1.4.2015 12:04 Jana P
Katjusa - já tedy nemám ráda, když někdo napíše a hned za ním se objeví přitakávací příspěvky, ale tady udělám (snad výjimečně) totéž. Jsme tu směska. Starý i mladý. Někdo má tři školy a dvě morčata, někdo nemá ještě žádnou školu a má deset morčat, někdo raději čte a jiný raději radí. Občas to za tím sklem zapomeneme a hučíme odpovědi bez zřetele, že pisatel není zrovna lingvista nebo zralá dospělá osobnost, takže tu nováci najdou nejen dobré informace dobře podané, ale i ironii nebo povýšenecké peskování, případně lidové mudrlantsví. Jenže to jsou vedlejší účinky každé otevřené internetové debaty a je tedy na každém, zda případný nálet unese nebo se půjde bavit jinam. Po této omáčce konstatuji, že s tebou souhlasím, nicméně už zítra budou tyhle příspěvky odvátý do historie s tím, že si je přečte jen pár "skalních" co to okem sledují pravidelně. Takže si můžeme všechny svý velerady strčit za klobouk :-j
1.4.2015 14:49 Maki Pátková
Zdravím.... potřebuji pomoct... Moje morče šíleně moc pije. Každý den ji znovu a znovu naplňujeme pítko, které má objem 20ml. V místnosti, kde moje Beruška je, teplo není, vodu dostává už z každodenního přídělu zeleniny a ovoce a váží cca 3/4 kg. Tolik vody nevypily dohromady ani moje dvě předchozí morčata v jedné kleci. Mamka to tipuje na cukrovku. Je to vůbec možné? Co jiného by to mohlo být? Děkuji předem za odpověď
1.4.2015 15:09 Buub
Maki Pátková Rodent and rabbit medicine říká, že průměrná spotřeba vody u morčete je 100 - 200 ml/kg/den a že morčata, co hodně šplouchají a plýtvají tak vodou, můžou vyžadovat až 400 ml/kg/den. Takže asi tak. To máš osm pítek denně a pořád jsi v normálu, 15 pítek pokud jsou tam nějaké ztráty vody kolem. 20 ml pítko je imho dobré pro křečka, pro morče je to málo. Některým to stačí, ale někteří mohou zůstat bez vody, přestože mají žízeň. Já mám u pískáčů napáječky půllitrové a 250 ml, a 250 ml mi připadá malé. Je pravda, že mám velká morčata, takže mají větší spotřebu všeho, ale 20 ml si nedovedu představit. Jinak, pokud tvoje morče vypije opravdu více, než je výše zmíněné množství, tak ano, může mít cukrovku, častější je však chronické selhávání ledvin.
1.4.2015 17:07 Zbyněk
Andy87: no já zkusil zatím tyhle, Versele Laga a Harringtons. Nutrin mi přijde subjektivně nejlepší - už jenom proto, že je tvrdý jako kámen a hezky to při konzumaci křoupe, takže na rozdíl od V.L. to možná trochu zbrušuje zoubky, ale jak tu někdo správně psal, nakonec je to jedno, protože morčeti dáváš cca půl lžíce denně na chuť Moje holky zbaští všechno rychle, ale Darwin jim trvá trochu déle, takže buď víc žvýkají, nebo jim to tak nechutná:)
1.4.2015 18:33 Z
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli neznáte něco dobré na podporu imunity, krom betaglukanů, vit C.... Mám totiž problém s dýcháním u tedíka, který tím trpí opavakoně- rýmy, kašel.....To že pokud je nemocný a je potřeba ho vyšetřit, příp. nasadit antibiotika je mi jasný..... Ale potřebuji poradit s nějakým doplnkem stravy... Dekuji
2.4.2015 09:56 Zbyněk
Adysak: napiš Shaki, ta to nedávno řešila a úspěšně vyřešila:) Ale počítej s tím, že morče není křeček, váží kilo, nemělo by být samo a může žít klidně osm let, ale to asi víš. Péče o zvířátko zvyšuje pocit odpovědnosti a celkově zlepšuje povahu chovatele - tedy ve většině případů, s výjimkou mě:)), zkusil bych ukecat rodiče třeba tak, že ti nějaká povinnost jenom prospěje, například:) Ale také uvažuj tak, co bude za cca šest až osm let, nebudeš někde studovat, zvládneš se o morče starat tak dlouho? A v neposlední řadě jsou to také určité výdaje - nejdřív jednorázové (klec) a pak trvalé (seno, zelenina), ke stáří veterina atd.
2.4.2015 11:42 Jana P
Zuzle - nejsem veterinář, ale vypadá to podobně jako oko našeho Sofose před deseti dny. Rudý a vypouklý koutek, slzení. Veterinář mu nalil barvu do oka, aby zjistil, zda tam není ještě nějaké poranění. Dostali jsme Maxitroll kapky 4x denně a ještě 2x denně výplach Oftalem. Po deseti dnech kontrola. Zaléčeno, oko jako korálek, doporučení pro jistotu ještě pár dní pokračovat v kapání už jen 3x denně.- - - - - Zuzle ...ps: sama bych sledovala a pokud by se dva-tři dny nezačal ztrácet ten útvar, vypravila bych se určitě ke specialistovi.
2.4.2015 14:00 Ehrena
Z - dávám ten koupený původně pro kočky, ono to prý má stejné složení, jen velikost obsahu je různá - kontrolovala jsem to na jejich stránkách.- - - - - A taky konzultovala s Michalou odsud z diskuze.- - - - - Kocour se zatím drží, ale nevím, jestli je to po tomhle přípravku. Každopádně oba, kocour i morčanda, mají po něm lepší srst, kocour má tedy přímo polární kožich. Přesto že je domácí a ven se dostane jen od jara do podzimu na chalupě.
2.4.2015 20:26 Jája
Zuzle: Pod víčkem je žlázka, která se může zanítit. Jen si nemůžu vzpomenut na její název. Buď se to řeší pomocí antibiotik nebo operativně, pokud antibiotika nezaberou. Zřejmě to bude nejspíš ta žlázka. Tak nějak to vypadá, už jsem s tím zkušenost měla - mastička nezabrala, tak se to řešilo operací. Ale neboj se, je to chvilička, operace je docela fofr, jen musíš skutečně ke znalému praktikovi.
2.4.2015 20:43 Buub
Tygrinka Slunečnicový extrahovaný šrot je náhodou v krmivářství super surovina. Není to žádná vláknina, naopak, je to bílkovinné krmivo s cca 40 % hrubého proteinu, obsahuje vitamíny B, E a minerální látky. Źádný odpad, ale žádaná složka krmných směsí pro různé druhy zvířat včetně třeba drůbeže, kde je velký požadavek na bohatou, dobře stravitelnou krmnou dávku. Podobně krmná pšeničná mouka. 15 % bílkovin, hodně škrobů, méně vlákniny. trochu více vlákniny obsahuje ovesná mouka. Celkem tomu složení odpovídá i výsledný obsah živin, relativně méně vlákniny, více bílkovin, tuků by taky mohlo být méně. Něco takového bych použila u svých kojících a vysokobřezích společně se senem či krmnou slámou, v podstatě jako zdroj bílkoviny a energie. Na mazlíka je to příliš nadupané. Morče mimo růst a reprodukci nepotřebuje 17 % bílkovin, není kulturista.- - - - - Andy87 Upřímně, já nechápu smysl bezobilných granulí, které obsahují v podstatě sušené seno. Totiž granulované seno si můžu koupit za 300,- 25 kg, jen obal bude zcela nudný pytel a ne veselý s morčátkem. A když seno, tak si koupím seno, a ne granule. Granule mají buď funkci jádra - doplňují krmnou dávku o energii či bílkoviny, které by jen v seně chyběly, třeba rostoucím, březím a kojícím zvířatům, nebo mají funkci tahače peněz a to ať si každý rozmyslí. jestli do toho jít. Pokud se bavíme o mňamce pro morče, složení je celkem fuk, a než kupovat hyper super krmení, jehož složení je stejně fuk, koupím morčeti řapíkatý celer nebo mrkev s natí a pochutná si víc.
2.4.2015 20:50 Zbyněk
Michala: děkuju moc za nabídku, nechám si tě moc rád v záloze, pokud neuspěju v Praze - což doufám uspěju. Ale i když uspěju, rád bych tě pozval třeba na oběd, jestli budeš mít dostatek času a náladu na věčně prudícího Střelce:)) Nejezdi pokud možno po D1, jenom před Prahou je to děs běs:( Tygrinka: děkuju za tip, já právě dneska googlll jak pitomec a když už je někdo nabízel, tek telefon nezvedal:) Ve čtvrtek začne výstava, jak mi tu někdo doporučil do SZ, tam začnu a když nebudou, pojedu do Rudné. Andy87 jak jsem ti psal ráno, preferuju pořadí: 1) Darwin - tvrdé, krásně zelené, veliké 2) V.L. měkké, malé, tmavé, údajně nejlepší 3) Harrington - ty jsem dostal od klientky z Anglie, 2 kila, jestli chceš, pošlu ti klidně kilo na zkoušku, zadar baštič:)) Jsou maličké, voňavé, holky je milujou a proto jsou mi podezřelé:) Dávám je občas jako dezert. Krm morče především kvalitním senem a zeleninou a granule dej 3x týdně půl lžíce na chuť pro jedno morče, neřeš to vědecky
2.4.2015 22:24 Tygrinka
Buub: Ok, díky za vysvětlení, takže ty granule jsou bílkovinná bomba, což fakt není pro normální morče potřeba. A pro morče je slunečnicový extrahovaný šrot fakt potřeba? Nedostane dost bílkovin třeba z vojtěšky? Jaký je tedy rozdíl mezi pšeničnou moukou a krmnou pšeničnou moukou? Proč se tedy nedoporučuje krmit zvířata pšenicí, ale krmná pšeničná mouka je ok? Jinak také nevidím přínos v čistě bezobilných granulích. Třeba oves je dobrá obilnina na krmení, tak proč ji nemít v granuli či směsi, ale fakt nevím, proč ta krmná pšenice jako hlavní složka granulí...
2.4.2015 22:51 Buub
Tygrinka Žádná komponenta krmných směsí neexistuje ve vzduchoprázdnu. Výrobce granulí má nějaké tabulky, kolik jakých živin chce ve výsledku mít, a míchá suroviny podle toho. Slunečnicový extrahovaný šrot je stejně platný druh bílkovinného krmiva jako třeba ta vojtěška. nebo hrachové vločky, nebo já nevím, v berkel futter je sojový extrahovaný šrot. Vojtěškové úsušky ovšem kromě bílkovin obsahují opravdu hodně vápníku a málo fosforu, takže při jejich použití je pak potřeba vyvažovat poměr vápník:fosfor jinými složkami. Co se pšenice týče, to je obilnina, která obsahuje hodně škrobů a málo vlákniny. Když býložravec, jako je morče nebo králík, sežere přílišné množství pšenice, škroby se v jeho střevech rychle rozloží, sníží pH, způsobí změnu složení střevní mikroflóry a poruchy trávení, někdy i fatální. Je to poměrně "nebezpečná" komponenta, kterou je potřeba vždy vyvažovat dostatkem vlákniny - a pak i bílkovin, kterých obsahuje pšenice málo a ještě neplnohodnotné. Ovšem v krmné směsi hrozí riziko jen u směsek, ze kterých může morče pšenici vybírat a právě ty vlákninové složky nechat. Krmná pšeničná mouka má víc vlákniny, minerálních látek a bílkovin a méně škrobů než pšeničná mouka potravinářská.- - - - - Co se bílkovinové bomby týče, očividně je zde nějaký strop, čeho lze dosáhnout z vojtěšky. Granule založené na vojtěšce mají všechny obsah bílkovin 14-15 %. Harringtons mají 17 % - a obsahují slunečnicový extrahovaný šrot, Berkel futter mají 18 % a obsahují vojtěšku a sojový extrahovaný šrot. Ale nedá se říct, co je lepší nebo horší - záleží to na krmeném morčeti. Pro mazlíka je i 15 % bílkovin zbytečně moc. Pro morče v reprodukci je 18 % fajn.
3.4.2015 08:08 Zbyněk
Morcinkaela: doporučuji rozkliknout sekci "Jídelníček", potom stisknouy klávesy "CTRL" a "F", napsat zelenina a přečíst si druhý odstavec, proč je dobré krmit menší dávkou dvakrát denně a ne velkou dávkou jednou denně. Když dáš morčeti kupu zeleniny na noc, nacpe se jak balónek, bude hůř spát a rychle přibírat. je to jako s člověkem - ráno více, večer méně, sena neomezeně
- - - - - Morcinkaela: doporučuji rozkliknout sekci "Jídelníček", potom stisknout klávesy "CTRL" a "F", napsat zelenina a přečíst si druhý odstavec, proč je dobré krmit menší dávkou dvakrát denně a ne velkou dávkou jednou denně. Když dáš morčeti kupu zeleniny na noc, nacpe se jak balónek, bude hůř spát a rychle přibírat. je to jako s člověkem - ráno více, večer méně, sena neomezeně
- - - - - Dvakrát to tam být nemělo:))
- - - - - A ještě jeden nemorčecí, ale hezký spam:
http://zpravy.idnes.cz/na-pohreb-zeny-prisli-psi-ktere-krmila-dhg-/zahranicni.aspx?c=A150402_230215_zahranicni_kha 3.4.2015 13:29 Jana P
Elištinka - ahoj, věřím, že žíznivý tvor se napije odkudkoli, ale pokud bys přeci jen chtěla mít napáječku i na volném prostranství, můžeš zkusit postavit stojánek. Buď si nechat navrtat starou cihlu, do ní zasadit větev a na tu napáječku připevnit, nebo vzít starý cihlový květináček (ten, co má dole díru), udělat papírovou roličku , kterou do díry zasuneš, potom okolo vyliješ betonem a po zaschnutí otočíš a máš opět stabilní základnu s otvorem pro zasunutí větve, nebo na té zahradě tu větev prostě rovnou dostatečně hluboko zapíchneš do země jako stromek a zase máš kam věšet pítko :-j
3.4.2015 15:13 Sofieee
Ehrena - pravda, to jsem si neuvědomila. Jde o to, že druhé morče mi umřelo asi před tři čtvrtě rokem a je mi tohoto líto, že je sám. Jinak měla jsem takový nápad, že bych ho umístila celoročně ven (už tak je zvyklý žít venku tak od dubna/května do září) s tím, že bych mu vybudovala nějaký venkovní kotec, plus by měl ještě ohrádku, na kterou je zvyklý. Dovnitř bych ho třeba dala jen kdyby byly opravdové mrazy, a to jen třeba do garáže, aby neutrpěl teplotní šok. Otázka je, jestli by bylo vhodné, aby byl stále sám? Četla jsem, že to při venkovním odchovu není vhodné, v zimě se nemá jak zahřát. Takže kámoš? Nechtěla jsem se sice vázat na další mladé morče, ale očividně nic jiného nezbývá.
3.4.2015 15:53 Michala
Sofieee: aby byl venku sám při nižších teplotách, to opravdu vhodné není... byla by mu zima. a i ve dvou to chce určitá opatření a podmínky, aby bylo možné nechat morčata venku celoročně... pokud je možnost mít morčata přes zimu doma, tak bych venkovní zimní bydlení neřešila, i když už toho kámoše třeba bude mít, krom toho váš sameček není úplně nejmladší.. následující zimu ještě ok, ale tu další už bude spadat do kategorie senior.. Ale hlavně si zapamatujte, že ze zimy do tepla přechod nevadí, ale opačně ano, a to platí i pro tu garáž- tedy pokud se přecejen rozhodnete mít morčata venku celoročně, tak velké mrazy řešte třeba tak že na noc z větší části zaděláte plochu mříží třeba polystyrenem, narvete kotec senem, přehodíte dekou atd., ale určitě žádné přesuny. A když už přesun, tak klidně rovnou do obýváku, to jim neublíží, ale pak už nevracet ven, opět až při teplém počasí (teplém jako že fakt teplém, třeba v květnu). Samotný by venku neměl být ani v létě, si myslím.. ale to už z jiného důvodu- že tam bude odříznutý a bez společnosti už úplně (doma je alespoň s vámi nebo dalšími členy domácnosti, když už nic jiného.. i když morčecí společnost to ani zdaleka nenahradí)... a k tomu kámošovi- má-li to být další samec, tak to chce opravdu mimino čerstvě po odstavu jak správně píše Ehrena. To bude krásně fungovat, zkamarádí se. S odrostlým puberťákem nebo s dospělým si to nesedne, to by fakt tekla krev. Další možností je kastrace samce a pořízení samičky- ta už by klidně mohla být starší (v inzercích takové občas jsou) a vy byste tedy mohla mít dvě morčata zhruba stejného věku.- - - - - jinak jasně, jak píše Jana, to by bylo zdaleka nejžůžovější řešení, ale starší kastrovaná samice se v inzerci vyskytne asi tak jednou za tři roky si myslim:) A jestli kastrovat samce nebo samici, tak je jasné, že samce, u něj je to podstatně menší zákrok. Samice se ,,jen tak z plezíru" prakticky nekastrují, když už k tomu dojde, bývá to většinou z důvodu nějakého krizového zdravotního stavu (císařský řez při nějakém šíleném porodu, obří cysty, nádor v děloze...).. kdo něco takového se svým morčetem vůbec absolvuje (=zjevně mu na něm velmi záleží), těžko ho dá někdy do inzerce, takže ano, bylo by to úplně nejlepší řešení, můžete si dát inzerát a zkusit takovou samici najít, ale moc šancí tomu já osobně nedávám
3.4.2015 16:02 Sofieee
A co pořídit dva mladé samečky? Nevím, jak dlouho bude tento žít a nic špatného mu nepřeju, ale kdyby náhodou, tak tu bude vždy jeden další a já nebudu řešit stálý koloběh dokupování morčat, aby to druhé nebylo samo, což už řeším kolik let. To bydlení venku se mi líbí, podle mě je to pro ně přirozenější a navíc vevnitř je z nich hluk a nepořádek. Takhle by byli tři, což je pro ně v zimě ještě výhodnější. Co myslíte?
3.4.2015 16:40 Michala
Sofieee: dva ne, to by nefungovalo. Trojice samců prostě nefungují. Nebo by to výjimečně ve třech fungovalo, ale až by ten velký odešel za duhový most, mladší by si museli role rozdělit znova... což už by asi v klidu a míru nedali.. do toho bych se nepouštěla, u trojice samců člověk riskuje že se to domele tak, že skončí ne u dvou, ale rovnou u třech klecí... co se týče té ,,přirozenosti", tak sníh a mráz pro morče fakt nic přirozeného není ;)- - - - - Sofieee:ještě něco- šmankote nepohřbívejte ho, vždyť má teprve 4 roky, to je tak v polovině svého života ;) pokud ho neskolí nějaká nemoc (což může skolit i malého), což asi nevyvěštíme. pokud vadí koloběh (jestli to chápu dobře že další morčata už pak nechcete.. protože jinak by to bylo jedno, že je tu nějaký koloběh), vidím jako nejlepší řešení tu kastraci (u samce je to malý zákrok) a pořízení věkově podobné samice... a je vyřešeno.
3.4.2015 18:32 Zbyněk
Anicka193: já si osobně nemyslím, že by pro morčátka, chovaná doma, byla dobrá tmavá a chladná chodba, nebyla, protože morče je celkově zvědavý a společenský tvor a na takovém místě by holky myslím, dost trpěly, potřebují světlo, potřebují okolo sebe vidět, co se děje, pokud se navíc chodbou hodně chodí, tak by tam nejspíš byly ve stresu a to nemluvím o průvanu, který je (nejenom pro morče) zničující. Ve svém pokoji je mít nemůžeš? Morčátka nepáchnou a v noci spí, takže jsou to docela ideální mazlíčci. Nicméně pokud má táta alergii na morčata, budou mu nejspíš vadit, ať budou v bytě kdekoli.
3.4.2015 19:18 Michala
Zbyněk: promiň, musím......... kolik čtyřletých samců jsi prosímtě ty osobně seznámil? ta ,,vyšší pravděpodobnost že se samci servou tak, že poteče opravdu hodně krve a může to skončit až fatálně" je v tomto případě asi tak 98%. Starší samička, která už nemá říji, se obávám, že taky jaksi neexistuje, resp. je to značně nejistý podnik a tohle někomu doporučovat je na pár facek, to ať se na mne nikdo nezlobí. Šestiletá samice v žádném případě není v tomto ohledu volba ,,na jistotu", úplně klidně zabřezne
3.4.2015 20:22 Ehrena
Zbyněk, Sofieee - musím říci, že já už to zkoušela hodněkrát, nejméně 5x za dobu, co chováme morčata, jestli by si náhodou nesedli dva starší samci, a to právě z toho důvodu, že nám z našich dvojic morčounů vždy jeden z dvojice umřel a druhý tesknil, a hodilo by se mi spojit takhle dva pozůstalé samce a nemuset pořizovat další malé, nikdy to nešlo, a to byly mezi nimi i případy, že ten pozůstalý tak tesknil, že přestal jíst a byl absolutně apatický, ne, staršího samce prostě nevzal, vždy jsem musela dokoupit nového malého samečka. Tímto se bohužel vezu nepřetržitě na 8 morčecích klucích, i když bych ráda ten počet snížila, nemám nikdy srdce nechat toho pozůstalého samotného, když byl zvyklý žít celý život ve dvou. Na to, abych ho nechala vykastrovat a přidala k našim samičkám, jsem taky myslela, ale on ten pozůstalý bývá většinou ve věku kolem 6-7 let, a to už bych se operace bála. Taky by se mi hodilo sehnat starší vykastrovanou samičku, ale jak už psala Michala, nedoufám, že by byla šance.
3.4.2015 22:06 Jezzabell
Dobrý večer, chci se zeptat, Houmík mi začal línat, je mu necelých pět měsíců, na kůži žádné vady nejsou viditelné, drbe se normálně a kožíšek "nežije svým domácím životem - že by běhal"; je jaro, kolikrát do roka morče "přebarvuje", nebo jak by se to dalo říct po morčecím? Jakože kolikrát mění srst samovolně? Na jaře a na podzim, jako třeba většina zvířat v přírodě? Nebo to mají i jinak a častěji a závisí na vlivech chovu nebo čeho všeho..? Je to morče domácí, viz. alba fotky. Žádné dlouhosrsté. Kde to bude zřejmě jiné.
4.4.2015 09:48 Michala
Aničko pokud je v té chodbě světlo, a není tam průvan, tak tam klidně klec může být. Nebo plastbox (rody box), ten by měl výhodu, že by odolal i tomu průvanu, a taky z něj nic nepadá na zem.. pro vás možná vhodnější řešení, pokud je v chodbě trochu provoz (abyste si pak hobliny neroznášeli po celém bytě), ostatně i kvůli té alergii táty, z boxu se toho dostane fakt míň než z klece. Že chodí okolo lidi, morčatům fakt vadit nebude.. prostě aby to nebyl nějaký temný tunel kde to fučí, jinak dobrý ;) Taťka ať morčátka nehladí, nekrmí (alergikům dost často vadí nejen morče, ale rovnou i seno) ani nečistí, a mělo by to být dobré.
4.4.2015 10:06 Zbyněk
Vidím, že tady se opět vedou přátelské, demokratické diskuze, typické pro morčata:)) Anička pokud vím psala, že chodba je tmavá, chladná a frekventovaná, proto jsem nedoporučoval. Moje šestiletá mamina už říji nemá a klidně by mohla být se samcem, ovšem obávám se, že by si ho vykastrovala sama:)) Stejně tak ty důchodkyně z odkazu, který jsem včera posílal, by už těžko zabřezly. Pravda je, že šesti, sedmiletá samice neřeší problém čtyřletému klukovi, takže bych osobně vykastroval jeho, pořídil mu stejně starou samičku a je to.
4.4.2015 12:37 Buub
Na můj vkus tady všichni krmení v čase strašně moc řeší. Já jsem zaměstnaný člověk, ale zároveň hodně nevypočitatelně a nárazově. Takže mám v každém kotci velké jesle s bočním krmením, kam stačí doplňovat seno co druhý den, samokrmítka na dva litry granulí a litrové napáječky a prostě vím, že i když se nebudu celý den vyskytovat doma, tak nic strádat nebude. A zeleninu a trávu dávám, jak mám čas. Někdy hned ráno, někdy v průběhu dopoledne, někdy odpoledne, někdy až skoro v noci. Někdy mám trávu, když roste, když není namrzlá nebo mokrá a když mám čas ji jít natrhat. A zeleninu dávám, co zrovna mám, nemám nějaké speciální rozpisy a nijak nehrotím dávkování. To stejné bylinky nebo různé větve, když se dělá na zahradě a výsledkem jsou jedlé větve, dostanou jedlé větve. Když jedlé větve nejsou, tak jedlé větve nemají. Když je čas a počasí, tak jsou na pastvě, když čas a počasí není, tak pastva není. A myši si nestěžují, co má růst roste, co nemá růst si drží váhu, co má zabřeznout tak je březí. Abych si na krmení natáčela budíka a měla trauma, že krmím místo ráno až ve tři, to fakt ne.
4.4.2015 14:59 Tygrinka
SimonaL.: Klidně dám zeleninu i v noci, pokud to tak vyjde. Nedávám jí tolik, aby se netkli do rána sena, ale dobu podání opravdu neřeším. Ti moji žerou, když mají co, jestli je to přes den nebo v noci je jim šumák... Většinou mám i nějakou zeleninu přes noc v kuchyni, tak ráno kluci dostanou snídani během chvilky, než se mi uvaří voda na kafe. Dát každému list salátu nebo zelí a k tomu kus mrkve či jablka mi fakt zabere minimum času. I když chápu, že ve 4 ráno je člověk rád, že trefí do koupelny a do správné nohavice kalhot, hodit kus zeleného se dá. Ale kdyby opravdu ne, tak není problém dát dvě tři porce zeleniny během odpoledne, večera a i na noc. A když to nevyjde, tak i jednou denně stačí, jako to psala Buub.
4.4.2015 18:48 Riv
Zdravím, dnes jsem si všimla (před dvěma dny to ještě neměl), že morčík má jedno očko hodně vypoulené, teče mu z něj hnis, oproti druhému oku ho má víc venku. Už cca. před dvěma lety (teď mu jsou necelé čtyři) mu občas teklo z očí - ale z obou - vždy jsem mu to vypláchla heřmánkovým čajem a bylo to dobré, po nějaké době se to většinou znovu objevilo. Ani vet na tom ale neshledal nic divného a nebylo to nějak moc. Teď mu z toho jednoho teče fakt celkem dost..Známá měla koně, kterému zevnitř tlačil nádor na očko a začalo být čím dál víc vypoulené, podle toho také přišli nakonec na ten nádor, proto se ptám, nemůže to být něco takového? :( Už druhý morčík měl nádor (zhoubný :´(() na mléčné žláze, který mu odoperovali, je aktivní, má radost ze života a od operace opravdu ožil. Jsou to sourozenci, je tedy možné, že je to třeba dědičné a jsou tím nějakým způsobem postižení oba? Děkuji moc za odpověď, mám je neskutečně ráda <3 :(
5.4.2015 09:27 Tinne
Tak Ivouš už má 624 gramů.Píšu vám sem pár poznámek.Jak jste věděli z dřívějška,Ivánek zeleninku nemusí.Je prý blééé.Co si trochu dá je trochu papriky,ale jen malý štráfek.Papá seno a směs Krofta.Travičkou nepohrdne,ale musíme s mírou,aby se nepo..Nedávno dostal slabé kolečko okurky a dokonale se po ní pos...Mrkev nechce,celer nechce.Občas dostane ovesné vločky a nebo ovesné polštářky.Nedávno jsem mu chtěla trochu přilepšit a dala jsem mu trošičku směsy zrní(oves,ječmen len)Mám to pro sebe a pro myšky.Hned však začal mít měkčí bobíky.Reny mi radila ať do něj nacpu ten její kokteil(sam siplex,smectu,rodicare,bio lapis a vit C od vitakraftu).Nechtělo se mi to do něj cpát,protože bobíky se hned upravily samy.Nyní jsme už v pohodě,jen holt Ivouš bude mít citlivější zažívání
5.4.2015 09:49 margie
zdravím, potřebuju poradit už nevím co mám s těmi morčaty dělat mám dvě morčata us teddy s PP a chytli nějaký fujtabl,že jim vypelichává srst,k veterinářovi jezdím na injekce zavít toho parazita,ale asi to bude něco vážnějšího ,pelichají kolem očí a je to větší a větší,už jsem musela od nich dát i pryč mojí třetí samici cuy s PP,co by to mohlo být ?
5.4.2015 11:22 anonym214
Ahoj, mám doma dva morčecí samečky, teď jim jsou cca 4 měsíce. Jsou to sourozenci, kteří do věku 1,5 měsíce žili patrně ve větší skupině morčat, nyní je máme 2,5 měsíce a obývají spolu jednu klec. Problém je, že posledních čtrnáct dní na sebe pořád cvakaj zubama, jeden zaleze do domečku a ten druhej ho jde vyhnat atd. Chtěla bych se proto zeptat, zda je tady někdo, kdo s tím má zkušenost a zda je možné, že je to časem přejde či zda je budeme muset oddělit? To bych nerada, protože přeci jen přes den jsme v práci, tak aby byli pospolu a nebylo jim smutno. Taky si myslím, že ustavičným stresem (dá-li se to považovat to soupeření za stres) se jim zkracuje životnost... Dále mám problém s tím, že jeden pšíkal (řešili jsme na veterině kapkama do nosu) a za čas druhému teklo z očí (opět jsme řešili na veterině), nyní jsou zdravé (tj. žádný výtok z nosu ani z očí), ale přeci jen se z klece občas ozve pšíknutí nebo dokonce zakašlání (před dvěma dny v noci jeden fakt fest kašlal), ale morčátka jsou jinak bez zjevných známek nemoci, jsou čilá, jedí, pijí, běhaj.. prostě bez problémů. Chci se proto ujistit, zda-li i vaše morčata občas pšíkaj či kuckaj atd? Asi to moc řeším, ale vždy, když se takto něco objeví, tak skoro šílím strachy. Děkuju za názory. K.
5.4.2015 12:52 Tatranka225
Katjusa: Nevidím, proč by nemohla mít ječmen a to lněné semínko pro sebe. Já to tak mám taky, pro potkany, myši a pro sebe. Ječmen si pěstuju, suším si ho a nebo dělám rovnou čerstvý a piju ho. Lněné semínko se namele a dá se přidat do jídla. Nevím, čemu se divíš. :D- - - - - Nevidím důvod*
5.4.2015 13:13 Ehrena
anonym214 - oni kluci rostou do puberty, a to se začínají takhle vzájemně prosazovat, nejhorší období bývá tak kolem půl roku až roku, pak se většinou zklidní. Já mám tedy hodně zkušeností se soužitím kluků - samečků, ale je fakt, že já jsem nikdy neměla bráchy z jednoho vrhu, i když jsem měla dvojice stejně starých samečků a nebyl větší problém, než když jsme přidali malého po odstavu ke staršímu, ale tady z diskuze vím, že prý problémy u stejně starých samečků kolem té puberty bývají větší a někdy se musí rozdělit. Což chápu, že by byla škoda u vás. Já bych poradila jen co největší obytný prostor pro ně, dva domečky, dvě misky na krmení, aby měl každý svoji, a ideální by bylo ještě vybudovat nějaké patro, aby jeden z nich druhému mohl jít z očí. Což by mohlo pomoci. U nás se tedy nikdy nestalo, že bych dvojice takhle stejně starých samečků musela rozdělit, nemám s nimi horší zkušenosti než u těch s různým věkem. Ale pokud by to u vás vypadalo na větší problémy, i po úpravě, event. zvětšení životního prostředí, pokud by došlo k rvačce opravdu na krev, musíš je rozdělit a už je pak dohromady nedávat, jak se jednou opravdu porvou, už to nejde slepit.- - - - - Moje dcera se před rokem ujala nalezeného samečka, už velkého, vet mu hádal tak rok až dva roky, pořídila na moji radu k němu malého po odstavu, aby mu nebylo smutno, a i tak skončili oddělením, kolem půlroku toho menšího se začali prát a jinak to nešlo. Nesnášenlivější v tomhle případě byl ten starší, hrozně mu šlo na nervy, že ten menší pořád za ním všude běhá a pořád mu chce být nablízku, a to mu jinak nic nedělal. Ale velký se po něm mockrát ohnal tak, že mu vytrhl kus srsti, sama jsem to několikrát viděla. Až ta skončilo rvačkou a teď žijí v jedné kleci - větší, přepůlené pletivem. Vypadají takhle spokojeně, pokecají si přes pletivo a jeden druhému do soukromí neleze. Jen dcera mi pořád vyčítá, že jsem ji k pořízení toho malého donutila, a takhle to dopadlo.- - - - - Jinak morčata občas někdy pšíknou nebo častěji tak jako kašlou, zvláště při jídle, když ho rychle cpou do sebe, se to stává, pokud nemají jiné problémy, neřešila bych to. Sama bys poznala, kdyby se morče chovalo nemocně, špatně jedlo, sedělo naježené v rohu, bývá to na nich poznat i takhle.
5.4.2015 19:48 clotis
Mila- děkuji, nejsem odborník, ale přijde mi právě, že má bříško dost do boků, ale nevím od kdy jsou morčata pohlavně dospělá. Holčičku mám z CHS, děkuji moc- - - - - můžu se ješte zeptat, kolik by měla mít, jinak baští krásne, granulky, seno, zeleninu 😊
5.4.2015 19:55 Buub
Měla by mít prostě víc, 250 g je váha při odstavu, ve čtyřech týdnech. No a bříško dost do boků kvůli březosti mají samičky až tak 7. týden březosti a výš, takže by musela být březí déle, než je na světe. Prostě se ti to jen zdá.- - - - - Jinak pro srovnání, Ziky, můj normál morče sameček, měl v šesti týdnech 351 g.
7.4.2015 12:18 Zbyněk
Tessi: tak pokud není superdominantní, tak si zvykne určitě, nevím, jak veliká je klec, ale mimino se proztě přizpůsobí, tam není veliká šace, že by ho starší roztrhala na kusy:) Nechal bych je chvíli třeba vedle sebe v klecích a potom šup k sobě a pokud nepoteče krev hned, tak to bude dobré. Stará se párkrát možná ožene, mladá podřízeně zakvíkne a pak si zvyknou. Daniela12: směj 3x týdně půl lžíce na chuť, jinak seno neomezeně a zeleninu 2x denně rozumné množství, to bohatě stačí
7.4.2015 12:42 Tatranka225
Daniela12: Já jsem bez směsek už šest let úplně. Jen na zelenině, trávě, seně a občasném ovoci. Když jim tu směsku nedáváš každý den plnou misku, tak ji mohou, ale není pro ně nijak extra přínosná... že by to bylo jídlo, bez kterého se neobejdou, to se rozhodně říct nedá. Já to vidím spíš naopak.
7.4.2015 13:30 Pozitron
Daniela12: Bez směsek se opravdu obejdou, i bez granulí klidně. Ale granule jsou daleko přínosnější než směsky. Ale v pohodě budou prospívat na té zelenině (čím pestřejší, tím lepší), trávě, vetvičky s ovocných stromů, klidně včetně listů a květů (s listy ale opět raděj opatrně, spíš je otrhat a nechat několik na chuť)..., seno hlavně, voda. Směsky nejsou nutně, ale sem tam na chuť neuškodí, pro zpěstření morčecího života jsou v pohodě.
7.4.2015 16:19 Buub
Tomino Klídek:) Samice musí mít chuť k jídlu a nesmí z ní týct žádný bordel, pak je vše ok. Vidět samotný porod, na to musí mít člověk fakt štěstí, většinou přijde a vedle samice jsou mladí. Fakt nezkoumej, jak vypadají stahy, když samice rodí, tak si přičupne, vyprdne mládě a je to.
7.4.2015 19:53 anonym214
Ahoj, tak dnes se nám morčátka (dva čtyřměsíční samci) poprali, následky jsou jen malé oděrky na čumáčku, nicméně jim právě rozdělujeme klec na půl. Mysleli jsme si, že budou spolu bydlet v kleci 120 cm dlouhé, jenže nyní, když ji půlíme, tak pro každé morče bude "kotec" o délce 60 cm. Myslíte, že jim to stačí nebo je to málo?
7.4.2015 23:39 Tygrinka
anonym214: Raději bych přikoupila metrovou klec a klece přirazila k sobě. Kluky bych v klecích střídala, aby nebyli ošizeni o větší prostor. Takhle rozdělené je to opravdu dost malé.- - - - - Dejvka: Pokud se to stalo tak náhle a píská směrem k nožce, tak mě napadá, že se mohlo morčátko leknout a jak se snažilo zdrhnout, tak mu podklouzly nohy a možná si "jen" natáhlo šlachu nebo podvrklo nějaký kloub anebo dokonce vykloubilo nožku. Opatrně ho prohlédni, zlehka prohmatej a tam, kde to bude hřát nebo tam bude otok, máte problém. Krmení a vodu mu dej k čumáku, aby se nemusel hýbat. Je možné, že si jen s něčím hnul a do rána bude lepší anebo dokonce v pohodě.
8.4.2015 14:06 Michala
Dejvka: kolik té zeleniny dáváte (kolikrát denně) a jaké? nedostatek vitamínu C je nejčastější příčina kulhání, morče bolí klouby (ty pak i otečou, hlavně kolena, když to trvá déle). Neříkám že je to u vás na 100% tohle, ale mohlo by být, pokud nevíš o tom, že by třeba morče odněkud spadlo... výhoda je, že to nepotřebuje zásah veterináře, pokud by to byla příčina. Tak zkus popsat jak krmíš, jak máš morče dlouho.. třeba to zvládneme nějak odhadnout.- - - - - zuzna: kamarádku pořiď, možná se budou den dva nahánět, ale do toho je lepší nezasahovat (samice si nijak fatálně neublíží, jen si vyjasní pozice), a pak budou rády, že mají jedna druhou. Nebo se možná ani nahánět nebudou a sednou si hned od začátku, to člověk nikdy neodhadne. Můžeš pořídit klidně i samici věkově blízkou té tvojí, u samic je stáří při seznámení úplně fuk (na rozdíl od samců) a na průběh seznamování ani další soužití to nemá sebemenší vliv.
8.4.2015 17:22 Zbyněk
Michala: je to myslím hlavně dominancí. Nesnese žádnou samici a to jsme už zkoušeli více holek. Prostě je radši sama, i když je smutná. A moje starší byla v původní CHS to samé, spolubydlící musely salutovat v pozoru a běda, když to nedělaly dost rychle. Takže nelze úplně zobecňovat, že si holky sednou a kluci ne. V mládí se mi stěhoval kamarád a nechal mi kluka asi tříletého, můj měl čtyři, nevěděli jsme, že se můžou porvat a tak se neporvali a byli kámoši:))) Ráchel: až se morčátku přestane "ubližovat", zvykne si, moje slečny jsem nijak nešikanoval a zvykaly si dva měsíce. A ani dneska nejdou na ruku dobrovolně:) Pro salát ovšem ano, to mi klidně podrazí nohy a vyšplhají samy do klína:)- - - - - Ještě komická vložka: když je moje starší holčina opravdu už naštvaná, třeba po veterině, vyjede po mě jak kobra, sekne jemně do prstu, zajede a zavrčí:)) Pohladím jí a jsme zase kamarádi:)
8.4.2015 17:24 Michala
Zbyněk: tady byla řeč O VĚKU u samic. a věk skutečně žádnou zásadní roli nehraje, leda takovou, že při prvotním seznamování mimino asi nepokouše tu dospělou. Dospělá samice klidně může být agresivní na mládě, ale s jinou dospělou si sednout. Nebo naopak. Ale věk v tom není. O čemž moc nemíním dál diskutovat a porovnávat svých 700 morčat co mi prošlo rukama s tvýma dvěma, na to fakt nemám nervy. Samici u které jsem opravdu měla pocit že je na ostatní dominantní tolik že si to nesedne, jsem za celou dobu měla jednu. Do svých sedmi let tedy spokojeně bydlela se samcem (poslední mimina v těch sedmi.... to by podle další z tvých teorií už měla být dávno neplodná, že?) a s holkama byla až pak, to už byla na stáří trochu uklidněná a nikoho to nebolelo kupodivu ani na úvod. Ale možná jsem u jejího dřívějšího seznamování se samicema prostě zbytečně vyměkla a sedlo by si to taky, nevím. S klukama je to co píšeš samozřejmě možné, ale takové případy se počítají spíš v promilích než procentech, tak vůbec nechápu ty tendence tady někomu radit, že je potřeba to zkusit. S tak minimální šancí na úspěch je to podle mne hovadina a za ty nervy, přikupování klece nebo vracení morčete to člověku, který chce mít dva mazlíky, jaksi nestojí. Všechna tři témata ve kterých jsme se v poslední době neshodli jsou z mojí strany tímto vyčerpána ;)
8.4.2015 18:58 Buub
Zekina Mraky zkušeností, ale nějak nedoporučuju použít nic, co máte doma, pokud teda shodou okolností nemáte jateční pistoli na králíky, to by asi mohlo fungovat. Takže bez veterináře se stejně neobejdete, a ten bude vědět, jak na to, k tomu zkušenosti z netu nepotřebujete.
8.4.2015 19:11 Buub
Zekina Ano, veterinář řekne, přineste ho, já ho prohlídnu. Těžko ho totiž může utratit tím, že jeho směrem bude posílat negativní energii.- - - - - No a cena je smluvní, takže ani u toho vám žádné rozumy z netu nepomůžou, protože vás zajímá, kolik si řekne váš veterinář. A to se musíte zeptat přímo jeho.
8.4.2015 19:20 anonym214
Tygrinka - no, přikoupit ještě jednu metrovou klec, tak už se tu nehneme... jinak kluky (včera rozdělené 4-měsíční samečky z důvodu, že se prali) právě pouštím po bytě a jak bylo v kleci celou noc a i den ticho, tak teď se tu naháněj a vrčí na sebe... jsem si myslela, že když spolu budou bydlet odděleně, že si budou vzácnější a nebudou se takto štvát.. A to to přitom vypadalo, že jak jsem je rozdělila, že se steskem snaží dostat zpátky k sobě. Nemáte někdo zkušenost, jestli kdyby se vykastrovali, jestli by se snášeli líp, popř. jestli by bylo možné, dát je zase bydlet spolu dohromady?
8.4.2015 20:11 Buub
Zekina No, upřímně, pokud má morče přelomenou páteř a je nevratně ochrnuté, na to nepotřebuje veterinář rentgen, aby to zjistil, stačí zjistit - během vyšetření - jestli má morče hlubokou citlivost nebo ne. A pokud morče není nevratně poškozené a vy budete trvat na utracení místo jakékoliv léčby, tak budete za debila, s tím musíte počítat, no.- - - - - Ráchel Tabulky říkají 60-70 g/kg morčete/den. Směska není nutná nikdy, stačí se podívat, co do ní dávají, v lepším případě polovina komponent, v horším skoro všechno v ní vůbec není vhodné krmení pro morče, či je vhodné pouze v určitých situacích a v úplně jiném, totiž menším, množství, než se dává do směsek. Ovšem jestli se ptáš, jestli je nutné jádro, to záleží. Na konkrétním morčeti, jeho výživném stavu, jeho stáří, jeho bydlení a jeho využití v reprodukci.
8.4.2015 20:19 Jerry777
Ahojte :) ..měla jsem morče, dostala jsem ho jako malá. Všude jsem ho tahala, brala, mazlila, otravovala.. no dělala jsem s ním doopravdy všechno :D (jednou jsem mu stavěla domeček z písku.. no, zapadl do něj :D a nikdy se mi nepomstil :D) . No, byl skvělý.. nehnul se ode mě ani na krok za celý svůj život. Mohla jsem chodit do lesa, přes louku, i třeba kilometry.. a on šel za mnou, jako pejsek. Nikam nikdy neutekl, nikdy mě nekousl, nikdy se ode mě nehnul dál než na metr.. Byl to ten největší miláček, kterého jsem kdy mohla mít. Občas na něj myslím.. a občas mi chybí. Můj Jerry se dožil 12 let. Neměl žádnou speciální péči, byl ze zverimexu, u veterináře jsme byli pouze jednou, když mu bylo 11 a hubl (stářím).. měl jen mě a já měla jen jeho. Morčata jsou skvělí miláčci. Úžasní. Alespoň on byl.. přeji všem, ať mají jen skvělé zkušenosti :)
8.4.2015 20:32 adas
Jája, Mám na mysli samce a samici. V některých literaturách jsem četla, že v přírodě odchovávala mladá společně. Jediným háčkem v tom bylo, že bylo časté znovuoplodnění samice, téměř bezprostředně po porodu. Samce mám vykastrovaného, tudíž od toho jsem oproštěna. Pár je na sebe zvyklý, neperou se, dokonce ani o krmení či vodu, často spí pohromadě u sebe. Spíš mě zajímá, jak by se pár choval po porodu, kdo by byl komu nebezpečný případně.
8.4.2015 20:32 Jája
Zekina: Prostě tu nepolemizuj nad tím, co si myslíš nebo se domníváš a jdi s morčetem na veterinu. Jsi za něj zodpovědná (nebo rodiče). Pokud jste si zvíře pořídili, tak jste museli vědět, že veterináře jednou může potřebovat a že to něco stojí. Zvíře není hračka, kterou odložíš, když se rozbije nebo tě přestane bavit. A jestli na jej spadla "omylem deska", tak to si to nebohé morče nezpůsobilo samo, že? Prostě jeho nynější stav je na zodpovědnost vaší rodiny. Nikdo ti stejně jinou radu nedá. To morče si nevybralo tebe, ale ty nebo někdo z rodiny jste si vybrali jeho. ZASLOUŽÍ SI Z VAŠÍ STRANY ODPOVĚDNOST.
8.4.2015 20:36 Jerry777
Jája, Zekina: Přesně tak. Naprosto souhlasím. Pokud na něj omylem spadla deska (a panebože, ta představa mi trhá žaludek), NECHÁPU, proč píšete na tyhle stránky, místo toho, abyste už byli u veterináře. Já bych teda morče, jakkoliv neochočené či ochočené, a vlastně jakékoliv zvíře, nenechala tahat nohy v kleci, nebo kde ho máte, a místo pomoci JEMU, si tu psát a dozvídat se, kolik stojí injekce.. Přijde mi, že jen hledáte důvody, proč ne, místo činů. A je mi z toho docela k pláči.
8.4.2015 20:39 Jája
adas: V tom případě v tom nevidím problém. Samci mimčům neublíží. Vykastrovaný samec může být i při porodu. To chování je myslím "kus od kusu", stejně jako u samic. Měla jsem samice, které adoptovaly cizí mimča, ačkoliv sama vlastní v tu chvíli neměly. A mám i samici (důchodkyni), která se o svá mláďata postarala, ale určitě okolo nich neskákala, nerozmazlovala je a nenechala si od nich nic líbit jako ty samice, co adoptovaly vše, co bylo v ubikaci. Tak nějak to bude i se samci.
8.4.2015 20:47 adas
Jája, Ani tak nemám strach o to, že by se samec angažoval s agresí, spíš mám trošku obavy, aby se této aktivity neujala samice. S jejím prvním vrhem nemám moc dobré zkušenosti. Když jsem ji nakrývala prvně, onemocněla mi pár týdnů před porodem, tudíž jsem s ní běhala ještě po doktorech, načež mi jich polovina odmítla březí samici léčit, což z určitých pohledů chápu. Nicméně mi šlo o samici a nechtěla jsem o ni přijít. Jako prvorodička porodila 5 mladých, z toho 2 mrtvá a jedno pár sekund před smrtí. Jako matka se vůbec neangažovala, byla vyplašená a nedávala ani mléko. Mládě krátce před smrtí se mi podařilo zachránit, stejně tak jako jednoho dalšího sourozence a ujala jsem se jich doslova jako kojná. Oddělila jsem je od matky a odkojila naprosto sama. Udržovala jim tělesnou teplotu, dodávala vitamíny. Nyní jsou obě dospělá a zdravotně v pořádku. Jen mám stále trochu obavy o samici po tomto porodu.
9.4.2015 09:57 Michala
adas: myslím že bylo zbytečné je tehdy oddělovat od matky, byla podle mne docela velká šance že by se to upravilo, i když třeba až další den. Přikrmovat případně ano pokud jsou mláďata po porodu slabá a máma na ně kašle, ale od matky není dobré oddělovat, pokud není v danou dobu nějak významně nemocná nebo tak něco, ona jim určitě neublíží, maximálně na ně bude chvilku kašlat. Může se to srovnat klidně i po několika dnech a mamka už by si je pak dokojila sama. Jinak sameček pro mláďata nepředstavuje ani plus, ani hrozbu.. neublíží jim ani nijak nepomůže. Pro pohodu samičky je každopádně lepší ho u ní nechat, pokud jsou zvyklí spolu bydlet.
9.4.2015 11:03 chs suvero
Ráchel - jestli ti vadí, že zalézá do domečku, zkus mu pořídit přístřešek. Pod ním se cítí morče bezpečně a apoň na něj vidíš. Já ho mám a morčátka jsou v něm spokojené, vidíme na sebe a je to super. Když je chci vytáhnout a oni se schovají, nevadí to, protože jsou dobře přístupní. Navíc ho používají i jako patro, takže spokojenost na obou stranách. V domečku morče bude často zalezlé a jinak, než zvednutím domečku ho pravděpodobně nevytáhneš.- - - - - Zekina - utracení záleží na veterináři, ale vyšetřit ho prostě musí. Já měla morčátko nemocné - genetická vada střev, nejedlo, nepilo, nekakalo, nečůralo, bylo apatické. Morčátko mi veterinářka vyšetřila a zhodnotila, že uspání bude nejlepší a neplatila jsem nic, ani za vyšetření. Druhé morčátko potřebovalo jednou ATB a za ty jsem zaplatila 150Kč - měla zánět prsní žlázy, protože miminka umřela a nemohla tak kojit. Takže to opravdu záleží na veterináři....neber to nějak zle, ale podle mě, když si pořídím mazlíčka (i kdyby to měl být křeček nebo myš), tak počítám s tím, že s tím budou spojené nějaké výdaje a samozřejmě musím počítat i s náklady na veterinu, na kterou se tak nebo tak jednou dostaneš, protože málokterá zvířata jsou celý život jen zdravá a veterináře za celý svůj život nepotřebují...pokud nechceš platit za veterinu a mít zvířátko, kup si rybičku. Některým (třeba bojovnice) stačí opravdu malinkaté akvárko, žraní taky moc nestojí a 1x týdně trochu vody vás taky nezabije...takže asi tak. Než si pořídím zvířátko, je zapotřebí pořádně zvážit, jestli to finančně zvládnu.- - - - - Ráchel - ohledně jídelníčku. Já dávám na moře 3 malé kousky zeleniny ráno, 2 večer, 2x do týdne jablíčko nebo jiné ovoce, granule 1x za dva až tři dny na chuť, samozřejmě neustále mají k dispozici seno, v létě ještě čerstvou trávu. 2x do týdne jim dám větvičky na obroušení zoubků. Březím nebo kojícím samicím dávám občas vločky, ty jsou taky dobré na srst. Ale když je dáš jednou za čas na chuť, tak to taky můžeš. Každý krmí trošku jinak, podle toho, co mu vyhovuje...ale základ seno+zelenina je stejný. Bez granulí se klidně obejdeš.- - - - - co a jak přesně dávám najdeš na mých webovkách - chs-suvero.webnode.cz, ale neber to jako návod, je to jen doporučení a ukázka, jak krmím já, co bude vyhovovat tvému morčeti si určíš sama :)
9.4.2015 11:17 Paulina
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či máte skúsenosť s plynatosťou u morčaťa. Mám 2,5 ročnú samičku a zdá sa mi, že začala občas prdieť nahlas, čo som predtým nepostrehla. Inak je aktívna, potravu príjma normálne, stolicu má v poriadku, nedostáva ani nič čo by nejedla predtým, len ma znepokojilo toto hlasné "uľavovanie", myslíte, že je to niečo nezvyčajné? ďakujem za rady vopred.
9.4.2015 16:16 Tygrinka
Anonym214: Pokud se už takhle moc nesnášejí, tak nepomůže ani svěcená voda. Tak ještě jinak, prodejte velkou klec, kupte dvě 80cm klece (alespoň, lepší by byly metrové klece) a sražte k sobě. To by se vám místo 120x60 vejít mělo. Pouštět po bytě leda po jednom. Když jste si pořídili dva samce, je nutné vždy počítat s rozdělením. Nynější životní prostor 60x60 je fakt nic moc pro 8 let života. Kdysi jsem také měla agresivní morče, po dohodě s veterm byl vykastrován, venku po bytě s kámošem být poté mohl, ale bydlet museli každý sám. Ovšem museli být vedle sebe a oňuchávali se přes mříž a i v omezenějším prostoru (velká krabice na návštěvě u mamky nebo přepravní krabice) leželi u mříží a dotýkali se navzájem.- - - - - Paulina: Možná jste si fakt nevšimli nebo jí zimní zelenina ze skleníků tolik nevyhovuje. Hlavní je, že plyny odcházejí a morče není nadmuté. Jinak prdí každé zvíře, není to nic neobvyklého... Pokud by se to zhoršovalo, bylo by vhodné trochu omezit nadýmavou zeleninu a dávat ji v menším množství. Kdysi jedno mé morče nemohlo ledový salát, ani kousek, škrundalo mu na boku a prdělo, bylo přinadmuté a bylo vidět, že není úplně ve své kůži. Salát jsem nedávala a bylo v pořádku. Také to začalo někdy okolo dvou let jeho věku.- - - - - Anonym214: Doplnění - ani ta kastrace nemusí pomoct, u nás sice pomohla, ale není to pravidlo, je šance půl na půl, že to vyjde.
9.4.2015 17:18 Michala
Cuc Lík: zlé je to právě v případě morčete docela dost, morče je skupinové zvíře. A i kdyby to nebylo ,,až tak zlé", ale jen ,,trochu zlé", tak je to stále hodně sobecký přístup. Samotné morče se může ochočit (resp. nechat si do sebe natlačit naše pravidla hry, která mu jinak nejsou příliš vlastní) asi lépe, to ano, ale spíš z toho důvodu, že mu nic jiného prostě nezbyde. Člověk by měl v první řadě myslet na to, co by si vybralo a přálo to zvíře. A to by před nějakýma ochočovacíma procedůrama dalo rozhodně přednost kámošovi vlastního druhu ;) Majitele to nijak stresovat nemusí, se dvěma morčatama je větší sranda, pěkně spolu komunikují.
9.4.2015 19:12 Zbyněk
Cuc Lík: třeba ho vůbec neochočíš a třeba ano, to se nedá nikdy odhadnout dopředu, ale drtivé většině morčat není dobře, když jsou samy, takže pokud ho chceš chovat trochu zodpovědně, nedělej si z něho plyšáčka na hraní, ale kup mu opravdu kámoše, jak ti tady všichni doporučují, nemusí to být hned, klidně po měsíci, dvou, ale radši prcka po odstavení, aby si sedli. Spousta lidí chová jedno morče a dožije se jim osmi i více let, ale šťastná nejspíš nejsou. Morčecí kámoš mu nechodí do práce a do školy, má se o koho opřít, netrpí tolik stresem, k veterináři má v přepravce podporu, prostě dvě jsou dvě a je to pro ně opravdu lepší. Morčecí den je dlouhý a pokud josu dva, zabaví se a neleží znuděně a vystresovaně někde v koutku klece. Však uvidíš, že nebude ze samoty nijak jásat a jakmile dostane parťáka, bude skákat a pískat radostí. Zekina: nevěřícně žasnu. Takže si pořídíte zířátko, sami ho vlastní vinou zmrzačíte a ještě řešíte, jestli uspání náhodou nebude moc drahé? Ty máš místo srdce kus šutru, že? Kdyby se tohle stalo mě jako dítěti, tak bych rok nespal, protože by mě dusily výčitky svědomí, co jsem to proboha mému bezbrannému kamarádovi udělal a ty řešíš tři stovky. To morče na vás bylo a je odkázané, tomu fakt říkám skvělá zodpovědnost a dobrá výbava do budoucna. Co jste to za lidi?
9.4.2015 21:36 Zbyněk
Cuc Lík: pořád je tam cítit veliké sobectví, "prostě to bude po mém, to je moje hračka a basta". Pak se nediv, že tady každý nadává. Jenomže morče je živý tvoreček, s docela složitými společenskými vazbami a samo šťastné není. I kdyby to stokrát vypadalo, že je. Do hlavičky mu nevidíš. Pak přineseš domů kámoše a to "šťastné" morče najednou skáče radostí do výšky, kvíká a olizuje mu ouška. Ale tak když všechno víš lépe, tak asi nemá význam se tady ptát, že?
9.4.2015 22:22 Jana P
evzulinka - ne, tvoje morčata chovaná po jednom strádala, jen ty to nevíš a věříš něčemu jinému. Prosím - pokud nemáš dost chovatelských znalostí, nepodporuj otevřeně něco, co je prokazatelně špatně. Nikdo nemůže tobě ani Cuc Lík /ovi cokoli nařizovat, jen se snažíme ve vás vzbudit zamyšlení a případně i rozhodnutí být něčím víc než děckem, které si plní svou radost a aby se necítilo provinile, namlouvá si, že osamocené morče tahané denně do klína, je spokojené morče. Je to na vás, názory z druhé strany znáte.
10.4.2015 10:38 Tygrinka
Anonym214: Je vždy lepší o 20cm více na délku, aby se mohl trošku protáhnout. Raději se proběhne do dálky než do kolečka. Také pak vršek klece můžete použít jako ohrádku, když budou myšáci venku. Jeden bude pod klecí, druhý šmejdit okolo. Podle tvých informací na sebe myšáci necvakají přes mříže, tak by bylo toto řešení schůdné. Také to tak dělám. Samotný myšák skoro nechodil, jen to proběhnul, očuchal a ležel. Když tam má kámoše pod klecí, tak je sám mnohem aktivnější. Velkou klec si nechejte třeba jako ubikaci na chatu, pár dní v tom přežijí v pohodě. Chápu vaše rozhodování, ona ta klec také nebyla zadramo...- - - - - Cuc Lík: Může se ti stát, že morče za 2 měsíce u tebe začne smutnit a nebude s ním řeč. Z toho pak vznikají ty teorie, že do morčete nic není, že jen sedí na místě, žere, bobkuje a blbě kouká... Nevím, jak malou klec máš, ale pokud to není alespoň 80x50, tak je to malé a pro morče nevhodné.- - - - - Anonym214: Také jsem kdysi chovala morčata v plastboxech 60x40, víc mi mamka nedovolila a ani klecí nebyla taková nabídka, jedině na ptáky. To jsem je každý den nebo alespoň obden pouštěla po obrovském pokoji a obýváku, někdy byli venku i přes noc. Byli pak rádi, že se den nemusí hýbat a v boxech jen leželi. Po dnu lenošení se ale opět hlásili o pohyb. Pak jsem jim zprovoznila velké krabice, 75x60, vypodložila igelitem, odstříhla, oddělila mříží, bylo to lepší, ale pořád ne ono. Pak už jsem byla dospělá a koupila jsem jim dvě metrové klece. Byli šťastní. Prostor je prostě prostor.- - - - - evzulinka: Někdo tu kdysi v diskuzi psal, že v Německu je dokonce zakázáno chovat morčata osamoceně, že se kvůli tomu samečci kastrují velmi brzy, aby mohli jít do dvojice. Také jsem kdysi v dětství měla jedno morče a věnovala jsem se mu hodně, ale dvojice je prostě dvojice, morčáci jsou šťastní, když mají kolegu alespoň přes mříže. Stále se ujišťují, že tam vedle někdo je a povídají si.
10.4.2015 11:13 suvero
Cuc Lík: samozřejmě, že můžeš mít jedno morče, ale opravdu bude strádat...samotné morče může být to, které se s ostatními nesnese, nebo sameček co byl u samičky (bojuje s ostatními samečky o samičku i když tam už žádná není). Ale i tak je lepší, kdyby měl společnost alespoň přes mříže. Prostě je to společenské zvíře a je mu veseleji. Samotné zvíře smutní a dříve umírá. O těhle věcech je ale potřeba přemýšlet dříve, než si zvíře pořídím. Jestli druhé morče mít opravdu nemůžeš, je potřeba se mu denně hodně ale opravdu hodně věnovat. Ale měj na paměti, že i kdyby byl ochočený jako pejsek, morčecího kamaráda mu nenahradíš.- - - - - evzulinka - morčata se všeobecně koupou jen když je to opravdu potřeba. Víc než koupel je potřeba je vyčesávat, obzvlášť dlouhosrsté, ty nejlépe denně. Pokud se nechystáš na výstavu, tak kdy budeš morče koupat je celkem jedno.- - - - - Tessi: to, co popisuješ, je jak říkají ostatní...prostě si vymezují pozice. Já mám 3 morčata pohromadě, samičky a ty na sebe vrkají, občas se pozlobí, nakrucují se a zvedají zadečky nebo hlavičky a přitom brblají...snaží se jen o dominanci a to jsou na sebe od malička zvyklé. Pokud se nežerou do krve, tak by si to mělo časem sednout. Někdy pomůže je okoupat a dát dohromady na neutrálním území. Nebo předělit klec a nechat je se očichávat přes mříže a pak ji časem sundat...způsobů je více. Koukni na web, tam je toho o seznamování spousta.- - - - - Cuc Lík: a můžeš nám říct, proč to druhé nejde? Docela mě to zajímá. Pokud tu jde o finance, dvě morčata nebo jedno, to až tak finančně není rozdíl...a pokud jde o prostor i s tím se dá kolikrát pracovat...víš, ono tvrdit, že něco nejde a basta! je dětinské, ale snažit se kamarádovi, který je na tobě plně závislý, je už přece jen zodpovědnější. A když si podíříš zvíře, tu zodpovědnost tady prostě máš a na celý jeho život (6 let v průměru).
10.4.2015 11:51 Jana P
suvero - vyčesávat denně? Mám čtyři dlouhostrsté, z toho tři kudrnáče a nečešu je vůbec. Jednou za čas jim ustříhnu vlečku z hygienických důvodů, tu a tam na břiše odstřihneme dred, ale to je celá údržba. Nejsou špinaví ani zacuchaní. A nevztekají se, protože česání nesnáší ani jeden... Věřím tedy osobně, že kdo nemá výstavní ambice, nemusí nutně často česat, když občas stříhá...
10.4.2015 14:56 suvero
Cuc Lík - ze začátku jsem na ty své mluvila když jsem šla okolo, snažila se jim dát krmení z ruky (zeleninu) a až si vzaly, byl prvotní šok překonaný. Pak jsem si je postupně pomalu snažila vzít do ruky, ale když moc utíkaly, tak jsem je nechala. Postupně přestaly utíkat, nechaly se hladit a vzít se. Hlavně, když je beru, tak na ně mluvím a pomalu k nim natahuju ruku, abych je vzala. Ale je fakt, že nemám domečky, ale přístřešek, z kterého na mě pořád vidí. Taky ho používají jako patro, tak jsem nad to ještě přidala látku, kterou jsem kolíčkama na prádlo připevnila k mřížím, aby měly pocit, že jsou schované. A od té doby vysedávají s oblibou i tam, i na jestličkách :) Musí se na ně pomalu a postupně.
10.4.2015 18:11 Lilka
Ahoj, taky se dnes s dovolením připojím k debatě. Dnes jsme naší zverimexové asi tříleté holčičce koupili ve zveráči malou kamarádku. Morčinka byla vždycky sama, ani nás nenapadlo, že by to mělo být jinak. Nějakou dobu byla dcery mazel a pak jsme si mysleli, jak jí děláme dobře, že ji necháme v klidu " vegetovat". A obdivovala jsem, jak je nenáročná ( máme i jiná zvířata). Diskusi sleduji už dlouho a po moc hezkém vyjádření Buub, jak morče nemůže být samo, mi to hodně vrtǎo hlavou a dnes jsem se konečně odhodlala ke koupi druhé holčičky. Byla jsem napjatá, co se bude dít, co naše Lilka na malou řekne a jestli ji příjme. Zatím super!! :-)) Lilka viditelně ožila, běhá po kleci, čistí sebe i malou a " vykládá jí do ouška" :-)) před tím ji zajímalo jen jídlo a spánek. Máme malinký byt, dvě děti, plno jiných mazličků, muž zvířata moc nemusí, ale musím říct, že ta očividná spokojenost morčátka za to stojí...:-)) A tak naše Lilka moc děkuje nejen Buub, ale i ostatním, kteří vědí a prosazují, že morčátko NECHCE být samo...
10.4.2015 18:19 Michala
Cuc Lík: jistě že je takových sobců (nebo lidí kteří si nic nezjistili, tak to dělají z nevědomosti) jako ty víc, o tom žádná, ale to není zrovna valný argument. Taky je třeba spousta lidí co mají psa celoročně na půlmetrovém řetězu u boudy a krmí ho starým pečivem. To ještě neznamená, že je to správně, když to dělá víc lidí, ne? A v té kapse je úplně podělané strachy, na to se taky můžeš spolehnout. Morče nekouše když je vyděšené k smrti, ale ztuhne. To jen aby sis jeho chování vyložila správně.
10.4.2015 19:08 Tygrinka
Cuc Lík: Morče samo přežije, ale šťastné je s druhým morčetem, to ostatní je slabá náhražka. Ty jsi asi dítě, kdybys neměla sourozence anebo nechodila do školy a byla stále jen s dospělými, tak bys to také přežila, ale s kamarádem svého věku jsi spokojenější a lépe se spolu pobavíte. Některé samotné morče se trápí viditelně, některé uteče samo do sebe, některé stále vyžaduje pozornost a "obtěžuje" okolí svým pískáním anebo lomcováním mřížemi. Samotné morče přežije, ale kámoš je prostě kámoš, to neokecáš ani zepředu ani zezadu.
10.4.2015 20:00 Lilka
Dík :-). ......a co teprve maličká..... Po vytažení z přepravky byla úplně zkamenělá, ale jak zjistila, že má takovou hodně velkou, pohodovou a klidnou kamarádku.....:-) - běhá po celé kleci, žere seno a zeleninku a tulí se k Lilce....;-) Ještě musím pustit na chvíli potkánky, bylo by jim to líto, kdyby dnes přišli zkrátka...:-), ale když my dnes celé odpoledne nakukujeme do klece morčinek..;-)
10.4.2015 22:05 Zbyněk
For pets Letňany: strašlivá komerce, 300 korun vstup a parkování, morčátek málo, spousty lidí, nestojí to za to, Toulčák je stokrát příjemnější. Allspany jsem sehnal a kupodivu JLP tam má stánek s opravdu hodně dobrým senem, vzal jsem pytel bylinkového a morčata mě nosí na pacičkách:) V.L. tam má slušně zásobený stánek. Michale tedy děkuji moc za nabídku, ale mám hobliny na půl roku, nicméně moje babídka na oběd / kafe / cokoli trvá:) No a já vezu v pondělí starší holčičku na kliniku a jdeme čistit slzný kanálek, držte nám palce, snad to v šesti letech zvládne ještě dobře
10.4.2015 22:54 Mila
Zbyněk - v Letňanech jsem už byla v minulých letech a ted jsem shlédla fotky na FB od jedné známé a konstatuji že se od minulých let vůbec nic nezměnilo. Chtěla jsem jít zítra, ale doprovod - syn musel odjed a samotné se mi nechce tak jsem to zrušila a docházím k závěru že vůbec o nic nepříjdu :-))))baštění na veletrhu závislé nemám a kukandu nepotřebuju v tom davu lidí. raději půjdu na zahrádku dělat něco užitečného :-)Jsem ráda, žes mě ujistil, že o nic nepříjdu :-))))- - - - - Vandousek - musím dát za pravdu Greandin... sama jsem několik let lítala na alergologii, rvala do sebe spoustu léků na alergii, pak mi našli cukrovku, revma a furt řešili jednotlivé nemoci a neřešili kompletě stav....Až Reny mě dokopala ať jdu na Imunologii - k panu doktorovi Klubalovi a ono ejhle - žádná alerigie ani cukrovka ale prostě mám neléčenou boreliozu, která vše okolo vyvolává ! Najdi si imunologa, poku jsi z Prahy tak Radek Klubal je jednička !!!! Udělá krevní testy a z nich vyčte vše ! Pravda musí se platit, ale prostě ty testy které dělá, pojišťovny odmítají platit, takže nezbývá, aby si platili pacienti. Ale musim říct, že navzdory tomu že není levný, mám vždy problém najít termín objednání na tři měsíce dopředu ...... Omlouvám se adminům, vím že to není úplně k morčatům
11.4.2015 08:23 Buub
Cuc Lík Ano, neměli bychom srovnávat člověka a zvíře a je potřeba přemýšlet. Morče je společenský tvor, v přírodě žije ve skupinách a jeho chov o samotě jde zcela mimo jeho přirozenost.- - - - - Jestli chceš zvíře, co bude happy samo, pořiď si syrského křečka, to je samotář. Nebo ježka. Chov morčat, potkanů, činčil či jiných společenských hlodavců je jejich týráním - takovému zvířeti zcela znemožňuješ projevit značnou část svého chování a zůstane mu jen žraní, spaní a sraní. Protože morče, pokud nedělá tyto základní věci, tak komunikuje s jinými morčaty.
11.4.2015 13:51 suvero
Cuc Lík - tak když tak všechno víš, proč se tedy tady ptáš? Musím prostě souhlasit s ostatními, pokud se morče nesenese s jinými morčaty a není vyloženě samotář, je mu lépe ve společnosti kamaráda, i kdyby to mělo být přes mříže. Tady ti nikdo nic nenakazuje, ale doporučuje (v tom je rozdíl). Já jsem samotářské morče měla. Jednu dobu jsem ji chovala samostatně, pak jsem přikoupila další samičku a i když bydlely jinde, pořád na sebe kvíkaly a běhaly spolu po bytě. Byly mnohem veselejší. Ale své místečko si hlídaly a jiného spolubydlícího tam nechtěly. A nemůžu nedodat: ne, my myšlenky opravdu nečteme, ty ano? Tvrdíš, že tvé morče se má i samotné dobře, ale pokud ti to neřeklo, tak to taky s jistotou nemůžeš přece vědět. Myslím, že můžu říct, že naše komenty pocházejí z dlouholetých zkušeností v chovu a jestli se nemýlím, ty začínáš. Jestli nechceš radu, tak o ni nežádej. A navíc nám pořád nechceš říct, proč to druhé morče nejde...finačně dva morčata nejsou tak velký rozdíl než jedno samotné, pokud je to ze strany rodičů i tam teoreticky jde argumentovat, když známe jejich důvody proč druhé ne. A s prostorem se taky dá většinou pracovat...ale na to je potřeba více informací. A nebo je to tak, že ty to druhé morče nechceš?- - - - - co to je kamarády?
11.4.2015 13:54 pucka
Mam otazocku - mam skinika - ako je to u nich s pobytom vonku?Rada by som ho vzala prebehnut na travicku, ked bude na to pocasie, len oni su na teploty citlivejsi nez normalne morca, tak ma zaujima od akej do akej teploty mozu byt vonku. Dalej, treba skinika natriet, ked svieti slniecko (samozrejme ze by mal aj ukryt), ako ochranu pre spalenim?A po tretie, viete mi doporucit nejaky vhodny postroj na skinika? Bude v ohradke, ale on je raketa mala a bojim sa aby sa mu s jeho schopnostami nepodarilo z ohradky ujst, tak by som sa rada poistila :)..
11.4.2015 16:27 nunulka
Moje milované morčátko před 2 hodinami zemřelo. Bylo pouze skoro rok staré. Měli jsme ji jen půl roku, mám ještě dvě. Včera z ničeho nic byla apatická, sotva se plazila, k večeru a přes noc nejedla. Vyhledala jsem si příznaky a vypadalo to na nadmutí, nic jsem doma neměla a již nebylo možné koupit, tak jsem udělala aspoň čaj z bylinek, heřmánku, máty a anýzu. Vzala jsem si ji do boxu na postel abych na ni měla dohled, každou chvíli jsem ji dávala ten čaj. Volala jsem manželovi, říkal že dnes zajedeme k veterináři, ráno přece jenom snědla malinko sena. Manžel říkal, že to vypadá lépe, ale já jsem trvala, že radší zajedeme k veterinářce, nechtěla jsem nic podcenit, byli jsme u ní doposud pouze jednou na ostříhání drápků. Tak jsme se vydali k veterinářce v 10h dopol.., doktorka udělala vyšetření a rentgen, říkala, že má plyny. Dala ji 2 injekce, jednu prý na boslest, utišení. Dala nám nějký léky který jsme ji měli dávat. Na veterině ještě uždibovala seno. Vrátili jsme se domů, vyndala jsme ji z boxu, ještě jsem řekla manželovi, že vypadá jak mrtvá (gumová), ale ještě nebyla, přisuzovali jsme to utišující injekci, kterou ji doktorka píchla. Položila jsem ji do klece, spala, občas se probudila měla jakoby záškuby, a drbala se na místě kde dostala injekci. Zkoušela jsem ji dát vodu, ale tentokrát si nevzala, myslela jsem nechám ji odpočinout a spát. Později jdu do prvniho poschodí si vyzvednout něco k jídlu, když jsem se vrátila, že ji zkontroluji. Zjistila jsem, že už nedýchá. Eloise bohužel 2 hodiny po návštěvě veterinářky zemřela. Léky které jsme dostali jsme ani nenačnuli. Eloise byla takový sluníčko, vždy byla první pro mrkvičku, naučila se chodit na záchod do jednoho rohu. Nebála se ruky. Jsem z toho zdrcená. Ještě nebyl její čas :(
11.4.2015 17:32 suvero
nunulko - to je mi líto. Zažila jsem něco podobného, morčince byly 2 roky, ale doktorka mi u podobných příznaků diagnostikovala genetickou nemoc střev. Později jsem zjistitla, že i její mladé u nových majitelů brzy zemřela. Vím, že to teď bolí, ale čas zhojí i tuto ránu.- - - - - Kess - to, co popisuješ bude nejspíš prosazování dominantního postavení v teritoriu :) . Neboj, zní to hrozně, ale je to normální. Starší samice ukazuje, že to ona tam byla první a ta druhá mladší jí má být podřízená. Pokud se nežerou do krve, nějakou dobu se budou zlobit a honit a pak by si to mělo sednout. Když pohledáš na netu, je tam spousta užitečných rad, jak seznamovat morčata. Když tak písni SZ :)
11.4.2015 19:16 Tatranka225
Cuc Lík: Nerada přilévám olej do ohně, ale myš už vůbec nemá být sama! Já to nechci moc hrotit. Na světě je tolik morčat, co je samo... A ještě jich tolik bude... Tady jde ale prostě o to, že ty odmítáš poslouchat cokoli, co ti tu někdo poví a oháníš se jen tím, že mamka tohle, mamka tamto. Tak sis měla zvíře pořídit, až budeš samostatná a ji nebudeš muset poslouchat.
11.4.2015 19:36 Lilka
Je to mimo debatu, jen pro upřesnění - myší holky vždy aspon dvě, myší kluk sám :-) Cuc lík - možná to jednou pochopíš, až to uvidíš na vlastní oči.... Od včerejška má má moje tříletá morčinka Lilka kamarádku a je to úplně jiné zvíře. Před tím jen žrala a spala.... Mrzí mě, že jsem to udělala až teď.... A to JÁ druhé morče nechtěla, mám na mazlení potkánky a psa, ale pořídili jsme ho vyloženě kvůli Lilce... Ale chápu, že to prostě někdy nejde, nic to ale nemění na tom, že nejdřív si seženu informace a pak pořizuju zvíře, když už vím, že to doma nebude úplně jednoduché a nemůžu si dělat, co chci....
11.4.2015 20:05 Tatranka225
Lilka: U myších holek vidím, že i dvě je málo. Mám dvě skupinky po pěti (a pak pět kluků sólo) a rozhodně už bych je nenechala v menším počtu. Začala jsem na třech a tak šťastné jako teď rozhodně nebyly, i když si spolu vystačily. Já tomu taky dřív moc nevěřila, že morče se nějak změní, když má kamaráda, ale přesvědčila jsem se. Nikdy jsem neplánovala mít jen jedno, ale jak se mi postupně smečka rozrůstala, byli i moji svěřenci šťastnější. Jen kluci spolu nikdy nevyšli. Ale možná i proto, že jsem měla samce i samice, takže to nakonec fungovalo tak, že spolu byli jen přes klec. Za celou tu dobu se mi pomátla jen jedna holka a vyjížděla po všem, co se hýbalo, takže holt byla sama a vypadala, že jí to tak vyhovuje. Každopádně, měla možnost volby a aspoň nějaký kontakt se šesti dalšími morčaty. Teď už mám holku jen jednu, ale že už morčata do budoucna nechci, jinak to nejde. Holt byla nejmladší z celé smečky.- - - - - kusik: Nesedět u počítače a vzít ho na veterinu?
12.4.2015 10:32 Tygrinka
Cuc Lík: Neporovnávám lidi a zvířata, jen se ti snažím přiblížit, jak se morče cítí, když to jinak nechápeš. A osmáci také musí žít ve skupinách, samotný osmák je ve stálém stresu, a rozhodně to nejsou plyšoví mazlíci a že stále bordelí a dělají kravál je jejich přirozenost. Proto jejich ubikace v ložnicích nemá co dělat. Samci se nemají chovat spolu, protože se často perou a mohou si způsobit vážná zranění. Přijde mi, že si pořizuješ zvíře podle obrázku a ne podle jeho vlastností. Morče je také společenský tvor. Starší a mimi kluk se často snášejí, i když se musí počítat i s možností pobytu v klecích vedle sebe. Samice se snášejí skoro pokaždé, věk nerozhoduje, i když i tam existují výjimky. Ale i ta výjimka má ráda souseda přes mříže na dotek. Morče u souseda není žádná náhražka. A jestli mačkáš morče v kleci po osmácích, která nemá alespoň 80x50cm a je to malé. A pevně doufám, že nemá na dně ten rošt... Ty vidíš morče spokojené, ale prostě to není pravda. Ano, je lepší, když má i výběh po zahradě než jen malou klec, ale kámoš je prostě kámoš. Morčata jsou v noci tichá, jen žerou a spí, jen občas na jaře a podzim jsou aktivnější, můžeš je proto mít i ve svém pokoji. Zkus o kamarádovi pouvažovat. Nemusíš kámoše kupovat hned, ale časem by to bylo vhodné. Také chápu, že je občas dost nelehké bojovat proti rozhodnutí rodičů...
12.4.2015 11:01 Tygrinka
Ester: Pokud je to pravdu jen rozškrabané, tak bych dala maximálně Calciovou mast. Pokud ucho vypadá suché, šedivé, jsou něm šupinky, vypadá to spíš na plíseň. Tam bych použila Cannesten mast 2x denně a došla si k vetovi pro Imaverol, protože by bylo lepší okoupat morče celé.- - - - - holcicky: Tak radostné kvíkání při návratu domů bych neomezovala. Nemyslím si, že by to byl větší rachot než třeba skákající pes... Také vím, kdy si sousedi přivedou malá vnoučata, to je pláč a smích v jednom pytlíku, zlatá morčata pískající na uvítanou :o)
12.4.2015 11:12 Jája
Awelone: Jde to. Ani jedno morče mi téměř nepíská (ani ta, co už nejsou, nepískala). U mě funguje to, že kdykoliv morčata pískala, tak jsem k nim šla a všechny podrbala, aby věděla, že nic k jídlu nebude. Morčata na tebe pískají jen z toho důvodu, že chtějí žrát (i když jsou najedená). A to nadšené pískání, když se otevřou dveře, má jediný důvod - "Hurá, krmič konečně přišel, dostaneme nažrat." Prostě to zkouší, jestli z toho pískání nevypadne nějaké žrádlo. Pochopí to i mláďata tak do 3-4měsíců.
12.4.2015 18:09 Lika
Ahoj všichni :-) jmenuji se Lilka a jsou mi asi tři roky. Vždycky jsem prý byla moc hodná a skromná a snažila jsem se , aby ani o mně nikdo moc nevěděl......Jen pokaždé, když vrznou dveře, tak nahlas kvíkám, abych se připoměla, že mám chuť na trávu. ( a vždycky se nese;-)) A tak jsem v klídku žila, pod sebou piliny, v jesličkách seno, stále plnou misku směsky ze zveráče a k tomu okurek, salát a jablko. Celé dny jsem se jen válela a uždibovala jídlo. Pohodička. Ale v poslední době se můj život jaksi změnil. Pod sebou mám neprašné hobliny, dostávám ráno a večer zeleninu - mrkev, celer, papriku, řepu a to mi moooc chutná. Trochu se divím, kam zmizela miska se zrním, ale je fakt, že bych potřebovala trochu shodit. Seno se jaksi hodně zlepšilo a zaslechla jsem, že snad bude ještě lepší.. To by bylo super. A teď v pátek jsem dostala větší klec a úžasný dárek - a novou kamarádku!!! Jmenuje se prý Summer a je úplně maličká. Panička se prý trochu bála, jak ji přivítám, ale já jsem jí na uvítanou olízala ouška, protože mít kámošku je prostě moc bezva. Baštíme spolu seno a zeleninu a trávu, probíráme si kožíšky a u toho si vykládáme. Říkám Summer, že se nemusí ničeho bát, protože lidi jsou fajn a prostě jim asi dělá dobře se s námi pomazlit. A Summer mi to věří, vidí, že já jsem v pohodě a tak se skoro vůbec nebojí. Už se těším, až půjdem spolu ven. Sama jsem se hodně bála, je to tady na sídlišti pro mě moc rušné, ale s kámoškou to bude jiné. Vrtá mi hlavou, kde se všechny ty změny vzaly, už jsem vůbec nečekala, že by se v mém životě mohlo něco změnit, ale to všechno se asi moje panička dočetla na téhle diskusi.....;-) a tak jsem Vám chtěla všem poděkovat...:-) Lilka
12.4.2015 20:45 Buub
anonym214 Nekoupu vůbec. Jednak by je asi trefil šlak, jednak by jim v zimě byla venku dost zima, a jednak kdybych chtěla něco koupat, pořídím si panenku. Takovou tu gumovou. Taky nečešu. Jednak by je asi trefil šlak a jednak na občasné vzácné záchvaty česání mám kočky a dlouhosrstého psa, u kterých je to aspoň co k čemu. A drápky... Každý týden při vážení na ně mrknu a když je nějaký dlouhý, tak ho ustříhnu. To je ale velká vzácnost, nějak si je většinou obrousí sami.- - - - - IvaS Zvláštní, já už týden zcela na vážno pasu, tráva super. Dnes byly myši venku od dopoledne celý den.
13.4.2015 02:31 Letrie
Zdravím, máme v rodině dost nepříjemný problém - bratr má 5 let staré morče (Koudy) a minulý týden přišli rodiče s tím, že se jim zdá, že špatně kouše a začínají mu přerůstat zuby (už jednou na broušení byl). Nemyslím si, že to bylo akutní - byl schopný hodinu dlabat seno a potom se jednou zašklebil, podle mě by si to dobrousil právě výhradním podáváním sena, aby musel opravdu "mlít" stoličkami - ale radši jeli na kliniku na kontrolu. Veterinář řekl, že má přerostlé stoličky i hlodáky a obojí mu zkrátil. Koudy ale od čtvrtka odmítal cokoli sníst. Začali do něj cpát stříkačkou přesnídávky, vodu s glukopurem atd., bez úspěchu - nerozjedl se a hlavně nic moc nechtěl. Brácha říkal, že se mu zdá, že má hlodáky zkrácené moc, neskousne je k sobě a proto není sám schopný cokoli sníst. Tak jsem si ho dneska večer vzala a zkoumala jsem, jak to s ním tedy je a chce se mi bít hlavou do zdi - on má opravdu zkrácené hlodáky natolik, že není schopný cokoli uchopit! Doktora bych na místě zabila, vymyslela jsem aspoň nastrouhanou okurku s trochou mrkve, šoupla jsem to do stříkačky a šoupla mu to do tlamy, pochopitelně s nadšením jedl, ani ho nenapadlo se prát a díky kousíčkům krásně chroupal. Problém ale je, že samozřejmě nemůže přežívat na okurce, dokud mu hlodáky nedorostou. Chápu, že morče potřebuje hlavně seno jak kvůli zubům, tak i střevům, ale čím to seno nahradit? K čisté sekané trávě v Praze bohužel přístup nemám, takže tahle alternativa padá. Napadla mě kapusta, ta ale taky určitě nebude nejvhodnější k dlouhodobému krmení... Co spařené ovesné vločky jako zdroj vlákniny i energie? Nevhodné? Nebo nějakým způsobem spařené vojtěškové kostky, spíš tedy asi kaše, která by šla protlačit pístem stříkačky? Nemáte někdo podobnou zkušenost umělého dokrmování? Já jsem bohužel potkanářka, s morčaty moc zkušeností nemám - rozhodně ne takhle specifické - ale fakt bych mu ráda co nejvíc pomohla, pokud mu porostou zuby stejně rychle jako potkanům, tak to nebude trvat dlouho, ale i za krátkou chvíli se určitě dá nesprávnou stravou dost zkazit. Předem moc díky za každou radu. :)
13.4.2015 06:22 Greandin
Letrie: achjo, no já být na vašem místě, tak na tu veterinu aspoň zavolám a "poděkuju". No hlavní je, že má morčík chuť jíst. Určitě ještě dnes kupte Rodicare Instant - je to vlastně instantní seno, zadní zuby mu to sice moc neobrousí, ale zajistí aspoň správnou funkci střev. Vločky jsou určitě dobrý nápad, morče rychle ztrácí váhu a pak je boj s nemocí horší. Ale určitě je nevařte!! Stačí smíchat s bylinkovým čajem, zeleninovou šťávou, řidší dětskou zeleninovou přesnídávkou a rozmixovat na kašičku. taky bych mu podávala umělý vitamín C. Ten Rodicare koupíte na každé větší veterině a na obale je pak dávkování a příprava popsaná. Jinak mu dál zeleninu strouhejte ať má snahu se krmit sám.
13.4.2015 07:52 Engel
Ahoj morčatomilci, potřebovala bych radu. Moje morčice měla krásné těhotenství se vším všade, břicho jak bochník chleba, čekala jsem, že budou 3-4 větší kousky. Narodilo se jich 7, jedno mrtvé, ostatní jsou strašně prťavá. Poradili byste mi prosím jestli se dají nějak přikrmovat či dát něco mamině ať to lépe zvládá? Bojím se, že jsou hodně maličcí prckové a nerada bych o ně či o ni přišla. Díky moc
13.4.2015 11:51 PavlaS
Zdravím, napadlo mě udělat morčatárnu a zajímal by mě váš názor, jak na praktičnost z hlediska čištění, tak ohledně morčátek. Mám 4 morčátka, takže 4 boxy (dva nahoře, dva dole). Do délky se moc roztahovat nemůžem, nemám nafukovací pokoj x). Takže rozměr jednoho boxu by byl 80x70(60) výška tak 50-60. Pak mě napadlo, že by přepážky byly nějak odendavací, aby bylo možné udělat z toho jeden velký výběh. A zároven, tam třeba dát mřížky, aby na sebe viděli. A udělat dvířka jako v králíkárně třeba s plexisklem, tak do 2/3 dvířek. Taky nevím, co na dno... lino? A z jakého materiálu to celé vyrobit? A nebo druhá možnost, prostě koupit plastové boxy třeba z ikei a dát je do skříně. Z hlediska čištění by to asi bylo lepší, ale přijde mi to takové .. no, ne úplně ono. Tak co myslíte?
13.4.2015 12:16 Tygrinka
Letrie: Pokud má chuť žrát, tak udělejte kaši z granulí, kterými krmíte, vloček a rodicare instant, udělejte ji hustší a vlahou a dejte hromádku na talířek do klece. Pokud myšák přijde na to, jak se krmit sám, je to lepší. Dejte mu dávku kaše dle níže uvedených příspěvků stříkačkou (kaše by měla být vlahá) a kaši na talířku v kleci nechte na "dojedení" či drobné uzobávání. Tím i poznáte, jak se hojí po zákroku, jak má zájem o žrádlo a kolik budete muset dokrmovat. I když nemá přední zuby, tak se naučí si podat seno, jen na to musí přijít (a v tlamě ho nesmí moc bolet rány po brusce). Seno dejte na hromadu na zem, aby do ní mohl strčit čumák a jazykem si pomoct. Co jde, strouhejte na struhadle a podávejte na hromádce, co nejde strouhat, krájejte na drobné kousky a také podávejte na talířku na hromádce. Jako náhradu sena kupte senné granule (nikoliv čistě vojtěškové) anebo jsou dobré Kiki Nutri Rod (třeba zde na obchod.kralici.cz), dobře se z nich dělá kaše a až mu bude lépe, může je dlabat suché z misky. Jsou drobnější, takže ani na tyto granule nepotřebuje dorostlé řezáky. Samozřejmě dokrmujte stříkačkou, dokud neuvidíte, že sám sežere dostatečně dost krmení. Seno by měl začít žrát poměrně rychle, zelené krmení budete muset strouhat déle. Jinak více o dokrmování je zde -
http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/inemoci.html - odkaz Nechutenství... Pokud byly zuby zabroušeny dobře a nemá moc ran v tlamičce, během pár dnů bude morčík žrát zcela sám seno, kaši a strouhané či krájené krmení z talířku v dostatečném množství. Pokud se dělá zbroušení stoliček, zkrácení řezáků je celkem pravidlo, otázka je, jak moc má ty zoubky zkrácené. Pokud skoro k dásni, žraní ho bude bolet, protože tam jsou už i zoubky citlivé a budete muset dokrmovat déle. Většinou je jen mezi řezáky mezera, ale to není tak hrozné a během týdne - 14 dní bude naprosto v pohodě.
13.4.2015 12:43 Tygrinka
Letrie: A hlavně dodávejte stříkačkou Cvitamín, stačí rozdrtit obyčejný Celaskon 100mg, přidat trochu glukopuru, vodu a podat 1tabletu na den. Je to uvedeno i v odkazu, co jsem poslala, ale je nutné na to nezapomenout. Morčata si Cvitamín neumí sama vytvořit a když nežerou, nemají jak ho získat.- - - - - váleček: Morče tím divným záchvatem skákání a škubání hlavičkou dává najevo svou radost ze života, ze společnosti, z krmení, prostě je šťastné. Salát mívají rádi, ale pozor, nedávej ho moc. Že píská na otevření lednice, je také normální, ví, že si tak vypíská žrádlo... Moc bych ho v tom nepodporovala, tj. nedávej krmení po každém jeho písknutí. Prostuduj si zde nahoře v zeleném odkazy, tam máš spoustu dobrých informací.
13.4.2015 13:04 suvero
váleček - tohle miminka dělávají, metají salta a poskatujou jako smyslů zbavení. Hrají si tak :) A ano, je normální, že má rád salát, jen je fajn ho dávat v menších porcích a ne pořád, aby ho nenadmulo. A ano, taky je normální, že když uslyší známý zvuk, který mu signalizuje, že bude krmení (i kdyby nenásledovalo), bude pískat. Ty moje potvůrky piští, kdykoliv se kolem nich projdu :) Když se morče bojí, začne cvakat zoubky.
13.4.2015 14:05 suvero
s tím, souhlasím, jsou tu fajn lidi a dokáží dobře poradit (sebe nepočítám, já sice něco málo zkušeností mám, ale ne tak bohaté - zatím :) )- - - - - když už jsme u toho - má někdo zkušenost s granulemi Nutrin Complete od Darwina? Koukala jsem, že složením se velmi podobá Versele Laga (tam je víc céčka). Já momentálně krmím V.L. Chci, aby morčátka měla všeho dostatek, protože jsou chovná a půjdou na výstavy. Cenově to nějak moc neřeším, dávám je spíš jako doplněk 2x - 3x týdně. Jen jim chci dopřát to, co potřebují. Předem děkuji za každou radu.
13.4.2015 14:30 Jezzabell
váleček: mě morčáci pískaj každý ráno:), je to jako uvítací výbor a když nejdu od té lednice a nezašustím pytlíkem, začnou se dožadovat ještě (když to tak popíšu laicky) kejháním a hýbou hlavičkama do všech směrů.. Je to milý, a když dostanou nažrat (až jim to z lednice trochu odehřeje, aby to neměli studený), hopsaj škubavě po kleci, až mi z ní "sněží" podestýlka.. Občas vypadaj, jako by měli psotník :))).. lítaj a broukaj si, jsou spokojený :)
13.4.2015 15:00 Letrie
Díky všem za odpovědi. Dneska jeli rodiče s Koudym na kontrolu, řekla jsem jim k tomu své a vštípila jim, aby po doktorovi žádali vysvětlení a aspoň omluvu za to, že je o přílišném zkrácení hlodáků neinformoval. Mluvila jsem i o instantním senu, tak snad dobře pořídí, jsem zvědavá, co budou říkat. Dneska ráno jsem mu udělala kaši z drcených ovesných vloček a strouhané zeleniny, docela si u toho mlaskal, ale je už ze všeho tak vystresovaný (před skoro 2 měsíci byl na odstranění boule, doteď nemá úplně zarostlou ránu, protože hojení bylo komplikované), že se preventivně brání. Seno i směs zrní má pochopitelně pořád k dispozici, stejně jako nastrouhanou i kusovou zeleninu, ale nemá moc zájem se krmit sám. V seně se třeba snaží hrabat, ale očividně mu to nejde a je z toho tak hotový, že to vzdá a jde spát. Umělé doplňování vit. C nebude nutné, dostává každý den ovoce i zeleninu jako vždy, jen rozmělněnou. Snad mu zuby dorostou co nejdřív, už si chudák taky zaslouží klid a obyčejný morčecí život. zatím nám budiž útěchou, že nehubne. Ještě jednou díky všem. :)
13.4.2015 16:57 Greandin
Letrie: a dostali jste pro morčíka nějaké prášky (většinou to bývá takový sirup) proti bolesti?? Ono ho to musí po zákroku dost bolet, a proto možná taky nejí. Člověka taky po zákroku zubaře bolí celá pusa a na jídlo nemá pomyšlení. Taky se dost divím, že jste to instantní seno nedostali rovnou. Veterinář snad musí vědět, že morče nemusí hned po operaci samo jíst a je ho třeba trochu rozkrmit. Ten vitamín C bych nepodceňovala, úplně stačí obyčejný celaskon z lékárny za pár korun. Zvýšený příjem céčka mu na pár dnů vůbec neublíží. Zkuste třeba i nějaké bylinky, pokud třeba máte na okně mátu, bazalku, musíte se ho pokusit rozkrmit a zkoušet mu nabízet nějaké lákadla. U nás po operaci fungovala mrkvová nať a naklíčený ječmen. Držím palce ať se morčík uzdraví.
14.4.2015 07:06 Alicante
Reny - zakony a jejich navrhy nejprve prochazi legislativni radou vlady, pak vladou a ta, kdyz je pusti, tak je projedna PS P CR. Tedy jde o dost slozity proces, nestaci dva znami poslanci. V minulosti se sice stavalo, ze prosla novela ci zakon jako tzv. prilepek, ale to uz je dosti omezene. Navic uz vidim kolik nadsencu se vrhne na zpracovani navrhu zakona, protoze na to je treba spousta casu a hlavne specialni znalosti...
14.4.2015 08:39 Buub
Lilith14 Ne vždycky se daří. Nedonošeně nevypadají, ale prostě se něco nepovedlo. Myslím si, že když to půjde dobře, zůstane ti ten jeden největší, 40 nebo 50 g je fakt strašně málo.- - - - - Reny Ohledně zvířat v zájmovém chovu se to má tak, že jsou pravděpodobně nejvíc týranou skupinou zvířat i podle současných zákonů a vyhlášek. Jakoukoliv legislativní změnou se tento stav však nedá změnit - protože není možnost je vymáhat. U zvířat hospodářských kontroluje zákony veterinární správa. Pak jsou zvířata vyžadující zvláštní péči, jejichž chov je taky kontrolovaný. No a pak jsou ty ostatní zvířata, a u nich v zákoně klidně může být minimální rozměr klece pro morče, ale průměrný držitel morčete stejně nebude tušit, že něco takového existuje, a stát se nikdy ani nedozví, že doma morče má a v jakých podmínkách. Legislativní změna řešící tento problém silou by se rovnala zavedení policejního státu, a to děkuji, nechci.
14.4.2015 09:43 andysek
Reny-Kontlovat všechny domácnosti ,jestli nemají doma týraná zvířata prostě nejde.U chovek třeba i by to šlo,ale u těch co chovku nemají,jak bys to dělala,chodila po každé domácnosti a kontrolovala jim jestli nemají doma zvíře a jestli ho náhodou netejrají?To prostě fakt nejde.Ale nikde ti nikdo pouštět do bytu jen tak nebude.Ani zákon to nepovolí aby někdo někomu narušoval soukromí.Jo když se prokáže týrání,fotkama,dokumentací,né anonymním udáním,tak to se dá něco dělat už i dneska.Ale aby jen tak někdo naklusal na kontrolu do chovky,to prostě nejde.Navíc kolik druhů zvířat podléhá registraci,těch je opravdu hrstka.Něco jiného by bylo,kdyby se tím dotyčnej živil,jak např.když někdo chová prasata,krávy,vykrmuje bejky a pod,tam se kontroly dělalí,hlásí se i kolik porazí a prodají zvířat.Ale třeba u myšek si tohle představit nedovedu,že by se někdo živil chovem např.křečků a měl to jako zaměstnání.Týrání zvířat vadí spousta lidem,ale tudy cesta nevede.
14.4.2015 12:04 Zbyněk
Lilith14: je to smutné, bobíci jsou jinak moc pěkní, ale já bych prostě zkusil, co se zkusit dá s tím, že příroda je moudřejší, než naše touhy, s touto váhou to bude určitě dost složité a otázka je, jestli by pak mladí byli v pořádku, kdyby se je podařilo zachránit. První vrh byl v pořádku?
- - - - - Lilith14: očička nemá vůbec, nebo je má slepené? Z fotky to není poznat
- - - - - Jinak pokud byste někdo měl někdy podobný oční problém, jako já v minulém měsíci se starší samičkou, tak jsem si nejprve všiml výtoku z očka, "uplakaný" kožíšek. Framykoin do dvou dnů nezabral, vyrazili jsme k doktorovi. Ten očko nabarvil, na nic nepřišel, ale dal nám "sázku na jistotu" - Maxitrol. Jenomže jsem domazal po týdnu a do dvou dnů očko opět plavalo v bělavém výtoku. Doktor diagnostikoval zřejmě ucpaný slzný kanálek s tím, že u morčete se to ale řeší obtížně. Zkusil jej propláchnout jen tak provizorně a ono to hodně pomohlo. Poslal nás tedy na
http://www.veterinarni-ordinace-praha.cz/ tam se morčátka ujala Dr. Plošková, (také chovatelka), vyšetřila zoubky, ty byly perfektní, takže bobík dostal inhalační narkózu, RTG kořenů a kanálků (s kontrastní látkou) a skutečně byl kanálek ucpaný. Proplach se povedl, holčička doma do večera chrochtala, jak se vyplavoval roztok z kanálků, dostali jsme umělé slzy na první dny a mělo by to být v pořádku. Na Prahu za poměrně příjemných 980 korun se vším všudy, v takové vetnemo by to bylo za minimálně dvojnásobek. Personál celkově ochotný a naprosto profesionální, měl jsem z nich dobrý dojem.
14.4.2015 12:51 Zbyněk
Lilith14: a maminka se o ně stará dobře, kojí? Určitě bych zkusil příkrm, třeba osvědčenou bílou Holandií, nedávno to tu někdo doporučoval, ale při téhle váze, hm. Pokud prcek nevidí od narození a přežil by, tak mu to vadit nebude, k baště se dočuchá:)
14.4.2015 14:43 Jezzabell
Alicante: mám v tom něco za sebou, a vím z vlastní zkušenosti, že to je pravda papírově, ale chce to za sebou "silné tahouny" (tj. buď hodně hlasů a to ne vždy projde, nebo hodně médií i to ne vždy projde, ale "rámus" je už slyšet, a nebo známé nahoře, to je pak o faktorech). Rozepisovat se a odpovídat na příspěvky a názory druhých není cíl mé veřejné odpovědi, ale z "nadšenců" maj nahoře strach, protože to už není hlas volajícího na poušti a těm já fandím a držím palce (i když není třeba možnost konkretně pomoct.).
14.4.2015 15:06 RomanaRomana1979
Dobrý den, máme 5 měsíční morčecí slečnu. Chtěli bychom pro ni společnost, ale váháme nad pohlavím druhého morčete. Chtěli bychom mláďátka, ale možná jen jednou. Že bychom tedy pořídili samečka s tím, že bychom ho dali po miminkách vykastrovat, aby mohl zůstat se samičkou nastálo. Je to vhodné řešení? Nebo máme mimča oželet a pořídit samičku? Máme ale obavy z toho, aby jedna nebyla dominantní a neubližovala té slabší. Prý se to stává. Se samečkem by toto nehrozilo, že? Děkuju předem za Váš názor. Romana T.
14.4.2015 15:46 Michala
Lilith: prosimtě buď v klidu..... to je zas mouder tady, to by jeden padnul. Kolik by jako měli vážit, když jich bylo pět? Nic jim není, jen jsou malí. Normálně vydrží. A ty oči budou slepený, zkus mu to pokapat něčím volně prodejným (opthal, opthalmo- septonex) a bude je mít za tři dny jak nový ;)- - - - - a hlavně nedokrmovat- - - - - Buub, zbyněk: 40 nebo 50 g je sice málo, ale samo o sobě to fakt není problém... byl to vrh kde bylo pět mláďat, to mělo každé vážit 120? a jedno umřelo, no... při porodu, ne následně.. to se stane, zvlášť při tom počtu... tady přece není špatně vůbec nic, to je normální porod jako každý jiný.. vůbec nechápu proč Lilith takhle ,,vědoucně" strašíte, je to fakt úplně mimo... ještě je zbytečně udusí jogurtem
14.4.2015 16:25 Michala
Romano, jak naznačila suvero- možná by bylo prima si půjčit samečka někde v okolí, na krytí. Měli byste mimča, z vrhu si necháte druhou samičku (pokud bude.. snad ano), zbytku mimin najdete prima majitele, a je to.. máma dceru nesežere, sameček nebude muset na kastraci, všichni spokojený :) Jinak jsou ale samozřejmě v pohodě obě ty varianty co zmiňuješ.. ale pro toho samečka a následnou kastraci bych se rozhodla jen tehdy, že byste fakt moc chtěli ta mláďata a samečka si nechtěli půjčovat. Rovnání vztahů mezi samicema se fakt bát nemusíte, to bývá přechodné a není to nic vážného.
14.4.2015 17:22 Buub
Michala Mno... poslední Gilfiny vrh, 160, 140, 120, 154 a 174 g. Tomu já říkám porodní váha, no. Chápu, že do normál morčete se takové kousky nevejdou. Na druhou stranu, píše-li i Handbook of rodent and rabbit medicine, i Laboratory animal medicine, že pups weighting less than 50 g usually die - Rodent and rabbit píše dokonce o 60 g, nějak nemám důvod tomu nevěřit. Sama jsem u cuyů nedochovala nic, co mělo pod 80 g, bez ohledu na to, co jsem s takovým miminem dělala.
15.4.2015 07:52 Noemi
Buub: Porovnávat porodní váhy cuyů a normálních morčat je jako srovnávat jablka a hrušky. Váha normálních mláďat morčat je obvykle 50-100g, takže to, čemu ty říkáš pořádná váha, chovatele 90% morčat zde vůbec nemusí zajímat. Když se narodí mimčo nad 100g, většina chovatelů se chytá za hlavu, nebo diví, jak samice zvládla malá porodit. Sama jsem měla i hodně mláďat nad 100g, ale to sem opravdu nepatří, když mám vyjádřit podporu uživatelce, co bojuje o přežití morčátek s 40-50g. Jsou malá, ale přežít můžou. Zverimexáci obzvlášť mají často malé prťky, 70g je naprosto obvyklý u nich...
15.4.2015 09:12 Zbyněk
Lilith14: Michala určitě poradí lépe, ale asi ano, maminka zřejmě jasně cítí, že to nemá smysl, tak si šetří mléko na zdravé prcky, to je prostě pudová reakce. Pokud ho nekojí, ta by byla lepší borisovka, ale otázka zní, jestli s ním spíš nezajet na uspání. Sací reflex má?
15.4.2015 10:02 Zbyněk
Michala: super, díky moc:) Je možné, že se chytne, ale to se prostě ukáže. Sací reflex je důležitý, pokud to škvrně přežije, bude to mazlík na n-tou:)- - - - - Nicméně pokud má prcek špatná očka a je celkově nevyvinutý, tak může mít nedovyvinuté orgány a je konečná, nedávno to tu řešila Buub, samice prcky odkopla a mimino prakticky nemělo játra. Ale to se prostě uvidí
15.4.2015 13:29 Jezzabell
Když jste u té pastvy, nemám je kde pouštět, protože všude kolem venčí psy, ale jezdím jim trávu trhat jinam, dál. Jak je nejlíp uskladnit trávu doma třeba z rána na večer, když jí přinesu domů (do paneláku), kde není bohužel studenej špajz? Do lednice do mísy? A nechci, aby se jim zapařila nebo tak něco.. A ještě, nedostanu se pro ní denně a přežírat je taky nechci, aby se nenafoukli, když mi zbyde do druhého dne přes noc, můžu jim jí dát? I když je čerstvá, je lepší jí asi opláchnout, co? A mokrou trávu můžou? Jsou to asi hlopý dotazy, ale nechci je nějak nafouknout, na trávu ještě nejsou zvyklí, jsou prosincoví..
15.4.2015 13:57 Zbyněk
Jezzabell: já mám ten samý problém, protože v Kralupech bych morče na trávník, plný výkalů psů, koček a králíků nepustil. Trávu jim vozím z Kokořínska, vždycky jí opláchnu, utěrkou vysuším a podávám:) Mladému morčeti by vlhká tráva vadit neměla, ale třeba kámošce se po ní starší morče vždycky nafoukne, takže jí suší pořádně - a to jí pak nevadí. V ledničce do večera vydrží, neměla by pak být zavadlá. Pampelišky trhám na trávníku před domem a myju je vlažnou vodou, zatím mám morčata zdravá a žravá:)
15.4.2015 16:03 Jana P
Jezzabell - mokrá tráva zdravému morčeti nevadí. Blbnout kvůli tomu s osoušením se musí jen, pokud má člověk smůlu a má morče, které má prostě vnitřnosti s obtížemi. Jenže to platí i o X druzích zeleniny a je to stejné různé jako u lidí, pomalu co kus, to jinak funkční trávící systém... Pastva je přirozená, tzn. ranní rosa, tráva po dešti... to by se nám tu musely vznášet kravky kozy, laně lesní...
16.4.2015 09:10 suvero
váleček - morčátka můžou ven v jakémkoliv věku, důležité je, aby bylo venku teplo (pokud to nejsou morčata chovaná venku a mají uzpůsobené bydlení k celoročnímu pobytu venku). Asi bych váhala u novorozených miminek, ale třeba třetí, nebo čtvrtý den, pokud jsou zdravotně v pořádku, bych už je taky dala ven, kdyby bylo venku dobře. Tvoje morčátko určitě už může ven.
16.4.2015 09:21 Buub
Suvero Mimina, co se narodila minulý týden ve čtvrtek, šla ven hned. Ne na dlouho, ale potřebovala jsem vyčistit kotce a mláďata byla trochu překvapením, na Fifi není nikdy poznat, kdy chce rodit, nijak hmatatelně se neotvírá, nemá ani žádný pořádný břich, prostě najednou má mladé. Takže holt mimina šla na trávu hned za čerstva a úplně v pohodě. Teď už se všechna drobotina pase každý den od rána do večera, i tyhle, i ty o týden starší, a roste to, že se jakékoliv granule mohou jít zahrabat. Sedmitýdenní morče, tam už není důvod váhat, jestli ven ano nebo ne.
16.4.2015 09:59 Tygrinka
Mokrá tráva nevadí, jak jste tu psali. Problém může být velké množství mokrého jetele, to se může nadmout i kráva nebo koza. Hrstka jetele v trávě problém nedělá, pokud to zrovna není zvíře s citlivým zažíváním. Nikdo tu většinou nechodí na pouze jetelovou louku, tak je to spíš okrajová poznámka. Buub: No jo, ty máš myšáky už venku, ale ty máš lední morčáky, chováš je jinak v zateplené morčatárně :o) Doma v teple chované myšáky bych teprve opatrně venčila a zvykala na delší pobyt venku... Katjusa: Ty máš také lední morčáky? :o) Tři týdny venku i v noci, brr...
16.4.2015 12:06 Buub
Tygrinka Lední morčáky:D ? To možná, ale včera bylo 25 °C, už jsem spíš řešila, jak jim všem v ohrádkách vyrobit stín.- - - - - Jinak s jetelem a vojtěškou opatrně i se suchou, tyto rostliny obsahují saponiny, látky, které společně s vodou vytvářejí pěnu. Jo, když jsou mokré, tak si zvíře společně s nimi vezme i dost té vody, ale stačí hodně suchých a pak zapít.
16.4.2015 13:43 Sněženka
Zdravím všechny morčáky :) Chtěla bych se vás zeptat, co myslíte že je lepší morče nebo králík pro 10i leté dítě, které ví že se zvířátko nesmí tahat za ouška, srst, případně i za ocásek? :D Zkušenosti se zvířaty mám, pomáhám jedné paní krmit králíčky a mám ''brigádu'' ve zverimexu a tetě pomáhám s CHS králíčků. Opravdu toužím po zvířátku, které se občas přitulí a dá mi najevo svojí lásku a oddanost :)) Tak doporučujte :)) PS: Bydlím v paneláku, takže ho nebudu moct brát každý den ven, ale na chatu občas jedem, tak tam by se mohlo ''napást'' :)
16.4.2015 13:59 suvero
Sněženko - to záleží na Tobě. Obojí je určitě fajn. Nevím, jak s králíčky, ale morčátka je lepší chovat min. po dvou, samotné zvířátko strádá. Za morčátka musím říct, že jsou krásná, miloučká a s dětmi nemají potíže (mám 4 a 1,5 děti) a je s nimi sranda. Nedají se sice ochočit tak moc jako králíček, ale je vidět, že mají radost, když k nim člověk příjde, dá jim něco na zub, nebo je pustí proběhnout. Morčátka nemusí být každý den venku, ale když tam jsou, určitě mají radost. Na chov nejsou nijak náročná. Co se týče chovu králíčků, tak s tím máte doma zkušenosti, takže tam víš, co a jak...konečné rozhodnutí je na Tobě. Já mám momentálně sice morčátka, ale jestli někdy bude prostor a chuť, zvažuju do budoucna i králíčka :) Jinak je třeba taky asi zmínit, že morčátka se nijak neočkují, na rozdíl od králíčků. Takže asi tak :)
16.4.2015 14:13 Zbyněk
Sněženka: dnešní 10ti leté dítě by už mělo mít dostatek rozumu:)) Z vašeho dotazu vyplývá, že uvažujete pouze o jednom zvířeti, takže z tohoto úhlu pohledu bych jednoznačně doporučil králíka, ten snáší absenci parťáka svého druhu lépe, morče je vyloženě společenský tvor a samotné by bylo nešťastné. Jestli ale toužíte po zvířátku, které se přitulí a vyjadřuje lásku a oddanost, tak potom jste tu špatně, protože nic takového není přirozené ani morčeti, ani králíkovi, ale ani například kočce! Typicky kočka se k vám ráda přitulí pouze v případě, že z toho má nějaký prospěch. Vaše požadavky splňuje v podstatě jedině pes:) Ten to má opravdu v genech a miluje pána víc, než sebe - ve většině případů. Morče a králík jsou hlodavci, kteří sice vypadají jako ideální mazlíčci, ale nic takového v genech nemají, láska k jinému druhu jim není vlastní. S morčaty je ale určitě větší zábava, než s králíky, jsou ukecaní a "vstřícnější", než králík. I když jsem měl kdysi králíka, který běhal za dcerou jako pejsek, hrál si s ní s hračkami a nikdy neudělal v bytě loužičku. Ale to byla naprostá výjimka. Takže u morčete a králíka bych s uvedenými požadavky fakt nepočítal:) Jinak morče potřebuje, jak tu psala kdysi vtipně JanaP, hlavně tři P - "Pokoj, potravu a prostor". Venčit není nutně třeba, hlavní požadavky jsou dostatečný životní prostor, parťák, strava a zbytečně ho neobtěžovat. Když se povedou a jsou to mazlíci, kteří k člověku chodí pro pohlazení, je to bonus navíc, ale vůbec není samořejmý
16.4.2015 21:06 Buub
suvero No, pestrou a vyváženou... nosím myším, na co narazím a není to jen tráva, ale i "bylinky". Tuhle jetel, tuhle vojtěšku, tuhle řebříček, tuhle šťovík, tuhle kopřivu, tuhle černobýl, tuhle divokou mrkev, tuhle mátu, tak proč ne echinaceu, je to pěkná letnička. Ale tyhle sušené tentononcy ze zverimexu bych si nikdy nekoupila. Jo, tak se vydělávají peníze, že vám někdo za cenu lanýžů prodá kořen pampelišky nebo sušenou vojtěšku, to jo. Ale morče může žít spokojený a dlouhý život, aniž by echinaceu jedenkrát ochutnalo.
16.4.2015 21:14 Lilka
No nevím, jak u morčátek, ale obecně by se echinacea neměla podávat moc dlouho, neměla by pak účinek, až by člověk či zvíře potřebovali. Myslím, že se doporučují tak 3 týdny v kuse (???) Ale sušená echinacea celkem rychle ztrácí účinky, proto se taky používá ve formě lihových kapek. A tak myslím, že je to jen reklamní tah a echinacea v seně je spíš pro člověka, aby měl pocit, že dává morčíkovi něco extra.....
17.4.2015 15:52 Zbyněk
Pájika: moje morčinky můžou všechno:)) Ale beru to tak, že je hodně ostrý a dávám jenom na chuť, přesto je do pěti minut vymetená miska, nicméně dominuje paprika, řapíkatý celer, čínské zelí, trochu mrkve:) Jednu ředkvičku denně také baští:)- - - - - Myslím si, že v maličkém množství mohou být tyhle ostřejší zeleniny dobré třeba na vnitřní parazity, ale kdo ví:) Malé kolečko pórku prostě mají:)
17.4.2015 17:28 Buub
No, zkoušela jsem úplně od mala, ono pórek se u nás v kuchyni vyskytuje docela často. Ale ani náhodou. Zkoušela jsem i neodstaveným mláďatům, ale tak maximálně si jednou kousnou, zašklebí se a nechají to být. Nejoblíbenější je u nás smetanka lékařská, pak tráva, pak paprika, pak zelí.
18.4.2015 11:51 Tygrinka
Sněženka: Já mám obojí, proto jsem ti napsala, co jsem napsala, mohu porovnávat... Morče a králík spolu bydlet nemohou. Výjimky existují, ale moc jich není.- - - - - Sněženka: Pokud tě víc oslovuje králík, že je větší, v inzerci či v útulcích se vyskytují již dospělí mladí ušáci, u kterých je povaha jasná. Většinou bývají i kastrovaní a po pubertě, takže bys měla o starost méně...
18.4.2015 12:56 Buub
Sněženka Měla jsem zakrslého králíka deset let. Teda, zakrslého, ve skutečnosti měl velikost malého plemene. Nějaké puberty jsem si u něj za tu dobu nevšimla. Bylo to svéhlavé zvíře, žádný velký mazlík, spíš průzkumník a komediant. Ochočený, zvědavý, ve své kleci dost agresivní, ale přestože to byl sameček v době, kdy o kastraci králíků nikdo nic nevěděl, když byl venku z klece, byl úzkostlivě čistotný. Nikdy nikde neznačkoval. Srovnání s morčetem... no. Ten králík byl asi milionkrát tak chytrý, ten řekněme duševní kontakt s ním byl úplně jinde. Morčata si všímají jedno druhého, pískají, když se jim nese žrádlo, ale o žádnou další komunikaci s člověkem nestojí. No a že králíček je větší než morčátko, to opravdu záleží :D
18.4.2015 13:47 Tygrinka
Sněženka: Ušatec od známých, jako mimi skvělý, jako dospělý mi obstříknul okamžitě výběh, mě i gauč :o) Je to křížený teddy z chovu, kde se snaží o klidné milé králíky, takže i v pubertě hodný a v kleci neagresivní. Jiný králík známých jako mimi skvělý, pak na mě v kleci útočil, doma útočil jen na mamku, syna i otce miloval, venku po bytě za mnou chodil jako pejsek až na záchod... Teď mám zakrslého rexe z útulku, to je kousač věcí a hraboš, pohladit ano, mazlit moc ne, nějaké tahání jako u hopíků přes překážky nepřipadá v úvahu, v kleci je chvíli ok, chvíli útočí, chvíli se nastavuje pro pohlazení, za hodinu dělá, že mě nezná a schovává se. Venku i přijde pro pohlazení, ale prostě potřebuje hodně pohybu, tak moc nepostojí. Má nyní pubertu+jaro, byť je vykastrován, čekám, že se zklidní, ale mazel z něj bude asi až bude ještě starší. Zatím vymýšlím různé věci na hraní v kleci i výběhu. Duševní kontakt s ním je na úrovni krmiče, někdy i frní, když mu dám něco, co zrovna nechce. Známí jsou z králíků nadšení (já z jejich také), ale mám zatím trochu problém vniknout do myšlení toho mého. Je to kus od kusu a těžko to zobecnit... Morčata projevují větší zájem a radost z mé přítomnosti. Když na ně promluvím, zamelou tlamkou na "odpověď", když je pohladím neutíkají a spokojeně drží, popřípadě nastaví příslušnou část těla k pohlazení, nedělají, že mě vidí poprvé, když už je mám doma déle. Mladí prďolové dokonce pohazují hlavičkou, když s nimi mluvím a povídám jim něco o chlupatých lupičích... Samozřejmě i zde záleží na povaze toho kterého morčete a také s tím, že okolo jednoho roku se celkově zklidňují, zatímco králík je zrovna v pubertě. To jsme ti asi moc nepomohly :o)
18.4.2015 15:37 Monama
ke králíkům: Králík vnímá klec jako své území do kterého nikdo nesmí. Proto většinou reaguje šermováním tlapek nebo i kousnutím na toho kdo do tohoto prostoru cokoliv strká. Tak většinou reagují i ochočení hodní králíčci. Pokud se chceme s králíčkem mazlit, je nejvhodnější postavit klec na zem a otevřít dvířka. A v klidu si sednout někde poblíž a číst si třeba knížku. Králík většinou vyběhne ven a zkoumá okolí, po nějaké době velmi rychle proběhne kolem Vás. to není náhodou. Zkoumá Vás. Nejlepší je nereagovat a zůstat naprosto v klidu. Králík akt ještě několikrát zopakuje a pokud zjistí, že nehrozí nebezpečí. Vrátí se a začne se tulit. Buď se vás jen tak dotýká nebo Vás přelézá a nebo si prostě vedle Vás lehne a pozoruje co děláte. Ochočený králík začne trochu jinak. Zjistí Vaši pozici v pokoji a počká až budete výškově hlavou na jeho úrovní. Ideální je ležet. Budete li v klidu, přihopkuje a čumáčkem se dotkne Vašeho nosu. To je králíčí pozdrav a říká tím, přišel jsem a chci se kamarádit. Následně se různě tulí a přehopkáná překážky ve Vaší blízkosti. Dokáže si hrát dlouho. Ale nemá rád Vaše rychlé pohyby a zvuky, je velmi lekavý.- - - - - Samec králíka značkuje když cití samici. Samice může být klidně i ve vedlejší místnosti nebo vedlejším bytě. Samec ji cítí a proto značkuje. Většina samců, kteří jsou chováni bez samic neznačkuje vůbec.
18.4.2015 21:00 Zbyněk
Sněženka: měl jsem zakrslé králíčky, nejdřív samičku, pak samečka. Samička byla perfektní, milá, hravá čistotná, nechávali jsme jí volně běhat, hrála si s dcerou atd. Sameček až po letech, veterinářka nám doporučila k depresivnímu vestíkovi (fence) nějakého kamaráda. Ze začátku to bylo super, hráli si spolu jak dvě štěňata, vzájemně se kontrolovali, když na chvíli jeden zmizel. Pak nastala puberta a legrace skončila. Králík si začal plést fenku s králicí, ta vrčela a zdrhala a navíc všechno značkoval. Kastrace sice králíka zklidnila, takže s fenkou zase začali dovádět, ale jinak počůral všechno, co mu přišlo pod pindíka a navíc byl i cítit. Dneska mám morčata a neměnil bych, zkušenosti mám i s křečkama, potkanama, myšákama, ale morče je prostě skvělé:) Veliké je dostatečně, ukecané, běhají za mnou jak pejsci, když přijdu domů a neustále piští o jídlo, prostě dokonalá sociální interakce:)) A morče je celkově mnohem méně cítit, než králík. I když zase - výjimky jsou, ale na obou stranách. Tinne: video je hezky zpracované, ale není mi jasné, proč z toho nebožáka děláš něco, co není. Proč mu nekoupíš kamaráda a nenecháš ho žít po svém? Tohle pro něj opravdu není přirozené a stresuje ho to. No nic. Lilith14: prckové se mají k světu, to je výborná zpráva!:) Jenom bacha na ty pampelišky, zejména u miminek by mohly nehezky rozhodit zažívání a při jejich váze by to mohlo být fatální. Doufám, že prcek časem očka rozlepí a když ne, tak mu to vadit nebude, protože by nikdy nepoznal dar zraku a vzal by to jako fakt...
18.4.2015 21:06 suvero
Lilith14 - super! To je dobře, že se jim tak daří. Je vidět, že se bobkům opravdu věnuješ, je na ně radost pohledět. Jen tak dál :)- - - - - V-ladka: já mám dlouhostrsté a naučila jsem samičky chodit na wc. V záchůdcích mám peletky. A super. Sameček je zatím na hoblinách, protože se to nechtěl zatím naučit, ale za čas to s ním zkusím znovu. Hobliny v srsti sice zůstávají trochu, ale nekudlí je to. Peletky někdo nedoporučuje v celé ubikaci, že mají morčátka pak otlaky...ale moje morčátka s tím problém nikdy neměla. Musíš zkusit...mě ty peletky vyhovují nejlíp, jsou velké a těžké, takže nezůstanou ani v dlouhé srsti a nelítají jako hobliny. Nebo zkusit třeba ještě něco jiného, na trhu toho je hodně.- - - - - Zuzik92: piškoty ani chleba nedávám. Na okusování dávám větvičky.
19.4.2015 10:29 Tatranka225
Lilka: Svrab můžou dostat i jiní tvoji mazlíčci. Údajně dokonce i ty, ale člověk se z toho prý dostane sám. Že se mu udělá nějakých pár boláčků, co se pak zahojí. Alespoň takhle jsem to slyšela. Co je na tom pravdy skutečně netuším. Ale na zvířata je to normálně přenosné a bohužel může být i smrtelné. Mně to takhle jednou mělo jedno morče, rázem i křečci, další morčata a i sestry křeček v jiné místnosti. Od té doby mám ze svrabu vyloženě hrůzu, i když je to věc, která se dá v pohodě léčit. Jenže pro mě to tehdy bylo fakt hektický období, u kterýho jsem už myslela, že nikdy neskončí. Jde o to, z čeho to dostal a jestli k původci toho svrabu nemají přístup i zvířata v oddělených prostorách. Ale asi bych to prostě řešila tak, že bych sebrala zvířata, která to mají a ta, která jsou s nimi v kontaktu a zbytek hlídala, jestli se náhodou něco neobjeví s tím, že na ně nebudu sahat hned po těch morčatech, aniž bych si umyla ruce.
19.4.2015 12:46 Lilka
Tatranka225: moc dík za odpověď, tak nějak si to myslím....ale zo zvládnem, mají to jen malinko, kdybych nehledala, tak si ani nevšimnu. Asi to přinesla malá ze zveráče..:-(( lilka se drbe od té doby, co ji máme, podestýlka i seno je stejný. Udělala jsem chybu, potkana bych ze zveráče nevzala, téměř vždy mají breberky ( a nemoci) a u morčíka jsem to podcenila...:-(. Tak aspoň vím pro příště. Hlavně, aby to nechytly moje potkaní holky, to by bylo horší, běhaj všude...;-) Ještě jednou dík :-))
19.4.2015 14:18 suvero
Alenkaz- no někteří 2 morčátka v takhle veliké kleci chovají, ale lepší je určitě 100cm. Pokud by byli ale často pouštění do nějakého výběhu, tak by to možná i šlo. Musíš vyzkoušet. Kdyby jim to bylo málo, větší se dá koupit vždycky. Niiicol23: :) nemyslím. Myslím, že ani žádnou nepotkáte. Jestli chceš zabránit vystresování morčátka, tak mu tam dej nějaký přístřešek, aby mělo pocit bezpečí. Jestli ho ven dáváte v kleci, tak bych mu třeba nechala jen mříže, aby mohlo chroupat travičku a uvidíš, jak bude spokojené.
19.4.2015 16:14 Noemi
Tygrinka: Ne, jiné otravy měly i jiné příznaky. To moje bylo od koní z balíku, žádná značka. Monama: Ochrnutím/svalovou slabostí a postupným nafouknutím. Na základě mé zprávy se mi ozvaly již tři další chovatelé se zkušenostmi. Pokaždé něco jiného (jedni průjem, jiní slintání...) Záleží, jaký toxin to je, existuje hodně druhů. Bohužel mazlíkář si řekne, že to je náhoda, ale chovatel hromadnou otravu pozná...
19.4.2015 17:03 Noemi
Lilka: Živočišné uhlí je univerzální symptomatická terapie na alimentární otravy, funguje jen pár hodin po pozření, dokud jsou ještě toxiny ve střevě (než se vstřebají do krevního oběhu). Bohužel na 99% toxinu neexistuje specifický antitoxin, který ruší mechanismus účinku jedu, ale léčí se pouze symptomaticky příznaky. Uhlím jsme třetí morče zachránili, i ostatní chovatelé pokud stihli. Ale trvá, než člověku dojde, s čím má tu čest bohužel, a než tedy uhlí podá. Mě i u prvního morčete na specializované veterině odrazovali, že to otrava není. :-( Proto šířím info, aby až bude zoufalý chovatel hledat v archivu, aby to tu bylo.
19.4.2015 20:55 suvero
kukuba - a má něco na ohryz? Větvičky nebo něco podobného? Některá morčátka to mají jako zlozvyk...mě pomohlo vyměnit klec za plastbox a následně morčatárnu.- - - - - lexinak - jestli nebyla zvyklá na větvičky, je možné, že jí to chvilku bude trvat, ale moje morčátka větvičky z jabloně milují- - - - - andílek007 - já krmím granulkama Versele Laga, ale ty dávám jen 2x - 3x do týdne lžíci na morče. Jinak základem je seno a zelenina. Nutrin Complete od Darwina je složením hodně podobný, ale cenově levnější. Samozřejmě dostávají ještě větvičky na ohlodávání. Každý krmí trošku jinak, podle toho, co mu vyhovuje...
20.4.2015 09:01 suvero
kukuba - není třeba zdůrazňovat vykřičníkem...jenom jsem se ptala, někteří totiž neví, že i tohle morčátka potřebují. Někde jsem četla, že prý pomáhá natřít mříže octovou vodou (mě teda nepomohlo), ale zkusit se musí všechno.- - - - - Senitra - ohledně hamaku nevím, moje morčátka mají rádi střechu nad hlavou, ale ne uzavřený domeček, mají pouze přístřešek a nad něj jsem zavěsila látku, aby měli pocit soukromí. Ohledně krmiva, důležité je, aby mělo morčátko neustále k dispozici sena, které je základem potravy a vodu. Já jinak dávám ráno 2-3 ks zeleniny (stačí menší kousky) a 2ks večer. 2x - 3x týdně lžíci granulí na dospělé morče (menšímu stačí méně). Granulky používám Versele Laga, ale jak jsem nedávno psala Nutrin Complete od Darwina jsou velmi podobné složením a jsou cenově níže. Jinak tady na webovkách je docela dobrý jídelníček, nebo se koukni na mou webovou stránku chs-suvero.webnode.cz. Samozřejmě 2x do týdne větvičky na ohlodávání.
20.4.2015 10:09 Zbyněk
Senitra: tak já bych hlavně místo hamaky, kterou moče nejspíš používat nebude, řešil mnohem podstatnější věc - společníka, což je pro morče klíčové - a s tím související velikost klece. Základem je alespoň stovka pro dvě samice a stodvacítka pro dva samce, seno, zelenina, v létě tráva. Bez parťáka bude ale sebelépe krmené morčátko nešťastné i ve velké kleci, plné atrakcí a naopak - i v holé stovce budou dvě morčata mnohem spokojenější, protože hlavní náplní těchto zvířátek je jídlo a komunikace. Ve dvou a více je s nimi i mnohem větší zábava, protože dovádí, to samotné morče nedělá. Ještě přidám dotaz - je Vám osmnáct, před sebou studia, morče může žít až osm let, zvládnete mu zajistit spokojený život tak dlouho? Křeček je často optimálnější - je samotář, dá se trochu lépe ochočit a žije dva roky. To v případě, že neuvažujete o dvou zvířatech
20.4.2015 14:22 Monama
Buub: Onehdy tu myslím někdo psal něco o zákonech a týrání zvířat a že by bylo možné vnést něco do zákona. Dle mého názoru by v těch zákonech mělo být také napsáno, že zvířata, která v přírodě žijí ve společenstvech (ve skupinách) je v zajetí ZAKÁZANÉ chovat samostatně v klecích. Protože dle mého hloupého laického názoru, je mnohem větším týráním uvěznit společenské a komunikující zvíře na samotce nebo třeba odtrhnout mládě od skupiny (když už dnes moc dobře víme, že i některé druhy zvířat se komunikaci učí od ostatních), než třeba to, že morče nekoupete každý týden. Já prostě když vidím ty svoje, jak jsou naprosto vpoho, když jsou třeba tři dohromady, jak štěbetají, jak neustále komunikují, spolupracují. tak je mi šumafuk, že se okoušou a že budou vypadt jak košťata a že zas žádná výstava nebude. Prostě jsou šťastní a to mi stačí. No někdy někdo onemocní, to pak šťastné moc není.
20.4.2015 18:05 Noemi
Zbyněk: Jak podat morčeti čtvrt tabletky aktivního (živočišného, černého) uhlí - asi jako tabletu kočce :D, do krku a oni to schroupou, a pak jsem je to nechala zapít vodou (ze stříkačky, 1 ml až 2) aby se to trochu spláchlo. Z mých 12 morčat s tím nikdo neměl problém. Samozřejmě se to dá dělat i tak, jak ty popisuješ. Ale mě toho hodně vyprskají a vycintají, tak jsem radši jim to nacpat v celku nebo po kouskách do tlamky, nejsou tak takové ztráty.
21.4.2015 08:19 Zbyněk
Noemi: děkuji, nedovedu si představit, že do mé aqresivní starší 3D frézky cpu tabletu uhlí:)) Jinak mě Tví morčíci moc mrzí:( Škoda, je vidět, že seno je potřeba mít od alespoň trochu známé značky Niiicol23: může být ve stresu, nebo tím také vyjadřuje jasný nesouhlas s chováním, což sice chápu, že je nepříjemné, ale tak to bohužel je. Mám teď doma babču, která to dělá také - protože už je stará a moč neudrží, takže s tím počítám a dávám si jí na klín na ručník, pod něj kousek inkontinenční pleny a klidně se díváme hodinu společně na film, ona je na klíně ráda:) Buub: lidský provoz by měl stačit, ale stačí na minutu odskočit, jenom až si káně všimne morčecího provozu, poštolka je mimochodem ještě větší mrcha:) Pes je nezachrání, spíš to byla zatím jenom náhoda, že pískači přežili, ale nehnul bych se od nich na krok. Babička takhle přišla o dva králíky a potom to už bez dozoru nedělala:) Senitra: mě se to celé nějak nezdá, víš, že morče nemá být samo, ale tvé samo bylo dva roky, prcek je prý mimino, ale společníka už měl, takže jak je to? Jestli je starší, šance na fatální konflikt je vysoká. Jinak s morčaty to nesouvisí, ale být v osmnácti veganka, když se ti ještě vyvíjí mozek a nedávat si přitom esenciální aminokyseliny, mi přijde spíš jako šílenství, než něco, na co bych mě být hrdý. Rostliny mají složitější emoční život, než zvířata a nevadí ti je jíst, veganství obvykle bývá spíš zástupné "řešení" nějakého hlubšího problému v sobě, než vyzrálý a odpovědný přístup k okolí, ale na to jednou přijdeš. Staršímu morčeti bych koupil jedině dvouměsíční mimčo
21.4.2015 11:00 Buub
Poštolka? To zvíře se živí hraboši a hmyzem. Novorození cuyové mají větší hmotnost než poštolák. Ne, fakt se nebojím, že by mi šli po a sundali morčata ve výběhu. Káně by možná mohlo, ale i to žere především hraboše. Nevím, jestli by mělo zapotřebí nalétávat do ohrady plné dvoukilových tvorů. Zvíře, které odnese slepici i když u toho člověk je, není káně, ale jestřáb. Káně slepici ulovit ani nemůže, ono má pařátky fakt hlavně na ty hraboše. Slepicožravý dravec je jedině a pouze jestřáb a ten se zase živí především ptáky, savci mu moc nechutnají.
21.4.2015 11:05 Zbyněk
Buub: tak jasně, o kvalitě novinářů si iluze nedělám, ale i tak je klec na poměr velikosti zvířete malá, pokud to byl křeček, musela to být s bídou dvacítka Nicméně káně králíka zvládne, to jsem v dětství viděl na vlastní oči, kohouta taky, natož cuýka:)- - - - - Tedy v té době jsem toho o dravcích moc nevěděl, ale identifikoval ho místní hajný
21.4.2015 11:10 Buub
Káně po kohoutovi nepůjde, tyto tzv. káňata co žerou slepice, jsou mladí jestřábi. Ale káně sundá zajíce, když musí a když má příležitost, to je jasný. Jen si nemyslím, že to mají zrovna v mém případě zapotřebí. Tady v okolí je spoustu luk plných hrabošů, a nad těmi loukami krouží káňata a třepotají poštolky. Intravilánu obce se však úzkostně vyhýbají. Mají prostě svoje místo, kde nejsou rušeni a kde je potrava.
21.4.2015 11:19 Buub
Jediné morčechtivé zvíře je tady kuna. Co by zůstalo přes noc venku, s tím bych se asi už nikdy nesetkala.- - - - - Mladý jestřáb je víceméně hnědý, podobně jako káně, nemá ještě takové ty proužky na spodní části těla. A káně může mít někdy taky náznak takových proužků. Ti ptáci jsou si opravdu hodně podobní. Jestřáb má delší ocas a světlejší oči, ale zkoumejte to, když mám žere slepici. Ale to, co žere slepici je vždycky jestřáb. Káně nemá pařáty schopné zabít drůbež, ono to přízvisko "myšilov" nevzniklo jen z ničeho nic.
21.4.2015 11:48 Senitra
Zbynek- Myslela jsem, ze starsi morce melo spolecnika.. ;) Nemam ho dva roky, ale par dni. Kazdopadne, veganka jsem ze dvou duvodu, laska ke zviratum a zachazeni s nimi mi neni lhostejne, a take problemy se srdcem. Drive jsem byla jenom vegetarianka, ale presla jsem na veganstvi, kdyz jsem zjistila jak se s nimi zachazi. Takze tak.
21.4.2015 12:00 Zbyněk
Senitra: tak on mimčo snese, pokud nebude vyloženě otravné, to už se tady také řešilo:) Bude za něj rád. Veganství pomůže na problémy se srdcem? To těžko, spíš může naopak uškodit, záleží na diagnóze. Jinak jsem si podobným obdobím také kdysi prošel, takže chápu, ale zvířatům to stejně nepomůže, maso potřebujeme, s výjimkou mizivého procenta lidí atd. Pomohla by spíše osvěta a zákony, než izolované akce jednotlivců, které nic neřeší a poškozují pouze dotyčné jednotlivce, ale nadnárodní masné firmy ne. A navíc, řada soukromníků zachází se zvířaty docela dobře
21.4.2015 12:39 Tatranka225
Zbyněk: Nerada se řadím do nějakých skupin, takže kašleme na to, jestli jsem vegan nebo co vlastně jsem (protože naše vlastní vejce z chovu jím, takže vegan praticky nejsem), ale mohu ti potvrdit, že moje skutečně dlouhodobé zkušenosti v tomhle stravování jsou jenom pozitivní. Zbavila jsem se tolika zdravotních problémů, u kterých jsem nevěděla, co si s nimi počít, že jsem šťastná dvakrát tolik - Nejen, že jsem konečně zdravá, ale vím, že kvůli mně netrpí zvířata. A to je ten problém. Ne konzumace masa a mléka, ale to, co jako lidi děláme při jeho získávání. Proti domácímu hospodářství nic nemám, ale rozhodně už mám problém s tím, když někdo zachází se zvířetem jako s věcí. A celkově je mi po masu strašně blbě, těžko a smrdí mi, takže bych ho nejedla, i kdybych neměla tyhle zábrany. To jen tak na okraj. Samozřejmě to nejde brát podle nějakých pofidérních pravidel, co se jíst může a nemůže, ale chce to skutečně zápal pro daný způsob stravování a najdeš potom tolik zdravých a chutných věcí, o kterých lidi normálně nemají ani tušení, že už bych se k "normálnímu" způsobu života ani za nic nevrátila. Problémy se srdcem jsem měla taky a ty roky, co se stravuju, jak se stravuju, se mi neprojevil jediný ze všech problémů, kterými jsem trpěla. Ale nebudu to tady rozebírat dál a už vůbec se s někým dohadovat o tom, jestli maso potřebujem nebo ne. Ono je hezký si říct, že to stejně nikomu nepomůže, takže budu jako jednotlivec dál podporovat to, co se mi hnusí, ale tohle prostě dělat nehodlám a chápu i to, proč to dělá Senitra. Víc už se tu na toto téma vyjadřovat nebudu, jsou z toho pak zbytečně vleklé diskuze a tohle mě upřímně fakt strašně nebaví. Jen jsem chtěla dodat svou zkušenost.
21.4.2015 13:47 Buub
Tak tak, člověk se prostě chtě nechtě musí srovnat s faktem, že je chemoheterotrofem a ke svému přežití musí konzumovat jiné živé tvory. Namlouvat si, že u rostlin je to snad něco jiného, je na stejné úrovni, jako jsou lidé, co žijí v představě, že zvířata jsou jen takové mechanismy řídící se pouze instinktem.
22.4.2015 10:56 suvero
Josefka - taky jsem tenhle problém řešila. Ale když jsem nad tím přemýšlela, řekla jsem si, že stres z příchodu do nového domova je dostatečný, tak je už nebudu rozčilovat ještě WC. No a tak jsem dala podestýlku, kterou jsem plánovala do wc (používám peletky), do celé klece a za nějaký čas, až se oťukaly a trochu ochočily, jsem dala na dno starý ručník a záchůdky s peletkama.- - - - - Lístek - jestli jsi si jistá, že je to výtok a není z jídla, mazala bych okamžitě na veterinu...dej pak vědět, jak jste dopadli.
22.4.2015 15:38 Chodící encyklopedie
Po dlouhé době přeji dobrý den a přicházím s dotazem... Už dlouho jsem tu nebyla, protože mne bohuže 2.10.2014 opustil můj první a jediný morčáček Darwin. Byl to nejhorší den mého dosavadního života a já jsem pořád smutná a chybí mi morčecí kamarád :( jenže moji rodiče se zařekli, že po Darwinkově smrti už do domu další zvíře nechtějí :/ Žijeme ve starším baráčku s velkou zahradou, který se teď už několik let snažíme zrekonstruovat, můj pokoj už je hotový, takže morčátko by mělo místo na klec už zařízené, všechno potřebné vybavení a klec mám ještě po Darwinkovi a jediné, co mě dělí od nového morčecího kamaráda, je souhlas rodičů. :/ Už mnohokrát jsem se jim to snažila nějak vysvětlit, že bych si moc přála další morčátko, ale vždy jsme se akorát pohádali. :( Doma pomáhám, chodím na gymnázium, kde se snažím a pilně studuji-nosím domů celkem pěkné známky, snažím se rodičům jen pomáhat a dělat jim radost, a tak bych si přála za odměnu dostat svého vysněného morčecího mazlíka <3 moje dvě úžasné tety se se mnou o tom bavily a slíbily mi, že mi morčátko koupí, ale já bych byla radši, kdyby mi ho rodiče dovolili a já se pak mohla spolu s tetou/tetami vypravit někam do CHS a nějakého morčíka si vybrat ;) vím, že je to individuální, ale chci se zeptat, jak jste Vy (ze strany dětí/dospívajících) argumentovali, nebo mluvili s rodiči o pořízení morčátka, nebo jak jste Vy (z pozice rodiče) jak reagovali na přání svých dětí o zvířátko/co vám přijde jako rozumné řešení :) předem děkuji za odpovědi :)
22.4.2015 15:40 Gabčá
Ahoj, Potřebuji pomoc. Mam březí samici, a na stránkach Reny se píše, ze březí nesmí mrkvovou nať, pampeliška, Petrželka. Ja ji dávám vse, je to špatně? Opravdu to nesmí? A nestane se ji nic, když ji to dávám? Děkuji moc, mam o ni strach :(
22.4.2015 16:03 Michala
Josefka: hlavně přemýšlej nad kámošem, protože jedno morče je chudák i bez toho, že ho někdo bude drezůrovat s chozením na záchůdek ;) jinak- kup si nějaké velké balení hoblin (Allspan nebo něco takového), nebo oslov truhláře v okolí... a budeš mít hromadu podestýlky zdarma nebo za pár korun (jako majiteli jedné klece, ať už by tam bylo morče jedno nebo s kámošem, ti ten jeden balík vydrží fakt hodně dlouho), vyhodíš celou podestýlku tak často jak jen budeš chtít, a máš to... času to podle mne zabere méně než každodenní rochňání se v záchůdku a nic lepšího než hobliny jako podestýlku pro morče beztak ještě nikdo nevymyslel. Jinak k tomu doufání- jsou morčata co chodí striktně do rohu, ale je jich fakt úplné minimum, většina morčat jsou čuňata která čurají a kadí kudy chodí a je jim to fuk, ale při rozumné frekvenci čištění klece je to v pohodě.- - - - - Gabčá- jaký důvod se tam vlastně uvádí, proč by to neměly březí samice jíst? přiznám se že jsem trochu líná hledat..
22.4.2015 16:26 Chodící encyklopedie
Omlouvám se, že vás otravuju s takovou (pro vás asi) hloupostí, ale je to pro mě důležité, docházejí mi argumenty, ale morčíky strašně miluju, snižují mi stres, strach, nebo špatnou náladu a moc bych si přála už zase nějakého vlastnit, budu Vám hrozně vděčná, pokud mi někdo z Vás nějak poradí :)
22.4.2015 16:43 Jana P
Chodící encyklopedie - myslím, že na odpověď by zdejší "rádci" :-D potřebovali vědět, jaké jsou důvody rodičů k zamítnutí. Pokud je to "Prostě NE! a neotravuj", těžko lze vést diskusi (zde i s rodiči). Tu diskusi s rodiči bych se pokusila vést v duchu: "Mámo, táto, vy znáte moje přání, důvod mít živé zvíře také znáte, jsem připravena čistit a platit (!) a to po několik let. Prosím, jaké jsou důvody, proč mi to není dovoleno...? Mohu je já nějak ovlivnit? Co ještě můžu dělat lépe, abych si směla své přání splnit? Je něco, co jsem dělala špatně, že už zvíře mít nemohu?" Při té debatě ale je ale třeba rovnou mluvit o dvou morčatech viz mnoho a mnoho příspěvků v archivu o tom, že jedno morče je nešťastnější než ty bez morčete, anebo se pokusit získat souhlas s chovem zvířete, které je samotářské (králík, křeček, chameleon aj.) S rodiči rozhodně nemá smysl vést nátlak tak daleko, až je z toho hádka. Hádka nevede nikam a už vůbec ne k domluvě. To ti radí stará koza Jana P.
22.4.2015 16:47 Tatranka225
Chodící encyklopedie: Podle toho, co píšeš, jsi už morčata dříve měla. Teda aspoň já to z toho tak chápu. Jaký je tedy důvod, že už nemůžeš mít další? Je to jen ze strany rodičů, kteří si najednou řekli, že morčata domů už prostě nechtějí nebo, když se nad tím zamyslíš a budeš opravdu upřímná, udělala jsi něco, co nebylo úplně správně? Nestarala ses, jak bys měla nebo něco takového?
22.4.2015 17:17 Lilka
Chodící encyklopedie: z pozice mámy ti mohu jen napsat, že Jana .P to ve svých dvou příspěvcích napsala naprosto dokonale, včetně dovětku o DVOU morčatech... Rodiče jsou různí a mají různé důvody, proč zviřata nechtějí ( peníze, zápach, čas a kdo ví, co ještě....) . :-((, ale mají na to právo..... Já jako máma s tímto nemám vůbec problém, to spíš já jsem ten iniciátor pořízení mazlíčků, ale ve svém okolí vidím, že jsem výjimka.......moc Ti přeju, aby se tvé přání splnilo a aby se ti podařilo se s rodiči domluvit.....albíčka máš udělaná moc pěkně , je vidět, že jsi měla morčíka opravdu ráda.... Ale nenechávej nového kamaráda samotného, je to opravdu velký, velký rozdíl......
22.4.2015 17:41 Chodící encyklopedie
Hrozně moc Vám všem děkuju za spoustu užitečných a dobrých rad a příspěvků, jsem moc vděčná, že jste si udělali čas na to, mi poradit :) Abych tak nějak shrnula některé dotazy, které zde v rámci rad byly vyřknuty: Ano, měla jsem 1 morčátko, pořídila mi ho mamka, v té době mi bylo devět let a bylo to mé první vlastní zvířátko. Začátky byly obtížné, ale nakonec jsem se naučila starat se o něj. Vše jsem si financovala, uklízela a obstarávala sama a jediné, čím jsem byla na rodičích v Darwinově chovu závislá bylo to, že bydlíme v jednom domě. :) Tak tomu bude i v případě, že by bylo mé přání vyslyšeno a já dostala povolení-beru morčátko jako své děťátko, tím pádem se o ně starám ve všech ohledech. :) Jeden z hlavních důvodů, proč mi rodiče řekli NE, je např to, že prý vše okolo morčátek-výběh, klec atd. zabírá moc místa, z hoblin a sena se hodně práší... :/ Jsem ale ochotna denně luxovat, tak uvidím, jak to všechno uargumentuju :) Dalším důvodem, proč mi rodiče nechtějí dovolit další morčátka je ten, že Darwinek nás neopustil zrovna nejlíp-začaly se mu tvořit na dutinách obrovské hnisající boláky, jezdila jsem denně na odstraňování hnisu a píchali mu antibiotika. Stav se začal rapidně zlepšovat, až to vypadalo, že je už vše ok, pak ale přišel průjem z léků, nezabírali ani probiotika, museli jsme dokrmovat, až mi jednou při krmení umřel v náručí... :'( byl to nejhorší zážitek, co se mi kdy stal, do teď jsem z toho smutná vždy když si na to vzpomenu a rodiče mne prý nechtějí zase vystavovat takovému stresu, jenže já jsem ve stresu i teď bez morčátka :( Děkuji moc za pochvalu alb-byl to můj brouček <3 To s tím dopisem určitě vyzkouším ;) A co se těch 2 morčátek týká, tak jsem si toho vědoma a pokud získám povolení na jedno, myslím, že pak už nebude problém získat povolení na dvě ;) mám klec 120x60 cm, to by snad pro dvě morčátka mohlo stačit, ne? :) Ještě jednou za vše děkuji, pokusím se nějak promyslet všechna fakta a pak asi zvolím tu formu dopisu :)
22.4.2015 19:22 Lilka
Chodící encyklopedie - viš , to mě taky napadlo, že neodešel úplně v klidu a že jsi z toho byla až tak moc smutná, že až to rodiče bolelo za tebe a opravdu nechtějí dalšího mazlíka ( mazlíky) dovolit právě z toho důvodu. Nechtěji vidět tebe, jak se zase trápíš..... Ale zvířátka odcházejí a někdy je to mnohem dřív, než bychom si přáli.... a jinak, než bychom jim přáli..... Horší by ale bylo, kdyby tady zůstávali bez nás...Tak ať se ti tvé přání splní...:-))- - - - - .....protože ta radost , kterou nám naši mazlíci dávají, mnohonásobně vyváźí ten smutek z loučení..... I ty se ale musíš sama pro sebe naučit, že odchodem i toho největšího miláčka svět neskončí a i když je to někdy hodně hodně bolestné, tak po smutnění a rozloučení jde žiivot dál a někde už čeká další zvířátko na tvou péči a lásku.....
22.4.2015 19:37 Duchna
JanaP- Krásně shrnuto :-D. Máš děti?- - - - - Jak mohla kuna prokousat pletivo? Bože můj. Kluci jsou ve výběhu 3.rokem, celé léto denně, jinak o víkendech, nikdo je nehlida, jo, hodiny u nich sedím a koukám jak na televizi. Možná kuna ví, že tam jsme a je zalezla. Dříve jsme ji občas viděli na střeše, když na sebe vrčely s kočkou, z jara najdu na balkóně bobky, letos jsem ji vylekala, spíš ona mě, skočila z okapu nade mnou, deset cm od mé hlavy..teď tam slyšíme mladé..jinak o ní ani nevíme.. Začínám mít strach. Ale sousedi mají výběh s morčatama nekrytý už léta a nic.
22.4.2015 20:08 Chodící encyklopedie
Lilka-děkuji za příspěvek, no, u nás doma je to vždycky tak, že já jsem ta největší ,,cíťa" co to za všechny odbrečí, jsem už taková... A současná situace je pro mne taky hrozně smutná, protože když nemám další morčátko, myšlenkami se vracím k Darwinovi a je mi smutno...
22.4.2015 20:11 Michala
Josefka: bez urážky, napíšu to jak to je- úvaha o pořízení zvířete by neměla začínat i končit tím, co člověku kdo povolí, jak velká klec se vleze na skříňku kde ji zrovna člověk chce mít apod.... uvážit se musí v první řadě to, co potřebuje ke spokojenému životu to zvíře.. a pak až si odpovědět, jestli mu to můžu poskytnout, nebo ne. Pokud ne, zvíře nepořizuju. nebo si pořídím jiné, jehož nároky jsem schopná splnit (ve tvém případě třeba křeček, ten je samotář). přístup ,,já můžu maximálně tohle, takže zvíře se s tím holt bude muset smířit", je dost sobecký.
23.4.2015 11:17 Zbyněk
Chodící encyklopedie: já ti naprosto rozumím, také jsem to v dětství vždycky obrečel. JanaP ti včera poradila skvělou věc, zkus to bez emocí rodičům napsat, že se ti stýská, že ti s morčátkem bylo fajn a hodně tě obohacovalo. Myslím, že na normálně uvažujícího rodiče to zabere. Už jenom proto, že něco takového naprosto nečekají:) A ano, kup si mazlíky hned dva, klec je veliká dost a smutek zmizí mnohem rychleji a budeš mít zase radost ze života. Morčecích brášků jsou všude k dispozici spousty
- - - - - Jenom pro zajímavost, padlo mi to náhodou do oka:
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/367085-paraziti-v-nas-tema-o-kterem-se-prilis-nemluvi.html Například moje sestřenice milovala v dětství kočky, pusinkovala je a dneska díky tomu nepusinkuje svoje děti, toxoplazmóza, ochrnutí poloviny obličeje a neplodnost. Obličej se časem vyřešil, neplodnost ne. Ročník 78. Dotaz na Buub: jak jsou na tom naši mazlíčci s případnou toxoplazmózou, mají ji šanci dostat, nebo je to bez rizika?
23.4.2015 12:05 Buub
Zbyněk Chytit toxoplasmózu pusinkováním kočky je prakticky nemožné. Z kočky se nemoc přenáší jen kočičímu výkaly staršími 48 hodin. To kočka na sobě fakt nemá. Nehledě na to, že nakažená kočka vylučuje zárodky v trusu pouze 1x za život a to bezprostředně po nakažení, asi 14 dní, pak už ne. Teda pokud nemá nějakou nemoc ničící imunitu, jako kočičí AIDS v posledním stadiu, ale to je spíš teoretická možnost. Lidé se nakazí hlavně a především konzumací nedovařeného či syrového masa a dále konzumací nemyté zeleniny či při práci na zahradě, kdy si pak před jídlem neumyjí ruce. Od morčete se nakazit lze také, před konzumací doporučuju dostatečnou tepelnou úpravu.
23.4.2015 12:45 Michala
super shrnutí ohledně toxoplasmózy (a poslední věta fakt pobavila), tohle by mělo viset v rámečku na každé gyndě, zachránilo by to nejednu kočičí duši. Čekám mimčo a vyděsila jsem nemálo hysterických těhulí, když jsem se ,,přiznala", že mám doma pět koček a ne, opravdu je nehodlám dávat pryč. Jen bych doplnila ještě jednu zajímavou věc která nepadla, a to tu, že toxoplasmózu u nás prodělá asi polovina populace, akorát o tom v drtivé většině případů vůbec neví. Nebezpečná je když akutní nákaza probíhá v době těhotenství, to ano, to je známá věc, ale stačí mýt si ruce a dovařit maso... Zbyněk: jednorázově potrat ano, když má člověk fakt smůlu že ,,nakoupí" toxo v těhotenství, ale dlouhodobou neplodnost dle mého názoru toxoplasma nezpůsobí
23.4.2015 14:14 Zbyněk
Buub, Michala: díky:) sestřenku bych opravdu nepodezíral z prací na zahradě a konzumace zeleniny:D Ochrnutí obličeje způsobil virus v míše, který s toxoplazmózou souvisel, neplodnost (dle lékařů) jednoznačně toxoplazmóza. Respektive nález žádný, ale prostě to nešlo. Ségra má tři děti. Její exmanžel dvě:) Fakt je, že kočky tahala odmalička, včetně pouličních. OK, až mě holky naštvou, dám si tedy troubu na plný výkon:D
23.4.2015 14:28 Buub
Zbyněk Toxoplasmóza umí potraty a poškození plodu, ale neplodnost... to mi opravdu připadá jako střílení od boku, aneb na kočky se dá hodit všechno. Je spoustu lidí bez nálezu, kterým to nejde - někdy pomáhá jen vyměnit partnera, protože prostě nejsou kompatibilní. Někdy pomáhá se hodit do klidu, protože těhotenství je i hodně o psychice.. Mimochodem protilátky proti toxoplasmóze má minimálně 20 % lidí, někteří tvrdí, že i 70 %. A k nákaze stačí málo, typicky ochutnávání sekané nebo karbanátků při dochucování, a takový člověk může být zapřísáhlý kočkofob či zahradofob.
23.4.2015 21:36 Jarče
No tak koček máme momentálně 7 a psa taky, ale jediný výsledek to má ten, že máme zahradu bez krtků a hrabošů, protože ty loví všichni. Ale přidávám se k diskuzi o toxoplazmóze. Kdysi jsem byla na vet.s kocourem a byla tam těhotná veterinářka, tak jsem se jí taky ptala, jestli nemá strach, protože je odbornice právě na kočky a sama má doma 2 kocoury, tak mi říkala, že si dala dělat testy a že se nic neprokázalo,vše v pořádku (bříško měla už pěkné mohla být tak v 6-7 měsíci).
24.4.2015 07:36 Zbyněk
Buub: tak zjistili jí to ještě relativně mladé a byla to dost drsná forma, nebo prostě reagovala na parazita hůře, nevím. Fakt je, že následné problémy s tím, dle lékařů, souvisely. Jinak veškerá vyšetření na funkčnost byly v pořádku, ale prostě nikdy neotěhotněla. Ani s prvním manželem, ani s druhým a v klidu potom určitě byla. V prvním manželovi to jednoznačně nebylo:)) Léčila se všude možně a jestli se na něčem doktoři shodli, pak na té toxoplazmóze. Fakt také je, že kočky tahala od malička a to i pouliční, tam nebylo moc co řešit, žádná nešťastná náhoda. Mezi pouliční kočkou a doma chovaným mazlíčkem je samozřejmě rozdíl, venkovní to mají z myší. Pokud se bytová kočka nedostane nikdy k externí myši, pak bude mít těžko tohoto parazita
24.4.2015 08:27 Petra W
Zbyňku, tak nějak prakticky - já mám protilátek proti toxoplasmóze habakuk, jsem prostě hezky toxo pozitivní a doma mi lítaj dvě děti, pozitivní jsem byla od nevím kdy, přišlo se na to při 1. těhotenství, protože se to sleduje, ale je to tak, jak píše Monama, v těhu vadí akutně probíhající toxoplasmóza, ne ta kdysi prodělaná
24.4.2015 09:29 Zbyněk
Petra W: já to opravdu nevím, jenom vím, že měla agresivní formu, protilátky i v míše atd. Samozřejmě, lékaři nemusí mít pravdu. Po netu jsem našel víc dotazů žen, pozitivních na toxo a otěhotnět nemohou, ale nemusí to souviset. Psal jsem to čistě z důvodu, že mám podobný případě v rodině a průběh nebyl nic moc.
24.4.2015 14:03 novaska84
Ahoj, chtěla jsem se poradit, mám samce přes 5 let, celkem cvalík, ve výběhu se moc nehýbe, prostě lenoch a dnes přestal papat, ale hlavní věc, špatně nebobkuje, už jsem to u něj jednou zažila, vyčistila jsem mu řitní otvor od mazu a pomohlo, vyzkoušela jsem i teď, uvidíme. Jediné co jí, tak si zobne sena, mlíčí a to je vše. Snědl dokonce všechny dnešní bobky, co z něj horkotěžko vylezly. Podala jsem olivový olej, snad se to zlepší, kdyby se nezlepšilo, jedu na veterinu, nevíte, co by ještě mohlo pomoci?
25.4.2015 09:28 Nicolette
Ahoj chovatelé a veterináři, prosím jen zkušené o radu. Samice mi před měsícem přežila toxémii a příznaky hovořily jasně - toxémie. Nasadila jsem jí po potratu holých miminek na 10 dní Enroxil, cpala do ni manuálně zeleninu a vitamíny, Recovery od Supreme, do vody dostávala Bio Lapis. Přežila jen proto, že jsem ji nekompromisně prostě krmila oproti její vůli, jinak by tu zřejmě už nebyla a hlavně také proto, že měla váhovou zásobu. Podařilo se mi ji opět rozkrmit a pak začala jíst i sama, což byl pro mě největší úspěch, začala se i konečně pohybovat. Jelikož je to zhruba 4 týdny, trvá a myslím, že ještě trvat bude než se dáma dá zcela do kupy. Nejsem si stále jistá zda přežije, není 100%. Sama žere, ale neseže vše co dostane, pohybuje se minimálně, občas se objeví průjem, kdy se mi ho podaří opět zase zastavit a má opět normální bobečky. Momentálně má i tím jak se moc nepohybuje otlačené nožičky, ty mažu 2x-3x denně Heparoidem, do tlamičky dávám 2x denně Umijo Pet, na zeleninu Glukopur, ve vodě má Bio Lapis. Moje otázka zní jak dlouho trvá rekonvalescence po toxémii? Zda je tento stav po prodělání této nemoci přirozený? Má někdo speciální tip čím bych samičku mohla ještě dostat do normálu? Je potřeba znovu nasadit ATB? Děkuji všem za smysluplné a rozumné rady.
26.4.2015 07:52 Gabčá
Ahoj, Nevím, jestli to bylo od mého morcatka, ale byl včera venku a vycural se na dlaždice. A v té louzicce byla takova sopka hromada něčeho bileho( ne sahala jsem na to ). Nevím, jestli to udělal on, ale bojím se, aby mu něco nebylo. Nevíte, co to mohlo byt?? Děkuji- - - - - Pardon, ne sopka, ale sypká
26.4.2015 09:10 Buub
Gabčá Morče, stejně jako třeba králík, má zcela odlišný způsob zacházení s minerálními látkami. "Normální" zvíře a člověk to dělají tak, že ze střeva vstřebají jen tolik vápníku a fosforu, kolik aktuálně potřebují, a zbytek se vykaká. Morče ale bere vždy všechno co je k dispozici, použije to, co potřebuje, a zbytek vyčůrá. Takže jejich moč obsahuje tyhle minerály ve formě značného množství sedimentu. To je taky důvod, proč dělá takové nánosy na dně ubikací.
26.4.2015 21:40 Zbyněk
suvero: no jasně, neprůhledný drápek, černý jak uhel, do toho držkující morče, baterka a laborování:)) Test na bolestivost při mírném stisku je prostě osvědčený, s výjimkou občas hlídané osmileté morčinky, tu chovatelka přes sedmi lety nechtěně střihla, ona si to skvěle pamatuje a jakmile se jde na drápky, nastane hysterické kvílení a škubání, které minulý týden odrovnalo i doktorku:D
27.4.2015 09:05 suvero
Zbyněk - jasně, že to je trochu složitější, ale když se dá baterka mezi kolena, morčíka pak chytnout nad baterkou, tak to jde...moji morčíci se škubou u stříhání pořád, ale protože se drápky nestříhají denně tak je to v pohodě. Já to raději dělám tak, než je stříhnout, i když by to bylo nechtěně. Každému vyhovuje něco jiného :)
27.4.2015 11:14 Zbyněk
Greandin: ano, hysterické scény, které psychicky rozhodí i zkušeného veterináře:) Ale ona to dělá přesně od toho střižení do nervíku. Táhlé, zoufalé kvílení, jakmile se vezme na ruku a objeví se nůžky:) Kombinace plačícího štěněte a kojence:) Tygrinka: solingenky navléknu maximálně na jeden přední drápek u mladé, takže gilotinové kleštičky, nebo veterina za barákem, obojí funguje:) Suvero: mám baterku o výkonu 12500 lumenů - používám jí při potápění v moři, fakt je, že v prosvíceném morčeti vidím vnitřní orgány, jak na RTG, ale nervík v drápcích ne:D Stříhám to ve dvou, jeden drží, druhý stříhá a má čas zkoušet, jestli není na nervu Sněženka: mezi chovem morčat a králíka je trochu rozdíl. Morčata také trpí na spoustu nemocí - a rozhodně jsou v řadě věcí náchylnější, než králíci. I když jak na co. Na Moravě se běžně morčata chovají s domácími králíky, protože z nich tzv. "vysávají nemoci". Ale protože mám zkušenosti s oběma druhy, morčata mi přijdou zábavnější, je s nimi větší legrace, králík tě po příchodu domů "vítat" pískáním nebude:) Morčata dovádí a komunikují do pozdního věku. Morčata bych ale jen tak nemnožil, pokud nemáš dopředu zajištěný odbyt, abys pak neměla doma deset kilových morčat a nevěděla, co s nimi. Když budeš mít smůlu, umře ti morče druhý den po přinesení a naopak - králíka jsem měl sedm let, i když ke stáří jsem s ním také byl víc na veterině, než doma. Ale z hlediska zdraví je naprosto lhostejné, jestli morče, nebo králíka, je to čistě v genech - špatné geny - krátký život, dobré geny - dlouhý život. Kámoška měla dvojčata, holky, jedna marodila tak často, že to majitelku stálo asi 15 000, druhá byla u doktora poprvé po téměř osmi letech, když se na Vánoce náhodou nafoukla. Sestřička už půl roku není a s morčinkou problémy nejsou - prostě jedna měla geny po máme a druhá po tátovi. Buub: no ona jakákoli manipulace s cuy morčetem je hard core:D Původní chovatelka mých slečen balila cuýky do ručníku, položila na záda a vytáhla jenom tu jednu stříhanou pacičku:) Pak se prý nebránily až tolik...
27.4.2015 12:33 Michala
JanaBeryFredy: odkaz nefunguje ani když dám pryč ten háček nad č, nicméně- to jsou kluci? Nebo jak? to je docela zásadní.. pokud to jsou kluci a už odrostlí, tak je spolu beztak nejspíš nebudeš moci mít- - - - - jo aha, píšeš před rokem.. no tak to je na 99% bez šance, že se v jedné kleci snesou... měli jste je mít v jedné kleci od začátku a bylo by.. osamělé je i tvoje morče, i když nemáš alergii. představa morčete o společnosti a kontaktu je totiž úplně jiná než máme my.. člověk morčeti společníka vlastního druhu fakt nenahradí. ale dva dospělé samce k sobě nedáš, to jedině pořídit každému čerstvě odstaveného prcka, s tím by se sžili dobře.
27.4.2015 14:33 Pepperska
suvero - Ja som odtiaľto z diskusie tiež mala poznatok, že to treba radšej dezinfikovať, zvlášť, keď behá po tom po čom behá, ale študovaný povedal, že nie je treba. Asi som sa mala otočiť už vo dverách, keď povedal, tak mi ukážte toho škrečka.
27.4.2015 15:15 Pepperska
Zbyněk - Určite tam už nepôjdem. Len u nás na sídlisku si nedávno dvaja mladí MVDr.otvorili ordináciu s poobedňajšími ordinač.hodinami, 2 min.pešo, tak som sa ulakomila, ako ísť autom a stresovať morča v tom teple jazdou v aute a prísť 5min pred záverečnou. Napokon mala stres tak či tak. Ešte ma zarazilo, že ma presviedčal, že sa im pazúry nestrihajú, ale že sa pozrieť môže. Asi si stále myslel, že je to škrečok.
27.4.2015 15:40 Jana P
Pepperska - žel stále máme v sobě někde zakořeněnou naději, že za své peníze dostaneme odpovídající péči. Nejen za hotovost na veterině, ale i u lidských lékařů. Navzdory zkušenostem, které na nás volají ze všech stran, stále si namlouváme, že to přece není možné... no.... Je. Dnes už vím, že k těm penězům musím přidat svůj čas a stres a jezdím za doktory i veterináři po všech čertech, protože ti skvělí jako na potvoru nemají ordinaci na naší poliklinice... A že to bylo leckdy dlouhé hledání... a těch slepých uliček, kde si člověk nabil...
28.4.2015 11:41 suvero
Pájika: ano, pravopis by opravdu chtěl zkotrolovat, to ano...s určitýma věcma ohledně morčat na webu také úplně nesouhlasím. A některé věci jako že dospělí samečci se nesnesou atd. nejsou pravdou...pokud máš samečky od malička společně, tak jsou i v dospělisti v pohodě. Jde dát dohromady i dospělého samce s mladým, který je právě odstavený, tam někdy může být seznamování horší, ale není to nemožné. Důležité je, aby nebyli v kontaktu se samičkou, protože by jinak by se o ni poprali. O vhodnosti k dětem - ano, jsou vhodní, ale to dítě už musí mít dostatek rozumu, aby mu neublížilo...takže spíš trochu větší děti, než nějaké batole, které by ho láskou umačkalo a to doslova. Také souhlasím s Buub, morče nekvíká hlady, ale jen prostě chce na sebe upozornit, aby něco dostalo, nebo píská na pozdrav, ale to stejně čeká, že něco dostane...a také to, že si morče může dovolit každý...no nevím, s tím bych taky úplně nesouhlasila. Ano, pořizovací cena je to nejmenší a někde se morčata dají sehnat zadarmo nebo za pár kaček. Ale taky je třeba zmínit, že krmení, podestýlka, klec, seno, voda a hlavně veterina taky něco stojí...a někdy zrovna ta veterina nemusí být úplně nejlevnější. I když jsem web přečetla jen zběžně, tady bych řekla, že jsi si načetla pár knih o morčatech a z toho pak utvořila web. Ale plno z těch "odborných" knih uvádí často takové nesmysly, že člověk, který se chovem zabývá, by tyto knihy rovnou zahodil do koše nebo spíš by je nikdy nekoupil. Já neříkám, že jsem nějaký odborník a všechno vím. Taky jsem začínala s knihou v ruce, ale postupně s radami od ostatních a zkušenostmi jsem zjistila, že správný chov a péče je trochu jiný, než jak se tam píše a i když chovám morčata už dlouho, pořád se něco nového o chovu učím. Člověk, který s chovem nemá zkušenosti a dočte se, že pokaždé, když morče zakvíká, tak mu má dá najíst, tak může tímto postupem morčeti akorát ublížit. Taky mám web a chápu, že ho chceš mít co nejlepší. Co si tam dáš je tvoje věc, ale hlavní je to (pominu-li pravopis), aby tam nebyly zavádějící informace pro lidi, kteří morče doma nikdy neměli. Neber to jako urážky, ale jako konstruktivní kritiku...věřím, že když tady napíšeš dotaz ohledně věcí, které ti nejsou úplně jasné, že ti tady lidi rádi a hlavně dobře poradí.- - - - - omlouvám se všem za ten román, ale nějak mi to nedalo :)- - - - - Pájika: vzhledově jsou stránky moc hezké :)
28.4.2015 11:44 Romana1979
Prosím o radu. Mám 5 měsíční samičku morčete. Nyní jsme pořídili měsíčního samečka. Ona se však k němu chová agresivně. Honí ho, útočí a kouše ho. Už jsme zkusili seznamování na neutrálním místě i výměnu klecí, ale její chování se nezměnilo. Může to být tím, že je sameček malé mládě, a proto si na něj dovoluje? Je možné, že by jí tento sameček neseděl a snesla by se třeba s jiným? Kdo máte zkušenost, prosím o radu, co s tím?
28.4.2015 11:57 Michala
Romana: ano, je to tím, že je to mládě, tak si na něj samice dovoluje, u jiného by to pravděpoodobně bylo úplně stejné. Co s tím- nic. To si sedne, normálně je spolu nechte- tedy za předpokladu, že si přejete mláďata. Během pár dnů si to s ním vyřídí a pak to bude ok. Neublíží mu. Rozdělování nemá žádný smysl, tím byste to vždycky akorát přerušili a pak by se začínalo znova.... ale trochu mi tam nesedí ty dvě klece.. tak mají teda bydlet v jedné, nebo ve dvou? pokud ve dvou, tak je to celé pitomý nápad... to fakt neocení, že je spolu občas pustíte, a pak povalí zpátky na samotku.... je to velké a zbytečné trápení
28.4.2015 12:02 lindushyk
to Michala: Samec a samice spolu mohou bydlet POUZE během krytí, jelikož ihned po porodu mláďat (po cca 9-10 týdnech březosti) je samice opět v říji, a tak by ji samec v případě stálého společného bydlení znovu nakryl. Samice by tedy byla neustále březí, což by ji vysilovalo a nakonec i vysílilo uplně, zemřela by ... Tedy dvě klece pro chovaný pár není vůbec od věci, ba nakopak - JE TO ŽÁDOUCÍ!!!- - - - - to Romana: jinak platí to, co píše Michala - nechala bych je spolu, oni si to srovnají. Některé samice ale mají svoji hlavu a nějaké samce k sobě prostě nepustí. Menší samci než samice mají samozřejmě nevýhodu v tom, že ani nemohou větší samici "přeprat", a tak na miminka třeba budete muset chvíli čekat, než se samice uvolí. Ale platí to, že ze začátku se prostě morčata musí seznámit, ať už je to pár, nebo morčata stejného pohlaví, a k šarvátkám dochází. Samozřejmě musíme hlídat, jestli to nejsou moc tvrdé rvačky, ale s tím jsem se mezi samcem a samicí zatím nesetkala. Sedou si, uvidíte, nechte jim čas ... ;)
28.4.2015 12:03 Romana1979
Michala: Děkuju, chceme je společně v jedné kleci, rozdělili jsme je zvlášť kvůli jejímu útočení. Bojím se, že by ho mohla zranit, třeba pokousat do krve..Nebylo by tedy lepší počkat, až ji sameček doroste?
28.4.2015 12:07 Michala
Romana1979: myslím si, že to není nutné. Možná ho kousne do zadku třeba i do krve, to nevylučuji že se může stát, ale to se může stát klidně i za tři měsíce. Ta úvodní nevraživost by neměla trvat déle než maximálně pár dnů, ale klidně mohou být v pohodě třeba už večer, pokud je teď dáte k sobě a necháte je, ať se trochu proženoz.. a pak budou rádi, že jsou spolu, bude jim takhle oběma líp. Ale trvalé soužití je samozřejmě nevhodné, jak psala Linda, jen mi to nepřišlo úplně nutné rozebírat protože je to trochu jiné téma a já o vašich plánech nic nevím. Jinak- dejte jim do klece domek (klidně i víc, jestli jsou), je to vždycky lepší než jen holá klec, prcek bude mít kam uhnout a samici to nebude tolik provokovat.
28.4.2015 12:14 lindushyk
to Romana: trvalé soužití tedy není dobré, dvě klece budete mít pro jejich bydlení potřebovat tak jako tak ... Na krytí samozřejmě musí být spolu, to je jasné. Jistě si spolu zvyknou - zkuste jim tam dát více sena, do kterého se mohou schovat, a jídlo rozdělujte ze začátku, když se ještě nemusí, na dvě části a každou dejte do jiného rohu ... Co se týká pak ale bydlení v rozdělených klecích, připravte se na to, že sameček se bude neustále chtít k samici dostat, tedy bude klec kousat a bude se vlastně trápit, když bude mít samičku stále na dohled, na "dočuch". Pokud chcete chovat dvě morčata, jsou vždy lepší morčata stejného pohlaví, která mohou společně bydlet nepřetržitě, nebo pak pár, ale nemít klece při sobě. Mluvím tedy z vlastní zkušnosti - samotný samec, pokud má na dohled samici, a to i ve venkovním výběhu, kdy se může pást, svoji energii směřuje do lomcování ...
28.4.2015 12:17 lindushyk
to Romana: dala bych je sobě, určitě si to vyřídí. Vyčistěte klec octem, nově zastelte a dejte je spolu do "nové" klece, kde není samička "jako doma". Oba si to tam označkují a budou na stejné úrovni. Sledujte je, ale nebojte se, oni jsou samečci dost dotěrní, takže to samička jistě brzy vzdá ;) Pokud ale počkáte, až samec ještě povyroste, jeho šance "znásobíte" a samička si už zvykne, že v jejím okolí nějaký samec existuje ... Sestavení páru pak může proběhnout lépe ...
28.4.2015 12:23 lindushyk
to Romana: já kryji samice cca každých pět měsíců, tedy někdy stihnem s jednou samicí i dva porody ročně. První krytí by mělo proběhnout, dle mého názoru, cca do 11 měsíce, aby samice první miminka přivedla na svět ve věku toho jednoho roku. Na svých samicích chovám, pokud jsou v dobré koncici, do 4 let. S tímto časovým rozpětím "stihneme" cca max 6 vrhů na jednu samici ...- - - - - to Romana: podle mne jednoznačně bude pro samici lepší, když bude samec vykastrován, pokud jej budete chtít chovat se samicí v jedné kleci. Osobní zkušenosti s tím ale nemám. Já samce nekastruji - mám prostor chovat je odděleně ...
28.4.2015 12:47 Romana1979
Morčátka jsou teddíci, ještě nemám s odchovy zkušenost, tak nevím, jestli bude o mimi zájem, do zverimexu bych mláďátka dávat nechtěla, proto píšu, že mláďata možná jen jednou..
28.4.2015 13:41 suvero
zlucie - dá :) nejlevnější jsou asi hobliny, koukněte třeba tady do eshopu, tam je výběr docela velký (od hoblin, přes peletky, různé kukuřičné nebo dřevité podestýlky), ale je třeba asi vyzkoušet, co bude vyhovovat právě vám. Mě hobliny moc nevyhovují, protože dost lítají...
28.4.2015 13:54 Buub
Zbyněk 10 kg je furt na tři procenta strašně moc:) No a zdravá výživa to kdyžtak jistí, když nevymyslím nic jiného - totiž nenajdu nějaký minerální doplněk odpovídajícího složení. Když se člověk nerozhání s vojtěškou, tak poměr vápník fosfor není problém dodržet, ale obojího je pak v krmné dávce málo. A kupodivu ty minerální doplňky dost často obsahují jen vápník, takže všechno blbě. zlucie Myši bydlí na slámě, 75 l tkaný pytel z místního statku za 50,-. Vydrží to na tři kydání, dvě a půl, když dávám v zimě větší vrstvu.
28.4.2015 15:47 suvero
holcicky, Zbyněk - tak to nechápu...já mám morčata v obýváku, když je hezky, dávám na balkón, ale když měly hobliny, tak to bylo všude. Je fakt, že to byly miminka, teď už jsou větší...Jsou to totiž fakt šídla, takže to lítá všude kolem, když se honí po kleci. Pak jsem jim začala dávat peletky a záchůdky a byl klid. Teď mi před 14 dny začaly hrabat v záchůdcích, tak za trest dostaly na pár dní peletky všude, pak jim zase vrátím wc, až se uklidní. Ale to se hold musí denně čistit no. A teď babo raď co s těma potvůrkama :) Peletky samozřejmě docela dost stojí, a i když já mám 25% slevu v pet centru, tak i tak těch cca 60kč za malý 7 l pytel je docela dost, když uvážím, že 2 pytle dám do celé klece...- - - - - sameček má zatím plastbox, kde má hobliny Allspan, ale plánuju mu pořídit větší klec, tak nevím no...sice on je docela kliďas, takže ten by na hoblinách možná i vydržel, to asi jo...
28.4.2015 16:30 suvero
holcicky, Zbyněk - já vím, že zveráče jsou drahé, ale nechtěla jsem kupovat velké balíky, protože jsem je chtěla vyzkoušet, jestli budou vyhovovat těm mým mrškám, než začnu zjišťovat, jestli nejsou někde levnější a zveráč byl kousek...ale díky za tip, určitě si tam zajedu :) Zbyněk - ano, já vím, že peletky jsou na tlapičky špatné. Pokud jsou ale jen v záchůdcích, kde nestráví celý den, tak si myslím, že by to šlo, ne? Jestli se rozhodnu je nechat na delší čas bez wc, zkusím na dno peletky a nahoru hobliny a uvidíme :)
28.4.2015 17:54 suvero
Zbyněk - netráví. Nejčastěji jsou pod/nad přístřeškem nebo se honí po kleci, na wc jdou, jen když je opravdu potřeba :) Ráchel - tak to nevím, jestli to vůbec jde. Moje holky na wc umí a když jdou do výběhu, dám jim tam i záchůdek, ale i přesto jsou bobky i načůráno mimo. Tohle zvládne leda tak králík a jestli mám dobré informace, tak i ten by měl mít v místosti mimo klec někde alespoň jeden záchůdek.- - - - - na přístřešku, ne nad ním...to jsem napsala teda nesmysl :D :D
28.4.2015 20:22 suvero
Gabčá - já to taky u první samičky nepoznala, protože jsem ji měla ze zverimexu a tehdy jsem netušila, že mohla tak brzy zabřeznout...neměla jsem s tím žádné zkušenosti. Ale přišlo mi, že hrozně ztloustla a vypadala doslova jako přerostlá hruška. No a bříško se jí hodně hýbalo, myslela jsem si, že je to normální a pak jednou ráno divně kvíkala, tak jsem tam utíkala, co se to děje no a ona už rodila druhé mládě mezitím :)- - - - - a cca kdy byla připuštěná k samečkovi?- - - - - jé...já si nevšimla, že tam píšeš i termín porodu :) No tak to má 14 dní...já bych řekla, že březí je.
28.4.2015 20:29 holcicky
Gabca,a od kdy si myslis,ze by mohla byt brezi?Ja to poznala jiste,az asi 10 den pred porodem,mela jsen sice predtuchu,ale myslela jsem,ze tak pekne papa :D..Poloz ji ruky opatrne na boky a vnimej jestli neco neucitis.- - - - - suvero,stejny pripad :D
28.4.2015 20:33 suvero
Gabčá - jestli byli spolu od prosince, tak to bylo opravdu až později :) No jestli zabřezla kolem poloviny nebo koncem února, tak by to tak odpovídalo...každopádně s ní zacházej jako s březí samicí. Já bych si podle fotky troufla říct, že březí je a porod by mohl být během 14 dní až 3 týdnů. Tak ať všechno dobře dopadne a není zač :)- - - - - holcicky - já byla v blažené nevědomosti a myslela jsem, že se holka přežrala, tak jsem jí chtěla nasadit dietu :) Ale nedalo mi to a nechala jsem jí být, byla jsem na ní opatrnější no a pak najednou porodila 3 mrňousky. Pak jsem koupila ve zveráči druhou samičku a na té jsem za čas březost po první zkušenosti už poznala, ale taky to bylo až později....po těchto zkušenostech jsem se rozhodla: zvíře jedině od zkušeného chovatele. No a pro jistotu jsem si založila vlastní chs :D
29.4.2015 11:53 Zbyněk
Lilith14: přiznám se, že tuto vadu vidím prvně, ale morčata jsou na tohle dobrá v tom, že se o sebe starají, nebo se alespoň tolerují. Kdežto třeba nemocný kůň je v kolektivu terčem šikany. Prostě máš doma postiženého mazlíka, který bude vyžadovat zvýšenou péči, ale jinak bude v pohodě:) Myslím, že by se klidně i naučil chodit po paměti z klece do výběhu atd.
29.4.2015 12:00 holcicky
Lilith14,krasni drobecci,jen me mrzi,ze nevidi,ale je stastna tak to je bezva :). Rachel,je to asi zazrak,ale starsi holky mi chodi curat do klece jen Viki se nejlepe cura ve vybehu v domecku :D,i kdyz se ji to obcas povede,ale snad se od starsich nauci slusnemu chovani :)).Neucila jsem to ani starsi,nejak na to prisla sama,ze se nevyplaci mit mokra a spinava briska.Nastoupila pak koupel :D
29.4.2015 19:29 holcicky
Gabca,mozna by mohla mit jedno,dve a to moc poznat nejde,ale jestli jsi nahmatala kulicky (hrusticky),asi je.Pocitam tak do 14dni,jestli je brezi budes mit veselo :)).- - - - - Bartik,jsou ruzne druhy jetelu,muzes davat a je to jedno ktery druh.Ale ze zacatku opatrne,mel by mit vic druhu trav a ne jen jetel.
29.4.2015 19:38 Buub
Přiznám se, že podle těch fotek březost prostě nepoznám. Jo, když je morče dva dny před porodem pěti mláďat, tak je to i podle fotek poznat, ale jinak... Březí morče poznávám pohmatu. Nic vědeckého, prostě při každotýdenním vážení morče zvednu a od nějakých tří čtyř týdnů je to bříško prostě takové jiné, no. Ale nic konkrétního jako počet plodů, to fakt ne. Mimochodem, u březího morčete je ten přírůstek váhy většinou jasný, výjimku dělají jen dámičky, které čekají jedno, max dvě malá malá morčátka a šetří jim na vodě.
29.4.2015 19:43 Buub
Bártík Je mnoho druhů jetelů, ovšem z krmivářského hlediska je to prašť jako uhoď. Všechny obsahují větší množství bílkovin, saponiny, kyanogenní glykosidy a fytoestrogeny a méně vlákniny. To znamená, že není-li býložravé zvíře na jetel navyklé. větší množství u něj způsobí trávicí poruchy, a saponiny jsou látky s vodou pěnivé, takže mokrý, zapařený nebo jinak narušený jetel způsobuje krásné nadýmání. Takže s jetelem fakt opatrně. Když morčátkům a zmoklé zahrádce natrháš jednoho dne náruč jetele, můžeš o ně taky přijít. Jetel suchý, ani neorosený, nejlépe prostě v kombinaci s trávou.
29.4.2015 20:48 suvero
Gabčá - podle mě je březí. Na té první fotce má takové bříško, které normálně morčíci nemají. Ale pohmatem je to jistota :) Na těch dalších to moc vidět není, ale jak tady píše Buub a Holcicky, může mít jen jedno nebo dvě, to pak ani váha nejde moc nahoru a bříško není moc velké. Pokud březí opravdu je, tak ta váha půjde víc nahoru až teď těsně před porodem. Jestli je protivná, když na ní saháš, tak bych jí nechala raději v klidu. Pokud má těsně před porodem, může vyžadovat větší klid než obvykle. Každá samička to má trochu jinak.
30.4.2015 09:49 Lilka
Ahojky, jdu na rady. Před 3 týdny jsem koupila ve zveráči morče - kamarádku naší Lilce. Nové morče mělo ( asi) svrab, zjistila jsem to až po týdnu, obě holky se začaly intenzivně škrábat. Srst mají zatím obě pěknou, malá měla stroupek za uchem a Lilka pod bradou. Pŕed 11 dny jsem kápla strongholg, vysavovala klec, vyprala na hodně stupnů přehoz, co zakrývám klec a deku, co na ní běhaly. Škrábani zcela ustalo. Bohuźel po týdnu začalo namovo. Morčinky poskakují a drbou se, Lilka má zas pod bradou strup...:-(, tak se chci zeptat, mám ten stronghold kápnout teď znovu??? - je to 12 dní po první dávce. A všechno zas zopakovat??? Je moźné, že jednou to nestačilo???někde jsem četla , že někdy třeba zakápnout znovu....kdyby měly něco jiného, třeba plíseň, tak to asi by ani ten první stronghold nepomohl, ne?? Z podestýlky to asi neni, používám pořád stejnou a nechávám ji 14 dní odležet, seno mám sice ze statku, ale Lilka sama nikdy problém neměla. Dnes mi přijde seno Malina, tak nevím, jestli ho mám radši přemrazit. Směsku ani granule nemají.... Tak opravdu nevím, jestli i po tom strongholdu na morčinkách ještě nějaký ten svrab zůstal.....(???) : Vím , není to žádná tragedie, ale uź se mi o tom i zdá :(( a ještě mám potkyšky / na těch nic zatím není vidět, ale pro jistotu je taky třeba to všechno udělat:-(/ a tak je to všechno nejen drahé, ale i časově / a logisticky :-D/ náročné...:-(( Aspoň, že maličká jinak prospívá, je nádherná a naše obtloustlá dřív netečná Lilka se taky úplně změnila... Jinak by mě toho asi švihlo ;-) Za rady moc dík...- - - - - Suvero: ubrala jsem trávy a obě holky mají menší bříška, tak asi musím fakt opatrněji...;-)
30.4.2015 10:48 Lilka
Katjusa : souhlasím s tebou, však mi taky doma syn pěkně vyčinil: "druhým radíš, že potkany jedině z CHS ( kvůli nemocem, parazitům, socializaci) a sama koupíš morče ve zveráči??? Byla to chyba, byl to ale takový momentální nápad ( zrovna jste tady na diskusi někoho přesvědčovali, že morčata musí být aspoň dvě) a myslím, že kdybych to nechala trochu uležet s tím, že koupím zvíře z chs, tak by Lilka zůstala sama, protože bych došla k závěru, že další zvíře už prostě doma mít nemůžeme....;-)
30.4.2015 11:14 Tygrinka
Katjusa: Máš sice trochu pravdu, ale když je morče neudatelné, vyroste, tak se pošle zpět nebo ke zkrmení, a do krámu se opět navezou miminka. Někdy se jedná o dobrý zverimex, který se o morčíky stará a bere jen zdravé kusy od prověřených dodavatelů nebo i sám chová voříšky a zákazníci mohou sledovat, jak se stará o maminy s miminky. Tam bych si morče klidně koupila. Jinak někdy svrab, ale častěji plíseň, si dovezou morčíci i z výstav, byť se tam všichni snaží o maximální hygienu. Nedá se tomu úplně vyhnout. A některé CHS nebo rádoby CHS jsou také spíš množírny, kde se moc nehledí na nějaký ten stroupek... Těžko jednoznačně odsoudit zverexy a jednoznačně preferovat chovatele...
30.4.2015 12:03 Irenak
ahoj máme morče, 4 měsíce. Byli jsme u veta dali nám ruzne injekce nebo co ale nezabíralo to a pak nám tam řekli, že mu už nijak nepomůžou. Že máme počkat, az ''usne''. Ptali se nás na eutanazii, ja nesouhlasila. Nevíte jak urychlit morčíkovu smrt :( ? zní to hnusně, ale nejlíp tak do 5 odpoledne když příjde dcerka, at ho nevidí umírat. Trhá mi to srdce, ale eutanazii nechci.
30.4.2015 12:43 Michala
Ireno mířím tím tam, že pokud veterinář neví, jiný by třeba věděl.... vyřešit lze kdeco, leckdy i stavy které vypadají fakt děsivě- ale jen za předpokladu, že doktor s léčbou míří správně; a ne že je veterinář zdechlej, píchne vitamíny a analgetika, řekne že nic nezmůže a pošle tě vybrečet se domů a ty ani nevíš co tomu zvířeti je. z popisu situace mi úplně nevyplývá, že by padla nějaká diagnóza s jasným závěrem- tedy že se děje to a to, je to v takovém a makovém stadiu, a proto už není cesty zpět. nebo ano? brečením se nic nevyřeší ani nic neurychlí, člověk se musí sebrat a jednat racionálně- tedy v první řadě vědět, co se děje a pokud mu doktor nedá uspokojivou informaci, klidně jít ještě jinam. pokud je ale diagnóza moc špatná, tak samozřejmě netrápit a na místě uspat. morčeti jsou 4 měsíce a rozhodně není normální aby to v tomto věku zabalilo, takže i ty bys měla přesně vědět co se stalo- jestli jsi třeba neudělala nevědomky nějakou chybu které by ses mohla příště vyvarovat.
30.4.2015 13:17 suvero
Irenak - souhlasím s Michalou, veterinář by měl říct, co morčátku je, však za to ho člověk taky platí. Když je to blbec, který nic neřekne a chce ho jen utratit bez nějakého bližšího vysvětlení, tak jít jinam. Já vždy věděla, co mým morčíkům bylo, když jsem šla na veterinu, že jsou nemocní. Pokud morčíka opravdu nejde zachránit, je lepší ho nechat uspat, netrápí se a i pro vás to bude lepší. Já už morčíka uspávat nechávala, je to smutné, taky jsem si doma pobrečela, ale zase vím, že jsem udělala správně, protože se netrápilo ani o chvilku navíc, než bylo nutné. Ale v tomto případě jsem věděla, že je to nevyléčitelné a že umírá. Lilka - to je dobře. Byla bych opatrná i se saláty a podobnými nadýmavými věcmi. Já dávám menší porce a jen občas. Trávy ze začátku jen hrstičku a pak pomalu navyšovat. Pokud se zmenšila bříška a jsou jinak v pohodě, tak by se to mělo brzy samo upravit.
30.4.2015 18:02 Tygrinka
Jana P: To byli vydřiduši :o/ Michala: To jste měli kliku. Anebo to mám doma divné já :o) Znám vývojový cyklus, ale prostě jsem opakovala, jednou to nestačilo zcela, ačkoliv jsem doma samozřejmě obrátila naruby a vymyla, co se dalo... IrenaK: Holky mají pravdu a Michala ti může dost pomoct. Nedošlo mi, že to možná byl vet, který nevěděl, co s myšákem.
30.4.2015 19:41 Michala
Tygrinka: takže tě určitě naštve, že já při svrabu nikdy nic nemeju ani nestříkám:) ošetřuju jen morčata- s předpokladem, že ti svrabíci co se potulujou po okolí prostě chcípnou, když budou morčouni měsíc imunní. Když někdo opakuje Stronghold, tak si spíš myslím, že ho dal napoprvé málo a nebo se nedostal dost na kůži a zůstal někde v srsti (pokud někdo kape za krk.. já třeba kapu zásadně jen na ty plešky za ušima)... ale určitě se nechci na toto téma nijak dohadovat, ty víš nejlíp kolik jsi ho dala, kam jsi ho dala a jestli svrab chcípl nebo ne.