Ahojte, oslovila jsem pár dobrých veterinářů (adresy viz tato stránka "Kam na veterinu?") a odepsali mi ohledně nemocí našeho Rona (problémy s kůží, ulomené horní řezáky) a taky ohledně výživy, kdyby to někoho zajímalo, ale je to delší:
Názory veterinářů na léčbu Rona:
MVDr. Jaroslav König:
Přijít na příčinu onemocnění všeho morčete není jednoduché. Všichni postupujeme vylučovací metodou, tj. nejčastěji paraziti, plísně, výživa a u samic hormonalní příčiny. Kolegové postupují standartně. Znovu bych opakoval vyš. na parazity – seškrab , plísně – DTM test , Woodova lampa. Krmení má být pestré a s vločky oparně. C- vit má- to je dobře, možná ještě doplnění ostatních vit.a minerálů . Pokud by nedošlo ke zlepšení stavu , zavolejte o radu na VŠV do Brna /Prof. Knotek , nebo jeho kolegové/ . S pozdravem König
MVDr. Nela Kozumplíková, Kyjov:
Podle mého názoru není Váš současný problém se zuby způsobený špatným krmením. Je známo, že jakákoli nemoc, kterou morče prodělá má vliv na zuby- konkrétně na jejich sklovinu, která je málo kvalitní a zub má pak tendence se lámat. Nemyslím si, že by problém se zuby byl způsobený odvápněním. Spíš je to následek zdlouhavého kožního onemocnění. Co se týká krmení- my doporučujeme kvalitní granule + seno + zeleninu. Pokud je na ni morče zvyklé, krmíte jí rozumné množství a nezpůsobuje mu trávící problémy, nevidím důvod, proč ji nedávat. S jídelníčkem, který jste popsala tedy nemám problém, ale vyhnula bych se nadbytku obilí i vloček. My je nedoporučujeme vůbec, jsou plné sacharidů a způsobují nadýmání a průjmy. Pokud má morče kompletní granule, není potřeba přidávat další zrní.
K Vaší otázce ohledně očkování- očkovat by se měla zdravá zvířata bez akutních problémů, takže pokud se kůže zahojí a morče začne přibírat na váze, neměl by to být problém.
Přejeme Ronečkovi brzké uzdravení.
MVDr. Miroslav Sucháček, Hradec Králové:
V případě kožních problémů, které jsou u morčat časté, se nejčastěji jedná o parazity nebo plíseň, bakteriální infekce je většinou sekundární, jako následek právě těch parazitů nebo plísně. Vždy je nutná přesná diagnostika = o co se jedná. Tj. je nutné udělat seškrab (někdy i opakovaný), trichoskopii a pokud se nic nenajde, tak kultivaci na plíseň. Předpoklad, že se dle kliniky jedná o to a to, není ideální, protože řada onemocnění na kůži vypadá podobně. Podle parazita, kterého najdeme, pak nasazujeme terapii. Může se lišit dle druhu, protože každý má jiný vývojový cyklus. Dle něj se volí vhodný přípravek a interval podávání (někdy co 7 dní, někdy co 30 dní, nikdy ne jednorázově). Doplňkově je určitě vhodné doplnit antibakteriálními nebo protisvědivými šampóny. Na plíseň je možní použít několik přípravků. Buď antimykotický šampón, chytrou houbu nebo speciální roztok. Vakcinace se již nedoporučuje!!! Použití kortikoidů je v obou případech méně vhodné. Při každém onemocnění je nutné zvýšit dávku vit. C, které by mělo morče dostávat i normálně (neumí si samo vytvořit). Vhodné je podávat i imunostimulancia, která urychlují hojení (buď veterinární Plerasan nebo lidský Imunoglukan).
Co se týče zubů, záleží, jak zuby vypadají, tj. zda je možné počkat až dorostou nebo je lepší je zkorigovat v celkové anestezii pomocí brusky (záleží na tom, jak moc byly ulomeny, jestli jsou stejně dlouhé, jaká je linie lomu, zda je otevřen dřeňový kanálek,....). Po dobu dorůstání zeleninu můžete strouhat, nicméně některá morčata to nevyžadují, je třeba zkusit. S jídelníčkem na králících.cz souhlasíme, odpovídá současným poznatkům o výživě morčat. S vločkami a všeobecně obilovinami je třeba nakládat opatrně! Při vyšším množství mouhou způsobit přerůstání bakterií ve střevě. Základem stravy pro morčata je vždy seno, zelenina a jen d oplňkově kvalitní granule a občas ovoce. U ledového salátu opravdu opatrně, nemá vhodný poměr Ca a P a proto by se měl dávat jen zřídka. Vhodnější jsou jiné druhé salátů, např. lolo salát, little gem, méně často římský salát, polníček nebo rukola. Granule bych zkusil vyměnit za jiné, tyto obsahují málo vlákniny a bílkovin. Vhodnější a oblíbené jsou např. Cavia Cuisine od Oxbow nebo od firmy JR Farm.
Pokud morče dosti zhublo, je vhodné udělat ještě RTG hlavy, zda bylo zlomení zubů souhra okolností nebo je tam ještě jiný problém (některé problémy je možné odhalit i pečlivým vyšetřením dutiny ústní, které je standartem při jakémkoliv onemocnění). V případě sníženého příjmu potravy a bolestivosti v souvislosti se zuby nebo i rozsáhlým poškozením kůže, je na místě zvážit podávání léků na bolest a podporu zažívání.
---
Dobrý den,
pokud jsou zuby jakžtakž rovné a morče žere, můžete počkat, až dorostou a poté zhodnotit, zda zůstal skus správný nebo bude třeba korekce. Pokud by totiž skus nebyl ideální, morče žralo a korekce se neprovedla, časem se může vyvinout onemocnění dentice, které nelze zhodnotit pouhým okem (přerůstání zubů v tlamičce, kam se okem nepodíváte). Nechte si proto poté raději celou tlamičku odborně vyšetřit (vyšetření je bezbolestné, provádí se kukátkem, které se zasune do tlamičky a během chvilinky víte, jak jste na tom).
Kvalitní granule můžete začít v malém množství přidávat, pokud je bude chtít. V této oblasti bohužel nikoho osobně neznám, nicméně z doslechu jsou prý nejlepší na klinice Hanychov.
Přeji Ronovi brzké uzdravení!
S pozdravem MVDr. Miroslav Sucháček
MVDr. Zemanová, Ústí n. L.:
Dobrý den, vzhledem k popisu stavu doporučuji rozhodně zkontrolovat stav ostatních zubů, častěji zlomené zuby bývají následkem jejich přerůstání. Jako veterinářku v Liberci bych Vám ráda doporučila MVDr. Kramerovou (Veterinární klinika Hanychov), která má spoustu zkušeností s drobnými savci a dokáže Vám na základě klinického vyšetření navrhnou další dodatečná vyšetření a nastavit odpovídající léčbu. Jídelníček na morčata.cz je velmi podrobný a přesný, proto bych se ho držela. Přeji hodně štěstí MVDr. Zemanová
- - - - -Pokračování - názory veterinářů:
MVDr. Ivo Hylák:
Dobrý den, určitě se obraťte na MVDr. Minárika v Liberci. Doporučil bych v prvé řadě odebrat krev a vyšetřit biochemii a hematologii.Klidně raději zavolejte. Ivo Hylák
MVDr. Zuzana Krabová:
Co se kůže týka, bez vyšetření je těžko posuzovat stav. Pokud by bylo podezření na dermatofytózu, a je dokazana kultivací- idealne v laboratoři, tak se nasazuje Itrafungol. Vakcinace proti dermatofytům, dle Dr. Rybníčka je k ničemu.... Překryje to příznaky ( t.z. Že morče bude mít plíseň dál, akorát to nebudete vidět, celý problém té vakcíny je pak hlavně v tom, že morče bude mít dál plísen, kterou Vás může nakazit. Ale morče bude zdravé ). Takže tady by jste potřebovali pořadnou diagnostiku. Osobně bych nedoporučovala ho čimkoliv očkovat..... Ohledně chytré houby, na to kolega Rybníček dělal klinickou studii, kterou si objednala firma co vyrábí chytrou houbu, studie neměla valné výsledky, ale tím se firma jistě chlubit nebude.......
Co se týče dalšího problému ze zubama, tady je otázka proč se mu zuby ulomili..... Je varianta úrazu, okusování klece... Nebo samotné Vami zminované nemoci, která se může projevit v růstové fázi zubů, t.z. Že když je morče nemocné a mín žere, tudíž ma nutriční deficity, tak se to může projevit na zubech a tudíž jsou slabši s náchylností na ipulomení. Ale není to známnka odvápnění, jenom přítomnosti nemoci v organizmu. Když se zviře dostane do dobrého vyživního stavu ze všema vitamínama, hlavně vit C, zuby odrostou a vše bude jako před tím. Řezaky rostou celkem rychle 2-3mm za týden. Takže se dostávame na začátek problému, když vyl& eacute;čite nemoc kůže vše bude ok. Takže strava by měla obsahovat hlavně seno, klidně ovesné vločky a zeleninu.... ; )
https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicekStránky Váma zminované jsou výborné, klidně krmte jak píšou.....
MVDr. Libor Kufa:
Dobrý den, doporučuji konzultaci s největším odborníkem a specialistou prof. Knotkem z vysoké školy veterinární na adrese:
knotekz@vfu.czMVDr. Ivona Musialková:
Dobrý den, odkaz na webové stránky ohledně výživy morčat se mi zdá docela
věrohodný. Všechny důležité poznatky tam jsou rozumně shrnuty. Určitě se
jich můžete držet. Pokud by problémy s příjmem krmiva přetrvávaly déle než 3 dny,
přiklonila bych se spíše k asistovanému dokrmování stříkačkou (senná
kaše např. značka Rodicare instant, ředění dle návodu výrobce).
Nechutenství může způsobovat jednak bolestivost čelisti po fraktuře
zubu, jednak dlouhodobé podávání antibiotik zhorší mikrobiální rovnováhu
ve střevě. Doporučila bych dodávat pre/probiotika (např. Protexin
Professional nebo Biolapis), při asistovaném dokrmu možno zahájit i
analgetickou léčbu meloxikamem.
Držím Vám palce, aby Vaše morčátko bylo zase brzy fit.