od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2016
 • Zobrazuji 724 zaznamu.
 • 1.4.2016 07:49Zbyněk
  beryl: jsou to krásní klučíci:) Já jsem na černé:) ale prcek je krásně vybarvený:)
  1.4.2016 12:11beryl
  Zbyněk- ja jsem taky na černé☺Ale druhého jsem chtěla jiného.Ať je rozpoznám..
  1.4.2016 12:20Zbyněk
  beryl: no to je fakt, jestli mi vyjde vrh, budu muset případným samičkám nastřelit náušnice:)))
  1.4.2016 13:25Misi
  beryl: Jsou nádherní oba dva :-)
  1.4.2016 13:54Myšakis
  Nepatří komentáře k albu náhodou do komentářů k albu? :-)
  1.4.2016 14:50danta
  Dobrý den, mohu se zeptat, jak dlouho trvá u samečka puberta?
  1.4.2016 15:08Zbyněk
  danta: u samečka? Bohužel podobně jako u lidského - někdy celý život:)))) A teď vážně - podobně jako u samičky, cca dva až tři měsíce, od zhruba čtvrtého měsíce věku
  1.4.2016 15:15Sanynka
  Beryl: Jsou krásní! U vás už máte pampelišky? :O Jinak bych jim vyndala ten rohlík, viz. záložka jídelníček :).
  1.4.2016 15:16Jezzabell
  Sanynka: Naši měli pampelišky už cca před týdnem;)
  1.4.2016 15:17Sanynka
  Jezzabell: Já chodila po celé naší louce (hoooodně veliká, dřív to byla pastvina pro dva koně) a nikde nic :(
  1.4.2016 15:38Buub
  Sanynka

  Pampelišky se nehledají na louce:) Teď je nejlepší místo na zelené výslunný násep, stráně, okraje cest, nejlépe někde u zdi nebo plotu, kam svítí slunce.
  1.4.2016 15:46Myšakis
  Buub

  Taky tam chodí čůrat psi, má to pak víc dusíku a rychleji to roste. :)
  1.4.2016 15:54Buub
  No, to taky. To viditelně pochcané nebrat, no. Ale na rovince teď ještě moc věcí neroste, nebo ne v takovém množství, abych přinesla domů hromadu. Taky chodím k potoku, tam je taky výslunná stráň, a moc psů tam neleze.
  1.4.2016 16:21Myšakis
  Buub

  U potoko je to dobré, v tom máš pravdu
  1.4.2016 16:55Mila
  danta - samci i samice to mají stejně dlouhé s tou pubertou a obvykle probíhá mezi 4tým - 6 tým měsícem
  1.4.2016 17:54beryl
  Sanynka- ano asi už týden sbírám pampelišky:-)i sedmikrásky.Ale pampeliškové listy jsou malinké.Už se těším až budou pořádné..teda né,že bych je jedla já:-))
  1.4.2016 18:14Sanynka
  Buub: U nás vždycky rostou na louce, ale až dýl, tak zkusím kouknout jak radíš...
  Máme nové bydlení! Díky všem za rady :)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33551
  1.4.2016 18:54Terezice
  Ahoj všichni, nedávno jste mi tu radili nechat zbrousit zuby u starší samičky na klinice na Hůrce. Tak včera jsem tam byla, holčinu mi paní doktorka odoperovala. Akorát si hned všimla, že morče divně dýchá - jakoby trhaně a řekla, že je to možná problém s plícemi a že ji zrentgenuje. A trochu se bála narkózy - buď že se nadýchá málo, jak špatně dýchá nebo že se neprobere. Nakonec vše dobře dopadlo, morče uspání prostálo velmi dobře. Bohužel paní doktorka zjistila zvětšené, otekle nebo spíš zavodněné srdce, které tlačí na průdušnici a proto tak špatně dýchá. Z toho důvodu měla horší i ty zuby - i když nic katastrofického, háčky měla minimální - doktorka povídala, že to má vlastně z toho, jak to žrádlo „nemůže udýchat“ i když se snaží. Dostala ATB, léky proti bolesti. Na doma léky na srdce a ATB, na bolest ne - ty zuby měla opravdu nepatrně špatné. Hned jak jsem si ji přejímala, byla v pohodě u svých 2 kámošek a tvářila se, jakoby nic. Doma sežrala na co přišla - seno, sušený zelený oves, zeleninu, granule (jo dostala jsem doporučení přidávat vit C a nespoléhat se na vit v zelenině a v ovoci a granule podávat trvale /podávám Rodicare, ale ne trvale, spíš jako občasnou kůru/ chci se zeptat, jak podáváte vy? Paní doktorka mi doporučila rozdrtit třeba celaskon na okurku a to zatím funguje - jí to dobrovolně :), dávám to všem 3 holkám). Takže jsem byla nadšená, že baští. No pak do ní narvat 3 druhy léků..to se povedlo. No ráno vypadala blbě - skoro nejedla, jinak aktivní, podala jsem 1 lék a šla do práce. Volala jsem na veterinu, kde mi řekli, že pokud nebude jíst, ať přijedu, že jí můžou bolet ty zuby a ať dokrmuju rozmočenými granulemi - to měl na starost přítel, který byl doma, nacpal do ní…no strašně moc stříkaček, bohužel to moc rozředil, takže hladovka se přecpala a zas má trochu průjem…no přišla jsem domů vzala si ji do parády a ona mi dobrovolně baštila sušený zelený oves, nějaké bylinky, sežrala papriku, okurku + vit a teď baští i seno, takže jsem se zase uklidnila a na veterinu nejela (jedem až zas v úterý nebo uvidím, zda se nezhorší). Dýchá tedy furt divně, tak uvidíme, jak to bude zvládat dál. Díky moc všem za rady a podporu. Píšu to sem, kdyby se to náhodou někomu hodilo. Jinak paní doktorku (nevím, ale zda to byla paní Lietavcová) a kliniku na Hůrce můžu jen doporučit. I jejich ochotu vše vysvětlit a ukázat. Super přístup.
  - - - - -
  Jo to jsem zapomněla, ptala jsem se na probiotika a paní doktorka mi řekla, že nejlepší probio jsou rozdrcené bobky od ostatních morčat podané stříkačkou...tak dnes se odhodlávám to vyzkoušet :)
  1.4.2016 19:16KatkaKatka
  Ahojte...Měla jsem 5 let dva morčátka, samečky...Prakticky spolu vyrůstali...Ten starší mi včera umřel...co s tím druhým? máte zkušenost? Myslím to v tom smyslu aby netesknil...nevím...nemám s tím zkušenost, bylo to poprvé kdy jsem měla dva morčátka. Děkuji
  1.4.2016 19:26Terezice
  No, pořídit kámoše...moje opatření je mít aspoň 3 morčata, když 1 nebude, budou dočasně 2 a pak pořídit další a tak pořád dokola...
  Ale měla jsem roky jen 2 a vždy pak pořídila mladší a bylo to ok. Měla jsem kluky, holku a kastrovaného kluka, teď jen holky a vždy to bylo ok soužití.
  - - - - -
  a pořídit co nejrychleji
  1.4.2016 19:33Jezzabell
  Terezice: Pokud drtíš 100vkové céčko, tak já ho nadrtila na plast. lžičce a rozpustila v 1ml voy a stříkačkou tu dávku do tlamičky (málo vody, aby jí neměla moc). Jinak dávám v kapičkách Vit-C od Versele-Laga, https://obchod.kralici.cz/p313-versele-laga-premium-c-vit.aspx . Dá se přidávat do vody, ale protože rychle oxiduje a přes kovové pítko napáječky taky ztrácí, tak zas dávám do 1ml vody 6kp a do tlamičky. Na příbaláku je 10 kp tuším, vet. mi vzhledem k váze chlupáčů doporučil 6kp. Mají v průměru 1200g.
  Probiotika jsem vyfasovala na veterině jako vhodná pro morčata Bio-Lapis, jsou to malý pytlíčky 2g, jeden mě tuším vyšel na vet. na nějakých 30Kc a vydržel na dva dny. Půlku na den, rozděleno do dvou dávek. Zas rozpustit v 1ml vody a do tlamičky stříkajdou.
  1.4.2016 19:38Terezice
  Jezzabel díky moc. Kfdyž ona v té stříkačce dostává už 3 druhy léků :/ tak to dávám zatím takhle. Ale pak vyzkouším. Jj, Biolapis jsem dávala kdysi, chtěla jsem je koupit, ale MVDr. mi řekla, že určitě účinnější jsou ty bobky..tak zkusím bobky :)
  1.4.2016 19:50Jezzabell
  Terezice: Jj, jasně. ještě jsem dostávala silnější Synbiotic. 1/2 kapsle na den. Jsem to céčko rozpustila v 1ml vody společně s probiotiky. A hned podala. Se poptej, jestli to můžeš dát společně, nebo co můžeš a co ne pospolu;)
  1.4.2016 20:20Sanynka
  Terezice: Tak ještě, že si zašla k téhle vet, jinak by se na to srdce vůbec nepřišlo... Mohu se zeptat kolik si platila? Nás čeká broušení v pondělí, taky v inhalačce, tak doufám, že nám nic dalšího nenajdou..
  1.4.2016 20:23Terezice
  OK ten Synbio neznám, poptám se, dík moc. Ono ty probiotika asi není nutné podávat furt, ne? Myslela jsem, že je budu dávat jen co bude mít ty ATB. Ty podáváš trvale nebo děláš nějaké pravidelné kúry?
  - - - - -
  Celkem 2200, nejdražší byly RTG.
  - - - - -
  držím palce
  1.4.2016 20:23Sanynka
  Terezice: Pěkná částka, ale za zdraví morčinky určitě stojí! :)
  1.4.2016 20:34Terezice
  Njn, plus dobroty..sušené byliny atd,
  . za dalších 600,- :D
  1.4.2016 20:42Jezzabell
  Terezice: Dávala jsem je při atb a ještě po nich, protože u mých dvou sourozenců se projevila citlivost na atb a rozhodilo jim to totálně zaívání, u Houmíka to bylo víc, dostal atb na záněj pysku, kde už nezabírala desinfekce a jeho bráška sežral jeho bobky a bylo zle i u něj. Byl z toho venku o 14dnů dřív. A po skoro dvou měsících na veterině, někdy ob dva dny a pod. se mě radši ani neptej na cenu:))) Ale kluci jsou z toho nova..venku už nějakých deset, čtrnáct dní;) Zato se mi servala druhá dvojka a hurá na veterinu..
  Takže držím palce, ať vše dobře dopadne;)
  - - - - -
  Nějak mi poskočila klávesnice..pardón;)
  1.4.2016 21:49Terezice
  Ajaj...máme Maarbocyl...netuším, jak na to bude reagovat...bobky proběhly...no nevím no :)

  Také pěkné, u tebe :) Moc držím pěsti a ať už jsou zvířátka jen a jen zdravá :)
  1.4.2016 22:54Bart
  Terezice - vitamín C je nejlepší podávat těmito granulemi, které krásně voní po petrželce. Zdá se mi to schůdnější než "lidský celaskon", který je kyselý a musí se dodávat různými stříkačkami ap. Granulky jsou bašta a přitom pro morčátka přirozené. No a nebo denně podávat čerstvou petrželku...
  - - - - -
  https://obchod.kralici.cz/p262-vitakraft-vita-c-forte.aspx
  2.4.2016 00:13Tygrinka
  Terezice: Než cpát bobky do morčete, je lepší nechat morče, ať se nacpe samo, ne? U mě všichni a vždycky ti potřební luxovali bobky po kolegách. Nežrali ani ty čerstvé, nejlépe ty mírně zavadlé, chroupali to jako oříšky :o) Ale nežrali kde co, pěkně si vybírali, co pozřou. Pokud máš morčat více, tak bych to nechala na ní. Jinak 3 léky v jedné stříkačce nevím, někdy musí být mezi nimi rozestup. Tohle bych si ještě ověřila, pokud ti ovšem rovnou vetka neřekla, že to máš dát najednou. Do atb určitě nedávat Cvitamín a probiotika. Atb se s Cvitamínem nemají rádi a probiotika se musejí dávat od atb s rozestupem. Probiotika nejsou bezpodmínečně nutná, ani není třeba je podat hned s první dávkou atb, pokud se nejedná o specifický případ.
  - - - - -
  Terezice: Ohledně dokrmování - doporučuji nastudovat odkaz zde nahoře v Nemoci -
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/pomoc.htm
  Abyste zbytečně příště morče nepřecpávali, ono ani hladovění ani přecpané břicho nedělají dobrotu. Jinak vodnatější kaše zas tak extra nevadí, alespoň dostanete do morčete i vodu, je ale důležité krmit tak, aby se směs nedostala do plic... Jinak jste zareagovali dobře :o)
  2.4.2016 01:01Myšakis
  Vitamin C je nejlepší dodávat pomocí zeleniny. Nejlépe si zjistit, který z druhů zeleniny, konzumovaných daným morčetem, obsahuje nejvíce céčka, a tím potom to morče cpát. V celaskonu je pro morče céčka až moc, hlavně v těch tabletách. Na jedno morče stačí cca čtvrt tablety (té slabší) na den. Cokoliv nad akorát prodražuje morčecí moč, protože přesně tudy přebytečný vitamin C vyjde z těla... nehledě na to, že předávkování vtaminem C samo o sobě způsobuje průjem.
  2.4.2016 01:20Tygrinka
  Myšakis: Souhlas, většina morčat nepotřebuje dodávat uměle. Občas v zimě 2-3x dám, když je zeleniny málo a je většinou skleníková. I vet mi řekl, že nalezencům na podporu je vhodné dát tu čtvrtku a jen obden, pokud sami baští zeleninu a nemají jiný problém. Poslednímu nalezenému myšákovi, co trochu tahal nohy za sebou, jsem dala asi 6xčtvrtku velkého Cvitamínu během 14 dnů a bylo po kulhání a mazal jak namydlenej blesk :o)
  2.4.2016 10:28Rozik
  Prezentace jarního vrhu N1..
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33553
  2.4.2016 11:25Monii
  Ahoj .. potřebuju poradit. dneska jsem k naší samičce koupili další samičku od stejného chovatele.. dali jsme je očuchat a po hodince na sebe začaly cvakat zubama a nahánět se po kleci... co prosím tohle chování znamená? máme je oddělit?
  - - - - -
  Rozik: ti jsou nádherní :)
  2.4.2016 11:35Buub
  Monii

  Toto je zcela normální chování morčat, která se neznají a potřebují si ujasnit vzájemné vztahy. Jak se ujasnění povede záleží. Je mnohem lepší seznamovat morčata v čerstvě vyčištěné a dezinfikované ubikaci, kde není "doma" podle pachu ani jedno z nich. No pak taky bydlení musí být dostatečně velké na to, aby si mohla morčata jít z cesty a nejlépe i z očí, když mají ponorku. A zdroje - krmení, voda, úkryty - musí být umístěné tak, aby se k nim dostalo i podřízené morče, eliminují se tak důvody konfliktů.

  Ale cvakání zubama a vzájemné prohánění k seznamování prostě patří a pokud je jinak všechno připravené správně viz výše, tak se to prostě musí nechat proběhnout. Pokud neteče krev a všechny myšky se mohou najíst, je to ok.
  2.4.2016 11:44Misi
  Dobrý den, mám dotaz. Naše morče začalo najednou pít. Máme ho rok a půl, nikdy nepil, jen výjimečně. Vodu jsem mu dávala a měnila denně, ale pítko zůstávalo plné, viděla jsem ho napít se dost výjimečně, hlavně tedy v léte. Poslední tři dny začal dost pít. Vypije denně tak 50 ml. Nemůže to být nějaký problém??? Jinak se chová naprosto normálně. Chuť k jídlu má. Nic jsme nezměnili, zeleninu dostává pořád stejnou. Děkuji za odpověď.
  2.4.2016 11:51Monii
  Buub: Díky za odpověď jen mě to moc vystrašilo. To nové morče je mladší. je vlastně poprvé od maminky - chovatel řekl, že už je dost velké na to, aby mohlo od mámy. a klec byla čerstvě vyčištěná. A lekla jsem se protože se začaly náhánět a to malé chudaček kvikalo tak jsem je dala na koberec a oddělila pletivem, ale nijak se k sobě nemají.. nevšímají si.. Klec je velká dost - má 100 cm na 50 cm. a do domečku by se klidně vešly i 4 morčata. Tak nevím jak postupovat. jestli je tam zase dát spolu a nechat je ať se "porvou" ... Bojím se že tomu malinkému ublíží.
  2.4.2016 11:59Tygrinka
  Misi: Není to problém, ani nic neobvyklého, ani nepije nějak moc. Ona je i otázka, kolik opravdu vypije a kolik vycejprá do podestýlky...

  Monii: Jeden domek nebo úkryt pro každého myšáka, velký domek pro dva většinou nefunguje, nechtějí bydlet spolu. Někdy dovolí starší pár týdnů miminu sdílet obydlí, s dospělostí nováčka ale budou chtít mít své soukromí.
  2.4.2016 11:59Buub
  Normálně je dej spolu do klece a hotovo. To seznamování se nedá nijak ulehčit nějakým pletivem nebo tak.
  2.4.2016 12:02Myšakis
  Monii: Úplně nejlepší je seznamovat je úplně mimo ubikaci, je pravda, že desinfekce dost pomůže, ale morče si pamatuje i vizuální vjemy, takže pořád to pro jednoho bude známější prostředí. My jsme seznamovali ve velké papírové krabici od skříně.,:)
  - - - - -
  Misi: Nemusí to být nic a můžou to být ledviny.
  2.4.2016 12:02Tygrinka
  Monii: Normální seznamka je krapet hlučnější... Nahánění a pískání k tomu patří.
  2.4.2016 12:04Monii
  Moc všem dík jdu na to ! :)
  2.4.2016 12:09Misi
  Myšakis: Toho jsem se bála. Můžu se zeptat, jak jinak by se to ještě projevilo?
  2.4.2016 12:14Tygrinka
  Myšakis: :o) také dobré řešení :o)

  Monii: Já je seznamuji na gauči, mohu většího trošku usměrňovat, když je moc hrr, ale jinak jim nebráním. Stalo se mi, že starší jednou mimi prostě přejel, bylo mu jedno, kam šlape, na měkkém gauči mu ale nemohl ublížit. Když se očichají, jdou do 120cmx60 s úkryty a krmením a tam nechám proběhnout zbytek. U seznamky starší morče a mimi jsem se setkala s nesnášenlivostí jen kdysi u jednoho samotáře, jinak to bylo vždy v pohodě. Hlasité, s pískáním a běháním, ale v pohodě...
  - - - - -
  Misi: Není třeba se hned děsit. Takových případů, že morče začalo pít až ve dvou letech nebo i později, jsem už měla... Ono to nemusí trvat dlouho, někdy mi morčata pijou den dva, a pak se vody zase prakticky netknou, nebo mi pili asi měsíc, a pak najednou stopka a líznou si párkrát za týden, je to různé... Jiný mi denně vymlaskl těch 50ml a někdy i 70 a nic mu nebylo. 50ml není moc. Pokud by se množství vody rapidně zvyšovalo, tak bych to začala řešit, ale v tomhle případě bych to zatím neřešila.
  2.4.2016 12:17Misi
  Tygrinka: Mockrát děkuji za uklidňující odpověď! :-)
  2.4.2016 12:26odik
  Můj dotaz opakuji po druhé,mé. morče má pod krčkem málo srsti,znamená to něco???🐹🐹🐹:-\ 🐹
  2.4.2016 12:35Monii
  Taky moc díky, jinak kdybyste se chtěli podívat přidala jsem do alba Fotky našeho nového miminka :) Obě jsou hladké aguti s bílou kresbou :)
  2.4.2016 13:50Misi
  Monii: Tak ty jsou překrásný!!! A hlavně to mimi, to je prcek :-)
  2.4.2016 15:34Kokosek
  Ahoj, mám doma asi týden morčátko, které je zhruba 9 týdnů staré. Zatím si na nás zvyká, ve své kleci si vytvořila dvě místečka, kde odpočívá, nejčastěji tedy v rohu, nebo schovaná pod jesličkama se senem. Jinak mi připadá, že se celkem zajímá, když ji vytáhnu z klece, chvíli váhá, ale pak běhá a zjišťuje, co kde je. Dobře žere, dokonce z ruky a myslím, že je vše v pohodě, jen jsem si všimla, že během dne jakoby pospává, je v takovém útlumu, tak jsem se chtěla zeptat, zda je to normální?
  2.4.2016 16:28Monii
  Misi: Děkuju :)
  2.4.2016 18:33Jája
  Kokosek: Je to normální, morčata si schrupnou i během dne. :-)
  2.4.2016 19:16Sanynka
  Achjo,
  tak jsem si dneska přivezla další dvě holčičky (k těm dvoum co už mám) a hádejte co se stalo? No ta starší (5 let) je na neutrální půdě přijala úplně v pohodě, nevšímala si jich, ale holky jak byly vystresované cestou najednou úplně ožily... Problém je s tou mladší, jsou jí asi 3 měsíce a je děsně dominantní, holky pořádně proháněla a nakonec na sebe začaly cvakat i se starou (nikdy mezi nimi nebyl problém) a párkrát po sobě vylítly, teď už jsou zase ok, alespoň, že ty dvě...
  Tak teď babo raď jestli to má vůbec cenu ještě je zkoušet dát dokupy, nebo ne... :/
  2.4.2016 19:34Buub
  Sanynka

  Moc to řešíš. Já prostě dávám holky k sobě tak, jak se to hodí organizačně, a vůbec na nic se jich neptám. První večer králíkárna nadskakuje, a další dny už je klid.

  Samozřejmě musí mít prostor a dost všeho, aby se všichni dostali ke žrádlu a aby si mohli jít z cesty.
  2.4.2016 19:56Cullie
  Muzu svemu morceti proste dat pul jeslicek cerstve travy a jakmlile to sni, normalne seno, druhy den taky, pak treba tri dny ne atd.? Nebo ho musim pomalu privykat at toho na nej neni moc?
  2.4.2016 19:56Sanynka
  Buub: Zítra přes den je dám k sobě do výběhu (2x1m) a prostě je nechám a zasáhnu jen když uvidím, že se rvou do krve.
  Bojím se, aby se třeba nezabily, nebo tak.. :(
  2.4.2016 20:08Buub
  Sanynka

  Je to morče, ne pitbul.
  - - - - -
  Cullie

  No odpovídáš si sama. Dát morčeti, které není zvyklé, z fleku hromadu trávy, kor té jarní vodnaté a nadupané, není moc dobrý nápad.
  2.4.2016 20:17Ylada
  Odik: co to znamená "málo srsti"? Má tam celá místa bez srsti, nebo má srst jenom prořídlou?
  2.4.2016 21:02Myšakis
  Sanynka: Je lepší začínat postupně, hlavně po zimě. Pokud jsou morčata zvyklá aspoň na čerstvou zeleninu, je to malá výhoda. Jak si na trávu postupně zvyknou, je po problému. Jinak by morčáci mohli dostat pořádný průjem.
  2.4.2016 22:23novaska
  Ahoj, chtěla jsem se poradit i s vámi, vždy když jsem měla s morčátky nějaký problém, tak jste mi pěkně poradily ;)
  Našemu morčecímu klukovi bude již skoro 6 let a měl ucpanou mazovou žlázu a na ní takový velký strup. Jela jsem s tím k vetovi co bydlí kousíček od nás (jsem tesne před porodem a doma ještě dvouletou slečnu, tak jsem chtěla co nejblíž ) a on konstatoval že to je způsobeno bakterií stafylokoky. Jen podotýkám že morčátku Junák nic nebylo, jen velký strup ale jedlo, polo. Dr mu pichnul ATB a další den mám opět dojet. Ale přes noc se morcin zhoršil, přestal jíst, vzala jsem ho na veterinu kam.jsem jezdivala a vět mi to vyvrátil že to je jen ucpana žláza a na ní takový neškodný strup nadorek se kterým takto starší morče může v klidu žít. Dostal injekci na podporu zazivani a dávám mu 4 denně Rodicare a vit C s vodou. Přestal totiž bobkovat. Dnes již nějaký bobky vyšly ale mazlave, slepene. Papá jen občas seno, hodně málo a trošku mlici a málo bobkuje. Asi pojedu znovu na veterinu ale myslíte že se to může spravit, je možný že se mu organismus rozházel po jedné injekci ATB? A jak dlouho to může trvat, krmim ho tím Rodicare a vodou a zobne občas seno ale polehava, žádný pohyb. Děkuji moc
  - - - - -
  Omlouvám se za překlepy ale píšu z mobilu a ty automatický opravy textů jsou děsný :) Jinak ten můj vět ke kterému jezdím řekl že antibiotika nejsou potřeba tak měl opravdu jen jednu injekci :(
  2.4.2016 22:27Jezzabell
  novaska: nikdy před tím se neprojevila citlivost na atb? Mně se stalo něco podobného nedavno, a morčík se z toho dostával cca měsíc. Zkus ještě probiotika Bio-Lapis nebo jiná. Nám v kombinaci s céčkem pomohla. Právě po přecitlivělosti na atb, stát se to může. Taky po jedné atb injekci. I mi dokrmovali RodiCare, aby zas začal, ale jak "zobe sem tam seno", je to dobře! Houmík taky tak začal a trvalo mu, než se rozjedl.
  2.4.2016 22:31novaska
  Jezzabell on ještě nikdy atb nedostal za těch svých krásných 6 let :) jen tuto jednu a úplně zbytečnou. Rozhodně mu budu cpát Rodicare ať se rozpapá ale je mi ho tak líto. Moc dekuju za rychlou odpověď.
  2.4.2016 23:33Terezice
  Bart - granule máme Berkel a Cavia complete
  Celaskon mi řekla vetka - no nejlíp to sní rozdrobený na okurce (tak mi to i poradila)
  Jinak dnes jsem dovlekla trávu ze zahrádky - petržel, papriky, červenou řepu atd. mají standartně, ale vetka povídala, že je tam vitamínu C málo…no nevím, poslechla jsem ji, i když myslím, že vit C mají dost i bez umělého dodání - dbám na to…ale dobře, abych měla klid svědomí, tak dodávám tím Celaskonem. A granulema, plus večer jí je rozmačuju a sypu ještě taky tím Celaskonem…dnes střídala okusování čerstvé trávy a baštění těch granulí.
  Bohužel se mi přes to všechno zdálo, že jí nešly vytlačit bobky - teda šly - ale ne snadno, takže na to musím dát sakra bacha, aby pila a vůbec přijímala vodu, aby neměla zácpu.
  V úterý jdem na kontrolu, hodlám koupit Rodicare prášek. Zatím zvládáme bez, ale ten je myslím ze všeho nejlepší - je tam i hromada Céčka.
  Jinak baští dobře, jak jí furt sleduju, tak se mi zdá, že by mohla jíst víc, ale jí dobře, břicho nacpaný má.
  Tygrinka - já nevím, jestli ty bobky jí, v životě jsem si toho nevšimla… :/ Ano, mám 3 holky, ale tohle fakt nevím…(myslím, že teď nejí ani svoje bobky ze slepého střeva, z čehož mám taky blbý pocit). Ale nechce je ani rozmočené ze stříkačky ani celé…v úterý jdem k vetovi, tak si vyžádám probiotika Synbiotic, co jste mi tu radili. Zatím do ní budu zkoušet cpát ty bobky. S těmi ATB - nevím, já když je beru, okamžitě se cpu probio, páč vím, jak to vše hned vymlátí.
  3 léky NEdávám v JEDNÉ stříkačce - mám co dělat, aby mi to vůbec snědla :). Dám lék, za odměnu něco normálního, pokud chce a pak zas lék a tak dokola…pauzy mezitím, protože to by mi pak nespolupracovala. Se zavodňováním viz výše - musím to hlídat, no. Přecpávání - ona se přecpat nenechá. Násilím to opravdu nejde. Bohužel mi připadá, že večer byla opravdu ráda, že se mohla v klidu najíst a za ty rozmočené granule byla hodně ráda. A to dle přítele jedla celý den a předtím jedla i tu trávu atd. v kleci s ostatními. No přesto bude mít kapku individuální péči. A to jí jak říkám pozoruju furt, ráno baštila v pohodě. Akorát jí možná ty zuby malinko bolí, dle mého teď ani nechce pít z napáječky a jí jen, když je jí to pohodlné. Léky proti bolesti jsme bohužel nedostali - ty zuby měla jen nepatrně přerostlé.
  Myšakis - viz výše, zeleniny mají dost a o vitamínech přemýšlím taky dost, ale vetka má holt jiný názor (připadala jsem si tam jak diletant, co neumí nakrmit morče, ale holt co člověk, to názor..). Céčko naštěstí kdyžtak vyčůrá…Čtvrt tablety nedostane ani náhodou…všeho s mírou a aby to snědla.
  Jinak problémy s nedostatkem vit C nepozoruji ani u jedné ze 3 holek…jsou jak řípy, bohužel až na tuto nejstarší, ale to se myslím prostě ovlivnit nedá :/
  Jinak díky všem za názory…jsem ráda, že si můžu takhle počíst postřehy od morčatářů :)
  3.4.2016 07:20Sanynka
  Myšakis: Já se na trávu neptala ;) Já dávám trávu už asi dva týdny a v pohodě..

  Jinak nové holky byly dneska v noci hodné, vůbec jsem je neslyšela, ale ty staré dvě... No skoro jsem neusnula, furt se naháněly a cvakaly, ale nic si neudělaly. Teď spolu zase v pohodě žerou, asi si vyměňovaly názory na nové holčiny, až se trochu vzpamatuji z probdělé noci, hodím je spolu do výběhu. Dnes jsem celý den doma, tak je budu pozorovat...
  3.4.2016 08:55Minka
  Na TV MNAU v jednom z videí je morče, které zbaští celou uvařenou špagetu s nějakou omáčkou...no nevím jak tohle může připadat někomu vtipné!
  3.4.2016 11:53Tygrinka
  Terezice: Stále podávané nadměrné množství Cvitamínu, může paradoxně po vysazení způsobit projevy avitaminózy, a také to způsobuje ledvinové kameny. Ano, přebytek se vyloučí močí, ale dlouhodobé podávání prostě není zdravé. Raději natrhej čerstvou trávu, to jim udělá líp :o) Jinak s krátkodobým podáváním atb si střevní flora poradí a zdravý jedinec vybité bakterie zase rychle doplní. Probiotika jsou fajn, tento proces urychlí a nezdravému jedinci i pomohou. Ale měly by se dávat v odstupu po atb, cca 2 hodiny, aby je nevymlátilo to atb, které zrovna ve střevech úřaduje.
  - - - - -
  Terezice: Jestli dostává kaši, léky ve stříkačce ředěné vodou a ještě k tomu žere zeleninu, tak má dost vody v tom a pít nepotřebuje. Množství kaše přizpůsobte sežranému krmení, když sama žere, není třeba dávat plnou dávku, ale jen poměrnou část. A jestli máš pocit, že má spíš zácpu, tak kaši dělejte řidší a dejte kousek okurky, pokud jí bude žrát. A jíst může méně často, protože dostává léky, po kterých jí nemusí být zrovna dvakrát dobře. Zuby jí bolet vůbec nemusí, ani bych nehledala problém primárně v nich, podle toho, co píšeš.
  3.4.2016 12:01odik
  Ylada- žádnou,jen pár chloupků:-( 🐹🐹🐹
  3.4.2016 12:03Tygrinka
  Terezice: Ohledně vitC - viz https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#vitamin_c
  3.4.2016 12:23Terezice
  Tygrinka - ATb - njn, ale ona není zdravá. Podávat probio vím jak (myslím to časové okno), chci jí pomoct jak to jen půjde.

  Vit C - jj souhlas s tebou, přeánět to nebudu, myslím, že i bez Celaskonu má přírodního vitaminu C dostatek...

  BTW jak reagujete na rady veterinářů, o kterých si myslíte, že jsou k ničemu nebo to není úplně tak, jak to vet říká? Stalo se mi to několikrát i s jinými vety, tato vetka je úžasná, ale mám daleko horší zkušenosti s "nemorčatovými" vety a ti jsou schopni člověka opravdu udělat...no vy víte co.

  Jinak morčinka se mi dnes zdá úplně v pohodě, má jasné oko, cpe se a vypadá spokojeně...přecejen ta operace proběhla ve čtvrtek večer a holt je to zásah do organismu no.

  Díky všem.
  3.4.2016 12:26odik
  Minka-taky jsem to viděla,a souhlasím,může to morče vůbec???
  3.4.2016 13:22Hipsta
  Co mam delat kdyz morcatko proste porad "zije" ve svym zachudku. Ma tam bobky, nacurano atd. A sedi v nem, ji v nem, spi v nem atd. Kdyz ho vyndam a dam do pelisku, utece zpatky
  3.4.2016 13:26Myšakis
  Minka: Některá morčata morčata mají těstoviny ráda, s tím nic neuděláme. A když je navíc majitel ducha mdlého, vznikne tebou popisované video.
  3.4.2016 15:31Lilka
  Hipsta: myslím,že je skvělé, že Tvůj morčík není "prasátko" a že bobkuje a čůrá na jedno místo ;-)
  neřeš to ;-), jestli je spokojený a zdravý, co víc si přát. můžeš zkusit dát seník ( popŕ. misku s granulkami) kus dál, aby se musel aspoň trochu hýbat :-)
  a hlavně bych často (třeba i každý den ) čistila ten záchod, aby morčík neležel v mokrém.....
  o parťákovi jsi nepřemýšlela? ten by tu jeho záchodovou nudu určitě naboural ;-)
  3.4.2016 16:18ESREA
  co mam delat kdyz morce porad piska
  3.4.2016 16:41Tygrinka
  Hipsta: Třeba se mu také nelíbí podklad na zbytku klece.
  - - - - -
  Esrea: Chybí mu kámoš...
  3.4.2016 16:54Lola lalala
  Naše morče se snese s králicí (obě samičky) a má svůj domeček kam si vždy zaleze a třeba tam i žere a s tou králicí se snáší suprově. Jsou tam společně tak rády, že pochybuji, že by se takto snesly dvě morčecí nebo králičí samičky. Báječné je to, když jedna dostane dobrotu, tak se s tou druhou podělí.
  3.4.2016 16:54Tygrinka
  Terezice: Odkývám jim to a ověřím si jejich rady ještě jinde. I nemorčecí vet má více znalostí než já, ale také je pravda, že žádný člověk nemůže pojmout veškeré informace o všech druzích doma chovaných zvířat. Ti vetové to většinou nemyslí zle a jestli vypadám před jedním z nich jako debil, to už je mi jedno. Hlavní je, že zvíře dostane tu nejvhodnější péči, kterou mu mohou zajistit.
  3.4.2016 16:57Lola lalala
  ESREA: Pokud nemá hlad, tak se nudí a když se nenudí, tak mu něco chybí.Třeba si nemá s kým pokecat, záleží, jestli je to samec či samička....
  3.4.2016 16:58Tygrinka
  Lola lalala: A pohybuje se to morče ještě jinde než v tom domku? Ono to klidné společné soužití může být pro morče docela vopruz, celej život v domku a nikam jinam, protože všude jinde je ten hopací ušoun...
  3.4.2016 20:50Mila
  Esrea - nevim jak to máš , ale já mám 4 holky spolu a hvízdaj mi taky pořád, hlavně ted když je tráva a zašustim pytlíkem a je řev 4násobný .... nic s tim nenaděláš, jen si obrnit nervy. Já pořád dělám pššššt a kuš a okříkávám. Na chvíli zmlknou, pak otevřu lednici jdu něco hledat a alarm je pět ...tak zase kuš a ticho a zmlknou a na chvíli ticho .... než zase něčím zašustim...a to je furt dokola. Nicméně se snažím nedávat jim nic na víc. Ani na hvíznutí....
  4.4.2016 09:13Blanule13
  Zdravím,kolik tak dáváte morčíkům na den granulek? Začínáme s nimi, tak ještě nevím, co a jak. Někde jsem četla, že stačí jedna čajová lžička na den 8-) Děkuji
  4.4.2016 09:47Katjusa
  blanule13-granule nech na zimu už roste trava ta jim uděla lip
  4.4.2016 10:02Blanule13
  Katjusa - OK, já jsem myslela, že jim trošku přilepšim, kor když teď budeme mít ,,prcka" (no až k nám docestuje, tak už to takové prtě nebude) :)
  4.4.2016 10:31Katjusa
  blanule13-jako jsou i ti co jim to davaji a řikaji jak je supr ale podle mě je to komerčni tah muj nazor
  4.4.2016 10:52Buub
  Dávám co sežerou a přes sezonu toho moc nesežerou, protože žerou trávu.
  4.4.2016 11:23Ivula
  Já dát Myšákovi co sežere, tak pod 1 kg za den nejde;) Dávám tedy jen jako pamlsek, když už mi to jeho pískání trhá uši. Odhadem to bude tak ta jedna lžička denně..
  V každém případě je fajn, když jde převážně o travní granule, nikoliv směsi založené na obilovinách.
  4.4.2016 11:34Blanule13
  Ivula- koupili jsme ty od Genesis, co tu jsou v jídelníčku doporučované v tabulce :) Jinak taky máme hrozného termita, který by snad mohl baštit neustále :D
  4.4.2016 13:55Buub
  Ivula

  Fajn jak na co. Na nějaké travní granule se můžu vykašlat, to přinesu rovnou trávu (dnes měli lipnicovité+ptačinec žabinec+mladé kopřivy a k tomu pár listů pampelišky, celkem půl rašlového pytle na 25 kg) Já používám granule čište jako jádro. V zimě na teplo, pro rostoucí aby rostli, pro březí a kojící. Dospělí samci, co teď nežijí se samicí, nemají nárok ani na váleček.
  4.4.2016 15:37Ehrena
  Buub a event. i ostatní zkušení- je možné, aby se cca 3leté morče, každý rok pravidelně v sezóně od jara do podzimu normálně krmené trávou (skoro denně venku ve výběhu), mohlo po prvním venčení letošním včera tak přežrat trávou, že dnes ráno umřelo? Včera mi vnučka volala večer, že se jí zdá trochu nafouklé po tom, co je ještě s druhým morčetem přinesli z venku domů, tak jsem ji hnala raději hned na veterinu, aby něco neprošvihli. Byli na veterině asi v 9 večer, doktor morčíka prohlédl, řekl prý, že není ani tak nafouklý, i když trochu taky, ale spíš že je přežraný, dostal prý nějaké dvě injekce a že to bude dobré, jen že ho mají dnes víc nechat běhat, aby to trochu vyběhal. Jenže on prý byl už ráno mrtvý. Vnučka je z toho celá pryč a já se tedy taky hodně divím, byl předtím normálně v pohodě a nikdy neměl žádné problémy. Nám se nikdy s morčaty nic podobného nestalo,i když na trávu venku se u nás dostávají až tak v květnu, až na chalupě, tady v Praze jim trávu jen nosím zvenku, takže ji neregulovaně hodně zase nemají.
  4.4.2016 15:42Ivula
  Buub
  Však jo - morčata březí, kojící, rostoucí nebo lední medvíďata mají potřebu jádrového krmiva odlišnou. Měla jsem na mysli "standardní" situaci, zejm. při omezeném přístupu k čerstvé trávě..
  4.4.2016 16:02Pája32
  Ahojky všem, nevíte o někom, kdo prodává samičky plemene peruánec? Nemůžu sehnat do chovu ani nevim o někom, kdo nechává připouštět..můžete mi prosím někdo poradit na koho se mám obránit? Projela jsem pár chs, ale příjde mi, že už nejsou aktivní... :-/ děkuji!
  4.4.2016 16:10Ehrena
  Pája32 - zde např.pod přezdívkou Rozik

  http://chszverdunu.websnadno.cz
  - - - - -
  Jinak jsou nabídky i tady v sekci Inzerce.
  4.4.2016 16:58Sanynka
  Pája: Já mám odtut, paní bude mít další vrhy, tak když počkáš.

  Jinak jsem dneska byla se samičkou na broušení zoubků, vet říkal, že se dlouho probírala a když jsem si ji odnášela byla pořád taková "ospalá". Dal nám rodicare, že jí tím mám krmit, když nebude žrát. Přišly jsme před dvěma hodinama a je stále taková přiblblá. Zatím nic sama nesežrala :/.. No držte palečky!
  - - - - -
  Pája: pardon, odkaz
  http://mini-chlupacci.webnode.cz/
  4.4.2016 17:01Zbyněk
  Ehrena: já sice nejsem extra zkušený, ale možné to je. Devítiletou samičku stačilo už jenom přiblížit k trávníku a baštila už za "jízdy" dolů, cpala se, dokud jí panička nevzala domů a potom ležela šest hodin s nacpaným bříškem, ani se nehnula. Takže se to mohlo zkombinovat nejspíš s nějakým dalším problémem, protože kriticky nadmuté morče by měl poznat každý doktor.
  4.4.2016 17:07Sanynka
  Jinak já dávám granule tak, že je mají stále k dispozici a stejně jich moc nesežerou, dávají přednost zelenině, trávě a senu. Granule mám JR Farm.
  4.4.2016 17:49Mila
  Ehrena - tak píšu jen svou zkušenost - i přes veškerou mojí opatrnost moje holky letos poprvé taky měli jakousi koliku z první trávy a to jim jí nosim domu, ven jsem je ještě nedala, příděl jsem dávala velmi malý a to i když pištěli pořád....takže osobně po této zkušenosti si myslím že to tím přejedením trávy být mohlo. Mě se to letos stalo úplně poprvé a byla jsem naprosto překvapená z toho jak málo stačí, aby byli nafouklé i z trošky trávy. Já je teda na veterinu nevezla, Léčila jsem sama doma Sab Simplexem, rodicareme acut a probiotikama. za dva dni byli v pořádku, ale tak hlasitě jim bublalo v bříšku, měli ho nafouklé a jen leželi....
  - - - - -
  Sanynka - držíme tlapky. Taky jsem dnes byla po měsíci na kontrole s Kimmi - tu trápí cysta - už se po hormon. injekci začala zmenšovat z 1,5cm šla na 0,5cm před měsícem,, tak jsme dali po domluvě s vetko měsíc pauzu a ona se ta cysta za ten měsíc nalila na 2,5cm. Kimmi vypadá jak březí. Je mi z toho smutno. Operaci nechci, se bojim že mi umře po operaci a ted se bojim i prasknutí cysty.... je nějaký blbý den
  4.4.2016 18:36Buub
  Ehrena

  Ano. bohužel je to možné. Hlavně pokud letos trávu ještě nemělo nebo jen málo. Jarní tráva nafukuje hodně snadno a zároveň je chutná, takže se jí morče může snadno dobrovolně přežrat s fatálními následky.

  A nadmutí zabíjí dost rychle, do rána je času dost.
  4.4.2016 21:59Terezice
  Ahojda, Zjistila jsem, že ta moje obludka má děsnou žízeň - a vážně jsme ji nikdo dlouho neviděl u napáječky. Jen obtížně ze sebe tlačí bobky...

  Začla jsem dávat Acidomid - je možné, že jí s tím ta voda nechutná? Ostatní dvě nebo určitě aspoň jedna, tu vodu pijou...

  Díky
  4.4.2016 22:14Ehrena
  Buub - ale čekala bych, že by to ten doktor večer měl poznat, ještě prý říkal, že to není nic kritického, když jsem mluvila dnes odpoledne s dcerou, říkala, že vypadal, jakoby se divil, že tam s morčetem vůbec hned jeli, ještě k tomu v neděli večer na pohotovost. Jakoby se mu to nezdálo vůbec nutné. A čekala bych, že mu ty injekce pomohou, zvlášť když se mu to nezdálo nijak vážné, kritické.
  No jsem z toho smutná s nimi, že to takhle dopadlo. Druhé morče je v pohodě, a taky celou dobu venku včera baštilo, nevím, jak je možné, že zrovna s tímhle to takhle špatně dopadlo.
  No to se budu teď bát té jarní trávy i u našich morčat, po tomhle.
  5.4.2016 07:55Buub
  Ehrena

  jenže ono to může jít velmi rychle a klidně to morče v devět večer mohlo být jen trošičku přifouklé. bohužel není žádný způsob, jak z morčete vznikající plyn dostat ven kromě vyprdění. takže celá léčba je založená na podpoře pohybu střev. jestli se to podaří záleží na množství vzniklého plynu, a on vzniká celou dobu, co je někde v trávicím traktu kvasivá potravina. takže pokud toho morče sežralo hodně, stav se zhoršuje i navzdory jakékoliv léčbě, prostě se to nestihne. injekce na rozhýbání střev účinkují asi 4 hodiny... prostě blbé. no. měla jsem i morčata, co jsem k nim vstávala s deganem a rodicarem několikrát v noci, a stejně to nad ránem zabalila.
  5.4.2016 08:18Ehrena
  Buub - děkuji za vysvětlení, my měli přifouklé morče dvakrát za těch 20 let, co chováme morčata - tedy ne v souvislosti s jarní trávou - a vždy nám na veterině ta injekce pomohla, je fakt, že já ta morčata hlídala tehdy i v noci a snažila se je rozpohybovat, ale nevím, jestli jsem byla něco platná já nebo jen ta injekce, v obou případech to prostě dopadlo dobře, i když jednomu z nich trvalo asi 4 dny, než se dal pořádně dohromady, druhý byl hned druhý den fit. Tak jsem tak nějak doufala, že to musí být dobré.
  No jsem z toho stejně trochu v šoku, byl to tak pěkný zdravý morčík předtím.
  5.4.2016 10:58Myšakis
  Ehrena:

  Tady bohužel musí konstatovat, že někteří veterináři jsou na morčata blbí jak necky. Netvrdím, že to nutně byl zrovna tvůj případ, ale z mého okolí takové případy znám. Otázkou je, jestli to přežrání a nadmutí třeba nezafungovalo jako spouštěč něčeho dalšího, ale to se teď už nedozvíme. Každopádně i takto rychlý průběh možný je.
  5.4.2016 14:34izik
  Máme takový problém. Máme čtyři morčata,dvě rozety (samičky) a dvě klasické domácí(samce). Našim rozetkám začali vypadat chomáče srsti a objevují se jim krvavé strupy. Můžete prosím poradit?Děkuji
  5.4.2016 14:42Zbyněk
  izik: říká se tomu veterina. Nejspíš to bude svrab, ale měl by to vidět lékař. Je dobré rozlišit svrab od plísně a laik to těžko pozná. Obě choroby jsou přenosné, tedy je třeba pak léčit všechna morčata.
  5.4.2016 15:16odik
  Ylada- odpovíš mi prosím,ptala jsem se,co je to ,když mé morče má pod krčkem málo srsti,jen pár chloupků:-( jinak je OK:-) 🐹🐹🐹🏣🐹
  5.4.2016 15:22Myšakis
  izik: A co je horší, plíseň může být přenosná i na člověka. Svrab naštěstí ne, nemáme na to dostatečné ochlupení. Tedy většinou. :)
  5.4.2016 16:12morce 0007
  Dneska je venku nádherně a tak jsem vzal svého skiníka letos poprvé ven a kolem nás proletěla včela a včely přece mají malé množství jedu a morče má malé tělíčko tak mě napadlo co by se stalo a co bych měl dělat kdyby ho nedejbože ta včela píchla?
  5.4.2016 16:40Bjutas
  Morčatáři tak kolik je vlastně "přípustné" množství tý jarní trávy ? taky už začínáme sbírat a dávat
  5.4.2016 18:09Buub
  Bjutas

  A chceš to v gramech nebo v litrech?

  Ne, fakt, žádné konkrétní množství neexistuje. Prostě je potřeba postupný návyk. A k čerstvé jarní trávě patří bezpodmínečně taky seno, obsahuje málo vlákniny.
  - - - - -
  morce 0007

  No, co by se stalo. Nic. Včela nemá zapotřebí páchat sebevraždu tím, že bude bodat pasoucí se morče.
  5.4.2016 19:14Kokosek
  Ahoj, dotaz. Naše morče s sebou škube. Někde jsem četla, že je to radost, někde, že to můžou být paraziti. Každopádně to začne dělat bez podnětu, který by dostala od člověka. Prostě najednou běhá po kleci, škube sebou, dneska se u toho i vymlela. Ale trvá to jen chvíli, cca takových 10 vteřin. Když jsem jí kontrolovala kožich, okem jsem žádné parazity neviděla, jen drobky od sena, protože celý den sedí pod jeslema. Nevím, jak často se morče drbe, to naše se během dne párkrát poškrábe nohou za ušima, ale nemá od toho škrábání žádné strupy, ani jí neteče krev. Máme ji necelé dva týdny a je asi 9 týdnů stará. Ptám se, protože už je to dlouho, co jsem měla naposledy morče a příliš si z toho chovu nepamatuji, byla jsem ještě dítě. Díky za každou radu. :)
  5.4.2016 19:24Mila
  Kokosek - morčecí radost to bude. Ono jim stačí k radosti kdejaká blbost, co třeba ani my nepovažujeme a důležité. ěkdy je ta radost chytne spontáně :-) Je to prostě morčecí štěstí a radost ze života :-)
  5.4.2016 19:33Bjutas
  Buub- díky za odpověd.Sem myslela že třeba napíšeš-hrst toho je tak akorát .) Seno dostává každý den
  5.4.2016 19:50Sanynka
  Kokosek: Moje malá střelená to dělá taky, starší už ne, asi předčasná puberta, parazity ani nic jiného nemá :) (ta moje).
  - - - - -
  Jsem jediná, kdo trávu nikdy neřešil a dával jí hodně? O.o Sakra, musím se polepšit!! Docela jste mě vyděsili! Teď dávám k večeři pro čtyři holky dvě plné takové ty drátěné malé koule (ty nejmenší) každý den, ráno normálně zelenina, seno mají pořád. A trávu už dávám cca tři týdny.
  5.4.2016 20:02Bjutas
  Ještě něco mě napadlo- Zuzana se ohne v sedě jako do klubíčka a cosi se dole k něčemu ohne pak se narovná a něco přežvykuje. Špatně se to vysvětluje a ještě sme nepřišly na to co dělá?
  5.4.2016 20:34odik
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,jak vypadá strup?,(u morčete),je to taková růžovočervená boulička ?má zatím jen jednu,nemůže mít nějákou nemoc či kožní parazit?popřípadě jaký?🐹🐹🐹:-\ 🐹
  5.4.2016 20:51Ehrena
  Já ještě k té debatě o trávě - ten dcery sameček, který včera zemřel údajně asi na přejedení trávou, dostával tu trávu, ale natrhanou domů, už celý minulý týden, a neměl prý žádný problém, až najednou v neděli po tom prvním venčení ve výběhu. Seno dostával samozřejmě denně, ale v neděli večer už je nechtěl, už nic nejedl.
  Taky se teď docela bojím, ale doufám, že takové množství, aby se naše morčata přecpala, při počtu 8 ks, které v současné době mám, asi nenatrhám.
  - - - - -
  Bjutas - vybírá si bobky a baští je. Morčata to běžně dělají.
  5.4.2016 20:55Buub
  Bjutas

  No, hrst... to u mě tak na začátku návyku, kdy stejně venku člověk víc, než hrst nenasbírá. Já už jsem ve stadium srp a pytel, i když pytel zatím ten menší. Prostě na jaře to řeším tak, že jak postupně trávy přibývá, tak postupně přináším víc a víc. A děj se vůle boží. Má-li se pak morče nafouknout, tak se nafoukne po čemkoliv.
  5.4.2016 21:35Buub
  ahoj odiku.

  strup u morčete vypadá úplně stejně jako strup u čehokoliv jiného, třeba i jako lidský strup. Je to prostě strup.

  Ne boulička. Pokud tvému morčeti padá srst a dělají se mu nějaké bouličky, musíš to jít ukázat veterináři.
  5.4.2016 21:56Sharo
  Zdravím a prosím o radu,včera jsme si dovezli ze zverimexu mladé morče kluka,je šikovný ,ale dnes mě napadlo ho zvážit a má pouze 150 g.Vyčetla jsem ,že se odstavuje od matky minimálně s 250g.Mám ho nějak dokrmovat?
  5.4.2016 22:50Tygrinka
  Terezice: Morčata Acidomid vůbec nepotřebují a ano, většinou okyselenou vodu nepijí. Takže vypláchni napáječku a dej normální vodu.
  6.4.2016 07:36Zbyněk
  Sharo: 150g byla téměř porodní váha mé samičky, to je tedy zverimex:( Těžko říci, jak je starý, ale asi bych nedokrmoval (a už vůbec ne kravským mlékem z krabice), dával bych normálně zeleninu, přikoupil nějakou směsku s jádrem (viz moje alba - morčecí večeře - morčecí směska z Rossmanu je docela dobrá) a samozřejmě slušné, voňavé seno, bylinky atd.
  Na nabrání váhy je dobrá třeba mrkev, ale on to bobík dožene, pokud je zdravý. Zřejmě ho odstavili brzo a navíc špatně krmili, asi byl ve stresu z odstavení, ale neprožíval bych to a nechal to na přírodě. S ničím to moc nepřehánět, nadbytek stravy není vůbec dobrý. Trochu směsky, granulek pro mládež, seno neomezeně, mrkev, papriku, čínské zelí, fenykl, řapíkatý celer, občas mrkvová nať, červená řepa a za chvíli bude klučina v pohodě.
  6.4.2016 07:52Sharo
  Zbyněk:děkuji za radu,ale myslím,že to asi nebude dobré.skoro nic nežere,mám pocit že má hlad ,ale třeba granule neuhryže,seno taky nežere,včera to bylo nadějnější,ale dnes ne.Má řídkou stolici.
  6.4.2016 08:04Ivula
  Sharo - zkusila bych Rodicare a běžela na veterinu..
  Jinak teda prosím, nekupuj nic živého ve zverimexu, protože tím tohle příšerné nakládání se zvířaty jen podporuješ:(
  6.4.2016 08:16Ylada
  odik: jestli má morče na krku málo srsti a ještě tam má strupy, měl by to vidět veterinář, takhle na dálku se nedá moc radit...může to být svrab...
  6.4.2016 08:22Lilka
  Sharo: veterina!! Pokud morče ( i dospělé) nežere, je zle...
  Držím palce, snad ještě není pozdě...
  6.4.2016 09:18Sharo
  Ivula,Lilka: děkuji za rady,ale už je pozdě.
  6.4.2016 09:26Jája
  Sharo: Je mi moc líto, že to tak dopadlo. Pokud si znovu pořídíš morčátko, tak určitě ne tak malé. Ono to nějakou dobu trvá, než se takové mládě ze zverimexu rozežere. To je celkem běžný stav, obzvlášť tehdy, když je to mimčo tak maličké a zřejmě i brzy odstavené. Za svůj krátký život se s nějakým kvalitním krmením asi moc nesetkalo. V podstatě nemělo ani možnost od dospělých morčat okoukat, co jíst, a hlavně naučit se jíst zeleninu. takovým mrňouskům je nutné nabízet hodně pestrou stravu (ale jen malé kousky), aby si prcek vybral, co mu bude chutnat. Pokud roste tráva, pampelišky atd., tak je vhodné mu toho zeleného krmení malinko dát. Ale skutečně jen malinko, jen chuťovky, aby z toho nebyl průšvih. Pokud není mimčo zvyklé na zeleninu, na trávu už vůbec ne, tak toho smí sníst skutečně jen nepatrné množství, aby se jeho organizmus dokázal s tou změnou vyrovnat. Navíc stres z odstavení a dvojité změny bydliště (zverimex a konečný majitel), je pro toho prcka obrovské trauma.
  - - - - -
  Sharo: Ještě bych dodala, že by mimčo mělo mít přístřešek, ne domeček, aby mělo pocit úkrytu, ale aby na něj bylo vidět. Je vhodné a potřebné nechat ho v klidu, netahat ho, žádný rámus, žádné prudké pohyby - s tím se také musí vyrovnat. U malého mimča je nutné počítat s tím, že se se vším bude vyrovnávat hodně dlouho. Je to otázka hodně týdnů, možná i měsíců. To je pár rad, kdyby sis chtěla ještě další morčátko pořídit.
  6.4.2016 09:37Zbyněk
  Sharo: tak to mě moc mrzí:(( Bobík byl zřejmě z typické množírny, kde je majitelům úplně jedno, v jakém stavu dávají morčátko k prodeji, prostě ho utrhnou mamce od prsu po deseti dnech a jak psala Jája, jsou to pak tři fatální stresy - z odstavení a ze dvou změn prostředí. Tyto praktiky množíren bych přísně postihoval:(
  - - - - -
  Já jsem svého samečka předával na 320 gramech a plně rozjedeného, po odstavení, pak samozřejmě žádný problém nebyl. Ach jo
  6.4.2016 10:02Jezzabell
  Tak jak si žije ta moje rozhádaná dvojka.. Junioři "od rozchodu":
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33558
  6.4.2016 10:18Zbyněk
  Sharo: ještě asi poslední věc - projel bych si inzerci a vzal dva morčecí brášky z nějaké CHS, odpadne jim tím stres a doma bude spousta štěbetání a zábavy:)
  6.4.2016 13:04Blanule13
  Sharo : Morčíka mi je líto, každopádně my jsme se po zkušenostech se zverimexi nyní rozhodli pořídit z CHS(přesně jako píše Zbyněk). Morčíci ze zveráku byli často zavšivení, hubeňoučtí, takže už od začátku jsme akorát lítali k vetovi. Je dost CHS a spousta majitelů, je velice ochotných. Někteří nabízí různé rozvozy či odběrná místa :) Hodně štěstí s novým přírůstkem.
  6.4.2016 13:18Bjutas
  Buub tak to jo,no my ještě v takovým množství nejedem.U paneláku to nechci sbírat takže musíme dál a tam je zatím trávy málo.Ale dík za radu.
  Ehrena tobě taky děkuju za vysvětlení,myslela sem si to .
  Sharo tak to mě mrzí ,chudáček malej :(
  6.4.2016 13:58Lilka
  Sharo: tak to je mi líto...., ale nedávej si to za vinu ...., Tvou jedinou chybou byl jen špatný výběr na špatném místě. Sama mám obě morčinky ze zveráče, ale měla jsem asi víc štěstí než rozumu.....
  Pokud se ti podaří se od tak nepěkného zážitku oprostit a rozhodneš se pro další morčinku, opravdu hledej miminka v chs a pořiď zdrav, rozkrmená na lidi zvyklá miminka. A hned dva nebo dvě ;-)
  Držím palce, ať je co nejdřív zas dobře....
  6.4.2016 14:21Myšakis
  Sharo: Dávat nerozjedenému morčeti "morčecí směsku", jak ti tu někteří "odborně" radili, je blbost. Takové morče musí okamžitě začít dostávat rodicare, nejlépe injekční stříkačkou přímo do tlamky. Pokud nezačne ani tak morče přibírat, tak "hurá" na veterinu. Bohužel byl prcek příliš malý při té váze a nejspíš ho zabil stres z odloučení od matky. Musel de facto 2x změnit prostředí (do zverimexu a pak k tobě). Doufám, že majitel toho zverimexu velmi brzy někoho prudce udeří nosem do pěsti.
  6.4.2016 14:44odik
  Ylada- špatně jste si to vyložila:-) jedno má pod krčkem málo srsti a to druhé strup,včera to byl jeden,a dnes dva tak se ptám vlastně na obojí:-) 🐹🐹:-\ 🐹
  6.4.2016 15:32Sanynka
  odik: Asi budou mít parazity a to sám nevyřešíš, takže šupky na veterinu!
  - - - - -
  Sharo: Mě se podobná věc stalo s potkánkem, objednala jsem si do zverimexu himalájce, samičku. Nu, když jsem viděla jak je maličká, normálně bych si ji nekoupila, ale bylo mi blbé ji odříct, když jsem si ji přímo vyžádala a tak jsem ji koupila.
  Mohla být stará tak dva týdny, těsně po otevření očí, žila tři dny i přes snahu veterináře...
  6.4.2016 15:51Ylada
  odik: tak to bych doporučila jít k veterináři s oběma, může to být třeba svrab nebo jiné brebery. Rozhodně to bude lepší, když to uvidí a rozhodne, co to je a jak to přeléčit.
  6.4.2016 17:56odik
  No jo,jenže ty strupy má na zádech a podle toho,co jste mi psali,to strup neí,jsou to o takové růžovočervená bouličky:-( :-\ 🐹
  6.4.2016 18:00Blanule13
  Odiku, jak už tu někdo psal, nejlepší asi bude, zajít na veterinu. My morčíka sotva vyléčíme na dálku ;)
  6.4.2016 18:02Sanynka
  odik: Může to být cokoliv, svrab, nějaký jiný parazit, abcesy,... Ani z fotky by jsme to prostě nepoznali, veterinář může udělat různá vyšetření a tím příčinu zjistit. Proč se tomu tak bráníš? Nemáš finance, čas, nebo veterinu daleko?
  6.4.2016 18:15Smirny
  Já se na to ve zverimexu jednou ptala, proč si berou do prodeje taková miminečka nedokojená (nevěřila jsem vlastním očím - snad ani ne 14 denní morčátka).. bylo mi zodpovězeno, že lidi si žádají co nejmenší miminka, aby si na ně zvykla ta drobotina a že jsou roztomilejší. No kdyby nebyla taková poptávka, nebyla by nabídka:-( A lidem asi nedochází, že když si berou mimi z CHS (netýká se to samozřejmě všech stanic, vím, že jsou i černé ovce..), tak je rozjedené a ochočené, nebojí se lidské ruky a toho všeho, co se děje kolem něj. Sice je mu třeba 5-6 týdnů, ale nechcípne do týdne..:-((
  6.4.2016 20:42Bjutas
  Já jednou ve zverimexu viděla morče,ale to bylo nějaký velký,skoro jak králík už.Napadlo mě že už bude neprodejný a tuším že napříště už tam nebylo. Občas ty zvířata tam bívaj nemocný,je to vidět :(
  6.4.2016 21:44Buub
  njn, čím menší, tím prodejnější. funguje to u morčat i u králíků. no, funguje to i u psů a koťat. lidi si při nákupu nové ledničky nebo mobilního telefonu dají nesrovnatelně víc práce se zjišťováním si informací o kupovaném zboží. u zvířat jde o to, aby to bylo blízko, levně, a chtějí mládě, takže co nejmenší to jde, protože aby si zjistili, jak je to velké ve věku, kdy to může jít od matky, to ne.
  - - - - -
  jsem onehda byla v místním zverimexu koupit napáječku a slečna za pultem povídá. jo, to jste vy, co má ty cuye? občas nám je tady lidi taky nabízí, ale my je nebereme, jsou moc velcí a to lidi nechtějí. chtějí co nejmenší morčata. takže tak.
  7.4.2016 06:36Sanynka
  Buub: Přesný popis mojí mamky, když jsem domů přinesla 5 týdnů staré samičky, které měly 300g, její reakce byla, že ten její byl jako malej menší a že se budou špatně ochočovat -.-
  7.4.2016 09:18Ylada
  odik: Opravdu by obě morčata měl vidět veterinář. Možná to nic není, ale taky možná budou morčouni potřebovat léčbu...tohle tady na dálku nikdo neodhadne.
  7.4.2016 12:36Lilka
  Tak jsem dneska byla s nalezeným morčíkem na kastraci ve VFU a zjistili mu i přesrostlé zuby :-/
  Trochu u je zbrousili vet říkal, že by mohl mít v budoucnu problémy a je třeba je pravidelně kontrolovat. Celkem mě šokoval termínem - prý tak za čtyři týdny....
  Tak jen doufám, že se s tím porovná můj veterinář v Přerově...
  a úplně ve skryru duše věřím, že to bude úplně v pohodě a bylo to způsobeno špatnou skladbou stravy.....
  Jinak už to není žádný puberťák, ale má rok až rok a půl.
  Tak ještě pár týdnů a může oblažovat svou přítomností naše morčecí holky ;-)
  7.4.2016 19:49odik
  Dnes jsem dávala do zverinexu 4 malá morčátka a připadá mi,že ta jejich máma je smutná,bylo by to možné????popřípadě,jak jí mám rozveselit???🐹🐹🐹🐹
  7.4.2016 20:59Mila
  Lilka - tak to je super :-) že to zvládl, pokud ty zuby udělal dobře, a bude dobře papkat seno, žádné broušení být nemusí, ale kontrola preventivní je určitě na místě :-) držím pěsti :-)


  Tak v pondělí jsem objednala Kimmi na kastraci. Cysta se zvětšuje, nelepší se to ani po hormonálních injekcích, půl roku bojujem a je to naprd, navíc začíná blbě jíst, jak je jí asi nanic....vetka už mě začala varovat , že jí můžou začít přerůstat zuby, nemluvim o tom, že v důsledku toho jak blbě jí, tak má na prd trávení a blbý bobky...no dostali jsme se do slepé uličky. Smiřuju se s tím, že nemusí přežít.....je to naprd....
  7.4.2016 21:24Lilka
  Mila: dík moc za podporu :-), vím, že to není nic zas tak mooc vážného, ale dozhodilo mě to, vůbec jsem s tím nepočítala, že by mohl mit morčík ( kromě zapáleného pysku a breberek :-D) ješte nějaký problém.
  navíc jsem byla v Brně i se starší potkaničkou s nádorkem a tam vet zatím operaci nedoporučil, že nádor není ohraničený. tak se potkanička svezla vlakem 7 hodin na cestě ( taxík, vlak, tramvaj, autobus) a návštěva veta dopadla vlastně úplně jinak, než jsem čekala....
  ale bude zas líp, doufejme ...:-)
  moc budu Kimmi držet palce, aby to zvládla...... držte se .....
  7.4.2016 22:03Mila
  Lilka - děkuju, už jsem odevzdaná, bud to to zvládne nebo ne, tak jak tak je to na prd
  7.4.2016 22:45Terezice
  Hm, no já jen, že docela nedávno se tu Acidomid vcelku hojně doporučoval...

  Dík
  - - - - -
  No jistě, je to dokonce i tady:
  Do vody můžeme přidávat přípravek Acidomid K, který vodu okyseluje a zabraňuje tak množení patogenních bakterií a plísní ve vodě. Taktéž působí jako prevence proti kokcidióze. Některá morčata nechtějí vodu ochucenou Acidomidem pít. Není to žádná tragédie a morčatům pak vodu s Acidomidem nenutíme.

  Ona to pít nechce, takže tu vodu má bez a pije už zas normálně :)
  7.4.2016 23:15Mila
  Terezice - mě s Acidomdem taky nepili, prostě nedávam a žádné potíže nemaj s kokcidiozou
  8.4.2016 07:50Terezice
  To moje asi taky ne no... :) Ale dávám ještě Stronghold :D
  8.4.2016 09:48Katjusa
  terezie-ja použivala acidomem,ze začatku jak začla se skiniky doporučovala mi to chovatla že to tam musi mit samozřejmě jsem davala bo jsem myslela že skinici jsou haklivějši no chyba davala jsem to snad měsic pak přestala ,a myslim že to neni třeba morčici žili v pohododě i bez .ted mama dvě holky a kluka a od začatku si navykli na travu,zeleninu jen odřezky seno nic vic ani granule ani nic do vody
  8.4.2016 17:23Klárík
  Chtěla bych se zeptat jestli mohu dát do jedné klece 2 morčata a králíka???
  8.4.2016 18:02Viktorka
  Ahoj,chtěla bych se zeptat,jestli někdo nemáte zkušenost s učením na záchůdek morčátko 2 roky staré.Právě jsme si ho přivezli a chtěli bychom to zkusit. Děkuji za rady.
  8.4.2016 18:20Buub
  Klarík

  Ne, nemůžeš.
  8.4.2016 19:25Jezzabell
  Viktorka: Nahoře máš "záložku" Bydlení a když v ní pojedeš dolů, máš tam Jak naučit na záchudek;)
  8.4.2016 19:32Lilka
  jen jsem se chtěla podělit: včera byl náš nalezenec na kastraci na VFU v Brně, je už jako rybička, jsem moc ráda. Překvapilo mě, že má jizvu i na bříšku (??), to jsem nečekala. dnes jsem tam volala, kdy může jít k holkam (včera mi to jaksi nemyslelo, ŕešili jsme toho víc) a dotkor řekl, že za deset dní, že zbylé spermie déle nepřežijí.....
  8.4.2016 21:26Mila
  Lilka - tak vida, taky mám takovou informaci a de mi jí někteří vymlouvají že je to blbost. tak jsem ráda že nejsem blb a přeju chlapákovi statečnému hodně zdravíčka. Moje Kimmi jde v pondělí na kastraci, má velkou cystu která nereaguje už na léčbu hormony a začíná mít potíže s příjmem jídla a trávení atd... tak jsme se domluvili na veterině že už to utnem a dej se vůle boží... tak na ní v pondělí mysli, ale co se má stát stane se....
  8.4.2016 21:47beryl
  Ahojky.Nemáte někdo nápad,co dát mladým morčátkům do klece aby se zabavily?Mají tam kouli na seno s rolničkou a jen domek.A klec je velká 120😞Dá se nějak využít květináč? Atd.....
  8.4.2016 21:54Zbyněk
  Lilka: přiznám se, že tedy mnohem víc věřím chovatelce a doktorce Buub a Jáje, než veterináři, který zřejmě nebude specialistou na morčata, ale budeme tady donekonečna řešit něco, na co tady už několik chovatelů doplatilo:)
  Jestli se bude ke mě vracet můj sameček, v životě bych ho nedal k holkám dřív, než po pěti nedělích po kastraci. Ale ať si to každý dělá, jak chce.
  Hlavně ať se po broušení zoubků rozjí, držím palce
  8.4.2016 22:02beryl
  Jsem z toho jelen,pořád jim tu klec nějak neumím vybavit.Akorát nemám moc financí,chtělo by to něco levného...
  8.4.2016 22:14Lilka
  Zbyněk: jasně, nechci to tady řešit, ale jen jsem to hodila do placu.....
  mám taky pochyby, obě holky jsou už starší, tak NESMÍ zabřeznout....
  jen netuším,proč má jizvu i na bříšku, když na netu se to píše jinak....
  9.4.2016 00:04Myšakis
  Zbyněk: Veterináři v Brně na VfU patří (kromě kožních onemocnění) k tomu nejlepšímu, co u nás pro morčata existuje. Když nevíš, tak nemluv.

  Lilka: Zkušená paní veterinářka Buub ti to jistě vysvětlí. Tedy pokud již použila ten google... :-D
  9.4.2016 07:48Zbyněk
  Lilka: já bych radši neblbnul, Buub napsala jasně, že spermie v chámovodu přežijí přes měsíc a pokud by kastrace samečkovi nevzala chuť do sexu, bude zle. Předpokládám, že pan doktor chámovody nevyndaval. A jak píšeš - samička je starší, byl by malér.
  9.4.2016 07:57Sanynka
  Zbyněk: Myslím (omlouvám se Buub), že na VFU jsou ti nejlepší veterináři, prostě špička v ČR a pokud by kastrované morče bylo schopné po 10. dnu samičku oplodnit, řekli by to. Vzhledem k tomu, že by určitě už měli spoustu "reklamací" a negativních ohlasů, protože kastrace morčete je celkem běžný zákrok a určitě jich provedli spousty.
  9.4.2016 08:27Ivula
  Názorů od lidí, kteří nemají žádné zkušenosti, není na veřejných fórech nikdy dost, takže se přidávám do diskuse;))

  Zbyněk - "chuť na sex" - určité množství testosteronu jsou schopné vytvořit i nadledvinky, čili někteří kastrovaní samci se pokoušejí o kopulaci několik měsíců (ale prý i let) po kastraci.
  Co jsem četla chámovodech, jde o natolik odlišné prostředí ve srovnání s nadvarlaty, že přežití sperimií v nich je otázkou prý jen několika málo dní (určitě ne desítek), přičemž jejich schopnost oplodnit vajíčko je ještě kratší.

  Také je pravda, že ten text, na který odkazovala Buub, je z roku 1972, a lze tedy předpokládat, že došlo k posunu nejen v teoretických poznatcích, ale i praktických postupech..
  Čímž ovšem nechci naznačovat, že Buub zastydla na úrovni před čtyřiceti lety;))
  9.4.2016 08:32Myšakis
  Sanynka: Přesně tak. Za VFU hovoří výsledky a počet spokojených majitelů morčat, zatímco za některé místní odborníky (a teď nemyslím Buub) jen to, že plácají o něčem, o čem vůbec nemají páru... jako již několikrát. :)
  - - - - -
  Ivula: Správně, náš před více než dvěma lety kastrovaný sameček stále vesele naskakuje na holky...
  - - - - -
  Pardon, už jsou to dokonce tři roky od kastrace.:)
  9.4.2016 09:15Lilka
  Sanynka: taky myslím, proto jsem tam taky jela....;-)
  kdyby na VFU nedostal člověk správné informace, tak by to bylo asi špatné....,kde pak už jinde.....
  Neŕíkám u složitějších a míň častých a atypických úkonů či případů, všichni se můžou zmýlit a i příroda se může občas zachovat jinak, než myslíme, ale toto je opravdu pro ně rutinní úkon a z mé strany to byla jasná otázka, na kterou jsem dostala jednoznačnou odpověď.
  Z hlediska laika ale beru, že jiný veterinář by třeba i tu kastraci udělal " jinak" (??) a pak by i jeho odpověď na další pŕípadnou plodnost mohla být jiná....
  proto jako laik bych určitě neřekla, že v současnosti obecně platí, že je morče po 10 dnech neplodné.
  Zeptala bych se víc, ale byla jsem zaskočena tím, že neměl morčík v poŕádku zuby a taky jsem měla problém ještě s potkaničkou.
  9.4.2016 09:58Beranek
  beryl - Kouli na seno moc nedoporučuji. Už jsem tu na diskuzi párkrát zažila, že se do toho morče zamotalo a skinník si i nepěkně udělal do kůže díru. Navíc morčatům vadí cinkání toho zvonečku, nemají rádi takové vysoké zvuky. Květináč musí být opravdu veliký, jinak by se pod malým krčil a mohl by mýt problémy s páteří. Já osobně nedávám ani domečky. Morčátka se mi natáhnou, kde se jim zlíbí a nic je tu neděsí a ničeho se nebojí, takže ani nemají potřebu se schovávat. Jako další vybavení do klece ti ale doporučuji např. rohový záchodek, pelíšek, příp. velkou krabici s otvory a z osobní zkušenosti (kdy jsem v minulosti ještě dávala domečky) ti doporučuji tento domeček, dá se různě natvarovat a morčata nejenom, že spí pod ním, dost často mi vysedávali i na něm. Moc se jim tento domek líbí. Když mají chuť, můžou ho i okusovat.... https://www.akva-exo.cz/detail/pro-hlodavce/domecky/drevene/7322/28%C3%9717cm/
  9.4.2016 11:38Tygrinka
  Add Kastrace: Je to nejspíš tak, jak píše Lilka -jiný postup (jizva na břiše), jiné výsledky. Obecně to ale neplatí, fiknou-li se pouze standardně varlata, tak plodnost může po těch 4-6 týdnů přetrvat. O tom zase ví dost chovatelů, kteří tuto dobu karantény nedodrželi a dočkali se mláďat...
  - - - - -
  Beryl: Největší radost udělaly vždy papírové krabice s prostříhanými otvory. V Lidlu nebo v Kauflandu lovím pravidelně a kluci mají zábavu...
  - - - - -
  Lilka: A nešlo by se na VFU poptat, v čemže je přesně ten rozdíl v postupu, že je morčák po 10dnech bezpečně neplodný a může k samicím?
  9.4.2016 11:56tobík
  krásný den milí chovatelé :) chtěla jsem se zeptat když se mi narodila morčátka kdy jim mužu po narození vyměnit podstílku děkuji moc za odpovědi
  9.4.2016 12:02Beranek
  tobík - Klidně hned po narození...
  9.4.2016 12:11Bilingo
  Zdravím, mám doma 1 morča (smička) a chcel by som k nej kúpiť činčilu. Samozrejme, nie do jednej klietky. Moja otázka je, ak budú mať kliekty vedľa seba, nebudú si navzájom prekážať, keďže činčila je nočné zviera. Ak áno, radšej kúpim ďalšie morča.

  Vopred Vám ďakujem za odpoveď
  9.4.2016 13:34Sanynka
  Bilingo: Radši samičce pořiď morčecí kamarádku. Morče je sociální tvor a snáší samotu špatně, i když se mu snažíš věnovat jak nejvíc to jde, morčecího kamaráda mu nenahradíš :(..
  9.4.2016 14:44odik
  Řekla jsem si,že když je smutná,tak jí dám zase k samečkovi,jenže co se stalo to byste neuhodli!!!!samec jí KOUSAL , chtěl se s ní pářit a ona ne,takže si to dovedete představit,běhali dokola kousali se a mnohem víc........teď jsem je zase oddělila a hrůza!!! samec ohlodává mříže nonstop a samice je schovaná v domečku a je hrozně vystrašená,co mám dělat ??????:'( 🐹🐹
  - - - - -
  Prosím o radu.
  - - - - -
  \rady
  9.4.2016 15:48Terezice
  Děkuji, bez Acidomidu, žila všechna moje morčata (chovám nebo spíš žiji s morčaty 18 let), akorát teď jsem se nechala zlákat reklamou :) Jednou jsem to koupila, no...

  Spermie po kastraci - samozřejmě oplodnit už nemůžou. Je to taková fáma, která se pořád ještě občas vyskytne.

  Koule na seno - moje holky ji mají a velmi rády do ní mlátí hlavou nebo hřbetem, protože jim děsně překáží :D To samý dělají i s jeslemi - ty jsem musela přivázat ke kleci, protože jinak by je neustále shazovaly. Sednou si pod to a nadskakují a tím to toho drcnou a celé by to spadlo :) Vyřešily to tak nebo spíš jedna je na to expert, že vyskočí do jeslí a veškeré seno shodí, protože ze země se to seno jí jistě lépe :D Jinak pod těmito věcmi rády leží - mají aspoň něco nad hlavou.

  Nevím, jak to dělají, ale v životě se jim nic nestalo, nedejbože, že by někam neopatrně strčily nohu nebo jinou část těla. Pokud mají dostatek prostoru v kleci a není to tam opravdu blbě narafičeno, nic se jim nestane. Ona ta morčata jsou na sebe dost opatrná a nejsou nešikovná.
  - - - - -
  Bilingo - přesně, kup další morč a kup si klidně i činčilu dej ji vedle, ale i ta činčila bude ráda za činčilího parťáka..
  9.4.2016 16:06Beranek
  Terezice - Tak to buďte jen ráda! Mě se nejednou stalo, že mi strčily hlavu do okna od domku a samozřejmě, nemohly jí dostat ven a řvaly. Naštěstí se to vždy obešlo bez újmy na zdraví, bohužel moje kámoška takové štěstí neměla. A i když rozřezali domek, aby hlavu morčátku vytáhly, morčátko to nepřežilo... I toto je jeden z důvodů, proč jsem domky a jiné "blbosti" zrušila.
  9.4.2016 16:39Tygrinka
  Terezice: Fáma? To není fáma, ta mláďata byla dost hmatatelná.
  - - - - -
  odik: Dovedu si to představit, nemáš vůbec pro zvířata cit a trápíš je.
  9.4.2016 16:53odik
  Tygrinka- jak to myslíte???:O
  - - - - -
  Udělala jsem něco špatně???…......….…co????
  - - - - -
  Proč pro ně nemám cit,a proč je podle vás trápím,matka(morče)byla smutná,že jsem jí dala pryč do zverinexu 4 mláďata(morčat) všechny měly nad 295g ,kdyby jsem si je nechala tak by jsem jich měla 6 v jedné kleci,byla smutná,jen tak tam ležela a se samečkem si chtěla hrát:-) tak jsem si řekla,že je dám k sobě,ale hrůza jak jsem tu už psala.Tak jsem je zase oddělila,je to snad špatně???.🐹🐹🐹
  9.4.2016 16:59Tygrinka
  odik: Samice by neměla rodit jedna mláďata za druhými. Notabene, když jdou stejně do zverexu, kde většina skončí jako krmení pro hady. Samec je holt samec a blízkost samice ho dráždí. Samici nerozveselíš tím, že jí necháš ojet samcem, to opravdu ne.
  - - - - -
  odik: Samce nechej vykastrovat a pak mohou oba bydlet spolu a budou spokojení.
  9.4.2016 17:02odik
  Před měsícem je totož porodila
  - - - - -
  A 5.května budou mít 1 rok není to brzo na kastraci?????🐹🐹🐹
  9.4.2016 17:19Tygrinka
  odik: Kastrovat jen samce, samici ne. Není to brzo. A také by mohl vet posoudit, co za červené divné výrůstky mají na těle. A také, proč nemají pod krkem srst.
  9.4.2016 18:41Ylada
  odik: Nějak nechápu, tak ještě jednou:ta morčata, co nemají pod krkem srst a mají nějaké bouličky, to je ta samice a samec, o kterých píšeš? A samice, čtyři mláďata a samec byli celý měsíc spolu v jedné kleci??
  9.4.2016 19:41odik
  ?????
  - - - - -
  Ylada-první otázka pod krkem tu srst nemá jen samice,a ty bouličky na zádech měl samec- něják už je nemohu najít asi zmizely,ale mám podezdření na mého kocoura,protože jsem ho viděla u klece i jak tam měl packu asi ho škrábnul:-( ale už to tam nemá:-) 2)ne,samice byla oddělená s mláďaty mřížkou od samce .Tygrinka- vím že samici ne,ale kastrovat ani jednoho z nich nechci:-) 🐹🐹🐹
  9.4.2016 19:49Terezice
  Domky nemáme, ostatní nepovažuji za blbost.
  - - - - -
  Tygrinka - až uvidím na vlastní oči, uvěřím ;)
  9.4.2016 20:19PavlaS
  odik: proč je nechceš kastrovat....?
  9.4.2016 20:40Sanynka
  odik: Nemáš mail, nebo nechceš se tu zaregistrovat. Mohly by jsme pokecat tam, aby jsme to tady nespamovaly. Klidně, pokud ho nechceš psát veřejně napiš mi na fancy-ss@email.cz.
  Pokud máš kocourka je důležité klec umístit tak aby na ni nemohl a nejlépe aby ho morčata ani neviděla. Kocour je šelma a morče je kořist, takže morčátkům kocourek dokáže ublížit nejen fyzicky, ale i psychicky. Jeho přítomnost zkrátka morčátka stresuje.
  Nejlepší by bylo aby si nám morčátka nafotila a detailně problémy co mají. Respektivě nejlepší by bylo zajít na veterinu, ale k tomu tě asi nedokopu, takže alespoň to.
  Nafoť i klec/e poradíme co zlepšit a jak jim bydlení zpříjemnit. Máš samce a samici, samce nechceš kastrovat. Proč? Chceš mít další mladé? Kolik je samici a kolik už měla vrhů? Morčátka jsou sice velice plodná, ale neznamená to, že by jsme toho měli zneužívat. Samici neustálé porody velmi vyčerpávají (neustálé = více než 1x do roka) a to, že bydlí bez kamarádky stejného pohlaví ji také hodně škodí. Kamarádka by jí pomohla zvládnout stresové situace, nevykastrovaný samec jí svojí nadržeností spíš ještě více vystresuje.
  Pokud bude samice stále rodit, urodí se k smrti a zemře na odvápnění, vyčerpání, či jinou hroznou smrtí. Tím nestraším, to je vážně fakt.
  Pokud si myslíš, že nejsi schopna se o morčátka řádně postarat a tím nemyslím jen každý den se s nimi mazlit, občas vyčistit klec, krmit nejlevnější směskou,... Ale postarat se i po stránce veterinární, nebo alespoň zajištěním pohodového života pro morče, možná by bylo lepší zvážit, že morčátka třeba i daruješ, nebo odneseš do azylu. Není to nic špatného a morčátkům by tam bylo na 1000% dobře a až si něco víc nastuduješ a budeš vědět, že jsi 100% finančně zajištěná a samostatná (dospělá, či alespoň ve věku kdy si uvědomíš, že máš za zvíře plnou zodpovědnost) můžeš si morčátka pořídit znovu a vyvarovat se všech chyb, které teď děláš a odnášejí je živá zvířata.
  Jestli jsi rozhodnutá morčata si nechat, prosím zkus alespoň trošku poslouchat naše rady. Radí ti tady dlouholetí chovatelé, dokonce je tady i veterinářka... Myslíš, že by jsme se na tom všem shodli, kdyby jsme radili špatně?
  Co máš tedy udělat:
  - Zajít s oběma morčaty na veterinu, aby je veterinář prohlédl
  - Zvážit kastraci samce
  - Pokud nechceš vykastrovat samce, pořiď k samičce kamarádku
  - Dál už NEMNOŽIT
  - Nafotit bydlení tvých morčíků, aby jsme mohli posoudit co by bylo dobré upravit
  - Načíst si všechny záložky v levém zeleném rohu. Hlavně CELOU sekci o krmení.
  - Pokud ti je něco z toho "proti srsti" pak zvážit darování morčíků (ráda pomohu vybrat vyhovujícího nového majitele)
  - - - - -
  Jej, všem se omlouvám za "trošku" delší příspěvek...
  9.4.2016 21:44dotaz
  ahoj u jedné z mých morčic se objevilo něco divného. Ne že by měla průjem (jen prostě běkteré bobky jsou normální, pak nějaké sežere, a pak najednou treba v rozmezi hodiny přijdou takové trochu mazlavější bez tvaru - a ty když rozmáčknu tak se v nich objevuje jakoby takový hlen červeně zabarvený), v zápětí zase přijdou normální bobky, apatická není, žere, nehubne......nevíte co by to mohlo být ? chovám je doma, 3 holky, pravidelně jim čistím klec, používám pořád stejné seno, jediné co jsem přidala teď po delší době do jídelníčku je tráva (bojim se aby na ní něco nebylo a nenakazila se nějakým střevním parazitem, ale ostatní jsou OK a všichni jedí to samé:-/, ale nevím, trávu se snažím i omývat a nebrat jí od vodních toků...moc děkuji za rady
  9.4.2016 22:10odik
  Sanynka- samici bude 5.května 1 rok ,a měla už 2x vrhy mláďat,po prvé to byly 3 morčátka a teď po druhé 4. Kastrovat samce nahci,s oběma morčíkama na veterinu zajdu ,email nemám tak ti to musím poslat tímto způsobem, Proč jí musím pořídit kamarádku nebo takhle nemohu je mít rozdělené mřížkou?tak jako teď?jinak se morčatům věnuji na 100% z 100% .Co to znamená dál nemnožit?jako že už je k sobě nemám nikdy pustit?A vše jsem si několikrát přečetla:-) Dávat je pryč nehci,mám je nadevšechno ráda,ale děkuji za nabídku:-) klec vypadá takto,na seno mám takovou jakokdyby krabičku mimo klec(přivázané na kleci) to samé s napáječkou s kuličkovým systémem,18cm dlouhou těžkou misku s ohlými krajemi a v tom granule,domeček ze dřeva vypadá jako krabička měří na délku 30 cm a na šířku 25cm,podestýlka hobliny .
  - - - - -
  Beranek - co jsou to admini,já to nevím:-\ ;-) :-)
  - - - - -
  dotaz -' dáváte jim listy od pampelišek?
  9.4.2016 22:18dotaz
  odik --- ano mimo jiné i listy pampelišek, proč ? :-)
  10.4.2016 00:21Mila
  doaz - to může být reakce na nové zelené krmení, až se trávení navykne na trávu, mělo by se to upravit. Zpočátku se má dávat jen po troškách aby si zvykli. tajky jsem cca před 10 dni řešila lehkou koliku z trávy kdy měli bříško nafouklé, vrčelo jim v nich a měli divné bobky. Srovnala jsem podáváním Sab Simplexu, Rodicare acut a Bio lapisu
  10.4.2016 06:57Sanynka
  odik: Jak je klec velká a jak ji máš rozdělenou? Protože jestli máš třeba 120cm (největší co se dá sehnat) stále po rozdělení zbude pro každého morčínka 60cm a to je žalostně málo, minimum v kterém by mělo morče žít je 80cm dlouhá klec.
  Pro samičku, které není ani rok jsou 2 vrhy v 1. roce života hrozná zátěž! Vždyť sama rostla a ještě musela odchovávat mimika! To je jako kdyby měla 12ti letá holka dítě...
  Hele tohle je vážně hodně blbá situace. Když to takhle budeš dělat dál samička ti za pár vrhů zemře při porodu, nebo před porodem, protože bude vyčerpaná :(.
  Buď pořiď druhou klec (nevím jakou teď máš), min 80 cm pro jedno morče (samce), nebo 100cm pro samičku a pořiď jí kamarádku, protože když zrovna není se samcem, tak je sama, když odchovává miminka, tak je na všechno sama (kamarádka by jí s miminky pomáhala).
  Nemnožit bys neměla proto, protože morčat je na světě dost, dokonce jsou jich plné zverimexi a často se prodávají i za směšnou cenu, aby si je koupili hadaři místo třeba tří potkanů, které by jinak museli hadovi dát.
  Takže tím, že množíš ubližuješ nejen svým morčatům, ale i mláďátkům, protože je hodíš do zverimexu a dál se nestaráš a já se ani nedivím, ono najít domov pro 4 morčecí mláďátka není vůbec jednoduché.
  Vážně doporučuji samce vykastrovat, samička by měla kamaráda napořád a nemusela bys řešit druhou klec. Když bys přeci jen ještě jednou chtěla mladé (což rozhodně nedoporučuji, ale poroučet ti nemůžu), můžeš si samce někde půjčit.
  - - - - -
  odik: Admini jsou "hlídači" diskuze, mohou mazat nevhodné příspěvky a udávat BANy, BAN = úplné znemožnění přístupu na stránky, nebo jen do diskuze.
  To není všechno, oni i vidí IP adresy uživatelů, tedy pokud by jeden člověk psal pod více jmény poznají to, protože router co máte doma a na který si připojená má jedinečnou IP adresu a právě ta se adminům ukáže. Tím pádem jestli jsi psala i na diskuzi na myškách, přijde se na to a dokonce admini budou vědět i co přesně.
  10.4.2016 08:08Kokosek
  Ahoj, dotaz ke krmení. Pokud dávám morčátku ráno větší hrst trávy, jakou zeleninu mu dát večer, aby ve stravě nemělo příliš mnoho vitaminu C?Dávám mu večer mrkev a celer,někdy přidám kousek okurky,rajče, salát nebo papriku,záleží co doma mám. Snažím se to obměňovat,ať nemá to jídlo moc jednotvárné.A kolik vůbec asi získá morče vitaminu C z čerstvé trávy? Díky za odpověď.
  10.4.2016 08:46Sanynka
  Kokosek: Já dávám trávu taky, sice na večer, ale to je celkem jedno, místo jedné denní dávky zeleniny teď v sezóně mají trávu. Vitamín C nehlídám, respektivě krmím jako normálně. Předávkovat morče vit. C je docela složitá záležitost, mnohem složitější, než avitaminóza.
  Nahoře je záložka "Jídelníček", když klikneš na zeleninu, najdeš tam spousty druhů včetně obsahu vit. c. okurka má např. 100mg/kg, mrkev 70mg/kg, paprika až 2940mg/kg (dle druhu).
  10.4.2016 08:50Ivula
  Sanynka - jen poznámka k těm klecím: různé délky mají samozřejmě různou šířku a konkrétně stodvacítky mají šířku kolem 60 cm, takže i když ji rozdělíš, každému morčeti zůstane zhruba stejná plocha, jako by mělo klec osmdesátku. Čili pro samičku s mláďaty malé, ovšem pro jedno morče OK.
  A ty IP adresy - představa, že každý počítač má svoji jedinečnou a neměnnou IP, je velmi zjednodušená. Ale to už jsem od morčat hodně daleko;)
  10.4.2016 09:59odik
  Sanynka- klec je široká 50cm a na délku měří 80cm,asi je to málo,že? Mohu samici a samce mít rozdělené tou mřížkou?každému zbyde 40cm uznávám je to málo,ale rodiče mi nedovolí větší klec,a ještě k tomu novou,kam s tou starou klecí?A dále nemnožit,to je k sobě už nemám nikdy pustit?A odkud ty morčátka máte než od zverinexu?A může moje morčice mít ještě 1x mladé,nebo radši ne?
  IP adresa je jen v počítači?
  10.4.2016 10:09Davidpl
  Dobrý den prosím o radu ... plus mínus 3 dny zpět jsem si pořídil morče rozetu když jsem si ho prohlížel našel jsme mu na bříšku nejaký pupínek nebo neco takového napadlo me jestli to neni pupeční šnurka protože je jeste opravdu maly odhaduji že by mohl být maximálne tři týdny starý předěk děkuji za odpovědi
  10.4.2016 10:12odik
  🐹🐹🐹
  - - - - -
  Davidpl,jestli má jen tři týdny,tak by to bylo možné.
  10.4.2016 10:13Beranek
  odik - Zaregistruj se tu :-) Pak sem budeš moci vkládat fotky tvých morčátek...
  10.4.2016 10:17Tygrinka
  odik: Hlavně, že ti rodiče dovolí množit v pidikleci. Nezlob se na mě, takových jako jsi ty jsem už pár zažila a morčata to odnesla na zdraví i životě. Ano, máš malou klec, akorát na jedno morče a už jsi tam měla stádo morčat a to 2x. Nechápu, proč nechceš samečka vykastrovat. Byl by klid na všech stranách. Samce kastrovat nechceš, ale klidně ho raději budeš trápit blízkostí samice a na pidiprostoru 40x50, anebo samici budeš vysilovat spoustou porodů za sebou a taktéž pobytem s mláďaty na pidiprostoru. Nemoc řešíš po netu místo návštěvou veterináře. Tomu se opravdu nedá říct láska ke zvířatům. Malou klec můžeš časem prodat a kastrovaného samce a samičku mít poté v metrové kleci.
  10.4.2016 10:23Kokosek
  Sanynka: Díky,na tabulku se zeleninou už jsem koukala dříve,jen mě zajímalo,jak to dělají ostatní,respektive,jak a čím kdo krmí. :)
  10.4.2016 10:24Tygrinka
  odik: A jedna velká miska, jeden seník, jedna napáječka pro dvě půlky klece? Jeden z nich má ještě navíc v 40x50 prostoru 20cm misku a někdo domek... Paráda. Super život v pidigarsonce...:o/
  10.4.2016 10:24Buub
  odik

  Jestli je tobě sedmnáct, tak bůh s námi že taková hlupačka bude mít za chvíli volební právo. Kdyby ti bylo dvanáct, tak bych doufala, že ti ještě nějaké neurony dorostou, ale v sedmnácti bohužel.

  Klec máš malou tak na jedno morče, uvnitř máš dvě svrabnatá morčata co se neustále množí, ale řešit to nechceš. Slyšela si někdy o týrání chovem?
  10.4.2016 10:26Tygrinka
  Davidpl: Pokud je to v místě "pupíku", pak by to mohla být i pupeční šňůra, pak je ale mládě hodně malé :o/ Pokud je to v třísle, tak je to cecík a ve druhém třísle bude ještě jeden :o)
  10.4.2016 10:28Davidpl
  odik --- kupoval jsme ho v obchodě "super ZOO" ale když jsme byl v jiném zverimexu a ukazovaly mi měsíční morčátka atak byly i o 5 cm vetší
  10.4.2016 10:32Beranek
  Davidpl - Tak to se jim tam asi narodilo a patrně ti klamali o jeho věku. Baští normálně? Je čilý a veselý, nebo jen naježeně apaticky sedí? Pokud by nežral, byl by to problém. Musel by jsi ho dokrmovat. Je to kluk, nebo holka?
  10.4.2016 10:38Buub
  Davidpl

  Pokud máš morče, co má pupeční šňůru, držíš v ruce čerstvé miminko které bezpodmínečně potřebuje přikrmovat.

  Co se nějakého zbytku pupečníku týče, šla jsem ohmatat mimina, co se narodila pátého. Jo, mají v místě, kde byl pupečník, něco, co se dá nazvat jako pupínek. Jenže, to jsou pět dní stará mláďata. U třítýdenních a starších nic takového není.
  - - - - -
  Kokosek

  To fakt neřeš :D Řešíš snad sebe, jestli si můžeš dát ještě jedno jablko, nebo už by ses předávkoval céčkem?
  10.4.2016 10:53Davidpl
  @beranek jablka, mrkev jí všechno, je hodně u povídaný když ho držím v ruce olizuje mi mi prsty a vrní je hodně zvědavý položil jsem ho v obýváku začal behat sem a tam a to samé u mě v ložnici, ale když je v kleci tak vetšinou sedí u misky nebo v domečku, pohlaví nevím :/ odhaduji to na kluka..

  @Buub-- nvím jestli to je pupeční šnura je to něco jako pupínek morčík má plus mínus 20cm a ten pupínek nebo co je má asi 4cm od pohlaví uprostřed bříška. když jsem ho kupoval byl nejmenší ze všechech a sedel v rohu tak jsme si ho vzal ale doma už je mnohem veselejší vše zkoumá je upovídaný a jíst jí ..
  10.4.2016 10:53odik
  Davidpl,to jako že její máma měla 3 týdny nebo že to malé má 3 týdny???
  10.4.2016 10:59Buub
  Davidpl

  Spíš než jak je morče dlouhé řekni kolik váží gramů.
  10.4.2016 11:00Davidpl
  @odik myslím že je to male tři týdny ( to moje ) má 20 cm, a když jsem o den pozdeji koukal na morčeta v jiném obchodě mesíční morčata byly vetší než to co mám já proto odhaduji že je to jen par tádnu staré mládě, nebo je poslední z vrhu.
  10.4.2016 11:02Beranek
  Davipl - A kolik ještě váží? Pokud měří 20 cm, tak to naštěstí asi novorozeně nebude.... Jestli baští, tak by to mělo být ok.
  10.4.2016 11:03Davidpl
  Buub 220 gramu
  10.4.2016 11:07odik
  Tygrinka- ty misky mám samozdřejmě 2,seník mám rozpůlený(to znamená že ho mám uprostřed klece a obě morčata ma něj došáhnou)ten domek o kterèm jsem psala má jen samice,samec má jakokdyby hranatý tunel ze dřeva a napáječky 2x.
  - - - - -
  Buub- já že je týrám chovem?????………co dělám špatně???vždyť mají vše co potřebují,nebo ne ????? Co mám změnit???? A proč????
  10.4.2016 11:08Beranek
  Davidpl - Teď už s tím nic nenaděláš. Chybí mu 30 g do vhodné váhy k odstavu. Měl být ještě s maminkou. Tak ale hlavní věc, že že veselý a papá. Pokud se u něj neprojeví nějaké problémy, nechala bych ho normálně si doma zvyknout a v klidu.
  10.4.2016 11:10odik
  Mám se zaregistrovat?jak a proč?
  10.4.2016 11:11Tygrinka
  Kokosek: To předávkování Cvitamínem jsme tu řešili, ale to se jednalo o přidávání Cvitamínu uměle v tabletách či kapkách. Ze stravy, co píšeš, nic takového nehrozí, takže to řešit nemusíš.
  10.4.2016 11:13Davidpl
  Beranek
  Právě jsme to tady pročítali, že by měl být ještě u maminky, ale teď už s tím nic neuděláme, koupili jsme prcka ve zverimexu. Jinak je spokojený, má vše co potřebuje a už si i vyžaduje naší pozornost. Když ho na chvilku odložíme tak hned píská, leze na domeček a pozoruje nás. Je to miláček, tak snad tu váhu co nejdříve dožene
  10.4.2016 11:14Tygrinka
  odik: Přečti si naše příspěvky na tvé otázky napsané níže, tam máš všechny potřebné odpovědi. Týráš morčata chovem a rozhodně nemají, co potřebují. Mají to, na čem mohou přežít (bohužel), ale ne kvalitně žít.
  10.4.2016 11:17Beranek
  odik - Protože by to bylo lepší. Nevystupovala by jsi tu jako anonym, ale každý by věděl s kým komunikuje. Zadala by jsi do profilu svoje údaje, údaje o svých zvířatech a navíc by jsi tady mohla nahrávat alba a podělit se s námi jaké máš vlastně doma morčátka :-) Kdyby jsme viděly ty fotky, možná by někdo poznal i jaký mají tvoje morčata problém, když je pro tebe tak těžké zajít na veterinu...
  10.4.2016 11:18Davidpl
  jinak je to vážne zlatíčko je hodnej a mazlivej doufám že váhu dožene a bude se mít dobře :) klícku chci beztak za pár týdnu pořídit vetší, má miskičku jak na jídlo tak na pití i pítko, krmím ho mrkví okurkou, jablky a takovým tím sypáním pro morčata co se koupí v každém zverimexu myslím že má vše co potřebuje :) jinak vám děkuj za rady a a vaše odpovědi :) až budu znovu neco potřebovat vedet rad se znovu obrátím sem na k Vám :)
  10.4.2016 11:19Beranek
  Davidpl - Tak hlavně, že se mu u vás líbí a že vám dělá radost :-) Určitě váhu brzy dožene...
  10.4.2016 11:24Tygrinka
  Davidpl: To sypání pro morčata bych trochu přehodnotila. Přidej vločky a pročti si zde nahoře odkazy, hlavně tedy Jídelníček, abys morčíka nekrmil nějakou pochybnou nevhodnou směskou s živočišnou moučkou nebo tak něco... I takové se bohužel prodávají jako vhodné pro morčata.
  10.4.2016 11:35odik
  Beranek,vždyť jsem psala že na tu veterinu zajdu:-) ještě k té registraci,to by jsem musela zadávat i osobní údaje???a já nepíšu na počítači,já píšu na tabletu a proto tu nemohu ukládat fotografie:-(
  10.4.2016 11:40Sanynka
  Odik: Možná tě to překvapí, ale většina z nás rozhodně morčata ze zverimexů nevyhledává, protože koupí morčat ze zverimexu podpoříme právě takové sprosté množky jako jsi ty, kterým nejde o zdraví zvířat, ale o to co nejvíc na nich nahrabat (v tvém případě mít co nejvíce mláďat) a to NIKDO ze skutečných milovníků morčat nechce.
  Existují registrované chovatelské stanice, které dodržují všechna pravidla a doporučení co jsem ti vypasala v předchozích příspěvcích, chovají mláďata po dobrých rodičích, kteří nemají více , než jeden vrh ročně a ne více, než pár za život!
  S tebou je to strašně složité, já ti i věřím, že ty morčata máš ráda, ale tím, že ti nedokážou říct jak strádají si všechno jejich chování a potřeby vykládáš po svém, aby sis to co nejvíce zjednodušila a špatně.
  - - - - -
  odik: stačí si založit email, např na seznam.cz a pak vyplnit jméno, ne pravé, může to být klidně i "odik" a mail.. Takže žádné osobní údaje povinné nejsou. Já tam mám vyplněno například jen křestní jméno - Sandra a počet morčat, jejich věk, zbarvení a varietu, nic víc.
  - - - - -
  Když se zaregistruješ otevře se ti nabídka alb, do kterých můžeš vkládat fotky vyfocené třeba tabletem, jde to i na mobilu, takže na tabletu by to mělo jít taky.
  10.4.2016 12:27Buub
  odik

  No, co všechno děláš špatně...

  to je hodně dlouhý seznam.

  Kde bychom mohli začít?

  No, třeba, že podle veterinárního zákona je chovatel, to znamená ty, povinen poskytnout chovaným zvířatům veterinární péči, je-li to nutné. A když tvoje morčata mají nějaké plešky nebo strupy, JE TO NUTNÉ.

  Co tam máme dál? Zvíře potřebuje nějaký životní prostor a 80 cm délky klece pro dvě morčata fakt nejsou tím životním prostorem.

  Dále, pokud chceš morčata rozmnožovat, je nutné vědět něco o chovatelské dospělosti - samice, která do roku stihla dvoje mladé je předčasně zapuštěný chudák. Jako je mi jedno, že tobě je jedno, že produkuješ morčata pro hady - proti chovu krmných hlodavců celkem nic nenamítám - ale měla bys vědět, co to s těmi chovnými morčaty dělá. Jednak 80 cm dlouhá klec prostě NENÍ dostatečným prostorem pro odchov mláďat, jednak samice neustále ustájená se samcem je taky neustále březí a bez ohledu na to, jak jí milánkuluješ a pusinkuješ, ti prostě vydrží max další rok a pak konečná.
  10.4.2016 13:08Sanynka
  Buub: Nehledě na to, že pokud odik nemá ani na veterinu, či pořádnou klec, určitě krmí nejlevnější směskou a zeleninu morčata vidí leda z rychlíku, tudíž předpokládám ještě dřívější úmrtí samičky :(.
  10.4.2016 13:42Myšakis
  Zdá se, že tu máme poměrně tragický příběh. Je fakt, že se s Buub neshodnu zdaleka vždycky, ale tady jí musím dát za pravdu, že to jak tvoje morčata bydlí a žijí, rozhodně není ideální. Jednoznačně kastrace samce.
  - - - - -
  Odik: Někde jsem tu četl, že ti je 17. Představ si, že bys teď za sebou už měla dva porody... byla bys na tom podobně, jako tvoje morčecí holka.
  10.4.2016 13:45Sanynka
  Myšakis: Jestli je jí vážně 17 tak je to snad ještě horší, u 12 letého dítěte by se to dalo pochopit.
  10.4.2016 13:52Myšakis
  Sanynka: To je sice fakt, ale řešení je pořád stejné. A jestli jí je 17, pak jistě nebude problém si najít nějakou brigádu a morčatům trochu přilepšit.
  Já sám mám taky 5 morčat, 4 holky a 1 kluka. Něco zverimex, něco zachráněné odjinud. Ale mám je rozdělené ve dvou klecích a kluk je kastrovaný...
  10.4.2016 13:54Verča P.
  Ahoj mohu se zeptat odkdy se můžou brát morčata ven když je jim 5 měsíců? My ho máme doma a venku byl jen když jsme do přivezli nebo jeli k veterináři. Děkuji za odpovědi
  10.4.2016 13:58Myšakis
  Verča P. Osobně jsem je bral ven cca od třetího měsíce, pokud na to měla fyzickou kondici. Nesmí pršet, aby morčata neprochladla a musí být více než,18 stupňů, pokud to jsou morčata domácí (zvyklá být v bytě či domě).
  10.4.2016 14:17Sanynka
  Verča P. A nesmí foukat.
  - - - - -
  Myšakis: Tak my máme taky 5 morčat, ale doma jako u sebe v bytě mám pouze 4 samičky, samečka má mamka.
  - - - - -
  2 z nich zachráněnci obě jsem dostala zdarma ve zverimexu, jedna měla vypadanou srst, svrab a druhá prý moc malá a ošklivá - v údajně pěti týdnech měla pouze 190g a i po dvou měsících u mě stále na tří měsíční morče nevypadá. Samečka mamka dostala od kolegyně v práci a dvě samičky z ChS.
  10.4.2016 17:08Jezzabell
  Ahoj lidi, jdu se zeptat, jestli jste se s něčím podobným už setkali..
  Marsellus s Julesem bydlí už 8dnů každý zvlášť. Dali si po papuli, eM měl díru v kožichu a naseklý ucho. Nedala jsem je kastrovat, bydlí každý ve svém, vidí na sebe, jsou spolu celý den, ale je mezi nima mříž.
  Každý má svou 120tku klec.
  Už dva dny pozoruju, že na sebe sice cvakaj a pištěj, ale je to jiný, než na začátku, ne tak agresivní. Dala jsem pryč mříž a nechala je v obýváku. Vprostřed hora sena s bylinkama. V klidu žrali spolu. Říkám si, mají kolem sebe velký prostor, uvidíme. Na noc spí každý zvlášť, vytáhnu žebřík. No dnes byli přes hlasité pískání každý zvlášť, Jules před morčatárnou ve výběhu, eM vevnitř, mezi nima cca 20cm ohrádka. A Zorro Jules se najednou rozhodl po svém, přeskočil tu ohrádku a svkočil do morčatárny! Kdybych to na své oči neviděla, neřeknu:)) Posadil si na hrb eM domeček, dvakrát s ním nadskočil, kvíkli na sebe, a chrápou! Jules v tom domečku, eM kousek vedle, čučí na ten domek a mhouřil celé odpol. oči:)
  Před chvílí si dali seno. Pořád na sebe zacvakaj nebo hvízdnou, ale je to jiný, spíš stresový než na zabití. Už se vám to někdy stalo, že by se morčecí kluci dali dohromady aniž by na ně sahl veterinář??
  Takhle fungují přes dva dny, není to hodinová záležitost..
  10.4.2016 17:39Ivula
  Jezzabell - a není to právě ten případ, co tu nedávno popisovala Buub se svými myšáky? Jak Červený spolu se svým sousedem vymaloval zeď na červeno, tak Buub udělala nějaké opatření, aby se tam už nedostal, nicméně on přesto nějak překonal půlmetrovou zeď a znovu šel na návštěvu? A ráno je Buub našla přitulené jako nejlepší kámoše - a to ještě v přítomnosti samičky:)
  10.4.2016 19:05Tygrinka
  Jezzabel: Také se mi to kdysi stalo, chvíli kluci v pohodě, pak další rvačka, pak zase v pohodě a takhle několikrát dokola, tahle to bylo několik týdnů, až si ublížili opravdu hodně a dvojce málem agresor vykousl oko a to se pohybovali po bytě, tj. prostor jako kráva. Potom už jednička šla po dvojce jak slepice po flusu s jediným úmyslem ho zabít. Osobně bych to neriskovala a jestli to vypadá, že by mohli fungovat, pak bych vykastrovala eM. V mém případě tenkrát kastrace ke zklidnění situace pomohla.
  10.4.2016 19:12Duchna
  Prijeli jsme z chaty, vyrypla jsem si snitlik...kluci loudili....tak jsem jim ho strcila pod nos aby si cuchli,protoze to nikdy nejedli a oni se do toho pustili 😀.... Nenechala jsem je, protoze jsem nevedela, jestli to muzou....docetla jsem se ,ze v malem mnozstvi...co mam tedy brat jako male mnozstvi?
  10.4.2016 19:14Blanule13
  Jezzabell, Tygrinka - vy mě úplně děsíte! :D Umřel nám sameček a protože byli kluci dva, tak jsme se rozhodli pořídit nového parťáka. Tak to jsem zvědavá za 2 týdny, jak ho přijme a jestli budou boje :-/
  10.4.2016 19:27Tygrinka
  Blanule13: Neděs se, za celou dobu, co mám kluky jsem měla případy rozhádání jen dva a mezitím dost spokojených dvojic a to různého věku, tj. starší-mladší, starý-mimi, dvě mimi pár týdnů od sebe - prostě, jak jeden odešel, tak přišel další, aby nebyl zbylý sám. U samečků se s možným rozdělením holt počítat musí.
  - - - - -
  Duchna: Ty jo, také jsem kdysi zkusila šnytlík a to udělali špičatý čumík a odcouvali metr od fuj věci :o)
  10.4.2016 19:31Blanule13
  Tygrinka - Už přemýšlím, jak je případně oddělíme :D Nejlepší řešení z prostorových důvodů by asi bylo, koupit novou větší klec a chlapcům to přepažit :) No uvidíme, budu doufat, že nový přírůstek nebude stejně dominantní jako dědula.
  10.4.2016 19:38Duchna
  Jezzabel...o svych klukach uz jsem tu psala...pro rekapitulaci...Ixika jsme si donesli, kdyz byly Honzikovi 2 roky. Prijali se baječne. Kamaradi nejvetsi a bez sebe ani ranu... Jak zacal X dospivat, zacal vrcet, cvakat zubama....pak se v dospelosti poprali, ale asi to byla moje chyba...po oddelene noci jsem je dala na chvilku k sobe do maleho prostoru a uz byla delova koule. Hned jsem po nich skocila takze se nestalo nic...ale vrceli na sebe porad. Kdyz je hlidala kamaradka, rikala ze se v noci taky poprali ale kdyz tam sla uz se nic nedelo..tak si myslim ze se jen prohnali... Nicmene X zacal Honzika neskutecne usurpovat, bral mu jidlo, vrcel na nej, prohanel ho....az jsem si rikala,jestli to Honzika nestresuje a jestli je nemam rozdelit....obca jsem na obouch nasla po jednou stroupku z nejake sarvatky ale jinak jen cvakali a vrceli..Ted po temer roce najednou vidim, ze Honzik, ted uz 4 lety si nenecha nic libit a i mi prijde ze se ozene jako prvni...ziji spolu ve 2 patrove morcatarne a v ramci moznosti pohoda....kdyby byli v kleci, asi by bylo zle..takle ziji kazdy v jednom patre, obcas se navstivi, ty patra si prulezitostne meni....
  - - - - -
  Tygrinka - no me to taky prekvapilo..protoze, vsak ty vis...nic nezerou...to mi ani nenapadlo jim tohle aromaticky nabizet...mozna ze byli od vcerejska sami doma o mrkvi...tak mozna jim to prislo vhod, ale vrhli se na to oba jak kdyby tyden nezrali 😁... No tak ja jim trochu dam...ale vyrejpla jsem si to do prace na skolni zahradku, delame si tam bylinkovou zahradku...tak aby mi tam neco zbylo 😁😁😁
  10.4.2016 20:00123
  Pravě nám umíra morče,které jsme měli 8 let :((
  10.4.2016 20:56Pavla82
  Ahojky lidičky,chtěla jsem se zeptat zda jste někdo něco nechytil od morčat? Mám jedno co má dermatitidu a druhé které mám z kralikarny má svrab a léčím je u veterináře... Jenže já mám poslední dobou strašné svědění těla ale žádné pupínky nic. Děkuji
  10.4.2016 21:05Duchna
  123 to je zivot 😕...bohuzel....8 let je pekny vek.... Drz se 💝
  10.4.2016 21:15Mila
  123 - to mě strašně mrzí.... bud silná, to je život, ale a duhovým mostem mu bude zase dobře a nebude ho nic bolet a bude na stále zelené louce a bude mu tam moc dobře. Ať tam podravuje všechny moje morčátka - Ferdu, Fouska, Bobinu, Ferdu, Pinďu, Pífu, Andyho, Bobíčka, Elinku a Pištu.....
  - - - - -
  prosím, jestli to je možné, pošlete zítra dopolene trochu té positivní energie mojí Kimmince která jde kvůli zvětšující se cystě na kastraci, aby to zvládla a uzdravila se. Moc děkuji, snad se stane zázrak.....
  10.4.2016 21:37Duchna
  Mila...vzdyt vis...drzime vsichni co se da 💝💋
  10.4.2016 21:48Lilka
  Mila: ano, budu na vás obě myslet.....s přáním jen toho dobrého.....
  10.4.2016 21:57Jezzabell
  No já si taky říkám, že jim "hrabe" jen občas..zatím teda. Ne že bych je neoddělovala, teď spěj taky každý zvlášť - pro jistotu:). Ale těžce mi spadla čelist, když to Jules přeskočil a mazal za parťákem!
  No oni se odděleně špatně nemaj, prostoru dost, viděj na sebe, tehdy mi ta putující prskající koule vyděsila dost! Ale asi to bude takový případ, jako u Buub, jen si k sobě nevzali nikoho dalšího:))
  Ještěže jich nemam víc! No jsem ráda, že nemám doma "anomálii";)
  - - - - -
  Mila: Budu na ní moc moc myslet!;)
  10.4.2016 22:09Tygrinka
  Pavla82: Spíš než svrab máš možná problém s tou plísní, přenos vyloučený není - viz http://vetweb.cz/ektoparazite-a-dermatofyte-zvirat-patogenni-pro-cloveka/
  - - - - -
  Jezzabel: :o)
  10.4.2016 23:06Lilien1234
  Mám maličké morče..a on je vybíravý..jí jen hlávkový salát,mrkev, seno.A teď i trávu.Dá se prosím naučit morče navyknout i na jiné druhy zeleniny.A nebo to mám nechat být a krmit ho jen touto jeho oblíbenou zeleninou.
  11.4.2016 09:53Buub
  Lilien

  morče je konzervativní zvíře, které se pochutiny učí jíst jako malé miminko příkladem od jiných starších morčat. naučit ho jako staršího na něco nového nemusí být jednoduché a spočívá v tom, že prostě morčeti neustále nabízíš neznámé věci a doufáš, že si omylem kousne a třeba že to časem i "omylem" sežere. Nebo funguje mít druhé morče, které danou věc jíst umí :)
  11.4.2016 11:22Jája
  Lilien1234: Já jsem to řešila tak, že morče dostalo jen zeleninu (jeden druh), kterou neznalo a k tomu nic jiného. A až teprve za nějakou dobu dostalo něco jiného (tím myslím ten samý den cca po dvou hodinách). V podstatě, když má hlad, což je ideální ráno, tak mu dej to, co nemá rád. Začala bych s listovým špenátem, červenou řepou, fenyklem, čínským zelím, natí od mrkve.... Na to mi naběhnou mimina, i když to nikdy neviděla. Naučit to jde, ale chce to trpělivost. Ale určitě nejlepší je mít druhé morče, od kterého to to vybíravé odkouká.
  11.4.2016 12:37Zbyněk
  Jája, Buub: všežravý příklad je určitě skvělý u morčete po odstavení, tam je šance veliká, ale když jsem dal plně rozjedeného samečka do staršího kolektivu, i po téměř roce na něj senioři udiveně koukají, jak se cpe rajskými, řapíkatým celerem, fenyklem atd, občas k tomu nedůvěřivě čuchnou a jdou si po svém:))

  Lilien1234: dal bych vždycky od všeho něco a neupřednostňoval salát. Naopak - salát pouze římský, nebo baby gem, hlávkový pro ně dobrý není. Ale dal bych (pro inspiraci) trochu rajčete, řapíkatého celeru, mrkve, čínského zelí, fenyklu, papriky a občas červené řepy, kopr, občas mrkvovou nať a on si časem třeba zvykne.
  To je zverimexáček, že?
  11.4.2016 12:56Ehrena
  Tak já mám zřejmě mimořádně žravá morčata, ještě se mi nestalo, že by si vybírali a něco odmítali, snad jen o klasické hlávkové zelí moc nestojí, a o růžičkovou kapustu, jinak baští snad všechno, jen občas, když mají něco často po sobě, tak už asi chtějí změnu.
  Mám zverimexáčky i morčata z CHS, a nebyly v tomhle mezi nimi rozdíly. Od malička baštili všechno.
  11.4.2016 14:01Ylada
  Mám dvě samice ze zverimexu, ty žerou všechno, co se jim předloží, nic neřeší, hlavně že to je k jídlu. Pak mám dvě samice z CHS ve vedlejší kleci a ty jsou tedy zmlsané až běda a žádná "převýchova" moc nezabrala...
  11.4.2016 14:07Lilien1234
  Zbyněk- ano mám ho koupeného ze zverimexu.
  11.4.2016 14:24Zbyněk
  Lilien1234: ono jak píše Buub, pokud mládě nemá příklad v mámě a množitel je cpe pouze granulemi a senem, tak prostě zeleninu nezná a netuší, že to je k jídlu, protože zverimexy obvykle berou mláďata z množíren a normální chovatel tam mladé nedá. Cílem množírny je vydělat za každou cenu pár desítek korun a že přivedou na svět zvířátko, které bude někde třeba osm let trpět, je nezajímá. Ale zkusil bych mu trpělivě nabízet směs zeleniny a třeba si zvykne.

  Ylada, Ehrena: já s holkama také nemám problém:) Kdybych jim nasypal polystyrén, dají si ho a ještě budou vrtět ocáskem:) Až na Berkel, ten je nechává chladným, ale stačí zachrastit Darwinem a sousedi mi buší na strop:)
  Od čtvrtka mám doma samečka, krmeného trávou, já jí moc nemám, takže první den se chudák díval na zeleninový talířek značně konsternovaně a teď už si dá s chutí i kousek pórku:) Některá morčata jsou sekačky a některá ne, stejně jako lidi:)
  11.4.2016 16:29Vena
  Máte někdo zkušenost s omezením pískání morčat? Samotné morče se neustále pískáním dožaduje pozornosti. Pomohlo by pořízení dvou, nebo tříí?
  11.4.2016 16:47Mila
  Zdravím, tak Kimmi má operaci za sebou. Operaci zvládla, vzla jí doktorka jen vaječníky s cystama, dělohu nechal, že jí má zdravou a že čím se míň bere, tím má větší šanci na uzdravení. Chudák měla jednu cystu tak ohavnou, skoro 3cm velkou, ukazvala mi fotku. Se nedivim že byla jak březí....a že jí bylo furt blbě. Tak jí krmím kaší, sama zatim nejí, ale kaši atim baští s chutí a zahřívám infračerveným světlem....bojuju , snad nenastane nějaké selhání, ale ještě se neraduju, nejhorší máme před sebou.....
  - - - - -
  Vena - částečně ano, měli by víc pozornosti mezi sebou. Jedno často píská že chce pozornost. mám 4 holky a zapiští si občas taky. Ale piští vyloženě v souvislosti s jídlem - lednice, pytlíky atd....
  11.4.2016 17:00Blanule13
  Mila-tak supr,že to dobře dopadlo! :)
  11.4.2016 19:36Lilka
  Mila: skvělé :-), nadále držíme palce, ať se beruška co nejdŕív zotaví ...:-)
  - - - - -
  omlouvám se za možná úplně laický dotaz, ale "smrdí" morčecí kloučci jinak než holky??
  nikdy jsem kluka neměla a s holkama problém nemám, to je prostě "vůně" králíkárny - seno, hobliny, bobky....
  ale s nalezencem "Toníčkem" se mé čichové buňky jaksi nemůžou porovnat...:-(
  cítila jsem ho hodně a pronikavě už na hoblinách a teď je po kastraci na plínkách a čistím několikrát za den, takže špatným úklidem ubikace to není....
  nejsem fajnovka, mám zvíŕat víc, ale toto je mi nepŕíjemný....
  a je možné, že se postupem času po kastraci ta jeho "vůně" změní??
  jinak je to moc fajn klouček a snad se s mýma holkama porovná.....
  zatím k němu nemám nějak silnej vztah, ale je to prostě sympaťák a když vidím ten převis nabídky na inzerci, nedělám si iluze a beru to tak, že u nás bude už mít svůj nový domov.....
  a mé čichové buňky to budou muset případně nějak zvládnout.....
  11.4.2016 20:19Mila
  Lilka děkuji

  ano kluci značkují, proto "smrdívají" výrazněji, mají takové sv pyžmo . Kastrací mi kluci smrdět přestali
  11.4.2016 20:33beryl
  Ahoj už mám jen jedno morčátko...to mladší jsem dala kamarádce.Protože ten mladší tomu staršímu nedovolil jíst.Jak jsem je pozorovala ten malý ho odháněl.A velký skoro nikdy nejedl.Pořád byl humbuk v kleci chodili a vrčeli na sebe.Já nevím.Takhle jsem yo pozorováním pochopila.Co si o tom myslíte..napište váš názor co říkate na to, že jsem je oddělila..nevím jestli jsem udělala dobře..velký kterého jsem měla jako prvního a mám k němu větší vztah..tak on nějak nesmutní...baští a je s námi aktivní..je takový klidnější povahově, než ten co jsem dala kamarádce.A kamarádka mi hlásí, že i ten"její" je v poho..
  - - - - -
  Napadlo mě, že bych koupila druhou klec, ale není kam dát mám tady tu v kuchyni..a má 120.A rozpůlit ksem ji nechtěla..aby neměli málo místa každý.A nemám ani nikoho kdo by mi tu klec pomohl uspůsobit" rozpůlit, aby na sebe viděli..to mě docela štve..ach jo
  - - - - -
  Omluvte prosím překlepy.
  11.4.2016 20:58Davidpl
  Dobrý večer chtel bych se jen na rychlo zeptat .... z veleho morčíka co jsme si privezl je najednou zaražený má pořád přivzená očka ani nepíská neběhá po pokoji nic :/ mám o nej starost ..
  11.4.2016 21:14odik
  Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat,po kolika páření může morče zabřeznout???(otěhotnět ???)🐹🐹🐹
  11.4.2016 21:21Lilka
  davidpl: to nevypadá vůbec dobře .....
  neměl moc trávy?? Není nafouklý? Žral, vyměšuje???
  u morčiků jdou nemoci rychle, u malošků to platí dvojnásob....!
  - - - - -
  odik: po jednom
  11.4.2016 21:27Davidpl
  @lilka ano jedl jí seno vodu má pořád čistou a kadí kde muže jen je takový zpomalený jeste včera byl takový živý a veselý behal jak po zemi tak i po posteli a ted jen sem tam nekam prejde a porád sedí nechá se hladit ale ani nepípne a to vždycky vrněl jak patero koček ... nevím co mu muže být .. napadlo me i to že zlenivěl protože mu přítelkyně věnuje pozornost od rána do večera porád hladí dává mu jablíčka okurky nebo mrkev .. dneska celý den jen sedí nechá se hladit ani nepískne a má přivřená očka uvidím jaký bude ráno nebo v prubehu zítřka mám zítra ráno dost lítání ... tak snad bude v pohodě ..
  11.4.2016 21:33Beranek
  Davidpl - Pokud jen naježeně sedí a je apatický, tak ihned na pohotovost. Do rána může být pozdě....
  11.4.2016 21:37Davidpl
  @beranek --- to až takhle ? :O snad ne ... :/
  11.4.2016 21:40Camille
  Davidpl: Taky se přimlouvám za pohotovost.
  11.4.2016 22:02Lilka
  jj, zítra ráno může být pozdě, toto nemůže být lenost.....
  11.4.2016 22:18katla
  Kdy může kastrovaný sameček k samičce? Na veterině nám řekli, že týden až dva po kastraci, ale někde jsem četla, že ještě několik týdnů po kastraci může být plodný. Jak to je? děkuju
  11.4.2016 22:23Ylada
  odik: proboha kolik ti je, deset? Morče může zabřeznout hned po jednom páření, když je samec u samice ve správný okamžik, tedy když má samice říji. Předpokládám, že už máš zase samce u samice, co...aby jí náhodou nebylo smutno :-(
  11.4.2016 23:48Duchna
  Mila..myslela jsem na tebe cely den a drzela pesti 💗.... Drzim dal...
  12.4.2016 00:29Lenka978
  katla - poslouchej veterináře, i když si tady přeješ slyšet opak a nejradši bys samce po operaci frkla k samici hned. Veterinář na to má školy, kdežto tady může říci svůj neodborný názor kdokoli, včetně dětí. Laicky přibližně - chámovodech (trubkách) samce nejspíš něco zůstává a testosteron (samčí hormon nutící plodit) koluje v těle samce ještě několik týdnů. Dokud se látky v těle neobnoví už bez testosteronu.
  12.4.2016 06:16Lilka
  katla: souhlas s Lenkou 978, na toto tèma se tady vedou diskuse s nejednoznačným výsledkem :-D
  taky jsem teď byla na kastraci, vet řekl, že k holkám může klouček za 10 dnů.
  Budu se tím ŕidit.... ale protože mám holky starší a nemůžu riskovat, můj zcela laický názor je, že lepší bude třeba o týden později než ( s nadsázkou ;-)) o pár hodin dŕív.
  a stejně to vychází na neděli, tak bude muset počkat nejmiň do dalšího víkendu, až je všechny budu moci sledovvat ;-)
  12.4.2016 08:03Zbyněk
  Lilka: morčecí kluk dokáže páchnout strašlivě:) Jakmile se vzruší, stříkne pižmo a stačí to na celý obývák:) Kupodivu nedělá to každý.
  Chtěl jsem se tě zeptat na tu kastraci - abychom to tu nějak uzavřeli:) Bylo by prosím možné zeptat se pana doktora, jestli při kastraci vyndaval i chámovody? Protože pak by zmíněných deset dní smysl dávalo. Děkuji

  Mila: to je výborná zpráva, držím Kimmince palce!
  12.4.2016 09:17Ivula
  Lilka - co vím, tak samci pižmo vyměšují (nikoliv stříkají), aby přiláhali samičku za účelem páření. Takže pokud máš morčata obojího pohlaví ve stejné místnosti (tzn. vzájemně se cítí), budou samci určitě "vonět" silněji. Nicméně bych předpokládala, že po kastraci se toto zlepší - i když asi záleží i na množství testosteronu, který se bude samci nadále tvořit..
  12.4.2016 09:19Katla
  Lenka,Lilka:diky.je to naopak,nechci je dat hned k sobe,spis si rikam,jestli ten tyden az dva,co rikal vet staci,kdyz jsem cetla,ze muze byt plodny nekolik tydnu...snad jo:)
  12.4.2016 09:26Buub
  chtělo by to experiment.

  skupiny samic, v každé tak pět kusů řekněme pět, šest měsíců starých.

  a samce. minimálně deset různých, ať je z toho aspoň náznak statistiky. samec by byl ubytovaný ve větším kotci tak týden. pak by začal experiment. ve dni nula by byl kastrovaný. další den by mu bylo přiděleno prvních pět samic, ve dni dva jiných pět, a takto by se pokračovalo tři týdny. to je 21 různých skupin samic.

  No a pak by se vyhodnotilo procento zabřeznutých v různých skupinách.
  12.4.2016 09:41Ivula
  Buub - a způsob kastrace je vždy a všude stejný? Pokud ne, bylo by nutné takový test udělat pro každý způsob.
  A pak můžeš směle publikovat do impaktu;)
  12.4.2016 09:49Lilka
  Katla: jj, já to pochopila.... Věřím vetovi, ale spěchat nebudu....;-)
  Protože JÁ bych pak měla problém :-)

  Zbyněk: ne, že by mě to nezajímalo, naopak, ale do volání na VFU se mi popravdě moc nechce.
  Asi jsem na to "málo komunikativní" a měla bych pocit, že je zbytečně otravuji....
  Věřím jim hodně, když je třeba, neváhám tam jet přes půlku Moravy ( mezi potkanáři je VFU vyhlášené), ale přístup tam mi příjde malinko neosobní a na nějaké moc vyprávění a komunikaci tam moc nejsou.... Ale třeba je to jen můj dojem....
  Ale tak v zájmu zvířete raději volím mlčenlivějšího profíka, i když bych i já uvítala více informací a člověk kolikrát ani neví na co se ptát ( ohledně další péče). Ne, že by nemluvili, ale není to takovéto žoviální, jako když se ambulantní vet, co Tě zná, opře o stůl a klidně čtvrt hodinky s Tebou diskutuje třeba na téma účinosti antiparazitárních obojků.....
  Ale jinak opravdu spokojenost velká....
  - - - - -
  ....ale pokud bys sis chtěl na to téma "popovídat" Ty :), tak telefon na ambulanci malých savců je 541 562 368
  12.4.2016 09:56Zbyněk
  Lilka: děkuji, zavolám tam:) Jinak jejich "nekomunikativnost" naprosto chápu, na klinice nemají čas na plané řeči a že jsou dobří, se všeobecně ví.
  12.4.2016 10:42Buub
  Ivula

  Způsob kastrace by neměl mít žádný vliv, je dost jedno, jestli varle s chámovodem vyndám přes pytlík nebo bříškem. Chámovod imho celý vydloubat nelze, točí se kolem močovodu, to by byl masakr spočívající v rozvrtání pánevní dutiny dvakrát dokola.
  12.4.2016 10:49Pozitron
  Čtu tady o zkoušení nových věcí k jídlu. Sisina v tomto byla legrační, měla několik fází testování nového. Nejprve si k tomu opatrně čichla, když se ji to alespoň trochu pozdávalo, tak zkusila optarně předníma zubama a asi opatrně olíznout. Když to stále vypadalo dobře, tak si opatrně kousek ukousla a až teprve teď, pokud ji to chutnalo, tak se do toho s chutí pustila. Ale stačilo, aby se ji něco nezdálo v kterékoli fázi testování a šla od toho.
  12.4.2016 11:28Myšakis
  Možná by stálo za to zapojit mozek a zvážit, že chámovod třeba z těla není vyjmut, ale může být přerušen či zaslepen tak, aby jeho obsah neměl možnost se dostat do samice. Dále stojí za úvahu to, že chámovody poskytují spermiím přecijen jiné prostředí, než varlata, tudíž doba přežití zde bude od odlišná od varlat.

  Buub:
  První den ti nezabředne žádná samice, jelikož to je většinou morčák rád, že existuje a přemýšlí, kde má kulky. A pak - je třeba zohlednit věci jako říje a podobně, neboť morčata (narozdíl třeba od králíků) nemají tzv. indukovanou ovulaci. Takže tvůj experiment by byl k ničemu a ve vědeckém světě bys asi byla pro legraci... :-)
  - - - - -
  Co se týká VfU, se mnou si popovídali vždycky. Ale jakási "nekomunikativnost" je většinou dána spíš bandou lidí, která čeká v čekárně... mají tam dost práce, takže spíš asi nechtějí moc zdržovat.
  12.4.2016 11:45Ivula
  Myšakis - no tak očistit vliv pravděpodobnosti ovulace ve skupině pěti samic by to snad zvládnul i student prvního semestru statistiky..
  Jen by člověk nečekal, že to ostatním nedojde samo sebou, nýbrž bude nutné právě toto explicitně vysvětlit..
  12.4.2016 11:48Buub
  Myšakis

  No a jak bys to chtěl udělat, konkrétně? Chámovod je taková roura, co vede od nadvarlete tříselným kanálem do břicha, tam se otočí kolem močovodu a pokračuje zpátky dolů, kde se v pánvi připojuje na močovou trubici. Když kastruju morče, vytáhnu varle s nadvarletem a semenný provazec, který k tomu vede, povážu a přeruším. Tím je vyřešený druhý konec, ale jak chceš zaslepit či přerušit ten konec směrem k močové rouře? Jak se tam chceš dostat?

  A chámovody sice spermiím poskytují ne úplně super prostředí, akorát v té studii, co jsem tady posílala, tam měřili morfologii a schopnost spermie oplodnit samici - a ty spermie lovili z chámovodu. Jo, ty spermie stárnou, ale pokud se od roku 1979 nezměnila fyziologie morčete divnou mutací, oplozeníschopné spermie našli i po třiceti dnech.

  Co se experimentu týče, vymysli lepší, když jsi chytrý jak rádio.

  První den je nutný, i když k sexu pravděpodobně nedojde. Aspoň by z toho byl hezký graf.

  A co se ovulace týče... jo, machruj. Proto těch samic v té skupině musí být více, aby byla šance, že některá bude v říji. Nebo můžu použít synchronizace říje, vždyť to není problém.
  12.4.2016 11:50Myšakis
  Ivula: Možná bys mi mohla explicitně vysvětlit, co to ve statistice znamená "očistit". /ředpokládám, že například s čištěním kořenové zeleniny to moc společného mít nebude. :-D

  A jinak - aby ten experiment Buub měl smysl, potřebovala by pro něj vždy 5 samic ovulujících právě v daný den... jinak by výsledky byly zkreslené a vědecky by je neobhájila.
  12.4.2016 11:50Zbyněk
  Myšakis: sice jsem se zařekl, že na lidi tvého typu odmítám reagovat, ale - možná by sis mohl vyřešit své mindráky vůči ženám a kompenzovat si své problémy u psychiatra a ne na veřejné diskusi o morčatech.
  Navíc povyšovat se nad doktorku veterinárního lékařství a biologie, to je prostě směšné.

  A za další, když už použiju tvůj slovník, tak meleš nesmysly jako vždycky - mě zabřezla samice cca pět minut po dovezení samečka. Dal jsem mu jí do klece a bylo hotovo. Pak už ho odmítala, protože byla březí. Takže se stačí trefit do říje a mít sebevědomého samce.

  Píšu to spíš kvůli ostatním, které opakovaně uvádíš v omyl.
  12.4.2016 11:59Myšakis
  Buub:

  Já nemachruju, jen se snažím poukázat na nedostky tvého experimentu, abys jej mohla vylepšit. Celkem by mě výsledek takového pokusu zajímal, kdyby se to nějak dotáhlo, tak to vůbec není špatný nápad. Tak nebuď zbytečně zapšklá.

  Co je to chámovod vím, ale i tak díky za ujasnění, třeba to některým z diskutujících otevře nové obzory. Jestli se od roku 1979 spíše nezlepšily klinické postupy, dříve byly také některé věci neléčitelné, a dnes jsou.
  - - - - -
  Zbyněk: Pominu tvé pravopisné chyby, (mě / mně, ji / jí), abych z tebe nedělal blbečka, a přejdu k věci. Pokud na mě nebudeš reagovat, bude to pro tebe jedině dobře, neboť svými hrubými neznalostmi a směšnými argumenty pouze dokazuješ, co jsi za experta.

  Asi ti zabřezla proto, že měla ovulaci, ty inteligente. Všechny savčí samice ji mají, jen v různých intervalech. Ženy třeba zhruba dle měsíčního (a teď nemyslím kalendářní, ale astronomický měsíc) cyklu, zebry jinak, morčata jinak. Napsal jsi přesně to, co já - SAMICE MUSÍ MÍT ŘÍJI. Takže jsi má slova jen potvrdil a naprosto zbytečně ze sebe děláš jedince ducha mohutného tím, že si sám odporuješ. Nikoho v omyl neuvádím a Buub ti to jistě ráda potvrdí. Co jsem napsal, je pravda.

  Nad nikoho se nepovyšuji. Měl by ses raději věnovat svým oranžovýmstránkám a pořádat semináře pro zbloudilé ovce, abys jim ukázal cestu nápravy a sebepoznání.
  12.4.2016 12:00Ivula
  Myšakis - ptáš se, co to znamená očistit data od vlivu nějaké proměnné, která není předmětem zkoumání? Uf, no dobrá..
  Kdybych chtěla být jízlivá, napíšu ti, ať použiješ strejdu googla..
  Jinak ale spíše SZ - od morčat už jsme dost daleko..
  12.4.2016 12:01Myšakis
  + jak že se jmenuje tvá chovatelská stanice?
  - - - - -
  (Zbyněk)
  12.4.2016 12:20Zbyněk
  Ivula: myslím, že nemá význam s tímto blbečkem ztrácet čas:)
  12.4.2016 12:26Myšakis
  Zbyněk: Ale ale, došly argumenty, co? Tak se zmůžeme aspoň na malou jednovětnou agitku... pán je šikula na ruce, jen ta hlava, no...
  12.4.2016 13:48odik
  Lilka- ajejda:-) :-\ ;-) 🐹🐹🐹i když trvalo je asi 4min.???????
  12.4.2016 13:52MichaelaDaisy
  Prosim,je arpalit sampon i pro morcata..??jam napsane pro psy a kocky a kozesinova zvirata..mame leky od veterinare,ale pro jistotu bych po lecbe chtela mit neco doma nebo morce mize urcite dostavat parazit injekce a odcerveni.
  12.4.2016 14:20Lilka
  Odik: ano, i kdyby trvalo jen pár sekund.....
  Pokud se nezačneš řídit aspoň trochu radami, co jsi tady dostala, Tvá samička Ti už moc dlouho nevydrží ...:-/
  12.4.2016 14:22Myšakis
  odik: Jsi vážně tak nevzdělaná, nebo to jen úspěšně předstíráš?
  12.4.2016 14:26Ylada
  odik: Takže si to shrňme - tvá roční samička je pravděpodobně potřetí březí. Bydlí v kleci 40 cm. Pravděpodobně kvůli vysílení, stresu a téhle tvojí "péči" ztrácí chlupy (byla už jsi u toho veterináře?!!). Nemáš ani základní znalosti o morčatech a ani nemáš zájem to měnit, protože to bys dala aspoň trochu na rady, co jsi tady dostala mimochodem od veterinářky Buub a dalších. Zapomněla jsem snad na něco?
  12.4.2016 15:05Myšakis
  Ylada. Myslím, že jsi to popsala poměrně přesně. Závěr k tomu by mohl být, že slečna je užitečná jak vagon tupých bruslí...
  12.4.2016 15:19odik
  Jaké rady,veterinář????co ještě????tak mi poraďte prosím já si to teda napamatuji:-\ :-\ :-) :-) :-) 🐹🐹🐹
  - - - - -
  Mašakis- proč mě urážíte??:O
  12.4.2016 15:22Ylada
  Proboha takže ty se tu ptáš, a pak odpovědi ani nečteš??!
  Třeba tohle ti psala veterinářka Buub:
  10.4.2016 12:27
  odik

  No, co všechno děláš špatně...

  to je hodně dlouhý seznam.

  Kde bychom mohli začít?

  No, třeba, že podle veterinárního zákona je chovatel, to znamená ty, povinen poskytnout chovaným zvířatům veterinární péči, je-li to nutné. A když tvoje morčata mají nějaké plešky nebo strupy, JE TO NUTNÉ.

  Co tam máme dál? Zvíře potřebuje nějaký životní prostor a 80 cm délky klece pro dvě morčata fakt nejsou tím životním prostorem.

  Dále, pokud chceš morčata rozmnožovat, je nutné vědět něco o chovatelské dospělosti - samice, která do roku stihla dvoje mladé je předčasně zapuštěný chudák. Jako je mi jedno, že tobě je jedno, že produkuješ morčata pro hady - proti chovu krmných hlodavců celkem nic nenamítám - ale měla bys vědět, co to s těmi chovnými morčaty dělá. Jednak 80 cm dlouhá klec prostě NENÍ dostatečným prostorem pro odchov mláďat, jednak samice neustále ustájená se samcem je taky neustále březí a bez ohledu na to, jak jí milánkuluješ a pusinkuješ, ti prostě vydrží max další rok a pak konečná.
  - - - - -
  123 - opakovaný vtip už není vtipem...tobě umírá osmileté morče každé dva dny, když jsi doma a nudíš se, co...
  12.4.2016 15:27Myšakis
  odik: Já nikoho neurážím, pouze jsem vyjádřil svůj subjektivní názor. Nezlob se na mě, ale buď jsi teda negramotná, když jsi nebyla schopná zaznamenat, co ti tu lidi psali (ale to je nepravděpodobné, to bys sem sama nepřispívala), nebo máš prostě příliš malý počet neuronů na to, abys byla schopna informaci přijmout, zpracovat, uložit a zařídit se podle ní. No a k tomu mi prostě nic jiného, než přirovnání k vagonu tupých bruslí, nesedí.
  Ještě můžeš být troll, ale trollit ohledně zdraví a života živého organismu je opovrženíhodné a svědčí to o tom, že autor takového trollingu má poměrně ubohý žebříček hodnot.
  12.4.2016 15:34Ivula
  Ylada
  To bude troll - ignorovala bych.. I kdyby to byla reálná chovatelka, rady se jaksi míjejí účinkem, čili stejně nemá smysl se namáhat.
  12.4.2016 15:43Ylada
  Ivula - no asi jo, taky mě to napadlo...i když - žijí mezi námi různí lidé...
  12.4.2016 15:53Zbyněk
  Ylada: já už jí pozoruji delší dobu a myslím, že nereagovat na ní by bylo optimální řešení, časem toho nechá, kde není odezva, není ani chuť prudit. Jedno písmeno l bych zaměnil za t:))
  12.4.2016 15:57Myšakis
  Zbyněk: To je právě ten problém. My nevíme, co ona je. Troll o tom na diskuzi jen píše a dělají mu radost pobouřené reakce ostatních, zatímco trotl to opravdu dělá i ve skutečnosti a nevidí chybu.
  12.4.2016 16:33Ylada
  No mně osobně připadá, že je to ten druhý typ :-(...typ "jakochovatelky", má doma "miloušká roztomiloušká" morčata, ale zachází s nimi jako s věcí, neví o nich lautr nic (viz její překvapení, že nechá-li samce se samicí, samice zabřezne...roční samice už je po dvou porodech...malá morčata odnese do zverimexu a jede se dál ..) nechápe, že i morče potřebuje nějakou péči a životní prostor. To je jí naprosto šumák :-(
  12.4.2016 17:14odik
  Odpověti čtu,ale co to tu o mne píšete nechápu:-( proč?to,že jsem vám nepříjemná,za to se omlouvám,a troll opravdu nejsem,jsem člověk jako každý , nechápu,a klidně nereágujte já si něják poradím,a za zvěrolékařem jserm už byla a nic nezjistil,ještě mě pochválil že se o ně starám moc pěkně,mrzí mě,že jsem se do téhle diskuze,a velmi jste mě sklamali za ty pomluvy:-( :-( proč?,pomlouvejte si někoho jiného prosím,jinak děkuji za rady a za vše se omlouvám,hlavně za ten stracený čas se mnou:'(
  - - - - -
  Není pravda že se o ně nestarám,mrzí mě že jsem se do téhle diskuze zapletla:'(
  12.4.2016 17:29Buub
  Myšakis

  Nemyslím si, že by pro experiment bylo podstatné mít synchronizované samice. Cílem je koneckonců pouze zjistit, jak dlouho je samec po kastraci plodný - a na to, aby odpověď v určitý den zněla "ano" stačí jen jediná zabřezlá samice. To se dá zajistit prostě tak, že samic ve skupině bude vícero - opravdu stačí, když bude v říji jen jedna jediná a ta bude pak zjištěna březí. Fakt nevím, kde vidíš problém.

  V případě, že problém vidíš, tak synchronizace říje fakt už problém není.

  Jo, možná víš, kde je chámovod, ale jak zaslepit jeho druhý konec, to už ses nepochlubil. Kolíček na penis?
  - - - - -
  Jo, když uměli živé spermie dostat z chámovodu kastrovaného morčete v roce 1979, tak to stoprocentně je možné i dnes s novými klinickými postupy. Jsou věci, které se fakt časem nemění. Morče má pořád stejný počet končetin jako v té době a tak. Není důvod, proč by jim za ta léta prostředí v chámovodech zmutovalo tak, že teď už tam čerství kastráti živé spermie nemají.
  - - - - -
  odik

  No, tvůj problém je v tom, že se staráš, ve smyslu krmíš, ale jinak jsi blbá jak necky. Ono prostě zkus nějak pochopit, že opakovaná březost samici zabije, ju?
  12.4.2016 18:02Bjutas
  Zdravím,před nedávnem jste my tu nabízeli různé odkazy na pořízení větší klece. Nemám čas to tu hledat ve starých záznamech,tak prosím můžete mi je sem zase hodit? Moje představa je,aby už to byla úplně konečná varianta klece,fakt se mi nechce co půl roku schánět větší a větší ... :) . Líbila se mi ta co má Sanynka ( ta fotka na fb ,ty víš.. ). Jinak chci prostornou,s možností pro variantu pořízení druhého morčete k Zuzaně. Jen nevím jestli by jiného morčáka chtěla nebo morčinku,když je odmala sama. Takže by to chtělo i variantu,co kdyby se nesnesly a já další už měla doma? :(
  A aby to nebyla zbytečně přemštěná cena zas.
  Moc děkuju za případné tipy :) Jo,poslední věc-odkazy mi prosím pošlete do soukromé zprávy,zítra tu asi nebudu,tak at to tu nehledám .DÍKY MOC !
  12.4.2016 19:00Beranek
  Odik udělala nezodpovědnou chybu, ale je to slabý odvar narodíl od "baby" které jsem prodala 4 morčátka. Už zarážející bylo, že vybírala jen ty nejlevnější (dospělá samice za 50 kč, půlroční samec zdarma...). Připustila jednu ve 3 měsících, takže již 5! měsících poprové rodila a druhou připouštěla prakticky tak, že samce se neobtěžovala ani oddělit, takže chudinka ve svých 10ti měsících rodila už po třetí! Je to už rok zpátky, ale vždycky, když si na to vzpomenu, tak jsem touto babiznou naprosto zhnusená a už dávno jsem jí proklela do desátého kolena. To jen pro zajímavost, aby jste viděli, že jsou bohužel i o hodně horší "lidi" než je odik.
  12.4.2016 19:13morciik
  Viete mi niekto prosim poradit? Ako davkovat entizol morcatu? Zabudla som sa opytat na davkovania a nemozem sa dovolat na veterinu uz..
  12.4.2016 19:27Jája
  Bjutas: A co takhle si odkazy zcela jednoduše vyhledat v archivu. Proč by ti měl někdo znovu ty stránky vyhledávat, když ty informace jde velmi dobře najít během pár vteřin - pohodlnost?: https://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=Bjutas&time=pulrok

  Než jsi napsala příspěvek, měla bys to vyhledané minimálně třikrát.
  12.4.2016 19:52odik
  Buub- dobře,ale co mám dělat mít je oddělené?nebo by opravdu byla lepší ta kastrace?já jsem někde četla,že se po kastraci bude chovat úplně jinak,proto ho nehci kastrovat
  - - - - -
  A taky že by se z umělého spánku nemusel probrat:'( nehci nic riskovat
  - - - - -
  A že by jsem mu velmi ublížila a mohl by být nemocný(nevím jak)
  12.4.2016 19:54Bjutas
  Jája -moc se v tom tady neorientuju jak co vyhledat.
  12.4.2016 20:01Buub
  odik

  No, musíš je mít buď trvale oddělené - ale na po potřebuješ dvě velké klece (fakt větší, než 80 cm, to je na morče malé). Nebo můžeš samce nechat kastrovat. Bude se chovat stejně a riziko narkózy u mladého samečka je malé. V tom případě budeš potřebovat jen jednu velkou klec - protože 80 cm je na DVĚ morčata malé pekelně.
  12.4.2016 20:02Ylada
  odik: tady na té diskuzi se dost lidí snaží pomoci a poradit lidem, kteří třeba něco nevědí, nejsou si jisti, tak se ptají. Ty ses ptala už na spoustu věcí, pokud se podíváš do archivu diskuze - a vždycky ti někdo odpověděl. Tu diskuzi jsem si znovu pro jistotu přečetla. Určitě se snažíš o svoje morčata starat, ale sorry, některé tvoje odpovědi, jak svá morčata chováš, tady zvedly nejen mě ze židle. Proč vlastně máš samce a samici? Proč nenecháš samce vykastrovat, byl by klid na všech stranách? Proč si nepřečteš alespoň něco v tom zeleném poli nahoře nad diskuzí - O morčatech, Bydlení...apod..tam bys třeba našla dost opovědí...
  12.4.2016 20:07Buub
  morciik

  20mg/kg/den, přibližně. Ve skutečnosti je dávkování léčiv hodně o stavu léčeného zvířete a indikaci a může se proto třeba i několikanásobně lišit.
  12.4.2016 20:18Jája
  Dala jsem ti odkaz, tak se podívej. Vyzobávat ti to nebudu, to snad zvládneš sama.
  12.4.2016 20:19Bjutas
  Jája -pokud to bylo myšleno na mě ted ta odpověd tak už sem jí zhlídla,díky :)
  12.4.2016 20:35Sanynka
  Bjutas: Ta klec co má je úplně suprováá!! Doporčučuji! Všechny morčinky mi to už probíhají a mají dostatek místa! :)
  12.4.2016 20:53...
  Beranku, 1.) nemáš dávat morčata zdarma, pokud se chceš vyhnout určitým lidem, 2.) pokud je chování nějakého zájemce zarážející, máš ho odmítnout. Ono ex post někoho proklít, je těm zvířatům dost na nic.
  12.4.2016 21:02odik
  Ylada- vše jsem si několikrát přečetla;-)
  12.4.2016 21:12Evka111
  Potřebovala bych poradit, pokud byste dokázali. Měli jsme 2 samečky naháčů - sourozence, snášeli se dobře, ale jeden z nich bohužel umřel. Druhý strádá, je mu smutno. Snažíme se mu věnovat, ale přeci jen to nedokážeme tolik, jako kdyby býval měl kamaráda. Samičku mu pořizovat nechceme, protože by měli mrňata, a se samečkem se kterým se nezná od mládí máme strach aby se nerval. Co myslíte, máme zkusit risknout toho kluka? Raději mrně, nebo dospělého?
  12.4.2016 21:20Ylada
  odik: super :-)
  12.4.2016 21:26Beranek
  ... - Však ani nevíte, jak toho lituju. A od té doby, zásadně nedávám morčátka zadarmo. Nikdy nevíte, ke komu váš odchovanec jde. Mladá slečna se zdála, že se u ní budou mít dobře. Už jedno morče měla doma a pořád se dušovala, že se o ně bude výborně a s láskou starat... Nakonec, sliby, chyby.
  12.4.2016 21:51PavlaS
  Beránek: Jo... to se stává. Já jsem to prosím splnila! :D Ta potvora se snad líp mít nemůže, akorát se měla narodit jako pes :D
  12.4.2016 22:09Beranek
  PavlaS - Vy samozřejmě ano! Tedy asi 99% lidiček, kterým jsem svěřila moje morčátko. Jen tady na tu "babu" mám vyslověně vztek a opravdu ji nesnáším. A to je prosím pěkně už dospělá osoba, narozdíl od odika a udělá morčátkům takové věci... :-( Toto nikdy nepochopím...
  Charlotce posílám vééélkou pusinku :))
  12.4.2016 22:20bufalo
  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli někdo neví kde sehnat přepravny box ,který je pro více morčat a je s přepážkami (myslím takový jak je z hliníku a používá se i na holubi)?Nikde to nemůžu sehnat .
  Předem děkuji za odpověď.
  12.4.2016 23:21Smirny
  Evka111: pořídit k němu samečka po odstavu, mladinkého.
  bufalo: stačí do vyhledavače na seznamu napsat: přepravka na holuby (pro holuby).. vylezou e-shopy, kde je mají. Na různý počet holubů. Já je teda na výstavách nesnáším, morče je tam celý den na pidi prostoru, mě by to vadilo tedy. Když je to tedy výstava ve vlastních boxech..
  - - - - -
  Jejda, 3x po sobě slovo tedy..fuj:-D
  12.4.2016 23:26beryl
  Smirny-jak jsem měla předešlé morče 6 leté, tak jsem mu chtěla pořídit kamaráda taky samce malého.A ve zverimexu mi prodavač řekl, že to nemám dělat, že by ten starší mohl toho malého zabít.
  13.4.2016 05:47bufalo
  Smirny - Děkuji . Já bych to měla stejně jen asi na přepravu na výstavu si myslím že je lepší plastový box;)
  13.4.2016 10:51Katjusa
  bufalo-ja když jsem byla na vystavach tak jsem měla jen plastovy box,a hodně chovatelu mělo taky
  13.4.2016 15:53Jája
  beryl: dospělí samci velmi dobře přijímají mláďata. Žádné rvačky u toho neprobíhají. Samice jsou na to větší mrchy. Při seznamování na mimčo bude akorát vrkat a bude se snažit ho "nakrýt". Tak vypadá seznamování dospělého samce s mládětem. Za týden nebo dva se soužití srovná do normálu. Pokud by to mládě bylo odrostlejší (puberťák), tak tam by už mohl nastat problém, protože starší mládě už se sebou nenechá tolik manipulovat a začíná si uvědomovat svoje "Já". Z toho by pak už mohla být bitka. Vzhledem k tomu, že nevíš u mláděte ve zverimexu, jak je staré, pořiď prcka raději v chovatelské stanici. Tam máš jistotu, že dostaneš skutečně mládě po odstavu, a ne nějakého nedomrlého puberťáka. Ve zverimexu se neraď, protože v naprosté většině nemají o chovu znalosti takové, aby mohli radit.
  - - - - -
  beryl: Jsi z Ostravy, takže tam chovatelské stanice určitě jsou.

  např.:
  http://www.klubmorcat.cz/component/option,com_chslist/Itemid,64/kde,0/order,/page,1/search,ostrava/

  nebo širší seznam CHS (poštovní směrovací číslo začíná č. 7): http://www.klubmorcat.cz/component/option,com_chslist/Itemid,64/kde,0/order,/page,1/search,ostrava/index.php?option=com_chslist&Itemid=64

  Určitě si vybereš.
  13.4.2016 16:10Cookyna
  Dobrý den, zajímalo by mě jestli někdo z Vás zná aktuální chs skinny morčat v Ostravě, která má nebo plánuje vrh
  13.4.2016 17:41Buub
  Pronajala jsem si chatu. Se zahradou. Zahrada je zarostlá dvaceticentimetrovou trávou. Takže myším hrozí přežrání k smrti, protože vozím každý den prádelní koš :)
  13.4.2016 18:34Zbyněk
  Buub: v tom případě prosím udej zeměpisné souřadnice trávy:)) Paběrkoval jsem smetanku u Vltavy, ale na přežrání to moc nebylo:)
  13.4.2016 18:42Buub
  Nižbor:)

  Ale co se trávy týče, to místo je teď úplně boží. Přijedu, postavím k chatě koš, nasekám, jedu. Prostě mnohem efektivnější než obcházet s pytlem kolem potoka. Ale je to prakticky jen čistá tráva, žádné pampelišky. Na ty musím z pytlem. Protekčním myším jsem přinesla už i řebříček.
  13.4.2016 18:52Tygrinka
  Buub: A nebylo by jednodušší vypustit smečku do zahrady, ať si to poseká sama? :o)
  13.4.2016 19:07Buub
  Tygrinka

  Bohužel nebylo, už by je nikdo nikdy neviděl:) Navíc to místo nepotřebuje jen vysekat, ale taky nově oplotit, chci tam ubytovat slepice (a když jsem viděla tu trávu, tak možná i pižmovky), akorát dřív než kurník je potřeba nové pletivo. Sloupky drží.
  13.4.2016 19:29odik
  Kolik je max. geamů trávy???
  13.4.2016 20:54Lilka
  odik: to se tak nedá ŕíct....
  jestli Tvoje morčaty ještě trávu neměla, musíš je zvyklat POSTUPNĚ. Pár dní jen malinkou hrstečku, třeba jen deset listů pamelišky a pomalu postupně pŕidávat.
  já nosím trochu několikrát denně, jak vyjdu se psem, vždycky donesu....
  netrhej trávu, kde chodí psi....
  a poŕád MUSEJÍ mít SENO!! jestli trávu ještě nemêli vůbec, tak ji klidně zamíchej do toho sena.
  a pozor: mokrou jetelinu nesmějí!!!!
  13.4.2016 21:00Zbyněk
  Buub: takže Berounsko:) To bych mohl přiletět stylově na padáku a natrhat trávu za letu:))) Je tam krásně, chata je dobrá volba. Pustit tam dvacet cuyů, to by byl rachot:))

  Lilka: Osobně si myslím, že reagovat na Odika nemá význam, ale to se to tu včera řešilo....
  13.4.2016 21:03Lilka
  zbyněk: ale mě to nic nestojí ;-) a vždycky je šance, že je to pro dobro věci... :-)
  13.4.2016 21:19Zbyněk
  Lilka: vím, ale ona toho pak nenechá a bude to tu dokolečka.

  Pro inspiraci - vylepšení výběhu:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?morcobedna

  A vylepšení klece o patro (zvětšení prostoru): https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?morcopatro

  Nic složitého, za sobotu jsem to měl hotové a myši vesele piští:)
  13.4.2016 21:29Buub
  já jsem holky úplně suše přestěhovala ven. No jo, nebudu kecat, je to nedostatkem prostoru, protože pořád nemám nové kotce, co je plánuju už od ledna. vždycky do toho vleze něco, co přehodí potřebné finanční prostředky jinam :/ ale snad už teda brzo. Ale prostě v králíkárně bydlí samečkové, no a holky jsou holky kojící, holky kojené a dvě holky narozené v lednu přivezené z ústí, takže samečka si ještě žádná nezaslouží. Kojící s nejmladšími kojenými bydlí v garáži ve stodvacítce kleci, a zbytek holek v kotci asi 90x80cm, akorát mi to pro tolik myší připadá malé, takže jsem ten kotec - je to vlastně taková bouda s drátěnými dvířky přes třetinu přední stěny - postavila na zahradu na okraj trávníku, přistavěla jsem k tomu ohrádku tak metr krát dva a půl, a jen teda měním místo když je tráva v celém rozsahu posekaná. zavřené jsou jen v noci. nejdřív koukaly, ale teď je pořád vidím vyvalené venku... teda když se nikdo nedívá. při jakékoliv známce čehokoliv prchají do boudy.
  14.4.2016 01:11Rozik
  Cookyna - Zkus CHS Z Mariánských Hor, nebo CHS Happy Guinea...
  - - - - -
  beryl - Máme zrovna malé samečky, které budeme odstavovat koncem měsíce od maminy, dlouhosrsté peruánce s PP, pokud by se Ti to plemeno líbilo, napiš mi do SZ, jsme z Ostravy. Se starším samcem nebude problém, jak Ti píšou, "vychová si" mimino a bude jim oběma fajn.
  - - - - -
  Beranek - Věřím, člověk naletí, ale už máš poučení, hlavně ohledně samiček. Také se nám stalo se samečkem - bylo nám sděleno, že zemřel a přitom byl prodán (my darovali i s PP) na fauna trzích. Snad se má alespoň dobře za ty peníze, co slečna vyinkasovala. Posléze jsme se dověděli, že nejsme v tomto případě jediní. Přesto máme i dobré zkušenosti, že třeba samička má příkladnou péči a krásný domov s kamarádkou. Opatrnosti asi není nikdy dost, ale špatná zkušenost člověka trochu nakopne, že není zájemce, jako zájemce...A sliby jsou leckdy velmi vzdáleny realitě.
  14.4.2016 07:50Zbyněk
  Buub: a když je máš venku, nemají tendence se podhrabat z výběhu??
  14.4.2016 09:13Ehrena
  Zbyněk - morčata se nepodhrabávají.
  Aspoň my jsme takové ještě neměli. A taky bývají půl roku (na chalupě) venku ve výbězích, na noc je tedy dáváme domů.
  Kdysi, když jsme ještě chovali křečky, to bylo horší, několikrát se nám snažili podhrabat, a dvěma se to úspěšně povedlo, už jsme je nechytili.
  14.4.2016 09:28Buub
  Ani náhodou... do ohrádek nemůžu dát úplně malá miminka, protože prolezou mezi žbrdlinami. Ale dospěláci se drží v ohrádce a jsou naprosto spokojené, když tam je domeček. V případě "nebezpečí" prchají do boudy.

  Problémy dělají jen, když postavím jednu ohrádku se samicemi a druhou, ve které je samec, a oni na sebe vidí. To pak umí lomcovat jednotlivými dílci tak dlouho, že se jim občas podaří to nadzvednout a protáhnout se. Takže nějaké útěky už jsem různě řešila, to jo. Pouštím na ně psa:) Ne, vážně, Nikouš je umí najít i v křoví, zaparkovat někde, kde se myšák cítí v bezpečí, a kňouráním označí, kde morče je. Takže si pro něj stačí sáhnout.

  Ale samotné holky ve velké ohrádce s boudou, to není problém, nemají nejmenší motivaci někam odcházet.
  14.4.2016 10:04Zbyněk
  Ehrena, Buub: mě občas nejstarší samice chytí rapl a snaží se podhrabat z klece:)) A devítiletá, co nám nedávno odešla, tak ta se napásla a šup, šla hloubit noru:)) Proto jsem se ptal.
  S pejskem je to skvělé!!!
  14.4.2016 10:10Ajati
  Ehrena - mám to podobně - morčiny se občas snažily z výběhu zmiznout, všelijak se zkoušely nacpat do nějaké mezery, občas se jim to málem i povedlo, ale nepodhrabávaly se.
  Na podhrabávání jsme měli želvu.
  14.4.2016 10:50judistka12
  Ahoj prosím Vás nevíte jak se dávkuje morčeti Advocate? mám tu jednu ampulku 0,4 ml a nevm kolik mu toho mám kápnout
  14.4.2016 11:38Ehrena
  Chtěla bych se zeptat, nevíte, můžou morčata tuřín? Koupila jsem ho poprvé a nevím, jestli jim můžu kousek dát.
  14.4.2016 12:28Reny
  morčata se nepodhrabávají jako to dělají třeba králíci :-) Prošlo mě rukama už 100vky cizích a zachráněných morčat a žádné tyhle tendence nemá :-) možná má Zbyněk křížené morče s hrabošem :-D
  - - - - -
  Ehrena - asi kousek ano, ale nikde v jídelníčku uvedený není ani v nevhodném
  http://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/turin-a-zdravi-cisti-krev-od-kyseliny-mocove/
  14.4.2016 14:15Zbyněk
  Reny: no právě proto se ptám:) Jenom na okraj - půjčený sameček dostal do klece nejdřív papírovou krabici, než jsem mu postavil patro a co myslíš? Nechodil dovnitř obřím vchodem, ale podhrabával se ze strany z boku - úspěšně:) Asi mám doma nějaký hrabací virus, nebo mým morčatům hrabe:)))

  No a před dvěma lety tady někdo našel v Děčíně v parku samičku, která už měla vyhrabanou půlmetrovou noru pod stromem, takže ony ty naše myšky občas porušují teorie:)
  14.4.2016 14:23Smirny
  judistka12: 0,1 ml na 1 kg morčete:-)
  - - - - -
  Ehrena: tuřín můžou a chutná jim:-) Alespoň u nás v pohodě..
  - - - - -
  A nám, rodině - jako lidem:-D , ten tuřín taky moc chutná, jak syrový, tak pečený nebo v polívce.
  - - - - -
  Zbyněk: taky se mi nikdy žádné morče z výběhu ven nepokoušelo prohrabat, ani jsem hrabavé neviděla, natož noru od morčete:-) To je fakt nějaký "virus" :-))
  14.4.2016 14:31judistka12
  Smirny: děkuji :) a znovu to mám aplikovat po 2 týdnech?
  14.4.2016 14:46Zbyněk
  Tak jsem to dokonce našel:) Paměť mi ještě slouží (klep klep) :)

  2.9.2014 19:25 Ivča3
  Švácovka: Ale chudinka malá, to je hrozný:( Bůh ví, co si prožila, spíš si ale myslím, že bohužel nebo spíš bohu dík majitele nenajdeš, že se nikomu neztratila ale prostě se jí někdo zbavil:( Halvně dávej pozor, aby nebyla prochladlá, bych určitě bedlivě pozorovala a poslouchala, noci teď byly pěkně chladné a halvně i deštivé:( Ale to určo nemusím říkat, to dobře víš sama, jen aby nebyla ještě prostydlá... Chudááák, jestli si hloubila noru tak musela být zoufalá, vylekaná hrozně a musela jí být zima, já tomu věřím, protže někdy jednu moji morčinku přistihnu jak si vyhrabává ,,zákop,, v hoblinách v kleci takže si myslím, že faktz toho divokého morčete v nich hodně zůstává.... Určitě ještě jendou vetem nic nezkazíš, je fajn, že se dostala k tobě, konečně bude mít hezký život, přeju jí hodně lásky a zdravíčka! Určo pak hoď fotku:)

  3.9.2014 21:56 Mila
  Švácovka - vidíš co lidí si myslí totéž..... to morčátko mělo velký stres, když vydolovalo takovou noru.... skus vymylet něco aby mohlo zůstat u vás nebo najít nějakou hodnou duši, o které víš, že se bude mít stejně jako u tebe :-))))) ale pokud děcka s morčíkama takto zachází a rodiče nezasahují a ještě mají z toho sradnu tak je to zralé na udání.... týrání zvířete....podle nového obč. zákoníku citová újma, snad to chápu správně
  14.4.2016 14:54Smirny
  judistka12: pokud je to na všenky, tak by měla stačit jedna dávka.
  - - - - -
  A pokud je to kvůli svrabu, tak se opakuje po 14 dnech a pak snad ještě jednou? Svrab jsem nikdy neřešila, tak přesně netuším..
  14.4.2016 15:52Ylada
  Zbyněk: ale divoká morčata v norách žijí, ne? Takže nějaké instinkty určitě mají i ta naše sorta domácích peciválů. U někoho jsou ty instinkty víc, u někoho méně...ale třeba bychom se divili, kdyby měli možnost (ne že bych to chtěla zkoušet...)
  14.4.2016 16:05judistka12
  Smirny: morčík má na bříšku vykousané holé místo tak na to..
  14.4.2016 17:01Lendy
  Dobrý podvečer přeji,
  chtěla jsem se zeptat zda má někdo zkušenosti s domečkama ze dřeva... Zda vadí morčatům okusovat třeba břízu či jiné stromy... Mám možnost domečku s břízy a nevím zda když to bude okusovat jestli jí to nebude vadit.... Nikde to nejde vůbec vyčíst... Díky za odpověď
  14.4.2016 18:01Zbyněk
  Ylada: mě právě logika také říká, že bych nenechal morče venku bez dozoru dlouho a proto jsem se ptal veřejně:) Jak je vidět, asi je to nenapadne pokaždé:)
  14.4.2016 19:30Sanynka
  Lendy: když klikneš na záložku jídelníček, nahoře v tom zeleném poli jsou tam i vhodné a nevhodné dřeviny. Bříza je mezi vhodnými. Spíš dávat pozor, aby náhodou domeček (pokud ti ho někdo vyrábí) nebyl lepen jedovatým lepidlem.
  14.4.2016 19:58Lendy
  Sanynka: Já ti moc děkuji za odpověď, ale tam je napsáno jen ohledně listů není napsáno zda může okusovat kmen....
  14.4.2016 20:20Sanynka
  Lendy: Může. Já dávám občas i větvičky břízy.
  14.4.2016 21:22Chaplin
  Zdravím, vedeli by ste mi poradiť, mám doma samičku, ktorá ostala sama po tom, čo samček bohužiaľ zomrel. Boli spolu prakticky od narodenia, no klietky mali vedľa seba, spolu bolu len ak boli malý.
  Chcem kúpiť ďalšie morča, tak nejak sme si zvykli na viacero morčiat. No moja otázka je, chcel som kúpiť 2 samčekov, no v jednej klietke vedľa samičky by zrejme nevydržali, druhá alternatíva je kúpiť dve samičky, no tu sa obávam, či naša samička nebude žiarliť, keďže bude sama a posledná alternatíva je kúpiť len jedno morča, tak ako to bolo doteraz.
  Váš názor?
  14.4.2016 21:46Reny
  Lendy - břízu ohlodat mohou, je to i nahoře v jídelníčku
  14.4.2016 21:48Mila
  Chaplin - z mého pohledu jasně vede zakoupení jedné nebou dvou samic a dát e do jedné klece s tou stávající
  14.4.2016 21:49Reny
  Chaplin - raději 2 samičky... samice se spolu spíš porovnají a kluci by se ti nejspíš začali prát, pokud by samici cítili !! :-(
  - - - - -
  tady máš něco o seznamování morčat
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-266083/
  14.4.2016 21:56Mila
  dobrý večer - píši zprávu od nás, Kimmi se po kastraci zotavuje. Dnes si již hrála se sisalovým bonbonem, baští, je od noci teda už mezi kámoškama, protože prostě jsem přesvědčená, že duševní pohoda je pro zotavení nesmírně důležitá a tak po 3 dnech jsem jí dala domu. Prospívá jí to :-) věřím, že už bude jen dobře a snad nepříjde nějaký malér ještě....
  14.4.2016 22:32Lilka
  Mila: :-) :-)
  15.4.2016 08:06Ylada
  Mila - držíme palce i drápky!
  15.4.2016 08:47Zbyněk
  Mila: skvělá zpráva! To mě těší:)
  15.4.2016 09:06Sanynka
  Mila: Super! Určitě ji podpora jejích kamarádek pomůže k rychlejšímu zotavení! :)
  15.4.2016 09:38Jája
  Chaplin: Kup ještě jednu samičku, raději mládě. Dospělé se hůř seznamují. Pozice si vyjasňují někdy hodně ostře. Jestli máš dvě klece, tak je propoj, aby holky měly víc prostoru, nebo pořiď jednu novou, alespoň 100 cm dlouhou. Není důvod, aby samičky bydlely odděleně. A jaký prostor morčata potřebují k životu? Minimum pro jedno morče je klec o délce 80 cm, pro dvě 100 cm atd. Ale platí, čím je klec větší, tím lépe.
  15.4.2016 15:24odik
  A můžu jim tu trávu dávat mokrou??🐹🐹🐹
  15.4.2016 15:26Ivula
  Mokrou ano, zapařenou ne.
  15.4.2016 15:39zajdánek
  ahojky, přijali jsme do dočasné péče morčátko. poradte prosím co všechno potřebuje jinak než králíci. v neděli už bude mít zkušenější chovatele, tak aby do té doby neztrádal. místo podestýlky dávám plenu pro štěnata na dece-nevadí to morčatům?
  15.4.2016 16:08Ehrena
  zajdánek - odpovím jen stručně - nejsem chovatel králíků, takže přesné podmínky pro chov králíků neznám.
  Morče může být dočasně na pleně pod štěňata, nemělo by ji ale kousat, je třeba ji případně vhodně zatížit po stranách - domečkem, miskou.
  Co nutně potřebuje stále mít k dispozici, je seno a voda, nejlépe v napáječce. Dále potřebuje tak dvakrát denně dostat trochu zeleniny nebo čerstvě natrhané trávy, vhodné druhy zeleniny jsou uvedené nahoře v tom zeleném v sekci Jídelníček. Já krmím nejvíce mrkví, celerem řapíkatým i bulvou, čínským zelím, listy od květáku či kedluben, natí od mrkve, občas dávám červenou řepu, jako lahůdku salát, okurku, papriky, rajčata, jablko.
  15.4.2016 16:13Lilka
  odik: trávu a pampelišky mokrou můžou, jetelinu mokrou ne....

  zajdánek: trávy raději jen maličko, možná není zvyklé...
  15.4.2016 18:51Sanynka
  Ahoj, neznáte nějaké hoodně obsáhlé weby o morčatech? Dělám si takovou svoji vlastní "knížku", aby jste mě pochopili - sbírám po netu informace o morčatech, vytisknu a založím do desek a celé to pak předám mému bratránkovi co chce morčátka :)... Informace si prověřuji, takže klidně házejte odkazy i na neprověřené weby.
  15.4.2016 19:22Ivula
  Sanynka - kromě zdejšího webu snad ještě http://morcatologie.webnode.cz/
  Ale to ostatní snad opravdu ani nemá smysl procházet, jelikož tvůrci těchto webů se stejně jenom vzájemně kopírují, aniž by si aspoň ověřili platnost těch informací..

  Obrovský potenciál má myslím archiv zdejší diskuse, nicméně je opět nutné na každé téma vyzobat info od zkušených chovatelů (i když ani ti se občas neshodnou).
  15.4.2016 19:37Greandin
  Ahoj, vrátila jsem se před hodinou z práce a "uvítala" mě naježená Eliška v koutě. Přišla mi nafouklá a jako by nemohla chodit, ale vyloženě apatická není a o jídlo jeví zájem. Okamžitě jsem do ní narvala odvar z kmínu a dala jí bokem. Teď jí mám vedle sebe na podložce a už se krmí sama senem, vybobkovala obrovskou hromadu. Už i více chodí.
  Chci se zeptat nasadit dietu? Jenom seno nebo i něco lehčího (mrkev)?
  - - - - -
  A taky nevím z čeho by to mohla mít, zbytek smečky žral to samé a jsou v pohodě. Ráno měly mrkev a petržel a hromadu sena, to je vše a večer před tím totéž.
  15.4.2016 20:02montey
  Pěkné čoko vrhy v CHS Od Zakouše :)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33576
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33571
  16.4.2016 11:32odik
  montey- moc pěkná morčátka:-D 🐹🐹🐹
  16.4.2016 12:22morciik
  Chcela by som sa opytat, kolko vody by malo vypit morca za den?Viem, ze to zavisi aj aj stravy, ci vody prijma v zelenine, ale orientacne by ma to zaujimalo. Vdaka :)
  16.4.2016 12:51Zbyněk
  Greandin: vidím, že tady zřejmě nikdo neřešil nafouklé morče:) Mě to dělala občas devítiletá babička, prostě najednou seděla apaticky v koutě a bříško jak balónek. Dostala Sab Simplex, masáž bříška, pak si okdráčela do ložnice pod okno za citroník, vysypala ze sebe hromádku bobků a šla na seno:) Dietu jsem nedával. Od jistého věku se začala těžce nafukovat třeba po mrkvové nati, ale i ledovém salátu! Římský a baby gem byly v pohodě.
  Ten odvar z kmínu by mě zajímal, dej sem prosím návod
  16.4.2016 15:21Tygrinka
  Kmínový odvar - z Králičí diskuze: Lžičku kmínu zaliješ vroucí vodou (cca 100ml), necháš cca 5-10 minut vylouhovat, přecedíš a vlažné to podáš stříkačkou anebo do napáječky (jsou králíci, kteří to sami pili). V Brně chovatelce poradili králíkovi ještě podat s kapkami Sab Simplex.
  - - - - -
  Zbyněk: Tak do a z krabice se zásadně leze mimo otvory a je děsná bžunda krabici nadzvedávat čumíkem kde se dá :o) To samé platí pro ohrádku anebo malou klícku - to když jsem dávala kluky kvůli čištění k sobě a oddělila přiklopením vrškem malé křeččí klece... To s podhrabáváním nemá mnoho společného. Ani mně se morčata venku podhrabávat nechtěla, ale pravda je, že v hoblinách mi občas někteří hraboší, až to lítá ven. Takže hrabat umí a snad i některé výjimky mohou vyhrabat v hlíně i nějaký ten dolík. Ale úplně běžné to fakt není.
  - - - - -
  Grenadin: Mohlo se jednat o nějakou jednorázovou záležitost, dala bych jí (pokud se tváří nyní už normálně) půl dne jen seno, pak přidala zeleninu, co normálně, ale snížila množství. A víc bych jí hlídala, zeleninu dávala po menších dávkách a dřív než obvykle a před spaním kdyžtak holku zkontrolovala a kdyby něco preventivně podala kmínový odvar. Kdyby se to opakovalo, tak bych začala hledat, která zelenina problém dělá a tu pak nedávala.
  - - - - -
  Zbyněk: Pěkný domek jsi udělal, jen aby se holky nerozhodly bydlet jen tam :o)
  16.4.2016 15:49odik
  Morccik- kolik asi vypije za den??mojedno z mých morčat taky málo pije. Morče by mělo vypít tolik vody kolik chce,těžko se bude nutit aby více pilo,a navíc jak tu píšeš vodu má i v zelenině☺;-)
  16.4.2016 16:46morciik
  Aby som upresnila. Dostali sme antikokcidika od veterinara do napajacky. Lenze moja krpata prakticky vobec nepije. Vysadila som zeleninu, ale nepije aj tak. Takze jednak aby nebola dehydrovana a jednak kolko asi vody s liekom by mala vypit.
  16.4.2016 17:14Zbyněk
  Tygrinka: Děkuji za návod, doufám sice že to nebudu zatím potřebovat, ale určitě se takové věci vyplatí vědět.
  Moje dámy jsou kapitola sama pro sebe;-) Ale na noc se se s nimi nedohaduju a jsou spořádaně v kleci -) Teď se navíc dělí o výběh se samečkem;-) Bohužel to ale vypadá že Adélku permanentně bolí hlavička;-)))))
  - - - - -
  Omlouvám se za absenci čárek, ale píšu z lesa, je tu slabý signál;-)
  16.4.2016 19:23Tygrinka
  morciik: Tuhle otázku ti zodpoví nejlépe na veterině. Klidně i dnes zavolej na nějakou veterinární pohotovost.
  16.4.2016 19:26Greandin
  Zbyněk: přesně jak napsala Tygřinka, akorát já jsem v tom fofru a šoku neřešila množství a poměry. Ale funguje to rychle. Sam simplex jsem jak na potvoru doma už neměla a kmín byl rychlejší než cesta do lekárny. Nechala jsem ji 24 hodin na seně a zítra už budu celý den doma tak zkusím postupně zeleninu.
  16.4.2016 21:00Mila
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33581 Kimmi se zotavuje po kastraci
  16.4.2016 21:20Martinka583
  Prosím nevíte někdo co znamená, když mi morče stále oblizuje pedály od klavíru? Jestli mu nechybí nějaké vitamíny? Díky
  16.4.2016 22:18Davidpl
  dobrý večer mám dotaz ... je to cca týden co jsme si koupil močíka ze zverimexu (super zoo) byl dříve odstavený po dvou dnech dostal křeče a než jsem s ním dojel na pohotovost tak mi umřel v rukách ... druhý den jsem odstranil klec koupil novou a přivezl si zakrlého králíčka ze zverimexu (čechochov Plzen) králíček byl štastný veleselý porád mě olizoval dodržoval jsem všechny veci které jsme se dočel na diskuzích a podobně, dnes jsem na krátko odjel z domu přijel jsem a vesele okolo mě pobíhal sednul jsem si k notebooku a koukal na králíčka z ničeho nic jsem si lehl a lezel když se dlouho nepohyboval šel jsem ho pohladit ale on se ani necuknul ihned jsme jel na pohotovost kde mi řekli že už málo dýchá a málo mu byje srdíčko takže mi ho po stejných třech dnech uspaly, nevím jestli je to tím že jsme bral zvířátko ze zverimexu vážne nevím ale psychicky je to dost náročné obrečet dvě malá zvářátka v jednom týdnu. Jeste bých dodal to že hned jak jsme si přivezl králíčka byl jsme s ním na veterině na kontrole donesl i bobky jestli je zdravý a odpoved byla že je obravdu zdravý ale bohužel dnes mi umřelo druhé zvířátko v rukách a už vážně nevím co mám dělat neni možná nejaký chyba v prostředí ? nebo neco ?
  - - - - -
  ****vsude mi řikaly že jsou možné vrozené vady i to že nekteré zverimexy proste zvířátka nebo mládata nekontrolují
  - - - - -
  a jeste jen tak na okraj hodně dlouho si žádné zvířátko nepořídím protože mi morčíka ani králíčka nic nevynahradí brečím do ted, a jsem vážne zoufalý nechápu jak muže celý den behat normálne jíst mazlit a pak jako uderem hromu si lehne a začne mi umírat před očima .. takhle malá zvířátky by něměly umírat bylo jen 7 měsíců :'(
  - - - - -
  tedy 7 týdnů
  16.4.2016 22:25Tygrinka
  Davidpl: Odstraňovat klec nebylo třeba, stačilo jen vydezinfikovat. Zvířata bohužel umírají i takto malá. Mohla to být náhoda, mohli mít skrytou nemoc z nevhodného chovu či zacházení. Je to smutné, ale děje se to. Určitě bych se zajímala o pořízení zvířete z lepšího kvalitního chovu.
  16.4.2016 22:27Buub
  víš, davide, to bude asi ono. sedmitýdenní králík by nejen neměl umírat, ale taky by neměl být pryč od matky. prostě když si bereš předčasně odstavená mimina, nemůžeš se divit, že to nezvládají.
  16.4.2016 22:28Davidpl
  tedy 7 týdnů
  16.4.2016 22:31Tygrinka
  Davidpl: Aha, takže příliš brzy odstavená mláďata...
  16.4.2016 22:33Buub
  no, sedm týdnů. normální chovatel odstavuje nejdřív v šesti nedělích. a tím odstavem se myslí oddělení králíčat od matky, ne jejich prodej do zverimexu a následný prodej novému majiteli. protože prostě to je nejlepší způsob jak to králíče zabít, na takový stres prostě nejsou stavěná.
  16.4.2016 22:34Davidpl
  víš Buube když mi nekde řeknou že je takhle a takhle starý tak tak nevím jeslti mi idioti lžou nebo ne každopádně je to dost psychicky namáhavý pohřbít dvě zvířátka během jednoho týdny a to takhle malá, celý den běhal vesele olizoval me a jedl a uderem hromu lehne a přestane se hýbat a přestaval dýchat jak má já vedet to že ve zverimexech jsou bez prominutí čuráci a nejsou schopní lečit mládata při přijmání na prodejnu nebo počkat blbých 14 na to aby je mohly odstavit nedokázu si představit koupit takové zvířátko dítěti kterému v týdnu umřou dvě, me je možná 20 ale i tak se to nese špatně mam milion chutí nekomu za to že zvíže daji dříve odstavené do zverimexu aby se prodalo roztomilejší špápnout na hubu lidi jsou neskuteční debilové !
  16.4.2016 22:37Lilka
  Davidpl: to je mi líto maličkých...... a věŕím, že to pro Tebe je moc těžké.....:-(
  určit ale přesně příčinu jde jen pitvou.... všechno ostatni jsou jen dohady.
  Nemáš doma třeba nějakou kytku, ke které se mohli dostat, hodně kytek je jedovatých... a nemohli "něco" sníst?? ( kousek čokolády, nějakou desinfekci, voňku do wc.....)
  ale je i možné, že to byla jen souhra náhod....
  Sice má spousta lidí mazlíka ze zveráče, ale záruku zdraví tam opravdu nemáš ani náhodou...
  a můj dojem je, že se to v poslední době ještě hodně zhoršilo, zisk je zisk a oni pro pár korun klidně prodávají i zvíŕe nemocné a i mimča, která jestě zdaleka neměla být odstavená od mámy :-( :-(
  a nejedná se jen o morčíky....
  moc přeju, ať se s tím porovnáš..... a pokud se v budoucnu rozhodneš pro nějakého kamaráda, nechoď do zverimexu.....
  morčátka, králíčci, potkánci, myšky, křečči, ježci.....ti všichni se dají poŕídit u zkušených spolehlivých chovatelů, spolu s radami a většinou celoživotním chovatelským servisem....
  držím Ti palce.....
  16.4.2016 22:38Buub
  ne, ve zverimexech zvířata neléčí, ve zverimexech je cílem je prodat, ne do nich vrážet další peníze. je to obchod, ne charita. a že berou mláďata předčasně odstavená je proto, že lidi chtějí koupit loztomiloučká miminka, a zverimex je obchod a prodává to, co lidi kupují. starší, teda "normálně stará" mimina už se prostě neprodávají, lidem přijdou moc velká.

  no a že cípne? tak si lidi koupí nové a zase, je to obchod.

  upřímně, ten debil není ten zverimex, ale člověk, co to kupuje. to si fakt nemůžeš zjistit aspoň základní info o zboží, které si chceš koupit? nějaké základ parametry? když budeš kupovat pračku, taky půjdeš na trh a ukážeš si prstem na první, co se ti bude líbít?
  16.4.2016 22:45Davidpl
  Buub takže za to asi mužu já ne já si koupil zvíře snad po 15 letech ! jak vedět že lidi jsou takový kurvy a jsou schopný se chovat takhle ke zvířátkum který za nic nemužou ?! na vše jsme se ptal všechno jsme si četl po internetu a dával jsem jim co jsem mohl a byly štastní i na ty veterine jsme s nim byl! jak mám vedet že nekdo je taková hyena a vezme moc malinky zvířátko on mámy ? upříme tě žádám už mi dál neodpovídej protože toho mám za tento týden dost ..


  Lilka ne ke kytkám se nijak nedostala, luxovalo se každý den aby nic nebylo na zemi, na hodne dlouho zvířátko neberu možná že se časem odhodlám pro neco z chovu protože do zvěrimexu si nejdu ani pro igelitovou tašku ... jinak děkuji za projev lítosti .. :(
  16.4.2016 22:46Buub
  hele kdybys četl po internetu, tak se tam dozvíš i to, že zverimex je to nejhorší místo, kde koupit zvíře.
  16.4.2016 23:29Lilka
  Buub: ono se na internetu opravdu dá dočíst, že nejhorší misto pro nákup zvíŕete je zverimex, popř. nějaká pochybná burza, ale na druhou stranu si myslím, že normální člověk, který má aspoň trochu rád zvíŕata, prostě neočekává, že se může v regulérním obchodě, který by měl podléhat nějakým pravidlům, setkat s až takovým hyenismem.....
  - - - - -
  .... a v "zákulisí" je to samozřejmě ještě mnohem mnohem horši, ale to už většína lidí ani netuší....:-/
  17.4.2016 07:30Sanynka
  Lilka: Zrovna včera jsem byla jednoho pána provést po místním zverimexu, oboum nám bylo do breku.. Králíci s morčaty v jedné klícce 100cm dlouhé jich bylo 7 (2 králíci, 5 morčat) a byli hrozně malincí. Už přes dva roky tam mají Aru, asi na přilákání zákazníků v kleci bez čehokoliv, na zemi ji leží miska s vodou a krmením a vevnitř má pověšené jedno bidýlko.. hrůza.. Prostě si myslím, že normální člověk, co má rád zvířata by se nad takovými podmínkami minimálně pozastavil a už vůbec je nepodpořil nákupem zvířete.
  Davidpl: Příště prosím NE zverimex, sama mám jednu samičku ze zverimexu - měla svrab a byla k tomu březí a mamka má samečka ze zverimexu a ten měl plíseň, kterou jsme od něj sami dostali!!!
  Potkánek ze zverimexu mi umřel úplně stejným způsobem jako tvůj králíček. Veterinář konstatoval, že to bylo předčasným odstavením a vysokým náporem stresu. Prostě mu selhal organismus. Už nikdy ve zverimexu žádné zvíře nekoupím, jsou to vydřiduši a to jsem ani neviděla množírny, které například do SuperZoo zvířata dodávají. To musí být teprve nádhera.
  - - - - -
  Mila: Super, že se Kimmi daří, je to bojovnice!!
  17.4.2016 08:32Davidpl
  Sanynka ja se zde ptal proto protože obe zvířátka umřely stejně, stejný dny, stejný příznaky tak jsme z toho dost špatnej
  17.4.2016 09:33Blanule13
  Davidpl - víš, co se říká - dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Osobně bych asi po téměř okamžitém úmrtí morčíka, nešla koupit králíčka opět do zveráku, ačkoli by to byl zverimex jiný. Což už je teda jedno, ale tohle je poučení pro příště. Přiznám se, že my si ze zveráku před několika lety odnesli naštěstí ,,jen" svrab a králíčka donesli děsně maličkého. Člověk se musí asi poučit ze svých chyb a pochopit, že je opravdu lepší najít nějakou CHS. Stejně jako jsem to musela pochopit a naštvat se na zveráky já sama :)
  17.4.2016 09:41Davidpl
  Teď už jsme poučeni a do zverimexu si už nikdy pro žádné zvířátko nepůjdu. Nechám to teď chvíli běžet, protože tento týden byl neskutečný, přítelkyně probrečela celou noc. Příště vyhledám chovnou stanici králíčků, abychom si mohli být jistí, že s námi mazlíček bude déle než tři dny.
  17.4.2016 09:42pupiiik
  Chtel bych se zeptat - kdyz morcata maji k dispozici travu a pampelisky po cely den a taky pres den venku na pastve, tak strava jim neuspokojuje? Prave ja ted krmim jen travu a poustim na pastvu, tak mi prijdou, ze hubnou. Celou zimu mely jen seno, zeleninu a ovoce, obcas obili (vim, ze obili neni vhodne, ale ja davam jen opravdu vyjimecne a malou porci) a byly v pohode. O kokcidiich vim, takze nemaji. Dekuji.
  17.4.2016 09:52Blanule13
  pupiik-Osobně si teda myslim, že ačkoli mají trávu, tak by měli dostávat i zeleninu, případně seno. Pokud jsi jim v zimě dopřával a teď mají útrum - z toho bych sama nebyla nadšená :D tak se nedivím, že oni z toho taky nejsou nadšení.
  17.4.2016 10:06Buub
  davidpl

  tak tady zase pozor, nic takového, jako chovatelská stanice králíků oficiálně neexistuje. tyhle chovatelské stanice jsou z velké části obyčejné množky, kde se zcela neorganizovaně rozmnožuje něco chlupatého a roztomilého a prodává se to jako malé (opět, stejný vzor jako ve zverimexech, jak to žere samo, jde to do světa, dokud je to malé, roztomilé a dobře prodejné). Jediná přidaná hodnota je tam "výpis předků", kam si ale množící slečna může napsat co chce.

  Takže i tady je potřeba hodně, ale opravdu hodně vybírat. Jo, výhoda je, že se člověk může podívat na podmínky chovu. Ale fakt pozor na to, šestidýdenní králík není materiál k prodeji NIKDY.
  17.4.2016 10:08Tygrinka
  pupiiik: Možná je trávy málo, možná je vyžilá půda, na které tráva roste. Pokud zvířata hubnou, na noc bych přidala seno a trochu ovsa nebo ovesných vloček. A klidně i nějaké ty odřezky ze zeleniny a trochu ovoce, prostě to, na čem doposud myšáci prospívali.
  17.4.2016 10:15LoLuciss
  Dobrý den,nejede někdo z Ústí nad Labem,či jeho okolí 30.4.16 na výstavu do Přerova? Potřebuji dopravit jedno mladatko morčete. Poplatek je samozřejmostí. Předem děkuji.Joplinka1@centrum.cz
  17.4.2016 10:19odik
  Vy tu pořád píšete jak jsou zverinexy špatné,ale já si myslím,že bysme ty zvířata odtamtud měli zachraňovat.Znám jeden dobrý zverinex kde mají dobrè hygienické podmínky,tam vždy dávám ta malá morčata o kterých jsem tady psala,a ta paní mi vždy řekne kdo si je koupil(ne jméno,ale např.paní s malou holčičkou)chodím tam kupovat seno a krmiva pro morčata,vždy se na všechny morčata a jiné zvířata co tam má podívám a vypadají spokojeně,nikdy jsem tam neviděla nějáké nemocné zvíře a ani neslyšela že by tam kdy bylo nebo je ,ani že by bylo odstavené od matky příliš brzy a ta paní je vždy váží jestli nemají pod váhu 260g,samozdřejmě přiznávám,že i jeden zverinex který jsem navštívila byl zanedbaný:-( z toho horšího má bratranec 1 morče,měl 2,jedno zemřelo na kožní problémy a to druhé to chytlo taky,ale přežilo:-) říkám jsou vyjímky kde zvířata nezanedbávají:-)
  17.4.2016 10:29Blanule13
  odik - tak si zachraňuj to, co se často zachránit nedá no. Já jsem prostě pořídila mládě z CHS, protože jsem po úmrtí dědečka opravdu neměla na to, abych zase lítala s novým mladým po vetovi kvůli nějakému svrabu či něčemu podobnému, nedej bože aby mi nakazil druhého dědouška.
  17.4.2016 10:39odik
  Bledule13- takhle jsem to nemyslela:-) 🐹
  17.4.2016 10:49Blanule13
  odik - sice nejsem Bledule, ale nevadí :) Tak jak jsi tu záchranu prosím tě, myslela? Možná by bylo ještě fajn, zbytečně morčíky nemnožit a pak je nedávat do zveráku ;) Hmm...
  17.4.2016 11:05Buub
  odik

  Víš, tím, že si koupím ve zveráči morče fakt nic nezachráním, ale udržuji tenhle byznys v chodu. Ale to člověk, který je dodavatelem těch morčat, nepochopí...

  Myslíš si fakt, že ta ženská ve zverimexu ti řekne, že morčata prodala tamtomu pánovi, co si chodí pro krmení pro hada?
  17.4.2016 16:29Sol
  Zdravím,
  zítra jdeme k veterináři s abscesem pod levým okem... je asi velikosti hrášku. Půjde normálně odstranit, nebo je odstraňování takhle pod očičkem nějak nebezpečné ?
  A kolik tento zákrok stojí ?
  Děkuji moc za odpověď.
  17.4.2016 16:45odik
  Blanule13 omlouvám se :-) ☺myslela jsem to tak že si je koupíme a potom uzdravím,tak jako já,Buub proč si myslíte že všechny morčata jsou pro krmení pro hady,kdyby to tak bylo,tak to by morčata neměl skoro nikdo😊
  17.4.2016 17:07Strateira
  Ahoj, máte někdo zkušenosti s podáváním rokety morčeti nebo zakrslému králíkovi? Hledala jsem na internetu vhodné rostliny a našla jsem akorát rukolu. Děkuju za rady :-)
  17.4.2016 17:14Buub
  odik

  No, koupíš a uzdravíš, a tím uděláš místo pro další. A z celé té věci děláš výnosný obchod, protože když se PRODAJÍ i nemocní chcípáci, tak proč je neprodávat.

  Jo, a morčata ze zverimexu jsou ze značné míry krmením pro hady. Prostě to tak je. Jo, někteří se prodají jako roztomiloučká mláďata, ale... fakt si nikdy, ani náznakem, nepřemýšlela o tom, co se stane s těmi, kteří prodej jako miminka "nestihnou"?
  - - - - -
  Sol

  Na toto není jednoduchá odpověď. Ale zjednodušeně: může to být od zubů, potom to vůbec nebude jednoduché. Nebo to může být jen v kůži - což je ovšem méně pravděpodobné, protože takový absces nevznikne jen tak, že si řekne "ha, tady vyrostu" a "jednoduché" podkožní abscesy jsou většinou důsledek infikovaného poranění. No a takové poranění pod okem, na to potřebuje morče dost smůly. Ale stát se může, a v tom případě nějaké odstranění en bloc taky nepřipadá spíš do úvahy, protože v uvedené tělní krajině není žádné podkoží a žádná volná kůže. Výsledná rána po vyříznutí by nešla zašít.
  - - - - -
  Strateira

  roketa a rukola je to samé.
  17.4.2016 17:16Strateira
  Buub
  To jsem si myslela také, ale není to tak. Podle tohoto článku na internetu se dá sehnat semínko rukoly v česku jen stěží, kdežto roketa je tu všude
  17.4.2016 17:31Dame
  Strateira - to asi ne. Mela jsem rukolu zasetou misto ovsa na Velikonoce, semena jsem koupila v Obi. Kdyz vyzdoba doslouzila, v salatu byla vyborna.
  17.4.2016 17:59Blanule13
  Strateira - proč dávat něco neznámeho, když je tolik jiné zeleniny? :)
  - - - - -
  odik - nezlob se, ale ty bys hlavně asi měla přestat takhle zbytečně množit než se snažit nedej bože něco zachraňovat ze zveráku
  17.4.2016 18:03Sanynka
  odik: Tím, že si koupíš morče jen podpoříš hnusného množitele, který je má v hrozných podmínkách namačkané na sebe a pak je prodá do zverimexů a dostane za ně od tebe peníze! Fakt ty morčátka nezachráníš.
  Hele, vím jak je těžké odolat koupi morčátka hned a ne čekat až odroste v nějaké chs morče právě pro tebe, ale věř mi, že pokud máš ráda morčata je jediná správná cesta jejich záchrana z azylů a přestat být sama ta hnusná množka co strká mláďátka do zverimexů hadům pod nos, má nasazené růžové brýle a říká si jak všechno dělá správně! My tady na diskuzi jsme milovníci morčat (a zvířat) a nesneseme pomyšlení, že u někoho kdo sedí za počítačem a má fůru času se mají morčátka tak špatně jako u tebe! Tobě by ta morčata měla být odebrána a dána někam kde dožijou šťastná.

  Pardon všem, ale už to nedávám, na tohle fakt nemám...
  17.4.2016 18:10Tygrinka
  odik: Ty a uzdravovat morčata ze zveráče? Vždyť ani ta svoje nedokážeš vzít k veterináři, když mají problém...
  17.4.2016 18:45Sol
  Buub
  Děkuji moc za odpověď. Snad s tím veterinář něco zmůže a objasní, z čeho to malá má. :)
  17.4.2016 21:17Zbyněk
  Sanynka: odik je stejná hnusná množitelka, má samce se samicí ve čtyřicítce kleci, samička jde z jedné březosti do druhé a mladé prodává předčasně do zveráku. Nebo je to lhářka a troll.

  Davidpl: nejdřív ke králíčkovi: jeho olizování prstu a "mazlení" nebyl projev lásky, ale prostý smrtelný stres z předčasného odstavení - zoufale hledal maminku, chtěl se koijt, cítit bezpečí jejího kožíšku a v nouzi to hledal u tebe. Stejně by jsi ho nezachránil, mladá králíčata, předčasně odstavená, se nesmírně špatně drží při životě. Kdysi sousedovi umřela po porodu ramlice a zbylo dvanáct králíčat. Chtěl je rovnou utopit, vzal jsem si je a s babičkou jsme dělali, co jsme mohli. Lítali jsme okolo nich, dodneška vidím ty bezbranné uzlíčky, jak se mačkají ke chlupaté dece a pijí z kapátka. Vstávali jsme k nim i v noci, pomáhala nám je zahřívat kočka, ale do pěti týdnů nám postupně umřely všechny. Byla to zoufalá bezmoc, bylo mi asi osm a pamatuji se na to, jako na své nejhorší prázdniny.

  Morče je daleko samostatnější, ale i to samozřejmě potřebuje kojit. Ovšem morče je proti králíkovi zlaté - dá se zachránit v podstatě bez problémů, pokud člověk dodrží jednoduchá pravidla. Morčecí samice není nijak skvělá matka, mladé odkojí, ale neumřela by pro ně. Mláďata se tak nechají docela dobře uměle odchovat. Ty jsi měl prostě smůlu - koupil jsi zřejmě brzy odstavené mládě, třeba po týdnu, deseti dnech, bezohlední možitelé to tak dělají a když to nevyjde, vrátí 40 korun a jede se dál. Je to byznys, nic jiného. Kup si dvě morčata od solidního chovatele, ať mají alespoň 260 - 320 gramů a bude všechno v pořádku.

  Greandin: děkuji. Máme holky stejně staré a tvoje příhoda mi připoměla, že nechat starší samičku doma samotnou déle, než den, může být fatální. Musím si opatřit IP kameru a potom sem dám návod, jak jí jednoduše použít a ohlídat ty naše chlupáče.
  18.4.2016 13:05Blanule13
  Zdravim, chci se zeptat, zda dáváte juniorům nějaké granulky pro prcky nebo se s nimi až tak nepatláte? :) O víkendu nám dorazí devítitýdenní prcek, tak zda mu mám dopřát nebo postačí granule Genesis, které sem tam na přilepšenou dáváme našemu dědouškovi :)
  Hezký den
  18.4.2016 14:00Smirny
  Blanule13: může stejné granulky:-) A na přilepšenou klidně ovesné vločky. Hlavně seno a trávu nebo zeleninu.
  18.4.2016 15:12Blanule13
  Smirny - jo jo, seno se zeleninkou jsou samozřejmostí :) Jen po úmrtí jednoho z dědoušků jsem teď nějaká úzkostlivá a mám tendence přilepšování :D
  18.4.2016 15:41odik
  Buub.....nikdy se nestalo že by se neprodaly do týdne:-) :-) a pro hady jsou ty bílé myšky za 20kč,ne?proč by jim dávali marče za 120kč?pro hady jsou myšky,ne morčata.
  18.4.2016 15:56Sanynka
  odik: Protože jedna myška váží asi 25g (mladší méně) a i mladé morče po odstavu váží 10x tolik. Myslíš, že se vyplatí kupovat 10 myší, když je had větší a nebo koupit 1 morče? Nejsem na hady odborník, ale myslím, že větší hadi ani myšky nežerou, prostě je odmítají a musí se jim dávat morčata/králíci, popřípadě koťata (už jsem taky zažila týpka co chodil a ptal se kdo má koťata a nechce je, že je zkrmí a lidé mu dávali potravu pro hada zdarma).
  Kde to bydlíš? Já chodím do jednoho zverimexu hodně často (min 1 týdně pro hmyz pro agamu) a morčata tam mají také a jsou tam třeba i měsíc a pak záhadně zmizí (kam asi, prodají je za pár korun hadařům, aby mohli vzít nová mláďata)...
  18.4.2016 15:59odik
  Bydlím v malé vízce u kopřivnice,asi se konkrétně ptáš kde je ten zverinex,ale jestli jsi třeba z Prahy,tak asi nepojedeš tak daleko😊
  18.4.2016 16:11Sanynka
  odik: To je náhoda, já bydlím kousek od Nového Jičína :). Nechceš se někdy sejít a popovídat o morčátkách? Docela ráda bych i zašla do toho zverimexu, třeba budu mile překvapena a budu ho dávat za příklad, že to jde i jinak.
  Jestli ti je 17, tak jsme si věkově docela blízko, mohly by jsme si rozumět ;).
  Nechceš si založit mail a pak zaregistrovat tady na diskuzi, mohly by jsme si posílat soukromě zprávy a dohodnout se a nespamovat diskuzi. Mail si můžeš zdarma, bez vyplňování jakýchkoliv osobních údajů založit na seznam.cz.
  18.4.2016 16:11Greandin
  odik: uklidňuješ se sice hezky, ale logicky vetší had = větší potrava. myslíš, že ti budou ve zverimexu povídat, že zrovna tvoje morče šlo pro hada, nebo že to ten chovatel hadů obsluze ve zverimexu hlásí na co si to zvíře kupuje?
  18.4.2016 16:26Buub
  odik

  to přece záleží na velikosti hada:D jsou hadíci, co už velikost kořisti "myš" dávno přerostli. A ti se krmí morčaty, případně králíky. Taky se morčaty krmí jiná zvířata. Například na fauně visí neustále inzeráty "koupím morčata, koupím králíky" a autorem je člověk, který chová exotické šelmy, rysy, kočky bažinné, takovéhle věci. Na mazlení ta morčata asi těžko kupuje :D
  18.4.2016 17:33odik
  Sanynka- scházet se nehci,ale díky za nabídku:-) ten zverinex je v Kopřivnici na ulici štefánikova . O registraci budu uvažovat,co přesně se vším bych musela doplnit za informace?
  18.4.2016 17:42beardedka
  Dobrý den, máme samičku, které včera zemřelo miminko (při porodu). Dala jsem inzeráty, aby odchovala nějaké cizí, ale zatím nic... Cecíky má velice nateklé a máme trochu strach, aby do prsou nedostala zánět nebo něco takového. Doteď jsme žádné takové problémy neměli, tudíž ani nemám zkušenosti, jak postupovat či nepostupovat ;). Díky za rady...
  18.4.2016 18:11Sanynka
  odik: u emailu datum narození (můžeš dát falešný, nikdo to nekontroluje) a pohlaví, tady na diskuzi v podstatě nic, vše vyplňuješ dobrovolně, musíš si akorát vymyslet přezdívku (klidně odik) a heslo.
  18.4.2016 18:51Rozik
  beardedka - Pokud samička po porodu nekojí (nemá koho), mělo by se mléko "ztratit" či "netvořit", alespoň podle naších zkušeností.
  18.4.2016 18:57BV
  Po téměř dvou letech společného bydlení se nám začali prát dva samci (jsou jim oběma téměř dva roky). Samice nikde žádná. Jedno roztržené ucho. Kotec mají 170x50. Rozdělit nebo nechat spolu? Rozdělit = už by zůstali po jednom, další už se nevejdou (nemáme jen je). Nechat spolu = co bude roztrženého příště?
  18.4.2016 21:15Buub
  tak. ve středu přijedou další kotce, čímž se plocha k dispozici zvětší o dobrých 75%. takže opět budu moci chovat způsobem "nechat si všechno, co se hodí k dalšímu chovu", aniž by se myšičky musely někde tísnit.

  Před 14 dny se mi narodili první bezpigmenťáci na bb základě. Inbrední F2, byl to trochu experiment, ale prohlašuji ho za úspěch. Ale aby se to dalo použít, to jsou minimálně tři čtyři generace práce.
  18.4.2016 23:34Ehrena
  BV - morčecí kluky chováme už přes 20 let, vždy po dvojicích, a taky se nám to nikdy nestalo, že by se po takhle dlouhé době dvojice nějak nepohodla. Až loňské léto, a to dvojice, do které bych to nikdy neřekla. V úžasné pohodě spolu žili 4 roky, Merlínek 5letý a Brumík 4letý. A najednou venku ve výběhu jsme je našli každého na opačné straně výběhu, prskající, no vůbec jsme nechápali, co se najednou mezi nimi mohlo stát. Merlínek měl taky natržené ucho a Brumík maličký kousanec na nose.Hlavně Merlin se Brumíka výrazně bál, jak se k němu trochu přiblížil, už utíkal. Taky jsme nevěděli, co s nimi. Nechávali jsme je přes den venku spolu, ale pod dohledem. Na noc jsme je dávali radši odděleně. Tak to trvalo asi 4 dny, oba byli takoví nesví, vyjukaní a hodně smutní, neběhali po výběhu jako jindy, nekomunikovali spolu jako dřív. A pak se to zase začalo lepšit, už se nebáli být blízko sebe, začali spolu komunikovat, prostě se pomalu srovnali. Jsou od té doby pořád spolu, jsou v pohodě, jen malé prostory, které jim do té doby nevadily, teď nesnáší, např. být spolu v přepravce. Musíme je vozit každého zvlášť, do té doby jim to vůbec nevadilo, být těsně vedle sebe, teď už jim to vadí. Ale v kotci, který máme 80x60cm, jsou v pohodě.
  Jen opravdu dodnes netuším, co se to mohlo najednou mezi nimi stát, nikdy předtím se nám žádná dvojice takhle z ničeho nic nepoprala.
  - - - - -
  Pokud se to u vás takhle nějak neuklidní, jediné řešení je nechat je oddělené nějakým pletivem, aby na sebe viděli a mohli si spolu "pokecat", ale aby si nemohli nic udělat.
  19.4.2016 08:49BV
  Ehrena - díky moc za zkušenost, zkusíme podobné usmiřování. Kotec je naštěstí velký i na rozdělení pletivem, kdyby nebylo zbytí, ale už si v rozděleném tak nezaběhají.
  19.4.2016 09:21Jezzabell
  BV: Teď se mi to stalo zrovna nedavno s klukama, co by to do nich taky nikdo neřekl. Příjdem domů, všude hobliny po bytě, jak se servali v kleci (120cm)..Po pár dnech si dali po tlamě ve výběhu, výsledek vyseklý kožich na maso a natržené ucho, naseklý rypák..No teď bydlejí odděleně, i když přes mříž kámoši. Skoro bych to do nich neřekla:) Ale nesmím je pustit k sobě! Bylo by zle. Z Julese je skoro Zoro, vysekl by eM triko. Radši bych je k sobě moc nepouštěla, aspoň ne hned, zkusit se to dá po pozorování, jestli budou cvakat zubama i přes mříže nebo ne.Ale oni jak se jednou servou na krev, je to v pytli.
  Jo a to se mi nedavno odvděčil Jules tím, že se mi zasekl zubama do palce:)) Viděla jsem všechny svatý a hned 2x! Ale ehm moje chyba-jak na sebe cvakaj, nikdy na ně nesahat bez pořádných rukavic! Vězel mi na palci na první ránu..
  19.4.2016 09:37BV
  Jezzabel - ale né... Ehrena mi dala naději a ty jsi mi jí dost velký kus zase sebrala :-/
  19.4.2016 10:16Zbyněk
  BV: já jsem problém Jezzabell konzultoval s dlouholetou chovatelkou, po baráku jí běhá okolo osmdesáti morčat:) Říkala, že pokud se kluci rozhádají a to klidně po letech, tak už se těžko dají dohromady tak, aby je člověk mohl nechat pohromadě beze strachu, že se těžce nezraní. Ale pár případů, kdy si pánové dali po hubě a pak se zase srovnali, měla také. Nicméně u ní chlapci cítí samice, kdežto u tebe ne. Oddělil bych je teď určitě a pak se uvidí, dal bych jim cca měsíc single života a pak je zkusil opatrně pod dozorem pustit do výběhu.
  19.4.2016 10:24Jezzabell
  BV- vždycky je naděje, i já si to pořád říkám taky;)
  19.4.2016 14:50Sanynka
  Ahoj,
  fénujete, nefénujete? Mám dvě dlouhosrsté krásky a čeká mě koupání, na jedné straně tady na stránkách je napsané fénovat, ale jeden chovatel mi říkal, že rozhodně nefénovat.
  19.4.2016 15:07Beranek
  Sanynka - Dlouhé kudrnáče nefénovat, dlouhé rovnosrsté klidně vyfénujte :-)
  19.4.2016 15:16Sanynka
  Beranek: Mohu se zeptat proč kudrnáče nefénovat? :)
  19.4.2016 15:49Beranek
  Sanynka - Moje zkušenost je taková, že mi nějaký človíček (možná tady) poradil vyfénovat nádherného texlíčka, ze kterého se však potom stal prakticky rovnosrstý sameček. Takže už jsem nikdy kudrnaté dlouhány nefénovala a ani to nikomu nedoporučuji. Opravdu to za to nestojí a když necháte srst uschnout samovolně, bude z něj nádherný a kudrnatý morčák. Možná nějaký chovatel dlouhého kudrnatce vyfénovat doporučí, ale asi jen proto aby se zbavil konkurence na výstavách...
  19.4.2016 16:04Sanynka
  Beranek: Aha, ok díky :), mám satén alpačku a peruánku
  19.4.2016 16:13Beranek
  Sanynka - Nemáš zač! Tak ať se holkám jejich první koupání líbí :-)
  19.4.2016 17:16Smirny
  Sanynka: přesně, jak píše Beranek. Ti kudrnatí foukáním ztratí strukturu té srsti. Ale pokud nejezdíte na výstavy, tak to asi nevadí, když se vyfouká:-)
  19.4.2016 17:30?
  Ahoj chtěla bych se zeptat jestli ke staří morčat patří problémy ze zadníma nohama?
  19.4.2016 18:18Sanynka
  Tak jsem vykoupala a přiznám se, že jsem to nevydržela a vzala i na kudrnatou fén a lokny neztratila, měla jsem ji tedy už dost předsušenou a i přes teplo se začla trochu klepat... :( Jinak koupání samotné proběhlo dobře, je možné že by se morčatům pobyt ve vodě líbil?
  - - - - -
  ?: Problém se zadníma nohama může mít více příčin, chtělo by to ten problém nějak specifikovat. Jestli je třeba tahá za sebou, špatně našlapuje, nebo má vysušené tlapičky?
  19.4.2016 18:22?
  Tahá je za sebou.
  19.4.2016 18:30Greandin
  ? - to vůbec nemusí být stářím, spíše avitaminozou nebo nespadnul z výšky?
  19.4.2016 18:31?
  Právě že nespadla ze žadný výšky.
  19.4.2016 18:35Greandin
  ? - takže jako první pomoc bych zkusila do morčete narvala vitamín C (rozpustit obyčejný celaskon v trošce vody a opatrně přes stříkačku do morčete dostat), ale veterinář by byl ještě lepší řešení. Protože tohle může mít více příčin a nedostatek vitamínu C je jen jedno z mnoha.
  19.4.2016 18:36?
  Právě že k veterináři jdeme zítra tak jsem ještě chtěla zkusit nějakou další možnost.
  19.4.2016 18:37Lendy
  Hezky vecer,
  Prosim vas nema nekdo zkušenost, když morče u jidla chrochta? Jsou to takove zvuky jako chrochtani. Kdyby mela neco v nose tak by porad kychala a porad zere a je ciperna. Diky predem
  19.4.2016 18:39PavlaS
  ? - čím krmíte a jak je starý? Jinak jak píše Greandin to céčko je taková první pomoc...
  19.4.2016 18:40Greandin
  ? - No pokud jdete zítra tak to je moc dobře, ale pokud to chceš zkusit tak vitamínem C ničemu neublížíš
  19.4.2016 18:40?
  Je jí 8 let
  19.4.2016 18:41Sanynka
  ?: Super, že už máte domluveného toho veterináře, jak píše Greandin tak to můře být avitaminóza, ale taky třeba mrtvička. Čím normálně krmíš? (Co dáváš denně morčatům a v jakém množství)
  19.4.2016 18:46Martin077
  Priatelia, môže morča papať vňať mrkvy? Ďakujem.
  19.4.2016 18:48?
  Já moc přesně neumím popsat co jí dávám k jídlu.
  19.4.2016 18:49PavlaS
  ?- tak krmí třeba granulema.... senem... mrkev, celer... směsky ze zverimexu... něco z toho?
  19.4.2016 18:51?
  Tak seno, směsi ze zverimexu, někdy jí třeba jako pamlsek dám okurku nebo jablko.
  19.4.2016 19:05PavlaS
  ? Tak v tom případě udělej to s tím céčkem, jak ti psala Greandin nejlépe hned... Směsi vyhodit, nejlépe někde venku natrhej trochu trávy. Nepřehánět, když na to morče není zvyklé... Morče si neumí samo vytvočit vitamín C a ve směskách ho nenajde. To je hlavně v trávě a v zelenině. Takže to zkus takto a zítra k tomu veterináři stejně běžte.
  19.4.2016 19:09Julk
  Já to chápu ale hlavně mi přijde divný že vlastně celých osm let směsi jedla a nic jí nebylo.
  - - - - -
  Předtím jsem byla ten ?
  19.4.2016 19:43Sanynka
  Julk: Vitamin C se vyčerpává dlouhou dobu, morče ho mohlo mít zásobu a postupně i se sníženou umunitou ho vyčerpat. To krmení co si popsala je bohužel absolutně nevhodné a je skoro jisté, že má avitaminózu, což je velmi závažný stav, který může vést až k trvalému ochrnutí, pokud do něj ten vit. C nenarveš v co nejkratším čase.
  Morče by se mělo krmit tak, že má stále k dispozici seno + vodu a 2x denně plnou misku zeleniny (100 - 200g zeleniny/den/morče) a občas granule jako doplněk. Granule nejlépe Brit, Versele-laga Cavia complete, JR farm (těmi krmím já), nebo podobné, popř. pokud nemáš příliš peněz tak alespoň Berkel (vyjde možná ještě levněji, než směsi). Doporučuji pročíst nahoře záložku "Jídelníček".
  Určitě se o tom poraď i zítra s veterinářem, ale jestli je to odborník poradí to samé co my, i když bude třeba diagnóza jiná. (což na stravě co popisuješ nepředpokládám :()
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#vitamin_c tady o tom máš víc ;)
  19.4.2016 19:56Malé morče
  BYLA BY JSEM RÁDA KDYBY JSTE MI ODPOVĚDĚLI :
  1.Kolika let se morčata dožijí ?
  2.Nemusí žít morčata ve skupině ?
  3.Když si přinesu miminko morčecí domů,co potřebuje nejvíce ?
  4.Můžou morčata žít venku v kleci pod přístřeškem ?
  5.Můžou morčata jíst petrželku ?
  19.4.2016 20:01Blanule13
  Malé morče - co si takhle toto základní info zjistit sám, když chceš začít s chovem? Kor když tohle všechno je tady na webu.
  19.4.2016 20:02Malé morče
  ONO TO TADY JE ??? MOC DĚKUJI Blanule13 !!! :)
  19.4.2016 20:08Blanule13
  Malé morče-stačí mrknout tady nahoře do záložek-jídelníček,nemoci,atd. :)
  19.4.2016 20:10Sanynka
  1. 5 - 10 let, podle toho jak se budeš starat a zda nebudou mít nějakou dědičnou indispozici, či nezemřou předčasně na nějakou nemoc.
  2. Morče je velice sociální zvíře, ke spokojenému životu by měl vždy žít ve skupině alespoň dvou jedinců. Doporučuji dvě samičky, budeš mít jistotu, že se snesou, pokud budeš pořizovat samečky, tak také minimálně dva. I kdyby se nesnesli a museli být odděleně, stále spolu budou moci komunikovat přes mřížky a dělat si společnost.
  3. Každé miminko, i to morčecí, potřebuje maminku. Doporučuji koupit odstavené mládě ve věku 5 - 6 týdnů z chovatelské stanice ve tvém okolí, budeš mít jistotu, že si nekupuješ miminko pár dní po porodu, ale životaschopného samostatného jedince. Ten potřebuje ze začátku hlavně klid, nějaké to bydlení, krmení, vodu a nejlépe toho kamaráda.
  4. Nemám s tím osobní zkušenost, ale někdo tak morčata chová, určitě na ně ale nesmí ani trošku táhnout, nesmí být vystavena mrazu a musí být chráněna proti šelmám a dravcům, nejlépe tak aby je vůbec neviděli, protože i jejich přítomnost je pro morčata velmi stresující (přístřešek by bylo vhodné celý zabezpečit, tak aby do něj nemohla kočka a podobně...)
  5. Mohou, seznam vhodné a nevhodné zeleniny najdeš v záložce "Jídelníček". O petrželce se tam píše toto: "Kořen je hodnotné krmení v zimním období, nať obsahuje vysoké množství vápníku! Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod."
  19.4.2016 20:14KP
  Zdravím, mám dva dotazy ohledně mojí morčecí slečny.
  Dlouhou dobu jsme bojovaly se všenkami, které se nám cca před měsícem podařilo zlikvidovat. Když je měla, neustále se škrábala a hrozně pelíchala. Teď po odstranění už se nedrbe, ale pelíchání zůstalo a to opravdu hodně, když si ji vezmu na sebe, mám celé triko od chlupů. Myslíte, že může mít nějakého jiného parazita nebo by to mohlo být nedostatkem vitamínu C ? Ten jí ale cca jednou týdně podávám rozpuštěný v napáječce + dostává čerstvou trávu a semtam nějaký ten pomeranč nebo mrkev.
  Druhý dotaz je trochu vážnějšího charakteru - v posledních dnech si všímám, že je hodně nafouklá, bříško má měkké, ale prohmatávání se jí zrovna nelíbí, hlavně u zadních nožiček, vždy začne jakoby vrčet a uskakovat. Taky mi přijde, že se narozdíl od dřívějška vůbec nehýbe, jen sedí v kleci nebo kamkoliv ji dám - na pohovce, v posteli, na zemi.. vždy chvilku prozkoumává a pak si najde nějaké místečko, kde jen sedí a kouká. Je ani ne rok stará.
  Dokázal by mi někdo prosím poradit nebo se mám rovnou vydat k veterináři?
  19.4.2016 21:33Smirny
  KP: raději na veterinu, podle popisu se těžko radí:-(
  A na všenky není nic jednoduššího než aplikace Advocate, stačí jedna dávka a je zlikvidováno.
  A nevím, jak krmíte, z čeho by bříško mohlo být nafouknuté.. Morče by mělo mít skladbu stravy asi takto: 80% sena, 15% zelenina, 5% granule. Když je tráva, tak tu mohou po zvyknutí neomezeně, ale aby bylo k dispozici i to seno.
  19.4.2016 21:40terousek
  Dobrý večer, musíme se pochlubit novými skiními miminky:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33587
  20.4.2016 05:47MichaelaDaisy
  Dobry den,je arpalit neo antiparazit. sampon vhodny pro morcata?pise se pro psy,kocky.a.jina kozesinova zvirata.
  20.4.2016 07:06Baruška007
  Ahojte :C Nevím co je s mojí Betynkou. Dokáže chodit ... i se nadzvyhnout pro seno ... ale nevím proč .. jako by chtěla blinkat nebo co :C Pod pusou to má mokré .. couvá a ... já se bojím :C
  20.4.2016 07:22PavlaS
  Baruška007: Nemá něco zaseklýho v tlamce? Jestli ne, mžou to být zuby nebo taky něco úplně jinýho. Pohybuje se normálně nebo je skleslá, apatická... naježená?
  20.4.2016 08:07Zbyněk
  Baruška007: morče neblinká, takže pokud vykazuje příznaky, které popisuješ, jde mu pravděpodobně o život, takže neztrácej čas a utíkej na veterinu.

  U toho osmiletého starouška bych to viděl bohužel spíš na mrtvičku, pokud začal tahat nožky obě a naráz. I když artróza se projeví také naráz - večer ještě relativně normálně chodí a ráno má nožku nepohyblivou a RTG je jasný. Céčko to samozřejmě může být také - osmileté morče má horší metabolismus, takže to kurděje být mohou, ale tipuji spíš na tu mrtvičku:(
  20.4.2016 09:56Jája
  Baruška007: Tento stav nemá smysl řešit na diskuzi. Chce to okamžitě navštívit veterinu. Zítra by mohlo být pozdě.
  20.4.2016 10:44BV
  Před dvěma dny jsem jsme tu psali o servaných samcích. Chytli jsme se naděje, kterou nám dala Ehrena, neoddělili je a riskli udobření. Vyšlo to. Milenci z nich asi nebudou :-) ale už jsou schopni zase žrát jeden list dohromady.
  20.4.2016 10:48Věrka
  Dobrý den,
  prosím o radu, koupila jsem si skinny morče ve zverimexu, ač vím, že se tento druh obchodu nemá podporovat, protože tam stejně budou další, ale bylo mi ho fakt líto, je kost a kůže, naštěstí hodně žere. Chtěla bych se zeptat, co bych mu měla dopřávat, aby začalo přibírat.

  Děkuji za odpověď.
  20.4.2016 10:56Ivula
  Věrka - tak oni v těch zverimexech nebudou STEJNĚ další, ale budou tam PRÁVĚ PROTO další, že ty stávající někdo "zachraňuje".
  Dopřávat - držela bych se zdejšího Jídelníčku, aby to nezvyklému morčeti nenapáchalo více škody než užitku. Možná lze mírně navýšit dávku jádrového krmiva.
  20.4.2016 11:02PavlaS
  Věrka: můžeš mu dát ovesné vločky, ale se zeleninou nebo trávou opatrně. Pravděpodobně to v životě nevidělo. Hodně sena a aby byl v teple. Jinak souhlas s Ivulou....
  20.4.2016 11:16Sanynka
  Věrka: Souhlas s Ivulou naprosto ve všem. Jinak bych doporučila i nějaké granule a dávat i pamlsky (alespoň si na tebe zvykne), ale ne dropsy, ani nic co obsahuje mléko, živ. moučku, vejce, med. Hlavně na to přibírání nespěchat, chce to pomaličku rozežírat a zkoumat co všechno baští a co ne.
  20.4.2016 11:20Ehrena
  BV -to jsem ráda, doufám, že to dopadne dobře jako u nás.
  Jen přesto je ještě hodně sledujte, ti naši teda jsou teď už zase skoro i "milenci". Jak vyndám jednoho z kotce, ten druhý už ho hledá a prská, dokud mu ho tam nevrátím. Pak kolem něj hned chodí, brumlá a olizuje mu ouška. Stejně jako dříve. Jen jsme měli poprvé obavy, jestli ho zase nechce kousnout, ale už jsme v klidu.
  20.4.2016 11:56AlčaO
  Dobrý den,
  po úmrtí mého šestiletého morčáka začátkem března jsme se s přítelem rozhodli pořídit si někdy v průběhu léta tentokrát morčata dvě. Preferovali bysme spíše samečky. Nepředpokládáme připouštění k samicím. Kluci by byli pouze mazlíci. Vzhledem k tomu, že předchozího "pana morčáka" jsem chovala samotného, budeme pořizovat i novou prostornou klec.
  Chtěla bych vás požádat o nějaké praktické typy a rady ohledně chovu dvou samců společně v jedné kleci, případně zkušenosti ohledně problémů takového druhu soužití, nějaké doporučení ohledně klece (pokud by se kluci prali a bylo nutné prostor rozdělit).
  20.4.2016 11:58Zbyněk
  BV: něco podobného si myslela nedávno kamarádka, dala rozhádané samce k sobě, oni se několik hodin tvářili, že jsou úplně v pohodě, dokonce spolu i jedli. Pak mezi ně sáhla, že je na noc oddělí a oba se jí zuřivě zakousli do ruky. Palec naskrz a hřbet ruky také. Ze začátku doporučuji opatrně a hlídat. Stačí jiskřička a po kleci lítá zuřivá koule
  20.4.2016 12:34Poenix32
  Potřebovala bych poradit, dovezli jsme si z chovné stanice morčátko, které už bylo nakaženo plísní, hned druhý den jsem si všimla, že má na jedné pacičce šupinky, ale že mi bylo morčátko ten den vykoupané a ošetřené proti parazitům jsem nějak nespozorovala, že by to mohla být plíseň..až po měsící kdy se přítelovi na ruce objevil flíček na rukou mi bylo jasné, odkud vítr vane a hned jsme jeli k veterináři. Máme koupat v Imaverol a přítel si to má dávat na postižené místo. Prosím bude to stačit na vyléčení morčátka? Dost mě znepokojuje, jak je tohle možný si dovést z hodně známé chovné stanice!!! Pokud si někdy vyberu morčátko už předběžně si ho vykoupu sama než spoléhat na někoho kdo mi tvrdí,že je morče ošetřeno a pak se stane tohle!! Nechápu jak je tohle možné, zvlášť když ta chovná stanice chodí s morčaty na výstavy!
  20.4.2016 12:36Sanynka
  Poenix31: Taky jsem měla plíseň od morčátka, zkoušeli jsme toho hodně, já byla i u kožní a až nakonec pomohl Ecosin. (Dá se koupit i volně na internetu)
  Držím palce ať to vyléčíte co nejrychleji, je to nepříjemné. Prozradíš jméno chs?
  20.4.2016 12:52Blanule13
  Poenix31: My jsme Imaverolem léčili morčáka ze zveráku, měl to naprosto šílený. Stroupky po celém těle, které mu postupně vypadaly i se srstí, takže byl téměř plešatý. Naštěstí obrostl :)
  Jinak bych také ráda znala jméno CHS, pokud možno. Ať si kdyžtak dáme pozor :) Předem děkujeme.
  20.4.2016 13:46Zbyněk
  Poenix32: morčátku Imaverol pomůže a příteli doporučuji Exoderil (volně v lékárně), je to na plísně opravdu skvělý lék:)

  Jinak spóry plísně jsou všude a morčidlo bylo zřejmě ve stresu, takže se "zazelenalo", ještě bych automaticky neříkal, že tahle CHS je mizerná, ale samozřejmě vyloučit se to nedá... Fakt je, že svrab je častější (a daleko lépe léčitelný, plus není nebezpečný lidem)
  20.4.2016 15:15Blanule13
  Zbyňku, no neděs mě, že to ten chudáček může mít ze stresu :) V neděli mi má dorazit mrně, tak doufám, že se teda strachy taky nezazelená. To by bylo, aby mi nakazil ještě dědu :D
  20.4.2016 16:46holcicky
  Blanule13,snad ne,ale je jaro zelená všechno: D
  20.4.2016 17:39Ehrena
  Blanule13 - stát se to může, mně takhle oplesnivěla během cesty ke nám 2 morčátka, pravděpodobně právě stresem z cesty a té změny, obě byla z CHS, každé z jiné, ale přeléčení proběhlo rychle a bez problémů, ani jsme tehdy neměli Imaverol, jen Canesten.
  20.4.2016 17:53Greandin
  Blanule13: plíseň je o imunitě a ta může být způsobeným stresem v oslabení.
  20.4.2016 18:09Blanule13
  Ahá, kurňa. Že bych pro jistotu skákla pro Imaverol k vetovi :D
  20.4.2016 20:18Smirny
  Ohledně té plísně u mimin.. je to tak, že to často propukne převozem ze stresu. Chovám US Teddy a mám dobrou zkušenost s tím, že neposílám nikdy nepřesrstěná mláďata. Teddíci od druhého týdne do cca 5 přesrsťují a mají takovou hodně citlivou kůžičku. Proto lidem dávám až v 5tém, často až v 6tém týdnu. Ten týden se vyplatí.. Není dobré odebrat mimčo ve čtyrech týdnech mámě a hned poslat do světa.. Ve čtvrtém samečky odstavuji, samičky v pátém a nechám je doma pár dní "mimo" maminu.. Už velice dlouho se mi nestalo, že by mi zpětně někdo referoval plíseň. A to jsou na to teddíci, jak se říká.. náchylní.
  - - - - -
  Poenix32: a proti plísni žádná speciální koupel před odběrem mimča není, spíše se zakapávají nějakým přípravkem proti vnějším a vnitřním parazitům. Samozřejmě by chovatel neměl vědomě předat mimčo s plísní. Jenže někdy je to otázka opravdu dne, že se to u něj objeví..
  20.4.2016 20:19Blanule13
  Smirny - tak budu doufat, klukovi je necelých 9 týdnů :)
  20.4.2016 20:30Smirny
  Blanule13: to už by měl být ok, malý mazák:-)) Podstrojovat mu travičku, papriku, brokolici, aby měl dostatek céčka a bude to určitě v pohodě.
  - - - - -
  A ještě kdyby se náhodou ta plíseň u prcka vyskytla, tak u těchto mlaďochů velice dobře zabírá obyčejný Canesten nebo Lamisil. Ono pak u dospěláků je to o něčem jiném, tak jsou ty plísně takové úpornější..
  20.4.2016 20:46Blanule13
  Smirny - takže kdyžtak mazat lidskym Canestenem? Tak jo, hlavně aby to kdyžtak nehodil na dědouše :) Budu doufat, že to bude malý hrdina :)
  20.4.2016 20:52Smirny
  Blanule13: ano, normálně Canesten z lékárny pro lidi, je možno použít:-)
  20.4.2016 21:02Zbyněk
  Blanule13: já bych to neprožíval, to, že se jednomu chovateli zazelená morčátko neznamená, že se zaselená všem:) Asi měl slabší imunitu, ale ten Imaverol to pořeší, případně ty další léky.

  Jestli budete na sobě zkoušet někdo Exoderil tak pozor - skvěle účinná je mast, nepříliš účinný pak roztok. Ale na morčata to nemažte!
  20.4.2016 21:06Duchna
  Dnes jsem byla v praci s detmi v ZOO. Na statku maji i morcatka...cca 15 kousku..pan je zrovna krmil a na ruce mel 1denni miminko. Tak se k nemu deti sebehly. Pana jsem se ptala,jak reguluji porodnost,odpoved byla,ze si je vzdycky nekdo vezme...tak jsem otazku polozila konkretne...jak to delaji aby se morcata stale dokola nemnozila...tak pry jinak, to ze by museli mit samce oddelene.... Nezmohla jsem se na slovo. Maminku po porodu tam nahanel asi predpokladam samec,ale ona se nedala,vzdy mu utekla...maji ohradu cca 2 metry dlouhou, takze meli mista na probehnuti dost..je mozne ze vetsim prostoru je to jako v prirozenem prostredi? Jak je mozne,ze takto nezodpovedne je chovaji v ZOO, kde bych spise cekala profi starostlivost.....
  20.4.2016 21:08Smirny
  Jinak velice účinný lék na plíseň, když už je i hodně rozjetá, je ITRAFUNGOL. Je to lék na plíseň vhodný pro kočky, koťata, pro morčata také vhodný. Nemusí se nic mazat, dle váhy morčete se do stříkačky odlije potřebné množství (určí veterinář) a pak se jen inzulínkou denně odsaje potřebné množství a podává se do tlamičky. Podává se 7 dní, pak 7 dní pauza a pak zase podávat 7 dní. Většinou to takto stačí, pokud je třeba , udělá se po týdenní pauze ještě jedno podání.
  20.4.2016 21:09Duchna
  Dalsi samicka uz byla jako hruska a krom 4 malickych ze vcerejska tam byla jeste 3 o neco vetsi mladata..
  20.4.2016 21:12Sanynka
  Ahoj,
  předevčírem jsem na jedné morčince našla strup, namazala jsem bepanthenem, s tím, že kousanec (na zádech) a nechala být. Dneska jsem to chtěla zkontrolovat a zjistila jsem, že je to pod strupem ohraničené a tvrdé, jako opuchlé, ale není to opuchlé a k té bouličce vede taková "žíla" na pohmat ji to bolí.. Než napíšete abces, zkoušela jsem opatrně odloupnout stroupek a malinko mačkat a nic (mám zkušenost s abcesy u potkanů), je to tvrdší než abcesy co znám a takové "divné". Zítra jdu 100% ba veterinu, jen se chci před spaním trošku uklidnit, že mi třeba někdo poradí :(...
  20.4.2016 21:15Blanule13
  Sanynka - nemůže to být ucpaná mazová žláza? Měli jsme,pan doktor řízl vymáčkl a bylo. Jen máme pidi jizvičku :)
  20.4.2016 21:19Sanynka
  Blanule: Nevím, ale to se vytvoří jen boulička ne? ona tam má takovou tvrdou "hadičku" asi další 3 cm od toho... nerovnoměrně širokou "hadičku"
  20.4.2016 21:28Buub
  Sanynka

  Může to být počínající absces, který ještě neuzrál. Ono chvilku trvá, než se ze zaníceného podkoží či jiné tkáně vyrobí takový ten typický měkký absces, ze kterého pak po propíchnutí hnis pod tlakem vystříkne člověku do oka.
  - - - - -
  Duchna

  No, v zoo fakt nemusí řešit, co s přebytkem morčat, takže to asi neřeší a jedou "na přírodu".
  20.4.2016 21:33Sanynka
  Buub: Achjo, doufám, že to nebude nic horšího, i když ono i léčit abces bude celkem "sranda"... Je pravda, že to může mít maximálně pár dní, beru si je do ruky každý den a prohlížím a na tomhle místě bych si toho určo všimla... :/
  - - - - -
  Co myslíš, že s tím bude vet dělat? Kdyby to byl abces, musí nějak "zrát" a nebo to hned rozřízne a vyčistí? :/
  20.4.2016 21:38Buub
  no, když někde něco hnije ale na řezání to ještě není, tak se dají atb a počká se. buď to zmizí nebo to dozraje a pak se to dá zabít.
  20.4.2016 21:41Sanynka
  Buub: Ty se s tím nepářeš! :) Ok, tak dík. Zítra napíšu jak jsme dopadly... To bude zase den...
  20.4.2016 21:58Bob
  Tady v jídelníčku jsem četl že tyčinky jsou pro morčata nevhodné a přitom tady v obchodě je u tyčinky popis že je výbornou pochoutkou. Jak to mám chápat ?
  20.4.2016 22:02Buub
  no, takový výrobce tyčinek přece nenapíše na obal svého výrobku, že je to nevhodné, ne? to máš stejný jako směsky s obrázkem šťastného morčete, a jogurtové dropsy s obrázkem šťastného morčete... prostě nesmíš věřit tomu, co se píše na obalu.
  20.4.2016 22:09Bob
  Já myslel v obchodě na těchto stránkách
  20.4.2016 22:16Duchna
  Buub...jezis..tak tohle mi fakt nenapadlo 😕... Spis jsem mela na mysli zdravotni stranku asi stale rodicich samic 😕
  20.4.2016 22:31Blanule13
  Bob - bohužel ani obchod zde nemá pouze kvalitní výrobky :-/ Na druhou stranu by byl sám proti sobě, když to lidi stále kupují ...
  21.4.2016 05:56Sanynka
  Bob: To s tím obchodem taky nechápu, čekala bych, že tam budou jen vhodné pamlsky a krmivo... Jenže obchod je obchod a když se to kupuje tak to jen tak z nabídky nezmizí. Každopádně je to špatné. Řiď se tím co je tady v záložce jídelníček.
  21.4.2016 10:22Zbyněk
  Já se musím podělit o jednu zajímavou zkušenost s nákupem Allspanů:) U tohoto zboží volím jasně nejmenší cenu a vhodnou dopravu - ideálně PPL a platbu kartou. V neděli jsem odpoledne sedl k počítači, zvolil Akvamex.cz - za 409 korun vč. dopravy. Kartou to nakonec nešlo, takže jsem jim prevedl peníze na účet a teď pozor - převod mezi dvěma bankami je v tomto případě dvoudenní - v pondělí večer se pošle clearingová páska a v úterý přijemce zaúčtuje během noci platbu. Jenomže v pondělí v 8:45 mi Geis napsal, že přijali balík a v úterý ráno jsem ho měl v práci na podatelně:) Ovšem proč pošlou nezaplacenou objednávku, to mi fakt hlava nebere:)) Akvamex tedy jedině doporučuji.

  Odpověď Buub k morčatům v ZOO jsem přesně očekával:) Ano, tam se fakt přebytek hlodavců neřeší:) I když bych jim asi zdvojnásobil výběh… Ale děti se pokochají nad mladými a pak se zkrmí, tak to prostě je.
  21.4.2016 11:14Blanule13
  Chci klukům pořídit nějakou chýši, co byste mi doporučili - koupit dva domky nebo jednu velkou vilu? :)
  - - - - -
  Osobně jsem pro velkou vilu, aby měli v kleci místo, ale kdo ví, zda tam budou chtít být společně :D
  21.4.2016 11:48Ehrena
  Blanule13- pro kluky bych určitě doporučila spíš dva domky, kluci mi nikdy - tedy kromě malých mimin - spolu v jednom domku být nechtějí. Velkou vilu mám na chalupě do výběhu pro holky, těm nevadilo být spolu ve vile - i v době, kdy byly ještě 4, teď už máme jenom 2.
  21.4.2016 12:45Ylada
  Pořád tvrdím, že morčata jsou chytrá zvířátka: http://hobby.idnes.cz/morce-ceico-ktere-umi-pres-ctyricet-triku-fgd-/hobby-mazlicci.aspx?c=A160420_145031_hobby-mazlicci_mce
  21.4.2016 14:26odik
  Ylada- WOW!!!!moc pěkné!!!!
  21.4.2016 14:50Blanule13
  Ehrena - mně se moc líbí tento dvoupatrák (https://obchod.kralici.cz/p1431-trixie-domecek-bjork.aspx), ale to bude asi pro morčáky malé co? :-/ Navíc nevim, jestli by nahoru vylezli, přijde mi to docela strmé.
  21.4.2016 16:22Sanynka
  Ahoj, tak jsem byla s Alenkou na vet a má to prý zanícené. Abces ne. Veterinář ji z toho dělal rozbor pod mikroskopem a po uvážení dal antibiotickou mastičku a s tím, že kdyby se to jakkoliv zhoršilo máme přijít a za týden na kontrolu... Tak nám držte palečky :(
  21.4.2016 17:29Lilka
  Ylada: moc pěkné, milé....:-) dík

  Sanynka: držíme palce ;-)
  21.4.2016 18:17Tygrinka
  Děkuji za pregnantní vyjádření léčby abscesu :o)) Jarní zelenání morčat mě také potěšilo :o)

  Add plesnivá mláďata: Stalo se mi, že mi morčík oplesnivěl na uchu až za týden po přinesení. Do té doby byl bez (viditelných) příznaků. Stres opravdu hraje roli a spousta vystavujících chovatelů o tom ví své. Takže pokud nepřijede morče celé olezlé, ale objeví se mu malé ložisko, není to apriori vina chovné stanice.
  - - - - -
  Sanynka: Jestli se to bude muset zabít, to se stejně pozná až za ten týden. Jestli to vyléčí jen mastička, tak to bude nejlepší, ale teď se nedá s určitostí říct, že tomu tak bude.

  Blanule13: Dva samečci = dva úkryty. Může být jeden domek a něco dalšího jako úkryt - tunel, skrýš, atp. Není třeba mít dva domky, když se do klece nevejdou. U patrového domuku mi přijde, že je horní malý a vstup je tak pro mládě a ne pro velké morče. Dokonce jsem už u pár chovatelů viděla, že horní domek sundali a dokonce dali pryč i ty schůdky a udělali tam další otvor (anebo tam pod schůdky možná už je). Nahoru totiž morče v pohodě vyskočí.
  21.4.2016 18:20Sanynka
  Tygrinka: Vím, oni se i dlouho radili, jestli dát jen mastičku nebo atb do tlamičky, ale prý to mám prostě zkusit takhle a uvidí se. Samička byla dost vystreslá... :/
  21.4.2016 18:34Monii
  Ahooj :) dneska poprvé po měsíci mi mimino naše papalo z ruky ! :) Jen to starší morčátko 3měsíční pořád nic :( jsou pořád trochu plaché obě :) ale to papání z ruky je veliký pokrok ! :)
  21.4.2016 19:02Blanule13
  Tygrinka - celý den tu nad tim dumám, jestli ten dvoupatrák ano nebo ne. Na konec jsem přeměřila našeho dědulu a ten by se nahoru opravdu nevešel :D Takže dvoupatrák padá, ačkoli se mi moc líbí :( Pokud morčík vyskočí, tak mě teď napadlo, koupit dva stejné rohové domečky a dát je na sebe pro úsporu místa. Jeden by byl v patře a druhý v přízemí :)
  21.4.2016 19:15Lulame
  Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom môjho morčiatka. Dočítala som sa, že pri nadmernej produkcií mazovej žľazy môže začať vytekať a sfarbenie je hnedé až čierne, odstrániť sa to dá vatovou tyčinkou namočenou v oleji. Môže byť tento výtok aj červenej farby? Moje morča- samček to má totiž červené v tvare kruhu a bojím sa mu to vyčistiť ak by to náhodou mohla byť rana. Za radu vám vopred veľmi ďakujem.
  21.4.2016 19:49Jahoda.xyz
  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, kam se v Praze dají zanést bobky od morčátek k rozboru a kolik to stojí? Děkuji.
  21.4.2016 20:51Bilbomorče
  Dobrý večer, náš morčák bilbo se zbláznil. Vždy to bylo pohodové morče, jsou spolu dva samci- což není ideální, ale jsou spolu rok a nikdy nebyl problém. Je to dva dny co Bilbo druhého do krve pokousal na více místech a dnes ráno kousnul do krve mně, když jsem ho chtěla normálně vzít a večer opět do krve kousnul syna. Nikdy před tím to neudělal. Co se mohlo stát a co dělat? Nejsem si vědoma, že bychom udělali něco jinak než jindy. Dala jsem ho ted do přepravní klece, aby nadále nekousal druhé morče. Prosím o rady a díky!!!
  21.4.2016 21:15Tygrinka
  Bilbomorče: Nezbláznil se - buď má svrab nebo se vám kluci prostě rozhádali a on vás pokousal prostě jen proto, že je rozčilený. Anebo obojí. Budete muset koupit druhou velkou klec a ty klece srazit k sobě, aby na sebe viděli, mohli se přes mříže očuchávat, ale nemohli si ublížit.
  - - - - -
  Lulame: Jestli si opravdu nejste jistí, bude lepší navštívit veterinu. On to také může mít z nějakého důvodu rozškrabané či tak něco. Červenou barvu by to mít nemělo.
  - - - - -
  Blanule13: Není to dobrý nápad, když budou mít ponorku, tak se nahoru ten druhý ani nedostane. Anebo při seskoku po něm druhý vyletí, protože mu skočí před čumák a on třeba tvrdě spí a lekne se... Anebo domek shora shodí a ublíží si.
  21.4.2016 21:30Ylada
  Blanule13: i ten větší dvoupatrák je na morče malý, je to akorát past na peníze. A na ty rohové domečky taky pozor, na fotce vypadají velké, ale ve skutečnosti se do nich vejde možná tak odstavené morče.
  21.4.2016 21:51Smirny
  Jahoda.xyz: Praha nevím, ale jsem Tábor a pro info, zde 150,- rozbor bobků. Zrovna jsem minulý týden nechávala dělat u nového příchozího samečka.
  21.4.2016 22:38Jahoda.xyz
  Smirny: děkuji moc. Dostala jsem morčátko a chci se o něj postarat, aby mu nic nescházelo, tak taky udělat rozbor bobečků a zajít na kontrolní preventivní vyšetření na veterinu. Akorát tam by ty bobky asi stály moc.
  22.4.2016 09:55Katjusa
  blanule-u nas dělali kanalizaci a vzala jsem si trubku ohnoutou a je to super domek davam to jak na zahradu do vyběhu tak i doma pokud jako že u nas často tam nabobkuji jen se to vyplachne a je jak nove,morčiky se tam radi schovavaji a je to prakticke,ano nevypada to pěkně jako domečky ale svoje to plni
  22.4.2016 10:19Jezzabell
  Jahoda.xyz: Dělají to v Praze v H-Vet . http://www.hvet.cz/mapa Koukni na odkaz jsou tam telefony a na recepci jsou příjemní a určitě ti řeknou cenu (nebo volajícímu). Nevím, kterou Prahu bys ráda, koukni do záložek nahoře, jsou tam i další pražské veteriny. Tady vím, že to dělají. Cenu nevím, když jsem tam byla naposled, paní tam bobky zrovna nesla.
  22.4.2016 10:44Jahoda.xyz
  Jezzabell: Děkuji mockrát! :-) Určitě tam zavolám. A když tak kouknu i na ty jiné veteriny, už jsem si tam našla paní doktorku, ke které morčátko vezmu.
  Jinak bych se ještě ráda zeptala zkušených chovatelů: morčátko, které jsem si vzala, když ho chtěli vyhodit, má už rok a zdá se mi takové "nekontaktní". To, které jsme měli ještě na Moravě před ním, bylo akční, "povídalo si", jedlo z ruky, panáčkovalo... Tohle je takové zaražené. Jíst mu chutná, je i docela baculaté, srst má pěknou, ale mlčí a schovává se. Je u mně teprve třetí den. Může to být změnou prostředí anebo už jiné nebude? Můžu ho nějak víc ochočit, aby bylo přítulnější?
  22.4.2016 10:52Ehrena
  Jahoda.xyz - my jsme byli tady:
  http://www.firmy.cz/detail/406408-labvet-veterinarni-laborator-praha-holesovice.html

  Cenu už teda nevím, bylo to před asi 3 roky, ale myslím, že žádná závratná cena to nebyla.
  Jen nevím,jestli má cenu dělat až takováhle vyšetření, nás k tomu vedlo to, že měl morčík tehdy dlouhodobě měkké bobky, tak jsme si chtěli ověřit, jestli není něco v nepořádku.
  - - - - -
  Ještě k tomu morčátku - každé morče je jiné, některé je kontaktnější, jiné méně, a taky záleží asi na tom,jak se mu věnovali původní majitelé.
  Ale myslím si, že i v 1 roce se může u nového majitele v tomhle změnit, až si trochu zvykne.
  22.4.2016 11:02Katjusa
  jahoda.xyz-tak poku ma bobky v pořadku tak bych na rozbor nešla
  22.4.2016 11:05Jahoda.xyz
  Ehrena: Moc děkuji! :-) Jinak k morčátku: budu se mu určitě věnovat, pokud se nezmění, nedá se nic dělat, budu ho brát takové, jaké je. Sice jsem se těšila, že to zase bude takový akční tvoreček, ale míň ho o to ráda mít nebudu... :-)
  22.4.2016 11:16Ehrena
  Blanule13 - my máme tyto domečky
  http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/doplnky_klec/domecky/drevene/121336
  ten větší rozměr, a jedno morče se tam v pohodě vejde, máme je ale na zahradu do výběhu, protože do naší domácí morčatárny by se nevešly, tedy spíš by zabraly moc místa.
  Na doma jsme mívali toto(teď už necháváme doma bez domečku):
  http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/doplnky_klec/mustky/227548?rrec=true
  - - - - -
  Jahoda.xyz - třeba by mu pomohlo k větší akčnosti pořídit ještě jedno malé morčátko - miminko, ono se jim ve dvou lépe zvyká a k akčnosti to většinou pomůže.
  22.4.2016 11:45Jahoda.xyz
  Ehrena: určitě nad tím zkusím popřemýšlet :-)
  22.4.2016 19:46Andi
  Ahojda.
  Dcera si před 2 měsíci koupila morče a dnes jí porodilo 2 mládata obě mrtvá to druhé bylo i nevyvinuté.Samička má nateklé cecíky nevíte jak ted?Moc děkuji.
  - - - - -
  A bylo by vhodné jí pořídit kamarádku?Aby jí nebylo smutno?
  - - - - -
  Děkuji.
  22.4.2016 19:47Buub
  Andi

  Teď nic. Prostě nechat být.

  Ale kamarádku by bylo vhodné pořídit, morče je společenské zvíře.
  22.4.2016 22:10Reny
  přidala jsem nové fotky morčatárny.. jsou na další straně.. https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=26052
  - - - - -
  Andi - určitě kamarádku.... a jak byla stará samička a byla ze zverexu ?
  22.4.2016 22:10sevcte
  Zdravim vsechny a prosim o radu. Mam dve morcatka, tri roky a jedno zaclo rychle hubnout. Vzala jsem ji k doktorce, ta ostrihala zoubky a ze to bude dobry. Ale zda se mi, ze ji ty spodni rezaky vzala moc :( Ferda nemuze sama nic ukousnout , s okurkou se jen pere... Zacla.jsem ji krmit na jemno nakrajenou zeleninou, ale musim z ruky, jinak ji to sni ta druha a to trva hrozne dlouho, navic nemuze dlabat cely den sama. Ma 610 g. Mate nejakou radu, jak ji v tom jidle pomoct? A jak dlouho trva, nez ji ty zoubky dorostou tak, aby mohla normalne dlabat?
  22.4.2016 22:14Reny
  Andi - piš do SZ, já tu moc nejsem a tady máš odkaz na moje stránky, třeba se ti bude hodit ;-) http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-247166/
  - - - - -
  sevcte - koukni na moje stránky, tam najdeš i můj tel, tak mě klidně hned zavolej http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-259433/
  - - - - -
  sevcte - tel máš v SZ
  22.4.2016 22:42Tygrinka
  sevcte: Co jde strouhat, strouhej, co jde krájet, krájej, na krmení přidej vločky. Pár dní ho budeš muset dokrmovat kaší z rozmočených granulí nebo Rodicare (instantní seno). Někteří si kaši vezmou i z talířku v kleci. Na krmení je budeš muset oddělovat, aby opravdu všechno nesežral kolega. Na dokrmování můžeš použít dokrmovací aplikátor - https://obchod.kralici.cz/p1823-supreme-petfoods-supreme-recovery-dokrmovaci-strikacka.aspx anebo se dá použít i 5ml stříkačka bez jehly. K dostání na jakékoliv veterině...
  22.4.2016 23:04sevcte
  Dekuju za rady :) ted jsem dovolala s Reny, spoustu rad. Udelala jsem kasicku z mrkve, celeru a drcenych granuleky holky jsem oddelila a uz si to bere z talirku. Sice pomalu. Ale je videt, ze ji chutna :)

  Zitra vyresim rodicare a snad to prdelka zvladne.
  22.4.2016 23:15Reny
  sevcte - super , drží palečky
  22.4.2016 23:31Monii
  POZOR !!! Pro všechny z okolí OSTRAVY!! dnes jsme byli stříhat morčátkům drápky a pan dr. Václav Petr z OSTRAVY - HRABOVÉ našemu Miminu první ustřihl moc že ji tekla krev a podruhé ji ten ..... ehm ... střihnul do prstu a dělal jakože nic a ještě nám řek že ji to máme doma vydesinfikovat a chtěl po nás 100,- zmetek !!!.. až se mi chtělo brečet.. Chudák mimino úplně kviklo a tekla ji z toho krev...
  22.4.2016 23:56Blanule13
  sevcte - když jí chutná, tak se určo rozpapá :) Tohle jsem řešila před Vánoci. Pořád jsem něco mixovala a doufala,že se morčák rozjí. Trvalo mu to zhruba týden.
  23.4.2016 00:28Reny
  Ach jo, tak Běluška má nejspíš znova zánět močáku... už má chudinka po operaci dělohy a ted opět tohle :-( Proto jsem si jí se zachráněnou kámošku Dlouhánkou nechala doma, abych si je ohlídala.... Když ke mě přišly, měly všechny možné nemoce co se dá vymyslet a jsou náchylnější na všechno :-(
  23.4.2016 08:25Zbyněk
  Monii: střihnul do prstu? Nebo jenom moc zkrátil drápek? To se stane i zkušenému chovateli, někdy se ten nervík špatně hledá, morče se tváří statečně, když pomalu mačkáš a pak zaječí a krev teče jak z kohoutku. Stačí Betadina a Buub dává zrníčko hypermanganu - to zastaví krek okamžitě.
  Já jsem si všimnul u kámošky, že když stikneš kleštičky, drápek se okamžitě celý odbarví, tedy je potřeba stříhat pomalu a když morče cukne, nechat toho. Už se mi ale taky podařilo jednu z holek střihnout tak, že kámoška, která mi pomáhala, málem omdlela při pohledu na kapající krev a morče nechápalo, o co jí jako jde, když jí už to nebolí:))

  Bilbomorče: hlavmě je nutné kluky okamžtě oddělit od sebe, aby si vážně neublížili!!! Jestliže jsou spolu a kousnou chovatele, je mezi nimi nenávist a napětí, asi s nimi zamávaly hormony, to se stává. Morče jinak obvykle nekouše, pouze naznačuje, že se mu něco nelíbí, ale ve vzteku nepřemýšlí a prokousne ruku naskrz.
  23.4.2016 08:47Vendy111
  Ahoj, mám dotaz, mám dvě morčice, jsou spolu v jedný velký kleci a měly se rádi. Před měsícem jsem si přivezla kluka (nápadníka pro tu jednu, ta druhá nemůže, už je starší a tak byla v oddělené kleci) no a před týdnem kluk odjel zpět k majitelům a já dala mé holky zpět k sobě. Jenže ta mladší (nejspíš březí) šikanuje tu starší, kouše do ní (ne moc, nemá po sobě ani ranku, spíš asi výhružně), občas ji nechce pustit k pití, u misky a u sene se snesou. Zeleninu dostává každá přímo před sebe a je to ok. Ale prostě stále jo třeba 5x za den prohání po kleci a pištěj na sebe a ta menší kouše.
  Moje otázka, čím to je? Může to být březostí? A co s tím?
  Díky za odpovědi.
  Vendy
  23.4.2016 09:44Ajati
  Monii - jak je napsáno v 8,25 - určitě i zkušený chovatel někdy špatně střihne.
  Sama se nepovažuju za zvlášť zkušenou, morčata mě sice provází s dvěma přestávkami celý život, ale vždycky máme jen menší skupinu .
  Aby tekla krev "jako z kohoutku " jsem naštěstí nezažila a přála bych si, aby to tak zůstalo.
  Tvůj MVDr . , myslím už vzhledem k tomu, že s morčaty pravděpodobně začínáš a byla jsi tam s nimi poprvé , by asi Ti mohl vysvětlit, že špatně střihl (dvakrát?!?), že se to stává a měl poranění ošetřit.
  Jsem zvyklá u veterinářů poměrně slušně platit, ale za tohle mě výše uvedené ceny překvapila.
  23.4.2016 09:48AniV
  Vendy111 - To prostě tak bývá, když jedna je se samcem a pak jde znovu k samici. Po čase by se to mělo uklidnit, musí si to vyříkat... Dejte je spolu a zítra už se zase budou určitě kamarádit ;)
  23.4.2016 10:35Tygrinka
  sevcte: Když si bere kaši z talířku sama, tak jí dokrmovat nemusíš, anebo stačí jen trochu ráno a trochu večer. Prostě podle toho, kolik sama sežere. Ono je lepší, když morče žere po menších dávkách a častěji během dne. Reny má dobré tipy, jsem ráda, že její recept chutná :o) Rodicare je instantní seno. Můžeš zkusit dát kupičku sena do klece na zem. Za den dva by měla přijít na to, jak seno žrát, pokud nemá v tlamičce nějaké ranky od brusky. I se zkrácenými předními zuby morče seno zvládá, tedy většinou. Pokud začne přikusovat seno, Rodicare dávat nemusíš. Anebo zajdi na trávu, ta je měkčí a bude chutnat a lépe se žere i s nedokonalou tlamičkou :o) Pak Rodicare také není potřeba. Ono je třeba brát ohled na to, jak se zvíře chová a jak prospívá, někteří potřebují pár dní více péče, někteří se s tím popasují rychleji.
  - - - - -
  Vendy111: Dejte dvě napáječky různě od sebe anebo někam do rohu ještě misku s vodou.
  - - - - -
  Reny: A je, také bojuješ...:o/
  - - - - -
  Monii: Nevím, ale každý vet pozná, že stříhá dráp nebo prst... Kdyby to byl prst, tak by to byl nejspíš řev jak kráva. Také jsem měla zkušenost s vetem, který drápky nezvládal, tak jsem k němu před lety přestala chodit. Za ty roky se mi stalo, že mi morčíka i na dobré veterině zastřihli. Pokud to tvůj vet nejspíš nezvládá, zkus se poohlédnout jinde. Anebo by ti mohl pomoci zkušenější chovatel z okolí a až se to naučíš, tak to budeš zvládat sama.
  23.4.2016 14:18Monii
  Tygrinka: No fakt. Lilly se ani nepohla a on ji střihl do prstu... bobek kvičela a tekla jí z toho krev.. přestalo to asi po 15 min až... a ještě se tvářil jak ... když jsem ho na to upozornila.. A pak jsem se dozvěděla, že je na něj na internetu plno stížností i co se týče ošetření psů atd. už to asi radši opravdu budu dělat sama protože vím, že budu velmi opatrná.. pak jsem se v autě i rozbrečela jak mi kvílela bobinka moje malá...
  - - - - -
  a ještě řekl:"až přijdete domů stačí na to dát trochu desinfekce.." nepochopitelné...
  23.4.2016 16:49Jezzabell
  Reny:Chudinky, ještě že jste se našly holky! Moc moc přeju uzdravení, ať to dobře dopadne!
  23.4.2016 21:45Lulame
  Tygrinka- ďakujem za radu, išli sme s ním k veterinárovi a keď mu to miesto vyholil zistili sme, že si to hryzie sám a vyhrýzol si naozaj nepeknú ranu. Už druhý deň mu to potieram mastičkou čo nám dal veterinár, nevedeli nám však povedať prečo si to spravil.Dúfam, že keď sa mu to zahojí nespraví to znova.
  23.4.2016 22:57Nyx
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6514&id=33589 Doplněna alba vrhů F a G :3
  23.4.2016 23:15Rozik
  Monii - Jestli budeš chtít, ostříhám Ti příště drápky a naučím Tě to, zvládneš určitě pak sama. Malým mimčům jen špičku, mají je ostré, pak podle potřeby. Pokud budeš chtít, napiš mi do SZ.
  24.4.2016 10:22Tygrinka
  Lulame: Prohlídněte morčíka, zdali nemá ještě někde po těle suchá šupinatá místa anebo není nezvykle "lehtivý" - může to být plíseň (většinou nesvědí, ale už jsem zažila, že svědila), anebo svrab anebo obojí - dermatitida foto - http://www.ifauna.cz/drobni-savci/clanky/r/detail/6676/dermatitidy-v-chovech-morcat-vliv-mikroorganismu-pythium-oligandrum/
  - - - - -
  Lulame: A pokud nic nenajdete, tak jedině dobře, a mastička snad vyhojí to, co si tam udělal. Mohly mu tam třeba jen zarůstat chloupky nebo se ucpávala nějaká žlázka, což ho svědilo, prostě kdo ví, co tam bylo.
  24.4.2016 13:41Blanule13
  Tak co se mi dnes stalo....Čekám tři týdny na morčíka z CHS, dnes dopoledne ho měl přivést zoo kurýr. Ráno mi volala chovatelka, že prohodila krabice. Ke mně jelo cuy a malý je v Praze :( Nejdříve byla verze, že ho kurýr vyzvedne z Prahy, bude u něj a za 2 týdny přijede k nám. Na konec se pro něj ale kurýr vrátí a ještě dnes večer ho doveze. Pokud vše klapne, tak je vychválím do nebes, protože tohle je jejich dobrá vůle (ačkoli to chovatelka zaplatí), jelikož chyba je ba straně chovatelky, tudíž bych reklamaci měla řešit s ní.
  24.4.2016 13:48Sanynka
  Blanule13: No to je teda.. Přes jakého kurýra? Bezděkovi, nebo někdo jiný? Splést se může každý, ale u zvířat by se to stávat nemělo, chudáci morčíci celý den procestovaný... :/
  24.4.2016 13:51Blanule13
  Sanynka - ano, Bezděkovi :) Zatim jsem z nich nadšená. Paní ihned akčně navrhla tři možnosti řešení a vše mezi námi vyřešila, i přes to že tato varianta je pro ni samozřejmě z časových důvodů nejhorší. Popravdě jsem naštvaná, posílá se zvíře a ne cukrátka u kterých výměna nevadí :-/ Ale jsme jen lidi no ...
  24.4.2016 13:54Sanynka
  Blanule13: Aha, tak to jo. Bezděkovi jsou moc hodní, přeji ať už vše dopadne a máš samičku (byť vystresovanou) večer doma.
  24.4.2016 13:59Blanule13
  Sanynka - samečka, ale to nevadí :) Díky tomuhle je na cestě opravdu dlouho :( Dneska mu dáme jen baštu a seznámení s jeho spolubydlícím necháme asi až na zítřejší večer, ať ho nestresujeme ještě víc.
  24.4.2016 16:35Mila
  Blanule13 - ty jo, ale snad to cestování morčátko zvládne ve zdraví a be plísně atak. Držím pěsti. Chudák statečnej... ale jsme jen lidi a občas se stane...Bezděkovi jsou supr, i na FB si je lidičky moc chválí. Osobní zkušenost jsem zatim neměla, vdy se mi poštěstilo že mi ho chovatelky přivezli na výstavu a tak... ale andysek přes Bezděkovi sem atm morčíka měla přivezeného, dokonce i ze Slovenska co si vybavuju a přivezli je vpořádku. Mám pocit že jen jednou jí morčátko cestu nezvládlo, ale to bylo fakt jen jednou....minule když jsem jí pomáhala morčíka převzít tak měli v autě i bedny s kuřatama a ty si nikdo nevyzvedl a prý si je museli vzít domu.... už nevim jak to dořešovali dál...
  24.4.2016 18:59Monii
  Kdyby se chtěl někdo mrknout, máme z dneška nové fotečky. Chtěli jsme ven, ale je tam škaredě :)
  - - - - -
  https://youtu.be/iIXfQUxdXPU a taky videjko jak papáme :)
  24.4.2016 20:14Blanule13
  Tak už jsme doma. Jsem děsně naštvaná, že byl tak dlouho na cestě :( Na tyhle věci mám vážně pech. Zatím se ani nehne :-/
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08d36c7ca93110c7c258.jpg
  24.4.2016 20:21Zbyněk
  Blanule13: to je fakt děsně prima, mít nebohé morče na peletách, tvrdých jako kámen:( Svlékni si boty a běž si na boso zaběhat do hromady uhlí, nic lepšího nezažiješ:( Doufám, že mu na to dáš něco měkkého
  24.4.2016 20:23Blanule13
  Zbyňku - ano přesně tohle jsem čekala. Já tušila, že to sem nemám dávat. Škoda že to nejde smazat. Ach jo
  24.4.2016 20:28Lilka
  Blanule13: krásnej :-), to bude v pohodě, je to velká změna a navíc musí být opravdu unavenej.....
  pelety jsou pro morčíky opravdu tvrdý a způsobují otlaky, morčátka jsou na podestýlce celé dny a tak opravdu potřebují něco příjemnějšího. já davám pelety dospod - výbroně sají a na to vrstvu neprašných hoblin - třeba Profibed. ( velký skladný balík, vydrží hodně dlouho, krásně voní)
  tak ať se malému daří :-)
  - - - - -
  ..... s tou fotkou o nic nejde ...;-) všichni se pořád učíme :-) :-) a všichni občas uděláme něco nedobře.....
  24.4.2016 20:31Mila
  Blanule13 - také jsem kdysi pelety používala..... jinak je nádhernej, snad se z toho vyspí šmudla statečnej....
  24.4.2016 20:40Smirny
  Blanule13: nic si z komentu nedělej, nikdo učený z nebe nespadl. prostě na to dáš jen hobliny vrstvu a pro příště budeš vědět. Malému dej kdyžtak větší kupku sena, on si tam zaleze, bude se cítit v bezpečí, ale přitom si může zvykat na pohyb kolem něj. A asi zkraje nebude pít z napáječky, stačit mu buda voda ze zeleniny.
  24.4.2016 20:41Garf
  Blanule 13: Lilka má pravdu, já nepoužívám jiné hobliny než Profibed a jsem naprosto spokojená. 480L hoblin ti doveze za 350,- kč PPL a jsou fakt bezprašné a voňavé. Je to veliký balík a naši čuníci se v nich vždycky po výměně podestýlky tak rochní, až se musím smát :-) Kdybych měla kupovat hobliny u nás ve zveráči, tak se nedoplatím :-(
  24.4.2016 20:43Blanule13
  Máte pravdu, asi to fakt musí tlačit. Pardon, já jsem jen z dneška stejně vystreslá, jak náš Proutek. Musim ještě chovatelce ,,poděkovat" :-/ Každopádně se tedy optám - jak dlouho tak v těch hoblinách vydrží a nesmrdí?
  24.4.2016 20:46Smirny
  Blanule13: tak to uvidíte spíš sama, kdy bude třeba měnit, jak to bude cítit. Uvidíte, jestli bude kadit a čurat do rohů, někdy stačí vybírat častěji tato místa. Jinak ty peletky jsou dobré v tom, že hodně pohlcují ty pachy a vlhkost. A ty peletky je možno kupovat v Obi, Baumax, Hornbach apod. Takové ty klasické topné pelety, není v tom pomalu rozdí, zdravotně nezávadné. Cca 90,- Kč/ 15 kg pytel. Ze Zverimexu jsou ty orig zbytečně předražené.
  24.4.2016 20:49Blanule13
  Smirny - jo jo, my origoš ani nekupujeme právě. Jednou jsme je koupili ve zverimexu, protože v obchodě zrovna nebyly a neskutečně prášily. Nevim, jak je to možný.
  24.4.2016 20:58Zbyněk
  Blanule13: to byla jenom zkouška intuice:) Dej mu na to zatím alespoň nějaký hadr, podložku, cokoli měkkého. Morče je ve stresu a ještě na tvrdých a studených peletách. Jinak hobliny jsou:
  a) měkké
  b) teplé
  c) pohltí proud moči a zbytek se vsákne do pelet

  Večer vyberu několik mokrých míst (rukou), doplním pelety a hobliny a je to. Zatím jsem nic lepšího, než Allspan nenašel. Morče má citlivé pacičky a tohle je pro něj stres navíc. Jinak prcek je krásnej, podobného mám půjčeného doma, bohužel se jako kanec zatím neprojevuje:)
  - - - - -
  Pelety: začalo jaro, takže je trochu problém, ale zkusil bych si najít buď přímo Biomac:
  http://www.biomac.cz/prodejny-po-cele-cr-1/ nebo pak hobbymarkety, ale pozor - v Bauhausu mají obvykle pouze polské, které smrdí fermeží:( Vyplatí se zajet z Děčína do Mostu a nakoupit 4 pytle za 98 korun za jeden, to vydrží při jednom morčeti na půl roku.
  - - - - -
  Hobliny pak z Akvamex.cz - příšly mě na 409 korun i s dopravou, před dvěma týdny
  24.4.2016 20:59Lilka
  Blanule13: frekvenci čistění za čas poznáš, jak to Tobě bude vyhovovat.....
  já většinou čistím jednou týdně, popŕ. v týdnu to trochu proberu a nejvíc mi fakt vyhovují ty topné pelety a na to Profibed. Bez pelet bych musela čistit mnohem častěji....
  a nejhorší je, když do toho zadupou seno, to je pak hnůj hned ;-)
  24.4.2016 21:01Zbyněk
  A ještě poslední věc - pod morčetem máš vrstvu pelet, jak pod hrochem:))) Stačí pouze pokrýt dno souvislou vrstvou a na to hobliny...
  24.4.2016 22:10Tygrinka
  Blanule13: Čistím stejně jako Lilka. Nesmrdí to, nemusíš se bát.
  25.4.2016 08:37Ajati
  Zbyněk - mohla bych se prosím zeptat, co měla znamenat "zkouška intuice" kterou jsi měl ve svém ostrém komentáři pro Blanuli na mysli?
  25.4.2016 09:19Zbyněk
  Ajati: reakce na to, "že to čekala". Ano, komentář byl ostřejší, protože mi nevhodné podmínky chovu trochu vadí:( Už jsem otlačky řešil a není to nic moc
  25.4.2016 09:51Lilka
  Nerada se do toho míchám, ale to jsi Zbyňku asi ještě neviděl opravdu "nevhodné podmínky v chovu".....
  Ajati má naprostou pravdu..... Bohužel je to takový nešvar a nejen tady, že místo, aby se člověk na síti podělil o radost z nového přírustku, dočká se hned nevybíravé kritiky.....
  Všechno lze říct jinak a o nic vlastně nejde....
  Pak člověk "cenzuruje" vlastní fotky, aby tam náhodou nebylo něco, co druhé pobouří....
  S peletami máš pravdu, ale vlídnost Ti jaksi chybí....
  25.4.2016 11:14Ivula
  Blanule13 - používám absorfyt a vyhovuje mi určitě víc, než systém pelety + hobliny. Tak jen, kdybys chtěla vyzkoušet..

  A když už jsme u těch nevhodných podmínek - už pár dnů sleduju zdejšího chudáčka
  http://zvirata.bazos.cz/inzerat/59808203/Hladkosrste-morce.php Omlouvám se za spam, ale přála bych mu, aby jej už konečně někdo vysvobodil z té přepravky a hodil aspoň trochu sena..
  25.4.2016 11:16Smirny
  A ještě k těm peletám.. plno lidí se na podmínky chovu informuje ve zverimexu (u prodavačů) a věří tomu, co se jim tam sdělí. Takže pelety lidem sice třeba vnutí (to nemyslím teď konkrétně Blanuli13), ale již nedodají, že by na to měli dosypat ještě hobliny.. Takže sice zájem o zjištění podmínek byl, ale je jim to špatně podáno.
  Až pak jednou najdou tuto diskusi a chtějí se informovat dál a hned zkraje dostanou po.je.b.. a plno jich se nevrátí, protože se bojí. Bojí se dál zeptat a tím tady ta diskuse ztrácí význam, protože se tu nepomáhá..
  A bývala to super diskuse, dokud si tu lidi radili a mohli se mezi sebou informovat a pomáhalo se nováčkům. Pár jedinců tu bylo, co bylo ostrých, ale taky za to třeba dostávali od admina na měsíc BAN.
  25.4.2016 11:49Bodlina
  Dobrý den,chtěla bych se jen zeptat,jestli máte někdo zkušenost s krmením -BF granule pro morčata s vitamínem C..Jen by mě zajímalo jaké to je krmení.Hodně se teď nabízí na internetu v různých obchodech.Já kupuji Nutrin Complex.Děkuji za odpoveď.
  25.4.2016 12:08Ajati
  Smirny - napsalas to přesně.
  Chodím sem asi stejně dlouho jako Ty, vnímám to tady taky stejně.
  25.4.2016 12:41Blanule13
  Aha, nevhodné podmínky chovu :( To vypadá, že by mě za to měli zavřít kvůli týrání :-/ No dobrý, každopádně hlásim, že morče v těchto děsných podmínkách přežilo, má se čile k světu a seznamuje se svým spolubydlícím. Uznávám ale, že s peletama máte pravdu.
  Album asi smáznu (s cenzuruou vlastních fotek souhlasim :D) a spíš budu raději jen přihlížet,co se tu děje :)
  25.4.2016 12:41Zbyněk
  Smirny: nemám sice čas reagovat na každého "inkvizitora", nicméně Blanule13, jak jsem zaregistroval, tu nebyla poprvé a není to žádná nesmělá devítiletá slečna, která odejde po první nevlídné zprávě. Prostě se mi morče na peletách nelíbilo a to je všechno. No a občas asi vyzním nevlídně, nicméně vadí mi nepohodlí zvířátka.

  Co se týká absorfytu, viděl jsem jej na vlastní oči a svoje morčata bych na to nedal - neudupe se to, podestýlka je neustále odhrnutá a morče obvykle leží přímo na skle / plastu. Na omak je to nepříjemné. Špatně se poznává pročůrané místo a přijde mi to i dost prašné. Kombinace pelety / hobliny je měkká a přitom pevná, takže pokud si myš neusmyslí sprintovat po kleci, připadá mi to subjektivně nejlepší. Ve výběhu mám v krabicích koberce a podložky do koupelny, ale do klece bych si je nedal, není to příliš praktické. Ovšem chápu, že někdo má alergii na všechno možné a hobliny nesnese. Ale - ani u staršího morčete nedochází na hoblinách tak často k otlačkům a o to tu jde. Pro změnu jsem viděl otřesné otlačky u dvouletého morčete po pobytu na peletách a bylo to hodně ošklivé. Atd
  25.4.2016 13:32Ivula
  Blanule - nějak se do toho zamotáváme. Pojem "nevhodné podmínky chovu" jsem psala v návaznosti na příspěvek Lilky, nikoliv na Tvoji fotku.

  Každopádně, začíná se mi tu stýskat po nadhledu. Zato vztahovačnosti je zde na rozdávání..

  Zbyněk - absorfyt se udupe - z konzistence připomínající peletky vznikne jemný prášek, či jak to nazvat.. Prašné to určitě není - na to mám spolehlivý indikátor v podobě těžce alergického bráchy;))
  "špatně se poznává pročůrané místo" - tak to já právě považuju za výhodu - že i pročůrané zůstává na omak suché. Nicméně opakovaně pročůrané místo přehlédnout nelze - dám na nos kolíček a nějakou dobu ten Myšákův čůrací kout nebudu měnit, abys to viděl na vl. oči;)
  25.4.2016 13:36Lilka
  Blanule13: tak to jsem ráda, však je to nádhernej silnej klouček..:-)
  A album nemaž, je to škoda.... Zbyňka si nevšímej, dost přehání a kolikrát nezvládá vlastní cenzuru, a je tady spousta jiných fajn lidiček :-)
  25.4.2016 13:54Blanule13
  Ivula - já vím, o těch nevhodných podmínkách psal Zbyněk právě. Každopádně tebe jsem se chtěla ještě vlastně optat - ten absorfyt není teda tvrdý oproti peletám?
  25.4.2016 13:55Lilka
  Zbyněk: to, že někdo už není děcko, co se urazí, či se lekne, ještě není důvod, aby jsi psal jak hulvát....
  - - - - -
  ....
  A zájmy zvířete to neobhájíš .....
  25.4.2016 14:00Ivula
  Blandule13 - no právě že oproti peletám tvrdý není. Z lidí tady používá absorfyt taky Buub. Před časem o něm psala - kopíruju: "Ono to v pytli vypadá tvrdé, ale vlastnosti to má zcela jiné než dřevěné pelety. Při navlhčení se to rozpadá v měkký, na omak dlouho suchý povrch. Přičemž během tohoto procesu taky bobtná. Takže když čistím, stačí dát vrstvu že prosvítá dno, a morčata to během jednoho dne přemění na vrstvu měkké podestýlky."
  25.4.2016 14:33Zbyněk
  Blanule13: už odmítám na bláboly některých dam reagovat. V každém případě se v zájmu zvířete přimlouvám za měkčí podestýlku. Třeba i ručník. Morče na peletách je týrání, ať už si moji odpůrci myslí cokoli.
  Používám pelety s hoblinami a Absorfyt jsem viděl, nechtěl bych ho, není to pro morče komfortní, ale to už je čistě můj subjektivní dojem. Já to příště u Ivuly nafotím - hlavně to holé sklo pod myšidlem, protože ono je to strašně lehké a rozhrabe se to do stran.
  Nicméně oproti peletám je to opravdu nebe a dudy, to zase ano.
  25.4.2016 14:41Smirny
  Zbyňku, nemusíš vůbec reagovat na všechno, čas šetři:-) To by ses upsal, piš jen , když máš dobrou radu pro někoho, kdo potřebuje poradit nebo pomoct.. To bude bohatě stačit.
  Jasně, že se tu na diskusi vyskutují i podivný individua, chodí sem občas někdo provokovat, ale na takový lidi nereagovat. Ale když sem přijde někdo, kdo doma morče má a na něco se tu ptá (a i blbě a jeho chov není správný), tak je vidět, že má zájem se něco dozvědět, jinak by si tuhle diskusi vůbec nenašel. Pokud chceme pomáhat morčatům, tak se to musí stát přes ty lidi, co je doma mají a co sem přijdou pro radu nebo názor..
  Nepsala jsem to, abych peskovala tebe, je to pro všechny, aby se zamysleli nad tím, jak by tady ta diskuse asi měla probíhat.
  25.4.2016 15:06Ivula
  Zbyněk - to mi neříkej, že to pro myšidlo není komfortní, když nechce ležet ani v žádném pelíšku a lehá si výhradně jen na ten absorfyt;) Holé sklo - tak to spíš jen když to ještě nemá udupané a lekne se - tím smykem by ovšem rozhrnul naprosto cokoliv;)
  Fotky - několik s absorfytem tu mám, ale nemám problém s dalšími;)
  25.4.2016 15:28JanaP
  ... :-) nu a proto jsme my, blbé dámy odešly, protože pan skoroIng. na všechno to tu bezpečně pokryje...
  po čase jsem nahlédla a vidím, že vše je při starém, takže se zase zanořím :-)
  25.4.2016 15:38Lilka
  JanaP: :-)
  25.4.2016 15:47Ivula
  JanaP - kdysi jsem to tu už psala - odchod kohokoliv zkušeného je ve svém důsledku "trestem" jen pro morčata, jejichž majitelé potřebují radu. A to přece smysl nedává..
  Pravda, před nějakou dobou si tu vyhazoval z kopýtka Myšakis, ale jinak to tu zase tak hrozné není, ne?
  Navíc, toho kdo mi nesedne, lze přece vždycky ignorovat, ale ve fóru zůstat, tak abych mohla být dál nápomocná..
  25.4.2016 16:08Smirny
  Ivula: ono nejde ani tak o to, abychom se my k sobě tady chovali slušně, to je náš boj.. Jde o to, abychom se my chovali slušně k nově příchozím a hned na ně nevyjížděli.
  25.4.2016 16:21Zbyněk
  Ivula: ok, uděláme porovnávací foto:)
  25.4.2016 17:10JanaP
  Ivula ...tak dobře, ještě jeden příspěvek. Pokud někdo vyplodí za rok na fóru stovky příspěvků a má odpověď na všechno, zničí podle mě vyváženost diskuse. No a zde zakořenil pan "Radím dobře, radím rád!"

  Nebojím se o to, že by se k zde položeným dotazům nedostalo odpovědi. Lidé obecně rádi udělují rady, i když se jich nikdo neptá, natož pak, když se někdo zeptá... :-D

  Pravda, diskomfortem fóra je, že slovo nadšeného amatéra stojí vedle slova zkušeného chovatele. Takže korekce je vítaná... ale když ona po korekci nepřichází sebereflexe, ono to prostě unaví...

  mějte se :-j
  25.4.2016 17:15Ajati
  pro JANU P - moc mě mrzí, že nemám na Tebe kontakt. Pokud ještě nahlédneš někdy a nevadilo by Ti to, napiš, kdy by se Ti hodilo podívat se na můj mail, vrátila bych ho na cvhíli do svého zadání. Jiný způsob mě nanapadá.
  - - - - -
  jestli jsi ještě tady, dávám ho do svého zadání
  25.4.2016 17:21ivuša3
  Dobrý den, asi před hodinkou začalo mít moje morčátko velmi měkké bobky a teď je to už spíše průjem. Vyměnila jsem mu vodu a dala do čisté vitamín C. Dostal další seno a zeleninu jsem vyřadila. Prosím jak mám postupovat dále, aby morčátko bylo v pořádku? Nevím, z čeho by to mohlo mít protože dostáva stravu na kterou je zvyklé.
  25.4.2016 17:22oggys
  Ahoj, odpoledne jsem si přinesla od chovatelky měsíčního morčíka. Nepočítám s tím, že mi hned bude zobat z ruky, ale nikde tu nemůžu najít článek o tom, jak ochočit morče co nejlépe, jak mu po přinesení domů co nejvíce zpříjemnit navykání atd... A další věc: když nechá morče zbytky, např.do půl hodiny po krmení nesežere všechno, seberete mu to, nebo necháte de dalšího krmení? Děkuju :-)
  25.4.2016 18:01Ivula
  Jana P - hele, vlastně jsi to napsala sama - jde o otevřené fórum, z toho prostě člověk musí vycházet. Bylo by zbytečné a nesmyslné představovat si, že rady budou rozdávat jen Ti, kteří skutečně vědí (čímž nechci narážet na Zbyňka) a pokud někdo poradí mylně, bude ochoten, po upozornění zkušenějších, svůj názor zkorigovat, takže tu bude vládnout názorová jednota, klid a mír. To je prostě zcela utopická představa.
  Přesto to ale neznamená, že obdobná fóra nemají smysl. Mají, jen je důležité je zkorigovat svá očekávání - uvědomit si, co v nich dosažitelné je a co nikoliv. Jak jsi psala, vždycky tu bude stát na stejné úrovni slovo nadšeného amatéra a slova zkušeného chovatele - a je jen zodpovědností každého majitele, kterou z těch rad bude aplikovat. Ale v tomhle jsem optimista - lidé nejsou hloupí pokud na něčem mají zájem - jsem si jistá, že stačí pár příspěvků a velmi rychle se naučí rozeznávat KDO danou radu napsal. A co víc, troufám si tvrdit, že takto je to správně; že nějaká "cenzura" názorů, které jsou považovány za "špatné" by byla cestou do pekel.

  Toto ovšem předpokládá určitou vyzrálost všech zúčastněných - a o to víc ze strany těch zkušených chovatelů. Jednak proto, aby byli ochotní psát svá slova vedle těch nesmyslných (aby tápající měli vůbec z čeho vybírat), jednak proto, aby se dokázali vzájemně nenapomínat a nepřecházet do osobní roviny. Zejména to druhé je zatraceně těžké i např. v odborných kruzích. A neusnadňuje to ani fakt, že mluvíme česky, protože to je ze své podstaty zatraceně osobní jazyk.
  25.4.2016 18:14Smirny
  Ivula: když ono se to těžko vysvětluje, jak to vidíme my, co jsme sem chodily roky před tím, než ses zaregistrovala ty, víš. Jsi tu půl roku, tak právě netušíš, o čem píšeme. To nemyslím vůbec nijak špatně, že jsi tu půl roku.., jen prostě nemůžeš tušit, jak se tahle diskuse dostala postupně "do pekel"..
  - - - - -
  oggys: mrkni vpravo, je tam červeně: Výchova, ochočení
  25.4.2016 18:16bauli
  JanaP - velice trefné ,chválím:-)
  25.4.2016 18:18oggys
  Smirny- a jo, ja jsem slepá pardon :-D
  25.4.2016 18:19Smirny
  ivuša3: dát vodu, jen seno klidně na tři dny. Bylo by dobré mu stříkačkou dát probiotika (vysypat do malinko vody , natáhnout, podat do tlamky). Pokud bude průjem stále, tak navštívit raději veterináře.
  Morče hlavně nesmí přestat jíst, takže kdyžtak třeba v hmoždíři rozmačkat kvalitní granule, přesypat je přes sítko a ve vodě rozmočit a podávat stříkačkou. Přes sítko přesít proto, aby se to nezasekávalo ve stříkačce a dobře to z ní šlo podávat. Takto přikrmovat i když žere sám, ale málo. Někdy se z nechutenství dovede vyklubat ošklivá polízanice:-( U veterináře se dá přímo koupit "instantní seno".
  25.4.2016 18:20Ajati
  Ivulo, vážím si Tě, myslíš to určitě dobře.
  Nemyslím si, že je až tak těžké se domluvit o různých věcech, ale nesmí chybět oboustranná snaha.
  Pamatuju dobře okolnosti odchodu Jany P, příspěvky z té doby zčásti zmizely.
  Cenzura názorů tady vždycky existovala a existuje.
  Rozumný chovatel se zkušenostmi, nadhledem, pokorou a snahou o pohodu nějaký čas vydrží, ale ne každý má čas , trpělivost a vysvětlovat opakovaně ,vyvracet nesmysly, číst zdlouhavé popisy , jak je kdo od špatný, nechat si líbit nemístné pejorativní poznámky.
  Ignorovat blbosti znamená s nimi souhlasit.
  Dohadovat se donekonečna unavuje, to napsala Jana opravdu přesně.
  Vážím si všech zkušených, kteří tady přes tohle zůstávají.
  25.4.2016 18:52Reny
  mě to tu také moc nebaví vysvětlovat stále dokola a dohadovat se že to tak je dobré pro morče.... dost často to je jako házet hrách na zeď :-( ale tupci se najdou všude... nejen tady, ale i na FB...
  proto mám vše popsané na mých strákách... na podaný dotaz vložím odkaz na moje stránky, kde je zrovna ona problematika popsaní a nemusím vše stále dokola popisovat... pak se zase někomu nelíbí, že dám odkaz ... to je fakt těžké, zavděčit se všem rýpalům prostě nejde....
  já jsem ráda, že dělám dobrou věc... že slušní a rozumní lidé jsou mě za to vděční a to je pro mě odměna za mou práci :-) vím, že většina CHS , velkochovatelé a množitelé mě nesnáší... ale já je také ne :-D a pár slušných CHS také znám, ale je jich jako šafránu bohužel...
  - - - - -
  tady je odkaz na moje stránky, kdyby někdo náhodou nevěděl o čem je řeč a co dělám ;-)
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-219678/
  25.4.2016 18:59Ivula
  Smirny - zaregistrovaná jsem půl roku, chodila jsem tu jen číst už pár měsíců před registrací, nicméně tu dobu, o které mluvíš, jsem už asi opravdu nezastihla. I proto mluvím obecně o principech na otevřených fórech, nikoliv o tom, co konkrétně tady bylo či nebylo.

  Ajati - blbosti neignorovat, ale jednou stručně napsat jak je to správně (dle osobního názoru). Zcela bez návaznosti na autora nesmyslného příspěvku, bez ambice dostat ten nesmysl z jeho hlavy, bez psaní zdlouhavých popisů, bez přesvědčování tazatele, aby právě Tvůj názor považoval za správný. To totiž vždy je a bude jen jeho zodpovědnost. Jsem si jistá, že jen tudy vede cesta.
  25.4.2016 23:03Tygrinka
  Ivula: Add Absorfyt: Když jsi psala, že se to po navlhčení změní v měkkou podestýlku, to se to musí celé trochu ještě navlhčit? Protože morčík v metrové kleci bude mít dost práce celé to navlhčit sám. Nebo jinak, jak se správně s absorfytem zachází, aby to udělalo, co má?
  25.4.2016 23:23Ivula
  Tygrinka - ty válečky se rozpadají tlakem (i např. vlastní vahou v tom pytli, ve kterém se absorfyt prodává). Skoro bych řekla, že je třeba křehkého zacházení, aby se nerozpadly;) Navlhčením - v praxi počůráním - se to rozpadá ještě rychleji.
  26.4.2016 00:04Tygrinka
  Ivula: Takže morče běhá po válečkách, některé se rozpadnou, některé ne, v rozích se to rozpadne vlhkostí, ale zbytek je vlastně stále v tvrdém nerozpadnutém stavu... Anebo si to rozdupe myšák sám? Na fotkách to nerozeznám. Chtěla bych tu podestýlku zkusit, ale po nestabilním a neměkkém podkladu (válečky, kukuřičná podestýlka, atp.) mi myšáci většinou odmítli běhat a seděli jen jako naštvané buchtičky na jednom místě. Tak abych zase nezainvestovala do podestýlky, kterou si budu muset nakonec podestlat sama :o)
  26.4.2016 00:26Ivula
  Tygrinka - teď přemýšlím, jestli se může stát, že by se některé válečky nerozpadly, i když na ně morče stoupne;)) Ale řekla bych že ne - leda by té podestýlky byla vyšší vrstva, takže by se daný váleček zabořil;)
  Budu zanedlouho objednávat další pytel, tak možná bychom se mohly nějak domluvit, že bych část odsypala a poslala Tvým myškám sponzorský dárek;)
  Navíc to objednávám ze sympatického eshopu, který to po Praze a blízkém okolí přiveze až ke dveřím, aniž by si účtovali dopravu (a dokonce to zpravidla dovezou ještě rychleji, než stihnu odeslat peníze;))
  26.4.2016 01:49Monii
  Nové fotečky :)
  - - - - -
  Ahoj, vytvořila jsem stránku Morčata Ostrava - tak se přidejte :3 Budu přidávat příspěvky našich i Vašich morčátek, vytvářet různé vychytávky jako mostky, domky atd včetně návodů, různá videa a chtěla bych také pořádat nějaké morčecí srazy :)
  https://www.facebook.com/groups/1713315462277316/
  26.4.2016 05:40Ajati
  Tygrinka - vyzkoušela jsem postupně asi skoro všechno . Kukuřičná vůbec, u pelet i s větší vrstvou hoblin nahoře se starší morčině zhoršily tlapky, o Asanu přes většinu kladných hodnocení jsem se dočetla i negativa, protiotlakové podložky byly fajn zimě , v létě šly do krabice a tam zůstaly, jsem líná je prát. Asi to není ideální, ale hobliny , spodní vrstva obyčejné, navrch hrubší, čistím častěji než s peletami, ale jde to.
  26.4.2016 07:22oggys
  Ajati dá se absorfit sehnat i mimo prahu?
  26.4.2016 07:28Ajati
  oggys - mrkni sem http://www.granofyt.cz/produkty.html
  26.4.2016 07:41oggys
  Ajati děkuju za odkaz, kouknu na něj na pc,telefon by mě připravil o mladí :-D ještě mám pár dotazů, možná to moc řeším, tak se omlouvám,ale nechci něco zanedbat. 1. Liší se výživa mláďat od výživy dospělého jedince? Granule jsme vybrali od Versele-laga cavia complete, jsou vhodný pro mládě? 2. Mám prcka od včera,zeleninu večer snědl,sena se ale ani nedotkl, nemůže se nic stát ?
  26.4.2016 08:05Buub
  absorbfytem podestýlám už roky a bez ohledu na názory lidí, co ho viděli jen na obrázku, je to super stelivo, jehož posledním atributem je tvrdost. Pelety se velice rychle - jakože během několika dní- rozpadnou na víceméně homogenní vrstvu měkkostí srovnatelnou s hoblinami, která navíc vydrží i velmi dlouho suchá a teplá. Když už není, je potřeba vyčistit. Je to mnohem příjemnější než třeba ta kukuřičná podestýlka. Mám na tom cuye - takže nějaká váha - a otlaky neřeším, neřeším ani zhrublou kůži ani začervenání, prostě mají pacičky jak miminka.

  Snad jediná nevýhoda co to má oproti slámě je ta, že za čerstva, když jsou to ještě jednotlivé peletky, to myši při běhu smykem vyhazují z kotců. Trochu, ale dělá to nepořádek kolem.
  26.4.2016 10:15Zbyněk
  Buub: tak u tebe je to jasná volba - podestýlat dvacet cuyů ve venkovním chovu peletami a hoblinami by bylo na mašli:)
  Co jsem viděl a osahal ve skleněném akváriu, tak je to strašně sypká podestýlka, která se při šlápnutí pod pacičkou "rozstříkne" a morče v podstatě šlape po skle a leží také na skle. Přičemž se pořád brodí v materiálu. Místy jsou v tom zbytky pelet. Na omak mi to připadá nepříjemné. Ale na dřevěné podlaze kotce bude efekt úplně jiný, než na skle a plastu klece. A ano - suché to je jako troud, absorbuje dobře.
  Nechtěl bych absorfyt čistě proto, že mi s ním komfort morčete přijde mnohem nižší, než na hoblinách, ale to je můj subjektivní pocit.

  Jinak pod chlupatou podložkou do koupelny z Tesca mám už dva týdny přebalovací plenu a pořád funguje, i když vidět to na ní je:)
  26.4.2016 11:05Ivula
  Zbyňku, ze skla ta bedna je, ale na výšku to má 25 cm, tudíž pojmu "akvárium" bych se bránila;)
  Že by se absorfyt "rozstříknul" nebo že by se v tom morče brodilo - to si neumím ani představit - a to už jej mám doma nějaký ten pátek;)
  Zbytky jakých pelet? Vždyť je to 100% sláma.
  Na omak nepříjemné - až příjdeš, položím tam Myšákovi nějakou dečku a uvidíš, jestli si lehne na ni nebo na absorfyt.
  No nic, asi to vzdám a jdu radši na kafe;)
  26.4.2016 12:58Zbyněk
  Ivula: grrr:) Pro mě je všechno skleněné a hranaté akvárium:)) No, já jsem viděl, že leží na skle, tak jsem ho přemístil do rohu, upravil pod domečkem podestýlku, on skočil zpátky a šup, byl zpátky na skle, tak toto hobliny prostě neudělají:)
  Kafe je skvělá volba:)
  26.4.2016 13:30Ivula
  Zbyněk - tak víš co, on se Tě bojí, takže když se snaží v panice utéct, tak tu neudupanou podestýlku rozhrne, to je pravda.. Jen už si nevzpomínám, jestli čerstvé hobliny na tom skle takhe taky uhýbaly.. Sice mi jich ještě hodně zbylo, ale už se mi je nechce dávat ani na zkoušku;)
  A už se nehádej chlape!!! ;)
  26.4.2016 14:00Monii
  Fakt mi někdy přijde, že těm našim morčátkům šibe :D vypustím je a ony prolézají krabičkou ze sušenek a poskakují jak paka :D a já blbec jim kupuju drahé hračky a jim stačí toto :D
  26.4.2016 14:59Zbyněk
  Ivula: no dobře, mami, už mlčím:) Ale fotky uděláme:)

  Monii: vždyť jo, morče ale hlavně miluje jakékoli změny, aby mělo co zkoumat, po dvou dnech už ho to nebude vůbec zajímat:)
  26.4.2016 16:33Monii
  Přinesla jsem jim kopřivy z louky :D se do toho zahrabaly a žerou to "zevnitř" :D můžou i přímo pampelišku? Nebo jen její listy ? ☺
  26.4.2016 19:04Smirny
  Monii: můžou pampelišku celou, včetně kořene:-) A kopřivy se doporučuje nechat zavadnout před podáním.
  27.4.2016 00:02Monii
  Děkuji za rady :)
  27.4.2016 13:57Jezzabell
  U pampelišky mě děsně baví pozorovat, jak do nich zajíždí ten trombón jak strom do pily:)) Houmík ty květy třeba má rád a sežere jí celou, ale Bártík udělá "flus", vyplivne květ a jde na další trombón:)

  Taky vám "zpívaj" doma morčata? Teda kluci. Normálně melodický zpěv..)není to stresový, má to svojí melodii). Zpívá mi teda jen Marsellus. Ale ostatní hlavičky hore a poslouchají. Vydrží cca 7minut.
  27.4.2016 14:11Ivula
  Jezzabell - tak ten zpěv je projevem určitého napětí, ale ne ve smyslu aktuálního ohrožení. Např. v období vyjasňování hieratchie.
  Pampeliškový květ Myšák taky plive.
  27.4.2016 16:31Bjutas
  Můj šikovný manžel udělal Zuzce nový výběh,má velikost 102-102 cm a 25cm na výšku. Ohrada je z nenalakovaného dřeva a zbytek pletivo. Výběh se Zuzce líbí,dnes ho chci vyzkoušet i přes noc,jak to zvládne? Má tam vše co má mít,seno,žrádlo,misku s pitím i domek kam se může schovat když chce soukromí .. Už vesele hopkala a vše očuchávala. Tak je snad štastná ? :)
  27.4.2016 16:32Jezzabell
  No Marsellus takhle zpívá už cca půl roku, to byli s Julesem ještě v pohodě. Je to jako trillkování papouška..:)Nejlepší bylo, když mi takhle eM začal hvízdat kolem půlnoci:)) Vylítla jsem, co se děje, eM stál, trilkoval a vypadal jak náměsíčnej:)))
  27.4.2016 18:14odik
  dobrý den , mohu dávat morčatům krmivo pro křečka ??????
  27.4.2016 18:38Oggys
  Odik: ja si myslím, že krmivo pro křečka je většinou směska ne? Tudíž by určitě neměl. Ale líp poradí zkušenější :-)
  27.4.2016 18:48bufalo
  odik - Ne, nemůžeš(není to pro ně vhodné)
  27.4.2016 22:00Smirny
  odik: křeček je i masožravý, takže kvalitní krmení pro něj je jinak složené. Mělo by obsahovat živočišné proteiny. Morče je býložravec. Takže to chce číst složení krmiva, některé to krmení by i morče mohlo, ale jak to má živočišnou složku, tak je to určeno pouze pro křečky.
  28.4.2016 11:10Oggys
  Aha, tak příště budu chytřejší ;-)
  28.4.2016 16:44Bodlina
  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,vzali jsme si březí samičku,tak nějak mi jí bylo líto.Miminka jsme v plánu nikdy mít neměli.Mame jí ve výběhu s ostatníma holkama a někde sem četla že by neměla jíst pampelišku a to zelené z mrkve,nať,jenže jí to nedat,je celkem nemožné,musela by být jedině zavřená a to mi přijde smutné.Vadí to když to jí?Samozřejmně že toho nesní vagon.Děkuji za odpověď.
  28.4.2016 17:04Jája
  Bodlina : Prostě ji krm stejně jako ostatní morčata. A nedělej si starosti s nevhodným krmením. Pokud budeš krmit přiměřeně a pestře, tak žádné nebezpečí nehrozí. :-)
  28.4.2016 17:09Blanule13
  Lilka - teď koukám do tvého popisku, ty jsi našla samečka v poli? :-O To ho někdo určo vyhodil :-/
  28.4.2016 17:16Lilka
  Blanule13: jj, tři kloučky :-) fotka je v albech a v archivu diskuse je k tomu pár slov...
  Dva si vzala známá pejskařka a Toníček nám zůstal ;-)
  28.4.2016 17:20Blanule13
  Lilka - teď to tu pročítám, jsi teda dobrá, žes je na konec takhle polapila :)
  28.4.2016 17:51Monii
  Taky jsem našla morčátko pár let zpátky v lese. Ale nemohli jsme si ho kvůli bráškovi alergikovi nechat, tak bylo u tety s dalšími morčátky. Byla to holčička a byla stará cca 2 -3 měsíce.. malinká pohublá a nachlazená.... a dožila se krásných 5 let :)
  28.4.2016 18:49Ajati
  Chtěla bych moc poděkovat všem, kdo jste mě podpořili v rozhodnutí nenechat Johanku samotnou .
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33597
  28.4.2016 19:49Blanule13
  Ajati - holky už jsou spolu v poho? :) Že jim to ale sluší
  28.4.2016 20:17Piskot
  Ahoj chci se zeptat najednou z ničeho nic mi začne pistet morče neví někdo co mu je???
  28.4.2016 20:41Ajati
  Blanule -děkuju, jsem vždycky celá vedle, když mi je někdo pochválí.
  Holky jsou v poho - na delší nebo kratší chvilku....potom náhle obrat a rychle je po pohodě.......
  Jednou možná napíšu knížku o seznamování Johanky ....s ostatními za ty roky nebyly seznamovací problémy skoro nikdy, s Johankou vždycky, nezabíralo nic , jen čas.
  Má seznamování nastavené na několik týdnů a úzkostlivě to dodržuje.
  Navíc Šeba se nedá, na to Johanka nebyl zvyklá.....
  - - - - -
  oprava - Johanka ne "nebyl", ale"nebyla"
  28.4.2016 20:48Lilka
  Ajati: moc pěkné fotky :-), holky se nakonec určitě porovnají ;-)
  28.4.2016 21:34Smirny
  Piskot: to se bohužel asi nedá určit, proč najednou piští. Má hlad? Bolest? Chce z klece ven?...
  28.4.2016 21:45Blanule13
  Piskot - nebo se něčeho lekne? U nás se piští když jdeme do ledničky a nebo když slyší zvuk, který neni pro domácnost typický - třeba vyzvánění telefonu návštevy :)
  28.4.2016 23:33Monii
  Ahooj :) dneska jsem mimina vážila a chci se zeptat jesli mají váhu OK :) Ta starší je u nás po odstavení od mámy 2 měsíce + těch 5 týdnů a váží 510 g a tu druhou máme měsíc + 5 týdnů a má 310 g :) tak prosím o radu :) popř. i řešení :)
  - - - - -
  Zároveň se můžete podívat na moje videjko :D moje roztomilé mimina :D
  https://www.youtube.com/watch?v=iIXfQUxdXPU
  29.4.2016 08:43Ylada
  Piskot - a máš jedno morče nebo jich máš víc? Pokud je samo, tím pískáním může hledat kamarády...
  29.4.2016 09:39Jája
  Monii: Není co řešit.
  29.4.2016 10:21Puccka
  Ahojte,
  je tu niekto kto ma skusenost s kokcidiozou? Moj drobec ju ma, bohuzial, aj s príznakmi - hnacka, nechutenstvo. Berie lieky, ale zaujimalo ma, kolko po vybrati liekov sa vam vratil morciak spat do formy?Kedy bol jeho zdravotny stav v poriadku?
  Tiez ma zaujima, ako ste riesili dezinfekciu klietky po skonceni liecby? - na nete som sa docitala ze vymytie octom ci savom nestaci, ze zarodky sa mozu v klietke drzat aj roky po ochoreni a ze savo je na to slabe. Nerada by som aby sa choroba vratila.
  Budem rada za vase skusenosti a postrehy.
  29.4.2016 10:21Blanule13
  Monii - Ups, tak jsem právě zjistila, že máme doma asi pěkného buřtíka :D Je mu 10 týdnů a má 550 g :-O :D
  29.4.2016 11:24Katjusa
  blanule-a proto se jmenuje proutek....sranda
  - - - - -
  holky je tu nějaka aktualni chs skiniku ?
  29.4.2016 12:18Monii
  :D Díky :) no já jsem právě myslela že ta starší jakoby má 3 měsíce a váží 510 :D a já myslela že je to hodně :) akorát holky se mi teď začaly nějak hádat.. asi ponorka.. tak jsem jim udělala každé svůj domek a je to klidnější ale i tak za ní někdy ta starší vleze a "dožírá" a malá pak píská chudaček nespokojená... Nemám ji třeba na pár dní odstavit?
  - - - - -
  Blanule13: tak moje morčiny jsou furt puštěné doma a moc rády prozkoumávají a lítají :D a není to buřtík :D máš krásné urostlé morčátko :) já pokud je to chlapeček tak je to normální ne? vždyť vždycky váží chlapeččci víc než holčičky :D
  29.4.2016 12:25Zbyněk
  Monii: neváží, naopak jako mimina jsou často lehčí, první sloupec je sameček, druhý holčička:
  107 123
  113 132
  120 141
  131 150
  141 159
  156 169
  164 180
  172 198
  180 208
  192 220
  200 227
  213 242
  225 256
  237 267
  244 270
  275 302
  281 307
  295 322
  297 323
  303 333
  309 344
  - - - - -
  Za jeden měsíc:)
  29.4.2016 12:45Monii
  Zbyněk: ahaa :D Díky :D
  29.4.2016 14:36Greandin
  Ahoj, chtěla bych se zeptat na vaše zkušenosti s rychlostí účinku Ivomecu. U holek jsem v úterý našla na zádech pár krvavých strupů a Leontýnce malou lysinku na boku a už několik dní předtím se mi zdálo, že se více okusují. Takže jsem ve středu dopoledne zašla na veterinu, kde jsme se s doktorkou shodly na tom, že to je jasný svrab (ikdyž seškrab kůže nic neukázal). Všechny dostaly injekci Ivomecu s tím, že se za týden ukážeme znovu. Jenže po dvou dnech od aplikace léku se to nijak nelepší, stále se drbou a ukusují srst. Všechno jsem doma kolem klece a vybavéní klece vydrbala a dneska po dvou dnech znova. Tak se ptám, jestli se účinky dostaví později a já jenom plaším (protože mi je jich líto jak je vidím jak jsou ožužlané) nebo to není svrab ?
  29.4.2016 16:04Zbyněk
  Greandin: volal jsem kamarádce, která na diskusi nechodí, říkala že do dvou dnů po injekci bylo vždycky po drbání.
  Já mám tu samu zkušenost se Strongholdem, jak jsem tu ostatně psal loni - ale pro 40kg psa. - Dvě kapky za ouška, na každé postižené místo jednu kapku, do dvou dnů bylo po drbání a do deseti dnů zmizela i holá místa. Před třemi týdny jsem dojel poslední zbytek (byl v lednici) a zafungoval opět skvěle - ne na moje morčata.
  Takže bych se zeptal doktorky, jestli je možné kombinovat spot a Ivomec a zakapal bych je. Osobně jsem s tím ošetřil 22 morčat celkem, na jedno jsem použil sedm kapek a všechny jsou zdravé a čilé.
  - - - - -
  Ovšem otázka zní, jestli to není škaredá plíseň, podobná svrabu. Klec jsem nikdy nemyl, podestýlku nechal a ostatní to nedostaly.
  29.4.2016 17:18Jája
  Zbyněk: Jak jsi uvedl váhy mimin, tak to je docela normální, že mimča s porodní váhou nižší přibírají méně, než mimča s vyšší porodní váhou, a je naprosto jedno, jestli to je kluk nebo holka. Velikost mimin se může odvíjet i od toho, kolik jich je ve kterém "cípu" dělohy. Např., když jsou v jednom cípu tři mimča a ve druhém dvě, tak ty dvě budou větší, než ty tři (laicky řečeno mají víc místa), a je jedno, jaké to je pohlaví. Po porodu mimča přibírají co dva týdny přibližně svou porodní váhu, takže ve výsledku mimčo s vyšší porodní váhou má v měsíci vyšší váhu, než to s nižší porodní váhou. Tento princip nárůstu váhy u mláďat pokračuje i déle, než do jednoho měsíce. Ale netvrdím, že to nemůže být i jinak, většinou to ale platí, což jsem si v chovu ověřila. Jen mi trochu uniká důvod, proč jsi zbytečně mimina prudil vážením 21x v měsíci.
  29.4.2016 17:19sevcte
  Ahoj, ahoj, asi tyden zpatky jsem tu psala. Hubena morcice dlabe jak o zivot, ale porad jen strouhany a pomalu :) porad ma stejnou vahu a nejde to ani nahoru, ani dolu. Tak nevim, jak dlouho to muze trvat :) ale spis me ted trapi ta druha. Ta mela vetsi bouli za nohou, pani doktorka ji z toho vymackala hromadu hnisu a vydesinfikovala. Jenze ta boule se ji udelala znova. Je to mozny, ze by se to tak rychle vytvorilo? Dekuji za odpovedi :)
  29.4.2016 17:30Zbyněk
  Jája: já jsem po dobu březosti a potom měsíc po porodu vážil mimča i dospělé každý den, prostě pro jistotu, že se nic neděje a vypadalo to, že jim to nijak nevadí. Zvykal jsem je opatrně na ruku od prvního dne - a bylo to jedno, jsou to stejně plašani po tátovi:))
  Jinak jsem byl deset dní v domnění, že to výrazně větší je sameček a známá mi pak říkala, že většina jejích samečku měla nižší porodní váhu, než samičky. Ale samozřejmě je to jenom jeden příklad.

  Spíš mi nejde do hlavy ta smečka Greandin - už jste někdo měl takhle náhlý svrab u všech morčat naráz??

  sevcte: absces, nečekal bych ale do pondělí, může se to rozjet a morče dostane otravu. K doktorovi a hlavně nechat si na to dát atb. Doktorka posoudí, jestli znovu vymačkat, nebo operaci.
  29.4.2016 17:35Jája
  sevcte: Je to možné. Abscesy se musejí čistit opakovaně, když se uzavřou, tak zánět tam je stále a narůstá. V archivu toho je o abcesech hromada, takže si počti - https://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=absces&time=all

  Jen pro příklad - pokud si morče vylomí zuby, tak týden trvá, než mu narostou do délky, aby mohlo bez problému hlodat, takže je nutné potravu strouhat nebo krájet na nudličky. Ty máš pouze zkrácené zuby, takže by už po týdnu měla žrát normálně. U tebe možná bude i jiný problém, než hlodáky. A na stoličky se jí vetka koukala? A seno žere? Mám takový pocit, že ty zuby vetka zkrátila, že si myslela, že by to mohlo fungovat, ale nefunguje. To samé ten abces. Zkusila bych být tebou jinou veterinu a co nejdřív, zánět je svinstvo. Určitě by ti mohl někdo poradit schopného veterináře v ČB.
  29.4.2016 17:50sevcte
  Seno prave taky neji :/ a na stolicky se ji nekoukala... Ja mam jednu veterinu, kam chodim vzdycky, zkusila jsem jinou a byla to ocividne chyba. Tak diky za rady, jestlli zoubky rostou takhke rychle, tak asi pomuze jen ta veterina...

  A je tu nekdo z CB? Chodim normalne k Lapackovi, nevite, jestli je tu nejaky veterinar co se zajima hlavne o maly zviratka?
  29.4.2016 17:53Hdsn
  Co se stane kdyz morce sni kvety tresni?
  29.4.2016 17:59Jája
  sevcte: Jestli nejí seno, tak popadni myš a klusej s ní na tu tvou veterinu. A ten Absces to samé.

  Ještě prohlédni chovky, v ČB nebo v okolí jsou určitě, snad to bude rychlejší, než zde čekat na odpověď.
  http://www.klubmorcat.cz/index.php?option=com_chslist&Itemid=64
  29.4.2016 18:52sevcte
  Seno prave ne, ale jinak dlabe strouhabou zeleninu a pridavam ji do toho tekuty seno... Vzdycky panackuje, krome toho ze je vyhubla a je ji zima, tak na nemocny morcatko moc nevypada :/ ach jo. No nic, dekuju za rady, vet to jisti.
  - - - - -
  Zkousela jsem ji dat z ruky a ona to prave nemuze ukousnout... Ze to spis zuzla a seno nezezuzla, ale ta strouhana zelenina a granulky ji chutnaji... Ze to vazne vypada na prilis kratky zoubky, ze nemuze stisknout. Jinak nevim, cim by to mohlo byt :(
  29.4.2016 18:54Buub
  sevcte

  Blbost, morče se nažere i s vytrhanými řezáky. To fakt není problém.

  Ale morčecí řezáky nepřerůstají jen tak samy od sebe. Pomineme-li úrazy a podobně, přerůstají většinou druhotně při celkovém onemocnění chrupu, které začíná přerůstáním stoliček.
  29.4.2016 19:12sevcte
  A ze by se to projevilo po trech letech spokojenyho zivota? :( no sakra... Diky!
  29.4.2016 19:39Smirny
  sevcte: nejsem ČB, jsem Tábor, ale v Budějicích si prý chválí: http://www.veterina-vavrin.cz/
  Osobní zkušenost nemám, jen předávám dál..
  - - - - -
  Pardon.. Budějovicích:-) Síla zvyku.. jezdím do "Budějc":-D
  29.4.2016 20:45Buub
  sevcte

  no jistě. to není žádný vrozený stav, ale patologie, která se vyvíjí věkem.
  29.4.2016 23:13bufalo
  Vytvořila jsem nové a taky svoje první album o svých morčatech, tak kdyby se někdo chtěl podívat........ http:/www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33598
  - - - - -
  Prosím promiňte ten odkaz nefunguje( nějak jsem to tam dala špatně) tak když tak se koukněte na moje alba, tam to najdete:)(snad)
  30.4.2016 03:11Tygrinka
  Puccka: Stav by se měl srovnat sám, kdyby ne, tak bych to po léčbě podpořila nějakými probiotiky. Na zastavení průjmu u mého morčete pomohl FibrePlex. Po těch ostatních měl pořád průjem, po FibrePlexu se mu to srovnalo a navázat jsem mohla těmi dalšími probiotiky - Professionals a BioLapis. Nevím, jaká brebera by mohla přežít ve vymyté plastové kleci. U dřevěných kotců chápu to přežití v nějaké škvíře, u plastové klece se není kde schovat. V útulku vymývali klece denně jarovou vodou a následně čistou - zvýšená hygiena kvůli svrabu nalezenců. Totéž dělali i s klecí, kde bydlel půl roku mladý králík s morčetem - kokcidie nula, resp. králík asi měl minimální jako u zdravého zvířete a morčák stopro nula - jeho bobky jsem nechala vyšetřit po 5 týdnech pobytu u mě. Ušák byl naprosto v pohodě, takže jeho bobky vet po výsledcích morčete ani nechtěl, že prý by to bylo zbytečné. Takže na tvém místě bych klec vymyla jarovou vodou, řádně opláchla a morče zase ubytovala.
  - - - - -
  Puccka: Srovnání bych chtěla vidět cca do týdne po skončení léčby. V každém případě bych stav morčete konzultovala s veterinářem, pokud by se mi něco nezdálo. A jestli má průjmy velké, tak by to asi chtělo nějak pořešit, aby se morčík tolik nevyčerpával, než léčba zabere.
  A pár rad od veterinářky - viz odkaz Nemoci a stránky MVDr.Vítkové - Kokcídie se vylučují trusem ve formě oocyst do prostředí, jejich likvidace se provádí chemicky (5% amonné soli), chladem (teplota okolo 0°C) nebo použitím teplé vody (minimálně 65°C). ...Léčba spočívá v aplikaci rehydratačních roztoků, výživných látek a antiparazitárních látek.
  30.4.2016 08:17Puccka
  Tygrinka, on este dobera atb, ale stale je to striedanie hnacky a vcelku normalnych bobkov. Uziva aj probiotika, mali sme aj professional a teraz aj biolapis. Plus kvapky proti bolesti. Co ma ale trapi najviac, on sa vobec nema k jedlu. Papa sice, ale malinko, a aj ked sa mi niektore dni zda ze viac, na vahe to nevidno.. Velmi schudol, napriek dokrmovaniu a v podstate kebz som ho nestopala kasou, chudol by este viac. Inak je zvedavy, aktivny, nie je apaticky, ale vobec nema potrebuje jest. Cakala som ze pojde vahovo hore, ale naopak, iba bojujeme, aby sme si udrzali tu vahu, na ktoru padol. Neviem ho nakopnut k chuti do jedla.
  - - - - -
  Inak nemas skusenost s enterezoo gelom? Nepomoze aj ten?
  30.4.2016 10:24Tygrinka
  Puccka: Nechutenství může být způsobeno i těmi atb, už jsem to také párkrát zažila. Takže dokrmovat, dobrat atb a od veta podat něco na podporu chuti k jídlu. Myšáci dostávali injekčně Degan, doma jsem dávala Aminosol, ten také podporuje chuť k jídlu. Po odeznění účinků atb se myšáci normálně rozežrali a za chvíli dohnali i svou původní váhu. Druhá věc je, zdali nemá problém s přerostlými stoličkami, to by se mělo také zkontrolovat. Pokud jsou zuby v pořádku a jinak se myšák chová vesele, tak bych mu dala jen čas a částečně dokrmovala. Zkus mu dát i ovesné vločky, marodům většinou šmakují i při určitém nechutenství.
  - - - - -
  Puccka: Enterezoo gel neznám, ale přijde mi k ničemu po léčbě na odstranění vnitřních parazitů anebo podávání atb podávat ještě něco na detoxikaci. Ona ta atb v těle působí a zatěžují vnitřní orgány, přemnožení parazité také dráždí imunitní systém zvířete a k tomu ještě detox, to je slušný nápor na organismus. Jestli nutně chceš detoxikovat (mně osobně to přijde zbytečné), tak počkej po dobrání atb alespoň měsíc až 6 týdnů.
  30.4.2016 11:06Kikiška
  Ahoj, měla bych dotaz. Můžou být dvě samice, když ta jedna už má mladé a ta druhá čeká? Díky
  30.4.2016 13:10Buub
  To nechápu, Kikiško.

  Ano, určitě existují na planetě v jedné chvíli samice, z nichž jedna už má mladé a ta druhá je březí.

  Pokud se ptáš, jestli takové samice mohou bydlet spolu, odpověď zní, za určitých podmínek ano. Ty podmínky spočívají hlavně ve velikosti zamýšlené ubikace, ale záleží na povaze samic a jejich vzájemné snášenlivosti.
  30.4.2016 13:20Rozik
  Monii - Morčecí holky nerozděluj, pokud neteče krev, nech je, ať si na sebe zvyknou. Mají dva domky, dej dvě misky, dvě napáječky a dva seníčky, když už. Nemá cenu je stresovat a oddělovat a znovu dávat k sobě, to nic nevyřeší, jen zhorší.
  30.4.2016 16:26Kikiška
  Jo ano napsala jsem to špatně no :-). Měla jsem na mysli asi můžou být spolu v jedné kleci.
  30.4.2016 17:02Monii
  Rozik: díky. Ale když ta starší jí tam furt leze a malá pak kviká jak by ju vraždila. :D ale když je pustím po pokoji tak jsou v pohodě chodí za sebou a prozkoumávají spolu. Nechápu..
  - - - - -
  Je pravda že když na čištění klece použiju ocet tak zmizí fleky na dně klece? Já to doteď dělala savem
  30.4.2016 17:07ZhuZhu
  Monii - Ocet jsem zkoušela a funguje na to skvěle. :)
  30.4.2016 17:48Bodlina
  Monii-Na tu klec 1díl vody,1díl octa a může se přidat trochu kyseliny citronové.Dcera má králika a klec vypada pořád jako nová.
  30.4.2016 20:46Buub
  tak. pěkně jsem si mákla, asi tak celý den, ale na konci mám úplně uklizenou pergolu, ve které stojí dvakrát tolik kotců než předtím, půlka voní slámou a chlorovým vápnem, půlka slámou a koupelnovým silikonem (teda novotou :D), takže mám pěkně ženskou a mužskou část :D a uvnitř mají pěkně konečně seníky přidělané vruty, takže to drží jak židovská víra a můžou si s tím lomcovat jak chtějí. Konec bydlení v provizoriu, jupí :D Hnůj je navíc prohozený se štepkou a dřevním popelem k optimálnímu kompostování, prostě jak strávit slunečnou sobotu. S myšma.
  30.4.2016 20:47Zbyněk
  Monii: savo je nesmysl, pokud ti neplesniví chov, zbytečně načichne plastová vana klece a navíc močový kámen to stejně neodstraní. Teplý roztok kyseliny citrónové je skvělý, horký ocet také, my chemici používáme kyselinu solnou:) Ale pozor, je to nebezpečná věc!
  30.4.2016 21:14Buub
  Zbyněk

  Savo je nesmysl, protože je zbytečné drahé. Ale chlorové vápno je chlorové vápno. Nic nenačichne. Jo, močový kámen to neodstraní, ale odstraní to všechno ostatní :D
  30.4.2016 21:34Zbyněk
  Buub: vidíš a já to vždycky jednou ročně do studně našeho lyžařského oddílu leju po desítkách litrů:))) Drahé je, ale u domácího vnitřního hobby chovu je zbytečné i to chlorové vápno.:) Tedy pokud nemám plísně a abscesy, což (klep klep) zatím nemám. Samozřejmě dřevěný venkovní kotec je jiné kafe:)
  30.4.2016 21:45beryl
  Všimla jsem si, že moje morče má horní pysk jakoby natržený a měl na něm stroupek,tak jsem ho odstranila...je to prosím zápal pysku? ? Nikdy jsem se s tím nesetkala..
  - - - - -
  Morče mi jí, nedává známky nějaké nemoci.Stačí když zajdu v pondělí k veterináři?
  30.4.2016 22:01Buub
  Já leju chlorové vápno do všeho. Koupu v tom kočičí záchody, koneckonců i lidské záchody, a myšičky si taky zaslouží dezinfekci :D zoohygiena je přece základ a bez dezinfekce bych prostě neměla pocit, že je to umyté.
  - - - - -
  a zrovna plíseň a absces je něco, co vznikne na podkladě nějakého infekčního tlaku. Takže když už to je, něco je špatně. Chlorové vápno tam sypu ne proto, že mám plísně nebo abscesy, ale abych je probůh neměla... stačí, že Ucho je bez boulí a zahojený. U něj to byla imho právě souhra toho, že v zimě se dezinfikovat nedá (musí být teplota taková, aby se daly myši vyhodit ven a vydržely tam dokud kotec nevyschne, což bývá v zimě problém) a nějakého podprahového nedostatku céčka či jiných vitamínů (protože prostě granule a zimní zelenina jsou jen náhražka). Jak bydlí v dezinfikovaném a cpe se trávou, všechno se dohojilo a od té doby (ťuk ťuk) má pokoj.
  - - - - -
  beryl

  jo, vypadá to tak.
  30.4.2016 22:18Zbyněk
  Buub: dobře, v pondělí vyčistím zase jednou klec:) Výběh peru jednou týdně, klec čistím důkladně po měsíci (mezitím každý den vybírám a přestýlám několik míst) a zatím v pohodě. Ale je to bytový chov:) Myslím, že moje dámy mají spíš přebytek, než nedostatek, však už na tom pracujeme:)
  30.4.2016 22:31Buub
  hele možná je to profesionální deformace :D ale prostě na dezinfekci nedám dopustit. Jo, obvykle neleju savo na podlahu (to jen občas v koupelně) a nepotřebuju mít dezinfikovanou kuchyň nebo tak, ale jak je v tom zvíře, tak se čištění bez chlorového vápna prostě neobejde. Přemýšlím, že si pořídím ještě persteril, ten by měl snad rozpouštět i ten kámen.