1.7.2015 14:38 Jezzabell
Lukáš Toms: nad diskuzí máš v záložkách Kam na veterinu? seznam doktorů podle lokalit, třeba si najdeš jinou vzhledem ke svému bydlišti. Mě prohlídka + dvě injekce přišly na cca 200,- a další injekce pak kolem 60,- Kč.. Ale jsme z druhý strany Prahy, podle toho, co píšeš. Ten "bazmek" na dokrmování se jmenuje nejspíš RodiCare, instantní seno. Dá se krmit i ze lžičky, když to stříkačkou nejde, bývá husté. Dostávají ho i slabí morčáci, nejen po zákrocích. Jsou v tom všechny důležité vitamíny a minerální látky. Je to piplačka, ale jestli je tak mrňavá, bude mít vše co mít má a podpoří jí to trávení a povzbudí chuť k jídlu, když už ho máš doma. A je dobrý si do budoucna pořídit přepravku na morče, právě pro případ, když potřebuješ na veterinu. Což bývá obvykle neplánovaná akce
1.7.2015 14:41 Michala
Lukáš Toms: boha jeho.... přitom taková blbost. Stříkačka stojí korunu, jehla stojí korunu, ivermectin v dávce pro morče je haléřová záležitost.. naúčtovat si do stovky je myslím ok, pětikilo je masakr. jinak, přestože léčba materiálově stojí asi devět korun a časově tři minuty, chápu že si Pet centrum asi moc nemůže dovolit dělat v tomto nějaký precedens aby si lidi moc nezvykali.... jakkoliv zdravý rozum říká, že by mělo být jejich povinností léčbu hradit.. ale ta realita, no... Jinak není nic jednoduššího než zvednout telefon a na nějakou veterinu poblíž zavolat. A normálně se zeptat. Že potřebuješ druhou dávku ivermectinu a kolik si za to naúčtují. Hotovo. Leckterý veterinář vydá člověku i samotné léčivo, já ho třeba mám normálně doma. Krmení bude asi Rodicare. Ale to je fuk co to je. Pokud to zvíře žere samo, nepotřebuje aby do něj někdo něco rval stříkačkou. Nepochází asi z dobrých podmínek, k tomu brzký odstav.. souhlas, že je ta váha nízká a kondice horší.. ale z toho se v pohodě a přirozeným způsobem dostane, stačí když bude mít odteďka dobrou péči a vytlučete ten svrab, není potřeba tomu dalšími prostředky nějak násilně pomáhat... k čemu. Z rodicaru beztak nepřibere, to je takové podrcené seno s vitamíny.. Lepší dát lžíci vloček. Seno ti bude jíst pokud s tím zbytkem ubereš, což bych ti radila, jinak budeš morčounkovi zbytečně zadělávat na problém. Směs stačí lžíce na týden, zeleniny jeden kousek něčeho ráno, druhý kousek něčeho večer. To úplně stačí. Pít nepotřebuje, pokud se tláská rajčatama, s tím si nedělej starosti. Moc dobře ví, že v té napáječce voda je, když bude potřebovat, napije se.
1.7.2015 14:46 Zbyněk
Lukáš Toms: seno je základ, rajčata a krmné směsi zrušit, nabízet trávu, nebo zeleninu, rajčete pouze kousek. Čínské zelí, kousíček okurky, řapíkatý celer, paprika, kousíček rajčete, mrkev - to bych dával denně, pokud není tráva. Jestli dal doktor Rodicare, tak bych asi přidával, měl k tomu zřejmě důvod. Pokud bude jíst sama a normálně seno a zeleninu / trávu, tak není důvod přikrmovat. Maximálně bych přidal obyčejné, ovesné vločky, po těch jde váha nahoru, ale tak půl lžíce denně, víc ne. Svrab se vyléčí v pohodě a ceny jsou velmi různé, záleží to na doktorovi. Namísto krabice od bot doporučuji přepravku, je světlá a vzdušná a bude se hodit časem. Pítko do klece, musí mít vodu, ale oni často nepijou týden pak to vylemtají za den:)
1.7.2015 16:02 Jezzabell
Jana P.: však to taky není rána vedle, ani si nestěžuju na její počet odchovaných morčat, "pouze" jsem uvedla, že mi její slova (to je spíš o pohodlí pro člověka, že to morče nikde nepročurá a dá se to dobře nosit za ucho) nepřišla lepší, než přepravka. ;) A pokud si někdo zareje, že má dobrou představu, jak vypadá krabice od bot:), buď nepochopila, proč jsem uvedla svůj názor na přepravku, co do bezpečnosti morčat, nebo jen reje ;). A gaučová přemítání směrem k Michale tady nikdo neuvádí, nebo špatně vidím..
1.7.2015 16:59 Jezzabell
holcicky: coto? a) kde jsi vzala, že jsem přepravku koupila až teď? b) měla jsem za to, že mluvíš o těch prvních dvou, to ano, ty jsem přinesla totiž v lednu c) ty nové jsem koupila, protže se mi líbili a v PetCentru mi dopředu sdělili, že "noví" morčáci trikoloráci budou v pondělí, "věděla" jsem, že jdu pro morčata, pokud se mi budou líbit. A líbili se mi tihle dva, protože se tam k sobě tolik měli. Ještě něco ;)?
1.7.2015 18:29 holcicky
Still,my se take nehadame jen si to vysvetlujeme po holcib- - - - - Sorry,lagnul se mi mobil.Musim par nepotrebnych veci vymazat at funguje :) My si to vysvetlujeme po holcicim. Tak za a)tim,ze jsem se ptala,jestli chodis s prepravkou na prochazku,tvrdila jsi,ze ne.Melas napsat,ze to byl plan koupit prirustek.Mela jsem na mysli ty nove ne starousedliky.Proto jsem se ptala jestli chodis na prochazku s prepravkou. Jdu taky relaxovat s holkami.Nemohla jsem spis reagovat sic po ceste by se mi spatne psalo.Jinak nic nechci,pokud ty ano tak jen na sz. Taky prepravkou,krabici,bednou koncim :o)
2.7.2015 13:12 Zbyněk
Michala: no jasně, v Praze máme asi 70 ve stínu:)) Špatně jsem to pochopil, ano, píše, že "Pořád jen sedí v kleci a nebo žere" takže ok, odvolávám poplach:) nějak jsem pochopil, že nežere:)- - - - - Navíc drtivá většina morčat R. nežere dobrovolně, pokud vím, tedy těžko si dají rádi z misky nějaký blivajs, který jim nepřipomíná standardní žrádlo ani vzdáleně, to je jasné. Ale v případě jakékoli déletrvající poruchy příjmu potravy je slavný rodicare, nebo recovery docela nutný, alespoň mi to tak přijde ze složení.
2.7.2015 19:15 Michala
Zbyněk: ,,nutný" je fakt příliš silný výraz. A co se týče toho dokrmování- o tom aby morče žralo nějakou srágoru z misky se snad ani bavit nemusíme, pokud žere z misky, tak prostě žere, a tedy nepotřebuje dokrmovat. A když se dokrmuje (stříkačkou), tak je prostě fakt, že něco se do morčete dá dostat docela dobře a tedy i v odpovídajícím množství které něco řeší, a něco zas hodně moc špatně, a to je zrovna případ rodicaru. Už jsem to napsala několikrát, nedovedu si vůbec představit že bych na tom dokázala morče, které nežere třeba týden, udržet. A to je poměrně silný argument a došla jsem k němu na základě nějakých zkušeností. Fakt se nám tenhle přípravek vůbec neosvědčil, šanci jsem mu dávala, nejsem nějak prvoplánově předpojatá... i mléko pro koťata na dokrm mimin jsem dřív kupovala protože jsem se tady taky nechala zmasírovat všeobecnými doporučeními, ale poté, co jsem si ho opakovaně vyzkoušela v praxi, bych ho nikomu nedoporučila ani omylem.. rodicare to samé. Bez ohledu na to, co je napsané na pytlíku.
2.7.2015 19:36 Michala
ještě doplním že rodicare je záležitost několika posledních let, dřív to nebylo.. když se objevil, tak jsem si taky říkala jak je to super ,,vynález" a že je paráda že něco takového je, hned jsem si ho koupila do morčecí lékárničky.. v ,,ostrém provozu" se nám pak ale neujal. ale chápu že když někdo toto zatím neřešil, nebo nemá tolik s čím srovnávat, že měl doma morčátko nemocné třeba jen jedno, tak ho hájí.. protože ,,podle pytlíku" by to opravdu mělo být ok- - - - - Mila: já dokrmuju dětskou výživou, normálně třeba meruňkovou přesnídávkou. Pokud se mi dostane rodicare nebo nějaká taková věc do ruky, tak do té přesnídávky trochu nasypu, ale fakt jen málo, protože jinak by mi to pacient žral ještě podstatně méně ochotně. Nebo třeba do stříkačky na malé kousky nakrájím banán, bez problémů se pak stříkačkou protlačí. Co se týče dávky, tak mám odpozorováno, že tak 70 ml na den je docela ok a morče nejde zásadně dolu s váhou. Když se podaří víc, tak víc, to je jasné, je to vždycky lepší. Tu osmizrnku bych taky nijak nezatracovala, ale vyzkoušenou ji nemám, nějak jsme zůstali u té přesnídávky, opakovaně se osvědčila.- - - - - kouzlo přesnídávky podle mne nespočívá v tom, že by byla na dokrm bůhvíjak vhodná.. ale že jí člověk dokáže narvat do morčete docela dost.. asi jim chutná.. i přesto že je jim špatně. a kladou pak menší odpor.. a lépe to klouže do krku a ze stříkačky.. nevím. ale podle mne v tomto je ta výhoda a díky tomuto to zvíře dostane šanci, přestože co se týče složení, značka ideál to není. kdežto 70 ml rodicaru v morčeti za jeden den, to je podle mne z říše fantazie, nám to prostě všichni do jednoho flusali okolo tak, že jsem byla ráda tak za 2 ml na jedno krmení a pak mi došly síly :))
3.7.2015 18:19 Jája
Lukáš Toms: Také chodím k Naxerovi. Jednak bydlím 10 minut pěšky od ordinace a jednak ho považuju za profíka a dobrého operatéra. Na první dojem není moc komunikativní, ale vše srozumitelně vysvětlí a to důležité napíše na rub účtenky. Ale hlavně UMÍ. Chodím tam s naší Betynkou (čivava) a s morčaty. Ale střídá se v protisměně s mladou doktorkou (on je stálice, ale doktoři se mu tam dost střídají). Takže, pokud to jde, tak vždy jdu k němu, pokud je něco důležitého. Pokud se jedná např. o očkování, tak to jdu i na protisměnu, pokud zrovna nemá službu. Protisměnu v žádném případě nehaním, jen nemám s ní zkušenost. Jinak za Naxerou jezdí se psy i mimopražští, co jsem tak v čekárně vyslechla. Co oceňuju, tak se nemusíš objednávat, je to na čekačku, prostě přijdeš a vyčekáš si řadu. Pouze operace se objednávají, co vím. A když přijdeš, když zrovna operuje, tak je to nadlouho. Co se týká ordinační doby v ordinaci, tak to je také OK, pouze o víkendu neordinují. Liché týdny Naxera ordinuje 8:00 - 15:00 a sudé týdny má 15:00 - 21:00.
3.7.2015 20:34 Lilith14
Zdravím , Tak jsem ráda za krásné počasí můžeme konečně hladoletům sušit domácí seno :D :D Taky naši otesánci mají zásobu zeleného pravidelně snídaně,oběd , večeře... a jak jim to prospívá , akorát jsem zjistila , že najednou (když už fakt nestíhám nic naškubat) a sáhnu jen po zelenině,kterou jim normálně přidávám k trávě, tak teda moc nadšení v morčatárně nesklízím...jindy milovaná paprika,okurka,květák atd..nefunguje, tak nějak k tomu čuchnou, okoušou a víc ani ťuk...:D :D Má s tím někdo zkušenost? Protože fakt nevím jak to budu dělat v zimě, dvanáct měsíčků asi nikde nepotkám :D
3.7.2015 20:55 Danča84
Ahoj, můžete mi prosím poradit? Chtěla bych dát k sobě do jednoho kotce samce se samicí, oba 4r, ale mladé už nechci. Zde se píše "použití v chovu samec 5 let, samice 3-4 roky", ale je to věk pro bezpečný odchov zdravých mláďat (a dále je sice březost možná, ale riziková), nebo věk kdy je morče plodné a pak je už soužití samce a samice možné? Díky.- - - - - Lilith14 tráva je pro morčata nejpřirozenější potrava, je možné že jim zachutnala tak že to ostatní už nechtějí. Až v zimě nebudou mít jinou možnost, určitě zeleninu žrát začnou - raději, než aby žrali jen suché seno;-)
4.7.2015 19:39 Lilith14
Já jsem nakonec použila rozprašovač a stříkala na ně vodu, z větší dálky aby to pro ně nebyl takový šok, a i tak se jim to moc nelíbilo a potom namočený ručník a na tělo... jinak se mi chladí i tak , že mají v morčatárně jako dno dlažbu, takže si odhrábly hobliny a leží na dlažbě ... pravidelně doplňuji napaječky a měním vodu, protože po chvíli je místo vody kafe.....taky morčatárna stojí hodně daleko od oken, tak jim nesvítí slunce přímo na bydlení a od rána máme zataženo aby sem slunce nesvítilo vůbec ale i tak je tu ,,přijemných,, 29°c
5.7.2015 15:08 Blanule13
Tak jsme dorazili domu a v bytě 29,5 :-/ Morčíci zatím v pohodě, jdu ale omývat ouška,tlapičky a chladíme petku.Snad pochopí,že se o ní mají zchladit,mamky morčík to nechápe :D- - - - - Naši chlapci nepochopili,že petka je k schlazení :D Máme asi hlupáčky. Jinak tu je takové vedro, že tráva, kterou jsem jim koupila a začala se radovat,že už klíčí, plesniví. Takže pojede do koše :(
6.7.2015 16:22 Jezzabell
Tygrinka: tyjo, tak to mám nejspíš "kliku", protože kluci se toho vůbec nebojí, naopak Houmík si usurpuje před Bártem celou část pro sebe. Petlahev jsem doma totiz neměla, protože mám sodabar, tak jsem přemýšlela, co jim tam dát, až jsem si to tady přečetla. A mrňousci jsou rozpláclí každý na svém patře vedle v kleci, a ti se tomu vyhýbají, i když Vincent po tom normálně běhá, ale nelehne si ani k tomu. Holt každý po svém:). Ale i tak tady v bytě je 26st, strašný.. Ráno sice jednou pro výstrahu zahmělo, ale tím to také zhaslo, 10vteřin přeháňka, že se to snad hned i odpařilo, a zase nic víc:(.. V noci jsem je byla omrknout, jestli to někde nevokusujou, ale všecko ok, nikde nic nechybí. Taky jsem si říkala, jestli jim to nezachutná..Ale hadrovou plenu ty mí zmlsandilové nechali být. Ještě si říkám, že bych je namočila, ale trochu se toho bojím, jestli to není blbej nápad?- - - - - Mila:jé, ty se mají, venku jim bude určitě líp :). Bohužel je nemám kam vzít. Koukám, že mám v bytě ještě celkem "chladno"..
6.7.2015 16:57 Zbyněk
Tak jsem si přečetl ledovou diskuzi, zkusil dát holkám do výběhu mrazicí pytlík v látce a hle - mladá březule to očuchávala, olizovala a potom si kousek od toho lehla:) Kdyby si lehla přímo na něj, vzal bych jí to, ale takhle dobrý:) Zatímco babča si k tomu nedůvěřivě čuchla a šla si standardně zachumlat ledviny do deky, stáří je asi svinstvo:)) Pravda je, že vedro bylo docela dost, o víkendu jsem najezdil několik set km na kole a například se nedá vůbec zastavit ve volné krajině ve Středohoří - okamžitě zaútočí ovádi, ale doslova po stovkách. Zajímavé je, že nikde žádné pastviny nejsou, pouze chemicky ošetřovaná pole a stejně. Zřejmě je ten nebohý hmyz šílený žízní, v noci tady ani nekáplo:(
8.7.2015 12:17 Zbyněk
zuzanecka: jasně že ano, pouze bych ho nedával přímo na vítr, ale udělal bych mu trochu nějakou zástěnu, aby na něj nefoukalo. Jinak je počasí ideální, nepálí slunce na zvířátko. Zástěnu z čehokoli, igelit, hadr, lepenka- - - - - I když je pravda, že venku fičí docela dost, takže pozor na tu zástěnu, aby ti morčidlo nenastydlo, zejména pokud nežije pravidelně venku. Tyhle skoky teploty o patnáct stupňů nesvědčí lidem, ani zvířatům
8.7.2015 17:53 Noemi
stopina666: Pokud mu to budete pravidelně čistit, může s tím krásně a v pohodě žít (jestli má zájem o potravu, pije, je aktivní - to vám napoví, jakou má chuť do života...). Musíte vysledovat, jak moc se mu toho denně dělá, a odstraňovat to ještě před tím, než se mu ta kapsa hodně naplní (to roztažení a zatvrdnutí ho bolí). Pokud je morčátko jinak ok, rozhodně ho kvůli tomuto neuspávat! Je to samozřejmě náročné na majitele, to hlídat, nejhůř postižení to musejí čistit i jednou denně. Ale přeci jen, zabere to chviličku a morčeti to dá krásný život, tak proč to nedělat, že?
8.7.2015 21:38 Ronka
Ahoj všem, hlídám sousedce dvě morčátka, samičku a samce (ten je kastrovaný). Mám dvě otázečky: 1) Přijde mi, že jsou dost vyžraní, taky jsou krmeni z větší části všelijakými směsi a granulemi, sousedka mi přinesla krabici, kde je asi 10 druhů různého takového krmení pro morčata :-/ Tak jsem se rozhodla, že se pokusím, aby trochu zhubli, poradíte jak toho za 2-3 týdny docílit? Navíc se docela bojí, řekla bych, že nejsou moc ochočení a když je položím na zem, tak ani neběhají, jen čučí :) 2) Moje holky (2) jsou z návštěvníků úplně paf, strašně rádi lezou k jejich kleci, jsou zvědaví a přes mříže komunikují, oňuchávají se a tak :D Budu je moct dát časem třeba k sobě, někam mimo klece samozřejmě? Nebo to radši neriskovat? Díky moc :)
8.7.2015 22:15 Noemi
Ronka: No za dva až tři týdny žádný dramatický úbytek tuku nečekej. :D Dieta pro morčata = seno a voda, (nebo tráva a nekořenová zelenina), zkrátka minimum kalorií. Pohyb prospívá dost. Čučet můžou, protože nejsou zvyklí být pouštění, tak mají strach. Než je seznámíš tak hlavně zkontroluj všenky, plíseň, svrab. I do chovu nově přišlá močata jsou vždycky dva až čtyři týdny v karnténě, než jsou dána k ostatním, aby se mělo čas projevit onemocnění a nezanesla sis to ještě na ty svoje. Takže jak myslíš, no...- - - - - Kaja: Jojo, je to normální, mají to všichni samečci. ;)
9.7.2015 11:55 Michala
zuzanecka: na zádech to bude s nejvyšší pravděpodobností tukové- - - - - Zbyněk: nemyslím si že je bezpodmínečně nutné tady všechny ,,v rámci prevence" děsit nějakými nepravděpodobnými scénáři o umírání v bolestech.. i kdyby to byl absces na zádech, tak co.. praskne a vyvalí se ven. Absces na zádech by těžko šel zevnitř, spíš by vznikl nějakým škrábnutím zvenčí.. a tou samou cestou by se zase pěkně odporoučel.. to není žádná tragédie. Problém jsou takové ty abscesy co jdou ,,zevnitř ven"- typicky třeba pod dolní čelistí. tam to bývá od zubů, jde to přes kost, bezprostředně to ovlivňuje příjem potravy atd., je to hodně průšvihová věc a zde by byla fofrová návštěva veteriny i důrazné ,,postrašení", že tohle fakt není sranda, jistě zcela na místě... ale nějaké zevšeobecňování typu absces= smrt myslím fakt není nutný, krom toho měkká boulička na zádech bude na 90% tuk- - - - - termiskaaa: nevíme, ale veterinář bude vědět, tak tam s Boba vezmi, a bude jasno.. jak je to okolo hlavy, je fakt nutné aby to viděl doktor
9.7.2015 16:08 Michala
holcicky: psala mi SZ, tak jsem odpověděla tam... bohužel ta komunikace taky není bůhvíjak extra, jiná možnost než ten její vet prý není (nevím proč), ohledně velikosti jsem se taky nedozvěděla nic i když jsem se ptala, tak nevím. Ale info jsem dala- - - - - jestli někoho zajímaj moje moudra tak kopíruju ještě sem, ale nic světobornýho to fakt neni:)))) : jo, viděla jsem dotaz v diskuzi. na zádech to nebude nejspíš nic akutního, co by morče ohrožovalo na životě. ale já to neviděla, tak ti nemůžu říct, zda je to na 100% tuk, nebo na 100% absces, případně to tedy může být i nádor, ale to je podle mne ta nejméně pravděpodobná varianta. ale veterinář by to měl poznat, aniž by do toho nějak rýpal. Pokud je to tuk, je lepší to nechat tak, jak to je. Pokud absces, tak by to doktor propíchl, vyčistil, asi by dal i nějaká antibiotika. A nádor by se musel operovat. Pokud nemáš v okolí žádného zkušenějšího známého který by ti řekl co to je, bude lepší k tomu veterináři dojít, abys měla jistotu. ale do konce té dovolené by to mělo v pohodě počkat pokud se ti jinak morče jeví normálně ;) jak je to přibližně velké? třeba jako hrášek? nebo jako mandle? nebo větší? pokud větší než mandle, tak bych asi někam šla raději hned (k nějakému vetovi co dovolenou nemá), to by bylo na tukovou bouli celkem neobvykle velký.
9.7.2015 16:27 konik
Měl bych dotaz na zkušenější chovatele. Odčervují se preventivně i morčata? Máme asi dvouletého fuzzy kluka, navenek nemá žádné problémy, kůži má krásně lesklou, žere, pije, vše se zdá být v pořádku. V poslední době má občas měkčí bobky. Nejedná se o průjem, ale nejsou tak tvrdé jako běžně a pak je rozšlapává a roznáší všude. Všiml jsem si, že je to pravděpodobně když má čerstvou zeleninu, má jí hrozně rád a hned všechnu zbaští (hrozně rád má slupky z okurky, salát, papriku). V zimě jí ale dostával stejné množství, spíše ještě víc a žádné problémy neměl, ale v zimě také mnohem méně pil, většinou téměř nic, vystačil jen z té zeleniny. Teď jak je horko pije hodně, měníme mu vodu hodně krát denně, má jen takovou malou skleněnou napaječku s gumovou přísavkou (určené do akvárií), máme plastový box, takže to jde použít (je lepší než ta s kuličkou, protože nekape). Krmení má také kvalitní granulované (Cavia Comlete), nejdříve jsme zkoušely a vyřazovali a tohle má nejraději a zbaští ho do poslední granulky. Krmíme ho již rok a půl, takže tím to také není, seno má každá den čerstvé. Napadlo mě zda může mít morče nějaké parazity a zda je vhodné ho nějak pravidelně odčervovat?
9.7.2015 20:35 Jezzabell
holcicky: to jsem ráda, že nejsem sama, kdo má doma vodrzlíky :)) Koukám, že je to všude stejný! Mrňouskové se tak děsně rychle zabydleli, že se nestačím divit. A vypadá to, že i starší, protože Vincent hravě přeřve Houmíka, jak jde vo dlabanec. Za to se ho Houmík snažil naposled následně "oprášit" zezadu, aby mu dokázal, kdo je doma první v jídle, (protože ho měl náhodou "po ruce") no mělo to za efekt pouze Zákon padajícího h--;). Tj. Vincent běžel urgentně oprášit Marselluse.. Bártík se vesele futroval z po- - - - - z povzdálí a nikdo mu do toho nevrčel...;)
11.7.2015 21:55 Zbyněk
mistafista: nedávno jsem si půjčoval chovného samečka a byl to strašlivý poděs. Naprostá hrůza z člověka a z ruky ještě větší. Příchod do pokoje znamenal výbuch podestýlky a poděšený kvíkot:) Když jsem mu dal samičku a byl jsem v pokoji, statečně se jí zavrtal za zadek a předstíral, že tam vlastně vůbec není:) A tak jsem ho začal násilím socializovat. Nosil jsem ho na ruce, tiše jsem mu povídal, bral jsem si ho na klín na polštářek a hladil, snažil jsem se ho na klíně krmit atd. Chytal jsem ho velmi pomalu a v klidu, žádné prudké pohyby. Výsledek? Po týdnu už baštil z ruky, nechal se normálně chytat, když jsem přišel do pokoje, nepanikařil, prostě si zvykl, že člověk neznamená smrtelné riziko:) Když jsem ho vrátil chovatelce, byla příjemně překvapená, jak je bobek klidný. Dle jejího popisu byly splašené i všechny jeho děti (no nazdar), takže to měl v genech. Ale jde to, chce to trpělivost, klid, důslednost a všechno s láskou a citem. Moje pětiletá babča byla po přinesení domů z CHS také v křeči,, když jsem jí chytal a dneska v pohodě. Morčátko si prostě zvykne, že člověk není predátor. Zkus jim podmíněně spojit ruku s pocitem dobrého jídla a bude to v pořádku, dal bych tomu tak měsíc. Každé zvířátko je sice jiné, ale skinničky se také naučí, neboj
12.7.2015 17:05 Tessi
Pink - peníze jako student, sice brigádu mám přes léto, ale peníze člověk dostane až další měsíc, jestli nedochází. Samozřejmě mám nějaké peníze a také první co jsem udělala bylo, že jsme letěli na vet. pohotovost. Ale veterinářka to nikdy předtím neviděla, jen o tom slyšela a musí shánět někoho jiného. Začnete se ohánět rodiči, ale rodiče, respektive mamka je samoživitelka a na morčata mi nic nedá a nedává, vše si financuji sama, tak sorry, že nemám navíc 5000 na operaci, ne všechny "dětičky" dnešní doby mají od rodičů kolik si řeknou, gratuluji, že Tebe se to netýká, snažím se mu jakkoliv pomoci, zatím máme jen kapky, ale obvoláváme různé veterináře a známé, abychom mu mohli jakkoli pomocí. Něco bokem mám, kdyby náhodou, ale na celou operaci to stačit nebude. Jak jednoduché je soudit, viď?
12.7.2015 17:58 Tessi
Pink - neříkám, že nemám žádné peníze, ale ne tisíc. A z vlastní zkušenosti vím, že dávky a invalidní důchody jsou kolikrát vyšší než mnohé platy. Má zvířata nikdy netrpěla, ale teď se ke mně neočekávaně dostal tenhle nemocný drobeček a já nemám tolik peněz naráz. Není to tady o tom, jak Ty to máš "těžké", ale o tom jak pomoc tomu drobečkovi, když si takový moralista a já týrám zvířata dovezu Ti ho a můžeš mu tu operaci zaplatit. A nevěřím tomu, že nejsi z protekční rodiny, protože to vidíš jako Hurvínek válku. Nemám jen zvířátka, ale v mém okolí se pohybují i lidé, kteří potřebují pomocí. Jsem znechucená Tebou, že ze mě děláš dítě, které chce zahodit rozbitou hračku, přitom se mu snažím pomoc jak mohu. To je na krku a honosně se tomu přezdívá hlava, je od přemýšlení, ne na ozdobu.- - - - - Zbyněk - děkuji za trochu pochopení, Ty bys nevěděl jak mu nějak pomoci, jakkoli?
12.7.2015 18:39 Zbyněk
Tessi: já s tím zkušenosti (naštěstí zatím) nemám, ale třeba se Babulka rozepíše. Neviděl bych to hned na plastiku, ale za návštěvu veteriny zase tolik nedáš, záleží odkud jsi, ale spousta doktorů nedře studentíky z kůže kvůli morčátku. Už se to tu řešilo a věřím, že se ozve někdo, kdo se s tím setkal Ještě Pink: to mě včera spíš rozčílilo to dítě s pěti morčaty, plnými svrabu, jestli si je někdo nevezmeme. Tedy ani ne to dítě, jako jeho rodiče. Co si myslí, že vychovají z dítěte, kterému odepřou pár stovek na léčbu svrabu a ono se bude dívat na pomalou a bolestivou smrt svých morčat? Co to je za lidi?
12.7.2015 20:00 Tygrinka
Tessi: Najdi si veterinu, která morčáky umí ošetřovat. Tvoji veterináři o tom ani neslyšeli, takže podle mě nejsou na myšáky vůbec zaměření. Jinak i u psů a koček se toto někdy stává, divím se, že nevědí, co s tím. Ale to je vedlejší a nechci házet na tvé veterináře nějaké podezření. Zde nahoře odkaz Veteriny, obvolej ty okolo sebe. Pokud se bude jednat ještě jen o vylepování, je to léčba za nula nula nic. Pokud bude nutné oko, tedy spíš víčko upravit, rozhodně bude trochu času si to promyslet a zjistit předem, kolik by to stálo, a najít si veterinu, která bude cenově pro tebe dostupná. Narkóza a pár stehů na víčku by ti neměly udělat průvan v peněžence. Když to necháš, morče může časem o oko zcela přijít kvůli chronickému dráždění bulvy. A bude ho to bolet.- - - - - Tessi: Oprava - Odkaz "Kam na veterinu"- - - - - Tessi: A ještě dodatek. Na těch veterinách se předem zeptej na cenu vyšetření. Ne všude berou 250,- jen za to, že vejdeš do dveří.
12.7.2015 20:15 Tessi
Zbyněk na veterině jsme byli hned ráno, a řekli že ta operace je nezbytná, ale nejsou na to připraveni, tak zjišťuji co sedá, něco bych dohromady dala, ale třeba pět tisíc bohužel ne. :(- - - - - Tygrinka - Děkuji, zkusím. Já jsem hodně platila za pohotovost, ale to mi nevadí, jsem ochotná dát hodně když mám. Na té veterině o tom slyšeli, ale že se s tím u morčáka nikdy nesetkali osobně, ale žádné léčení vylepováním neřešili hned objednání na operaci..
12.7.2015 21:34 Michala
Tessi: takováhle drobnost by tě určitě nestála 5000, neboj se. Je to v podstatě jen steh, takový zákrok- nezákrok.. tomu se pomalu nedá říkat chirurgie.. morče se přispat musí protože jinak by to nešlo a doktor by mu přišil víčko k oku:)), ale operace to v podstatě ani není... hlavně si najdi pracoviště, kde bude doktor v pohodě s tím, že bude takto ošetřovat morče.. aby se toho prostě nebál. a ideální je inhalační narkóza. Ale ten zákrok jako takový, to opravdu není žádná divočina na tři hodiny kde se zuřivě řeže a šije ;) Můj odhad je tak maximálně 800 za něco takového, i méně (klidně půlku, to fakt záleží na doktorovi), a to i v případě inhalační narkózy, která je obecně dražší. Ale normálně se zeptej předem, co to bude stát, ať nenarazíš na nějakého vykuka a nedivíš se. U tohohle by ti měli bez problémů říct přesné číslo, tam těžko nastane nějaká neočekávaná situace.- - - - - Tessi: a ,,vylepování" není nic jiného, než že vezmeš malý kus náplasti, oko prokápneš, víčko otočíš jak má být, a tou náplastí zafixuješ.. my to ani nikdy nepotřebovali, vždycky mi stačilo jen víčko pravidelně vykapávat a rovnat jak patří, nelepila jsem nic.. hodněkrát už jsme to měli. Ale je fakt, že u menších mimin (tohle je vidět hned po porodu) a ve třech měsících už to dávno neměli.. pokud má tenhle problém tříměsíční, tak mám taky spíš dojem, že na náplasti a rovnání už je pozdě (nebo to má fakt tak moc, že by náplasti a rovnání nestačily ani tehdy, kdyby se začlo hned po narození) a někdo mu bude muset víčko přišít tak, jak má být.
12.7.2015 21:40 Tessi
Michala - Děkuji, zítra zkusím obvolat jiné kliniky, protože tady mi orientační cenu řekli asi 1500, tak mám strach, že bych to sehnala. Je to drobeček, dostal se ke mně včera s váhou 416 g asi dva až tři týdny po odstavu (váhou sice drobeček není, ale je to taková kulička). Kapeme do očka, a snažím se co nejrychleji sehnat řešení aby se mu ulevilo, jsem moc ráda, za každou radu, děkuji moc :))
13.7.2015 08:01 Michala
Tessi: u psů se stejný problém řeší tak, že se kus kůže nad/pod víčkem (podle toho, jestli se stáčí horní nebo spodní víčko) úplně vyřízne (takový měsíček) a sešije se to k sobě.. prostě se odebere kus kůže okraje ,,díry" se přišijí k sobě a tím jak se to napne, víčko zůstane ve správné poloze a do oka už neleze. Pokud by tohle někdo chtěl dělat u morčete, tak pak asi ano, odpovídala by tomu i vyšší cena. Nicméně u tak malého zvířete by to měl spravit jeden nebo dva dobře mířené stehy, jen to chce šikovného doktora. Jinak momentík, je tedy tříměsíční, nebo dva tři týdny po odstavu? Každopádně- nic nezkazíš, když to teď zakapeš (jakýmakoliv volně prodejnýma kapkama do očí- opthalmo septonex třeba, ten i dezinfikuje.. stojí pár korun).. resp. pořádně těma kapkama namočit.. tím celá ta kůže trochu změkne a uvolní se případné ,,ospalky", pěkně to oko vyčistíš (třeba odličovacím tamponem, papírovým kapesníkem), a normálně prstama srovnáš víčko do správné polohy. několikrát za den, jak ti to vyjde. maximálně to bude k ničemu, ale kdo ví, třeba by se to ještě dalo zachránit.. zkusila bych to takhle pár dnů.. vydržel to doteď, ještě to chvíli vydrží, i pro zvíře by bylo lepší kdyby na ten zákrok vůbec nemuselo, tady nejde jenom o finance. a pokud neuvidíš vůbec žádné zlepšení, tak pak fakt jedině ten veterinář, nebude zbytí.. zůstat s tím prďola dlouhodobě nemůže, je to bolestivé a taky by si mohl vykoledovat pěknou infekci, jak si oko pořád dráždí.- - - - - Mirka6: nechala bych to být... a trochu usměrnila děti ;)
13.7.2015 11:05 Tessi
Michala - no každý dostavuje jinak, myslím věk, ty 3 měsíce jsem tipla podle váhy 416 g. :)- - - - - Pro všechny, co se mi snažili pomoci a radili mi a také pro některé rejpaly, sehnali jsme veterináře, který působí zkušeně a vše nám potřebně vysvětlil, a bobečka se rozhodl odoperovat ještě dnes. Takže kolem druhé hodiny si budeme volat, jak je na tom, moc všem děkuji za rady, hlavně pomohlo obvolat různé kliniky, děkuji všem a snad už bude jen a jen v pořádku. :))
14.7.2015 10:54 Lilith14
Pořád přemýšlím o založení CHS, vše mam prectene a zjistene, nejde o poplatek ale spis o to dojizdeni po vystavach a tak....behem brouzdani po internetu ,jsem nasla stranky tvz. ,,hobby chovne stanice,, , tedy asi tak jakoze nejsou nikde registrovani ale vystavuji sve ,,prukazy puvodu,, spis takovy vypis predku aby bylo videt ze mimca nejsou z pribuznych nebo jak to nazvat....Ja nechci na morcikach vydelavat ,ale vystavit jim nejaky ten ,,vypis,,by me bavilo a i delaz si webove stranky s nazvem jako maji chs...slo by to i bez registrace? nebo je na plzensku moznost registrovat se nekde,bez nutneho dojizdeni po vystavach?nemame auto a z mista bydliste i blbe spojeni busem ....- - - - - Jinak mimca jsem neprodavala...proste jsem je darovala,a kdyz mi neco nekdo nabizel nebo se ptal co za ne chci,tak jsem vzdy rikala ze nic,ale pokud neco chteji dat,tak ze nasi morcici od zradla po seno urcite neodmitnou....
14.7.2015 20:09 Jája
Lilith14: Pokud už chceš chovat a odchovávat morčata, tak by bylo fajn to vést tak, aby odchovanci byli standardní. To znamená, že musíš mít nějaké zaměření na konkrétní plemena a barvy a hlavně volit morčata tak, aby se k sobě hodila - prostě ovládat alespoň základy a také umět určit barvu morčete. Pro začátečníka to vůbec není jednoduché. Pokud chceš pouze mazlíčky, pak nemusíš pořizovat chovná morčata, na to stačí zverimexoví morčáci. :-)- - - - - Lilith14: A co je hodně důležité - veterinář + finance. Musíš zodpovědně promyslet, jestli bys případné zdravotní problémy mohla řešit okamžitě, což při špatném porodu nebo při akutním onemocnění jde nejen o čas, ale i o schopného veterináře. A jestli ti vázne doprava, tak to bys měla zvážit.- - - - - Lilith14: A ještě bych dodala, že skutečně chov je hodně finančně náročný. Jak píše anonym76 - tak já jsem v těžkém mínusu také. Je to hlavně o lásce k němé tváři.
14.7.2015 21:26 Michala
Tu nákladovost bych tak nedramatizovala.. i chovatel v bytě si může kupovat seno v nějakém malém balíku či pytlích a hodit to třeba na balkon.. Osobně jsem s morčákama v pohodovém plusu i se všema nákladama na veterináře, a to mimča prodávám za 200,-, tedy žádný ranec peněz... pokud někdo nepovažuje za bezpodmínečně nutné denně krmit těma nejdražšíma granulema co jsou k dostání a k tomu dávat každému papriku za 150 korun kilo; tak se já osobně přiznám že nerozumím tomu, kde lidem ten mínus vzniká.. (pokud pravidelně něco odchovávají a mimča prodají). mě teda morče obecně připadá jako fakt levné zvíře na provoz.. jistě, když je zdravotní problém, tak to pak lítá, co se týče peněz.. ale zodpovědný člověk by neměl mít větší problém se na tohle připravit, dát si bokem třeba 3000 kdyby něco.. pokud odchovává mimča, tak si i na tuhle rezervu bokem morčáci zanedlouho vydělají sami- - - - - ježiš teď aby to nevyznělo že to mám všechno děsně spočítaný a že dřu samice aby bylo vyděláno:)) tak to určitě není, mám polovinu zvířat v důchodu a morčata jsou především moje srdeční záležitost, co občas zachráním je taky moje dobrovolná aktivita a samozřejmě to jsou náklady a nepohodlí, které bych vůbec nemusela mít a i kdybych taky byla v mínusu, tak jich nemám méně, ani nic podobného.. aby si někdo nemyslel a nenalepil mi na čelo nálepku ,,množitele pro prachy":) Ale samozřejmě to, že se mi ten můj chov-nechov zaplatí a ještě zbyde (a to pak padne třeba za psy, kteří nejsou ekonomicky aktivní:))), je potěšující, byla bych cvok, kdyby mi to vadilo, takže asi tak ;)
14.7.2015 22:19 Jája
Michala: Ačkoliv s tebou téměř ve všem souhlasím (v jiných oblastech), tak v tomhle zrovna musím oponovat. Já zase nechápu, jak to děláš, že jsi v plusu. Pokud máš levný přísun zeleniny, sena i podestýlky a dostatek trávy, tak to bych ještě možná chápala. To prostě ve městě není možné koupit velké množství sena nebo hoblin a dát ho na balkon (balkon nemám a sklep je malý, přes to, když se mi poštěstí, tak koupím levné balení koňských hoblin (ale už se nepamatuju, kdy to bylo naposled levné, protože dost podražily). Já mám ročně spotřebu sena kolem 50kg a sháním ho, jak se dá, ale levná záležitost to určitě není - Malina pěkně podražil, Kvídera si z nás dělá dobrý den ,do nedávna nabízel seno za 125 Kč 13-20 kg + doprava do Prahy bratru 150 Kč. Teď má za tu cenu poloviční množství. A klidně dodával to poloviční množství, i když na stránkách měl v tu dobu 13-20 kg balík. Pěkně jsem se s ním 2x chytla, takže u něho už z principu brát nebudu. Doprava je drahá a to, co jsem našla v nabídkách v lokalitě Prahy je ubohost. A jet pro seno někam ven tak se do auta moc nevejde a navíc je můj muž astmatik, takže to ani nepřipadá v úvahu, aby byl v autě se senem zavřený a benzín také něco stojí. Pokud mi v Praze doporučíš slušného dodavatele, tak budu jedině ráda (ovšem, aby se dalo i rozumně domluvit na dopravě, chodíme do práce). Zelenina také něco stojí, žádný levný přísun nemám a přes léto taky nemám možnost krmit jen trávou. Takže tvůj názor jistě trošku nadzvedne chovatele, kteří mají podobné možnosti jako já. V podstatě morčata živím s propadem a těch pár odchovů, co mám za rok, to vůbec nevytrhne - mimina si sotva vydělají na sebe, pokud je mám déle. O podestýlce ani nemluvě, také to je drahá sranda, pokud nemám truhláře, který dá hobliny za odvoz nebo za pár kaček - a jako že nemám. Takže ta nákladovost je fakt dost dramatická, ale jak pro koho. Docela bych řekla, že to bagatelizuješ - pouze ze svého pohledu. A granule vedu pouze hodně okrajově, takže téměř nulová položka.
14.7.2015 23:23 Buub
Nevystavuju, není co, vzhledem k tomu, co jsem si na sebe vymyslela jako chovný cíl tohle řeším nejdřív za pět let. Jinak i kdyby bylo co, tak 1x za měsíc výstava nepřichází do úvahy, na to prostě nemám čas. Ale jinak... tráva roste venku zadarmo, seno kupuju po pytlích či malých balících u místních zemědělců, podestýlám slámou kupovanou taktéž, papírem ze skartovačky, což je zadarmo, nebo granofytem. Teď krmím pouze zelené. Zeleninu nekupuju, venku se to zelená a teď mám spoustu i domácí. Takže teď potřebuju jen granule, u kterých se vejdu do 500,- za 20 kg. Jo, v zimě něco stojí zelenina, ale plonkové natě a tyhle věci mi dávají v místním krámku, zbytek se pořeší akcemi a krmnou mrkví/řepou. Když se zadaří, budu mít i siláž a bude to. Případné léky za nákupku a veterinu si dělám sama:)
15.7.2015 00:00 Michala
Jája: bagatelizuju ze svýho pohledu... no dost možná, že jo, protože jaký si to kdo udělá, takový to prostě má.... mám ještě v živé paměti jak vypadaly dodávky balíků sena do panelákového sklepa v centru Brna, kde jsem chvíli taky bydlela... a další a další věci. Ale zkusím to vzít bod po bodu a konkrétně, ta reakce byla docela obsáhlá, ať z toho zas není jen další bagatelizace a zobecňování- Praha není moje lokace, takže nemám přehled od koho tam v okolí koupit seno, kdybych věděla, tak samozřejmě poradím. Zeptala bych se Hanky Potočkové (chs barrandia, ani nevím, jestli ještě chová), tuším, že měla nějaký poměrně rozumný zdroj. Kvídera je to jediný co mě napadlo, to jsem zaznamenala, že někdo takový je, a že balíky i doveze. No, ale pokud je to s ním tak, jak píšeš, tak bych to osobně řešila inzerátem a občasným výjezdem za Prahu. Zasvinila bych si auto a strávila tím nějaký čas, ale když se vyhodí zadní sedačky tak i osobákem se dá hranatých balíků převézt dost, kdyby o to šlo. Astmatika nebrat s sebou. Seno mám já osobně z nějaké části vlastní, ale nestačí nám, takže to řeším přesně takhle. Resp. vyjíždí manžel, protože z důvodu dušení musím zůstat doma já:)) Že je levné- jo, je, protože jsem si takové seno prostě vyhledala a musíme si ho následně dovézt. Máme kliku že je to jen tak 25 km, z Prahy je to všude dál, pokud člověk nebydlí někde na periferii, ale stovky kilometrů by žádný pražák jistě pro seno jezdit nemusel a i skladování vnímám eventuelně jako řešitelné- v úplných začátcích svého chovu, to jsem taky bydlela v paneláku, jsem si třeba seno po dohodě uskladnila u jedné dobré duše která měla na to prostor, a jezdila si ho pytlovat. Zeleninu pro morčata kupuju v kauflandu. Dřív jsem měla i nějakou dohodu s několika prodejci na trhu, nechávali mi za nižší cenu polámaný mrkve, malý papriky a tak. Ale už to nemám při cestě jako dřív, tak na to kašlu. Vlastní ze zahrady, co dáváme nejen nám, ale i morčatům, máme akorát jablka, já na zahrádkaření nejsem, tedy zahrada sice mega, ale jsou na ní jen ovocné stromy a pár kedluben a rajčat, a to sníme sami. Dále přes zimu schrastím většinou někde na inzerát krmnou řepu; když jsem neměla auto, vyrazila jsem pro ni s batohem. Je ale fakt že skladovat to nejde jen tak někde, ale zrovna na tu řepu by i ten panelákový sklep měl stačit, toho se nebere tuna. S trávou je to škoda, když ta možnost není.. někdy ,,není", někdy skutečně není (zas nejsem magor a je mi jasný že není možný denně tahat pytel trávy někde přes půl Prahy, když člověk bydlí na nějakém mimořádně zabetonovaném či zaprášeném místě), to je pak nemilé.. ale v osobně fakt nejsem v mínusu ani v zimě, no... a v zimě fakt fungujeme stylem koupené seno + kaufland. Truhláře nemáš.. najdi si. Co na to mám jinýho říct... za mnou taky žádný nedošel s nabídkou. já teda beru od truhláře (resp. od více truhlářů, podle toho jak mají), to jo, ale prodávám k morčatům zároveň i výbavičku a beru pro lidi Allspan.. a když mi nevyjdou hobliny od truhláře, tak kuchnu Allspan.. a připadá mi, že je tam toho fakt dost.. jako jasné, byla by to ne zcela zanedbatelná položka kterou by člověk neplatil rád, kdybych jela jenom na Allspanu, ale do mínusu by nás to beztak neposlalo. Jinak- ono to celé asi vyznívá hrozně urážlivě a povýšeně, když to po sobě čtu, ale prosím není to tak vůbec myšleno! kdybychom se bavily osobně, tak slyšíš maximálně údiv, nic víc. Jsou to fakta, snažila jsem se bod po bodu podle toho co jsi psala. Někdo si v tom může třeba najít nějaký tip. Aby bylo jasno- já jsem opravdu přesvědčená že v mínusu být člověk nemusí když bude brát hobliny typu Allspan, rozumně přes inzerát koupí seno a v kauflandu bude nakupovat hlavně podle toho co je zrovna v akci. To ostatní co jsem zmiňovala jsou spíš takové tipy navíc pro ty co naříkají nad nákladama, nevnímám to jako nutnost.. kdyby jo, tak tady nepíšu, že je morče děsně levný zvíře.
15.7.2015 00:39 Rozik
A pokud se stane, že samička nemůže třeba porodit, musíte na císařský řez (nás stal cca 4.000,- Kč), tak je "vymalováno" a v peněžence řádný průvan. O kontrolách v pooperační péči nemluvě, to už je v tomto případě "finanční detail". Ale máte radost, že samička přežila, i když už ji na chov použít nikdy nemůžete. Prostě je to záliba a láska, bez té to nejde. To nekonečné čištění klecí, smutek na úmrtím, radost z miminek a zdravých, spokojených morčat, za vše se prostě platí, jen každý člověk má jiné priority. O výdělku chovu ve městě a v bytě nemůže být řeč, jak píše Jája a potažmo Noemi.
15.7.2015 09:02 Michala
Rozik: níže jsem popsala jak jsem některé zapeklitosti řešila při bydlení v podnájmu v centru města. Opravdu s tímhle co píšeš vůbec nesouhlasím- ne z pozice teoretika, ale z pozice někoho, kdo s chovem začal jako 19letá studentka průmyslovky která bydlela v podnájmu nějakých pět hodin cesty od rodičů (takže ti mi za zadečkem opravdu nestáli a seníčko nevozili) a bez auta. Dva roky jsem si všechno tahala do toho paneláku hezky po pytlích na zádech a nepřišlo mi na tom nic moc divného, prostě jsem měla 15 morčat a připadalo mi na hlavu, abych někomu platila za bordel z truhlářské výroby slisovaný do kostky, když si ten samý bordel z truhlářské výroby mohu vzít zadarmo z truhlárny, jen si ho tedy musím domů nějak donést, krom toho můj rozpočet byl značně omezený. Zeleninu jsem měla standardně z alberta. Po maturitě jsem se přestěhovala i s ansáblem přes celou republiku do Brna a tahala to na zádech dalších dva a půl roku tam (bez pocitu šílené časové ztráty, zmaru, či nespravedlnosti, že má někdo jiný auto či velkou zahradu), než jsem si koupila ojetou feldu. A to podotýkám že morčata fakt nikdy nebyla jedinou náplní mého života, normálně jsem studovala, pracovala, čtyři večery v týdnu hrála někde s kapelou na trumpetu a provozovala běžný společenský život. Teď ve vlastním baráku mám plno věcí jednoduchých a na další spoustě věcí ještě ušetřím (jablíčka třeba, nějaká část sena je vlastního- tedy poté, co se ta zahrada poseče kosou a chvíli se okolo toho běhá), ale vždycky to tak fakt nebylo a přesto jsem nikdy nepociťovala, že by mi morčata dělala nějaké zásadní díry do rozpočtu.. jako jo, když je nějaký větší zdravotní problém, tak to jednorázově něco stojí, ale tohle prostě člověk neřeší co 14 dní. Výstavy a importy bych nechala bokem této debaty, myslím si, že tohle už je opravdu čistě koníček a je na každém, jestli ho to baví hodně nebo méně a jestli si na tohle chce ušetřit nebo nechce.. já mluvím celou dobu o těch nutných nákladech zvířete. A zajímalo by mne čím si myslíte že na vesnici odparazitováváme (dělala jsem to zrovna předevčírem a světe div se- Advocate!) a jak provádíme císařské řezy.. kuchyňským nožem? Bez urážky ;)
15.7.2015 12:30 Michala
Lima: ,,se topí", ,,se nechá".... jaké "se"? Přece vždycky o tom musí majitel ze své vůle rozhodnout, ne? Jestli koťata své kočky utopí, nebo je rozdá. Jinak slepota není pro zvíře v zajetí nijak zásadní problém.. nic mu nehrozí, a svoje potřeby si bez problémů zajistí.. obejde si klec (nebo dům, když je to třeba pes), ví kde co má.. má i jiné smysly, podle kterých se může orientovat. Je to hendikep, ale určitě ne utrpení.. čistě kvůli slepotě by podle mne veterinář ani zvíře neuspal (pokud je jinak ok).
15.7.2015 12:44 Zbyněk
Lima: pamatuji si, že někdy v zimě měla Buub neplánovaný vrh, který byl od začátku slabý a samice mladé zadupala, možná nechtěně, nevím. Ale udělala to hned, ne po týdnu. Což ale asi nebude tvůj případ, myslím, že mimčo nebylo zdravé, kdo ví, jaké měla samička podmínky v březosti a tak umřelo "přirozeně", zřejmě mělo nedovyvinuté orgány, ale to by určila pitva. Obvykle to bývají plíce a játra
15.7.2015 14:12 Michala
holcicky: velký souhlas. a nemusí se tak ani narodit.. taky mám slepého psa a v pohodě, stačí na něj mluvit, chodíme na volno (tedy v přírodě; po ulici samozřejmě ne, to by přecejen nešlo). Vzala jsem ho párkrát i na cvičák a naučila několik povelů (sedni, ke mně, otočka)... a to je mu 12 a byl předtím 7 let v útulku zavřený v kotci a neuměl nic.. slepota je pro zvíře prdlačky hendikep. A minulou sobotu mi umřel pejsek který byl dokonce slepý a hluchý.. měla jsem ho rok a osm měsíců, našla jsem ho v zoufalém stavu na silnici, historii neznám. I s ním se dalo nakonec domluvit, přestože jsem byla z počátku strašně pokousaná a dlouhý rukáv a motorkářské rukavice byly nějakou dobu nutnost:)), než jsme si nějak dokázali porozumět.. ale proniknout do jeho světa se mi nakonec povedlo a pak si užil i spoustu radosti v tom svém životě- vycházku plnou zajímavého čuchání, pohlazení a kus salámu nemusel vidět a slyšet.. smyslů zbývá ještě dost :) zvířata se s těmahle věcma vyrovnávají opravdu ohromně a rychle.. to jen slavný pán tvorstva člověk by hned nejraději všechno mimotabulkové poslal za duhový most... pod záminkou úlevy od utrpení, ale jinak spíš proto, aby se on sám náhodou nevystavil nějakému nepohodlí- tedy pokud jde o ta domácí zvířata
15.7.2015 17:03 Michala
holcicky: 8 let není bůhvíjaký věk, půlka pudlího života.. ale věřím že veterinář nějaký důvod měl, od toho zrazovat. a asi by to byl obecně krajně nejistý podnik... To mělo charakter epilepsie, ne? Ten náš to měl taky, nádor na mozku (a operace taky nehrozila, protože by ji prostě nedal, měl toho víc, veterinář ho nechtěl přispat ani na podstatně banálnější zákrok).. taky to byl pudl... ale ani zdaleka teda neměl záchvat 2x týdně.... to je fakt hodně, s tím ti vydržela několik let? bez jakékoliv medikace, jestli to dobře chápu? jak dlouho ten ,,vývrat" tak obvykle trval?- - - - - no, tohle mělo přijít spíš do SZ.. tak kdyžtak tam, holcicky.. pardon ;)
15.7.2015 17:03 Rozik
holčičky - Je lepší, když u stříhání jeden drží morče na stole a druhý stříhá, pokud není morče zvyklé. Michala - Vůbec netvrdím, že morče je nějak "drahé" zvířátko, pokud je zdravé a jsou dvě nebo čtyři, není o čem mluvit ani ve městě. Jen jsem naznačila, že je rozdíl, pokud je chov (třeba 20 morčat) v bytě ve městě nebo v domě se zahradou třeba, bez ohledu na vesnici či město. Zdá se mi, že zelenina, alespoň u nás (Albert, Penny i Kaufland) velmi podražila. Ještě před měsícem stálo 1 kg mrkve cca 26-30,- Kč, o další zelenině nemluvě. Chov jakéhokoliv zvířete je záliba, jako každá jiná, člověk musí počítat s náklady i nepředvídatelnými, proto jsem psala, že o výdělku chov morčat opravdu není, jak si mnozí myslí, protože stále převládají mezi některými lidmi názory "proč by vlastně ten člověk - chovatel morčata choval, když ne pro velký výdělek". Chtěla jsem jen osvětlit, že pokud vše, počínaje senem a zeleninou konče, se musí kupovat v obchodě, nestěžuji si, jen si myslím, že je to opravdu ve městě v bytě o poněkud jiných podmínkách. O trávě nemluvě, to je, bohužel, i přes jaro a léto ve městě velký problém. Ale jde pouze o můj názor.
15.7.2015 17:40 Michala
Rozik: neřekla jsem že to není rozdíl. ale podle mne víc rozdíl je v pohodlí. hobliny jsou odpad, seno není drahá věc. Seno nemusíš kupovat v obchodě, nikdo tě nenutí. Hobliny taky nemusíš kupovat v obchodě, nikdo tě nenutí. Já bydlela opravdu i v centru Brna. A fakt jsem neobjednávala seno ani hobliny přes eshop, nikdy v životě. ale když jako chovatel trvám na tom, aby mi to někdo dovezl v igelitovém úhledném pytli až domů a umístil kam mu ukážu, tak to pak drahý je.. ale prostě to není jediná varianta, ani v tom městě, jak to jde řešit. tady pak záleží na tom, jakou cestu kdo zvolí, jestli to pohodlíčko a absolutní neřešení nákladů, nebo jestli se zamyslí nad nákladama, ale bude muset holt zvednout zadek nebo aspoň telefon. to musím i já na té vesnici, když mi dojde vlastní seno nebo ty hobliny od truhláře. musím ten zadek zvedat méně než když jsem bydlela v centru Brna, to nepopírám. ale opravdu mám na vlastní kůži vyzkoušeno, že i ve městě to rozumně lze, jen je potřeba si to ze startu trochu víc vychytat, dohodnout.. k zelenině- myslet si že je vesnice automaticky plná zeleniny je fakt blbost.. všichni jezdíme do kauflandu a když si někdo něco vypěstuje na zahradě tak si to sní sám.. drtivá většina lidí co žije na vesnici prostě oproti městu preferuje barák, vyfešákovanou předzahrádku a klid pro děti... a pak sedne do auta a jede makat do města někam do kanclu. málokdo je dneska bůhvíjakej zemědělec s hektarem mrkve, tahle představa je fakt mimo. co je prima je ta krmná řepa, tahle položka bývá i rozumně na prodej, ale pro tu si může člověk dojet i z toho města přece.. Já ji taky nekupuju u nás ve vesnici, protože tu prostě nikdo nic na prodej nemá, ale 25 kilometrů někde jinde. Se zahradou ,,technického charakteru", kde děláme seno a která je na dnešní poměry celkem velká, jsme poměrně výjimka. Většina lidí má u baráku posekaný plácek s grilem, bazénem a dvěma tůjema a tím to hasne.. byť teda bydlí na té bájné vesnici:) Vím, že zelenina podražila. Já ji v tom kauflandu přece kupuju taky, byť jsem vesničan:) pro sebe o něco míň protože nějakej mrzáckej záhonek s kedlubnama mám, ale pro morčata nepěstuju... krmná řepa+ kaufland.. ale papriky za 150,- prostě NE. někdo ale vidí každodenní papričku a dalšího čtvrt kila zeleniny na hlavu denně jako nutnost, no tak to je pak jeho volba. ale s tou pasáží o výdělku velký souhlas. že to nějak kočíruju tak že nejsem v červených číslech mne těší, že se k tomu ještě přisype něco za prodej klecí a krmiva mne taky těší, ale že bych to všechno dělala pro výdělek, to jako fakt ne.. přilepšení dobrý, ale ten čas okolo toho.. to fakt musí pouze a jedině bavit.
15.7.2015 19:28 Jezzabell
holcicky: to škubání, pokud to není doktorem určená epilepsie, a nemůžou přijít na to co to je: mám stejně postiženého psa, bordíka, a až v 5ti letech mu přišli na nedomykání chlopně a špatné okysličování krve v plicích, je to vada srdce. Nicméně-pes žije dál, i se záchvaty (žádná epilepsie, křeče bordrů a pod.), srdeční operace nezaručí úspěch, stojí přes 30.000,-, ve starším věku jí nemusí pejsek přežít. No, dnes je mu 11, musí se šetřit, ale jde to. To jen pro náhodné kouknutí ostatních, jinak bych to napsala do SZ.
16.7.2015 14:49 Zbyněk
Mám dotaz na zkušené chovatele morčecích seniorů:) Opět u mě na týden přistála osmiletá trikolórka, ovšem oproti předchozím hlídáním máme tentokrát trochu problémy s jídlem. Na babče je tedy vidět, že už není nejmladší, od minule se jí nehezky propadly boky u stehen, ale teď se mi prostě nedotkne zeleniny, žádné. Jenom seno a vodu, dobrovolná dieta. Váhu má stále stejnou a stabilní, 870, bříško nafouklé nemá. Trávu v Kralupech nemám žádnou, nikde, co není posekané, je žluté a nepoužitelné. Seno jí relativně normálně, vitamíny dostávala, než šla ke mě. Je teď nějaké horší období, nebo to mám nějak intenzivně řešit? Holky mi teď také nedojídají misku, ale pak to napraví přes den, ale ona se talířku ani nedotkne. Předem děkuji za případné rady- - - - - Jinak se čistí, otřepává, když jí vyženu z klece, tak rozvážně chodí a hledá cestu do své schovávačky, tedy není to naježený uzlíček neštěstí v koutě, ale také spí mnohem víc a tvrději, než předtím. Tedy zřejmě už nepěkné příznaky blížícího se maléru:(
16.7.2015 23:12 Rozik
Zbyněk - Také nám starší morčík více a dokonce tvrdě spí, jinak žere, ukázkově bobkuje, ale váha oproti původní je slabší, asi měl nějakou mrtvičku, usuzuji podle očního víčka, které jakoby padá trochu. Je to už 9 měsíců stále stejné, bude mu pět let, ale nemáme ho od mimina, přišel už ve zralém věku. Tak mu dáváme klid, ať se prospí do sytosti, pokud vše ostatní je v normě.
17.7.2015 08:32 Zbyněk
Rozik, Tygrinka: děkuji, babča se včera zmátořila a v noci snědla půl metráku sena, plus půl talířku zeleniny, má to chudák nevyrovnané a dneska to večer vidím na další Simplex:) Vždycky, když jí vracím z atrakcí zpět do vyčištěné klece, vztekle na mě zavrčí - to je její zvyk i u majitelky:) Lilith14: krásná mimča, já už taky netrpělivě čekám, až se mladá uráčí přemístit uzlíčky z bříška do klece:) Termoska: ty opravdu nechápeš vůbec nic. Jaké máš vlastně ve škole známky? Jsi schopná pochopit alespoň to, že namísto nesmyslného pořízení křečka by tvému morčeti pomohlo, kdybys mu koupila kamaráda dle pohlaví? Křeček je noční samotář a morčeti nijak nepomůže. je nešťastné, protože je samo a to, že mu dáš občas nažrat, mu samotu nevyléčí. Namísto hloupého napadání druhých lidí by ti prospělo zamyslet se nad sebou a trochu pracovat sama na sobě.- - - - - Mám opět dotaz, kde v Praze koupit Allspany. Na jaře mi tu někdo doporučil ForPets a tam jsem je opravdu sehnal. V Equitaně je nyní nemají a neví, kdy budou. Na králičím shopu také nejsou:( Poraďte mi někdo prosím, nebo nějakou alternativu. Předem děkuji:)
17.7.2015 12:45 Buub
Tráva je suchá a žlutá, protože už má po sezóně, s vodou to nemá celkem co dělat. Musí se počkat, až vyroste otava. Z lipnicovitých se dá teď krmit snad jen kostřava rákosovitá. Ale teď to drží hlavně dvouděložné: mrkev, lopuch, řebříček, komonice, hrachor luční, vikve, štírovník. Kuklík, škarda, smetánka, větve a listy ovocných stromů.
18.7.2015 16:47 Rozik
Bubula 11 - Pokud koupíte morče z CHS, mělo by být ošetřeno proti vnitřním a vnějším parazitům již od chovatele, než Vám ho předá (na to se při koupi zeptejte), tak bych nechala tak týden v karanténě. Pokud ze zverimexu, tak určitě déle, alespoň těch 14 dnů, pokud se něco objeví i déle. Ošetřit morče proti parazitům budete muset asi sama po koupi ze zverimexu, třeba Advokatem spotem za uši podle váhy morčátka, dostanete koupit na veterině a řeknou Vám i dávkování.- - - - - Téma počasí - U nás ani kapka, dnes trochu vítr, aspoň tak. Tráva posečená, což je stejně jedno, neboť už byla suchá - spálená. Ještěže máme chladný byt, přesto 24 st. C, netopíme na tolik stupňů ani v zimě. S fenkami vycházka jen v noci, přes den nechtějí chodit, vyčůrat a domů.- - - - - Anonym - Zkusit můžete, výsledek je nejistý vždy. Některé morče se naučí, většinou mimino se učí od maminy, některé ale ne. A ve 4 letech už má morče "své zvyky", ale za pokus to stojí, pokud chodí do jednoho rohu.
19.7.2015 16:08 Rozik
Tygrinka - U morčat, které od nás odcházejí, dáváme kapku Advokate za ucho, stres z cestování, odloučení od maminy, změna prostředí dělají svoje, i z toho zveri. Ale jde pouze o můj názor, sami jsme kdysi běhali se samičkou ze zveri na injekce a byla jediné morče v domácnosti. Tak ten spot mi přijde šetrnější, byť preventivně. Jde i o všenky apod. ne pouze o svrab, a i o vnitřní parazity, ale každý podle svého uvážení.- - - - - Totéž u morčátek koupených na výstavách morčat, tam, alespoň si myslím, většina prodávajících chovatelů něco dává, asi by neriskovali třeba všenky, je třeba se zeptat při koupi, jakým prostředkem bylo morčátko ošetřeno.
19.7.2015 17:55 Tygrinka
Rozik: Ano, je to i proti všenkám, to jsem nenapsala. Abych pravdu řekla, zatím jsem se s všenkami u mimina ze zverexu setkala jenom jednou - vzal mě za srdce a potřebovala jsem paťáka po úhynu kámoše. Vyřešeno hned po koupi návštěvou veteriny a sprejem. Podruhé je dostali moji 3 letí myšáci nejspíš ze sena. Jaké vnitřní parazity to může vzít, nevím, srdeční červivostí morčata netrpí, a nevím, co ještě dalšího může Advocate pobít. Jinak souhlas, spot je šetrnější. Možná jsem měla v životě kliku, ale kupovala jsem myšáky ve zverexech (vybírala si slušné zverexy), ať už šlo o běžné křížence anebo "nepovedená" mláďata od chovatelů, tak jsem si za těch 25 let donesla jen jednou plíseň - oplísnil se až po týdnu po donesení na uchu. Zvířata, která se mi líbí, si samozřejmě pořádně prohlížím a nekupuji hned po přivezení do obchodu. Tím neříkám, že to děláš nebo chovatelé obecně dělají špatně. Vím, že se to v posledních letech hodně rozmohlo. Samozřejmě při prodeji na výstavách je stresu spousta nebo při dlouhé cestě za novým majitelem, tam to své opodstatnění má. Obecně mi to přijde jako zbytečná zátěž pro mladý organismus a mimi ze zverexu bych preventivně neošetřovala ničím. Kdybych si koupila mimi od chovatele, nedávala bych také nic, i když by bylo preventivně neošetřené. Stejně se může morče zasvrabit a chytit vši třeba za půl roku u nového chovatele, i když bylo ošetřeno preventivně před prodejem. Přijde mi, že mnohem častější je u mláďat ze slušných chovů plíseň než svrab a všenky.
19.7.2015 18:51 Rozik
Tygrinka - Plíseň je další věc, pro mne záhadná tedy, stalo se, že po odstavu jeden statný sameček z vrhu plíseň ze stresu snad??? dostal, jeho dva bratři ne. Maminu otravovali hrozně všichni, už je nekojila, měli měsíc, byla z nich na nervy, váhy měli vysoké, a ten nejstatnější takto zareagoval na stres z odstavu???. Jediný, přitom byl i nadále s bratry v kleci a oni plíseň nedostali.
20.7.2015 08:17 Zbyněk
Tak jsem se včera stal šťastným chovatelem dvou uhlově černých miminek:) Pouze jsem musel řešit zajímavý problém - v babičce se během dne probudily mateřské pudy a začala se o mimina starat, jak o vlastní. Čistila je, zahřívala, nastavovala jim cecíky a povídala na ně stejně, jako maminka, hlavně se holky o mimina pořád přetahovaly, až jsem je musel rozdělit, protože takhle by za chvíli mamina přišla o mléko. Jinak samička porodila přesně den před narozeninami a porod byl naprosto bez potíží, stejně jako těhotenství (až na dvě drobná krvácení) )Ráno, cca půl hodiny před porodem panáčkovala v kleci na talířek, pak si vyskočila do výběhu a šla si porodit:)
20.7.2015 13:36 Lilka
Majkamaj: Tvé morčátko je plaché a nejisté, protože se cítí velmi osaměle. Je od Tebe moc hezké, že se mu věnuješ a staráš se o něho, ale morčátko potřebuje ke spokojenému a šťastnému životu morčecího kamaráda stejného pohlaví. Pokud jen trošku můžeš, popřemýšlej o tom. Péče o dvě morčátka se neliší od péče o jedno morče - jen trochu víc podestýlky a víc sena a zeleniny a vudeš mít dvě šťastná zviřata.... Vím, o čem mluvím, morče mé dcery bylo bohužel díky naší nevědomosti 3 roky samo, bylo to smutné zvíŕátko, které jen spalo, jedlo a vylučovalo.... Teď má 4 měsíce malou kamarádku a i já jsem byla moc a moc překvapená, jsk se naše Lilka změnila ve zvídavého, pohodového a spokojeného tvora..... Jak jsou dvě ničeho se nebojí a jsou si oporou...... A lepší než domeček je hromádka sena......- - - - - Zbyněk: blahopřeju k mimčům...:)
20.7.2015 14:30 Michala
Lilith: hobliny allspan jsou v pohodě. mám je na prodej pro zájemce o mé odchovy a čas od času jeden balík kuchnu i já (když mi nevyjdou hobliny od truhláře, kterýma normálně podestýlám).. a nezaznamenala jsem nic špatného. hobliny jsou to takové menší, jemnější (ale nepráší). tedy pokud má někdo rád větší kousky, tak to chce jinou značku, ale jinak myslím že žádnej problém ;)- - - - - Majko Lilka má pravdu. Morče nechce hladit, chovat a hrát si, není to koťátko. Je nastavené trochu jinak. Mezi sebou morčata tyto projevy nemají- netulí se k sobě apod., prakticky se nedotýkají, není tedy žádný důvod si myslet, že se jim to od člověka bude líbit. Nebude. Ale zato jsou si morčata pořád nějakým způsobem na blízku (i když ne na dotek) a komunikují spolu. To je taková základní potřeba morčete. Bohužel člověk mluví jinou než morčecí řečí, takže tohle nenahradí, ani kdyby se snažil sebevíc.- - - - - Rozik: ále prdlačky záhada s plísní. prostě se to sešlo, že se stalo... přece nemůžeme nacpat všechna zvířata a všechny situace do nějaké tabulky. I dítě které máma dobře obléká a dobře mu vaří prostě může chytnout třeba angínu.. stane se. a jeho sourozenec to může chytnout taky, ale nemusí. myslím že v lidském světě se nad těmahle věcma vůbec nikdo nepozastavuje, kdežto chudáky domácí mazlíky bychom nejraději narvali do kolonek ,,ano/ ne", ,,je možné/ není možné" ;)
20.7.2015 14:58 Zbyněk
Lilka: děkuji:) Louisafalt: to nebude tak těžké, například nereaguje na vnější podněty, zejména na rychlé pohyby, netrefí ven z klece, když ho položíš na gauč (neznámé prostředí), zůstane stát atd. Když mu zamáváš rukou před očkama a bude v kleci, měl by zdrhnout atd. Může být poloslepé a reagovat na světlo a tmu, ale jak říká Smirny, podezření potvrdí / vyvrátí veterinář Jinak babča se už zklidnila a nechává moudře miminka v péči své dcery, takže když jsem přišel domů, prckové se kojili a babička spokojeně přihlížela, přikrytá dekou, to miluje:) Její bublání a další projevy naštěstí zmizely a píďata poslušně následují (lehce utahanou) maminku:)
20.7.2015 15:16 Michala
Louisafalt: že morče spadne z postele ještě nutně neznamená, že je slepé.. a mnohé morče ani nemrkne při prudším pohybu proti očím.... ještě mu můžeš zkusit posvítit do očí baterkou, jestli bude reagovat panenka a stáhne se. Pokud by tohle bylo bez reakce, tak asi ano, asi je slepé. Nicméně pokud nevidíš komplet zářivě světle šedý zákal přes obě oči viditelný ze všech úhlů, tak bych před návštěvou veterináře nedělala žádný závěr ;) Jinak slepé morče se nijak netrápí a nepotřebuje žádnou zvláštní péči, akorát je vhodné aby se mu nedělaly každý týden v kleci přesuny- tedy aby domek a napáječka byly na svém místě. Akorát uvítá kámoše, ale to každé morče, to už je ohraná písnička. Vystresovaný jedináček běžně zůstane stát tam, kde ho majitel dá, a nechce se hnout. S tím jak morče vidí nebo nevidí tohle nemá absolutně žádnou souvislost. Slepé morče které není podělané strachy ti bude normálně chodit a zkoumat okolí.. a vystresované morče co má strach, i když bude úplně zdravé, bude stát a ani se nepohne. Na 99% to jisté fakt není a za vyšetření dáš do 200... tak bych místo spekulací doporučila tohle absolvovat, třeba zjistíš, že si děláš zbytečné starosti
20.7.2015 15:59 Michala
Louisafalt: nereaguje morče, nebo ty oči uvnitř? ,,celé morče" reagovat nijak extra nemusí, ale měly by se mu stahovat panenky v očích, když mu pořádně zasvítíš.. no, uvidíš, co na veterině.. když ho tam vezmeš, bude jasno hned.- - - - - Lilith: jo, tak jako majitelce pěti morčat ti ten balík vydrží dlouho, v tomhle ohledu budeš fakt spokojená ;)
20.7.2015 16:44 Michala
Katko jak si prosím v takovém případě představujete pomoc zde ze strany diskutujících....? A zánět.. zánět čeho? Pokud máte doma přesnídávku tak natáhněte do stříkačky (stříkačku buď 1 ml nebo 2 ml, z větší by vám to šlo blbě) a morče dokrmte, tak aspoň 15 ml do něj dostat na jedno krmení a zopakovat 4x, lépe 5x denně. Ale to ten problém rozhodně nevyřeší, to je jenom k tomu, aby morče mělo něco v břiše a neodešlo nakonec ještě na nějaký problém se střevama (morče by nikdy nemělo mít střeva prázdná). Problém bude někde jinde. My se tady můžeme pokusit vás trochu navést co by to mohlo být (ale to chce fakt nějaké kulturní informace, ne typu ,,morče má zánět".... zánět oka, jater, drápku...? to bychom se fakt moc daleko nedostali. ,,tak jsem mu to vydesinfikovala... čím? a co mu dal ten doktor? nic?)- - - - - ...ale samozřejmě není jiné řešení než veterinář.
20.7.2015 16:53 Tygrinka
Louisafalt: Panenky u tmavookých morčat jsou špatně viditelné a obecně jsou dost velké a neumí se smrsknout tak moc jako ty naše, ale zblízka při svitu baterky bys měla vidět, jak panenka pracuje. Také když budeš chovat morče na klíně bokem, tak mu dej třeba mrkev nebo něco, co má rád, na stranu k oku a pak jí pomalu táhni k čumáčku, celá bulva by se měla pohnout, jak se morče zaměří na žrádlo. Jinak vyšetření oka nestojí majlant a slepé morče se s postižením vyrovná daleko líp než jeho majitel. Spíš si myslím, že je tvoje morče plašší povahy, samota mu nedělá dobře a je venku prostě jen vyděšené. Jinak platí vše, co už tu popsala Michala.
20.7.2015 17:18 Michala
Zodac: to je suprově technicky podaný dotaz :) Parťáka určitě možno pořídit, ale pokud to má být fakt na jistotu, tak klidně dva tři měsíce ještě počkej. Obecně skvěle fungují dva bráchové, nebo kombinace ,,velký+ malý" (malý= mimino po odstavu). Teoreticky by to šlo hned, pořídit toho mrňouse, ale když ještě chvíli počkáš, bude to jistější- velký pak bude jistojistě dost velký. Druhý sameček ideálně ihned po odstavu, nebo třeba do šesti týdnů věku, pokud není nějak ultra vyvinutý (že by vážil půl kila). Kámoše stejného věku v žádném případě, to by bylo hodně krvavé... Jestli do patra nebo do řady.. jak se ti to hodí, jen musí mít morčata nějaké bezpečné schůdky.. nejsou to zrovna žádní gymnastové, z toho titulu bych volila tu variantu, kde budou muset překonávat menší výšku- tedy spíš něco do řady (i když i tak píšeš, že výškové úrovně budou různé). S tím materiálem na dno sis myslím docela slušně odpověděl sám.. vanička je zdaleka nejlepší. Ale pokud už je nějaký základ ubikace (třeba stará skříňka), tak se to těžko trefuje, koupit vaničku, která bude pasovat.. lépe je koupit nejdřív vaničky, a pak okolo nich něco sestrojit :) což teda asi není pro tebe, takže jedině zkusit kouknout po obchodech, jestli někde nemají něco, co bude mít čistě náhodou vhodný rozměr, alespoň teda na délku.. šířka se tak nutně dodržet nemusí (když bude vanička méně hluboká než skříňka, tak to neva) a nějaké zábradlíčko se dá taky dohodit i dodatečně, kdyby nepostačovala výška... ale myslím že v zásadě u každého boxu pod postel nebo dna od klece, kde by vyhovovala délka, by měla rámcově vyhovovat i výška. Pak se dá ještě nařezat na míru plexi a udělat vyndavací šuplík z plexi, ale je to na manipulaci trochu citlivější, hlavně ve spojích. Lino nebo dlažba jsou taky varianty, z tohoto dvojího bych volila spíš to lino, protože není studené a taky se dá jednoho krásného dne vyrvat a dát tam nové, to v případě dlažby moc ne. Ale zas je to asi ošklivější než dlažba.. no, je to na tobě, co ti sedí víc. Morčeti to bude asi víceméně fukejř:) Přední stěna- já mám vaničky o výšce tuším 17 cm a žádné letecké dny se nekonají. jako jo, je to v možnostech morčete, ale sebevrah není. Jsou i výjimky které by tendenci vyskočit mohly mít, někdo tu občas něco takového napíše.. ti pak opravdu vědomě vyskočí z čiré blbosti a zvědavosti... ale nějak globálně vzato, morče zábranu o výšce běžné vaničky od klece obvykle vůbec nemá tendenci překonávat. a že by se třeba leklo a skočilo do prázdna, to už vůbec ne. Když už, tak s nějakým ,,výzvědným záměrem" a dobrovolně, nehod bych se nebála. ale při nějakém patrovém řešení je samozřejmě nutný ohlídat, aby byly dostatečné zábrany v okolí schůdků.. schůdky v blízkosti přední stěny, pokud by byla nízká, určitě nejsou dobrý nápad a tam by se nějaká nehoda pak mohla stát
20.7.2015 17:57 Tygrinka
Zodac: Mně se právě stalo nedávno, že morče se leklo a přeskočilo okraj dna klece, co mám jako větší výběh, a 10cm misku s vodou a huplo nádherným ladným skokem do prázdna na zem z výšky cca 40 cm. Měl tam 10cm škvíru mezi krajem a přilehlou klecí, já si toho nevšimla a čekala na něj u druhého konce, ale on se procpal tou škvírou. X let nic a najednou hup a zlomil si přední horní zuby hlouběji v dásni. Naštěstí zoubky krásně dorostly, ale mohlo to dopadnout hůř. Další morče se leklo chladicího gelu v plínce a skočilo tamtéž, jenže si dalo do čumáku o vedlejší klec. Což mu nebránilo v tom skoky zopakovat. Plína letěla ven a morče jsem musela popadnout a přestěhovat na pár hodin jinam. Zvířata prostě umějí překvapit. Běžně se jim samozřejmě skákat ven nechce, ale když se zadaří, tak to stojí za to. Na druhou stranu je fakt, že mám morčíky v klecích s domky i pro králíky, takže většina z nich běžně skáče mnohem výš než je kraj dna klece. Morčíci v ubikacích domky většinou nemají, protože ubikace jsou samy o sobě velkým domkem ze 3 stran ohraničeným, takže nemají zvyk někam skákat, takže riziko, že přeskočí kraj při leknutí je určitě menší než u těch mých.
21.7.2015 01:18 Tygrinka
Grenadin: Pokud je to ležení na boku s vyvaleným pupíkem a nataženýma nožkama, tak takto leží moji kluci v domečkách docela často a nejen v horku. Ale leží jen hodně na boku, na záda se nepřevracejí. Pomalejší mám přes den všechny, jeden v tom i dost vyniká, i u žrádla se přes den občas nenamáhá ani vstát, ale leží rozplesklý se zadníma nohama dozadu a spokojeně zasouvá. Ovšem večer, když vedro opadne, by se mělo morčí pohybovat normálně. Céčkem jsi nic nezkazila, jestli se ti ale stále něco nezdá, tak raději zajdi k vetovi. Po první vlně veder jsem měla jakési podivné morče, ani zdravé, ani nemocné, Cvit jsem dala 2x a stále byl divný. Vet nic nenašel, zkonstatoval, že je myšák kyselý z těch veder. To přesně vystihovalo ten stav. Napíchal mu nějaký povzbuzovák, vitamíny a myšák byl další den v pohodě.- - - - - Grenadin: Doplnění - můj myšák byl také takový trochu zpomalený, i večer. Prostě takový nesvůj.
21.7.2015 14:31 Zbyněk
Lilith14: Allspany jsou super, mě dorazily dneska, i když trochu dražší, ale balík mám tak na tři měsíce při jedné kleci, pod to pelety Biomac z Baumaxu a je vymalováno:) Jednou denně vyberu dvě, tři počůraná místa, doplním peletky a hobliny a je to. Klec komplet měním tak po měsíci a půl, teď jsem to dělal chvíli před porodem a stejně mrška odrodila ve výběhu, který peru jednou týdně:) Až je dáš na dno, zkus je dlaněmi pořádně udusat - dostatečnou vrstvu, bobkům se pak neboří pacičky
21.7.2015 16:23 BluePiggy
Ahoj, kam chodíte s morčaty na veterinu? Mám jich sice v okolí hodně, ale ti se specializují na psi, další na kočky a fretky, další na koně. Takže morčata sice ošetří, ale plně jim nerozumí. Např. o mém samečkovi většina tvrdila, že je to samička, protože ,,nemá koule" :) Prosím, aby se ozývali spíše lidé z Jižní Moravy, děkuji. :)
21.7.2015 21:52 Buub
Zbyněk A, tak podle fotek už tomu rozumím a čerň je jasná. Taťka je zlatý aguti šiml. Máma čokoládová s oranžovou. Zlatá aguti je A_B_C_E_P a vloha pro šimla, čokoládová + oranžová je aa_bb_C_ep_P Samec má určitě vlohu pro neaguti, takže Aa. Černý mimino je aa - není aguti - Bb - to je "vloha pro čokoládovou, malé b od matky, ale velké od aguťáka, takže proto je černé, ne čokoládové, C_ - není to kuní, E - je celé černé, P_ - není to lila. Červená pacička to samé, akorát místo E má ep.
21.7.2015 22:37 Zodac
S kamošem počkám. Spíš jsem se bál, že je pozdě. Můžu k němu pak pořídit dva bráchy? Kdyby se nepohodli, tak by zůstal sám a oni dva spolu. Nakonec, když spolu budou vycházet a jeden umře, pořád budou spolu dva. Na dno ubikace dám lino, dokola OSB a z přední strany něco průhlednýho. Můžu lino přichytit vrutama nebo je lepší lepit? Aby to později šlo vyměnit. Pěstuju si doma bylinky. Morčeti dávám denně trochu bazalky a meduňky, někdy přihodím majoránku (cca hrst toho mixu, mám celkem malý ruce :D ). Nedávám moc, jinak krmím trávou a nějákou tu zeleninu s listem, dvěma pampelišky. Seno a voda furt. Je nějáký pravidlo, podle kterýho podávat čerstvý bylinky?
22.7.2015 14:04 Zbyněk
Majkamaj: já nemám k dispozici trávu, takže denně dávám trochu mrkve, čínského zelí, papriky, řapíkatého celeru, pak ředkvičky a pórku, i když to většina morčat nejí, ale moje ano:) Jednou za tři dny červenou řepu, nárazově čerstvou nať z mrkve, ale ne březí samici. Mrkni mi do alb na dávky, mám tam fotky Isabell: to je škoda, jak bylo staré a na co umřelo?
22.7.2015 18:15 Ditafre
Zbyněk: Děkuji :) Právě samička, co rodila před ní, byla otevřená skoro týden a to byl její druhý vrh, takže bych čekala, že bude otevřená rychle a rodit hned, jak se otevře. U Guiny jsem to opravdu nečekala tak rychle :)) Ale ještě se mi nestalo, že by se otevřely a zase zavřely, někdy mi to tak přišlo, ale to bylo spíš tím, jak ležela, nebo různě stála.
23.7.2015 07:53 Zbyněk
Isabell: broušení zoubků je náročný výkon, anestezie, bolavá tlamička, ale je to krásný věk, ve čtyřech letech by to bolelo víc, pravda ale je, že člověk si za osm let na mazlíka zvykne více, že? Přerůstání zoubků obvykle ukazuje na hlubší problém, v takovém věku to už mohlo být například selhávání zažívání a s tím související nižší zbrušování zoubků. Proto starší samičky vážím denně a kontroluji každý podezřelý úbytek váhy, jestli se něco neděje. U staršího morčátka to chce kontrolovat, jestli mizí seno, to je pro stoličky nejdůležitější Still: jako ajťák jsem ještě poznal double adresu:)) Asi mi v práci zlobí internet, protože jsem tam včera ty fotky vůbec neměl, ten zoohit nějak zlobí, dneska už je to v pořádku. Bártík si strašně rád podpírá bradičku, čím výš, tím lépe:)) Ditafre: já měl prvorodičku a kost jsem hlídal každý den, v pondělí večer byla tak přes centimetr a půl od sebe a v úterý ráno zase u sebe, trochu mě to překvapilo, konzultoval jsem se zkušenějšími a prý je to ok. V sobotu večer ale mladá začala špinit deku ve výběhu - takový hustý, krvavý šlem a přestože byla kost zavřená, konzultace se zkušenou chovatelkou byla jasná - příprava na porod:) Majkamaj: děkuji:) Ono fotit takové černoušky je velice nevděčná práce a následná dřina v Photoshopu, aby byl vidět alespoň trochu nějaký detail na tělíčku:) Kamarádka měla problém udržet smečku chvíli v pozici:)
24.7.2015 10:00 Zbyněk
Duchna: u nás také, já bych to tak neprožíval, zelenina jim chutná, pouze se musí s citem, abys neměla kapybarky:) Dej jim čínské, trochu okurky, římský salát, rajče, papriku, trochu mrkve a budou šťastní, jak blechy:) K tomu samozřejmě kupku sena S kostivalem a játry jsem to nevěděl, diviznu bych morčeti intuitivně nedal. U Kralup jsem našel v Zákolanech potok a u něj pampelišky, alespoň něco:) Zkus to u vodních toků, tam je předpoklad určité zeleně
24.7.2015 10:22 Duchna
Když já jsem ve fázi příjezd z jedné dovolené, vybalit, zabalit a odjet na další..tato fáze je tam 3x. Takže procházka k vodě nehrozí :-(. Ale večer jsem skočila do lesa, natrhala pár trav, ale jsou to ty slabé, trochu řebřícku, špičky od malin a dokonce i pár pampelišek. Pustili se do toho, jak kdyby týden nejedli :-).. Ze zeleninou je to u nás tak..mrkev je v kurzu pořád,čínské ani paprika ne, rajské jí jenom Ixík, chutná jim fenylk, ten dostávají..obcas repu, cekanku, řapíkaty celer.. Ještě ovoce, ale to jim téměř nedávám. Honzík ji jen hrušky, jablka ale Ixík se s chuti pustí do třešně, švestky, včera snědl malé pár kuliček rybízu.. Teď jdou zase na týden ke kamarádce, ta se o ne stará jako o vlastní :-D dělá jim pomyšlení..tak snad něco zeleného někde dotlači :-D.. Mně ten kostival a divizná jen tak napadly, když jich máme po zahradě obr trsy, nikdy jsem to nezkoušela..třeba by to ani nechtěli. Zkusila jsem kus řapíku a taky ohrnuli čumec..
24.7.2015 11:43 Zbyněk
Duchna: třešně, švestky a hrušky mi zježily vlasy, to bych morčeti nikdy nedal, na třešně se ti náhodou napije a můžeš si jít pro nové. Morče, ne třešně.:) Švestky, meruňky, to všechno jsou peckoviny. Hruška může u morčete rozjet pěkný průjem, i když věřím tomu, že jí někdo dává bez problémů. Jablko, jahody a meloun jsou bez potíží, neutrální a pití na ně nevadí, ale peckoviny mohou zkvasit v žaludku i bez pití.
24.7.2015 13:16 Zbyněk
Majkamaj: možná upřesním, co chtěla říci Buub: nedávej morčeti v podstatě nic jiného, kromě sena a trávy, nebo sena a zeleniny. Pokud ti morče normálně žere seno a k tomu si dá trávu, nebo zeleninu, tak na 99 % nebudeš mít problém. Všechny ty pamlsky, tyčinky atd. jsou komerční lákadla na peníze. nasbírej v lese pár borůvek, malin, ostružin a jahod - v tom všem je hodně céčka. Když nežere tu "holandskou" papriku, zkus nabídnout bílou, hlavně nesmí pálit. Céčko je v paprice, rajčeti, řapíkatém celeru, čínském zelí, ale - ne v zimní, skleníkové zelenině. Céčko je v planém jablku, ale to morče asi odmítne:)) Já to neřeším, holky zbaští talířek zeleniny a nemají problémy. V jednoduchosti je síla. Můžeš koupit nějaké bylinkové seno, ale radši až na podzim, teď se vyškrabují sklady a většinou koupíš hnus. Můžeš dát trochu kvalitních morčecích granulí - Darwin, Versele Laga, ale ani tady nevydrží céčko po výrobě déle, než měsíc a kousek:) Pokud máš pocit, že je morče avitaminózní, tak mu prostě rozpust čtvrt tabletky obyčejného céčka, maličko přislaď medem a dej mu to stříkačkou do tlamičky, ale jestliže normálně běhá, kašli na to:)
25.7.2015 13:41 Zbyněk
lindaa: seno normálně zkrm, navíc pokud nebylo zevnitř zapařené viditelně, vůbec to neřeš. Nedávno jsem sušil na podlaze pětikilový pytel Maliny, vezl jsem ho na slunci na skútru a byl vevnitř úplně mokrý, už ho mám zkrmený, baštila i březí samice, baští mláďata a v pohodš. Jestli nesmrdí, fakt neřeš:) váleček: určitě zajdi, tím nic nezkazíš, morče neumí dýchat tlamičkou, takže ucpané dýchací cesty pro něj mohou být nebezpečné- - - - - A ještě k cukru: před rokem nám veterinář doporučil příkrm pro sedmiletou babču, která šla s váhou dolů - rozemleté slunečnice naředit trochu vodou a osladit mírně medem. Mohla se po tom umlátit (stříkačkou, ale těšila se) a krásně zase přibrala. Med mi obecně přijde zdravější, než rafinovaný cukr, i když pro morče je to asi jedno, jim vadí cukr obecně. V krizi ale dobrý. Jinak kafe mi nechutná a čaje nesladím, nicméně jsem doma pár kostek pro návštěvy našel:)))
25.7.2015 22:01 Zbyněk
Ajati: tak je pravda, že 35 korun za riskování nestojí, nicméně jestliže seno nepáchne, pak bych se toho nebál. Když jsem s Malinou řešil ten mokrý pytel, tvrdili mi mimo jiné, že si dávají pozor, aby seno po usušení leželo ještě pět týdnů, než jde do distribuce. Pokud bylo seno suché, tak pár hodin v autě opravdu nevadí. Občas mi zůstává rozum stát, co se prodává pro nebohé hlodavce pod názvem "čerstvé luční seno". Limara a JL Products si nemají vzájemně co vyčítat - například. Malinovi bych docela věřil. Můj mokrý, pětikilový pytel jsem dva dny sušil v ložnici, seno nepáchlo a pět morčat to přežilo. Navíc jim strašně chutnalo:) Seno není čerstvá tráva- - - - - Cidik: podle tvých alb vidím, že máš k morčátkům docela vztah:)) Ale jsi si jistý, že tam bude zvířátkům opravdu dobře? Je to stálá expozice? Kdo se o ně bude starat a jak dobře? Obávám se, že bych vlastní morčátka k takovému podniku nedal, na to je mám moc rád
26.7.2015 13:25 Klobasa
Ahoj, včera mi odešel "synáček", i přes veškerou péči a operaci ve VFU Brno..., starej chlap přátelé, jsem ronil krokodýlí slzy a nestydím se za to. Zůstal mi jeho "brácha", a protože druhého už nechci (nemám na to nervy), rozhodl jsem se, leč rád chodím po přírodě na více dní, brát ho sebou, aby netrpěl samotou. Objednal jsem adekvátní tašku, aby měl pohodlí a dětský spacáček, aby ve stanu se mohl zavrtat. Turistíte se svými miláčky či nechce se někdo dokonce přidat? Společnost bych uvítal.
26.7.2015 14:37 Klobasa
První to nebyl...(2010,2013), ale stejně... . On je dost mazlící (obden spí v posteli - netrousí a nevyčurá se). Na cestování je zvyklý, jelikož na dovolenou jezdili vždy se mnou (autem, lítali po zadních sedadlech), pronajal jsem celý barák, aby měli klid. Ale nějaké treky jsou problém, protože na víc, jak 3 dny jsem nechtěl je nechávat samotné (vysoká spotřeba jídla - hmotnost 1.7Kg) a to toho noc nestihnu (+cesta). Když teď zůstal sám, tak jsem si právě říkal, že by to nebyl problém - jaro/podzim. V létě ve vedru rozhodně ne.- - - - - Morčecí manijak: Sedni si na křeslo nebo lehni na gauč, vezmi deku a vem si ho na sebe a hlaď. Zvykne si na tvůj pach.
26.7.2015 17:20 Zbyněk
Klobasa: přesto bych ho v tašce na výlety netahal, ale nechal bych ho v klidu doma a přikoupil mimino jako kámoše, to ho potěší nejvíc. 1,7 kg to je malý cuy, nebo překrmené morče??:)) Morčecí manijak: chce to čas a také morčecího kamaráda pro prdíka. On si sice časem jaksi zvykne i na člověka, ale nikdy to nebude ono, když zůstane sám zuzanecka: nechat holky v dostatečně velkém prostoru / výběhu a jít na hodinu na kafe, pokud neteče krev, ony si to vyříkají, jedna se podřídí a bude klid- - - - - Ajati: opravdu záleží na vůni, já jsem ten pytel nasušil, vonělo krásně, 5 kg zmizelo ve čtyřech bříškách a vše je v pořádku
28.7.2015 16:09 Tygrinka
Zbyněk: Ano, vyhrožování je stejné, ale Michala to odhadla správně - několikadenní 20hod bublání není normální - tedy normální by to bylo opravdu u kluka anebo bohužel ty cysty. I moji mladí kluci, kdysi jsem měla taková šídla, resp. jedno takové šídlo ve dvojičce, když měl říji, tak se naháněli celé dny, i v noci, ale trvalo to cca 3 dny 2x do roka. To jsem musela chodit spát jinam anebo je dávat jinam, to se fakt nedalo. Když mu byly cca 2 roky, tak ho to přešlo a už to zdaleka nebylo takto intenzivní. Ale toto byla za ty roky zatím jedna taková výjimka, ostatní kluci sice mají říji cca 2x v roce - jaro a podzim, ale projevy nejsou tak intenzivní. Zatím jsem neslyšela, že by se takto intenzivně chovaly zdravé holky. S nimi má více zkušeností právě Michala. Add říje: Nevím, jak to pojmenovat líp, prostě 2x do roka jsou jejich samčí projevy intenzivnější než obvykle. Možná pro to má někdo lepší výraz.
31.7.2015 13:03 Andrea Z
Ahoj,prosím o radu. Mám 4lete morcatko, již dva dny pozoruji, že má moč zbarvenou do červena / hněda. Dle lakmusoveho papirku krev v moči není, Ph máme na výbornou,ale jsou lehce ketolatky. Sameček baští zeleninu, seno, granule, běhá úplně normálně. Je pravda,že trochu zhubl, ale to bych prikladala věku. Volala jsem na veterinu a bylo mi řečeno,že se to občas stane. Ať morče pozoruji a dávám jen seno. Prosím o vaše zkušenosti. Děkuji Andrea
31.7.2015 19:33 Buub
iva.p To hodně záleží. Jestli kupuješ seno ve zverimexu, nebo bereš ze statku, nebo sušíš sama, to stejné granule, to stejné zelenina a podestýlka. Mě třeba myšáci minulý měsíc stáli dva pytle granulí á 140,-, jinak měli pastvu, natrhané zelené, větve z rybízu a odřezky zeleniny z kuchyně+melounové šlupky. Podestláno mají takovou tou buřinou, prostě pozdě nasekanou trávou, seno to není, ale jako podestýlka super a na dotační louce jsou toho zadarmo balíky. Mám jich 15, takže to dělá nějakou dvacku na jednoho.
31.7.2015 21:45 Tygrinka
iva.p: Pokud máš úložný prostor, tak spousta chovatelů kupuje přes net velké balení hoblin, cca 20-24kg, topně pelety, 15kg, a cca 5kg pytel sena. To vyjde levněji než ty pidipytlíčky ve zverexech. Je to ovšem vyšší investice najednou. Pro dvě morčata musíš mít minimálně metrovou klec, ideální je 120cm anebo ta metrová a nějaký výběh. Jednomu morčeti v metrové kleci bude skvěle. Jestli nevíš, zdali zvládneš jedno nebo dvě, začni s jedním a za pár měsíců už budeš vědět, jestli zvládneš druhé morče. Abych pravdu řekla, nepřišlo mi, že by mi jedno morče navíc zasahovalo významně do rozpočtu na běžný provoz. Ovšem v případě nemocí je náklad samozřejmě vyšší. Už nějakou dobu mám víc morčat a nedokážu už odhadnout, na kolik mě přišla dvojice. To se ti určitě ozvou majitelé dvojic :o) V noci myšáci žerou a spí a většinou nedělají významný hluk. Samotné morče se ovšem může nudit a kousat mříže a tento zlozvyk se špatně odnaučuje.