od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červenec v roce 2015
 • Zobrazuji 548 zaznamu.
 • 1.7.2015 05:31Zbyněk
  Blanule13: já jsem měl u starší samičky něco podobného a nakonec to byl ucpaný slzný kanálek. Pokud má jedno očko horší a druhé ne, pak určitě k veterináři, nabarvit, diagnostikovat a nasadit odpovídající léčbu.
  1.7.2015 05:37Michala
  Louisafalt: jen doplním, já na té fotce vidím zvíře s tmavýma očima; tomuhle zbarvení se nijak zvláštně neříká. Je to bílé tmavooké morče s pigmentem na uších. Himalaya má červené oči.
  1.7.2015 12:31E.
  Ahoj, potřebuju poradit: mám těhotnou samičku, která mimo jiné ráda baští ledový salát, ale ted mi kámoška říkala, že v těhotenství se dávat nemá.Jak to tedy je? Můžu samičce kousek dát anebo raději vynechat a dát až po porodu. Do porodu už nám zbývá jen pár dní. Děkuju
  1.7.2015 13:04Zbyněk
  E. ledový salát v rozumné míře březí samici nevadí. Rozumná míra je kousek denně na chuť. Vadí petrželová a mrkvová nať, například, ale to je hezky rozepsané v jídelníčku
  - - - - -
  Jinak podstatně lepší varianta je salát římský
  1.7.2015 13:14Lukáš Toms
  Tak jsem byl včera na té veterině přímo u metra Hloubětín a byl jsem nemile překvapen. Potvrdil se svrab. Doktor byl vstřícný a dobře působil jenže když jsem se dozvěděl kolik mě to bude stát tak ve mě hrklo. Platil jsem skoro 500, z toho 280 bylo za "vyšetření" které spočívalo v pouhém prohrábnutí srsti, dále 50 za vpich injekce, asi 40 korun za biomectin nebo co to bylo co jí píchnul, skoro 50 za "materiál" což byla jedna insulinka a jedna normální stříkačka kterou jí mám krmit nějakým bazmekem aby přibrala protože má pouze 186 gramů což je hrozně málo a doktor povídal že možná by bylo dobré ji vyšetřit na střevní parazity. Ještě tam mám jít dvakrát na injekci a tentokrát to bude o 150 levnější. Jsou tyhle ceny normální? Mě to teda nepřijde. Zkusim v tom pět centru po nich chtít úhradu nákladů léčení když mi prodali závadné zvíře ale teda nevím jak pochodím
  1.7.2015 13:17E.
  Zbyněk: děkuju.
  1.7.2015 13:21Rozik
  fetenka - Většinou pro vystavování morčat musíš být registrovaná jako člen klubu morčat, zaplatit příspěvky na daný rok, i když vystavuješ ve skupině C - mazlíci. Jinak sleduj podmínky dané výstavy, budou zveřejněny v dostatečné době před konáním výstavy, a zeptej se přímo organizátorů emailem, pokud Ti to z podmínek na stránkách klubu nebude jasné, jak radí Smirny.
  1.7.2015 14:13Michala
  Lukáš Toms: to je teda zatraceně drahý. Šla bych na další dávku jinam (a s padesátikorunou v peněžence). Na dokrmování bych se já osobně vykašlala. Jo, 186 g je málo.. ale to ještě zdaleka neznamená, že se má morče dokrmovat stříkačkou.. pokud baští samo, je to úplný nesmysl.
  1.7.2015 14:27Lukáš Toms
  Michala: volal jsem do pet centra a říkali že mi to neuhradí ale zmínil se o veterináři co mají podnikového tak jsem řekl že teda ty další dvě injekce půjdou na jejich účet u toho jejich a on že se zeptá vedení tak uvidím... Pravda že tam co jsem byl mě to fakt zaskočilo. Samotná dávka léků za 4 pětky ale za ty hovadiny kolem dá člověk majlant takže i to me napadlo že půjdu jinam jenže nevím kde bych měl něco poblíž a levněji. Nechci vláčet morče krabici od bot přes půl Prahy. Ono bych jí to píchnul i sám a vyšetřil taky (však vidím že se drbe a že má strupy) jenže látku by mi asi veterinář neprodal. To krmení mi doporučil, teď nevím jak se to jmenuje ale vzadu na obalu jsou samý německý kecy. Je to něco Care. Taková směs co se naředí a pomocí stříkačky jí tím krmit aby přibrala. Seno moc nejí, jen pořád ty rajčata a nebo krmnou směs kde jsou nějaký granule a semínka od firmy apetit. Jinak nic moc. A taky mi přijde že nepije. Měla misku a nic, teď má pítko a taky hovno. Jestli jí mám nějak naučit pít mi příjde jako blbost. Však zvíře ví že má žízeň a že ta tekutina je na to aby ji zahnala.
  1.7.2015 14:38Jezzabell
  Lukáš Toms: nad diskuzí máš v záložkách Kam na veterinu? seznam doktorů podle lokalit, třeba si najdeš jinou vzhledem ke svému bydlišti.
  Mě prohlídka + dvě injekce přišly na cca 200,- a další injekce pak kolem 60,- Kč.. Ale jsme z druhý strany Prahy, podle toho, co píšeš.
  Ten "bazmek" na dokrmování se jmenuje nejspíš RodiCare, instantní seno. Dá se krmit i ze lžičky, když to stříkačkou nejde, bývá husté. Dostávají ho i slabí morčáci, nejen po zákrocích. Jsou v tom všechny důležité vitamíny a minerální látky.
  Je to piplačka, ale jestli je tak mrňavá, bude mít vše co mít má a podpoří jí to trávení a povzbudí chuť k jídlu, když už ho máš doma. A je dobrý si do budoucna pořídit přepravku na morče, právě pro případ, když potřebuješ na veterinu. Což bývá obvykle neplánovaná akce
  1.7.2015 14:41Michala
  Lukáš Toms: boha jeho.... přitom taková blbost. Stříkačka stojí korunu, jehla stojí korunu, ivermectin v dávce pro morče je haléřová záležitost.. naúčtovat si do stovky je myslím ok, pětikilo je masakr. jinak, přestože léčba materiálově stojí asi devět korun a časově tři minuty, chápu že si Pet centrum asi moc nemůže dovolit dělat v tomto nějaký precedens aby si lidi moc nezvykali.... jakkoliv zdravý rozum říká, že by mělo být jejich povinností léčbu hradit.. ale ta realita, no...

  Jinak není nic jednoduššího než zvednout telefon a na nějakou veterinu poblíž zavolat. A normálně se zeptat. Že potřebuješ druhou dávku ivermectinu a kolik si za to naúčtují. Hotovo. Leckterý veterinář vydá člověku i samotné léčivo, já ho třeba mám normálně doma.

  Krmení bude asi Rodicare. Ale to je fuk co to je. Pokud to zvíře žere samo, nepotřebuje aby do něj někdo něco rval stříkačkou. Nepochází asi z dobrých podmínek, k tomu brzký odstav.. souhlas, že je ta váha nízká a kondice horší.. ale z toho se v pohodě a přirozeným způsobem dostane, stačí když bude mít odteďka dobrou péči a vytlučete ten svrab, není potřeba tomu dalšími prostředky nějak násilně pomáhat... k čemu. Z rodicaru beztak nepřibere, to je takové podrcené seno s vitamíny.. Lepší dát lžíci vloček.

  Seno ti bude jíst pokud s tím zbytkem ubereš, což bych ti radila, jinak budeš morčounkovi zbytečně zadělávat na problém. Směs stačí lžíce na týden, zeleniny jeden kousek něčeho ráno, druhý kousek něčeho večer. To úplně stačí. Pít nepotřebuje, pokud se tláská rajčatama, s tím si nedělej starosti. Moc dobře ví, že v té napáječce voda je, když bude potřebovat, napije se.
  1.7.2015 14:46Zbyněk
  Lukáš Toms: seno je základ, rajčata a krmné směsi zrušit, nabízet trávu, nebo zeleninu, rajčete pouze kousek. Čínské zelí, kousíček okurky, řapíkatý celer, paprika, kousíček rajčete, mrkev - to bych dával denně, pokud není tráva. Jestli dal doktor Rodicare, tak bych asi přidával, měl k tomu zřejmě důvod. Pokud bude jíst sama a normálně seno a zeleninu / trávu, tak není důvod přikrmovat. Maximálně bych přidal obyčejné, ovesné vločky, po těch jde váha nahoru, ale tak půl lžíce denně, víc ne. Svrab se vyléčí v pohodě a ceny jsou velmi různé, záleží to na doktorovi. Namísto krabice od bot doporučuji přepravku, je světlá a vzdušná a bude se hodit časem. Pítko do klece, musí mít vodu, ale oni často nepijou týden pak to vylemtají za den:)
  1.7.2015 14:47Jezzabell
  PS.:Jo, zkus změnit seno. A granule. Viz. záložka Jídelníček. Je tam dobře rozepsáno, proč ne směsky granulí a co je dobré. Pít jí učit nemusíš, bere si vodu ze zeleniny. A když bude mít žízeň, napije se sama. Někdo to tu včera zrovna řešil, když bude mít žízeň, pro vodu si příjde sama, hlavně ať jí má a v těhlech vedrech denně čerstvou.
  1.7.2015 14:51Michala
  Lukáš Toms: ještě "poznámka k poznámce" o rodicaru od jiné diskutérky.. já teda fakt nevím kde se berou ty legendy o tom že je v rodicaru všechno co je potřeba a že povzbuzuje chuť k jídlu. možná je to napsané na obale nebo na webu výrobce.
  ve svém chovu bych si ale při rekonvalescencích po zákrocích a závažných stavech s nějakým rodicarem vůbec nevrzla.. jednak to morčatům nechutná, takže to do nich nejde zrovna moc dobře narvat; a to ani technicky protože dostat to do stříkačky je umění (když mi morče dobrovolně žere ze lžičky, tak snad nepotřebuje dokrmování, proboha).. druhak morče co má problém potřebuje taky nějakou tu energii, jinak půjde s váhou dolu takovým fofrem, že bude za tři dny poloviční.. a ta energie v podrceném senu s vitamínkama teda zrovna moc není. Tyhle preparáty by primárně měly sloužit k tomu, aby na nich člověk dokázal udržet zvíře, které samo potravu z nějakého důvodu přechodně nepřijímá.. a při vší úctě.. kdybych se o něco takového pokoušela s rodicarem místo normální dětské přesnídávky, tak mám na zahradě o několik hrobečků víc.. ale legendy kolem něj kolují dobré, to jako ne že ne:))
  1.7.2015 14:52Lukáš Toms
  Aha děkuji, do odkazů se podívám. Tohle byla taková rychlá akce protože když přijdu z práce tak moc času nezbývá abych někam dojel tak jsem našel prostě nejbližší veterinu. Co jsem hledal na netu tak ani neuvádějí ceníky takže to bylo hop nebo trop. Jojo, rodicare to je :-) zkoušel jsem jí to dát i do víčka od sklenice ale jen to očuchala a šla pryč. Ze stříkačky jen ochutnala ale to je vše, pořád cuká hlavou když se jí to snažím vnutit. Přepravku časem pořídím ale teď prostě finance, mám 70 na hodinu takže nemůžu hned kupovat plnou polní pro zvíře. Ono v té krabici jsem jí vezl jednu zastávku tak se to dalo a vlastně princip je stejný - přenést, vyřezal jsem samozřejmě otvory, dal podestýlku plus seno takže jako nouzovka to jde.
  1.7.2015 14:58Michala
  Lukáš: morčeti je fuk v čem cestuje, dost možná je mu ta zaklapnutá krabice i příjemnější.. to je spíš o pohodlí pro člověka, že to morče nikde nepročurá a dá se to dobře nosit za ucho.. a to je asi tak všechno :) A ta cena u veta sice byla dost vopruz, ale hlavní je, že máte diagnózu a že ji řešíte, prckovi se znatelně uleví..
  1.7.2015 15:02Zbyněk
  Lukáš Toms: ještě doplním - pokud má problém, tak Rodicare si dobrovolně nevezme, je třeba opatrně stříkačkou do tlamičky, po troškách a nechat jí polykat. Hlavně na čtyřech, nepokládat na záda! Je mi jasné, že to je blbý začátek, ale bude to v pořádku. Cena je děs, to ano, ale dají se najít levnější veteriny
  1.7.2015 15:02Jeníček112
  Tak Beretíkovi se vočičku udělala hodně vřídků. Maličký mu nechtěně roztrhl horní víčko. Kapeme kždé dvě h. Kdyby tamsna nějaký malý vřídek zůstal a vadil mu v nrkání je rozhodnuto jit na malinkounoperaci s uspánám a vše spravit, Tak nám držte palce,máme ůžasnou očařku. A Bertík jak pacient je skvělý.pa
  1.7.2015 15:05Jezzabell
  Michala: teda neřekla bych, že krabice od bot je lepší jak přepravka a nejde o pohodlí člověka - ale taky o bezpečný převoz morčete. Krabice může povolit, když se do ní morče vyčůrá, vypadne, potluče se nebo skončí jako placka pod autem.. například. Taky se s ní bezpečněji pro morče cestuje MHD. V plnym buse nebo metru je to jobovka. Za ucho se přepravka drží líp už proto, že jí nikdo nevyrazí z ruky, líp se drží i dotyčný.
  1.7.2015 15:21Michala
  myslím že mám docela dobrou představu jak vypadá taková krabice od bot :):)
  1.7.2015 15:29Lukáš Toms
  Děkuji všem za rady. Upravím ji tedy jídelníček a snad se dá s hmotností do pořádku a injekce zkusím vyřešit bezplatně v pet centru a když budou mít kecy tak holt na nějaké jiné veterině a ne u těch Židů... Právě to krmení jsem jí dával fakt hodně aby prostě jedla a žádný ze ráno a večer tak zkusím teda jinou metodu že snídaně a večeře plus nonstop k dispozici seno. Me jí je líto jak je chudák tak hubená tak sem si myslel že když toho tam bude mít hodně a velký výběr tak to bude to správné. V přírodě přece taky žerou co jim přijde pod čumák a nemají lhůty kdy co sníst tak jsem to tak bral. Zkusím jí dávat tu trávu ale aby v té pražské co bych natrhal někde v parku nebyly nějaké sračky co jí akorát uškodí - pesticidy a podobná chemie plus splodiny z aut. Louku poblíž nemám. Hlavně aby byla už v pohodě. Pořád jen sedí v kleci a nebo žere, žádná známka radosti ze života. Až se tyhle problémy vyřeší tak jí plánuji pořídit kamarádku ale určitě ne už z pet centra. Tu firmu bych nejradši zakázal
  1.7.2015 15:37Jezzabell
  Michala: myšlení je matkou omylu ;)
  1.7.2015 15:50Jana P
  Jezzabel - mmm... tady možná letí rána poněkud vedle. Myslím, že statisticky by Michala se svými počty uzdravených, zachráněných a převezených morčat před námi ostatními ani nebyla k zahlédnutí na obzoru... Takže myslím, že její myšlení nepochází jen z gaučového přemítání :-D
  1.7.2015 16:02Jezzabell
  Jana P.: však to taky není rána vedle, ani si nestěžuju na její počet odchovaných morčat, "pouze" jsem uvedla, že mi její slova (to je spíš o pohodlí pro člověka, že to morče nikde nepročurá a dá se to dobře nosit za ucho) nepřišla lepší, než přepravka. ;)
  A pokud si někdo zareje, že má dobrou představu, jak vypadá krabice od bot:), buď nepochopila, proč jsem uvedla svůj názor na přepravku, co do bezpečnosti morčat, nebo jen reje ;).
  A gaučová přemítání směrem k Michale tady nikdo neuvádí, nebo špatně vidím..
  1.7.2015 16:03holcicky
  Jezzabell,jen mala otazka.Jak jsi kupovala prcky,tys mela prenosku u sebe?No ja tedy ne.Taky jsem mysky prevazela v krabici papirove a dojely v poho.Syn mi mysku dovez v zime a u nas v te dobe bylo dost krute mraz,snih a naledi a taky zvladli.Dokonce nemela ani v krabici naledi.Takze i v papirove krabici jde v bezpeci prepravit a to navic malou mysku.
  1.7.2015 16:13Jezzabell
  Měla jsem přepravku. Taky nemám nic proti, když jde člověk prvně pro morče, že má škatuli, ale když začne jezdit po veterině, obvykle i nějaký čas pravidelně, je vhodnější dle mého názoru přepravka. A tady šlo o návrh na koupi přepravky, když Lukáš napsal "Nechci vláčet morče krabici od bot přes půl Prahy." Je od něj chválihodné, jak to napsal, nabízelo se, doporučit mu přepravku.
  1.7.2015 16:20holcicky
  Aha,ja jsem nejak pochopila,ze jsi neodolala a kluci se ti libili a koupila sis je.No moje chyba ja obvykle na prochazky nebo do obchodu nenosim prazdnou prepravku :D
  1.7.2015 16:25Lukáš Toms
  Ještě se tu pohádejte :-D jinak osobně si myslím že je jedno jestli to je krabice od bot nebo nějaká plastová přepravka s uchem. Účel splní obojí a jde možná jen o sugesci že zrovna ta přepravka je na to určená a nic jiného neexistuje. Velikostně se to lišit noc asi nebude. Já mám hnátu 45 takže ta krabice úplně malá není, jen nemá ucho ale nejsem debil a držím jí pevně když vím že v tom mám křehkého tvora kterej kdyby nějak spadnul tak je z něho invalida. Co se týká prosaku moči tak podestýlka to zadrží. Šlo jen o to pohodlí že nechci držet krabici bůhví jak dlouho a nechci ani dlouho cestovat jako celkově. Toť abych vysvětlil jádro pudla
  1.7.2015 16:36Jezzabell
  Teda dámy, mám pocit, že se zde hrabeme víc a víc v "ničem";)

  holcicky: Ano, měla jsem přepravku, protože v tom obchodě prodávají i přepravky. Taky se nebrouzdám po obchoďáku jen tak s přepravkou. Protože venku mrzlo a bylo hnusně. Navíc jsem tam hned koupila i klec, napáječku, misky, seno a dlabanec a vše, co jsem uznala za potřebné;). Měli ze mě ten den ooopravdu radost. Zbytek sháním "levněji" už po netu :)))..
  1.7.2015 16:45holcicky
  Jezzebell,predevcirem u vas mrzlo,aha to je mi lito u nas svitilo slunicko.Mela jsem na mysli ty dve nove co mas?Nepletes si to s klucikami co jsi si koupila jako prvni.A ty jsi nesla v cem,kdyz jsi si prepravku koupila az ted?To nechapu?
  1.7.2015 16:59Jezzabell
  holcicky: coto?
  a) kde jsi vzala, že jsem přepravku koupila až teď?
  b) měla jsem za to, že mluvíš o těch prvních dvou, to ano, ty jsem přinesla totiž v lednu
  c) ty nové jsem koupila, protže se mi líbili a v PetCentru mi dopředu sdělili, že "noví" morčáci trikoloráci budou v pondělí, "věděla" jsem, že jdu pro morčata, pokud se mi budou líbit. A líbili se mi tihle dva, protože se tam k sobě tolik měli.
  Ještě něco ;)?
  1.7.2015 17:03Jana P
  Jezzabell - hrabeme se v krabici :-D
  no a já třeba nejsem zasloužilá chovatelka, ani mé vzdělání není zoologického ani botanického zaměření, tak mi prostě na přispívání do diskuse o morčatech nezbývá než úroveň krabice :-j
  ...případně humor nevalné úrovně, no.
  je to teď taková má protiváha k tomu, co mě živí a co v této chvíli naprosto vyssává. Takže relaxuji zde, nebo vleže mezi smetáky ve výběhu.
  1.7.2015 17:09Jezzabell
  Jana P.: dobrej nápad - jdu relaxovat mezi chlupáče ve výběhu, nějak mi tady dochází slova :))
  A slovo přepravka a krabice jsem tady na dlooouho vyčerpala dopředu;)..uf.
  1.7.2015 17:29Still
  Vždy je zábava sledovat, když si někdo méně znalý rýpne do někoho lépe znalého (nebo taky "místní" celebrity). Lidi se sesypou jak vosy na bombon...

  Morčeti asi není uplně jedno v čem ho člověk nese, ale určitě tu místní znalci ví o tom něco víc
  1.7.2015 17:34buub
  Osobně říkám bedýnka a je mi úplně jedno, v čem se morče veze. Papundeklová krabice plní svůj účel úplně skvěle, akorát se nemá za co chytit a delší cesty hrozí pročůráním dna. Přepravka je taková víc profi, ale zase něco stojí. A někdy jedou myšáci i v kleci, která je umístěná třeba v ikeácké tašce. Taky řešení.
  1.7.2015 17:41Still
  buub: Díky, aspoň někdo s rozumným argumentem...
  1.7.2015 17:55Jana P
  Still - jenže my se s Jezzabel nežereme a rozhodně to verbální provětrání nepoznamenalo naši lásku. Ale je príma, když z toho má šedý Still jako vedlejší bonus osobní potěšení. :-D
  1.7.2015 18:08Still
  ..tak jsem na druhou rád, že "Saruman bílý" se vážil s odpovědí. :)
  1.7.2015 18:16Jana P
  Still - no tak, my víme, komu odpovídáme, i když si hraje na schovku. Pozdravujeme pěkně a přejeme hezký zbytek večera.
  1.7.2015 18:29holcicky
  Still,my se take nehadame jen si to vysvetlujeme po holcib
  - - - - -
  Sorry,lagnul se mi mobil.Musim par nepotrebnych veci vymazat at funguje :)

  My si to vysvetlujeme po holcicim.
  Tak za
  a)tim,ze jsem se ptala,jestli chodis s prepravkou na prochazku,tvrdila jsi,ze ne.Melas napsat,ze to byl plan koupit prirustek.Mela jsem na mysli ty nove ne starousedliky.Proto jsem se ptala jestli chodis na prochazku s prepravkou.
  Jdu taky relaxovat s holkami.Nemohla jsem spis reagovat sic po ceste by se mi spatne psalo.Jinak nic nechci,pokud ty ano tak jen na sz.
  Taky prepravkou,krabici,bednou koncim :o)
  1.7.2015 18:36Still
  Aha, no vlastně jste napsali několik příspěvků s nulovým obsahem.. Takže diskuze nemá smysl.
  To že jsem nezaregistrovaný (aka šedý) je jen tím, že se mi nechce na každou "zbytečnou" stránku zbytečně registrovat, když to jde i bez ní.
  1.7.2015 18:37Jana P
  holcicky - nemusíš nic vysvětlovat, Still poštěkává cíleně. Sice schován, nicméně mu ze schovky kouká zadnice :-D
  1.7.2015 18:39holcicky
  Still,s nulovym ne,tady mas jasne napsane v cem se da klidne morce prenest :D
  a je zbytecne na kratsi cestu kupovat prepravku.
  - - - - -
  :D D
  1.7.2015 18:53Still
  Lepší štěkat ze schovky, než kvokat z kurníku.
  2.7.2015 11:27Zbyněk
  Lukáš Toms: jestli to morče nežere tuhou stravu, je třeba do něj cpát ten Rodicare a hlavně - zjistit proč nežere, můžou to být zoubky - klidně rozsypané z podvýživy
  - - - - -
  Pokud do něj nic nedostaneš a je hubené, tak ti prostě umře a může se to stát docela rychle, to ti tady zatím nikdo neřekl
  2.7.2015 12:32Michala
  Zbyňku máš úpal nebo co? Morče je hubené protože je ze zveráku a má svrab. Ale žere. Jen nežere slavný rodicare, ostatně jako drtivá většina morčat. Na umírání to fakt nevypadá
  2.7.2015 13:12Zbyněk
  Michala: no jasně, v Praze máme asi 70 ve stínu:)) Špatně jsem to pochopil, ano, píše, že "Pořád jen sedí v kleci a nebo žere" takže ok, odvolávám poplach:) nějak jsem pochopil, že nežere:)
  - - - - -
  Navíc drtivá většina morčat R. nežere dobrovolně, pokud vím, tedy těžko si dají rádi z misky nějaký blivajs, který jim nepřipomíná standardní žrádlo ani vzdáleně, to je jasné. Ale v případě jakékoli déletrvající poruchy příjmu potravy je slavný rodicare, nebo recovery docela nutný, alespoň mi to tak přijde ze složení.
  2.7.2015 14:30zuzanecka
  používá někdo kukuřičnou podestýlku
  2.7.2015 15:26holcicky
  zuzanecka,nevim,ale asi malokdo pouziva kukuricnou podestylku.Ja pouzivam peletky a na peletkach hobliny :)
  2.7.2015 15:41Janaa
  Můžu dát morčatku kousek houby ?? :)
  2.7.2015 19:08Mila
  Jana - ne houby nedavat morčátkům
  2.7.2015 19:15Michala
  Zbyněk: ,,nutný" je fakt příliš silný výraz. A co se týče toho dokrmování- o tom aby morče žralo nějakou srágoru z misky se snad ani bavit nemusíme, pokud žere z misky, tak prostě žere, a tedy nepotřebuje dokrmovat. A když se dokrmuje (stříkačkou), tak je prostě fakt, že něco se do morčete dá dostat docela dobře a tedy i v odpovídajícím množství které něco řeší, a něco zas hodně moc špatně, a to je zrovna případ rodicaru. Už jsem to napsala několikrát, nedovedu si vůbec představit že bych na tom dokázala morče, které nežere třeba týden, udržet. A to je poměrně silný argument a došla jsem k němu na základě nějakých zkušeností. Fakt se nám tenhle přípravek vůbec neosvědčil, šanci jsem mu dávala, nejsem nějak prvoplánově předpojatá... i mléko pro koťata na dokrm mimin jsem dřív kupovala protože jsem se tady taky nechala zmasírovat všeobecnými doporučeními, ale poté, co jsem si ho opakovaně vyzkoušela v praxi, bych ho nikomu nedoporučila ani omylem.. rodicare to samé. Bez ohledu na to, co je napsané na pytlíku.
  2.7.2015 19:19Mila
  Michala - z Rodicare mám smíšené pocity taky, ale čím dokrmovat ? Míchávala jsem s Osmizrnkou od Nestlé a ještě z dorm kaší od JR Farm, ale stejně mám určité pochyby. čím dokrmuješ když nastane potíž a dospělé morče nežere ?
  2.7.2015 19:36Michala
  ještě doplním že rodicare je záležitost několika posledních let, dřív to nebylo.. když se objevil, tak jsem si taky říkala jak je to super ,,vynález" a že je paráda že něco takového je, hned jsem si ho koupila do morčecí lékárničky.. v ,,ostrém provozu" se nám pak ale neujal. ale chápu že když někdo toto zatím neřešil, nebo nemá tolik s čím srovnávat, že měl doma morčátko nemocné třeba jen jedno, tak ho hájí.. protože ,,podle pytlíku" by to opravdu mělo být ok
  - - - - -
  Mila: já dokrmuju dětskou výživou, normálně třeba meruňkovou přesnídávkou. Pokud se mi dostane rodicare nebo nějaká taková věc do ruky, tak do té přesnídávky trochu nasypu, ale fakt jen málo, protože jinak by mi to pacient žral ještě podstatně méně ochotně. Nebo třeba do stříkačky na malé kousky nakrájím banán, bez problémů se pak stříkačkou protlačí. Co se týče dávky, tak mám odpozorováno, že tak 70 ml na den je docela ok a morče nejde zásadně dolu s váhou. Když se podaří víc, tak víc, to je jasné, je to vždycky lepší. Tu osmizrnku bych taky nijak nezatracovala, ale vyzkoušenou ji nemám, nějak jsme zůstali u té přesnídávky, opakovaně se osvědčila.
  - - - - -
  kouzlo přesnídávky podle mne nespočívá v tom, že by byla na dokrm bůhvíjak vhodná.. ale že jí člověk dokáže narvat do morčete docela dost.. asi jim chutná.. i přesto že je jim špatně. a kladou pak menší odpor.. a lépe to klouže do krku a ze stříkačky.. nevím. ale podle mne v tomto je ta výhoda a díky tomuto to zvíře dostane šanci, přestože co se týče složení, značka ideál to není. kdežto 70 ml rodicaru v morčeti za jeden den, to je podle mne z říše fantazie, nám to prostě všichni do jednoho flusali okolo tak, že jsem byla ráda tak za 2 ml na jedno krmení a pak mi došly síly :))
  2.7.2015 19:42Mila
  Michala - děkuju, zatim mám morčata zdravá, od vánoc od úmrtí Pišty kdy právě mě Rodicare velmi sklamal na dokrm, se mi ostatní morčata zdravotně drží, ale příležitostně přesnídávku zakoupím pro strýčka příhodu :-))))
  - - - - -
  přesně jak píšeš, Piště selhávalo trávení, a ještě jí ten rodicare asi nechutnal a hubla před očima a vše plivala....za 4 dni bylo po ní. a podobně mě selhávalo dokrm i u skinníků. když jsem přidala větší poměr té osmizrnky, jedli ochotněji, ona je ta osmizrnnka sladká a morčata sladké mají rádi, tak pak ochota jíst je lepší
  3.7.2015 08:38zuzanecka
  Může morče nať s mrkve
  3.7.2015 08:54Medunka
  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak mám ochladit morče když je takovy vedro? Můžou se koupat? Díky
  3.7.2015 09:09Michala
  Medunka: můžeš ho třeba trochu postříkat rozprašovačem. Nebo namočit uši a packy ve vlažné (ne nějak extra studené) vodě- to se hodí i jako první pomoc kdyby se morče nedejbože přehřálo. Koupat za účelem ochlazení určitě ne, morčeti se to nelíbí a místo ochlazení a pohody by bylo akorát zbytečně vyjančené; a nehodí se to ani jako první pomoc při přehřátí, je to moc šokové.
  3.7.2015 10:09Louisafalt
  Ahoj pořád mám problémy s tím piltkem už jsem viděla jak jednou olízl kapku a čichal k němu sle zároveň ho stále vídam jak pije z misky bojím se mu ji vzít ale zároveň je to tak otravná věc jak ji pořád rozlévá a žije v "bažině" kterou musím pokaždém rozlití měnit 😔
  3.7.2015 11:54Tygrinka
  Mila: Mám stejné zkušenosti s Rodicare jak Michala, byť ho mám také v lékárničce. Míchám ho do přesnídávek a také do kaše z granulí a vloček. V nějaké takové směsi mi to myšáci ze stříkačky neflusají. Co se týče procpání normální stříkačkou, tak Rodicare obsahuje bohužel delší vlákna, která stříkačku ucpávají, takže to přesívám přes sítko, abych se toho zbavila. Když pak už dokrmuji dokrmovací stříkačkou, která má otvor větší, tak už přesívání není třeba.

  Michala: Také jsem byla mile překvapená, jak myšákům dětské výživy jedou :o)
  3.7.2015 12:56Blanule13
  Zdravím!

  Možná jdu s hloupým dotazem, ale tak za zkoušku člověk dá nejmíň...Protože naše dětičky pořád pozoruji :D tak jsem si všimla, že jeden z nich nemá úplně tuhý bobky. Nemá průjem, to bysme už byli na veterině, ale nemá je ani tuhý. Ehm... :D

  Může to být třeba z tepla? Nebo z nového sena? Koupila jsem teď tady v obchůdku seno, tak nevím. Jen přemýšlím nahlas, z čeho by to mohlo být :)

  Děkuji za odpověď, hezký slunný den
  - - - - -
  Louisafalt : Zkus mu ho vzít a pozorovat, zda alespoň něco ubyde. Našeho Juniorka naučil pít z pítka až jeho druhý kamarád :) Je to trošku hlupáček.
  3.7.2015 14:19Rozik
  Blanule13 - Neměl nějakou zeleninu nebo ovoce? Jak je starý? Ze sena se mi to nezdá, zvlášť, jestli ostatní morčíci jsou v pořádku. Ale snad odpoví zkušenější.
  3.7.2015 17:24Lukáš Toms
  Rodicare se do ní nedá pořád nacpat tak to zkusím zakamuflovat do běžné stravy. Co jsem začal trhat trávu tak to žere nicméně pořád normální seno ne, to je občas ukousne a konec. Volali mi z pet centra a ani jejich veterinář mi ty další dvě injekce zdarma nedá. Musel bych jí vrátit ale to neudělám protože už je moje a taky jsem do ji investoval a i kdyby mi to odstranilo starosti tak pochybuji o tom že by se o ní postarali lépe než já takže holt celá léčba půjde na můj vrub
  3.7.2015 17:31Blanule13
  Rozik - oběma jsou tři roky. Dneska dostali klasicky ráno okurku, jako většinou.
  3.7.2015 17:40Tygrinka
  Lukáš Toms: Nevím, jak to máš daleko do Vinohradské nemocnice, má zde sídlo klinika MVDr. Naxery, kam chodím já, a ceny jsou zde úplně jiné. Injekce ivermectinu cca 60kč a zbytečně netahají z majitelů peníze. Z Hloubětína myslím jezdí tram 16 skoro až ke klinice. Pokud žere sama, tak bych jí to Rodicare také moc nenutila. Spíš bych přidala vločky. Teď, jak je vedro, tak mi ani moji myšáci seno moc nežerou, vezmou si hrstičku a zbytek zůstává.Ttakže mírné nechutenství k suché stravě může být i u tebe způsobeno jen horkem. Seno jí možná i nechutná, zkus změnit značku a pro začátek se podívat po něčem jemnějším.
  3.7.2015 18:19Jája
  Lukáš Toms: Také chodím k Naxerovi. Jednak bydlím 10 minut pěšky od ordinace a jednak ho považuju za profíka a dobrého operatéra. Na první dojem není moc komunikativní, ale vše srozumitelně vysvětlí a to důležité napíše na rub účtenky. Ale hlavně UMÍ. Chodím tam s naší Betynkou (čivava) a s morčaty. Ale střídá se v protisměně s mladou doktorkou (on je stálice, ale doktoři se mu tam dost střídají). Takže, pokud to jde, tak vždy jdu k němu, pokud je něco důležitého. Pokud se jedná např. o očkování, tak to jdu i na protisměnu, pokud zrovna nemá službu. Protisměnu v žádném případě nehaním, jen nemám s ní zkušenost. Jinak za Naxerou jezdí se psy i mimopražští, co jsem tak v čekárně vyslechla. Co oceňuju, tak se nemusíš objednávat, je to na čekačku, prostě přijdeš a vyčekáš si řadu. Pouze operace se objednávají, co vím. A když přijdeš, když zrovna operuje, tak je to nadlouho. Co se týká ordinační doby v ordinaci, tak to je také OK, pouze o víkendu neordinují. Liché týdny Naxera ordinuje 8:00 - 15:00 a sudé týdny má 15:00 - 21:00.
  3.7.2015 18:23Lukáš Toms
  Děkuji, zkusím to tam pokud nenajdu něco bližšího. Na tom hloubětíně abych dával zase ranec to fakt už nechci
  3.7.2015 18:42Tygrinka
  Lukáš Toms: Naprostý souhlas s Jájou, líp bych to nenapsala.
  3.7.2015 20:34Lilith14
  Zdravím ,
  Tak jsem ráda za krásné počasí můžeme konečně hladoletům sušit domácí seno :D :D Taky naši otesánci mají zásobu zeleného pravidelně snídaně,oběd , večeře... a jak jim to prospívá , akorát jsem zjistila , že najednou (když už fakt nestíhám nic naškubat) a sáhnu jen po zelenině,kterou jim normálně přidávám k trávě, tak teda moc nadšení v morčatárně nesklízím...jindy milovaná paprika,okurka,květák atd..nefunguje, tak nějak k tomu čuchnou, okoušou a víc ani ťuk...:D :D Má s tím někdo zkušenost? Protože fakt nevím jak to budu dělat v zimě, dvanáct měsíčků asi nikde nepotkám :D
  3.7.2015 20:55Danča84
  Ahoj, můžete mi prosím poradit? Chtěla bych dát k sobě do jednoho kotce samce se samicí, oba 4r, ale mladé už nechci. Zde se píše "použití v chovu samec 5 let, samice 3-4 roky", ale je to věk pro bezpečný odchov zdravých mláďat (a dále je sice březost možná, ale riziková), nebo věk kdy je morče plodné a pak je už soužití samce a samice možné? Díky.
  - - - - -
  Lilith14 tráva je pro morčata nejpřirozenější potrava, je možné že jim zachutnala tak že to ostatní už nechtějí. Až v zimě nebudou mít jinou možnost, určitě zeleninu žrát začnou - raději, než aby žrali jen suché seno;-)
  3.7.2015 21:12Lilith14
  Danča84 : No doufám v to... :D Sice jim travičku mohu pěstovat v truhlíku, ale v takovém množství co sežerou fakt ne :D :D
  3.7.2015 22:11Mila
  Lilith14 - také to tak máme, nebojte, v zimě až nebude tráva tak zeleninu vemou normálně. My máme jinou starost - že je trávy málo mizerná kvůli suchu a oni ji chtěj a já jak debil furt schánim trávu...už si připadám jk dement - pořád v autě nějaké pytlíky na trávu, a když někam přijedu, první co kontroluju stav trávíku jestli je dost vrostý a jestli není posr....od psů :-)
  4.7.2015 04:56holcicky
  Mila,tak jsem si pripadala pred par dni taky :)).Pokosili nam travu v nej.okoli i u reky.Travu jsem si odvazela z Havirova nebo jsem sedla na salinu a hledala.Ty 4krky bylo fakt umeni nakrmit.Bambitky me cekaly v zastupu u dveri a piskotem vitaly,ze jsem konecne doma s bastou :D
  4.7.2015 06:54Lilith14
  Tak trávy máme naštěstí dostatek v okolí nebo na zahradě , tak tohle řešit nemusím :D
  4.7.2015 08:19babulka
  Danča morče je plodné v podstatě stále, takže pokud je chceš dát k sobě jedině podstoupit kastraci
  4.7.2015 09:40zuzanecka
  myslite že když dam k zuzance její dceru po dlouhé době ze se nepokoušou??
  4.7.2015 09:44Eli-4
  Dobrý skoro poledne,
  dnes jsem u svého morčete našla spoustu černých červů zavrtaných v kůži (jako klíště se mi to ale nezdá). Má je hlavně na čumáku a já nevím, jak se toho zbavit. Prosím poraďte
  4.7.2015 10:00Oskárek
  Já mám v autě i v kabelce látkovou tašku a také se snažím při denním putování někde trhat dobrou trávu. Jsem v centru města a sekají každý týden, max. deset dní. To skoro nevyroste a je nyní i žlutá jak je vysušená. Na louce co máme kousek postavili cirkus. A do toho právě psi. Také nechci aby se Oskárek cpal posr....trávou.

  Zeleninu také nyní moc nemusí, když má trávu.
  4.7.2015 13:26zuzanecka
  a
  - - - - -
  všimnoul jsi že blbne tato diskuze??
  4.7.2015 13:40Lilith14
  Jak řešíte tyhle vedra? koupete morčíky nebo nějak ochlazujete? Máme doma 28°C , tak přemýšlím jak je zchladit....
  4.7.2015 14:41Rozik
  Blanule13 - Vynechala bych okurku a zkusila trávu, seno, vodu popř. trochu nějakých kvalitních granulek. Mělo by se to upravit, potom méně vodnatou zeleninu - mrkev, celer atd. Okurku bych teď nedávala, ani meloun a pod.
  4.7.2015 16:37lusiaa
  Dobrý den,
  narodily se nám malý morčátka a chtěly bychom si jedno z nich nechat a ostatní darovat. Myslite, že může vyrůstat dále s matkou, nebude to nějaky problém? děkuji za odpověď
  4.7.2015 18:21babulka
  lusiaa pokud to bude samice, problém nebude
  4.7.2015 18:48Buub
  ku.va

  Tak se mi přehřála má nejstarší a nejoblíbenější samice... naštěstí to vypadá, že nic vážného. K večeru byla ještě v pohodě a když jsem přišla s trávou, už seděla jako uslintaná hromádka neštěstí. Chudák, za dva týdny by měla rodit.. ale ochlazení paciček a uší společně s tím, že teplota jde konečně dolů, jí vrací elán, tak snad dobrý.

  Ale stejně mě to štve... celý den nedělám nic jiného než kropím morčatárnu hadicí a dolévám vodu do napáječek a stejně teď tohle. A zítra a pozítří má být hůř... asi půjde holka bydlet do garáže a zbytku nadělám led, nebo už nevím.
  4.7.2015 19:29Jájulinka
  Jak chladíte morčátka v těchto vedrech? :)
  4.7.2015 19:39Lilith14
  Já jsem nakonec použila rozprašovač a stříkala na ně vodu, z větší dálky aby to pro ně nebyl takový šok, a i tak se jim to moc nelíbilo a potom namočený ručník a na tělo... jinak se mi chladí i tak , že mají v morčatárně jako dno dlažbu, takže si odhrábly hobliny a leží na dlažbě ... pravidelně doplňuji napaječky a měním vodu, protože po chvíli je místo vody kafe.....taky morčatárna stojí hodně daleko od oken, tak jim nesvítí slunce přímo na bydlení a od rána máme zataženo aby sem slunce nesvítilo vůbec ale i tak je tu ,,přijemných,, 29°c
  4.7.2015 21:53Mila
  Jájulinka - chladím modrým zmrzlým gelem na úrazy - mám dva apořád točím, omotám zlehka bavlněným ručníkem a položím do morčatárny. Holky sami se chodí ochlazovat, i ta nejmladší půlroční se naučila velmi rychle co to je a k čemu to je :-)
  - - - - -
  takhle se chladíme v horkých tropech
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33111
  - - - - -
  zuzanecka - no neberou se jako matka a dcera, tudíž je potřeba k seznámení přistupovat jako když seznamují dvě zcela cizí morčata
  5.7.2015 09:27Buub
  Tak jo, přešla jsem na plné vodní chlazení. Všechno osazenstvo je venku v zastíněných ohrádkách, z misek pod květináč tam mají brouzdaliště a hadice neustále v pohotovosti. Kropím jak plachty na zastínění, tak trávu a samotná morčata. Ještě tam můžu natáhnout větrák, uvidíme, jak bude odpoledne.
  5.7.2015 09:39zuzanecka
  Ja mam morcata v byte a je jim tam dobre
  5.7.2015 09:58Ylada
  Hodně vychlazenou vodu v pet lahvi lehce obalím ručníkem a dávám do klece...všechny myši během pěti minut pochopily a vyvalují se okolo :-). V mrazáku se chladí další várka ať mám co vystřídat.
  5.7.2015 15:08Blanule13
  Tak jsme dorazili domu a v bytě 29,5 :-/ Morčíci zatím v pohodě, jdu ale omývat ouška,tlapičky a chladíme petku.Snad pochopí,že se o ní mají zchladit,mamky morčík to nechápe :D
  - - - - -
  Naši chlapci nepochopili,že petka je k schlazení :D Máme asi hlupáčky. Jinak tu je takové vedro, že tráva, kterou jsem jim koupila a začala se radovat,že už klíčí, plesniví. Takže pojede do koše :(
  5.7.2015 17:53Tygrinka
  Moji také nepochopili lahev. Ještě zkusím ten gel. Myšáky jsem na chvilku postavila do vany do vlažné vody, opláchla je a jen vysušila ručníkem. Z koupele samozřejmě nebyli na větvi, ale bylo vidět, že se jim potom ulevilo. Dokonce si s mírným hopkáním a pohazováním hlavičkou dali trochu sena.
  5.7.2015 18:14Jezzabell
  Tak jsem to riskla s tím modrým zmrzlým gelem :). Zabalila jsem ho do pleny a dala do klece, Houmík s Bártíkem na to okamžitě lehli s blaženým výrazem ve tváři. Mrňouskové to buď nepochopili, nebo stávkujou. Tak ještě chladím byt ventilátory. Nic moc, ale lepší než nic. Taky dostali všichni kousek melouna, chuť jim nechybí, tak aspoň to.
  Už aby ta vedra byla fuč!
  5.7.2015 18:35Blanule13
  Ach jo, a ty naše hlupky prostě nic �� Jediný,kdo to trochu pochopil byl králík. Teď už i větráme, ne že by to bylo teda znát, ale doufám, že budou hošani v poho,když odmítají mou pomoc �� :)
  5.7.2015 22:05holcicky
  Dawe88,ty je jeste mas?Nejak mi to nejde do hlavy.Dne 6.3.2015 az 7.3.2015 jsi to psal uplne jinak :(.Snad kluci budou mit stesti a nekdo si jich ujme.Kdybych nemela holky nebyl by problem,ale 2kluci by mi udelali doma hotovou spoust.Co stene,je Ok?
  6.7.2015 11:10Mila
  Jezzabell- tím modrým gelem chladim holky také a super ! když chtěj lehnou si na to, nebo jen opřout tlapky nebo položí hlavu, střídají se u toho . Jen Tedinka která by to asi kvůli hustýmu kožichu potřebovala nejvíc, nemá zájem. Ale atim to zvládaj, včera jsme měli v bytě 30st, v noci díky otevřeným oknům 27st. ale zvládaj to.Dnes odpoledne se chystám že je skusim vzít vyvenčit na zahrádku, fouká tam vítr, tak jim to třeba provětrá kožichy, když zajistim stín :-)))
  6.7.2015 11:12Jana P
  ..byla tropická letní noc, taková pražská. ze čtyřiceti jsme se za tmy dostali na dvacet pět, noční vánek konečně mohl do pootevřených oken, když na ulici dostal někdo ten báječný nápad zapálit auto.
  dým záhy zahalil koruny stromů a vstoupil těmi okny mezi nás. spálená guma se usadila vedle mě na polštáři, na pohovku, na kuchyňskou linku, omotala se mi kolem huby a jako přikrývka dosedla na všechna morčátka. vzduch znehybněl překvapením.
  a tak jsem ležela tiše a myslela na to, zda začít hned zvracet, nebo odjet i se zvěří autem někam na zbytek noci nebo prostě jít někoho zabít...
  nakonec přežili všichni, jen se nemohu ubránit otázce po smyslu...
  6.7.2015 11:26dawe88
  holcicky: jj mám, minule jsem se rozhodl si je nechat. Ale od 1.8 budu pracovně dojíždět přes týden do Prahy a na víkendy se vracet domů. A Asi tak po půl roce se tam budu stěhovat na stálo. Je mi líto je dávat pryč, ale dám je jen do dobrých rukou. Pejska nedám ani za milion. toho si beru sebou.
  - - - - -
  jakto že ten můj včerejší vzkaz zmizel?
  - - - - -
  Nevíte o někom, kdo by chtěl morčátka? 2 kluky rozeťákuů?
  6.7.2015 12:06Koloska
  Ahoj. Chtěla bych se zeptat, co dělají morčátka v noci?
  6.7.2015 12:43Buub
  Koloska

  Řekla bych, že to samé, co přes den.
  6.7.2015 13:21Koloska
  Buub - Děkuji, také si myslím.
  6.7.2015 15:32Tygrinka
  Jezzabel: Plena bez gelu je divná, ale určitě k prozkoumání a označkování, plena s modrým gelem je no-go zóna a v na těsných místech ze sebe myšáci dělají čápa kombinovaného s hadem, aby se vyhnuli :o) Jednoho jsem musela přestěhovat do jiné klece, bo se toho děsně děsil a začal hysterčit a skákat z výběhu, byť si dával do tlamky o vedlejší klec. Ušatej destruktor mi to začal rozebírat na kousíčky a hledat střeva, pod hrabacím hadrem se to snažil prokousnout a ležet na tom rozhodně nebude :o) Když jsem dala místo pleny malý froté ručník, tak je to stále no-go zóna, ale navíc se z toho fajnově tahají a pojídají očka. S jednou tlapkou opatrně umístěnou na kraji té podezřelé věci a žirafím krkem se pohodlně dosáhne na očka i uprostřed :o)) Takže u mě to opět neuspělo, i když zkoumaný vzorek je jiný než před lety.
  6.7.2015 16:22Jezzabell
  Tygrinka: tyjo, tak to mám nejspíš "kliku", protože kluci se toho vůbec nebojí, naopak Houmík si usurpuje před Bártem celou část pro sebe.
  Petlahev jsem doma totiz neměla, protože mám sodabar, tak jsem přemýšlela, co jim tam dát, až jsem si to tady přečetla.
  A mrňousci jsou rozpláclí každý na svém patře vedle v kleci, a ti se tomu vyhýbají, i když Vincent po tom normálně běhá, ale nelehne si ani k tomu. Holt každý po svém:). Ale i tak tady v bytě je 26st, strašný.. Ráno sice jednou pro výstrahu zahmělo, ale tím to také zhaslo, 10vteřin přeháňka, že se to snad hned i odpařilo, a zase nic víc:(..
  V noci jsem je byla omrknout, jestli to někde nevokusujou, ale všecko ok, nikde nic nechybí. Taky jsem si říkala, jestli jim to nezachutná..Ale hadrovou plenu ty mí zmlsandilové nechali být. Ještě si říkám, že bych je namočila, ale trochu se toho bojím, jestli to není blbej nápad?
  - - - - -
  Mila:jé, ty se mají, venku jim bude určitě líp :). Bohužel je nemám kam vzít. Koukám, že mám v bytě ještě celkem "chladno"..
  6.7.2015 16:57Zbyněk
  Tak jsem si přečetl ledovou diskuzi, zkusil dát holkám do výběhu mrazicí pytlík v látce a hle - mladá březule to očuchávala, olizovala a potom si kousek od toho lehla:) Kdyby si lehla přímo na něj, vzal bych jí to, ale takhle dobrý:) Zatímco babča si k tomu nedůvěřivě čuchla a šla si standardně zachumlat ledviny do deky, stáří je asi svinstvo:))

  Pravda je, že vedro bylo docela dost, o víkendu jsem najezdil několik set km na kole a například se nedá vůbec zastavit ve volné krajině ve Středohoří - okamžitě zaútočí ovádi, ale doslova po stovkách. Zajímavé je, že nikde žádné pastviny nejsou, pouze chemicky ošetřovaná pole a stejně. Zřejmě je ten nebohý hmyz šílený žízní, v noci tady ani nekáplo:(
  6.7.2015 17:22Jezzabell
  Chladíme :)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33114
  6.7.2015 19:47Duchna
  Zbyňku, to je nápad v tomhle počasí ujet několik set kilometrů. To buď rád, že tě rovnou neodvezli ;-).. Měl by ses už šetřit :-).
  - - - - -
  Tak Plzeň, resp.teď 25 km severně v noci bouřka a déšť. Od rána foukal vítr, takže snesitelně. Až teď navečer, jak je zvykem, se uklidnil, takže zase horko.. V chatě mám 26. Kluci si vesele pobíhají ve výběhu a děkuji že není takové hic jako včera ;-)
  - - - - -
  Kde se bere ten gel a kolik stojí? V práci ho máme v každém mrazáku a chladime dětičky..
  6.7.2015 20:34Rozik
  Představujeme nový vrh "B"...............
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33115
  6.7.2015 20:42Zbyněk
  Rozik: jsou nádherný, holčička je správná afro:))

  Duchna: kdepak, do žádného domova důchodců nechci:))
  6.7.2015 22:53Pettraska
  Vrch CH https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33116
  - - - - -
  VRH J https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33117
  - - - - -
  A poslední káčka :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33118
  7.7.2015 01:07Duchna
  Zbyňku :-D to chápu. Nikomu se tam nechce..
  7.7.2015 09:11Blanule13
  Ahoj všichni,

  vídám tu hodně často, že vypouštíte své morčíky "na pastvu". Je možné, že se morčík přežere? Našim trháme pouze trávu do klícky a když vidím, jak jsou po ní urvaní, tak se bojím o jejich zdraví, kdybych je vypustila :D

  Děkuji za odpověď!
  7.7.2015 10:14Misi
  Dobrý den, měla bych dotaz. Nevíte někdo, jestli smí morčátko listy od krmné řepy? Děkuji za odpověď.
  7.7.2015 10:25Zbyněk
  Blanule13: pokud morče není zvyklé na denní pastvu, tak se potom obvykle utrhne ze řetězu a cpe se, dokud může, ale většinou to ničemu nevadí, prostě pak leží v kleci a tráví a za cca 3 hodiny může jít znovu:) Samozřejmě pokud není úplně zdravé, někdy může vést přecpání k nadmutí.

  Misi: určitě bych je morčeti nedával, už jenom pro vyšší obsah kyseliny šťavelové a také dusičnanů. Žádné řepné listy, ani od červené, ani od cukrovky
  7.7.2015 14:04Louisafalt
  Jak často mám tu mojí myš koupat a líbí se jim to vůbec ? Kdyz je to vedro tak by mohlo ne?
  7.7.2015 14:06Buub
  Blanule13

  morče musí být zvyklé na zelené krmení, pak je to v pohodě.
  7.7.2015 14:29Zbyněk
  Louisafalt: morčata koupání nesnáší a pokud k tomu není důvod (Imaverol atd.) tak nekoupat. Chlazení chlupáčů se tu probíralo o víkendu, stačí zalistovat zpět:)
  7.7.2015 15:20Tatranka225
  Zbyněk: Neřekla bych, že se to dá tvrdit o všech. Moje morče má vodu rádo, samo do ní vleze a ve vedru si koupání užívá a úplně blaženě se rozvaluje.
  7.7.2015 15:32Pozitron
  Tatranka:
  No řekl bych že obecně tak 99,99% morčat vodu prostě nesnáší, podobně jako kočka. Ale i u koček jsou výjimky, na netu je nejedno video jak si kočka vodu užívá, ale jsou to dost vzácné výjimky, které nelze brát za etalon. Ani u morčat.
  7.7.2015 17:05Housenka
  Ahoj chtěla bych se zeptat jestli někdo nevíte proč naše Pipina morce občas pojida své bobky? Nevím co s tím dělat.Hlady to být nemůže krmení žere normálně.Díky za odpověď. Hankasuchynova.
  7.7.2015 17:18Buub
  Housenka

  Všechna morčata žerou své bobky. Jejich trávení prostě tak funguje.
  7.7.2015 17:50Housenka
  Buub

  Tak díky za odpověď. Co sem měla před tím morce tak sem si toho nikdy nevšimla že by to dělalo.
  7.7.2015 20:11Jezzabell
  Housenka: koukni nahoře do záložky Jídelníček a Seno, je to tam pěkně rozepsané
  7.7.2015 21:01pink
  Ahoj ,dlouho jsem tu nebyla.
  Přišla jsem poděkovat. V sobotu náhle na infarkt ve skoro 5 ti letech zemřel můj morčecí chlapeček a chovatelka Marcelka (chs z Verdunu) z Ostravy mi moc pomohla psychicky i poradila.
  Taky moc děkuji místní chovatelce Noemi Lisé z Hradce Králové (chs Od Julie) na jejíchž stránkách jsem našla mimčo měsíčního chlapečka (Weasly od Julie který u nás doma dostal jméno Miloušek).
  Noemi mi ochotně zprostředkovala kontakt na paní chovatelku Terezu Adolfovou a hned druhý den jsme jeli pro chlapečka do Litomyšle. Paní chovatelka se o prcka starala vzorně s láskou ,vřele doporučuji ji i ostatní dvě zmíněné chovatelky. Předání proběhlo bez problémů a náš malý člen rodiny už se ochočuje. Ty co si pamatují na mé morčátko Kvíčka, co před třemi lety onemocněl na ledviny (chronické selhávání) a doktoři mu dávali pokud přežije zánět půl roku až rok a půl max- překvapivě Kvíček už od té doby je tu tři roky a v říjnu oslaví 5 narozeniny. Je to malý zázrak, nijak netrpí jen trošku víc pije a kožíšek není na plemeno texel tak dlouhý jak je standart. O to větší šok byl že odešel náhle jeho bráška dvojče Tunzíček který nikdy nebyl nemocný. Je to těžké ale prožil u nás nádherný život a odešel náhle tak rychle že asi o tom ani ve spánku nevěděl.
  7.7.2015 21:13Deliah
  Ahoj, je tu prosím někdo? :) Co je podle vás nejlepší podestýlka?
  7.7.2015 21:16pink
  Já používám na vrstvu hoblin v letní sezóně gumové koberečky koupelnové ktere peru a v zimní sezóně na hobliny flaušová deky. Díky tomu hobliny netlačí a nepráší a netlačí.
  7.7.2015 21:27Zbyněk
  Deliah: tady už dávno nikdo není:)) Statisticky (subjektivně) se nejvíce používají dřevěné pelety a na ně kvalitní hobliny. Proč? Protože to je měkké pro citlivé morčecí pacičky, pelety sají moč a kvalitní hobliny nepráší. Večer se vybere několik počůraných míst, doplní a je to. 15 kg pytel pelet stojí cca 100 korun a 25 kg balík Allspan hoblin 310. Vydrží několik měsíců, pelety tak měíc a půl do jedné klece 100x55. Pro morče je to pohodlné, měkké a útulné, plus hezky to izoluje. Měním to komplet jednou za měsíc a půl. Asan je sypký a morčata se v něm boří packama na dno klece. Koberečky se musí prát. Gumové předložky jsou tvrdé. Hadry se musí prát. Noviny se musí měnit a navíc tiskařská barva není dobrá potrava. Sláma je relativně tvrdá, moč se pod ní rozkládá a páchne, hlavně v teplém období. Nelze to moc lokálně měnit. Drť ze skartovačky je pro morče nepohodlná. Když chodí chlupáč poctivě na WC, dá se použít cokoli měkkého, ale spolehnout se na to nedá:)
  7.7.2015 21:50Deliah
  Děkuji Vám moc za odpověď!! :)
  7.7.2015 22:04holcicky
  Deliah,taky pouzivam peletky a hobliny tak jak Zbynek a vetsi polovina chovatelu.Jen n
  - - - - -
  Nechci byt fakt sprosta,ale ....si musim rict.Fakt s nim jebnu.
  Jen tim rozdilem,ze mam 4holky a nenim 7az 10dni komplet.Ve vybehu koberecky a pod nimi ink.podlozky kvuli savosti.
  - - - - -
  menim
  7.7.2015 23:21Nicolette
  Ahoj zdravím všechny, mám pro vás velice zajímavé téma k diskuzi. Jde konkrétně o to zda je fyzicky možné, že samice morčete potratí část mláďat a jeden plod v ní zůstane uchycen jako přeživší, plně se dovine a je narozen na termín? Setkal se s tím někdo?
  Nakryta byla 28.4., potratila holá nedovinutá mláďata 10.6. a dnes se narodilo mládě plně dovinuté, chlupaté o váze 125 g. Na sto pro rodila opět ona, ještě krvácí a vyšly z ní plodové obaly.
  Děkuji.
  8.7.2015 07:55Zbyněk
  Nicolette: mě tím minulý týden uklidňovala chovatelka z CHS, od které mám holky, protože mi mladá trochu krvácela z vulvy. Říkala, že se jí to občas dělo, samice potratila jeden, nebo dva plody a zbytek v pohodě donosila a narodila se zdravá mláďata. Jsou to hlodavci s vysokou porodností a úmrtností, takže je to asi normální.
  8.7.2015 09:28Michala
  Nicolette: slovem ,,normální" bych to teda určitě neoznačila, ale možné to určitě je, několik takových stejných případů už tady diskuzí historicky proběhlo. Hlavně že to celé mělo dobrý konec a samice je v pohodě... potrat jako takový nějakou příčinu mít musel a není to nic běžného nad čím by člověk měl mávnout rukou, tak je hlavně že je samice v pořádku.. překvapení v podobě mláděte je ještě taková třešinka na dortu, takže blahopřeji k dobrému konci :)
  - - - - -
  Delilah: větší vrstva hoblin. Jednou týdně komplet vykydnout a jinak se v tom nehrabat. Podle mne nic lepšího zatím nikdo nevymyslel, ale to je můj osobní názor ;)
  8.7.2015 10:44zuzanecka
  Dnes u nas je 25 stupnu zatazino a fouka myslite ze muzu vindat morce ven
  8.7.2015 12:17Zbyněk
  zuzanecka: jasně že ano, pouze bych ho nedával přímo na vítr, ale udělal bych mu trochu nějakou zástěnu, aby na něj nefoukalo. Jinak je počasí ideální, nepálí slunce na zvířátko. Zástěnu z čehokoli, igelit, hadr, lepenka
  - - - - -
  I když je pravda, že venku fičí docela dost, takže pozor na tu zástěnu, aby ti morčidlo nenastydlo, zejména pokud nežije pravidelně venku. Tyhle skoky teploty o patnáct stupňů nesvědčí lidem, ani zvířatům
  8.7.2015 13:29zuzanecka
  Zbynek tet tu zaprselo myslis ze bude morceti vadit mokra trava.kdyz ji chci tak zadve hodiny dat do vybehu
  8.7.2015 13:50PavlaS
  zuzanečka: Nevadí, že morče žere mokrou trávu, spíš aby z toho nebyla potopa a morče nenachladlo. U nás fouká vítr, občas prší a jelikož mám morčata pořád doma, tak tam taky dneska zůstanou. :)
  8.7.2015 14:12Zbyněk
  zuzanecka: pokud je tráva mokrá, morče si namočí kožich a bude mrznout, nestojí to za to! Nech to na pátek, to už má být lepší počasí. Bylo vedro, zvířátko je vyčerpané a dát ho do mokré trávy, to fakt radši ne
  8.7.2015 17:16zuzanecka
  tak jsem dnes dala moji zuzanku na travu.vubec se nepasla stala na jednom miste asi hodin. I když jste mi tu psali že jí davat nemam na travu. Ale dnes tu spadlo par kapek tak trava byla suchá. Jinak prosím o radu když jsem si vzala zuzku do ruky tak jsem ji na zadech nasla měkou bouli. šla jsem stim za tetou jestli našahne tu bouli taky.teta ji nasahla a rekla mi že mam jit na veterynu že je to but tukové nebo rakovina. Zuzka zatim žere.
  8.7.2015 17:21stopina666
  Ahoj našemu Hemiltnovi táhne na 6rok.Ted nám pohubnul a má problém.zůstává mu stolice v zadečku.pak se s toho udělá obr koule a bud to nějak zvládne vytlačit nebo mu musím pomoci.Co myslíte trápí se mám ho uspat?děkuji za odpovědi
  8.7.2015 17:53Noemi
  stopina666: Pokud mu to budete pravidelně čistit, může s tím krásně a v pohodě žít (jestli má zájem o potravu, pije, je aktivní - to vám napoví, jakou má chuť do života...). Musíte vysledovat, jak moc se mu toho denně dělá, a odstraňovat to ještě před tím, než se mu ta kapsa hodně naplní (to roztažení a zatvrdnutí ho bolí). Pokud je morčátko jinak ok, rozhodně ho kvůli tomuto neuspávat! Je to samozřejmě náročné na majitele, to hlídat, nejhůř postižení to musejí čistit i jednou denně. Ale přeci jen, zabere to chviličku a morčeti to dá krásný život, tak proč to nedělat, že?
  8.7.2015 18:12pink
  Ahoj Noemi, hlásím že Miloušek je už skoro ochočený ho furt mazlíme a je moc śikovný a velký jedlík. U mazlení vrní
  8.7.2015 18:43Noemi
  pink: Skvělé. Fotky, fotky! :)
  8.7.2015 19:43Duchna
  Já dávám kluky ven v létě téměř za každého počasí, jen když byl přívalový déšť a na zahradě deset cm vody, tak jsem je před tím vyndala. Pokud prší nebo je mokro, mám staré koberce a rohože, ty jim dám na půl výběhu s ukryty. Pokud chtějí jíst, můžou se pást z koberce. Když prší, zakryju půl výběhu deskou.. A jsou spokojeni i v teple..
  8.7.2015 21:38Ronka
  Ahoj všem, hlídám sousedce dvě morčátka, samičku a samce (ten je kastrovaný). Mám dvě otázečky:
  1) Přijde mi, že jsou dost vyžraní, taky jsou krmeni z větší části všelijakými směsi a granulemi, sousedka mi přinesla krabici, kde je asi 10 druhů různého takového krmení pro morčata :-/ Tak jsem se rozhodla, že se pokusím, aby trochu zhubli, poradíte jak toho za 2-3 týdny docílit? Navíc se docela bojí, řekla bych, že nejsou moc ochočení a když je položím na zem, tak ani neběhají, jen čučí :)
  2) Moje holky (2) jsou z návštěvníků úplně paf, strašně rádi lezou k jejich kleci, jsou zvědaví a přes mříže komunikují, oňuchávají se a tak :D Budu je moct dát časem třeba k sobě, někam mimo klece samozřejmě? Nebo to radši neriskovat?
  Díky moc :)
  8.7.2015 22:00Kajakaja12345
  Ahoj, potřebuji poradit... Můj sameček má na bříšku 2 tzv. cecíky... Je to možné? Myslela jsem že je mají jen samičky... A že je to sameček jsem si jistá!!!
  8.7.2015 22:15Noemi
  Ronka: No za dva až tři týdny žádný dramatický úbytek tuku nečekej. :D Dieta pro morčata = seno a voda, (nebo tráva a nekořenová zelenina), zkrátka minimum kalorií. Pohyb prospívá dost. Čučet můžou, protože nejsou zvyklí být pouštění, tak mají strach. Než je seznámíš tak hlavně zkontroluj všenky, plíseň, svrab. I do chovu nově přišlá močata jsou vždycky dva až čtyři týdny v karnténě, než jsou dána k ostatním, aby se mělo čas projevit onemocnění a nezanesla sis to ještě na ty svoje. Takže jak myslíš, no...
  - - - - -
  Kaja: Jojo, je to normální, mají to všichni samečci. ;)
  9.7.2015 07:33Kajakaja12345
  Dobře, děkuju moc :)
  9.7.2015 07:56Zbyněk
  zuzanecka: utíkej s morčetem na veterinu, protože to může být abces a může ti morče zabít během chvíle, bez legrace. Abces plný hnisu prostě otráví organismus, musí se na to podívat doktor a případně rychle zasáhnout
  9.7.2015 08:45Ronka
  Noemi: Samozřejmě nečekám, že se dostanou za tu dobu na ideální váhu, ale když dají dolů aspoň něco, budu ráda :) Určitě je předem prohlídnu, spíš mi jde o to, jestli se třeba nepoperou nebo tak.
  9.7.2015 08:46zuzanecka
  Zbyněk veterynar je na dovoleny
  9.7.2015 10:21Zbyněk
  zuzanecka: obávám se, že tvoje morče na konec dovolené lékaře nepočká. Pokud je to abces, tak ti v bolestech umře. je třeba tedy navštívit jiného veterináře a to rychle
  9.7.2015 10:58termiskaaaa
  moje morče má na pravém boku u hlavy takovou bulku nevíte co to je?
  - - - - -
  moje morče se jmenuje Bobo.
  9.7.2015 11:13Zbyněk
  termiskaaaa: dneska jsem zrovna nechal doma křišťálovou kouli, ale přečti si, co jsem psal Zuzanečce, protože to bude nejspíš totéž. Abys tu pak nemusela psát "moje morče se jmenovalo... "

  Zuzanecka: v Ledči přeci není jenom Vrbka, je tam víc doktorů, ne?
  9.7.2015 11:28termiskaaaa
  máš pravdu neměla jsem psátb že moje morče se jmenuje Bobo
  9.7.2015 11:55Michala
  zuzanecka: na zádech to bude s nejvyšší pravděpodobností tukové
  - - - - -
  Zbyněk: nemyslím si že je bezpodmínečně nutné tady všechny ,,v rámci prevence" děsit nějakými nepravděpodobnými scénáři o umírání v bolestech.. i kdyby to byl absces na zádech, tak co.. praskne a vyvalí se ven. Absces na zádech by těžko šel zevnitř, spíš by vznikl nějakým škrábnutím zvenčí.. a tou samou cestou by se zase pěkně odporoučel.. to není žádná tragédie. Problém jsou takové ty abscesy co jdou ,,zevnitř ven"- typicky třeba pod dolní čelistí. tam to bývá od zubů, jde to přes kost, bezprostředně to ovlivňuje příjem potravy atd., je to hodně průšvihová věc a zde by byla fofrová návštěva veteriny i důrazné ,,postrašení", že tohle fakt není sranda, jistě zcela na místě... ale nějaké zevšeobecňování typu absces= smrt myslím fakt není nutný, krom toho měkká boulička na zádech bude na 90% tuk
  - - - - -
  termiskaaa: nevíme, ale veterinář bude vědět, tak tam s Boba vezmi, a bude jasno.. jak je to okolo hlavy, je fakt nutné aby to viděl doktor
  9.7.2015 12:14Zbyněk
  Michala: ok, díky za upřesnění. Osobně bych samozřejmě šel morčetem k doktorovi i v případě, že to má na zádech
  9.7.2015 14:14Michala
  Zbyněk: no, ona rada jít k doktorovi jako taková není špatná, pokud si tazatel není jistý, nikdo zkušený to neviděl atd... jen mě přišlo moc toho strašení ;)
  9.7.2015 14:26holcicky
  Michala,takze jak pise zuzanka,ze tam ma nejakou bouli ma s ni zajit k tomu vetu nebo pockat az se to vstreba nebo praskne a hnis vytece?Co bys tak poradila?Od Zbynka nejake informace ma,ale co,kdyz si neni jista.Pise,ze jeji vet ma dovcu.Je potreba jednat hned nebo pockat az se jeji vrati a vysetri ji.
  9.7.2015 16:08Michala
  holcicky: psala mi SZ, tak jsem odpověděla tam... bohužel ta komunikace taky není bůhvíjak extra, jiná možnost než ten její vet prý není (nevím proč), ohledně velikosti jsem se taky nedozvěděla nic i když jsem se ptala, tak nevím. Ale info jsem dala
  - - - - -
  jestli někoho zajímaj moje moudra tak kopíruju ještě sem, ale nic světobornýho to fakt neni:)))) :

  jo, viděla jsem dotaz v diskuzi. na zádech to nebude nejspíš nic akutního, co by morče ohrožovalo na životě. ale já to neviděla, tak ti nemůžu říct, zda je to na 100% tuk, nebo na 100% absces, případně to tedy může být i nádor, ale to je podle mne ta nejméně pravděpodobná varianta. ale veterinář by to měl poznat, aniž by do toho nějak rýpal. Pokud je to tuk, je lepší to nechat tak, jak to je. Pokud absces, tak by to doktor propíchl, vyčistil, asi by dal i nějaká antibiotika. A nádor by se musel operovat. Pokud nemáš v okolí žádného zkušenějšího známého který by ti řekl co to je, bude lepší k tomu veterináři dojít, abys měla jistotu. ale do konce té dovolené by to mělo v pohodě počkat pokud se ti jinak morče jeví normálně ;) jak je to přibližně velké? třeba jako hrášek? nebo jako mandle? nebo větší? pokud větší než mandle, tak bych asi někam šla raději hned (k nějakému vetovi co dovolenou nemá), to by bylo na tukovou bouli celkem neobvykle velký.
  9.7.2015 16:27konik
  Měl bych dotaz na zkušenější chovatele. Odčervují se preventivně i morčata? Máme asi dvouletého fuzzy kluka, navenek nemá žádné problémy, kůži má krásně lesklou, žere, pije, vše se zdá být v pořádku. V poslední době má občas měkčí bobky. Nejedná se o průjem, ale nejsou tak tvrdé jako běžně a pak je rozšlapává a roznáší všude. Všiml jsem si, že je to pravděpodobně když má čerstvou zeleninu, má jí hrozně rád a hned všechnu zbaští (hrozně rád má slupky z okurky, salát, papriku). V zimě jí ale dostával stejné množství, spíše ještě víc a žádné problémy neměl, ale v zimě také mnohem méně pil, většinou téměř nic, vystačil jen z té zeleniny. Teď jak je horko pije hodně, měníme mu vodu hodně krát denně, má jen takovou malou skleněnou napaječku s gumovou přísavkou (určené do akvárií), máme plastový box, takže to jde použít (je lepší než ta s kuličkou, protože nekape). Krmení má také kvalitní granulované (Cavia Comlete), nejdříve jsme zkoušely a vyřazovali a tohle má nejraději a zbaští ho do poslední granulky. Krmíme ho již rok a půl, takže tím to také není, seno má každá den čerstvé. Napadlo mě zda může mít morče nějaké parazity a zda je vhodné ho nějak pravidelně odčervovat?
  9.7.2015 17:10holcicky
  Michala,dik.
  konik,morcata se neodcervuji,ale jestli se ti nezdaji jeho bobky v pohode muzes nasbirat do sklenicky asi 1/3 presnidavkove sklenicky a zanest ji vetovi na rozbor.Podle me,ale je to z jidla.Davas travu,okurku,..obsahuje dost vody.Omez stavnatou zeleninu a melo by se to spravit.Pridavej vice sena.
  9.7.2015 17:14Jana P
  konik - velké množství vodnaté zeleniny zalité vodou může mít u morčete podobný efekt jako smažený sýr s tatarkou a navrch šlehačkový pohár u člověka. sníš to dvakrát, třikrát a nic a pak to sníš...
  a pos-reš se.. co nějakou dobu zdravotně prochází (u všech živých tvorů), prostě jednou procházet přestane. Takže jakkoli morče tu vodnatou zeleninu miluje, mělo by se s ní ubrat. Místo okurky celer, místo salátu mrkev třeba... pokud takto ubereš a přesto bude mít bobky měkké, je to na úplně suchou dietu (seno, voda) a pokud ani to nepomůže během pár dní, pak je čas, aby ho prohlédl veterinář.
  9.7.2015 19:54konik
  Díky za reakce. Morče určitě není nemocné, má se k světu, jen mě napadli ty paraziti a nikde jsem nenašel žádné info ohledně toho odčervování. Bude na seně a granulích, ale bude určitě zpočátku pořád kvičet a dožadovat se přilepšení. Už pozná, když se otevře lednice a krájí zelenina a hned se ozývá a panáčkuje v bedně. Když ho berem ven z boxu, tak je už taky zvyklej , že něco dostane, je uplně vděčnej za takovou tu dlouhou ostrou trávu, jede to do něj jak do skartovačky. Dostává i při mytí a třeba stříhání drápků, pak je uplně v klidu a nic mu nevadí.
  9.7.2015 20:07holcicky
  konik,holky maji taky nejradeji tu dlouhou travu,ale zkousej menit druh travy at nema jenom jednu.
  Morcici,poznaji,kdyz se chysta neco k snedkua vyzaduji si taky.Mas videt moji smecku kdyz si dovolim z kuchyne neco donest jen pro sebe.To pak tukaji pacickami o sve celo jestli je panicka ...a o jejim sprostem proslovu radeji pomlcim :D
  9.7.2015 20:35Jezzabell
  holcicky: to jsem ráda, že nejsem sama, kdo má doma vodrzlíky :)) Koukám, že je to všude stejný! Mrňouskové se tak děsně rychle zabydleli, že se nestačím divit. A vypadá to, že i starší, protože Vincent hravě přeřve Houmíka, jak jde vo dlabanec.
  Za to se ho Houmík snažil naposled následně "oprášit" zezadu, aby mu dokázal, kdo je doma první v jídle, (protože ho měl náhodou "po ruce") no mělo to za efekt pouze Zákon padajícího h--;). Tj. Vincent běžel urgentně oprášit Marselluse..

  Bártík se vesele futroval z po
  - - - - -
  z povzdálí a nikdo mu do toho nevrčel...;)
  9.7.2015 21:02holcicky
  Jezzabell,:)) to potesi,ze jsem vychovu sve smecky nezvladla sama :D.Kupodivu se divim,kdyz uz zabraly pul bytu a jejich potukavani po cele prehlizim usmevem jen ty tupe vyrazy jaksi stezi zvladam,abych jim nedala i muj rizek ze zeleninou :)).Kazdopadne jsem rada,ze neobydlela jeste muj pelech a mam v noci kde zalehnout i kdyz si usmyslela,ze na spani je fajn drepet u otevreneho okna,kde jinde nez v mem skvornem pokojiku :D.Nastesti v noci nechrapou :)))
  10.7.2015 08:01Zbyněk
  termiska: copak, absolventka tzv. "praktické školy" si potřebuje realizovat nízké sebevědomí prostřednictvím anonymních příspěvků, odpovídající jejímu dvoucifernému IQ? :)) Voda neteče do kopce, zkus to pochopit:))

  Michala: když to shrnu, po půlstránkovém napadení mého doporučení v podstatě doporučíš to samé:)) Miluju ženskou logiku:)) Ty samozřejmě víš, že to stopro není abces, já bych to tak sebejistě netvrdil, ale třeba fakt není. Ale když bude, já budu mít svědomí čisté.
  10.7.2015 11:26anýsek black horse
  Opět byl přefocen vrh P :) krásně se vytáhly baculky :))
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33050
  10.7.2015 17:51Anna Růžičková
  Moje nejoblíbenější morčatko chytilo svrab od kamarádky morčete. My jsme totiš byli s kamaradkou venku a to její zasvrabené morče přišlo do kontaktu s mím nejoblíbenějším morčátkem. To ten den sem vůbec nevěděla že to její morče má svrab. Dozvěděla sem se to až o několik dní později. Teť jak má to moje morče svrab tak se to přeneslo na celí můj "chov" takže na dalších 5 morčat. Jenže moji rodiče mi nechtějí dát peníze na léčbu :(( a já nechci aby mi moje morčátka zemřely... Nevěděl by někdo někom kdo by se jich mohl ujmou i s náklady na léčbu?? Předem děkuji za odpověď.
  10.7.2015 18:24Reny
  Prosím nemnožte morčátka :-( morčátek je hodně a pak končí vyhození na ulici, ve křoví či u popelnic a já je pak zachraňuji :-( http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-219678/
  - - - - -
  Anna Růžičková - léčba vůbec není drahá , stačí aby každé dostalo 3 injekce v rozmezí 10ti dnů a je vyléčeno !!! Copak tebe by také rodiče nechtěli, kdybys byla nemocná? :-(
  10.7.2015 20:16Rozik
  další miminka
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33124
  10.7.2015 21:28Tygrinka
  Anna Růžičková: Chceš tím říct, že máš 6 morčat, hodláš pravděpodobně odchovávat mladé (máš holky i kluky) a nepočítali jste s tím, že mohou myšáci marodit? Víc zvířat znamená více nákladů na léčbu, pokud se něco takového zadaří. Máš je zatím rok, co až jim bude více let? Teď musíš rozbít prasátko, zvířata nechat ošetřit a až budou zdravá, tak je prodat do lepších podmínek a nechat si jen tolik kusů, kolik uživíte a uplatíte v případě marodění...
  10.7.2015 21:41zuzanecka
  muze morce lusky s hrášku
  10.7.2015 21:55Tereza99
  Ahoj moje morce melo na zadech taky jakoby zarostlej chloupek a dalo se ty vymacknout ale vzdycky se to dodelalo a bylo to velky tak mu to vet vyrizl a za 3 nebo 4 dny chcíplo na průjem :( a kamaradky kralik taky prej ze je to po ty narkoze nebo nevite proc? Raci dalsi morce nebudu dávat vibec an operace
  10.7.2015 21:56Louisafalt
  Tereza taky mi takhle jednou umřelo morče po narkoze
  10.7.2015 23:22Tygrinka
  Tereza99: Určitou roli mohla hrát i tvoje samodomo léčba, zarostlý chloupek mohlo být docela dobře něco vážnějšího, čemu pozdní operace už nemohla odpomoci.
  11.7.2015 00:24Tereza99
  Ne ne pry to bylo jen kosmeticky to nemelo nici morce tady z vas vypada to jako takova sopka a nekrvaci to nic zadnej hnis jen maz takze ja na tom nenesu urcite zcela jiste zadnou vinu cetla jsem ze je to neco z probiotiky ? Nebo neco naka latka z narkozy tak jsem se chtela zeptat ci se to stava nebo je to nahoda
  11.7.2015 00:54Rozik
  Anna Růžičková - Musíš přesvědčit rodiče, že je nutné jít k veterináři se všemi morčátky nechat jim píchnout injekce. Svrab je pro morče nebezpečný, umírali by bez léčby ve velkých bolestech, to by snad ani rodiče nechtěli, bylo by to týrání zvířete, Injekce nestojí toli, jak Ti tady už psali, veterinář Ti řekne, kdy s nimi zase přijdeš na další injekci, většinou 3x se dávají a morčátka se uzdraví. Musíš na veterinu.
  - - - - -
  oprava ...nestojí tolik...
  11.7.2015 08:33poliko
  Moje dvě morčata měla svrab. Jedno ve stádiu kdy už mělo téměř holá záda. Paní veterinářka jim oboum oholila záda v místě kde se vyskytovaly ty šrámy po svrabu a nanesla pár kapek nějaké speciální desinfekce, kterou s razancí jim vmasírovala do zad. A opravdu po tomhle jednom jednoduchym zákroku byl svrab zahubený , srst na zádech jim brzy dorostla a zatím je to vše v pohodě. Žádné injekce u mých morčat nebylo třeba. Jsem z Prahy a za 2 morcata jsem platila za tuto péči 280 ... není to málo , ale čekala jsem více. V nejhorším než je nechat trpět svrabem, který je opravdu může zabít, zkusit ten svrab zahubit sama, a alespoň se s veterinářkou po telefonu poradit , která z desinfekcí je pro jejich kůži šetrná ale pritom zabije svrab :)
  11.7.2015 09:09Buub
  poliko

  Žádná dezinfekce není schopná zahubit svrab, poněvadž původce žije UVNITŘ kůže.
  11.7.2015 10:02Tygrinka
  Tereza99: Těžko říct, co to bylo, morčátko mohlo mít řadu různých onemocnění či nějaký jiný problém, které nebyly vidět a narkózu prostě nezvládlo. Každá operace je riziko, zvíře uhyne a nejedná se ani o chybu veterináře ani o tvojí. Většinou ale zvíře neumírá, to se nemusíš bát.
  11.7.2015 11:02Bianka
  Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat. Moje morčátko má přerostlé zoubky a na Klinice Vetopet v Pardubicích mi ji uspí a zbrousí jí zoubky a udělají krevní testy jestli není nemocná a tak bych se chtěla zeptat jestli má někdo tady zkušenosti s touto klinikou? Předem děkuji za odpověď.
  11.7.2015 12:12Louisafalt
  Tak muj Eggsy se už dnes konečně poprvé napil !! Jupii
  11.7.2015 13:53Mamba
  Moje Fifi (morče ) má asi kašel. Chrchlá. Mám s ní jet na veterinu Teď, nebo počkat co z toho vyleze?
  11.7.2015 14:00Duchna
  Ahoj, mám otázku. Ráno jsme u Ixíka objevili zase ty kvasinky na čumci..no ale jsme na chatě a měla bych se tu zítra vystřídat s kamarádkou, která je bude hlídat. A nemám tu žádné léky.. Tedy..mám tu betadine, propolis s čím jsem ho mazala a čistila zuby, řepík, bylinky.. V pondelí odlétáme na dovolenou. Babo raď. Vydrží týden jen s tím propolisem? Nebo co jiného?
  - - - - -
  Kluky mám ve výběhu, ten je krytý sítí a přesto je uvnitř během chvilky desítky much.. Vyháním je ale děsí mi to :-(. Je to zvuk jak z hororu :-(.
  11.7.2015 14:12Mamba
  Bydlím v Děčíně a veterina je v Ústí nad Labem. Nevím, jestli by mě tam naši hodili. Můžete je vzít ke kocicimu a psímu veterinářovi?
  11.7.2015 14:39Buub
  Mamba

  Určitě nečekej, to není u morčete moc dobrý nápad. Když z toho vyleze placaté umírající morče, veterinář už toho moc nestihne.
  11.7.2015 14:53Mamba
  Ok dik
  11.7.2015 15:53Lilith14
  Je mi jasný že budu za blbce...ale dneska jsem si všimla že Nadirovi chybí jeden zub doroste mu? Teda hlavně doroste mu tak aby mu to nedělalo nějakej problém?
  11.7.2015 16:41mistafista
  Zdravím, chtěla bych poradit ohledně ochočení morčátek. Skoro celý život chováme doma u rodičů 2 morčátka a vždy když nějaké umře, tak maličké zase doplníme ke starší. Vždy jsme měli morčátka ze zveráku a i když byly plašší, s chováním a mazlením nikdy problém neměli i když ze začátku se úplně neprojevovali. Dnes si chování všichni užívají. S přítelem jsme si ale před pěti dny přinesli z jedné chovné stanice 2 skinny holčičky (s PP) a ty jsou z chování hrozně vystrašené a při kontaktu se začnou hrozně klepat. V kleci se pohladit nechají úplně v pohodě, ani se nelekají pohybů a v klídku si žerou. I po všech těch letech pořádně nevím co mám dělat. Zda je tedy aspoň ze začátku nechovat a nevystavovat stresu a nebo je naopak zkoušet pořád vyndavat, aby zjistili, že se jim nic nestane.
  Děkuji za každý názor,
  MistaFista
  11.7.2015 18:25Duchna
  Zoubky dorostou během několika dní. Jeden zub nám problémy nedělal, když byly vylomene dva, měl trochu problém vzít potravu. Tak jsem mu zeleninu nastrouhala na hrubém struhadle a trávu mu dávala rovnou do pusy ale během dne už baštil sám..
  11.7.2015 20:55Salyi6
  mistafista- já jsem morčátka také chovala dlouho ( vždy ze zveráku) ale bohužel vám asi neporadí morčátka byla vždy mazlivá, klidná a v klidu si pobíhali kolem klece.. podle mě ale spíš vyndávat hladit mazlit ;) jen ať si zvykají! :D
  - - - - -
  *neporadím
  11.7.2015 21:21Lilith14
  Duchna: Díky :) Je pravda , že jeden zub mu zatím problém nedělá, neustále ,,žere jak kyselina,, :D :D
  11.7.2015 21:48fída
  Jakou máte zkušenost, jak dlouho Vám vydrží pod morčákem savá podložka/plena od štěněte? Já jsem to zkusila dát a mám pocit, že ani jeden den....
  11.7.2015 21:55Zbyněk
  mistafista: nedávno jsem si půjčoval chovného samečka a byl to strašlivý poděs. Naprostá hrůza z člověka a z ruky ještě větší. Příchod do pokoje znamenal výbuch podestýlky a poděšený kvíkot:) Když jsem mu dal samičku a byl jsem v pokoji, statečně se jí zavrtal za zadek a předstíral, že tam vlastně vůbec není:)
  A tak jsem ho začal násilím socializovat. Nosil jsem ho na ruce, tiše jsem mu povídal, bral jsem si ho na klín na polštářek a hladil, snažil jsem se ho na klíně krmit atd. Chytal jsem ho velmi pomalu a v klidu, žádné prudké pohyby. Výsledek? Po týdnu už baštil z ruky, nechal se normálně chytat, když jsem přišel do pokoje, nepanikařil, prostě si zvykl, že člověk neznamená smrtelné riziko:)
  Když jsem ho vrátil chovatelce, byla příjemně překvapená, jak je bobek klidný.
  Dle jejího popisu byly splašené i všechny jeho děti (no nazdar), takže to měl v genech. Ale jde to, chce to trpělivost, klid, důslednost a všechno s láskou a citem. Moje pětiletá babča byla po přinesení domů z CHS také v křeči,, když jsem jí chytal a dneska v pohodě. Morčátko si prostě zvykne, že člověk není predátor. Zkus jim podmíněně spojit ruku s pocitem dobrého jídla a bude to v pořádku, dal bych tomu tak měsíc. Každé zvířátko je sice jiné, ale skinničky se také naučí, neboj
  12.7.2015 09:53termiskaaaa
  myjedeme na dovolenou 24.7 a já dám moje morče k dědovi to bude nejlapší napad:D
  hele dochno tak si dej taky morče k dědovi!
  12.7.2015 11:33Tessi
  Zdravím máte někdo zkušenosti s růstem srsti (řas) v oku, poraďte prosím, akutní. :-(
  12.7.2015 12:32babulka
  Tessi jestli je to mimino tak vylepovat náplastí eventuelně chir, zákrok
  12.7.2015 12:41Tessi
  babulka - Je ten chir. zákrok nezbytně nutný? Nebo se mu dá ulehčovat i jinak?
  12.7.2015 12:46babulka
  Tessi no pokud to jde vylepit ( záleží tedy na věku zvířete) vylepuj pak se to srovná, jinak je to chronické dráždění oka a je to v podstatě nutný
  12.7.2015 12:48Tessi
  babulka - Je to mimino, cca 3 měsíce. Jak vylepovat?? Nevíš, kolik ten ch. zákrok stojí? Na nějakou nákladnější operaci nemám prostředky.. :((
  12.7.2015 13:44termiska
  je dobrý dat morčeti moloun a zelí?
  - - - - -
  tessi:já jsem se divala asi 500Kč
  12.7.2015 15:25pink
  My dali za veterinu přes 5 tisíc za morčátko a ty nedáš nic? Proč si pořizujete morče když nemáte prachy??? Každý živý tvoreček může být nemocný a je třeba mít rezervu nejen na veterinu ale i pro život . To snad žijete od podpory k podpoře a nepracujete??
  - - - - -
  S melou nem opatrně at morče nemá průjem a zelí není moc vhodné - nadýmá se koukni tu do záložky jídelníček
  12.7.2015 17:05Tessi
  Pink - peníze jako student, sice brigádu mám přes léto, ale peníze člověk dostane až další měsíc, jestli nedochází. Samozřejmě mám nějaké peníze a také první co jsem udělala bylo, že jsme letěli na vet. pohotovost. Ale veterinářka to nikdy předtím neviděla, jen o tom slyšela a musí shánět někoho jiného. Začnete se ohánět rodiči, ale rodiče, respektive mamka je samoživitelka a na morčata mi nic nedá a nedává, vše si financuji sama, tak sorry, že nemám navíc 5000 na operaci, ne všechny "dětičky" dnešní doby mají od rodičů kolik si řeknou, gratuluji, že Tebe se to netýká, snažím se mu jakkoliv pomoci, zatím máme jen kapky, ale obvoláváme různé veterináře a známé, abychom mu mohli jakkoli pomocí. Něco bokem mám, kdyby náhodou, ale na celou operaci to stačit nebude. Jak jednoduché je soudit, viď?
  12.7.2015 17:28Ylada
  Pink prosím bez té agresivity. Ne každý je schopen vytáhnout z kapsy 5 tisíc...Pro spoustu lidí je tahle částka astronomický zásah do rozpočtu. Tessi pravděpodobně hledá levnější varianty, to však neznamená, že své zvíře má méně ráda nebo že ho nemocné pohodí k popelnici, ne??!
  12.7.2015 17:44pink
  Tak si nemá pořizovat zvířátko když nemá na veterinu. Jsem znechucená celé roky je ta diskuze pořád dokola, nezodpovědní lidi přemýšlí jak nez prachů vyřešit nemoc a nechápou co je zodpovědnost za živého tvora co si pořídili. Nemít ani pár stovek navíc ukazuje přístup k životu, ta rodina nemá ani dost pro sebe a je nepochopitelné proč si pořídili zvířátko a až následně řeší jak se bez peněz o něho postarají. Napřed mají být podmínky a peníze a pak až si pořizovat mazlíčka a ne doufat že se to samo nějak zdarma vyřeší bez práce
  - - - - -
  Tessi ja rozhodně nepatřím mezi protekční boháče , od mala si vydělávám a i na studiích jsem se musela o sebe starat,mám dvojčátka syny těžce postižené a sama jsem částečně invalidní a vím co jsou starosti , takže když můžu mít já dost peněz na morčata tak není výmluv pro tebe. Výmluv proč nemít peníze a mít morče jsemtu četla za roky mnoho ale je to o tom nejdřív vydělat a mít zodpovědnost a pak si pořídit mazlíka. Jdu zas se mi to tu znechutilo měj se a snad morče nebude trpět jen proto že chceš mít někoho o koho se neumíš postarat
  12.7.2015 17:47Zbyněk
  pink: ty mě fakt bavíš. Psala, že je studentka a rodiče jí nepodporují, ale snaží se. A spousta lidí se dostane do problémů, ani neví jak. Líbí se mi, jak máš v hlavě jasno. Až sama nebudeš mít pár stovek navíc, pak třeba pochopíš, o čem to je. V tohle státě je to raz dva, třeba takový Podkonický a spol. je neuvěřitelná banda zlodějů a odvolání trvá roky. Až se ti to nejdejbože stane, potom uvidíš, že nemít pár korun navíc jde i s předchozí zodpovědností. Například.
  12.7.2015 17:58Tessi
  Pink - neříkám, že nemám žádné peníze, ale ne tisíc. A z vlastní zkušenosti vím, že dávky a invalidní důchody jsou kolikrát vyšší než mnohé platy. Má zvířata nikdy netrpěla, ale teď se ke mně neočekávaně dostal tenhle nemocný drobeček a já nemám tolik peněz naráz. Není to tady o tom, jak Ty to máš "těžké", ale o tom jak pomoc tomu drobečkovi, když si takový moralista a já týrám zvířata dovezu Ti ho a můžeš mu tu operaci zaplatit. A nevěřím tomu, že nejsi z protekční rodiny, protože to vidíš jako Hurvínek válku. Nemám jen zvířátka, ale v mém okolí se pohybují i lidé, kteří potřebují pomocí. Jsem znechucená Tebou, že ze mě děláš dítě, které chce zahodit rozbitou hračku, přitom se mu snažím pomoc jak mohu. To je na krku a honosně se tomu přezdívá hlava, je od přemýšlení, ne na ozdobu.
  - - - - -
  Zbyněk - děkuji za trochu pochopení, Ty bys nevěděl jak mu nějak pomoci, jakkoli?
  12.7.2015 18:12Mamba
  Pink ty ses fakt super ne každej si to může dovolit,snaží se najít něco míň nákladnýho a ty to fakt nemusíš komentovat tím, že ten člověk nemá rád svoje zvíře.
  - - - - -
  A pink , když ti to tak vadí, tak proč se zapojuješ do diskuze, ve který se lidi právě na tohle ptají, aby si ujasnili, kolik za to můžou dát.
  12.7.2015 18:39Zbyněk
  Tessi: já s tím zkušenosti (naštěstí zatím) nemám, ale třeba se Babulka rozepíše. Neviděl bych to hned na plastiku, ale za návštěvu veteriny zase tolik nedáš, záleží odkud jsi, ale spousta doktorů nedře studentíky z kůže kvůli morčátku.
  Už se to tu řešilo a věřím, že se ozve někdo, kdo se s tím setkal

  Ještě Pink: to mě včera spíš rozčílilo to dítě s pěti morčaty, plnými svrabu, jestli si je někdo nevezmeme. Tedy ani ne to dítě, jako jeho rodiče. Co si myslí, že vychovají z dítěte, kterému odepřou pár stovek na léčbu svrabu a ono se bude dívat na pomalou a bolestivou smrt svých morčat? Co to je za lidi?
  12.7.2015 18:53Kajakaja12345
  Ahoj, poradil by mi prosím někdo čím nahradit šampon pro morčátka (hlodavce)...?
  Jsem teď mimo nějaký zvíŕecí obchod, zjistila jsem že došel šampon a můj Ďáblík je celý špinavý :(
  12.7.2015 19:17pink
  Ahoj zkus rossman jejich řada alterra pro citlivou pleť je uplne bez chemikálií a nebo dm jejich alverde šampon pro citlivou pleť je to to stejné. Bez akce 200 ml 68 korun , je bez silikonu parabeny chemických pěnidel ... Mám je doma a jsou skvělé používám na sebe
  12.7.2015 19:22Kajakaja12345
  Dobře, děkuju :)
  12.7.2015 20:00Tygrinka
  Tessi: Najdi si veterinu, která morčáky umí ošetřovat. Tvoji veterináři o tom ani neslyšeli, takže podle mě nejsou na myšáky vůbec zaměření. Jinak i u psů a koček se toto někdy stává, divím se, že nevědí, co s tím. Ale to je vedlejší a nechci házet na tvé veterináře nějaké podezření. Zde nahoře odkaz Veteriny, obvolej ty okolo sebe. Pokud se bude jednat ještě jen o vylepování, je to léčba za nula nula nic. Pokud bude nutné oko, tedy spíš víčko upravit, rozhodně bude trochu času si to promyslet a zjistit předem, kolik by to stálo, a najít si veterinu, která bude cenově pro tebe dostupná. Narkóza a pár stehů na víčku by ti neměly udělat průvan v peněžence. Když to necháš, morče může časem o oko zcela přijít kvůli chronickému dráždění bulvy. A bude ho to bolet.
  - - - - -
  Tessi: Oprava - Odkaz "Kam na veterinu"
  - - - - -
  Tessi: A ještě dodatek. Na těch veterinách se předem zeptej na cenu vyšetření. Ne všude berou 250,- jen za to, že vejdeš do dveří.
  12.7.2015 20:15Tessi
  Zbyněk na veterině jsme byli hned ráno, a řekli že ta operace je nezbytná, ale nejsou na to připraveni, tak zjišťuji co sedá, něco bych dohromady dala, ale třeba pět tisíc bohužel ne. :(
  - - - - -
  Tygrinka - Děkuji, zkusím. Já jsem hodně platila za pohotovost, ale to mi nevadí, jsem ochotná dát hodně když mám. Na té veterině o tom slyšeli, ale že se s tím u morčáka nikdy nesetkali osobně, ale žádné léčení vylepováním neřešili hned objednání na operaci..
  12.7.2015 20:38Zbyněk
  Tessi: ještě bych zkusil to, co říkala Tygřinka a jestli to jde, vyfoť to, ať mohou očko posoudit zkušenější. Operace snad nebude stát víc, jak tisícovku, ale třeba není nutná
  12.7.2015 20:43Tessi
  Zbyněk - tisícovku bych dohromady dala, ale mám strach, že by to byla ještě větší pálka. :( Zítra ráno zkusím obvolat další veteriny a uvidí se.
  12.7.2015 20:49Tygrinka
  Tessi: Aha, pochopila jsem to jinak. Tak to vypadá, že mají vše potřebné a morčíkovi pomohou. Na orientační cenu se zeptat můžeš, ať víš, do čeho jdeš.
  - - - - -
  Tessi: Osobně bych zkusila ještě obvolat jiné veteriny, jestli je možné u takto starého morčete (sice mladé, ale už žádné mimi) použít to vylepování anebo je standard přistoupit k operaci. Pak budeš vědět víc a podle toho se zařídíš.
  12.7.2015 20:53Tessi
  Tygrinka - Děkuji moc, hned ráno budu obvolávat dál, už jsem si našla dvě čísla, tak snad to klapne, je mi líto, že mu nemohu pomoci hned a musím to řešit takto..
  12.7.2015 21:34Michala
  Tessi: takováhle drobnost by tě určitě nestála 5000, neboj se. Je to v podstatě jen steh, takový zákrok- nezákrok.. tomu se pomalu nedá říkat chirurgie.. morče se přispat musí protože jinak by to nešlo a doktor by mu přišil víčko k oku:)), ale operace to v podstatě ani není... hlavně si najdi pracoviště, kde bude doktor v pohodě s tím, že bude takto ošetřovat morče.. aby se toho prostě nebál. a ideální je inhalační narkóza. Ale ten zákrok jako takový, to opravdu není žádná divočina na tři hodiny kde se zuřivě řeže a šije ;) Můj odhad je tak maximálně 800 za něco takového, i méně (klidně půlku, to fakt záleží na doktorovi), a to i v případě inhalační narkózy, která je obecně dražší. Ale normálně se zeptej předem, co to bude stát, ať nenarazíš na nějakého vykuka a nedivíš se. U tohohle by ti měli bez problémů říct přesné číslo, tam těžko nastane nějaká neočekávaná situace.
  - - - - -
  Tessi: a ,,vylepování" není nic jiného, než že vezmeš malý kus náplasti, oko prokápneš, víčko otočíš jak má být, a tou náplastí zafixuješ.. my to ani nikdy nepotřebovali, vždycky mi stačilo jen víčko pravidelně vykapávat a rovnat jak patří, nelepila jsem nic.. hodněkrát už jsme to měli. Ale je fakt, že u menších mimin (tohle je vidět hned po porodu) a ve třech měsících už to dávno neměli.. pokud má tenhle problém tříměsíční, tak mám taky spíš dojem, že na náplasti a rovnání už je pozdě (nebo to má fakt tak moc, že by náplasti a rovnání nestačily ani tehdy, kdyby se začlo hned po narození) a někdo mu bude muset víčko přišít tak, jak má být.
  12.7.2015 21:40Tessi
  Michala - Děkuji, zítra zkusím obvolat jiné kliniky, protože tady mi orientační cenu řekli asi 1500, tak mám strach, že bych to sehnala. Je to drobeček, dostal se ke mně včera s váhou 416 g asi dva až tři týdny po odstavu (váhou sice drobeček není, ale je to taková kulička). Kapeme do očka, a snažím se co nejrychleji sehnat řešení aby se mu ulevilo, jsem moc ráda, za každou radu, děkuji moc :))
  12.7.2015 21:48Mirka6
  Ahoj děti mi nabavili morče fixama mam ho umýt i když to nesnášejí nebo ho nechat .. Ze psa to bylo za dva dny dole i bez mytí .. Díky za rady
  13.7.2015 08:01Michala
  Tessi: u psů se stejný problém řeší tak, že se kus kůže nad/pod víčkem (podle toho, jestli se stáčí horní nebo spodní víčko) úplně vyřízne (takový měsíček) a sešije se to k sobě.. prostě se odebere kus kůže okraje ,,díry" se přišijí k sobě a tím jak se to napne, víčko zůstane ve správné poloze a do oka už neleze. Pokud by tohle někdo chtěl dělat u morčete, tak pak asi ano, odpovídala by tomu i vyšší cena. Nicméně u tak malého zvířete by to měl spravit jeden nebo dva dobře mířené stehy, jen to chce šikovného doktora.

  Jinak momentík, je tedy tříměsíční, nebo dva tři týdny po odstavu?

  Každopádně- nic nezkazíš, když to teď zakapeš (jakýmakoliv volně prodejnýma kapkama do očí- opthalmo septonex třeba, ten i dezinfikuje.. stojí pár korun).. resp. pořádně těma kapkama namočit.. tím celá ta kůže trochu změkne a uvolní se případné ,,ospalky", pěkně to oko vyčistíš (třeba odličovacím tamponem, papírovým kapesníkem), a normálně prstama srovnáš víčko do správné polohy. několikrát za den, jak ti to vyjde. maximálně to bude k ničemu, ale kdo ví, třeba by se to ještě dalo zachránit.. zkusila bych to takhle pár dnů.. vydržel to doteď, ještě to chvíli vydrží, i pro zvíře by bylo lepší kdyby na ten zákrok vůbec nemuselo, tady nejde jenom o finance. a pokud neuvidíš vůbec žádné zlepšení, tak pak fakt jedině ten veterinář, nebude zbytí.. zůstat s tím prďola dlouhodobě nemůže, je to bolestivé a taky by si mohl vykoledovat pěknou infekci, jak si oko pořád dráždí.
  - - - - -
  Mirka6: nechala bych to být... a trochu usměrnila děti ;)
  13.7.2015 11:05Tessi
  Michala - no každý dostavuje jinak, myslím věk, ty 3 měsíce jsem tipla podle váhy 416 g. :)
  - - - - -
  Pro všechny, co se mi snažili pomoci a radili mi a také pro některé rejpaly, sehnali jsme veterináře, který působí zkušeně a vše nám potřebně vysvětlil, a bobečka se rozhodl odoperovat ještě dnes. Takže kolem druhé hodiny si budeme volat, jak je na tom, moc všem děkuji za rady, hlavně pomohlo obvolat různé kliniky, děkuji všem a snad už bude jen a jen v pořádku. :))
  13.7.2015 13:39Louisafalt
  Ahoj chtěla jsem se zeptat kdy se morče už počítá za rozezu stačí i jedna rozeta neebo kolik jich musi mit diky
  - - - - -
  A ještě když mi morče leze do vlasů pořád kolem krku a za hlavu se do nich schová znamená to že má strach nebo to dělaji všichni
  13.7.2015 13:50Buub
  Louisafalt

  Má-li morče jednu rozetu na čele, je crested. Nebo coronet, když je dlouhosrsté. Když má dvě rozety na zadku a je dlouhosrsté, je to peruánec. Když je krátkosrsté a má někde na těle rozety, tak je to rozeta, ale aby byla rozeta standardní, počet rozet i jejich tvar a umístění je přesně daný. Takže když máš nějakého "smetáčka" můžeš si o něm myslet, že je rozeta, ale do chovu nebo na výstavy se takové zvířátko nehodí.
  13.7.2015 13:55Louisafalt
  Tak mam crested
  13.7.2015 14:04Buub
  Louisafalt

  Ano, to morče co máš, je crested. Přesněji řečeno anglický crested, protože je celé bílé.
  13.7.2015 14:29Tygrinka
  Louisafalt: Do vlasů mi lezla vetšina morčat a za krkem si mláďata ráda hodila i chrupku. Jsou tam schovaní, opření o mě a o gauč a pěkně to hřeje... Ano, je to o strachu a o přirozeném instinktu se schovat. Na druhou stranu si morčík zvyká na tvůj pach a když mu položíš ruku na tělo, tak i na doteky. Také je možné si lehnout, morčíka si dát na břicho pod larysu, rukama mu dělat jen zábrany a on si tam bude šmejdit a časem si i schrupne. Respektuj, když si řekne jemným kousáním či lízáním tvé ruky, že chce domů. Většina morčat je čistotná a ráda udělá potřebu jinde než na tobě :o)
  13.7.2015 14:52Zbyněk
  Tygrinka: většina morčat je čistotná, protože tu menšinu mám bohužel doma:))))

  Lousiafalt: morčice je kouzelná:)
  13.7.2015 21:46ovec
  Já mám všechna morčata pěkný prasata. Nejradši si sednou pod napáječku, celou ji vylejou do boxu a pak se v tom vyválí. Nejradši to mají ta bílá morčata...
  14.7.2015 10:22Louisafalt
  Zbyněk - je to kluk ale děkuju :)
  14.7.2015 10:54Lilith14
  Pořád přemýšlím o založení CHS, vše mam prectene a zjistene, nejde o poplatek ale spis o to dojizdeni po vystavach a tak....behem brouzdani po internetu ,jsem nasla stranky tvz. ,,hobby chovne stanice,, , tedy asi tak jakoze nejsou nikde registrovani ale vystavuji sve ,,prukazy puvodu,, spis takovy vypis predku aby bylo videt ze mimca nejsou z pribuznych nebo jak to nazvat....Ja nechci na morcikach vydelavat ,ale vystavit jim nejaky ten ,,vypis,,by me bavilo a i delaz si webove stranky s nazvem jako maji chs...slo by to i bez registrace? nebo je na plzensku moznost registrovat se nekde,bez nutneho dojizdeni po vystavach?nemame auto a z mista bydliste i blbe spojeni busem ....
  - - - - -
  Jinak mimca jsem neprodavala...proste jsem je darovala,a kdyz mi neco nekdo nabizel nebo se ptal co za ne chci,tak jsem vzdy rikala ze nic,ale pokud neco chteji dat,tak ze nasi morcici od zradla po seno urcite neodmitnou....
  14.7.2015 12:03anonym76
  Lilith14: chov morčátek není o výdělku. Ať už máte nebo nemáte chs. Já sama chs mám a věřte, že když spočítám náklady na chov, tak jsem v těžkém mínusu. A to sem tam nějaké miminko máme a prodáme. Pokud jste poctivý chovatel, který svým svěřencům dává vše co potřebují, tak o nějakém výdělku nemůže být ani řeč. Spíš naopak . Chov je nákladný koníček - tak bych to zhrnula. Ale je to o lásce k těmto tvorečkům. Jinak účast na výstavách není vůbec povinná, můžete mít chs třeba 10 let a žádné výstavy se nemusíte zúčastnit. Stačí jen, když si morčátka necháte zaregistrovat a pak můžete vydávat PP (pokud tedy máte chs a platíte členské příspěvky). Co se týká hobby chovu, stránky si samozřejmě můžete udělat, i název chs - jen s poznámkou neoficiální chs (hobby chov) a můžete vydávat výpis předků.
  14.7.2015 13:53Lilith14
  Tak já od toho nečekám výdělky, psala jsem to spíše jen jako poznámku... :) No jsem právě na vážkách jestli zatím hobby chov nebo rovnou zaregistrovat, mám morčíky s PP a chtěla bych právě chs skinny a genových skinny , a právě že jsem někde vyčetla, že mimča se pak dají registrovat pouze na výstavách. Proto zvažuji co je lepší a taky když bych zatím zůstala u hobby chovu,tak mimča po rodičích s PP by si případně nový majitel mohl nechat zaregistrovat sám kdyby chtěl?
  14.7.2015 19:28babulka
  Lilith pokud hobby chov pak nemusíš ve většině řešit registrace ani budoucích majitelů, protože od hobby chovatele si chovatel ve většině případů morče nekoupí( už jen tím že se nedá posoudit kvalita daných zvířat)(takže z mého pohledu prostě tvoříš další mazlíky do řady - kterých je všude plno)- ano narodí se třeba i standard zvířata - ale vypovídající je původ, bodové hodnocení z výstav, registrace atd - spíš chce rozmyslet co od toho chovu očekáváš a pak se rozhodnout
  14.7.2015 19:32anonym76
  Morčátka Vám zaregistrují na výstavě nebo se můžete domluvit s posuzovatelem na osobní návštěvě - buď u Vás nebo za posuzovatelem dojet a on Vám morčátka zaregistruje. Pokud má morčátko "jen" VP (výpis předků) zaregistrovat se samozřejmě může také. Po registraci takového morčátka si dokonce můžete nechat místo VP od klubu vystavit PP :)
  14.7.2015 20:09Jája
  Lilith14: Pokud už chceš chovat a odchovávat morčata, tak by bylo fajn to vést tak, aby odchovanci byli standardní. To znamená, že musíš mít nějaké zaměření na konkrétní plemena a barvy a hlavně volit morčata tak, aby se k sobě hodila - prostě ovládat alespoň základy a také umět určit barvu morčete. Pro začátečníka to vůbec není jednoduché. Pokud chceš pouze mazlíčky, pak nemusíš pořizovat chovná morčata, na to stačí zverimexoví morčáci. :-)
  - - - - -
  Lilith14: A co je hodně důležité - veterinář + finance. Musíš zodpovědně promyslet, jestli bys případné zdravotní problémy mohla řešit okamžitě, což při špatném porodu nebo při akutním onemocnění jde nejen o čas, ale i o schopného veterináře. A jestli ti vázne doprava, tak to bys měla zvážit.
  - - - - -
  Lilith14: A ještě bych dodala, že skutečně chov je hodně finančně náročný. Jak píše anonym76 - tak já jsem v těžkém mínusu také. Je to hlavně o lásce k němé tváři.
  14.7.2015 20:58Buub
  No, moje myši si vydělají na provoz, přitom prodávám opravdu jen přebytky z chovu.

  Ale je pravda, že se dokážu nákladově dostat někam úplně jinam než bytový chovatel, který musí kupovat drahé seno v malých pytlíčkách.
  14.7.2015 21:26Michala
  Tu nákladovost bych tak nedramatizovala.. i chovatel v bytě si může kupovat seno v nějakém malém balíku či pytlích a hodit to třeba na balkon.. Osobně jsem s morčákama v pohodovém plusu i se všema nákladama na veterináře, a to mimča prodávám za 200,-, tedy žádný ranec peněz... pokud někdo nepovažuje za bezpodmínečně nutné denně krmit těma nejdražšíma granulema co jsou k dostání a k tomu dávat každému papriku za 150 korun kilo; tak se já osobně přiznám že nerozumím tomu, kde lidem ten mínus vzniká.. (pokud pravidelně něco odchovávají a mimča prodají). mě teda morče obecně připadá jako fakt levné zvíře na provoz.. jistě, když je zdravotní problém, tak to pak lítá, co se týče peněz.. ale zodpovědný člověk by neměl mít větší problém se na tohle připravit, dát si bokem třeba 3000 kdyby něco.. pokud odchovává mimča, tak si i na tuhle rezervu bokem morčáci zanedlouho vydělají sami
  - - - - -
  ježiš teď aby to nevyznělo že to mám všechno děsně spočítaný a že dřu samice aby bylo vyděláno:)) tak to určitě není, mám polovinu zvířat v důchodu a morčata jsou především moje srdeční záležitost, co občas zachráním je taky moje dobrovolná aktivita a samozřejmě to jsou náklady a nepohodlí, které bych vůbec nemusela mít a i kdybych taky byla v mínusu, tak jich nemám méně, ani nic podobného.. aby si někdo nemyslel a nenalepil mi na čelo nálepku ,,množitele pro prachy":) Ale samozřejmě to, že se mi ten můj chov-nechov zaplatí a ještě zbyde (a to pak padne třeba za psy, kteří nejsou ekonomicky aktivní:))), je potěšující, byla bych cvok, kdyby mi to vadilo, takže asi tak ;)
  14.7.2015 22:19Jája
  Michala: Ačkoliv s tebou téměř ve všem souhlasím (v jiných oblastech), tak v tomhle zrovna musím oponovat. Já zase nechápu, jak to děláš, že jsi v plusu. Pokud máš levný přísun zeleniny, sena i podestýlky a dostatek trávy, tak to bych ještě možná chápala. To prostě ve městě není možné koupit velké množství sena nebo hoblin a dát ho na balkon (balkon nemám a sklep je malý, přes to, když se mi poštěstí, tak koupím levné balení koňských hoblin (ale už se nepamatuju, kdy to bylo naposled levné, protože dost podražily). Já mám ročně spotřebu sena kolem 50kg a sháním ho, jak se dá, ale levná záležitost to určitě není - Malina pěkně podražil, Kvídera si z nás dělá dobrý den ,do nedávna nabízel seno za 125 Kč 13-20 kg + doprava do Prahy bratru 150 Kč. Teď má za tu cenu poloviční množství. A klidně dodával to poloviční množství, i když na stránkách měl v tu dobu 13-20 kg balík. Pěkně jsem se s ním 2x chytla, takže u něho už z principu brát nebudu. Doprava je drahá a to, co jsem našla v nabídkách v lokalitě Prahy je ubohost. A jet pro seno někam ven tak se do auta moc nevejde a navíc je můj muž astmatik, takže to ani nepřipadá v úvahu, aby byl v autě se senem zavřený a benzín také něco stojí. Pokud mi v Praze doporučíš slušného dodavatele, tak budu jedině ráda (ovšem, aby se dalo i rozumně domluvit na dopravě, chodíme do práce). Zelenina také něco stojí, žádný levný přísun nemám a přes léto taky nemám možnost krmit jen trávou. Takže tvůj názor jistě trošku nadzvedne chovatele, kteří mají podobné možnosti jako já. V podstatě morčata živím s propadem a těch pár odchovů, co mám za rok, to vůbec nevytrhne - mimina si sotva vydělají na sebe, pokud je mám déle. O podestýlce ani nemluvě, také to je drahá sranda, pokud nemám truhláře, který dá hobliny za odvoz nebo za pár kaček - a jako že nemám. Takže ta nákladovost je fakt dost dramatická, ale jak pro koho. Docela bych řekla, že to bagatelizuješ - pouze ze svého pohledu. A granule vedu pouze hodně okrajově, takže téměř nulová položka.
  14.7.2015 22:29Noemi
  V plusu muze byt jedine chovatel, ktery se neucastni vystav. Ze sveho okoli neznam nikoho, kdo by v plusu s morcaky byl. Staci jedna vystava mesicne a 500-1000 Kc je pryc. Jedno odvsenkovani chovu 500 Kc. Drahe bezprasne hobliny, v zime zelenina. Nakupy chovnych morcat, import. Vse do minusu. Tech par mladat za rok to nevytrhne.
  14.7.2015 22:32Jája
  A ještě dodám, nevystavuju a i tak jsem v pěkném mínusu.
  14.7.2015 22:49Rozik
  I bez výstav jsme v mínusu, ty raději nepočítáme, bereme to jako krásný výlet a dáváme si je jako "dárky" třeba k vánocům atd. Výstavy jsou velmi nákladná záležitost hlavně na cestovné, poplatky, vet. prohlídka, advokate, to ani raději nepočítat. Samozřejmě, nedá se srovnávat chov v bytě ve městě a chov v domku se zahradou a alespoň s vlastní trávou, popř. zeleninou, senem.
  14.7.2015 23:23Buub
  Nevystavuju, není co, vzhledem k tomu, co jsem si na sebe vymyslela jako chovný cíl tohle řeším nejdřív za pět let. Jinak i kdyby bylo co, tak 1x za měsíc výstava nepřichází do úvahy, na to prostě nemám čas.
  Ale jinak... tráva roste venku zadarmo, seno kupuju po pytlích či malých balících u místních zemědělců, podestýlám slámou kupovanou taktéž, papírem ze skartovačky, což je zadarmo, nebo granofytem. Teď krmím pouze zelené. Zeleninu nekupuju, venku se to zelená a teď mám spoustu i domácí. Takže teď potřebuju jen granule, u kterých se vejdu do 500,- za 20 kg. Jo, v zimě něco stojí zelenina, ale plonkové natě a tyhle věci mi dávají v místním krámku, zbytek se pořeší akcemi a krmnou mrkví/řepou. Když se zadaří, budu mít i siláž a bude to. Případné léky za nákupku a veterinu si dělám sama:)
  14.7.2015 23:35Louisafalt
  Co znamená když morčís vykopává zadníma v kleci a tak divně trhavě vyskakuje v kelci zničehož nic až z toho líta podestýlka
  14.7.2015 23:43Buub
  Louisafalt

  To znamená, že máš příliš lehkou a sypkou podestýlku.

  Když mají myši místo, umí blbnou i s rozběhem.
  15.7.2015 00:00Michala
  Jája: bagatelizuju ze svýho pohledu... no dost možná, že jo, protože jaký si to kdo udělá, takový to prostě má.... mám ještě v živé paměti jak vypadaly dodávky balíků sena do panelákového sklepa v centru Brna, kde jsem chvíli taky bydlela... a další a další věci. Ale zkusím to vzít bod po bodu a konkrétně, ta reakce byla docela obsáhlá, ať z toho zas není jen další bagatelizace a zobecňování-

  Praha není moje lokace, takže nemám přehled od koho tam v okolí koupit seno, kdybych věděla, tak samozřejmě poradím. Zeptala bych se Hanky Potočkové (chs barrandia, ani nevím, jestli ještě chová), tuším, že měla nějaký poměrně rozumný zdroj. Kvídera je to jediný co mě napadlo, to jsem zaznamenala, že někdo takový je, a že balíky i doveze. No, ale pokud je to s ním tak, jak píšeš, tak bych to osobně řešila inzerátem a občasným výjezdem za Prahu. Zasvinila bych si auto a strávila tím nějaký čas, ale když se vyhodí zadní sedačky tak i osobákem se dá hranatých balíků převézt dost, kdyby o to šlo. Astmatika nebrat s sebou. Seno mám já osobně z nějaké části vlastní, ale nestačí nám, takže to řeším přesně takhle. Resp. vyjíždí manžel, protože z důvodu dušení musím zůstat doma já:)) Že je levné- jo, je, protože jsem si takové seno prostě vyhledala a musíme si ho následně dovézt. Máme kliku že je to jen tak 25 km, z Prahy je to všude dál, pokud člověk nebydlí někde na periferii, ale stovky kilometrů by žádný pražák jistě pro seno jezdit nemusel a i skladování vnímám eventuelně jako řešitelné- v úplných začátcích svého chovu, to jsem taky bydlela v paneláku, jsem si třeba seno po dohodě uskladnila u jedné dobré duše která měla na to prostor, a jezdila si ho pytlovat.

  Zeleninu pro morčata kupuju v kauflandu. Dřív jsem měla i nějakou dohodu s několika prodejci na trhu, nechávali mi za nižší cenu polámaný mrkve, malý papriky a tak. Ale už to nemám při cestě jako dřív, tak na to kašlu. Vlastní ze zahrady, co dáváme nejen nám, ale i morčatům, máme akorát jablka, já na zahrádkaření nejsem, tedy zahrada sice mega, ale jsou na ní jen ovocné stromy a pár kedluben a rajčat, a to sníme sami. Dále přes zimu schrastím většinou někde na inzerát krmnou řepu; když jsem neměla auto, vyrazila jsem pro ni s batohem. Je ale fakt že skladovat to nejde jen tak někde, ale zrovna na tu řepu by i ten panelákový sklep měl stačit, toho se nebere tuna.

  S trávou je to škoda, když ta možnost není.. někdy ,,není", někdy skutečně není (zas nejsem magor a je mi jasný že není možný denně tahat pytel trávy někde přes půl Prahy, když člověk bydlí na nějakém mimořádně zabetonovaném či zaprášeném místě), to je pak nemilé.. ale v osobně fakt nejsem v mínusu ani v zimě, no... a v zimě fakt fungujeme stylem koupené seno + kaufland.

  Truhláře nemáš.. najdi si. Co na to mám jinýho říct... za mnou taky žádný nedošel s nabídkou. já teda beru od truhláře (resp. od více truhlářů, podle toho jak mají), to jo, ale prodávám k morčatům zároveň i výbavičku a beru pro lidi Allspan.. a když mi nevyjdou hobliny od truhláře, tak kuchnu Allspan.. a připadá mi, že je tam toho fakt dost.. jako jasné, byla by to ne zcela zanedbatelná položka kterou by člověk neplatil rád, kdybych jela jenom na Allspanu, ale do mínusu by nás to beztak neposlalo.

  Jinak- ono to celé asi vyznívá hrozně urážlivě a povýšeně, když to po sobě čtu, ale prosím není to tak vůbec myšleno! kdybychom se bavily osobně, tak slyšíš maximálně údiv, nic víc. Jsou to fakta, snažila jsem se bod po bodu podle toho co jsi psala. Někdo si v tom může třeba najít nějaký tip. Aby bylo jasno- já jsem opravdu přesvědčená že v mínusu být člověk nemusí když bude brát hobliny typu Allspan, rozumně přes inzerát koupí seno a v kauflandu bude nakupovat hlavně podle toho co je zrovna v akci. To ostatní co jsem zmiňovala jsou spíš takové tipy navíc pro ty co naříkají nad nákladama, nevnímám to jako nutnost.. kdyby jo, tak tady nepíšu, že je morče děsně levný zvíře.
  15.7.2015 00:39Rozik
  A pokud se stane, že samička nemůže třeba porodit, musíte na císařský řez (nás stal cca 4.000,- Kč), tak je "vymalováno" a v peněžence řádný průvan. O kontrolách v pooperační péči nemluvě, to už je v tomto případě "finanční detail". Ale máte radost, že samička přežila, i když už ji na chov použít nikdy nemůžete. Prostě je to záliba a láska, bez té to nejde. To nekonečné čištění klecí, smutek na úmrtím, radost z miminek a zdravých, spokojených morčat, za vše se prostě platí, jen každý člověk má jiné priority. O výdělku chovu ve městě a v bytě nemůže být řeč, jak píše Jája a potažmo Noemi.
  15.7.2015 09:02Michala
  Rozik: níže jsem popsala jak jsem některé zapeklitosti řešila při bydlení v podnájmu v centru města.

  Opravdu s tímhle co píšeš vůbec nesouhlasím- ne z pozice teoretika, ale z pozice někoho, kdo s chovem začal jako 19letá studentka průmyslovky která bydlela v podnájmu nějakých pět hodin cesty od rodičů (takže ti mi za zadečkem opravdu nestáli a seníčko nevozili) a bez auta. Dva roky jsem si všechno tahala do toho paneláku hezky po pytlích na zádech a nepřišlo mi na tom nic moc divného, prostě jsem měla 15 morčat a připadalo mi na hlavu, abych někomu platila za bordel z truhlářské výroby slisovaný do kostky, když si ten samý bordel z truhlářské výroby mohu vzít zadarmo z truhlárny, jen si ho tedy musím domů nějak donést, krom toho můj rozpočet byl značně omezený. Zeleninu jsem měla standardně z alberta. Po maturitě jsem se přestěhovala i s ansáblem přes celou republiku do Brna a tahala to na zádech dalších dva a půl roku tam (bez pocitu šílené časové ztráty, zmaru, či nespravedlnosti, že má někdo jiný auto či velkou zahradu), než jsem si koupila ojetou feldu. A to podotýkám že morčata fakt nikdy nebyla jedinou náplní mého života, normálně jsem studovala, pracovala, čtyři večery v týdnu hrála někde s kapelou na trumpetu a provozovala běžný společenský život. Teď ve vlastním baráku mám plno věcí jednoduchých a na další spoustě věcí ještě ušetřím (jablíčka třeba, nějaká část sena je vlastního- tedy poté, co se ta zahrada poseče kosou a chvíli se okolo toho běhá), ale vždycky to tak fakt nebylo a přesto jsem nikdy nepociťovala, že by mi morčata dělala nějaké zásadní díry do rozpočtu.. jako jo, když je nějaký větší zdravotní problém, tak to jednorázově něco stojí, ale tohle prostě člověk neřeší co 14 dní.

  Výstavy a importy bych nechala bokem této debaty, myslím si, že tohle už je opravdu čistě koníček a je na každém, jestli ho to baví hodně nebo méně a jestli si na tohle chce ušetřit nebo nechce.. já mluvím celou dobu o těch nutných nákladech zvířete.

  A zajímalo by mne čím si myslíte že na vesnici odparazitováváme (dělala jsem to zrovna předevčírem a světe div se- Advocate!) a jak provádíme císařské řezy.. kuchyňským nožem? Bez urážky ;)
  15.7.2015 09:04Noemi
  Loisafal: Znamena to, ze ma radost. :)
  15.7.2015 10:49Lilith14
  Tak ja mam morciky hlavne pro zabavu,a z lasky,zatim urcite zustaneme u hobby chovu mazliku :) A kdyz uz budou mimca tak planovane a bude k nim vypis predku. no a mam dalsi dotaz, protoze jsou mezi vami i pejskari muze mit pes prujem z vody ?
  - - - - -
  Teda asi z vody,nasi morcici pijou stejnou vodu a nic jim neni,bobky jsem kontrolovala,ale fenka nasi babi ma uz treti den prujem ani uhli ji nepomohlo a co rikala sousedka tak je pry spatna voda tady,ze lidem to neublizi ale zvirata muzou mit problem a i kamaradky psici pry meli prujem taky....
  15.7.2015 11:02Zbyněk
  Lilith14: já tedy nejsem žádný kynolog, ale nevěřím tomu, že morče by na rozdíl od psa přežilo vodu, která psa porazí. pokud ovšem morče pije. Pes obvykle vypije bahnitý hnus na práškovaném poli a nic se mu nestane, to by musel být opravdu hodně specifický koktejl bakterií, aby to morčatům a člověku nic nedělalo a psu ano. Ale víc nám k tomu řekne asi Buub
  15.7.2015 11:04Lilith14
  Zbyněk : morčíci pijou určitě,to se nedá přeslechnout :)
  15.7.2015 11:31Lima
  Ahoj chtěla jsem se zeptat jestli matky zabijou mladý když cítí že s nima není něco v pořádku protože se mi narodilo mladý jen jedno to je divný už a mělo celou jednu ochrnutou a celou nedorostlou nohou špatně chodilo ale jedlo normálně a bylo čiperný ne apatický nic takovýho ale pak týden po narození jsem ho našla mrtvé tak mě napadlo jestli ho nezabila máma
  - - - - -
  Stalo se to už někomu ? Asi to byla genetická vada protože morčice byla sama mimino ze zverimexu a přinesla jsem si ji už březí
  15.7.2015 11:40Lilith14
  Lima: mozna bylo mimco jen nedovivinute,proto umrelo. nam se narodilo 5 mladych,jedno mrtve,jedno slepe a jedni jsem dokrmovala a piplala ja,ale nestalo se by ne nej rozarka utocila nebo tak... jen dokud nenabralo silu ho nechtela k sobe pustit a starala se o ty silnejsi pak vzala i spunťu zpatky.
  15.7.2015 11:46Michala
  Lilith: o té vodě si myslím to samé co Zbyněk, moc bych na to nesázela (spíš vůbec), specielně když se teda jedná o pitnou vodu pro lidi.... pes může mít průjem z kdečeho, spíš než voda bude problém v tom že něco někde snědla nebo třeba dostává nekvalitní granule (to jen píšu možnosti, netvrdím, že se babička špatně stará!).. uvařte psíkovi k jídlu maso s rýží (ale aby to nebylo nějak mastné), to by ho nemělo nijak dále dráždit. a nic dalšího mu nedávejte. určitě nebude od věci ho odčervit.. a když se to nezlepší, měl by ho vyšetřit doktor, jestli nemá nějakou infekci.
  15.7.2015 11:46Lima
  Lilith a co jsi udělala s tím slepým :/
  15.7.2015 11:49Michala
  Lima: pokud je miminko slabé a špatné, morčecí matka se o něj obvykle přestane starat. ale určitě ho záměrně nezabije, to morčata nedělají.
  - - - - -
  Lima: no co by s ním asi dělala.. prostě je slepé. to přece není důvod ho zabít (pardon že odpovídám za někoho, ale nějak prostě musím:)), slepé děti se taky nehážou ze skály. normálně s tím morče může přece žít.
  15.7.2015 11:54Lima
  Tak se ptám na vesnicich se topí i zdravá koťata ( nesnášim to ale prababička to prostě dělala ) a tak jsem myslelá že když má morče nějakej vážnější defekt že se nechá uspat vet chtěl uspat i to moje a to mu chyběla jenom nožka a to by měl určitě kvalitnější život než kdyby normálně chodil a byl slepej
  15.7.2015 12:19Buub
  Lilith14

  pes může mít průjem z lecčeho, ale je to zvíře přizpůsobené k požírání mršin, není možné, aby nějaká poživatina způsobila průjem psovi a nezabila na fleku všechno ostatní, co tu poživatinu taky pojedlo či popilo.

  Jinak příčin průjmu je mnoho, včetně infekčních.
  15.7.2015 12:30Michala
  Lima: ,,se topí", ,,se nechá".... jaké "se"? Přece vždycky o tom musí majitel ze své vůle rozhodnout, ne? Jestli koťata své kočky utopí, nebo je rozdá. Jinak slepota není pro zvíře v zajetí nijak zásadní problém.. nic mu nehrozí, a svoje potřeby si bez problémů zajistí.. obejde si klec (nebo dům, když je to třeba pes), ví kde co má.. má i jiné smysly, podle kterých se může orientovat. Je to hendikep, ale určitě ne utrpení.. čistě kvůli slepotě by podle mne veterinář ani zvíře neuspal (pokud je jinak ok).
  15.7.2015 12:44Zbyněk
  Lima: pamatuji si, že někdy v zimě měla Buub neplánovaný vrh, který byl od začátku slabý a samice mladé zadupala, možná nechtěně, nevím. Ale udělala to hned, ne po týdnu. Což ale asi nebude tvůj případ, myslím, že mimčo nebylo zdravé, kdo ví, jaké měla samička podmínky v březosti a tak umřelo "přirozeně", zřejmě mělo nedovyvinuté orgány, ale to by určila pitva. Obvykle to bývají plíce a játra
  15.7.2015 12:56holcicky
  Lima,nedavno jsem cetla knizku o psovi ktery v 5letech ztratil zrak a dozil se pekneho stari.Naucil se vse i behat bez voditka na mistech kde to znal,kdyz se narodi slepy ma od mala vyvinutejsi jine smysly
  15.7.2015 13:09Lilith14
  Lima: Ne opravdu bych jí nenechala uspat a ani nedala pryč, protože je slepá. i slepá má svoje právo na život!!! Žofka užívá života,co potřebuje si najde, jediné co musí mít, je jeden stálý spolubydlící, na novou samičku útočila ale to je to nejmenší...Jinak je ze všech našich morčíků nejmazlivější a i proto se stala miláčkem hlavně mašeho malýho, když mu nahradila Teouška, kterej nedávno umřel...
  - - - - -
  Jinak děkuji za rady s průjmem, taky se mi to s tou vodou zdálo jako hovadina...i když kvalita místní vody je někdy noo ehmm... :D Už to vypadá líp, zatím něběhají každou hodinu a už si dala i vařené kuřecí s rejží tak snad už to bude ok :)
  15.7.2015 13:30holcicky
  Mam dotaz,kdo striha peruance.Chtela jsem ostrihat Vikcu,ale na stole mi zacala vriskat tak,ze se lidi otaceli na chodniku koho se vrazdi.Pouzivate nejaky roubik :)).Strihala jsem ji uz jednou a Ok jen jsme si na stole hrali honenou :D
  15.7.2015 14:12Michala
  holcicky: velký souhlas. a nemusí se tak ani narodit.. taky mám slepého psa a v pohodě, stačí na něj mluvit, chodíme na volno (tedy v přírodě; po ulici samozřejmě ne, to by přecejen nešlo). Vzala jsem ho párkrát i na cvičák a naučila několik povelů (sedni, ke mně, otočka)... a to je mu 12 a byl předtím 7 let v útulku zavřený v kotci a neuměl nic.. slepota je pro zvíře prdlačky hendikep. A minulou sobotu mi umřel pejsek který byl dokonce slepý a hluchý.. měla jsem ho rok a osm měsíců, našla jsem ho v zoufalém stavu na silnici, historii neznám. I s ním se dalo nakonec domluvit, přestože jsem byla z počátku strašně pokousaná a dlouhý rukáv a motorkářské rukavice byly nějakou dobu nutnost:)), než jsme si nějak dokázali porozumět.. ale proniknout do jeho světa se mi nakonec povedlo a pak si užil i spoustu radosti v tom svém životě- vycházku plnou zajímavého čuchání, pohlazení a kus salámu nemusel vidět a slyšet.. smyslů zbývá ještě dost :) zvířata se s těmahle věcma vyrovnávají opravdu ohromně a rychle.. to jen slavný pán tvorstva člověk by hned nejraději všechno mimotabulkové poslal za duhový most... pod záminkou úlevy od utrpení, ale jinak spíš proto, aby se on sám náhodou nevystavil nějakému nepohodlí- tedy pokud jde o ta domácí zvířata
  15.7.2015 14:29holcicky
  Michala,dik :D
  Ja mela kdysi pudlici,ktera mela nejspis nadorek na mozecku.Jednou,dvakrat tydne se mi vyvratila na zem jak by byla v poslednim tazeni.Ze zacatku jsem byla v soku a nevedela co delat,ale naucila js.o masirovani
  - - - - -
  naucila jsem se ji masirovat co ji pomahalo,pak se zvedla a byla Ok,dle veterinare jedine otevrit hlavicku,ale v 8letech jsem nechtela riskovat ani vet.Taky ji to nejak nevadilo v dalsich letech zivota.
  15.7.2015 16:34Nicole69
  Dobrý den všem,
  mám takový dotaz... Chystám morčátkům nové bydlení - patrovou morčatárnu. Potíž je, že bych ji chtěla 100x50 cm aspoň a do každé police bych potřebovala nějaký nižší plastový box, jako mají v Ikee (bohužel ty jsou ale malé). Nechci nechat udělat morčatárnu menší a kvůli tomuto zvířata připravit o možný prostor.. Nemá někdo nápad, kde takto veliký plast box sehnat? Alespoň šířka 95 cm? Případně co by tam šlo dát jiného? Ještě mě napadlo nechat takový jakoby box vyrobit z lamina. Nechci podestýlat přímo na poličky a chci to takhle řešit i kvůli snadnější manipulaci (jen vytáhnu vyhodím, vymyju a dám čisté, dám opět zpátky). Víte někdo o něčem? Projela jsem snad celý internet a našla jsem nejvíce rozměr 80 šířka..
  Předem díky za každou odpověď
  15.7.2015 16:37Jezzabell
  Nicole69: co takhle spodky ke klecím? Tuším, že se to dá vyguglit kde sehnat různé velikosti ;)
  15.7.2015 16:42Nicole69
  Jezzabell
  Díky :-) ! Nevím proč mě tohle nenapadlo
  15.7.2015 17:03Michala
  holcicky: 8 let není bůhvíjaký věk, půlka pudlího života.. ale věřím že veterinář nějaký důvod měl, od toho zrazovat. a asi by to byl obecně krajně nejistý podnik... To mělo charakter epilepsie, ne? Ten náš to měl taky, nádor na mozku (a operace taky nehrozila, protože by ji prostě nedal, měl toho víc, veterinář ho nechtěl přispat ani na podstatně banálnější zákrok).. taky to byl pudl... ale ani zdaleka teda neměl záchvat 2x týdně.... to je fakt hodně, s tím ti vydržela několik let? bez jakékoliv medikace, jestli to dobře chápu? jak dlouho ten ,,vývrat" tak obvykle trval?
  - - - - -
  no, tohle mělo přijít spíš do SZ.. tak kdyžtak tam, holcicky.. pardon ;)
  15.7.2015 17:03Rozik
  holčičky - Je lepší, když u stříhání jeden drží morče na stole a druhý stříhá, pokud není morče zvyklé.

  Michala - Vůbec netvrdím, že morče je nějak "drahé" zvířátko, pokud je zdravé a jsou dvě nebo čtyři, není o čem mluvit ani ve městě. Jen jsem naznačila, že je rozdíl, pokud je chov (třeba 20 morčat) v bytě ve městě nebo v domě se zahradou třeba, bez ohledu na vesnici či město. Zdá se mi, že zelenina, alespoň u nás (Albert, Penny i Kaufland) velmi podražila. Ještě před měsícem stálo 1 kg mrkve cca 26-30,- Kč, o další zelenině nemluvě. Chov jakéhokoliv zvířete je záliba, jako každá jiná, člověk musí počítat s náklady i nepředvídatelnými, proto jsem psala, že o výdělku chov morčat opravdu není, jak si mnozí myslí, protože stále převládají mezi některými lidmi názory "proč by vlastně ten člověk - chovatel morčata choval, když ne pro velký výdělek". Chtěla jsem jen osvětlit, že pokud vše, počínaje senem a zeleninou konče, se musí kupovat v obchodě, nestěžuji si, jen si myslím, že je to opravdu ve městě v bytě o poněkud jiných podmínkách. O trávě nemluvě, to je, bohužel, i přes jaro a léto ve městě velký problém. Ale jde pouze o můj názor.
  15.7.2015 17:40Michala
  Rozik: neřekla jsem že to není rozdíl. ale podle mne víc rozdíl je v pohodlí. hobliny jsou odpad, seno není drahá věc. Seno nemusíš kupovat v obchodě, nikdo tě nenutí. Hobliny taky nemusíš kupovat v obchodě, nikdo tě nenutí. Já bydlela opravdu i v centru Brna. A fakt jsem neobjednávala seno ani hobliny přes eshop, nikdy v životě.
  ale když jako chovatel trvám na tom, aby mi to někdo dovezl v igelitovém úhledném pytli až domů a umístil kam mu ukážu, tak to pak drahý je.. ale prostě to není jediná varianta, ani v tom městě, jak to jde řešit. tady pak záleží na tom, jakou cestu kdo zvolí, jestli to pohodlíčko a absolutní neřešení nákladů, nebo jestli se zamyslí nad nákladama, ale bude muset holt zvednout zadek nebo aspoň telefon. to musím i já na té vesnici, když mi dojde vlastní seno nebo ty hobliny od truhláře. musím ten zadek zvedat méně než když jsem bydlela v centru Brna, to nepopírám. ale opravdu mám na vlastní kůži vyzkoušeno, že i ve městě to rozumně lze, jen je potřeba si to ze startu trochu víc vychytat, dohodnout..

  k zelenině- myslet si že je vesnice automaticky plná zeleniny je fakt blbost.. všichni jezdíme do kauflandu a když si někdo něco vypěstuje na zahradě tak si to sní sám.. drtivá většina lidí co žije na vesnici prostě oproti městu preferuje barák, vyfešákovanou předzahrádku a klid pro děti... a pak sedne do auta a jede makat do města někam do kanclu. málokdo je dneska bůhvíjakej zemědělec s hektarem mrkve, tahle představa je fakt mimo. co je prima je ta krmná řepa, tahle položka bývá i rozumně na prodej, ale pro tu si může člověk dojet i z toho města přece.. Já ji taky nekupuju u nás ve vesnici, protože tu prostě nikdo nic na prodej nemá, ale 25 kilometrů někde jinde. Se zahradou ,,technického charakteru", kde děláme seno a která je na dnešní poměry celkem velká, jsme poměrně výjimka. Většina lidí má u baráku posekaný plácek s grilem, bazénem a dvěma tůjema a tím to hasne.. byť teda bydlí na té bájné vesnici:)

  Vím, že zelenina podražila. Já ji v tom kauflandu přece kupuju taky, byť jsem vesničan:) pro sebe o něco míň protože nějakej mrzáckej záhonek s kedlubnama mám, ale pro morčata nepěstuju... krmná řepa+ kaufland.. ale papriky za 150,- prostě NE. někdo ale vidí každodenní papričku a dalšího čtvrt kila zeleniny na hlavu denně jako nutnost, no tak to je pak jeho volba.

  ale s tou pasáží o výdělku velký souhlas. že to nějak kočíruju tak že nejsem v červených číslech mne těší, že se k tomu ještě přisype něco za prodej klecí a krmiva mne taky těší, ale že bych to všechno dělala pro výdělek, to jako fakt ne.. přilepšení dobrý, ale ten čas okolo toho.. to fakt musí pouze a jedině bavit.
  15.7.2015 17:55holcicky
  Michala,ano na nejaky takovy zpusob jak epilepsie,lehla a skubala s celym telem,nektere formy jsou lehciho puvodu treba jen zahledeni o prazdna,...Vydrzela mi jeste 5roku a byla plna elanu zivota,prochazek,blbnuti atd.Milovala micky,tenisaky to bylo jeji :D a potapeni pod vodu.Vyvrat byl ruzny od 1 -5minut.Mas neco i na sz.

  Rozik,to bude nejlepsi ve dvojici no zkusim to jeste sama a eventualne zavolam kamosce at si vezme i spunty do usi :D.Zvykla neni budu ji strihat po druhe :)) Drzte mi palce at neohluchnu a Vikca neztrati svuj nezny hlasek :D
  15.7.2015 19:28Jezzabell
  holcicky: to škubání, pokud to není doktorem určená epilepsie, a nemůžou přijít na to co to je: mám stejně postiženého psa, bordíka, a až v 5ti letech mu přišli na nedomykání chlopně a špatné okysličování krve v plicích, je to vada srdce.
  Nicméně-pes žije dál, i se záchvaty (žádná epilepsie, křeče bordrů a pod.), srdeční operace nezaručí úspěch, stojí přes 30.000,-, ve starším věku jí nemusí pejsek přežít. No, dnes je mu 11, musí se šetřit, ale jde to.

  To jen pro náhodné kouknutí ostatních, jinak bych to napsala do SZ.
  15.7.2015 20:37holcicky
  Jezzabell,mas ode me sz
  - - - - -
  Holky diky za rady tady na dz i sz.Vilcu jsem ostrihala,sice na kline,ale v klidku jen u ousek si to hlidala :D a ja jsem vykecana :))) jak je strasne hodna atd.
  16.7.2015 08:55Zbyněk
  Holcicky: možná bych zkusil strojek na ovce:) Já jsem tedy na hlaďačky, ale údajně je to méně stresuje. Se nedivím, že si chudák hlídá ouška, když vidí nůžky v rukách šílené Střelkyně:D
  16.7.2015 10:03holcicky
  Zbynek,dik za radu,ale uz ji mam ostrihanou :).Proc hned na ovce??Ve zveraci jsou k prodeji strojky na upravu psu,ten mi bude vice vyhovovat.Taky jsem spis na hladacky :D,ale ze se Nelca zapomnela peruancem holka nemuze :D.Nerada bych ji jeji habit prislapla pri zebrani v kuchyni.Ja se ji taky uz nedivim :(,navic jsem mela vcera nachystane takove male krasne nausnicky,ty by pasovali do tech rozkosnych usicek :D.Holt holka nechtela.
  16.7.2015 10:20Jezzabell
  holcicky: nemá Nelca zálibu v drahých kamenech? A že tys jí chtěla dát "jen zlaté"? No joo, tak to se potom nesmíš divit! :))))
  16.7.2015 10:35holcicky
  Jezzabell,ty blaho jak to vis :))) Tak prece ji nebudu kupovat obycejne to by se ji jeste zanitila ouska :D.Takovym bledemodrym kaminkem :)))))
  16.7.2015 10:37Jezzabell
  holcicky:malá Elizabeth Taylorová jo? To se pak není čemu divit!
  16.7.2015 10:54Mamba
  nevite jak mohl kasel prestat
  16.7.2015 11:02Lilith14
  Vcera jsem psala dotaz jestli muze mit pes prujem z vody,kdyz nam a morcat um nic neni,no tak to vypada ze ano,s Bodynou vcera skoncila babi na veterine,protoze zacla zvracet a kulhat na zadni nohu....dneska jsem kontrolovala morciky a ejhle nejstarsi chazzy prujem a ostatni hodne mekke bobky,takze doslo na cisteni napajecek a morcata uz pijou vodu prevarenou nez se zasasobime balenou vodou,a problem z vody uz mam i ja...Malej ne,ten pije balenou nebo prevarenou. a podobnej problem jako nas pes ma i par dalsich ve vsi....:/
  16.7.2015 11:10holcicky
  Jezzabell,ja se taky uz nicemu nedivim :)),ja ne :D
  16.7.2015 14:49Zbyněk
  Mám dotaz na zkušené chovatele morčecích seniorů:) Opět u mě na týden přistála osmiletá trikolórka, ovšem oproti předchozím hlídáním máme tentokrát trochu problémy s jídlem. Na babče je tedy vidět, že už není nejmladší, od minule se jí nehezky propadly boky u stehen, ale teď se mi prostě nedotkne zeleniny, žádné. Jenom seno a vodu, dobrovolná dieta. Váhu má stále stejnou a stabilní, 870, bříško nafouklé nemá. Trávu v Kralupech nemám žádnou, nikde, co není posekané, je žluté a nepoužitelné. Seno jí relativně normálně, vitamíny dostávala, než šla ke mě. Je teď nějaké horší období, nebo to mám nějak intenzivně řešit? Holky mi teď také nedojídají misku, ale pak to napraví přes den, ale ona se talířku ani nedotkne. Předem děkuji za případné rady
  - - - - -
  Jinak se čistí, otřepává, když jí vyženu z klece, tak rozvážně chodí a hledá cestu do své schovávačky, tedy není to naježený uzlíček neštěstí v koutě, ale také spí mnohem víc a tvrději, než předtím. Tedy zřejmě už nepěkné příznaky blížícího se maléru:(
  16.7.2015 15:34termiskaaa
  nevite esi si mam porizovat krecka kdyz mam morce?
  - - - - -
  dik kdyz odpovite:D
  16.7.2015 15:47Lilith14
  termiskaaa: No pořídit si ho klidně můžeš, když budeš zvládat oboje a budeš je mít odděleně od sebe...
  16.7.2015 15:59Zbyněk
  termiskaaa: kdybys radši morčeti pořídila morčecího kamaráda, udělala bys líp, než si kupovat další hračku pouze pro svojí zábavu, tohle fakt nechápu, termosko
  16.7.2015 18:19Buub
  termiskaaa

  Co to je za otázku? Můžeš si pořídit třeba lva, pokud splníš podmínky k jeho chovu. Že máš nějaké zvíře nijak neovlivňuje, jestli si můžeš pořídit zvíře jiného druhu. Stejně totiž každý druh musí být ubytovaný zvlášť a musíš se o něj starat podle jeho potřeb. Pokud máš místo a čas, pořiď si, co chceš.
  16.7.2015 19:28Tessie
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33138 - pár nových fotek :)
  16.7.2015 19:31Kristi
  Zbyňku: co chceš dělat s morčecí důchodkyní, než ji dopřát klidný zbytek života? 8 let je úžasný věk, málokteré morče se toho dožívá. Vem si i lidské důchodce, reakce pomalejší, špatně slyší, málo jí, prostě je to stejné u každého stáří...Pokud netrápí nemoci, bolesti, jsou rádi, že jsou.
  16.7.2015 20:59Zbyněk
  Kristi: díky, chtěl jsem hlavně něco neprošvihnout. Právě mi tady lítá v holčičích prolézačkách a baští, takže se mi ulevilo:) Moje starostlivá, březí Račice jí předtím ještě olízala hlavičku:))
  - - - - -
  Tessie: krásné barvičky na pěkných holkách:))
  16.7.2015 21:51termiskaaa
  buub;ty si taky porid lva!
  16.7.2015 21:57Buub
  termiskaaa

  ne, děkuji, já vím, na co stačím. Na výběh pro lva nemám místo.
  - - - - -
  všimni si ale, že vůbec neřeším, jestli by mi lev nesežral morčata. Řeším podmínky pro lva. A tak stejně je to s tím tvým křečkem.
  16.7.2015 23:12Rozik
  Zbyněk - Také nám starší morčík více a dokonce tvrdě spí, jinak žere, ukázkově bobkuje, ale váha oproti původní je slabší, asi měl nějakou mrtvičku, usuzuji podle očního víčka, které jakoby padá trochu. Je to už 9 měsíců stále stejné, bude mu pět let, ale nemáme ho od mimina, přišel už ve zralém věku. Tak mu dáváme klid, ať se prospí do sytosti, pokud vše ostatní je v normě.
  16.7.2015 23:25Bubula11
  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, uvažujeme o koupi druhého morčátka. Máme doma 3 měsíční holčičku a je opuštěná, proto jí chceme koupit kamarádku.

  Můžeme je dát hned k sobě? Nebo je máme nějak postupně sbližovat?

  Děkujeme za odpověď
  16.7.2015 23:30Tygrinka
  Zbyněk: Babča je v pohodě :o) Vyšší míra spaní je normální. Že se jí nechce do zeleniny, nevím, zkusila bych nějaké natě, třeba by to přijala lépe. U dědoušů spíš řeším opačný problém, že žerou méně sena a dávají přednost všemu ostatnímu. Shodili mi trošku vždycky všichi. Přidávám jim vločky, jinak je nechávám žít podle jejich zvyku :o)
  17.7.2015 00:43Rozik
  Bubula 11 - Pokud koupíte mimino po odstavu, dala bych je hned k sobě (tedy po karanténě maličké), mělo by to být v pohodě. Pokud chcete starší samičku k ní, tak opět po karanténě bych zkusila také, holky by si to měly vyříkat, jedna prostě bude "vedoucí klece". Volila bych tu po odstavu od maminy, ta by se měla podřídit.
  17.7.2015 06:55Lilith14
  Včera se nám narodila dvě krásná mimča https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33139
  17.7.2015 08:32Zbyněk
  Rozik, Tygrinka: děkuji, babča se včera zmátořila a v noci snědla půl metráku sena, plus půl talířku zeleniny, má to chudák nevyrovnané a dneska to večer vidím na další Simplex:) Vždycky, když jí vracím z atrakcí zpět do vyčištěné klece, vztekle na mě zavrčí - to je její zvyk i u majitelky:)

  Lilith14: krásná mimča, já už taky netrpělivě čekám, až se mladá uráčí přemístit uzlíčky z bříška do klece:)

  Termoska: ty opravdu nechápeš vůbec nic. Jaké máš vlastně ve škole známky? Jsi schopná pochopit alespoň to, že namísto nesmyslného pořízení křečka by tvému morčeti pomohlo, kdybys mu koupila kamaráda dle pohlaví? Křeček je noční samotář a morčeti nijak nepomůže. je nešťastné, protože je samo a to, že mu dáš občas nažrat, mu samotu nevyléčí. Namísto hloupého napadání druhých lidí by ti prospělo zamyslet se nad sebou a trochu pracovat sama na sobě.
  - - - - -
  Mám opět dotaz, kde v Praze koupit Allspany. Na jaře mi tu někdo doporučil ForPets a tam jsem je opravdu sehnal. V Equitaně je nyní nemají a neví, kdy budou. Na králičím shopu také nejsou:( Poraďte mi někdo prosím, nebo nějakou alternativu. Předem děkuji:)
  17.7.2015 08:36holcicky
  Zbynek,tak jestli zbastila pul metraku sena a nejakou zeleninu na noc tak je Simplex zbytecny :))
  Tolik sena bych nezvladla ani ja :D Priznej se,ze ty mas maleho slona :)))
  17.7.2015 09:36Jezzabell
  Zbyněk: jedině to týden vydržet, než je tady objednají, s náhradním řešením od nich:http://www.spokojenypes.cz/hobliny/hobliny-rasco-3-6kg?id=67579
  17.7.2015 10:02Zbyněk
  Jezzabell: objednal jsem z Heuréky s vyzvednutím na Pankráci, právě mi volali, že cena dopravy je sice 120 korun, ale to pro jednou zvládnu, jedno balení mám tak na dva měsíce. V pondělí budou na místě. tedy děkuji a ruším svůj dotaz:)

  Holcicky: Simplex je u ní poslední dobou častý, vždycky se přecpe a pak druhý den smutně kouká z rohu chlupatý balónek, proto jsem jí pro jistotu omezil dávku. Naštěstí na něj výborně reaguje. Ale mám odpozorované, že stačí třeba kousíček mrkvové natě a je zle. Přitom moje holky jí milovaly a v byly pohodě, ale teď jim jí nedávám, kvůli březosti mladé.
  - - - - -
  A ještě bych poprosil administrátory o blokaci IP adresy anonymního uživatele termiskaaa. Ať si své komplexy méněcennosti kompenzuje na jiných webech a nechá tu prostor pro seriózní příspěvky
  17.7.2015 10:35holcicky
  Zbynek,tak to je jina.Co je trava holky mi mrkvovou nat vubec nechteji ani pid.Nejspis ji nepotrebuji.
  17.7.2015 11:53Zbyněk
  holcicky: tráva by byla fajn, ale Kralupy jsou suché a žluté, přes existenci veletoku v centru města:) A okolo jsou stříkaní pole, to nejde:(
  Prcek by potřeboval cokoli, má rodit o víkendu a váha jde stále dolů, přestože mimča v bříšku řádí, takže jsou ok. Nasadil jsem zrní a držím babču na obojku, aby se netransformovala v kapybaru:)
  17.7.2015 12:10holcicky
  Zbynek,tak jak u nas v OV,suche,zlute,hnusne.Vcera jsem sla az k rece pro travu a dloooho jsem hledala :D
  Uz jde poznat kolik jich ma?Pak posli fotky,uz se tesim :)
  17.7.2015 12:45Buub
  Tráva je suchá a žlutá, protože už má po sezóně, s vodou to nemá celkem co dělat. Musí se počkat, až vyroste otava.

  Z lipnicovitých se dá teď krmit snad jen kostřava rákosovitá. Ale teď to drží hlavně dvouděložné: mrkev, lopuch, řebříček, komonice, hrachor luční, vikve, štírovník. Kuklík, škarda, smetánka, větve a listy ovocných stromů.
  17.7.2015 12:51Bubula11
  Děkuju za odpověď a může se zeptat jak dlouho má trvat karanténa?
  17.7.2015 13:19Zbyněk
  Buub: tak třeba na Kokořínsku jsou stále i pampelišky, jenomže než to za hodinu dovezu domů, je to zvadlé - a to je máčím. Ale Kralupy jsou prostě vyschlé na troud, je tam suché a žluté všechno, smetanka vůbec neroste
  17.7.2015 14:26Jezzabell
  Tady na okraji Prahy kdyby někdo plivnul, tak to snad i podpálí, taky na nic.. Jen plevel v příkopech mi příjde zelenější :) Ale co tak pozoruju dnešní předpověď, bude odpol. veselo!
  17.7.2015 14:48Buub
  Tady už veselo je, sotva jsem stačila vrátit myši z pastvy :D
  17.7.2015 14:56Pettraska
  Malé peruánské slečny https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33140
  17.7.2015 15:01holcicky
  Holky tak tady je bezva.Pozbirane maliny,jahody,...Obrane merunky :D.Az prijdu domu mam co zavarovat do rana.Trava krasna zelena,nechapu proc ve meste je tak oskliva spalena.
  17.7.2015 16:28Jezzabell
  holcicky: ty se máš :) není to jen fata morgana z vedra ?:)
  17.7.2015 16:46holcicky
  Jezzabell,ne nemam upal :D.To bych nesedela na zahradni houpacce pod stromem u piiivka :)).Parada si odpocinout.Myslim,ze si zaslouzim taky nejaky odpocinek,jen skoda,ze tu nemam holky meli by se jak prasatka v zite,ale cestovani peklo.
  17.7.2015 20:09Anonym*
  Ahoj mam morče které jsem vyhrála jako mladě v soutěži bylo mi 8 let moc jsem se o moje morče nestarala a teď memu morčeti jsou 4 roky teď se stárám oněho co nejvic jak můžu ale teď nemam naněho dostatek času nestíham si sním hrat ještě jedno morče mi rodiče nedovoli :( chci se zeptat jestli existuje jina možnost aby morče nebylo samotný? Děkuji za odpověď :)
  17.7.2015 21:16Buub
  Anonym*

  No, třeba to morče nakrmit hadovi... nebo fakt nechápu, na co se ptáš. Na morče nemáš čas, druhé morče nepřichází do úvahy, robotické náhražky morčat se nevyrábí a pustit mu televizi nepomůže...
  17.7.2015 21:17Mila
  Jezzabell - no čekala jsem jak bude veselo a tady na Libuši pár kapek, hřmění a víc nic. Zahrádka zasténala, nejela jsem zalejt, doufala jsem v slibovanou bouřku a nic..... včera jsem zalévala i trávu, mám jí úplně suchou a morčinky když mám sebou, tak na zahrádce dostávají seno do seníku, protože tráva je seno taky....Ještě nikdy si nepamatuju za těch 19let co mám morčata, že bych neměla pro ně trávu !!!! Letos je to zlé, už jsem začala pěstovat osení jak v zimě, abych jim měla co nabídnout :-((((
  17.7.2015 21:22Buub
  U nás pršelo pěkně, trávník zalitý:) Chtělo by to ale nějak pravidelněji, v potoce je tak málo vody, jak jsem ještě nikdy neviděla.
  17.7.2015 21:29Zbyněk
  A v Kralupech vedro, jasno, nebe plné skřehotajících papoušků a sucho:) Myši právě večeří:) Kdyby pršelo týden, nestačilo by to:(
  17.7.2015 21:35holcicky
  Aspon,nekde zpivaji papousci :)).Me doprovazeli po ceste domu hnusni ovadi,u nas je taky vedro na scipnuti
  17.7.2015 21:38Buub
  U nás bylo vedro, ale bouřka to krásně pročistila. Myši se aspoň nepečou ve vlastní šťávě - i když od rána byly venku, kde jim je v horku asi líp než v králíkárně, a pak jsem měla co dělat, abych je stihla pochytat a schovat:o
  17.7.2015 22:32Jezzabell
  Teda vedro jak svinka, (ještě tady u toho žehlím horu prádla, do nekonečna se vymlouvat na vedro nejde..)..ani déšť, dvě vzdálené rány bouřky a ave :((

  Mila: no, taky tady pěstuju v květináčích všechno co jen jde za voknem, aby chlupáči měli aspoň něco.. Jinak to maj jak genetickou vzpomínku na vyschlé pampy v Peru..mrňouskové zatím stihli trávu jen 4x, chudáci..ale kde nic není..
  - - - - -
  holcicky: ještě teď se natírám Fenistilem, jsem zežraná z podvečerní procházky venku vod komárů, hnus! Naprosto soucítím..říkáš hovada jak popelářský vozy??;)
  17.7.2015 22:49holcicky
  Jezzabell,ty my dali :D,ja v rukou po kyblech z merunkami ani ohnat jsem se nemohla.Na zadech batoh z dozama malin.Do rana mam co delat :))
  Pred chvili jsem se divala z okna na nalety netopyru,bombovni :))
  - - - - -
  Ja pestuji misto kytek travu,bylinky mi potvurky nechteji.Pry si je mam nechat pro sebe oni,ze chteji travu :D
  17.7.2015 23:04Jezzabell
  holcicky: nojo, mlátit do sebe s kýblema, byť malin..to je drsný! Netopýři jsou tak krásní, jako semišoví..úžasný!
  Doufám, že nemají rozetové odnože :))
  18.7.2015 01:16holcicky
  Jezzabell,byla jsem rada,ze jsem dosla a jeste po ceste kyblami posilovat :D
  Ano,jsou roztomile krasni :)) ta uzasna technika letani ta volnost ta ...Tak se vznest a jen plout do cernocerne tmy osvicene hvezdami. .... :))
  18.7.2015 09:18Jezzabell
  holcicky: nádherně napsané! ;) úplně to vidím..
  18.7.2015 10:38termiskaaa
  vcera bylo ztrasnny vedro.a najednou zacalo prset a bourit. a ja jsem nechala morce venku v desti.ale ja jsem nevedela ze bude prset.
  18.7.2015 11:04anonymák
  termiskaaa - nejsem morčatář, ale tohle je trochu moc, není ti ani trochu hanba, nebo jenom zbytečně zabíráš místo? Nech toho: Pokud máš ovšem trochu rozumu.
  18.7.2015 11:22Anonym*
  Ahoj sve morče chci učit na zachod jsou mu 4 roky.
  Myslite že už je pozdě ho učit na toaletu ve čtyřech letech ? Děkuji za odpověd :)
  18.7.2015 15:48Lilith14
  termiskaaa : tak se místo psaní nesmyslů sem, podívej radši na počasí...
  18.7.2015 16:47Rozik
  Bubula 11 - Pokud koupíte morče z CHS, mělo by být ošetřeno proti vnitřním a vnějším parazitům již od chovatele, než Vám ho předá (na to se při koupi zeptejte), tak bych nechala tak týden v karanténě. Pokud ze zverimexu, tak určitě déle, alespoň těch 14 dnů, pokud se něco objeví i déle. Ošetřit morče proti parazitům budete muset asi sama po koupi ze zverimexu, třeba Advokatem spotem za uši podle váhy morčátka, dostanete koupit na veterině a řeknou Vám i dávkování.
  - - - - -
  Téma počasí - U nás ani kapka, dnes trochu vítr, aspoň tak. Tráva posečená, což je stejně jedno, neboť už byla suchá - spálená. Ještěže máme chladný byt, přesto 24 st. C, netopíme na tolik stupňů ani v zimě. S fenkami vycházka jen v noci, přes den nechtějí chodit, vyčůrat a domů.
  - - - - -
  Anonym - Zkusit můžete, výsledek je nejistý vždy. Některé morče se naučí, většinou mimino se učí od maminy, některé ale ne. A ve 4 letech už má morče "své zvyky", ale za pokus to stojí, pokud chodí do jednoho rohu.
  18.7.2015 16:49holcicky
  Tak jsem se byla projit k rece :)) vody ubyva cim dal vic a kdyby jen vody :) na stole pivko a slunicko nam vydatne pomaha :)).Urcite ma slamku a nebo,ze by rozhavenym paprskem :D
  18.7.2015 18:01Anonym*
  Rozik-děkuji za odpověd :) ale bohužel do jednoho rohu nechodi,chodi kam jsemu zrovna zachce :)
  18.7.2015 22:14Tygrinka
  Rozik: Přijde mi zbytečné odsvrabovat preventivně mimino morčete, které nemá žádné příznaky onemocnění a nepochází z nějakých hrozných pormínek, kde by se onemocnění dalo předpokládat. Ne každý zverex je prasácké zařízení a prodává zamořená zvířata.
  19.7.2015 09:28Anonym555
  Ahoj možna je to divna otazka !! Ale zajimámě jestli bych mohla umít morče psím šaponem jestli ne tak proč?
  19.7.2015 09:54Buub
  Anonym555

  Proč bys chtěla morče mít psím šamponem?
  19.7.2015 11:01Anonym555
  Buub- jenom otázka :)prostě bych to chtěla vědět :)
  19.7.2015 11:04Zbyněk
  Anonym555: mrkni do sekce "Hygiena", tam se sice v podstatě psí šampón nevylučuje, ale já bych radši použil hlodavčí, myšky mají citlivější pleť, když už to musíš koupat:) Když už psí, tak pro štěnata, jestli se něco takového dělá:)
  19.7.2015 12:09termiskaa
  Ty anonymaku běž vis kam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  19.7.2015 12:32Buub
  Tobě ty prázdniny už fakt nedělají dobře, že, termisko? Víš co, sbal si ručník a jdi třeba na koupaliště nebo jdi dělat něco jiného, co pubertální holčičky dělají, ale to, čím se bavíš teď, je velmi trapné.
  19.7.2015 15:11anonym4
  Ahooj chtela by sem se zeptat co vznikne kdzy skrizite morce s kralikem ?
  19.7.2015 15:24Kefka
  To se dá ??
  - - - - -
  Asi nejaký mutant :-)
  - - - - -
  Nevím příde mi to divné jakokeby ste skřížili psa s kočkov
  19.7.2015 15:45Buub
  anonym4

  Nevznikne vůbec nic.
  19.7.2015 16:08Rozik
  Tygrinka - U morčat, které od nás odcházejí, dáváme kapku Advokate za ucho, stres z cestování, odloučení od maminy, změna prostředí dělají svoje, i z toho zveri. Ale jde pouze o můj názor, sami jsme kdysi běhali se samičkou ze zveri na injekce a byla jediné morče v domácnosti. Tak ten spot mi přijde šetrnější, byť preventivně. Jde i o všenky apod. ne pouze o svrab, a i o vnitřní parazity, ale každý podle svého uvážení.
  - - - - -
  Totéž u morčátek koupených na výstavách morčat, tam, alespoň si myslím, většina prodávajících chovatelů něco dává, asi by neriskovali třeba všenky, je třeba se zeptat při koupi, jakým prostředkem bylo morčátko ošetřeno.
  19.7.2015 17:26Louisafalt
  Ahoj chci se zeptat jak se zaručeně pozná že je morčátko slepé mám totiž tušení že egísek nevidí
  19.7.2015 17:55Tygrinka
  Rozik: Ano, je to i proti všenkám, to jsem nenapsala. Abych pravdu řekla, zatím jsem se s všenkami u mimina ze zverexu setkala jenom jednou - vzal mě za srdce a potřebovala jsem paťáka po úhynu kámoše. Vyřešeno hned po koupi návštěvou veteriny a sprejem. Podruhé je dostali moji 3 letí myšáci nejspíš ze sena. Jaké vnitřní parazity to může vzít, nevím, srdeční červivostí morčata netrpí, a nevím, co ještě dalšího může Advocate pobít. Jinak souhlas, spot je šetrnější.
  Možná jsem měla v životě kliku, ale kupovala jsem myšáky ve zverexech (vybírala si slušné zverexy), ať už šlo o běžné křížence anebo "nepovedená" mláďata od chovatelů, tak jsem si za těch 25 let donesla jen jednou plíseň - oplísnil se až po týdnu po donesení na uchu. Zvířata, která se mi líbí, si samozřejmě pořádně prohlížím a nekupuji hned po přivezení do obchodu.
  Tím neříkám, že to děláš nebo chovatelé obecně dělají špatně. Vím, že se to v posledních letech hodně rozmohlo. Samozřejmě při prodeji na výstavách je stresu spousta nebo při dlouhé cestě za novým majitelem, tam to své opodstatnění má. Obecně mi to přijde jako zbytečná zátěž pro mladý organismus a mimi ze zverexu bych preventivně neošetřovala ničím. Kdybych si koupila mimi od chovatele, nedávala bych také nic, i když by bylo preventivně neošetřené. Stejně se může morče zasvrabit a chytit vši třeba za půl roku u nového chovatele, i když bylo ošetřeno preventivně před prodejem. Přijde mi, že mnohem častější je u mláďat ze slušných chovů plíseň než svrab a všenky.
  19.7.2015 18:32Anonym088
  Ahoj když chovam sve morče normalně na mě sedí/leží a dnes mě přitom trosku kousnul ale nic víc nedělal.
  Zajímalo by mě proč??
  19.7.2015 18:45Zbyněk
  Anonym088: protože už se mu to nelíbilo, to morčata dělají, klepne tě zubama, nebo jemně okusuje. Do krve to jde pouze, když se třeba lekne
  19.7.2015 18:51Rozik
  Tygrinka - Plíseň je další věc, pro mne záhadná tedy, stalo se, že po odstavu jeden statný sameček z vrhu plíseň ze stresu snad??? dostal, jeho dva bratři ne. Maminu otravovali hrozně všichni, už je nekojila, měli měsíc, byla z nich na nervy, váhy měli vysoké, a ten nejstatnější takto zareagoval na stres z odstavu???. Jediný, přitom byl i nadále s bratry v kleci a oni plíseň nedostali.
  19.7.2015 19:20termiskaaa
  buub:ty jses taky trapnej
  19.7.2015 19:33Tygrinka
  Anonym088: U mých morčíků lehké kousnutí znamená, že chtějí na záchod. Někdy mě olizují, někdy zlehka kousnou, ale znamená to totéž - vrať mě domů.
  - - - - -
  termiskaaa: Porušuješ pravidla diskuze, zkus trochu ubrat a bavit se normálně.
  19.7.2015 20:08Jezzabell
  Tygrinka: mně to dělají morčáci taky, jednou jsem nebrala Bártíkovo žužlání vážně, a hned jsem měla teplo na hrudníku (jak jsem si ho chovala) ;). Samozřejmě moje hloupost, za to se na něj nešlo zlobit! Ale už si dávám na tohle pozor :)
  20.7.2015 07:43pink
  Prosím kdo chová lunky angory alpaky ... Nemusí být jen výstavní i mazlíky s rodokmenem budu ráda za soukromou zprávu název chovná stanice či odkaz na stránky. Mám morčátko které zatím přes těžkou nemoc ledvin se dožilo o několik let více než veterináři předpokládali, jsem ráda za každý den s ním ale vidím jak je věkem i nemocí unavený (netrpí ) a v případě odchodu chci být připravena a mít přehled kdo by mi mohl prodat mazlíka. Pokud jsou tu chovatelky z hradce králové co mají morčátka bez vírečků ideálně ne tmavé barvy uvítám info ale i z celé republiky. Děkuji
  20.7.2015 08:17Zbyněk
  Tak jsem se včera stal šťastným chovatelem dvou uhlově černých miminek:) Pouze jsem musel řešit zajímavý problém - v babičce se během dne probudily mateřské pudy a začala se o mimina starat, jak o vlastní. Čistila je, zahřívala, nastavovala jim cecíky a povídala na ně stejně, jako maminka, hlavně se holky o mimina pořád přetahovaly, až jsem je musel rozdělit, protože takhle by za chvíli mamina přišla o mléko.
  Jinak samička porodila přesně den před narozeninami a porod byl naprosto bez potíží, stejně jako těhotenství (až na dvě drobná krvácení) )Ráno, cca půl hodiny před porodem panáčkovala v kleci na talířek, pak si vyskočila do výběhu a šla si porodit:)
  20.7.2015 11:50richto01
  Ahoj :) chtěl jsem se zeptat zda se může vyvařit nebo nějako vydenzifikovat napáječka ? protože když je takové vedro ... voda se rychle kazí ( měním jí 2x-3x denně). Děkuji za všechny rady :) hezký den :)
  20.7.2015 11:59Majkamaj
  Prosím poraďte mi: moje morče Saskie je stále plachá..... když jí dám na hlodání klacek nehlodá ho :(. Stále se bojí vylézt z domečku. Strašně a stále ..píská..- pití a jídlo+seno má. čisté prostředí také.... hladím, chovám,hraji si s ní apod. Prosím poraďte mi. Předem děkuji Majka
  20.7.2015 12:33Lilith14
  ahoj, prosim az ted jsem si vsimla ze seno co jsem davala je nase neodlezele 6 tydnu ale cca 3tydny,asi jsem omylem vzala s pudy spatnej pytel,no bohuzel uz je cely pryc...morcikum teda nic neni,pribiraji normalne ani nemaji zazivaci potize...nemuze se jim neco stat?
  a taky pouziva tu nekdo hobliny alspann? vcera jsem je objednala , podle recenzy na heurece jsou dobre ale zajima me i nazor nekoho z vas...diky
  20.7.2015 13:21Lilka
  Richto01: napáječku čistím tak, že do ní naleju vodu s octem, nasypu rýži nebo kroupy - stačí troška, zarovnaná kávová lžička a štěrchám, pak pečlivě vypláchnu, napáječka je pak jako nová. No a kovovou tyčinku čistím "uchošťourem"
  20.7.2015 13:24buub
  richto01

  To záleží na tom, jakou máš napáječku. Já třeba to těch mých horkou vodu nalít můžu, hodí se to hlavně v zimě. Ale čistím tak, že je ponořím do roztoku chlorového vápna. Mám napáječky niplové, takže se i vevnitř snadno mechanicky čistí, je-li potřeba.

  Lilith14
  Jestli se jim nic nestalo během požírání toho sena, tak už se jim nic nestane.
  20.7.2015 13:36Lilka
  Majkamaj: Tvé morčátko je plaché a nejisté, protože se cítí velmi osaměle. Je od Tebe moc hezké, že se mu věnuješ a staráš se o něho, ale morčátko potřebuje ke spokojenému a šťastnému životu morčecího kamaráda stejného pohlaví. Pokud jen trošku můžeš, popřemýšlej o tom. Péče o dvě morčátka se neliší od péče o jedno morče - jen trochu víc podestýlky a víc sena a zeleniny a vudeš mít dvě šťastná zviřata.... Vím, o čem mluvím, morče mé dcery bylo bohužel díky naší nevědomosti 3 roky samo, bylo to smutné zvíŕátko, které jen spalo, jedlo a vylučovalo.... Teď má 4 měsíce malou kamarádku a i já jsem byla moc a moc překvapená, jsk se naše Lilka změnila ve zvídavého, pohodového a spokojeného tvora..... Jak jsou dvě ničeho se nebojí a jsou si oporou......

  A lepší než domeček je hromádka sena......
  - - - - -
  Zbyněk: blahopřeju k mimčům...:)
  20.7.2015 13:38Lilith14
  richto01 : Nebo na čištění kartáček na zuby a nebo kartáček na kojenecké lahve :)

  buub: díky :) no aspoň že tak...
  20.7.2015 14:14Smirny
  Představuji miminka teddíčků narozená minulé úterý:-)

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33142
  20.7.2015 14:30Michala
  Lilith: hobliny allspan jsou v pohodě. mám je na prodej pro zájemce o mé odchovy a čas od času jeden balík kuchnu i já (když mi nevyjdou hobliny od truhláře, kterýma normálně podestýlám).. a nezaznamenala jsem nic špatného. hobliny jsou to takové menší, jemnější (ale nepráší). tedy pokud má někdo rád větší kousky, tak to chce jinou značku, ale jinak myslím že žádnej problém ;)
  - - - - -
  Majko Lilka má pravdu. Morče nechce hladit, chovat a hrát si, není to koťátko. Je nastavené trochu jinak. Mezi sebou morčata tyto projevy nemají- netulí se k sobě apod., prakticky se nedotýkají, není tedy žádný důvod si myslet, že se jim to od člověka bude líbit. Nebude. Ale zato jsou si morčata pořád nějakým způsobem na blízku (i když ne na dotek) a komunikují spolu. To je taková základní potřeba morčete. Bohužel člověk mluví jinou než morčecí řečí, takže tohle nenahradí, ani kdyby se snažil sebevíc.
  - - - - -
  Rozik: ále prdlačky záhada s plísní. prostě se to sešlo, že se stalo... přece nemůžeme nacpat všechna zvířata a všechny situace do nějaké tabulky. I dítě které máma dobře obléká a dobře mu vaří prostě může chytnout třeba angínu.. stane se. a jeho sourozenec to může chytnout taky, ale nemusí. myslím že v lidském světě se nad těmahle věcma vůbec nikdo nepozastavuje, kdežto chudáky domácí mazlíky bychom nejraději narvali do kolonek ,,ano/ ne", ,,je možné/ není možné" ;)
  20.7.2015 14:36Louisafalt
  Prosím :(
  20.7.2015 14:43Smirny
  Louisafalt: zaručeně ti to poví veterinář, když se mu na očička koukne..
  20.7.2015 14:58Zbyněk
  Lilka: děkuji:)

  Louisafalt: to nebude tak těžké, například nereaguje na vnější podněty, zejména na rychlé pohyby, netrefí ven z klece, když ho položíš na gauč (neznámé prostředí), zůstane stát atd. Když mu zamáváš rukou před očkama a bude v kleci, měl by zdrhnout atd. Může být poloslepé a reagovat na světlo a tmu, ale jak říká Smirny, podezření potvrdí / vyvrátí veterinář

  Jinak babča se už zklidnila a nechává moudře miminka v péči své dcery, takže když jsem přišel domů, prckové se kojili a babička spokojeně přihlížela, přikrytá dekou, to miluje:) Její bublání a další projevy naštěstí zmizely a píďata poslušně následují (lehce utahanou) maminku:)
  20.7.2015 15:02Louisafalt
  Asi je slepy mavam mu před očima vším a neucukne a nemrkne dokud se nedotknu hmatového vousku spadl mi i z postele ale to jsem ještě myslela že je jen trdlo ale ted to dava smysl a dnes by zase spadl kdyz sem zkoušela jestli vidí achjo co mám dělat trápí se? Jak se o něj mám starat
  - - - - -
  A přesně v cizim prostředí jen stojí
  - - - - -
  Kolik bude stát vyšetření a je to nutný když už je to na 99 procent jistý ? Jak s tím bude žít vubec nevim co mám teď udělat
  20.7.2015 15:16Michala
  Louisafalt: že morče spadne z postele ještě nutně neznamená, že je slepé.. a mnohé morče ani nemrkne při prudším pohybu proti očím.... ještě mu můžeš zkusit posvítit do očí baterkou, jestli bude reagovat panenka a stáhne se. Pokud by tohle bylo bez reakce, tak asi ano, asi je slepé.
  Nicméně pokud nevidíš komplet zářivě světle šedý zákal přes obě oči viditelný ze všech úhlů, tak bych před návštěvou veterináře nedělala žádný závěr ;)

  Jinak slepé morče se nijak netrápí a nepotřebuje žádnou zvláštní péči, akorát je vhodné aby se mu nedělaly každý týden v kleci přesuny- tedy aby domek a napáječka byly na svém místě.
  Akorát uvítá kámoše, ale to každé morče, to už je ohraná písnička.

  Vystresovaný jedináček běžně zůstane stát tam, kde ho majitel dá, a nechce se hnout. S tím jak morče vidí nebo nevidí tohle nemá absolutně žádnou souvislost. Slepé morče které není podělané strachy ti bude normálně chodit a zkoumat okolí.. a vystresované morče co má strach, i když bude úplně zdravé, bude stát a ani se nepohne.

  Na 99% to jisté fakt není a za vyšetření dáš do 200... tak bych místo spekulací doporučila tohle absolvovat, třeba zjistíš, že si děláš zbytečné starosti
  20.7.2015 15:19Louisafalt
  Zajdu tam s ním ale na baterku neraguje :/
  - - - - -
  Ale když jsem si ho koupila tak jsem na prohlídce byla hned ten den a nic neřekla a mam ho doma asi měsíc
  20.7.2015 15:28Lilith14
  Michala: Díky :) já je brala hlavně kvůli množství, nebaví mě každý týden tahat z města 60l balík... nebo pořád někoho otravovat aby mi je dovezl :)
  20.7.2015 15:59Michala
  Louisafalt: nereaguje morče, nebo ty oči uvnitř? ,,celé morče" reagovat nijak extra nemusí, ale měly by se mu stahovat panenky v očích, když mu pořádně zasvítíš.. no, uvidíš, co na veterině.. když ho tam vezmeš, bude jasno hned.
  - - - - -
  Lilith: jo, tak jako majitelce pěti morčat ti ten balík vydrží dlouho, v tomhle ohledu budeš fakt spokojená ;)
  20.7.2015 16:33Katka242004
  Ahoj chci se zeptat byla jsem s morčetem u veterináře a zjistily jsme ze má zánět tak jsem mu to desinfikovala ale dnes jsem zjistila že má divný očička a už nepije a nežere mam strach ze umře.
  - - - - -
  Halo Prosím o pomoc morče Máme již 5 let a dcera mi od rána pláče.
  20.7.2015 16:38Buub
  Katka242004

  Zánět čeho?

  Jestli morče nepije a nežere, tak máte oprávněný strach, že může umřít, ale pláčem se to neléčí. Obraťte se opět na veterináře.
  20.7.2015 16:44Michala
  Katko jak si prosím v takovém případě představujete pomoc zde ze strany diskutujících....?

  A zánět.. zánět čeho?

  Pokud máte doma přesnídávku tak natáhněte do stříkačky (stříkačku buď 1 ml nebo 2 ml, z větší by vám to šlo blbě) a morče dokrmte, tak aspoň 15 ml do něj dostat na jedno krmení a zopakovat 4x, lépe 5x denně. Ale to ten problém rozhodně nevyřeší, to je jenom k tomu, aby morče mělo něco v břiše a neodešlo nakonec ještě na nějaký problém se střevama (morče by nikdy nemělo mít střeva prázdná). Problém bude někde jinde. My se tady můžeme pokusit vás trochu navést co by to mohlo být (ale to chce fakt nějaké kulturní informace, ne typu ,,morče má zánět".... zánět oka, jater, drápku...? to bychom se fakt moc daleko nedostali. ,,tak jsem mu to vydesinfikovala... čím? a co mu dal ten doktor? nic?)
  - - - - -
  ...ale samozřejmě není jiné řešení než veterinář.
  20.7.2015 16:53Tygrinka
  Louisafalt: Panenky u tmavookých morčat jsou špatně viditelné a obecně jsou dost velké a neumí se smrsknout tak moc jako ty naše, ale zblízka při svitu baterky bys měla vidět, jak panenka pracuje. Také když budeš chovat morče na klíně bokem, tak mu dej třeba mrkev nebo něco, co má rád, na stranu k oku a pak jí pomalu táhni k čumáčku, celá bulva by se měla pohnout, jak se morče zaměří na žrádlo. Jinak vyšetření oka nestojí majlant a slepé morče se s postižením vyrovná daleko líp než jeho majitel. Spíš si myslím, že je tvoje morče plašší povahy, samota mu nedělá dobře a je venku prostě jen vyděšené. Jinak platí vše, co už tu popsala Michala.
  20.7.2015 16:58Zodac
  Dobrý den,
  mám doma 5-6ti měsíčního morčecího samečka. Můžu mu v tomhle věku ještě pořídit parťáka?

  Dál přemýšlím nad výrobou ubikace. K dispozici mám 3x(90x44cm). Můžu jim z toho udělat patra nad sebou, plochu 270x44 nebo v řadě za sebou, ale v jiných výškových úrovních. Ve všech variantách by to šlo rozdělit podle potřeby na tři ubikace 90x44cm.
  Jaký materiál je nejlepší zvolit na dno ubikace?
  V archívu jsem se díval, že používáte hodně lino nebo boxy. Dál by šlo plexisklo nebo dlažba.
  Nevím jestli se dělaj tak velký boxy, lino mám doma, dlažbu myslím taky.
  Box bude asi nejlehčí na umytí (vytáhnu, umyju a vrátím), mezi bude lino a s dlažbou bude nejhorší manipulace myslím.
  Boční/přední stěny. Morče není asi šplhoun, ale jaká výška je bezpečná? U někoho jsem viděl několik cm a jinde dvojnásobek. Výška dna nad zemí by byla 70-90cm
  Skáčou bezhlavě do hloubek i když je nic nevyleká?

  Dík.
  ZDC
  20.7.2015 17:09Tygrinka
  Zbyněk: Super, tak babču ještě trochu pohlídej, aby nechala prvničku se naučit být správnou maminou, a snad už to bude v pohodě :o)
  - - - - -
  Zodac: Parťáka můžeš pořídit, naopak je lepší, když budou mít větší věkový rozestup. Místo plastboxů, pokud by nevyhovoval rozměr, se dají koupit dna ke klecím. Slušné ceny mají zde -
  http://www.akvamex.cz/hlodavci-fretky/klece-plastove-boxy/nahradni-dily/ . Pokud můžeš, raději bych táhla ubikaci do dálky než do výšky. U kluků se ti bohužel může někdy stát, že i při větším věkovém rozdílu se mohou začít prát, až mladší dojde do puberty. Takže by bylo lepší táhnout ubikaci do dálky, aby bylo možné v případě potřeby bydlení rozdělit a každý měl dost prostoru. A když by z nich byli kamarádi, tak se rádi proběhnou do dálky. Stokrát morče neskočí, a pak najednou ho něco popadne a skočí. Neriskovala bych to a udělala okraj raději vyšší.
  20.7.2015 17:18Michala
  Zodac: to je suprově technicky podaný dotaz :)
  Parťáka určitě možno pořídit, ale pokud to má být fakt na jistotu, tak klidně dva tři měsíce ještě počkej. Obecně skvěle fungují dva bráchové, nebo kombinace ,,velký+ malý" (malý= mimino po odstavu). Teoreticky by to šlo hned, pořídit toho mrňouse, ale když ještě chvíli počkáš, bude to jistější- velký pak bude jistojistě dost velký. Druhý sameček ideálně ihned po odstavu, nebo třeba do šesti týdnů věku, pokud není nějak ultra vyvinutý (že by vážil půl kila). Kámoše stejného věku v žádném případě, to by bylo hodně krvavé...

  Jestli do patra nebo do řady.. jak se ti to hodí, jen musí mít morčata nějaké bezpečné schůdky.. nejsou to zrovna žádní gymnastové, z toho titulu bych volila tu variantu, kde budou muset překonávat menší výšku- tedy spíš něco do řady (i když i tak píšeš, že výškové úrovně budou různé).

  S tím materiálem na dno sis myslím docela slušně odpověděl sám.. vanička je zdaleka nejlepší. Ale pokud už je nějaký základ ubikace (třeba stará skříňka), tak se to těžko trefuje, koupit vaničku, která bude pasovat.. lépe je koupit nejdřív vaničky, a pak okolo nich něco sestrojit :) což teda asi není pro tebe, takže jedině zkusit kouknout po obchodech, jestli někde nemají něco, co bude mít čistě náhodou vhodný rozměr, alespoň teda na délku.. šířka se tak nutně dodržet nemusí (když bude vanička méně hluboká než skříňka, tak to neva) a nějaké zábradlíčko se dá taky dohodit i dodatečně, kdyby nepostačovala výška... ale myslím že v zásadě u každého boxu pod postel nebo dna od klece, kde by vyhovovala délka, by měla rámcově vyhovovat i výška.

  Pak se dá ještě nařezat na míru plexi a udělat vyndavací šuplík z plexi, ale je to na manipulaci trochu citlivější, hlavně ve spojích. Lino nebo dlažba jsou taky varianty, z tohoto dvojího bych volila spíš to lino, protože není studené a taky se dá jednoho krásného dne vyrvat a dát tam nové, to v případě dlažby moc ne. Ale zas je to asi ošklivější než dlažba.. no, je to na tobě, co ti sedí víc. Morčeti to bude asi víceméně fukejř:)

  Přední stěna- já mám vaničky o výšce tuším 17 cm a žádné letecké dny se nekonají. jako jo, je to v možnostech morčete, ale sebevrah není. Jsou i výjimky které by tendenci vyskočit mohly mít, někdo tu občas něco takového napíše.. ti pak opravdu vědomě vyskočí z čiré blbosti a zvědavosti... ale nějak globálně vzato, morče zábranu o výšce běžné vaničky od klece obvykle vůbec nemá tendenci překonávat. a že by se třeba leklo a skočilo do prázdna, to už vůbec ne. Když už, tak s nějakým ,,výzvědným záměrem" a dobrovolně, nehod bych se nebála. ale při nějakém patrovém řešení je samozřejmě nutný ohlídat, aby byly dostatečné zábrany v okolí schůdků.. schůdky v blízkosti přední stěny, pokud by byla nízká, určitě nejsou dobrý nápad a tam by se nějaká nehoda pak mohla stát
  20.7.2015 17:48Majkamaj
  Lilka: moc děkuji za radu, vůbec jsem si nevěděla rady a o tvé radě popřemýšlím. :)
  20.7.2015 17:57Tygrinka
  Zodac: Mně se právě stalo nedávno, že morče se leklo a přeskočilo okraj dna klece, co mám jako větší výběh, a 10cm misku s vodou a huplo nádherným ladným skokem do prázdna na zem z výšky cca 40 cm. Měl tam 10cm škvíru mezi krajem a přilehlou klecí, já si toho nevšimla a čekala na něj u druhého konce, ale on se procpal tou škvírou. X let nic a najednou hup a zlomil si přední horní zuby hlouběji v dásni. Naštěstí zoubky krásně dorostly, ale mohlo to dopadnout hůř. Další morče se leklo chladicího gelu v plínce a skočilo tamtéž, jenže si dalo do čumáku o vedlejší klec. Což mu nebránilo v tom skoky zopakovat. Plína letěla ven a morče jsem musela popadnout a přestěhovat na pár hodin jinam. Zvířata prostě umějí překvapit. Běžně se jim samozřejmě skákat ven nechce, ale když se zadaří, tak to stojí za to. Na druhou stranu je fakt, že mám morčíky v klecích s domky i pro králíky, takže většina z nich běžně skáče mnohem výš než je kraj dna klece. Morčíci v ubikacích domky většinou nemají, protože ubikace jsou samy o sobě velkým domkem ze 3 stran ohraničeným, takže nemají zvyk někam skákat, takže riziko, že přeskočí kraj při leknutí je určitě menší než u těch mých.
  20.7.2015 18:01Lilka
  Majka aj: to je skvělé;). Jsem ráda za Tvoji Saskii. :)
  20.7.2015 18:19Tygrinka
  Zodac: A měla jsem tu i sebevraha, který se popelil po výběhu, podíval se dolu a hup :o) Stála jsem u něj a chytla ho. Od té doby mám v rizikovém místě mřížku od ohrádky a je klid.
  20.7.2015 18:44Greandin
  Ahoj, lehá si vám některé morče teď v těch vedrech skoro na záda, jako by se chtělo převalovat a natahuje zadní nožičky? Před chvíli jsem si toho všimla u naší Marlenky a dost mě to vyděsilo, protože to za celé 4 roky nikdy nedělala a žádné naše morče taky ne. Nebo je to nějaký příznak nemoci? Zájem o žrádlo a okolí má, akorát mi přijde taková pomalejší a když jí pustím ven tak chvili pobíhá a pak se snaží opět lehnout na bok a natahuje nohy dozadu. Vrazila jsem do ni půlku celaskonu pro jistotu, kdyby to bylo nedostatkem vit.C, pritože mě napadlo zda nemá v těch zadních nohou křeče..ale fakt jsem vyjukaná co se děje.
  20.7.2015 18:51Majkamaj
  Ahoj, když nemá morče dostatek vit. C apod. co jí mám dát?? Nevím si rady ani s její hyperaktivitou. Kolikrát denně třeba vy krmíte svá morčátka?? Chtěla bych se něco dozvědět od zkušenějších lidí. mému morčátku není totiž ani jeden rok a nevím jestli jí dávám správně papat.
  Kolik jim sypete do mističky vy? Předem děkuji. Majkamaj
  20.7.2015 19:43andysek
  Dnes 20.7.2015 odešel do morčecího nebíčka náš Fanoušek-Fanfán Jeho morčečenstvo,ve věku 5 a půl roku.Vyjezdil jsi šampiona ČR,získal 2x po sobě největšího pohodáře výstavy-Toulcův Dvůr.
  Fanoušku už tedka nám moc chybíš,nikdy na Tebe nezapomeneme,byl jsi skvělej morčák,at je ti tam za duhovým mostem krásně.Sbohem Fanoušku.
  20.7.2015 20:06Rozik
  andysek - Soucítím.
  20.7.2015 21:03Buub
  Majkamaj

  Když morče trpí hypovitaminózou, je třeba mu dát vitamín C. Kupodivu. Pokud má příznaky nedostatku, zelenina nebo zelené z venku už to nespraví, je potřeba dávat čisté céčko, klidně 100 mg denně na morče.

  Co se krmení týče, morče žere pořád.
  20.7.2015 21:19Lilka
  Majkamaj: jak píše Buub, morče žere celý den. Stále musí mít kvalitní seno ( mám ho v jesličkách, jinak ho zadupou) a vodu. Ráno a večer pár kousků zeleniny - jídelníček je nahoře. Trávu, co hrdlo ráčí - pokud je zvyklé - jinak se začíná po troškách, aby se nezdulo. Jako pŕilepšení dvakrát týdně lžíci kvalitních granulí. Směsky se zrním nejsou vůbec vhodné.... A chleba taky morčátku nepatří..
  Snad to mám v kostce dobře, když tak prosím zkušenější o doplnění či opravu :)
  20.7.2015 22:19love guinea pig
  Ahoj mohu mít svoje dvě morčátka,jedno jednoleté,druhé šestileté přes noc venku?? oba dva spolu výborně vycházejí,mají společny venkovní výběh,který je prostorný a přikrytý a zebezpečený.Každé morče má svůj domeček,kam se může kdykoliv schovat.Bydlíme na vesnici,asi 60 m od hlavní silnice....
  21.7.2015 01:18Tygrinka
  Grenadin: Pokud je to ležení na boku s vyvaleným pupíkem a nataženýma nožkama, tak takto leží moji kluci v domečkách docela často a nejen v horku. Ale leží jen hodně na boku, na záda se nepřevracejí. Pomalejší mám přes den všechny, jeden v tom i dost vyniká, i u žrádla se přes den občas nenamáhá ani vstát, ale leží rozplesklý se zadníma nohama dozadu a spokojeně zasouvá. Ovšem večer, když vedro opadne, by se mělo morčí pohybovat normálně. Céčkem jsi nic nezkazila, jestli se ti ale stále něco nezdá, tak raději zajdi k vetovi. Po první vlně veder jsem měla jakési podivné morče, ani zdravé, ani nemocné, Cvit jsem dala 2x a stále byl divný. Vet nic nenašel, zkonstatoval, že je myšák kyselý z těch veder. To přesně vystihovalo ten stav. Napíchal mu nějaký povzbuzovák, vitamíny a myšák byl další den v pohodě.
  - - - - -
  Grenadin: Doplnění - můj myšák byl také takový trochu zpomalený, i večer. Prostě takový nesvůj.
  21.7.2015 06:27Buub
  love guinea pig

  Záleží na tom přikrytí a zabezpečení. Kuna či lasička se dostane leckam. Jen nějakému domečku bych nevěřila. Pokud bys měla boudu nebo kotec, který by přes den fungoval jako domeček a v noci by se dal pořádně zavřít, proč ne.
  21.7.2015 08:19love guinea pig
  Buub - moc díky :)
  21.7.2015 08:54Zbyněk
  love guinea pig: jenom zkušenost z dětství z králíkárny - lasička se doslova procedí i hodně jemným pletivem, pozor na to. Ono jich sice už moc není, ale když budeš mít smůlu, máš ráno po morčatech. Doporučuji králičí pletivo s malými oky a to i na zem, jinak se mohou podhrabat a zdrhnout. A do domečku teplou podestýlku, v noci už začne být chladno
  21.7.2015 10:12termiskaaa
  zbynek:tak coooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo??????????
  21.7.2015 10:38Greandin
  Tygrinka: no ona se vyloženě válela jako prase v blátě, chvilku to vypadalo jako by měla záchvat. Ale celý večer pak byla klidna a chovala se už normálně. Ráno taky byla normální, uvidím co bude až se vrátím z prace, tak bych utíkala na veterinu.
  21.7.2015 11:46Namnami
  Ahoj, je tu někdo, kdo vystavuje morčíky? V sobotu máme první výstavu a přípravy jsou již v plném proudu. Chtěla jsem se optat, jak připravujete morčíky vy? Děkuji za odpověď.
  Je to má celkově první výstava a tak jsem lehce nervózní. :) Z mých 16 morčat beru 2 (hladké – černou samičku a aguti stříbrňáka), zbytek morčátek jsou zachráněnci bez PP.
  21.7.2015 12:06Michala
  Greandin: koukla bych na kůži a srst, jestli není řidší, olámaná... takhle se často projevuje svrab. i když to asi zní divně a překvapivě, ale opravdu jo. když budeš morčovou chvíli prohlížet a dotýkat se kůže, možná ti to předvede znova. netvrdím že je to nutně ono, ale popis souhlasí.
  21.7.2015 13:12zuzanecka
  ma nekdo zkusenosti abscem???
  21.7.2015 14:22Lilith14
  Michala: Ano určitě budu, dneska přišel balík z akvamexu odkud jsem je objednávala, a velikost je super myslím že máme na čas vystaráno... :D
  21.7.2015 14:31Zbyněk
  Lilith14: Allspany jsou super, mě dorazily dneska, i když trochu dražší, ale balík mám tak na tři měsíce při jedné kleci, pod to pelety Biomac z Baumaxu a je vymalováno:) Jednou denně vyberu dvě, tři počůraná místa, doplním peletky a hobliny a je to. Klec komplet měním tak po měsíci a půl, teď jsem to dělal chvíli před porodem a stejně mrška odrodila ve výběhu, který peru jednou týdně:) Až je dáš na dno, zkus je dlaněmi pořádně udusat - dostatečnou vrstvu, bobkům se pak neboří pacičky
  21.7.2015 16:23BluePiggy
  Ahoj, kam chodíte s morčaty na veterinu? Mám jich sice v okolí hodně, ale ti se specializují na psi, další na kočky a fretky, další na koně. Takže morčata sice ošetří, ale plně jim nerozumí. Např. o mém samečkovi většina tvrdila, že je to samička, protože ,,nemá koule" :)
  Prosím, aby se ozývali spíše lidé z Jižní Moravy, děkuji. :)
  21.7.2015 19:34Noemi
  BluePiggy: Nenapsala jsi,o jake mesto jde... Z Brna doporucuji MVDr. Vrskovou z ordinace Xenopus, nebo VFU (univerzitni kliniku).
  - - - - -
  Ale je tu cela sekce "Kam na veterinu", tak zkus zapatrat i tam...
  21.7.2015 21:32Zbyněk
  Dneska jsem se konečně dostal k foťáku, takže tady je moje rozrůstající se rodinka:)) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?prvni_chov
  21.7.2015 21:49pink
  Na jižní Moravě doporučuji vyvet ve vyškově zuzku weinlichovou má chs z přediny , taky dr hyláka ze stejné kliniky. Mám s nimi skvělou zkuśenost
  21.7.2015 21:52Buub
  Zbyněk

  A, tak podle fotek už tomu rozumím a čerň je jasná.

  Taťka je zlatý aguti šiml. Máma čokoládová s oranžovou. Zlatá aguti je A_B_C_E_P a vloha pro šimla, čokoládová + oranžová je aa_bb_C_ep_P

  Samec má určitě vlohu pro neaguti, takže Aa. Černý mimino je aa - není aguti - Bb - to je "vloha pro čokoládovou, malé b od matky, ale velké od aguťáka, takže proto je černé, ne čokoládové, C_ - není to kuní, E - je celé černé, P_ - není to lila. Červená pacička to samé, akorát místo E má ep.
  21.7.2015 22:32Lilka
  Zbyněk: moc hezký morčinky na moc hezkých fotkách a fajn vyprávění :)
  21.7.2015 22:37Zodac
  S kamošem počkám. Spíš jsem se bál, že je pozdě. Můžu k němu pak pořídit dva bráchy? Kdyby se nepohodli, tak by zůstal sám a oni dva spolu. Nakonec, když spolu budou vycházet a jeden umře, pořád budou spolu dva.

  Na dno ubikace dám lino, dokola OSB a z přední strany něco průhlednýho.
  Můžu lino přichytit vrutama nebo je lepší lepit? Aby to později šlo vyměnit.

  Pěstuju si doma bylinky. Morčeti dávám denně trochu bazalky a meduňky, někdy přihodím majoránku (cca hrst toho mixu, mám celkem malý ruce :D ). Nedávám moc, jinak krmím trávou a nějákou tu zeleninu s listem, dvěma pampelišky. Seno a voda furt.
  Je nějáký pravidlo, podle kterýho podávat čerstvý bylinky?
  22.7.2015 01:00Rozik
  Namnami - Nemám zkušenosti s hladkými morčátky, ale vím od chovatelů, že jim protrhávají nějak přerostlé chloupky, aby netrčely a morčátko bylo v srsti kompaktní. Nesmí se to asi ale přehnět, ať nakonec nemá holá místa. Jinak vyčistit uši - vnější část, ostříhat drápky, ani moc ani málo. Snad poraadí zkušení chovatelé hladkých.
  22.7.2015 07:14Esssi
  Nazdatek..v Boditu Tachov prestali vyrabet senny brikety, nemate nekdo tip, kde je koupit jinde? Diky
  22.7.2015 08:04Zbyněk
  Buub: moc díky za rozbor, už to mám uložené:)

  Lilka: děkuji:)
  22.7.2015 08:51Jezzabell
  Tak jsme vybráni Mazlíkem dne ;) na Zoohiu:
  http://www.zoohit.cz/petofdayhttp://www.zoohit.cz/petofday
  22.7.2015 10:31Tatranka225
  Zodac: Tři samci spolu spíš nevyjdou, než že by to fungovalo. Je vážně lepší mít jednoho staršího a k němu jednoho mrňouse.
  22.7.2015 11:01Michala
  Zodac: potvrzuju co píše Tatranka (ať to máš z více zdrojů:)), tři samci ti fakt fungovat nebudou.. a kdyby se ti jednoho krásného dne domlátili, tak se buď rozhádají úplně všichni tři (protože kdybys oddělil domnělého ,,agresora", tak i ti dva zbylí by najednou museli nově řešit své postavení v nové hyerarchii.... a dospěláci už se s tím moc nemažou a nakonec by to klidně dopadlo oddělením i té dvojice), nebo by zase jeden zůstal smutný a na ocet.. postačí jeden nový kámoš.. ve dvou, když je při úvodním seznámení dostatečný věkový rozestup, to má opravdu véééélikou naději na pohodové soužití na věčné časy;)
  22.7.2015 11:02Zbyněk
  Jezzabell: a nějaký funkčnější adresu bys neměla? :)) Moc rád se podívám:))
  22.7.2015 13:08Majkamaj
  Ahoj, chtěla bych se zeptat jakou zeleninu nebo jaké ovoce dáváte morčátkům nejčastěji.
  22.7.2015 13:48Isabell
  Umřelo mi morče :'(
  22.7.2015 14:04Zbyněk
  Majkamaj: já nemám k dispozici trávu, takže denně dávám trochu mrkve, čínského zelí, papriky, řapíkatého celeru, pak ředkvičky a pórku, i když to většina morčat nejí, ale moje ano:) Jednou za tři dny červenou řepu, nárazově čerstvou nať z mrkve, ale ne březí samici. Mrkni mi do alb na dávky, mám tam fotky

  Isabell: to je škoda, jak bylo staré a na co umřelo?
  22.7.2015 14:53Tygrinka
  Zodac: Až ti jeden z dvojice umře, tak pořídíš další mládě a budeš se moci těšit dlouhá léta spokojeným dvojičkám :o) Další netřeba opakovat, co tu psaly holky, je pravda.
  22.7.2015 15:27Ditafre
  Představuji nové vrhy:
  F2:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33146
  - - - - -
  A E2: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33145
  22.7.2015 15:46buub
  Majkamaj

  Nevím, co dostávají celkově nejčastěji, dávám, co mám. Teď letí divoká mrkev a meloun.
  22.7.2015 16:39Zbyněk
  Ditafre: pekná píďata:) S tím otevřením je to záhada i pro mě, v sedm jsem sahal samičce na kost a byla u sebe a v půl deváté jsem měl mimina venku:) Přitom týden předtím byla otevřená a pak se zase zavřela
  22.7.2015 17:03Isabell
  Zbyněk: 8 let, nezvládnul broušení zoubků :'(
  22.7.2015 18:15Ditafre
  Zbyněk: Děkuji :) Právě samička, co rodila před ní, byla otevřená skoro týden a to byl její druhý vrh, takže bych čekala, že bude otevřená rychle a rodit hned, jak se otevře. U Guiny jsem to opravdu nečekala tak rychle :)) Ale ještě se mi nestalo, že by se otevřely a zase zavřely, někdy mi to tak přišlo, ale to bylo spíš tím, jak ležela, nebo různě stála.
  22.7.2015 18:24Majkamaj
  Zbyněk: strašně krásné fotky a komentáře k tomu.
  22.7.2015 19:29Toko
  Zdravím,mám dvě morčátka pravděpodobně :) oba samečky a jeden s prominutím pořád leze na toho druhého tak nevím jestli jsem se spletl v odhadu pohlaví i když se mi zdají stejné nebo je něco špatně poraďte.
  22.7.2015 20:49Jezzabell
  Zbyněk : http://www.zoohit.cz/petofday
  (pokus nové adresy), mně to přes ní normálně naběhne
  22.7.2015 20:51Still
  Zbyněk: Odkaz byl funkcni, ale nakopirovala tu adresu omylem 2x za sebou a system si to blbe naformatoval..Jen to chce nebyt liny a trochu nad tim popremyslet. :-)
  22.7.2015 23:50Tygrinka
  Jezzabell: Normálně se usmívá :o) Takto vypadá morčecí blaho :o)
  23.7.2015 07:53Zbyněk
  Isabell: broušení zoubků je náročný výkon, anestezie, bolavá tlamička, ale je to krásný věk, ve čtyřech letech by to bolelo víc, pravda ale je, že člověk si za osm let na mazlíka zvykne více, že? Přerůstání zoubků obvykle ukazuje na hlubší problém, v takovém věku to už mohlo být například selhávání zažívání a s tím související nižší zbrušování zoubků. Proto starší samičky vážím denně a kontroluji každý podezřelý úbytek váhy, jestli se něco neděje. U staršího morčátka to chce kontrolovat, jestli mizí seno, to je pro stoličky nejdůležitější

  Still: jako ajťák jsem ještě poznal double adresu:)) Asi mi v práci zlobí internet, protože jsem tam včera ty fotky vůbec neměl, ten zoohit nějak zlobí, dneska už je to v pořádku.
  Bártík si strašně rád podpírá bradičku, čím výš, tím lépe:))

  Ditafre: já měl prvorodičku a kost jsem hlídal každý den, v pondělí večer byla tak přes centimetr a půl od sebe a v úterý ráno zase u sebe, trochu mě to překvapilo, konzultoval jsem se zkušenějšími a prý je to ok. V sobotu večer ale mladá začala špinit deku ve výběhu - takový hustý, krvavý šlem a přestože byla kost zavřená, konzultace se zkušenou chovatelkou byla jasná - příprava na porod:)

  Majkamaj: děkuji:) Ono fotit takové černoušky je velice nevděčná práce a následná dřina v Photoshopu, aby byl vidět alespoň trochu nějaký detail na tělíčku:) Kamarádka měla problém udržet smečku chvíli v pozici:)
  23.7.2015 10:25Micky
  2 víkendy za sebou, 3 výstavy a takto sme dopadli: http://micky.wbl.sk/Novinky.html
  23.7.2015 11:23holcicky
  Micky,blahopreji :)) jsou krasni a tech medajli :),hm.Tak at se ti i nadale dari.

  V OV je dnes ve stinu jen 28 o deset min jak vcera tak snad skrapne,ve vzduchu jde citit vlhost :),to jen trochu o pocasi :))
  23.7.2015 12:07Still
  Zbyněk: Aha, IT guy... no tak to se docela divím že ti to "nešlo".
  23.7.2015 12:12holcicky
  Uz prsiii to parada :)
  23.7.2015 12:37Jezzabell
  Tak bydlíme v "novém", doma přezdíváme morčecí ferrari, jukněte, jak se chlupáči seznamovali s prostředím;) :
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33147
  23.7.2015 12:58Zbyněk
  Jezzabell: velmi slušný byteček:) Já se také musím rychle zamyšlet nad morčatárnou, protože se mi rozrůstá rodinka:)
  Jinak máš výborné komixy:)

  Micky: paráda, gratuluji, máš krásné smetáčky:)
  23.7.2015 15:12Jezzabell
  Tygrinka: podívej se na album Po večeři do papučky, na poslední fotku;)
  - - - - -
  Ještě mě napadla malá vychytávka s jedním domkem, aby se chlupáči nehádali..:)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33148
  23.7.2015 15:29Zbyněk
  Jezzabell: ty jsou snad křížený s veverkama, to není možný:))
  23.7.2015 16:35Rozik
  Jezzabell - Prosím o info, klece jste nějak upravovali nebo už se v této úpravě dostanou koupit?
  - - - - -
  Isabell - Soucítím, ale věk morčátka je opravdu nadprůměrný, dle mého názoru. Měl u Vás asi výbornou péči, a jak píše Zbyněk, je to náročný úkon i u mladšího morčátka, také nám samička 4-letá operaci kdysi nezvládla. A ta vedra asi také udělala své.
  23.7.2015 16:45Michala
  Rozik: jde koupit ;) kamarádka má stejnou ,,dvojklec".. a fakt je to moc hezké
  23.7.2015 16:47Jezzabell
  Rozik : nic jsem neupravovala, jen jsem přidala drobnosti, jako domeček, a pak podle počtu morčat jesle a napáječka navíc. Klec je totiž sice patrová, ale podle výrobce je pro jednoho králíka nebo pro dvě morčata, co uvádějí jiní uživatelé nejčastěji. Ale dá se přepažit. Koukni, jak to je rozfocené u distributora:
  http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/klece_ohradky/pro_kraliky/vicepatrove_klece/229913?rrec=true

  Zbyněk: to mi povídej! Sedím si a koukám na klec, a Marsellus na mě vykukuje ven z podsady, tak jsem si vzpoměla na ten jejich domek, abych využila místo v rohu klece, a zbytek vidíš sám :))
  PS.:přezdívám je čipmánkové;)
  23.7.2015 23:58Duchna
  Nedostanu se do záložek z mobilu.. Můžou morčátka kostival a listy divízny? To jediné je u nás zelené..
  24.7.2015 01:59Rozik
  Michala, Jezzabell - Klec je opravdu krásná, bodejť by ne, za ty peníze. My máme také "paneláky" třípatrové na kolečkách, ale takovou eleganci nemají, bohužel. Je nádherná.
  24.7.2015 07:36Buub
  Duchna

  Ani jednu rostlinu nedávám. Ne, že by morče po požití padlo mrtvé k zemi, ale obě rostliny jsou léčivky, zvláště pak ten kostival, dlouhodobější vnitřní užívání může způsobit selhání jater, proto se z něj dělají především obklady. Divizna je taky docela nadupaná záležitost. Možná by mohli dostat občas list, ale nedá se toho natrhat náruč se slovy "na, zelené".
  24.7.2015 08:56Duchna
  Díky Buub. Ani nevím, jestli by to jedli. U nás je všechna tráva spálená, chudáci běhají ve výběhu a ji zeleninu..
  24.7.2015 10:00Zbyněk
  Duchna: u nás také, já bych to tak neprožíval, zelenina jim chutná, pouze se musí s citem, abys neměla kapybarky:) Dej jim čínské, trochu okurky, římský salát, rajče, papriku, trochu mrkve a budou šťastní, jak blechy:) K tomu samozřejmě kupku sena
  S kostivalem a játry jsem to nevěděl, diviznu bych morčeti intuitivně nedal. U Kralup jsem našel v Zákolanech potok a u něj pampelišky, alespoň něco:) Zkus to u vodních toků, tam je předpoklad určité zeleně
  24.7.2015 10:22holcicky
  Ja bych dodala jeste kousek melounu,je bezvadny pro dodani tekutiny a tomto pocasi je to zapotrebi :)
  Zbynek,je fajn,ze jsi uz taky na to prisel,kde v tomto suchu najit slusnou travu
  24.7.2015 10:22Duchna
  Když já jsem ve fázi příjezd z jedné dovolené, vybalit, zabalit a odjet na další..tato fáze je tam 3x. Takže procházka k vodě nehrozí :-(. Ale večer jsem skočila do lesa, natrhala pár trav, ale jsou to ty slabé, trochu řebřícku, špičky od malin a dokonce i pár pampelišek. Pustili se do toho, jak kdyby týden nejedli :-).. Ze zeleninou je to u nás tak..mrkev je v kurzu pořád,čínské ani paprika ne, rajské jí jenom Ixík, chutná jim fenylk, ten dostávají..obcas repu, cekanku, řapíkaty celer.. Ještě ovoce, ale to jim téměř nedávám. Honzík ji jen hrušky, jablka ale Ixík se s chuti pustí do třešně, švestky, včera snědl malé pár kuliček rybízu.. Teď jdou zase na týden ke kamarádce, ta se o ne stará jako o vlastní :-D dělá jim pomyšlení..tak snad něco zeleného někde dotlači :-D.. Mně ten kostival a divizná jen tak napadly, když jich máme po zahradě obr trsy, nikdy jsem to nezkoušela..třeba by to ani nechtěli. Zkusila jsem kus řapíku a taky ohrnuli čumec..
  24.7.2015 10:35Jezzabell
  Duchna: mám podobně zmlsaného Houmíka s Bártem, ti jedí každý jen něco, přesně jako tvoji. Ale ten meloun bych vyzkoušela, do toho se mi v těhlech vedrech pustí bezpečně všichni, i junioři! Včera jsem ho jen začla krájet v kuchyni a ozvalo se takový kvíkání:)..
  24.7.2015 10:38Duchna
  Jj.meloun dostanou, kdykoliv ho máme my ;-).
  24.7.2015 10:44Majkamaj
  Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli můžu dávat morčeti vit. C v pamlskách, které funguje jako doplňková strava. Já jen jestli to nějak nemůže uškodit.
  24.7.2015 10:48Fili
  Ahoj,po několika letech kdy jsme měli ušáky jsme po několika leté pauze včera večer dovezli dvě morčata, snad se jim u nás bude také líbit.
  24.7.2015 10:54Katjusa
  majkamaj-dej jim radši kousek papriky a kupu travy jako třeba ja pamlsky nekuju vubec
  24.7.2015 11:08buub
  Majkamaj

  Uškodit jako takové, to ne. Ale uškodit ve smyslu "myslím si, že všechno céčko, co potřebují, už dostali v pamlscích", to může. Pamlsky jsou pamlsky, není to žádný spolehlivý zdroj jakýchkoliv živin - a už vůbec ne céčka, které se délkou skladování rozkládá a mizí. Naopak pamlsky často obsahují věci, které by morčata žrát příliš neměla.
  24.7.2015 11:43Zbyněk
  Duchna: třešně, švestky a hrušky mi zježily vlasy, to bych morčeti nikdy nedal, na třešně se ti náhodou napije a můžeš si jít pro nové. Morče, ne třešně.:) Švestky, meruňky, to všechno jsou peckoviny. Hruška může u morčete rozjet pěkný průjem, i když věřím tomu, že jí někdo dává bez problémů.
  Jablko, jahody a meloun jsou bez potíží, neutrální a pití na ně nevadí, ale peckoviny mohou zkvasit v žaludku i bez pití.
  24.7.2015 12:52Majkamaj
  buub

  moc díky,ale ona papriku vůbec nežere, tak co jí mám dát?? Jako jaká jiná zelenina obsahuje vit. C??
  24.7.2015 13:16Zbyněk
  Majkamaj: možná upřesním, co chtěla říci Buub: nedávej morčeti v podstatě nic jiného, kromě sena a trávy, nebo sena a zeleniny. Pokud ti morče normálně žere seno a k tomu si dá trávu, nebo zeleninu, tak na 99 % nebudeš mít problém. Všechny ty pamlsky, tyčinky atd. jsou komerční lákadla na peníze. nasbírej v lese pár borůvek, malin, ostružin a jahod - v tom všem je hodně céčka. Když nežere tu "holandskou" papriku, zkus nabídnout bílou, hlavně nesmí pálit. Céčko je v paprice, rajčeti, řapíkatém celeru, čínském zelí, ale - ne v zimní, skleníkové zelenině. Céčko je v planém jablku, ale to morče asi odmítne:)) Já to neřeším, holky zbaští talířek zeleniny a nemají problémy. V jednoduchosti je síla. Můžeš koupit nějaké bylinkové seno, ale radši až na podzim, teď se vyškrabují sklady a většinou koupíš hnus.
  Můžeš dát trochu kvalitních morčecích granulí - Darwin, Versele Laga, ale ani tady nevydrží céčko po výrobě déle, než měsíc a kousek:) Pokud máš pocit, že je morče avitaminózní, tak mu prostě rozpust čtvrt tabletky obyčejného céčka, maličko přislaď medem a dej mu to stříkačkou do tlamičky, ale jestliže normálně běhá, kašli na to:)
  24.7.2015 13:45Michala
  Zbyněk: medem???? to je tady nějaká novinka? :))) proč medem?
  24.7.2015 13:47Zbyněk
  Michala: protože jí to nebude vztekle prskat:)) Glukopur doma nemá každý, trošička medu udělá stejnou službu:)
  24.7.2015 13:52Buub
  Vykašlete se na med nebo glukopur. Pokud člověk má, tak jablečný džus, pokud není, tak morče musí něco vydržet.
  24.7.2015 14:06Zbyněk
  No já bych do nich kromě sena a zeleniny nic necpal, pokud se neplazí po předních s nataženýma zadníma:)
  Majkamaj teď poběží do Albertu pro "stoprocentní jablečný džus" a chudák morče:))
  24.7.2015 14:18Michala
  Zbyněk: a co cukr, ten taky nemá doma každý? nebo je zas někde ,,v jídelníčku v zeleném" zařazen mezi prudké jedy? :)
  24.7.2015 14:34Zbyněk
  Michala tak asi jo, ale med mi pro mazlíka přijde přirozenější:) I když je to zřejměi fakt jedno:)
  Vidíš, ani vlastně nevím, jestli mám doma cukr, musím se podívat:))
  24.7.2015 14:55Buub
  Michala

  Rychlé cukry a škroby nejsou pro býložravce moc vhodné:)
  24.7.2015 15:13Michala
  Buub: však dortama nekrmím; jen při nějakých akutních stavech je rychlé podání cukru/glukopuru mnohdy k nezaplacení, ale to je úplně jiné téma.

  nicméně dát trochu cukru aby morče pozřelo celaskon, v tom fakt nevidím problém a přišlo mi trochu na hlavu doporučovat k tomuto účelu zrovna med, nemá to žádné opodstatnění.. a krystal má doma fakt každý, teda skoro, kromě Zbyňka (ať mu rovnou ušetřím reakci)
  24.7.2015 21:26lindaa
  Mám dotaz - dneska jsem zapomněla v autě na odpoledne balík se senem , kilový, od Pana Maliny. Bylo vedro. Seno bylo v igelitu, semtam díra. Myslíte, že se mohlo zapařit v tom vedru, i když bylo už suché? Zapařeně nevypadá, ale auto smrdělo jak léto na louce :-)
  Mám ho vyhodit?
  24.7.2015 22:32Fassy
  Ahoj. Chtěl bych se zeptat co preferujete za podestýlku pod výběh v pokoji. Chci koupit drátěnou ohrádku a nwm vhodnou podestylku :-)
  24.7.2015 23:55váleček
  Ahoj mám strach o mé morče asi už dva dny dělá zvuky jako by kýchál něco jako pff... mám raději zajít na veterinu? Díky za odpovědi..
  25.7.2015 09:00Cidik
  Dům dětí a mládeže v Praze bude otevírat novou expozici hlodavců - jsou to stěny velkých terárií a klecí - tak se hledá osazenstvo - od obyčejných morčátek přes různé druhy myšek a křečků až po exotická méně známá zvířátka (pestrušky, burunduci...) - pokud máte něco zajímavého v nabídce (i celé skupinky) tak nabízejte zde na FB stránku (Hlodavci z celého světa) - nejlépe Praha nebo dovoz do Prahy a uvádějte prosím ceny. https://www.facebook.com/groups/1602554763312417/?fref=ts
  25.7.2015 11:00Peta1
  Zdravím, nedávno jsme si pořídili ze zverimexu novou samičku, je strašně malinká tipovala bych ji možná tak na 3 týdny. Když jsme ji zvážili zjistily jsme, že ma 180 g, Vím, že by ještě potřebovala být u mámi. Proto se chci zeptat, čím mám malou dokrmit ? Koukala jsem na tyto stránky, tak jestli postupovat jako při umělém odchovu, nebo máme přikrmovat normální stravou. Děkuju za rady :)
  25.7.2015 11:04love guinea pig
  Ahoj chci se zeptat; mám dvě morcata, sestilete a jednolete. Vycházejí spolu skvěle. Jenže bojím s se, ze můj šestiletý Pepik umře. Když ano-mám sehnat jednoletemu Kamovi morcecicho kamaráda ?? 😕
  25.7.2015 11:17Katjusa
  peta1-ja bych nedokrmovala ,dala bych ovesne vločky kouzek zeleniny kupu sena přes den travu pokud najdeš v takym vedru,to je rada za mě
  25.7.2015 12:04PavlaS
  Peta1: Na morče ze zverimexu to není tak neobvyklé. Jeslti normálně sama žere, tak jí dej trávu a seno. Můžeš jí dát ovesné vločky :)

  love guinea pig: určitě! :)
  - - - - -
  Nové album (fotky dodám ještě, nějak se mnou nespolupracuje počítač) našich malých morčátek.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33152
  P.S.: zajímalo by mě, jak to děláte že je máte tak hezky naaranžovaný, protože já jsem ráda, že alespon pár fotek z těch 30 není rozmazaných :D
  25.7.2015 12:43Tygrinka
  Peta1: S krmením zeleného začni pomalu a opatrně. Nandat jí toho haldu by jí rozhodilo trávení. Jestli je ze zveráku a takhle malinká, tak zeleninu nejspíš nepotkala vůbec, o trávě nemluvě.
  25.7.2015 13:41Zbyněk
  lindaa: seno normálně zkrm, navíc pokud nebylo zevnitř zapařené viditelně, vůbec to neřeš. Nedávno jsem sušil na podlaze pětikilový pytel Maliny, vezl jsem ho na slunci na skútru a byl vevnitř úplně mokrý, už ho mám zkrmený, baštila i březí samice, baští mláďata a v pohodš. Jestli nesmrdí, fakt neřeš:)

  váleček: určitě zajdi, tím nic nezkazíš, morče neumí dýchat tlamičkou, takže ucpané dýchací cesty pro něj mohou být nebezpečné
  - - - - -
  A ještě k cukru: před rokem nám veterinář doporučil příkrm pro sedmiletou babču, která šla s váhou dolů - rozemleté slunečnice naředit trochu vodou a osladit mírně medem. Mohla se po tom umlátit (stříkačkou, ale těšila se) a krásně zase přibrala. Med mi obecně přijde zdravější, než rafinovaný cukr, i když pro morče je to asi jedno, jim vadí cukr obecně. V krizi ale dobrý.
  Jinak kafe mi nechutná a čaje nesladím, nicméně jsem doma pár kostek pro návštěvy našel:)))
  25.7.2015 14:46lindaa
  Děkuju, Zbyňku, za uklidnění:-)

  Děti dneska přijely z tábora a morčata mají mazlící den- nejsem si jistá, že jsou zcela šťastná. Snažím se to nějak vyvážit:-)
  25.7.2015 18:52Rozik
  váleček - Určitě zajdi na veterinu, čím dřív, tím lépe.
  25.7.2015 19:12Ajati
  Zbyněk - seno" Malina" v igelitu má opravdu jenom pár dírek.
  Pokud bylo na slunci v tomhle vedru, nebyla bych si tak jistá...
  25.7.2015 21:48Tygrinka
  Cidik: A kdo se tam o ta zvířata bude starat? Reny pár kousků ze zookoutku zachránila a rozhodně nebyla legrace dostat morčíky do slušného stavu... Sama mám doma také takový případ, ten nedostával ani vodu, morčata prý nepijí. Přitom doma mi pije ze všech nejvíc.
  25.7.2015 22:01Zbyněk
  Ajati: tak je pravda, že 35 korun za riskování nestojí, nicméně jestliže seno nepáchne, pak bych se toho nebál. Když jsem s Malinou řešil ten mokrý pytel, tvrdili mi mimo jiné, že si dávají pozor, aby seno po usušení leželo ještě pět týdnů, než jde do distribuce. Pokud bylo seno suché, tak pár hodin v autě opravdu nevadí. Občas mi zůstává rozum stát, co se prodává pro nebohé hlodavce pod názvem "čerstvé luční seno". Limara a JL Products si nemají vzájemně co vyčítat - například. Malinovi bych docela věřil. Můj mokrý, pětikilový pytel jsem dva dny sušil v ložnici, seno nepáchlo a pět morčat to přežilo. Navíc jim strašně chutnalo:) Seno není čerstvá tráva
  - - - - -
  Cidik: podle tvých alb vidím, že máš k morčátkům docela vztah:)) Ale jsi si jistý, že tam bude zvířátkům opravdu dobře? Je to stálá expozice? Kdo se o ně bude starat a jak dobře? Obávám se, že bych vlastní morčátka k takovému podniku nedal, na to je mám moc rád
  25.7.2015 23:06Buub
  No, když jsem byla malá, chodila jsem do stanice přírodovědců na kroužek chovatelství. Spočívalo to právě v péči o tyhle tvory....
  25.7.2015 23:53Ajati
  Zbyněk - přesto všechno bych takové seno mým morčinám nikdy nedala. Nejsem nijak zvášť sebejistá, ale v podobném případě bych nevěřila ani panu Malinovi, ani nikomu jinému.
  26.7.2015 01:12Tygrinka
  Buub: Nejsem proti zookroužkům obecně, ale je nutné k tomu mít i náležitou péči. Přinejmenším natolik obeznámeného ošetřovatele, který ví, co se má dělat, jak se to má dělat a pozná, že je něco špatně a vezme zvíře k veterináři. Klidně, ať se starají děti, ať se učí se zvířaty zacházet, sama jsem nebyla jiná, ale ať na ně dohlíží někdo znalý věci a ne laik.
  26.7.2015 13:25Klobasa
  Ahoj, včera mi odešel "synáček", i přes veškerou péči a operaci ve VFU Brno..., starej chlap přátelé, jsem ronil krokodýlí slzy a nestydím se za to.
  Zůstal mi jeho "brácha", a protože druhého už nechci (nemám na to nervy), rozhodl jsem se, leč rád chodím po přírodě na více dní, brát ho sebou, aby netrpěl samotou. Objednal jsem adekvátní tašku, aby měl pohodlí a dětský spacáček, aby ve stanu se mohl zavrtat.
  Turistíte se svými miláčky či nechce se někdo dokonce přidat? Společnost bych uvítal.
  26.7.2015 14:09Tygrinka
  Klobasa: Za slzy se netřeba stydět :o) Pokud je to tvé první, dokážu pochopit i ten zbytek příspěvku. Je pravděpodobné, že kámoše budeš muset pořídit, protože zbylý myšák bude strádat. Tvá společnost a ještě navíc cestování v omezeném prostoru ho nepotěší. V té tašce bude muset pobývat celý den v různém počasí, nebude mít svůj rytmus a klid. Dej tomu všemu čas, do ničeho se nenuť, ale občas se zajdi podívat někam na morčíky. Nějaký bude na tebe čekat :o)
  26.7.2015 14:24Morčecí manijak
  Ahojky koupila jsemsi před 3týdny morče ale pořád je zalezle v domečku.Sice ho často vytahuju z klece a hrajusi sní ale když ju dám do klece hned je v domečku a zdá se mi že si na mě nechce zvyknout.Poradími někdo co stím?
  26.7.2015 14:37Klobasa
  První to nebyl...(2010,2013), ale stejně... . On je dost mazlící (obden spí v posteli - netrousí a nevyčurá se). Na cestování je zvyklý, jelikož na dovolenou jezdili vždy se mnou (autem, lítali po zadních sedadlech), pronajal jsem celý barák, aby měli klid. Ale nějaké treky jsou problém, protože na víc, jak 3 dny jsem nechtěl je nechávat samotné (vysoká spotřeba jídla - hmotnost 1.7Kg) a to toho noc nestihnu (+cesta). Když teď zůstal sám, tak jsem si právě říkal, že by to nebyl problém - jaro/podzim. V létě ve vedru rozhodně ne.
  - - - - -
  Morčecí manijak: Sedni si na křeslo nebo lehni na gauč, vezmi deku a vem si ho na sebe a hlaď. Zvykne si na tvůj pach.
  26.7.2015 15:03Morčecí manijak
  Díky klobasa
  - - - - -
  klobasa Dobrá rada se vždycky hodí. :-) :-)
  26.7.2015 16:35zuzanecka
  k moji zuzance jsem dala dnes rocni jeji dceru.ktera se mi vratila od majitele.A holky se perou a piskaj co mam delat
  26.7.2015 17:20Zbyněk
  Klobasa: přesto bych ho v tašce na výlety netahal, ale nechal bych ho v klidu doma a přikoupil mimino jako kámoše, to ho potěší nejvíc. 1,7 kg to je malý cuy, nebo překrmené morče??:))

  Morčecí manijak: chce to čas a také morčecího kamaráda pro prdíka. On si sice časem jaksi zvykne i na člověka, ale nikdy to nebude ono, když zůstane sám

  zuzanecka: nechat holky v dostatečně velkém prostoru / výběhu a jít na hodinu na kafe, pokud neteče krev, ony si to vyříkají, jedna se podřídí a bude klid
  - - - - -
  Ajati: opravdu záleží na vůni, já jsem ten pytel nasušil, vonělo krásně, 5 kg zmizelo ve čtyřech bříškách a vše je v pořádku
  26.7.2015 18:32Rozik
  Morčecí maniak - Dej mu pryč domek, do klece dej kupku sena a přehoď přes půl klece ručník tak, aby přesahoval i na strany klece, bude mít pocit soukromí. Musí si zvyknout, jde to někdy pomalu, tiše na něho mluv a nabízej mu zeleninu z ruky, když si nevezme, polož do klece. A nejlépe mu pořiď malého kamaráda stejného pohlaví, bude spokojený a nebude se bát, ten bude pro něho nejlepší řešení. Klec musí mít dva alespoň 100 cm na délku.
  26.7.2015 22:11Zbyněk
  Po týdnu zase pár foteček ze Spojených Kralupských Čkoládoven a.s. :)) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?sedm_dni_po_porodu
  26.7.2015 22:43BluePiggy
  Zdravím,
  dlouho slýchám o mazové žláze u morčat - čistí se před výstavou. Ale pořád si nedovedu představit, kde je. Google mi pomohl jen s tím, že je u zadečku :) Nikdo z Vás asi nemá fotografii, že?
  Děkuji :)
  27.7.2015 01:09Tygrinka
  BluePiggy: Je přesně tam, kde nahmatáš hrbolek na páteři, tam, kde bys čekal ocásek, kdyby morčata ocásek měla.
  27.7.2015 17:06grimuny
  Dobrý večer, prosím zkušené chovatele o radu. Můj dvouletý samec má nádory na mléčné žláze. Podle výsledků cytologie by měly být nezhoubné, ale je potřeba je odstranit. Na klinice HK vet se na to necítí a musím si vybrat na zákrok veterinu jinde. Máte někdo podobnou zkušenost nebo kontak tna dobrou veterinu, kde by mu zákrok provedli.
  27.7.2015 17:25Klobasa
  Nejsem, kdo ví jak zkušený chovatel, ale doporučuji VFU Brno. Můj zesnulý Bertíček tam byl se zoubky a nádor na krku mu našli. Jsou schopni na klinice malých savců tyto tvorečky operovat. Vysoká odbornost, lidský přístup, slušné ceny. Sám jsem tam jel z Jeseníku a vím, že jinam už nepujdu, i když to mám 200km. Tolik za mě.
  27.7.2015 18:40Lilka
  Grimuny: taky moc chválím VFU Brno ( kastrace potkaničky)
  Ale máš to asi moc daleko, určitě tady ještě někdo poradí, ale zkusila bych se i podívat na diskusi vedle - králíci. Mají tam seznam doporučených králičích veterin a určitě najdeš i něco poblíž(?) a třeba by to za zeptání se stálo.
  - - - - -
  Výborná je také Animal Hope v Praze - MVDr. Kastlová, specializuje se na potkánky, ale zrovna v případě odstranění nádoru by to mohla být dobrá volba.....(potkani jsou k to u velmi náchylní)
  27.7.2015 21:45Aliceem
  Dobry vecer,
  zhruba 3 mesice mam doma dve samicky. Jedna z nich uz par dni velmi casto vrci (zvuk jako holub) a pri chuzi se zvlastne houpe. Docetla jsem se, ze to ma znamenat neco jako namluvy.
  Chci se zeptat zda je to v poradku, dela to opravdu 20 hodin denne a velmi hlasite.
  Dekuji
  27.7.2015 23:19Michala
  Aliceem:
  buď to nejsou dvě samičky.... (tipuju že to je ten důvod).

  a nebo, pokud už jsou holky dospělé, by se mohlo jednat o hormonální problém, nejčastěji v souvislosti s cystama na vaječnících.
  28.7.2015 14:12Zbyněk
  Michala: to mě zaujalo, protože tímhle způsobem vyhrožuje moje starší, dominantní samice mládeži:) Vláčné houpání zadkem a vrčení, když jí někdo vyruší ze siesty:) Fakt je, že stejným způsobem si samec "namlouval" mladou:)
  28.7.2015 14:15Timmy2013
  Můžou se morčatum stříhat drapky
  28.7.2015 15:01holcicky
  Timmy2013,musi prerostle je boli
  28.7.2015 15:09Michala
  Zbyněk: jako vyhrožování je to normálka, ale tahle možnost moc neodpovídá popisu situace kterou uvádí Aliceem- tedy víceméně stabilní několikadenní ,,bublání" po kterém nenásleduje žádný útok
  28.7.2015 16:09Tygrinka
  Zbyněk: Ano, vyhrožování je stejné, ale Michala to odhadla správně - několikadenní 20hod bublání není normální - tedy normální by to bylo opravdu u kluka anebo bohužel ty cysty. I moji mladí kluci, kdysi jsem měla taková šídla, resp. jedno takové šídlo ve dvojičce, když měl říji, tak se naháněli celé dny, i v noci, ale trvalo to cca 3 dny 2x do roka. To jsem musela chodit spát jinam anebo je dávat jinam, to se fakt nedalo. Když mu byly cca 2 roky, tak ho to přešlo a už to zdaleka nebylo takto intenzivní. Ale toto byla za ty roky zatím jedna taková výjimka, ostatní kluci sice mají říji cca 2x v roce - jaro a podzim, ale projevy nejsou tak intenzivní. Zatím jsem neslyšela, že by se takto intenzivně chovaly zdravé holky. S nimi má více zkušeností právě Michala.
  Add říje: Nevím, jak to pojmenovat líp, prostě 2x do roka jsou jejich samčí projevy intenzivnější než obvykle. Možná pro to má někdo lepší výraz.
  28.7.2015 16:55Aliceem
  Tak ted jsem si vsimla, ze to same dela i druha. Zitra navstivim veterinu. Snad bude vse v poradku.
  - - - - -
  Jinak jsou holky vesele, hopsaji ji i pijou :( Moje prvni morcata, jsem z toho nervozni
  28.7.2015 17:02Tygrinka
  Aliceem: Že bys měla dva kluky v říji? :o) Napřed se zkus podívat na jejich pohlaví, možná vet nebude vůbec třeba... Dovolím si nakopírovat odkaz na www stránky chovatelky, která sem chodí a má to pěkně popsané: http://www.morcataodnicolette.wbs.cz/-VSECHNO-O-MORCATECH-informace-a-rady.html
  28.7.2015 18:23Zbyněk
  Michala: no na říji mi to právě nepřipadalo, ale jak tedy souvisí ten projev s možnými cystami? Protože moje starší samice je kus ženské, tedy možné by to bylo
  - - - - -
  Tygrinka: no moje babča má právě tyto projevy vždycky, když chce mít klid a někdo se k ní moc příblíží:) Jinak pěkná stránka, pohlaví u mimin studuju pořád a nevím:)
  28.7.2015 18:59Aliceem
  Tak podle fotek mam urcite dve samicky, takze nevim :(
  28.7.2015 19:39Michala
  Zbyněk: už jsem to napsala v tom úplně původním příspěvku, jak to souvisí s cystama- hormonální problém. Stálá říje, která by neměla být, jinými slovy.
  - - - - -
  Aliceem: jak jsou staré?
  - - - - -
  pokud to jsou nějaké mladé kousky, tam to těžko bude cystama.. buď by si fakt takhle vehementně a ne úplně standardně neustále něco vyjasňovaly (což by opět sedělo spíš ke klukům)... a nebo je tady pořád ta varianta se záměnou pohlaví. Bylo by prima napsat věk (morčat:) a hodit sem fotky pohlaví tvých morčat, ať ti to můžem na 100% potvrdit, že jsou to fakt holky... ono to pořád svádí k tomu, že ten zakopaný pes je právě v chybně určeném pohlaví
  28.7.2015 19:56Aliceem
  Holkam jsou 3 mesice, snazila jsem se vyfotit, bohuzel v te poloze nevydrzi, na kontakt si porad zvykaji.
  Samozrejme se muzu mylit, ovsem ve srovnani s fotkami v odkazu, by opravdu samicky byt mely.
  28.7.2015 20:50Zbyněk
  Michala: už rozumím, díky moc!
  28.7.2015 22:44Michala
  Aliceem: ať je to jak chce, tak můžeme vyloučit ty cysty, u takhle malých prcků je to blbost ;) Což je dobré. Zdravotní problém za tím tedy nebude. jinak v téhle poloze opravdu nevydrží ani kdyby byly bůhvíjak zvyklé, jednou rukou držet (třeba přimačknout do klína), druhou fotit ;)
  29.7.2015 06:56zatáčka
  Zdravím, jelikož vím, že morčátka trpí na plísně, zajímá mě jedna věc. Kdy se dá považovat zvíře za vyléčené? Jakmile začne zarůstat? Nebo se bere délka léčby? Moc děkuji.
  29.7.2015 08:05Buub
  zatáčka

  Morče je vyléčené, když se z něj kartáčkem vyčešou chlupy na kultivaci a nic nevyroste.

  Ale v praxi na to skoro každý prdí a považuje morče za vyléčené, když na něm nejsou vidět plesnivá kolečka.
  29.7.2015 08:19zatáčka
  Buub: to je třeba zajímavý, protože mě vetka řekla, že z chlupů už se nic moc na kultivaci nedozvíme.

  Nicméně dobře, vydupu si jí i tak.

  Mám předávat mimina rodině s dětmi, tak jsem z toho trošku v rozpacích.
  29.7.2015 08:37Buub
  zatáčka

  Chlupy vyčesané sterilním kartáčkem řeknou, jestli se na morčeti nachází spory plísní. A o to jde, jsou morčata, která nejsou plesnivá a přesto na sobě spory plísní mají. Prostě jsou schopná infekci zvládnout, ale z jejich spor se může nakazit něco jiného.
  29.7.2015 11:23Majkamaj
  Co mám dělat když mé morče stále a stále jen běhá a skáče?? Je hrozně hyperaktivní......:(, ale na druhou stranu jsem ráda že se hýbe. Ale stále pořád jen běhá a skáče. Co děláte vy, když jsou vaše morčata hyperaktivní??
  29.7.2015 11:40buub
  Když je počasí, tak běhací a skákací mimina nechám řádit ve výběhu a je to. Dospěláci už na běhání a skákání nejsou.
  29.7.2015 11:44Katjusa
  majkamaj-bud jen rada že jsou takovi
  29.7.2015 12:22Zbyněk
  Majkamaj: mám z nich radost a směju se jim:)) Ono je to za několik měsíců přejde, škoda:)
  29.7.2015 12:43holcicky
  Majkamaj,to je prece prima mit doma hyperaktivni morce doma :D,clovek se s nimi aspon nenudi :)) no aspon ja s temi mymi ulicnicemi rozhodne ne :)))
  29.7.2015 13:42Leesil
  Zdravím, posílám několik fotek: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33159
  29.7.2015 14:24Majkamaj
  Leesil: krásné fotky jsou úplně ňufací :))
  Mému morčeti už bude rok a stále takhle skotačí a dělá nepořádek všude kde je. xD
  Ona je někdy úplný anděl, ale až se poté probudí její pravé ''já'' tak je někdy i nesnesitelná......:D :)
  29.7.2015 14:33Leesil
  Majkamaj, děkuji. Našim klukům bude pět let a už jsou klidní.
  30.7.2015 11:31Noemi
  Buub: To ano,az na to,ze spory plisni jsou prakticky neznicitelne. Takze i kdyby z klinicky zdraveho morcete vykultivovala nejakou plisen ze spor, lecbu na to doporucit nejde. Ty sampony zabiraji jen na rostouci plisen a spory jsou vysoce odolne proti vetsine dezinfekcnich prostredku.
  30.7.2015 12:20buub
  Noemi

  Když najdu v chlupech jakéhokoliv zvířete tolik spor, že se mi podaří něco vykultivovat, je jasné, že na tom zvířeti se plísně množí a ty spory tvoří přímo z něj. Nejsou to nějaké spory z prostředí, které na něj nalítaly. Prostě je bezpříznakým nosičem a růst plísní je u něj v rovnováze s růstem chlupů a obnovou pokožky, takže není viditelně plesnivé.
  30.7.2015 13:20hela12
  Máme 14dni staré morče.bohužel matka a sourozenci to nezvládli.mamdoataz jestli mám malého nějak dokrmovat?dekuji
  30.7.2015 13:38CHS Saraeli
  Pro hela12
  Mimi můžeš dokrmovat buďto sušeným mlékem pro kočky nebo kaší zvanou Borisovka (návod na přípravu najdeš i na stránkách naší CHS nebo kdekoliv na internetu).
  Doufám, že jsem pomohla :)
  30.7.2015 14:52Buub
  U 14denního morčete bych se na nějakou borisovku vykašlala a dokrmovala bych jen rodicare.

  Morčecí věda říká, že na úmrtnost mladých morčat má přístup k mateřskému mléku vliv jen první tři dny věku a pak už to myši zvládnou.
  30.7.2015 22:01Otylka
  Ahoj, může mi někdo poradit. Křížení saténovým morčetem? Z jakého křížení vzniknou mláďata saténový? Děkuji
  30.7.2015 22:39Rozik
  Otylka -Mohou, pouze mohou, se narodit saténová mláďata např. ze saténa a morčete se saténovým genem - SG. Satén a satén se nesmí pářit!!! Velmi nebezpečné!!!
  30.7.2015 22:41Otylka
  Rozik- ano vím že nesmí být dva saténi. To jsem si už vyčetla. jen jsem nevěděla jak vzniknou mladí. Děkuji
  31.7.2015 08:09Zbyněk
  Buub: nebylo by lepší ho dokrmovat spíš třeba bílou Hollandií, než Rodicarem? Tedy pokud není nějaký speciální R. pro mimina, ještě jsem nikdy nedokrmoval, ale pro dvoutýdenní morče bych Borisovku taky nepatlal:)
  31.7.2015 08:29Buub
  Zbyněk

  No, dvoutýdenní morče už víceméně samo žere a k mamině si jde tak max občas cucnout. Takže má žaludek na normál morčecí potravu, v přírodě jogurty fakt nežerou.
  - - - - -
  třeba teď mám 15denní a kdyby se něco stalo, tak bych nedokrmovala vůbec a jen bych hlídala přírůstky. Protože jsou to malé kyselinky, které se vrhají po všem zeleném.
  31.7.2015 08:35anýsek black horse
  Zdravím, přidávám fotky nového vrhu R. :) Jedná se o krásné samičky US Teddy v barvě čoko-krém-bílá.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33174
  31.7.2015 10:30Zbyněk
  Buub: tak já mám dvanáctidenní a mámě visí oba na cecku pořád:) I když jinak baští všechno:) V přírodě nemají ani Rodicare:) pouze vím, že tím řada lidí úspěšně dokrmuje, aniž by museli patlat Borisovku, tu bych dal miminu těsně po narození, kdyby se něco stalo s mámou
  - - - - -
  anýsek black horse: krásné barvičky:)
  31.7.2015 13:03Andrea Z
  Ahoj,prosím o radu. Mám 4lete morcatko, již dva dny pozoruji, že má moč zbarvenou do červena / hněda. Dle lakmusoveho papirku krev v moči není, Ph máme na výbornou,ale jsou lehce ketolatky. Sameček baští zeleninu, seno, granule, běhá úplně normálně. Je pravda,že trochu zhubl, ale to bych prikladala věku. Volala jsem na veterinu a bylo mi řečeno,že se to občas stane. Ať morče pozoruji a dávám jen seno. Prosím o vaše zkušenosti. Děkuji Andrea
  31.7.2015 13:08Buub
  Andrea Z

  Co baští za zeleninu? Mrkev, brokolici, červené zelí, špenát? Má rád pampelišku?
  31.7.2015 13:10Andrea Z
  Buud
  Baští mrkev, papriku, rajče, rapik.celer, okurku. Ano to má rád.
  31.7.2015 13:21Buub
  Andrea Z

  No tak vidíš. Prostě si obarvuješ moč pigmenty z té zeleniny.
  31.7.2015 13:22Tygrinka
  Andres Z: V těchto vedrech mi pohubli všichni myšáci, protože jim seno nějak brzdí v krku :o) Pokud by to bylo u tvého myšáka také z veder, tak by se to mělo samo porovnat, až se ochladí. Tento týden moji myšáci seno dohánějí, ale počítám, že o víkednu tomu zase moc nedají. Načervenalou moč může mít z mrkve a pampelišky nebo řepy. Zbytek už nechám na Buub.
  31.7.2015 13:23Andrea Z
  Buub
  Aha,chovám morcatka 5.rokem a tohle se ni jeste nestalo. Myslíš, že to není nic ve spojitosti s ketolatkamy, které vyšli pozitivní?
  31.7.2015 13:32Buub
  Na ty ketolátky se vykašli, to je tak, proč proužky nepatří do rukou laikům. Pokud máš zásadité pH, tak prostě to morče ketoacidózu nemá a nazdar. Falešně pozitivní výsledky jsou časté u hodně koncentrované moči a taky u pigmentované moči.

  Takže ano, pravděpodobně to souvisí, ale prostě tak, že máš v moči pigmenty, které jsou tam kvůli krmení zeleninou, která tyto pigmenty obsahuje, a ty ti způsobily taky falešně pozitivní test na ketolátky.
  31.7.2015 13:45Andrea Z
  Buub

  Děkuji moc za vysvětlení. Ani nevíš, jak jsem za to ráda. Ta moč mě vyděsila, ale to je asi jasné. :)
  31.7.2015 17:05Rozik
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33175
  chceme se podělit o naše dnešní miminka, více na www.chszverdunu.cz
  - - - - -
  www.chszverdunu.websnadno.cz
  31.7.2015 17:56iva.p
  prosim kolik asi jsou vydaje za morcatko za mesic. myslim krmeni a seno..s porizovacimi vydajemu pocitam. jen to potrebuju vedet jestli bych zvladla 2 morcatka.nebojen jedno.
  a jeste se chci zeptat nedelaji morcatka v noci hluk kdyz jsou spolu?.nebo naopak sam? dekuji
  31.7.2015 19:33Buub
  iva.p

  To hodně záleží. Jestli kupuješ seno ve zverimexu, nebo bereš ze statku, nebo sušíš sama, to stejné granule, to stejné zelenina a podestýlka.

  Mě třeba myšáci minulý měsíc stáli dva pytle granulí á 140,-, jinak měli pastvu, natrhané zelené, větve z rybízu a odřezky zeleniny z kuchyně+melounové šlupky. Podestláno mají takovou tou buřinou, prostě pozdě nasekanou trávou, seno to není, ale jako podestýlka super a na dotační louce jsou toho zadarmo balíky.

  Mám jich 15, takže to dělá nějakou dvacku na jednoho.
  31.7.2015 21:45Tygrinka
  iva.p: Pokud máš úložný prostor, tak spousta chovatelů kupuje přes net velké balení hoblin, cca 20-24kg, topně pelety, 15kg, a cca 5kg pytel sena. To vyjde levněji než ty pidipytlíčky ve zverexech. Je to ovšem vyšší investice najednou. Pro dvě morčata musíš mít minimálně metrovou klec, ideální je 120cm anebo ta metrová a nějaký výběh. Jednomu morčeti v metrové kleci bude skvěle. Jestli nevíš, zdali zvládneš jedno nebo dvě, začni s jedním a za pár měsíců už budeš vědět, jestli zvládneš druhé morče. Abych pravdu řekla, nepřišlo mi, že by mi jedno morče navíc zasahovalo významně do rozpočtu na běžný provoz. Ovšem v případě nemocí je náklad samozřejmě vyšší. Už nějakou dobu mám víc morčat a nedokážu už odhadnout, na kolik mě přišla dvojice. To se ti určitě ozvou majitelé dvojic :o)
  V noci myšáci žerou a spí a většinou nedělají významný hluk. Samotné morče se ovšem může nudit a kousat mříže a tento zlozvyk se špatně odnaučuje.