od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Březen v roce 2017
 • Zobrazuji 601 zaznamu.
 • 1.3.2017 00:09Beranek
  Tess29121998 - Taky to může být následek potratu. Někdy samice (kupříkladu pokud je třeba ve velkém stresu) potratí ještě malinký plod a kromě pár kapek krve by jste na to jinak nepřišla. Ale samozřejmě to taky může být jiný problém, např. ledvinové-močové kameny, cysta, výhřez, zánět dělohy,... Každopádně se samičkou zajděte co nejdříve k veterináři. Musí jí vyšetřit odborník a nejlepší by bylo sono a třeba i rentgen.
  1.3.2017 06:16Tess29121998
  Zbyněk: tenkrát když jsem s ní byla tak ríkali že těhotná není... No a tak divně skáče.. Odrazí se a jakoby vykopne zadeček a packy nahoru..
  - - - - -
  Zbyněk, byly to tak 1mm-2mm flíčky slabě červené
  1.3.2017 07:52Zbyněk
  Ehrena: balík German Horse má rozměry 78 x 38 x 28 cm

  Tess29121998: já jsem byl se samičkou tak tři týdny po zabřeznutí na kontrole, protože striktně odmítala samce a doktor to také nepoznal - prohmatem. Pokud jí nedělali sono, tak nemohou s jistotou říci, že není březí. Jinak samičky opravdu běžně nekrvácí, jedině že v říji příliš obtěžují parťačku, ta se ožene a škrábne jí do krve:) Pak jsem si ještě všiml, že samičky mohou občas trochu "špinit" světlou podložku tak asi do půl roku po porodu. Tedy zašel bych na veterinu s tím, že může být i březí, takže pozor na případné prohmatání, aby doktor nepoškodil plody.
  - - - - -
  Takže jak píšou další, vyšetření by bylo prima, pro jistotu.
  1.3.2017 10:30uj uj
  Zbyňku,
  ty hobliny mě zajímají :-) Z mailové adresy dedukuji, že dodavatel sídlí v Ohrobci u Prahy - je to tak? To bych měla i docela blízko :-) A jak ty hobliny vypadají? My teď máme Tierwohl, je to podobné? Nejsou prašné? A váží to tedy 20 kg? A nemají internetové stránky? A jak jsi je objevil? :-)
  Tak, prozatím by tolik otázek stačilo :-) A předem díky za odpověď ;-)
  - - - - -
  Jo - a kolik je za dopravu?
  1.3.2017 10:33PavlaS
  uj uj: Teda to je otázek :D
  Zbyněk: mě by stačila velikost těch hoblin, potřebuju spíš větší rozměr...
  1.3.2017 10:44Ehrena
  Zbyněk - děkuju. To by se nám domů vešlo.
  1.3.2017 11:38Zbyněk
  uj uj: zřejmě ano:) 200 korun i s dovozem, on jezdí dvakrát týdně po Praze, tak je vezme s sebou, sedím na Pankráci. Ale vedle basy, ne uvnitř, mám fešácký kriminál:) Ještě jsem je neotvíral, ale jeví se mi podobné s Allspany. Pána jsem vygooglil, ale už nevím, kde, asi na Aukru:) Ano, 20 kg, alespoň to tam píšou:)

  PavlaS: rozměry balíku jsou v předchozí zprávě:)
  1.3.2017 12:23uj uj
  Zbyňku,
  děkuji :-) tak já mu zkusím napsat na ten mail :-) Do práce si to bohužel doručit nedám, protože nejezdím autem a z vlaku by mě s tím asi vyhodili :-) Už se vidím, jak vleču takovej balík hoblin po Andělu :-D Třeba bude možnost si zajet k němu, to bych si naložila auto a bylo by vystaráno. Poprosím tě ještě, až je otevřeš, dal bys mi vědět, jak vypadají? Stačí do SZ, ať nezahlcujeme diskuzi ;-) Předem moc díky!
  --------------------------------------
  Případně nemá někdo z chovatelů tady s hoblinami German Horse zkušenosti? Děkuji :-)
  1.3.2017 12:49Zbyněk
  uj uj: ne, v MHD ne:) Mám s tím co dělat já a to mám dva metry:)) Bydlíš někde poblíž Prahy? On to doveze.
  Jasně, napíšu:)
  1.3.2017 17:04Kájka
  Zbyněk: to jim to každý večer pereš? :-)
  - - - - -
  No, já cestovala MHD s velkým pytlem sena, ale nebyl moc těžký. :-) Dcera se trošku styděla. ,-)
  Dřív jsem cestou do práce nebo těsně po příhodu z práce pucovala ze sebe králičí chlupy a seno. teď mívám na ponožkách hobliny :-) (morčík má klec v ložnici a ráno chodím kolem něho jen v ponožkách, když mu dávám krmení)
  1.3.2017 18:08Neeen
  Ahoj,měla bych dotaz,chovám tři samičky dohromady a v posledním půl roce prostě příjde jedna samička ke druhé a vytrhne jí trs chlupů(dělají to jen dvě navzájem),trs potom sežere a za hodinu to udělají tak 23krát),fakt nevím co to do nich vjelo,1,protože ta jedna už je celkem oškubaná 2.není to normální.nevíte někdo co s tím?
  1.3.2017 19:49Ajati
  uj uj - hobliny German Horse jsem objevila před dvěma lety, od té doby už jiné nehledám, zatí jsem se v nich ani jednou nezklamala.

  ještě prosím - partner mé dcery je zřejmě alergický na morčecí srst - nemáte něko radu, jak řešit jejich občasnou vzájemnou přítomnost u nás doma ? Samozřejmě nemyslím radikální radu, morčin se nemíním zbavit.....
  1.3.2017 20:04Sheena
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33923

  Tak myšáci byli poprvé celý den spolu ve výběhu a v pohodě. Spí zatím zvlášť.
  1.3.2017 21:02Kájka
  Ajati: Tak nejlépe, aby nebyl v místnosti, kde jsou morčata + než k vám půjde, tak si holt vzít prášek na alergii (antihismikum), pokud je ta alergiie výrazná. Dá se to koupit volně v lékárně.
  - - - - -
  oprava: antihistamikum
  1.3.2017 21:48Lucies
  Na proalergiky.cz mají sprej kterým se nastříká zvířatům srst a nevíří se pak z nich alergeny, myslím petal cleanse nebo tak nějak, jsou na to dobré recenze asi by pomohla i dobrá čistička vzduchu.
  1.3.2017 23:41omanka
  Chci se zeptat jestli můžu jako podestýlku dát hobliny z modřínu? Předem děkuji za odpověď
  2.3.2017 07:14Petty
  Dobrý den, chci se zeptat jake máte zkušenosti se záchodem pro morčata a proc se dávají jesličky se senem nad záchod? Předem díky.
  2.3.2017 07:48Buub
  Petty

  Tak se to dává králíkům, protože králík sice umí používat záchod, zároveň má ale střeva zadrátovaná tak, že když jde něco dovnitř, tlačí se něco jiného ven.

  Morče ale záchod vůbec neovládá, takže u něj je úplně jedno, kam záchod dáš. Pod jeslemi nebo někam do rohu ti možná může vytvořit poněkud více odpadu uvnitř záchodu, ale bude načůráno a nabobkováno i všude jinde.
  2.3.2017 08:10Zbyněk
  Kájka: peru jednou týdně:) To stačí, nepáchne to:)

  Ajati: no jedno radikální řešení mě napadlo a týká se výměny partnera dcery, morčata bych nedal:)))) (Celé to byl vtip, pro jistotu):) Zirtec by to mohl pořešit, nouzově.

  Kájka: já běžně vozím pytel sena z Prahy do Kralup na skútru:) Pytel je v pohodě, je lehký a vozí se dobře, ale hobliny jsem včera nesl dvě stě metrů do auta a měl jsem toho dost, asi začnu zase běhat:) Špatně se to nosí.
  2.3.2017 11:21Kájka
  Otázkou je, jestli ta alergie je přímo na morčata nebo by to mohlo být i na seno.
  2.3.2017 11:39Toni
  Petty ..jak pise Buub:-) Moje sice taky pouzivaji jeden roh kde je toho vice ale jinak celkovou potrebuji delaji hlavne pod domeckem,takze kam das domek tam je zachod:-))
  2.3.2017 12:01Ehrena
  omanka - hobliny z modřínu už jsme několikrát měli a nevadilo to ani v nejmenším.
  2.3.2017 12:19uj uj
  Ajati:
  Děkuji moc za info, tak my to asi taky zkusíme :-)
  - - - - -
  Petty:
  souhlasím s Toni - kde je domeček, tam je záchod. A tady jedno řešení:
  http://img.webme.com/pic/s/sifle/klohaus4.jpg
  2.3.2017 22:16Tygrinka
  Sheena: Kup metrovou klec místo těch dvou a už je nechej spolu pořád, nemá cenu to oddalovat :o)
  2.3.2017 22:57Sheena
  Tygrinka

  Metrovou klec mám, je v ní větší Felix, ta druhá pro prcka je 80 cm. Myslím, že metrová klec pro dva je málo. Taky mi zatím připadá, že Felix je z malého občas už dost "otrávenej", ale asi je to jen můj pocit, protože když je na noc oddělím do klecí, velkej často hryže mříže a místo na svém původním pelíšku leží na straně, která je u klece malýho. Čert, aby se v nich vyznal... Každopádně pro společné bydlení chci pořídit klec tak nejlíp 140.
  3.3.2017 05:49Ajati
  děkuji všem za rady ohledně alergie , přemýšlím o té čističce vzduchu - nemáte náhodou někdo tady s ní zkušenost?
  Zbyněk - no jo, to by vážně pomohlo....jenže ona ho má ráda.... a my taky....?!?
  3.3.2017 07:13Petty
  Moc všem děkuji
  3.3.2017 07:57Zbyněk
  Ajati: řekl bych "tak mi ho pošli", ale asi nejste z Prahy, že? Co se týká čističek vzduchu, jsou to pěkné pálky, protože skutečně účinné jsou se zvlhčováním a ionizací vzduchu - viz třeba http://klimatizaceprovas.cz/cisticky-vzduchu?utm_source=Sklik%20Acceleru&utm_medium=cpc&utm_campaign=Klima+Chlazen%C3%AD&utm_content=Ioniz%C3%A1tor+vzduchu+v+akci&utm_term=cistic+zvlhocova+a+ionizator+vzduchu

  Když jsem před lety pořádal ve Vodafonu soukromé kursy:), měl jsem třicet pět lidí v relativně malé konferenční místnosti a tyto čističky tam byly, všiml jsem si, že když jsem jí zapnul, všem bylo podstatně lépe. Tedy fungují, ale finančně je to nářez, jak za klimatizaci. Možná by pomohla samotná ionizace, je to výrazně levnější: http://www.klarstein.cz/Chlazeni-a-vytapeni/Cisticky-vzduchu-a-ionizatory/Grenoble-stribrny-cistic-vzduchu-4v1-ionizator.html?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=5199439089+-+Produktov%C3%A9+inzer%C3%A1ty+(VS)&utm_content=Klarstein+Grenoble+str%C3%ADbrn%C3%BD,+cistic&utm_term=&group=klarstein&match=
  Já mám s léčbou alergií docela slušné výsledky, ale není to na jednu návštěvu a nefunguje to na každého.
  3.3.2017 12:58Kájka
  Ajati: Také bych doporučila čističku. :-)
  Jinak, znám lidi, kde má někdo v rodině alergii na zvířecí chlupy (i na morčata) a morčátka mají přes zimu doma v bytě s tím, že tatínek nejspíš bere prášky proti alergii.
  - - - - -
  Mám DOTAZ: Kolik krmení a co nejlépe dát morčíkovi na víkend? Zítra ráno odjíždíme a vrátíme se v neděli navečer. Co máme morčíka, tak jedeme takhle pryč poprvé. Je mi jasné, že hromadu sena, vodu, ale nevím, kolik zeleniny (a jakou nejlépe)?, aby to přežil v pohodě. Bojím se, aby se třeba nenacpal najednou a nenafoukl nebo tak něco. Králindu jsme nenechávali doma samotnou víc jak den, tu jsme tahali s sebou. Nechci morčíka zbytečně stresovat cestováním, když to budou necelé 2 dny. My jinak morčíkovi dáváme zeleninu po částech (obvykle 3x denně) +seno.
  3.3.2017 13:42Ehrena
  Kájka - hlavně hromadu sena, vodu, případně nějaké granule nebo to, co používáte, zeleninu spíš nějakou méně vodnatou -mrkev, celer, petržel, případně jen teď pro začátek i trochu čínského zelí či čím krmíte. Zeleninu tedy jen takovou trvanlivější, která se rychle nekazí, a ne nějak moc, my jsme dávali pro dvě morčata na dva dny asi jednu denní dávku, pak už měli jen seno, a vystačili si s ním.
  3.3.2017 13:54Zbyněk
  Kájka: já také jedu na víkend pryč, ráno ve čtyři dám holkám normálně zeleninu, ale ani gram navíc, aby se mi nenafoukly, když nejsem doma. Otep sena, vodu a víc neřeším. On to bez zeleniny v pohodě zvládne, dejte ráno spíš méně, jestli je sám, nemá parťáka, bude ve stresu a není nutné, aby se z toho nafoukl.
  3.3.2017 14:03Ehrena
  Já bych měla dotaz, hlavně pro zkušené, už se tu o tom kdysi psalo, ale nic z toho nevyšlo. Jedná se o očuchávání zadečku - vím, že takové běžné je normální, ale my máme jednoho morčíka,rok a půl starého, který svému parťákovi permanentně leze k zadku a většinou ho nadzvedává a leze i pod něj, jakoby mu chtěl jíst od zadku bobíky, to vypadá, nic jiného mne nenapadá. Dělá to skoro pořád a celou dobu, co ho máme, a pamatuji si, že tohle samé už nám v minulosti nějaký dřívější morčík dělal taky, jen už nevím po těch letech, o kterého šlo, ten to dělal jen v mládí asi tak dva - tři roky, pak už ne. A přesně v téhle nenormální míře. Nevíte, o co může jít? Není pro to nějaké vysvětlení?
  3.3.2017 14:25Kájka
  Takže -dát mu dávku max. na jeden den? + hromadu sena. Díky :-)
  Dám to, co jí nejčastěji -kořen. petržel, kousek mrkve, trošku papriky nebo fenyklu (no asi jen 2-3 druhy z toho, ať to moc nesplácá, že?)
  3.3.2017 14:37Zbyněk
  Kájka: ráno normální dávku zeleniny, hlavně nic nadýmavého - mrkvovou nať, dedlubnovou, brokolici, květák, petržel nedávat. Morče přežije nejlépe s druhým morčetem, tedy zvážil bych do budoucna kolegu.
  3.3.2017 14:47Denir
  Dobrý de,mám dotaz ohledně chovatelů dlouhosrstých morčat. Máme krásného dlouhosrstého klučíka. Pravidelně vyčesácám ale z toho línání mi jde hlava kolem. Prosím o radu,je na to nějaký přípravek nebo vitamín. Uvažuji,zda mu něco nechybí línání je nekonečné. Děkuji
  3.3.2017 15:22PavlaS
  Denir: Strojek je na tohle taky dobrá věc :D Je to jako s vlasy, občas je potřeba zastřihnout. No a pak můžeš přidat třeba lněné semínko, trošku ovesných vloček...
  3.3.2017 15:45Denir
  Pavla S : Pravidelně zastřihávám,koupu,vyčesávám. A nic....tak tedy zkusím to seminko a vločky.Mělo by to pomoct? Nechci z něj mít krátkosrsté,má opravdu nádhernou srst,takže zastřihávám přiměřeně.
  3.3.2017 15:54Ehrena
  PavlaS, Denir - taky naše dlouhosrsté zastřihávám, hlavně přes léto, vyčesávám - ale přes stejnou péči a stejnou stravu jsou jedinci,kteří línají daleko víc (i mezi hladkými krátkosrstými to tak mám), ani ovesné vločky a lněné semínko nepomáhají. Zase jim to ale stále dorůstá, nějaký úbytek srsti není vidět. Nepřišla jsem na to, co s tím.
  3.3.2017 16:21PavlaS
  Ehrena: No jasně.. ale kratší chlupy nevypadaj tak děsive, jako když mi v ruce zůstane hrst chlupů. Taky to tak mám u jedný samičky. A někdy to trochu může pomoct. To samozřejmě nemluvim o 2 cm, ale prostě fakt o strojku.
  3.3.2017 17:13Neeen
  Ahoj,měla bych dotaz,chovám tři samičky dohromady a v posledním půl roce prostě příjde jedna samička ke druhé a vytrhne jí trs chlupů(dělají to jen dvě navzájem),trs potom sežere a za hodinu to udělají tak 23krát),fakt nevím co to do nich vjelo,1,protože ta jedna už je celkem oškubaná 2.není to normální.nevíte někdo co s tím?
  3.3.2017 17:21ratonito
  Denir:Ehrena: taky nám jedno morče takhle šílené líná. Kolikrát mi v ruce zůstane trs chlupů i s kořínky. Ale holá místa nemá.
  - - - - -
  a to je hladké krátkosrsté
  3.3.2017 18:14Jezzabell
  Nové album ke shlédnutí;) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33929
  Seznamte se s Vincentem Vegou II., novým parťákem Julese. Od včerejšího dne se nám rozšířil stav o jednoho anglického crestedíka ;)
  - - - - -
  Vzhledem k jeho rošťáckému číru jsem si pohrávala s tím, že vypadá jako malý "gauner", ovšem to by byl potom Pan Béžový..
  3.3.2017 18:33Morce123456
  Dobrý den má tady někdo cuy morče? Nechcete vytvořit nějaké album s nimi? Cuy morčata mě poslední dobou zajímají i když mám normální morče.... Pošlete kdyztak odkaz na nějaké album které pokud morče cuy máte vytvoříte.... Nebo již existující...
  3.3.2017 19:09Buub
  Já mám cuye a v mém albu jsou pouze cuyové.

  Fotí se ale hodně špatně, protože jsou to plašani největší.
  3.3.2017 20:00Morce123456
  Jezzabell-krasne morčata a mimochodem vtipny slovní doprovod:D rozesmalo me to:D
  3.3.2017 23:00Fasa.prasa
  Dobrý deň,
  prosím vas má niekto skúsenoť so strašne plachými morčiatkami? My sme si kúpili dvoch samčekov od jednej pani z internetu. Jednen 1,5 starý druhý 1 mesiac... máme ich už asi 6-7 týžden no doposiaľ si na nás nezvykli. Za život som odchovala veľmi veľa morčiatok no s takýmto prípadom som sa ešte nestretla. Ak ich chytím do ruk su stale v strehu.. aj po 10 minútach a po 100krát ... neustale sa enormne boja a ja si vobec neviem rady. :/
  Ďakujem a rady
  3.3.2017 23:21Buub
  Fasa.prasa

  Mám doma spoustu cuyů, teďka kolem dvaceti. Nezvykli si ani po několika letech :D Zvykla jsem si já a moc toho po nich nechci.
  4.3.2017 08:03Sheena
  https://www.akvamex.cz/klec-kralik-120/

  Tady jsem objevila 120 klec za myslím výbornou cenu, myslíte, že by dvoum myšákům stačila? Přes celý den jsou ve výběhu, v klecích jsou jen na noc. Chci je už dát dohromady, dnes ráno to totiž vypadalo, že si větší od hryzání mříží vylomí i zuby, jak se k malýmu snažil dostat. Případně prosím nevíte kde by měli klec 140? Ta by byla ideální...
  4.3.2017 11:06Katjusa
  ahoj holky-včera jsem si jela pro dvě skiničky jedna zl.aguti,druha černa,jsou to dvouměsični sestřičky pěkne baculky,nadherne velke oči klopene uši,přes noc ukazali jak moc jim chutna,par dni budou spolu sami pak pujdou ke třem holkam,chs jsem musela zrušit a ted mi nějak přibyvaji,no dneska skusim nasbirat trochu mliči u nas se ukazuje ale jen malinko a jelikoš u nas se krmi v letě hodně travou,tak je třeba pomalu je na to zvykat
  4.3.2017 11:21Jeníček112
  mám prosbu kluci mi začli that pleny hlavně v oblesti sena. Hrabou a hrobou a skáčou jako když mají epilept.záchvat:-)
  4.3.2017 13:53Katjusa
  jeniček112-a neni možne že by se nudili?ja pleny nepouživam a mam pelety hobliny plus patro na ktere vylizaji a seno trochu vyš v takym seniku a snaži se to dostat dolu a dost si stim vyhrajou maji i něco na zemi ale nic mi netrhaji
  4.3.2017 14:05Tygrinka
  Sheena: tady je 140 cm http://pethome.cz/cs/hlodavci/15075-klec-kralik-rabbit-140-cm-fp-1ks-8010690049410.html
  - - - - -
  Anebo zde pohledat: https://klece-hlodavce.heureka.cz/ferplast-rabbit-140x71x48-cm/#
  4.3.2017 14:12Ditto
  "Zdedil" jsem skinny samecka, je mu 3 a pul roku. Puvodni majitel pracoval z domova a Dittoušek tak mel vlastne porad spolecnost. Vetsinu dne travil s majitelem na gauci, na posteli. Je teda hodne pritulnej, rad se chova. Ja bohuzel z domova nepracuju. Takze po 8. rano odejdu do prace, vratim se po 18. hodine. Nekdy pozdejc. Myslim, ze se citi osamelej. S jinym sameckem se bohuzel nesnese (zkousel jsem to), kastrovat ho nedokazu nechat a samicku mu teda poridit nemuzu (leda neplodnou? Jestli takovy jsou).
  Snazim se mu venovat, co to jde. Rekord v chovani na jeden zatah mame 2 h 40 minut. V lete mu na Zizkove HLEDAM travu treba 40 minut. Ale nekdy to proste nevyjde a pak ty pracovni dny, kdy je sam od rana do vecera, s tema nicneudelam. (Nechavam mu pustenou televizi,ale z toho zvuku asi moc nema). Pryc ho dat nemuzu, uz jsem na nej zvyklej a mam ho rad. Ale mam soustavne vycitky svedomi, ze je hodne sam. Morce by mel clovek mit pro radost, ja ho ale mam stejne i pro spatny svedomi. Co bych pro nej mohl udelat? Nebo jak poznat, jestli je takhle spokojenej? Diky
  4.3.2017 14:17Katjusa
  tygrinka-mě to přijde jako šilena palka 4tis kles.,si myslim že i stovka stači bohatě pro dvě
  4.3.2017 14:38Tygrinka
  Katjusa: Pálka to je. 120cm naprosto vyhovuje. Pro dva kluky je 100cm malá. Sotva se tam hnou. Pro dva mám dvě metrové propojené. A jak řádí ve 120cm... Až hobliny létají :o)
  4.3.2017 14:54Ehrena
  Ditto - jak jsi zkoušel, jestli se s jiným samečkem snese?
  4.3.2017 14:55Tygrinka
  Ditto: Pokud je to takto komplikované, tak jedině pořídit druhou klec a do ní kámoše. Mám několik kluků, ke kterým jsem nenašla kámoše, a přes mříže si hrají s kolegou vedle (běhají spolu podél klece a oňufávají se), povídají si, pískají po sobě, když se nevidí, a jsou na sobě závislí. Dokonce jsem měla i dost případů, že v kleci se nesnesli, ale ve větším výběhu, třeba v koupelně nebo kuchyni, spolu mohli spokojeně pobývat.
  4.3.2017 15:54Katjusa
  tygrinka-mam taky kluky ve 100 a maji mista dost samozřejme že je berem do ruky a rozmazlujem a nepřijde že se leda tam otoči
  - - - - -
  ono si vem že takova chs ma dva samce ve třeba ve 120 tak by potřebovali garaž na letadla
  4.3.2017 17:06Míša P.
  Sheena: https://abc-zoo.cz/12324-klec-pro-hlodavce-krolik-140.html

  Mají i 160 cm, ale teď je asi vyprodaná..
  4.3.2017 19:01Ditto
  Tygrinka: Dekuju za reakci. Dittousek bohuzel vubec nechce behat po zemi, jedno jestli koberec, parkety, korek... Kdyz ho dam na podlahu, za hodinu ho na tom samym miste, kam jsem ho polozil. Asi ma agorafobii. :)
  Ty oddeleny klece uz mi nekdo radil,ale me to prislo jako jeste vetsi trapeni. Ovsem kdyz s tim mas dobry zkusenosti, tak by to snad bylo reseni.
  - - - - -
  Ehrena: Jo, to jsem zkousel. Ale moc to nefungovalo. I kdyz vic nesnasenlivej byl asi ten druhej samecek. Dittoušek je trochu ňouma.
  5.3.2017 02:40Ehrena
  Ditto - ono jde o to, s jakým samečkem jsi to zkoušel. Ke staršímu samečkovi musíš dát jen čerstvě odstavené mimino, měsíc až dva měsíce staré, dospívajícího nebo dospělého samečka už nepřijme.
  - - - - -
  A pokud jde o to běhání po zemi, samotné morče povětšinou moc běhat nechce, zvláště není-li na to zvyklé. Potřebuje na to většinou společníka.
  5.3.2017 06:53Maugli
  Ahoj mám smce tatu a dva syni bude jim 6 tydnu bedla je dlouha 120 cm- šiška 70cm -viška 80 mužou byt tata dva synové te velké bedně ?? Ja mám zato že je to je pro dva marčata co ví nato???
  - - - - -
  Naprava rozměru dřevena bedna dilka 120cm- šiřka 44cm-viška 59cm kolik morčat mohou byt tak velky bedně dvě nebo tři samci rodina tata dva synové nebo jen dva synové 6tydnu staré ?????
  5.3.2017 07:01Tygrinka
  Ditto: Když to jinak nejde, tak je lepší kámoš přes mříže než žádný. Ovšem jako kámoše je opravdu nutné pořídit mládě, starší samci se většinou nesnesou. U mě se pár dvojic starších kluků vytvořilo, ale já měla z čeho vybírat a kombinovat a také to zabralo docela dost času.
  5.3.2017 08:19PavlaS
  Maugli: No, když jsou takhle malý chvilku jim to asi stačit bude. Ale jinak to stejně nepujde. 3 samci se dlouho nesnesou. Mě takhle vydrželi teda asi 8 měsíců (ve větší kleci), ale spíš mi to přišlo jako výjimka. Lepší by to bylo na dvojice do 120, ale ta šířka je teda nějak málo.

  Ditto: Souhlas s holkama. Některá morčátka jsou fakt komunikativní, některá méně. Taky tu mám samce, kteří se nesnesou ani na metry a naopak tu mám starší samečky, který sice nemůžu strčit do jednoho výběhu, ale pokud nejsou vedle sebe dokážou udělat fakt nemorčecí skoky a výmysly, aby byli alespoň v blízkosti.
  5.3.2017 09:26milannovotnyprosek
  Zdravim, jak se pozna jestli je morce slepe? Mame asi 3mesicniho skinnyho a kdyz ho dame na podlahu, vubec se nechce pohnout a to mu dame granulku abychom ho nalakali aby se pohnul. Pritom v akvarku se hybe normalne.
  5.3.2017 09:39Katjusa
  holky poradte kde kupujete berkel vyhodně?
  5.3.2017 09:42Buub
  Katjusa

  Kupuju to po velkých pytlech přímo od Apetitu. Nevím, jestli to jde vůbec koupit jinde.
  5.3.2017 09:46Damon
  chtěla bych se zeptat, hestli nevíte v čem jsem udělala chybu a proč mi najednou morčátko zemřelo, protože byl ještě velmi mladý.. Šla jsem se prostě podívat do klece jestli je všechno v pořádku, protože jsem slyšela nějaký divný zvuky.. Leželo tam ještě moje morče a kdykoliv se snažil postavit tak se zase svalilo na zem, tak jsem ho vzala s brachou do ruky na klin, kde se take nemol nijak postavit a oteviral svoji pusu jako kdyby se snazil vzit nejaky vzduch a potom se mu udeala mala bublina v puse a pak uz nic nedelal.. Zemrel.. nevite nahodou jak mohl zemrit? a proc?
  5.3.2017 09:48Sheena
  milannovotnyprosek

  Spíš mi to připadá, že se bojí...
  5.3.2017 10:06Buub
  Damon

  Nevíme. Všechna umírající morčata vypadají stejně a to tak, jak jsi popsal, bez ohledu na příčinu úhynu.

  Nebylo hubené? Nemělo před tímto nějaký jiný zdravotní problém?
  5.3.2017 10:11Katjusa
  buub-mam v planu koupit 25kg a tady na kralicich je předražene ale dik kouknu na apetit
  5.3.2017 10:16Buub
  Katjusa

  No teď ho mají na králících v akci a je o pár korun levnější než na apetitu :D

  Myslím si, že levněji asi sehnat nejde. Ale myši jsou na něm fakt nejlepší ze všech velkopytlových granulí. Berkel má taky nejvíc bílkovin, proto bude nejdražší. Protože bílkovinové složky jsou nejdražší.
  5.3.2017 10:41milannovotnyprosek
  Sheena

  Dekuji uvidime casem, mame ho doma tri tydny...
  5.3.2017 10:47PavlaS
  milannovotnyprosek: No to je za prvý málo a za druhý, morče není úplně stavěný na otevřenej prostor. Bojí se. Do budoucna zvažte pořízení druhého morčátka.
  5.3.2017 10:55milannovotnyprosek
  PavlaS

  dekuji za teakci budeme to zvazovat...
  5.3.2017 11:05Maugli
  Ahoj nakonec jsou dva bratři spolu te bedně :) takže mám dva samečky té v bedně mám zato že prodva samce bratry to je akorat
  5.3.2017 11:08AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje včerejší vrh J9:
  http://mownhay.websnadno.cz//AKTUALNE-vrh-J9---432017.html
  5.3.2017 15:05Tygrinka
  milannovotnyprosek: Když už ho pouštíte, tak po prostoru rozmístěte domky nebo nějaké úkryty z velkých krabic od sušenek, morčata ráda chodí od domku k domku nebo přeběhne pod stůl, pak pod sedačku nebo pod skříňku či postel. Jsou i morčata, co rajzují zcela v klidu i po otevřeném prostoru, ale obvykle se na otevřeném prostoru opravdu nerada zdržují.
  Jinak se můžete podívat do oka, posvítit baterkou a pokud se panenka zmenší, oko má normální velikost i barvu a nevidíte bílé či jiné fleky uvnitř oka, tak nejspíš slepé opravdu není. S jistotou vám to samozřejmě řekne veterinář. Ale také se přikláním k tomu, že morčík vidí normálně a venku se pouze bojí. Začněte s výběhem v menším prostoru a pokud vám věří, můžete tam být s ním. Já si takhle kdysi pouštěla kluky okolo sebe v koupelně, pak se jeden odvážnější pustil do předsíně, kolegu neustále vyzýval k průzkumu nových prostor a pak mi tu rajzovali oba po bytě jako dva mazáci :o)
  5.3.2017 15:59Piškvorka
  Ahojte. Chceli by sme si kúpiť dve morčiatka a zatiaľ im pripravujeme pelech. Klietku im vyrobil manžel, o podklad sa postarám zas ja. Páči sa mi mať naspodu deky a pelety na záchodkoch v rohoch. Navrchu býva flísová deka, pod ňou uterák a pod tým najlepšie vraj inkontinenčná prateľná podložka. Lenže jedna stojí 14€ (300Kč) a aby som mala aj niečo do rezervy, musela by som ich kúpiť 5. :) Viete o lacnejšom riešení? Pôvodne som si ich plánovala zošiť, aby to bolo pekné, ale teraz neviem ... Možno naspodok dať len noviny a zošiť len uterák s dekou. Čo Vy na to?

  Ďalšia otázka - naša klietka má drevené boky do výšky cca 13cm. Mám si ich obohnať igelitom/linoleom, aby sa drevo nezničilo?

  Ďakujem :-)
  5.3.2017 16:40Mary
  Piškvorka-Pozor některé morčata (třeba moje)mi jedly vše(kobereček i tu drahou podložku,ručník)prostě vše musela sem to vyměnit za hobliny.Při kadění pak kakaly právě vlákna a asi je to bolelo protože kvikaly.
  5.3.2017 16:55milannovotnyprosek
  Tygrinka
  moc dekuji 😉
  5.3.2017 16:56Zbyněk
  Piškvorka: to je celé naprosto nevhodné - dřevěný spodek klece pro morčata bude za chvíli zničený, neptám se, jak je klec veliká, ale morče nastrčí zadek do rohu a vyčůrá se 4 cm vysoko, i víc. Takže plastová vana se u klecí pro hlodavce nedělá z legrace:) I Ferplast klece mají dřevěné stěny, ale dole je plast. Do plastové vany jsou prima pelety a na to hobliny, je to osvědčená kombinace. Večer se vyberou počůraná místa, doplní pelety a hobliny a je to. Cokoli jiného je práce navíc a jak správně píše Mary, morčata mohou mít tendenci žrát všechno, co není hoblina. Papír, hadry, podložky, noviny - tady vadí tiskařská barva.
  5.3.2017 17:03Piškvorka
  Zbyněk, Mary, ďakujem za odpoveď. Rôzni chovatelia môžu mať rôzne skúsenosti. Tá deková metóda sa tu celkom propagovala (pozrela som si aj archív) a aj tie angl/am videá asi neboli úplne mimo mísu. Pri viacerých morčatách (3 a viac) už ale radili hobliny - kvôli praniu, bolo by ho veľa.

  Ešte si to určite premyslíme. Naša klietka má nepravidelný tvar, ale môže mať takú istú plochu ako klietka 120 x 60cm. Máme zatiaľ kúpené peletky na kúrenie, tie však morčiatkam môžu spôsobiť otlaky ako som počula.
  5.3.2017 17:08Zbyněk
  Piškvorka: rozměr klece je ok! A jenom samotné peletky ne, jsou tvrdé a studené, není to vůbec pohodlné, morče si rádo odpočívá na měkkém a teplém. Jinak v albech mám pro inspiraci patra do klece, docela se mi osvědčily, i když je to samozřejmě práce s podestýlkou navíc:)
  5.3.2017 18:27Kájka
  No, náš morčík rád odpočívá (i psí) nahoře na dřevěném domečku, takže -klidně na tvrdém :-)
  - - - - -
  Co se týče běhání mimo klec, tak šmejdí, běhá ve dvou místnostech. Někdy běhá jak splašenej nějakou trasu "dokola" (myslím že ho to baví), občas poskakuje, jak to dělávají mláďáta :-)) Dneska běhal hodně rychle, chvilkama vyskakoval, až jsem měla obavy, aby se mu něco nestalo (aby do něčeho nenarazil), bylo to chvíli po tom, co jsme se vrátili domů a pustili jsem ho z klece. Jinak samozřejmě, rád si zaleze do bezpečí, v kuchyni má oblíbené místo pod lavicí. Horší je, když zaleze pod postel v ložnici. Různě mu to zacpáváme, aby se tam nedostal, ale většinou si poradí, že něco odsune (odstrká čumáčkem) nebo se tam "zavrtá" škvírou :-)
  5.3.2017 18:45Morce123456
  Kajka-ja si myslím že skoro všechny morčata spí na boudě.... Naše morče spalo v boudě jak byl ještě maličký a pak už jenom když byl naštvaný, to bylo když jsme si ho,, dovolili,, okoupat. Našemu morceti ani klec nezavirame on nikdy nevyleze. Jenom vždycky vyhlíží jestli mu nedame něco z lednice:D
  5.3.2017 18:52Kájka
  Náš morčík se naučil "lomcovat" s klecí, hryže mříže u dvířek, dělá rámus. Připomíná nám králindu, ta to také dělávala, když chtěla ven z klece. Zeleninu apod. mu už radši dávám vrchem, protože nejednou mi zdrhl, sotva jsem otevřela dvířka (dal přednost svobodě před baštou). A chytit morče je větší problém než polapit králíka. :-)
  5.3.2017 18:56Morce123456
  Naše morče právě nikdy neuteklo... Nikdy... Jen když jsme jednou měli klec na zemi a dali jsme ho proběhnout tak vlezl dovnitř ale nikdy nevylezl... Ano naše morče taky kouše klec ted uz moc ne ale dělalo to často.... Teď to tam má trochu ohryzane.. To samé bouda:D:D
  5.3.2017 19:02Kájka
  Samozřejmě, morčík nám takhle neběhá mimo klec od začátku, ale postupně... a postupně si rozšiřoval území. Má zmapované 2 místnosti z ložnice, kde má klec, běhá do kuchyně. Práh z kuchyně do předsíne ale ještě nepřekročil (nejdál byl těsně u něho). Zpočátku jen přebíhal z ložnice do kuchyně rovnou pod lavici. Teď už šmejdí pod stolem i jinde, už byl přistižen i za odpadkovým košem ,-) El. kabely máme zajišťané dávno (v lištách), přístup za lednici + za linku znemožněn.
  Zpočátku jsem mu dělali výběh, ale pak se naučil vždycky něco zbourat a tradá pryč... :))
  5.3.2017 19:05Morce123456
  Kajka-:D naše morče nám ze začátku jak bylo malo vlezlo,, jen,, za ledničku a pod skříň... Naše morče teď nejraději běhá po koberci ale tm ho necháme jen chvíli, nechceme mít zničený koberec. Jinak morcan je nejraději venku, ale to jen v létě a tam ho ani hlídat nemusíme... Samozřejmě že ho hlídám ale když se třeba začtu a nevnímám ho tak nikde neuteče :D je to šikula
  5.3.2017 20:13Kájka
  Morče123...: A to ho venku nemáte ani v ohrádce? Je to zjevně kliďas :-)
  5.3.2017 20:15Ashara
  Chtěla bych se vás zeptat na názor - v lednu jsem si přivezla dvě morčindy z CHS, obě si přivezly všenky, a jak se později ukázalo, i plíseň.
  Byla jsem chovatelkou upozorněna, že se narodily menší, a i ke mně morčindy přijely dosti malé (měly 232 a 244g v den příjezdu v 7 týdnech).
  Zřejmě mají oslabenou imunitu, protože té plísně se ne a ne zbavit.

  Psala jsem chovatelce, že toto jsem od nákupu z CHS nečekala, a ta mi odepsala, že, cituji:
  "Bohužel mít domácího mazlíčka není vždy jen o radosti, ale často také o starostech a pokud k tomu člověk takto zodpovědně nepřistupuje, raději by si zvířátko pořizovat neměl."
  Docela mně to rozhořčilo, dostala jsem ne zdravá oslabená morčata (cena 600kč za jedno "na mazlíka", od začátku jen léčím, a dostanu kázání, že nepřijímám zodpovědně starosti...

  Nejsem člověk, který by se zříkal odpovědnosti za zvíře, a chápu že ani v CHS se nedá podchytit úplně vše... ale zajímaly by mně vaše názory, jestli je normální si z CHS zavléct všenky a hlavně tu plíseň, opravdu s tím má člověk prostě automaticky počítat??
  - - - - -
  Co si o tom myslíte?
  Jsem opravdu blázen, že očekávám od chovatele zdravé morče?
  5.3.2017 20:20Morce123456
  Ne nemáme, je prostě volný.... Chodí jenom tam kde nás vidí. Kdyztak začne kvičet a já pro něho zajdu ať se nebojí.
  5.3.2017 21:01Kájka
  Ashara: já nemám moc zkušeností, ale když jsem sháněla morčátko, tak chovatelka psala, že morčátka odchází z domu při váze min. 250 g a ve věku min. 4-5 týdnů stáří. Obodbně to má na stránkách napsané i jiná chovatelka (o váze min. 250-300 g) Naše morčátko chovatelka ošetřila preventivně proti parazitům (dělá to u všech morčátek) Udělala tohle i ta "vaše" chovatelka?
  Vaše morčátka mají PP? Předpokládám, že nejspíš ano (vzhledem k ceně)
  - - - - -
  Jinak -já jsem chtěla morče s PP (z CHS), právě proto, aby bylo zdravé.
  - - - - -
  Takže já Tvé rozhořčení chápu. Určitě se tady ozvou jiní, zkušení chovatelé, tak uvidíme, co oni na to.
  6.3.2017 07:35Ashara
  Kájka
  ano, je to přesně jak píšete, chtěla jsem morče z CHS především proto, že jsem chtěla zdravá morčátka.
  Když si pořizuji zvíře, počítám s tím, že může časem onemocnět, a budu ho léčit. Anebo vzít si nějakého azyláčka o kterém vím že není v dobrém stavu a toho si piplat. Pak prostě vím do čeho jdu.
  Ale něco jiného je přivézt si zvíře které chovatelka vydává za zdravé, a je nemocné.

  Za dvě morčindy jsem dala 1200 plus dopravu, a za 6 týdnů u nás stála jejich léčba minimálně jednou tolik (Stronghold, Imaverol, Chytrá houba, Biopirox, návštěvy veterináře...), a to nepočítám, že jsem musela na radu vetky vyhodit dřevěné věci (domeček, přístřešek) protože nejdou vydezinfikovat tak důkladně, aby nebyly v budoucnu zdrojem spor plísně.
  A stále se jich ta plíseň drží, takže s jejich imunitou asi nebude něco v pořádku.
  Navíc ani moc nepřibírají, a to jim sakra podstrojuju, a navíc dávám celaskon ve stříkačce.
  To že mají plíseň jsem bohužel nerozpoznala hned, viděla jsem, že jedna má na hlavě mezi ušima stroupky, ale protože měly v kožíšku dost živo, myslela jsem si, že si to rozškrábala jak byla pokousaná od všenek, případně že má kousanec od té druhé (dost spolu dsikutují někdy). Než jsem to zjistila, chytla to i druhá, a také naše dcera.

  Po tom všem mě opravdu nadzvedlo mandle kázání od chovatelky a zejména slova o zodpovědném přístupu.
  6.3.2017 11:59Sheena
  Tak dneska budou mít morčíci novou velkou klec 120cm, konečně jsem našla prodejnu kde ji přímo mají. Včera jsem v hobby marketech nenarazila na žádnou. A snad už to pro ně bude poslední změna... Tak potom přidám fotky :-)
  6.3.2017 12:47Kájka
  Už jsem si víckrát všimla na fotkách, že někdo má u morčat otočené květináče, tak mi vrtá hlavou, proč? :-)
  6.3.2017 14:18Sheena
  Kájka

  No, já osobně pro jejich zábavu, morčík na něj leze a líp vidí z klece a na kámoše v kleci vedle a taky si o něj brousí drápky ( i když to nebude nijak závratný ). Prostě ho mám jako takové zpestření klece, aby měl morčík "co dělat" :-)
  6.3.2017 16:52ratonito
  Ashara: Snad úplně stejnou story jako ty, tu před nedávnem někdo psal. Mám dojem, že ten nick byl Kata-bendzi nebo tak nějak.
  6.3.2017 17:04Kájka
  Sheena: takže -slouží jako rozhledna? :-))
  Koukala jsem do albíčka, že vaši morčíci mají nad pelíškama zavěšené hamaky (nebo tak něco), tak mě zajíma, jestli do toho lezou nebo to mají spíš jako stříšku?
  6.3.2017 18:04Zbyněk
  Ashara: 1200 za dvě morčata, to mají buď pozlacený kožich, nebo jsou to skinníci:)) S váhou se nedá spolehlivě určit problém, některá mláďata jsou drobnější a některá ne, ale samička první rok přibere cca 80 - 100 g měsíčně, sameček více.
  Líbí se mi strategie chovatelky, prodá evidentně zanedbaná zvířátka a řídí se zásadou, že nejlepší obrana je útok, zřejmě je to obdivovatelka rodiny Klausů:)) Prodat zavšenkované mládě je už samo o sobě na průplesk, to bych si nikdy nedovolil, osobně ošetřuji mládě při přesunu do nového domova silným Strongholdem, ale čistě jako prevenci - myšky nekrmím trávou ze sídliště a všenky jsem nikdy neměl. Plísně také ne, ale mám chov v luxusních podnínkách a holky netrpí žádným stresem.

  S plísněmi to ale tak jednoznačné není. Samozřejmě logicky se chce říci, že paní má chov v bordleu a plíseň s tím souvisí, ale tak to být nemusí. Plíseň může chytit oslabený jedinec, zdravotně, stresem atd. Jestliže se to táhne tak dlouho a navíc se objevila i dceři, určitě bych doporučil stěr a kultivaci. Imaverol tedy nezabírá? Vykoupete, necháte oschnout (ideálně zabalit morče do froté ručníku, aby nenastydlo). Zeptám se hloupě - veterinářka je dobrá a nejedná se o svrab? Svrab by poznat měla, ale už jsem se tu setkal i s aplikací Framykoinu na tohoto parazita - od veterináře, proto se ptám.
  Člověku se nechce vracet zvířátka po delší době, to chápu, ale na paní bych poslal veterinární kontrolu, ideálně neočekávaně, aby nestačila vyházet nemocné jedince někam do pole.
  6.3.2017 18:10Tygrinka
  Kájka: Někteří do hamak lezou, někteří to neocení. Moji byli kdysi v době pokusů ten druhý případ :o)
  - - - - -
  Zbyněk: Skiníky by mohla odvšivovat houbičkou :o)
  6.3.2017 18:32Ashara
  Zbyněk
  nejsou to skiníci, je to hlaďanda a crestedka, "na mazlíky". Od chovatelky jsem věděla že se narodily holky menší, ale pak mi psala že "vše už krásně dohnaly", netušila jsem že budou až tak malé. A popravdě ani nikdy moc nepřibíraly, a to krmím myslím opravdu kvalitně. Za podmínkami které pro holky mám si stojím, včetně krmení, péče, "údržby", dodržování léčby.
  Veterinářka není odbornice na morčata, bohužel mi ze začátku i dala špatné instrukce že se imaverol má oplachovat, ale pak jsem tady zjistila že nemá, i přesto to ale na morčíky nezabíralo, tak teď stříkám podle dalších rad Biopirox, ale taky se nezdá že by moc zabíral. Myslím že mají holky bohužel opravdu problém s imunitou.
  Na svrab dělala vetka seškrab a koukala pod mikroskop, a závěr byl že svrab to není, ale svrab by každopádně měl zlikvidovat ten stronghold ne? Dostaly ho v den příjezdu na ty všenky.
  6.3.2017 18:51Buub
  Na mazlíky za šest stovek? No nene :D Tak to byl kauf století i bez té plísně a všenek.

  Ale imho zvířátka jsou riziko nákupu zvířete obecně. Taky se mi stalo, že jsem si s novou myší přitáhla všenky. Myslela jsem, že mě vomejou. Hlavně píchat třiceti cuyům ivomec byla akce, kterou nechci v nejbližší době opakovat:D
  6.3.2017 18:57Tygrinka
  Ashara: Někdy strongohld nezabere a pak je lepší aplikovat protisvrabové injekce. Zkusila bych se poohlédnout po vetovi, který s morčaty má víc zkušeností, aby poradil, jestli se to dá ještě řešit.
  - - - - -
  Buub: Chceš říct, že maximyšinky dávaly trochu najevo jistou nespokojenost se zákrokem? Kolik pomocného personálu bylo následně ošetřeno na chirurgii? :o)
  6.3.2017 18:59Kájka
  Ashara: a jsou morčinky s PP nebo bez? (vím, že v dané situaci to je celkem jedno, ale spíš kvůli ceně)
  6.3.2017 19:00Buub
  Pomocný personál nemám, takže nemohl utrpět žádné ztráty :D A krev netekla, akorát jsem pak půl dne měla zalehlé uši :o
  - - - - -
  Kájka

  Morče bez pp bývá nejčastěji zadarmo :D
  6.3.2017 19:02Kájka
  Buub: to jsem nevěděla ,-)
  Fakt je, že náš morčík je s PP z CHS jen za 300 :-)
  6.3.2017 19:03Buub
  Kájka

  Já mám právě pana Chytrého taky s PP, dokonce i možného k chovu a výstavám, a stál 400,-

  Možná jsou všenky za příplatek?
  6.3.2017 19:06Kájka
  Vypadá to tak. Ale na místě Ashary bych nechtěla být :-(
  - - - - -
  Buub: pan Chytrý :)))))))))))))))))) To byl vrh P nebo CH? ,-))
  6.3.2017 19:15Ashara
  Morčinky jsou s PP. I když je to další otázka která mě tehdy napadla - PP jsem dostala emailem, kde by se kolonka "podpis chovatele" už jaksi nedal vyplnit - je to standard?

  Jinak také se mi zdály dražší, ale chovatelka se zdála velmi seriozní, a tak jsem si říkala "nevadí že jsou dražší, aspoň budu mít jistotu že jsou zdravá".

  Každopádně do chovu by nemohly být protože jsou opravdu malé, samozřejmě nevím kolik vyrostou ale stěží to bude té minimální hranice, březost a porod by byla asi příliš velké riziko.
  6.3.2017 20:34Sheena
  Kájka

  Mají houpačky místo domečků, spí pod nimi a občas si na ně vyskočí. Nechci uzavřený domky :-)
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33934

  Tak mi to trvalo, ale myšáci už mají novou společnou klec. Snad se tam "nepovraždí" :-D
  6.3.2017 20:46Kájka
  Sheena: prima :-) To je sranda, jak ten malej chodí za velkým jako ocásek :))
  A jak se snášejí? nehoní se?
  - - - - -
  Koukám, že klec 120 cm je tak akorát.
  Uvažujeme, že v budoucnu bysme pořídili Vilíkovi kamaráda, jenomže vůbec nevím, kam bysme dali větší klec, na 120 cm fakt není místo. Myslela jsem si, že 100 by stačila, ale teď vidím, že asi ne, když by byli 2 domečky nebo pelíšky.
  6.3.2017 20:51anonymka2017
  Ahoj, od srpna 2016 mám morčátko, koupila jsem si ho z chovatelské stanice. Mám teď přítele, bydlí u mě a má alergii a u mě se začíná objevovat vyrážka. Byla jsem s tím na kožní, dle Dr. to je plíseň od morčátka. Chtěla bych se zeptat, přemýšlím, že se ozvu paní z chovatelské stanice, jestli by si morčátko nevzala zpět. Má psané na stránkách, že pokud z jakéhokoli důvodu budeme chtít morčátko prodej, ať se jí ozveme, že ho odkoupí zpět. Říkám si, že je lepší přímo jí ho dát/prodat zpět, než někomu cizímu přes net když nebudu vědět co je zač.

  Jak byste se zachovali vy? Je mi to samozřejme moc líto, na morčátko jsem si zvykla, ale aby se přítel pokaždé dusil když u mě je, to taky nechci.
  6.3.2017 20:58Sheena
  Kájka

  To jsem sama zvědavá, jestli se snesou. Tajně v to doufám :-D
  Klec mají jen na noc, přes den okupujou naší chodbu :-D, takže jsem dala na rady tady, že 120 bude stačit.
  6.3.2017 21:35Neeen
  anonymka2017:prostě zavolej chovatelce a řekni jí jak to je,je lepší aby si to morče vzal člověk,kterého morče už zná,než si zvykat na dalšího majitele,zbytečné stresy.
  - - - - -
  ještě jsem se chtěla zeptat ohledně Acidomidu,byla jsem u vetky s morčatama a ta mi řekla že mám dávat Acidomid do vody stejně tak jako se to dává králíkům(do každého pití),ale mě to příjde jako blbost,nevím o nikom,kdo by tohle dělal,můžete mi prosím poradit?
  7.3.2017 10:07Jája
  Neeen: Já jsem Acidomid kdysi morčatům dávala, ale jen poloviční množství - je hodně kyselý. Bylo znát, že jim voda s Acidomidem chutná. Ale že by byl nějaký rozdíl mezi tím, když ho dostávali a když ne, tak jsem nic nepozorovala. Ale to jsem všechna morčata měla zdravá. Ale myslím si, že vůbec není od věci, když ho dostávají morčata, která mají zdravotní problémy - trávení, průjmy, bakterie..)
  7.3.2017 10:39Katjusa
  jaja-taky jsem s kinikum davala ze začatku acidomid ,jelikož jsem myslela že jsou citlivějši po par měs.vysadila a měli hlavně travy zeleninu,seno,žijou několik let bez zdr.problemu,tak za mě jen lapač peněz,kdysi babka měla kaliky na chov a nikdy nic do vody nedala a žili
  7.3.2017 14:13Petlover
  Dobrý den,jaké má vaše morčátko celodenní jídelníček? Předem díky :)
  7.3.2017 14:28Forever
  Dobrý den,znáte nějaké chovné stanice morčat v okolí Valašského Meziříčí nebo CHS s možností dovozu tady?
  7.3.2017 15:40Morce123456
  Petlover-seno, ovoce nebo zelenina, granule a voda... Denně třeba 2*jablko,okurka,mrkev,a třeba salát ale nepřehánět.... Seno musí mít morče vždy!!!!
  - - - - -
  Forever-použij google
  - - - - -
  A myslím že morče by mělo mít denne tak čtyři nebo pět kousku zeleniny nebo ovoce
  7.3.2017 15:55Kájka
  Petlover: hlavně seno, zeleninu (cca 100-150 g), nejčastěji kořen. petržel, mrkev, papriku (to má obvykle denně) občas celer, kousíček okurky, fenykl, červ. řepa, petrželka -nať (podle toho, co je doma, akorát fenykl jsem už podruhé koupila jen kvůli morčíkovi, protože mu moc chutná :-)
  Granulky dáváme jen trošku (spíš jako mlsání), morče se bez nich obejde.
  Kdo má možnost, tak dává v sezoně trávu. Přečti si tady článek "jídelníček" (viz výše) :-)
  7.3.2017 15:57Morce123456
  Kajka - není řepa nadýmáva?
  7.3.2017 16:01Kájka
  Myslím, že ne. dávám ji málokdy a jen po kousíčkách. Už jsem se tady na vhodnost řepy jednou ptala a prý ji morčata můžou, ale ne hodně. A chovatelé ji dávají, ti asi spíš krmnou řepu.
  - - - - -
  Lepší je pro morčátka ta krmná řepa.
  7.3.2017 16:04Morce123456
  Aha, a co všechno dáváš morcatum za ovoce a zeleninu?
  7.3.2017 16:05PavlaS
  Forever: Záleží jaké plemeno se ti líbí a podle toho hledej chs. Dopravu si můžeš zajistit i přes celou čr. Někdy se dá doprava domluvit i přes výstavy. Jinak koukni třeba na Glamorous world a nebo tuhle: http://www.chschaloupkanamytince.websnadno.cz/
  7.3.2017 16:13Kájka
  Morce12...: už jsem to napsala (v odpovědi pro Petlover) Nejčastěji kořen. petržel, mrkev, papriku.
  - - - - -
  Z ovoce občas kousíček jablka nebo křížaly :-)
  7.3.2017 16:49Morce123456
  Aha,tak to jo.... To má morče veliký výběr. Ale to už naše morče nebudeme rozmazlovat protože naše morče je strašně rozmazlene. Hlavně protože ho rozmazluju:)
  - - - - -
  Morceti dáváme :mrkev, salát, jablko, okurku, někdy rajče ale bez vnitřku a to je myslím vše. Jahoda a brambora mu nechutná....
  7.3.2017 16:53Sheena
  Morce123456
  Nám třeba morčíci spoustu zeleniny nežerou, takže u nás ráno: zelené natě z petržele nebo mrkve plus občas z kedlubu a salátu, k tomu kousky bílé papriky ( jinou nechtějí ), fenyklu a okurky. V sezóně místo natí tráva.
  Večer: trocha granulí, kousky mrkve, celeru a případně brokolice ( ale tu ne pokaždé ). Nic jiného si nevezmou.
  Z ovoce nám žerou jen jablko a ne víc než jednou týdně. Zkoušela jsem víckrát, ale pak jsem ho nedotčené vyhazovala.
  Nemyslím, že pestrý jídelníček ( jak psala Kájka ) je nějaké rozmazlování...
  - - - - -
  Brambora je tuším pro morče dokonce jedovatá.
  7.3.2017 16:58Petlover
  Díky moc :)
  7.3.2017 17:03Buub
  Petlover

  Seno a granule pro morčata. To je současný denní jídelníček. Zelenina hrozně podražila, takže přímo pro myši kupuju výjimečně a zbytky z domácnosti každý dvakrát kousne a hotovo. Ale každou chvíli bude poživatelný ptačinec a přes sezonu si dají trávu.
  7.3.2017 17:54Morce123456
  Sheena-ja vim že pestrý výběr není rozmazlivani jenže to byste musela vidět naše morče... Pořád se mu něco nehodí. Takže ji pořád to samé (jak granule, tak ovoce a zeleninu) v létě taky papá trávu. Ne brambora není jedovatá pro morče...
  7.3.2017 18:11Sheena
  Morce123456

  To znám, nám taky žerou stejné furt dokola. Jsem ráda, že jsem kdysi toho staršího úspěšně převedla na kvalitnější granule :-)
  7.3.2017 18:31Morce123456
  Sheena-jak to myslíte kvalitnější?
  - - - - -
  Chápu že myslíte lepší... Jaké jste kupovala předtím? Nějak škodily? Že jste byla ráda?
  7.3.2017 20:29Kájka
  No, my co máme jen jednoho mazánka, tak rozmazlujeme ,-) Kdybysme měli hromadu morčat jako např. Buub, tak by to bylo jinak. Fakt je, že třeba paprika je drahá.
  Vilda baští všechno a s nadšením :-)
  - - - - -
  Sheena: co kluci, jak pokračujou? jsou pohromadě v pohodě? :-)
  Felix byl dříve vždy sám?
  7.3.2017 20:54Sheena
  Kájka

  Jo, jo, Felix byl sám celou dobu (2 roky), s vyjímkou asi 3 měsíců, takže je to úžasný mazel :-) Ale podvědomě jsem věděla, že mu musí být strašně smutno, i když jsme se snažili, tak jsem konečně pořídila mimi.
  No, zatím fungujou, minulou noc měli asi náročnou, protože dnes po ranním nášupu prospali ve výběhu spolu v pelíšku celé dopoledne :-). Fakt, chodila jse je kontrolovat, jestli vůbec žijou
  :-D. Zkusila jsem nechat chvíli Felixe ve výběhu samotného, ale to hned malýho volal ( takhle snad nikdy nepištěl! ). A večer když jsem prcka šla "uklidit" do klece, tak Felix chodil kolem něj, snad abych se k němu nedostala. No jsou super a dneska už je i v kleci větší klid. Teda jestli si padnou do noty, tak budu šťastná jak blecha :-DD
  7.3.2017 21:04Kájka
  Sheena: Vypadá to, že budou kamarádi :-)

  Do budoucna také uvažujeme o dalším morčátku. Vím, že morčátkum je lépe ve skupince nebo aspoň ve dvojici. Teď by asi nebyla vhodná doba. Vidím to asi až na příští Vánoce.
  8.3.2017 06:00Čudla85
  Ahojky chci se zeptat kdy mohu vzít mladé od mámy??? Díky za odpověď.
  8.3.2017 07:12Petty
  Dobrý den, myslíte, že se snesou dvě samičky, ale každá z jiného vrhu? Díky
  8.3.2017 07:45PavlaS
  Čudla85: při váze alespoň 250g, ve věku 3-4 týdnů pokud jde samečka.

  Petty: Ve většině případů ano, ale je dobré dát je do vyčištěné klece.
  8.3.2017 09:22Zbyněk
  Sheena: u morčecích kluků se chleba láme v cca osmi měsících věku, kdy si mlaďoch začne nárokovat svoje místo na výsluní. Začne parťáka nakrývat a ten musí situaci ustát a potvrdit dominanci. Když to nezvládne, servou se. Třeba Jezzabell to nedávno řešila tak, že jakmile vzrostla sexuální aktivita mladšího, ihned je dala do prostorného výběhu. Nejhorší při morčecích sporech je nemožnost utéci před dotěrným partnerem. Tedy výběh v krizi řeší problémy téměř zázračně, ale ne vždycky. Minimálně sedm měsíců budete mít doma šťastné morčáky:)

  Čudla 85: ten měsíc věku je v pohodě, jak píše PavlaS, maminka obvykle mladé stejně odkopne od cecíků sama, pokud není ve stresu z ostatních morčat.
  8.3.2017 10:05Bart
  Zbyněk - no to mě nestraš! Sice jsem slyšela, že se rozhodne, jestli spolu kluci můžou být až tak kolem osmi měsíců, ale přesto jsem si myslela, že když už teď spolu měsíc bydlí, bude to v pohodě... Jak to popisuješ, tak začínám mít o toho straršího obavy, protože u nás to funguje nějak obráceně. Místo aby malému ukazoval, kdo tu byl dřív a koho má "poslouchat", tak mu neustále ve všem ustupuje. Malý ho odevšad "vyštěká", i z původě jeho oblíbeného pelíšku... Tak to za těch pár měsíců snad ani nechci vidět! Už abysme chystali nějakou přepážku, ne? Navíc se hrozím, aby k nějakému výstupu nedošlo, až budeme na dovolené, a kluky budou zrovna 2 týdny hlídat naši. Ach jo, jsou to starosti, jak s dětma.

  Jsem ráda, že jsem tady objevila Sheenu, která řeší stejné situace - akorát že o měsíc později.
  8.3.2017 10:08Ditto
  Dobry den,
  muj Dittousek dnes v noci umrel. Zbyla po nem zachovala klec s plastovou vanickou, delka 120 cm. Pokud by se nekomu hodila a je schopen si ji odvezt co nejdriv, je jeho. Bydlim na Praze 3, blizko Olsanskeho namesti.
  Bert.hauser@gmail.com
  8.3.2017 11:43Ehrena
  Bart - neboj, já chovám převážně kluky a jen u jednoho samce (slepého)se mi stalo, že jsem je musela kolem roku věku oddělit. Jinak už léta různě střídám dvojice samců, protože když jeden odejde, vždy pořídím dalšího nového malého k němu, a vždy to prošlo v pohodě. Je fakt, že u některých dvojic byl šéfem dvojice nakonec ten nový mladší, ale nikdy se mi kvůli tomu nepoprali, vždy si to vyříkali poměrně v klidu.

  Ditto - to je mi líto.
  8.3.2017 13:02Kájka
  Ditto: To mi je líto :-(
  To asi bylo náhlé. Vím, že jsi před pár dny tady o něm psala.
  8.3.2017 13:13ratonito
  Petlover:Morce123456: u nás jede pořád dokola, ráno i večer - mrkev, celer, kořen. petržel, římský salát a bílá paprika. 2x jsem kupovala fenykl, tak chvíli měly i ten. Občas jim dám ždibíček petrželové natě, spíš na chuť, a když děláme okurkový salát, tak dostanou slupky. Z ovoce měly jen jabko. A množství zeleniny je 100 g/morče/den. Děcka jim občas dají trochu granulí Versele laga.
  - - - - -
  Ditto: to je mi líto
  8.3.2017 15:32Ditto
  Dekuju. Jo, bylo to docela rychly, i kdyz i tak na me az moc pomaly.

  Tu klec nabizim samozrejme zadarmo, resp. za odvoz.
  8.3.2017 16:14Kájka
  Ditto: dej to spíš tady do inzerce + na "králíky".
  - - - - -
  Napsala jsem to teď do králičí diskuse.
  8.3.2017 17:56Buub
  Dnes první zakousnutí ptačince :D pastevní sezona začíná.
  8.3.2017 18:40Zbyněk
  Ditto: to mě moc mrzí, chudák klučina, byl ještě mladý:(

  Buub: v neděli jsem byl v Máslovické rokli, je na jihozápad a tam už se také zelenilo:) Ale ještě si na to moc netroufám, není kam spěchat, čtyři holky mě se zeleninou finančně nepoloží:)
  8.3.2017 18:54Juvelínka
  Forever- z chs chaloupky na mýtince máme teď skoro tříměsíčního hladkosrstého divočáka :) miminko bylo zdravé, samozřejmě krásné :) jen mu trošku déle trvalo zvykání, paní je má ve venkovním chovu, ale už si zvykl a nenechá se rozhodit :)
  8.3.2017 19:09Sheena
  Zbyněk:
  Potěš koště :-D. No, výběh mají velký celodenní, uvidíme. V nouzi nejvyšší bych řešila přestavbu klece, snad by se dala nastavit a přepažit.

  Bart:
  Tak to máme přesně stejně, taky by to vyjasňování pozic vyhrál ten prcek :-D
  8.3.2017 19:19Buub
  Zbyněk

  Takhle z jara jde jen ptačinec, ale ten se nedá s ničím splést :)
  - - - - -
  A je děsně zdravý. A poživatelný i pro lidi, pokud má někdo rád tyhle extra přírodní saláty.
  8.3.2017 20:00MORČÍK22
  Dobrý den, mám na vás, znalce, dotaz. Dostala se ke mně informace, že morčátko neumí strávit betakaroten a tudíž by nemělo jíst mrkev. Já jsem nikdy tuto informaci dřív neslyšela a nikde jsem o tom nic nenašla. Děkuji moc za případnou odpověď.
  8.3.2017 20:19Jezzabell
  Bart: já řeším zrovna to samé, podruhé. Poprvé si dali po tlamách až na vykouslý kožich na kost (viz. fotky v albech) Jules s Marsellusem. Teď má eMík juniora Pana Wolfa. A dnes začal eMík na chudáka Wolfa ječet, vrčet a cvakat zubama. Šel po něm do kruhu a tak jsem je na chvíli rozdělila. Chudák Wolfík byl v šoku, je úžasné hodné povahy a byl očividně zděšenej z parťákova chování. I ho volal odspod klece. Ale eMík trval na svém.
  Dala jsem je do "vyčištěné" morčatárny po Julesovi a Vincim, teď jsou v kleci jinde, kde můžu líp socializovat mimčo. Tak jestli cítil nějaký pach Julese a prasklo mu v hlavě..No doufám, že se zklidní, protože by museli od sebe. A to definitivně..
  Ne vždy se to kolem osmého měsíce povede..Někde je to na jedničku, mi to štěstí asi nemáme..
  8.3.2017 20:27JENÍČEK112
  Dobrý večer. MÁm prosbu. Jeden kluk s morčíktů po třech letech mi začal trhat plenu ,dnes z ničeho nic. Jinak kluci spolu vycházejjí velmi dobře. Nevíte někdo proč to dělá? Mám to nějak řešit? Baští,pije,běhá ., předem děkuju.
  8.3.2017 21:08Neeen
  Ahoj,před pár dny jsem tu psala zprávu ohledně toho,že mi jedna samice ožírá srst té druhé,ale nikdo mi neodpověděl,nicméně byla jsem u veterinářky a ta mi řekla,že si tak prosazuje dominanci,a že prý ji mám oddělit,protože by jí prý mohla ublížit,ale to nemůžu,protože by se trápila,nevíte někdo co mám dělat?,díky za odpovědi
  8.3.2017 21:34Mary
  Neeen-nevím jestli máte klec,ale já osobně bych v takové situaci dala do půlky klece mříže aby se mohly viděli a očuchávat .;)
  9.3.2017 00:18Tygrinka
  Jeníček112: Přišel na novou zábavu. Plenu nedávat a bude to v pohodě.
  - - - - -
  Jezzabell: Asi bych to přikládala tomu pachu po Julesovi :o/ Zatím...
  - - - - -
  Neeen: Nikdo ti neodpověděl, protože v archivu toho máš mraky, stačí zadat okusovat srst a vyjede ti toho na čtení dost a dost. Obecně se morčata okusují, když mají nějaké nedostatky ve výživě a především při nedostatku vlákniny. Někdy to může být i stresem z malého prostoru. Nevím, v jak velké kleci je máš a jaké mají úkryty, aby si mohly jít na chvíli z očí. Oddělení zatím smysl nemá.
  9.3.2017 06:32Bába
  Buub: vyhlížím ptačinec a zatím nic, ale včera jsem šla s manikurovými nůžkami na první travičku a v ůvozu našla bršlici kozí nohu, tak jsme se s dětkem plazili a sebrali 2 hrstě.Holky to sluply ani to neochutnaly, já také okusila, je to dobré. Tak dnes znovu a mnohem více.
  9.3.2017 11:11Katjusa
  Baba taky čekam na ptačinec ale nikde nic ale mliči už roste ale ještě na nasbirani to moc neni dam jen sem tam pr listku aby si navykli,dneska je u nas slejvak pořadny tak snad to něco da
  9.3.2017 11:36Ehrena
  Bába - bršlici kozí nohu dávám na chalupě kromě trávy taky, máme jí tam mraky, mají ji všichni morčíci rádi.

  Jezzabel - už kdysi jsem se obdivovala, že vaši morčíci se snesou očichávat přes mříže s druhou dvojicí bez problémů, event. běhat ve výběhu stejném, jako byla ta první dvojice. S našimi mám tu zkušenost, hlavně když byli v mladším "produktivním" věku, že nemohli být vedle druhé dvojice, hned jak ucítili cizí pach, začali se pak "dohadovat" i mezi sebou vzájemně, s kámošem, se kterým třeba rok dva v pohodě žili. Ti starší už jsou pak většinou klidnější, na ty už to tolik nezabírá, ale hlavně u mladých do věku tak 4 let si na to radši preventivně dávám bacha, nedávám blízko sebe jejich klece a výběhy venku na zahradě nechávám taky raději kousek od sebe,doma je nepouštím vůbec, protože při našem počtu morčat v současné době 8 kousků, dříve i 12. by to vystřídat nějak efektivně nešlo. Takže si myslím, že u vás to může být zaviněno těmi cizími pachy (další dvojice).
  9.3.2017 11:41MORČÍK22
  Dobrý den, měla bych dotaz. Dostala se ke mně informace, že morčátko neumí strávit betakaroten a tudíž by nemělo jíst mrkev. Je to pravda? Já to nikdy dřív neslyšela a tuto informaci jsem nikde nenašla. Děkuji za případnou odpověď.
  9.3.2017 11:42Buub
  Morčík22

  Blbost.
  9.3.2017 11:55Jezzabell
  Tygrinka, Ehrena: no v noci jsem je musela oddělit. V půl jedné už eMík stresově hvízdal a chudák Wolf nevěděl kam se zdekovat! Ještě že má takovou povahu a není jak Jules, kterej to parťákovi hnedle vrátil i s úrokem! Ale neriskovala jsem a do rána je dala každého do jednoho patra.
  Chudák Wolf byl tak ve stresu, že v kleci nesnesl nic kolem sebe. Zuřivě se pustil do domečku, až jsem se bála, že si vylomí zuby:( No zůstal mu tam jen tunýlek z ohnutých kolíků..
  Teď jsem rozestavěla ze dvou ohrad největší výběh co jsem schopná přes celej obývák a dala je tam. Sice stresově hvízdaj pořád, ale ne tak strašně intenzivně. Sem tam se zaháčkujou a sexujou. Wolfík má zlatou povahu! Snaží se uhýbat, lehat si a neprovokovat. I se uklidí do kouta. Ale nic moc teda..Po kožichu si zatím nejdou.
  Pokud by to nepomohlo, zvažuju už kastraci eMíka. Sice není jasné, zda to zabere. A dlouho jsem byla proti. Ale tady je jasně vidět chyba v Marsellusovi..
  9.3.2017 11:59MORČÍK22
  Buub: děkuji za odpověď!
  9.3.2017 15:10Garf
  Jezzabel: mám asi podobnou zkušenost jako Ehrena, kdykoliv senioři cítí, nebo vidí Rosťu, začnou proti sobě okamžitě sočit, takže cizí pachy skutečně hrají roli ve vztazích i jinak mírumilovných a zžitých dvojic. Minule jsem brala morčouny na prodloužený víkend k rodičům, kde není tolik místa a musí mít klece vedle sebe a pak trvalo tři dny, než si staroušové zase mezi sebou srovnali role, naháněli se a cvakali zubama a to viděli kolegu jen přes mříže...
  9.3.2017 17:54Jezzabell
  Garf: no nazdar..U nás přes mříže nebyl nikdy problém. Naopak bych řekla, že to bylo v klidu. Byli zvědaví, vykecávali, žádný stres nikde nebyl. Dva roky klidu. A včera prostě eMíkovi šíleně hráblo ve vyčištěném patře, kde byl chvíli jeho ex.. Ve výběhu se to pomalu uklidňuje. Což mi neuvěřitelně spadl kámen ze srdce.
  Odnesl to jeho nový parťák Wolfík. Ale přes tlamy si nedali, protože Wolfík to hasil svojí povahou, byť je o 200g těžší:) Dělá jim dobře velký prostor. Teď už se stres pomalinku mění v traktůrkování a pobublávání. eMík se snaží zaháčkovat na parťáka, ale na 1503g kolegu se jaksi špatně leze:)) Zato když to udělá Wolf obráceně, má eMík co nosit a doslova ho přiklopí. Ale nevypadá to, že by mu to vadilo. Zvedne hlavu nahoru a drží..Jeden aby se v nich vyznal!
  Pokud si nedaj přes tlamu, uvidíme.
  9.3.2017 21:06Tygrinka
  A já měla také klučičí dvojice a naopak jsem je v ubikacích každý den střídala a žádný problém nebyl, naopak bylo vždy vzájemné oňufávání a pozdravy a samčí bublání, ale agresivita ne... Vždy se těšili, jak jsem začala se stěhováním, tak stáli u mříží a čekali na změnu. Dokonce jsem měla dvě dvojice a jednoho kluka vedle sebe a pohoda... Čert aby se v těch klukách vyznal, co? :o)
  10.3.2017 00:06Ehrena
  Tygrinka - to tedy ano. To se tedy docela divím, já opravdu u těch mladších si tohle vůbec nemohla dovolit. Teď máme už morčecí domov důchodců, tam už by možná leccos prošlo,ale radši neriskuju.
  10.3.2017 06:31Piskvorka
  Ahojte. Pred pár dňami som sem písala ohľadom podstieľky. Žiaľ, textil sa nám neosvedčil. Morcinky rýchlo zistili, že sa dá podhrabat a zaliezli poden. :-) Takže by sme chceli využiť palety z Hornbachu. Je nutné ich kombinovať s hoblinami? Ďakujem.
  10.3.2017 07:16Morčátko123
  Dobrý den, myslíte, ze se snesou dva samci, ale úplně cizí?
  10.3.2017 07:31PavlaS
  Morčátko 123: Přečti si tady kousek od tvým příspěvkem, co psaly holky. Jinak záleží na stáří. Pokud máš staršího samečka ( více než rok třeba), tak k němu můžeš dát malého, po odstavu. Vcelku nedoporučuju dát k sobě dva dospělé samce. Budeš z nich mít trhající se kouli chlupů a dva naštvaný morčáky.
  - - - - -
  Piskvorka: Je, samotné pelety jsou pro morče strašně tvrdé a dělaly by se jim otlaky. Klasika je pelety do rohů, nebo na nejvíce využívaná místa a na to vrstvu hoblin.
  10.3.2017 10:02Buub
  Morčátko123

  Můžeš to zkusit. Uvidíš, jak vypadají morčecí zápasy. Akorát pozor na ruce.
  10.3.2017 10:57Katjusa
  holky nevite jak se jmenuji boxy s ikea salma nebotak něco,nejdřiv jsem shaněla klec ale ted bych radši box lepši než vysavat pořad
  10.3.2017 11:14majawa
  Katjusa -

  http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00130129/
  10.3.2017 11:18Katjusa
  majawa-moc dik
  10.3.2017 11:21Lilka
  Katjusa: samla
  - - - - -
  Morčátko 123: Buub to myslela jako vtip, dva cizí samce určitě nedávej k sobě!
  Dospělý samec přijme jen mimino po odstavu
  10.3.2017 11:55Jezzabell
  Tygrinka: No přesně! Kluci na sebe spokojeně vrakaj ve výběhu, občas hoděj zadnicí.. Je na nich vidět únava, jedou skoro dva dny v kuse. A těch bobků, to snad není možný! Co půl den to lopata, až se divim, kde se to v nich bere:)) Tihle zrovna na záchudek netrpěj, obvzlášť v téhle situaci.
  Byli spolu ve výběhu i v noci. Nešli oddělit, protože spolu drandili a pak vedle sebe zalehli do papučí. Tak jsem je tak nechala..

  Wolfík zachránil situaci svojí zlatou povahou. A eMíka to očividně přešlo. Asi ho fakt rozhodil pach exparťáka. Ale nikdy mu to nevadilo..Snesli se vedle sebe přes mříže, vykecávali spolu. Ale Jules tam má teď mimino. Tak je to možná tou změnou. Mně už víc nenapadá..Taky se těšili na pokec ve čtyřech, no Houmíka s Bártem snesou všichni. Pořád je co se u nich učit a uvědomovat si.
  10.3.2017 13:18Jeníček112
  Tygrinka
  Děkuju moc,ale ty pleny maji po celém výběhu. 2x1,5metru a on se ji rozhodll dolovat pouze a stále v jednom místě. Jo a to ještě vedle toho výběhu mají morčecí hřiště😊 polézačky,schovky atd. Dokonce,když mu při ťukání sáhnu na záda,tak neurteče,čučí na mě a leží jak přibetonovaný. Nepřeskočilo mu? Ti další dva na něj čučí z domečku a co si o něm myslí ,to si ani netroufám říct. Není nemocný,teda krom hlavičky?☺
  10.3.2017 13:59Morčátko123
  Vtip?? Tady kazdy jen kazdeho ponizuje a uz se mi to tady stalo nejednou. Můžete se chovat přinejmenším slusne. Někdo si poridi deset morčat a absolutne o nich nic nevi... Děkuji Buub za privetivou odpoved...
  10.3.2017 14:34Jezzabell
  Buub: jj., jak jsou samci ve stresu, tak maj nehorázný zuby! Mám několik trhanců na rukách dodnes.
  Skoro by to do nich člověk neřekl, jak jsou takoví milí od pohledu.
  Jednou se mi eMík zarafl mezi palec a ukazovák a škubal hlavou, vytrhl mi nejen kůži, ale i kus masa, dodnes mam jizvu. Ovšem bez pořádných rukavic už mezi dva naštvaný samce nesahám!;)
  A když se zavěsil na ně, jen vyvalil oči a bylo:))
  10.3.2017 15:07Sheena
  Jezzabell

  Přesně, takhle jsem se taky kdysi snažila roztrhnout obří chlupatou čtyřbarevnou "kouli" dvou morčínů a skončila s prokousnutýma prstama... Zarafli se do sebe v přepravce, musela jsem je z ní doslova vysypat a ani si toho v zápalu boje nevšimli. Tím jsem se sakra poučila :-)

  Morčátko123:
  Měla jsem dva stejně staré samce, tehdy 3-měsíční, vydrželi spolu do půl roku, pak to nešlo. Teď jsem k dvouletýmu pořídila čtyřtýdenního prcka a nechám se překvapit. Člověk ale musí počítat, že bude třeba nutné jim rozdělit bydlení.
  10.3.2017 15:52Petlover
  Ahojky, myslíte, že je pro morce nejlepší "podestýlka" hobliny (nebo Asan...atd) a nebo koberec a deky? Samozřejmě pravidelne prane :)
  10.3.2017 16:23Morce123456
  Určitě podestýlka
  10.3.2017 17:29Tygrinka
  Morčátko123: A co takhle si nepořizovat 10 morčat, když o nich nic nevíš?
  - - - - -
  Jenicek112: Tak to místo něčím zatěžkej, aby na to nemohl. Dávala jsem igelitový ubrus na to stará prostěradla a ručníky a na to domky, aby neměly důvod zjišťovat, co je pod prostěradly. Jinak igelit myšákům vesměs dost chutná :o/
  - - - - -
  Oprava: ....neměli důvod zjišťovat...
  10.3.2017 17:30Jeníček112
  Tygrink
  No jdu na to,teď zrovna kydám,tak jsem mu řekla,že ještě jednou uděla v noci brajgl ,tak mu to posypu pepřem mu říkám,to tepřiv budeš čučet Bertíčku,co se bude dít za věci😊😀😄 ne něčím to zatěžkám jak říkáš a uvidím zda ho iritovalo pouze toto místo nebo jesli začne kutat jinde ,,dělník" jeden😊
  10.3.2017 17:35Tygrinka
  Jeníček112: To s tím ťukáním jsem nepobrala. Ty mu ťukáš na záda nebo jak jsi to myslela?
  - - - - -
  Jeníček112: Obávám se, že začne kutat jinde. Pak asi nezbyde, než to pokrýt nějakou látkou, aby k igelitu nemohl.
  10.3.2017 18:15Kájka
  Dotaz: Ráno odjíždíme pryč, tentokrát na 3 dny (2 noce) a daleko (asi 2,5 h cesty autem), tak asi Vilíka potáhneme s sebou. Vrtíme se asi v pondělí večer. Budeme bydlet v menším hotelu. Myslíte, že by těch pár dní mohl být v malé kleci? abysme nemuseli tahat velkou. Má teda rozměr jen 50 x 30 cm. Vilík v ní zpočátku bydlel, když byl malý. Morčík teď váží cca 720 g a je 4,5 měs. starý.
  10.3.2017 18:25Jeníček112
  Tygrink
  ☺ne,sahnu mu na zada ,jestli mě zaznamená a přestane,ale on se otočí čučí na mě,já ho pohladím an se nepohne od ďoury a čeká až vypadnu a maká dál😊
  10.3.2017 18:28Lilka
  Morčátko 123: to jsme si asi neporozumêli (??) myslela jsem to dobře. vůbec by mě nenapadlo tady na diskusi někoho ponižovat. Jen mi pŕišlo, že ne každý může porozumět bŕitkému humoru Buub...
  asi jsem se mýlila a bylo to pochopeno správně. Myslím ale, že je lepší napsat věc dvakrát, než pak řešit pokousaná morčata.
  pokud se Tê můj pŕíspěvek nêjak dotkl (čemuž nerozumím), omlouvám se
  10.3.2017 18:30Jezzabell
  Sheena: au! Úplně to vidím! Nejhorší je, že jak se těma dlouhejma hlodákama zaseknou do ruky pořádně a ještě v zápalu boje škubou hlavou, tak se to hůř hojí. Je to roztrhlé.. A teda aspoň mně to docela hodně krvácelo. No viděla jsem taky všechny svatý 2x, a na morčatárně mají čestné místo pořádné rukavice po lokte.
  Jednou mi totiž šel Jules i po zápěstí, ale jen se otřel zubama..Ani nevím, jak jsem uhla. Ovšem do vteřiny vězel v palci;))..
  A jak se omylem k něčemu schyluje, buď je přiklopím papučí a sahám po rukavicích, nebo rovnou rukavice!! Oni jsou pak naprosto mimo vnímání a to je pak teprve "cvakání"zubů! Jak dvě dřeva o sebe..
  10.3.2017 18:40Kájka
  Nebo máme morčíka nechat raději doma? (aby nebyl stresovaný cestováním)
  Jak dlouho necháváte vaše morčátka doma samotné nejdéle?
  10.3.2017 19:00Jezzabell
  Kájka: no já je nechala doma nejdéle dvě noci a necelé tři dny. Brzo ráno běžná dávka zeleniny, nepřecpávat a zbytečně nedávat navíc do klece "na potom", sežerou to nahned a nafokli by se.
  Hodně sena, granule a po dvou napáječkách ke kleci. Ikdyby moc nepili (mám to různé u dvojic, někdo víc a někdo míň), může se stát, že napáječka může spadnout, nebo protéct, cokoliv..Tak pro jistotu.
  Kdyby to bylona dýl, zajistím si někoho na denní kontrolu a doplnění jídla. A taky vyčištění klece. To je dobré udělat vždy před odjezdem.
  10.3.2017 19:37Kájka
  No, Vilík by slupl i ty granulky co nejdřví (má je moc rád, ale dáváme mu je málo) Minulý víkend jsme byli pryč 2 dny (1 noc), tak to přežil v pohodě, ani nezbaštil všechno seno. Strčila jsem mu kousek petržele pod kupičku sena (do jiného rohu než kde běžně má seno) a když jsme byli na odchodu, tak jsem zahlédla, že už to spořádával :-))
  - - - - -
  2 napáječky máme. on pije málo, ale je mi jasný, že kdyby se s tím něco stalo a přestala fungovat.
  10.3.2017 20:21Tygrinka
  Jeníček112: Aha, no, našel skvělou zábavu a krapet ho to pohltilo :o)
  10.3.2017 20:50Kájka
  Jak vysoký by měl být plast. box (bez zakrytí nahoře) pro morče, aby se z něho nedostalo? stačilo by 25 cm? Myslím pro čiperné, akční morče :-)
  10.3.2017 21:16PavlaS
  Není tu někdo, kdo by se chtěl zúčastnit genetického semináře tuhle neděli? Je to u Slaného.
  10.3.2017 21:18Jeníček112
  Tygrinka
  No super koníček,hlavně o půlnoci. MÁm je v obýváku,kde spím😊
  10.3.2017 22:19Jezzabell
  Jeníček112: a nevadí mu tam něco? mně takhle bugrujou Houmík s Bártíkem (největší kliďasové, co mám doma), když nechám někoho přespat v obýváku. Nejdřív začnou s rachotem v kleci, hlodaj (v noci jinak jedou jen seno a to je v pohodě) podesty, závěsné tyčky na hlodání se semínkama. A jednou mi tu přespávala kamarádka, co chrápe;) A kluci to nejspíš nemohli vydržet, protože třískali kovovejma jehlicema do klece tak dlouho, dokud jí vždycky nevzbudili..:)))
  Kámoška už tady teda spát odmítá. Kluci měli ráno hlavy v hoblinách, no výraz něco jako "ještě jednou nám to uděláš a nevyspíš se taky..":)) A když tam spim já, kluci jsou v pohodě. Naprostý ticho, občas vrknou a chroupou seno. A to mě spíš uklidňuje.
  Ale pro cizí je to prej peklo;) Tak nevim..
  11.3.2017 00:26Jeníček112
  Jezzabe
  Já nevím Bertík to udělal poprvé a kliďas neuvěřitelný,já mu říkám terapeut. 😊a s puberťákama/8měs/vychází. Dobře. Nikdy nebyla žádná bitka. Dokonce jednoho pinďu si vychoval k obrazu svému. Chodí za nh.m,dělá to co on atd,říkám mu ,,izolepn"když drajdí.ven visí mu u zadku😊možná pe fakt nudí, kydám denně,čisté pleny,pelíšky peru,teď mě napadlo jestli mě nemá v hledáčku za to mé denní organizování😊ale je pravda že jsem tam dala na to místo kobereček a je dnes klid. Koukám na něj a on na něm spí.
  Vidíš a pak že nejsou inteligentní,pro ně je nejlepší když návštěva odchází a nejlépe ta,která vůbec nepřijde.😊 mí kluci ,když někdo přijde tak jsou něco jako pani Colombová,tu také nikdy nikdo neviděl a je také ne.☺
  11.3.2017 06:41Zbyněk
  Kájka: nejlepší by bylo ho nechat doma, pokud má dostatečně velkou klec, případně ještě lepší je klec s výběhem, aby měl dost místa, ale bude víc v pohodě, než když bude s vámi cestovat. Petržel nedávej, jenom standardní dávku zeleniny, pak hodně sena a vodu. No a až mu bude tak deset měsíců, až rok, doporučuji mimino po odstavu jako parťáka. Samotné morče může trpět depresí ze samoty a nafoukne se i bez zeleniny, talže opatrně s ranním krmením.
  11.3.2017 08:43Petty
  Jake je vaše nejoblíbenější plemeno morčat?
  11.3.2017 09:01Zuzana090
  Jak dlouho přibližně vydrží balík hoblin German horse 20 kg pro dve morčata v kleci o rozměrech 100x50? Dáváte pod tyto hobliny ještě např. pelety? Děkuji
  11.3.2017 09:07ratonito
  majawa: tyhle krabice mají děcka na hračky a přijdou mi dost nízké pro morče.
  11.3.2017 10:11majawa
  ratonito - bydlení u kamarádky https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=10291
  11.3.2017 10:12Anka
  moje morče bude mít 5 měsíců /za 14dní/. Žere jenom seno, nať z mrkve, petržele, kousek jablka a okurek. Vůbec nechce mrkev, celer a petržel - kořen. Co s tím? Stačí mu jen to seno a zelené natě??L?
  11.3.2017 10:31Tygrinka
  Zbyněk: Co máš pořád proti petrželi? To není jedovatá zelenina... A jinak morčatům zas tolik cestování nevadí jako třeba králíkům a i ti si umějí zvyknout. My vozili morče/morčata každý týden na chatu a nebyla strachem bez sebe. Dokonce neteřin klučík se těší, když ho dají do plastboxu a jedou ke mě. Než nechat samotného morčíka do pondělí večera, to je lepší ho vzít s sebou.
  11.3.2017 10:34Jezzabell
  Anka: Podívej se tady nahoře do záložky Jídelníček a důkladně to prostuduj, jsou tam užitečné věci ohledně pestré a vyvážené morčecí stravy..Přidej žlutou, červenou papriku, srdíčka salátu nebo římský salát (ledový ne, je v něm moc vody, nafouklo by se ti)..sem tam kousek červené řepy atd..A pozor na nadýmavou zeleninu;)
  11.3.2017 10:46Tygrinka
  Anka: Minulá várka morčíků mi také nepozřela celer a petržel jen kousek a občas. Žrali to líp, když jsem petržel rozkrojila nebo oloupala. Slupka jim nejela, tu mi nechávají i ti nynější. Zato teď jim jede špičaté bílé zelí. Chce to někdy zkoušet, někdy být i chvíli neústupný, ale ne vždy všichni dlabou všechno.
  11.3.2017 11:11Anka
  Já morčeti vždy vše okrájím, jako když to dávám do polévky a dávám jen polovinu. Už jsem vše střídavě morčeti držela u tlamičky. Vše vždy ukousl, ale vyplil to, nesežral z toho nic. Snad mu to co žere stačí, protože vyrostl a zesílil. Předcházející morčata žrala vše bez problémů. Proto se divím.
  11.3.2017 11:46Tygrinka
  Anka: Morče není dítě, když "násilí", tak podat kus jedlé zeleniny, kus nejedlé zeleniny a odejít do práce. Když přijde hlad, tak je i nejedlá zelenina dobrá :o) Když to jinak nešlo, dala jsem třeba na noc jen nejedlou zeleninu a bylo. Když byla opravdu nejedlá, tak dorána nezmizela a byla pobokována a počůrána :o) Seno měli samozřejmě pořád, to aby se někdo toho nechytl a nedal myšeti hladovku :o)
  - - - - -
  ...do rána...
  11.3.2017 12:50Kačka r.
  Chtěla bych se zeptat proč mé morče stále pelichá (stačí jen když ji pohladím a už jsem celá od chlupů) Co mám dělat?
  DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ
  11.3.2017 12:51Anka
  Díky, asi stačí to, co zatím žere.n Třeba časem začne.
  11.3.2017 13:56Morce123456
  A pelicha hodně nebo málo?
  11.3.2017 15:33Kačka r
  Morce123456 no celkem hodně
  11.3.2017 17:57Morce123456
  Aha, tak to nevím. Každé morče trochu pelicha ale jestli hodně tak si to vygoogli. :) nebo možná to najdeš na tehlech stránkách
  11.3.2017 22:51Jeníček112
  Tygrinka,Jezzabe
  Tak beru zpět,začalo ho to bavit na jiném místě. Navíc malej to začal dělat taky,tak že super. Hlavně že si hrajou. Ještě že Vojta má rozum,zatim☺,ale děkuju moc. Jen jsem se obávala zda mu něco nechybí 😊
  11.3.2017 23:23vronie
  Ahojte ve spolek,píšu tady poprvé. Před týdnem jsem si dovezla dva morčecí brášky,dneska jim je 6 týdnů. Morčátka mam poprvé,samozřejmě jsem si o nich načetla kde co a vybrala si ke koupi raději miminka z chovatelské stanice. Měla bych pár dotazů a bude vděčna za jakékoliv rady a zkušenosti.Především řeším jak kluky ochočit,zatím jsou dost plaší.První 3 dny jsem je nechala tak at se zabydlí a rozkoukají a potom jsem je zkusila vzít do ruky,podle rady chovatelky.Potom jsem narazila u Reny na názor,že by se měli nejprve osmělit jíst z ruky a teprve potom hladit a nakonec až vzít do ruky.Takže jsem na ně přestala tlačit a zkouším krmit z ruky. Pokroky jsou,ale jde to pomalu.Myslite,ze je tento postup správný?Ono co člověk,to názor,tak prosím o zkušenosti.Další otázka se týká papaní
  ,když jsem klukům chystala salát,zjistila jsem,ze nevím,zda ho umývat nebo raději ne?Mokrou trávu nesmí,tak nevím jestli je salát jiný případ nebo prostě umýt a vysušit?Zatím to tak praktikuju,bo je mi proti srsti jim dat neumytý salát z obchodu.Omlouvám se,jestli je to stupidní dotaz,ale nerada bych prckum ublížila a odpověď jsem nikde nenašla.A poslední dotaz,kluky mam v kleci 100x50,sice ted lituji,ze jsem nevzala 120cm,ale snad casem až kluci dorostou. Dotaz se týká výběhu,udělala jsem jim před klecí ohrádku z kartonu,do dvířek dala rampičku,ale klukům se nechce ven. Mám to nechat na nich,až se osmělí nebo vydělat do ohrádky?Je pravda,že než se odvážili do patra v kleci,tak jim to taky trvalo 5 dnů�� Ale teď začínají dost řádit,tak chci aby se mohli proběhnout.No a to je vše co mě zatím trápí.Předem děkuji za rady.V.
  12.3.2017 07:56Morce123456
  vronie-urcite to není stupidní dotaz.. Je super že jste zde napsala... Pokud máte morče týden tak si ještě nezvyklo.. Dejte mu čas... Ale nebojte ochočí se za chvíli. Tak zeleninu bych asi myla, ale není to úplně nutné. Já myslím že ten salát se nemusí sušit jen omýt a dát morceti
  12.3.2017 08:19Zuzana090
  My máme dvě holčičky od včerejška. Klec 97x57, konkrétně Ferplast Casita 100, je dostacujici. Paní v CHS mi rekla, že si mysli, že pro dvě morčata je 120 zbytečně velká, ale to je asi věc názoru. Holky budou mít letní výběh venku. Zatím jsou taky trochu plašandy, paní říkala, že teď byla nemocná a neměla na ně moc čas, tak zdivocely, ale zdá se mi, že během pár hodin se otrkaly docela dost. Zatím nemáme jinou možnost je mít v jiné místnosti než spíme, tak se chci zeptat, co dělají vaše morčata v noci? Jde je nějak odnaučit okusovat klec? Ta naše jedna se občas pustí do plastového přístřešku. Pomůžou třeba větvičky? Že by si všímaly jen jich? A četla se jsem že morčata narozdil např. od králíků mokrou trávu můžou...
  12.3.2017 08:58Sissinka123
  Ahoj, včera jsem si přivezla moje prvni morče samicku alpaky, dnes rano jsem našla na dně klece moc, ale mnohem tmavší a jak když s krvi. Prosím o radu. Je mlada,ma přes měsíc. Předem děkuji.
  12.3.2017 10:07Bába
  Zuzana090:
  Spím s holkama v ložnici, (dívčí ložnice) klec neokusují, dojídají večerní zeleninu a chroupou seno,mají proti sobě 2 klece tak i přeskakují sem a tam, vše je o zvyku. Stále lepší, než zvuky dědka, horem dolem.Větvičky můžou, naše nejraději jabloň, mokrou trávu dávám, nesmí být zapařená.
  12.3.2017 10:22Lilka
  Sisinka: kontaktovala bych chovatelku. ona třeba červená ŕepa barví moč. Ale u morčat jdou pŕípadne nemoci rychle, jestli to vypadá opravdu krvavě, navštívila bych neprodleně veterináře a s sebou vzala i moč.
  12.3.2017 10:45PavlaS
  vronie: Jojo, to chce čas. Mokrá tráva nevadí, ale nesmí se zapařit. Výběh je určitě super nápad, oni na to přijdou. Krmení z ruky je fajn.

  Zuzana090: Já jich mám v pokoji mmntálně 6 :D A aspoň moje zkušenost je taková, že si morče na režim, který jim člověk nějak rozumně nastaví, zvyknou. Nemám klece, takže žádný kousání mříží nehrozí. Večer dostanou večeři a seno na noc. A pak je až do rána klid. Větvičky si většinou koušou přes den.
  12.3.2017 11:01vronie
  Zuzana090- Ahoj,klukům 100cm klec asi taky zatím staci,navíc tam mají patro,ale kdyz se honí (což je fakt sranda sledovat),tak by určité uvítali větší prostor,no snad se casem odvazi do výběhu.Jinak k tomu okusováni mříží,kluci mají v kleci dřevěný přístřešek a takovou dřevěnou rampičku,takže okusující hlavně tohle a superní jsou větvičky,kluci milují jabloň,tak zkus někde naškubat a snad s těma mřížema přestanou �� S tou mokrou trávou si nejsem vůbec jistá,raději si počkám na více názorů.A ty už bereš holky do ruky,i když třeba před rukou zdrhají? V.
  - - - - -
  PavlaS-ahoj,děkuji za názor. Tak to vypadá,že ta mokrá tráva a tím pádem ani salát nevadí,tak to je super. No já jsem salát vždy umyla a pak ho drchlila papírovým kapesníčkem do sucha�� Takhle to bude mnohem jednodušší a hlavně ušetřím spoustu kapesníčku �� S krmením z ruky budu pokračovat a nechám klukům otevřené dvířka do výběhu a snad na to příjdou. V.
  12.3.2017 13:15Zuzana090
  Vronie- jojo, bereme je do ruky i když zdrhaji, myslim že morčata se schovávají vždy a nepřijdou se dobrovolně pochovat.. Samozřejmě je nechci plašit, ale myslím, že se takhle alespoň v rámci možností ochočí rychleji..včera se bály víc, dnes už vidím pokrok, pro jídlo si přijdou k misce i kdyz stojím u klece, z ruky teda zatím nechcou..
  12.3.2017 13:22Neeen
  ahoj,asi blbý dotaz,ale radši,vím že jarní tráva morčatům nedělá dobře,můžu dávat morčatům větve i teď,nebo je to podobně jak s tou trávou?
  12.3.2017 15:06Morce123456
  Neen-dle mého názoru můžeš. Ty neuškodí... Sice nevím ani jak je to s tou trávou ale většina uživatelů píše že se nemá dávat.
  12.3.2017 16:51Zbyněk
  vronie: já myju teplou vodou morčidlům všechno (teda kromě sena):)) Trávu v létě také myju a osouším jí normálně látkovou utěrkou na nádobí, není nutné, aby z toho tekla voda. Ale jinak nezapařená mokrá tráva nevadí, nicméně mým holkám to chutná suché mnohem více.
  12.3.2017 18:26vronie
  Co se tady člověk nedozví! Morčíci nesmí jarní trávu? Proč? Tohle jsem nikde nečetla a nadšeně sbírám první lístečky,aby se měli kluci dobře�� V.
  12.3.2017 18:52Buub
  vronie

  jarní tráva se musí dávkovat opatrně. ale právě tím, že začíná růst postupně, se tenhle návyk vytvoří přirozeně a sám. pokud by člověk přinesl v dubnu rovnou nůši, to by vadilo.

  jen pozor, jestli to, co sbíráš, je opravdu jarní tráva nebo zbytky z minulého podzimu, které pod sněhem zůstaly zelené.
  12.3.2017 19:24vronie
  Buub-sbirala jsem jarní travicku na zahrade,zasetou na podzim. A občas jsem jim natrhala lístky pampelisky a ty vypadaly taky jarně �� A kdyby to byla podzimní tráva,je v tom problém? Diky,V.
  12.3.2017 19:42Buub
  no, podzimní tráva je přemrzlé cosi. první zelené lístky trávy seté na podzim nech být a vůbec tam ani nešlapej, nebo z toho trávník nebude. na některých místech už se dá nasbírat spoustu ptačince.
  12.3.2017 20:02vronie
  Buub-neboj,travnicek uz je tam solidní�� No i když jsem se dívala na netu jak ptacinec vypadá,tak raději zůstanu u bylinek,které urcite poznam,at ty moje kluky neotravim�� V.
  12.3.2017 21:08Buub
  vronie

  žabinec musíš poznat :D je to malé, půdokryvné, na současné venkovní poměry nápadně zelené. lodyhy jsou poléhavé, šťavnaté a křehké, listy to má vždy dva naproti sobě v jednom patru a v druhým patru zase dva naproti sobě, ale křížem k těm prvním listům. a už kvete, takové malinkaté bílé kvítky.
  12.3.2017 21:13Sheena
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33943

  Tak jsem zase vylepšovala - morčíni mají ode dneška takové 1+1... Ale už fakt končím :-D!
  12.3.2017 21:38vronie
  Buub-ok tak ja budu mít oči otevřené a třeba o zabinec�� zakopnu,jinak diky za vyčerpávající popis��
  - - - - -
  Sheena-teda ti tvoji morcici ale mají luxusní bydlenicko,do budoucna taky uvažuju o podobnem reseni.Za me palec nahoru��
  12.3.2017 22:36LenkaO.
  Prosím, máte někdo zkušenost s vytržením stoličky u morčete? Je možné, aby to přežilo? Chodím na dobrou veterinu zaměřenou na hlodavce, už jsme vyzkoušeli a vyšetřili kde co - tohle se zdá jako poslední možnost. Bohužel to prý bývá konečná, tak nevím, zda to zkusit nebo morčátko raději netrápit a nechat ho rovnou uspat.
  13.3.2017 09:08Garf
  Zdravím, nevíte někdo, kde se dá zakoupit v Praze Rodicare instant, nebo Recovery Plus 1-2 pytlíčky? Nějaká veterina, kam se dá jít na jistotu? Mám objednáno v eshopu, ale díky nepředvídaným událostem jsem vypotřebovala domácí zásobu a potřebuju akutně dnes...:-(
  13.3.2017 09:52LenkaO.
  Garf : veterina Na Hůrce
  13.3.2017 09:54Jezzabell
  Garf: H-Vet v Petrovicích http://www.hvet.cz/mapa Klidně si tam dopředu zavolej, jsou tam velmi ochotné sestřičky na recepci;) Chodím tam pro něj a stojí kolem 70Kč/ 1ks..
  13.3.2017 10:29Ehrena
  Garf - vet.klinika Erika na Praze 8
  http://vet-klin-erika.cz/
  Je lepší předem zavolat, jestli ho mají.
  13.3.2017 10:31Bart
  LenkaO. - nemusí to být vždy konečná, pokud nenastanou nějaké komplikace. Také záleží, proč Vašemu morčíkovi musí stoličku vytrhnout. Já jsem si to prožila pár dní před Vánocema, kdy bylo zjištěno, že má stolička kaz a navíc se kýve, a proto musí ven, protože morčíka to moc bolelo a nemohl kvůli tomu jíst. Pí. doktorka to zjistila až v inhalační narkóze, kdy tlamičku mohla důkladně prohlédnout. Před tím nic neviděli. Zrovna mu zub vytrhla a doma jsme pak týden dávali antibiotika a analgetika. Morčík se musel znovu učit jíst a zjistit, že už to nebolí. A několikrát denně k tomu dokrmovat samozřejmě. Bohužel pro nás to nakonec konečná byla, protože za měsíc a půl se objevil veliký absces pod bradičkou a náročná dlouhá operace tentokrát celkové narkóze už byla na zvířátko moc. Doktorka si nejdříve myslela, že tam mohl zůstat v čelisti úlomek zubu a z toho ten absces, ale nakonec prý nikde nic nebylo, ani si nic nevrazil, prostě záhada i pro pí. doktorku, která si na operaci dala opravdu moc záležet. Morčík po 5 a půl hodinové narkóze přišel k sobě už jen na 2 hodiny a pak to vzdal. Ale samotné trhání zubu bylo za čtvrt hodiny hotové a z inhalační narkózy byl hned probraný. Není to podle mě nic, kvůli čemu bych zvíře dala uspat. Nejdřív zkusit všechno pro jeho záchranu! Hlavně najít dobrého veterináře.
  13.3.2017 10:33Zbyněk
  Sheena: skvělý tip, jestli se mi podaří úspěšně rozmnožit nejmladší, také přikoupím ke stávajícímu obýváku na noc ještě ložničku pro přírůstky:))
  13.3.2017 11:22LenkaO.
  Bart
  Díky za naději. Já se plácám od Vánoc s nechutenstvím morčátka (v listopadu 3 roky). Chodíme k veterinářce Lietavcové (což jsem si zjistila, je výborná na hlodavce). Nejprve dostal jen analgetika a měl zbroušené stoličky v inhalační narkóze (ale nález malinký, nic pro co by nemohl jíst). Za týden už dostal antibiotika Marbocyl, protože se nelepšil a k tomu probiotika. Po atb nastala zázračná změna k lepšímu, po 6 týdnech je paní doktorka vysadila, byl naprosto ok. Za týden po vysazení opět návrat k původnímu stavu :( Dostal jiná antibiotika, po nich mu bylo zle, takže vysazení. Týden střídavě jedl a nejedl. Potom prudké zhoršení stavu - apatie, nahrbený sed. Celou dobu, když nejedl jsem dokrmovala rodicare, takže nezhubnul. Následovalo sono, znovu rentgen zubů, čelisti, broušení stoliček. Na rtg tentokrát na zadní stoličce nebylo šrafování, co tam má být a trochu se prý hýbe a prorůstá k oku. Opět dostal marbocyl, zlepšil se, ale už ne tak jako poprvé. Co mě překvapuje, že stále hlodá větvičky, chroupe kůru, to by snad nedělal, kdyby ho bolel zub? Seno moc nechtěl nikdy, teď vůbec, maximálně sušenou kopřivu a pampelišku. Už se přiznám, že jsem dost zoufalá. Jeden den je ok a potom se to zhorší. Nechci ho dát uspat, slyší na jméno, chodí se mazlit, vydrží hodinu na klíně a bublá...Je mi ho moc líto. V okolí jsem díky výši peněz zanechaných na veterině už považována za blázna, ale je mi to fuk - kdybych věděla, že je šance na vyléčení.
  13.3.2017 11:43Garf
  LenkaO, Jezzabell, Ehrena- děkuji.

  Jinak to co tady čtu o zubech, to je děs a běs. Já jsem přesně přes Vánoce také řešila krizi s Rostíkem, přerostlé zoubky řešíme s přestávkama od srpna.Ve finále už jsme nevěděli co sním, absolvoval všechna možná vyšetření a broušení zubů, rozbory a výtěry, antibiotika, probiotika, léky na bolest, přesto stále hubnul a nežral, už jsem byla připravená na uspání. Pak mu vetka vysadila atb na základě negativních výtěrů a čuník se pomalu rozbaštil, nabral na původní váhu a rozveselil. Bohužel teď v pátek večer jsem mu objevila absces na hranici dolní čelisti a krku. Bez veterinářky jsme tedy byli cca 2 a čtvrt měsíce.Takže v sobotu na veterinu, čištění, v úterý bude velké čištění pod narkózou :-( A samozřejmě znova antibiotika a od chvíle, kdy je Rosťa má, opět přestal jíst, takže dokrmování...To co píše Bart mě poměrně vyděsilo...:-(Co se týká investovaných financí, mluvím o tom jen před dobrýma známýma, mnoho lidí vůbec nepochopí, že je to člen rodiny a že za něj jsem ochotna dát takové peníze...
  13.3.2017 12:13LenkaO.
  Garf

  Tak ať je to dobré! Vůbec jsem netušila, že i když budu krmit přesně podle pravidel - seno, větvičky, zelenina, žádné mlsoty atd. - může morčík takhle dopadnout :( Jinak je zdravý, krásný, čilý, srst jako samet - jen ta hloupá stolička a takový průšvih :(
  13.3.2017 12:55uj uj
  Odborný dotaz pro Buub:
  (omlouvám se, možná se bude opakovat, ale v archivu diskuze jsem nenašla):
  Kastrace samce - od jakého věku? Záleží hlavně na věku nebo i na hmotnosti? Bývají časté komplikace? A jak se přibližně pohybuje cena (s inhalační narkózou) dnes (pokud máš přehled)?
  Předem díky za info :-)
  13.3.2017 14:50Garf
  LenkaO. Děkuji, také přeju ať vám to s morčíkem dobře dopadne.
  13.3.2017 15:53Skinny_morče
  Dobrý den,
  nedávno se nám narodila miminka skinny morčat od matky barvy černá s bílou a otce himalájce. Čekala jsem miminka v barvě černá s bílou, popř. aguti zlatá. Ale vyskytlo se překvapení, a to samička, která bude nejspíše aguti se spodní barvou čokoládová. Ale to není důležité, spíše mám dotaz k její sestře. Vypadá jako černá s bílou, jen černá je trochu světlejší, ale má ohnivé oči. Chci se zeptat, jestli opravdu může existovat morče černé s bílou, které má ohnivé oči nebo bude stejný oříšek, jako její aguti sestra?
  Předem moc děkuji za odpovědi :)
  13.3.2017 16:26Buub
  Skinny_morče

  Je to jednoduchý, obě ty dvě morčata budou sable. To je nestandardní barva vznikající naředěním černé. Vypadá to přesně tak, světlejší černá, ohnivé oči. A ta agutka bude taky sable, protože kde by se ti tam vzala čokoládová? Hlavně čokoládová aguti by měla uši bez pigmentu. Jestli má tahle pigment, tak ta jakože čokoládová barva není čokoládová, ale zase sable.
  - - - - -
  uj uj

  záleží spíš na hmotnosti. komplikace spíš nebývají, nebo tak běžně jako obecné riziko anestezie u morčete. Na cenu se musíš zeptat na konkrétní veterině, nejsou na to žádné tabulky nebo obecné ceníky. Je to třeba jak s autoservisem, jedna věc může stát hodně různě.
  13.3.2017 16:33Skinny_morče
  Buub

  Moc děkuji za radu. :) Čokoládová by tam vzniknout mohla, otec má čoko předky. :) Může sable vzniknout, i když ani jeden z rodičů je v předcích nemá?
  Děkuji :)
  13.3.2017 16:53Green
  Ahoj, chtěl bych se zeptat, kolik tak váží morče před porodem, máme doma prvorodičku a včera měla 990g, přibrala za poslední týden 70g. Tak bychom chtěli odhadnout kdy muzeme zhruba čekat porod. :-)

  Předem díky.
  13.3.2017 16:55Guinea Pigs
  Green:
  Je to různé :) Podle toho kolik jich čeká a kolik vážila před zabřeznutím. Já měla samičku, která jednou před porodem vážila 900g a podruhé zase 1200g. Opravdu je to různé a podle váhy se to těžko pozná. :)
  13.3.2017 16:58Green
  Guinea Pigs:
  Díky za rychlou odpověď, podle našich záznamů v deníčku to mohlo být tak 700g před zabřeznutím. Poslední 2 týdny už jen polehává, ale jí pořád, tak uvidíme.
  13.3.2017 17:01Guinea Pigs
  Green:
  Není zač :)
  13.3.2017 17:10Buub
  Skinny_morče

  Na čokoládovou nestačí, když má otec nějaké předky. Vlohu pro čokoládovou musí morče vždy zdědit od obou rodičů.

  Ale sable, to je něco trochu jiného. V podstatě už ten tvůj himi samec má vlohu pro sable, protože je himi. Na všechny svoje potomky přenese jednu vlohu pro himalájské zbarvení, což je nejsilnější ze zesvětlovacích vloh. Pokud samice sama má vlohu pro nějaké jiné zesvětlení, tak v kombinaci s himi samcem udělá sable jako nic. Představ si to tak, že sable je vlastně aguti stříbrná bez aguti. Nebo buff nebo krémová akorát na černé barvě.
  13.3.2017 17:12Skinny_morče
  Buub

  Moc děkuji :))
  13.3.2017 17:12Buub
  Green

  Bohužel na to žádný fígl není a prostě musíš počkat, až to bude. Podle váhy se pozná, že je samice březí, to je všechno. U některých člověk má pocit, že musí každou chvíli prasknout třeba i dvě tři neděle. Jiné vůbec nevypadají, že už jsou vysokobřezí a najednou mimina.
  13.3.2017 17:19Green
  Buub:
  To je hezky napsáno - taky nám přijde že má zácpu. Každopádně moc díky, nezbývá než čekat. :-)
  13.3.2017 17:28Hermanka78
  Dobrý den , mám půlroční samičku a chtěla bych jí naučit chodit na záchůdek . Ale nevím jestli na to není už stará aby se to naučila .
  13.3.2017 17:55Buub
  Hermanka78

  Bohužel máš morče a morče se se záchůdkem nekamarádí bez ohledu na věk. Pokud chodí přednostně do nějakého rohu klece, můžeš záchod umístit tam. Ale bobky a načůráno bude stejně i jinde.
  13.3.2017 19:24Hermanka78
  Děkuji
  13.3.2017 19:28růžový unicorn
  Dobrý den...mám problém s tím že morčátka furt kvičí a pískají ...jídlo mají vodu také já už nevím co mám dělat nemá s tím někdo zkušenosti?
  13.3.2017 19:57Jája
  růžový unicorn: Řekla bych, že s tím mají zkušenosti všichni. Pokud jim budeš dávat jídlo i mimo termín krmení, tak budou řvát neustále. Já mám morčata naučená tak, že se prostě nepíská. Je to o důslednosti. Pokud mi morčata pískají a není čas krmení, tak je všechny podrbu, případně krátce pochovám, aby viděla, že se jíst nebude. Nesmíš povolit. Za čas je pískání přejde. To se mi zatím naučila všechna morčata, která jsem kdy chovala, pískají minimálně.
  13.3.2017 20:02Morce123456
  Růžový unicorn-třeba potřebuji pomazlit pokud se jim nevěnuješ.
  13.3.2017 20:28uj uj
  Buub:
  děkuji, případně si ceny zjistím. A ta váhová hranice? Aspoň přibližně :-)
  Předem díky.
  13.3.2017 20:32Buub
  uj uj

  no já bych nechtěla kastrovat morče pod půl kila, ale třeba je to jen moje osobní preference :D Čím větší, tím lepší.
  13.3.2017 21:38Zbyněk
  Buub: jak je to tedy s vlohou pro čokoládovou? Celočerná samička s celočerným samečkem mi zplodili celočernou samičku a čokoládového samečka, přičemž otec v rodokmenu čoko neměl. https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mimca_II S tím kastrováním se laicky zeptám - není vhodné nechat samečka pohlavně dospět a projít pubertou? Děkuji
  13.3.2017 21:58Buub
  Zbyněk

  Vloha pro čokoládovou je recesivní. Oba dva rodiče musí mít minimálně vlohu. Pak je 25% šance čokoládové barvy u potomstva. Nebo musí být jeden nositel vlohy a druhý čokoládový, pak je 50% šance. Nebo jsou oba čokoládoví a pak jsou všichni potomci taky. Plus teda, není to přímo vloha pro "čokoládovou", spíš vloha pro bezpigment s tmavýma očima. Černou zesvětlí na čokoládu, červenou na oranžovou, nestandardní buff, krémovou nebo bílou černookou na standardní bezpigment. A protože další ředící vloha, pro barvu lila - nebo prostě pro bezpigment s červenýma očima, je silnější ve svých projevech, morče může být v červené řadě zároveň bezpigment přes "čokoládovou" i "lila", bude mít červené oči a ten černooký bezpigment na něm nebude vůbec vidět.

  Jinak recesivní vlohy se v rodokmenu můžou táhnout po generace. Každý "skrytý přenašeč" produkuje 50% dalších skrytých přenašečů a pokud se nepotkají dva, nebo se nezkříží s nějakým "luštičem", není možnost to zjistit.

  U té kastrace se to má tak, že protože morčata dospívají klidně ve dvou měsících, když má sameček váhu, tak už je dávno projitý pubertou.
  13.3.2017 23:08LenkaO.
  Buub - prosím, když si přečteš moje dva příspěvky týkající se stavu morčíka - co si o tom myslíš, má šanci nebo ho budu zbytečně trápit trháním stoličky? Díky za odpověď.
  14.3.2017 06:57Kiwi385
  Dobré ráno, budu si pořizovat dvě morcatka a nevím
  Co by bylo pro ně lepší ... přemýšlím nad akvárkem nebo nad klecí , prosím poraďte mi .
  14.3.2017 07:14Ashara
  Kiwi385 zkuste pohledat na internetu, třeba v tomto odkaze autorka porovnává plusy a mínusy jednitlivých variant http://svet-morcat.webnode.cz/jak-na-morce/bydleni/
  hodně inspirace je i v albech zdejších uživatelů :) https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=bydleni
  - - - - -
  a spousta obrázků pro inspiraci :D https://www.google.cz/search?q=mor%C4%8De+bydlen%C3%AD&client=safari&rls=en&tbm=isch&imgil=E9HFCl3G-RVzCM%253A%253BhyRWZG6_fHrChM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.mojezvire.cz%25252Fprofily-zviratek%25252F367-devi-morce%25252F&source=iu&pf=m&fir=E9HFCl3G-RVzCM%253A%252ChyRWZG6_fHrChM%252C_&usg=__2FMZ2aUxM3nYFldEzhrYIqsKq3w%3D&biw=1280&bih=739&ved=0ahUKEwi3zebbqtXSAhWInRoKHTYgDdcQyjcIOQ&ei=FYnHWPfuE4i7arbAtLgN#imgrc=_
  14.3.2017 07:32Zbyněk
  Buub: děkuji moc za obě vysvětlení! Ukládám si to:)

  Kiwi385: pro mě by byla volba mezi klecí a akvárkem jasná - akvárko je zoufale těžké, nepraktické, nevětrá, špatně se čistí atd. Klec je proti tomu nebe a dudy. Za ty peníze:
  http://www.ajax-chovatel.cz/detail/54179-klec-kralik-bunny/369 bych vzal 120ku, mám jí doma a je prima, morčáítka budou mít dostatek prostoru. Jinak Ashara vybrala úžasné bydleníčko, Villa Paulina u Reny mě dostala, ale to už je vyšší level:))
  14.3.2017 07:45Ashara
  Zbyněk
  viď, já když vidím co mají některá morčátka k dispozici, říkám si, že taky někdy něco takového zkusím :-)
  Já mám momentálně ten mnohými zatracovaný plastbox (Ferplast Duna Multy) 100x50, je opravdu fajn že nic nelítá ven ani při myším pošahaném lítání :-)
  Ale - pořizovala jsem ho s tím, že jsem věděla že se zanedlouho budeme stěhovat do starého baráku, který je sám o sobě studený a je tam dost průvan, a naopak v létě je tam opravdu dost výrazný chládek. Takže vím že v létě se mi v něm morčíci nebudou smažit, a v zimě se naopak může hodit aby mi nenastydli (i když je samozřejmě nepostavím přímo do průvanu, ale stejně).
  Takžy bych Kiwi vybírala i podle toho jaké podmínky pro morčíky budete mít.
  14.3.2017 08:02Buub
  LenkaO.

  To bohužel nemůžu říct z toho, co vím, nebo spíš nevím. Pokud je problém jen a pouze v jednom zubu, vytržení je řešení a to řešením i trvalým. Pokud morče trpí celkovým onemocněním dentice, pak je všechno jen udržovačka nebo pokus o ni.
  14.3.2017 08:29lenyka
  Dobré ráno. Morčátko po atb. na silný zánět močového měchýře úplně odmítá potravu. Tlačím mu do tlamičky naškrabanou zeleninu a stříkačkou rodicare instant. Nemám tušení kolik toho v něm zůstane.Prosím o radu, jestli pro něj můžu ještě něco udělat a jestli mám vůbec ještě šanci ho rozkrmit. Dle veta už asi ne.
  14.3.2017 16:37Ehrena
  Pokud morčátko vůbec nejí, musíte se snažit přikrmovat a dostat do něj alespoň 50ml rodicaru nebo té zeleniny denně. Jak dlouho to trvá, co odmítá jíst?
  - - - - -
  Po antibiotikách by také mělo dostávat probiotika, dávali jste?
  - - - - -
  Antibiotika obvykle rozhází tu střevní mikroflóru a morčátko pak odmítá jíst. Na to jsou právě ta probiotika vhodná.
  14.3.2017 17:28LenkaO.
  Prosím, víte o nějakém veterináři z Prahy, specialistovi na stomatologii (stomatochirurgii) hlodavců ? - potřebujeme vytrhnout stoličku.
  14.3.2017 18:13Zuzana090
  Jak to děláte vy, co poustite morčata volne po bytě, aby nebylo všude nacurano a nakakano? Stačí, abych je vyndala na pět minut do bedýnky když chci vyčistit klec a hned je po nich hrozná spoust...
  14.3.2017 18:34montey
  Krásný vrh G https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33944
  14.3.2017 19:35Kájka
  LenkaO.: Vím, že na králičí diskusi hodně chválí v Praze Dr. Valeše, co se týče léčby králíků, ale nevím, zda to platí i pro morčátka. Jinak nejlepší v tomhle oboru (stoamtochirurgie hlodavců) jsou na VFU Brno.
  - - - - -
  MVDr. Zdeněk Valeš, H-VET
  14.3.2017 19:49Magule
  Dobrý den, prosím o radu. K dvěma dospělým morčinkám jsem koupila třetí...březí. Narodili se dva kluci a jedna holka. Chtěla bych si je všechny nechat. Klukům udělám samostatné patro. Nebudou se ale prát pokud je nechám spolu a pod sebou budou cítit bandu holek?:) Kdy kluky separovat? Je jim 2,5týdne a už se patřičně předvádí tanečními kroky s bubláním :)
  14.3.2017 21:07LenkaO.
  Kájka - díky!
  14.3.2017 21:49Emmet
  Ahoj, davate nekdo morcakum dehel lesni?
  Popripade, je tohle ono?
  Hledala jsem na netu, ale nejsem si 100% jista. V albu je fotka.
  Dekuji.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6907&id=33945
  15.3.2017 06:37Dame
  Emmet - na fotce mas devetsil, dehel kvete az v lete. A ne, ani jedno morcatum nedavam, proc taky. Snaz nekde natrham brslici, ptacinec a vic si pochutnaji.
  15.3.2017 09:23Buub
  Emmet

  Díváš je na děvětsil bílý. To je velmi raně kvetoucí rostlinka. Je to taky léčivka, akorát se sbírá oddenek před květem. Morčatům to nesbírám, ze dvou důvodů: zaprvé, páchne, asi by to nežrala. Je to rostlina nabušená obsahovými látkami a moje myši astma ani žlučníkový záchvat nemají. a taky jediné místo, o kterém vím, že v mém okolí roste, je takový malý trsík.

  Jo, příště rada k hledání jména rostlin podle obrázku: je naprosto nutné koukat i na jiné znaky než jen na květ. Doba květu. Ale i další fígle, jako třeba přítomnost listů. Všimni si, že devětsil kvete bez listů. Listy vylezou až později, až už květy dávno nebudou, schválně, všímej si toho. Jsou pak podobné lopuchu, akorát menší, ty listy. Děhel květe normálně s listy a ty listy vypadají podobně jako listy bršlice. Navíc děhel je asi milionkrát větší než devětsil. Je to vysoká kytka, větší než já, někdy. Děhel se krmit dá, i lidi to kdysi jedli jako zeleninu.
  15.3.2017 09:57Zbyněk
  Magule: kluky bych nechal u maminky ještě tak týden a půl, vhodná doba pro odstavení je měsíc věku a samička je většinou odstaví sama. Ve dvou týdnech klučinové už obvykle nakrývají všechno, co má jakýkoli otvor, vrčí a vlní se před vším, co je chlupaté:) Nicméně zabřeznout by holky neměli.
  Já osobně bych se je spíš snažil udat, protože šance, že se v pubertě rozhádají kvůli samičkám, tu samozřejmě je, je to tak padesát na padesát. Ale samozřejmě je spousta chovatelů, co mají doma obě pohlaví a dvojice kluků fungují. Takže druhý dotaz je čistě na kříšťálovou kouli.
  15.3.2017 12:22Puccka
  Prosim o radu - co na doskriabane miesto na kozi u skinny morcata, ktore ho dost svrbi-morcina sa zacala skriabat v okoli prednej packy a dost sa aj doranala? Podla veta sa nejedna o svrab, co to moze byt neurcil. Dostali sme krem Dermazin, ktory by mal byt "na vsetko" (to jest atb, antimykotikum, a myslim aj antibakterialne). Uz som ju niekolko krat natrela, ale v zlozeni je, ze moze byt zatazou pre pecen a oblicky, z coho nie som velmi nadsena. Ma niekto skusenost s Dermazinom, alebo resp. ako vas vet riesi takyto nalez, ak nevie urcit co to je?
  Vdaka
  15.3.2017 12:32Emmet
  Smrdi? Prave docela voni a Emmet to okamzite chtel, ale davat mu to tedy radeji nebudu. Dekuji za rady :)
  15.3.2017 13:35Ehrena
  Magule - taky jsem se bála, když se nám do naší čistě klučičí morčecí bandy narodily tři holky (maminka byla samička vnuček a táta náš sameček), všechny jsme si totiž nechali a měla jsem obavy,co na to budou kluci dělat,jestli je ucítí.
  Máme ale morčatárnu 3patrovou, holky jsem dala do nejvyššího patra a bylo vše v pohodě, jestli je cítili, nedávali to rozhodně najevo. A v pohodě nám to vydrželo celých 8 let, teď už nám z toho zbývá jen jedna poslední samička.
  Takže si myslím, že by to neměl být problém.
  15.3.2017 16:00Neeen
  Ahoj,mohl by mi PROSÍM někdo odpovědět,jestli můžu dát morčatům i teď větvě?????,ptám se,protože vím jak je to teď s tou trávou.
  15.3.2017 18:38Smirny
  Neeen: muzou se dat vetvicky. Samozrejme nenastrikane chemií.
  15.3.2017 19:17Neeen
  Smirny:no jasně,ale můžu je dát i teď,po zimně?????
  15.3.2017 19:27Ashara
  Neeen
  já jsem sice stále začátečník, ale myslím že větve jsou prostě jiná sorta jak tráva - tráva je sezónní, tzn. to co je ted k mání je stará, která je odsouzená k odumření jakmile vyroste nová... kdežto větvičky jsou stálé, i když jí dáš o pár měsíců později, pořád to bude ta samá větev ne?
  15.3.2017 19:29Magule
  Dobrý den, děkuji za odpovědi, Zbyňku a Ehreno. Mám ještě chvíli na rozmýšlení. Ale míma jsou tak rozkošná, že je nasnadě jak to dopadne:) Vypadá to na morčecí mrakodrap :D
  15.3.2017 19:47Smirny
  Neeen: jasně, můžeš dát po zimě:-)
  15.3.2017 20:27Neeen
  Smirny:díííííííííííííííky za odpověď
  15.3.2017 21:38Kájka
  Jak tady vidím vpravo reklamu na antiparazitický sprej, tak začínám přemýšlet, jestli něco takového pořídit pro morčíka (proti klíšťatům). Budeme ho s sebou vozit na chatu a až bude teplo, tak bysme ho tam mohli pustit na trávu -pást se. Tam kam jezdíme, bývají klíšťata hodně. U králindy jsme používali Advantix spot on (pro štěňata a malé psy), fungovalo to dobře. Když nebyla ošetřená, tak jednou měla aplno klíštat (na čumáčku a těsně u očí), i když byla venku krátce.
  - - - - -
  Nevím, jak to je u morčat, jestli se jim klíšťata přisajou kamkoli na tělíčko.
  Co by jste doporučili jako účinné a bezpečné pro morče proti klíšťatům?
  - - - - -
  Máte někdo zkušenost s antiparazit. spreyem BIO LIBERATOR (Trixie) nebo MENFORSAM?
  (jsou tady v nabídce e-shopu)
  15.3.2017 21:57Buub
  Kájka

  morčata pasu přes pastevní sezonu v podstatě celodenně jak čas i počasí dovolí, a klíšťata jsem u nich nikdy neřešila, prostě nebyla.

  Kdyby byla, použila bych arpalit.
  15.3.2017 22:34Kájka
  Buub: Takže je preventivně ničím neošetřuješ?
  Na Vysočině, kam jezdíme, jsou klíšťata hodně. Každý rok je já i děti máme. Hlavně na jaře se na nás vrhají. Je to u rybníka, bývá tam vysoká tráva. My,lidi, ač se postříkáme nebo namažeme čímkoli, tak marný boj :-( My akorát smrdíme na dálku, ale klíšťatům to neva.
  16.3.2017 07:43Smirny
  Kájka: stejne jako Buub pasu skoro denne hodne morcat ve vybehu, kde je fakt dost narostle travy a klistata nemaji. Jednou jedinkrat jsem davala kliste pryc morcici od oka, ale slo to v pohode, bylo malo prisate. Mozna jak maji tuhou kuzi, tak se klistatum nelibi:-) A klistat je u nas spousta, kocka ma stale, tu musim necim vzdy osetrit. Jizni cechy.
  16.3.2017 08:10Zbyněk
  Včera jsem se večer doma bavil, s holkama máme pevné rituály - udělám večeři, naskáčou si samy do klece, kde je zavřu a jdu rozkládat a sušit výběh. No a pak jsem začal stavět a připravovat klec pro zapůjčeného samečka, kterého přivezu dneska. Jakmile jsem začal udusávat podestýlku, u holek nastalo užaslé ticho, přestaly se cpát bojínkem a nakukovaly, co se děje. Opřené o mříž, nedůvěřivě pozorovaly, co to má znamenat a občas velmi nespokojeně zavrčely. Ráno si pak daly milovaná dýňová semínka jenom s velkými rozpaky a prababička vůbec, i když jindy rozhání holky od květináče, tak teď byla zalezlá u vchodu nory a jenom upírala užaslá očka, co se to proboha děje:) A pak že morčata milují změny:))

  Buub: u mladé předpokládám říji tak za týden, myslíš, že jí ještě můžu dvakrát podat komplex, ve kterém je i vitamín A? Díky moc!
  16.3.2017 08:44Buub
  Zbyněk

  úplně v pohodě. pokud toho teda nedáváš toxické dávky.
  16.3.2017 09:44Zbyněk
  Buub: díky moc, ne, kapičku denně pro lesklou srst a nejenom to:) V případné březosti samozřejmě stop.
  16.3.2017 10:48Kájka
  Zbyněk: Ty to chystáš na pánskou návštěvu a holky mají být v klidu? ,-))
  Tak to bude dneska doma "poprask". :-)
  16.3.2017 10:56Zbyněk
  Kájka: jenomže to ony neví:)) Spíš mě překvapilo, jak správně vytušily nějakou lumpárnu ze strany zákeřného pánička:)) Plus fatální změnu servírování semínek - květináč nebyl na barevné larise, ale na hnědém leskymu:))
  16.3.2017 11:31Ashara
  Zbyněk:
  Když koukám na vaše osazenstvo babča-dcera-vnučka-pravnučka tak mě napadá - ženich je pro pravnučku, a necháte si doma zase prapravnučku? :D
  16.3.2017 11:35Katjusa
  zbyněk copak že ses dal na množeni?
  - - - - -
  no nam genova samička min.sob.porodila dva skiničky kluky a jednu trikolorku chlupatou holčičku taky mohla nějaky tyden počkat na tu travu a mliči po troškach už dostavaji
  16.3.2017 12:02Zbyněk
  Ashara: ano, to je poměrně přesný popis mých chovatelských plánů:) Snad to vyjde a bude všechno v pořádku. A snad tam bude samička a ne dva kluci:)

  Katjusa: jako každý rok.
  16.3.2017 12:12Kájka
  Zbyněk: to jsi udělal chybu ,-)
  Navíc když jsi chystal další klec... mají oči a hlavně uši :-))
  16.3.2017 18:53Zbyněk
  Kájka: právě probíhá seznamka se všemi dámami, nejagilnější je prababička, "pusinkují" se přes klec:)) A divoch objevil, že má nad hlavou obytné patro:) Zítra udělám fotky:)
  16.3.2017 20:42Sissinka123
  Ahoj, jak si na Vás nové morčátko zvykalo? Předem díky.
  16.3.2017 22:17vlocka
  Ahoj vespolek --zitra jdu na veterinu -ale jen tak asi se nemylim -Karamelka neji -je najezena -a vypada jako beran -a ma cely krk vlhky -ze by prerostly zuby -nebo zasekla trava v pusince divala jsem se co mne nechala ale nic jsem nevidela a zuby to je tezko rict -srovnavala jsem je se segrou jeji Maceskou ale ty se to moc nelibylo
  17.3.2017 09:33Smirny
  vlocka: obávám se, že při tomto stavu bude zítra zcela jistě již pozdě:-( Při takovém nechutenství se musí cca každé 3 hodiny do morčete dostat stříkačkou instantní seno a vodu. Jak morče nejí, tak se mu rozhodí trávení a je konec.. Jak se nerozkrmí do 24 hodin, tak není moc šance na záchranu.
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/pomoc.htm
  - - - - -
  vlocka: držím pěsti, kéž by se podařilo pomoci..
  17.3.2017 11:01Ahoj ahoj
  Smirny: no na veterinu bych taky sla ihned, ale ja chodim s morcetem na brouseni co mesic, někdy to vyjde tak ze jdeme na brouseni jeste v den kdy jí, nekdy to bohuzel nevyjde a jdu az po 2 dnech co nejí, krmím každých 8 hodin 15 ml, po brouseni každých 6 hodin 15 ml instantního sena a nic mu neni, každé 3 hodiny je zbytečnost :-) bezne s emi nerozjída i 4 dny a normálně se pak rozezere , vetsinou nezerou ne kvuli tomu ze nechteji ale ze to vet moc zkrátí apod. :-) takže na veterinu co nejdriv ale ze když se nerozji kvuli zubum do 24 dohin ze je sance mala to je blbost :-)
  - - - - -
  TEDA V případě ze jde o zuby a ne neco jineho samozrejme :-/
  17.3.2017 11:27uj uj
  Tohle nešlo nesdílet:
  https://www.youtube.com/watch?v=T8AZq0F3AQk
  :-D
  17.3.2017 11:48Smirny
  Ahoj ahoj: ano, ve vašem případě je to opravdu jiné..
  - - - - -
  V případě nechutenství se opravdu vyplatí krmit každé 2 až tři hodiny cca 2 až 4 ml. Po troškách, ale častěji, no..
  17.3.2017 12:31Katjusa
  uj uj-koukla jsem,ale dle mě pro morčiky ubytovani nic moc aspon podle mě se musi morčik vykoulet v seně a ne sama latka je to pro nepřirozeně anomchapu ted budou všichni proti mě ale proč to tak z umělkovat
  17.3.2017 12:54uj uj
  Katjusa:
  Já to sdílela kvůli tomu prckovi, jak se v té houpačce mele a neví, jak se má uložit :-)
  A co se týče "podestýlky" - každý holt upřednostňuje něco jiného, každá varianta má pro i proti. Já osobně mám obě dohromady - hobliny i "běhací" kobereček, ale jen na látce bych morčátka asi také nechovala, toho praní :-O a navíc z hoblin a sena pak sviňky krásně vonííííí :-)
  - - - - -
  Katjusa:
  Pokud bys uměla německy, moc hezky je toto dilema zpracováno zde (já bohužel nemám čas to překládat, ale myslím, že hodně tipů z těchhle stránek by mnozí ocenili... tak snad časem):
  http://www.sifle.de/Fleece.htm
  http://www.sifle.de/Einstreu.htm
  http://www.sifle.de/Fleece_Tagebuch.htm
  17.3.2017 13:06Zbyněk
  Tak mám první fotky seznamky se samečkem:)) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Ugo Chudák prďola dneska dostal od cílového objektu pořádně přes držku, říje bude za týden, je to jasné, ale ona mu to říkala:))

  uj uj: no ten je úžasnej, jak si užívá houpačku a skáče radostí a pak že si morčata nehrají:))
  17.3.2017 13:11Ashara
  uj uj
  já si bohužel myslím, že se ten prcek nemele jen tak, ale trápí ho nějaké breberky :(
  Ty holky které jsem vrátila to dělaly první dva dny než je stronghold zbavil všenek, a jedna to pak dělala i kvůli plísni která jí svědila na zádech - jako by se snažila zbavit imaginárního jezdce :(
  - - - - -
  Zbyněk
  ženich je fešák náramnej :-) a je nějaká šance na potomka puntíčka? teda puntičku? :D
  v morčecí genetice zatím moc kovaná nejsem...
  17.3.2017 13:25Smirny
  Ashara: tohle je čistě mláděcí praštěnost:-))
  17.3.2017 13:30Ashara
  Smirny
  tak to je jen dobře :-) nemám moc zkušeností, ale s těma mýma jsem trpěla taky když jsem je sledovala :(
  17.3.2017 14:15Petlover
  Dobrý den, chci se zeptat jakymi granulemi krmíte? Děkuji.
  17.3.2017 14:23Green
  Petlover

  Já osobně těmito - jen přes zimu, v létě granule nedávám vůbec. Jsou s vitaminem C a mým morčákům chutnají.
  - - - - -
  Petlover

  Nejsem zaregistrovaný. Jde o Berkel Premium C morče - tady v eshopu.
  17.3.2017 14:42Zbyněk
  Ashara: prcek poskakuje čistě štěstím:)
  No, počítám, že ze dvou mláďat bude jedno celočerné a jedno bude mít někde bílý flíček:) Určitě z toho nebude typově zbarvený dalmatin, největší šance je na dvě celočerné. Při mém štěstí to bude celočerný sameček a neudám ho:)
  17.3.2017 15:01zuzanecka
  dnes odešla do morčátkovího nebe zuzanka
  17.3.2017 15:08vlocka
  Dekuju Smirny-byla jsem u veterinare ale oni to nedelaji -vidi problem a volali na specialni kliniku jedu tam za 1 h --je mi lito ze tady to nefunguje jako v cechach --tady brouseni zubu a to vse kolem stoji 12000 kc a to nekecam -takze lidi tady radsi zabijou zvire nez jdou na veterinu -manzel mne nesnasi a mame silenou hadku -ale mne je to jedno Karamelka je moje- ja ji chtela -a tu sanci ji dam -at se da do hromady -vyfotim ucet -at potom vidite ze nekecam bude to v librach tak to si kazdy muze prepocitat--asi ji zuby porostou zase potom -hold budu muset setrit na jidle a tak --je na sale nevypada to dobre -mne bylo receno -tak uvidime drzim palecky -asi jsem blazen zaplatit toto za ni --ale Anglie je silena je mi dobreku xxx
  17.3.2017 15:23Petlover
  Díky moc, prave se mi líbí granule Cunipic alpha pro, ale dívám se i na jiné možnosti ;) :)
  17.3.2017 15:26Petty
  Ahoj, jelikož mám nove morče tak by mě také zajímalo jak si zvykalo.
  17.3.2017 15:42vlocka
  Sissinka 123 mne je 39 a zrovna si vydela a mohla cist co mne trapi jsme jen lidi -a mame problemy a zivoty a radosti a smutky -ale doopravdy na sebe nejsme osklivy -vis holka moje -verim ze jsi byla nadsena se zeptat a dostat odpoved co nerychleji protoze ti na morcatku zalezi a to je pekny a toho si vazim --ale nemusime byt na sebe osklivy staci -ze zivot je tezky kolem nas vsech vis ---ja pracuju mam dite hodne nemocne morcatko -silenou hadku s mym manzelem a pak trochu casu jsem skocit -vetsinou si jen ctu a nikdy nepisu -ale jsme tu -jen casove to je narocny pro vsechny prace rodina a ten kousek casu --Verim ze ti lidi radi napisou -jen ten kousek trpelivosti --dekuju za sebe
  17.3.2017 15:51Kleo
  vlocka:Přesně tak, krásně napsané, držíme s morcatkem palečky :) ♥
  17.3.2017 16:48Katjusa
  ja si myslim jak tady chce mit mimča morčiku,a nemaji chs.tak všichni jsou proti tomu nač množit podvrataky ale jakmile chce množit zdeněk tak vše nej,všichni řikaji jak je to skvěle..atd.no děs
  17.3.2017 17:19Neeen
  Katjusa: no jo,konečně rozumný člověk
  17.3.2017 18:03Ashara
  Katjusa a Neeen
  popravdě, mě ani nenapadlo na to koukat takhle, já jednak ani nevím jestli Zdeněk má chs nebo ne, a jednak nejsem proti množení bez pp, pokud to někdo nemá opravdu jako množírnu a zvířata nebere jen jako věc.
  Já chtěla morčata z chs a ne ze zverimexu především proto, abych měla jistotu že dostanu zvířata zdravá. A nedávno jsem tu psala jak jsem dopadla :(
  17.3.2017 18:06Ehrena
  Dnes jsem koupila nový RodiCare Instant a má úplně jinou barvu a vůni než ten minulý. Kupuji tu větší krabičku, ne ty balíčky, a v minulé krabičce byl prášek zelený, ale v téhle je víc do hněda a ta vůně je úplně jiná, spíš nepříjemná. Prošlý není, doba trvanlivostí je až do roku 2019. Stalo se vám to taky někdy?
  17.3.2017 18:12Katjusa
  ashara ja proti tomu taky nejsem a taky to tak dělam ale takovy zdeněk tu davno psal proč množit a přitom děla to same
  17.3.2017 18:23Kájka
  Petty: My máme morčátko od Vánoc. Byl 2 měs. starý, když jsme si ho přinesli. První den nechtěl ani jíst, krčil se v rohu. V noci potom vše snědl. Postupně se začal otrkávat den po dni... Ya pár dní s euž nechal hladit a nejradši si zalezl pod deku apod. Asi po měsíci jsme mu začli dělat výběh, aby měl pohyb, začal to brzo bourat a zdrhat. :-) Taky začal skákat (spíš se spouštět dolů z postele apod.), zkrátka -potom, co okusil svobodu pohybu, tak ho začlo bavit ťapkat, běhat, šmejdit. Necháváme ho puštěného několikrát denně ve 2 místnostech (nejčastěji v kuchyni), rád si zaleze pod lavici, to je jeho druhý domeček :-) El. kabely máme zajištěné (v lištách) a různé "díry" ucpané, aby nevlezl třeba za linku nebo za ledničku. Samozřejmě, lepší je, když má morče ohrádku a v ní výběh.
  Morčík nás má už docela ochočené, často se ozývá, když chce něco dobrého (zeleninku apod.), tak píská až vříská a když chce ven z klece, tak s ní lomcuje (kouše mříže). Samozřejmě, je rozmazlený ,-) neměli by jsme mu správně vyhovět, když zapíská :-)
  17.3.2017 18:24Ashara
  Katjusa
  tak to nevím, já tu nejsem registrovaná moc dlouho, tak nemám přehled.
  17.3.2017 18:43Kájka
  Na zavolání většinou přiběhne za mnou a nebo se aspoň ozve, čímž se prozradí, kor když zaleze pod postel. A nebo zašustíme se sáčkem, nejlépe s granulkama a už běží a nebo hlasitě piští :-))
  - - - - -
  Vločka: Držím palce, ať to dobře dopadne! :-) A chápu Tě.
  "Jsi zodpovědný za to, co jsi k sobě připoutal." /A.Saint Exupéry/
  - - - - -
  Vločka: Měli jsme králindu, byla několikrát operována (kvůli abscesům čelisti), několikrát hospitalizovaná atd., stálo to hodně peněz (málokdo ví, kolik celkem), i moji nejbližší mě těžko chápali. Dokud byla šance, bojovali jsme. Nelituji ničeho, žádné koruny... S čistým svědomím. Jinak bych se nemohla podívat svým dětem do očí. Lhát bych jim nedovedla.
  Králinda byla člen rodiny, neskutečné zvířátko, které nám dávalo najevo svou přízeň. Byla velký mazlík. Vždy statečně bojovala (ač měla za sebou cokoli těžkého), měla chuť do života -až do konce.
  17.3.2017 19:02Terka29
  Dobrý večer, chci se optat, čím to je , že náš sameček furt piští.. Seno, zeleninu, granulky , piti atd má.. Samička je od něj daleko ... :/ Je zcela zravej :/
  17.3.2017 19:35Morce123456
  Terka29-asi chcou pomazlut... Ale všechny morčata pišti buď chcou kontakt s člověkem nebo mu něco chybí...
  17.3.2017 19:56Petty
  Moc díky :)
  17.3.2017 20:06Kájka
  zuzanecka: To mi je líto :-(
  17.3.2017 20:15tess.for
  Dobrý den,
  jdu si k vám pro radu. Moje 3letá samička má říji delší než týden. Ještě se to nikdy nestalo, v kleci je se 2 dalšími samicemi. Je zdravá, chová se normálně až na to, že stále vrká a namlouvá. Nemá s tím někdo zkušenost? Děkuji
  17.3.2017 20:18Kájka
  Ad téma "Zbyněk": nějak to moc nechápu (některé reakce o "podvraťácích") :-(
  Teda jestli byl míněn Zbyněk (píše o Zdeňkovi). Já jen aby nedošlo k nějakému omylu.
  Je to jeho věc. Nechodím sem na diskusi dlouho, ale pokud vím, neprovozuje žádnou velkomnožírnu. A hlavně, myslím, že se o morčata dobře stará. A když najde pro malé páníčky...
  17.3.2017 20:33Smirny
  Vlocka: moc drzim pesti, aby to tvoje morcinka zvladla.
  17.3.2017 21:26vlocka
  Ahojky ve spolek tak jsme doma -zijeme nejsme na tom nejlip ale uvidime -operaci jsme zvladly -byli to zoubky a nejaka infekce k tomu nc moc --mame leky a antibiotika a musim vstavat kazdy 4 h po 3 dny to bude tezky kdyz mas decko taky ale uvidime -operace stala skoro 15 000kc -udelala jsem fotky a album udelam dyl ze nelzu -muz se semnou nebavi -utratla jsem vsechny penize na dovolenou do cech co jsme mneli jet v dubnu -tak mala katastrofa doma hold nebude dovolena -ja se stoho nepicnu -hold nekdy musime udelat priority a to jsem udelala i kdybych jist nemnela xxxx Dekuju vsem ze na nas myslite xxx
  - - - - -
  Kajka dekuju moc to mne potesilo ze mne nekdo chape asi jsem tvdohlava -ale muj nazor je -vse a nebo nic -prckove nas nechteji -oni onas nestoji -my jdem my si je vybirame a tim na sebe berem z odpovednost -za dobre i zle -zdrave a nebo nemocne -penize budou a my budem mrtvy -jsou hodnoty a hodnoty --pes a nebo kocka a nebo krecek a nebo morcatko a nebo kachna a nebo kure nikdy nebudu podcenovat zadne zviratko a nebo mazlika pro kazdyho znamena svet a protoje mame -jsou to kamosi co nas rozesmivaji a co jsou xxx
  17.3.2017 22:37indira
  Dobrý večer, jsem jen laický chovatel jednoho morčátka.je to samička, v lednu oslavila 5té narozeniny, má rok po operaci- odstranění nádoru v oblasti genitálií a v posledních 3-4 týdnech nám začala nějak ve velkým pít. Může mít morče cukrovku? nedáváme nic moc sladkého. Kousek jablka tak 1x týdně. Jinak hodně slámy, papriky, rajče,salátový okurek a nějaký ten morčecí granulát. Ale prakticky vše pořád stejné ( jen v létě ještě trávu a zelené z vlastní zahrádky ) a přitom v poslední době vypije i 2 napáječky za den.
  17.3.2017 23:14Duchna
  Zuzanečka- cítím s tebou :-(.
  - - - - -
  Zbyňku, proč by se černý samec neudal??? Kdybys věděl, jakou práci mi dalo sehnat černého Ixíka. Hledala jsem několik měsíců, než jsem našla chovku, co měla dalmatiný a černé. Chtěla jsem na léto prcka ale zrovna se jim narodilo podvýživěné nedochudče a jak jsem ho viděla, musela jsem ho mít. Černé morčátko mi přijde snad nejkrásnější, co může být.
  - - - - -
  Vločka- držím palce. Nás teď čeká taky operace. Moc se bojím :-(
  18.3.2017 00:49vlocka
  Karamelka je nemocna -https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33952
  18.3.2017 07:37Terka29
  Morče123456:muckáme je furt:) dávame do postele aby se probehliatd :(
  18.3.2017 09:25zuzanecka
  Myslíte že tomu druhymu morceti je smutno?? Když do včerejška byli s polu v kleci
  18.3.2017 09:35Kájka
  zuzanecka: nejspíš ano, jestli byli spolu dlouho (zvyklé na sebe). Postřehla jsem tady, že to lidi většinou řeší tak, že brzo přinesou další morčátko, aby to jedno samotné nestrádalo.
  18.3.2017 09:36Sheena
  zuzanecka
  Samotnému morčeti je vždycky smutno.... :-(
  18.3.2017 09:47Kájka
  Sheena: dívala jsem se na fotky do Tvého albíčka, jak máte teď klece spojené 1+1, to je dobrý nápad :-) Co to tam je v jedné kleci -ten zvýšený čtverec? to je molitan nebo co?
  Uvažujeme do budoucna (až Vilík odroste) o dalším morčátku (nedjřív na podzim) Velikánskou klec bysme neměli kam dát, tak to budeme muset řešit spíš patrově (dvě na sebe nebo tak nějak) Tohle je také dobré řešení, jak to máte. Kdyby se morčíci začli prát, tak je můžete oddělit. Představa, že koupíme novou velkou drahou klec a pak by nemohli být spolu, tak to je lepší udělat to takhle nějak.
  - - - - -
  A jak kluci spolu vychází? v pohodě? :-)
  18.3.2017 10:40Duchna
  Zbyňku, koukala jsem včera na to tvé seznamovací album a taky tě tam zareagovala..Zaujalo mi tam jméno Fest a Forte...a dala bych ruku do ohně, že maminka našeho Ixíka se jmenovala taky tak nějak od J. přišlo mi to stejně, ale bylo mi divné, kde se u tebe vzala. Tak jsem koukla na výpis předků a opravdu. Xman z mechu a kapradí má maminku Justici Festa Forte, plemeno HLADKÉ
  GENNOVÝ BALDWIN, barva čokoládová, narozena 27.9.2011... Je to tak nebo je to jen náhoda???????????
  18.3.2017 10:54Zuzanka01
  Zuzanecka - cítím s Vámi; naše Zuzanka nám zemřela před týdnem.
  18.3.2017 11:45zuzanecka
  Zuzanka01 jak dlouho jste ji meli
  18.3.2017 11:45Kájka
  Tak přemýšlím, jak to je s těm Zbyňkovýma 4 morčinkama :-) prababička, babička,....
  jestli měl nejdřvív jednu, dvě... a pak vlastní odchov? Počkáme si, až nám to vysvětlí. :-)

  Zbyněk: ten sameček je krásnej! :-) A ke které morčince ho budeš dávat?
  18.3.2017 12:07Ashara
  Duchna
  nejsem sice Zbyněk :-) ale festa Forte je název chovatelské stanice, tzn. všechny jejich odchovy mají "příjmení" po svojí rodné chs :-)
  http://festaforte.webnode.cz
  - - - - -
  Dokonce se tam dá dohledat i maminka :-) http://festaforte.webnode.cz/products/justice-festa-forte/
  18.3.2017 12:37Zuzanka01
  Zuzanečka - 6 a půl roku.
  18.3.2017 13:07zuzanecka
  Zuzanka01 tak to jsi mela dobry
  18.3.2017 14:17Kájka
  Zuzanecka: Koukala jsem do albíčka, že morčátko, které vám zůstalo je asi dcera Zuzanky. A jestli jsem to dobře pochopila, tak jste si přinesli domů tenkrát asi březí morčinku (Zuzku).
  - - - - -
  Až se z toho vzpamatujete, pořiďte Čiperce nějakou malou kamarádku.
  18.3.2017 14:26Duchna
  Ashara- vím, že festa forte je chovka. Jen mi zaujalo, že ač znám Zbyňka celkem dlouho, že má nejspíš maminku mého klucika a sestřičku nevlastní :-D.. Jestli to tak je, tak je to přece skvělé :-D :-D :-D.. Díky na odkaz fotky miminka, je to fakt zvláštní :-).
  - - - - -
  Všechny údaje souhlasí :-). Je to prostě skvělé :-). Ještě by mi zajímalo, kam se poděl jeho tatínek :-), protože později už nebyl v seznamu morčatek :-).
  18.3.2017 14:30zuzanecka
  Kájka zuzka byla čiperky mama
  18.3.2017 14:37Kájka
  A Zuzanka byla už březí, když jste si ji přinesli domů? věděli jste to nebo ne?
  Všimla jsem si tady na diskusi, že se to občas stane, že si někdo koupil morče ve zverimexu a pak měli miminka (aniž bz to věděli přede,. že morčinka je březí)
  18.3.2017 15:17zuzanecka
  zuzka byla uz březí. když jsem jí dostala
  - - - - -
  Kájka to bylo pro tebe
  18.3.2017 15:17Sheena
  Kajka
  Ten zvýšený čtverec je obrácený plastový košík z domácích potřeb obalený starým ručníkem :-)
  Jinak jsou teď kluci zase zvlášť, protože staršímu Felixovi léčím oko. Dle běžky se mu tam buď něco dostalo nebo se po něm malej ohnal. Jsem před dvěma dny přišla z práce a měl oko úplně zapadlé skoro nebylo vidět, šel mu z něj hnis a byla vidět i krev. Na veterine jsme vyfasovali antibiotikove kapky a že prý má skrabnutou i rohovku. Za týden kontrola a mělo by to být ok.
  Vyměnila jsem mu teď i hobliny znovu za ručníky aspoň než se mu to zahojí, ale do budoucna nevím. Ale spíš si myslím, že si hoši něco provedli.
  18.3.2017 15:18Ashara
  Duchna
  :-)
  http://zmechuakapradi.cz/vrhy2/vrh_x2.htm
  18.3.2017 15:21Sheena
  Oprava
  Dle vetky ne běžky, to ten dotykáč.
  18.3.2017 15:22Natalia5678
  Dobrý deň, mám jedného dvojmesačného samčeka a chcela by som kúpiť druhého aby mu nebolo smutno. Myslíte že by sa bili?
  18.3.2017 15:33Sheena
  Natalia5678
  Obávám se, že ano, hlavně pokud by byli stejně staří, to nefunguje :-(
  18.3.2017 15:39Kájka
  Natalia: Myslím, že pokud by jsi ho koupila co nejdříve a nebyl starší, ale mládě staré max. 2 měs., tak by to ještě mohlo jít. Otázkou je, co bude, až budou starší... Četla jsem, že nejlepší je k dospělému koupit malé mládě. Ale uplně nejlepší je mít od začátku dvě morčátka (nejlépe sourozence).
  18.3.2017 16:20zuzanecka
  Pro začátečníky morčat. Když si přinesete domů morče jako mazlíka. A po čase se rozhodnete pořídit mu kamaráda. Tak musíte počítat s tím že už nebudete mít doma mazlíka ale divoké morčata. Po mé 2 roky zkušenosti. Je to pravda. Když se morčeti budete věnovat každý den. Tak je to rozhodně lepší než k němu do klece pořídit další morče. Taky jsem si myslela že dvě morčata jsou lepší. Ale není to pravda. Takže jedno morče u plně stačí. Ale když se rozhodnete je pěstovat. Tak to není určitě problém
  18.3.2017 16:49Ehrena
  zuzanecka - nevím, jestli by to morče souhlasilo, člověk mu nikdy druhé morče nenahradí.
  Ani když se mu věnuje každý den.
  Sheena, Natalia5678 - my jsme pořizovali už několikrát stejně staré samečky za těch 20 let, co je chováme, a nikdy jsme problém neměli a vztah jim v té dvojici vydržel celý život.
  18.3.2017 17:09Kájka
  Ehrena: Samozřejmě, pro morče je lepší morčecí parťák, to je jasný. Možná to bylo myšleno spíš co se týče ochočení, mazlivosti. Morče, které má svého chlupatého kamaráda, míň stojí o mazlení s člověkem. Myslím, že jedináček může být větší "závisláček" na člověku.
  - - - - -
  Ehrena: Ty máš hodně zkušeností s dvojicí morčátek, co myslíš, je jedno, jak stará jsou morčátka, když se dávají dohromady? Myslím, hlavně co se týče samečků. Když by jeden byl třeba půl roku starý a k němu mládě (1-2 měs.)?
  18.3.2017 17:09Ehrena
  Nevím, ale já si tedy nějak nevšimla, že by naše morčata pořízením parťáka přišla o ochočení, možná spíš naopak, protože ve dvou se méně bála. O mazlivosti u nich moc mluvit nemůžu, ani ji od nich nečekám, na to mám kočky.:)
  18.3.2017 17:10Kájka
  Já vím, morče není zvířátko, které by si chodilo pro pohlazení. ,-)
  18.3.2017 17:12Ehrena
  Kájka -já nevím, jestli jsme měli vyjímečně štěstí, ale u nás to vždycky vyšlo, ať jsme je kombinovali k sobě v jakémkoliv věku toho staršího, samozřejmě vždy s malým max. do dvou měsíců věku.
  18.3.2017 17:28Kájka
  U nás s morčíkovi věnujeme hodně (vzhledem k tomu, že máme 2 děti -10 a 12 r.), ale vidím, že morčík o mazlení moc nestojí (myslím, že ho hlazení nějak netěší) Když byl malej, tak držel nebo zalejzal pod oblečení nebo deku a vydržel u dětí, ale teď po chvilce většinou zdrhá (od té doby, co jsme ho začali pouštět na zem na volno) Dnes jsem se dokonce dočetla na stránkách jedné chovatelky, že to byla výchovná chyba -pouštět morče na zem, dát mu volnost běhat, že pak už to bude upřednostńovat. Nevím... Podlě mě zvířáta (i morče) potřebují pohyb. Králindu jsme hodně nechávali puštěnou mimo klec. Morčíka po chvílích. Vidíme na něm, jak je rád, když šupajdí z klece a oběhne si svoje známá místečka. Věřím tomu, že dvě morčata budou spokojená v kleci apod. nebo v ohraničeném výběhu. Na našem morčíkovi někdy vidím jako by něco hledal, možná spíš někoho. Než šel k nám, tak bydlel asi měsíc s jiným samečkem.
  18.3.2017 19:03Duchna
  Ashara- moc děkuji. Já . Ten dnes otevřela stránky a bylo tam jen, že Lucka ukončila chov a jinak prázdná stránka. Myslela jsem, že to celé vymazala.. Ixík je vrh X2.. Celý tatínek :-). Ten je nádherný. Ale kde je mu konec :-(.
  - - - - -
  Natalia 5678- osobně bych počkala až dospěje a pak mu dala miminko kamaráda..
  18.3.2017 20:59Natalia5678
  Ďakujem za odpovede pomohli ste mi. :) Ja som aj myslela že si zoberiem rovno dvoch ale tento bol už posledný. Mne jedno morča vlastne stačí ale jedna chovatelka na youtube hovorila že mať jedno morča je týranie... Jedna pani v chovatelských potrebách povedala že neskôr by sa bili o územie ale ved veľa ľudí ma viac morčiat. A stačila by pre dve morčatá klietka 100x50?
  - - - - -
  A ešte prosim vás čo si myslíte o tých vodítkach? Lebo keď bude teplejšie chcela by som ho zobrať do záhrady nech sa prebehne ale nieviem či by mi neutiekol, s tým vodítkom by to bolo istejšie. Ale asi by mu ten popruh dosť vadil.
  18.3.2017 21:27Duchna
  Mít jedno morče je opravdu trápení. Měli jsme 2 roky jednoho, co ležel v koutě a max.se došel najíst..jakmile dostal kamaráda, radost ze života z něj jen čišela.. Moji kluci se opravdu bohužel po 3 letech soužití rozkmotrili :-(. Stane se to, ale méně častěji. Proto bych počkala, až malý dospěje a pak teprve mu tam soupla mimčo..
  - - - - -
  Vodítko prosím tě ne. Vodítko budou obhajovat děti a tvrdit jak je v něm jejich morče spokojené. Ale není tomu tak. Vezmi vršek od klece a tam ho dej. Jo a metrova klec pro 2 stačí ale 120 je lepší..
  18.3.2017 22:00Kájka
  Duchna: No, na morče ležící v koutě bych se nemohla dlouho dívat. Náš morčík je docela aktivní. Taky nás často volá.
  Dívala jsem se do Tvého albíčka. U vás se stalo, že druhej morčík (mladší) od začátku asi průbojnější ve dvojici. A tak to bydlí kluci teď každý sám?
  18.3.2017 23:11vlocka
  Ahoj vespolek -snaha byla a kdo chtel cetl a kouknul se na nase album -KARAMELKA je mrtva -umrela 6h po operaci -nemnela jsem na to vysvetleni -tak jsem volala veterinari a chtela jsem pitvu -zjistily ze jeji liva byla zluta a to je ze fungovala tak tak -a jeji zaludek byl pretoceny a plyny v tele -vse tato kombinace byla smrtelna -tak nevim asi mam verit a nebo ne nikdy za skoro 4 roky nikdy nebyla nemocna a ted toto ---jsem na cerny listine u manzela --asi na tyden hold jsem co jsem a udelala jsem co bylo nejlepsi ---cetla jsem vsechny zpravicky o malych prdolach ke starsim --hold budu muset najit prdolu pro Macesku --mam Peprenku adoptpvanou ale jeji 6 a cvakaji zubama a sileny sceny tak to asi nepujde -Macesce budou 4 --jsem zdrcena -nespala jsem celou noc -a zase ponocuju --holky se milovaly jako dvojcata rozmazleny tulici prdoly a vzdy se hlasily o pozornost a nebo neco k setku --Maceska neopustila Karamelku dokonce jejiho nadechu to potom si uvedomite jak na sobe lpeli ---tady v angliji sehnat chovatele a miminko je hodne tezka prace jako vse kolem zviratek xxxx
  18.3.2017 23:54Ehrena
  vlocka - to je mi opravdu moc líto.
  Psala jsem i do komentářů v albu a doufala, že to bude v pořádku.
  Po medicínské stránce tomu moc nerozumím, takže se k tomu nemůžu vyjádřit. Co to je"liva žlutá"?

  Ohledně nového morčátka pro Macešku - zkuste zatím, jestli by se stávající holky nesnesly aspoň přes mříže, aspoň by se Maceška necítila tak sama.
  Já teda u svých morčat praktikuji to, že pořizuji co nejrychleji další morčátko, mí kluci většinou hodně truchlí po svém kámošovi, když umře, a u některých to probíhalo tak, že přestávali jíst a bez nového kámoše by to snad nezvládli.
  S manželem jsem na tom stejně, taky nemá moc pochopení pro naše zvířátka, naštěstí mám stejného syna, jako jsem já, tak jsme na něj dva.
  V Anglii se nedá sehnat nějaký chovatel přes internet? Nebo v nejhorším něco jako Zverimex?
  Moc držím palce, ať to brzy překonáte.
  19.3.2017 07:18Sheena
  vlocka
  To je mi líto, věřila jsem, že to malá zvládne :-(((
  Pořiďte druhé morčince kamarádku, ať to lépe snáší. Přeji hodně sil!!
  19.3.2017 07:44Ashara
  vlocka
  To je mi moc líto :(
  19.3.2017 10:15Duchna
  Vločka- to je strašný :-(. Cítím s tebou a tolik se bojím zvednout telefon a zavolat zítra dr.o termín operace :-(.
  - - - - -
  Kajka- honzík jen ležel. Přinesl ho malé manžel, já s tím nesouhlasila. Neměla jsem zkušenosti a zvíře jsem nechtěla. Ale je to mazel a všechny si nás získal. Netušila jsem, že by měli být 2. Až jsem našla tuhle skupinku a pořídila mu kamoše. Nastala změna. Ixík je od malička bojacny vůdčí nám. Hned se běží schovat a ani nedává najevo city. To honzík se mazlí ale i zavrčí, když se mu něco nelíbí. Teď má každý své patro. Honzíka teď asi čeká operace- má bouličku na boku :-(. Nic z toho bohužel neteklo, tak to názove nebude :-(. Tak se moc bojíme.
  19.3.2017 10:15Kájka
  Vlocka: Také mi to je moc líto :-( Myslela jsem na vás. Teď jsem přišla nakouknout jestli nepíšeš nové zprávy nebo že se zeptám... Drž se!
  - - - - -
  "liva" = játra??? (odhaduji)
  19.3.2017 10:18Duchna
  Ixík od maličká si omotal honzíka kolem prstu. Honzík je naprostý klidas, nechal si vše líbit a šel mu z cesty..rok se milovali, další rok se měli radí a ten třetí se jen snášeli. Každý bydlel v jednom patře a občas si to prohodili..ale žádné ataky nebyly.
  19.3.2017 10:24Kájka
  vlocka: určitě najdeš nějaká morčátka, pátrej přes internet.
  Představ si -chovatelkka, od které máme našeho morčíka, si před pár týdny dovezla morčátka do chovu z Anglie. Občas si jede pro nějaké do zahraničí -na posílení chovu. Já docela zírala, ale asi to není nic neobvyklého u chovatelů čistokrevných plemen. Když se podívám to výpisu předků našeho morčíka, tak dědeček z Holandska + další předci z Holandska nebo z Maďarska.
  19.3.2017 11:54zizkaa
  Ahoj , chtěla jsem se zeptat na to , když morče moc pije a moc jí (hlavně pije ).Mám strach jestli nejde o nějakou nemoc.Doufám , že někdo bude vědět o co jde, a nebo jestli je to normální(nikdy dříve takhle nepil)
  19.3.2017 12:24Katjusa
  zizkaa-jako u mě jak morčici ji vic tak to neřešim chutna jim,a jak vic piji muže to byt taky ovlivněno krmenim,pokud jim daš granule a seno piji vic,jak maji vice zeleninu maji piti v ní tak aspon u mě
  19.3.2017 12:49natalia5678
  Tak to morčiatko kúpim keď bude starší :-)
  A neviete či je normálne keď morča pĺzne? Morča som ešte nemala, tohto mám 2 týždne tak neviem či to nie je príznak nejakej choroby.
  19.3.2017 13:50Kájka
  Duchna: Neboj, může to být jenom tukový útvar (lipom) nebo tak něco. Každopádně to řešte a nedokládejte to. Přeju, ať to dobře dopadne!
  - - - - -
  A kluci mají patra propojená a nebo jste je museli uplně oddělit?
  To je divný, že se až po několika letech rozkmotřili.
  19.3.2017 15:12Duchna
  Kajka- patra měli propojená i když poslední rok více méně každý v jednom ale pořád spolu nějak komunikovali. Takže teď jsem vzala rampu a zabrala s ní díru a každý má své patro.
  - - - - -
  Bohužel to tukové není :-(. Byli jsme v pátek u známé doktorky, pichla mu do toho a nic z toho neteklo :-(. Ale je to opouzdřené. Její kolegyně je odborníce přes morčata, takže ji mám zítra zavolat a bude se to nějak řešit. Mám strach z narkozy a celkově. Jen kolik miláčků zemřelo na téhle stránce, když jsme tam byli tak zrovna utrácela psa. Takže to mi moc nedodalo :-(
  19.3.2017 16:52Kájka
  Duchna: Chápu :-( Ale je dobré, že půjdete k odbornici.
  - - - - -
  A Honzík byl vždycky takový klidný? i v období puberty?
  19.3.2017 22:54vlocka
  Ahoj -a dekuji moc za spravicky -den byl chaoticky az ted jsem si sedla -a precetla co jste mi napsali -jsem za vas rada -vzdy je tezky kdyz jste pozitivni a pak vse se otoci o 180 stupnu -hold to byl sok -Maceska truchli -sleduju ji a ji a chodi po domecku -pije --nechala jsem Karamelku sni pres noc aby vedela ze uz tu neni aby ji nehledala -nevim asi se to dela nebo ne ale kdyz mate psi tak to delate aby prave uz nehledaly aby vedeli ze odesli pres duhovy most na tu druhou stranu --omlovam se ze jsem tam hodila anglictinu do textu vubec mne to necvaklo a mozna jsem to napsala spatne -ono takhle vecer mne uz to taky nemysli hihi -LIVA mnelo byt JATRA - sehnad tady miminka je jako najit zlato v rece -verte mi ale budu se snazit --i pres net -zverimex je katastrofa tam jen lzou a jsou tam jen kluci nikdy ne holky -zase nekecam doopravdy 99% mam holky ale tobylo od chovatele a stesti na me strane --budu se snazit se ho skontaktovat znova ale je to 4 roky tak nevim --pred holkama jsem mnela morcatka kluci --Opala a Bazila -Bazil byl dlouhosrsty a Opal byl rozetovy --Opal zil do 8 let Bazil odesel v 6 letech tak morcatka chovam 12 let kluci 8 let a holky mam 4 roky ok uz jen jednu plus adoptovanou Peprenku --hold budu cmuchat a hledat -vsichni rikate max 8 tydnu miminko to bude fuska a jeste ktomu holcicku xxx dekuju moc ZE tu jste xxx
  20.3.2017 00:36Duchna
  Vločka-držím palce, ať najdeš. Je to asi nejlepší záplata na bolest :-(.
  - - - - -
  Kajka- ano, honzík je odjakživa mazel a klidas. Taky je to asi tím, že byl sám a pořád jsme ho mazlili, zatímco když prišel Ixík, spíš jsme u nich seděli jak u televize a koukali. Honzík většinu dne stojí na zadních, div nevypadne z morčatarny a pořád něco vyšetřuje :-). A nastavuje se na podrbani.. Proto jsem ani neměla obavy, že by se s někým nesnesl. A Ixík. Bylo mu téměř 6 týdnu, když se potkali. Neměl pomalu ani 250g a hned začal po Honzíkoui jezdit, sotva na něj dosáhl :-)..
  20.3.2017 08:20Zbyněk
  Vlocka: to je mi moc líto:( Kup stávající samičce parťačku, zkus se třeba domluvit v nějaké CHS na starší a lze vyskoušet, jestli si sednou. Mohu ti když tak i starší samičku doporučit (ne ode mne, moje nedám:) ). Když si nesednou, lze jí vrátit a zkusit jinou, ale miminem nic nezkazíš. Pokud není samička příliš stará.

  Ashara: Katjusa a Neen mě nemají v lásce, tedy přepokládám, že tím "Zdeňkem" mají na mysli mojí maličkost:)) Ale názory Katjusy mě vzrušují asi stejně, jako půl procentní nárůst inflace v Severním Kamerunu:-D děkuji detektivům za dohledání linků na Justici (Justýnku), byla krásná už jako maličká:) Má úžasně velká očka, samozřejmě věk už je znát, ale rozhodně to není žádný podvraťák a navíc měla spoustu registrovaných mláďat:) Ugo je samozřejmě PP a až si někdy Katjusa nastuduje, jak se "množí" dalmatini, třeba pochopí, že černá samička je v podstatě jediná možná volba:) Ale dle kvality jejích písemných projevů to zřejmě nepochopí, ostatně jak se říkalo ve starém Římě, "Stultorum mater sempiter gravida":)

  Terka29: sameček zřejmě piští po samičce, cítí jí na sto kilometrů okolo:) Případně piští po parťákovi, prostě nechce být sám, touží po pokecu morčecím způsobem.

  tess.for: někdy se to stane, ale když trvá říje měsíc a déle, zašel bych k veterináři, zkontrolovat vaječníky na cysty. Mě to dělala samička tak do roka po porodu, nic jí naštěstí nenašli, pak se říje zase upravila.

  Kájka: děkuji a ano, moje morčátka jsou u mě jak v ráji, nemnožím na kšeft, ale pro radost a když se sameček neudá, zůstane po kastraci po pubertě doma.

  indira: krmíte morče opravdu slámou?? Morče má mít pěkné, zelené seno, sláma nemá žádný význam, pouze jako podestýlka. Starší morčata pijou více a ano, ani cukrovka se nedá vyloučit. Ovšem to pozná veterinář.

  Duchna: celočerní samečci nejdou na odbyt, alespoň ne za poslední půl rok a to ani pěkní a s PP. Lidi chtějí spíš barevná a neobvyklá, trh se zasytil. Mě se také moc líbí, ale už teď nepoznám dceru od maminky, jsou jak přes kopírák:) Ale krásně lesklé, jak saténky:) A ano, Justice je ta z Mechu a kapradí, Lucka M. je prima:) Takže jsme vlastně příbuzní:)))) Jinak moc držím palce, ať to dobře dopadne!!!!!

  Natalia5678: je bezpečnější počkat tak do roka věku a potom pořídit mimino. Sameček si více zvykne, hodně se mu věnujte a mimino si srovná, je to bezpečnější varianta. Není pravda, že by pak zdivočel, pokud nemá "splašené geny" po rodičích. Jinam pro morče je opravdu nejlepší druhé morče, nikdy ho nic jiného nenahradí!
  20.3.2017 08:48Katjusa
  zbynku jde mi o to že neustale pišeš proč množit že morčiku je spousta a ty jak to dělaš tak je to dobre trochu protiřečiš,je jedno jesli ma PP ,od te doby co tu jsi už par lidi odešlo ,a dalši tu moc dlouho navydrži,už to neni tu co byvavalo
  20.3.2017 10:02Ashara
  Jen ze zvědavosti - vybíráte morčíky i podle barvy? :-)
  Jaké preferujete?
  Třeba mně osobně se líbí vícebarevní nebo tmaví, ale na prvním místě jsem chtěla morčíky dobře socializované a zdravé, a barva mi propravdě byla taknějak jedno... snad jediné co bych nechtěla je bílá se světlýma očima :-)
  20.3.2017 10:17Duchna
  Zbyněk- tak to jsi něco jako tchán :-). A Justice měla mladé u tebe nebo dceru máš taky od Lucky? A jak jsi k ní prišel. To je tak úžasný pocit tohle zjistit. Hned jsem to Ixíkovi rikala, ale bylo mu to nějak jedno :-D :-D :-D, zato malá jásala a hned chtěla jet na návštěvu.. My máme Ixe 3 roky. Pro mě ty celobarevné vedou, jasně aguti zlata, jaký je Honzík a černá. Jak vidím černé morče můžu se úplně po. Je prostě nádherné. A fakt mi dalo práci Ixíka sehnat. Museli jsme až do Prahy. Lucka je moc fajn, jsme v obcasnem kontaktu, posilam ji jeho fotky, řeším s ní problémy.. Tak to jsem moc ráda, že se to takhle vyjasnilo. Je to milé najít příbuznou. No určitě máš její výpis předků, samá nóbl morčata z ciziny.. Teď přesně nevím po které linii co je, ale Ixík tam má Holandsko, UK, Ameriku a ještě něco. Fakt mám radost. Musis mi občas o ní něco napsat :-). Ať jsme v obraze.. Za Honzíka děkujeme, držení palců teď asi bude nejvíc potřeba :-(.
  - - - - -
  Ashara- jak jsem již popsala níže. Pro mě jsou nej jednobarevní a to aguti zlata a černá. K agutikovi jsme přišli jak slepí k houslím a černého jsem měsíce hledala než jsem ho našla..
  20.3.2017 10:28ShellyA
  Ahojky, setkal se někdo z Vás u morčátka co má přerostlé zoubky? Dnes jdu odpoledne ke specialitovi, co se zaměřuje na morčátka a docela se bojím co nám řekne..od včera má naše morčátko příznaky k přerostlým zadním zoubkům..začalo si vybírat potravu, příjde mi smutné a má mokro pod pusinkou a když něco žvýká, tak obtížně, dala sem do něho vitamín C a jako by mu dodal energii, jinak je čilý,ale jdu s ním dnes na veterinu, tak mě neukamenujte,že jsem s ním hned včera neběžela..říkám a píšu od včera to sleduji a dnes to jdu hned řešit..proto se informuji dopředu ať vím co mě třeba čeká a naco se připravit..zda si ho už tam nechají a jak to probíhá..? zda mu operace případné zbroušení zadních zoubků pomůže nebo se to i opakuje?
  20.3.2017 10:58Zbyněk
  Duchna: a je maminka Justice, nebo jiná Festa Forte?:) Pokud ano, je to komické:) Držíme, jestli je to zapouzdřené, snad to dobře dopadne!!
  20.3.2017 11:27Ehrena
  ShellyA - o přerostlých zubech se tu píše poměrně často. Viz archiv
  https://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=p%F8erostl%E9+zuby&time=rok
  A tady:
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/git.htm#zuby
  - - - - -
  Vlastní zkušenost s tím mám jen jednu, ale šlo o saténového samečka s osteodystrofií, která je sama o sobě smrtelná, takže mu to pomohlo opravdu jen na pár týdnů. :(
  - - - - -
  Byla jsem s ním na klinice Erika, objednali nás hned na druhý den, dělají to v inhalační narkoze, a po probuzení morčík hned jedl sám a nechoval se, že by ho to nějak bolelo po tom broušení.
  Jsou tu ale popisovány různé případy, někdy se musí dva tři dny podávat i analgetika proti bolesti a dokrmovat.
  20.3.2017 13:12Duchna
  Zbyňku- ano, maminka je přímo Justice Festa Forte:) někde níže jsem uváděla i datum narození a plemeno. Máme to ve VP uvedeno i s fotkou.. Právě mi to přijde jako strašně velká náhoda, nevím jak dlouho tě evidují ale 2 roky tipuju..a vím, že ji máš a nevím, že je to naše namka :-).. Je to prostě super...
  - - - - -
  Mamka ne namka
  - - - - -
  Dnes bych měla zavolat, bojím se, ale musím. Tak uvidíme. Nemám zkušenosti s rekonvalescenci. Dělají pouze inhalační narkozu a ta dr.má strašně certifikátů na drobná zvířata a vyloženě má na stránkách, že je tam od toho. Dr.ač je to moje známá, tak nás odkázala na svoji kolegyni. Tak ji věřím, ale přesto se bojím. No uvidíme. Bulka zatím neroste, Honzík normálně baští, bobkuje, neboli ho to.
  20.3.2017 15:02Zbyněk
  Duchna: takže naše příbuzenství je potvrzeno:)) Je to legrační, jestli je Ixík po mamince, tak je brutální, jako moje dámy, že?:) Ona byla od malička dominantní a všechno okolo ní muselo poslouchat. Dcerušky jsou po ní, jinak malá s proužkem na hlavičce je její dcerka a bral jsem si jí od Lucky s tím, že to bylo jediné morče, které ve své přítomnosti nechala milostivě naživu, starší samice ve soplečné kleci nesnesla. Dneska se už zklidnila a své potomky toleruje:) Ugo má také skvělou linii, paní si ho hýčká, dvě samičky od Justice měly dobré otce, takže doma nemám žádné voříšky:)

  Honzík doufám dopadne dobře, mělo by to jít vyléčit, ještě není tak starý!
  20.3.2017 18:50Kájka
  Zbyněk: To jsi si tady početl po víkendu, viď. :-)
  Nejlepší nakonec bylo vypátrání Justice Festa forte, odkaz na fotku, když byla maličká. :-)) Čímž se i ukázalo, že nemáš doma "voříšky" ,-)
  Jen přemýšlím, Justici jsi si bral od chovatelky už jako dospělou? (po tom, co měla už potomky). Možná mám v tom chaos.
  - - - - -
  A jak probíhá doma seznamka? Co fešák Ugo? :-)
  20.3.2017 19:08vlocka
  Hledam Hledam uz 3 dny jsem prilepena na pocitaci ale dnes jsem nasla chovatelku -nasla jsem prdolinu jsou ji 2 tydny --Pani se semnou spoji dele --drzte palecky ----https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33955
  20.3.2017 19:13Ashara
  Je rozkošná, palce držím :-)
  Co proboha ti Angláni dělaj když nechovaj zvířata? :-)
  20.3.2017 19:26Kájka
  vlocka: krásné morčecí mimi. Tak -držím palce! :-)

  Snad tam morčátka nejsou tak drahá jako veterinární péče. I když veterina není asi nikde levná. U nás mi připadalo, že největší finanč. položky na veterině dělali léky (antibiotika apod.), samotné chirurgické výkony nebyly drahé, ale to kolem... :-(
  - - - - -
  vlocka: Uvědomila jsem si, že náš morčík je vlastně plemeno "anglický rex", tak ani není divu, že si chovatelka bere morčátka i přímo z Anglie :-)
  20.3.2017 20:40Buub
  No jo, britští veterináři si asi jinak žijou. je to pár let zpátky, co jsem na stránkách britské komory veterinářů našla přihlášku na super cyklus webinářů, téma byly dvorkové slepice. ale když jsem viděla sumu za přihlášku :P tolik peněz by mi u nás lidi za léčbu slepice nedali ani za desítky let.
  20.3.2017 21:01Zbyněk
  Kájka: to teda, o víkendu jsem měl jiné starosti:) Vzal jsem si Justýnku na dožití, půvpdně k osmileté osiřelé samičce, jenomže obě byly dominantní a doma vypukla třetí světová:) Talže babička si dožila sama a Justýnce opatřila dceruška za rok dvojici zlobidel, z nichž jedna zůstala doma a klučina šel k Jezzabell:)
  Seznamka? Vřískot, cvakání zubů, ta malá mrcha zjistila, že samečka může beztrestně řezat a tak před ní chudák zdrhá, právě mi lítají po celém bytě a sameček má v patách černého predátora:)) Doufám, že to říje zlepší:)

  Buub: ono se tam žije trochu jinak i v "lidském" zdravotnictví, mám v Anglii přátele mezi lékaři, ale ty peníze nejsou zadarmo. Permanentní soudy s nespokojenými příbuznými jsou jenom jeden z mnoha dalších problémů. Sumy za veterinu jsou nesrovnatelné vyšší atd. Takže cenu slepičího webináře chápu:)
  - - - - -
  Vlocka: moc hezký prdík, tak ať to vyjde!!
  20.3.2017 21:26Kájka
  Zbyněk: Tak jste doma měli celkem 2 vrhy morčátek nebo víc? A ta černá samička ("nevěsta" Uga) je ta nejmladší morčinka?
  - - - - -
  Proč se vlastně morčata perou? jsou teritoriální nebo to je projev dominance? (kombinace obojího?)
  20.3.2017 22:16vlocka
  Jo anglie a ceny to bych mohla mluvit na hodiny -jen zato ze otevrete dvere k veterinari zaplatite 900kc a potom je vysetreni a leky a odchazite minus 3000kc domu -Morcatka tu stoji jak a kde kolem 600kc a z 90% musi byt dva a nebo dve ale z verimexu jsou jen kluci tam zivote holky nekoupite-ty si nechavaji chovatele -jinak musite si koupit vzdy 2 morcatka jsou to podminky zverimezu co je super ale nekde jim je jedno asi vam prodaji jedno a nebo dve -Treba kde jsem je kupovala jsem musela vyplnovat certifikat o udaje jakou klec mam a velikost plus co vse ,vybaveni a otazky o morcatech asi onich neco vyte -muzou vas prijit zkontrolovat protoze musis napsat adresu a tel a mob a emal --to mne prekvapilo ale to je super --Lidi maji zajem xxx
  21.3.2017 07:37Ashara
  vlocka
  ono na jednu stranu je dobré že je snaha aby morčata nebyla sama, ale neřeší to tu situaci, kdy jedno ze dvou morčat doma zemře, a majitel potřebuje pořídit společníka - takhle je nucený bud nechat morče o samotě dožít, nebo pořídit společníky rovnou další dva... a jestli se ve zverimexech prodávají výhradně samečky, tak to asi může často dělat neplechu a příště se na to chovatel radši vykašle... začarovaný kruh.
  21.3.2017 10:38Duchna
  Zbyňku- když koukám na justynky rodokmen, samí známi chovatelé. Dědeček z otcovy strany je z holandska, a oba jeho rodiče z USA..Takže rasa čistá :-). No a Ixíkovo strana po tatínkovi. Tatínek Lucius Rugantino, krásný černý hladký jako on:) obě praprababičky z holandska, prapraděda od matky Anglie. Po linii matky i otce všichni černí.
  21.3.2017 10:50vlocka
  Ashara jo na jednu stranu mas pravdu -je to zacarovany kruch -ale psala jsem ze nekteri prodaji jen jedno -a porad jsou bazary inzerce internet -presne situace do ktere jsem se dostala ja --Pani chovatelka mne jeste nenapsala asi prace uvidime dneska je to hodne litani -a stresu to priznavam -hold nejsou to cechy -xxx
  21.3.2017 10:57Zbyněk
  Duchna: já vím, Lucka mi říkala, že Justýnka není žádné béčko:) A ten černý gen dávala mladým často, i když otec nebyl celočerný. Její čoko dcerka s červeným genem zase dala celočernou samičku a samečka s červenou pacičkou. Loni dala celočerná vnučka s celočerným taťkou čoko samečka a celočernou samičku. Sameček je jednoznačně po babičce - barvou i povahově a má 1150 g:)) Justýnka je taky obřík:) I když věk je znát, ale pořád se cpe a běhá, když nesu něco dobrého
  21.3.2017 11:27vlocka
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33957 Holky na sebe vidi -a muzou si popovidat Maceska je ji skoro 4 a Karamelka umrela v patek a Peprenka je adoptovana po jejich 3 sestry umreli na otravu spatnyho sena byla sama zavrena na zahrade -zadny kontakt -pohlazeni u mne ji je lip -asi mne chcete radit dat je k sobe to jsem zkousela 3 mesice a katastrofa Karamelka byla hodne dominantni A Peprenka je strasi a chtela ji to dat na jevo -tak to je jak to je xxx
  21.3.2017 11:50Katjusa
  ahoj tak před tydnem naše genova samička porodila 3 bratřičky jeden je tricolor chlupaty,dalši dva skinny dvoubarevni mamča se dobře stara
  21.3.2017 13:21Zbyněk
  Kájka: důvody rvaček mezi morčaty jsou různé, v kostce:
  1) samice se servou kvůli dominanci, vzácně proto, že třeba starší a nemocnou samici obtěžuje svojí přítomností mladší a živější samička. Rvačku dvou dominantních samic jsem měl doma, je to nehezké, stejná nenávist a absence sebekontroly, jako u samců. A ihned se mi obě zakously do rukavic.

  2) samci se servou o samici. Funkční dvojici soplehlivě rozhodíš, když jednoho z nich dáš na dva týdny k samičce a pak se ho pokusíš vrátit. Když je necháš spolu a občas zkusíš jedním nakrýt samici, většinou se nerozhádají.

  3) samci se servou o dominanci - například dva stejně, nebo podobně staří dospějí a škádlení se změní ve rvačku o vládu nad klecí a sociální pozici. To samé spolehlivě nastane, když dáš k sobě dva starší samce po pubertě. Mohou fungovat max. dva samci v jedné kleci, větší počet vede spolehlivě ke třetí světové. Pokud nemají dostatek prostoru, smečku osmi samců můžeš mít pohromadě, ale musí mít možnost od sebe utéci. V kleci ne!

  Katjusa: gratuluji! Dva, nebo tři samečci jsou moje noční můra, snad budu mít holku / holky :))
  21.3.2017 14:16ShellyA
  Ehrena: Tak máme po operaci. Má zabroušené zoubky, kousal už jen opatrně na jednu stranu, protože se mu vzadu objevil váček a vřídek a měl to zaneřáděný zbytky jídla, tak mu vše doktorka vyčistila a k večeru si pro něho jdu :) strašně jsem se bála, aby vše proběhlo jak má, protože i u zdravého morčátka ta operace je 50/50. Budeme dávat tekuté seno než se sám rozpapá..říkala mě ještě že je potřeba aby morčátko jedlo hlavně seno, že ze zeleniny si nemůžou zadní zoubky brousit, proto mu máme dávat kvalitní a chutné seno,což jsem si už dávno sehnala,ale on byl od malička spíš na zeleninu,ale seno baští taky,ale teď to bude mít neustále na talíři :) Hodně jsem si z těch linků co jste posala přečetla..je pravda, že i za 15 let co morčátka chovám se s nějakým problémem setkám prvně,ale u těch to zoubků jsem se setkala po druhé kdy u prvního morčátka to bylo hodně špatné, špatný zkus a celkově mu špatně rostly zoubky,kdy už ani operace nepomohla..jsem ráda,že u tohodle morčátka vše dopadlo dobře!
  21.3.2017 14:17Forever
  Ahoj,jakou zeleninu dáváte každý den morčákům? :)
  21.3.2017 14:28PavlaS
  Forever: mrkev, řap. celer, petržel, okurka, zelí... např.
  21.3.2017 14:30Buub
  Každý den?

  Žádnou. Dávám co mám. Minulý týden jsem pokrmila ořezanou jabloň a teď už jedu zelené:) Sice zatím jen v zeleninovém množství, protože víc toho venku ještě není, ale podle rozdílu oproti minulému týdnu už mi začíná zelená sezona.
  21.3.2017 14:32Forever
  Díky :) Já zatím dávám ledový salát a vypadá,že ji chutná,ale snažím se ať to má pestřejší :)
  21.3.2017 14:39Zbyněk
  Forever: každý den rajče, mrkev, řapíkatý celer, papriku, okurku, římský salát, nebo baby gem, fenykl, kopr, čínské zelí občas červenou řepu a mrkvovou nať. Ledový nedávej, není pro ně vůbec vhodný a navíc nemá žádné vitamíny a spoustu dusíku
  21.3.2017 15:04ratonito
  Forever: u nás se dává mrkev, petržel, celer, paprika a římský salát. To mají denně. Občas mají fenykl, slupky z okurků a natě (mrkev, petržel, ředkvička).
  - - - - -
  Zatím ještě neokusily trávu. Mezi barákama to nechcu trhat a na louku jsem se ještě nedostala ale stejně mi přijde, že u nás je pořád taková šedá, hnědá, zválená, hnusná, stará. Nikde ještě žádné jaro.
  21.3.2017 19:13Neeen
  Ahoj,může nadýmat čínské zelí?
  21.3.2017 19:15Jezzabell
  Máte někdo zkušenosti s tímhle?
  Julesovi je rok a půl a dostal cca před měsícem odstavče, Vincenta. A Vincent Julese živě prohání po kleci, skáče za ním do papuče, prostě mi přišlo, že dovádí jako správný mimino.
  Ale včera jsem dala před klec Houmíka. S Julesem jsou kámoši a hned by si vysočili na záda a šli na věc;) S ohledem na prcka jsem je dala k sobě jen přes klec. A Jules traktůrkoval před Houmíkem, houpal zadkem, oblizovali se přes mříže. Jenže přiběhl Vincent a doslova dal Julesovi po čumáku, ťafnul ho tlamkou. Jules zmizel na druhý straně klece. A tam ho Vincent dohnal a dal mu jí znova, až Jules zmizel v domečku..
  Vincent má ehm na dva měsíce 444g a Jules má 1370g! Prckovi jsou jen dva měsíce a je ten, kdo dá parťákovi po tlamce? Nebo je to "jen" sexuální projev?
  Většinu dne jsou (zatím) v pohodě. Mimino řádí, hraje si. Běhá po kleci, hopsá po tunelech a papučích. Ale nejradši má papuč s Julesem, který se dekuje s bubláním jinam..
  Docela mi to dnes překvapilo.
  21.3.2017 19:19Sheena
  U nás dneska první jarní travička ze zahrady, jupí :-) Pomalu, ale jistě...
  21.3.2017 19:24Barborka009
  Ahoj můžu se zeptat? Moje morče má červenou skvrnku v oku,neznamená to nic vážného? Myslíte že jen praskla malá žilka a že nemusíme k veterináři? Předem děkuji za odpověď :-)
  21.3.2017 19:30Tygrinka
  Barborka009: Oko by měl vidět veterinář nejlépe hned zítra.
  - - - - -
  Jezzabell: Vincent prostě vede dvojici a před šéfem se pudelí nevrtí :o) Pokud mu to takto vysvětlil a příště se to bude opakovat, tak by měl jít Vincent příště na chvíli do jiné klece, aby si Jules kámoše v klidu užil :o) No jo, jsou to kluci, to je samý překvápko :o)
  21.3.2017 19:54Fifi01
  Ahoj. Mohla bych se zeptat? Mám doma morče samičku 8 let a chtěla bych jí pořídit kamarádku. Měla jsem dřív dvě, ale to jedno jsme musely nechat uspat. Poradíte my prosím někdo, jestli by jsme mohly pořídit další?
  21.3.2017 20:04Beranek
  Neeen - Může, proto s tím opatrně. A neměl by to hned zapíjet vodou.
  21.3.2017 20:21Morce123456
  Fifi01-jelikiz je samička už docela stará tak to nedoporučuji... Musely by spolu žít od mala aby si zvykly, navíc mladé morče by si chtělo pořád hrát a stará,, Morčinka,, už tak aktivní není
  - - - - -
  *jelikož
  21.3.2017 20:33Jezzabell
  Tygrinka: nojo, ale už takovej prcek a generál? To mě teda dostalo! Co bude dělat v pubertě? To udělá s Julese sekanou..
  21.3.2017 20:43Zbyněk
  Fifi01: tak samičku by určitě jiná starší samička potěšila, ale problém je v tom, že samička tady bude měsíc, půl roku, možná rok a pak bude ten samý problém. Domluvil bych se v nějaké chovné stanici, jestli by nepůjčili starší samičku, mě se před dvěma lety ozvala paní z Teplic, která si bere na dožití starší samičky, nebo napiš Reny Hájkové, určitě má také zvířátko na půjčení.

  Neen: čínské zelí je v pohodě, ale samozřejmě pokud morče není zvyklé, tak nejdřív opatrně. Velké dávky nejsou vhodné, může být denně, ale jenom s rozumem.
  22.3.2017 00:46Duchna
  Jezzabel - náš kdysi Ixík, 6 týdenní nedomrlé 240 gramové mimino si taky dovoloval na 2 letého 1100gr.Honzíka od samotného začátku, kanec jeden :D..
  22.3.2017 08:26Jezzabell
  Duchna: a jak to dopadlo? Jules je celkem řízek, nikdy se nedal, eMíkovi (exparťákovi) udělal díru do kožichu až na kost..Tady nejspíš respektuje mimino:) Ale Vincentova nebojácnost je mazec. Takový škvrně. No doufám, že nepůjdou v pubertě od sebe..
  22.3.2017 15:15Tygrinka
  Jezzabell: No, kdysi starý Myšínek dostal mimi, které si na něm asi ve 4 měsících začalo zkoušet své samčí chování. Doposud stačilo, aby Myšínek zvedl hlavu a otevřel tlamu. Ale mimčo si začalo dovolovat. Myšín chvíli pištěl děsně vysoko, varoval, pak vypálil a natrhnul pinďovi ucho. Tíček si šel srovnat novou zkušenost do protilehlého kouta a od té doby byl klid a držel si odstup. Od té doby vždy chvíli vrtěl pudelí před Myšínem a zbytek si odskočil odvrtět na druhou půlku výběhu :o)
  A už jsem zažila, že malá dvojka se stala velkou jedničkou, když původní jednička nebyla zvědavá na věčné boje o vedení a chtěla mít klid a kámoše na lumpárny... A ano, mám teď Tobiáše, co by se s jiným serval, ale od kdysi Bobíška si nechal líbit leccos a nyní má kámoše Kulíška, který ho občas provokuje ke hře. I když se Tobíkovi třeba nechce, tak se vůbec po Kulíškovi neožene, jen ječí anebo se poddá a jdou běhat. Za odměnu chodívá k Tobíkovi krást žrádlo, na svou hromadu si stoupne a žere z jeho někdy i přímo z jeho tlamy :o) Musím dělat hromádek víc, aby nebyl Kulíš šizený.
  22.3.2017 15:47Jezzabell
  Tygrinka: to je přesně ono!Viděla jsem večer Vincenta, jak Julesovi trhal zeleninu doslova z tlamy. A ještě chodil na jeho jehlu, než si zalezl ke své. Nejdřív mu tam ovšem vyžral fenykl a okurku;)
  Ale provokuje ho ke hrám, to je doslova vidět. Dnes už ho Jules trochu naháněl. Zprvu zdrhal, když to nezabralo, začal ho honit po kleci. Malej hvízdal jako zběsilý papiňák, ale očividně měl z Julese srandu. Po krku si vyloženě nejdou. Ale takové chování mě fakt dostalo. Pořád mě hoši překvapují a školí;)Jj..
  22.3.2017 19:38Ashara
  Délka života morčat s PP versus "voříšků"

  Při surfování po morčecích webech jsem narazila na názor, že šlechtění morčíci mají výrazně kratší život než "voříšci" - tzn. zverimexáčci, zvířata z hobbychovů...

  Popravdě, nepřekvapuje mne, že šlechtěná zvířata jsou choulostivější a náchylnější k problémům a nemocem... ale - autorka zmiňuje, že 7-8 letí voříšci jsou běžná věc, kdežto většina morčat s PP nepřesáhne 3 roky, nejvýše 5 let...

  Že by to opravdu byl až takový propastný rozdíl??

  Jaké jsou vaše zkušenosti?
  22.3.2017 19:47Kájka
  To jsem zvědavá na odpověď. Myslím, že to bude různé.
  Např. Zbyněk má tu morčecí babču Justýnku (čistokrevnou) asi 6 let.
  - - - - -
  V albíčku má Zbyněk fotky Frídušky, která žila skoro 9 let. Jestli byla čistokrevná nebo "voříšková" nevím.
  22.3.2017 19:57Lucka1234
  Dobrý den, máme morčeci holčičku. Vzali jsme si ji a měla 211g. Nyní po měsíci u nás má 330g. Zda se mi pořád malá. Myslíte, že je Ok? Žere a je aktivní. Diky
  22.3.2017 20:10uj uj
  Ashara:
  Morče - voříšek 8 let, morče - z CHS 7 let, morče - z CHS čistokrevné - 6 let, teď mám taky papírovou morčici a je jí 5 let... tak nevím, jestli je tohle statisticky dostačující vzorek :-)
  22.3.2017 20:17Jezzabell
  Lucka1234: to je uplně v pohodě, zrovna koukám na cca tříměsíčního Vincenta s váhou 444g, který má v kleci parťáka rok a půl starého a ten má přes 1300g a myslím si, jak mi příjde mrňavej:)
  Váha je v pohodě. Oni vypadají pořád malí a najednou mají třičtvrtě kila;)
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33929 v realu;)
  22.3.2017 20:23montey
  Krásná US Teddy miminka https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33964
  22.3.2017 21:06Beranek
  Ashara - Měla jsem tu nejstarší morčátko sedmileté (Kokosku). Teď tu mám několik nejstarších šestiletých. Moje první morčátko bylo ze zverimexu a dožilo se 5 let... Takže já mám opačnou zkušenost.
  22.3.2017 21:12Lucka1234
  Díky. Předtím jsme měli kluka a ten měl v nejlepší kondici taky 1300g :-)
  23.3.2017 00:27Duchna
  Jezzabell - jak to dopadlo? Myslíš v soužití? do nějakých 8 - 9 měsíců doslova milované..pak rok takové skřípající, kdy si šli celkem z cesty, ale \ixík bvyl stále usurpátor....no a od roka a 9 měsíců...tj.od podzimu už po dvou rvačkách jsou každý sám....bohužel..Jak říkal Zbyněk, Justýnky, Ixíkova maminka je malý terorista a Ixík jde naprosto v jejích šlépějích....
  - - - - -
  a když jsme u váhy..Ixík má 1380 g......za krkem má parádní límec :D
  23.3.2017 07:40Kájka
  Lucka: Hlavně, že dobře baští atd. Neboj, ona ještě vzroste! :-)
  U našeho morčíka nám kolem 4.měs. věku najednou přišlo, že je jednou takový (jako by měl růstový skok), tak jsme ho zvážili a 720 g.
  23.3.2017 07:42Zuzanka01
  ShellyA - jak se daří morčátku po operaci?
  23.3.2017 07:52Zbyněk
  Ashara, Kájka: problém je v příbuzenském křížení, na genetickén poruchy nejvíc trpí dalmatini, baldwini a skinníci. Nejkratší věk mají skinníci. Když do zveráku dodává zvířata někdo normální, který je nekříží mezi sebou, tak je slušná šance na vyšoký věk a dobré zdraví. Množitel, který nutí samici rodit každé dva měsíce a kryje jí přuzným samcem, dodává nekvalitní geny a podle toho také vypadá. Z ušlechtilých morčat mohou být potíže se satény. Jinak by se morče od slušného chovatele a od nepříbuzných rodičů mělo dožít věku 6 - 8 let. V kostce, ale třeba mě někdo opraví.
  - - - - -
  Lucka: to je naprosto odpovídající váha, není třeba překrmovat. Samičky jsou drobnější a kila dosahují okolo roku věku, není kam spěchat.
  23.3.2017 08:02Kájka
  Zbyněk: a ta vaše morčinka, která se dožila skoro 9 let, byla čistokrevná nebo ne?
  23.3.2017 09:51Jezzabell
  Duchna: já to tady mám půl na půl s gaunerama:) Jsme příbuzní (vzdáleně) :) Teď nevím, jestli jen přes Wolfíka nebo i přes Julese.. Wolfík (ten čokoládovej) je zlaté povahy, Jules (černej) je po třičtvrtě roce samotky trochu zklidněný, ale jak o něco jde, je pěknej pruďas a nic si nenechá líbit. Má přes 1350g a Pan Wolf 1503g?- Nejsou tlustí, ale jsou obrovský:)) Radši jsem Wolfíkovi přestala říkat "juniore", protože mi s váhou předběhl Bárta, který donedavna vedl se 1400g, coby nejstarší.
  No snad si nedaj přes hubu taky. Jules už jeden kožich vysekl..Ale kdoví, jak by sám dopadl, když si Vincent takhle vyskakuje..je z úplně jiné CHS, ale co se mu bude za 8 měsíců toulat v hlavě to netuším;)
  Ixík je pěknej macoň:)
  23.3.2017 10:05Bart
  Ashara - taky mám ten pocit, že voříšci žijí déle než vyšlechtěná morčata. Naše Indy, která měla předky z Německa a Holandska taky zemřela před 4. narozeninami. Když jsem tu zprávu napsala chovatelce, od které jsem ji měla, odpověděla mi, že je to nejčastější a nejkrizovější věk úmrtí. Koukala jsem jako blázen, protože jako asi většina z vás, jsem si myslela, že naopak bude mít předpoklady žít déle. Navíc je takové morče většinou mnohem větší a silnější, než zverimexík. Naše první Bobina byla proti Indy poloviční a 5ti let se dožila. Za celou tu dobu jsme s ní neměli žádné zdravotní problémy. To se o ostatních už říct nedá, bohužel. Tak že taky zkušenost, že voříšci zřejmě ve věku vedou. Ale ono to asi bude stejné i u pejsků,---- bych řekla.
  23.3.2017 10:12Zbyněk
  Kájka: nebyla, docela dobře se to poznává dle oušek:) Přivezl jí nějaký chovatel z Ostravy Pendolinem osobně, ještě se sestřičkou, která se dožila maličko přes sedm. Ale ke konci už byla hodně nemocná, kdežto tato babča vcelku dobře zvládala až do jednoho a půl měsíce před koncem, pak už to šlo rychle, ale do poslední chvíle se cpala, jak protržená a to byl důvod, proč ji doktorka nechtěla uspávat. Zřejmě měla jedna geny po matce a druhá po otci, to tak bývá.
  - - - - -
  Duchna: to jsou přesně geny Justice:) Jediná moje klidnější samička je její dcera, vnučka a pravnučka jsou po ní, dominantní a drsné. Z chudáka samečka lítají chlupy každý den:))
  23.3.2017 10:57Ylada
  Ashara - také mohu potvrdit, různí voříšci žijí déle. Nejdéle z různých směsek jsme měli morčici, byla kdovíodkud, dožila se 8 let a čtyř měsíců navíc a veterináře nepoznala. Čistokrevná morčata nám většinou nedožila pátého roku...
  23.3.2017 11:49Katjusa
  si myslim že je to jako u psu,měli jsme ořiška matka jezevčik otec pudl,pejsek u nas žil 15 za tu dobu žadny veterinař jen očkovani proti vzteklině ted mam čivavu a mužu řict že během tři let jsem utratila zhruba 20tis.na operace
  23.3.2017 12:00Ehrena
  U nás věk taky hraje spíš pro zverimexáčky. Bohužel rekord máme u nich necelých 8 let - bez čtvrt roku - toho se nám dožili Oranžovka a Mandi, ostatní odcházeli tak v 6 - 7 letech, většinou.
  Zatímco morčata s PP - Denísek - v necelém roce - geneticky špatné ledviny, Cipísek (satén) v necelých 3 letech na osteodystrofii saténů, Napík v 5 a čtvrt letech - rakovina lymfatických žláz, teď nám odchází Beník - 6 a čtvrt roku - nádor v bříšku, údajně asi neoperovatelný dle vetky, ještě máme s PP stejně starého saténa Merlínka, ten má tedy zatím šanci na rekord u morčat s PP u nás, zatím je snad v pořádku. Další s PP jsou už mladší, ti snad tu doufám ještě pár let pobudou.
  Hlavně jsem měla pocit, že ta morčata s PP mají samé takové hrozné diagnózy jako rakovina, osteodystrofie, a víc marodí i během života. Teď před měsícem nám ale umřel v 7 letech zverimexový Čipírko, celý život absolutně zdravý morčík bez jediného marodění (ani kožních problémů) za život, ve svých nejlepších časech kousek s váhou 1350g,(teď v těch 7 už měl jen asi 1200g), během týdne taky na rakovinu lymfatických žláz - šíleně rychlý průběh, takže vidím, že tyhle nemoci mají i zverimexáčci.
  - - - - -
  U koček to tak taky mám - měli jsme Micku (kříženku kočky domácí a norské lesní) do jejích 14, nikdy celou dobu nemarodila, až poslední rok, a teď máme britky, kočku a kocoura, kočka je snad v pořádku, ale kocour měl problémy s močákem a s ledvinami a za jeho operace a léčení jsme zaplatili asi 25000.
  Jen tak bokem díky krevním testům vet přišel na to, že Macík má FeLV (infekční leukémie koček) a díky tomu, že máme současně i Číču, má ji samozřejmě taky. Takže šanci na dlouhý věk nemá z nich ani jeden. :(
  23.3.2017 12:07Garf
  Já teda nemám moc velký vzorek k porovnání, ale jako první odešel dalmatínek Metoděj s PP a to velmi mladý. Rostík ze zverimexu bude mít 4 roky ovšem je to náš nejnemocnější morčík. Pucínek von zverimex a pan Maurice z CHS mají 5let a kromě zápalu pysku a Pucínkova občas ucpaného análního vaku nikdy vážněji nestonali (ťuk, ťuk), tak doufám, že nějakou chvilku ještě s námi pobudou.
  23.3.2017 12:40Ashara
  Moc děkuju za všechny příspěvky!

  Z vašich zkušeností je myslím celkem slušný reprezentativní vzorek. Takže mi to suma sumárum vychází tak, že "bezpapíráčci" jsou na tom v průměru opravdu líp, ale ten rozdíl není tak propastný jak psala autorka v tom článku který jsem četla.
  A existují výjimky v obou táborech, takže musím doufat, že ti naši morčíci budou ti šťastnější :-)
  - - - - -
  Ještě dodám vlastní jedinou zkušenost, měla jsem zverimexáčka před dlouhými lety (je to tak dlouho že se považuju za úplného začátečníka co se chovu morčíků týká), ze zverimexu si nepřinesl žádné nemoci ani parazity a až do své smrti se zdál být zdravý. Byl to ale velký plašan a nikdy se úplně neochočil, na rozdíl od svého kamaráda ve vedlejší kleci (ten patřil mé kamarádce).
  Uhynul bez varování cca ve 3 letech, pitva ukázala prasklý žaludeční vřed.
  23.3.2017 14:24Petra W
  Ashara: Vlastním 10 let chovatelskou stanici zvířat s PP, zvířata se mi běžně překračují 5 let věku, většinou ale spíše 6 let. Moji aktuálně nejstarší jedinci jsou Salvia Cavia Carnea, která 11.4. oslaví své sedmé narozeniny, Dicentra Cavia Carnea, která oslavila vloni v říjnu 6. narozeniny, další dvě samičky oslavily šestku letos v únoru a březnu. Zvířat ve věku mezi 5-6 lety mám v CHS povícero. Poslední loňský úhyn byla samička po dlouhodobých problémech se zuby, opustila nás ve věku 6,5 roku. Letos ty neveselé odchody zahájil v únoru sameček, kterému chyběly cca 3 týdny do 6. narozenin. Dle mého názoru je věk dožití zvířete ve velké míře ovlivněn kvalitou péče o něj.
  23.3.2017 14:36Piškvorka
  Ahojte. Tak uz mame doma dve mlade slecny, cca 2-3 mesacne. Kupene v obchode a la Zverimex. Jedna z nich tam vsak bola "az" jeden den, predtym bola u chovatelky, druha tam stravila viac dni. Vyzeraju byt zdrave, su svizne. Ale plache ... z ruky si nic nevezmu, len co zacuju, ze niekto vosiel do izby, uz sa bezia schovat. Po case vyjdu a pokracuju v cinnosti. Uz si ich ani na ruky neberieme, len nech sa nas neboja. Nikto im u nas neublizil, ani nahodou. Mozem pri nich napr lezat a rozpravat a ony sa kludne promenaduju v klietke, pripadne jedia - nesmiem vsak strcit ruku do klietky, vtedy utekaju. Maju ju velku, mozu behat ako len chcu.

  Syn (10r) pri nich aj spava, vela sa s nimi rozpravame, aj ked im nesieme jedlo.

  Ako si ich zlakat na svoju stranu? ;-) Ci staci len pockat? Vcera som im cistila klietku a dcerka (12r) musela na nich vykonat "nasilie" - umiestnit ich do krabice, kde ich cakalo seno, ich deka, ladovy salat, ktory miluju. Aj tak boli v strese, co ma mrzi.
  23.3.2017 16:27Jezzabell
  Piškvorka: čistím klece "za provozu". Vyndám věci z jedné půlky, případně jim dám domek k druhé straně, aby se měli kam schovat. A jak mám čistou jednu stranu, přendám zase na druhou;) Ze začátku se plašily, ale zalezli si a byli víc v klidu, než bych je vyndavala a zase dávala zpět. To už dělám jen, když je přendavám do výběhu. Příp. v morčatárně je nechám přeběhnout do jednoho patra, vytáhnu žebřík a čistím volné patro a obráceně.
  Plachost se poddá. Morče není extra mazlící tvor, spíš to občas strpí v pozici vytřeštěné oči a štronzo pozice, aby měli od dospěláků zas chvíli pokoj:) Ale také mě těší je pozorovat, je to lepší jak telka! A taky na ně stále mluvím;) Reagují mi i na jména, ale to po dvou letech.
  A získávám si je zeleninou, nebo bylinkama. Je to o trpělivosti a není to na okamžité výkony. Nelze se za to na ně zlobit;) Určitě se to pomalu začne zlepšovat.
  23.3.2017 16:33vlocka
  Moje rekordy nepapirovy a byl Opal rozetovi se mi dozil 8 let jeho kamos dlouhosrsty bazil 6 let --Opal mnel jednou jedinkrat problem prerostly zoubky kvuli zanetu v brisku ale potom pohodicka --moje holky no kratkosrsty nepapirovi Karamelka necely 4roky a Maceska uvidime dotetka nikdy nebyla nemocna --
  23.3.2017 17:29Kájka
  vlocka: Jak to vypadá s tím malým morčátkem? ozvala se Ti ta chovatelka?
  23.3.2017 18:15Neeen
  Ahoj,nadýmá brokolice?,štve mě ,že ji nedávám morčatům (bojím se ,aby se nenadmuly),protože v obchodech je za cca 14kč,což je výhodnější kupovat pro tu moji smečku,než třeba kilo mrkve,které stojí dvakrát tolik.
  Ještě bych se chtěla zeptat jak ji dávkovat tak ,aby se mi nenadmuli,díky za odpovědi.
  23.3.2017 19:36vlocka
  Kajka ozvala se mi co bylo doopravdu pekny ted resime veci kolem - bydli odemne 2h cesty tak to je mazec ---uvidime jak to zvladnem -moc se mi do toho nechce -ta cesta to je sileny xxx
  23.3.2017 19:47Ehrena
  Neen, vždyť teď je mrkev docela levná, já ji kupuju v akcích poslední dobou a stává tak 10 až 12 korun.
  - - - - -
  Jinak brokolicí dávám,ale jen kousek, zatím se mi po ní nikdo nenadmul.
  - - - - -
  Vlocka, 2 hodiny cesty není tak moc, to máme stejné, když jedeme na chalupu s morčaty, koupená miminka morčeci jsem vezla i z větší vzdálenosti ( z Moravy).
  23.3.2017 19:55Ashara
  vlocka
  2 hodiny cesty mi taky nepřijde moc, a v rámci Anglie je to prakticky za rohem ne?
  23.3.2017 20:14vlocka
  Dekuju mne stoho 2x nejlip neni 2h cesty tam a otocit vyzvednout prdolu a 2h nazpet -no nevim -mam strach taky ze ji Maceska neveme -jsem poprdena -cetla jsem tuny o tom a koukala na videa a cetla vse tady vy o tom mluvite jako kafco po ranu ja jsem vyklepana --jako ratlik -jak predstavit mrne starsimu morcatku xxx Asi hledam vymluvi co :-) jak rikam jsem poprdena nikdy jsem to nedelala zkusila jsem to s Peprenou a Karamela ji honila a vytrhala chlupy s kozichu 3 mesice a ne nebyla sance --asi by mi pomohlo to videt na zivo a mit ktomu komentar asi to takhle je ok nebo katastrofa --ja budu vystresovana -a treba neco zvoru xxx
  23.3.2017 20:27Ashara
  Neboj, máš pravdu že reakce zvířátek se nedá nikdy odhadnout na 100%, ale zas na druhou stranu - i to je jeden z důvodů proč je máme rádi a pořizujeme si je ne? není to robot, na čudlík... a na mládě bude starší holka určitě shovívavější, zvlášť když je zoufalá ze ztráty kamarádky...
  Neboj se toho, nemůže to být horší než to čím sis teď nedávno prošla, budeme tu držet palce, a až budou holky v pohodě spolu, tak se tomu zpětně zasmějem, uvidíš :-)
  23.3.2017 21:34Smirny
  vlocka: neboj, když k ní vezmeš malou holčičku, tak to bude ok:-) Dominanci si mezi sebou ujasňují samice, kdy jsou již obě minimálně v pubertě. Pokud je malinká prtě, tak se té starší podřídí a nebude se s ní hašteřit o pozici vůdčí samice.
  A jinak ke mě si lidi jezdí z kolikrát fakt veliké dálky:-) Tři hodiny k nám, tři zpátky:-D Když musíš, tak musíš.. A já si taky pro chovné samice pěkně občas zajedu:-)
  - - - - -
  vlocka: a vyčisti úplně ubikaci, pak tam dej malou samičku, nech jí tam nějakou dobu, ať se tak vyčůrá, vykadí:-) Pak tam k ní dej teprve tu "domácí". Nandej tam hromadu sena, zeleninky, pustí se spolu do toho a nenásilně proběhne seznamka. Morčata se většinou při jídle dobře snesou, to je spojuje:-D
  24.3.2017 07:04Nola
  Dobrý den,
  mám jeden dotaz. Máme doma morčíka s nemocnými zuby. Baští třeba dužinu okurky nebo si dá i rajče, meloun. Ale mrkev či něco tvrdého se mu velice špatně jí. Může morčík jíst třeba uvařenou mrkev, která bude měkká?? Zapomněla jsem se ujistit na veterině, ale myslím si, že morčátka vařenou zeleninu na 100% nesmí, ale raději se ujistím.
  Děkuji
  24.3.2017 07:29Garf
  Nola: vařenou zeleninu v žádném případě nepodávejte. Pokud má morče problémy se zuby, je vhodné mu tvrdší zeleninu nastrouhat. A samozřejmě dokrmovat speciální kaší pro hlodavce pro krizové stavy (Rodicare, Supreme Science Recovery Plus). Pokud nejí seno, nabídnout mu různé bylinky (JR Farm apod.)
  24.3.2017 10:31Katjusa
  morčata chovu roky a se zuby jsme nikdy problemy neměli,ano davam pravidelně suchy chleb to tady nikdo nema rad a trochu pořemyšlejte něco na tom bude,jestli ti co maji problemy se zuby a nedavaji ho že,jinak našim chutnaji dost větve ty davam pořad
  24.3.2017 11:44Smirny
  Hodně lidí, co chová mazlíčky dává zbytečně moc zeleniny na úkor sena. Myslí to dobře, ale je to špatně.. Pak jsou ty problémy s raťafákama:-)
  - - - - -
  pardon, chybí mi tam čárka:-))
  ..co chová mazlíčky, dává zbytečně..
  24.3.2017 13:04Camille
  Prosím, co by mohlo zabavovat moč do červena? Máme nemocného morčáka, dlouhodobě hubne, příčina byla dosud nejasná, až na poslední kontrole objevila doktorka pod bradičkou bouli a na základě toho mu vytrhla zub, v kterém byl pravděpodobně zánět.
  Morče má dlouhodobě červenou moč, s tím, že se zabarvuje až po přístupu na vzduch (když se vyčůrá, má normální zbarvení, po chvilce je ostře tmavo červená). Zkoušeli jsme testovat na krev, ta se neprokázala. Zdá se mi, že nic, co by moč barvilo, např. červená řepa, nežere. Tak nevím. Kdyby měl někdo nějaký tip, budu ráda.
  24.3.2017 16:45Buub
  Camille

  moč barví spoustu věcí. obecně všechno, v čem jsou porfyriny nebo beta-karoten. jen málokdy je červená samotná potrava :)

  barví třeba i špenát, smetánka, zelený od mrkve...
  - - - - -
  taky vojtěška, zelí, řepa, tuřín, brokolice, květák nebo ředkvička.
  24.3.2017 17:03vlocka
  Tak mam zase spatnou zpravu pani chovatelka mi ji prodala prdolu -nevim proc pry jsem ji neposlala penize na ucet -nikdy mne to nerekla a to jsme si psali kazdy 2 den tak jsem s toho zmatena -prdola ji jsou jen 3 tydny nenapadlo mne ji poslat penize na ucet ja myslela ze ji dam penize na ruku -kdyz jsme se bavily o datumech kdy ji vyzvednu asi jsem najivni ;-( hold ponauceni na priste
  24.3.2017 17:23Tygrinka
  Camille: Pokud vytrhla zub, ok, ale taky musí vybavit ten hnis, který tam nejspíš je. Rtg bylo provedeno anebo hodlá nějak pokračovat? Nebo dostal myšák atb proti tomu zánětu? Přijde mi, že zákrok skončil na půlce cesty...
  - - - - -
  vlocka: Lidé jsou různí :o/ Snad se příště zadaří...
  24.3.2017 18:02If33
  Dobry den,
  Chci se zeptat...jsme uplny novacci chovatele. Zkusenosti nula. Mame dve morcatka. Mela by to byt devcata. Jak bylo receno zverolekarkou. Jsou to sestry a mame je od znamych. Co je mame doma, tedy tyden, tak ta jedna pomalu nevyleze z boudicky. A kouse tu druho, kdyz ji tam vleze. Tak jsme koupili druhou boudicku. A vykusuje ji i od tamtud. Ta agresivnejsi je i o malinko mohutnejsi. Po tydnu ta drobnejsi zacala byt vice nervozni. Mam holky rozdelit? Nebo nejak pomoci ve sblizeni?? Napadlo me, zda ta agresivni neceka mlady. To ale nase znama popira. Nebo tu situaci nemam resit?? Moc dekuji za odpoved. Mozna je to hloupa otazka, ale nechci nic podcenit. Hold proste chovatele zacatecnici.:-)
  24.3.2017 19:12Smirny
  If33: seberte domky, vubec bych je ted nedavala. Kopici sena, do te si taky zalezou. Morcata si musi vytvorit hierarchii, vzdy je jedna ze samic vůdčí. Dejte jim cas, budou kamosky, jen si ta dominantnejsi utvrzuje svou pozici.
  - - - - -
  Vlocka: Anglie je zemi, kde je chov morcat prosluly, i tam byly uplne prvni morceci vystavy:-) Urcite nebude problem sehnat jine. Zkuste si zjistit nejaky klub morcat, kde jsou sepsane chovatelske stanice, urcite najdete nekoho i bliz..
  24.3.2017 19:45Camille
  Buub: Problém je, žemoč měl rudou i ve chvíli, kdy nežral vůbec a byl dokrmovaný pouze rodicarem a osmizrnnou kaší... tak nevím
  Tygrinka: Ano, zub nakonec vyndavala jakoby spodem, má ránu pod tlamkou, tak by mělo být vše vyčištěno. A atb máme, marbocyl.
  24.3.2017 19:50merosluf
  Dobrý deň, ak tu ešte niekto je poprosil by som o radu. Bol som 2 týždne mimo domu a moje dva morčiaky mali na starosti rodičia. Jedno však výrazne pochudlo, prudšie sa mu nadvihuje brucho/prudšie mu bije srdce a má problém s jedením. Chuť má, za jedlom lezie ale len akoby nevie zahryznúť. Zuby vyzerajú v poriadku, chcel som ísť na veterinárnu pohotovosť no bohužiaľ nie sú dostupní dnes. Máte niekto radu ohľadom toho či to môže byť niečím iným ako tým že má dlhšie zuby a teda dosť možno už dlhšie nemôže zjesť potravy toľko koľko potrebuje? A prípadne ako do neho iným spôsobom ničo dostať? Ráno na deviatu máme byť u veterinára ale keďže neviem ako dlho to trvá mám strach či vydrží. Za pomoc vopred ďakujem
  24.3.2017 20:09vlocka
  merosluf- vyskousel jsi mu dat cerstvou travu jen jak zere --asi zere nekdy to muzou byt zuby v zadu a nebo jen jedna strana --okurku -rajce jen videt jak to bere do pusinky -a asi si tapkou nedava do pusy jako ze neco vadi -a asi nebude zrat nic tak dokrmovat instatnim senem 5ml kazdy 4h treba muze byt jen zasekli seno v zadu vrdle tezko rict
  24.3.2017 20:25merosluf
  vlocka - Dával som mu mrkvu do ktorej sa pustil no prežúval veľmi pomaly a po dvoch hryzoch ju nechal tak. Pomaličky je aj seno a mám preto strach, že to je skôr vnútorný problém niečo s trávením alebo ledvinami. Asi my zostáva len dúfať, že vydrží do rána aby sa na neho pozrel veterinár
  24.3.2017 21:33Camille
  merosluf: Může to být cokoliv. Zkuste určitě natrhat trochu trávy, zda ji žere. A pokud nemáte doma instantní seno Rodicare nebo osmizrnnou nemléčnou kaši od nestlé, tak bych aspoň rozmočila granule a dokrmovala ho tím. Jde to buď stříkačkou bez jehly s širokým otvorem nebo i třeba druhou stranou lžičky.
  - - - - -
  Zkuste taky nakrájet zeleninu na tenké proužky nebo nastrouhat, někdy to vezmou snáz.
  24.3.2017 22:02Smirny
  Merosluf: klidne pokud je doma banan, tak hodne rozmackat na kasi a dat strikackou do pusiny nebo presnidavku ovocnou. Nebo malinkou lzickou nejak vpravit do tlamky. Mel by mit stale neco v zaludku. Vubec to nemusi byt zuby, co zpusobilo nechutenstvi. Drzim pesti..
  24.3.2017 22:33merosluf
  smirny a camille - nakoniec sme sa ešte k veterinárovi dostali, ten však v praxi zistil že žiadny viditeľný problém nemá. Počúval dýchanie, prehmatal ho, pozrel zuby a všetko v poriadku. Ak sú to orgány to veľmi zistiť nemá ako, ktorý a prečo. Nakoniec mu dal injekciu na povzbudenie metabolizmu a ešte injekciu s vitamínmi. Už len dúfať že s z toho preberie, dačo málo ešte zjedol aj sám. Ďakujem za rady všetkým :)
  24.3.2017 22:49vlocka
  merosluf jsem rada ze ses tam dostal a veterinar se na nej podival -preju a drzim palecky at je v pohode xxx
  25.3.2017 00:04Duchna
  Zbyněk- no to mi mrzí, že jsou to takoví rarachové. A jak je justynka vůdci tobě? Boji se? IXÍK je v tomhle zase děsný posera. To terorizoval Honzíka, že chudák Honzík utíkal pryč..ale jak jsem se mihla, už zdrhal Ixík, vyplašene čučel a koukal jako by se nechumelilo.
  - - - - -
  A jak jsi k justynce prišel? A ty její potomky jsi už odchoval ty? Kolik jich tedy je? Nějak se v tom ztrácím..
  25.3.2017 09:20Camille
  merosluf: Tak to bych určitě zašla ještě někam jinam, kde morčatům rozumí, vitamínová injekce mu v tomto stavu z 99,9% nepomůže. Pokud jsi z Prahy, doporučuju Lietavcovou nebo Sekyrovou na Hůrce, Valeše v Petrovicích a prý jsou dobří taky na Bílé Hoře nebo Rosolová v Jesenici. Určitě to zjistit lze, čím to je. Chce to sono, rtg, rozbory...
  Jinak rozhodně doporučuju do něj něco cpát, i kdyby to měla být v nejhorším třeba dětská jablečná přesnídávka bez cukru, pokud nemáš po ruce to inst. seno. Jak se zastaví trávení, tak je to u morčat vetšinou v háji. Bobkuje zatím?
  25.3.2017 10:02merosluf
  camille - áno zatiaľ bobkuje i keď menšie bobky. Aj večer aj ráno jedol i keď málo, z mrkvy, papriky, banánu aj ananásu pohrýzol čo to a takisto aj zo sena, takže nejakú stravu ešte dostáva len viac ako kúsok zjesť nechce
  - - - - -
  camille - teraz sme boli natrhať trávy ešte a za tou ide ako besné
  25.3.2017 11:32Nola
  Garf, Katjusa, Smirny: Bohužel máme problém se zoubky z jineho důvodu než, že neobrušujeme. Druhý morčík větve, zeleninu i seno bašti. Ale morčik ma nemoc satenovych morčatek, která se bohužel nedá léčit. Tvrdší zeleninku právě nechce i když je strouhana. Tak hlavně dokrmujeme rodicare a baští namočené granulky nebo mixovanou zeleninu. S nemocí žijeme už rok a paní veterinářka řikala,že je opravdu bojovník. Jen se to neobejde bez broušeni zoubků. Ta zelenina mě minule napadla, ale byla jsem si jistá, že vařenou nesmí. Jen jsem chtěla vědět názor.Děkuji
  25.3.2017 11:38Katjusa
  nola-a proč jsis morčika brala nebo spiš proč jsi ho chovatelce nevratila
  25.3.2017 12:11Nola
  Katjusa - morčíka jsme si vzali, když byl ještě mimčo a nemoc se objevila po dvou letech. Po dvou letech už má člověk k morčátku nějaký vztah a vrácení chovatelce by asi nic nevyřešilo. Kontaktovala jsem ji, ale nebyla žádná odpověď. Je to genetická nemoc a našeho morčíka to bohužel postihlo. Tak mu pomáháme, jak je to jen možné. Chuť do života má stále velkou a s druhým morčíkem blbne. Jen musíme pomáhat ve stravě.
  - - - - -
  Nemoc se přesně jmenuje Osteodystrofie saténových morčat.
  25.3.2017 15:00merosluf
  Camille- Bol som ráno znova u veterinára, už u iného a ten povedal, že to vyzerá na polyneuropatiu. Bohužiaľ kedže som doma dva týždne nebol tak neviem či mohol zjesť niečo zlé. Veterinár mu dal vodu s glukózou a povedal aby som ho v priebehu dňa dokrmoval a natrhal mu čerstvú trávu, teraz je to hlavne na ňom či sa z toho dostane alebo nie, ja budem robiť čo sa dá.
  - - - - -
  instantné seno som nezohnal vo viacerých chovproduktoch (kukali akoby to počuli prvýkrát) tak som kúpil tú kašu od nestle a ideme ho skúsiť tým trochu viac ešte pokŕmiť
  25.3.2017 15:07Garf
  Katjusa: nic proti, ale psát někomu, kdo řeší u morčete zuby, že to má z toho, že nekrmí chlebem, se mi zdá poněkud přehnané. Jednak neznáte kontext a navíc to tomu člověku zrovna "nepřidá" v dané situaci. Když teda pominu, že nutnost krmit suchým chlebem kvůli broušení je ještě navíc mýtus na který upozorňujou snad všichni vetové přes hlodavce.
  25.3.2017 15:31If33
  Smirny: To by tedy sedelo...dve holky, odesly od mamky a ted si ujasnuji, ktera je ta dominantni. A jak dlouho muze trvat takove ujasnovani dominance?? Boudicky davam hned pryc. Abych vedela, jak moc mam byt trpeliva.
  25.3.2017 18:55Katjusa
  garf-psala jsem svuj nazor,jak to mam ja,mytus nemytus ,mě to žadna lekařka neřekla bo jsou zdravi
  25.3.2017 19:01Neli
  Ahoj, jsem tu po delší době, ale někdo z vás si mě a moje morčíky možná pamatuje..jen jsem vám chtěla sdělit, že dnes nás opustila Piškotka :( dožila se 7 let..Udělala jsem album z jejích fotek jako vzpomínku :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=4764&id=33965&v=1490464468758
  - - - - -
  tady :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33965
  25.3.2017 19:08Smirny
  If33: několik dní a bude to ok. Já tohle vidím u slečen skoro pokaždé, když je odstavím od mámy. Jak jsou s ní, tak je velitelka mamina, ale jak dám několik malých holek k sobě, tak si začnou vyjasňovat pozice.. Taky si často samice mezi sebou prudí, když mají zrovna říji, ale to trvá jen několik hodin, tak se rychle zklidní:-)
  25.3.2017 19:34Morce123456
  Neli-to je mi líto, ale byla to fakt nádherná morčinka:)
  25.3.2017 20:43vlocka
  Neli -to mi je moc lito -7 let je doopravdy pekny vek -ale chyby nam vzdy xxx
  25.3.2017 20:48merosluf
  vedel by mi prosím ešte niekto poradiť aké množstvo tej osmizrnnej kaše od nestle by mal morčík za deň dostať?
  25.3.2017 21:37Tygrinka
  merosluf: Rozhodně bych jí míchala s Rodicare nebo jinými dokrmovacími směsemi pro zvířata. Dávat jenom 8mi moučnou směs založenou na pšenici je nic moc. Jako první pomoc dobré, na dlouhodobější dokrmování nebrat. Rozpuštěné granule (Brit, Kiki Nutri Rod) udělají lepší službu. Obvykle se dává cca 60ml kaše na 1kg váhy na den. Jestli něco málo zbaští zvíře samo, tak samozřejmě množství kaše omezit. Dokrmovací kaše se dají koupit i na některých veterinách anebo je objednají některé lidské lékárny.
  Kaše k dokrmování můžeš koupit i zde v králičím obchodě -
  https://obchod.kralici.cz/kategorie.aspx?pageId=63
  25.3.2017 21:48Camille
  Merosluf: Ideálně aspoň 3 x denně 15 ml. Morče, které vůbec nebo téměř vůbec nežere, by mělo dostat cca 50-80 ml kaše za den. Je super, že zatím bobkuje a že žere trávu - ta by mu mohla pomoct při rozkrmování.
  Odkud jste? Zkusila bych poradit, kde sehnat ten rodicare. JInak ho mají i tady na e-shopu:
  https://obchod.kralici.cz/p530-alfavet-rodicare-instant.aspx.
  25.3.2017 22:36merosluf
  som z Banskej Bystrice, zajtra ešte skúsim obehať lekárne tak dúfam že nájdem. Občas je živší občas zas nie, seno kus zjedol aj trávu, ale vždy zje kúsok a potom dosť. Za jedlom sa ale ťahá, len keď ho ovonia alebo skúsi nahryznúť tak nič.
  - - - - -
  dalsia vec je že dokrmovanie je boj, nechce to z tej striekačky vôbec, ledva 2 ml
  - - - - -
  dostali sme do neho cca 4-5 ml. Viac už nepustil, s injekciami čo podostával za včera a dnes. Dúfam ešte vydrží čo to. Od rána znova, dúfam že zoženiem aj ten Rodicare. Ale po tomto nasilu tlačení sa zas trošku pustil do sena. Ďakujem za rady, naozaj pomáhajú, tu u nás veterinárov veľa nie je a ešte menej skúseností majú s takýmito malými tvormi.
  26.3.2017 10:15Camille
  merosluf: spíš to mívají na veterinách nebo holt přes nějaký e-shop. Kvůli vláknině je to sušené seno důležité. Nejlepší na dokrm je stříkačka Recovery https://misky-krmitka-hlodavci.heureka.cz/supreme-recovery-injekcni-aplikator/#. A na krmení to chce grif. Většinou se mi nejlíp krmilo tak, že dám morče na své břicho, sednu do křesla, podsadím zadek, levou rukou chytnu zeshora tlamku morčete tak, že mám dlaň přes jeho oči a tlamku držím mezi palcem a ukazovákem a druhou rukou do něj cpu kaši.
  - - - - -
  Ono to chce trošku pevněji chytit, aby se necukalo. Až si zvykne, půjde to líp.
  26.3.2017 10:42merosluf
  camille - na veterinu sa dostanem zajtra najskôr keďže dnes všetko zatvorené. Ale cez noc pojedol trávu aj z mrkvy poobhrýzal, dnes ráno znova zjedol dosť trávy aj seno žuje + zo dva dieliky sme do neho dostali. Už je aj o trošičku živší. Možno mu to seno bude viac chutiť. Za to druhý morčiak by zožul celú striekačku len aby sa k tomu dnu dostal, jemu to chutí :)
  26.3.2017 10:56Camille
  merosluf: Tak klidně zkuste třeba tu jablíčkovou dětskou přesnídávku, pokud má rád jablka. Měla by být nepřislazovaná. Není to sice ideální, ale v takovém stavu je podstatné, aby se do něj něco dostalo. Takže pokud by přesnídávku bral ochotněji, tak bych ji taky dávala. Náš se po ní mohl utlouct.
  26.3.2017 12:28Zbyněk
  Včera ráno jsem myslel, že přerazím druhou nejstarší (s proužkem na hlavičce). Ráno jsem postavil výběh, nakrmil morčotým, hodil na záda těžký ruksak a na odchodu říkám myším, že se vrátím v neděli brzy dopoledne. Načež se na mě cynicky podívala zmíněná dáma, pomalu došla mezi vchod do nory a radiátor, ( https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Morcovybeh třetí a čtvrtá fotka shora), postavila se zvolna na zadní a HLOD!!, výběh se zřítil na podlahu:) Z trosek se vyhrabala nadávající Justice / Justýnka, očima podlitýma krví se vcelku zkušeně podívala na příčinu všeho zla na této planetě a vyrazila jí ztrestat za mě:))) Když jsem našel novou šňůru a postavil znovu výběh, v očkách té malé potvory jsem si mohl přečíst ono cimrmanovské "nikam, starouši, už jsi se narajzoval dost!:))
  26.3.2017 12:30merosluf
  camille - kúpili sme mu granule Care+, tie sme im zvykli občas dávať a do tých sa pustil hneď, dokonca do suchých. Rodicare som ale nezohnal, takže do zajtra to ešte budeme musieť potiahnuť takto.
  26.3.2017 12:45Smirny
  merosluf: tak to je ale dobře, že nějaká chuť k jídlu je:-) Ještě bych ho kontrolně vážila, váha by neměla jít dolů..
  Ty granule se dají v hmoždíži i rozdrtit a přes sítko si prosít to jemné, taky to jde rozmočit ve vodě a dávat stříkačkou jako Rodi care. Ale pokud žere něco sám, tak mu to podávat, hlídat ho, aby častěji něco do sebe dostal. To je opravdu dobře, že nepřestal úplně jíst sám..
  26.3.2017 12:51Tygrinka
  merosluf: Jestli žere trávu a zkouší seno, tak Rodicare není nyní nutné. Zkus z Care+ udělat hustou kaši a podat na malém talířku v kleci. Jestli má problém s ovládáním svalů, je možné, že se mu blbě žvýká a i střeva jdou pomalu, těžko říct, co mu přesně je. Kaše by takto mohl pojíst víc po menších dávkách. Přidala bych i vločky. Klidně i namočit do té kaše. A ano, jak píše Camille, jestli se může utlouct po jablečné přesnídávce (nebo jablečno-banánové, apod.), tak podávat i tu. U nás v drogerii mají Hipp přesnídávky bez cukru pro děti, ty jsou dobré a chutné. Alespoň myšáci to říkali :o)
  Jestli do něj nedostaneš větší dávku jak 5-6 ml, tak dávej jen tohle a podávej častěji. Až se mu rozběhnou střeva, může se nacpat víc najednou. Přidala bych i trochu glukopuru.
  Další tipy zde -
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/pomoc.htm
  26.3.2017 12:57merosluf
  smirny - aj seno a teraz tie granulky aj rozmočené už žuje furt zo 20 minút. Nerozumiem tomu, že za jedlom ako mrkva a paprika ide ale potom si z neho nedá, akoby nemohol alebo nechcel práve to. Za to chuť k jedlu nejakú naozaj má, to potešilo.
  26.3.2017 13:05Tygrinka
  merosluf: Zuby mu vet zkontroloval? Přední i zadní?
  26.3.2017 13:12merosluf
  tygrinka - skúsime aj tú kašu aj tie vločky. S tou výživou hádam pôjde lepšie, od večera už na to budem sám a z toho mám trochu strach.. Zuby a celú ústnu dutinu kontrolovali, dokopy dvaja rôzni veterinári, pretože v piatok večer sme boli na pohotovosti a v sobotu ráno u veta ku ktorému chodíme vždy s problémami. Ani zuby neboli problém, nevšimli si ani žiadny zápal v ústach. Bobkuje stále i keď sú tie bobky menšie, keďže potravy pijíma pomenej
  26.3.2017 15:36Zbyněk
  merosluf: nemá potíže třeba s předními zoubky? Jestliže se žene k paprice a mrkvi a pak to nejde, tak ho třeba bolí přední zoubky - mohl si je buď narazit při pádu na tvrdé, nebo to někdy může být i paradentózou, nebo kurdějemi, ale ty by se projevovaly i jinak. Asi bych zkusil nějaké slušné vitamíny, těmi se nic nezkazí, například toto je prima: https://obchod.kralici.cz/p313-versele-laga-premium-c-vit.aspx Doktor by měl zkontrolovat lůžka předních zoubků a ještě bych udělal test na bolest - zkusit jednorázově lék na bolest, třeba Meloxidyl. Jesttliže by se po něm morče pustilo do zeleniny, pak je orpavdu příčina v bolesti v ústní dutině.
  26.3.2017 15:47Tygrinka
  merosluf: Pokud by se stav po pár dnech nelepšil, bylo by vhodné morčíka uspat a zrevidovat tlamu. Stalo se mi, že morče žralo pomálu, seno ano, ale méně, kaše ano, granule ano, větší kusy ne - a mělo absces vzadu v tlamě. Tím netvrdím, že apriori absces má a že vet neměl pravdu, ale tomu mému to při revizi za živa ani při první hlubší revizi nenašli, až když se podívali znovu a dál. Může mít třeba i jen zaseklý kus něčeho mezi zuby, to se také jen tak nepozná.
  26.3.2017 16:43Merosluf
  tygrinka a zbynek - zajtra idem určite znova tak skúsim navrhnúť. Hádam nebude zlý že sa mu starám do roboty :) Väčšinu času len sedí, občas sa prejde ale málo, naozaj reaguje len na šuchotanie jedla a druhé morča občas keď ono začne seno žuť.
  26.3.2017 17:50morčík22
  Dobrý den, mám dotaz. Může čerstvá višňová větvička zbarvit morčíkovi moč do tmavě oranžova? Před chvílí udělal tmavě oranžovou loužičku, k jídlu měl to co obvykle a nikdy takhle barevnou moč neměl. Tak mě napadla ta větvička. Jinak se chová normálně, je veselý, jí, pobíhá a je v pohodě, tak snad mu nic není! Děkuji za odpověď.
  26.3.2017 18:03Buub
  morčík22

  shrnula bych to asi tak, že tmavě oranžová je zcela normální barva moči morčete.
  26.3.2017 18:04morčík22
  Buub: Aha, to je pro mě novinka. Náš morčík jí nikdy takhle oranžovou neměl. Vždy spíš průsvitnou nebo jako trochu do žluta.
  26.3.2017 18:06Zaha
  Měla bych otázku: můžou se spolu chovat v jedné kleci dohromady skinny a třeba peruánec? Samozřejmně stejného pohlaví. Jde o to, že bych si ráda pořádila skinníka, ale nechci aby byl sám a tak mě napadlo pořídit druhé morčátko jakoby "opačného zjevu". Jen ted nevím-máte zkušenosti s tím jestli se snesou v jedné kleci?
  Děkuji za odpovědi
  26.3.2017 19:02Kájka
  Zbyněk: To jsi se dočkal vděku za to, že jsi je pustil do pěkného výběhu ,-)

  No, náš Vilda by to měl rychle zbourané. Jeho výběh jsou 2 místnosti, hlavně kuchyň, ale občas rád zajede pod postel v ložnici :)) Veškeré naše ucpávky (z molitanu apod.), aby se pod postel nedostal, selhávají (vše odsune, nebo se tam prostě "zakrtkuje". Je tam jen malý prostor, jak se tam dostat (cca 5 cm), ale uvnitř je víc prostoru nahoru (po rošty s matracema) Jak roste, už se musí už trošku rozplácnout, aby se tam dostal. Naštěstí na zavolání vyleze. Včera jsem to předváděla manželovi. Zavolala jsem milým hlasem: "Ty rošťáku, vylez!" a hned vykoukl :-)))))))
  - - - - -
  Ad moč: do oranžova nebo do hněda -normál. Náš morčík to tak mívá. Zjistila jsem, že to bývá i po zelené natě(z mrkve apod.) Jak jsem nedávno byly pryč a morčíka měli s sebou, tak tam měl v kleci jen inkontinenční podložku (zapomněli jsme doma hobliny), tak jsme viděli dobře na loužičky. Také jsem se přesvědčila o tom, že i když málo pije, tak mu stačí zelenina na to, aby dost čůral. Taky jsem zjistila, že bez hoblin by to nešlo, to by člověk musel často měnit ty podložky.
  26.3.2017 19:34Tygrinka
  Merosluf: Je také otázkou, zdali už je morčík i zralý na přispání. Někdy je lepší dokrmit, když to není akutní, aby se dostal do lepší kondice, a pak teprve přispat. Rozhodnutí je samozřejmě na veterináři. Je možné, že mu zítra jen píchne nějaký povzbuzovák a vitamíny, někdy méně je více... Kontrolou na veterině rozhodně nic nezkazíš.
  - - - - -
  Kájka: Krtky jsem pořešila víky od krabic od papíru do tiskárny naplněnými starými časopisy. Tím jsem zabednila mezery pod nepovolenými skříňkami. Tohle myšáci už neodsunuli, jen někdy trochu okousali :o)
  26.3.2017 20:14Zbyněk
  Kájka: přesně:)) A půjčený Ugo je kopie Vilíka, právě mi obrací obývák vzhůru nohama a ječí u toho radostí, jak Geronimo na válečné stezce:))
  Tygrinka: ha, krabice plné novin, případně železa, to není špatný nápad:D
  26.3.2017 20:23merosluf
  tygrinka - poobede som.morcata presunul ku mne a tu zatiaľ zjedol.aj kus papriky, aj seno aj granule. Zjavne mu velmi pomaha ked pocuje jest druhe morca, vtedy sa zodvihne a ide aj on hladat a zut.Este skusim aj tu vyzivu asi, len neviem ci mam nasilu tlacit lebo teraz sa naozaj trosku lepsie rozjedol
  26.3.2017 21:04Kájka
  No, mě se taky libí ta morčecí radost, jak radostně běží, když se někam přesunuje a povídá si u toho (pokvokává), čímž se prozrazuje ,-) Když na něho někdz pozapomeneme a necháme ho delší dobu samotného v kuchyni, tak začne vřískat (asi nás volá) Naštěstí nikde nic nehryže (nebo o tom alespoň nevím)

  Zbyněk: A jak probíhá seznamování Uga s nevěstou? :-)
  26.3.2017 21:32Tygrinka
  merosluf: Takže se zlepšuje hodinu od hodiny. Pokud máš, tak klidně dej cca 6-10ml dětské výživy, tím nic nezkazíš a dodáš mu energii na další pokusy s krmením. Třeba si už vezme dávku bez většího násilí, protože už se mu trochu ulevilo a střeva se trochu rozeběhla. Zkus mu dát i kus jablka, třeba si rád chroupne...
  - - - - -
  Kájka: :o) Pokvokávání je pro mě velmi uklidňující.
  26.3.2017 22:55Merosluf
  tygrinka - idem skusit teraz.tu vyzivu a o taku hodinu dostanu veceru, papriku s.mrkvou tak uvidim.ci daco pochrume. Pride mi ale otapeny, veterinar mu kontroloval aj oci ale obcas mam pocit.akoby oneskorene reagoval, ci na zrakove alebo sluchove podnety. Casto naozaj len sedi a.akoby nevnima. A ani pit.nechodi po sene ako.druhy, i keď mu mozno staci vody co dostaval z kase, neviem.
  - - - - -
  necele 2 ml som do neho dostal, ale stale si aj granule aj seno da, aj sa už napil kus este než som.ho zacal nutit. Striekacky ho asi strasia od kedy bol.u veta. A mozno mu ani len ta vyziva mechuti
  - - - - -
  zjedol kus mrkvy a kusok papriky a znova sa pustil do sena. Mozno si da zvysok neskôr ak mu druhe morca daco necha. Kazdopadne nejake zlepsenie je za dalsi den, opäť ďakujem za rady :)
  27.3.2017 00:13vlocka
  Dobry rano preju mam dobrou zpravu nasla jsem pani co chova morcatka pres 30 let ma 2 mrnata jedno mi priveze zitra vecer a udelame predstaveni stou moji Maceskou -je roztomila videla jsem ji a chovala ta druha byla uzasna taky ale 10 tydnu stara ta druha je 6 tydnu tak zkusime tu mladsi --jsem nadsena a vyjukana -pani chovatelka dela sow a vyhrala nejlepsi v sou je uzasna chytra a mazana to se mi liby jak usetrit koruny --zitra udelam fotky a dam vedet jak holky - xxx
  27.3.2017 00:47Duchna
  Super skvělé. Těším se na fotky. A seznamovat na neutrálním území, ju? Ne v kleci a pod..
  27.3.2017 07:41Zbyněk
  Kájka: to bublání taky miluju:) Nicméně Ugo při běhání povykuje, jak Siouxové u Little Big Hornu:)) Na bublání dochází tak po půl hodině, když se trochu unaví:)
  Seznamka probíhá hodně špatně, samičce asi klučina nevoní, nevím, ale v pátek jsem je dal na dvě hodiny k sobě a skončilo to zuřivou rvačkou, kdy jsem mládež musel od sebe roztrhnout. Sameček měl vyrvané tři chumáče chlupů ze zadečku, samička je doslova tichý zabiják - zaútočí naprosto nehlučně, zákeřně a bezdůvodně a nevím, jestli to má smysl. Říji měla naposledy 10.3. a to takovou, že lezla po holkách, od té doby jsem si nevšiml ničeho. Běsním, protože Ugo je prima povahově i typově, byly by to fajn mimina.
  27.3.2017 09:17merosluf
  tak veterinár mu dal myslím Bčko vitamíny, aj pre nejaké antibiotiká sa rozhodol i keď ich ešte nedal, zajtra až. Dnes ráno nejako ťažšie a hlbšie dýchal/mrmlal oproti tomu ako zvyknú obyčajne, hlavne pri jedení. Rodicare nemali ani oni takže budem musieť tú výživu len tlačiť pokiaľ mi nepríde. Veterinár je stále za polyneuropatiu, keď zožuje mrkvu tak zubami by to vraj byť nemalo.
  - - - - -
  vedeli by ste odporučiť nejaké probiotiká k tomu?
  27.3.2017 09:49Camille
  Merosluf: Probiotika jsou podle mě nejlepší pytlíčky Bio Lapis. Pak existují takové pasty, ale to mi nikdy moc nechtěli morčáci žrát. To bio lapis je prášek, který se rozpustí ve vodě. Já to dávám do stříkačky trochu prášku, trochu vody a podám to do tlamky někdy mimo dobu, než dávám antibiotika, aby to stihlo ve střevě působit.
  27.3.2017 09:53Merosluf
  camille - dá sa to kúpiť v bežnej lekárni či tiež len ťažko?
  27.3.2017 10:38evzulinka
  Merosluf
  Probiotika koupíš na veterine nebo v eshopu .
  27.3.2017 10:39Zaha
  Zdravím vás, zopakuji svou včerejší otázku: doporučily by jste mi chov skinny a peruánce? Myslím tím stejného pohlaví, ale v jedné kleci. Anebo jsou nároky na chov skinníka o dost jiné a raději zvolit 2 skinníky?
  27.3.2017 10:41Bart
  Merosluf - Bio Lapis i Rodicare nebo Recovery Plus by měli mít u každého veterináře. Že by na Slovensku nebyli tímto zásobeni? Jinak všechno toto lze objednat tady na obchod.kralici.cz. Pokud to mají na skladě, posílají ihned. Na dokrmování tam mají i super velkou stříkačku, se kterou jde dokromování raz dva. Na nic nečekej a objednej si to. V lékárně se léky pro zvířata opravdu sehnat nedají.
  27.3.2017 10:59Katjusa
  zaha-ano mužeš pokud nemaš doma pruvan ,tak klidně taky mam skiniky s chlupatyma a v pohodě
  27.3.2017 11:02Zaha
  Kajtusa- děkuju, já mám právě plastový box-tak myslím, že pro skinníky fajn a průvan snad doma nemáme. Cetla jsem že skinníci toho více zbaští-kvůli toho, že nemají srst atd....a že celkově je chov trošku jiný-proto jsem se ptala jestli mohou být společně v jedné kleci s dlouhosrstým morčátkem.
  27.3.2017 11:09Katjusa
  zaha-tak ano sežerou toho vic to jo ,chov je stejny akorat vic sežerou
  27.3.2017 11:09terousek
  V sobotu se v naší CHS narodili Pupíci - vrh P.https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33967
  27.3.2017 11:13Merosluf
  U nás v Banskej Bystrici a okolí skôr ani nie, probiotiká tie problém nie sú, ale na dokrmovanie vraj nedržia. Hlodavcom vedia pomôcť akurát so základnými problémami, prípadne odoperovať nádory ale čo sa týka presnejšej diagnostiky to veľmi asi nie, často k nim s takými nechodia ani.
  27.3.2017 11:41Katjusa
  zaha-přihlas se a mužem si psat osobky
  27.3.2017 13:06Aneta18
  Dobrý den,
  minulý týden jsme našla u silnice na chodníku morče (staré tak 3 měsíce), tak jsem si ho vzala domů a nakonec se rozhodla, že si ho nechám. Po přečtení článků o stravě morčat, jsem mu začala dávat seno, jednou denně trochu zrní a dvakrát denně zeleninu, jenže mi tu zeleninu vůbec nejí (zkoušela jsem různé druhy), zkusila jsem mu dát i jablko, jenže to taky nechce jíst. Chci se zeptat, jak ho mám naučit jíst zeleninu.
  A ještě jeden problém s ním je, že je hrozně vyplašené. Je pořád schované v domečku a jen večer, nebo pokud si myslí, že s ním nikdo není, tak vyleze, jinak sebemenší můj pohyb ho vyplaší.
  Děkuji vám za odpovědi.
  27.3.2017 15:54Neeen
  Aneta18:je naprosto normální ,že morče je vyplašené,kor když ho najdeš na cestě,bude to trvat tak týden,než se odváží nebýt v domečku ve tvé přítomnosti . Morčík je teď v pořádným stresu,i z toho "dobrodružství".
  To,že ti nežere je z toho že je prostě tak vystresovaný ,že ani nežere,však on se otrká,dej mu třeba mrkev,salát hlávkový,ale NE ledový,fenykl,okurka rajče.......viz zelenina nahoře.
  Morčata nesmí zrní(obiloviny),jsou na ně moc měkká a nedokáží ji pořádně zadníma stoličkama rozžvýkat,z obilovin můžou ovesné vločky,na přilepšenou,ale pozor aby jsi to nepřehnala,jsou dosti tučné,místo zrní se dávají granule,Versele-Laga,Brit..........

  Morčíka nech pár dnů v klidu,dej mu jídlo a nech ho být,potom si ho začni ochočovat.

  _______________________________
  ještě malý dotaz,nevadí když jsem si vytáhla morčata tak na cca 5 min.na trávu,nebo mám ještě počkat??
  27.3.2017 15:55Morce123456
  Aneta18-tak vyplasene bude ještě tak měsíc zkus si ho vzít do ruky a pomazli ho a časem si zvykne, jinak zeleninu mu zkus dávat třeba nasekanou nebo nastrouhanou a třeba ji jist bude jinak nevím... A jiank je pěkné že sis ho vzala. Takové lidi ale nesnáším (tim nemyslím tebe) když už zvíře nechcou proč ho nemůžou dat nekde do zverimexu???
  27.3.2017 16:19Neeen
  Morče123456:je celkem jedno,jestli ta zelenina bude nastrouhaná,vezme si ji až bude chtít,to že je nastrouhaná ho nepřilaka,akorat mu z toho uděla fašírku
  27.3.2017 17:01Morce123456
  Aha, ja jsem si myslela že to nějak pomůže. :) ale máš pravdu ty:)
  - - - - -
  *vy
  27.3.2017 23:18Tygrinka
  Neeen: Zdravé morče v pohodě rozkouše obiloviny. Jen jich nesmí dostávat příliš, protože jsou kalorické, ne, že by je nerozkousalo. A většinou jim stejně chutná jen oves. Takže trochu ovsa občas neuškodí. Má to mít v zrnu nebo v granuli, to už je jedno. Pravda je, že vločky jsou dostupnější, pro příkrm jsou většinou lépe po ruce a morčatům většinou šmakují.
  - - - - -
  Merosluf: Některé lidské lékárny dokážou objednat veterinární věci, jako jsou příkrmy, atp. Nedělá to každá lékárna, ale některé s tím nemají problém. Sama občas objednávám v naší lékárně. Objednávají i léky na veterinární předpis. Zkus se poptat, jestli to tak je někde v tvém okolí. Jinak probiotika můžeš objednat zde na králíkách -
  https://obchod.kralici.cz/k64-vitaminy-a-leciva-prebiotika-a-probiotika.aspx - vyzkoušené mám BioLapis, Professionals i Fibreplex. Probican pasta je fajn, ale je lepší spíš v případě zácpy.
  Anebo se zkus popídit pro Prorabbitu, ten je také dobrý.
  - - - - -
  Aneta18: Možná nebylo zvyklé na krmení zeleninou. Dej tomu čas, nabízej a nabízej, ono se to poddá...
  - - - - -
  Neeen: Země je promrzlá, 5 minut sice není tak moc, ale není kam spěchat. Trávu jim raději natrhej, ať si jí zbodnou v teple v kleci...
  27.3.2017 23:28Duchna
  Aneta 18- puciček malinkej. No taky mohl někomu utéct. Často si ho ber na ruku, klidně na chvilku ale hlavně často.
  28.3.2017 07:13Svobodovaj
  Ahojte, nemáte někdo holčičku cca 4 letou, o kterou už nemáte čas se starat nebo se jí prostě chcete zbavit - sháním pro naši holčinu.
  28.3.2017 09:42Jezzabell
  Pro odlehčení dne: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33968
  Vincent se už doma zabydlel, taky už se víc odváží do prostoru, aniž by metelil zpět k Julesovi, krásných 444g;)
  28.3.2017 11:09vlocka
  Ahojky ve spolek tak vcera vecer v 8h prijela pani chovatelka s miminkem -vybrali jsme tu mladsi co ma 6 tydnu at nejsou zadny problemy je klidnejsi a drzi se na spatek -hotel jsem vycistila rano na 110% aby cely den byla prazdna a vyvetrnana to my zabralo asi 1h Maceska byla cely den ve vybehu a koukala se na peprenku -ta byla v druhym zase mnela depresi a lezela v koute jako ze tu neni jako by cekala na smrt strasny -az do breku mne stoho bylo -pookrala v tom vybehu ze na sebe holky vydeli -koupila novy seno a podestylku aby nic nemnelo vuni domova vse novy -a do hotelu jsem to vse dala presne az pani prijela s prdolou domlouvali jmese neutralni misto a nebo hotel obe jsme rekli hotel -trubku jsem musela ucpat aby Maceska neutekla a prdola se tam neschovavala -prdolu jsme strcily prvni do hotelu at se otrka udela bobik a vycura a po 15 minutach sla Maceska za ni prdola se schovala do sena vyjukana a Maceska cuchala kdo to tam je bala se chtela utyct do druhyho patra --docela sranda prte vyjukany a Maceska bojim bojim -bylo tiche knourani maceska kroutila zadkem a valela se na pravo a levo a drzela odstup jidlo bylo vsude a travicka zabaveny byli obe Perlicka v sene -s Pani jsme sedeli 2h snima ale nic moc se nedelo byli az moc klidni tak jela domu a rekla mi at brnknu kdy koli asi se neco bude dit -sla jsem spat 1;30 rano a holky osobe vedeli ale obe se bali a drzeli odstup -potom jsem sla spat vycerpana vstavala jsem v 5h rano jen rychlovka asi vse v poho byl klid -potom litacka dite a skola a tazka zname to -tak jsem nekontrolovala az kdyz jsem prisla ze skoly domu -a proli zacali komunikovat -a od tut mam fotky vse bylo v klidu nadherny -relax obe sedi spolu a ji protoze mimino ma jinou stravu tak Macesce chutna -jasnacka Maceska skace a krouti se jako to delala s Karamelkou sranda -je videt jak je STASTNA -Perlicka ji bere jidlo z pusinky a pak se pretahovali o mrkev -klauni obe -JSEM STASTNA -Jako blecha -Pani chovatelka chova morcata pres 30 let rikala ze se super staram o sve zirata ze je stasna co vidi -chce abych sla na morceci sou s maceskou rika ze je skvela -peprenku muckovala asi 20 minut -nadherny vecer -vse vyslo -A MACESKA JE STASNA ;-)))))
  - - - - -
  MIMINKO A FOTKY JAK HOLKY KOMUNIKUJI --
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33955
  28.3.2017 14:39Morce123456
  Jezzabel-super fotky a krásná morčata a vtipný popisek:)
  28.3.2017 16:21Ylada
  Svobodovaj: a co tohle - https://www.kralici.cz/morcata/adopce.asp?id=132
  28.3.2017 23:52LenkaO.
  Jak to tu čtu, jste tu převážně zkušení, tak se zeptám - jakou nejdelší dobu jste měli morče na antibiotikách? Náš problém je, že na antibiotikách je morče jako zdravé a jak se vysadí, do týdne je špatné. Už je bralo 6 týdnů a po vysazení jsme tam, kde jsme byli :/
  29.3.2017 00:20vlocka
  LenkaO -to by mne zajimalo jaky antibotika beres a co vlaste byl zacatek toho vseho ze byli doporuceny 6 tydnu a po vysazeni zase spatby to nezni dobre
  29.3.2017 14:11Zub ven
  LenkaO. Vás jsem tu hledala, všimla jsme si, že jste psala o morčátku, které musí jít n atrhání stoličky a chodíte na Hůlrku? Mám morče se stejným případem a jsem tak trochu zoufalá a chodím také na Hůrku. U toho mého se začala drolit a kývat 4.stolička vlevo vzadu až tak že šla lehce vytáhnout, zub se poslal na rozbor a přišel i výsledek jaká antibiotika jsou na to citlivá. Bohužel brala je 6 týdnů a nic s emoc nezlepšilo.....podotýkám, že morče celou dobu žere i bez analgetik.......po vyndání 4.stoličky nastal problém co s horním protizubem, když se nemá o co obrušovat a nekýve se a prostě přerůstá, to jsme řešili, že jednou za 3 týdny šla jen na zabroušení toho horního zubu, jelikož paní Lietavcové se nechtělo do trhání zubu nahoře, řekla jsemsi že až bude více času domluvim se na jeho vytrhnutí v Brně s Jeklem, protože co 3 týdny narkoza je des, i když jí ani nemusím dokrmovat.................no jenže ačkoliv bralo morče 6 týdnů antibiotika a normálně jedlo při nich i po nich, začal se drolit a rozpadat i 3.stolička vedle něj, je tam vidět i zánět, i se kýve (tím s eprojevuje zanícený zub), takže pujde také na vytáhnutí a uvidíme jestli se to celé zastaví...ono dokonce vypadá, že to celé se stalo právě od té 3.stoličky ačkoliv první vypadala špatně 4.stolička..........no uvidíme :-/ horší už to být nemůže......jina právě hrozné je, že ona je celou dobu veselá, skotačí, žere a pak prostě jak na ten zub nechce moc kousat tak přeroste a přestane jíst no a brousit do zaníceného zubu není nic moc že ...:-/
  29.3.2017 16:56LenkaO.
  Zub ven
  Ano, chodíme na Hůrku, bohužel ta naše stolička je nahoře a tak se do trhání paní doktorka nehrne a já se taky bojím. Bere marbocyl (info pro VLOCKU) a probiotika v sáčcích od veterináře, analgetika taky nepotřebuje.
  Taky jsem už zoufalá, protože náš morčecí kluk je taky veselý, slyší na jméno a chodí se mazlit, což není u morčat, jak jsem četla zrovna obvyklé. Do třech let byl úplně v pohodě a šaptným krmením to není, konzultovala jsem to s veterinářkou a fakt to děláme správně, akorát nám to není nic platné :-/ Morčeti se zub malinko kýve a spíš než kývání tam je málo jakéhosi šrafování, bylo to vidět na rtg. Stojíme před rozhodnutím, co bude dál, protože teď má antibiotika na 8 týdnů a je veselý a přibírá (on teda nikdy moc nezhubl, protože jsem dokrmovala) , ale co potom? Soucítím s Tebou, je to opravdu hrozné, vidět krásné morče, zdravé, veselé a kvůli zubu o něj přijít? A ten veterinář Jekl, je odborník na trhání?
  - - - - -
  Zub ven
  a omlouvám se za tykání, jsem tak zvyklá z chatu, že mi to hned naskočilo a příspěvek nejde editovat, to bych opravila i ty překlepy :)
  29.3.2017 17:13Bába
  Zbyněk: jsem moc zvědavá, jak se to u Vás se seznamkou, už vaše slečna vzala Uga na milost? Nebo chudák přijede domů, oškubaný jako xaverovské kuře aniž by si užil?
  Moc to s Vámi prožívám a držím palce!!!!
  29.3.2017 17:58ket
  Naši nejmladší :o) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33970 & https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33971
  29.3.2017 19:57Kájka
  LenkaO.: Bohužel, tohle je někdy i genetické a nebo prostě smůla (se zoubkama).
  Docent Jekl je odborník v oboru malých savců, specializuje se na stomatochirurgii (hlavně u králíků a hlodavců) Pracuje v Brně na VFU.
  29.3.2017 20:15Zbyněk
  Bába: kdepak, nepůjde to. Dneska ho chudáka zase škubala, jak husu a když jsem ho pak lovil v kleci, varoval mě cvakáním zubů a pak mi prokousl palec, dobře mi tak:) Tomu říkám změna osobnosti, z klidného samečka se stal bojovník:) Zkusím jiného, už máme strašně málo času, samička je narozená 20.6.
  29.3.2017 21:08LenkaO.
  Kájka - díky, asi to bude genetika, prý se vady začnou více projevovat po třetím roce věku, což by sedělo :(
  29.3.2017 22:29Kájka
  LenkaO.: Bohužel, mám podobnou zkušenost -s králindou. 3,5 r. zdravá ušanda, pravidelně měla při očkování dělané prohlídky na VFU (i zubů) a jednou před očkováním náhodou doktor (zrovna pan Doc.) objevil bouličku a vyřkl podezření na absces (na čelisti), takže -operace... Pak skoro rok klid, bez problémů, pak se objevil vloni další absces (horší) Víc se rozepisovat raději nebudu, před půl rokem králinka odešla za Duhový most.
  30.3.2017 07:46Zbyněk
  LenkaO:
  - - - - -
  zkoušela jsi vitamíny? Ideálně něco s déčkem a taky bych zkusil morčidlo trochu opalovat, ale s citem - tak pět, deset minut denně ho vzít k otevřenému oknu, protože sklo filtruje UV záření. Může (a nemusí) to být nedostatkem vitamínu D
  30.3.2017 10:14montey
  Dnešní krásná miminka https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33972
  30.3.2017 10:59Jája
  LenkaO.: Tykání je zaneseno i v pravidlech diskuze. :-) Takže se nemáš za co omlouvat.
  30.3.2017 12:10merienka
  ahoj prosím o radu jde morče přenaučit když je mu jeden týden a byl zatím jen vevnitř aby šel ven děkuji za odpověd.
  30.3.2017 13:42PavlaS
  merienka: Jak přenaučit? Změny teplot morče moc dobře nesnáší, tedy rozhodně ne z tepla do zimy. A jestli je mu jeden týden, tak nechat vevnitř. Zatím. Venku je sice už docela hezky, ale třeba u nás dost fouká, takže je ven nedám. Navíc morče musíš pomalu zvykat na trávu, ne že mu dáš plnou mísu jen tak... Musí si na ni zvykat, po troškách.
  30.3.2017 14:27Aneta18
  Dobrý den,

  znovu se hlásím. Morčátko mi začalo jíst brokolici, která mu velmi chutná. Chtěla bych se zeptat, kolik přibližně gramů brokolice může denně sníst, abych mu to neublížilo? Zatím mu dávám plnou mističku tak 4x denně.

  Děkuji za odpovědi.
  30.3.2017 14:48Smirny
  Aneta: to je zbytecne moc:-) Staci dve ruzicky brokolice. Jinak zeleninu stridat, davat ruzne druhy. Brokolici nemusi mit denne. Na dodani vit. C to staci urcite.
  - - - - -
  Hlavne seno a denne max 2x zeleninu. Nesmi se cpat zeleninou na ukor sena, pitrebuje senem obrusovat zuby.
  30.3.2017 17:55Tygrinka
  LenkaO a Zub ven: Měla jsem na atb morčíka s malou přestávkou rok a půl. Měl recidivující absces na čelisti, kt. se díky němu lehce stáčela, takže se musely zuby pravidelně udržovat. Morčík to většinou zvládal bez analgetik, takhle žil rok a půl. Několikrát jsem ho chtěla utratit, ale celkově se mu kondice zlepšila, nabral váhu, srst zkrásněla, sršel vitalitou, takže s vetkou jsme se dohodly mu dát šanci, dokud to půjde. Narkózu dostával inhalační. Samotnou mě překvapilo, jak dlouho to zvládal.
  - - - - -
  Zbyněk: A proč chceš chovat na takové fúrii?
  - - - - -
  LenkaO: Na druhou stranu jsem nechala utratit morčíka, který měl zánět kosti čelisti (veti mě kdyžtak opraví :o)), zuby se mu viklaly a stačilo málo a vypadly (celou historii nebudu popisovat). To by se za čas nenažral sám vůbec a dokrmovat morče několik měsíců také není nic moc. Z předchozího plného půlročního dokrmování kaší měl v tlamě navíc i kvasinkový zánět. Prý to udělala ta kaše, příliš vlhkého příliš dlouho...
  30.3.2017 18:23Ehrena
  Tygrinka - a neměl náhodou osteodystrofii? U našeho Cipíska se to podobně projevovalo, prý se mu taky postupně zuby tak nějak začínaly kývat, nevím, jestli by to vedlo přímo k vypadnutí, a po dvouměsíčním dokrmování, posléze už jenom krmení kaší měl prý taky v tlamě kvasinkový zánět.
  Na ten tedy stačí i jen dva měsíce? (Jinak u Cipíska šlo o osteodystrofii saténů).
  - - - - -
  Já právě teď taky dokrmuju několikrát denně morčíka, má dle vyšetření a sona nádor v břiše, který vetka už nedoporučila operovat, že by to morčíkovi už nijak nepomohlo, ale on, kromě problémů s jídlem, je zatím poměrně čilý, ve společnosti našich vykastrovaných samiček vypadá spokojeně, takže dokud to bude vypadat jakž takž dobře pro něj, ráda ho budu dokrmovat dál, ale docela mám strach právě z toho kvasinkového zánětu taky.
  Ještě se chci zeptat - když dokrmuju směsí Rodicare Instant + mleté granule Brit + osmizrnka od Nestlé, je třeba ještě přidávat vit.C? Když v těch směsích je? Morčík už zeleninu skoro nejí, jen trávu (trochu) a seno -hodně málo.
  30.3.2017 18:44Morce123456
  Proč nikdo nechodí na MorChat?
  30.3.2017 19:36LenkaO.
  Tygrinka

  Díky za informaci, dost mě ta délka podávání antibiotik uklidnila - chtěla bych mu ještě dopřát rok, dva, co to půjde. Přesně náš případ - pokud má antibiotika, baští sám, po trávě se může utlouct a jí i zelený oves sušený a občas dá i seno, mrkev mu taky chutná. Má nádhernou srst a nikdo by neřekl, že je tak marod. Kdyby s ním bylo zle, že by se trápil, tak bych neváhala, ale takhle je to pro mne nemyslitelné - dát ho uspat.


  Zbyněk - díky, vitamín D, to by mě nenapadlo, sluníčko má rád (teda na chvilku), tak můžu zkusit, až bude tepleji ho dávat ven častěji. On pozná sám, kdy má dost a zmizí do stínu, tak se o něj nebojím, že by se upekl :)

  Kájka - někdy jsou veškeré snahy marné, známá má už 8 let morče a to mu dává piškoty a granule ... je to asi fakt hodně i na genech a na štěstí
  - - - - -
  Jájo - díky za uklidnění :)
  30.3.2017 20:15Neeen
  Ahoj,jak mám dávkovat morčeti brokolici,které ji ještě nikdy nejedlo, tak aby se mi nenadmulo,
  bojím se totiž,že by se mi nadmuli,ale jak vidím ,tak brokolici dává skoro každý a už mě štve,že já ne:)
  30.3.2017 20:29Fifi01
  MORCE123456 a ZBYNĚK. Mockrát děkuji. Asi morčátko nechám dožít samotnou a potom si pořídím další. Omlouvám se, že píšu až teď, ale nějak nebyl čas. :-)
  30.3.2017 20:31Kájka
  LenkaO.: Kolegyně měla králíčka, který umřel vyloženě stářím ve 13 l., usnul a nevzbudil se. Zdědili ho po dědovi. žádná zvláštní péče, naopak -granulky směsky, pak i granule pro potkany (prý jednou koupili omylem a jemu moc chutnaly, tak je zas koupili) Samozřejmě nikdy nebyl nemocný.
  My dávali prémiové granulky atd. Fakt je, že králinda byla 3,5 r. zdravá, měla krásnou lesklou srst (vypadala dobře, i když už byla nezdravá) Byla velmi vitální, spokojený tvor. :-) Proto dostala několik šancí (nechali jsme ji několikrát operovat atd.) To by člověk asi nevydržel, co ona měla za sebou, 3 měsíce léčení (opakovaně operace, několikrát hospitalizace, spousta injekcí s anitibotikama atd.), radši nevzpomínat) Nikdy jsme ji nemuseli dokrmovat apod., měla pořád chuť k životu, apetit na jídlo. Nikdy to nevzdávala -až do konce. A já nelituju ničeho, žádných peněz, ani času.
  Vidím, že nejsem jediná (blázen), že nás je víc.

  Lenko, tak držím pěsti, ať se morčík drží! :-)
  31.3.2017 08:36Zbyněk
  Tygrinka: to je jednoduché: protože samičce bude za chvíli rok, chci navázat na pokračování rodu a jinou vhodnou nemám, starší dámy už mají přetažený tachometr, mladší rodila před rokem:) Ale u mě to nikdy nešlo s prvním samečkem a už vůbec ne s dalmatiny. Paní má ještě dva, zkusíme výměnu manželů a uvidíme
  31.3.2017 08:51K.
  Cetla jsem, že se nesmí množit dvě saténová morčata-zajímal by mě důvod-vysvětlíte mi to někdo?
  Děkuji
  31.3.2017 10:31Smirny
  K.: Zodpovedny chovatel nekrizi dva sateny. Z takoveho spojeni se muzou rodit mala a neduziva mladata. Satenova morcata byvaji sama o sibe s drobnou stavbou tela, nizsi hmotnosti. Partner by se mel vybirat mohutnejsi s peknym telem.
  - - - - -
  Oprava: sama o sobe
  - - - - -
  Zbynek: jsou samice, ktere na sebe pusti samce pouze pri riji a pak jsou samice, co k sobe samce vubec nepusti. Takze jestli vis presny rije, tak bych k ni samce dala jen ten den.
  31.3.2017 10:48K.
  Smirny: děkuju za vysvětlení. Já právě všude čtu, že se nemají křížit, ale neznala jsem důvod. Takže k saténové samičce raději samce mohutnějšího a určitě ne saténového...
  31.3.2017 10:57Zbyněk
  Smirny: nevím. Měla jí naposledy 10.3. to lezla po holkách a od té doby jsem si nevšiml. Nic, pokud nepomůže změna manžela, pokračování rodu Justice skončilo, není moc co řešit, měl jsem začít o dva měsíce dříve.
  31.3.2017 15:01Smirny
  Zbynek: tak jeste zkus kolem toho 11.4., to by mohla mit zase riji, pokud ted neprobehla.
  31.3.2017 18:05Ashara
  Zbyněk
  obdivuju majitelku samečků, popravdě mně kdyby se můj miláček vrátil z námluv dorasený a okousaný jak posvícenská husa, tak bych dalšího neriskovala ;-)
  31.3.2017 19:06Tygrinka
  Smirny: Jo a ještě by měla dostat košík, když je taková...vošklivá na nápadníka :o)
  31.3.2017 20:07Zbyněk
  Smirny: v neděli si jedu pro druhý pokus:) Mrchu vezmu s sebou, aby si o sobě moc nemyslela a strčíme jí na úvod do jámy lvové:)) Jinak ano, Ugo je původně od Lucky M. ujasnili jsme si to:)

  Ashara: to zase ne, proboha, já se o morčata starám vzorně a když vidím, že je mladá agresivní, nepouštím je k sobě v kleci, ale ve výběhu. Po ouškách mu nejde (je výstavní) a pár chlupů ze zadečku doroste:) Teď h tady chudáka honí po obýváku, naježená, jak dráček, normálně si na něm hojí komplexy morčete na nejnižším stupni potravního řetězce ve smečce, to je jak u lidí!

  Tygrinka: ježiš to je skvělý nápad!!!!:))) Zítra hned koupím košík na krysaříka:DD