2.11.2017 09:57Zbyněk
Dasha: pokud jste morče třihli do polštářku, je potřeba zajít na veterinu, hlavně ránu hned dezinfikovat. Občas se mi povede zastřihnout drápek příliš a pak krvácí, ale není mi jasné, jak se povede střihnout morče do polštářku. Pozor - může se to zanítit, protože morče tím ťape ve špíně, tedy je nutné to podchytit včas! Jako dezinfekce je vhodná ředěná Betadyna.
Jezzabell: vykašlal jsem se na hobliny, investoval 800 do koupelnových podložek z Tesca, dal jsem do klece pleny a na ně podložky, do pater také, mám dvě sady, jedna se suší, druhá je v kleci, jednou týdně peru, nic nesmrdí a odpadlo vláčení pytlů s odpadem. A hlavně - ročně jsem dal 7000 za hobliny!!! Praní je vážně levnější, holky jsou na měkkém a pleny už mám tři týdny stále ty samé, podložky absorbují dobře. Ovšem nevím, jestli by to uneslo tvoje chlapská prasátka:))
- - - - -
Buub: poslal jsem odkaz na šednoucího morčáka vysoce zkušené chovatelce, napsala mi: "koukala jsem na web chovky, dle barev rodičů je to určené správně (vždycky je ještě dobré mít info o pigmentu), nicméně jeden ze sourozenců je tzv. dapple aspoň jsem dle fotek o tom přesvědčená (prokvetlá barva něco jako aguti, je to celkem novinka v chovu), takže si myslím, že je to i případ tohohle morčátka."
2.11.2017 10:06Bart
Zbyněk - no prosím, jak se pleny rozmáhají...Na mě vždycky lidi koukaj , jak na blázna, že kupuju plíny morčatům! My taky jako každý začínali s hoblinama, pak se tu na diskuzi kdysi rozmohly ručníky a koberečky + záchody, tak jsme na to taky přešli. No a teď už 2 a půl roku máme myšáky na plínách. Úklid je rychlý a hned je čisto. A 1x týdně stačí vyměnit záchody. O koupelnových koberečkách už jsem taky jednou uvažovala, ale měla jsem strach, že to budou okusovat. Jaké koberečky to máš? Já pořídila pro případ, kdy musejí být morčata přes den delší dobu sama, podložku (kobereček) Drybed. Už jsme to jednou vyzkoušeli, kdy jsme byli přes víkend pryč, zůstalo to celou dobu suché, všechno pohltila plína pod tím. Jen to má až moc vysoké chlupy, tak jsem se docela děsila, aby to nežrali. Ale asi jim to nechutnalo - naštěstí.
2.11.2017 12:25Ehrena
Mě by zajímalo, jaká je to úspora finanční, co do tahání pytlů hoblin domů a pak zase špinavých do popelnice to je určitě úleva, ale ty přebalovací plínky taky něco stojí, a netuším, jakou bych měla spotřebu za měsíc při osmi morčatech, která nejsou zvyklá na záchůdky a dělají to většinou, kam je napadne. Polovina z toho jsou kluci. Takže obzvlášť prasátka.
Jinak se samotnými přebalovacími plínami mám stejné zkušenosti jako Veronika5.
- - - - -
Jinak já hobliny brala od truhláře, takže jsem je měla skoro zadara (občas za kafe). Tady na chalupě jsem ale o truhláře přišla, jeden z toho dělá brikety, tak už s hoblinami šetří, druhý má děravou střechu a teče mu do těch hoblin, takže v letošním roce jsem u něj nahrabala sotva pytel za celého půl roku, jak stále pršelo. Tak jsem byla nucena poprvé hobliny koupit, koupila jsem Happy Hourse, a byla jsem nadšená, jak jsou bezprašné proti těm od truhláře. A ten velký slisovaný balík 550 litrů vydrží fakt dlouho, při čištění jednou týdně.
- - - - -
A stál i s dopravou necelých 300,- Kč.
2.11.2017 13:50L_B
Ahoj všem,
v prvé řadě chci poděkovat za tento web a diskuzi, kde je úžasná spousta informací.
Tento týden u nás tak trochu "přistál" morčecí sameček a zdá se, že u nás už asi zůstane...zatím se sžíváme, ale po pár dnech se už nechá krmit z ruky, tak snad to půjde...:)
Mám asi tak milion dotazů, ale ten největší je ohledně krmení.
Všude se píše, že zelenina se dává v přiměřeném množství, u vodnaté a nadýmavé zeleniny se pak píše "podávat v malém množství a pouze občas", to samé u některých naťí - no a já potřebuju nějaký konkrétní záchytný bod:) - co je to "malé množství" a "pouze občas" pro 1,15kg vážícího kluka?:)
Neradi bychom mu špatnou stravou přivodili nějaké střevní problémy, tak zatím krmíme jenom seno+pár základních druhů zeleniny, ale bylo by fajn to mít trochu pestřejší...:)
(navíc je to prevít vybíravý, kořenovou zeleninu nechce vůbec a nejraději by se krmil jenom okurkou a petrželovou natí:) )
Omlouvám se za tak dlouhý příspěvek, ale jsem z toho asi víc ve stresu než samotné morče...!:)
2.11.2017 14:24Bart
Veronika5, Ehrena - finanční úspora pleny asi nejsou, ale od té doby, co chodím do práce, je pro mě důležitější spíše úspora časová. Pleny musejí být samozřejmě kvalitní, už jsem taky zjistila, že u těch levných moč protéká i pod ten spodní igelit. Já před den dávám Happy Mimi 60x60 a na noc Bella baby Happy 90x60. Neměním ale celou plenu, protože je stříhám na pruhy - 60x60 na 2ks a 90x60 dokonce na 3ks. Vyměňuji pak jen tu část, která je počůraná nejvíce. Tak že když balení Balla baby Happy obsahuje 5 plen, vydrží to na 15 nocí. Přes den měníme cca 3x. Co se týká záchodů, tak i u nás to kluci proti samičkám prohrávají. Holky vždycky používaly zásadně záchůdek, ale kluci si s tím hlavu nelámou. Ale místo, kam čůrají nejvíce mají a tam právě nejčastěji měním tu plenu. No a zbytek se jim povede do těch záchodů.
Je pravda, že kdybych měla morčata v kleci, tak bych možná ty pleny nedávala. Ale jakmile pak má člověk jinou ubikaci, tak se do ní hodí víc ty koberečky a pleny. Mě nejvíce inspirovala videa na Youtube, ta z Ameriky. Tam snad mají morčata jen na hadrových podložkách. Všechno v ubikacíh je hadrové. Občas by si to člověk spletl s dětskou postýlkou.
- - - - -
přes den
2.11.2017 19:26Bart
Veronika5, Nonyna - jinak jak jsem se taky zmiňovala, existují koberečky Vetbed a Drybed, už to tady taky někdo používá. Já to zatím zkoušela jednou, když jsme byli 2 dny pryč, aby byli morčáci na suchém. Používají to i na veterinách po operacích pro psy. Rozdíl je ten, že Drybed má protiskluzový spodek. Prostě mokro projde dolů a povrch je suchý. Někdo pod to dává inkontinenční podložky, já pod tím měla tu silnější plenu, co dáváme na noc. Takto asi funguje i ta koupelnová podložka, co psal Zbyněk. Pokud je to ta, co myslím. Ty koberečky se dají stříhat, tak že si člověk může uzpůsobit velikost, jak potřebuje. Samozřejmě se to musí občas vyprat a to pod tím častěji měnit. To jen info, co ještě existuje a co je možná lepší po operacích ap. použít, aby zvíře bylo v suchu.
Nonyna - vidím stejná zkušenost s těmi záchody - samci x samice. Já dávám Asan do záchodů a přes to seno. Taky stačí čistit 1x za týden. Seno k jídlu mají v seníkách. A ještě rozlišujeme na kupované seno do záchodů (využití spíš jako pelech) a seno vlastní domácí do seníku k jídlu. Někdy jim ale to kupované tak chutná, že za chvíli mají pod sebou jen ten Asan.
3.11.2017 10:45Ehrena
LB, Já mám pocit, že když má morče kámoše, není tak vybíravé v jídle, zřejmě má obavy, že mu to ten druhý zbaští. Naše morčata jsou všechna po dvojicích a nevybírají si vůbec, vždycky jsme je měli po dvojicích a nikdy jsem neměla problémy, že by něco nejedla. Jedině snad při nemoci a nebo potom hodně stará morčata, ta už si taky trochu vybírají, i když jak která.
Jinak já krmím morčata v sezóně trávy jenom trávou a trochu senem, to mají k dispozici pořád, ale když mají trávu, tak seno moc nejedí. Trávu mají celý den, protože buď jsou ve výběhu venku na trávě
nebo jim jí dávám poměrně neomezeně, když jí mám dost. Ze zeleniny mají v té době jen zbytky z kuchyně. Přes zimu, kdy už tráva není, krmím senem a zeleninou, ale nestřídám jim to tolik, jak píše Veronika 5, krmím dvakrát denně a většinou dostanou dva druhy zeleniny, nejvíc používám mrkev, pekingské zelí, celer, kousek papriky, natě od zeleniny, tj. listy od květáku, kedluben, ředkviček, občas od mrkve a občas petrželku, dvakrát týdně červenou řepu - kousek. Okurka, rajče, salát, brokolice jsou pro ně lahůdka a dostávají je jen zcela výjimečně. Stejně tak jablka nebo jiné ovoce. Jediné, co mi všichni svorně moc nechtějí, je obyčejné hlávkové zelí, snědí jen kousek z nouze a většinou jim tam zůstává.
3.11.2017 14:17LB
ratonito: zpatky uz ho nechteji, protoze se o nej u nich nikdo nechtel starat...navic u nich byl taky umisteny, protoze se predtim puvodni majitelce asi uz nehodil (nevim, jake tam byly duvody).
Kmili ho nejakou smeskou (obili, seminka a barevna kolecka), zeleninu, kdyz si chystali pro sebe (nevim, co a jak casto to bylo), mrkvovou nat a mel podestlano seno...kdyz jsem pak cistila klec, tak jsem zjistila, ze pod podestlanym senem je cca 3-5cm hnoje, ktery mi nesel ani vysypat a musela jsem ho z toho boxu vylozene vyskrabat, odmocit a poradne vydrhnout...
Mel prerostle drapky, spinavy kozisek, takze si myslim, ze ho opravdu nebudou chtit zpet. A pokud ano, tak jim ho stejne nedam...
4.11.2017 09:27Jarka88
Ahoj všem, mam na vás dotaz, koukala jsem do archivu ale moudrá nejsem. Včera jsem byla s morčákem na veterině- "mlel pantem" měl přerostlé stoličky, dostal narkózu, má odštípáno, obroušeno, u vyšetření si zlomil dolní řezáky, ale jinak běhá, píská, vrní, pije i baští. Seno jen tak pozobává, má ho i nastříhané v misce, dostal polévkovou lžíci nastrouhané mrkve a jablíčka, nastříhanou travičku a oboje vymetl. Plus jsem našla rady že se může dát stříkačkou cereální kaše od Nominy, takže ji večer ještě dostal, vážila jsem ho když jsem ho donesla domů, to měl 787g a ted už měl ráno přes 800g. Je zas čilejší, čůrá a lítá po kleci. Jen bobky od osmi od včerejšího večera nikde. Měl je měkčí včera po zákroku ale průjem nebyl. Jak dál? Mám dokrmovat nebo ho nechat ať zkouší to seno? Nerada bych mu přivolala průjem ale zase je mi líto že když nejí tolik sena že musí mít hlad. Kolik čeho tedy složit do jídelníčku abych mu neškodila? Děkuji
5.11.2017 22:01Pejcinka
Dobrý večer, prosím Vás kohokoliv o radu, odpověď na můj určitě nezkušený (možná hloupý dotaz... :-)
Narodilo se nám morčátko. Hošík dostal morče. Kluka, 3 měsíce. A asi 4 den, co jsme ho měli doma a kdy jsem ho opatrně a se vší péčí nechávala aklimatizovat, mi povídá: ,,Maminko pojď se honek kouknout, flíček má miminko,,... :-D
Morče je to u nás v pořadí druhé.A předchozí morčák (zemřel věkem) byl těžký pohodář. TAkže bez starostí. Na mládě nejsme (a ani jsme nikdy nebyli) připraveni. Čím pomůžu samici, čím mláděti a čím oběma? Mám pořizovat větší klec? Nebo raději dvě? Můžu je nechat pospolu? (ráda bych je nechala pospolu...) Je jen jedno... Je to normální? A je chlupaté..., ne holé? ZA každou radu předem velmi děkuji....
- - - - -
Ještě dodatek... Je tomu 5 dní, co se narodilo. Je čilé, mléko saje, leze za samicí, po samici (mně se jeví zdravé a k světu), samice je velmi ochranářská, tak jsem zatím jen v rukavici prohlédla klec. Jinak jsem jim do klece nelezla. Dávám čerstvou vodu a seno, lžíci granulek.
5.11.2017 22:33Neeen
Pejcinka
Mimino nech samozřejmě s matkou asi ten měsíc,pro dvě morčata by měla být klec velká 100+ cm,pro prvorodičku je normální,že má jen jedno mládě,mláďata se rodí chlupatá a už za pár hodin běhají po kleci,zvaž prcka a zapiš si jeho váhu,aby jsi věděla,kolik přibírá,poté je ale moc neruš,matce můžeš přilepšit trochou ovesných vloček nebo nějakou kvalitní směskou,aby nabrala na váze a trochy energie.Už teď můžeš zjistit,jestli je to samec nebo samice.Matka bude prcka kojit,ale prcek bude okusovat i pevnou stravu.Jinak jsou mláďata prostě už od narození připravena utíkat před nepřítelem tzn.jsou ochlupené,již v den narození běhají,prostě miniatura normálního morčete.
- - - - -
Do klece můžeš sahat normálně holou rukou,morčata nejsou jako potkani nebo myši ,že by mladé zakousávaly,byli i vyjímky,ale pětidenní mládě už můžeš brát i na ruku.
- - - - -
*Byly vyjímky,:)
6.11.2017 07:35Zbyněk
Pejcinka: Takže Flíček je vlastně Flíčková:) Všechno probíhá, jak má, mimčo si klidně berte na ruku a socializujte, aby si zvyklo. Pokud to je sameček, zhruba v desátém dni věku začne na maminku vrčet a houpat zadečkem, to jsou sexuální projevy:) V jednom měsíci byste ho pak musela oddělit, aby maminku nenakryl, jak píše Nonyna. Jinak seno, zeleninu, vážit maminku i prcka (někdy prcek nepřibírá a je třeba příkrm), mimino by mělo nabírat cca 10g denně. Můžete přidat trochu směsky se zrním, nebo obyčejné ovesné vločky (jsou dobré pro růst i mléko) a jinak si užívejte krásného období:) Klec je dobrá alespoň stovka, lepší je 120ka, úměra je jednoznačně přímá, čím větší klec, tím spokojenější morče a naopak.
Kájka: mám teď doma půjčené dva samce a je to děs, holky ráno vypustím a večer zaženu, takhle musím ještě navíc pucovat pánskou klec, zajistit jím výběh atd. Samec je pro mě starost navíc, je výhodnější si ho půjčit, nebo půjčit někomu samičku na zabřeznutí.
9.11.2017 09:37Ashara
Měla bych takový dotaz...
Mám morčátka v domku na chodbě, kde je větší chlad - okolo 15 stupňů zatím (jsou na stejném ístě už měsíce, takže si mohly zvykat postupně, žádná skoková změna).
Holky mám v plastboxu takže před průvanem jsou chráněné, zespoda je izolace od podlahy polystyrenem, jsou na hoblinách, mají neustále dostatek sena a dávám jim ted ovesné vločky a občas granule jako pamlsek (z ruky, nesypu do misky). Mají každá svůj domeček (nesnesly by se v jednom, takové kámošky nejsou).
Přesto mají v posledních pár dnech občas studené packy a ouška, což se mi vůbec nelíbí.
Jsou v dobré výživové kondici, neviděla jsem že by se klepaly zimou, nejsou nastydlé ani jinak nemocné (žádné pčíkání, soplík u nosu, nic...), chovají se úplně normálně...
Četla jsem tu že někdo mívá morčátka klidně i celoročně venku, takže i v mrazu... a mně těch našich 15 stupňů nepřijde zas tam málo... ale stejně jsem z těch studených pacek a oušek nervózní.
A s postupující zimou se tam nejspíš ještě ochladí (nevím přesně na kolik, budeme tu trávit první zimu).
Co si o tom myslíte?
To není dobré že?
Mám je přesunout do většího tepla?
9.11.2017 09:38Bart
Zbyněk - akorát pořád nevím, jestli je to ten stejný kobereček, co používáš ty... Já mám spíš koupelnovou podložku, která není hadrová, ale z pěnové hmoty. Jsou to řádky, mezi kterými jsou řádky dírkaté (nebo jak bych to nazvala). Ale asi to bude ono. Mě zmátlo to praní, ale teď koukám, že tam fakt píšou, že se to může na 40 prát... Ještě že jsem tu cedulku nevyhodila, to by mě nenapadlo, že to může do pračky....
Dneska už si na to docela zvykli, ale asi jsou v šoku z tý barvy. Ve výběhu mají bílou, pleny taky jsou bílé ale koberečky spíš tmavé ... Byli zvyklí běhat po bílém, tak si asi říkali, jestli na tohle vůbec můžou šlápnout :-)
9.11.2017 10:45Tygrinka
Jezzabell, Zbyněk: Jedná se o podestýlání při zbavování se breber. Tam není třeba kouzlit s peletama, když jde vše co 3 dny pryč...
LB: Nemusíš denně, stačí co 3 dny, pokud tedy není toho tak málo, že to za den smrdí... Jinak ano, nejlepší jsou topné pelety, já dávám jen do rohů, a na to vyšší vrstva hoblin, trochu udusat rukama. Já dávám na dno ještě staré noviny a časopisy, mám dojem, že jim podestýlka pak tolik neklouže, ale toto není nezbytná věc.
- - - - -
Jezzabell: Nešetřím na nich, doma mám dva pytle Tierwohlu, 3 pytle pelet a asi 5 kg sena. Velmi působivé zejména v přesíni :o))) Ale kluci jsou spokojení a fakt nesmrdí tolik, jako když jsem kdysi dávno stlala jen hoblinama. No nesmrdí, mamča vždy natáhne a prý to tu mám jak na pile se seníkem :o)
- - - - -
LB: Jestli měl morčík jen všenky, tak si myslím, že po druhé návštěvě za těch 14 dní dostane možná za krk jen preventivní kapku a pak by stačilo už vyklízet jen 2-3x po 3-4 dnech všechno jako teď a pak se může najet na normální režim podestýlky. Ono také záleží na tom, z jakých podmínek přišel, pokud byl v tom bordelu, tak je lepší být opatrnější a raději se chvíli trápit s úklidem a pak mít takřka jistotu, že je vše v pořádku. Také nevyhazuji běžně celou podestýlku, vyberu mokré a bobky, to horší pak šoupnu do míst, kam chodí na záchod, a přidám novou. A cca po měsíci jen uberu, anebo nepřidám tolik a vyměním všechno.
No a také doporučuji zakoupit velké chovatelské balení hoblin, sice je to rozměrné, ale neskutečně se ušetří.
10.11.2017 09:18LB
jj, je to tak, jak pise Tygrinka - resime ted podestylani pri zbavovani se vsenek - v utery dostal kapicku za krk a narizeno, ze mame casto menit celou podestylku a desinfikovat klec - idealne denne, pokud to cas dovoli, tak holt menime a desinfikujeme...:)
...a mam radost, Jindrich se drbe vyrazne min...
Tygrinka: no v bordelu byl:( (fotky v albu), takze radeji budeme cistit casto a poradne
- vlastne jsem docela prijemne prekvapena, ze krom prerostlych drapku a vsenek je jinak v pomerne slusne kondici. Mel jenom mirne zarudle tapky s nabehem na vyrazku, ale to jsme zvladli bez masticky, kdyz se zacala casto menit podestylka. Je bez plisne, bez svrabu, takze "jenom" vsenky mi ted prijdou vlastne jako vyhra...:)
A i si na nas pekne zvyka, neni tolik plachy, necha se pohladit, zere z ruky a par dni si uz i tichounce piskne na jidlo...:)
- - - - -
a chtela jsem se jeste zeptat: - nechavate morcata samotna doma, kdyz jedete pryc na vikend nebo vzdycky berete s sebou (pokud je to mozne), popr. mate nejakou "hlidacku"?
10.11.2017 12:32Ehrena
Jarka88 - záleží na tom, jak je morčík starý. Naše morčata v době své nejlepší kondice, tj. ve věku 1 až tak 4 až 5 let mívají kolem 1200g, pak většinou ta váha jde pomalu dolů. Záleží teda taky na velikosti a celkové stavbě morčete. Některá drobnější morčata mívají i pod 1kg nebo kolem 1kg.
Jenom dvakrát jsme měli morče opravdu až moc tlusté, jedno bylo teda dcery, vážilo v době cca 2 let věku 1400g, ale v současné době a věku asi 7 let už má jen 1kg. A druhé byl náš Genny, který měl v necelých dvou letech, tj. před prázdninami, taky 1350g, přes léto ale shodil a teď má necelých 1200g. U obou dvou morčat stačilo vysadit granule nebo směsku a dávat jen zeleninu nebo trávu a seno. A váha šla dolů.
Nevím, kolik je vašemu morčeti, ale ta jeho váha je docela nízká, takže se asi nemusíš bát, že bys ho moc překrmovala. Jinak já dávám zeleniny asi míň, tak 150g denně na morče, rozdělené do dvou dávek, v sezoně trávy dávám jenom trávu a to neomezeně. Kolik snědí a kolik jí mám. Morčata teda většinou v té době bývají venku na zahradě ve výběhu a slouží nám jako ekologické sekačky, které zároveň i hnojí. :) Takže množství trávy, které snědí, si regulují sama.
- - - - -
LB - když jsme dříve jezdívali na chalupu na víkendy, brávali jsme s sebou morčata jen v době, kdy mohla být na zahradě a pást se, jinak jsme je nechávali doma, zásobili jsme je hodně senem a vodou a přidali granule nebo směsku a zeleniny jsme dali jen asi o polovinu porce víc, než jsme běžně dávali. Vždycky to morčata přežila v pohodě.
V poslední době jsem ale měla hodně starých morčat, nad 7let, kdy už jim občas hapruje trochu zažívání, a u některých vybraných jedinců bych se teda už docela bála nechat je bez dozoru, některé z nich bych asi radši brala s sebou. Pro můj klid.
10.11.2017 17:11Tygrinka
LB: Počítám, že dohání, co minulí majitelé zanedbali. Jakmile mu dojde, že bude mít stále co do tlamičky, tak se zklidní. A možná se jen vyžírá na svou normální váhu. Dostal se ke mně nedávno jeden vyhozenec, vypadal jako mouchy snězte si mě, během pár dnů se začal vysloveně cpát (hlavně senem a opatrně zeleninou, nebyl na ni zvyklý) a ve velmi krátké době má pracovní název kapybara :o) Stavbou hlavy je jí podobný, je největší z mých myší, nejvíc také baští a přibral mi 100g a možná i o fous víc, má okolo 1200g. A už rozhodně není zakřiknutý :o)
Jarka88: Měla jsem tu morčíka, co měl normální váhu cca 850g a po úpravě zubů také začal líp baštit (měl na stoličkách háčky) a časem se vypracoval na 1kg váhy. Ono bůh ví, jak dlouho ty háčky měl, rok a půl žral jako ostatní, ale evidentně nežral dostatečně na svou normální váhu, když po zbavení se problému relativně rychle nabral a pak se už váha nezvyšovala.
- - - - -
Jarka88: Banán klidně vynechej, to nepotřebuje. Ten přidávám jen marodům do kaší, aby měli sílu a rozežrali se mi. Celer je poměrně aromatický, dávám cca 4x3x1 cm kus na den. Víc mi většinou nesežerou. Ale když bude tvému myšákovi chutnat, může dostávat i víc, celer je vcelku bezpečná zelenina. Granule vyměn za nějaké zde v Jídelníčku doporučené, granule pro mimina jsou výživově bohaté a pro morče v kondici zcela zbytečné. Klidně je dokrm, vyhazovat je nemusíš, ale dávej je třeba jen obden nebo ob dva dny.
11.11.2017 13:10LB
Zbynek: vis co, ono je pro novacka fakt tezke se v tom zorientovat...i kdyz jsem se snazila vygooglit co nejvic, tak informace jsou casto ruzne...
...i tady na Jidelnicku se vyslovene pise, ze "Minimální dávka na jedno morče je 100g zeleniny denně, lépe však alespoň 200g.". A navic se u spousty druhu zeleniny pise, ze "podavat v primerenem mnozstvi" a "podavat jen obcas", coz jsou tak vagni pojmy, ze nevim, co si pod tim predstavit. I proto jsem se tady na to minuly tyden vyslovene ptala a sam jsi videl, ze i tady se odpovedi ruznily - jak do mnozstvi, tak i druhu podavane zeleniny. No a ted babo rad, kdyz to clovek chce brat trochu vazneji, aby morce prospivalo a melo vse potrebne....
...kazdopadne dik za upozorneni - ubereme v davkach, obcas ho hodim na vahu a uvidime...
...btw. klec ma oddelavaci celou stranu, takze tama proleze jeste dlouho...:))))
11.11.2017 13:29Tygrinka
LB: Souhlas se Zbyňkem, nabírat by mělo zvíře spíš pomaleji než rychleji. Je to pro něj šetrnější. Také by mělo být zaoblené přiměřeně, tukové vaky pod krkem a břicho vypadající, že tam nosí napříč křečka, je špatně. Také je důležité, aby se zvíře ohnulo a dokázalo si očistit zadní části těla. Když se bude morčík cpát senem, trávou a nekalorickou zeleninou, bude to pro něj teď zpočátku to nejlepší. Pokud pěkně nabírá, tak ani granule nemusí mít denně k dispozici.
Na druhou stranu plná miska granulí (u vás až se morčík zotaví) nemusí vždy znamenat tlusté morče. Kdysi jsem dávala granule stále, naplnila misku a nechala jim ji vyžrat během týdne, den dva pak byli bez granulí. Spotřeba byla stejná jako teď, když jim dám hrstku obden, a myšáci tlustí nebyli a nevyžírali misku hned první den. Ano, první den žrali víc, ale další dny si šli jen zobnout. Pokud se ale morčík chová tak, že by byl schopen vyžrat týdenní dávku během hodiny a pak poulit oči přežráním, je potřeba granule přiměřeně dávkovat.
- - - - -
LB: Mrkev je pro nabrání rekonvalescenta dobrá, ale pokud by nabíral moc rychle, je třeba s mrkví krapet šetřit, je hodně sladká. Ale pořád lepší mrkev než různé slazené "bonbony a pochutiny" pro mazlíčky. Ty nemusíš dávat vůbec.
12.11.2017 00:10Ehrena
Sheena,LB - to by se u nás morčata nenajedla, vzhledem k tomu, že okurku nebo rajče dostávají zcela vyjímečně, z papriky většinou jen zbytky z kuchyně, tj.jádřince s kouskem papriky kolem. V létě,kdy je zelenina levná, se krmí trávou a zeleninu dostávají jen právě ty zbytky z kuchyně, v zimě, kdy je drahá, je krmím právě spíš jen tou levnější, tj.kořenovou, natěmi a čínským zelím, řapíkatým celerem, řepou.
Takovou lahůdku, jako okurku, rajčata, salát dostávají tak jednou dvakrát za měsíc.
12.11.2017 01:23Freya_01
Muzura: dobrý den, moc mě mrzí, že vám morčátko umřelo. měla jsem podobnou situaci kdy jsem ke starší holčině pořizovala mládě. Ryleena byla tak malinká a Holly na ní dotírala až moc, chvilku jsem je nechala přes mřížku, aby si zvykly, ale ta musela po několika dnech pryč, tak jsem dala do klece skrýše, aby se malá měla kam schovat, třeba zavěšený plastový květináč, domky. trvalo to delší dobu,chtělo to trpělivost, ale zvládly se skamarádit a teď jsou to moje dvě největší divošky a nedají bez sebe ani ránu. když pořídíte mládě, taky samičku, věřím, že se spřátelí, mláďata si dobře zvykají. být vámi, šla bych do toho. ;)
12.11.2017 11:35Ehrena
Tygrinka, dávám stejně jako Buub. Celý jádřinec a já tedy možná riskuju, ale dávám i se stopkou a oni jen tu stopku nechají, zbytek snědí. Ještě se mi nestalo, že by někdo z nich za ta léta stopku snědl nebo by se k tomu měl. Zřejmě jim nevoní. Stejně tak jako venku na zahradě pryskyřník, kterého tam bohužel mezi trávou máme plno. Dříve jsem se s ním vytrhávala, aby tam, kde mají zrovna výběh, žádný nebyl, pak jsem zjistila, že ho sami vynechávají, tak už to nechávám na nich. Jen na místa, kde je ho opravdu hodně, je nedávám.
Jinak ohledně té papriky, to je celkem dobrá cena, ale vzhledem k tomu, že mám 8 morčat, taky by měli celé kilo jen pro sebe, ani by nám nenechali.😉
12.11.2017 14:57Ashara
Morčata a kočka v bytě
Prosím všechny o vaše názory, co si o tom myslíte, i když třeba nemáte vlastní zkušenost...
Máme dvě morčecí hoky, a manžel chce mermomocí kočku. Já jsem pro kočku, ale venkovní... manžel chce ovšem čistě bytovou. Já bych to kočce neudělala, mám taknějak zafixováno (možná předsudky?) že kočka prostě pohyb po venku ocení a mít jí jen v bytě hraničí s týráním... ale ted jsme narazili na inzerátjedné útulkové kočičky, která je podle popisu vhodná pouze do bytu, že je tak zvyklá od předchozích majitelů - tedy přesně to po čem chlap touží.
JENŽE! co ty chudinky morčata? Manžel tvrdí, že se kočky dají naučit aby nešly po morčatech, já si osobně myslím že ne, kočka je prostě lovec, a jak uvidí "kořist" utíkat, skočí po ní.
Naše morčata jsou často mimo klec - nejen ve výběhu, ale na klíně v pelíšku, dokonce občas je dcera vozí v kočárku... já si prostě myslím že kočka s morčaty v jednom bytě je neslučitelné.
Co si o tom myslíte, jsem blázen já nebo můj chlap?
12.11.2017 20:11Ehrena
Ashara - za celou dobu, co chováme morčata, tj. 20 let, měli jsme současně i minimálně jednu kočku, od roku 2011 dvě kočky, vzhledem k tomu, že bydlíme v Praze v paneláku, jsou to kočky spíše jen bytové, je pravda, že na chalupě jsem je mívala na volno venku přes den, na noc bývaly doma. Bohužel tam jsme hned vedle silnice a za poslední léta jsem tam o dvě kočičky přišla, takže teď už od roku 2013 tam máme kočky jen na speciálním vodítku, na kterém se můžou pohybovat po celé zahradě, ale mimo ni ne. Všechny kočky normálně venku lovily myši, ale na naše morčata nikdy nešly, jediné, co jsem musela pro jistotu hlídat, byla mimča, která jsme měli za celou dobu jen jednou. Dokud nenarostla do větší velikosti, zajímala je daleko víc než velká dospělá morčata. Za tu dobu se u nás díky těm kočičím tragediím na silnici vystřídalo celkem 5 koček, tedy 4 kočky a jeden kocour, a ani s jednou z nich nebyly problémy, co se týče soužití s morčaty. Nikdy po morčatech nešly. Doma morčata volně pouštět nemůžu, díky manželovi, kterého by asi kleplo, on na zvířata není a že někdo pouští morčata na volno po bytě, nebo jim část bytu věnuje na výběh, on prostě nepochopí. Kočky mají ale volný přístup do morčatárny i do akvárka a plastboxů k morčatům, někdy, když mají morčata novu podestýlku a čerstvé seno a nebo obzvlášť trávu, tak k nim vlezou a baští současně. Na chalupě k nim někdy skočí i do výběhu a lehnou si tam k nim a spí tam u nich, nikdy bych po těchto zkušenostech nečekala, že by mohly morčatům nějak ublížit. Co jsem viděla, ani cizí kočky, které chodí občas naší zahradou, morčata nezajímají, máme je tedy ve výběhu krytém nahoře ochrannou sítí nebo pletivem, takže by se dovnitř ani nedostaly, ale vidím, že je prostě vůbec nezajímají, asi díky velikosti, přece jen jsou proti myším morčata velká. Dcera měla dříve potkany a vnučka má křečka, berou je na chalupu na dovolenou, a tam už je vidět, že tahle zvířata kočky zajímají, jsou schopné trávit hodiny u klece nebo plasťáku s křečkem. A bez dozoru bych je nenechala, když vidím ten zájem, ale u morčat je to jiné.
Ještě odkaz na soužití našich koček s morčaty.
https://www.kralici.cz/kocky/alba.asp?a=15314.11.2017 11:52uj uj
Ashara:
moje kočičí zkušenosti: švagrová měla morče, občas ho k nám vozila "na návštěvu" v bedýnce. Měli jsme dvě kočky, které byly doma i venku. Vždy se jen přišly podívat, očuchaly a pak zase odešly - morče je nezajímalo. Ale domů jinak nosily myši, dokonce jednou přinesl Ferdík i bažanta! :-O A jednou zase na zahradě byla cizí kočka a táhla něco bílého... už to nemělo hlavičku, ale dle zadních nožek s třemi prsty bylo jasné, že to bylo morče... asi někomu uteklo nebo ho venčil a čičina ho ulovila... :-( Naše morčata venku raději bez dozoru nenechávám, i když mají krytý výběh - courá tam spousta cizích koček a morčátka je evidentně zajímají, snaží se na ně dostat. Tak já nevím, asi záleží na povaze a na tom, KDE ta kočka morče potká. Venku ho asi automaticky považuje za kořist a doma nejspíš ne... já osobně bych se asi bála, nechat kočku - byť i bytovou - s morčetem o samotě, i když už jsem viděla, že to jde... mám pořád pocit, že kočka je zkrátka lovec.
Tak snad jsem to ještě víc nezamotala :-) přeji šťastnou ruku při eventuálním výběru kočičky :-)
14.11.2017 14:45kvasinky v tlamičce ?
Ahoj mám tak trochu záhadné morče, začalo to z niceho nic, nejdriv bylo aktivní, jedlo a najednou behem jednoho dne se zacalo horsit, odmita jist veskerou korenovou zeleninu, sni pouze trochu salatu, trochu fenyklu, natí, ale i tak toho moc nedá, na sene ho vidim velice malo, i granulky odmítá, samozrejme me napadli zuby, ackoliv mi to bylo divne protože den predtim nez jsme na nem zaregistrovala zmenu chování vyzrala cely seník normálně hrubeho sena, sezrala pul mrkve apod. - nicmene byly ji udelany RTG snimky ze vsech uhlu a zuby jsou v TOP stavu, ale stejne mi prijde z ema problem s pusou - nedalo mi to a patrala jsem, a napadlo me si cichnout k jeji pusince a je to citit jako kvasinky, kandidoza, proste strasne kysele, nevim....je mozne ze by morce mohlo mít uvnitr pusy kvasinkovou infekci a proto nechce moc jíst ? A čím by se to dalo lecit ? J emozné ze by to mohla chytit treba z travy ktera ted uz nebyla asi nic moc ? Nebo ze dostali ted tyden docela dost mrkve a sem tam kousek jablka - oboji hodne sacharidové ? Taky je nafouklá a má malé, měkké bobky, prikrmuji takze vaha nepada zatim :-) Ve ctvrtek jedu na veterinu a chci to veterinářce nadnest, nicméne nesetkal jste se s necim takovým nekdo ? Vit. C měli dost, jedli i prapriku a pridávám jim C. A stroupk yna pusince nikde nemá, ten pach je primo z pusy, a neni to jako hnis, spis fakt jako kyselý chleba nevim jak to popsat :-/
14.11.2017 15:50kvasinky v tlamičce ?
ja sni ted byla nekolikrát za sebou, dokonce i na Hurce, delali ji veskera vysetreni celkem za cca 3 000 kc, tak kdyz ji delala RTG hlavy tak snad s ekoukala i do pusy, zuby jsou prý naprosto skvely, ona by se mohla uzrat po trave jenze tu ji ted fakt nedam - takze je videt ze chut má, nate, trava, salat to by zrala, jakakoliv jina zelenina (práve ze byhc i rekla vice sacharidova - mrkev, petržel, paprika je take sladka) nechce ale kdyz jsme ji zkusila kus mrkve dat trochu vynucene za predni zuby tak to tedy rozvykala a snedla bez problemu ale sama na to chut nemá, PROBITOIKA SMAOZREJME BERE, doktorka nám domu dala entizol ze se zkusi co to udela se strevy, ze tam muze mit namnozenou bakterii a tím padem i celkově kvasinky apod. ......... nehubne i presto ze dokrmuji malo, takze urcite neco snist musi ale ocividne ji neco vadí nevim jestl primo v puse, nebo ze by byla tak chytra a vedela by ze nebude jist mrkev protože by ji ted nedelala dobre nevim :-/ je take unavenejdi...............na hurce nam rekli streva a dali entizol, kdyz to nepomuze jeste je v zaloze kastrace - sice nema cysty ale je hodne hormonálě aktivní a prý tam maji spousty pripadu kdy morceti delali problemy hormony a kvuli tomu bylo vybirave apod. :-/ tak nevim co delat :-( ted je chudák uz vystresovana a mam nechat zabrat alespon 2 dny ten entizol nez nekam pojedeme, ve ctvrtek jsem objednana jeste k pani veterinářce Chylíkové tak snad dostane nejaky napad ona :-/
- - - - -
a travu ji nedám protože u nas uz mrzlo a uz je fakt osklivá :-/ ted bychom ji potrebovali :-/ jinak mezi vysetreeni bylo SONO (jediné co tam bylo zaznamenané bylo velké rozsirení krčku až 1 cm ale prý je v riji i kdyz je to trochu vic nez bylo dobre takze by byla adept na kastraci, ale neni pravdepodobne ze by ji to ted delalo ty problemy), RTG celého telo - nezjisteno nic krome nafouklých strev (tlusté, slepé), zaludek nafouklý není, RTG intraorální zuby - vše OK, odber krve zakladni hematologie v poradku, odber moci zakladní prohlídka - zadná krev, zadné leukocyty (značící zánět) - tak už fakt nevim...
- - - - -
jinak jelikož mám doma pacienta ktereho jsem si vzala dobrovolne s genetic.vadou celisti tak s dokrmem mám radu zkusenost, vzdy mam v zasobe 6 krabicek 170 g rodicaru i 10 pytlíku recovery a ty strikacky k tomu, dokrmuju pul napul a dokrmuji tak aby ji nepadala vaha coz prozatim nepada :-/ .......v souhrnu kdyby byla jen na trave tak ji sezere tunu, bohuzel trava uz neni mozná , za prve u nas mrzlo a za druhe uz jsme siroko daleko nenasla peknou , vadí ji nasladlé veci korenovka apod., a nechce granule, sni jednu 2 a jde si lehnout, na sene ji pres den sem tam vidim. A ty nate jede opravdu rychle, jakoze zadne pomale zvykani, ze by ji neco bolelo v puse :-/
- - - - -
porad si lámu hlavu - mamka ji den predtim nez zacala mit problemy dala do vybehu malinké vetvicky z jablone (nestrikane, bez listí) a ona ji celou ozrala, nemohl byt na ní uz treba nejaky povlak apod. ? To je jediné co bylo za zmenu v jidelnicku :-/
14.11.2017 16:43Tygrinka
kvasinky v tlamičce ?: Tak kvasinky v tlamičce obecně mohou být přemnožené, ale stává se to většinou zvířatům plně dokrmovaným z příliš vlhké stravy (vlastní zkušenost). To, že tak náhle nežere seno, ale měkké natě ano, bych přičítala třeba i abscesu vzadu v tlamě, resp. abscesu ze zaseklého čehosi tvrdšího ze sena. Kdysi se mému morčeti stalo něco podobného, právě s dr. Chylíkovou jsme na to přišly, protože já byla neoblomná :o) On ten absces byl totiž hodně vzadu v tlamě, při první revizi dr. našla pár slupek zaseklých mezi stoličkami, což považovala za příčinu potíží. Ale protože se stav nelepšil, za pár dní ho přispala znovu a hledala až nalezla. Takže pokud komplet vyšetření (slušné vyšetření, podle mě to opravdu vzali důkladně) nic nenašlo, zkuste znovu řádně zrevidovat tlamu. On ten absces také chvíli roste, nemusel být při prvním vyšetření již zcela patrný, ale zvíře to samozřejmě bolí už od počátku.
A ještě jeden můj morčík to kdysi měl, ale tomu se to udělalo někde blíž v tlamě, protože když jsem tam šmejdila malíčkem, abych zjistila, kde je problém, tak jsem na to máčkla, ono to bylo již zralé, takže tomu stačilo málo a prasklo to, já se lekla, morče polklo a hladově se vrhlo na seno.
14.11.2017 19:25kvasinky v tlamičce ?
samozrejme se zeptám a znovu budu chtit prohlidku tlamicky, ale vazne se mi to momentálně zda spis na streva nebo mocové cesty, popřípadě hormony. Protože seno jsme jí ted videla jíst, a tou pusou jede rychle, nejí pomaleji, jen najednou je presla, vic lezi, ocividne se neciti komfortne. Samozrejme znovu proberem i tlamicku, ale Lietavcová ji delala komplet RTG snímky, koukala prý i dovnitř a prostě nic, zadne zacervenání, mela jí uspanou takze do te tlamy koukala pry hodne hluboko, ted pred chvili sežrala primo tlustý tvrdý stonek v seně jako nic, je to spis o tom ze když má hlad tak si de neco dat, ale asi jak ji neni dobre, tak vic nechce :-/ A je pravda ze Lietavcová je na zuby asi nejlepsi v Praze :-/ no je to divné, jsem zvedava, prislo to fakt ze dne na den, ale je pravda ze to brisko s emi obcasne nezdalo uz predtim, obcas ji v nem skrundalo, ale bobky byly pekne tak jsme to neresila :-/ ..... Jedine co z vysetreni zbyva jepodle mého kultivace moci, odber krve na jatra/ledviny, hormonální profil a popripade ta kastrace, rpotože to mi rekl do telefonu i Hauptman (má kliniku s Jeklem), že za takovéto nespecifické priznaky ale pritom zavazne skoro vzdy stoji hormony a kastrace je nutností, zejmena kdyz má pri riji prý otevrený krcek na 1 cm, což je fakt hodně, i když nemá cysty :-/
- - - - -
je zvlastní ze casto curá, ale zase nejak extra nepije, delalo se ji takoveto rychle vysetreni moci - zadná krev, zadne leukocyty, zadný cukr :-/ Mohl by to i presto byt zanet mocových cest ?
14.11.2017 21:50kvasinky v tlamičce ?
no ale ona mrkev miluje, je to jeji nejoblibenejsi zelenina, dokonce jsem zkusila koupit jinou, jestli ji na te puvodni neco treba vadilo a nic, ani celer ani petrzel - ty take normálně rada jí, chvilkami beha ale celkově je spis zalezlá a obcasne ma najezenou srst, prave ze podle veterinářky má plyn ve slepem streve a bobky jsou právě 14 dní měkké a mají tvar lahvicky (na jednom konci normální a na druhém konci hodně zúžené jako kdyby to byla kapka nebo nevim jak to popsat), ocividne prave neni ve sve kuzi, chvilkami je jí lepe, ale celkově je spis na jednom místě, zachmuřená, kdybych neměla holky tak je asi víc apatická, taky je na holky najednou dost agresivní, vyjíždí na ně hodně :-/
- - - - -
už jsme jí davala probotika, sab simplex, fenyklový caj, taky casto cura, celkově jí méně, nechce sve nejoblibenejsi granule, po kterých se vyslovene vrhala :-(
- - - - -
čůrá třeba i 5x za 30 minut když jí mam na sobě
- - - - -
je jí 2,5 roku
15.11.2017 00:09kvasinky v tlamičce ?
je mi 26 a pracuji jako veterinární zootechnik, mimo jiné jsem pracovala i v zoo. Bohužel na veterině, na které dělám morčatům nerozumí, tudíž dojíždím do Prahy např. na Hůrku. Psala jsem ze zacala být vybíravá, že ze dne na den prestala jist nektere veci typu mrkev, a celkove snizila prijem potravy, ze ji skrundalo v brise, ze jsem mela podezreni na zuby a ty byly vylouceny, ze celkove se vic skrývala, jsem zvyklá, že je jí vsude plno, ona je porad nonstop na sene a najednou ze dne na den byla porad zalezlá a to celkem již 10 dní což mi neprijde normální......Nechápu ocividne nemáte znalosti vy o hormon.problemech, hovořila jsem o nich s Jeklem i panem Hauptmanem, s paní lietavcovou na Hurce a nejenze doporucuji preventivní kastrace samic, ale sami souhlasi s tim, ze naprosto bezne se objevují a oni i operují cysty na vajecnících i zmeny na endometriu a deložním krčku i u samic mladsich 2 let, jestli chcete mohu Vám na pana Jekla dát číslo a zksute si mu zavolat, nebo Vám poslat odborné vědecké články zabývajících se touto problematikou....a ano psala jsem že seno a zeleninu (tím myslím i její oblíbenou mrkev) jedla, pak ze dne na den z niceho nic prestala a chtěla jen natě a salát a jeste ve velice malinkém množství, pak jsem psala ze kdyz ji dam kousícek mrkve nasilně do pusy za prední zuby tak ji tedy nucene uzvýkne, ale sama si k ni ani necuchne. A o senu jsme psala ze ji obcas vidim ze si jde pro par stebel, takže snad v zubech problem nebude, ale že než zacali jeji problemy naladovala celý seník za den, což je sakra rozdíl :-( Nevím co si u morčete predstavujete pod pojmem apatie, já ze zootechniky a etologie vím, že morče na sobě nedává znát bolest a nekomfort dokud se opravdu už necítí spatně, takže apatie u morčete už je prakticky skoro smrt. Já beru za "apatické" chování u morčete i to že prostě nevylézá na zašustění pytlíkem, není celý den prakticky vidět protože se schovává pod patrem a pri jidle se treba obcasne naježí apod. ......A nedělám si srandu morče se nakonec vážně nezdálo ani pani Lietavcové a dnes jsme vyfasovali entizol. Nevím proč bych si z Vás měla dělat srandu zrovna na morčecím foru, kd emi lide vzdycky pomohli :-O .....takže já nevím předpokládám, že když mi už jedno morče v 18 měsících kastrovali s nálezem cyst na obou vajecnících a nalezem na deloznim krcku, který s eprojevoval krvácením pri riji a na druhé morče mi 2 nejvetsi odbornníci na hlodavce v ČR a asi nej veterinářka v Praze řeknou že má morče problémy s hormonálními hladinami a že doporucuji kastraci, tak asi spis budu verit jim s dovolením.
15.11.2017 10:46Tygrinka
kvasinka v tlamičce ?: I mně přišlo, že se informace o morčeti od tebe krapet rozcházejí. Takhle popsané to vypadá zase jinak. Pokud už zasunula seno - tlustý klacek, resp. stéblo - bez problémů, je to fajn. Zrovna tak se mohlo stát, že třeba ten absces v tlamě uzrál, něčím si ho prorazila, nebo tam byl jiný problém, který se vyřešil sám, a už může bez problémů zasunovat. Rozhozené trávení mohlo být i z toho všeho. Tím netvrdím, že to byl absces, a veterináři nemají pravdu. To časté čůrání mi také přijde divné.
Teď bych po zlepšení stavu vynechala ty saláty, jestli je nadmutá, nasměrovala jí na suchou dietní stravu - seno, popř. trochu vloček, oblíbené granule, za den dva přidala nějaké natě na chuť. Mrkev bych zkusila nastrouhat na velkých okách nebo udělala plátky škrabkou. Pokud ji sežere, ale mrkev vcelku ne, je problém pravděpodobně někde v tlamě.
Během dnů samozřejmě pokračuj s podporou trávení - entizol, probiotika, sabsimplex, Cvitamín, prostě co ti dal vet. Jen bych snížila dokrmování pokud možno na nulu, aby byla nucena žrát sama, když už jí to jde. Pokud by nebyl příjem krmiva extrémně nízký, tak bych nechala na ní, jestli chce den dva být více nalehko a žrát méně. Pokud by nežrala skoro nic, tak je nutné to samozřejmě řešit a dokrmit.
Moji kluci také nežerou stále stejně a občas mají drobný výpadek, kdy žerou relativně málo a více spí. A ano, výpadek mají také zejména tehdy, když měli zelené hody a přísun zeleného se dočasně sníží. To stávkují všichni, seno jim v krku brzdí víc než zelená tráva nebo různé sezónní natě.
Pokud by se stav do pár dnů nezměnil, pak bych zvažovala tu kastraci. Ovšem z mého pohledu bych neoperovala, dokud by nebyla víc v cajku, aby tu operaci zvládla. Poslední slovo má samozřejmě veterinář, jen bych operaci zvažovala až jako poslední možnost, pokud vše ostatní bude negativní.
15.11.2017 12:19kvasinky v tlamičce ?
tygrinka: ano uznávám psala jsem trochu ve streseu, takže uznávám, asi jsem to mela lepe formulovat. Děkuji za radu, samozrejme kastrace je opravdu posledni moznost, i já vím, že by bylo minimálně lepší srovnat střeva pred kastrací. Po 3.dávce na entizolu se zdá malinko lepší, více ožila. Také když jsem jí měla na klíně tak to bylo asi poprvé v životě co jsem slyšela morče fakt doslova vypouštět nahlas plyny, tak možná se něco uvolnilo. Vcera si sama prisla k misticce pro mrkev, zakousla se do ní asi 3krát, snědla tedy kousek a pak zase odešla, ale už je tam malinký pokrok. Také je zvláštní, že (a vím to, jelikož mam dovolenou a bedlive ji sleduji) poprvé vcera vecer jsem ji slysela pri 2 curani a kakání nepříjemně pískat, jako kdyby měla neco s moč. cestami, ale naopak od te doby se pak začala právě chovat lepe, jako kdyby se ji trochu ulevilo. Jekl mi do telefonu rekl ze entizol je silný lék a že bych zmenu musela videt do 48 hodin nejdele tak jeste den pockám :-) Děkuji moc za radu :-) Já samozrejme u nich take obcas pozoruji drobný výpadek v jídle a vetsi lenost/unavu sezoní a to neplasim, ale tady už je to horsi stav - vyslovene bylo videt ze je ji neprijemne a nebyla to jen malá vybíravost a trohcu mensi prijem jidla, ale vypada to že je to na dobre cestě snad :-)
- - - - -
Prosím vypíši Vám zeleninu kterou krmím (některou denně, některou točím) - je mezi nimi nějaká, která je běžně problémové ? (at už z hlediska nafouknuti nebo nebezpečná kvuli moč.kamenum ? ) Samozrejme jsme si vedoma ze kazde morce muze byt citlive na neco jineho :-) .......
Denně krmím: (na 1 morče a ne vsechny druhy najednou)
- 1/2 užší mrkve (ne takové té mohutné)
- kousek bulvového celeru
- 2 větvičky kopru
- střední list salátu (buď římský nebo takové ty střapaté typu lolo roso apod. - jsou hořké)
- proužek papriky různé barvy nebo kousek fenyklu (1 z toho)
Pak k tomu někdy přidám 1 nebo 2 veci z tohoto, prostě tím nekrmím často (třeba 2-4x za týden max)
- kousek řapíkatého celeru (byl mi doporucen, prý je to jedn az nej.zelenin pro morcata ale zda se mi jestli on nemuze delat problem)
-max. 2 menší větvičky naťové listové petrželky
- kolečko kořenové petržele (ale na tu mi dlabou :D)
- pár snítek koriandru - na doporučení veterináře, prý je velice zdravý, obsahuje vlákninu a navazuje na sebe v těle těžké kovy
A pak fakt velmi sporadicky, tedy fakt hodně zřídka:
- kousek řepy červené
- čekanka
- kousek rajcete
- mini kousek jablíčka,. popřípadě pár kuliček borůvek ale to jen sezoně
Vůbec nekrmím a pokud naopak bych mohla tak klidně mi napište že zbytečně se tomu vyhýbám dávat:
- brokolice, květák, zelí, čínské zelí
- okurka
- ledový salát, hlávkový salát
- ostatním ovocem kromě výše napsaného
Vše dukladne myji, popřípadě loupu skrabkou.
Dále mají denně cerstvou vodu, seno více druhů - obvykle klasické luční s hodně bylinkami, jedno z nich je i domácí.
Granule dávám ob den - Snažím se o versele laga cavia complete, ale prostě u nás nejedou, navíc jelikož mám od malinka v péči zubního maroda jednoho, tak ten by to ani neukousl, takže krmím spíš CUNIPIC a trochou OXBOW
v létě jsou hlavně na trávě a bylinkách :-)
- - - - -
no a ted jim pestuji oseni a travu jen pro chut
15.11.2017 13:59Kájka
kvasinky...: Myslím, že tvoje morčata jsou v dost dobré péči jak, co se týče Tebe, tak po veterinární stránce :-)
- - - - -
Náš morčík občas taky něco nechce (co má jinak rád), např. předevčírem zlobil s mrkví, čuchl k ní a nežral... několikrát to udělal už s kořen. petrželí, dokonce někdy nechtěl ani jablíčko. On je ale zmlsaný, rozmazlený. Dostává zeleninu apod. několikrát denně (v malých dávkách), ten neví co je hlad ,-) Taky to někdy udělal s jetelem, vyjedl trávu, ale jetel. lístků se nedotknul. Nemluvě o tom, když by zelené bylo trošičku povadlé... Myslíme si o něm, že je mazanej a opatrnej, že prostě neriskne zbaštit všechno. Možná jen někdy nemá zrovna na něco chuť, ale možná prostě nemá jen hlad, tak proto je tak vybíravý. :-)
- - - - -
Jinak -to o možných rizicích u morčecích samiček vím od Doc. Jekla, proto jsem pořídila morče -samečka.
15.11.2017 18:17Tygrinka
kvasinky v tlamičce ?: V krmení nevidím nic, co by bylo rizikové. Řapíkatý celer by problém dělat neměl. Ale - někdy se může stát, že nějaká zelenina mohla být přehnojená a prostě nemusela sednout.
Občas mi morčíci nežerou mrkev, zejména takovou tu velikou, krmnou, anebo koncem zimy. Někdy je mrkev i pro mě dost nechutná, nechutná po mrkvi, pálí na jazyku, takže jak vidím, že ji nežerou, seberu ji a vyhodím.
Třeba byla jen nadmutá z nějaké zeleniny a léky jí začínají pomáhat, zaražené větry nebo nadmutí jsou velmi bolestivá záležitost, jestli prdí, je to dobře. Třeba se to teď už postupně srovná úplně.
Krmím i ledový salát, špičaté zelí, brokolici, ale když jsem měla citlivky, tak jsem tyhle věci nekrmila vůbec anebo v minimálním množství. Hlávkový salát nekrmím vůbec, občas v létě dostanou, když to není rychlené ze skleníku. Květák také nekrmím, nadýmá víc než brokolice a to nechci riskovat, naopak se mi mohou utlouct po květákových listech. Čínské zelí ani kořenovou petržel mi nežerou anebo si jen zobnou a nechají být.
Okurka není nebezpečná, samozřejmě v přiměřeném množství, naopak, za kousek okurky by se mi snad protáhli i skrz mříže. Dnes jsem si dovolila nakrájet kousek okurky jen pro sebe, oni byli nacpaní jinou zeleninou. Stejně zaregistrovali stopové množství vůně, když jsem prošla kolem nich a bylo to. Napřed jsem dala ječákovi kousek do pusiny, aby jí držel. Jenže kolega to hned zaregistroval, úplatek u něj jaké zabral, jenže to už byla vůně všude a ostatní v pozoru, tak jsem se musela rozdělit, jinak bych neměla klid :o)
Kájka: :o) moji také vykoušou z jablka pecky a ječí, že není co žrát, zbytek jablka vezmou na milost až později :o)
16.11.2017 12:27Zbyněk
kvasinky v tlamičce ?: no ale jsi z Prahy, nebo ne?:) Já s ním mám tedy nejlepší zkušenost a hlavně - když je tam on, tak fronta morčat, králíků, činčil, fretek a dalších stojí až na Václavák:) Když to shrnu, spíš mají tvá morčata těžko identifikovatelné problémy a každý říká něco jiného, je to tak?
Ehrena: to mi dělala devítiletá samička:) Panička jí jednou jedinkrát maličko střihla víc, asi v roce a ta potvora si to pamatovala:) Když jsem byl ještě nezkušený a chodil v Kralupech na veterinu na dráplky, donesl jsem jí a doktor nebyl žádný padavka, ovšem po ní se mu klepaly ruce a sestra s hrůzou koukala, jestli jí nedělá vivisekci:D Jakmile jí jeden chytil a druhý vytáhl kleštičky, samička spustila srdceryvný řev, asi jako měsíční mimino, které utrhneš od prsu v půlce kojení a ještě plácneš po zadku:)) Neškubala se, ale to byla kombinace dětského pláče a kočičího mrouskání :)
16.11.2017 19:25Kájka
Tygrinka: ad jadérka -to jsem pochytila na králičí diskusi ,-) králindě jsem je také odstrańovala.
- - - - -
Zbyněk: Náš morčík si nechá drápky v pohodě, klidu (drží mi ho dítě a já mšikám kleštičkama).
Ale králindě jsem je neodkázali, strašně se cukala (a králíci mají hodně sílu v zadních tlapkách).
Zažila jsem veterinářku, která ji nezvládla, cedila ji z rukou krev :-( a já odcházela jako bych tam byla se šelmou (nebo s divokou kočkou) Já králindu jen držela na klíně, ale později jsem zjistila, že jsme to dělali špatně. Zkrátka -ta veterinářka to neuměla.
Ovšem na VFU to byla jiná.... během chvilky drápy pryč a králinda přitom nehla brvou :-)
Ale nebylo to králíkem, ale především o tom, že "kdo umí, ten umí" ,-) Jednou se mi ani nechtělo věřit tomu, že už to je hotové (když to dělal Dr. Jekl, tak to byl fofr)
- - - - -
Teda ne že bych chodila na VFU s takovou banalitou -jen kvůli drápkům ,-) řešili jsem to vždycky při očkování (po půl roce). Podotýkám, že králinda jinak byla moc hodná.
Zbyněk: některá zvířátka jsou stresaři a je vidět, že morčátko se dokáže bránit, když ne silou (vzhledem ke své maličkosti), tak aspoň "řevem" ,-)
17.11.2017 11:13Ehrena
Já jsem dokonce kdysi dávno, když jsem ještě dostávala jablka ve velkém od bráchy z jeho zahrady a dělávala z nich kompoty, dávala morčatům vykrájené ohryzky a slupky v množství hromada na dvojici, prostě co byli schopni sníst na jedno krmení, netušila jsem tehdy, že by to mohlo být pro ně nějak špatné, a nikdy se jim po tom nic nestalo. Nevím, jestli to mohlo mít třeba i nějaké dlouhodobé následky, které bych nepoznala, ale rozhodně jim nebylo nic po tom, co to snědli. Jinak i naše morčata mají snad ty ohryzky nejradši, zatímco u okurek naopak tu slupku, někdy, když mají okurky častěji, i prostředky nechají.
18.11.2017 17:33Zbyněk
Babula: já mám také pocit, že doktorka nevěděla. Nechci si hrát na přemoudřelého, ale dle mého názoru je to rozjetý svrab, alespoň dle fotky. Parazité jsou "bonus navíc". Všenky a svrab člověk chytit nemůže. Plíseň ano, ale takhle plíseň nevypadá, jedině že by to samičku svědilo a vykousala si to. Stronghold ale na svrab zabere - do třech dnů by se měla přestat drbat a pozoruj ty brebery, měly by zmizet. Jestli tam budou v pondělí pořád, zkus jinou veterinu. Zkusím se ti zeptat někoho z OV, jestli neznají specialistu na hlodavce. Doufám, že doktorka zakapala celou smečku, jinak to nemá smysl.
- - - - -
Xxfida: nech jí v klidu v domečku a dej jí tam baby gem, little gem, nebo římský salát. Zabere také kousek okurky, nebo mrkve, to obvykle morče neodmítne. Jestli se bude cítit v úkrytu v bezpečí, tak si zeleninu určitě dá. Můžeš tam také nasypat trochu obyčejných ovesných vloček, žádné "mysli na zdraví"
22.11.2017 16:29Ehrena
Já mám tedy pro morčata morčatárnu a tam domečky nedávám, jednak by jim to zmenšilo prostor, který je bohužel dost malý, 85x55 cm, a to na dvojici, a jednak mají nad sebou v každém patře strop, tak si myslím, že domek nepotřebují. A kluci spí každý v jednom rohu. Domeček jsem měla v akvárku, kde mám holky, byl velký, vešly by se tam dvě v pohodě, ale přesně jak psala Ashara, jedna z nich spala venku a spolu vevnitř byly jen tehdy, kdy se něčeho lekly. Teď tam mají udělané patro z krabice a pod tím jsou obě dvě, ale s rozestupem od sebe.
Jinak ale zajímavé je, že jsou i výjimky v tomhle, a i u kluků. První dvojice, u které jsem se tomu divila, byl náš Matýsek a Kviko, ti spali zásadně těsně u sebe. A další dvojice byl Chlupáček a Genny, tam to tedy byl Genny, kdo se tiskl pořád ke Chlupáčkovi, ale ten mu to trpěl bez protestů, byl vždycky takový flegmatik. V těchto dvojicích šlo vždy o mimčo a starého morčíka, ale vydrželo to po celou dobu, dokud ten starší neodešel, i když byl ten mladší už velký a dospělý. A pak ještě u dvojice, kde jeden z nich onemocněl, najednou nejen spali, ale i přes den leželi stále u sebe. Teď mi to dělá Merlinek a Brumík, kteří jsou spolu 5 let, a děsím se, jestli se něco neděje.
22.11.2017 17:25Tygrinka
Morčatárny jsou samy o sobě "nory", jsou kryté ze všech stran, tam domky potřeba nejsou, když na ně není prostor.
Také mám zkušenost, že když jeden z dvojice marodil, druhý ho chodil hřát a dokonce ho pouštěl do "svého" domku. Jak se první uzdravil, situace se vrátila do starých kolejí.
A také teď mám a měla jsem pár dvojic, které o sebe pečovaly. Sice ne moc, ale jeden vždy přišel pozdravit kámoše, olízal mu oko, ofufal líčko a pak někdy i ucho. Když si půjčím jednoho z nynější dvojice, tak ho druhý po návratu "zkontroluje" a dost často olízne na tváři. Z téhle dvojice dokonce jeden je tak závislý, že nechce bez svého kámoše žrát, to si jen kousne a smutní v koutě. Ale jinak ano, jak píše Buub, nespí spolu těsně na tělo, jen u sebe s určitým rozestupem.
A s oblibou mi chodili kluci pospat do svých domků každý do své klece a po probuzení si vždy došli odlehčit do ložnice toho druhého :o) Jinak u mě se kluci v domku a úkrytu střídají nebo jeden je schovaný a druhý spí prostě venku někde v kleci nebo spí oba venku kousek od sebe.
26.11.2017 13:23Tygrinka
Neeen: Osobně karanténu nedělám, ale je fakt, že všechna zvířata si velmi dobře prohlédnu. Většinou jsem kupovala mimino pro dospělce, když mu kámoš umřel, takže čekat měsíc by v tomto případě bylo kontraproduktivní. Velkej většinou smutnil, skoro nežral, nechat měsíc mládě, které přišlo od mámy nebo z kolektivu, na samotce, je z mého pohledu také trápení. A kluci se potřebovali seznámit hned. Za měsíc by mládě vyrostlo a byla by pravděpodobně už bitka.
Nalezenci, u nichž dobíhala protisvrabová a protiplísňová léčba, ti byli v jiné místnosti, převlékala jsem se, stále umývala, nechovala jsem je, abych to nepřenesla na ty moje. Ale zase jich tam bylo víc, takže nebyli zcela samotní.
Ano, stalo se mi, že mimino oplesnivělo na uchu asi 3 týdny po přinesení. Mimčo, o kterém jsem psala včera, to zavšenkované, bylo od té doby v pořádku. Nalezenec, který byl v útulku ošetřen, 3 týdny v karanténě, shledán zdravý, po 3 týdnech u mě doma se mi osvrabil. Ale za tu dobu se jeho stav velmi zlepšil a to i díky interakci s jinými morčaty. Ostatní nově příchozí mi nic nedotáhli. A to ani Davídek, který mi sem jezdil na občasné návštěvy několikrát do roka. Ten už je dokonce stálým členem mé smečky.
A zase na druhou stranu všenky, plíseň i svrab měli za těch 30 let párkrát i morčáci, u nichž nedošlo k ničemu, co by stav vyprovokovalo - výstavy, stěhování, noví myšáci, atp. Jak se tu již v minulosti psalo, někdy si to člověk přitáhne zvenku, ze sena, oslabení jedince, atp., vyhnout se tomu zcela nelze.
Chápu a souhlasím s tím, co napsala Buub, ale osobně jdu do rizika, že pak musím ošetřit všechny. Pokud bych měla chov xy myší, tak bych si vyčlenila pár kousků, kteří by mu dělali společnost a opět bych pak kdyžtak musela ošetřit všechny. Ale ne vždy se to takto dá řešit, což také zcela chápu. Jsem ráda, že tohle řešit nemusím a morčíkům mohu dát společnost co nejdříve je to možné.
- - - - -
Neeen: Jo, ještě mi jeden nalezenec oplesnivěl po měsíci u mě - žil před tím s králíkem, u mě doma se dostal do klidu a teprve pak se to u něj rozjelo. Ale celkem to byly jednotky kusů, oproti tomu, že se ve společnosti (přes mříže) rozpovídali, celkově ozdravěli a měli se k světu. Sice jsem jich tenkrát musela vykoupat všech 6, ale zase jsem si mohla říct, že případný skrytý přenašeč byl také ošetřen a smečka byla zdravá, jak to jen šlo.
A co vím, tak chovatelé se občas setkají s problémy typu plíseň, svrab po výstavách, kam mohou jen zvířata s veterinárním potvrzením, prostě nedá se tom zcela vyhnout.
26.11.2017 14:36zuzka.h
Dobrý den,
ráda bych požádala zkušenější o radu, co se samičkou, které odešla kamarádka. Ráda bych jí pořídila novou parťačku, ale nejsem si jistá, co přesně hledat. Naší rexičce byly v srpnu čtyři, takže si nejsem jistá, zda by bylo dobré k ní dát nějaké mimino. Na druhou stranu bych se ráda vyhla nějakým mocenským bojům (kvůli kterým rexová nemůže bydlet se svou ségrou), čemuž se, pokud vím, dá zabránit právě tím, že je jeden chovanec mladší. Nevím ale, zda morče rozlišuje mladší a starší i v případě, že je jednomu třeba rok nebo dva a druhému čtyři, nebo je to od okamžiku pohlavní dospělosti už vlastně jedno. Děkuji za každý nárok i radu :)
26.11.2017 16:20Neeen
Tygrinka
Uj:) děkuji za tak dlouhý komentář.Názory se liší,třeba tady je napsáno,že má být na samotce aspoñ PÁR dnů,což mi přijde jako blbost to morče nechat tak málo dnů,to potom nemá smysl,jinde zase píšou 2-3týdny a jinde zase měsíc.Když přemýšlím selským rozumem,tak nechat malý mimino na samotce mi příjde,že bude ještě víc vystresovaný a jak píšeš,nedokážu si přředstavit,že bych morčinu musela nechat měsíc na samotnou ,to už by z ní byla velká ženská.Já si morče Potřebuji koupit a nejen kvuli tomu,že jsem prostě zachtivá,ale kvuli tomu,že musím jednu samičku po úhynu její matky držet samotnou a jsem z toho celá smutná,když vidím,že nutně potřebuje někoho k sobě.Je na tom tak špatně,že se bojím ,aby mi žalem neonemocněla.
Jinak morče koupené ještě nemám,ale příští sobotu se koná Vánoční výstava morčat v Olomouci a doufám,že bůh dá a jedno tam bude čekat na mě.
28.11.2017 16:44Ehrena
Ohledně karantény - úplně doslova souhlas s Tygrinkou, u nás to funguje přesně stejně.
No je fakt, že já mám morčat jen 7, teď tedy 8, a to po dvojicích, které se vzájemně nestýkají, každá má vyhrazené jedno patro morčatárny, nijak je neprohazuji a neměním, tak doufám, že by případnou infekci nebo kožní problémy nechytila všechna morčata.
A teď k mému dotazu, jedná se o naše poslední 8. morče.
Letos během jara a léta nám odešla celkem 4 morčata, všechna ve věku 7 - skoro 8 let. Skoro všichni naši "důchodci". Během léta jsem nabrala do stavu nová dvě morčata, beru si starší morčata, o které už původní majitelé nemají zájem a nabízejí je zdarma, je mi jich líto, kdo ví, jak by dopadla, všeobecně je zájem hlavně o mláďata. Ale protože jsem potřebovala doplnit ještě jednu samičku, aby mohly tady v Praze bydlet zase po dvojicích, ujala jsem se minulý čtvrtek morčete, které majitel už od léta inzeroval a nemohl najít zájemce, navíc byl z Prahy 8 jako já a tudíž blízko. Šlo o dvouletou rozetovou samičku. Když mi ji přivezli, byla hrozně vyděšená, přivezli ji jen tak v krabici bez podestýlky, bez kousku sena, prostě jen tak. Přendala jsem ji napřed do plastboxu, kde jsem ji nechala asi půl dne samotnou, se senem, trochou salátu a mrkve, aby se uklidnila. Dala jsem jí tam i její domeček, který jsem k ní dostala byla ale pořád zalezlá v domečku a vyděšená. Jídlo jsem jí dala do domečku, a přesto vůbec nic nesnědla. Z toho důvodu už večer jsem ji vypustila proběhnout s naší Světlinkou, se kterou měla být ve dvojici. Vše proběhlo v klidu, holky spolu běhaly, ta nová za Světlinkou jako mašinka, tak jsem je po chvíli dala spolu do ubikace. Vypadalo to, že vše bude OK. Jenže po nějaké době, když se nová rozkoukala, jsem najednou viděla, že se chová dost podivně,lezla na Světlinku a tancovala a bublala, jako by byla kluk. Tak jsem to teprve teď zkontrolovala, a ona je opravdu kluk. Pro mě hodně čára přes rozpočet, je dvouletý, takže ho nemám ke komu dát. Mám sice dvě holky vykastrované, zrovna tu Světlinku a ještě Locinku, obě zatím bydlely spolu a od léta ještě s Geníkem,který přišel o parťáka. Ale tenhle kluk je tak dotěrný, že neustále na Světlinku leze a ona už ho má po půldni dost.
Ale to není to hlavní. To, proč sem píšu, je to, že ten kluk vůbec nejí zeleninu. Mockrát už jsem to tu četla a netušila jsem, že se s tím setkám i já sama. Nejen že původní majitelé vůbec netušili, že to není holka, ale zřejmě ani netušili, čím se má morče krmit. Když jsem se ptala, co mu dávali, že u nás se zeleniny nedotkne a že jsem vyčerpala skoro celou svoji nabídku a bez úspěchu, napsal mi pán, že okurku a jablko, granule a seno. A on opravdu nic jiného než tohle nejí, seno a granule si bere, z okurky a jablka kousíček sní, ale na to, že je to jediná zelenina a ovoce, co jí, tak teda docela málo, ostatní mu tam zůstává netknuté. Když jsem mu schválně nic jiného nedala, než naši běžnou nabídku, co dostávají ostatní morčata, a nechala ho tak dva dny v domnění, že ho donutím si něco z toho vzít, sice měl trochu větší zájem ochutnat třeba list čínského zelí nebo salátu, ale vůbec to neumí vzít do tlamičky, skončilo to jen uďobnutím okraje listu a dost. Pak už byl jen na seně a granulích. Jsem z toho dost zoufalá, nevím, jak ho to naučit jíst.
Původně jsem byla rozhodnutá vrátit ho původnímu majiteli, už jen proto, že je to kluk a ne holka, a nevím, co s ním, protože se mi nehodí do páru s nikým, a pak i proto, že si s ním nevím rady s tím jídlem.
Ale syn je důrazně proti, že už ho nechce stresovat zase převozem zpět, chce si ho už nechat.
Tak nevím - a teď babo raď, tedy baba jsem tady já, tak raďte vy ostatní.
- - - - -
Omlouvám se za román, ale stručněji jsem to neuměla vypsat.
28.11.2017 22:41Ehrena
Buub, ještě by mne zajímalo, pokud si ho tedy necháme, a bude nadále jíst ze zeleniny jen tohle, co teď, což jak jsem zjistila, je okurka, a ještě červená řepa, a to jablko, a sní toho opravdu malounko, doráží se tím senem a granulemi, vůbec se to nedá srovnat s našimi ostatními morčaty co do množství zeleniny nebo ovoce, co za den sní, jestli je nutné mu něco přidávat - myslím vitamíny a tak, protože toho vit. C musí mít přece určitě málo.
- - - - -
Kájka, nejlepší na tom je, že prý s ním byli na veterině, hned potom, co si ho pořídili, a ještě někdy letos na jaře, jenom prý na preventivní prohlídku, nic mu za celou dobu prý nebylo, co ho mají, a ani jednou je neupozornil vet, že to není holka. Tehdy poprvé prý jim to dokonce potvrdil, že je to holka.
Ale hlavně jestli byli na veterině letos na jaře, jak psali, tak nechápu, že je neupozornil, že se taky stříhají morčatům drápky, ještě nikdy jsem tohle neviděla, co on měl na packách, škoda, že jsem to nevyfotila, nechtěla jsem ho stresovat tehdy, a hned první večer jsme to ostříhali. Na předních packách měl drápky snad 2 cm dlouhé a kroutily se mu úplně ve spirálách na obou packách, vždycky měl na každé pacce jeden nebo dva částečně ulomené, ale ty zbylé, no nechápu, jak ho mohli takhle nechat chodit. I na zadních měl hodně dlouhé, ale ty přední byly příšerné. Musím tedy ale uznat, že i na nich běhal docela normálně, nijak nekulhal ani nestáčel packy, teď se mu ale běhá určitě líp. Neudržela jsem se a napsala jsem jim to, jak mu to mohli nechat takhle přerůst. Pán mi odpověděl, že s ním byli na jaře u veterináře a že jim nic o tom neřekl (což tedy nechápu, toho se nedalo nevšimnout) a že veterinář je odborník, oni ne.
No jestli jsou na tom ta ostatní zvířata u nich taky takhle, tak je fakt lepší, když se jich ujme někdo jiný. Jestli teda pro všechny někoho seženou.
29.11.2017 09:42zuzka.h
Ehrena: je to fešák a i když je to komplikované, jsem ráda (přestože se vůbec neznáme :)), že dostal šanci na lepší život. Fakt, máloco mě i dnešním světě drásá, jak představa všech zanedbaných "mazlíků". Sama jsem viděla už několik morčat, která měla drápky přerostlé až do spirálek, a nebylo to zdaleka vždy v prostředí, kde by morče neměli rádi nebo se mu nevěnovali. Nechápu, že to lidi nevidí.
Co se týče zeleniny, tak si myslím, že na to časem přijde. Až se rozkouká, tak přijde na základní pravidlo morčecího soužití: ať je to cokoliv, sežer to a hlavně se nikdy s nikým neděl!
Btw k tomu pohlaví. Když jsem si ve třinácti pořizovala první morče, tak mi ve zverimexu řekli, že je to holka. A když jsme po asi půl roce šli s Betynkou poprvé k veterináři, tak první věta byla: "Je to samec, to vám asi řekli, že?". A to byl krátkosrstý hlaďák a ty kuliska byly fakt vidět na první pohled. Dodnes nechápu, že nám to nedošlo :))
29.11.2017 11:01Garf
Ehrena: máš můj obdiv, že se staráš o nechtěné morčouny ;-) podle toho, co píšeš, pochybuju, že morčoun někdy u nějakého veterináře byl, lidi dost kecají...:-( S tou zeleninou, možná to chce jen čas a vytrvat, já už mám "mořské čuníky" postarší, na jaře jim bude 6let, ale občas se překvapivě pustí do něčeho, co dřív zatvrzele odmítali. Zkoušela jsi mu dát na výběr třeba z bylinek a natí? Druhá věc, co mě napadla, jí seno a má v pořádku zuby?
Jinak mě překvapuje, kolik se za poslední dobu v inzerci vyrojilo nabídek na morčata zdarma, fascinuje mě, kolik lidí po roce zjistí alergii na zvíře a podobně...:-( Jakožto zasloužilý alergik moc nechápu...
29.11.2017 14:21Ehrena
Garf, já právě s našimi morčaty vůbec problémy s jídlem nemám, jedí všechno, snad jen zelí moc nemusí, a tenhle kluk nejí nic, od včerejška neubylo z jeho porce vůbec nic, a to tam má i tu okurku, kterou údajně jí, ale když mu ji dám, nesní ani jeden plátek, dávám jim zhruba tak dvoucentimetrové, a většinou jen kousek odhlodá, od včerejška se jí dokonce ani nedotkl. A toho ostatního taky ne. Pořád jen něco loví z hoblin, jakoby vybíral bobíky a jedl je, ale nevím, možná mi to jen tak připadá. A pak trochu jí seno. Zase nějak závratně ho ale taky neubývá. Občas loví v misce granule, ale teď zrovna máme jen Berkel, netuším, na jaké byl zvyklý, ale tyhle teda rozhodně moc nejí. Musím zase koupit Brita, ty mi všechna morčata dlabou dobře, tak třeba bude on taky.
S těmi morčaty zase takový záchranář nejsem, ani nemůžu, i kdybych chtěla, mám už dávno od manžela stop stav, ale když mi jich letos tolik odešlo, původně jsem chtěla nějaká nová koupit, dokonce jsem si dala i na Bazoši vyhledávacího agenta, ale když jsem viděla, co je tam těch nabídek na morčata, která už lidi nechtějí, a viděla jsem, že o ty starší není vůbec žádný zájem, tak jsem si vybrala právě je.
Ale tenhle s tím nejedením zeleniny je fakt nemožný. Zkoušela jsem mu dávat i bylinky, tedy doma mám jenom mátu a petrželku, máta ho vůbec nezajímá, petrželku očichal, vypadal, jako by se snažil do ní kousnout, a nakonec zase nic, má ji tam a jen mu tam leží.
Na zuby jsem se mu taky dívala, přední vypadají normálně, seno tam uždibuje, tak bych si myslela, že by je měl mít v pořádku. Snad ho raději ještě vezmu na veterinu, ale vypadá spokojeně, nevypadá nemocně. Řekla bych, že ani smutně ne, i když dokud byl se Světlinkou, byl akčnější, vlastně až moc akční, že jsem nakonec musela Světlinku oddělit. Což pro něj zase není dobré, zase je sám a to jídlo nemá od koho odkoukat.
- - - - -
Ashara, můj naprostý souhlas.
29.11.2017 14:57Veronika5
Ehrena: i tak jsi hodná, chtěla jsem ti psát už včera. Taky jsem koukala že se v inzerci ti "nechtění" nějak množí. I když občas může nastat opravdu naprosto příšerná situace, kdy to dál fakt nejde, takže jsem opatrná s odsuzováním.... Mě takhle před cca pěti lety úplně zachránila jedna chovatelka, už sem nechodí... Měli jsme morčátka krásná, vymazlená, opečovávaná, bylo jim už skoro 7 let, když sameček příšerně oplesnivěl???, i když kdo ví, nikdy se nepřišlo na to, co to je. A stalo se to v úplně v tu nejhorší dobu, když jsem měla čerstvě druhé dítě, kojila a byla ještě v šestinedělí. Nacpali jsme tisíce do léčby, morčata byla dokonce měsíc a půl "hospitalizovaná" na veterině, protože bylo potřeba vyzkoušet, co by mohlo zabrat, a já jsem se bála aplikovat různé léčivé přípravky, právě kvůli mému kojení, bála jsem se těch chemikálií. Problém se projevoval tak, že prostě sameček neměl na břiše skoro žádnou srst, jen takové ostrůvky, a občas trochu zarostl, ale zas mu to vypadalo. A drbal si to. Vyměnili jsme hobliny zkusmo za Asan, přebalovací podložky, nepomohlo. Celá anabáze se táhla asi do půl roku věku mé dcery, a když začínala lozit, šlo do tuhého. Navíc měla dcera atopický ekzém a já jsem se děsila, že až doleze ke kleci, kterou nebylo možné úplně odstranit z dosahu, máme malý byt, chytne do toho tu plíseň, pokud to tedy plíseň byla. Hrozně se mi ulevilo, když se mi tedy jedna chovatelka ozvala, že si je vezme i s tím problémem a můžou u ní v klidu dožít.... Na další morčátka si troufneme až teď, když jsou děti už velké, už nebudu určitě kojit, a tedy taková situace už nemůže nastat. Tím nijak nehájím ty, které morče prostě přestane bavit, jenom chci doplnit, že to někdy může být i tak zlé, že to prostě nutně potřebujete radikálně vyřešit. Ale tam teda určitě nepatří to že někdo čeká miminko a "preventivně" se zbavuje všech domácích zvířat.
29.11.2017 23:04Veronika5
Sheena: taky máme naplánovaný "odběr před Vánoci", ale je to spíš tak, že jsme chtěli morčátka tak jako tak pořídit, a rozhodli jsme se to spojit s Vánoci, protože to bude bomba překvapení ;)... Tak teď se děsně těšíme já a manžel, a děsně fikaně stěhujeme domů klec, seno, hobliny atd., cpeme to do kumbálu a přikrejváme prostěradlem, aby nebylo vidět co to je. Jako poslední jsem přidala velké balení sena co se mi fakt v obchodě zalíbilo, a když teď otevřu kumbál, voní to jak posekaná louka, tak čekám kdy začnou děti chodit a čuchat :))).
29.11.2017 23:35Marty105
Zdravím. Rád bych se zeptal ohledně našeho morčátka. Máme ho okolo 2 let už od mláďátka. Vždy normálně baští, pije. Má suchý chléb i směs pro morčata. Denně čistá voda, krmíme 2x denně - zeleninu a ovoce střídáme, dáváme jablko, okurku, mrkev, salát. Sem tam malý kousek kedlubny, ale to jen výjimečně. Sena má nonstop dostatek. Dnes se ovšem nějak chová divně. V boudičce má domeček, kde je najednou celý den zalezlý (obvykle má jinak aspoň vystrčenou hlavičku, ale dnes je tam úplně celý) a odmítá vylézt ven. Dnes vylezl jen, aby se najedl a snědl tak polovinu z toho, co normálně jí (ale to když jsme u boudičky vůbec nebyly). Chlebíčku ani směsi a zřejmě ani moc sena se ani nedotkl.
Ale co je hlavní, říkali jsme si co mu je, že je stále zalezlý. Normálně aspoň vyleze, že se nechá pohladit. Dnes z domečku nevystrčí paty. Trošku jsme mu domeček přizvedli, abychom se na něj lépe podívali, ale on najednou vystřelil, jak když ho na vidle brali. Jakoby vyplašeně poskočil na stranu a zůstal jakoby strnule stát na místě. Chtěli jsme si na něj pomalinku sáhnout, ale jak se ruka přibližovala, on najednou vší silou vyskočil, že div z boudičky nevyskočil, ale v tom skoku jen narazil do strany boudičky a hned zase zaběhl zpátky do domečku. Tohle jsme snad ještě u morčata nikdy neviděli. Je to normální? Jak říkám, začalo to dnes. Nestává se toto u morčat někdy? Děkuji.
30.11.2017 14:28Ehrena
Tak jsme byli včera na veterině, neplánovaně, ze dne na den nám přestal zase jíst Merlínek a dle slintání, když už něco jedl,a kroucení tlamičkou při jídle při žvýkání to byly zase zuby. Já nevím,on jen přestane jíst trávu, tak mu zase přerůstají, na jaře je měl broušené dvakrát po sobě, v létě klid a pohoda, a teď už zase. Ještě že se mu to začalo projevovat až v takhle pozdním věku (7 let), i když pro narkozu je to zase asi horší. Teď jsme se vrátili z broušení a pořád naprázdno přežvykuje, jíst nechce sám zatím nic. Krmení instantním senem je u něj horor vždycky, nikdy to nechce, takže si užívám. Už jsem od minula zapomněla, je to normální, to přežvykování naprázdno po tomhle zákroku? Nějak si nepamatuju, že by tohle na jaře dělal. Aby v tom nebylo ještě něco jiného, hrozně poslední dobou jede s váhou dolů, i když mi přijde, že normálně jí dost, tak nevím. I vetka se zděsila, že od minula hodně zhubnul. Ale zase že má prý na saténa krásný věk. Chtěla jsem se tady zeptat na zkušenosti se satény, umírají dřív? Pokud tedy nedostanou už v nízkém věku osteodystrofii, jako náš Cipísek.:( Kolik se vám tak dožívají saténi?
- - - - -
Hned jsem tam s sebou vzala i toho nového kluka, Nikouška, všechno jsem jí řekla,jak jsme k němu přišli a jaké jsou s ním problémy s jídlem, a ona říkala, že některá morčata opravdu zeleninu nejí a normálně tak můžou o seně a granulích vegetovat celý život, prý bych ale měla přidávat aspoň vit.C občas, pokud časem neodkouká to jedení zeleniny od našich morčat. Prohlédla ho včetně zubů a je prý naprosto v pořádku - včetně zubů, takže tím to není, že odmítá zeleninu. A moc se jí líbil.
Dnes na to broušení zubů tam byla jiná doktorka, tak jsem to probrala ještě s tou, a říkala v podstatě totéž. Tak uvidíme, jak to s ním bude dál, zatím je zase s jednou z našich vykastrovaných holek, teď s Locinkou, ta je sice děsně uječená a upištěná, ale umí ho nějak líp zpacifikovat, že na ni permanentně neleze, jako předtím na Světlinku. Když tam byl skoro dva dny sám, vypadal smutně, samotného ho nechávat nechci, tak uvidím, jak to půjde v téhle sestavě.