od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Říjen v roce 2017
 • Zobrazuji 278 zaznamu.
 • 1.10.2017 10:19Tygrinka
  judistka12: Pokud má špatný skus, je třeba zuby určitě hlídat a rovnat. Inhalační narkóza je moc fajn, je to sice vždy riziko, ale bez broušení by morče uhynulo také. Přerůstající kořeny někdy zvíře kromě výtoku z očí víceméně neobtěžují, ale i tak je třeba oko hlídat a když se tam udělá z neustálého dráždění zánět, tak samozřejmě léčit i ten zánět.
  - - - - -
  Lilka: Koukám na Profibed. Kdysi jsem je zkoušela, ale hobliny byly dost velké cca 3x3 cm. Naprosto úžasně voněly, ale myšáci tyhle velké kusy dovedli nožkama rozhrnout a navíc se z toho děsně špatně lovily bobky... A navíc myšáci děsně šustili... Teď koukám na fotky na jejich stránkách, vypadá to, že zmenšily jejich velikost. Je to pravda? Pak bych určitě zvažovala jejich koupi, vůně z jejich hoblin byla nádherná a dobře se mi dýchalo :o)
  - - - - -
  Zmenšili velikost...kurník, pardon za hrubku...
  1.10.2017 10:56Barb
  Ahoj všichni,mám problém :( mám 2 morčecí samečky.Staršímu je nevo přes 3 roky,mladšího jsme koupili před rokem jako mláďátko,protože nám chovatelkou řečeno že takto se budou snášet.Coz byla pravda,2 roky se snášejí bez problémů.Vcera se šle zničeno nic poprali až lítali chlupy,na krev na štěstí nedošlo.Ve venkovním výběhu se tolerují,ale v kleci neustále útočí mladší.Nevim co mám dělat,doteď spolu vycházeli dobře.Napadla mě přepážka v kleci nebo úplně přestěhování agresora do volné klece,ale mrzelo by mě kdyby museli žít o samotě.Pokud máte nějaké rady,sem s nimi prosím.Děkuji
  1.10.2017 11:42Freya_01
  Barb: ahoj, mě se tohle stalo u dcery a otce, byl kastrovaný a snášeli se asi dva roky, pak jsme se přestěhovali do nového bytu a vzápětí začal otec na dceru útočit. byli jsme u veterináře, protože kousance byly hluboké. ten mi pověděl, že morčata jsou jako lidi, taky se mohou pohádat a přestat spolu mluvit, prožívat smutek i rozčílení. skončilo to tím, že jsme mezi nimi udělali přepážku a měli každý svůj prostor, ale viděli na sebe a byl klid. spokojeně takto otec dožil a holčička ho přežila sama v kleci o dva roky, po zkušenostech nedokázala k sobě přijmout další morče. někdy je toto řešení nutné a nemyslím si, že by tím morčíci trpěli, mají kamaráda hned za mřížkou, povídají si, ale mají svůj prostor a klid. :)
  1.10.2017 11:49Tygrinka
  Barb: Není to obvyklé, aby se po dlouhém klidném soužití rozhádali, ale stát se to může. Mohl to způsobit malý prostor. Byť spousta dvojic dokáže spokojeně vegetit v metrové kleci, osobně jsem příznivcem prostorou většího, tj. dvojici mám ve dvou metrových propojených klecích nebo ve 120cm výběhu.
  Když už se vaši takto servali a napadání neustává, tak jedině rozdělit. Měla jsem kluky, a nebyl to jediný případ, co žili každý ve své metrové kleci vedle sebe. Spolu bydlet nemohli, ale přes mříže se neustále kontrolovali a hráli si na honičku podél stěny a venku se tolerovali a spali vedle sebe.
  U jedné z prvních rozhádaných dvojic došlo nakonec k napadání i venku, mladšího (agresora) jsem nechala vykastrovat a nastal klid a pohoda. Tedy jen venku. Ubikaci měl každý sám...
  Určitě klece srazit vedle sebe. Dokud se nerozhádali tak, že by na sebe i odděleni cvakali zuby, je velká naděje, že takto budeš mít spokojenou dvojici, byť rozdělenou. Přepážku bych nedávala, to by měli dost malý životní prostor. Na víkend by se dalo, ale napořád ne...
  - - - - -
  Barb: Jen doplňuji - kastrace není samospasitelná, u mě to tenkrát pomohlo a letos v zimě mi pomohla znovu. Rozhádali se mi z ničeho nic kluci, co spolu žili vcelku spokojeně jako solitéři přes mříže. Najednou se nemohli cítit ani když byli v jednom pokoji pár metrů od sebe. Po různých pokusech s přehazováním bydlení jsem nakonec přistoupila opět ke kastraci, protože mi svou náladou nervovali spokojenou klučičí dvojku. A nyní mám opět klidnou domácnost. Kastrace tedy není samospasitelná, ale někdy dovede hodně pomoci.
  1.10.2017 16:01Jezzabell
  Tygrinka: Tak jsem to ráno nevydržela a radši sjela na veterinu. eMík byl v ruce podezřele lehkej..Šel s váhou z cca 1.400g na 1.275g! Sirup na bolest nám došel někdy v půli týdne a podle doktora už nebyl nutnej. No já bych řekla, že je nutnej. Protože eMík se klepal pokaždý, když jsem ho vzala do ruky. A to nebylo stresem, to bylo znát.
  Zítra ráno by nám stejně tahali stehy.
  Valeš má dovolenou, ale paní doktorka Mertová byla moc hodná a pečlivá! Je nafouklej, a to bere 3x denně probiotika. Proto nechtěl sám jíst ani seno, no troška salátu nebo fenyklu to nespravila..bobky čím dál menší..Sám se šel napít až v sobotu v noci- týden od operace! Takže z něj paní doktorka udělala jehelníček, dostal tři injekce a prý by měl do zítra baštit sám;)
  Dostal čerstvé pampelišky a ty slupnul. Měly by mu navodit chuť k jídlu. Jinak RC dostával pravidelně. Vloček se sám nedotkl..
  Rovnou mu vytáhla stehy. Rána je klidná, dobře se hojící. Až na tu mojí asistenci u stehů a injekcí (já to prostě nemusím:)) ), to bylo dobře, že jsem dojela. Skoro paní doktorka klidnila mě, než vystreslého eMíka:)))...Ten mě teda vidí a už se chudák dekuje do nejzažších koutů..
  1.10.2017 16:44kittyZpotkaniDiskuse
  Po čase se k nám do útulku zase dostala morčinka v hrozném stavu.. Mohu poprosit o nasdílení na facebookové morčoudávací stránky? http://kvikal.grovik.net/stranka-74-Adopce_k_110#morce
  kontakty na stránkách kitty@grovik.net, 724676844
  Díky moc
  1.10.2017 21:05Kájka
  kitty: hrůza!!! :-(( co lidi dokážou, to se nedá pochopit... hodit zvířátko do popelnice... je mi z toho zle :-( To je svým způsobem horší než zabít (podlý, zbabělý tvor)
  - - - - -
  Přeju, ať morčinka najde brzo nový pěkný domov, kde se bude mít konečně dobře.
  1.10.2017 22:02Neeen
  kittyZpotkaniDiskuze
  Já se sháním po takovém morčátku,vzala bych si ji hned akorát mám problém,chovám morčata venku a jsem z Přerova:(
  2.10.2017 06:55Zbyněk
  kittyZpotkaniDiskuze: hodil jsem to na FB, mám tam pár set "přátel" a nějaké sledující, uvidíme. Těmhle lidem bych zpřerážel ruce a nacpal je do popelnice po hlavě. Krásná samička! Kdyby se nedařila léčba otlačku, napiš, mám lehce brutální, ale osvědčený návod
  2.10.2017 09:50Dorina
  Dobrý den, po tom co morčik dostal v létě antibiotika se mu rozhodilo trávení a dlouho nám trvalo, něž morčik zase začal jíst jako dříve. Teď mi však přijde, že se mi často po zelenině nafukuje a pak nechce moc jíst seno a jen polehava. Je možné, že za to mohou ty antibiotika? Nikdy na nadýmání netrpěl a to snědl cokoliv. Už nevím co mu dát, protože je nafoukly snad po všem. Dávám rodicare acut a když je opravdu nafoukly musíme dat kapičky. Máte někdo podobnou zkušenost? Nebo jak na nadýmání, aby morčik jedl normálně. Děkuji
  2.10.2017 13:44Reny
  Zachráněnci z Nuslí - 10.9.2017 - jak rostou https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34141
  2.10.2017 14:54Annya
  dobrý den, musím se zeptat... je normální, že moje samička morčete (máme ji od jejích tří měsíců to je od května tohoto roku),když je venku z klece tak vůbec neběhá? a skoro se ani nehne? Dala jsem jí na gauč a nic, dám jí na zem a nic, dám jí kamkoliv jinam mimo klec tak nic skoro se nehne jen když ji pohladím tak zakvíká nebo se protáhne jinak nic... ale když ji odnáším do klece,tak začne bláznit,že by mi chtěla i vyskočit z ruky a pak v kleci běhá jak blázen :) ale šťastný blázen :D to jde vážně vidět,že má radost,že je doma... můžete mi prosím poradit co s tím? toto se mi stalo vážně po prvé a nevím co tedy dělám špatně
  2.10.2017 15:23AriaLissa
  Asi jste měli s nějakým tím kožním onemocněním pravdu, protože mám pocit, že jsem viděla, jak má moje morče(sameček) něco mezi očima a čumáčkem. Bylo to vidět a hned to zase bylo pryč. Skoro jako nějaký mrňaví miničervíci.
  2.10.2017 21:44Neeen
  Annya
  Důvod je prostý,nějak jsem pochopila,že morče chováš samotné,v téhle situaci se není ani čemu divit,protože je to skupinové zvíře a když je chováno samotné tak se necítí v bezpečí ať už z toho důvodu,že ucítilo nový neznámý pach nebo se u vás opravuje silnice,ze teré vychází příliš hlasité zvuky,které lidi nemají ani šanci zachytit...

  A to,jak ti morče skáče do klece je proto,že se tam cítí bezpečně a má tam svůj pach,ale tohle dělají všechna morčata.
  Moje rada zní:Kup si další morče a problém bude vyřešen :O)
  3.10.2017 07:43Briguška
  Dobrý den
  Mám doma samečka cca rok starýho a chtěla bych k němu kamaráda.Zatím bych je měla každého zvlášt ale chci se zeptat jaka je šance že by se snesli a mohli být spolu.Vím že je to různé.
  3.10.2017 08:43lenkam
  Neeen
  Mám doma od ledna dvě morčecí samičky a chovají se stejně jako morčátko od Annya. Vyndám je z klece a tam kam je položím, tak je najdu třeba i za půl hodiny, strnule stojí a čekaj až je vrátím do klece, a tam skáčou nadšením.
  3.10.2017 09:14Buub
  Morče je bojavé zvíře, bojí se otevřeného prostoru a bojí se prostoru neznámého. Když ho popadne velká ruka a šoupne ho do otevřeného neznámého prostoru, tak je pro ně strnutí způsobem obrany. A obrovský stres.
  3.10.2017 10:31Bart
  lenkam, Annya - udělejte nejdříve jen malý výběh kolem klece, dejte jim tam oblíbené jídlo a hlavně něco, kam se můžou v případě potřeby schovat. Až si zvyknou na tento prostor, pak ho postupně zvětšujte. Naše všechna morčata vždycky milovala místo pod radiátorem, tam mají aspoň něco nad hlavou a tam se v pelíškách válej. Jako schovku teď máme nově hadrový tunel a stan. Ale stačí třeba ty tunely z takových těch klacků, jak prodávají ve zverimexech ap. Prostor si označkují a postupně se rozběhají.
  3.10.2017 18:05Zoeymojemorce
  V sobotu jsem vyparádila Zoeynku a potom jsem jela na výstavu morčat........ZOEY VYHRÁLA !!!! Ani teď tomu nemůžu uvěřit!!! Prosím napište mi jestli jste také někdy na výstavě morčat.
  3.10.2017 18:26Zbyněk
  Buub: a proto mám pro holky krytý výběh, který naprosto milují:) Mimo schovávačky se opravdu moc nezdržují.
  3.10.2017 20:19Luci222
  Ahoj nevíte jestli morčatům
  Mohu dát petržel nebo oloupané brambory. Děkuji
  3.10.2017 20:43Kájka
  Luci22: petržel ano, brambory ne.
  3.10.2017 21:07Zbyněk
  Luci222: brambory v žádném případě. Petržele jenom málo a její nati také, stejně tak mrkvové nati. Podporuje to vznik ledvinových kamenů. Takže ne moc a ne pravidelně
  3.10.2017 22:39Morče 6
  Judistka: Ahoj nemám sice staré morče, nicméně jsem si kdysi vzala samečka morče (dobrovolně) s vadou chrupu (stoličky), jeho vada se již nedala napravit a chodí na zabroušení co měsíc, celkem byl pod narkozou už 16 krát (inhalační, v Praze na veterině Lietavcova, zuby zabrušuje pod 20 minut casove, což je super, jinde jsou to schopni dělat i hodinu a to je horší). Takže jde o veterináře. Na mém morčounovi byste nepoznala, že byl tolikrát v narkoze, veselý čilý jako před jeho první nerkozou :-) Myslím, že je to natolik setrne, ze snad to zvládne i ten Váš :-)
  4.10.2017 12:24judistka12
  Morče 6: Jé chudáček :(, tak uvidíme, já mám Prahu daleko, můj Vet v Náchodě mi doporučoval Hradec Králové, ale ještě to není jistý, v pátek jdu na kontrolu, zatím furt dlabe, jen mu teče to očko no :/
  4.10.2017 13:43Tygrinka
  AriaLisa: Že by blechy? Určitě zajdi k veterináři, problém bude rychle vyřešen...

  Morče 6: Mám podobnou zkušenost, jen počítej s tím, že někdy už tu narkózu neustojí... Pokud jí jinak snáší dobře, je fajn, že mu takhle dáváš šanci.
  - - - - -
  Briguška: Nemusíš odděleně. Na gauči pod dohledem seznámit - stalo se mi, že starší koukal na tu věc, co jsem mu dala k čumáku, jako na zjevení, napřed se jí bál, pak opatrně vyzkoušel očuchat, olízl ucho a když jemně do ucha kousnul, ono to vypísklo a starší se vecpal do mikroškvíry v laryse. :o) Pindě se taky leklo, nacpalo se pod něj, on vykulil oči a pak teprve mu došlo, že to malé je vlastně taky morče :o)) Pak dát do alespoň metrové klece s úkryty a domečky a nechat to na přírodě. Většinou je to jen velké honění a kvičení a hopání, někdy jsem musela staršího na chvíli oddělit, aby si mladší odfoukl a nabral síly, a šlo se znovu na seznamku. Pro dva kluky je lepší větší prostor, dávala jsem dvojici i do 120cm a zvládli se seznámit za chvilku. Jen jsem hlídala, aby starší nebyl moc velký tank, někteří jsou schopní mládě "přejet" při svém pohybu dopředu :o) Ale většinou rychle pochopí a jsou jemní, tak, jak se sluší a patří.
  - - - - -
  kittyZpotkaniDiskuse: Podle fotek by ty otlaky nemusely být až tak hrozné. Zatím to vypadá, že zánět tam není, že by stačilo odmáčet opatrně v řepíku a promazávat a uložit na měkkou podestýlku. Od vetky jsem měla nějakou hojivou emulzi... A myšák, co otlak měl, paradoxně nejraději bydlel na silné vrstvě hoblin a sena. Zkoušela jsem různé měkké podestýlky, vatu, asan, ručník na hoblinách, atp., on si udělal bydlení sám a krásně se mu to hojilo - takže posílám doporučení přímo od morčíka :o)) Mám tu také jednoho vyhozence s extrémně zakroucenými drápy a také vcelku dobře chodí, i běhá, i těmi křivulemi :o)) Tím neschvaluji, co se jí stalo, i mně se otvírá kudla v kapse, ale chci tím říct, že radost by udělat ještě určitě mohla...
  4.10.2017 16:54Magdalena Horynová
  Dobrý den,
  shaním nového veterináře na Praze 2/10, mohli byste mi nějakého doporučit? Ideálně s větší odborností, jelikož mám i papouška. Díky
  4.10.2017 17:37Jezzabell
  Magdalena Horynová: nahoře je záložka Kam na veterinu? Nic z toho v Praze nevyhovuje?
  4.10.2017 17:59Tygrinka
  Magdalena Horynová: Klinika MVDr.Naxery u Vinohradské nemocnice. Viděla jsem v čekárně občas i nějakého ptáka či leguána... Kdyžtak si tam zavolej. Je to kousek od zastávky Želivského, sice ještě Praha 3, ale Vin.nemocnice je už Praha 10...
  4.10.2017 19:34Kájka
  Jezzabel: Jak pokračuje eMík v rekonvalescenci? Snad už je na tom líp.
  4.10.2017 20:17Jezzabell
  Kájka: Bylo třeba dojet pro další sirup proti bolesti, po kterém eMík značně "ožil";) Vytahali mu stehy, hojí se to díkybohu dobře! Byl po těch atb nafouklej, holt klasika (aspoň u těch u mě doma)..Udělali z něj jahelníček, ale zabralo to.
  Před chvílí jsem mu dala nejhodnějšího klučinu ze smečky (na ruce) před něj k papuči do výběhu. Bártíka, je moc hodnej, obrovskej a obvykle ho dobře všichni snášej..eMík je naproti tomu největší rváč a jde doslova na první našlápnutí hned na krev a kost. Ale co byl operován, je víc pokorný. A ostatní na něj tak necvakaj, jako dřív..
  ;) Rukavice na sobě (pro jistotu) a připravena hned bránit Bártíka jsem čekala..Ostatní, co jsou v klecích kolem traktůrkovali, radostně se vrtěli, jen co Bárta zblejskli. eMík nejdřív nic, pak mu to došlo, vystřelil z papuče a nasával vzduch. Bártík taky začichal. A? eMík popadl zubama misku s granulema+vločkama a břeskně a škubavě jí táhl na druhou stranu výběhu:))))!!!
  Je fakt, že Bártík je velký jedlík a granule moooc rád;) Ale tohle bylo naprosto dokonalý, jak z komixu:)) Bráška Houmík Bárta hledal zběsile po kleci, tak jsem ho dala teda zpět. A eMík mezitím misku dostrkal aspoň za proutěnej koš se senem, kam vrazil hlavu a začal se cpát senem:)
  No, doufám, že to bude dobrý, hehe..
  Jinak rána se hezky hojí, nehnisá, léky zabíraj, probiotika baští a zeleninu postupně zobe. Kupodivu zabralo nejvíc, že měl zájem o jehlice kolegů, které jsem jim zavěsila na jejich obvyklá místa. Tak zvědavě "načuhoval", dostal svou a jak začli zvědavě omrkávat kluci "v protisměru" ze svých stran, dal se do jídla sám;) Je sice hned unavený, ale vrací se a snaží se;)
  4.10.2017 21:17Kájka
  Jezzabel: Tak to bylo veselo :))))))
  Hlavně, že je na tom už o dost lépe. Tak -jen tak dál, ať je brzo fit! :-)
  5.10.2017 06:51Jezzabell
  Kájka: díky;)
  5.10.2017 07:06sevcte
  Dobry den, rada bych se na neco zeptala. Dnes v noci okolo pate hodiny ranni nas vzbudil divny zvuk, ktery jsem jeste u morcatka neslysela. Takove tukani v pravidelnem rychlem tempu, dost hlasite. Jako.kdyz jsme meli ve skolce ty drevene tycky na hudebku, tak presne takovy zvuk :) tak dostala zeleninu, rano se probehla a vypada v poradku, ale nevite, co to bylo a jestli se mam strachovat? Dekuji za odpovedi.
  5.10.2017 09:47uj uj
  sevcte:
  Neboj se, není to nic vážného, morčátko ti pravděpodobně "zpívalo". Víc se dočteš tady:
  http://www.dailycavy.cz/old/zpivani.html
  5.10.2017 09:51Ehrena
  sevcte, a nebylo to zpívání?
  - - - - -
  Koukám, že uj uj mě už předběhla.
  5.10.2017 10:07uj uj
  Ehrena:
  pardón :-)
  --------------------------------
  Jinak zdravím všechny - a opět po nějakém čase tu máme nové album ze soužití germánského "dominátora" a mých Mädls von NegrCity:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34159
  Chluby chlub :-)
  5.10.2017 10:18Tygrinka
  uj uj: :o)))) není nad to, když někdo prostě velet umí :o) sežrala větvičku a je po problému s hádkou podřízených :o))
  5.10.2017 10:22uj uj
  Tygřinka:
  Jo jo, tak to u nás je - místo Domia dominuje nejstarší Amálka :-)
  5.10.2017 10:40Jezzabell
  K tomu zpěvu: mně doma zpívá výhradně eMík, v současné době marod po operaci. Začal tak v necelém roce. A bylo jedno, jestli měl vedle sebe parťáka nebo byl sám. Nejčastěji se to odehrává kolem půl druhé až třetí v noci a trvá to cca 8-20min. Upozorňuji, že z tichounkého trilkování to přejde postupně do řevu naštvaného papoucha:)) Lidi v baráku si musej myslet, že tady mám netradiční budík nebo papouška. Ale stalo se mi, že začal i v podvečer nebo večer, a to i když tady byla třeba návštěva. Což lidi docela udivilo, že takhle se může projevovat opravdu morče;)
  Ze začátku jsem se také bála hýbat, abych ho nerušila. A ostatní ze smečky opravdu jakoby "zamrzli" a ani se nehli. A to mám doma JEN kluky.
  Při pohledu na eMíka je to jakoby otevíral hodně tlamku, ani se jinak nehne. Nevšímla jsem se ani toho rozechvělého tělíčka, jako té otevírající se tlamky v rytmu.
  Zvuk je to teda víc stresující a fest vysoký. Ještě chvíli potom se nikdo z kluků ani nehne..
  jKupodivu si dal tak tři měsíce pauzu, když nad tím tak přemýšlím..Rozhodně jsme v té době s nikým z chlupáčů vážně nemarodili, nebo vůbec. Nikdo neumřel.
  Dodnes jsem na to nepřišla, proč to dělá, ani jsem se pořádně nedočetla co to může opravdu být..
  5.10.2017 12:49Freya_01
  sevcte - taky jsem měla doma vyloženě operní pěvkyni, byla neskutečná, dokázala nás vzbudit i přes zavřené dveře :) také jsem zpočátku nevěděla co to je, tak jsem se podívala na videa na youtube a srovnala si její zpěv s těmi na nahrávkách a bylo to stejné. zkuste se na to taky podívat ;)
  5.10.2017 12:59keporkak
  Ahoj všem. Snad zde bude mít někdo zkušenost a poradí mi, co dělat s opakovaným nachlazením morčete a jak se toho vyvarovat. Mám asi 3-leté morče, samečka, nalezence.. Vždy byl zdravý vitální, než jsem nechala jednou nedopatřením klec na průvanu. Dostal těžkou formu zápalu plic, léčba antibiotiky (3x injekce) zabrala a vyléčil se. Nachlazení provázené rýmou, výtokem z očí a ztíženým dýcháním se mu bohužel opakovaně vrací, asi tak po 1 měsíci. Netuším proč. Každý den mu preventivně podávám stříkačkou 2x vitamín C + echinaceový sirup, dávám mu nasušené bylinky proti nachlazení, klec není v průvanu, má dostatek zeleniny, ovoce, sena, trávy, dobře jí a nemá žádný stres-je to mazel, často ho chovám. Už se mu to vrátilo 4x a bez antibiotik by to zřejmě nepřežil. Nevím co mám ještě preventivně podniknout, poraďte. Díky.
  5.10.2017 13:07uj uj
  Freya_01: asi to nebude úplně k tématu, ale já si taky odjakživa přeji mít doma operního pěvce :-) Nejlépe nějaký sametový baryton :-D Ale zpívala mi jenom ta Fidorka...
  5.10.2017 16:11Tygrinka
  keporkak: Zamyslela bych se, zdali by se neměl navíc doplnit i A, D, E vitamín. Buď injekčně u veta nebo v kapičkách. K tomu určitě domek a navíc bych přes cca 1/3 klece a zadek (tu část s domkem) připevnila ručník nebo prostěradlo, nebo tak něco, aby měl určitě závětří. Mazlení je prima, celý se pěkně prohřeje. Asi bych zvážila delší užívání antibiotik a nějaké komplexnější vyšetření na morčecí veterině - ultrazvuk či rentgen a rozbor krve. Zbytek ti určitě dopoví Buub...
  - - - - -
  Jezzabell: Moji kdysi také zpívali z pohody. Jeden pohodlně ležel pod zpívací skříňkou a pěl, pak se kluci vystřídali, zase se spokojeně usalašili a pěl ten druhý. A pak šli oba zase žrát a podívat se mi do talíře, zdali by něco nevysomrovali. Zpívali jen pod touto jednou skříňkou, asi to tam dobře rezonovalo :o) Párkrát se mi podařilo je při tom pozorovat delší dobu, četla jsem si u nich na zemi a na talířku nechala pár myších dobrot, aby se mohli s paničkou podělit o její jídlo, tak jsem byla hned u akce :o) Pak mi tu nedávno jeden "zpíval", ale ze stresu. Frekvence nepatrně vyšší než u těch předchozích a znělo to víc naléhavě, polohu a napětí těla jsem neviděla, ale i tak to byl citelný rozdíl. Kdo nemá hudební sluch, asi to nepozná. Myšákovi se něco nelíbilo ve filmu na notebooku, tak jsem přeskočila kus filmu a dobrý...
  5.10.2017 20:55majda007
  Mám dotaz pro zkušené chovatele morčat. Máme samce, je mu cca 1 rok. Asi půl roku dost zapáchá, vyčistíme mu klec a za půl dne má podestýlku úplně mokrou a smrdí až čpí, používáme hobliny. Budu ráda za každou radu. Slyšela jsem, že kastrace by mohla pomoci, nevím co je na tom pravdy. předchozí morčata byla v pohodě, i sameček, kterého jsme měli dřív.
  5.10.2017 21:59sevcte
  Dobry vecer, dekuju za odpovedi :) jsem trochu klidnejsi. A trochu me mrzi, ze nespustila pres den, ale vydesila me v pet rano :D
  6.10.2017 06:54keporkak
  Tygrinka: Díky za reakci. Klec mám v bytě, zakrytou a ušila jsem speciální potah, takže je určitě v teple a při větrání zakrývám klec celou. Ty vitamíny co doporučuješ určitě zkusím, dostává jen C a možná mu ty ostatní opravdu chybí. Kapičky mu nevadí, je zvyklý na stříkačku. Injekčně radši ne, morčata mají tuhou kůži a vím jaké to je při injekci antb., myslím, že ho to dost bolí. Ještě jednou díky.
  - - - - -
  majda007: Ahoj, mám taky samečka-nalezence, skoro 3 roky, našla jsem ho jako mládě asi 2 měsíční, někdo ho vyhodil u lesa... Pokud si vzpomínám kolem 1 roku začal taky najednou zapáchat a více močil, ale pak to přestalo. Jen jsem mu častěji čistila záchod a pelíšek a taky ho častěji koupala, tedy jen zespodu břicho a zadeček, celého ne. Musí se pak vždy pořádně vysušit a být v teple, což mu ani nevadilo, rád se chová. Jak už jsem řekla, postupem času to odeznělo a žádné problémy se zápachem nemá. Prý samečci zapáchají pokud cítí v blízkosti samici, ale to není můj případ. Kastrace a narkóza je vždy velký zásah a nemám s ní zkušenosti.
  6.10.2017 09:09majda007
  keporkak: dík za odpověd. Nevím jak to řešit, musela bych mu čistit klec nejméně dvakrát denně, aby nebyl cítit. Táta vyhrožuje, že ho dá k dědovi do králíkárny, cítí ho prý po celém bytě.
  6.10.2017 11:21uj uj
  majda007:
  a jak velkou má klec? Pokud je klec malá, pak by to mohlo být tím, že to všechno hned počůrá (nehledě na to, že dostatek místa je pro morče velmi důležitý, ale to je zase na jinou diskuzi). Kastrace podle mne nic nevyřeší (možná mne opraví Buub), nám značkuje a je víc cítit i kastrovaný samec. A zapáchá to jeho čůrání nebo on? Má čistý anální vak?
  Pokud by to bylo podestýlkou, můžeš třeba zkusit kombinaci dřevěných nebo slaměných pelet na dno klece a překrýt vrstvou hoblin. Hobliny na povrchu pak zůstanou déle suché - nám se to moc osvědčilo (při třech morčatech se prodlouží doba nutná pro čištění až o tři dny). Také samozřejmě záleží na výšce vrstvy podestýlky, už jsem viděla i morčata chovaná prakticky na holém dně klece s trochou rozprášených hoblin...
  6.10.2017 11:23Katjusa
  majda -a neni to třeba tim že jim davat hodně travy a zeleniny? aspon u nas to tak je jak maji pjno travy tak je třeba čistit pořad
  - - - - -
  podestylka se u nas osvědčila pelety a na to hobliny
  6.10.2017 12:05Zbyněk
  majda007: jsou v té kleci pod hoblinami i pelety? Pokud ne, bude to ten problém. Vrstvu topných pelet a teprve na to hobliny. Potom doporučuji vyčistit samečkovi anální vak, ale připrav se, že to je příšerný smrad:)) Vezmeš si čistý hadřík, namočit do vlažné vody bez mýdla a šamponů a pomalu rozhrnovat zadeček pod pindíkem, má tam veliký vak, obvykle plný rozmatlaných bobků, moči a někdy i spermatu. Pozor - vůbec to nepouští a lepí se to, moc to nedři a očisti to jenom jemně. Kdyby nezabraly ani pelety, ani tohle, napiš ještě, co všechno mu dáváš k jídlu, i to může ovlivnit zápach moči.
  6.10.2017 14:36Katjusa
  zbynku no ty jsi v tom odbornik,ja to naštěsti nikdy nemusela dělat
  - - - - -
  holky ke se da nejlevněji koupi biostan
  6.10.2017 15:10holcicky
  Zbyněk,mysliš,že by od majda OO7 mohl mít ucpaný anální otvor?Je sice fakt,že samečci tím dost trpí a ucpává se jim.Při čištění je to fakt maras a strašný smrad.Mi spíš přijde,že má špatnou podestýlku a nestačí sát vlhkost.Při mém počtu čtyř myši by musel být smrad po celém baráků a to holkám vyměňují co 7-10den no při tom 10dnů to už jde taky znát.Jidlem no možná,ale dávám taky všechno...
  majlo007 co davaš za podestýlku?
  Katjusa,nevim možná Baumax nebo Obi.
  - - - - -
  Záleží i na velikosti klece jak píše uj uj,ale že by šlo cítit pořád smrad?
  6.10.2017 15:26Jezzabell
  Mám šest chlapů;) Podestýlku mají pelety a na to cca 10cm upěchované vrstvy hoblin. A je u nich individuální a nárazové, že někdo začne "smrdět" víc. Obvykle, když cítěj na svém území někoho jiného ze smečky. Nejde o přeznačkování (což je taky mazec), ale o třeba dvoudenní až týdení smrádek. A všichni mají to samé.
  S análním vakem u samečků- co jsem vypozorovala plus rada veterináře, odborníka na morčata: nechat být, pokud s ním není problém, který jde prý s věkem. Smrdět mu bude tak jako tak, pokud mu z něj nečouhaj zapáchající hobliny, nebo chlupy, nebo nemá viditelný problém, nemá se to prý moc čistit "jen tak preventivně". Kluci si poradí sami a někteří jsou větší smraďoši, jak jiní a nic se neděje;) Víc neplechy nadělá podráždění nesprávným čištěním nebo ještě hůř mýdlem a pod.
  Mladí kluci a střední věk s tím obvykle problém nemaj.
  Ovšem když už se tam musí, je to jako hnijící ohřátá kapusta, nebo mi docházej slova:))..
  6.10.2017 16:03holcicky
  Jezzabell,já právě nevím jak to přesně je u samečků jen vím že se jim to občas ucpe a pak to smrdí.Viděla jsem to jen u ucpaného psa a fakt to bylo na mě dost a to snesu hodně.
  6.10.2017 16:52Mary
  Zdravím,mám problém,jdu stříhat drápky mé Mary a koukam a ona má na přední pacce jeden drápek urvaný a trčí jí tam a taky tam má zaschlou krev.Chodí normálně,papá co stím? Mám počkat aš jí sám upadne? Drápek má zlomenej nebo odtrženej přímo u živého právě.Děkuji za rady.
  6.10.2017 17:34Katkaa
  Dobrý den, chci se zeptat. Dnes jsem jsi přivezla morče ze zverimexu. Vim ze je to špatné. Ale prostě jsem se do něj zamilovala a vzala si ho. Jen mi přijde hodne male, lehke a droboučký. Je to normalni ? PS: je to nejspíš miminko
  6.10.2017 17:55Zbyněk
  Katkaa: morče ze zverimexu nemusí být explicitně špatně. Ale zajímá mě váha, to je podstatný údaj a pohlaví. Ve zverimexech obvykle bývají miminka a bohužel předčasně odstavená, protože se lépe prodávají.

  Mary: pokud to visí na kousku, ustřihl bych, aby nepřekážel. Jestli je tam zaschlá krev, tak už by to bolet při střihnutí nemělo, ale kdyby tekla krev, skvělé je přiložit kousek hypermanganu, jak tu radila Buub, zastaví okamžitě. Ovšem musel bych to vidět, takhle jsou to jenom dohady.
  6.10.2017 19:12Katkaa
  Zbyněk: váží 180g
  6.10.2017 19:37holcicky
  Katka,tak to je vážně ještě miminko:( ve zverimexu jsou někteří na zahlušeni.No vím jestli bys ho ještě neměla dokrmovat,ale to ti poradí zkušenější,já osobně bych ho asi týden,dva dokrmovala,od Tebe je hezké,že jsi si ho vzala a napsala o radu na diskuzi.
  Na morčátku ze zverimexu není nic špatného sama mám tři holky z něho.Spíš je to špatné od lidí které ho tam dali za prvé tak malé a za druhé,že mu nehledali nový domov.Zbyzečně se takový malý tvoreček stresuje...
  6.10.2017 20:15morčátko zuzu
  čaukyyy! už jsem tu zas...
  mohu se zeptat... je normální že moje morče má teď období kdy mi kouše šňůry z houpačky, obvaz na ruce,....???
  - - - - -
  jinak chci všem poděkovat! pracně jsem nalezla morče v petcentru, jmenuje se Zoro!
  6.10.2017 20:16Katkaa
  Holcicky: a mohu se zeptat čím dokrmovat? Bojim se o ní
  6.10.2017 21:21Tory
  ahoj jak mam sem dat alba s fotkami?
  6.10.2017 21:22judistka12
  nevít jak dlouho můžu kapat do očiček kapky Maxitrol?
  6.10.2017 21:43Ehrena
  Katkaa, https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#dokrmovani
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#umely_odchov
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#pribirani
  6.10.2017 22:57Bart
  Katkaa - dokrmování je určitě dobré, ale i bez něho by se nemělo nic stát. Morče je jedno z mála zvířat, která po narození nejsou závislá jen na mateřské mléku. Na rozdíl od králíků docela výhoda. My jednou koupily ve zverimexu miminko ještě se zbytkem pupeční šňůry, takové zkušenosti, co máme dnes jsme neměli, ničím jsme nedokromovali a morčátko normálně prospívalo. Už je to dlouho, tenkrát jsme byli rádi za co nejmenší miminko. Narodilo se ve zverimexu a prostě ho klidně hned prodali.... Když jsem byla dítě, táta měl králíky, samice zemřela a máma mrňata doma krmila z lahvičky, stejně to bylo na p.., Nepřežili. U morčat je to lepší, hned jsou schopni papat i něco jiného než jen mateřské mléko. Tak že bych se tolik neobávala.
  7.10.2017 06:59Zbyněk
  Katkaa: já bych tu Borisovku klidně týden dával, třeba 4x denně, návod mám tad: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mimca_II Váhu už sice nemá tak zlou, může být klidně drobnější, ale problém mimin bez mléka spočívá v tom, že nemají dostatek vápníku pro rychlý růst kostí! Vezmi si, že mimino nabere za měsíc cca trojnásobek porodní hmotnosti a pokud přežije bez mléka, tak mu to zkrátí život a nadělá problémy, protože někde ten stavební materiál brát musí. Lidi jsou blbci, mimino do měsíce věku patří k mámě! Když nebudeš přikrmovat, asi se nic nestane, ale já bych tedy raději přikrmoval.
  7.10.2017 08:01holcicky
  Judistka12,a veterinář ti neříkál?S odhadem bych řekla asi 14dni,ale to ti spíš poradí buub.
  Katkaa,super někdo se našel s návodem na dokrmování.Ja bych šla do té Borisovky,nebo když se ti nechce míchat kotěcího mléka koupíš v obchodě.
  7.10.2017 08:39sheila9
  Tak jooooo kamaráde, rozhodl ses odejít za světlem, tak my bohužel teď už nic nenaděláme. Ale měl ses u nás myslím krásně, operací jsme ti prodloužili o 4 roky život, po světě ještě snad běhají všechny čtyři tvoje děti....tak se tam měj ještě líp než u nás.
  Farao Scarabeus, krásných 6 let.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32104
  7.10.2017 14:36Kájka
  Sheila9: Je mi líto, že vás váš chlupatý kamarád Farao opustil ... ale zřejmě "přišel jeho čas".
  Přeju mu hodně zelené travičky na věčně zelené louce za Duhovým mostem.
  7.10.2017 15:39sheila9
  Kájka : děkuju ;)
  8.10.2017 12:03Tory 2
  ahoj jaky mate nazor na morcata ze zverimexu?
  8.10.2017 13:43Katkaa
  A chtěla bych se zeptat. Vím jak naučit morčátka na napajecku, ale u ni to nejde. A ještě domek jsem ji nedala aby jsi zvykla je to dobře(mam klec přikrytou ručníkem)
  - - - - -
  Tory 2: mam morčátko ze zverimexu jsou mu 4 a je v pohodě. A pak jsem měla 2 ze zverimexu a obě mi po půl roce umřela na svrab(nesel vyléčit). A teď mam 2 dny nové morčátko ze zverimexu. Podle mě je to jak kdy.
  8.10.2017 16:44Kájka
  Tak jsme našeho morčíka po dlouhé době konečně zvážili... a zírala jsem! ,-) 1100 g :))
  Odhadovala jsem, že to bude 900 g. Koncem října bude mít 1 rok, tak to už asi neporoste.
  Fakt, že má dobrý apetit, baští rád :-)
  8.10.2017 17:00Tygrinka
  judistka12: Tak dlouho, jak určí veterinář...
  - - - - -
  Jezzabell: Konečně někdo, kdo to řekl také - do tělních otvorů se zbytečně nešťourá :o)
  - - - - -
  Mary: Pokud je ulomenej a visí na kousíčku, tak odstřihnout, jinak nechat a hlídat.
  - - - - -
  Kájka: Neboj, může ještě do dvou let věku lehce zmohutnět :o)
  8.10.2017 18:11Kájka
  Tygrinka: já vím -do šířky ,-)) teď, když běhá po zemi, tak je jak housenka (dlouhý)
  8.10.2017 21:45Tory 2
  Katkaaa: jo? my jsme meli 3 morcata ze zverimexu a byli v poratku. mas pravdu s tim ze je to jak kdy mam i potkany 3 jsou ze super zoo v havirove a jsou v poradku a jeden byl ze super zoo v ostrav a vcera umrel...mel cca 2 mesice :(
  - - - - -
  no a ted budeme kupovat morceci kluky a myslis ze jsou dobre jmena Aron a Bacardi (Bakardi) ?
  8.10.2017 22:24Neeen
  Ahoj všichni,
  Nevíte někdo náhodou o někom,kdo prodává na moravě venkovní samičku morčete,moc se po ní sháním,potřebuji ji pro jednu morčinu,aby nebyla sama.
  8.10.2017 23:02Ehrena
  Neeen, z Moravy je inzerátů plno, ale neviděla jsem, že by někdo uváděl, jestli má morčata doma nebo venku.
  9.10.2017 09:21IjaSv
  Neeen, určitě jsem viděla takové inzeráty v posledním týdnu, jen je potřeba sednout k internetu a procházet texty jednotlivých inzerátů - na bazoši možno zadat i PSČ. Takže Bazoš, Sbazar, iIfauna - jen je třeba vždy vyhledávat ve více tvarech postupně - morče - morčata - morčátka. Určitě najdeš. Já nemám čas to znovu prohledávat, a ani nevím, kam až jsi ochotná si pro morčátko zajet. Přeji úspěšné hledání.
  9.10.2017 09:53Katjusa
  zravim,chci se zeptat,granule biostan chci objednat 25kg za 509kč,nebo mate tip někdo za ještě levnějši?děkuji
  9.10.2017 15:54bauli
  Dobrý den,
  máme morčáka co málo baští seno,tudíž má měkké bobky a poslední dobou se mi zdá být i lehce nafouklý. Vím že se zde zmiňoval Sab simplex, jen nevím kolik a jak dávkovat,prosím tedy zkušené o radu. Morčák váží cca 1100g.
  Předem děkuji.
  9.10.2017 16:19Kájka
  Neen: v Brně např. CHS ALPAMAYO (mají většinu morčátek venku v "králíkárně"), plemeno : hladké, angl. crested, dále: CHS Farlet -Ivančice, angl. rex.
  Myslím, že CHS, kde mají morčátka hlavně venku bude dost.
  - - - - -
  Neen: s výše uvedenýma CHS mám osobní zkušenost.
  9.10.2017 18:02klioo
  Dobrý den, je nutné cpát do morčíka Rodicare i přesto, že dlabe? docela zhubl, u Veta už jsme byli, je to nejspíš kvůli zoubkům, ale jinak v poho žere, zuby přerostlé nemá
  9.10.2017 19:51Neeen
  DĚKUJI všem za reakce,už jsem strávila nesčetně hodin hledáním na portálech :Bazoš,iFauna,Hyperinzerce,Sbazar....
  Měla jsem si brát morčinu z CHS U králíčků,kde chovají morčata venku,jenže to z nějakých důvodů neklaplo a momentálně mají tak akorát kluky:(
  Co jsem viděla ,tak většinu venkovních morčat prodávají v Čechách a jelikož bydlím v Přerově ,tak do takové České Lípy fakt nepoletím a přepravou zvířat?To bych si tam radši zajela tím autem.
  Jsem ochotná dojet do Brna,Ostravy,Olomouce,Havířova...moožná i do Pardubic.
  No nic no,morčinda kvílí,já jí slibuji a kamarádka nikde :[
  9.10.2017 20:05Zuzanka01
  Neeen: V CHS hostynkymountains taky chovají morčata venku a je to u Zlína.
  9.10.2017 20:16Kájka
  Neen: v chs Alpamayo mají jednu morčinku na prodej (mrkla jsem na jejich stránky).
  Nevím ale jako máš představu, co se týče plemena atd.
  - - - - -
  A vidím, že v chs hostynkymountains mají také jednu krásnou samičku na prodej :-)
  9.10.2017 21:04Neeen
  Kájka
  V chs Alpamayo je ta samička zarezervovaná,hostynkymountains,mám podobné morče a Farlet momentalně nemají,zkusim pohledat,kdyby jste někdo věděl o nějaké další chs prosím napište.
  9.10.2017 21:41Kájka
  Farlet mají čerstvá mimča, musela by jsi počkat min. měsíc.
  - - - - -
  Mrkni ještě na chs Parakas, Brno.
  Zajímavé je, že fakt jsou v nabídce teď spíš samečci (jak tak koukámú
  - - - - -
  ještě: CHS Erunis Meltulio, Svitávka (okr. Blansko)
  - - - - -
  CHS Gondor
  9.10.2017 23:03Jana-74
  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda jste se někdo setkal s chováním morčete....situace( dám ruku do klece třeba s miskou z jídlem a morče mě jakoby dobne do ruky,nekousne ale zoubkama se dotkne ruky,nedělá to jen v kleci ale i mimo ni ,na klíně ,na pelíšku ,prostě kdekoliv.Jeste podotýkám že je to nalezena samička a s ostatními morčaty se nesnese.Jinak nic delela...tím myslím že je hodná.Dekuji
  9.10.2017 23:06Neeen
  Kájka
  Děkuju moc,jsi hodná.
  10.10.2017 15:24Danka
  Ahoj poptávám po Brně 2 mladá morčátka asi nejlépe samičky (nebo i samečky, ale aby se pak spolu neprali) Nevíte někdo o aktuálním vrhu, kde by se dala zamluvit?
  Kájka - ty prosím máš nějaká morčátka, která by se dala zamluvit? Díky za zprávu případně můžeš i do e-mailu
  danulbart@gmail.com...
  10.10.2017 18:18Ylada
  Jana-74: je to náznak kousnutí, dává tím najevo, že se jí to nelíbí. A že se bojí. Asi nemá s lidskou rukou tak úplně dobré zkušenosti.
  10.10.2017 21:31Jana-74
  Ylada - Děkuji
  11.10.2017 08:24Zbyněk
  Danka: doporučuji spíše samičky, protože u kluků neexistuje žádná záruka, že se v pubertě nerozhádají na pořád. Jinak je tady inzerce a pak bych zkusil seznam.cz, morčat je všude přebytek.
  11.10.2017 10:52Ehrena
  Danka, na Bazoši konkrétně z Brna a okolí je spousta inzerátů, a hodně malých morčátek i zdarma. Teda ne jen malých, ale i větších, až je mi z toho hodně smutno, když to čtu. Jak se někdo může po několika letech zbavovat zvířete.
  - - - - -
  Sama jsem se už z těch starších tří ujala, je mi jich líto.
  11.10.2017 14:08Freya_01
  já to taky nechápu. když už si někdo pořídí zvíře, měl by počítat, že ho u sebe bude mít roky. stalo se mi, že jsem sousedům hlídala přes dovolenou morče a oni si ho po dovolené odmítli vzít zpět, naštěstí přítel měl známé, kteří jej adoptovali a měli z něj radost, za tento skvělý čin ode mě dostali odpovídající klec a ne tu budku v které normálně žil. jednou mi kamarádka zamluvila ve zverimexu mládě k narozeninám, ale když jsem tam přišla, okamžitě jsem si místo něj vybrala asi roční samičku, kterou nikdo nechtěl. i starší morčátka jsou báječná. z chovné stanice jsem si vzala taky starší morčinku, kterou vyřadili z chovu, starší sestru mé malé. holky si spolu dobře rozumí. i starší morčátka si zaslouží báječný domov a dokáží jej rozzářit.
  11.10.2017 15:29Jezzabell
  Jj., moje řeč! Jsme na tom stejně. Šla jsem si kdysi zodpovědně pro morče do zverimexu a když mi chytali Houmíka (dodnes nechápu, jak tam tak krásnej kluk mohl zůstat poslední-předposlední..), hnula se kupka sena v rohu. Prodavačka jen "a hele, von tady zbyl ještě jeden!" Bártík měl smůlu, že byl očividně poslední z vrhu, co do velikosti, byl "jen" bílý s flíčkem na zádech..Ještěže to byl kluk;) (musela bych jinak vymýšlet jak to zařídit jinak). A co s ním? No, máme tady hada..Tak jsem si nesla dva brášky;)) Bártík je krásně vybarvenej a největší ze smečky! Má nádhernou hřívu a dobrosrdečnou povahu, nemluvě o Houmíkovi, který je na něm závisláček:)
  Psa jsem vybírala podobně, šla jsem pro krasavce, a když jsem viděla nešťastné maličké uřvané klubíčko v rohu, bylo mi jasné, že "řimbuch" najde páníčka hladce a nesla jsem si prcka:)
  A je pro mě nesmírně důležité, aby se u mě zvířátka měla dobře nejen zdravotně, ale i psychicky;) Opak prostě nepřichází v úvahu a jen doufám, že "na každou svini se jednou voda vaří"!
  11.10.2017 16:48Laya
  Zdravím,
  přemýšlela jsem nad otázkou. Pokud bude mít samička do jednoho roku mladé, tak pak dokdy může být znovu připuštěna? Může mít miminka do té doby, co to umožnuje kondice nebo je to omezeno věkem ( třeba do 2 let) a pak nic? Děkuji moc za odpověď, vím, že je to trochu hloupý dotaz.
  11.10.2017 18:41Tygrinka
  klioo: Pokud morče žere samo, tak nedokrmovat. Přidala bych vločky a hlavně vzala myšáka někam na veterinu, kde mu provedou hlubší vyšetření. Diagnóza "asi od zubů" není dostatečná. Hubnout může ze spousty zcela jiných důvodů. A pokud zuby nejsou přerostlé, je třeba hledat dál...
  11.10.2017 19:01Morcatko01
  Dobrý den chtěla bych se zeptat naše morčátko si poslední dobou odlehčuje zadní nožku, ale běhá normálně jí ale občas prostě odlehčuje tý jedný nožce (např. když leží tak má nožku položenou jinde než ostatní nebo když skáče tak tolik nedoskočí na tuto nožku) na pondělí jsme obědnáni na veterinu (kvůli kastraci) takže bychom se když tak zeptali. Ale chci se zepat jestli bych pro něj mohla ještě neco udělat nebo jestli je to "normální" (je to mé první morče)
  11.10.2017 19:14Zbyněk
  Laya: hloupé dotazy jsou jenom ty nevyřčené, říkával můj parainstruktor:) Samička by měla zabřeznout do půli roka po prvním porodu. Rok se už nedoporučuje, ale tak jde to. Víc, než rok, už ale opravdu vhodné není
  - - - - -
  Freya_01: problém je v tom, že lidi si možná trochu váží psů a koček, ale morčata jsou pro většinu z nich pouze "blblé myši". Kus hadru, neumím si to jinak vysvětlit:( Jak se někdo může chovat k živému tvorovi tak, jak se často chovají, je mimo moje chápání. Copak morče, potkan atd. jsou něco méně, než psi, než jiný živý tvor? Dovedu pochopit, že někdy se něco pokazí. Někdo vážně onemocní, přijde o partnera, zestárne atd. Ale to nejsou ta časté případy. Pořizuji si nové morče s tím, že se mu budu věnovat téměř devět let. A přes to u mě nejede vlak. Nikdy bych se nezbavil zvířete, aniž bych neměl jistotu, že se bude mít dobře! No jo no, někdo v sobě cit prostě nemá:(
  11.10.2017 20:05Kájka
  Jezzabel: prima příběhy, jak jste přišli k morčíkům + k pejskovi. :-)
  Prostě tam čekali na Tebe (osud) ,-)
  - - - - -
  Houmík s Bártíkem jsou prima dvojka :))
  A ten pejsek je jaká rasa? nebo kříženec?
  11.10.2017 21:11Jezzabell
  Kájka: tehdy to byl "bóbika";) Dnes už je v psím nebi..Měl vrozenou srdeční vadu a prasklo mu to, když ho brácha vezl na veterinu..Umřel mu cestou v autě..Ale měl u nás krásných sedm let..
  11.10.2017 22:33Freya_01
  Zbyněk tak když mi soused řekl, že si ho nechtějí vzít zpět, že už holce místo morčete koupili psa, ani na vteřinu jsem neváhala a nechala si ho. ten soused je magor, ublížil by mu, on není citlivý ke zvířatům. když ten příběh toho morčátka slyšeli přítelovi známí, hned se nabídli, že rodiče měli taky morčata a oni by taky chtěli, že se budou navštěvovat, bydleli jen o patro ve stejném domě. hned jsme to doma probrali a morčíka jim svěřili. vím, že dožil v milující domácnosti a to mě těší. taky mám svá morčata na pořád. poslední Helenka, zemřela mi stářím v náruči, cítila jsem v rukách její poslední výdech. šeptala jsem jí, aby se nebála a jak moc ji miluji. přijde mi, že čekala až se vzbudím a přijdu ke kleci. nechci ani myslet na to, až se budu loučit s další holčičkou, chtěla bych, aby žily déle. :)
  11.10.2017 22:39Reny
  Morcatko01 - je dobře že jdeš k vetovi, hlavně to musí být specialista na morčata, jiný nic nepozná a může ještě ublížit nevhodnou diagnozou :-( .... Já mám pocit, že to je počínající ochrnování z nedostatku vitamínů, hlavně C-vit a B-vit.... z kupované zeleniny to většině morčat nestačí a je potřeba přidávat do napaječky C-vit od Versele-Laga .. je stabilizovaný a obsahuje i ten B-vit a další důležité.... ostatní céčka jsou tak říkajíc na prd :-) Zkusila bych nasadit vyšší dávky C-vit od Versele-Laha rovnou do pusinky inzulínkou , v odkaze máš další informace http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-281965/
  11.10.2017 23:27Ehrena
  Freya_01, takhle jsem před lety já přišla ke kočce. Kamarádka mé dcery měla kočičku, dostala ji od jiné kamarádky k narozeninám jako kotě a měla ji asi rok a půl a protože byla kočička nekastrovaná a brávali ji s sebou na chatu, kde mohla volně běhat, celkem pochopitelně zabřezla. Jenže čím víc se blížil termín porodu, tím víc rodiče té kamarádky vyhrožovali, že kočka musí pryč, že s koťaty ji doma nechtějí, že by jim zničily byt. Maruška, dcery kamarádka, k nám chodila brečet a říkala, že už na koťata sehnala zájemce a že teď neví, jak to s kočičkou vyřešit, rodiče ji prý chtějí vyhodit ven, protože už se porod blíží, a to bylo v říjnu a kočka byla do té doby pouze bytová, kromě víkendů na chalupě. Bylo mi kočky i ještě nenarozených koťat líto a tak jsem Marušce i jejím rodičům navrhla, aby kočka přečkala následující cca tři měsíce, než porodí a odchová koťata, u nás. Už jsme kdysi kočku i s koťaty měli a nijak hrozné mi to nepřišlo. Všichni souhlasili. Ale netušila jsem, že mi za čtvrt roku řeknou, že už kočku nechtějí. Micinka nakonec zůstala u nás a následujících 12 let bylo těch nejkrásnějších pro mne a doufám, že i pro ni. Nikdy jsem toho nelitovala, že jsem se jí ujala, i když s rizikem, protože jsme všichni trochu alergici. Dokonce bych řekla, že nám tu alergii pomohla trochu vyléčit.
  - - - - -
  Zbyněk, tady je vidět, že ani kočky na tom nejsou o moc lépe než morčata.
  - - - - -
  Morčátko01, jak je morče staré a není to náhodou satén? U našeho Cipíska (saténa) se takhle začala projevovat osteodystrofie saténových morčat. Ale doufám, že váš případ to asi nebude.
  12.10.2017 08:46Garf
  Freya_01: rodiče mají domek "na samotě u lesa" a pravidelně na začátku a na konci prázdnin se tam vyskytovala vyhozená zvířata v různém stavu. Koťata, štěňata, želva, dokonce perský kocour, evidentně bytový, který vůbec netušil, co si venku počít. Dospělí psi, pološílení z toho, že je někdo vyhodil na vsi na odbočce a odjel...Některá zvířátka jsme udali do dobrých rukou, některá už zůstala na pořád :-) Některá nepřežila :-( Jako 4 ještě skoro slepá koťata, která navíc někdo předtím evidentně týral...:-( "Lidi" dokážou strašné věci...:-/
  12.10.2017 09:49Morcatko01
  Ehrena:morčátku bude v listopadu rok
  12.10.2017 10:22Ehrena
  Morčátko01, a satén to není?
  V každém případě bych se zeptala veterináře, a zkusila přidávat vitamíny, jak už psala Reny, já tedy používám normální Vít.C, v tabletkách, a někdy přidávám i B Compositum, to hlavně, když morče špatně jí.
  12.10.2017 11:35Juvelínka
  Neeen- chs chaloupka na mýtince. máme odtud krásného morčičáka :) je u valašského meziříčí.
  12.10.2017 21:09Neeen
  Juvelínka
  Děkuji moc za zprávu,jenomže jako obvykle žádné morče na prodej nemají.
  Ale našla jsem si na iFauně inzerát ,kde paní z olomouce prodává samičku Sheltie oranžovo-bílou s pp :)
  13.10.2017 12:13Juvelínka
  Neeen:
  jaj, to už jsem nekontrolovala, jak jsou na tom s odchovy.. hodně štěstí s konečně nalezenou samičkou :)
  14.10.2017 10:36Moče Verča
  Ahoj.
  Je dobré brát s sebou na výlety do lesa morče v přepravní taštičce?
  Nebo je lepší ho nechat doma čekat až se vrátíme.
  Máte někdo skušenost?
  Dík
  14.10.2017 11:27holcicky
  Morče Verča,pokuď se nebude mít kde proběhnout(výběh)tak bych ho nechala doma,zbytečně by se stresoval v tašce.Bude spokojený doma.Kdysi jak byli děti malé jsme vzali zakrslého králíčka domů.Po zpáteční cestě z něho vylezlo snad milión klíšťat,dcera ho nesla domů a ta za chvíli byla sama černá tečka.J á moje holky neberu ven a navíc už je i chladná země.
  - - - - -
  .....Vzali zakrslého králíčka ven....
  14.10.2017 13:47Babula
  Muze morce řeřichu?
  14.10.2017 15:41NatalieB
  Co mám dělat když me morče snědlo jedovatý list (pavinič)?
  14.10.2017 16:32Terka:)
  Dobrý den, chci se zeptat dneska jsem k morcatku pořídila kralicka a mé morcatko ji stále oblizuje, pronasleduje, znamená to něco špatně? :/
  14.10.2017 16:48Tygrinka
  Terka:) Ano, až králík poporoste, může morče slušně šikanovat. Králík by měl bydlet sám a morče by mělo dostat morčecího kámoše.
  14.10.2017 16:50Terka:)
  Tygrinka: morcatku neni ani rok, a kralicek je ještě miminko také. A někdo říká že spolu být mohou a někdo zase ne.. tak je to pak těžké..
  14.10.2017 16:58Tygrinka
  Terka:) Je to sázka do loterie. Někdy to klapne a jsou kámoši, někdy to odnáší právě to morče, které je větším králíkem šikanováno ať už z důvodu toho, že králík je z principu spíš solitér, anebo je obtěžováno sexuálně. Já mám právě tu horší zkušenost, ujala jsem se páru králík-morče a morče bylo fakt chudák. A měli dohromady metrovou klec, bydleli tak půl roku v útulku, králík byl mimino, když ho přidali k morčeti.
  Spousta dalších lidí zde anebo těch, co sem někdy zajdou, zachraňovala právě morčata z králíkáren, která tam byla ubytovaná z důvodu, aby dělala králíkovi společnost anebo z pověry, že na sebe "berou" králičí nemoci. A někdy i králík morče podupe, může mu něco zlomit anebo ho prostě ukouše k smrti.
  14.10.2017 18:33Terka:)
  Tygrinka: to snad ne... :/ v kleci jsou spolu v pohode, morcatko ma rado tmu tak je furt zalezla v domecku a kralicrk zatim ocuchava...
  14.10.2017 21:02metallikář
  Je možný, že se z odjakživa submisivní samice stane samice dominantní?
  Ty moje dvě holky, co bydlí spolu mi dneska ukázaly docela zajímavou věc. Když jsem se na ně díval, tak právě ta submisivní prohnala a kousla (spíš jako zobla) tu, co vždycky byla dominantní (v tom páru).
  Dneska jsem to viděl poprvé a pak se už nic nedělo, vůbec se neperou, žijou v klidu (jen ze začátku, když jsem je k sobě po mladejch zase vrátil, tak ta dominantní dávala asi 4 dny najevo, že ona je ta, co tomu šéfuje, ale to bylo asi před 2 měsíci).
  14.10.2017 21:20Sheena
  Dobrý večer, naše Peggy, kterou jsem si přinesla z morčecího azylu na konci srpna ke kastrovanému Felixovi, dnes porodila 3 krásná morčátka. Všichni jsou to klasičtí trikolorci.
  Paní, od které jsem si ji brala, mi tvrdila, že ji měla taky s kastrovanými samci, ale zjevně mi lhala. Navíc měla i všenky, takže jsem je pak likvidovala samozřejmě u obou. A jelikož mě paní tenkrát ani nepustila k sobě a vlastně mi ji předala na ulici, ani si nechci představit, jak to u ní vypadá a jak tam morčíni žijou. Nerada bych ji křivdila a naopak ráda se budu mýlit, ale....
  Chtěla bych se prosím zeptat ( a omlouvám se jestli se ptám blbě, protože s tím nemám absolutně zkušenost): po jaké době jim můžu vyčistit klec? A čím bych teď měla Peggy krmit nebo naopak neměla? Myslím, čím bych jí měla přilepšit. Jinak to zvládla výborně, na to, že jí je 3,5 měs.. Všichni jsou živí a čilí a úplně úžasný :-))))
  14.10.2017 22:27Neeen
  Ahoj,příští týden se má konat výstava morčat v Brně,myslíte ,že se tam budou prodávat i venkovní morčata?Vím,že se na výstavě vystavuje,ale bývá tam i prodej:))
  14.10.2017 23:27Smirny
  Neeen: jak venkovni? Morcata tam k prodeji budou. I odchovatelu, co maji venkovni chov:-) Jestli to bylo mysleno takto. Ale neni u nich psano, kdo je venkovni a kdo domaci:-))
  - - - - -
  Metallikar: Ano, je to mozne a u samic pomerne bezne, ze se u nich vekem meni role. Vůdčí samice je vzdy jen jedna a to ta, co si to vydobude u ostatnich:-)
  - - - - -
  Sheena: muzes vycistit klec hned. Jinak samici davat kvalutni seno, granule, ovesne vlocky. Zeleninu. A co to bylo za azyl, ze z toho mas takovy divny pocit?
  - - - - -
  Sheena: a ses si jista, ze jsou ji 3,5 mesice? To musela mit riji uz ve 4 tydnech. A zrejme ji tedy nakryl bratricek treba. Kdy se dostala do azylu?
  15.10.2017 00:32Tygrinka
  Metallikar: Anebo už to bylo na tu dvojku moc, tak určila jedničce hranice. Já to vídám u kluků, ale nemyslím si, že by to u holek mělo být zcela jinak.
  - - - - -
  Terka:) Ale ne, morče se bojí, tak je v domku, kam na něj ušák nemůže. Ale bydlet většinu života jen v domku není pro morče zrovna příjemný život. Jak říkám, neudělali jste dobře s tím králíkem v jedné kleci.
  - - - - -
  Sheena: No, všenky mohla mít a paní si toho nemusela všimnout. Kdysi moji morčáci také nějakým způsobem všenky dostali a my si toho všimli až po dost dlouhé době, kdy jim to běhalo v srsti ve dvojstupech. A to jsem je měla denně v rukách.
  A co se kastrace týče, mohla dát kastrovaného kluka příliš brzo k samičce a on ještě nebyl zcela neplodný, anebo holka už byla březí, když ji našli.
  Odhad věku u morčat je dost orientační, může jí být i o dva měsíce víc.
  V každém případě už se stalo, hlavně, ať vám miminka udělají radost a najdete pro ně hodné páníky.
  Vyčistit klec můžeš už ráno, myšičky odchyť, maminu opatrně, aby se moc nenatahovala, někam je přendej a klec normálně vyčisti. Ono se může čistit přiměřeně dřív, když si po porodu odpočine, morče není králík a svá mláďata kvůli zásahu majitele nezavrhne. Kdysi jsem viděla, jak ve zveráči holka porodila ve skupině morčat, ostatní žrali seno na druhém konci větší ubikace, asistoval jí opatrně jeden sameček. Ne, nechtěl ji obskočit (zatím), jen jí dělal podporu :o) Když bylo po všem, samičku nabrali opatrně na lopatku a celou rodinku přestěhovali jinam do klidu, kde se samička začala věnovat svým maminkovským povinnostem.
  O výživě ti poví zkušenější, posílám jen odkaz na pomoc při případných komplikacích, které mohou po porodu nastat -
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/01repro.htm
  - - - - -
  Je to už asi 20 let, co jsem to viděla, ale ten fígl s lopatkou byl dobrý. Samičku jen trošku pošťouchli, ona si na ni vylezla a nikdo jí nemusel mačkat tělíčko a nemohl jí při přenosu ublížit. Osobně bych jí tedy oddělila dřív, ale holt zverimex je zverimex...
  15.10.2017 07:44Neeen
  Smirny
  Ano,mylela jsem ,jakože jestli tam bude ta možnost.
  Díky za odpověď:)
  15.10.2017 09:59Sheena
  Smirny, Tygrinka:

  Děkuju. Jistá věkem si nejsem, když jsem si ji brala byly jí prý 2 měsíce, ale to mohla paní taky jen odhadnout, asi ji taky neměla od miminka. A jak říkám, nechtěla bych paní křivdit, může to být i tak jak píšete. Každopádně miminka jsou úžasný, kdyby to šlo nechám si je všechny :-)) Ale 5 morčat v bytě si dovolit nemůžu. Jsem domluvená se svou veterinářkou, morčátka půjdou do dobrých rukou :-) Já si možná nechám 1 samičku ( pokud mezi nimi je ), ale fakt jen možná.
  15.10.2017 11:33k
  dobrý den, už před nějakou dobou jsem tu psala s problemem že se morčík nadměrně drbe, tak byl dvakrát vykoupán a drbe se už jen málo, prostě jak normální morče. teď jsem si ale všimla že má v srsti,hlavně na koncích takové bílé mini drobečky, přitom je na buničině, nevíte co to je? vypadaná místa ani stroupky nemá, fakt jen malé bílé drobky, jako psyb moučk. cukrem. k veterinářce doujdu zítra po škole, tak dofám že to nebude nic véžného
  15.10.2017 11:36Terka:)
  Tygrinka: ale prd neboji je rozmazlenej :D v dimku je furt a sou tam spolu
  15.10.2017 14:4313
  Dobrý den. Chci se zeptat proč morčata druhý den nežerou? Děkuji
  15.10.2017 15:10Bart
  Je to 9 měsíců, co bydlí Samuel s Nicem. Chlubící album: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34161
  15.10.2017 16:13Ehrena
  13, to je dobrá otázka - a co napsat nějaké podrobnosti?
  15.10.2017 17:04Smirny
  k: morčátko je tmavé? Asi by to mohly být všenky, nic vážného, něco jako vši:-) Veterinář ho zakápne něčím proti parazitům a bude pokoj:-)
  - - - - -
  13: pokud morče nežere, tak je to vážné a musí se to řešit.. A zvláštní, že nežerou najednou obě (nebo kolik)..
  15.10.2017 20:30Neeen
  k
  Na všenky pomáhá Arpalit sprej,stojí asi něco přes stovku,mají ho v lékárně a na většiněvveterinách k zakoupení.
  15.10.2017 20:47Smirny
  Neeen: Advocate nebo Stronghold na kůži je jistota:-) Arpalit sice funguje, ale pokud není ošetřený úplně celý povrch těla, tak je veliká šance, že nějaká mrška přežije a časem se zase namnoží.
  15.10.2017 22:07Tygrinka
  Terka:) Rozmazlenej, když se pořád schovává? A jejej, zase další laik, co zná zvířata jen z obrázku...
  15.10.2017 22:32Tcica
  Rada bych si prohlidla nejaka alba, je tad nekde treba seznam? nebo jenom kdyz sem nekdo da odkaz?
  15.10.2017 23:24Ehrena
  Tcica, dole na stránce Alba uživatelů.
  - - - - -
  Nebo každý u svého nicku.
  16.10.2017 08:47Jackpot
  Dobrý den, je možné podávat také rozředěný aminosol přímo do tlamičky? Třeba 0,3ml aminosolu s 1ml vody?
  Děkuji za odpověď
  16.10.2017 17:11Blanule13
  Zdravím všechny,
  náš šestiletý sameček má problém se stolicí. Jeden den jsou bobky v pořádky, další je má mazlavé a takto stále dokola, ačkoli je již 4 dny na dietě - seno, voda s vitaminem C. Podávala jsem i Bio Lapis. Je to u starších jedinců ,,normální"? Případně jak tento problém vyřešit?
  Děkuji předem za odpověď
  16.10.2017 19:26indira
  Neví někdo jaká je průměrná váha morčete? Máme samičku - končí 6 rok, je po operaci nádorů na vnitřních orgánech a zdá se nám dost hubená. Jí, ale myslím že méně než by měla. Váží 609dkg. Dáváme jí seno, ovesné vločky s vlákninou, kadeřavou petrželku, papriku a nějaké ty suchá morčecí pamlsky.Občas salát a okurek, ale když jí to chutná tak mám pocit , že po tom má ještě řídší stolici než běžně.
  16.10.2017 20:51Adisek33
  Dobrý den mému morcatko je 8 mesicu a na pouze 300g nevim co stím já četla ze by molo mít 500-700 g a 5 mesicu věku ani se mohlo pářit co ted??
  - - - - -
  Dobrý den samice morcat by si mela odpočinout 3mesice než může mít zase miminka já to nevěděla a nechala sem ji jen 1tyden co ted
  16.10.2017 22:27Neeen
  Adisek33
  300g!?Jsi si jistá,že jsi ho zvážila dobře??Vždyť to ani vzhledem k stavbě těla osmi měsíčního nedává smysl,to morčete nemá šanci mít 300g,to moje měsíční mimča měli 300g,morče které se narodí má cca 85g.To tvé morče je už dospělé.Zvaž ho ještě jednou,protože to ,co jsi napsala nedává smysl.

  A ohledě toho odpočinku,může se ti vpohodě stát,že ti samička pojde,samičce dá pořádně zabrat porodit a vůbec vytvořit ty malý.Ty víš o morčatech asi pěknej prd.
  17.10.2017 10:14Katjusa
  adisek33-ono lepši je si klepnout do hlavy a něco si přečist o nich než je začneš chovat
  17.10.2017 11:06Lulu19
  Prosím, když Rozinka, má dva měsíce, doma ji máme týden, chodí pokuchyni (vždy ji vypustím), tak při chození brumlá, tak jakoby si se mnou povídala, dneska mi ale zničehonic začala pískat, nevm, co se stalo, poradíte prosím? Myslíte si, že se jí třeba chtělo na záchod a dala mi vědět že chce do klece, nebo že třeba má hlad? (což si nemylsím, snědla kus papriky a hrst rukoly...) Děkuji
  17.10.2017 15:14lupy u morčíka
  dobrý den, zjistila jsem že můj nový morčík má lupy. už jsem ho vykoupala, a je to lepší, ale zjistila jsem že má jakoby nad řitním otvorem slepené chlupy a tam těch lupů má nejvíc. rozčesat nepomohlo, myslím si že to bude potřeba ostříhat, ale nevím jak, doma holící strojek nemáme. za hodinu jdu k veterinářce, tak se s ní poradím, ale kdyby jste někdo věděl jak proti tomu, napiště prosím
  17.10.2017 16:08holcicky
  Lulu19,vzhledem tomu,že má dva měsíce a byla na zemi určitě nepískala,že chce čůrat.Spíš na sebe upozorňovala,že i když už dostala papriku,... ještě by něco do bříška dala.Nějaké mistečko tam má volné... Třeba jsi zašustila sáčkem,otevřela ledničku a dávala ti najevo ať na ni také nezapomeneš😃
  17.10.2017 18:15Sheena
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34162

  Tak konečně se mi ty miniatury podařilo vyfotit :-)

  Uvažuji, že si nechám jednu samičku, pokud tedy mezi nimi je. Myslíte, že bude problém, když budu mít dohromady jednoho samce a dvě samice?
  17.10.2017 21:09Kájka
  Sheena: krásní chlupáčci :-))
  - - - - -
  Lulu19: Také to vidím tak, že Tě volá, upozorňuje na sebe :-)
  Náš morčík to dělá, např. když přijdu domů.. sotva si zouvám boty v předsíni (aniž by mě viděl) spustí vřískot ve vedlejší místnosti ,-))
  18.10.2017 14:00Babula
  Muzu do napajecky kapnout trochu citronu kvuli vitaminu C
  18.10.2017 14:42Buub
  Babula

  Můžeš, ale bude to úplně k ničemu. V citronové šťávě navzdory pověrám příliš vitamínu C není, navíc vitamín C se na světle velmi rychle samovolně rozkládá a ještě rychleji při kontaktu s kovem, přičemž kovem je i nipl nebo kulička.
  18.10.2017 17:39Smirny
  Sheena: pokud je ten samec vykastrovaný, tak spolu s ním nastálo dvě samičky být můžou:-) To bude dělat dobrotu.
  - - - - -
  Babula: pokud chceš doplňovat C, tak dej kousek brokolice nebo růžičkovou kapustičku:-)
  18.10.2017 18:35Sheena
  Smirny:
  Jo jo, je kastrovaný, děkuju. Tak pokud bude samička, budu mít asi třetí morče :-)))
  18.10.2017 20:20Babula
  Jj dekuji, davam kazdy den papriku atd. Ja jen ze je brezi tak at ji nic nechybi
  18.10.2017 20:38Veronika5
  Ahoj, zařazuji se po mnoha letech mezi aktivní uživatele a zkouším, jestli se zase objevím v seznamu přezdívek!
  19.10.2017 06:54Zbyněk
  indira: to není v šesti letech a po nemoci nic neobvyklého. Nicméně bych nedával žádné pamlsky, ale spíš pestrou zeleninu. Ne petržel, ta jde na kameny a u staršího morčete může vyvolat i fatální nafouknutí. Rajče, řapíkatý celer, mrkev, fenykl (výborný na zažívání a ledviny), papriku, římský salát, trochu okurky, občas červenou řepu. A BioLapis, nebo Prorabbit na ty měkké bobky. Určitě kvalitní vitamínový komplex, ten od VL nyní nemají, takže doporučuji Multi C Mulgat. Každý den ¨cca 3 kapky přímo do tlamky, ne do napáječky! Vločky jsou ok a kup nějakou morčecí směsku, cca půl lžíce denně, donrá je třeba ta z Rossmanu, pouze vyber kukuřici, protože morče si jí nakousne na přední zoubky a pak se jí nemůže zbavit. V šesti letech a po operacích je potřeba trpělivost. Určitě by také měla brát analgetikum, třeba má bolesti, řekni si pokusně o Meloxidyl, má nejenom analgetické účinky, pokud ti po něm začne víc jíst, tak dávat klidně dlouhodobě, než se zlepší sama, pokud se zlepší. Někdy to přijde v pěti, někdy v osmi letech, je to těžké.
  19.10.2017 16:51Ehrena
  Ahoj všichni, mám takový dotaz, jak jste naučili vy, kteří to používáte, morčata k tomu, aby vám vlezla do těch pelíšků a papučí? Koupila jsem morčatům pět papučí, plánovala jsem je hlavně pro ty starší, aby jim u nás tady na horách teď na podzim bylo pěkně teplo, a oni mi je ignorují, jen jim zabírají místo, vůbec do nich nevlezou, a když už je tam dám sama, jsou zase hned venku a vůbec do nich nejdou. Přitom všude na fotkách vidím šťastná a spokojená morčata v papučkách a v pelíškách. Vůbec nevím, co si s nimi počít. Jak je na to zvyknout?
  19.10.2017 17:08Morče 6
  Ahoj, nechci to tu ropzitvávat proč si takové zvíře nechávám, kdybych se postla video, pochopili byste, mám zvire s problemovými stolickami, respektive má vadnou jen spodni levou část celisti, kdy bohuzel nejde o zuby jako primární pricina, ale o celist.kost, metabolismus apod. :-/ nicmene morce az na pribrusování a prikrmování je aktivni, pri chuti, vaha nekolisa uz pres rok, vitální, narkozy zatim zvlada levou zadni. ........MÝM PROBLEME JE VLÁKNINA, jelikož sena sni o dost mene nez ma ostatni morcata, kvuli zubum.....v lete problem neni - jí mnoho travy a i ta ma proti zelenine hodne vlákniny, od listopadu do cca brezna mam problem protože zeleninu ona dokaze sezrat, mekkci granule take, ale sena jen málo a pak se nafukuje a prizastavuji se ji streva......s veterinářkou z Hurky v jejiž peci je, jsme zjistili ze ji velmi pomaha když ji pres zimu kdy neni tráva, rano a vecer soupnu cca 10 ml kase napr., rodicare instant jelikžo obsahuje hodne vlakniny a zajisit se ji tim pohyb strev + samozrejme k tomu dokaze snist zeleninu normalne, + trochu sena, problem je ze se naám nelibi to mnozstvi vit. C co v ni je ....... pri prepoctu 1 kg Rodicare kase obsahuje strasne moc vit. C 10 000 mg !!! když bych ji kazdy den soupla tech 10 ml 2krát denně tak bych do ni cpala celých cca 150 mg C + jeste zelenina no to je proste moc podle veterinářu (konzultovala jsem to s vicero, rekli mi ze moc vitaminu C zpusobuje ze nehgativne pusobi na ostatni minerály v tele napr. i na vapnik a fosfor a muze dochazet k niceni kosti jeste vic nez pri nedostatku C) .......mám si tedy prý najít jeste jiný prikrm a michat to........nasla jsem SUPREME RECOVERY svetle modry a SUPREME RECOVERY PLUS tmavě modrý........SUPREME RECOVERY svetle modry obshauje jen 50 mg C na kilo, což by bylo super na míchaní, jenže zase obsahuje celých 30 %vojtesky a psenice apod. a 19% vlákniny a já se bojim aby ji to nedelalo prujem................SUPREME RECOVERY PLUS tmave modrý je super ze obsahuje hlavne bojínek, hodne vlákniny 25%, žádnou psenici, ale zas eobsahuje 1300 mg C na kilo, což je oproti 10 000 mg na kilo u Rodicaru vicemene zanedbatelne ale stejne....... jaká je max.dennímnozství vit. C, které ji muzu dát aby to nebylo prilis mnoho (vim ze se udává 30 mg jako normální dávka)
  19.10.2017 17:38Jezzabell
  Ehrena: naházela jsem jim do nich bobky těch, co jim nejvíc voněj jako kámoši;) Trochu!! Oni si z toho beztak udělaj z větší části popelnice a záchodky:)) Samozřejmě jak kteří. Mně by Houmík nevlezl ani za svět do papuče, kam mu (podezírám ho že na truc) bráška Bártík nakadí. Zato jeden bobek od Julese a hodí tam doslova šipku, rochní se v tom, div nechrochtá slastí a spokojenej výraz na ksichtíku, viz. moje alba;) A obráceně. A jednou za čas, když chci i zvukové projevy, od bublání po rozverné vrkání a hvízdání (volání) až uši zaléhaj, tak těm, co se mezi sebou můžou ty papuče prohodím;)
  Jak v tom maj možnost zkoumat pachy kolegů nebo smečky, je to pro ně vzrůšo- takhle se to osvědčilo u nás;) Mám jich šest.
  19.10.2017 18:18Kájka
  Jezzabel: Tak to mě pobavilo .-)) Já myslela, že tvoji morčíci jsou vzorňáci a pozují v čistých papučkách :-)
  Mně si ty papučky moc líbí, ale pro našeho Vildu to není, páč je čuník (čůrá si v domečku). musíme mu často čistit hlavně po domečkem (nejlépe denně)
  19.10.2017 18:46Zbyněk
  Morče 6: Buub mi to potvrdí / vyvrátí, ale já bych nechal RC tak hodinu na světle - rozsyp ho na papír, dej k oknu a za dvě hodiny v tom nebude žádná L-askorbová:) Stejně to udělej se Supreme a neřeš.

  Ehrena: moje starší dámy papuše ignorovaly asi půl roku, naučila je to mladá samička. Všiml jsem si, že starší morče moc nerado nové věci, mladíci jsou v tomhle v pohodě. Ale když jsem měl půjčeného čtyřletého samečka, dal jsem mu papuč na domeček, aby viděl na baby, strčil jsem ho tam, on hned vyskočil, pak se natáhl k papuči a vlezl zpátky. Prostě oni se musí rozhodnout sami:)) Bobky vysypávám jednou denně, starší dámy tam někdy tráví dny a někdy je ignorují, nech jim papuče k dispozici a nestresuj se.
  19.10.2017 18:47Jezzabell
  Kájka: Tak například Houmík je megačistotnej, pucuje se v jednom kuse a sám si dělá drápky na všech 4řech;) Wolfík je taky děsnej cíťa na čistotu. Julesovi s Vall-íkem je jaksi šumák, kde jsou, bobky nebobky, jen tam nesnesou načůráno. A Bártík s eMíkem, to jsou staří čuníci:)) A ještě si v tom rochněj. Ale samozřejmě, že jim je čistím co 3týdny (max). A ráno začínám vyklepáváním;) Někdy i dvou lžic a to jsou jak nášlapné miny:)) Aspoň vím, že maj zdravé zažívání;)
  19.10.2017 20:09Morče 6
  Zbyněk, to mě vlastně nenapadlo :-) Je pravda ze to 170 g baleni nemam zas tak na dlouho, a je to uzavrene takze to C asi nevyprcha, plus sem ji jeste blbec na mekkci bobecky denne davala trochu biolapisu a versele laga cca 3 kapky - pritom sem si neuvedomila, ze by mohl amit mekkci bobky i kvuli tomu ze do ni rvu mega mnozstvi C a dalsich vitaminu, protoze v RC už je i vit. D apod. vcetne C, biolapis má taky docela hodne C ....zkusim udelat to co rikas, plus vymenim biolapis za professional nebo prorabbit ten C nemá, a vynecham VL kapky, vzdyt musi mit dost vit. (i D) z toho prikrmu a granulí :-) .........ještě dotaz, vím, že každé morče muze byt ciltive na neco trochu jineho, ale která zelenina vseobecne dela problemy krome takove te nadymave (brokolice apod.) - jedna chovatelka mi rekla ze kořenovka protože má hodně sacharidu a to vadi v brisku, premnoz se tam bakterie, druhá mi zase rekla, ze korenovka nic neudela ale ze problem muze byt v salátech, ze obsahuji dusicnany a to dela prujem a ve vodnate zelenine (okurka, rajce - ty ale stejne nedavam), no a tretí tentokrát vetka (ale morcatka nechová) mi zase rekla, ze by se vyvarovala krome nadymave zeleniny, paprice a řapík.celeru , tak to bych tedy v tom mela pekny hokej :D .....já krmim vzdy kus mrkve, kus celeru, mensi list salatu (římsky, lolo rosso....), stonek kopru popřípadě koriandru, pruh obvykle zelené papriky, kus fenyklu a pak jak kdy obcas červ.řepu nebo čekanku........ted jeste trávu s bylinkami (když jso jeste hezke), hodne sena, ob den trochu granulek (oxbow nebo versele laga nebo cunipic) a presto se mi proste casto objevi mekkci stolice u holek, bruceni v brisku a pritom jsou aktivni a rozhodne nedostavaji kopec zeleniny naraz, spis krmim min nez vetsina lidi (odhadem tak cca 80 g denně)....snazim se aby ty potvory sli hlavne na seno, zkousela jsem vselijaké znacky ale proste fakt mi nevyji jedno morce senik denne :-/ mam pocit ze kdyby vic jedly seno, vse by to vyresilo, ale rozhodne i kdyz jim sundam na tyden skoro zeleninu sena vic neubyva ...:-/
  19.10.2017 20:38Ashara
  Snad to tu už nepadlo, ale dokdy dáváte trávu? Čekáte až jí přemrzne první mrazík, nebo preventivně končíte dřív?
  - - - - -
  edit k papučím - naše holky si z nich udělaly regulérně záchod :)) kadí i čůrají bohužel i všude okolo, ale do pelíšků padá načná část produkce, pak v tom ale madam samozřejmě neležej grrr...
  19.10.2017 20:41Jajak
  Pokud ma morcatko otlaky, diskvalifikuji ho z vystavy?
  19.10.2017 22:45Morcinka11
  Chtela bych se zeptat, cca pristi tyden by melo rodit moje morce a pred chvili jsem objevila na listu salatu takovou cervenohnedou tekutinu,bylo ji malo myslite ze se blizi porod?Nebo se neco deje?Jinac jí,pije, zacala se hodne olizovat a vic spociva
  20.10.2017 06:26Neeen
  Morcinka11
  To bývá na salátech běžně,jsou to zhnilé spodní listy salátu.Pokud je morčice už hodně tlustá,porod by měl být každým dnem.
  20.10.2017 08:08Katjusa
  ashara-ja davam travu až než přijdou mraziky,takže te ještě každy den
  20.10.2017 09:26Veronika5
  Zdravím, potřebuju poradit: kde najdu informace o současných seriózních chovatelích morčat Praha a okolí? Dlouho jsem se tu nepohybovala, když pročítám seznam chovatelských stanic zde, jsou už všechny neaktivní...Odběr potřebujeme načasovat přesně na Ježíška, velmi mi záleží na tom, aby bylo zdravé, vymazlené, abych se na něj mohla předem přijet podívat a případně si vybrat konkrétní morčátko až na místě.... Inzeráty, které jsem zatím našla, na mě moc důvěryhodně nepůsobí...Díky za každý tip!
  - - - - -
  Jo a vypadlo mi že to má být luxusní mazlík, krátkosrsté...
  20.10.2017 10:52uj uj
  Veronika5:
  Zkus tady
  http://www.klubmorcat.cz/seznam-chs.html
  Ale mám pocit, že také ne všechny jsou aktivní...
  20.10.2017 11:03Katjusa
  veronika5-ono inzeratu je spousta,ale někdy se musi pro něho zajet i dal, ja jednou jela pro morčika přes 100km a nelituji.A mužu řict že to nemusi byt jen chs.ale jsou i chovatele co je nemaji s PP a morčici jsou chyb.prostě nejde sedět na řiti a čekat že se někdo kolem ozve
  20.10.2017 11:43Ehrena
  Veronika5, CHS Diamant, před mnoha lety jsem si tu psávala s chovatelkou Janou, která tuhle CHS má, tehdy jsme obě s chovem morčat teprve začínaly a měly současně první miminka morčat. Na rozdíl od ní jsem já zůstala jen u těch jedněch, ona to rozjela ve velkém. Řekla bych, že by mohla být solidní, podle naší tehdejší korespondence. Nejsou, mám dojem, ale přímo z Prahy, ale někde u Prahy,Velvary nebo tak. Morče ale do Prahy dovezou po domluvě.
  http://www.morcici.wbs.cz
  - - - - -
  Tady je 1 přímo v Praze.
  http://chs-dami.wbs.cz
  - - - - -
  http://www.mownhay.websnadno.cz
  20.10.2017 14:00Veronika5
  Katjusa: Nesedím na říti, nýbrž aktivně vyhledávám chovatele :))). No a právě proto píšu o radu, protože se momentálně moc neorientuju. Počítám že se něco najde i v rozumné vzdálenosti, protože stojím o to jet se nejdřív podívat, morčíka si zarezervovat, a pak jet najisto. Vím že inzerátů je spousta, ale jako první volím nechat si poradit, ne?
  Ostatním děkuju, jdu hledat dál!
  - - - - -
  Ehrena: Jo jo, ten první kontakt vypadá moc hezky, zkusím tam napsat! Lokalita není žádný problém, já jen myslela aby to nebylo přes půl republiky, to myslím není potřeba...
  20.10.2017 18:13Zbyněk
  Morče 6: ono morče po ATB tvrdší věci omezuje, seno i granule, vidím to teď u své samičky, byla na nich dva týdny a také výrazně ubrala tvrdé věci. Ale jinak na tvé skladbě zeleniny nic špatného nevidím. Spíš budou prostě rozhozené. Ještě bych zkusil trochu obyčejných ovesných vloček, neslazených. Prorabbit také bobky nezpevní? Někdy se měkčí stolice ve vyšším věku spravuje špatně.

  Jajak: morčátko s otlaky především nepatří na výstavu, ale na veterinu! A zamysli se nad tím, co děláš tak špatně! Lidi, jako jsi ty, opravdu miluju:/
  20.10.2017 20:31Tereza17
  Mam 5 den morce na ATB kvuli pisku v mocaku. Je ji 3,5 roku a stale pri curani piska i po peti dnech. Tak uz nevim co ji mam davat jist? Granule jsme vyradili, seno dostatek a dnes mela kolecko cukety, list rimskeho, kousek fenyklu a čekanku. Ma s tim nekdo nejakou zkusenost? Diky
  20.10.2017 21:06Zbyněk
  Tereza17: a má nějaké analgetikum?
  20.10.2017 22:05Tereza17
  Právě, že nemá
  21.10.2017 02:30Ehrena
  Tereza 17, a máte ověřeno, že jde skutečně o písek, nemá kámen?
  Nás kdysi takhle před lety léčil veterinář tři týdny na zánět močáku a on to byl nakonec kámen.
  Od té doby nechávám při podobných potížích vždycky dělat raději hned rentgen.
  Ale jinak jedna naše samička měla před lety zánět močového měchýře a taky jí trvalo při antibiotikách týden, než přestala pískat při čůrání.
  21.10.2017 07:05Zbyněk
  Tereza17: určitě doporučuji analgetikum, pro morčata je opravdu svkělý Meloxidyl, vyzkoušeno už několikrát a navíc při potížích s urogenitálním systémem nejenom tlumí bolest. Plus morče ho miluje:) Ale jak píše Ehrena, asi bych zkusil jiného doktora, potvrdit diagnózu.
  21.10.2017 08:48Emmet
  Dobry den, nas kluk ma stale zalepenou mazovou zlatu, ikdyz mu ji ocistim, druhy den to ma znovu. Ted se mu tam objevila i "vyrazka" ...co s tim? Ma stale takovou umastenou srst
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6907&id=34164
  21.10.2017 10:18Tygrinka
  Emmet: Odkaz mi nefunguje. S vyrážkou bych šla k vetovi. Okolo žlázky ostříhej srst, aby kůže větrala. Není třeba vyholovat na kost, stačí pokrátit na 1-2mm a udržovat krátké. Sice to nevypadá moc krásně, ale svůj účel to plní dobře.
  - - - - -
  Ashara: No bodejď, čůrat do měkkého je přece lábuš, tak proč toho nevyužít :o)

  Morce 6: Hlavně jim nedávej každý den takový salát ze všeho možného. Dva tři druhy zeleniny na den úplně stačí. Jinak výběr máš pestrý, to je pravda :o) Hodně sacharidová je mrkev, zbytek kořenovky nemá tolik sacharidů. Saláty - obyčejný nebo ledový více nadýmají a s dusičnany je to pravda. Proto je lepší krmit jiné druhy, mně se osvědčil římský. Když není zvíře citlivé, tak i ledový se samozřejmě může. Ale je to hodně vody a nic moc živiny. Ale hodně chutná :o) Ještě dávám špičaté zelí. Obyčejné mi nežerou, to špičaté baští s chutí i králík. Samozřejmě dávám s mírou, aby se mi nenadmuli.
  - - - - -
  Morce 6: Ano a překrmování probiotiky a Cvitamínem průjem způsobit může. Jedno moje morče mělo průjem i po Bilolapisu a to i v minimální dávce. Prostě mu to nesedělo.
  21.10.2017 10:59Emmet
  Dala jsem fotku do alba
  - - - - -
  A neznate dobrou veterinu pro hlodavce v okoli Ostravy?
  21.10.2017 13:36Ehrena
  Emmet, správně je odkaz takhle:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34164
  Já ale z té fotky nic nepoznám.
  21.10.2017 15:15Tygrinka
  Emmet: Také tam nic moc nevidím. Jedna bulka na páteři je zbytek ocásku, to je normální. Nicméně vidím, že srst okolo je fakt dlouhá, takže zkus zkrátit, znovu omýt, pokud je tam zase maz a nechat dýchat. Vyrážka může být teoreticky i z toho častého mytí. V pondělí by měl být vidět výsledek, když se kůže zklidní, k vetovi nemusíš.
  - - - - -
  Emmet: Zkrátíš rychle a bezpečně tak, že vezmeš tenký hřeben, vložíš do srsti co nejblíž kůže a odstřihneš srst, co je nad hřebenem. Tak nemůžeš morčíka fiknout, i když se třeba trochu vrtí.
  21.10.2017 16:37Ehrena
  Emmet, taky 2 z mých morčecích kluků na tohle trpí, čistím jim to daleko častěji než ostatním, a stejně jsou za chvíli zase jak prase. Paradoxně jsou to zrovna ti 2 nejsvětlejší, krémový a buff. Krémový je navíc ještě maximálně plodný asi , nebo nevím, jak si to vysvětlit, je strašně často upatlaný na zadečku a kolem zadních nožiček od pravděpodobně spermatu, má vždycky slepenou srst a nejde to vyčesat ani umýt, musím mu ji ostříhat.
  21.10.2017 20:43Emmet
  Ostříhám mu to, koupala jsem ho jen jednou v jeho životě, takže od častého koupání to určitě není.
  Poslední dobou se na tom zadečku stále drbe.
  Vyčesat mi to taky nejde
  - - - - -
  ostříháno, omyla jsem mu to a natřela domácí heřmánkovou mastí. Opravdu hodně ho to svědí, byl rád jak jsem mu to otírala.
  zkusila jsem to vyfotit ještě jednou, bohužel to není moc vidět.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34164
  - - - - -
  Má i měkčí bobky, ale jídlo má stále stejné, zelenina a seno
  22.10.2017 11:54Tygrinka
  Emmet: Už bych to ničím nemazala. Možná víc z fotky uvidí Buub. Mně přijde, že nahoře u chlupů je cosi jako uhřík, ale možná je to jen tou fotkou a jsou to přeložené chlupy. Pokud to je cosi jako uhřík, tak by to měl vidět veterinář. Pokud zjistí, že je to ucpaná mazová žlázka, ukáže ti, jak to občas vyčistit. To jsem měla a mám u pár morčíků také. Pokud je to ale něco jiného, nebylo by dobré to doma mačkat a traumatizovat.
  22.10.2017 12:37ratonito
  Ehrena: s papučí je to u nás nemlich to samé. Já jsem si myslela, podle fotek z FB atd., jak se jim tam bude líbit, jak si budou hovět a prát se, která tam bude dřív, a prd. Přesně jak píšeš, jen zabírá místo. A pokud je tam strčím, tak okamžitě lezou ven. Ale hamaka se jim líbí.
  - - - - -
  Tygrinka:všechny saláty obsahují hodně dusičnanů? Jak už tady i jinde někdo psal, kdo sleduje, jak se krmí v Americe, tak tam krmí převážně saláty, a mrkev je prý spíš pamlsek.
  22.10.2017 14:21Hamánek
  Může morče křízaly, vím že jablka občas může, ale o křížalách jsem se nikde nic nedozvěděla
  22.10.2017 15:36Jezzabell
  Tak nevim, jak tady čtu, že někomu papuče zabíraj míst.., to bych taky chtěla zažít:) Spíš opačně, vyndám papuč a je řev a scháňka!
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6790&id=33029
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6790&id=33083
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6790&id=33245
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6790&id=33477
  atd atd.. u nás papuče prostě FRČEJ :))
  22.10.2017 15:50ratonito
  Jezzabell: fotky se nezobrazují, ale je mi jasné, co na nich je. Nevím, proč ty naše do toho nechcou. Jsou to nevděčnice :-/
  22.10.2017 16:17Jezzabell
  ratonito: nevim, mne to funguje..je to z mych alb, kdyz si najedes na Bitvu o papuc, Po veceri do papučky, Každý ve svém, Nová papuč-úplatek...
  22.10.2017 16:51Kájka
  Jezzabel: kolik máš morčíků? 6? :-)
  - - - - -
  Zvažujeme, že bysme možná (na Vánoce) pořídili Vilíkovi kamaráda, ale je to těžké dilema...
  Pokud by se kluci pak rvali, tak nevím, kam bych nacpala další klec. Navíc mi přijde 100 cm pro dva docela malá (na 2 domečky) a na větší není místo, tak mě napadá jedině koupit nějakou dvoupatrovou.
  No, a problémem číslo dvě je cestování... Nemáme nikoho na hlídání, takže Vilíka taháme všude s sebou(na dovču apod.). Ten si o prázdninách užil hodně cestování (několik různých míst), zvládal to skvěle (i v těch vedrech). Neumím si ale představit potřebu větší klece nebo dokonce dvou (to už bysme nepobrali do auta)
  22.10.2017 17:18ratonito
  Jezzabell: Ty odkazy jsou totiž zkopírované z tvé editace, tak proto to nejde otevřít, tak jsem to dohledala. Jak na té jedné fotce v té papuči zívá :-D Ten pelech, co jsem jim pořídila já, není takový klasický papuč. Je trošku víc zavřený, tak třeba proto tam nechcou...
  Tady je pořízená fotka, když jsem tam jednu z nich strčila.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34165
  22.10.2017 17:40Jezzabell
  ratonito: tohle strčit naší smečce do prostoru, tak se o to porvou:)))
  Nedavno jsem pořídila jeden pelíšek "polopapuč", jako papuč, ale bez toho nehtu. Oni si o to moc rádi opírají bradu..No vyhazujou se dodneška:))
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6790&id=34166&v=1508686752454
  To je poslední album, jen na ukázku z posledních dnů.
  22.10.2017 17:44ratonito
  Jezzabell: zas to nejde otevřít :-D
  22.10.2017 18:32Ehrena
  Jezzabell,
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34166
  - - - - -
  My máme teda klasické papuče a zatím jsem je zkoušela dávat jen těm nejstarším, tak uvidím, třeba se u mladších chytí, ale tihle dva do toho nevlezou ani za nic. Dávala jsem jim je i ven do výběhu na zahradu, myslela jsem si, že tam, jak mají víc prostoru, je to třeba bude bavit do toho vlézt, ale ani náhodou.
  22.10.2017 18:52Jezzabell
  ratonito: nevim proč to nejde
  Ehrena: no papuč ve výběhu volně v prostoru je výzva:) Kluci vyskáčou z morčatárny a pak se vzájemně vyhazujou, bublaj na sebe a občas si i počůraj okraj. Že to maj někteří jako záchod, to jsem už říkala, zrovna ráno jsem eMíkovi vysypávala pěknou dávku:))
  Tak jim tam zkus dát trochu hoblin z klece, aby je to nalákalo..nebo nějakou bylinku, pamlsek, čím je tam nalákáš..
  22.10.2017 18:58skorpion
  Dobrý den,chtěl bych se zeptat podle čeho a jak poznám stáří slibný morcat, děkuji za radu
  22.10.2017 19:19ratonito
  Jezzabell: zkoušela jsem s bazalkou. Strčí tam jen hlavu, natáhnou se co nejvíc to jde, seberou a pryč.
  Psala jsem, proč to nejde otevřít. Kopíruješ odkaz ze své editace alb, ne veřejný odkaz ;-)
  22.10.2017 19:45Bart
  ratonito, Ehrena - naši klasickou papuč taky nechtěli, spíš přes ni lezli. Ale deku mi milovala všechna morčata - zalezou si pod ni. Je to taky tím, že nemají žádný domeček, a tak je to jediná možnost, kam se schovat, když chtějí klid. Na základě toho jsem pořídila plyšové pytle, které zbožňují. 4 papuče mi akorát teď zabírají místo ve skříni... Ale ta trochu jiná papuč, co má na fotce ratonito, ta je úžasná. Tu přece musejí milovat! Vždyť je to skoro jako tunel - mimochodem tunely ti moji morčáci taky moc rádi... Možná je to ale fakt, že pokud na to nejsou myšáci zvyklí od malička, tak nevědí, co s tím.
  22.10.2017 20:02ratonito
  Bart: Ty naše dvě domeček taky nemají. A když chcou mít klid, tak se schovají do kouta pod hamaku. Mně se právě ten pelech strašně líbil, ještě jsem přemýšlela, jestli koupit rovnou dva (ale každý jiný), ať se nehádají. A ty potvory takhle. Ještěže jsem zažila rozumu a koupila jeden. A je mi i líto ho schovat, pořád si říkám, že si to třeba rozmyslí. No nevypadá to tak :-/
  22.10.2017 21:50Jezzabell
  ratonito:nj., budeš muset do mých alb a tam juknout:) Dávej jim tam tu bazalku pravidelně. Aby se přestali bát. Až zjistěj, že o nic nejde, nebude to tak šok. Taky zkus dát naproti papuči třeba travní tunel, aby měli pocit, že maj kam zdrhnout. Do papuče trochu sena, aby se tím jako prohrábli, nebo se tam jako schovali..Jinak už mi nic nenapadá..
  22.10.2017 22:10Neeen
  Ahoj,co říkáte na pamlsky Gimbi dropsy free?(tady z obchodu) Podle složení se mi zdají vhodné.
  23.10.2017 10:23Katjusa
  tak dneska jsem si objednala granule berkel 25kg,přes jsro leto avam travu,o odřezky zeleniny,ovoce,opoledne k truhlařova na hobliny zitra na seno a zima muže začit
  23.10.2017 10:40Bart
  ratonito - to já právě rozum nemám a hned všechno koupím 2x! :-) Nedávno jsem do výběhu koupila látkový skládací stan (fotky na diskuzi 15. 10. v 15:10) a minimálně týden do něho taky ani jeden vlízt nechtěl. Spíš ho odstrkovali nebo ožužlávali. Taky jsem je tam šoupla a oni hned vylezli. Ale pak najednou tam jeden vlezl sám, zrovna se tam vyčůral ( nebo to tam označkoval) a druhý se tam potom hned nakvartýroval taky, aby to očuchal a olízal. Od té doby tam lezou a někdy i oba najednou, což je trochu problém, protože jak se chce jeden otočit, druhýho utěsňuje a tak po něm vystartuje. Jinak ale taky lákám na oblíbené jídlo, jak píše Jezzabel. Strčit do pelechu a před něj kopec trávy. Myslím, že jak si to pak označkují, měli by se tam vracet. A kde jsi tak pěknou papuči koupila? Tohle já ještě nikde neviděla...
  23.10.2017 11:45Liza123
  Jak poznam blizici se.porod samicky?Dneska kolem pul noci strasne piskala ale tak jinac.Myslite ze se to blizi?
  23.10.2017 14:38ratonito
  Bart: Mám ji z Aliexpressu, i když jsem ji objednávala, tak byla asi o 2 dolary levnější. A přemýšlela jsem právě, že objednám i to prase. https://www.aliexpress.com/item/Cute-Small-Animal-Pet-Rabbit-Guinea-Pig-Hamster-House-Winter-Warm-Squirrel-Hedgehog-Chinchilla-House-Cage/32829287863.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.QsD8Mo
  23.10.2017 15:13Buub
  Liza123

  Nepoznáš NIJAK. Prostě najednou koukáš, že vidíš porod, nebo ještě častěji, přijdeš a jsou tam suchá mimina.
  - - - - -
  A tváří se, že jsou tam odjakživa.
  23.10.2017 15:21Orbitka
  Zdravím :) Mám dotaz na Vás "zasvěcené". Možná je to hloupost, avšak jeden nikdy neví. Mám doma půlročního samečka tricoloru. Převládá spíše tedy tmavá barva. Srst má polodlouhou, už jsem mu ji i zastřihávala, protože se mu na ní lepily bobky. A nedávno jsem si všimla, že změnil barvu srsti. Na takovou skoro až šedou, možná i méně lesklou srst. Má otázka tedy je, jestli se mám něčeho obávat, jestli to mám nějak řešit, popřípadě jak. Možná to bude znít jako hloupost, ale nemůže na to mít vliv i to, že mám klec trošku v polostínu doma? Moc Vám děkuji a přeji pěkný den. ;)
  23.10.2017 16:48Morče 6
  tereza 17: na to mohu odpovedet i já, mela jsem to u jedne holcicky podobne a i bez antibiotik mi pomohlo : 1) dávála jsem ji 2krát denně 0,3 ml rodicare URO (lze koupit i zde), 2) koupila jsem si brusinkový extrakt (neco jako sirup) a denně jsem ji 2krát denně polila najednou 12 ml vody ochucene trochou toho sirupu........mně veterinářka poradila, ze je to nejlepsi, propláchnout močový měchýř......morčata mají malou kapacitu moč.mechyre (10 ml) a když ji soupnej 10 ml tekutiny najendou tak se močový měchýř rychle naplni a vyprázdní najednou a tím se odplaví vetsina písku :-) samozrejme predpokládám, že sono x rentgen byl udelan pro vyloučení kamenů :-)
  - - - - -
  a jinak jsem omezila hodne granule na minimum,protože právě granule jsou prý nejcastejsim vinikem pisku a kaminku :-)
  - - - - -
  a analgetika ve slabe davce take muze v nejhorsich dnech pomoci, morče se pak nebojí curat, rpotože ho to nebolí, ta voda je dulezita a porad je lepsi ji dat 12 ml vody ciste ci ochucene mrkvovou štávou nebo necim než okurku, voda samotná prujem nezpusobí (odzkouseno) ale když jsem chtela misto vody dát okurku tak byl prujem na svete....
  - - - - -
  a myslím ze dát ji i caj na močové cesty troch rozredenejsi (tedy slabší) než pijeme my lidé, také nemusí vadit, vsechno jsou to bylinky co pomáhaji redit moc a zvysovat produkci moci, což je ted pro ni dobre :-)
  23.10.2017 17:54Nonyna
  Zdravím ve spolek.
  Mám nemocné morče, kolem očička má jakoby stroupky. Byli jsme na vet, kde mu udělali seškrab kůže postiženého místa, ale nic nenašli. Na kultivaci to neposlali, neb trvá 14 dní a stejně do té doby musíme situaci nějak řešit.Pravděpodobně se jedná o svrab nebo plíseň, případně obojí. V sobotu jsem mu kápla 0,1ml strongholdu a na vet jsme dnes dostali ještě imaverol ve stříkačce(celkem mám 6ml). Ředit se to má 1:50. Budu s tím ošetřovat celkem tři morčata: jedno nemocné a dvě kvůli prevenci.Ted otázka: jak mám, proboha, 4x vykoupat morče v tak maličkém množství přípravku??? Po naředění 1:50 vznikne 300ml roztoku.
  23.10.2017 17:56Bart
  ratonito - jé, to je moc pěkný!! No ale fakt nechápu, že do toho nelezou, je to jak nora. Vždyť je to super pelech!!!
  23.10.2017 18:30ratonito
  Bart: jak píšu, jsou to dacanky :-/
  - - - - -
  Akorát, když vytáhnu tu podušku, tak na to si lehnou.
  23.10.2017 21:44Dorina
  Dobrý den, koupila jsem morčatku hobliny tier wohl. Dříve měl asan. A všimla jsem si, že mi často po výměně hobliny bašti. Může mu to ublížit a mám se raději vrátit k asanu? Máme po antibiotikach z léta zlobivé trávení a někdy časté nadýmání. Morcik i od brani atb ji maličko méně. Dáváme rodicare acut, probiotika a i aminosol. Tak jestli hobliny nejsou ještě přítěží. Děkuji
  24.10.2017 10:20Anetaaa
  Dobrý den, mám problém. Mám dvě samičky morčat (stáří: 1 rok, půl roku), které spolu žijí v jedné kleci více jak čtvrt roku. Morčátka se k sobě chovala hezky, žádná z nich nebyla dominantní, ale v posledních dnech ta půlroční začala na tu starší hodně vyjíždět bez důvodu a odhání ji od jídla, i když mají dvě misky, starší vždycky zaleze do domečku a vydává divné zvuky, jako by brečela (slyšela jsem to u ni poprvé). Nevíte čím by to mohlo být s jak tomuto chování předejít? Děkuji mockrát.
  24.10.2017 10:37uj uj
  Zdravím, tak jsem s robátkem zase doma a protože se nudí, půjčila si foťák a vyfotila pár momentek ze života našich morčátek. Také pak sama vytvořila album. Kdo chcete, mrkněte - naše skoro devítiletá fotografka :-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34171
  24.10.2017 11:42Katjusa
  uj uj-pěkn i okači,ty koberce vypadaji dobře si to neumim představit u nas 100 klec s třemi holkami ktere jsou na travě čistim každy druhy den, durch přečurane,ted už začinam davat pelety pod ně to mi pomuže o dva dny,no už at je zima to vyržime tyden
  24.10.2017 19:52Garf
  Zdravím, máte někdo zkušenost s MVDr. Šidákovou na klinice MyVet v Jesenici? MVDr. Rosolvá odchází na mateřskou, což mě z pohledu zákazníka nesmírně rmoutí, protože tak šikovnou a příjemnou veterinářku se hledá jen těžko...:-(
  - - - - -
  edit:Rosolová, ještě jí pomrším jméno :-(
  25.10.2017 08:43Zbyněk
  Anetaaa: nijak, to se stává, mladší prochází pubertou a začala si vyskakovat na starší, která není dominantní. Nech to být, ale udělej když tak patro do klece, na domek papučku, aby starší měla zázemí, kam se ukrýt. Dělám to tak s hádajícími se kluky (sexují celou noc i den) a dobrý, starší do patra neumí a když toho má mladý dost, skočí si do bezpečí. Jídlo dávej starší také zvlášť a po dobu jídla zabraň mladší, aby jí šikanovala.
  - - - - -
  Dorina: morče tráví celulózu dobře. Dej mu do klece nějakou ovocnou větvičku, nebo kus smrkového dřeva (nenapuštěného!!!!) sena má předpokládám dost?
  25.10.2017 11:06Dorina
  Zbyněk: ano sena má stále hromadu. Vetvičku občas dostane ze zahrady z jabloně. Jen jsem měla strach, aby ty hobliny nenapáchaly neplechu, když bříško zlobí.
  25.10.2017 12:18Zbyněk
  Dorina: tak to je pak v pohodě, on jich kilo nezbaští:) Mě zase holky likvidují papírové krabice a bez problémů:)
  25.10.2017 15:04Neeen
  Ahoj,můžu ještě dávat morčům trávu,nevím , jestli ano,protože u nás už mrzlo.
  25.10.2017 16:53Tygrinka
  Dorina: Neboj, má okusovat větvičku nebo žužlat hoblinu :o) Kdyby mu to nedělalo dobře, tak by to nežral. On asi sem tam jen něco požvýkne, necpe se tím stále a hodně, ne?
  - - - - -
  Anetaaa: Vidím to tak, že mladší začíná nesnášet starší. A starší to nenese dobře. Ve výběhu se také nemají rády?
  25.10.2017 19:20Anetaaa
  Tygrinka: Pokud jsou mimo klec a běhají venku, tak se snáší dobře, chodí za sebou a bývají vedle sebe.:-) Mladší na ni začne vyjizdet buď bez důvodu a nebo když se starší přiblíží k misce, stává se to tak 10x denně, dřív se to nestávalo vůbec.:-)

  Zbyněk: Na domečku mám pelíšek, kam skáče jen ta mladší, takže pro starší je jediný úkryt domeček, kam bývá zahnána.
  25.10.2017 20:55Tygrinka
  Anetaaa: Takže to chce větší klec a víc úkrytů, více misek a hromádek s krmením.
  25.10.2017 21:24Zbyněk
  Anetaaa: domeček je také dobrý. A na jídlo oddělit, mladou dát do krabice, starší nechat v jejím, není to ona, kdo prudí. Ono se to časem srovná, pavděpodobně, až si vyřeší pubertu
  25.10.2017 21:25Lilka
  Nonyna: 300 ml je dost :-)
  ono to není myšleno tak, že to naleješ do lavoru a morče oplachuješ ...
  Já to dělala tak, že jsem si udělala roztok , nalila trochu do misky, morče postavila do lavorku či na ručník a pečlivě ho vatičkou namočenou v roztoku celého hodně potřela ( aby to bylo i na kůži)
  jako když si doma barví někdo vlasy ;-)
  držime palce
  25.10.2017 22:03Dorina
  Tygrinka: nene stále se hoblinymi necpe. Vidím ho vždy, když je nově dočištěno. Jak tam do sebe nacpe pár hoblin. :) Jen jsem to u něho dříve neviděla, tak mě to zarazilo.

  Zbyněk: tak to ten náš morčík rád papírové tašky ve kterých má seno. Ale hlídám právě, aby nebaštil. :)
  25.10.2017 22:55Veronika5
  Ahoj, chtěla bych se zeptat: kdo používáte plastbox, jak se tam zvenku upevňuje ta napáječka :))? Koupila jsem dneska jeden takový menší, chceme morče vozit s sebou na chatu apod., a zdá se nám super jako přechodné bydlení. Zalíbil se nám tolik, že bychom rádi koupili místo klece ještě jeden velký na doma. Jediný problém je napáječka - je tam sice zvenku díra na prostrčení té trubičky, ale jak se to tam zvenku přidělává, když tam není na co to pověsit??? Doufám, že je na to nějaký fígl, na který jsem nepřišla :)
  26.10.2017 10:07Katjusa
  veronika5-pokud mysliš ten co je spodek barevny vršek čiry tak tam jsme to měli tak že jsme dali zvenku větši napaječku z dratu udělali takove učko a nahoře zadělali
  26.10.2017 10:20Veronika5
  Katjusa: Díky, tak to je asi jediná možnost, co? Já jsem si právě říkala, jestli na to třeba není nějaký zvláštní typ napáječek, co v tom drží... vím že takové ty s drátem se dělávaly a mně nikdy nepřišly moc praktické, ale asi jsou právě na ty plastboxy. Podívám se po nich.
  26.10.2017 12:30Nonyna
  Lilka: díky za odpověď. Nakonec jsem se dovolala ještě na vet, kde mi řekli to samé, co ty. Já jsem to opravdu myslela tak, že udělám roztok, naleju ho do lavoru a v tom morče okoupám;-)
  Má to po koupání lepší...ještě nás to čeká 3x se třemi kousky. Byli docela hodní, představovala jsem si velkou hysterii ve vodě, která se nakonec nekonala.
  Ještě bych se chtěla zeptat někoho zkušeného, co se plísně týče. ... co mu to ještě mezi koupáními mazat třeba lamisilem...
  - - - - -
  Veronika5:napáječka a plastbox - do plastu se dobře vrtá...vyvrtala bych 2 díry, kterýma se prostrčí úchyt (mám napáječky, které se přidělávají dvěma kovovými karabinkami a tuhou pružinou, takže to jde zadělat kolem dokola)
  26.10.2017 12:50Neeen
  Ahoj,můžu ještě dávat morčům trávu,nevím , jestli ano,protože u nás už mrzlo.
  26.10.2017 14:56Tygrinka
  Dorina: Tak to je naprosto v pohodě a není třeba se ničeho obávat :o)
  - - - - -
  Nonyna: Také jsem kdysi musela šetřit a oťupkávat roztokem... Když se mi rozrostla smečka a jeden myšák oplesnivěl, tak jsem se domluvila s vetem, dostala roztoku víc a měla dost, abych si nalila roztok do malého lavorku, cca půl litru, a v tom okoupala postupně všechny myšáky. A měla dost, abych si i mohla trošku přilít, když se množství roztoku díky koupačce krapet snížilo tak, že bych zase musela velice pečlivě morče po troškách máchat. Takhle to bylo sice o něco dražší, ale rychlost a poklid při koupání to zcela vyrovnaly. Myšák byl tenkrát plesnivý jen malinko, kdyby se ke mně dostal ve stavu jak olysalý plesnivý chleba, tak by měl samozřejmě vlastní roztok (a karanténu), ve kterém bych ty "zdravé" nemáchala.
  26.10.2017 15:11Nonyna
  Tygrinka: Náš to má taky málo, má to jen kolem jednoho očička, chytla jsem to v začátku. Ale jak nemám zkušenosti a na vet říkali, že mám ošetřit všechny, co mám...tak jsme je vzala všechny 3.
  Z čeho oni tu plíseň chytnou? Vím, že jsou náchylní, když jsou ve stresu, ale odněkud to musí chytit. Z holblin? Dávám mu ted jako podestýlku asan...několik dnů jsem zkoušela dávat ručník, ale musela jsem to měnit 2x denně, krmíme ještě zeleným a on strašně moc čůrá a narozdíl od holek neumí na záchůdek.
  - - - - -
  Neeen: Asi záleží na tom, jak ta tráva vypadá. Přemrzlou zažloutlou nebo hnědou bych už rozhodně nedávala... Ale třeba je v pohodě. U nás se ještě zeleným stále krmí.
  26.10.2017 15:35elinorka35
  ahojda :) nevite nekdo, jaka sluzba se vyuziva k preprave zvirat po republice? konkretne mi jde o prepravu morcatka z Breclavi... dekuji :)
  26.10.2017 16:25Neeen
  Nonyna
  U nás na louce je ještě krásně zelená..Ale někdo tady právě psal,že tráva,která už mrzla se dávat nemá,no nic,ja jsem se jen ptala aby jim z toho něco nebylo :-\
  26.10.2017 19:06Nonyna
  Neeen: já bych jenom dala bacha, aby se tráva, když je teď skoro pořád mokrá, nezapařila. My budem dávat, dokud to bude pěkný, zelený. Oni budou smutný, že nebudou mít v zimě trávu. Chystáme se jim, jako mlsku, zasít oves, aby něco zelenýho měli.
  26.10.2017 20:53Tygrinka
  Nonyna: Ohledně plísně se tu docela diskutovalo a hodně toho tady vysvětlila i Buub. Takže doporučuji si zalistovat v archivu. Jinak obecně plíseň se většinou rozjede po nějakém stresu (teplotním, transportním, špatné životní podmínky) anebo při snížení imunity. Dost zvířat je jen přenašečem bez viditelných příznaků. A nikdy se nedá říct, že zvíře je 100% bez plísně, to prostě nikdy nejde. Jen jeho imunitní systém drží plíseň na uzdě.
  - - - - -
  Nonyna: Z podestýlky to není. A nemusíš se zase bát, že třeba morčíka někam povezeš, a on zase oplesniví. Chce to teď plíseň ošetřit, zaléčit všechna morčata, která jsou spolu ve styku, a bude dobře. Pokud tedy třeba nemáš děti, které mají velmi hlasitý projev anebo morčíky stále nevhodně tahají a "mazlí". Pak je třeba se zaměřit na eliminaci i tohoto stresu. Tím neříkám, že se na morče nesmí sáhnout, jen je třeba najít ten správný kompromis a používat vhodné způsoby manipulace, aby se zvíře zbytečně nestresovalo.
  - - - - -
  A pokud máš děti, tak bych je k nemocným myšákům raději nepouštěla. Plíseň je přenosná i na člověka, tak aby to třeba nechytily.
  - - - - -
  Tedy malé děti bych k nim nepouštěla... Riziko přenosu není sice extra velké, ale existuje.
  26.10.2017 20:58Neeen
  Nonyna
  :)No vzhledem k tomu,že mám jen dvě morčata,tak sednu na koloběžku ,vyjedu kopec,natrham do košíku a rovnou servíruji
  27.10.2017 07:39Freya_01
  měla bych otázku: netušíte proč morče pojde i v mladém věku? měla jsem 2 letého samečka a pošel náhle. úplně stejně jako jeho otec. byla jsem i u veterinářky, ale přes veškerou péči pošel. bylo to šíleně rychlé. přestal jíst a za necelý den byl prostě pryč. samičky mi umírají na stáří, proč ale tito dva samci tak brzy? nechápu to, měli tu nejlepší péči. :(
  27.10.2017 09:43Nonyna
  Tygrinka: díky za uklidnění, přesně jsi vystihla mé obavy.... zalistuju si tady.
  Děti mám už velké, mladší bude 12, k morčíkům se chová moc hezky a klidně, tím to nebude. Spíš že by jim vadili psi, máme 2 malé, ale uštěkané(nepouštíme je s morčaty do přímého kontaktu, ale slyší se). Může to být taky převozem a novým prostředím...i když mi malý nepřipadal tolik ve stresu, choval se míň bojácně než holky, když jsme si je dovezli....a napadá mě, jestli on není ve stresu z toho, že nemůže k holkám. Máme doma velký výběh rozdělený plůtkem a v něm umístěnou bednu holek a klec s malým. On na ně vidí, komunikují spolu,ale nemůže k nim úplně jak by asi chtěl;-)
  - - - - -
  Freya_01: Moc mě mrzí, že ti sameček zemřel:-( U morčátek to je rychlé, jak přestanou žrát a nepracuje jim zažívací trakt, ať je příčina jakákoliv.
  27.10.2017 10:21Tygrinka
  Nonyna: Tohle se po převozu k novému majiteli občas stane. Na štěkot si zvyknou, pokud jim psi neštěkají rovnou u klece a neplaší je. Tak i to, že nemůže k holkám, určitou roli hraje, ale nedá se říct, že toto je ten jediný důvod. Sešlo se mu toho víc. Počítám, že ho pak necháte vykastrovat a bude vegetovat s holkama.

  Freya_01: Asi nějaká genetická vada nebo nádor nebo něco jiného anebo jen souhra náhod, bez pitvy se to nedá určit.
  27.10.2017 10:59Nonyna
  Tygrinka: Nn, u klece jim psi neštěkaj.. My plánujeme na jaře mladé, tak si sameček i užije. Máme všechny s PP, tak ještě budu zkoumat registraci, vůbec se v tom nevyznám.
  27.10.2017 19:03Tygrinka
  Nonyna: No vida, tak bude mít společnost mláďat :o)
  27.10.2017 20:07Silvie
  Dobrý den, dnes jsme pořídili dceři samičku morčete, dcera má 8 let, myslím že se mu bude dost věnovat. Čtu tady i jinde na stránkách, že je lepší mít morčata dvě. Tak váháme jestli pořídit ještě jedno. Jaké máte zkušenosti s chovem jednoho jedince.
  27.10.2017 20:41Freya_01
  Silvie: já začínala s chovem jednoho morčátka, ale v době, kdy jsem byla dlouhodobě nemocná a mohla se mu opravdu intenzivně věnovat, díky tomu byl i pěkně vycvičený a uměl toho spoustu. ale asi za rok, kdy mi začalo být lépe a trávila jsem více času venku pořídila jsem mu společníka. morčata jsou silně společenská, já osobně je chovám ve dvojicích, je to pro ně lepší. a na ne jedněch stránkách jsem se dočetla, že pro zajímavost, v Německu a Rakousku je chov jednoho morčete samotného zakázán zákonem a musejí být minimálně dvě.
  27.10.2017 21:00Nonyna
  Silvie: Taky se přimlouvámk pořízení ještě jedné samičky. Starší dcera měla kdysi jedno morčátko a samotné bylo takové bojácné a smutné, bez radosti ze života. Ted mám tři kousky a oni jsou ve stádečku úplně jiní...komunikují spolu, skotačí, dodávají si odvahu. Brzy po té, co jsme si je dovezli, zdomácněli a nebáli se. Úplně jinej život!
  27.10.2017 23:30Neeen
  Silvie
  No,to ,že k morčeti je lepší koupit další není lepší,to je povinností každého slušného chovatele,ale samozdřejmě,že se mezi morčaty najdou i vyjímky.
  Já osobně jsem momentálně nucena chovat dvě(ač samičky)morčata chovat odděleně,protože se navzájem nesnesou,konkrétně se jedná o osmiletou samičku a roční samičku,kterou jsem chovala s její matkou,která mi bohužel zemřela.Tahleta ročka je totální plašan a lekne se každé prkotiny,kdežto kdyby měla kamarádku,tak nebude tak vyjukaná a nebude tak ve stresu jako je teď,atak čekám a čekám jako na smilování na morče z jedné chs...
  28.10.2017 15:23uj uj
  Silvie:
  taky se přimlouvám minimálně za dvojici, určitě bych se nebála, že pak morčátka nebudou ochočená a krotká. Mám tři kousky, sameček byl ze začátku plašan, ale když viděl, že holky jsou v klidu, zklidnil se také a už s nimi loudí ostošest a ruky se už vůbec nebojí. Morčátka jsou opravdu společenská a samotným je jim velmi smutno, a ano, v Rakousku a Německu i ve Švýcarsku je chov jednoho morčete považován za týrání. A společenský život morčat je radost pozorovat, daleko víc "povídají" a jsou akčnější, je třeba pořád kontrolovat, jestli to druhé morče nemá v tlamičce něco zajímavého a jestli neleží na nejoblíbenějším místě :-)
  Tady pár fotek ze soužití:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34159
  jo - a další nesporná výhoda více morčat: dají se dělat takováhle alba :-D
  28.10.2017 16:02Neeen
  Silvie
  Určitě se podívej na video od jedné morčecí youtuberky s názvem "Může se morče chovat samotné?"..Má tam několik zajímavých videí o výživě,stříhání morčat, čištění klece,i jen tak ze života morčat,myslím ,že tyhle videa jsou dost dobře zpracované.
  28.10.2017 18:08Andy87
  Ahoj, chtěla bych poprosit, jestli byste mi pomohli s určením barev. Děkuji.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34175
  28.10.2017 18:37Sima
  Dobry vecer jdu za vami pro radu. Pred chvili jsem bohužel nasla jedno z nasich morcatek mrtve😕Mame je od pulky srpna s tim ze jim bylo cca 6 tydnu. Nic neobvykleho jsem nepozorovala a bohuzel nevim jak dlouho morcatko lezelo mrtve v kleci. Byli jsme od rana pryc😕ma otazka zni co se mohlo stat, ze morcatko umrelo a zda mam druhe vzit k veterinari aby ho prohledl. Mame dve male deti a pejska tak jestli to nemuze byt neco infekcniho a samozrejme aby druhe bylo zdrave.
  28.10.2017 19:10Karel_1
  Dobrý den, máme kastrovaného morčecího kluka, teď jsme ho dali k morčecí holce. Asi se zeptám hloupě, ale on se o ní "snaží" a mne to překvapilo. Kastrovaný kluk má pudy zachované a je jen neplodný? Omlouvám se za tento naivní dotaz.
  28.10.2017 20:51Veronika5
  Karel_1: Ano, může to tak být. Některým to samčí chování zůstane. Taky jsme měli jednoho takového. Celý život pokaždé když samička měla říji tam pořádali takové orgie, že při tom byli slyšet přes celý byt, vůbec se nedalo spát :))) Normálně se "pářili".
  28.10.2017 21:32Neeen
  Sima
  Je několik možností náhlého úhynu,může se jednat např o mrtvici nebo mělo prostě špatné geny,to morče sebou může seknout ze dne na den a nevíš proč vzhledem k tomu,že jste doma nebyli celý den,tak to mohlo být prakticky cokoliv,můj sameček měl např. zánět v oušku a i přes všechny injekce co dostával ten zánět pořád měl,ale k věci,jednoho dne jsem přišla ze školy a našla jsem ho,jak se svíral v křeči ,na veterině poté zemřel a to všechno trvalo asi 5 hodin..jo,taky vypadal,že je v cajku i to ouško se mu zlepšovalo..
  Já si ale myslím,že morče žilo ve špatných podmínkach a na to jsou morčata dost citlivé.Ale hlavně zajdi s druhým morčetem na veterinu!
  - - - - -
  Sima
  Veterinář by to morče měl prohlídnout tzn.prohmatat ho,poslechnout si tep srdce,podívat se na zuby ,drápy,uši..Já s morčaty chodím na prohlídky jednou ročně.
  29.10.2017 00:32Nurbanu
  Ahoj, mohl by mi prosím někdo poradit chovatelské stanice, které se věnují chovu US crested? Moc děkuji.
  29.10.2017 06:33Ehrena
  Nurbanu, tady lze dohledat:
  http://www.klubmorcat.cz/seznam-chovatelskych-stanic.html
  29.10.2017 10:11Jezzabell
  Informace pro pražáky, a ty, co dojíždějí na H-VET kliniku za MVDr. Valešem:
  Změna v otevírací době od listopadu!
  Po-Pá: 8:00 - 21:00
  So-Ne: 10:00 - 19:00
  Svátky: 10:00 - 19:00
  Měli dřív do 21h, tak pro info;)
  - - - - -
  Do těch 21h měli v Po-Pa.
  - - - - -
  Radši se přesvědčte na stránkách, vyskočí to tam na vás jako nová informace. Ta věta"Do těch 21h měli Po-Pa mi tam jaksi skočila omylem-pardon;)
  29.10.2017 12:27Tygrinka
  Karel_1: No, máte to místo vzdělávacího pořadu o přírodě :o) Jinak ano, někdy samčí chování zůstane a samec naskakuje, zasune, ale oplodnit nemůže. No prostě morčícii si užijou :o)
  - - - - -
  Sima: Rychlá smrt se někdy přihodí a nikdo s tím nic neudělá, jak psala Neeen. Pro vaši jistotu vezměte k vetovi i živé i mrtvé morče. Spíš si myslím, že morče uhynulo na něco, co přenosné nijak není. Příčina smrti se potvrdí jedině pitvou. Mrtvé tam můžete nechat, oni ho pak uloží do kafilerky spolu s ostatními. Toto se může někomu citlivějšímu příčit, ale mrtvému morčeti je už jedno, co se s ním stane. Pokud vet nepotvrdí něco nakažlivého, nechejte pár dní, cca týden, živého morčíka o samotě a pokud bude v pohodě, pak mu můžete pořídit parťáka.
  29.10.2017 14:52Zbyněk
  Karel_1: záleží na tom, jak dlouho je po kastraci. Pokud víc, jak měsíc, tak už plodný určitě není. Pro samičku je to naopak zdravé, alespoň si bude užívat bez rizika:)
  30.10.2017 08:13Tygrinka
  Karel_1: Jo jo, Zbyněk má správný postřeh - pokud je myšák po kastraci krátce, tak můžou založit i rodinku...
  30.10.2017 21:33indira
  Pěkný večer, jdu jen napsat ,že v sobotu ráno jsme se rozloučili s naší babičkou Zrzkou. Téměř po 6 letech a dvou operacích nádorů odešla. Naštěstí v klidu, jako by ve spánku. Ale obrečela jsem to. Přece jenom 6 let je dlouho, vlastně člen rodiny. :(
  30.10.2017 22:29Kájka
  indira: To mi je líto, že vaše morčinka odešla... :-( Držte se!

  Snad i Ty (jako já) věříš na Duhový most, za kterým se mají zvířátka, která nás musela opustit, dobře.
  31.10.2017 10:07Katjusa
  tak včera jsem byla morčikum na seno letošni vonave žany prach balik mě vyšel na 25kč vzala jsem 4 baliky a to mi vydrži do dalši sezony,přes sezony travy seno nedavam vubec
  31.10.2017 11:18Nonyna
  Chtěla jsem se zeptat, jakou značku sena preferujete, příp. kde na netu nakupujete? Na příští rok si snad nasuším vlastní, letos musím kupovat. Je to těžký, ve zverimexech nemají standardně dostatek dobrého sena..jednou mají, jednou ne, nedá se na to spolehnout, a abych tam chodila na 3x, na to nemám čas. Po internetu bych musela mít dobré reference, nerada bych to pak vracela. Děkuji!
  - - - - -
  indira: mrzí mě, že vám umřela Zrzka...ale jistě měla s vámi pěkný život. Budete si pořizovat nové morčátko?
  31.10.2017 14:14Jezzabell
  Pro zasmání, a na uvítanou;)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34177
  31.10.2017 14:58Severka1
  Poprosim o radu. Dnes nam nestastne spadla nasa Severka a vybila si horne zuby. Doktor vravel ze by bolo dobre ich vytrhnut dalsi zas ze sa jej este mozu upevnit same. Nemate niekto skusenosti s takymto pripadom? Co dalej robit ? Dakujem za rady.
  31.10.2017 15:21Jezzabell
  Severka1: Stalo se mi u Julese cca před půl rokem to samé. Nešťastně spadnul z gauče a vyrazil si zuby. Strašná jáma..:( Navíc bolestivé a já blbka si toho všímla ne v noci, ale druhý den ráno.
  Z H-Vetu mi doktor Valeš doporučil pravidelně čistit slaboučkým roztokem betadinky, dokrmovat rodicarem, dokud nebudou vidět aspoň do půlky nové zuby. A počkat, jak budou nové zuby vypadat.
  Trvalo to cca týden, než začaly růůst a ťukyťuk rovné! Takže jsme nemuseli nic trhat dál.
  Až začnou růst, doporučuji strouhat zeleninu na jemno- všechnu! A papriku oloupat- je pro ně v tu chvíli tvrdá na chroupání. Jde to blbě, ale dá se to. Baštil;)
  První dva dny nechtěl vůbec nic, násilím jsem do něj tlačila léky na bolest a RC (ředěné bylo s vodou, takže zavodněn byl. Občas jsem kápla do tlamky přímo kapku céčka od VL, doktor říkal, že to neuškodí). Cca po 3dnech začall baštit hustší RC a pak se už pomalu rozjedl. Ale pravidelně čistit, aby tam neměl zánět a nemusel dostat atb..
  31.10.2017 19:46dasha
  Dnes jsme strihaly nehty morceti nejsem si vedoma ze bych ho strihla ale tece mu krev s polstarku u packy co ted cim to zastavit
  31.10.2017 19:48Jezzabell
  Téma do diskuse- hobliny a jejich kvalita.
  Mnozí si všimli, že spousta velkoodběratelů přestala brát Allspan a taky Happy Horse (někde!).. Nedalo mi to a poptala jsem se u velkoodběratelů, kteří to vozí po kamionech. Allspan se stal kvalitou horším, jelikož je o hodně prašnější.
  Toho jsem se už cca půl roku odběru všímla teda taky..
  Happy Horse- místo měkkých hoblin nadrcené větve, takže kvalita taky jiná, než slibovaná. Nejlíp jim prý vychází Peer-Span. Je ho 1) o kilo víc za obvykle stejnou cenu, 2) není prašný. Co jsem se ale všímla, aspoň u mé první zkušenosti- taky mi přišel jako nadrcené větve..
  Ale jedna výhoda: kupodivu jsem zjistila, že klec vydrží o min. dva dny déle čistá, než s Allspanem;)
  To mě teda mile překvapilo, to uznávám:) Na klece v bytě jsem cíťa a kluky držím v čistotě, takže pořád čistím místečka, nebo rovnou přestýlám (podle dvojic). A tady pořád dobrý!;)
  Tak jen pro info a třeba máte jiné zkušenosti..
  Každopádně o ty velkoodběratele jsem se tady podělit chtěla, lili to už zaregistrovali dřív, že Allspan mizí..
  31.10.2017 19:50Kájka
  Jezzabel: krásnej mrňousek! -Jimmy :-))
  Je jak myšáček, ta ouška! ,-) jiná než Wolfík. ten je má dolů a prcek nahoru (jako myška)
  31.10.2017 20:25Jezzabell
  Kájka: Wolfík je papíráček, Jimmy je voříšek, ale já na voříšky děsně trpím;) A byla to záchrana v poslední chvíli- mj. má 316g a to tam byl cca měsíc, možná víc, než jsem ho objevila..kolik asi měl, když tam přistál! Nafackovala bych jim! I za to chování obsluhy, děsný! No už je v dobrých tlapkách Pana Wolfa:) Zrovna probíhá tunelem se senem- Wolfík jaksi neodhadl svou velikost a v zápalu boje prosvištěl za ním:)) Normálně by tím tunelem proběhl, nebejt plnej sena, takže musel chvíli couvat:)) Je to psina, jak tady řáděj! A jaksi ho Wolfík už hlídá;) I prcíček zjistil, že nejlíp je v papuči, když se spí na teplém kožíšku parťáka;)
  - - - - -
  Jinak Jimmy je stejnej typ jako mám eMíka:)
  31.10.2017 20:50Kájka
  Wolfík ale asi není klasické hladkosrsté morče (?) Taková ouška (dolů) máš náš Vilda -anglický rex.
  - - - - -
  Přeju, ať jsou kluci kamarádi napořád! :-)
  31.10.2017 22:43Buub
  Kájka

  Výstavní morčata mají mít uši dolů. Jako sloník. Uši nahoru jako myšky mají zverimexoví a krmní mixíci, kde nikdo nedělá žádný výběr do dalšího chovu.
  - - - - -
  Dokážete někdo určit, co to je sakra za barvu? Rodiče oba černí, podle fotek fakt celočerní, takže nějaký šiml nebo tak to spíš nebude

  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/81368589/HLADKE-MORCE-S-PP-SAMECEK.php