2.10.2016 09:54Buub
andysek
to jako fakt? hele teď mi fakt chybí blicí smajlík.
jasný, šiř tady veřejně, že není problém několikaletá prvorodička morčete, aspoň bude víc práce.. bože.
- - - - -
na pánevních kostech to sakra záleží. morče rodí v poměru k tělu obrovská mláďata, je to jako kdyby žena rodila dvou, tříleté dítě. a pokud se spona pánevní neuvolní, tak to prostě NEPORODÍ NEPORODÍ NEPORODÍ A CHCÍPNE.
A spona pánevní jaksi věkem ztrácí tu schopnost. Jasný, nemá to přesný datum, od kdy už to nejde a je to hodně individuální. Ale to, že existuje třeba dvouletá samice, co v pohodě porodí, ještě nijak nezmizíkuje ty ostatní, co nepřežijí císař.
2.10.2016 14:36Zbyněk
Andysek: promiň, ale mám pocit, že poslední dobou snad něco hulíš, protože co napíšeš, to je blábol. Nebezpečný blábol, když se toho někdo nezkušený chytne:(
Jinak ano, samice může ještě v roce a půl porodit, ale už ne každá, prostě hrozí komplikace, tedy rodit do roka, do roka a měsíce a pokud to nejde, v žádném případě samici nedávat k samci!! Dva roky věku a výše je téměř jistá vstupenkla do nebe pro provorodičku i mladé:( Někdy to samice s následky přežije, ale mláďata téměř nikdy.
Ovšem není to samozřejmě tak, že dneska má samička narozeniny a přesně ke dnešmu jí zkostnatí chrupavky….
U samice, která už rodila, je optimální doba dalšího porodu cca po půl roce, pak zase mohou nastat komplikace. Tedy první porod v necelém roce a další ve třech letech také není dobré, ale když tak mě Buub, nebo někdo jiný zkušenější opraví.
4.10.2016 07:26Zbyněk
Alias2700: k mláďatům - pokud se narodila v neděli večer, tak by se už včera ráno měla kojit, to znamená, že mláďata jsou pod nahrbenou samicí v podstatě téměř pořád. Jestliže se toto děje, je vyhráno, pokud ne, napiš:) Vážili jste mladé po porodu? Jaké byly váhy? Vážit každý den, měly by začít přibírat, cca 5 - 10g denně, váha by hlavně už dneska neměla být nižší, než porodní. Samičce bych přidal trochu jádra a vloček - ale první týden jenom trochu, nepřehánět to kvůli riziku toxémie. Samice začne více kojit až po týdnu a váha půjde dolů - to je normální. Druhý a třetí týden samice shodí klidně čtvrt kila, takže se neznepokojovat a druhý týden přidat více nějaké vhodné směsky a ovesných vloček. Jestliže je rodinka s dalšími morčaty v kleci, je určitě dobré klec zvětšit, ale jinak bych jí ponechal s ostatními, pro mladé je dobré, když mají školu od začátku. Ale jiné morče by nemělo napadat a stresovat mladé, či samici. Krmit v základu senem a zeleninou, jako předtím. Pouštět do výběhu, ať mají co zkoumat. Víc mě nenapadá:)
Buub: to jsou zajímavé chovatelské cíle, jsem zvědavý na výsledek:)
4.10.2016 12:28Buub
No, nedělá jim to ani zle:D Po týdnu "zanedbávání" už se cuyové bojí a utíkají před rukou. Když jsou v té chvíli osahaní, tak to prostě není děsné rodeo, ale jen normál bojácné morče a vydrží jim to až do dospělosti. A mámy, ještě žádnou neklepla pepka ani se nepřestala starat.
Mimina samozřejmě vážím rychle a šup zpátky, žádné hlazení, než zjistí, že se něco děje, už jsou zpátky, a mají akorát v hlavičce zapsáno, ha, ruka, a nic se mi nestalo.
4.10.2016 12:38holcicky
Katjusa,ja jsem měla sice jen jeden vrh,ale mláďata jsem vážila jen co se usušili a vážila jsem je taky každý den.Mámě to nějak nevadílo,si myslím pokuď je zvyklá ona na hlazení,važeni,...tak to bere normálně,není to králík,srna,..aby se na ně nemohlo šahat.
Co se týká toho kojení a napadnutí Zbyňka,kojil je respektivně je dokrmoval páč jeho drobotina neuměla sama pít pořádně od mámy,by jsi je nechala ty umřít hlady?
4.10.2016 12:52Smirny
Katjusa: ano, kopr jim velice chutná, zkus jim dát:-)
- - - - -
Alias2700: já určuju pohlaví, hned jak to vyleze:-)) A k tomu braní miminek do rukou - každý den mám jednotlivé mimi v ruce, jak píše Buub - ruka=hodná ruka:-) Mám hodně moc ochočené i dospěláky, takže samice jsou naprosto v klidu, když se k ní sahá a manipuluje s morčátkama. A domečky tedy ale nemám, dávám jim hodně sena, tak kdo chce, tak se tam zahraboší. Nejsem příznivcem domečků, ta morčátka jsou pak jiná, no.. Kdo chová venku, tak domky musí mít, to je jasné.
4.10.2016 13:19holcicky
Katjusa,ja vím,že jsi nepsala srny,..ale zrovna tyhle mě napadli,že když se na ně sáhne má je od sebe odvrhnou.U morčat to tak nefunguje.Ja holky vážím od malá abych věděla jak je na tom s zdravím.Jenže oni v té přírodě nejsou,tak proč jim nepomoct?Kdysi jsem tak dokrmovala i křečka,buď to dá nebo ne.Žil mi ještě skoro rok,když se uzdravil.V 18 jsem s vedoucí dokrmovala pudliky,mama ztratila mléko,jednu jsem si vzala dělala mi radost 10let...Tak nechápu proč jim nedat tu možnost přežít krizí,když se ta možnost nabízí.
- - - - -
oprava,má je od sebe... máma je od sebe..
4.10.2016 13:45Buub
V přírodě by se nestalo věcí... a pro mě je intenzita růstu třeba důležitým ukazatelem, podle kterého řídím selekci dalších chovných jedinců. Bez vážení to jaksi nejde zjistit. A druhým důležitým ukazatelem pro mě je použitelnost morčete v běžném provozu. A tam vliv prostředí hraje určitou roli, a to, že myši nerostou jako dříví v lese, ale jsou zvyklé, že prostě ruka občas přijde, vyndá, někam položí nebo jinam přesune a dá se to přežít, v tom hodně pomáhá. Ale musí se začít zamlada. Když nějaké myši koupím, přesně vidím, jak moc se na ně sahalo. Když ne, tak z nich jsou magoři, ať pak dělám co dělám. A jejich potomci, když jsou osahaní, už jsou zase použitelní.
4.10.2016 14:27holcicky
Katjusa,at se ti to líbí nebo ne,polidšťuješ je i ty,my všichni už,že jim dáváme jméno,... Neříkej,že na ně voláš morče ...na cizí ano ,ale ne na svoje.No myslím,že už bylo o tomhle na diskuzi dost a jestli máš ještě něco na srdíčku tak písní na SZ:) Mimo mám dvě děti,tak o tomhle nedabetuji;)
4.10.2016 16:21Sanynka
Katjusa: Pro mě jsou moji svěřenci stejně důležití jako jiní dvounozí členové rodiny O.o Mám je ráda všechny stejně..
Co se týče braní do ruky, narodili se mi teď poprvé, tedy vlastně nakonec zůstal jediný sameček, maminka se starala dobře, jen jsou oba (matka i syn drobnější). Brala jsem ho každý den, každý den vážila a chvilku mazlila a přišlo mi, že samička byla i ve výsledku ráda, že má chvíli klid na nakrmení sebe a odpočinek. I když jsem si pak vytahovala jen samičku a klučíka tam nechávala tak si vedle mě, nebo na mě okamžitě lehala a odpočívala. Porod ji stál dost sil. Klučík je úžasně ochočený, i když teda poděs :D furt něco koumá, skáče, piští, povídá si sám pro sebe, ale ruky se absolutně nebojí a neutíká před ní. Je to pro něj od mala něco samozřejmého. Zrovna teď si ho tu muchlám. Pak mám měsíční mládě cuy, co chovatelka prodala ve 14 dnech a vážila jen po narození, v 1 týdnu a v den co mi ho předávala a i přesto, že jsou cuyové plašší, nemůžu ho ani položit na postel, protože okamžitě skáče dolu a zaleze mi nějakým mě neznámým způsobem za skříň (malá škvíra, jiné morče tam nikdy nevlezlo) a to si ho od toho 14. dne beru taky. Měla jsem i měsíční mláďata z ChS, peruánce a alpaku, to stejné co předchozí. Paní je nebrala, pouze několikrát za 6 týdnů vážení a doteď se mi je prostě nepovedlo ochočit tak jak bych chtěla. Není to jen o mazlení, ale když jim něco je a musím na vet, aby nezdrhali z vyšetřovacího stolu, aby se nechali prohlédnout a tolik je to nestresovalo.
Takže za mě jedině dobře, když se mládě každý den váží. Jednak kvůli váze a jednak kvůli kontaktu z rukou.
Buub: Doufám, že mi tu moji samičku pěkně vymazluješ :33!
- - - - -
Jo a omlouvám se všem, které pohoršuje můj pravopis, nemám nějak náladu si to po sobě číst. :))
4.10.2016 16:44holcicky
Katjusa,no vidíš a ani si to neuvědomuješ taky je polidšťuješ mají jméno jako lidi,chodiš s nimi k vetovi,když je potřeba a příznej si je toho více o mnoho víc.Nedavno jsem dávala va fb video jak jsou holky přítulné... osobně můžu říct,že na mě více reagují jak syn.Proč by měl Zbyněk přehánět s tímhle mu dávám za pravdu,taky je srovnávám s mojí rodinou:))
Zbynku,i když je tvá dcera dospělá pořád je to tvé dítě,aspoň já jako žena to tak vidím;)
4.10.2016 20:26fisaul
Ahoj všechny srdečně zdravím. Najde se zde někdo kdo mi poradí. Letos v únoru jsem si pořídil své první morče je to skiny samec a je mu teď 10 měsíců. Před dvěma dny jsem si domů přinesl samičku skiny jsou jí dva měsíce. Pořídil jsem jí protože jsem pořád četl, že když je morče samo tak truchlí a podobně, kluka mi nedoporučovali, neboť by si na sebe nemuseli zvyknout. Koupil jsem tedy samičku a teď řeším to, že on jí všude cítí a ona jeho a žalostně kvíká a chce její přítomnost. Já se bojím protože ona je malá a ještě nemůžu riskovat jejich spáření, co mám dělat jak vyřešit aby si na ní zvykl a já patřičně ohlídal aby nedošlo k jejich spáření. Je mi jasné, že o to se postarám bojím se aby mu to neublížilo více než je zdrávo. Momentálně jsou každý v jiné místnosti. Všiml jsem si však, že když ho ona cítí tak nové prostředí zvládá lépe. On se však trápí.
4.10.2016 20:47Smirny
fisaul: no, co se asi dá poradit.. děláš to dobře, že nejsou spolu. Malá k němu může až tak v půl roce, dříve určitě ne. Zabřezne, pak je před porodem zase rozdělíš, aby jí hned po porodu opět neoplodnil. Budou muset být každý zvlášť a ona k němu může zase jen kvůli dalšímu vrhu cca za tři měsíce od prvního porodu. A tak stále dokola. Pokud je chceš mít opravdu spolu, aby se sameček netrápil, že jí slyší a cítí ( a věř tomu, že to tak je..), tak je jediná možnost - nechat to vykastrovat, věk on už na to má. Nebo se vzdát samičky a k němu pořídit malého samečka po odstavu, měli by se dobře spolu samci snášet, když je jeden již dospělý a druhý mimís. Jen musejí mít prostor, klec minimálně 100 cm.
- - - - -
Mary: snědlo a nic se nestalo:-)
4.10.2016 21:36fisaul
Smirny: děkuji za radu, každopádně vrátit samičku už nejde, všichni jsme si jí doma oblíbili na první pohled. O kastraci budu uvažovat po prvním vrhu, ale bojím se, že to mění povahu zvířete, nejsem toho zastáncem. Každopádně jako začátečník jsem chtěl, aby měl Fufík, jak mu říkám společnost což při tvé radě nejde a sám to pozoruji. Domníval jsem se, že oplodnění hrozí jen v době říje a jinak když je ohlídám, tak si spolu budou hrát a dělat si společnost, což teda nehrozí. Výsledkem tedy bude, že budou oba frustrovaní a převážně sami kromě nás. Koupit další samce a nebo další samici neuvažuji.
4.10.2016 21:52fisaul
Smirny: je mi to jasné, udělal jsem asi chybu ale už to nejde vrátit, jinak nebudu to nazývat říji to patří asi k jelenům nazvu to březí to jsem zde vyčetl. Prostě koupil jsem si první morče a zamiloval si ho, to jsem ho nikdy nechtěl dceři dovolit,ale tyhle naháče jsem si zamiloval. Nevýhoda je, že je moc lidí nemá a málo se o nich píše, nebo aspoň jsem toho na internetu našel dost málo. Ještě se zeptám, když porodí a budou tam samci jak to dopadne, když je dám k tátovi (Fufík).
4.10.2016 22:47Rozik
Katjuša - Je také myslím rozdíl, proč mimina dokrmuješ. Jestli nemají sací reflex třeba, nebo prot, že mamina z nějakého důvodu kojit nemůže např. po císařském řezu. Dokrmila jsem takto saamečka i jeho sestru od 2 dne po narození, byl statný, výstavně oceněný samec, registrovaný pro chov a plodný - měl bezproblémová krásná mimča se samičkou . Žije již jinde, ale je dosud, pokud vím zdravý a krásný stále, jeho sestra také, žije se svou maminkou a je zdravá. Takže je dost rozdíl, z jakého důvodu dokrmuješ, ale jde pouze o můj názor. Nevidím důvod, pokud mimčo matku i ztratí a je zcela zdravé, nedokrmovat ho, když není možnost náhradní samice na kojení. Horší je, když mají velmi malou váhu, nemají sací reflex atd. Pak je velmi těžké je vůbec odchovat a samozřejmě do chovu bych je nezařadila.Ale zase, jde pouze o můj názor, že je třeba rozlišovat a vždy bych se alespoň pokusila mimčo zachránit příkrmem, kdo zažil, ví, o čem je řeč, a jak je to náročné, ale když se povede mimčo "odkojit" a je zdravé, stojí to za to vždy, i když bude jako mazlíček.
- - - - -
Omlouvám se za chyby, nějak mi blbne počítač.
5.10.2016 06:49Sanynka
Fiasul: Taky bych samce nechala vykastrovat. Hned. Je to jednoduchý zákrok. Nejlepší je najít veta spec. na hlodavce co má inhalační narkozu. Samečka tam dopoledne doneseš a odpoledne ho budeš mít probuzeného doma. Nebude se trápit ani jeden. I když samice bude mít odpovídající věk a váhu nikdy nemáš jistotu, že dobře porodí, že odchová mladé a mimoto ji každý vrh značně vyčerpá. Teď jsme nechávali kastrovat mamčinýho dvouletýho samce, aby mohl běhat se samičkama a chování pořád stejné. Morčeti ani nedojde, že se něco stalo.
- - - - -
V létě jsem nechávala samce běhat vedle výběhu samiček, ještě nevykastrovaného a pořád běhal okolo, stříkal, otravoval a ani se v klidu nenajedl. I když je ve vedlejší místnosti tak ji prostě ucítí.
- - - - -
Buub: Díky za odpověď. Takže je to vlastně věc genetiky? A jak to, že ty uši spadnou? To tam chybí nějaká chrupavka?
5.10.2016 07:19Tygrinka
fisaul: Chápu, že chlapi mají s kastrací zvířat krapet problém. Jenže takhle je oba trápíš. Samec nemá myšlenky na nic jiného, než na to, jak oplodnit samičku. Ta samozřejmě také touží po společnosti, ale neustálé obtěžování by jí také lezlo krkem a hlavně by ji časté porody vyčerpávaly. Sama jsem měla a mám dva kastrované samce a kromě toho, že neměli myšlenku objíždět kdeco, tak se jejich povaha moc nezměnila a určitě se nezměnila k horšímu. A také se z nich nestali peciválové jako se to třeba stává u kastrovaných koček. Mám tu kluka, co objížděl i kámoše a nedal jim pokoj, tak jsem ho nechala vykastrovat, a teď tu mám spokojenou myší dvojku, která se spolu přátelsky kočkuje, pobíhá po výběhu a stále spokojeně štěbetá.
Není to nic proti tobě, chápu tvé rozhodování, jen jste udělali chybu a dali jste na hloupou radu. Mít dvě morčata v různých pokojích anebo oddělené mříží je v tomto případě trápení obou. A protože chápu, že nechcete mít 4 morčata - dva kluky a dvě holky, tak radím tu kastraci. Nech si to projít hlavou, ještě jinde zjisti, jak se chovají kastrovaní kluci, aby sis sám ověřil, co ti tu píšeme.
5.10.2016 07:31Ewikk
Dobrý den všem mám na vás dotaz... máme morče Ríšu, už dva roky.Je to takový rošťák, vitální, reaguje na zvuk lednice , vzdy nás vítal panáčkováním, šplhal po mřížích apod.Posledni dva dny se začal více lekat, přesto ale byl v pohodě .Včera se mě leknul a to hodně.Od té doby se nijak neprojevuje, sedí v rohu, jen se natáhne, jakoby byl ve své kleci poprvé... natáhne se kam dosáhne ale po kleci nechodi.V jednu chvíli mi to přišlo jakoby neviděl, takové opatrné pohyby, větří a natahuje se... vzala jsem ho k veterináři, nic neshledal, jen to že je možné, že hůře vidí... normálně žere, bobky v pohodě...seno jsem mu musela dát před nos a chroupal... ale do seníku si nešel...??? Myslíte, ze by to mohlo být od leknutí nebo že by ztratil zrak...co s tím ?Je mi líto, ze to není ten vitální kluk, co nás vždy vítal.V kleci má samičku, oddělenou plexisklem již dva roky, jsou na sebe zvyklí... děkuji za rady či zkušenosti.E
5.10.2016 09:25Zbyněk
fisaul: váha samičky přeci nemá vliv na kastraci samečka:) Samička je drobnější, ale v normě. Je potřeba dodržet tu měsíční "karanténu" po kastraci, tedy měsíc po zákroku budou oba ještě bez kontaktu s parťákem, ale sameček už nejspíš nebude toužit po spojení.
Ewikk: ještě jsem se s tím nesetkal, ale napadají mě dvě věci: mrtvička, nebo srdíčko. Morče jen tak rychle neoslepne, pokud nedojde k nějaké poruše v mozku, ale slepota se poznat dá. Nicméně pokud se neobvykle lekl a od té doby je spíš apatický, zkusil bych vyšetření srdce a pak se zaměřit na příznaky mrtvice. Jak to u morčete poznat, řekne spíše Buub. Nemá studené nožky a ouška, neztrácí rovnováhu? Nedýchá ztěžka?
Jinak samec, oddělený v kleci přepážkou od samice, pokud není kastrovaný, tak to je pro oba hodně náročné a zátěžové, příčina problému může být i tady, ale chce to kvalitní vyšetření - začal bych srdcem a mozkem.
5.10.2016 09:50Ewikk
Zbyněk... není malátný ani nepadá na jednu stranu, dýchá v pohodě.Jen jakoby se bal ve vlastni kleci nebo je takový smutný... když na něj promluvíme tak reaguje, žere...dnes opatrně obešel klec.Vyndala jsem si ho na klín, spokojeně si mumlal, olizoval mě jako vždy...nevim.Treba to bude chtít čas, něčeho se vylekal a nebo se u něho projeví, co říkáte vy...jen si myslím, že mrtvici by asi odhalil mvdr., V každém prip.vam Zbyňku děkuji, vím je to těžké radit a nevidět, ale i tak vám děkujeme...je to náš rodinný přítel, parťák a je nám smutno... doufam,ze to bude v pohodě
5.10.2016 14:53Sanynka
Fisaul: Klidně počkej :), jen je nechej vážně v jiné místnosti a nedávej k sobě, to by je pak stresovalo a trápilo ještě víc. Pokud si je budeš chovat tak si vždy od toho prvního umyj ruce aby ten druhý necítil pach. Připustit nejdříve při 500g, ideálně 600, ale je možné, že samička bude drobnější a tak bude obtížné se na tu váhu vůbec dostat. Ještě když se jedná o naháče. Uvidíš s časem jak bude růst.
Také doporučuji pročíst záložku jídelníček, i když to s tím nesouvisí, lidé tam nejčastěji chybují.
5.10.2016 21:27Smirny
Karla: zelenina by stacila mozna 2x denne, nevim, jake davas mnozstvi. Ale mel by se kazdy ridit pomerem: 80% sena, 15% zeleniny, 5% granule a jine.. Casto je davano zbytecne moc zeleniny, morce to basti na ukor sena. Hodne lidi ma u mazliku problem se zuby, mysli to pro morce dobre s hodne zeleninkou, ale chybi pak to seno. A na doplnovani vit C neni treba kvanta zeleniny, jen volit vhodne.
6.10.2016 12:14Katjusa
karla- ja třeba dam hlavně seno,vodu,granule nedavam,každy den pul papriky na 4morčiky ,jinak odřezky od mrkve ,jablek to co od nas zbyde,ni navic nekupuji krom papriky ted jak je min travy,mam všechny zdrave samice před 8tydny porodila 7 morčiku ktere mam už odstavene
6.10.2016 14:56Sanynka
Já tedy zeleninky dávám víc, ale také jen 2x denně, asi 150g/den na morče a granulí 15g denně/ morče. Přerostlé zuby jsem nikdy neřešila :). Kupuji zeleninky pro morčíky zvlášť, vždycky na několik dní dopředu.. Celer, mrkev, petržel, papriky, řepu, okurky, čínské zelí,...
7.10.2016 21:46Zbyněk
indira: samičce ještě není ani pět, tedy pokud je poslední dobou víc apatická, tak to úplně v pořádku není. Morčata se tedy dožívají spíše těch pěti až šesti let, vzácně šesti a více. Pět a půl roku je průměrný věk, nicméně zkusil bych jí dát nějaké vitamíny, prima jsou třeba
https://obchod.kralici.cz/p313-versele-laga-premium-c-vit.aspx , nebo
https://www.lekarna.cz/bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml/ Já dávám jednou za dva týdny kapičku přímo na zoubky, žádné ředění, hlavně ne do vody, protože tam se do hodiny zničí světlem a kovem z trubičky. Oba vitamíny by mohli mít v nějakém zveráku, většinou pokud se jedná o avitaminózu, zabere to do tří dnů.
Vitamínek: do vody ne, to je blbost, viz výše. Jestli chceš dát obyčejnou tabletku, rozlom sto mg tabletku na půl, rozdrť lžičkou, rozpust v troše vody a glukopuru a hned stříkačkou do tlamky, ale ty komplexy jsou lepší
rozeta: rvou se na krev, nebo se jen tak prohání? Cvakají na sebe zuby, nebo se prostě po sobě oženou a jeden uskočí? Dej do klece nějakou půlpřepážku, klidně z kartonu, udělej díru na průlez, dej tam dvě pivní krabice s dírou vepředu jako domeček (vystřihni dno), nebo kup dva větší domky. Prostě nějaké překážky, aby si mohli jít z očí. Často to rychle zabere!
- - - - -A ještě: dvě misky, každou do jednoho rohu, ať se nehádají u jedné misky. I to může pomoci. Jestli neteče krev, vydrž. Pokud je to ošklivé, odděl je přepážkou na den úplně.
8.10.2016 11:04Bába
Tak včera nás navštívil morčecí bubák,holky mají klece otavřené proti sobě a cestují dle libosti.Malá byla v jedničce a zcepeněla hrůzou,poprvé jsem viděla couvat morčinku,po délce klece,pak šířce a pak skokem k velké ve dvojce. Ta pak stále čuchala do jedničky,ale také tam nešla,tu kontrolu dělala asi 3hod. Celou noc zůstaly ve dvojce,až po 10h.tam vlezla velká a malá ještě 1h.počkala.Holt jsou věci mezi nebem a zemí,kterým nerozumíme.
8.10.2016 14:32Zbyněk
Sanynka: já bych se toho nebál, dávám to všem stejně - třeba dvakrát, třikrát po sobě večer a pak zase dva týdny vynechám. Samozřejmě pozor na áčko u březí samice! Nicméně jsem byl v šoku, když jsem třetí den u babči zjisti, že po dvou letech zmizely potíže se slzným kanálkem, do té doby jsme vymetli v Praze všechny veteriny a stálo mě to asi sedm tisíc:))
Na skoro devítiletou samičku ti také fungovalo, hned ožila.
Bába: znám, pro změnu u kočky, zděšeně couvala z osvětlené koupelny, oči vyřeštěné na strop, zježená jak kkoule a syčela jak prasklý parovod:) A druhý den už nic. Velmi sugestivní:)
9.10.2016 12:13Drake3
Ahoj, moje morčátko, které mám cca od července tohoto roku má takové zvláštní tiky, zaznamenala jsem to asi 5x a začalo to vždycky tím, že na mě odpočívala a potom třeba dostala takový tik do oka a u toho měla třeba otevřenou pusinku nebo se nějak převrátila, docela se o ní bojím, poradite co s tím, jestli je to nějaké špatné nebo tak? Možná je to kvůli tomu, že usínala, vážně nevím. Předem díky za odpověď
9.10.2016 20:10Neeen
ahoj,sice jsem to tady už psala,ale tetka to je fakt extrém.píšu o tom ,že jedno z mích morčat neustále bublá,vrka,když jí dám žrádlo,když si ji vytahuju,zavírám,projdu kolem ní,otevřu kotec zavřu kotec,hladím jí,dotknu se jí,češu jí....prostě furt.fakt to nechápu.nikde o tom nic nepíšou a dělá to jen ona,tak nevím.víte někdo proč to dělá?fakt bych to chtěla vědět
9.10.2016 21:05Duchna
Kdo máte morčíky venku....moji kluci jsou víkendoví..přes týden doma, o víkendu na chatě...jenže si dělám trochu starosti...už je docela chladno.V chatě, kde se dá zatopit, je nemám kam dát. Mají prostor v předsíni, na dlaždičky jsem dala koberec a na to ubrus...krom+ toho tam mají spodky od klecí s peletama a hoblinama a pobývají vesměs tam, protože na nich mají stoličky, kam se mužou schovat...nicméně mi přijde, že je tam zima jaká teplota je ještě optimální? a venku ve výběhu mají plovoucí podlahu, na tom teplý koberec, jsou schovaní pod stoličkou, i když tam mají tunely a papučky chlupaté....část výběhu je tráva, aby se mohli napást...dnes jsem už je vzala odpoledne do chaty..mám strach aby nenastydli...odspoda mají teplo, jen pokud se jdou napást, jsou na trávě, ale mužou sedet na koberci a zobat odtud....příští týden pokud nebude teplo, tak už se mi je nechce dávat ven, ale zase je nechat celý víkend té předsíni není taky výhra..napadlo mi dát jim tam žárovku jako želvám, ale svítila by jim do očí a měla jsem strach, aby jim to nevadilo.... tak co s tím? Doma je nechat nechci, protože jsou ve stavu neustálého haštěření...
9.10.2016 22:26indira
prosím opět o radu-co může u morčete značit něco ,,pšikání,,. Né neustále, ale třeba 2-3 hodiny nic a pak během 10 minut 2x a pak zase hodinu nic a zase ,,pšiknutí,,. je to jako nachlazení u lidí?
9.10.2016 23:58JanaG
Ahoj, chcela by som sa spytat. Mam samicku spolu s kastrovanym samcom. Mohla by som k nim pridat este miminko samca? Moj zamer je taky, ze by som ich nechala vsetkych spolu, kym by samica nebola pred porodom, potom by som samca dala zvlast s tym kastrovanym. Ten kastrovany bol predtym chovny samec. Myslite, ze by sa samci zniesli, ak by ten nekastrovany normalne pripustal? Alebo je velka sanca, ze by sa potom rvali?
10.10.2016 09:34Ehrena
Ahoj, mám dotaz - snese se kastrovaná samička s nekastrovaným samcem, můžou spolu trvale bydlet?
Tady se doporučuje opačný případ, kastrovaný samec + nekastrovaná samice, funguje to i opačně? Jde mi hlavně o to, aby jim to soužití fungovalo, že spolu můžou být a nehrozí v tomto případě zabřeznutí, to mi je jasné.
Včera přesně o půlnoci nám bohužel odešla v necelých 7 a půl letech naše Agutinka a zbyla po ní její sestřička Kviki, která je bez ní moc smutná. Mám možnost k ní pořídit právě dvouletou kastrovanou samičku a moje představa je taková, že bych ji v budoucnu (až tu nebude už ani Kviki) dala k nějakému z našich kluků, který by zůstal taky sám. Tak jestli by to mohlo fungovat.
10.10.2016 09:56jazumalu
Dobry den, viete mi poradit? - kupili sme dvoch samcov morcata 3 mesacne. Pani vravela, ze su spolu v klietke od narodenia a nebiju sa. Ozaj to tak bolo, mame ich 3 tyzdne, boli v 1 klietke, vzdy sa k sebe tulili, vibrovali pri sebe, pobili sa len kvôli jedlu - aj to len preto, lebo jeden kradol jedlo druhému z ust, hoci jedla bolo dost. V piatok sme odisli na chatu a v ked sme sa v nedelu vratili, nechapali sme. Strasne sa biju, hlavne jeden zapara do druhého. Biju sa hadam kazdych 5 minut. Nechapem, co sa cez vikend mohlo stat.
10.10.2016 10:11Ehrena
Duchna - taky jsem ještě s morčaty na chalupě (jsem už v důchodu, takže vždy od jara do podzimu dle počasí) a máme tady morčata v morčatárně v kůlně - vzhledem k tomu, že je v ní i kotel na topení, i když na opačné straně kůlny, trochu to tam prohřeje a teplota je tam kolem 17 - 18 st. i v tomhle už chladném období. Morčatárna je hned u okna, takže světlo a větrání tam je ideálně. Vzhledem k tomu, že jsme tu vždy na půl roku, přechod do pražského paneláku do vyšší teploty snesou jednou za rok v pohodě. Ven už je do výběhu nedávám, jsme na horách a už cca dva týdny
jsou tu venku opravdu nízké teploty a i zem je mokrá a studená, normálně je mívám venku ve výběhu přímo na trávě, když je chladno nebo prší, dávám jim do domečků dospod staré seno, které už jim nejede, aby měli sucho a tepleji odspoda, ale teď už je tu fakt velká zima a sluníčka sakra málo v tomto roce, takže už s venčením je asi pro letošek konec.
Jinak nevím, jak je to s trávou po přemrznutí, tady už jsou v noci teploty kolem 0, můžou to morčata vůbec ještě jíst?
10.10.2016 14:15Neeen
Drake3:můžou,ale dávat by se neměly,protože jsou hodně tučné,a může po nich mít morče průjem ,takže je pokud možno nedávej.
- - - - -
ahoj,sice jsem to tady už psala,ale tetka to je fakt extrém.píšu o tom ,že jedno z mích morčat neustále bublá,vrka,když jí dám žrádlo,když si ji vytahuju,zavírám,projdu kolem ní,otevřu kotec zavřu kotec,hladím jí,dotknu se jí,češu jí....prostě furt.fakt to nechápu.nikde o tom nic nepíšou a dělá to jen ona,tak nevím.víte někdo proč to dělá?fakt bych to chtěla vědět
10.10.2016 14:39Zbyněk
Ehrena: já s tím sice zkušenost nemám a i v sekci "Pořizujeme morče" se sice píše, že ke starší neplodné samičce lze bez obav přidat samečka, ale zeptal jsem se zkušenějších, kteří sem nechodí, odpověď koresponduje s tím, co jsem si myslel: "Kastrovaná samička nebude dobře snášet obtěžování od samečka, kterému je věk a zdravotní stav samičky lhostejný. Jestliže to bude mladší sameček, bude samičku obtěžovat a ta to nemusí dobře snášet. Někdy jsou starší samci méně pohlavně aktivní, ale není to pravidlo. Starší samec, klidnější povahy jí pravděpodobně bude vyhovovat, ale spoléhat na to nelze".
10.10.2016 18:32Zbyněk
Ehrena: já bych to prostě zkusil se starším samečkem a uvidí se. Technicky to problém není, když bude samička dominantnější a sameček klidnější, tak to určitě půjde. V nejhorším bude otrávená a to se pozná rychle. Moje dvě samičky si s přehledem poradily s dotírajícími samečky, kastrovaná starší bude nejspíš ještě důraznější, vysvětlí mu to, za pokus se nic nedá. Jeslti je nyní samička dvouletá a Kviki tu bude rok, dva, tak bych se pak staršího samečka nebál. Jinak tráva - krátký přízemní mrazík by vadit neměl, u nás ještě nemrzne a naopak rostou pampelišky, to se pozná nejlépe ráno, jestliže je tráva ráno už zmrzlá, nedával bych. Nicméně mrazíky jsou krátké, ráno v šest bych osahal trávu, pokud má normání barvu a neláme se v ruce, dal bych. Ona chvíli vydrží, zem ještě dýchá teplo, mělo by to být v pohodě.
katyeimi: zkus sem dát fotku, ale předpokádám, že slušný foťák s makrem asi nemáš? Jinak je to hádání z křišťálové koule, i když všenky jsou nejpravděpodobnější. Zašel bych na veterinu na kontrolu a případně pro Arpalit.
12.10.2016 00:22Rozik
Ehrena - Pouze můj poznatek: Máme běžně samce u samiček až do doby těsně před porodem a nestalo se nám, že by samec obtěžoval samici mimo její říji. Tudíž jakmile zabřezne, usuzuji, že říji nemá (vykastrovaná či lépe sterilizovaná??? samice snad také nemá říje, nebo se mýlím???), spolu krásně, někdy opravdu velmi láskyplně až do oddělení samičky před porodem, žijí. Proto bych staršího samečka ke sterilizované samičce pořídila, určitě by to nebyl problém z nějaké CHS, u starších samečků plodnost někdy věkem klesá, co jsem slyšela od chovatelů, přestože jsou jinak zdraví a čilí, a do chovu je již nelze použít a do dobrého domova je dají jistě i zdarma. Jde pouze o můj názor, jistě se vyjádří i zkušenější.
12.10.2016 01:17Ehrena
Rozík - ono je to obráceně, já právě mám ty starší samečky - celkem 3 dvojice, a k tomu jednu teď čerstvě osiřelou samičku nekastrovanou, která přišla v neděli o sestru, se kterou celý život žila (7 a půl roku). Mám možnost koupit k ní kastrovanou samičku, kterou prodává CHS kvůli nevyužitelnosti pro chov. Právě jsem si myslela, že jednou, až odejde i Kviki, ta naše samička, mohla by se tato vykastrovaná samička, nyní dvouletá, přidat k některému z našich samců, který také zůstane sám.
Jen jsem si říkala, jestli by ji neobtěžoval tolik, že by se třeba kvůli tomu přestali snášet, jestli je tato kombinace stejně doporučitelná jako vykastrovaný samec + nevykastrovaná samička.
12.10.2016 07:22Tygrinka
Ehrena: Starší klidnější samec by nemusel samičku tak trápit svými návrhy a dal by se poměrně dobře odehnat. Co tu mám starší kluky, tak jsou rádi, když můžou chrupat a někdy i živý mlaďoch představoval rušivý element v jejich životě a byli rádi, když se mohli od něj na chvíli někam zdekovat... Mám tu dvojici, kde mladšího přes den odděluji, aby se dědouš zregeneroval a po příchodu z práce je pouštím k sobě. Evidentně mu tento systém svědčí. I tak by se to u tebe třeba dalo řešit. Chce to vyzkoušet, takhle dopředu se nedá přesně říct, jak to bude. Určitě je tu možnost, že by to šlo. Být tebou, tak bych to řešila, až by to nastalo.
12.10.2016 08:14Leuš
Ahoj všem,
mám na Vás dotaz - i když vidím, že se to tu řeší - něco podobného. Ve zverimexu nám prodali holčičku morčete, jmenuje se Škrabka. Po čtvrnácti dnech jsme jí přinesli kamarádku a ejhle, škrabka je Škrabák. Jsou mu tak 2-3 měsíce. Té nové Holčičce (tak ji dcera pojmenovala - jak originální :) ) je tak ten měsíc, měsíc a půl. Hned na ni začal skákat, takže jsem poznala, že něco nebude v pořádku a oddělila jsem je. Teď přemýšlím, co s tím. On kvičí a volá ji (chudák) a ona má takovou malou bedýnku... Takže buďto ji vrátím a vezmu si stejně zbarveného malého samečka - a tady je otázka - snesou se se Škrabákem? A nebo budu muset počkat - jak dlouho? - až bude Holčička dost stará na kastraci a nechám ji vykastrovat (je to rizikové? Kolik to stojí?). Ale nebude ji pak Škrabák stejně hrozně obtěžovat? Kastraci samice mi doporučila veterinářka, se kterou jsem včera mluvila. Prý se samice tak jako tak musejí časem nechat vykastrovat, protože mívají cysty na vaječnících... Díky za Vaše rady... L
12.10.2016 09:03Sanynka
Leuš: Nevím co máš za veterinářku, ale specialistka na hlodavce to rozhodně nebude. Kastrace samice morčete je ohromě riskantní zákrok při kterém reálně hrozí úmrtí samičky a jako prevence se NEPROVÁDÍ a jeho provedení je na hlavu postavené. Víc samiček zemře při kastraci, než na cystické onemocnění.
Pokud by si i přes to samici vykastrovala a zákrok by přežila, samec by i stále otravoval a samice by z něj byla unavená a vyčerpaná. Doporučuji kastraci samce. Jedná se narozdíl od kastrace samice o celkem jednoduchý zákrok, kteří zdraví samečci zvládají bez problému. Samečci se mohou kastrovat už od 3. měsíce věku, takže teoreticky by si ho mohla vzít na vet. už teď. Někdo zastává názor, že samečka pak musíš nějakou dobu stejně nechat odděleného, já toho názoru nejsem, nech si poradit od veterináře, který zákrok provede.
Pokud by si samičku vrátila a vzala samce je to otázka, většinou se doporučuje počkat až první ze samců projde pubertou (asi do 10. měs. věku) a pak až pořídit druhého, je tam asi větší šance, že se nebudou rvát. Já mám 4 samce po dvou v klecích a nervou se mi, ale vím, že se tu několikrát řešilo, že se samci servali a dál spolu bydlet prostě nemohli.
Morčátka dej do jiné místnosti tak aby se nevcítili a ideálně ani neslyšeli, takhle se zbytečně trápí. Doporučila bych ti tu kastraci samce. Cena je různá. U nás v normální narkóze 600Kč a v inhalační, která je mnohem šetrnější a morčátko se ihned po odpojení plynu budí 800Kč. Určitě bych našla jinou veterinu a nejlépe takovou kde tu inhalační narkózu mají.
- - - - -
Pardon za chyby, spěchám.
- - - - -
Ještě mě napadá... Jako dočasné ubytování pro samičku, aby nebyla zbytečně v malém, můžeš použít třeba starou vaničku pro miminka, nebo větší prádelní koš. Má dost vysoký okraj, který morčata nepřeskočí a je i dost prostorná. Jinak se pro jedno morče jako minimum doporučuje 80cm délka klece a pro dvě 100cm.
12.10.2016 09:27Leuš
Sanynko, ohromné díky za rady. Samičku tedy přendám do vaničky na prádlo a dám ji do jiné místnosti. Samečka vezmu na veterinu, aby mi řekli, kdy bude nejlepší doba na kastraci - jestli už je na to zralý. No a uvidíme... Myslíš si tedy (i vy ostatní), že pokud samečka necháme vykastrovat, bude klid? No...asi ano. Oni dva se snad snesou... Můj cíl byl vzít si dvě morčátka, aby byla spokojená - aby nebyla sama. Mít je teď ve dvou klecích a ještě slyšet, jak se on trápí, je opravdu o nervy.... Díky za rady
12.10.2016 10:09Zbyněk
Leuš: Sanynka to napsala vyčerpávajícím způsobem a já jenom dodám, že sameček po kastraci nesmí k samičce ještě cca měsíc, protože mu mohou zůstat v chámovodech živé spermie. Jestliže byla včera samička v říji, pravděpodobně se dočkáte po dvou měsících miminek, ale sameček to na dámu zkouší, i když v říji není, pouze ona ho na sebe nepustí.
Když jí vrátíte a byla by březí, nejspíš porodí ve zverimexu, nebo u někoho, kdo v tom bude nevinně. Tedy jsem pro rychlou kastraci samečka a dočasné, větší obydlí samičky na měsíc. Potom dát klidně k sobě. I samička potřebuje sama alespoň osmdesátku klec. Jste li z Prahy, nebo z okolí, mohu zapůjčit volnou stovku, ať nemáte další výdaje.
12.10.2016 11:18Ejmy-nka
Ahojky všem, potřebovala bych radu, mám dvě samičky, jedna hladkosrstá a druhá je peruánka, byli obě oddělené kvůli tomu že peruánka byla březí a měla mláďátka, po odstavu mláďátek jsem samičky dala k sobě a hrozně ta jedna na druhou vyjíždí :( říká se,že samičky spolu vychází,ale tyhle dvě můžou spolu být jen mimo klec. Jak jsou u sebe v kotci,tak se opět ta samá do té druhé pouští, cvaká zubama a pak zaútočí :( má cenu je usmiřovat nebo si prostě nepadly do oka? děkuji za rady.
12.10.2016 11:51Leuš
Děkuji všem za rady i nabídky. Upravila jsem zatím samičce přepravku. Má ji - myslím - celkem komfortní :). Příbuzní mi slíbili zapůjčit klec, takže by měla být do týdne ve svém - pokud by s tím byl nějaký problém, ráda využiju možnost, kterou jste mi tady nabídli :) Děkuji! Jinak jsme z Prahy 6, takže pokud máte osvědčené veterináře v této oblasti, budu ráda. Máme tu také veterinu, kde prý "umí" malé hlodavce, ale osvědčený doktor je osvědčený doktor :).
12.10.2016 14:14Ehrena
Tygrinka - ono mi jde o to, jestli raději pořídit tady někde poblíž nějakou malou čerstvě odstavenou samičku k té naší Kviki, která by byla určitě levnější, a více nablízku pro mne, nebo pořídit tu kastrovanou dvouletou samičku, která je dražší, ale právě by mohla v budoucnu snad dělat partnerku nějakému z našich samců, až zůstane taky sám. Jen mi šlo o to, jestli někdo má zkušenosti s tím, jestli jí pak ten samec nepoleze na nervy svým obtěžováním. Je fakt, že naši starší samci už se chovají daleko klidněji, než za mlada, takže snad by to šlo, a jak psala Rozík, i já mám zkušenost se soužitím samečka se samičkou do porodu, a taky ji nijak neobtěžoval, tak by to snad fungovat mohlo i tady u těch v budoucnu. Tak do toho asi půjdu. Jen aby to teď klapalo těm holkám spolu. Kviki byla zvyklá celá léta jen na sestry a mámu, tak jsem si myslela, že malé miminko by zase asi přijala líp, než dvouletou už samičku, no ale snad to klapne i takhle.
- - - - -
Jinak ještě se vracím k oblíbenému tématu o zpívání morčat - z našich morčat v pátek večer taky někdo zpíval, a v neděli Agutinka zemřela, ona sama to nebyla, protože jsem ji právě krmila vedle v kuchyni. Docela jsem ztuhla, když jsem to slyšela, a u nás tentokrát bohužel následovala ta smutná událost.
12.10.2016 14:49Ejmy-nka
Sanynka: ano vyčistila sem kotec, dokonce sem to udělala už i tak, že ta co útočí půjde k druhé samičce na návštěvu,aby ta co se jí bojí byla ve svém a ani to nepomohlo :( ona ji kouše a ta co se bojí píská strachy :( mám je odělené,ale potřebuji je mít opět u sebe kvůli místu..ale venku po bytě si běhají a vše v pořádku,dokonce za sebou chodí jako vláček,ale v kotci se jedna do té druhé pořád pouští,ikdyž dám zeleninu,tak ta dominantnější si baští a druhá je v rohu zalezlá.. :(
12.10.2016 21:30Zbyněk
Rozeta: u kastrace se nedá dopředu odhadnout, jestli pomůže. Někdy je zdrojem konfliktů nadměrná sexualita jednoho samce a tam by to nejspíš pomohlo, ale zaručit výsledek opravdu spolehlivě nejde. Takže kastrací Filipa by zřejmě byla naděje na zklidnění, ale to upřesní spíš Tygrinka, je to zkušená chovatelka stáda samečků a prohazuje je v klecích dle vývoje situace na bojišti:) Já bych je třeba nechal pár dní odpočinout a zase je zkusil dát k sobě. Rvačka na život a na smrt vypadá jinak, ale teď už to opravdu není nedostatkem prostoru. Když už dojde na nejhorší, vystartují po sobě zuřivě oba, ale u tebe to evidentně vyvolává jeden, druhý se pouze otráveně brání, nicméně je to (zatím) pořád jenom pošťuchování. Prostě to třeba zítra zkus pod dohledem a uvidíš. Pozor na cvakání zubů, to je většinou poslední varování před opravdovým bojem - hlavně u samců.
12.10.2016 23:40Rozik
Ehrena - Zkus je domluvit v té CHS na zapůjčení samičky, aby bylo jasné, jestli se holky snesou. Kdyby ne, což se dost brzy pozná, tak bych volila klidné, submisivnější mimino po odstavu, to se dá také vypozorovat za ten měsíc, které mimčo je aktivní a dravé a které spíš submisivní a bojácnější.
13.10.2016 01:09lillyyy
Sanynka: nevím, ale já zvazuji kastraci samice take (ale bohuzel ze zdravotních duvodu - cysty a jsou ji 18 mesicu teprve - jenze vidim ze ji to zacina dost ovlivnovat chování, posledni 2 mesice permanentne bublá, nahani zbyle dve holky a je na ne dost agresivni, coz nikdy nebyla :-/) - já chodim k velice dobre vetce (rada lidi ji zde doporucuje a vychvaluje) - paní lietavcová a sekyrova z Hurky (ke ktere chodi prakticky pouze hlodavci, tak yjako jedina umi brousit mojemu morceti zuby - vzdy se rozji pomerne vcas a hlavne uz zvladla 6.narkozu od konce dubna a nezhubla ani gram a to má potize s dychanim pri narkoze).......no a ta mi kastraci doporucila a kdyz jsme ji rekla o tom ze se bojim, ze prý hodne samic zemre, tak rikala ze tedy u nich na klinice o tom tedy neví, ze nemají vyšší umrtnost samic po kastraci oproti samcům atd. , jeste zejmena když ze je morce mlade :-/ .....jak rikam jdu do toho protože vidim jak se za tu dobu od stanoveni diagnozy zmenilo jeji chování vubec uz to neni spokojene morce, i kdyz zere a beha, ale prestala vychazet s ostatnimi, je naladová, mene casto se spokojene rozvaluje (jako kdyby ji cysty tlacili) - a to jsou jen 2 cm velke..............kazdopadne vsichni tu tvrdi o te rizikovosti a ja se na to ptala na Hurce v Praze, po telefonu i s pani doktorku na morčata z kliniky Ivet a obe mi rekli ze to neni o moc vetsi risk nez brouseni zubu pravidelne (a vzhledme k tomu ze jedno z mych morcat od kvetna prezilo 6.brouseni zubu s dýchacími potižemi chronickymi a vesele si beha a nezhublo ani deko tak to nemuze byt o tolik horsi,dokonce slo do narkozy behem tydne 2krát na 40 minut, v kastraci by pry byloi v narkoze cca 50 minut az hodinu :-)
- - - - -
nehlede na to ze tu ty spatne story o kastraci pisou porad dokola od roku 200X 2 uzivatele a jine spatne jsme nikde moc nenasla tak nevim kde je pravda :-/ nemyslim si ze je to o tolik horsi zasah nez vyndavani moč.kamenu a to znam spousty lidi co na zakroku byli se svym morcetem a nikomu z nich morce neumrelo
13.10.2016 07:06Tygrinka
lillyyy: Jestli má tvá samička takové potíže, tak nezbývá, než se do kastrace pustit. V každém případě se jedná opravdu o větší zákrok v břišní dutině než u samečků, kde jsou varlata přeci jen blíž k povrchu, i když to není zdaleka tak jednoduché jako třeba u psů nebo kocourů.
Samičku po kastraci, může náruživější sameček i dost prudit. Je to kus od kusu, ale někdy je nutné buď samečka vyměnit anebo také vykastrovat.
Rozeta: Jak píše Zbyněk, kastrace toho "agresivnějšího" může situaci zklidnit, pokud je zdrojem jeho sexuální náruživost. Mám tu jednoho takového, musela jsem ho nechat vykastrovat, protože nedal kámošům pokoj a zcela je vyčerpával. Na druhou stranu bylo vidět, že to není agrese, ale přemíra hormonů. Teď tu mám láskyplnou dvojici, která se přátelsky pošťuchuje, a pak žere z jedné hromady. U dalšího kluka kdysi mi kastrace pomohla, tam se jednalo o agresi. Ale pomohla jen "napůl" - kluci mohli spolu vegetit po bytě a to spali vedle sebe, v kleci musel být každý sám. A když se šlo k vetovi, tak museli být odděleni mřížkou, ale musel jít oba, jinak se "agresor" třásl jak osika.
V ostatních případech pomohlo vyměnit kluky a udělat jiné dvojice. Na to ale musí být prostor v bytě a čas na seznamování. Jestli to máš tak, že jeden stále prudí a druhý je víceméně zalezlý v domku a ječí, tak to není příjemné ani pro jednoho a řešit se to musí.
- - - - -
A někdy se člověk musí smířit s tím, že dvojku mít prostě nebude a kluci budou mít vztah jen přes mříže. A to zase mohou ležet těsně u mříží, honit se podél klece a tak a mít relativně spokojený život. Také jsem to tak měla a kluci se vyzývali ke hře, běhali, hopali, ale bez mříží by se servali.
13.10.2016 10:20Ehrena
lillyyy - ke stejným doktorkám myslím chodí i Reny, která sem občas taky napíše, a zrovna té několik samiček po kastraci nebo přímo při ní umřelo, co jsem tady četla.
Moje samičky taky měly cysty, má je i tahle poslední, ale zjistili jsme to až ve vyšším věku, kdy jim bylo už přes 5 let, a bála jsem se nechat operovat, právě vzhledem k věku a k tomu, co tu čtu za horory o tom. Ty cysty byly zjištěny v souvislostí s něčím úplně jiným u všech. Neměly žádné problémy, nijak se neprojevovaly až na jednu, tuhle poslední Kviki, co nám zbývá, ta se chovala jednu dobu, jakoby měla stálou říji, po nějaké době jí to ale zase přešlo. Že by měla ale k tomu nějaké problémy, jak píšeš, to jsem na ní nepozorovala, vypadala spokojeně, jen na ostatní holky taky pořád lezla. Pak jsem musela nechat jednu z těch samiček, Mindi, operovat, protože začala krvácet, původně jsem myslela, že je to zánět močáku možná, či kámen, ale vet to posoudil, že je to od těch cyst, tak jsme riskli operaci, a morčinka stejně do 14 dní odešla, prostě se nerozjedla, a navíc pořád krvácela dál, trošku, ale na hoblinách to vidět bylo. Bylo jí v té době už ale skoro 6 let.
Ostatní jsem operovat tedy nenechala, Mandi umřela v 7 a půl letech, Agutinka teď taky v 7 a půl, a Kviki zatím spokojeně žije, tedy až na to, že je teď bez Agutinky celá smutná. Je jí taky těch 7 a půl.
Je fakt, že našim holkám to zjistili na veterině kvůli jiným problémům, které s tímhle nesouvisely, jinak bych kromě Agutinky u těch ostatních o cystách vědět vůbec nemusela, nebylo to nijak vidět a ani poznat. A zjistili jim to ve věku, kdy bych dobrovolně takovouhle operaci už neriskla, vzhledem k tomu, že jsem četla, jak po ní umírají i mladší samičky.
13.10.2016 10:30Duchna
Když je tu to téma snášenlivosti..i já tedy zkusím požádat o radu..názor zkušenějších..Pro neznalé..2 kluci Honzík 4,5 a Ixík 2,5. Když byl Ix maličkej, byli nerozluční kamarádi, po puberte na sebe zacali povrkávat..pak jsem jednou oddělila od sebe dělovou chlupatou kouli.,to ale byla moje vina, pršelo a nemohli jít hned ven, přes noc byli odděleni kvuli nedosttku místa, dala jsem je k sobě do malého prostoru a už byly v sobě. Nic se nestalo, ale od té doby jsme byli ve střehu...
občas jsem je na chatě na noc oddělila mříží, ale doma byli společně v 2 patrové morčatárně s mezipatrem..Nicméně každý v jednom patre. Když se jeden chtěl přemístit jinam, začalo cvakání a většinou Honzík vyklidil pole a šel jinam...Ted se mi 2x stalo, rámus jak když běží stádo slonu, kluci se honili dokolečka okolo schodů a příšerně cvakali zubama...poprvé jsem mezi ně vlítla, že jsem kolenem promáčkla sklo. Podruhé je oddělila,ale horizontálně, takže jeden je nahoře, druhý dole...:(. Od neděle..stále je mezi sebou měním, ale když je dám do patra, kde byl ten druhý, cvakaj tak, že je je slyšet v jiném pokoji...Jsem z toho fakt špatná. Nechci je oddělovat, ale nechat je tu bez dozoru nechci.Krev netekla tedy, ale vypadalo to hrozivě. Honzík měl na zádech nokrej flek..že by moč? , od kousnutí ci oslintání to SI nebylo, bylo to fakt mokrý..
Takže co s tím teď? Nechci aby se prali ale zase je nechci nechat od sebe.. mnám jim udělat výběh a tam je pouštět nebo už nechat takhle?
13.10.2016 18:53lillyyy
Sanynka:No ona prave jednou krvacela (ale jakoze 3 kapky)a ja se bala aby to nebyl kamen močový, tak jsem mazala na veterinu a zjistili mi to u ní, jako kdyby ji bylo 5 let tak i reknu ze na to prdim, ze stejne v 7 treba zemre na stari, ale jako kdyz ji nejsou ani 2 roky, co kdyz kvuli cystam zemre v 5 letech a pritom mohla zit klidne do 8 :-/ jako bojim se zejmena kdyz veterinári (mluvila jsem i s vice) jsou spis proti hormonum, a spis pro kastraci ze s ejim to nezda jako tak velky risk a par lidi co to nechalo delat zase tvrdi ze jim umreli......mně láka proste to ze ji jsou 18 mesicu je mladounka a ma nejlepsi sanci operaci zvladnout ted kdyz je mlada......co kdyz si ted reknu ze to delat nebudu, cysty ji do 2 let narostou na 10 cm a nepujdou zmensit , bude muset na zakrok ve 4 letech a to uz jsou sance na preziti mensi :-/ Neivm vetka mi dala kontakt na nejaka pana z veterinární fakulty Brno ze delal studie atd. na ten negativni vliv hormon.lecby atd. a na preziti morčat samic pri kastraci tak se s nim asi spojim a uvidim :-/
- - - - -
Ona krvacela na zacatku srpna a od te doby ne uz, podle vetky zrovna mela vyšší hladinu hormonu a doslo k prokrveni sliznice v krčku a ten byl ztluštěný na 9 mm , jakmile rije ustoupila tak na sonu se zjistilo ze se krček vrátil do normální velikosti......jenze prave tim opakovaným drazdením hormonálním se muze prý stat ze se v krčku udela nejaky novotvar...........Já myslela ze kdyz se odstaní jen vaječníky a ne i deloha tak to není takový zasah :-/
14.10.2016 13:36Houhou
Ahoj, chtěla bych se zeptat zkušenějších chovatelů, jak často zastřihávají morčátkům drápky. První stříhání se provádělo ve věku tří měsíců, ještě u původního chovatele, od té doby jsme zastřihovali pravidelně, přibližně v rozmezí 2-3 týdnů, když se nám zdálo, že drápky připomínají klepítka, jak jsou postavené vůči podložce. Poslední kompletní zastřižení všech drápků proběhlo v polovině srpna. Pedikúru s mojí částečnou asistencí vždy prováděl bývalý přítel, byl schopný to zařídit úplně celé sám. Já jsem se bála, abych morčátku neublížila a ráda to celé přenechávala jemu. V srpnu se od nás odstěhoval a zůstali jsme s morčákem sami dva. Na konci srpna jsem se pokoušela stejným způsobem jako on drápky upravit, ale sama na to nestačím, morče si v dané pozici nechce nechat držet nožičky.Některé drápky na zadních tlapkách se mi podařilo trošičku zkrátit. Požádala jsem tedy o pomoc známou, jestli by mi jej nepodržela. Shodou okolností pracovala nějakou dobu jako zootechnik, a když přišla, povídá mi, že jsem moc pečlivá, že morče má drápky ještě krátké, že je to zbytečný, je stříhat. Že by měly plnit svoji funkci, a proto tam jsou. Tak jsem usoudila, že když ještě nějaký čas s tím stříháním tedy počkáme, nic se nestane. Dneska opět po měsíci a půl (morče na konci září oslavil první narozeniny) přišla na pomoc a tvrdila totéž, že drápky jsou v pořádku a není potřeba stříhat, ikdyž jsme předtím stříhali pravidelně skoro každé tři týdny. Mně osobně přijde, že už jsou dlouhé, ale zase nechci morčátko stresovat častým zastřiháváním drápků, navíc přítomnost cizí osoby morčátku moc příjemná nebyla. Snažila jsem se něco smysluplného najít na netu, zkoukla nějaké to video a moc závidím všem, kteří to zvládnou sami - třeba morče položí na stůl a jen tak mimochodem skřípátkem na nehty drápky zkrátí, morče si toho snad ani nevšimne. Moc zkušeností s tím nemám, takže mi v přesném a nebolestivém stříhání chybí rychlost, aby morče vydrželo v klidu, a u tmavých drápků je to nepříjemný problém, potřebuji trochu delší čas na to si je prohlídnout. Nerada bych něco zanedbala, ani dlouhé drápky a nepříjemnou chůzi pro morče, ani příliš dlouhý nárůst žilky uvnitř drápku a komplikovanější pedikúru do budoucna. Budu moc ráda za jakékoliv užitečné rady, tipy a triky, jak to zvládnout a komentáře tykající se četnosti stříhání. Předem díky moc všem za pomoc.
- - - - -
Můžu se ještě pokusit tlapky s drápky vyfotit a vložit sem, jestli by to mohlo nějak pomoct.
14.10.2016 14:18Zbyněk
Houhou: vyměň známou, protože to je blbost:)) Morčák samozřejmě potřebuje drápky ostříhat! Když to neuděláš, bude si zadní zalamovat a přední se mu budou točit k chodidlům, je to bolestivé a špatně se pak stříhají.
Vezmi šátek, utěrku, polož na polštář nebo do klína, na to morčíka na záda, zabal mu třeba nejdřív zadní nožky. Pak ostříhej přední tak, že nasadíš kleštičky, pomalu stiskneš a jestliže nejsi na nervu, morčík nebude vyvádět. V opačném případě uber vzdálenost. Pak zabalíš přední a ostříháš zadní - zase nejdřív zkoušej. Jsi li na nervu, cukne pacičkou. Já takhle doma šmikám čtyři držkující samičky a jde to:)
14.10.2016 16:25Houhou
Zbyněk: známou měnit nebudu, ale příště si do toho od ní nenechám toliko kecat. Určitě to znáš, když si člověk není něčím jistý a potřebuje to s někým probrat. Plno lidí je dost přesvědčivých a k té diskuzi nakonec vlastně ani nedojde. Bohužel ve svém okolí nemám někoho, kdo by měl víc zkušeností, věděl víc než já, byl ochotný mě vyslechnout a dostatečně to prokonzultovat. Ještě že už dneska to přes net není takový problém.
Díky za podporu a rady.
- - - - -
Sanynka: to je mi celkem jasné, že se to může dost lišit. Aspoň orientačně, stříháš jednou za tři měsíce, každý měsíc, nebo ještě nějak častěji. Zadní rostou trochu rychleji, je to tak? Přesně takhle na klíně byl zvyklý stříhat, ale moc se mu ta pacička otočená dozadu nelíbí, dost s ní cuká, často mi jí i vyškubne - nechci mu ublížit. Jsem na tohle asi moc citlivka, když začne pokňukávat, radši ho po chvíli snažení stejně nechám být, aby byl klid - jsme pak z toho ve stresu oba dva. Navíc se mi těma předníma snaží utýct a odpochodovat kus pryč, abych na něj nemohla, nebo ještě lépe do pro něj příjemný pozice, kde na packy nevidím, tudíž nemůžu ani stříhat. Tak gumová nejsem, abych to zvládla. A přední stříháš stejným způsobem? Za minutku stihnete tlapky všechny? Tak to je za mě luxusní super výkon. Na záda přetáčet rozhodně nebudu. Díky za rady.
14.10.2016 19:00Tygrinka
Houhou: Pokud se bojíš, tak by bylo lepší se spojit s nějakým zkušenějším chovatelem, aby ti to ukázal.
- - - - -
Drápky jsou vcelku nepřerostlé, u obr.72 by se dala trochu zkrátit špička u prostředníčku, ale nic hrozného, co by klidně nepočkalo, než si někoho najdeš na výpomoc :o)
- - - - -
Jinak je vidět, že se staráš. U předních tlapek se to někdy kroutí víc, ale kam stříhnout z fotky moc nepoznám. Mám morče, které má poměrně krátká lůžka, tam mohu stříhat víc. Pak mám druhé, kde jsem se musela s mírným zakroucením smířit, protože i přes péči se mu lůžko už moc neposouvá a drápek se kroutí i s lůžkem a nemohu ho zkrátit tak, jak by se mi líbilo.
14.10.2016 19:12Houhou
Tygrinka: jak často asi stříháš? dokážeš to odhadnout, aspoň nějak orientačně? Což o to ukázat, ale mám problém ho nějak chytit tak, aby v klidu držel, necukal s sebou, ani nožkou. Nejsem dost rychlá, tlapku chytím, přidržím, nastavím do pozice, abych něco viděla a než stačím přiložit správně nůžky, tlapkou cukne a buď se lepknu já, nebo mi ji vyškubne z ruky. A celým procesem znovu a znovu se to nelíbí ani jednomu z nás.
- - - - -
To souhlasím, taky mě to u předních drápků překvapilo, že i když jsme zkracovali celkem často a pravidelně, stejně jsou zahnuté dovnitř.
14.10.2016 20:21Houhou
Sanynka: Video by bylo určitě moc fajn, ale jen kvůli mně je tím stříháním zbytečně netrap. Hodně mi pomůže názorná ukázka, jak si morče nastavit do nejlepší pozice pro nás oba a jak ho zvládnout v klidu udržet, aby neutíkal a necukal nožičkama. Ochočenej celkem je, ale i přesto je dost divoch, kolikrát se podle mě zbytečně vyleká a bere čáru. Brali jsem si jej až ve věku tří měsíců, ale zvyklej na provoz domácnosti nebyl absolutně vůbec, na skoro všechny zvuky vrčel. A přední tlapky jak, ty si otočit dozadu moc představit nedokážu.
- - - - -
morčomil: jak dlouho máš morče u sebe doma? Já osobně bych mu nechala nějaký čas než si zvykne na nové prostředí, nový domeček, ... Ze začátku se všeho bojí a bude hodně schované v domečku. Zvlášť se mu nebude líbit tam, kde bude mít nad sebou hodně prostru. Až se přestane tolik bát, můžeš ho začít lákat oblíbenými mlsy ven, utvoř mu z nich třeba cestičku, zajisti v okolí klid a jen jej nerušeně pozoruj, ať si zvykne, že na něj někdo bude koukat. Na volný terén má dost času, později bych mu umožnila do něj přístup přímo z domečku, pokud to půjde, nebo mu v něm aspoň zajistila nějaký dočasný domeček, přístřešek, ideálně vybavenou přenosnou "přepravku". Na dobrůtky si časem vyleze sám, až se přestane bát a začne bejt víc zvědavej.
14.10.2016 23:46Houhou
Ehrena: Na tohle video jsem také asi před měsícem narazila, když jsem se snažila poprvé úplně sama bez cizí pomoci ostříhat drápky. Jen škoda, že samotné stříhání drápků není vidět kompletní. Vypadá to jednoduše, že to snad půjde skoro samo, jen se naučit jak všechny pohyby zkoordinovat. Abych drápky mohla stříhat takto šup, šup téměř bez jejich dalšího prohlížení, bude nutné je nechat ještě chvilku povyrůst, takhle se obávám, že moc prostoru, kde stříhnout, aniž by morče vykviklo, není.
15.10.2016 06:53Zbyněk
Houhou: udělej to, jak jsem psal - zabalené morče na zádech je v pohodě, vykuleně kouká, příště mu t už ani nepřijde:) Máš tmavé drápky, takže musíš zkoušet, aby necukal a nemusíš moc. Jinak stříhám smečku jednou za měsíc, odhadem. Když se ti povede morčáka střihnout moc, neděs se, krve bude jak při zabíjačce:) Trochu desinfekce a za chvíli je to dobré. Za dva a půl roku se mi to stalo dvakrát, dělal hrdinku a pak pískla až při dostřižení, potvora:)
- - - - -
Případně si nech morče od známé podržet, to je samozřejmě nejlepší. Ale nijak drasticky přerostlé to nemá, jak ti tu už psali jiní:)
15.10.2016 09:24Sanynka
Morče007: To záleží na tobě, zda by ti to vadilo, nebo ne. Tedy jde hlavně o to, zda se stihneš postarat a dát péči všem zvířátkům. Také mám křečky, králíka a morčata ;). Doporučila bych klec s vyšším spodkem o minimálním rozměru 100cm na délku a 50cm na šířku. Akvárium se hůř čistí. Morčátka minimálně dvě, ideálně samice.
Krátkosrstá jsou plemena rex, US teddy, crested, rozeta a hladké. Záleží na tobě jakou strukturu srsti zvolíš na údržbu jsou na tom s těchto všechna stejně. Rex a US teddy mají jakoby hrubší vlnitou srst.
15.10.2016 10:34Tygrinka
Houhou: Tak žádné morče mi nesedí jako pecka, tedy sedí, než mu sáhnu na packu :o) Nevadí, že vyškubne, pomalu si tlapku zase vezmu přidržím, okouknu drápek a znova se připravím na stříhání. Když cukne trošku, tak ho nepustím, držím pevně, ale tak, aby se nezvyšovala jeho bojácnost. Když cuká víc, tlapku pustím a znovu opatrně chytnu. Většina morčat se za chvilku poddá. Tlapku nemačkám moc, oni zjistí, že tlapku chci a za chvíli se s tím smíří. Stříhám štípačkami, prstík opřu o svůj prst, nasadím kleštičky tam, kde to chci, a uštípnu, když si myšák dá pauzu v cukání. U divočáků mi stříhání někdy trvalo déle kvůli přestávkám, u těch znalých věci je to opravdu chvilka. Hlavní je se nebát, trvat si v klidu na svém a stříhat s pocitem, že mám fůůůůru času. Pak to jde rychleji a rychleji. Zatím jsem takhle ostříhala všechno, co se mi dostalo pod ruku - i v útulku i u známých.
- - - - -
Houhou: Ještě dodatek: Potřebuji na to dobré světlo, s horším osvětlením velmi špatně vidím u tmavých drápků konec lůžka... Někdo si tmavé drápky prosvěcuje baterkou, mně na to chybí třetí ruka :o)
- - - - -
Houhou: Stříhám podle potřeby, některým to roste rychleji. Obvykle cca 1x za 4-6 týdnů. Drápek by měl být volným pokračováním prstu a měl by být tak dlouhý, prstík nezvedal nad podložku anebo nekroutil do stran, když morče volně stojí na rovné podložce. To je takové základní pravidlo. U kroutících se drápků je riziko poranění vedlejšího prstu při přišlápnutí, tam se to musí hlídat víc. U zadních drápků se mi velmi často stává, že si je kluci urazí sami anebo se jim tam vytvoří zúžené místo směrem k prstu, takový krček. Tam je z 98% jistota, že v tom krčku můžeš drápek odstřihnout, že je to necitlivá část. Chce to ale zvíře znát, mít v ruce, u cizího si skutečnou délku lůžka vždy ověřuji.
- - - - -
Ehrena: Jo jo, ta holčina je dobrá. U svých je stříhám obdobně, také jim říkám takové ty blbosti, aby slyšeli klidný hlas. Lepší je podložka, aby jim zbylé nožky neklouzaly do klína, u mazáků si to troufnu také takto :o) Jen to neumím s těmi jejími nůžkami, zkoušela jsem to a bylo to horší než lepší. Se štípačkami jsem jistější, lépe se mi dělají jemnější korektury u těch zakroucených drápků. S tím mým stylem, kdy mám ruce na morčeti a nožku v ruce, lépe cítím, že se chystá k vycuknutí, a jsem víc připravená, a schopná drobné korektury pohybu, takhle naostro stříhat bych si netroufla. Někdy může zvíře vycuknout i dopředu a to by byl malér. Se vším ostatním u té slečny naprosto souhlasím.
16.10.2016 16:47Duchna
SOS!!! Potrebuji odjet a kluky bude u sebe hlidat kamaradka jako vzdy. Bohuzel se mi kluci zacali postuchovat,prosila jsem tu v pondeli ci utery o radu,jak to resit,ale nikdo neporadil 😢... Takze fakt nevim co dal,kluky jsem oddelila a ted resim to hlidani. Vzdy meli klece a vybeh spolecny,coz ted nevim..asi nepujde. Nemam klec,ale mam prepravku 80x60 cm...proste neni zbyti,budou to muset vydrzet v malem prostoru. Jinak to vyresit neumim. Takze k jadru veci.... Prepravku chci rozdelit pletivem a jeste pridelat patro. Je lepsi aby kazdy mel 60x40+patro cca 25x 40 nebo 80x30+ patro cca 30x30...... Jestli je dulezitejsi delka ci sirka.. Vim,ze to idealni neni ale 5 dni to proste musi vydrzet...Dekuji za odpoved, zitra zaciname tvorit....
16.10.2016 17:02PavlaS
Neeen: Co to sakra plácáš? Zachránit? Vážně? A myslíš, že když si to zvíře koupíš, že ho žádný nenahradí? Že si řeknou: jéé, to je tak super, prodali jsme všechna morčata. Už nikdy žádná prodávat nebudeme....
Duchna: no trošku jsem se v těch rozměrech ztratila, ale asi spíš délka... teda pokud vezmu to, že se tam natáhnou, protáhnout a tak...Aspon bych nad tím takhle uvažovala...
16.10.2016 17:41Tygrinka
Duchna: Pokud je to zlé, tak oddělit. Jeden bude v kleci, druhý v přepravce a budou se prohazovat.
- - - - -
5 dní to vydrží a pak to pořešíš...
- - - - -
Duchna: Jestli na sebe cvakají, i když jsou každý v jednom patře, rozhodně jim neprospěje zmenšený prostor v přepravce. Rozhodně bych je necpala k sobě, jak jsem psala, ke kamarádce převez klec i přepravku a kluky střídej. Další klec pořešíš, až se vrátíš...
16.10.2016 17:53Tygrinka
brigit: Každé ucho jiné není vada, prostě má různý pigment. Na zadečku v místě, kde bys čekala ocas, mají morčata mazovou žlázu a okolo chlupy někdy nemívají. Oko nevím, jestli je morčík starší, může se jednat o kostnatění vazů, morčata to mívají prý relativně často. To může vést časem ke slepotě, někdy i k vyndání oka - pár případů už jsem měla. Ale nechci strašit, s okem raději zajdi k veterináři.
- - - - -
Pokud má srst vypadanou jinde, bylo by lepší vzít morče veterináři. Může to mít vytrhané od spolubydlících anebo se jedná o kožní problém. Takhle od stolu těžko přesně určit, o co se jedná...
16.10.2016 20:06Mila
bauli - moje kušenost - bolelo první půl rok, kdy jí i zlobily že jí rostli víc zuby i dovnitř a musela 3x na zbroušení - každe 2 měsíce musela jít na zbroušení. Pravidelně dostávala 2x denně sirup na bolest. Pak jsme se s vetkou domluvili že zkusíme vynechávat, vetka říkala že když prorostou skrz, že pak bolest ustane a morčík může ještě dlouho žít. A měla pravdu. Heri se úplně srovnala, už je bez analgetik od toho června úplně, je plná života a je veselá a baští s chutí, jelikož se jí přidali cysty, které nemůžeme operativně odstranit kvůli nemocnému srdíčku, tak chodíme co měsíc na kontrolu a injekci hormonální a fakt se ty zuby úplně sklidnili, přestali i přerůstat dovnitř, jen zlehka ta pravá strana, ale normálně s ní baští. Za měsíc jí budou 4 roky a řekla bych že je na tom zatim dobře. Snad to bude ještě nějaký čas. Ale na FB jsem četla a zřejmně je to pravda, že každé morče to snáší jinak, a některé žije plnohodnotný život dlouho a některé žije pár týdnů a umírá. Je důležitý kvalitní doktor, který si ví rady, naše vetka zuby umí....
- - - - -
Aloha - ano dělají zvuky, protože mají určité vlny kdy spí a kdy jí Podestýlka- to je velmi specifické. každému vyhovuje úplně něco jiného. Já používám již 6 let protiotlakové podložky, pod které dávam dřevěné na topení, ale peru je, nyní při množství 5 morčat musím ob den a to každej není ochotný prát morčatům v pračce....takže pokud necheš prát, tak za mě jinak je ideál podestýlka dřevěné pelety na topení dospod a na ně vrstvu hoblin
17.10.2016 08:58Lilka
Aloha: záleží na Tobě, kde zvíře vybereš.... Ve zveráči může mít všenky, svrab, plíseň.... A podpoíš množitele :-/
Na druhou stranu, pokud Tě tam nějaké opravdu zaujme a chytne za srdce.....
Já bych dneska už rozhodně dala přednost serióznímu chovateli, ale mám dvě morčinky ze zveráče a jednoho kloučka chyceného na poli a všechno jsou to fajn zvířata :-)
Projdi si tady inzeráty, koukni třeba i na bazoš .... Třeba ti padnou do oka některá, co potřebují nový domov....:-)
17.10.2016 09:42Ajati
Lilka - napsalas to moc hezky, všechno.
Ohledně morčecího původu mám víc zkušeností - zverimexová morčina jedna se svrabem, ostatní bez problémů.
Z chovatelské stanice dvě zdravé, jednou plíseň, první naše samička s průkazem původu byla nemocná celý život.
Taky už spíš bych hledala chovatele, ale až jedna z našich morčin zůstane sama , zaskočená a smutná, budu mít potřebu to řešit rychle a pokud mě "chytne " nějaké "odněkud", vezmu ho.
17.10.2016 22:21Mila
bauli - jezdíme na veterinu MyVet do jesenice u Prahy k Mvdr. Janě Rosolové. Sirup na bolest brala půl roku s mezi přestávkama třeba týden dva když došel a do další kontroly než nám "načepovali" nové stříkačky :-)) jinak průběžně jsem dávala probiotika vím že že ten sirup toxický, takže ty přestávky byli vítané. Jinak jedna dávaka na její váhu 1kg bylo 0,2ml, odstříkávala jsem si do druhé stříkačky.
jinak Heri děkuje, snad bude ještě v poho.
a jen malá poznámka - 25.10 v úterý ve 14hod. bude spolu s Kimmi v pořadu Trumpeta na ČT:D na naší veterině s Mvdr. Rosolovou ukazovat zdravé zoubky :-))
- - - - -
osení - myslim že může, ale bojínek jsem nezkoušela. já pěstui pšenici, ječmen a oves je v podstatě totéž a se zbytkem nemám zkušenost
- - - - -
osení a proč má ty zuby broušené ? má problémy s kořeny ? pokud ano tak bych tu kořenovku zeleninu dala spíš bych omezila trávu... a určitě je důležité probiotika a různé ty příravky na trávení. Mám Heri pořád pod mikroskopem jestli má správné bobky... a přidávám vitamíny, probiotika a Rdivcare. bohužel jestli morčíka bolí kořeny, jí blbě aje potřeba mu v tom trávení pomoct....aspoň tak je to u nás
- - - - -
Rodicare acut
17.10.2016 23:45Duchna
Sanynka - jde jen o jednorázové hlídání u kamarádky. V boxu by se necítili vedle sebe... Nechci kupovat další boxy,když pak nevím co s nima. V tomhle mám želvy, tak by jely na hlídání v menším a tohle bych dala klukum. budou tam 5 dní.
- - - - -
PavlaS - kdyby byli v přepravce...tak jsou oddeleni pletivem a cítili by se i viděli :D ... oni jsou od sebe už týden a bojím se je dát k sobě, že se sežerou, tak to moc nechci pokoušet. Když je vymením, v morčatárně, tak cvakaj jak o život..od minulého pondělí jsou každý v jednom patře, jinak bydleli 2,5 roku společně.... Krom toho mám klec pouze 60 cm...používám ji na vození kluku na chatu...Takže přepulime podýl a přidám klec, pokud by byl nějaký problém, tak jeden bude v kleci a druhému se odstraní přepážka a bude se mít v boxu jako pán :D ... sakra ..takových starostí mi dělají...
18.10.2016 00:02osení
Mila: kořeny má na hranici prý ale od 1.RTG (při 1.broušení) nepovyrostly takže to jeste prerostle neni, mam ozkousene ze ji stejne s i bez loxikomu na bolest (zadna zmena), chodim na Hurku k pani veterinářce lietavcové, má přerostlou 3.dolní levou stolicku a 4.dolní pravou a tím padem ji to prerusta cele (zadni zuby), vydzi to cca 5 tydnu (i kdyz i ten 6.tyden ukousne spoustu veci, ale uz vidim ze ji cuka tlamicka ze ji v puse vadi zuby)........ona dostala 2kríát antibiotika a mela pote strasny prujem, rozhazenou mikrofloru, kvuli stabilizaci mikroflory mi vetka rekla vysadit veskerou zeleninu (je kyselinotvorna a to nepomáhá ke stabilizaci mikroflory), nicmene mně prijde ze to tou mikroflorou neni (už 2 mesice dávám BIO LAPIS, Protexin Proffesional a Probican pastu), mně prijde ze je to tim ze do sebe dostava málo Suche stravy, vlákniny a proto jsou bobky měkci, vysvetlovalo by to i ti, že rano pred krmenim ma ridsi a jakmile dostane zradlo tak jakoby se trus zahustil a má docela normalni bobky celý den/dny atd., rozbor mela mikrobiologicky i parazitický a všechno je OK............Lietavcová (vetka) naopak rekla ze trava vadi na streva daleko mene nez zelenina a navic si o ni morce brousi zuby vic nez o zeleninu (trava ho nuti delat vic tu osmicku pusou a vic se brousi zuby o sebe).............RODICARE prikrmuji každy den(rano a vecer) 2x 10 ml kvuli vlaknine (micham to trochu s rozemletymi granulemi VL cavia complete ktere ji nerozdrcene nechutnaji, pak ji davam granulky Brit a Cunipic AlphaPro, seno (jedine ktere dokaze sama snist je od Timothy Gold Hay za 160 kc 500 g - bojinkove zelene, voni to jak caj ale je to jedine ktere dokaze zpracovat poradne :-), Tim padem ze prý dávám 2krát denně trochu toho rodicaru a travu a granule s C tak prý C extra pridavat nemam, ze je toho C v techto vecech az az 'plus obcas i Bio lapis ma hodne C), jinak ona je pekne aktivni, neubrala ani deko od prvniho brouseni, akorát jakmile zacnou zuby trochu vic prerustat tak musim davat i SAB SIMPLEX protoze se i lehce nafukuje :-/ -----------------jina nastesti mi to zatim davame bez loxikomu, ten bere jen prvni 3 dny po brouseni akorát ja ho mam naordinovany ze v pripade nutnosti ho mohu zvysit az na 0,5 ml max 2xdenně na jeji vahu 750 g ale to pouze kratkodobe, prechodne treba 3 dny po brouseni :-)
takže ve zkratce ji to neboli, koreny jsou zatim OK, nerostou (zjisteno po 4 mesicich od prvniho rentgenu ze se nepohnuly), ona bez analgetik dokaze sezrat klidne tvrdou mrkev, okusovat vetve, tycinky, tvrde granule, travu, akorát seno ji dela lehce problem, to musim vybirat spis takove ploche vetsi klasy nez ty enke tluste :-) ....jo a jeste dostava RANISAN na snizeni kyselosti zaludku - je pravda ze od te doby co ho uziva tak se z prujmove hutne kase staly tvarovane mekkci bobky takze pokrok to je :-)
- - - - -
tygrinka: rozbor byl negativni (mikrobiologie i na parazity), ona byla vzdycjky zvykla na vsechnu zeleninu (okurku, papriiku, mrkev, rajce, celer, rapik.celer, petrzel a spoustu dalsich) ale v 1 roce ji z niceho nic zacala delat problem jedna stolicka a tim padem prerustal celý chrup a od te doby zacala mít měkci bobky = tedy rekla bych ze proste jedla vic vodnatejsich veci a malo suchych, pak dostala antibiotika a to byl pruser - bláto na hřišti , 2 mesice jsem to lecila ruznymi probiotiky a pod. a nic nepomohlo, rozbory negativni, pak jsem sundala zeleninu a z bláta se stali alespon tvarovane mekci bobky, ale tvarove vypadaji normalne..........jinak ona cerstvou travu dostava a v ni C je prý dost, plus granule (VL Cavia complete, Cunipic Alpha Pro, Brit a v nich je taky dost C), plus rano a vecer trochu rodicaru kvuli pohybu strev (taky tam je hafec C), plus Bio LApis (taky C) - přemíra C taky není dobrá, a v trave a oseni je vic C nez v mrkvi a petrzeli :-)
18.10.2016 14:14bauli
Mila - děkuji za informace,stále je se čemu přiučit,doufám,že u nás bude problém se zoubky také úspěšně vyřešen,sirup jsem také zkoušela ale připadá mi že baští stejně jako bez něho-tedy nic moc,...,jak píše osení.Tak teď vymýšlím co dál ,na broušení jsme byli také a bez známek zlepšení.
Jinak na Kimminku se určitě podíváme a zdravíme Herinku :-)
- - - - -
Osení- a po těch antibiotikách co jste dostali,bylo nějaké zlepšení,když přešel ten průjem???
Mám totiž podobný problém jako vy a už mi téměř zbývá jen ,,odzkoušet,, antibiotika a do těch se mi moc nechce.Protože jinak je morčák Ok ,až na to jídlo a asi zuby:-(
18.10.2016 17:40Tygrinka
osení: Aha, tak jestli baští, cos napsala, tak Cvit má dost. Jinak lze s mvdr souhlasit, ale život je kudrnatej - mám morče také po atb s přerůstajícími kořeny, co se stalo citlivější a nemůže seno ani Rodicare, po trávě má také průjem, ale zeleninu zvládá v pohodě. U něj přemíra vlákniny prostě škodí... Jinak mi dobrou službu udělal Fibreplex, 1xdílek d1-2xenně, pořád to nebylo zcela ono, tak jsem si pořídila Emanox PMX a začla jsem dávat Prorabbit a vše se začalo dostávat lepší tvar... Takže zkus ještě tohle, určitě to neublíží.
19.10.2016 12:58Houhou
Ahoj, máte někdo zkušenosti s mezerou mezi horními hlodáky u morčáků? Občas se mu tam zachytávají zbytky jídla, když si všimnu, tak se mu to snažím odstranit párátkem nebo pinzetou. Ale bohužel jen to co vidím, možná má i něco na zadní straně, ale tam si netroufám, úplně nadšenej z toho není a nechce moc držet. A jen se dvěma rukama, řekla bych, téměř neproveditelný. Můžu nějak sama poznat, jestli nemá zezadu něco zaraženýho? Baští a chová se úplně normálně, nepozoruji nic neobvyklýho. Někdy se stane, že si musí potravu trochu líp srovnat do tlamičky, a vypadá to, že mu lehce něco brání ji správně uchopit. Během pár sekund si to sám srovná a je po problému. Je potřeba s tím zajít k vetovi a nechat zkontrolovat? Poradí někdo, jak případně zvládnout a čistit zoubky svépomocí sami doma. Předem díky moc.
20.10.2016 10:53Ach jo cysty
Ahoj mám samičku s potvrzenými cystami na obou vajecnich cca 2 Cm - samička je mladá do 2 let a zatím ničím jiným netrpí (prujmy, srst) , vlastně se na to přišlo náhodou kdyz měla při říji 1 kapličku krve u pohl.otvoru (dle kontrolního Soňa došlo k prokrvení sliznice krču při říji a krček byl dost roztaženy, po říji mel zase normální velikost - od te doby 2,5 měsíce jsem nic nezaznamenala (krev žádná říje na čas atd, váha cca stejna, chování lehce dominantnejsi - vic Bubla občas) .........jde mi o to co byste poradili - kastrace, injekce, nechat to byt :-( nebo zkusit injekce a při dalším zvětšení az kastrace .........ta kastrace je hrozne riziková bavila jsem se o tom i s vetkou, někde to pry dělají te jdou přes dvalovinu na bokach takze se neprokutavaji přes orgány az k vajecnikum, vyhnou se střetům atd ale ze to trochu vic krvavou tak se to musi umět, pry to dělají asi někde v Brně a dokonce se tam morce nechava 2 dny a přežitek ostré obrovská, tady ti morce prdnou do hodky od zákroku s do 2 dnu umře doma :-/ ,,,,,,,nebo mate někdo zkušenosti s tim kde za kolik a jak často nechává te picham ty horm. Injekce ? :-/ na HŮRCE v Praze jsou spis proti nim tak se ptám jestli někdo nema zkušenost s někým v Praze či okolí kdo obřím (veterinář) ví a děla to :) ............popřípadě jaká je šance ze s tim samička muze žít klidne 4 roky ? :(
- - - - -
Stejne bych řekla ze cysty ma dneska každá samička morcete akorat se to neobjevi kdyz někdo nejde dělat sono. Kvuli treba střevum a náhodou se cysty objeví . Je možnost ze by se cysty mohli i zatáhnout / zmenšit / měnit čelist pulzovat - jakoze jednou trochu narostou pak se sami zmensi....nebo proste zákonitě jen rostou ?
20.10.2016 13:38Zbyněk
Ach jo cysty: co bych udělal já - hormonální injekce a opakovanou kontrolu, přičemž bych u mladé samičky přistoupil na injekce až v okamžiku, kdy se cysta prokazatelně zvětšuje. Tzn. nechal bych si udělat sono a pak třeba za měsíc, dva znovu. Injekce mohou pomoci, ale také to zhoršit. Jak jsem vyrozuměl z řady popisovaných zkušeností, kastrace samičky je prostě vyloženě riziková. U starší jsem to neřešil vůbec - a žila s nimi tři roky, nezvětšovaly se. Pak se v devíti zvrhly do nádorů, ale ty tři roky s nimi žila naprosto v pohodě.
Co na to Buub????
20.10.2016 18:29Jája
Sice nejsem Buub, ale k té kastraci samice bych něco řekla. Ta úmrtnost je tak hrozně vysoká, že já bych samičku kastrovat nenechala. Když si vzpomenu na Reny, která nechala samičky operovat, když zjistila, že ty cysty mají a jakou měla strašnou úmrtnost, tak je mi z toho akorát šoufl. Také mi jednou do telefonu řekla, když jsme o tom klábosily, že by samičku už kastrovat nenechala. Ty její samičky mohly bez operace žít ještě dlouho spokojený život. Je to velmi těžký zákrok, navíc morčata narkózu moc dobře nesnášejí. Měla jsem samičku, která byla vitální, pohodová, žrala jak protržená a dožila se 7 let a 7 měsíců. Ani náznak, že by jí něco bylo. Teprve půl roku před smrtí byla pomalejší, atrofovala a za čas jí bylo možné nasáhnout cysty, což bylo tak tři měsíce před smrtí. Prostě i s cystami žila pohodový, spokojený život a měla samozřejmě průběžně nějaké ty vrhy, které byly naprosto neproblémové. Prostě byla celou dobu pohodová. I s cystami se samičky mohou dožít požehnaného věku. Pokud bych se měla rozhodovat, tak bych samičku kastrovat nenechala. Určitě stojí za to ji nechat v klidu žít bez řezání do těla, protože je vysoce pravděpodobné, že to ta samička nepřežije. Lepší je ji nechat uspat, až přijde její čas, ale až tehdy, když je vidět, že ty cysty jsou pro ni opravdu problém. A klidně mi vet může říkat, jak jí ta operace pomůže, blablabla. Podle mě nestojí za to jí kazit zbytek života (po operaci) trápením jak fyzickým, tak duševním.
21.10.2016 00:17Mila
Ach jo cysty - až ted koukám na tvůj dotaz. Moje zkušenosti jsou takové že je to obrovská sázka do loterie. Jedna samička mi umřela na prasklou cystu, kdy vetka po mateřské bez zkušeností nepoznala že má ccysty i když měla obrovskou strátu srti, dlouhé říje velmi intenzivní... no už jí život nevrátím. Druhou samici jsem se dlouho bránila operaci právě ze starchu že umře, byli jí 2,5roku když jí vetka našla cysty, bála jsem se, a tak jsme se domluvili na injekcích. Pomáhalai asi 4 měsíce a pak se cysty zbláznili a během měsíce narostli z 1 cm na 3cm a tak jsem se lekla aby nedopadla jak předchozí holka co umřela na prasknutí a nechal jí kastrovat. Vetka jí vzala pouze vaječníky, dělohu jí nechala, měla jí zdravou a říkala že čím míň se zasahuje, tím líp. Kimmi operaci přežila. :-))Mám jí stále :-)) Nyní bojujeme asi půl roku s cystama u Herinky. Té jsou 4 roky, takže už mírně pokročilý věk, má potíže s kořenama zubů a při posledním broušení zoubků při kontrolním sonu bříška jí selhávalo srdce, takže u ní operace nepřichází v úvahu a jezdím s ní na injekce hormonální a zdá se, že tentokrát cysty dělají dobrotu a nezlobí, mírně se zmenšili, Heri přestala línat, přestali ty její nálady a dlouhé vrkání co mívala. S tím že mi jedna chovatelka na FB poradila přípravek Rodicare Pregno abych kombinovala spolu s těm hormonálními injekcemi. je potřeba bay vetka vyloučila zánět dělohy, pokud je jinak morčinka zdravá, tak to lze podávat a za sebe říkám že je to fakt super. Na injekce jezdíme 1x měsíčně, a k tomu dávam 2x denně 0,3 ml Rodicare Pregno. Heri je v poho, zatím zdravotně je vše v klidu. Jinak já jezdím k príma vetce do Jesenice u Prahy na veterinu My Vet k Mvdr. Janě Rosolové, i když Kimmi mi operovala na veterině IVET Mvdr. Oravová, Ale ta není přímo na morčíky, i když je umí očividně taky. Držím pěsti pro správné rozhodnutí
21.10.2016 10:49Jája
Otylka: Spíš je důležité vědět, do kdy byla se samcem. Pokud s ním byla měsíc, tak určitě nezabřezla, pokud s ním byla ještě tak do poloviny srpna, tak by mohla porodit, ale to už by steď musela mimča lehce nasáhnout a hodně by se prckové vrtěli. Takže bych řekla, že nezabřezla. Jak píše Buub - pokud by byla březí a byl by nějaký problém, nebo přímo potratila, tak obojí bys jistě zaregistrovala, to se nedá přehlédnout.
Rozik: Měla jsem jen jednu samičku, u které jsem na cysty přišla a bylo to až po sedmém roku života. Do té doby byla fit a normálně bezproblémově rodila. Nic nenasvědčovalo tomu, že je má. Ale předpokládám, že se jí nevytvořily na sklonku života, ale "v utajení" je měla delší dobu.
21.10.2016 18:37Neeen
dobry večer,moje osmi letá samička má vodový průjem a co nejhorší je, že je přimíchán s trochou krve,je trochu naježená a mírně zhrbená,ale zato žere a je kontaktní.Chtěli jsme sní jít k veterináři,ale už bylo bohužel všude zavřeno.Bojím se že nedožije zítřka.Prosím moc o nějakou radu,nebo jak je to závažná nemoc,či šance na uzdravení.
21.10.2016 18:55Sněhurka1
No nebudu ti lhat, to moc dobře nevypadá, moje rada zni, pokud chceš aby mela sanci, ttk si zkus najit alespon nejakou veterinu s nonstop provozem i když za příplatek, ja takhle jela ve 4:00 ráno 90 km daleko a jen diíky vcasnemu zasahu, prežila, i když doted má bobky naprd, měkké :-/
21.10.2016 18:59morčičáci
ahoj mam dotaz, je normální, že morčat, která mela nejakou dobu (cca 3-4 dny) měkké bobky, a byla jim nasazena senová dieta, ted pro zmenu bobky v kleci skoro nejsou, ale vidim je ze je rovnou ze zadečku požírají. Další dotaz, je možné, že ta změna je vyvolána častou změnou značky sena - respektive davam a kupuji seno dle vzhledu, ne porad stejnou značku.....momentálně ted stridám Malinu a nějaké americké bojínkové seno (takže uplne jinak voni i vypadá)
22.10.2016 11:24Houhou
Ahoj, máte někdo návod, jak zabalit morče do ručníku? Potřebuji jej na chvilku znehybnit, abych měla víc času a klidu na ostříhání drápků. Ručníkem to nešlo vůbec, vzala jsem tedy elastické obinadlo. Na okamžik to zabralo, ale než jsem si stačila jednu zadní packu přidržet, začal se chrout a nebylo z toho nic. Je to strašnej divoch, rychle se něčeho vyleká, ale jinak je hrozně hodnej a i trpělivej. I když se ho snažím utěšovat, mluvím na něj, jsem v klidu a mám na to fůru času, tak on mi tolik času ani nedopřeje. Začne pobrekávat krátce potom, co jej přemístím na stůl, ustane jedině, až se zase zpátky vrátí do svého teritoria.
22.10.2016 19:07Zbyněk
Houhou - na záda! Položit na utěrku, šátek, do klína, zapadne mezi nohy a neobrátí se tak snadno. Zabalit jedny a pak druhé nožky. Trochu ho pohladit, zklinit, konejšivě na něj mluvit. A nebo řekni sousedovi, sousedce, podržet myšáka zvládne každý, nebude ve stresu a budeš mít mnohem pohodlnější práci. Pravda, měl jsem osmiletou samičku, která rafla jak stříhače, tak i podržmorče, jakmile zjistila, že střihač bere do ruky kleštičky, ale to byla výjimka:)
22.10.2016 22:27Houhou
Mila, Tygrinka, Zbyněk: To už jsme zkoušeli, žádala jsem známou, aby mi jej pomohla podržet. Je to bývalá zootechnička, na svůj věk velmi aktivní seniorka. Po předchozích zkušenostech už nikdy víc. S bývalým partnerem jsme zastřihávali drápky pravidelně každé 2-3 týdny. Když nadešel čas, přišla, morčíka sic podržela, ale tvrdila, že má drápky krátké, že stříhat netřeba. Jeden drápek jsem zastřihla a u druhého trochu zakvičel, krev ale netekla. Přílišnou jistotou ani zkušenostmi neoplývám, tak jsem tedy usoudila, že ještě nějakou dobu počkáme, až mu drápky víc dorostou, a morčíka pustila. Ale doteď si nejsem jistá tím, zda měl drápky na stříhání příliš krátké a stříhala bych do živého masa, tedy příliš blízko lůžka, když krev netekla, nebo se mu nelíbilo, jak ho drží. Zpětně mám pocit, že jej přes hrudník držela zbytečně moc pevně. Uběhly necelé dva měsíce a znovu se opakoval stejný scénář, tvrdila mi totéž. Že mi do toho nechce mluvit, ale že drápky stříhat ještě nepotřebují, že mi ho bez problémů podrží, ale že ona by nestříhala, že jsem příliš pečlivá. Moc klidu a pohody nám oběma s morčíkem zrovna její přítomnost nepřinesla, asi je na nás trochu víc ráznější a hrr. Nelíbilo se mi, jak si ho k sobě přisunula, aby jej mohla podržet, skoro jak nějaký neživý balíček. Byla dost přesvědčivá a svým způsobem i nekompromisní, téměř bez možnosti nějaké další diskuze. Potřebuju podpořit a trochu i uklidnit, ale samozřejmě se jí povedl úplně přesný opak. Navíc si o tom nemám s kým důkladně popovídat. Rozhodila mě, pocit klidu, trpělivosti a dostatku času zmizel. Raději jsem jí poslala pryč, že to ještě s někým prokonzultuju. Bohužel nikoho jiného a ochotného ve svém okolí nemám. Musíme to zvládnout sami, nejvíc mě štve, že bývalý partner to zvládal téměř celé sám, s mojí minimální pomocí a asistencí. Když se podívám na net, všude se to hemží jen videi s morčaty, které výborně spolupracují, jsou trpělivá a bez problémů jim zvládne ostříhat drápky jedna jediná osoba. Připadám si, jak totálně neschopnej idiot. Na zádíčka rozhodně ne, to mu chudáčkovi nemůžu a ani neudělám. Stačilo mi zhlídnout očička jednoho nebožáčka zabalenýho v ručníku. Jak zabalit a zafixovat nožky po dvou bez polohy na zádech? Ten můj se uklidní teprve, až když jej vypustím zpět, do té doby divočí a pokvikává. Ani u mě v náručí to moc nezabírá, mírně pláče stále. A ve stresu z neznámé osoby byl asi taky.
22.10.2016 23:05Buub
Hele Houhou, připadá mi, že to prostě hrozně řešíš. Ono čapnout zvíře a rychle udělat to, co je potřeba, je totiž nejlepší řešení. Normálně se s tím, no, nesrat. Jakmile člověk drží jen tak nějak, aby chudince malé nepocuchal kožíšek, tak to zvíře co vycítí a dělá o to větší binec. S pacienty se nediskutuje:) Prostě chytit, ostříhat, pustit. Ne chytit, chytit ještě jednou, ostříhat jeden drápek, motat do ručníku, zjistit, že to nejde, ostříhat druhý dráp a vůbec z toho dělat tyjátr.
A na zádíčkách? Hele tak já stříhám drápky cuyům. Vezmu cuye, hodím si ho na klín do prohlubně mezi stehny, drápky koukají na mě a stříhám. Když to vydrží cuy, tak ten tvůj morčák taky.
23.10.2016 09:03Tygrinka
Buub: To máš dobrý, já si je otočit na záda, tak mám v klíně hada s očima na šťopkách :o)
Houhou: Ano, Buub to vystihla přesně. Nebýt na zvíře krutý, ale moc se s ním nesrat. Když mám myšáka příliš rozvrkočeného, tak na něj taky houknu, ať se zklidní, že tu packu chci a vezmu si jí a ostříhám.
Když jsem po pauze začínala zase s morčíky, grif na drápky jsem už ztratila, tak mi první dvě stříhání trvala asi 6 minut. Ostříhat tlapku či dvě, myšáka do klece, aby se uklidnil, sama se uklidnit, abych si byla jistá a nepřenášela svou nejistotu na zvíře, a pak zase pokračovat v díle. Opakování dělá mistra, další pokusy už byly rychlejší a rychlejší. Je pravda, že u plašších a manipulace neznalých myšáků zejména se zakroucenými drápky mi to trvá trochu déle a někdy jsem je musela nechat také porovnat v kleci, když toho muchlání měli nad hlavu, ale ty máš drápky pěkné, tam to není problém. Jestli bys zvládla tlapku po tlapce s pauzami mezi tím, tak to tak dělej. Drápky nemusí být ostříhány najednou, klidně můžeš dostříhat i druhý den. Až nabydeš sebejistoty, tak ti to půjde rychleji a rychleji...
23.10.2016 12:51bauli
buub- no právě,že můj myšák moc zdravý není...Bude mu 5 let a už v létě začal špatně jíst,jeden den OK druhý nic..A horšilo se to..Ve zkratce- prošli jsme vyšetřeními o 3 veterinářů specialistů ma morčata a výsledek, trochu prorůstající kořeny zubů- jenže sirup na bolest nefungoval,tak tedy kontrola zubů v narkoze,vcelku ok ,minimální úprava poté opět žádná změna . Vyšetření moči OK. Uzliny nezvětšené...No a vlastně už nevíme co s ním,jen prý možná rozbor krve,jestli není někde zánět,nebo něco jiného...ATB dávat nechceme protože jak špatně baští-hlavně málo sena tak má měkké -dost- bobečky,tak proto mne napadl ten řepík.
Jinak ještě alespoň trochu funguje na trávu,po té se vrhá,ale jinak bída.S váhou dolů zatím nejde.
Pokud by vás napadla případná možná diagnoza,předem děkuji.
Jsem dost bezradná.
- - - - -
Ještě dodatek,ten sirup na bolest jsme zkoušeli i ve větších dávkách a střídali s pauzou bez něho ale žádné opravdu viditelné změny v jídle jsme nepozorovali..Tak mu ho zatím nedávám...
- - - - -
a když se opravdu zdá,že baštit nemíní dávám tak 5-10ml rodicare,no a toho by zbaštil klidně i víc chutná mu,tak proto padla úvaha se zuby...
23.10.2016 16:13Zbyněk
Houhou: moc to prožíváš:) To bydlíš někde na samotě u lesa, opuštěná celým světem?:) Jestli chceš, mám v Liberci kámoše, napíšu mu, ať se u tebe staví a podrží ti kluka:) Já se s holkama nemažu, hodím je na záda přesně tak, jak píše Buub, nasadím kleště na drápek, zvolna stisknu, když cukne, uberu a to je celé. Vůbec neřeším nějaké prokrvené části, protože mám všechny černé. Časem si zvykneš.
24.10.2016 07:58Garf
Houhou: já praktikuju stříhání tak, že čapnu myšáka, položím si ho na klín, strčím mu k čumáku libovolnou oblíbenou nať, nebo jinou potravu, aby se zabavil. Uchopím jednu packu po druhé, ne hrubě, ale přesto pevně a stříhám. Rosťa s Pucínkem mají světlé drápky, takže ti jsou v pohodě, lůžko je krásně vidět. Maurice má drápky černé, takže zkracuju opravdu jen kousínek, jinak mám vedle vždy nachystaný kosmetický polštářek s Betadinou a v případě nehody okamžitě přimáčknu a vydezinfikuju. Kdybych měla morče pokládat na záda, tak si nejspíš ustřihnu ruku já ;o) Jo a sedím u toho na dece na zemi, pro případ, že by se některý z čuníků rozhodl skočit, protože i takové případy se mi vyskytly ;-)
Co se týká stříhání u veterináře, měla jsem tenkrát u Maurice takové tendence, protože jsem se bála, kvůli tmavým drápům, ale pohlupavá veterinářka na Spořilově (už tam naštěstí není) první co udělala bylo, že ho střihla do krve a zaplatila jsem za to asi 150,-, od té doby stříhám sama.
24.10.2016 10:09Ehrena
Garf - zažili jsme totéž a několikrát u více veterinářů. A řekla bych jinak dobrých veterinářů.
To bylo, když jsme ještě s morčíky začínali, teď už dávno střiháme sami. ale tedy většinou ve dvou. A musím říci, že máme a měli jsme v tomhle různá morčata, některá pištěla a ucukávala při každém pokusu o ustřihnutí drápku, takže ostříhat takové morče bylo na nervy nejen pro ně, ale i pro nás, protože se absolutně nedalo odhadnout, jestli piští proto, že už tam má nerv, nebo jen tak.
Některá se chovala klidně, jakoby nic, a byla schopná se nechat zabavit nějakou natí, jiná byla tuhá strachy i po letech stříhání a někdy se i snažila kousnout střihače i držiče. Těch morčat, která se nechala ostříhat celkem v klidu a pohodě, jsme měli teda menšinu.
24.10.2016 10:56Garf
Ehrena: no ona to ta vetka tenkrát ještě zakončila tím, že na Maurice cukrovala, že je nějaký vystrašený a jestli nechce piškotek, z toho jsem pochopila, že je asi mírně zabržděná ;-( Ale to je jiná kapitola, já už na tu místní veterinu nechodím s ničím, co se týká morčat. Ohledně psů a koček jsou asi ok...
Jinak třeba Metodej vždycky trval na tom, že i u stříhání drápů musí mít rozhled, takže se neustále chtěl opírat o předloktí a to bylo dost nepraktické, tam musel asistovat přítel :o) Ale máš pravdu, že každé morče je jiné a jinak reaguje. Každopádně si myslím, že stříhání drápků je ještě ta "nejmenší" procedura...
24.10.2016 15:39Zbyněk
kumi: podívejte se večer, jestli už mládě začalo pít - obvykle začínají po dvanácti hodinách po porodu chytat maminku za cecíky. Prcka zvažte na digitální váze, zítra bude mít možná o několik G méně, ale pokud se bude kojit - samice bude nahrbená a mládě pod ní, tak pozítří začne přibírat. Od samičky ho nijak neoddělujte, samičce kupte nějakou morčecí směsku, dobrá je třeba z Rossmanu, pouze vyberte kukuřici. První týden nepřikrmujte samičku moc, stačí cca půl polévkové lžíce denně. Za týden začne samička ztrácet váhu - to je normální. Předpokládám, že placenta v kleci nikde neležela? Pouze skvrny od krve? Samička normálně žere a není apatická?
Mládě je možné si chovat, pokud se právě nekojí, alespoň se ochočí, samozřejmě na chvíli - ne na dvě hodiny
- - - - -
kumi: jinak samičce dodejte pestrou směs zeleniny a dostatek sena. Ale to asi víte
24.10.2016 16:49bauli
Tygrinka- díky za názor ,je pravda,že sono břicha se nedělalo,protože při kařdé návštěvě veta bylo bez problémů- žádné nadmutí či tvrdé na pohmat,ale možná by to stálo za úvahu.
Rodicare dávám ale minimálně ,bojím se aby se ,,nezasekl,, a přestal baštit sám a nechal se jen krmit:-) ATB nevím protože má už teď hodně měkké až slepené bobečky a strašně málo.Vá´žně nevím co s ním.Od rána byl sám a téměř nic nesnědl v kleci 4 -5 bobků,donesla jsem trávu a na tu se vrhl,bez problémů,na ty kořeny zubů se mi to nezdá.
Ještě zkusím znova ten sirup na bolest,jestli se něco změní ,no a pak za vetkou a asi fakt ty ATB.Ale zase když neubírá na váze ještě bych vyčkala.
- - - - -
Ještě dotaz- z rozboru bobků lze rozpoznat zánět střev,nechce se mi trápit ho odběrem krve...
24.10.2016 18:05Tygrinka
bauli: Tak dej Rodicare v kaši na talířek do klece, aby si bral sám. Měla jsem něco podobného jako ty, vše negativní, rozbory 2x negativní, vet nasadil sulfoamidy na zánět střev a bobky se srovnaly.
Nedá se vyloučit, že seno tvůj morčík nebude moci žrát vůbec, pokud mu v tom brání ty kořeny. Jinak i zánět střev se může projevovat tím, že zvíře hůř tráví seno, a dává přednost všemu ostatnímu. Proto v případě zhoršení stavu zejména u starších kousků bych se občasného podání kaše nebránila.
Kdysi jsem měla morčíka, co zánět střev prodělal a seno mi do své smrti nežral už vůbec, ale zeleninu a ostatní baštil v pohodě.
Z rozboru trusu se dá poznat třeba bakteriální infekce, která může střeva dráždit k zánětu, nebo jiné brebery působící totéž.
Nevím, odkud jsi, chodím s morčíky MVDr.Naxerovi, ordinaci má u Vinohradské nemocnice v Praze, ten mi právě jmenované dva morčíky léčil a toho po zánětu střev mi pomohl tenkrát vytáhnout hrobníkovi z lopaty...
24.10.2016 18:24Tygrinka
bauli: Vím, že seno je suchá tráva, takže vláknina jako vláknina, ale právě to naředění díky vodě obsažené v trávě může pomáhat zvířeti ve snášenlivosti a trávení v podrážděných střevech. Takže i kaše z Rodicare, kde je seno nadrcené a zvlhčené vlažnou vodou, může být také preferována před senem vcelku. Někdy si zvíře ze sena vybírá ty jemné křehké lístečky a tvrdá stébla nechává, atp.
Zažila jsem tohle všechno osobně, problém zuby je samozřejmě vždy první v diagnóze, ale u těch mých myší byl hlavní problém ve střevech.
24.10.2016 18:44bauli
Tygrinka- ahoj díky moc za radu,fakt už nevím co dál...Možná zkusím -jsem také z Prahy- ještě kontaktovat MVDr Naxera- vysvětlím co jsme prodělali a třeba na něco přijdeme....Tam kde jsme byli už asi nic moc nevymyslíme...Teď potvora baští tu trávu a tudíž má ty měkké bobky,ale seno už má asi čtvrtý druh a stále nic...chjo
- - - - -
Tygrinka- díky za postřehy,nabývám dojmu,že zuby jsou opravdu prvotní a ,,vcelku jasná,, diagnoza v případě odmítání poravy určitého druhu a když tak přemýšlím a vracím se do začátků našich problémů,tak já osobně příčinu zhoršení příjmu potravy jsem přičítala donesené trávě,myslela jsem ,že byla nějakým způsobem závadná,neboť zhoršení jídla začalo téměř ze dne na den,po jejím požití,ale nikomu to nepřišlo důvodné,tak se hledalo další....Třeba to opravdu bude v těch střevech. Zítra zkusím MVDr Naxera a určitě napíšu jak jsme dopadli.
Ještě jednou díky.
25.10.2016 06:51Zbyněk
kumi: prvorodičky se těch prvních cca dvanáct hodin o mláďata moc nestarají, naopak - pokud by vykazovaly známky nadměrné péče a mladé by bránily před ostatními, což není váš případ, tak je to obvykle známka stresu rodičky. Předpokládám, že v noci a teď ráno se prcek už normálně kojí? Je každou chvíli pod maminkou, zadečkem k její hlavičce a saje?
Jana K.: ne, doma chované morče nesmí přijít do zimy, tedy na zimní výběh zapomeň, pokud je nechceš mít venku celou zimu, ale na to už je pozdě, musely by si zvykat postupně! A ano, oblečky pro morčata jsou nesmysl, zvířátko se potřebuje čistit a otřepávat a stejně by mu zmrzly nohy a dýchalo by ledový vzduch. Prostě morče se buď chová doma, nebo venku, ale skokové změny teplot by ho zabily
25.10.2016 09:53Zbyněk
kumi: to u ale vypadá na průšvih - sám jsem si to užil letos v červnu. Když všechno funguje, jak má, tak prcek se v podstatě kojí každých deset minut, přisaje se na chvíli pod maminku, pár minut se kojí a jde si po svém. Nemá tendence se jí chytat za cecíky, maminka před ním neutíká? Pije vodu z misky? Bohužel musí začít pít mléko, je to savec. Takže bych začal tím, že vezmete samičku na klín a zkuste jí trochu zmáčknou cecík, jestli má mléko. Nebojte se trochu zatahat, je to stavěné na zuby! Pak zkuste přiložit mládě přímo k cecíku, mělo by se přisát. Jestliže se přisaje, držte oba na klíně, dokud samo nepustí cecík. Kdyby cecík jenom olizovalo, vezměte trochu přislazeného teplého mléka, natřete samičce cecík a hned přiložte mládě. Mělo by se přisát. Pokud nejeví tendence se přisát, zřejmě nemá reflex. Napište, jak dopadly pokusy a z toho odvodíme další postup.
- - - - -
Pořád doufám, že to bude v pořádku, prvorodičky někdy před mladými utíkají, ale stačí je rozkojit a je to dobré.
- - - - -
118g je spíš menší váha - na jedno mládě, ale nesmí jít moc dolů. Dneska ještě určitě půjde - to je v pořádku
25.10.2016 12:41Jája
kumi: 118g je naprosto parádní váha a je už poměrně dost vysoká, tak buď rád, že samička porod zvládla v pohodě. Jestli se mamča o mimino stará, a to mimino jinak vypadá dobře, je aktivní a dokonce žere uz i pevnou stravu, tak bych se nebála. A jestli mimčo leze i pod mámu, tak si myslím, že je vše OK. Domeček jim nevracej, protože pak nepoznáš, že se něco děje. Je možné, že sis jen nevšiml, že pije. Morčecí mimča nejsou neustále přisátá k cecíku. Většinu dne lítají, blbnou po ubikaci, lezou na mámu a občas se od ní napijí a přitulí se k ní. Kolikrát, když spinkají, tak nevyhledávají mámu, ale vystačí si sami. Být tebou, tak je pozoruju a kdyby mimčo vypadalo hůř (to velmi jistě poznáš) - bez nálady, nežralo, sedělo v koutku, prostě není ve své kůži, tak pak je potřeba začít dokrmovat. Zbytečné dokrmování může způsobit to, že mimčo začne odmítat mámu, protože ze stříkačky se nenadře a nemusí sát a chutná mu to, takže by vůbec od mámy nemuselo začít pít. Navíc umělá strava mu může rozhodit trávení, které je u mimča velmi choulostivé, a imunitu. Když dokrmovat, tak sirotky a malá a viditelně slabá miminka, která boj o cecík se sourozenci prohrávají, nebo nemají sací reflex.
25.10.2016 14:12Zbyněk
kumi: pokud se pod maminku snaží zalézt, chce se kojit. To je dobře. Je možné, že se mléko rozjede, ale to se pozná nejpozději zítra. Jestliže půjde váha dolů a mládě se nebude třeba v průběhu dvou hodin kojit cca pět minut v celku, tak je problém. Je potřeba ho častěji pozorovat. Kojení vypadá takto:
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?prvni_chov čtvrtá fotka vpravo shora. Samozřejmě jak píší Jája a Smirny - kdyby se mládě kojilo, nedokrmovat! Já jsem to měl letos podobné - mláďata to zkoušela, ale nešlo to. I když se samička snažila. Druhý den večer jsem udělal test s mlékem - přisály se k cecíku, ale nešlo to. Prst tahaly, stříkačku tahaly, ale od samičky nic. Takže jsem najel na plnou umělou a dobře jsem udělal, nicméně - počkal bych do rána, zvážil, přes den pozoroval. Jestli se opravdu kojit nebude, je potřeba začít zítra dopoledne s Borisovkou, protože mládě přibere za měsíc téměř trojnásobek váhy a to je mimo jiné spousta vápníku, který ze zeleniny nezíská. Je super, že ochutnává pevnou sravu a pije vodu, ale je vidět, že by mléko chtěl a zřejmě ho zatím nemá. Mě se také prckové zuřivě přisáli k namazanému prstu.
Shrnuto - pozorujte dneska odpoledne, jestli se rozkojí, ráno zvažte mimino a napište.
26.10.2016 08:05Zbyněk
kumi: sláva!! Takže to byl ten lepší případ - rozkojení se trvalo přes dvacet čtyři hodin. Váha je krásná, zítra už půjde nahoru a protože je prcek sám a vitální, tak zítra večer by měl mít o cca 5 - 10g více. Samička už pochopila, že ten nový otrava dobrovolně nezmizí a přijala ho za svého:)) Nyní je potřeba počkat tak deset dní, kdy se začne projevovat pohlaví. Pokud by mimino bylo sameček, obvykle v deseti dnech začne vrčet, houpat zadečkem a nakrývat samičku. Pak už j obvykle vidět i pindík, když se trochu stiskne prstem místo nad pohlavím - směrem k bříšku. Teď to zřejmě nepoznáte. Jinak jak jsem psal - zkuste samičce doplnit stravu trochou granulek, třeba Darwin Nutrin complete (pro Guinea pig), nebo Versele Laga Cavia Complete. Neuškodí ani směska - cca půl lžíce denně, až lžíci, on jí pomůže i prcek.
26.10.2016 10:30Zbyněk
Buub: děkuji! Já jsem jí také říkal, že tohle fakt nenastalo přes noc, ale tvrdí, že ano a že druhé očko jede podobně rychle.Předpokládám, že léčba neexistuje, tedy určitě ne u této kombinace?
Pohlaví - u mláďat jsem to poznal relativně bezpečně v sedmém dnu, v pátém u mě byla na návštěvě mladá veterinářka a nepoznala nic:) Musí to být prostě zkušený chovatel.
- - - - -
Neen: merino má delší srst, takže se jí nabalí a pak si jí tam zarazí o něco v kleci
26.10.2016 14:21Smirny
Gabčá: hlavne k tem rajcatkum o seno, aby mel dost vlakniny. Klidne mu to podavat do pusiny, nekdy si tak lepe stebla vezme. Ja mela u samecka tuto operaci koncem cervna, rozkrmovala jsem ho dost dlouho, nemel moc chut, jak mel antibiotika, ty jsem mu denne pichala. Mam to na webu v novinkach popsano. Moc preju, at to jde vse hladce. A doporucuji pripravek RodiCare uro. Nechtel sam ani moc pit, furt jsem mu vodu davala ze strikacky do tlamky. Po tomhle pripravku se sam dost rozpil, je to hodne dulezite, aby vice pil. Davam mu to stale jako prevenci. Bojim se trosku recidivy.
- - - - -
Oprava: i seno
- - - - -
Drake3: Brit je vyborne superpremiove krmivo.
- - - - -
Kumi: zkus nam sem dat fotku pohlavi miminka, da se to poznat okamzite po narozeni, co to je:-))
27.10.2016 11:02Smirny
LTM: seno je k jidlu velice dulezite, muzou prerustat zuby. Pokud ti na zvireti zalezi, tak neber ohled na rozmazlenost, ono se nazere i sena, kdyz bude hlad. Seno zaklad, kopici denne, zelenina staci 2x denne max hrsticka. Nejlepe korenova (celer, mrkev, petrzel) a s vyssim obsahem vit. C (paprika, brokolice..). A staci denne jeden druh zeleniny. Trava muze byt k senu neomezene. Morceci strava ma byt jednoducha. Granule jsou doplnek, takze pokud neni morce v zatezi, tak staci denne polevkova lzice. Lide chteji pro morcatko to nejlepsi, ale s velikym mnozstvim zeleniny spise skodi.Takze to miva i obraceny efekt..
- - - - -
Katjusa: jeste travu pro morcata natrham. Takze zatim stale davam:-) Bohuzel zacina uz od spoda zloutnout, takze to asi dlouho ale nepotrva. Mlici je stale velice pekne, to jsem trhala vloni i v zime:-D
27.10.2016 11:34Ehrena
Mám akutní dotaz ohledně línání. Ještě nikdy se mi to u žádného z morčat minulých ani současných nestalo. Včera jsem měnila morčíkům podestýlku, a když jsem vyndavala z ubikace jednoho z našich samečků, Čipírko, věk 6 a půl roku, plno srsti mi zůstalo v ruce, ale opravdu plná dlaň, zkusila jsem ho ještě vyčesat a další dvě plné dlaně chlupů, jinak na něm přitom zatím není absolutně vidět, že by mu někde chyběly. Žádnou kožní nemoc jsem na něm neobjevila, a jinak vypadá taky v pohodě, vůbec nevím, z čeho by takové línání najednou měl. Už je skoro 14 dní nedávám ven a tudíž je neberu do ruky denně, ale minule při čištění ubikace byl v pořádku a teď najednou tohle. Jedna z našich samiček, Kviki, 7 a půl roku, celý život, nebo skoro celý, cca od 2 let, líná víc, než všichni ostatní, ale u té jsem na to zvyklá a proti tomuhle to není nic, tohle byly prostě 3 plné hrsti srsti. A takhle najednou. Nemáte s tím někdo zkušenost?
Katjusa - taky ještě dávám trávu, i když tady u nás na horách už je hodně žlutá nebo hnědá, už ji spíš stříhám než trhám, jde ven i s kořeny při trhání. Mám 9 morčat a už jim stačí jen jako lahůdka jednou denně, musím už dávat většinou zeleninu jinak. A seno samozřejmě, přes léto, kdy měli hodně trávy, senu tolik nedali, teď na něj zase najeli. Mlíčí už tady u nás nějak neroste.
- - - - -
Ještě dodatek - Čipírko je normální hladkosrsté morče, takže mi přijde tři plné dlaně srsti z něj opravdu hodně.
27.10.2016 15:27Smirny
andulka11: tak zkusit rodičům ukázat, že sama zvládáš péči o andulky, že se opravdu staráš a zkusit poprosit o morčátko, že bys ráda někoho na hlazení? A slíbit, že si o něm všechno zjistíš, jak se starat. Když se morčátku pravidelně čistí bydlení, tak nesmrdí. Možná z toho mají i obavy. Neznáme tvoje rodiče, tak netuším, jak na ně:-)
27.10.2016 19:46Ehrena
uj uj - u nás teda neproběhlo žádné onemocnění, ani kožní, takže následky nějaké léčby to být nemůžou. No uvidím, jak to bude probíhat dál, jak jsem psala, zatím není vidět, že by mu ta srst nějak ubývala. Ani u té samičky, jak jsem o ní psala, to vidět není, ta má sice potvrzené cysty na vaječnících, ale nikde jí srst nechybí, líná rovnoměrně na celých zádech a zřejmě jí to stejně rovnoměrně dorůstá, žádné lysiny nemá a nikdy neměla. Takže to asi nebude hormonální.
28.10.2016 14:24morčata věčné problémy
Ahoj, mám 3 samičky morčat, chtěla bych se zeptat na pár věcí. Jedna ze samiček měla od předminulé neděle výrazně měkké bobky do špičky, na druhém konci tupě zakončené a jakoby otevřené (nedokončený bobek), nasadila jsem dietu na seně a vše se zlepšilo, nicméně až po delší době, poté jsem postupně přidávala druh po druhu zeleninu ale obcas jsem zase musela snížit dávkování pač bobky zase změkli lehce, seno ji jíst vidím............................nicméně muj dotaz zní puvodně vazila 830-840 g , nyní má 800 g může to byt tou zmenou stravy ? Nemusí to ničím jiným být ? ----) já jsem totiž zjistila ze jsme jim dávala asi nevhodnou skladbu zeleniny, navíc jsem nejak nepochopila že tech 100 g zerleniny na morce na den se má počítat tak nejak i umerne s tim kolik davate travy navic, takže tomu senu mozná tolik nedali a rozhasilo se zazivani, taky jsem dávala sice kvalitní (BRIT, VL, Cunipic Alpha Pro) granule ale každý den a mozná take trochu víc než je zdrávo..................ted bych chtela najet na lepsi jidelnicek - je v porádku krmit granulemi ob den? , seno adlibitne samozrejme, to same voda, .....nicmene co ta zelenina ? - na českých strankach s e píše 100-150 g na morce/den, nicmene na zahranicnich se píše 1 hrnek zeleniny na den, ta váha zeleniny je dost variabilní dle toho jakou zeleninu pouzivate - jedna je tezsi jedna je lehci.........................hlavne když koukám jak krmí v chovatelských stanicich třeba v americe apod. - tak tam pisou mrkev parkrát do tydne (ne kazdy den), každý den rano morče dostane list římského salatu + 10 g papriky + hlavne neco ve stylu: tamvě zelená listová zelenina (česrtvý koriandr, polníček, různé druhy salátu kromě ledového střídají) a večer dostanou 2 kolecka mrkve+1 kolecko okurky+2 kousíčky celeru+ neco....ale prostě dohromady to rozhodně nedá 200 g............prý dokonce celer a petržel není vhodná ke každodennímu pouzivani to same mrkev....uplne krmi jinak než tady rada lidi doporucuje....i moje veterinárka pres hlodavce dokonce řekla, že králíci mají dostat pidi hrsticku zeleniny na den, a mit hlavne seno a granule, v lete travu.......a ze morcata mají dostat jen tolik zeleniny kvuli C, v lete zeleninu vubec nedavat prakticky když je tráva a to je vše....řže pak mají kameny (i kořen petržele, prý i celer k tomu prispivá :-/)...................jde mi o to jestli tim ze jsme snizila porci zeleniny a jsou hlavne na sene a ob den granulích zapričinil ten ubytek váhy cca 30 g................dále mi tady lidi rikaji ze bílý prášek po zaschnutí moči je normální, nicmene na zahraničních výzkumech (píšu diplomku tak jsem hledala vedecke prace o morčatech :D) píší ze by býlí prásek v moc nemel prakticky vubec být a když tak jen velice velice málo :_/............................pardon za tu slohovku, nicmene kolik tedy krmite vy ? 150 g mrkve+papriky+salatu atd na den je strasna porce a dost rozdílná oproti tomu co radi na cizojazycnych strankach kde doporucuji 1 hrnek (1 cup per day) :-/
- - - - -
jinak bobky už ted vypadají v poradku i po salatu tak uvidime, vetka mi rekla ze kdyz morce ji travu tak by take mel mit ne uplne tvrde bobky jak sutry :-)
moje holky mají bobek z venku tmave hnedy, vevnitř t
- - - - -
obcas tmave zelený, nekdy takový okrove hnedy , tak snad je to normalni
- - - - -
pardoon oprava: bílý prášek v moči, ne bÝlÍ (stydím se :-/)
28.10.2016 19:01Neeen
morčata věčné problémy:jako takhle,i ve volné přírodě morče nežere přesně na gram,příde mi celkem ujetý to tak děsně gramovat,ale zaleží to na každým,někdy se dostanou k hodně žrádla někdy zase k méně.já osobně morčatům zeleninu nijak neodměřuju,prostě dostanou misku zeleniny na den seno doplnuju přes den granule večer,voda.tim pro mě žradlo končí,v sezoně travy davam hlavně travu a méně zeleniny,přece jen ta trava je pro morče přirozenější .jinak chodim většinou koncem tydne do obchodu a tam nakoupim plný košík na celý tyden,většinou davam papriku,mrkev,celer ,petržel,hruška,jabko,salat hlavkový,řepa červená...zeleninu jako zelí,brokolice,květák atd.nepodporuju,bojim se nadmutí,morče mi pak nikdo nevrati.jinak ,když najedeš na zeleninu tak maš přesně napsané kdy davat a nedavat,nebo je taky dobra stranka hotel morčat u Reny,tam maš napsané jakou zeleninu dava ona,ale všeobecně se nedoporučuje podavat vodnatou a kořenovou zeleninu,takže asi tak.
28.10.2016 21:34Zbyněk
No, salát ledový je maximálně nevhodný, nedávat! Nadýmá a projímá. Mrkev, řapíkatý celer, čínské zelí, kopr, okurku, salát baby gem, nebo little gem, občas červenou řepu a mrkvovou nať. Zhruba
29.10.2016 10:22Tygrinka
Morčata věcně problémy: Okurka je sice vodnatá, ale většina morčat s ní problémy nemá. Bobky nechej vyšetřit na veterině, problém může být jinde než v nesnášenlivosti krmení. Zeleninu nehlídám, dám, co mám, klidně mrkev každý den, když dožerou svazek, tak mají pauzu. Krmím hlavně různé natě a nevážím to. Dám hrst nebo stonek (celer, fenykl...) vždy, když přijdu z práce a když je velký zájem, tak ještě i během večera. Ráno dám kousek okurky nebo list salátu nebo hrst natě nebo nic (seno mají stále). Když zelené krmení dojde, jsou jeden den jen na seně a granulích. Nevážím to, ani nedělám saláty. Dám, co mám, cca 1-2 druhy zeleniny na den. Pak to zase prostřídám.
- - - - -
Okurky samozřejmě nesmí být množství ad libitum, dvě morčata mi dokázala zbodnout okurku za den rozdělenou na tři porce a problém nebyl nikdy. Tím netvrdím, že tvoje nemůže mít problém, jen bych se primárně okurky nebála jen proto, že je vodnatá, a napřed hledala problém ve střevech než v nesnášenlivosti okurky... Na druhou stranu okurka není nezbytně nutná pro život morčete, takže když se jí rozhodneš nekrmit, nic se nestane... Jde jen o to, že zatím jsem neměla morče, které by okurku odmítlo a stačí, abych si dovolila vzít okurku já a měla tím pádem navoněné ruce, tak mi to tu spouští myší tanec hladu a dožadující se pískání.
29.10.2016 16:26Ehrena
morčata věčné problémy, Tygrinka - krmím skoro stejně jako Tygrinka, rozhodně nijak nehodnotím obsah vápníku, max. s červenou řepou to hlídám, aby jí neměli moc, dávám ji max. 2x týdně a jen kousek na morče, jinak dávám všechny druhy natí, mrkev,celer bulvu i řapíkatý, petržel, čínské zelí, salát spíš jen na Vánoce jako mlsku, papriky, okurky a rajčata v sezoně, kdy jsou levnější, mimo sezonu taky jen ve svátek, ještě tak z těchto tří nejčastěji papriky, kvůli vit.C. Květák nedávám, jen listy z něj, kedlubny a ředkvičky taky spíš jen listy, brokolici v sezóně, když je levnější. Klasické zelí bílé a červené mi moc nechtějí, ovoce nedávám skoro vůbec, jen zbytky z kuchyně. Zeleninu dávám podle toho, co zrovna mám, 2x denně, a naopak dávám tvrdší zeleninu - třeba mrkev nebo celer, a k tomu buď natě nebo čínské zelí, event. vodnatější zeleninu, mně to tak před lety doporučila vetka u jednoho morčíka, který trpěl na měkké bobíky po zelenině. A nevím o tom, že by morčata měla nějaké problémy po tomhle složení (tvrdší + vodnatější zelenina). Co se týká počtu druhů zeleniny za den, dávám max. 2-3 druhy ráno i večer, víc ne. V sezóně trávy ale krmím skoro jen trávou a senem. Zeleninu v té době pro morčata nekupuju, dávám jim jen zbytky z kuchyně od ní. Množství jsem nikdy nevážila, dávám každé dvojici trochu, a hlavně to seno k tomu. Trávy ale tolik, kolik natrhám, s tou nešetřím.
Že mají morčata bílou nebo do běla moč, to si myslím, že je normální, ne? Aspoň jsem to tu několikrát četla a naše morčata to tak mívají snad všechna, beru to prostě za normál.
29.10.2016 16:32Buub
morčata
strašně, ale strašně to řešíš :D morče a králík mají jiný metabolismus vápníku než člověk a ten přebytečný vylučují močí, navíc ta moč je přirozeně alkalická a to, že z ní po vyschnutí vypadává kámen je úplně, ale úplně normální. Kvůli vysokému obsahu solí je taky ta moč za čerstva přirozeně opaleskující. Opět normální.
A co se té zeleniny týče... hele já mám morčat čtyřicet, kdybych to takhle řešila, nedělám nic jiného. Myši prostě dostanou to, co je. Včera měli letorosty z pokácené jabloně a nazdar, protože se kácela jabloň. Když dostanu v marketu v zelenině bedýnku s natěmi, tak dostanou to, co je v bedýnce a je mi jedno, jestli je to mrkev, petržel nebo kedlubna. Kupovanou zeleninu dostanou to, co je v akci, trávu a byliny dostanou to, co zrovna roste a nashledanou.
Co se toho králíka týče, to je pravda. Králík má žrát seno. Všechno ostatní je jen doplněk - granule když musí růst nebo jen na seně neudrží váhu, zelenina jako mňamka.
29.10.2016 18:18Tygrinka
Ehrena: Jojo, také jsem již dostala podobnou radu před lety - vodnatější zelenina a k tomu něco tvrdšího nebo salát (římský, little gem)/okurka a k tomu něco nabitějšího vitamíny. Červená řepa u mých nejede, jen si tím dělali apartní skvrny na pupíku, když na ní ostentativně leželi, tak jsem s pokusy přestala. Obyč zelí jsem také koupila, ochutnali, a už nechtějí ani ti, co sežerou jinak všechno bez rozdílu. Špičaté jim jede všem, čekám, až se zase objeví...
- - - - -
Buub: Opaleskující... Hm, skoro jako popis vína :o)
30.10.2016 09:51Ehrena
Velkochovatelky nebo i pěstitelky, měla bych dotaz, jak uchováváte větší množství mrkve nebo červené řepy na delší dobu? Teď mají v Kauflandu v akci mrkev i červenou řepu za 7,- kg, a já mám zkušenost, že i tady na chalupě mi stejně dlouho nevydrží a začne se kazit, mrkev černá a pak začne plesnivět, řepa měkne a pak se taky začíná kazit. Jak to nejlépe skladovat, kdybych nakoupila víc do zásoby?
30.10.2016 16:12Ehrena
Holky, díky, tady na chalupě by to ještě nějak vyřešit šlo, je tu víc místa a kde se netopí, je poměrně chladno - třeba v chodbě, ale už se budeme vracet do Prahy a tam je to docela problém, trochu místa mám jen na balkoně, ale máme ho zasklený a v zimě okna zavřená kvůli muškátům, které tam přes zimu nechávám, a když svítí sluníčko, tak vzhledem k tomu, že je balkon na jih, je tam najednou hrozné vedro, jak ve skleníku. Tak nevím, jak by to tam vydrželo, no trochu ji risknu koupit a uložit do toho písku.
30.10.2016 20:17Zbyněk
Ehrena: u mrkve je nejdůležitější odstranit nať hned po nákupu a nechat jenom cca půl centimetru. V lednici jí mám klidně měsíc, ale babička jí měla ve sklepě v písku a také to nebyl žádný zázrak - část gumovatěla a část dřevnatěla, moc k jídlu to nebylo. Řepu nedávám často, tedy akce neřeším, ale vydrží tak týden, deset dní a měkne.
Pobavily mě procenta morčecí činnosti:))) Moje dámy subjektivně 95% jídlo, půl procenta péče o srst, 4,5 procenta odpočinek :D
31.10.2016 08:43Ehrena
Zbyněk - nať odstraňuju hned po nákupu vždycky, protože ji dávám hned morčatům na snědení, dokud je pěkná, neovadlá. Ale mrkev mi stejně ani v lednici nevydrží déle než dva týdny, pak už začíná sem tam černat a plesnivět. A navíc máme v lednici víc zeleniny a ovoce a větší množství mrkve se mi tam najednou nevejde.¨
Ještě mne napadlo, vzhledem k tomu, že doma v Praze písek nemám, v hoblinách místo v písku by to asi nevydrželo, že ne?