od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Únor v roce 2017
 • Zobrazuji 521 zaznamu.
 • 1.2.2017 06:22Bába
  Prosím o radu!!! vnučce bydlící jinde,když se po týdnu vátili z hor, zemřel mladý křeček, lezli po něm červenohnědé breberky.28.1. Snacha se stále drbala a byla u nás 4 dny o vánocích a chvíli se mazlila s morčidlama. Co to je za breberky, prý to není čmelíkovec krysí ani sametka podzimní, nevím jak a s čím bojovat.Obě jsme samozřejmně desinfikovali, madrace na mráz,vše vyprat atd.Stále hlídám holky a jedna se více drbe,ale nic nevidím,mám je preventivně něčím postříkat?????
  1.2.2017 11:26Smirny
  Bába: vnější parazité křečků nejsou na člověka přenosní. Ale aby jste měla klid, tak na morčata použít přípravek Advocate nebo Stronghold - na veterině pořídíte.
  1.2.2017 16:38Bába
  Smirny: našla na internetu diskuzi,kde se stalo to samé,celá rodina pokousaná a křeček umřel,ale nikdo té brebešce nedal jméno,bylo dopoučeno postříkat biokillem,ale nevím,zda křečka,sebe,nebo okolí. Prý je to přenosné i na jiné hlodavce.Šílín pro to,že ňuchala mé holky a že tam můsím s nimi jet za 14 dní a nevím zda se jí podařilo vše a všude odstranit.
  1.2.2017 17:54Ashara
  Nedávno jsem se tu ptala jak lidé řeší morčovýběhy, tak jen info jak to dopadlo - dospod jsem dala inkontinenční podložky :))) jsou pratelné a dnes v Lidlu za 120, no nekupte to... takže oproti jednorázovým podložkám doufám ve finanční úsporu... a na to přijdou pratelné bavlněné koberečky... zatím si morčíci nestěžují :-)
  1.2.2017 17:59Smirny
  Bába: hm, tak to fakt netuším, co by to mohlo být za zákeřnýho parazita.. Zkuste kdyžtak tady "vedle" na diskusi křečci. Třeba by někdo vědět, co to mohlo být.
  1.2.2017 18:47Kájka
  Ashara: Jak jsou velké ty podložky z Lidlu?
  1.2.2017 19:03Ashara
  Kájka
  70x90
  1.2.2017 19:30Bába
  Smirny:hledala jsem,ale není tam archív jako zde na morčatech. Tak se budu pouze modlit ať to nechytnem.Celá rodina jsme slepejši a když to nemá 5 mm tak to prostě nevidíme.
  1.2.2017 23:18Camille
  Bába: https://www.kralici.cz/krecci/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=parazit&time=all
  2.2.2017 14:47Bába
  Camille: děkuji za odkaz, snacha identifikovala, je to čmelíkovec krysí!!,Tak musí znovu desinfikovat vše biokillem a já holkám koupím stronghold ,ať jsem klidná.
  2.2.2017 16:45Terry12
  Ahoj, pokládám tady dotaz asi poněkud předčasně vzhledem k počasí venku, ale prosím od kdy trháte trávu? Jedna z holek je na tom po zubní stránce (zhoršuje se to) už nic moc, zeleninu chroupe (i mrkev) akorát pomaleji než ostatní, ale sena prostě moc nedá, ale když měla možnost trávy minulý rok tak byla o 100% lepší (i co se týče bobků). Koukala jsem na fotky z minulého roku a mám je vyfocené z 23.3. jak chroupou už tmavě zelenou trávu (bylo by to super už by to bylo blízko) ale nějak se mi to nezdá :D
  2.2.2017 19:11Smirny
  Terry12: tak vloni byla jiná situace, co se týká počasí. Ona tráva rostla i v zimě, normálně se dala u nás trhat i v prosinci:-)
  2.2.2017 19:12Paťa896
  Dobrý večer, můžete mi prosím napsat za jak dlouho se malému morčeti zahojí pupek po porodu. Teď mi přivezli morčata4 týdenní a mají obě na pupku strup o velikosti hrášku. Je to v pořádku, mebo mají nějaké kožní onemocnění, např. svrab??? Děkuji za odpověď :-)
  2.2.2017 19:14Smirny
  Paťa896: u nějakých je to poznat ještě po několika měsících po porodu:-) Takže vše ok, je to normální. Ale fakt je to o velikosti hrášku? Hrášek je docela velký.
  3.2.2017 06:59Zbyněk
  Včera mi přišlo ze Zoohitu Mucki. Na to se dá říci jedině "no nazdar", za šest stovek tři navlhlé pytle šedozelené hmoty, absolutně bez vůně i zápachu, takže to poletí zpátky:( Už ani Němcům se nedá věřit.

  Jinak mrkněte na video, hezký je závěr:)
  https://www.facebook.com/viralthread/videos/656797287826291/
  3.2.2017 10:16uj uj
  Zbyněk:
  No mně přišlo ani ne před 14 dny, taky ze ZOOhitu, ale je v pořádku... krásně voní, je suché... sem tam se v něm najdou taková hnědá stébla, která holky nejedí, ale jinak vše OK... to je tedy záhada. Že by špatné skladování?
  3.2.2017 10:27Zbyněk
  uj uj: spíš špatná karma:)))) Moje:)) Už jsem psal reklamaci, je to fakt hnus a smrdí, přitom ho beru každý měsíc a vždycky bylo v pořádku
  3.2.2017 11:49Lilka
  Zbyněk: brala jsem 2x, bylo nádherné. Teď naposled jsem v obdhodě přehrabala celý regál a vybrala moc pěkné Rasco. Ale vedle pěkných balíčků byly i naprosté hrůzy :-(
  Škoda, že mucki není taky v krámě, člověk by si vybral.
  3.2.2017 12:16ratonito
  Máme teď doma seno s kopřivou od téhle firmy seno-farmarske.cz (nejde mi vložit odkaz) a za mě i morčata spokojenost. A co se mi obzvláště líbí je, že je v takových chomáčcích akorát do seníku.
  3.2.2017 13:45Smirny
  http://www.seno-farmarske.cz/
  3.2.2017 14:19Zbyněk
  Lilka: přesně tak, posílají to z Německa a není šance ovlivnit kvalitu. Napsali mi, ať to zahodím a vrátili peníze, ale co příště, kde mám jistotu, že to nebude to samé?
  3.2.2017 21:48Terry12
  Smirny : a jaké je ? dle jejich ilustračních fotek totiž vypadá dost slámovitě až :-/ já bych právě potřebovala spíš jem,nější pro tu mojí marodku :-/
  jinak Mucki taky u mě před 5 dny letělo do koše asi špatná várka (šedo žlutá sláma mokrá) , taky vrátili peníze, dle mého to musí být i ve skladování protože jsme od zoohitu mimo mucki objednala ještě jedno od jiné značky a taky bylo úplně mokré (ne vlhké, přímo mokré) :-/
  4.2.2017 09:00Bart
  Prosila bych o radu od chovatelů samečků... Měli jsme 2 a čtvrt roku dva brášky - jedna duše, naprostá synchronizace - ale jeden nám v pondělí zemřel po operaci. Ten druhý to docela snáší dobře, nejhorší byl druhý den. Na základě informací, že by morčata neměla zůstavat sama, jsme ve čtvrtek dovezli miminko, kterému je 6 týdnů. Včera jsme je k sobě dali zatím jen do výběhu, aby se seznámili, a ten starší si ho vůbec nevšímal, jako by maličký snad nebyl ani morče. Zato ten malý na něho pořád naskakoval a to hlavně na hlavu. Ví někdo, co to znamená? A bude vůbec možné je dát k sobě, aby se snesli? Děkuji za odpovědi, pokud je někdo zná.
  4.2.2017 13:59Myšikrysa
  Bart:
  Přesně to samé jsem zažila u mých morčíků. Malý hyperaktivní dominantní otrava a chudák dospělák, ještě navíc 6letý stařík. Urovnalo se to asi po týdnu, ale bylo to dost nehezké na pohled, protože malého jsem kupovala tomu osiřelému starému pro radost, a on ho místo toho otravoval a obskakoval. Pak už měl ultimátum poslední 3 dny, nebo by šli každý do své klece. Asi to pochopil. :D Od té doby se to srovnalo a hlavně malý (no, už je mu rok a něco) je závislák na kamarádovi.
  4.2.2017 14:33Smirny
  Terry12: ja nevim, jake je, dala jsem jen odkaz, co nesel dat Ratonito, jak to psala pode mnou:-)
  Ja kupuju rocne 2 kola sena od zemedelce. Cca 1000 kg za 1000,- Kc.
  4.2.2017 16:57Ehrena
  Bart - já chovám už léta skoro samé kluky a z těch asi 20, co nám prošlo rukama, se mi to taky dvakrát stalo, vždycky to bylo ale s tím původním morčetem už starším, kolem 6 let, kdy se choval, jakoby malého skoro nevnímal. Že by malý naskakoval na staršího, se mi teda nestalo hned u malého, ale třeba po dvou třech měsících, hlavně právě u starších těch původních samečků, kteří už bývají takoví klidní, usazení, už nejsou tak aktivní jako za mladších let. A ti mladí si pak na ně dovolují. Vždy to ale u nás prošlo v klidu, a většinou si i tyto dvojice nakonec sedly, jen ten vztah už byl takový spíš než kamarádský, tak jako děda a vnouček.A ten mladší byl vždycky pak na tom starším úplný závislák.
  Ale ten váš starší je teprve dvouletý, nevím, u nás vždycky takhle staří (nebo spíš mladí) otravovali toho nového malého, uklidnili se někdy za den, někdy taky až za tři dny.
  - - - - -
  Smirny - zrovna je to případ Gennyho, kterého mám zrovna od Vás.Původně jsem ho pořídila k našemu slepému 6 a půlletému Žižlíkovi, ten se k mému údivu právě choval, jako když ho vůbec nevnímá, bylo to poprvé, co jsem se s tímhle setkala. On tedy v té době byl už pravděpodobně úplně slepý, ale cítit by ho přece měl, a choval se, jak kdyby tam Genny nebyl. Geník přitom běhal pořád kolem něj, ale on nic. Bohužel spolu byli jen asi měsíc, pak Žižlík umřel a Geníka jsem přidala k našemu tehdy skoro 6letému Chlupáčkovi, a situace se opakovala, Geník tak měl smůlu (nebo štěstí?), že přišel o to prvotní nadšení a obskakování od staršího parťáka. Teď spokojeně žije pořád s Chlupáčkem, kterému je už teď ale taky 7 let a je to ten vztah, jaký jsem psala - jako syn a nezbedný otravující vnuk, naprosto závislý na Chlupáčkovi. :)
  - - - - -
  Oprava - chtěla jsem napsat jako děda a nezbedný otravující vnuk, naprosto závislý na Chlupáčkovi. :)
  4.2.2017 17:01Krev v moči
  Ahoj, u veterináře jsme samozřejmě už byla (specialista - Hůrka Praha) ale jsem docela zoufalá. U morčete (samice) se opakovaně objevuje krev (viditelně - růžová moč, mám i papírky na moč, které bezpečně odhalí krev v moči i kdyby vidět nebyla), morče nevypadá, že by čůralo s bolestí ale dělá hodně menších loužiček. Přeléčeno bylo antibiotiky Bactrim (rimetoprim+sulfahexaz...něco) 4 týdny což by mělo být dostatečné, bylo v pořádku a po čase znovu se to vrátilo (cca po 4 týdnech od dobrání ATB), dostala i jiná Enbrofloxacin ale měla na to reakci (vodnatá krvavá stolice). ....Ted je to fakt zvláštní, ve středu večer jsem s ní byla na veterině, dělalo se mimo jiné sono a močová stěna prý krásně čistá, tenká žádný kamínek ani močový sediment. Přijedu domů a včera večer začala mít růžovou moč? Nechci do ní rvát Antibiotika stylem 3 týdny ano a 3 týdny ne, další 3 týdny ano a další 3 týdny ne :-/ a enrofloxacin, marbofloxacin nemůže mít :-/ Prostě žádná změna potravy, bez písku moč, je krev, neměla ani kde nastydnout, ani nemohla ležetr v mokrým nebo špinavým :-/ Máte s nějakým zvířetem obdobné problémy ?
  4.2.2017 17:06Ehrena
  Krev v moči - trochu podobné problémy měla několikrát jedna z našich samiček s cystami na vaječnících, vet říkal, že to pravděpodobně souvisí s těmi cystami.
  4.2.2017 20:33Ylada
  Tak jsem dokoukala pořad Kočka není pes a nad hloupostí některých lidí nepřestávám žasnout. Majitelé čtyř koček z dnešního dílu koupili kočkám na hraní živé morče. Prý aby se kočky nenudily...
  4.2.2017 22:03Ehrena
  Ylada - taky jsme koukali a taky jsme nad tím byli v šoku. Sice já sama mám kočky i morčata celá léta, ale že bych je dala kočkám na hraní, to tedy ani náhodou, i když žádná z našich koček by našemu morčeti neublížila, tedy aspoň velkým ne. Když jsme ale měli mláďata, ty jsem musela vždycky radši pečlivě hlídat, jejich rychlost kočky vždycky fascinovala.
  4.2.2017 22:27Krev v moči
  Ehrena: cysty měla kontrolované a prý zatím žádné nevidí :-/ No teď k večeru už červenou barvu v moči nevidím, ale má citlivý močák na dotek... ona často trpěla na tzv. hrubý písek v moči, proto byla na kontrole na sonu a moč.měchýř byl ve středu pěkně čistý..... jenže moje mamka je krmila od ctvrtka do soboty ráno a krmila je převážně petrželí a natí z ní, celerem a řapík.celerem a vše je docela s hodně vápníkem, ale i kdyby měla na to citlivý moč.měchýř, tak snad by to tak rychle nezafungovalo ne ? :-/ A pak se mi ještě přiznala, že jí v noci utekli z vybehu a behali celou noc po pokoji (mam ho zajistený aby se nedostali na kytky ani na elektriku a dvere byli zavřené) no a rano jí nasla a podle poctu bobku tam asi byla celou noc u balkon.dveří pod závěsem a tam to pěkně tahne jakože opravdu je tam zima, tak jestli nemohla nastydnout ? Jinak už nevím :-/
  4.2.2017 22:37Bart
  Děkuji Myšikryse a Ehreně za odpověď. Uklidnilo mě to a dnes bylo seznamování mnohem lepší. Dali jsme se k sobě ráno a pak ještě večer a malý už na většího nenaskakoval. Asi si ho chtěl první den označkovat nebo co. I ten starší už na něho dneska reaguje. Malý ale pro změnu většímu okusuje srst. Máme coronety (oba) a malý je přímo z CHS zvyklý na dlouhosrstá morčata, měli tam hlavně peruánce. Ale těch chlupů co z toho druhého ukouše během hodiny to je docela šílený.... Tak doufám, že až je dáme do společného bydlení, bude to fungovat. Četla jsem, že jestli si sednou se rozhodne až v pubertě 6-8 měsíc toho malého, tak stejně budu mít pořád strach, přece jen je to pro nás nová zkušenost.

  Rada pro všechny, kteří by někdy potřebovali dokrmovat (nemyslím mimina, ale třeba kvůli zubům ap.) - na obchod.kralici mají Recovery plus 10ks, a to morčátku moc chutná. Cenově to vyjde mnohem levněji než od veterinářů. A je k tomu i naprosto super stříkačka!!! Kam se hrabou ty klasické! Dokrmování s ní je rychlé a jednoduché.
  5.2.2017 08:06Zbyněk
  Bart: on byl starší stále ještě v šoku ze ztráty parťáka a truchlil, proto ignoroval malého, ale to přijde, pochopí, že došlo ke změně a není tak starý, aby se nebavil výstřelky mlaďocha:) Dejte je k sobě hned, oni si to urovnají a když se staršímu smetáčkovi nebude líbit, že mu mizí kožich, tak se po mladém ožene. Chvíli se to musí vydržet, mimino si zvykne a přestane obvykle okusovat srst pana vedoucího. Puberta by v tomhle věku nemusela být problém, největší potíž je to u samců podobně starých, ale toto je už zkušený jedinec a malému se nedá. Když by pak okolo půl ro,ku věku nastal v kleci nadměrný ruch, tak na čas doporučuji zvětšit bydlení, nebo pouštět kluky do výběhu, prostor obvykle dobře řeší morčecí ponorku.
  5.2.2017 09:30Tygrinka
  Krev v moči: 3 dny krmení by nemělo způsobit problém s pískem, chvilku trvá, než se písek vytvoří. Nicméně bych možná příčinu viděla v tom, že prostě byla venku a měla relativně chlad od podlahy. Jednou mi takhle morčák přistydl, když jsem je nechávala ve výběhu v koupelně a on místo na starém oblečení ležel přímo na dlaždičkách. Pak dostával atb na kašel. V tvém případě bych se přikláněla k nějakém chronickému problému a určité přecitlivělosti a nedoléčenému předchozímu zánětu. Nechej jí udělat ještě rozbor krve na ledviny, třeba je problém tam. Ale udělej to co nejrychleji a nedávej předtím delší dobu krmení bez vápníku (anebo se domluv s veterinářem, jak to udělat), aby nebyly výsledky falešně negativní.
  - - - - -
  Bart: I já měla párkrát mimino, co bylo v prvních dnech aktivnější než starší kolega. A přikláním se ke Zbyňkovi, že tvůj starší myšák byl ještě v šoku ze ztráty kámoše, i to jsem už zažila. Dej je klidně k sobě.
  Ano, kluci se mohou mezi cca 4-8 měsícem (někdy i později) mlaďocha rozhádat, počítat se s tím musí, ale spousta morčáků si sedne a jsou kámoši do konce života. Máte ideální věkový rozestup, tak se hlavně neděste předem :o)
  5.2.2017 10:05Kata-Bendzi
  Dobrý den, mám spoustu dotazů a špatnou zkušenost, ráda bych znala vaše názory...... Přemýšlela jsem jaké zvířátko pořídit domů mně a dětem na mazlení. Už jsme měli malinkatatého křečka žil nám 3 roky a umřel, křečíci úžasní, ale na mazlení nic moc. Přemýšlela jsem jaké jiné (za svobodna jsem měla činčilu, osmáka, podkanici) tak jsem četla a přemýšlela a říkala jsem si, že morčátko by bylo asi nejvhodnější. Koupili jsme velkou klec a věci a baštu, prostě vše pro nového miláčka a hlavně člena rodiny. Chtěla jsem hlavně morčátko z VHS, myslela jsem že tam jsou zvířátka vymazlená a hlavně ZDRAVÁ! Jedno morčátko nám nevyšlo, bylo moc malické a po pár dnech umřelo.....jak psala paní z jedné CHS. Tak jsme rychle našli jiné z jiné ChS. Strašně jsme se těšili a po Vánocích jsme si jeli pro našeho mazlíčka. Už v krabici v autě na cestě domů jsem hmatem našla na hřbetě jako by drsnou kůži, říkala jsem si co to asi je...... Jenže jsem tak moc věřila CHS že doma jsme se radovali že zvířátka a neřešila jsem to. Asi po týdnu začal jako poskakovat a morčátko bylo neklidné, myslela jsem, že prostě ještě není zvyklé. Jenže po dalším týdnu se mu ukázal flek.... To už jsem nečekala a jela na veterinu, kde se vzal vzorek. Začali jsme léčit proti parazitům, pár maličkými kapičkami roztoku a rychle jsme ho museli dát do karantény, potom přišel výsledek, že je to plíseň, ale že ještě příjde výsledek jaká plíseň to je. Morče jsme ostříhali (dlouhosrsté)a začali s koupelemi. Po dalších pár dnech se dcerce ukázala kulatá vyrážka na bříšku, pak v obličeji a na noze....Pak přišel výsledek, že je to přesně Arthroderma banhamiae telemorf tj.pohlavní stadium Trichophyton mentagrophytes. Dceru začali mazat Imacortem, který nepomáhal tak MUDr doporučila Canesten, ale to jsme pak už jeli na kožní tam jsme dostali vyplněný papír na jaterní testy a vodičku a krém Batrafen. Můžu vám na rovinu říct, že jsme hodně naštvání a hlavně máme strach o dceru a ještě máme doma mimino navíc manžel vozí domů služebního psa( byl by hodně velký průšvih kdyby to dostalo naše mimino a služ.pes). Hlavně pro dceru je to nepříjemné svědění, pálení. Morčátko včera dostalo poslední koupel v roztoku, je to lepší. Hlavně otázka je jestli je už zdrávo? Když se vyléčí rány, je už zcela zdravé? Ty plísně nejsou žádná sranda a po pravdě nevěřím, že stačí morče mazat a léčit Imacortem či podobnými mastičkami zakoupenými bez receptu v lékárně, možná se vyléčí rány ale ne ta plíseň!!! To jsem si udělala obrázek z toho co jsem načetla na stránkách, po konzultacích s různými veterináři a dcerce ty mastě nepomohli..... Podle toho co jsem přečetla pokud se u morčete vyléčí jen ranky (Imacortem apod, jak jsem už psala) morče je zdánlivě zdravé a více se to neřeší? V tom případě to v té chovce poště je a morčata to na sebe přenáší....... Záruka vyléčení u morčete je vzít vzorek a opět ho poslat na rozbory....... Odepíše mi na toto někdo?
  5.2.2017 11:10Ashara
  Kata-Bendzi
  Bohužel Vám neporadím, ale popravdě jste mě trochu vyděsila...
  Také jsme si nedávno přivezli morčátka, a jedno z nich mělo na několika místech jakoby hrbolky a stroupky... říkala jsem si, že to budu sledovat, protože podle chovatelky byly v ubikaci ještě s jiným morčetem, a ty naše holky se taky umí dost hašteřit, tak že je nejspíš jen pokousaná...
  Teď jí ty stroupky už víceméně vymizely, takže má holé hladké fleky v srsti (není to na první pohled vidět), zatím nejde poznat jestli to zaroste...
  Druhá morčanda to nemá.

  Můžu se zeptat jak ty fleky vypadaly? nemáte náhodou fotku?
  - - - - -
  A mohla by jste uvést o jakou CHS se jedná prosím?
  5.2.2017 11:54Smirny
  Ehrena: děkuji za info o Gennym:-)) To jsem vůbec netušila, že jste to Vy a přitom Vás tu znám táák dlouho:-D
  A když už jsme u toho chování starších zvířat, tak já tu mám teď jednu samičku, je 4letá, byla vždy zvyklá, že žila s parťačkami ( mám je po 3 ve 120 cm ubikacích).. a najednou jí přecvaklo a nesnese se vůbec s žádnou samičkou, ani mladinkou, ani starší, na všechny začala být super protivná a doslova zlá, s tím jsem se ještě nesetkala. Tak žije sama v kleci a vypadá spokojeně. Ostatní slyší a cítí, ale spokojeně se vyvaluje a cpe si pupík. No jsem zvědavá pak ve výběhu, až je hromadně budu vypouštět, jak se bude k ostatním chovat..
  5.2.2017 12:00Kata-Bendzi
  Ashara
  I my jsme vyděšení, pokud dcerce nezabere ta vodička s mastí tak dostane nějaké tablety, hlavně máme strach jak dopadnou ty jaterní testy na které má jít. Na morčátku jsem nejdřív našla jakoby šupinky takovou jakoby nerovnost něco jako lupy, pak vypadly chlupy a protože to asi škrábal tak takový krvavý bolák, vše to jsou kulatá místa. Teď po 12denní léčbě (4xkouoel po 3dnech) má stále šupinky jako lupy. Když jsem po pár dnech psala na stanici, že je nemocný pán uklidňoval, že to není přenosné, že stačí běžně koupené mastičky v lékárně (. Imazol...),že to tím také léčil a vše ok...... Jenže pak to dostala dcera...... Včera jsme jim psali na jejich veřejné stránky a ne jen že se zatím neodepsali, ale z jejich stránek zmizel i ten vzkazník co měli na stránkách. Napsali jsme i 3 stejné emaily že prostě je to takhle s chceme vrátit peníze a vrátíme morče ať si ho dovyléčí a žádná odezva. Manžel bude asi volat. Fotky mám akorát jak vypada ta vyrážka na dcerce.
  5.2.2017 12:01Tygrinka
  Kata-Bendzi: Na plíseň jsou nejlepší koupele v Imaverolu, k dostání u veterináře, ředí se 1:50, dělají se 3-4 koupele jednou za 3-4 dny. Nevím, v čem koupete vy. Po koupelích v Imaverolu se plíseň vyléčí a morče bude v pohodě. Je ovšem možné, že má horší imunitní systém a nějaký stres může plíseň zase vyvolat. Bude potřeba morčíka častěji kontrolovat a koupele možná po čase zopakovat. Po sahání na morče si myjte ruce.
  Kdyby léčba dcery nezabrala, zkuste se poptat, zdali by nemohla být použita mast Gyno-Pevaryl. Cannesten je v tomto případě na nic.
  5.2.2017 12:08Smirny
  Krev v moči: mě tedy po přečtení napadlo, jestli se již nejedná o chronické selhávání ledvin (zmínila i Tygrinka), tam bývá i špatná prognoza, i přeléčení ATB nemá výsledek:-( Ale to by veterinář poznal podle rozboru krve, pokud by ho napadlo toto.. z hodnot by to viděl. Nějaký vet., který na to má vybavení udělá u sebe, někdy to trvá déle, když to musí někam na rozbor poslat, tu krev.
  - - - - -
  Plísně: naprosto stoprocentní i na těžké případy je lék ITRAFUNGOL.. moc veterinářů ho asi stále ještě na morčíky nedává, je určen hlavně pro kočky, ale na morčata zabírá naprosto spolehlivě.

  Dle váhy morčete určí veterinář množství ( do velké stříkačky natáhne množství na týden a pak si doma jen inzulínkou vytahujete potřebné množství na den).. Dává se 7 dní, pak 7 dní pauza, zase 7 dní a sedm dní pauza a posledních 7 dní . Takže 3x se to opakuje. Dává se přímo do tlamky, vnitřní užití, nic se nemusí mazat ani máčet. Cca na 250,- Kč vyjde ta léčba celkem.
  Mě se doma plísně u morčat nevyskytují, ale přijelo mi občas mládě do chovu, u kterého třeba po týdnu 14ti dnech plíseň začala řádit. Vždy se vyléčilo a plíseň se již nikdy u jedince neopakovala.
  5.2.2017 12:18Tygrinka
  Smirny: Díky za tip na Itrafungol...
  5.2.2017 12:23Smirny
  Tygrinka: není zač, naše veterinářky to úspěšně aplikují, ale asi se na to chce u jiných vet. zeptat..
  5.2.2017 12:24Kata-Bendzi
  Tygrinka: koupeme a ředili jak píšete, včera 4tá koupel a nic moc. Vždy když jsme morče mazlili hned umyli ruce. Hned co se ukázal ten bolák, šlo morče do karantény a dcera k němu nemá přístup a my s manželem k němu nejdeme pouze v rukavicích a převlečení, i tak si pak ruce stejně umyjeme a i dezinfikujeme. Když jsme morče stříhali koupili jsme si ten jednorázový pracovní oblek a ten se pak hned spálil, jsme více než opatrní....... Dcera dostala Canesten když nezabral Imazol krém obojí od pediatrička u kožní teď ten Batrafen. Ale přece ještě neznamená to že když něco zmizí, že je to vyléčené....... Hlavně pak když se to objeví zase, ale to už nechceme riskovat, zdraví dětí za to nestojí!
  5.2.2017 14:19Buub
  Kata-Bendzi

  Morče je vyléčené po druhé negativní kultivaci. Bez kultivace se nedá říct, jestli na sobě ještě plíseň nemá. 10% morčat může být bezpříznakovým nosičem.
  - - - - -
  jinak plíseň není nějak strašně nakažlivá, k nákaze lidí nebo toho psa je potřeba nějaké oslabení imunity či aspoň kůže samotné (oděrky...)
  - - - - -
  a itrafungol je super.
  5.2.2017 14:21Smirny
  Krev v moči: tady můžete kouknout na onemocnění, kdy se objevuje v moči krev: http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/moc.htm
  5.2.2017 14:22Buub
  a ještě další věc. i jinak zdravých tvorů je plíseň onemocnění, které se vyléčí samo. teda asi za tři měsíce, ale vyléčí.

  a plísňové spory jsou v prostředí děsně odolné. Jakože vydrží živé a infekční rok a půl a usmažíte je jen savem ředěným jen 1:10 nebo koncentrovanějším persterilem. a nebo párou. nebo formaldehydem, ale to je nepraktické.
  5.2.2017 15:36Tygrinka
  Kata-Bendzi: Ošetřovala jsem dost plesnivých morčat, jak moje, tak cizí, pomáhala i s nalezenci v útulku, a nikdy jsem nic nedostala. Kdysi se mi morčecí mimča vyrazila až po 14 dnech od převozu u mě, někdy se oplísní i výstavní morčata po výstavě. Tím chci říct, že nynější nákaza může být poslední jak u něj, tak u vaší dcery, a nejedná se o něco hrozného, kvůli čemu by se mělo morče odstranit z domácnosti. Zrovna tak by vám mohl oplesnivět i jiný morčík. Chce to pořešit těmi koupelemi, když už je máte za sebou, vyčištěním ubikace a hlídáním morčíka. Popřípadě pro váš klid podat Itrafungol. O psa bych se tolik nebála, rozhodně je pro něj nebezpečnější pobyt v terénu než jedno zaléčené morče. Chápu, že to není pro vás lehká situace, zareagovali jste dobře a držím palce, ať je malá dcerka rychle v pořádku.
  - - - - -
  Víc bych se bála, že malá něco chytí na sedačce po bezďákovi než od morčíka nebo od zvířat obecně. Známá chytila lidský svrab a prý to bylo dost hrozné...
  5.2.2017 17:41Krev v moči
  děkuji za rady :-) Pujdu k veterinářce zítra hned znovu. Je to zvláštní ve středu byla na sonu - močák čistý bez písku, kamenů (ALE NEBYLO BY LEPŠÍ RTG ? ). Jinak čůrá častěji menší loužičky s krví (častěji viditelnou, ale někdy i lze poznat jen z papírku). ALE VUBE VUBEC NEPIJE, z napáječky zmizí na 3 morčata tak 20 ml na den max a to ani nedostavaji nijak vodnatou zeleninu. Myslela jse, že u selhávání ledvin se hodně pije. ....... Antibiotika brala nejdéle asi 4 týdny v kuse. ......ještě vždy když má problém s močí tak zároveň jsou i nepěkné bobky - velké, měkkčí, jsou hodně cítit nepříjemně, morče bývá nafouklejší (zní trošku dutě ale apetit zůstává) a......ještě mě napadlo jestli nekrmím nečím co ji irituje močové cesty - každý den dávám dost papriky, fenyklu a mrkve a přidávám kousek celeru, nebo kořene petržele nebo salátu a pokusila jsme se jí zařadit i petrželovou nať - je něco z toho třeba dejme tomu kvuli obsau nějakých látek (aromatických silic) dráždivého ? U jiných morčqat to nepozoruji. Je pravda, že u ještě u druhé vídám často bílý flek z vápníku na dece ale je to jemný pudr ne písek tak je to asi normální. Moje holky prostě málo pijou jako že extrémně málo :-/
  - - - - -
  Vlastně ani jednu z holek poslední 2 mesice vubec nevidim rachtat z napáječkou, pritom driv jsem je u ní docela videla, a vic zeleniny nedostavaji než jindy, ze by si to brali z ní :-/
  - - - - -
  a vzorek krve se musí brát v anestezii ze ?
  5.2.2017 17:53Smirny
  Krev v moči: nene, krev se bere normálně při vědomí. A při tom selhávání ledvin vůbec častější pití být nemusí.
  5.2.2017 18:30Bjutas
  Zdravím, je pravda.že když je člověk nemocný s virózou,či chřipkou,angínou,tak si nesmí brát na mazlení morčata že by to od něj chytla a pak by zemřely,nebo je to jen mýtus?
  5.2.2017 19:57Krev v moči
  Smirny: Ach jo toho jsem se bála:-/ jinak mám doma papírky (kvůli mým zdrav.problémům) DekaPhan ..¨..je tam 10 udaju co se dá vyhodnotit z moče - No a u ní vychází dobře (glukoza - negativní, ketony - negativní, nitráty, bilirubin, urobilinogen - vše negativní, pH 9) no a pak je tam leukocyty (vychází lehce zabarveně=mírně pozitivně), krev (ta tam je výrazně), bílkoviny (i když to mi veterinářka říkala, že u moče která má vysopké pH kolem 9 bývá i výskyt bílkovin jak jsou ty papírky blízko sebe na pH a bílkoviny tak to ovlivní zbarvení), no a poslední je specifická hmotnost moče a tu má nejnižší co je tam možné 1,005 asi
  - - - - -
  a ta krev, mně vetka (ke které s emi uz nechce moc chodit) tvrdila ze se odebira blbě as nejcasteji z krční žíly a hlavně ze se davaji do anestezie aby to nebylo ovlivneno stresem ty hodnoty, ze morcata jsou strasnz stresari a "breci" i u injekci a ze to pak ovlivní hodnoty krve dost, tak nevím co je na tom pravdy
  5.2.2017 20:05Smirny
  Krev v moči: tak to bohužel přesně nevím, z jaké hodnoty se to pozná, ale určitě Buub by věděla.
  Naše dr. s odběrem krve problém nemají, tak nevím:-( A i já jsem se naučila bez problémů píchat morčákovi ATB po operaci. Tak jedině zkusit k někomu jinému ještě?
  5.2.2017 22:31Puccka
  Poprosim o radu - morca ma problem s nafukovanim ( u veta sme boli) - kupila som espumisan, ale bohuzial som omylom kupila tablety pre dospelych.
  Mozem mu nejako (ako?) nadavkovat aj taketo kapsulky? Alebo zbytocna kupa a musim prebehnut kupit sirup espumisan?
  Vdaka :)
  5.2.2017 23:09Smirny
  Puccka: tak to nasypat do inj. strikacky, rozpustit ve vode a do tlamky. To bych udelala ja:-)
  - - - - -
  A pokud neni doma strikacka, tak na male lzicce rozmichat s vodou a nejak to do nej dostat po troškach.
  6.2.2017 00:28mamon
  Kata-Bendzi: U dětí se také objevila plíseň od morčátka, bylo to koncem listopadu. 20 dní jsme mazali Batrafenem, lehce se to zlepšilo, ale nevyléčilo. Nakonec zabral Lamisil tablety. Celkem léčba od projevu na kůži trvala 6 týdnů, protože pak jsme ještě mazali Exoderilem (to už jako prevenci návratu nemoci). Přeji ať se toho malá brzo zbaví.
  6.2.2017 08:32Kata-Bendzi
  Moc děkuji všem co mi odepsali za vaše názory, rady, vlastní zkušenosti. Ještě jedna taková úvaha: co si myslet o chovné stanici, kde vše řeší pouze Imazol nebo contromazolem. Za Koupel v Imaverolu jsme dostali vymazáno, že chceme morčínka zabí, že stačí jen ranku namazat tím imazolem........A že veterináři jsou vlastně k ničemu....... Jak je vidět na pánovi z té chovky v životě nebyl u veterináře s jeho chovem, což v mích očích je jasných spousty věcí....... Jsou všechny CHS stejné?
  6.2.2017 08:34Toni
  Dobrý den...chtěla bych se zeptat jak poznám zánět močového mechyre?...kvikani u čůrání neuslysim proto ze je máme ve garáži...Jsou ještě jiné projevy?..Děkuji predem
  6.2.2017 09:14Smirny
  Kata-Bendzi: prosím, můžete napsat, jaká je to CHS? Pokud nechcete veřejně, tak mi to napište do mailu. Rozhodně nejsou všechny CHS stejné. Možná to ani není žádná registrovaná CHS, chtěla bych si to zjistit. Díky. Mail: chsbluebee@seznam.cz
  - - - - -
  Toni: příznaky si pročtěte zde - http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/moc.htm
  On má morčík nějaké problémy, že máte podezření?
  6.2.2017 09:14PavlaS
  Kata-Bendzi: No to je jako bys napsala, že všichni chlapi jsou stejní. Jasně, že ne. Každý má prostě jiné zkušenosti a jiné názory. Holt někoho nenapadne, že by ten jeho mohl být špatný. Člověk by se v tom musel chvíli hrabat, aby našel dobrou chs. Ale já si myslim, že spíš najdeš chs, kde se o morčata starají a jsou to pro ně členové rodiny, než něco jinýho.
  6.2.2017 09:31Zbyněk
  PavlaS: chlapi jsou všichni stejní, to jsi ještě nezjistila? :D Shoduje se 4,78 z pěti žen:))

  Toni: "nezjistíte problém u morčete, protože je máte v garáži"? Smím se zeptat, proč morčata máte, když ani nezjistíte, jestli jsou v pohodě? Vlhko, šero, zápach, ideální podmínky pro chov zvířete...
  6.2.2017 10:23Neeen
  Ahoj,vzhledem k tomu,že za pár měsíců se bude moct podávat morčatům tráva,tak se ptám od kdy dáváte trávu,nebo kdy ji ještě nedávat?

  Toni:jedni moji známý chovají morče v garáži,být tím morčetem radši bych se předem oběsila na matčině pupeční šňůře,je to jako kdyby jsi žil pořád někde v podsvětí,je vědecky dokázáno,že morčata mají ráda světlé místnosti,světlé prostředí,v garáži mají tmu,musí čuchat výpary benzínu,a mají z toho tak akorát depku,takže být tebou ,tak bych jsi ty morčidla dala do pokoje,do bytu,nebo bych je někomu dala,protože žijou jen jednou a o délce a kvalitě života rozhoduje majitel
  - - - - -
  Toni:mezi příznaky patří:krev v moči,problémy s močením a vlhko kolem p.orgánu,stává se to častěji u samic,protože samice mají kratší močovou trubici než samci,tudíž se k ní mikroby a další svinstva dostanou snáz,jestli máš podezření na něco takového,tak hybaj k veterináři,protože to můžou schytat m. trubice,měchíř ,nebo ledviny,vetka ti nejspíš dá antibiotika.
  6.2.2017 10:45Myšikrysa
  Toni:

  PROBOHA PROČ MÁTE MORČE V GARÁŽI???
  Proč si kupujete zvíře, když ho pak strčíte někam do hnusné, tmavé, zasmraděné garáže, kde se mu nikdo nevěnuje? Buďte tak hodní a někomu ho darujte. Třeba si hoďte inzerát na Ifaunu. I kdyby ho vzal někdo pro hada, tak pořád lepší než se celý život trápit v garáži o samotě.
  6.2.2017 11:33Ashara
  Kata-Bendzi
  Také by mne zajímala konkrétní CHS?
  6.2.2017 14:15PavlaS
  Zbyněk: No tak to asi kazím statistiky :D
  6.2.2017 16:20Gizmo01
  Poradíte mi? Dnes jsem si domů přinesla morče, cca půl roční samička. Je v rohu kleci, nechce si vzít ní k jídlu, ani nechodi. Neni ani zakulacená nebo tak,ale má trošku větší boky v poměru s tělem. Na chvíli jsem ji vytáhla a hlásila si ji. Po chvíli začala vevnitř tak brnet a začalo se to zrychlovat pak konec a po chvíli zase. Myslíte že by mohla být březí? Nebo je to jen že stresu?
  - - - - -
  Ne hlásila,ale hladila
  6.2.2017 16:58Katjusa
  gizmo-možna je to stres nech ho chvili o samotě at se nejdřiv porozhliži a zvykne si na prostředi až pak na něj sahej
  6.2.2017 17:11Kájka
  Gizmo: nech ji čas. první den nechat raději v klidu.
  Naše morčátko první den (odpoledne) také strávilo většinou v koutě a nechtěl jíst, jídlo pak snědl všechno v noci. Druhý den začal jíst čím dál tím víc, po dvou dnech se začal docela rychle otrkávat :-)

  A odkud máš morčinku? Jestli ze zverimexu, tak to není vyloučené, že by mohla být březí (to se někomu už stalo)
  6.2.2017 18:33Gizmo01
  Ze zverimexu,ale tam je měli oddělene
  6.2.2017 18:44Lilka
  Gizmo: ono každá změna je stres a jestli byla půl roku ve zverimexu s morčaty a teď je sama a navíc jinde, je z toho vedle... otrká se :)
  jinak u zvíŕat ze zveru není jistota, že není bŕezí.
  jinak moc doporučuju ( pokud nebude mít mimča - snad ne), poŕídit kamošku - mimčo po odstavu.
  morčata sice k sobě navzájem nejsou tak úplnê kontaktní, ale společnost svého druhu stejného pohlaví ke spokojenému životu rozhodně potřebují.
  samotné morče jen žere,spí a vylučuje.... není to zvíŕe, které by pŕilnulo ke svému člověku a člověk mu stačil. Mêla jsem morčinku ( i potkanku) z neznalosti samotnou a už bych to nikdy neudělala.
  Popřemýšlej o tom prosím :-)
  6.2.2017 19:45Kata-Bendzi
  Tento odkaz patří vám všem, našemu morčeti byl zjištěn ve článku již jmenovaný Trichophyton metagrophytes......... Navíc jsem dneska zjistila, že tento typ se ještě nedávno hlásil na Státní veterinární správu....... Na závěr článku se píše o té matce......a jsem přesně v té situaci, zřejmě nejsme ani první a ani poslední, ale je to prostě prasárna z CHS!!!!!!!!!!!!!
  - - - - -
  „PLÍSEŇ“

  Banalita nebo závažný problém?

  Většina chovatelů by na úvodní otázku jistě odpověděla – banalita, která trošku znepříjemňuje prodej mláďat a vystavování, alespoň já mám z mnoha chovatelů poslední dobou takový pocit, ale bohužel pravda je úplně jinde. Pokusím se trochu problematiku „plísní“ přiblížit.

  Plíseň (dermatomykóza, dermatofytóza) je kožní onemocnění způsobené mykotickými agens (původci), nejčastěji Microsporum canis a Trichophyton metagrophytes, původců je mnohem více, ale jejich výskyt je oproti jmenovaným spíše zanedbatelný. Dermatofytické plísně se živí keratinem a žijí na chlupech, drápcích a kůži.
  Přenáší se buď přímým kontaktem nebo zprostředkovaně přes chovatelské pomůcky (hřeben, misky, gumičky atd.). Významnými přenašeči jsou tzv. asymptomní nosiči, což jsou jedinci, na kterých nejsou viditelné žádné příznaky postižení, ale plíseň rozšiřují. Častěji se jedná o dlouhosrstá zvířata, ale ani krátkosrstá nemusí být výjimkou. Díky tomu může být dobrý skutek prezentovaný uskutečněním krytí (ať zapůjčením samečka nebo přijmutím samičky) velmi nepříjemně potrestán.
  Spory v prostředí navíc dokáží přežít i několik let!

  K rozvinutí onemocnění je několik pro plísně příznivých podmínek:

  Oslabení imunity – nemoci, stres (nedostatečná péče a krmení, nedostatek vitaminů, přeplněné a nedostatečně čištěné boxy, časté transporty, vystavování), podvýživa či obezita, březost, porod, laktace, všechna mláďata do 2 – 3 měsíců nebo velmi stará zvířata
  Mechanické nebo chemické (např. amoniakem uvolňovaným z moči) podráždění kůže
  Jiné kožní onemocnění – především všenky a svrab
  Po přenosu již za 6 hodin začnou spory klíčit a do 1 – 6 (i více) týdnů se objeví první příznaky. Za typické se považují kruhová ložiska s vypadanou nebo ulámanou srstí a s šedobílými šupinkami na kůži, vše může být ohraničeno načervenalým lemem. Lokalizace je často na nose, okolo očí, na uších, ale může se objevit prakticky kdekoli po těle. Ve většině případů, ale typické změny nejsou přítomny a můžeme pozorovat jen mírné prořídnutí srsti nebo po jejím rozhrnutí, načervenalá místa s nebo i bez šupinek.Infekční stadia jsou přítomna na chlupech a kůži, proto se doporučuje postižené zvíře ostříhat a srst zlikvidovat (nejlépe spálením). Poté se přistupuje k léčbě buď lokálními preparáty s účinnými látkami – ketokonazol, klotrimazol, mikonazol, enilkonazol nebo v indikovaných případech i celkovými antimykotiky s obsahem ketokonazolu anebo itrakonazolu. Délka aplikace je minimálně 6 – 8 týdnů, ale může být i prodloužena. Po vymizení příznaků nebo po negativním kultivačním vyšetření se musí ještě 14 dní antimykotika podávat, teprve poté lze aplikaci ukončit.
  Pro nepřítele léků je povzbuzující informace, že existuje možnost samovyhojení bez jakékoli aplikace léků, ale až za několik měsíců a let, bohužel po celou dobu je zvíře infekční. Takže se samozřejmě nedoporučuje čekat až vše vyřeší příroda, protože dříve by vás asi začal řešit státní úředník.
  Samozřejmou součástí léčby je asanace prostředí a pomůcek pomocí Ajatinu (minimálně s obsahem účinné látky 1 – 4%). U pomůcek (domečky, hřebeny, mističky atd.) je možná sterilizace varem po 2 hodiny, ale nejlepším řešením je spíše likvidace.

  Prevence:

  Základní osobní hygiena a péče o morčata, tzn. v dobrém celkovém zdravotním stavu a kondici, bez vnějších parazitů. Pravidelná kontrola všech svých zvířat (to neplatí samozřejmě jen pro plísňová onemocnění, ale obecně).
  Zajistit vhodné prostředí pro chov morčat – pravidelná výměna podestýlky, čištění a dezinfekce ubikací, snížit stresové faktory na minimum, hlavně se to týká většího počtu morčat na plochu a tím jejich časté konflikty.
  Karanténa nově příchozích ke snížení rizika zavlečení plísní přes asymptomní nosiče. Délka trvání pobytu by měla být v ideálním případě minimálně měsíc. Nebo je řešením u nově příchozích zvířat nechat provést kultivační vyšetření.
  A proč jsem nepřátelům léků vyhrožovala úředníky? Plíseň je ZOONÓZA, tzn. že je přenosná na člověka, především na děti a imunitně oslabené jedince, kterým může být každý, zejména v období plískanic, chřipek a při stresujícím způsobu života. Na kůži se potom objeví zpočátku malý načervenalý flíček, na kterém mohou i nemusí být šupinky a může i nemusí svědit. Pozvolna se z něho stává větší a větší, často se sekundární bakteriální infekcí a objeví se problém, který vás zaměstná na několik týdnů. Jelikož se jedná o zoonózu, existuje zde zákonná povinnost hlášení příslušným úřadům!

  Takže už znáte správnou odpověď na otázku v nadpisu tohoto článku?

  K jeho napsání mne přivedla maminka jedné školačky, která toužila po zvířátku tak moc, že jí rodiče nakonec pořídili morčátko. Protože nechtěli nic riskovat, rozhodli se, že mazlíka koupí u chovatele, neboť chtěli mít jistotu, že bude morče zdravé a budou o něm vědět více, než že stojí 90Kč a žilo v kleci s králíčkem, který byl na prodej za 200Kč.
  Při přebírání morčete jim sice bylo trošku divné, že má jejich nový člen rodiny na oušku takové bílé šupinky, ale zkušená chovatelka je ujistila, že to nic není a že se nemusí ničeho obávat, protože morče několikrát "odčervila" a "naočkovala".
  Morčátko tedy donesli domů a vše zpočátku vypadalo v pořádku, během pár dnů se ale množství šupinek na oušku zvyšovalo a začaly se objevovat stroupky, ve stejnou dobu se i holčičce, která o svého nového miláčka vzorně pečovala, objevil malý flíček na obličeji. A tak maminka na nic nečekala a oba své svěřence zavedla k příslušným lékařům. U obou, jak dětské lékařky, tak u veterináře, se dozvěděla, že se jedná o plíseň. Tu holčička získala od svého morčátka, které již bylo infikované v době předání. Je to opravdu smutné, protože takováto "chovatelka" ničí jméno všech poctivých chovatelů.

  Té maminky mi bylo opravdu líto, protože jak říkala, naletěla zkušené chovatelce (nebudu ji jmenovat, ale chová velmi dlouho a prodává také velmi dlouho, takže moc dobře ví, co plíseň je). Když jí to psala, tak dostala odpověď, že určitě si to zavinili sami špatnou péčí. Protože ona žádnou plíseň v chovu nikdy neměla a nemá. Takže to prý měla holčička a přenesla na morče. Prostě tomu nepřikládá vůbec žádný význam a ani nechce nést žádnou odpovědnost.
  - - - - -
  bohužel mi sem nešel vložit odkaz tak jsem okopírovala alespoń takto.......
  6.2.2017 19:50Buub
  Kata-Bendzi

  mno, plíseň v seznamu nákaz povinných hlášení není a prostě není.

  imho není třeba z toho dělat kovbojku. dávám itrafungol, zopakuju kultivační vyšetření a nazdar. fleky na lidech se objevují tak v desetině případů.
  6.2.2017 20:02Ashara
  Kata-Bendzi
  Tak jo. Dvakrát jsem se Vás zeptala na konkrétní CHS (a nejen já), a dvakrát jste odmítla.
  Proč?
  Bráníte je nějak?
  Toto evidentně není pomluva, ale veterinářem zaevidovaná a podložená skutečnost.
  Uvažujeme o pořízení ještě třetího morčíka, a proto bych se ráda vyhla rizikům.
  Ale Vy, ač tu nadáváte, zřejmě nepřispějete k tomu, aby se nakažení morčíci prodávali dál.
  6.2.2017 20:24Krev v moči
  Smirny: tak dnes jsem byla u veterinářky, nabrala krev a řekla že hodnoty ledvin i jater jsou naprosto v pořádku, dělala znovu sono poctivě asi 15 minut a řekla že v močovém měchýři rozhodně žádný kamínek nevidí, možná že je tam maličko sedimentu, namočila papírek a řekla že krve už je tam méně a leukocyty jsou negativní (takže asi žádný zánět), ještě řekla že si mám na zítra zavolat že se koukne na sediment pod mikroskop ještě (což nevím co z toho zjistí), ATB jsme zatím nedostali, doporučuje zatím dávat stříkačkou 2 x denně alespoń 10 ml vody (s trochou brusink.sirupu - neví s ezda pomáhá ale neuškodí a morčatům to chutná a spíš tu vodu vypijí) k vypláchnutí moč.cest a po dou 5 dní dávat 0,1 ml metacamu který má i portizánětlivé účinky, dala mi domů ještě nějaké ty papírky pro kontrolu........koukala na sonu na pohlavní cesty a cysty tam nejsou, krček vypadá v pohodě ale stejně řekla že to obcasne krvácení (jednou to bylo i z konečníku jasná krev 1 den kapičky) klidně muze byt hormonama a že časem by se mohlo pristoupit ke kastraci (třeba až po létě) :-)
  - - - - -
  to krvácení myslím jako že ne z pohlavních cest to nemá, ale jako krev v moči :-)
  - - - - -
  jinak nevím proč ale říkala opatrně s paprikou - ze ji samozrejme muzou klidne kazdý den ale v menším množství jen protože obsahuje prý kapsein a že je to tak trošku alkaloid :-O
  6.2.2017 20:53Kata-Bendzi
  Ashara
  ne, nebráním........ale proč vlastně bych to měla psát, když tu je dost lidí co vlastně píší, že o nic nejde...... Nebudu z toho tedy dělat kovbojku.......hm
  - - - - -
  Ashara
  máte email na který bych to mohla poslat :-) ?
  6.2.2017 22:35Ashara
  Kata-Bendzi
  ashara@centrum.cz
  Děkuji
  6.2.2017 23:20andulka17
  Ahoj, máte někdo zkušenost s přesunem morčete z venkovního bydlení do bytu? Myslím během zimy. Zvládne změnu teploty bez zvláštních opatření? Děkuju
  7.2.2017 01:14Tygrinka
  Kata-Bendzi: Na tenhle druh plísně Cannesten ani Imazol nefunguje, obojí obsahuje stejnou účinnou látku clotrimazolum.
  7.2.2017 07:47Toni
  Mysikrysa-Moment! Mi máme krásnou garáž kde je čisto, sucho a hodně světla!!morcatka 4 mají vybeh 4 m2 a spoustu domečku a tunelu atd!!
  Smirny-podezření mam protože hodně cura :-(samička 5 let..Nikdo z nich moc nepije protože krmíme jen zeleninu a sem tam ovoce, suche krmivo je ve výběhu také ale moc ho nechtějí ....Jinak jsem u morcatka co chvilku ale je to něco jiného než když to má člověk doma:-(....samičku jsem vzala ze strašný podmínek a tedy o ni pečujeme ale protože moc nepije ale hodně cura -nevím jestli to zanet muže byt :-(....
  - - - - -
  Zbyněk. ..Proc bych to neměla zjistit???????podmínky jsou naprosto ideální!cítím rohy jazdy den jinak jednou tydne...Jen proto ze je nemam přes zimu doma neznamená že žijí na hnojišti! !

  Co se tyče nemoci ještě zkušenosti díky bohu nemam proto se ptam....
  - - - - -
  Cistím rohy každý den-jsem chtěla napsat
  - - - - -
  Andulka17 ...Do teplých prostoru by problém byt nemel ,jen naopak...musíš pak počkat az venku bude alespoň 15 stupňů pernamentne. ..a naopak,ruka se ze morčata zvládají 10 stupňů rozdíl v pohodě ale záleží na rase, podmínkách a zdravy
  7.2.2017 08:04Ashara
  Nemáte tip kam na veterinu v Berouně a okolí?
  Je tu veterin několik, ale zatím jsem nenašla, že by se někde vysloveně specializovali na morčátka.
  - - - - -
  Ještě edit:
  odkaz nahoře "Kam na veterinu?" jsem pročetla, bohužel o Berouně tam zmínka není, ale dojela bych i do Prahy pokud by to bylo na okraji směrem k Berounu - ale zdá se mi, že seznam veterin v člnku není moc aktuální, někteří lékaři kteří mají být specialisté na morčata, králíky atd... už tam podle webovek ani nepracují.
  7.2.2017 08:26Toni
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33869
  7.2.2017 09:30Smirny
  Toni, tak to netuším, zda-li to může značit zánět, možná prostě jen více čůrá:-)

  A s tou garáží, no jen jsem se usmívala, jak se na to reagovalo:-)) Asi si každý představil tu malou zatuchlou garáž bez oken:-D Ale my máme taky jako součást domu 50 m2 garáž, kde jsou okna, podlahové vytápění, zavedená voda a mohl by tam člověk bydlet jak v garsonce. Pro auta nevyužitá, stojíme venku pod přístřeškem, já tam mám taky po jedné stěně dvě veliké pětipatrové ubikace pro morčata dělané na míru.. A chodím k nim v ponožkách přímo z kuchyně, je to propojené dveřmi. takže je "garáž" a garáž:-D A máme tam naštelované automatické svícení denně od 14 hod. do 21 hod, aby měli fakt dost světla, i když je pošmurný den.
  - - - - -
  Ashara: ona tady na stránkách není bohužel ta veterina aktualizovaná:-(
  7.2.2017 09:35Zbyněk
  Toni: tak to jo, to vypadá pěkně:) Pokud by to byl zánět močáku, tak morče bude čůrat každou chvíli a trošku. Každé bolestí kvíkat nemusí. Boí to spíš u ledvinových kamenů. Jistotu lze získat na veterině, bakteriologickým rozborem moči. Je li podezření, doporučil bych to a také sono ledvin.

  Smirny: přesně to jsem si představil:)
  7.2.2017 10:56Buub
  Jo, jo, garáž, taky jsem se musela smát :D

  Používám jí totiž jako marodku. V životě v ní asi nikdo neparkoval, je v ní normálně denní světlo a zároveň chladněji než v obýváku, takže se dá dotyčný morčák z garáže velmi často zase vrátit ven, když už chráněné bydlení nepotřebuje.
  7.2.2017 11:22Smirny
  Zbyněk: tak Myšikrysa vám to nastínila hned, jak to tam vypadá:-)))))))) Doufám, že už myšíkryska viděla, jaké mají u Toni krásné bydlení:-)
  Myšikrysa - včera 10:45
  Toni:

  PROBOHA PROČ MÁTE MORČE V GARÁŽI???
  Proč si kupujete zvíře, když ho pak strčíte někam do hnusné, tmavé, zasmraděné garáže, kde se mu nikdo nevěnuje? Buďte tak hodní a někomu ho darujte. Třeba si hoďte inzerát na Ifaunu. I kdyby ho vzal někdo pro hada, tak pořád lepší než se celý život trápit v garáži o samotě.
  - - - - -
  Fakt chuděrky:-)) :
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33869
  7.2.2017 12:55Ashara
  Tak jsem byla dnes u veterináře, a i naši morčíci mají plíseň.
  Nevím jaký přesně typ, protože kultivace prý trvá 12 dní.

  Poučena zdejší diskuzí jsem si řekla o Itrafungol, ale prý ho není možné odlít a musela bych vzít celé balení za 1590kč, což jsem tedy nevzala.

  Smirny, psala jste tu že léčba Itrafungolem vás vyšla na cca 250, můžete prozradit kde ho dokážoz takhle nadávkovat?

  Zatím máme Imaverol a koupele, ale ráda bych, kdyby se mi ten Itrafungol podařilo sehnat, tedy za cenu která mě nedostane do kolen.

  No, a dceři před pár dny vyskákala na ruce jakoby vyrážka, docela rychle se to šíří... takže je docela dobře možné, že i dcera si užije léčbu plísně.
  Samozřejmě to proberu s doktorkou, ale jak jsem pochopila, mazání mastičkami asi moc nepomáhá že?
  7.2.2017 13:10Myšikrysa
  Smirny:
  Tak stačilo by napsat rovnou, že to je obytná "garáž" a ne klasická garáž, že...
  7.2.2017 14:31Smirny
  Myšikrysa: není povinnost popisovat, jaká je to garáž, ale my lidi by jsme neměli hned odsuzovat, když nevíme okolnosti..
  - - - - -
  Ta Vaše reakce byla krapet přehnaná totiž. Na to pozor, to se může někdy vymstít, dělat ukvapené závěry.
  - - - - -
  ASHARA: sem chodím na veterinu já, jsou tam dvě paní doktorky. Potřebné množství vždy natáhnou do větší stříkačky, platí se jen za ty týdenní dávky.
  http://www.veterina-sezimovousti.cz/
  - - - - -
  Sezimovo Ústí je u Tábora, Jižní Čechy.
  7.2.2017 15:06Zbyněk
  Ashara: pro dceru zkuste Exoderil krém (mají í roztok, ale krém je lepší), samozřejmě nejlepší volba je kožní lékař a kultivace, ale jako první pomoc nic lepšího neznám. Funguje skvěle i na mykózy nehtů, ovšem k jeho aplikaci na morče se raději vyjádří někdo povolaný, například doktorka Buub:) https://www.sleky.cz/exoderil-crm-1x30g
  7.2.2017 15:40Ashara
  Smirny: děkuji, tak to je bohužel pro nás přece jen trochu z ruky, škoda. Ale závidím lékařky, pro které nic není problém :-)

  Zbyněk: děkuji za tip, samozřejmě to budu řešit především s dětknou lékařkou, ale včera jsme tam byli a nepoznala že jde o plíseň. Je ale taky pravda že se u ní moc dětí s plísní od zvířaat asi nevystřídá.
  7.2.2017 15:44Kata-Bendzi
  Ashara
  Poslala jsem vám dva emaily, jinak mrzí mě, že jste v tom také. Musíte na kožní!!!!!!! Dětské lékařky si s tím moc nevědí........Více máte v emailu
  7.2.2017 15:50Myšikrysa
  Smirny:
  Stejně tak není povinnost mít věštecké schopnosti. Když se někdo vyjádří ve stylu: "morče je v garáži, neslyším ho pískat" a ještě je morče asi nemocné, tak to zní dost divně. Dává to totiž přesně dojem těch lidí, co si koupí morče, po pár dnech jim "strašně smrdí", tak ho vyšoupnou do garáže a dál nezájem.
  Spíš nechápu, že 90% lidí tady považuje za normální vůbec neřešit, že má někdo morče v garáži.
  Jako klidně si tu podporujte takové, co strkají morčata do garáží a sklepů (a nemyslím ty obytné), jen aby náhodou někoho neurazili. To je totiž mega průser někoho se dotknout, oproti tomu, že někdo možná týrá zvíře, že...
  Už tady končím, na takové pitomé rýpání nemám nervy, takže se nemusíte bát, že bych tu někoho nařkla neprávem.
  7.2.2017 17:38Toni
  Smirny-Zbynek-Buub. ..Děkuji! A jsem moc ráda že vam to libi:-)...V létě je výběh mnohem větší a jelikož ziju v Bavorsku kde máme vlastni seno,bylinky a šťavnatou louku mají se nase morcatka pak dobře :-)....dneska nemela ani mokré bříško ale pod domečkem je hodně nacurano. ...a dole mela bily sekret (jak se tomu rika? )Nevím jestli to není kvůli kastratovi. ..dřív byla sama...:-(
  7.2.2017 17:53Leesil
  Toni, vemte morče k lékaři, na dálku a bez vyšetření těžko něco vymyslíte.
  7.2.2017 18:08Toni
  Staráme se o morčata ktere byly ze špatných podmínek odebrány a než tedy si je vezme někdo jiný. ...nouzova stanice se tomu tady rika a tuhle samicku co moc curá mame ted 14 dnu...Při kontrole nebylo nic az ted...:-(((...
  7.2.2017 18:11Leesil
  Toni, dobrá, ale i když se problém objevil až teď, bylo by fajn to řešit...
  7.2.2017 18:49Toni
  Leesil...jistě, ja se jen do patku k doktorovi nedostanu proto ze musím do Prace. . A doted i krásne přibrala tak doufám že to zle nebude a v patek jedem...Jen Mé zajímal nazor:-)....
  7.2.2017 18:53Buub
  Ashara

  Itrafungol se prodává po lahvičkách, ale odlít fyzicky samozřejmě jde, normálně prostě z lahvičky člověk odlije potřebný počet ml do menší lahvičky. Stačí si prostě říct u veterináře, co mu nevadí, že má pak ve skříni načatou lahvičku. Ono chápu, pokud by váš vet objednával lahvičku itrafungolu jen pro vás a žádného jiného pacienta k tomu neměl, tak vám musí tu lahvičku prodat celou, protože kdyby vám odlil kousek a zbytek mu ve skříni prošel, tak on zaplatí celou lahvičku a vy jen kousek, to je blbost pro něj dělat.
  - - - - -
  Ale když člověk plesniváků potkává víc, a nejen morčata, ale i kočičky, pejsky a tak, tak jakmile má pravidelný odbyt na itrafungol, může ho rozlévat.
  - - - - -
  Já třeba teď žádný načatý nemám a kvůli jednomu morčeti by se mi taky nechtělo ho načínat. Ale kdyby k tomu bylo ještě koťátko nebo víc plesnivých morčat, proč ne.
  7.2.2017 19:18Ashara
  Buub
  Děkuju, myslím že na veterině kde jsem byla celkově moc často morčata nemají, a o Itrafungolu na morče slyšeli poprvé. Ale neodlévají to ani na kočky, veterinářka říkala, že i pro majitele kočky je to najednou dost peněz.
  Zatím tedy budu koupat, a ráda bych zkusila objednat i tu chytrou houbu.
  7.2.2017 19:18Gizmo01
  Takže jen informují. 2. Den co máme morčinku doma, už se otrkala pomalu začala jíst a dokonce si ode mě vzala mrkvičku z ruky:) jen se nedá vytáhnout z boxu :( hned začne utíkat a začíná mě kousat :( nevíte proč? Děkuju:)
  7.2.2017 19:29Ashara
  Gizmo01
  Ještě si nestihla zvyknout a bojí se. Jeden den je krozně krátce, dej jí čas :-)
  Domeček je zatím jediné místo kde to už jakžtakž zná a kde se cítí v bezpečí. Tím že jí chceš násilím vytáhnout, bere to jako útok na ní.

  Zkus si počíst třeba tady
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=faq#Ochoceni
  7.2.2017 19:37Gizmo01
  Ashara děkuju moc
  7.2.2017 20:55Zbyněk
  Toni: to nevypadá nijak zle, pokud nečůrá každé dvě minuty a nekvičí u toho, tak možná jenom zbytečně plašíte. Nicméně do pátku určitě vydrží a pak by bylo fajn udělat bakteriologii a sono ledvin.

  Gizmo1: jestli si přineseninka bere mrkev z ruky, tak je to buď výjimečně statečné morče, nebo zkušené, případně hodně oražené:)) Mladé, vyplašené morče to téměř nikdy neudělá, hlavně ne ty z množíren. Kouše Vás naplno, nebo jenom tak stiskne? Morče lehkým stiskem zoubků dává najevo nespokojenost, ale pořádný kousanec v pořádku není, bylo by to neobvyklé. Jestli je to jenom takové stisknutí, ne do krve, tak se neche chovat. Morčata strašně nesnáší odchytávání, na ruce pak už je to dobré:)
  7.2.2017 21:33Kájka
  Toni: pěkná morčatárna :-)
  Třeba mě napadlo, že garáž nemusí být temná nebo že tam můžou být morčátka jen přes zimu (nebo nyní, jak byly větší mrazy)
  Morčátko na poslední fotce (černo-bílé) je hodně podobné našemu morčíkovi, má skoro stejnou kresbu (náš má trošku víc černé barvy), má i stejný kukuč :-) Náš je plemeno anglický rex, je ten váš také?
  - - - - -
  Vaše morčátka se mají viditelně dobře. Také je prima, že jich je víc spolu. :-)
  8.2.2017 11:49Toni
  Zbyněk - Děkuji,snad ano:-)
  Kájka - Také moc dekuju!....hmmm nevim presne,vzali jsme ji po tom co ji u cesty našli v bedně malinkatou:-( ale má krátkou hebounkou rovnou srst.Ostatní dve jsou hrubší ale ona je strasně jemna:-)
  8.2.2017 15:08Ashara
  Toni, i mně nejdřív zarazilo když jste napsala o morčatech v garáži, tak jsem si našla vaše album, a řekla jsem si, že bych taky chtěla pro morčata takovou garáž :-)))
  Mimochodem, nejste vy ta Češka co pracuje v Chamu na koňské klinice? :-)
  8.2.2017 15:18Morce123456
  Dobrý den kde najdu alba morčat od zdejších uživatelů?
  8.2.2017 16:20Ashara
  Buď když najedete myší na jméno uživatele, nebo dole podle abecedy v Seznamu alb.
  8.2.2017 18:09Toni
  Ashara...Děkuji! pomalu se tomu taky už musím smat:-) ale už aby bylo teplo a morcatka mohla ven.Ne nejsem u koni.Ale taky bych to brala.Mi jsme pod ochráncema zvířat zamereny na male (kočky, morcata,králíci, myši,křečci atd....to je kolikrát člověku i zle v jakých podmínkách lidi zviratka maji:-(
  8.2.2017 18:42Kájka
  Toni: Někdy to je hrozné a smutné, jací lidé dokážou být :-((
  Ještěže existují takoví lidé jako Ty, kteří zachraňují zvířátka :-)
  8.2.2017 19:00Morce123456
  Toni-máte moc krásné morčatka.... Mají to tam hezké... A jste dobrá že se staráte o morčata které málem nepřežily nebo je někdo vyhodil..... Ashara-Dekuj
  8.2.2017 19:54Gizmo01
  Ahoj, jenom jedna otázka, morče má v boxu takovou keramickou misku na vodu, ale do té misky vykonává svou potřebu, hlavně do ní čůrá čím to je? Dělá to i vaše morče? A můžu tomu něják předejít?
  8.2.2017 20:03Lilka
  Gizmo: morčatka jsou "prasátka", na vodu je ideální napáječka :-)
  8.2.2017 20:10Toni
  Morce123456 & Kája. ..Děkuju za pochvalu:-)....Člověk by si je nejraději vzal všechny domu....naposledy byla hláška ze u obchodu je klec se zvířetem a dopis!byly to dvě morčata, v klicce,vedle stal pytel s krmivem a slámou a napis-DARUJI!....VENKU BYLO -22.5'C!!!....Proto je opravdu nutné si rozmyslet jestli zvířátko chci a jestli se o něj umím postarat dyl než 3 týdny po vánocích :-(((
  - - - - -
  Ten kdo to udělal už chytla policie Regensburg:-)
  - - - - -
  Kájka-ted mi tam telefon napsal nesprávně tvoje jmeno:-((
  - - - - -
  Gizmo01: souhlasím s Lilka:-)..miska se dáva spis v lete -v tom se pak i čachtaji :-)
  - - - - -
  Gizmo01: souhlasím s Lilka-miska se dáva spis v lete -v tom se pak i čachtaji :-)
  9.2.2017 09:07Neeen
  Ahoj,kdy začínáte s trávou,?slyšela jsem,že morčata nesmí tu novou jarní.
  9.2.2017 09:17Buub
  Neeen

  S trávou začnu, jakmile je venku cokoliv zeleného. Takže nejdřív ptačinec v předjaří a pak od prvních lístků čehokoliv jedlého v množství, které venku je k nasbírání. A protože to množství ze začátku není vůbec velké, myši si postupně zvykají a větší a větší dávky podle toho, jak to venku přirůstá.

  Vtip je právě v tomhle postupném návyku. Když přineseš morčeti, které je na seně, v dubnu igelitku trávy a naplníš mu seník, tak to prostě nemusí dopadnout dobře.

  Když přinesu v dubnu nůši trávy já, tak se nic nestane, protože v dubnu už mám morčata zvyklé na zelené.
  9.2.2017 11:02Bába
  Buub

  Prosím Vás jak je to s ostřicí? má hodně kyseliny křemičité jak to vadí dlouhodobě? V součesné době jsou pevné zelené stonky "špagaty",dávám občas holkám, dávají tomu přednost než obyč. salatu.
  9.2.2017 13:10ratonito
  Kata-bendzi: a nepsala jste o té plísní náhodou i na FB? Pred pár dny jsem tam něco takového četla, že si donesli zaplisnene morče z CHS.
  - - - - -
  Kamarádka i se synem také chytli od morčete plíseň, ukazovala mi fotky a vypadalo to dost hrozně. Léčili se úspěšně Exoderilem. Ale s morčetem je to prý horší, nezabírá nic. Nic prý na něm ale není vidět, je skrytý přenašeč. Prý se na jeho léčbu už vykasle , když je to bez úspěchu
  a případně poléčí sebe a syna, kdyby to zase chytli.
  9.2.2017 14:02Buub
  Bába

  ostřici nekrmím. kyselina křemičitá snižuje stravitelnost, není to škodlivé, ale imho to morčeti nic moc nedá.
  9.2.2017 17:18Kájka
  A co fenykl? -čerstvý, jak moc ho můžou morčata baštit? Našemu morčíkovi moc chutná.
  9.2.2017 18:02Kata-Bendzi
  Ratonito
  Ne, jinam než sem, jsem to nepsala.....
  9.2.2017 18:29Smirny
  Kájka: fenykl můžou častěji, je dobrý na trávení.
  9.2.2017 19:33Tygrinka
  Kájka: A až bude fenykl s těmi šlahouny, to bude teprve fofr, jak to do sebe bude tlačit :o) Fenykl nenadýmá, takže se nemusí extra šetřit. Ale všechno se přejí, takže klidně během dvou dnů můžeš zkrmit menší bulvu a pak dát pauzu.
  9.2.2017 20:51Blanule13
  Zdravim,chci se zeptat-máme doma seniora a rocniho mladika,ktery dnes chce starouse cely den obskocit. Ten se sice brani,ale je videt,jak mu to.vadi. Jeho zdravi uz neni nejlepsi,takze mi vadi,jak ho mlady otravuje.Myslite,ze to mladocha do zitra prejde?Mela jsem za to,ze morceci puberta je cca v pul roce :-/ Dekuji za odpoved a pardon za chybejici diakritiku,pisu z mobilu.
  9.2.2017 22:46Tygrinka
  Blanule13: Nejde o pubertu, ale leze na něj jaro. Těžko odhadnout, jestli zítra bude klid, měla jsem kluky, kteří řádili 3 dny, jiní se zklidnili dřív. Jestli by to zítra neskončilo, tak by bylo vhodné samečky na část dne oddělovat, aby si dědouš odpočinul.
  9.2.2017 23:06Puccka
  Ahojte, idem si po radu. Mam v docaske trojrocnu samicku, ktora dostala tympaniu. Akutny stav sme zvladli diky sab simplexu, deganu a probiotikam. Boli sme na veterine, zuby v poriadku, brusko tiez, nepritomnost cyst. Akurtat plyn v crevach. Dostali sme prikaz podavat nadalej sab, probio, degan. Problem je, ze to trva uz mesiac. Nema uz take stavy, ako bol ten akutny, ale kazdy den dostava sab a probio a napriek tomu den co den pomrnkava a "vzlyka", zvacsa vecer. Na veterine nam bolo povedane, ze mam nadalej pokracovat v liecbe.
  Moja otazka je dokedy? Naozaj, ti co ste prekonali tympaniu, tak to bolo na dlhu trat a borili ste sa s tym mesiace? Alebo by ste mi doporucili nejaky pripravok, aby sme sa tympanie konecne zbavili?
  Dietnej chyby som si nie vedoma, mam aj dalsich morciakov, ktori jedia to iste (seno, granule, zelenina) a nemaju problem.
  Vdaka :)
  10.2.2017 04:01Terry12
  puccka: Mám morče, které se jednoho dne z ničeho nic (nic jsme neměnila) nadmulo, akutní stav byl také zažehnán, a pak trvalo 2 měsíce než se dalo říct že se to tochu stabilizovalo. Nejvíc nám pomohlo nechat alespon 5 dní jen na sene, granulích, vodě a hodně pohybu (sab simplex, vitamin C)....pak začít přidávat pomalu nenadýmav věci jeden druh po dalších dnech přidávat další (třeba mrkev, fenykl) a tak pokračovat........moje morče ale od t doby je citliv třeba na salát, okurku i když předtím nebylo .........takže bych radila nedávat saláty, zelí ani čínské, okurky, řapík.celer........................ještě t své jsem si koupila fenyklová semínka (koupíte v koření) a rozemlela je a dělala jí výluh z toho pít :-) ............jinak bacha na degan - jestli ho dáváte ústně - první veterinářka mi řekla dávat ústně delší dobu až 3krát denně, na dalších 2 veterinách se zdesili, ze tenhle degan je puvodne delaný jako injekční roztok a že do tlamky se podáváte jen když je to nuté ale jinak že dlouhodobě může nadělat pěknou paseku, dokonce to že má doted rozházené zažívání, měkk bobky oproti ostatním a prý načnutá játra je kvůli tomuhle :-/ V lékárně si můžete koupit Ranisan 75 mg (2krát denně dát morčeti cca 1/16 tabletky) - taky to hýbe střevama.........ale mně se osvědčilo krmit víckrát denně ménší množství, nedávat granule blízko zeleniny, ne moc vodnatou zeleninu, sab simplex a Ranisan, a hlavně pouštět běhat :-)
  - - - - -
  no a docela nám pomohla vždy masáž bříška, nesnášela to, ale když jsme ji masirovali vždy byl slyšet jakýsi plyn jak uniká, pak se vykakala (třeba 20 bobku najednou) a hned bylo vidět že je jí lépe .-)
  - - - - -
  někdy jsme jí zlobili, že jsme jí lochtali na bříšku a jak byla doslova nas*aná a vhazovala nohama tak se ji ty streva skvele rozhybali :-)
  10.2.2017 12:29uj uj
  Doufám, že to nebude považováno za spam, ale chtěla jsem se prostě podělit o úplně báječné a vtipné, poučné a dokonalé morčecí stránky. Bohužel je to jen pro němčináře, ale třeba se jich tu pár najde...

  www.sifle.de
  - - - - -
  http://www.sifle.de/
  10.2.2017 13:56ratonito
  Kata-bendzi: tak to asi bohužel není ojedinělý případ. Toto bylo z nějaké CHS u Liberce.
  10.2.2017 17:42Petraaa
  Dají se tady někde najít alba CHS nebo musím CHS vyhledat a zkoumat? :) Hodně stanic je totiž už neaktivních a já už se v nich ztrácím.
  10.2.2017 19:01Kájka
  uj uj: pěkné :-) Škoda, že neumím německy. Mrkla jsme aspoň na nějaká videa, jsou tam dobré nápady :-)
  10.2.2017 21:22Neeen
  Petraa.ne nedají se tu vyhledat,alba jsou jen pro zaregistrované
  Kájka:i když chodím na němčinu,tak jsem polovině nerozumněla,no co už,tak jsem použila překladač:DD
  10.2.2017 21:38Buub
  Tak jsem porušila svoje předsevzetí ponechat odchovy čistě na přírodě a mateřských pudech samice. Čistě teda protože zimní plemenitbu jsem fakt neplánovala. Je to hustý, když se objeví mimina v kotci samic co se narodili na začátku října. Prostě nějaká - nevím která - musela být akční ještě před odstavem. No ale každopádně najednou mimina, dvě mrtvá, jedno takové nanicovaté co sotva drželo hlavu, nikdo se tam k tomu nehlásil, tak jsem ho vzala domů že to spolu zkusíme, když už je teda na světě.

  Je to příšera. Dneska týden stará, krmím už pětikubíkovou stříkačkou, když má prázdnou nádrž, tak řve jak na lesy a sama skáče do ruky. Snad z toho pískání vyroste, nebo mě vomejou (v pět ráno výborná zvuková kulisa...)
  10.2.2017 22:40Kájka
  Buub: teda... tak jseš teď morčecí máma. Tak ať se mimču dobře daří a pěkně roste! :-)
  11.2.2017 12:36Ylada
  Buub: tak tomu překvápku držíme palce i tlapky...fotečka by nebyla? :-)
  11.2.2017 14:47Sylviana
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak odnaučit morče kousat. Samec stáří 3 měsíce. Není ještě zcela ochočený, ale denně ho bereme do ruky. Na klíně bublá, není úplně strnulý dá si i zeleninu, lehne si. Jakmile ho chytnu do ruky třeba kvůli otočení nebo vrácení do klece hned mi jde po ruce, necvaká zuby, ale ochutnává a dost silně, tahá mě za kůži. Nechci ho cvrkat do nosu at' neprodlužuji ochočování, ale pokud kousne dceru 8 let tak ji určitě jakákoliv manipulace s ním odradí. Děkuji za vaše postřehy.
  - - - - -
  Ještě bych chtěla dodat, že někdy, když mě tahá za kůži a chci se vyrvat, prokousne mě do krve.
  11.2.2017 16:37Morce123456
  Sylviana-kdyz vás kousne určitě si to polijte dezinfekci, peroxidem nebo něčím a aby se odnaučil kousat musíte na něho trochu zařvat ne hodně ale aby si uvědomilo že to nesmí, jinak ho trošililinku můžete placnout po zadečku naše morče už nekouše ale kousalo jen když se naštvalo. A to s tím placnutim, určitě jen trochu ne hodně.... Ale spíš bych ho okřikla
  11.2.2017 16:54hermanka87
  Dobrý den , sháním klec pro dvě morčátka a nevím jaká má být minimální velikost klece . :-)
  11.2.2017 17:08Tygrinka
  Sylviana: Nevím, kdo vymyslel cvrnkání do nosu, do citlivých nozder, osobně to považuji za nepřiměřený a bolestivý trest a nepoužívám to. Pokud zvíře nemá zdravotní problém, že by kousalo z tohoto důvodu, tak při ochutnávání a zesílení tlaku z jeho strany jemně, ale důrazně, klepněte jedním až dvěma prsty morče po čumáku - shora po kosti - a hlasitě řekněte NE. Jde spíš o to, aby se morče trochu leklo, než aby ho to moc bolelo. Ono neví, že vás to bolí, proto je třeba mu to "říct".
  Také se zamyslete nad vaším způsobem manipulace, obracet morče jednou rukou ho může prostě bolet, proto se brání kousáním. Obracím je většinou tak, že je beru do obou rukou a myšáci nemají tendenci kousat.
  11.2.2017 18:18AniV
  Dobrý den, chci se zeptat, mám morčátko, už starší samičku, která má nádor a už se s tím bohužel nedá nic dělat... :/. Ve středu dostala průjem (zřejmě následek nádoru) a je na dietě - seno a voda a dávala jsem jí ještě heřmánkový čaj. Včera ráno už měla krásné bobečky, skoro normální, jen trochu měkčí. Radovala jsem se, ale dietu jsem jí zatím nechala. Odpoledne bohužel zase dostala průjem :/. Chci se zeptat, jestli jí mám stále nechat dietu - seno a voda nebo jí můžu dát trochu granulek (máme Magnumky). Jde vidět, že už má hlad, je celkem čilá, není apatická, pije vodu i žere seno ;-). Díky za rady.
  11.2.2017 19:22Jája
  Tygrinka: Tak tomu, co ty říkáš klepnutí po čumáku, tak tomu já říkám cvrnknutí do nosu. A vsadím se, že ostatní, kdo cvrnkají do nosu, morče přes nos klepnou jako ty. :-)
  11.2.2017 20:24Beranek
  hermanka87 - Ideální 100 cm. Ale vždy platí, že čím větší, tím lepší. Doporučuji tyto prodejce. Zboží i rozváží. Mají i šikovné přepravky. https://www.klece.eu/klece-pro-hlodavce-c3/
  http://nejlevnejsi-klece.webnode.cz/klece-100/
  11.2.2017 21:11Terka77
  Je opravdu nutné chovat alespoň 2 morčátka? Rodiče mi 2 nedovolí :( A já bych se mu každý den věnovala.
  11.2.2017 21:26Gizmo01
  Ahoj, dnes jsem se dívala morčátku na srst,protože se docela často škrábe, zjistila jsem že tak má stroupky, u jednoho je kolem i zaschlá krev. Co s tím ? K veterináři?
  11.2.2017 21:44Sylviana
  Tygrinka: Děkuji za radu. Zapomněla jsem dodat, že manipuluji s morčetem oběma rukama, podeberu pod hrudníček a pod zadeček, nikdy jednou rukou. Nikdy ne tak, aby se bálo nebo aby mělo pocit, že visí ve vzduchu. Kdysi jsem chovala morčata s PP, ještě si něco pamatuji, ale že by morče v ruce tak bolestivě ochutnávalo ruku to fakt ne. Bojím se právě toho leknutí, když ho klepnu po čumáku. Je to plašan a nějak né a né se uklidnit. Dcery si s ním hrají, mazlí, češou, a on si od vánoc nedá říct. Klec má vedle sedačky, pořád na nás vidí, pořád na něho někdo sahá, aby ho pohladil. No, nevím jak ještě jinak morče ochočit. Tohle se mi ještě nestalo.
  11.2.2017 22:21kapa
  Chtěl bych se prosím zeptat, jaké množství, ale opravdu jaké množství, čerstvé zeleniny, můžu morčeti dát v jednom krmení. Děkuji. Pavel
  12.2.2017 10:43Morce123456
  Terka77-Kdyz ti rodiče dovolí jedno tak si kupte aspoň to jedno.... Ale jelikož nebude mít kamaráda tak se mu musíš hodně věnovat např. Mazlut se s nim, nechst ho proběhnout atd. A jinak můžeš zkusit rodiče přemluvit....
  - - - - -
  Gizmo01-tak to bude asi svrab... Přečti si něco o svrabu tady na stránkách.... Ale radši bych šla k veterináři.... Přečti si to a pak uvidíš jak vážné to je.
  12.2.2017 11:24PavlaS
  Terka77: Pořid si jiné zvíře. Morče není plyšák na mazlení a tahání.
  Gizmo01: Zajdi k veterináři, nejlépe k nějakému, který ví co je to morče a jak se takové morče léčí.
  kapa: No to je ale těžký...Záleží jaká je to zelenina, jak je zvíře staré a v jaké je kondici. Můžeš dát třeba 50g a taky 100g...
  Sylviana: No a není to třeba tím, že by chtěl víc svýho klidu?
  12.2.2017 12:35ratonito
  Sylviana: přesně to dělá i jedno naše morče. Máme od vánoc dvě, jedno už je v pohodě ochočené ale to druhé je nemlich to samé, jak to vaše. Zatím teda nekouslo do krve. Ale přesně. Syn si ho vytáhne (už to dá práci), dá ho na sebe a morče mu začne kousat triko a od těch vánoc už ho asi tak 5x přes to triko kouslo, že tam měl otisky zubů a s brekem ho vracel do klece. Včera si ho vytáhl, dal na sebe deku, morče leželo, uvelebené, natažené ale běda jak ho chtěl pohladit nebo otočit. Pak jsme ho chtěli vrátit do klece, lítal po sedačce jak splašený a zas se nechtěl nechat chytit. Taky klepem po čumáku a stejně je to pořád stejné. Taky nevíme co s ním.
  12.2.2017 13:33Beranek
  Terka77 - Ano je! I když se budeš morčátku plně věnovat, nikdy mu nemůžeš nahradit kamaráda stejného druhu, tedy další morčátko. Kup si králíka, nebo křečka, ti jsou samotáři...
  12.2.2017 14:32Kájka
  Beranek: ani králík není zrovna samotář, ale asi se dá lépe ochočit a fixuje se na člověka. ale ne každý. někteří se chtějí mazlit a někteří ne. My měli králindu hodně mazlivou, ale na králičí diskusi občas někdo píše, že králík nesnáší hlazení nebo dokonce kouše :-( je to, zkrátka, individuální .
  12.2.2017 14:49Beranek
  Kájka - Králík je opravdu samotář. Z vlastní zkušenosti vím, kdy mi jedna dospělá samice přeskočila do klece k mladé samičce a zakousla ji. Než jsem stihla přiběhnout, bylo po všem a mimino mi vykrvácelo a naposledy vydechlo v náručí. Odehrálo se to během pár minut. Ani dva samci se nesnesou. Tím, když píši, že jsou samotáři, tak nemám na mysli, že nepotřebují kontakt s člověkem, ale kontakt s dalším králíkem.... Morče vám na zavolání nepřijde, ale králíčky jsem měla naučené, že na jemné pobouchání dlaně po zemi za mnou přišly.
  12.2.2017 16:06domini
  nevite někdo nejaky recept na domaci musli?
  12.2.2017 16:10Bubla
  Dobrý den prosím mám velkou prosbu na chovatele, měla jsem dvě morčatka starší samičku a mladšího samečka, bohužel dnes mi sameček umřel na vrozené onemocnění (selhalo mu srdíčko) a potřebuji se zeptat samička mi stále píská a naříká a já nevím co s ním.. Nevím zda k ní mám koupit dalšího kamaráda??
  12.2.2017 16:41Tygrinka
  Jája: To bych byla moc ráda, kdyby to tak bylo :o)
  12.2.2017 16:44dwojceEva
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu dát našim morčákům do klece kartonovou (papírovou) rouru. Byl to obal na víno, s plechovými víky, budou to předpokládám kousat, tak aby se jim něco nestalo.... má někdo zkušenost? Díky moc.
  12.2.2017 16:46Kájka
  Beranek: Právě -morče není zvířátko, které by přiběhlo za člověkem pro pohlazení, což někteří králíčci dělají. Králík je teritoriální, ale v přírodě žijí v rodinách, ve skupinách, takže -samotář není. Nesnesou se někdy dva králíci, stejně tak jako některá morčata (perou se, nemůžou být spolu) Ale dost případů, kdy mají lidi doma dva králíky a jsou to tulínci, kteří se jeden bez druhého nehnou (většinou jde o páry, kdy jsou ušáci vykastrovaní) Takoví králíčci si pak vystačí spolu o mazlení s člověkem pak většinou moc nestojí.
  12.2.2017 16:56Zbyněk
  AniV: já bych určitě samičce zkusil dát probiotika, třeba Prorabbit mám vyzkoušený a je dobrý, funguje výborně. Doufám, že případně někdo poradí ještě něco dalšího, mě zatím toto vždycky stačilo.

  dwojceEva: záleží na tom, jestli v obalu nejsou nějaké chemikílie, nezdravá lepidla, barvy atd. Speciálně tohle bych jim nedával. Nejlepší je trubka z alobalu, nebo z toaletního papíru, to neobsahuje nic škodlivého. Malá krabice z hnědého kartonu je také velmi oblíbená:))

  Beránek: to teda:) Babička měla pětikilovou zkušenou ramlici a dala k ní polovičního samečka od hajného na nakrytí, ten to chudák málem nepřežil a pak jsme opravovali poničenou králíkárnu, normálně ho mrcha honila po zdi, kroužili dokola po stěně a odstředivá síla je tam udržela, to jsem pak už nikdy neviděl:) Sameček byl oškubaný, jak husa a měl dva kousance do krve na stehnech.
  12.2.2017 17:07Tygrinka
  Bubla: Kamaráda ano, ale určitě holku. To, že jste neměli mladé, je skoro zázrak, který se nebude jen tak opakovat, a pro samičku mít mladé v jejím věku znamená dost velký problém, který by nemusela přežít.
  12.2.2017 17:08Kájka
  Jinak -na mazlení pro děti je nejlepší pes, kočka. Morče moc ne, u králíka to je hodně individuální, ale je tam asi větší šance. Naše králinda za náma skákala na sedačku apod. chtěla hladit, olizovala nás, dokázala ležet s člověkem v posteli i několik hodin. Syn s ní někdy usínal (kolikrát jsem je našla, jak u kluka spala, přitulená), byla kočkopejsek (vím, že spíš výjmečný případ).
  12.2.2017 17:21Tygrinka
  Sylviana: No - holky si s ním hrají, mazlí a češou...a pořád na něho někdo sahá - většina morčat není zvědavá na tolik pozornosti od majitele. Takže bych v tom viděla i to, že morče dává najevo, že chce víc klidu.
  - - - - -
  dwojceEwa: Někdy mohou mít tyhle obaly i mezivrstvu z pvc či něčeho nepapírového. Pokud by to byl čistý papír, tak bych jim to tam na chvíli dala. Ne vždycky to musejí okusovat. Kdyby se do toho pustily moc, tak bych jim ho sebrala. Pokud by si z toho dělaly probíhačku a kously si do toho jen párkrát, aby zjistily, co to je, nechala bych je si zařádit. Za dvě hodiny sebrala a dala zase jindy...

  Zbyněk: Trubka OD alobalu a toaleťáku, že jo?
  - - - - -
  dwojceEva: Pardon, ty nemáš holky, ale máš kluky...takže všechno s měkkým i :o)
  12.2.2017 17:23Kájka
  Známí mají 2 morčata, kluky. Každý je jiný. Jeden se nechá od dětí brát, hladit, druhý morčík je jiný, nechce hladit (je takový prý od začátku).

  Sylviana: na vašem místě bych morčíkovi dopřála víc klidu. My jsme to tak zpočátku dělali. Morče jsem po přinesení domů umístila do ložnice, aby byl v klidu (byl dost vyjukaný) a děti jsem nenechala ho moc tahat.
  12.2.2017 17:59dwojceEva
  Díky za info :) vy myslíte, že se vejdou do ruličky od alobalu?
  12.2.2017 18:06Tygrinka
  To se podle mě nevejdou, tedy pokud Zbyněk nebere nějaké balení alobalu pro velkovýkrmny s průměrem trubky 20 cm :o)
  12.2.2017 18:16Lucie89
  Jsou tu nějaké CHS na které si dávat pozor? Děkuji
  12.2.2017 19:41Bart
  Kdo chce může se podívat na alba o seznamování se sotva dvouměsíčního prcka s dva a čtvrt roku starým morčíkem, který přišel o brášku.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33905
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33906
  12.2.2017 20:42Morce123456
  Bart-krásné morčata
  - - - - -
  Neví někdo, mě se poslední dva dny samo odhlašuje tady na stránkách... Dělá se to taky někomu?
  12.2.2017 22:47Ashara
  Nedávno jsem tu psala, že i na našich morčatech se našla plíseň, na veterině jsem dostala imaverol na koupele s instrukcemi - naředit, morče vykoupat (celé), nechat pět minut působit, a opláchnout.

  Co tak ale pročítám na netu, tak někde se píše neoplachovat...?
  Jak to tedy je?

  Jinak bohužel naší dceři Batrafen nijak moc nezabírá... vy kdo jste to také zažili, jak se u vás postupovalo když Batrafen nezabral?
  13.2.2017 00:11Ehrena
  Ashara - taky jsem před pár lety chytla plíseň od našeho Merlínka, který ji měl teda kvalitní - objevila se mu ihned po smrti jeho kámoše, typla bych, že díky stresu z toho. Merlínek byl asi skoro měsíc sám, než jsme mu sehnali nového parťáka, dle instrukcí jsme taky koupali v Imaverolu, a ten měsíc se mu to moc nelepšilo, po měsíci jsem k němu dala nové malé morčátko s obavami, že to taky dostane, ale už jsem se na to jeho smutnění nemohla koukat, a během týdne se jí zbavil, a Brumík od něj nechytil nic. Já ale během toho ošetřování jo, a samoléčila jsem to napřed Canestenem, a pak jsem skončila u Lamisilu jednou denně, po kterém mi to tedy konečně zmizelo. Trvalo to ale asi 6 neděl, ne-li déle. U doktora jsem ale se sebou nebyla, jen na veterině s Merlínkem.
  - - - - -
  Jinak nám tedy řekl tehdy vet neoplachovat po koupeli v Imaverolu.
  13.2.2017 00:16Tygrinka
  Ashara: Naředit, celé namočit, aby se roztok dostal na kůži, uši namočit prsty, aby se voda nedostala dovnitř, na hlavičce použít prsty nebo stříkačku, aby se roztok nedostal do očí. Neoplachovat. Dělají se 3-4 koupele jednou za 3-4dny.
  - - - - -
  Roztok se dělá vždy čerstvý, měl by být vlažný.
  13.2.2017 07:04Ashara
  Ehrena a Tygrinka - oběma Vám moc děkuju.

  Koupu každý 3.den, celkem mám udělat 4 koupele, takže potud je to asi správně, ale dál mi dali na veterině instrukce, že po 5 minutách morče OPLÁCHNOUT, takže je pokaždé VYSPRCHUJU.

  Ach jo :-( Už máme za sebou dvě koupele, takže ty asi byly zbytečné že, když jsem to z nich hned zase všechno smyla :(
  - - - - -
  Každopádně děkuju že jste odpověděly tak rychle, protože dneska má být třetí koupel.
  Takže když se neoplachuje, tak je vlastně nemusím dalších 5 minut trápit čekáním a můžu je hned po umytí vyzvednout a usušit že?
  A ještě jeden dotaz - sušila jsem doted fénem, protože i přes veškerou mojí snahu (předem vyhřáté topení v koupelně kde je myju, pak sušení ručníkem nad topením) se mi morčíci klepali.
  Můžu to i nadále takhle sušit, nebo se to má nechat uschnout přirozeně?

  Omlouvám se za asi primitivní dotazy, ale v příbalovém letáku jsem tohle nenašla, a na naší veterině mi evidentně v některých věcech poradili špatně.
  13.2.2017 08:45Zbyněk
  Tygrinka: ani do roličky od toaleťáku se nevejdou:)) Ale na okusování a hraní jim to stačí:))
  13.2.2017 12:39zuzanecka
  co dáváte morčatum za vodu??když vám neteče voda doma
  13.2.2017 14:03Ashara
  zuzanecka - a co pijete vy?
  13.2.2017 14:25ratonito
  Ashara: pivo a rum :-D
  13.2.2017 14:29Morce123456
  TAK KUP BALENOU NE?
  - - - - -
  VODU)
  - - - - -
  - zuzanecka
  13.2.2017 14:59Camille
  Dobrý den, mám dotaz na zkušené morčatáře. Máme morčáka, 5 let, žije v kleci s druhým. Po Novém roce se mi zdál apatičtější, občas měl dny, kdy víc seděl v rohu a přišlo mi, že trošku zhubnul - nicméně po potravě se hnal normálně. Když jsem ho zvážila, tak jsem se zděsila. Z původních cca 1400 g (byl pořádná vazba), měl během asi 2 měsíců (od posledního vážení) jen 1200! Vyrazili jsme hned na veterinu (MVDr. Lietavcová na Hůrce). Dělala sono, moc se jí nezdálo srdce, prý stahuje občas nepravidelně. Rozhodla se nasadit Furon. Měli jsme zkusit dávat týden, když nezabere, tak vyzkoušet ATB, zda není v těle skrytý zánět. Jako třetí variantu uvedla možnou bolest z počínající, již hmatné artrózy, proto máme i léky na bolest - Loxicom. Bohužel po 4 dnech užívání Furonu morčák přestal přijímat potravu, takže jsme začali hned dokrmovat Rodicarem a osmizrnnou kaší. Trávení se podařilo rozjet, váha mírně klesala nebo stagnovala. Furon jsme samozřejmě vysadili a navšívili veterinu. Paní doktorka znovu udělala sono a rtg, nic závažnějšího ale nenašla. Morčákovi zbrousila zuby, které mu trochu začaly přerůstat, a doporučila pokračovat v dokrmování a nasadit atb Zobuxa. Ty jsme podávali tři týdny zároveň s léky proti bolesti, nyní je morčák asi již týden bez medikace. Během léčby (cca po 10 dnech užívání atb) začal postupně normálně přijímat potravu, jí opravdu hodně a s chutí, i seno. Na jídlo ho dokonce raději oddělujeme od druhého morčáka, aby měl dostatek času všechno sníst. Problém ale je, že stále hubne, a to poměrně výrazně :( Nyní ho již asi dvanáct dnů nepřikrmuji, denní dávku potravy bezpečně sežere. Navíc mu dávám ovesné vločky a granule, přesto má na váze stále méně. Nyní už má 1030 g :( Nevím už, co s ním. Zdá se mi, že i paní doktorce docházejí nápady. Neměl by někdo nějaký tip, co ještě podniknout v takovém případě?
  - - - - -
  Ještě doplňuji, že bobkuje normálně, i když občas vyjímečně najdu i řidší stolici. Moč má dost tmavou a hodně pije. Rozbory se neprováděly, MVDr. je nenavrhla.
  13.2.2017 15:29Beranek
  Camille - A za tu dlouhou dobu podávání atb, tedy 3 týdny jste dávali i probiotika (BioLapis)? Ty jsou velmi důležité podávat, pokud je morčátko na atb. Pokud ne, tak je jasné, že musí mít dosti rozhozené zažívání. Jediného co mě napadlo, tak snad si vyžádat u vetky glukosu a dávat do napáječky. Po tom nemocné morče přibírá rychle a taky bude mít více energie.
  13.2.2017 15:39Camille
  Beranek, ano, dávali, mezi intervaly podávání atb a ještě týden po dobrání :(
  - - - - -
  Beranek: Stačí i glukopur? Ten mám doma. Kolik bych ho měla do čtvrt litru vody přidat?
  13.2.2017 15:57Neeen
  ahoj,nevíte někdo do kdy jsou slevy na tomhle obchodě?(kralici.cz),hledala jsem jak to je s poštou ,ale nikde nebylo nic,mám představu tak 100?,bydlím kus od Přerova
  13.2.2017 16:04Beranek
  Camille - Ano, stačí i glukopur. Není na krabičce návod? Já většinou dávala nemocným morčátkům nebo při rekonvalescenci jen glukosu od vetky, takže s dávkováním moc neporadím. Možná do čtvrt litru tak jednu polévkovou lžíci?
  13.2.2017 16:51Kájka
  Neen: o poštovném tam píšou, viz "doručení a poštovné"
  13.2.2017 17:44Sylviana
  Kájka, Tygrinka: asi jsem špatně podala dotaz, ale děkuji. Myslela jsem, že někdo má stejné potíže a zkušenosti. Kdybych se zeptala jak ochočit morče tak mi bude napsána odpověd': hodně se mu věnujte
  Poznám, když se morče zlobí, tak cvaká zuby. Ten náš olizuje ruku a pak tahá kůži, jako by ochutnával, ne ze zloby. Klidu má dost, chodíme do práce , do školy.
  13.2.2017 18:05Ehrena
  Camille - taky máme podobný případ, je to morčík už 7letý, před rokem v únoru se začal chovat přesně jak ten váš, více seděl v rohu, apatičtější, ale po jídle se hnal stejně jako dříve. Nicméně začal hodně hubnout, a navíc jemu se horšila i srst, je to peruánec NS a srst se mu začala lámat a bříško měl dost olysalé, u veta (klinika Erika) jsme byli postupně u asi 3 doktorů, kožní parazity a plíseň vyloučili, jinak mu dělali rtg,sono a nakonec i krevní odběr a nenašli nic konkrétního, jen začínající prorůstání kořenů zubů a z krve zvýšenou funkci štítné žlázy. Napřed jsme měli dávat lék proti bolesti, jestli ho to trochu sebere, ale nemělo to žádný efekt, potom jsme začali na radu vetky dávat kousíček Letroxu na štítnou žlázu 1x denně. Nevím, jestli tohle mohlo mít nějaký vliv, ale morčík se zlepšil, přes léto i trochu přibral, i když málo, je trochu čilejší a srst mu zase krásně obrostla. Ještě chci dodat - z krve nedělali žádná další vyšetření (ledviny, játra), to říkala doktorka, že by mu museli brát znovu, že mu nemůže odebrat najednou takové množství na všechna možná vyšetření. Abychom v případě, že to bude dál špatné, přišli na odběry ještě jednou. Ale díky tomu zlepšení už jsme to nechali být. Chlupáček měl původní váhu v zimě před rokem asi 1100g a v době, kdy měl nejméně, měl jen asi 700g, teď má kolem 870g. Po létu měl už ale i 920g, není nad trávu.
  Kromě dalších odběrů mi přišlo, že taky na veterině moc nevědí, co s ním. On má bobíky normální celou dobu, nikdy řidší, nezdá se mi, že by měl nějaké problémy s trávením, když tak dobře baští, dost tedy poslední dva roky pije a čurá. V době, kdy byl hodně hubený, jsem mu ještě přidávala 2x denně Rodicare Instant jako příkrm a nadšeně si ho bral, vždycky už se na něj těšil. Přidávám mu ovesné vločky, ale protože je ve dvojici s morčíkem, který je naše současná největší koule, tak je to problém, musím ho krmit spíš zvlášť, odděleně. Glukopur jsem tedy nezkoušela.
  13.2.2017 18:13ratonito
  Ehrena: nejsem doktor ale ohledně štítné žlázy. Pokud jste mu dávali Letrox, tak ten se dává na sníženou f-ci šž a to je ta varianta, kdy je tělo zpomalené a tloustne. Takže nemohl hubnout kvůli snížené f-ci. Takže to s tím nejspíš nesouviselo.
  13.2.2017 18:50Nerrie
  Ahojte :) před týdnem,mi teta koupila morče.Už si začíná pomalu zvykat,ale když ho vytáhnu a dám na zem ať se trochu proběhne.Začne hodně pískat nespokojenosti a dělá to takhle furt.Nevím co mám dělat aby se uklidnil a byl v poho. Dívala jsem se na různé videa,ale nic moc nepomohlo. Nějaké rady ? :/
  13.2.2017 19:56Tygrinka
  Sylviana: Morčáci mi z 99% lížou ruku a pak tahají za kůži, když nereaguji na lízání. Znamená to, že chtějí domů do svého. Většinou chtějí hodit bobek, protože morčata jsou prostě bobkovací. Takže ano, stále dokola. Morče ti naznačuje, že nechce být venku, slušně říká, že chce domů. Když ale majitel neslyší, tak přidá na důrazu. Proto je třeba reagovat včas a pak je možno morče usměrnit, aby zuby nepoužíval hned a s takovou razancí. I když jste přes den v práci, stejně morče nemusí chtít vaši pozornost, když dorazíte domů. Ochočení neznamená ho stále a dlouho tahat a hladit, může třeba chvilku běhat po gauči, děcka ho mohou hladit a dávat mu nějaké dobroty z ruky a zároveň bude mít myšák možnost na chvíli získat svůj prostor a odběhnout z jejich dosahu. Mazlení ve smyslu ležení na místě snesou průměrně myšáci v řádu minut, čest výjimkám. A tím, že ho budete nutit, nic nezískáte. Vaše morče k vám promlouvá slušně, to jen vy nechcete rozumět...
  13.2.2017 19:58Ehrena
  ratonito - vzhledem k tomu, že tuhle druhou poruchu štítné žlázy mám, jsem se taky divila, ale vetka mi řekla, že u hlodavců to funguje jinak a mohou hubnout při obou variantách. Taky mi to přišlo divné. Nicméně se morčík poté zlepšil, a teď už mu Letrox nedávám zhruba od léta a zatím je dobrý.
  13.2.2017 20:00Tygrinka
  Ashara: Nevím, kde to tvoji vetové vzali, ani v návodu o oplachování nic není. A mně vet také nikdy o oplachování neříkal... Nevím, možná Buub poradí, jestli to takhle zabere. Až sem zajde, tak se jí ozvi. Možná bude možné udělat ještě o koupel navíc bez újmy na zdraví morčíků...
  13.2.2017 20:03Ehrena
  Nerrie - morče máš teprve týden, sotva si stihlo zvyknout v kleci a na zemi se zřejmě bojí a hledá domov. Naše morčata si na běhání po zemi zvykala vždy po dvou, jedno samotné se bálo a stálo jak pecka, jen s kámošem (kámoškou) se přestala bát a běhala.
  13.2.2017 20:09Tygrinka
  Ehrena, Camille: Zvláštní, na Bílé hoře vzali mému morčíkovi krev na játra, ledviny i štítnici. Také hubnul. Prokázána zvýšená činnost a s tím se prý nedá u morčat nic dělat a že konec je jen otázka času. Bohužel za týden po vyšetření morčík uhynul, udělala se mu znova cysta v krku. Nevím, co bylo příčinou smrti, jestli štítnice nebo cysta, dál jsem to už neřešila. Stav se horšil postupně, napřed mi vetové u nás nechtěli věnovat pozornost, že o nic nejde. Ale udělala se mu cysta na krku, tak jsem ho vzala na kliniku a když brali vzorek, vyšetřili hned krev na všechno. A Letrox je opravdu lék na sníženou činnost štítnice, tak nevím, jestli a jak to může pomoci u morčat při zvýšené činnosti...
  13.2.2017 20:13Ehrena
  Tygrinka - to já jsem taky nepochopila. Co se krve týče, za ta léta s morčíky nám ji brali poprvé, tak s tím nemám zkušenosti. Jen mi právě vetka řekla, že jí nemůže tolik najednou nabrat u tak maličkého zvířátka na všechny ty rozbory.
  Jinak jsem moc ráda, že je morčík lepší, a tak víc zatím neřeším.
  13.2.2017 20:16Tygrinka
  Ehrena: Není spravedlivé, že myšáci hubnou i při snížené činnosti, že? :o)
  13.2.2017 20:31Ehrena
  Tygrinka -přesně tak. :)
  - - - - -
  Tygrinka - teď tu o tom přemýšlím a vlastně ne, u Chlupáčka to měla být snížená činnost štítné žlázy, stejně jako mám já, jenže on právě přitom hubnul.
  Tu zvýšenou činnost jsem si spletla s naším kocourem, ten ji měl a taky při ní hubnul.
  - - - - -
  Takže pak by ten Letrox u Chlupáčka byl opodstatněný.
  13.2.2017 21:16Tess29121998
  Dobrý večer, mam takový dotaz... :/ Před několika dny nsem si koupila miminko morčete (samec) , a dnes jsem si koupila samici, a přišli jsme na to, ze je těhotná o to by tolik nešlo, ale malej ji nechce pustit k piti a k jidlu, je to tím , že si chráni své místo a není na to zvyklý? Nebo čim to je, dekuju moc za každou radu :(
  13.2.2017 21:31Sylviana
  Tygrinka: ...aha, možná že by to tak mohlo být, ale tahá i když je v kleci, to mi nejde do hlavy. Pomalu si zvyká, když jsem přistoupila ke kleci vždy se schoval, ted' jde k mřížím a čeká co dostane. Někdy mám pocit, že kouše schválně, je to moje asi desáté morče, ale toto je vykuk, je první co to dělá. Bojím se, že kousne děti, jsou malé a nemají tak rychlé reakce. Netahají ho, jsou naučená na zvěřinec od malička, ale vím co máš na mysli, některé děti neví jak se zvířatky zacházet a trápí je. Berou ho i na gauč, je svobodnější než na klíně i když u telky mi leží i půl hod'ky s nataženými nožkami až se začne vrtět, vím že potřebuje ....
  14.2.2017 00:43Lilka
  Ehrena: nepamatuješ prosim, kolik toho Letroxu (a jaká to byla síla tablety??) morčinka mi taky hubne už od léta, v krvi se nezjistilo nic, zuby dobrý, sono taky. vetku mám dobrou, už jsem to pak neŕéšila, myslela jsem,že to morčinka moc dloho nedá ( je jí teď pět a kousek) a ona se poŕád drží :-)
  zkusím se na to vet zeptat, euthyrox na štitnici mám doma, nebyl by to problém jí dávat. ale zase pŕece jen jen to hormon...
  14.2.2017 02:53Ehrena
  Lilka - nejslabší 50 Letrox jsem dělila na 16 dílků, byl to děs, nějak to úměrně rozdělit, byly z toho maličké drobečky toho prášku, a tu 1/16 jsem dávala ráno. Ale nevím, jestli je to nějaké univerzální řešení, to asi ne, určitě se zeptej na veterině, u nás to byl spíš pokus na základě těch výsledků z krve, a jestli to zlepšení je tímhle nebo ne, to nevím, a taky nevím, na jak dlouho. Každopádně před rokem na jaře už jsem se s Chlupáčkem v duchu loučila, a zatím je tu dodnes.
  14.2.2017 07:05Tess29121998
  Dobrý večer, mam takový dotaz... :/ Před několika dny nsem si koupila miminko morčete (samec) , a dnes jsem si koupila samici, a přišli jsme na to, ze je těhotná o to by tolik nešlo, ale malej ji nechce pustit k piti a k jidlu, je to tím , že si chráni své místo a není na to zvyklý? Nebo čim to je, dekuju moc za každou radu
  14.2.2017 07:21Ashara
  Tygrinka
  asi mi ty doporučované 4 koupele nebudou stačit protože jsem ty první dvě vlastně nevědomky pokazila... a včera při třetí koupeli jsem našla na jedné morčindě dvě nová ložiska na zádech :(

  Moc by se mi hodil ten ITRAFUNGOL, kdyby někdo měl také plesnivá morčátka, případně tip kde ho získat aniž by musel brát celé balení, tak by to bylo skvělé.
  14.2.2017 08:57Zbyněk
  Tess29121998: odděl samečka od samičky, stejně musí žít odděleně, takže je to jedno. Jestli je samička březí, můžeš pak k samečkovi měsíc po porodu přidat případného nového samečka. Jinak samička by si měla se samcem poradit, zejména pokud je větší, než on, ale jestliže je vyšším stádiu březosti, nemusí už na to mít sílu. Oddělit a to napořád!
  14.2.2017 09:34Tess29121998
  Zbyněk: Ve zverimexu nam bylo řečeno, že morčatka jsou přátelská a že si na sebe musi zvyknout, on je jeste taky mikinko,řikali jsme že ji zkusime koupit svou oahvičku a dátbji vís protože malej ji má nízko, a k jidlunji normalně pustí...
  14.2.2017 10:15Zbyněk
  Tess29121998: nevím, co ti řekli ve zverimexu, kde tomu evidentně vůbec nerozumí, ale samice nesmí být pohromadě se samcem, pokud nemá každé dva měsíce rodit!! Jestliže je samice březí, nestojí o neustálé otravování od samce, potřebuje mít klid a případně by uvítala jinou samičku. Jestliže chceš mít doma samce a samici, musí být striktně odděleni. Množit "voříšky" nemá smysl, morčat je přebytek a špatně se prodávají i papíráčci. Samičku by to navíc do roka a půl zabilo.
  Opravdu nechápu, co od toto očekáváš, ale samice může zabřeznout každé dva týdny a hned po porodu. Měsíční sameček je už obvykle plně plodný a bez problémů nakryje i vlastní matku, když se včas neoddělí. Je dobré nekupovat mazlíčky naslepo, ale nejdřív si o nich něco zjistit
  14.2.2017 10:20Tess29121998
  Zbyněk: Teď jsem s ní byla na Veterině a těhotná není, a samec je ještě miminko a sestřička řikala že ho to nauči..
  A my chceme aby byly miminka
  14.2.2017 10:46PavlaS
  Tess29121998: Že vy chcete je úplně bezpředmětný. Jo morčata jsou přátelská, ale to nezn. že je budete množit jak se vám zachce. Prostě jste si koupili nějakou náhodnou samici o který nevíte vůbec nic a samce, kterej má bejt "miminko". Morčata mají svoje potřeby a březí samice mají trošku jiné potřeby. A úplně ze všeho nejvíc potřebujou chovatele, který jim rozumí. Budte tka hodní a oddělte je. A dodělejte si domácí úkol na téma: Jak se starat o morče.
  14.2.2017 11:02Zbyněk
  PavlaS: přesně! Plus bych samečka vyměnil za novou samičku. V osmnácti by už člověk mohl mít trochu rozum:(
  Tess29121998: samička jednou březí je a jednou není, máte doma vůbec živé morče, nebo plyšáčka? A jak stará je samička, to víte nebo ne? A víte vůbec, jak může být maximálně stará samička, aby mohla přežít porod???
  14.2.2017 11:12Camille
  Ehrena: díky moc za reakci. Můžu se zeptat, jak se provádí odběr krve? V inh. anestezii? A kolik takový rozbor cca stojí?
  14.2.2017 11:39Buub
  Tess29121998

  Hele je to holka úplně jednoduchý. Samec a samice spolu trvale žít NESMÍ. Teda pokud samec nebo oba nejsou kastrovaní.

  Ono je úplně jedno, jestli jsou to přátelská zvířata, nebo jestli chcete nebo nechcete miminka. Prostě to nejde dělat tak, že šoupneš náhodnou samici, o které nic nevíš - jak je vůbec stará? - k samci a děj se vůle boží. Ono, mno. Morčata ti jaksi neudělají jen jeden vrh, abys měla o čem vykládat spolužákům ve škole nebo proč vlastně. Samice v trvalém kontaktu se samcem bude rodit tak dlouho, až prostě chcípne, a dřív, než se definitivně vyčerpá, budou každé další vrhy slabší a slabší, takže uvidíš i hromadu mrtvých miminek. Super, že?

  Jak veterinář poznal, že samice není březí? Hele čerstvě nakrytou samici nepozná ani pánbůh. Nejdřív v šesti týdnech březosti se dá něco s jistotou tvrdit, zvlášť, pokud na ní veterinář jen sáhnul. Pokud nemá březule osahané, tak pozná, jestli není vysokobřezí, ale troufám si říct, že i v těch šesti týdnech je ten palpační nález velmi nenápadný a pokud člověk neví, jaký jen ten pocit z březího bříška, nemá šanci to poznat.
  14.2.2017 12:04Lilka
  Ehrena: děkuji :-)
  14.2.2017 12:14Tess29121998
  Tak pak nechapu jak muzou mit VŠUDE ve zverimexech samice a samce pohromade :D
  14.2.2017 12:20Beranek
  Protože jim na morčatech nezáleží a vědí o nich houby. Pokud máš svoje morčátka ráda, tak toto nedopustíš. Prostuduj si celý tento web a vše si pečlivě načti. Chováš se jako pětileté dítě a ne jako dospělý člověk. Ve tvém věku už jsem 3 roky měla chs a taky pár odchovů za sebou. Zamysli se nad sebou!
  14.2.2017 12:50Tess29121998
  :D jezisi :D je smutný že někdonříká že můžou a druhý žebzas ne :D
  14.2.2017 13:35Beranek
  Ne! Smutné až k breku je tvoje chování a to, že s toho máš snad ještě srandu! Doporučuji ti věřit všem tady a ne blbé prodavačce...
  14.2.2017 13:46Tess29121998
  Kdyz budu chtit dat dva samce ? Jde to, nebo ti taky musi byt oddeleni
  14.2.2017 14:02Beranek
  Musíš ale počítat i s variantou, že se nesnesou, protože tvůj sameček už byl u samice. Vyzkoušet to ale můžeš, ale pro jistotu měj nachystanou i druhou klec. Lepší by možná byla druhá samička k tvoji samičce a na samce třeba druhou klec. To už si musíš rozmyslet ty s rodiči.
  14.2.2017 14:10Smirny
  Tess29121998: dva samci být spolu můžou, ovšem musí být bydlení alespoň 100 cm dlouhé, jinak budou velké šarvátky. Ovšem i samice potřebují tento prostor. A dva samečky z jednoho vrhu nebo stejně staré, ale vzít si je hned takto spolu po odstavu. Nebo pak počkat, až bude starší samec po pubertě (většinou kolem roku věku) a pak k němu pořídit malého po odstavu.
  A ve zverimexech bohužel o chování, stravování a rozmnožování morčat nic moc nevědí, hlavně prodat..
  - - - - -
  A prosím vás ostatní, buďme shovívaví, Tess udělala chybu, ale určitě se tu naučí hodně potřebného.., na morčatech nám přece záleží, ne??
  14.2.2017 15:20Tess29121998
  Beranek: A když samice uplne zmizi a vymenila bych ji za samečka. Takto to myslim.
  14.2.2017 15:39Beranek
  A jak samička zmizí? To ji chceš někomu darovat? Jak už jsem psala. Vyzkoušet to můžeš, pokud je samečkovi opravdu jenom měsíc, tak je dost pravděpodobné, že se s dalším měsíčním samečkem opravdu snese. Ale člověk nikdy neví a tak je potřeba myslet i na případ, že si kluci nesednou a mít nachystanou ještě jinou ubikaci. Já před nedávnem seznamovala dvě odstavené samičky a jedna mi dělala problémy. Takže jsem je seznamovala zhruba týden a teď už jsou čtyři dny bez jakýchkoli šarvátek. Je důležité pak oba samečky seznamovat na neutrálním prostředí, které moc nezná ani původní sameček. Pokud bys je seznamovala např. v jeho kleci, může se tam cítit jako domácí a proto bude brát nového samečka, jako vetřelce. Takže je seznamuj třeba na sedačce, v posteli, na zemi,... a až se trošku poznají, tak je předělej do čerstvě vyčištěné klece s hromadou sena, zeleniny a granulí.. Budu ti držet palce, aby vám to vyšlo. Napřed si ale musíš vyřešit problém se samičkou. Určitě ji oddělej od samečka ještě dnes. Klidně do provizorního bydlení.
  14.2.2017 16:50Ehrena
  Camille - Chlupáčkovi to tehdy brali v inh. anestezii, zároveň mu koukali na zuby, tak to spojili najednou, cenu už si bohužel vůbec nepamatuju. Nějak moc závratná asi nebyla.
  14.2.2017 18:47Lilka
  Camille: Lilce taky brali krev v inhalační anestezii, vetka je pŕímo pŕes morčata a ŕíkala, že i tak je to kolikrát problém, platila jsem kolem 700,-, ale myslím, že cenu vet srazila, co to šlo, byla jsem tam několikrát za sebou i s jinými zvíŕaty a známe se už dávno :-)
  a taky krev nikam neposílali ( nwm, jak je to jinde), udělali to hned tam v ordinaci na počkaní ( ledviny,játra a cukrovku asi ????) je to už déle, tak nwm.
  štítnice by se musela asi poslat do laborky a pak záleží i na ceně laboratoŕe.
  - - - - -
  v Praze mají majitelé zvíŕat výhodu, že mohou zajít pŕímo do laborky
  http://www.labvet.net/odbery.php
  nwm, jak je to s morčaty, porkanáŕi chodí běžně, ale ne na krev, ale na spiš na bakteriologické rozbory z výtěru. rozbor, co tam stojí kolem 400,-, by u mého veta vyšel údajně pŕes 1000,- :-/
  chce to se poptat...
  14.2.2017 19:08Neeen
  ahoj,je lepší samičku připustit alespoň jednou za život,nebo to není podstatné?
  a nevíte někdo do kdy jsou slevy v obchodě?k.cz
  díky za odpovědi
  14.2.2017 20:44Buub
  Neeen

  Ne. morče se nepotřebuje rozmnožovat.

  Podstatné je jen a pouze dodržet doporučený maximální a minimální věk pro porod.
  14.2.2017 22:31Zlatínka
  Moje morče jsem dnes našla na silnici můj děda ho málem přejel ale já sem si ho všimla:). :*
  15.2.2017 08:44ratonito
  Zlatinka: to jako, že ti tvoje morče uteklo až někam na silnici, nebo jsi na silnici našla nějaké morče a teď je tvoje?
  15.2.2017 10:56Zbyněk
  Mrkněte na tohle video, přesně takto probíhá komunikace s mými morčaty, když přijdu do obýváku s jablečnou snídaní:)) https://www.youtube.com/watch?v=fbm5vdala7k Nevím proč, je tam stejný klip třikrát, stačí první půl minuta :))
  15.2.2017 11:16Kájka
  Zbyněk: Já ti nevím... na videu je opice :))
  15.2.2017 11:29EMB
  Dobrý den, azyl Veřovice nabízí k adopci dvě morčeci holčičky. :-) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33898
  Více informací, nebo fotek je na Facebooku ve skupině Morčatologie - poradna, azyly & hotely pro drobná zvířata
  15.2.2017 14:40Strava
  Dobrý den, zřejmě to tu bylo psáno asi víckrát, ale po přečtení jídelníčku morčat zde na králíci.cz odkud to všechny ostatní stránky kopírují a porovnáním s tím co radí veterináři ( avšak ti mohou o stravování morčat vědět méně méně než chovatelé) to značně nesedí...........Mám morčata drobnější menší okolo 800 g všechna. Denně dostávají zeleninu, seno, v létě hlavně trávu, granule kávová lžička denně někdy jen jako pamlsek. Dřív jsme se řídila radou z internetu, je to i zde psané - že morče má mít MINIMÁLNĚ 100-150 g zeleniny na den a očividně jsem tím způsobila pouze to, že morčata se doslova vyprdla na seno a problemy se rozjely. ...... No a teď jim neumím vybalancovat stravu už déle jak pul roku :-/ Mají horší bobky, méně chodí na toaletu (menší počet bobků o dost) a at delam co delam, nic nepomáhá, když je nechám na seně i týden akorát zhbnou a sena stejně nesní víc než předtím (jako na seně je vidím, akorát by ho zřejmě meli sníst o dost více)......A ted k tomu hlavnímu, jedna veterinářka se zděsila když jsem řekla že je tu psáno 100 g na morče - prý je to naprostý blábol a strašně velké množství, že morče má mít seno vodu, trochu granulí a C (takže stačí třeba 15 g papriky na den ze zeleniny a kolečko mrkve)....Drhá mi řekl ato samé akorát že by dávala natě z petržele a mrkev trochu.....Třetí mi řekla že je to v pořádk těch 100 gramů a až když jsme jí řekla že je ale rozdíl jestli někdo zkrmí 100 gramů mrkve nebo 100 gramů lehčí zeleniny tak se teprve potom and tím zamyslela a upravila to na jednu hrstku denně spíš než gramáž........A proto se chci optat 150 g zeleniny na den na sotva kilove zvíře je moc podle vetek? že by se to spíš mělo orientovat na hrsti ne gramáž, tak třeba naplnit 200 ml hrnek a podle toho to brát ? ......samozřejmě čekáme na léto na tráv to je pak jiná :D
  - - - - -
  tím nechci říct že bd takový úchyl a odměřovat něco na hrnky :D spíš jsme tím chtěla říct jestli tady opravdu někdo dodržuje těch 100 g zeleniny, protože já kdybych dala něco jako 100 gramů tak se sena za celý den nedotknou
  15.2.2017 14:57Terry12
  Setkal jste se někdo s tím, že po nějakém břišním zákroku ( nás konkrétně kastrace samice) se rána hned zahojila bez komplikací ale zůstala něco jako kýla ? Nechala jsem samičku kastrovat kvůli cystám specialisty na morčata. Morče netrpělo žádnými pooperačními komplikacemi, nechala jsem ji v klidu, aby se moc nenamáhala výskoky apod kvůli hojení rány, avšak po 10 dnech při vyndavání stehů si sama veterinářka všimla že pod kůži nahmatá jakoby díru - no prostě vnitřní stehy asi museli povolit a nemá u sebe svaly stažené, je tam mezera. Jenže mám pocit že se jí to zvětšje, ptala jsme se zda by to šlo nějak zrevidovat znovu zašít aby si neuskřípla střeva nebo tak. Řekla mi že by se to hojilo ještě hůř, že by to zatím nechala, ale já bych řekla že jí to občas vadí (dle skřípání zubů, v rohu občas je). Drhá veterinářka (ale ne taková specialistka přes hlodavce) řekla že by neriskovasla a přešila to. Teď mám dilema - zákrok by to nebyl riskantní moc, přeci jen nepůjde úplně dovntiř do břicha, ale bojím se aby, když to znovu rozstřihnou a zašijou aby se to vůbec dokázalo spojit na podruhé ? :-/
  - - - - -
  Aby to nebylo horší než poprvé, prý znovu zašívání něčeho není moc dobré, že už se to nemusí spojit ty svaly :-/
  15.2.2017 15:49Jája
  Strava: Abych pravdu řekla, tak těch 150g mi moc nepřijde a jedno, jestli je zelenina lehčí nebo těžší, v tom nevidím rozdíl. Když jsem zkoušela převážit, co vše dostanou, tak to 150g bez problému převýší až na 200g. Dávám jim zeleninu, občas ovoce 3x denně (jsem doma) a když jsou otravní i na noc + k tomu hory sena. V sezóně trávu, pokud je, tak zeleninu omezím. Vše sežerou a jsou bez nějakých zažívacích problémů. Nikdy jsem neměla morče, které by mělo dlouhodobý problém. Občas se mi stalo, že některému morčeti něco nesedlo, tak trochu řidší bobky, nikoliv průjem, a 2x jsem měla morče nafouknuté (tedy dvě morčata, každé jednou). Když se vyléčila, tak žádné problémy nepřetrvávaly. V podstatě to, co doporučují ty veterinářky, tak je spíš dieta. A proč by se měl dodávat vitamín C uměle, když si ho vezmou ze zeleniny, trávy a ovoce. To mi rozum nebere. Ani v zimě céčko nepřidávám. A ještě doplním, že moje morčata nikdy neměla nedostatek céčka, což by se projevilo. Že by se mi morčata vyprdla na seno, to nepamatuju. Jedině, když dostanou hromadu trávy a hromadu sena, tak jednoznačně zvolí trávu. Ale když sežerou trávu, přejdou na seno. A že ti nechtějí žrát seno, to je pro mě scifi. Tak jim dej nejdřív hromadu sena a za nějakou dobu teprve zeleninu a doplň další seno. Jestli jim to seno nechutná (i to je možné, ale to jsem nezažila), kupuj jiné. Jídelníček, co popisuju, tak to je množství, které bez problému sežerou 800 g morčata. A kdyby dostala víc, tak to nafutrují také.
  15.2.2017 17:21Tess29121998
  Můžu ještě otázečku? :(
  Dneska jsem si všimla, že má malej takovou pěšinku bez chloupků, a samice to nemá. A to jsou stejná rasa, bojím se aby mě něco nebylo:(
  15.2.2017 18:04Kájka
  Zbyňku, já to video pouštěla bez zvuku (v práci), teď když to slyším, tak mi to došlo ,-))
  U nás, když sáhneme na sáček s granulema nebo i když zašustíme s někdy s jiným sáčkem, tak Vilík spustí vřískot :-)))))))))))))
  15.2.2017 18:30bauli
  Terry12
  Nevím jestli pomohu ale tohle má zkušenost.
  Měli jsme morčinku,která byla v pěti letech operována na cysty.Operace proběhla bez problémů,hojení a rekonvalescence také,v klidovém režimu..Hned začala sama baštit a chovat se úplně normálně.Asi po 10 dnech jsme si všimli podobné díry jakou popisujete.Veterinářka nám řekla přibližně totéž co Vám .Jen tedy ta naše myška se tvářila v pohodě,žádné cvakání zubů a podobně.... Vzhledem k věku jsme se rozhodli vyčkat a nerevidovat.,,Díra ,,asi po třech týdnech zmizela .Nevím zda to byla kýla ,ale vyplatilo se počkat.Morčinka pak v klidu dožila a umřela na něco úplně jiného.
  15.2.2017 18:30PavlaS
  Tess29121998: Máš morčata bůhví odkud, tkaže to žádné plemeno nebude. To zn. že může mít vírků a pěšinek kolik chce. Kůže nesmí být zarudlá, nesmí tam být stroupky ani šupinky apod.
  15.2.2017 18:36Tess29121998
  Má tam stroupky a bilý flíčky
  15.2.2017 19:28PavlaS
  Tess29121998: No tak zítra na veterinu. Může to být svrab, nebo nějaký jiný problém, což je u zvířat ze zverimexu víc než pravděpodobný...
  15.2.2017 20:10Neeen
  PavlaS:proč si ty morčata ze zverimexu tak dobíráš?jsou to stejně cenné morčata tak jak všechny z chs.
  15.2.2017 20:50Jája
  Neeen: Ve zverimexu máš na 99 % jistotu, že kromě morčete dotáhneš i nějakou nemoc (nebo březí samici).
  Z chovky přineseš zdravé morče. Vyskytnou se výjimky, ale to je tak mizivého rázu, že ani nestojí o tom uvažovat.
  15.2.2017 21:09Ashara
  Jája
  Já si z chovky donesla všenky a plíseň. Podle toho co jsem tu četla nejsem jediná.
  Před 10 lety jsem měla morče ze zverimexu, zdravé.
  Asi to nejde zevšeobecnit.
  Ale je fakt, že je velký rozdíl v nebojácnosti a ochočenosti morčíků.
  15.2.2017 22:00Neeen
  Jája:jistě že ano,ale 99%? to je trochu moc,to tak 65%,třeba v Super Zoo vždy mají čisté piliny,a kvalitní granule s kupkou sena.Ale i tak má morče ze zverimexu stejná práva jako každé jiné morče.Já osobně jsem měla 2 morčata ze zverimexu,jedno zemřelo v 6 letech a druhé mám do teď a táhne jí na 8 let,a v životě neměla žádné všenky,plíseň,blechy aj.
  16.2.2017 08:37Jezzabell
  Musím se přidat k tomu, že z PetCentra (pro pražáky - chodím do pobočky na Chodově) jsem si donesla Houmíka s Bártíkem a Marselluse s Vincentem. Ani jednou nebyl žádný problém s jediným parazitem nebo plísní. Teda jsem jen ráda, ale těch 99% mi taky příjde moc. Možná je to špatná zkkušenost s jedním obchodem? Nebála bych se vzít tam v klidu dalšího.
  16.2.2017 09:16Kájka
  Jezzabel: máš skvělé albíčko :-) Už dříve jsem se dívala, kromě pěkných vtipných fotek mě zaujali ty plyš. papučky (pelíšky) Kde to kupuješ? :-)
  16.2.2017 10:42Zbyněk
  Kájka: http://www.mimibazar.cz/inzerat/73472152-1/pelisek-papuce-pro-hlodavce-mini-stenatka :) Pro prasátka doporučuji spíše tmavé barvy, u mě je blbé, že v hnědé papuče nevidím kvalitně maskované hnědé morče:))

  Jája: ano, většina obchodů kašlou na nejzákladnější potřeby prodávaných zvířat, pak mě opravdu pobaví, když na nějaký takový zverák pošlu přepadovku z KVS a oni "neshledají naprosto žádné závady". Patnáct morčat se dvěma králíky v osmdesátce kleci, často tam jsou půl roku´, nemohou se ani otočit, atd. Typicky Kralupy - obchod u železničního viaduktu na hlavní. Ale samozřejmě jsou i slušnější obchody, jenomže těch není moc. Nebudeme si nic namlouvat, na maloprodeji zvířat nelze vydělat, pokud člověk není třeba profesionál a neprodává (např.) vzácné rybky po celé Evropě.
  Shrnuto - u zveráků je mnohem větší šance na problémy, ale často tu někdo psal, že měl morče z CHS, plné plísní a svrabu. U Zveráku je vysoká šance na samičku, březí s bráškou atd.

  Neen: Když tam ty chudáčky vidím v otřesných podmínkách, nebudu podporovat toto týrání tím, že si je budu kupovat, je to prosté.

  Tess29121998: to vypadá (subjektivně) na plíseň. Nemusí se jednat o původně nemocné morče, ale o následek stresu z nevhodných podmínek u tebe doma (hluk, nadměrná pozornost, nevhodná strava a podobně). Například.

  Jj, Jezzabell má luxusní komentáře:)))
  16.2.2017 11:00Jezzabell
  Kájka: koukám, že Zbyněk odpověděl dřív jak já vyčerpávající odpovědí:) Snad jen doplním, že kdyby sis je našla i jinde na prodej (ty papuče), tak doporučuju "na králíka";) Morče vyroste a malé papučky jsou pak k ničemu..
  Díky za ohodnocení;) S klukama je doma opravdu veselo a mnohdy nestačím ani doběhnout k foťáku..
  16.2.2017 12:12Kájka
  Jezzabel: A Tvoji kluci (morčíci) mají ty větší papučky? rozměr: 26x34
  - - - - -
  Houmík a Bártík -to jsou papučoví králové :-)) Na fotkách vypadají tak spokojeně ,-)
  16.2.2017 16:44Ashara
  Ty pelíšky vypadají luxusně, už jsem našim holkám slíbila že za odměnu taky nějaký dostanou, protože koupele co tři dny jim na důvěře určitě zrovna nepřidávají, přesto jsou holky pořád strašně hodné.

  Ale chci se zeptat - ty pelíšky asi většinou dáváte spíš do výběhu na koberečky a tak ne? V hoblinách by asi byly brzo obalené...? :-)

  A nemáte zkušenost s tímto? Líbí se mi, že má nylonový spodek takže by se hobliny na něj neměly moc lepit... ale zas nevypadá tak pohodlně jako ty ze Zdeňkova odkazu :-)
  https://obchod.kralici.cz/p272-trixie-vlneny-pelisek-morce.aspx
  16.2.2017 19:01Kájka
  Ashara: takový podobný pelíšek (stejný matroš) jsem, myslím, zahlídla u morčíků od Jezzabell :-)
  - - - - -
  Já zjišťuju, že náš morčík má na "papuč" asi malý domeček. Myslela jsem, že bych mu pelíšek dala spíš na domeček, jinak by mu nezbylo moc místa v kleci. Domeček měří 27 cm, je rohový.
  Teda domeček mu není teď malý, ale jestli ještě hodně vyroste...
  - - - - -
  Jezzabell: máme takový domeček, jako vidím na fotce v tvém albíčku s názvem "Každý ve svém"(myslím, že na něm je Bártík) Chtěla jsem vložit odkaz, ale nejde to. Na těch fotkách se mi nezdá ten papučový pelíšek tak velký.
  - - - - -
  ale nevím, jak velcí jsou tvoji morčíci :-) Náš morčík je ještě mládě (budou mu 4 měs.)
  16.2.2017 20:11Jezzabell
  Kájka: No zrovna dnes jsem vážila smečku a musím říct, že prvně někdo změnil váhový rekord, který od jeho cca tří měsíců držel Bártík a to s velkým náskokem. Wolfík, "junior" se vyšplhal na 1500g:)) Ale jsou to kapybary a ne koule! Naštěstí. Bártíkovi jsou už dva roky. Tehdy byl tak roční. Holt: není to drobek;) Papuč má 32cm. A přes ostych ze začátku se hoši hódně rychle zabydleli a zjistili, že je tam úžasné pohodlí!

  Ashara: měla jsem ten pelíšek doma. A byl oproti papuči dost slehlý okraj, který nedržel. Navíc (co jsem vypozorovala na své smečce) kluci jsou rádi zalezlí, že mají krytá záda, o stěnu papuče opřou i zadní nohu, když si hoví, nebo a nejčastěji si opřou bradu o vyšší a měkký okraj. Takže si srovnají záda s krkem a uleví si. Vyvalují tam bříška a vědí, že jsou z jedné strany krytí.
  Bártík mi pod podestou dá často i bradu na okraj misky..Tam se mu papuč nevleze.
  Příjde mi to jako placička o ničem. Hodně levná náhražka, která po chvíli letěla..Jako když morče nemá nic jiného, asi to neřeší. Ale stačila jediná papuč a hoši sváděli bitvy, kdo tam bude bydlet!
  Mám v klecích hobliny, takže papuče jsou na podestách a střechách domečků, kam si kluci vyskočej v pohodě sami. Sem tam se stane, že papuč je ráno dole, ale to je málokdy. A papuč má vzadu poutko;) Stačí na zadní stěnu domečku skobička nebo onout hřebíček dolů a zaháknout;)
  - - - - -
  Kájka: Vložit odkaz ti nešel, protože nejsi zalogovaná. Pak to nebude problém.
  16.2.2017 21:03Kájka
  Jezzabel: a myslíš, že by ta papuč mohla být na tom našem domečku? (i když by trochu přečuhovala) Je to takový rohový domeček, asi stejný jako máte, světlé dřevo, má tři otvory (vchod a 2 malá kulatá okýnka, kterýma morčík neproleze)
  Teda -1500 g! :D
  - - - - -
  Kapybara, to mě pobavilo :)))))))))))))))) To prohlísil o Vilíkovi manžel, že nám z něho vyroste kapybara. Je minimálně jednou takový, co jsme ho přinesli (od Vánoc). A to ještě poroste... Kdoví, možná jednou budu také hlásit kolem 1500 ,-)) Je to plemeno anglický rex.
  16.2.2017 23:27Reny
  To to letí ... zachráněný Albíček je u mě už přeš 5 roků :-) Dostal se ke mě do azylu 5.1. 2012 asi 5 měs mladý čudlík :-) tak že mu už je cca 5 1/2 roku :-) to to letí :-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=25064
  17.2.2017 07:55Tess29121998
  Zbyněk: já už pozorovala že tam má kolečko takový bez chloupků, když jsme ho vezli domů. A začalo se to zvětšovat.. :(
  17.2.2017 08:02Zbyněk
  Kájka: ta papuč není zase až tak veliká, ale rozměry odpovídají. Moje nejstarší má 1305 g a když si zaleze, kouká jí ven hlavička:))

  Tess29121998: nepozorovat, ale jít na veterinu. Je potřeba rozlišit, jestli je to svrab, nebo plíseň. Morče na neléčený svrab umře a ošklivě, léčit se to dá rychle a levně. Plíseň je zase riskantní i pro lidi a je potřeba ho nenechat trápit
  17.2.2017 08:21Ashara
  Díky za odpovědi :)
  Ještě k papuči - hádám správně že morčíci když jsou v ní pohodlně rozvalení tak asi bez rozpaků do papuče močí i kálejí že?
  Jak často perete aby to nesmrdělo? nebo rovnou točíte papučí víc? :-)
  17.2.2017 09:12Jezzabell
  Ashara: Každej má jednu. Mám jeden pelíšek z houpačky (odepnula jsem závěsné popruhy), obvykle putuje k HaB na podestu, vyvalí se přes ní do jesliček (viz album Jesličky)..Peru podle potřeby. Mně do ní moc nečůrají. Ze začátku víc, ale zvykli si seskočit dolů a jít na svoje místečko. No Houmík mi nevleze ani tam, kde brácha nechal bobek, natož aby do ní udělal vlastní!:) Bobky jsou obvykle až úplně vzádu a papuče suché. Takže vyklepu a dám zpět a jednou za čas hromadně peru.
  Otočím je naruby-už se mi jednou stalo, že se mi tam zmuchlala výplň kšiltu a nešla urovnat zpět ani za nic (horší jak plavky!:) ).A když jdu dát na topení, tak otočím zpět. Než je jdu prát, očistím od sena a hoblin a chlupů zevnitř. Mám je tak už přes rok a jsou v pohodě. Dá se prát i ručně jen spodek, kde leží, ale já je peru v pračce na 40 stupňů najednou a tvar neztratily.
  Chce to jen kontrolovat čistotu a jak se bude zdát, že to je nad rámec, tak vyprat. Pravidelnost v tom nemám. Ale když jsou suché, tak jen vyklepávám seno, hobliny a sem tam bobek, tak papuče nijak extra třeba do tří týdnů nesmrdí;)..
  Jo, občas jim je po čištění prohodím! To pak naskáčou okamžitě dovnitř a jedou jako šicí stroje čumákama, aby prozkoumali, kdo tam byl před tím!;)
  17.2.2017 09:30čoki
  Jezzabell: Nějakou dobu přemýšlím nad Arénou 120, tak jsem se chtěla zeptat, jak se udržuje a nějaké pro a proti, jestli třeba neukusují ten výstupek u dna klece, dřevo a podobně. Děkuji
  17.2.2017 10:19Zbyněk
  Ashara: moje prasátka v papuči nechají spousty bobků a občas i moč, ale tak týden to vydrží - přes noc je suším a ráno zase nastoupí myšotým:) Peru také dle potřeby a mám dvě v záloze. Peru v ruce hlavně spodek, protože na vršek mi nelezou. Pak to vyždímu v pračce a ráno jsou suché.

  čoki: z mého pohledu je to pěkná klec, hlavně když jí mají morčata celou pro sebe - spodek i vršek. Spodek je ale mizerně přístupný, tmavý a nízký, chytit v něm morče znamená dvě minuty nadávání a prohánění zděšeného myšáka v leže na podlaze:) A pozor, žebříček je dost strmý a ne každé morče rádo šplhá, například moje dámy - kam si nevyskočí, tam nejdou, ani kdyby tam měly eskalátory:)
  17.2.2017 10:41Tess29121998
  Zbyněk: dnes tam s ním jdeme a bereme radši i to druhé, když spolu byly asi 2 dny v jedný kleci tak jestli to nechytla... Jak se třeba pozná , že jsme to chytli i mi? ( kdyby to byla plíseň)
  17.2.2017 13:16Ehrena
  Tess29121998 - zpravidla je to červené kolečko na kůži a svědí a postupně se i zvětšuje, může se i olupovat.
  17.2.2017 13:51Jezzabell
  čoki: Arena je v pohodě. Zbyněk si plete morčatárnu s arenou;) Je pro dva dospěláky akorát. Každý má svůj domeček nebo podestu na jedné straně, aby měli svůj klid a něco uprostřed, kde se potkaj (třeba seno nebo prolejzačku)..Proti? Asi je dobré jí mít v úrovni rukou, tak metr nad zemí, ne moc vysoko. Je otvíratelná zvrchu do stran a z boku jsou jen malá dvířka, která nepoužívám.
  Protože morčatárnu jsem teď musela předělit, aby měl Jules kde bydlet, než dostane parťáka, obývají ji tři místo dvou. Ale plánuju pořízení ještě jedné arény, aby dvojice měly každá co potřebují-prostor;) Mám je v bytě a když nemžou běhat venku, ať se mají spokojeně uvnitř..
  PS: tu plastovou výbavu jsem vypreparovala a vyhodila. Pro moje kluky byla plastová podesta úzká a zranili by se na ní. A misky nepotřebují, mají rohové keramické a jehlice na zeleninu na zavěšení..
  - - - - -
  Zbyněk: to je morčatárna!!! Ne arena, čoki se ptá na tu, kde bydlí HaB..
  - - - - -
  Nadávání a zděšené morče je to pro tebe, když se Julese snažíš chytit:) Mám ho za chvilku a bez boje;) U morčatárny-nepříjde mi strmý ten žebřík ve výbavě, mimo Bártíka po něm drandí naprosto všichni a bez problému.
  17.2.2017 15:31Kájka
  Reny: To je prima, že Albíček žije spokojeně a už přes 5 let. Dobře, že jsi ho zachránila.
  Koukám, že i u vás mají morčátka pěkné pelíšky. V albíčku "Rebečka a Albíček" mě zaujalo to rohové patro, to vypadá dobře. Nahoře pelíšek, dole pod tím pelíšek a obě morčátka spokojená :-)
  A ještě se zeptám -když máš spolu pohromadě samečka a samičku, tak předpokládám, že jeden z nich je vykastrovaný, tak by mě docela zajímalo, kdo?
  17.2.2017 16:22Zbyněk
  Jezzabell, čoki: v tom případě se omlouvám za matení morčecí veřejnosti:) Aréna je moc pěkná, dobře vypadá, pevná a praktická.
  17.2.2017 16:58Kájka
  Zbyněk: Hele, mě jsi nemohl zmátnout, protože já nevím, co je "aréna", ale docela by mě to zajímalo ,-)
  17.2.2017 16:59Tess29121998
  Tak to jsou nějaký paraziti.. A dostali jsme injekci. A za 14 dní jdeme na kontrolu... :))
  17.2.2017 18:12Bjutas
  Ahoj moje půlroční samička začla od včera naskakovat na starší samici,toto první období říje zažívám s morčatama poprvé. Poradí mi někdo ? Děkuji
  17.2.2017 18:47Míša P.
  Prosím, chci se zeptat, je tady někdo, kdo dává morčíkům jako podestýlku jen savou ("inkontineční podložku")? Máme klec o rozměrech 60x160 cm a i kdybych ji měnila každý den, zřejmě to vyjde nejlevněji..
  17.2.2017 18:48čoki
  Jezzabell: Děkuji za vyčerpávající odpověď. Jedná se opravdu o klec Arena velikosti L. Mám doma Casitu 100 a právě mi vyhovuje ten velký otvor nahoře. Víko a plastové doplňky nepřežily ani hodinu a seník, který se dává zvenku mi přišel na nic. A máš pravdu, mám ji také asi 75 cm nad zemí, protože jsem se musela moc ohýbat. Chtěla bych tři stěny nahradit plexisklem, protože mám jednoho skinníka a podle obrázku to vypadá, že ty mříže jsou obdélníky zasunuté do té dřevěné konstrukce. Tak snad by to šlo. Na Casitě mám plexi vně mříží a blbě se mi to udržuje. Původní plastbox mi nevyhovoval. Přišlo mi, že jsou morčíci moc izolovaní. Velký otvor shora, tři plné stěny a kombinace papučí mi přijde ideální. Tak do toho asi půjdu.
  17.2.2017 19:04Bjutas
  Míša P. - kdysi jsme to zkoušely jako možnou alternativu a měli sme přes to ještě hadr který by se vypral a častěji měnil. No,neosvědčilo se to ! Morčiny to okusovaly,takže za sebe řikám ne :)
  17.2.2017 19:18Kájka
  Míša: Já dávám inkontinenční podložku na dno a na ni ještě trochu hoblin a je to tak mnohem lepší než když jsme měli jen hobliny (do dalo dostat zabrat čistit klec), teď je to komfortnější, lepší údržba :-) Koupila jsem podložky v lékárně za 9 Kč/kus. Vydrží to v pohodě týden. akorát sem tam posbírám v kleci nějaké bobečky a občas přisypu trošku hoblin na znečištěná místečka. Předtím jsme museli čistit klec po 2 dnech (nejpozději třetí) Tak mi stojí za to investovat do těch podložek.
  Koukám, že máte hodně velkou klec, to by jste museli mít 2 podložky.
  Samotnou podložku si neumím moc představit, to leda, že by morčátko mělo záchůdek a chodilo do něho. A nebo denně sbírat bobečky.
  - - - - -
  Náš morčík to neokusuje, je to zakryté hoblinama.
  - - - - -
  Dobré je, že když to měním, tak stočím ze stran podložku i s hoblinama, šoupnu hned do odpad. sáčku a v kleci pak zůstane jen troška hoblin (co se vysype při manipulaci).
  17.2.2017 19:32Míša P.
  Kájka: Zjistila jsem právě, že tu podložku dělají i v rozměru 80x170 cm a vyjde kolem 11 Kč/kus. Hobliny máte ty obyčejné, klasika? A máte i záchůdek nebo je to zbytečné?
  17.2.2017 19:47Kájka
  Míša P.: Tak to je dobrá cenq :-) hobliny máme klasické, bezprašné.
  Jinak -máme morčíka teprve 2 měs., tak nemám moc zkušeností. Někdo dává pod hobliny dřevitou podestýlku, také dobrá varianta (lépe to saje), ale to jsem nezkoušela. Někdo má naučená morčátka do záchůdků, ale to si neumím moc představit (náš trousí všude a čůrá na několik míst (i v domečku), ale věřím, že se některá morčátka na to dají naučit, když se jim člověk hodně věnuje.
  My měli králindu, která pěkně používala wc, v kleci se vypradňovala jedině do něj + měla v bytě ještě externí záchůdek (kočičí) :-)
  - - - - -
  To je velikánská klec, kolik morčátek v ní máte? :-)
  - - - - -
  Do tak velké klece bych zkusila dát wc, když je tam hodně místa :-)
  17.2.2017 19:55Duchna
  Může morče mech? Nikde jsem nenašla... Byla jsem na prázdninách, krmil děda, prý ho přinesl s trávou a oni to jedli...asi jen malinko, ale očividně jim to chutnalo.....
  17.2.2017 21:16Jezzabell
  čoki: no já to neměla ani tak dole jako ještě výš, a to pak sundavat leda ve dvou a i tak je to masakr..
  Občas jim to přestavím, to pak radostně vrkaj a hopsaj po kleci;)
  Plexi nedávám, mám doma celkem neovlivnitelné teplo, tak radši větratelné mříže. Ale jinak si arénu nemůžu vynachválit a jsem s ní spokojená a Houmík s Bártíkem naprosto taky;)
  Přeju hodně zdaru a spokojenosti morčátek v novém;)
  17.2.2017 21:32čoki
  Jezzabell: ta váha by mne nenapadla, přehodnotím umístění a vyřeším to deskou s kolečky z Ikea. Jednu klec tak mám a dá se to taky. Hold se ohnu. Ještě jednou děkuji za postřehy.
  17.2.2017 22:04Tess29121998
  Míša P.: mi máme miminko morčatka a ten bobkuje a čura všude.. A v drube kleci máme samici a ta si udělala v ruzku klece mistečko kam jen chodí a používáme buničitou podestýlku. ( Byla nám doporučena )
  Když to tak čtu, v lekárně když si budu chtit koupit podlezku mam rict že chci podlozku na morcata?
  17.2.2017 23:25Míša P.
  Tess29121998: jmenuje se to inkontinenční podložka, je to podobné jako podložka na přebalování mimin (jednorázová), ale levnější. Myslím, že je mají i v drogeriích.
  18.2.2017 07:16Ashara
  Prodávají i pratelné inkontinenční podložky, jsou samozřejmě dražší ale při delším používání se to myslím vyplatí.
  - - - - -
  Taky jsem to tu nedávno řešila, ale já to nechtěla jako podložku přímo pod morčata, ale jako podložku pod kobereček do morčovýběhu, aby se morčíci nepročůrali skrz.
  18.2.2017 09:59Kájka
  Tess: jmenuje se to inkontinenční jednorázové podložky (používají se hlavně u starých lidí, kteří dlouhodobě leží a mají problém s inkontinencí nebo se dávají pod miminka při přebalování apod.) Prodávají je v lékárně, v zdravot. potřebách a v některých obchoďákách (tam je budou mít u plínek pro miminka, ale asi spíš ty menší, jsou různé velikosti, tak vybírej podle rozměrů klece)
  - - - - -
  Samozřejmě, mají je i v drogeriích, kde mají plínky pro mimča.
  18.2.2017 11:22Tess29121998
  A prodavaji po kusech v lekarne? Nebo jen baliky. Chci to nejdrive zkusit jak na to budou reagovat, abych nekupovala balik zbytecne :/
  18.2.2017 12:42klioo
  Ahoj ve čtvrtek si sestra hrála s morčákem na gauči a bohužel ji neštastnou náhodou spadl z menší výšky, ale bohužel zrovna na zuby, šla jsem ihned k Vetovi a ten jeden horní zub mu muset vytrhnout, dal mi pro něj ATB a píchnul mu injekci na bolest. Strouhám mu jídlo, ale už mu to moc nejede naopak zrníčka mi docela žere a petrželku taky snědl s chutí, jediný problém je, že vůbec nepije. Vet říkal, že ted bude těch 5 dní kritických než mu tam proroste zoubek, nevím pořádně jak tu vodu do něj dostat kolik by toho cca měl za ten den minimálně vypít? Snažila jsem se to do něj cpát alespon přes tu okurku a jablko, ale nad tím už ohrnuje nos. Dávam mu aspon vodu přes stříkačku, ale z toho moc taky nevypije
  18.2.2017 13:06Simonavev
  Potrebovala by som pomôcť ohľadom morského prasiatka, konkrétne či je vhodné použiť namiesto pilín ako podstielku absorpčné podložky na posteľ, napr. pri inkontinencii
  18.2.2017 13:39Kájka
  Tess: právě, že v lékárně se dají kupit i po kusech (alespoň u nás). Také jsem je kupovávala na kusy i v lékárně na veterině (na VFU) Mimochodem -na veterině tomu říkají štěněcí plínky :-) Hospitalizovaným zvířátkům je dávají do boxů místo podestýlky (vím, že např. králíkům).
  Pozor, ceny bývají různé (levnější vychází kolem 10 Kč/kus)
  - - - - -
  Simonavev: zrovna jsem to tady probírali (včera a dnes), viz níže :-)
  Já dávám podložku na dno klece a navrch ještě trochu hoblin.
  Piliny jsou jako podestýlka pro morče nevhodné! lepší jsou hobliny (bezprašné)
  18.2.2017 15:42Morcatko01
  Dobrý den zajímalo by mně jak často by se mněla morčátku podávat brokolice protože naše morče ji má moc rádo
  18.2.2017 16:22Jezzabell
  klioo: mně tak před půl rokem hodil sám šipku z gauče Jules. Roční kluk. Strašnej držkopád! Měla jsem ho na břiše, asi se lekl (netuším čeho..) a prostě skočil. Buch! Zdrhl za morčatárnu a "oba přední"fuč! Nepil ještě dlouho, ale morče si bere vodu ze zeleniny, takže často ani nezraněné morče nevidíme pít..a přesto je zavodněné akorát. Nedávala bych mu zbytečně moc stříkačkou, aby nedostal ještě prjem. Pokud žere strouhanou papriku nebo okurku, mělo by to stačit. Papriku mu oloupej. Zkus RodiCare instantní seno rozmíchat s trochou vody na kaši a šupni mu to k čumáku na plastové lžičce. Řídčí se dá podat přímo stříkačkou, ale to to u našich nikdy nezabralo a nechtěli to ani pozřít. Lžička se mi osvědčila. Voda v tom je taky;)
  Za týden zoubek začne růst. Jules měl léky na bolest po celou dobu růstu;) První týden bylo vidět, že má chudák dost.
  Tak ať to dobře doroste;)
  18.2.2017 16:50klioo
  Jezzabell: a měl to u pusy jakoby naboku napuchlé? mě přijde, že se mu tam udělala ne přímo boulička, ale má to tam takové zvětšené, nevím jestli to může být oteklé nebo nějaká zvětšená uzlina
  18.2.2017 17:46Bubla
  Chtěla bych se zeptat.
  Budu si kupovat morče ze zverimexu.
  Je to dobré ? Dik za každou odpověď 🐹🐹🐹🐹
  18.2.2017 18:21Neeen
  Bubla:většina lidí ti řekne ,že ne,protože můžou mít svrab, plísně a budou hlavně ve stresu,já osobně mám morče ze zveráku a má už skoro 8 let,ale je možný ,že morče bude ze začátku vypadat zdravě a po půl roce ti umře na nějakou nemoc,nebo špatnými geny,takže si kup morče z chs ,pokud si nechceš něčím takovým projít.
  18.2.2017 18:24Bubla
  Neeen: díky
  PS: mám taky jedno ze zverimexu a 3 roky a v poho
  Ale druhé v půl roce umřelo na svrab
  18.2.2017 18:59Tygrinka
  klio: Může se mu tam dělat absces anebo spíš si zhmoždil něco na tlamě. Zhmoždění na tlamě většinou relativně hodně nateče. Ale také se rychle hojí... Zkusila bych na chvíli dávat studené obklady - přiložit kapesník namočený ve studené vodě (vyždímaný). Kdyby to rostlo, tak by to musel vidět veterinář. Nastrouhanou okurku mu dej na hromádce na talířku do klece. Až bude chtít, tak si vezme sám. Dávat jen vodu je někdy kontraproduktivní, protože morčatům někdy stačí jen voda ze zeleniny. Vodu mu dáváš i s antibiotiky ve stříkačce, takže bez vody určitě není.
  Jinak zkus jeho oblíbené granule také rozmočit na kaši, můžeš k tomu rozmočit i vločky a zamíchat do sebe a podat na talířku na hromádce do klece, třeba si vezme, když to bude měkké. Zkusila bych nabídnout i suché vločky, prostě vyzkoušet, co by tak sežral... Pokud žere kudrnku, tak to nevypadá tak špatně. Zkus ještě mrkvovou nať (trochu natrhat nebo nakrájet), jablko bez slupky nastrouhat nebo nechat nakrájené na kusy, kopr, pár listů od kedluben (nakrájet listy na plátky), stonek z listu asi nesežvýkne, jestli ano, tak ať si dá. Ještě mě napadají listy od ředkviček. To jsou měkké věci, které by mohl baštit i s bolavou tlamkou.
  Někdy se zuby zlomí i výš v čelisti, je možné, že první vyrostlý kus nebude mít ještě tu stabilitu, ale pokud se neporušilo lůžko, tak zuby za čas normálně dorostou. Pokud by přestal žrát, tak musí nastoupit dokrmování a veterinář, ale držím palce, ať se tak nestane. Kdysi mi myšák také skočil škvírou mezi klecemi na zem, zuby si zlomil v čelisti, vyndat to nešlo. Tak se mu pěkně viklaly, žral opatrně, když dostatečně dorostly, tak upadly a pak dorostly normální řezáky a je v pohodě.
  18.2.2017 19:12klioo
  Tygrinka: on mi sní víceméně všechno jen toho nesní tolik co dřív, dnes dostal ještě i rajče, listy od květáku a ráno mu prý naši zkusily dát trochu i granulky a na těch si taky smlsnul, já mám společně s ním ještě jednoho morčíka, takže když jim jdu podávat jídlo, toho jednoho vytáhnu a baštěj zvlášt, takže co bych dala do klece, okamžitě by mu to ten druhý zblajznul, na abces to nevypadá tak snad to bude dobré, děkuji za rady :)
  18.2.2017 19:22Marsa
  Ahoj co říkáte na krmivo Nutrin nature? je dobré?
  18.2.2017 19:32Tygrinka
  klioo: Tak nastrouhejte, nakrájejte krmení víc, ať zbyde na oba. To jsem také dělala, holt se přiživil i kámoš a těch pár dní mu to neublížilo... Nastrouhejte i mrkev, třeba si dá. Jinak podle posledního příspěvku to vypadá s myšákem dobře, chce to jen čas. Ono ho to bolí, proto žere méně, ale jestli má chuť k jídlu, tak se to určitě ještě zlepší.
  - - - - -
  klioo: Krmit zvlášť klidně ano, ale pak ještě dvojitá dávka do klece, aby měli oba dost v době, kdy nejste doma...
  - - - - -
  Až ho to přestane bolet a přijde na fígl, tak i bez zubů bude už baštit seno. Je lepší ho dát na hromádku do klece, oni v tom loví s otevřenou tlamkou a snadněji uloví stéblo, které sežerou.
  18.2.2017 19:41Jezzabell
  klioo:měl přesně to, co popisuješ. Oteklou tlamku, jakoby dvojtou bouli na okraji tlamky, jak si vyrazil zuby oba:( Ale jak píše Tygrinka, rychle se to hojilo;) Každý den byl lepší. Ale prvně to vypadalo pěkně strašněamusela jsem mu to čistit, aby se to nezanítilo. Připomínám, že měl vyražené oba přední horní. A byla tojáma jakna mamuta! Strašně to vypadalo a jak asi muselo být jemu.. Za cca pět dní se objevily kosky nových zoubků a pak to šlo rychle. A rostly i rovné;)
  18.2.2017 21:11Neeen
  Marsa:jej taky jsem o nich přemýšlela,ale Nutrin nepatří mezi kvalitní pelety,ale zase tam máš nějaký bylinky,takže bych trochu vždy smíchala s trochou granulí,něco jako ředidlo:),ale jako samotné ke krmení bych je nepoužívala
  18.2.2017 23:06Lenka Klobouk
  Chtěla bych se zeptat - trochu se nám rozmnožili morčátka ze dvou na 6 a děti je nechtějí nabídnout někomu jinému. Uvažujeme, že si je necháme všechny. Něco ale pro ně budeme muset vybudovat většího. Nemáte někdo zkušenosti jak by asi taková ubikace měla být velká?
  19.2.2017 00:18Terry12
  Toto je dotaz spíš pro někoho s veter.vzděláním nebo nevím :-) Před časem jsem tu psala něco ohledně UVB lampy (nebudu rozebirat co proč, ale bylo to na návrh jednoho veterináře kvůli zdrav.stavu jednoho z morčat), pak jsme si řekla že je to pravděpodobně k ničemu tak jsem to neřešila. Před 3 týdny mi kamarádka dala UVb lampu (pro plazi žijící v dešt.lese, takže slabší) ze ji umrel plaz a jestli ji nechci ze je ctvrt roku stara jen, tak jsme si řekla že za zkoušku nic nedám a že když nemaji moznost byt za celý rok na denním světle, tak 20 minut denně nemuze ublizit :-) ...........posledních pár měsíců mi ze 2 morčat (mají právě problem i se zuby a pískem v moči) doslova padala srst, po pohlazení mi zustala plná ruka chlupu...... je možné že by nějakým způsobem UVB světlo mohlo tohle zastavit ?, protože najednou i když za srst tahám tak mi v ruce nezůstane ani 1 chlup, aniž bych cokoliv změnila na stravě přestali cvakat zubama při čůraní, přestali mit hrubý písek v moči, a jsou aktivnější ? Je možné že by to něco mohlo fakt dělat ?
  - - - - -
  myslím tím jestli je pro to nějaké medicínské vysvětlení :) jen mě to tak zajímá :-)
  19.2.2017 08:48Tygrinka
  Terry12: Ano, už kdysi jsem něco podobného řešila s vetem a ten řekl, spousta nemocí vzniká mj. z chronického nedostatku vitamínu D, protože jsou morčata velmi často i po generace chována v bytech, atp., bez přístupu sluníčka a ani k trávě se moc nedostanou. Nějaký D vitamín dostanou v potravě, ale většinou ho mají méně, než by měli mít. Takže kdo nemá možnost výběhu venku v pastevní sezóně, měl by morčáky trochu vystavovat sluníčku. Neznamená to je nechat pařit v plastboxu x minut či hodin na balkóně na prudkém sluníčku nebo je tam nechat mrznout, když zasvítí nesmělé jarní slunce, samozřejmě.
  Myšáky občas nechávám chvíli slunit u otevřeného okna, aby také něco málo načerpali, jak mi poradil veterinář. Neznamená to, že se morče musí nechávat slunit, někdo nesluní a napíše, že morčata má zdravá. Ale slunění je zdarma a má pozitivní vliv na zdraví, tak proč toho nevyužít...
  Slabší uvb lampa by tedy mohla nahrazovat právě chybějící venčení a pozitivně působit na hojení různých léčených zdravotních problémů. Jen pozor, aby se myšáci pod lampou nepřehřívali.
  19.2.2017 09:09Buub
  Lenka Klobouk

  To záleží na tom, co se vám narodilo a jak bydlí dnes. Pokud totiž máte teďka v jedné kleci POŘÁD toho samce, samici a čtyři mladé, tak už je samice zase březí, tím pádem je potřeba plánovat bydlení větší než na současný stav.

  Potřebujete ubikaci pro samce, přičemž samci dělají často binec, když jich bydlí více než dva. Takže počet samců:2 = počet kotců pro samce. V osmdestátce kleci se ale budou prát i dva samci, potřebují víc místa. Samice můžou bydlet spolu ve skupině, když je dost prostoru. Dost prostoru je třeba 120 cm dlouhá klec.
  19.2.2017 10:23uj uj
  Lenka Klobouk:
  Názory na velikosti bydlení jsou různé, většinou se doporučuje 0,5 m2 na zvíře, někteří (hlavně zahraniční) chovatelé doporučují minimálně 1m2 na jedno morče. Záleží ale taky na zařízení bydlení, tzn. jaké mají domečky, jestli mají vhodné "únikové" cesty, aby podřízené zvíře mohlo vždy uvolnit místo nadřazenému atd. .... a souhlasím s Buub, samci obecně potřebují více prostoru - a všechno zařízení pokud možno dvakrát :-) tedy pokud jsou jen dva :-) No a samec může samozřejmě bydlet se samicemi, ale pokud nechcete, aby se vám množili geometrickou řadou, je třeba nechat ho vykastrovat. A pokud vím, dva samci pohromadě se skupinou samic - to nefunguje (i kdyby byli oba kastrovaní).
  19.2.2017 13:44Ashara
  ITRAFUNGOL
  CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT, JESTLI TU NENÍ JEŠTĚ NĚKDO DALŠÍ KDO ŘEŠÍ PLÍSEŇ U MORČÍKŮ, A ŠEL BY SE MNOU NAPŮL DO TOHOTO LÉKU

  Už nějaký čas řeším plíseň, kterou si přiveza jedna z morčinek sebou. Na veterině jsem se dotazovala na zde doporučovaný Itrafungol, ale nabídli mi k prodeji jen celé balení (cca 1600kč) což mi přišlo prostě moc.
  Takže jsme dostali Imaverol a koupeme, jenže mám pocit že moc nezabírá.
  Dnes má být 4. koupel, a na morčindě která už na tom byla s plísní líp jsem objevila zas nové ložisko.
  Už toho mám dost, je mi těch chudinek strašně líto, pokaždé se bojím že mi nastydnou, před koupáním vytopím koupelnu na maximum, vodu pěkně teplou a buď je hned fénuju nebo jsem je dala v přepravce na topení, ale ať dělám co dělám, nedokážu zabránit tomu aby se nějaký čas neklepaly zimou.
  A také jsou chudinky v izolaci, místo aby jsme budovaly důvěru je ta hnusná panička každých pár dní vytáhne a strčí do vody...
  Kdyby to alespoň k něčemu bylo, ale když místo pokroku nacházím na morčatech jen nová ložiska plísně?

  Proto hledám jestli tu není někdo kdo má podobný problém, a ten Itrafungol který je údajně spolehlivý na plíseň by si se mnou nevzal napůl (nebo i více lidí).
  Nebo jestli někdo nemá tip na lékaře který Itrafungol používá častěji a byl by ochoten prodat jen odměřený díl pro dvě morčata.
  - - - - -
  A ještě bych se chtěla zeptat těch z vás, kteří už Itrafungol dávali, jestli si nepamatujete na dávkování?
  V příbalovém letáku je popsáno, ale na veterině tvrdí že u malých hlodavců má být dávkování vyšší v přepočtu na hmotnost než u koček.
  19.2.2017 14:54Kájka
  Ashara: chudinky :-( Třeba se někdo najde, kdo pomůže. Držíme palce a morčecí ťapičky! :-)
  Já s tím zkušenost nemám.
  A u vás je jen jedna veterina? odkud jste?
  - - - - -
  Napadlo mě, že kdyžtak bych se mohla poptat u nás v Brně na veterinách a pokud by někde prodali menší část (odlili), tak bych to poslala.
  19.2.2017 14:58Terez*****
  Ahoj, chtěla bych se vás prosím zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s připouštěním samice, u níž ovšem ale neproběhlo první zabřeznutí do prvního roku života. Děkuji :-)
  19.2.2017 15:16Smirny
  Ashara: me vzdy davku urci veterinarka podle hmotnosti. No kez by se ti podarilo sehnat. Jeste me napadlo, zkusit zavolat na tu moji veterinu, jestli by treba neposlali nejake mnozstvi postou? Nebo bych ti to u nich vyzvedla ja a poslala.
  19.2.2017 15:34Ashara
  Kajka a Smirny
  moc Vám děkuju, jste úžasné a hrozně moc hodné že by jste byly ochotné se poptat u Vás a případně poslat!
  Na fb mi po stejném dotazu poradili zkusit ještě Biopirox sprej, prý je účinný a spolehlivý, a podle popisu na internetu vypadá opravdu nadějně, takže ještě nejdřív zkusím ten sprej, a případně bych Vás poprosila v nejvyšší nouzi kdyby už to jinak nešlo.
  A opravdu moc moc děkuju za ochotu!
  - - - - -
  Jinak jsem z Berouna, bohužel naše veterina není zrovna "morčecí".
  19.2.2017 16:28Zbyněk
  Terez*****: zkušenosti jsou prostě - samičla, pokud nerodila do roka a zabřezne později, obvykle u porodu umře, i s mláďaty, někdy je protlačí, ale umřou stejně a jí to rozhodně dobře neudělá. Takže roční samice, která nerodila, NESMÍ zabřeznout!!

  Terry12: nedostatek déčka bych kromě té lampy řešil buď
  https://obchod.kralici.cz/p313-versele-laga-premium-c-vit.aspx , nebo https://www.svetkrmiv.cz/vitaminy-a-mineraly-pro-psy/bioweyxin-multi-c-mulgat-10ml-7/ Používám občas Mulgat a výsledek vidím v podstatě okamžitě:)
  19.2.2017 17:41Terry12
  Zbyněk: Já se raději multivitaminovým kompexum vyhýbám na doporučení od mnoha veterinářů, sama jsem se kdysi předávkovala vitaminem D a byl to fakt pruser :-)
  19.2.2017 17:48Kájka
  Terry: no jo, všeho moc škodí ,-) naštěstí z potravin a vlivem sluneč. záření se nedá předákovat D (jen uměle dodaným vit. )
  19.2.2017 19:16Boxa
  Dobrý večer,chtěla bych se jen zeptát .Proč všechny skvělé chovatelské stanice ukončují svůj chov.
  19.2.2017 19:36Neeen
  Terez***:moje prvorodička rodilo skoro ve dvou letech a v pohodě
  - - - - -
  *rodila
  19.2.2017 19:38kessy
  Zdravím, chci se zeptat jestli je nutné aby se morčata chovala minimálně po 2? Prý ve Švýcarsku je zakázané any se chovalo jen 1 morče, aby nestrádalo.
  19.2.2017 19:45Smirny
  Kessy: V každém případě je lepší, když se chovají dvě samice nebo dva samci spolu. Samotné morčátko se neprojeví tolik, když je samotné, velice často bývá smutné, pokud se mu nikdo pořádně nevěnuje.
  Pokud jedno morče, tak spíše samečka, který samotu zvládá lépe a umí i hodně přilnout k člověku. Takže se mu věnovat:-)
  - - - - -
  Boxa: myslím, že všechny chov neukončují:-)) Holt to někdo nezvládá kvůli rodinným důvodům, někdo kvůli času a jiný kvůli financím..
  - - - - -
  Neeen: tak to bylo štěstí, že vše ok:-) A jak to, že byla takto pozdě nakrytá? To nebylo snad schválně, že ne?
  19.2.2017 19:47kessy
  Smirny: Dobře, diky moc za odpoved:)
  19.2.2017 19:56Terez*****
  Zbyněk, Neeen: moc vám děkuji. :-)
  19.2.2017 20:29Terka😺
  Moje morče normálně jde po kleci a najednou sebou škubne a začne strašně rychle běhat a zase sebou škubne atd.a přitom není žádný hluk ani rány.Co mu je???Mám ho s jeho bráchou jeden měsíc.ale začal to dělat až teď.nemá s tím někdo zkušenosti?
  - - - - -
  Není to třeba tím že se chtějí pářit??
  - - - - -
  Není to třeba tím že se chtějí pářit? Narodili se 24.12.2016 třeba jsou v „puberťe"😁
  19.2.2017 20:46Zbyněk
  Terez*****: ať tě ani nenapadne připouštět samičku starší, než rok!!! Co píše Neen, je pěkná ptákovina.

  Terka: chce šéfovat, je to jeden z projevů dominance, naštěstí s méně fatálním dopadem, než permanentní nakrývání. Puberta to fakt není, ta přijde až tak v srpnu:) Občasný výskok a "epileptické" škubnutí hlavičkou je také morčecí projev radosti:)
  19.2.2017 20:52Terez*****
  Zbyněk: Samozřejmě, já to chápu. A vy s tím máte vlastní zkušenosti?
  19.2.2017 20:58uj uj
  kessy:
  Také se přimlouvám, aby morče mělo kamaráda, lépe kamarády :-) Ano, např. i v Rakousku je chov jednoho morčete posuzován jako týrání zvířat, mají to i v zákoně. Morče prostě k SPOKOJENÉMU A PLNOHODNOTNÉMU životu potřebuje jedince svého druhu.
  Nie wieder alleine sein! :-)
  19.2.2017 21:32Terka😺
  Takže to není nemoc a mám je nechat vyškubat😁mockrát děkuju Zbyňku
  19.2.2017 21:49Forest
  Zdravím, po dlouhé době jsem na této stránce. S přítelem si chceme pořídit morčíka, ale posledně, když jsem kupovala ve zveráku, tak byl velmi nemocný. Jsem z Brna a hledám nějakou kvalitní stanici, můžete někdo nějakou doporučit? :) Děkuji
  19.2.2017 21:54Lenka Klobouk
  Díky za odpovědi, psala jsem včera ohledně větší ubikace. Ze dvou morčátek, které měly být dvě samice, jich máme již 6. Protože z jednoho se vyklubala březí samice a ze druhého samec. Neměla jsem to srdce samce dětem (a i celé rodině) brát jen proto, že se ukázalo, že je to jiné pohlaví. Tak jsme ho dali vykastrovat. Mimina jsou asi tři holky a jeden kluk. Ještě prosím o vaše zkušenosti - opravdu nemůžou být spolu dva samci když jsou vykastrovaní? Pokud by tam byli samičky, tak by se kluci prali? díky.
  19.2.2017 22:05Kájka
  Forest: Jsem z Brna. Mám dobrou zkušenost s CHS Farlet, není to sice v Brně, ale v Ivančicích, ale morčátko paní klidně přiveze (pracuje v Brně) Mně i přivezla nejdřív 2 morčíky jen ukázat, abych si vybrala :-) Chovají ale jen plemeno anglický rex. Mrkni na jejich stránky.
  - - - - -
  Před Vánocema byl docela problém tady sehnat morčátko, chtěla jsem hladkosrsté (ne dlouhosrsté) Také se mi stalo, že z jedné CHS mi paní odpověděla, že do samoty morčátko neprodá (jedině k jinému nebo dvě spolu).
  19.2.2017 22:19Smirny
  lenka Klobouk: Ano, ve společnosti samic by se prali, i když jsou vykastrovaní, bohužel..
  - - - - -
  Forest: CHS Markasimo..
  http://markasimo.weebly.com/nabiacutedkaangebot.html
  19.2.2017 22:24Forest
  Všem děkuji za odpověď, omrkneme s přítelem a vybereme :) Už se moc těšíme na naše miminko a pak se podělíme o fotky :)
  19.2.2017 22:27Smirny
  Forest: CHS Alpamayo .. http://alpamayo.guffoo.cz/
  - - - - -
  Forest: zkuste jim napsat, určitě jsou ještě i mimi "pod pultem":-)
  19.2.2017 22:39Mila
  Terka - radost ze života to nic jiného není. Puberta bývá mezi 4 -6 měsícem života a projevuje se spíš že jeden chce být dominantnější nad druhým....
  20.2.2017 00:40Terka😺
  Mila-děkuju
  20.2.2017 07:59Zbyněk
  Forest: já bych se jenom přimluvil za dvě miminka, pokud chcete kluky, tak ideálně brášky, i když to není záruka, že se v pubertě nerozhádají. Samotné morče bude nešťastné, pokud chcete pouze jedno zvířátko, tak křečka, nebo králíka.

  Terez*****: osobně s tím zkušenost mít nemůžu, protože si věk samiček pečlivě hlídám a nikdy bych neexperimentoval s holčičkou, starší deseti měsíců
  20.2.2017 08:50Toni
  Terry 12...UVb je ta lampa co vydává teplo? (Už dlouho nejsem v Česku )...tuhle lampu mam v zimě částečne ve výběhu,nemocným nebo slabym zvířátkům to moc pomáhá načerpat trosku silu a i starší lidé tady to používají, Já to mám prostě jen na ohřani ale jen na jednom miste aby morčatka sama rozhodla jestli to chtějí. ..Takže si myslím že to určíte pomáhá. ....
  Tygrinka..pěkně napsane!a musím říct že je to strašna škoda že spousta malych zvířátek jsou držena jen v byte když přitom KAZDE zvíře potřebuje PRIRODU
  20.2.2017 09:17Zbyněk
  Toni: už jsem to chtěl Terry napsat včera, ale já mám morčata v podstatě také ve tmavém výběhu, viz: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Morcovybeh (jenom místo levé papírové bedny je veliká dřevěná) a nemám je kde venčit a opalovat, protože venku běhají krysy, králíci, zajíci, psi a kočky, tedy mám strach z infekcí a parazitů a balkón nemám, obývák mám na sever. Holky jsou rády zalezlé - a problémy žádné nemají. Zoubky, srst, všechno je v pohodě. Nevím, jestli je právě absence UVb záření ta příčina, dle mého názoru je to jenom jedna z možností u oslabeného morčete.

  Ještě pro Terez*****: problém starší prvorodičky spočívá v postupném kostnatění pánevních chrupavek, tzn. starší samičce se pak neotevře dostatečně pánevní otvor a mládě se neprotlačí zdravé, nebo se neprotlačí vůbec a samice umře. U druhorodiček se nedoporučuje delší pauza mezi porody, než půl roku, z podobného důvodu. Když tak mě Buub opraví. V každém případě optimální věk pro prvorodičku je 6 - 8 měsíců a váha alespoň 800 gramů. Nad tento věk už jde o hazard, který za to nestojí.
  20.2.2017 09:35Toni
  Zbyněk. ..vždyť to vypadá pěkně a hlavně máš hodně mista:-)známa bydli ve městě a taky nemá balkon atd...Má 4 morčatka a "venci" je v parku!hi hi hi...proste veze přenosku a jede do parku :-)to myslím jen jako možnost ale samozřejme pokud nikde nic není tak to nejde.Hlavně kdyt muzou behat a jsou zdrava a vesela:-)
  20.2.2017 09:47Kájka
  Já osobně bych se v parku bála, že přiběhne pes apod. a tráva znečištěná.
  20.2.2017 09:52Toni
  To ano ale znáte SONGMICS REGALE? ...Z toho stavi všude. ..I doma celý výběh..Mam to v albu:-)
  - - - - -
  Ty výběhy s tímhle jsou perfektní a prakticke:-)...
  20.2.2017 10:22Zbyněk
  Toni: osobně také zastávám subjektivní názor, že absence stresu a spokojený život je nad vitamíny:) Napadlo mě, zakrýt holkám vždycky hlavičku a chvíli je každý večer opalovat prastarým horským sluncem (ještě od komunistů).
  Pak mě ještě napadlo udělat jim v obýváku regál na jedné zdi, aby nezabíraly podlahu, byly výš a viděly z okna:) Ale jakmile mají krytý výběh, blaženě v něm proleží celý den a nikdy mi nechodí po bytě, i když mohou.
  Ale asi zkusím tu UVb lampu do jedné bedny ve výběhu, jak na ní budou reagovat. Tady je hloupé, že to má malý dosah, tedy morčidlo by muselo ležet přímo pod lampou, jako plaz:) Což by asi i šlo, protože zejména babča si vždycky pečlivě postaví hnízdo ze sena, jak labuť a pak v tom celý den leží ona i holky, takže zkusím dát lampu nad hnízdo:)
  20.2.2017 11:14Toni
  Zbyněk. ..Hi hi hi si to poleženičko dokážu zive predstavit!
  S tou lampou je to dobry nápad jen opatrne na silu aby se nespalili...Musi to mit určitý odstup, regál na zdi by byl skvělý a zároveň i by měli morčatka i zábavu :-)
  Já jsem našla u nas spoustu skvělých napadu jak to vymyslet...Jen info-když si zadáš do Google -innengehege Meerschweinchen - výborný nápady! ...
  20.2.2017 11:34Tess29121998
  Dobrý den, jedno morčátko mi nepije a druhe pije skoro furt, je něco špatně??:(
  20.2.2017 12:25uj uj
  Toni:
  Jo jo, Germáni mají úžasná bydlení, také už plánuju, nechala jsem se inspirovat :-) Ale co to zabere místa.... snad se nám to vejde, až bude hotovo, budu se chlubit :-)
  20.2.2017 15:02Bart
  uj uj - taky jsme se nechali inspirovat ubikacemi z Německa... Fakt nádhera. My už takovou podobnou budeme mít třetím rokem. Ale v Americe to mají taky dobře vymyšlený - z těch různých čtverců si to můžete sestavit pokaždé jinak a podle potřeby. Taky vůbec nepoužívají hobliny, ale jen různé deky a podložky. My už máme morčata taky jen na plínách a dekách. Jen v záchodech mají poležení na asanu a na něm seno. Teď máme malýho prcka a ten je z těch dek úplně nadšenej.
  Stačí mrknout na you tube a člověk se nestačí divit,v čem ta zvířátka také můžou bydlet... :-)
  20.2.2017 17:09Terry12
  NO UVB lampa teplo nevydává šáhnu na ní klidně rukou a držím jí když svítí už 20 minut :) Pravě že by neměla vydávát teplo (není to lasická žárovka) :-) Vysdává to UV záření které simuluje denní světlo bez té jedné složky která opaluje :D - ta která i u lidí muze zpusobit rakovinu kuze :-) díky tomu to nevadí ani na oči že do toho koukají a aby to melo dosah tak pro ne staci cca 25 - 30 cm nad hlavickou jejich , táta mi vyrobil z prodlužovačky a objímky neco do čeho se ta UVB žárovka dá našroubovat a za takový háček jsme si to zavesila za strop klece (za mříže, vždy je na 20 minut zavřu v kleci a je to :D .....Jasně podle mého není prvotní problém v absenci sluníčka, přeci jen mají to 2 moje sestry ty problémy a třetí ne a žije ve stejném prostředí stejně dlouhou dobu ale ocividne daleko víc mi chodí na seno (to přičítám zvýšené aktivitě), nepapají mi z nich chlupy a prirozeně si vyrobí vitamin D který ovlivnuje metabolismus vápníku a fosforu takže to podpoří i močové cesyt a já nemusím krmit granulemi ani, stačí zelenina, paprika mi pokryje vitamin C a je to :-)
  - - - - -
  * nepadají chlupy
  - - - - -
  i srst mi přijde méně hrubá :-) Je to prostě na zkoušku takový doplněk zadarmo co jsem dostala :D
  20.2.2017 18:10Lenka Klobouk
  Dobrý den, můžou morčátka jíst třeba oves vyrostlý na jaře v květináči? Něco jako se dělají mističky na Velikonoce. Přemýšlíme čím jim zpestřit potravu než roztaje sníh a vyroste tráva. Díky za rady.
  20.2.2017 19:00Toni
  Bart..Jo to je pravda,tady mají 90% flís po celem výběhu. .. Moje mají taky tunýlky a takového fusáčky co jsem šila ale i kdybych je mela v byte tak bych deky nechtěla, flís už vůbec to by pračka a spotřeba vody asi dlouho nevydrželi ale ty plyny jsou super!...Já používám hobliny co jsou do stájí pro koně. ..nepraši a hodně sají a někdy pod domečky ještě dřevěné pelety .
  ..
  TESS...jak krmite?..Jak dlouho už takhle pije?
  - - - - -
  Terry...Já sáhnu na lampu i po 6 hodinách a nepálí. ...nesmí. ..
  20.2.2017 19:05Neeen
  Zbyněk:nevím co je ptákovina na tom že moje morče rodilo poprvé ve dvou letech,ty jsi u toho nebyl,tak nerýpej,nemám důvod si to vymýšlet.

  Smirny:no bylo to takhle,pustila jsem si morčata na trávu(zvlášť holky a kluka),a klučina se podhrabal a už to bylo.Ale to co bylo bylo,důležité je to ,jak to dopadlo.
  20.2.2017 19:12Terez*****
  Zbyněk: Děkuji za informaci, samozřejmě nic nechci riskovat, ať už případnou smrtí mláďat či samičky, pouze jsem se chtěla informovat.
  20.2.2017 19:27Terry12
  Toni: Jak tak koukám do alb tak vy máte tu co svítí červeně ne ? To je infračervené světlo ? :-) To je vyhřívací, já mám tuto http://www.zooshop-eu.cz/produkt/terarijni-osvetleni/terarijni-zarovky-uvb/zarovka-exo-terra-reptile-uvb100-13w?gclid=CIy9q7Smn9ICFbgK0wod0icDgg svítí bíle :-)
  20.2.2017 20:09Toni
  Terry. .aaah tak jo...Já se pozeptám tady odborníků a pisnu:-)
  20.2.2017 20:18Tess29121998
  Toni: sameček dostava granulky ( nevim nazev ted z hlavx stejne jako samice ( na stejno) dostavaji jablicka kousek a sem tsm nejaky dobrutky pro morčara) jinak samička pije často a samec strasne malo
  20.2.2017 20:26PavlaS
  Tess29121998: To dostávají jen granule a kousek jablka? Každý zvíře pije jinak,asi jako lidi. Ale jablka jsou strašně sladký. Chtělo by to zařadit víc zeleniny...A seno doufám dostávaj i když si ho nenapsala.
  20.2.2017 22:04Toni
  Tess...každé zvyseni příjmu tekutin a hlavně nadměrné zvyšeni znamena problém. ..Já bych ji pozorovala jaka je moc,žluta? Svetla?piska u čůrání nebo je v domečku někde kapička krve muže to byt zánět močového měchýře. ..Nejsem odborník ale pokud najednou zvíře hodně pije tak je problém někde. ...
  - - - - -
  Jak pise PavlaS...S ovocem pomalu -jablíčko jde 2-3 x do týdne kousíček ale raději mrkev nebo okurku když už ne salát a veškerou zeleninu....
  21.2.2017 09:09PavlaS
  Toni: Jenže Tess je má chvilku, takže tady těžko říct, jestli je u těch morčat normální nebo jestli se to najednou zvýšilo.
  Tess: Más vodu v napáječce nebo v misce?
  21.2.2017 09:16Tess29121998
  Oba maji svoje napaječky..
  A koukala jsem a žlutá není.. A krev taky nikde
  21.2.2017 12:12Zbyněk
  Tess29121998: bylo by prosím možné popsat celkový jídelníček tvých morčat? A potom to hned vyřešíme:) Mají neomezeně seno, dvakrát denně zeleninu? Permanentní podávání jablek může vést k cukrovce atd. Napiš a zkusíme to upravit správně
  21.2.2017 12:32uj uj
  Bart a Toni:
  Já už vlastně hodně dlouho praktikuju kombinaci koberec (prací) + hobliny... Tam, kde odpočívají, mají hobliny, a kde hlavně běhají, mají koberec :-) Jinak by se za hobliny nedoplatila :-) Naštěstí jsou moje holky poměrně způsobné a čůrají převážně jen v těch hoblinách. Koberec stačí vyprat jednou za měsíc, někdy i za delší dobu - počůrají ho opravdu jen zřídka.
  Ach jo, už se taky těším, až budeme mít nové větší bydlení. Budu muset páníčka popohnat :-)
  21.2.2017 12:58Ehrena
  uj uj a ostatní - ohledně hoblin - stačí sehnat v okolí truhláře, oni se obvykle rádi zbaví hoblin a máte je zadarmo nebo za kafčo třeba 3 velké pytle- tak to dělám já. Já tedy zase nemám na výběr - s mými kluky bych musela prát koberečky denně, mám opravdová prasátka.:)
  21.2.2017 13:17PavlaS
  No já se nejvíc těším, až to všechno venku bude zelený a to se hned ušetří za hobliny :D a zeleninu! Už mám pro ně vymyšlený 2 nový výběhy, tak jsem zvědavá, jak se jim to bude líbit :)
  21.2.2017 14:11Buub
  PavlaS

  Jo, taky se těším! Přes sezonu je to prostě všechno lepší. I ten hnůj se rozkládá před očima, přes zimu člověk akorát produkuje hromady. O víkendu vyčistím, spáruju ty syčáky a pak se budu těšit na to jaro:)

  Letos toho snad bude na zahradě víc, mám z Německa objednaný násadový vejde velkých stříbrných paduánek:)
  21.2.2017 17:22Tess29121998
  Zbyněk: seno maji, dostavaji nejcasteji mrkvičku a dali jsme jim i piškot. Jabličko maj tak jednou za 3 dny.. A dostavaji jeste Mlsoun drops (doplňkové krmivo) ...
  Bedýnky jim měníme taky často a granulky mají Nutrin a mýcháme to s Cavia Nature...
  21.2.2017 17:30PavlaS
  Buub: Taky se ta tráva seká tak nějak .. sama :D

  Tess: Jak už jsem psala... Granule jsou doplnové krmivo. Mlsoun drops proboha vyhoď. Piškoty jim nedávaj. Jo zcela výjimečně můžou, ale fakt to neni nutný. Kup jim zeleninu. Morčata potřebujou vitamín C, ale to už jsem ti taky psala. Přečti si aspon tyhle stránky...
  21.2.2017 19:19Buub
  PavlaS

  LOL. Až moc, takže vyrážím s minikosou. Ale při tom se vyvenčí pes, člověk si protáhne nohy a má to svoje kouzlo.
  22.2.2017 06:10Bába
  Buub: pozdě,ale přece děkuji za odpověd ohledně ostřice,dávám pouze minimálně.
  Buub: co jste to prosím objednala z Německa? asi nerozumím češtině, nebo mám dlouhé vedení?
  Všichni: včera jsme jeli na nákup do Německa a při tom jsem morčidlám koupila 2 endivie, každá o váze 80 dkg, za 1.38 eura,něco takového a za ty peníze, zde člověk nesežene. A to nám budou tvrdit,že máme nízké ceny.
  22.2.2017 07:21Zbyněk
  Tess29121998: je fajn, že dostávají seno, to je důležité pro zoubky a trávení. Já bych úplně zrušil ty potravní doplňky, jak píše PavlaS, zahoď to. Granule jenom občas a trochu. Zeleninu, pro orientaci talířek pro tehdy dvě myšky: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?morceci_basta Směsky a granule už nedávám dávno, matky se zakulacují i bez nich:)
  Zelenina: z mrkve vodu nemají, u té, co nepije, pak hrozí ledvinové kameny. Zkus zatím nedávat vůbec ovoce a kup římský, little gem, nebo baby gem salát, ty jsou pro morčata vhodné. Pak bych přidal řapíkatý celer, mrkve jenom trochu, kousek okurky, jednou denně trochu čínského zelí, určitě papriku, když máš, tak nezvadlou nať z ředkviček, čas od času čerstvou mrkvovou nať, cca dvakrát týdně červenou řepu, vynikající je fenykl, ale špatně se shání, v Praze Billa, Lidl a Globus. Byl bych trpělivý, ze začátku mohou něco nechávat, ale obvykle si zvyknou a rozjedí se.
  Samice už bude navíc určitě březí, pokud není jeden z páru kastrovaný, takže je potřeba se připravit na oddělení obou morčátek, včas koupit další klec, sameček je schopný nakrýt samičku v den porodu, pozor na to.
  22.2.2017 07:43Tess29121998
  Samička je už od samce oddělená... Hned v ten den co jste mi to napsali... Dobře děkuji :)
  22.2.2017 08:00Buub
  Bába

  No, rozšiřuju druhy chovaných zvířat:) Přijdou mi vejce. Plemeno paduánka velká stříbrná.
  22.2.2017 11:32Zbyněk
  Buub: ty máš doma líheň, nebo kvočnu?:)) Opldněné vejce se nemusí zahřívat od začátku?
  22.2.2017 13:54Buub
  Zbyněk

  koupím líheň:) a zahřívat se nemusí. koneckonců ani slepice nezahřívá od začátku - snáší jedno vejce denně a teprve když jich má v hnízdě víc, tak na ně zasedne. takže to první vejce v hnízdě může klidně 14 dní ležet bez zahřívání. když se sbírají násadová vejce, je to stejné. dávají se do sklepa nebo i do ledničky pokud je v ní kolem osmi stupňů, a normálně tam třeba ty dva týdny vydrží než se nasadí do líhně větší množství. po cestě jim hrozí spoustu věcí, rozbití, když s nimi někdo hodně kvedlal aniž by je rozbil, taky se vevnitř zárodek pomlátí, vadí jim mráz. ale to, že nejsou v teple, to je v cajku.

  zachlazení vadí až vejcím, které už se začaly vyvíjet, které už byly zahřívány.
  22.2.2017 14:04Zbyněk
  Buub: aha, díky moc, to je zajímavé. Slušná odolnost:)
  22.2.2017 14:06Buub
  no je to jediný způsob, jak to dostat, takže prostě vejce převoz přežít musí :D ale nebudou první ani poslední vejce, co každý rok jezdí poštou tam a zpátky.
  22.2.2017 15:22judistka12
  Ahoj, psala, jsem tu před týdnem, že mi spadl morčík ze sedačky a vyrazil si zub, ted už zase jí a pije v pohodě akorát jsme mu s tátou náhodou našli pod krkem jako by vevnitř-je to cítit jen když se to nahmatá pořádně pod kůží, taková pohyblivá boule, která je velká cca 1,5 cm, je to takové trošku oválné a nevím jestli to tam měl už předtím pádem, protože jsem ho tam až takhle důkladně nikdy neprohmatávala, nevyčnívá to takže je to fakt cítit jen když si to tam záměrně nahmatáme. Nevíte co by to mohlo být? nepřijde mi, že by to byl abcec když je to takhle vevnitř
  22.2.2017 18:16Aknelik
  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat zda někdo nemá zkušenost s morčetem ohledně toho, že když něco žere pokaždé zvedne hlavu jak když ji chce zaklonit a přehazuje to v puse. Díky za odpověď
  22.2.2017 18:25Ashara
  Chtěla bych poprosit majitele pelíšků - papučí, jestli by mi mohli změřit vnitřek :-)
  narazila jsem náhodou na papuče ještě jiné než ty co sem nedávno dávak Zděnek odkazem, ale je u nich uveden jen vnitřní rozměr - 28x17cm.
  Bude to stačit?
  22.2.2017 18:31AniCka96
  kdo pozná na 100% že je samička morčete těhotná ? poslala bych fotku
  22.2.2017 18:39PavlaS
  AniCka96: Morče je březí, ne těhotné. Pošli fotku ze shora. Ale až v pozdní březosti jsou vidět vypoulené boky a lze nahmatat mládata a pohyby. Takže jestli je březí chvilku nikdo ti to neřekne.
  22.2.2017 18:43Buub
  AniCka

  Podle fotky nepozná na 100% nikdo nic.
  - - - - -
  PavlaS

  Jo, to platí o většině morčat. Ale neplatí to univerzálně, bohužel:D Některé samice vypadají že ještě dlouho nic a podle fotky by člověk nic nehádal, a najednou mimino.
  22.2.2017 18:48PavlaS
  Buub: No jasně :D Jsem to tak zkusila jako.. zobecnit. Já mám ted spíš opačnej problém, nechce zabřeznout, cysty nejsou na sonu vidět, na rtg též nic.
  22.2.2017 19:40Buub
  PavlaS

  a jak je starý to zvíře? a jak dlouho trvá ten problém?
  22.2.2017 20:19Toni
  Ashara...Já mám průměr 18 a deku ca 30cm....

  Tess- souhlas se ZBYNEK ...mužů to byt kameny :-( a jinak pěkně napsaný! A Pyško ty vuuuuubec!!!To raději utrhni z jakéhokoliv ovcneho stromu poradnou větev a nech okusovat,tohle opravdu potřebují....

  Bába...Já v Německu jsem a tady normální Fenykl 1.39€
  a endivien 1,50€ nejvys no...ale poslední dobou nic moc protoze kolikrát když k tomu člověk čichne tak pěkně smrdí :-(
  - - - - -
  Ashara-Delku 30cm...jsem chtěla napsat
  22.2.2017 20:43Tess29121998
  Nejen že pije minimaaalne tak začal tak divně poskakovat.. (Samec)
  A samička zas pije furt a furt :(
  22.2.2017 21:09Zbyněk
  Ashara: já to dám Zdeňka! :)) Vnitřní užitný rozmět od rantlu k rantlu je 24x18.

  Tess29121998: podivně poskakuje a škube hlavičkou? Má radost ze života:) Zkus dávat 2x denně zeleninu a myslím, že samička se trochu zklidní s pitím, kdyby ne, tak radši na veterinu. Kolik cca vypije denně?

  PavlaS: moje taky nechtěla dva měsíce zabřeznout, na veterině nic nezjistili a buch, týden před porodem jsem s úžasem zjistil, že samička vleže bezdůvodně vrčí - protože jí v bříšku řádily dvě mimina a ona je na něj citlivá:)
  22.2.2017 22:26Ashara
  Zbyněk - jejda, omlouvám se, chybička se vloudila :D a díky za změření :)
  - - - - -
  Tak jsem pokusně zakoupila toto, a ještě jednu obdobnou, vypadá to méně pratelně než ty z odkazu, ale za tu cenu to zkusím...
  http://aukro.cz/pelisek-papucka-mini-i6720265187.html
  23.2.2017 06:34Tygrinka
  judistka12: Může tam mít cystu nebo jiný novotvar. Měl by to vidět veterinář.
  - - - - -
  Aknelik: Nejspíš má problém někde v tlamě, opět jediná rada - měl by ho vidět veterinář. Musí prohlídnout tlamu a zkontrolovat i stoličky.
  23.2.2017 07:45Tess29121998
  Zbyněk: nějakých 60-65ml a sameček tak 5ml.. Jinak sameček furt pišťí... Vzdy kdyz vstáváme z postele, nebo jrn projdeme, vybehne z domečku, stoupne nazdani opře se o klec a pušťí
  23.2.2017 08:22Kájka
  Tess: Náš morčík také často piští, ozývá se, upozorňuej na sebe. I když je najedený, tak když se přiblížíme, tak někdy spustí jen proto, že chce pustit z klece :-) to i kouše mříže. otevřeme klec a radostně běží... a to už jen "povídá" (pu pu pu), je ukecaný :-))
  23.2.2017 09:55Špagetán
  máme morče 3 roky, je nalezenec tak nevíme přesný věk. Každý den dostává zeleninu čínské zelí, mrkev, řapíkatý celer, červenou papriku, rajče - ne vždy vše, ale střídáme třeba 3 druhy občas má jablíčko, okurku stále přístup k senu a vodě, obden místo jedné krmné dávky zeleniny granule.
  Do této chvíle neměl suchý chleba - bylo nám řečeno, že ho dávat nemáme. Máme začít dávat nebo ho morčík k "životu" nepotřebuje. Máme kluka, kdyby jsme mu pořídili kluka kamaráda zvládnou to v jedné kleci?
  děkuji
  23.2.2017 10:06Bába
  Toni: koupeno v Aldi, jinde je neměli, asi jsme měli štěstí na čerstvé,jezdíme do Vohenstrauzu.
  23.2.2017 10:57Morce123456
  Špagetán-co vím morceti suchý chléb neškodí.... Našemu morceti jsme zkoušeli chleba suchý dát a nesnědlo to... Jinak samečci by asi spolu nevydrželi jelikož spolu nevyrůstali od malička.... A ještě bys musela mít velmi velkou klec.... A myslím si že by se nesnesli. S tím chlebem to můžeš zkusit.
  23.2.2017 11:10Ehrena
  Špagetán - suchý chléb morče k životu opravdu nepotřebuje, ale naše morčata ho mají jako mlsku, tak jednou za měsíc kousek dostanou.
  Morčata se mají chovat se společníkem svého druhu, u samců se musí v tomto dodržet určité podmínky. Museli byste pořídit malého samečka nejlépe těsně po odstavu, věk měsíc - 2 měsíce, seznámit nejlépe na neutrálním území, klec je potřeba mít dostatečně velkou - metrovou nebo metr dvacet délky, dva domečky, aby měl každý svůj, pak by to mělo klapnout.
  23.2.2017 11:42judistka12
  Tygrinka: a tak mohou být cysty i u samečků? dnes s ním zajdu na Veterinu, mám z toho strach :(
  23.2.2017 12:27Ehrena
  judistka12 - jen u samiček můžou být pouze ty na vaječnících, ostatní mohou být u obou pohlaví.
  23.2.2017 12:53judistka12
  Ehrena: aha a tak kdyby to byla cysta, tak je asi operace u 5ti letého samce zbytečná že? co jsem četla, tak většinou morčátka po operaci do 1 měsíce umřela
  23.2.2017 13:22Karla
  Dobrý den,
  morčata chovám v zahradě pod pergolou u slepic.Bohužel jsem si dnes všimla ,že jsou samečci napadeni.Roztrhané ucha a u krmítka a na domečku krev.Kluci by si to sami neudělali.Otázka ,ale je ,kdo ? V sousedním obydlí morčatárně (prostoru) nebydlí nikdo.Vyklizený prostor,kde jsem objevila zbytky kukuřice.Rada
  23.2.2017 13:27Ylada
  Karla: pokud bydlí samečci spolu, mohli se poprat mezi sebou. Případně potkan toho taky dokáže dost.
  23.2.2017 13:43Katy.pivo
  Narodila se mam 3 morcatka,jsou jim 4 dny a dokrmujeme je mlickem pro koťátka.Dnes jedno morcatko přestalo chodit a jen lezi na boku a nechce žrát....mate s tim někdo zkusenosti?Dekuji za rady...bojím se,ze umře
  23.2.2017 14:01Buub
  Katy.pivo

  Ano, pravděpodobně uhyne. Vím, že tohle slyšet nechceš, ale mluvím z dlouhé zkušenosti s dokrmováním různých malých savců. Jakmile ztratí chuť do krmení, tak je vymalováno a výjimku jsem zatím nepotkala.

  Přidáváš do mlíka celaskon?
  - - - - -
  Karla

  Pravděpodobně si to udělali navzájem. Ty roztržené uši by tomu nasvědčovaly. Kdyby je pokousalo něco jiného, tak kouše víc.
  23.2.2017 14:29Ylada
  Buub: jak to vypadá s tím dokrmovaným nečekaným nadělením?
  23.2.2017 16:52judistka12
  Tak jsem byla u Veta a ta boule byla abces.. vetka to rozřízla a vyčistila, chudáček u toho pištěl jak prdlej.. :( píchla mu ATB a řekla at přijdu i zítra a pozítří pro ATB a na vyčištění, je to klasický postup? já mám s těmi abcesy z minulosti špatné zkušenosti a tak mám z toho strach..vždycky mi na to morčátka umřeli..
  23.2.2017 17:15Buub
  Ylada

  S Pískačem? Už stříhám metr, než bude dost velká a venku dost teplo, aby šla bydlet s ostatníma na zahradu, protože je to velice hlučný a velice pozornost (teda mlíko) vyžadující tvor a už mám dost vypískanou hlavu z ní.
  - - - - -
  judistka12

  Abscesy řeším u svých myší párkrát do roka. Co s tím jinýho než vyčistit a dát atb. Jen velmi zřídka je potřeba nějaké razantní chirurgické ošetření.

  Teda, bavím se o kožních abscesech. Ne o abscesech od zubů, to je jiná pohádka.
  23.2.2017 17:21Neeen
  ahoj,nevíte někdo jestli už můžu dát morčatům zkusit trávu?
  23.2.2017 17:36judistka12
  Buub : jo vím, že to mají často, co jsem měla morčata s abcesy, tak jim to Vet rozřízl, vyčistil, ale už žádný atb nepíchl a to byl asi kámen úrazu a proto mi hned chcípli.. ted už mám naštěstí jiného Veta tak snad to bude dobré
  23.2.2017 18:08Buub
  Neeen

  Jakou trávu? To zválené namrzlé cosi, co vykouklo pod tajícím sněhem?

  Tak to není tráva.
  23.2.2017 18:45Karla
  bohužek samečci si to sami neudělali.Dnes večer jsem šla na průzkum a něco na mě vyskočilo .Bohužel ,ale vubec nevím jak bojovat proti těmto škůdcům.....


  Děkuji za odpovědi
  23.2.2017 19:04Kájka
  Karla: těžko :-( jedině pořádně zabezpečit, aby se k morčíkům žádný vetřelec nedostal.
  - - - - -
  Mně ale přijde divný, že by něco (predátor) morčíkům okousalo jen uši. to asi leda potkan, krysa apod.
  23.2.2017 19:10Karla
  Já jsem úplně bezradná
  - - - - -
  právě mám klasickou králikárnu
  23.2.2017 19:17Kájka
  No, někde tam musí být skulina :-( pokud si jseš jistá, že se morčíci nepoprali...
  - - - - -
  A co políčit nějakou past? (na potkany)
  23.2.2017 19:20Neeen
  Buub:u nás je tráva už celkem hezká,a máme skoro deset stupnů,každopádně,kdybych jim ji dala nenadují se z toho?
  23.2.2017 19:50Buub
  Neeen

  No, deset stupňů, ale kde máš tu trávu? To už opravdu u tebe stačilo něco vyrůst, nebo prostě koukáš na něco více méně zeleného, co bylo ještě minulý týden pod sněhem?

  Já krmím až to, co vyroste jako čerstvé lístky. Že slezl sníh a pod tím je něco zelené barvy pro mě nic neznamená.
  - - - - -
  Karla

  Mně přijde hrozně divný, že by potkan vlezl k morčatům a jen jim ukousal uši. Potkan morče klidně zabije a sežere, tak proč by se obtěžoval s něčím takovým? Ale morčecí samečkové si občas do vlasů vjet můžou a pak to odskáčou ty ušiska přednostně.
  24.2.2017 05:09Beranek
  Karla - Pokud by vám k nim vlezl potkan, tak už by vaše morčata nežila. Jednou měl děda na dvorku potkana a ten si vykousal ze vzadu králíkárny díry a pak mu chodil zabíjet morčata. Denně to byli i tři zvířata. Vždy prý měli sežranou hlavně hlavu. Pak chytil obrovského potkana do pasti. Já tyto útoky nikdy neviděla a ani nechtěla vidět, ale vím to z jeho vyprávění. Pokud tam máte potkana, určitě morčata víc zabezpečte a zkuste udělat tu past. Nic jiného vám nezbývá. Nemůžete dát morčata třeba do baráku?
  24.2.2017 07:42Zbyněk
  Tess29121998: 65 ml denně není zase až tolik. I když na mladé morče je to zvláštní, ale to někdy bývá. Moje osmiměsíční samička také hodně pije, ale tam je to určitě psychické - po porodu maminka neměla mléko a trvalo asi dva dny, než jsem úspěšně přešel na plně umělé dokrmování a prckové tak získali zkušenost s dehydratací. A psychika dokáže "zázraky", to znám poměrně dobře od pacientů lidských:) Takže dle mého názoru, až bude mít i salát, okurku, čínské zelí atd. trochu se to zmírní. Sameček se pištěním a panáčkováním dožaduje pozornosti, hlavně jídla a také cítí samičku.
  - - - - -
  Karla: nehledal bych v tom externího predátora, servali se kluci mezi sebou a bude potřeba je oddělit. Od té doby na sebe necvakají zuby a neperou se?
  24.2.2017 08:22PavlaS
  Neeen: Já tu mám taky zelenou trávu... je pěkně hnusná a je to ta samá tráva co tam byla v listopadu. A je tu 14°C. Jako fakt ne...
  Karla: Já se teda taky přikláním k variantě, že si to udělali sami. Krysa to určo nebude, ale potkan by si dal spíš celý morče. Můžeš zkusit past... ale potkan bohužel tak blbej nebejvá. Alespon mě se nikdy přes veškerý snahy nic takovýho nepovedlo. Takž já mám králíkárnu u plotu a za tím plotem jsou 3 štěkající obludy, jednu občas nechávám u slepic dýl. Ono se to potkanům moc nelíbí. Hlavně tam nenechávám nci, co by je mohlo lákat. Slámu, senu ani pšenici. Navíc je mi divný, že by na tebe potkan vyskočil. Jakýkoliv jiný predátor by je prostě zabil a milé morče si odnesl. Jedině, že by to bylo mladý nezkušený nebo úplně blbý zvíře a jenom by jim pokousalo uši. Ale to by teda byla náhoda.
  Tess: A teda úplně blbá otázka, ale seš si jistá, že ta napáječka neteče, nekape nebo si s ní jenom nehraje a proto ta voda mizí?
  24.2.2017 08:32Kájka
  Vzpomněla jsem si, že můj děda měl kdysi morče v králíkárně a jednoho dne ráno ho našel mrtvé (zakouslé), prý tam byl v rohu, kde byla škvíra, vyhryzaný otvor, takže něco tam vlezlo :-( Myslel si, že to byla lasička nebo tak něco.
  24.2.2017 11:23Tess29121998
  Zbyněk: nooo pustili jsme je k sobě a samička mu furt čuchá k zadečku. A on ji vždy buď nakopne a nebo uteče :/
  24.2.2017 14:40Zbyněk
  Tess29121998: a není to naopak? :)) Obvykle se tak chová sameček, že čuchá a samička mimo říji kope zadníma nožkama:) Ale pozor - když má samička říji, tak je neuhlídáte, za půl vteřiny jí nakryje!
  24.2.2017 14:49Veterináři
  Dobrý den, chtěl jsem se optat zda někdo z Vás má dobré zkušenosti s nějakým veterinářem v Praze a okolí, který se věnuje zubům (stoličky). S morčetem chodím k Mvdr. Lietavcové na Hůrku a trochu mě už unavuje, že skoro každé druhé broušení s prominutím odflákne, vrátí mi do 15 minut morče, že je hotovo. Morče pak vydrží jen 4 týdny. Pak to zbrousí kvalitněji a morče vydrží 3 měsíce, pak znovu 3 měsíce, pak jen 3 týdny, pak znovu téměř 3 měsíce. Prostě vždy když má čas a nemá toho moc v čekárně tak to zbrousí pečlivě, pak když nestíhá, posunuli se ji někteří pacienti, tak to doslova odflákne. Teď například jsem byl na broušení, kdy paní doktorka řekla, že jí u jedné strany stoliček mírně ujela ruka a že je tam tedy nechaná mírná asymetrie, ale že to morče samo srovná, očividně ne, i po týdnu morče nechce pořádně jíst třeba mrkev apod., přitom předtím se ji jedlo ihned, maximálně 2.den. Byl jsem zrovna mimo Prahu a morče mi hlídala kamarádka v Ústí. Šla s ním k místnímu veterináři a ten řekl že jestli tohle je týden po zbroušení tak bych to měl dát na reklamaci. Zuby jsou zbroušeny narychlo, jestliže předtím morče vydrželo 3 měsíce (nejspíš by vydrželo i o něco déle) tak takovouhle asymetrii neudělá za týden, že prý alespon že to paní doktorka přiznala, že jí ujela ruka, nicméně kroutil hlavou, že nechápe, že to nezabrousila symetricky tu druhou stranu. Navíc je dost hodně poraněná tvář od broušení. Je pravda, že jsem si toho všiml, že když mi paní doktorka předá zvíře do 30 minut co čekám v čekárně a čekárna není naplněná tak ty zuby vydrží dlouho a morče žere ještě ten den. Jakmile pani doktorka nestíhá, vrací mi morče do 15 minut a morče to s prominutím od*ere - rozjídá se dlouho a vydrží kratší dobu zuby. Už jsem na to upozorňoval jednou jemně a spíš mi přišlo, že se pani doktorka ještě napučela. Takže bych se rád optal zda v PRAZE A OKOLÍ neznáte nějakou dostupnou i hromadnou dopravou veterinu, kde je někdo, kdo není úplný začátečník na zuby. Děkuji mnohokrát
  24.2.2017 14:57PavlaS
  Veterináři: co Valeš v H-vetu? Je to specialista na tyhle malý zvířatka. Vedle na diskuzi na něj nedaj dopustit.
  24.2.2017 16:20Morcatko01
  Dobrý den chtěla bych se zeptat od kolika týdnů/měsícu se smí morče (samec) kastrovat?
  - - - - -
  Také bych se chtěla zeptat jak je to s brásky když nejsou z jednoho vrhu (jak se snášejí a tak)
  24.2.2017 16:32PavlaS
  Morcatko01: s brášky? To zn. že máš březí samičku, která už březí byla a ted bude mít zase mladý? Morčatům je šumafuk jestli jsou nebo nejsou příbuzní. Záleží na věku, kdy je k sobě dáš a taky na dalších faktorech, jako je velikost klece, domečky, atd..
  24.2.2017 16:49Buub
  Morcatko01

  Nejde o věk jako o velikost. Ono "větší křeček" se kastruje prostě blbě, protože všechno je malé a i narkóza se blbě dávkuje. Vzhledem k tomu, že morče pohlavně dospívá už třeba v šesti nedělích a to je to ještě prcek, nelze vykastrovat morče dřív, než by mohlo k něčemu dojít. Prostě je potřeba mít místo na oddělení mladého samečka od samic.
  24.2.2017 17:27Tess29121998
  Zbynek: prave že neni :/ samička čuchá k samečkovi
  24.2.2017 17:27Morcatko01
  PavlaS: známý mněli původně samce a rozhodli se mu koupit ,,kamaráda" (ze zverimexu), ale byla to samička a tak se jim narodilo morče ( to co máme teď ) a tak dali toho samce vykastrovat a po měsíci je dali k sobě a prý to vypadá že je opět březí
  24.2.2017 17:33Buub
  Pokud po kastraci samec bydlel měsíc oddělený, není možné, aby samici následně nakryl.
  24.2.2017 17:38bauli
  Veterináři.- Také radím Mvdr Valeše,moc ochotný a šikovný pan doktor.
  U Mvdr Lietavcové jsme byli několikrát a mám naprosto stejné pocity jako Vy!!! Nejen se zuby .
  Chodím teď k p. doktorovi Valešovi také se zoubky,prrůstající kořeny a myšák špatně baští,teď se mu začaly horšit i přední hlodáky .Pan doktor nás vždy ochotně přijme i když nejsme objednaní,což se mi u Mvdr Lietavcové nestalo ani jednou,byť byla v ordinaci neměla čas a předala nás jiné p. doktorce.
  - - - - -
  oprava - prorůstající
  24.2.2017 19:19Si si
  Jak se pozná že samice je v očekáváním? A vadí že je samec jiná rasa jak samice? Si si
  24.2.2017 19:23Buub
  Si si

  Pozná se to tak, že má břicho. Většinou. Na některých se to vlastně skoro nepozná. Pokud mám v ruce březí morče, tak tak po měsíci březosti je to bříško prostě takové jiné do ruky.

  Co se plemene týče, mno, hodně by vadilo, kdyby byl samec cuy a samice ne. Ale jinak to nevadí. Hadům je jedno, že výsledek je nestandardní kříženec.
  24.2.2017 22:00Veterináři
  Bauli, Pavla S. : Aha, děkuji zkusím, já o něm slyšel ale v souvislosti s Králíky ne s morčaty (ono totiž ne vždy dobrý vet přes králíky = automaticky dobrý vet přes morčata) - přeci jen mají úplně odlišný sklon zubů apod. :-) ale děkuji, zkusím. Ještě jsem slyšel něco o Rosolové z Jesenice u Prahy ? :-)
  - - - - -
  a nevíte jestli i Valeš (slyšel jsem že je totiž o dost levnější) používá inhalačni anestezii, protože to moje by jinou asi nedalo :-/
  24.2.2017 22:35Mila
  prosím, mám dotaz - je zde někdo kdo má zkušenost s operací s povislím dolním očním víčkem u morčíka ? Dnes jsem byla s Peggy na veterině na prevenci a vznesla jsem dotaz proč jí pořá slzí oko a vetka na to kouká a že má povislé dolní víčko a oko víc odhalené a víc jí do něj fouká a proto slzí. Dostali jsme zatím umělé slzy v gelu, 1x denně dávat a když nenastane změta tak řešení je operace. Cjhtěla bych vědět něco o tom víc. Morčině jsou 2 roky a je zdravá jinak
  - - - - -
  Veterináři - já chodím už dlouho na veterinu MyVet do Jesenice u Prahy k suprové vetce Mvdr. Janě Rosolové. Rok se snažila mi léčit morčinku s genetickými problémy se zuby (kořeny zubů) , bohužel po roce Herinku zradilo srdce ( přidali se i cysty a kvůli srdci nemocnému nedošlo na operaci) ..... vetka mi kdysi jmenovala i profesora kde se učila v Brně, já už jméno nevím, ale Heri byla u ní na broušení 4x a pokaždé jedla hned po probuzení z narkozy. Vždy jsem žasla a byla nadšená.
  - - - - -
  prostě Mvdr. Rosolová je super a nedám na ní dopustit
  - - - - -
  Veterináři - Mvdr. Rosolová používá inhalační narkozu a nemyslím si že jsou drahý. a jedno broušení jsem platívala kolem 800kč
  24.2.2017 23:45Tygrinka
  Veterinari: Se zuby u morčete mám výborné zkušenosti s klinikou Animal Clinic na Bílé Hoře, MVDr.Herzigová. Od tram je to asi dvě minuty. Inhalační narkózu mají, morče žralo hned, jak jsme dorazili domů.
  24.2.2017 23:57Veterináři
  Tygrinka: se zuby nevím, ale jinak já osobně tam byl s morčetem co měl krvavý průjem po antibiotikách a poslala mě Herzigová domů bez vyšetření, že je to OK, at davam jen seno a vodu a probiotika a s antibiotiky at pokracuju normálně, druhý den bylo morče horší, jel jsme jinam a šlo o hodně silnou a špatnou reakci na antibiotika, kdybych jinam nejel, už morče nemám......takže dokud tam byla paní Plošková tak ano , ale ta je na mateřské :-)
  25.2.2017 00:03Srdce
  Mila: Jak se poznali problemy se srdcem u vašeho morčete ? Jen mě to zajímá kvůli jednomu mému. Většina veterinářů přes hlodavce to ani u hlodavců neumí diagnostikovat z RTG a ze sona. Morče jednoho známého mělo nějaký problém na srdci a mnoho specialistů přes morčata v Praze tvrdili jak se s tím u morčat nedá nic dělat, že neví jaké léky nasadit, morče už bylo unavené, jen polehávalo, začali mu přerůstat zuby jak neudýchávalo jídlo a tak jedlo méně a méně, místní vesnický veterinář nasadil dle rady z jedné zahraniční veterinární stránky obyčejný FORTEKOR (lék na srdce pro psy, kočky, ale i králíky, morčata) a morče ožilo, srdce se zlepšilo, stabilizovalo se, nabralo na váze a žilo ještě jak dlouho :-)
  25.2.2017 00:27Tygrinka
  Veterinari: Ptal ses na zuby, na zuby je Herzigová dobrá.
  - - - - -
  Paní Plošková už lehce ordinuje někde v Řepích, na Bílou Horu se zatím vracet nebude.
  25.2.2017 10:26Kájka
  Vy chodíte s morčatama na preventivní prohlídky???
  (zaujalo mě, že se o tom zmínila Mila)
  - - - - -
  S králindou jsme chodívali po půl roce na očkování, tak při to mívala i prohlídky.
  Nevím, zda vzít morčíka někdy jen na prevent. prohlídku, když nemá problémy a vypadá zdravě. Možná, že by bylo dobré někdy nechat zkontrolovat zoubky, nevím... Je u nás 2 měsíce a je starý 4 měs.
  25.2.2017 10:29PavlaS
  Kájka: To je ještě málo :) Ale já je taky beru, většinou ty výstavní kvůli vet. potvrzení, ale snažím se prostřídat i ty ostatní, aspoň jednou za rok zkontroloval zuby. Už se nám povedlo, že při prohlídce se přišlo na lehce přerostlé stoličky, takže se to zbrousilo a morče hned žralo, ptž žralo realativně normálně i předtím.
  25.2.2017 13:31darjanka
  Dobrý den.Prosím o radu.Moje morčátko má asi týden"koutky" a objevily se na nich i maličké stroupky.Potravu má kvalitní,hodně zeleniny,granule.
  25.2.2017 14:00Emmet
  Ahoj, pri kolika stupnich muze morce ven? Rikala jsem si, ze kdyz je venku 10 stupbu, ze by se mohl na 15 minut probehnout. Nebude mu zima nebo neco?
  25.2.2017 14:34Buub
  Emmet

  No já myši venku nemám a ještě dlouho mít nebudu. Tráva není, ta zem je hrozně studená a tahat morče ven na 15 minut, k čemu by to bylo. Za čtvrt hodiny se může úplně stejně proběhnout třeba doma. Venku z toho v lepším případě nebude nic mít, v horším nastydne.

  Dneska jsem čistila a v u dvířek byl místy hnůj ještě zmrzlý, fakt tam není takové teplo, jak to vypadá.
  25.2.2017 18:04Morce123456
  Emmet-ja morče dávám ven až od května, června a děláme to tak až do října.... Teď určitě ne.... Morče by nachladlo....
  - - - - -
  Emmet-ja morče dávám ven až od května června a děláme to tak až do října.... Teď určitě ne.... Morče by nachladlo....
  25.2.2017 19:33Emmet
  Do klece ho nezaviram vubec, chodi si po dome kam chce. Na zahrade je uz trava zelena a dnes bylo opravdu teplo, ale nedala jsem ho tam tedy. Nekde jsem cetla ze muziu ven uz od 10 stupnu, ale orvne jsem se chtela poradit s vami. Dekuji :)
  25.2.2017 19:50Kájka
  Emmet: Rozumím tomu dobře, že vaše morče žije doma na volno? :-) pořád? (ve dne, v noci)
  25.2.2017 20:03Mila
  Srdce - U Heri na to přišla vetka náhodně - ona měla diagnozu prorůstání kořenů zubů a musela opakovaně na broušenía první dvě narkozy byli v poho a úři třetí narkoze jí ačala kolabovat na sále, a při čtrvté narkoze už jí píchgala adrenalin....ona mi přesně neřekla co se srdcem měla, možná ani sama nevěděla, jen věděla že pod narkozou jí blbě dýchá a kolabuje. Mělo to vliv i na celkovou kondici morčinky, postupně chřadla a hubal, ale měli na to zřejmně vliv i cysty, které operovat nešli, nepřřežila by. Ale vím od kamarádky žijící v Brně že to někteří doktoři poznat umí a léčit taky umí, ona měla morčinku s nemocným srdíčkem a 2 roky jí podávali léky na srdce. Morče se dožilo 7 let i s nemocným srdcem...

  Kájka - chodívám na prevence hlavně kvůli cystám, ale tak jednou za rok. Ale vetka dělá kontrolu i srdíčka, plic, zubu atd....ted jsem byla kvůli podezření na cysty ale nepotvrdilo se to, jen vetka přišlo na to víčko povyslé...
  - - - - -
  ale abych byla úplně upřímná, abych jela opravdu poctivě se všema to nedělám. Obvykle tu prevenci řešíme když mám nějaké podezření na něco a jedu tam, tak přibalím i další sebou a jede jich víc najednou. Asi jsem cíta no
  25.2.2017 21:26marsa
  Ahoj, mému morčeti Vet nasadil ATB na 10 dní, chci se zeptat co by bylo vhodné mu k tomu dávat? mám zvýšit vitamin C?
  25.2.2017 21:31Mila
  marsa - určitě probiotika Bio Lapis s odstupem 2 hodin od podání antibiotik. Ten vitamin C není od věci také , je na posílení imunity
  25.2.2017 22:07marsa
  Mila : koukám, že to je prášek rozpustný ve vodě, když to dám do pítka a bude z něj pít ještě jiný zdravý morčík, vadí to?
  - - - - -
  Morčák bral 4 dny atb, pak byla týden pauza a ted mu zas musím podávat 10 dní atb, přijde mi to docela dlouho na tak malý zvířátko
  25.2.2017 22:08Mila
  marsa - do pítka ne, to vyprchá - dávam cca na špičku lžičky bio lapis do kávové lžičky vody a natáhnu do inzulinky bez jehli a dám přímo do tlamičky
  - - - - -
  marsa, stává se no, já nedavno dávala 10 dní na zánět průdušek....
  26.2.2017 08:18darjanka
  Děkuji za odpovědi,kterých se mi nedostalo,to jsou zady akorát diskuze mezi dvěma nebo třema.To myslím si můžete psát soukromě přes mobil nebo sociál.sítě.
  26.2.2017 08:28ratonito
  darjanka: tak já myslím, že na FB jsi odpověď dostala ;-) A nechápu proč koušeš do ostatních a jejich diskuzí.
  26.2.2017 08:37Tess29121998
  Poradí mi někdo prosím proč samička čuchá k samečkovi k zadečku a on před ní utíká:/
  26.2.2017 08:53Morce123456
  Emmet-takze své morče nechavas běhat po bytě/domě celý den? To pak musíš pořád uklízet ne? A neničí ti nějaké věci? Ale v noci snad ne? Morče potřebuje mít zázemí v domečku...
  26.2.2017 08:58PavlaS
  Tess: Prostě nedávej k sobě, pokud samice není březí tak takhle bude. A jestli si nejsi jistá pohlavím, tak by možná neškodilo skočit k veterináři, aby ti s tímhle poradil.

  Morče123456: Pod gaučem může bejt taky zázemí, ne? :D Jako já si to taky neumím představit, hlavně bych se bála, že na něj někdo šlápne a že tam bude bordel.. ale jestli to mají dobře vymyšlené, proč ne.
  26.2.2017 09:14Tess29121998
  Pohlavim si sem jista, uz sem se veterinařky ptala... A nejsou spolu v kleci ale tohle delaji kdyz je pustime probehnout, vsude za nim leze a cucha k zadecku
  26.2.2017 10:14Tygrinka
  Tess: Živí tvorové normálně čichají k prdelím svých soukmenovců, získávají tím potřebné informace.
  26.2.2017 10:24EMB
  darjanka- Ráda Vám poradím. :)
  26.2.2017 10:34Tygrinka
  darjanka: Nerozumět řeči tvého kmene, zkus to napsat česky a uvidíme.
  - - - - -
  marsa: Nikoliv, nezvyšovat Cvitamín. Ten se nemá rád s atb a snižuje jejich účinek. Poléčit atb dle předpisu, není třeba dělat víc. Probiotika jsou vhodná, ale ne nezbytná, pokud se jedná o jinak zdravé morče.
  - - - - -
  Mila: Pozor na BioLapis, obsahuje také Cvitamín, takže jedině až cca 4 hodiny po dávce atb.
  - - - - -
  Emmet: No, ven by sice na chvilku mohl, ale to by měl být z venkovního chovu v zateplené králíkárně a těch 10 stupňů musí být dlouhodobě, aby byla prohřátá zem, a ne, že sleze sníh, slunce vykoukne a šup s morčetem z bytu na loňskou trávu... Fakt není třeba spěchat s venčením, on to ještě chvíli v bytě přežije.
  26.2.2017 10:35marsa
  Tygrinka: žere a pije, ale pro jistotu bych mu ty probiotika pořídila, tím snad nic nezkazím
  26.2.2017 10:59Tygrinka
  marsa: Nezkazíš :o)
  - - - - -
  marsa: Také nevadí, že je začneš podávat se zpožděním, až je koupíš. Když už je budeš mít, tak je vhodné dávat ještě cca týden až dva po dobrání atb.
  26.2.2017 11:35milannovotnyprosek
  skinny v noci
  Zdravim, nema nekdo zkusenost, mame morce skinny asi trimesicni a v noci neustale piska, ma tam sena plno ale proste nas zbudi kolem 1hodiny a musimemu dat granule aby od nej byl do 5h klid. Tak nevim co delame spatne. Dekujeme moc za pripadne rady.
  26.2.2017 12:24Terry12
  Tygrinka:
  Mně tedy veterinář přímo doporučil dávat biolapis k antibiotům právě kvuli tomu že má v sobě i vitamin C :-)
  Mamka je lékárnice, ptala jsme se jí a řekla mi, že u některých typů antibiotik je napsané upozornění že by se to nemělo přehánět kvůli tvorbě krystalků v ledvinách (např. Sumetrolim) . Což znamená, že třeba člověk by neměl sníst pytel pomerančů, ale nevadí, že jich sní třeba 2.

  A vit. C nesnižuje účinek antibiotik, ale naopak antibiotika snižují vstřebatelnost a využití vitaminů (i C) :-) Naopak problém dělá VÁPNÍK on se s některými typy antibiotik naváže do pevné vazby a zabraňuje aby se antibiotikum vstřebalo :-)

  já našla tedy o vitam.C a antibiotikách následující :

  Vitamín c má synergický efekt s antibiotiky. Vitamín C navíc zmenšuje riziko alergických reakcí na antibiotika a má ochranný a stabilizační vliv na játra a ledviny, takže zmírňuje toxickou zátěž antibiotik.

  Užívání antibiotik negativně ovlivňuje vstřebávání vitamínu A, C a K a minerálních látek. Konzumace potravin s těmito vitaminy je během užívání antibiotik doporučena. Patří sem například zelí, červená řepa. Popřípadě lze pro děti použít vit.C v kapkách.
  26.2.2017 12:57Tess29121998
  Tygrinka: paní/slečna darjanka to napsala srozumitelně! Jájsem to sem také musela vložit znovu... Protože tady se dočkat odpovědi je zázrak..
  Napřiklad pan Zbyněk odpoví na vše! A v pohodě.
  26.2.2017 13:22Ashara
  darjanka
  bohužel diagnozu na dálku aniž by jste sem dala aspoň fotku tu asi nikdo nezvládne.
  Můžou to být parazité, plíseň, nedostatek něčeho v potravě...
  Zkuste sem dát fotku, popřípadě jděte za vetem ať se na to mrkne.
  - - - - -
  Tess
  už vám tu několik lidí psalo, že očichávání je normální, a že samec může samičku nakrýt.
  Proč se ptáte pořád dokola na jedno a totéž?
  A také už vám tu říkali, že nakrytí je otázka vteřiny, vy si vážně myslíte, že když mají sice oddělené klece ale pouštíte je spolu mimo klec, tak jste na to vyzrála?
  26.2.2017 13:30idk
  mám cca 2 a kus roků starého morčíka, poslední dobou když so ho vezmu k sobě, tak začne vyskakovat což by měl být znak radosti, ale pak si prostě lehne, a natáčí se na bok a kolikrát přepadne na záda a je prostě takový divočejší. s morčaty nemám moc zkušeností, tak se chci zeptat jestli je to v pořádku, že když je sám tak si třeba takhle hraje?
  26.2.2017 13:50Tess29121998
  Ashara: Když jsem to sem napsala 24.2. Tak se mě pan Zbyněk ptal, jestli to není naopak, tak jsem psala že není, a do dneška žádna reakce. Tak jsem to sem dnes vložila znovu. ;)
  26.2.2017 14:47Emmet
  Kajka- ano, ve dne v noci po cely rok je na volno :)
  26.2.2017 15:36milannovotnyprosek
  skinny v noci
  Zdravim, nema nekdo zkusenost, mame morce skinny asi trimesicni a v noci neustale piska, ma tam sena plno ale proste nas zbudi kolem 1hodiny a musimemu dat granule aby od nej byl do 5h klid. Tak nevim co delame spatne. Dekujememoc za pripadne rady.Nebo poradte co s nim...
  26.2.2017 15:39Buub
  Asi ho máte rozmazlenýho.

  Něco jako já Pískače.
  26.2.2017 15:52milannovotnyprosek
  Aha. Mame ho tyden....da se s tim neci delat? A moc dekuji za reakci!
  26.2.2017 16:04Buub
  Nereagovat na to pískání :D Doufám, teda.
  26.2.2017 16:15milannovotnyprosek
  V noci to moc nejde nereagovat ☺
  26.2.2017 16:50EMB
  milannovotnyprosek- Možná by pomohlo pořídit kamaráda, nejspíš se nudí.
  26.2.2017 17:08Tygrinka
  Tess29121998: Sorry, ale napsala - "...to jsou zady akorát diskuze mezi dvěma nebo třema.To myslím si můžete psát soukromě " - jaký zady? Slovosled hrůza... Jinak zde není povinnost odpovídat na všechny dotazy všem. Je na každém, jestli odpoví nebo ne, takže tazatel buď musí počkat nebo se zeptat znovu, ale neměl by se čuřit, když odpověď nedostane. Ono odpovídat stále na ty samé dotazy je někdy únavné.
  26.2.2017 17:34marsa
  Terry12: mám pro morčíka atb QUIFLOX, nic jsem o nich tady v diskuzi nenašla, takže nevím, jestli je tedy ten Vit C vhodný k těmto atb
  26.2.2017 17:36Tygrinka
  Terry12: Tak já mám ještě tohle: Citrusové plody sice obsahují mnoho vitamínu C, ale také obsahují sloučeniny, které brání vstřebávání antibiotik, takže na citrusové plody a šťávy z nich v průběhu léčby antibiotiky úplně zapomeňme!... A toto: Vyhýbejte se kyselým potravinám, mléčným výrobkům a také sladkostem. Všechny totiž organismus přetěžují a jsou často kontraindikací (vylučují se) s některými antibiotiky.

  Kdysi mi řekl veterinář, že se to dohromady dávat nemá, že překyselení (dané např. Cvitamínem (větší dávkou)) blokuje vstřebání atb. Takže raději, když už extra C vitamín myšákům, tak v rozestupu od dávky atb.

  Abych pravdu řekla, na radu lékárnice dodržuji její radu, že když se berou atb, tak se nekombinují s vitamínovými nebo minerálními tabletami. Že se pár dní bez doplňků tělo obejde anebo, když to jinak nejde, tak je bezpečnější podávat v několikahodinovém rozestupu.

  Jinak díky za doplnění znalostí, je fajn, že mamka může odborně poradit :o)

  Buub, jak to vidíš ty? Jak to je u morčat, je nutné dodržovat rozestup mezi atb a uměle dodaným Cvitamínem nebo je to jedno?
  26.2.2017 17:40Buub
  milannovotnyprosek

  Ale jde :D S Pískačem už jsme takhle noční pískání skoro eliminovali.
  26.2.2017 17:40Tygrinka
  Terry12: A přidávat navíc umělý Cvitamín, když morče nemá žádné příznaky nedostatku, také považuji za zbytečné, byť bere pár dní atb. Na to stačí přidat příslušnou zeleninu a je to v suchu...
  26.2.2017 17:42milannovotnyprosek
  Buub-tak to samozrekme vyzkousime a moc dik za rady !
  26.2.2017 17:43Tygrinka
  A tu zeleninu nabitou Céčkem dávat v mezidobí mezi dávkami atb...
  26.2.2017 17:46Buub
  Tygrinka

  U morčat se používají téměř výhradně chinolony (enrofloxacin, marbofloxacin) a těm kyselé pH nevadí.Vadí ionty vápníku, takže mlíko, různý multivitamíny s minerály, antacida a tak se s těmi antibiotiky v břiše potkat spíš nemají.
  26.2.2017 17:59Tygrinka
  marsa: Měla jsem už pár morčat na atb několik měsíců a příznaky nedostatku Cvitamínu neměli. Pravda, sem tam jsem dvakrát týdně Cvitamín přidala, dědouš dostal ke konci jednou měsíčně injekci Cvitamínu, aby měla moje dušička pokoj a podpořili jsme jeho starý organismus. První týdny na atb jsem jen přidávala zeleninu s vyšším obsahem Cvitamínu anebo dostávali trávu...
  A za dva dny mu budeš dávat ten BioLapis, ne?
  Jinak kdyžtak zvedni telefon a zavolej na nějakou morčecí kliniku, tam ti poradí nejlíp...
  - - - - -
  Buub: Moc díky :o) A platí to i pro sulfonamidy?

  marsa: Tak máš odpověď přímo od myší veterinářky :o)
  26.2.2017 18:04Buub
  Tygrinka

  Neplatí:) U sulfonamidů je úplně jedno, co s tím člověk (nebo zvíře) sežere.

  Doporučení neužívat citrusy vychází z toho, že pokud má pacient hodně nízké pH moče, můžou se mu ze sulfonamidů vytvořit močové krystaly.

  To se ale morčat netýká, protože morče s kyselým pH moči je stejně asi tak pět minut před smrtí.
  - - - - -
  Co se nedostatku céčka týče, no já jsem viděla krásné u novorozeného Pískače. Protože prostě s žádnou březostí se nepočítalo a přes zimu je to s céčkem očividně takové ťip ťop na záchovu, i s granulemi pro morčata a se zeleninou z marketu.

  Ale celaskon v takové polosloní dávce to spravil během dvou dnů.
  26.2.2017 18:15Tygrinka
  Buub: No super :o)) Díky za vysvětlení.
  - - - - -
  Buub: Jo, je fajn vidět, jak rychle Cvitamín zabírá :o)
  26.2.2017 18:25Tess29121998
  Tegrinka.. Sama jste teď napsala.. Že když se nedtane určitá osoba odpověď, zeptá se znovu..
  Celkem si teď protiřečite..
  A jestli narážíte na můj dotaz, tak k mému dotazu se nedostala odpověď, tak jsem se optala znovu, protože m3 to třeva zajímá....
  26.2.2017 18:27marsa
  Tygrinka + Buub: Děkuji za informace :) on nedostatek Vit. C nemá, já jen někde četla, že je dobré zvýšit vit. C při braní ATB tak mě to zajímalo jak to je, zatím jsem mu to céčko dávala formou žluté papriky a ano už mám objednaný Bio Lapis a zítra mu ho hnedle dám :)
  26.2.2017 18:29Tygrinka
  Tess29121998: Ale kdepak, má odpověď se vztahovala k tomu, co napsala darjanka. Nebo jste jedna a tatáž osoba? Jinak v pohodě, zrovnatak se může stát, že člověk přehlédne odpověď na svůj dotaz.
  26.2.2017 21:55Kájka
  Neumím si představit, že by náš morčík v noci spustil... V noci je fakt hodnej, není slyšet (myslím si, že noc prospí). Když ráno vstávám do práce, tak spí a vzbudím ho pak já, když mu dám jídlo do klece.
  Přes den se ale umí pěkně ozývat a pěkně si nás ochočuje ,-) když spustí vřískot, tak honem zeleninku... a když hryže mříž (lomcuje dvířkama u klece), tak to chce pustit z klece :-)
  26.2.2017 23:05Mila
  Tygrinka - mě veterinářka řekla 2 hodiny po antibiotikách. nemám důvod jí nevěřit a něco měnit
  27.2.2017 09:39Beranek
  Naše vetka nám taky říkala, že se to dává s rozestupem 2 hodin od podání atb. Dokonce mi to říkali i v lékárně, když jsem se nedávno léčila z chřipky...
  27.2.2017 10:40Katjusa
  ahoj- potřebovala bych koupit klec zhruba 100cm ale za dobrou cenu neznate nějake stranky?děkuji
  27.2.2017 11:05Ehrena
  Katjusa - http://www.levneklece.cz/www-levneklece-cz/eshop/11-1-Klece-pro-kraliky-morcata/0/5/37-klec-pro-kralika-morce-100-x-54-x-44-cm-Akce-Levne-klece
  27.2.2017 11:14Beranek
  Katjusa - Já doporučuji tyto prodejce. Po moravě i rozváží. http://nejlevnejsi-klece.webnode.cz/klece-100/
  27.2.2017 13:15Kofola
  Chtěla jsem se zeptat kdo má zkušenost, nevíte když mají morčata za ušima takové lupy a povrchu ucha na dotek je to hrubý než mají normálně a na okraji to vypadá jako když to ucho je malinko okousané nevíte o běží ?
  27.2.2017 13:46Zbyněk
  Katjusa: http://www.ajax-chovatel.cz/detail/54179-klec-kralik-bunny/369
  27.2.2017 15:23Mary
  Katjusa:já si našla v bazaru paní a 100cm klec skoro nová za 400kč.:)
  27.2.2017 16:54Buub
  Kofola

  No ono to může být víc věcí a podle tvého popisu ještě víc, ale ze strupatých uší beru vzorky na plísně a často najdu.
  27.2.2017 18:29Zuzana090
  Přemýšlím o pořízení cuy morčete. Chci samečka, už jsem byla rozhodnutá, ale čím dál více se všude dočítám, že samci smrdí, protože si značkují teritorium, je to pravda? Někdo říká, že značkují, jen když vidí ostatní morčata, někdo zase, že značkují i když jsou sami...Naučí se morče na záchod? Nemám ráda malé klece, chtěla bych mu pořídit 120x54 cm, ale nevím jestli nespotřebuji tuny podestýlky :-) Děkuji za odpovědi.
  27.2.2017 18:38Buub
  Zuzana090

  Morče smrdí když nemá vyčištěno, to je všechno. Na záchod se ale nenaučí. Některé talentovanější kusy chodí přednostně do nějakého rohu nebo ke krajům ubikace, když si vzpomenou, což není vždy. Spíš jsou to prasátka, na které prostě přijde kakání nebo čůrání, tak vyšpulí zadek a je to.

  Jinak morčata by měla být aspoň dvě. A cuyové jsou takoví, no, sví. Hodně plaší. Neodnaučitelně hodně plaší. I Pískač už při rychlejším pohybu prchá do boudy, a to je flaškáč. Sice pak z boudy rychle vyleze, ale ten prchací cuy instinkt je očividně zadrátovaný hodně hluboko.
  27.2.2017 19:06Neeen
  Zuzana090:já chovám holky zvlášť po třech v 120 a samce v o něco menším kotci a smrdí teda pořádně,když mu to týden nevyčistím.
  27.2.2017 19:31Buub
  Neeen

  Po týdnu nečištění smrdí všechna zvířata :D
  27.2.2017 19:43Morce123456
  Neeen-to jim jako týden nečistis klec?
  27.2.2017 19:51Sheena
  Já používám jako podestýlku staré ručníky a klec čistím samečkovi denně. Vyklepu a dám uschnout a vyvětrat ven. A nesmrdí. Peru tak jednou týdně. Co je teda cítit vždycky když přijdu z práce, tak je jeho výběh, protože tam je celý den a ručník je vždycky pomalu "na ždímání"... :-)))
  27.2.2017 19:56Kájka
  No, já zjistila (když to porovnám), že morče je cítit víc než králík.
  27.2.2017 19:58Sheena
  Nemáte nějaké tipy na seznamování morčecích kluků? Konečně jsem se "dokopala" a dvouletému myšákovi dnes pořídila malého kámoše. Zrovna jsem byla ve zveráku, když jim přivezli malé mazlíky, tak jsem neodolala :-) Zbytek rodiny mě asi vykostí, ale já mám radost. Zatím jsem je chvíli nechala ve výběhu a v poho, teď jsou každý ve své kleci a "debatujou" přes mříže.
  27.2.2017 20:28Buub
  Sheena

  Já je seznamuju tak, že je prostě nastěhuju do jednoho vyčištěnýho kotce a nazdar :D
  27.2.2017 20:56Sheena
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33914

  Naše mimi - hladkosrstý zlatočerný kluk. Ještě se bojí, tak je to focené z dálky.
  - - - - -
  Buub - To jsem kdysi udělala a vydrželo to měsíc, pak se rvali do krve :-(. Ale je fakt, že byli stejně staří. Teď by to mohlo fungovat líp. Myslíš, že je můžu pustit do výběhu spolu a jít do práce? Abych tu pak nenašla hromadu chlupů...
  27.2.2017 21:59Kofola
  Buub : asi to bude plíseň vypadá to tak . Mám imaverol takže jím to bubu každý den potírat ty postížené oblasti .
  Nevíte za jak dlouho by to mohlo zmizet touto léčbou ?
  28.2.2017 08:05ShellyA
  Ahojky všem, chtěla bych se informovat, kdo z vás má zkušenosti s kastrací samečka nebo samičky. Mám dvě morčátka a ukázalo se, že je to páreček, jsem na obě už zvyklá a nechci je oddělovat ani mříží, jednak mají udělaný kotec pro svoji zábavu a ten druhý by byl ochuzený kdyby měl/a být sam/a.
  Chtěla bych vědět,když mají oba zhruba stejný věk 1 rok, odkdy je možné provést kastraci a zda když jsou obě zdravá, tak může nastat komplikace? A kdo je víc vhodný na kastraci samička nebo sameček? Děkuji za odpověď!
  28.2.2017 08:49PavlaS
  ShellyA: Předpokládám, že teď je ale máš odděleně... Kastruje se sameček, je to jednodušší zákrok než u samičky. Doporučuji nechat ho alespoň 4 týdny odděleného, ptž se může stát že nějakou chvilku po kastraci může ještě plodný. Názory na tohle se tady liší... nicméně, počkat neuškodí. Domluv si to na nějaké specializované veterině. Kde mají zkušenosti s morčaty.
  28.2.2017 10:53Zbyněk
  Mám dobrou zprávu pro Pražáky a přilehlé okolí:) Našel jsem dodavatele hoblin German Horse, balík 20 kg mi pán přivezl až ke vchodu firmy a to celé za 200 korun!! Mail je vkohrobec@seznam.cz

  ShellyA - to jsou samička a sameček rok spolu a žádná mláďata?? To je divné, ale rychle bych je oddělil, aby se jim to náhodou nepovedlo, samička je už na mladé stará a nemusel by to zvládnout. Jak píše Pavla, kastroval bych samečka, stojí to okolo 800 korun a po kastraci je dobré ho nechat ještě měsíc odděleného, může samičku nakrýt, než zahynou spermie v chámovodech.
  28.2.2017 11:12Ehrena
  Zbyněk - a jak je velký ten balík 20kg? Zajímalo by mne, jestli bych ho tady doma v Praze měla kde umístit.
  28.2.2017 12:12Zbyněk
  Ehrena: je menší, než Allspan, je to víc slisované, ale metr v práci nemám
  28.2.2017 14:23Petlover
  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Chci si pořídit morče a přemýšlím,jestli je pro morče vhodný celoroční výběh s domečkem,záchůdkem...zkrátka vším.A jestli by morče ten výběh nepřelezlo,byl by vysoký max.20-30 cm.V Americe je tento chov morčat velmi populární a mně se také velmi líbí,ale jelikož u nás není tak rozšířen,tak nevím jestli je moc doporučovaný.Předem díky :)
  28.2.2017 14:28PavlaS
  Petlover: Myslíš, venkovně celoročně?
  28.2.2017 15:38Ehrena
  Zbyněk - tak jen odhadem?
  Nemám zatím žádné zkušenosti s nákupem, hobliny vozím v pytli od truhláře. Poslední dobou ale moc nemívá.
  28.2.2017 16:47Neeen
  ahoj,může se morče nadmout z jarní trávy,cca tak z dvou hrstí?
  28.2.2017 17:11Zbyněk
  Ehrena: trochu vyšší, než Allspan a mnohem užší, tedy skladné to docela je. Já balík zítra doma změřím.

  Petlover: morče by nemělo být samo, tedy chce to alespoň dvě, jinak bude strádat. A pokud morče venku, tak fakt nemůže být na ledové zemi a na sněhu. Venku potřebuje zateplený kotec, parťáka pro zahřátí a a pokud nemáš chovnou stanici se čtyřiceti jedinci, uniká mi smysl takového chovu. Doma ve výběhu být může, ostatně já to tak mám, mrkni mi do alb, ale na noc je uklízím do klece a suším pročůrané deky a koberečky. Morče a záchůdek je sci fi:))
  Jinek venku v otevřené ohrádce by morče v českých podmínkách i v létě přežilo tak den, dva - lasičky, kuny, potkani, sokol, jen tak namátkou.
  28.2.2017 17:15PavlaS
  Neeen:ano.

  Zbyněk: No muselo by to být kryté i ze shora. Ale lasičce to bude asi jedno no...
  28.2.2017 17:29Buub
  Neeen

  Mno, jestli mu dáš něco z toho divného zeleného, co venku přežilo od listopadu pod sněhem a ledem, tak bych se nedivila.

  To, co je venku zelené, totiž NENÍ JARNÍ TRÁVA.

  Když chvilku vydržíš, bude brzo nějaký jedlý ptačinec.
  28.2.2017 18:20Petlover
  Dobrý večer, venku samozřejmě ne! Myslím doma. A ano, nechci jen jedno morče. Ten výběh je taková ohrádka, která je v domě.
  - - - - -
  Zbyněk :Tak hloupá nejsem, abych nechala morče v zime venku v ohradce. Presne takový výběh jako mate vy myslím. Chtěla jsem s tim záchodem jen upresnit co myslim, i presto to vetsina nepochopila...
  28.2.2017 18:31Buub
  A tak já si myslím, že morčatům by se takové bydlení líbilo.

  Ale já si nedovedu představit, jak se to uklízí.
  28.2.2017 18:35PavlaS
  Petlover: No mě tam zmátlo to celoročně :D V tom případě směle do toho. Morčata budou nadšená.
  28.2.2017 18:55Petlover
  Asi to vyznelo blbe. Pravě já si výběh predstavuju, ze tam dam morče na hodinu a ven a celoročně to vystihuje :D dobře, moc díky :)
  - - - - -
  Buub: Na zem se misto hoblin dava vetsinou deka nebo koberečky.
  28.2.2017 19:12Tess29121998
  Chci se zeptat zda mají samičky taky něco jako nenstruaci.... Dnes sem si ji vytahla z klece a chtela dat na postel a kdyz jsem si ji daala dolů tak jsem si všimla že tam mám červé flíčky z ní ( jsem sj jistá že je to z ní ) ... Je s ní něco?:(
  28.2.2017 19:15Buub
  Tess

  No, někde krvácí.

  Ale morčata menstruaci NEMAJÍ.
  28.2.2017 19:33Karla
  Jak jsem před pár dny psala.Potkán opravdu s kluky bydlí.Na internetu jsem objevila nějaký gel,který si potkán nemůže odnést ,ale musí ho sníst na místě ...nebo myslíte,že mám vyzkoušet tu past.
  28.2.2017 19:58PavlaS
  Karla: Já bych jí zkusila...
  28.2.2017 19:58Zuzana090
  Takže morčeti dávat do klece záchod nemá vůbec smysl? Vy, co používáte takové ty "koberečky", kde je kupujete? Dala bych třeba na půlku klece kobereček a na půlku pelety/hobliny. Když každý den oddelam pocurana místa, tak nemůže tak smrdět ne? Jedině strach z toho, že nám to bude v bytě moc cítit, mě momentálně odrazuje od koupě morčete :-(
  28.2.2017 20:15Petlover
  Zuzana090: Teď jsem byla v Jysku a meli tam barevbé malé bavlněné koberečky za 70 Kč :) Jestli mu pravidelne vyklizite tak zapáchat nemůže. Co se tyce zachodku tak nemam moc zkusenosti
  28.2.2017 20:45Tess29121998
  Buub: má to v čurání takže myslím že to bude z pochvy
  28.2.2017 20:50Bell Simonka
  podle mě se dá morče ochočit v pohodě mám tam záchod a stejnak do něho nečůrá ale už jsi začíná zvykat zatím to tam nechám ale místo čůrání jsi s tím záchodem hraje bud si ho schová do domečku a nebo v něm spí a veškeré věci mám i králíka a ten je v pohodě takže já jsem ho vycvičila zhruba cca za 1-2 měsíce šlo to hladce a morče jsi začíná zvykat jinak tato stránka má v něčem pravdu a v něčem někdy taky ne ale děkuji za informace??:!!!!!!!!:-/
  28.2.2017 21:10Zbyněk
  Buub: blbě se to uklízí:)) V jedné bedně mám starý koberec, v druhé předložku do koupelny. Večer vyklepu seno, usuším, ráno postavím a pustím dámy:) Pod koberečky a dekami mám Happy dětské přebalovací podložky. Obvykle vydrží týden až dva. Výběh peru jednou týdně a jednou týdně holky spí ve výběhu, protože páníček buď spí venku, nebo se chce v klidu vyspat doma a ne poslouchat morčecí stížnosti o nezákonném věznění v pidikleci o blbých 120ti cm a dvou patrech:))
  Výběh nepáchne ani po týdnu.

  Tess29121998: jsou v podstatě dvě možnosti. 1) samička je nemocná a potřebuje kontrolu u lékaře. 2) samička je březí. Tipuji na druhou možnost. Březí samičky občas krvácejí, obvykle tak dva týdny před porodem, protože jim praskne drobná žilka ve vulvě, neboť mládež uvnitř hraje fotbal:) Jsou to občasné, drobné flíčky na světlé podložce, na hoblinách nepostřehnutelné.
  V každém případě doporučuji návštěvu veteriny.