od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Prosinec v roce 2016
 • Zobrazuji 363 zaznamu.
 • 1.12.2016 13:39ach ta zvířata
  Ahoj, jdu se poradit ohledně několika věcí.

  Morčeti se doslova drolí kus 4.stoličky až do dásně a níž, tento zub také nejrychleji přerůstá a rozhazuje celou papulu, morče dokáže pokousat mrkev, i seno (samozřejmě ne v dostatečném množství takže 2x denně přikrmuji), nicméně se na tu levou stranu a konkrétně na 4.stoličku vyhýbá kousat a proto se zkracují intervaly mezi broušením..............vetka navrhla ATB, jelikož v červenci se jí zuby mírně zlepšili po nich (biohužel je vydržela brát jen týden a pak přišli průjmy), poté se zuby opět zhoršili, tak a ted k tem dotazum:

  1) máme dávat SUMETROLIM SIRUP 2 x denně (ATB), chci k tomu co nejlepší probiotika, poradíte které? Morče kvůli chrupu má nonstop měkké bobky (někdy horší, někdy lepší). Jak často a po jaké době od ATB je podávat, aby to bylo dostatečné. Vetka řekla 1,5 hodiny po (mín ne) ale že 3 hodiny, jak tu lidé radí je zase moc daleko pro morče které má hodně citlivé zažívání. MOhu probiotika i míchat nebo raději ne..........Co dodávat C ? B? (mám např.od Versele laga C vit.)

  2) Morče má citlivé zažívání - často je mírně nafouklé, respektive zní dutě při poklepu, ale že by mu bylo vysloveně špatně se nezdá, jelikož vyběhne na jídlo, i když přisypu čerstvé seno....říka se, že když je morče přifouklé tak právě nechce ani to seno zkoušet atd.............................................................poraďte mi, jaké zelenině se VYHNOUT a jakou naopak DÁVAT aby byla co nejšetrnější k zažívání, jí prakticky cokoliv....napíši co dříve dostávala a vy mi vyškrtněte, popřípadě dopiště co by ještě mohlo prosím : paprika jakékoliv barvy, mrkev (denně), celer (denně), řapíkatý celer, fenykl (denně), římský salát (občas)
  - - - - -
  3) u 2 morčat se nahodně ze sona zjistilo (při kontrole po kastraci, u druhé při kontrole cyst), že často zadržují vápník v moč.měchýři, při kontrole to zase zmizelo, u nich se pak střídají stavy, kdy mají hrubý písek v moči (a je vidět že jim není příjemné čůrat) a kdy ho nemají (čůrají bez potíží), jenže nevím kde dělám chybu ve stravování ? Kameny nemají, ale bojím se aby na ně nedošlo.............................co byste raději uplne vyloučili z jídelníčku (kvůli vyšší hladině Vápníků a oxalátů - dohromady vytváří časé kameny, pry bych s těmito věcmi měla opatrně...vím že vápník obsahují natě (co je ještě hodně vápníkové?), oxaláty zase např. řepa červená ...
  - - - - -
  Jinak bylo mi řečeno, že ATB mám zkusit dávat co nejdéle - že i kdyby měla bobky jako hustou kaši, že nevadí, ale že nesmí mít vodu, že to jedině v tu dobu mám přestat dávat, přijde mi to hodně drastické řešení, skoro mám pocit že když bude mít vodu už jí z toho nedostanu :-/
  1.12.2016 13:46ekzém?
  Dobrý den, morčeti (samička), se od července objevuje občasně červená (začervenalá) pokožka na hřbetě a apak zase zmizí do 2 dnů a za pár dní je to zase tam, občasně se jí za ouškama na té lysince udělají červené flíčky (vypadá to skoro jako cucfleky) a do 2 dnů úplně zmizí, za 14 dní se třeba zase na 2 dny objeví. Morčinka kvůli časté korekci zubů má rozházené zažívání často, tak mě napadlo - MŮŽE JÍT O EKZÉM, ALERG.REAKCI ?- ale je divné, že se to objeví občas, ale zase to rychle zmizí......nebo Jde o nějaké jaterní střevní probléímy, které se projeví jako neco na kuzi, a kdyz se zase p střevní stránce cítí lépe, že to zase vybledne ? Nevím.

  Ostatní morčátka s ní v ubikaci to nemají, neškrábe se víc než je obvyklé, test na plísně byl udělán a byl negativní, byla přeléčená strongholdem pro jistotu, ale žádné výsledky to nepřineslo. Mám pocit, že se jí to poprvé začalo objevovat po ATB, ale je to už dávno co je měla. Nesetkal jste se s tím někdo? Tets na bobky byl dělán v léte, kdy měla nejvíc rozházené zažívání a také byl negativní. O co může jít ? -nedostatek/přebytek C, B vit. ? , častá aplikace probiotik ? , něco ve stravě (ale krmím sna dpořád stejně), občasná reakce na dokrm (že by jí někdy nějaká složka z rodicaru vadila ?).....mně příjde že nejde o parazita, spíš něco je špatně vevnitř a projevuje se to takto navenek občas (játra atd) :-/
  1.12.2016 17:26Beranek
  ach ta zvířata - Vodu morče musí mít a to i když bere atb. Vetka je asi s morčaty nezkušená, jinak by to věděla. Probiotika pro morčátko jsou nejlepší jedině BioLapis (k dostání u veterináře). Je to sypký prášek s sáčcích a podává se rozpuštěný ve vodě buďto stříkačkou bez jehly, nebo přímo do napáječky. V žádném případě morčeti probiotika nepíchejte. Musí je dostat právě do tlamky, aby mohla ve střevech pomáhat urovnat přirozenou bioflóru. Podkožně by jste mu tím vůbec nepomohla, spíše uškodila. Pokud vám atb sirup nepomůže, doporučuji pořádat veterináře o Borgal nebo Enrogal. Jinak měkčí bobky příliš nevadí. Může to být způsobeno také tím, že dostal hodně zeleninky a ovoce a má zrovna tzv. vitamínové bobky. Doporučuji za zeleninu okurek a za ovoce jablíčka, to nenadýmá. Za 9 let co morčata chovám se mi tedy nikdy po okurkách nenaduly!
  1.12.2016 18:41ach ta morčata
  Beránek: ne pardon já to špatně napsala :-) nemyslela jsem to tak, že nemají mít vodu ale tak, že mám dávat antibiotika i přes velmi měkké blátivé bobky ale že nesmí mít vodu jakože vodnatý průjem :-) pardon
  - - - - -
  qa nepsala jsem že píchat ale zda mohu probiotika MÍCHAT :D to jste špatně četla :-) jakože třeba bio lapis + prorabbit atd. :-)
  - - - - -
  a bohužel okurku nemůže - ona má strašně citlivé zažívání když jí dám okurku okamžitě se nadme, .......relativně toleruje mrkev a celer.......BORGAL mi vetka vyloučila, protože na zánět v kosti je nepoužitelný, dala mi zatím ten sirup ATB jelikož je to mírnější ATB ale zřejmě budeme muset přistoupit k těm silným injekčním jako MARBOCYL
  1.12.2016 19:50Ehrena
  ach ta morčata - já už jsem to sem někdy psala, taky jsem měla morče, které následkem antibiotik, přes to, že při nich ihned dostávalo Bio-lápis, mělo už napořád zhoršené trávení a trpělo na měkké bobky, doporučili nám tehdy pouze tvrdou nevodnatou zeleninu, jako je mrkev, celer, petržel, a když jsme tohle dodržovali, bobíky byly v pořádku, stačilo ale přidat jen kousek listu třeba čínského zelí nebo kousek nati z kedluben či mrkve a hned to bylo zase řídké. Ne přímo voda, ale hodně mazlavé- mělo vždycky packy celé špinavé od toho. Takže jsme ze zeleniny krmili jen tou tvrdou a samozřejmě i senem a vodou, v létě ale klidně trávou - ta problémy nedělala.
  - - - - -
  Okurku jsme taky dávat vůbec nemohli, nešlo ani tak o nadmutí po ní, ale o tu měkkou stolici.
  1.12.2016 19:57ach ta morčata
  Ehrena: horší je že ta moje ty ATb musí mít znovu :-/ tentokrát jiné tak uvidíme no :-/
  - - - - -
  ona řídké neměla snad nikdy, vždy to drželo tvar, někdy byli menší a sušší, někdy hodně měkké, někdy zas tak měkké ne, no normální (pevné tvrdé) nebyli nikdy, v létě na trávě byli o dost lepší (zase sice měkkčí, nicméně drželi pěkně tvar a byli docela větší), pak to šlo zase do kelu no :-/ ale jak říkám než ty bobky mně trápí to nadmutí prostě, to je prostě od těch zubů - jak jí přerůstají , ona na ně dokáže kousat ale asi do sebe bud dostava hodne vzduchu, nebo tu potravu proste nerozkouse poradne a tak to dela problem ve strevech, v žaludku :-/ takže ty ATB se musím pousit do ní dostat, jestli se upraví ten zánět zubu/popřípadě se vytrhne (stejně bude muset brát tak jak tak antibiotika po zákroku), jelikož v červenci ji ATB dost pomohli (doba broušení se protáhla na 2násobek času), po druhé to ovšem moc nedávala (měla blátivý trus, ne vodnatý, tak jsme to raději vysadila)
  1.12.2016 21:13Neeen
  ahoj,chtěla bych se zeptat které granule jsou kvalitnější Brit či VL complete cavia?
  1.12.2016 21:21Garf
  ach ta morčata: osvědčila se mi velmi probiotická pasta Fibreplex Protexin. Dávkuje se podle přiloženého návodu. S tou zásobní tubou se trochu blbě manipuluje, vždy jsem vymáčka 1ml do stříkajdy bez jehly a podávala rovnou do tlamky. Bio-lapis mi u morčouna už téměř nezabíral, taky řešíme zuby. A to jsem ho míchala do kašoidní konzistence a dávala stříkajdou. Jinak různá probiotika spolu určitě nemíchat, to říkala moje vetka.
  Co se týká zeleniny, dodržujem to, co píše Ehrena, nevodnatou zeleninu. Salát není vhodný vůbec, okurku taky nedávám, to je okamžitá cesta k průjmu :-(
  2.12.2016 09:12V.
  Dobry den,chtela bych poradit. Chci poridit detem morcatko. Mam jim poridit samecka nebo samicku? Poradte! Je v nich velky rozdil? Moc dekuji za rady
  2.12.2016 09:12Eva Michalíková
  Dobrý den,
  dělám si zrovna objednávku tady na morčatech a ráda bych pro naše dvě morčata koupila nějakou přepravku. Nejdelší cesta, na kterou přepravku potřebuji, je asi 3 hodiny. Jezdit v ní budou tak 3x do roka. Morčata mají momentálně asi 900 gramů a je jim 9 měsíců, nevím, o kolik ještě povyrostou. Nechci za to utratit samozřejmě poslední výplatu... Mohla by stačit přepravka, která má 36 x 26 x 23 cm? Je tady v eshopu, Cat-Gato. Líbí se mi, že má uši a je otvírací shora. Ale nevím, zda to není na dvě zvířata malé. Díky.
  2.12.2016 09:18Ach ta morcata
  ten fibreplex mam, akorat je pekne drahy :-/ myslíš ze ho mam dávat az po ATB a během nich neco jineho, nebo uz pri ATB
  - - - - -
  Ale je to zvláštní protože ten fibreplex tam nema ani bakterie jen nejaké sacharomyces
  2.12.2016 09:22Eva Michalíková
  ...případně tady na eshopu je ještě přepravka Mini Capri, ale ta mi přijde zase strašně tmavá (žádné větrání z boků a shora není průhledně plexi) - nebo je to morčatům jedno?
  Ta má 40x30x23 cm, určitě by byla rozměrově lepší.
  Bohužel podobných rozměrů, ale více "dírovatou" a s průhlednou střechou jsem našla jen na jiném eshopu, škoda.
  2.12.2016 09:23Buub
  V.

  Protože morčata potřebují být minimálně dvě, jsou lepší dvě samičky. Protože dva samečkové se můžou v pubertě rozhádat.
  2.12.2016 09:29Eva Michalíková
  mně tvrdila chovatelka, že jsem si klidně mohla vzít dva samečky, prý kdyby spolu byli od malinka, tak by to zvládli. Že prý j sou samci mnohem větší pohodáři. Ale měla jsem už zamluvené dvě samičky, tak máme dvě holky. Pokud koupíte jen jedno morče a nebudete k němu pořizovat další, vzala bych kluka. Nicméně s dvěma morčaty je mnohem větší legrace (a skoro žádná práce navíc :-) )
  2.12.2016 09:56Reny
  ach ta zvířata - V odkaze na mých stránkách mám podrobně rozepsanou zeleninu http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-222652/
  - - - - -
  V. - v odkaze na mých stránkách mám vše o seznamování morčat podrobně popsané http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-266083/
  2.12.2016 10:27Lilka
  Eva: přepravku vždycky raději větší než menší.... Myslím, že nejde ani tak o to, aby se tam vešli, ale o to, aby se třeba nepřehřáli....
  Tři hodiny je dlouhá doba...oni stačí i mnohem kratší doba, aby bylo po zvířeti..takž bych na tom nějak zas moc nešetřila....
  - - - - -
  Do mini capri bych dala na delší cestu jen jedno morče a i to bych možná váhala, kdyby bylo horko ( běžně se používá na 2-3 potkany)
  - - - - -
  Dá se použít i přepravka pro kočky...
  2.12.2016 11:10Eva Michalíková
  a je tam podstatné aby to mělo třeba průhledné to víko, nebo to větrání po stranách? Nebo je to jedno?
  2.12.2016 11:29Reny
  tahle je nejlepší a 2 morčata se tam vmáčknou ;-) https://obchod.kralici.cz/p100-trixie-prepravka-mini-capri.aspx
  - - - - -
  Eva Michalíková -
  nebo tuhle větší https://obchod.kralici.cz/p409-trixie-prepravka-midi-capri.aspx
  2.12.2016 11:30Zbyněk
  Eva Michalíková: u samečků je to vždycky sázka do loterie, jak píše Buub, samečci mohou v pubertě zahájit třetí světovou. Samičky jsou sázka na jistotu, ale nebývají tak kontaktní, jako samečci. Když samečky, tak k cca ročnímu koupit mimino po odstavení.
  Přepravka musí trochu větrat, aby se zvířátko neudusilo, jinak je to jedno. Na delší cesty je fajn, aby trochu vidělo ven. Pěkné přepravky jsou textilní na malého psa:
  http://www.spokojenypes.cz/t-camp-mobilekennel-4-55x65x80cm/ (dají se sehnat menší a levnější, cca 400 korun)
  2.12.2016 11:39Lízal
  Ahojm mám samečka, je mu skoro šest a půl. V sobotu jsem si všimla, že seděl celý den na jednom místě v kleci, byl apatičtější. V neděli jsem začala zkoumat, jestli něco jí, a podle zbytků moc ne (mám ho v kleci s jiným samcem, zbytek odpovídal tomu, že žere jen ten), ani z ruky si nevzal. Je naježený, ale když ho pohladím nebo přijdu ke kleci, zavrká, nezdá se, že by ho něco bolelo. V pondělí jsem ho vzala na veterinu, doktorka taky nic neviděla, lehce mu zkrátila spodní přední zuby (ale sama říkala, že byly jen lehce přerostlé, rozhodně ne tak, aby to byla hlavní příčina) a píchla mu injekci na povzbuzení trávení. Dostala jsem tu směr RodiCare, té se mi do něj podařilo dostat 2,5 ml. Od té doby je stav nezměnen, s měnšími záblesky světla (v úterý si vzal z ruky papriku nakrájenou na kousky, středa apatie, včera večer se po vrácení do klece, kdy jsem do něj nedostala nadrobená kolečka z vojtěšky, postavil ke dveřím klece, bylo jasné, že by si něco dal, ale nabídnutou zeleninu nevzal. Dneska je od rána na veterině, zkusí ho přispat a podívat se mu na stoličky, ale jinak nás nic moc nenapadá, co by mu mohlo být. Nemáte zkušenost?
  - - - - -
  Ještě doplním, že jsem ho ani neviděla u napáječky, a samozřejmě je už dost pohublý :-/ Nebo je to prostě věkem?
  2.12.2016 12:19Reny
  Lízal - zavolej mě, tel najdeš na mých stránkách v odkaze... nejde ti napsat SZ :-( http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-219678/
  2.12.2016 12:41Eva Michalíková
  Reny moc děkuju za odkazy :-) Mně by se líbila spíš ta menší (ta jak jsi psala, že tahle je nejlepší a dvě se tam vmáčknou), akorát jsem si říkala, že právě větrá jen z vrchu :-( a ne ze stran a nemá to průhledné. Tak jestli to nevadí. Jinak bych ji vzala hned. Ta druhá - větší - má to větrání už lepší, ale připadá mi to už jako opravdu velký kolos :-) a nemá tak super držadla :-D
  2.12.2016 17:58Reny
  na zimu je lepší jen z vrchu
  3.12.2016 09:08Neeen
  ahoj,chtěla bych se zeptat které granule jsou kvalitnější Brit či VL complete cavia?
  3.12.2016 14:11ekzém?
  Dobrý den, píši to sem ještě jednou, kdyby někdo náhodou věděl poradit.

  morčeti (samička), se od července objevuje občasně červená (začervenalá) pokožka na hřbetě a pak zase zmizí do 2 dnů a za pár dní je to zase tam, občasně se jí za ouškama na té lysince udělají červené flíčky (vypadá to skoro jako cucfleky) a do 2 dnů úplně zmizí, za 14 dní se třeba zase na 2 dny objeví. Morčinka kvůli časté korekci zubů má rozházené zažívání často, tak mě napadlo - MŮŽE JÍT O EKZÉM, ALERG.REAKCI ?- ale je divné, že se to objeví občas, ale zase to rychle zmizí......nebo Jde o nějaké jaterní střevní probléímy, které se projeví jako neco na kuzi, a kdyz se zase p střevní stránce cítí lépe, že to zase vybledne ? Nevím.

  Ostatní morčátka s ní v ubikaci to nemají, neškrábe se víc než je obvyklé, test na plísně byl udělán a byl negativní, byla přeléčená strongholdem pro jistotu, ale žádné výsledky to nepřineslo. Mám pocit, že se jí to poprvé začalo objevovat po ATB, ale je to už dávno co je měla. Nesetkal jste se s tím někdo? Tets na bobky byl dělán v léte, kdy měla nejvíc rozházené zažívání a také byl negativní. O co může jít ? -nedostatek/přebytek C, B vit. ? , častá aplikace probiotik ? , něco ve stravě (ale krmím sna dpořád stejně), občasná reakce na dokrm (že by jí někdy nějaká složka z rodicaru vadila ?).....mně příjde že nejde o parazita, spíš něco je špatně vevnitř a projevuje se to takto navenek občas (játra atd) :-/


  Ba dokonce mi přijde, že když měla občasně problémy a musela jsme na zavodnění pod kůži, tak jak jí to pročistilo asi tělo tak to ihned zmizelo. Ale jak říkám nemá to pořád, je to zvlášstní, prostě se to obcas objeví nejdřív za jedním uchem, pak to začne blednout a objeví se to za druhým a do 5 dnů je to samo od sebe pryč, pak má měsíc pokoj, pak se to objeví a zmizí, zase má jen 14 dní pokoj a opět to samé, pak zase 2 měsíce nic... vůbec nechápu na co to reaguje, vubec to není stroupek, či poranění, je to POD KŮŽÍ, V KŮŽI jako flíček, cucflek nevím :-ú
  4.12.2016 11:15Lucies
  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli je možné krmit morčátko jen granulovaným senem?K tomu samozřejmě zelenina atd.jde mi jen o formu toho sena.Moc děkuji L.
  4.12.2016 12:03moomo
  Lucies- forma granulovaného sena naní zrovna nejštastnější. Morčátko si totiž senem brousí zadní stoličky a díky obrušovaní mu nepřerostou. Když morčeti stoličky přerosrou, začne odmítat stravu- nakonec uhyne. Není prostě nad obyčejné seno, které dáš do seníčku :). Samozřejmně můžeš granulovanéné seno někdy zařadit do jídelníčku, ale není dobré jím nahrazovat klasickou formu sena. :)
  - - - - -
  Neeen- rozhodně VL cavia complete nebo VL cavia+
  4.12.2016 12:10křemíček228
  Dobrý den, chci se jen zeptat: Kolik by mělo přibližně vážit dvouměsíční morčatko?
  4.12.2016 14:20Lízal
  Reny - Děkuji za nabídku, ale bohužel se neprobral z narkózy (brousili mu stoličky a rovnou ho dali pod rentgen, kde teda měl hodně plynu v žaludku a zvětšené plíce) :-(
  4.12.2016 14:55PavlaS
  křemíček228: To je různý...ale tak v měsíci by mělo mít morče 250g (když ho chceš odstavit - alespon měsíc a 250g), ale záleží třeba na tom kolik bylo ve vrhu, jaká je matka atd. Dneska jsem vážila tu mojí "malou" oblůdku, včera jí byly 2 měsíce a ona má 600g :D ale její porodní váha byla 98g a měla jen jednoho sourozence. Další měl 480g ve 2 měsících. Ale může mít i 300 a mín pokud je třeba ze zverimexu, brzo odstavené, máma nebyla v kondici atd. atd.
  4.12.2016 15:22Neeen
  ahoj, máme takový velký kotec ,kde máme hrozně moc sena,něco jako malá kůlna ,na tom seně spí naši psi,chtěla jsem se tedy zeptat jestli morčeti vadí ,že mu dám seno ,na kterém ležel pes.
  4.12.2016 18:57křemíček228
  PavlaS- díky já jsem vážil dneska. Morčátko je z dobrého chovu a má dvě sestry a po porodi vážilo 91g. Teď váží 451g.
  4.12.2016 19:05moomo
  Neeen: No musíš zkontrolovat jestli psi seno nepokadili nebo nepočůrali. Jestli jo nebo si nejsi jistá tak mu seno ani nedávej. Jestli ne, tak by to morčeti vadit nemělo. Jen nevím jestli morče nebude cítit psa a nebude chtít seno žrát.
  4.12.2016 19:32Bob
  dobry den, potreboval bych radu, mame doma dva samecky asi tyden, jeden ma cc 5 tydnu a druhy je starsi, ten mladsi se poslednich par dni porad drbe, na leve strane ma ridci srst, asi si ji i vykusuje, neni to do krve ani nejsou videt zadni parazité, zirtra asi zajedeme k doktorce, ale da se nejak hned zakrocit? moc diky za odpoved
  4.12.2016 20:22moomo
  Bob- určitě dejte pryč druhého samečka (jestli je zdravý) - pokaď jsem to pochopila tak jsou u sebe v kleci. Je totiž možné že to chytli od sebe, tak jen jestli jste dodržovali při koupi druhého samečka karanténu. A je možné že se poprali a ten mladší je slabší tak obdržel ranku, která se rychle zacelila, což je abces. Někdy abces svědí tak si morče i může vytrhávat srst. Jinak abces je taková bulka naplněna hnisem, kterou veterinář rozřízne a odstraní hnis. Pozor může jít i o nádor.
  4.12.2016 20:53Lilka
  Bob: nemusí to být hned absces či nádor, spíš svrab ( nepŕenosný na člověka) nebo plíseň...
  to se někdy stává a není to žadná hrůza... na svrab by vam veteináŕ měl dát Stronghold, pri zjisténí plísnê je léčba dloudobější (já morče několikrát v časovém odstupu koupala roztokem od veta)
  nemějte obavy, dobrý vet jistě poradí.....
  moje morčina za zveráče měla svrab i plíseň, ono se to kolikrát projeví až stresem ze změny prostředí a vylečili jsme to v pohodě.... už jsou to skoro tři roky a celou tu dobu už je zdravá ;-)
  pŕeléčit je třeba oba morčíky
  5.12.2016 10:53Bob
  tak ted jsem se vratil od veterinarky a je to nejspis svrab, obe morcata dostaly pichanec a budeme cekat, jen to mensi nevime jestli to zvladne, je prej moc malinkaty ma pouze 165 vahu. ale basti pekne. tak drzte palce, tezko by se me to detem vysvetlovalo.
  5.12.2016 12:15Smirny
  Bob: jejda, kde jste k tak malinkatému miminku přišli?:-( To je fakt nezodpovědnost toho, kdo ho poslal do světa:-(( Na odstav od mámy má mít alespoň 250 g. Držím pěsti, ať to malý zvládne, ale připravte se i na nejhorší.. Dávejte mu hodně ovesných vloček, kvalitních granulí, sena, zeleninku s vit. C, ale opatrně, aby neměl průjem.
  5.12.2016 19:28Morcehkxbj
  Dobrý den, jak se léčí svrab????
  5.12.2016 19:39Neeen
  Morcrhk...:v záložce nemoci najdeš léčení svraba
  6.12.2016 07:28Zbyněk
  Morcehkxbj: třeba tímhle: https://www.zbozi.cz/vyrobek/stronghold-45-mg-spot-on-a-u-v-sol-3x0-75-ml/ nebo http://www.veterinarnipece.cz/advocate-spot-on-cats-3317.html
  Je to sice dražším než injekce, ale do morčete se nic nepíchá. Ideální pro větší smečky, oslabené jedince, mimina atd.
  6.12.2016 08:47mamon
  Bob: my měli taky malé morčátko se svrabem a ještě navíc s plísní. U veterináře nám taky říkali aby to přežilo, že je moc maličké, dostalo 2x injekci na svrab + koupele v chytré houbě ob den. Při poslední koupeli jsem ji nedala prohřát, ale přímo mokrou ji dala do klece, asi prochladla a pak už to mělo rychlý spád. Opravdu se radši připravte na nejhorší. Dcerka z toho byla úplně vyřízená. Po pořádném úklidu příbytku jsme pořídili rovnou 2 samičky. A aby toho nebylo málo, tak dcera se synem se od ní (té první) nakazily plísní, to se projevilo 14 dnech od úmrtí morčinky. Takže teď léčím děti a jen se bojím, aby to nedostaly ty nové morčecí holky.
  6.12.2016 09:09Lilka
  Bob: držíme palce....

  Zbyněk: no, veterinář je vůl, když do tak malého tvora píchne Ivomectin, místo aby použil Stronghold...
  Bohužel je takových, co pořád "jedou po staru" stále plno...
  6.12.2016 16:06Dame
  Lilka - no jo, koukam, ze jsi odbornice kovana - ivomectin je jako co? Bud Ivomec nebo Biomectin (ucinna latka ivermectin u obou).... Mala morcata oba preparaty snaseji velmi dobre a je jistota, ze dostanou celou davku. Kapka za krk je nesnadno davkovatelna, muze dojit k setreni, oliznuti jinym morcetem a je mnohonasobne drazsi. A rozhodne nevydrzi pipeta otevrena delsi dobu, at je v chladu nebo ne.
  6.12.2016 16:55Lilka
  Dame: nebudu se pŕít :-), je to jen můj názor.... na morče se svrabem jsem měla Stronghold, myslím, že je mnohem mnohem šetrnější než ten Ivomec. a neměla jsem problém, že by nemělo morče celou dávku ( obsah ampulky pŕetáhnu do inzulinky) a dám, kolik potřebuju. ( podle váhy morčete).
  dražší je, ale pokud mám jedno či dvě morčata, ty peníze dám....
  za špatný název se omlouvám, pŕípravek jsem nikdy nepoužila, tak mi to uniklo....
  jsem potkanáŕ a tam se Ivomecu vyhýbáme velkým obloukem, na svrab vždy Stronghold nebo Advocate....
  ale uznávám..... že u morčat to může fungovat jinak....
  7.12.2016 07:14Zbyněk
  Lilka: já to neprožívám vůbec, zdravé morče dvě kapky za krček jednou za půl roku a zasvrabené ještě kapičku na postižené místo. Pipetku jsem měl v lednici skoro rok a bezpečně zabrala ještě po asi jedenácti měsících. Do deseti dnů svrab zmizel. Musí být zabalená v potravnářské fólii. Na devítičlennou smečku je to ideální volba:)
  Většina doktorů to řeší injekcí automaticky. V Kralupech se na mě poprvé také dívali zvláštně, když jsem kupoval Stronghold pro morčata a ptali se mě, jestli nechci radši Ivomec:)
  7.12.2016 09:36Katjusa
  zbyněk-no a to je pravě to co u tebe zbynku nechapu proč davaš kapky na zdrave morčiky,na nemocne to ano ale na zdrave?
  7.12.2016 11:53Zbyněk
  Katjusa: jako prevenci. Může to mít latentně na sobě kterákoli slečna, dělám to tak dva roky a už žádný problém se svrabem nebyl.
  7.12.2016 13:28Ajati
  Katjusa - asi jako u lidí. Někdo nic, někdo v rámci prevence podstoupí kdeco.
  7.12.2016 13:51probiotika
  Ahoj která probiotika mám dávat při ATB a po nich nejlépe?

  Já jen, že jednou jsem zkoušela u jednoho z morčat BIO LAPIS a bylo to k ničemu - JE PRAVDA že on nemá u sebe napsáno že je i po ATB, je tam psáno jen zvířata v rekonvalescenci

  kdežto například Protexin Proffesional má u sebe přímo napsáno, že je po léčbě antibiotiky


  přijd emi, že každý z nich obsahuje něco jiného (jako probiotikum) - Proffesional má Enteroccocus.....Bio lapis to mi není uplne jasné má tam napsáno jen Sacharomyces KVASINKU, tak jsem z toho jelen

  jaký máte názor na míchánítrochu toho a trochu toho? Jeden vet řekl, že ne, že se to navzájem vybije, že spíš jeden den to a druhý den to..........druhý nad tím mávl rukou že je to fuk
  7.12.2016 16:13UVB
  AHOJ napíšu sem něco, s čím možná nědo nebude dost souhlasit, nicméně od veterinářky to byl takový pokus, že ví, že v zahraničí to veterináři už zkoušejí. Morče má hodně problémy s kostmi, zuby (vypadávají), zkoušela jsem na radu veterinářů (ruznych) vsemozne zmeny potravy, granulí apod., nic nepomáhá.........Byla mi navrhnuta UVA/UVB lampa ( na třeba 15 min denně) jako náhrada za přirozené světlo a z toho získávaný vitamin D.....prý morčata původně žijícíc ve vysokých nadm.výškách a s denní aktivitou jsou oproti jiným hlodavcům dost odolná na UVB záření. ..............zajímalo by mě, co si o tom myslíte, na zahraničních forem s tím mají docela uspechy u tech onemocnení, kdy zvířatko postupně ochrnává........a prý je zdravejsi to D získáváat takto, než z nějakých suplementů, kdy mu můžete způsobit smrt (D se rovnou bude ukládat do tuku)
  - - - - -
  no nicmene otazka zní, zda s tím má nekdo zkusenosti, případně chová plazi a byl by mi schopný pomoci s výberem nejakého ne mc silného zdroje - nevím zda zářivka či žárovka :-)
  7.12.2016 16:59Buub
  UVB

  Mno, spíš je problém ektopická kalcifikace z nadbytku vitamínu D. Zvláště při krmení krmením určeným pro králíky.

  Není to vaše morče satén?
  8.12.2016 09:27Zbyněk
  Buub: já jsem pro změnu bádal nad tou lampou a říkal jsem si, že v případě lehkých potíží to zřejmě pomůže, ale v tomhle těžko. Navíc jsem neslyšel, že by někdo ozařoval plaza UV lampou. IR ano, ale UV těžko, ale možná se pletu?

  UVB: mám několik doplňujících dotazů:
  1) čím přesně je morče krmené?
  2) jak je staré?
  3) pohlaví?
  4) jak dlouho má tyto potíže?

  A jak psala Buub - není to satén?
  - - - - -
  Jinak mám doma staré "horské slunce", z roku 1971, ale funguje stále skvěle, takže Pražákovi mohu půjčit, ale morčeti by se musela zakrýt hlavička, kvůli zánětu spojivek, je to docela brutální lampa.
  8.12.2016 09:42Lilka
  Zbyněk: vitamin D3 má pro plazy zásadní význam, vyrábějí si ho sami, potřebují k tomu sluneční paprsky nebo UVB záření :-). Při nedostatku dojde k rachitidě - deformaci kostry, protože zvíře není schopno vstřebáávat vápník....
  Síla vhodného UVB zdroje záleží na tom, jaké podmínky má plaz ve své původní domovině. Jiná je potřeba plaza z tropického pralesa a jiná plaza z pouště...
  Třeba agama vousatá se bez silného UVB zdroje neobejde, neboť v Austrálii žije na přímém slunci. Proto pak bohužel ve zveráčích vidíme tolik zdedormovaných a křivicí postižených zvířat...:-/
  (Osvícené zverimexy už UVB mají)
  8.12.2016 11:15Katjusa
  ajati-tak to pak ano,to jako by ses třeba nechala očkovat proti klištatum preventivně a seděla pořad doma v kuchyni....jo chapu
  8.12.2016 12:03Zbyněk
  Lilka: nejsem hadař, takže díky moc za vysvětlení! :) Myslel jsem, že IR stačí, ale dává to smysl
  8.12.2016 12:24UVB
  to horské sluníčko máme doma taky, akorát je fakt silné mi přijde, a hlučí to :D

  Saten to není

  je mu rok a pul
  samice

  potíže má hlavně se zuby, viklají s, drolí, žrát dokáže nicméně sena moc nedá, navíc se mi problemy se zuby objevili u druhého, a vypada to jestli lehce vyšší zuby nemá i 3., jsem zoufalá protože je to v rozmezí pul roku od sebe.


  Nechápu co dělám/nedělám šoatně.
  1) VODA - každý den měněná, více zdrojů (2 napáječky) . přestávají mi pít, dřív jsme i přes trávu v létě je slyšela u pítka jak rachtají, ted vubec

  2) SENO - vyměnuji několikrát za den abych je na nej donutila jít, od lete nejeví o seno moc zajem, nechápu to, do te doby dokud jsme mela domácí od babi tak ho zrali ve velkem, ted i kdyz je z obchodu pekne tak proste nevoní (ozkoušeno Malina, Rasco, Sedupa...), otevřu balík a nic necítím (ani nic špatného, prostě taková strašně neutrální vůně) a asi je to neláka :-/

  3) Ráno dostávají každá cca 10 granulek Versele Laga Cavia Complete (takže ne moc) nebo trochu Cunipic Alpha Pro

  4) zelenina - mrkev, paprika, fenykl jako základ a k tomu bud petržel. celer, kopr, vršek petržele, řapíkatý celer, občasně salát (fakt jen sem tam)
  prostě je to jakoby si to ty morčata předávali , já nevím co dělám špatně, nepřijde mi že krmim jinak než ostatní :-/

  Nicméně i s tím problémem Ca:P v zelenině, nebo obecn s metabolismem Ca

  Mně nepřijde že jim dávám něco s přebytkem Ca a přitom mají čím dál víc písku v moči (zdrůraznuji PÍSKU ne prášku opravdu je to hrubé a podle mého jim to musí byt pri curani dost nepříjemne), prostě mi přijde, že se jim vyplavuje v moči z tela neco co by tam melo mozna zustat

  nevím co bych mela udelat za vysetreni, co zmenit, dodávat, nedávat :-/
  - - - - -
  nejsou ve své kůži:
  - hrozně unavene, nezajem, 90% dne leží, to dřív nedelali dřív chodili v určitých casových rozestupech na seno behem dne

  - obcas behem dne najezene, privýrají oci
  - u všech zacinaji byt zuby spatne
  - od léta značně méně bobků než predtím za den
  - od leta ubytky na vaze 30 g dál to už mesic nepokračuje
  - zeleninu by sežrali v jakémkejioliv množství, granulky taky, jen to seno nechtejí moc - pomohlo by nejake vonave domaci ? nevím :-/
  - jedna má od leta bobk ypevne az tuhe, malinke a neni jich moc, obcas pri jejich tlaceni vrže zuby
  - druhá zase z niceho nic od jednoho dne měla strasne spatne bobky, nejak jsme ji z toho dostali ale od te doby se to meni, jednou jsou bobky mekké a strasne smrdí a v tu chvili ani nechce jíst jako by mela bolesti, pak zase 3 dny jsou bobky OK , parazitologie negativní; ta má opravdu strasne velke mnozství bílého až oranžového písku v moči je to 2 mesice a nemela to :-/
  - - - - -
  vetka mi tentkrát poradila vysadit zeleninu at si navyknou na sneo a dodavat jen C - no a mně prijde ze od te doby se zhorsili zuby u tech 2 práve a celkove jejich chování :-/
  - - - - -
  jinak když je vypustim po pokoji tak běhají, to ne ze by celý den vypadali jak na umření, jen proste jsem byla zvyklá že v te kleci pres leto porad tapkali a ted jen leží
  - - - - -
  A U VETERINÁŘE JSEM S NIMA PEČENÁ VAŘENÁ, přijd emi že se soustředí jen na zuby, a nad tím ostatním mává rukou jako že to se srovná ssamo, ale oni se horší a ne jen zuby
  8.12.2016 13:11UVB ZNOVU
  jinak našla jsem Z Brna FVL prezentaci a tam to popisují takto :

  Poruchy metabolismu vápníku :
  1. Syndrom onemocnění dentice
  2. Fibrózní osteodystrofie
  3. Poporodní hypokalcémie

  dekalcifikace čelistí/skeletu

  • Syndrom onemocnění dentice = multifaktoriální onemocnění
  ‐ Snížená atrice zubů
  ‐ Metabolické onemocnění skeletu

  Odlišný typ krmiva než v přírodě -->Selektivní výběr určitých složek -->snížení Počtu žvýkacích cyklů,
  snížení Abrazivita krmiva (NO A PROTO JSEM NEKRMILA TREBA SMESKAMI ABY SI NEVYBÍRALA) .....nebo Sek. nutriční hyperparatyreóza (Hypovitaminóza D, Hypokalcémie) = A NA TOHLE JSME SE PRÁVĚ CHTĚLA ZAMĚŘIT JESTLI TO NENÍ ONO :-/

  Ztráta podpory alveolární kosti = Prodlužování korunky zubu (koronárně + apikálně) = Bolest = Tvorba hrotů a zraňování měkkých tkání

  to je presne u nas MÉNĚ KAKAJÍ (zpomale střeva), omezení pohybu = bolestzivost břicha = méně žerou = zase zpatky uzavřený kruh zpomalená střeva :-/
  8.12.2016 13:59Ylada
  UVB: co máš za plemeno morčat?
  8.12.2016 15:09UVB
  nejde mi sem dát odkaz na fotku ale mám klasické krátkosrsté 3 barevné (zrzavá,,černá, bílá) krátkosrsté, není z CHS ale není ani zverimexové či z množírny, rozhodně nemá nijak lesklou srst
  - - - - -
  kdyby to slo poslu klidne fotku ale satenov=é dle me neni
  8.12.2016 15:52higi
  Dobrý den,

  zemřela mi teď náhle chvíli po sobě dvě morčata. Netuším, co jim mohlo být a na většině diskuzí o morčatech nikdo neodpovídá, tak se zkouším ptát zde.
  Obě morčata měla zakloněnou hlavičku, ležela na boku a jakoby šlapala nožičkama. Nevím, co je bolelo, krmili jsme je pořád stejně. Jestli to byla nějaká nemoc, která se přenesla i na druhé morče? Nenapadá někoho, co to mohlo být? Bohužel bylo pozdě na to je zachránit.

  Díky moc za odpověď.
  8.12.2016 17:18Lilka
  higi: to je mi moc líto :-(, nemohli si třeba kousnout do nějaké pokojové kytky? jinak myslím, že bez pitvy to těžko zjistíš....:-/
  8.12.2016 18:06Neeen
  higi,upřímnou soustrast mohla to být otrava,žřejmě s břišnímy bolestmi,infarkt či šok,ale to by se nestalo oboum narás,myslím že to vypadá na otravu
  8.12.2016 18:14Zbyněk
  UVB: z toho tedy opravdu nejsem moudrý, takže identické potíže začínají mít i další morčata?? Rok a půl je brzo, potrava mi přijde ok, satén to určitě není.
  Když přerůstají, nebo se drolí, viklají zoubky, tak morče těžko bude jíst seno, které je náročné na žvýkání. Postupně ho omezuje a stejně tak omezuje i tvrdší zeleninu. Plus obvykle řídnou bobky, jak zvířátko přechází na měkčí a vodnatější zeleninu.
  Nelíbí se mi to viklání a drolení zubů. Rodicare jim dáváš? Jestli nežerou seno, potřebují dokrmit něčím podobným a RC je k tomu určené.
  Spíš mi to ale celé přijde, jako závažná metabolická porucha. Veterinářka je specialistka na morčata?
  Dáváš nějaké vitamíny? Jaká je kvalita srsti, neřídne, není moc matná?

  higi: to je děsné:( Před nějakou dobou tu někdo psal podobnou příhodu - špatné seno, alimentární otrava, podobné příznaky, křeče, lapání po dechu, smrt:( Dostaly něco jiného, než obvykle, nové seno, jiná zelenina, nemohly se dostat k něčemu ve výběhu? (Jak píše Lilka, třeba kytka)
  8.12.2016 21:49higi
  Umřeli s odstupem několika dní od sebe. Myslela jsem, že první morčátko bylo nějak nemocné, ale u obou to probíhalo úplně stejně... měli divně zakloněnou hlavičku dozadu k zádům, šlapali nožičkama jako kdyby chtěli běhat, ale leželi na boku. Potom otevíralo pusu, jako kdyby lapalo po dechu, něco je nejspíš bolelo... krmili jsme je pořád stejným krmením ze zverimexu, senem, čistou vodou. K tomu dostávali zeleninu, také pořád stejnou. Nechápu, z čeho by se mohli otrávit a měli jsme je v kleci, nikde sami nepobíhali, kde by mohli něco sníst.

  Co je to ta alimentární otrava?
  Jedno z morčátek bylo nové, tak mě ještě napadlo, jestli nepřineslo už sebou nějakou nemoc, která se přenesla i na druhé morče. Vážně nevím... ale ten způsob, jak to morčátko odcházelo, na to se nedalo koukat, bylo to hrozné...
  9.12.2016 11:24Katjusa
  uvb-asi proti některym ,ja davam seno,vodu každy den ,seno je naše až sežerou am dalši nic neměnim,granule nedavam žadne,občas such chleb ano ostatni budou proti tomu ale u mě nejou žadne problemy se zuby chleb maji jednou za 14dni,ze zeleniny maji mrkev s tou nešetřim ,odřezky od jablek tim taky nešetřim,maji i zeli i salat a sal.okurky tu maji nejradši prujem s ni nikdy neměli,občas rajče,žadne vit.nedavam a stači jim to a jsou zdrave,zuby prujmy vubec nemusim řešit
  9.12.2016 14:44UVB
  Zbyněk:
  srst je hustá, možná je malinko matnější, ale to už vařím z vody :-/ opravdu nechápu co se děje, prostě od srpna má problém ta druhá (jenže její bobky jsou tvrdé pevné malé), ta třetí má problém od října (od te doby se u ni potýkám s měkkými bobky na střídačku s pěknými) - žádná z nich neprská, nekýchá, když je pustím ven běhají, tvrdou zeleninu jí, i na seně je vidím ale už v něm nemají žádné zalíbení (dokonce mám pocit, že od te doby co jsem jim na radu vetky - Lietavcová z Hurky - nechala hlavně na seně a trochu granulí tak od te doby ty zuby najednou prerostli , nebo je to náhoda :-/.............nicméne to nechapu, ta 3. byla pred mesicem a pul na kontrole a vetka rikala ze hezci zoubky malinké nevidela........................zejmena u nich vidim tu nižší aktivitu, casto polehavaji, vypadaji unavene, jsem opravdu zoufala nevim co to muze byt :-/
  9.12.2016 16:48UVB-
  a co nedostatek C? (v létě jsem je totiž až překrmovala zelenina tráva, granule - v tom všem je dost C - a pak jsem jim stravu upravila tak aby jedli hlavně seno, protože mi přišlo že si od něj odvykli - co když ten měsíční vypadek, kdy jsem se snažila řešit i ty měkké bobky, snížením zeleniny na naprosté minimum a zvýšení sena ......ono se všude píše, že když má morče nadbytek C a pak najednou C o dost uberes (zeleninu, trávu) - tak je to pro něj jako kdyby mel avitaminozu.........................................

  a co se týče příznaky deficitu C :
  Lameness = nemohoucnost, únava = ANO, dokonce ta třetí si k jídlu už několik měsíců vysloveně lehá, nestojí, ulevuje si kde může, sice to dokážou rozběhnout když je pustím ale za chvilku jsou grogy, dříve vydrželi lítat 30 minut v kuse

  stiff “bunny-hop” gait= objevující se poskoky jako od králíčka - ano u té zejmén ajedné jsme občac mela divný pocit jak chodí, běhá

  Lethargy, weakness = letargie, slabost - ano únava, když je dám do klece prakticky se nehnou z místa, z pelechu

  Decreased appetite or inability to eat if teeth are involved = snížený apetit nebo pokud jsou narušené zuby problém s příjmem potravy = zeleninu by žrali, granule taky, při otevření lednice už žádný kvíkot, o seno snížený zájem (i v době kdy zuby měla naprosto maličké)

  Joint pain and swelling in legs and ribs = bolest kloubů, zduřeniny u nohou a žeber = zase opět neochota k pohybu, chvilku se krmí ani nedojí a jde si lehnout
  ¨
  Bruising or bleeding of the gums or skin = pohmoždění či krvácení dásní nebo kůže - ta 1. co chodí na zuby od ledna má trvale červenou kůži u lopatek, obcasne se objevují fleky u usi a zase mizi .....

  Diarrhea = průjem, měkká stolice = u te tretí ano, střídání pevných hovínek s měkkými už 2 měsíce

  Rough hair coat = zhrublá srst bez lesku = je pravda, že mi nepřijde tak dobrá, ta jedn aměla cysty takže tam jsem to prisuzovala tomu

  Weight loss = úbytek váhy = zase ano minimálně každá z nich 30-40 g od října - zase přisuzováno tomu, že kvuli měkkým bobkum jsem omezila zeleninu a pridala hlavne seno, myslela jsem, bylo mi tvrzeno ze je to zmenou stravy, další ubytek nezaznamenán

  další tam píšou dýchací problémy (ta jedna zacala od srpna delat divné pohyby hrudníkem, uplne s sebou cuká, opet veterinář rekl ze je to normální, ze kyž se to nebude horsit, nemám nic resit)  tak jsem asi blázen - jak se dá zhjistit z testu (ne jen pohledem na morče) nedostatek C .......:-/ Nejde o to že by meli málo C ale jejich telo tak na to muze reagovat když jsem je v lete mozná prekrmovala a byli zvyklé na množství C a pak jsme jim najednou nasadila dietu o sene a omezenem mnozství zeleninu kvuli uprave traveni ....a ten velký skok pro ne byl šokový a mohlo se to projevit jako nedostatek C ?
  9.12.2016 18:00Zbyněk
  UVB: přemýšlím nad tím celý den a napadla mě ta petržel, jestli dáváš nať, kořen, nebo pak vršek celeru tak jsme zřejmě doma. Okamžitě zrušit nať mrkve, petržele, petržel jako takovou také a celer - ani bulvu, ani nať, dokud to neodezní. Zejména mrkvová a petrželová nať mají obří obsah vápníku, navíc jsou plné silic, které dráždí ledviny a navíc natě ti šmejdi často postřikují chemií, aby to tak rychle nevadlo.
  Řapíkatý celer nevadí, ale omez ho trochu také, ale ty natě pryč. To by mohl být i důvod toho písku v moči, musí strašně trpět.
  Plus pokud nebaští seno dostatečně, tak přikrmovat Rodicarem. Petržel, celer a jejich natě okamžitě zrušit, mrkvovou také!
  Kurděje se projevují trochu jinak, určitě ne pískem v moči, dáváš nějaký vitamín?
  9.12.2016 20:45Florbalistka
  Ahojte, kolika let se dozilo vaše morče?
  9.12.2016 20:47Mdjkd
  Dobrý den, koupali jsme morče a omylem jsme zmáčkli pytlík a vyšla z toho nějaká kulička nevite co to bylo? Psi to maji také je to pry nějaký zánět ale nevíte čeho.
  9.12.2016 23:37UVB
  Zbyněk: Jenze na sonu žádný Písek nema v Mocovem mechyri, pri curani nekvika, moc bez krve :-/ a čím mam tedy krmit ?
  Ja porad přemýšlím nad tim jestli nemají málo D a jestli se jim neodvapnuju kosti a zuby, nebo jestli nema neco ve střevech, nikdy neměla nafouklé brisko a najednou ho začala mit, a ja bych řekla ze ty zuby u te posledni přerostli kvuli něčemu ze ji neni dobre a tak méně chodí na seno :-/

  Jenze oni nikdy natě moc nedostávali ale dostávali hodne BULVU CELERU co je na ni špatně.
  10.12.2016 10:33Morcatko01
  Dobry den je lepší mít jedno morče nebo morče a králíka?
  10.12.2016 11:19Katjusa
  morčatko1-nejlepši je mit dva morčiky stejneho pohlavi,kralik s nim do kupy ne ma jine potřeby na život.
  10.12.2016 11:47Neeen
  Morcatko01:to už je lepší morče samotné než s králíkem,každý má jiný jídelníček, nerozumí si ,králík má jiné požadavky než morče a naopak a ještě několik věcí.Nevím proč,si chceš koupit králíka a morče ,ikdyž na ně máš očividně místo mít je dohromady.Buť si koupím jednoho králíka,nebo dvě morčata,proč je kombinovat?
  - - - - -
  Florbalistka:průměr života morčete je cca 5 až 10let,někdy se mohou dožít i více
  - - - - -
  Mdjkd:samečci morčat mají na zadku takové malé tělísko,je to oválná dutá kulička velikosti hrachu,přesně v perianální oblasti.U starších samců se tam hromadí špína atd.možná že to bylo tohle,ale to je jen typ
  10.12.2016 11:50Korunnka
  Co mám dělat když se morčeti dostane do nosu prach a kousky sena?
  10.12.2016 11:57Katjusa
  korunka-morčata chovu leta a to se mi nikdy nestalo
  10.12.2016 12:03Korunnka
  Ale mně se to stalo, nevím jak
  10.12.2016 12:06Katjusa
  korunka-a nepouživaš pilin nebo hodně prašne hobliny ?
  10.12.2016 12:11Helga
  Nevíte, co způsobuje záněty očíček u nově narozených morčátek?
  10.12.2016 12:32Neeen
  Helga:zřejmě nevihovující podmínky chovu npř.prašná podestýlka či špinavá ,dlouho nečištěná podestýlka
  10.12.2016 14:32AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh D9:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-D9---5122016.html
  a vrh E9:
  http://mownhay.websnadno.cz//AKTUALNE-vrh-E9---10122016.html
  10.12.2016 16:50morčíba
  Prosím o radu, jak na adoptované půlroční morčátko. Je to 3 týdny, co ho máme z azylu doma, ale pořád je velmi plachý. Palmsky si bere z ruky a je hodně zvědavý, ale když na něj někdo mluví nebo je u něj déle, začne "nadávat", občas i cvaká zoubky. Tři dny zpátky mu mamka čistila klec a když ho přemisťovala, kousl jí a pokusil se o to i podruhé. Opravdu doma nechceme kousací morče. Nikdo mu nic špatného nedělá, má velkou prostornou klec s domečkem, kam si v případě může odběhnout, nikdo ho netahá, hladit se nenechá, jen v případě, kdy si bere pamlsek z ruky, nechá se maličkou chviličku podrbat na hlavičce, ale to je spíš jen tolerance za jídlo.. Zatím je v obýváku, kam jsme ho dali, aby si na nás zvykl, protože tam trávíme doma nejvíce času. Přemýšlím, že bychom ho přesunuli někam na "méně frekventované" místo. Máte někdo nějaké tipy jak si ho získat, aby se nebál a nekousal?
  Za každou radu budu vděčná.
  10.12.2016 19:34Blanule13
  Hezký večer všem, měla bych na vás dotaz - lze nějak pomoci morčíkovi k rozkmení se, nebo aby měl prostě chuť k jídlu? Morčák byl na vymáčknutí mazové žlázy, ale rána hodně krvácela a ačkoli dostal injekci s léky, tak stále plně sám nejí. Vše navíc komplikuje jeho věk a léky, které dlouhodobě užívá.
  Trochu zobne sena a maličko mrkve. Zhltne mi pouze celou okurku, kterou miluje. Od středy jsem dokrmovala RodiCarem, teď jsem chtěla na víkend zkusit, zda nedostane hládek a nezačne baštit. Váhu hlídám - nehubne, díky dokmování i něco málo nabral.
  Díky
  10.12.2016 20:06Bodlina
  Dobrý večer.Prosím kde sehnat klec 120,aby byla kvalitnější a peněženka to ustála?Vím že už to tady někdo psal,ale asi to nedohledám.:-D Potřebuji nutně koupit co nejdrříve.Děkuji za radu a případný odkaz.
  10.12.2016 20:36Korunnka
  Piliny co mám nejsou vůbec prašné.
  10.12.2016 20:41čicaaa
  ahoj moje morče má v nosu nějaké černé něco, nevím co, nevíte co by to mohlo být? není to pigment. vypadá to jako nějaké žmolky, nevím jak to popsat. Každopádně díky za odpověď.
  10.12.2016 23:50Reny
  Albíček inhaluje kapky od "Dokonalá láska" ,Už nevím co bych pro něj udělala... dneska ve 4 ráno mě probudilo jeho špatné dýchání... jsem s ním asi hodinu proseděla na gauči, chovala ho a usnul u mě... ani sem se nehnula, přesto, že sem seděla nepohodlně, ale měla jsem radost, že usnul :-) Dávám mu 5 kuliček Oscilococina a ty ATB kapky do očí ... je strašně hodnej pacient a kuličky mu chutnají :-) Má nějaký zánět v nosohltanu a často blbě dýchá... https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33706
  - - - - -
  v odkaze jsou fotky
  - - - - -
  Korunnka - - piliny se nepoužívají... ale hobliny !! :-( V odkaze máš vše potřebné o podestýlkách http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-291096/
  11.12.2016 09:28Garf
  UVB:. za sebe bych napsala, že je potřeba plně věřit svému veterináři, pokud se Ti nelíbí jeho přístup, najdi si jiného specialistu na morčata (je jich málo, ale jsou), se kterým budeš moci probrat jídelníček a společně s ním hledat příčinu všeho trápení, tady bych asi úplně radu nehledala, při tak vážném stavu. Jinak zuby jsou never ending story a morčík se často zacyklí, atb, probiotika, nechutenství, polykání vzduchu, přerůstání, broušní, atb....a pořád...
  Na plynatost pomáhá Sab Simplex, dá se koupit v lékárně bez předpisu, je to i pro děcka.Jen se poraď s MVDr. ohledně podávání (kolik, jak dlouho).
  11.12.2016 10:27morce123456
  Dobrý den, od teď musíme morceti mačkat pytlík jelikož tam ma vždycky nějakou kulicku z výkalů nevíte co to je??? Pristi týden jsme objednani k veterináři
  11.12.2016 11:15Blanule13
  morce123456-Neni to spíš zadeček? Kolik je morčákovi? Nám se takto ucpával jeden z dědoušů. Říká se tomu impakce a zde mi bylo sděleno, že se to stává u starších samečků a holt se s tim nedá nic dělat.
  11.12.2016 11:39morce123456
  Blanule13 Morceti jsou tri roky na jare bude mit čtyři roky. Ne mamka rikala ze je to pytlík a ja si to myslim take. A nevíš co to teda je za nemoc?
  11.12.2016 12:20Myšikrysa
  morce123456: Určitě to není pytlík, ale tzv. anální vak. U starších samečků se stává, že se jim tam hrpmadí trus. Prostě požádejte veterináře aby vám ukázal, jak to správně čistit. Taky se mi starý chlupáč takhle ucpává.
  11.12.2016 14:14Ivula
  morčíba - 3 týdny jsou krátká doba; některá morčata si zvykají půl roku i dýl. Myslím, že přesunutí na méně frekventované místo by nepomohlo - zejm. když má k dispozici domeček. Spíše bych se prozatím nepokoušela o nějaké hlazení či drbání. Naopak bych zavedla a dodržovala maximum rituálů - ty jsou určitým způsobem komunikace se zvířetem a zároveň je uklidňují.

  "Opravdu doma nechceme kousací morče. Nikdo mu nic špatného nedělá" - morče je zvíře. Má právo na chování, které je z vašeho pohledu nelogické. Zdánlivě bezdůvodně kousajících morčat není mnoho, ale jsou tací. A je na zodpovědnosti každého chovatele, aby si toto uvědomil ještě předtím, než si morče pořídí.
  11.12.2016 15:45Ehrena
  morčíba - ještě k tomu kousání. Taky jsme měli - tedy dcera - samičku adoptovanou od někoho, kdo už o ni nestál - pouhé 4 měsíce po tom, co si ji pořídil, a taky kousala, když si ji přivezli. Byla i taková utíkací a zároveň kousací. Já už v té době měla poměrně dlouhou praxi v jednání s morčaty, ale téhle samičky jsem se i trochu bála, díky tomu nepředvídatelnému kousání a útěkům, na chalupě nám několikrát utekla při dávání a vybírání z výběhu na zahradě, což se nám u ostatních nestávalo.
  Během půlroku se z ní stala ta nejhodnější a během let i nejochočenější morčanda, jakou jsme kdy měli. Myslím, že se na ní na začátku podepsala ta minulá "chovatelka" - nevím, co s ní dělala, ale později z ní bylo to nejhodnější, nejzlatější morče. Tak nezoufejte a hlavně co nejvíc s klidem.
  11.12.2016 17:03lucyana
  Dobrý den, ahoj.

  Chtěla bych se zeptat. Mam morce,rozetku. Je to klucik a jsou mu 4 měsíce. Asi před měsícem se začal skrabat. Má na kůži supinky a strupya taky si vytrhava chlupy. Cuká někdy sebou. Ale jinak žere a pije. Nevíte co by to mohlo byt? U veterináře jsem byla,ale napsal mu pouze antibiotika a framykoin. Nezlepsilo se To.

  Děkuji
  11.12.2016 17:11Buub
  luciyana

  to chce jiného veterináře, nějakého, který tuší něco o morčatech.
  11.12.2016 21:46Kristi
  Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli by někdo nevěděl, o co mohlo jít v tomhle případě: volala mi paní, co měla morčátko z mého odchovu, zemřelo jim v 9ti měsících. Celou dobu ok, živý, baštil si, proháněl se s pejskem po bytě, ale teď jeden večer sebou začal třískat v kleci - paní říkala, že to vypadalo, jak epileptický záchvat, pak na druhý den jenom tahal nožky za sebou (připadá mi, že nedostatek C, ale zeleninu prý dostával) a další den začal více bobkovat (i když nechtěl jíst) a pak měl vyhřezlý kousek střev s plno krve pod sebou. Jeho majitelka je těžce pohyblivá, její dcera přijela večer po tom záchvatu, říkala, že byl strašně pohublý (předtím tam byla před dvěmi dny a úplně v pohodě) a prostě do rána nevydržel na veterinu. Mohly by to všechno být příznaky u mrtvičky? Nebo nějaký parazit? Jeho rodiče mám v pořádku, u mých morčat jsem se s tím nesetkala. I paní měla vícero morčátek za život a dožívali se jí pěkného věku šest let i sedm.
  12.12.2016 10:14Zbyněk
  UVB: jsou v podstatě dvě možností, proč mají tvá morčata takové potíže. Buď špatné geny, nebo nesprávná strava. To jsou sourozenci, že mají podobné potíže?
  Jak jsem psal, vyloučil bych převápníkování, tedy proto zmíněné natě a pak bulva celeru je hodně aromatická a nemusí nutně prospívat každému morčeti. Čím krmit?
  V první řadě bych si nechal zjistit stav chrupu celkově. Jestli se mu drolí přední zoubky a přerůstají stoličky, tak těžko bude přijímat tužší věci. Neutrální zelenina je třeba mrkev, paprika, řapíkatý celer, čínské zelí, baby gem, little gem salát, okurka, rajče. U paprik a rajčat pozor na ty bílé, tužší dřeně, obsahují solanin. Jaderník papriky nedávat. Pokud ti nejí seno a kořenovou zeleninu, urychleně je potřeba vyřešit ty zoubky a nasadit Rodicare. A ideálně mít opravdu specialistu na drobné savce.

  Luciyana: už to tu jednou bylo, slovenský vesnický veterinář předepsal na evidentní svrab framykoin a atb. Což za a) nepomůže a za b) pokud si morče poškrábe místo, "ošetřené" Framykoinem a olíže packu, tak umře. Tedy zkus veterináře, který rozezná chorobu na pokožce morčete a pak bych nasadil Ivomec, nebo Stronghold (ale může to být i plíseň)

  Reny: ptát se tě, jestli jsi Albíčka léčila atb. je zřejmě nošení dříví do lesa:) Ale pro jistotu se zeptám. Protože abych se přiznal, léčit akutní stavy esoterickými kapkami a Oscillem považuji za spolehlivou cestu na morčecí hřbitov. Ale třeba to má chronické (domnívám se) a pak je samozřejmě dobré zkusit cokoli

  morčíba: je to sameček, nebo samička? Mlže mát špatné zkušenosti, může být ve stresu z absence parťáka, atd. Ehrena to napsala hezky, ale záruka to není
  - - - - -
  UVB: zeptal jsem se jedné velmi zkušené paní a myslím, že její rozbor tvého popisu se bude hodit více lidem, ale tobě nejvíc:) Takže:

  Na mě osobně (a berte to jako hypotézu, nejsem lékař), to působí, že morčata nemají problém s nadmírou vápníku, ale naopak se špatným vstřebáváním. Zuby mají ve špatném stavu, takže vyloučila bych rozbory bobků infekci (pro klid bych udělala ještě stěr z tlamky).
  Pokud netrpí na popraskané koutky, černající zuby či slinění, může vyloučit lokálním infekci kvasinkami atd. Pak to je nedostatek živin, dle toho co píše, krmí velmi dobře, avitaminózu bych vyloučila (i když osobně bych nasadila komplex vit B a A pro posílení imunity - což mi radila chovatelka lidský imunolog - komplexy jsou v sehnání ve vitamínech pro koně, zpravidla hříbata, užívala jsem u morčat bez problémů).

  Myslím, že veterinář se na zuby svým způsobem soustředí dobře, oni sice mají špatné zažívání, ale myslím, že to je důsledek křehkých zubů a tím i menší ochoty přijímat jídlo jako takové, proto ty výkyvy v trávení (i to seno asi není problém jako takové, ale spíše jim vadí ho prostě žvýkat).

  No a teď k tomu, že se to neobjevilo u jednoho jedince, ale píše ,,jakoby si to předávali"...co když je to jako u toho Vašeho samečka, mají málo vitamínu D. Mě tohle nikdy tak netrklo, dokud jsem nepřešla na jiné mazlíky (želva a papoušek). U papoušků ve vnitřních voliérách se totiž často řeší černající konce peří, to je způsobeno nedostatkem nebo úplnou absencí slunečního záření! A i u morčat mi právě kamarádka lékařka potvrdila, že mnoho problémů je spuštěno ze stejného důvodu. Sama jsem kdysi začala trpět nedostatkem vit D, máme velmi tmavý byt, ven se dostanu kolikrát na hodinku a to je zpravidla nákup a zpět, začaly mě trápit výkyvy nálad, pak bolest hlavy a špatné vidění. To všechno se s podáváním vitaminu D zlepšilo.

  Osobně bych tedy zkusila nasadit B komplexy a vit A a doplnit každý třetí den kapkou vit D do tlamky (raději každý třetí, i u lidí se dávkuje ob den a je snadné ho předávkovat, takže s tím opatrně), až bude venku teplo, tak nejlepší je dopřát slunce. Po dávce D nedávat nic s vysokým obsahem vápníku, ten vstřebání blokuje. Nebo další variantou je pak světelná lampa s UVB světlem, je to tedy dražší záležitost, ale zase asi o dost pohodlnější, prostě na pár hodin jim rozsvítit na boxem a nechat je slunit, tak nehrozí předávkování a dá se praktikovat i přes zimu.

  U jedné mé samičky, co se mi vrátila z nevhodného prostředí, to tenkrát bylo totální absencí vitamínu a výživy, černající zuby a jejich odlamování až na pahýlky, jsme řešili potíže s kvasinkovou infekcí. Tohle na mě vážně působí spíš jako jiný problém. Ledviny bych asi taky vyloučila, ono by to mělo jedno morče, ale ne všechna. Znala jsem morčata, co de fakto žila na čínském zelí a mrkvové nati a ledvinové kameny nemělo ani jedno, jiné dostane nať párkrát a hned je problém na světě, takže rozšíření tohohle nešvaru do celé skupiny bych asi taky nečekala.
  12.12.2016 11:21andysek
  Kdo krmí mrkví často,tak pozor,morče může dostat zácpu,tím nafoukne a malér je na světě,raději dávat každý den větší kus okurky a mrkev jen třeba od den
  12.12.2016 11:23Jája
  andysek : A že jsem si něčeho takového za ty roky, co chovám, nevšimla. Že by nějaká novinka? S tím tvrzením opravdu souhlasit nemůžu. Zrovna tak jsem nepřišla do styku s morčetem, které by bylo "slabé na trávení", což tu docela často koluje.
  12.12.2016 11:28andysek
  Jája -no novinka asi ne,stalo se to jedné chovatelce a je to logické,mrkev se používá na zastavení průjmu,tak že to může u morčíka,který je citlivější právě být problém
  - - - - -
  Jája,zase říkám lepší víc okurky než mrkve
  12.12.2016 11:29Ehrena
  Já tedy nevím, ale mrkev dávám prakticky denně kousek, okurku tak jednou týdně kousek, a problémy spíš některým dělala ta okurka, než mrkev.
  Jinak Zbyňku, možná to dělám blbě, ale papriky i rajčata dávám celé, nic z nich nevykrajuju a nevynechávám, morčata to v pohodě ohlodají a nechají spolehlivě jen stopku s kousíčkem toho středu za stopkou - čili jedí i jádřinec, a nikdy jim po tom nic nebylo. Že stopka není pro ně vhodná, vědí kupodivu sami. První roky jsem se taky bála a odkrajovala jsem ji, teď už léta - tak 10 let minimálně - to dávám celé a najdu pak jen ty zbylé stopky.
  - - - - -
  To, že dávám celé papriky i rajčata, nemyslím tak, že bych je nerozkrájela, to zase ne.
  12.12.2016 11:35andysek
  Ehrena -ono je lepší se řídit selským rozumem,já to dělám 15 let a žádnej problém
  - - - - -
  Ehrena ale každý má třeba jiné zkušenosti,ale mě se osvětčilo prostě dávat vše a s mírou,zeleninu,ovoce,granule,pamlsky,směs...jelikož mám výstavní morčata,tak musím hledět i na kvalitu srsti,tak že dávám i třeba oves,lněné semínko.
  12.12.2016 11:42Ria
  Ráda bych se dozvěděla, zda se morčatům podávají i houby, ať čerstvé, nebo sušené? děkuji.
  12.12.2016 12:01Ivula
  Já vyhodit Myšákovi jádřinec z papriky, tak už se mnou nadosmrti nepromluví.
  12.12.2016 12:02Ehrena
  Ria - to asi ne, a asi by je ani morčata nejedla - aspoň u nás na zahradě to vidím, rostou nám tam občas různé jedlé kousky - klouzek modřínový, kozák, hřiby, václavky - a morčata je mají kolikrát ve výběhu a ani si jich nevšimnou.
  - - - - -
  Ivula - přesně tak!
  12.12.2016 15:23morce123456
  Dobrý den, kolikati se dožívají vaše morčata???
  12.12.2016 16:04Smirny
  Zbyněk, UVB: zase ale UVB psala, že morčata dostávají denně kvalitní granule v menším množství. To si myslím, že by na pokrytí D3 mělo stačit. No je to záhada tedy.., jedině opravdu nějaké špatné vstřebávání vit. a minerálů..
  13.12.2016 07:08Zbyněk
  Smirny: já už lepší informaci neseženu:) Zmíněná chovatelka se potkala u morčat snad se vším, takže bych alespoň zkusil, co doporučuje, plus samozřejmě zareagovat na stav zoubků a než zaberou vitamíny (granulím fakt moc nevěř), tak bych přikrmoval RC (jestliže vůbec nežerou seno). Těžko "vyčarujeme" něco víc, nehledě na to, že bez důkladného vyšetření je to stejně jenom teorie
  13.12.2016 09:04Katjusa
  andysek-mrkvi taky nešetřim hlavně ted jak jsou v akci 3kg za 19,do tydne je pryč a to mam 4morčiky dospěle a zrovna ted tydenni mimča po mrkvi se jen zapraši k tomu okurky ,zeli nebo salat a seno to maji pořad žadny problem s travenim ani prujem ano zacpa....
  13.12.2016 13:28Rozik
  Představujeme:https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33852
  13.12.2016 14:11Konemy
  Zdravím, dnes ráno nám umřelo morče, byly jí 4. Neměla žádné příznaky, jeden den běhala, druhý den se neprobudila. Zůstala po ní její kamarádka, zdá se, že to dost špatně snáší, jen leží a nežere. Co máme dělat? Vypadá, jako by chtěla umřít taky.
  13.12.2016 14:31Smirny
  Konemy: pro morčinku by byla nejlepší malá kamarádka. Pořídit k ní novou, no..
  13.12.2016 15:22Ylada
  Konemy: Nejlépe co nejdřív pořídit novou malou spolubydlící.
  13.12.2016 16:26Zbyněk
  Konemy: jenom pro jistotu bych prohmatal bříško, jestli není nafouklá, stres dokáže morče zabít a pokud se vůbec nedotkla jídla, znervózněl bych a běžel s pozůstalou morčinkou k doktorovi. Jinak se samozřejmě také přimlouvám za koupi kamarádky.
  13.12.2016 17:47morce123456
  Dobrý den, mají morčata také menstruaci? (samičky)
  13.12.2016 19:53Smirny
  Morce123456: nemaji. Jednou za cca 16 dni maji nekolikahodinovou říji, kdy mohou byt samcem nakryty, ale zadna krev:-) Jen mohou mit takovy hlen.
  14.12.2016 16:16Nellýk
  Dobrý den.Chtěla by jsem si pořídit morčata(samičky).Nevím,jestli je lepší aby byli sestřičky nebo ne.Jinak uvažuji o dvou nebo o třech,aby jedné nebylo smutno.Jak velká by měla být klec a musí se morčata očkovat?Děkuji za odpověď.
  14.12.2016 19:46Lilka
  Ahoj :-) klec pro dvě morčátka by měla být aspoň 100x50, sestry to být nemusí. Pokud by jsi měla tři, pak už je třeba klec 120 cm. Lepší je vzít morčiny z chs.
  14.12.2016 21:14Lucies
  Dobrý večer,tak s námi od včerejška bydlí 2měsíční morčecí slečna, chtěla bych se zeptat,pokud by měla nějaké parazity v srsti bude se drbat pořád?Necháváme ji zatím v klidu,takže ji nechci moc prohlížet,na povrchu nic vidět nemá, je černá a drbání jsem pozorovala až teď večer, sem tam se podrbala za uchem. teď jakoby důkladně i čumáčkem břicho a tak ,tak nevím jestli se tak i sama čistí?
  14.12.2016 21:43Kikimiki
  Dobrý večer, jdu si pro radu. Týden doma máme 2miminka Teddíků. Zjistili jsme, že má malá na ně příšernou alergii! Přitom, když byla menší, měli jsme Coroneta.
  Je možné, že Teddíci jsou tak odlišní nebo prostě se jí alergie rozvinula až teď? Alergie bývá na sliny nebo alergeny v kožichu, je tedy možné, že jsou genově jiní? Zkusili jsme vše-na seno alergii nemá, na podestýlku taky ne. Když jsme je vykoupali, alergie se neprojevila, druhý den ano a v plné síle.
  14.12.2016 22:35Myšikrysa
  Kikimiki: Alergie může být i na roztoče v srsti a kupodivu se v různých typech srsti drží různé druhy roztočů. Řešili to kdysi potkanáři, že chovatelka měla problémy jen při kontaktu s jedním konkrétním plemenem potkana s odlišnou srstí.

  Luciess: Normálně se čistí. Kdyby měla svrab, drbala by se hodně a měla by stroupky a lysá místa v srsti. Za ušima má lysinky každé morče.
  14.12.2016 23:37Smirny
  Kikimiki: klidne je mozne, ze se alergie rozjela az pozdeji. Jako deti jsme morcata se sestrou mely a byla v pohode, ale po puberte se u ni objevila alergie, ma problem, i kdyz k ni prijdem domu.. A to nemam morce v kapse:-)
  15.12.2016 14:39Ylada
  Kikimiki: bohužel se to někdy stane. Nebyla dcera poslední dobou léčena antibiotiky? Zažila jsem v okolí několik případů u dětí i dospělých, že ač předtím neměli s ničím problém, rozjely se jim alergie (na cokoli, nejen na morčata) poté, co několikrát za sebou brali antibiotika :-(
  15.12.2016 16:21Michal998
  Ahoj,
  mám 6 měsíců morčecí samičku a nějak moc od té doby co jsme si jí přinesli domů neroste, přijde mi jakoby byla zakrslá (je prostě menší velikosti), stravu má samozřejmě takovou jakou má mít :-) . Oproti samcům co jsem měl předtím je fakt jak myš :-D.
  Ještě jsem přemýšlel,ž e bych jí sehnal kamarádku, ale klec je pouze 60X35, což je asi málo, že ?
  15.12.2016 16:24morce123456
  Michal998 kup novou klec, my mame jedno morče pokud chceš dvě tak si je kup a když si nejsi jistý tak si to rozmysli
  15.12.2016 16:32Michalek
  Zdravím, nikdy se mi nestalo, že by mi morčata začaly hubnout a potom umřely.. Za poslední dva dny 3 umřely :/ Nevíte co to je za nemoc a jak léčit?
  15.12.2016 16:46Zbyněk
  Michalek: pokud ti nějaká morčata ještě zbývají, tak je vezmi a teď hned jeď na veterinu. Kříšťálovou kouli nemůžu zrovna najít, ale tak napadá mě kokcidióza, moučnivka atd. Předpokládám, že mají průjem a nechtějí žrát?
  15.12.2016 17:07Michalek
  Zbyněk - jsou vyhublé, oblblé, vůbec nejsou plaché a žerou, ale na tu veterinu se vydám. Díky moc
  16.12.2016 12:13Korunnka
  Je normální když morčata žerou bavlnu (věším za ní seno a vždycky zmizí, vím, že ji žerou) Nic se jim zatím nestalo, ale nevím...
  16.12.2016 14:28Ladygodiva
  Zdravím! Chodíme teď naší mamce, která je v nemocnici krmit a starat se o morčátka - kolikrát denně je ideální za nimi chodit nakrmit je?
  mamka bude v nemocnici asi 10 dní, ale tak za 2 měsíce pojede do lázní a to se o ně budeme starat asi měsíc.
  - - - - -
  ještě doplním - dáváme jim vodu, seno, suché granulky a zeleninu - mrkev, papriku, okurku, salát atp.
  16.12.2016 17:12Rozik
  Dnešní fotečky https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33854
  16.12.2016 17:13Lilka
  Ladygodiva: seno a vodu musí mít stále, zeleninu ráno a navečer, granule občas.
  pokud jsou zdravá, myslím, že dvakrát za den postačí :-)
  16.12.2016 18:24Neeen
  Ladypodiva:nemusíš chodit za morčaty dávat mu nažrat dvakrát denně,tak jak píše lilka.Dej jim jednou denně ,ale zato velkou porci,
  16.12.2016 20:02Jája
  Ladygodiva: Pokudto časově budeš zvládat, tak určitě je lepší je nakrmit 2x denně.
  16.12.2016 20:07Buub
  Já mám myši zařízené na bezúdržový režim a obsluha 1x denně je plně dostačující. Když je fakt potřeba, tak to vydrží i jeden a půl dne, i když to už z hlediska kontroly zvířat není úplně ono.

  Mám veliký seníky, automatický krmítka a litrové napáječky a nazdar. Přijdu, kouknu jak se kdo má, doplním, rozhodím zeleninu a hotovo.
  16.12.2016 21:52Korunnka
  Musí se s morčetem chodit k veterináři na prohlídky?
  17.12.2016 08:23Morcatko01
  Dobrý den chci se zeptat mame doma morče (od včerejška) a někde jsem četla že není dobré mít ze začátku domeček a proto se chci zeptat jestli mu máme koupit domeček nyní nebo až za nějaký čas
  17.12.2016 08:53Lucies
  Jak vysoká vrstva Asanu je optimální?
  Děkuji
  - - - - -
  Jinak dokud jsme měli domek morčinka seděla jen v něm a nešla se ani najíst, tak jsme domek vyndali a má přes jednu třetinu boxu natažený ručník a vypadá v pohodě, když chce zaleze si do zakryté části ,ale je na ní vidět a už se jde najíst i když jsme v místnosti.
  17.12.2016 10:33Morcatko01
  Ještě bych se chtěla zeptat jak často chodí morčata pít
  - - - - -
  Jak morcata spí?
  17.12.2016 12:47Smirny
  Korunnka: nemusi, pouze kdyz je nejaky problem
  17.12.2016 16:39uzlíček
  Dobré odpoledne, nemáte prosím někdo nafocené pohlaví malých miminek k porovnání? Miminka už máme po několikáté, ale nějak si teď nejsem jistá a nemůžu najít žádné dobré fotky.... Miminkům budou 2 týdny ;-)
  17.12.2016 17:21Buub
  uzlíček

  holka = Y
  kluk = i

  asi tak.
  17.12.2016 20:35Toni
  Dobrý večer. ...Nevím jestli to patří přímo sem ale chtěla bych se zeptat kolik vazi zhruba morče v 5 měsících?
  17.12.2016 21:11Buub
  Toni

  To záleží na tom, jak je velké. Žádné tabulky neexistují. Může mít 300 g stejně jako kilo a půl.
  18.12.2016 08:17Zbyněk
  Neen: to je pěkná ptákovina, co píšeš, protože morče, krmené jednou denně, se ti přecpe tou velkou porcí, nafoukne se a umře, zejména pokud bude třeba starší. Takže raději méně a dvakrát denně. Buub má cuye v bojových podmínkách:)))

  Toni: normální samička cca 400 - 600 g a sameček 800 - 1000, ale jak píše Buub, je to VELMI orientační údaj.

  Uzlíček - opatrně zatlačit na kraj pohlaví směrem k bříšku, pindík ve dvou týdnech je už jasně patrný, samička tam nemá téměř nic.
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-121943/

  Morcatko01: domeček - třeba krabici od piva, dole ustřižené dno, aby byl na měkkém a vchod. Nebo deku přes půl klece, aby měl pocit ochrany - to je možná na týden lepší, než malý domeček. Nebo toto:) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Patrovy_domecek
  Některá morčidla nepijí vůbec a některá vytáhnou za den 300 ml, ale to už obvykle ukazuje na problém.
  18.12.2016 08:57Toni
  Buub ..Děkuju,ty ostatní dvě mají 100 a 200g více. ...Je dlouhá.Přijde mi slabá, bylo by možné ze ji ty ostatní dvě nenechaji dost krmení? Bylo by lepší 4 samičky místo tři? ...Já čtu a čtu ale všude pisou jinak:-(((
  - - - - -
  Zbynek-Mám tři samičky a Kazda má v tom domečku ještě samostatný domeček,krmíme 2-3x denne seno,zeleninu a ovoce(ne každý den)suche krmivo. ...Voda každý den cerstva....:-( nevím co dělam evt špatne?
  18.12.2016 10:01Marta1
  Dobrý den, nastěhovali se k nám morčecí společníci, a já jako začátečník prosím o rady.

  je mi jasné, že tráva se morčíkům může dávat jen nezapařená, je ale možné dávat trávu nezapařenou, čerstvě utrženou, ale mokrou např. po dešti?

  je možné dát trávu pokud najdu pěknou zelenou i teď v zimním období, nebo raději až od jara čerstvě narostlou?

  A ještě dotaz k "pasení" morčátek - v létě si je chceme brát na chatu a dápat pod víko od klece na trávu - je asi nutné morčátka na trávu navykat postupně že? Kolik tak můžou strávit na trávě první den, další dny, a za jak dlouho se případně můžou nechat na travičce celodenně (pokud je to vůbec vhodné)?

  Děkuju předem za každou odpověď! :-)
  18.12.2016 10:33Ehrena
  Marta1 - morčatům se může dávat tráva mokrá, jen, jak píšeš, nesmí být zapařená. Mokrá, utržená po dešti nevadí.
  Tráva teď v zimním období utržená by neměla být přemrzlá. Já už jim tedy teď netrhám - navíc u nás tady na sídlišti i mimo je všechno posekané nakrátko, takže už bych asi ani nenatrhala. Teď v zimě to navíc jde ven i s kořínky, takže se i trhá špatně.
  Až začneš dávat první pěknou jarní trávu, tak s ní opatrně - jen ze začátku po troškách - první jarní tráva je na trávení horší, obsahuje hodně sacharidů a morčata si na ni musí postupně zvyknout. V létě už na trávu navyklá určitě budou, když jim ji budeš od jara dávat, takže je můžeš dát rovnou na celý den, bez postupného zvykání. Jen pozor - musíš mít část výběhu vždy zastíněnou proti slunci. Já je dávám hned, jak přijedeme na chalupu, na celý den, jen na noc je dávám domů, vzhledem k tomu, že máme kolem zahrady jen živý plot, který není moc bezpečný proti vstupu cizích zvířat - chodí k nám např. liška a divoké prase na noční návštěvy.:)
  18.12.2016 11:25Ylada
  Toni: stát se to může, že ty dvě ostatní nenechají třetí samičku dostatečně najíst, zvlášť, pokud je malá a submisivnější. Stalo se nám to také, měla jsem dohromady dvě samičky a jedna začala bez zjevné příčiny hubnout. Až když jsem je pozorovala při krmení, zjistila jsem, že dominantnější kámoška tu druhou prostě k jídlu nepustí, nepomohlo ani "rozprostření" jídla po celé kleci, nakonec jsem je musela rozdělit.
  18.12.2016 12:01blbec
  Ahoj asi jsem pokazila u svých 2 morčat stravu od jejich mládí. Prostě jsem se řídila přehnaně pravidly dávat cca 150 g zeleniny na den (jo jenže kořenovka je kalorická bomba) plus v létě je překrmovala i trávou k tomu a ačkoliv měli k dispozici seno, prostě neubývalo a já koza pitomá místo toho abych jim udělala hladovku o seně a snížila objemy ihned aby znovu zacali brát seno jako hlavní složku potravy, tak jsem to nechala zajít ta daleko, že:

  1) ja od jedné chovatelky dělám to, že morčátko zabalím do ručníku a strčím mu prst do pusinky abych viděla jak jsou dolní stoličky moc u sebe, nebo zda je to v poradku - u jedné z holek mi zacalo pripadat ze se zuby zvedají okamžitě jsme navstivila veterinářku a ta mi tvrdila, že je všechno RTG v poradku, háčky žádné nejsou, vše je OK, kontrolovala jse zuby co tyden prstem a opravdu nejake 3 tydny se zase nic nezmenilo, jenže pak mi prislo ze jsou zase bliz u sebe a navic jsme už začala si uvědomovat že bud to seno nechteji a nebo se jim obtizne kouse proste, tak jsme sla znovu na veterinu a najendou tam byli háčky.....jsem v prvé řadě nastvana na sebe, budiz mi moje chyba ponaucenim jenze odpustit si moc nedokazu protože to pravdepodobně casem bude stat zivot obou holek :-/.....na druhou stranu mě nastvala i ta vetka protože v době kdy jsem rikala ze ty zuby jsou vyšší at je zbrousí vcas a ja jim naordinuji uplne jinou stravu než dosud (proste seno seno) tak mi tvrdila ze ne ze je to OK :-/ mozna ze kdyby se zavcasu zbrousili poprvé tak se nemusel nekterý zub vychýlit a tím pádem ted bude muset chodit co 6 týdnů :-/

  2) u druhé teď začínám mít ten pocit také, dělala jí RTG prý zuby krásně sedí na sebe, kořeny krásné ablblbla, jenže já vím že ona ty spodní stoličky měla od sebe tak daleko, že jsem mezi ně mohla strčit prst a ted prostě jsou vyšší a tím pádem blíž u sebe, CO BYSTE DELALAI VY, mám to raději nechat zbrousit hned než později ? i když mi veterinářka tvrdí že zuby prerostlé nejsou a ze se bojí ze jak se do toho jednou zasahne ze se to musí brousit opakovaně ? Mimochodem je to veterinářka která dela zejmena zuby v Praze a je primo pres králíky, morcata, ale mám pocit že vzdycky čeká až se udělají vysloveně háčky apod. a pak teprve brousí a vubec se nesnaží predejít tem hackum, i když ji to rikam zavcasu :-/  jeste jedna vec, vzdy mi bylo receno ze analgetika max 1-2 dny po zákroku ze jsou nebezpecne...... je tu nekdo kdo je dává pravidelně ? Jd emi o to , že pokud by to byl koren u te první co dela problem, není lepsi ji spis dat analgetika aby se nebala kousat poradne i na ten zub (ona jí, kouše ale samozrejme asi spis na tu jednu zdravou stranu)..........JDE MI O TO KDO MÁ ZKUŠENOSTI s dlouhodobým podáváním analgetik (chci to zkusit) a jaké (Loxicom ?), jak často (1-2x denně?)a v jakém množství podle váhy vašeho morčete, tak aby to fungovalo na bolest ale aby to zase nebylo neúčinné. Děkuji mnohokrát :-(

  Všichni mi rikaji utrat je a porid si nove, alespon uz vis kde si udelala chybu a uz ji znovu neudelas. Jenže kdyby to bylo tak snadné, za mojí chybu bych mela nést důsledky já, a ne oni, takže pokud by to v nějaké míře šlo, určitě zkusim vše :-/

  Ted mám prostě problém, že morčata nechtějí žádné seno, jemné ani hrubé - zkusila jsem domácí, malinu, bojínkové oxbow(to jediné ano ale vyzerou spis listy), Rasco, a řadu dalších, nicméně nezájem, párkrát do toho nufnou a jdou pryc....z toho duvodu mají málo bobků, jedna má bobky strašně malinké k tomu ještě (nedostatek vlákniny ?), druhá zase často měkké (taky nedostatek vlákniny ?).....zkusila jsem jim několik dní nechat jen seno a jediné co z toho mám že rychleji prerostli zuby protože nezrali prakticky vubec, jakmile je zacnu dokrmovat zvykmnou si na to...............skoro mi prijde že to seno spíš nemuzou než že nechteji (možná by pomohla ta analgetika a u te jedne to zbrouseni dokud koreny vypadají OK)


  s tím senem a tím pádem nedostatečným množství vlákniny se jim dělá písek v moči asi ? Obcas ho mají obcas ne, vypozorovala jsem to ze spis nez ze by to zalezelo na tom ze dávám hodně vápníku, tak že je to spíš kvuli tomu ze nemají dost živin (jak rikam zeleninou se je snažim nepřecpavat a granulema taky ne aby se snažili žrát seno), jenže když granule dám, tak druhý den je moč lepší ?
  - - - - -
  a poslední vec a predem se omlouvám za slohovku :-/

  vetka s ezmínila že problém u granulí bývá přilís vysoky obsah vitaminu D3 (zejména u králíků) a ze to není dobře ze to nejak muze delat písek v močových cestách.

  ze normální jsou hodnoty pod 1000 I.U. /kg váhy krmiva, jenže větsina krmiv má nad a ze i kdyz je jimi krmeno obcas tak to neni dobre.

  Koukala jsem na složení např. doporucovaných bezobilných Cavia Complete - 1200 i.U. D3.......beobilných CUNIPIC ALPHA PRO GUINEAPIG -dokonce 2500 nebo nějak tak, BRIT - 1200.......tak to jen jestli k tomu nahodou neco nekdo neví, nebo jen tak pro zajímavost, pro někoho kdo resi u svých mazlíků moč.cesty...


  předem moc děkuji za odpovedi, velmi si toho vážím, já už jsme naprosto zoufala a zklamana sama ze sebe, co jsem pokazila, nicméně se ted o to víc snažím to trochu napravit, a doufám že u te druhé to lze jeste napravit, proto se ptám zda ty zuby mám zbrousit i kdyz dle RTG vypadají dobre, ale proste ja vim ze jsou minimalne jednou tak dlouhé nez mela :-/
  18.12.2016 12:06Toni
  Ylada:zřejmý to tak teda asi bude i u nas:-(ta starší je velmi agresivní co se krmení tyče. ..Děkuji! :-)A ještě jednu otázku by mela,mi je máme v garáži ve dřevěném domečku kde po dvou stranách je ještě polistyren ...V garáži samotné je tedy 5 stupňů-je to málo na morčatka? Byly jinak do začátku zimy venku....Ve vybehu
  18.12.2016 12:27Ehrena
  blbec- musím tedy říci, že já si hlavu ze složením stravy našich morčat zdaleka tak, jako Ty, nedělám, dávám množství na morče i různě, podle toho, jak na tom se zeleninou zrovna jsem, převládá kořenová zelenina a čínské zelí, případně natě, v létě nedávám zeleninu skoro vůbec, jen trávu a v noci mají seno - v létě jen v noci, protože přes den jsou venku ve výběhu. Když bylo hodně trávy a potřebovala jsem ji rychle likvidovat (zarostlá zahrada), dostávali trávu i na noc a to pak seno většinou nechávali. Přesto se mi nestalo, že by měli problémy se zuby, a taky teda ale vůbec zuby nekontroluju, vůbec neprohlížím, jako Ty. To až kdyby se mi zdálo, že mají problémy s jídlem. Jinak to vůbec nestuduju. Problémy se zuby jsem zažila jen jednou, u našeho Cipíska, který měl ale osteodystrofii, takže u něj byl celkový problém s příjmem potravy a bohužel to k těm problémům se zuby přispělo.
  S ním mám také zkušenosti s dáváním analgetik, dávala jsem mu je poslední dva měsíce na radu vetky dvakrát denně, ráno a večer, byl to Meloxoral a dávala jsem 0,25 ml dvakrát denně.
  Myslím, že u Cipíska to trochu pomáhalo, aspoň zkraje, když na tom ještě nebyl tak špatně, určitě, líp po tom jedl a byl i čilejší celkově.
  Jinak mi byly tyto kapky doporučeny dávat dlouhodobě i u Chlupáčka, který má prý prorůstání kořenů zubů, jeden čas taky jedl hůř, ale u něj jsem účinek nepozorovala a nějak se postupně rozbaštil sám i bez kapek proti bolesti a teď baští bez problémů, takže jsem to u něj jen zkusila a hned přerušila, když jsem viděla, že jemu to nepomáhalo.
  Jinak nevím, k tomu by se měl vyjádřit odborník, ale já bych nechala vhodnost zákroku broušení zubů na vetovi, zvlášť jestli chodíš přímo k nějakému, který se v tom dobře vyzná a má zkušenosti.
  Ještě dotaz - jak poznáš, že se jim dělá písek v moči?
  To jste měli nějak odborně zjištěno u veta?
  18.12.2016 13:38Garf
  blbec: já bych si vůbec netroufla zjišťovat, zda něco má morče se zubama pohmatem. To se mi jeví jako hluboký středověk, uvážíme li moderní vyšetřovací metody. Nehledě na to, kolik bys musela mít zkušeností....Pokud nevěříš sví veterinářce, dojdi k jinému specialistovi na morčata.
  Pokud morčata nebaští seno, zkus bylinky.Bylo mi to porazeno mojí veterinářkou, vyzkoušela jsem pár druhů od JR Farm a morčík je úspěšně baští, ačkoliv jinak seno, kvůli problémům se zuby, také konzumuje minimálně. Ad léky proti bolesti. Bylo mi řečeno, že dlouhodobé podávání (u přerůstajících kořenů to ani jinak nejde) nevadí, ale je potřeba s vetem nastavit dávkování.
  18.12.2016 14:57Marta1
  Ehrena - moc děkuju za rady!! :-)
  18.12.2016 15:44Blbec
  Ehrena - vrzala zubama pri konání potřeby, na déle zůstali velké množství bílého písku ( nebyl to jen y prášek ale hrubý pisek), odebrala jsem moc do stříkačky pro kontrolu u vetky - moje mofce které nema problem tak ta odebrána moc je mléčné žlutá bíle zakalená ale nepadá žádný sediment na dno, to morce s divnou moci - ma moc sytě žlutou a ten vápník neni rozpuštěny a nedělá mléčné zabarvení ale padá jako sediment na dno nadobky, ze Soňa je občas vidět ze v moc. Měchýři neni kamen ale je tam močové bahno (sludge v angluctine) a to proste v močových cestách kdyz zůstane déle tak se z toho časem zformuje kamen , udelala ji proplach - a mocak byl čistý o 14 dni pozdeji tam to je znovu :-/
  - - - - -
  Oprava : ne na déle ale na dece :)
  - - - - -
  A mam pochyby protože to s temi vyššími zuby jsem te vetce rikala 3 tydny a pry ze je to v pořádku a pak muselo na brouseni!!! Nechtělo mi jist seno a jak jsou zuby jednou vyšší uz se to musi zbrousit a nečekat az to bude mit háčky a hroty to uz je pozdě a chrup uz je obvykle deformovany a nechci aby se to samé stalo i te druhé ..... Nemají důvod nejíst seno , neznám morce které by dobrovolně vyhladoveko a seno nejedlo (ostatní veci by žrali ve velkém) - takze tam musi byt neco se zuby uz ted, lepsi je zo zbrousit dřív nez ty zuby budou mit deformace :-/
  - - - - -
  Nehledě na to ze pani veterinarka brousí zuby pokaždé jinak - jednou je zbrousi a srovná vic a morce ji hned a vydrží to , po druhé to zbrousi uplne minimalne a morceti to nevydrzi pak to zase udělá dobre, podle toho jak pospícha, ona taky brousí zuby na místě - člověk počká v čekárně a za 20 minut ji dostane , mozna ze vic spěchá tak je to jak na houpačce :-/
  18.12.2016 15:49Eneofloxacin
  Ahoj mate někdo zkušenosti s antibiotiky s účinnou látkou enrofloxacin ? Např BAYTRIL ma tuto účinnou látku ..... Myslim ohledně průjmu atd :-/ dost mým známým to veterinář předepsal ( jako vhodne pro morcata, vet specialista) a většina z morčat zemřela :-/ veterinářka které věřím a chodím k ni mi to chce pro morcatko napsat (zánět čelisti) jenze ja se obavám ona tvrdí ze s tim nema špatne zkušenosti ale na netu od lidi čtu spis opak :-/
  18.12.2016 16:34morce123456
  Eneofloxacin-Průjem u morčat může být z špatné stravy. Naše morče mělo průjem z okurky kterou normálně vždy jedlo, teď už mu okurku nedáváme. Ale neříkám že ve všech případech to tak musi být.
  18.12.2016 16:40blbec
  Garf: mo pockej pokud vis jaky melo tvoje morče prostor mezi levou řadou a pravou řadou stoliček dolních a za 3 týdny to zkusíš znovu a zjistíš že je ta mezera o polovinu menší tak tam asi problem je snad ne ? ......Veterinář vidí tvoje zvíře až když prijdes s tím že zuby jsou vyšší neví že pred 3 týdny byli zuby nižší když to zvíře neviděl, to ví lépe sám chovatel a nemusí mít na to vysokou školu. Já samozrejme nepoznam pohmatem zda ma morce prerostle koreny nebo zda má zánět zubu apod ale citím rozdíl mezi temi 3 týdny ze ty zuby jsou blíž u sebe, což veterinář nemuze vedet ..........taky to bylo videt na te první morčici , prislo mi ze blbe ji seno a ze zuby má vyšší než pul roku predtim kdy jsme to pohmatem kontrolovala, rekla mi ze zuby jsou OK , ja to prstem zkusila abych vedela jake je ma a zapamatovala si to, o 2 týdny dale kdy se to nelepsilo (nejedla moc seno) jsem to zkusila znovu a zjistil aze mezera je mensi, sla na veterinu a opet mi rekla ze zuby jsou OK, o 2 týdny pozdeji sama priznala ze zuby opravdu uz jsoud dost prerostle ....což já vedela už 6 týdnu a mozn aze kdybych ji donutila to zbrousit rovnou .....poznam to i podle toho ze drží tlamičku daleko víc otevrenou (protoze kdyz rostou zadní rostou i predni hlodáky a to drží tu pusinku pootevrenou :-/ ... vetsina veterinářů priznava ze když s eobjevuje slinění a odmítání potravy tak zuby uz jsou prerostle hodne a jak dlouho ...
  18.12.2016 16:44enrofloxacin
  morče123456 - okurku nedávám vubec, ted prujem nema, ale po antibiotikách prujem se csasto u vetsiny morcat objevuje...jde o to ze enrofloxacin je bráno jako silné antibiotikum a proto mě zajima zda nekdo mel predepsane nejake antibiotikum ktere by proniklo i do hnisu, asi aby neco proniklo do hnisu tak to musi byt silne antibiotikum no :-/
  18.12.2016 19:33Jája
  enrofloxacin+blbec: používej jen jednu přezdívku.
  18.12.2016 21:05Toni
  Ja bych se chtěla jeste chtěla zeptat,jedna z našich tři samiček začala dneska tu mladší kousat! !Ta druha ji nic nedělala. ...nechci je nechat pohromadě a nevím jestli mám oddelit(2 patra) tu co kouse nebo tu menší? ...dekuju:-)
  18.12.2016 21:17Ehrena
  blbec - nevím, pokud nejsi spokojená, zkus ještě jiného veta, jinak neporadím. Jak jsem psala,se zuby jsme nikdy problémy neměli,jen u těch uvedených dvou případů - a tam šlo o tu osteodystrofii a přerůstání kořenů, což je asi něco jiného, než přerůstání zubů celkově.
  Ohledně té moči nevím - taky jsem měla u dvou morčat za ta léta močový kámen, ale písku nebo toho bahna, jak píšeš, jsem si do té doby, než se to projevilo, nevšimla. Když už morče mělo močový kámen, začalo mi u čurání pískat a jedno z těch dvou mělo i krev v moči. Po operaci to bylo v pořádku u toho jednoho, druhé ani na operaci nemuselo, byla to samička a kamínek měla jen malý, vyšel jí až na konec močovodu a odtud ho vetka bez operace vytáhla.
  19.12.2016 11:24Garf
  blbec: no já se nechci hádat, každopádně není řeč o vysoké škole, ale o zkušenostech a zkušený vet by měl poznat, zda brousit, nebo ne. A já si ani nedovedu představit, že bych morčounovi šťárala prstem v tlamce, to bychom asi z toho byli oba nešťastní ;-)
  Ad veterinář, to co píšeš je divné. Já vždy morčouna na broušení objednávám, ráno přivezu, odpoledne vyzvedávám a nikdy na něj nečekám hned. Vždy ho dostanu po zákroku perfektně probuzeného a dozvím se, jak zákrok probíhal, jak moc se brousilo, jak snášel narkózu a co bude dál. Navíc před samotným zákrokem obvykle má na tři dny atb clonu.
  19.12.2016 12:50neeen
  Ahoj,chovám v jednom kotci tři samičky morčat,nejstarší má 6,potom 2 a 2 roky,nejstarší vždy příjde k jedné z mladších samic a vytrhne jí ze srsti trs chlupů,který následně sežere,tohle chování dělá cca půl roku.Nevíte někdo proč to dělá?
  19.12.2016 13:18Smirny
  Neeen: maji dost velikou klec nebo ubikaci? A dostatek sena stale?
  19.12.2016 15:34Korunnka
  Nemůže mojim morčatům ublížit to, že snědly bavlnu?
  19.12.2016 19:25Monicitkac
  prosím o radu naše 5roční morče si vykousává chloupky z boku nevíte co se děje?nebo jak pomoci?
  19.12.2016 19:36Neeen
  Smirny: délka kotce je cca 1,10 cm a šířka 60,ale po zimně budou mít kotec velký tak ke dvou metrech,
  19.12.2016 23:06Smirny
  Neeen: hm, tak prostor maji v pohode, tak je ta samice mozna jen sfiňka na tu druhou:-)
  - - - - -
  Monicitkac: tak asi dojit na veterinu, muze mit treba svrab.
  20.12.2016 00:14Blbec
  Garf: jenze ja nemam v dosahu veterinare ( dobreho pres hlidavce) abych tam mohla v kkidu zajet 2 krat behem dne, nemam auto, jsem zavisla na odvozu abych morcaka nesrresovala cestovanim pres mnoho prestupu po zakroku. Chodim na hurku do prahy _ objednam se, vetka si tam na me udela casove rozmezi na zakrok, zbrousi to hned a do 30 min jdu do ordinace a morce je uz vzhurru a doma pak uz beha, nemuzu si stezovat ze by to neumela jen prave mam pocit jestli ted naposledy treba nestiha casove, tak to odflakla protoze mi morce predala podezrele rychle :-( ta antibiotika by me zajimala ,ptala jsem se na to a bylo mi receno ze se davaji jen jvuli tomu kdyby tou bruskou poranil neco uvnitr pusy a jinak ory neni duvit akorat to pry muze morceti pred zakrokem rozhodit mikrofloru ve strevech , .......proto se ptam proc ta antibiotika,,proc clona kdyz nema porezanou pusu od brusky ani jazyk od zubu ? Zajima me to protoze by to treba mohlo pomoci kdyby je dostala
  :)
  20.12.2016 10:36Ehrena
  Mám dotaz - můžou se pod morčata používat hobliny dubové a bukové?
  Truhlář, od kterého je běžně bereme, teď jiné než tyto nemá, a říkal, že jsou pod morčata nevhodné. že jsou kyselé. Myslím, že naše morčata hobliny nejedí, tak nevím, jak to může vadit, ale přesto se raději ještě ptám tady, poradíte?
  20.12.2016 14:04ratonito
  Dobrý den, pořizujeme dětem morčata. Budou ze Zverimexu, takže jsou zvyklá jíst ty barevné namíchané směsi a minimální množství nebo žádnou zeleninu. Udělám správně, když jim zpočátku začnu do té jejich směsi přimíchávat opravdu kvalitní granule a směsi ubírat a postupně také zavádět zeleninu? Nebo jak jim nejlépe zavést kvalitní a vyvážený jídelníček aby z toho neměly bolesti bříška, nedej bože průjmy? Děkuji :-)
  20.12.2016 14:42Reny
  NOVÉ VIDEO po dlouhé době https://www.youtube.com/watch?v=IvguHhGMdiU
  - - - - -
  dokrmování azylové Bělušky a ukázka soukromí morčecích zásob :-)
  20.12.2016 14:46Smirny
  Ratonito: a nebylo by lepsi poridit nejaka zdrava morcatka z CHS? V inzerci je jich spousta. No pokud budete trvat na zverimexovych, tak davat hlavne seno, kvalitni granule hned a postupne navykat na zeleninu, pokud mozno korenovou a pak kvuli vit C papriku, brokolici..
  20.12.2016 14:51Zbyněk
  Ehrena: dle mého názoru budou spíš tvrdé a mohou zraňovat pacičky - chce to vyzkoušet pohmatem, hlavně bukové budou jako břitva.

  ratonito: na granule bych se vykašlal úplně, od začátku bych poskytoval neomezené dávky sena a dvakrát denně trochu zeleniny - cca 40g na jedno morče. Řapíkatý celer, papriku, mrkev, fenykl, čínské zelí, salát little, nebo baby gem, rajče, občas trochu červené řepy, mrkvové natě. Nedával bych žádné kedlubny, brokolici, petržel. I když třeba ze začátku nebudou chtít baštit, mějte trpělivost, oni se obvykle rozjedou. měl jsem doma samečky, zvyklé pouze na trávu a za tři dny už jedli všechno:) Až je přinesete domů, nechtě je tak tři dny v klidu a v ústraní, aby si zvykli, děti k nim první dny radši vůbec nepouštět (nevím, jak jsou veliké)
  20.12.2016 15:19Reny
  ratonito - nemusíš nic přimíchávat, směsku vyhoď a dej rovnou kvalitní bezonilné granule, třeba Cinipic, nebo Cavia Complete ;-) a zeleninu, jak píše Zbyněk ...
  Na mých stránkách v odkaze najde vše co je pro morčíky zdravé
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-169318/
  - - - - -
  Ehrena - morčata hobliny nejedí... tak já bych klidně použila... ale podle mě je je lepří smíchat s dřevěnýma peletkama na topení, ty jsou levnější třeba v Bauhaus, Obbi a pod... nebo u Mounfield :-)
  20.12.2016 15:34ratonito
  Reny: mám obavu, že granule, na které nejsou zvyklé budou odmítat a budou trpět hlady. Nemůže se to stát? Mám v plánu Cavia Complete nebo Care+ Beaphar - tyhle prodávají u nás v jednom zverimexu. Seno je samozřejmostí, na to se ani neptám. Kolik a jak často jim těch granulí dát? Budou dvě. A kterou zeleninou začít? Kořenovou? Postupně? 1x denně malý kousek a navyšovat? Díky za odkaz na stránky, myslím už jsem na ně narazila při mém pátrání po informacích :-) A ohledně podestýlky. Co je tak nejlepší? Mám koupené topné peletky a hobliny.
  20.12.2016 15:38Ehrena
  Reny - já peletky dávám dospod, pod ty hobliny hlavně do rohů, kam nejvíc čurají, jde mi jen o to, jestli jim můžou ty dubové a bukové hobliny nějak vadit, když je budou mít navrchu.
  No asi je z nouze stejně vezmu,mám ještě asi půl pytle smrkových, tak je popráším navrchu těmi smrkovými, a snad to půjde.
  20.12.2016 15:42Reny
  ratonito - nebusou, a hlady neumřou, mají hlavně seno.... u mě jedí všechna morčata, jak azylová, tak na hotelu to co jim dám a nemají problém... to jen lidi mají stále nějaké problémy s krmením :-D Všem dávám stejně a baští... nebo tu mám jiné klima asi že u mě baští všechno všichni :-D
  Topné pelety+ hobliny dobrá volba ;-) i to mám na mých stránkách rozepsané :-)
  - - - - -
  ratonito - hlavně to chce 2 morčata stejného pohlaví, jinak samotné morče = smutné morče ... Nebo vykastrovaného samce a samici :-) a 100cm velkou klec, lepší 120 cm :-) ... To všechno mám popsané na mých stránkách ;-)
  20.12.2016 15:44Ehrena
  ratonito - máš to koupené dobře, dospodu dej peletky a navrch hobliny, aby to neměli morčíci tvrdé.
  Jinak já bych přešla na ty granule postupně, jak jsi psala. Zeleninu napřed nějakou nenadýmavou, spíš tu kořenovou a přidávat další, druhy popsal už Zbyněk. U té kořenové myslím není třeba začínat moc malým kouskem, po té by se jim nemělo nic stát. Myslím nějaké trávicí potíže. Opatrnosti je třeba zpočátku u nadýmavé zeleniny, nejsou na ni zvyklí a musí si zvykat postupně. S tou začít po troškách a postupně dle snášenlivosti dávky zvyšovat.
  20.12.2016 15:45Reny
  Ehrena - myslím, že to fakt nevadí
  20.12.2016 15:51Ehrena
  Jinak taky mám několik morčat ze zverimexu a hlavně jsem dříve mívala skoro všechny, a nebyly problémy se zařazením nové potravy u nich. Všichni, hned jak přišli k nám, tak baštili s nadšením všechno, co dostali. Já fakt neměla a nemám vybíravá morčata, jedí úplně všechno, snad jediné moc nemusí,a to klasické hlávkové zelí, mají radši čínské (pekingské).
  20.12.2016 15:51ratonito
  Zbyněk: až teď jsem si všimla, že mám zprávu i od vás. Myslíte tedy, že začít dávat rovnou takhle zeleninu, i když na ni nejsou pravděpodobně vůbec zvyklé?
  Slečna ze zverimexu nejdříve vypadala, že tomu rozumí. Říkala nedávat obiloviny, žádné pečivo, seno, jen kvalitní granule. Při druhé návštěvě obchodu mi řekla, že granule mají na váhu a jak jsem pak zjistila, jsou to ty barevné. Zeleninu prý dávat minimálně jen na chuť, granule stačí... Granule samozřejmě mají prý ty nejkvalitnější. Ty granule -válečky jsou drahé. Asi vypadám jako socka nebo co :-D
  20.12.2016 15:53Ehrena
  Pro ratonito
  - - - - -
  Byl můj minulý příspěvek :)
  20.12.2016 15:56ratonito
  Reny: snad to jsou dvě holky, doufám, a pokud ne, tak určitě by se sameček nechal vykastrovat. Klec je 100 cm :-)
  - - - - -
  Ehrena: já to pochopila, že je pro mě :-D Co vím, tak tenhle zverimex bere morčátka od lidí tady od nás z města a okolí tak jsem si říkala, že by nemusel být problém. Chceme si pro ně jít až na Štědrý den a jet si někam do CHS, tak aby vše bylo utajeno před dětmi by nešlo...
  20.12.2016 16:52Smirny
  Ratonito: zverimexy si berou mladata od lidi, co je v podstate mnozi jen na ten prodej. Je to kolikrat skupina morcat na jedne hromade, co se narodi, to prodaji. Takze je tam velice casto pribuzenske kryti. Dalsi vec, ze mimina odstavuju velice brzy, aby byla na prodej malicka ( lidi si to tak pry vyžaduji:-( ) Mela by byt kojena ty 4 tydny alespon a ne jit ve trech tydnech od mamy. Maji spatnou imunitu, proto take velice casto lidem pojdou, i kdyz se je snazi zachranit. Proto nekupujte morce, ktere nema alespon 280-300 g, dobre si ho prohlidnete, aby nemelo rymu, vypadanou srst, nesmi byt najezene, v srsti by nemeli byt breberky ani stroupky. Pokud vam morce nedovoli prohlednout, tak si ho tam nekupujte. A kouknete se na pohlavi, aby to vypadalo u obou stejne.
  - - - - -
  Mela jsem napsat vetsina zverimexu.. Doufam, ze se sem tam nejaky najde, kde jim na zviratech zalezi. Uz jen to, ze nedavaji seno a krmi jen smeskou o necem svedci..
  20.12.2016 18:32ratonito
  Smirny: seno dávají, nedávají zeleninu. Jsem to divně napsala. Dávají seno a tu jejich prý kvalitní směs. V tomhle zverimexu nemají kvanta morčat. Není to typ Super ZOO, kde jich běhá 10 v jednom akvárku. Tady, když jsme se chodili dívat, měli vždycky tak 2 - 3 morčata, nejvýš po dvou v kleci, mláďata... Když jsme vybírali, měli jen jednu samičku, samotnou v kleci. A až asi po třech týdnech nám psali, že mají druhou. Takže, i kdyby to náhodou byl páreček, příbuzní nejspíš nebudou.
  - - - - -
  Smirny: ta směs je podle vzhledu něco takového
  https://obchod.kralici.cz/p1274-apetit-apetit-kr-pro-morcata.aspx Na výrobce jsem se ani neptala protože jsem rozhodnutá pro ty Versele Laga nebo Beaphar. Ale pokud mi říkala, že v žádném případě nedávat obiloviny, proč by mi pak vzápětí chtěla prodat něco s obilovinou? To mi zas nedává smysl.
  21.12.2016 05:46Bába
  Ehrena: dubové nebo bukové teď také dávám,načůrané opravdu kysele smrdí a barví se až do tmavohněda. Já na hobliny, od souseda, dávám pěnovou koupelnovou předložkua ta se mě zespodu hodně barví.
  Dotaz: jak je to s osením? mám ještě ve skleníku a nové v truhlíku za oknem, krmím denně, prý má hodně bíkovin? co to může dlouhodobě zavinit?
  21.12.2016 07:45Garf
  Blbec: no já taky nemám auto, takže řeším dopravu busem. Obvykle jsem se domluvila v práci, že ráno dojdu později, zavezla morčíka a odpo zase pro něj dojela po zákroku. Co se týká těch atb předem, je to kvůli tomu, že pokud morčík už nějakou dobu před broušením hůř a málo baští, polyká při jídle vzduch a nebo mu zůstává v tlamce potrava déle a pak až ji polkne, může to zavinit přerůstání špatné mikroflóry ve střevech. Proto je lepší morčouna předem zaléčit, aby se předešlo komplikacím.
  21.12.2016 09:12Zbyněk
  ratonito: slečně nevěřte, granule zeleninu nenahradí! Já osobně dávám granule pouze na chuť večer - maličkou hrstičku, protože mám tři zasloužilé matky a jako správné ženy po porodu mají sklony se zakulacovat:) Dávejte zhruba tu směs zeleniny, jak jsem psal, ony budou ze začátku možná rozpačité, ale pak se do toho pustí, nebojte. V létě lze nahradit trávou, pokud nejste z města, kde jsou divoká i domácí zvířata, krysy atd. Granule dávám Darwina, Versele Laga jsou také dobré, ale klidně je lze vynechat úplně. Nejsou nutné, ale v rozumném množství jsou v pohodě. Morčata moc rádi jedí:)
  21.12.2016 12:27ratonito
  Zbyněk: však s tou zeleninou jí nevěřím, to je mi nad slunce jasné. A ještě bych se zeptala, jak jste psal, že nedávat brokolici, kedluiben a petržel. Proč ne petržel? Z města jsem, malého, nedaleko od baráku jsou nějaké louky...
  My jsme jako děcka měli doma morče ale už si to moc nepamatuju. Vzpomínám si, že jsme dávali jen seno a krmnou řepu, výjimečně něco jiného. Neměl ani žádnou podestýlku, byl jen v hromadě sena, kde ho nebylo pomalu ani vidět. Tehdy nebyly žádné internety a diskuze, člověk se asi mohl spolehnout jen na rady známých, kteří také chovali morčata... No a dožil se sedmi let, tak jsme se o něho asi tak špatně nestarali :-)
  21.12.2016 13:08Zbyněk
  ratonito: tak pokud se zdravé moče dožije v horších podmínkách delšího věku, má dobré geny, ale neznamená to, že bylo šťastné. Navíc bylo samo atd.
  J8 všechny jmenované věci nedávám intuitivně. Z principu odmítám nadýmavé zeleniny, které morčata ve svém domově nemají (jasně, nemají ani nenadýmavé, ale proč riskovat). Petrželová nať je hodně aromatická a agresivní a nevěřím zelenině, která způsobí potrat březí samice. Mrkvovou nať občas je možné dát, ale časté používání zavápní ledviny. A citlivější morče může krutě nafouknout, pozor na to, hlavně u starších, vyzkoušeno - na Vánoce 25. večer
  21.12.2016 13:46ratonito
  Zbyněk: myslel jste tedy nať? Ne kořen? V tabulce na těchto stránkách je právě petržel (kořen) psána jako dobré krmení na zimu.
  21.12.2016 14:47uj uj
  Zdravím všechny,
  kdo bude mít chuť, máme nové album našeho hlodavého komanda na téma "Jak správně hlodat větvičky" :-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33855
  21.12.2016 14:52Smirny
  Ratonito: jeste k te zelenine: Vy si prinesete mala morcatka, takze zkraje s ni opravdu opatrne, staci jeden druh rano a druhy vecer. Treba kousek mrkve a kousek papriky. Vyhledem k tomu, ze na to nejsou zvykla, tak aby nebyl prujem. Mozna jim chvili bude trvat nez si na ni zvyknou, ale casem budou bastit zeleninu bez problemu. Ja tedy brokolici davam, morcata jsou na ni zvykla, ma vysoky obsah vit C.
  - - - - -
  Petrzel koren je stejne jako celer a mrkev hodnotne krmeni
  21.12.2016 16:03ratonito
  Smirny: tak to mám v úmyslu. Zrovna pročítám i stránky Reny a má to tam krásně popsané i s fotkama :-)
  21.12.2016 22:09Buub
  Ty jo, já teda tu zeleninu fakt nehrotím.

  Dneska byla senáž, krmná mrkev a kousek brokolice od večeře. Když někde čmajznu natě, tak je třeba hromada kedlubnových listů, nebo natě petržele nebo mrkve. Nebo je, co je v akci. A nazdar bazar.
  21.12.2016 22:21Smirny
  Buub: ratonito se bala, jak se zeleninou pro mala morcata ze zverimexu, kde ji nedostavaji. Ja to u morcat taky neresim, jsou zvykla na ruzne druhy, nic nedela problem.
  22.12.2016 09:52Katjusa
  buub- dělam to same,i když někdy si připadam trapně jak se hrabu v koši u zeleniny ,ale co bych pro ně neudělala.Jinak třeba papriku davam malokdy je předražena jak je v akci nanejvyš koupim pro nas k jidlu,morčici měli ted v akci mrkev tam žijou hlavně na ni ze zeleniny
  22.12.2016 10:21BR135
  Zdravím,
  značí oranžová moč vždy něco špatného? Poslední dobou si všímám oranžové moči u našeho pětiletého samečka. Četla jsem, že to může být způsobené mrkví, kterou dostává dost, teď se snažíme poslední dny nedávat, ale stále je oranžová (mladší ji má klasicky nažloutlou).
  Na netu jsem našla, že by mohlo jít o nemoc močového ústrojí, ale jiné příznaky než oranžovou moč nemá.
  Díky za odpověď
  22.12.2016 10:53Jezzabell
  Taky jdu v obchodech po nati, která je volně v bedýnce někde kolem mrkve..Kedlubnové listy nedávám, ale občas, když jsou hezké, tak opláchnu listy z řektviček. Kluci je milujou. Ale trošku! Papriku kupuju pořád (jasně že podle cen). A bulvu celeru, kterou s mrkví nebo sem tam řepou dávám v zimě. Když zbyde rajče, dostanou i to. Brokolici mi nechce ani jeden..ale mají čerstvý fenykl a mátu nebo kopr, pro zpestření:) To by mi ucvakli ruce radostí:)
  22.12.2016 11:40Marta1
  Můžou se morčatům dát šípky? Čerstvě utržené (samozřejmě dozrálé) nebo sušené?

  Já jsem četla, že se doporučuje k doplnění vitamínu C podávat šípkový čaj... ale mám za to, že v horké vodě přijde většina Céčka nazmar...

  Ale nevím aby se morčata po sežrání šípkových plodů zas Céčkem nepředávkovala... pokud je vůbec žerou :-)
  22.12.2016 13:51Zbyněk
  Krásné Svátky vám všem přejí mé dámy :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?PF2017
  22.12.2016 16:04Beranek
  BR135 - Může to být opravdu i kvůli tomu, že hodně papá mrkev. Určitě s ním skočte brzy k veterináři, ať udělá patřičné vyšetření a testy. Pokud by to byl problém s ledvinami, tak si myslím, že by hodně moc pil. Kolik vám toho za den vypije? Jinak má chuť k jídlu, není apatický a naježený?
  22.12.2016 16:20Smirny
  Marta1: sipky muzou, ale ne kazde morce je chce. Cerstve rozriznout napul, aby to mohla morcata kousat. Susene rozbiju na kusy palickou na maso a davam k ovesnym vlockam obcas:-)
  - - - - -
  BR135: muze mit klidne v mocovem mechyri kaminek nebo pisek. Nebo v mocovych cestach. Mela jsem takto zbarvenou moc u samecka, ktery byl nakonec operovan. Mel celkem velky kaminek. Ale snadno zjisti veterinar, kdyz udela RTG nebo sono.
  - - - - -
  A i rozborem moci zjisti, zda-li je to primes krve.
  22.12.2016 18:00BR135
  Beranek - popravdě nesleduju, kolik toho kluci vypijí, ale podle napaječky soudím, že víc jak 50 ml denně asi určo nevypije. Možná ani těch 50 ml. Právě že neni vůbec apatický, baští stále normálně, i se normálně chová.
  Smirny - a ten kamínek se vytvoří zhruba za jak dlouho? Cca před měsícem a půl byl na rtg kvůli plicím, tak zda by to už vet viděl.
  Jinak s ním tedy pro jistotu zajdu, akorát je problém, že náš vet má až do 2.1. dovču a jiný na hlodavce tu není. Už takhle jezdím do vedlejšího města.
  22.12.2016 19:00Smirny
  BR135: za jak dlouho se vytvori nepovim, ale kdyz je recidiva, tak se pru muze vytvorit klidne znovu do dvou mesicu, ale pry u tech, co k tomu spise maji predispozici, nikoliv potravou. A me ten morcak mene pil tedy. Byl operovany koncem cervna, v zari kontrolni snimek a v poradku. Jen mu denne strikackou doplnuju rano a vecer vodu primo do tlamy, abych mela jistotu, ze ledvinama projde dost tekutin. Dr. mi to tak doporucila. Je to ten typ, co sam moc nevypije.
  22.12.2016 20:18Marta1
  Smirny - děkuju :-)
  22.12.2016 23:19Hloonya
  Dobrý den, mám dotaz na zkušené chovatele. Na začátku týdne se mi nezdál náš morčík a přestával žrát. V úterý na veterině paní doktorka našla ránu na tváři (prý se asi něčím rýpl?) a do toho přerostlé zuby. Zuby obrousila a na ránu jsme dostali na vytírání Tantum verde a sirup na bolest s tím, že ho máme přikrmovat, kdyby nejedl. To od úterního večera děláme, protože nejí vůbec. A teď dotaz: Jak dlouho může trvat, že nebude jíst, podle vašich zkušeností? A jak dlouho se dá u morčete zvládnout na příkrmech? mám strach, aby to daly střeva atd. Vypadá lépe, má víc síly, pere se s námi při krmení čím dál větší silou. Budu krmit klidně týden, jen potřebuju vědět že "je to normální". Moc všem děkuji za reakce.
  23.12.2016 09:51Blanule13
  Hloonya - řekla bych, že od úterý má nárok nepapat :) Jako že to není ještě tak dlouho. Nám morčík sice po řezání začal dlabat alespoň kašičky (to bych možná zkusila - rozmixovat mu zeleninku s granulkama nebo něčím, co má rád, může být i trochu vloček do toho - dát mu to do mističky a třeba si zobne), ale pořád jsme skoro ještě týden dokrmovali, protože prostě nechtěl dlabat. Jinak bych řekla, že je to na dobré cestě, pokud sílí :) A myslim, že se střívky by neměl být problém, pokud ho dokrmuješ a on normálně bobčí. Pokud se nemýlím, tak je nutné, aby se trávení nezastavilo, což by nemělo, když do něj něco dostaneš.
  Jinak bych na dokrmení doporučila RodiCare, jsou v něm vitamíny a živiny.
  23.12.2016 13:46Toni
  Dobrý den,chtěla bych se zeptat co se tyče "chování"..Máme tři samičky -morcatka,v létě ve vybehu bylo vse v pořádku a holky spolu papkaly jak nejlepší kamosky.Jakmile začalo mrznout dali jsme je dovnitř do domecku a tu mensi jedna odstrkovala, nenechala najíst a mala jen hubla...najednou ze dne na den skolabovala (asi stres)a měly jsme ji doma,krásne pribrala a je vesela:-)tedy jsem ji chtěla dát zpátky ale ta jedna je hodně agresivní k ni a kouse ji....Takže zas u nas.Můžete mi poradit jak toto vyresit?na řadu známého jsem ted dala všechny od sebe zvlast do vlastni bedýnky zatím,vydesinfikujeme domeček aby vsechny pachy zmizely ale pomůže to?mela bych spíš pořídit kamarádku aby byly dvě a dvě? ....jsem už z toho docela zoufala .....:-(((((
  23.12.2016 14:24Zbyněk
  Toni: zvětšit klec, dát schovávačky, domečky, patro. Někdy je v kolektivu problém, ale větší prostor to řeší, pak se myšky dají do menšího a je zle. Tohle bych určitě zkusil, ale je možné, že to stejně nepomůže.

  Hloonya: jak píše Blanule, týden až deset dní určitě krmit Rodicarem. Současně nabízet měkkou zeleninu, třeba baby gem salátek a nabízel bych i vločky, obyčejné, ovesné. Nepřestávat v dokrmování, dokud sám nezačne baštit. Koupit jemnější seno, ne tuhé a veliké stvoly
  23.12.2016 15:26Ylada
  Toni - už bych ji zpátky nedávala, situace se bude opakovat. Nám se to stalo taky, jedna submisivní morčice byla napadaná a odstrkovaná, strašně hubla, prostě byla na umření. Zařídili jsme to tak, že jsme pro ni pořídili zvláštní klec, kde bydlí sama, je ale hned vedle klecí s ostatními morčaty, takže všichni na sebe vidí, slyší se, komunikují...jen na sebe nemůžou. Morčule se rapidně zlepšila, má dobrou náladu, přibrala.
  23.12.2016 15:29buzgvniuz
  dobrý den mám otázku mám dvě samičky a kdykoliv je dám k sobě začnou po sobě vyjíždět a začnou se kousat i když by samičky mezi sebou mněli vycházet v klidu nevíte někdo proč se to děje ??
  23.12.2016 16:51Beranek
  Co to cinká, co to zvoní
  kouzlo Vánoc jako loni.
  Tichá chvíle k zastavení,
  závan štěstí nad něj není!
  Kouzelné vánoční svátky a šťastný nový rok Vám přejí naše morčátka i jejich panička!
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33857
  23.12.2016 17:34Marta1
  Chtěla bych požádat ještě o jednu radu ohledně krmení - může morče listy běžného pokojového ibišku (samozřejmě nestříkaného chemií)?

  Na zdejších stránkách je ibišek zařazený jako vhodná rostlina, na jiných (anglických) stránkách jsem ho našla jako nevhodný... tak co si vybrat.
  23.12.2016 18:39morce123456
  Veselé vánoce všem páníčkům a morcatum a prostě všem zvířátkům. Přeje morce123456.
  23.12.2016 23:23Mila
  krásné vánoce všem
  24.12.2016 11:39Emmet
  Krasne a vesele Vanoce vam i vasim milackum!
  Nevim jak vam, ale nam stromecek do vecera asi nevydrzi. :D
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6907&id=33859
  24.12.2016 11:47Toni
  Ylada...hmm...Ono ji to tedy samoten docela vyhovuje protoze si piska a přibírá. ..tak asi budeš mit pravdu-moc dekuju!

  Zbynek-ano tohle jsem už zkusila, do domečku ještě tři domečky aby kazda mela svuj klid ale přesně jak pisete-nic to nepomohlo:-(((..asi ji nechám ted tak a v létě do většího kamarádku nebo kastrata:-)..dekuju za odpověď!
  24.12.2016 12:07Ehrena
  Taky přeji všem tady krásné Vánoce!
  24.12.2016 15:09Marcy
  Veselé vánoce všem morčíkům i jejich páníčkům:)
  Myšák se přidává s přáním plných misek celý nový rok:) A že prý tomu nerozumíme, v jesličkách nemá být nějaké děcko, ale seno:)

  https://www.kralici.cz/alba.asp?a=24669
  24.12.2016 16:33Ylada
  Naše morčecí parta přeje všem příjemné Vánoce a pohodový rok 2017:

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33863
  24.12.2016 21:12sarumanka
  Dobrý den,
  potřebovala bych Dneska jsem dostala na Vánoce morčátko. A nevím přesně jak mám postupovat s ochočením. Nevíte někdo jak bezpečně si můžu mojí lásku ochočit ?
  24.12.2016 23:52PavlaS
  sarumanka: No... ochočení není úplně alfa omega. Projdi si tyhle stránky. jídelníček, bydlení, chování morčat apod. Pokud něčemu nebudeš rozumět, tak se můžeš zeptat. Jinak ted opravdu nechat morčátko v klidu. Pak můžeš zkusit dávat pamlsky (zeleninu) z ruky. Pokud morče není zvyklé na zeleninu tak s ní začít pomalu. Záleží odkud morče pochází. Dej mu kupku sena, at se má kam schovat.
  25.12.2016 08:21sarumanka
  PavlaS: Děkuju moc za radu..Snad to nebude trvat moc dlouho..
  25.12.2016 08:29Toni
  Dobre ráno :-).....Můžete mi někdo ještě poradit jak zlikvidovat pachy v domečku? Někdo říka sprej jiný zas ocet a voda.. .ale jak?je to dřevo a ted v zimě než to vyschne ....hmmm....
  25.12.2016 09:59Zbyněk
  sarumanka: a jaké je to pohlaví, sameček, samička? Jak veliká je klec? Pak budu pokračovat dál:)

  Toni: máš asi samečky a v domečku je cítit jejich "parfém"?:) Protože moje samičky mají ve výběhu dřevěné bedny a nepáchnou, ovšem po roztouženém samečkovi jsem měl měsíc v bytě nedýchatelno:D Na dřevo bych použil Savo ve spreji, opláchl teplou vodou a nechal vyschnout
  25.12.2016 10:55Lilka
  Tony: Savo bych se bála použít.... ( bude pak dýchat pŕípadné výpary, může do toho kousnout....(??)), spíš ten ocet s vodou, poŕádnê namočit a hodit na topení....(??)
  jinak si ale myslím, že odsmradit dřevo moc nejde....( proto se třeba u potkanů nepoužívá)
  ale zkusila bych to...
  25.12.2016 11:29Marta1
  Moc prosím, opravdu nemáte nikdo ponětí, jestli můžu morčeti dát listy pokojového ibišku? :-(
  25.12.2016 12:10Buub
  Marta1

  nikdy jsem neměla nutkání krmit morčata pokojovými rostlinami. není jednodušší mu dát kousek zeleniny?
  25.12.2016 12:36Marta1
  Buub

  Je. Ale já mám ibišků tolik, a protože rostou jak blázni tak z nich pravidelně ostříhám tolik zeleně které je mi pak líto vyhazovat, že si říkám jestli by se ty zbytečné listy nedaly i nějak zužitkovat.

  Prosím, jestli někdo zná odpověď na moji otázku.
  25.12.2016 13:39Zbyněk
  Lilka: nemusíš se bát, protože se Savo se bleskurychle rozloží a po omytí teplou vodou zůstane neznatelná vůně chlóru, která za dalších pár minut vyprchá. Na pachy - a zejména samčí pohlavní výměšky je to opravdu zaručené. Až dřevo uschne, už není cítit vůbec nic.

  Marta: Buub je veterinářka a chovatelka. Vyhoď to, nebo je dej na kompost (listy, ne morčata), ale nedělal bych z morčete pokusnou popelnici.
  25.12.2016 13:53Marta1
  Zbyňku, děkuji.
  Právě proto abych nedělala pokusy se tu ptám :-)
  25.12.2016 14:57sarumanka
  Zbyněk: je to samička..a klec ke velká přibližně1 metr.. a taky jestli se můžu zeptat mam ji odendat domeček aby si na mě zvykla ? a nebo ji ho tam mám nechat aby t mela jako ukryt ?
  25.12.2016 17:26Ivula
  Zbyněk

  Morče jako pokusná popelnice - to mi připomnělo dnešní dotaz v morčecí skupině na FB: "Jakou masovou konzervu dáváte morčatům? Já jsem dávala apllaws, občas whiskas nebo Felix.. Ale už jim to tak nejede, občas dám syrové kuřecí nebo moučné červy, po tom se rychle slehne ale pořád to dostávat nemohou... Proto se vás ptám, jakou dáváte konzervu nebo kapsičku?"
  25.12.2016 17:45Neeen
  Ivula:tak k tomu není co dodat,jo když je někdo profesionál v chovu morčat tak se v nich holtt vyzná
  Zbyněk:vidím ,že asi nejsi milovník rostlin
  25.12.2016 17:51Ehrena
  Ivula - nebyla to recese?
  To snad ani není možné, aby někdo, kdo chová morčata, neměl ponětí, čím se krmí.
  Zajímaly by mne ty odpovědi na tuhle otázku.
  - - - - -
  I když naše Mandi byla taky taková "popelnice" sama od sebe, na chalupě bydlela v kuchyni v nízkém plastboxu, z kterého se pravidelně vydávala na průzkum kuchyně, a chodila tam kočkám do mističek na granule - samozřejmě kočičí, bylo jí úplně fuk, že to nejsou její morčecí. Viditelně jí i chutnaly a byla vždycky naštvaná, když jsem jí je sebrala. :)
  25.12.2016 18:12Zbyněk
  sarumanka: k jedné samičce metrová klec stačí, určitě bych ale zvážil pořízení druhé parťačky, budou pak obě daleko šťastnější. Jinak samičku jsi dostala včera, takže bych jí nechal tak tři dny v klidu, přikryl bych půl klece dekou, nebo ručníkem, aby měla pocit bezpečí, tiše bych na ní mluvil a nespěchal na ní. Zatím jí prostě dávej seno a dvakrát denně zeleninu, ona si postupně zvykne. Po těch zhruba třech dnech si jí vezmi na klín - na polštář a klidně na ní mluv, můžeš nabídnout třeba baby gem salát, jeslti si dá, začíná důvěřovat. Některá morčata jsou vetší mazlíci a některá prostě vůbec. Po týdnu bych dal pryč ručník a přidal domeček. Nebo patro, čím větší, tím lepší a dá se do něj sáhnout:) Zkusil bych ukecat rodinu na ještě jednu samičku:) Holky budou mnohem spokojenější.

  Ivula: pokud si nedělá legraci, protože morče by po mase umřelo. Tedy doufám, že to legrace byla. Ale radši to slyšet nechci:(

  Neen: netuším, jak souvisí milování rostlin s krmením morčat ibiškem:) Prostě ostříhám ibišek a listy hodím do koše. Důvěřoval bych Buub. Ibišek není jahoda
  25.12.2016 19:09Ajati
  Zbyněk - ad ibišek - nechápu, co je na tom k nepochopení.
  Neen má doma hodně listů ibišku , slušně se zeptala, jestli by s nimi nemohla krmit. Pokud by to šlo, byla by to určitě výhoda.
  Listy ibišku by se zužitkovaly, morče by se nažralo. To je všechno.
  Pro změnu nechápu tu ironii.
  25.12.2016 19:49Buub
  No tak jedovatý by být neměl, vždyť se z jeho květů v místě původu dělá salát nebo tak.

  Ale když se Šušín (králík) naučil skákat na stůl a dal tam co proto zde se nalézajícím pokojovým rostlinám, zničil zcela aloe, fikus a tlustice a okousal brutálně dracénu, přičemž ibišek, žumen a pryšec nechal bez povšimnutí.
  25.12.2016 20:03sarumanka
  Zbyněk: Děkuju moc za radu. Jenom mám takový problém.. Já jsem byla zbrklá a morčátko jsem si začala brát do ruky už dnes. Ona se bojí. Když začne utíkat od mé ruky nechám ji. Ale občas se mi podaří to udělat tak, že ona neuteče a nechá se chytit. Pak si ji tedy v klidu chovám a už jsem ji zkoušela dát zeleninu z ruky. Ze začátku mi nechtěla z ruky vůbec. Dnes mamka přinesla mrkev a zkusila ji sama mamka nabídnout..Nevzala si to.Ale když jsem jí mrkev dala já tak si kousla. Je velký problém že jsem s ochočováním začala už dnes ?..
  25.12.2016 20:06Marta1
  Děkuji všem kdo mi odpověděli.

  Na vysvětlenou - k myšlence dát morčatům ibiškové listí mě přivedlo to, že kamarád tím krmí leguána.
  A na rozdíl od zeleniny koupené v zimě v obchodech taky vím, co na své rostliny (ne)stříkám. Přišlo mi proto škoda ten docela velký objem zelené masy pravidelně vyhazovat, když by v zimě mohl třeba částečně nahradit čerstvě utržené pampelišky atd...
  A ano, než tu padne další ironická poznámka - vím, že morče není leguál. A právě proto jsem se tu chtěla zeptat, to je vše.
  Klidně se mohlo stát, že se tu ozve několik chovatelů, že to morčatům běžně dávají.
  Beru to tak, že líná huba holé neštěstí, a je lepší se jako začátečník se zeptat, to přece není ostuda.
  Pěkný večer všem.
  25.12.2016 21:01cat
  Morceti ibiskove listy nic nejde
  Ibiskove listy naše morcata zrali.
  25.12.2016 21:05Ajati
  Marta1 - nečetla jsem pozorně, myslela jsem, že ibišek má doma Neen.
  Máš úplně pravdu, když člověk něco neví , je s výhodou se zeptat, většina lidí tady normálně a v klidu dokáže dobře poradit.
  25.12.2016 22:41Smirny
  Sarumanka: to nevadi, ze ochocujes drive:-)
  - - - - -
  Marta1: myslim, ze morcatum listy ibisku neuskodi, kdyz je cas od casu dostanou:-) Jedovaty rozhodne ibisek neni, doma se vetsinou pestuje ibisek cinsky, caje se delaji z kvetu ibisku sudanskeho. Takze na caj to neni, ale listy se muzou zkrmit, stejne jako listy z ruzi:-)
  - - - - -
  Ja mam ibisek jako venkovni kere a kdyz orezu, tak jim vetvicky davam.
  26.12.2016 00:22Jeka
  Zdravím... Mám na zahradě fr. berana celoročně v oplocenem výběhu cca 5m2...má tam jak kralikarnu tak si tam vyhrabal dost velikou noru pod hromadou dreva...mám na Vás dva dotazy 1, chtěl bych ho nechávat ve výběhu volne i přes noc zatím ho zavíráni na noc do kralikarny ale bojím se útoku kuny nebo jiné šelmy ,plot je metr vysoký a králík je v noře v cukuletu když se něčeho vyleka tak nevím ? 2, Chci mu do výběhu porit morče taky samce aby nebyl sám je to dobrý nápad a přežije morče celoroční pobyt venku...? Děkuji za odpověď Jeka
  26.12.2016 00:34Buub
  Jeka

  Francouzkým beranem brzy něco nakrmíš, pro lišku fakt není problém si přijít pro snadno dostupnou večeři.

  Co se morčete týče, při takovém způsobu chovu bys něco nakrmil tím morčetem dříve než králíkem, protože množství zvířátek, co si dají morče, je větší, než těch, co odnesou velkýho berana.

  Dále: morče není kamarád pro králíka a králík kamarád pro morče, to je jak kdyby ti někdo chtěl udělat na samotce radost třeba mravenečníkem.

  Morče celoroční pobyt venku zvládne, ale ne samo ve výběhu s králíkem. Asi ho teda něco sežere dřív, než zmrzne, ale nezkoušela bych to. Morče v zimě potřebuje suché bydlení se závětřím, domeček, další morčata.
  26.12.2016 08:13Toni
  Zbynek-..ne ne jsou to samicky,myslela jsem na odstranění pachu abych zlikvi diváka pach te vůdčí samičky a pak je dala všechny tři do "nového "...Jinak máš pravdu -nesmrdí. .:-)

  Lilka-to na topení nepůjde proto ze je to dvoupatrový domeček o 120×150:-(...Dřevo byla asi opravdu spatna volba:-(...Děkuju za odpověď oboum
  26.12.2016 09:09PavlaS
  Toni: Necceš přidat fotky? Mě by docela zajímalo, jak to máš vyřešené :)
  26.12.2016 11:45Zbyněk
  Buub: já bych to s králíkem řekl asi tak, že jeden přátelský králík a více morčat nevadí až tolik. Ale ne jeden králík a jedno morče.
  V Kralupech měli ve výloze obřího králíka a několik morčat a ušák byl úžasný, obvykle měl z každé strany jedno přilepené morče, další za krkem a lízalo mu uši, jedno měl před sebou a soustředěně ho olizoval a ono blaženě drželo:)) Prostě morčokráličí symbióza:) Pískáči měli parťáky na pokec a králík nebyl sám.
  26.12.2016 14:13Jeka
  Buub podle Vaši odpovědi mate zřejmě maximálně zkušenosti s chovem v obýváku u topení kousek od TV takže úplně přesně nevíte o čem mluvíte.... spíše bych ocenil nazor chovatele co chová kraliky s morčaty venku....lišky mi po zahradě nebehaji ne bydlím v lese...ale viděl jsem jak sousedovi na zahradě písně ho zakrslé ho králíka sejmula kuna takovou rachlosti ze jsme nestihli vůbec nic....ale to je jedno....
  26.12.2016 14:30Buub
  Jeka

  LOL. Ne, drahoušku, mám morčata celoročně venku. Nějaké jiné poznámky?

  Hele jestli nevěříš, že nemáš lišky, tak si toho svýho ušáka klidně přes noc nech v té ohradě. Můžeme přijímat sázky, jak dlouho ti tam vydrží, ju? Jako mě je jedno, jestli tím králíkem něco nakrmíš. A to se vsaď, že nakrmíš. Liška nepotřebuje, abys bydlel v lese. Kuna nepotřebuje, abys bydlel v lese.

  Když mi uteče morče, tak pokud ho nechytnu do tmy, tak sorry. Ráno jich bývá k nalezení méně než polovina, po dvou nocích ŽÁDNÉ.
  - - - - -
  Jinak fakt nemám a nikdy jsem neměla potřebu strkat králíky a morčata dohromady do jednoho kotce nebo do jedné ohrady. Nevím, čím to je, no. Králíka mám prostě ubytovaného jinde než morčata.

  Co se ohradového chovu týče, pro morče má tunu nevýhod, ono, mno, u země je největší mráz, největší chladno, největší vlhko. Vidím, kam si zalézají v mrazu moje myšičky. Do závětří, nejlépe pod seník, vytahat pod sebe spoustu sena, aby bylo zespoda v teple, když přituhuje, zalezou hromadně do dřevěného domečku - který je sám umístěný v závětří a na podestýlce, kdyby stál na zemi, tak si to nevyhřejí ani omylem a od země jim bude zima. Když dám na dvířka jutové pytle, tak mi nemrzne voda v napáječkách, při větších mrazech zmrzne nejdřív spodním patrům (cca 50 cm nad zemí napáječka) a horním patrům, co mají napáječky nějakých metr dvacet vysoko, to už musí být fakt sibiř, aby zamrzalo. Ale kdybych měla napáječky volně v prostoru u země, je tak to zamrzne už při přízemním mrazíku. Dost nepraktický, imho. Stejně tak bude mrznout jakékoliv šťavnaté krmení a namrzlé krmivo je recept na chcíplotiny.
  26.12.2016 15:25Kájka
  Zdravím! -jako nová příchozí (z králičí diskuse). Někdo mě bude znát (myslím, že zrovna třeba Buub)
  V září nám po letech umřela králinda. Rozhodli jsme se tentokrát pro morčátko, hlavně kvůli dětem, aby měly zvířátko. Tak včera přinesl Ježíšek malého morčíka, je starý 2 měs., čistokrevný s PP.
  Mám dotaz -kolik toho má morčík za den sníst? kolik zeleniny? -aby jsme nedávali toho moc nebo naopak. Vím, co má jíst (od chovatelky, i tady jsem to četla), jen mě zajímá množství. Včera toho snědl opravdu málo, jak byl vystrašený. Zeleninu pak snědl hlavně přes noc (kousek mrkve, kolečko okurky, kousíček papriky) Seno zatím jedl minimálně. Neviděli jsme ho ani zatím pít. Má napáječku a byl na ní už zvyklý. Zatím ho netaháme (dětem jsem to zatím nedovolila), jen ho hladíme a snažím se, aby měl zatím klid, tak jsem ho dala zatím do ložnice
  do nejklidnější místnosti) Samozřejmě, děti za ním chodí. Včera byl většinou v jednom rohu, dnes se už víc hýbe. Vím, že to chce čas, než si zvykne. Dneska jedl granulky a to dokonce i dětem z ruky (je vidět, že mu chutnají), ale vím, že se mají dávat jen trošku, nechci aby se na ně moc naučil.

  Napište mi, prosím, kolik mu můžeme dávat zeleniny (příklad kolik čeho celkem).
  26.12.2016 16:48Lilka
  Kájka: ahoj :-), vítám Tě na "morčatech" ....:-)
  na králičí diskusi jsem kdysi nakukovala a tak trošku si Tě pamatuju...
  je moc fajn, že se zajimáš, co morčík potřebuje, jen mě hodně pŕekvapuje, že máte morčika jen jednoho....
  Morče potřebuje morčecí kamarády, není soliter jako králík.....
  není to sice tak, že by pŕímo vyhledávalo fyzický kontakt s druhými jako třeba potkani, ale i tak je pro morče parťák stejného pohlaví důležitý....
  určitě důležitější než to, kolik dostane zeleniny a jestli má klid.....;-)

  mêla jsem morčinku z nevêdomosti dlouho samotnou, po poŕízení kámošky se úplnê změnila :-) :-)

  pokud máte v plánu druhého morčika, omlouvám se, že do toho mluvím...., připadá mi to ale velmi důležité....a často se na to zapominá....:-/ :-/

  btw: jídelníček je velmi dobře popsaný tady nahoŕe v záložkách a myslím, že Ti i tady někdo pŕesněji poradí....:-)
  26.12.2016 17:34šupina
  Je lepší morče skiny nebo chlupatý
  26.12.2016 17:47PavlaS
  Jeka: Jenže Buub má pravdu. Já taky chovám všechno venku. A taky mám pro králíky i morčata výběhy ale pouze v létě. V zimě jsou schovaný v kotcích a tak, aby se na ně nic nedostalo. Plus ano chlad od země pro morče opravu není dobrý. Takže odpoved na tvoje otázky 1. Zavírala bych ho stále i přes noc 2. Morče ne.
  - - - - -
  šupina: To záleží na Tobě, co sr ti víc libí. Skinny mají trošku jiné nároky. Ale v zásadě je to prostě na Tobě.

  Kájka:Ahoj, hele to pití u morčat není tak rapidní jako u králíků. Někteří nepřijí vůbec, protože jim stačí voda ze zeleniny.
  26.12.2016 19:00Gaia
  Máme doma 2 morčecí holky, které se ani za rok soužití moc nemají rády... Jedna je stále dominantnější a druhou šikanuje. Nikdy si ale neudělaly nic většího, tak jsme je zatím neoddělili. Myslíte si, že by pomohlo pořídit jim třetí samičku?
  26.12.2016 19:37Neeen
  Gaia:tvé morčata se koušou npř.protože mají málo prostoru,nekupovala bych další morče,když je jedno terorizováno tou druhou,ale zase by se nemusela nechat ta jedna tou druhou terorizovat kdyby měla kámošku

  Jeka:
  já jsem chovatelka morčat,která chová morčata venku,a bez urážky nehrotím to tak jako Buub,můj nejnižší kotec je cca16 cm nad zemí a morče žije,jednou mi uteklo morče(Kevin) a po dvouhodinovém hledaní jsem to vzdala,Kevin zůstal dva dny venku na samotce a vše bylo ok,Kevin samozdřejmě útěk ještě několikrát opakoval a někdy jsem ho neviděla i týden,ale vždy se našel,nebo jsem zapomněla zavřít kotec holkám a vše ok a to bydlíme kousíček od lesa a v noci mě budí rvačky kun,které mezi sebou bojují kousek od našeho baráku,morče ostatním zvířatům smrdí , neříkám že by ho nesluply ,ale morče prostě ostatním zvířatům smrdí,důkazem toho pro mě taky je ,že naši lovečtí psi vždy slintají před výběhem po králících,morčatům maximálně žerou bobky. Pokud by jsi morčíka měla s tím králíkem dohromady venku ,tak ti první kuna sežere králíka než morče.Ale jako společníka ke králíkovi kup králíka,ne morče
  26.12.2016 19:53PavlaS
  Neeen: Teda promin, ale to snad nemyslíš vážně?! Právě si napsala, že pokud morče uteče je to ok. Tvůj přístup se mi nikdy nelíbil a nikdy s ním nebudu souhlasit. Pokud člověku na zvířeti záleží, tak se takhle nechová ;) :D a jeslti si fakt myslíš, že morče ostatním zvířatům smrdí.... právě mi došly slova...to fakt ne tohle..
  26.12.2016 20:20Jeka
  Neeen....vidím ze na to mas rozumný pohled tak díky za info....ale druhy králík se mi nechce kupovat protože píšou ze dva samci spolu by se prali....takže pořídim morče a uvidím .....jestli ostatním zvířatům smrdí jenom dobře ....:)))
  26.12.2016 20:25Buub
  Jeka

  Tak přeju škodné dobrou chuť. A vám hodně štěstí... že vám to stálo za to počkat si, až uslyšíte, co chcete slyšet.
  26.12.2016 20:31Tygrinka
  Jeka: Morče do těchto podmínek? Chudinka malej...:o// Ale nesmrdí, známým odneslo cosi pernaté myšáka ze zahrady. Inu, za blbost se platí, bohužel to zaplatí životem to zvíře. Zbytečně :o/
  26.12.2016 20:42Neeen
  PavlaS:asi malé nedorozumění,nemyslela jsem to tak ,že když mi morče uteče že je to ok,ale myslela jsem to tak,že když jsem ho našla že se mu nic nestalo,jinak muj názor k otázkám k Jece,tvoje věc že se ti nelíbí.
  26.12.2016 21:03Jeka
  Ježíši vy jste tady zase všichni hrozny ochránci zvířat....přitom králíka tam mám druhého v rade už 6 let a nic se nestalo.... a tady jsou z toho všichni vykuleny jaký jsou to podmínky...určitě lepší než ho mít v klicce v obýváku...myslel jsem ze jsou tady normální lidi chovatele a neee outlocitny holky.... takže poprvé a naposled a hlavně ať vám neutecou na chvilku morčata to by byla hrůza úplná ....díky neeen a raději končím...
  26.12.2016 21:11Buub
  No, ono ty tvoje podmínky jsou teda opravdu super, když za šest let už máš druhýho králíka v řadě. To seš teda super chovatel, gratuluju. Já měla jako malá v řadě deset let králíka jedinýho. Prostě opotřebovat za šest let králíka a půl není normální.

  Normální člověk chovatel se snaží poskytnout chovaným zvířatům ideál podmínky a zvířata se u něj proto dožívají adekvátního věku.

  Jo, současného králíka mám ve výběhu 2x2 metry a to doma. Ještě nějaké otázky?
  26.12.2016 21:12Kájka
  Pavla S: ahoooj! Nevěděla jsem, že máš i morčátka :-)

  Lilka: to, že pro morče je lepší být ve dvou, vím. U nás byla taková situace, že jsem ráda, že jsem ukecala manžela aspoň na jedno morčátko. Třeba ho časem ukecám na druhé, rád abych ,-) Uvidíme...
  26.12.2016 21:13Buub
  Jo, nezapomeň to chudák morče vykopnout do té venkovní ohrady teď v lednu. Nejlépe do sněhu.
  26.12.2016 21:24Kájka
  Tygrinka: ahoooj! :-) Koukám, že jseš asi spíš tady na té diskusi. Máš ode mě vzkaz (starší) v SZ v králíčí diskusi.
  - - - - -
  Chtěla jsem vědět, kolik té zeleniny. Já mu ji můžu dát hodně, ale aby to nebylo moc. Nevím, jeslti se morče dokáže přežrat (jako králík), také jde o to, aby jedlo i seno... Králindě jsme nemohla dávat podle jejího apetitu (to by snědla celé jablko apod.)
  26.12.2016 21:25Buub
  Kájka

  No jo, i morče se přežere, když dostane něco dobrého v množství větším než vhodném.
  26.12.2016 21:41Kájka
  Už jsem tady teď vyčetla, že jedno morče má mít 100 -200 g zeleniny, tak už vím (pro představu) No, na váhu to asi dávat nebudu ,-)
  Chutnalo mu jablíčko, ale dali jsme jen malý kousek (půlměsíček)
  - - - - -
  Jinak -řeknu vám: ještěže jsem zvyklá z králičí diskuse -na to ženské hádání a urážení. Koukám že to je všude. ,-) Ale výměna názorů patří do diskuse.
  26.12.2016 23:15Johny
  Ahoj potřebuju pomoc moje morčata vůbec nepijou
  26.12.2016 23:35Rozik
  Johny - Pokud mají dostatek zeleniny, tak mají třeba menší potřebu pití. Hlavně, aby měli čerstvou vodu v napáječce stále k dispozici, když budou potřebovat, napijí se.
  27.12.2016 01:02lillyyyyy
  Co mám dělat když morče hodně cura když ho mám v náruči? Znamena to něco?
  27.12.2016 08:24Zbyněk
  Kájka: já bych jenom upřesnil dvě věci. Jednak množství zeleniny, v prvních dnech je dobré jí vážit, než člověk dostane odhad do oka:) Cca 40g ráno a 40g večer stačí. 80 už je moc, za měsíc by mělo morče nadváhu. Jinak denně použitelný mix je rajče, mrkev, řapíkatý celer, paprika, čínské zelí, fenykl. Cca 3x týdně červenou řepu, kopr, 2x týdně mrkvovou nať - opravdu pouze pro inspiraci:)
  Ovoce bych dával pouze jako pamlsek, trochu a ne často. Jablko je vděčné, v létě meloun, jahody, vyhnout se citrusům a všem peckovinám!

  Pokud máte samečka, tak k němu teď nedávejte žádného parťáka, ale počkejte cca 8 měsíců - to už bude po pubertě a pak mu kupte měsíční mimino. Sameček si mimino srovná a bude velká šance, že zůstanou kámoši i po pubertě mimina.
  27.12.2016 13:29dwojceEva
  Dobrý den, dcerky dostaly od Ježíška 2 morčecí kluky, pořídili jsme jim velkou klec 50x100cm a chtěla bych poradit ohledně podestýlky, zatím jsme dali čistě hobliny, ale četla jsem tu o slaměných peletkách (na dno pod hobliny) má někdo vyzkoušeno? Našla jsem toto https://www.granofyt.cz/granofyt-granofyt-3-x-14-kg-C-469-D-2304.html děkuji za radu.
  27.12.2016 15:18Zbyněk
  dwojceEva: dvakrát levnější a prověřená varianta je http://www.biomac.cz/pelety-6-standard/ a seženete jí v Biomacu - http://www.biomac.cz/prodejny-po-cele-cr-1/ Beru vždycky tři pytle a mám je na tři měsíce, s peletkami pod hoblinami vybírám pouze počůraná místa jednou denně. Pokryjte dno, zhruba takto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni (první fotka) a je to. Klec bych časem pro kluky doporučil určitě alespoň 120, třeba http://www.ajax-chovatel.cz/detail/54179-klec-kralik-bunny/369 (pozor, cena platí pouze při objednání v e-shopu, možno vyzvednout osobně). Kluci jsou větší a mají větší nároky na prostor.

  Ještě k peletkám: dají se sehnat i v Bauhausu (nebo Baumaxu, nevím, který přežil), v Obi, v Hornbachu, ale Biomac je nejlevnější a bez chemie. Polské nebrat!
  27.12.2016 15:31sarumanka
  Můžu mít místo pilin kobereček a na tom plínku pro psy ? Mamka totiž nemá ráda piliny a mamčina kamarádka má skinny morčátko´, nemá piliny a morče se má jako v bavlnce
  27.12.2016 15:55ratonito
  Zbyněk: taky se přidám k otázce dwojceEva, na Štědrý den jsme takto (peletky+hobliny) nachystali klec pro morčata a už včera večer mi přišlo, že smrdí. Nedokážu si představit, co bude po týdnu. Jakou vrstvu těch hoblin tam vůbec dát?
  - - - - -
  Zbyněk: jinak granule cavia complete jim chutnají, mrkvičku si taky daly, včera večer jsem jim k tomu dala dva malé proužky červené papriky ale té se nedotkly a zůstala tam až do rána.
  27.12.2016 17:00AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh F9:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-F9---21122016.html
  a vrh G9:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-G9---24122016.html
  27.12.2016 17:03amy80
  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, pokud máte někdo box Ferplast
  https://www.akva-exo.cz/obrazky/large/9486-1.jpg
  jak tam máte vyřešené jestličky pro seno?

  27.12.2016 18:31Zbyněk
  ratonito: ono záleží na pohlaví - samci se někdy vzruší a pak zapáchají na jakékoli podestýlce. Starší morčata mohou mít více zapáchající moč, ale není to obvyklé. Mám čtyři dámy od pěti a půl roku do půl roku a v obýváku mám klec i výběh, výběh po celém dni někdy trochu cítit je (koberečky a pleny), klec vůbec. Peletami pokrýt dno dle mého obrázku níže a vrstvu hoblin vysokou tak, aby byla po udusání rukou měkká.

  Sarumanka: můžeš mít cokoli:) Ale pelety a hobliny vychází víceméně nejlevněji a jsou i teplejší a měkčí. Nicméně plenu bych dal pod ten kobereček, nebo podložku do koupelny (používám přebalovačky Happy 60x90 a jsou super - měním je po týdnu a peru jednou týdně, v kleci to bude chtít dva koberečky, jeden se bude sušit)

  amy80:
  https://www.zbozi.cz/vyrobek/drevene-jeslicky-na-seno-stojanek-26x23x17-cm/ mám je a jsou stabilní, musíte je ale zabořit až na dno, skrz podestýlku
  27.12.2016 18:59amy80
  Děkuji za tip Zdeňku.
  27.12.2016 19:50dwojceEva
  Děkuji za rady :)
  27.12.2016 20:37Morce E.
  Dobrý den, má tady někdo zkušenost s čištěním análního vaku u samecku morčat? My sami máme staršího samečka a každý týden mu to musíme čistit. Jakým způsobem čistíte vak vy? Jak často to čistíte? Předem děkuji za odpověď.
  27.12.2016 20:41Milovník morčat
  Dobrý den, nevím jestli to není divné, ale moje morče v létě vůbec nepije(vypije ani ne 1/5)a v zimě vypije za den skoro celou flašku nebo jak říct to jejich napáječka asi?
  27.12.2016 20:56Morcatko01
  Dobrý den mohu se zeptat jak vymýváte napáječkj (myslím tím velké čistění) děkuji
  27.12.2016 21:01Jezzabell
  amy80: jesličky máme v klecích takhle : https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33867
  Jinak Ferplast klec to je taky. Akorát asi větší..Ale zapřela jsem je o podestu a z boku je můstek z kulatinek. Mají to jako suprovou prolézačku a ještě si u toho natahujou záda - tahle záležitost je děsně baví. Ležej zadníma v papuči a posouvají se do jesliček, jen kolem sebe chroupou seno;) Příp. jim tam nasypu i sušené bylinky navrch;)
  27.12.2016 21:09morce123456
  Morcatko01 ja napajecku umyvam vodou a vydrhnu je vzdy starym zubnim kartackem a nekdy to vytiram tycinkami do usi al eto jen výjimečně abych tolik neplytvala
  27.12.2016 21:10Smirny
  Milovnak morcat: mozna ma v lete dostatek vody z travy?
  27.12.2016 22:17Rozik
  Morče E. - Zkus namočit tampónek do olejíčku, opatrně otírat, jemně jakoby zkusit vytlačit, ale opravdu velmi jemně, a pak zadeček jemně omýt vlažnou vodou. Kontrolujte každý den a podle potřeby očistěte.
  - - - - -
  lillyyyy - Pokud ho máš na klíně dlouho, tak se vyčurá, nevydrží prostě, není to pejsek. Znamená to, že se mu chce čurat a není v kleci, nic víc.
  27.12.2016 22:54Lilka
  Morcatko01: do napáječky vodu, lžíci syrové rýže a několikrát poŕádně zatřepu a napáječka je jako nová ;-)
  28.12.2016 05:36ratonito
  Tak, ty naše mršky jsou asi pěkná vymysla. Jako první zeleninu dostaly mrkev. Tu zblajzly bez problémů. Předevčírem večer k ní dostaly proužek papriky ale té se ani nedotkly. Včera večer jsme zkusili petržel a k té taky ani nečuchly. Leží tam doteď. Jestli to takhle bude pokračovat, přece nemůžou být jen na mrkvi, ne? A ještě ohledně sena. Ze seníku si ho moc neberou, spíš jen tak pozobávají. Ale pokud jim ho dám na zem, tak hodují. Tož co s něma?
  - - - - -
  A ještě jeden dotaz. Měly by to tedy být samičky a váží 350-370g. Jak by asi mohly být staré?
  28.12.2016 08:05Toni
  PavlaS. ..vyfotím a poslu:-)
  28.12.2016 10:12amy80
  Jezzabell děkuji :-)
  28.12.2016 10:13Neeen
  Ratoniti:asi 3 mesíce,možná i míň
  28.12.2016 12:52Zbyněk
  ratonito: to jsou zverimexáčci? Pohlaví je už v měsíci dobře poznat. Stáří se dle váhy určuje pouze hodně orientačně, ale mohly by být cca dva měsíce.
  Dávej pestrou směs, i když nechtějí zatím baštit a mrkve jenom kolečko na morče. Já bych tomu dal cca týden a ony se téměř určitě rozjedou. Na jesličky nejsou zatím zvyklé, moje dámy je ze začátku také ignorovaly a pak pochopily, že nepočůrané seno je jaxi lepší, ale stejně ho mají rády i na zemi - udělají si kulaté hnízdo, leží uprostřed a ožírají okraje:)
  28.12.2016 13:11Toni
  PavlaS....Nevím jak sem poslat fotku:-(((
  - - - - -
  Domeček vyčištěny a dnes jsem dala malou a hodnou spolu,sefova je ještě na samorče, věděl by někdo co to znamena když morče ke druhému vrže zoubkama? ?
  - - - - -
  Samotce. ..
  28.12.2016 14:16morce18362
  Ahoj budu mit morcatko ze zverimexu, vim ze je to blbe takhle napsat,ale chtěla bych aby bylo březí,chci mít mladé. Jak poznám, ktere je březí? Dekuju
  28.12.2016 15:21morce123456
  morce18362 tady na stránkách to určitě najdeš stačí hledat:D
  28.12.2016 15:39morce18362
  morce123456: ja vim,ale jak to poznat v pár týdnech březosti?
  28.12.2016 15:58ratonito
  Zbyněk: ano, ze zverimexu. Měli jsme tam rezervované dvě holky ale slyšela jsem už o více případech, kdy se pak z holky vyklubal kluk nebo naopak. Dnes jim tedy zkusím dát jinou barvu papriky a uvidíme. Zkusila jsem i lísteček bazalky, jedno morče si dalo, druhé ne.
  28.12.2016 17:11Buub
  morce18362

  nepoznáš.
  28.12.2016 19:44Liluseek
  morce18362, zistíš to až v cca posledných dvoch týždňoch pred pôrodom. Morčatám to skôr neuvidíš...a už keď chceš mať mladé, nekupuj prosím tehotnú samičku vo zverimexe. Kúp si morča (samičku) radšej z iného obchodu alebo z nejakej CHS (na okolí určite nájdeš aspoň jednu). Potom si zožeň samčeka a poriadne si preštuduj čo všetko to obnáša!!! Nezabúdaj na poriadnu stravu a opatrnosť so samičkou. :)
  28.12.2016 20:19neysa
  ahoj, můžu se zeptat jakýma granulema krmíte? případně jaká doplňková směs/složení je nejvhodnější? směsku kupovat nechci...děkuju za tipy:)
  28.12.2016 20:50Eleanor a
  Ahoj chystám morcatku večeři
  Jakou část brokolice ji mám dát?
  28.12.2016 21:14Smirny
  Eleanora: je to jedno:-)
  28.12.2016 21:49Eleonor a
  Smirny : děkuji :)
  28.12.2016 21:51Smirny
  Eleonora: neni zac, chutna jim oboji-růžičky i košťál.
  28.12.2016 22:23Neeen
  morce18362 :teda nevim jestli to bude tvoje první morče,ale pokud ano,tak ti doporučuji si první naštudovat požadavky morčete,chov,výživu,rozmnožování a potom plánovat mladé,u březí samičky ze zverimexu nevíš přesně věk,tudíž se klidně může stát,že samice bude moc mladá,nebo moc stará na mladé a nemuselo by to dopadnout dobře s životem jejím i mláďat,v takovém případě je jediná záchrana císarský řez.Je fakt lepší si koupit nebřezí samičku a potom ji nakrýt se samcem,inzeraty na to máš skoro na všech morčecích inzercích.

  Neysa:já krmím granulemi Cavia Complete,ty jsou kvalitní a potom Britem,
  mezi kvalitní granule patří npř. :Nature´s Promise,Cavia Cuisine,Care+,Cavia Pro,KIKI Premium......
  správné složení granulí najdeš v záložce jídelníček,odstavec o granulích.
  29.12.2016 07:14ratonito
  tak včera druhý pokus s paprikou, tentokrát žlutou. Děcka si vzaly každý jedno morče na klín a zkoušely dát z ruky. Jedno morče očichalo a jen olízlo, druhé ukouslo špičku a víc ani ťuk. Dala jsem jim to pak do misky, kde to opět zůstalo ležet do rána. A na mrkev se zase vrhly, jako kdyby 14 dní nežraly.
  29.12.2016 07:48PavlaS
  Ratanito: Ale to je normální. Normálně jim dej do misky i jinou zeleninu. Oni se to naučí. mrkev je sladká a morčata jí mají rádi. Na papriku si musejí zvyknout. Zkus jako další řapíkatej celer ;)
  29.12.2016 08:24Zbyněk
  morce18362: a březí morče ze zverimexu chceš proč? Jako záchrana nebohé samičky s mláďaty, které pak skončí u hada i s maminkou, to je chvályhodné, ale počítej s téměř stoprocentním příbuzenským křížením a z toho plynoucími důsledky.
  Březost se dá laicky poznat tak dva týdny před porodem, u dvou a jednoho plodu pak cca deset dní před porodem, někdy vůbec, prostě ráno je najednou v kleci nějak moc morčat a nikdo netuší, kde se tam vzaly:))

  ratonito: pindík ve dvou měsících už je jasně vidět. Plus sameček by na samičku vrčel a houpal před ní zadečkem. Se zeleninou vydrž, oni si zvyknou, zoubky mají evidentně dobré a dobrovolně hlady neumřou:))
  29.12.2016 08:52majawa
  ratonito - zkuste dat i tu obyčejnou bílou papriku :o)
  29.12.2016 12:18Katjusa
  ratonito-dej jim papriku jak piše majawa tu obyč.o klece a nech je ,nadavej je děckam na klin,uvidiš jak nebudou ve stresu daji si
  29.12.2016 13:56xbardotkax
  Ahojte, mam od uterka morce, kluka, malého, cca 2-3 mesice starého. Nyní si na nás žvýkací, je to pro něj vše nove. Rada bych ho zkusila naučit na záchudek. Kdy s tim mužů začít. PS. . Da se třeba i starší morce naučit na záchudek? Dekuji
  29.12.2016 13:59Buub
  xbardotkax

  Mno... morče je prasátko. Když budeš mít štěstí na extra čistotné, může preferovat určitá místa v tom smyslu, že v jednom rohu bude víc bobečků než v jinde.

  Ale záchůdek.... ne, to máš špatné zvířátko.
  29.12.2016 14:08xbardotkax
  Buub: me to nevadí, vím že to jsou prasátka, nikdy jsem to neresila :) jen by me to zajímalo, ale vzhledem k tomu, že bobky jsou všude to nebude mít cenu :D
  29.12.2016 14:17Zbyněk
  xbardotkax: mrkni do sekce Bydlení, je to tam popsané. Počítej ale s tím, že Buub má pravdu, nicméně kámoška to dva starší kluky naučila - trpělivým sběrem bobků a umísťováním do záchůdku. Ovšem pochopí to tak jedno morče z deseti:)
  Na tohle jsou prima králíci - hlavně samice, samci rádi značkují:)
  29.12.2016 14:41xbardotkax
  Zbynek: ano je tam napsáno, jak ho naučit, ale není tam napsáno, kdy s tim muže člověk začít, a zda se to muže naučit i starší morce..
  - - - - -
  No to nevadí, učit ho to nebudu, chodím do prace a nikdy jsem sve morcata, ktere jsem mela na záchudek neučil a, tak taky u toho zůstanu.
  29.12.2016 14:49Buub
  Zbyněk

  No, asi mám štěstí na králíky. Když jsem byla malá, Bobo nikdy nespáchal nic mimo svou klec, a to jsem vůbec netušila nic o králičím značkování. Teď mám jinýho králíka a ten je taky naprosto slušný dospělý samec. Ten už má normál kočičí hajzlík.
  29.12.2016 16:19Neeen
  ahoj,vždycky když chystam morčatům žrádlo před jejich morčatárnou tak vždycky vržou zubama,nevíte někdo proč?
  29.12.2016 17:04morce123
  ahoj prosím o radu, mám nové morče cca 2 měsíce starou samičku. Neustále poskakuje do vzduchu a háže nohama, u toho kviká a otírá si o zem genitálie. Přečetla jsem si, že když takto morče skáče (kort mladé morče) znamená, že má radost, ale moc se mi nezdá to ostatní (otírání u toho genitálií i zadku a toho kvikání - ne hlasité kvičení) nevíte co by to mohlo být, nebo je to v pořádku?
  29.12.2016 18:20Zbyněk
  Buub: na samce měla smůlu moje dcera, značkoval celý byt až do kastrace - ta byla pro změnu nutná, protože když projel pubetou, snažil se nakrývat osmiletou fenku vestíka a té se to do dost nelíbilo:)) Kastrace to ale vyřešila.

  xbardotkax: tři měsíce věku, to je ještě v pohodě, alespoň bych to zkusil. Jestli to správně chápu, nic na tom doma nezávisí:)
  29.12.2016 19:35Beranek
  Neeen - Pokud vržou zuby, tak se obávám, že by to mohlo být taky kvůli onemocnění, tedy kokcidióze. Je rozdíl, jestli vrže nebo cvaká. I u králíků je vrzání zuby jasný projev kokcidiózy.... A cvakání zuby se rovná naštvané morčátko.
  29.12.2016 20:52uj uj
  Neeen:
  Já myslím, že v tomto případě to znamená: "No tak dělej, neloudej se s tím, máme hlad, koukej navalit zeleninu!" :-) Moje holky to občas taky dělají, když má jídlo zpoždění nebo když přijdu k výběhu se zeleninou v ruce a okamžitě jim ji nedám :-)
  Jinak jak píše Beranek - cvakání zuby = naštvané morčátko :-)
  30.12.2016 09:16Neeen
  Beranek:jo ,mysleka jsem cvakaní.jen jsem nevěděla jak to popsat
  30.12.2016 10:34Cidik
  Kdo chce vidět malá miminka - máma skinnička a tatínek baldwin - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33870
  30.12.2016 10:39morce18362
  Cidik: Schmudla je nádherná. Gratuluju:) 👍👍👍👍💖💜💛💚
  30.12.2016 10:51Zbyněk
  Cidik: krásný páreček:) Příroda je mocná čarodějka, dva hrošíci a mají hlaďáčky:))
  30.12.2016 12:12Seno
  Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně sena. Mám morčata, která mají problém se zuby a tudíž když je vidím alespoň občas probírat se senem, jsem nadšená. Třetí ovšem (zuby OK dle RTG) ze sena moc nadšená taky není.

  Po koupení snad 50 ti druhů sena, které ani jedno nebylo k chuti (věřte mi, že jsme jim opravdu zeleninu dávala naprosto minimálně některé dny i vůbec aybch je donutila jít na seno, ale zase si nemůžu dovolit nechat zvíře vyhladovět když ani po 3 dnech seno neubývá) jsme byla už zoufalá, že prostě je s nimi konec. Váha padala dolů protože jsem jim zarazila objemy zeleniny, granulí a nechala je zvykat na seno, což nepomohlo naopak měli měkké až prujmové bobky z nedostatku stravy obecně. Tak jsem jim zeleninu opět začala omezeně dávat (cca 50 g/morče na den - mrkev, paprika, fenykl, obcas petržel) a lžíci granulí na morče na den.

  Pak jsem narazila na seno (od Sedupa) - první balík přišel vlhký a ja se bála a rovnou ho vyhodila, protože jsme si řekla, že takové podobné seno už jsem měla aholky ho nejedly.¨

  Pak jsme ho za levno objednala ještě jednou, jenže opět přišlo vlhké, po přesypání do krabice hezky rychle proschlo a holky se do něho VYSLOVENĚ PUSTILI A SNEDLI. Už je to 4.balík co jsem otevřela a vždy je seno VLHKÉ, voní sladce, naši mi říkají že plíseň z toho necítí, seno po přesypání do papírové krabice do 1 dne zcela vyschne a voní méně pronikavě, je tam pár kousků do hněda, ale přesto převažuje nazelenalá, zelená barva.............................nicméně je to špatné ? Můžou tam být plísně ? Jak vůbec poznám zaplísněné seno. Toto seno, kdyžl přijde je vysloveně vevnitř vlhké ne jen studené ale po přesypání poměrně rychle vyschne na křupavé. Abych neměla radost že ho konečně pěkně papají a přitom jim nezadělávala na horší problém.

  Pravděpodobně to vypadá že bylo dobře nasušené (zelená barva), ale asi uskladněné někde kde natáhlo vlhkost do sebe...

  Děkuji moc.

  Jinak značky co omítli a přitom do některých bych se snad zakousla i já jak hezky voní:
  - JR FARM (čisté i s "příchutí"), MALINA, Šumavské, Jihočeské, Podorlické, zkoušela jsem i troje domácí různé atd....:-/
  - jediné které alespon trochu jedli bylo bojínkové ze zvěrokruhu objednané (American pet dinner) - jenže bylo dost jemné a hlavně hodnotami se podobalo spis koncentrovanému krmivu typu granule (13% bílkovin, 30% vlákniny...)


  A ještě dotaz k probiotikům, můj veterinář přes hlodavce říká, že probiotika jsou naprosto k ničemu. Že vůbec neobsahují ty mikroorganismy, které má morče ve střevech a že navíc přes kyselé pH žaludku prakticky do střev nic nemůže projít. Takže neublíží ale nepomohou, třeba při atb léčbě, nebo průjmech. Že když už tak bobek od zdravého morčete ale že stejně žaludek ty mikroorganismy zničí.
  30.12.2016 16:09Smirny
  Zbyněk: to neni mocna carodejka, vzdyt je to skinny s baldwinem, kazde jine plemeno, tak nemuzou mit hola mimi:-)
  30.12.2016 17:31Tygrinka
  morce123: Naprosto normální myší radost. Přestaň to řešit a užívej si to.
  30.12.2016 17:33Zbyněk
  Smirny: aha:) To víš, já nejsem "morčecí rostlinář" Takže mě to u dvou hrošíků překvapilo:) Fakt je, že moje nejstarší měla tátu baldwina a je samozřejmě chlupáč:) První fotka: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?PF2017 :))

  Seno: vlhkost je široký pojem, ale seno samozřejmě absorbuje vodu ze vzduchu, nicméně aby se v něm rozjely plísně, musí to chvíli trvat. Záleží samozřejmě na více faktorech, ale pokud ho vyndají z vlhké stodoly v zimě a pošlou nevytápěnýám autem, tak by to mělo být ok. Plesnivé seno poznáš, prostě páchne plísní, zatuchlinou, je to dost odporný zápach. Také jsem jednou vezl z Prahy pětikilový pytel Maliny na motorce a doma jsem žasnul, že je pytel zevnitř orosený, jak byl hodinu na sluníčku. Seno ale nepáchlo, rychle jsem ho vysypal v ložnici na zem, usušil mezi postelema a dobrý, holky přežily, bylo krásně voňavé. Buub mi to tenkrát řekla jasně, "jestliže nesmrdí plísní, zkrm to".
  30.12.2016 18:42Kralici a morčata
  Dobrý den, dočetla jsem se zde že morčata můžou být homosexuální. Mohou se pokoušet i o pohlavní styk? Otázka čistě ze zvědavosti.
  30.12.2016 19:25Buub
  Kralici a morčata

  homosexuální jakože by odmítla partnera opačného pohlaví, je-li tento k dispozici, tak to teda fakt ne.

  ale vzeskok i kopulační pohyby jsou u nich chováním, které není nutně spojené jen s pářením. samci ustájení ve skupině si takto dávají najevo nadřazenost. a samičky mohou vzeskakovat jedna na druhou, je-li některá z nich v říji.
  30.12.2016 19:31Kralici a morčata
  Buub, děkuji jen jsem to chtěla vědět. Jde vidět že máš mnoho informací o morcatech.
  30.12.2016 20:16Kájka
  Dotaz -dáváte morčatům něco na hryzání -větvičky apod.? Nevím, zda to potřebují. Králíkům je to dobré dávat, u morčátek nevím.
  30.12.2016 20:19Smirny
  Kájka: pokud maji dostatek sena, tak nepotrebují:-) Ale pro zpestreni je mozne davat vetvicky, nekdo to rad ohryzava, jine morce si toho ani nevsimne.
  30.12.2016 20:23Kájka
  No, já nemám možnost mít větvičky ze zahrady apod., leda výjmečně od někoho. Králidně jsem občas vozila od našich nebo kamarádka dovezla. Morčík dnes trochu ohryzával klec (plast), ale asi to jen zkoumal.
  30.12.2016 22:11Morcatko01
  Dobrý den mohu se zeptat co delat s morčátkem na silvestra (bydlíme v místě kde jsou hodně slyšet) predem dekuji za odpoved. A jeste bych se chtela zeptat co znamena kdyz morce "stříhá" jedním uchem?
  31.12.2016 00:23Duchna
  Ahoj, zkouším, zda se mi tu někdo ozve. Kdysi Ixíka trápily kvasinky na čumáčku a v podstatě v menší míře s tím bojujeme pořád. Dnes jsem zjistila, že se mu to zase rozjelo, ale mnohem víc než jindy...Má to v té mezeře na pysku. Tehdy mi raděla Buub Korsodyl a genciánku či propolis, možná i Tygrinka??? dávala něco rad..už je to dávno.... Když se mu to občas objevilo, přetřela jsem to těmito třemi přípravky a klid...Ted mi přijde, že by to mohl mít někde třeba prasklé, nevím, tak mám strach aby mu to nepálilo. Ošetřila jsem ho s tím, nic neříkal, krom cukání, tak snad mu to bylo jen nepříjemné a nebolelo ho to. Skočím s ním v pondělí za dr.myslím, že to přes víkend vydrží a není to zase tak akutní, ale jen chci vyvrátit či potvrdit, že léčím správně. Někde píšou zředěná betadinka...Hned dostal pulku celaskonu 250 mg, dám mu to zase obden, nebo raději i zítra? Ted už to dlouho neměl. Honzík se krmí stejně a ten je v pořádku... Díky za radu...
  31.12.2016 01:06Mila
  Duchna - já jsem kvasinky na radu andyska léčila Gyno - pevarylem, a zabralo to napořád, už se nám to nikdy nevrátilo. Gyno Pevaryl jsem koupila v lékárně a je na ženské kvasinky. Stačilo 1x denně namazat pysk několik dní do vymyzení
  31.12.2016 01:09Duchna
  Mila - Díky, mám pocit, že už jsem to od tebe někde četla v diskuzi.. To je tedy mastička, jestli rozumím, ju?
  - - - - -
  A bylo to bakteriální nebo kvasinkové?
  31.12.2016 01:11Mila
  Morcatko01 - nic, jen nechte zavrená okna úplně. Nám lítají obvyle petardy kolem oken a morčíci v klidu chrápou a nic to s nima nedělá.Letos mám teda týden maličkou morčinku, ale není sama, je v tlupě dalších 4 morčíků, tak doufám, že se zachová stejně jak domorodí že si někam lehnou a spí a mějte mě rádi :-)))
  - - - - -
  Duchna - kvasinkové a a mastička skvěle zabrala. Koupíš v lékarně
  - - - - -
  a je to mastička i když jí prodávají s kapslema.... ty kapsle jsem zužitkovala pro sebe :-)
  31.12.2016 01:34Tygrinka
  Duchna: Gynopevaryl má poměrně široký účinek, u mého myšáka zabral vždycky a rychle. Ten stačí mazat jednou denně.

  Mila: Jojo, co by člověk pro ty myši neudělal, že jo :o)
  - - - - -
  Morcatko01: Mám ve smečce dva bojínky, ti se viditelně klepou, takže v tom nejhorším petardování bydlí zasunuti pod košilí každý na jedné straně u mě na těle. Tam to snášejí relativně dobře.
  - - - - -
  Morcatko01: Může ho tam někde u ucha lechtat chlup nebo kus sena nebo může mít něco v uchu. Pokud by se stav nelepšil a začal by si ucho víc drbat nebo by začalo hřát, pak by ho měl vidět veterinář.
  31.12.2016 11:04Morcatko01
  Tygrinka: U veterináře jsme byli nedávno (asi pred peti dny a kvuli stříhání drápků) a konroloval ho i za ušima takze ho tam asi neco lehta
  31.12.2016 15:25Rouly
  Mám dotaz :)
  Plánuji si pořídit dvě morčátka. Mám dost času na přemýšlení, ale i tak se chci zeptat. Pokud bych se rozhodla pro dva kluky, jak se budou snášet? Na každém webu tvrdí něco jiného a tak mám z toho zamotanou hlavu. Morčata ,ať už kluky nebo holky, chci z jednoho vrhu.
  Děkuji za odpověď :)
  31.12.2016 15:54Blanule13
  Rouly - Vždycky jsme měli kluky a snášeli se v pohodě. Pokud bys pořídil/a dva brášky, tak si myslím, že by neměl být problém vůbec. My dokonce pořídili prcka pozůstalému dědovi, a vše je v poho. Občas ho trošku prožene po kleci, aby si ujasnili, kdo je vůdcem, ale jinak se snáší. Sice jsem se bála, co bude, až prcek dojde do puberty, protože je taky dost dominantní, ale žádný průšvih se nekonal.
  - - - - -
  Mimochodem - nevíte, zda jsou ještě obnovovány veteriny v sekci ,,Kam na veterinu?". Posílala jsem na mail recenze 3 veterinářů, ale stále tam nejsou.
  31.12.2016 16:28Neeen
  Rouly:pokud by jsi si koupila dva brášky ,tak by to mělo být v poho,ale i jejich vztahy by se mohly rozhádat, kdyby jsi vedle jejich klece dala samici.nebo by ji jen cítili.U dvou samců z jiných vrhů,se může stát že se v pobertě rozhádají tak že by jsi je musela oddělit.Nejlepší je,když si vezmeš bráchy z jednoho vrhu,nebo si k ročnímu nebo i staršímu samci koupíš malé mimino,tak bude jasné kdo je mezi nimi šéf..
  31.12.2016 16:53Beranek
  Blanule13 - Nejsou. Taky jsem před lety posílala pár recenzí, ale nikdo to neupravuje.... Škoda, mohlo by to hodně lidem pomoci najít veterináře, který opravdu morčátkům rozumí, nebo naopak varovat je, že tento veterinář ví o morčatech houby.
  31.12.2016 17:11Morcatko01
  Dobrý den kolik by mnelo vážit 7 týdenní morčátko
  31.12.2016 17:27Neeen
  Morcatko01:cca 300-350g závisí na to jestli to je samec nebo samice.Samci totiž váží víc.
  31.12.2016 17:48Mila
  je to škoda že se ty veteriny neupravují, chodím sem často pro různě informace a už sjem zjistila že ani jídelníček se už několik let neměnil, pořád tam v tabulkách vládnou i granule které se již nějakou dobu nevyrábí.... je to škoda, že to celkově úplně upadá....

  Rouly - bráškové by se měli snášet v pohodě, důležité je aby měli dost prostoru. Sice se občas stane že i mezi sourozenci vznikne vpubertě problém, ale myslím si že to není pravidlo. I povaha v tom hraje jistou roli.
  - - - - -
  Morcatko01 - je to asi různé u každého jedince. v 7 týdnech mívají moje morčátka vždy kolem 450g. A je jedno jestli byli ze zverimexu nebo od chovatele. Ted co mám novou tedinku z CHS, tak jsem jí koupila jako měsíční a měla 340g. :-) Ted je jí 6 týdnů a má 449g :-) Ale asi to nebude pravidlo, ale moji morčíc mají tu váhu vždy podobnou :-)
  31.12.2016 17:59Kájka
  Dáváte morčátkům květák, přesněji košťály z květáku? mám takové ty listy + odřezky. Dala jsem morčíkovi kousíček, chutná mu to. Zjišťuju, jestli to je vhodné, aby se nenadmul. Tady v tabulce u jídelníčku není nic napsané u květáku, tak předpokládám, že neuškodí, když toho nedám hodně, aby se nenadmul.
  31.12.2016 18:05Morcatko01
  Mila: Takže když váži 414g tak je to normální
  31.12.2016 19:49Michaelastr
  Co znamená, když má morče žluté bobky?
  31.12.2016 20:28Ajati
  přeju všem kamarádkám a kamarádům tady a jejich zvířatům co nejvíc zdraví, všechno nejlepší do nastávajícího roku
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33871
  31.12.2016 20:29Duchna
  Kajka- květák dávám, ty kostaly obzvlášť..ale ne tolik, přesně, aby se nenafoukli.
  31.12.2016 20:34Mila
  Morcatko01 - ano aspon u mě ano
  - - - - -
  i já se přidávám PF 2017 a hodně zdravíčka všem i morčátkům
  31.12.2016 21:18Duchna
  Tobě taky Milo, i tvým morčíkum a všem tady na diskuzi :-).