od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2017
 • Zobrazuji 356 zaznamu.
 • 1.11.2017 00:33Jana1234
  dobry den,
  mam dotaz, znama ma morca (dlhosrste) a dve cincily. Su permanentne vonku na dvorku aj v tomto pocasi. Bojim sa, ze mozu umret na podcadenie. je to realne riziko?

  Jana
  1.11.2017 05:36Freya_01
  Jana1234: venku je široký pojem. znám chovatele, co mají morčata celoročně v králíkárnách a jsou aklimatizovaná a nic jim není. teplota nesmí klesnout pod nějakých 10°C, jinak by měla být v pořádku, jsou-li tak chována od mala. co se týká činčil nemám zkušenost. jde o zateplení ubikací, či mají-li přístřešek a vytápění pro případ mrazu.
  1.11.2017 07:45Zbyněk
  Kájka: Wolfík je moje "home made edition" a je to klasické, hladkosrsté morče, s nestandardně malými očky, problémovým levým spodním víčkem, ale s fantasticky milou povahou:) Oba rodiče celočerní, sestřička celočerná, Wolfík chytil čokogen po babičce a prababičce. https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mimca_II Spíš po babičce, která je milá a důvěřivá, jako on. Na množení je nepoužitelný (na rozdíl od jeho strejdy Julese, který je opravdu krásný, ale kazí mu to červená pacička). Ouška dolů mají, jak píše Buub, obvykle šlechtěná morčata. Zverimexové mixy je mívají malá, dozadu a nahoru. Ovšem na povahu to vliv nemá a pro hobby chovatele o to jde především:) Hadům jsou ouška lhostejná, jejich krmičům také. Povahově úžasný mazlíček od Jezzabell je zverimexík Houmík, milý a korektní vůči všem, rád se nechá hladit, s nikým se nehádá, je moc hezký, ouška nevadí, i když je má nahoru:)

  Buub: oni to tam myslím píšou docela přesně:)) Bílá, hnědá, červená:) Tan to není, šiml myslím také ne, očka mi ohnivá nepřijdou, těžko říci. Chtělo by to vidět PP a pak vzít křišťálovou kouli:)
  1.11.2017 08:02Buub
  Zbyněk

  No to píšou, ale to zvíře není černo bílo červený ani omylem. Ani nááhodou. Papír snese všechno, navíc morče úplně jiné barvy než má v PP/VP není vůbec nic neobvyklého.
  - - - - -
  Pokud nemají úplně divný foťák a nepodařilo se jim to vyfotit tak, že místo černé mají šedivou :D
  - - - - -
  Nebo je třeba namrzlý
  - - - - -
  Má ještě bratra:
  http://chovna-stanice-cherry.webnode.cz/morcatka-na-prodej/

  Prej černo-bílá, na foto je ale zase vidět něco jinýho
  1.11.2017 10:08Katjusa
  buub-nebo je tak stary že začal šedivět,take zbarveni jsem ještě neviděla asi špatně focene
  1.11.2017 10:57Zbyněk
  Buub: pak nechápu, po kom to má tak nestandardní:) Rodiče černí:) Mě také překvapila moje první mládež, produkt čokočervení samičky a zlatého aguti šimla, obě černá, jak uhlík, tvé zdůvodnění mám schované:) Mám v práci hodně kontrastní monitor
  1.11.2017 13:44AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje dnešní vrh Y9:
  http://mownhay.websnadno.cz//AKTUALNE-vrh-Y9---1112017.html
  1.11.2017 13:48Buub
  Tak jsem nevydržela a podle chovatele jsou takoví šimloví i naživo, není to vada fotografie :D

  Tak se ke mě přistěhují a budu si trochu hrát
  1.11.2017 14:19Beranek
  Buub - Taky se mi už párkrát takové mládě narodilo. Myslím si, že se jedná o kresbu dapple. Více: http://www.westmorce.com/standard/standard.htm#a (3. barva)
  - - - - -
  Hledejte v barvy - ostatní...
  1.11.2017 14:29Buub
  Beranek

  Nemůže to být dapple, když dapple má být pouze na čokoládě.

  A nijak to nevysvětluje, jak se ti dva vynořili z čistě černých předků.
  1.11.2017 18:52Tygrinka
  Buub: Že by zaúřadoval nějakej myší soused? .o) Jo jo, námraza mi přijde jako nejlepší vysvětlení :o)

  Jezzabell: No a hlavně si pevně říct, že další myš do domácnosti už ne :o) A pak jde člověk okolo nějakého myšáka a kurník, přece ho tam nenechá :o) Tak hlavně snad už konečně bude stálá dvojka do konce věků...
  1.11.2017 20:08Zbyněk
  Buub: moje známá měla letos z hladké celočerné samičky a hladkého dalmatinka pět mladých, přičemž jedna samička a jeden sameček byli naprosto fantastičtí dalmatiní rexíci, sameček černý a samička ukázkový dalmatin, oba kudrnaté drátěnky na nádobí!:) A kde se tam vzali, nikdo nechápe, pošťák je plešatej:))
  2.11.2017 07:04Jezzabell
  Tygrinka: to mi povídej!! 3x jsem ho tam nechala :) Ale když jsem viděla, jaký tam měl teror, a že ostatní morčata si lidi odnášeli, jen on tam zůstával..(Nechápu, jak tak krásného klučinu nikdo nechtěl)..Už se nám sem nevejde ani myš:))
  K eMíkovi už nikoho nedám, zas by v pubertě někoho zbušil a bylo by samotné morče. Tahle jsou po dvou. A Wolfík je štěstím bez sebe:) Spěj spolu v jedné papuči, učí ho jíst papriku i rajče (to nejspíš ještě nikdy neviděl..)
  Je to správnej "sokolík". Včera se vyhoupl na ohrádku výběhu, hop, a byl v obýváku! To ještě nikoho nenapadlo:)) Natož vyjukaný mimino. No pojal to jako děsnou zábavu, kdežto já musela zavolat kamaráda, abysme toho prcka odchytli !! Ale už je v kleci u Wolfíka. Jules s Vall-íkem jsou zvyklí slušně běhat po prostoru po bytě, tak stojí opření na zadních a čučí do klece, co to tam přibylo;)
  2.11.2017 09:57Zbyněk
  Dasha: pokud jste morče třihli do polštářku, je potřeba zajít na veterinu, hlavně ránu hned dezinfikovat. Občas se mi povede zastřihnout drápek příliš a pak krvácí, ale není mi jasné, jak se povede střihnout morče do polštářku. Pozor - může se to zanítit, protože morče tím ťape ve špíně, tedy je nutné to podchytit včas! Jako dezinfekce je vhodná ředěná Betadyna.

  Jezzabell: vykašlal jsem se na hobliny, investoval 800 do koupelnových podložek z Tesca, dal jsem do klece pleny a na ně podložky, do pater také, mám dvě sady, jedna se suší, druhá je v kleci, jednou týdně peru, nic nesmrdí a odpadlo vláčení pytlů s odpadem. A hlavně - ročně jsem dal 7000 za hobliny!!! Praní je vážně levnější, holky jsou na měkkém a pleny už mám tři týdny stále ty samé, podložky absorbují dobře. Ovšem nevím, jestli by to uneslo tvoje chlapská prasátka:))
  - - - - -
  Buub: poslal jsem odkaz na šednoucího morčáka vysoce zkušené chovatelce, napsala mi: "koukala jsem na web chovky, dle barev rodičů je to určené správně (vždycky je ještě dobré mít info o pigmentu), nicméně jeden ze sourozenců je tzv. dapple aspoň jsem dle fotek o tom přesvědčená (prokvetlá barva něco jako aguti, je to celkem novinka v chovu), takže si myslím, že je to i případ tohohle morčátka."
  2.11.2017 10:06Bart
  Zbyněk - no prosím, jak se pleny rozmáhají...Na mě vždycky lidi koukaj , jak na blázna, že kupuju plíny morčatům! My taky jako každý začínali s hoblinama, pak se tu na diskuzi kdysi rozmohly ručníky a koberečky + záchody, tak jsme na to taky přešli. No a teď už 2 a půl roku máme myšáky na plínách. Úklid je rychlý a hned je čisto. A 1x týdně stačí vyměnit záchody. O koupelnových koberečkách už jsem taky jednou uvažovala, ale měla jsem strach, že to budou okusovat. Jaké koberečky to máš? Já pořídila pro případ, kdy musejí být morčata přes den delší dobu sama, podložku (kobereček) Drybed. Už jsme to jednou vyzkoušeli, kdy jsme byli přes víkend pryč, zůstalo to celou dobu suché, všechno pohltila plína pod tím. Jen to má až moc vysoké chlupy, tak jsem se docela děsila, aby to nežrali. Ale asi jim to nechutnalo - naštěstí.
  2.11.2017 11:40Veronika5
  Na téma plíny, koberečky: A jak to děláte, že chodí fakt na ty záchodky? My jsme používali ty nepromokavé podložky párkrát, když byl morčoun po operaci, a byl to teda absolutní horor! Strašně to smrdělo čůráním, ještě to teklo pod to, muselo se to měnit dvakrát denně, navíc morčouni se bavili tím, že to systematicky oddělávali a lezli pod to.... Netahat pytle špinavých hoblin musí být super, ale nechápu, jak to, že vám to takhle funguje???
  2.11.2017 12:25Ehrena
  Mě by zajímalo, jaká je to úspora finanční, co do tahání pytlů hoblin domů a pak zase špinavých do popelnice to je určitě úleva, ale ty přebalovací plínky taky něco stojí, a netuším, jakou bych měla spotřebu za měsíc při osmi morčatech, která nejsou zvyklá na záchůdky a dělají to většinou, kam je napadne. Polovina z toho jsou kluci. Takže obzvlášť prasátka.
  Jinak se samotnými přebalovacími plínami mám stejné zkušenosti jako Veronika5.
  - - - - -
  Jinak já hobliny brala od truhláře, takže jsem je měla skoro zadara (občas za kafe). Tady na chalupě jsem ale o truhláře přišla, jeden z toho dělá brikety, tak už s hoblinami šetří, druhý má děravou střechu a teče mu do těch hoblin, takže v letošním roce jsem u něj nahrabala sotva pytel za celého půl roku, jak stále pršelo. Tak jsem byla nucena poprvé hobliny koupit, koupila jsem Happy Hourse, a byla jsem nadšená, jak jsou bezprašné proti těm od truhláře. A ten velký slisovaný balík 550 litrů vydrží fakt dlouho, při čištění jednou týdně.
  - - - - -
  A stál i s dopravou necelých 300,- Kč.
  2.11.2017 13:50L_B
  Ahoj všem,
  v prvé řadě chci poděkovat za tento web a diskuzi, kde je úžasná spousta informací.

  Tento týden u nás tak trochu "přistál" morčecí sameček a zdá se, že u nás už asi zůstane...zatím se sžíváme, ale po pár dnech se už nechá krmit z ruky, tak snad to půjde...:)

  Mám asi tak milion dotazů, ale ten největší je ohledně krmení.
  Všude se píše, že zelenina se dává v přiměřeném množství, u vodnaté a nadýmavé zeleniny se pak píše "podávat v malém množství a pouze občas", to samé u některých naťí - no a já potřebuju nějaký konkrétní záchytný bod:) - co je to "malé množství" a "pouze občas" pro 1,15kg vážícího kluka?:)

  Neradi bychom mu špatnou stravou přivodili nějaké střevní problémy, tak zatím krmíme jenom seno+pár základních druhů zeleniny, ale bylo by fajn to mít trochu pestřejší...:)
  (navíc je to prevít vybíravý, kořenovou zeleninu nechce vůbec a nejraději by se krmil jenom okurkou a petrželovou natí:) )

  Omlouvám se za tak dlouhý příspěvek, ale jsem z toho asi víc ve stresu než samotné morče...!:)
  2.11.2017 14:24Bart
  Veronika5, Ehrena - finanční úspora pleny asi nejsou, ale od té doby, co chodím do práce, je pro mě důležitější spíše úspora časová. Pleny musejí být samozřejmě kvalitní, už jsem taky zjistila, že u těch levných moč protéká i pod ten spodní igelit. Já před den dávám Happy Mimi 60x60 a na noc Bella baby Happy 90x60. Neměním ale celou plenu, protože je stříhám na pruhy - 60x60 na 2ks a 90x60 dokonce na 3ks. Vyměňuji pak jen tu část, která je počůraná nejvíce. Tak že když balení Balla baby Happy obsahuje 5 plen, vydrží to na 15 nocí. Přes den měníme cca 3x. Co se týká záchodů, tak i u nás to kluci proti samičkám prohrávají. Holky vždycky používaly zásadně záchůdek, ale kluci si s tím hlavu nelámou. Ale místo, kam čůrají nejvíce mají a tam právě nejčastěji měním tu plenu. No a zbytek se jim povede do těch záchodů.
  Je pravda, že kdybych měla morčata v kleci, tak bych možná ty pleny nedávala. Ale jakmile pak má člověk jinou ubikaci, tak se do ní hodí víc ty koberečky a pleny. Mě nejvíce inspirovala videa na Youtube, ta z Ameriky. Tam snad mají morčata jen na hadrových podložkách. Všechno v ubikacíh je hadrové. Občas by si to člověk spletl s dětskou postýlkou.
  - - - - -
  přes den
  2.11.2017 14:55Ehrena
  L_B, především doporučuji se zaregistrovat. Budeš si tady moci s ostatními psát soukromé zprávy, založit si alba s fotkami tvého morčete, atd.
  Jinak si pročti tady ty body nahoře v tom zeleném, pro nováčky v chovu je tam zajímavé všechno, a konkrétně ohledně krmení je tam Jídelníček, tam najdeš většinou odpověď na tvé dotazy.
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek
  - - - - -
  Bart, a když se ta plena rozstříhá, neteče ta moč těmi prostřihy ven? Můj kocour měl vývod z močového měchýře a musela jsem mu dávat plínky, protože mu to stále vytékalo, zpočátku jsem právě zkoušela tyhle rozstříhané podložky, ale právě to teklo těmi prostřihy ven. Tak jsem musela přejít na klasické pleny pro mimina a ani ty, ač byly na kocoura větší, než by se hodilo, jsem nemohla stříháním upravovat, protože by to teklo taky. Nakonec jsem to řešila, že jsem je rozstřihla na polovinu a ty konce olepila izolepou, ale stejně to špatně drželo.
  2.11.2017 15:05Veronika5
  Bart: Aha, tak to by pro nás asi nebylo... Na hoblinách je fajn, že se všechno vlastně samo zahrabává, a že to pak pár dnů vydrží bez údržby. Věnovat se tomu několikrát denně, to by se mi asi ani nechtělo. A finančně to musí být fakt mazec, co? Takhle když koupím hobliny ve velkém, a půl týdne mi to tam vydrží, to je asi o dost levnější... Mě právě zaujalo jak Zbyněk psal, že mu to vydrží týden, to je fantastické...
  2.11.2017 15:21Nonyna
  Mám morčata sice krátce, ale už jsem vyzkoušela na podestýlku kdeco.
  Nejprve hobliny(máme z truhlárny), pod kterými jsem měla v několika vrstvách noviny(výměna 1xtýdně, záchod denně). Pak jsem zkoušela zmiňované ručníky,ale chtělo to 2x denně vyměnit, jinak by byli morčáci na mokrém...takže od toho jsem po týdnu upustila.
  Zkoušela jsem i ty jednorázové přebalovací podložky, ale bylo poměrně drahé a pracné - výměna denně.
  Ted zkouším u kluků asan+hobliny a přijde mi to jako dobrá kombinace. Měním 1x týdně. Holky docela chodí na záchůdek(tam dávám dřevěné pelety), ale kluci jsou čuňáci a čůraj úplně všude, i do pelíšku, ten musím denně měnit(dávám jim takový mini ručník,aby to meli měkké).
  2.11.2017 19:26Bart
  Veronika5, Nonyna - jinak jak jsem se taky zmiňovala, existují koberečky Vetbed a Drybed, už to tady taky někdo používá. Já to zatím zkoušela jednou, když jsme byli 2 dny pryč, aby byli morčáci na suchém. Používají to i na veterinách po operacích pro psy. Rozdíl je ten, že Drybed má protiskluzový spodek. Prostě mokro projde dolů a povrch je suchý. Někdo pod to dává inkontinenční podložky, já pod tím měla tu silnější plenu, co dáváme na noc. Takto asi funguje i ta koupelnová podložka, co psal Zbyněk. Pokud je to ta, co myslím. Ty koberečky se dají stříhat, tak že si člověk může uzpůsobit velikost, jak potřebuje. Samozřejmě se to musí občas vyprat a to pod tím častěji měnit. To jen info, co ještě existuje a co je možná lepší po operacích ap. použít, aby zvíře bylo v suchu.
  Nonyna - vidím stejná zkušenost s těmi záchody - samci x samice. Já dávám Asan do záchodů a přes to seno. Taky stačí čistit 1x za týden. Seno k jídlu mají v seníkách. A ještě rozlišujeme na kupované seno do záchodů (využití spíš jako pelech) a seno vlastní domácí do seníku k jídlu. Někdy jim ale to kupované tak chutná, že za chvíli mají pod sebou jen ten Asan.
  2.11.2017 23:29Spišáčka
  Dobrý den před 3 týdny nám porodilo morčátko ,(Bernýska jsme si přivezli už březí od jednoho pána nevědomky) Postavila jsem se k tomu čelem a koupila obrovskou dřevěnou dvoupatrovou klec Chtěla jsem se zeptat jestli mohu nechat miminka s maminkou do dospělosti (Obě miminka jsou holčičky ), všude se píše o odstaveni , jestli by to nebyl nějaký problém s ukončením kojení atd. Děkuji moc za informace , vím že je to banální dotaz , ale s porodem a odchovem zkušenosti nemám , tak se raději zeptám než abych udělala chybu .
  2.11.2017 23:51Tygrinka
  Spišáčka: Mamča si je odstaví sama a holky v partě budou spokojené.
  3.11.2017 09:18LB
  Ehrena: diky
  prave i tady je v sekci "jidelnicek" psano napr. zeli, kapustu podavat pouze v malem mnozstvi...nebo napr. petrzelova nat - kvuli vysokemu obsahu vapniku podavat v omezenem mnozstvi - ale co je to "male mnozstvi" a "omezene mnozstvi"?:) - ptam se asi jak male dite, ale morce jsem nikdy nemela, tak abychom ho nekrmili spatne - no ale asi to holt nejak namixujeme stylem "primerene"...:)
  .
  A pokud mu neco nechutna (v nasem pripade vsechna korenova zelenina), nechate mu to dojist a nedostane nic jineho nez to zbasti (krom sena) nebo to vubec nema smysl takhle lamat pres koleno...?
  3.11.2017 09:32Veronika5
  LB: Nelámat přes koleno :)! Nemá smysl ho nutit do něčeho, co nežere. Dej mu to, co mu chutná, a aby to bylo pestré, vždycky od každého kousek. My vždycky dávali např. ráno proužek papriky, za chvíli 1/8 jablka, pak zase tlustší kolečko okurky, petrželovou nať jeden ten stonek, vždycky když šel někdo okolo a morčata začala hlasitě žebrat o jídlo.
  3.11.2017 10:04Katjusa
  chtěla jsem se zeptat že davate pod morčiky pliny to jsou ty bavlněne to asi těžko nebo přebalovaci podložky,v tom je rozdil,ja znam bud přebalovaci podložky nebo pliny bavlněne nebo jednorazova
  3.11.2017 10:08Bart
  Katjusa - přebalovací podložky
  3.11.2017 10:17Katjusa
  bart-dik za odpověd mě to pravě zmatlo že se piše o plinach.taky beru pěkne hobliny od truhlaře pytel za čok.milku,
  3.11.2017 10:33Bart
  Katjusa - samozřejmě že hobliny jsou nepřirozenější. Spíš jde o to, jaké jsou další možnosti. Jak tu psal Zbyněk o té koupenové podložce s plenou, koberečky, ručníky.... Mě hlavně zaujalo, jak se ta podestýlka postupně během let tady na diskuzi "vyvíjí", jak vznikají další nápady.
  - - - - -
  Totéž výběhy. Jak pozoruju, tak teď jsou v kurzu ty kovové ohrádky. Taky už ji máme a kam se hrabe oplocení z krabic!
  3.11.2017 10:42Zbyněk
  L_B: pro orientaci, já dávám 2x denně cca 40 g zeleniny ráno a 40 večer. Rajče, papriku, řapíkatý celer, fenykl a okurku. Když seženu, tak kopr. To mohou pořád. Dvakrát týdně pak mrkvovou nať a červenou řepu, občas čínské zelí. Nikdy nedávám kapustu, petržel, brokolici a květák. Seno po celý den a noc - pozor na pročůrání, potom už ho nechtějí. Občas trochu granulí Darwin Nutrin complete, nebo Versele Laga Cavia complete. Na přivítanou baby gem, little gem, nebo římský salát. Ne ledový a klasický. Poslední fotka: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Ugo

  Ehrena: používám pleny ve výběhu a nově v kleci, na dně i v patrech. Podložky jsou těžké koupelnové F&F z Tesca, střídám je denně, jedny suším, druhé jsou v kleci. Holky jsou přes den ve výběhu a na noc v kleci. V kleci mám pleny už tři týdny a ta podložka saje dobře, takže pleny stále v pořádku. Nestěžuji si a hlavně - konec pytlů s odpadem:)

  Mrkněte do inzerce na Amorka, zakoupeno jako hračka pro dítě, jenomže on za nimi neběhá a nevrtí ocasem, takže ho odkopli a koupili si lunkaráčka. Amorek je nádherný PP chovný sameček, genový dalmatin, pokud někdo chcete zkusit toto plemeno, hledá lepšího majitele a je zdarma.
  3.11.2017 10:45Ehrena
  LB, Já mám pocit, že když má morče kámoše, není tak vybíravé v jídle, zřejmě má obavy, že mu to ten druhý zbaští. Naše morčata jsou všechna po dvojicích a nevybírají si vůbec, vždycky jsme je měli po dvojicích a nikdy jsem neměla problémy, že by něco nejedla. Jedině snad při nemoci a nebo potom hodně stará morčata, ta už si taky trochu vybírají, i když jak která.
  Jinak já krmím morčata v sezóně trávy jenom trávou a trochu senem, to mají k dispozici pořád, ale když mají trávu, tak seno moc nejedí. Trávu mají celý den, protože buď jsou ve výběhu venku na trávě
  nebo jim jí dávám poměrně neomezeně, když jí mám dost. Ze zeleniny mají v té době jen zbytky z kuchyně. Přes zimu, kdy už tráva není, krmím senem a zeleninou, ale nestřídám jim to tolik, jak píše Veronika 5, krmím dvakrát denně a většinou dostanou dva druhy zeleniny, nejvíc používám mrkev, pekingské zelí, celer, kousek papriky, natě od zeleniny, tj. listy od květáku, kedluben, ředkviček, občas od mrkve a občas petrželku, dvakrát týdně červenou řepu - kousek. Okurka, rajče, salát, brokolice jsou pro ně lahůdka a dostávají je jen zcela výjimečně. Stejně tak jablka nebo jiné ovoce. Jediné, co mi všichni svorně moc nechtějí, je obyčejné hlávkové zelí, snědí jen kousek z nouze a většinou jim tam zůstává.
  3.11.2017 10:53Katjusa
  ehrena-s tim krmenim jako bych to psala sama...
  3.11.2017 11:02Ehrena
  Granule jsem zapomněla, dávám dvakrát týdně přes zimu, přes léto vůbec, já používám Brit. A u starších hubených jedinců nebo po nemoci občas přidám ovesné vločky.
  3.11.2017 11:09Katjusa
  ovesne vločky avam u kojnych,,granule davam berkel jen jak jdu kolem ale nijak vic s tim nekrmim
  3.11.2017 11:29Ehrena
  Katjusa, ono fakt, jak se tu už mockrát psalo, je asi nejlepší krmit je co nejjednoduššeji, moc to nepřehánět se střídáním druhů zeleniny, u nás se to tedy osvědčuje. Ale nad trávu není ani u morčat ani u mne, pokud jde jejich zdravotní stránku.
  - - - - -
  Zbyněk , a co bobíky, nebo holky chodí vzorně na záchůdky?
  Mohl bys hodit fotky, prosím?
  3.11.2017 12:22MarketaK
  Můžou morčata (a králíci) okusovat bambus? Chtěla bych jim z něho udělat domeček.
  3.11.2017 13:01LB
  Ehrena: kamose asi hned tak mit nebude - jsou mu asi 4 nebo 5 roku (nevime) a celou dobu byl sam (a posledni cca 2 roky ne zrovna v idealnich podminkach:( ). Ptala jsem se na to veterinare, jestli mu neporidit kamarada, ale pry mame prvni pockat, az si u nas/na nas zvykne a pak se uvidi.
  .
  Jinak diky vsem za sdilene zkusenosti - jak je videt, i tady krmi kazdy jinak, takze to vezmeme nejak pomalu a uvidime...
  3.11.2017 13:14ratonito
  L_B: ahooooj! Tak přece jen už máte morče? Jak dlouho? Já myslím, že se nakonec rozjí a bude baštit všechno. Ty naše byly ze začátku taky vybíravé, ale teď už sežerou všechno, co jim dám. A řídila jsem se hlavně tím, co tu píše Zbyněk, tak dostávají takový mix - 2x denně +/- 50g na morče.
  - - - - -
  Zbyněk: a ty podložky denně pereš v pračce? Já si toto nedokážu představit. Nevím jak jiná morčata, ale ty naše dost pouští chlupy, bych si za chvilu zničila pračku. A prát v ruce, to by mě ohrálo.
  3.11.2017 13:17Zbyněk
  Ehrena: záchod mě pobavil:)) Bobky se ráno vyklepou do pytle a je to:) Moč uschne, fakt si nestěžuji. Nafotím, i když není moc co:)
  3.11.2017 13:23LB
  ratonito: jee, ahoj...!:)
  morce mame od pondelniho vecera a je to vsechno trochu zamotane - puvodne mel byt u nas jenom "na pujceni", abychom zjistili, jestli vubec morce s nasima alergiema zvladneme.....ale kdyz jsme videli, jak zil a jak se o neho predchozi majitele (ne)starali, tak bylo rozhodnuto, ze uz u nas zustane (popr. pokud by se vyskytl alergo-problem, tak budeme hledat novy domov, ale rozhodne se nevrati k puvodnim majitelum - stejne o nej ani nestoji)
  3.11.2017 13:31ratonito
  L_B: takže vám ho rádi "půjčili", a opravdu už ho nebudou chtít zpátky, jo? A oni ho čím krmili?
  3.11.2017 13:43Ehrena
  Zbyněk, no jo, když ty máš holky ráno ve výběhu, já výběh nemám a mít zřejmě nikdy nebudu, tedy myslím doma v bytě, manžel by to nepřežil, a vyndavat každou dvojicí denně (tj. 4 dvojice) a vyklepávat podložku by bylo docela nepraktické asi.
  Jinak nemuset doma skladovat pytle hoblin a další pytle hoblin nosit do popelnice, to by se mi taky líbilo.
  - - - - -
  Jinak nafoť, jak to vypadá, než vyklepeš bobky, pro představu, a ty podložky a pleny pod tím.
  3.11.2017 14:17LB
  ratonito: zpatky uz ho nechteji, protoze se o nej u nich nikdo nechtel starat...navic u nich byl taky umisteny, protoze se predtim puvodni majitelce asi uz nehodil (nevim, jake tam byly duvody).

  Kmili ho nejakou smeskou (obili, seminka a barevna kolecka), zeleninu, kdyz si chystali pro sebe (nevim, co a jak casto to bylo), mrkvovou nat a mel podestlano seno...kdyz jsem pak cistila klec, tak jsem zjistila, ze pod podestlanym senem je cca 3-5cm hnoje, ktery mi nesel ani vysypat a musela jsem ho z toho boxu vylozene vyskrabat, odmocit a poradne vydrhnout...
  Mel prerostle drapky, spinavy kozisek, takze si myslim, ze ho opravdu nebudou chtit zpet. A pokud ano, tak jim ho stejne nedam...
  3.11.2017 14:34ratonito
  L_B: tak to je síla teda, chudák morče. Vždyť to muselo všechno i strašně smrdět. A to ho měli v bytě? To je pak jasné, že nechce zeleninu, když je zvyklý na směsku. To se určitě poddá. Už se bude mít dobře. Hlavně, aby i ty vaše alergie se nerozjely a nemuseli jste ho dávat pryč.
  3.11.2017 17:22LB
  Ratonito: byl vystehovany na balkone.
  A nevim, jestli ted, jak se ochladilo, uz ho meli v byte - snad jo. A cisteni klece nechali na nas asi uz... :)
  3.11.2017 20:05Kájka
  LB: Přeju hodně štěstí a radostí s morčíkem! :-)
  Určitě si u vás rychle zvykne, protože je jasný, že se konečně bude mít lépe, tak jak to má být.
  Chudinka, žil jako věc odložená stranou :-(
  - - - - -
  Zbyněk: Koukám, že Amore by se hodil k vám domů, alespoň barvou ,-)
  4.11.2017 08:38holcicky
  Kajka,to by měl pěkný harém Amorek :) ale barvou by se k nim hodil.
  4.11.2017 09:27Jarka88
  Ahoj všem, mam na vás dotaz, koukala jsem do archivu ale moudrá nejsem. Včera jsem byla s morčákem na veterině- "mlel pantem" měl přerostlé stoličky, dostal narkózu, má odštípáno, obroušeno, u vyšetření si zlomil dolní řezáky, ale jinak běhá, píská, vrní, pije i baští. Seno jen tak pozobává, má ho i nastříhané v misce, dostal polévkovou lžíci nastrouhané mrkve a jablíčka, nastříhanou travičku a oboje vymetl. Plus jsem našla rady že se může dát stříkačkou cereální kaše od Nominy, takže ji večer ještě dostal, vážila jsem ho když jsem ho donesla domů, to měl 787g a ted už měl ráno přes 800g. Je zas čilejší, čůrá a lítá po kleci. Jen bobky od osmi od včerejšího večera nikde. Měl je měkčí včera po zákroku ale průjem nebyl. Jak dál? Mám dokrmovat nebo ho nechat ať zkouší to seno? Nerada bych mu přivolala průjem ale zase je mi líto že když nejí tolik sena že musí mít hlad. Kolik čeho tedy složit do jídelníčku abych mu neškodila? Děkuji
  4.11.2017 12:18Jezzabell
  Jarka88: určitě dokrmuj rodicarem, ono je v tom i spousta dalších přísad, co mu udělají dobře. A taky ho to zavodní. Přežvykovat se ještě bude bát, i kdyb měl léky na bolest. Což doufám má;)
  4.11.2017 15:10Buub
  Dnes večer přijedou ti stříbrňáci:)
  4.11.2017 21:58Neeen
  Buub
  Asi mi něco uniká,jací stříbrñáci:)??
  4.11.2017 22:03Buub
  Neeen

  Tihle dva:
  http://chovna-stanice-cherry.webnode.cz/morcatka-na-prodej/

  Na tu barvu nemají nárok:) Příští rok k nim zkusit sehnat celočerné samice.
  4.11.2017 22:41Nonyna
  Potřebovala bych poradit. Léčíme pravděpodobně plíseň...po koupelích v imaverolu se udělal morčákovi na postiženém místě vystouplý strup. Před chvílí jsem zjistila, že si ten strup strhnul a má tam krvavou ránu. Potřela jsem mu to naředěným betadinem(vůbec se mu to nelíbilo, kvíknul vždy, když jsem se mu dotkla toho místa vatovou tyčinkou namočenou v roztoku) Bojím se,aby si to nedrbal a nezanesl si tam nějakou infekci. Dá se na morče použít nějaké lokální antibiotikum, třeba framykoinový zásyp? Bojím se to použít, když o tom nic nevím.
  Kdyby byl všední den,asi bych zajela na vet...ale tyhle věci se zákonitě dějí o víkendech...
  4.11.2017 23:34Buub
  Nonyna

  betadina, případně hypermangan, stačí.
  5.11.2017 00:18Nonyna
  Buub: Děkuju! Bojím se o něj..
  - - - - -
  Založila jsem si album, jestli chcete mrknout na ty naše kousky;-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34179
  5.11.2017 00:44Tygrinka
  Buub: Ty budeš chovat omrzlé zebroidní myši? :o) Tohle ale nejsou cuyíkové, ty začínáš s miniaturizací svého obrchovu?
  - - - - -
  Nonyna: Zkusila bych mu to brát vatovým tamponem hodně namočeným anebo místo tamponu použít stříkačku anebo použít vlastní prsty a jimi nanášet roztok. Je to jemnější než vatová tyčinka. Betadina stačí 2x denně, když by rána pracovala, tak 3x denně.
  - - - - -
  LB: Psala jsem ti do SZ a krásný obrázek osušovaných morčat vložila Nonyna :o)
  5.11.2017 09:38Ehrena
  Kdo odebíráte hobliny Profibed přímo od výrobce, přišlo mi upozornění, že mají mít do konce roku a možná ještě začátkem příštího odstávku, ale prý vyřídí ještě objednávky došlé do 13. 11. 2017. Tak jedině ještě rychle objednat do toho 13.
  - - - - -
  Jinak pokud jsou v obchodech (nevím, v obchodech nenakupuji hobliny), tak asi brzy vymizí taky.
  5.11.2017 10:00Nonyna
  Tygrinka: Díky za radu, zase mu to ted ráno udělám(nebude rád). On to má blízko očička, tak se bojím, abych mu to nekápla tam. Vatová tyčinka mi přijde jediná možnost, protože se dá dobře zacílit. On u toho vždycky ještě hodí hlavou.. Jinak už mu na kousku začínají rašit nové chloupky, na kousku to má ale jen krvavý...ale snad si to moc nedrbe, to by vypadalo hůř.
  5.11.2017 10:16Buub
  Tygrinka

  Ta zmrzlá barva je super. I naživo vypadají úplně stejně, jako na fotkách od chovatele. Jsou to celé bílé chlupy až ke kořínkům promíchané se základní barvou, u toho trojbarevného jsou i v červených plochách.

  Pustila bych je na cuye, ale sehnat celočerného cuye by nebylo vůbec jednoduchý a celobarevná červená zvířata, co mám, ty už mají naplánováno do příštího roku, aby se zase zvedl počet bezpigmenťáků a štěpáků na bezpigment.

  Namrzlí se tam tematicky nehodí, tak můžu mít rovnou bokem i malý samice, no. Ale nemohla jsem odolat.
  5.11.2017 11:50Lolik98
  Ahoj omlouvám se že píší se m, ale forum o piskomilech je neaktivní a chci se zeptat zda je pro piskomily vhodna podestylka naskartovane noviny barevné, zda jim to neuškodí, diky
  5.11.2017 12:00Buub
  Lolik98

  Nedávala bych. Ono možná dnešní tiskařská čerň není taková chemie jako dřív, ale...je to pořád chemie a nutit zvířata, aby v tom strávila život, není to pravé ořechové.
  5.11.2017 15:36Tygrinka
  Nonyna: Aha, tak okolo oka je tyčinka asi jediná možnost. To bych si ho dala na klín na polštář nebo larysu, přimačkla do důlku v klíně a opatrně nanesla. Tak nebude mít moc možností uhýbat.

  Buub: :o) neříkám, že nejsou pěkní. Barvu mají opravdu zvláštní. No, když se ti to do zoo vejde, tak proč ne :o) Těším se na fotky nových rodinek, schválně, co z nich bude vylézat za barvy....
  5.11.2017 16:11Nonyna
  Tygrinka: já ho vždycky zabalím do deky(do ruličky), jako po koupání, tak mi nemůže utéct, ale tou hlavou občas stejně mrskne. Vypadá to, že mu to zaschlo, ted je otázka, kdy pokračovat s imaverolem, dneska ho určitě nechám, ještě to večer potřu pro jistotu betadinem.
  5.11.2017 16:56Buub
  Tygrinka

  Myslím si, že od určitého počtu morčat už je to jedno, kolik jich člověk má :D
  5.11.2017 20:51Reny
  Tak poslední azyláčci jsou v nových domovech, jen maminku a 1 holčičkou sem si nechala, bo tu mám 2 stařečky 6ti leté, zachráněného Albíčka a Rozárku, tak aby se mě to tu trochu omladilo :-) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34141
  5.11.2017 22:01Pejcinka
  Dobrý večer, prosím Vás kohokoliv o radu, odpověď na můj určitě nezkušený (možná hloupý dotaz... :-)
  Narodilo se nám morčátko. Hošík dostal morče. Kluka, 3 měsíce. A asi 4 den, co jsme ho měli doma a kdy jsem ho opatrně a se vší péčí nechávala aklimatizovat, mi povídá: ,,Maminko pojď se honek kouknout, flíček má miminko,,... :-D
  Morče je to u nás v pořadí druhé.A předchozí morčák (zemřel věkem) byl těžký pohodář. TAkže bez starostí. Na mládě nejsme (a ani jsme nikdy nebyli) připraveni. Čím pomůžu samici, čím mláděti a čím oběma? Mám pořizovat větší klec? Nebo raději dvě? Můžu je nechat pospolu? (ráda bych je nechala pospolu...) Je jen jedno... Je to normální? A je chlupaté..., ne holé? ZA každou radu předem velmi děkuji....
  - - - - -
  Ještě dodatek... Je tomu 5 dní, co se narodilo. Je čilé, mléko saje, leze za samicí, po samici (mně se jeví zdravé a k světu), samice je velmi ochranářská, tak jsem zatím jen v rukavici prohlédla klec. Jinak jsem jim do klece nelezla. Dávám čerstvou vodu a seno, lžíci granulek.
  5.11.2017 22:03Nonyna
  Reny: Ti jsou krásní!!!

  Pejcinka: gratuluji k přírůstku;-) Morčátka se rodí osrstěná a vidí, to je normální. Jak máte velkou klec? Spolu ted musí být, malý bude pít od mámy. Myslím,že aspoň 4 týdny, pak je potřeba zjistit pohlaví, kdyby to byl sameček, aby maminku nenakryl.
  5.11.2017 22:33Neeen
  Pejcinka
  Mimino nech samozřejmě s matkou asi ten měsíc,pro dvě morčata by měla být klec velká 100+ cm,pro prvorodičku je normální,že má jen jedno mládě,mláďata se rodí chlupatá a už za pár hodin běhají po kleci,zvaž prcka a zapiš si jeho váhu,aby jsi věděla,kolik přibírá,poté je ale moc neruš,matce můžeš přilepšit trochou ovesných vloček nebo nějakou kvalitní směskou,aby nabrala na váze a trochy energie.Už teď můžeš zjistit,jestli je to samec nebo samice.Matka bude prcka kojit,ale prcek bude okusovat i pevnou stravu.Jinak jsou mláďata prostě už od narození připravena utíkat před nepřítelem tzn.jsou ochlupené,již v den narození běhají,prostě miniatura normálního morčete.
  - - - - -
  Do klece můžeš sahat normálně holou rukou,morčata nejsou jako potkani nebo myši ,že by mladé zakousávaly,byli i vyjímky,ale pětidenní mládě už můžeš brát i na ruku.
  - - - - -
  *Byly vyjímky,:)
  5.11.2017 23:01Pejcinka
  Děkuji Nonyna i Neeen... :-D Přiznávám, jsem nezkušená a v tomto směru i nestudovaná...
  6.11.2017 07:16Neeen
  Pejcinka
  Myslím,že krom veteriny se morčologie ani nedá studovat:)
  6.11.2017 07:35Zbyněk
  Pejcinka: Takže Flíček je vlastně Flíčková:) Všechno probíhá, jak má, mimčo si klidně berte na ruku a socializujte, aby si zvyklo. Pokud to je sameček, zhruba v desátém dni věku začne na maminku vrčet a houpat zadečkem, to jsou sexuální projevy:) V jednom měsíci byste ho pak musela oddělit, aby maminku nenakryl, jak píše Nonyna. Jinak seno, zeleninu, vážit maminku i prcka (někdy prcek nepřibírá a je třeba příkrm), mimino by mělo nabírat cca 10g denně. Můžete přidat trochu směsky se zrním, nebo obyčejné ovesné vločky (jsou dobré pro růst i mléko) a jinak si užívejte krásného období:) Klec je dobrá alespoň stovka, lepší je 120ka, úměra je jednoznačně přímá, čím větší klec, tím spokojenější morče a naopak.

  Kájka: mám teď doma půjčené dva samce a je to děs, holky ráno vypustím a večer zaženu, takhle musím ještě navíc pucovat pánskou klec, zajistit jím výběh atd. Samec je pro mě starost navíc, je výhodnější si ho půjčit, nebo půjčit někomu samičku na zabřeznutí.
  6.11.2017 12:38Nonyna
  Přeji pěkný den všem!
  Chtěla jsem se zeptat někoho, kdo má zkušenosti s výstavami a registrací. Když budu chtít morče registrovat na výstavě, je třeba poslat k tomu nějakou přihlášku nebo se s někým předem domluvit nebo tam jen tak přijet? Podmínky registrace? Vím, že morče musí mít minimálně 500g.... je potřeba s sebou asi mít rodokmen od chovatele.
  Mám docela problém ty papíry od chovatelů dostat, a to jsem se všech ptala, zda mi je dají při odběru morčete...ale naslibovali a skutek utek. Achjo.
  6.11.2017 15:28rocket
  Dobrý den, mám malého morčíka. Jsou mu asi čtyři měsíce. Dnes jsem přišla domů a ležel na zemi a snažil se hýbat. Byl nejslabší z vrhu, ale normálně začal přibírat. Ještě ráno vypadal úplně v pořádku. Pořád žije, ale nedokáže ovládat tělo. Snaží se zvednout, ale nejde mu to. Nevíte co se mu mohlo stát?
  6.11.2017 18:00Kájka
  rocket: To ti tady asi nikdo nepoví, leda veterinář. A to se na to zvířátko jen díváš? :-(
  Já bych ho vzala na veterinu.
  6.11.2017 18:32LB
  Ahoj, chtela jsem vsem podekovat za komentare k jidlu - v prubehu tech par dnu se nam to vsechno zacina docela utrepavat, ale vase rady hodne pomohly, kdyz se clovek v zacatku potrebuje zorientovat...:)

  A jdu znovu na radu:
  - prijde mi, ze se docela hodne drbe - hlavne na bocich. Zkousela jsem ho prohlidnout, ale neprijde mi, ze bych videla nejaka "zviratka". Jak se pozna, ze ma nejake parazity? - nebo se morcata drbou jenom tak? Popr. nemuze to byt z toho, ze cely den lezi v mokre podestylce? - s tim vlastne souvisi moje druha otazka - prijde mi, ze strasne malo pije (vlastne jsem ho za celou dobu nevidela pit vubec), ale pritom hoooodne cura, hlavne u sebe v "domku" a pak v tom cely den lezi - tak si rikam, jestli se nemuze drbat prave z toho, popr. co s tim...?
  6.11.2017 20:50holcicky
  rocker,dáváš mu zeleninu aby měl vitamíny?Zkusila bych ho dokrmovat a zvýšit C.
  - - - - -
  Zítra zajít na veterinu,jestli jsi s ním nebyla už dneska.
  6.11.2017 22:26rocket
  Kájka, holcicky: Psala jsem ve chvíli kdy jsem dorazila domu, protože jsem byla v šoku. Hned jsem šla na veterinu a tam mi řekli, že to bude vrozená srdeční vada. Měl plné plíce krve. Veterinářka ho hned uspala.
  6.11.2017 23:11Nonyna
  LB: proti parazitům bych ho ošetřila strongholdem, je to spot-on, docela šetrný. Může mít všenky, ty jsou i vidět, vygoogli si obrázky nebo roztoče, ti vidět nejsou. Nemám s tím osobní zkušenost.
  Naši taky skoro, někteří vůbec nepijou a čůrají dost. Berou si vodu z trávy a zeleniny. To je, myslím, v pohodě.
  6.11.2017 23:27Kájka
  rocket: To mi je líto, chudáček :-(
  Chápu, že jsi byla v šoku.
  7.11.2017 12:37Katjusa
  ahoj holky-asi končim s morčiky hlakosrstymi mam k proji vě samičky dvoulete černa s bilou,a samečka tricolor,všichni se skinny genem,cena za jedno 100kč, do budoucna se budu věnocat opět skinnikum a chci začit a alpakami,prostě holi a vlasati
  7.11.2017 17:35Neeen
  Ahoj,dneska jsem si kupovala zeleninu pro morčata,ležela v otevřeném sáčku a poté jsem sáček uzavřela a dala do tašky,ale asi po hodinové cestě domů jsem sáhla do sáčku a zelenina byla vlhká(ikdyž na ni nesvítilo slunce).
  Neumím poznat zapařenou zeleninu,mohu ji ještě dát morčatům
  7.11.2017 20:32LB
  rocket: to me moc mrzi...:(

  ---
  Ja jsem toho naseho dneska nakonec vzala na veterinu kvuli tomu drbani a pod mikroskopem se potvrdily vsenky - takze dostal kapicku za krk a za 14 dni se mame prijit ukazat. Tak snad to brzo zabere.
  Si rikam, kdyby to tak jednoduse fungovalo i proti detske vsi - jedna kapka do vlasu a je vystarano...:))
  7.11.2017 20:54Tygrinka
  Neeen: Pokud neležela u teplého topení nebo na sluníčku za sklem auta a byla pouze vlhká a ne teplá, tak se určitě nezapařila. Vlhká bude i v lednici.
  - - - - -
  LB: Všenky je to lepší z toho, co mohl všechno mít. Zabrat by to mělo rychle. Teď bych doporučila častěji měnit celou podestýlku, cca 1x za 3 dny, aby případné přeživší brebery (a nemusí mít jen ty všenky) nemohly znovu na morčíka nalézt.
  7.11.2017 21:34LB
  Tygrinka: diky, o tom castem meneni podestylky mi rikala - doporucila na tohle obdobi klasicke noviny, abychom to meli co nejjednodussi...
  7.11.2017 21:52Morče23
  Zdravím, mám takový dotaz. Máme dvě morčata. Už rok staré. A všimli jsme si že jim vůbec drápky nerostou. Našim minulím morčatům drápky rostly docela rychle.
  7.11.2017 23:16Neeen
  Tygrinka
  Ano,děkuji za odpověď
  8.11.2017 07:14Tygrinka
  LB: Samotné noviny ne, není to pro morčíka zdravé ani pohodlné a rychle to smrdí. Klidně dospod noviny a na to hobliny. Stačí menší vrstva hoblin, aby to sálo a bylo pohodlné. Já bych raději dala jen samotné hobliny v menší vrstvě bez novin.
  8.11.2017 08:51LB
  Tygrinka: vcera jsme dali slabsi vrstvu hoblin (cca pul napul velke s malyma) a holt se to ted kazdy den vyhodi...
  a jeste zvazuju, jestli pozdeji neprikoupit i peletky a stlat je do jeho oblibenych koutku, kam nejvic moci - mate s tim nekdo dobrou zkusenost?
  8.11.2017 10:01Zbyněk
  LB: osobně jsem pro peletky a na to hobliny. Denně se vybere pár míst, doplní, jednou za měsíc se vymění komplet podestýlka. Já jsem s ukončením výroby Allspanů přešel na koupelnové podložky a pod nimï Happy přebalovačky, jedny se suší a druhé jsou v kleci. Morčík potřebuje měkkou a teplou podestýlku
  8.11.2017 11:59Jezzabell
  Tygrinka: zkoušela jsem samotné hobliny bez pelet. Jednou mi je dovezli totiž pozdějc a nutně jsem potřebovala přestlat..A musím říct, že to bylo za chvíli fakt mokrý dost a lehce to smrdělo. Bez pelet nedám ani ránu (pod ty hobliny):) A teď beru ten Peer-Span a i když je hrubší, je totálně bezprašnej, na dně nezůstane fakt ani trocha prachu, natož aby to prášilo při stlaní a jsem mile překvapená.
  1)je toho za tu samou cenu o kilo víc jak u Allspanu, 2) ta podestýlka vydrží min. o 2-3dny dýl (a to mám kluky fakt v čistu, žádný humus nebo smrad).
  Ono se na tomhle fakt vyplatí pečlivost a poctivost (nešetřit, i když ne vždy to jde, chápu), protože jak jsou morčáci v čistu, nejsou choroby;) A veterinář a přípravky či léky pak vyjdou několikanásobně dráž a to nemluvím o tom, že si chudáci chlupáči pak užívaj svoje jako marodi..
  8.11.2017 12:05kaktuska
  Plánujete letos nechávat morčátka v zimě venku ?
  Jak je zabydlujete ...,děkuji
  ptám se především chovatelů ,kteří je nechavají přes zimu venku...
  8.11.2017 13:31Veverka 01
  Dobrý den, není tu někdo kdo by prodával dvě morčátka holky okolí Přerov. Děkuji.
  8.11.2017 13:41Nonyna
  Veverka 01: Zkus CHS z Přerovské louky, mám odtud pěkného morčáka;-) Ted se jim nějaká miminka narodila, paní má facebookové stránky.
  8.11.2017 13:43Katjusa
  ahoj holky-potřebuju radu sice to sem nepatři ,ale tyka se to želvy taky v diskuzi jsou jen vodni,ja mam such.dotaz potřebuje na zimu k k jidlu činske zeli akorat mi přijde že v obchoě maji pekingske ale mě přijde že raz na tom měli nazev činske je to stejne nebo uplně něco jineho děkuji...
  8.11.2017 14:37Ehrena
  Katjusa, já to vždy nazývala čínské zelí, a myslím, že to tak dříve i nazvané měli, ale nyní je to pekingské, to, co kupuju. Už léta. Čínské zelí jsem teď viděla v Kauflandu a vypadá trochu jinak, je menší a dražší.
  Ale co si týče té želvy, taky jsem měla kdysi dvě suchozemské, ještě za dorosteneckých let, a to žádné z těchto zelí nebylo, kupovala jsem jim salát hlávkový a normální hlávkové zelí a mrkev, co si pamatuji.
  Tak myslím, že to bude jedno, jestli koupíš čínské nebo pekingské.
  - - - - -
  http://www.bylinkyprovsechny.cz/ovoce-zelenina/zelenina/1172-cinske-zeli-pekingske-zeli-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani-skudci-nemoci-zeli
  - - - - -
  https://www.google.cz/search?q=čínské+zelí&oq=čínské+zelí&aqs=chrome..69i57j0l3.19550j0j7&client=tablet-android-lenovo&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=SyJ7cZZa5ctCwM:
  8.11.2017 15:13Katjusa
  no chovatel řikal salt je špetny na břebytek drasliky že se neoporuje
  8.11.2017 15:32Zbyněk
  Katjusa: čínské zelí=>pekingské zelí, Peking je v Číně:)) Je to jedno a to samé. Ale přiznám se, že větě pod mým příspěvkem nerozumím:) Není lepší konzultace s veterinou? Vím, že se suchozemské želvy zazimovávají, vím, že se jim dává tráva a zelenina, ale to je asi tak všechno
  8.11.2017 15:56Katjusa
  mam žalvu pardali ta nezimuje chovatel řek krmit činskym zelim
  8.11.2017 16:05Ehrena
  Katjusa, já je tenkrát nezazimovávala, nějak jsem neměla kde a nevěděla jsem, jak. Krmila jsem je tím, co jsem psala níže, internet ani návody, jak chovat, nebyly, ale želvy byly v pohodě cca 20 let, a kdyby mi je bohužel na chalupě ze zahrady z ohrádky neodneslo pravděpodobně nějaké zvíře, mohly tu být možná ještě dneska. Bohužel jsme ji neměli tehdy krytou shora.
  - - - - -
  Zbyněk, není to stejné, viz odkazy níže, ale obsahem látek je to asi hodně podobné.
  8.11.2017 17:03Zuzana090
  Můžou morčata cukrovou řepu? Jaký je rozdíl oproti řepě krmné? Děkuji
  8.11.2017 19:54Andy87
  Ahoj, dáváte morčíkům nějaké vitamíny nebo doplňujete nějak vit. C?? A co říkáte na toto: https://www.rajkrmiv.cz/vitaminy-a-leciva-pro-hlodavce/roboran-pro-morcata-plv-60g
  Děkuji
  8.11.2017 20:11Bart
  Tak jsem dnes vyzkoušela ten koupelnový kobereček na pleny, podle nápadu Zbyňka a je to fakt super! Normálně jsem během dne musela měnit tak 3x + plenu na noc a dnes museli být morčáci doma déle sami, tak jsem to hned vyzkoušela, aby nebyli na mokrém. A ještě teď pod tím koberečkem mají plenu od rána.
  Akorát byl teda problém, že ten menší si na to vůbec nechtěl stoupnout. Měl z toho málem psotník a kdyby mohl, tak by snad lítal, aby se toho koberečku nemusel dotknout! Ale teď večer už je to lepší, jen jsem ho ještě na tom neviděla ležet. Ten starší z toho byl ze začátku taky vykulený, co jsem jim to tam zas dala, ale po chvíli mu to bylo jedno. No je to pohodář... Ale taky na tom zatím neleží a přitom je to krásně suché! Jak si na to ti tvoji Zbyňku zvykli? To po chlupatým koberečku Drybed běhali hned a tohle jim nějak moc "nevoní".
  8.11.2017 21:30Neeen
  Zuzana090
  Rozdíl je v obsahu cukernatosti.Ona sama krmná řepa je celkem dost sladká, natožtak ta cukrová.Cukrová obsahuje hodně cukru,dávej krmnou,já taky krmím krmnou a morčata ji mají rádi.
  9.11.2017 08:34Zbyněk
  Bart: jednu chybu to má, hůř se z toho dostává seno při čištěné:) Špatné nejsou ani odřezky koberců, pokud jsou měkké a dají se prát, jeden už takhle peru třetí rok, mám ho ve výběhu. Holky byly zvyklé z výběhu, ale když se večer řítil vláček do klece, šestiletá mašinka se u vchodu udiveně zarazila:) Ovšem tři vagónky nedobrzdily a smetly mašinku, takže nastalo udivené bublání a zkoumání. Před chvílí jsem do holčičí klece strčil čtyřletého samečka, který na hoblinách do patra nevyskočí, ale na koberečku nemá žádný problém. Tříměsíční prcek skáče radostí, když se dostane na koberečky, neboří se to a neujíždějí jim nožky:)

  Ehrena: skvělé, to jsem neznal, u nás v Tescu mají pekingské jako čínské a v Albertu v Praze je to pro změnu naopak:)
  9.11.2017 09:37Ashara
  Měla bych takový dotaz...
  Mám morčátka v domku na chodbě, kde je větší chlad - okolo 15 stupňů zatím (jsou na stejném ístě už měsíce, takže si mohly zvykat postupně, žádná skoková změna).
  Holky mám v plastboxu takže před průvanem jsou chráněné, zespoda je izolace od podlahy polystyrenem, jsou na hoblinách, mají neustále dostatek sena a dávám jim ted ovesné vločky a občas granule jako pamlsek (z ruky, nesypu do misky). Mají každá svůj domeček (nesnesly by se v jednom, takové kámošky nejsou).

  Přesto mají v posledních pár dnech občas studené packy a ouška, což se mi vůbec nelíbí.

  Jsou v dobré výživové kondici, neviděla jsem že by se klepaly zimou, nejsou nastydlé ani jinak nemocné (žádné pčíkání, soplík u nosu, nic...), chovají se úplně normálně...
  Četla jsem tu že někdo mívá morčátka klidně i celoročně venku, takže i v mrazu... a mně těch našich 15 stupňů nepřijde zas tam málo... ale stejně jsem z těch studených pacek a oušek nervózní.
  A s postupující zimou se tam nejspíš ještě ochladí (nevím přesně na kolik, budeme tu trávit první zimu).

  Co si o tom myslíte?
  To není dobré že?
  Mám je přesunout do většího tepla?
  9.11.2017 09:38Bart
  Zbyněk - akorát pořád nevím, jestli je to ten stejný kobereček, co používáš ty... Já mám spíš koupelnovou podložku, která není hadrová, ale z pěnové hmoty. Jsou to řádky, mezi kterými jsou řádky dírkaté (nebo jak bych to nazvala). Ale asi to bude ono. Mě zmátlo to praní, ale teď koukám, že tam fakt píšou, že se to může na 40 prát... Ještě že jsem tu cedulku nevyhodila, to by mě nenapadlo, že to může do pračky....
  Dneska už si na to docela zvykli, ale asi jsou v šoku z tý barvy. Ve výběhu mají bílou, pleny taky jsou bílé ale koberečky spíš tmavé ... Byli zvyklí běhat po bílém, tak si asi říkali, jestli na tohle vůbec můžou šlápnout :-)
  9.11.2017 10:45Tygrinka
  Jezzabell, Zbyněk: Jedná se o podestýlání při zbavování se breber. Tam není třeba kouzlit s peletama, když jde vše co 3 dny pryč...

  LB: Nemusíš denně, stačí co 3 dny, pokud tedy není toho tak málo, že to za den smrdí... Jinak ano, nejlepší jsou topné pelety, já dávám jen do rohů, a na to vyšší vrstva hoblin, trochu udusat rukama. Já dávám na dno ještě staré noviny a časopisy, mám dojem, že jim podestýlka pak tolik neklouže, ale toto není nezbytná věc.
  - - - - -
  Jezzabell: Nešetřím na nich, doma mám dva pytle Tierwohlu, 3 pytle pelet a asi 5 kg sena. Velmi působivé zejména v přesíni :o))) Ale kluci jsou spokojení a fakt nesmrdí tolik, jako když jsem kdysi dávno stlala jen hoblinama. No nesmrdí, mamča vždy natáhne a prý to tu mám jak na pile se seníkem :o)
  - - - - -
  LB: Jestli měl morčík jen všenky, tak si myslím, že po druhé návštěvě za těch 14 dní dostane možná za krk jen preventivní kapku a pak by stačilo už vyklízet jen 2-3x po 3-4 dnech všechno jako teď a pak se může najet na normální režim podestýlky. Ono také záleží na tom, z jakých podmínek přišel, pokud byl v tom bordelu, tak je lepší být opatrnější a raději se chvíli trápit s úklidem a pak mít takřka jistotu, že je vše v pořádku. Také nevyhazuji běžně celou podestýlku, vyberu mokré a bobky, to horší pak šoupnu do míst, kam chodí na záchod, a přidám novou. A cca po měsíci jen uberu, anebo nepřidám tolik a vyměním všechno.
  No a také doporučuji zakoupit velké chovatelské balení hoblin, sice je to rozměrné, ale neskutečně se ušetří.
  9.11.2017 15:52Kájka
  Tygrinka: Přestože máme jen jednoho morčíka, tak Tě trumfnu aspoň se senem ,-)
  v předsíni ho máme 12 kg :-)) Došlo k tomu spíš nedopatřením (tak moc jsem ho nechtěla poslat).
  Jsem zvědavá, za jak dlouho to Vilda zvládne. Abych se na jaře nedivila ,-))
  - - - - -
  Hlavně, že to seno je domácí a že ho Vilda pěkně baští :-)
  9.11.2017 18:04Neeen
  Ashara
  Já chovám morčata celoročne venku a taky mají samozdřejmě studené packy a uši i my máme venku studené uši,pokud jsou vystaveny chladu,ale s tím se prostě nedá nic dělat,maximálně ti nastydnou,já jsem u jedné mé morčindě zaznamenala,že párkrát pšíkne,ale to ony většinou ze začátku než si zvyknou.

  Kájka
  12 kilo? To my máme asi jednu tunu;)
  9.11.2017 19:57Ehrena
  Vy se všichni máte, mně se letos povedlo nasušit jen asi 8 pytlů, to je hodně málo proti jiným rokům.
  Tráva sice rostla doslova jak z vody, ale u nás v Jizerských horách pořád pršelo a pršelo, sekat se vůbec nedalo a když jsem už něco posekala, byla z toho mokrá kaše leda tak na kompost.
  - - - - -
  Co jsem nenasušila do poloviny srpna, to už šlo na kompost.
  9.11.2017 23:04Tygrinka
  Neeen: Jak nedá se nic dělat a maximálně ti nastydnou? Nastydnutí u morčete není rozhodně jen nějaká drobnost a venku chované morče by mělo mít upravené bydlení, aby se riziko nastydnutí eliminovalo. Možná jsem tě nepochopila přesně, ale přijde mi to takhle divně napsané...

  Ashara: Klidně mohou být i silnější než běžně doma chované morče. Přes noc bych je v mrazech chránila ještě nějakou tenkou dekou přes většinu klece, přes den třeba jen přes půl klece, aby měly určitě závětří.
  10.11.2017 08:09Ashara
  Neeen a Tygrinka
  Holky děkuju za odpovědi!
  Ony v mrazu určitě nebudou, já si myslím že na té chodbě nikdy nebude míň než těch dejme tomu 10...
  - - - - -
  Ještě mudím dodat do výběhu chodí do bytu, jsou tam část dne, podle toho jak jsme doma (po zkušenostech už nenechávám morčátka ve výběhu když všichni odjedem, jedna z nich je zdatná útěkářka :-)) na noc chodí zět k sobě... možná i to střídání teplot přes den a na noc jim nevyhovuje?
  10.11.2017 09:18LB
  jj, je to tak, jak pise Tygrinka - resime ted podestylani pri zbavovani se vsenek - v utery dostal kapicku za krk a narizeno, ze mame casto menit celou podestylku a desinfikovat klec - idealne denne, pokud to cas dovoli, tak holt menime a desinfikujeme...:)
  ...a mam radost, Jindrich se drbe vyrazne min...

  Tygrinka: no v bordelu byl:( (fotky v albu), takze radeji budeme cistit casto a poradne
  - vlastne jsem docela prijemne prekvapena, ze krom prerostlych drapku a vsenek je jinak v pomerne slusne kondici. Mel jenom mirne zarudle tapky s nabehem na vyrazku, ale to jsme zvladli bez masticky, kdyz se zacala casto menit podestylka. Je bez plisne, bez svrabu, takze "jenom" vsenky mi ted prijdou vlastne jako vyhra...:)
  A i si na nas pekne zvyka, neni tolik plachy, necha se pohladit, zere z ruky a par dni si uz i tichounce piskne na jidlo...:)
  - - - - -
  a chtela jsem se jeste zeptat: - nechavate morcata samotna doma, kdyz jedete pryc na vikend nebo vzdycky berete s sebou (pokud je to mozne), popr. mate nejakou "hlidacku"?
  10.11.2017 09:58Jarka88
  Ahoj všem, dávala jsem sem nedávno dotaz ohledně morčáka po broušení stoliček- krásně se rozjedl, ba až moc mi přijde- 3.11. po zákroku měl 787g a dnes má 850g. Aktuálně má jen seno, zeleninu a jednou dvakrát denně lzičku granulek- nutrin complete pro mimi králíčky- přišlo mi fajn složení, pro morče jsem nic slušného nenašla. Na kolik se může váhou dostat aby to nebylo moc? Plus teda dotaz na zeleninu. V jídelníčku je celer, ale přijde mi to zvláštní, kolik ho může a jestli vůbec dávat? Jinak má denně kousek mrkve, občas papriku, cherry rajče, jako mlsku jablíčko a banán jednou týdně- toho se taky bojím vzhledem k obsahu cukru dávám jen čtvrt kolečka. Zase v jídelníčku je psáno denně 200g zeleniny... Vážně? Vždyť musí prasknout, už tak má břuch jako sud a je jako chodící skartovačka 😂, hyperaktivní jako naspídovanej gumídek, tohle u něj neznám, mám pokračovat jako doteď nebo něco změnit?
  10.11.2017 10:44Nonyna
  Jarka88: Morče může mít kolem 1 kg. Odborná literatura uvádí 800g až 1200g, takže váha, si myslím, je v pořádku. Jestli se ti zdá, že rychle tloustne, vyřadila bych pouze ty granule pro králičí mimina.... po granulích pro mimi se rychle přibírá;-)
  K zelenině: když se rozdělí těch 200 g na 2 krmné dávky, tak je to tak akorát;-) Celer je bezpečná zelenina, může bez omezení.
  Chodící skartovačky to jsou:-)Ale oni musí pořád žrát, morče nesmí mít prázdný žaludek.
  - - - - -
  LB: To se u vás Jindřich má dobře, moc mu to přeju.
  K otázce, zda necháváme přes víkend morčata samotná doma: my máme dceru, která chodí hlídat a krmit i psy, takže jí přibyla ještě morčata;-)
  10.11.2017 11:25IjaSv
  LB - O víkendech odjíždíme na chatu a naše čtyři morčecí dámy bereme s sebou pouze v létě, aby mohly do výběhu. Od podzimu je necháváme doma. Jsou v klecích po dvou, každá klec opatřena dvěma venkovními plastovými seníky, které nacpu, a morčátka vydrží i tři dny. Jistě by vydržele i déle, ale pak je potřeba přidat více sena. Při odjezdu dám běžnou dávku zeleniny (na každou třeba 1/2 mrkve a 1/4 papriky). rozhodně nedávat hromadu zeleniny. O senu a vodě vyddrží, ani nic moc nenamítají. Rozhodně je to lepší varianta, než hlídání nezkušeným krmičem :) .
  10.11.2017 11:36LB
  Nonyna: jo, ochocil si nas uz docela dobre...:)

  Jarka88: Nonyna: Jindrich mel pred tydnem na veterine 1,15kg - je fakt velky, ale podle veterinarky pry neni "vyzrany" (ja nevim, nepoznam, jestli je morce tluste). Nicmene sezere toho strasne moc a myslim, ze sezere rozhodne vic, nez 200g zeleniny za den + si chrupne dost sena a neco zeleneho - takze si taky rikam, jestli ho neprekmujeme (da se morce vubec senem+zeleninou prekrmit?)

  Chodici skartovacka me fakt pobavila - presne to vystihuje...!:))
  10.11.2017 12:32Ehrena
  Jarka88 - záleží na tom, jak je morčík starý. Naše morčata v době své nejlepší kondice, tj. ve věku 1 až tak 4 až 5 let mívají kolem 1200g, pak většinou ta váha jde pomalu dolů. Záleží teda taky na velikosti a celkové stavbě morčete. Některá drobnější morčata mívají i pod 1kg nebo kolem 1kg.
  Jenom dvakrát jsme měli morče opravdu až moc tlusté, jedno bylo teda dcery, vážilo v době cca 2 let věku 1400g, ale v současné době a věku asi 7 let už má jen 1kg. A druhé byl náš Genny, který měl v necelých dvou letech, tj. před prázdninami, taky 1350g, přes léto ale shodil a teď má necelých 1200g. U obou dvou morčat stačilo vysadit granule nebo směsku a dávat jen zeleninu nebo trávu a seno. A váha šla dolů.
  Nevím, kolik je vašemu morčeti, ale ta jeho váha je docela nízká, takže se asi nemusíš bát, že bys ho moc překrmovala. Jinak já dávám zeleniny asi míň, tak 150g denně na morče, rozdělené do dvou dávek, v sezoně trávy dávám jenom trávu a to neomezeně. Kolik snědí a kolik jí mám. Morčata teda většinou v té době bývají venku na zahradě ve výběhu a slouží nám jako ekologické sekačky, které zároveň i hnojí. :) Takže množství trávy, které snědí, si regulují sama.
  - - - - -
  LB - když jsme dříve jezdívali na chalupu na víkendy, brávali jsme s sebou morčata jen v době, kdy mohla být na zahradě a pást se, jinak jsme je nechávali doma, zásobili jsme je hodně senem a vodou a přidali granule nebo směsku a zeleniny jsme dali jen asi o polovinu porce víc, než jsme běžně dávali. Vždycky to morčata přežila v pohodě.
  V poslední době jsem ale měla hodně starých morčat, nad 7let, kdy už jim občas hapruje trochu zažívání, a u některých vybraných jedinců bych se teda už docela bála nechat je bez dozoru, některé z nich bych asi radši brala s sebou. Pro můj klid.
  10.11.2017 14:38Jarka88
  Uf. Dala bych foto ale nenašla jsem založení alba, na osmácích jsem ho kdysi dávno měla. Jsou mu tuším ani ne dva roky. Dcera ho donesla od kamarádky. Máme ho přes rok. Děkuji 😊
  10.11.2017 16:14AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh Z9:
  http://mownhay.websnadno.cz//AKTUALNE-vrh-Z9---9112017.html
  10.11.2017 17:11Tygrinka
  LB: Počítám, že dohání, co minulí majitelé zanedbali. Jakmile mu dojde, že bude mít stále co do tlamičky, tak se zklidní. A možná se jen vyžírá na svou normální váhu. Dostal se ke mně nedávno jeden vyhozenec, vypadal jako mouchy snězte si mě, během pár dnů se začal vysloveně cpát (hlavně senem a opatrně zeleninou, nebyl na ni zvyklý) a ve velmi krátké době má pracovní název kapybara :o) Stavbou hlavy je jí podobný, je největší z mých myší, nejvíc také baští a přibral mi 100g a možná i o fous víc, má okolo 1200g. A už rozhodně není zakřiknutý :o)

  Jarka88: Měla jsem tu morčíka, co měl normální váhu cca 850g a po úpravě zubů také začal líp baštit (měl na stoličkách háčky) a časem se vypracoval na 1kg váhy. Ono bůh ví, jak dlouho ty háčky měl, rok a půl žral jako ostatní, ale evidentně nežral dostatečně na svou normální váhu, když po zbavení se problému relativně rychle nabral a pak se už váha nezvyšovala.
  - - - - -
  Jarka88: Banán klidně vynechej, to nepotřebuje. Ten přidávám jen marodům do kaší, aby měli sílu a rozežrali se mi. Celer je poměrně aromatický, dávám cca 4x3x1 cm kus na den. Víc mi většinou nesežerou. Ale když bude tvému myšákovi chutnat, může dostávat i víc, celer je vcelku bezpečná zelenina. Granule vyměn za nějaké zde v Jídelníčku doporučené, granule pro mimina jsou výživově bohaté a pro morče v kondici zcela zbytečné. Klidně je dokrm, vyhazovat je nemusíš, ale dávej je třeba jen obden nebo ob dva dny.
  10.11.2017 20:12Jarka88
  Tygrinka- dobře, já jsem chtěla aby se po zubech rozjedl a nějako jsem to přehnala 😀
  10.11.2017 20:40Veronika5
  Tož dnes dorazil obrovský balík - metrový plastbox od Ferplastu a další vybavení pro naše budoucí mazlíčky. Kurýr mě nechal před barákem s obrovitánskou krabicí, která se, jak už to bývá, nedala nikde chytit, a taky byla překvapivě těžká. Dostat ji do bytu byl docela oříšek :). A už se těšíme - na Ježíška, pokud všechno klapne, budeme mít po pěti letech zase morčátka!!!!
  11.11.2017 09:12Ashara
  Veronika5
  držím palce, a pak se nezapomeň pochlubit :-)
  11.11.2017 09:15metallikář
  Chci se zeptat, jestli můžu morčatům dát třeba čajovou lžičku moštu, nebo rozředit třeba 2 panáky do pítka? Není to ten kupovanej sajrajt, ale doma vylisovanej z našich jablek, takže žádný pesticidy.
  11.11.2017 09:21Veronika5
  Ashara: Jasněěěě :)!
  11.11.2017 12:06Zbyněk
  Tygrinka: nedojde! Mám samičku, kterou musím přísně hlídat, jinak má za chvíli kilo a půl a nejde to dolů. Má oddělenou misku, je hotová vždycky první a jde pečovat o zbytel myšstva, prý aby moc nepřibíralo:) Morče je prostě průtokový ohřívač potravy, co dostane, to zbaští.

  LB: 200 zeleniny ne, proboha! Dostatek sena, ráno cca 40g a večer to samé a tečka! Ono první měsíc přibírá nenápadně a pak zjistíš, že neproleze dvířkama od klece. Je to špatné na klouby i na srdíčko, takže se nenech ukecávat prosebnými pohledy a krm rozumně od začátku.
  - - - - -
  200g tam mělo být :)
  11.11.2017 13:04Tygrinka
  Zbyněk: Ty máš vůbec divné myši, mají ocásky, samice si dává samce ke svačině a ještě jsou velikostí jako malí králíci :o))) Většině zvířat časem dojde, že žrádlo teď bude pořád k dispozici. Pokud je chovatel neláduje jako husu a mají slušně velkou ubikaci, tak mají svou hmotnost, která moc nekolísá. Každý má samozřejmě krapet jinou dle své konstituce. A pár jedinců se vždy vymyká, třeba ta tvoje samička, a člověk jim musí žrádlo hlídat víc než ostatním. Mám tu dva kastráty - oba se po zákroku spravili, ačkoliv jim mrkev i granule odměřuji - dostávají poloviční porci, co dávám ostatním. Třetí kastrát se zaoblil jen nepatrně a s hmotností problém nemá.
  Tvoje morčice může mít i nějaký vnitřní problém, který se projevuje tendencí k tloustnutí. Protože nedostatkem pohybu u tebe rozhodně netrpí. U ní bych se smířila s vyšší hmotností a hlídáním příjmu krmení, jak to děláš nyní. Víc udělat nemůžeš.
  11.11.2017 13:10LB
  Zbynek: vis co, ono je pro novacka fakt tezke se v tom zorientovat...i kdyz jsem se snazila vygooglit co nejvic, tak informace jsou casto ruzne...

  ...i tady na Jidelnicku se vyslovene pise, ze "Minimální dávka na jedno morče je 100g zeleniny denně, lépe však alespoň 200g.". A navic se u spousty druhu zeleniny pise, ze "podavat v primerenem mnozstvi" a "podavat jen obcas", coz jsou tak vagni pojmy, ze nevim, co si pod tim predstavit. I proto jsem se tady na to minuly tyden vyslovene ptala a sam jsi videl, ze i tady se odpovedi ruznily - jak do mnozstvi, tak i druhu podavane zeleniny. No a ted babo rad, kdyz to clovek chce brat trochu vazneji, aby morce prospivalo a melo vse potrebne....

  ...kazdopadne dik za upozorneni - ubereme v davkach, obcas ho hodim na vahu a uvidime...
  ...btw. klec ma oddelavaci celou stranu, takze tama proleze jeste dlouho...:))))
  11.11.2017 13:29Tygrinka
  LB: Souhlas se Zbyňkem, nabírat by mělo zvíře spíš pomaleji než rychleji. Je to pro něj šetrnější. Také by mělo být zaoblené přiměřeně, tukové vaky pod krkem a břicho vypadající, že tam nosí napříč křečka, je špatně. Také je důležité, aby se zvíře ohnulo a dokázalo si očistit zadní části těla. Když se bude morčík cpát senem, trávou a nekalorickou zeleninou, bude to pro něj teď zpočátku to nejlepší. Pokud pěkně nabírá, tak ani granule nemusí mít denně k dispozici.
  Na druhou stranu plná miska granulí (u vás až se morčík zotaví) nemusí vždy znamenat tlusté morče. Kdysi jsem dávala granule stále, naplnila misku a nechala jim ji vyžrat během týdne, den dva pak byli bez granulí. Spotřeba byla stejná jako teď, když jim dám hrstku obden, a myšáci tlustí nebyli a nevyžírali misku hned první den. Ano, první den žrali víc, ale další dny si šli jen zobnout. Pokud se ale morčík chová tak, že by byl schopen vyžrat týdenní dávku během hodiny a pak poulit oči přežráním, je potřeba granule přiměřeně dávkovat.
  - - - - -
  LB: Mrkev je pro nabrání rekonvalescenta dobrá, ale pokud by nabíral moc rychle, je třeba s mrkví krapet šetřit, je hodně sladká. Ale pořád lepší mrkev než různé slazené "bonbony a pochutiny" pro mazlíčky. Ty nemusíš dávat vůbec.
  11.11.2017 13:48LB
  Tygrinka: mrkev vicemene nezere (tu vezme na milost, az kdyz dojde paprika a okurka a neni nadeje na pridavek:) ), granule nevedeme, na zadek si jeste dosahne...:)
  jako mlsku dostava vojteskova kolecka, co jsem kdesi koupila, ale vicemene jednotky kusu

  ...je fakt, ze se chova docela zodpovedne - kdyz uz ma dost, tak dal nereze a necha si to na pozdeji - coz mi prijde, jako docela dobra "prirozena regulace"...:)
  11.11.2017 14:03Tygrinka
  LB: Jste na tom dobře, není nad to mít slušně vychované dobře stolující morče :o)
  11.11.2017 14:31Beranek
  metallikář - Myslím si, že by jim to nemělo ublížit. Spíše by ale morčátka ocenila jablíčka čerstvá. V čerstvém je taky daleko více vitamínů.
  11.11.2017 21:25LB
  Tygrinka: ano, ano, Jindrich je rozhodne slusne vychovane morce!:)
  11.11.2017 22:24Sheena
  LB:
  Konečně někdo kdo to má s mrkví stejně :-). Moje myšky by taky žrali furt jen okurku a papriku. Dávám jim mrkev a celer na noc a většinou ráno 2/3 vyhazuju. A to dávám na 1 morče celeru jeden kousek a mrkve kousek cca 5 cm rozkrojený napůl. Když vím, že celý den nebudu doma, dostanou i do výběhu k paprikám a okurkám kousky celeru a mrkve, ale taky to tam večer najdu jen mírně okousané.
  12.11.2017 00:10Ehrena
  Sheena,LB - to by se u nás morčata nenajedla, vzhledem k tomu, že okurku nebo rajče dostávají zcela vyjímečně, z papriky většinou jen zbytky z kuchyně, tj.jádřince s kouskem papriky kolem. V létě,kdy je zelenina levná, se krmí trávou a zeleninu dostávají jen právě ty zbytky z kuchyně, v zimě, kdy je drahá, je krmím právě spíš jen tou levnější, tj.kořenovou, natěmi a čínským zelím, řapíkatým celerem, řepou.
  Takovou lahůdku, jako okurku, rajčata, salát dostávají tak jednou dvakrát za měsíc.
  12.11.2017 00:41Muzura
  Dobrý den, dneska mi umřelo morčátko. Měl jsem dvě samice (teď už jen jednu) a přemýšlím o koupi dalšího, ale bojím se, jestli spolu nebudou vycházet. Morčeti jsou 3 roky.
  12.11.2017 01:23Freya_01
  Muzura: dobrý den, moc mě mrzí, že vám morčátko umřelo. měla jsem podobnou situaci kdy jsem ke starší holčině pořizovala mládě. Ryleena byla tak malinká a Holly na ní dotírala až moc, chvilku jsem je nechala přes mřížku, aby si zvykly, ale ta musela po několika dnech pryč, tak jsem dala do klece skrýše, aby se malá měla kam schovat, třeba zavěšený plastový květináč, domky. trvalo to delší dobu,chtělo to trpělivost, ale zvládly se skamarádit a teď jsou to moje dvě největší divošky a nedají bez sebe ani ránu. když pořídíte mládě, taky samičku, věřím, že se spřátelí, mláďata si dobře zvykají. být vámi, šla bych do toho. ;)
  12.11.2017 08:23EvaTr
  Dobry den,potrebuju radu.Dneska ma morcinka 72 den brezosti a jeste porad nic.Uz jen polehava asi tak paty den,jde se jen najist.Miminka kopou.Myslite ze mam zajit na veterinu nebo jeste den dva pockat?
  - - - - -
  Tak uz porodila 3 krasne morcatka :)
  12.11.2017 08:31Ehrena
  EvaTr, gratuluji.
  12.11.2017 09:18Buub
  Ehrena

  Jo, mám to stejně, s tou zeleninou. Na nějaké vybírání se u nás nehraje a myši jsou rádi za cokoliv zeleného (červeného, žlutého).
  12.11.2017 10:17Tygrinka
  Ehrena: Jádřince bez té zelené stopky, předpokládám. To zkusím také, křečíkovi občasná semínka chutnala, ale morčíkům jsem se to bála dát v takovém množství, tj. celý jádřinec. Takže můžu dávat klidně celý, jo?
  12.11.2017 10:18LB
  EvaTr: gratuluji...!

  Ehrena: Buub: holky, minuly i tento tyden meli papriku v Lidlu za 38,-/kg, takze jsem nakoupila rovnou vic i pro morce. Nejsme zadni uhlobaroni:), ale tahle cena mi prijde jeste ok, kdyz mame jenom jeden kousek na krmeni. Az bude paprika stat 80,-/kg, jako letos na jare, tak holt bude chroupat mrkev, protoze za tu cenu nekupuju papriku ani pro nas...:)

  Sheena: ale tak on to i sni, ale fakt, az kdyz je nouze nejvetsi a pochopi, ze nic dalsiho uz nebude...:)
  12.11.2017 10:35Sheena
  Ehrena: K tomu bych se taky potřebovala dopracovat, zatím mě vždy "uprosili". Zvířata mě prostě "utáhnou na vařený nudli" no :-)
  12.11.2017 10:38Tygrinka
  LB: Pěkně si vás omotává okolo tlapky, jen co je pravda :o)
  - - - - -
  EvaTr: Gratuluji ke zdravé rodince :o)
  12.11.2017 10:40LB
  tygrinka: to vis, koukne, nasadi vyraz, tichounce si piskne a my se muzeme pretrhnout:)
  Jediny manzel aspon trochu odolava, jako spravna hlava rodiny. Ale v patek jsem ho pristihla, jak Jindricha tajne korumpoval koleckem okurky...!
  12.11.2017 10:46Buub
  Já dám klidně celý jádřinec. A všechny šlupky, nebo celé jablko. Paprika za 38,- za kilo jde, ale protože myši si dají klidně celé to kilo, stejně mají častěji celer a zelí. Naštěstí venku je ještě tráva. Ne moc, ale lepší než drátem do oka.
  12.11.2017 11:08Dotaz
  Ahoj.Doma mám octomilky a pomalé se jich zbavují ale Teddysek jich má plnou klec.Nemuzou mu nějak ublížit popřípadě jak se jich nejrychleji z té klece zbavit.dekuji za odpověz a prosím žádný hejty
  12.11.2017 11:35Ehrena
  Tygrinka, dávám stejně jako Buub. Celý jádřinec a já tedy možná riskuju, ale dávám i se stopkou a oni jen tu stopku nechají, zbytek snědí. Ještě se mi nestalo, že by někdo z nich za ta léta stopku snědl nebo by se k tomu měl. Zřejmě jim nevoní. Stejně tak jako venku na zahradě pryskyřník, kterého tam bohužel mezi trávou máme plno. Dříve jsem se s ním vytrhávala, aby tam, kde mají zrovna výběh, žádný nebyl, pak jsem zjistila, že ho sami vynechávají, tak už to nechávám na nich. Jen na místa, kde je ho opravdu hodně, je nedávám.
  Jinak ohledně té papriky, to je celkem dobrá cena, ale vzhledem k tomu, že mám 8 morčat, taky by měli celé kilo jen pro sebe, ani by nám nenechali.😉
  12.11.2017 11:45Buub
  Dotaz

  Máš-li v kleci hmyzáky, asi tam nebude moc čisto. V suchém, vyčištěném bydlení bez kvasících zbytků potravy octomilky mít nebudeš.
  12.11.2017 11:54Dotaz
  Buub

  Právě že je klec vyčištěná
  12.11.2017 12:05Ehrena
  Dotaz, jedině tu klec udržovat v čistotě, nenechávat tam zbytky zeleniny a hlavně ovoce, které morče nesní a začínají kvasit, to právě octomilky přitahuje. Jinak morčeti si myslím nijak octomilky ublížit nemohou.
  Jinak dobrý typ na neagresivní zbavení se octomilek je toto: vzít misku, dát do ní slupku od banánu nebo hnijící kuličku hroznového vína, zavázat to těsně do igelitového sáčku a nahoře napíchat jehlou malé dírky, mušky nalezou dovnitř, ale zpátky ven to neumějí. Chce to ale často měnit, a vynášet to vyhodit ven celé, jinak by se mušky doma zase rozletěly.
  - - - - -
  Tak to dělám já, když už se mi doma zabydlí, je mi totiž proti mysli chemie i zabíjení těch mušek.
  12.11.2017 14:15holcicky
  Dotaz,já s octimilkami válčila před loni a to klec udržují v čistotě.V tehdy jsem je vypudil s hřebíčky v misce s trochou vody,asi jim to nevonělo.Od té doby mám na skříních v každém pokoji a octomilky doma nemám.
  - - - - -
  Taky dávám celý jadřinec od jablka a holky ho zblajznou jak malinu.Před chvíli jsem si dala mandarinku,holky pochtívaly tak jsem jim dva měsíčky rozpulila,no asi mají víc rozumu než jsem si myslela.Ukázkově zacouvaly prej tohle mi baštít nebudeme:)) tak dostaly po kousku jabka no ten jim jel:)
  12.11.2017 14:57Ashara
  Morčata a kočka v bytě

  Prosím všechny o vaše názory, co si o tom myslíte, i když třeba nemáte vlastní zkušenost...
  Máme dvě morčecí hoky, a manžel chce mermomocí kočku. Já jsem pro kočku, ale venkovní... manžel chce ovšem čistě bytovou. Já bych to kočce neudělala, mám taknějak zafixováno (možná předsudky?) že kočka prostě pohyb po venku ocení a mít jí jen v bytě hraničí s týráním... ale ted jsme narazili na inzerátjedné útulkové kočičky, která je podle popisu vhodná pouze do bytu, že je tak zvyklá od předchozích majitelů - tedy přesně to po čem chlap touží.

  JENŽE! co ty chudinky morčata? Manžel tvrdí, že se kočky dají naučit aby nešly po morčatech, já si osobně myslím že ne, kočka je prostě lovec, a jak uvidí "kořist" utíkat, skočí po ní.
  Naše morčata jsou často mimo klec - nejen ve výběhu, ale na klíně v pelíšku, dokonce občas je dcera vozí v kočárku... já si prostě myslím že kočka s morčaty v jednom bytě je neslučitelné.

  Co si o tom myslíte, jsem blázen já nebo můj chlap?
  12.11.2017 15:23Sheena
  Ashara

  Možná jak která kočka. Ta naše před morčatama zdrhá, kdykoliv se k ní přiblížej, že by si hráli. ( a to je částečně venkovní ) :-D
  12.11.2017 16:17Beranek
  Ashara - Kočky máme 11 let, morčátka nejstarší 7 let. Snášejí se v pohodě. Jsou to ryze domácí kočky, ven nikdy nechodí, maximálně tak na balkon. Možná máš zafixovaný špatný předsudek, jelikož když pouštíš kočku ven, často se ti už nevrátí. Je to pro ní nebezpečné. Někdo jí srazí autem, nebo jí může otrávit. Babička měla tolik koček, ale vždycky je přejelo auto, takže teď mají Mourka už 5 rokem a pouze doma v baráku. Proto za mne, určitě čistě domácí kočičku vřele doporučuji. Když není kotě od malinka zvyklé venku lovit myši, tak ti po morčatem domácí kočka určitě nepůjde. Kdyby jsi u nás viděla tu idylku, když přineseme morčátkům čerstvou travičku a všechny kočky se na trávu taky seběhnou a papkají jí společně s morčátky. Někdy když dávám seno, tak si kočička k nim i lehne. Kočky nám zdrhají jenom před přerostlým zakrslím králíkem, který si ovšem myslí, že jsou všechny naše kočky králičí nevěsty :)
  Mrkni na společné fotky:
  http://modralentilka.wbs.cz/Kamaradi.html
  12.11.2017 16:54Freya_01
  Ashara: mám kocoura a 5 morčecích slečen. kocour je lovec, prostě je. málem mi jednu holku zakousl, když jsem ji měla venku. nikdy jsem už takovou chybu neudělala. nikdy jsem ho nepřeučila, aby nestrkal packy do klece a nehonil je atd. musím je chovat v oddělených místnostech a tak to je. morčata mají svůj prostor a kocour svůj. spolu bez dohledu být nesmí, ikdyž jsou morčata zavřená v klecích. vždy mi po nich půjde. takže záleží na povaze kočky. já bych toho svého kocoura mezi morčata nepustila ani omylem.
  12.11.2017 17:10Ashara
  Děkuju Vám za všechny příspěvky. Je pro mně překvapením že to jde tak často, myslela jsem že to je kdyžtak naprosá výjimka. Bohužel ale nikdy nemžu vědět předem co by dělala ta konkrétní kočka žejo :(
  Bohužel trvale mít kočku a morčata oddělené mít nemůžu... nebo tedy můžu, ale to by holky přišly o výběh atd., prakticky by se nedostaly z klece, a to nechci. A neumím si představit že by se jim něco stalo, jsou to pravdu naši miláčcci. Jenže jsem zvířomil, a i když si kočku moc přeje chlap, tak bych si jí taky určitě rychle zamilovala a pak se s ní jen těžko loučila, ach jo. Proto se to snažím řešit radši dopředu než "zkusíme to a uvidí se".

  Pečovatele kočičky jsme ještě nekontaktovali, vlastně ani není jistota že je ještě volná, ale jsem mezi dvěma mlýnskými kameny, chlap si kočku moc přece, ale já nechci ohrozit morčátka no...
  Inzerát na kočičku je tento, je fakt že by bylo u mně velké plus že je už naučená na čistotu, zřejmě bezproblémová, a ověřený mazel.
  Škoda že nemá napsáno na čele jak by se stavěla k morčátkům :D
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/81409146/MICINKA.php
  12.11.2017 17:37Beranek
  Asharo, máme 4 obyč. kočky, které jsme jako koťátka zachránily z venku. Všechny byli venkovní, ale na morčata si zvykly prakticky okamžitě. Nikdy by si na dospělé morče nebo mládě nedovolili. Jednou mi i rodila samice v pokoji, kde byli a ani si nového přírůstku nevšimli. Samozřejmě vždy taky záleží na povaze a charakteru kočky. Ale v útulcích je chovají většinou doma a domácí kočka opravdu nemá potřebu "lovit". Je zvyklá, že žrádlo dostává. Větší radost uděláš domácí kočičce s plyšovou štěrkající myškou. To by se ti naši mohli zbláznit. Samozřejmě že konečné rozhodnutí je jen na tobě a manželovi. Já bych ale v tomto soužití neviděla žádný problém. Rozhodně vám přeji pevné nervy při konečném rozhodování :)
  12.11.2017 17:51Ashara
  Děkuju Kristýno.
  Já většinou dost váhám než si nějaké zvíře pořídím, zvažuju pro a proti... a to hlavně proto, že jakmile už si ho jednou pořídím, tak se ho už nikdy nechci zbavit protože se přestane "hodit do krámu".
  Nerada bych se dostala k dilematu "morčata nebo kočka", nerada bych pochovávala zakouslé morče, a nerada bych naše morčata připravila na život na jaký jsou zvyklá a kvůli jejich bezpečí je odsoudila k pobytu jen v kleci... to ne.

  Je mi úplně jasné že nikdo z vás nemá křiš´tálovou kouli a nevdí do klavě té konkrétní kočičce, ale už jen to že to tu s vámi můžu rozebrat, slyšet Vaše zkušenosti (pozitivní i negativní :-)) a prostě "pokecat" mi pomáhá třídit myšlenky.
  On i manžel má právo udělat si radost žejo... blbé je, že jde zrovna o tuhle kombinaci :-)

  Takže díky :-) Klidně dál pište, budu ráda.
  12.11.2017 17:54Freya_01
  můj kocour je čistě bytový, hraček i potravy má až až. přesto lovec to je a po morčatech mi jde. možná je můj kocour výjimkou mezi všemi vašimi kočkami. ale chtěla jsem tím poukázat na to, že si myslím, že je to o povaze kočky, jestli bude s morčaty vycházet a nebo ne, ač mají všechny kočky podobné prostředí a původ.
  12.11.2017 18:22Beranek
  Možná bych ti ještě něco poradila, ale nevím, jestli se ti tato rada bude zrovna líbit. Pokud si pořídíte koťátka rovnou dvě (třeba z jednoho vrhu), budou si pak všímat jedna druhé a naopak, zaobírat se sebou a morčátka jim třeba budou jedno. Přece jen jsou kočky dosti společenská a hravá zvířata. K radosti jim pak stačí ty štěrkající myšky a různá škádlítka a vystačíte na hodiny srandy.
  Jinak upřímně, nepořizuješ kočičku ke křečkům nebo myškám, tam bych se nějaká agrese ze strany kočky dala čekat. Ale morče je přece jen trošku větší tvoreček a asi nebudeš mít kočku vyhladovělou k smrti, která by prostě musela zabít všechno živé. To je jen můj názor, tato kombinace je většinou ok. Možná by bylo taky dobré před koupí dané kočičky si jí jít do útulku nebo k chovateli napřed jen okounout, vidět to prostředí ve kterém žije a až pak se rozhodnout... Sama jsem znala několik chovatelek ušlechtilých koček, které se zároveň věnovali morčátkům. Tak aby jste nebyli překvapení, jestli kotě o které budete mít případně zájem nebude mít doma taky nějaké drobné kamarády :) Tak hodně štěstí a určitě to doma pořádně proberte.
  - - - - -
  Jo a taky tu mám pár morčátek pořád navolno. Kočky je nehoní...
  12.11.2017 19:10Ashara
  Děkuju dámy.
  Freya - no přesně toho se bojím :(
  Beranek - momentálně tuhle variantu ne. Nebudu zabíhat do detailů, ale momentálně mám spousty věcí až nad hlavu, a mít jednu hodnou kočičku která už je vychovaná - naučená na kočičí záchod atd..., anebo dvě koťata která bude potřeba naučit čistotě, poměrně dost po nich uklízet a obětovat dost rozbitých věcí a nábytku... prostě je to pro mě teď dost velký rozdíl.
  Výhledově snad bude lepší bydlení, tam by mi to bylo jedno. Ale teď prostě uvažuju co je nejlepší do naší momentální situace.
  12.11.2017 19:12Tygrinka
  Buub, Ehrena: Ok, mám v hlavě, že stopka by se dávat neměla kvůli solaninu, pro jistotu jsem nedávala ani ten jádřinec. Ale jestli je jádřinec bezpečný, tak ok, klidně jim ho hodím, ať pěkně z papriky zbaští co nejvíc :o)

  holcicky: U jablka to neřeším, také dávám celé, bavili jsme se o paprice...
  12.11.2017 19:17Beranek
  Kočky jsou opatrné, věci nerozbíjejí. Toho se neboj. Jinak čistotě je učí už jejich maminky, takže většinou jsou malá koťata při odběru už naučená na wc. Kočky jsou navíc hodně čistotná zvířata. Pokud nechceš mít poškrábaný nábytek, tak hned od začátku musí mít škrabadlo. Taky doporučuji sprej s kočičí mátou, která kočky přitahuje a po nastříkání pak škrábou jenom to škrabadlo, nebo hračku, ze které to ucítí.
  Spíše než soužití kočka+morče, bych se bála soužití morče+pes. Nejednou mi psali lidi, že jim pes či cizí pes zakousl morčátko :(
  12.11.2017 19:23holcicky
  Tygrinka,aha tak to mi uniklo😉 dobře mi tak mám občas kouknout co je tady nového😃
  Tak to já jim ho nedávám,také ho nejim a holčičkám dávám jen to co z papriky jím sama.
  12.11.2017 20:11Ehrena
  Ashara - za celou dobu, co chováme morčata, tj. 20 let, měli jsme současně i minimálně jednu kočku, od roku 2011 dvě kočky, vzhledem k tomu, že bydlíme v Praze v paneláku, jsou to kočky spíše jen bytové, je pravda, že na chalupě jsem je mívala na volno venku přes den, na noc bývaly doma. Bohužel tam jsme hned vedle silnice a za poslední léta jsem tam o dvě kočičky přišla, takže teď už od roku 2013 tam máme kočky jen na speciálním vodítku, na kterém se můžou pohybovat po celé zahradě, ale mimo ni ne. Všechny kočky normálně venku lovily myši, ale na naše morčata nikdy nešly, jediné, co jsem musela pro jistotu hlídat, byla mimča, která jsme měli za celou dobu jen jednou. Dokud nenarostla do větší velikosti, zajímala je daleko víc než velká dospělá morčata. Za tu dobu se u nás díky těm kočičím tragediím na silnici vystřídalo celkem 5 koček, tedy 4 kočky a jeden kocour, a ani s jednou z nich nebyly problémy, co se týče soužití s morčaty. Nikdy po morčatech nešly. Doma morčata volně pouštět nemůžu, díky manželovi, kterého by asi kleplo, on na zvířata není a že někdo pouští morčata na volno po bytě, nebo jim část bytu věnuje na výběh, on prostě nepochopí. Kočky mají ale volný přístup do morčatárny i do akvárka a plastboxů k morčatům, někdy, když mají morčata novu podestýlku a čerstvé seno a nebo obzvlášť trávu, tak k nim vlezou a baští současně. Na chalupě k nim někdy skočí i do výběhu a lehnou si tam k nim a spí tam u nich, nikdy bych po těchto zkušenostech nečekala, že by mohly morčatům nějak ublížit. Co jsem viděla, ani cizí kočky, které chodí občas naší zahradou, morčata nezajímají, máme je tedy ve výběhu krytém nahoře ochrannou sítí nebo pletivem, takže by se dovnitř ani nedostaly, ale vidím, že je prostě vůbec nezajímají, asi díky velikosti, přece jen jsou proti myším morčata velká. Dcera měla dříve potkany a vnučka má křečka, berou je na chalupu na dovolenou, a tam už je vidět, že tahle zvířata kočky zajímají, jsou schopné trávit hodiny u klece nebo plasťáku s křečkem. A bez dozoru bych je nenechala, když vidím ten zájem, ale u morčat je to jiné.
  Ještě odkaz na soužití našich koček s morčaty.
  https://www.kralici.cz/kocky/alba.asp?a=153
  12.11.2017 21:56ffffffffff
  Co muzu dat morceti když trpi nadymanim aby mu to pomohlo?
  12.11.2017 22:20Ehrena
  ffffffffff, kapky Sab Simplex nebo kapky Espumisan, případně kmínový čaj. A k jídlu raději jen seno a vodu.
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=nemoci
  Tympanie
  12.11.2017 22:26Kájka
  Ehrena, Beranek: prima fotky, krásné soužití morčátek s kočičkama :-)
  - - - - -
  Ehrena: Ty jsi opravdu zvířátkomil :-)
  Když prohlížím tvoje albíčka, tak mě to vždy dojme (když si přečtu některé příběhy zvířátek, které už "odešli") Minule morčecí a dnes ty kočičí.
  12.11.2017 22:51Ehrena
  Kájka, vím, jsem cvok do zvířat, asi už s tím nic nenadělám.😃
  Jen ty jejich odchody mě dávají čím dál víc zabrat, čím jsem starší.
  13.11.2017 09:38Ashara
  Beranek
  já kočku nikdy neměla, zatím jen psy, ale co jsem slyšela už od několika známých, tak rozbitým věcem v bytě se nevyhli, i když to kočky třeba nedělají schválně :-) a já miluju kytky a mám všude květináče... :)) samozřejmě jsem s nějakými ztrátami smířená, ale prostě kočička která je už vychovaná a čistotná by byla lepší :-)

  Ehrena
  ani u nás menžo morčátka běhat volně po celém bytě, ale mají v obýváku svůj ohrazený plac, kam jsem dala na koberec lino a na to dávám koberečky... a dcera je prostě miluje, často je chce v pelíšku na klín nebo do kočárku, kde jim podstrojuje zeleninku a granulky... prostě jsou mimo klec často.
  - - - - -
  edit: místo slova "menžo" (nevím jak se mi povedlo takové slovo vyrobit :)) tam mělo být "nemůžou".
  13.11.2017 10:10Tygrinka
  Ahara: No tak to budeš muset přestat ty kytky milovat, protože čičina může být zrovna destruktor :o) Může si s nim "hrát", když nebudete doma. V květináčích se občas hezky hrabe, jsou ale děsně nestabilní, kočka si dvakrát hrábne a kytka letí na zem. A udělá hnusný bordel, fuj, a kočka pak musí znechuceně chodit okolo, dokud paničku nenapadne ten nepořádek, co udělala ta pitomá kytka, konečně uklidit :o)
  13.11.2017 11:27Beranek
  Ashara - Pokud se rozhodneš pro kočičku, musíš jí pak bohužel i přizpůsobit byt. Aby měla hodně pelíšků a místeček na odpočívání, škrabadlo, odpočívadlo, přepravku, hračky, nějaké místo pro mističky s vodou a krmením, nějaké vysoko posazené místečko jen pro ni. Kočky milují výšky, takže u nás skáčou i na stěnu v obýváku. Okna a balkón zasíťovaný, na parapetech deku... My rostliny nemáme, teda jen u mých žab v terárkách a na balkoně přes léto. Takže tyto problémy neznáme :)
  13.11.2017 15:50Buub
  Ale ne, s kočičkami to vůbec není tak hrozné. Morčata je celkem nezajímají a kytky taky programově neničí. Stačí prostě nemít vratké květináče tam, kde kočka ráda skáče, třeba na oblíbeném okenním parapetu.
  13.11.2017 19:38Monakuč
  Veterinární klinika Jekl & Hauptman
  Pěkný večer, vím, že někteří z Vás chodili na VFU k doktorům Jeklovi a Hauptmanovi, kteří se od září osamostatnili. Předpokládaný termín otevření jejich nové kliniky v Brně se bohužel trochu posunul, vypadá to, že k otevření v nových prostorách dojde až od počátku ledna 2018. Takže zatím stále ordinují v dočasném působišti v Lelekovicích u Brna,
  https://www.facebook.com/veterinarniklinakabrno/?fref=ts a http://www.veterinarniklinikabrno.cz/, telefon 734 167 644.
  13.11.2017 20:01Danaa
  Máme tři kočky a každá je jiná. Jeden kocourek je vychovaný a chytrý a morčata vůbec neobtěžuje, druhý kocourek je zvědavý pořád po nich kouká. Třetí je kočička no a ta by je hned zabila :/. ,jinak co třeba mít morčata v pokoji kam by kočka nesměla nebo by tam byla jen pod dozorem...? Co se kytek týče tak nikdy žádná naše kočka nic neokousala nebo nevyhrabala.
  14.11.2017 08:29Ashara
  Moc všem děkuju za příspěvky! :-)
  Mně je jasné že by se kočce musel poněkud přizpůsobit byt, ale pokud by to mělo znamenat že mam přestat milovat kytky, tak kočka poletí :D
  Danaa - jak už jsem tu psala, morčata nejde izolovat jen v jedné místnosti.
  14.11.2017 11:52uj uj
  Ashara:
  moje kočičí zkušenosti: švagrová měla morče, občas ho k nám vozila "na návštěvu" v bedýnce. Měli jsme dvě kočky, které byly doma i venku. Vždy se jen přišly podívat, očuchaly a pak zase odešly - morče je nezajímalo. Ale domů jinak nosily myši, dokonce jednou přinesl Ferdík i bažanta! :-O A jednou zase na zahradě byla cizí kočka a táhla něco bílého... už to nemělo hlavičku, ale dle zadních nožek s třemi prsty bylo jasné, že to bylo morče... asi někomu uteklo nebo ho venčil a čičina ho ulovila... :-( Naše morčata venku raději bez dozoru nenechávám, i když mají krytý výběh - courá tam spousta cizích koček a morčátka je evidentně zajímají, snaží se na ně dostat. Tak já nevím, asi záleží na povaze a na tom, KDE ta kočka morče potká. Venku ho asi automaticky považuje za kořist a doma nejspíš ne... já osobně bych se asi bála, nechat kočku - byť i bytovou - s morčetem o samotě, i když už jsem viděla, že to jde... mám pořád pocit, že kočka je zkrátka lovec.
  Tak snad jsem to ještě víc nezamotala :-) přeji šťastnou ruku při eventuálním výběru kočičky :-)
  14.11.2017 14:45kvasinky v tlamičce ?
  Ahoj mám tak trochu záhadné morče, začalo to z niceho nic, nejdriv bylo aktivní, jedlo a najednou behem jednoho dne se zacalo horsit, odmita jist veskerou korenovou zeleninu, sni pouze trochu salatu, trochu fenyklu, natí, ale i tak toho moc nedá, na sene ho vidim velice malo, i granulky odmítá, samozrejme me napadli zuby, ackoliv mi to bylo divne protože den predtim nez jsme na nem zaregistrovala zmenu chování vyzrala cely seník normálně hrubeho sena, sezrala pul mrkve apod. - nicmene byly ji udelany RTG snimky ze vsech uhlu a zuby jsou v TOP stavu, ale stejne mi prijde z ema problem s pusou - nedalo mi to a patrala jsem, a napadlo me si cichnout k jeji pusince a je to citit jako kvasinky, kandidoza, proste strasne kysele, nevim....je mozne ze by morce mohlo mít uvnitr pusy kvasinkovou infekci a proto nechce moc jíst ? A čím by se to dalo lecit ? J emozné ze by to mohla chytit treba z travy ktera ted uz nebyla asi nic moc ? Nebo ze dostali ted tyden docela dost mrkve a sem tam kousek jablka - oboji hodne sacharidové ? Taky je nafouklá a má malé, měkké bobky, prikrmuji takze vaha nepada zatim :-) Ve ctvrtek jedu na veterinu a chci to veterinářce nadnest, nicméne nesetkal jste se s necim takovým nekdo ? Vit. C měli dost, jedli i prapriku a pridávám jim C. A stroupk yna pusince nikde nemá, ten pach je primo z pusy, a neni to jako hnis, spis fakt jako kyselý chleba nevim jak to popsat :-/
  14.11.2017 15:02Nonyna
  kvasinky v tlamičce: může to být cokoliv.....nemůže být předávkováno vitaminy? (C může způsobit průjem) Jela bych na veterinu dřív. Jestli to jsou kvasinky, nasadit probiotika, tím nic nezkazíš.
  14.11.2017 15:12Beranek
  kvasinky v tlamičce ? - A kontroloval vet i tlamičku zevnitř? Nejde mi na rozum, jestli den předtím sežrala celý seník. Nemohla si zapíchnout seno, nebo třísku z tvrdšího stébla někde do papulky? Pokud nežere, je to bohužel život ohrožující stav. Taky doporučuji podávání probiotik (BioLapis) a pokud nežere seno, tak ihned začít dávat buď Recovery instant nebo RodiCare instant. Dokrmuje se injekční stříkačkou se širokým hrdlem, k dostání u veterináře. Je to vlastně náhrada za seno, je to takový senový prášek, který se rozmíchá s vodou. Ale určitě nečekejte. Čím vlastně dokrmujete? A jestli se vám zdá nafouklá, ale bobkuje, dělal jí vet sono?
  14.11.2017 15:50kvasinky v tlamičce ?
  ja sni ted byla nekolikrát za sebou, dokonce i na Hurce, delali ji veskera vysetreni celkem za cca 3 000 kc, tak kdyz ji delala RTG hlavy tak snad s ekoukala i do pusy, zuby jsou prý naprosto skvely, ona by se mohla uzrat po trave jenze tu ji ted fakt nedam - takze je videt ze chut má, nate, trava, salat to by zrala, jakakoliv jina zelenina (práve ze byhc i rekla vice sacharidova - mrkev, petržel, paprika je take sladka) nechce ale kdyz jsme ji zkusila kus mrkve dat trochu vynucene za predni zuby tak to tedy rozvykala a snedla bez problemu ale sama na to chut nemá, PROBITOIKA SMAOZREJME BERE, doktorka nám domu dala entizol ze se zkusi co to udela se strevy, ze tam muze mit namnozenou bakterii a tím padem i celkově kvasinky apod. ......... nehubne i presto ze dokrmuji malo, takze urcite neco snist musi ale ocividne ji neco vadí nevim jestl primo v puse, nebo ze by byla tak chytra a vedela by ze nebude jist mrkev protože by ji ted nedelala dobre nevim :-/ je take unavenejdi...............na hurce nam rekli streva a dali entizol, kdyz to nepomuze jeste je v zaloze kastrace - sice nema cysty ale je hodne hormonálě aktivní a prý tam maji spousty pripadu kdy morceti delali problemy hormony a kvuli tomu bylo vybirave apod. :-/ tak nevim co delat :-( ted je chudák uz vystresovana a mam nechat zabrat alespon 2 dny ten entizol nez nekam pojedeme, ve ctvrtek jsem objednana jeste k pani veterinářce Chylíkové tak snad dostane nejaky napad ona :-/
  - - - - -
  a travu ji nedám protože u nas uz mrzlo a uz je fakt osklivá :-/ ted bychom ji potrebovali :-/ jinak mezi vysetreeni bylo SONO (jediné co tam bylo zaznamenané bylo velké rozsirení krčku až 1 cm ale prý je v riji i kdyz je to trochu vic nez bylo dobre takze by byla adept na kastraci, ale neni pravdepodobne ze by ji to ted delalo ty problemy), RTG celého telo - nezjisteno nic krome nafouklých strev (tlusté, slepé), zaludek nafouklý není, RTG intraorální zuby - vše OK, odber krve zakladni hematologie v poradku, odber moci zakladní prohlídka - zadná krev, zadné leukocyty (značící zánět) - tak už fakt nevim...
  - - - - -
  jinak jelikož mám doma pacienta ktereho jsem si vzala dobrovolne s genetic.vadou celisti tak s dokrmem mám radu zkusenost, vzdy mam v zasobe 6 krabicek 170 g rodicaru i 10 pytlíku recovery a ty strikacky k tomu, dokrmuju pul napul a dokrmuji tak aby ji nepadala vaha coz prozatim nepada :-/ .......v souhrnu kdyby byla jen na trave tak ji sezere tunu, bohuzel trava uz neni mozná , za prve u nas mrzlo a za druhe uz jsme siroko daleko nenasla peknou , vadí ji nasladlé veci korenovka apod., a nechce granule, sni jednu 2 a jde si lehnout, na sene ji pres den sem tam vidim. A ty nate jede opravdu rychle, jakoze zadne pomale zvykani, ze by ji neco bolelo v puse :-/
  - - - - -
  porad si lámu hlavu - mamka ji den predtim nez zacala mit problemy dala do vybehu malinké vetvicky z jablone (nestrikane, bez listí) a ona ji celou ozrala, nemohl byt na ní uz treba nejaky povlak apod. ? To je jediné co bylo za zmenu v jidelnicku :-/
  14.11.2017 16:43Tygrinka
  kvasinky v tlamičce ?: Tak kvasinky v tlamičce obecně mohou být přemnožené, ale stává se to většinou zvířatům plně dokrmovaným z příliš vlhké stravy (vlastní zkušenost). To, že tak náhle nežere seno, ale měkké natě ano, bych přičítala třeba i abscesu vzadu v tlamě, resp. abscesu ze zaseklého čehosi tvrdšího ze sena. Kdysi se mému morčeti stalo něco podobného, právě s dr. Chylíkovou jsme na to přišly, protože já byla neoblomná :o) On ten absces byl totiž hodně vzadu v tlamě, při první revizi dr. našla pár slupek zaseklých mezi stoličkami, což považovala za příčinu potíží. Ale protože se stav nelepšil, za pár dní ho přispala znovu a hledala až nalezla. Takže pokud komplet vyšetření (slušné vyšetření, podle mě to opravdu vzali důkladně) nic nenašlo, zkuste znovu řádně zrevidovat tlamu. On ten absces také chvíli roste, nemusel být při prvním vyšetření již zcela patrný, ale zvíře to samozřejmě bolí už od počátku.
  A ještě jeden můj morčík to kdysi měl, ale tomu se to udělalo někde blíž v tlamě, protože když jsem tam šmejdila malíčkem, abych zjistila, kde je problém, tak jsem na to máčkla, ono to bylo již zralé, takže tomu stačilo málo a prasklo to, já se lekla, morče polklo a hladově se vrhlo na seno.
  14.11.2017 19:25kvasinky v tlamičce ?
  samozrejme se zeptám a znovu budu chtit prohlidku tlamicky, ale vazne se mi to momentálně zda spis na streva nebo mocové cesty, popřípadě hormony. Protože seno jsme jí ted videla jíst, a tou pusou jede rychle, nejí pomaleji, jen najednou je presla, vic lezi, ocividne se neciti komfortne. Samozrejme znovu proberem i tlamicku, ale Lietavcová ji delala komplet RTG snímky, koukala prý i dovnitř a prostě nic, zadne zacervenání, mela jí uspanou takze do te tlamy koukala pry hodne hluboko, ted pred chvili sežrala primo tlustý tvrdý stonek v seně jako nic, je to spis o tom ze když má hlad tak si de neco dat, ale asi jak ji neni dobre, tak vic nechce :-/ A je pravda ze Lietavcová je na zuby asi nejlepsi v Praze :-/ no je to divné, jsem zvedava, prislo to fakt ze dne na den, ale je pravda ze to brisko s emi obcasne nezdalo uz predtim, obcas ji v nem skrundalo, ale bobky byly pekne tak jsme to neresila :-/ ..... Jedine co z vysetreni zbyva jepodle mého kultivace moci, odber krve na jatra/ledviny, hormonální profil a popripade ta kastrace, rpotože to mi rekl do telefonu i Hauptman (má kliniku s Jeklem), že za takovéto nespecifické priznaky ale pritom zavazne skoro vzdy stoji hormony a kastrace je nutností, zejmena kdyz má pri riji prý otevrený krcek na 1 cm, což je fakt hodně, i když nemá cysty :-/
  - - - - -
  je zvlastní ze casto curá, ale zase nejak extra nepije, delalo se ji takoveto rychle vysetreni moci - zadná krev, zadne leukocyty, zadný cukr :-/ Mohl by to i presto byt zanet mocových cest ?
  14.11.2017 19:42Ehrena
  kvasinky v tlamičce ?, nejsem zrovna odborník, abych v tomhle mohla radit, ale naše morčata při zánětu močového měchýře vždy pískala při čůrání, zažila jsem to u tří morčat a vždy se to projevovalo tímto, chuť do jídla přitom moc změněná nebyla.
  - - - - -
  A výsledky z rozboru moči vždy potvrdily zánět močového měchýře - krev, bílkoviny atd.
  14.11.2017 20:08Beranek
  kvasinky v tlamičce ? - A je tedy morčátko bez nálady, apatické a naježené? Pokud normálně běhá, je veselé a čilé, tak to pravděpodobně nic vážného nebude. I podle nálady se dá poznat nemocné morčátko. Pokud všechny výsledky dopadli dobře, tak to je dobře. Pokud navíc i baští bez obav seno, pak si myslím, že jí možná nic ani nebude, jen z vás veterináři tahají peníze. Pokud vám pouze sežere o něco málo míň sena (a k tomu má krásné bobky), neznamená, že je hned nemocná. Může jen trucovat, že už nedostává trávu. Pokud zrovna nežere mrkev, taky to nic neznamená. Možná jí zrovna mrkev nechutná. Víte kolik já tu mám vybíravých morčátek, kterým třeba nejede mrkev nebo jablko... :) Kolik jí je vlastně roků?
  14.11.2017 21:50kvasinky v tlamičce ?
  no ale ona mrkev miluje, je to jeji nejoblibenejsi zelenina, dokonce jsem zkusila koupit jinou, jestli ji na te puvodni neco treba vadilo a nic, ani celer ani petrzel - ty take normálně rada jí, chvilkami beha ale celkově je spis zalezlá a obcasne ma najezenou srst, prave ze podle veterinářky má plyn ve slepem streve a bobky jsou právě 14 dní měkké a mají tvar lahvicky (na jednom konci normální a na druhém konci hodně zúžené jako kdyby to byla kapka nebo nevim jak to popsat), ocividne prave neni ve sve kuzi, chvilkami je jí lepe, ale celkově je spis na jednom místě, zachmuřená, kdybych neměla holky tak je asi víc apatická, taky je na holky najednou dost agresivní, vyjíždí na ně hodně :-/
  - - - - -
  už jsme jí davala probotika, sab simplex, fenyklový caj, taky casto cura, celkově jí méně, nechce sve nejoblibenejsi granule, po kterých se vyslovene vrhala :-(
  - - - - -
  čůrá třeba i 5x za 30 minut když jí mam na sobě
  - - - - -
  je jí 2,5 roku
  14.11.2017 21:57Beranek
  Prve jste psala, že mrkev nechce sama žrát, jen pokud jí to dáte násilně do puseny. Nezlobte se, ale píšete každou chvíli něco jiného. Ani jste se o apatii a naježené srsti nezmínila. Nabývám dojmu, že si z nás děláte jen dobrý den. Už na vás nebudu reagovat, je to ztráta času...
  Můžu se zeptat, kolik je vám let?
  - - - - -
  Ve 2,5 letech určitě nemá hormonální problém. To by jste mohli řešit tak za 2 roky, ale né, když je to takto mladé zvíře a prakticky v nejlepších letech.
  14.11.2017 22:48Sheena
  kvasinky v tlamičce ?
  Můj skoro tříletý myšák tohle dělá taky a celkem pravidelně, že prostě má dva tři dny kdy najednou skoro nežere, pouze si vezme občas seno nebo pár granulek, zeleninu odmítá. Ale nic mu není. Když to udělal poprvé, myslela jsem, že je konec, ale asi jen prostě potřeboval pauzu.
  Pokud žere alespoň něco, tak aby neumřela, a veterináři nenašli žádný problém, počkala bych.
  - - - - -
  Nový ( a poslední ) člen morčoparty - čtyřtýdenní rozetka Mája.

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34195
  15.11.2017 00:09kvasinky v tlamičce ?
  je mi 26 a pracuji jako veterinární zootechnik, mimo jiné jsem pracovala i v zoo. Bohužel na veterině, na které dělám morčatům nerozumí, tudíž dojíždím do Prahy např. na Hůrku. Psala jsem ze zacala být vybíravá, že ze dne na den prestala jist nektere veci typu mrkev, a celkove snizila prijem potravy, ze ji skrundalo v brise, ze jsem mela podezreni na zuby a ty byly vylouceny, ze celkove se vic skrývala, jsem zvyklá, že je jí vsude plno, ona je porad nonstop na sene a najednou ze dne na den byla porad zalezlá a to celkem již 10 dní což mi neprijde normální......Nechápu ocividne nemáte znalosti vy o hormon.problemech, hovořila jsem o nich s Jeklem i panem Hauptmanem, s paní lietavcovou na Hurce a nejenze doporucuji preventivní kastrace samic, ale sami souhlasi s tim, ze naprosto bezne se objevují a oni i operují cysty na vajecnících i zmeny na endometriu a deložním krčku i u samic mladsich 2 let, jestli chcete mohu Vám na pana Jekla dát číslo a zksute si mu zavolat, nebo Vám poslat odborné vědecké články zabývajících se touto problematikou....a ano psala jsem že seno a zeleninu (tím myslím i její oblíbenou mrkev) jedla, pak ze dne na den z niceho nic prestala a chtěla jen natě a salát a jeste ve velice malinkém množství, pak jsem psala ze kdyz ji dam kousícek mrkve nasilně do pusy za prední zuby tak ji tedy nucene uzvýkne, ale sama si k ni ani necuchne. A o senu jsme psala ze ji obcas vidim ze si jde pro par stebel, takže snad v zubech problem nebude, ale že než zacali jeji problemy naladovala celý seník za den, což je sakra rozdíl :-( Nevím co si u morčete predstavujete pod pojmem apatie, já ze zootechniky a etologie vím, že morče na sobě nedává znát bolest a nekomfort dokud se opravdu už necítí spatně, takže apatie u morčete už je prakticky skoro smrt. Já beru za "apatické" chování u morčete i to že prostě nevylézá na zašustění pytlíkem, není celý den prakticky vidět protože se schovává pod patrem a pri jidle se treba obcasne naježí apod. ......A nedělám si srandu morče se nakonec vážně nezdálo ani pani Lietavcové a dnes jsme vyfasovali entizol. Nevím proč bych si z Vás měla dělat srandu zrovna na morčecím foru, kd emi lide vzdycky pomohli :-O .....takže já nevím předpokládám, že když mi už jedno morče v 18 měsících kastrovali s nálezem cyst na obou vajecnících a nalezem na deloznim krcku, který s eprojevoval krvácením pri riji a na druhé morče mi 2 nejvetsi odbornníci na hlodavce v ČR a asi nej veterinářka v Praze řeknou že má morče problémy s hormonálními hladinami a že doporucuji kastraci, tak asi spis budu verit jim s dovolením.
  15.11.2017 10:46Tygrinka
  kvasinka v tlamičce ?: I mně přišlo, že se informace o morčeti od tebe krapet rozcházejí. Takhle popsané to vypadá zase jinak. Pokud už zasunula seno - tlustý klacek, resp. stéblo - bez problémů, je to fajn. Zrovna tak se mohlo stát, že třeba ten absces v tlamě uzrál, něčím si ho prorazila, nebo tam byl jiný problém, který se vyřešil sám, a už může bez problémů zasunovat. Rozhozené trávení mohlo být i z toho všeho. Tím netvrdím, že to byl absces, a veterináři nemají pravdu. To časté čůrání mi také přijde divné.
  Teď bych po zlepšení stavu vynechala ty saláty, jestli je nadmutá, nasměrovala jí na suchou dietní stravu - seno, popř. trochu vloček, oblíbené granule, za den dva přidala nějaké natě na chuť. Mrkev bych zkusila nastrouhat na velkých okách nebo udělala plátky škrabkou. Pokud ji sežere, ale mrkev vcelku ne, je problém pravděpodobně někde v tlamě.

  Během dnů samozřejmě pokračuj s podporou trávení - entizol, probiotika, sabsimplex, Cvitamín, prostě co ti dal vet. Jen bych snížila dokrmování pokud možno na nulu, aby byla nucena žrát sama, když už jí to jde. Pokud by nebyl příjem krmiva extrémně nízký, tak bych nechala na ní, jestli chce den dva být více nalehko a žrát méně. Pokud by nežrala skoro nic, tak je nutné to samozřejmě řešit a dokrmit.

  Moji kluci také nežerou stále stejně a občas mají drobný výpadek, kdy žerou relativně málo a více spí. A ano, výpadek mají také zejména tehdy, když měli zelené hody a přísun zeleného se dočasně sníží. To stávkují všichni, seno jim v krku brzdí víc než zelená tráva nebo různé sezónní natě.

  Pokud by se stav do pár dnů nezměnil, pak bych zvažovala tu kastraci. Ovšem z mého pohledu bych neoperovala, dokud by nebyla víc v cajku, aby tu operaci zvládla. Poslední slovo má samozřejmě veterinář, jen bych operaci zvažovala až jako poslední možnost, pokud vše ostatní bude negativní.
  15.11.2017 12:19kvasinky v tlamičce ?
  tygrinka: ano uznávám psala jsem trochu ve streseu, takže uznávám, asi jsem to mela lepe formulovat. Děkuji za radu, samozrejme kastrace je opravdu posledni moznost, i já vím, že by bylo minimálně lepší srovnat střeva pred kastrací. Po 3.dávce na entizolu se zdá malinko lepší, více ožila. Také když jsem jí měla na klíně tak to bylo asi poprvé v životě co jsem slyšela morče fakt doslova vypouštět nahlas plyny, tak možná se něco uvolnilo. Vcera si sama prisla k misticce pro mrkev, zakousla se do ní asi 3krát, snědla tedy kousek a pak zase odešla, ale už je tam malinký pokrok. Také je zvláštní, že (a vím to, jelikož mam dovolenou a bedlive ji sleduji) poprvé vcera vecer jsem ji slysela pri 2 curani a kakání nepříjemně pískat, jako kdyby měla neco s moč. cestami, ale naopak od te doby se pak začala právě chovat lepe, jako kdyby se ji trochu ulevilo. Jekl mi do telefonu rekl ze entizol je silný lék a že bych zmenu musela videt do 48 hodin nejdele tak jeste den pockám :-) Děkuji moc za radu :-) Já samozrejme u nich take obcas pozoruji drobný výpadek v jídle a vetsi lenost/unavu sezoní a to neplasim, ale tady už je to horsi stav - vyslovene bylo videt ze je ji neprijemne a nebyla to jen malá vybíravost a trohcu mensi prijem jidla, ale vypada to že je to na dobre cestě snad :-)
  - - - - -
  Prosím vypíši Vám zeleninu kterou krmím (některou denně, některou točím) - je mezi nimi nějaká, která je běžně problémové ? (at už z hlediska nafouknuti nebo nebezpečná kvuli moč.kamenum ? ) Samozrejme jsme si vedoma ze kazde morce muze byt citlive na neco jineho :-) .......

  Denně krmím: (na 1 morče a ne vsechny druhy najednou)
  - 1/2 užší mrkve (ne takové té mohutné)
  - kousek bulvového celeru
  - 2 větvičky kopru
  - střední list salátu (buď římský nebo takové ty střapaté typu lolo roso apod. - jsou hořké)
  - proužek papriky různé barvy nebo kousek fenyklu (1 z toho)


  Pak k tomu někdy přidám 1 nebo 2 veci z tohoto, prostě tím nekrmím často (třeba 2-4x za týden max)
  - kousek řapíkatého celeru (byl mi doporucen, prý je to jedn az nej.zelenin pro morcata ale zda se mi jestli on nemuze delat problem)
  -max. 2 menší větvičky naťové listové petrželky
  - kolečko kořenové petržele (ale na tu mi dlabou :D)
  - pár snítek koriandru - na doporučení veterináře, prý je velice zdravý, obsahuje vlákninu a navazuje na sebe v těle těžké kovy

  A pak fakt velmi sporadicky, tedy fakt hodně zřídka:
  - kousek řepy červené
  - čekanka
  - kousek rajcete
  - mini kousek jablíčka,. popřípadě pár kuliček borůvek ale to jen sezoně

  Vůbec nekrmím a pokud naopak bych mohla tak klidně mi napište že zbytečně se tomu vyhýbám dávat:
  - brokolice, květák, zelí, čínské zelí
  - okurka
  - ledový salát, hlávkový salát
  - ostatním ovocem kromě výše napsaného

  Vše dukladne myji, popřípadě loupu skrabkou.
  Dále mají denně cerstvou vodu, seno více druhů - obvykle klasické luční s hodně bylinkami, jedno z nich je i domácí.

  Granule dávám ob den - Snažím se o versele laga cavia complete, ale prostě u nás nejedou, navíc jelikož mám od malinka v péči zubního maroda jednoho, tak ten by to ani neukousl, takže krmím spíš CUNIPIC a trochou OXBOW

  v létě jsou hlavně na trávě a bylinkách :-)  - - - - -
  no a ted jim pestuji oseni a travu jen pro chut
  15.11.2017 13:59Kájka
  kvasinky...: Myslím, že tvoje morčata jsou v dost dobré péči jak, co se týče Tebe, tak po veterinární stránce :-)
  - - - - -
  Náš morčík občas taky něco nechce (co má jinak rád), např. předevčírem zlobil s mrkví, čuchl k ní a nežral... několikrát to udělal už s kořen. petrželí, dokonce někdy nechtěl ani jablíčko. On je ale zmlsaný, rozmazlený. Dostává zeleninu apod. několikrát denně (v malých dávkách), ten neví co je hlad ,-) Taky to někdy udělal s jetelem, vyjedl trávu, ale jetel. lístků se nedotknul. Nemluvě o tom, když by zelené bylo trošičku povadlé... Myslíme si o něm, že je mazanej a opatrnej, že prostě neriskne zbaštit všechno. Možná jen někdy nemá zrovna na něco chuť, ale možná prostě nemá jen hlad, tak proto je tak vybíravý. :-)
  - - - - -
  Jinak -to o možných rizicích u morčecích samiček vím od Doc. Jekla, proto jsem pořídila morče -samečka.
  15.11.2017 17:55terousek
  Po delší době představuji vrh T
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34196
  15.11.2017 18:17Tygrinka
  kvasinky v tlamičce ?: V krmení nevidím nic, co by bylo rizikové. Řapíkatý celer by problém dělat neměl. Ale - někdy se může stát, že nějaká zelenina mohla být přehnojená a prostě nemusela sednout.
  Občas mi morčíci nežerou mrkev, zejména takovou tu velikou, krmnou, anebo koncem zimy. Někdy je mrkev i pro mě dost nechutná, nechutná po mrkvi, pálí na jazyku, takže jak vidím, že ji nežerou, seberu ji a vyhodím.

  Třeba byla jen nadmutá z nějaké zeleniny a léky jí začínají pomáhat, zaražené větry nebo nadmutí jsou velmi bolestivá záležitost, jestli prdí, je to dobře. Třeba se to teď už postupně srovná úplně.

  Krmím i ledový salát, špičaté zelí, brokolici, ale když jsem měla citlivky, tak jsem tyhle věci nekrmila vůbec anebo v minimálním množství. Hlávkový salát nekrmím vůbec, občas v létě dostanou, když to není rychlené ze skleníku. Květák také nekrmím, nadýmá víc než brokolice a to nechci riskovat, naopak se mi mohou utlouct po květákových listech. Čínské zelí ani kořenovou petržel mi nežerou anebo si jen zobnou a nechají být.

  Okurka není nebezpečná, samozřejmě v přiměřeném množství, naopak, za kousek okurky by se mi snad protáhli i skrz mříže. Dnes jsem si dovolila nakrájet kousek okurky jen pro sebe, oni byli nacpaní jinou zeleninou. Stejně zaregistrovali stopové množství vůně, když jsem prošla kolem nich a bylo to. Napřed jsem dala ječákovi kousek do pusiny, aby jí držel. Jenže kolega to hned zaregistroval, úplatek u něj jaké zabral, jenže to už byla vůně všude a ostatní v pozoru, tak jsem se musela rozdělit, jinak bych neměla klid :o)

  Kájka: :o) moji také vykoušou z jablka pecky a ječí, že není co žrát, zbytek jablka vezmou na milost až později :o)
  15.11.2017 19:03V
  Hezky vecer,chtela jaem se zeptat,strihate morcatum drapy? Moc dekuji za odpoved
  15.11.2017 19:42Beranek
  V - Ano. Pozor na červenou žilku. Při světlých drápech jen před červenou žilku, u černých raději jen špičky. Pokud by jste stříhl moc, poteče morčátku krev. Takže pozor na to a pokud si na to sami netroufáte, můžete skočit k veterináři.
  15.11.2017 19:46Sheena
  V:
  Nechávám stříhat na veterině. Zkoušela jsem to kdysi s nejstarším sama, ale po zjištění, že by si raději vykloubil packu, než si nechal drápy ostříhat, přenechávám odborníkům :-).
  Pokud si je morče nemá o co brousit, stříhat se musí.
  15.11.2017 21:35Neeen
  V
  Já stříhám sama,není to žádná věda.Ano,ze začátku jsem někdy přestřihla až do krve,to bylo krve,krvácení jsem zastavila tak,že jsem si nastříkala tamponek desinfekcí a tlačila jsem ho jemně na drápek,tlakem se krvácení i ztlumí.
  16.11.2017 00:14Kájka
  Tygrinka: myslela jsem, že jadřince (jadérka z jablek) by se neměli dávat, já jsem na to opatrná, odstraňuju je. V poslední době mu nejede jedna odrůda jablek (od našich), jsou červená, sladká, ale slupka je trošku nahořklá. No, já stejně dávám jablko jen trošku. Jinak -v kolečkách petržele Vilda někdy vyhryzává díry (vyrábí kroužky). Jeho nejoblíbenější zelenina: paprika, fenykl a červen. řepa (to ale dostane málokdy). No, a granulky -ty miluje, děti je používají jako nejlepší lákadlo :-))
  A máš pravdu -není mrkev jako mrkev... ,-)
  16.11.2017 01:11Freya_01
  já drápky stříhám konce drápků jak morčatům, tak je zkracuji i kocourovi. s těmi kleštičkami to jde jako po másle a všichni bývají hodní.
  16.11.2017 07:43Zbyněk
  kvasinky v tlamičce: doporučuji http://hvet.cz/mapa bez legrace. Pokud nepomůže Valeš (je potřeba se k němu objednat, jinak člověk čeká klidně tři hodiny), tak už nikdo

  V: já mám holky tmavé a žilky jsou utopie:) Ale chodím stříhat i ke kámošce, kde jsou drápky světlé, když zatlačím i na nerv, tak se pod nůžkami zprůhlední. Orientuji se tedy zásadně podle protestů morčete. Když zatlačím na kleštičky a morče to bolí, tak prostě cukne a já povolím.
  16.11.2017 09:04Ehrena
  Zbyněk, k tomu musím říci, že jsem měla dvě samičky, které ucukly a pištěly kdykoliv, jen když ses dotkl drápků, ani jsi nemusel střihnout. Šlo o matku a dceru, asi to měly genetické. 😉
  U té mladší můžu zaručit, že nešlo o špatnou zkušenost, starší se k nám dostala až ve třech měsících, tak tam nevím.
  16.11.2017 09:35kvasinky v tlamičce ?
  Zbyněk: Měla jsem v plánu Valeše, ale ja tam v lete s jednou u nich byla a naopak se mi zdálo, že nic moc, řekl mi ze má morče osteodystrofii z RTG a Jekl to vyloučil o par dni pozdeji, tak už tu duveru moc nemám :-( .....Já chci zkusit Chylíkovou, kdysi byvala na Bílé Hoře a všichni o ni mluvili jako prakticky o zazraku na hlodavce, pak sla na materskou a ted je znovu na veterine Delta v Řepích :-)
  - - - - -
  a hlavně na té návasteve u Valese jsme porad slysela slovo ASI MOŽNÁ, odpovídal mi tak i na otazky typu je nadmutá ? plynatá? má v pořádku zuby - to vsechno mohl videt na RTG, který s udelala a nebyl nejlevnejsi - jak plyny, tak prpadne koreny zubu a odopovedel mi na to MOŽNÁ NEVÍM, ale urcite ho do budoucna jeste jednou zkusim :-) Akorát pro mě je hure dostupný s dopravou :_)
  16.11.2017 11:47uj uj
  Kájka:
  Taky mi občas dělají kolečka :-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33762
  16.11.2017 12:27Zbyněk
  kvasinky v tlamičce ?: no ale jsi z Prahy, nebo ne?:) Já s ním mám tedy nejlepší zkušenost a hlavně - když je tam on, tak fronta morčat, králíků, činčil, fretek a dalších stojí až na Václavák:) Když to shrnu, spíš mají tvá morčata těžko identifikovatelné problémy a každý říká něco jiného, je to tak?

  Ehrena: to mi dělala devítiletá samička:) Panička jí jednou jedinkrát maličko střihla víc, asi v roce a ta potvora si to pamatovala:) Když jsem byl ještě nezkušený a chodil v Kralupech na veterinu na dráplky, donesl jsem jí a doktor nebyl žádný padavka, ovšem po ní se mu klepaly ruce a sestra s hrůzou koukala, jestli jí nedělá vivisekci:D Jakmile jí jeden chytil a druhý vytáhl kleštičky, samička spustila srdceryvný řev, asi jako měsíční mimino, které utrhneš od prsu v půlce kojení a ještě plácneš po zadku:)) Neškubala se, ale to byla kombinace dětského pláče a kočičího mrouskání :)
  16.11.2017 14:07vlocka
  Ahojky -mam smysene emoce co se tyka odcervovani morcat -me kamaradce bylo receno -ze musi odcervovat kazdy 3 mesice -ja osobne si myslim ze je to nesmysl -ale kdyz hledam odpovedi na netu tak tam nic neni jen -ze prvni odcerveni je dobre udelat po 6 mesicich -tak nevim --byla bych moc rada za jakoukoli vasi radu a odpoved xxx
  16.11.2017 14:56Buub
  vlocka

  morčata se neodčervují vůbec:D rozhodně ne nikterak pravidelně ani preventivně. jen a pouze v tom
  případě, kdyby se červi ukázali při koprologickém vyšetření, a vlastně ani tehdy ne nutně, protože roupi u morčat jsou prakticky nepatogenní.
  16.11.2017 17:11Neeen
  Kája
  Ano,máš pravdu,pro morče jsou jadérka z jablek toxické a pokud by jich snědlo hodně,mohlo by i umřít.
  16.11.2017 17:25Tygrinka
  Kájka: Nevím, jak moc jsou toxická v tom pidimnožství, v zoo také krmí celá jablka. Dávám max. 1/4 jablka na morče. Těch pár jader jim asi nemůže ublížit.
  - - - - -
  Kájka: Ano, slupka z petržele nejede, kořen čtvrtím, vykoušou ten vnitřek a slupky většinou nechají být. S kolečkama se jim nekrájím, mají zuby, tak ať je používají :o)
  - - - - -
  uj uj: Tak u mě je to obráceně, zmizí slupka ten zbytek až poté, anebo dokonce jeden myšín nechává vnitřek (takové plýtvání :o)), takže nový nájemník má vždy co vysomrovat a dorazit :o)
  - - - - -
  uj uj: U okurky zmizí slupka...
  16.11.2017 19:25Kájka
  Tygrinka: ad jadérka -to jsem pochytila na králičí diskusi ,-) králindě jsem je také odstrańovala.
  - - - - -
  Zbyněk: Náš morčík si nechá drápky v pohodě, klidu (drží mi ho dítě a já mšikám kleštičkama).
  Ale králindě jsem je neodkázali, strašně se cukala (a králíci mají hodně sílu v zadních tlapkách).
  Zažila jsem veterinářku, která ji nezvládla, cedila ji z rukou krev :-( a já odcházela jako bych tam byla se šelmou (nebo s divokou kočkou) Já králindu jen držela na klíně, ale později jsem zjistila, že jsme to dělali špatně. Zkrátka -ta veterinářka to neuměla.
  Ovšem na VFU to byla jiná.... během chvilky drápy pryč a králinda přitom nehla brvou :-)
  Ale nebylo to králíkem, ale především o tom, že "kdo umí, ten umí" ,-) Jednou se mi ani nechtělo věřit tomu, že už to je hotové (když to dělal Dr. Jekl, tak to byl fofr)
  - - - - -
  Teda ne že bych chodila na VFU s takovou banalitou -jen kvůli drápkům ,-) řešili jsem to vždycky při očkování (po půl roce). Podotýkám, že králinda jinak byla moc hodná.

  Zbyněk: některá zvířátka jsou stresaři a je vidět, že morčátko se dokáže bránit, když ne silou (vzhledem ke své maličkosti), tak aspoň "řevem" ,-)
  16.11.2017 21:48Sheena
  Mám dotaz na ty z vás co chováte více morčátek - co jim dáváte do výběhu na podlahu, aby nebyli "cítit"? Já je mám ve výběhu celý den ( je to dohromady tak 15 hodin ), mají tam deku a na místo kde mají seno a pití dávám happy podložku a na ni koupelnovou pěnovou podložku, ale vždycky když přijdu domů, dostanu "facku" zápachu hned mezi dveřmi. Jednu dobu jsem měla pod senem hobliny, to bylo lepší, ale nemůžu mít hobliny po celé chodbě...
  Omlouvám se, je to asi hloupý dotaz, ale fakt nevím jak to nejlépe řešit :-(
  16.11.2017 23:33Tygrinka
  Kájka: Těžko posoudit, mě nikdy nenapadlo jádřince nedávat a co jsem znala chovatele, tak také dávali jablka komplet a nic nevykrajovali - jak morčatům, tak králíkům. Dokonce jsem kdysi dávno měla morče, které žralo pouze ohryzky. Vždycky se musel někdo obětovat a udělat rychle ohryzek. Proto jsme kupovali malá jablka, aby bylo pískotu méně, protože člověk si kousnul a hned stál pan domácí ve dvířkách a hlasitě požadoval desátek. Normální kus jablka nechával zcela bez povšimnutí, resp. vyžral jádřinec, bubáka a stopku a zbytek už ho nezajímal :o)) Měla jsem ho 4 roky. Pak odjel na letní byt, kam jezdil i minulá léta, a už se mi nevrátil. Neřekli mi, co se mu stalo, ale nepočítám, že by umřel z těch ohryzků. Takže asi zas tak jedovatá jádra z jablek nebudou.
  16.11.2017 23:47Neeen
  Tygrinka
  Samozřejmě,že v malém množství nevadí,ale pokud by jich morče snědlo hodně tak je to nebezpečné
  17.11.2017 06:09ratonito
  Tygrinka: Četla jsem, že i rajčata se mají dávat bez jadřince... Já teda rajčata moc nedávám, ale pokud ano, tak i s těma jadýrkama.

  Kájka:naše morčata při stříhání drápků i koušou. Musím je vždy chytit přes utěrku, jinak by to nešlo.
  17.11.2017 08:22Buub
  Já si myslím, že to "hodně" u jablečných jadýrek daleko přesahuje množství, jaké morče může reálně dostat a sežrat. Pokud by si někdo nedal tu práci vyndavat jadérka a pak dávat jen ta po hrstech.... jinak když dám ohryzek z jablka, kolik tam bude těch jadérek, čtyři, pět? Ještě žádný morče na to neuhynulo a to mám už slušný statistický vzorek.
  17.11.2017 11:13Ehrena
  Já jsem dokonce kdysi dávno, když jsem ještě dostávala jablka ve velkém od bráchy z jeho zahrady a dělávala z nich kompoty, dávala morčatům vykrájené ohryzky a slupky v množství hromada na dvojici, prostě co byli schopni sníst na jedno krmení, netušila jsem tehdy, že by to mohlo být pro ně nějak špatné, a nikdy se jim po tom nic nestalo. Nevím, jestli to mohlo mít třeba i nějaké dlouhodobé následky, které bych nepoznala, ale rozhodně jim nebylo nic po tom, co to snědli. Jinak i naše morčata mají snad ty ohryzky nejradši, zatímco u okurek naopak tu slupku, někdy, když mají okurky častěji, i prostředky nechají.
  17.11.2017 13:43Kájka
  No, mně je jasný, že ta jadérka se nerovnají jed ,-)
  Tak už asi přestanu být trapně pečlivá s tím, že je doluju z ohryzku. Roky jsem to dělávala i králindě. :-)
  - - - - -
  Mám dotaz: Proč myslíte, že morče olizuje člověka? :-)
  je to projev náklonosti (jako u králíků) nebo jen "průzkum"?
  17.11.2017 16:57Neeen
  Kájka
  Kůže obsahuje hodně minerálů a je i mírně slaná a to morčatům chutná,ale hraje tam roli i ta náklonnost.

  Měla bych dotaz.Cca před měsícem jsem si nasušila bylinky,můžu jimi už zkrmovat,nebo mají taky nějakou "dozrávající" dobu jako seno?

  Dotaz č.dvě:)
  V Olomouci se koná 2.12 Vánoční výstava morčat,znáte někdo tuhle výstavu? Popř.je to dobrá výstava? Prodávají se na výstavách i venkovní morčata??
  17.11.2017 17:18Zbyněk
  Kájka: kdysi jsem králindě stříhal zoubky, to byla také vražda, ale chytil jsem jí mezi kolena a cvak cvak, za dvě minuty bylo hotovo, jenom jsem dával pozor na jazýček. Jako dítě jsem pro změnu stříhal zobáček dvěma andulkám, mám na to asi štěstí:)

  Sheena:) Mě morčata prostě nepáchnou. Holky vůbec ne a teď mám doma navíc dva kluky a taky dobrý. Tedy pokud na mě nejde Alzheimer:) Čím krmíš? Mám pocit, že páchnoucí moč dělají květák, kedlubna, kapusta a brokolice, plus petrželová a mrkvová nať vě větším množství. Nic z toho nedávám a věkově to mám od roku a půl do šesti a půl. Starším samičkám zapácá moč víc, ale rozhodně ne tak, aby mě to vyprovodilo z bytu po odemčení vstupních dveří:)
  - - - - -
  Jinak na podlaze mám pleny a koberečky:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Morcovybeh
  17.11.2017 19:16Babula
  Dobry den, dneska sem morcince objevila strup na zadech,kde evidentne chybi i chlupy, divala jsem se poradne a videla jsem tam hemzit bile nebo zlute ,,zviratka,, je to uz vetsi z toho duvodu,ze mi morcinka porodila pred 2 tydny a je hodne zavisla na malich a neda se ani ted chytit a kdyz uz rve ze chce za nema,podestylku mam ale rucniky a zachod piliny.Dcera ted chytla ekzem myslite ze z toho?A chci se zeptat co to je?Na veterinu a nebo rychle utikat do zverimexu a koupit neco na parazity a popr.co?Dekuji za odpovedi


  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34199
  - - - - -
  A jeste otazku osetrit i ty male 2tydeni miminka?
  - - - - -
  A jeste ma bile supinky na sobe jak lupy
  17.11.2017 20:42Ehrena
  Babula, typla bych to na svrab nebo plíseň, podle umístění na zádech spíš svrab, ale ta hemžící se zvířátka by zase vypadala na všenky. Na oboje je léčba stejná, na veterině nechat kápnout morčince za krk Stronghold nebo Advocate, v případě potřeby se to ještě znovu opakuje, ale nevím, jestli se to dá použít u samičky s malými miminky a u nich čtrnáctidenních asi taky ještě ne.
  - - - - -
  Jinak samička se může bránit chycení i kvůli těm kožním problémům, zvláště jestli je to opravdu svrab.
  - - - - -
  Ten ekzém u dcerky by z toho být neměl, jen kdyby to náhodou byla plíseň, tak ta je přenosná i na lidi. Ta se u morčat léčí nejlépe Imaverolem, na předpis od veta.
  - - - - -
  Zase ale nevím, jak je to u samičky s takhle malými mláďaty.
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=Svrab+sami%E8ka+po+porodu&time=all
  Tady se něco dočteš z archivu ohledně kožních problémů po porodu a léčby.
  17.11.2017 21:32Babula
  Ehrena:dekuji moc a myslite ze jet na veterinu pohotovost zitra nebo cekat do pondeli?
  18.11.2017 09:19Ehrena
  Já bych jela raději hned, ale na druhou stranu tohle není až tak akutní jako jiná morčecí onemocnění.
  Ale vzhledem k tomu, že jde o mamču s miminky...
  18.11.2017 10:19Zbyněk
  Babula: to vypadá na kombinaci svrabu a všenek. Doufejme, protože plíseň a všenky by byly horší. Odkud jsi. z Prahy a okolí asi ne, že? Silný Stronghold doma ještě mám, mohl bych přijet zakapat, než se mi odpaří. Ještě by to také mohlo být vykousané, jak jí svědí ložisko parazitů a svrab to být nemusí, ale to už hádám z kříšťálové koule. Slabý Stronghold pro morče, nebo koťátko nemusí na všenky zabrat, i proto používám silný a pouze dvě až čtyři kapky. Mladým a mamince by to vadit nemělo, ale to radši potvrdí Buub. Osobně bych nenechal samičku trápit a jel na veterinu, mladé doma půl dne v pohodě vydrží, nemusíš se bát
  18.11.2017 12:16Ashara
  Nevíte co to znamená když mi morčík olizuje ruku?

  Jedna z našich holek to dělá posledních pár dní, předtím ne. Ne že by vydžela lízat nějak dlouho, třeba jen 1-2 vteřiny "ochutnávka".
  Dělá to i když k ní natáhnu ruku já, ale i když přicupitá sama k nám.

  Vodu mají pořád, krmím myslím kvalitně, ale přesto mě napadá - jak je pot na ruce saný, neznamená to že jí chybí třeba nějaké minerály nebo já nevím co?
  18.11.2017 12:37Babula
  Tak na veterine sme byly rano,jsou to vsenky pokud pry bude padat hodne srst tak i plisen.Nakonec jsem zjistila ze i ostatni morcata jsou nakazena a vypada to ze sena bo samec zachudek nema(ten vsude mozne,ne jen tam),mimina se muzou lecit az za mesic.A ted jdu udelat generalku bo morcata nam chodi vsude.A jsem z Ostravy
  18.11.2017 13:37Zbyněk
  Babulla: u všenek jsou vždycky nakažená všechna, na to imunita nestačí. Ale nelíbí se mi ty strupy a rány, vypadá to jako svrab, nebo vykousání. U všenek se morče většinou nekouše. Svrab určitě vyloučili?
  18.11.2017 14:43Babula
  Zbyněk: Pry to svrab neni, ze ona by to nezjistila,musela by vzit vzorek kuze a skrabat az do krve.Pod mikroskopem nasla vajicka, vsenky a neco ale to je pry asi samec vsenky. Podle me ani nevi co to je.Dala jim stronghold.Bohuzel kdyz jsem volala na dve veteriny kde maji pohotovost tak mi bylo receno ze to neni akutni.V pondeli pujdu na jinou veterinu kde normalne chodim a uvidim co mi rekne. Bohuzel o vikendu je pryc.
  - - - - -
  Muze to chytit i clovek?To taky nevedela
  18.11.2017 14:49Kájka
  Ashara: asi nedočítáš ani stránku, včera jsem o tom psala. náš morčík nás taky občas olizuje :-)
  - - - - -
  Určitě to není tím, že by morčeti něco chybělo. je to buď průzkum nebo možná i projev náklonosti.
  Měli jsme králindu, která nás hodně olizovala (až umývala), u ní to byl zjevně projev lásky :-)
  18.11.2017 16:18Xxfida
  Ahoj všichni morčaťáci! :) jdu si k vám pro radu, ještě se mi to nikdy nestalo. Včera odpoledne jsme si z výstavy dovezli malou morčici. Od včera nic nesnědla a pořád se hrozně bojí, což chápu, je maličká a teď v novém a sama, ale všichni morčíci co jsem měla předtím alespoň zkoumali svuj novej domeček.. ona je jen zalezlá :( nevíte co ji dát aby aspoň něco malého snědla?
  18.11.2017 17:33Zbyněk
  Babula: já mám také pocit, že doktorka nevěděla. Nechci si hrát na přemoudřelého, ale dle mého názoru je to rozjetý svrab, alespoň dle fotky. Parazité jsou "bonus navíc". Všenky a svrab člověk chytit nemůže. Plíseň ano, ale takhle plíseň nevypadá, jedině že by to samičku svědilo a vykousala si to. Stronghold ale na svrab zabere - do třech dnů by se měla přestat drbat a pozoruj ty brebery, měly by zmizet. Jestli tam budou v pondělí pořád, zkus jinou veterinu. Zkusím se ti zeptat někoho z OV, jestli neznají specialistu na hlodavce. Doufám, že doktorka zakapala celou smečku, jinak to nemá smysl.
  - - - - -
  Xxfida: nech jí v klidu v domečku a dej jí tam baby gem, little gem, nebo římský salát. Zabere také kousek okurky, nebo mrkve, to obvykle morče neodmítne. Jestli se bude cítit v úkrytu v bezpečí, tak si zeleninu určitě dá. Můžeš tam také nasypat trochu obyčejných ovesných vloček, žádné "mysli na zdraví"
  18.11.2017 17:42Ashara
  Kájka, ajo, děkuju za upozornění :-) průběžně stránky pročítám, ale přiznávám že tohle mi uteklo.
  18.11.2017 18:13Babula
  Zbyněk: koho nezakapala tak 3 mimina pry az za mesic.Jeste rikala,ze ten svrab by musela vysetrit tak ze by musela do ni rezat atd.. a to bych se pak pry nedoplatila.To by jste byl hodny kdyby jste nekoho sehnal, co ja se tak divala na net tak narazila vetsinou specialisty na psi,kocky,plazi a ptactvo
  18.11.2017 18:51Neeen
  Ahoj,
  měla bych dotaz.Cca před měsícem jsem si nasušila bylinky,můžu jimi už zkrmovat,nebo mají taky nějakou "dozrávající" dobu jako seno?

  Dotaz č.dvě:)
  V Olomouci se koná 2.12 Vánoční výstava morčat,znáte někdo tuhle výstavu? Popř.je to dobrá výstava? Prodávají se na výstavách i venkovní morčata??
  19.11.2017 07:38Zbyněk
  Babula: pobavilo mě řezání kvůli svrabu:) Svrab by měl poznat každý doktor, ale fakt je, že někteří mladí nepoznají dělohu od močáku, jak jsem nedávno zjistil:) Už se na tom pracuje, strpení, seženeme veterinu:)
  19.11.2017 08:54Babula
  Zbyněk: Super😊 ted jsem kontrolovala morcata ostatni vypadaji,ze.se jim tam uz nic nehemzi, ale samice ta je porad zamorena a ma dalsi hole mistecko :(( a chlupy po trsech ji nepadaji,je to jen hola kuze,plisen co jsem cetla by mela byt bila tak nevim
  19.11.2017 09:11Zbyněk
  Babula: ostravská agentka se mi ozvala: Super veterinář je na Budečská 7,Moravská Ostrava,tel.596120482
  Tak to zkus. Svrab a plíseň by měl zkušenější doktor poznat na první pohled, plíseň se pak musí kultivovat, pokud je to svrab, Stronghold by měl zabrat a zítra by se už neměla samička tak škrábat. Ale sjel bych s ní k někomu zkušenému
  19.11.2017 14:04Babula
  Zbyněk: Dekujii mooooc ☺zitra odpoledne tam sjedem a dam hned vedet jak jsme dopadli.Jeste jednou diky!!
  19.11.2017 16:05Beranek
  Babula: Podle fotky to opravdu vypadá na svrab. Veterinář by to měl poznat i ze zeškrabu z postižené kůže, když vzorek zhlédne pod mikroskopem. Plíseň se spíše vyskytuje, jako suchá, bílá až šupinatá velmi svědivá ložiska. Morče to nesnesitelně svědí, tak se škrábe až do krve, z čehož je pak krvavý kulatý strup. Plíseň je ze špatné hygieny, pokud je tedy morče delší dobu na nevyčištěné mokré podestýlce.
  19.11.2017 16:47Babula
  Beranek: pod mikroskop davala chlupy ktere jim,vyskubla a ze maji vsenky a neco ale ze to je pry samec vsenky, testy na svrab nedelala ze by do ni musela rezat a ze bych se za to vysetreni nedoplatila ted mi je jasne ze by to spis nepoznala.Bohuzel veterinarka byla jedina kdo by me vzal o vikendu,ve dvou mi rekli ze to neni akutni.Co se tyce hygieny tak muzu rict ze maji doopravdy cisto.Samicim menim zachody 2x denne zalezi na strave pokud je hodne vodnata tak casteji,drive sem je davala na pelety cats best,nedavno babicka se zbavovala starych povleceni tak jsou na tom,samci na zachod bohuzel nechodi takze u nich menim celou klec co druhy den.Ted jak maji ,,zviratka,, jsou na cistych papirech do tiskarny ze skratovacky.A na to ze mam.dve male deti tak mi hodne pomahaji.Zitra budem moudrejsi co to bude.
  19.11.2017 17:47Tygrinka
  Babula: Mně se také stalo, že ze seškrabu nebyl svrab diagnostikován, ale jeho léčba (injekce) krásně zabrala, takže ne vždy je seškrab pozitivní i v případě skutečného napadení zvířete. Vzhledem k tomu, že svrab není na morčeti až tak neobvyklý a stejně má samička i všenky, tak je vhodné provést léčbu, která je pro oba případy stejná.
  Papíry ze skartovačky jsou na nic, nesaje to, motá se to na nožky, popřemýšlej o jiné podestýlce.
  19.11.2017 18:31Babula
  Tygrinka: tak mi rikala bud karton nebo noviny,piliny ani peletky pry nedavat a ani domecek.A sahala sem tam a mokro tam nemaji, maji tam velkou vrstvu.Za chvili jim jdu menit.A neprijde mi ze by spatne v tom chodili,pekne si tam hrajou,nenechala bych je a mimina lezet v mokrem i dno klece je suche.Nevim co jineho bych ji tam mohla dat, pry ani rucnik...
  19.11.2017 18:58Beranek
  Pro nemocná morčátka či morčata v rekonvalescenci se doporučují dětské přebalovací podložky.
  19.11.2017 19:23Babula
  Beranek: aha tak to me nenapadlo.Dekuji. A pritom tady ctu ze nekteri davaji na, podlozky..Ted dezinfikuji klece a nastesti je doma mam kvuli stenete.
  19.11.2017 20:20Neeen
  Ahoj,
  měla bych dotaz.Cca před měsícem jsem si nasušila bylinky,můžu jimi už zkrmovat,nebo mají taky nějakou "dozrávající" dobu jako seno?

  Dotaz č.dvě:)
  V Olomouci se koná 2.12 Vánoční výstava morčat,znáte někdo tuhle výstavu? Popř.je to dobrá výstava? Prodávají se na výstavách i venkovní morčata??

  MOHLI byste mi někdo PROSÍÍM,PROSÍÍM odpověděd,už to sem házím potřetí.
  19.11.2017 20:44Kájka
  Neen: všimla jsem si, ale zrovna já neporadím, bohužel, ani s jednou záležitostí.
  Ale myslím, že bylinky můžeš klidně dávat :-)
  - - - - -
  CHS Farlet (Ivančice -nedaleko od Brna) mají aktuálně spoustu morčecích miminek -na prodej :-)
  20.11.2017 10:14Katjusa
  ahoj chtěla bych se zeptat na střihani drapku u morčat i když je chovu roky i tak se ptam co je moc třeba tady v inzerci je morčik k prodeji tedik barva hnědo bila a podle mě ma velke drapky nebo ne?
  20.11.2017 12:27Kájka
  Katjusa: Myslíš toho rexíka? :-) No, asi by potřeboval zkrátit drápky.
  Myslím, že byl vyjukaný z focení a je zaťatý drápkama.
  Jinak -pěknej, je hodně podobný našemu morčíkovi, akorát náš je černo -bílý (angl. rex)
  20.11.2017 14:03Zbyněk
  Katjusa: úplně normální drápky, přední se nekroutí a zadní bývají delší, mají tam nervíky.
  20.11.2017 14:35Morče Meggie
  Objednával jsem si klec 1,5 m pro dvě morčátka! Myslýte že jsem udělal správně?ʕ•ᴥ•ʔ
  20.11.2017 14:55Ashara
  Zdravím, nemáte tip na dvě klece pro morčátka, která by se dala propojit?

  Zkoušela jsem hledat, ale buď hledat neumím, nebo to u těch klecí prostě nepíšou...

  Ráda bych pořídila větší bydlení než stávajících 100x50, vím že prodávají i větší, ale to už je zas nic moc na manipulaci - každý týden to dno přenáším do koupelny na údržbu, a s větším u si to moc představit neumím, dvě menší spojené by prostě byly lepší.
  20.11.2017 15:21Beranek
  Ashara - Jsou levné a dají se propojovat. Mám je doma a vřele doporučuji.
  http://nejlevnejsi-klece.webnode.cz/klece-100/
  20.11.2017 16:27Ashara
  Beranek
  děkuju za tip! A prosímtě, propojují se na krátké nebo dlouhé straně?
  20.11.2017 16:47Beranek
  Právě, že to je jedno. Jdou propojit ze všech čtyř stran.
  20.11.2017 17:32zuzu23
  Ahoj
  20.11.2017 18:41Ashara
  Beranek
  děkuju :-)
  - - - - -
  Ještě se zeptám - pohrávám si i s myšlenkou nějakej morčobejvák vyrobit... ale trochu mi chybí know-how :-)

  Chtěla bych něco praktického, dobře omyvatelného, co moc nechytá pachy (muž je na to háklivej :-)), takže ne dřevo (ani pokryté linem apod. ne)...

  Nemáte sami zkušenost s něčím dalším?
  20.11.2017 19:53Kájka
  ad KLECE:
  Beranek: a jak se to dá propojit???
  - - - - -
  Zvažujeme pořízení druhého morčíka, ale museli by jsme pořídit větší klec nebo tak něco. Zaujaly mě patrové klece, ale jsou dost drahé. Dokonce mě včera napadlo -dát 2 klece na sebe a v jedné vyřezat otvor a udělat patro z druhé... Pro nás by to bylo lepší (vzhledem k nedostatku prostoru) řešit to směrem nahoru.
  - - - - -
  Jezzabel mají super dvoupatrovou klec, ale je moc drahá (to si nemůžeme dovolit).
  20.11.2017 20:17Babula
  Tak podavam info jak jsme dopadli.Veterinar rekl ze to plisen neni, svrab uz nezjisti jelikoz byly podany leky,jestli jeste uvidim vsenky tak za 14 nakapat zase, mimina se nesmi kapat protoze se vsichni olizuji navzajem,kdy se mohou nakapat sam nevi musel by to zjistit. Ale pani veterinarka v sobotu pry postupovala dobre.
  20.11.2017 20:26Zbyněk
  Babula: prima, takže je to na dobré cestě:)

  Kájka: a co tohle?
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni 120ka klec, dvě patra a morčecí Intercontinental je na světě:)
  20.11.2017 21:15Kájka
  Zbyněk: dobrý, ale já bych potřebovala "panelák" o šířce jen 100 cm :-)
  - - - - -
  Co si kdo myslíte o tom spojení 2 klecí -dát je na sebe?
  20.11.2017 21:25holcicky
  Kajka,akorát jsem se dívala na Zbyňkův výběh.Kolik bys měla myšek v té 100? Jestli jen dvě tak by jim ta 100mohla stačit když jim tam dáš patro.Zvětší se to o dost.Asi bych si s tím tak moc nehrála,jen bych jím patro pověsila na mříže,ty nožky jak stojí na hoblinách jsou pak mokré a hnijou.Taky jsem měla první výtvor na nožkách.
  - - - - -
  Koupit jde i vyšší klec,ale pokuď chceš vyšší jde použít i skříňku která jde udělat pro myšky.Hezkou má třeba Míla.
  20.11.2017 22:26iGracie
  Ahoj, prosila bych o radu, mám v ubikaci tři morcatka a u jednoho z nich se na čumáku objevila malá kruhova plíseň. Vím že morcatko musím oddělit, ale myslíte ze zbylá dva morcata která byla nekolik týdnů s ním v prostoru, která nejeví žádné priznaky a vypadaji zdrave by si v sobě mohli tu plíseň nést také? A je nutno je prelecit taktéž? Děkuji
  20.11.2017 23:36Buub
  iGracie

  Mohli. A je nutno.

  Jinak je potřeba myslet na to, že k objevení se plísně je potřeba oslabený organismus nebo minimálně oslabená kůže. Jasný, mohlo to začít škrábancem, ale pamatuju taky morče, co oplesnivělo přestože druhé morče bylo v pořádku a nakonec z toho byly močové kameny.
  21.11.2017 09:14Tygrinka
  iGracie: Oddělovat nemusíš, nemá to cenu, přeléčit musíš stejně všechny. On stres z oddělení není zrovna pozitivní věc. A přenašečem může být zrovnatak jedno ze zbylých "zdravých" morčat.
  21.11.2017 10:35iGracie
  Dobře děkuji přeléčím je tedy všechny, snad se to nebude opakovat a neprojeví se to u ostatních, to uz bych umřela, mám mezi něma velmi nadějnou samičku. :/
  21.11.2017 17:37Kájka
  holcicky: bylo by to pro 2 morčata /teď máme jen jednoho morčíka a uvažujeme o pořízení druhého)
  - - - - -
  Myslíte, že by stačila 100 cm pro dva, když by se udělali nějaké domečky (na spaní) nahoře -v patře?
  - - - - -
  Chci, aby měli morčíci dost místa na pohyb. Vidím to tak, že určitě by nestačila 100 klec, když by byli domečky normálně na dně klece (dva), to by měli málo prostoru.
  Jinak morčíky budeme pouštět proběhnout i mimo klec. Vildu pouštíme na volno v kuchyni a pod dozorem i trochu v obyváku.
  21.11.2017 17:59Tygrinka
  Kájka: Dva domky je opravdu hodně. Stačí jeden domek (já mám rohový) a jeden úkryt - mám přes roh vložený zalomený tvrdý papír (kostra stolního kalendáře, atp.) připevněný k mřížím binder klipy. Mají to jako tunel a s oblibou čumíkem strkají do té pohyblivé strany. No a jeden je vždy v domku, druhý v úkrytu. Anebo kdysi sedával jeden na domku a druhý v domku a típali na sebe, jako že tam jsou :o) Jeden rohový (typ Jesper pro králíka) dávám od kraje, takže se mi s oblibou hadi protahují okolo a ti plašší rádi spí i za tím domkem. Rohový pro králíka od Limary je větší, ale také jde dát od kraje, v jedné kleci to tak mám. V jiné ho mám jen v rohu u stěn, takže jeden leží uvnitř a druhý leží rozcapen před vchodem a "hlídá". Za nějakou dobu si to vymění :o)

  Takže ano, dva se do metrové vejdou, kór když budou mít i výběh. Dost lidí je takto chová.
  - - - - -
  A přes konec klece mám natažený připevněný ručník, takže i ten sedící na domku má pocit úkrytu.
  21.11.2017 19:09holcicky
  Kajka,bylo by lepší 120,ale jak psala Tygrinka 100je taky dostačující,když budou mít přístřešek a výběh.
  Jak je starý morčík?Asi jsi to psala,ale nemůžu to dohledat:)
  21.11.2017 19:33Kájka
  Je mu rok (máme ho od od loňských Vánoc). Samozřejmě, pořídili by jsme k němu prcka.
  21.11.2017 20:35holcicky
  Kajka,tak to by bylo super.Už je po pubertě a malého by si vychoval.Ok,určitě miminko😃
  21.11.2017 21:01Kájka
  No, trochu se bojím, aby se časem nezačli prát. Ale vím, že pro morčíka bude nejspíš lepší nebýt jedináček a mít parťáka.
  - - - - -
  Vilík právě dělá prohlídku obyváku :-)) nechala jsem ho puštěného v kuchyni a přiběhl sem ,-)
  není to poprvé. Podotýkám, že byt máme zajištěný proti hlodání (už roky, dříve opatření kvůli králindě, hlavně el. kablíky schované nebo v lištách), zalézt může leda pod stůl.
  Vždycky udělá obchůzku a za chvíli zas maže zpátky do kuchyně, kde má klec :-)
  21.11.2017 21:51holcicky
  Kajka,že se začnou prát je to vždycky 50/50.U samečků je to vždy horší,než u samic i když některé jsou taky pěkné potvory.
  Já jsem málem zašlapla rozetku,ještě že šoupu nohama.Nikdy do kuchyně nechodí,když je tam tma.Naštěstí jsem jen do ní ťukla nohou a ta se dala na úprk ke kleci.
  21.11.2017 22:02Kájka
  Vilda když přichází do obyváku, tak vždycky povídá -"pu pu"... tak se prozradí :-) a v kuchyni je lino, tak je slyšet ťapání (drápky). Zajímavé je, že nikde nic neohlodává. Je fakt hodnej :-)
  - - - - -
  holcicky: jukla jsem k vám do albíčka :-) Jak velkou máte klec? a to půlpatro -to jste si vyráběli sami? jak to je upevněné?
  21.11.2017 22:23holcicky
  No já mám taky lino v kuchyni,ale jak jsem v jiném pokoji tak je moc nevnímáme když cestují do vedlejší místnosti.
  Já mám pro holky 100,vím že se to zdá málo,ale vzhledem tomu že je mám na volno tak nám to vyhovuje.Holky spí i před klecí nebo u klece.Mezi klecí a obložením mají deku.Ano dělala jsem si to sama i ten výstup.Drží jim to na háčkách co se dají koupit v železářství.Kupodivu je to dost pevné.Vloni mi na to sedla dvouletá vnučka a pevně drželo.Kdysi jsem to měla dělané na nožkách,ale moc se mi neosvědčily nasákly vlhkost z počůraných hoblin
  21.11.2017 22:35Kájka
  A jak spí? -všechny pod "střechou"?
  Přemýšlím, že ani nevím, jestli morčata lehávají těsně vedle sebe (zda se přitulují k sobě)
  21.11.2017 22:48holcicky
  Poslední dobou se mi na noc rozetka stěhuje na noc do pokoje do výběhu a ostatní holky různě jak chtějí po peliškách...
  Málokteré morče si lehává k druhému,chtějí mít svůj vlastní prostor na odpočinek.
  - - - - -
  Aspoň ty co nejsou venku venkovní se k sobě tulí a zahřívají se navzájem
  21.11.2017 23:16Buub
  Kájka

  Ne, netulí se. Ani o sebe vzájemně nepečují. Fyzický kontakt tolerují jen, když se v hrůze krčí na hromadě. Jinak když je člověk pozoruje a jsou v klidu, mohou si lehnout i blízko sebe, ale mezi jednotlivými zvířaty je vždycky aspoň malá mezera a když jde nově příchozí příliš na tělo, tak ho morče původně ležící odežene, nebo je z daného místa odehnáno, podle postavení.
  22.11.2017 06:38Zbyněk
  Kájka: Buub má naprostou pravdu, s jednou výjimkou a tou je chladné období. Typicky chov na krytém balkóně, nebo venku. Samec se samicí se k sobě v chladu přitulí bez problémů, u stejného pohlaví je to stejné, jako s lidmi - holky se k sobě tulí více, kluci vůbec:))
  22.11.2017 09:07Kájka
  Takže - každý morčík potřebuje vyloženě svoje místečko. Náš Vilda je "pán domu", má rád svůj domeček (rozvaluje se i na něm), tak si myslím, že ten by nikoho do domečku nepustil. Když na dovolené neměl domeček, tak mu vyloženě chyběl, tak jsme příště už tahali domek s sebou :-)
  22.11.2017 10:20Ashara
  Mám dvě holky, sestry ze stejného vrhu, nikdy nebyly ani den bez sebe. Mají ale od sebe odstup a netulí se vůbec.
  Když měly v ubikaci domeček do kterého by se pohodlně vešlo několik morčat, tak stejně vždycky ta podřízená musela spát venku.
  Teď mají každá domeček svůj, i když mení než ten první, a jsou spokojené obě.
  22.11.2017 10:49holcicky
  Kajka,ano jak už se psalo,každé potřebuje mít svůj prostor na odpočinek.Přes den se zdržují pospolu a chodí za sebou i když to není pravidlem.Kolikrát mám myšky rozdělené po místnostech.
  V případě dovolené bych třeba volila i kartonovou krabici ...
  22.11.2017 16:29Ehrena
  Já mám tedy pro morčata morčatárnu a tam domečky nedávám, jednak by jim to zmenšilo prostor, který je bohužel dost malý, 85x55 cm, a to na dvojici, a jednak mají nad sebou v každém patře strop, tak si myslím, že domek nepotřebují. A kluci spí každý v jednom rohu. Domeček jsem měla v akvárku, kde mám holky, byl velký, vešly by se tam dvě v pohodě, ale přesně jak psala Ashara, jedna z nich spala venku a spolu vevnitř byly jen tehdy, kdy se něčeho lekly. Teď tam mají udělané patro z krabice a pod tím jsou obě dvě, ale s rozestupem od sebe.
  Jinak ale zajímavé je, že jsou i výjimky v tomhle, a i u kluků. První dvojice, u které jsem se tomu divila, byl náš Matýsek a Kviko, ti spali zásadně těsně u sebe. A další dvojice byl Chlupáček a Genny, tam to tedy byl Genny, kdo se tiskl pořád ke Chlupáčkovi, ale ten mu to trpěl bez protestů, byl vždycky takový flegmatik. V těchto dvojicích šlo vždy o mimčo a starého morčíka, ale vydrželo to po celou dobu, dokud ten starší neodešel, i když byl ten mladší už velký a dospělý. A pak ještě u dvojice, kde jeden z nich onemocněl, najednou nejen spali, ale i přes den leželi stále u sebe. Teď mi to dělá Merlinek a Brumík, kteří jsou spolu 5 let, a děsím se, jestli se něco neděje.
  22.11.2017 17:25Tygrinka
  Morčatárny jsou samy o sobě "nory", jsou kryté ze všech stran, tam domky potřeba nejsou, když na ně není prostor.
  Také mám zkušenost, že když jeden z dvojice marodil, druhý ho chodil hřát a dokonce ho pouštěl do "svého" domku. Jak se první uzdravil, situace se vrátila do starých kolejí.

  A také teď mám a měla jsem pár dvojic, které o sebe pečovaly. Sice ne moc, ale jeden vždy přišel pozdravit kámoše, olízal mu oko, ofufal líčko a pak někdy i ucho. Když si půjčím jednoho z nynější dvojice, tak ho druhý po návratu "zkontroluje" a dost často olízne na tváři. Z téhle dvojice dokonce jeden je tak závislý, že nechce bez svého kámoše žrát, to si jen kousne a smutní v koutě. Ale jinak ano, jak píše Buub, nespí spolu těsně na tělo, jen u sebe s určitým rozestupem.

  A s oblibou mi chodili kluci pospat do svých domků každý do své klece a po probuzení si vždy došli odlehčit do ložnice toho druhého :o) Jinak u mě se kluci v domku a úkrytu střídají nebo jeden je schovaný a druhý spí prostě venku někde v kleci nebo spí oba venku kousek od sebe.
  23.11.2017 06:53Zbyněk
  Tygrinka: když babča trpěla na ucpaný slzný kanálek, její dcerka jí očko často olizovala a babča držela, asi potřebovala vlhkost, i když jsem se o očko staral vzorně a nakonec jsme ho vyléčili. A dcerka toho hned potom nechala, takže to nebyl projev náklonnosti.

  Ehrena: mám doma půjčeného samečka, žije ve stovce kleci s manželkou:) Mají tam krabici od Plzně jako domeček, na ní papuč a proti je patro. Obě myšky žijí střídavě v domku, v papuči, v patře i pod ním a jsou spokojené. Občas se Frída sekne ve dvíířkách domku, vrčí a odmítá pustit pištícího samce dovnitř, ale on jí to pak obratem vrací:))
  23.11.2017 09:15Moni UL
  Naucil nekdo chodit morcata na WC? Jak jste je to ucili? Mate WC i venku mimo klec v pripade, kdyz se morcata venci po byte? Chodi tam? Jak toho docilit?? Za mesic si prineseme domu dve morceci samicky.
  23.11.2017 09:33Ehrena
  Zbyněk, my máme taky krabici od Plzně. Ale holky jí už upravily, že už je z ní spíš patro, než domeček. A tam jim nevadí, že jsou tam obě spolu.
  - - - - -
  Jinak to olizování očíček a šolichání na tváři a oušku naši dělají taky jako projev přízně.
  23.11.2017 09:43Morčátko123
  Moni UL:Moje morčatá to vedia , vned ako uvidíš že si papajú bobky jednoducho ich polož na záchodík. Zaujmavím tipom ktorý sa mi síce neosvečil je dať do morčacieho WC bobky podľa ktorých by to mal morčík pochopiť. My sme sa to učili vyššie spomínaním spôsobom a pochopili to celkom rýchlo. Mimo klietku nemám žiadne WC , zabezpeč morčíkom aby mali voľný vstup do klietky,morčatá ktoré WC vedia používať budú svoje potreby vykonávať tam.Prajem veľa štastia ale nie všetky morčatá sa to dokážu naučiť ak sa to ani do 3 mesiacov nenaučia skús si aspon vyhliadnuť v klietke miestečko kde bobkujú najviac a daj tam WC zamedzýš aspon najväčšiemu neporiadku. TIP: Daj nad WC nejaký prístrešok alebo použi kryté WC pre mačky aby mali morčatá súkromie
  23.11.2017 11:17kaktuska
  Jak připravujete morčátka na zimu ve venkovních obydlích? děkuji
  23.11.2017 16:30Buub
  kaktuska

  nijak speciálně, jsou venku celoročně, tak si s postupujícím chladem zvyknou. Mají závětří, dřevěné domky - opravdu dřevěné, ne taková ta tenoučká deska - pořádně nastláno a je to. V mrazech ještě přikrývám dvířka pytlovinou.
  24.11.2017 12:42Lucieelis
  Dobrý den, prosím o radu - včera jsem si přivezla domu dva kluky z ChS. Včera jsem je nechala rozkoukat, snažila jsem se je neplašit a ani jsem je nebrala na mazlení nebo do výběhu. Dneska jsem kluky vyndala, abychom se začli seznamovat a zjistila jsem, že mají oba vsenky a to docela dost. Muj názor je ze si to přivezli uz z ChS. Co si o tom myslíte vy? Samozřejmě na stránkách ChS uvedeno ze budou ošetřeni proti vnějším parazitům, to ale asi neproběhlo jinak by je neměly, ne? Prosím poraďte čím léčit, jsou to 6 týdnu stará morčata.
  24.11.2017 13:33Buub
  Lucieelis

  vzala bych je arpalitem a hotovo. všenky jsou svině, taky jsem si je jednou přivezla s morčetem s PP. holt někdo to neřeší nebo asi nemá brýle, ale zbavit se jich byl vopruz. jediná výhoda byla že protože kotce byly neustále vystříkávané biokilem, nelítaly tam žádné, ale vůbec žádné mouchy.
  24.11.2017 13:54Lucieelis
  Buub

  No docela mě to štve, proto člověk taky volí ChS a ne zverimex, očekává zdravé jedince, jeste když píšou ze budou ošetřeni :/ Arpalit teda na morčata a na ubikaci Biokill? Vyměnit podestýlku to je jasný, jak často měnit a jak dlouho bude trvat vyhubeni? :/ mam vyhodit i hobliny a seno co mam nepoužité? Dekuji za pomoc, s tímto jeste zkušenosti nemam.
  24.11.2017 16:45Ashara
  Lucieelis
  Bohužel mám stejný zážitek, připlatila jsem si za "kvalitu" z CHS, abych měls jistotu zdravých morčat... a přitáhla sis nimi všenky a plíseň, kterou chytla i dcera. Náklady vysoké za morčata i léčbu, nervy obíhání doktorů s dcerou se vyčíslit nedají.
  Jen ze zvědavosti - nemáte náhodou morčata z jisté CHS poblíž Uherského Hradiště? Protože majitelka mi víceméně pak přiznala, že všenky jsou u ní normální...
  24.11.2017 17:10Lucieelis
  Ashara

  No to je taky parádní :( Já to mam snad bez plísně. Nene jedna se o jinou ChS. Majitelce jsem to napsala i s požadavkem na pokrytí nákladů na léčbu, souhlasí tak uvidime jestli pošle na účet. Reakce majitelky byla taková, že kluci byli ošetřeni před 2 týdny Arpalitem a ze “asi to na ně znova prelezlo” a “uz jsem je potom nekontrolovala” :(. To mi teda prijde dost smutný nezkontrolovat zvíře před jeho prodejem nebo vůbec v průběhu léčby. Jsem naštvaná :/ Doufam ze Vaše dcera bude v poradku, vsenky aspon nejsou přenosné, ale ta plíseň je blba :/
  24.11.2017 20:21Tygrinka
  Lucieelis: Nepoužité hobliny a seno vyhazovat nemusíš. Když jsem si kdysi koupila mimčo se všenkami, tak mi ho na veterině postříkali důkladně Arpalitem, řekli, že cca tři-čtyři hodiny má být oddělené, aby potvory vypadly do podestýlky, a pak že ho můžu dát ke kámošovi. To jsem udělala a myšáci byli v pohodě.
  25.11.2017 08:14Buub
  Lucieelis

  Jo, takže vona ví, že má zavšenkovaný morčata? V mých očích je neuvěřitelný, že jí to nevadí. Že teda nějak stříkne mladý, aby mohla říct, že prodává ošetřený, ale doma dobrý :/ Já jsem z toho měla půl roku schýzu a myši taky, protože jsem je při každým vážení probírala jak opice a moji cuyové jsou víceméně nemanipulativní zvířata, tohle se jim fakt nelíbilo.
  - - - - -
  V nepoužitým seně nebo hoblinách nebudou. Pokud teda nemyslíš nesněděný seno, co už je v jesličkách. Vůbec naštěstí mimo hostitele moc nepřežívají. Já jsem teda nakonec místo arpalitu na morče používala injekční ivomec, ale pro mě je to jednodušší, pro tebe asi bude jednodušší ten arpalit. Pořádně prostříkat proti směru růstu srsti a pak si ho stříkni do dlaně a prsty rozetři i na hlavičce. A vem si na to rukavice. Gumové.
  25.11.2017 13:10Neeen
  Ahoj,chtěla bych se zeptat,jak řešíte karanténu nového morčete,já si myslím, že stačí,když nové morče dám do králikárny tak,aby bylo mimo " staré" morčata tak na týden? Popřípadě bych ho zastříkala pro jistotu Arpalitem.
  Díky za odpovědi.
  25.11.2017 13:40Lucieelis
  Buub

  No nijak extra ji to nepřekvapilo takze to nebere asi nijak vážně, omluvila se a šlus, konec. Ja mam dlouhosrstý takze to bude na dlouho než všechno vybereme :/ aspon ze neprezivaji dlouho mimo hostitele. Diky za rady, musím se s tím poprat :)
  25.11.2017 14:26Morče Adélka
  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, jaké máte zkušenosti se ZLOMENOU přední NOHOU u morčátka.
  Morčátko má teprve rok a nechtěli jsme ho nechat hned utratit, tak nám veterinář dal nohu do fixace a máme chodit na kontroly. Jaké jsou vaše zkušenosti - jde nožička opět srůst? Jak to nějak "usnadnit" morčátku - když si lehne, tak mu nožičku kdyžtak opatrně posunu, ať není v nepřirozené poloze.
  Budu moc ráda za všechny Vaše názory :)
  25.11.2017 15:23IjaSv
  Morce Adelka - my meli vykloubenou nohu 7x nahozena pod narkozou, vzdy vypadla. Doporucen malicky prostor, vsechno zradlo u nosu a opatrna manipulace pri cisteni. Nase se zahojila, dnes uz je ji 8let. Pripravte maly plast box my meli lavor na pradlo, normalni podestylku, pres to mrizky z lednice(mame kocku)hromadku sena a zeleninku k cumaku. Tim ze nemela moznost moc chodit tak se to dalo do kupy ze chodila celkem normalne. Drzim pesti.
  25.11.2017 16:08Beranek
  Morče Adélka - Mám zkušenost, když mi ani ne měsíční prcek vyskočil z klece z patra a zlomil si zadní nožičku. Paní veterinářka mu to zafixovala a dala léky proti bolesti. Měl to dlouho zafixované a taky mu dlahu jednou měnila. Po nějaké době, mu obvaz oddělala a nechali jsme ho tak. Nožka sice srostla, ale ne úplně správně, takže jí má takovou s hrbolkem. Naštěstí se mu daří výborně, už je z něj cvalda a za pár měsíců bude mít rok. I když je nožka hůře srostlá, ani se to na něm nepozná, běhá bez problémů a že měl kdysi zlomeninu, by se teď už poznalo jen po hmatem. Takže určitě to není důvod k tomu, aby jste morčátko utratily. Budu vám držet palce, ať to dobře dopadne! :)
  25.11.2017 16:55Ehrena
  Morče Adélka, my měli kdysi u cca dvouletého morčíka taky vykloubenou zadní nohu, dostal fixaci asi jenom na týden, pokud si to dobře pamatuju, a doporučení, abychom ho měli na malém prostoru, aby se nemohl moc hýbat, podestýlku přebalovací podložky nebo buničitou vatu, aby byla prostě co nejrovnější, jídlo a pití co nejblíž u nosu, aby nemusel moc chodit. Asi po deseti dnech už běhal normálně.
  25.11.2017 21:35Morče Adélka
  Děkuji Vám moc všem za odpovědi. Měli jsme z toho na první pohled všichni strach, že se s takovým prckem už nebude dát nic dělat. Tak snad budeme mít štěstí jako vy a zahojí se nám nožička brzy :) Taky ji mám danou tak, aby měla všechno u čumáku, aby nemusela nikam chodit a jen aby ležela, tak snad to bude OK :) Hezký zbytek večera
  25.11.2017 23:54Neeen
  Ahoj,chtěla bych se zeptat,jak řešíte karanténu nového morčete,já si myslím, že stačí,když nové morče dám do králikárny tak,aby bylo mimo " staré" morčata tak na týden? Popřípadě bych ho zastříkala pro jistotu Arpalitem.
  Díky za odpovědi.
  26.11.2017 08:28Buub
  Neeen

  No právě nestačí. Rozhodně jen kotec vedle nepomůže. Zastříkat můžeš, jenže stejně může být to morče nositel svrabu a na to arpalit není. Je to problém, aby byla karanténa funkční, musí být úplně jinde než chov a musela bys do ní chodit úplně zvlášť, prostě jakmile jedněma rukama krmíš karanténu a pak morčata, tak to není karanténa. A měla by trvat 4 týdny.
  26.11.2017 09:11Neeen
  Buub
  Měla bych ty králíkárny asi 10metrů od sebe,plánuju jít s novým morčetem na vet.prohlídku.Jsem z toho celkem zmatená,protože na internetu psali minimálně dvoutýdenní karanténu,v knížce zase týden.Samozřejmě,že bych si mezi krmením umývala ruce..
  - - - - -
  Já si myslím,že pokud budu nováčka dávat jen mezi jedno morče,je zbytečné,aby bylo na samotce měsíc,kor když to bude malý mimono.
  26.11.2017 10:06Kájka
  Neen: Tak kde jsi nakonec sehnala morčátko? :-)
  26.11.2017 13:23Tygrinka
  Neeen: Osobně karanténu nedělám, ale je fakt, že všechna zvířata si velmi dobře prohlédnu. Většinou jsem kupovala mimino pro dospělce, když mu kámoš umřel, takže čekat měsíc by v tomto případě bylo kontraproduktivní. Velkej většinou smutnil, skoro nežral, nechat měsíc mládě, které přišlo od mámy nebo z kolektivu, na samotce, je z mého pohledu také trápení. A kluci se potřebovali seznámit hned. Za měsíc by mládě vyrostlo a byla by pravděpodobně už bitka.

  Nalezenci, u nichž dobíhala protisvrabová a protiplísňová léčba, ti byli v jiné místnosti, převlékala jsem se, stále umývala, nechovala jsem je, abych to nepřenesla na ty moje. Ale zase jich tam bylo víc, takže nebyli zcela samotní.

  Ano, stalo se mi, že mimino oplesnivělo na uchu asi 3 týdny po přinesení. Mimčo, o kterém jsem psala včera, to zavšenkované, bylo od té doby v pořádku. Nalezenec, který byl v útulku ošetřen, 3 týdny v karanténě, shledán zdravý, po 3 týdnech u mě doma se mi osvrabil. Ale za tu dobu se jeho stav velmi zlepšil a to i díky interakci s jinými morčaty. Ostatní nově příchozí mi nic nedotáhli. A to ani Davídek, který mi sem jezdil na občasné návštěvy několikrát do roka. Ten už je dokonce stálým členem mé smečky.

  A zase na druhou stranu všenky, plíseň i svrab měli za těch 30 let párkrát i morčáci, u nichž nedošlo k ničemu, co by stav vyprovokovalo - výstavy, stěhování, noví myšáci, atp. Jak se tu již v minulosti psalo, někdy si to člověk přitáhne zvenku, ze sena, oslabení jedince, atp., vyhnout se tomu zcela nelze.

  Chápu a souhlasím s tím, co napsala Buub, ale osobně jdu do rizika, že pak musím ošetřit všechny. Pokud bych měla chov xy myší, tak bych si vyčlenila pár kousků, kteří by mu dělali společnost a opět bych pak kdyžtak musela ošetřit všechny. Ale ne vždy se to takto dá řešit, což také zcela chápu. Jsem ráda, že tohle řešit nemusím a morčíkům mohu dát společnost co nejdříve je to možné.
  - - - - -
  Neeen: Jo, ještě mi jeden nalezenec oplesnivěl po měsíci u mě - žil před tím s králíkem, u mě doma se dostal do klidu a teprve pak se to u něj rozjelo. Ale celkem to byly jednotky kusů, oproti tomu, že se ve společnosti (přes mříže) rozpovídali, celkově ozdravěli a měli se k světu. Sice jsem jich tenkrát musela vykoupat všech 6, ale zase jsem si mohla říct, že případný skrytý přenašeč byl také ošetřen a smečka byla zdravá, jak to jen šlo.

  A co vím, tak chovatelé se občas setkají s problémy typu plíseň, svrab po výstavách, kam mohou jen zvířata s veterinárním potvrzením, prostě nedá se tom zcela vyhnout.
  26.11.2017 14:36zuzka.h
  Dobrý den,
  ráda bych požádala zkušenější o radu, co se samičkou, které odešla kamarádka. Ráda bych jí pořídila novou parťačku, ale nejsem si jistá, co přesně hledat. Naší rexičce byly v srpnu čtyři, takže si nejsem jistá, zda by bylo dobré k ní dát nějaké mimino. Na druhou stranu bych se ráda vyhla nějakým mocenským bojům (kvůli kterým rexová nemůže bydlet se svou ségrou), čemuž se, pokud vím, dá zabránit právě tím, že je jeden chovanec mladší. Nevím ale, zda morče rozlišuje mladší a starší i v případě, že je jednomu třeba rok nebo dva a druhému čtyři, nebo je to od okamžiku pohlavní dospělosti už vlastně jedno. Děkuji za každý nárok i radu :)
  26.11.2017 14:50Kájka
  Nemám zkušenost, ale co tady čtu, tak bych spíše volila mimčo (mládě), bude tak větší šance na soužití. když bz si dospělé nepadli do oka, tak by se nemuseli snášet, i se prát.
  - - - - -
  My máme zatím jedno jedno morče (samečka, 1 rok) a plánujeme mu pořídit parťáka -mládě. U samce bych rozhodně neriskla přinést druhého dospělého.
  26.11.2017 15:49Buub
  zuzka.h

  já se holek vůbec neptám, s kým budou bydlet. Prostě najednou bydlí a je mi úplně jedno, jestli k sobě dávám dvě dospělé, dospělou a mladé samičky nebo nějaké kombinace a skupiny.

  A funguje to normálně. Měla jsem jen jednu samici megeroidní, co respektovala jednu jedinou starší a ostatní samice bila, a té jsem se při nejbližší příležitosti zbavila.
  26.11.2017 16:06Beranek
  Zdravím všechny! Lidičky, nemáte náhodou někdo zkušenost s tímto přepravcem?
  http://www.privez-zvire.cz/trasy Psát můžete i do sz. Předem děkuji za odpovědi.
  26.11.2017 16:20Neeen
  Tygrinka
  Uj:) děkuji za tak dlouhý komentář.Názory se liší,třeba tady je napsáno,že má být na samotce aspoñ PÁR dnů,což mi přijde jako blbost to morče nechat tak málo dnů,to potom nemá smysl,jinde zase píšou 2-3týdny a jinde zase měsíc.Když přemýšlím selským rozumem,tak nechat malý mimino na samotce mi příjde,že bude ještě víc vystresovaný a jak píšeš,nedokážu si přředstavit,že bych morčinu musela nechat měsíc na samotnou ,to už by z ní byla velká ženská.Já si morče Potřebuji koupit a nejen kvuli tomu,že jsem prostě zachtivá,ale kvuli tomu,že musím jednu samičku po úhynu její matky držet samotnou a jsem z toho celá smutná,když vidím,že nutně potřebuje někoho k sobě.Je na tom tak špatně,že se bojím ,aby mi žalem neonemocněla.
  Jinak morče koupené ještě nemám,ale příští sobotu se koná Vánoční výstava morčat v Olomouci a doufám,že bůh dá a jedno tam bude čekat na mě.
  26.11.2017 16:22zuzka.h
  Buub: no, já mám právě taky blbou zkušenost s jedním sesterským duem, které se prostě nesneslo, i když s ostatními samičkami i stejně starými vychází v pohodě.. rvaly se takovým stylem, že jsem se bála mezi ně strčit i násadu od smetáku, aby ji nepřekously. Přičemž se ale člověk všude dočte, že morčecí samičky spolu vychází vždy dobře a kecy v kleci :)) Já zas chci, aby se u mě měli všichni dobře, a abych se někoho kvůli tomu zbavovala, na to jsem už tuplem měkká :) každopádně díky za zkušenost a Kájce za názor!
  26.11.2017 16:28Neeen
  Já morče asi nechám dva týdny v karanténě a uvidíme podle situace...
  26.11.2017 17:16Kájka
  No, mě ani nenapadlo, až až (pokud) přineseme domů druhé (malé) morčátko, že by bylo někde izolované v karanténě. možná pár dní, ale určitě ne týdny. leda, kdyby se stalo, že by se k němu první (starší) morčík choval špatně. Nad karanténou (ze zdrav. důvodů) jsem dosud nepřemýšlela. Morčíka budu brát od dobré zkušené chovatelky (s kterou mám pozitivní zkušenost), tak nepředpokládám, že by nám dala morče se všenkama apod. Bude předem ošetřené v chovu. I když, samozřejmě, takové věci se mohou stát i "v lepších rodinách".
  - - - - -
  Neen: podle toho co píšeš... na Tvém místě bych morčince sehnala malou kamarádku co nejdříve.
  26.11.2017 17:31Neeen
  Kájka
  No o to se snažím už měsíce,protože venkovní morčata se shánějí docela blbě.
  26.11.2017 17:55Kájka
  Neen: Nevím, zda jsi to četla, min. víkend jsem tady psala, že CHS Farlet má morčecí miminka (měli tento měsíc několik vrhů po sobě) Mám jednoho prcka předběžně zarezervovaného ,-)
  26.11.2017 21:39Dotaz
  Dobry vecer, morce snedlo par listu z fikovniku benjamin.. je jedovaty?
  26.11.2017 23:11Nonyna
  Dotaz: je jedovatý, volala, případně jela bych na vet.
  27.11.2017 17:59Joplinka1
  Dobrý den,můžete mi, prosím,poradit nějakou dobrou knihu o genetice morčat? Děkuji!
  27.11.2017 19:37Beranek
  Doporučuji stáhnout standard plemen a barevných rázů morčat zde: http://www.rodent.cz/ke-stazeni.html a pak snad tady: http://www.dailycavy.cz/old/barvy_genetika.html
  28.11.2017 12:56Smirny
  Joplinka1: genetiku dobře školí Eliška Poláčková ( CHS Eleonora). Tady na webu má krásně popsáno, v podstatě to samé mám od ní v tištěné verzi, dobře se to pochopí..
  https://www.chseleonora.cz/genetika/zakladni-pojmy-a-alely.html
  28.11.2017 14:15joplinka1
  Děkuji za odpovědi :-)!
  28.11.2017 16:44Ehrena
  Ohledně karantény - úplně doslova souhlas s Tygrinkou, u nás to funguje přesně stejně.
  No je fakt, že já mám morčat jen 7, teď tedy 8, a to po dvojicích, které se vzájemně nestýkají, každá má vyhrazené jedno patro morčatárny, nijak je neprohazuji a neměním, tak doufám, že by případnou infekci nebo kožní problémy nechytila všechna morčata.
  A teď k mému dotazu, jedná se o naše poslední 8. morče.
  Letos během jara a léta nám odešla celkem 4 morčata, všechna ve věku 7 - skoro 8 let. Skoro všichni naši "důchodci". Během léta jsem nabrala do stavu nová dvě morčata, beru si starší morčata, o které už původní majitelé nemají zájem a nabízejí je zdarma, je mi jich líto, kdo ví, jak by dopadla, všeobecně je zájem hlavně o mláďata. Ale protože jsem potřebovala doplnit ještě jednu samičku, aby mohly tady v Praze bydlet zase po dvojicích, ujala jsem se minulý čtvrtek morčete, které majitel už od léta inzeroval a nemohl najít zájemce, navíc byl z Prahy 8 jako já a tudíž blízko. Šlo o dvouletou rozetovou samičku. Když mi ji přivezli, byla hrozně vyděšená, přivezli ji jen tak v krabici bez podestýlky, bez kousku sena, prostě jen tak. Přendala jsem ji napřed do plastboxu, kde jsem ji nechala asi půl dne samotnou, se senem, trochou salátu a mrkve, aby se uklidnila. Dala jsem jí tam i její domeček, který jsem k ní dostala byla ale pořád zalezlá v domečku a vyděšená. Jídlo jsem jí dala do domečku, a přesto vůbec nic nesnědla. Z toho důvodu už večer jsem ji vypustila proběhnout s naší Světlinkou, se kterou měla být ve dvojici. Vše proběhlo v klidu, holky spolu běhaly, ta nová za Světlinkou jako mašinka, tak jsem je po chvíli dala spolu do ubikace. Vypadalo to, že vše bude OK. Jenže po nějaké době, když se nová rozkoukala, jsem najednou viděla, že se chová dost podivně,lezla na Světlinku a tancovala a bublala, jako by byla kluk. Tak jsem to teprve teď zkontrolovala, a ona je opravdu kluk. Pro mě hodně čára přes rozpočet, je dvouletý, takže ho nemám ke komu dát. Mám sice dvě holky vykastrované, zrovna tu Světlinku a ještě Locinku, obě zatím bydlely spolu a od léta ještě s Geníkem,který přišel o parťáka. Ale tenhle kluk je tak dotěrný, že neustále na Světlinku leze a ona už ho má po půldni dost.
  Ale to není to hlavní. To, proč sem píšu, je to, že ten kluk vůbec nejí zeleninu. Mockrát už jsem to tu četla a netušila jsem, že se s tím setkám i já sama. Nejen že původní majitelé vůbec netušili, že to není holka, ale zřejmě ani netušili, čím se má morče krmit. Když jsem se ptala, co mu dávali, že u nás se zeleniny nedotkne a že jsem vyčerpala skoro celou svoji nabídku a bez úspěchu, napsal mi pán, že okurku a jablko, granule a seno. A on opravdu nic jiného než tohle nejí, seno a granule si bere, z okurky a jablka kousíček sní, ale na to, že je to jediná zelenina a ovoce, co jí, tak teda docela málo, ostatní mu tam zůstává netknuté. Když jsem mu schválně nic jiného nedala, než naši běžnou nabídku, co dostávají ostatní morčata, a nechala ho tak dva dny v domnění, že ho donutím si něco z toho vzít, sice měl trochu větší zájem ochutnat třeba list čínského zelí nebo salátu, ale vůbec to neumí vzít do tlamičky, skončilo to jen uďobnutím okraje listu a dost. Pak už byl jen na seně a granulích. Jsem z toho dost zoufalá, nevím, jak ho to naučit jíst.
  Původně jsem byla rozhodnutá vrátit ho původnímu majiteli, už jen proto, že je to kluk a ne holka, a nevím, co s ním, protože se mi nehodí do páru s nikým, a pak i proto, že si s ním nevím rady s tím jídlem.
  Ale syn je důrazně proti, že už ho nechce stresovat zase převozem zpět, chce si ho už nechat.
  Tak nevím - a teď babo raď, tedy baba jsem tady já, tak raďte vy ostatní.
  - - - - -
  Omlouvám se za román, ale stručněji jsem to neuměla vypsat.
  28.11.2017 17:05Buub
  S morčetem je to tak, že co se nenaučí žrát jako mládě, to už vůbec nemá odvahu zkoušet. Koneckonců s námi lidmi je to stejný a proto nám exotické kuchyně připadají přinejmenším exotické a některá jídla jsou pevně v kategorii fuj, jak to někdo může žrát. Může, protože se to naučil jíst jako malý a pohybuje se v prostředí, kde je to normální.

  Ten druhý důvod občas zafunguje i na morčata. Když morče bydlí s jinými morčaty, kteří určitou pochutinu žerou, nováček to může (ale nemusí) časem odkoukat.
  28.11.2017 18:14Nonyna
  Ehrena: Tak to je teda překvapení, se samečkem! Co se týká toho jídla...mám 5 morčat z různých chs a opravdu každý byl zvyklý na nějaké druhy zeleniny. Papriku, krom dvou holek, se nenaučil žrát žádný z dalších. 1 sameček nebyl zvyklý na okurku,ale když viděl, jak to žerou holky, dal si časem taky říct. Je pravda, že mají vždycky k dispozici víc druhů zeleniny. Tomu tvému bych dala ještě šanci, třeba se rozežere, až nebude tolik ve stresu z přesunu.
  S obtěžováním samičky těžko říct, jestli je to počáteční nadšení nebo by to dělal pořád. Naši kluci sousedí ve výběhu s holkama a pořád se před nimi natřásají a tahají zadečky po zemi a značkují.
  Dej fotku samečka, at víme, o kom se diskutuje;-)
  28.11.2017 21:31Kájka
  Ehrena: Tak to je síla (s tím jiným pohlavím), vždyť u morčat se to snad ani nedá splést :-(
  28.11.2017 22:14Buub
  Kájka

  Ale dá:) Víš, kolik lidí věří tomu, že morčata mění pohlaví? Nebo že se to nedá poznat do určitého věku?

  No dobře, dejme tomu, že morčata lidi umět nemusí, ale je mraky lidí, co nepoznají pohlaví kočky, a to dokonce ani dospělé kočky.
  28.11.2017 22:16Ehrena
  Kájka, no já kdybych ho otáčela a dívala se zespodu, tak to poznám hned, ale byl tak vyděšený při předávání, že jsem s ním nechtěla moc manipulovat. Jen jsem si ho přendala do přepravky a doma do plasťáku, až po půldni jsem ho přendavala do morčatárny k samičce, to jsem mu tedy prohlédla kožich shora, ale opět jsem se zespoda nedívala, vůbec, ale vůbec by mne něco takového nenapadlo, že po dvou letech nevědí, že to není holka. A jak on je rozetový, tak mu ten samčí zadeček nijak výrazně nevynikal, v těch chlupech se to ztratí, a jak říkám, zespoda jsem se podívala, až když jsem viděla, jak se chová k té samičce, a bylo to hned jasné.
  Jinak on doteď byl sám, jako společnost měl doma kocoura, dva psy a činčilu. Takže nadšení z jiného morčete to taky asi bylo, ale on ji tak otravuje, že jsem je musela rozdělit a myslím, že nebudou moci být spolu, že by jí nedal pokoj. Navíc dokud byl s ní, tak už vůbec nemyslel ani trochu na jídlo a jenom na to jedno jediné, což zase pochopitelně nezajímá ji, když je vykastrovaná.
  Fotky zde:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34210
  28.11.2017 22:24Kájka
  Tak u těch chlupatých do může být maskované (dokud to člověk neprozkoumá), to mě nenapadlo. U našeho to je vidět hned ,-)
  - - - - -
  Ehrena: Je to moc pěkný morčík :-)
  Možná, že jim to kdysi nakukali někde ve zverimexu. Víme, že u zverimexových morčátek docela často dochází ke změně pohlaví ,-))
  28.11.2017 22:41Ehrena
  Buub, ještě by mne zajímalo, pokud si ho tedy necháme, a bude nadále jíst ze zeleniny jen tohle, co teď, což jak jsem zjistila, je okurka, a ještě červená řepa, a to jablko, a sní toho opravdu malounko, doráží se tím senem a granulemi, vůbec se to nedá srovnat s našimi ostatními morčaty co do množství zeleniny nebo ovoce, co za den sní, jestli je nutné mu něco přidávat - myslím vitamíny a tak, protože toho vit. C musí mít přece určitě málo.
  - - - - -
  Kájka, nejlepší na tom je, že prý s ním byli na veterině, hned potom, co si ho pořídili, a ještě někdy letos na jaře, jenom prý na preventivní prohlídku, nic mu za celou dobu prý nebylo, co ho mají, a ani jednou je neupozornil vet, že to není holka. Tehdy poprvé prý jim to dokonce potvrdil, že je to holka.
  Ale hlavně jestli byli na veterině letos na jaře, jak psali, tak nechápu, že je neupozornil, že se taky stříhají morčatům drápky, ještě nikdy jsem tohle neviděla, co on měl na packách, škoda, že jsem to nevyfotila, nechtěla jsem ho stresovat tehdy, a hned první večer jsme to ostříhali. Na předních packách měl drápky snad 2 cm dlouhé a kroutily se mu úplně ve spirálách na obou packách, vždycky měl na každé pacce jeden nebo dva částečně ulomené, ale ty zbylé, no nechápu, jak ho mohli takhle nechat chodit. I na zadních měl hodně dlouhé, ale ty přední byly příšerné. Musím tedy ale uznat, že i na nich běhal docela normálně, nijak nekulhal ani nestáčel packy, teď se mu ale běhá určitě líp. Neudržela jsem se a napsala jsem jim to, jak mu to mohli nechat takhle přerůst. Pán mi odpověděl, že s ním byli na jaře u veterináře a že jim nic o tom neřekl (což tedy nechápu, toho se nedalo nevšimnout) a že veterinář je odborník, oni ne.
  No jestli jsou na tom ta ostatní zvířata u nich taky takhle, tak je fakt lepší, když se jich ujme někdo jiný. Jestli teda pro všechny někoho seženou.
  28.11.2017 22:52Buub
  Ehrena

  Myslím si, že je to úplně v pohodě. Vem to tak, že kdyby mu to nestačilo, měl by nějaké problémy už dávno.
  28.11.2017 23:06Ehrena
  Buub, tomu se právě divím, že problémy už nemá, při tom, co jí.
  A je pěkně baculatý, nevím,jestli po těch granulích nebo po čem, když tak málo jí.
  Teda ještě jsem ho nevážila, ale typla bych ho tak na 1250g. Dle zkušenosti s ostatními našimi morčaty.
  29.11.2017 03:49Tygrinka
  Ehrena: Nic proti, ale ten jejich veterinář asi nebude příliš schopný. Takhle přerostlé drápy musí poznat i "psí" veterinář, na to nemusí být morčecí odborník :o/
  29.11.2017 09:41Ehrena
  Tygrinka, to jsem si přesně pomyslela taky. Prý chodí do Kobylis, ale víc nevím. Kam přesně.
  29.11.2017 09:42zuzka.h
  Ehrena: je to fešák a i když je to komplikované, jsem ráda (přestože se vůbec neznáme :)), že dostal šanci na lepší život. Fakt, máloco mě i dnešním světě drásá, jak představa všech zanedbaných "mazlíků". Sama jsem viděla už několik morčat, která měla drápky přerostlé až do spirálek, a nebylo to zdaleka vždy v prostředí, kde by morče neměli rádi nebo se mu nevěnovali. Nechápu, že to lidi nevidí.

  Co se týče zeleniny, tak si myslím, že na to časem přijde. Až se rozkouká, tak přijde na základní pravidlo morčecího soužití: ať je to cokoliv, sežer to a hlavně se nikdy s nikým neděl!

  Btw k tomu pohlaví. Když jsem si ve třinácti pořizovala první morče, tak mi ve zverimexu řekli, že je to holka. A když jsme po asi půl roce šli s Betynkou poprvé k veterináři, tak první věta byla: "Je to samec, to vám asi řekli, že?". A to byl krátkosrstý hlaďák a ty kuliska byly fakt vidět na první pohled. Dodnes nechápu, že nám to nedošlo :))
  29.11.2017 09:58Ehrena
  Opravdu škoda, že jsem to nevyfotila, tohle by poznalo snad i malé dítě.
  - - - - -
  To patřilo Tygrinka ještě k těm přerostlým drápkům.
  - - - - -
  Oprava, Tygrince, tablet mi to pořád přepisuje.
  29.11.2017 11:01Garf
  Ehrena: máš můj obdiv, že se staráš o nechtěné morčouny ;-) podle toho, co píšeš, pochybuju, že morčoun někdy u nějakého veterináře byl, lidi dost kecají...:-( S tou zeleninou, možná to chce jen čas a vytrvat, já už mám "mořské čuníky" postarší, na jaře jim bude 6let, ale občas se překvapivě pustí do něčeho, co dřív zatvrzele odmítali. Zkoušela jsi mu dát na výběr třeba z bylinek a natí? Druhá věc, co mě napadla, jí seno a má v pořádku zuby?

  Jinak mě překvapuje, kolik se za poslední dobu v inzerci vyrojilo nabídek na morčata zdarma, fascinuje mě, kolik lidí po roce zjistí alergii na zvíře a podobně...:-( Jakožto zasloužilý alergik moc nechápu...
  29.11.2017 11:46Zuzka.h
  Garfield: nechci se zastávat lidi, co se morčat zbývají, protože si myslím, že většina se na alergii jen vymlouvá, aby nemuseli přiznat, že je zvířátko prostě nebaví.. Ale faktem je, že alergie se může vyvinout kdykoliv a nemusí to být jen na srst, ale třeba na nějakou bílkovinu, kterou každe zvíře produkuje, nebo nějakou látku v trusu, senu, apod. Kamarádka chovala morčata od malička a najednou v pětadvaceti začala být alergická na bobky a nic se s tím nedalo dělat. Bydlí v bytě, takže nemá jak se od tech alergenů odizolovat. Není to černobílé :)
  29.11.2017 13:09Zbyněk
  Buub: já ti nevím, ale měl jsem doma půjčeného ročního samce, který byl zvyklý pouze na trávu, takže na talířek zeleniny koukal, jak zjara, přestože byl podzim:) Nesměle to očichával, pak chvíli dělal Zagorku, potom si vybral okurku s paprikou a zbytek nechal. Po dvou dnech už ho nadšeně zbaštil celý. A některé morče se to prostě nenaučí.

  Ehrena: chlupáček je kouzelný. Seno baští? Nemohou to být zoubky?
  29.11.2017 13:29Ashara
  Tak zbavit se morčete protože čekají rodinu je zatím asi nejtrapnější výmluva co jsem viděla.
  29.11.2017 14:21Ehrena
  Garf, já právě s našimi morčaty vůbec problémy s jídlem nemám, jedí všechno, snad jen zelí moc nemusí, a tenhle kluk nejí nic, od včerejška neubylo z jeho porce vůbec nic, a to tam má i tu okurku, kterou údajně jí, ale když mu ji dám, nesní ani jeden plátek, dávám jim zhruba tak dvoucentimetrové, a většinou jen kousek odhlodá, od včerejška se jí dokonce ani nedotkl. A toho ostatního taky ne. Pořád jen něco loví z hoblin, jakoby vybíral bobíky a jedl je, ale nevím, možná mi to jen tak připadá. A pak trochu jí seno. Zase nějak závratně ho ale taky neubývá. Občas loví v misce granule, ale teď zrovna máme jen Berkel, netuším, na jaké byl zvyklý, ale tyhle teda rozhodně moc nejí. Musím zase koupit Brita, ty mi všechna morčata dlabou dobře, tak třeba bude on taky.
  S těmi morčaty zase takový záchranář nejsem, ani nemůžu, i kdybych chtěla, mám už dávno od manžela stop stav, ale když mi jich letos tolik odešlo, původně jsem chtěla nějaká nová koupit, dokonce jsem si dala i na Bazoši vyhledávacího agenta, ale když jsem viděla, co je tam těch nabídek na morčata, která už lidi nechtějí, a viděla jsem, že o ty starší není vůbec žádný zájem, tak jsem si vybrala právě je.
  Ale tenhle s tím nejedením zeleniny je fakt nemožný. Zkoušela jsem mu dávat i bylinky, tedy doma mám jenom mátu a petrželku, máta ho vůbec nezajímá, petrželku očichal, vypadal, jako by se snažil do ní kousnout, a nakonec zase nic, má ji tam a jen mu tam leží.
  Na zuby jsem se mu taky dívala, přední vypadají normálně, seno tam uždibuje, tak bych si myslela, že by je měl mít v pořádku. Snad ho raději ještě vezmu na veterinu, ale vypadá spokojeně, nevypadá nemocně. Řekla bych, že ani smutně ne, i když dokud byl se Světlinkou, byl akčnější, vlastně až moc akční, že jsem nakonec musela Světlinku oddělit. Což pro něj zase není dobré, zase je sám a to jídlo nemá od koho odkoukat.
  - - - - -
  Ashara, můj naprostý souhlas.
  29.11.2017 14:57Veronika5
  Ehrena: i tak jsi hodná, chtěla jsem ti psát už včera. Taky jsem koukala že se v inzerci ti "nechtění" nějak množí. I když občas může nastat opravdu naprosto příšerná situace, kdy to dál fakt nejde, takže jsem opatrná s odsuzováním.... Mě takhle před cca pěti lety úplně zachránila jedna chovatelka, už sem nechodí... Měli jsme morčátka krásná, vymazlená, opečovávaná, bylo jim už skoro 7 let, když sameček příšerně oplesnivěl???, i když kdo ví, nikdy se nepřišlo na to, co to je. A stalo se to v úplně v tu nejhorší dobu, když jsem měla čerstvě druhé dítě, kojila a byla ještě v šestinedělí. Nacpali jsme tisíce do léčby, morčata byla dokonce měsíc a půl "hospitalizovaná" na veterině, protože bylo potřeba vyzkoušet, co by mohlo zabrat, a já jsem se bála aplikovat různé léčivé přípravky, právě kvůli mému kojení, bála jsem se těch chemikálií. Problém se projevoval tak, že prostě sameček neměl na břiše skoro žádnou srst, jen takové ostrůvky, a občas trochu zarostl, ale zas mu to vypadalo. A drbal si to. Vyměnili jsme hobliny zkusmo za Asan, přebalovací podložky, nepomohlo. Celá anabáze se táhla asi do půl roku věku mé dcery, a když začínala lozit, šlo do tuhého. Navíc měla dcera atopický ekzém a já jsem se děsila, že až doleze ke kleci, kterou nebylo možné úplně odstranit z dosahu, máme malý byt, chytne do toho tu plíseň, pokud to tedy plíseň byla. Hrozně se mi ulevilo, když se mi tedy jedna chovatelka ozvala, že si je vezme i s tím problémem a můžou u ní v klidu dožít.... Na další morčátka si troufneme až teď, když jsou děti už velké, už nebudu určitě kojit, a tedy taková situace už nemůže nastat. Tím nijak nehájím ty, které morče prostě přestane bavit, jenom chci doplnit, že to někdy může být i tak zlé, že to prostě nutně potřebujete radikálně vyřešit. Ale tam teda určitě nepatří to že někdo čeká miminko a "preventivně" se zbavuje všech domácích zvířat.
  29.11.2017 15:22Garf
  Ehrena: já to spíš myslím tak, že hoši dřív nežrali kopr a teď se o něj tahají, nebo jim moc nejel řapíkatý celer a teď ho baští. Jinak taky většinou vyluxujou všechno. Takže ty preference chutí se jim během života určitě mění, z toho usuzuju, že by si měl na nový výběr zeleniny zvyknout.
  Ještě bych mu zkusila nabídnout suché pečivo a směs, nebo vločky. Je klidně možné, že byl zvyklý na něco takového a bývalý majitel to nepřizná.
  Zuby bych mu určitě nechala prohlídnout, i když jsou přední cajk, stoličky můžou být přerostlé a to uvidí vet jen tím kukátkem, nebo kamerkou a ještě ne každý to pozná :-( S tím mám bohužel bohaté zkušenosti:-(. A tomu by i trochu odpovídalo, že do něčeho zkusí kousnout a nechá to být, ale nechci Tě strašit předem, možná jen potřebuje čas.
  29.11.2017 16:03Ashara
  Veronika5
  Přesně jak píšeš, může nastat opravdu vážný důvod, a i když mám naše zvířata velmi ráda, prostě neupřednostňuju zvířata před lidskými členy rodiny.
  Umím si představit, že pokud by se u někoho v rodině objevila třeba těžká alergie, která by se třeba musela řešit buď odchodem zvířat, nebo cpaní se prášky, které jsou ale opravdu pořádné sajrajty se spoustou vedlejších účinků - tak bych se prostě musela s morčíky rozloučit...
  Ale na tak mohutný nárůst těžkých alergií jak by se zdálo při pohledu do inzerce taky nevěřím.
  29.11.2017 21:27Sheena
  Mě teda v inzerci spíš děsí věty typu "odběr před vánoci". Jakože morčátka pro děti k vánocům.... Aby pak ale po vánocích neskončili u kontejnerů. Jako dost pejsků, koček, králíků.... :-(
  29.11.2017 23:04Veronika5
  Sheena: taky máme naplánovaný "odběr před Vánoci", ale je to spíš tak, že jsme chtěli morčátka tak jako tak pořídit, a rozhodli jsme se to spojit s Vánoci, protože to bude bomba překvapení ;)... Tak teď se děsně těšíme já a manžel, a děsně fikaně stěhujeme domů klec, seno, hobliny atd., cpeme to do kumbálu a přikrejváme prostěradlem, aby nebylo vidět co to je. Jako poslední jsem přidala velké balení sena co se mi fakt v obchodě zalíbilo, a když teď otevřu kumbál, voní to jak posekaná louka, tak čekám kdy začnou děti chodit a čuchat :))).
  29.11.2017 23:35Marty105
  Zdravím. Rád bych se zeptal ohledně našeho morčátka. Máme ho okolo 2 let už od mláďátka. Vždy normálně baští, pije. Má suchý chléb i směs pro morčata. Denně čistá voda, krmíme 2x denně - zeleninu a ovoce střídáme, dáváme jablko, okurku, mrkev, salát. Sem tam malý kousek kedlubny, ale to jen výjimečně. Sena má nonstop dostatek. Dnes se ovšem nějak chová divně. V boudičce má domeček, kde je najednou celý den zalezlý (obvykle má jinak aspoň vystrčenou hlavičku, ale dnes je tam úplně celý) a odmítá vylézt ven. Dnes vylezl jen, aby se najedl a snědl tak polovinu z toho, co normálně jí (ale to když jsme u boudičky vůbec nebyly). Chlebíčku ani směsi a zřejmě ani moc sena se ani nedotkl.

  Ale co je hlavní, říkali jsme si co mu je, že je stále zalezlý. Normálně aspoň vyleze, že se nechá pohladit. Dnes z domečku nevystrčí paty. Trošku jsme mu domeček přizvedli, abychom se na něj lépe podívali, ale on najednou vystřelil, jak když ho na vidle brali. Jakoby vyplašeně poskočil na stranu a zůstal jakoby strnule stát na místě. Chtěli jsme si na něj pomalinku sáhnout, ale jak se ruka přibližovala, on najednou vší silou vyskočil, že div z boudičky nevyskočil, ale v tom skoku jen narazil do strany boudičky a hned zase zaběhl zpátky do domečku. Tohle jsme snad ještě u morčata nikdy neviděli. Je to normální? Jak říkám, začalo to dnes. Nestává se toto u morčat někdy? Děkuji.
  30.11.2017 07:06Veronika5
  Marty105: Pokud se vám "nezdá", je zalezlý, míň jí, podle mě to znamená, že mu není dobře a jela bych na veterinu.
  30.11.2017 14:28Ehrena
  Tak jsme byli včera na veterině, neplánovaně, ze dne na den nám přestal zase jíst Merlínek a dle slintání, když už něco jedl,a kroucení tlamičkou při jídle při žvýkání to byly zase zuby. Já nevím,on jen přestane jíst trávu, tak mu zase přerůstají, na jaře je měl broušené dvakrát po sobě, v létě klid a pohoda, a teď už zase. Ještě že se mu to začalo projevovat až v takhle pozdním věku (7 let), i když pro narkozu je to zase asi horší. Teď jsme se vrátili z broušení a pořád naprázdno přežvykuje, jíst nechce sám zatím nic. Krmení instantním senem je u něj horor vždycky, nikdy to nechce, takže si užívám. Už jsem od minula zapomněla, je to normální, to přežvykování naprázdno po tomhle zákroku? Nějak si nepamatuju, že by tohle na jaře dělal. Aby v tom nebylo ještě něco jiného, hrozně poslední dobou jede s váhou dolů, i když mi přijde, že normálně jí dost, tak nevím. I vetka se zděsila, že od minula hodně zhubnul. Ale zase že má prý na saténa krásný věk. Chtěla jsem se tady zeptat na zkušenosti se satény, umírají dřív? Pokud tedy nedostanou už v nízkém věku osteodystrofii, jako náš Cipísek.:( Kolik se vám tak dožívají saténi?
  - - - - -
  Hned jsem tam s sebou vzala i toho nového kluka, Nikouška, všechno jsem jí řekla,jak jsme k němu přišli a jaké jsou s ním problémy s jídlem, a ona říkala, že některá morčata opravdu zeleninu nejí a normálně tak můžou o seně a granulích vegetovat celý život, prý bych ale měla přidávat aspoň vit.C občas, pokud časem neodkouká to jedení zeleniny od našich morčat. Prohlédla ho včetně zubů a je prý naprosto v pořádku - včetně zubů, takže tím to není, že odmítá zeleninu. A moc se jí líbil.
  Dnes na to broušení zubů tam byla jiná doktorka, tak jsem to probrala ještě s tou, a říkala v podstatě totéž. Tak uvidíme, jak to s ním bude dál, zatím je zase s jednou z našich vykastrovaných holek, teď s Locinkou, ta je sice děsně uječená a upištěná, ale umí ho nějak líp zpacifikovat, že na ni permanentně neleze, jako předtím na Světlinku. Když tam byl skoro dva dny sám, vypadal smutně, samotného ho nechávat nechci, tak uvidím, jak to půjde v téhle sestavě.
  30.11.2017 22:40Neeen
  Ahoj,v sobotu proběhne Vánoční výstava morčat,na klubu je o ní článek,kde se píše akorát o vet. přejímce od 7: 00 do 8:30 a konec výstavy cca v 16:00, tak předpokladam, že výstava začne po přejímce?