od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Září v roce 2015
 • Zobrazuji 622 zaznamu.
 • 1.9.2015 07:22Oskárek
  Bledule 13- Já mám dva kluky cca 3 týdny. Kdy jsme pořizovali druhého pro našeho Oskárka. Oskárek je klidný a srábobka a je mu šest měsíců. Greg to je mladší, jsou mu dva měsíce a na Oskárka také naskakuje. Opravdu to není touhou, ale tím, že si určují dominanci. Myslím si, že si to vyřídí spolu. U nás je chvíli klid. Leží vedle sebe, očuchávající, pobíhají. I když mají dvě misky a dva seníky, tak společně jdou k jedné a pak k druhé misce a stejně tak k senům. No a pak najednou Graga něco popadne a začne skákat na Oskárka. Neřeším to. Vyřídí si to a za chvíli si jdou spolu lehnout. Určitě bych je neoddělovala pokud nezvedají hlavu a necvakají na sebe zubama, ale to vím jen z popisu protože to u nás naštěstí není. Ale to naskakování je přirozené a myslím si, že tomu nelze zabránit!
  Hodně zdaru a spoustu radosti z morčátek......a asi i hodně klidu a pevné nervíčky.
  - - - - -
  Sanny, samečci u sebe jen dva a ani to nemusí vždy klapnout, ale u nás je to třeba v pohodě.
  1.9.2015 07:44Enží
  Ahojte, včera nám odešly nečekaně do nebíčka morčiska. Cliff (měli jsme ho od dubna 2011) a před měsícem jsme si pořídily k němu kámošku, aby mu venku v kotci nebylo smutno. Nedávno nám je někdo chtěl pustit, tak jsme kotec zabezpečily. Včera v poledne holka jim šla dá čerstvou vodu a byli ještě ok...navečer byli oba mrtví :( :( Teplo bylo, ano...ALE že by obě najednou teplem? Nezdá se nám to....Tak zvažuju, že pořídím jen jedno a bude jen doma v kleci a ochočíme ho a ven ho nedám, aby mu někdo neublížil :(
  1.9.2015 07:54Buub
  Enží

  Kdyby vám někdo chtěl zabít morčata, tak je mrtvá nebude vracet zpátky do kotce. A otrávit morčata něčím tak, aby bez jakýchkoliv předchozích příznaků uhynula ve stejnou chvíli, to je sci-fi.

  Hlasuji pro horko, protože opravdu bylo. Plus to zabezpečení kotce mohlo snížit proudění vzduchu v něm, což horko umocňuje.
  - - - - -
  Oskárek

  Neodděluju, ani když cvakají zuby a zvedají hlavu, vždyť to mi na sebe občas dělají i samice. Většina konfliktů totiž skončí jen u toho, zanadávají si a pak si jdou z cesty a je klid.
  1.9.2015 07:54Enží
  Buub: zabezpečení kotce bylo jen, že jsme tam dali petlici na klíč, aby bok a střecha nešla otvírat..nic jiného.......mají vzdušný kotec....
  1.9.2015 08:05Zbyněk
  Sanny: samečky určitě dva, ideálně dva brášky, nebo stejně staré. Další možnost je nechat samečka tak do sedmi něsíců samotného a pak přikoupit měsíční mimino, ale je to zbytečné, pokud jeden ze samečků nežije delší dobu se samicí při připouštění, tak není důvod, aby si nesedli.

  Jinak k tomu naskakování samců: nedávno jsem dával měsíčního samečka k týden opuštěnému tříměsíčnímu samci a tam šlo prioritně o sex:)) Pindíky měli oba venku a demokraticky se na sobě střídali, zepředu i zezadu, i když můj prcek se snažil být víc nahoře:) Když ho pak majitelka seznámila s dvěma staršími kluky, ukázkově se na ně vrhl zezadu, zatímco je to opačně ani nenapadlo, přeci se nebudou zabývat takovým škvrnětem:)
  1.9.2015 08:41Lilith14
  Blanule13: Já jsem od sebe kluky oddělila až v momentě , kdy se strhla bitka ve výběhu (krvavá) a já si tu pak hrála na zdravotního bratra :D Jinak cvakání zubů a skákání po sobě jsem neřešila....
  - - - - -
  Enží : Souhlasím s Buub , že to asi bylo horkem včera bylo na padnutí (soudím dle sebe) a vidím to i našich morčíkách, v bytě máme skoro 32°C a bez ochlazování by to asi taky nedopadlo dobře, oni teda mají výhodu , že jako dno morčatárny jsou dané dlaždice, tak si odhrábnou hobliny a chladí se....
  1.9.2015 09:03Sheena
  Zbyněk: Dva stejně staré jsem měla a většinou tekla krev, takže se přikláním ke staršímu mimi.
  - - - - -
  A u samičky nikdy nebyli...
  1.9.2015 09:25Zbyněk
  Sheena: a byli spolu od mimina? Vzácně se to stát může, ale pak už mě napadá jedině malá klec - typicky 80ka pro dva samce a žádný výběh. Samozřejmě seznamovat dva cizí, roční samce moc nejde:)
  1.9.2015 09:35suvero
  Enží - v těchhle vedrech, pokud morčátka nejsou ve stínu a na chladnějším místě, tak bych asi nedávala ven vůbec...je to náročné pro lidi, kteří si dokáží poradit a ochladit se, ale chlupáči ti neřeknou, že už mají vedra plné kecky. Takže v těchle pařácích raději nechat doma nebo na nějakém chladnějším místě...pokud máš možnost, tak nechat ve výběhu venku teď v tomhle teplu brzy z rána nebo zas později večer, třeba kolem sedmé osmé...záleží na počasí. Ale raději je nechat pár dní bez výběhu, než je uvařit zaživa.
  1.9.2015 09:39Sheena
  Zbyněk: Nebyli, od 3 měs. Ze začátku cca měsíc dobrý, pak přišla puberta a konec... Byli v ubikaci 80x50 ( což vím, že je málo), ale s výběhem po celém bytě každý den. Teď mám v té ubikaci jen jednoho a než pořídím mimi předělám ji na dvoupatrovou ( je vysoká, tak prostor pro patro je ). Pak budou každý sám, ale můžou si povídat a ve výběhu spolu :-)
  1.9.2015 09:58Ehrena
  Zbyněk, Sheena - nám už prošlo rukama hodně dvojic morčecích kluků za ta léta, co chováme morčata, máme totiž většinou kluky, nerodíme, jen kupujeme, a nikdy jsme neměli dva sourozence, často dva stejně staré samečky z různých chovů, nebo potom malého a staršího, pokud tomu staršímu třeba umřel parťák, výběh doma žádný - otec rodiny nedovolí a ono dělat doma výběhy několika klučičím dvojicím zrovna moc nejde, morčatárna má rozměr kotce 80x50, výběhy mají jen na zahradě na chalupě velikosti 120x120cm, a přesto nám morčouni vycházeli vždy v pohodě, nezávisle na věku, původu, problémy byly jen u trojice, vyřešilo se to přikoupením čtvrtého morčounka a rozdělením na dvojice, a pak byl problém u našeho slepého Žižlíka, který je asi opatrnější proti normálu, díky tomu, že nevidí, nesnáší, když se kolem něj někdo moc motá nebo dokonce na něj leze, jinak se nám nikdy nestalo, že by se dvojice poprala mezi sebou.
  Možná máme jen štěstí, ale už se u nás jedná cca o 20 morčounů za ta léta.
  1.9.2015 10:12Zbyněk
  Ehrena: no právě, proto mi to bylo divné, ale pokud se rozhádali v pubertě, smysl to dává, i když to není obvyklé. Riskantní je starší morče před pubertou a mimino, po pubertě si už starouš mimino srovná. I proto počítám s tím, že se mi může sameček po dvou měsících vrátit zpátky, protože starší dospěje a nesednou si.

  Sheena: dobře vymyšleno:)
  1.9.2015 10:54Sheena
  Ehrena: Tak to jsem asi já měla kliku na dva "nesnášenlivce" :-))
  1.9.2015 13:10Enží
  suvero: Díky.....měli tam polostín, tak nevím.....Bohužel teď už není koho chránit před sluncem :( Už mají hrobeček......Už máme zamluvené nové, to bude už pouze doma.
  1.9.2015 14:39Markel
  BRNO. Ahojte, nemáte tip na veta Brno? MVDr. Vršková teď neordinuje, kam chodíme... Díky.
  1.9.2015 14:59Buub
  suvero

  Já naopak tyhle vedra řeším hlavně výběhem. Na trávě v zastíněném výběhu je jim totiž líp než v králíkárně na slámě, tráva a zem zespodu prostě víc chladí, a výběh taky profukuje. A dá se v něm použít vodní chlazení.
  1.9.2015 15:25KP
  Prosím o pomoc - našla jsem Nelči v srsti malinké světle hnědé "tečky", má jich tam opravdu požehnaně a jsou jakoby přilepené na chlupech, myslíte, že to můžou být všenky??
  1.9.2015 16:26Tygrinka
  Sheena: To se prostě u samců stává. Také jsem měla dost dvojic různě starých, jak mi jeden odešel, koupila jsem parťáka - stejně jako u Ehreny. Loni se mi rozhádala dvojice 1rok a 4měsíce a mlaďoch 4 měsíce. Agresor byl mlaďoch, starší by se byl smířil s pozicí číslo 2, ale nebylo mu dáno, a museli od sebe. Doteď na sebe vrčí i přes klec, nedávám je k sobě. Musí se s tím prostě počítat a mít radost, když si kluci sednou. Jinak je také možné, že si mohou sednout ve výběhu ve velkém prostoru, ale bydlet musí každý sám vedle sebe v kleci. Také mám takový případ a ne jeden. Jinak pro dva myšáky mám buď dvě metrové propojené klece nebo 120x60cm. Když mají ponorku, mají se kam uklidit...
  - - - - -
  Ehrena: To jste fakt měli kliku, protože když se kluci perou, je to dost síla. Ale přeji vám to, není nic lepšího než mít spokojené dvojice...
  1.9.2015 18:04Audyo
  Dobrý večer. Mohla bych prosím poprosit někoho, kdo má zkušennosti s lupy, všenkami nebo plísní u morčat a pozná to podle odrázku, o email. Sem mi fotky nejdou vložit. Děkuji za ochotu.
  1.9.2015 18:12Jája
  KP: Jestli na chlupech drží, tak to vajíčka všenek jsou.
  1.9.2015 18:18KP
  Jája - ano, drží, těžko jdou i seškrábnout nehtem... takže zítra upalujem na veterinu, to máme teda hezký začátek soužití :( děkuju za odpověď
  1.9.2015 18:54Sheena
  Tygrinka: Už je taky budu mít zvlášť, předělávám morčatárnu, aby bydleli sami a měli svůj klid a prostor a zároveň aby mohli komunikovat a venku pak budou spolu. Musím to mít do patra, čili na sebe neuvidí, protože dost řeším místo bohužel. Felix je už teď celý nesvůj, už jsem mu přemístila patro úplně do přízemí. A to ještě netuší, že přibude ještě jedno místo a bude mít malého kamaráda :-). Ale bude mít změnu k lepšímu, tak mi to snad odpustí :-))
  1.9.2015 19:09dyxi
  Dobrý večer mohla bych poprosit někoho kdo by mi pomohl s rostřepeníma konečkama
  1.9.2015 21:18Samannie
  Ahoj děkuju za radu
  Mám je zatím u sebe a nevim co s nimi
  Kastrace je drahá a klec máme jednu prosím poraďte jak to udělat a takynechci aby byly sami :'( fakt si nevím rady :(
  1.9.2015 21:19suvero
  Buub - jasně, pokud jsou odstínění a profukuje, tak to jo...
  1.9.2015 21:26Samannie
  Enží takto je mi líto horkem to podle mně asi nebude morčata mám celý den i noc v kleci a jsou v poho. Nemohla to být nějaká kočka nebo tak a nebo je někdo otrávil co si jim dala k jídlu?
  1.9.2015 21:51Sheena
  Samannie: Jestli je klec dostatečně velká, tak rozdělit nebo pokud máš prostor tak ještě jednu klec a dát je třeba na sebe.
  2.9.2015 07:33Zbyněk
  Když jsme u náhlých úmrtí morčat, doporučuji tento krátký článeček: http://zpravy.idnes.cz/seniora-v-nemecku-otravila-jedovata-latka-v-cukete-fwf-/zahranicni.aspx?c=A150820_202637_zahranicni_san
  Loni se tu někdo snažil přesvědčit sám sebe, že hořká okurka přeci morčeti nemůže vadit.
  2.9.2015 08:41Sheena
  Zbyněk: No ty jo, o tom jsem slyšela ve zprávách a dost mě to vyděsilo. Cuketu sice myšákovi nedávám a přes sezónu dostává zeleninu z vlastní zahrady (a i tam už se musí kdeco dát, aby to vyrostlo ), ale je to síla co jíme... :-(
  Já teda všechno nejdřív ochutnám, protože právě okurka může být hořká a paprika světlá, kterou myšák miluje občas pálí ( ta ze zahrady ).
  2.9.2015 10:42linda-s
  ahoj mám dva sourozence co se začínají nesnášet. spíš teda jeden dělá problémy,druhý furt kviká. včera už to vypadalo že se poperou, ale když jsem je rozehnala byl klid, takto drakrát to ještě opakoval. jsou v 80 kleci, vím že je to málo ale mají 3 měsíce a mají patro .Klec větší jsem plánovala velmi brzy koupit ale ted tedy stojím nad otázkou zda koupit klec 100 nebo 120 nebo ještě 80 a spojit ji s tou stávající 80cm a když to bude blbé bude mít každý svou. co myslíte? ta 120 když by se rozdělila mi přijde trochu málo prostoru pro jednoho no nevím. díky
  2.9.2015 11:02Tatranka225
  linda-s: Mně by tedy přišlo jako nejlepší řešení koupit ještě jednu osmdesátku a spojit to. Jednak to dá dohromady mnohem více prostoru, než 120 klec a nebudeš muset řešit, co s tou stávající... a že ta by ti asi trochu zavázela, kdybys pořídila jednu velkou dohromady.
  A v případě, že to dohromady nepůjde, může mít každý klec svou, povídat si přes mříže a nemusíš řešit další problémy, co si najednou počít s obří klecí, kde spolu ani být nemohou.

  Je ale dost možné, že se prostě jen handrkují a postupně si své postavení vyříkají a bude klid. Malý prostor ale tyhle šarvátky jenom posiluje, takže to chce opravdu dostatek místa pro každého. To riziko, že si nesednou, tu ale stále je, takže já osobně bych to asi řešila tak, jak jsi sama navrhla. :)
  2.9.2015 11:46suvero
  linda-s-může to být jen prosazování dominantního postavení. Klukům by bylo ideální pořídit 120, ale čím větší, tím lepší. Když budou mít propojené dvě klece, o to víc prostoru mít budou...záleží jak prostorově jsi omezená ty doma :)
  2.9.2015 11:52Tygrinka
  linda-s: Jestli se ti vejde, tak raději koupit metrovou a propojit s 80cm. Kdyby se nepohodli, tak je můžeš pak v klecích střídat.
  2.9.2015 16:22linda-s
  díky za rady musím to promyslet naměřit.
  2.9.2015 17:25Analilka
  mám jedno morče a je rozetové morče jenže sem si ho včera přinesla domů a vůbec není klidnější můžete mi poradit nevím co mám dělat je 4týdení
  2.9.2015 17:37Reny
  Analilka - OCHOČENÍ a ŘEČ MORČAT http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-209822/
  2.9.2015 18:33suvero
  Analilka - jestli jsi si přinesla morčátko teprve včera domů, tak to je naprosto normální chování. Je vylekaný z nového prostředí, nových lidí. Chvilku mu může trvat, než si zvykne (někdy je to pár dní, u některých plachých povah to může trvat třeba i měsíc). S tímto chováním nelze prakticky nic dělat. Nech ho v klidu, snaž se mu nabídnout jídlo z ruky. Až si vezme z ruky, je to na dobré cestě. Rychleji by se ochočoval, a pro morče je to přirozené, kdyby nebyl sám. Morčátko je společenské zvíře a samotné strádá, i když si to spousta lidí nemyslí. Jestli máš samičku, tak k té lze kdykoliv přidat druhou a snesou se bez problémů. Pokud je to sameček, tak kdyby se pořídil hned ve stejném věku, tj. po odstavu - kolem 4-5 týdnů, tak by taky neměl být problém. Nebo počkat do jeho dospělosti (mezi 7-9 měsícem nejdřív) a potom přidat miminko samečka. Takto se také bez problému dva kluci snesou. Jinak tohle platí obecně pro morčata, nezáleží jaké je to plemeno. Já třeba nepoužívám domečky, ale přístěšky, ve kterých se morčátko rychleji ochočí. Je do něj vidět, morčátko na tebe taky vidí, takže jste více v kontaktu a člověk může rychleji zareagovat, kdyby mu něco bylo. Pokud má domeček, tak tam bude neustále zalezlý a bude mu zvykání trvat déle.
  2.9.2015 19:53linda-s
  prosím jak vypadají otlaky na tlapkách? Můžou být z toho že morče má malou vrstvu podestýlky a leží pořád bud na patře dřevěném nebo plastovém spodku (hobliny si odhrabává až do dna)
  když jsem chtěla stříhat dnes drápky jeden morčík má narůžovělo-červené jen přední tlapky tu plochu na čem stojí i prstíky jakoby zaschlá krev barevně možná, nevím no, kolem drápků.
  - - - - -
  a jak stříhat drápky na zadních nožičkách? v jaké poloze morčátka. Když stojí a já zvednu nožku nelíbí se mu to a špatně jde na to vidět a špatně se mi to stříhá. Když si ho jakoby opřu jeho zády o sebe tak to se brání totálně
  2.9.2015 20:05Buub
  Jeden drží, druhý stříhá. Nebo si morče vezmu na klín a položím si ho zády mezi kolena. V téhle poloze mi vydrží stříhání i cuyové.
  2.9.2015 22:30Tygrinka
  Buub: Ty jo, já položit morče mezi kolena na záda, tak mám místo něj hada s vytřeštěnýma očima :o)

  linda-s: Já si posadím morče na klín bokem. Má-li hlavu k mé pravé ruce, stříhám pravou rukou levou stranu morčete, svou levou rukou lehce přitlačuji a kontroluji morče a držím příslušnou tlapku. Pak morče obrátím na druhou stranu a postupuji obdobně. Samozřejmě, že morče nedrží jak přibité, nožky mi zezačátku vytahuje, tak ho nechám, ale poměrně rychle se domluvíme a drápky jsou ostříhané. Větší plašani, když začnou hodně hysterčit, jdou na pár minut během stříhání do ubikací.
  Pokud máš pocit, že tlapky nejsou v pořádku - ano, tvrdé dno a dřevěný domek mohou tlapky poškodit, raději vezmi morče k veterináři. Na dřevěné patro dej nějaký hadr nebo kobereček nebo vrstvu buničité vaty, aby to měl měkčí. S odhrabáváním teď nic neuděláš, asi je mu horko, tak si hobliny dává pryč.
  Fotky zde -
  http://radysmorcety.blog.cz/1101/otlaky-u-morcat a http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/kuze.htm#mechan u bodu 2.
  3.9.2015 08:02Zbyněk
  Zkoušel jsem položit morče na kolena a starší samice si málem zlomila páteř při startu z lehu na zádech:))) Když jsem sám, tak balím holky do ručníku - nejdřív přední a pak zadní a to kupodivu funguje, ale nejlepší je to ve dvou, zvířátko není v takovém stresu a trvá to kratší dobu.

  Jinak jsem si koupil na veterině tyto kleštičky:
  http://www.zverokruh-shop.cz/kleste-na-drapky-doggyman-kruuse-85cm---131415/zbozi/mat00569 a jsou skvělé, pevné a dobře zabezpečené
  3.9.2015 08:38linda-s
  díky, tak jsem ted porovnávala s druhým morčou a usoudila jsem že tlapky jsou stejné, nejsou ztvrdlé, jak je má bílé tak mě napadlo že ta barva bude asi od rajčete :-) zkusím mu je umýt. Ale má na rozdíl od druhého (jenže ten je má celé tmavé) na bílých prestech takové hnedé "tečky" mezi těmi prsty může to být nějaký pigment?
  stříhání drápků zkusím přístě ve dvou, protože ty nožky vytahuje a mě na to dvě ruce prostě nestačí
  3.9.2015 10:19Berskab
  ahoj nedávno sem vkládal Zbyněk porovnání 80 a 100 cm klece, nemáte někdo možnost vyfotit porovnání 100 a 120 nebo 80 a 120. Mám klec 80 (14 dní) a nerada bych koupila 100 cm na dalšího půl roka a pak 120cm nakonec:-) furt váhám. Místo by i bylo, ale bojím se spotřeby hoblin. Morčíci nějak moc čůrají, denně měním 4 rohy novými hoblinami plus ještě menší čůrá všude :-) a kaká do hamaky:) záchudek zabírá bud moc místa a stejně tam moc nechodí nebo menší nejde přidrátkovat a nosijou ho na zádech
  3.9.2015 13:05Tygrinka
  Berskab: Pro dva by byla lepší 120cm. Spotřeba hoblin bude malinko nižší, údržba menší, protože se to rozloží do většího prostoru. Když se dají pelety a na to vrstva hoblin, trochu se to udusá, tak mně to stačí vybrat 1xtýdně v záchodkových rozích a 1x týdně je hlubší očista.
  3.9.2015 16:11Berskab
  No ale ty pelety stojí 14l 115 kč což je teda dost pokud to vystačí jen na jedno týdenní vysypání klece 100 nebo 120cm
  3.9.2015 16:19suvero
  Berskab - když to dáš pouze do růžků, kam nejvíce čůrají, tak to vydrží dlouho. Já mám 4 morčata a jeden pytel mi vydrží docela dlouho (čistím 1x týdně) a dávám jen do kritických míst.
  3.9.2015 16:32PavlaS
  Berskab: měla jsem ted 20l pytel. Vyšel na měsíc a půl určitě. A mám 3 velké klece, dávám skoro po celém dně. Nějak rozhodně nemám pocit, že by to byla velká investice. A bez těch pelet je čištění rozhodne častější.
  3.9.2015 16:54suvero
  Berskab - přesně jak psala PavlaS. Pokud budeš mít jen hobliny, tak budeš muset čistit min. 2x týdně a v konečném součtu tě to vyjde mnohem mnohem víc.
  3.9.2015 16:59Tygrinka
  Berskab: Jinak se dají koupit topné pelety, je to totéž, 15kg stojí cca 130 Kč. Také je dávám jen na kritická místa, nedávám je po celé kleci, je to zbytečné... A inspiraci na pelety mám právě zde z netu, dlouho jsem používala jen hobliny. S peletami je to úplně o něčem jiném. Vyzkoušej si ten malý pytel a uvidíš sama.
  3.9.2015 17:16Spánek
  zdravím,
  Máte tu někdo zkušenosti se seznamováním Morčátek? Mám rok staré morče nunu a 2 dny zpátky jsem dostal jako dárek druhé, asi 3 měsíce staré. Obě to jsou holky. Zkusim jsem se seznámit, nejprve jsem měl obě na klíně a to nic nedělaly, ale když jsem vytvořil výběh a obě tam pustil, tak ta starší tu malou hodně tvrdě kouše, utočí na ní a pořád vrže zuby. Druhý den jsem zkusil to sáme a jí ta starší kousala i na mém klíně a poté ve výběhu docházelo k honičce, kdy malou jsem musel nakonec vyndat celou okousanu (žádná krev). Dneska jsem jim dal klece vedle sebe a ta starší stále chodí u klece a vrže zubama.
  Nevíte jestli si na sebe zvyknout? Nebo je budu muset mít odděleně? Popřípadně nějaké rady, jak je seznámit lépe
  3.9.2015 17:43Berskab
  tak jo dám na Vás a vyzkouším peletky, zítra je koupím ve zverimexu ten malý pytlík
  3.9.2015 18:44holcicky
  Berskab,raději kup v baumaxu,obi,...vyjde ti to levněji a máš jich více.Až budu mít klec 120 můžeš porovnat 80 na 120 zatím se nemůžu rozhodnout kterou :))
  3.9.2015 18:47PetrZ
  Zdravím, nenabízíte někdo morčátka? Preferuji hladké, nejlépe vícebarevné, a nejlépe s bílou barvou :) Jsem z Pardubického kraje. Za každou nabídku děkuji :)
  3.9.2015 18:47suvero
  Spánek - holky dej rovnou k sobě do klece. Dva tři dny budou po sobě vyjíždět, ale pak se zklidní. To je normální boj o dominantní postavení. Je to přirozené chování. Někdy to vypadá dost nebezpečně, ale pokud neteče krev, tak je to v pohodě. Ony si to vyříkají. To vrzání zubama a podobně jsou jen výstrahy pro toho druhého :) Kdyby něco, můžeš se zaregistrovat a pak poslat SZ.
  - - - - -
  PetrZ - podívej se do rubriky Inzerce.
  3.9.2015 19:35Berskab
  holcicky- jj, ale mám takové obchody docela z ruky, takže zatím tak. To mě zajímá jakou vybereš, taky na to koukám a nevím
  3.9.2015 20:00holcicky
  Berskab,tak chci koupit nějakou pěknou nekupuji ji na rok tak musí něco vydržet. Aha tak uvidiš radim kde koupit a sama je doma už nemám :))) ráno musim koupit :)
  3.9.2015 22:39Pájika
  V kolika mněsícech se může připustit morče?
  3.9.2015 23:37Oskárek
  spánek- Ještě doporučuji dát do klece na různá místa jídlo.
  4.9.2015 07:42Zbyněk
  Berskab: za ty prachy: http://www.ajax-chovatel.cz/detail/54179-klec-kralik-bunny/ mám doma strovku, není to super kvalita, např. úchytky vršku k vaně jsou plastové a špatně drží i ty rohové plastové spojnice mříží, ale to se dá zadrátovat. Mám jí rok a půl a bohatě stačí. Dno je hladké. (Odkaz se mi déle otvírá, asi mají problém na serveru)

  Holčičky: ten samý obchod, jiná klec: http://www.ajax-chovatel.cz/detail/59299-klec-krlk-100x52x40cm-chrom/369 Je o dvě stovky dražší, ale udržela by brontosaura, spojky drží jako blázen a příchytky jsou kovové, navíc vana má upevňovací výstupky pro vršek i po obvodu, drátěný seníček, nemá chybu. Škoda že nedělají 120ku, protože holky mám na noc ve stovce a pro tři je to už opravdu málo. Takže ráno dobaští snídani a s řevem skáčou do celodenního výběhu:) Stejně tak večer s řevem skáčou do klece na večeři:)
  - - - - -
  Spánek: nechat u sebe a odejít na procházku, jak se tady často doporučuje:)) Pokud ale bude malá orvaná i po dvou, třech dnech a starší jí ani nepustí k misce, potom bych zvážil výměnu mladšího morčete za jinou samičku, řešil jsem podobnou situaci, dvě samice si odmítaly sednout a s další to bylo naprosto v pohodě, ani jednu nenapadlo po druhé vyjet. A je to menší trápení pro obě, zmizí napětí. Ovšem neměl bych asi srdce odnést zvířátko do obchodu, spíš bych se ptal chovatelů na možnou výměnu
  4.9.2015 08:04holcicky
  Zbyněk, jenže já jsem chtěla 120 :)) ať tam vlezu taky :)))))
  Ne,misto mám na 120 jak vyšite at mi holky pak nelezou do té 20 cm diry.Tak mě napadá ten vršek jde celý sundat a nebo je tam okénko :))
  4.9.2015 09:45Zbyněk
  holcicky: vršek jde celý sundat, nahoře jsou vrata pro vyndání brontosaura a po straně vyklápěcí dvířka pro králíka, u kterých mám můstek. Obě klece jsou typově stejné a jsou dobré, 120ku za tu cenu levněji nepořídíš
  4.9.2015 10:32Tygrinka
  Zbyněk: Asi blbě vidím, ale u Bunny jsou velká vrata nahoře a nevypadá to, že by se dal vršek sundat. A zajímá mě to, nejedná se o rýpání :o)
  - - - - -
  Zbyněk: Nevypadá to, že by se dal vršek sundat bez rozpadnutí celé klece... Tak jsem to myslela...
  4.9.2015 10:33Katjusa
  pajika nemnož pokud nemaš komu je dat ve zverimexu nejspiš skonči u hady,jinak chleb a suche pečivo jim nedavej dle jinych se nema ja osbně je davam a nikdy jim neobližilo...........
  4.9.2015 10:53Zbyněk
  Tygrinka: možná mluvíme každý o něčem jiném?:) Vrškem mám na mysli kovovou část, po stranách odcvakneš příchytky a sundáš vršek. Dole má v rozích plastové spojky, takže se nerozpadne. Ta dražší klec je má pevnější

  Pájika: pro samičku je to rozumné v cca 6 - 8 měsících a váze okolo 500 - 600 gramů (podle velikosti morčete). Ale spousta lidí připouští už ve třech měsících.
  4.9.2015 11:00Tygrinka
  Zbyněk: Aha, tak já mluvím o stropě/vršku klece, ty o celé mříži :o) Tak to potom jo. A to mě také zajímalo, takže díky. Není nic blbějšího, než když při sundání mříží velké klece se to rozpadne a na složení a uchycení k plastu chybí ještě dvě ruce navíc :o)
  4.9.2015 11:17holcicky
  Taky jsem se na to ptala,co mám klec je tam jenom okénko.Zbyno a jsi si jistý :))
  4.9.2015 11:34Zbyněk
  Tygrinka: aha:) Nahoře je veliké odklápěcí okno, kterým lze i čistit:) Po straně je evakuační hlodavčí východ:) U té levnější verze je nutné ty plastové držáky rohů zadrátovat.

  Holčičky: no dobře, dneska večer tedy vynechám koks s extází a podívám se ještě jednou:)))
  - - - - -
  A ještě: ten vršek lze krásně složit, když se vyndají ty rohové spojky
  4.9.2015 12:17holcicky
  Zbyněk, Jj,tak to jsem zvědavá jake okynko uvidiš :))))
  4.9.2015 13:15suvero
  Pájika - jak píše Zbyněk, pro samičku je to nejlepší v 6-8, ale i klidně v 10. měsíci. Hlavní je, aby první vrh měla do jednoho roku věku. Poté jim srůstají porodní cesty a pokud samička do té doby nemá první vrh, je tady potom větší riziko, že samička by musela porodit císařským řezem. Minimum je ale 500g, někdo uvádí i 700g. Sameček může být i mladší, ale tam bych pod 5měsíců a 500g taky nešla.
  - - - - -
  holcicky - mě Tygrinka doporučila pro kamarádku klec z těchto stránek:
  http://www.zoo-hobby.cz/p/klec-kralik-velka a byla fakt skvělá. Pevné dno, pevné mříže, vchod ze předu a je možné sudnat i celý vršek nebo jen na půl. Kdybych si někdy kupovala ještě klec, tak jedině zase tady. Jsou tam různé velikosti a myslím, že kvalita odpovídá i ceně.
  4.9.2015 13:36Zbyněk
  Holčičky: zvětši si https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?100a80vedlesebe, na té pravé je velikost horního otvoru vidět docela dobře:)

  Suvero: to je ta, co jsem ráno posílal: http://www.ajax-chovatel.cz/detail/59299-klec-krlk-100x52x40cm-chrom/369 pouze tady je o stovku levnější, ale jinak je opravdu skvělá
  4.9.2015 13:53holcicky
  suvero,díky za odkaz poslala mi ho i Tygřinka s dalšími klecmi.Nevypadá ji špatně :))jen si vybrat.Mají i 117 ta vypadá velmi dobře cenově i velikosti.
  Zrovna jsem přišla domů tak mám hodku čas :)
  Zbyněk, už jsem koukala :)),ale nejde to celé dat pryč nebo ano.Kdysi jsem měla klec,že se dal celý vršek sundat :)
  4.9.2015 14:05Tygrinka
  Ještě doplním klece Skácel, v odkazu je na obrázku menší klec, ty mají strop na otevírání (nebo úplné sundání) jako jednu část. Metrová klec má strop na dvě části, takže pro případného skokana je možno půlku klece s domečkem zastřešit, aby nevyskočil, a půlku nechat volnou na přístup k drbání a podávání potravy...
  4.9.2015 14:45Reny
  pro mě jsou nejlepší klece, které mají i vrchní dvířka, nejen přední ;-)
  4.9.2015 14:52holcicky
  Reny,pro mě taky,ale ještě lepší, když se dá dát celý vršek pryč ať se dá pohodlně v kleci uklidit.
  4.9.2015 16:04suvero
  Zbyněk - aha :)
  - - - - -
  holcicky - doporučuju klec neskládací. Mám doma skládací mříže a je to naprostý děs. Pořád se to rozkládá a při čištění, než se to dá všechno na místo je fakt hrozné. Neskládací víko drží, jen se nasadí a je klid. Jinak u 100 je to víko sundatelné celé (rozdělené napůl, takže podle potřeby se to může dát pryč) u té 120 jsou dvířka, záleží jakou velikost teda vybereš a co ti víc vyhovuje :)
  4.9.2015 16:54holcicky
  Zbyněk, tak se dívám na ty klece co mi poslal suvero a ty ánejsou stejné :) vzhledově skoro ano,ale mají jiné rozměry ty tvoje jsou 100x52x40 a suvero 100x55x45 proto je dražší o stovku je tam drát navíc :))ale oboje vypadají dobře ;)
  Asi si pořídím tu 100,když jde sundat vrchni dil a něco vymyslim ať tam není mezera a myšky mi tam nejdou.q
  - - - - -
  Ale nejsou stejné
  4.9.2015 17:06Zbyněk
  suvero, holčičky: tak ta "moje" se opravdu při sundání nerozkládá:) Udržela by mamuta:)
  4.9.2015 17:17holcicky
  Zbyněk, teď mě úplně mateš.Tak ten vršek u tebe nejde sundat?To je fajn,že udrží i mamuta :) ty jsi to zkoušel nebo zkoumal :)))
  4.9.2015 17:21suvero
  Zbyněk - no to je dobře, do té mojí stačí fouknout a padají mříže - doslova. Mám jich polovinu odlepenou od hlavní konstrukce, celé se to rozpadá a mám ji 3/4 roku :( Ale už brzy bude morčatárna, takže mi to už je celkem fuk :D
  4.9.2015 19:17holcicky
  Berskab,tak už mám peletky doma 2 pytle do zásoby :))Dokonce jsem si v Obi zahrála domino,dívala jsem se na malý kaktus a jak jsem ho dávala zpátky vybulil se žduchl do ostatních tak jsem pozorovala jak si hezký lehaji 20 z 25 dobrý ne:)))))příště se musim více snažit :)))))
  - - - - -
  Ale já ne to samo :)))
  4.9.2015 19:31Zbyněk
  Suvero: ten vršek je pevný, rohy dole drží pevné plastové spojky. Když se vycvaknou, dá se to složit do plochého obdélníku. Sestavená klec by mohla spadnout ze sedmého patra a zůstala by vcelku:)) Takže jsi sehnala truhláře? Super!

  Holčičky: jde sundat kovová část - u obou klecí, ale u té levnější mizerně drží plastové spojky. Zkoušel jsem to v pražském slonáriu a udržela:))
  4.9.2015 20:10holcicky
  Zbyněk, tak já si vezmu tu pevnější ať vydrží Dík :))
  4.9.2015 20:24Sheena
  Tak miláček dneska zjistil, že 25cm vysoké sklo umí přelézt a vyšupnul mi z morčatárny :-)
  4.9.2015 20:32Tygrinka
  Zbyněk, Suvero: Ne, tys posílal odkaz na jinou klec než já. Tys poslal http://www.ajax-chovatel.cz/detail/59299-klec-krlk-100x52x40cm-chrom/369
  Moje klec Skácel je úplně jiná. Mříž je udělaná pevně, ta tvá potřebuje nějaké zpevnění v plastu v rozích. A ta moje je 100x55x45, tvoje 100x52x40. Tyto klece Skácel jsem našla jen u zoo-hobby. Dřív jsem je koupila ve zverexu na Skalce, ale ten už tam dávno není a v PetCenterch a megazverexech už jsem je neviděla.
  - - - - -
  Sheena: :o) no, a je to tady, doufám, že si nic neudělal...
  - - - - -
  Zbyněk: Jo a Skácel se nedá složit. To je prostě klec napořád.
  4.9.2015 20:37suvero
  Tygrinka - :) jsem si říkala, že to vypadalo jinak...každopádně ta od Tebe je perfektní a jinou bych už nekoupila, kdybych někdy měla ještě kupovat klec. Tady si raději připlatím. Klec je opravdu pevná, mříže silné, i plast mi příjde pevnější, než u ostatních. Tohle je klec napořád ne na půl roku :)

  Zbyněk - ne, nakonec jsem si sehnala starou skříň jen za odvoz a kamarádka chovatelka mi pomůže ji přetvořit na morčatárnu, takže mě to v celkovém součtu vyjde i se skříní do 1000kč :)
  - - - - -
  holcicky - tak to, co jsem poslala já a Tygrinka ze zoo-hobby je fakt perfektní, opravdu pevná a když tak se dá mřížová část použít i jako výběh venku :)
  4.9.2015 20:47holcicky
  Tygrinka,ty taky :))už jsem jim to taky psala v 16.54,že se obě klece liší v rozměrech.Tys mi to psala na SZ :)))@
  - - - - -
  Holky už jsem se na ní dívala na odkazu,asi si ji vezmu :))
  - - - - -
  Steena,doufám,že aspoň dobře dopadnul na všechny čtyři nožky. Moje přeskočí i 40cm klokany :))
  4.9.2015 21:19Sheena
  No byla jsem zrovna jinde, jen jsem slyšela capkání po podlaze.... :-) Evidentně je naprosto happy ( narozdíl ode mě ), takže asi dobrý.
  Ty jo 40? To jsou teda skokanky :-o
  4.9.2015 21:25holcicky
  Steena,já vim, že mám doma klokany to skočí málokteré. Mohla bych je přihlásit na závody :))Holt musim mít klec a holky na zemi ať se jim nic nestane,na morčárnu nemůžu ani myslet :)
  4.9.2015 21:38Zbyněk
  Tygrinka: OK:) Mě ta skladnost nevadí, naopak:)
  4.9.2015 22:50Tygrinka
  Sheena: Jestli žere, ok, ráno se mu pro jistotu podívej na přední zoubky, zdali se nekývají. Můj myšák také po skoku vypadal v pohodě, zevrubná prohlídka nic neukázala, sežral list kedlubny, ale ráno už nechtěl. A teprve ráno jsem zjistila, že se mu kývou řezáky. Jestli to po tom skoku bylo zpevněné ze stresu, nevím, večer se nekývaly a ráno už jo.
  5.9.2015 07:44Sheena
  Tygrinka: Tak myšák je naprosto v pořádku, kouše i tvrdou mrkev. Uf, se mi ulevilo, už jednou měl hlodáky ulomené...
  - - - - -
  Teď musím vymyslet jak to zabezpečit líp, sklo jsem zatím provizorně zvedla, ale není to řešení na stálo. Spíš by se mi tam asi líbili mříže, kvůli lepšímu větrání. Musím popátrat.
  5.9.2015 08:13Berskab
  holcicky - tak já peletky ještě nemám. Sice jsem šla okolo ale už jsem měla tak plné ruce nákupu věcí do školky a školy dětem že bych neunesla dom ani ten malý pytlík navíc. Takže příští týden a autem:-) potřebuju i granule, morčíci jsou vybíravý už 2 druhy nejedí tak do třetice zkusím něco jinýho, ale ze zdejší nabídky zbývá snad už jen značka Brit.
  Řeší se tu klece-pro mě zrovna aktuální. Nakonec jsem se rozhodla pro 100 cm místo těch 120cm. Přece jen budem o víkendu brávat radši morčátka sebou nevím jak by vydržela když jsou zvyklí 2x denně na zeleninku a dávat víc a další den by to měli oschlé jíst to teda nevím.
  Tak se ptám, jestli je ta klec skácel, kterou doporučujete pevná-tzv. dá se vzít z domu do auta (nejlépe za mříže) aniž by se rozpadala? Mám Baldo 80 a to teda drží mizerně. Někdo radil aspoň odrátkovat ty boky k sobě, to hned udělám, ty plastové spojky nic moc. Ale celkově s tou vaničkou to pohromadě drží špatně.Zvednout se to nedá to by mi zůstaly jen mřříže v ruce
  5.9.2015 08:41holcicky
  Berskab,jasně děti jsou na prvním místě o tom není pochyb:))
  Taky nevim kterou 100,musí být pevná ať se mi nerozpadne, když se o ní opře vnučka.Představa,že tam budou holky a klec nevydrží nápor ublíží si jak malá tak holky.Proto bezpečí asi vezmu co mi doporučily holky je nerozložitelná :))
  5.9.2015 09:02Berskab
  holcicky- ona má vyklápěcí celý ten vršek že? je to tedy tahle? http://www.zoo-hobby.cz/p/klec-kralik-velka. Akorát má výšku 45cm. Mám ted 40 cm výšku a malá když chce zvednout morče málem tam spadne taky aby na něj dosáhla na dno:-) tak budu muset vytahovat já, představa že ho bude protahovat tím malým okýnkem taky nic moc. Jsou jí 3 roky, ale zvedá je hezky:-)
  5.9.2015 09:32holcicky
  Berskab,jo to je ona jen mi tvůj odkaz nešel otevřít tak jsem sjela na odkaz suvera v 13.15.Jj,nejspíš je žádaná v komentáři se někdo ptá taky jak je to s tím vrškem, navíc má jmenovkyně,já jsem to nebyla :))).Děti ti vyrostou a dosáhnou a když dáš patro bude více místa nebudou se tisnit pod ním.Malá má 10měsíců tak se hlídá, ale zvířátka má ráda :))
  5.9.2015 12:52Tygrinka
  holcicky: Odkaz je v pořádku, jen je za ním navíc tečka za větou, proto to nefunguje. Proto dělám tečky za odkazy s mezerou, aby to nezlobilo. Jinak stačí v odkazu tu tečku vymazat a funguje to :o)

  Berskab: Bude lepší, když z klece zatím budeš vyndávat morčíky ty. Malá, ať se učí manipulaci někde na gauči. Morče občas při zandavání do klece hodlá skákat a malé dítě nemá možnost ho včas zkorigovat. Anebo udělejte nějaké patro či dejte pořádný domek, malá může morče vracet do klece před střechu domku, morče si v pohodě skočí dolu. Alespoň budeš mít jistotu, že si nebude hrát s morčíkem bez tvého dohledu a nebude mu moci nevědomky ublížit.
  Klec se dá odnést za mříže, ale nesmí tam být moc podestláno. Také na velké nošení to není, ale poponést za mříže jde. Pokud chcete nést dál, tak je dobré klec (mříže včetně plastového spodku) ovázat po stranách plochým silnějším provazem a nosit za ten provaz.
  5.9.2015 13:15Berskab
  tak jo koupim tuhle. i cenove je dobra. patro nemam jen takovy mensi pristresek s rovnou strechou ale vytahuji ho protoze pak jsou morcata furt zalezli. patro bych chtela ale manzel takove veci neumi bohuzel a koupit nejde to jsem hledala uz nekolikrat. taky bych chtela nejakou ohradku na doma i balkon aby meli vybeh na vzduchu musim pohledat.
  5.9.2015 13:19holcicky
  Tygrinka, jo máš pravdu nevšímala jsem si té tečky :))kdo by řešil takové maličkosti jako je nějaká tečka nebo u mě hrubka to mám na háku :))))nejsem učitelka.
  Tak jsem myslela,že s objednávkou počkám do pondělí,ale už jsem si ji napsala a poslala :)))Takže až budou holky v novém dám do alba,už se těšim. Psss holky to neví budou mít překvápko :)))))))
  - - - - -
  Tak já jsem samouk a přístřešek jsem si na původní klec dělala sama a zas udělám až budu mít novou.
  5.9.2015 14:00Tygrinka
  Berskab: Místo patra může být toto - https://obchod.kralici.cz/p1438-trixie-dreveny-most-velky.aspx , pokud máš 100cm klec, tak stačí velikost XL, přidělat po všech stranách na několika místech dráty ke kleci, v případě potřeby (2 morčata) zezspoda vyztužit prknem vloženým mezi mříže. Anebo dát jen to prkno a přidrátovat ke kleci. Přes klec u patra dát ještě třeba ručník, bude to kryté, myšáci tam budou rádi sedět a bude na ně vidět. Na dřevo je potřeba dát nějaké změkčení, hadr nebo kus koberce, aby se při delším pobytu nezranili na tlapkách. V klecích mám tyto domky - http://limara.cz/Domek-rohovy-MAXI-morce-cincila-ralik.html - mám je kus od kraje, myšáci bydlí za nimi, na nich, v nich a je dovnitř dobře vidět a větrá to. Dřevo je měkké, není třeba dávat změkčení, otlaky nemají.
  Ohrádka - někdo dělá z kartonu, poslepuje pásy krabice a má leporelo, nebo lze toto
  http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/kovove/6_hranne/280803
  http://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/vybeh-pro-krecky-a-mysi/d-73438/
  Je lepší koupit výběhy alespoň dva a pospojovat dohromady... Vyšší ohrádky pohledej jako výběhy pro králíky, je jich spousta... Jinak fantazii se meze nekladou, toto jsou jen tipy :o)
  5.9.2015 14:11Jezzabell
  Tygrinnka: to s tím omotáním po stranách přes mříže si musím zapamatovat! Mám doma půjčenou jednu z těch klecí, které jste tady dlouze rozebírali. Ne že by nedržela, ale měla jsem za to, že drží:) Mám jí postavenou na morčatárně. A když jsem si jí vyčistila na posteli, chtěla jsem jí zvednout za mříže (držela jsem i vanu!) a co myslíš? Vana na zemi, klec v ruce. Hobliny+pelety v posteli, polštářkách, po zemi, dokonce i mezi kabelama na zemi..Málem mě kleplo!:))
  Stalo se mi to jen jednou. Pokaždý kontroluju, jestli je klec dobře zavřená, kde být má, jestli vše sedí na správných místech! Prostě se stalo. A 100vkovou klec jsem uklízela dvě a půl hodiny. Bylo to fakt všude:)) Takže super rada s tím omotáním, provaz na to mám, že mě tohle nenapadlo!
  Doporučuju omotat - pokud nechcete někdo doma pořádnej úklid! Ještěže to bylo čistý a ne s bobky po několika dnech!

  Berskab: Patro do klece: taky jsem zaimprovizovala.. Dala jsem dva přístřešky se schodištěm od Trixe k jedný stěně klece.
  https://obchod.kralici.cz/p2341-trixie-pristresek-se-schodistem.aspx Mezi je místo na schůdek, viz. moje album a kluci si v pohodě přehopsnou. Dokonce bych řekla, že je to i baví:) Protože tam hopsaj často, nebo se jen naháněj, kdo má jakou stranu;)
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33234
  5.9.2015 14:53Tygrinka
  Jezzabel: Slušný, alespoň máte konečně pořádně uklizenou postel a okolí :o) Kdysi jsem měla nemocné morče, bylo na buničité vatě. Pročůrané kusy jsem házela do záchodu. Za pár dní jsem asi vyklidila víc a záchod se mi ucpal. Zvon nezabral, trochu sava nezabralo, hodně sava nezabralo, ještě něco jsem tam dala a nic, pak už jsem tam šťourala i rukama, drátkama, stále nezabralo. Nakonec musel přijet strejda a záchod odmontovat :o)) Propláchla jsem pro jistotou i stoupačku. Bylo to před vánocemi, takže jsem měla zgruntu uklizeno a ruce se za týden zahojily :o)) A už si budu do smrti pamatovat, že buničitá vata do záchoda nepatří :o)
  5.9.2015 15:10Jezzabell
  Tygrinka: Taky slušný;)
  5.9.2015 16:30Berskab
  Tygrinka, Jezzabell - diky za odkazy ted nebudu vedet ani co z toho. A ta ohradka 25 cm vyska se bojim ze vyskoci.Nevyskoci? Jinak se mi libi do bytu akorat. Kdyz jsem hledala pro kraliky ty maji uz 56 cm coz je zas zbytecne moc:) asi zacnu temi slepenymi kartony
  5.9.2015 17:01Tygrinka
  Berskab: Když se podíváš v odkazu na zoohitu na obrázky uživatelů, jsou tam i morčíci. Také někteří přispěvovatelé je mají v albech v těchto ohrádkách. Když jsem je používala, myšáci neměli tendenci to přelézat nebo bořit. Teď je mívám v jednom malém pokoji, takže mřížky slouží jako ohraničení míst, kam myši nemají přístup...
  5.9.2015 17:10Jezzabell
  Berskab: ten výběh, co ti tu ukazuje Tygrinka mám doma na morčata. Velký nemaj potřebu někam skákat, ani když jim doprostřed dám tu podsadu co maj jinak v kleci. Trůněj na ní a nepřeskočej mi to. A junioři co jsou proti Houmíkovi s Bártíkem poloviční to taky nepřeskakujou.
  Mám ho tady v albech (Tuneláři, Piknik, Koš se senem ve výběhu..).
  5.9.2015 17:35Berskab
  diky holky asi jste me presvedcily jenom jeste dotaz- jde odebrat jeden dil treba? nebo je to spojene? taky si musim udelat takova alba. jen co dam do kupy to cele nove bydleni:)
  5.9.2015 17:45Tygrinka
  Berskab: Ten barevný je rozebíratelný po jednotlivých dílech.
  5.9.2015 18:07Buub
  Tak. Seno je doma. 32 malých balíků, to snad do jara vydrží. Musí.
  5.9.2015 19:01faraon2
  narodilo se nam 6 ruznobarevnych morcat a jedno z nich ma jedno oko cerne a jedno namodrale, je to jen nejaka geneticka odchylka, nebo muze mit oko nemocne uz od narozeni ?
  5.9.2015 19:42Pájika
  V kolika mněsícech se může připustit morče?
  5.9.2015 20:00Tygrinka
  Buub: :o) také jsem si udělala zásobu na zimu...
  5.9.2015 20:18suvero
  Pájika - včera ses na to ptala a včera jsem ti odpověděla. Tak znovu: samička min. od 6-8 měsíců a min. 500g nebo lépe 600g. První porod by měl proběhnout do 1 roka života. Samičkám pak mají snahu srůstat porodní cesty, takže pozdější porod by mohl být problém. Samečka je možno nechat krýt od 4-5 měsíců a min. 500g, tam potom žádné omezení není, jen jestli bude menší, aby ho samička k sobě připustila. Když tak napiš SZ.
  5.9.2015 20:34Eliska
  Ahojky, mám takový dotaz. Ca 15 let chovám morčata (alpaky a peruánce) Vždycky se tak navzájem oždibují - pročesávají :-) a občas ty chlupy sežvýkají... Teď poslední dobou jedna čtyřletá začala všem ostatním přímo vytrhávat prameny chlupů a žere je ve velkém. Nevíte proč by to mohla dělat? Nemohl by jí chybět nějaký vitamín? Všenky ani svrab určitě nemají. Pořád si lámu hlavu nad tím co by to mohlo znamenat. Děkuji za odpověď
  5.9.2015 21:31Audyo
  Dobrý večer. Nevadí, když morče sní hobliny? Děkuji za rady.
  5.9.2015 22:21holcicky
  Audyo, ne nevadí. Neboj nic se mu nestane má to jako kdyby okousaval větvicky;)
  5.9.2015 22:42Oskárek
  A Já jsem si patro naměřila a nechala nařezat v Baumaxu. I s řezáním mě stálo 110,- a je velké 50x38 a vysoké už nevím. Za 2,- kč hřebíčky a stloukla jsem si to sama.
  5.9.2015 23:08holcicky
  Oskárek,Šikulka :))) Já si nechávám tak řezat v Obi a půl práce je hotové jen to dát dohromady ;))
  6.9.2015 11:58Oskárek
  Holčičky. děkuji.
  Prosím nevadí, když Oskárek vytrvale žere travní tunel. To je snad nezávadné ne?? Já jsem podezřívala Gregoučka, protože to Oskárek to do přinesení Grega nedělal, ale přistihla jsem ho jak to hlodá on. Nebo možná i oba.....nevím. Jen přistižen byl zatím ten starší rošťák.
  6.9.2015 12:15aliceeem
  Dobrý den,
  mám dvě samičky, doma je mám 3 měsíce. Zhruba před 3 týdny začaly hrozně smrdět, a to hned první den po vyměnění podestýlky (Asan Pet). Dříve zápach nebyl cítit ani po 4 dnech.
  Chtěla bych se zeptat zda to může mít nějakou příčinu nebo je to normální?
  Děkuji
  6.9.2015 12:42Déna
  Je normalní, když je morče tluste v bocých
  6.9.2015 13:11Lilly23
  Déna. Je to možné. Buď je březí nebo ji moc krmíš :-D
  6.9.2015 13:42holcicky
  Oskárek, tak jak píšeš travní tunel což mi vyplývá, že se vyrábí strávy.Takové tunely jsou určené k tomu aby si myšky na něm zkoušela své zoubky.Tak to nevadí jen se musíš smířit s tím,že jednoho dne u chupáčku nenajdeš nic.Pak záleží jen na tobě jestli jim pak koupíš nový ;)
  aliceeem,nemám sice zkušenost s touto podestýlkou,ale nedáváš jim nějakou jinou stravu než jsou zvyklé?
  6.9.2015 14:13Tatranka225
  aliceeem: Mně se Asan neosvědčil ani u jednoho morčete. U myší a potkanů mi naprosto vyhovuje a je opravdu skvělý, tak jsem si řekla, že třeba i u toho morčete by mi mohl ušetřit práci s neustálým měněním, ale bohužel... Po třech dnech jsem měnila taky a rovnou jsem zase skončila na peletách s hoblinami.
  Asan je skvělá podestýlka... u myší mi vydrží rozhodně mnohem déle než hobliny a ani nedělá takový bordel, ale i jedno morče mi ho pročůralo prakticky hned. Nějak si nedovedu představit, co by s ním udělala celá smečka, co jsem mívala.
  Ale jestli jsi tu podestýlku používala celou dobu a problém se objevil až teď, tak ti k tomu asi moc nepovím, leda by to bylo v té stravě.
  6.9.2015 14:15Samannie
  Kolik by mělo morče vážit?
  ��
  6.9.2015 14:27Jeníček112
  Také používám asan. Ale měním denně. Naštěstí chodí čůrat na plenu s asanem kolem sena a vpelíškách dělám lajnu za prdkama:-)na noční pocánkovaní:-) Nadělá méně,ale pročůraný je každý den.A to mi vůbec nepijí. Vzhledem k tomu že mám otevřený výběh je to praktické a pohlcuje to pach. Ale to asi stejně všechno pokud se to často mění.:-)
  6.9.2015 14:33Ivula
  Hezký den všem. Přicházím opět s prosbou o rady:)
  Mám vyhlídnutného močecího kluka, nicméně v době převzetí mu budou "už" čtyři měsíce. Rozhodně mám v plánu zkusit jej naučit na záchod a trochu váhám, jestli v těch čtyřech měsících není na to učení už dost pozdě (doposud jej to nikdo neučil). Paní chovatelka mi říkala, že ten vyšší věk rozhodně nesnižuje pravděpodobnost, že se to ještě naučí, nicméně já jsem četla něco jiného.. Máte prosím zkušensti?
  A další, související otázka: Četla jsem, že morčecí záchůdek se má umístit do blízkosti jesliček, či přímo pod ně. Docela mě to překvapilo, protože jsem měla tak nějak přirozeně v plánu umístit záchůdek a seník na opačné konce ubikace. Víte prosím o tomto více, zda a proč umístit jídelnu a toaletu na jedno místo? Díky za rady!
  6.9.2015 15:43suvero
  Samannie - nelze přesně říct, kolik by mělo morče vážit, záleží podle toho, v jaké je celkové kondici. Některá morčátka, zvlášť samci jsou větší, mohou tak vážit víc. Někdy jsou samičky drobnější, váží míň.

  Ivula - s tím věkem neporadím, ale záchůdek se umisťuje pod seník z toho důvodu, že morče když žere, rádo vykonává rovnou i potřebu, takže se zabijou dvě mouchy jednou ranou...jinak já to učila holčičky skoro v roce a naučily se, ale nechtělo se mi denně čistit záchůdky a celou klec, tak jsem skončila zase na peletách a na tom hobliny a jsem max. spokojená :)
  6.9.2015 16:37Berskab
  ahoj, dneska jsem poustela morcatka do provizorniho vybehu a na podlaze jsem nasla jednu normalni a jednu zkalenou jakoby nabelalou louzicku. nevim od ktereho morcika to je a co to znamena? oba jsou cily. muze mit nejaky zanet? jak by to veterinar zjistil?
  6.9.2015 16:38Jezzabell
  Ivula: Osobně mám záchod v jednom rohu a seník v druhém. Kluci si dojdou. Učila jsem je to taky v takovém nějakém věku, možná i o trochu později, už si přesně nevzpomínám. Ale v pohodě to za cca 10dnů pochopili. Chce to vydržet..Četla jsem tady v záložce Bydlení Jak naučit morče na záchůdek a docela to podle toho vyšlo;)
  6.9.2015 18:02K.
  Berskab, morčata mívají nabělalou moč. Nemusíš se děsit
  6.9.2015 18:23Buub
  Moje myši jsou nejšťastnější, když si lehnou na trávu na břicho s nohama nataženýma za tělo, pasou se a když na ně přijde potřeba, tak se vykadí tak, jak leží.

  Nikdy by mě nenapadlo čekat od nich, že se budou obtěžovat nějakým záchodem.
  6.9.2015 19:12Oskárek
  Jo jo, záchod. Mě Oskárek začal chodit do jednoho rohu a jen tu a tam mu něco uteklo v domečku, ale to se stalo velmi málo. Nic jsem ho neučila. I když je pravda, že když jsem ho vyměnila tak jsem třaba tu a tam sebrala bobek z domku a dala ho do toho rohu. Ale co přišel Greg tak je záchod na nic.
  Jinak to jak se záchodem má velice pěkně popsaný Reny na svých stránkách. Tuším včera nebo předevčírem sem i dávala odkaz na své stránky.
  6.9.2015 19:21Berskab
  K- diky nebudu to teda resit. schvalne jsem je dala oba znova na lino a uz to bylo zas normalni pruhledne
  6.9.2015 19:25Jezzabell
  Buub: Tak já mít tu možnost mít je v létě venku, tak to taky neřeším;) Ale jsme holt panelákoví..
  6.9.2015 22:00sheila9
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095970013-chcete-me/215562221300025
  Koukejte, zhruba od 12 minuty. Není to naše Reny? :)
  7.9.2015 00:14Mila
  sheila9 ano je to Reny, dělala pořad do chcete mě
  7.9.2015 11:06Růženka Kvíčala
  Potřebuji poradit: Jak mám založit první album? Pokud mám kvůli tomu psát administrátoru, kde na něj naleznu kontakt? Děkuji za odpověď
  7.9.2015 11:32suvero
  Růženka Kvíčala - vedle přezdívky je tlačítko "Alba", na to klikni a tam už tě to navede :)
  7.9.2015 12:23Růženka Kvíčala
  Ještě tam tlačítko "Alba" nemám, ale už alespoň vím, v čem je chyba - musí mi to schválit administrátor.
  7.9.2015 16:35Jája
  Růženka Kvíčala: Zdravím tě a vítám tě v naší diskuzi. Jsi tu nováček, takže by bylo fajn, kdyby sis přečetla pravidla této diskuze. Tím si ušetříš spoustu zbytečných dotazů a dozvíš se spoustu užitečných informací. :-)
  7.9.2015 17:01Jezzabell
  Špionážní dotaz - může se lysinka u morčete, jako je za ušima, objevit i na běhu? Všímla jsem si, že Houmík má cca půlcentimetrovou lysinu na přední pacce. Jako z vnitřní strany nad prstama směrem nahoru. Není to podrážděné. A nezvětšuje se to. Setkal jste se s tím někdo taky?
  7.9.2015 17:35buub
  Jezzabell

  Na přední noze zhruba tak v místech, kde by měl pes první prst s paspárkem, mají morčata plešku normálně.
  7.9.2015 17:56Berskab
  ahoj chci velké balení hoblin. Nevíte jestli Allspan jsou jemné nebo jsou hrubé jak Limara?
  7.9.2015 17:57Jezzabell
  buub: :)))) ehm, to jsem si všímla brzo...Ale díky za uklidnění
  7.9.2015 18:21morčata a další
  mohu dávat morčeti denodeně chléb ?
  - - - - -
  mám na mysli tvrdý na obrušování zubů
  7.9.2015 18:23Buub
  morčata a další

  Chléb neslouží k obrušování zubů, to je pouze pověra. Co se krmných hodnot týče, je to jadrné krmivo nevalné kvality, však chléb je z pšeničné a žitné mouky. Občas v rozumném množství to neuškodí, ale fakt to není něco, co by morče muselo žrát každý den.
  7.9.2015 18:39Ivula
  morčata a další: dovolím si překopírovat:

  NIKDY NEPODÁVEJTE PEČIVO!!! PEČIVO (MĚKKÉ I TVRDÉ) a PIŠKOTY JSOU PRO MORČATA NEVHODNÉ I JEN JAKO PAMLSEK!!!!
  Suchý chleba (i jiné pečivo) není pro obrušování zubů morčete vůbec podstatné. Chleba (pečivo) může poškodit prostředí ve střevě. Obzvlášť, je-li morče ještě k tomu krmeno nevhodným krmivem, může pak mít obtíže s trávením a může trpět nadýmáním nebo průjmy. Jeho zvýšený přísun pak vede nejenom k problémům se zažíváním, ale i k nadváze - zatučňování

  Usušené pečivo nejenže zuby neobrousí, neboť je na přední příliš pórovitéa o zadních, vzhledem k tomu, že se k nim dostane jen rozmočená kaše nemůže být řeč, ale navíc jeho složení (Zrní, kvásek, ...) není pro morče vhodné. Mimo jiné se na něm velice dobře daří plísním, kterých si pouhým okem ani nemusíme všimnout.
  7.9.2015 18:49morčata a další
  toho s bát nemusíš dávám jim okurku a mrev z naší zahrádky a čerstvé seno
  7.9.2015 18:54Buub
  Ale tak velká tiskací písmena si pečivo nezaslouží. Ale je to prostě jen mňamka, prázdné kalorie a rychlé škroby, takže opatrně s tím.

  Osobně přes zimu klidně občas nějaké přihodím, protože to, že jde na sádlo, mi v to roční období nevadí.
  7.9.2015 19:32morcik
  Sheila9:Jo jo to je naše Reny;*)
  Ty morčátka jsou tak HEZOUČKÝ...:D
  - - - - -
  Sheila9:22:00 Když tak..:)
  - - - - -
  myšleno..
  že si/ste psala..(....h včera..)
  7.9.2015 19:33Pájika
  suvero
  Díky a můžu jí připustit ve 4 měsícech skoro pěti? už má 500g.
  7.9.2015 19:37morcik
  A může se morče připustit v deseti měsících??
  7.9.2015 20:03Sheena
  Dovolím si zkopírovat větu tady z webu:
  Samičku je možno poprvé připustit v době, kdy dosáhne váhy 500 g a SOUČASNĚ je starší než 6 měsíců.
  7.9.2015 20:04PavlaS
  morcik: Může, ale musíš počítat s tím, že samička nezabřezne hned jak jí dáš k samci. Prostě aby do roka porodila.
  7.9.2015 20:25lajlka
  ahoj můžu si k dvěma samečkům koupit samičku? samozřejmě do jiné klece a připoustět nebudu. Ale navadí že ji třeba ucítí? musela by byt v jiném pokoji ? díky
  7.9.2015 20:28Ivula
  Buub: Omlouvám se za ta písmena, ale okopírovala jsem to včetně fontu;-) Je to ze stránek chovatelky, od kterého budu kupovat klučinu, tak jsem si ji pro sebe zařadila do kategorie důvěryhodných;-)
  7.9.2015 21:38Buub
  lajika

  Nedělej to. Samci se ti začnou rvát, jakmile zjistí, že v okolí se nachází samice. Stačí, i když bude vedle v kleci.
  - - - - -
  morcik

  V deseti měsících už je skoro pozdě. Počítej s dvouměsíční březostí, samice taky není na baterky, aby okamžitě zabřezla... a co se zvazivovatění pánve týče, někteří autoři uvádějí už 10 měsíců jako rizikový věk pro první porod.
  7.9.2015 22:26Pettraska
  CH teddy miminko z minulého týdne :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33239
  8.9.2015 10:45Lori
  Dobrý den,

  mám dva morčáky a jeden z nich začal přes léto ubývat na váze. Má 4 roky, druhému budou v zimě 2 roky. Normálně žere, hýbe se, žádný průjem ani nezvýšil pitný režim :-), nezměnil náladu, nejeví známky žádné nemoci kromě toho úbytku na váze. Bohužel jsem pravidelné vážení podceňovala, takže jsem si úbytku všimla až po hmatu, když jsem morčáka vážila naposledy, měl kilo a třista gramů (odjakživa byl velikej oproti ostatním) teď má kilo a do sta gramů. Máte někdo zkušenost? Může to být věkem? Nebo to nemám podceňovat a zajít s morčákem na veterinu? Díky za odpovědi ;-)
  8.9.2015 12:30Oskárek
  Lori. Já nejsem odbronice, ale asi bych nejdříve prohlédla zuby a tlamičku vůbec. Třeba by mohl být problém zde a pak by potřeboval třeba přesnídávku nebo tak něco. Když bych ale tady problém nenašla tak bych šla na veterinu. Nebo našla něco co bych se bála, že se samo nespraví.
  Ale jistě Ti odpoví někdo kdo má více zkušeností. Držím palce.
  8.9.2015 14:41Berskab
  ahoj. vsimla jsme.si ze nekdo pouziva misto hoblin jen takove koberecky a dost se mi to libi. jen nevim kdyz jeste neumi na zachudek jestli je to vhodne.nebo nejdriv je naucit a pak teprv koberecky aby napr. ze zacatku nelezeli v mokrem to by asi bylo spatny. nebo zacit hned dat jim vetsi zachod s hoblinama a jinak koberecek sbirat bobky do zachudku a cekat az se nauci? jeden morcik chodi do rohu ale kaka kde chce a druhy cura i kaka do zavesnyho pelisku a kam ho napadne. nemate zkusenost jestli to ma cenu?
  8.9.2015 15:01Ehrena
  Lori, normálně morčáci většinou ve vyšším věku trochu zhubnou, naši teda ano, ale nevím, jestli s e dá za ten vyšší věk počítat už 4leté morče. Naši většinou trochu zhubli až tak po 5. nebo spíš 6. roce věku.
  Na tvém místě bych ho dál sledovala, jestli opravdu nejí méně, někdy se to na první pohled nepozná, a dál pravidelně vážila. Pokud by ještě dál hubnul, šla bych s ním raději na veterinu. 200g za léto dolů se mi zdá docela dost.
  8.9.2015 15:13holcicky
  Tak mi holky došla klec :)) je to opravdu velký rozdíl,ještě jim ji musim zařídit a pak pošlu fotky. Jsem s ní spokojená, snad pak budou i myšky.
  8.9.2015 15:18lindushyk
  Dobrý den vespolek, ráda bych Vám představila naši novou posilu do chovu trikolorů na slate blue - holčičku Utopii z Grafitu aka Topinku, která se k nám připojila ještě během prázdnin, ale až tento víkend byl čas na nové reprezentatívní fotečky :) Moc se těšíme na naše barevné plány, které se nám tak snad začnou plnit a náš Xielas vom Eisberg aka Eduard už nebude "pouze" do černých ;)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33240
  8.9.2015 15:55Sheena
  lindushyk: Ta je nádherná! Ať se vám daří a všechno vyjde :-)
  8.9.2015 16:13Giraffe
  Lindushyk: tak to je nádherné morčátko! Přeji hodně úspěchů. :-)
  8.9.2015 17:31Berskab
  holcicky- tak at je to co nejdriv :) chci ji videt. cekam s objednavkou az jak se ti osvedci
  8.9.2015 18:32Zbyněk
  morcik: já jsem "trochu zaspal" a připouštěl jsem také v deseti měsících, tedy skoro v deseti, mladá odrodila den před narozeninami. Je to určité riziko, ale do cca 14ti měsíců by to mělo být ok. Ale také nemusí.
  - - - - -
  lindushyk: krásná a zvláštní samička:)
  - - - - -
  Lori: 200g je dost, takže určitě na veterinu
  - - - - -
  Ivula: to je od Reny, že?:) Já občas tvrdý chleba jako mňamku dám a pak se bavím chroupáním z výběhu, všeho s mírou a není třeba to tak prožívat:)
  - - - - -
  Berskab: Allspany doporučuji, pokud má Limara u hoblin stejnou kvalitu, jako u sena, tak potěš koště:) Jednou je seno ok a podruhé páchnoucí, hnědá sláma. Allspan mají vždycky stejnou kvalitu a nic lepšího jsem zatím nenašel
  8.9.2015 18:41Lori
  Ehrena: Nevím jestli to zhubnul naráz za léto protože jsem ho naposledy vážila možná rok zpět. Jak jsem psala: nezodpovědná! :-// Každopádně budu ho dál hlídat a objednám nás na veterinu :-). Díky moc za komentář!
  8.9.2015 19:07Mila
  Lori - šla bych co nejdřív na veterinu. Já jsem nedavno přišla o Elinku díky tomu že jsem podcenila pravidelné vážení a málo jsem sledovala jestli dobře žere - hubla za 2 měsíce 200g a bohužel jí přerostli zuby zadní a i když zdánlivě jedla, ubla. Reagovala jsem bohužel pozdě až když chodila od misky k misce a jen čuchla a šla pryč.... zastavilo se jí trávení a 3 týdny jsem bojovala aby se vzpamatovala. Byli jí bez měsíce 3 roky. Nepodceňujte to. Držím moc všechny naše tlapky !
  8.9.2015 22:57Tygrinka
  Lori: Přes léto mi letos pohubli všichni, spíš leželi a moc se jim do krmení nechtělo. Dali si samozřejmě zelené, ale seno jim brzdilo a moc mu nedali. Jak se ochladilo, tak začali baštit i seno a dorovnali se už víceméně do normálu. Takže bych mu ještě dala čas, pokud žere, jak má, tak ještě počkat cca týden. Pokud stále hubne anebo má problém s příjmem potravy - vybírá si, žere stále méně - tak samozřejmě veterina.
  9.9.2015 08:43Lori
  Mila, Tygrinka: Sleduju ho u jídla a žere normálně, dokonce i rychleji než jeho mladší kolega. Je i pořád stejně mlsnej a dožaduje se dalšího a dalšího jako obvykle :-D. Vybíravej nikdy moc nebyl a není. Jak píše Tygrinka, přes léto mi taky moc seno nejedli ale už je to v normálu :-). Napíšu Vám, jak se to vyvíjí. Díky! :-)
  9.9.2015 09:14Ivula
  Zbyněk: tohle konkrétně od Reny nebylo, ale jak jsem si všimla, chovatelé vzájemně svoje texty ve velkém kopírují (bez uvedení zdroje), takže těžko říct, kdo byl původní autor;-)
  9.9.2015 09:19Lilith14
  Ahoj, prosím poraďte, většinou to poznám ale teď si nejsem jistá... po narození to vypadalo na holku a kluka :D No a dneska si tím už nejsem tak jistá... jestli dva kluci, dvě holky.... nebo něco mezi :D
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33242
  9.9.2015 09:27Buub
  Lilith

  Dva kluci.
  - - - - -
  Jak to má nahoře čudlík, tak je to kluk. Někteří ho mají většího, jiní menšího, ale holka nic takového nemá. Taky holka má to Y se stejně dlouhými rameny, kluk, který se tváří skoro jako holka, má tu spodní nožičku vždycky delší. A když si nejsem jistá, tak mezi prsty pohlaví rozevřu do stran. U holky je to Y jako taková kožní řasa. U kluka je jasně vidět, že nožička "Y" je řitní otvor.
  9.9.2015 09:29Lilith14
  Buub: Díky :) Já si to myslela ale nebyla jsem si úplně jistá ...mezi prsty jsem se pokoušela ale mimina nějak nespolupracujou :D
  9.9.2015 09:31Buub
  Jo, a vždycky, když si člověk není jistý, tak je to kluk:) Aspoň já to tak mám.
  9.9.2015 09:41Lilith14
  Jo na tom něco bude... takhle si nebyla jistá známá co nám dávala první dvě morčata..prý holky , no když se ,,holkám,, podařilo zplodit tři mimča tak jsem pochopila, že někde byla asi chyba :D
  9.9.2015 12:49holcicky
  Berskab, budu se snažit co nejspíš, ještě musim udělat patro a vymyslet výstup s klece to původní mi tam nesedí :)
  - - - - -
  z klece ;)
  9.9.2015 13:17Ellie00
  Dobrý den, dnes jdeme k večeru k veterináři, ale bohužel to není specialista na hlodavce (v blízkosti také žádný není) tak to zkouším tu abych dyžtak něco mohla zkusit navrhnout. Před pár dny jsem si všimla, že má morčátko něco zaschlého u pusy- bylo to černé tak jsem si řekla, že žrala bobky. Včera jsem si toho všimla znovu a tentokrát to vypadalo jako krev. Tak jsem jí to sundala- žádné stroupky nemá. Dnes má u pusy zase zaschlou krev. Žere normálně, dnes jí máme 2 měsíce a je ze zverimexu. Předem děkuji!
  9.9.2015 16:35morcik
  Jak se pozná ,že jsou přerostlé zoubky?
  9.9.2015 16:42buub
  No, jsou přerostlé, no. Otoskopem nebo s rozvěrákem a lampičkou je to dobře vidět.

  Jinak klinické příznaky jsou velmi nenápadné. Morče prostě dlouhodobě méně žere, některé pochutiny se mu žerou lépe než jiné, takže se v jídle nimrá, ale chuť má, takže často vypadá, že normálně baští, akorát jídlo neubývá. Při chovu více morčat je tohle velmi zrádné. Jinak celé to postupuje plíživě, pomalu. Může mu také začít slzet oko/oči. Postupné hubnutí je však asi nejčastějším příznakem.

  Do ordinace se ale často taková morčata dostanou až ve chvíli, kdy si i majitelé všimnou, že to morče nežere a je hubené, takže asi tak pět minut před smrtí. Nebo přijdou třeba s tím, že morče nemůže chodit - protože má kurděje z dlouhodobé podvýživy.
  9.9.2015 18:46Zbyněk
  Ivula: no jo no, jakmile vidím, co se přísně nesmí a co se naopak musí, jdu z toho webu pryč:) Zlatá střední cesta. Když si najdeš na Seznamu "jak zabavit morče", vypadne ti tisíc stránek s naprosto stejnými texty, prostě copy & paste, nedokážu pochopit, jak někoho může bavit kopírovat cizí názory a šířit stejné texty.

  Buub: kurděje? Tzn. avitaminóza na céčko?
  9.9.2015 19:30buub
  Zbyněk

  Jo.
  9.9.2015 19:51Kikas
  doufam, ze me neukamenujete , morce samice cca 1rok stari, (mam ji z tomboly (nechapu , proc zvirata v tombole), mela svrab, byla brezi) , mam otazku ohledne zubu a to, kdyz ma zavrenou tlamicku tak ji nasahnu zuby, predpokladam prerostly zoubky? seno ma jako hlavni potravu, tak je mi to divne, na veterinu samozrejme vyrazime ,ale vrta mi to v hlave...diky za odpovedi
  9.9.2015 21:02Buub
  Vůbec si nedovedu představit, co hmatáš.
  9.9.2015 21:12majawa
  Buub- Kikas asi myslí že horní řezáky přesahují spodní, při zavřené tlamičke. Ale tak by to snad mělo byt.
  9.9.2015 21:25Kikas
  majawa: ano, to myslim,jsem nezkusena v chovani morcete, nechci nic zanedbat dekuji:-)
  10.9.2015 06:10anonym1111111111111
  Dobrý den,chtěla sem se zeptat jestli je možné mít skinny morče přes léto venku,děkuji :)
  10.9.2015 07:37Buub
  anonym1111111111111

  Přemýšlej. Zvládla bys být celé léto venku? Nahá? To znamená i v noci, nad ránem, když je chladno, nebo když je 16 stupňů a prší?
  10.9.2015 08:06Zbyněk
  Kikas: přerostlé přední zoubky se poznají docela snadno - morče si pouze čuchá k senu, ale nemůže si ho dát. Morčeti jsou přední zoubky vidět normálně, když třeba natáhne hlavičku a čuchá. Nebo zkus odhrnout pysky a podívat se - obvykle se nebrání. Ale jestliže baští seno a zeleninu, pak je určitě všechno v pořádku.
  10.9.2015 09:28Katjusa
  ahoj holky ,včera jsem jela s dcerou k lekaři a stavili jsme se e zverimeu pro nějake věci no a jelikož jsem nechtěla kvuli nedostatku času znovu skinika ,srdičko řeklo vem si ho no a od včera mam zas skinika kluka je po odstavu velikostně tak vypada a vahově ma bez par gramu 400,uši krasně sklopene a velike dali jsme mu jmeno lukaš po byvalem skinikovi u něhož jsme začli,mimčo je přitulne necha se v klidu hladit tak jsem za něho strašne rada a je to naš milaček
  10.9.2015 10:47Jezzabell
  Katjusa: A proto nechodím do zveráče:)) Už bych je neměla kam dát:) Tak ať se daří ve zdraví;)
  10.9.2015 10:57suvero
  anonym111111111111 - skiník nesmí být venku ani v létě. Ten se prostě musí chovat doma a musí být v místě, kde na něho nebude foukat. Tím, že skinny nemá srst, je velmi náchylný na nachlazení. Jestli ho dáš ven, tak ti zemře na podchlazení. Toho prostě musíš chtě nechtě nechat celý rok doma. Navíc se i doma! doporučuje mít skinny v plastboxech, takže si prohledej web a sám (sama) uvidíš, jak se o tato zvířátka starat.
  10.9.2015 16:50morcik
  K čemu slouží kořen pampelišky???:*)
  10.9.2015 17:51buub
  Obsahuje inulin, který je zdravý na trávicí cesty, hořčiny a antibakteriální látky. A myším chutná.

  Ale ten sušený za strašné peníze bych nikdy nekoupila. Vždyť na každém náspu či v trávníku si jich můžu narýpat kolik chci.
  10.9.2015 20:23Tessi
  Ahojky, můžou morčáci nakladačky? Samozřejmě nemyslím zavařené. ;-) A jak často doporučujete dávat červenou řepu? :-)
  10.9.2015 20:32holcicky
  Tessi,taky jsem jim dávala takové větší a nic se nedělo je to druh okurky.Řepu mi holky nechteji
  10.9.2015 20:38Mila
  Tessi - červenou řepu 1x týdně dle jídelníčku de uvedeného. Kukněte nahoru na zelenou lištu je tam nápis jídelníček a je to tam vypsáno. Moji červenou řepu mají rádi a i krmnou. Okurky nakladačky krmím ale dávkuju jak salátovky tudíž s opatrností jakos vodnatou zeleninou, nicméně jí slupnou hned :-)))
  10.9.2015 20:39Tessi
  Holcicky - Děkuji. A u nás právě řepa chutná, ale nevím jak často jim ji mohu dát, dle jídelníčku moc často nedoporučují.
  - - - - -
  Mila - Děkuji, jídelníček jsem četla a ptám se právě proto, že jim tak chutná. :-)
  10.9.2015 20:46Mila
  Tessi - červenou nee tu tak 1 x -2x týdně dávam a doplňuju jí právě krmnou řepou kterou taky mají rádi. jestli máte možnost sehnat si krmnou řepu, můžete jim spestřit jídelníček :-) já si jí pěstuju na ahrádce na záhonu, zrovna o víkendu se chystám že jí budu sklízet :-)))))
  10.9.2015 21:02holcicky
  Tessi,já jsem jim zkoušela dávat jen ochutnali a už nechtěli jak bych je chtěla otrávit :))
  To mají raději okurku,papriku teď ujiždí na kapii, kozy mlsne :))
  10.9.2015 21:07Tessi
  Mila - bohužel nemám možnost krmné řepy, ale snažím se jim to zpestřovat, ale ani já nejím tolik zeleniny, co morčáci. :-D
  - - - - -
  Holcicky - u nás je zase paprika, něco k čemu ani nečuchnou, a to se to snažím dávat s okurkem nebo leďákem, který vede. :-)
  10.9.2015 21:13holcicky
  Tessi,u nás taky vede okurek ale po něm paprika.Já dávám misku a neřeknu ani švec a miska je vymetená,v zimě jim přidám teď mají dost trávy :))
  10.9.2015 21:22Tessi
  Holcicky - a co tak ještě dáváš? :-)
  10.9.2015 22:30Mila
  Tessi - jinak si dovolím vložit do debaty co dáváš dál - u nás je na prvním ístě čekankový pupeny - jsou zdravé, mají hořčiny v sobě a holky se můžou zbláznit po nich - běžně kupuju v Albertovi a pak také na zpestření je fajn čerstvý fenykl. Jinak dávam rajčata, brokolici, čínské zelí, kořenová zelenina je samozřejmost jako základ, i když celer moc nemusí, nicméně jim ho furt dávam, někdy vemou i namilost.
  10.9.2015 22:51Tessi
  Mila - Děkuji, já mám trochu strach experimentovat, abych jim neublížila.
  11.9.2015 00:38Pertinacia
  Chci se obrátit na zdejší chovatele s prosbou o radu. Včera se u naší Čiperky (samička, 4 roky) objevilo krvácení "tam dole". (Nedokážu rozeznat, zda je to z močových cest, pohlavních či konečníku.) Dnes (čtvrtek) jsem s ní byla na veterině a dostala antibiotika. Veterinářka neurčila žádnou diagnózu a sama přiznala, že jí je dává zcela naslepo, "co kdyby". Zítra (pátek) vpodvečer tam jdeme znovu na kontrolu. Je takovýto postup běžný? Byla bych ráda, kdyby mi zdejší chovatelé, kteří se setkali u svého morčátka se stejným problémem, mohli napsat své zkušenosti.
  11.9.2015 01:02Tygrinka
  Pertinacia: Je to normální postup, když vet neví, co by to mohlo být. Raději zajdi na specializovanou kliniku - na Praze 4 H-vet, MVDr. Valeš - viz příspěvek od Jezzabell
  Celý minulý týden jsme trávili s morčíkem na veterině H-Vet
  https://www.facebook.com/hvet.info, zavolej si tam a chtěj pana doktora Valeše, ať ti řeknou, v kolik tam je, ale myslím, že to od 15-22h a víkend byl celý. Ale spěchej hned DNESKA a na nic nečekej! Měla jsem podobný problém, můj chlupáč měl otravu a ještě nafouklé bříško a bylo to tak tak..!!
  Pan doktor Valeš je moc hodný, poradí a dal mi i léky s sebou, vysvětlil a poradil všechno, co jsem chtěla vědět..Důležitý je čas, tak držíme palce. Tel.: 271961092.
  - - - - -
  Je to 125tkou nebo 240 z Hájů cca 12 minut a na Prahu 4 jediná dobrá veterina se specialistou na hlodavce!
  - - - - -
  Zastávka Na Vartě a je to hned naproti nějaké hospodě, světle žlutý domek .. (když jedeš z Hájů). Naproti bus zastávce.;)
  11.9.2015 09:16Katjusa
  suvero-to je blbost co pišeš skinici mužou byt venku,musi mit nějakou skryš aby se schovali před sluničkem jako obyčejne morčiky,ja je chovala doma v chodbě při teplotě 18 a nikdy nemocni nebyli samozřejmě ted v takovem počasi ven už ne
  11.9.2015 09:30Jezzabell
  Perinacia: Jj, zavolej tam, nebo jestli to máš kousek, tak si zajdi rovnou. MVDr. Valeš tam bývá odpoledne v týdnu a víkendy. Má po dlouhé dovolené (zrovna tam nebyl, když jsem tam jela s Vincentem, ale už jsem ho dovezla bez známek života, nemohli tam za to).
  Je to zkušený specialista na hlodavce, Houmíka mi zachránil "za 5min dvanáct"a pokaždé, když zavolám, i v těch večerních hodinách, ochotně mi poradil.
  11.9.2015 10:06HoldUp
  Používáte někdo na malé ranky koloidní stříbro?
  - - - - -
  A můžu morčátku dát větev z jabloně?
  11.9.2015 10:12PavlaS
  HoldUp: můžeš dát větvičky z jakéhokoli ovocného stromu. :)
  11.9.2015 11:49Katjusa
  ahoj holky koukli jste se na diskuzi o psech jak tinne skouži morčika no nic proti ni nemam ale to je pro psa ne pro morčika však koukněte chapu nudi se ale toto je uplně mimo ...........
  11.9.2015 12:09Pozitron
  Katjusa:
  A co jako? Morče nemusí jen dřepět v trávě nebo k kupce sena, taky umí být "akční". Prostě mu Tine schovala nějaký pamlsek a Ivouš si to našel, jaké týrání?
  11.9.2015 12:25Marfi
  Zdravím mám velkou klec 120cm délka
  leží mi tady doma pokud by ji někdo chtěl
  tak email
  martinstepanek14@seznam.cz
  cena 500,-
  nutno si přijet
  Karviná
  11.9.2015 12:43Jezzabell
  Občas si říkám, jaká je to paráda, čučet na morčata, místo na telku! No uznejte sami:)..
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33245
  - - - - -
  ;) má to dvě strany.. pro zbytek pointy;)
  11.9.2015 17:22Petra Skalická
  katjusa tobě asi nic neříká slovo hersenwerk vid?Běžně používané v cizině u všech zvířat a to i u těch v zoo.Když chceš někoho urážet tak si nejdřív něco nastuduj
  11.9.2015 17:25Ehrena
  Pertinacia - měli jsme stejný problém, byla jsem u našeho veta, který není specialista na morčata, ten to posoudil jako krvácení z pohlavních cest - samička byla 6letá a měla cysty na vaječníku, tak řekl, že to bude tím a jedině operaci honem, jinak že by postupně vykrvácela.
  Operaci nám dělali hned příští den na vet. klinice Erika, dr. Vozková, už několikrát nám dělala u morčíků operaci a vždy morče zachránila. U téhle samičky se jí to ale moc nezdálo a říkala, že si myslí, že to není z pohlavních cest a že to operace nezachrání. Bohužel to tak dopadlo, samička i po operaci krvácela dál, a po 14 dnech jsem ji musela nechat uspat, přestávala jíst a byla čím dál horší, i přesto, že brala celou dobu atb. Dle mínění doktorky šlo spíše o rakovinu močového měchýře, i když říkala, že nádor při operaci žádný nenašla, a prohlížela ji, ale říkala, že někdy může být ten nádor prorostlý močovým měchýřem vláknitě, že se to ani vyšetřením neobjeví.
  Doufám, že u vás to dopadne lépe, držím palce.
  11.9.2015 19:03morcik
  Budu mít nové morčátko...
  První se jmenuje Zuzunka ,ale nevím jaké by se hodilo jméno pro kamarádku(Zuzanky-morčecí)..
  Dejte prosím tip...:*)
  - - - - -
  Když se řekne ,že morčítkům se může dát šípkový čaj..Můžu natrhat,usušit a poté dát do hrnečku a zalít vrhoucí vodou a přelít do napáječky???Nebo jak?:
  - - - - -
  *)
  11.9.2015 19:16buub
  morcik

  K čemu je dobré dělat morčatům šípkový čaj? Dávej rovnou šípky, ne?
  11.9.2015 19:19Mila
  morcik - kukni do seznamu jmen zde v levé zelené liště, jak je vypsáno pod sebou diskuze, inzerce a pod ní jsou jména - už jsem si zde několik jmen vybrala :-)
  11.9.2015 19:23Buub
  Jména tak nějak řeším/neřeším. Něco se prostě objeví. Něco má jméno podle průkazu, ale spoustu degeneruje na jména jako Pan Černý, Pan Stříbrný či Pan Chytrý, pak pojmenovávám podle obrázků, takže Bílé ucho a Šachovnice (je to želva s bílou s pěkným rozložením barev) no a pak úplné zkratky jako Q a Lmag.
  11.9.2015 21:11Mila
  tak jsem se rozhodla že si za Elinku zemřelou pořídím novou Elinku a vemu si jí od andýska opět. Nabízela mi, že její Sabinka bude mít cca za 14dní miminka, je krásná ta samička - krém s bílou a čoko, tak už jsem si zareservovala samičku. Jen Sabinka je dlouhánka a tak poprvé v životě budu mít opravdu "chlupaté" morčisko, pokud se narodí holka nějaká pro mě :-)) tak se budu učit jak pečovat o dlouhou srst. Snad mi andýsek vysvětlí a naučí :-))
  11.9.2015 23:06Pertinacia
  Děkuji všem za odpovědi. V tuhle chvíli to s Čiperkou vypadá dobře. Během dnešního dne už ŽÁDNÁ KREV (naposledy jsem jí našla krev na zadečku včera večer), má normální chuť k jídlu a chová se také normálně. Veterinářka při kontrole říkala, že šlo zřejmě opravdu o infekci močových cest a že antibiotika (Baytril) podle všeho zabírají. Dostala jsem další dávky antibiotika, která jí budu dávat přes víkend, k tomu probiotika a v pondělí jdeme na další kontrolu. Tak snad to bude dobré.
  12.9.2015 00:16Tygrinka
  Pertinacia: Bezva, trefila se. Je od ní pěkné, že ti řekla, že střílí od boku, a ještě lepší je, že se nejspíš trefila a myšinka se rychle uzdraví :o) V každém případě, kdyby se ti něco nezdálo, víš, kam se máš obrátit.
  12.9.2015 09:32Greandin
  Ahoj. Přicházím si jenom postesknout. Právě jsem se vrátila z veteriny. Protoze se nam Marlenka zdála posledních několik dni jina a včera jsem ji nahmatala boulicku pod krkem a předními packami. Verdikt po rozboru tekutiny zni rakovina lymfatickych uzlin. Takže konecna. Celou cestu domu jsem prorvala jak želva. Tak se chci zeptat zda má někdo podobnou smutnou zkusenost. Protoze doktorka říkala že u morčat je to vzacne.
  12.9.2015 10:08Jezzabell
  Buub: Pan Černý, Pan Stříbrný..připomělo mi to film z sevadesátých let od Tarantina Gauneři :) Pan Růžový, Pan Hnědý, Pan Bílý..:)))
  12.9.2015 10:22Buub
  Jezzabel

  No, tak přesně tak to mám:)

  Greadin

  Vzácné... to bohužel ani tak ne. Vlastně pokud se bavíme o zhoubných nádorech u morčat, lymfom je z nich častý, společně s nádory kůže. Jeho vznik je v části případů zapříčiněný virovou infekcí, jedná se o retrovirus. Chytrá knížka říká, že to má asi 2 % starších morčat.
  12.9.2015 10:25K.
  Greandin, ale je pravda, že častějším problémem boulí pod krkem bývají abscesy z přerostlých zubů a nebo váčky pod zuby. Jestli to spíš nemyslela paní doktorka takhle.
  12.9.2015 10:36Buub
  K.

  Lymfom a absces se od sebe pomocí odběru obsahu a vyšetření pod mikroskopem krásně poznají.
  12.9.2015 10:37K.
  Buub, samozřejmě. Říkám jen, že mohla očekávat absces protože je častější. Oproti lymfomu :)
  12.9.2015 10:46Buub
  To jo. Abscesy jsou častější, a to jak od zubů, tak přímo z mízních uzlin - je to bakteriální infekce, streptobacilóza nebo streptokokóza, a pár dalších.
  12.9.2015 11:02Greandin
  Buub Děkuji za objasnění, takže pokud je to infekce, tak to jde v nějaké počáteční fázi léčit?
  12.9.2015 11:12Katjusa
  petra skalicka-ty si prostuduj že morčici jsou společenska zviřata a samotne se nudi,všude se piše že ma mit kamarada a ne cvičena opice
  12.9.2015 12:37Buub
  Greandin

  Pokud byla dělaná cytologie a výsledek je lymfom, je to lymfom.
  - - - - -
  Infekce jsou řešitelné, ale těžko. Nejlepší je celý absces vyoperovat. Nebo otevřít a čistit. Ale může se to poměrně jednoduše zvrhnout v otravu krve a úhyn. Antibiotika podle kultivace a citlivosti - různé mršky jsou odolné proti různým antibiotikům. Morče zůstane nadosmrti nosič té bakterie a problém se může vracet. No a abscesy na mízních uzlinách pod krkem umí i pseudotuberkulóza, což je bohužel nemoc opět neléčitelná - s trvalým nosičstvím i po přeléčení antibiotikem - a navíc přenosná na lidi. Léčí se utracením všech zvířat v chovu.
  12.9.2015 12:39Greandin
  Buub
  Ano pani doktorka viděla pod mikroskopem lymfomy. Ale psala jsi, že to způsobuje bakteriální infekce. Tak me zajímalo, zda jde tuhle infekci nějak rozpoznat než způsobi tu nemoc. Mozna se ptam blbe. Je mi jasne, že když už se to rozjede tak se nedá nic dělat. Jen me zajímá jestli se dá do budoucna dělat něco jinak.
  12.9.2015 12:45K.
  Buub, jak se pozná že má morče pseudotuberkulózu? Má to nějaké projevy kromě boulí třeba? To mě teda zaujalo hodně.
  12.9.2015 13:07Buub
  K.

  V zásadě jsou možné tři způsoby průběhu: náhlý úhyn na otravu krve (především u mladých zvířat), postupné chřadnutí a právě abscesy pod krkem. Poslední dva typy můžou mít k tomu i průjem, ale tady ne.

  Chřadnoucí zvířata mají zvětšené uzliny v břiše a postižená játra, ale to není specifický příznak. V podstatě se to dá pořádně zjistit až pitvou a kultivací. U abscesů je to jednoduché, tam by se kultivace měla dělat vždycky.
  - - - - -
  Greadin

  Bakteriální infekce způsobuje abscesy. Lymfom vzniká na podkladě infekce virové, je to retrovirus, jako AIDS. Jinak se nic dělat nedá, žádné testy na toto neexistují,.
  12.9.2015 14:35Kristi
  Buub: trochu jsem se vylekala té pseudotuberklozy. Když jí onemocní jedno morče, je zaručené, že to dostanou všechna v chovu? Za jak dlouho by se to projevilo na ostatních? A co na lidech, jak by se to pojevilo? Jako částečný hypochondr už ani nedýchám...
  12.9.2015 15:21Buub
  Kristi

  Zaručené není nikdy nic. Ale ta nemoc se šíří kontaminovanou potravou, vodou, podestýlkou... takže je to věc zoohygieny. Problém je v tom, že morče může být skrytý nosič, a i morče, které nemoc překonalo, bývá skrytým nosičem. Tím se nějaká inkubační doba dost stírá - nehledě na to, že u postupného chřadnutí se dá těžko říct, kdy přesně to začalo.

  U lidí se nemoc projevuje stejně jako klasická yersinióza. Vysoká horečka, průjem, bolesti břicha, které můžou vypadat jak slepák. Nic, na co by se umíralo, ale... z morčat, která jsou bezpříznakovými nosiči, už nemoc nikdo nikdy nedostane, takže jsou neustálým rizikem. Prostě tohle se řeší depopulací chovu. Všechna morčata nemocná + všechna, která s nimi byla ve styku, jdou pryč.
  12.9.2015 15:53Kristi
  Hmm... tak ten přenos snad není až tak možný, když doposud mám morčata ok... Akorát jak je mám ve venkovním bydlení, občas tam lítají mrchy myši a umím si představit, že tam u nich určitě hodují.... Nakoupím víc pastiček!
  12.9.2015 17:41Buub
  Právě myši a potkani to roznášejí, ano. A ne, není to žádný mor (i když dýmějový mor způsobuje příbuzná bakterie:)) k vypuknutí onemocnění v chovu je nutná trochu zanedbaná hygiena.
  12.9.2015 20:00Tygrinka
  Grenadin: Měla jsem takové morče, vet řekl, nevrtat do toho a nechat ho žít, dokud to půjde. Pak se mu udělal nádor někde v krku a on nemohl žrát. To jsme netušili, takže napřed jsme řešili trochu stoličky, pak se myšák trochu zberchal, nakonec po kontrole u veta, kde vypadal spokojeně, mi doma umřel a teprve pitvou se přišlo na ten nádor v krku, který ho vlastně během pár dní udusil :o/ Nádorky pod tlapkama se moc během let nezvětšovaly, jen tam byly a pak se udělal ten poslední na blbém místě... Zbytek pěkně shrnula Buub.
  - - - - -
  Nádorky za tlapkama...v podpaží...
  - - - - -
  Katjusa: Nejen Tinne pracuje s morčíkem -
  https://www.youtube.com/watch?v=JVwESdXN3RY . Samozřejmě jsou lepší morčíci alespoň dva, ale někdy to prostě nejde, a je lepší, když se s morčíkem pracuje (v rámci jeho možností a schopností), než aby tupě zíral do zdi a žral a spal. Ono třeba i kočky jsou raději s parťákem svého druhu a stejně má mnoho rodin kočku jen jednu...
  12.9.2015 20:12Tatranka225
  Katjusa: Navíc se podobnými cvičeními se zvířaty i zvyšuje jejich inteligence. Když pak porovnáš schopnosti takového morčete a toho, co jenom tupě civí, budeš dost překvapená tím rozdílem. O týrání rozhodně nejde. Však i dětem se dovednosti vštěpují dost podobnými způsoby.

  Tygrinka: Rozdíl mezi kočkou, co žije sama a tou, která má parťáka, je neuvěřitelný. Sestra měla tři roky jen jednu a ta hrozně brečela, když sestra někam odjela, i když stále měla při sobě naši mámu. Letos jí konečně pořídila kamaráda. Sice to ze začátku bylo docela tóčo, ale teď... Je až neuvěřitelné, když vidíš, jak jsou spolu šťastní. Stejně tak babičky kočky. Ta jich má hezkou smečku a jejich souznění je skvělé. Každé zvíře, které není vyloženě samotářské (křeček atd.) by mělo být aspoň ve dvou. Možná u psa by se dala udělat výjimka, když se mu člověk opravdu věnuje naplno. Ten je přecijen oproti ostatním zvířatům trochu víc člověk.
  12.9.2015 20:20pavlína31
  Ahojky, věnuje se někdo barvě stříbrná aguti? Sháním v této barvě morčátko může být jak samička,tak i sameček, pouze sheltie nebo coronet. Může být i aguti s bílou. Projíždím chovné stanice a některé už neexistují tak se ptám právě v této diskuzi. Děkuji za případné nabídky!
  12.9.2015 20:41K.
  pavlína, CHS DaMi v Praze :)
  - - - - -
  a CHS Metropol
  - - - - -
  Jo počkat, teď koukám jen sheltie a coronet. Tak To asi nikdo už...
  - - - - -
  Možná mi napadá jestli v CHS Luna by neměli nějaké, tam mají lecjaké barvy. Nevím jak moc aktuálně
  12.9.2015 21:15Mila
  Greandin - tak to je mi strašně moc líto :-(( mě na diagnozu rakovina lymfatických žláz zemřel skinník Bobča. rakovina šla poměrně rychle, za 4 měsíce po verdiktu diagnozy jsem ho nechala uspat, vetka řekla dokud jí, nechte ho, až přestane jíst už se trápí.....v červnu to byli 2 roky co zemřel. nejdřív bulka pod krkem, pak pod nohama a pak drobné bouličky jak hášek po celém těle......a bouličky se většovali a přidávali..... přála bych tvému morčátku aby moc netrpělo
  12.9.2015 21:59LucieJ
  pavlína31 - kamarádka chová coronety v téhle barvě s bílou, měla by mít snad i něco k prodeji.
  12.9.2015 23:10Noemi
  pavlína31: Chs Od Bejbinky, Eva Hrušková, má přesně dlouhány v této barvě.
  13.9.2015 09:27Greandin
  Mila - děkuji ti moc za podporu. Taky nám vetka říkala, že dokud žere a má zájem o svět tak jí máme nechat. Hlavně doufám, že jí to nějak nebolí, protože mi přijde taková sklesklá, prostě to není ona. Tak jsme nakoupili její oblíbenou zeleninu a bylinky a budeme jí rozmazlovat.
  13.9.2015 09:58Tygrinka
  Grenadin: To je to nejlepší, co pro ni můžete udělat.
  13.9.2015 11:43Eliam
  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, zda jde místo céčka do napáječky použít Celaskon. (Mám skinny morčíky).
  Díky moc. ...
  13.9.2015 12:07Tygrinka
  Eliam: Pokud chceš dodat céčko, tak je lepší rovnou do tlamičky stříkačkou bez jehly. Ve vodě ztrácí během pár hodin účinnost. Máš jistotu, že myši dostaly, co měly a potřebovaly. Ale zase to s přidáváním nepřehánět, všeho moc škodí a v běžné zelené stravě s přidáním trávy nebo zeleniny bohaté na tento vitamín by ho měli mít dostatek.
  13.9.2015 12:55suvero
  pavlína31 - já mám peruánce ve stříbrnobílé kombinaci a do 14 dnů čekáme miminka, budou v saténu nebo satén gen. Moje webovky chs-suvero.webnode.cz
  13.9.2015 14:20Eliam
  Tygrinka : Díky za radu. Morčátkům podávam vitamin C pouze v zimě, kdy je nedostatek zeleniny/trávy.
  13.9.2015 17:07Morčecí manijak
  Mužu se zeptat když mam na kline moje morce tak potichonku piska nevite nekdo co to znamena?????
  13.9.2015 18:28Mila
  Morčecí maniak - pokud jakoby kňouká a píská potichu, tak já si to vyvětluju jako že povídá - je spokojené, komentuje a brumlá spokojeností
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33252 moje holky včera a dnes na zahrádce - zásadně chrápou, to že mají dělat sekačky obvykle zaspí ))))))
  13.9.2015 21:28pink
  Chci se podělit o humorný zážitek s morčátkem Milouškem , vypozorovala jsem tento jev vícekrát tak vím že nejde o náhodné chování.
  Mám mnoho sprchových gelů , ale když jsem umytá jedním konkrétním ( nebudu dělat reklamu značce tak uvedu jen vůni) rebarbora - jahoda vůně tak mne pak Milda vždy nadšeně zuřivě očichává a chová se jako šílený roztomilým způsobem ))) pokud má někdo podobnou zkušenost s tímto gelem budu ráda když se ozve
  13.9.2015 22:30Liduš
  Ahojte, mám morčáka Adolfa, u kterého si nejsem jistá, jaké je plemeno - nevyznám se v nich, koupila mi ho sestra před rokem a něco :) Mohl by mi prosím někdo podle videa poradit - https://www.youtube.com/watch?v=JLUFQ5AHHhM&feature=youtu.be ? Taky by mě zajímal váš názor, jestli se někdy pořádně osmělí, protože je to taková netýkavka, přestože se mu nikdy nic špatného nedělo. Spíš je to takový rozmazlenec, nejradši by se jen válel a cpal, do dalších aktivit se mu moc nechce. Přitom ani nebývá moc zalezený v domečku, pořád je venku. A k tomu je opravdu děsná hysterka při česání (a to opravdu češu opatrně). Děkuji :-))
  13.9.2015 23:20holcicky
  Liduš, máš pěkné video a pěknou morčinku, avšak něco mě na něm mrzi.Chápu má dlouhé chlupy, ale ty peletky ji musí do tlapek tlačit i když mám jednu peruanku dávám na pelety hobliny zkus něco vymyslet třeba něco jiného co bys mohla použít,holky ti určitě poradí. Kdyby byly dvě byla by veselejší a ano časem se otrka :))
  13.9.2015 23:53Rozik
  Liduš - Pořiď mu malého kamaráda, když už má rok, je nejlepší doba pořídit miminko po odstavu od maminy. Bude hned spokojený i smělejší, malého morčíka si vychová a Ty také zažiješ spoustu legrace. Pro spokojenost morčátka je společnost kamaráda stejného pohlaví to nejlepší, co mu můžeš dopřát (kromě dobré péče, samozřejmě). Na peletky dávají vrstvu hoblin, samotné peletky všude v kleci nejsou vhodné, jak píše "holčičky".
  14.9.2015 01:47Liduš
  No, kdyby Adolf měl problém s podestýlkou, tak bych to řešila, ale jemu peletky nevadí - nožky má v pořádku a v ubikaci má dřevěný balkonek, na který občas skáče. Předpokládala bych, že kdyby mu to vadilo, tak by nechtěl být na peletkách a seděl by na balkonku nebo na domečku (a mimo to ho ještě nechávám na koberci). Ale každopádně se tedy mrknu po něčem, čím bych to zlepšila. Kamaráda mu bohužel pořídit nemůžu, ubikace by byla pro dva malá a pro větší ubikaci by byl zas malý pokoj :( A jinak nevíte tedy prosím, jaké plemeno je?
  14.9.2015 10:02Katjusa
  tygrinka-ano někdy nemužou byt dav morčici spolu ale ona pokažde jen jedno,nechapu všichni pišete dva a ji nikdo nic nenapiše,beru někdy to nejde ale jak se to nezkusi tak nevi...........
  14.9.2015 11:12Pavlína31
  Chtěla jsem se zeptat, co to může být když koupu morče a ve vodě je snad stovky hnědých až černých teček,nehýbe se to a připadá mi to jako lupy,ale nejsem si jistá,koupu pravidelně teď v arpalitu,ale nezabere to moc :( jsou i v kožichu na povrchu..pokud se někdo z vás s tím setkal jaký přípravek si mám pořídit?děkuji za radu!
  14.9.2015 12:24holcicky
  Holky dostaly novou klec myslím,že jsou spokojené. Zatím jen pár fotek tak se koukněte ;)
  https://www.kralici.cz/morcata/.ASP?a=33255
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba?asp?a=33255
  - - - - -
  Tak do třetice :))
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33255
  14.9.2015 15:30Otylka
  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak často krmíte morčátka a kolik mu toho dáváte. Ted jsem vážila a skoro nic nenabraly,. Mám je doma měsíc. Samička má 3,5 měsíců a váží jen 448g. Za 14 dnů nabrala jen 10g. Zdá se mi ale jinak zdravá. Seno a vodu má neomezeně. Dopoledne má travičku, docela dost, večer zeleninu. Mrkev, celer, petržel, okurek, rajče, salát. To samé samečci, také málo nabraly 38G a druhý jen 2 g. Starší samička ubrala 6 g. Že by opravdu dostávali málo??? za názory nebo zkušenosti děkuji.
  14.9.2015 18:52Zbyněk
  Otylka: na 3,5 měsíce to opravdu není velký přírůstek, i když moje mladá před rokem také nabírala pomalu, ale nabírala. Kilo udělala až v desátém měsíci a dlouho si držela 860 gramů:)
  Pokud máš pocit, že málo nabírají, tak strava se mi zdá v pořádku, možná bych přidal nějaké kvalitní granule, Versele Laga, Darwin Nutrin Complete. Jestliže všechny baští dostatek sena, trávy a zeleniny, tak se to nejspíš srovná samo. Přibírá se po jádru a kalorické zelenině (rajčata, mrkev). Petržel bych nedával pravidelně, pouze občas. A je možné přidat obyčejné ovesné vločky, když myšidla nechtějí s váhou nahoru. Určitě bych hlídal, jestli zbaští dostatek, jinak typickou misku zeleniny pro dvě myšky mám v albech
  14.9.2015 18:54Buub
  Otylka

  Krmím každý den. Seno, vodu a berkel futter granule ad libitum. K tomu na 25 kusů půl pytle trávy nebo celodenní/půldenní pastva, podle počasí. Mláďata přibírají tak 80-100 g za týden.
  14.9.2015 19:20Sheena
  Ahoj všichni, jdu na poradu :-)
  Ze začátku jsem morčínovi koupila granule Darwin´s Nutrin Complete, moc mu chutnaly. Pak jsem koupila dle všeho kvalitnější od Versele Laga, ty mu ale moc nejedou, míchám je zatím s Darwinem, navíc se strašně drolí. Jsou ty od Darwin´s hodně nekvalitní? Uvažuju, že bych se k nim zase vrátila, ale nevím, no. Jo a taky jsem ve zveráku dostala k nákupu Vital snack lucerne od Darwin´s. Máte s tím někdo zkušenost? Můžu krmit? Nekupuji mu žádné směsky ani tyčinky a tohle taky neznám.
  Díky za radu :-)
  14.9.2015 21:29ket
  Máme miminka :o) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33250
  15.9.2015 07:03Zbyněk
  Sheena: mě pořád připadá Darwin N.C. nejkvalitnější, je pěkně tvrdý, holky ho milujou, V.L. jsem zkoušel také, jedly to, ale bez darwinovského nadšení:) U V.L. přesně jak píšeš - vadí mi, že se to drolí. Jinak mám ale granule pouze jako doplněk, mimino už mi odrostlo, máma se stabilizovala, takže nemám důvod je překrmovat. V podstatě morčatům nedávám nic jiního, než seno, zeleninu, trochu granulí jako mlsku a ráno hrstičku alfalfa sena ze zdejšího eshopu:) Za tím by byly schopné lézt po zdi:)
  15.9.2015 09:32jankaK
  Dobrý den mám dvě morčátka a pořád nevím proč tak smrdí. Přítel říká že jak dojde domů hned je cítí :-( a má pravdu. Přemýšlím jestli je to stravou (ale krmím podle mě dobře-zelenina-hodně papriky a okurky, trochu mrkve petržel, granule nutrin smíchané s versage lega natur) nebo podestýlkou-hobliny. co dělám špatně? Vybírám jim denně počůrané a trochu bobk, ale stejně furt jsou cítit. Nejhorší je seno co vytahají na zem a počůrají. Když dám peletky, stačí fakt jen malinká vrstva hoblin (protože by počůrané srmdí)? Přemýšlím i nad koberečky ale to bude celé mokré myslím a válet se v tom morčíci tak jim ještě přivodím nějaké problémy. Poradíte prosím?
  15.9.2015 10:13Džanet
  Ahoj, mám takový problém se svou 5ti a půl letou morčicí. Je to asi měsíc, co to začlo. Její bobky strašně smrdí, má je většinou i takové pošlapané na placku. Jeden den jí box vyčistím a další můžu znova. Je to hodně silný zápach a já si nevím rady. Nedávám jí už ani zeleninu, z té je to ještě horší. Teď to začlo i při suché stravě, tak si nevím vůbec rady. Může to být stářím? A netrápí se?
  Děkuju za rady. ;)
  15.9.2015 10:37K.
  Džanet, většinou morčata smrdí pokud mají nějaký problém se zažíváním (průjmy atd). Doporučím ihned navštívit veterináře.
  15.9.2015 12:28curlysimi
  Ahoj přátelé morčat �� Rada bych si založila album,mám požádat administrátora,nějak nevím jak,pomůže mi někdo?
  15.9.2015 13:14K.
  curlysimi, napiš anhelli to je adminka, přidělí Ti alba :)
  15.9.2015 14:00curlysimi
  K. díky,mám jí napsat na chat ?jsem naprostý lajk��
  - - - - -
  K. Už jsem to zvládla do soukrome zpravy��
  15.9.2015 14:15Jezzabell
  jankaK: dávám pelety a na to udusanou vyšší vrstvu hoblin. Měním ob den nebo ob dva. Dávám pozor, aby nebyly v kleci zbytky zeleniny, pod seníkem občas z hoblin shrábnu popadané seno, když je ho tam náhodou víc, než vyčistím klece. Pokud dávám koberečky, pod ně opět nasypu pelety a na ně dám koberečky. Zase čistím co 2dny.
  Nic mi nesmrdí, a nos mám zhýčkanej dost. Je fakt, že když by počůrali seno, smrdělo by to. Ale dávám na to pozor a moc toho nepadá.
  Taky jsem dávala dřív asan aloe vera + cats´best pelety (když jsem měla jen dva morčáky a menší klec, u větší je to neekonomické, aspoň pro mě). A zase nic nesmrdělo. Taky je fajn kouknout, jestli nemáš v kleci usazenej močovej kámen na dně vany. Takový bílý světlý mapy. Dají se odstranit s pomocí octové vody.
  15.9.2015 14:29jankaK
  jezzabell- diky takze taky menis tak casto? a cele nebo jen ty vrchni hobliny? nebo pocurana mista? nedokazu si predstavit tak casto cele menit to by vyslo draho
  15.9.2015 14:33K.
  janaK, pokud nechcete aby vam morcatka smrdela musite to proste vykydat cele.
  - - - - -
  jankaK*
  15.9.2015 15:13Jezzabell
  jankaK:měním vsechno, celou vanu. Někdo to čistí jen v místech nejhorších, ale na tomhle teda nelituju času s celým vyčištěním a práci, vždyť chlupáči mají být v čistu. A jsou závislí na nás. Když jde o klec. Takže celé. Někdy je to víc, někdy ne tak moc znečištěné. Ale mám je v čistu, nic nesmrdí.
  15.9.2015 15:21holcicky
  Přidám se k té výměně podestýlky i nás se není jednou týdne komplet v kleci.Každý den vyberu jen počurana místa a zkontroluji koberečky,špinavé vyměním i s podložkou. Holky mi nesmrdi :))
  15.9.2015 15:32termiskaaaa
  nevite esi mam morce utratit kdyz ma nador ? dik za odpoved
  15.9.2015 16:22K.
  termiskaaaa, to Vam na veterine k tomu nic nerekli? Kde ma nador? Jak velky?
  15.9.2015 19:30Mila
  termiskaaaa - měla jsem několik morčátek s rakovinou, a vždy jsem se rozhodovala pro uspání až v momentě že morčátko přestávalo jíst. Dokud baštilo, a bylo v rámci možností "veselé" a měl záje o okolí, jídlo, kamarády atd., nechávala jsem ho žít. Až když to nešlo, pak přišla eutanázie na řadu
  - - - - -
  Holky dnes dostali novej dárek :-) rspáral se jim jejich tunel na hraní, tak dostali novej :-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33256
  15.9.2015 20:08Jezzabell
  Mila: ta "zácpa v tunelu" je skvělá:))! Ale je fakt, že mám od Trixe ty travnatý velký tunely a ty maj taky v boku díru. Když je pospojuju dohromady a honěj se v nich, tak bokem zdrhaj ven;) Pěkný;)
  15.9.2015 21:20Otylka
  Všem moc děkuji za rady. Morčíkům dávám i granule ale ještě přidám vločky. V pátek dám vědět, bude vážení.
  15.9.2015 21:26holcicky
  To se nediv,moje by tě už roztrhaly na kousky,kdyby už nedostala véču. Dobře v pátek závažím i moje schválně kdo má větší baculky :))
  - - - - -
  Je to patřilo na SZ :))
  15.9.2015 21:34Otylka
  holcicky- nevaa. No k baculkám mají daleko, ale doženeme vás. Tak v pátek.
  15.9.2015 21:51Mila
  Jezzabel - už jsem prostřihla díru do boku sice zubatou, ale maj ji tam. Bylo to neunosné, začali tunel i podlézat :-DDDDD
  15.9.2015 22:27holcicky
  Otylka- bezva tak v pátek :D)Schválně která má největší těžkou váhu :)))
  16.9.2015 00:03Tygrinka
  Mila: :o)) děr není nikdy dost :o) Zubatá nevadí, hlavně, že je tam a holky jsou spokojené...
  16.9.2015 06:30Jezzabell
  Mila: Taky mě to napadlo, ale říkala jsem si, že je to krapet drsná metoda na novej tunel:) Ovšem praktická. Občas jim to člověk musí "doladit";)
  16.9.2015 11:41curlysimi
  Zdravím �� Mam dvě skinny holky,obě jsou brezi,porod čekám od včera každým dnem,nevím kdy přesně zabrezly,ale samce jsme měli půjčeného od 13.7.talze dnes 65 dni.Holky už jsou jako koule,zvlášť Filomena.Porad pekne pribirala,ale za posledních deset dni nepribrala nic,trochu jo vystupují lopatky,jinak žere a je veselá,jen víc odpočívá,pohyby prcku vidím.Snad bude vše ok.Nemam zkušenost s odchovem ještě,tak jsem jak na trní.Pridala jsem do krmenu vločky.poraditw,zda je v pořádku,ze ke konci březosti už nepribira a také,jestli je vhodné samice nechat u sebe i když je nejspíš jedna více brezi a porodi dřív?
  16.9.2015 13:04Danula
  Zdravím :) chtěla bych se s vámi poradit. Pořídili jsme si skinny morčátko, nemáme ho od chovatele, ale z námi ověřeného zverimexu. Je to mladý sameček. Dnes ho máme doma třetím dnem a pozorujeme u něj takové to vibrování/chrochtání. Dělá to hlavně při jídle, nebo když má klídeček :) Přečetla jsem si, že to znamená spokojenost, což by celkem sedělo. Jenže když přijdu k boxu a chci si ho pohladit začne vibrovat okamžitě a dost výrazně....když ho přesto hladím, pokračuje v tom dokud nepřestanu. V těchto situacích mi to právě nepřijde jako projev spokojenosti, spíš taková výhružka...Protože po třech dnech se přeci na nás nemůže tak fixovat aby už se dožadoval doteků, když je ještě pořád takový vyplašený...nebo ano? Poradíte mi s tím někdo?
  16.9.2015 13:22Iriska
  Danula- ahoj, tohle mi taky dělal jeden morčík, druhý ne, ale ten jeden to dělal jen tak týden,dýl ne. Taky mi to pripadalo jako by říkal ani na mě nešáhni. Ale pak si zvykl. Bylo to takové jakoby vrčení. Bála jsem se to zvedat, ale jak říkam, přestal s tím sám až se rozkoukal
  16.9.2015 14:09Danula
  Iriska - no tak snad! :) takže mám ho teda hladit ikdyž takhle vrní? A ještě mám dotaz jak poznám kdy skřípe zuby a kdy jen tak pochrochtává? protože většinou si lámu hlavu co z těch dvou to zrovna je..
  16.9.2015 14:43holcicky
  Danula,když začne skřípat zubama to poznaš určitě. Nahodí bojový postoj papulka se rozhybe a uslyšíš skřípaní zubů;)
  16.9.2015 19:44Zbyněk
  curlysimi: doporučuji rozhodně teď nějak zuřivě nepřidávat kalorickou stravu, moje mladá také posledních deset dní nepřibírala, to je ok. Hlavně když začneš březí samici před porodem cpát vločkami atd, zbytečně zvyšuješ riziko toxémie. Deset dní před porodem a cca týden po něm není dobré nějak náhle měnit stravu, právě kvůli téhle smrtelné nemoci. Prostě všechno v klidu.

  Danula: to asi opravdu nebude projev spokojenosti:)) Ale on si časem zvykně, že ten podivný dvounožec kromě příjemného žrádla také nepříjemně osahává a někdy se jim to i začně líbit:)
  - - - - -
  jankaK: morčatům někdy páchne moč, velmi vzácně. Zkusil bych rozlišit, jestli jim páchne opravdu moč, nebo bobky, jestli nemají průjem, které morče páchne a s tím bych zašel k doktorovi.
  - - - - -
  Buub: dneska jsem vydupal na kole na sv. Juru v chorvatském Biokovu, tvé biologické srdce by plesalo:) na jednom místě rostly stovky nádherných šafránů. Úžasný pohled. Doporučuji - přesně takto na podzim, ale určitě autem:)
  16.9.2015 20:34morcik
  Pro začátečníky s morčaty:Úvod-morče domácí*Eliška Povolná
  Morčata u Reny atd. ....
  Jejich spousta:B
  Dobrou noc všichni morčáčci a morčačky:D
  17.9.2015 09:33Katjusa
  curlysimi-pokud je samice zdrava a krmiš ji stravou pro ně vhodnou neni třeba nic přidat ja to nikdy nedělala a mimča byla v pořadku akorad po porodu jsem přidavala vločky aby samička spravila trošku
  - - - - -
  morčik-no třeba u reny jak jsem to četla je plno zbytečnosti co jsem k chovu nikdy nepotřebovala třeba koberečky na jejich prani nemam čas,davam pelety a hobliny.Nějake lampy nevim k čemu,připravky na čištěni taky ne na čišteni ubikace použivam jen ocet a vodu a vypada jak nova,nikdy nebyli nemoci,veterina jen před vystavou nikdy jindy
  17.9.2015 09:39Jezzabell
  Katjusa: pokud jsem Reny dobře pochopila, tak má koberečky mimo jiné z toho důvodu, že má bolavý záda a nedává sama čistit tolik klecí. Vyklepe koberečky na balkoně a pere. S klecma má pomoci dobrovolníků, ale to není taky samozřejmost. Takže to pro ní není zbytečnost. Každý holt upřednostňuje to, co je mu v tomhle bližší vzhledem k jeho okolnostem nebo zdravotnímu stavu. To jen na vysvětlenou, nic ve zlym;)
  17.9.2015 10:16holcicky
  Katjusa,proč zbytečnosti já mám u holek taky koberečky a vyprání mi nezabere zas tolik času.Přečvachám ve dvou kyblech kvůli větší nečistoty (chlupy,seno,...) a pračka vypere.Holky to tak mají rádi.Mám ho i u mě v pokoji a pod ním podložku pro chráněni koberce,co mi určitě zabere míň času než koberec čistit nebo každou chvíli měnit za nový
  17.9.2015 10:19Katjusa
  jezzabell-dobře a kdo s chovatelu ma dobrovolniky?a to prani ja si to nemužu dovolit mam tři děti a pračka jede až moc,jinak prat ve stejne pračce počurane koberečky a a pak dětske je pro mě nepřijatelne se zady se lečim taky...ja psala muj nazoz nic vic
  17.9.2015 10:38Jezzabell
  Katjusa: napsala jsi "no třeba u reny jak jsem to četla je plno zbytečnosti co jsem k chovu nikdy nepotřebovala třeba koberečk". Reny má morčecí hotel, ne chovnou stanici. Nedá se to porovnávat s CHS . Každý má přece svoje. Ale jak píše holčičky, taky je používá. Já třeba do výběhu taky. Jsem z paneláku a nemám zahradu. A peru v jedný pračce. Používám k vyprání koberečků ke každému pracímu procesu desinfekci na prádlo. Samozřejmě že ty koberečky nejdřív vyklepu. Pračka čistá;)
  17.9.2015 10:55anyeta
  jankaK: já nemám s hoblinama nebo peletama zkušenost, odjakživa používám Asan - mám tedy jen dvě morčice - a ačkoli mám taky citlivý nos, tak zápach není cítit, až cca po pěti-šesti dnech, měním vždy o víkendu. Jinak se snažím vybírat spadané seno a teď chci začít cvičit holky na záchod (přivezu si novou morčici, takže budou změny). Je sice dražší, ale pokud máš třeba jen dvě morčátka, tak mi přijde, že se vyplatí. Je krásně měkky a bezprašný, pokud něco vylétne z klece, tak se to snadno sbírá/zametá.
  17.9.2015 11:29holcicky
  Katjusa, já kdybych měla řešit co dám vyprat tak bych asi od syna s monterkami chodila prát k řece s valchou :))chudak ryby opravdu ty počurané koberečky jsou o mooooooc čistější ;)
  17.9.2015 11:53Pozitron
  Katjusa:
  Já bych to zas tak neřešil. Prát ty koberce na co nejvyšší teplotu a příp. s nějakou tou dezinfencí. Taky o nečem takovém uvažuju, protože jsem líný vybírat hobliny z klece i ze samcovy přepravky :-)
  17.9.2015 12:19Lilka
  holcicky: :-D :-D
  Taky peru v pračce všechno - morčecí kobereček, psí pelíšek, potkaní přehoz i hamaky ....;-) od toho přeci pračka je. ;-)
  17.9.2015 12:46David987
  Ahoj, mám takový dotaz. Budu teď jezdit na vysokou na intr do Prahy a rád bych si svého morčáka bral s sebou. Měl by svou klec tady i tam a cca každé dva týdny by se jelo na víkend z Prahy dom vlakem. Co si o tom myslíte? Nechci ho nechávat doma když budu pryč ale zase v Praze ho samotného byť na víkendy taky nemůžu nechat....
  17.9.2015 12:53Katjusa
  holčičky-e rozdil prat monterky a prat bodyčka pro mimčo,lilka na potkany mam kočky,ono je třeba rozdil zda děti maš nebo ne,ono třeba pelech od psa těžko pereš se spodnim pradlem
  17.9.2015 13:20Zbyněk
  Zajímavá prací diskuse:)) Naprosto chápu Katjusu, že nechce prát zvířecí věci v pračce, pokud má doma kojence, nebo menší děti. Dnešní děti mají alergie v podstatě téměř na všechno. Já peru morčecí koberečeky a deky z výběhu jednou týdně a z pračky jdou kousíčky sena ještě tři dny potom:) Protože dostat seno z koberečku není téměř možné, ale je měkký a holky ho milujou:)

  Reny má hlavně morčecí záchrannou stanici a sama má vážné zdravotní problémy, takže tam je každé usnadnění velmi žádoucí, navíc vyprat kobereček je levnější, než měnit hobliny a pelety a také je to méně pracné.
  17.9.2015 13:43holcicky
  Katjusa,mám dvě děti a vnučku, ale ano to je jiná taky bych nedala prát maličké věci po koberečkách a spodní prádlo peru zásadně zvlášť :)) proto taky předpirám v kyblech.Je rozdíl mít mimi než já doma puboše :)
  17.9.2015 14:40Jezzabell
  teda nenapadlo by mě dát dohromady prádlo na člověka a je jedno jestli na dítě nebo dospělého a koberečky od morčete. Je snad jasné, že se každé pere zvlášť;)
  17.9.2015 15:17morcik
  je FUXIE jedovatá pro morče?Morčínka si totiž kousla jeden malý lístek....co ted....stane se něco???
  17.9.2015 16:08Morčííííík
  Ahoj holky... před chvilkou jsem šla ven.. a vidim Rexika lezel na zadech...uz nedycha.. bylo mu nakych 5 let... vodu tam mely.. vsechno.. umrel nejspis starim :( Ted nevím, jestli Arčík nebude "brečet".. byl zvyklej ze u neho Rexík byl.. Dufám, že se tam nahoře bude mít dobře.. :'(
  17.9.2015 16:51pink
  Davide doporučuju toto : nepřevážej ho i s klecí ale v přenosce pro morčátka a měj dvě klece jednu doma a jednu na intru. Klec je velká a špatně se vozí, když budeš mít klece dvě a jen vozit morčouna v přenosce bude do lepší pro něho i pro tebe. Až dostuduješ není problém nadbytečnou klec prodat
  17.9.2015 17:43majka.m
  taky bych moc chtela koberecky ale prat to v pracce kde se pere detske proste ne. dcerka ma caste zanety mocaku -vzdy prokazana nejaka bakterie v moc.cestach. ani se nemuze koupat ve vane aby se tam nejaka nenaplavila takze u nas nehrozi. I tak mi to prijde ale nehygienicke to prat i po dospelackem pradle.
  - - - - -
  a v kyblech to prat nebudu. ani klec nevymyvam do vany ale slozite nad umyvadlem:)
  jinak ten asan kdyz se meni po tydnu nevyjde draz nez kombinace hobliny a pelety?
  17.9.2015 18:54David987
  Pink: To samozřejmě, já spíš myslím aby to pro morčáka nebyl zbytečný stres?
  17.9.2015 18:54Pozitron
  majka.m - dnes 17:43
  Klec umýváš nad umyvadlem? To si přiděláváš opravdu hodně práce. Já metrovou klec strčím do vany, naleju do ní Savo (někdy jen to chlorové, někdy některý ze Savo gelů), podle potřeby nechám jen chvíli působit nebo ji přetřu k tomu určenou hubkou a pak ji zvednu a nastojato pořádně osprchuju teplou až horkou vodou.
  17.9.2015 19:06holcicky
  Pozitron,úplně stejně myji klec jen místo sava použijí ocet,krásně poušti močový kámen, savo by mi vyžralo vanu :))
  17.9.2015 19:08Pozitron
  Holcicky: No, já savem občas myju i vanu, mám sice plastovou, ta je v pohodě, ale Savo mi vyžralo pokovení té "zátky" odtoku. Jsou to šunty, nic nevydrží. Takže teď mám tu zátku špinavě béžovou (obnažený plast) místo stříbrnou :-D
  17.9.2015 19:20Buub
  Všechno beru chlorovým vápnem... beze škod na majetku.
  17.9.2015 19:40Zbyněk
  No pokud vím, majka.m psala, že dcerka trpí na časté záněty močáku. Pěkné svinstvo, také bych udržoval vanu v dokonalé čistotě. Prostě každý máme nějaký důvod něco dělat jinak.
  Jinak když už myju vanu, tak pracím práškem:)) Skrvny od krve, vajec, třešní a moči zatím neřeším:)) Až jich bude moc, pořeším je kyselinou solnou, zejména ty usazeniny močového kamene
  - - - - -
  Mám na mysli vanu klece:)
  17.9.2015 20:31curlysimi
  Děkuji za rady.Davam jim jen teď častěji po menších dávkách.Nejspíš je budu před porodem(což je každým dnem)oddělit,protože dominantnejsi Frantiska tu druho vyhání od jídla a sekyruje.Ma od ni i škrábance na zádech.Taky mam strach,až první porodi,aby ta druha nesežrala placentu a neporodila předčasně.
  17.9.2015 20:40Buub
  Já nevím, jestli to s těmi placentami není jen kec. Dřív jsem se toho bála, ale teď nechávám březí myši normálně spolu a nic takového nepozoruju. Normálně si rodí jak chtějí bez ohledu na ostatní a je úplně jedno, kdy mají termín vzhledem ke spolubydlícím.
  17.9.2015 21:00curlysimi
  Taky právě nevím,jedna se zdá být tak o dva týdny min,tak abych to nezpackala.Otázka pro zkušené chovatele morcat.
  17.9.2015 21:02Buub
  No, měla jsem spolu samice, co měly rodit měsíc od sebe, a rodily měsíc od sebe. A samice, co od sebe byly asi 14 dní, a opravdu. I samice, co byly víceméně v termínu, a stejně si porodily dva dny či týden od sebe, prostě jak se to hodilo jim, bez ohledu na to, kdy rodil někdo jiný.
  17.9.2015 21:18Mila
  připojuju se k diskuzi praní koberečků - chápu že když jsou děti, je to problém, taky bych měla a to říkám bez mučení. Mám syna dospělého, žádné ekzemy ani potíže nemáme a tak ty protiotlakovky morčatům peru, manžela ani dospělý syn nemaj výhrady. Na závěrečné máchání vždy používám dezinfeční aviváž, takže prádlo i pračka jsou ošetřeny. K Reny chodím, poslední dobou jí chodím vypomáhat i s úklidem domácnosti a dnes zrovna byl velký úklid morčatárny. Nemyslím si že používá zbytečnosti. Jelikož má i útulek pro zachráněná nemocná morčátka, je vybavená neuvěřitellným množstvím léčiv, ale je fakt, že když mi stonala Elie, brala jsem Reny jako záchranou kotvu a brala si od ní enzymy na trávení a tak to dělá fůru lidí, jak postupně zjištuju. Jinak její morčata vůbec nemaj domečky, mají jen hamaky a pelíšky. Koberečky mají, mění po 14
  dnech někdy dřív, morčátka mají záchůdky na které vzorně chodí.
  17.9.2015 21:20holcicky
  Pozitron, holky mají také plastovou vanu na mysl jsem měla moji vanu,když v ní myješ od myšek savem :)No nechme vanu vanou hlavně, že ji máme všichni čistou :)))
  17.9.2015 22:34Pozitron
  Holcicky:
  Já jsem na mysli právě obě vany, ve své myju Savem vanu morčat :-D, ale Savem myju i svou vanu a "olezla" mi tá zátka odtiku vody. No co už, hlavně že je vydezinfikováno :-D
  17.9.2015 23:14holcicky
  Pozitron,
  Jj,já to chápu :))přeci bys nemyl vanu od morčat ve vani od morčat :)))já myju obě octem dokonce i WC :))) mám šílenou spotřebu octa.Posléze domyju jarem.Na moji vanu používám i kypřicí prášek na noc,myslím,že je to lepší než benzín ještě bych si mohla pak zatopit při svičce :))
  18.9.2015 01:33Reny
  Katjusa - :-D tak jste se tu koukám pobavili na můj účet ;-)
  jestli závidíš tu práci se zachráněnýma morčíkama, ponocování u marodů, podávání léků, dokrmování, píchání injekcí, ježdění na veterinu ve 3 nebo v 5 ráno na pohotovost a hromadu peněz, co mě jejich léčení stojí...? že tu mám někdy tolik zachráněných morčat v Azylu že na to při mé nemoci fakt někdy nestačím... a že se najde pár hodných děvčátek, která mě ráda občas pomohou s čištěním tolika klecí...
  Jestli nevodíš rozdíl v tom, že chovatelé množí morčata na prodej, na výstavy a svoje uspokojení, ale já naopak zachraňuji nemocná a vyhozená morčátka a dávám je lidem zadarmo, protože jsem ráda, že jim konečně po dlouhé době nakonec přeci jen najdu láskyplný domov... tak jestli v tom necítíš rozdíl, tak máš děvče problém na duši :-(

  Koberečky mám jen u svých vlastních morčat a peru samostatně v pračce, vytřu pračku a pak peru ostatní... ostatní morčata mám na peletkách s hoblinami...
  Klece i ubikace čistím silnou octovou vodou pod horkou sprchou ve vaně :-) Na vanu, dřez i WC a kuchyň používám také octovou vodu, to je nejstarší a nejosvědčenější desinfekční prostředek, jestli to náhodou nevíš ;-)
  - - - - -
  Mila - klece i morčatárnu čistím každý týden, jen tentokrát výjimečně jsem měla vyčištěné jen klece, ale na morčatárnu jsem už neměla sílu a pak už nebyl čas, bo jsem tu měla pak vnoučka na hlídání :-)
  18.9.2015 09:13Jezzabell
  holcicky: máš kamarády hasiče?;)) Myslím s tou svíčkou a benzínem :)))
  18.9.2015 09:18Katjusa
  jezabell-ja nemyslela prat vše dokupy ale prat zvlašt v te stejne pračce,je to jen muj nazo
  - - - - -
  reny ja proti tobe nic nemam jen si byla napsana jako přiklad pro začatečnika,k tomu jsem napsala svuj nazor...nic vic,a pokud je to pro tebe fuška ohledně veteriny a ponocovani a hromadu peněz a nato nestačiš tak to nedělej,a nelituj se
  18.9.2015 09:24holcicky
  Jezzabell,ještě tam nemám :))Budu to muset napravit :))))
  18.9.2015 10:37Reny
  Katjusa - kdo se lituje....? jen konstatuji a říkám jak to je pro ujasnění.... a dělám to proto, že mě je těch nebohých tvorečků líto a já prostě ráda pomáhám, i kd to někdy hodně náročné, tak si prostě urvu od huby pro toho kdo to opravdu potřebuje...taková jsem se prostě už narodila ;-) a naštěstí hodných lidí je na světě víc, kteří mě rádi také rádi pomohou.
  To bys mohla říct všem obětavcům v útulcích že si stěžují, tak aby to nedělali.... jenže všichni lidi nejsou sobci a rádi se obětují pro potřebné !!!
  18.9.2015 10:48Katjusa
  reny-no ty že musiš ponocovat tolik peněz za ně daš atd.podle mě je to tolitovani
  18.9.2015 10:58Reny
  Katjusa - jasně.... a co mám teda jako napsat.....že to nedá žádnou práci ... že mám všechno zadarmo... a že nic nedělám?? :-( bože.... asi máš nějaké divné myšlení :-( možná až budeš starší, budeš na všechno koukat jinak ;-)
  18.9.2015 11:00PavlaS
  Ahoj, chci se zeptat jeslti tu někdo z vás nejede na ten seminář- základy genetiky příští sobotu? Nechce se mi tam jet samotný. x)
  18.9.2015 11:12Katjusa
  reny proč se teda do diskuze pleteš,šlo jen o začatečnika co chtěl poradit ....,až budu starši budu přemyšlt asi uplně jako ty,dle mě se chceš jen zviditelnit proto maš i na strankach to co si natačela..........nic proti tobě nemam reny ale dělaš ze sebe boha
  18.9.2015 11:14Jezzabell
  Katjusa: teda nic ve zlym, ale slušnýmu chování vůči starším tě neučili?? Takové egoistické věty, jako jsi napsala už jen staršímu člověku než jsi ty, si máš odpustit nebo je psát do SZ, ale ty moc dobře víš, proč to píšeš veřejně.
  Díkybohu za lidi, co se staraj "dobrovolně"o zvířata v nouzi. A protože nemaj to srdce, aby se trápili, odřeknou si sami od svého pohodlí a peněz! Sehnat dotace nebo sponzora na něco, co jim není jedno je chválihodné a namáhavé, neodsuzuje se takovým způsobem arogance děvče!
  Reny popsala svojí práci, abys měla představu, co to obnáší. Kdyby si stěžovala, tak ne tady a ne tobě, protože to nemá cenu
  18.9.2015 11:19Reny
  Katjusa - KOUKÁM, ŽE MÁŠ PROBLÉM VE SVÉ DUŠI... JE MĚ TĚ LÍTO :-(
  18.9.2015 11:22Katjusa
  jezzabell-co meleš o slušnym chovani,jako jak napišu svuj nazor tak se neumim chovat ,podle tebe bych stršim měla libat prdel,ano vim proč to pišu nesnašim jak někdo někomu leze do dupy kvuli tomu že se stara a učet ma na posilani pěz,to je jako by někdo chtěl ditě a během těhotenství psal učet na posilani peněz na pliny no pokud na to nemam do miča nejdu,ze začatku nikdo nepsal o jeji praci ale o vybavě začatečnika ,reny jen zas na sebe upozornila jak je nejlepši
  18.9.2015 11:27PavlaS
  Katjuse: Zbláznila ses? To, co píšeš je úplně zcestný ;)
  18.9.2015 11:32Reny
  Katjusa - máš problém v duši :-( já ty morčata nemnožím, ale zachraňuji... není v mé moci kolik jich budu mít, lidi a veteriny mě je sem nosí.... ale nemnožím je jako množitelé!!! jestli v tom necítíš rozdíl, tak jsi fakt (pardon) uplně tupá ...
  mluví z tebe sobeckost a nějaká přiblblá závist, které já nerozumím, protože závist není moje vlastnost :-( prostě hodní a slušní lidé mojí činnosti rozumí a chápou ... špatní lidé ne ;-)
  ALE KONČÍM TUTO NESMYSLNOU DEBATU, BO S PODOBNÝMA ....... TO NEMÁ CENU :-(
  - - - - -
  PROSTĚ ZLÝ ČLOVĚK JE ZLÝ ČLOVĚK.... AMEN
  18.9.2015 11:38Lilka
  Reny: prosím, nevšímej si toho a povznes se, myslím, že naprostá většina lidiček tady si Tvé práce nesmírně váží....
  To, co píše Katjusa, jen nesmyslně uráží a nemá cenu se tím zabývat.....
  Jsi úžasná, jak zachraňuješ a vždycky se najdou lidé, kteří toto nechápou.....
  Tak nebuď z toho smutná...... Pozdrav Tobě i všem morčinkám.....:-)
  18.9.2015 12:38Reny
  Lilka - PavlaS - děkuji holky :-)
  18.9.2015 13:06Dame
  Tak ja se tedy priklanim na stranu Katjusi. Reny sleduji jiz dost dlouho, abych si mohla udelat obrazek a ten bohuzel neni zrovna v ruzovych barvach. Je jiste zasluzne, ze stara o nemocna ci nechtena zvirata, ale prezentuje svoji cinnost naprosto nevhodnym zpusobem. Stavi se do pozice trpitelky, ktera jedina dokaze spasit morceci svet, neustale se zviditelnuje a poukazuje na to, jak je skvela, ze da morcatum prvni, posledni, jedine jeji nazory a rady jsou ty spravne - jine nebere na vedomi. Jak se o ni nekdo, podle jejiho zuzeneho videni, nevhodne zmini, otre, tak se hned vzteka, nedokaze vest dialog na urovni a vicemene se postavi do pozice trpitelky, protoze ji dela dobre, kdyz ji nekdo obdivuje a taky polituje. Bohuzel, tohle vsechno strasne srazi hodnotu jeji prace. Je totiz mnoho tech, co obetuji potrebnym sve fondy, ale nastesti jen malo takovych ublizene argumentujicich jako Reny.

  Mimochodem, Reny, nejsi verici krestanka, takze nikdy nepouzivej "Amen" v zadnych souvislostech, ty to vznesene slovo degradujes na uroven tveho nepekneho slovniho projevu a to si nezaslouzi.
  18.9.2015 13:23Reny
  :-)
  18.9.2015 13:26Zbyněk
  Dame: aha, ty jsi zřejmě katolička, takže ti to dává právo zakazovat druhým, co mohou říkat, že?:) Protože ostatní církve to většinou nedělají:)

  Ale to je jedno, navrhuji rozjíždějící se smršť obvyklé nenávisti ukončit, protože se tady zase všichni nesmyslně zhádáme do krve a k čemu to je? K ničemu!

  Co se týká Reny, ať to dělá, jak chce špatně z pohledu kohokoli, dělá co může a já jí za to obdivuju. A dokáže dát opravdu kvalifikovanou radu, pokud je třeba. Ale pojďme toho už nechat, máme rádi morčata, chováme morčata, měli bysme najít společnou řeč a ne si tady vzájemně řezat hlavy, kdo má pak uklízet ten nepořádek:)
  18.9.2015 13:29Reny
  amen ;-)
  18.9.2015 15:06anyeta
  Chtěla bych tu doporučit všem chovatelům z Prahy 6 či 5 úžasného pana veterináře - Veterinární klinika na adrese Za Strahovem 460/11. Asi před třemi lety jsem u něj léčila potkany a pak jsem jednoho i dávala uspat, nyní jsem tam byla na konzultaci s morčetem a alespoň z mé zkušenosti můžu říct, že takhle příjemný a citlivý přístup a přehled v problémech drobných hlodavců není moc běžný. Mějte se fajn a nehádejte se ;)
  18.9.2015 15:26pink
  Prosím moc přistaňte se tu hádat.
  Renča at už se prezentuje jakkoli (co člověk to jiný vkus a chápu že ne každému imponuje) pomáhá morčounům víc než většina lidí a at se tu hádáte jakkoli, ti morčouni co jim pomohla se díky ní mají jednoznačně líp a to je pro mne podstatné, ne detaily komu její povaha a prezentování vyhovuje.
  K tématu praní : peru morčecí prádlo v pračce nikdy ne dohromady s lidským a jako matka dětí můžu prohlásit s jistotou, že moji synové mají oblečení daleko špinavější než je špinavé prádlo z morčat a pračka vše vypere do čista a po praní je pračka čistá v´ tom problém nevidím. Minulý týden u nás doma byla střevní chřipka a pračka zvládla i to o čem se raději rozepisovat nebudu.
  Renčo máš moje poděkování i obdiv co vše děláš pro morčata to víš dobře a ráda se tě zastanu , ale paní tu má v něčem pravdu , jsem hluboce věřící židovka a tvoje naschvál rouhání mne štve , to je jediná výtka vůči tobě. Ale i přes tento nedostatek jsem ráda že mnoho morčat má díky tobě lepší život ať už jsi osobitá a povahou možná někoho provokuješ.
  18.9.2015 15:39Morčííííík
  Ahoj holky... chtěla bych se vas zeptat, jestli znáte někdo dobrou CHS, kde mají morčíky v takové té šedivé barvě... ? Něco jako měl můj Rexík..
  18.9.2015 17:06Lilka
  Hezké odpoledne...... Myslím, že tušim, co odpovíte, ale přesto se jako relativní začátečník zeptám :-) od toho tyhle stránky jsou .....;-)
  Mám problém, holky ( Lilka - asi 3 roky, Summer - asi půl roku) se včera do sebe pustily a dost....:-(
  Už delší dobu pozoruji, že mladší začíná mít "navrch" . Včera se to jaksi vyhrotilo a až tak, že malá vyškubla starší trochu chlupů a ta spustila opravdu srdceryvný nářek.....:-( a brečela a brečela..... dala jsem jim navíc kopu zeleniny ať je zabavím, ale ráno to bylo zas stejné- hysterický pískot, Lilka se jí asi moc bojí....dala jsem je zvlášt, než jsem šla do práce..... , Prostě to nešlo......Lilka hned slastně zalehla...
  A teď k věci, mají totiž hodně malou klec, jen 80.....:-( můžou ty napjaté vztahy být tím, že si nemají kam vyhnout???????( v kleci je velká police, ale to je málo a vyskočí na ni jen Summer)
  Není pro mě jednoduché poŕídit něco většího, peníze nehrají zas až tak roli, ale máme opravdu minibyteček a je těžke se tady nějak porovnat....prosté nikďe není místo metr dlouhé......:-(
  Mockrát jsem to promýšlela a nemohu nic vymyslet.....:-(
  Ale otázka je, pokud budou mít víc prostoru, je šance, že se spolu zase porovnají.....??
  Protože to u nás není jen o tom, koupit klec...... A asi by mě nenadchlo, kdybych to pracně nějak vyřešila a ony by stejně spolu nevyšly.... navíc Summer jsem kupovala jen kvůli Lilce, aby nebyla sama......
  Ještě mě napadlo vyřešit to poschoďovou klecí, ale nevím, zda by to mělo smysl....... Dík.....
  18.9.2015 17:13Buub
  Lilka

  Ano, problém je v malé kleci. Samice se spolu snášejí v pohodě, ale ustanovují si mezi sebou jasnou hierarchii a musí mít možnost si jít z cesty - nejsou to zvířata, co se k sobě v dospělosti nějak tulí, každá potřebuje mít svůj prostor a ten si hájí i dost tvrdě. Když ta druhá nemá v malé kleci kam uhnout, nedivím se, že to nefunguje.
  18.9.2015 17:16pink
  Lilka : s více morčaty pohromadě nemám moc zkušeností, mám kluky a každý ma klec sám pro sebe 100 na 50 cm a pokud máš ty tři holky pohromadě nechci aby to znělo zle ale hraničí to s týráním zvířat. Minimum pro jedno je 80 cm pro dvě 100 cm a tri je nutno 120-140 cm klec.
  Mám pro tebe snad řešení : existuje dvoupatrová klec tak není li v bytě místo na šířku třeba bude na výšku či nějak zhodnotí prostor jak to vyřešit. Situaci by vyřešilo i kdyby jsi jednu dala do 80 cm klece co máš a zbylé dvě co se spolu snesou do jiné větší či patrové. Nevím proč se nesnáší ale to že trpí nedostatkem prostoru a psychicky i místem trpí jim na náladě nepřidá.
  Tak zkus i v malém bytě to nějak vyřešit. Např existuje pro lidi skříň a nad ní je postel nebo v ikea je postel nahoře a pod ní prostor kde může být gauč či pracovna ... Zkus si tam třeba zajít a inspirovat se jak v mini bytu vykouzlit prostor nábytkem co je do výšky
  18.9.2015 17:27Lilka
  Pink: Mám morčinky dvě :-) asi jsem to nějak špatné popsala.......
  I pro dvě je to určitě málo, ale ať nevypadám úplně jak tyran ;-)

  Jinak samozřejmě Tobě i Buub dík....:-)
  18.9.2015 17:34pink
  Není zač, např ač mám byt obrovský neplýtvám místem a v ložnici mám dvě velké komody na oblečení a na těch mám klece , tak ušetřím hromadu místa a morčouny mám v asi 120 cm výšce a netáhne na ně od podlahy studené vzduch a pohodlně bez ohýbání zad se mi vydávají na mazlení. Zkus doma něco vymyslet a existují i odborníci , bytoví designéři co umí poradit a vybrat vybavení
  18.9.2015 17:43Lilka
  Pink: to se vždycky divím, když vidím ty úpravy bytů v nějakých pořadech, jak rodina " zápasí " s bydlení na néjakých třeba 100 m2 :-) to si ŕíkám, že u nás by to hned vzdali.....:-D
  Byt máme opravdu maličký ( necelých 50m2 ) a do toho spoustu různé "havěti" a všichni musí někde bydlet a mít své věci......;-) a pak mám dvě pubertální dítka a navíc muž zvířátkúm neholduje. Ale je mi jasné, že je to můj problém a že morčinky vůbec nezajímá, že je nemám kam dát..... A musím to nějak vyřešit......:-)
  18.9.2015 17:51suvero
  Lilka - tak by možná mohlo pomoct dát patrovou klec o rozměrech,co je současná klec. Holky budou mít svůj prostor a přesto budou spolu.
  18.9.2015 19:18Lilka
  Suvero: dík, taky mě to napadlo a je to schůdné, jen nevím, zda by se holky hrnuly do patra....
  Každopádně to budu řešit, nechci mít dva osamocené tvory.....;-)
  18.9.2015 20:06Greandin
  Ahoj, bohužel musím všem co na nás poslední dny mysleli oznámit, že jsme dneska Marlenku museli nechat uspinkat. Bohužel to postupovalo moc rychle. ... snad už je ji někde jinde lip.
  18.9.2015 20:15Otylka
  Ahojky tak jsem slíbila vážení morčíků-
  Pickwick- za 4dny nabral 42g ted má 540g- 2,5 měsíců
  Gaup- nabral 30g má 568g- 4 měsíce
  Leela- nabrala 20g má 468g- 3,5 měsíců
  Odetta- nabrala 48g má 922g- 1,9 let
  Myslím že je to už v pohodě ne?
  - - - - -
  Greandin- je mi to moc líto.
  18.9.2015 20:42suvero
  Lilka-o to bych se nebála. Holky si určité poradí a budou moc spokojené. Když nemůžeš jít do šířky,tak hold se musí jít do výšky ☺
  - - - - -
  Greandin-to mě mrzí, ale nekdy není jiná možnost 😞
  18.9.2015 21:12holcicky
  Otylka- jsi dobrá já nestíhám,ale zvážím.je jen co přijedu domů už to mám jen pár kostiček :))
  - - - - -
  Dívám se,že máš krásné váhy to mojim hodim dietku ;)
  Greandin, taktéž je.mi to.líto,ale už.je mu dobře:(
  18.9.2015 21:40Mila
  Greandin - tak to je mi moc líto R.I.P. ale už jí nic nebolí a běhá si po stále zelené louce s ostatníma morčátkama. Určitě se tam potakala i stěma míma morčátkama a i s mojí milovanou Elinkou. Už jí nic nebolí, už je jí dobře....
  - - - - -
  Lilka - šla bych do toho patra jak píšou ženský. Morčata jsou učenlivá a naučí se to patro používat. Ped pár lety jsem si nechala stavět morčatárnu na míru, abych neměla doma klece, které mého muže nesmírně dráždili a vadili mu. Morčatárna nejdřív byla dvě patra solo pro 2páry kluků, když umřeli, pořídila jsem si postupně holky a hodinový manžel mi morčatárnu upravoval na průchozí - patra spojuje mostek udělaný z kočičího škrabadla - poradila mi Reny - a zpočátku se holky strašně báli po něm chodit - takže jsem každou jednotlivou holku vzala do ruky a pomaloučku jsem s nima po škrabadle poponášela a vlídně na ně mluvila a říkala to musíš na horu tak a tak a dolu tak atak. Stačiloo ukázat 3x a holky lítaj jak torpéda... s tím že jak se letama ty morčata obnovujou tak současné malďošce co jí mám od ledna tak té jsem to ukazovat už nemusela, ta pochopila ihned - viděla tetku jak jde a už mazala za ní :-))))) naučí se to nejsou blbé slíky a i ty slípky se lecos umí anučit :-) nebojte se toho !!!! a jděte do toho !!! Moc fandím !!!
  - - - - -
  Lilka - sice máme byt větší, ale také hodně přemýšlíme jak s prostorem naložit. Máme jen maličká zvířata (3 morčinky, ježečka bělobřichého, rybičky a chamíka) ale také se snažíme s prostorem šetřit
  18.9.2015 22:18Lilka
  Mila: dík za podporu!! :-) plány už jsou v hlavě, teď už to jen promyslet a rozhodnout se a vytvoŕit.....
  Myšlenku na zvětšení morčecího prostoru jsem už měla mockrát, ale teď to už celkem hoří, když jsou holky zvlášť.....
  U nás je to taky trošku o tom, abych muže moc novinkama neprovokovala ;-) zvířata nejsou zrovna jeho hobby ......
  Právě se tak trochu bojím, že když dám na výšku dvě klece o velikosti, jakou mám teď, tak z klecí zbyde jen žebřík ( nemůže být moc příkrý, morčinky pŕece jen nejsou žádní šplhavci) A v kleci se morčinky nepohnou....No, ještě uvidim....zkusím si to nakreslit a udělat nějaký "model" ;-)

  Taky máte doma menší zoo, tak si to dovedeš představit - akvárium, terárium, klec pro morčinky, klec pro potkánky, pelíšek pro psa..... Andulky naštěstí visí na zdi :-)
  Jaksi se to za ta léta nastřádalo.....;-)
  - - - - -
  Greandin: nesledovala jsem, ale vždy je odchod mazlíčka smutný...... Drž se .... R.I.P. Marlenko....
  19.9.2015 08:22suvero
  Lilka - patrová klec se dá rovnou koupit ☺ koukni na web a do vyhledávače patrová klec. Je to sice dražší, ale může to být dobrá inspirace.
  19.9.2015 11:08Tygrinka
  Dame: Jsi trochu mimo, slovo amen se opravdu nejčastěji používá při modlitbách, v náboženských a liturgických textech. Slovo používají křesťané, muslimové i židé. Jedná se o důkaz, že tato náboženství mají společné kořeny. Ale přes liturgii se slovo dostalo i do běžné mluvy, takže se s ním setkáš i u nenábožensky založených lidí. Není tedy vhodné napadat jiné lidi za jeho použití jen proto, že mu ty sama přikládáš jiný význam než původní řečník. Amen znamená zakončení modliteb, ale také vpravdě, jistě nebo konec. To jen pro upřesnění. Doufám, že se tu debata ohledně používání zlidovělých původně náboženských slov nezvrhne do dalšího osočování.
  19.9.2015 11:25love guinea pig
  Ahoj mám dlouhosrsté morče,je mu čtvrt roku..Chlupy na zadečku už tahá po zemi,s mýma ostatníma morčatama (2) běhá venku po trávě....Vždy,když je jdu schovat domu,dlouhosrstej má chlupy na zedečku urousaný.Máme mu je zajít ostříhat ??
  19.9.2015 11:35Tygrinka
  Mila: Mám dotaz ohledně běhání po škrabadle u starších zvířat. Asi tam nemáš zábradlí. Neskáčou ti holky z vyšší části prostě dolu anebo nemají starší kousky problém to vylézt nebo slézt? Někdy vidím spojení pater na fotkách v relativně prudkém úhlu a už nějakou dobu nad tím hloubám, tak by mě zajímaly zkušenosti těch, co to mají už dlouho v používání... Moji starší morčíci vesměs uměli stále přeskakovat z klece do klece, ale bylo vidět, že některým to trochu činilo problém.
  - - - - -
  Lilka: Patrová klec může pomoci, ale také nemusí. Když budeš plánovat změny, připrav řešení i na možnost, že holky budeš muset mít odděleně. Bude prima, kdyby jim patro udělalo dost soukromí a staly se snášenlivé, resp. mlaďoška by dala pokoj, ale nikdy nevíš, jak to mezi nimi dopadne. Zkus je pustit do výběhu někde v pokoji nebo v kuchyni a nechej je tam klidně i pár hodin (pokud to u vás jde provést). Pokud po sobě půjdou i na tak velkém prostoru, tak jim patro nejspíš nepomůže...
  - - - - -
  Lilka: :o)) díky za kouzlo nechtěného - andulky naštěstí visí na zdi :o))
  19.9.2015 12:09suvero
  Love guinea pig - ano, dlouhány bezne striham u země,zadeček vezmu trochu víc,aby se tak rychle nezacuchaval a nespinil.
  19.9.2015 12:26Lilka
  Tygrinka: holky jsem dnes na chvíli spolu pustila, bylo to v pohodě, ale v kleci byl zas za chvíli nářek......
  Koukala jsem na ty poschoďové klece a je fakt, že se mi zdají ty schody prudké....., Summer v pohodě, ta je mladinká a mrštná. Ale Lilku si nedovedu představit, pŕece jen, jak byla dlouho sama, tak je pecivál. Tak aby se mi ještě na nějakých schodech nezmzrzačila.....:-(

  Taky jsem na to myslela, že by třeba musely zůstat zvlášť....:-( tak to by mně asi kleplo, kdybych investovala a nedopadlo to..... Těžko bych to doma obhajovala.....už tak muž tvrdí ( což mi bylo jasné už dopředu), že to, co mají, jim bohatě stačí......:-(

  Místo už jsem vymyslela a přemýšlela jsem i o dělané morčatárně, ( stejné se musí nechat vyrobit skříňka) a to by si mi moc líbilo, ale vzhledem k tomu, že máme psa a hlavně potkánky, kteří se dostanou téměŕ všude a setkání s nimi by pro morčinky nedopadlo zrovna nejlíp, lepší by byla asi klec.....
  A tak hledám, měřím a přemýšlím.......
  - - - - -
  .....jj :-) naše andulky ( je fakt, že s klecí ;-)), opravdu visí na zdi ...:-)
  19.9.2015 13:14berska
  ahoj,stale resim podestylku:) nevite jestli je kockolit taky tvrdy jako peletky? stacilo by treba prikryt slamou nebo koupit pelisky kde by meli mekke a zbytek pelety nebo kockolit a na tom treba ta slama nebo penova podlozka co se dava do koupelen na zem nebo za postele na zed. rada bych vynechala uplne hobliny:)
  19.9.2015 13:58suvero
  Berska - slámu bych jako podestýlku nepoužívala, mokra sláma bude rychle smrdet...jestli budou mít záchodky, tak můžeš použít i starý ručník místo hoblin.
  19.9.2015 14:56PavlaS
  Berska: mám pelety a na to slámu, nesmrdí to. Vydrží to dle mě i déle než hobliny.
  19.9.2015 16:38Buub
  Používám tohle:

  http://www.granofyt.cz/en-podestylka-absorfyt.php

  V zimě na to ještě i slámu nebo seno na zachuchňání, přes léto ale bohatě stačí opravdu malinkatá vrstva, používáním svůj objem velmi zvětší.
  19.9.2015 17:47berska
  asi budu muset ozkouset vsechny varianty a uvidim. na zachudek mi bohuzel moc nechodi
  19.9.2015 17:51suvero
  Buub-ja mám teď granofyt taky a mám pocit,že rychleji je cítit,než klasická drevena peleta...na granofytu mám teda ještě hobliny...
  19.9.2015 21:01Mila
  Lilka - my jsme si nechali dělat morčatárnu přímo na daný prostor. Měli jsme přesně vymyšleno kam má přijít, jak má být velká a hlavně manžel vyžadoval aby to byl kus nábytku, aby zapadla ta morčatárna přímo do prostoru před kuchyní a nebyla nápadná, což se nám nádherně povedlo. Sice něco stála, zaplatili jsme za ní 5000kč, ale účel to splnilo. Už spoustu návštěv si téměř nevšimlo že to tam máme a nebo hledali co to je za divnou skříň ))) udělám album, kukni se jak to máme my, třeba najdeš inspiraci, mě inspirovala Reny, ta má takovou skříň dělanou na míru taky a pak já jsem zase inspirovala Barušku (babušák) a ta tu mojí přímo okopírovala a má jí u sebe v pokoji kam jí krásně zapadla :-)

  Tygrinka - tak já mám tu smůlu že mě bohužel umírají morčata mezi 3-4 rokem a v tomto věku ještě po škrabadle zvládají. Nevím jak to bude až třeba bude morčátku víc, nedokážu říct. Ale co vidím u Reny, ta má 4letou morčici a ta behá po škrabale 3 patra v morčatárně spřehledem
  - - - - -
  Lilka - takhle bydlí moje holky
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33263
  19.9.2015 21:02suvero
  Mila - krásná morčatárna! Já si právě dělám taky jednu, jak se mi rozrůstá smečka, tak potřebuju více prostoru :) Ale já jsem si dovezla přes inzerát (jen za odvoz) starou skříň, která se všemi úpravami i s pořízením skříně vyjde na cca 1000Kč se vším všudy. Až bude hotová, tak dám foto :)
  19.9.2015 21:57Lilka
  Mila: to je nádhera!!! Skvělé.....moc se mi to líbí..... A Tvým morčinkám určité taky...:-)
  19.9.2015 23:09Mila
  Lilka - jojo, bydlí se jim dobře :-) Přeji ať se ti povede něco podobného vymyslet :-))

  suvero - děkuji, tak se těším na tvůj výsledek a fotečky :-) určo budou morčátka spokojená :-)
  20.9.2015 08:06Jezzabell
  Lilka: taky jsem dlouho přemýšlela, aby (jak píše přesně Mila) to byl kus nábytku a ne klec. I když se dá taky "doladit". Takhle bydlí naši chlupáči a musím říct, že si naprosto vrkají spokojeností:) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6790&id=33147
  20.9.2015 09:28Lilka
  Jezzabell: tak to opravdu "nábytek" a ne klec :-)
  To věřím, že se to morčinkám líbí.....
  Odkaz mi nefunguje, ale našla jsem si to v Tvých albech..... dík....;-)
  20.9.2015 09:57Monama
  Po delší době máme dva vrhy.. šimlík a celobarevní, červená, černá
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33264
  20.9.2015 11:48Sonnnia
  Morče mi pořád olizuje ruku ...... chybí mu něco?
  20.9.2015 13:11K.
  To morčata dělají. Je to tím, že z tebe cítí sůl (pot) a tak tě olizuje :)
  20.9.2015 13:15P4
  Ahoj, potřebovala bych poradit. Včera jsem si vzala z výstavy morčátko. Co se týče té výstavy,tak nebyla přímo morčecí, ale morčata se tam prodávali ve velkém množství za ne docela dobrých podmínek. Morčátko je malinké (230 g) , papá, nevypadá nemocně, ale špatně se jí chodí na zadní nohy. Po zkontrolování nožiček nevypadají zlomené, morče to nebolí. Na té výstavě byla v kleci dohromady asi s 15 i staršími morčaty a ty ležeĺy na sobě (dělali jakýsi "sendvič") tak malá byla úplně vespod. Je možné že by byla z tohoto vysílená ? Popřípadě co s tím, co na to, jak postupovat dál ?
  20.9.2015 14:20pink
  P4 ahoj přečti si tu záložky jako jídelníček nemoci atd...
  Přesně ti to řekne jen veterinář ale mám podezření na nedostatek vitamínu c, to se takto muže projevit. Nemůžu moc psát zlobi mne ipad zitra budu mit novy tak promin za stručnost vse o tomto najdes v záložce zeleny okraj tu
  20.9.2015 14:39Lilka
  P4 : taky mně jako první napadl nedostatek vitamínu C.....(??)
  20.9.2015 14:47K.
  P4, Taky mě napadla avitaminoza vzhledem k podmínkám (tj. nedostatek vitamínů, dodat C a pestrou zeleninovou stravu). Ale v druhé řadě vzhledem ke kvalitě "chovu" bych se nedivila nějaké genetické vadě. Zajděte k veterináři a on už vám řekne.
  20.9.2015 16:11Pavlína31
  Potřebuji poradit, jaký přípravek si mám koupit,aby morčeti zmizeli černé tečky ze srsti? měla sem airpalit,ale bohužel nezabral. Co používáte pro vaše morčátka?
  20.9.2015 17:40CHS Aristoteles
  Pavlina31, arpalit pěna je poměrně dobrý svinstvo a spolehlivě zabírá, zkuste ho použít znova a trochu víc. Dají se s tím velmi dobře vyhubit všenky i den před výstavou. Každopádně pokud nezabírá a chtěla byste zkusit něco jiného, dojděte k veterináři a vemte Stronghold nebo Advocate pro psy. Oboje mám ozkoušené a funguje to suprově.
  20.9.2015 17:53Ďáblík
  Ahoj, potřebuju poradit....
  Mám doma 8 měsíčního samečka morčete a chtěla bych se zeptat, jestli na něj bude mít nějaký vliv když bude mít klec v jedné místnosti s klecí potkana, slyšela jsem, že se přímo nesnáší (pachy, zvuky atd)
  20.9.2015 19:42Lilka
  Ďáblík: nevím, co na to ostatní, ale mám morčata i potkánky v jedné místnosti a nezdá se mi, že by s tím měli jedni či druzí problém....
  Jestli se tím spíš nemyslí, že se nesmějí dostat k sobě, protože pro potkánka je morče kořist ( i když velká). A pokud máš velkou rozteč mřiží...., potkan se při poušténí dostane hravě dovnitř....:-(
  A hlavně, potkánky aspoň dva stejného pohlaví, pokud nechceš mít nakonec neštastného ( v lepším pŕípadě) či dokonce neurotického a kousavého ( v horším pŕípadě) jedince.
  I když jsme na diskusi morčecí, s dovolením odkaz na výborný článek
  http://www.utahraptor.cz/news/jednoho-nebo-dva-/
  Mimochodem, i morčíci by měli být dva.....
  20.9.2015 19:51curlysimi
  Tak dnes porodila první samicka.Rodila poprvé.Filomena Kamtes-Bárt od Prďoli.Mame pět skinnicků.Bylo to i pro me poprvé,takže nervy jak hrom,ale zvládla to skvělá a její sestra ji pomáhala.Dala bych fotky,ale stále nemam přidělené album.
  21.9.2015 12:50Cidik
  Máme tu podzimní fotosoutěž o novou plyšovou kasičku křečka Hamtaro - Tak kdo má Facebook a doma hlodavce přidejte se - je tam i bonusová cena o myšáky Ratatouille (zatím jí nikdo nezískal) - více info zde - https://www.facebook.com/groups/1602554763312417/?fref=ts
  21.9.2015 14:45Tessi
  Ahojky, dáváte někdo sušenou meduňku? :))
  21.9.2015 17:39wer
  Ahoj,
  moje morčecí slečna poslední dobou často kašle a vždy po zakašlání začne žmoulat pusinkou, jako kdyby něco papala (sliny?). Vypozorovala jsem, že když jí třeba hladím, tak si povídá a po nějaké chvíli zakašle (jako kdyby jí z toho povídání zaskočilo :) ). Nebo odpočívá a z ničeho nic nehezky zakašle... Jinak je ale čilá, aktivní, jídlo jí chutná, z očí ani z nosu jí neteče.... Druhá tím vůbec netrpí. Mám to nějak řešit nebo stačí zvýšit pozornost, kdyby se to zhoršilo?
  Díky :)
  21.9.2015 20:07Mila
  wer - já bych na veterinu raději šla. Lepší tam jít s blbostí, než něco zanedbat. U mojí pišty se podobným působem začal projevovat zánět průdušek a dostávala antb. Třeba to u vašeho morčátka nebude, ale fakt je někdy lepší jít zbytečně, než to zanedbat
  21.9.2015 20:30holcicky
  Chtěla bych se zeptat už druhý den pozorují,že Zrzulka dělá papulkou různé grimasy,ale baští všechno pěkně.Dělá to někomu morče taky nebo má přerostlé stoličky?Přední má v pohodě.
  21.9.2015 21:20Noemi
  holcicky: U nás to dělají jen u kyselých nebo lepkavých věcí (banán atd.), jinak ne. Přední být přerostlé nemusí, většinou jsou přerostlé právě stoličky a pokud přední ano, většinou to souvisí se zároveň změnami na stoličkách.
  21.9.2015 21:32holcicky
  Noemi, ona to právě dělá hlavně když nic nejí. Otevře tlamičku a různě se pitvoří jak by žvýkala citron. Po hlídam si ji a uvidim,když tak s ní zajdu k vetovi možná tam může mít něco mezi zubami
  21.9.2015 23:09Tygrinka
  holcicky: Vezmi uchošťour (vatičku na tyčce), lehce ji namoč a vytři tím tlamku z vnějších stran spodní čelisti - morčata tam mají takové malé kapsičky (obdoba velkých kapes u křečků) a někdy se jim tam může něco zachytit. Kdyby obsah kapsičky smrděl, tak je tam i trochu zánět. Jinak projeď opatrně i vnitřek tlamky, jestli se tam jen něco zachytilo, tak to můžeš uvolnit. Pokud by to nepomohlo, tak by bylo lepší, aby se tam podíval vet kukátkem.
  21.9.2015 23:38holcicky
  Tygrinka, dík za radu zkusim ráno pak dám vědět
  Dobrou
  22.9.2015 08:33Bara2
  Hezké ráno.
  Před měsícem jsme koupili dceři 2 morčátka samičky. po asi 14 ti dnech jsme si všimli že jedné z nich roste bříško, no a dnes ráno jsme v kleci našli 2 miminka.
  Prosím o radu zkušené chovatele , jak teď postupovat? Můžu nechat obě samice společně? Jak dlouho musí být mláďata s maminkou? Můžeme si pochovat i miminka?
  POkud by byl někdo ochotný odpovědět na naše dotazy, tak prosím o kontakt.
  Velice děkuji B.
  22.9.2015 08:51suvero
  Bara2 - ano, obě samičky i s miminky můžete nechat pohromadě. Je to tak i lepší z mého pohledu. Samička kojí asi 3-4 týdny,kdy by měla mít miminka u sebe,ale někdy se stane,že kluci po 3 týdnů začnou dorazet na maminku a sestry,proto je pak lepší to sledovat a případně kluky už před 4.týdnem oddělit. Ale do nového domova mohou odejít v min. 4tydnech a při min.vaze 250g. Je dobře miminka co pár dny prevazit, abys věděla,že prospívají. První a druhy den mohou mimca trochu ubrat na vaze, ale pak už přibírají cca 5g denně. Kdybys potřebovala k tomuto tématu více, tak se zaregistruj a nápis SZ nebo mi písní na surová.veronika@email.cz a abych nezapomněla,miminka se mohou chovat ihned po porodu ☺
  - - - - -
  Jinak pohlaví se dá poznat taky hned...ale když pockate pár dnů,bude to zřetelnější...když tak napište ☺
  - - - - -
  Je,pardon,automatická oprava mi špatně napsala mejl: sudova.veronika@email.cz
  - - - - -
  Miminka jinak nepotřebují žádnou speciální péči, od druhého dne se krmí stejně jako rodiče,takže ani tady není třeba nic měnit ☺
  22.9.2015 08:55pink
  Bara: můžeš li kup další prostornou klec a maminku s mítinky nech ve velké kleci. Její kámošku nech ideálně tak aby klece byly vedle sebe a mohly na sebe koukat. Přečti si tu záložky v zeleném okraji, jako jídelníček atd.
  Teď musí morče čí maminka kojit ale zhruba za měsíc (v záložce si přrčteš více) se mláďata postupně naučí na pevnou stravu. Časem je nutno rozdělit (teď ne !!! Miminka musí být kojená) jinak sourozenci či matka se synem budou mít další mimča a hrozí nekontrolovatelné incestní množení
  Časem až budou mimča samostatná bys měla dát mamču zpět k její kámošce pokud je to opravdu holka a mimča rozdělit dle pohlaví aby nebyl kluk s holkou.
  Pokud mimča jsou dvě holky napřed či dva kluci nech spolu pokud holka a kluk tak až budou samostatní rozděl.
  Přesně toto je ukázka proč nevěřím pochybným zveráčům, toto by se u solidní chovné stanice nestalo.
  22.9.2015 08:56Zbyněk
  Bara2: Takže samičky byly ze zverimexu:) Porod proběhl jak vidím dobře, to je základ.

  - nechte všechna morčata pohromadě, pokud druhá samička vyloženě nenapadá miminka, což se obvykle neděje

  - miminka už asi oschla, takže si je odpoledne klidně zvažte a ano, můžete si je pochovat, ideálně společně, aby se k sobě mohla tisknout, pouze je netahejte celý den jako hračku. Položte si je na polštářek na klín, zahřejte je dlaní, maminka bude mít klid na jídlo.

  - večer pozorujte, jestli se samička rozkojí, mimina začnou zkoušet cecíky tak cca 8 hodin po porodu. Nepředpokládám, že by jí do toho "kecala" druhá samice, protože nerodila a mateřské pudy jí zřejmě nenastartují. Kdyby se to přesto stalo, oddělte maminku s miminy na noc od druhé samice.

  - Nevím, jak máte velikou klec, jestli pouštíte morčata do výběhu atd. Pokud je máte v 80 - 100 všechny čtyři a nepouštíte je ven, doporučuji alespoň 120ku, aby nenastala ponorková nemoc a hádky, mimina dokáží být už po týdnu hodně otravná a na malém prostoru polezou na nervy oběma samicím

  - pohlaví zjistíte nejpozději po třech týdnech - samečci začnou "obtěžovat" dámy, pohupovat zadečky a vrčet:)) Nic nehrozí určitě do jednoho měsíce, takže můžete zůstat klidná.

  - nevím, jak starou máte dceru, ale mimina samozřejmě lákají ke hraní, nicméně snažte se jim dát prostor a zajistit, aby je netahala celý den. Potřebují si hrát, ale kojí se každou chvíli, cca po půl hodině, tedy ničím se nestresovat, užít si ten měsíc růstu přírůstků, pozorovat je, ale dát jim i prostor. A važte je každý den, zapisujte si váhu, to je docela důležité. Měly by přibírat cca 10 g denně, zhruba od třetího dne
  22.9.2015 08:59pink
  Omlouvám se za přeťuky mám od včera nový iPad a netuším jak se vypíná automatická oprava textu mi to furt samo přepisuje slova
  - - - - -
  Jak je velká klec? Pokud je tam samička s mimči a její kámoška asi to je málo místa.
  Pro dvě dospělá morčata je fajn klec minimalně120 Cm jen pro představu ,100 Cm se udává pro dvě jako minimum ale čím víc místa tím líp
  22.9.2015 09:07suvero
  Pink - mám stejný problém a pak vypadají jak magor,co neslozi kloudnou vetu....občas píše s diakritikou a někdy ne 😁
  - - - - -
  Bara2-pokud nechcete kupovat hned novou klec,stačí,když zajdete do ikey nebo podobného obchodu a koupíte dostatečně velký plastový box,který může dočasně posloužit jako náhradní bydlení pro druhou samičku a případně pro odděleného samečka,jestli se tam nějaký narodil. A až boxy nebudete potřebovat na morciky,doma se jisté najde náhradní využití pro ne 😁
  22.9.2015 09:10pink
  Ty boxy z ikea se jmenují Samla box a mají různé velikosti
  22.9.2015 09:11suvero
  Jo a nejsou drahe
  22.9.2015 09:34Lilka
  Ahoj, jdu na rady..... asi se to tady už někdy probíralo, ale nevěnovala jsem tomu pozornost, netuše, že to budu někdy potřebovat.....
  Kdo máte morčatárnu, jak máte prosím vysoké jednotlivé "boxy a jak pak vysoké plexi, aby morče nevyskočilo a pŕitom to bylo pohodlné i pro mě?? ( krmení atd....)
  Boxy tam dát nemůžu, bude to přlliš atypické :-) a uskočený horní díl taky ne, nahoře bude stát terárium.....
  Moc dík za rady :-). Hezký den všem ......:-)
  22.9.2015 09:51suvero
  Lilka - písni SZ, právě si jednu morcatarnu vyrábím a jednu už jsem kdysi měla.
  - - - - -
  Lilka-o poslala jsem zprávu
  22.9.2015 10:03Lilka
  Suvero, pink: moc dík za SZ :-)
  22.9.2015 14:53Ivula
  Dobrý den všem. Od neděle máme první morčátko - je to sameček US Teddy (4 měs). Je ale velmi bázlivý - v neděli nechtěl nic baštit ani pít, je stále schovaný v domečku. Slečna chovatelka mi radila domeček nedávat, ale v případě takto vystrašeného zvířátka jej prostě sebrat nemůžu. V pondělí jsem mu začala dávat zeleninu rovnou do toho domečku a naštěstí začal baštit. Občas mu domeček seberu, abych v něm vyměnila podestýlku, když už se z něj nehne. To se ale začne chvět a vyděšeně se krčí alespoň pod seníkem (nebaští ale nic). Dnes už jsem začala být dost nesvá z toho nepití, tak jsem spařila ovesné vločky a do domečku strčila vodu z nich. Naštěstí si trochu líznul:)
  Marně přemýšlím, jak bych mu to zvykání usnadnila. Nechci jej brát moc do náruče a mazlit se s ním, aby mu to nevadilo - tedy alespoň dle článku "Morče ideální zvíře na mazlení?" Když už jej ale do náruče vezmu, začne mě po chvíli stiskávat zoubkama (nechci psát kousat, protože je to spíš jemné a pomalé). Nevíte, co to znamená? Je to výhrůžka, že za chvíli kousne?:-)
  22.9.2015 15:07PavlaS
  Ivula: A zkusila si místo toho domečku dát kupku sena? Nevím, jaký domeček máš. Jeslti úplně zakrytý, nebo jen takový přístřešek. Každopádně by bylo dobré, abys na něj pořádně viděla. Z toho pití si nic nedělej. Morčata obecně moc nepijí. Co m dáváš za zeleninu? Samozřejmš, že si potřebuje zvyknout. 3 dny je málo :) Stisk znamená, že chce zpátky do klece. Není to výhružka.
  22.9.2015 15:42Ehrena
  Ivula - doporučuju místo domečku jen větší kupku sena, aby se mohl schovat do něj a přitom bys ho lépe viděla. A na rychlejší zvykání beze strachu je nejlepší kámoš - pořídit ještě jedno morčátko stejného pohlaví, dva si zvykají daleko rychleji.
  22.9.2015 16:14Ivula
  PavlaS - je to prozatím krabice od bot, do které jsem vyřezala vchod a podlouhlé okno, tak abych na Myšáka neustále viděla. V pátek by mi měli přivézt přístřešek od Trixie. Zelenina - většinou zbaští kousek okurky a kousek mrkve (tu i s natí). Párkrát kousnul i do ohryzku od jablka a plátku červené řepy. Taky zbaštil pár granulí Berkel. Celkově se mi ale zdá, že žere dost málo - a seno snad ještě ani neochutnal:-(
  Díky s dešifrováním toho stisku;-)
  Ehrena - kámoš, já vím, ale bohužel jsem si nemohla dovolit plochu větší než 30 dm čtverečních - a tam by bylo dvěma těsno:-(
  22.9.2015 20:21jajak
  ahoj. Vím že to sem nepatří ale třeba někdo víte. na křečkách nikdo moc není. U morčátka jsem se s tím nesetkala.
  všimla jsem si že můj křeček má načervenalé počůrané piliny a i samotné loužičky takové barvy. Je to obarvené třeba z jídla (směsky-jsou tam červené kousky) nebo je nemocný a může to být krev v moči? Je to jen slabě růžovo-červené. díky
  - - - - -
  jinak vypadá zdravě je aktivní
  22.9.2015 20:41LenkaPraha
  dobrý den, měla bych dotaz na našeho morčáka v březnu mu bylo 6let, od loňska zápasíme s vyprazdňováním, udělá se mu špunt slepený na jeho zadek dost velký, ketrý buď vytlačí sám, ale spíše mu denně pomáhám pak kadí normálně, dostával vlákninu, probiotika, v podstatě na 2 veterinách nevěděli. volala jsem i chovatlece, a ta se s tím také nesetkala. Až sousedka má také morče tak mi před měsíem říkala že mají totéž. Dá se s tímto něco dělat?? a druhý problém se objevil zhruba před 3-4 týdny. právě při vymačkávání špuntu. jsem si všimla že mu něco bílého kouká z pindíse, tak jsem za to vzala a vytáhla cca 2cm jakoby slabý provázek cca 1,5-2mm silný, při vytahování sebou morčák tochu šil asi nebylo příjemné, myslela jsem že to bylo ze sena, hoblin nebo nevím, a pak za pár dní znovu už kratší, nebo podobný. a min.týden zas ale to byl jen kousek, docela to zapáchá, morče normálně žere vše, pije pravda méně ale už má přeci jen věk 6,5 let. (loni na podzim měl zánět močáku, ale přeléčeno ATB a dobrý) tak co by mohlo být tohle? děkuji L
  22.9.2015 20:46Mila
  jajak - a co mu dáváte jíst ? jsou potraviny které moč obarvují na růžovo až červeno - mrkev, červená řepa, pampeliška to vše obarvuje
  22.9.2015 20:52Buub
  Lenka

  U starších morčáků se to prostě děje a nic jiného než jim zadek čistit na to není. Je divné, že chovatelka to nezná, fakt je to častý. Ale většina běžných lidí to vůbec netuší a pak na mě v ordinaci civí, co to z morčáka leze. To stejný ten penis, to je koagulované sperma a výměšky. Čistit, nic jiného se s tím nedá.
  22.9.2015 21:08pink
  Jajak odendej barevné hobliny dej čisté a pokud budou zas barevné je to vážné buď zánět močových cest či ledvinový kámen a pak to chce veterinu kde mu dají antibiotika.pokud je to zánět chce to hned zítras ním jít, jinak ti umře
  22.9.2015 21:11LenkaPraha
  děkuji za info, takže nic vážného to není to jsem ráda. moč obarevnou nemá. žere klasiku, seno , zrní, občas tvrdý chleba, zeleninu ovoce to má večer, salát ráno, není to morče co píská na otevření lednice-naučený na pravidelnou stravu , během dne má stále seno zrní, na chalupě má trávu ale to jen cca 2x za měsíc, je to čisté ze zahrady. a zeleninu, okurku,mrkev, kousek papriky, rajské, ovoce, jablko,kousek švestky, hrušky, v podstatě vše má ze zahrady, jen když dojde, tak pak kupované,než zas dovezeme od dědy, na pindíse jsem se chovatelky neptala, chci ji také napsat. moc vám děkuji, čistit budem. ob den musím i klec protože v bytě to fakt cítím, zajímavé že jen já. manžel ne a syn už vůbec ne. Děkuji L
  - - - - -
  ten zánět měl loni na podzim, teď nemá nic. jen to, co je třeba čistit, zadek a pindíse, jak píše Buub.
  22.9.2015 21:13Sheena
  Co je lepší (praktičtější) podlahová krytina do bytu kde bude běhat myšák, PVC nebo laminátová plovoučka? Zatím mám plovoučku, ale do budoucna mám možnost volby, tak to dost zvažuju s ohledem na údržbu, příp. míru poničení...
  Díky za tipy.
  22.9.2015 21:35suvero
  Sheena - tomu to je jedno :) obojí jim klouže. Já to řeším tak, že dám na zem deku. Mají tak od země tepleji a měkčeji. A když náhodou udělají loužičku nebo bobek, tak to nevadí a podlaha zůstane jako nová. Jen se pak vytře.
  22.9.2015 21:51jajak
  ma jen susene smesky ty cervene veci jsem dnes z toho vytridila tak uvidim zitra. mohl by mit zanet z toho ze mam plastovej box jen na asi studenem linu? morcatka mam ve vysce velkou klec ale na krecika jsem nenasla zatim misto
  22.9.2015 21:57suvero
  jajak- s křečkama zkušenost nemám, ale co mu dát něco, co bude izolovat chlad ze země...třeba deku nebo nějaké ty podložky, teď si nevzpomenu, jak se to jmenuje, co se dávají třeba do koupelny....možná by to pomohlo....
  - - - - -
  myslím pod ten plastový box
  22.9.2015 22:50Lenii
  Pamatujete ještě někdo chs od jezera ? Existují ještě jejich stránky, ráda jsem na ně chodila. Díky
  22.9.2015 22:57Tygrinka
  jajak: Pokud máš křečíka (džungaráka, atp.), tak ti jsou na chlad dobře přizpůsobeni - mají chlupaté i tlapky. Jestli má v boxu i slušnou dávku hoblin, neměl by ani na zemi trpět chladem. Léta jsme měli i křečky syrské v kleci na zemi na parketách v pokoji a nevadilo jim to. Zánět močáku mít může, ale jestli ho má, tak plastového boxu to nejspíš nebude. Dej pryč červené krmení, jak ti tu psali a za den po vynechání barvicích potravin dej na pár hodin křečíka místo na hobliny jen na buničitou vatu. Pak lépe uvidíš barvu moči. Samozřejmě, pokud ho budeš mít na hoblinách a uvidíš, že moč vypadá normálně, tak už buničitá vata potřeba není.
  23.9.2015 07:59Zbyněk
  Sheena: pokud se plovoučka počůrá a nevytře hned, nechá to pak často neodstranitelný flek, takže jestliže je na výběr, doporučuji spíš PVC. Případně levnější koberec a pak vyhodit:))
  23.9.2015 10:52Rozik
  Pondělní miminka F1
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33270
  23.9.2015 11:31berska
  ahoj,nikde nemuzu najit prumernou vahu vzhledem k veku.
  myslete ze maji akorat nebo moc?
  prvni ma 4,5 mesice a ma 780g (narozen vetsi protoze byl jedinacek)
  a druhy kluk ma 2 mesice a vazi 500g (por.vaha akorat)
  diky
  - - - - -
  a jeste otazka.nekde jsem cetla ze kluci v dobe dospivani vice pachnou. to je jaka doba-da se rict od ted do jednoho roku? manzel furt cicha:-/ a pachne moc nebo nejak znackuji? ale to pachne jinak nez kdyz pustim oba do vybehu tak ten co "veli" vypousti celkem dost puch. ale myslim ted ten trochu smradek co vane z klece kdyz kazdy den neodebiram pocurane.
  a posledni-muzou mit morcatka kazdy den okurky (v kombinaci s jinou zeleninou) nebi je moc vodnata a spis aspon obden?
  diky
  23.9.2015 11:34suvero
  Berska - takhle obecně to nejde říct....tam je to podle kondice morcatka...někteří samečkové mohou být takto velcí...
  - - - - -
  Mě nepřijde,že by kluci nějak pachli...to akorát když cistim anální kapsu,jinak nee. Salatovou okurku bych každý den nedávala,mohli by dostat průjem. Koukni tady do záložky jídelníček. Je celkem pěkně zpracovany
  23.9.2015 12:12Zbyněk
  berska: jak píše Suvero, tabulky neexistují:) Ale jinak jsou to váhy jak z učebnice:), já mám dvouměsíční samičku, 580 g, její maminka měla loni to samé, ten čtyřměsíční kluk je také ok, ono každé morče se své výsledné váhy dobere v jiném věku, ale pokud jim nekoukají žebra, nebo nemají tukové laloky, jsou v pořádku.

  Okurky slabý plátek 2x denně na jedno morče nevadí - jako mlska. Ale rozumně slabý plátek ne půlku okurky:) Co se týká jídelníčku, tak pokud není k dispozici tráva (ne ze sídliště), tak mě se osvědčilo u šesti morčat zhruba toto:
  - kousek papriky, mrkve, čínské zelí, řapíkatý celer, rajče, kousíček pórku (moje se po něm můžou umlátit), plátek okurky. To dávám vždycky. Jednou za tři dny kousek červené řepy, když je, tak mrkvovou nať, ale max. dvakrát týdně a to je ze zeleniny všechno. Po mém návratu domů se dožadují římského salátu - stojí komicky ve frontě na prahu:) Občas dám granule Darwin Nutrin Complete, na chuť kupuju alfalfa seno ze zdejšího shopu (opravdu jenom na ranní rozjezd) a víc mě nenapadá.

  To pachové "značkování" je ok, on toho časem nechá, ale jinak by morčecí klec páchnout nijak neměla. Spíš napiš, jakou používáš podestýlku.
  23.9.2015 12:29Ehrena
  K tomu čínskému zelí - je teď někde k sehnání?
  Já s ním běžně docela dost krmím, ale teď na něj nemůžu natrefit. Jsem pořád ještě na chalupě v Jizerkách, nakupovat jezdím do Jablonce, většinou do Kauflandu, ale už delší dobu jsem ho tu nepotkala a ani v Tescu zdejším ne. S trávou je to tu letos dost špatné, po tom suchém létu, tak už přecházíme na zeleninu teď, což minulé roky nehrozilo, tráva byla až do poloviny až konce října.
  23.9.2015 13:51Zbyněk
  Ehrena: na Pankráci v Arkádách mají dost, v Kralupském Tescu také, u Vietnamců, určitě bude v Liberci v Tescu na Fugnerce, nebo v Koruně
  23.9.2015 15:49Ehrena
  Zbyněk - no jo, do Liberce to máme dost daleko, jsme ještě kus nad Jabloncem a do Liberce jezdíme tak jednou za několik let. A do Prahy to v současné době máme ještě dál.
  Je mi právě divné, že v Jablonci jsem ho opravdu neviděla ani v Tescu, ani v Kauflandu už delší dobu. U Vietnamců taky ne. Ještě je tam Billa, kam normálně nechodím, tak se podívám ještě tam. Jiné roky touhle dobou jsem ještě krmila trávou, ale čínské zelí bývalo běžně v nabídce těch obchodů, kam nejvíc chodíme. Když venku lilo, krmila jsem s ním. Teď už jsem ho neviděla, ani nepamutuji. Skoro :)
  23.9.2015 15:54Zbyněk
  Ehrena: aha, měl jsem pocit, že jste z Prahy:) Ale do LBC jezdí tramvaj:) tady ho mají opravdu všude dost. S trávou mi to nevadí tak, jako se senem, všude ho mají málo a ještě jsem neviděl seno od Maliny, JRF, Limary, nebo JLP, které by se dalo použít:( Na farmách už také nemají a v pondělí jsem otevřel poslední pytel - a to je teprve září
  23.9.2015 16:19Kristi
  Tak tu poslouchám nářky se senem a jsem šťastná, že jsme dovezli 37 hranatých balíků od farmáře... Uff, snad to těm mým pažravcům vydrží do další sezóny.
  - - - - -
  na trávu chodím každý večer na vedlejší louku, je pokosená před dvěmi týdny a vyjela na ni travička, jako na jaře...
  23.9.2015 16:23buub
  U mě krmení zatím super. Nosím trávu po pytlech, včera jsem se rozšoupla a málem jsem to nedotáhla domů, mohlo to být tak 15 kg. No a seno... ty tři nebo kolik metráků, co jsou naskladněné v psím kotci, musí do jara vydržet. Víc sena totiž už nemám kam dát.
  23.9.2015 16:43Zbyněk
  buub: a zdroj ještě trochu sena má?:))
  23.9.2015 16:50Buub
  Jo, zdroj má ještě půl stodoly balíků. Jsou z Bítova. Mají pořád i inzerát na bazoši.
  23.9.2015 16:58Ehrena
  Zbyněk - ano, jsem z Prahy, ale teď v důchodu vždy na víc jak půl roku jsme na chalupě - od jara do podzimu, a do Prahy více méně vůbec nejezdíme, až když tady začne mrznout. Už se to bohužel zase blíží.
  Já jsem seno nějaké nasušila, takže mám teď zásobu asi 10 pytlů velkých, ale pro našich 10 morčat to určitě přes zimu nevystačí ani náhodou, a navíc kvalita posledních asi 4 pytlů už byla dost špatná. Taky už s ním krmím, ale touhle dobou byla u nás hlavní složka vždy tráva, letos holt bohužel ne.
  Jinak tráva tady taky začíná teď růst, ale hodně pomalu, louka tu byla sekaná asi před 3 týdny a travička na ní je jen tak 5 cm a ještě řídká, takže trhat se to nedá, jen více porostlá místečka přímo vypásat.
  - - - - -
  Škoda, že nemám větší skladovací prostory. Taky bych si ještě nakoupila seno, ale nemám to kam dávat. Tady už letos nic neposekám a nenasuším.
  23.9.2015 17:18Zbyněk
  Buub: Bítov u Berouna? A seno je zelené, voňavé? Ptické bylo super, ale už není:(

  Ehrena: Tak to je rozumná ubytovací politika, v důchodu mám v plánu to samé:) Mám tak pytel na měsíc - pro tři morčata. Jinak Jizerky jsou vysoko, proto je tam problém s trávou.
  23.9.2015 17:28Ehrena
  Jo, je tu větší zima a moc už tu neroste. Když už konečně není sucho.
  23.9.2015 17:28Buub
  Zbyněk

  Jo, Bítov u Koněprus. A seno je moc pěkné.
  23.9.2015 17:41anyeta
  Zbyněk: Zbyňku, proč se Vám nezdá seno od Maliny? Já jsem teda z Prahy, takže zatím seno jen kupuju, beru to od Maliny, tak jestli se radši začít poohlížet po něčem od farmáře... a rovnou mě napadá - nemáte nějaký tip? Děkuji :)
  23.9.2015 17:48Ivula
  Opět prosím o radu: koupila jsem samečka s PP. Při předávání mi ale slečna chovatelka dala pouze to samotné morčátko, žádné papíry k němu. Chápu správně, že bych si o ně měla ještě říct? Omlouvám se za asi hloupou otázku, ale nerada bych se dopustila nějakého faux pas.
  - - - - -
  Zbyněk - psal jste, že mrkvovou nať dáváte jen dvakrát týdně. Můžu se zeptat proč? Tomu mému nováčkovi celkem chutná, tak ji měl tři dny po sobě. Nemůže mu ublížit?
  A když jsem u těch dobrot - koupila jsem kukuřičný klas a upilovala cca dvoucentimetrové kolečko, aby Myšák netloustnul. Kolečko bylo za chvíli pryč, nicméně velmi mu chutnají i listy, kterými je ten klas obalen. Můžu mu je s klidným svědomím dát, nebo taktéž jen s mírou či vůbec?
  Díky!
  23.9.2015 18:07suvero
  Ivula - některi chovatelé dávají rodokmeny pouze na vyžádání,pokud jdou morcatka jen na mazlíčky. Jestli PP chceš,tak si asi o něj budeš muset říct ☺
  23.9.2015 18:39Kristi
  Ivula: no já dávám PP každému automaticky, neptám se, jestli chtějí nebo ne, u mě nehraje roli, čím majitelům bude, zda jen mazlík, nebo i chov. Ale vím, že někdo nedává, když jdou morčáci levněji jen na mazly.
  23.9.2015 18:54Jezzabell
  Ivula: Když se podíváš do záložky nahoře Jídelníček, máš tam o nati, ale i o ostatní zelenině vše potřebné ;)
  23.9.2015 20:44Pozitron
  Zbyněk:
  Seno od Maliny je jedno z nejlepších, které se dá běžně sehnat v obchodech. (téměř) Vždy pěkně zelené, nebo alespoň převažují zelené klasy s příjemně voní.
  24.9.2015 06:45babuchen
  prosím, včera se nám narodila morčátka, kdy se můžou pohladit? děkuji :-)
  24.9.2015 07:45suvero
  babuchen - to se tu řešilo asi před několika dny,koukni do archivu. Ale jinak na ne můžete sahat ihned po narození. Ale doporucuju jen zkontrolovat, jestli jsou v pořádku a prevazit a hned vrátit k mamince,rozhodne netahat a nemuchlat delší dobu...potřebují mít klid a kojit se. Jinak po pár dnech je zvazte, abyste věděli,že prospívají.
  - - - - -
  Miminka nechte u maminky měsíc,pokud se narodil sameček,tak může začít ve třetím týdnů života dorazet na mamku a sestry,tak ho v tomto období bude nutno oddělit,aby je nenakryl. Miminka pak mohou do nového domova ve 4 týdnech a při min váze 250g.
  - - - - -
  A co se týká krmení,tak nic zvláštního,dávat to,co mamince ☺
  24.9.2015 09:56IvaS
  Verco (suvero)- samec je pohlavně dospělí od 8 týdnu, není možné aby 3 týdenní prcek nakryl svou mámu nebo segru, mě taky tedka vrkají skoro 4 týdenní kluci a oddělit je brzy, je pro ně stresující a může dojít i k onemocnění (např. plíseň- která je z větší části z oslabení imunity), záleží hlavně na váze, jasně pokud mají 300g už ve 3 týdnech, tak není problém :)
  - - - - -
  babuchen- klidně už když jsou suchý :)
  24.9.2015 10:53Zbyněk
  Buub: děkuji moc za tip!

  Ivula: mrkvová nať má hodně vápníku a také spoustu aromatických silic. Jasně, že jim chutná, moje se po ní také mohou umlátit, ale podávat jí každý den znamená říkat si o ledvinové kameny. Je to pak drahé a bolestivé. Petrželová je ještě agresivnější.

  anyeta, Pozitron: Malina byl v pohodě loni, i když člověk musel trochu vybírat, aby neměl v pytli lodyhy o průměru půl centimetru, ale letos není - obvykle je to nahnědlá, páchnoucí sláma. Obrovský skok kvality směrem dolů. V Praze jsem už navštívil asi sedm shopů a všude je to stejné. Zkusil jsem jeden půlkilový sáček, holky se na to zhnuseně podívaly a nakonec jsem to hodil do popelnice. Skvělá podestýlka za 35 korun:( A to mám hodně nevybíravé myši!

  IvaS: ono je to u kluků hodně individuální, ale po čtvrtém týdnu bych si už nebyl tak jistý:) Jsou to hlodavci a nikdo nezaručí, že nevyprodukují nějakou živou spermii před osmým týdnem:) Ve zverimexu klidně nakryje pětitýdenní bráška sestřičku. Není to pravidlo, ale možné to je.
  Jinak starší samice obvykle neberou třítýdenní dotěry příliš vážně, ale také to není pravidlo:)

  Ještě co se týká sena: většina českých firem prostě kašle na kvalitu. Loni jsem jednou koupil od Limary super voňavé seno a podruhé ten samý typ smrděl jako hnůj. O JLP snad ani nemluvím, atd. Jestli nevíte, co s penězma, zkuste jednou Oxbow ze zdejšího shopu, to naprosto nemá cbybu, snad jen tu, že odmítám dávat měsíčně 1500 za seno:)) Ale je to úplně něco jiného. Jinak jak jsem četl zahraniční zprávy, potíže s nedostatkem sena řeší tento rok celá EU:(
  24.9.2015 18:51Šmudlinka94
  Ahoj, potřebuji radu. :-(
  Mám doma šestiletou samičku a nedávno jsem jí příšla na to jakoby se jí loupala kůže (černé malé šupinky), všenky to nejsou.
  Nevíte, co by to mohlo být, popř., jak to léčit? Nějakým olejíčkem třeba?
  Děkuji moc za odpověď.
  24.9.2015 19:12pink
  Šmudlinko jdi s ní prosím na veterinu. Nikdo ti tu spolehlivě toto nezodpoví to může být kdeco, plíseň, svrab, rakovina, bakteriální infekce .... A rozhodně žádný olejíček či jiné rady zdarma ti nepomohou. Na to aby něco pomohlo se musí určit správně příčina problému.
  Tebe když bude bolet břicho taky to může být cokoli od slepého střeva, mimoděložního těhotenství až po zaražené prdy ... Ale se sebou bys šla a ne cpala se nějakými čaji co ti někdo poradí na netu bez zodpovědného odborného vyšetření. Co ti tu chovatelé mohou poradit je např kvalitní veterina v tvém okolí
  24.9.2015 19:32curlysimi
  Prosím o radu,od neděle máme pět skinny miminek.Dnes jsem si všimla,ze dve mají v očích povlak,muzu nakapat optalmoseptonex,nebo mam padit na veterinu.To se mi moc nechce,nemam na zítra odvoz a venku je zima,jsou to drobci a zatím nepribiraji�� diky
  24.9.2015 19:48holcicky
  Chtěla bych se zeptat,když byl sameček u samičky a páření se nejspíš nepovedlo je možné aby se pak dal k malému prckovi po od stavu aby nebyl sám?Nebudou se prát?
  25.9.2015 07:50suvero
  holcicky - já mám samečka, který kryje a když potřebuju umístit někam odstaveného samečka, tak putuje k tomuto samečkovi a v pohodě. Dospělý samec by malému neměl nic udělat...ale jestli je moje info správné, tak už by se neměl ani jeden z nich pak dostat k samičce na krytí. Tady by pak bylo velké riziko, že se prát začnou. Ale osobně s tímto nemám zkušenost...já vždy dávám prcky k tomu dospělému jen na pár dní, než si pro ně příjde nový majitel :) Pokud bys chtěla, aby tvůj sameček dál kryl, tak by měl zůstat sám...
  25.9.2015 08:06Kristi
  šmudlinko: pokud to nemá rozdrbané, jen ty šupinky a je to skinny?, tak ji zkus namazat kůži, kdyby se to zhoršovalo, tak veterinář.
  - - - - -
  curlysimi: občas to mimča mívají, u mých dvou případů jsem mázla mastičkou oční a bylo vyřešeno
  25.9.2015 08:17holcicky
  suvero, nejedná se přímo o mého samečka jen jsem dostala takový dotaz a zajímalo mě jestli jsem měla pravdu na 100%,Také si to myslím,že pokuď nebude mít další samičku mohlo by to klapat :))
  25.9.2015 08:27suvero
  Holcicky- myslím, že by neměl být problém,pokud se nedostane ani jeden z nich k samicce někdy v budoucnu.
  25.9.2015 08:44holcicky
  suvero, jsem ráda, že máš na to stejný názor :)pokuď se starší nebude na malého vytahovat,že už zkoušel nakrývat a tím se cítit nad prckem nadřazený :))
  25.9.2015 08:48suvero
  Holcicky- on ze začátku na něj dorazet bude,ale spíš se bude pokoušet ho nakryt😁 a když zjistí, že to nejde,chvilku se budou prohánět a pak bude klid....ale je to spíš o tom,že starší bude ukazovat,že on tam byl dřív a má navrch ☺
  - - - - -
  Je to o prosazování dominance, stejně to probíhá i u samic
  25.9.2015 08:51Dandelion95
  Zdravím, chci se zeptat, máme chlapečka skinny, už to bude asi 10 dní. Na manžela už si zvykl a když ho mazlí tak on si v klidu chroupe a je v pohodě. U mě to má tak půl napůl, někdy na mě okamžitě začne skřípat, někdy je zase ok. Přitom já mu dávám žrádlo a čistím mu klec tak jak je možné, že je na mě občas tak nabroušený? Je to něco, co dělám špatně? A jak mám tedy postupovat dále? Předem díky za rady :)
  25.9.2015 09:13Zbyněk
  holcicky: Jenom co mi říkala chovatelka, od které jsem měl samečka pro mladou a která odchovala stovky myší:)) Zmíněný problém se týká hlavně dvojice samců podobného věku, kteří spolu žijí v jednom boxu / kleci. Když se jeden "použije" na nakrytí samice, nic se neděje, ale nesmí s ní dva týdny žít, pak už se obvykle vrátit zpátky nedá, protože začne automaticky parťáka napadat. Ve tvém případně to fakt neřeš:)

  Dandelion95: neděláte špatně vůbec nic:) Morčata jsou jako lidi - někdo jim sedne a někdo ne. O svoje holky se starám skoro jak o vlastní:) a co myslíte? Vrčí na mě, žužlají mě prsty, když je prohlížím a ošetřuji atd. :) Pak přijde návštěva a ony na ní zbožně koukají, vrkají blahem a nechají se spokojeně hladit po hlavičce, mrchy jedny nevděčné:)) Kupte mu kamaráda a budete mít doma spoustu zábavy s mnohem šťastnějšími zvířátky, kluci jsou skvělí na lumpárny:)
  25.9.2015 09:17holcicky
  suvero,je to obdobné i u samic taky je jedna chvíli nahoře a pak dole krásně si to střídají :))
  - - - - -
  Zbyněk, já to neřeším, jen mi zajímalo :)))
  25.9.2015 10:17Zbyněk
  holcicky: ještě upřesním: sameček se při delším pobytu se samičkou začne dvořit, nosí jí jídlo, pečuje o ní atd. A jakmile si tímhle módem projde, pak už nechce bydlet s chlapem:)
  25.9.2015 10:32Kačka M
  Ahoj všichni, mám doma jedno morčátko ( sameček ). A přemýšlím o koupi nového morčátka, protože jsem přestoupila do jiné školy a mám méně času na mé morčátko a nechci aby se mi nikdo nevěnoval. Nevím, jestli je vhodné si pořídit spíš samičku, nebo samečka a nebo už nějakého staršího vykastrované morčátko.. Prosím poradil by mi někdo? Díky moc..
  25.9.2015 10:49holcicky
  Kačka M,asi takhle pokuď máš přebytek místa klidně samičku je jej ty budeš mít doma pak myšek :)))Rychle se množí a to bys asi nechtěla. Stejně starým se nesnese budou se prát,brala bych mimčo po odstavu to bude asi pro morčíky nejlepší řešení,ale samečka pokuď si vážně nechceš pořídit ChS ;)
  25.9.2015 11:09IvaS
  Kačka M- kolik je tvému samečkovi? počkala bych do půli roka a pak mu pořídit čerstvě odstaveného samečka.
  - - - - -
  Zbyněk- nechci rýpat, ale nikdy jsem neviděla u svých samečků že by holkám nosili jídlo nebo že by ji nechali misku se žrádlem, to moji jsou asi pěkný burani :D ty i samičce jídlo z pusy sežerou :)
  25.9.2015 11:20Kristi
  Zbyněk si to asi spletl s hnízdícími ptáčky. Moji taky nenosí holkám nic, akorát je poskáčou a u jídla platí - kdo dřív urve, ten to má...
  25.9.2015 11:27suvero
  Zbyněk - já mám samce se samickou měsíc a pak bez problémů snese mimco samečka...
  - - - - -
  Kristu - u nás to samé...holky jsou dobre akorát tak na to jedno 😉 a se zradlem,kdo dřív přijde,ten dřív mele 😁
  25.9.2015 11:30Kristi
  a co se týče samečka k samečkovi, máme krycího kluka v důchodu - 5 let, dali jsme k němu odstávče, malého chlapečka a bydlí spolu přes rok a naprosto ok. První den ho akorát chtěl poskákat, ale pak se zklidnil
  25.9.2015 11:37suvero
  Já si myslím,že je důležité dodržet to,aby k dospělému šlo odstavené miminko. A jestli kryl jednou,vůbec nebo desetkrát nezáleží. Jen už by se potom ani jeden neměl přiblížit k samičce, protože potom by se začali prát...jinak to bude v pohodě.
  25.9.2015 11:40IvaS
  já třeba nechápu, jak můžou někteří chovatelé dát dohromady dva dospělé krycí kluky, prý se snášejí, ale kdybych dala ty svá paka do dvojic, tak by to dopadlo špatně :D
  25.9.2015 11:41Kristi
  suvero: jj, souhlasím, náš kanec žil často a dlouho se samičkami, ale pak po ukončení kariéry plodiče, spokojeně žije s druhým samečkem p oodstavu...
  25.9.2015 11:43suvero
  IvaS- možná jsou samci,co se snesou,ale to budou fakt výjimkou... Jedni z milionů...dle mého nazoru
  25.9.2015 12:06pavlína31
  Kdo se prosím zabývá chovem peruánců? sháním 1-2 samečky do chovu a nedaří se mi žádnýho sehnat :( když narazím na nějakou chovatelskou stanici,tak už buď neexistuje..
  - - - - -
  Sháním samečka peruánce, nemusí to být mládě, ale maximální střáří do 2 let a s PP. Děkuji!
  25.9.2015 12:47suvero
  pavlína31 - já mám chs peruánců v aguti stříbrné s bílou. Momentálně čekám každým dnem miminka. Jinak chs peruánců je spousty...stačí se podívat na www.klubmorcat.cz a zadat si peruánce ve vyhledávači chs a pak už jen vybírat...
  25.9.2015 12:49IvaS
  pavlína- já mám taky ChS peruánců a alpak, mám ted volnou samičku, bílá s červenou, ale má možná vírek navíc a začátkem října očekáváme vrh, mkrněte na mé webky, mám i odkazy dalších ChS peru
  25.9.2015 12:49suvero
  např.: chs od Špáči, Metropol, Plamínek, Ebony, Pearl in Black, Camargo...a spoutu dalších
  25.9.2015 12:49IvaS
  jinak mám ročního alpačáka, černobílého vhodného do chovu
  25.9.2015 12:50suvero
  IvaS: :D jsem tě napsala jako první
  - - - - -
  IvaS: Fernanda?
  25.9.2015 12:52IvaS
  suvero, já vím :3 díky :*,,, jj Ferního
  pavlína, jinak paní Zajíčková z ChS de dantes má myslím samečka do chovu, ale nejsem si jistá
  25.9.2015 12:54suvero
  IvaS: :*
  25.9.2015 14:08Zbyněk
  Ale no tak:)) Psal jsem o situaci, kdy se rozhádají dva spolubydlící samci:) Definitivně. O bezbranném miminku, přistěhovaném k dospělému kanci sice byla řeč také, ale to se pak vysvětlilo:)

  Neví tedy, jak to holky děláte:) ale půjčený sameček se také choval ukázkově:) Den před říjí jsem ho přivezl, dostal hned přes držku, tak se začal dvořit a dokonce kromě postoupení místa u talířku jí pak do rohu donesl salátek:) Druhý den samičku nakryl, ale dvořil se jí po celý měsíc a půl, kdy jsem si nebyl jistý, jestli jsme březí. Občas s ním vymetla výběh tak, že chudák ječel a žaloval vrčící tchýni:)
  25.9.2015 14:17šaryk
  K tomu soužití 2a více dospělých samečků dodám svoji osobní zkušenost.K prvním dvěma jsem přidala mladého a snášeli se.Bydleli v 120 cm dlouhé morčatárně.Nekryli,ale samičky měli nad sebou i dole a v pohodě.Pak byl u samičky jeden asi týden a vrácení v pořádku a pak další ten byl měsíc a pak jsem zkoušela co bude a sice trochu si povrčeli ,zklidnili se a pohoda.
  Ale byla to asi vzácnost.Všichni byli mírné povahy,šli si z cesty ale dva z nich se drželi poblíž sebe a byli jak bráchové.Něco takového už asi mít nebudu.Moc krásné soužití na samce.Ale pokud mají dost úkrytů a velký prostor tak soužití je možné.
  25.9.2015 22:52Reny
  šaryk - soužití víc jak 2 dospělých samců pohromadě je vzácnost a opravdu výjimka !!!
  26.9.2015 03:33Rozik
  pavlina 31 - máme CHS peruánců, alpak a lunkárií, podívejte se na naše stránky CHS Z Verdunu, více informací v případě Vašeho zájmu o samečky emailem.
  26.9.2015 08:20ewikk74
  Můžete mi poradit?Zdá se mi,že mi morče pije více než dříve...večer má plnou napáječku a ráno nic v ní není...doplním ji a večer už má zase prázdno...prakticky během 24 hod. vypije 2x 125 ml...Děkuji
  26.9.2015 08:37Tygrinka
  ewikk74: A opravdu ji vypije nebo vycejprá do podestýlky? Zkusila bych dát misku s vodou. Pokud i v misce bude voda takto ubývat, tak by to chtělo hned po víkendu navštívit myšího veterináře. Může tam být problém s ledvinami či něčím dalším.
  26.9.2015 08:46Sheena
  Mám poslední dobou opačný problém. Mně myšák teď skoro nepije, a to ani když baští granule. Je možné, že nemá potřebu, protože se ochladilo a dostává v krmení dost papriky?
  26.9.2015 08:57Tygrinka
  ewikk74: Ještě mě napadlo, nepřešla jsi v poslední době na méně šťavnatou potravu? Než tě začnu strašit nemocemi, tak jsem zapomněla vzít v úvahu i změnu potravy... Jestli se třeba jedná jen o změnu potravy, tj. prostě doplňuje tekutiny, které dříve měl v krmení, anebo se jedná zatím o pár dní, kdy došlo ke změně, tak bych zatím jen morčíka pozorovala, zdali vše ostatní je tak, jak má být.
  - - - - -
  ewikk74: Tu misku s vodou bych dala tak jako tak. Někdy si morčíci s napáječkou jen hrají, kdežto voda v misce je opravdu jen k pití...

  Sheena: Možné to je, mám to doma stejně. Kdysi jsem měla morčíky, co pili mnohem víc, ale tihle si maximálně vodou teď jen vypláchnout tlamku :o)
  26.9.2015 11:23Ewikk74@seznam.cz
  TYGRINKA...děkuji za radu... Je možné, že to bude stravou... Byla jsem na veterinE stříhat drápky a dcerka do přenosky dala zeleninu a veterinar nám vynadal, že by měli dostávat jen seno, vodu a max.granule a vitamín C...postrasil nás nemocemi a úhynem apod.,zeleninu dávám i nadále, ale je pravda, že podstatně méně... Ještě mě napadlo s tím bryndanim, je pravda,že má pod napáječkou podestýlku mokrejsi... Myslela jsem, že pocuranou... V každém případě, zkusím vše co radíte a nejhůř pojedeme radši na kontrolu... Uvidíme... Snad to bude ok...děkuji
  26.9.2015 11:26Ewikk74@seznam.cz
  Ještě jsem zapomněla podotknout, že dlabeme super, jsme čilý, úplně v pohodě... Tak snad to bude jen stravou...ještě mi prosím poraďte seno... Které je dobré (značku)... Děkuji
  26.9.2015 15:30lindaa
  Chtěla jsem se zeptat, do kdy pasete venku? Už začíná být chladno a morčíci jsou domácí, tak se bojím, aby nenachladli..
  26.9.2015 15:32Buub
  Ewikk

  Seno. Musí být suché, zelené, mít příjemnou vůni. Lepší je z první seče, má delší stonky. Otava je velmi jemná a obsahuje spíše jen sušené lístky. Nesmí být sklizené pozdě, takové seno obsahuje velké množství osin. Musí se jednat hlavně o sušenou trávu, žádná buřina. Neber takové, které práší, je šedivé či zatuchle zapáchá.

  Značka "Česká louka".
  26.9.2015 15:38Pájika
  Ahoj, chtěla bych se zeptat na takovou divnou věc. Může se připustit dcera s otcem.
  26.9.2015 15:51Buub
  Pájika

  No, fyzicky to samozřejmě jde, oni myšáci nějak nerozlišují, jestli si je samec a samice příbuzní nebo ne.

  Pak je ale otázka, jestli je to dobrý nápad. Případně, co chovatel sleduje takovým spojením.
  26.9.2015 16:00suvero
  Pajika - tomu se říká liniový chov. Ten bych doporučila jen zkušenému chovateli... Dělá se to jen v pripade,jestli chce chovatel přivést novou barvu do chovu nebo jiný urcity znak...oba musí být naprosto zdraví a v předchozích generacích bez jakékoliv příbuznosti...tam už by hrozila degenerace miminek...možná by bylo lepší,kdybys nám řekla,proč bys toto spojení otce a dcery chtěla...
  26.9.2015 16:09Buub
  suvero

  Tohle není žádný liniový chov, ale úplně obyčejná blízká příbuzenská plemenitba :) Liniovka je příbuzenská plemenitba také, ale vzdálená. Chovná linie opravdu nevznikne pouze tak, že se připáří otec na dceru, mezi připařovanými jedinci je více volných generací.
  26.9.2015 16:29suvero
  Buub-vim,co je příbuzenska plemenitba,ale liniovy chov je přece páření otce s nejsilnější dcerou nebo naopak...samozřejmě to do kategorie příbuzenské plemenitby patří taky...schvalne jsem se podivala na weby a ono některé zdroje toto,co jsem psala uvádí jako liniový chov, další popisují to,co ty ☺ takže si asi každý může vybrat co chce...
  - - - - -
  Ale vcelku je jedno jak se tomu říká,ne? Hlavne,když bude otec kryt dceru,musí se dodržet to,aby tam další příbuznost už nebyla a oba dva byli naprosto zdraví a v dobre kondici....pak se toto páření může uskutečnit ☺
  - - - - -
  Bez nějakých rizik pro budoucí vrh,samozřejmě
  26.9.2015 16:39Buub
  suvero

  Ne, liniový chov je zcela jasně daný termín ze zootechniky, takže si každý nemůže vybrat to, co se mu líbí... liniový chov je druh příbuzenské plemenitby, který je založený na vytváření chovných linií. Na počátku chovné linie může stát blízká příbuzenská plemenitba, třeba i páření otce na dceru, ale toto páření netvoří podstatu liniovky. Stejně tak se může linie založit připařováním polosourozenců, nebo bratranců a sestřenic, nebo kombinací, třeba u psů často 3-4 nebo i 4-5. Na začátku linie stojí její zakladatel, což je samec vynikajících vlastností, které přenáší na potomstvo - prokazatelně. Určitý stupeň příbuzenské plemenitby se použije k upevnění těchto vlastností u potomků. Výsledkem je linie, několik generací zvířat, které nesou tyto žádoucí vlastnosti a opět je předávají potomkům.
  26.9.2015 16:43suvero
  Buub-ok,tak jsem asi narazila zrovna na špatný zdroj informací...díky za vysvětlení.
  26.9.2015 16:43Buub
  A hlavně když otec bude krýt dceru... to, že jsou oba rodiče zdraví a v dobré kondici je snad normální základní podmínkou pro chov, ne?

  Základní podmínkou pro příbuzenskou plemenitbu a hlavně pro takto úzkou je vědět, proč to dělám. Další podmínkou je, aby oba dva prokázaly svou vysokou plemennou hodnotu, musí být ty vlastnosti, které chci, a přenášet je svým potomkům - musí být vyzkoušení v chovu. Naopak ta podmínka další nepříbuznosti - to ani náhodou, naopak, určité způsoby založení chovné linie počítají s opakovaným připařováním zakladatele i na vnučky, tzn. potomky spojení zakladatel x dcera. Stejně tak je možné vybrané samce z příbuzenské plemenitby použít na nepříbuzné samice a pak navzájem spojovat vzniklé potomstvo - příbuzné na zakladatele, ovšem už s více volnými generacemi. No a selekce, selekce, selekce.
  26.9.2015 16:50suvero
  Buub - samozřejmě. Kdybych něco takového chtěla ve svém chovu provádět,tak aspoň vím,na koho se obrátit 😉
  26.9.2015 16:56Buub
  Docela dobré vysvětlení třeba tady: http://www.catahoulaclub.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=284:chov-a-plemenitba-psu-ii&catid=2:o-chovu&Itemid=6

  Jedná se o psy, ale podstata je stejná. U jiných zvířat si lze opravdu v počátku pomoci úzkou příbuzenskou, ale celý vtip liniovky je v tom, že se jedná o způsob plemenitby používající vzdálenou příbuzenskou plemenitbu, tím pádem to v sobě nese o hodně méně rizik než otecxdcera.
  26.9.2015 17:08suvero
  Buub - díky :)
  26.9.2015 19:11LadyNesardo
  Ahojky, potřebovala bych menší radu. V srsti mého chlupatého morčecího miláčka jsem si povšimla nějakých droboučkých sotva spozorovatelných červíčků nebo něčeho podobného.
  Nemáte náhodou někdo tušení co to je a jak se toho zbavit?
  Předem děkuji za odpovědi.
  26.9.2015 20:40pink
  Mohly by to být všenky vygůgli si to
  27.9.2015 10:22Darcy
  Ahoj protřebuji poradit,máme mládě morčátka a chtěli by jsme ještě potkana mouho tyhle dva mazlíci žít spolu v jedné kleci?
  27.9.2015 10:36holcicky
  Darcy,to je jak bych chtěla mít v jedné kleci myš a kočku:)Myslíš,že se snesou?
  - - - - -
  Raději mu kup kamoše stejného pohlaví jak máš :)
  27.9.2015 11:06Buub
  Darcy

  Jasný. Potkan bude mít radost, no, morče už menší, ale zas uvidíš věci, které jsou normálně k vidění jen na national geographic.
  27.9.2015 11:21Zbyněk
  Darcy: přeložím ti příspěvek Buub: v okamžiku, kdy dáš k sobě potkana a morče, potkan morče roztrhá na kusy a část sežere. Asi tak. Chováš zvířata pro experimenty? Morče není pes, tedy není mazlík a pokud mu chceš udělat obrovskou radost, kup mu parťáka, pokud jsi sadista, kup mu potkana, až morče zabije, kup potkanovi kamaráda, také jsou to společenská zvířata.
  27.9.2015 11:35holcicky
  Zbyněk, myslím,že Darcy to pochopil i z mého příspěvku,kde mířím;)
  27.9.2015 12:04Darcy
  Pochopila jsem a dekuji za radu,takze se bude kupovat jeste jedno morcatko :-D nebo je jeste nejake jine zviratko ktere se snese s morcatkem v jedne kleci?
  27.9.2015 12:05Sheena
  Zbyněk: Netřeba překládat :-)
  27.9.2015 12:31Zbyněk
  Darcy: uff:) Ne, není, k morčeti patří morče, k potkanovi potkan, ke křečkovi nic, je to samotář.
  27.9.2015 12:50Darcy
  Ok pochopila jsem,dekuji za rady
  27.9.2015 14:08pink
  Nechci být prudil ale dle mne je blbost pořídit si živého tvora a nevědět ani základní věci, bylo by lepší vše nutné nastudovat a pak zvážit zda si mazlíčky pořizovat či ne. To je asi tak zodpovědné jako otěhotnět a týden před porodem řešit zda může miminko bydlet pod mostem v papírové škatuli s houmlesáky.
  Ale zas oceňuji že než by se stala tragédie paní se zeptala alespoň na toto ,tak prosím tu nahoře v zeleném okraji přečti si ty záložky jako bydlení, jídlo ... Po takovém dotazu mám pocit že se tím vyvaruješ mnoha základních chyb co by mohly vést k utrpení či nemoci zvířátka.
  27.9.2015 16:09Ivula
  Hezký den všem. Se svým Myšákem rozšiřuji řady zcela nepijícího morčátka. Dostala jsem do něj jen líznutí vývaru z ovesných vloček, ale jinak, co se tekutin týče, opravdu čistá nula!
  Před pár dny měl rovné 4 měsíce a vážil 600 gramů. Je to prosím na samečka US Teddy obvyklá hmotnost? A ještě se zeptám jen na okraj - stává se, že morčátko zcela odmítá baštit papriku? Najivně jsem si myslela, že mu dávám pochoutku..
  - - - - -
  Buub - škoda, že nelze dávat like, ten příspěvěk mě opravdu pobavil;-)
  27.9.2015 16:23Tygrinka
  Ivula: U nás je jedlá jenom klasická bílá paprika, různé kapie jedlé nejsou. Zkus vyzkoušet naopak zase kapie, třeba se něco ujme. Někdy se může paprika stát jedlou až ve vyšším věku morčíka, zkus ji nabídnout za cca dva měsíce. Já jsem to tak u cca dvou tří morčíků měla, jako mlaďoši ji nežrali, cca v půl roce ji začali žrát. Každé zvíře je trošku individualita a drobné odchylky nejsou nic nezvyklého.
  27.9.2015 16:32curlysimi
  Dnes po týdnu druha samicka porodila tři mimca.Oproti první,kterých bylo pět,jsou to cvalici.Mam velkou radost.Fotky konečně valbu��
  27.9.2015 16:40Sheena
  Ivula: Vítej v klubu nepijících :-) Já to přisuzuju ochlazení.

  Ten můj by zase žral papriku na kila kdyby mohl, ale taky zásadně jen bílou jako u Tygrinky. Naopak zase nekousne do rajčete nebo červené řepy. Každému asi holt jede něco jiného, jako u lidí :-)
  27.9.2015 16:54Jezzabell
  Přidám se k paprikám :) Jedna dvojka žere JEN žlutou masitou (takovou tu hodně dužnatou), jinou barvu totálně ignorujou. To jsou ty starší. A junioři prozměnu nežerou žádnou. Občas teda hlodnou pouze do žlutý, a to zkouším různě všemožné barvy, ale jakoby jim došlo co to vlastně právě mají a na špíze to zbyde. Rajče mi žere pouze nejmladší člen ze všech čtyř. Ostatní to odmítaj. Dokonce i jeho kámoš v kleci, co s ním žije a žerou v jednom prostoru mu ho v misce vždycky nechá. Řepu žerou všichni jako o život;).
  27.9.2015 17:05curlysimi
  Moji milujou rajčata i papriky všeho druhu,moc nemusí celer a petržel,to až nakonec.
  27.9.2015 17:13Buub
  Máte teda pěkný vybíravky. U mě fičí všechno kromě pórku a cibule.

  https://www.youtube.com/watch?v=1mFgTKcRZNU
  27.9.2015 17:39Jezzabell
  Buub: no, to mi povídej! Celer taky nechávaj nakonec, petržel skoro nedávám. Zelí (různé druhy) ani kedlubny se nechytaj, porek uz vůbec. U těch nadýmavejch věcí mi to je jedno. Občas by sice mohli, ale maj radši trávu nebo salát nebo bylinky. Jo, občas si to říkám taky..
  27.9.2015 17:43Buub
  No jo, ale v zimě tráva nebo bylinka jaksi neroste. Takže to musí překlepat a pak jsou rádi za cokoliv. Zelí u nás, společně s mrkví a bulvovým celerem, tvoří základ zimní vitamínové nálože. Plus řepa, když seženu. Petržel je speciální pochoutka pro zvláštní příležitosti a paprika? to mi můžou utrhnout ruce a je jim úplně jedno, jakou barvu jsem zrovna dotáhla z akce.
  27.9.2015 17:54Jezzabell
  Celer, řepa a mrkev to samý+ paprika nebo okurka. Tráva mi v zimě roste s ovsem za voknem, bylinky mam čerstvý po bytě celoročně. Nemam zahradu, ale v bytě je to samá jedlá kytka :)))
  27.9.2015 17:56Buub
  Jezzabell

  No já letos budu zimovat s dvaceti pěti kusy, to tráva v truhlíku za oknem opravdu nespasí :D
  27.9.2015 19:01Jezzabell
  Buub: :))) to bys překonala i Listra z Červenýho trpaslíka, ten měl zeleno i v hrnku:)))
  Jasně, to chápu.
  27.9.2015 20:34LadyGodiva
  Tak se nám dnes poprali morčáci. Jsou to dva kluci, spolu jsou něco přes rok, ten starší( 2 roky) měl předtím jiného, který zemřel. Protože pak byl apatický, tak jsme mu pořídili nového mláďátko (loni v červnu), krásně se k sobě chovali, jeden lezl pod druhého, byli jako dva kámoši. Ale dnes se poprvé poprali do krve. Jeden má prokousnutou tlamku, druhý packu. Máme antibiotika a čistíme 2x denně.
  Morčouny jsme dle rady veterinářky oddělili, ale jak jsou bez sebe, nechtějí jíst, když je dáme k sobě do původní klece, tak žerou, nevšímají si sebe, spíš se tváří uraženě. Nevíte co s tím?
  - - - - -
  Jo tomu staršímu jsou 2 roky, mladší je rok a 4 měsíce.
  27.9.2015 20:35Berska
  ahoj. Vitaji Vas morcatka kdyz prijdete domu nebo ne? cetla jsem ze to delavaji ale moji to nedelaji. jen piskaji v dobe kdy maji dostat jidlo. ale jestli dojdu dom nebo ne je jim jaksi jedno. mam je teda zatim jen mesic a pul a kdyz lezu rukou do klece stale se vetsinou utikaji schovat.
  27.9.2015 20:41pink
  Berska ano ti dospěláci co jsem měla vítali, teď mám mláďata a jeden už občas vítá a ten druhý se přes neustálé mazlení ještě trošku bojí tak zatím ne ale jsem si jistá že do pár měsíců budou vítat oba. Hlavně když slyší šustění sáčku se zeleninou a nebo zvuk ledničky ( slyší ji přes celý byt ) tak kvíkají a nadšeně čekají )) tak zkus vždy když při jdeš umýt ruce a hned jim dát něco a oni si spojí příchod a žvanec. )))
  27.9.2015 21:08Buub
  Jo, když mě zmerčí na zahradě, tak pískají, ale není to žádné vítání, to pozor. Morčeti je celkem buřt, jestli jste doma nebo ne. Pískají, když jsou naučená, že z toho bude žvanec.
  - - - - -
  No a to stejný při sahání do kotce. Ti nejodvážnější - teda teď mám výkvět, kromě Pana Chytrého už i Frodo i Červený a Bílé Ucho, prostě parta géniů - se přijdou podívat i z blízka, jestli teda nesu či nenesu nějaký žvanec. Ale na nějaký hlazení nebo nedej bože chytání se mi můžou víte co. Zbytek... jsou cuyové jak má být, takže panikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  - - - - -
  Jestli chcete zvířata, co vás budou vítat a chtějí se mazlit, tak pes, kočka a konec. Možná některý králík, ale i ti bývají hodně sví. Nebo možná prasátko.
  27.9.2015 22:25Mila
  Berska - vítaj v tom smyslu, že ví že nosim v igelitce čerstvou trávu, tudíž otevřu dveře, avolám ahoj holky a položim tašky, které zašustí a spustí se rik a pískot. Takže vše v souvislosti jak píše přesně Buub - příjde panička, bude dlabanec :))))

  Jinak dnes jsem teda naprosto zděšeně zjistila že Kimmi a Heri mají všenky :-(((( Ty jo už asi 6-7 let se nám statečně vyhýbali a teď teda paráda (( a ještě zrovna jsem do zítra bez auta, doma jen Bio Kill, tak dostali první pomoc Bio Killem a v úterý musim sehnat Arpalit neo.....Tak desinfikuju Bio Killem morčatárnu, holky a domky..... aach jooo
  28.9.2015 00:25holcicky
  Berska, nevim jak komu,ale moje holky mě zdraví už jak jdu po schodech nahoru jen škoda,že na dosáhnou na kliku,aby mi mohla otevřít :))stojí u dveří ve dvojicích i dětem ze školky by mohla jít za vzorem jak cupitaji za mnou do kuchyně. V noci se s nich stávají hlídací pejsci v pokoji jen když jsou rozpustilé pošlu je spát na své místo do chodby,ale raději si to rozmyslí a ulehnou ať mi můžou být nablízku:))
  28.9.2015 10:38Tygrinka
  LadyGodiva: Nevím, jak velkou máte klec. Důvod, proč se do sebe pustili po tak dlouhé době soužití se těžko hledá, obvyklé to zrovna není. Těžko říct, jestli se nepoperou znovu, jestli se servali tak krutě, tak bych spíš počítala s tím, že budou muset bydlet odděleně. Chce to koupit druhou klec a klece přirazit k sobě, aby se mohli očichávat a kontrolovat, jestli je vedle kolega. I když se servali a asi už nebudou rádi spolu bydlet, určitě ocení kolegu, který jim nepoleze do teritoria. Je možné, že venku ve větším prostoru ve výběhu se budou snášet dobře, jen bydlet bude muset každý zvlášť (vlastní zkušenost). Možná by pomohla větší klec, alespoň 120 cm různě přehrazená úkryty, ale u samců je možné, že i tento prostor bude pro ně malý a půjdou po sobě, když se pohádali. Takže radit ti, pořiď větší klec za x peněz, která ti na 60% asi bude k ničemu, rozhodně nechci. Raději dvě klece u sebe a společný výběh někde v pokoji či koupelně nebo kuchyni... Ještě bych zkusila (já to tak mám) dvě metrové klece propojit bočními dvířky (fantazii provedení přechodu se meze nekladou), aby mohli skákat sem a tam. V každé kleci dva úkryty, aby si mohli jít z očí. Možná by mohli takto fungovat. V případě, že ne, tak lze dvířka zavřít a holt je oddělit.
  28.9.2015 11:05Zbyněk
  Buub: tak to mě i ten pórek a ředkvičku (i pálivou) - dávám obojí kousek, ať mají pestrou stravu:) Nevím, jak to dělám, ale u mě to žere každé morče, i když třeba někomu hlídám, holky asi vyzařujou vražednou žravost:))

  Jezzabell: a to u mě Jules baštil naprosto nevybíravě a hlavně věděl, že kdo se opozdí o vteřinu u misky, umře hlady, to je možná ten důvod, uber dávky:))
  28.9.2015 11:55Jezzabell
  Berska: jen co vrazim klíče do zámku už slyším hvízdání jak alarm:)) A když příjdu k nim, lomcujou s mřížema, stojej u nich v pozoru a chtěj ven za mnou:)) A pak hopsaj jak na pérkách radostí. Je to fajn, že jsou "vítací". Ale jde jim určitě o ten dlabanec. Jak s něším šustnu, málem mi z toho řvaní upadnou uši:))))

  Zbyněk: Nemaj toho na té jehle moc. Junioři míň než velký. A nezbyde ani ťuk a do rána je fuč i seno. Nejsou tlustý. Pokud jim dám salát do misky, Jules popadne kus a mizí s tím do tunelu (pozustatek kdo dřív příjde.. ;) ). Ale tady, jak je jen s Marsellusem, tak nehrozí, že by se o žrádlo porvali-aspoň zatím.
  28.9.2015 11:58Buub
  Zdeněk

  Ředkvičku si dají, ale pórek ani náhodou. A to jsou kyselinky, které se normálně vrhají po všem, akorát do pórku kousnou a pak hodí výraz jako "ty si děláš srandu" a tím to končí.
  28.9.2015 17:53Zbyněk
  Buub: asi nemám normální myši, ale většinou nezbývá poslední:) Jako přírodní antiseptikum není špatný, do cibule ale nejdu:)

  Jezzabell: tak rvát se snad nebudou:) Vidíš, tunely, musím rozšířit atrakce ve výběhu:)
  - - - - -
  Julesovo ségra stojí na zadních a pečlivě si vyrábí střešní okno v pivní krabici:))
  28.9.2015 19:37Liduš
  Ahojte, chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s krmením morčátka šípky. Natrhala jsem v lese trochu šípků a nejsou tedy úplně zralé - měkké, ale četla jsem, že morčata šípky můžou. Co vy na to? :)
  28.9.2015 20:29Mila
  Liduš - ano můžou, mají hodně vitam. C, některá morčátka je s chutí dlabou, jen je potřeba jim trochu s tím šípkem pomoct v tom smyslu že je kluzký a nemohou se dobře zakousnout, tudíž je dobřé jim ho rozříznout )))))
  28.9.2015 21:20Makyna3
  Dobrý večer,
  chtěla bych poprosit o radu. Mám roční morčátko a dostává 2x zeleninku, kvalitní granulky a dostatek domácího sena je samozřejmostí. Morčátko pouštím běhat každý den. Včera mi běhal a bylo vše v pořádku. Dnes jsem ho však pustila vyskočil si z klece a kulhal mi. Nevím, kde by se mohl poranit, když včera bylo vše v pořádku. Jedině když by skákal ze sena. Mám počkat, zda nemá nožičku jen naraženou nebo jet k veterináři. Bohužel je nejbližší veterinář hodinu cesty, tak nechci morčátko vystavovat stresu. Normálně běhá, baští a ani nepíská, když na ťapká, ale pouze kulhá. Tak budu ráda za každou radu od chovatelů. Moc děkuji
  28.9.2015 21:50Mila
  Makyna3 - do jaké míry kulhá ? a tušíš co se jí stalo ? Já jen že jestli není možná také avitaminoza, kdy morčátko z nedostatku vitaminu C kulhá, až hopká jak králík a pak přestává chodit. To mě jediné napadlo. Pokud teda fakt jen kulhá jako žeby mělo naraženou nožičku, tak bych přidala vitamin C do tlamičky na posílení imunity a nechala ho v ubikaci bez volného výběhu aby byl v klidu a dala tomu tak 2 dni, pokud nenastane lepšení vyhledat veterinu. Je blbý že máte veterinu nedostupnou, to je naprd fakt :-(
  - - - - -
  Makyna3 - ten vitamin C dávej určitě pár dní, ne jen jednorázově přímo do tlamičky. Je to pro posílení imunity a pokud by to fakt byla počínající avitaminoza tak céčkem se to léčí, tím nic neskazíš
  28.9.2015 21:51Ylada
  Makyna3 - jakou má podestýlku? Nemá otlaky, zespoda na tlapce?
  28.9.2015 21:52Duchna
  Nám taky začal Honzík před lety kulhat, no nejdříve úplně tahal nohy za sebou, bez zjevné příčiny..na rady tady jsme šli k dr.ten neshledal žádné tady, spíš říkal, že mohl špatně šlápnout. Pichnúl mu béčko a něco na bolest, celkem jsme tam šli 3x.
  28.9.2015 21:57Makyna3
  Mila - vypadá to spíše na tu nožku. Snaží se na ni moc nešlapat, ale běhal mi tu i rychleji. Dala jsem ho zpět do ubikace a skočil si i do seníku, nabaštil a zase zpět do pelíšku lehnout. Avitaminoza mě také napadla, ale snažím se zeleninu dávat každý den. Zvýším tedy vitamín C, ale doma nemám žádný. Jaký je vhodný koupit pro morčíka? Děkuji
  - - - - -
  Ylada - podestýlku máme pouze v rohu peletky na wc, jinak kobereček.
  28.9.2015 21:57Duchna
  K tomu praní kluků. Mně se poprali 2x, poprvé jsem hned mezi ně skočila, bylo to malým prostorem, kam jsem je po noci kde byli oddělení dala do malé přepravky..ale už cca víc jak půl roku na sebe cvakali zubama.. Podruhé to bylo při hlídání kamarádkou v noci. Když k ním přišla bylo po akci, takže to asi nebylo nic vážného ale Ix měl pak strup na nose, Honzík na boku. Nevím jestli z toho.. Mají ale velkou morčatarnu a ukryty v ní. Bydlí ale každý v jiném patře, jen si to střídaj. Ale na chatu už je vozíme ve 2klecich.. Jsem pořád ve střehu..
  28.9.2015 21:58Makyna3
  Na packy jsem mu koukala a i je jemně chytla do prstů, zda ho někde nebolí. Ale nesnažil se vykroutit ani nepískl, že by ho to bolelo.
  28.9.2015 22:02Duchna
  Kup klasický celaskon.
  - - - - -
  Jinak závidím ty nevybíravé potvory. Naši nejí vůbec skoro nic.. Nejraději mají mrkev. IX si dá i rajče, jinak s paprikou na mě prdí..
  28.9.2015 22:08Mila
  Já kupuji pouze tento vit. C https://obchod.kralici.cz/p313-versele-laga-premium-c-vit.aspx na zoohit.cz ho mají nejlevnější
  28.9.2015 22:14Reny
  Duchna - klasický celaskon je uplně na prd :-( prostuduj složení toho co dala odkaz Mila...
  28.9.2015 22:17Makyna3
  Jaký bych tedy měla zítra koupit? Už jsem zde objednala Oxbow granulky i s tímto vitamínem C, ale než příjde, tak abych morčátku mohla dát jiný.
  28.9.2015 22:21Reny
  Duchna - jinak já neznám zdravé vybíravé morče :-( někde v krmení je chyba...
  - - - - -
  Makyna3 - jasně, jako z noze ano ... ale běžně je celaskon i pro lidi na prd :-(
  - - - - -
  Duchna - koukni na moje stránky, nebo mě zavolej, nějak to probereme a vymyslíme ;-)
  28.9.2015 22:24Mila
  Makyna3 - kup co sem dávala odkaz
  28.9.2015 22:29Makyna3
  Reny - děkuji, vaše stránky znám a chodím vždy pro radu i tam. Je od Vás hezké, že takto pomaháte všem morčátkům. Já ty svoje taky mám moc ráda a chci pro ně jen to nejlepší. Zítra se tedy ráno dám papriku, která má také více vitamínu C a odpoledne koupím Celaskon než dorazí od Versele-laga.
  Mila - ano děkuji, vitamín jsem již objednala.
  28.9.2015 22:35Reny
  Makyna3 - super ;-) tak přeji zdravá morčátka ;-)
  28.9.2015 22:40Mila
  Makyna3 držím pěsti ať je líp. Také teď prožívám starost - holky mají teď všenky, ač je to rádoby banální nemoc, pořád mám obavy.....
  28.9.2015 22:41Reny
  Mila - to bude dobrý, ten BioKill to zpraví ;-)
  28.9.2015 22:52Mila
  nejvíc mě děsí že v sobotu mi má dorazit nová Elinka a holky zavšenkovaný..... no bude na samotce ta nová nějaký čas, snad je doléčím ty marody
  - - - - -
  Reny - dnes jsem jela i na veterinu, koupila Arpalit neo, a postříkala i tím, tak snad jsem zaléčila. Vše vystříkáno Bio Killem....Chtěla jsem pipetu a Mvdr. Oravová ji na všenky zavrhla, že je ten Stronghold spot on spíš na vnitřní parazity jak svrab, na všenky nee
  29.9.2015 00:53Reny
  Mila - no já právě vím :-) proto stříkám BioKill a na svrab jsou účinnější ty injekce Ivomec ;-) Po pipetce se to právě rádo vrací a co já vím, tak velkochovatelé ty pipety právě dávají průběžně :-(
  29.9.2015 08:08Zbyněk
  Reny: proč by měl být klasický Celaskon naprd? Vezmu čtvrtku stovkové tabletky, rozpustím v troše vody, přidám maličko medu, stříknu do tlamky a je to. Klasický C je v podstatě čistá L-askorbová, i když syntetická, pouze nesmí stát hodinu na světle, to je všechno. Ty máš dost často černobílé hodnocení morčecích doplňků, ale tak to není:)
  29.9.2015 09:18Ivula
  Tak jsem na základě zdejší pórkové debaty zkusila předhodit kousek zelené části pórku Myšákovi a zbaštil ji rychlostí blesku málem i s talířkem:) Pochoutky jako mrkev, celer, pampeliška a ohryzek od jablka zůstaly vedle pórku zcela nepovšimnuty;) Všude na internetu (byť většina zdrojů je tradičně pouhou kopií) ovšem čtu, že pórek není vhodný - bez bližšího vysvětlení. Nevíte prosím, proč jej morčatům nedávat?
  29.9.2015 09:45Duchna
  Reny- ten celaskon mi poradili všichni 3 doktoři, co jsme u nich byli. To co dává Mila je tekuté. Moji kluci nepijí. Navíc se pak ten vitamín c vytrácí. Přijde mi zaručenější jim to dát rovnou do papule ;-). Taky jsem zkoušela kapičky do vody, ale je to celkem zbytečné..
  29.9.2015 10:15Katjusa
  duchna-to si taky myslim,ja Cdavam jen minimalně zatim trava,paprika,a jina zel.stači taky v zimě nedam jen tu zel.seno občas vločky občas suchy chleb kusiček a stači
  29.9.2015 11:02pink
  Opět si dovoluji nesouhlasit na téma celaskon. Ano kyselina to sice je stejná jako v ovoci ale když kouknete na různé obaly od vitamínu C tak výrobci se liší spíš názvem a cenovkou ale chce to číst složení ona to není jen ta kyselina ale další hromada sajrajtů od aromat a barviv přes jiné hnusy co zatěžují tělo.
  Já jsem docela výrazně proti těmto umělohmotným vitamínům právě pro to co vše k nim nacpou a když jsem v létě neduživého prcka dokrmovala tak žádné hnustablety ale mám doma kvalitní odštavnovač, dala jsem do něho mandarinku, pomeranč, mrkev ... A glukopur a vždy čerstvý džus jsem dávala prckovi stříkačkou na přilepšenou do tlamičky. Moc mu to chutnalo a myslím ač ne všichni se mnou asi budou souhlasit že je lepší doplnil vitamíny a minerály z ovoce a zeleniny než z nějakých prášků
  - - - - -
  Navíc za ty desítky let s morčátky mám vypozorováno že v průběhu života se morčatům mění chutě a co např nejedli jako mláďata tak v dospělosti milují na jídlo. Takže i když teď mi mláďata něco nechtějí vůbec tak trpělivě občas zkusím znovu. Např jeden chlapeček nesnášel řepu a teď ač je ještě mládě ji zbožňuje a pomalu začíná mít rád fenykl
  29.9.2015 11:24Zbyněk
  pink: klasický Celaskon 100, nebo 200 mg nemá žádné sajrajty:) Klasický od Zentivy, nemám na mysli Marťánky, šumivé tablety atd. Kyselina v něm se od té přírodní ale liší tím, že je syntetická a například na spektrografu se chová mírně odlišně, nicméně - morče fakt nenacpeš půl litrem šťávy, bohaté na céčko:) Ani šípkový čaj nedodá v litru to, co dodá čtvrt tabletky klasického, stovkového céčka. Je to nejlepší řešení, nejčistší a nejrychlejší, pokud morče tahá zadek po zemi a příčinou je avitaminóza na C

  V citrusech céčka moc není a morčeti bych navíc nikdy šťávu z citrusů nedal, protože obsahuje spoustu silic, pro něj nevhodných a stejně tak i pro člověka z našeho klimatického pásma. O cukru ani nemluvím. Poctivé české jablko ze zahrádky má céčka mnohem víc, než kilo citrónů z hypermarketu, kde kyselost způsobuje kys. citrónová a ne C. Ale v případě avitaminózy by nestačilo ani půl litru šťávy denně:) Morče je zvíře, stavěné na konzumaci kaloricky chudé vlákniny, nikoli spousty cukru z džusů, takže tady opravdu pozor, výsledný efekt je negativní, ale to nám Buub určitě upřesní. I to zakyselení organismu a následná hrozba ledvinových kamenů.

  Osobně nedávám morčounům cukr vůbec, stačí ptické seno a mají zase laloky všechny tři:)
  29.9.2015 11:40pink
  Zbyňku vím dobře proč a co dělám a Čokýsek neměl avitaminozu a ani netahal nožičky za sebou, byl jen silně zanedbaný. Adoptovala jsem ho když měl dva a půl měsíce a vážil 240 gramů, byl dost podviživený, totálně zavěšenkovaný a jeho kožíšek na pohled i pohmat jevil známky špatné a nedostatečné stravy. Ty domácí džusy měl aby se rychleji zabaculil a doplnil živiny. Byl i velmi plachý se mu nikdo pořádně nevěnoval a tak ty chutné džusy byly i aby si mne spojil s něčím chutným na jídlo a ochočil se trošku rychleji.
  Klidně si ten umělý hnus celaskon propaguj v tom se nikdy neshodnem ale to co dělám asi tak špatně nebude, podle výsledku soudím : Čokýsek už má nádherný lesklý kvalitní hustý dlouhý kožíšek, celkově zdravý, pomalu jistě roste a přibírá a mazlím několikrát za den i s dětmi a vrní, tulí se, jí z ruky a celkově je šťastný a ochočuje se dobře a z vše šlo i bez celaskonu. Navíc má kvalitní granule co jsou pro neduživá morčata : rodicare , tam je vitamínu C taky dost
  29.9.2015 11:55Buub
  Když už má morče problém, avitaminózu, tak to přírodní zdroje vitamínu C nepraví - prostě proto, že tolik potravy morče není fyzicky schopné sežrat. A to ani když vyberu opravdu vitamínové bomby, jako petržel, papriku nebo smetánku.

  V té chvíli je prostě doplněk "chemického" céčka nutností. Je úplně jedno, jestli se jedná o celaskon, vitamín C z velkého kyblíku nebo Acidum ascorbicum Biotika. Myším to zachraňuje životy.

  Co se džusů týče, džus oslazený glukopurem sice zní děsně zdravě, ale... pro morče taková věc obsahuje strašné množství rychlých cukrů. Plus je to voda. Dobrý recept, jak si vyrobit průjem, třeba i fatální, při troše smůly. A zrovna pomerač nebo mrkev nejsou žádné extra nadupané zdroje vitamínu C.

  Jinak já mám doma taky kvalitní odštavňovač, ale džusy si piju sama. Myším jde pouze ta vymačkaná dužnina. A s citrusovými plody fakt opatrně, je to kyselé (ne kvůli céčku) a morčata nemají příliš schopnost vylučovat nadbytečné kyseliny ledvinami. Tohle je fakt mňamka, lžíce dužniny na kotec (takže každý si tak dvakrát kousne), jako dennodenní zdroj vitamínu C nebo dokonce jako záchrana při nedostatku absolutně nevhodné.
  29.9.2015 11:58Duchna
  Reny-Chybu v krmení si myslím nemám, krmím zeleninu, když je tráva tak celou její vegetacoi dobu dávám trávu, seno mají pořád a vodu samozřejmě taky.. Nedávám granule, což mi veterináři i schválili. Kluci mají pořádné zadky, takže bych je neměla překrmovat.. Co se zeleniny týče tak mrkev milují nejvíc, dávám fenylk, okurku, občas salát či repu, řapíkatý celer, cekanku, teď nevím co ještě..lupena od kedlubnu, zelí, květák.. Nechtějí papriku, celer, petržel ani rajče nechtějí, krom Ixe co si rajské dá..
  29.9.2015 13:39holcicky
  Připojím se k.debatě, jak měla Nelka maličké koupila jsem jim C-compositum25 ať jsou myšky fit,dostavil se opak dostali průjem při odebrání se jim bobany do tři dnů sami upravily, takže pokuď je to potřeba ano,ale zdravým myškám určitě ne vystačí si C ze zeleniny.Také jim dávám občas citrusy, holky jsou zvyklé co mám já musí zkusit:))
  29.9.2015 13:59Zbyněk
  pink: nemám důvod tě přesvědčovat, děláš morčeti medvědí službu, to je všechno. Moje holky jsou krmené senem a zeleninou a kožichy mají husté a lesklé. Věkové rozpětí 5 let - 2 měsíce a kromě ucpaných slzných kanálků u pětileté, žádné zdravotní potíže neřešíme. Což jsou ale samozřejmě i geny. Ledvinové kameny jsou špatně řešitelné a navíc cukry prostě zkracují morčeti život. Buub to napsala stručně a výstižně:)
  - - - - -
  Jinak čistý Celaskon je rozhodně mnohem menší zlo, než kurděje, pokud je třeba. Není v tom kromě trochy stabilizátoru nic špatného. Kritická avitaminóza se u lidí řeší intravenózní aplikací, ale to v dnešní době téměř nenastává. Podvyživené morče bych já osobně řešil raději složitějšími škroby typu ovesné vločky, než cukry, protože ono to rychle dožene. Odpovídající výživa, plus umělý týdenní dodatek céčka škodu neudělá, ale dlouhodobá expozice džusu ano.
  29.9.2015 14:32holcicky
  Zbyněk, já jsem právě slyšela,že kvůli škrobu v ovesných vlečkách nejsou moc vhodná pro morčata tak je to tedy?
  29.9.2015 14:36Buub
  holcicky

  Skrob je ve všech obilovinách. V ovsu a v ječmenu je ale kromě škrobu taky slušné množství vlákniny, proto je pro morčata nebo králíky vhodnější než třeba pšenice nebo kukuřice.
  29.9.2015 15:32holcicky
  Buub,aha díky za vysvětlení:) Takže se můžou dávat občas. Hlavně, když potřebuje morče rychle nabrat na váze.
  29.9.2015 15:43Buub
  Nebo když má výdej - rostoucí morče, samice březí a kojící a tak. Oves obsahuje avenin, který zvyšuje libido. Pro chovná zvířata super.
  29.9.2015 16:30holcicky
  Na to jsem zapomněla, já Nelce a prvkům taky dávala vločky,teď jim je nendávám nechci mít doma kuličky :))
  - - - - -
  prckům ne prvkům opravuje mi to tak blbě mobil :)
  29.9.2015 17:06jajka
  muzou morcici listy od kvetaku?
  29.9.2015 17:13Pozitron
  jajka:
  V pohodě můžou
  29.9.2015 17:23jajka
  diky
  29.9.2015 17:57Andulak
  dobrý den,opravdu je pro morcatka tvrdý chleba spatny?ja mu ho podavam bezne a nic mu neni
  29.9.2015 19:35Jiřík11
  Prosím POMOOOOC :-( dnes jsem byl koupit druhou kulickovou napajecku predtim jsem mel 250ml a ted 150ml ani z jedne nechce tect voda pokud do kulicky silne neprastim prstem coz morce samo nezvladne chci aby melo morce prisun vody po celi den a misku tam dat nechci melo by malo mista prosim poradte co s napajeckou :-( srdecne dekuju .
  29.9.2015 19:43holcicky
  Jiřik11,máš tam vodu:) vesměs se řeší kapajici. Když poťukáš na čudlik prstem aní tak neteče spíš nekape.Převrať ji a párkrát to vyzkoušej jak by pilo morče
  29.9.2015 19:46Jiřík11
  ooo dekuji za odezvu mam tam plno vody kdyz na ni klepu prstem nebo koulim kulicku tak voda tece ale po chvili vznikne v nadobce podtlak a voda nic :-( zkusil jsem yndat i kulicku byly tam dve a nic ano vim ze se resi spise kapajici proto jsem bezradny :(
  29.9.2015 19:53Tygrinka
  Jiřík11: To jsou napáječky od Ferplastu s pítkem, co má na vnitřní straně silikon či něco takového tomu podobného?
  29.9.2015 19:56Jiřík11
  Ano ferplast a silikon taky sedi :-)
  29.9.2015 20:12Tygrinka
  Jiřík11: Máš to v SZ.
  29.9.2015 20:14holcicky
  Já mám jen s kovovým koncem a kuličku tam mám jen jednu.Zkus jednu vytáhnout možná o sebe dřou
  29.9.2015 20:57Jiřík11
  Uz i to jsem zkusil nevim co s tim:-(
  29.9.2015 21:16suvero
  Chtěla bych se pochlubit s vrhem B a C :)
  B:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33281
  C: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33282
  30.9.2015 10:09Zbyněk
  Jiřík11: no a nejde tu napáječku vrátit jako nefunkční a koupit jinou? Já používám několik tommi a jsou v pohodě, ze začátku půl dne kapou a potom ok, stojí asi 60 korun, 350 ml, vzduch při pití v pohodě proniká dovnitř http://www.ajax-chovatel.cz/detail/55231-napajecka-classic/370

  Suvero: krásní smetáčci:))
  30.9.2015 11:02suvero
  Zbyněk - díky ☺
  30.9.2015 19:03Kačka M
  Ahoj mám dotaz, jelikož si budu nejspíše pořizovat nové morčátko, myslíte že by šlo k rohu kleci nějak přidělat další ohrádku, která by vedla z klece do ,,výběhu" ? Nechci aby moje morčátka byla v celkem malé kleci a tak mě tohle napadlo, že když budou chtít vylezou si z klece a budou tam mít různé prolejzačky a tak.. Samozřejmě že to všechno bude doma :) Díky všem za rady :)
  30.9.2015 19:32berda
  Dobrý den,mám týden morčátko doma a hned jsem musela na veterinu jelikož je malinka má cca 200g. Při pohybu sebou škube a hází hlavou,myslela jsem zda nemá všenky nebo něco takového vypadá to že ne ale dostává antibiotika a můj dotaz směřuje k tomu zda mohu morčeti dat ampuli preventivně a pokud ano jakou děkuji za radu.
  30.9.2015 20:10IvaS
  Suvero- Verčo no sláááva :D :P :D ikdyž já mám co říkat :D taky mi tu chybí moje 3 poslední vrhy :D
  - - - - -
  kačka M- a kolikátku mají? co jim rovnou pořídit 120 cm? jako dá se to spojit i s výběhem, ale ta větší klec je taky super :)
  berda- kupte advocate nebo advantix (působí jen na všenky, blechy, ne na svrab) např 500 g morče-> 0,05 ml advocate, je lepší to natáhnout v inzulínové stříkačce bez jehly a aplikujte to na lysé místo za ucho
  - - - - -
  berda- ikdyž podle té váhy by mělo být ještě u mámy :( odkud je?
  30.9.2015 21:11majawa
  berda - ste si jistá, že jenom vesele neposkakuje?
  30.9.2015 21:11berda
  Dobrý den,mám týden morčátko doma a hned jsem musela na veterinu jelikož je malinka má cca 200g. Při pohybu sebou škube a hází hlavou,myslela jsem zda nemá všenky nebo něco takového vypadá to že ne ale dostává antibiotika a můj dotaz směřuje k tomu zda mohu morčeti dat ampuli preventivně a pokud ano jakou děkuji za radu.
  30.9.2015 21:12IvaS
  berda- už jsem vám níže odepsala, btw proč dáváte ATB?
  30.9.2015 21:17berda
  majawa - jistá si nejsem jelikož je to moje první morče,ale posílala jsem video na ukázku,a lidem se to nějak nezdálo,řekla bych že je to takové hopsání neprirozené,a podle poslechu mírně bublá i co se týká jídla nějak velké chuťe nemá. Ráda bych mu pomohla.
  30.9.2015 21:21Mila
  berda - ale vždyť trhavé bláznivé škubání a mlácení sebou znamená že má morče radost. Asi to zní divně, ale morče se tak projevuje. Mlátí sebou jak kdyby ho probíjela podlaha ale není to nemoc, jen se raduje ze života. Všenky řeším teď a to jsou breberky šedivé v kožichu který orče kouše- pijí krev a morče se děsně drbe a je apatické
  30.9.2015 21:23berda
  IvaS - atb protoze prý má menší nález na poslechu a také dostalo měco na podporu chuti, a ano měl by byt nejspíš ještě u maminky koupila jsem si ho ve zverimexu. Natočila jsem i video a poslala do vezerinárni poradny zda maji někteří lide s timto zkusenosti a lidem se to hopsani nezdá. A k te vaze proto se ptam zda mohu preventivně dát tu pipetu kdyz je tak malinký.
  30.9.2015 21:25Mila
  https://www.facebook.com/groups/1504380576450380/ berda kukni na tohle, to je naprostá a čistá radost ze života, pokud se tvoje morčátko takto projevuje, nic mu není
  - - - - -
  kukni na Jiřina Turinová
  30.9.2015 21:32berda
  Mila - jelikož morče mám poprvé a neznám tyto projevy a tak jsem se toho zalekla a nerada bych něco zanedbala a nic mi nezbývá než věřit vet. Doufam, že postup je správný,jelikož ho máme moc rádi
  - - - - -
  Mila- moc děkuji za odkaz je to uzavřená skupina mohu se přidat,ale nevím.kdy my žadost schvalí. Celkově moc dekuji za rady
  30.9.2015 21:33IvaS
  berda- jej chudák :( :( snad to prcek dá :) a je možnost toho videa? Jestli třebe tou hlavou hodne intenzivně nebo celým tělem, ta to může být jak píše Mila, proje radosti, ale je v pořádku, že se o něho takhle zajímáte :)
  Mila, jo všenky jsou mrchy, taky ted řešíme :)
  - - - - -
  *třepe
  30.9.2015 21:38berda
  Mila- tak toto dela moje morče ;-( Tak teď teda už vubec nevím co dál :-(
  30.9.2015 21:41IvaS
  berda- a co vám přesně řekli na veterině? Koukli se mu na ucho?
  30.9.2015 21:47majawa
  berda - mužeš poslat to video na email: mandlosi@seznam.cz
  30.9.2015 22:09berda
  IvaS- rada bych dala odkaz ale nejde mi to :-( No mam o neho strach a teď už vubec nevim zda je to opravdu nemoc nebo radost :-( hlavičkou klepe také i u toho píská, jediné pozitivum že začíná papat ale chutna mu jen nať z mrkve a chléb a rajče. Bylo mi toho drobečka líto i když je to pěkny divoch tak doufam že to dá a ja taky :-) moc vam dekuji
  - - - - -
  majawa- zkusila jsem vam to poslat
  - - - - -
  IvaS - na ucho se nekoukli ale podle poslechu bubla prý
  30.9.2015 23:30Tygrinka
  berda: Tady máš pár odkazů na šťastné morče. Pokud se to tvoje chová podobně, a já odhaduje, že ano, tak máš prostě šťastné mimi. Což se nemusí vylučovat s nějakou infekcí, kterou našel na poslechu veterinář. Snad se prcek z toho rychle vylíže.
  https://www.youtube.com/watch?v=v142o4_C_W0
  https://www.youtube.com/watch?v=mgfhq1dVBLs
  https://www.youtube.com/watch?v=cSAIs3PdjQM
  https://www.youtube.com/watch?v=7Qh2lxjuUSo
  https://www.youtube.com/watch?v=TMuTOCGwuo0