4.2.2017 16:57Ehrena
Bart - já chovám už léta skoro samé kluky a z těch asi 20, co nám prošlo rukama, se mi to taky dvakrát stalo, vždycky to bylo ale s tím původním morčetem už starším, kolem 6 let, kdy se choval, jakoby malého skoro nevnímal. Že by malý naskakoval na staršího, se mi teda nestalo hned u malého, ale třeba po dvou třech měsících, hlavně právě u starších těch původních samečků, kteří už bývají takoví klidní, usazení, už nejsou tak aktivní jako za mladších let. A ti mladí si pak na ně dovolují. Vždy to ale u nás prošlo v klidu, a většinou si i tyto dvojice nakonec sedly, jen ten vztah už byl takový spíš než kamarádský, tak jako děda a vnouček.A ten mladší byl vždycky pak na tom starším úplný závislák.
Ale ten váš starší je teprve dvouletý, nevím, u nás vždycky takhle staří (nebo spíš mladí) otravovali toho nového malého, uklidnili se někdy za den, někdy taky až za tři dny.
- - - - -
Smirny - zrovna je to případ Gennyho, kterého mám zrovna od Vás.Původně jsem ho pořídila k našemu slepému 6 a půlletému Žižlíkovi, ten se k mému údivu právě choval, jako když ho vůbec nevnímá, bylo to poprvé, co jsem se s tímhle setkala. On tedy v té době byl už pravděpodobně úplně slepý, ale cítit by ho přece měl, a choval se, jak kdyby tam Genny nebyl. Geník přitom běhal pořád kolem něj, ale on nic. Bohužel spolu byli jen asi měsíc, pak Žižlík umřel a Geníka jsem přidala k našemu tehdy skoro 6letému Chlupáčkovi, a situace se opakovala, Geník tak měl smůlu (nebo štěstí?), že přišel o to prvotní nadšení a obskakování od staršího parťáka. Teď spokojeně žije pořád s Chlupáčkem, kterému je už teď ale taky 7 let a je to ten vztah, jaký jsem psala - jako syn a nezbedný otravující vnuk, naprosto závislý na Chlupáčkovi. :)
- - - - -
Oprava - chtěla jsem napsat jako děda a nezbedný otravující vnuk, naprosto závislý na Chlupáčkovi. :)
4.2.2017 17:01Krev v moči
Ahoj, u veterináře jsme samozřejmě už byla (specialista - Hůrka Praha) ale jsem docela zoufalá. U morčete (samice) se opakovaně objevuje krev (viditelně - růžová moč, mám i papírky na moč, které bezpečně odhalí krev v moči i kdyby vidět nebyla), morče nevypadá, že by čůralo s bolestí ale dělá hodně menších loužiček. Přeléčeno bylo antibiotiky Bactrim (rimetoprim+sulfahexaz...něco) 4 týdny což by mělo být dostatečné, bylo v pořádku a po čase znovu se to vrátilo (cca po 4 týdnech od dobrání ATB), dostala i jiná Enbrofloxacin ale měla na to reakci (vodnatá krvavá stolice). ....Ted je to fakt zvláštní, ve středu večer jsem s ní byla na veterině, dělalo se mimo jiné sono a močová stěna prý krásně čistá, tenká žádný kamínek ani močový sediment. Přijedu domů a včera večer začala mít růžovou moč? Nechci do ní rvát Antibiotika stylem 3 týdny ano a 3 týdny ne, další 3 týdny ano a další 3 týdny ne :-/ a enrofloxacin, marbofloxacin nemůže mít :-/ Prostě žádná změna potravy, bez písku moč, je krev, neměla ani kde nastydnout, ani nemohla ležetr v mokrým nebo špinavým :-/ Máte s nějakým zvířetem obdobné problémy ?
5.2.2017 08:06Zbyněk
Bart: on byl starší stále ještě v šoku ze ztráty parťáka a truchlil, proto ignoroval malého, ale to přijde, pochopí, že došlo ke změně a není tak starý, aby se nebavil výstřelky mlaďocha:) Dejte je k sobě hned, oni si to urovnají a když se staršímu smetáčkovi nebude líbit, že mu mizí kožich, tak se po mladém ožene. Chvíli se to musí vydržet, mimino si zvykne a přestane obvykle okusovat srst pana vedoucího. Puberta by v tomhle věku nemusela být problém, největší potíž je to u samců podobně starých, ale toto je už zkušený jedinec a malému se nedá. Když by pak okolo půl ro,ku věku nastal v kleci nadměrný ruch, tak na čas doporučuji zvětšit bydlení, nebo pouštět kluky do výběhu, prostor obvykle dobře řeší morčecí ponorku.
5.2.2017 10:05Kata-Bendzi
Dobrý den, mám spoustu dotazů a špatnou zkušenost, ráda bych znala vaše názory...... Přemýšlela jsem jaké zvířátko pořídit domů mně a dětem na mazlení. Už jsme měli malinkatatého křečka žil nám 3 roky a umřel, křečíci úžasní, ale na mazlení nic moc. Přemýšlela jsem jaké jiné (za svobodna jsem měla činčilu, osmáka, podkanici) tak jsem četla a přemýšlela a říkala jsem si, že morčátko by bylo asi nejvhodnější. Koupili jsme velkou klec a věci a baštu, prostě vše pro nového miláčka a hlavně člena rodiny. Chtěla jsem hlavně morčátko z VHS, myslela jsem že tam jsou zvířátka vymazlená a hlavně ZDRAVÁ! Jedno morčátko nám nevyšlo, bylo moc malické a po pár dnech umřelo.....jak psala paní z jedné CHS. Tak jsme rychle našli jiné z jiné ChS. Strašně jsme se těšili a po Vánocích jsme si jeli pro našeho mazlíčka. Už v krabici v autě na cestě domů jsem hmatem našla na hřbetě jako by drsnou kůži, říkala jsem si co to asi je...... Jenže jsem tak moc věřila CHS že doma jsme se radovali že zvířátka a neřešila jsem to. Asi po týdnu začal jako poskakovat a morčátko bylo neklidné, myslela jsem, že prostě ještě není zvyklé. Jenže po dalším týdnu se mu ukázal flek.... To už jsem nečekala a jela na veterinu, kde se vzal vzorek. Začali jsme léčit proti parazitům, pár maličkými kapičkami roztoku a rychle jsme ho museli dát do karantény, potom přišel výsledek, že je to plíseň, ale že ještě příjde výsledek jaká plíseň to je. Morče jsme ostříhali (dlouhosrsté)a začali s koupelemi. Po dalších pár dnech se dcerce ukázala kulatá vyrážka na bříšku, pak v obličeji a na noze....Pak přišel výsledek, že je to přesně Arthroderma banhamiae telemorf tj.pohlavní stadium Trichophyton mentagrophytes. Dceru začali mazat Imacortem, který nepomáhal tak MUDr doporučila Canesten, ale to jsme pak už jeli na kožní tam jsme dostali vyplněný papír na jaterní testy a vodičku a krém Batrafen. Můžu vám na rovinu říct, že jsme hodně naštvání a hlavně máme strach o dceru a ještě máme doma mimino navíc manžel vozí domů služebního psa( byl by hodně velký průšvih kdyby to dostalo naše mimino a služ.pes). Hlavně pro dceru je to nepříjemné svědění, pálení. Morčátko včera dostalo poslední koupel v roztoku, je to lepší. Hlavně otázka je jestli je už zdrávo? Když se vyléčí rány, je už zcela zdravé? Ty plísně nejsou žádná sranda a po pravdě nevěřím, že stačí morče mazat a léčit Imacortem či podobnými mastičkami zakoupenými bez receptu v lékárně, možná se vyléčí rány ale ne ta plíseň!!! To jsem si udělala obrázek z toho co jsem načetla na stránkách, po konzultacích s různými veterináři a dcerce ty mastě nepomohli..... Podle toho co jsem přečetla pokud se u morčete vyléčí jen ranky (Imacortem apod, jak jsem už psala) morče je zdánlivě zdravé a více se to neřeší? V tom případě to v té chovce poště je a morčata to na sebe přenáší....... Záruka vyléčení u morčete je vzít vzorek a opět ho poslat na rozbory....... Odepíše mi na toto někdo?
5.2.2017 12:08Smirny
Krev v moči: mě tedy po přečtení napadlo, jestli se již nejedná o chronické selhávání ledvin (zmínila i Tygrinka), tam bývá i špatná prognoza, i přeléčení ATB nemá výsledek:-( Ale to by veterinář poznal podle rozboru krve, pokud by ho napadlo toto.. z hodnot by to viděl. Nějaký vet., který na to má vybavení udělá u sebe, někdy to trvá déle, když to musí někam na rozbor poslat, tu krev.
- - - - -
Plísně: naprosto stoprocentní i na těžké případy je lék ITRAFUNGOL.. moc veterinářů ho asi stále ještě na morčíky nedává, je určen hlavně pro kočky, ale na morčata zabírá naprosto spolehlivě.
Dle váhy morčete určí veterinář množství ( do velké stříkačky natáhne množství na týden a pak si doma jen inzulínkou vytahujete potřebné množství na den).. Dává se 7 dní, pak 7 dní pauza, zase 7 dní a sedm dní pauza a posledních 7 dní . Takže 3x se to opakuje. Dává se přímo do tlamky, vnitřní užití, nic se nemusí mazat ani máčet. Cca na 250,- Kč vyjde ta léčba celkem.
Mě se doma plísně u morčat nevyskytují, ale přijelo mi občas mládě do chovu, u kterého třeba po týdnu 14ti dnech plíseň začala řádit. Vždy se vyléčilo a plíseň se již nikdy u jedince neopakovala.
5.2.2017 15:36Tygrinka
Kata-Bendzi: Ošetřovala jsem dost plesnivých morčat, jak moje, tak cizí, pomáhala i s nalezenci v útulku, a nikdy jsem nic nedostala. Kdysi se mi morčecí mimča vyrazila až po 14 dnech od převozu u mě, někdy se oplísní i výstavní morčata po výstavě. Tím chci říct, že nynější nákaza může být poslední jak u něj, tak u vaší dcery, a nejedná se o něco hrozného, kvůli čemu by se mělo morče odstranit z domácnosti. Zrovna tak by vám mohl oplesnivět i jiný morčík. Chce to pořešit těmi koupelemi, když už je máte za sebou, vyčištěním ubikace a hlídáním morčíka. Popřípadě pro váš klid podat Itrafungol. O psa bych se tolik nebála, rozhodně je pro něj nebezpečnější pobyt v terénu než jedno zaléčené morče. Chápu, že to není pro vás lehká situace, zareagovali jste dobře a držím palce, ať je malá dcerka rychle v pořádku.
- - - - -
Víc bych se bála, že malá něco chytí na sedačce po bezďákovi než od morčíka nebo od zvířat obecně. Známá chytila lidský svrab a prý to bylo dost hrozné...
5.2.2017 17:41Krev v moči
děkuji za rady :-) Pujdu k veterinářce zítra hned znovu. Je to zvláštní ve středu byla na sonu - močák čistý bez písku, kamenů (ALE NEBYLO BY LEPŠÍ RTG ? ). Jinak čůrá častěji menší loužičky s krví (častěji viditelnou, ale někdy i lze poznat jen z papírku). ALE VUBE VUBEC NEPIJE, z napáječky zmizí na 3 morčata tak 20 ml na den max a to ani nedostavaji nijak vodnatou zeleninu. Myslela jse, že u selhávání ledvin se hodně pije. ....... Antibiotika brala nejdéle asi 4 týdny v kuse. ......ještě vždy když má problém s močí tak zároveň jsou i nepěkné bobky - velké, měkkčí, jsou hodně cítit nepříjemně, morče bývá nafouklejší (zní trošku dutě ale apetit zůstává) a......ještě mě napadlo jestli nekrmím nečím co ji irituje močové cesty - každý den dávám dost papriky, fenyklu a mrkve a přidávám kousek celeru, nebo kořene petržele nebo salátu a pokusila jsme se jí zařadit i petrželovou nať - je něco z toho třeba dejme tomu kvuli obsau nějakých látek (aromatických silic) dráždivého ? U jiných morčqat to nepozoruji. Je pravda, že u ještě u druhé vídám často bílý flek z vápníku na dece ale je to jemný pudr ne písek tak je to asi normální. Moje holky prostě málo pijou jako že extrémně málo :-/
- - - - -
Vlastně ani jednu z holek poslední 2 mesice vubec nevidim rachtat z napáječkou, pritom driv jsem je u ní docela videla, a vic zeleniny nedostavaji než jindy, ze by si to brali z ní :-/
- - - - -
a vzorek krve se musí brát v anestezii ze ?
5.2.2017 19:57Krev v moči
Smirny: Ach jo toho jsem se bála:-/ jinak mám doma papírky (kvůli mým zdrav.problémům) DekaPhan ..¨..je tam 10 udaju co se dá vyhodnotit z moče - No a u ní vychází dobře (glukoza - negativní, ketony - negativní, nitráty, bilirubin, urobilinogen - vše negativní, pH 9) no a pak je tam leukocyty (vychází lehce zabarveně=mírně pozitivně), krev (ta tam je výrazně), bílkoviny (i když to mi veterinářka říkala, že u moče která má vysopké pH kolem 9 bývá i výskyt bílkovin jak jsou ty papírky blízko sebe na pH a bílkoviny tak to ovlivní zbarvení), no a poslední je specifická hmotnost moče a tu má nejnižší co je tam možné 1,005 asi
- - - - -
a ta krev, mně vetka (ke které s emi uz nechce moc chodit) tvrdila ze se odebira blbě as nejcasteji z krční žíly a hlavně ze se davaji do anestezie aby to nebylo ovlivneno stresem ty hodnoty, ze morcata jsou strasnz stresari a "breci" i u injekci a ze to pak ovlivní hodnoty krve dost, tak nevím co je na tom pravdy
6.2.2017 10:23Neeen
Ahoj,vzhledem k tomu,že za pár měsíců se bude moct podávat morčatům tráva,tak se ptám od kdy dáváte trávu,nebo kdy ji ještě nedávat?
Toni:jedni moji známý chovají morče v garáži,být tím morčetem radši bych se předem oběsila na matčině pupeční šňůře,je to jako kdyby jsi žil pořád někde v podsvětí,je vědecky dokázáno,že morčata mají ráda světlé místnosti,světlé prostředí,v garáži mají tmu,musí čuchat výpary benzínu,a mají z toho tak akorát depku,takže být tebou ,tak bych jsi ty morčidla dala do pokoje,do bytu,nebo bych je někomu dala,protože žijou jen jednou a o délce a kvalitě života rozhoduje majitel
- - - - -
Toni:mezi příznaky patří:krev v moči,problémy s močením a vlhko kolem p.orgánu,stává se to častěji u samic,protože samice mají kratší močovou trubici než samci,tudíž se k ní mikroby a další svinstva dostanou snáz,jestli máš podezření na něco takového,tak hybaj k veterináři,protože to můžou schytat m. trubice,měchíř ,nebo ledviny,vetka ti nejspíš dá antibiotika.
6.2.2017 19:45Kata-Bendzi
Tento odkaz patří vám všem, našemu morčeti byl zjištěn ve článku již jmenovaný Trichophyton metagrophytes......... Navíc jsem dneska zjistila, že tento typ se ještě nedávno hlásil na Státní veterinární správu....... Na závěr článku se píše o té matce......a jsem přesně v té situaci, zřejmě nejsme ani první a ani poslední, ale je to prostě prasárna z CHS!!!!!!!!!!!!!
- - - - -
„PLÍSEŇ“
Banalita nebo závažný problém?
Většina chovatelů by na úvodní otázku jistě odpověděla – banalita, která trošku znepříjemňuje prodej mláďat a vystavování, alespoň já mám z mnoha chovatelů poslední dobou takový pocit, ale bohužel pravda je úplně jinde. Pokusím se trochu problematiku „plísní“ přiblížit.
Plíseň (dermatomykóza, dermatofytóza) je kožní onemocnění způsobené mykotickými agens (původci), nejčastěji Microsporum canis a Trichophyton metagrophytes, původců je mnohem více, ale jejich výskyt je oproti jmenovaným spíše zanedbatelný. Dermatofytické plísně se živí keratinem a žijí na chlupech, drápcích a kůži.
Přenáší se buď přímým kontaktem nebo zprostředkovaně přes chovatelské pomůcky (hřeben, misky, gumičky atd.). Významnými přenašeči jsou tzv. asymptomní nosiči, což jsou jedinci, na kterých nejsou viditelné žádné příznaky postižení, ale plíseň rozšiřují. Častěji se jedná o dlouhosrstá zvířata, ale ani krátkosrstá nemusí být výjimkou. Díky tomu může být dobrý skutek prezentovaný uskutečněním krytí (ať zapůjčením samečka nebo přijmutím samičky) velmi nepříjemně potrestán.
Spory v prostředí navíc dokáží přežít i několik let!
K rozvinutí onemocnění je několik pro plísně příznivých podmínek:
Oslabení imunity – nemoci, stres (nedostatečná péče a krmení, nedostatek vitaminů, přeplněné a nedostatečně čištěné boxy, časté transporty, vystavování), podvýživa či obezita, březost, porod, laktace, všechna mláďata do 2 – 3 měsíců nebo velmi stará zvířata
Mechanické nebo chemické (např. amoniakem uvolňovaným z moči) podráždění kůže
Jiné kožní onemocnění – především všenky a svrab
Po přenosu již za 6 hodin začnou spory klíčit a do 1 – 6 (i více) týdnů se objeví první příznaky. Za typické se považují kruhová ložiska s vypadanou nebo ulámanou srstí a s šedobílými šupinkami na kůži, vše může být ohraničeno načervenalým lemem. Lokalizace je často na nose, okolo očí, na uších, ale může se objevit prakticky kdekoli po těle. Ve většině případů, ale typické změny nejsou přítomny a můžeme pozorovat jen mírné prořídnutí srsti nebo po jejím rozhrnutí, načervenalá místa s nebo i bez šupinek.Infekční stadia jsou přítomna na chlupech a kůži, proto se doporučuje postižené zvíře ostříhat a srst zlikvidovat (nejlépe spálením). Poté se přistupuje k léčbě buď lokálními preparáty s účinnými látkami – ketokonazol, klotrimazol, mikonazol, enilkonazol nebo v indikovaných případech i celkovými antimykotiky s obsahem ketokonazolu anebo itrakonazolu. Délka aplikace je minimálně 6 – 8 týdnů, ale může být i prodloužena. Po vymizení příznaků nebo po negativním kultivačním vyšetření se musí ještě 14 dní antimykotika podávat, teprve poté lze aplikaci ukončit.
Pro nepřítele léků je povzbuzující informace, že existuje možnost samovyhojení bez jakékoli aplikace léků, ale až za několik měsíců a let, bohužel po celou dobu je zvíře infekční. Takže se samozřejmě nedoporučuje čekat až vše vyřeší příroda, protože dříve by vás asi začal řešit státní úředník.
Samozřejmou součástí léčby je asanace prostředí a pomůcek pomocí Ajatinu (minimálně s obsahem účinné látky 1 – 4%). U pomůcek (domečky, hřebeny, mističky atd.) je možná sterilizace varem po 2 hodiny, ale nejlepším řešením je spíše likvidace.
Prevence:
Základní osobní hygiena a péče o morčata, tzn. v dobrém celkovém zdravotním stavu a kondici, bez vnějších parazitů. Pravidelná kontrola všech svých zvířat (to neplatí samozřejmě jen pro plísňová onemocnění, ale obecně).
Zajistit vhodné prostředí pro chov morčat – pravidelná výměna podestýlky, čištění a dezinfekce ubikací, snížit stresové faktory na minimum, hlavně se to týká většího počtu morčat na plochu a tím jejich časté konflikty.
Karanténa nově příchozích ke snížení rizika zavlečení plísní přes asymptomní nosiče. Délka trvání pobytu by měla být v ideálním případě minimálně měsíc. Nebo je řešením u nově příchozích zvířat nechat provést kultivační vyšetření.
A proč jsem nepřátelům léků vyhrožovala úředníky? Plíseň je ZOONÓZA, tzn. že je přenosná na člověka, především na děti a imunitně oslabené jedince, kterým může být každý, zejména v období plískanic, chřipek a při stresujícím způsobu života. Na kůži se potom objeví zpočátku malý načervenalý flíček, na kterém mohou i nemusí být šupinky a může i nemusí svědit. Pozvolna se z něho stává větší a větší, často se sekundární bakteriální infekcí a objeví se problém, který vás zaměstná na několik týdnů. Jelikož se jedná o zoonózu, existuje zde zákonná povinnost hlášení příslušným úřadům!
Takže už znáte správnou odpověď na otázku v nadpisu tohoto článku?
K jeho napsání mne přivedla maminka jedné školačky, která toužila po zvířátku tak moc, že jí rodiče nakonec pořídili morčátko. Protože nechtěli nic riskovat, rozhodli se, že mazlíka koupí u chovatele, neboť chtěli mít jistotu, že bude morče zdravé a budou o něm vědět více, než že stojí 90Kč a žilo v kleci s králíčkem, který byl na prodej za 200Kč.
Při přebírání morčete jim sice bylo trošku divné, že má jejich nový člen rodiny na oušku takové bílé šupinky, ale zkušená chovatelka je ujistila, že to nic není a že se nemusí ničeho obávat, protože morče několikrát "odčervila" a "naočkovala".
Morčátko tedy donesli domů a vše zpočátku vypadalo v pořádku, během pár dnů se ale množství šupinek na oušku zvyšovalo a začaly se objevovat stroupky, ve stejnou dobu se i holčičce, která o svého nového miláčka vzorně pečovala, objevil malý flíček na obličeji. A tak maminka na nic nečekala a oba své svěřence zavedla k příslušným lékařům. U obou, jak dětské lékařky, tak u veterináře, se dozvěděla, že se jedná o plíseň. Tu holčička získala od svého morčátka, které již bylo infikované v době předání. Je to opravdu smutné, protože takováto "chovatelka" ničí jméno všech poctivých chovatelů.
Té maminky mi bylo opravdu líto, protože jak říkala, naletěla zkušené chovatelce (nebudu ji jmenovat, ale chová velmi dlouho a prodává také velmi dlouho, takže moc dobře ví, co plíseň je). Když jí to psala, tak dostala odpověď, že určitě si to zavinili sami špatnou péčí. Protože ona žádnou plíseň v chovu nikdy neměla a nemá. Takže to prý měla holčička a přenesla na morče. Prostě tomu nepřikládá vůbec žádný význam a ani nechce nést žádnou odpovědnost.
- - - - -
bohužel mi sem nešel vložit odkaz tak jsem okopírovala alespoń takto.......
7.2.2017 15:50Myšikrysa
Smirny:
Stejně tak není povinnost mít věštecké schopnosti. Když se někdo vyjádří ve stylu: "morče je v garáži, neslyším ho pískat" a ještě je morče asi nemocné, tak to zní dost divně. Dává to totiž přesně dojem těch lidí, co si koupí morče, po pár dnech jim "strašně smrdí", tak ho vyšoupnou do garáže a dál nezájem.
Spíš nechápu, že 90% lidí tady považuje za normální vůbec neřešit, že má někdo morče v garáži.
Jako klidně si tu podporujte takové, co strkají morčata do garáží a sklepů (a nemyslím ty obytné), jen aby náhodou někoho neurazili. To je totiž mega průser někoho se dotknout, oproti tomu, že někdo možná týrá zvíře, že...
Už tady končím, na takové pitomé rýpání nemám nervy, takže se nemusíte bát, že bych tu někoho nařkla neprávem.
7.2.2017 18:53Buub
Ashara
Itrafungol se prodává po lahvičkách, ale odlít fyzicky samozřejmě jde, normálně prostě z lahvičky člověk odlije potřebný počet ml do menší lahvičky. Stačí si prostě říct u veterináře, co mu nevadí, že má pak ve skříni načatou lahvičku. Ono chápu, pokud by váš vet objednával lahvičku itrafungolu jen pro vás a žádného jiného pacienta k tomu neměl, tak vám musí tu lahvičku prodat celou, protože kdyby vám odlil kousek a zbytek mu ve skříni prošel, tak on zaplatí celou lahvičku a vy jen kousek, to je blbost pro něj dělat.
- - - - -
Ale když člověk plesniváků potkává víc, a nejen morčata, ale i kočičky, pejsky a tak, tak jakmile má pravidelný odbyt na itrafungol, může ho rozlévat.
- - - - -
Já třeba teď žádný načatý nemám a kvůli jednomu morčeti by se mi taky nechtělo ho načínat. Ale kdyby k tomu bylo ještě koťátko nebo víc plesnivých morčat, proč ne.
9.2.2017 23:06Puccka
Ahojte, idem si po radu. Mam v docaske trojrocnu samicku, ktora dostala tympaniu. Akutny stav sme zvladli diky sab simplexu, deganu a probiotikam. Boli sme na veterine, zuby v poriadku, brusko tiez, nepritomnost cyst. Akurtat plyn v crevach. Dostali sme prikaz podavat nadalej sab, probio, degan. Problem je, ze to trva uz mesiac. Nema uz take stavy, ako bol ten akutny, ale kazdy den dostava sab a probio a napriek tomu den co den pomrnkava a "vzlyka", zvacsa vecer. Na veterine nam bolo povedane, ze mam nadalej pokracovat v liecbe.
Moja otazka je dokedy? Naozaj, ti co ste prekonali tympaniu, tak to bolo na dlhu trat a borili ste sa s tym mesiace? Alebo by ste mi doporucili nejaky pripravok, aby sme sa tympanie konecne zbavili?
Dietnej chyby som si nie vedoma, mam aj dalsich morciakov, ktori jedia to iste (seno, granule, zelenina) a nemaju problem.
Vdaka :)
10.2.2017 04:01Terry12
puccka: Mám morče, které se jednoho dne z ničeho nic (nic jsme neměnila) nadmulo, akutní stav byl také zažehnán, a pak trvalo 2 měsíce než se dalo říct že se to tochu stabilizovalo. Nejvíc nám pomohlo nechat alespon 5 dní jen na sene, granulích, vodě a hodně pohybu (sab simplex, vitamin C)....pak začít přidávat pomalu nenadýmav věci jeden druh po dalších dnech přidávat další (třeba mrkev, fenykl) a tak pokračovat........moje morče ale od t doby je citliv třeba na salát, okurku i když předtím nebylo .........takže bych radila nedávat saláty, zelí ani čínské, okurky, řapík.celer........................ještě t své jsem si koupila fenyklová semínka (koupíte v koření) a rozemlela je a dělala jí výluh z toho pít :-) ............jinak bacha na degan - jestli ho dáváte ústně - první veterinářka mi řekla dávat ústně delší dobu až 3krát denně, na dalších 2 veterinách se zdesili, ze tenhle degan je puvodne delaný jako injekční roztok a že do tlamky se podáváte jen když je to nuté ale jinak že dlouhodobě může nadělat pěknou paseku, dokonce to že má doted rozházené zažívání, měkk bobky oproti ostatním a prý načnutá játra je kvůli tomuhle :-/ V lékárně si můžete koupit Ranisan 75 mg (2krát denně dát morčeti cca 1/16 tabletky) - taky to hýbe střevama.........ale mně se osvědčilo krmit víckrát denně ménší množství, nedávat granule blízko zeleniny, ne moc vodnatou zeleninu, sab simplex a Ranisan, a hlavně pouštět běhat :-)
- - - - -
no a docela nám pomohla vždy masáž bříška, nesnášela to, ale když jsme ji masirovali vždy byl slyšet jakýsi plyn jak uniká, pak se vykakala (třeba 20 bobku najednou) a hned bylo vidět že je jí lépe .-)
- - - - -
někdy jsme jí zlobili, že jsme jí lochtali na bříšku a jak byla doslova nas*aná a vhazovala nohama tak se ji ty streva skvele rozhybali :-)
11.2.2017 21:44Sylviana
Tygrinka: Děkuji za radu. Zapomněla jsem dodat, že manipuluji s morčetem oběma rukama, podeberu pod hrudníček a pod zadeček, nikdy jednou rukou. Nikdy ne tak, aby se bálo nebo aby mělo pocit, že visí ve vzduchu. Kdysi jsem chovala morčata s PP, ještě si něco pamatuji, ale že by morče v ruce tak bolestivě ochutnávalo ruku to fakt ne. Bojím se právě toho leknutí, když ho klepnu po čumáku. Je to plašan a nějak né a né se uklidnit. Dcery si s ním hrají, mazlí, češou, a on si od vánoc nedá říct. Klec má vedle sedačky, pořád na nás vidí, pořád na něho někdo sahá, aby ho pohladil. No, nevím jak ještě jinak morče ochočit. Tohle se mi ještě nestalo.
13.2.2017 00:11Ehrena
Ashara - taky jsem před pár lety chytla plíseň od našeho Merlínka, který ji měl teda kvalitní - objevila se mu ihned po smrti jeho kámoše, typla bych, že díky stresu z toho. Merlínek byl asi skoro měsíc sám, než jsme mu sehnali nového parťáka, dle instrukcí jsme taky koupali v Imaverolu, a ten měsíc se mu to moc nelepšilo, po měsíci jsem k němu dala nové malé morčátko s obavami, že to taky dostane, ale už jsem se na to jeho smutnění nemohla koukat, a během týdne se jí zbavil, a Brumík od něj nechytil nic. Já ale během toho ošetřování jo, a samoléčila jsem to napřed Canestenem, a pak jsem skončila u Lamisilu jednou denně, po kterém mi to tedy konečně zmizelo. Trvalo to ale asi 6 neděl, ne-li déle. U doktora jsem ale se sebou nebyla, jen na veterině s Merlínkem.
- - - - -
Jinak nám tedy řekl tehdy vet neoplachovat po koupeli v Imaverolu.
13.2.2017 14:59Camille
Dobrý den, mám dotaz na zkušené morčatáře. Máme morčáka, 5 let, žije v kleci s druhým. Po Novém roce se mi zdál apatičtější, občas měl dny, kdy víc seděl v rohu a přišlo mi, že trošku zhubnul - nicméně po potravě se hnal normálně. Když jsem ho zvážila, tak jsem se zděsila. Z původních cca 1400 g (byl pořádná vazba), měl během asi 2 měsíců (od posledního vážení) jen 1200! Vyrazili jsme hned na veterinu (MVDr. Lietavcová na Hůrce). Dělala sono, moc se jí nezdálo srdce, prý stahuje občas nepravidelně. Rozhodla se nasadit Furon. Měli jsme zkusit dávat týden, když nezabere, tak vyzkoušet ATB, zda není v těle skrytý zánět. Jako třetí variantu uvedla možnou bolest z počínající, již hmatné artrózy, proto máme i léky na bolest - Loxicom. Bohužel po 4 dnech užívání Furonu morčák přestal přijímat potravu, takže jsme začali hned dokrmovat Rodicarem a osmizrnnou kaší. Trávení se podařilo rozjet, váha mírně klesala nebo stagnovala. Furon jsme samozřejmě vysadili a navšívili veterinu. Paní doktorka znovu udělala sono a rtg, nic závažnějšího ale nenašla. Morčákovi zbrousila zuby, které mu trochu začaly přerůstat, a doporučila pokračovat v dokrmování a nasadit atb Zobuxa. Ty jsme podávali tři týdny zároveň s léky proti bolesti, nyní je morčák asi již týden bez medikace. Během léčby (cca po 10 dnech užívání atb) začal postupně normálně přijímat potravu, jí opravdu hodně a s chutí, i seno. Na jídlo ho dokonce raději oddělujeme od druhého morčáka, aby měl dostatek času všechno sníst. Problém ale je, že stále hubne, a to poměrně výrazně :( Nyní ho již asi dvanáct dnů nepřikrmuji, denní dávku potravy bezpečně sežere. Navíc mu dávám ovesné vločky a granule, přesto má na váze stále méně. Nyní už má 1030 g :( Nevím už, co s ním. Zdá se mi, že i paní doktorce docházejí nápady. Neměl by někdo nějaký tip, co ještě podniknout v takovém případě?
- - - - -
Ještě doplňuji, že bobkuje normálně, i když občas vyjímečně najdu i řidší stolici. Moč má dost tmavou a hodně pije. Rozbory se neprováděly, MVDr. je nenavrhla.
13.2.2017 18:05Ehrena
Camille - taky máme podobný případ, je to morčík už 7letý, před rokem v únoru se začal chovat přesně jak ten váš, více seděl v rohu, apatičtější, ale po jídle se hnal stejně jako dříve. Nicméně začal hodně hubnout, a navíc jemu se horšila i srst, je to peruánec NS a srst se mu začala lámat a bříško měl dost olysalé, u veta (klinika Erika) jsme byli postupně u asi 3 doktorů, kožní parazity a plíseň vyloučili, jinak mu dělali rtg,sono a nakonec i krevní odběr a nenašli nic konkrétního, jen začínající prorůstání kořenů zubů a z krve zvýšenou funkci štítné žlázy. Napřed jsme měli dávat lék proti bolesti, jestli ho to trochu sebere, ale nemělo to žádný efekt, potom jsme začali na radu vetky dávat kousíček Letroxu na štítnou žlázu 1x denně. Nevím, jestli tohle mohlo mít nějaký vliv, ale morčík se zlepšil, přes léto i trochu přibral, i když málo, je trochu čilejší a srst mu zase krásně obrostla. Ještě chci dodat - z krve nedělali žádná další vyšetření (ledviny, játra), to říkala doktorka, že by mu museli brát znovu, že mu nemůže odebrat najednou takové množství na všechna možná vyšetření. Abychom v případě, že to bude dál špatné, přišli na odběry ještě jednou. Ale díky tomu zlepšení už jsme to nechali být. Chlupáček měl původní váhu v zimě před rokem asi 1100g a v době, kdy měl nejméně, měl jen asi 700g, teď má kolem 870g. Po létu měl už ale i 920g, není nad trávu.
Kromě dalších odběrů mi přišlo, že taky na veterině moc nevědí, co s ním. On má bobíky normální celou dobu, nikdy řidší, nezdá se mi, že by měl nějaké problémy s trávením, když tak dobře baští, dost tedy poslední dva roky pije a čurá. V době, kdy byl hodně hubený, jsem mu ještě přidávala 2x denně Rodicare Instant jako příkrm a nadšeně si ho bral, vždycky už se na něj těšil. Přidávám mu ovesné vločky, ale protože je ve dvojici s morčíkem, který je naše současná největší koule, tak je to problém, musím ho krmit spíš zvlášť, odděleně. Glukopur jsem tedy nezkoušela.
13.2.2017 19:56Tygrinka
Sylviana: Morčáci mi z 99% lížou ruku a pak tahají za kůži, když nereaguji na lízání. Znamená to, že chtějí domů do svého. Většinou chtějí hodit bobek, protože morčata jsou prostě bobkovací. Takže ano, stále dokola. Morče ti naznačuje, že nechce být venku, slušně říká, že chce domů. Když ale majitel neslyší, tak přidá na důrazu. Proto je třeba reagovat včas a pak je možno morče usměrnit, aby zuby nepoužíval hned a s takovou razancí. I když jste přes den v práci, stejně morče nemusí chtít vaši pozornost, když dorazíte domů. Ochočení neznamená ho stále a dlouho tahat a hladit, může třeba chvilku běhat po gauči, děcka ho mohou hladit a dávat mu nějaké dobroty z ruky a zároveň bude mít myšák možnost na chvíli získat svůj prostor a odběhnout z jejich dosahu. Mazlení ve smyslu ležení na místě snesou průměrně myšáci v řádu minut, čest výjimkám. A tím, že ho budete nutit, nic nezískáte. Vaše morče k vám promlouvá slušně, to jen vy nechcete rozumět...
13.2.2017 21:31Sylviana
Tygrinka: ...aha, možná že by to tak mohlo být, ale tahá i když je v kleci, to mi nejde do hlavy. Pomalu si zvyká, když jsem přistoupila ke kleci vždy se schoval, ted' jde k mřížím a čeká co dostane. Někdy mám pocit, že kouše schválně, je to moje asi desáté morče, ale toto je vykuk, je první co to dělá. Bojím se, že kousne děti, jsou malé a nemají tak rychlé reakce. Netahají ho, jsou naučená na zvěřinec od malička, ale vím co máš na mysli, některé děti neví jak se zvířatky zacházet a trápí je. Berou ho i na gauč, je svobodnější než na klíně i když u telky mi leží i půl hod'ky s nataženými nožkami až se začne vrtět, vím že potřebuje ....
14.2.2017 11:39Buub
Tess29121998
Hele je to holka úplně jednoduchý. Samec a samice spolu trvale žít NESMÍ. Teda pokud samec nebo oba nejsou kastrovaní.
Ono je úplně jedno, jestli jsou to přátelská zvířata, nebo jestli chcete nebo nechcete miminka. Prostě to nejde dělat tak, že šoupneš náhodnou samici, o které nic nevíš - jak je vůbec stará? - k samci a děj se vůle boží. Ono, mno. Morčata ti jaksi neudělají jen jeden vrh, abys měla o čem vykládat spolužákům ve škole nebo proč vlastně. Samice v trvalém kontaktu se samcem bude rodit tak dlouho, až prostě chcípne, a dřív, než se definitivně vyčerpá, budou každé další vrhy slabší a slabší, takže uvidíš i hromadu mrtvých miminek. Super, že?
Jak veterinář poznal, že samice není březí? Hele čerstvě nakrytou samici nepozná ani pánbůh. Nejdřív v šesti týdnech březosti se dá něco s jistotou tvrdit, zvlášť, pokud na ní veterinář jen sáhnul. Pokud nemá březule osahané, tak pozná, jestli není vysokobřezí, ale troufám si říct, že i v těch šesti týdnech je ten palpační nález velmi nenápadný a pokud člověk neví, jaký jen ten pocit z březího bříška, nemá šanci to poznat.
15.2.2017 14:40Strava
Dobrý den, zřejmě to tu bylo psáno asi víckrát, ale po přečtení jídelníčku morčat zde na králíci.cz odkud to všechny ostatní stránky kopírují a porovnáním s tím co radí veterináři ( avšak ti mohou o stravování morčat vědět méně méně než chovatelé) to značně nesedí...........Mám morčata drobnější menší okolo 800 g všechna. Denně dostávají zeleninu, seno, v létě hlavně trávu, granule kávová lžička denně někdy jen jako pamlsek. Dřív jsme se řídila radou z internetu, je to i zde psané - že morče má mít MINIMÁLNĚ 100-150 g zeleniny na den a očividně jsem tím způsobila pouze to, že morčata se doslova vyprdla na seno a problemy se rozjely. ...... No a teď jim neumím vybalancovat stravu už déle jak pul roku :-/ Mají horší bobky, méně chodí na toaletu (menší počet bobků o dost) a at delam co delam, nic nepomáhá, když je nechám na seně i týden akorát zhbnou a sena stejně nesní víc než předtím (jako na seně je vidím, akorát by ho zřejmě meli sníst o dost více)......A ted k tomu hlavnímu, jedna veterinářka se zděsila když jsem řekla že je tu psáno 100 g na morče - prý je to naprostý blábol a strašně velké množství, že morče má mít seno vodu, trochu granulí a C (takže stačí třeba 15 g papriky na den ze zeleniny a kolečko mrkve)....Drhá mi řekl ato samé akorát že by dávala natě z petržele a mrkev trochu.....Třetí mi řekla že je to v pořádk těch 100 gramů a až když jsme jí řekla že je ale rozdíl jestli někdo zkrmí 100 gramů mrkve nebo 100 gramů lehčí zeleniny tak se teprve potom and tím zamyslela a upravila to na jednu hrstku denně spíš než gramáž........A proto se chci optat 150 g zeleniny na den na sotva kilove zvíře je moc podle vetek? že by se to spíš mělo orientovat na hrsti ne gramáž, tak třeba naplnit 200 ml hrnek a podle toho to brát ? ......samozřejmě čekáme na léto na tráv to je pak jiná :D
- - - - -
tím nechci říct že bd takový úchyl a odměřovat něco na hrnky :D spíš jsme tím chtěla říct jestli tady opravdu někdo dodržuje těch 100 g zeleniny, protože já kdybych dala něco jako 100 gramů tak se sena za celý den nedotknou
15.2.2017 15:49Jája
Strava: Abych pravdu řekla, tak těch 150g mi moc nepřijde a jedno, jestli je zelenina lehčí nebo těžší, v tom nevidím rozdíl. Když jsem zkoušela převážit, co vše dostanou, tak to 150g bez problému převýší až na 200g. Dávám jim zeleninu, občas ovoce 3x denně (jsem doma) a když jsou otravní i na noc + k tomu hory sena. V sezóně trávu, pokud je, tak zeleninu omezím. Vše sežerou a jsou bez nějakých zažívacích problémů. Nikdy jsem neměla morče, které by mělo dlouhodobý problém. Občas se mi stalo, že některému morčeti něco nesedlo, tak trochu řidší bobky, nikoliv průjem, a 2x jsem měla morče nafouknuté (tedy dvě morčata, každé jednou). Když se vyléčila, tak žádné problémy nepřetrvávaly. V podstatě to, co doporučují ty veterinářky, tak je spíš dieta. A proč by se měl dodávat vitamín C uměle, když si ho vezmou ze zeleniny, trávy a ovoce. To mi rozum nebere. Ani v zimě céčko nepřidávám. A ještě doplním, že moje morčata nikdy neměla nedostatek céčka, což by se projevilo. Že by se mi morčata vyprdla na seno, to nepamatuju. Jedině, když dostanou hromadu trávy a hromadu sena, tak jednoznačně zvolí trávu. Ale když sežerou trávu, přejdou na seno. A že ti nechtějí žrát seno, to je pro mě scifi. Tak jim dej nejdřív hromadu sena a za nějakou dobu teprve zeleninu a doplň další seno. Jestli jim to seno nechutná (i to je možné, ale to jsem nezažila), kupuj jiné. Jídelníček, co popisuju, tak to je množství, které bez problému sežerou 800 g morčata. A kdyby dostala víc, tak to nafutrují také.
16.2.2017 10:42Zbyněk
Kájka:
http://www.mimibazar.cz/inzerat/73472152-1/pelisek-papuce-pro-hlodavce-mini-stenatka :) Pro prasátka doporučuji spíše tmavé barvy, u mě je blbé, že v hnědé papuče nevidím kvalitně maskované hnědé morče:))
Jája: ano, většina obchodů kašlou na nejzákladnější potřeby prodávaných zvířat, pak mě opravdu pobaví, když na nějaký takový zverák pošlu přepadovku z KVS a oni "neshledají naprosto žádné závady". Patnáct morčat se dvěma králíky v osmdesátce kleci, často tam jsou půl roku´, nemohou se ani otočit, atd. Typicky Kralupy - obchod u železničního viaduktu na hlavní. Ale samozřejmě jsou i slušnější obchody, jenomže těch není moc. Nebudeme si nic namlouvat, na maloprodeji zvířat nelze vydělat, pokud člověk není třeba profesionál a neprodává (např.) vzácné rybky po celé Evropě.
Shrnuto - u zveráků je mnohem větší šance na problémy, ale často tu někdo psal, že měl morče z CHS, plné plísní a svrabu. U Zveráku je vysoká šance na samičku, březí s bráškou atd.
Neen: Když tam ty chudáčky vidím v otřesných podmínkách, nebudu podporovat toto týrání tím, že si je budu kupovat, je to prosté.
Tess29121998: to vypadá (subjektivně) na plíseň. Nemusí se jednat o původně nemocné morče, ale o následek stresu z nevhodných podmínek u tebe doma (hluk, nadměrná pozornost, nevhodná strava a podobně). Například.
Jj, Jezzabell má luxusní komentáře:)))
16.2.2017 20:11Jezzabell
Kájka: No zrovna dnes jsem vážila smečku a musím říct, že prvně někdo změnil váhový rekord, který od jeho cca tří měsíců držel Bártík a to s velkým náskokem. Wolfík, "junior" se vyšplhal na 1500g:)) Ale jsou to kapybary a ne koule! Naštěstí. Bártíkovi jsou už dva roky. Tehdy byl tak roční. Holt: není to drobek;) Papuč má 32cm. A přes ostych ze začátku se hoši hódně rychle zabydleli a zjistili, že je tam úžasné pohodlí!
Ashara: měla jsem ten pelíšek doma. A byl oproti papuči dost slehlý okraj, který nedržel. Navíc (co jsem vypozorovala na své smečce) kluci jsou rádi zalezlí, že mají krytá záda, o stěnu papuče opřou i zadní nohu, když si hoví, nebo a nejčastěji si opřou bradu o vyšší a měkký okraj. Takže si srovnají záda s krkem a uleví si. Vyvalují tam bříška a vědí, že jsou z jedné strany krytí.
Bártík mi pod podestou dá často i bradu na okraj misky..Tam se mu papuč nevleze.
Příjde mi to jako placička o ničem. Hodně levná náhražka, která po chvíli letěla..Jako když morče nemá nic jiného, asi to neřeší. Ale stačila jediná papuč a hoši sváděli bitvy, kdo tam bude bydlet!
Mám v klecích hobliny, takže papuče jsou na podestách a střechách domečků, kam si kluci vyskočej v pohodě sami. Sem tam se stane, že papuč je ráno dole, ale to je málokdy. A papuč má vzadu poutko;) Stačí na zadní stěnu domečku skobička nebo onout hřebíček dolů a zaháknout;)
- - - - -
Kájka: Vložit odkaz ti nešel, protože nejsi zalogovaná. Pak to nebude problém.
17.2.2017 09:12Jezzabell
Ashara: Každej má jednu. Mám jeden pelíšek z houpačky (odepnula jsem závěsné popruhy), obvykle putuje k HaB na podestu, vyvalí se přes ní do jesliček (viz album Jesličky)..Peru podle potřeby. Mně do ní moc nečůrají. Ze začátku víc, ale zvykli si seskočit dolů a jít na svoje místečko. No Houmík mi nevleze ani tam, kde brácha nechal bobek, natož aby do ní udělal vlastní!:) Bobky jsou obvykle až úplně vzádu a papuče suché. Takže vyklepu a dám zpět a jednou za čas hromadně peru.
Otočím je naruby-už se mi jednou stalo, že se mi tam zmuchlala výplň kšiltu a nešla urovnat zpět ani za nic (horší jak plavky!:) ).A když jdu dát na topení, tak otočím zpět. Než je jdu prát, očistím od sena a hoblin a chlupů zevnitř. Mám je tak už přes rok a jsou v pohodě. Dá se prát i ručně jen spodek, kde leží, ale já je peru v pračce na 40 stupňů najednou a tvar neztratily.
Chce to jen kontrolovat čistotu a jak se bude zdát, že to je nad rámec, tak vyprat. Pravidelnost v tom nemám. Ale když jsou suché, tak jen vyklepávám seno, hobliny a sem tam bobek, tak papuče nijak extra třeba do tří týdnů nesmrdí;)..
Jo, občas jim je po čištění prohodím! To pak naskáčou okamžitě dovnitř a jedou jako šicí stroje čumákama, aby prozkoumali, kdo tam byl před tím!;)
17.2.2017 13:51Jezzabell
čoki: Arena je v pohodě. Zbyněk si plete morčatárnu s arenou;) Je pro dva dospěláky akorát. Každý má svůj domeček nebo podestu na jedné straně, aby měli svůj klid a něco uprostřed, kde se potkaj (třeba seno nebo prolejzačku)..Proti? Asi je dobré jí mít v úrovni rukou, tak metr nad zemí, ne moc vysoko. Je otvíratelná zvrchu do stran a z boku jsou jen malá dvířka, která nepoužívám.
Protože morčatárnu jsem teď musela předělit, aby měl Jules kde bydlet, než dostane parťáka, obývají ji tři místo dvou. Ale plánuju pořízení ještě jedné arény, aby dvojice měly každá co potřebují-prostor;) Mám je v bytě a když nemžou běhat venku, ať se mají spokojeně uvnitř..
PS: tu plastovou výbavu jsem vypreparovala a vyhodila. Pro moje kluky byla plastová podesta úzká a zranili by se na ní. A misky nepotřebují, mají rohové keramické a jehlice na zeleninu na zavěšení..
- - - - -
Zbyněk: to je morčatárna!!! Ne arena, čoki se ptá na tu, kde bydlí HaB..
- - - - -
Nadávání a zděšené morče je to pro tebe, když se Julese snažíš chytit:) Mám ho za chvilku a bez boje;) U morčatárny-nepříjde mi strmý ten žebřík ve výbavě, mimo Bártíka po něm drandí naprosto všichni a bez problému.
18.2.2017 18:59Tygrinka
klio: Může se mu tam dělat absces anebo spíš si zhmoždil něco na tlamě. Zhmoždění na tlamě většinou relativně hodně nateče. Ale také se rychle hojí... Zkusila bych na chvíli dávat studené obklady - přiložit kapesník namočený ve studené vodě (vyždímaný). Kdyby to rostlo, tak by to musel vidět veterinář. Nastrouhanou okurku mu dej na hromádce na talířku do klece. Až bude chtít, tak si vezme sám. Dávat jen vodu je někdy kontraproduktivní, protože morčatům někdy stačí jen voda ze zeleniny. Vodu mu dáváš i s antibiotiky ve stříkačce, takže bez vody určitě není.
Jinak zkus jeho oblíbené granule také rozmočit na kaši, můžeš k tomu rozmočit i vločky a zamíchat do sebe a podat na talířku na hromádce do klece, třeba si vezme, když to bude měkké. Zkusila bych nabídnout i suché vločky, prostě vyzkoušet, co by tak sežral... Pokud žere kudrnku, tak to nevypadá tak špatně. Zkus ještě mrkvovou nať (trochu natrhat nebo nakrájet), jablko bez slupky nastrouhat nebo nechat nakrájené na kusy, kopr, pár listů od kedluben (nakrájet listy na plátky), stonek z listu asi nesežvýkne, jestli ano, tak ať si dá. Ještě mě napadají listy od ředkviček. To jsou měkké věci, které by mohl baštit i s bolavou tlamkou.
Někdy se zuby zlomí i výš v čelisti, je možné, že první vyrostlý kus nebude mít ještě tu stabilitu, ale pokud se neporušilo lůžko, tak zuby za čas normálně dorostou. Pokud by přestal žrát, tak musí nastoupit dokrmování a veterinář, ale držím palce, ať se tak nestane. Kdysi mi myšák také skočil škvírou mezi klecemi na zem, zuby si zlomil v čelisti, vyndat to nešlo. Tak se mu pěkně viklaly, žral opatrně, když dostatečně dorostly, tak upadly a pak dorostly normální řezáky a je v pohodě.
19.2.2017 08:48Tygrinka
Terry12: Ano, už kdysi jsem něco podobného řešila s vetem a ten řekl, spousta nemocí vzniká mj. z chronického nedostatku vitamínu D, protože jsou morčata velmi často i po generace chována v bytech, atp., bez přístupu sluníčka a ani k trávě se moc nedostanou. Nějaký D vitamín dostanou v potravě, ale většinou ho mají méně, než by měli mít. Takže kdo nemá možnost výběhu venku v pastevní sezóně, měl by morčáky trochu vystavovat sluníčku. Neznamená to je nechat pařit v plastboxu x minut či hodin na balkóně na prudkém sluníčku nebo je tam nechat mrznout, když zasvítí nesmělé jarní slunce, samozřejmě.
Myšáky občas nechávám chvíli slunit u otevřeného okna, aby také něco málo načerpali, jak mi poradil veterinář. Neznamená to, že se morče musí nechávat slunit, někdo nesluní a napíše, že morčata má zdravá. Ale slunění je zdarma a má pozitivní vliv na zdraví, tak proč toho nevyužít...
Slabší uvb lampa by tedy mohla nahrazovat právě chybějící venčení a pozitivně působit na hojení různých léčených zdravotních problémů. Jen pozor, aby se myšáci pod lampou nepřehřívali.
19.2.2017 13:44Ashara
ITRAFUNGOL
CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT, JESTLI TU NENÍ JEŠTĚ NĚKDO DALŠÍ KDO ŘEŠÍ PLÍSEŇ U MORČÍKŮ, A ŠEL BY SE MNOU NAPŮL DO TOHOTO LÉKU
Už nějaký čas řeším plíseň, kterou si přiveza jedna z morčinek sebou. Na veterině jsem se dotazovala na zde doporučovaný Itrafungol, ale nabídli mi k prodeji jen celé balení (cca 1600kč) což mi přišlo prostě moc.
Takže jsme dostali Imaverol a koupeme, jenže mám pocit že moc nezabírá.
Dnes má být 4. koupel, a na morčindě která už na tom byla s plísní líp jsem objevila zas nové ložisko.
Už toho mám dost, je mi těch chudinek strašně líto, pokaždé se bojím že mi nastydnou, před koupáním vytopím koupelnu na maximum, vodu pěkně teplou a buď je hned fénuju nebo jsem je dala v přepravce na topení, ale ať dělám co dělám, nedokážu zabránit tomu aby se nějaký čas neklepaly zimou.
A také jsou chudinky v izolaci, místo aby jsme budovaly důvěru je ta hnusná panička každých pár dní vytáhne a strčí do vody...
Kdyby to alespoň k něčemu bylo, ale když místo pokroku nacházím na morčatech jen nová ložiska plísně?
Proto hledám jestli tu není někdo kdo má podobný problém, a ten Itrafungol který je údajně spolehlivý na plíseň by si se mnou nevzal napůl (nebo i více lidí).
Nebo jestli někdo nemá tip na lékaře který Itrafungol používá častěji a byl by ochoten prodat jen odměřený díl pro dvě morčata.
- - - - -
A ještě bych se chtěla zeptat těch z vás, kteří už Itrafungol dávali, jestli si nepamatujete na dávkování?
V příbalovém letáku je popsáno, ale na veterině tvrdí že u malých hlodavců má být dávkování vyšší v přepočtu na hmotnost než u koček.
22.2.2017 07:21Zbyněk
Tess29121998: je fajn, že dostávají seno, to je důležité pro zoubky a trávení. Já bych úplně zrušil ty potravní doplňky, jak píše PavlaS, zahoď to. Granule jenom občas a trochu. Zeleninu, pro orientaci talířek pro tehdy dvě myšky:
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?morceci_basta Směsky a granule už nedávám dávno, matky se zakulacují i bez nich:)
Zelenina: z mrkve vodu nemají, u té, co nepije, pak hrozí ledvinové kameny. Zkus zatím nedávat vůbec ovoce a kup římský, little gem, nebo baby gem salát, ty jsou pro morčata vhodné. Pak bych přidal řapíkatý celer, mrkve jenom trochu, kousek okurky, jednou denně trochu čínského zelí, určitě papriku, když máš, tak nezvadlou nať z ředkviček, čas od času čerstvou mrkvovou nať, cca dvakrát týdně červenou řepu, vynikající je fenykl, ale špatně se shání, v Praze Billa, Lidl a Globus. Byl bych trpělivý, ze začátku mohou něco nechávat, ale obvykle si zvyknou a rozjedí se.
Samice už bude navíc určitě březí, pokud není jeden z páru kastrovaný, takže je potřeba se připravit na oddělení obou morčátek, včas koupit další klec, sameček je schopný nakrýt samičku v den porodu, pozor na to.
24.2.2017 14:49Veterináři
Dobrý den, chtěl jsem se optat zda někdo z Vás má dobré zkušenosti s nějakým veterinářem v Praze a okolí, který se věnuje zubům (stoličky). S morčetem chodím k Mvdr. Lietavcové na Hůrku a trochu mě už unavuje, že skoro každé druhé broušení s prominutím odflákne, vrátí mi do 15 minut morče, že je hotovo. Morče pak vydrží jen 4 týdny. Pak to zbrousí kvalitněji a morče vydrží 3 měsíce, pak znovu 3 měsíce, pak jen 3 týdny, pak znovu téměř 3 měsíce. Prostě vždy když má čas a nemá toho moc v čekárně tak to zbrousí pečlivě, pak když nestíhá, posunuli se ji někteří pacienti, tak to doslova odflákne. Teď například jsem byl na broušení, kdy paní doktorka řekla, že jí u jedné strany stoliček mírně ujela ruka a že je tam tedy nechaná mírná asymetrie, ale že to morče samo srovná, očividně ne, i po týdnu morče nechce pořádně jíst třeba mrkev apod., přitom předtím se ji jedlo ihned, maximálně 2.den. Byl jsem zrovna mimo Prahu a morče mi hlídala kamarádka v Ústí. Šla s ním k místnímu veterináři a ten řekl že jestli tohle je týden po zbroušení tak bych to měl dát na reklamaci. Zuby jsou zbroušeny narychlo, jestliže předtím morče vydrželo 3 měsíce (nejspíš by vydrželo i o něco déle) tak takovouhle asymetrii neudělá za týden, že prý alespon že to paní doktorka přiznala, že jí ujela ruka, nicméně kroutil hlavou, že nechápe, že to nezabrousila symetricky tu druhou stranu. Navíc je dost hodně poraněná tvář od broušení. Je pravda, že jsem si toho všiml, že když mi paní doktorka předá zvíře do 30 minut co čekám v čekárně a čekárna není naplněná tak ty zuby vydrží dlouho a morče žere ještě ten den. Jakmile pani doktorka nestíhá, vrací mi morče do 15 minut a morče to s prominutím od*ere - rozjídá se dlouho a vydrží kratší dobu zuby. Už jsem na to upozorňoval jednou jemně a spíš mi přišlo, že se pani doktorka ještě napučela. Takže bych se rád optal zda v PRAZE A OKOLÍ neznáte nějakou dostupnou i hromadnou dopravou veterinu, kde je někdo, kdo není úplný začátečník na zuby. Děkuji mnohokrát
26.2.2017 17:36Tygrinka
Terry12: Tak já mám ještě tohle: Citrusové plody sice obsahují mnoho vitamínu C, ale také obsahují sloučeniny, které brání vstřebávání antibiotik, takže na citrusové plody a šťávy z nich v průběhu léčby antibiotiky úplně zapomeňme!... A toto: Vyhýbejte se kyselým potravinám, mléčným výrobkům a také sladkostem. Všechny totiž organismus přetěžují a jsou často kontraindikací (vylučují se) s některými antibiotiky.
Kdysi mi řekl veterinář, že se to dohromady dávat nemá, že překyselení (dané např. Cvitamínem (větší dávkou)) blokuje vstřebání atb. Takže raději, když už extra C vitamín myšákům, tak v rozestupu od dávky atb.
Abych pravdu řekla, na radu lékárnice dodržuji její radu, že když se berou atb, tak se nekombinují s vitamínovými nebo minerálními tabletami. Že se pár dní bez doplňků tělo obejde anebo, když to jinak nejde, tak je bezpečnější podávat v několikahodinovém rozestupu.
Jinak díky za doplnění znalostí, je fajn, že mamka může odborně poradit :o)
Buub, jak to vidíš ty? Jak to je u morčat, je nutné dodržovat rozestup mezi atb a uměle dodaným Cvitamínem nebo je to jedno?
28.2.2017 17:11Zbyněk
Ehrena: trochu vyšší, než Allspan a mnohem užší, tedy skladné to docela je. Já balík zítra doma změřím.
Petlover: morče by nemělo být samo, tedy chce to alespoň dvě, jinak bude strádat. A pokud morče venku, tak fakt nemůže být na ledové zemi a na sněhu. Venku potřebuje zateplený kotec, parťáka pro zahřátí a a pokud nemáš chovnou stanici se čtyřiceti jedinci, uniká mi smysl takového chovu. Doma ve výběhu být může, ostatně já to tak mám, mrkni mi do alb, ale na noc je uklízím do klece a suším pročůrané deky a koberečky. Morče a záchůdek je sci fi:))
Jinek venku v otevřené ohrádce by morče v českých podmínkách i v létě přežilo tak den, dva - lasičky, kuny, potkani, sokol, jen tak namátkou.