od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2017
 • Zobrazuji 397 zaznamu.
 • 1.4.2017 00:01V
  Hezky vecer,chtela bych se optat zkusenych. Nas morcik kdyz ho hladime,tak docela dost pousti chlupy. Je to normalni nebo nechybi mu nejaky vitamin? Moc dekuji za odpoved!
  1.4.2017 08:36Tygrinka
  Zbyněk: :o)) ...na nejnižsím stupni potravního řetězce ve smečce? Takže máš morčožravá morčata a to nejníž je vždy sežráno. Už se nedivím, že ho chce sežrat :o) Chudák Jezzabell, má od tebe myšínka, s tímhle asi nepočítá... :o)))

  Chápu, kouzlo nechtěného. Ale pobavils mě :o)
  1.4.2017 09:49Jezzabell
  Tygrinka: co se tady nedozvím;)? Ale jo, Jules je masožrout (i když dodnes nevím, kdo si začal)! Vyrafnul Marsellusovi kus kožichu až na kost, takže se to jen potvrzuje:)))
  Zbyněk: ta "mrcha"mě pobavila, hehe...
  1.4.2017 12:25Emmet
  Ahoj, davate nekdo prvosenku jarni? V jidelnicku je zapsana v jedovatych rostlinách, ale v literatuře i na internetu se pise ze je to bylina, pouzivana v lekarstvi.
  Dekuji :)
  1.4.2017 13:29ratonito
  PavlaS: píšeš níže o postupném zvykání na trávu. Našim holkám jsem dala poprvé před třemi dny k večeři v množství asi 20g pro obě (místo salátu) + 80 g zeleniny. Celkem dávám 100g. Pak měly to samé i druhý den a včera (jen k večeři). Dnes dostaly už i k snídani, a k večeři už chci navýšit množství na 30g a ubrat zas těch 10 g zeleniny. Takto nějak postupně navyšovat. Je to tak akorát nebo jdu na ně moc rychle?
  1.4.2017 20:07Buub
  ratonito

  Jdeš na to hrozně věděcky :D Já prostě jak začne růst tráva, začnu nosit domů. Nejdříve mám pár lístků v hrsti. Pak naplním kapsu, pak obě kapsy, pak malý kyblík a dnes už nosím kýbl tak ze 3/4 plný. Prostě přinesu to, co je venku k nalezení, v množství, ve kterém je to k nalezení. A ono tím, jak na jaře začínají věci rašit a zrychluje se růst, množství postupně přibývá a tím se mi dělá postupný návyk.

  Emmet

  Ne, prvosenku bych nekrmila. A protože hlavní obsahová látka je saponin, pravděpodobně by myším ani nechutnala.
  1.4.2017 20:17ratonito
  Buub: no jo, 3/4 kýblu, ale ty máš stádo morčat, já jen dvě :-D Jak si na trávu zvyknou, můžou ji v neomezeném množství, úplně místo zeleniny? A dneska jsem donesla nějaké kopřivy, tak nechávám do zítřka zavadnout a dostanou ty.
  1.4.2017 20:21Buub
  ratonito

  Jo, jakmile roste trávy venku dostatečné množství, tak nejen, že nepřidávám žádnou zeleninu, ale krmím i minimum sena.
  1.4.2017 22:04PavlaS
  ratanito: No to teda :D dělám to jako Buub, prostě když to začne pomalu růst.. tak tomu odpovídá i natrhané množství úměrně mojí trpělivosti trhat... Takže teď mají trávu od pondělí a postupně furt přidávám... ale mám 10 zvířat, takže tu misku co natrhám rozdělím. Tak asi to, co děláš je ok x)
  1.4.2017 23:38Bart
  V - je to normální, hlavně teď na jaře. Některé morče líná méně, některé více. Není na tom nic divného. Zkus vyčesávat a uvidíš, co chlupů denně vypadne... Stejné asi jako s vlasy u člověka.
  2.4.2017 10:50Katjusa
  tak holky, moji morčici byli včera venku od desiti dopoledne do večera ,vše vyžrane pohnojene dnes se ohrada posunula a jedou dal,na noc dostanou jen seno a vodu,travy dostavaji dost už posledni dva tydny a je vidět že jim nic nechybi
  2.4.2017 11:31Morce123456
  Dobrý den, chci se zeptat:můžou morčata už ven? Někteří píšou že nemůžou jarní trávu a někteří píšou že jejich morčata už chodí ven.. Tak já nevím... A proč nemůžou jarni trávu?
  2.4.2017 11:40Neeen
  Morče123456:ja už morčata pouštím tak na pul hoďky ven,jarní trávu nemůžou ,protože obsahuje hodně dusičnanů.
  2.4.2017 11:46Morce123456
  Neeen-dekuji moc
  2.4.2017 13:07Tygrinka
  Neeen: Dusičnanů ne. Obsahuje hodně bílkovin, proto se musí zvykat na jarní trávou pomalu.
  - - - - -
  Katjusa: U nás byly ještě před 14 dny ranní mrazíky, máš kliku, že jsi v nějaké teplé kotlině. Jinak by to byl slušný hazard nechávat je takhle dlouho na promrzlé zemi.
  2.4.2017 16:07Zbyněk
  Tak jsem "výměnu manželů" nakonec vyřešil tak, že samička zůstala ne nezbytnou dobu u nového samečka. Ten si naprosto nedělal hlavu ani s tím, že se po něm ohání, ani že nemá říji a hned jí preventivně asi dvacetkrát nakryl. aby bylo vidět, kdo je v jeho kóji pánem:) Samička sice měla jednu chvíli plnou tlamku jeho chlupů, ale vysloužila si tím další zalehnutí:) Zkušenosti se nezapřou. Snad to dobře dopadne a budu jí mít doma co nejdříve, loučení bylo těžké.
  2.4.2017 17:28Axxyna1234
  Mohou morčata jíst slunečnicová semínka ?
  2.4.2017 18:03Morce123456
  Ano můžou
  2.4.2017 18:28Axxyna1234
  Děkuji 😋😝
  2.4.2017 18:42Morce123456
  Ale většinou jdou namichane v morceci směsi.. Ale ty co jsou u potravin určitě taky můžou.
  2.4.2017 19:09Merosluf
  Pre tých čo mi od minulého víkendu pomáhali (a v ľude aj re tých čo ešte pomôcť vedia)Ešte v ten deň (pondelok) som bol pri druhom veterinárovi. Pozreli ju, jemne prispali a zistili že tie zadné zúbky sú predsa len trochu prerastené. Dali transfúziu so všetkým potrebným, mali aj Recovery Plus takžde odvtedy dokrmujeme, cca tých 25 ml za deň + sa rozbehla sama viac so žraním a senom. Ráno a večer dostáva lieky od bolesti. Celý týždeň sa lepšila, jemne pribrala, piskotala a bola živšia. Od piatku je znova trochu utlmená, s tým že sa to strieda. Dnes je však podstatne viac zasedená znova, hnačkuje, pomalšie žuje a oproti druhému más studené labky i keď to neviem či niečo môže znamenať. V utorok sa má ísť na kontrolu, keď naberie síl má sa vraj uspať a zúbky obrúsiť. Nejaké tipy prečo sa znova utlmuje? Dokrmujeme stále, sama dačo žuje i keď vravím že od piatku jemne menej zas a dnes je nejaký čierny deň opäť.
  2.4.2017 19:27Bart
  Merosluf - je to asi tím, že zoubky přece jenom rostou velice rychle, takže jestli byly přerostlé trochu, už se to od té doby zase zhoršilo. S tím broušením nějak dlouho čekají... Ale aspoň že jsi našel konečně nějakou slušnou veterinu, kde mají Recovery plus a používají inhalační narkózu. Ta ale bohužel při broušení stačit nebude (i když občas tu někdo píše, že brousili i při ní). Chtělo by to, aby zákrok proběhl co nejdříve, i když chápu , že se čeká, až morče přibere. Ale spíš bych měla strach, že bude víc hubnout... Přeju hodně štěstí.
  2.4.2017 20:31Tygrinka
  Bart: Inhalační narkóza většinou stačí, takhle mi morče brousili už mockrát. Myšák byl za půl hodiny při vědomí a seděl. Pokud by tam něco objevili a museli řezat nebo trhat nebo tak něco, tak by se zvíře samozřejmě přispalo ještě něčím dalším.
  2.4.2017 21:10Jezzabell
  Teda vážení neuvěříte, co se mi právě stalo.. Tak před půl hodinou slyším z výběhu hroznej řev a zoufalé pískání. Pan Wolf (1503g) si narval (nechápu jak)hlavu skrz okénko v rohovém morčecím domečku!!!! eMík kolem něj zoufale běhal a příšerně zoufale pištěl a hvízdal. Wolfík zplašeně běhal s hlavou v domku po výběhu, bojoval a div by si nestrhl vaz..
  No - naštěstí pomohl souosed se štípačkama a vyštípal vyřízeného Wolfíka ven! Ale už mu docházely síly a já se viděla, jak pochovávám morče se strhlým vazem..Jak tam tu hlavu dostal je proti přírodě! Ostatní si tam opřou max. čumák a on je největší ze smečky!
  Vyadá to, že je v pořádku - pustil se do večeře. Ale ještě mi cvakají zuby strachy..Tohle se mi za celej morčecí život s nima nestalo! Vám se už morče někde takhle "zašprclo", že by mu šlo o život?
  2.4.2017 21:23čoki
  Jezzabell - stalo, přesně to stejné. Jedno morče bylo v domečku, druhé se tam chtělo vecpat a to v domečku najednou nemohlo utéct. Tak chtělo proskočit tím oknem a zůstalo v něm zaklíněné. Naštěstí jsem byla doma. Od té doby už domečky s okny nepoužívám. Řev morčete a můj strach mi za to nestojí. Tak hlavně, že to dobře dopadlo a je v pořádku.
  2.4.2017 21:30Kájka
  Jezzabel: Ty mě děsíš. Obávám se, že máme stejný rohový domeček (vchod + 2 kulatá okýnka). Vilíkovi se stalo něco podobného, ale ne tak hrozivě (protože je menší) Vyprávěl mě to manžel se synem. Když měl Vilda nově domeček, tak druhý den asi chtěl vylézt, ale strčil hlavu do okýnka a kousek s ním cestoval kupředu než zastavil a vycouval. Kluci mi to vyprávěli jako legraci, ale mě hned napadlo, že by to mohlo být i nebezpečné a když teď čtu, co se dělo u vás... :-(
  - - - - -
  Tak si říkám, že ten domeček je docela nebezpečnej. Sakriš, kdo vymyslel ta okénka? :-(
  - - - - -
  Chudák Wolfík, ten musel být vyřízenej :-( Hlavně, že to dobře dopadlo, že pomohl soused a morčík byl zachráněn.
  2.4.2017 22:02Jezzabell
  Kájka: Nikdy mi žádné morče nevrazilo v dospělosti hlavu do okénka. Asi si spletl vchod a okno..Naštěstí v morčatárně mají rohák pro králíky a tam okno díkybohu není! Jen vchod. Taky jsem si říkala, vycoouvá. Nebo mu zlehka pomůžu. Ale aspoň že dýchat mohl! A ten jeho pískot byl teda strašnej zvuk, jak pochopil, že je zle. A jeho parťák teda to samé.
  Dostal kousek jablíčka "na uklidněnou", oba;)
  Ale kdo by to byl řekl..
  3.4.2017 06:44IjaSv
  Jezzabell- zažili jsme to samé, dvě morčata narvána v domku, jedno chtělo rychle pryč. Naštěstí šlo vyndat a domek putoval k opravě. Vyříznutí díry stejného průměru jako u vchodu.
  3.4.2017 06:54Tygrinka
  Jezzabell: Kdysi tu někdo psal o tomtéž. Mně se to ještě nestalo. Malí okénkama proskakují, jak se tam nevejdou, jen se jimi rozhlížejí bez toho, že by tam strkali hlavu. No, muselo to být ošklivé. A soused je šikula, zajímalo by mě, kolik jste měli rukou, držet vyděšené morče na místě a vyštípávat dřevo okolo něj :o/
  - - - - -
  Mám domek pro králíky od Limary, relativně vysoký, okénka jsou také výš. A zatím dobrý...
  3.4.2017 07:14Jezzabell
  IjaSv, Tygrinka: taky mi vždycky proskakují jako prťata, a pak je okénka nezajímají. Prostě "anomálie, která se stane jednou za 10 let":) Pan soused je šikovnej, dokázal to sám. Wolfa zvedl opatrně i s domečkem, otočil si ho na záda a domek taky. Sedl si na zem a dal si ho na klín. Wolfík kupodivu držel, asi mu došlo, že mu chceme pomoct a nezbylo mu, než se nám odevzdat a čekat..A opatrně uštípával kusy domku, až ho v místě okénka rozštípal. Upřímně čert vem domek, ten je neopravitelnej a zbylo ještě jedno okénko na druhé straně. Takže slavný domek putuje do koše. No oddychla jsem si, jak ho vyndal ven:) Wolfík hned zdrhl za Marsellusem, který ho hned šel kontrolovat. Malej mi doma přestal brečet..uff!
  Králičí domeček mám od Trixie, a je v pohodě. Bez okének, jen velký vlez. eMík chudák byl tak ve stresu, že začal v půl třetí ráno zpívat a jel v intervalech do rána. Těžko říct, jestli to bylo kombiací strsu z parťáka a bouřky, co byla tou dobou. Navíc jim spadla v noci papuč z vrchu domku a obráceně, takže do ní nemohl..No moc jsem se nevyspala.. Ale Wolfík baští. Jen se bojí do výběhu. Z morčatárny nevyskočí a eMík ho ani neláká. Ale sexujou, bublaj a traktůrkujou, tak snad je vše v pořádku;) ťukyťuk!!
  3.4.2017 07:41Zbyněk
  Jezzabell: já říkám pořád, že krabice od Plzně je nejlepší:) Užije si páníček i morče, je to zadarmo, bezpečné a myši si samy dělají okénka, jak potřebují:) Nadšeně jí hlodají, stěhují, schovávají se v ní, je lehká, prostě univerzální hračka:) Hlavně, že to tak dopadlo, soused je šikovnej!
  3.4.2017 07:48Ylada
  Jezzabel: před pár lety se nám stala to samé. Jedna morčice byla v domečku, druhá se tam chtěla nacpat taky a ta první to chtěla vyřešit útěkem tím okýnkem. Zašprajcla se, taky jsme jí vyštípávali. Pak jsem ale o ni měla strach - asi deset minut apaticky ležela, rychle dýchala, no, nevypadalo to hezky. Naštěstí se pak zvedla a všechno bylo v pohodě, ale domeček letěl z klece a následně i z bytu a od té doby dřevěné domečky nemáme.
  3.4.2017 11:10Piškvorka
  Ahojte. Nase dve slecny sa uz naucili cikat do krabice a nie na deku v klietke. Domcek vsak maju na deke a tam cikaju tiez. Ako ich to odnaucit? Pripadne davate tam nejake ine deky ci jednorazove podlozky do postele? Dakujem. :-)
  3.4.2017 11:16Katjusa
  tygrinka-mraziky jsme před 14dny taky měli ale pak jak utne nic,ven davam i skiniky vyběh mam zakryty do pulky dekou aby nebyli v pruvanu a jsou v pohodě,vyžrani večer ani nepipnou vali se v seně,ohledně skiniku přes zimu je mam v chodbě kde je světla dost ale žadne přehřivani maj tam kolem 19stupnu
  3.4.2017 14:11Jezzabell
  Ylada: taky že ten domek letěl!:) Taky ležel tak "v šoku", ale i ráno baštil seno. Kontrolovala jsem ho, jestli jecelej, nebo nemá někde něco, co by mě uozornilo, abych šla k vet. Ale je to doufám dobrý.

  Zbyněk: Plzeň zadarmo? Kde?;)
  Chápu.. Ale oni to nosejí na zádech jako želvy krunýř. Asi že je to lehký. U domečků pod tím vydrží. No už ne nic s otvorama jako okna do jeho blízkosti. Jen podesty a roháče pro králíky - jsou i větší.
  Beztak jsem to chtěla vyměnit..Hlavně že to přežil a bez úhony. Jen je krapet ve stresu. eMík taky, trilkuje tu jak kanár..
  3.4.2017 15:29Zbyněk
  Jezzabell: tak to ne, s krabicí od Plzně želvičky nedělají, cuye doma nemáš:)) Krabice je zadarmo, pivo si člověk koupí tak, jako tak:))
  3.4.2017 16:38Kájka
  Tak s krabicí (od bot) Vilík taky dělal "želvu" :-)) Má ji teď mimo klec a tuhle jí pěkně kus přestěhoval. Fakt je, že od Plzně je krabice vyšší. :-)
  3.4.2017 16:55Jezzabell
  Jenže mně decimovali jakoukoliv krabici. Co nestěhovali, to rozcupovali:) Teď tam měli tunely z trávy. To bylo jak červená na býka:)) Zrovna dnes jsem jeden vyrazila, vypadalo to jako obruče od orezlého pláště ponorky:)) A co byste řekli? Koukám na Julese a a Vincenta juniora a prcek se zvědavě zahryzl zkusmo do pleny a zatáhl. Pustil. A znova. Huš, necháš to! A za chvíli Jules dělá to samý a pak jeli i stereo:)..
  Měla jsem krabici od takové lampy na svíčku. Celkem vysoká. Ale jak se pokoušeli vyskočit na vršek (jsou zvyklí z domečků, že na plošinu nahoře se může), promáčkli to, pak to nosili na zádech a pak už jen cupovali..
  3.4.2017 18:37Tygrinka
  Jezzabell: Správně, krabice jsou na cupování :o) A nošení na zádech a stěhování po zemi je také skvělá zábavička. Když to vidím, jak morče "pracuje" a u toho se uvnitř radostí cuká a poskakuje, to by se jeden přidal také :o)
  - - - - -
  Jezzabell: Krabice od polomáčených sušenek je také v pohodě :o) A nemusíš si kupovat ani ty sušenky :o)
  3.4.2017 19:09Kájka
  No, Zbyněk má doma dobrou záminku, že musí kupovat Plzeň, protože díky tomu mají pak dobré krabice pro morčata :-))
  3.4.2017 19:46terousek
  Náš nový aprílový vrh: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33973
  3.4.2017 20:05Ashara
  Dotaz na "krabicáře" :D když vám morčíci cupujou ty krabice, nesežerou toho taky trochu?
  Já se bála dávat kartonový krabice právě z toho důvodu, přece jen je na tom většinou nějakej potisk, popřípadě lepidlo...
  4.4.2017 00:36Tygrinka
  Ashara: Trochu sežerou, zbytek mám v podestýlce nebo ve výběhu.
  4.4.2017 07:58Zbyněk
  Kájka: ehm:) Asi tak:) Budvar je na mě moc sladkej:)

  Ashara: žerou to normálně, ale z jiných krabic odstraňuji hlavně lepící pásky, po těch jsou jak šílené. Žerou to tři roky a dobrý, nijak jim potisky nevadí, ale nejradši mají obyčejný, hnědý kartón:) Máme toho v práci na podatelně tuny:)

  Terousek: prťata jsou kouzelná:)
  4.4.2017 17:25Bába
  Zbyněk: tvůj nedělní popis dění, u nápadníka, vypadá jako " zkrocení zlé ženy". Moc držím palce, ať se vše podaří a dočkáš se další holčiny do houfu. Netrpělivě očekávám jak vše dopadne.
  4.4.2017 20:51Zbyněk
  Možná jsem objevil Ameriku, ale až přinesete domů kopr, dejte konečky do hrnku s vodou a to celé do ledničky. Dokonce to zresuscituuje i napůl zdechlé rostlinky a ráno je, jak ze záhonu:) Vydrží i týden!

  Bába: s napětím jsem pozoroval, jak se z užasle pootevřené tlamičky zlé ženy vysypal chumáč chlupů mírně vytočeného samce, kterýžto jí neprodleně prostřednictvím divokého sexu vysvětlil, že v jeho boxu platí poněkud jiná pravidla:)) Chudák měla trochu rozcuchanou ofinu, ale psala mi paní chovatelka, že si během noci vyjasnili pravidla, sameček se chová galantně a ona spořádaně:) Tak sad všechno dobře dopadne
  4.4.2017 21:12Ashara
  Zbyněk
  no a jaký je ten nový nápadník, taky dalmatin?
  4.4.2017 21:48MeggiMischell
  Dobrý den, potřebuji prosím poradit.
  Před týdnem jsem si ze zverimexu koupila samičku. Nevím přesně kolik jí je ale myslím že nějak měsíc a půl,
  Nyní váží 470g. Mám problém protože si myslím že je těhotná. Ma dvě boule na spodní části břicha, no tak jak je to u těhotných samic. A mám strach protože je tak mladá, že se jí při porodu něco stane. Můžu to nějak ovlivnit nebo jí pomoct? Jak se k ní mám chovat? Všude se píše že se samice mají nakrýt ve věku 5-6 měsíců při váze 600-700g.
  Co mám teď dělat? Myslíte že může při nejhorším umřít i samice?
  Prosím o radu
  4.4.2017 21:50Kájka
  Zbyněk: Tak zřejmě pomohlo to, že není doma, ale na návštěvě, tudíž sameček není v pozici vetřelce :-)
  Docela jsem se divila, jak to s tím prvním samečkem dopadlo, že to nevyšlo. Nemám s tím zkušenost, tak jsem si myslela, že u těchto zvířátek by neměl být problém, že to vyjde skoro vždy, že na sebe hupsnou a je to.
  Tak ať to dobře dopadne! :-)
  5.4.2017 06:45PavlaS
  MeggiMischell: No jistě, že může. Ale to prostě platí u porodů obecně. Nicméně jí bude víc. Zverimexáčci bývají menší. Samice je březí zhruba 2 měsíce, pokud by na ní bylo vyloženě takto vidět, tak by musela být březí déle než měsíc. A ve 2. týdnech těžko zabřezla. I ta váha u zverimex. morčete bude spíš na 3-4 měsíční samici. (Můj osobní dohad, můžu se totálně mýlit, neb to zvíře nevidím). Každopádně druhá možnost jsou cysty a na to je zase moc mladá. No a pokud je březí, tak na ní budte hodní, ať má k dispozici vodu, hl. seno a samozřejmě zeleninu nebo trávu, jestli už krmíte tou. Až se malí narodí, můžete přidat ovesné vločky. Obecně platí, že mladší samice spíš zvládne porod než příliš stará samice. Tak zatím neplašte.
  5.4.2017 07:05MeggiMischell
  PavlaS: moc děkuji za radu. A někde jsem četla že nemůže březí morče petrželku. Je to pravda?
  5.4.2017 07:14Zbyněk
  MeggiMischell: hlavně nať petržele může způsobit potrat. Po dobu březosti bych nedával ani mrkvovou nať a červenou řepu jenom občas a málo, má hodně kyseliny šťavelové. Samička to určitě zvládne, pokud není vyloženě nemocná, bohužel je to u zverimexů častý problém, mají samce se samicemi, protože je od sebe nerozliší.

  Kájka: zhruba tak:)) Ale první jí prostě nevoněl. zaháněla ho zoufale od první minuty proti tomuto nenamítala vůbec nic a včera mi psala paní, že jsou spolu v naprosté pohodě, což je dobře:) První vrh se povedl také až s druhým samečkem, prvního samička ignorovala, druhý jí nakryl okamžitě, jakmile jsem ho přivezl domů. Loni jsem měl čtyřměsíčního panice a nakryl samičku napoprvé. Je to jak u lidí - někdy to jde a někdy si nesednou:)

  Ashara: ano, dalmatin, otec původního samečka, zkušený výstavní samec. Chovatelka prohlásila, že na tuhle semetriku bude platit zejména zkušenost:)
  5.4.2017 09:29ratonito
  S těma zverimexama je to všelijak. Máme tu tři. V jdnom majitel rovnou řekl, že to nepozná, má je v jedné kleci a nestará se o to, jestli jsou to samci nebo samice. Druhý je Super ZOO, tam jsem taky viděla vždy jen všechny pohromadě v obrovském akvárku. A v třetím zverimexu vypadá holka zkušeně, morčata mají až ve čtyřech klecích (akvárkách). Když jsme se tam chodili dívat před vánoci, tak říkala tady jsou samice, tam je sameček.... Nebyli pohromadě. Před týdnem jsem tam byla pro seno a měli 4 prťavá morčátka spolu. Včera, když jsem tam byla znovu, jedno z nich už bylo zvlášť. Tak předpokládám, že je oddělila podle pohlaví, jinak nevím proč by to dělala. Nám, každopádně prodala to, co jsme chtěli, i když mě pak vyplašil syn, že je to páreček :-D Naštěstí se to nepotvrdilo.
  5.4.2017 09:36aknelm
  Chtěla bych se zeptat zkušenějších. Kolik asi tak trávy sní jedno morčátko za den v letní sezóně? Mám dvě morčecí slečny, už dostávají trochu trávy k zelenině, seno a vodu mají stále. Jedná se mi o to kolik jí musím donést, když bych přes léto vynechala zeleninu úplně. Děkuji.
  5.4.2017 12:48Buub
  aknelm

  nikdy jsem to neměřila na jedno morče, ale dvacet zvládne za den nůši.
  5.4.2017 13:28Dotaz
  Takze v lete muzu krmit pouze travou a senem?
  Staci to morcakum a nemuseji uz dostavat zeleninu? :)
  5.4.2017 13:59Zbyněk
  aknelm: já to přeložím:)) Morče může trávu v podstatě neomezeně, protože je pro něj přirozená a není zdaleka tak výživná, jako zelenina. Mají li v létě dost trávy, zeleninu fakt nepotřebují. Nemíchat zeleninu a trávu v jednom talířku. Pozor na jarní trávu - je hodně silná, zchvátí koně a morčeti ve velkém množství také neprospěje! V létě bohatě stačí tráva, voda a seno. Mimo sezónu cca 40 g zeleniny na morče a jedno jídlo, takže 40g ráno a 40g večer. Trávu není třeba odměřovat
  5.4.2017 14:11ratonito
  Zbyněk: proč nemíchat trávu a zeleninu v jednom talířku?
  5.4.2017 17:27Dotaz
  Jen 80g zeleniny za den? V jidelnicku se pise ze nejlepsi je 200 g za den. Ja davam kolem tech 100g vecer a rano, a vzd to sni do druhe davky. Plus jeste seno, ktere take sni.
  Tak jsem se bala jestlj jen ze sena a travy nebude mit hlad?
  5.4.2017 18:00Kájka
  Dalmatin je nějaké zvláštní plemeno morčete nebo je tím myšleno jen zbarvení?
  5.4.2017 18:01Smirny
  Kájka: Dalmatin je kresba. Muze byt v jakemkoliv plemeni.
  5.4.2017 18:16aknelm
  Buub, Zbyněk Děkuji za odpovědi. 80g zeleniny mi přijde málo :-( Já dávám celkem cca 130g zeleniny ve dvou dávkách za den.
  5.4.2017 19:37Buub
  aknelm

  morče potřebuje denně 10-30 mg/kg vitamínu C. Zeleninu dáváš v podstatě jen a pouze jako zdroj céčka, protože jako krmení je příliš sladká, příliš vodnatá, prostě není to tráva, aby jí morče mohlo neomezeně.

  To znamená, že kilové morče na den potřebuje sežrat asi tak 10 g papriky nebo 5 g natě z petržele. Nebo 15 g brokolice nebo kořene petržele. Nebo něco přes 20 g zelí. Nebo nějakých 100 g okurky, 120 g celeru nebo skoro 200 g mrkve.

  Takže není zelenina jako zelenina. Dávat jí nějak extra moc taky není dobrý. Znám morče, co málem umřelo hlady - protože ho majitelé krmili okurkou. Prakticky pouze, protože okurku podávali v množství ad libitum, takže morče nemělo žádné místo v břiše na jiné pochutiny.
  5.4.2017 19:54Sheena
  Tohle téma morče a zelenina mě poslední dobou dost zajímá. Mému dvouletému myšákovi se stává tak 1x za měsíc nebo dva, že ze dne na den zůstane naježený sedět v kleci ani nechce pustit do výběhu a jediné co jí je seno a granule ( a teď teda i trávu ), ale zeleninu si nevezme. Takhle je to tak 2 - 3 dny a pak zas vše v pohodě a třeba za měsíc, za dva, znovu. Trvá to s přestávkami tak 3/4 roku. Když se to stalo poprvé, nechávala jsem hned kontrolovat zuby a pomalu nespala, ale vše bylo v pořádku. Tak jsem došla k závěru, že je té zeleniny prostě přecpaný a dávám teď méně ( hlavně vodnaté vždy jen kousek denně ), radši ať baští víc sena. Taky mi připadá, že trochu zhubl, ale to je jen pocit pohmatem, v pátek jdeme na veterinu na kontrolu s okem, tak ho zvážím.
  Tak mě potěšilo, že morčeti stačí zeleniny opravdu málo a strádat nebude. Nějak ty dávky i po 2 letech nedokážu asi úplně odhadnout.... :-(
  5.4.2017 20:20naskakování
  Dvoutýdenní sameček mi naskakuje na matku v říji - měla bych to nějak řešit? Děkuju
  5.4.2017 20:34Dotaz
  Ja davam salat,mrkev,okurek,krmnou repu,rajce,fenykl,celer i rapikaty,papriku, a dalsi.. obcas dam nejakou tu nať nebo kousek ovoce. K tomu ma neustale seno, ktere vetsinou sni do posledniho stebla, pokud na nej nehodi bobek :)
  5.4.2017 21:26Zbyněk
  Ratonito: protože u starších morčat to byla jasná příčina tympanie. Mohli mít kilo trávy a kilo zeleniny, ale nesměli to smíchat!

  aknelm: mě to dřív taky přišlo málo, než jsem z matek udělal kapybary:) Váha jde pomaličku nahoru a dolů vůbec:) 80g denně stačí a občas kápnu komplex vitamínů, ale jenom pro jistotu.

  naskakovani: není třeba řešit, samečkové to dělávají a plodní do cca jednoho měsíce nejsou:)
  5.4.2017 21:40Ashara
  Ještě ke krmení zeleninou - často tu čtu o snídani a večeři v podobě misky zeleniny pro morčíky.
  Já popravdě krmila holky z ruky, průběžně přes den jsem vždycky ukrojila kousek zeleniny a dala z ruky bud v kleci nebo na klíně.
  Brala jsem to jednak jako ochočovací rituál, a jednak jako kontrolu kolik baští a jestli jedna nezaostává za druhou.
  Vadí to nečemu, když morče přijímá malé kousky zeleniny v průběhu celého dne (když zároveň samozřejmě množství zeleniny nepřekročí celkové denní doporučované množství)?
  5.4.2017 22:47aknelm
  Při krmení zeleninou jsem se držela toho co je napsáno na těchto stránkách, že minimální dávka na jedno morče je 100g zeleniny denně, lépe však alespoň 200g. Tak to tedy postupně snížím.
  5.4.2017 23:08Senega
  Nabízím přepravu drobných zvířat:
  Dne 8.4 v sobotu pojedu trasu BRNO-PRAHA, PRAHA-HAVLÍČKŮV BROD-BRNO. Pro více info pište na mail:
  majdaz@centrum.cz
  6.4.2017 09:03ratonito
  Zbyněk: aha, jaký minimální odstup mezi zeleninou a trávou tedy dodržuješ?
  6.4.2017 09:33Kájka
  Dáváte někdo morčeti trávu natrhanou v parku ve městě? Přemýšlím, že Vilkovi natrhám a umyju. Chodí tam psi, tak ta tráva nebude čistá.
  - - - - -
  Jinak my morčíkovi zeleninu dáváme také několikrát denně v malých dávkách. Ve všední dny, když jsme doma, tak dostane ráno trochu víc a pak ještě několikrát po troškách odpoledne a večer (2 kolečka mrkve nebo kousíček papriky apod.) Celkem zbaští zeleniny cca 100 -150 g. Papriku dávám denně kousek (kvůli vit. C), navíc ji má rád.
  6.4.2017 09:47Jája
  Kájka: To bych nedělala. Nejde o to, že je počůraná, ale i o to, že se moč vsákne do země a rostliny do sebe natáhnou všechny "hnusy" z moči. "Hnusy" píšu, protože nejsem chemik a nedokážu to blíž vysvětlit. Možná to někdo upřesní.
  6.4.2017 10:37Katjusa
  zbyněk-ja žadne rozestupy mezi travou a zeleninou nedělam na to nemam čas si počitam v kolik dosteli travu a vkolik pak mužou zel.,jsou venku v ohradce na travě a jak jsou odřezky s kuchyně jim hodim a je to,to same jak venku chladno morčici jsou doma natrham travu a sem tam hodim zbytky s kuchyně a je,papriku pro ně nekuju je draha i pro nas,ted co jim dam je jak jsme ve většim obchodě beru listi s kedluben,nebo s mrkve vše sežerou raz dva pak jsou jen na seně a vodě
  - - - - -
  a nikdy jsem nepočitala kolik zelenyny smi a važeni ani omylem
  6.4.2017 10:51ratonito
  Píšete ještě, že trávu bez omezení. Platí to i pro pampelišky?
  6.4.2017 11:05Zbyněk
  Ratonito: já krmím dvakrát denně, pokud jsem doma, takže ráno vždycky zeleninu a večer někdy trávu, když jí vyhraju:)) Pampelišky neomezeně nedávám, s rozumem.

  Kájka: jde to, ale je potřeba trávu umýt, já jí také sbírám u baráku, někdy u Vltavy, ale všude jsou psi, zajíci atd. Takže omytí je nezbytné. Městská nemytá tráva je skvělým zdrojem parazitů, bakterií, virů atd. Častým výsledkem jsou všenky a plísně. Trávu umyju proudem vlažné vody, usuším mezi ručníkama a podávám pískáčům:)
  6.4.2017 16:27kacaba
  ja k trávě přidávám květy sedmikrásek
  6.4.2017 20:10Kájka
  Ještě se chci zeptat, co se týče větviček -na okusování, broušení zoubků. Nemáme možnost ze zahrady (jen málokdy od babičky) Vím, že nejlepší jsou z ovocných stromů, ale je možné dávat i z jiných stromů a z jakých? -z těch co rostou volně v přírodě (např. bříza) nebo z keřů?
  6.4.2017 20:38Neeen
  Kájka,najdi si to v jídelníčku ,viz větve,jsou tam vhodné i nevhodné.
  7.4.2017 06:45Tygrinka
  Kájka: Trávu z psího parku bych také nedávala a nedávám. Beru ji z okrajových částí Prahy, když jsem někde na prochajdě nebo u někoho na chatě. Vozím velkou tašku a somruju :o) V lednici mi vydrží cca 3-4 dny, pak jsou myši na zelenině. A co se týká větviček, moji je moc neocenili, ožrali listí a evidentně jim jedině v kleci překážely. Takže to vyzkoušej, ale když nebude zájem, tak se neděs :o)
  - - - - -
  ratonito: Pampelišky jako přídavek, ne jako jediné krmení ve velkém množství a dlouhodobě. Pampeliška je bylina a podle toho se s ní musí zacházet. Působí močopudně a žlučopudně. Jinak je to vítaný zdroj zeleného, rozhodně je morčákům dopřej. A budou po ní mít zabarvenou moč do žlutočervena, tak aby tě to nevyděsilo.
  7.4.2017 08:26Zbyněk
  Buub: včera jsme vyzkoušeli z praxi hypermangan, paráda:) Z myšáka stříkala krev ke stropu, protože předstíral, že ho stříhaný drápek fakt nebolí a nervík tam nakonec byl, stačilo na vlhkou vatovou tyčinku nabalit trochu práškového KMNO4, potřít a krvácení rázem ustalo. Zastavuje to opravdu výborně! Jediný drápek z osmdesáti čtyřech považuji za statisticky přijatelný omyl, většina z nich jsou neprůhledné:)
  7.4.2017 09:54Rozinka007
  Ahoj, chtěla bych se zeptat, mám celkem 4 morčátka(3 samičky a 1 samečka) jedna samička začala napadat svoje dvě kamarádky, tak přemýšlím,abych nemusela zřizovat třetí kotec,že bych dala tu samičku,co je napadá k samečkovi,ale nechci aby měli mladý,proto kdo je lepší jít na kastraci? Samička nebo sameček? samička má něco málo přes rok a sameček má 7.měsíců. Děkuji za radu.
  7.4.2017 10:57Katjusa
  rozinka-mam taky 3holky a ta nejstarši taky napada ty dvě jak je třeba na patře nikdo jiny tam nesmi je to jen jeji,prostě šefka krev neteče tak to neřešim,než někoho kastrovat to bych radši prodala samečka.
  - - - - -
  zbyněk u morčiku se mi to nestalo zatim ale při střihani čivavaka važi jen 1,40 oddany jak blazen, všude je snami proti moje mimčo tak u střihani jsme to nějak střihli dal ani bobek nepipnul krve bolo hodně nastřikali jsme to sprejem ale nazev nevim a hned to přestalo,ted už u střihani mam strach
  7.4.2017 11:15Buub
  Rozinka007

  sameček. je to výrazně jednodušší, rychlejší a méně rizikový zákrok.
  - - - - -
  V sobotu jsem přestěhovala Pískače, teď bydlí ve skupině holek, co zatím nechci připouštět. Je tam Hemlina, která je po nebožce Gilfie asi od přírody nejmíň bojavá, pak Moc pěkná a její matka Varda, která se teda bojí hrozně. Úplně blbá bydlí jinde. A vypadá to, že si to krásně sedlo, Pískač už zase somruje u dvířek a jak si bere zelený z ruky, Hemlina viděla, že se to dá přežít, a bere si taky. No a k mému úžasu přišla taky Moc pěkná a pak i Varda, tyhle teda s výrazem "co to sakra dělám", ale daly si taky. No člověk u toho nesmí mluvit a vlastně se nesmí vůbec hýbat, ale i tak to považuju za velkej úspěch. Pískač je ještě převychová.
  7.4.2017 11:42Katjusa
  buub-ty jsi dal piskače jako samce k holkam ktere nechceš připouštět on je kastrovany?
  7.4.2017 11:43Buub
  Katjusa

  Ne, Pískač je holka :D
  7.4.2017 12:30Katjusa
  buub-jo dobře ja myslela samec
  7.4.2017 12:44Kájka
  Buub: Dík za info.
  Mně jedna chovatelka říkala, že u samiček můžou hrozit gyn. problémy, nádory apod., tak proto jsem chtěla raději samečka (no, stejně pak v nabídce před Vánocema byli jen samečci)
  A také jsem vyčetla, že samečci se většinou lépe ochočují. I když o tom si myslím, že to je čistě individuální (nezávsilé na pohlaví).
  7.4.2017 13:47Zbyněk
  Kájka: není, samečci jsou hravější, jednodušší, živější, přátelštější a lépe se ochočují. To samé platí ještě víc u křečků.
  7.4.2017 16:08Smirny
  Kájka: taky můžu potvrdit, stejně jak píše Zbyněk, že kluci jsou víc milejší a přátelštější k člověku než samice. I samičky dokážou být báječné, ale z těch všech, co mám doma a už to nějaký vzorek je:-), tak prostě kluci vedou, miluju je:-D
  7.4.2017 16:53Kájka
  Já že jsem někdy viděla fotky a psaní o mazlíkách -samičkách :-)
  - - - - -
  Zbyněk: A proto máš samé samičky ,-)
  Mimochodem -kdy se vrátí vaše mladá z pobytu u samečka?
  7.4.2017 16:59Zbyněk
  Kájka: podobné povahy se přitahují, mě si také jen tak někdo neochočí:)) Já je mám pro radost a těší mě, že je jim u mě dobře, nevyžaduji nutně, aby za mnou běhaly a vrtěly radostně ocasem:) Ale musím se smát, jak je to s myškami podobné, jako u lidí. Samci jsou prostě hravější a plácají energii na nesmysly, kdežto samičky mají jiné starosti a energii si šetří na vážnější věci:))

  V neděli tam bude týden, říje zatím nebyla, snad bude, se samečkem jsou v naprostém souladu, doufám, že to dobře dopadne, kéž by.
  7.4.2017 17:26uj uj
  Buub:
  Tvoje morčata mají úžasná jména :-D
  Jo jo, Fidorce jsem taky tenkrát říkala "Svině kousavá" :-)
  7.4.2017 17:55Buub
  uj uj

  LOL. Jsem příliš líná vymýšlet jména a pak si je stejně nepamatuju. Některá morčata už se jménem přišla, to jednodušší. Ale i ti někdy degradují, třeba Pan Chytrý má v PP jméno samozřejmě jiné. No a moji odchovanci a jejich odchovanci, to zdegenerovalo čistě na "Červená 1", "Červená 2", "Oranžový" - přesto, že je taky červený, nevadí :D, "Malá", "Lysinka", "Pěkná" no a "Úplně blbá", ta je jasná, ta se nemůže jmenovat jinak. No a Pískač. Protože je to pískač.
  7.4.2017 18:35Kájka
  uj uj: A kousla vás Fidorka nebo okusovala všechno? :-)
  - - - - -
  Smirny: Koukala jsem do Tvého albíčka a tam vidím, že jsi měla jednu mazlivou morčinku, která lehávala (válela se) na zádech :-))
  7.4.2017 18:53Smirny
  Kájka: jojo, byla srandovní:-) Ta za námi běhala jak pejsek. A válet se v peřinách u holek v děcáku, to bylo její. Občas tam tak tvrdě usnula, že jsem myslela, že je po ní:-)
  7.4.2017 19:42Petis
  Dobrý den, je to již tyden co zadáváme dva dvouleté morčecí kluky, rozeťáky, které jsme nalezli u popelnice při cestě do práce. Já sama mám již dvě chlupatá zlatička a tyto kluky si již nechat nemohu. Morčíny daruji, jen je nutná vlastní klec. Odběr Ústí nad Labem, popřípadě možno dovést směr Děčín nebo Teplice. Pokud budete mít zájem napište mi na email kesny94@gmail.com Foto pošlu případným zájemcům do emailu. Děkuji
  7.4.2017 20:02Ashara
  Bohužel si samečky vzít nemůžu, ale jen ze zvědavosti - jak se pozná, že jsou nalezenci dvouletí?
  7.4.2017 21:12Petis
  Ashara: Odpověď na Vaši otázku je jednoduchá, samozřejmě jsem byla s klukama na veterině, veterinář odhadl věk něco kolem druhého roku. Nejsem jeden z těch lidí co by si morčátka "nahrabal domu" a pak se jich postupně zbavoval. A hlavně nejsem člověk, který by živé tvory nechal na pospas osudu. Mám dvě morčecí slečny a na další morčíny již nemám prostory. Doufám, že odpověď bude dostačující ;)
  7.4.2017 21:43Ehrena
  Petis - lepší by bylo dát inzerát tady na inzerci, nejlépe i s fotografií, a případně i do nějakých inzertních serverů - Bazoš atd.
  7.4.2017 21:47Petis
  Ehrena: Děkuji za radu, již jsem to hodila na Inzerci.
  7.4.2017 23:48Ashara
  Petis
  děkuji za vysvětlení a přeji ať kluci najdou dobrý domov :-)
  8.4.2017 03:33Buub
  Petis

  Netřeba se čepýřit.

  Spíš je zajímavé, jak na to v tom případě přišel ten veterinář. Křišťálová koule? Myslím si číslo?

  U zvířat, kterým neustále dorůstají zuby, jako je morče, se podle zubů věk nepozná. A když se nepozná podle zubů, tak se pořádně nepozná podle ničeho.
  8.4.2017 08:23Ajati
  Petis - morčátka měla vážně štěstí v neštěstí , že jsi šla zrovna do práce a neměla třeba dovolenou - jsi moc hodná, že ses o ně postarala a přeju, aby se Ti pro ně brzy podařilo najít dobrý domov.
  8.4.2017 12:00Jezzabell
  Petis: kéž by takových všímavých a zoodpovědných lidí bylo víc! Mně se naštěstí nikdy nestalo, abych našla zvířátka u popelnice, ale jak píše Ajati, kluci měli v tom neštěstí vážně štěstí, že jsi šla kolem;) Tak snad to dobře dopadne, držím palce;) A velkou pochvalu!
  8.4.2017 12:42Neeen
  Ahoj,prosím POMOC,jak jsem tu už minule psala,jedna samice vytrhává chlupy druhé samici,jenže potom toho nechala tak jsem je nechala spolu,jenže dneska jsem k nim přišla a napadená samice (7let) má dost vytrhané chlupy a navíc nedrží rovnováhu prostě se kymácí,ale dala jsem jí vločky a ty žere,ake trvá jí než je pokouše,u nás jsou všechny veteriny do 11,PROSÍM ODPOVĚZTE
  8.4.2017 13:23Marcy
  Neeen - odděl je, tu pokousanou dej do místnosti do tepla (ale zase ne moc velkého tepla), nabídni jí jídlo, co má ráda, listy z pampelišek atd., aby se jí to lehce kousalo.
  Pokud by vůbec nejedla, chce to krmit.
  7 let, to už bych asi nechala na přírodě.
  8.4.2017 13:56Neeen
  Marcy:děkuju ti za odpověď,agresorku jsem oddělila,to je samozřejmost,samici jsem si dala domů do klece,sežrala mi misku vloček a plátek cukety,a ještě žadonila že má hlad ,díky bohu,už se otřepala a momentálně žere seno :)
  8.4.2017 14:23uj uj
  Kájka:
  No samozřejmě Fidorka okusovala všechno, ale nerozpakovala se zakousnout i do mne, viz foto:
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08caefb01d3a10a001e0.jpg
  :-)
  Buub: úplně si dovedu představit, jak se chová "Úplně blbá" :-D
  8.4.2017 14:24Tygrinka
  Neeen: Možná byla jen vyčerpaná napadáním. Vypadá to, že klid jí dělá dobře. Tak už je k sobě raději nedávej.
  8.4.2017 16:36Neeen
  To jsem taky udělala , no umřít by jsem ju asi nenechala! :)
  8.4.2017 18:41Helen
  Dobrý podvečer , četla jsem na nějaké stránce že morčáci občas mohou jíst vařená vajíčka ... Ale moc se mi tomu nechce věřit. Zajímalo by mě jestli to mohou , předem děkuji za odpověď . :)
  8.4.2017 18:56Buub
  Helen

  no, mrtvé k zemi by asi nepadlo, ale vajíčko nedávej. morče je jedno z mála zvířat, které je striktní býložravec. prostě vegan, chceš-li. i přežvýkavci baští víc živočišné bílkoviny. morče ale takové věci nepapá, vrcholem je konzumace placenty samičkou po porodu.
  8.4.2017 19:28Helen
  Děkuji
  8.4.2017 19:29Kiwi385
  To jsem ještě v životě neslyšela 😂 morče a jí vejce :D
  8.4.2017 23:03Kájka
  Babička nedávno vystřihla dětem z nějakého časopisu článek o morčatech a jak se o ně starat. A psali tam i o vařeném vajíčku + samozřejmě o tvrdém pečivu :-(
  9.4.2017 09:21Tygrinka
  Kájka: Spoustě lidí bohužel stále splývá chov křečka s chovem morčat :o/ "Však vono to vypadá skoro stejně, tak to musí žrát to samý..." .o//
  9.4.2017 10:17Neeen
  Ahoj,včera jsem psala,že jsem měla napadené morče od jiného,agresorku jsem oddělila a napadenou samičku jsem si vzala domu,jenomže agresorka byla už včera tak podivně nahrbená,tekla jí krev ze zadečku a byla už týden taková nesvá,když jsem si ji vzala kousala a byla děsně zrychlená,každopádně dneska ráno jsem ji našla mrtvou.Mamka si myslí ,že by to mohlo být ledvinami,u veterináře jsem s ní byly nedávno,protože měla ten samý problém, dala nám jen nějaké prášky,které zabíraly až do teď.
  9.4.2017 18:05Jezzabell
  Ahoj, může mít morče "rýmu"?Resp. objevila jsem u nejstaršího (dva roky)u nozder světlé krusty, jakoby zaschlou rýmu..? Nemá nejmenší projev nemoci, žere normálně, chová se normálně.
  Má teda zánět pysku..Nic strašného, chytla jsem to v začátku a léčím to mastičkou.
  Ale před tím to neměl..Nevíte někdo?
  K doktorovi s ním skočím zítra určitě.
  9.4.2017 19:06Zdržel
  Dobrý den chtěl by se tady zeptat kdo by věděl proč mladé morce cca 4 měsíce neustále kádí s moci do misky se zrnim je to normální nebo ho to přejde...?Děkuji za odpoved
  9.4.2017 20:19Kájka
  Tygrinka: Horší je, že takové blbosti klidně napíšou do článku do časopisu a někdo se pak tím může řídit :-( No, odborný časopis to nebyl ,-)
  - - - - -
  Zdržel: některá mláďata to dělají. i náš morčík to občas udělá, ale jen bobečky. a čím je větší, tím to je lepší (už to dělá jen výjmečně) Do misky načůral asi jen jednou.
  - - - - -
  Přemýšlím, jestli se morčeti může dávat zrní, to asi nebude vhodná strava. K tomu se určitě vyjádří zkušenější chovatelé.
  9.4.2017 20:46PavlaS
  Zdržel, Kájka: Záleží, co se pod pojmem zrní myslí. Já si třeba představim pšenici a to teda dobrý není.
  9.4.2017 20:56Ylada
  Kájka: před lety jsem četla článek, že se morčeti může dávat k pití mléko a jako pamlsek piškoty.
  9.4.2017 21:22Buub
  Zdržel

  Ano, to je naprosto normální. Morčata jsou prasata. Těm mým se nějakým zázrakem daří kadit i do zavěšených samokrmítek.

  Zrním nekrm.

  Mléko taky nedávejte a piškoty taky ne. Morče prostě není křeček ani potkan. Holt ta informace nedolezla všude.
  9.4.2017 21:32Kájka
  Buub: Tak to jsou šikulkové :-)
  I když nevím, jak vypadají závěsná samokrmítka, ale představuju si, že to je zavěšené, takže ne na "zemi".
  9.4.2017 21:34Sheena
  Pokud mají morčata od začátku napaječku, tak prý do misek nečůrají. Prý to dělají když byli zvyklí ve zverimexech nebo u chovatelů mít v miskách vodu na pití. Nevím, mně to myšák nedělá a nikdy nedělal, i když jsem mu dřív do misky sem tam vodu dala než jsem upevnila napaječku - ani z tý misky nepil, neumí to :-).
  Jinak myšák opravdu zhubl, má 1115 gr, což mi teda na samce přijde málo. Ubrala jsem okurku a papriku, dostává jen kousek ráno. Jinak mrkev, celer, granule, tráva. No a seno stále.
  9.4.2017 21:43Buub
  Kájka

  Jo, je to prostě automatické krmítko, co visí na dvířkách. A napáječky mají taky, při jejich přístupu k věci by byly misky s vodou naprosto beznadějným počinem.
  9.4.2017 22:22Kájka
  Buub: Zajímá mě, jak to vypadá. Jestli to je někde na netu, vlož, prosím, odkaz.
  Co do toho krmítka dáváš?
  9.4.2017 22:49Smirny
  Sheena: Tak u me maji mimi vzdy od zacatku napajecku, misky jen na granule a jsou pripady, kdy do misek kadi, curaji a je jim putna, ze je to na jidlo:-) Dospelak to nedela, ale ty mimca jsou břídilové:-)) Takze je to fakt jen 'prý'..
  - - - - -
  Jezzabell: ano, morce muze mit rymu a muze to pro nej byt i nebezpecne.
  9.4.2017 23:21tráva
  Ahoj od kdy zhruba přestává být tráva tzv. "Jarní" - to znamená živinami nabušená :-) - začala jsem ji dávat asi před 2 týdny pomaličku postupně přidávala na objemu, TEĎ NĚKOLIK dní dávám už slušnou porci a omezuji naopak zeleninu, a když jsme dnes po 5 dnech čistila klec tak mají měkké bobky ne úplně průjem ale měkké a dost jsou cítit, taky jsou lehounce nafouklé, ale ne tak, abych z toho plašila :-) JDE mi o to že asi trávu zase snížim , a začnu ji dávat ve vetsim mnozstvi až bude LETNÍ TRAVA - od kdy se tak označuje (od června ?) :-) je pravda že holkám nedělalo dobře ani osení tak se není cemu divit, to je jak jarni trava
  9.4.2017 23:56Buub
  tráva

  http://web2.mendelu.cz/af_222_multitext/trek/index.php?N=11&I=0
  - - - - -
  U trávy jde o jednu věc, a to je poměr živin a vlákniny. Jak tráva roste, zvyšuje se vláknina a klesají živiny, ale nemá to nějaký jasný rozlišení. Prostě na jaře tráva začne růst a tvoří jen listy. To není moc vlákniny. Pak začne sloupkování a obsah vlákniny stoupá. Při metání má tráva pořád spoustu živin. Pak začne kvést a obsah živin jde prudce dolů, naopak stoupá obsah ligninu a nakonec máš suchá stébla nastojato která nemá cenu krmit. V červnu budeš mít už dávno posekáno a nebude co dávat :D
  10.4.2017 07:04Tygrinka
  tráva: Doplním ještě Buub. Orientačně se dá říct, že zhruba po měsíci růstu trávy už tráva přestává být tak nabušená a dá se považovat za "běžnou" trávu, která nedělá problémy. V každém případě se zvíře musí zvyknout na krmení trávou, ani tou "běžnou" trávou se nedá krmit hned a ve velkém množství. Jen u ní není riziko, že zvířata citlivá na bílkoviny budou mít problémy s tím spojené.
  Pokud mají tvé myšky problémy, tak opravdu trávu snížit nebo na den dva vynechat, dokud se jim zažívání nesrovná.
  - - - - -
  Smirny: Jo jo, mimča ráda sedí v misce, baští a proč by se vzrušovala chodit jinam na záchod :o) Ale počůrané je fuj a paničko, něco s tím udělej :o)

  Zdržel: Zkusila bych dát misku jinam a hlavně to chce vyšší misku. To by mohlo problém eliminovat. Neříkám, že to pomůže vždycky, ale mohlo by to pomoct.
  10.4.2017 14:17David V.
  Ahoj, v různých zdrojích jsem se dočetl, že se morčeti má podávat 200 g zeleniny denně. Přijde mi to moc. Kolik podáváte vy, taky těch 200 g denně? :-)
  10.4.2017 15:59Buub
  David V.

  Viz archiv: morče potřebuje denně 10-30 mg/kg vitamínu C. Zeleninu dáváš v podstatě jen a pouze jako zdroj céčka, protože jako krmení je příliš sladká, příliš vodnatá, prostě není to tráva, aby jí morče mohlo neomezeně.

  To znamená, že kilové morče na den potřebuje sežrat asi tak 10 g papriky nebo 5 g natě z petržele. Nebo 15 g brokolice nebo kořene petržele. Nebo něco přes 20 g zelí. Nebo nějakých 100 g okurky, 120 g celeru nebo skoro 200 g mrkve.

  A ne, 200 g zeleniny na morče nekrmím. Čtyři kila zeleniny by bylo hodně hardcore. Ale tráva už jede po kýblech.
  10.4.2017 17:59Jezzabell
  Smirny - tak rýma to nakonec není, jen podráždění ze zánětu pysku. Pro jistotu jsem došla s chlupáčem na veterinu. Citlivějším morčatům se to prý může stát. Neměl ani nic v nose usazeného, dýchal taky na morče dobře, tak díkybohu, jsme vlastně jen u toho pysku. A ten léčím..
  10.4.2017 18:40ket
  Mimuša :o) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33978
  10.4.2017 19:42Kájka
  ket: pěkná mimča :-) to poslední má krásně vlnitý kožíšek :-)

  Malí morčínci jsou roztomilí, jak bývají někdy jak pomačkaní ,-)
  Jinak mě ale fascinuje, jak morčecí mimča jsou brzo schopná (díky tomu, že se rodí plně vyvinutá)
  10.4.2017 20:39Morce123456
  ket-nejsou to cuy morcata? Jak leží tak to vypadá jak by byly. Cuy morčata mají přesně takové ulehnuti
  10.4.2017 20:5510042017
  Dobry den, mela bych,prosim, dotaz.Je normalni,ze s prichodem jara me morce mene ji?Pres zimu se "nacpaval" a ted spis neji.Mam o nej strach.Dekuji.Lucie
  10.4.2017 21:14Beranek
  10042017 - Není to normální. Navštivte zítra veterináře. Měl by ho prohlédnout specialista.
  11.4.2017 10:58ratonito
  Dneska jsem otevřela nový pytel peletek Biomac a zdá se mi, že nějak víc smrdí. Umělý smrad. Doufám, že tam opravdu nepřidávájají žádný sajrajt, lepidla apod., když je to bio.
  11.4.2017 11:25terousek
  mimísci Rarášci:https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33982
  11.4.2017 17:0710042017
  Dobry den,tak jsem byla na veterine a podle nich mu nic neni.Dal nam bio-lapis a uvidi se.Stale nepapa:-(.
  11.4.2017 18:06Beranek
  10042017 - Pokud morče nežere, je to blbé. Pokud bude mít prázdná střeva, přemnoží se mu v nich bakterie a dostane průjem. Začátečník si sám s průjmem neumí poradit a pak je nutné jet okamžitě na pohotovost. BioLapis je dobrý na podporu správné mikroflory ve střevech a dává se i když se berou ATB. Je morčátko naježené? Není apatický? Má zájem o okolí, nebo jen sedí? A pije? A nedá si ani zeleninu? Odkud jste? Možná by bylo dobré navštívit jiného veterináře, nejlépe toho, který se specializuje na malá zvířata.
  11.4.2017 21:0610042017
  Bylo mi doporuceno:sucha strava-seno,granule.Aby vic pil a dostal do sebe ty leky.Kdyz se zhorsi prijed hned,jinak po Velikonocich.Vetsinu dne je zalezly v domecku.Jinak na zavolani prijde.Tak asi pojedu jinam.Jsem z Prahy-vychod.Dekuji moc za informace.
  11.4.2017 21:26Zbyněk
  David V. - max. 80 g na morče, směs zeleniny, víc ne, pak tloustnou.

  10042017: doporučuji veterináře pro drobné savce a zkontrolovat zoubky!! Jestli si nevezme vůbec nic a nemá nafouklé bříško, nacpal bych do něj stříkačkou dětskou přesnídávku, nouzově a s lékařem neváhat moc dlouho!

  Ratonito: Biomac jsou nejlepší světlé 6mm peletky, osmičky méně sají a víc páchnou. Ale nedělej si s tím hlavu, bude to pod hoblinami.
  12.4.2017 09:47Ashara
  Vitamín C - jaký?

  Morčíci dostávají pestrou směs zeleniny a travičku, ale přesto bych ráda měla v zásobě nějaký ten vit. C na přidávání do vody, hlavně na období kdy tráva není, a zelenina utržená ještě nezralá někde ve skleníku v Polsku těch vitamínů asi taky moc mít nebude...

  Už jsem měla lahvičku od Vitakraftu, ale někdo mi tu vysvětlil, že během chvíle se z napaječky na světle vitamín C stejně "vypaří".

  Je nějaký přípravek, kde se dá spolehnout na to, že po přidání do vody vydrží než morče dostane šanci ho zkonzumovat? :-)
  Jak je to s rozpustným celaskonem?
  12.4.2017 10:27Buub
  Ashara

  Vlastností kyseliny askorbové jako molekuly je malá chemická stálost a citlivost k oxidaci. Rozkládá se rychle světlem, teplem, stykem s kovy a pomalu i sama o sobě. Toto je prostě vlastnost céčka jako takového a není nic, co by tomu zabránilo. V napáječce prostě nevydrží, protože v napáječce je světlo. Navíc napáječka může mít kovové části, kuličku, nipl a nazdar.
  12.4.2017 11:06Ashara
  Buub

  děkuji za vysvětlení. takže všechny ty kapky
  https://obchod.kralici.cz/k66-vitaminy-a-leciva-vitamin-c.aspx jsou vlastně úplně k ničemu? :-)
  Ano, mám napáječku s kovovou kuličkou...
  - - - - -
  Jak tedy řešíte doplňování vitamínu C?
  Nebo se spoléháte jen na tu zeleninu?
  12.4.2017 11:12Buub
  Ashara

  Ano, je to jen a pouze pro dobrý pocit majitele.

  Můžeš koupit granule pro morčata s vitamínem C - co nejčerstvější co v obchodě najdeš a musíš je zkrmit tak do šesti týdnů a doufat, že něco z přidaného céčka je ještě živé.

  Zvířatům s deficitem se dává céčko přímo do tlamy. Celaskon v malém množství vody do stříkačky a rychle šup tam s ním.
  12.4.2017 11:31Ashara
  Buub

  děkuji. Já morčatům kterým jsem léčila plíseň jsem dávala celaskon právě stříkačkou přímo do tlamky, ale nebylo jim to asi zrovna příjemné, tak jsem pátrala po nějakém příjemnějším způsobu když půjde jen o prevenci.
  12.4.2017 12:22Zbyněk
  Ashara: ten vitamín od V.L. je náhodou skvělý, pouze se nesmí přidávat do napáječky:) Musí se skladovat ve tmě, morče si položím na záda a kápnu jednu kapičku na přední zoubky, to ho nezadusí, protože kapku ihned vztekle olíže:) Plus nemá jenom céčko, je to vyvážený komplex. Dávám jednou za dva týdny každé myši jednu kapku tři dny po sobě.
  - - - - -
  Jinak u morčete není vhodné permanentní dlouhodobé podávání syntetické L-askorbové, z důvodu tvorby ledvinových kamenů.
  12.4.2017 13:02zuziik
  Ahoj, mám samečka morčátka......stáří 2,5 roku. Je čilý, baští, neprojevuje vůbec žádné znaky, že by byl nemocný nebo mu něco chybělo. O víkendu jsem mu přinesla malou větvičku z jabloně na okusování. Najednou přišla dcera, že v té větvičče je jeho zoubek. Ihned jsem ho zkontrolovala a opravu nemel ani jeden přední zub. Ale nevypadly mu, jen byly zlomené, protoze mu tam 1/4 zoubků zůstali. Mohla bych se zeptat, zda to mám nějak více řešit nebo o radu, co se tak mohlo stát?

  děkuji
  Zuzka
  12.4.2017 16:57Jája
  zuziik: Buď v klidu, to se srovná. Během týdne mu zuby dorostou, neboť hlodáky neustále dorůstají. Je to celkem dost rychlé. Jestli mu tam část zubů zůstala, tak zřejmě bude moct hlodat. Pokud mu to nepůjde, tak mu zeleninu krájej na tenké proužky, aby se mu dobře uchopovaly a mohl zeleninu jíst. Trávu, podle mě, by měl jíst normálně, zrovna tak seno.
  12.4.2017 21:06MeggiMischell
  Dobrý den, kolik trávy můžu dát sežrat 3 morčatům? Ráno dostávají každá trochu granulek, a odpoledne jim dám travičku (suchou, ne mokrou) a večer dostávají trochu zeleniny. Tak mám strach protože jim dávám trávy celkem dost, tak aby se nenadmuly nebo tak. Mám 1 samičku březí a všechny jsou v jedné kleci Děkuji radu :)
  12.4.2017 21:29Jezzabell
  zuziik: mně už se stalo několikrát, že někdo ze smečky přišel o zub, nebo rovnou o oba. Někdy o mříž, jak vehementně lomcoval, někdy jsem na to nepřišla a prostě jeden neměl..A nebo že se lekl (pro mě bezdůvodně) a vysmekl se mi a skočil z břicha z gauče. To pak vyrazil celé a vypadalo to hrozivě.
  Ale do týdne je měli zpět. Když tam byl kousek, bylo to rychlé. Když to bylo celé a zbyla "jáma", trvalo to o něco déle, než byly vidět ty malé kousky..
  Stane se. Paprika má tvrdou slupku, loupala jsem jí a krájela na tenké kousky. Mrkev a podobně jsem strouhala. Zbaštili vždycky všechno;) Seno mu nechejte, jak píše Jája, bude ho taky.
  13.4.2017 07:49Zbyněk
  MeggiMischell: krmíte nevhodně. Zrušte granule, dejte seno na celý den a k tomu dvakrát denně trávu. V podstatě trávu lze podávat neomezeně, už je pokročilá doba a obsah bílkovin klesá. Zelenina je dobrá, pokud trávu nemáte.

  zuziik: pokud tomu dobře rozumím, morčík má zlomené všechny čtyři hlodáky? Není to běžná "závada" - buď si je vyrazí všechny při pádu na čumáček, nebo si zlomí jeden, dva o mříže. Ale aby se zlomily všechny čtyři a zůstaly ve větvičce, tak to bych v klidu nebyl. Určitě bych zašel na veterinu na kontrolu chrupu, protože morčeti se mohou drolit zoubky ve dvou případech - buď má genetický problém, nebo špatnou stravu. jak zhruba krmíte? Má dostatek sena a alespoň trochu zeleniny každý den? Zkusil bych dodat i vitamíny, investujte do
  https://obchod.kralici.cz/p313-versele-laga-premium-c-vit.aspx, kapejte tak týden dvě kapky přímo do tlamičky.
  13.4.2017 08:07Kájka
  Zbyněk: Jak dostáváš do morčat ty kapky? stříkačkou?
  13.4.2017 09:14zuziik
  všem moc děkuji za odpověď. Jsem klidnější.
  Zbyněk: dostává jak seno, tak každé ráno zeleninu ( mrkev, celer, petržel, střídám i se salátem, okurkou, rajcata, ovoce....) má toho dost.
  koupila jsem teď vit C a budu mu kapat do pusinka. Zlomené má pouze přední dva horní. Jinak spodní jsou v porádku a uz se mi nestřeženě včera pustil do odloženého jablka :-)
  13.4.2017 09:20Kájka
  Ještě k té zelenině: Jak víte, také jsem to zpočátku řešila (kolik?)
  Tady na stránkách je napsáno: "denně minimálně 100 g, lépe však 200 mg".
  Vidím, že názory na to se tady na diskusi liší. Dávám zhruba kolem 100 g, nevážím to (zpočátku jsme to ale jednou zvážila, abych měla představu) Denně dávám kousek papriky, tak nedostatkem vit. C by neměl trpět. Buub tady vysvětlovala, že záleží na tom, jaká zelenina (vzhledem k obsahu C) Morčík vypadá zdravě, tak si s tím ani nemusím lámat hlavu.
  - - - - -
  Doufám, že si náš morčík někdy nevylomí zoubky, protože někdy hodně lomcuje mříží. To dělá, když chce pustit z klece.
  13.4.2017 10:53Zbyněk
  Zuziik: ok, pak platí uklidnění od Jáji:)) Nicméně kontrola u veterináře přes drobné savce by možná pro klid duše neuškodila - podívat se na všechny zoubky.

  Kájka: 200g na morče, to bych mé matky za měsíc pohřbil:( Dávám necelých 80 a i tak měla loňská samička nedávno 1150 g (není to žádná sušinka) Jinak babča mi hlodá mříže, když nesu jídlo a to tak, že na mě buší sousedi:)) A zoubky má zdravé.
  13.4.2017 10:57Antibiotika
  Ahoj máte někdo zkušenosti s antibiotiky enrogal ? (je to vlastně tekutá forma tabletek se stejnou účinnou látkou enrofloxacin) :-) Veterinářka mi tvrdí, že by mohly lépe působit než rozdrtit tabletku s vodou (protože ta je uzpůsobená tak aby se postupně v Trávicí soustavě rozpouštěla a ne rovnou dala do pusy suspenze ve stříkačce)
  13.4.2017 12:40Beranek
  Antibiotika - Enrogal docela dobře zabírá, ale je důležité na co jste ho dostala? Dá se dávat orálně i podkožně.
  13.4.2017 14:40Cidik
  Jen tak kdo by se chtěl juknout - morčátka která jsem vzal na čtyřdenní výstavu For Pets - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33983
  13.4.2017 20:37Antibiotika
  Beránek - pravděpodobně šířící se zánět ve zubech, přičemž jeden se plně rozdrolil a jeden se kýve, tak na něj morče nechce moc kousat, nicméně pořád i žere a je při chuti, pravděpodobně podstoupí vytažení zaníceného zubu jelikož z něho už moc nezbylo a jeho rpotizubu protože by bez nej prerustal a uvidime jestli ot zvládne, je to gumové morče - pořád žere i přes tohle, možná že bude jíst i bez toho jednoho zubu, ty antibiotika mají být (podle rozboru toho jednoho rozdroleného zubu , který byl zaslán až do Německa) vhodná na tu bakterii , enrofloxacin zvládá morče docela obstojně, měkčí bobky ale žádný průjem, tak si říkám jestli enrogal by nebyl lepší k podávání - antibiotika má už týden a jestli zvládne zákrok bude je brát minimálně podle názoru veta z Brna až měsíce, vyléčit zánět v čelisti je na dlouhou trať jestli se to vůec povede, naštěstí je ted období trávy a tu zvládá papat obstojně :-)
  - - - - -
  injekčně to podávat nechci, enrofloxacin s emusí píchat každý den a pak z toho morčata prý mívají boláky v kůži , a píchat injekci měsíce každý den, to se mi nechce
  13.4.2017 20:55Beranek
  Antibiotika - Tak to vás chápu. Určitě bude lepší mu je podávat přímo o tlamky, než ho každý den trápit pícháním. Je mi morčátka líto, sama jsem si zažila jaká je to bolest, když je zánět v zubu a taky mi ho zubařka léčila asi rok. Z tohož jsem brala taky několik atb. Dostává nějaké léky proti bolesti?
  13.4.2017 21:58Neeen
  Ahoj,našla jsem mojí samičce na boku nějaký malý výrůstek o velikosti necelého centimetru,připomíná mi to něco jako veliký "beďar",v knížce jsem si četla ,že se nemusím lekat,že to mnohdy není noc hroznýho,ale prý ,že se to dá jedině vyoperovat a vzhledem k tomu ,že má samice sedm let tak ji nechci na stáří stresovat.
  Nedávno jsem ji vážila a vážila jen 500g,tak jsem jí dávala vločky a lněné semínko a o pár dnů váží necelých 700g.Nevadí když tak přibírá?
  14.4.2017 07:13opice428
  Dobré ráno , víte kde sehnat metrovou klec do 400 Kč ? Děkuji
  14.4.2017 07:37Morce123456
  Opice428-no metrovpu klec tak levně teda neseženete... Proč jenom do 400kc?400kc stojí ty malé 50*48*36 atd. Ty velké stojí celkem dost. Ale tak buď hledejte v zverimexech a nebo na eshopech
  14.4.2017 08:16Zbyněk
  opice428: tohle je myslím nejlevnější: http://www.ajax-chovatel.cz/detail/54179-klec-kralik-bunny/369

  Neen: sedmiletá samice měla váhu dvouměsíčního mláděte????? Není něco špatně? No a jesli má absces, tak rychle na veterinu.
  14.4.2017 10:11antibiotika
  Beránek:

  No to je právě to divné ona žere stejně když je dostává i nedostává, tak jsme se shodli s pani vetkou ze zbytečně ji je dávat nemam, neni to z dlouhodobeho hlediska dobre na ledviny a hlavne zjistila jsem ze v kombinaci s ATB má z toho prujem, kdfyž lek na bolest vysadim ATB ji nic nedelaji.

  Jinak ona až do doby před 14 dny jedla normálně zeleninu, seno granule, jakoby ji nic v puse nebolelo (pritom to má uz asi dlouho)...........noa před 14 dny byla na brousnei a pani vetka rekla že si ten zub pripravila na vytrzeni ze ho rozkyvala jeste vic nez byl, ze nasadime antibiotika a ze do 14 dnlů at prijdu a ze ho vytahne spodem - protože je uplne prorostlý pres dolní celist, ze bude mit jistotu ze to tam poradne dokola vycistí a odstraní i to zubní luzko, takže znovu uz neporoste.........takže ted se ji moc kousat nechce, on asi jak se ten zub rozkyval tak tro neni moc prijemné a tlačí to.......ale trávu akorát pomaleji jí hodně, seno se snaží ale nic moc, takže ji davam dokrm a to by mi utrhla strikacku od ruky....nehubne má uz rok stabilní váhu , je i docela vesela, takze podle mě bolesti nemá to je to divne :-/ korát zeleninu nechce nebo chce al emoc ji to nejde ....nastrouhanou odmítá a v celku jí sice kouše ale je vidět ze vzdy kdyz se ji ta tvrdá mrkev treba dostane na tu levou stranu tak jak to zatlaci na ten zub tak delatakové divne pohyby tlamickou. .........ale treba klacik ze zahrady okouse jak nic :D
  14.4.2017 12:08Katjusa
  zbyněk,ono některe morčata jsou menšiho vzrustu a každe nemusi mit kilo aby bylo zdrave že
  - - - - -
  ja měla kdysi dvě samičky s nejmenovane chs.dvě skinny samičky,kterym narostl pupinek ktery rostl meli to dost škarede ale žrali nebylo vidět že je to boli,pak to prasklo něco vyteklo abylo vše v pohodě znam vice chovatelu co měli morčiky s te chs.skiniky a trpěli tim samym
  14.4.2017 14:25STRAVA
  Dobrý den, zjistila jsem, že kvůli zdravotním problémům mi morče nejlépe prospívá na trávě (více než na jakékoliv zelenině) - nemůže mít nedostatek nějakých minerálů či vitamínů, když by její denní příjem byl - dost trávy (pampeliška, řebříček, jitrocel, hlavně obyč tráva, ptačinec, sedmikráska, kopřiva, hluchavka), trochu (opravdu jen trochu) Cunipic granulek ráno, seno, sušené bylinky trochu (kopřiva, petržel, klacíky z kopřiv a celeru nasušené), a vetve na okus z jabloně ? Tím myslím, že bych na maximum utliumila zeleninu (třeba by dostala jen jedno kolečko mrkve a kousíček celeru) ............můžou jí chyběz nějaké vitaminy nebo minerály ? které bych měla nějak dodávat ? Jeden veterinář mi říká, že tráva namixovaná z různých bylinek atd. má nejlepší hodnoty minerálů a vitaminu i vit. C než jakákoliv zelenina, druhý veterinář mi říká, že když budu krmit jen tím nedostanou do sebe žádné C a že v trávě je minerálu strašně málo, tak jak je to ? :-)
  14.4.2017 15:22PavlaS
  Strava: tráva je pro morče přirozená, rozhodně víc než jakákoliv zelenina. Takže jí klidně nedávej vůbec. Seno + tráva je naprosto dostačující a céčko obsahuje.
  14.4.2017 17:24Smirny
  Strava: Jak je tráva, tak nedávám zeleninu vůbec, celou sezonu jen seno a trávu. Jen kojícím samicím ještě kvalitní granule krapet a ovesné vločky pro mláďátka. A morčata prospívají a jsou ve výborné kondici..
  14.4.2017 22:51Ashara
  Poměr seno/tráva.

  Jaký dáváte poměr sena a trávy pokud dáváte jen trávu bez zeleniny?
  Naše morčinky by nejradši měly jen trávu, na senou se vrhnou až tehdy když tráva dojde, pokud by měly trávy neomezeně, na seno by asi nedošlo vůbec.

  Trávou si ale zase nezbrousí dostatečně zuby, a proto by asi aspoň nějaké seno konzumovat měly že?
  Jak dáváte vy?
  15.4.2017 08:57Buub
  Ashara

  V přírodě žere morče divoké trávu. Tráva je tuhé vláknité krmení, které si žádá pořádné žvýkání, a tím pádem zuby i zbytek trávicího traktu dostanou, co potřebují. Plus býložravec není úplně blbý a sám si dokáže regulovat příjem sušiny. Takže dávám trávu v množství, kterou unesu, nebo celodenní pastva, a seno neomezeně ať si přikousnou jak chtějí a je to.
  15.4.2017 08:59Hermanka78
  Ashara - seno podávám nonstop . Když je teplá sezóna tak trhám trávu 2-krát až 4-krát denně ...
  15.4.2017 09:03Neeen
  Zbyněk: její maximum váhy bylo 800g,přes léto váží víc ,v zimě méně,jinak její průměr je 700 g,ale některá jiná morčata,které krmím stejně váží i něco málo přes kilo.
  15.4.2017 09:27Zbyněk
  Neen: 500 mi přišlo podivně málo, devítiletá samička měla celoživotní váhu 950 - 1050 a těsně před smrtí spadla na 800, ale to už bylo hodně špatné. 500 se mi pro dospělou samici nezdá a to i přes její věk.

  Seno dávám také neomezeně a dámy mají spotřebu spíš jako ovce,, než morčata:)) A to mají zeleniny dost (trávu nemám)
  15.4.2017 10:19Bába
  Buub: před týdnem jsi psala o trávě, mám dotazy, metání je fáze těsně před květem? A nebylo by dobré v této fázy sekat a sušit? Zde, v pojednání o senu, se píše, sekat v době květu, ale to mě holky nežerou, je tvrdé stéblo,květ a pár bočních listů.
  Všimla jsem si,že i ostatní si stěžují na hrubé seno,že jim to morčidla moc nechtějí.
  Protože si seno děláme sami,tak fakt nevím, kdy sekat.
  Děkuji za názor a odpověď.
  - - - - -
  Zbyněk: jak to dopadlo z Fríduškou? ještě je na námluvách, nebo se nezadařilo a je doma?
  15.4.2017 10:36Buub
  Bába

  Seno se dělá v době, kdy metá dominantní druh trávy v porostu, NEJPOZDĚJI na začátku květu. V květu už je pozdě, to už je buřina na stojato.
  - - - - -
  A ano, metání je fáze těsně před květem. Když je už tvoří květy, ale jsou zatím zelené.
  - - - - -
  Bába

  Optimální doba pro sklizeň první seče představuje kompromis mezi výnosem a požadovanou kvalitou píce. Toto období představuje u trav období od plného vysloupkování do 50 % metání dominantního druhu trav. - tolik zemědělská univerzita
  15.4.2017 12:21Kájka
  No, my žasneme kolik sena náš morčík sežere. Určitě víc než jedla králinda.
  Tak přemýšlím, jestli to tak je možné nebo jestli králinda jedla málo sena (vlivem zmlsanosti, měla radši granulky a pak -měla problém se zubama) Manžel říká, že jeho babička říkávala, že morče toho sežere víc jak králík.
  15.4.2017 16:24šklebík
  Dobrý den prosím o radu. 2měsíční morčátko nechce tvrdý chleba ani žádné větvičky. Co mu dávat na obrušování zoubků?
  15.4.2017 16:26PavlaS
  šklebík: suchý chleba nedávej, zbytečná věc. Morče musí mít hlavně seno, neomezeně. Zuby se především obrušují o sebe, teda strava, která je nutí.. žvýkat.
  15.4.2017 19:30Smirny
  Kájka: nas kralik sezere oproti morcatum male mnozstvi sena.. Mam nekdy pocit, ze morce je nejvetsi senožrout na svete:-))
  15.4.2017 20:13MeggiMischell
  Dobrý den
  Mám oddělit březí samici od ostatních samic? Jsou 3 ve 120 cm kleci. Březí samička je nejmladší. Děkuji za radu
  15.4.2017 21:33Lístek
  ..když mi "vrká" samička,tak má říji??Byla měsíc u samce..,mám ji doma 3 dny..takže ji asi nenakryl,že?Díky..
  15.4.2017 21:35PavlaS
  MegiiMischell: Oddělovat je nemusíš. Ale ta 120 je na takový počet zvířat malá.

  Lístek: No.. a jak je stará? Jestli byla měsíc u samce, tak to jsou 2 říje... to by muselo bejt něco špatně, aby nezabřezla.
  15.4.2017 21:43Lístek
  Má necelých 9měsíců..
  15.4.2017 22:24Neeen
  lístek:moje samice byla taky březí a vábí ostatní samice pořád dokola,i v období březosti...........
  15.4.2017 22:45Lístek
  Neen..tak uvidíme..,snad budu za měsíc chytřejší!
  16.4.2017 04:13VampireMajesty
  Zdravím,
  máte někdo vyzkoušenou "Veterinu Na Višňovce" v Pardubicích? Potřebujeme jít se zlomeným zubem a vzhledem k občasnému rozpačitému dojmu z "naší" veteriny chci zkusit jinou. Tahle vypadá dobře...
  16.4.2017 07:42Bába
  Buub: děkuji za odpověď, letos to posekáme dřív.
  16.4.2017 08:18ilka
  Dobry den prosim o radu. Mam rok a trictvte 2 teddy morcatka. Zniceho nic se dcerce 5let objevil ekzem ktery se stale rozleza po tele. Drive niky problemy nemela. Muze to byt alelrgie na morce a timto se projevit nebo to by spi bylo kychani ryma slzeni apod? Hlavne po takove dobe? Morcata jsou v obyvaku a primo do styku s nimi nedochazi zajem opadl...a jak to zjistit?
  16.4.2017 08:21Morce123456
  VampirrMajesty-ja sice zkušenost nemám, ale teď jsem se divala na google recenze a byly tam čtyři všichni dali pět hvězd a někdo tam ještě k tomu přidal skvělou recenzi.
  16.4.2017 10:19Ajati
  VampireMajesty - aai o každé veterině v Pardubicích se dá říct něco rozpačitého...Višňovka by měla patří k těm "lepším".
  - - - - -
  opravuji - ne "aai", ale "asi"
  16.4.2017 18:11VampireMajesty
  Morce123456 - Já právě koukala na FB a tam někdo psal, že po 10 letech chovu morčat konečně někdo schopnější. Tak snad jo. :)
  Ajati - Taky mi to tak přišlo. Díky. My právě máme nejblíž Polabiny a na breberky nebo různé drobnosti v pohodě, ale teď si asi radši uděláme výlet. No v nejhorším pak Hradec, ale snad nebude nutné.
  16.4.2017 18:16Emmet
  Ahoj, vsimla jsem si, ze ma Emmet takove spadle ocicko, spodní linku.. predtim to nemel a na druhem oku to nema..nemuze to byt meco vazneho?
  - - - - -
  Tady je fotka:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6907&id=33987
  Děkuji!!
  16.4.2017 18:40Buub
  Emmet

  https://www.google.cz/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=pea+eye+guinea+pig
  16.4.2017 20:45Beranek
  Příjemné prožití velikonočních svátků a bohatou pomlázku vám všem přejí naše morčátka :-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33988
  16.4.2017 20:59Emmet
  Dekuji, takze jestli jsem to dobre pochopila, tak lecba neni nutna?
  Nemam jit k veterinari?
  16.4.2017 22:35Buub
  Veterinář s tím nic nesvede :)
  16.4.2017 23:39Emmet
  Takze to nechat proste tak?
  17.4.2017 08:27Morce123456
  Veselé a krásné velikonoce přeji já a moje morčatko. Dneska morcanek slaví 4.narozeniny takže to má hezky spojeno s velikonocemi. Sice nevíme přesně kdy se narodil ale nějak jsme si to odvodili když jsme ho koupili.
  - - - - -
  Beránek-krásné přání a morčata :)
  - - - - -
  A ještě se chci zeptat jdou alba smazat? Kdybych se třeba rozhodla že už tady nechci mít fotky?
  17.4.2017 10:27Sheena
  Morce 123456
  Jo,jo,jde to smazat když vymažeme všechny fotky, potom vám to nabídne možnost smazat album. Taky jsem to chvíli řešila než jsem na to přišla. 😃
  17.4.2017 10:48Morce123456
  Jojo díky, už jsem na to přišla
  17.4.2017 18:34Sheena
  VampireMajesty

  Jestli jste z Polabin, tak já chodím s morčíkem sem a zatím spokojenost. Teď je tam objednaný na kastraci a podle informací, které jsem dostala mi přijde, že tomu rozumí.

  http://veterinatrnova.cz/
  18.4.2017 09:48uj uj
  Zdravím,
  nemá někdo z vás zkušenosti s tím prodejcem sena, co teď inzeruje v Inzerci (
  novakleo@seznam.cz)? Myslím konkrétně jak kvalitní to seno bylo?
  Pokud ano, stačí do soukromých zpráv, předem díky :-)
  18.4.2017 11:34Ashara
  Rozměry domácího výběhu

  Zanedlouho se budeme stěhovat, a já vymýšlím, jak morčíkům postavit výběh doma.

  Kvůli rozestavění nábytku mám v ppdstatě dvě možnosti - buď cca 1,5m x 1,5m, anebo skoro přes celou šířku místnosti, cca 4m, ale úzký jen zhruba 0,5m.

  Ve výběhu bude dostatečně schovek - přístřešky, papučky...
  Co myslíte, co by morčíkům víc vyhovovalo?
  18.4.2017 13:44uj uj
  Ashara:
  Já momentálně mám ve výstavbě nové bydlení, 0,8 x 2 m. Taky jsem omezena volným místem v bytě :-) Budu citovat tip jedněch chovatelů z Německa - zamýšleli se nad rozměry bydlení a promítli do toho své zkušenosti: "Oč více prostoru morčata mají, o to více jsou aktivní. Horní hranice pro délku výběhu proto neexistuje :-) Jako absolutní minimum bychom doporučili 1,6 m. I tak by ale morčata měla mít denně možnost ještě se volně proběhnout." A zde k šířce bydlení - vzhledem k tomu, aby se to dobře čistilo - 80 až 100 cm, jinak "Není ale nutno zohlednit jen délku vlastních paží, ale i spokojený morčecí život ve výběhu. Morčata nevyhledávají těsný tělesný kontakt. Podřízené zvíře musí mít za všech okolností možnost vyhnout se dominantnímu. Zjistili jsme, že při šířce 50 cm dochází ke stresovým situacím, protože se zvířata nemohou vyhnout s dostatečným odstupem. Také vybavení bydlení (domky) prostor zmenšují. Na základě této zkušenosti doporučujeme šíři minimálně 80 cm."
  Tak nevím, jestli ti to trochu pomůže, zase když by měla morčiska výběh dlouhý 4 metry, zvětší se tím dost podstatně plocha - to budeš mít 2 m2, a to je o hodně víc než 1,25 m2... Na těch německých stránkách ještě uvádějí, že velmi záleží na struktuře bydlení, tzn. jakým způsobem a kam umístíš domečky, tunely a tak, aby si v případě potřeby mohly naštvané sviňky jít z očí :-)
  Snad jsem aspoň trochu pomohla :-)
  No - a zase je o čem přemýšlet :-)
  - - - - -
  Jo - a co udělat patrový výběh? Těch 1,5 x 1,5 plus k tomu nějaké patro? :-)
  18.4.2017 15:18Zbyněk
  uj uj: no, moje dámy mají k dispozici obývák o užitné ploše cca 42 metrů čtverečních a většinu dne stráví poflakováním v bedně, případně se zavrtají do deky a tváří se děsně blaženě:)) O nějaké aktivitě nemůže být ani slovo:)
  Já osobně přemýšlím nad morčopolicí na zdi, dostatečně veliké, čímž by odpadla blokace podlahy a každodenní rozborka a sborka výběhu při zachování prostorového pohodlí chlupatých podnájemníků:))
  18.4.2017 16:59Kájka
  Zbyněk: Vypadá to, že samečci jsou fakt aktivnější (jak jsi nedávno o tom psal).
  Včera u nás byla neteř, která má doma 2 morčinky (něco málo přes rok staré) a zírala na našeho Vildu, jak je aktivní a ochočený. Nebál se, nechal se hladit a jak byl s náma na sedače, tak tam hned šmejdil a po chvíli se už rozhlížel, kam by se dostal dál (zda by se dalo dostat dolů) Taky se divila, že ho necháme běhat na volno po místnosti. Její morčinky nevystrčí hlavu z klece. Když jim jednou zapomněla zavřít klec a přes noc byla otevřená, nevylezly. A když jsme pak morčíka vrátili do klece a bylo slyšet, jak lomcuje mříží... tak to její morčiny nic takového nedělají. :-)
  - - - - -
  Dnes, když jsem ho odpoledne po příchodu domů, vypustila, to bylo radosti! -běhal sem a tam a okruhy... a sem tam si poskočil :-)
  18.4.2017 17:35Neeen
  Ahoj,dneska mi ze dne na den zemřela 2 letá samička,absolutně nechápu proč,jediné čeho jsem si všimla je,že asi měsíc byla po bocích trošku tlustější,ale co je ještě horší je to ,že jsem ji chovala s její dcerou která má sotva půl roku a hrozně ji volá,nevím jestli ji mám nechat samotnou,zkoušela jsem ji dát k jedné jiné samičce ,ale momentálně se nesnese ani jedna z mých samic,takže teď fakt nevím co mám dělat,ještě ráno jsem jim nesla snídaní,fenykl s okurkem a normálně jedla:((((((
  nevíte někdo proč umřela?nemohla mít třeba mrtvici nebo něco jiného?
  díky za každou odpověď.
  18.4.2017 19:33Buub
  Neeen

  mohla mít úplně cokoliv. možných příčin náhlé smrti je hrozně moc, a možných příčin smrti, která není náhlá, ale její příchod oznamují klinické příznaky trvající jen několik hodin je ještě více.
  18.4.2017 19:38Kájka
  Neen: To mi je líto :-(
  Čím by to mohlo být, nevím. Jak píše Buub, těžko říct.
  18.4.2017 20:47Zbyněk
  Neen: to je škoda, je mi to moc líto:( Dvouletá samička, ach jo:(( Nech dcerku chvíli samotnou, potřebuje si to v hlavičce srovnat, tak dva týdny, pak se bude lépe seznamovat. A dávej je k sobě ze začátku ve výběhu, kde je více místa.
  19.4.2017 08:14Ashara
  uj uj
  moc děkuju :-)
  Říkám si, že u toho delšího výběhu by se aspoň mohli pořádně rozběhnout, teď když vidím jak při bláznění metou kruhy po výběhu mi přijde že by se jim delší rozjezdová i brzdná dráha mohla hodit :) a taky mě popravdě na tom užším výběhu láká právě ta údržbovost - dosáhla bych ve výběhu kamkoliv aniž bych musela lézt dovnitř, bohužel pro mě by už při 80-100 cm šířky délka paže na čištění nestačila :) teď mám šířku výběhu metr a musím při čištění vstoupit dovnitř.
  Jen drobná oprava - 1,5x1,5 je 2,25, takže by oba výběhy byly plochou srovnatelné, ten užší nepatrně menší.
  Tak dej vědět jak vymyslíš ten svůj, už se těším na inspiraci :-)

  Neeen
  to je mi moc líto, ale určitě u tebe měla krásný život.
  19.4.2017 08:57uj uj
  Ashara:
  :-O :-D No tak ta matika mi nikdy nešla :-D Ach jo :-)
  ad naše nové bydlení: ono je zatím ještě ve výstavbě, až bude hotové, určitě se tady budu chlubit ;-)
  No, a kdybys uměla trochu německy, tak tady jsou ty užitečné rady:
  http://www.sifle.de/Ma.ss.e.htm
  http://www.sifle.de/Eigenbau-Planung-und-Tipps.htm
  Já vím, že s těmi Germány pořád otravuju, ale jejich přístup k chovu morčat se mi prostě líbí a tyhle stránky jsou jednak plné skvělých nápadů, a jednak neskutečně vtipné :-) Já to snad budu muset všechno přeložit a poprosit je, aby si udělali i českou verzi :-D
  19.4.2017 11:51Katjusa
  uj uj-tak prostoru tam maji dostatek akorat by se mi to nechtělo čistil,a na takoveto bydleni by byl dobry jeden pokoj volny což třeba u mě nejde
  19.4.2017 13:04uj uj
  Katjusa:
  Já vím, taky by se mi líbilo mít doma jeden "sviní" pokojíček... ale u normálních lidí (a hlavně s dětmi) to prostě není možné.... jéééjda, já bych měla jinak doma "sviní".... :-D
  19.4.2017 13:20Katjusa
  uj uj-no jeje ja to planuju až takza 15let to ten nejmladši bude mit 20,tak si ješte počkam ale představu mam...jen ted počkat
  19.4.2017 13:42Leuš
  Ahoj všem,

  Máme doma páreček morčat - koupili jsme je v září 2016. Původně to měly být dvě samičky, ale v obchodě to popletli. Rozhodli jsme se, že je jednou připustíme a pak půjde sameček na operaci a tak se to stalo. Samička měla tři mláďata, narodila se v lednu 2017. Dvě mláďata jsou už u nových páníčků, ale jedno nám tu zůstalo. Narodilo se pouze 50-ti gramové a dokrmovala jsem ho stříkačkou, protože ho dvě silnější mláďata odstrkovala. Pojmenovali jsme ho Nemo, protože má přední pravou pacičku špatnou, našlapuje jakoby na vnější část zápěstí. Zvěrolékařka konstatovala, že dlouho nevydrží, ale je celkem dobrý, dokonce i původní ne moc pěkná srst se mu už krásně leskne. Bohužel si ho nemůžeme nechat, není tady pro něj dost místa a nemůžu ho dát k rodičům, aby nenakryl samičku. Na operaci ho dát nechci, nevím, jestli by ji vydržel. Projevili o něj zájem známí, kteří chovají králíky, že by si ho dali k nim. Nechce se mi ho tam dát. Nenašel by se to někdo, kdo by si ho mohl vzít?
  Díky za reakce,
  Leuš
  19.4.2017 14:01Ashara
  uj uj
  germánsky moc nevládnu, ale když jsem se překonala a zadala strýčku Gůglovi dotaz jak to ti Germáni dělají, tak mají opravdu fantazie dost :-)
  https://www.google.cz/search?q=Meerschweinchen+wohnen&client=safari&rls=en&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjzpvy6urDTAhVGHxoKHVIoBTEQ_AUICCgB&biw=1280&bih=739#imgrc=_

  hlavně tohle na skříni mě dostalo, jak je to vysoko tak to bude v místnosti lepší než televize, a navíc čištění bez lezení po čtyřech, super! http://www.schweinzelhaltung.de/assets/images/Eigenbau_neu2012.jpg
  - - - - -
  A co teda Němcům závidím je snadná dostupnost regálů Songmics, jak už tu nedávno psala jiná uživatelka. jakoohrádka to vypadá moc pěkně https://www.google.cz/search?q=Meerschweinchen+wohnen&client=safari&rls=en&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjzpvy6urDTAhVGHxoKHVIoBTEQ_AUICCgB&biw=1280&bih=739#tbm=isch&q=Meerschweinchen+songmics&imgrc=_
  19.4.2017 17:43Zbyněk
  Ahara: některé jsou silně luxusní a sofistikované:)) Ovšem moje dámy tuze nerady šplhají a skáčou, nejradši mají všechno v rovině:) Vidím to na ten regál u zdi:)

  Leuš: ideálně zadat inzerát, třeba jako společníka pro staršího samce.
  19.4.2017 18:18Kájka
  Zbyněk: A ani mladé samičky nejsou živější (pohyblivější, zvídavé) ? :-)
  My v posledních dnech zíráme, jak Vilík velkým skokem (obloukem vyskakuje z klece), když mu ji otevřeme. Jeho bych se někam do výšky bála dát (to by muselo být hodně zajištěné na výšku)
  - - - - -
  Ashara: některé morčovýběhy a morčatárny na fotkách jsou fakt krásné, úžasné :-)
  - - - - -
  Pobavilo mě něco, co vypadá jako zelený nafukovací bazének (asi nafukovací ohrádka?) :-))
  19.4.2017 20:50Zbyněk
  Kájka: jsou, asi tak do čtyřech měsíců:)) U mě se vždycky hodně zklidnily už v měsíci, když jsem jim odvezl brášku:(
  19.4.2017 20:58Ashara
  Zbyněk
  to se divím, tipovala bych naopak, že samečky budou jako všechny chlapy zajímat jen baby a žrádlo :D
  19.4.2017 21:39Kájka
  Ashara: No, Vildu žrádlo zajímá :-) a protože nemá žádnou "babu", tak běhá a šmejdí, šplhá a skáče... :-))
  - - - - -
  Ale abych z našeho morčíka nedělala nějakého hyperáka, tak samozřejmě i pěkně hajá a válí se :-)
  19.4.2017 22:21Pedro
  Ahoj,
  máme morče cca 2 měsíce a objevilo se nám u něj nové chování. Některý den prostě začne rychle pobíhat v kleci sem a tam, klidně naráží do klece, prudce mění pohyby, jeví se jako pomatené. Nevíte, co by to mohlo znamenat? Na netu jsme našli, že by mohlo být přehřáté, ale v některých dnech jsme měli opravdu chladno a přesto s tím začalo.
  20.4.2017 09:48uj uj
  Pedro:
  - - - - -
  Pedro:
  a vypadá to přibližně takto?
  https://www.youtube.com/watch?v=dYNG_T40rgk
  Nebo takto?
  https://www.youtube.com/watch?v=V3VgLGBRjP8
  Nebo takhle?
  https://www.youtube.com/watch?v=cjC94EhAs00
  Pokud ano, nemusíš se ničeho bát - to je docela normální chování, vědci se domnívají, že tak ventilují přebytek energie nebo je to prostě radost ze života :-) Většinou takhle hopsají mláďata, ale i moje usedlé dámy si občas zablbnou :-) A má tvoje morčátko dostatečně velkou klec? Pokud máš množnost, nech ho alespoň jednou denně na chvilku proběhnout po bytě - určitě to ocení ;-)
  20.4.2017 12:14zuzanecka
  Mohl by mi někdo poradit.moje morče mi nechce jist smesky. A ji jen seno a zeleninu
  20.4.2017 12:39Bart
  zuzanečka - zřejmě máš velice rozumné morče, protože ví, že směsky jíst nemá, a tak je nejí...!!! Základem je seno, tráva, různé natě, zelenina, případně granule typu Complete cavia ap. nebo granule petrželkové kvůli vit. C. Ze směsek maximálně Zelenou louku, ta obsahuje jen sušenou mrkev, řepu, vojtěšku a placičky hrachové, fazolové a kukuřičné. Nic víc, žádné zrní ap. nevhodné krmivo.
  20.4.2017 13:02zuzanecka
  Bart nežere ani granule
  20.4.2017 15:07Bart
  zuzanečka - hlavně, že žere seno, to je nejdůležitější kvůli zubům a vláknině. Granule jsou stejně vlastně vyrobeny z bojinkového sena, bylinek a různých druhů trav - tak že vlastně "slisované seno" s přídavkem nějakých vitamínů a ty má morčátko ze zeleniny, tak že ani ty granule, když nežere, tak to nevadí.
  20.4.2017 16:28vlocka
  Holky se maji --https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33992
  20.4.2017 17:32Kájka
  vlocka: to teda! mají se dobře :-)
  Pěkné fotky, holky to mají hezky zařízené. :-)
  - - - - -
  Koukám na poslední fotku... co to na ní je vlevo dole??? -to je pejsek nebo nějaký velký plyšák? :-)
  20.4.2017 17:55vlocka
  Kajka jo to je muj pes skocila do zaberu porad se mota kolem morcatek krade jim mrkev a okurku a co se da
  20.4.2017 18:32Tygrinka
  uj uj: Správně :o)

  Jinak nejedná se o domněnku, ale fakt, že se jedná o prostou radost ze života a/nebo vybití energie. Takhle řádí zvířata na pastvě, zejména tedy mláďata, ale někdy se krapet přidají i vážní dospělí :o) Je radost pozorovat, když se "v kozla obrací" i morče...
  20.4.2017 19:28Kájka
  Jo jo, je to sranda, když zvířátka chytne "mišuge" :-)) Vilíka také chytá běhavka a skákavka ,-)
  Hlavní je, že to je projev spokojenosti a radosti z pohybu :-)
  I králinda jako mládě radostně poskakovala, někdy i hodně vyskakovala do výšky.
  - - - - -
  vlocka: pejsek -šikulka :-))
  - - - - -
  vlocka: Jak se morčátka dostávají z patra nahoru a dolů? to tam mají nějaký postranní tunýlek?
  20.4.2017 19:49AdélaAn
  Ahoj, chci se zeptat, je čerstvě odstavené morče vhodné krmit (samozřejmě jen občasně) granulemi Cavia Complete pro dospělé jedince, nebo je lepší zvolit například Oxbow Cavy Performance pro juniory? Děkuji :))
  20.4.2017 20:57Neeen
  AdélaAn:já jsem krmila Cavia Complete a vše ok...
  20.4.2017 21:16vlocka
  Kajka maji tunel koukni na moje album o bydleni jsem tam -to jeste holky byli pubertacky xxx
  20.4.2017 21:53AdélaAn
  Neeen: Dobrooš, děkuji :)
  21.4.2017 09:11Zbyněk
  AdélaAn: ty Oxbow mají pouze po dvou kilech, což je ptákovina. U mě i týdenní mimina kradou jak Nutrin complete od Darwina, tak Versele Laga CC. Dávám granule ale jenom jako mlsku, není to nutné krmení.
  21.4.2017 10:58Katjusa
  zbyněk-tak mi řekni proč jim granule davaš jak to neni nutne krmeni,ja nedavam vubec anic jim nechybi nanejvyš v zimě jen kvuli cečku myslim že je to biostan nevi patři mezi nejlevnějši a bohatě stači a to dostavji jednou tydně trochu,jinak seno,ted plno travy a odřezky od zeleniny,zvlašt pro ně zel.kupuji ve slevě jen mrkev,papriky si nemužem za 80kč dovolit ani my a trava stači
  21.4.2017 12:11Zbyněk
  Katjusa: jako pamlsek, mám svoje rituály, ty potvory mají na zápěstíčkách švýcarslké hodinky a přesně v danou chvíli stojí dychtivě u květináče a ječí grááááánulkýýýýýýýý:)) "Péče o městkou zeleň" v Kralupech vypadá tak, že NIKDE není disponibilní stéblo trávy. Každý týden po městě a u Vltavy řádí šílenci se sekačkami a vysekají veškeré plochy doslova až na hlínu. Trávníky jsou řídké, zničené a nereprodukují se. Takže moje parta jede na zelenině.
  21.4.2017 18:53Aura
  Dobrý den. Mám březí morče a najednou jsem slyšela jak se z toho bříška vydávají takové škrábavé zvuky, nebo jak to mám popsat. Podobné jak když morče tře zubama. Je to normální? Děkuji
  21.4.2017 21:20Zbyněk
  Aura: ano, je, cca dva až tři týdny před porodem mládež už skřípe zoubkama a je to tlumeně slyšet. Poslední týden toho zase nechají, už nemají moc místa.
  21.4.2017 22:56Aura
  Zbyněk: Moc děkuji! A myslíte že by ten porod mohla matka zvládnout? Přivezla jsem si jí totiž nedávno ze zverimexu a vypadá poměrně mladě... můžu jí v porodu nějak pomoci nebo už záleží jen na náhodě?
  22.4.2017 06:56Zbyněk
  Aura: ono se to nedá moc ovlivnit, navíc ty chlupaté potvůrky si obvykle vyberou k porodu chvíli, kdy u toho nikdo není:), ale jestli je samička jenom trochu zdravá, tak to zvládne. Samozřejmě není to ideální věk a může za to zverimex, protože jí klasicky nechal pohromadě se samci, ale ve většině případů to samičkz zvládne. Vzácně se stane, že se mimino vzpříčí a potom je to na rychlý zásah doktora, nebo velmi zkušeného chovatele, ale to je maličké procento.
  22.4.2017 08:51Sheena
  Nemáte někdo zkušenost s inkontinenčními podložkami? Potřebovala bych doporučit nějaké, které bych mohla používat pod morče po operaci a morče bylo v suchu. Tedy, aby fungovaly jako dětská plena. Momentálně mám nějaké podložky určené pro zvířata, ale zjistila jsem, že povrch je mokrý, což po operaci nechci riskovat. Moc děkuji za případné tipy :-)!
  22.4.2017 09:03Aura
  Zbyněk: děkuji za rady! Mám o ní teď strach protože jsem si jí hned zamilovala :)
  22.4.2017 09:55Zbyněk
  Sheena: platí jednoduché pravidlo, důchodci nikoho nezajímají, kdežto na dětech se vydělává, protože mají bohaté rodiče:) Takže já kupuji https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001019338649?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=S_Shopping_tesco_péče+o+děti%7Cpleny&utm_content=Happy+dětské+podložky+90+x+60+cm+á+5+ks&utm_term=prebalovaci+podlozky+happy (v Albertu o 10 korun levnější) a jsou zatím asi nejlepší, už jsem toho vyzkoušel hodně. Skvěle sají a poberou toho opravdu hodně.

  Aura: mě je to jasné, také mám ke svým myším citový vztah a každý porod se klepu, aby dobře dopadl:)
  22.4.2017 10:34Emmet
  Ahoj, z ceho mohou byt krive drápky? Striham pravodelne, prerostle je nema, a stejne se mu krivi..nemuze to byt treba z toho, ze casto je na mekke decce? Nebo co s tim.?
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6907&id=33994
  22.4.2017 14:17Aura
  Zbyněk: Tak nám dnes morčinka porodila! 2 maličké mláďátka. Všichni jsou v pořádku. Mooc děkuji za rady, bez nich bych to jen tak nezvládla, jste moc super :D
  22.4.2017 14:53popi
  ahoj, mam morče je moc príma je barevne hezke ale jeden problem že moc papa je moc docela baculate trochu by to vypadalo na králíka jak je baculate ale je to morče,mam ho moc ráda a jsem ráda že je jen moje mužu si ho brát kam chci to je to dobre, akorát trošilinku mě neba to čistění morčat ale to asi každeho...... i když někdy jsem na něho tak naštvana ale moc a moc ho mam ráda, když jsem na něho naštvana jako třeba myslím že si ho vezmu na postela ona se mi počurá na deku nebo něco podobneho tak to jsem naštvana ale to se asi každemu stane si myslím ale pak zas je to dobrý mam ho tak ráda a ráda, nikdy ho nechci opustit ale každej někdy musí někoho opustit i to nejlepší zvířátko
  22.4.2017 17:53Zbyněk
  Aura: to je skvělà zpráva, gratuluji!! Ještě pak zkontrolovat kojení, to nastává cca po dvanácti hodinách, někdy i později a je to;-) Samičku první týden krmit normálně, nepřekrmovat, mladé si važte a zapisujte váhy, samička půjde s váhou dolů cca za šest dní, klidně i o 200-300 gramů.
  22.4.2017 21:24verunka24
  Dobrý den, chci se zeptat. Moje morče (rozeta, je 1rok a něco staré) mělo cca před rokem plíseň na kůži z koupání (bez šamponu jen čistou vodou, 2x) ale zašli jsme k veterináři ten nám dal kapičky a bylo dobře. Jak jsem ho dlouho nekoupala protože mám strach aby se nevrátila tak trochu zapáchá. Prosím poradíte mi jak ho umýt bez toho aby se mu plíseň vrátila? Nějaký písek či šampon? Děkuji za odpověď. :) S pozdravem Kulíšek
  22.4.2017 23:03Smirny
  Verunka24: ta plisen nebyla urcite z vykoupani:-) Takze neni problem morcatko vykoupat a poradne vysusit rucnikem.
  - - - - -
  Emmet: nekdy se to i pres pravidelne strihani drapku dela starsim tezsim morcatum.
  23.4.2017 08:33Sheena
  Zbyněk

  Děkuju. Včera jsem je hned pořídila a jednu dneska zkouším. Už na dotek byl ten rozdíl znát, jsou silné a mají i lepší povrchovou úpravu než ty pro zvířata co kupuju...
  - - - - -
  popi

  ???
  Chudák morče.... To jak moc papá záleží na tom kolik mu toho člověk "sype", mohlo by žrát nonstop.
  23.4.2017 08:36Zbyněk
  Sheena: u mě to byla metoda pokus / omyl, než jsem zjistil, co je opravdu účinné:) Inkontinenční podložky jsou maličko levnější, ale účinnost Happy je prostě někde jinde. Z těch detslých mi tyto připadají nejlepší. Ale jak říkám - lze je sehnat i za 64 korun, když je akce, beru jich pět balíků a jeden balík mám na dva týdny, podle toho, jak holky ve výběhu čůrají:)
  23.4.2017 09:02Sheena
  Zbyněk

  Já měla u těch původních jednu na den, protože myšák venku nikde jinde nečůrá a už odpoledne to právě bývalo mokré :-( Tyhle vypadají fakt dobře a na dobu po operaci na peníze určitě koukat nebudu, zdraví je důležitější :-)
  23.4.2017 09:07Bába
  Sheena: podívej se na sbazar, jsou tam jak podložky pro děti, tak inkontinenční podložky, nevím odkud jsi, tak nevím město které hledat. Já sama jsem vloni koupila více balíků a vyšli mi na 6 kč.za kus.
  23.4.2017 09:49Mia134
  Dobrý den, můžu vykoupat morče psím šamponem? Děkuji za odpovědi. Mia
  23.4.2017 10:25Jája
  Mia134: Můžeš, ale dají se koupit i šampóny pro hlodavce. A proč chceš morče koupat?
  23.4.2017 11:32Echelon
  Nejlepší podestýlka pro morče(značka?) + je možno naučit na WC a jak? Díky za rady
  23.4.2017 11:37Mia134
  Jája: Moje morče zapáchá měla jsem strach ho vykoupat protože před cca rokem mělo nemoc na kůžičce a rok jsem ho nekoupala a zrovna nemám šampon na hlodavce a v mém městě není obchod a nyní ještě nemám auto protože mi není ještě 18. Děkuji za odpověď k první otázce.
  23.4.2017 12:20Katy77
  Dobrý den. Mohla bych morčátku natřít miniaturni škrábaneček natřít bepanthenem care plus? Je to pro lidské miminka tak myslím že by jí to neuškodilo
  23.4.2017 12:56Buub
  Katy77

  miniaturní škrábaneček nemazej ničím. akorát zapatláš chlupy.
  23.4.2017 13:42Katy77
  Buub: noo ona to má jakoby u pusinky na levo... ale plíseň to není, to jde vidět
  Tak jen jak bych jí to mohla vyléčit?
  23.4.2017 13:53Petraaa
  Zdravím, jsou v Ústeckém kraji (bydlím v Mostě tak klidně blízko téhle lokality) nějací specialisté na hlodavce? V Mostě žádní nejsou, zatím jsem je naštěstí ani nepotřebovala, ale člověk nikdy neví. Díky!
  23.4.2017 15:09Zoe Chaya
  Echelon: Když jsem si pořídila morčecí kluky, tak jsem byla k učení na záchůdek dost skeptická. Kluci mě překvapili a záchůdek používají. Dokonce, když je nechávám běhat po obýváku, tak chodí na záchůdek z klece, kdekoliv ho postavím. Pak mají ještě jeden v rohu místnosti. Trochu teda čůrají do svých pelíšků, ale opravdu z 90 % chodí na toaletku.
  23.4.2017 15:35Kájka
  Zoe Ch.: A bobky morčíci nikde netrousí?
  Já si myslím, že čůrání můžou dokázat ovládat a když cití, že potřebuje, tak hupnout do záchůdku. U králíků to pěkně funguje. Měli jsme králindu a ta najedou rychle utíkala a skok do exter. záchůdku nebo se vrátila do klece. U morčete si to moc nedokážu představit. Fakt je, že mimo klec se nám morčík vyčůral jen párkrát (když byl dlouho puštěný) a v kleci má svá místečka (u kraje), kam vždycky nacouvá (legračně couvá dozadu před čůráním) :-) Ale občas čůrá i uvnitř v domečku v rohu.
  23.4.2017 16:53Zbyněk
  Mia134: morčata běžně nezapáchají, to je něco dlouhosrstého? Pokud ano, stačí omýt zadeček, protože zřejmě budou chlupy plné moče. A důkladně usušit. Není nutné ho koupat celé. Klukům zapáchají anální vaky, ale to koupel stejně nevyřeší. Tam lze rukou opatrně roztáhnout vak a pak vlhkou, vlažnou plenou citlivě otřít, ale moc to nejde, ničím:))
  23.4.2017 17:49Buub
  Katy77

  miniaturní škrábaneček se fakt zahojí sám.
  23.4.2017 18:57Zoe Chaya
  Kájka: pár bobečků jim občas ujede, ale není to nic proti tomu, když jsem si je přinesla domů. To bylo nabobkováno v celé kleci i po celém obýváku, v rozích, za sedačkou. Teď sem tam najdu bobeček na podestýlce nebo mimo záchůdek, v pelíšku jich pár je pokaždé. Ale opravdu, většinou chodí na záchůdek, proto jsem psala z 90 %. Pokaždé jim bobky sesbírám a strkám do záchůdků a tak nějak nenásilně se to naučili. Třeba dneska, nevím, co se stalo, se jeden z kluků vyčůral úplně mimo záchůdek, asi protestoval. Ale jinak je to fakt pohoda. Králík se nám taky naučil hned, teď bobkuje mimo toaletu a klec jenom, když se vzteká.
  23.4.2017 19:08sarumanka
  můžu se zeptat ? Mám morče. (holka, 6 měsíců, rozeta) Vezmu si ji do náručí a začnu ji hladit po boku a ona začne ''popískávat'' a vrtit sebou. Je možné že je morče lochtivé ? Bojím se aby ji něco nebylo.
  23.4.2017 20:47Emmet
  Smirny: no teprve mu budou 2 roky a váží 1257 gramu.
  23.4.2017 20:54Jája
  sarumanka: Nelíbí se jí to.
  24.4.2017 13:28Smirny
  Emmet: tak to bude ta váha, je to pěkný kus:-)
  24.4.2017 14:27vlocka
  Ahoj vespolek padam unavou ale veterinare jsme stihli tak snad vse bude v poradku Moje Peprenka kterou jsem adoptovala tak po trave vcera se nafoukla jako balon -knucela a stala na zadnich -takovy chovani doopravdy neznam -tak jsem hned skocila na net a u vas co ta pani psala a masirovala jsem brisko pres noc drzelaji v teple a davala ji tu instatni kasi ve strikacce nebobkovala a necurala -koukla jsem na ni bliz a vidim ze ma rymu -taky -hned rano jsem volala veterinare Peprence je 6 let je to babicka -ma jen 700g nic moc -ona nikdy nebyla tezka a uzrana -mozna diky tomu prezila tu otravu senem -ale ted tu mam balon doma dostala antibiotika ana bolest a nafouklost zjisstovalo se asi to je vzduch a nebo likvid -mnela ultra scan masiruju kazdou hodinu -udelalami 7 bobku a vycurala se mi a zacala se myt -predtim mnela jen ospalky v ocich -tak uvidime jak to bude dal s tou moji babickou=bojim se to vite je to 1 mesic co jsem stratila Karamelku
  24.4.2017 14:29Emmet
  A to davam jen zeleninu, seno a ted travu... Asi chodi po sousedech uzdibovat :D
  24.4.2017 15:34Zoe Chaya
  Dobrý den,

  odčervujete preventivně mláďata donesená ze zverimexů nebo zachráněná zvenku? Ve zverimexu mi tvrdili, že se to nemusí dělat a že když to udělám, tak zvířata častěji trpí na parazity.
  24.4.2017 16:40Jája
  Zoe Chaya: Morčata se neodčervují.
  24.4.2017 17:35Kájka
  vlocka: Držím palce, ať je brzo líp a Pepřenka se z toho dostane!
  A co baštila? (myslím, po čem se mohla nafouknout)
  - - - - -
  Zoe Ch.: Nám králinda sypala bobky v okruhu externího záchůdku široko daleko, když třeba přišla návštěva, tak rychle měla práci -sypala, aby označkovala území, schválně :-)
  24.4.2017 17:54Zoe Chaya
  Jája: díky moc!
  - - - - -
  Kájka - Ona Tabitka zjistila, že tu jsou morčecí kluci, tak asi proto. Ale my je k sobě vůbec nepouštíme, kluci tam vběhnou jenom omylem, hned je vyháním. Tabitka je totiž velice teritoriální samice a to tak, že si zabrala moji dceru pro sebe a pro tu udělá cokoliv. Třeba se nechá i pochovat v náručí a hladit a mazlí se s ní. My ostatní jsme maximálně čističi klece a nosiči potravy.
  24.4.2017 19:14vlocka
  Kajka -klasika jetel -mlycaky zelena travicka byla toho jedna ruka -taky nechapu
  24.4.2017 19:57Kájka
  Náš morčík se už druhý den často drbe, kouše do kožíšku. Čím to může být?
  Vím, že existují všenky, ale v chlupech nic nevidím. A taky si říkám, kde by přišel k nějakým parazitům? (nepřichází do styku s žádnýma zvířatama, ani venku nikdy nebyl)
  24.4.2017 20:19Morcatko01
  Dobrý den chci se zeptat naše morčátko nechce poslední dva dny moc jíst a docela i ubral na váze chci se zeptat co s nim mame delat (planujeme zajit na veterinu) ale chci se zeptat jestli pro nej nemuzu udelat neco doma
  24.4.2017 21:20Zbyněk
  vlocka: a dostala Degan, nebo něco jiného na tympanii?

  Morcatko01: na veterinu co nejrychleji, kříšťálovou kouli tady bohužel nikdo nemá. Neplánovat, ale zajít, ideálně ráno, aby nebylo pozdě. Může to být cokoli, ale tipuji zoubky. Zkusil bych do něj dostat třeba dětskou přesnídávku a na veterině pak zakoupit Rodicare, ale to doktor určí přesně.

  Kájka: to může být svrab, nebo plíseň, zase - lepší je zajít na veterinu.
  24.4.2017 23:37Zoe Chaya
  Dáváte přednost nějakému typu klecí? Na kluky mám Ferplast 120 cm dlouhou s otevíráním shora (má tam takový oblouček). Ale chci pořídit ještě další na kvůli přibývajícím morčátkům a nějak netuším, jestli se dá sehnat jiná, levnější, ale stejně kvalitní klec. Poradíte?
  25.4.2017 07:18Morcatko01
  Nakonec jsme s nim byli na veterině ještě večer. Doktorka říkala že to na asi nic nebude ale dala nám pro něj prebiotika a mame poslat do laboratoře jeho "bobky" kvůli vnitřním parazitům (jestli nějaký nemá) a výsledky by mohly být zítra nebo pozítří tak doufám že to dopadne dobře
  25.4.2017 07:35Garf
  Morcatko01: dva dny už je pro morče dost dlouho, je ta vetka specialista na morčata? Koukala mu na zadní zuby kukátkem, dělala sono a rtg? To zaměření veterináře je celkem důležité, mi jeden veterinář do očí tvrdil, že má morče zoubky v pořádku a pak se u jiné veterinářky ukázalo, že ani omylem, že to jen dotyčný z neznalosti nepoznal...:-(
  25.4.2017 08:00Morcatko01
  Garf: ta veterinářka mu pýchla nějakou injekci a řekla že máme poslat jeho bobky do laboratoře ale od té doby zas normálně jí
  25.4.2017 09:42terousek
  náš nový světlý vrh:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34000
  25.4.2017 10:12vlocka
  Zbynek -mame EMEPRID -a BAYTRIL-to jsou antibiotica --je lepsi porad nezere udelala retizek bobku asi 7 a 3 bobky jsem nasla -lepsi neco nezli nic -ma silenou rymu se spustila po tech antibiotikach -takze vic veci do hromady -dokrmuji instatnim senem kazde 2 h- 5ml --mam starost
  25.4.2017 11:15Zbyněk
  vlocka: ale jestli je nafouklá, tak by dle mého názoru měla mít i něco na tympanii, to ale upřesní Buub (prosím prosím). Nějaký Rodicare dáváte?
  25.4.2017 11:40Kájka
  A ty všenky jsou vidět v kožíšku nebo nemusí být vidět? Nechci s ním hned letět na veterinu. teď ani nemůžu, protože mám nemocného syna a musím sním být doma. Vyčistím dnes morčíkovi klec a pak uvidím.
  A ještě se zeptám -mohlo by morče chytit střevní virozu od člověka? má ji ted syn (zvracel, horečka, průjem 3. den) On se tak bojí o morčíka, že ho nechce ani hladit. Včera mi řekl, že ho radši nebude hladit, že nechce, aby umřel :-( (podotýkám, že mu umřeli už dvě ušaté kamarádky, poslední králinka v září) Já si myslím, že zvířátko tohle od člověka nemůže chytit.
  - - - - -
  Buub: Jak to je?
  25.4.2017 11:48Buub
  kájka

  lidskou virózu morče nechytí.

  zbyněk

  emeprid = náš degan.
  25.4.2017 11:56Kájka
  Buub: dík! Vyřídím synovi.
  - - - - -
  A ještě se zeptám, když přemýšlím nad těmahle záležitostma (nadmutí, průjem u morčat)
  Můžou se morčátkům (jako u králíků) dávat kapičky Sab simplex a probiotika Professional? Mám ještě zásoby po králindě. A ještě tabletky něco jako degan (Itoprid)?
  Na zácpu (lehčí nadmutí) králindě několikrát pomohl jen kmínový odvar.
  - - - - -
  Buub: a když nevidíme u morčíka nic v kožíšku a drbe se často, máme radši zajít na veterinu? (pokud by to nepřešlo ani po vyčištění klece) Fakt je, že morčíka v posledních dnech víc sleduju, protože ho víc vidím (že je syn nemocný, tak jsem doma a často chodím kolem morčíka), ale i ostatní si toho doma všimli.
  25.4.2017 12:12vlocka
  Zbynek - EMEPRID je na nafouknuti je o polovinu mensi -Rodicare tu nemame ale mam tu critical care co je asi stejny -krmim strikackou kazdy 2h tak doufam ze to delam dobre
  25.4.2017 13:26Zbyněk
  Buub: moc díky!

  Vlocka: tak je to pak ok, už bych asi doplnil občasnou jemnou masáž bříška.

  Kájka: při nekritickém nafouknutí Simplex morčátku pomůže, testováno na důchodkyních, ale když to je větší, tak na veterinu. Morče má žaludek blízko plic a větší nadmutí konči zadušením:(
  25.4.2017 13:38Vanilka13
  Mám březí samičku, dnes má 59 den a od dopoledne začala pokňourávat, leží a kňourá a přelehává si..je teda pěkně zakulacená a hodně se asi i přejedla trávy,alespoň dost toho snědla. Je možný že ji jenom bolí bříško? nebo že by se už pomalu miminka drala na svět a má předporodní bolesti? Nechci ji stresovat a tahat busem na veterinu,kdybych viděla zda ji je zle, tak bych vyrazila,ale hýbe se normálně a o jídlo si doslova říká..jen to kňučení a přelehávání neznám,zda se před porodem i stává?děkuji za názory.
  25.4.2017 13:42Buub
  Vanilka13

  spíš má problém. porod u morčete je normálně velmi rychlá věc stylem jdu krmit, nevidím nic neobvyklého, přijdu za půl hodiny a mimina jsou všechna na světě a suchá.

  jak je stará tak samice?
  - - - - -
  Kájka

  radši zajít.

  co se nadmutí týče, pořádné nadmutí je bohužel u morčete často spojené s torzí žaludku a to bohužel. to stejný průjem. má-li morče opravdový průjem, tzn. nejedná se o měkké cékotrofy, tak bude po něm.
  25.4.2017 14:06Vanilka13
  Buub: Už jednou měla miminka(prý) a je podruhé nakrytá, paní si ji už dál nemohla nechat, tak jsem si ji přes inzerát vzala, doposud vše v pohodě..jen teda hodně jí a ve velkým, ostatní morčouni si už lehnou a ona se pořád láduje dokud si její tělo neřekne dost, už má i lalok pod krkem jak ji chutná :) ale vše krotím, nedávám jim teď moc zeleniny,když je tráva,tak mají seno,granulky a co 2-3 dny zajdu na čerstvou trávu na louku + i pár pampelišek. Jinak má rok a dva měsíce. Váhu má 1 385g
  25.4.2017 15:09montey
  Krásní US Teddy puclíci https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34001
  25.4.2017 17:24Kájka
  Teda vy mě strašíte :-( No, já jsem opatrná, co se týče krmení a budu. Nic nedýmavého bych nedala, bojím se dát i hlávkový salát. No, máme jen jednoho morčíka, tak vím co a kolik toho sbaští.
  U králindy jsem také byla opatrná, problémy se zažívacím traktem měla až, když byla jinak nemocná a brala dlouhodobě léky (antibiotika atd.) Akorát jednou měla najednou průjem a to takový, že to z ní teklo :-(( Tak to jsem s ní upalovala na veterinu a dostala léky.
  - - - - -
  montey: krásní mimíšci :-)
  25.4.2017 18:09Karla
  Aura: Ano je to normální,dělají to miminka samičce v bříšku (skřípání zoubky).
  25.4.2017 18:13Zbyněk
  Vanilka13: to vůbec nevypadá dobře, mazal bych na pohotovost! Nejhorší scénář je předčasný porod a vzpříčené mimino a to by byl malér. Projevy tomu dost napovídají, nečekal bych a rychle jel, zachránit alespoň samičku! Zkus opatrně nahmatat hlavičku, hlavičky - blíž k vulvě, jsou tam, je cítit nějaký pohyb?
  25.4.2017 19:23Deyan
  Dobrý den, mám skinny morčátko, Boženku, porodila před 2 týdny mladé a začal jí línat čumáček (tedy jediné místo s chlupy). Udělala se jí taková malá plešina, krásně růžová, jen na ní prostě nejsou chlupy. Máte s tím někdo zkušenost? Mohlo by to být ze stresu?
  25.4.2017 19:56Sheena
  Tak mám morčíka doma po kastraci, zatím je dost "připitomělý" (pardon za takové slovo) a hodně spí, ale rozjedl se sám, pije taky v poho, vetka říkala, že baštil hned po probuzení, tak snad nebude potřeba přikrmovat. Dostal injekci s antibiotiky a něco na bolest. Domů mi teda žádné další léky nedala, tak snad ho to nebude bolet.
  Myslíte, že ho můžu pouštět normálně do výběhu ( pokud teda sám bude mít náladu) nebo mám raději nějaký den počkat než se mu to trochu zahojí? Nerada bych mu ublížila braním z klece apod.
  25.4.2017 21:15Červík
  Dobrý den chci si kupovat morče jaká je ideální velikost klece
  25.4.2017 21:52Kájka
  Sheena: Nemám zkušenost, ale myslím, že by bylo lepší ho zatím nechat v klidu a nepouštět do výběhu (hlavně ne s druhým morčetem) Určitě Ti odpoví nějaký zkušený chovatel.
  A proč jsi ho nechala vykastrovat?
  26.4.2017 06:53Zbyněk
  Červík: především je ideální koupit dvě morčata, protože jedno morče bude ve stresu a samotné by být nemělo. A z toho se odvíjí velikost klece. Obecně platí, čím větší, tím lepší. Pro dvě samice alespoň stovka, pro dva samce alespoň sto dvacet, spíš více.
  Jestliže není doma dostatek prostoru a chuť na chov dvou zvířat, pak doporučuji samce klasického zlatého křečka. Samotu potřebuje, jsou to mazlíci, daleko větší, než morčata, která fyzický kontakt s člověkem většinou odmítají.
  26.4.2017 09:17vlocka
  Ach jo -Peprenka je lepsi co se tyce nafouknuti dela sem tam bobky uz o neco vetsi -dokrmuji-nevidim ji jist nevim asi sem tam uz neco sezere sama -ale ma tu rymu a tece ji nudle cely den uz je lepsi ne tolik nudli ale nevim dela divny zvuky asi nemuze dychat -zavolam veterinare -a pri te prilezitosti at se koukne na zuby
  26.4.2017 11:49fenda
  Chci se vas zeptat zda mate nekdo zkusenosti s morcatkem po brouseni zubu?
  My jsme na tom byli minuly ct a stale nechce zrat samo musim ho nutit a dokrmovat. Chut by mel vzdy jen ocucha a jde pryc. Nutim ho jist sameho ale nechce. Obcas si koukne jen do okurku a to vyji jen vnitrek, list pampelisky a kousek chleba. Ten vim ze nemaji dostavat, ale jsem rada ze neco pozere sam. Sta Dokrmuji jak rodicare, mix i strouhana zelenina a ovoce. Vahu si drzime. Nemate nejaky tip jak ho primet jist ani pamlsky nezabiraji. Budu vdecna za kazdou radu.
  26.4.2017 12:48Kájka
  Zbyněk: To jsem nevěděla, že křeček by mohl být větší mazlík a samotář. Já žila v domnění, že křečci lépe také ve dvou... a vždycky mi připadalo, že buď si hrajou - běhají v kolotoči apod. a o člověka moc nestojí, jsou zdrhací. Faktem je, že my sice máme morčíka už ochočeného, přiběhne na zavolání (za mnou vyloženě chodí), ale vidím na něm, že z hlazení nadšený není (spíš to strpí) Když má naladu (spíš když je unavený), tak drží, jinak dětem po chvilce zdrhá, jak může. Jako malý se nechal víc hladit nebo si zalezl k člověku pod deku nebo do rukávu apod. My mysleli, jaký to bude mazel, ale asi spíš jako menší nezdrhal, že se bál (než se otrkal). Já doufám, že až bude starší, tak se třeba zklidní. Teď je nejšťastnější, když se může proběhnout, pošmejdit si, nabaštit se. :-)
  Víc mazlící je králík, ale ne každý.
  - - - - -
  Plánujeme koupit Vilíkovi kamaráda, až bude větší (až mu bude rok nebo víc) I když -pro nás to bude problém, co se týče cestování. Nemá nikoho, kdo by mohl hlídat, tak když se jede na dovolenou, tak musíme táhnout zvířátko s sebou nebo dovézt k babičce, která bydlí cca 200 km daleko. A přeci jenom jednodušší to je s jedním zvířátkem než se dvěma (hlavní problém je, co se týče klece -vozit velkou) No, každé zvířátko je starost. Takže já doporučuju lidem zvážit i to, zda budou mít někoho, kdo se o zvířátko postará, když pojedou na dovolenou a nebo ho prostě brát všude s sebou. My jsem na tohle roky zvyklý ( po 5 letech s králíkem) Většinou není problém vzít zvířátko někam do pensionu, hotelu, ale už se nám, i stalo, že nám někde řekli "králíka ne!" (že měli špatnou zkušenost, že někomu utekl na pokoji z klece a udělal tam pohromu)
  26.4.2017 13:12Ashara
  vlocka - držím palce. Psala jsi, že jsi dávala jetel, nemohlo to být tím?
  26.4.2017 13:42vlocka
  Ashara-nevim nebylo toho moc jedna ruka travy smichane ale je lepsi jen ta ryma a dychani nas trapi 5h mam veterinare kouknem nazuby a poslechnem si ji
  26.4.2017 13:59Zbyněk
  Kájka: měl jsem obojí a křeček je nebe a dudy:)) Dva samci by se okamžitě zabili, ale samotný samec je úžasný, běhá za člověkem, jak pejsek, sám si na něj vyleze, čistí se důvěřivě na klíně, nebo v ruce, morče je nemazlící plašan:)
  S hlídáním mi povídej, je to problém:(
  26.4.2017 16:19Smirny
  Ty jo, tak my měli syrského i džungaráka a oba kryp.lí.ci:-D O nějakém mazlíčkovi moc není řeč, večer prudili běháním v kolečku, ale že by toužili po člověku, to se říct nedá.. Zato naše morčata jsou na nás hodně fixovaná, když venku ve výběhu sednu na bobek, tak se seběhnou a natahují krčky a chtějí šimrat pod bradou, spousta z nich jsou fakt mazánkové, co si na nás lebedí, až usnou a nohy mají natažený do stran jak cíííplotiny:-D Ale každý to má asi se svými zvířaty jinak.. Ale možná je to tím, že mám US Teddy a ti jsou fakt hodně kontaktní.
  26.4.2017 16:34Dominika a Jiskra
  já mám dvě morčata a miuluju je :-)jsou táááááááááák milá .-)
  - - - - -
  jak se dávají fotky sem na www.morčata.cz?
  - - - - -
  jedna moje kamarádka má US Teddy a je to fakt milé morče
  26.4.2017 16:56Zbyněk
  Smirny: ale já říkal "klasického zlatého křečka", mezi ním a džungarákem je rozdíl, asi jako mezi vlčákem a prvokem:))
  26.4.2017 17:06Lucie26.4.2017
  Dobrý den,
  neměl by někdo na prodej morčátko rozeta kluk?Urcite jako mazlíčka!!!!Jsem z Mukařova, Praha-východ.Děkuji.
  26.4.2017 17:22Kájka
  Vilík si taky někdy natáhne nožku (i při mazlení) My třeba srovnáváme s králindou, která byla velmi kontaktní, velmi mazlivá (gaučový, postelový králík), ta nás přímo milovala.

  Vildu jsme naučili už i vylézt za náma na postel. Děti mu vyrobí "schody" (molitan, přepravka, polštářek), pak se a zavolá a hlavně zachrastí granulkama... a morčík je nahoře na posteli :-)) Dneska jsem tam nechali "schody" a když potom později pustili Vilíka proběhnout, načapali jsme ho, jak šmejdí na posteli. :-)
  26.4.2017 18:36Ehrena
  Zbyněk - ale klasický zlatý křeček je křeček syrský, o kterém Smirny taky píše, že ho měli a že byl plašan, stejně jako džungarák.
  My jsme teda měli spoustu křečků, než jsme přešli na morčata, a to jak syrské - zlaté a pandy, tak džungarské, a byli to plašani všichni, někteří víc, někteří trochu méně, ale že by mazlíci? To tedy ani náhodou, u nás jsou mazlíci spíš morčata. I když já je nijak moc nemazlím, jednak mám manžela, který by nepřežil jejich pouštění po bytě, natož po gauči nebo posteli, a i já se na ně radši dívám, jak dovádějí, místo abych je mazlila. Když jim dávám krmení, podrbu je za ouškama, ale víc je nestresuju, a přesně jak píše Smirny, na zahradě ve výběhu se ke mně vždycky seběhnou, když jdu kolem.
  26.4.2017 18:45vlocka
  tak jsme byli u veterinare Peprenka zhubla teda byla nafoukla tak vypadala velika ma jen 650g na 6 lete morce to je podle mne nedostatecny -ona nikdy nebyla jedlik teda co ji mam ja -jak jsem rikala to ji zachranilo zivot ale tahle vaha je desiva --Prosim o radu -co ji mam davat aby pribrala zdrave myslim --DEKUJI MOC -jecmen jsem si precetla a vlocky -treba nejaky suseny bylinky na podporu jidla -probiotika uz jsem ji koupila a dala do piti--
  26.4.2017 20:10Kájka
  Je vidět, že se zvířátkama to je individuální (aneb: není křeček jako křeček)
  Náš morčík za mnou taky běhá, ale když bych se sehnula k zemi a chtěla ho pohladit, nenechá se (uhýbá nebo uteče), akorát si vezme jídlo z ruky. Jenom, když ho máme na klíně nebo u sebe třeba na gauči, tak se nechá hladit. A jak jsem tady psala nedávno, tak neteř, když ho viděla, tak jí připadá hodně ochočený (oproti jejím morčatům).
  - - - - -
  vlocka: Držím palce, ať je brzo líp! :-)
  A co řekl veterinář? (myslím na tu rýmu a špatné dýchání)
  26.4.2017 21:07Smirny
  Zbyněk: :-)))) Noo.. rozdíl mezi vlčákem a prvokem poznám, stejně tak vím, že džungarák je křečík ( a byl to ze zverimexu rozhodně kříženec s campbellovým, protože čistokrevný džungarský se do zveráče nedává) a syrský je křeček. A že syrský=zlatý..klasický zlatý:-))
  26.4.2017 21:56Kájka
  A není křeček zlatý druhem (barevnou variantou) křečka syrského? Dívala jsem se na fotky syrských křečků a mívají různé barvy (ne vždy takovou tu zlatou), ale nejsem odbornice.
  - - - - -
  Když by sem nakoukl někdo poprvé (nový) tak bude zmaten, jestli se neocitl na diskusi o křečcích. ,-)
  26.4.2017 22:21Smirny
  Kájka: https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99e%C4%8Dek_zlat%C3%BD
  Křeček zlatý má barvy různé a i typy srsti. Syrský je nazýván proto, že je jeho domovinou Sýrie.

  Ještě zde je pěkně o syrském psáno: http://www.krecci.cz/krecek_zlaty_syrsky.html
  Prostě syrský=zlatý.
  26.4.2017 23:30Ashara
  Nezkoušeli jste někdo peletky Granofyt? https://www.granofyt.cz/ldpe-pytle-granofyt-14-kg-C-599-D-2366.html

  Je to nějaký rozdíl oproti dřevěným peletkám?
  27.4.2017 07:41Zbyněk
  Jsou to sice morčecí stránky, ale křečka mám na mysli tohoto: https://www.google.cz/search?hl=cs&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1600&bih=1064&q=zlat%C3%BD+k%C5%99e%C4%8Dek&oq=zlat%C3%BD+k%C5%99e%C4%8Dek&gs_l=img.3..0j0i8i30k1l7j0i24k1l2.3419.7136.0.8410.13.12.0.1.1.0.59.586.11.11.0....0...1ac.1.64.img..1.12.593.0..35i39k1.Xl7kdiZWYXI#imgrc=pWFBwEQwiJQpBM:
  No a ten opravdu nemůže být s parťákem! Samci jsou mazlíčci, měl jsem postupně tři a rodiče dva, všichni byli jak pejsci:) Problémy jsou dva - nižší věk a není to denní zvíře, nicméně vzbudit v pět odpoledne se dá naučit:)
  27.4.2017 09:10vlocka
  Kajka -veterinar rekl ze vse probiha jak ma -ale bude potrebovat vice casu -uz nemame zelenou rymu uz je bila tak antibiotika zabiraji -ze dycha hlasite je pochopitelne -nadmuti je 70% pric pokracujem v lecich a antibiotika tak na 10 dni a dokrmovani -zuby jsme chteli zkontrolovat asi 3x ale vzdy tam strcila jazyk potvora tak nevidela nic uz sem tam chroupe senozacala pit vodu -koupila jsem ji -PRO C PROBIOTIKA udelam fotky a maly album
  27.4.2017 09:27Jája
  Ashara: Kdysi jsem je od nich měla v roce 2010, bohužel jsou na druhém konci Prahy, takže jsem měla pouze čtyři pytle na zkoušku a musím říct, že naprosto s přehleden předčí dřevěné pelety - více najdeš zde - kousek níž je popis podestýlek, tam je ode mě jejich popis: https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=bydleni
  - - - - -
  Vážení, konec křečků, jsme na morčatech.
  27.4.2017 10:31Buub
  Ashara

  Ano, používám už několik let. Ale zase jsem nikdy nedávala dřevěné peletky, takže nevím, jak ty se chovají. Granofyt nicméně nezůstává pevný ve formě peletek, ale vlhkostí se rychle rozpadá a tvoří prostě takový homogenní povrch, který saje.
  27.4.2017 10:43Smirny
  Zbyněk: jojo, ten krecek v odkazu je krecek zlaty cili krecek syrsky:-) Presne toho jsem mela na mysli, jak jsem psala, ze to oproti morceti zadny extra mazlik nebyl.
  27.4.2017 11:35Katjusa
  jaja-tak mě jste tehdy zakazala vstup na tyto stranky a zbyněk muže psat co chce a neni přistup na tyto stranky zakazan zajimave
  27.4.2017 12:21uj uj
  Ashara - ad Granofyt:
  Také používáme asi půl roku, saje to mnohem lépe než dřevěné pelety, já to navíc ještě mixuju :-) Takže ca. 75% Absorfyt (to je snad takový druh granofytu) + 25% dřevěné pelety. Dávám do "exponovaných" rohů pod hobliny a jsem s tím spokojená.
  - - - - -
  Tak byla včera u nás doma Sodoma Gomora :-) Olinka měla říji, chodila, vrtěla zadkem a vystrkovala ho do výšky, a dominantní Amálka ji pořád očmuchávala, vrkala na ní a dokonce na ni několikrát zezadu vyskočila :-D a to všechno před desátou večerní! Holkám už asi opravdu hrabe, snad si je ten chlap srovná, do 14 dní by se měl nastěhovat :-)
  27.4.2017 12:42Smirny
  Jája: pardon za křečky, já teprve teď vidím, že konec křečků, nějak mi to na mobilu uniklo..
  Ashara: já měla granofyt párkrát, když jsem to vyhrála na výstavě. Přišel mi tvrdý, ale brzy se rozpadnul, tak to ok. Jen mi vadilo, že mi barvil morčata. Jak chovám i bílé a aguti skořicové, tak ta bílá břicha byla zabarvená od té podestýlky.
  27.4.2017 12:59Buub
  Smirny

  Já mám taky spoustu morčat bílých. A barví mi to jen když jsem líná čistit.
  27.4.2017 13:13Garf
  Ashara: já mám teda zkušenost s Absorfytem (na zkoušku jeden pytel) a musím říct, že už nikdy víc a přes práh mi to nesmí...
  27.4.2017 13:45Ashara
  Děkuju všem za zkušenosti. Pozitivní převládají, tak to asi zkusím :-)
  Garf - můžu vědět proč už nikdy víc?
  27.4.2017 15:19Smirny
  Buub: tak já čistím pravidelně, i mám velké ubikace, ale i tak mi lehají na ty místa, kde se to čůráním úplně rozloží a ty bílý břicha prostě nejsou tak bílý, aby to bylo na výstavu ok. Pro mě idál peletky a na to hobliny.
  27.4.2017 17:21Kájka
  Smirny: že se zmiňuješ o bílé srsti, tak se zeptám -může mít vliv strava? -tím myslím, že když by morče baštilo hodně karotenu (mrkev apod.) může se to odrazit na srsti? -že by byla nažloutlá.
  Nám připadá, že morčík lehce zežloutl (jinak u něho převládá černá barva, je černo-bílý)
  - - - - -
  Morčík má totiž nažloutlou srst všude (i na hlavičce), takže tam se od moči nezamaže, ale tak žluté to není (jen "nádech") Možná je jen trochu špinavý, jak rád šmejdí po zemi (pod postelí apod.), ale on se docela často čistí.
  - - - - -
  Ad podestýlka -nám vyhovují hobliny a pod nima inkontinenčí podložka. Ale máme jen jedno morče, takže obětovat jednu savou podložku za 9 Kč /za týden si můžeme dovolit. Když čistím klec, tak to komplet sbalím (i s hoblinama) a dno klece je většinou čisté, suché. Zpočátku jsme dávali jen samotné hobliny a to bylo něco -čisti pak klec.
  27.4.2017 17:32Morce123456
  Proč nikdo nechodí do MorChatu?
  - - - - -
  Ne že bych tam nějak potřebovala chodit ale zajímá mě to. A ještě se chci zeptat teď mi tu furt ukazuje :,, na chatu čeká jeden člověk " jak to mám dát pryč?
  27.4.2017 19:00Smirny
  Kájka: má to vliv:-) Před výstavou nekrmíme ( nejen já) nějakou dobu mrkev, červenou papriku, řepu.. Zjistila jsem, že i krmení trávou dělá bílou srst míň bílou:-) Ale kvůli výstavám nepřipravím morčata o trávu a výběh, takže přes léto je to s nimi pekelná práce, když je chystám.
  27.4.2017 19:31Lístek
  Má morčinka by měla cca do týdne rodit.Morčátka má ale jen na jedné straně-dle veta jen v jedné děložní komoře..Morčata chovám asi 6let ale s tímto jsem se ještě nesetkala!Máte s tím nějaké zkušenosti?..budou mimina menší-když mají míň místa?.děkuji za rady!
  27.4.2017 20:05Kájka
  Smirny: dívala jsem se na stránky Tvé CHS. Máš pěkná morčata a mají venku super výběh :-)
  Syn se rozplýval nad fotkama morčecích miminek. :-)
  Také jsem četla o tom, jak vám letos umřely 2 morčinky :-((
  - - - - -
  Koukala jsem, že chováte hlavně tedíky. Vilík je anglický rex, na první pohled jeho plemeno vypadá dost podobně.
  27.4.2017 20:09Smirny
  Kájka: Jojo, rex je vzhledově stejný, jen geneticky odlišný:-) A děkuju za pochvalu. Ten výběh už mám úplně jiný, o moc větší. Tohle byl jen provizorní.
  27.4.2017 20:54Kájka
  A nemá rex jemnější srst? Náš morčík má zatím spíš hladkou, jemnou, ale prý se mu později změní na hrubší ("drátkovitou") Je starý 6 měs.
  27.4.2017 21:14Smirny
  Kájka: Ano, u rexe trvá déle, než se srst "dodělá".
  27.4.2017 21:19Kájka
  A určitě každému zhrubne? Nám by nevadilo, kdyby mu zůstala taková, jakou má teď. :-)

  Ještě mám dotaz: línají někdy morčata?
  27.4.2017 22:48Smirny
  Kájka: to netuším, jak je to u rexů, jak je nechovám. Ale on je mladý, určitě se u něj ta srst bude měnit. Teddy mají typ plyšové srsti a hrubé a nějaké mezitypy. Ta pěkně hrubá s dobrou strukturou není až tak běžná:-)
  - - - - -
  A línají taky.
  28.4.2017 00:04vlocka
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34002 Peprenka je lepsi ne na 100 % ale inhalator ze soli z more doopravdy pomaha nosni dirka se pekne otevrela a mnela nosanek suchy na 3h a nechroptila potom mnela nudli tak jsem inhalovaly zase asi jen na 5 minut -byla jsem hodne skepticka -ale jedna pani mne to poradila ze to pouziva u sveho kralika -a ze funguje --porad se mam co ucit a mit oci a usi otevrene na napady kolem nas -jidlo nic moc ---delame bobky vic a vic ale ne porad tmavy ale snaha se pocita -piti mame s probiotikama tak snad ma vse co potrebuje -bylinky nakoupeny jak cerstvy tak suseny -a zkousim co si veme co ji chutna ---antibiotika ma porad na tyden aby vse bylo na 100% -tak uvidime dokrmuji porad 3x za den -a masiruji brisko -tak to jsou asi nase vsechny novinky --Jinak preju dobre rano
  28.4.2017 09:35Lístek
  Holky prosím o rodu!Má morčinka by měla cca do týdne rodit.Morčátka má ale jen na jedné straně-dle veta jen v jedné děložní komoře..Morčata chovám asi 6let ale s tímto jsem se ještě nesetkala!Máte s tím nějaké zkušenosti?..budou mimina menší-když mají míň místa?.může být nějaký problém při porou?..děkuji za rady!
  28.4.2017 09:56Buub
  Lístek

  poslední co bych řešila je to, v jakém děložním rohu co je. prostě je to úplně nepodstatné.
  28.4.2017 11:05Zbyněk
  Tak pouze pro informaci, jak funguje zdejší e-shop Objednal jsem si seno Kralíci.cz a holky byly nadšené. Pravda 86 korun za kilo plus poštovné je docela pálka, ale za šťastná morčecí očka to stálo:) Udělal jsem tedy druhou objednávku, jeden den napsali, že odesílají a za 12 hodin bylo seno doma. Otevřel jsem balíček a nastal šok - vyvalil se odporný zápach hniloby, plísně a velmi intenzivní aroma hub. Během několika minut smrděl celý byt.
  A teď pointa: na pondělní mail s reklamací žádná reakce. Dneska jsem se tedy dovolal na jediný mobil - do skladu. Skladnice mi sdělila, že musím prý odeslat zboží zpět, ale že POŠTOVNÉ SE NEPROPLÁCÍ! Poštovné při dvoukilovém balíku bude dražší, než seno. A že prý "dodávku zase zničil přeravce", což mě velmi pobavilo, zřejmě balíčky koupali v žampiónovém vývaru:))
  Kupodivu se v kontaktech píše, že e-shopu "velmi záleží na naší spokojenosti".
  Tak jo, balíčky odešlu, ale jinam. Jeden na krajskou veterinární správu, druhý na ČOI a panu Pončíkovi se "ušetřené" dvě stovky jistě velmi vyplatí!
  To je luxusní prozákaznický přístup ke stálému odběrateli, že?? :)
  28.4.2017 13:29Ashara
  No, nejsem právník ani nic podobného, ale myslím že poštovné se proplatit musí při UZNANÉ reklamaci https://www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna/detail/vraceni-postovneho-pri-reklamaci/1046
  Proto se asi paní oháněla tvrzením, že dodávku zničil přepravce - není nad to hodit to na jiného :-)
  28.4.2017 14:05Zbyněk
  Věci se už pohnuly, takže vypadá to na dobrý konec:)
  28.4.2017 16:41Mary
  Zbyněk:Moje kamarádka měla také jednou problém,já osobně nevím neobjednávám tu ale ze zoohit hlavně ve velkém granulky Versele Laga Complete Cavia.Seno sem tam nekoukala to kupuji ve zdejším zverimexu když už nemám domácí.Dokonce jim chutnalo seno z bille,protože mi došlo a zverimexy byli zavřené.
  28.4.2017 17:49holcicky
  Dlouho jsem tady nebyla a jak tak koukám je zde nových lidí....
  Já seno kupují výhradně ve zverimexu,kde vidím jaké je.
  28.4.2017 18:08Kájka
  Zbyněk: Teda :-( to je antireklama.
  Jestli jsi jim napsal, to co tady, tak myslím, že to rychle napraví a ještě Ti dají odškodné ,-)
  - - - - -
  Já bych seno přes eshop nekoupila, protože není seno jako seno...
  Ale taky se mi stalo, že osvědčené seno, které baštila roky králinda (ze zverimexu, jedna značka) jsem koupila morčíkovi a nechtěl ho žrát . Seno na pohled pěkné, ale nevoňavé, vyčpělé (asi staré) Tak jsem koupila drahé (exta kvalita) -bojínkové, zas mu nejelo. Byl zvyklý na domácí. Nakonec jsem sehnala pytel domácího a hned byl klid, doslova se s ním láduje a je se obávám, že brzo bude pytel prázdný.
  28.4.2017 18:11Zbyněk
  Vločka: Pepřenka je krásná, ty vykulená očka znám od mé babčy:) Kéž by se z toho dostala, staráš se o ní, jak o mimino, jsi úžasná! Držíme s holkama palce!

  Mary: Zoohit to neřeší, máš problém, napíšeš, oni vrátí peníze a já házím páchnoucí seno do koše. Jednou 12kg balík JR Farm sena, smrdělo olejem a jednou Mucki, nebylo nic moc, zatuchlé. Samozřejmě že se to dá zneužít, v podmínkách mají, že se má zboží zaslat a poštovné hradí, ale je to nesmysl a nevyžadují vrácení zboží. Tady jsem narazil poprvé, první seno bylo fantastické, nevím, co do toho dávají, ale holky ho vymydlily s vykulenýma očkama:))

  Kájka: odškodné nechci, jenom slušnou dohodu a k té už snad došlo, takže na místní shop nehodlám zanevřít:) Hlavně Oxbow nemá konkurenci - bojínek i alfa, jako mlsku to mé dámy naprosto zbožňují a mě pak taky:))
  28.4.2017 18:20Kájka
  holcicky: Dívala jsem se na fotky do Tvého alba a jestli dobře koukám, tak máš 4 morčinky v jedné kleci, to mě zaujalo. Tak to se asi všechny dobře snáší. A jak velká je ta klec? 120 cm nebo víc?
  - - - - -
  Vlocka: Také Tě obdivuju a držím dál palce! :-)

  A co další dvě morčinky, vycházejí spolu v pohodě? Co ta maličká?
  28.4.2017 18:37holcicky
  Kájka,ano mám čtyři holčičky v jedné kleci ve 100cm.Ale mají 24hod výběh😉Snesou se bezvadně
  https://www.kralici.cz/morčata/alba.asp?a=33705
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morčata/alba.asp?a=33705
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33705
  Snad už to mám správně,no😉
  28.4.2017 19:49Kájka
  A jaký mají výběh? to mají u klece? i v noci?
  28.4.2017 20:28holcicky
  Mám být 3+1 a holky mi můžou svobodné běhat po chodbě,kuchyni a mém pokoji.Výstup z klece mají neustále.Naštěstí jsou holky čistotné a chodí dělat svoji potřebu do klece a když jsou u mě v pokoji na inkontentační podložku.To hlavně používá nejmladší,protože nevidí.
  28.4.2017 21:26Kájka
  Tak to jsou šikovné morčinky. :-) My morčíka pouštíme ve 2 místnostech, hlavně v kuchyni, ale neumím si představit 4 taková morčátka vypuštěná, to by se pletli pod nohy. :-) I tak se lidi diví, že ho takhle pouštíme. Já to vidím tak, že potřebuje pohyb. A byli jsme zvyklí mít puštěnou králindu skoro po celém bytě. Ta chodila do záchůdku.
  28.4.2017 22:42Pavel865
  Dobrý, den je problém (zvykne si) morče, že je do 3 hodiny odpolední doma samo a poté až než jdeme spát se morčeti neustále někdo věnuje (mazlení, je v obýváku na dece na zemi, na dečce na kuchyňské lince....je prostě pořád s náma. Mamka totiž začala chodit do práce na ranní směny takže už morčátko nemůže mít v kuchyni a věnovat se mu.
  28.4.2017 23:11holcicky
  Pavel865,Morče si časem zvykne.Pro jeho samotu by bylo nejlepší mu pořídit kamaráda(morče) stejného pohlaví jaké máš doma.Nebude mu smutno,když budou dvě,pokecají si spolu,vy si užijete více legrace ...Pak nebudete mít doma jednoho mazlíčka,ale hned dva.
  29.4.2017 00:41vlocka
  Pavel1865 -po umrti segry Karamelky -jsem poridila Perlicku 6 tydnu nejlepsi vek miminko bere dospelaka jako rodice a dospelak bere prcka miminko taky dobre -muzes se kouknout na me fotky Maceska mnela deprese a sedela v koute ted je zase pubertacka je sranda na ne koukat Macesce jsou 3 a pul roku a prdola ji bylo 6 tydnu
  - - - - -
  Kajka -dekuju jako kazdy se snazime udelat maximum -uz nestracime na vaze tak snad zacnem nabyrat mnela 650g ted ma 655g vim ze nic moc ale je to videt ze se neco zmenilo
  - - - - -
  Zbynek - dekuju mas pravdu ty kukadla teda ma -uz zacina byt mazanejsi a lezemi i postole aby nedostala leky -inhalator si srka cumacek sama a snazise ho okousavat -je to tunta -ale jsme lepsi -fakt to pomaha jsem nadsena -na 100 jeste ma rymu ale 3-4h nic zni netece a tak nechrapti potom zase jo tak jen zase dam inhalator -hold kapky do nosu pro morcata nejsou hihi
  29.4.2017 16:00Pavel865
  Děkuju za radu
  29.4.2017 20:53Zbyněk
  Tak jsem si dneska po měsíci přivezl zpátky domů samičku od nápadníka. Bylo mi je líto oddělovat, mačkali se k sobě v kleci, jak hrdličky:) Dokonce prý už pak sváděla i prvního neúspěšného samečka, kterého u mě doma řezala, jak koně:) Holky jí vzaly zpátky dobře, trochu víc jí prohání vlastní, krkavčí matka, ale řekl bych, že malá je ráda, že je ve svém výběhu:)
  29.4.2017 20:56Kájka
  Zbyněk: Tak to vypadá nadějně :-)
  30.4.2017 08:46Tygrinka
  Zbyněk: To víš, jejich 1+1 je dost neopakovatelné bydlení :o) Kluk je fajn, ale nory jsou nory :o) Až malá vyčichne cizinou, bude zase klídek :o)
  30.4.2017 08:50klioo
  Ahoj mám morčátko kterému je 5 let a 4 měsíce a spozorovala jsem u něj, že se mu začíná dělat šedý zákal. Neznamená to, že mi brzo umře? :(
  30.4.2017 09:55Martina88
  Dobrý den,
  máme 2 morčecí holky, které se už odmala moc nemusí. Jedna je stále více dominantní a druhou nenechá na pokoji. Klec mají velkou dvoupatrovou. Doufali jsme, že se situace časem spraví, ale bohužel ani po roce a půl žádná změna, dokonce máme pocit, že se nevraživost v kleci stupňuje. Nikdy netekla krev, ale přáli bychom jim lepší život. V poslední době velkou část dne sedí každá na jednom patře a nic nedělají. Říkáme si, zda by jim nebylo lépe v nějaké větší morčecí skupině, kde by si snad každá našla nějakou spřízněnou duši... Děkuji za Vaše názory....
  30.4.2017 10:15Ehrena
  Martina88 - moc velké zkušenosti, co se týká chovu holek, nemám, měli jsme holky jen z našeho jediného vlastního vrhu, 3 sestry, z nichž jedna byla schopná vyjít jen se svojí vlastní mámou, s žádnou jinou samičkou se nesnesla. Tak nějak trochu se uklidnila až tak kolem 5 let věku, jinak byly šarvátky na denním pořádku, pokud jsme je měli společně, např. na chalupě ve výběhu. Ale vzhledem k velikosti výběhu si mohly jít z cesty, měly se kam schovat, ale doma jsme je musely mít odděleně - jednotlivé dvojice. Naštěstí na mamču si nedovolila a tak měla s kým být. :)
  - - - - -
  oprava - museli
  30.4.2017 10:18MeggiMischell
  Dobrý den, mám ovčí vlnu na podlaze (takový ten kobereček z ovčí kůže) a zjistila jsem že moje 2 holky k tomu přijdou a začnou ohlodávat ne vlnu ale kůži okolo té vlny. Myslíte že se jim může něco stát?
  30.4.2017 11:01Buub
  Jo, jednak kožešina je chemicky činěná - těžko na dálku odhadnout čím, ale u levných kožešinek to bývají chromové soli, které nejsou úplně zdravé. Prostě logicky, z mrtvoly se kožešina stane tak, že se napustí chemií která zabrání rozkladu. Dobrou chuť.

  No a z důvodu zabránění rozkladu taková kožešina není moc stravitelná, takže z toho může být krásné cizí těleso a ucpání žaludku nebo střev.
  30.4.2017 13:13Namibuk
  Dobrý den, přišel jsem jak slepý k houslým k chovu morčat - 80 ks, všechny samce jsem již oddělil, nechci aby měli mladé ale nemohl jsem je tam nechat aby se sežrali draví ptáci nebo jiní predátoři.. a teď k dotazu, netuším stáří morčat, ale už asi po 5 dní každé ráno co přijde je nějaké mrtvé, bez předchozích známek že by bylo něco v nepořádku... mám je cca měsíc - jejich denní dávka jídla obsahuje - vojtežkové granule, sladový květ, jablečné úsušky (občas kukuřice a ovesné vločky,aby přibrali,byli dost podvyživení,teď je to již lepší) a granule berkel premium C, denně pak bedýnka řepy/mangulu - tj. 6-10 kg, a dvě velké tašky trávy tj. kolem 5 kg, a pak další zelenina co nám sem nosí tj, pomeranče,jablíčka, mrkve, ruzne listy atd.. samozřejmě mají neomezeně kvalitní hezké seno s bylinkami a vodu s C
  KDE JE PROBLÉM a co je špatně, proč umírají ?
  30.4.2017 13:19Buub
  Namibuk

  bez pitvy se nedá odhadnout nic. pokud jsou podvyživení ze špatných podmínek, to oslabuje imunitu a morče pak může zabít vlastně cokoliv. Nebo se taky můžou nafukovat z náhle změněné krmné dávky. Ale bez křišťálové koule se to bez pitvy nezjistí.
  30.4.2017 13:23PavlaS
  Namibuk: pomeranče ne. Přirozená je pro ně tráva a seno. Nechala bych i ty vločky a granule. Samozřejmě zeleninu můžou taky, ale tráva je pro ně lepší. Teď je taky otázka, kde je máš. A kde byli předtím a v jakých podmínkách. Nemají v srsti stroupky, neloupe se jim kůže? A co bobky?
  30.4.2017 13:36judistka12
  Ahoj morčík si pravidelně 2 krát za rok rozkouše lehce bříško, že se mu tam udělají stroupky, pokaždé jsme dostali od Veta Advocate a pomohlo to, ale ted, i po dávce Advocate tam má furt rozkousané místo a možná ještě víc, můžu mu ještě jednou podat to Advocate?
  30.4.2017 15:00vlocka
  Judistka12 Advocate to je na blechy -nasla jsem tohle asi bych pouzila lepici pasku a zjistila co se vte srsti deje -http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/kuze.htm
  - - - - -
  a veterinare a pod mikroskop -vim ze zni blbe mluvit o kreckach -ale mnela jsem jednoho adoptovanyho a rozkousal si cely brisko mnel vsenky ze spatne podestylky co jsem koupila uz byli vni musela jsem vse cistit kazdy den a dezinfikace a vse plus lecba toho krecka a veterinarka nasla vsenky na lepici pasce pod mikroskop
  30.4.2017 15:25Tygrinka
  vlocka: Advocate je na blechy, všenky, svrab plus určité vnitřní parazity, které mají hlavně psi a kočky.

  judistka12: Druhá dávka Advocate se může dát obvykle po měsíci, když veterinář doporučí, tak i dříve. Ale spíš bych zašla k vetovi, jestli to třeba není plíseň, anebo je to brebera, na kterou zabere spíš injekční léčba. A také zkuste popřemýšlet, proč dvakrát do roka má to samé. Tím nemyslím, že něco zanedbáváte, ale někde si evidentně zajdete pro zdroj problémů, tak zkuste popřemýšlet - seno z chaty, tráva z chaty, návštěva jiného morčíka anebo pobyt s jinými morčíky, atp.
  30.4.2017 15:40Namibuk
  Parazity nemají - zadne stropky,lupy nic..,krmná dávka jim byla zvyšována postupně,mam je uz cca mesic,jsou v zateplenem baracku s ohradkou - celkove k dispozici maji 21m2
  - - - - -
  Co jsem cetl pitva stojí okolo 3500 kc a to investovat nebudu..uz takto jsem s tim mel dost vydaju
  30.4.2017 16:19Buub
  namibuk

  třu a půl? to tak možná u krávy.

  https://www.svupraha.cz/files/files/cen%C3%ADky%202017/ostatn%C3%AD/patologie.pdf
  30.4.2017 18:28Beranek
  Namibuk - Asi bych nedávala ten sladový květ. Když mám šlupky od brambor, tak vybírám jak popelka a hlídám si, aby tam nebyl žádný klíček. Takže jestli jim dáváš přímo klíčky ze sladového ječmene, tak to by mohl být ten problém. Klíčky jsou pro morčata jedovaté... Ale jak píše Buub, bez pitvy můžeme jen hádat.
  30.4.2017 18:52Buub
  Beranek

  LOL. Sorry, ale nemůžu si pomoci. Ne, klíčky nejsou pro morčata jedovaté. Ano, mohou být jedovaté BRAMBOROVÉ klíčky, což ale není vlastnost klíčků, ale vlastnost brambor jako rostliny.

  Sladový květ jsou klíčky ječmene. Ječmen není jedovatý. Brambora, ve smyslu lilek brambor, ale jedovatou rostlinou je.
  30.4.2017 21:20Namibuk
  Ano u nás na 3 veterinach byla cena od 2500 do 3900. Mala zvirata maji drazsi jak tteba psa
  30.4.2017 21:28Buub
  Namibuk

  Hele nechat si pitvat zvíře na veterině je blbost. Ono většinou to totiž stejně posílají jinam, na veterině máš doktora, ne patologa.

  Mrtvolky se posílají přímo na svúčko, viz můj ceník.
  30.4.2017 21:44Neeen
  Namibuk: Můj tata nechal pitvat v Olomouci 3 mrtvá štěňata, které ještě posílaly do Brna a stálo to 2 000 kaček...
  30.4.2017 21:46Buub
  Na dva tisíce to může naskákat, když do toho chcete virologii či nějaké kultivace. To si ale všechno zakškrkáte v žádance, to chcete a co nechcete.
  30.4.2017 22:29Kájka
  Ad pitva -asi záleží, jak kde (jestli to někam posílají atd.) a co všechno zkoumají. My jsme jednou nechali udělat pitvu králíka, aby jsme se dověděli proč náhle umřel (ráno čilý králík a odpoledne doslova tuhý v kleci), drahé to nebylo (už si to nepamatuju, ale asi 500 Kč) -v Brně.
  - - - - -
  Namibuk -já bych na Tvém místě do toho investovala, jinak to nezjistíš.
  Nechápu, že je to u vás tak drahé.