dr.měl by ti říct o co jde. Rozhodně bych to konzultovala s ním spíš než tady..
  16.2.2015 17:45Tinne
  Shaki-proč cpát umělé céčko,když taková paprika je lepší
  16.2.2015 17:47Duchna
  Shaki- já mám výběh z nastřihaneho kartónu. Cca 25cm vysoké pruhy jsem slepila do leporela, můžu si tak vytvořit jakkoliv obrazec, čtverec, obdélník, šišoid ;-).. Na zemi mám igelitový ubrus a na to dávám noviny, které vsají vlhkost. Na parkety můžeš dát, jak už zde bylo řečeno koberec, deku aby to měli teplejší, ale pokud je to v bytě normálně vytapenem, netřeba.
  16.2.2015 17:59Shaki
  Ja nemluvim o umelem cecku.
  16.2.2015 18:19Duchna
  Množství céčka i s množstvím obsazeném v jednotlivých zeleninach máš v záložce jídelníček..
  16.2.2015 18:28P.S.
  Shaki: asi 16mg na kilo
  16.2.2015 18:37Jana P
  Shaki - nemůžu se zbavit dojmu, že je pro tebe pohodlnější tady trousit jeden dotaz za druhým, než si ty informace hledat... všechno, na co se ptáš, je tu k nalezení. Když vstoupíš do archívu diskuze, zadáš si klíčové slovo, vypadnou na tebe odstavce o ohrádkách o podložkách, o céčku... jestli je ti už třináct, pak přece nepotřebuješ vodit za ruku, jako by ti bylo pět. A nezlob se za to na mě, prosím, diskuze je ti stále k dispozici, ale přeci jen na už trochu "vyšší" dotazy, než co nepromokavého položit na zem. :-j
  16.2.2015 18:50Shaki
  JanaP- V tom případě můžeme zkončit rovnou.Tato stránka funguje několik let a bylo tu řečeno téměř všechno.;)
  - - - - -
  A stale nechapu,co je spatneho na tom,ze jsem se zeptala,co nepromokaveho dat nazem.Opravdu me najednou samo nenapadlo,ze bych tam mohla dat nejakou malirskou folii...
  16.2.2015 18:50Tinne
  Shaki-hlavně že na facebooku radíš blbosti a dokonce si chtěla radit například takové Míše Králíčkové.
  16.2.2015 18:57Shaki
  Žádné blbosti neradím.NIKOMU jsem tam nic NERADILA.A uvědomte si,že je úplně jedno kdo to je.Prostě je nevhodná plná miska granulí a zrní denně a ještě přidávat vždy když dojde.Granule jsou POUZE DOPLŇKEM STRAVY.A zrní by mělo být opravdu hodně málo.
  - - - - -
  Granule jsou pro morče DOPLŇKEM a rozhodně ho nemusí mít každý den plnou misku. Bohatě postačí 1 čajová lžička na morče na den. Pokud budeme dávat granule obden, taky se nic nestane (někteří chovatelé podávají morčatům granule pouze 1-2x týdně).

  Protože tento typ krmiva není pro morče podstatný, můžeme ho z jídelníčku postupně vyloučit buď na dobu určitou (např. během diety) nebo ho, aniž by morčák strádal, z jídelníčku odstranit úplně (za předpokladu, že ho nahradíme dostatečným množstvím kvalitní trávy, zeleniny a malým množstvím ovoce).
  Toto je napsané i zde na stránkách.;)
  16.2.2015 19:39Pozitron
  Shaki - včera 19:22
  Není potřeba doplňovat "umělé" vitamíny ani morčeti, ani člověku. Zcela stačí v zimě dostatek zeleniny, od jara do pozdimu zeleninu ubrat a krmit hlavně trávou, k tomu seno.
  16.2.2015 20:05Jája
  fliačik: Pokud stav tvého morčete je z nedostatku vitamínu C (a s největší pravděpodobností tomu tak je), tak jen zelenina nepomůže. To morče potřebuje alespoň týden každý den dostávat pořádnou dávku. Takže kup stříkačku a vitamín C v tabletách. první dávku bych mu dala mimimálně 50-100mg a klidně tak po celý týden (rozpustíš v trošce vody a osladíš glukopurem nebo domácím medem). Ale jestli je morče vyčerpané a nevypadá dobře, tak bych šla na veterinu, aby mu píchli céčko pod kůži a ještě k tomu vitamín E a B-neuron. A pozor na zeleninu, protože, pokud nebylo na ni zvyklé, tak z ní skutečně může mít průjem. V tuto chvíli bych začala po troškách kudrnatou petrželí (vysoký obsah vitamínu C). A k ní postupně a hodně pomalu vodnatější zeleninu např. papriky. A Hlavně nic nadýmavého, aby to nezatěžovalo jeho organizmus. A hlavně seno. A až se trošku rozjí, tak postupně mu dávej i jinou zeleninu, zvykne si na ní. Musí se jí ale naučit jíst, což bude dlouho trvat. To tě nesmí odradit, prostě mu zeleninu nabízej pořád, i když jí nebude jíst.
  16.2.2015 20:05Ondra 11
  Ahoj blbá otázka, ale jak se sen dávají obrázky. ☺
  16.2.2015 20:10Jája
  Ondra 11: Přečti si pravidla diskuze, vše se tam o chodu diskuze dovíš. To by měl každý nováček udělat jako první. :-)
  16.2.2015 20:21Ondra 11
  Takže sem do diskuze se nedávají vkládat obrázky?
  16.2.2015 20:30Buub
  Ondra 11

  Je to diskuze, ne galerie.
  16.2.2015 20:31Mila
  Ondra 11 - dají se dávat alba, které ti přidělí admin po té co se zaregistruješ, uvedeš na sebe nějaký kontakt atd. a pak admina požádáš o přidělení alb. Podrobnosti se dočteš v "pravidla této diskuze"
  16.2.2015 20:37Tygrinka
  Jája: Děkuji za odpověď Fliačikovi, pěkně shrnuto.

  Zbyněk: Mám zkušenost stejnou jako Monama, mě taky morčíci žerou papriku až když povyrostou. Mrňatům chutná kudrnka a spol., paprika ne.
  16.2.2015 20:38Ondra 11
  Poslal jsem to emailem ,,off topic"
  16.2.2015 20:50Maggie
  Zkusím ještě jednou, jestli někdo nemá zkušenost:
  Ferdík má trošku problém s drápky na zadní nožce. Zvrchu vypadají v pořádku, ale zespoda jakoby ten drápek chybí. Nevím, jak to přesně popsat. Drápek jakoby není "kolem dokola", je takový "otevřený". Chybí mu snad vápník nebo něco jiného? Jak zlepšit stav drápků - co zařadit do stravy ve větším množství. Díky.
  16.2.2015 21:08Goose
  Maggie: Drápky jsou normálně takto tvarované, nic mu tam nechybí :)
  16.2.2015 21:23Zbyněk
  Tygrinka: to bude individuální, moje prtě zbaští klidně i štěrk, když bych jí ho dal:)) Kámošce holky mydlily papriku od prvního týdne atd.:)

  Shaki: no ne, to bylo dobrý, s těma granulema, když to shrnu, tak ano - morče by nemělo mít k dispozici neomezeně ganule, ale trochu by jich mít mělo, je tam spousta dobrých věcí. Některé morče může tu plnou misku klidně mít - a vezme si jich pár a kdybych dal těm svým skartovačkám plnou misku granulí, tak se mi změní v pětikilové chlupaté balónky za deset minut:))

  P.S.: doporučuji se tu zaregistrovat, máte přínosné informace, viditelně z praxe, to se cení.

  Tinne: nesouhlas, jak kdy, morče v zimě a při nemoci potřebuje céčko i umělé, krátkodobě, ale potřebuje. Paprika to nevytrhne:) Jak píše P.S. muselo by zbaštit dvě kila papriky, jenomže pak by mu to už bylo jedno:) Pravda ale je a to zcela beze sporu, že přírodní céčko je mnohem účinnější, než umělé, nechci se teď hádat, ale je to myslím o vyšším obsahu L-askorbové kyseliny, než v umělém preparátu, ale i tak je občas vyšší dávka chemie dobrá, ale pouze krátkodobě. Z hlediska ledvinových kamenů je sice poměrně jedno, jestli se jedná o oxaláty, nebo vápník, ale pokud o vápník, tak ten by se neměl uvolňovat z kostí, pak už to tak úplně jedno není.

  Jája: pokud Fliačikovi umřely už dvě morčata na podobné přiznaky, je něco špatně. Nejspíš v tom zveráku, ale mazal bych k vetovi co nejdřive. Céčko to sice bude nejspíš na 90 procent, ale….

  A už držím hubu:)
  16.2.2015 21:29Goose
  Zbyněk: To, co Shaki psala o granulích, je zkopírované odsud z jídelníčku :D
  16.2.2015 21:36Zbyněk
  Goose: já vím, ale pokud jí JanaP donutila k vlastní iniciativě, je to super:))
  16.2.2015 21:39Shaki
  Ja jsem pod to i napsala,ze to pisou i tady,ze je to odtud.
  16.2.2015 22:06P.S.
  Zbyněk: děkuji, ale ted bych potřebovala poradit já sama, vy náhodou nemáte zkušenosti s okusováním srsti?
  17.2.2015 00:49Goose
  P.S.: Srst si mohou okusovat morčátka z mnoha důvodů. Šikana spolubydlícího, stres, nedostatek sena (vlákniny), kožní nemoc (svědění). Záleží na kontextu, prostředí v jakém morčátko žije - prostor, společník, jídelníček... Nějaké zkušenosti s tím mám. Pokud se zaregistrujete, napište mi případně do zpráv. Nebo můžete i na mail, jestli ho vidíte u mě v okénku.
  - - - - -
  Shaki: Já vím, ale měla jsem dojem, že to Zbyněk přehlédl.
  - - - - -
  Mého omylu/záměny už jsem si všimla, omlouvám se :)
  17.2.2015 10:23Shaki
  To si na morcatka jeste pockam.Pravostranny zapal plic a zanet stredniho ucham��
  17.2.2015 15:09meggie123
  Mám ten pocit, že dlouhosrstá plemena - peruánci jsou bázlivější než US Teddy...?
  Máme už druhého peruánce, a vždy mi peruánec přijde takový stále vyplašení. Teddíci, to jsou
  pohodáři, veselá kopa a mazlíci?
  Má někdo stejné zkušenosti?
  17.2.2015 15:12Tatranka225
  meggie: Peruánky jsem měla tři a jedna z nich byla ten největší mazel, co jsem kdy měla. Kamarádka měla US teddyho a byl to docela plašan. Záleží na povaze morčátka, na plemeni až tak ne.
  17.2.2015 16:41Shaki
  K jakému názoru se spíše klaníte ohledně chovu pouze jednoho morčete?
  17.2.2015 16:45Smirny
  Shaki: jedno morče se nikdy neprojeví tak, jako když je ve skupině nebo má kamaráda. Určitě je lepší mít parťáka. Pokud to z nějakého důvodu nelze, tak je třeba se morčátku více věnovat, aby nestrádalo samotou..
  17.2.2015 16:56Shaki
  A staci dve?
  17.2.2015 18:37Goose
  Shaki: Dvě si vystačí a jsou spokojená :) jedno samotné je smutné, v Německu je tato možnost dokonce zakázaná.
  17.2.2015 19:32Mila
  Meggie 123 - podle mě nezáleží na plemeni ale na povaze každého jednotlivého morčátka. Sice žádné dlouhány nemám ani jsem neměla, ale třeba andysek dlouhány má a i cuy dlouhány a má je mazlivky vymazlený, byla jsem u ní doma, i jsem je měla tu čest ponat na výstavě. Tedíky má taky mazlíky, mám od ní jednu tedinku, není úplně mazel, je dost svá, ale hodná holka to je, to musim uznat, ale když se mazlit nechce, tak umí i pořádně rafnout přes tričko....měla jsem skinníky a ti se mazlili rádi, současná rozetka je náladovka náladová, ale fakt si myslím že to není plemenem, ale danou povahu ))) mám malou genovou skiničku a tu mám od 1 měsíce a ta byla úžasná povahově hned od prvního dne. Fakt je to povahou
  17.2.2015 20:10meggie123
  Tatranka225 a Mila - moc, moc děkuji za odpovědi...
  a ještě se zeptám. Máme mimi morčátko a trochu "kouše". Má se to nějak "trestat"? Aby pak nekousal v dospělosti?
  děkuji
  17.2.2015 20:16IvaS
  Meggie123. záleží jak "kousne" pokud jenom ochutnává tvůj prst, tak je to v pohodě, ale v momentě kdy fakt štípne (na to mám doma experty) tak trošku prstem plácnu přes čumáček, ale fakt malinko, aby se mě pak nebály, ale oni to stejně zkouší dál :D
  - - - - -
  jinak doma mám 6 peruánců a jsou úplně rozdílné povahy od pohodáře po plašanda, fakt záleží na povaze :)
  17.2.2015 20:18Goose
  meggie123: Je třeba se zamyslet proč kouše :D morčátku se třeba nelíbí neustálé tahání nebo hlazení, pak je celkem logické, že se brání. Já třeba musím uhýbat, když rozdávám jídlo. U dvou samiček musím být fakt rychlá, protože pak nerozlišují mrkev od prstu :D
  A třeba potkani se stávají agresivními když nemají kamaráda stejného druhu, pak koušou.
  17.2.2015 21:06Mila
  meggie123 - mě takhle "kouše právě US teddy samička a to z důvodu když se jí nelíbí že jí "nějak" drbu, "nějak"hladim a nebo dlouho mazlim.... když jí vyhovím že jí mám na polštářku a hladím z lehka a má náladu, chová se způsobně a nehryže.....mám jí od andyska cž je chovatelka má CHS Modrý plamen, několikrát u mě už i byla a i jí její odchovankyně nevhodně rafla .....andysek mi ukazovala že takovéhle "rebely" usměrňuje že je malilinko cvrnkne do čumáčku.... fakt jen malinko, výchovně a musí se bezprostředně po kousnutí. Po delší době už to nemá efekt, morčátko má krátkou paměť a pokud se to "výchovné" neudělá hned, bude se trestat zbytečně, protože nebude už vědět proč mu člověk ublížil !!!
  17.2.2015 21:10Čudlina
  Hezky vecer,chtela jsem se zeptat jak poznat jestli mame doma samicku nebo samecka.Poridili sme si morcatko ale zapomeli sne se ve zverimexu zeptat jestli je to holka nebo kluk,a protoze uvazujem o porizeni kamarada tak by sme chteli vedet co mame doma.Dekuji za odpoved.
  17.2.2015 21:18Mila
  Čudlinka - no bez fotky to půjde idetifikovat dost těžko
  - - - - -
  Čudlinka - když mu zmáčkneš nad pohlavím, samečkovi vyleze při zmáčknutí pinďík. a samečkovi se kolem 2měsíce kouličky - pytlík čili varlata
  - - - - -
  vyvinou
  17.2.2015 21:28Čudlina
  Dekuji za odpoved pokusim se to zjistit a uvidim.Kdyby neco tak se jeste ozvu.
  - - - - -
  Je to tezke zjstit nenecha se poradne chytit,kdyz uz ji chytim tak ale sebou desne hazi a nenecha se prozkoumat,zkusime zajit do toho zverimexu ta pani si nas urcite bude pamatovat chodime tam pravidelne pro krmivo tak se ji zeptame.
  17.2.2015 21:34holcicky
  Ahojky,chtela bych se zeptat,nemuze byt 16denni samecek uz plodny?Zrovna rajdil na mamce,ja ho hnala svinskym krokem a hupl na ni jen co jsem se otocila znovu :).
  17.2.2015 21:36Kristi
  Holcicky: to má dva týdny a dva dny, to ještě ne, to jen trénuje. Jak je mohutný, kolik váží?
  17.2.2015 22:05holcicky
  Kristi,ja jsem si to myslela,ale bere to dost vazne :D.Vzdyt mu tece jeste mleko po brade a uz ma sexualni choutky :)) trumbela.Vazi 221.
  17.2.2015 23:29Mila
  Čudlinka - spíš vám správné pohlaví řeknou na veterině. Jestli můžete, zajděte na veterinu, tam vám řeknou jestli je to kluk či holka a to umí ponat i veterinář přes psíky a kočky
  - - - - -
  holicky - moji kluci to také dělali bohužel. Jakmile měli váhu 250g hned šli do své klece cž bylo ve 3 týdnech. Už jsem pak neměla nervíky riskovat že nakrejou mámu a ségru.....
  - - - - -
  holcicky jinak samec je prý plodný kolem cca 6 týdne, ale podle toho jak jsou akční semi to nechce věřit ....
  17.2.2015 23:43holcicky
  Mila,dik uz to vim ze SZ :D,ale to male pako porad otravuje mamu.Proste mi to nedalo.Dobrou
  18.2.2015 00:09Duchna
  meggie 123- náš Ixík taky kousal když byl miminko, ale brzy to přešlo a na rozdíl od Honzíka, který se ožene, kdykoliv se mu něco nelíbí, ted nekousne ani omylem..
  18.2.2015 07:35špagetka
  Dobrý den, tak jsem tady zase s dotazem, od minulé neděle ( 10 dní) máme morčátko, už se rozpapal a baští jak blázen, díky za rady, do včerejška měl seno v kleci - ne v jesličkách-, ani si do něj nečůral, včera jsme koupili jesličky a on to seno z nich vůbec nejí- naučí se to, zvykne si. Je pravda,že nám bylo řečeno, že pro lepší ochočení nemáme zatím pořizovat domek a dát mu do klece seno jako úkryt. Což je asi blbine, protože tím pádem bude ty jesličky ignorovat. Máte nějaké tipy?
  Díky
  18.2.2015 08:59Katjusa
  špagetka-možna ho až moc sleduješ jak bude seno v jesličkach a ne na zemi tak si veme i s jesliček
  18.2.2015 09:12Shaki
  Ahoj,tohle se asi vic tyka komunikaci s lidmi,nez s morcaty,ale je to dulezite...��

  1.kamaradka kupuje hobliny s citronovou privoni a nenecha si to vysvetlit,ze zbytecne dava morcatkum neco,co JIM treba vubec vonet nemusi,i kdyz ji ano a pritom ma k vyberu jeste jedny hobliny,stejne velke,stejne velky pytel a za stejnou cenu,akorat tam neni ta vune citronu.Snazila jsem se ji rict,ze je lepsi koupit ty bez privone,ze nemusi ryskovat,ze to morcatkum nevoni a stejne je to chemie.

  2. Jina kamaradka si koupila jeslicky a dalsi morce,ktere do nich zacalo lezt a naucilo to i to druhe.Podle me tam jsou ty jeslicky k nicemu,vzdyt jsou od toho,aby si morce neznecistilo seno a takhle si ho stejne znecisti.Jak je to odnaucit?Dat tam domecek?
  18.2.2015 09:18majawa
  Shaki: hobliny bez vůně jsou pro morče určitě vhodnější. a do jesliček nacpat plno sena, pak tam nevleze ani myš :o)
  18.2.2015 10:50LucieJ
  Shaki - nejlepší je dát plastové jesličky zvenku, do nich určitě nevlezou
  18.2.2015 11:53nasemorce14
  Ahoj, poradí někdo jak nejlépe ušít houpačku(hamaku ) ? Na googlu jsem toho moc nenašla :D
  18.2.2015 12:27holcicky
  Shaki,muzes misto jeslicek pouzit i zavesnou kouli na seno.
  18.2.2015 12:31nasemorce14
  a ještě jeden dotaz, na jaře se chystáme,no teda spíš manžel bude vyrábět ze skříně morčatárnu ( já budu spíš fungovat jako podrž,podej,přines...protože po výrobě škrábadla pro kočku už mám zákaz sahat na nářadí jako je vrtačka,pilka atd... :D ) je lepší jako dno plastová vanička nebo lino? Jakékoliv rady uvítám děkuji :)
  18.2.2015 15:11Katka33
  Ahoj, mám takový problém. Dneska jsem pouštěla proběhnout svoje morče a neuvědomila jsem si, že mám na chodbě pytel s bramborami a ono mi jednu bramboru uhlodalo. Vím, že je nesmí. Je pravidlo, že morče vždy po pozření syrové brambory umře? Můžu něco udělat, aby mi neumřelo? Děkuji
  18.2.2015 15:14Monama
  Nic se mu nestane. Brambora neni idealni ale mam pocit, že tu nekdo psal, že lepši než vařena.
  18.2.2015 15:50maličká morčinka
  Hezký den, jdu si sem k vám pro radu. Přesně před třemi týdny jsme si přivezli malou morčinku. Zavrhla jsem nákup ve zverimexu, s tím jsme v minulosti neměli dobré zkušenosti. Takže rovnou od chovatelky. Morčinka se narodila koncem listopadu, takže jí jsou necelé tři měsíce. A zdá se mi, že bude mít mladé. Za ty tři týdny se pěkně zakulatila. Je to čára přes rozpočet, ale co naplat. Jestli je opravdu březí, chtěla bych trochu uklidnit, že to zvládne nebo co bychom pro ni případně mohli udělat. Je ještě maličká.
  18.2.2015 16:05Tatranka225
  maličká morčinka: Oni někteří chovatelé jsou snad ještě horší volba, než zverimex. Březí samice, všenky, svrab... Příště by to chtělo opravdu prověřenou chovatelskou stanici, ne jenom někoho, kdo se chovatelem nazývá, ale skutek utek.
  Bohužel to už ale takhle je, tak se nedá nic dělat. Morčanda by to zvládnout měla. Já si takhle taky přinesla zverimexandu a porodila tři mimina úplně v pohodě. A stává se to často. Komplikace samozřejmě nastat mohou, ale jestli je v dobré kondici, dobře živená a silná, neměla by mít problém. Pro jistotu ale hlídej a kdyby se ti cokoli nezdálo, radši na nic nečekej. U morčat jsou zdravotní problémy záležitostí, co jde hrozně rychle.
  Ale vážně si myslím, že je tu mnohem větší pravděpodobnost, že to zvládne, než že to bude naopak. Myslím, že větší problém by bylo, kdyby na to samice byla už moc stará, než moc mladá. Mladé tělo poradí lépe.
  18.2.2015 16:11Zbyněk
  maličká morčinka: malá to zvládne, Tatranka to napsala výstižně. Osobně bych morčátko chovatelce omlátil o hlavu, když bych to zjistil hned, ale to už je po třech týdnech nemožné, člověk si rychle si na kamaráda zvykne a pro březí zvířátko by to byla veliká zrada:(

  Katka33: morčátko bramboru jednorázově zvládne bez problémů.
  18.2.2015 16:27Jeníček112
  Ahojky. Mám také prosbu. Teď jsem s hrůzou zjistila ,že mi jedno z morčátek stěhovalo schůdky a zjistila jsem že si dělal prostor aby mohl ohlodávat plenovou podložku. Je to velký problém? Byl to jen malý kousek. Mám o něj strach. Děkuju
  18.2.2015 16:34maličká morčinka
  Děkuju moc, tak budu věřit, že to bude Ok. A jinak máte pravdu, krom toho pravděpodobného outěžku se mi nezdála i srst, moc vypadávala. Takže první cesta vedla na veterinu a hned jsme se dozvěděli, že morčinka má zákožku. No což, tak jsme ji ještě nějaký čas drželi stranou a je po zákožce. Také se ale divím některým lidem. Paní nás přesvědčovala, že morčata má zdravá a že samec jí sice utekl k samicím, ale zrovna ta naše je stoprocentně čistá. Je moc pěkně vybarvená, líbila se nám, tak se nám i chtělo chovatelce věřit.

  Ještě bych se chtěla zeptat, jestli je běžné, že morče najednou vytlačí třeba i 40 bobečků. Ve výběhu jsem si toho nikdy nevšimla, ale teď jak tu mladou zvykáme na kontakt, mám ji často v ruce a ona pořád bobkuje velké hromádky. Já vím, trochu divný dotaz, ale opravdu jsem si myslela, že morčata najednou vytlačí tak 6 kousků.
  18.2.2015 16:58holcicky
  malicka morcinka,neboj vse dobre dopadne i Nelku jsem dostala uz v brezi a ma krasny,zdravy parecek :D
  Jenicek112,tak nemel by,ale uz se to stalo i u Rozky,ze kousek zbastila a nic se ji nestalo.Odepisu vecer :D,jsem na cajiku
  18.2.2015 17:08Jeníček112
  Děkuju. Jsi hodná.:-) Ale najíst mu fakt dávám:-))))))))
  18.2.2015 20:11Dexter - morčák
  Ahoj všem :), mám morče zhruba měsíc a půl staré už se vcelku ochočilo nechá se pohladit, bere si jídlo z ruky akorát chovat se nechce. Poslední týden je nějaké podrážděné, když ho hladím tak se nechá, ale pak se dívá po mé ruce a ohání se po ní dokonce mě kouše. Není to teda úplně zkousnutí jako kdysi, když jsem měla křečka spíš jen zkouší jestli je ta ruka k jídlu :D. Nevíte někdo co s tím? Proč je mu popřípadě hlazení nepříjemné?
  18.2.2015 20:19Smirny
  malá morčinka: a holčička je z CHS? Jako pokud je to od nějakého množitele, tak to pro mě není chovatel..:-( Pokud je z oficiální CHS, tak určitě upozorněte majitelku, že byl zjištěný svrab a co se děje.. Měla by se tedy zamyslet.
  - - - - -
  Jeníček112: nic se morčíkovi nestane, vykadí to:-)
  18.2.2015 22:09Ehrena
  Prosím, nevíte někdo o nějakém veterináři z Prahy, který by se vyznal v osteodystrofii morčat (tj. měl s tím zkušenosti)?
  Naši vetové - už jsem byla u dvou - si nejsou jisti, ale z praxe se s tím u morčete ještě nesetkali.
  Dle příznaků to u nás na to bohužel vypadá a nevím, jak dlouho se snažit morče léčit, aby se netrápilo zbytečně.
  Potřebovala bych doporučení na nějakého, který by to praxe mohl znát.
  19.2.2015 10:01ovec
  Ehrena, zkuste kontaktovat tuhle paní, která má zkušenosti. Má celý web věnovaný této nemoci http://www.dailycavy.cz/old/saten/index.html
  - - - - -
  a paní je z Prahy :) tak by Vám mohla poradit
  19.2.2015 11:43holcicky
  Jenicek112,ja vim,ze jsem :D
  Taky Rozku nekrmim umyslne podlozkami :).Nejspis potrebuji zmenu jidelnicku :)))
  19.2.2015 11:52babulka
  Ehrena- kterého z těch morčat se to má týkat?
  19.2.2015 12:03Shaki
  Dá se prát pelíšek ve kterém je i vata?Asi ne co...A jak ho tedy čistit?:):):)
  19.2.2015 12:18Jeníček112
  holčičky
  No já teď dělám řízky a klucí jsou před výběhem a nasávají. Myslíš změnou jídelníčku maso:-))))))))))))))))?
  - - - - -
  Smirny
  Děkuju,fakt jsem se bála. Kdyby se napil aby mi nenabobtnal:-)
  - - - - -
  Dexter
  Radit nemůžu jen zkušenost. Já teˇmám dva neskutečné mazánky. Ale před nimi jsem měla morčíka takového rotvajlera mezi morčaty. Doslova. Všichni kluci. Třeba to přejde:-)))))))))))))
  19.2.2015 12:31holcicky
  Jenicek112,jasne rizky :D,ale dej jim k tomu bramborovy salat at je neurazis :)))
  - - - - -
  holky,rizky ani salat svym morcikum nedavejte!To je vtip :D
  19.2.2015 13:17Tery
  Shaki - já peru pelíšek s vatou, normálně ručně..pokud je hodně zachlupený (což u náš je pořád :D) přejedu ho takovým tím válečkem, na který se nalepí chlupy...ale jinak ho peru normálně a zatím se nezničit, mám tento pelíšek https://obchod.kralici.cz/p272-trixie-vlneny-pelisek-morce.aspx
  - - - - -
  *oprava: ...nezničil..
  19.2.2015 13:21Shaki
  A když je vlastnoručně vyrobený s normální vatou uvnitř?
  19.2.2015 14:11Zbyněk
  Tery: není mi jasné, co je vlněného na zcela umělohmotném pelíšku:)) Ale jinak vypadá dobře:)
  - - - - -
  Shaki: vezmi si vatu a namoč jí, nech jí uschnout a uvidíš:) Zbyde ti tvrdá hrudka. Nejde to. Investuj 85 korun do Trixie pelíšku a máš ho na roky
  19.2.2015 14:44Enisa
  Ahojky, mé morčátka dostala nevím jestli lupy ale je to býlí mají to na kůži a vypadá to jako strupy, co to je a jak se to odstraní?
  19.2.2015 19:18ted
  Ahoj, moje morčátko má na krku místo kde nemá chlupy a má to až do krve, ale neměl se o co škrábnout. A jindy se začne drbat, ale tak že se zažne válet po zemi na zádech a kvílet u toho. Netuším co s nim je. Nemůže to být novým krmením? Děkuji za odpověď.
  19.2.2015 19:30Ehrena
  ted - to vypadá na svrab - co nejdříve k veterináři, neodkládat, na svrab může morčátko i umřít, když se hodně rozjede.
  - - - - -
  Enisa - může to být plíseň nebo jiná kožní nemoc, a taky to můžou být roztoči, co nejdříve zajdi k veterináři, aby přímo určil, o co jde, a léčbu.
  19.2.2015 19:32ketuska01
  Ehrena- jak se ten svrab leci?
  19.2.2015 20:02Ehrena
  Veterinář píchne injekci a po cca 10 dnech další, při větším postižení je třeba jít ještě na další třetí injekci zase zhruba po 10 dnech.
  19.2.2015 20:03Tygrinka
  ketuska01: Vet dá 2-3 injekce proti svrabu v rozestupu 7-10 dní.
  19.2.2015 22:17Ivananovacka
  zdravím na chatu - přiznávám rovnou, že můj dotaz ńemá nic společného s morčetem, ale tady na diskusi kdysi operovala paní, jejíž morče mělo rakovinu a proti očekávání mu pomola tzv.aromaoterapie. Kdybych se rozkrojila, tak si nevzpomenu na její přezdívku. Zbyněk, IvaS atd by možná si mohly vzpomenout \??? Potřebovala bych se s ní soukromě zkontaktovat. Nejde mi o morčáka , zdravého jak rybku, ale švagrovou. Je to pro mě moooco důležité. Prosím o jakoukoli pomoc. Nebo i ta dotyčná, pokud tohle čte, ozvěte se mi PROSÍM na mou přezdívku.
  19.2.2015 22:38Pettraska
  Ivananovacka jde o Tinne
  19.2.2015 22:49Ivananovacka
  Pettraska : moc díky, je to určitě ona. Jste poklad
  20.2.2015 00:21Duchna
  Kluci se mi taky pustili do dětské plenkové podložky :-(.. moc mi to mrzí, byla jsem natěšená, že jim to dám do domova a budou v suchu a oni mi to sežrali :-(...
  20.2.2015 03:34Tygrinka
  Duchna: Buď ráda, že se to stalo teď a ne někdy během víkendu, až nebudete doma. Takhle je máš pod kontrolou, kdyby jim svačinka nesedla.
  20.2.2015 09:20Tinne
  Padl tu dotaz na Ivánkovu rakovinu.Kluk se drží,i když poslední dobou po mě seká,když se mu nějak víc dotknu místa ,kde má metastázu.TY inhalace ho nevyléčí,ty zpomalují pouze růst rakovinových buněk.Podle vetů měl už být mrtvý,tato přírodní léčba mu prodloužila život.Ani aromaterapie zatím rakovinu neumí vyléčit.Ale díky za ty dny navíc,co tu Ivánek se mnou je.Třetího března jsme objednaní na sono a další biopsii,prorože se mu objevily nové metastázy na bříšku okolo bradavek.U přední nožičky je boule velká.Tak se pak uvidí,co dál.
  20.2.2015 10:05Zbyněk
  Duchna: morče je stroj na likvidaci buničiny:) Tedy pleny ano, ale přes ně musí být něco co mu nechutná. Koberec, deka, cokoli
  20.2.2015 10:28křeček
  morče muže jest takove travičku nebo ne
  20.2.2015 11:12Shaki
  Křeček- ano,morče může jíst travičku,mlíčí,pampelišku,malé množství jetele...Více najdeš v jídelníčku,tam je i co nesmí.:)
  20.2.2015 11:21holcicky
  Duchna,ja pouzivam take podlozky pod kobereckem v malem vybehu.V pokoji je mam v rohu volne a ani je nenapadne je trhat natoz ochutnavat :))
  20.2.2015 12:35Pettraska
  Baby boom v Plamínku
  Úterní stříbrní peruánci :
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32763
  Včerejší ch teddy : https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32764
  A chtg děti ještě včerejší : https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32765
  20.2.2015 13:54Shaki
  Teď u mě byla kamarádka.Její táta koupil granule,které jsou určené morčatům a křečkům.Složení- vitamín A,vitamín B,vitamín D (žádný Céčko) samozřejmě obilí a..pozor,teď se držte..ryba!Jak se můžou tvářit,že jejich granule jsou vhodné i pro morčata,když tam je maso!To je hrozný...Už i to obilí není dobrý a oni tam fláknou rybu!
  20.2.2015 14:46Zbyněk
  Shaki: protože to vyrábí debilové, kteří chtějí vydělávat za každou cenu. Napiš značku a myslím, že by nebylo od věci upozornit obchodní inspekci na klamání zákazníka, plus veterinární správu
  20.2.2015 17:25Čudlina
  Ahoj mam otazku,kdyz pustime naseho Piskace (tak se jmenuje nase morce) ven z klece tak vzdycky zaleze do nejblizsiho ukrytu tam vydrzi dokud ho nevytahnem ven,Nebo kdyz ji pustime na postel tak chvilku beha po posteli a pak zaleze pod deku,nevite proc to dela?A jeste jeden dotaz ,kdyz ji chtel dnes pritel hladit zacala kopat zadnima nozkama a nevime proc.
  20.2.2015 17:47boruvka
  Cudlina: boji se vas
  20.2.2015 18:26Shaki
  https://m.youtube.com/watch?v=Q0Bt0adwx00

  Pěkný prostor.
  20.2.2015 19:32morcik
  ahojky...:'P
  Poradítemi prosím co dát do přepravky za podestýlku?
  Předem díky za odpověď.:")X:D
  20.2.2015 19:35Shaki
  Morcik-Hobliny bych dala.A co pouzivas v kleci?
  20.2.2015 22:06holcicky
  Skaki,pekne video,pobavilo mne
  morcik,hobliny bych do prepravky nedavala,delaji binec.Radeji sloz starsi rucnik a dej ho do prepravky.Pekne saje,stoji na teplem a neklouzou nozky pri preprave.Delam to take tak,kdyz potrebuji s holkama nekde jet.
  20.2.2015 23:00Rozik
  morcik - Dobrý je do přepravky také Asan.
  21.2.2015 00:16Duchna
  Zbyňku- když buničínu nejí. Jen ten igelit ;-). Když přes podložky něco dám, tak to pak ztrácí smysl. Myslela jsem že jim to vyhodím, dám nové, žádné praní a čištění. Jsem si chtěla ušetřit práci..
  21.2.2015 10:10Romis
  Zdravím,
  kterou výstavu by jste v Praze na kukandu doporučili, kde bývá větší účast nebo třeba lepší podmínky atd.? 1. 3. Toulcův Dvůr nebo 7. 3. Žižkov? Nemáme to právě nejblíž, tak se rozhodujeme na kterou si udělat výlet :) Díky za tip!
  21.2.2015 10:26Shaki
  Proč,proboha PROČ všechno odnese nebohé zvíře?! Kámoška má morče Gigi,nejdřív byla asi 2 měsíce sama v malém plastboxu,po dlouhém naléhání jí táta koupil Hoblinku.Teď dostane 5 z matky a Hoblinka asi půjde pryč.To je strašný!Morče přece není žádný výchovný prostředek,ale živý tvor.Kamarádka nejdřív říkala,jak na něj zavolá ochránce zvířat a teď už jen blbé výmluy...Máme se s další kamarádkou sebrat a nahlásit to?:(
  21.2.2015 10:37babulka
  romis v toulcáku jsou jen všechna krátkosrstá plemena na Žižkovské všechny, určitě stojí za to kouknout na obě :)
  - - - - -
  shaki - ať se kamarádka začne učit a rodiče přestanou vyhrožovat, hlásit to nemá smysl -krom toho píšeš asi půjde pryč - ať si kamarádka opraví reputaci a nemusí pak řešit zvířata, zřejmě něčim rodiče udolala k pořízení dalšího zvířete..
  21.2.2015 10:45Shaki
  Ehm,ona se učí.Prostě jí to nejde a s tím nic nenadělá.A jo,ukecala,proč taky ne,chudák morče bylo samo...
  21.2.2015 11:29Tatranka225
  Shaki: Děti by si totiž měly pořizovat zvířata jen tehdy, kdy opravdu chtějí i rodiče. Pokud je musí ukecávat, je nejlepší počkat do doby, než budou dostatečně staré na to, aby nemusely řešit nějaké povolení od rodičů. Doplácí na to pak jen a pouze zvířata.
  Asi bych tak řekla, aby se místo dalšího ukecávání začala kamarádka učit nebo aspoň nechtěla další zvířata. Starala se, co může a byla ráda, že má doma to, co má.

  Jsem zastáncem toho, že jakmile nechtějí povolit rodiče, je to věc, přes kterou nejede vlak a všem dětem, co takhle přemlouvají, bych vždycky jednu majzla a rodičům, kteří se nechají překecat a pak na to zvíře nadávají vlastně taky.

  A pokud kamarádka i tak strašně moc chce být v kontaktu se zvířaty, dá se to udělat i jinak, než mít doma vlastní. Může chodit do kočičičích nebo psích útulků, kde vždycky budou vděční za pomoc, občas se najde i nějaké místo s opuštěnými morčáky a jinými menšími zvířátky a některé školy mají chovatelské kroužky. Ono to vždycky jde, když se chce, ale musí se hodně přemýšlet, aby se ve finále neublížilo tomu zvířeti, což se v tomhle případě asi stane.
  21.2.2015 11:36Shaki
  Tatranka225-Ano?Majzla?OPRAVDU?Za to,že chtěla pořídit další morče?Ono totiž jedno morče nesmí být samo,víš?��
  21.2.2015 11:47Tatranka225
  Shaki: Měla být rozumná a chtít ta morčata rovnou dvě. Jakmile by jí toto rodiče nedovolili, neměla o morčeti ani přemýšlet. Pořád vidím chybu i na její straně.
  21.2.2015 11:50Shaki
  Já vidím chybu na obou.Měla si nejdřív pořádně prostudovat něco o morčatech,aby věděla,že mají být dvě nejmíň...
  21.2.2015 12:02Tinne
  Potřebuju pomoc-moc prosím,kdo tu ještě kromě mě docházel s morčíkem-byl to také teddík do hospicu za starými lidmi.Andrea Kroftová shání kontakt-díky
  21.2.2015 12:14Buub
  Shaki

  Prodat či darovat morče není porušením žádného zákona, to si můžete jít stěžovat leda na lampárnu.

  Kamarádka ať se kouká učit, jako sorry, ale na základní škole není pětka z matiky nic, s čím by se nedalo nic dělat, protože "to nejde".
  21.2.2015 12:17Shaki
  Ona se UČÍ!!! A to to morče má být samo??
  21.2.2015 12:23Tinne
  Shaki-takových morčat co je samo je.Jsi dost mladá na to,abyses pletla do záležitosti cizích dospělých.
  - - - - -
  jinak co se týče té terapie už jsem dotyčného sehnala,takže nemusíte pátrat-dík
  21.2.2015 13:03Shaki
  Já se do toho klidně plést budu,kamarádky táta je tyran zvířat.��Je mi uplně jedno,že jsem na to mladá.Jestli jí zabije,nebo vyhodí ven plést se do toho budu a to takovým způsobem,že zavolám ochránce.����
  - - - - -
  A kdyby měl zase někdo připomínky,že to tyran není...

  Před očima kamarádky a její sestry,který byly 4 roky zabil křečka.
  Řekl kamarádce,že je blbá,když koupila zeleninu,hlavní strava morčete,je podle něj zrní.
  Podle něho stačilo,když měla na dně klece jen tolok hoblin,že prosvítala podlaha.
  Dává morče ke kočce,je z toho vystresované a ta kočka by ho sežrala,kdyby tam nebyl on,takže žádný kamarádi to opravdu nejsou.
  21.2.2015 13:41fliačik
  Ahojte, chcela by som všetkým, ktorý mi poradili ohľadom vitamínu C.. od pondelka som začala dávať aj zeleninku, aj vitamín zmiešaný s vodou na kašičku priamo do pusinky a teda poviem vám, malinký je na tom oveľa oveľa lepšie, ešte pri tom určite zostaneme pár dní .....už začína bežkať aj celkovo je taký veselší. moc ešte raz ďakujem.
  moc mu chutí jablko a mrkvová vňať :)
  21.2.2015 14:08PavlaS
  fliačik: To jsme rádi, že to zabralo. Ale přece jenom pro jistotu zkontrolovat zoubky, jestli nepřerůstají. A najít pak celkově vhodnou dávku zeleninu. Nejenom vitamin C je důležitý. Opatrně s ovocem, kvůli cukru apod. :) Určitě vám bude morčátko dělat jenom radost.

  Shaki: V tom případě, si to morče vůbec neměla pořizovat, jestliže ví, jaký má její táta vztah ke zvířatům. A jeslti chci morče, pak musím mít sílu na to, abych se o něj sama postarala. Jinak souhlasím s Tatrankou.
  21.2.2015 14:34holcicky
  fliacik,to je krasna zprava :)),ze se uzdravuje.Jen tak dal,drzime s holkami packy :D
  Nelca me fakt neprestane sokovat :D.Ne,ze byla v brezi,povedeny porod s pareckem,ale celou noc prozpivala.Pocitam to na riji.U holek jsem to jeste nezazila.Ten sladky hlasek :)) snad se v noci vyspim :D.
  21.2.2015 15:15Shaki
  PavlaS- no jo,ach jo, s ni je to tezky,obcas se chova jako maly dite.S kamoskou se ji pokusima rict,at v tom pripade da pryc i druhe morce,ale vim co bude nasledovat,ze nechce atd.��
  21.2.2015 20:19Jana21217
  Ahojte ..potřebovala bych poradit. Mám doma morče samečka a chtěla bych k němu druhý. Co je lepší?? Nechat ho vykastrovat a pořídit samičku nebo to risknout se samečkem??
  21.2.2015 20:25babulka
  Jana pořiĎte malého čerstvě odstaveného samečka
  21.2.2015 20:31Jana21217
  babulka ..děkuji ..vyzkouším to :)
  21.2.2015 20:40holcicky
  Jana21217,samecek bude urcite lepsi.Odkud jsi?Budu mit na 50proc k dispozici.
  21.2.2015 20:43Jana21217
  Z Nejdku u Karlových Varů ..
  21.2.2015 20:49Shaki
  Hm,kamaradka (Cheb) ma samecka narozenyho 23.112 2014,ale uz ho na 80 procent neproda.
  - - - - -
  ** 23.12 2014
  21.2.2015 20:53Jana21217
  To nevadí ..pozeptám se všude možně a skouknu nějaký inzerce. třeba se tu v okolí někdo najde ..ale díky za info :)
  21.2.2015 20:54holcicky
  Jana21217,skoda.Ja jsem z Ostravy.Nas bobes,je fakt zlaticko.
  21.2.2015 20:59Jana21217
  holcicky ..to je škoda nu ..mám ještě ségru v Praze ..že by i tam mi mohla nějaký najít ..ale jinde shánět nemůžu ..
  21.2.2015 21:04holcicky
  Jana21217,zaregistruj se.Poslala bych Ti sz
  21.2.2015 21:21Jana21217
  holcicky ..hotovo :)
  - - - - -
  holcicky ..mám kamarádku která by nechala svojí samičku připustit.. ale je jí něco přes rok a ještě malý neměla ..tak nevím jestli to má risknout??
  21.2.2015 22:05Duchna
  Jani- jestli ještě neměla mladé, tak roční samici připouštět nemůže. Pokud máš sestru v Praze, tak můžu doporučit chovku z mechu a kapradí v Praze. Myslím že adresa je www.zmechuakapradi.cz . Máme odtud chlapečka a paní se o ne krásně stará. A i mi zodpověděla plno otázek.. A nebo zkus maličkého od Holčičky, je nádhernej. Můžeš využít nějakou kurýrní službu. Nebo i paní z mechu a kapradí převáží morčátka vlakem za mírný poplatek. I tady občas někdo nabízí svozy.
  22.2.2015 10:37Mila
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32768 moje Pegy roste :-) 5.3. jí budou 3 měsíce a váží 710g :-D Bude pěknej obřík )))))
  22.2.2015 11:42Ochy2004
  proč morčata vlastně jedí bobky jsou vnich snad nějaké vitamíny nebo co
  22.2.2015 12:11Shaki
  Ahoj,jsou vubec granule potrebne?A k cemu vlastne jsou,kdyz ma morce seno a zeleninu?
  22.2.2015 12:25Marcy
  Ochy2004 - mlsnost? Nebo zahlazují stopy? Těžko říct. V králičích bobcích jsou vitamíny (v těch měkkých), morče má jen jeden druh bobků...
  - - - - -
  Hledej... tentokrát morče:)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32769
  22.2.2015 12:38Shaki
  Marcy- ale prd,morce ma dva druhy bobku.
  22.2.2015 13:43Mila
  Ochy2004 - morčátko má dva druhy bobků, jedny nejedí, těch je víc a ty druhý obsahují minerální látky a vlákninu a ty baští rovnou od prdelky :-)
  - - - - -
  Shaki - granule jsou jen doplněk stravy, nejsou nezbytně potřebné pro morče. Pokud má seno a zeleninu a vodu, tak nemusíš granule ani směsku vůbec dávat, pokud nechceš. Je dost lidí, které žádné granule morčátkům neddávají a morčátka normálně prospívají a jsou zdravá. Já teda granule dávam denně to se přiznávam bez mučení, ale snažim se dávat jim ty kvalitnější ( Genesis, Cavia Complete, Care+, Supreme Selective - střídám jim je)
  22.2.2015 14:15Shaki
  Jo vim,ze nejsou potreba,ze je to doplnek stravy,ale v cem jsou dobre?
  22.2.2015 15:36Mila
  Shaki - já to beru jako zpestření jídelníčku a doplnění vitamínů, kterých v zelenině ted přes zimu moc není...
  22.2.2015 15:43Martin077
  Priatelia, mam doma stelivo pre mačky. Mačku nemám to je na tom asi naj :D ale mám morča. Otázka znie, či si myslíte, že môžem použiť toto stelivo pre mačky ako podstielku pre morča :D
  22.2.2015 16:10Buub
  Martin077

  Podestýlek pro kočky je mnoho druhů, obecně ale platí, že nemůžeš, příteli.

  Morčeti nevadí Cat's best, podestýlky na bázi kukuřice a asan.
  22.2.2015 16:11Martin077
  Buub

  Áno, diki. Už som sa stihol aj presvedčiť ;)
  23.2.2015 09:29Zbyněk
  Shaki: granule potřeba jsou, ale kvalitní, osobně mám nejradši Nutrin Complete od Darwina, protože na rozdíl od V.L. jsou tvrdé jako kámen a neobsahují tolik cukru. Granule jsou tzv "jádro", které ti každý veterinář jenom doporučí, na rozdíl od směsek se zrním, které jsou opravdu pouze na chuť.

  Martin077: použít můžeš cokoli, ale dej přes to ještě hobliny, ať morče není na studeném a tvrdém podkladu
  - - - - -
  Jana21217: holčičky nabízí vymazleného klučika a já bych do něj šel, kdybych měl doma staršího samce. Dneska není problém morče z Ostravy převézt, existují služby, nebo ho vezme někdo, kdo z OV jede do Prahy. Dostat ho pak dál by nebyl problém
  23.2.2015 09:55Nans
  Jak se projevuje extrémní nedostatek vit. C ? Může to připomínat začínající epilepsii ?
  23.2.2015 10:00Shaki
  Zbyněk- dobře,ale potřebuju odůvodnění,v čem jsou dobré a proč není dobré je nedávat.Budeme kupovat dvě morčata a potřebuju to mít jak vysvětlit,že jsou potřeba.Chápeš,když byli rodiče malí,nebyli granule ani pro psi,natož pro morčata.Hlodavcům se dávala zelenina,seno,ovoce,tráva a nestrádali,naši nevidí důvod PROČ je dávat.
  - - - - -
  Nans- morče za sebou bude táhnout zadní nožičky,bude je mít slabé.
  23.2.2015 10:08Nans
  jen táhnout nebo bude mít i křeče ? a bude to chvilkové to táhnutí nebo delší dobu, případně jak to bývánejčastěji?
  23.2.2015 10:12Zbyněk
  Shaki: je potřeba používat pozitivní argumentaci - proč je nedávat, když jsou k dispozici?:) Osobně nejsem přítelem granulí pro psy, protože ať mají sebelepší složení, krmit šelmu sušenými sr...ami považuji za nepřirozené. Ale chápu, že pro majitele je to levnější a pohodlnější, než pejskovi uvařit kvalitní stravu. U morčete je to úplně jinak - v kvalitní granuli dostává vše potřebné a pokud umí rodiče jenom trochu počítat, tak dát cca 70 korun měsíčně se vyplatí mnohem více, než lítat po veterinách - například. Za jejich mladých let byla strava daleko kvalitnější a přirozenější, proto nebyla třeba dávat doplňky. Současná skleníková zelenina z hypermarketů je co do přirozeného obsahu potřebných složek a vitamínů slabá. Vozí se to navíc v kamiónech tisíce kilometrů, dozrává to ve skladech, bída a děs, i když to na první pohled hezky vypadá.

  Jinak nesouhlasím s Tinne, že nemáš strkat nos do věcí dospělých, není to pravda. Naopak je hezké, že se zajímáš o zvířátka v ohrožení. Pokud otec kamarádky dokáže zabít domácího mazlíčka, má nejspíš narušenou psychiku a neškodilo by na něj podat T.O. pro týrání zvířat, dostal by dva roky a šel by. Pak se nedivím, že kamarádka z takového sociálního prostředí propadá na základce z matiky, to jsou jednak geny a jednak stres. Měla by trochu zapnout, protože si sice ještě neuvědomuje, jak zoufalou budoucnost bude mít bez vzdělání, ale není o co stát.
  23.2.2015 10:22Buub
  Shaki

  Když má morče zeleninu, seno, ovoce a trávu, tak opravdu není důvod, proč dávat granule. Pokud máš ta morčata jako mazlíky.

  Ono co se granulí či směsek týče, je potřeba se na to dívat z výživářského hlediska. Krmení pro býložravce se dělí na krmení objemné a jadrné. Objemné krmení se dále dělí na suché a šťavnaté, a co mezi takové krmivo patří? Suché objemné krmení je seno, ale i úsušky nebo vojtěškové granule. Šťavnaté krmení je tráva, zelenina. Objemné krmivo je přirozená strava býložravců, oni jsou přizpůsobení k neustálému příjmu velkého množství ("objem") potravy, která obsahuje relativně málo živin. Ovšem tyto živiny jim stačí bohatě k záchově a k nějaké určité základní produkci - na růst, na rozmnožování. Ovšem nic extra. Pro mazlíka ale ideál - od mazlíka nečekáš, že vyroste do obřích rozměrů, nepotřebuješ, aby se neustále rozmnožoval, nechceš, aby byl tlustý. Objemné krmivo - samozřejmě s dostatečným množstvím vitamínu C - dá morčeti všechno, co takové morče potřebuje.

  Jadrné krmivo je, jak už název napovídá, tvořeno jádrem, obilovinami a jinými složkami, které jsou energeticky mnohem bohatší než krmivo objemné. Slouží ke koncentrování krmné dávky, přidávají se k objemnému krmivu tak, aby výsledná krmná dávka měla víc energie. Proč, k čemu je to dobré? Jako navýšení produkce. Chci, aby mláďata rychle a hodně vyrostla. Chci, aby samice odchovala 12 mláďat za rok. Chci, aby kráva hodně dojila. Větší koncentrace živin se hodí při březosti, při kojení, nebo třeba v zimě, když jsou morčata ubytovaná venku, protože topí, jejich záchovná potřeba energie je větší. Když ale jadrná krmiva bude dostávat morče mazlík, tak se ta přebytečná energie prostě uloží jako sádlo.

  Směsky jsou vyloženě pouze jádro, vždyť je to na nich vidět, pšenice, ječmen a kukuřice, hlavně. Pro morče mazlíka je tohle dobré akorát na výkrm.

  Pak máš granule, které jsou vymyšlené jako kompletní krmná dávka, obsahují úsušky, vojtěšku, prostě podle složení je v nich i nějaký objem, nebo u některých i hlavně objem. Fajn, řekněme, že takové granule dají morčeti to, co potřebuje, a nic navíc, ale trochu nechápu jejich výhodu. Vždyť dát morčeti seno a zeleninu je velmi jednoduché a tohle přirozené krmení má pro morče jednu obrovskou výhodu a to je doba, po kterou mu trvá to seno sežrat. Zabaví se. Pro morče je přirozené hodně žrát. Ale granule má rychle snědené a co pak? Musí okousávat klec nebo spolubydlící.
  23.2.2015 10:36Shaki
  S těmi psi nesouhlasím.Ne pohodlnější,ale ano,levnější.A uvařit?To je taky nepřirozené.Ale trenérka na koních psům granule dává,ona si nemůže dovolit utrácet.Ale ano,dává jim i maso.
  - - - - -
  Zbyněk- z matiky naštěstí nepropadá,má 3,ale učí se.No,ani se nedivím,když jí nedokážou pochválit,dostává zarachy( na pc,mobil,tablet,tv bych to pochopila,ale za známky dostává zaracha na ven),když dostane jedničku,žádná pochvala,ale zlobí se,že nebyla z matiky,nebo fyziky,když teda dostane za jedna z matiky,tak jí stejně nepochválí...
  23.2.2015 11:09holcicky
  Zbynku,jsi hodny.Klucika si berou v sobotu,nezavahali ani chvilicku.Zamilovali si ho hned.Bude se mit i dobre.V sobotu mi bude strasne smutno az pujde.Ano je to zivot a ten boli mooc boli.
  23.2.2015 11:56Zbyněk
  Buub: perfektní vysvětlení, díky! To by skoro chtělo otisknout v jídelníčku. Mě pro změnu argumentoval veterinář komplexními granulemi právě z důvodu nekvality zeleniny.

  Jinak ano - za měsíc mám pryč patnáctikilový pytel sena u dvou morčat, holky jsem ještě neviděl, aby těmi pusinkami chvíli nemlely:)) Kupodivu i tak má starší samička horní zub zbroušený šikmo, ale je fakt, že na rozdíl od mladé neokusuje dřevo a krabice
  ____________________________________________________________________

  Holčičky: tak to je dobrá zpráva a utěšoval bych se tím, že bude v dobrém domově
  23.2.2015 12:04holcicky
  Zbynku,ano za to jsem rada.Navic,muzu se kdykoliv za nim jit podivat jak se mu dari tak jak za jeho sestrickou az take pujde.Obe prdelky budu mit v miste bydliste.
  23.2.2015 12:08Awelone
  Ahoj, mám takový problém, samička je už 2 měsíce se samcem a pořád ne a ne zabřeznout.. samec vždycky bručí, ona kvíká a prostě nechce. Samičce je půl roku, samec je 100% plodný (byl už dřív s několika samičkami a vždy ok). Nevíte co by pomohlo aby se samička nechala připustit? :)
  23.2.2015 13:09Jana P
  Po nějaké době zase vznáším dotaz - Smetáček poslední dobou za den vychlemtá někdy půl, někdy celou napáječku (250 ml.) Ostatní tři morčata pijí o poznání méně. Ledviny? Diabetes? Zkoumá se a léčí u morčat? Setkal se s tím někdo? Mám hned "mazat k veterináři"? jak se tu občas píše? (na veterinu asi půjdeme, nezmění-li se to, ale ptám se předem..) Výkyvy v pití jsou u nás běžné, ale zdá se mi, že toto se vymyká. Obilí nedávám, ovoce také ne...
  Díky, j.
  23.2.2015 15:08Kristi
  Awelone: nechala bych ji ještě u samce, jestli má půl roku, má času ještě dost, třeba ji sameček přemluví....
  - - - - -
  * já nechávám samičky u samců až tak v 7-8 měsících
  - - - - -
  - tedy dávám je k samečkům :), takže první mladé mají tak v 10 měsících
  23.2.2015 17:05Buub
  Zbyněk

  I sebezvadlejší zelenina má jistější obsah vitamínu C než granule, které bůh ví jak dlouho stály na polici ve skladu či v regálu v petku.
  - - - - -
  Uf. Využila jsem teplého počasí a udělala jsem po zimě sanitární den. Trochu jsem si mákla, ale vytáhla jsem na to i wapku a chlorové vápno, takže je konečně zase všechno čisté a voňavé. Po třech měsících, kdy jsem čistila jen nasucho, už to chtělo.

  A konečně jsem přidělala závěsné jesle, takže snad snížím ztráty sena udupáním:)
  23.2.2015 17:12Awelone
  já na ni nějak nespěchám :) jen jsem si říkala jestli to není třeba špatným prostředím nebo tak, ale mají se, řekla bych, dobře takže v tom by problém neměl být :) tak počkám a uvidím jak se rozhodne :D
  23.2.2015 19:41Maku57
  Ahoj. Mám dva morčáky, kluky. 1. rok a půl. 2. půl roku. Jsou spolu od listopadu. Chci se zeptat do jaké míry je normální pošťuchování a proháněčky. Původně jsem se bála, že bude velký ubližovat malému, ale ten byl moc rád, že má kámoše, ale potom začal hubnout a drbat se. Za poslední dny má několik holých míst. Tak nevím, jestli je nemocný/třeba svrab, zítra jdu k vetovi/ nebo není z toho malého nervózní. Ten ho pořád prohání, jakmile se velký někam hne, hned ho má za zadkem a z místa ho vyžene. A ten se zase posune někam jinam a to se opakuje pořád dokola.
  23.2.2015 19:59Shaki
  https://m.youtube.com/watch?v=UnvkVuqMiUs

  Jsem jediná,kdo si myslí,že by si holčina měla ještě něco prostudovat o morčatech?
  23.2.2015 20:08Duchna
  Ixíčkovo narozeninové video...

  https://www.youtube.com/watch?v=dJvdVwu07cU&feature=youtu.be
  23.2.2015 20:23Buub
  Shaki

  Jak nakrmit morče úplně blbě.

  Kdyby jí dávala maso je úplně stejně mimo.

  Bohužel s krmením směsek pro křečky se ale setkávám často.
  23.2.2015 20:36Jana21217
  Ahojky..jak už jsem se tu jednou zmiňovala, mám doma morče samečka asi půl roku starého. Je hodnej, jí zdravě a pravidelně, pije i normálně skotačí. Prostě nevykazuje žádný náznaky nějaký nemoci. Ale když si ho k sobě vyndám z klece tak sebou všemožně šije, lehá si na bok a když před ním udělám maliko prudší pohyb, tak mě do ruky lehce kousne ale nestiskne, ale v zápětí mě zase olizuje. Zhruba tři měsíce ze začátku tohle vůbec nedělal až teď. Nevíte co s ním může být??
  23.2.2015 23:29Miriam
  Ahoj. Tak už je u nás třetím tydnem malý Adámek. Dostali jsme ho, když mu byl měsíc. Je přes den zalezlý v domečku, ale jak se blíží jeho večeře, vylézá, začne poskakovat, tančit, dělat různá salta až se divím, do jaké výšky se na tak maličkých nožičkách vymrští.:) Slyšela jsem, že je to spokojené..tak snad mu nic zatím u nás nechybí? Přitom si pobroukává, nebo když se zašustí, pískne. V budce někdy brumlá, bublá jako holub. To přesně nevím, co znamená. Ale je to strašně milý zvířátko. Takové hodňoučké miminko. :)
  23.2.2015 23:30Rozik
  Maku 57 - Jestli má ten mladší půl roku, tak to je "v pubertě", také jsme zažily, že začal mladší v pubertě staršího "otravovat", ale jak dospěje, tak by se měl také zklidnit. Spíš rychle na veterinu, pokud starší hubne a má holá místa, to není dobré, hubnutí a holá místa. Může to být svrab, plíseň, obojí a ještě hubnutí mohou být přerostlé zadní zuby, ať se veterinář podívá tím kukátkem, jinak se to nedá poznat. Držím palce, ohledně drbání a holých míst prohlížej i mladšího. Držím palce, ať se starší rychle vyléčí.
  24.2.2015 01:34Lanna
  Včera oslavila Flíčka krásných 8 let:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32773
  24.2.2015 08:51Zbyněk
  Buub: no možná zelenina z farmářských trhů, ale určitě ne zimní výběr z Lidlu. I když pořád platí to, že přírodní L-askorbová je tisíckrát příznivější, než chemie. článek, který mě rozstřílel (a nesouvisí s morčaty) je http://covamnereknou.blog.cz/1302/test-kysaneho-a-sterilovaneho-zeli
  Netušíš příčinu nadměrného pití Janina Smetáčka? Docela by mě to samotného zajímalo, i když m se holky napáječky nedotknou. Setkal jste se s tím už někdo??

  Miriam: prostě se těší na večeři a protože je mladý, tak typicky skáče a škube hlavičkou, on toho v půl roce nechá, až zjistí, že jeho sociální jistoty jsou trvalé:) A zvážil bych pak pro něj mladšího kamaráda.

  Lanna: krásný věk u krásné morčinky:)

  JanaP: pozoruješ poruchy příjmu potravy, hubnutí, polehávání?

  Jana21217: nechce na ruku a držkuje, to je normální, ale časem si zvykne, zřejmě je v pubertě:)
  24.2.2015 09:42nasemorce14
  Ahoj, mám dotaz naše morčátka se drbou,všenky ani jiné parazity jsem nevykoukala a navíc je to cca 2 měsíce co jsem je koupala v antiparazitním šamponu,protože jsme měli kočičku a ta měla blechu (ta už má z důvodu alergie nový domov). Napadl mě jak jsem četla na hodně stránkách svrab, ale nemají žádná holá vydrbaná místa ani strupy. Jako podestýlku máme peletky,která se nám zatím osvědčila nejvíc.
  24.2.2015 10:28Jana P
  Zbyněk - nic takového, apetit má největší, polehává jako obvykle = nažere se a svalí se, při posledním venčení se vydal bez okolků na výpravu po bytě a souloží na Perlíkovi také jako obvykle. Má jen stále kolem rypáku tu uschlou rýmu, i kolem očí má víc ospalků. Ale to už vet viděl a viděl to na možnou alergii... zůstává otázka, zda nechat být nebo léčit za každou cenu...
  24.2.2015 10:45Katjusa
  zbyněk-tak u nas je to tak přes sezonu mame zeleniny ze zahrady,samozřejme to nema každy chapu ale na zimu kupuju z obchodu kterou taky jime ,jsem z vesnice a na nějake farmařske trhy bych musela několik km dojiždět a to nejde,morčici nikdy granule neměli a ani žadne nemoci se skinny chovem jsem musela skončit s nedostatku času ted mam rozetaka jednoho a krmim stejně tak krmim ja,a nikomu bych rozhodně nevnucovala to jak jsou granule perfektni
  24.2.2015 11:17Nicolette
  Narozena miminka Us Teddy, vrh K5 https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32772 , vrh J5 https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32770
  24.2.2015 11:23Ehrena
  Jana P., Zbyněk - náš morčák Nappy taky hodně pije, i když 250 za den ne, oni tolik do napáječky ani nedostávají, vzhledem k tomu, že naše provizorně připevněné napáječky gumičkami by toto množství neunesly, tedy ty gumičky by to neudržely. Dostávají vody tak 125 ml, a většině morčat to do večera vyjde nebo spíš i hodně zbyde, u Napíka s Chlupáčkem je vždycky vypito, napáječka neteče a většinu pití vypije Nappy, je u napáječky daleko častěji než Chlupáček. Taky u těchto kluků je to znát i na podestýlce, která je tak dvakrát víc začuraná než u ostatních.
  Nijak jsem to zatím neřešila, morčák je jinak v pohodě, zdravý, nikdy nám nemarodil a je mu 5 let. Je pravda, že si nepamatuji, že by nějaké z našich morčat, i těch dřívějších, takhle pilo, přitom nemocné ledviny - tedy asi nádor na ledvině - jsme u jednoho morčíka už měli v minulosti, nijak se to takhle neprojevovalo, byl pořád v pohodě, až najednou přestal jíst a přes týdenní krmení byl pořád horší a horší, podle pohmatu měl citlivé ledviny a rtg ukázal něco jako nádor, a po tom týdnu nám bohužel umřel. Bylo mu teprve 3/4 roku a vet říkal, že to byl asi nějaký genetický problém s ledvinami.
  Do té doby se ale nijak nemocně nejevil, pil a jedl normálně, až na ten poslední týden.
  q
  24.2.2015 11:46Buub
  Zbyněk

  No zrovna u sterilizovaného zelí mě to nepřekvapuje, to je potravina trvanlivá, co má vydržet strašně dlouho - ale vitamín C prostě podléhá časem rozkladu. Stejně podléhá rozkladu i v granulích, prostě věřit granulím jako zdroji céčka je stejné jako věřit tomu zelí.

  Co se zimního lídl výběru týče, na bílém zelí, mrkvi a řepě se nedá co zkazit, to jsou všechno potraviny místní, které přes jednu zimu skladovat lze. podobě kapusta. Nepotřebuješ ani žádné farmářské trhy. Samozřejmě rajče ala skleník ze Španělska asi nic moc, ale to platí celoročně. Ono mimochodem kdyby zelenina a ovoce z obchodu neobsahovalo céčko, tam máme kurděje všichni.
  24.2.2015 13:29Smirny
  Zbyněk: pokud je morče i člověk živený kvalitně v měsících, kdy k dispozici zelenina (tráva) je, tak to tělo ten menší přísun vitamínů v zimním období v pohodě vydrží, je to tak už od dob dávných..
  A pro mě tedy granule jako záruka vit C nejsou, ať jsou sebekvalitnější, přesně jak píše Buub. I při větším chovu se dá zima přečkat v pohodě na té mrkvi, čínském zelí, řepě, celeru, paprikách. Ten vitamín z toho stačí. Na jaře se to dožene trávou. A mimochodem, farmářské trhy taky nejsou vždy košer, co se týče nabízeného zboží..
  24.2.2015 15:00Shaki
  A k čemu ty granule teda jsou?
  24.2.2015 15:03meggie123
  Zdravím... mám prosbu, nevíte o někom, kdo prodává nebo chová nejlépe černé ROZETKY?
  děkuji info do můj mail
  melissa80@seznam.cz
  děkuji
  24.2.2015 15:19Shaki
  Seberte jí někdo to morče....děs.Ach jo,ona si asi plete morčata s křečkama.... Video den po přívozu.Chudák Sofinka.https://m.youtube.com/watch?v=C1sGfXWVXCA
  24.2.2015 16:20Zbyněk
  Jana P: tak pokud nepolehává a navíc má chuť se uspokojovat, potom bych si troufl laicky tvrdit, že cukrovku nemá, ani špatné ledviny, protože obě tyto nemoci prakticky likvidují libido. Kamarádka říkala, že jedna její morčinka to měla podobné, jeden den vypila 250 ml a druhý třeba ani ťuk a pak zase, ale spíš víc pila, než nepila. I když v podstatě od malička. Podle těch ospalek a čumáčku by to ale mohl být vnitřní parazit potom by to pití i ta "alergie" dávaly smysl - ale to by rozhodl veterinář, já ne:)

  Buub, Smirny, Katjusa: ano, kvalitní strava přes léto je základ, ale pokud nemáte vlastní zahradu a kupujete zeleninu pouze v h.m. pak o kvalitní stravu nejde. Tráva je fajn, ale moc céčka nemá:) A ke kurdějím: v naší civilizaci to vůbec se zeleninou a ovocem nesouvisí. Mám hned několik kolegů, kteří by se nedotkli ovoce a zeleniny a kurděje nemají. Proč? Protože céčko se uměle cpe do tzv. "přírodních" džusů atd. Plus do spousty jiných věcí. Na rozdíl od těch námořníků, jejichž jedinou stravou bylo solené maso a suchary, plus ztuchlá voda a spousta alkoholu, nic víc.

  Ale abych neodbočoval: proč nedat morčeti denně trochu kvalitních granulí, když obsahují spousty příznivých věcí, které morče často stravou nezíská? U mláďat to není tak akutní, ale se stářím se schopnost vstřebávat a využívat vitamíny a další látky snižuje, takže dle mého názoru, pokud neníá morče bubmrlíček, to určitě ničemu neškodí. Zkuste dát staršímu morčeti obyčejný Rabitin a do dvou týdnů bude mít úplně jinou srst, například
  - - - - -
  Shaki: vřele doporučuju řešit pouze věci, které řešit můžeš, v opačném případě se z toho života za chvíli zblázníš
  24.2.2015 16:20teriiisek
  jak ''udělat'' klec pro morčátko? ne jak ji vyrobit ale vystlat a vybavit děkuji bue to moje první morče. mám ji dát podestýlku na celé dno klece?
  24.2.2015 16:22Smirny
  Zbyněk: tráva moc céčka nemá?? Je to travina třeba stejně jako ječmen a počtěte si, kolik C obsahuje.. A v kupici trávy jsou byliny (sedmikráska, kontryhel, jitrocel, smetánka..), ty mají také množstí vitamínu C. Těm morčatům to bohatě stačí. Já od jara, kdy se dá již tráva trhat, krmím trávou až do podzimu. Hromady trávy do ubikací když není počasí nebo se morčata pasou několik hodin ve výběhu, jen večer jim dám ještě seno. Samozřejmě, že jim dám i nějaké přebytky ze zahrádky, ale víceméně 80% potravy je pro ně přes sezonu tráva.. Ale proč to píšu - morčata mi nemarodí, nemám s nimi jediný problém za celé roky (kromě toho, že si jedna samička rozřízla rohovku o seno a přišla o oko, ale to je úraz), neřešila jsem za ty roky vůbec nic vážnějšího, žádné onemocnění. V zimě dostávají kvanta sena, 2x denně zeleninu, která pochází z tuzemska a maximálně 2x do týdne hrstku granulí s vločkama na hlavu (kojící samice to mají samozřejmě pestřejší). A ty granule jsem kupříkladu koupila teprve na letošní zimu, roky před tím jsem zimy krmila jen senem a zeleninou. Připadá mi, že se tu ten vit C až moc řeší, morče ho nepotřebuje kvanta.
  - - - - -
  teriiisek: tady si počti:-)
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=bydleni
  24.2.2015 16:30Buub
  Zbyněk

  No já tzv. přírodní džusy ani nic prefabrikovaného nepožívám, případný vitamín C mám pouze z ovoce a zeleniny, přes zimu z kupované v normálním obchodě u nás na návsi. Kdyby v ní vitamín C nebyl, tak už musím být i s morčaty dávno mrtvá.

  A v trávě je vitamínu C , no jéje. Vždyť divoké morče získává svůj veškerý potřebný vitamín C jen pastvou. A nezapomeň. že "tráva", tím se nemyslí jen lipnicovité, ale i různé dvouděložné plevele.
  24.2.2015 16:32Shaki
  Smirny- když jsi koupila ty granule,jistě jsi k tomu měla důvod.Jaký?������
  24.2.2015 16:35Buub
  Co se rabitinu týče, nebo těch granulí - nejsem proti, ale v mých očích je to prostě jádro či vitamínový přídavek. Jo, rabitin pro březí, kojící a pro mláďata, super. Jo, granule - ale stejně tak i ovecné vločky - jako jádro, přídavek energie do krmné dávky pro určitá vybraná zvířata, super. Ale granule jako kompletní krmivo pro morče, krm jen naše super granule a nic jiného - tak to promiň, ale o tom si myslím svoje. No a pak máš holčičky, co krmí svá morčátka tak, že jim každý den do obrovské mísy nasypou směsku pro křečky, protože jim to taak chutná...
  24.2.2015 16:40Smirny
  Shaki: hlavně kvůli kojícím samicím, protože jsem měla na zimu a mám na jaro plánované odchovy, samice potřebují stále baštit, dělají po jídle jak bláznivé. A koupila jsem toto, pokud chceš vědět přesně jaké: http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/krmivo/pro_morcata/19010/162801#more Přečti si složení .. víceméně tráva:-)) Ještě nějaké další otázka?
  24.2.2015 16:53Buub
  Shaki

  K čemu ty granule jsou? No, hlavně aby se prodávaly, ne. Koneckonců koupit se dá leccos, takové ty lepené medové tyčinky, jogurtové dropsíky, směska pro osmáky či činčily, ve které se to hemží banánem a svatojánským chlebem... výrobci vyrábí leccos, stačí když reklamou přesvědčí dost lidí, aby to kupovali.

  Zas aby to nevypadalo, že granule odsuzuju, ne, tak to není. Ale zacházím s nimi jen jako s komponentou krmné dávky s danými vlastnostmi. Je to jádro, používám je v zimě pro zvýšení dostupné energie - stejně jako občas dám kukuřičnou palici. Nebo ječmen, nebo ovesné vločky. A taky je používám ke zvýšení celkového obsahu bílkovin v krmné dávce, podobně jako třeba vojteškové granule. Přes sezonu mám možnost nasekat všude motýlokvěté, v zimě tomu pomáhá jádro, a granule jsou pohodlnější než míchat si doma směsku, ve které se pak osazenstvo nimrá a vybírá to, co mu chutná nejvíc.
  24.2.2015 17:12Shaki
  Tak teda,ma smysl je koupit?Samozrejme nemyslim smesky,ale kvalitni granule.Pro dve morcata dve az tri kavove lzicky obden,nebo pripadne jednu denne na obe.Bude to mit smysl?Mam je kupovat?
  - - - - -
  A jeste k zelenine,nekdo(mozna Buub?Uz nevim.) tu psal,ze rano jeden druh,vecer jiny,druhy den rano zase neco jineho a takhle to stridat,Reny zase pise,ze je dobre jim toho v jedne davce dat vic,napriklad kousek papriky,mrkve,trochu salatu atd.Co si myslite vy?
  24.2.2015 18:00Tygrinka
  Smirny: Až se příště narodím, chci být u tebe morče :o)

  Buub: Mno, s těmi granulemi (či směskami) se jedná o obecné velké nedorozumění díky spojení KOMPLETNÍ KRMIVO. Kompletní krmivo totiž pouze znamená, že k těm granulím se už nemusí přidávat jiné komponenty, je vyvážené, není třeba dodávat další premix vitamínů a minerálů. Nejedná se o kompletní krmení zvířete. Ty to víš, veterináři a krmiváři to vědí, spousta lidí také, ale stále je mnoho lidí, kteří to zaměňují a považuji kompletní krmivo za kompletní krmení, kompletní krmnou dávku. Je to zřejmě důsledek výroby kompletních krmiv pro psy a kočky. Dáš dávku a víc nemusíš... Souhlas, granule jsou multivitamín a multiminerál, který si morče dopňuje po troškách. Pro někoho jsou zbytné, těm gratuluji, pro někoho, kdo nemá možnost krmit kvantem různorodých čerstvých travin jako vy, je to nutný doplněk krmné dávky.
  24.2.2015 18:09Michala
  Shaki: nezbytné nejsou, ale klidně je kup. Můžeš dát občas třeba místo zeleniny, nebo navíc... když to nebudeš přehánět, tak se na ně morčata budou těšit a bude to pro ně zpestření ze kterého budou chlupáči nadšení.. a vezmou si z nich, co budou potřebovat.. nákupem granulí (i nějaké slušnější směsky) fakt nic nezkazíš, jen je teda nemůžeš dávat po kýblech, ale to je ti jasný ;)

  k tomu druhému dotazu- tak třeba zrovna já jsem jeden z těch, co dávají ráno jednu věc a večer druhou, a tak nějak to střídat... ale nestřídat toho moc... my točíme dokolečka 4-5 druhů
  24.2.2015 18:13Shaki
  Michala- děkuji a jaký máš názor na druhou možnost?(to co preferuje Reny)
  24.2.2015 19:10Jana P
  Shaki - koupila jsem před časem čtyři nebo pět balíků těchto travních pelet; než jsem zkrmila první dva, zbylé tři mi chytily plíseň, ale možná to byla jen nějaká špatná šarže...
  - - - - -
  ..a to byly neotevřené..
  24.2.2015 19:15Smirny
  Shaki: to jsem tu psala i já, že dávám ráno jeden druh a večer jiný druh zeleniny. Morčata pak nejsou vybíravá a vzhledem k jejich zažívání je to vhodnější. V jednosuchosti je síla. V zimě střídám čínské zelí, papriky, kapustičky, mrkev, celer bulvy i řapíkatý, petržel, červenou řepu i krmnou, brokolici, kojícím kopr a fenykl.
  A ještě ke granulím: já je neodsuzuju, každý krmí dle svých možností. Mě stojí přes zimu celkem dost peněz zelenina, ale je to 5 měsíců, 7 měsíců mám zdarma kvanta trávy a sena, takže nemám žádné výdaje, co se týče potravy pro morčiska. Možná bych jednala jinak, kdybych neměla tuto možnost.. Ale můj příspěvek tam "níže" se ani tak netýkal granulí jako toho, že Zděněk psal, že v trávě není moc C:-))
  - - - - -
  oprava: v jednoduchosti
  24.2.2015 20:13Kristi
  No já přes léto taky jedu jen na trávě, zeleninu nedávám, navalím jim trávy a jak se mlsky můžou užvýkat...
  24.2.2015 20:34Maku57
  Rosik: Taky jsem doufala, že je to puberta, a velký je marod - to se vyléčí a bude dobře. Ale dneska jsem ho ráno odnesla k vetovi a odpoledne jsme pro něj šli. Výsledek- prý to není žádný parazit ani plíseň, ale nešťastné, nevyspalé morče. To že se drbe je prý stresového původu. Máme ho oddělit od malého a nechat pořádně vyspat. Za čtrnáct dní máme dát vědět.......
  25.2.2015 11:39Žanet
  Ahoj, tak dnes na uspání kvůli zoubkům.. Snad bude zdravý myška moje :/ :3

  Žanet♥
  25.2.2015 14:33Zbyněk
  Buub: ale já určitě neříkám a nikdy jsem neříkal, že granule pro morče jsou komplexní krmivo!! Jediné, co říkám, je, že opravdu kvalitní granule jsou pro morče dobré - zejména pokud se jedná o tzv. "městské" morče, které nemá v létě šanci na kvalitní trávu z heterokulturní louky. Moje taky nemají, protože zahradu mám 100 km daleko a tráva tam není nic moc. A v Kralupech bych je nepustil do těch psích a kočičích výkalů ani náhodou!! Zeleninový salát dávám pestrý - a je vždycky do pěti minut pryč, rozhodně nemám tenhle případ https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32045 ? :D

  Co se týká granulí, pořád jako best off vidím Nutrin Complete, vyvinul to veterinář, jsou velké a tvrdé jako kámen, takže na zoubky mají alespoň nějaký efekt. Versele Laga jsou měkké a plné cukru a Harrington ještě horší. Holky mají každý den polévkovou lžíci a když jí nesu, ječí blahem (to ale ječí na všechno) :) Složení je možné okomentovat na http://www.nutrin-complete.com/cs/guinea_pig A ne, NEJSEM JEJICH DEALEREM :D Fakt ne:)
  25.2.2015 14:42texelkaaa
  ahoj, mám dotaz. Kde máte ubytované morčíky? Jako myslím místnost. Momentálně zvažuju kam klec umístit. Máte je někdo v pokoji kde spíte? Dělají hluk? A vadila by koupelna?
  25.2.2015 15:09Bart
  Žanet - držím palce
  25.2.2015 15:21Zbyněk
  texelkaaa: koupelna by vadila, obvykle je tam tma a vlhko a morče není noční tvor, tedy světlo potřebuje. Mám je v obýváku, ale už jsem s nimi spal, v noci chodí na jídlo každou chvíli, i když jsou to denní zvířátka:) Každé morče ale není stejné
  25.2.2015 15:26Ivananovacka
  texelkaaa : Zbyněk mě předběhl ohledně koupelny - tam bych je nedávala ani omylem. Dlouho jsem je měla v obýváku, kde jsem jeden čas i spala a nebyl problém - až na to, že začala pískat hned jen jsem vstala - bohužel i ve 2:00 ráno měla pocit, že už bude snídaně :-). Teď ho mám v kuchyni, kde jsem nejvíc a je nejspokojenější - má mě pořád na očích a je klidný. V obýváku stačilo vejít do dveří a lekal se.
  25.2.2015 15:41Bart
  texelkaa - taky máme morčata v obýváku, kde se pohybujeme nejčastěji. V koupelně by byla moc izolovaná, potřebují kontakt. V noci většinou spí, jak píše Zbyněk, občas se jdou napít nebo najíst. Naše chodí spát mezi 22h - 23h a ráno vylezou, až když začne v bytě ruch.
  25.2.2015 15:54texelkaaa
  a teda nevádí vám že semtam zašustí, nebo nějak extra neruší. Vím že křečky je mít za trest v pokoji kde spím, to je rachot když koušou klec:) Takže někam kde je rušno a né celý den ticho. A nějaké zkušenosti z kousáním klece?
  25.2.2015 16:02Zbyněk
  texelkaaa: pokud je dostatečně veliká klec, tedy cca 100x 55, tak by kousat neměl, ale nedá se to nikdy dopředu určit, některá morčata to dělají a také pokud máte horší spaní, může vás v noci rušit, některé morče začne pískat, i když se člověk otočí v posteli a jinému je to jedno. Morče má okolo kila a je hlučnější, než křeček. Tedy je nutné to dobře zvážit. Kuchyň by špatná nebyla, ale klec 100x55 je docela veliká, pozor na to
  25.2.2015 16:23texelkaaa
  ale křeček hryže permanentně pořád něco. Klec je velká na morče dost. Jen zvažuji umístění a pokud nebude extra rachot.
  25.2.2015 16:34Ivananovacka
  texelkaaa : nejlepší je dát ho tam, kde se nejčastěji pohybujete. Jakýkoli rachot i třeba v noci by neměl být až takový, aby to extra vadilo. A morče, které Vás bude mít na očích si i lée a rychleji zvykne. Aspoň dle mého názoru.
  25.2.2015 16:39Shaki
  Aha,tak si asi žádné morče pořizovat nebudu.Škoda.Dlouho usínám a mám slabý spánek, :(
  25.2.2015 16:56Zbyněk
  Shaki: tak to bych určitě zvážil protože ho budeš mít do dvaceti, nebo i déle:) A byla by škoda se zbavovat zvířátka, které si na tebe už zvyklo. Osobně bych spíš vyřešil ten spánek, to lze
  25.2.2015 17:01Shaki
  A jak? :( Spát chodím brzo,teď kvůli nemoci i v 8,takže nedostatkem spánku to není.Zkusim zmerit stolecek v obyvaku,treba by mi rodice dovolili je tam na noc dát.
  25.2.2015 17:13Michala
  Shaki: morčata v noci zas tak zásadní bugr nedělají, myslím si, že by ti stačilo, kdybys jim na noc sebrala napáječku. Rachtání kuličkou v napáječce je dost hlasité, když je jinak ticho. Ale to je tak jediný protivný zvuk co může v noci morče dělat... jinak si myslím že není problém s morčetem v místnosti spát, i když nespíš jak dřevo po minutě co si lehneš do postele ;)
  25.2.2015 17:22Shaki
  Mno,kamarádka má morčata,jednou jsem u ní spala a skoro celou noc probublali,ale ona je má každý v jiný kleci a má dva samce a jednu samičku,tak u mě by třeba vrčet nemuseli.No ráno by mě vzbudil i papírek kdyby spad na zem (nadsázka),ale v noci asi ne.Horší by to bylo s usínáním.No jednu noc to s nimi zkusím,ale předem domluvím s mamkou,jestli je budu v případě potřeby moct dát do obýváku.
  - - - - -
  A ještě morčata často koušou klec,nějaké osvědčené rady?Zatím vím jenom napomenout je a jemě odstrčit,dát jim tam větvičky na hryzání a slyšela jsem i o potření klecí citrónem.
  25.2.2015 18:04PavlaS
  Kdysi jsem měla samečka, který byl úplně zticha, jakmile se zhaslo. A ráno mi odpovídal na: dobré ráno. Dřív ani ťuk x) Toho už bohužel nemám a ty ostatní to neumějí. Mám je v pokoji. A jo, občas bych je zabila. Ale v 95% jsou hodní a mříže kouše pouze jeden z nich, ale dá se to přežít.
  25.2.2015 18:10Zbyněk
  Michala: ale nezaručíš jí to:) Můžou kousat mříže, nebo dupat v hoblinách a budou jí budit, ale samozřejmě nemusí, moje holky cca 50% noci prospí a zbytek se dohadují, kde bude která ležet:)
  25.2.2015 18:14Vendous456
  O potíráni citronem nic nevím, ale postačí větvičky z ovocných stromů. To je zabaví:) Já jsem měla kdysi morčata v kleci a v pokoji kde jsem spala a když kousali klec, dala jsem tam větvičky a bylo po hryzání. A pokud nezaberou větvičky tak ten citron ale přijde mi to divné. Pak dát morče do jiné místnosti.:-)
  25.2.2015 18:32holcicky
  Moje holky v noci spi,vydovadi se pres den.
  25.2.2015 18:56Duchna
  Já mám kluky v kuchyni, ale kdyby něco, tak máme otevřené dveře a bylo by slyšet.. Jsou celou noc zticha občas se jdou najíst.. Když je mám na chatě v jedné místnosti, vůbec o nich nevím..
  25.2.2015 19:28IvaS
  já zkoušela ocet kdysi dávno, jinak když jsem ještě měla morčata v pokoji , tam mě uspávaly svým chroupáním sena
  25.2.2015 19:37Shaki
  A myslite,ze je pravdepodobne,ze budou v noci spat,kdyz jim prez den zaridim zabavu?Vybeh atd.
  25.2.2015 20:23Mila
  Shaki - jsou potřeba aby se vyřádili. já mám holky každý den ve výběhu minimálně 2-3 hod. a spí celou noc jak budulínci :-)

  Morčátka jsou HODNÁ stvoření proti ježečkům. Syn si pořídil do svého pokoje ježka bělobřichého, celou noc běhá v kolotoči, už jsem ho x krát měla i s boxem v obýváku do rána, když se šprtal na zkoušky a ježek tam řádil :-))))) Morčátka jsou hodná klidná stvoření a pokud je necháš vyběhat a uděláš jim podněty ke skoumání, tak aby vybili energii, budou spát, jen nespí celou noc,a le občas se jdou najísta pak zase zalehnou, ale bugr jako ježek určitě by dělat neměli ))))
  25.2.2015 20:54Smirny
  Shaki: moje morčata taky v noci spí, vůbec se o nich neví. Ráno začnou pískat, až když uslyší mě. Když jde kolem nich manžel, tak nic, jsou zticha, ví, že od něj nic nekápne:-D
  25.2.2015 21:07AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh L8:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-L8---2322015.html
  25.2.2015 22:17holcicky
  Shaki,oproti kreckum jsou morcatka tisi,ktera v noci odpocivaji.Sice mozna ze zacatku nez pochopi na co je den a noc to muze trosku trvat.Ale i male prdulky to pochopili a to je nezaviram ani do klece.Vi,ze kdyz se zhasne a ja jdu do postele musi byt hodne.Rano me zdravi rodostnym kviii a tesi se na dobrutku kterou jim nesu :D ,abych vypla 5 ukvikanych mysek.
  25.2.2015 22:45Rozik
  Maku57 - U nás to nebylo tak dramatické, ale puberťáka jsme také oddělily, byl fakt hyperaktivní a bylo vidět, že víc jak tříletého samečka to jeho chování obtěžuje. Držím palce, ať se starší sameček brzy vzpamatuje, a pak uvidíte, co dál.
  26.2.2015 07:07Maku57
  Rozik - moc děkuju. A uvidíme. Malého mi teď je líto. Je vyloženě smutný. Ale velký konečně začal veseleji poskakovat a víc jí. Možná bude řešením je oddělit, ale tak aby na sebe viděli, ať malý není úplně sám.
  26.2.2015 14:06Tygrinka
  Maku57: Možná to chce víc prostoru. Stejně uvažuješ o oddělení, tak bych srazila dvě metrové klece k sobě. Až se trochu zdravotně porovná ten utiskovaný, můžeš zkusit klece otvorem na dvířka propojit. Já to tak doma mám, kluci mohou skákat z jedné klece do druhé. V těch otvorech mám na dvířkách ještě dřevěné můstky a na tom kapesník, aby jim nezapadaly drápky mezi klacíky. Třeba by to takhle mohlo fungovat k oboustranné spokojenosti. Kluci by si mohli jít z očí, ale kdyby něco, měli by se k dispozici... Anebo ještě zkus výběh na zemi s úkryty, kam by kluci chodili oba na pár hodin, a pak by mohl každý spát ve své kleci (opět klece sražené k sobě). Takto jsem také chovala jednu dvojici. Venku byli kámoši, ale bydlet museli odděleně. A mám to tak i nyní, ven mohu pouštět 4 kluky do výběhu v pokoji, ale bydlet spolu může jen jedna dvojice, ostatní jsou samotáři. Ovšem i ti samotáři v kleci kontrolují, zda mají kámoše vedle v kleci, a když nemají, smutní. Když tam je, poskočí a jdou se nažrat :o) Venku jsou všichni kámoši... Takže i toto je řešení...
  26.2.2015 14:49V
  Ahoj, učím morčátka na WC. Na WC sice občas chodí, ale stále čůrají okolo záchůdů (mají dva na 3 morčata)...má někdo tipy jak morčátka odnaučit čůrat mimo? Vyřešily by to dočasně umístěné krabičky, kam nejčastěji čůrají nebo jim na stálo přidat více záchůdků? Btw. učím je to zatím 14 dní, vím, že to je chvilka, ale ze začátku chodily relativně dobře, jenže teď se zhoršily a hodně chodí mimo...má někdo s učením na wc zkušenosti? Uvítám každou radu. díky
  26.2.2015 16:57vranceska
  zdravím,potřebovala bych poradit,mám morče už rok a dnes jsem si koupila též samičku a je oboum už přes rok,ale nemají se rádi,kousají a útočí po sobě,chtěla bych aby se se zkamarádili,jak na to???Poradí někdo???
  26.2.2015 17:10Shaki
  vranceska,kup novou klec,ta co mas ted patri te prvni samici v nove kleci by se necitila.Nebu muzes klec(spodek i to mrizovy) umyt vodou a savem a samozrejme poradne vyplachnout.
  26.2.2015 17:37Maku57
  Tygrinka - děkuju za nápad. Pořád se mi to honí v hlavě, jak to vymyslet, aby byli oba spokojení a taky aby se nám vlezli do bytu. Takže klece budou asi 80cm, a výběh +-1,5m na 1,5m později/až se srovnají/ časově neomezeno. :)
  Větší morčák rozkousal ranku po seškrabu od veta. Máte s tím zkušenosti, jak to ošetřit? Snažím se mu to patlat dezinfekcí. Ale stačí to? Začal víc jíst a je klidnější, ale chupy si trhá pořád.
  26.2.2015 18:34Pix
  Ahoojky potřebuji poradit,potřebuji své morče naučit na záchod. Kamarádka mi poradila abych mu tam dávala pamlsky,ale moc to nepomáhá chodí kadit kamkoliv ale čurat chodí jen do rohů ale většinou na zachůdek. PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚD´
  26.2.2015 18:57Shaki
  Pix- je to velký problém najít si to zde na stránkách?Když chvilku počkáš,skopčim ti to.A proč pamlsky?Když mu dáš pamlsky na záchod,tak si s tím nespojí,že tam má čůrat a bobkovat.
  26.2.2015 18:59boruvka
  Zdravím, umí tu něčí morčátko chodit na za hudek?
  26.2.2015 19:03Shaki
  WC je dobré dát pod seník, sbírat po kleci bobečky a před ním dávat tam kam patří. Když se morčík chová a projeví potřebu že chce pryč, tak ho hned dát pokaždé rovnou na to WC a chvilku mu třeba rukou zabránit, kdyby chtělo hned někam utíkat, přesně jako s dětmi, když se probudí, tak hned na nočník :)) Mojí chlupáči když je dám na WC, tak přičupnou a čůrají. Ale ne každé morče se to úplně naučí.


  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=bydleni#jak-naucit-morce-na-zachudek


  Zkopírováno ze stránek paní Renaty Hájkové.�
  - - - - -
  Ale s tím seníkem nevím,seno bude padat do záchůdku,morčátko si to znečistí a třeba i sní a pokud ne,tak stejně škoda sena.�
  - - - - -
  A zde odkaz na její stránky: http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-251939/
  26.2.2015 19:39Od Popelky
  Dobrý večer všem...
  prosím, je možné, že je samec na chov starý? nedávno mi po něm jedna samička nedonosila vrh čtyřčat a před chvílí mi druhá samička mládě donosila, ale narodilo se mrtvé :-( holky mají vše, ovoce, zeleninu, kompletní krmivo + v graviditě vitamíny navíc... nevím, co se děje a je vidět, že i v morčatárně to dnes večer utichlo :-(
  - - - - -
  Prosím do SZ, za chvíli se musím odpojit... děkuju
  26.2.2015 19:51Rozik
  Maku 57 - Kápla bych na ranku Betadinu, pokud to není nijak dramatické a pozorovala, jestli se to hojí. Ty chlupy si trhá asi ještě ze stresu, to bude asi chtít více času, aby se uklidnil a zjistil, že mu nic od malého divočáka nehrozí.
  Jinak jak píše Tygrinka, to je dobré řešení pro samečky, a malý nebude smutnit, jen nebude moci staršího utiskovat, ale uvidí ho a uslyší.
  26.2.2015 21:12Michala
  Maku57: já bych se nedivila kdyby ten svrab měl, i když doktor tvrdí, že ne... tohle není normální, aby si morče jen tak trhalo chlupy
  27.2.2015 08:40jirka7251
  Ahoj,
  Chtěl bych se Vás zeptat, jestli nemáte zkušenosti s tím, že vaše morčátko kýchá, ale přitom je pořád v teple.
  Plánujeme s tím na veterinu, ale nejdřív jsem se chtěl zeptat Vás.
  Děkuji :-)
  27.2.2015 10:21Katjusa
  jirka7251-možna maš moc prašne hobliny třeba bych skusila větši
  27.2.2015 11:08holcicky
  jirka7251 ano jedna noje kráska :)) je na ty malé hobliny alergická.Při použití větších problémy nemá.
  27.2.2015 11:46Eiška
  Mohla bych se zeptat může morče syrovou bramboru ?
  27.2.2015 12:17morce martin
  Tak sem si tady s obchodu obednala rukavici na vycesavani chloupku.ale musim rict ze je to tak prasacky usity ze se mi to zachvili rozpadne
  27.2.2015 12:48Smirny
  Eiška: nevhodné jsou brambory, přečti si "jídelníček" nahoře v zelené liště
  Nevhodná zelenina  Druh zeleniny


  Poznámka

  brambory


  Nevhodné, neboť jsou příliš škrobnaté a jejich zelené části (zelené části hlíz, lodyha, listy a plody) obsahují jedovatý solanin.

  cibule


  Dráždí sliznice a svými antibakteriálními účinky ničí ve střevech jak špatné, tak dobré bakterie, čímž snižuje imunitu morčete.

  česnek


  Dráždí sliznice a svými antibakteriálními účinky ničí ve střevech jak špatné, tak dobré bakterie, čímž snižuje imunitu morčete.

  feferonky
  luštěniny


  Čočka může v čerstvém stavu nadýmat.

  Čerstvé fazole jsou jedovaté.

  Hrachové lusky bývaji snášeny dobře.

  pórek
  rebarbora


  Vysoký obsah kyseliny šťavelové, lehce jedovatá.
  27.2.2015 13:05Zbyněk
  Eiška: nesmí v žádném případě, je v tom škrob a hlavně solanin!!
  27.2.2015 13:08Reny
  Eiška - NESMÍ .... nahoře v zeleném máš jídelníček, tak studuj ;-)
  27.2.2015 15:37Rozik
  Maku57 - Michala může mít pravdu, já přehlédla, že si je vytrhává, nějak jsem myslela, že si chlupy okusuje, to se stává třeba při stresu. Ale pokud je vytrhává, tak jak píše Michala, ať mu dá veterinář injekci nebo mu kup spot za uši ADVOKATe pro kočky, dává se podle váhy morčátka, to Ti na veterině řeknou. A dala bych i tomu druhému morčátku za uši, také podle váhy. Nesmí se koupat alespoň tři dny před aplikací a pak po aplikaci také ne, aby se to mohlo roznést kožním mazem po těle.
  27.2.2015 17:10Vilča
  máme klec asi 100cm (délka) chtěla bych jí tam dát ''polopatro'' aby na to mohla vylézt, nebo být pod tím. Asi víte co mám namysli. Mohla bych jí tam dát prkno dřeva nějak připevnit nebo to jde koupit? snad jste mě pochopili.
  27.2.2015 17:17FIFINKA001
  Tak jdu zase na radu :-) miminka se mají k světu, nádherně přibývají, jsou to lásky moje největší. Ale stále si nejsem jistá pohlavím a počasí je nic moc, tak bych nerada, aby nastydla, kdybych je nesla na veterinu a i veterinář se může seknout, že jo :-) Pokusila jsem se nafotit pohlaví, od každého mimča, prosím, prosím, zkušené mrkněte mi na fotečky, zda nepoznáte jestli chlapeček nebo holčička. Řekla bych, že pohlaví mají stejné, nenašla jsem žádnou rozdílnost, ale nevím, nevím. První bubla držela naprosto výstavně, ostatní se ale tak mlela, že nafotit je bylo umění :-) Předem moc díky, tady je odkaz na album

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32777
  27.2.2015 18:10ejka
  Pro Fifinku 001: Bubla a Pepi holka, Fredy kluk.
  27.2.2015 18:11Shaki
  Bubla 01 bude holka a Fredy 02 kluk,ale nevím to jistě,jde to dost blbě poznat.
  27.2.2015 18:24AOLUKY
  jak jste vytvořili své hamaky pro morčátka¨? Nebo koupili? Kolik kč stálo? Děkuji předem. :-)
  27.2.2015 22:27Tatranka225
  AOLUKY: Jestli ti jde o to, aby to fakt vypadalo, můžeš koupit nebo ušít, ale jestli ti na tom nesejde, stačí zavěsit jakýkoli kus látky tak, aby si do něj morče mohlo vlézt. Ono do toho stejně dost určitě bude čůrat, tak aspoň nemusíš řešit neustálé praní a prostě to jen vyhodíš a dáš jiné.
  28.2.2015 08:09Shaki
  Tatranka225- furt vyhazovat?
  28.2.2015 08:54Tinne
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32778 beze slov
  28.2.2015 09:09Tatranka225
  Shaki: Já hamaky už nevedu, ale když jsem je měla, vždycky mi vydržely do výměny podestýlky a při výměně jsem to všechno vyhodila a dala jiné. Měla jsem pytle hadrů, které stejně šly na vyhazov, takže bylo jedno, jestli je vyhodím tak, jak jsou, nebo po morčatech.
  28.2.2015 10:26AOLUKY
  a nebudou ty morčata kousat ty šnurky na cem to je zavěšené?
  28.2.2015 10:40Duchna
  Tinne- drž se :-( !
  28.2.2015 10:47Shaki
  Tinne- ��
  28.2.2015 11:47holcicky
  Tinne - je mi to strašně moc líto.Drž se.Malá utěcha Ivánkovi je už dobře :(
  28.2.2015 12:55piskalka
  Mám morče
  28.2.2015 13:05Shaki
  Piskalka- no neke.
  28.2.2015 13:06Lilam
  Může morče jíst levanduli???
  28.2.2015 14:10Buub
  Dnes překvapení:) Nesla jsem pískáčům menu (dnes mrkev, celer a bílé zelí), poklidila jsem pokakaná místa a při příležitosti každosobotního vážení jsem lezla i do všech domečků, což myši nenávidí. No a najednou koukám, že je jich víc. No musela jsem je převážit, abych zjistila pachatelku: Je to paní Q, mám u ní poznámku až ze sedmého, že je březí, a to vážila stejně jako dneska, takže během březosti přibrala jen 180 g. Které vyprdla v podobě jediného, 187 g vážícího samečka, který se tvářil, že existuje odjakživa.

  No, naštěstí od pondělního generálního úklidu Janek bydlí jinde.
  28.2.2015 17:11Monama
  Buub: Tak nějak mi todle dělá Carmella. Ona je pidi celkově. Když zabřezla podruhé neměla jsem tušení, že je březí. Mimčo bylo mega a to co mamina přibrala, zase hezky porodila. Teď je březí potřetí, tak jsem zvědavá. Tentokrát poprvé vypadá, že březí je. Předtím se spíš tvářila, že došlo k vážnému omylu a že ten prcek co ji pronásleduje, rozhodně není její.
  28.2.2015 18:00Gabča :-)
  Dobrý den,
  je možné, že moje samice je se samcem už 2 měsíce, ale až ted se spářili? Až dnes jsem si všimla, že na ni samec naskakuje, což jindy nedělal a samice si to nechá líbit. Je možné, že už je březí a že ji jen omylem se snažil nakrýt? Nebo jak?
  Prosím o radu
  Děkuji
  28.2.2015 18:49Buub
  Gabča

  Proč by to nemohlo být možné?

  Samec se obvykle pokouší nakrýt všechno vždycky, no chlap, no. Ale pokud ho samice nechá, tak by v říji být mohla.
  28.2.2015 19:54Gabča:-)
  Buub- moc dík