1.5.2017 08:44Tygrinka
Namibuk: Vynechala bych vojtěškové granule a sladový květ. Obsahují hodně bílkovin a podvyživené zvíře má pravděpodobně problém s játry, takže se musí na ně opatrně a pomalu, a trávení velkého množství bílkovin je pro játra nápor. Pomeranč, pokud ho žerou, tak kousek mohou, ale není pro ně vysloveně nutný. Nechala bych je trochu na dietě ve smyslu seno, tráva (když už jsou zvyklí), granule Berkel, ovesné vločky a s příkrmy opatrně. Mrkev ano, řepa - nevím, jaká to je. Jestli červená, tak ano přiměřeně, jestli sladká, tak zatím opatrně s množstvím. Mangold neznám, ale obsahuje kyselinu šťavelovou, kterou nemocná zvířata nemusí prostě zvládat odbourat. Nadýmavé a dráždivé natě zatím ne - tj. brokolicové listy, kedlubnové listy, obyč.saláty, zelí, atp. Jablečné výlisky hodně bobtnají, takže i zde může být problém - zvíře se přežere, napije a je to... Morčata jablečné výlisky nepotřebují, zatím bych je také vynechala. Anebo jim je podávala několikrát denně namočené a nabobtnalé. Lepší by bylo prostě podat jablka jako taková.
Ono příliš dobrého může v konečném výsledku škodit. Nicméně děkuji za to, že ses jich ujal a snažíš se udělat vše, co je v tvých silách.
1.5.2017 16:55Zbyněk
Namibuk: pomeranč ne! Morčata citrusy mít nemají, kamarádka si zabila dvě morčinky mandarinkou a nepomohl jim ani včasný zásah doktora. Jak píše Tygrinka, krmno řepu opatrně, červenou jenom 2x týdně, má hodně kyseliny šťavelové.
Tygrinka to popsala skvěle, pouze bych doplnil - zkus obyčejné ovesné vločky, ne sladké musli. Je to levné a účinné pro přibrání. Jeslti mají dost sena a trávy, není potřeba přehánět to s něčím dalším, klidně bych k tomu přidal jenom ty vločky, zeleninu až na podzim.
1.5.2017 18:48Čertíkbertik
Dobry den, dnes jsme si privezli 2 mesice stare morce.Zachranili jsme ho,mel byt jako potrava pro hada.Vim,takivy je zivot,ale.... Je zivy,papa,...nevykazuje zadne znamky,ze by bylo neco spatne.Jen mi prijde,ze bobky nejsou tak tvrde.Ma jen seno a vodu.Mam se strachovat?Dekuji.
1.5.2017 20:28Zbyněk
klioo: to, že dáváš "furst stejné krmivo" fakt neznamená, že morče nemůže mít cukrovku. Prosím, poslechni veterinářku Buub a skoč s ním k doktorovi, je potřeba přesně určit chorobu a tu léčit, něco jde a něco ne.
Čertíkbertik: že bobky nejsou tak tvrdé, znamená co, jsou mazlavé? Má morče průjem? Má špinavý zadeček? Proč jenom seno a vodu, proč ne ještě trávu, nebo zeleninu, kvůli bobkům?
1.5.2017 20:54Čertíkbertik
Zbynek: Prujem to neni,takovy spis mazlavy.Zadecek ma cisty.Seno basti.Travu jsem nedavala,pry ted neni na jare dobre,ze je plne dusicnanu.Jednou mi to rikal veterinar.Rikala jsem si,jestli to nemuze mit z nervu,ze zmenil domov.Radeji jsem chtela pockat i se zeleninou,tak jsem mu dala zaklad.Dekuji.
2.5.2017 09:59Zbyněk
Čertíkbertik: probiotikem bych určitě začal a potom, pokud by nepomohlo (zabírá v podstatě okamžitě), tak by se musel udělat rozbor bobků, o co se jedná. Když má jenom měkčí bobky, tak mu nejde o život, průjem je horší.
Na očka jsem se ptal proto, že vnitřní parazit se často projevuje "uplakanýma" očkama. Ale také ne vždycky, nicméně slabší imunita se projeví na očkách a kvalitě srsti, která je pak matná a řidší, morče vypadá "rozcuchaně".
3.5.2017 12:01Zbyněk
Šafka: já jsem to měl u devítileté dámy, začalo to nenápadně na zadní nožce, nedokázala jí "složit" do normální polohy a kulhala, pak se přidaly přední. Doktorka to pozná, pacička není volná a standardně hybná. Sice jak píše Buub, je to trochu výstřel na slepo, ale nejspíš to bude ono. A ne, nedá se tomu pomoci vůbec ničím, zkoušeli jsme všechno možné. Věk je svinstvo:( Pomáhá trochu analgetikum, ale to se nedá brát věčně. Chudák morče se ani nepoškrábe, pokud má artrózu na zadní, takže jsem dával preventivně Stronghold jednou za tři měsíce, aby toho na sobě neměla tolik.
3.5.2017 20:32nachlazení i přes ATB
Ahoj moje morčátko (3 roky) má od miminka něco v nose (přepážka jnak vyvinuté horní dýchací cesty) a při dýchání vydává zvuky (vetka potvrdila že nejde o žádnou infekci, že tam prostě něco je jinak od narození), má dobrý apetit je aktivní. Žádný výtok z nosu ani očí.
Nicméně teď bere po zákroku (moč.kámen) antibiotika už 10. den a prostě mi připadá, že ty zvuky jsou horší (stále žádný výtok z nosu ani očí - ale pšíká častěji) a prostě občas sípe, ani jeden ze 2 veterinářů tomu nevěnuje pozornost, prý to souvisí s tím že to byla delší anestezie a že to souvisí s tím jak má od mala něco jnak v tom nosánku. Ale stejně bych nerada něco podcenila (ono to "vadné dýchání " může zastírat začínající respiratorní onemocnění, nechlazení že...)..........no ale jak říkám je možné že se morče může nachldit když bere už 2.týden ATB (které jsou mimo jiné i na dýchací cesty - enrofloxacin) ?
- - - - -
tím myslím, jestli může chytit něco jako rýmu v průběhu braní antibiotik
4.5.2017 13:04Ehrena
nachlazení i přes ATB - nevím, jak u vás, ale já mám morčíka 5letého, který začal ty zvuky dělat asi před dvěma roky, tudíž nemá to od narození - neteklo mu k tomu z nosu a nepšíkal, prostě jen ty zvuky při dýchání, a to hlavně při jídle, jak přitom dýchají asi intenzivněji. Byla jsem s ním na veterině a nic na něm nenašli, navíc ty zvuky ale zrovna jak na potvoru nedělal tam u nich. Po asi půlroce dostal ještě se svým kámošem spolubydlícím nějakou virózu, měli to oba prý i na průduškách, trochu jim teklo i z nosu a z očí, to takhle dýchali oba dva, oba dostávali na to atb. Z virózy se vyléčili,ale od té doby oba mívají víc ospalky u očí a Merlínek - ten druhý - i trochu jako zaschlé nudle pod nosem, ale jen trochu. Brumík - ten s těmi zvuky - je dělá pořád dál, na veterině na něm nemůžou nic najít, už je i slyšeli a říkají, že to jde jen z nosu, ale pokud je jinak v pořádku, nehodlají se tím zabývat. A to on vypadá, že je, baští normálně, žádné jiné problémy, ale ty zvuky se různě mění, hlasitost i intenzita taky, a někdy je to hrozné, jak kdyby měl přinejmenším zápal plic, ale opravdu mu ty zvuky jdou jen z nosu, na hrudníku je poslech čistý. Taky nevím, co s tím, ale když se tím nemám zabývat (podle vetky), tak to nechávám být, ale stejně mi to vadí, zdá se mi, že ho to dýchání takhle musí daleko víc namáhat. Hlavně při tom jídle. Jinak jsou chvíle, kdy není slyšet vůbec, ale stejně se to zase vrací.
V té době po té viróze nám vetka naordinovala dokonce i kapky do nosu, napřed nějaké s atb, potom nějaké klasické dětské pro mimina, ale nezabralo to proti těm zvukům vůbec. Tak jsme je dávali asi měsíc a pak řekla, abychom to už ukončili - to kapání do nosu, že to viditelně stejně nemá efekt.
5.5.2017 07:02Zbyněk
Šafka: bohužel, artróza je špatná a morčík už není žádné mládě:( Kdyby se nehojila delší dobu ta otevřená nožka, napíšu jeden osvědčený postup, ale nevypadá moc hezky... Chce to trpělivost, otevřený otlaček u morčete je problém. Měkký pelíšek a čistota, tedy pacičku zavazovat, dokud se nezavře, s čímž se mu ale bude špatně chodit. Zbylá chodidla mazat olivovým olejem jednou denně, hezky zvláčňuje a předchází se tím otlakům
6.5.2017 20:50Buub
ale blbost. morče může žrát úplně celou smetanku, všechny části rostliny. já když jdu na trávu, tak to rvu i s kořenem a je mi úplně jedno, jestli rostlina kvete nebo ne. a normálně za čerstva šup s tím do krmelce. když bude smetánka usušená v seně, tak ji morčata sežerou sušenou. A je jim úplně, ale úplně jedno, jestli žerou list, květ, rouku ke květu nebo kořen. Akorát srdíčka si nechávají až naposledy, protože jsou asi hořká.
8.5.2017 09:08Buub
popenec se může použít i jako bylinka a koření pro lidi, akorát obsahové látky nějak nikdo nezkoumal, takže teoreticky jedovatý by být mohl. schválně bych ho nesekala, ale pár lupenů imho ublížit nemůže.
neomezené množství pampelišek je tak velké, že jen pampelišky myši nikdy mít nebudou. na pampelišku mají místo v žaludku pořád.
- - - - -
navíc teda jídelníčku nevěřit všechno.
starček je mezi jedulemi, podběl mezi "povolenými" bylinkami s poznámkou a ke kostivalu není ani poznámka, přitom všechny tři rostliny obsahují úplně stejné alkaloidy v podobném množství. ovšem jedovatost různých druhů alkaloidů pro různé druhy živočichů je taky různá, a toxicita těchto pro morče na procenta sežrané sušiny vs kg živé hmotnosti morčete je velmi nízká. nedělejte z toho jednodruhové seno a nekrmte toho hromady březím a mláďatům, ale když v kýblu trávy bude jeden kostival nebo starček, je to normálně jedlý.
8.5.2017 12:39Zbyněk
Buub: Tak ale on je rozdíl mezi situací, kdy je morče venku a má na výběr a pak mezi tím, co se mu doma nabídne, že? Například sušenou jeduli v senu nerozliší vůbec, ale naopak čerstvou ve výběhu pozná a odmítne atd. Myslím, že například sušený ocún, nebo koniklec by nepoznal určitě a bylo by vymalováno. Ovšem kdo z nás seká trávu ve Středohoří:) Viděl jsem ovce, jak pečlivě a opatrně spásají okolí koniklece otevřeného, ale samotné rostlině se s hrůzou vyhýbaly...
Kostival lze nabídnout býložravcům ke konzumaci? To snad ne:)) Neklame li mě paměť, používá se kořen, ale k obkladům a užívat vnitřně se to opravdu nedoporučuje a když, tak pouze malé množství a na chvíli. Možná bys mohla v bylinkách projít některé sporné věci a na ty nebezpečné upozornit tvůrce...
8.5.2017 12:52Buub
Ashara
Nevadí, protože v hromadě sice budou jen pampelišky, ale pokud ta hromada nebude opravdu obrovská, vždycky zůstane v morčeti i místo na seno.
Jediný co se člověk pak nesmí leknout červené moči. A smetanka je taky močopudná, takže bude rychleji počůraná podestýlka.
- - - - -
Zbyněk
no právě že morčata kostival normálně můžou. úplně s přehledem. Kostival obsahuje pyrolizidinové alkaloidy, stejně jako podběl nebo starčeky. akorát detoxikační mechanismy různých živočichů jsou různé. člověk se vnitřně kostivalem klidně časem otrávit může - dělá to chronické, kumulativní otravy. stejně tak lze starčekem trávit koně a krávy, ale ovce a kozy na pastvině starček vyhledávají a chutná jim a v seně jim nevadí. a morče... mno. toxické množství starčeku přímětníku k otravě morčete je 526x větší než je jeho hmotnost. v šušině. s tím, že přímětník je nejjedovatější z těhle rostlin. kostival nebo podběl prostě není problém v běžném množství.
9.5.2017 19:22Neeen
Buub:na ty jsem se taky dívala:),ale příjde mi ,že jsou vyrobené "hala bala",když jsem se podívala na ty dlouhé tenoučké nožky,strany udělané z nějaké tenoučké překlišky,no prostě jsou vyrobené tak na pár let používání,prostě hala bala...i můj taťka,který se v takových věcech vyzná říkal,že ty králíkárny stojí za nic.
- - - - -
Luuuu:morčata rodí cca stejně,ale přešlechtěné morče ti bude hůře zabřezávat.Už se nám několikrát stalo ,že nám zdrhnul náš voříšek a museli jsme jet několikrát na potrat na veterinu,ale naše feny(Slovenský kopov)které jsou celkem dost šlechtěné plemeno nechtěli vůbec zabřeznout.
9.5.2017 19:46Buub
Neeen
No nevím, no. Já to mám doma a hala bala mi to teda nepřipadá. Nohy jsou normálně tlusté a slouží bez viklání a tenoučkou překližku si taky představuju jinak, síla stěn je taková, jako u králíkáren bývá. Myši v tom normálně zimují venku. Navíc se to výborně čistí a je to udělané tak, že myši nedosáhnou nikam, kde by mohly něco okusovat, ožraly mi jen vyndavací dělící stěny.
- - - - -
Navíc mi to přijede domů rozložené, takže nemusím shánět pět chlapů, aby mi hotovou králíkárnu usadili někam. A s akušroubovákem to složím v jednom člověku podle návodu, aniž bych musela být technický talent.
10.5.2017 19:20Neeen
Buub:tvůj názor ti neberu...jen si myslím ,že pořádná králíkárna má vypadat jinak,jako jo,některé nejsou špatné,taťka mi nechal dělat králíkárnu ve firmě a je celá taková masivní,je zateplená,odolná...no prostě jiná liga,jo asi si říkáš ,proč ji nenechám udělat tam,ale v přepočtu ta králíkárna( 2 kotce) stála cca osm tisíc,což je mazec.
Jen jsem se zapomněla podělit o zážitek z veteriny,šla jsem normálně s morčetem na prohlídku a bylo mi zděleno,že je naprosto nepřirozené chovat morčata a králíky venku(no prostě že jsem asi magor:)).
- - - - -
Ještě jsem zapomněla,někdy se dívám na videa na YouTube od jedné angličanky,která má tak 20 morčat ve venkovním domečku,jmenuje se Pets Palace Plus,pokud umíte anglicky určitě mrkněte říká tam dobré rady a má dobré nápady.
10.5.2017 20:34Buub
Neeen
Ale tak jasný, proto se vyrábí tolik králíkáren, aby si každý vybral, co se mu líbí a co mu vyhovuje. Ale tahle králíkárna se prostě nedá srovnat třeba s takovými těmi skládacími ze zverimexu, které jsou naživo opravdu malé a člověk má strach se o ně opřít. Tohle je z pořádných desek, síla stěny je normálně dva centimetry jak z prken. A ty kotce jsou taky veliké, což je pro mě velké plus. Co člověk vidí králíkárny, tak kotce bývají 70x70 cm a výrobci se tváří, jak to není obrovské.
11.5.2017 09:00Juvelínka
Dobrý den,
měla bych takový dotaz, pro zkušené asi hloupost :) měli jsme dlouhé roky samičku, ale teď máme odrostlé mimčo samce (5 měsíců)- so se týče anatonime, pro nás novinka :D Jak moc by měl samečkovi vyčnívat "pindík"? Předvčerejškem jsme si všimli, že mu ven čouhá zvrásněné, růžové, s takovým malým jakoby trnem (hoblina to není)... tak 1 cm zhruba.. Je to normální? Nebo se mu nemůže dostat zpátky do předkožky a je třeba to řešit? Moc děkuju za odpověď.
- - - - -
ještě dodatek- barva je světle růžová, je to měkké, takové kožovaté, jako pokrčená zvrásněná kůže..
11.5.2017 10:13Zbyněk
Juvelínka:
- - - - -
Hloupost to tedy není, jak píše Buub. Je potřeba si vzít silnou lupu a prohlédnout pindíka, jestli tam nemá třísku, trn, nebo jakoukoli překážku, která brání "zatažení" zpátky. Mimo erekci ven nic nevyčnívá, je zvrásnělý a malý, pokud permanentně kouká ven růžová část, tak mu něco brání v ukrytí. Nejdřív bych zkusil lupu, zmíněná tříska (ze sena, z hoblin) to bývá často. Jestliže z toho nic nevyčnívá, pak bych zvolil to opatrné umytí.
11.5.2017 13:49Juvelínka
Kájka: jaj, no co se týče výbavy- kulek, tak mi ten náš připomíná plemenného býka :D snad to bude ok. klec máme kousek nad zemí a každý den ho právě nevytahujeme, ale všimli jsme si toho včera, tak doufám, že ne moc pozdě.. kousek sena nebo hobliny jsem mu taky už několikrát vytahovala, ale teď vypadá, že tam na první pohled nic není..
něco podobného se nám stalo u dospívajícího psa, ale tomu vyjel celý penis, tak 20 cm, a tomu jsme to vlhčili a chladili látkovým kapesníkem s ledovou vodou a za pár minut to bylo ok, ale nemohl se hýbat, zkoprněl.. morčík je úplně ok, když jsem ho prohlížela, držel, tak snad se tomu nejhošímu vyhneme. veterina to jistí.
11.5.2017 15:21Neeen
Ahoj,potřebuji pomoc,mé morče leží na boku a cuká sebou,něco jako křeče,momentálně se nemám jak dostat na veterinu,nadmuté mi nepřipadá,zkoušela jsem masírovat bříško,fakt nevím co se stalo,zkoušela jsem mu přiložit k pusince pampelišku,jestli žere,snažil se,ale moc mu to nešlo,prosím nevíte někdo co mám dělat?
11.5.2017 15:47Ashara
Neeen
nejsem odborník, snad poradí někdo povolenaější, ale podle mne sama doma nepomůžeš nijak, jen držet morče v klidu a teple. Pokud se na veterinu nemůžeš dostat, zkus tam aspoň zavolat, třeba poradí oni.
Na mně to působí jako by mělo epileptický záchvat (pokud vůbec morčata na to trpí), nebo mrtvičku, prostě nějakou neurologickou příhodu?
- - - - -
Ad "koulí" diskuze - já mám dvě holky, ale když jsem viděla samečky skinníků, to je teprv nářez :))
11.5.2017 16:17Neeen
Ashara:na veterinu jsem volala,ale na jediné veterině,kde se alespoň trochu vyznají v morčatech nemají čas něco takového řešit,přesně vím,co by mi řekla"no to se u morčat stává,mosíme ho nechat utratit" stejně si myslím ,že už tu morčík nevydrží,zkusím ještě zavolat na stránku od Reny(hotel morčat)..teď co jsem za morčíkem byla,tak pořád kope nožkama,jako my chodil ,prostě kmitá...myslím že má nějaké křeče nebo otravu,ale vždycky když tak kope nožkama,tak mu promasíruji bříško a nechá toho,jeden by řek,že chovat morčata zvládne i malý děcko,ale příjde mi,že chovat morčata je něco ,jako běžet maraton:(((((((((
11.5.2017 20:13Jája
Neeen: Nechci tě strašit, ale tak vypadá umírající morče. Leží bezmocně a kope nožičkami nastane krátká přestávka a záchvaty pokračují. Postupně bude ochablejší, až zemře. Také tak vypadá epileptický záchvat. Ale příčin může být hodně. Ale i tak bych mu nechala píchnout "životabudič", pokud by vypadalo alespoň trošku, že má snahu a má zájem o okolí. To bys ale morče musela vzít a klusat na nejbližší veterinu. Pokud je apatické, tak to vidím špatně. Někdy nemá význam zvířátko trápit záchranou, která jen to utrpení prodlužuje, vhodnější by bylo uspání. Pokud ti morče nezemřelo běhen dopisování zde v diskuzi, tak bys na tu veterinu měla jít, ať bude verdikt jakýkoliv. A ne tu řešit, co ti tenkterý veterinář řekne.
12.5.2017 21:53Neeen
Ahoj,včera jsem jela na pohotovost v 8 hodin večer jsme přijeli do Olomouce,kde mají non stop otevřeno,veterinář říkal,že je na tom dost blbě,měl neměřitelnou teplotu,dal ho na zahřívací podložku a do injekce nasál nějakou žlutou tekutinu,nevím jestli mu ji píchl,nebo dal na kapačky,neměla jsem sílu se na to dívat,morčík tam musel zůstat přes noc,bohužel marně.....dneska ráno jsem o moji lásku přišla,brečím až do teď ,jak malý děcko:(
13.5.2017 09:49Ashara
Ajati
já už taky nevím jak to řešit :( pěkný je ten krmelec, ale ten mi v kleci zabírá hodně místa, tak je spíš do výběhu.
je fakt že morčina není dospělá, je jí teprv 2,5 měsíce, ale i tak není žádný drobek, na fotkách vypadá v porovnání s koulí menší protože je vespod, ale když jsem je srovnávala vedle sebe, fakt mi rozteč mříží připadá úzká na to, aby se tam vecpala :(
Možná že pro dospělé morče bude ta koule bezpečná??
Stala se vám podobná nehoda s koulí i u plně vzrostlého morčíka?
13.5.2017 10:25Tygrinka
Seno dávám v hromádkách doprostřed klece. Morčáci chodí dělat potřebu z 97% jinam. Myšákům, co bydlí sami a většinou preferují na toaletu jeden roh klece, dávám seno do jiného rohu. Zatím nemám problém s tím, že by moc sena bylo zadupané a nepoužité. Většinou mi stačí prohodit nájemníky a "nejedlé" seno je rázem považováno za lahůdku a je prakticky vymeteno. Seno dávám dvakrát denně. Večer menší dávku, protože většinou přidávám i více zeleného. Když náhodou sežerou, tak před spaním jim ještě přidám. S určitými malými ztrátami sena počítám, je to zvíře, nemůže vyžrat vše do mrtě, někdy má i pádný důvod něco nesežrat.
14.5.2017 17:53Zbyněk
Ashara: a ta koule visela volně, nebo si jí morčinda o něco opřela? Protože pokud visí v prostoru a nelze jí opřít o klec, není fyzikálně možné, aby se tím morče protlačilo. Plus se dívám na svojí kouli a má ještě příčné dráty, tam by se neprotlačil ani křeček:)
- - - - -
Ne, tak nejsou, je to ta samá koule, měl jsem stín od klece:) Mám jí volně ve výběhu, visí z trojnožky, to prostě morče prolézt nemůže, jedině, že by ležela na zemi, nebo byla v kleci v rohu.
15.5.2017 07:53Zbyněk
Ashara: mám asi tu samou, 12 cm průměr, večer jsem to zkoušel navléknout myším na hlavu, tak otevřenými dvířkami jedna hlavička prošla, ale doslova s odřenýma ušima:) Postranními otvory ani náhodou. Když visí volně, aby si jí neopřeli, tak naprosto není možné, aby se do ní dostali. Jedině by si jí musela přidržet předními nožkami a pak se do toho nějak "zašroubovat", ale to fakt těžko. Nicméně ta fotka je děsivá. Jestli budou mláďata, možná jí na chvíli zruším, pro jistotu. Kdybych tu fotku neviděl, nevěřil bych. Asi máš doma morčecího Copperfielda:))
15.5.2017 09:45Buub
já mám seníky s bočním plněním přišroubované na stěně, jediný vchod je tam ze strany, která je uzavřená dvířky do kotce, a stejně už jsem z nich pár expertů vytahovala, jakože hlava provlečená do seníku, morče v seníku s nožičkama visícíma mezi šprušlemi dolů a tak. ale naštěstí rozteč šprušlí je tak velká, že se nebojím, že by se tam nějak začali škrtit.
jen tak na zem seno dávat nemůžu, to roztahají, počůrají a nesežerou.
15.5.2017 12:43Ashara
Nevím jak dlouho tam byla zašprajclá, už jsem jí tak ráno našla, ale věřím že kdyby delší dobu, třeba už zkraje noci, tak by se opravdu uškrtila - jeden drát měla zařízlý pod krkem a neškrtil ji jen pokud měla hlavu hodně zvednutou, jenže nikdo nevydrží s hlavou maximálně zvednutou - "zakloněnou", věčně :(
Byla tam úplně natěsno, v té kouli totiž bylo ještě seno! nebyl to od ní zřejmě pokus o vyzobání posledního stébélka sena, ale spíš jí honila mlsná. Ten první pohled kdy byla v kouli ještě se senem vyfocený nemám, snažila jsem se ji z toho co nejdřív dostat, ty fotky vznikly mezitím co manžel běhal po bytě a hledal vercajk, před pár dny jsme se totiž stěhovali, takže štípačky i pilku na železo sice máme, jen momentálně nikdo neví kde :(
Naštěstí po tom co jsem vytahala seno se jí podařilo aspoň hlavu zastrčit zpátky, do koule, tak jsem jí otevřela ta dvířka, kterýma se prorvala ven.
Ono se asi třeba roky nic nestane... a pak je pozdě :(
K té fotce z internetu - já taky nechápu, jaktože tolik morčat najednou tak krásně způsobně pózuje a nikam neutíká :)))
- - - - -Kájka
já myslím že i to co připomíná křížence s mamutem je morče, možná cuy? tady je obdobná fotka, jsou trošku přeskládaný, ale zase je v druhé řadě odspodu :)))
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/59/d0/7e/59d07ea34c7695593b88fc92b167b533.jpg15.5.2017 16:32Smirny
Ashara: ano, pozná:-) Každé je nějak jiné, uchem, stavbou těla, očima, délkou hlavy.. A taky povahou. Mě se na to lidi často ptají, protože mám více stejných bílých a aguti skořicových, ale bezpečně poznám okamžitě a střelhbitě:-D Když se mi narodí 4 bílá miminka, tak vím, kdo je kdo, každé je prostě jiné malinkato. On prý i chovatel ovcí dokáže dobře rozeznat ve stádu ovce.. I když nám připadají stejné.
15.5.2017 23:10tráva
Ahoj mohu v létě krmit senem a hlavně trávou ? Přes zimu byla morčata zvyklá na dost zeleniny a teď jak vůbec nestíhám (práce, škola státnice) tak jsme zjistila, že jsme třeba týden nedala zeleninu max. kolečko mrkve, rychlejší varianta je natrhat trávu a na den dopředu si zbytek uskladnit v lednici - dostávají denně na 3 morčata dvakrát docela slušnou kopu (včetně pampelišky, sedmikrásky, řebříčku atd. atd. ......), dvakrát týdně max trochu granulek (VL) a sem tam když je čas šupnu kolečko mrkve, trochu papriky.....jde mi o to, nemůžou jim chybět nějaké minerály (které jsou koncentrované v granulích) nebo vitaminy (C ? )
Jinak vy kdo krmíte jen senem a trávou a nemáte možnost mít morčata venku na trávě, tedy trávu jim nosíte.....kolik trávy je už MOC a MÁlo (když nic jiného krom sena nemají) :-) Děkuji moc :-)
16.5.2017 18:23Zbyněk
Vlocka: to dělají ATB, každému morčeti rozhodí zažívání. Neslyšel jsem o tom, že ATB posilují imunitu, je to přesně naopak, ničí střevní mikroflóru a tím jde imunita k šípku. Céčko do vody nedávej, nemá to žádný smysl, za dvacet minut je to jenom kyselá voda, která podporuje vznik ledvinových kamenů. Jestli je to mix C s probiotiky, namíchej trochu do stříkačky a šup hned do pusinky. Vodu jí nech čistou. Obyčejné ovesné vločky a nějakou směsku se zrním pro morčata si vezme? Ty vločky by stačili, ale s mírou, tak polévková lžíce denně.
- - - - -
Ježiš, hrubka, "vločky by stačily" tam mělo být, fuj :)
16.5.2017 21:25Bart
vločka - a co petrželka? Ta má hodně vit. C a nahradila by i tu trávu. Já musela do práce, tak jsem musela ukončit téma bačkůrky a pelíšky... Máš pravdu, člověk se taky rád zachumlá. My když si vezli domů malýho prcka přes 2 a půl hodiny, tak měl v přepravce seno, ale i deku, protože byl začátek února. Chvíli tu deku zkoumal, protože nic takovýho před tím neviděl a bylo vidět, že si ji hned zamiloval.
Co se týká zhubnutí, opravdu ty ovesné vločky pomáhají. Ale jde to hodně pomalu. Nebo možná i pár slunečnicových semínek.... Nejdůležitější ale je, že se hubnutí zastavilo a nepokračuje. 600g je u zverimexových samiček i normální váha. Já měla takový dvě. To byl teprve mazec, když začalo hubnutí a dostali jsme se pod 500g... To už fakt bylo hrozivý.
16.5.2017 23:06Bart
vločka - no to je krásný!!! Opravdu je vidět, jak ty plyšový věcičky mají rády...
No jo, to tenkrát měla Bára problém s čelistí, zřejmě už od narození. V albech mám fotky. Byla také dlouhosrstá, tak to tam není tolik vidět , jak je kost a kůže. Nakonec jsme ji museli nechat uspat, nemohla už vůbec jíst, tlamička jela jen na jednu stranu. Už je to pryč, ale stejně nějak máme smůlu na ty zuby, i když už zverimexáčky nemáme. V dokrmování už jsem úplný expert...
Ale ta petrželka a jiné bylinky bohatě ten vitC nahradí, pak už není potřeba nějaký celaskon. Taky existují malé granulky od Vitakraft (petrželkové)
http://minishop.kralici.cz/p262-vitakraft-vita-c-forte.aspx ale to nevím, jestli se u vás sežene. No a nebo tyhle by taky mohly nahradit trávu i VitC
http://minishop.kralici.cz/p2780-beaphar-nature-guinea-pig.aspx. Ale nevím, zda můžeš tady z králíků objednávat, když nejsi v ČR.... Je to docela zvláštní, jak co je tady samozřejmé, v jiných státech není. Dokud to nezažijem, nevěříme, jak se tady v ČR vlastně máme.
17.5.2017 11:15Zbyněk
Bart, Vlocka: petrželovou a mkrvovou nať bych tedy opravdu nedával morrčeti s rozhozeným zažíváním! Obě mají agresivní silice a u starších morčat obvykle vedou k silné tympanii, pozor i na další nadýmavé zeleniny, brokolici, kedlubenové listy atd. nedávat. Ale jak jsem psal - u ATB jsou potíže se zažíváním a váhou běžné, když se pak morče srovná po ukončení podávání, obvvykle se to zlepší. A není mi jasný termín že "dáváš ATB občas", to znamená co? ATB se přeci nasadí v nějaké dávce a ukončí, ale dávat je občas??
20.5.2017 16:36uj uj
Ehrena:
Nahoře je to plexi asi jen 10 cm, já vím, moc to není... ale když morčata chtějí, přeskočí klidně i 40 cm :-/ Dole je klasika 20... no doufám, že skákat nebudou.... jinak manžel truhlář není, je kovoobráběč a svářeč, ale má zlaté ruce, dělal nám třeba i skříně pod schody... poradí si úplně se vším :-)
Zbyněk:
Jo jo, pendOlinka nám roste do krásy, hezky se zakulacuje, má už i pěkný lalůček pod bradou, je překrásná :-) Brzy bude atakovat hranici 1000 gramů, Amálka už je lehce přes... a Domino zatím nevím, zvážím ho až časem.
21.5.2017 14:38Jezzabell
Sheena, Mila: tak mně se podařilo nejvíc navážit u Pana Wolfa - na to, že je odrostlý junior a má 1515g, je obr:) On není vůbec tlustej, ale "nějak vyrostl":)), je prostě přes ruku, když ho na ní nesu (myslím od lokte přes prsty ). Takže je vlastně hubenej, hehe..Ostatní mají cca 1350g a jsou taky akorát.
A přesně se mi potvrdilo, když Houmík s Bártíkem byli nafouklí a přiotrávení atb (jsou na ně bohužel citliví), tak měli z čeho brát. Nojo, tehdy "zhubli" na 1200g a to celkem rychle. Pak se naštěstí vzpamatovali.
21.5.2017 16:47Zbyněk
Ehrena, Sheena: převážil jsem myši a rekordmanka je téměř dvouletá Adélka, 1420g, tak to teda ne, ode dneška nastává tvrdá dieta, dostanou jenom třetinu obvyklé dávky. Už je to moc. Já na ně běžně nevidím, v kleci mají patra a ve výběhu jsou schovabé, ale dneska jsem viděl na zemi rejnoka a hned šel na váhu:)
Adélka je matka Wolfíka od Jezzabell, ale je daleko menší:)
21.5.2017 17:02Jezzabell
Sheena, Zbyněk: Buď mám doma kapybaru nebo malýho kocoura převlečenýho za morče:))
Zbyněk: když si vzpomenu, jakej to byl prdeček a jak bojoval se stříkačkou s dokrmováním o život, sotva do dlaně..a dneska je to kus chlapa:)
Nedavno jsem k němu do výběhu pustila Houmíka, aby si zařádili;) No puch jak od ropuch, ale ozvalo se bublání, hledám Houmíka..a Wolf, jak na něj skočil, tak ho doslova překryl tělem:))) Prostě pod ním nebyl vidět! Když po chvilce Houmík vylez, už to podruhý náruživému Wolfíkovi nedovolil (se mu nedivím). Zato opačně se na něj jaksi nevyškrábal..;)
Hehe..rejnok na podlaze!:))
22.5.2017 07:35mamamoja
Zuzana090 Ano, Morče mělo svrab a plíseň. Dostalo 2x injekci na svrab a ještě jsme je koupali v roztoku chytré houby. Jen bylo moc malé ( když se k nám dostalo mělo jen cca 160g) a za den po pořízení se u něj projevily stroupky a začaly se tvořit lysá místa na kůži. Proto jsme byli u veterináře a začala léčba. Morčatko se dost zlepšilo, vždy po vykoupani jsem ho nechávala uschnout v přepravce na topení, ale po poslední koupeli to nešlo, šlo rovnou do klece a asi prochladlo, protože druhý den umřelo. Dceři jsme pořídili morčata nová, rovnou 2 samičky, no a za cca 14 dnů po úmrtí předešlého se to u dcerky a syna objevilo. Samozřejmě jsem dostala strach o nové myšky, aby to nedostaly, dcerka předem brečela, že nechce, aby umřely (morcinky), že to určitě chytnou a bude se to opakovat. Naštěstí to dopadlo dobře, děti se vyléčily a morcatka to nedostala. Zde jsem se radila, zda je preventivně koupat v chytré hoube (na řadu veterináře) a Zbyněk radil nekoupat, nechat v klidu a zbytečně koupáním nestresovat. Dala jsem na něj a jak už jsem psala, dopadlo to dobře.
22.5.2017 12:29Kájka
Ha ha, taky přemýšlím, že našeho morčíka zvážím ,-) ale do misky (jako minule) ho už nenacpu :-))
Bude mu 7 měs., tak ještě poroste.
- - - - -
Já koupila pro morče menší přepravku, i když máme doma po králindě (takovou pro kočky a malé pejsky). Říkala jsem si, že přece nebude malé morčátko v tak velké přepravce... Když jsme tento víkend cestovali s morčíkem, tak jsem koukala, že se ta malá přepravka nějak scvrkla :-)) Takže -nebude navždy ,-)
22.5.2017 13:26Zuzana090
mamamoja - aha, ty naše kontroluji pořád a nic viditelného na sobě nemají, doufám že jsou zdravé...A taky pořád doufám, že to u mě třeba plíseň není, výsledky budou ve čtvrtek, tak pak se rozhodne co dál :-(
Jinak k té váze, naše holky mají 5 a půl měsíce a váží 850 g. Dříve váha narůstala celkem rychle, teď v posledních třech týdnech se zastavila, ale jsou ještě mladé, tak uvidíme jak budeme pokračovat :-)
22.5.2017 21:29Mila
Tak jsem se pobavila:))), s chutí pročetla příspěvky o váhách a jsem ráda že nemám buřtíky jen já :-D Mám štěstí na buřtíky už mimina a tedíky obzvlášt - ted mám nový přírůstek od vánoc, US Teddy holku, která v 5 týdnech kdy mi jí chovatelka předávala měla 350g a a nyní v 6 měsících má 1126g :-D mám otesánka :-) ale krmím jí normálně :-D
nicméně je pravda že je potřeba kupovat pelechy pro králíky, do morčecích se morčata nevejdou....
- - - - -
vlocka - to mě mrzí, je to na zvážení jak dlouho jí nechat trápit. loni jsem rok lítala na veterinu s jednou samičkou, které prorůstali kořeny zubů skrz čelis, měla to genetické, a opakovaně musela pod narkozu aby jí doktor zuby upravil a byl to hrozný záhul na srdíčko....pak v narkoze měla selhávání srdíčka..... nakonec jsem jí nechala uspat, nemělo to řešení a ona se trápila, pak se přidružili i cysty bohužel a to celou situaci ukončilo.....asi važ situaci a nenech jí trápit kvůli sobě. Jestli to nemá řešení a ona nebaští sama, asi bych už uvažovala nad eutanaziíí. Nezlob se, ale nemůžu vidět morčátko když se trápí.....
23.5.2017 08:19Kájka
vločka: Jseš hodná, že se snažíš, děláš maximum, ale jestli se nelepší a nepřijímá potravu, nehýbe se... také se přimlouvám za poslední pomoc, nechat jí odejít v klidu za Duhový most.
Je mi to moc líto. Vím, jak to je těžké. Sama jsem si tím prošla na podzim, když jsem musela nechat uspat milované zvířátko (králinku) po tom, co mi veterinář řekl, že u ž není šance na uzdravení :-((
23.5.2017 10:06Smirny
vlocka: Je mi to líto:-( Bohužel jsem to tušila, když jsem včera psala. Jen jsem to nechtěla napsat na plno.. Ale jakmile morčátko přestane přijímat potravu, vrací to ven a sliny tečou, tak už nepolyká ani ty vlastní sliny, je to konec:-(( Přidají se problémy s dýcháním.. Nejlepší řešení opravdu uspání, aby se zkrátilo trápení. Vím, že je to těžké, člověk se snaží udělat všechno, aby morče přežilo, ale v takovém případě není cesta zpátky:-(
23.5.2017 12:57Smirny
vlocka: já přišla letos o tři super samičky, dvě po porodu na toxemii, dělal se jim císař a jedna tříletá měla tympanii zničehonic, o tu jsem přišla i přes velikou péči veterinářek minulý týden. Taky jsem dělala maximux, celý noci krmila a nespala, po veterinách lítala.. všechny tři jsem nechala uspat nakonec, když už jsem viděla, že to k ničemu nevede a je hůř a hůř.. Bohužel stejně jako lidé, i morčata umírají:-(( Je to moc smutné a s takovýma ztrátama se já osobně těžko vyrovnávám. Bohužel nejen v morčecím světě...
- - - - -
Budeš pořizovat další morčinku, když máš teď ještě tu mladou?
23.5.2017 18:20Zbyněk
Vločka: já vím. Ale také vím, jak vypadají poslední chvíle morčátka:( Jakmile odmítá jídlo, je zle. Předloni nám odcházela devítiletá babča, ale do posledního dne se cpala, jak protržená. Byla kost a kůže, hýbat se nemohla, zavázané pacičky, protože měla otlačky, ale jak zašustil sáček, tak ožila, zapištěla a zbaštila všechno. Proto jí doktorka nechtěla utratit.
Pepřenka měla krásný život, do vysokého věku, starala jsi se o ní skvěle a hlavně už jí nic netrápí. To jenom my se tím pak trápíme dva měsíce:(
24.5.2017 13:52Kájka
JezzabeL: video mě také pobavilo. jedno morče je hodně podobné našemu Vilíkovi (černo-bílé, ale náš je víc černý) Udivuje mě níže ohrádky, ta "vrátečka" bz náš morčík hravě přehopl :-))
- - - - -
Ale abych nedělala z našeho morčíka kdovíjakého akčního hrdinu, tak pro pobavení -o víkendu zažil první venčení (vzali jsem ho na Vysočinu) Máme ohrádku spojenou s domečkem. V neděli sluníčko...tak jsem dali na trávu ohrádku, děti s nadšením do ní strčily Vilíka v očekávání, jak se bude radostně pást a běhat po trávě... Dopadlo to tak, že v domečkové části se krčila malá chlupatá kulička (najednou jsme měli poloviční morče) a když ho děti strčily na trávu, tak hned utekl zpět do domečku a tam mu pak děti strkaly pampeliškové listy, vylákat se nenechal, za nic nechtěl vylézt to výběhu, zkrátka -poseroutka :-))) vyděšený v přírodě ,-)
- - - - -
Po půl hodině jsme ukončili to trápení venku. Děti ho chtěly odnést dříve, litovaly ho. Snad to dopadne příště líp.
- - - - -
Jo, a taky jsme měli o víkendu skoro němé morče. Byl tam s náma poprvé (od pátku do neděle) Ještě v sobotu nevydával zvuky, asi aby se neprozradil. ,-) Doma se často ozývá, tam začal až v neděli lehce (tiché zvuky)
24.5.2017 23:47Bart
Kájka - taky jsme měli jedno morče, které zásadně ve výběhu leželo na ručníku a nedej bože, aby se dotklo trávy... Tu maximálně žralo jen, co byla okolo a potom jen tu, co jsme mu natrhali... Hold rozmazlený panelákový morče....
Ashara - to je na tom videu snad pes... Ale je to prostě tak, je možné morče vycvičit. Právě naše - to co jsem zmiňovala výše - reagovalo na slovo "popros". V tu chvíli si začalo přejíždět pacičkou po čumáku - prosilo o jídlo. Taky mi několik morčat reagovalo na věty "běž se vyčůrat" nebo "běž se napít" - to když byli ve výběhu. Ale vždycky to byly samičky, u kluků se mi to teda vůbec nedaří...
Zbyněk - tu zábranu, co tam nakonec ve videu použijí, aby morče neutíkalo, jsem si právě objednala a už ji máme doma. Ještě jsme ji ale nevyzkoušeli. Je to trixi ohrádka a chceme tím nahradit zábrany z krabic. Snad o víkendu vyzkoušíme, jsem na to zvědavá. Prodávají jen 6 ks, tak jsme objednali rovnou 3x.
25.5.2017 09:26Bart
Ashara - ježiš, chudák morče! Ještě že si nic neudělalo....
Potom je tam zrovna video, jak morče přeskočí tu ohrádku...
vločka - my máme trochu větší 48x25cm, a je mi jasný, že to můžou přeskočit. Ale stejně tak dřív mohli přeskočit zábranu z krabic. A že to taky někdy udělali. Je to na doma a většinou jsou pod dohledem. Holky nám běhaly po celém obýváku, ale kluci jaksi mnohem více smrdí, a tak jsme je na koberec přestali dávat. Chudáci si musejí vystačit s ohrazeným místem. Ale oni stejně většinu času chrápou, na nějaký běhání jsou moc líný... - pak to nemá vážit 1 500g, že jo...
Mimochodem v ubikaci mají hrazení balkonu jen 13,5 cm a nikdy z toho nikdo nevyskočil, za to z bedny vysoké 40 cm už nám jich pár vyskočilo, ale jen když byli malí a ještě hodně mrštný...
25.5.2017 11:18uj uj
Tak jsem pod dojmem nedávné diskuze zvážila i svoje sviňky a nadváhou zřejmě netrpíme :-) Amálka, ta nejstarší, má rovných 1000 gramů, Olinka v 10 měsících 920 gramů a chudák Domino v roce a půl jen 882 gramů! Jak má být s takovouhle váhou dominátor??? :-D Možná, že trochu zhubnul tím stresem z převozu a z toho, že bydlí se ženskejma, taky se trochu víc bojí a než se odváží k žrádlu, tak mu to ty mrchy sežerou :-) Nu což, budu dělat víc hromádek, aby na něj taky zbylo :-)
25.5.2017 12:04Jarinka
Dobrý den, poraďte mi prosím ohledně zubů u morčátka, které má 4 roky.Před 3 týdny mi začala Pralinka málo jíst, zjistila jsem, že má ulomený spodní zub, na veterině jí druhý zoubek uštípli, aby se jí jedlo lépe, chvíli vypadalo, že už začne papat.Teď se jí zub ulomil znovu a k tomu ještě i jeden nahoře.Sama jíst nechce vůbec nic, ani když jí to nastrouhám nebo nakrájím, zkouším všechno možné,musím jí krmit jen Rodicarem, jsem z toho nešťasná, chtěla by jsem jí pomoct, nikdy jsem u morčátek tento problém neměla a také nevím, jak dlouho je možné dokrmovat jen Rodicarem.Ještě jsem si všimla, že zoubek nahoře, který jí zůstal, má dohněda, zbývající spodní má krásně bílý.Nedostatkem vitamínu C si nemyslím že by trpěla, nato dbám.Moc Vám všem děkuji za pomoc a radu.
25.5.2017 12:34Kájka
Bart: No, u nás morčík =chlapeček z velkoměsta ,-)) vystrčil do výběhu max. hlavu. Myslím, že se bál cizího prostředí (ne té trávy), kolem "řev" ptáků atd.,-) Dělali jsem si z toho srandu, že by jsem mu měli pořídit na trávu plyš. papučku :-)) Byl po tom vyřízenej, vyčerpanej, lehl a spal. Uplně jiné morče než doma. Doma (ve svém prostředí) často piští, křičí, "pupá"... lomcuje s mříží klece, chce běhat, šmejdit. směrem nahoru a dolů slušně skáče... Běhá za mnou jak pejsek (na zavolání přiběhne z vedlejší místnosti)
Ale v cizím prostředí je velmi opatrný, to radši ani nepískne. :-)
25.5.2017 15:21Zbyněk
Jarinka: s tím trochu zkušenosti mám. Předpokládejme, že se jedná o paradentózu, v tom lepším případě. V horším se začínají projevovat špatné geny (4 roky) a v úplně nejhorším osteodystrofie saténů (jeden z rodičů by musel mít SG, často to ani není vidět na srsti).
Takže bych urychleně koupil
https://obchod.kralici.cz/p313-versele-laga-premium-c-vit.aspx, nebo
https://www.svetkrmiv.cz/vitaminy-a-mineraly-pro-psy/bioweyxin-multi-c-mulgat-10ml-7/ Týden bych kapal cca 8 kapiček PŘÍMO DO TLAMKY, žádné do vody! Morče na záda, kápnout na zoubky, nechat slízat, opatrně kapku po kapce. Uchovávat ve tmě. Vitamín, ne morče:)
A za další bude krásný víkend, takže bych morče opaloval pro zvýšení příjmu vitamínu D. Ale pozor - morče se rychle přehřeje, takže opatrně! Ne přes okno, to filtruje UV záření. Vzal bych ho na ruku a deset minut smažil na sluníčku, pak nechat v klidu a stínu vychladnout a třeba za hodinu, za dvě znovu. Jestli máš k dispozici sedmikrásky, mají spoustu vápníku, trochu bych mu denně dával.
Zoubky se morčeti nikdy nelámou jen tak z legrace, může to být také špatná výživa, když tak napiš, čím zhruba krmíš, pro jistotu, ale ten věk bývá typický, okolo čtvrtého roku se projevují geny. Nicméně může to být náhoda. Věřím, že po víkendu to bude lepší. Doktorka kontrolovala stoličky???
- - - - -Raduna: morče má suché a tuhé bobky, pokud je zdravé, v žádném případě se mu nebalí na nožky. Na dno klece sypu vrstvičku topných pelet Biomac a na to hobliny Allspan, nebo German Horse, podle toho, co mám k dispozici. Viz
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni Krátkosrstá morčátka jsou na tom čistá, pro smetáčky hobliny vhodné nejsou, protože se jim balí do srsti. Moč se do podestýlky vsákne a denně se vybírají pouze mokrá místa. Nemám žádné potíže s čistotou.
25.5.2017 16:45Ehrena
Jarinka, Zbyněk - taky to teď prvně v životě řešíme. Se zuby jsme nikdy problémy neměli, a teď se našemu Merlínkovi (satén, 6 a půl roku) začaly lámat přední zuby, horní, stává se to opakovaně, a stoličky musel mít teď dvakrát po sobě v odstupu 3 týdnů (což mi přijde hrozné) broušené. Prvně jenom hůř jedl, vybíral si jen měkčí zeleninu, a vetka při kontrole našla jen trošičku přerostlé stoličky. Po zbroušení jedl doma hned bez problémů a byl normálně fit.
Po 3 týdnech jsem si všimla, že má hrozně mokro pod pusinou a na krku a že zase začíná hodně špatně jíst i trávu, jeli jsme ihned na veterinu a tentokrát to měl přerostlé víc, ty stoličky, a taky po broušení byl celý špatný, musela jsem ho krmit - naštěstí jen dva dny, pak už baštil normálně sám. Ty přední zuby se mu ale opakovaně lámou a nevím, jestli to souvisí s těmi stoličkami, jí to samé, co ostatní morčata,a ta problémy nemají. Lámou se mu ale asi jen ty horní dva, aspoň u spodních jsem si toho nevšimla, i když kdyby neměl v té době problémy s jídlem, mohla bych to asi i přehlédnout. Vetce jsem tohle i říkala, že se mu opakovaně lámou poslední dobou, ale s jídlem po tom ulomení problém neměl, takže jsme na nějakém srovnání nikdy nebyli.
Osteodystrofie saténů se prý projevuje nejpozději do dvou tří let, u našeho Cipíska to tak taky bylo (cca ve dvou a půl). A tomu se tedy nelámaly zuby, spíše se mu začaly viklat a bolelo ho kousání.
25.5.2017 17:06Kájka
Raduna: Nemyslím si, že by někdo měl morčata jak z alabastru, a to ani ta, s kterýma chodí na výstavy (to dá zabrat vyčistit je a načančat na to, dokonce některá nemůžou jentak něco jíst, např. mkev, aby neměli nažloutlou srst)). Na druhou stranu -běžně morčata nebývají od bobků (jak píše Zdeněk -normální bobky jsou suché, při správné stravě) a od moče jen výjmečně (když si lehnou do čůrání) Náš morčík není žádný čuník, ale už měl někdy žlutý zadeček od moče.
Jinak -mám 2 děti, které morčíka vytahují na chování, a hobliny jsou občas trošku i daleko od klece (třeba v obyváku) Rozhodně nedoporučuju dlouhosrstého chlupatce, ale hladkosrsté morče nebo teddy nebo rex.
- - - - -
Já dávám na dno klece savou podložku a na ní hobliny (pěkně se do toho vsákne moč a při uklízení klece to jen sbalím do ruličky, tak to je jednodušší, navíc dno klece zůstává suché) Kupuju je v lékárně (inkontinenční podložky, 9 Kč/kus)
25.5.2017 20:20Jarinka
Zbyněk, Ehrena - moc Vám děkuji!S Pralinkou jedu zítra na veterinu, podívají se jí také na zadní zoubky, tak kéž pro mě bude mít pan veterinář dobré zprávy!Já mám obavu z těch špatných genů, její maminku jsem si přinesla jako maličkou a už těhotnou ze zverimexu a také se bohužel přišlo nato, že měla vrozenou vadu a Pralinky bráška taky:-(.Že by jsem ji špatně krmila si nemyslím, měla jsem morčátek už víc, všechny je krmila stejně a žádné z nich tento problém nemělo, a to se mi nejstarší Pepinka dožila skoro 8 let.Kapičky určitě vyzkouším a také to sluníčko:-).
25.5.2017 20:46Jezzabell
Kájka: Ono je to spíš pro orientaci pro "udání směru", ale musím to na koncích třeba u morčatárny zajistit kufříkem (je těžkej, malej v něm má vláčky), protože oni se od sebe navzájem naučili strčit hlavou a odsunout si to. A pak hajzlíci zdrhali s neuvěřitelnou radostí za morčatárnu podél zdi.
uj uj: až bude mít fakt hlad, tak si urvat učitě od tlamky nenechá!:) Mám jen chlapy, ale ti si to po dvojkách nežerou. Naopak si na jehlách nechaj "na potom", ale je fakt, že když jich je ve výběhu víc, jdou těm doma po misce s granulema nebo po tom, co ještě visí na jehle:)
26.5.2017 10:16Ehrena
Zbyněk - to se docela divím, opravdu mi i vetka říkala, že se to objevuje obvykle do 2 let věku (i dřív),
docela se i divila, že Cipísek byl do těch 2 a půl v pořádku.
I co jsem se o tom tehdy snažila dozvědět z internetu, tak se tam psalo, že nejčastěji do 2 let. Že když se satén dožije dvou let v pohodě, osteodystrofie mu už zřejmě nehrozí. Je fakt, že náš případ ukázal, že hrozí, že to asi není úplně pravda.
A ona Justýnka je satén? Nebo ta její dcera byla satén? Nebo jen SG?
26.5.2017 10:28Zbyněk
Ehrena: její dcerka měla SG po otci, který ho měl skrytý. Navíc neměla dobrý start do života, vzala si jí nějaká kráva, která samičku po roce vrátila s váhou 250g s tím, že už jí omrzela. Byla v otřesném stavu a doktorka navrhla rovnou utracení, sypaly se jí zoubky z podvýživy atd. Jenomže pětiletý syn se zapřel a malou zachránil. Zahříval jí ve dne v noci, krmil každou chvíli rodicarem, spala s ním v posteli a za měsíc byla sobestačná. Nádherná samička, černá a měla pravidelné zlaté chloupky. Syna milovala, lízala mu vděčně ruce a chodila za ním, jak štěňátko. Škoda dobrého morčátka:( Justýnka je genová Baldwinka :)
26.5.2017 10:30Veruš1
Dobrý den,
také máme doma saténka s osteodystrofii. Zjistili jsme to, když měl morčík necelé 2 roky. Nejdříve nechtěl moc seno a trochu pohubl. Tak na veterině nám řekli tuhle hroznou zprávu. Do té doby jsem ani nevěděla, že taková nemoc u morčátek je. Zjistili jsme to minulý rok v květnu. Morčík byl stále veselý a i baštil jen se musela zelenina strouhat. Tak před měsíce už přestal baštit i zeleninku a zvládne pouze rozmočené granule a piškoty. Samozřejmě také dokrmujeme Rodicare. Musíme také jezdit na pravidelné broušení zoubků, protože přerůstají. Veterinářka říkala, že máme opravdu bojovníka. Ale tento týden se náš stav zhoršil. Morčík zhubl a to celou dobu měl stejnou váhu a také nabíral. Nechte ani tolik baštit a je unavenější. Když běhá s druhým morčíkem, tak je veselý. Na veterinu jsme objednaní v neděli a asi se budeme muset s naším morčíkem rozloučit. Už 3 dny jen při vzpomínce co mě čeká pláču a s morčíkem si snažím užít každou chvíli. Ale asi přišel jeho čas a nechci, aby se trápil. Je to hrozně těžké se rozhodnout, že se rozloučíte s milovaným morčíkem. :(
26.5.2017 12:40Ehrena
Veruš1 - to jste to vydrželi dlouho (od objevení této diagnózy), klobouk dolů.
U nás to tehdy šlo rychle,ať jsem dělala, co jsem dělala. Když už to bylo jenom na krmení, a i to ho bolelo,sám už nemohl jíst nic, ani trávu, musela jsem to ukončit.
Je to hrozně těžké,když morčík jinak nevypadá vysloveně nemocně, běhá s ostatními morčaty, jen je trochu unavenější, ale jíst nemůže. Znám to.Jen se modlím, aby to neměl ten náš Merlínek taky, i když on už si aspoň života trochu užil, je mu 6 a půl, kdežto Cipískovi tehdy byly necelé 3 roky.
Zbyněk - a na tuhle nemoc stačil jen SG zděděný jen po otci? Většinou jsem četla, že to mají hlavně opravdu saténi, málokdy jejich sourozenci.
Ach jo, mně se saténci tak líbí, a po téhle zkušenosti už si asi jiného nepořídím. :(
26.5.2017 18:07Veruš1
Ehrena - morčík to vydržel rok, všechno bylo celou dobu celkem v pořádku, ale už je to ted asi špatný. Minulý rok v květnu nám nemoc oznámili a veterinářka říkala, že tak do 3 měsíců to bude špatný. Ale zabojoval, protože tu s námi chtěl asi ještě být. Tento týden už ale nechce moc baštit. Zhubl mi na 680g a očíčka už také nemají tu veselou jiskřičku. Je to opravdu těžké se rozloučit když mu nejsou ještě ani 3 roky. Už je to druhé morčáko, které musím uspat. Držím Vám palce, ať se to již nepřihodí žádnému morčátku. Ta bezmoc je opravdu hrozná. Udělala bych cokoliv a prostě nic nelze. :(
Ashara - u nás to bylo horší. Do práce jsem bohužel musela každý den a rok dovolené to by jsem ani nedostala. Naštěstí morčík baštil strouhanou zeleninu a případně měl vždy plnou velkou mističku rozmočených granulek a piškotek. Hned před odjezdem do práce jsem ho dokrmila, dala granulky a když jsem se vrátila z práce, tak jsem opět dokrmila. Ale pokud by morčík nebaštil vůbec, tak je to opravdu problém.
26.5.2017 18:47Beranek
Ashara - Neměj depku. Pokud se o morčátka hezky a starostlivě staráš, nic jim nechybí (o čemž nepochybuji), tak předpokládám, že se i u tebe dožití bez problémů vysokého věku. Já tu teď mám hromadu 6 tiletých morčátek, co v životě nemuseli na veterinu, nikdy nebyli nemocní a jsou stále krásní, tlustí, veselí a aktivní a prostě vypadají, jako kdysi když měli 2 roky. Takže neboj, určitě vám budou doma dělat roky radost až do jejich důchodového věku :)
26.5.2017 19:59Ehrena
Veruš1- já jsem zrovna letos na jaře musela nechat uspat 2 morčátka z naší party důchodců - věk 7 let a 6 a půl roku, oba dva rakovina. Oba dva byli celý život zdraví, bez jediného zamarodění, veterináře neznali, a najednou takováhle diagnóza. Nikdy bych to u nich nečekala, a taky že to půjde tak rychle. K tomu nám ještě odešla naše skoro 8letá Kviki, poslední holčička z našeho jediného vrhu, umřela snad stářím, bez jakéhokoliv marodění, večer ještě baštila a ráno jsem ji našla už nedýchající, ale ještě teplou ležet venku před domečkem. Takže tenhle rok nám začal opravdu hrozně. Ale vzhledem k věku těch našich veteránů se to dá holt už čekat.
- - - - -
A musím říci, že to čím dál hůř snáším. A přesto si to nedovedu bez zvířat představit. A pořád dokola pořizuju další.
26.5.2017 22:38Missiinka
Dobrý večer. Mám asi 2,5 leté morčátko chované v bytě. Dnes jsem jela k rodičům a tak jsem Emu vzala se sebou. Můj táta na ryhlo stloukl ohrádku, aby mohla být venku, ale pak jsem musela odjet a nechat jí tam samotnou. Aby jste rozuměli, na zahradě mají rodiče také dva psy. Ti psi však tu ohrádku rozbili a Ema utekla :( Nikdo si toho nevšiml, až já, když jsem se vrátila, takže ani nevíme jak dlouho je pryč. Myslíte si, že se vrátí, když to tady nezná? Psy jsme zavřely do boudy a do té otevřené ohrádky jsem dala okurku, protože ji má ráda. Má o ni strach :-( Nikdy nebyla v noci venku :-(
27.5.2017 07:17Ehrena
Missiinka - hlady určitě nebude trpět, to se neboj, nají se trávy a tekutinu v ní taky má. Hlavně jde o to, aby ji v noci nechytila nějaká kočka nebo nějaké jiné zvíře, já mám teda zkušenost, že naše kočky morčata nechytají, ale ty jsou na ně zvyklé od mala, tak nevím, jak cizí, které je neznají.
Jinak zkušenost v tomhle směru mám taky, nejlepší řešení je dát na zahradu klec nebo ohrádku s jiným morčetem nebo ještě lépe více morčaty, jejich zvuky by ji mohly přilákat. U nás se nejlépe osvědčilo právě tohle. Ale já mám morčat víc, tak to mám s tímhle jednoduché.
Jestli by ji vyčuchal pes, to nevím, u nás se to nepovedlo, zkoušeli jsme dva různé psy a nic.
A pak jedině volat, jestli je zvyklá přijít na volání, šustit igelitkou, jestli na to zabírá, jestli by se neozvala. A nastražit okurky nebo něco, co má hodně ráda.
Nám když se tohle stalo poprvé - hned u našich prvních dvou morčat, když jsme je měli poprvé na zahradě na chalupě, tak jsem to viděla hodně černě, že už morče nikdy neuvidíme. Máme zahradu s plotem jen z nízkých smrčků, čili pod tím krásně proběhne ven, z jedné strany zahrady zrovna dost rušnou silnici, na druhé straně louka a les. Navíc se to stalo v době, kdy jsem nebyla na chalupě, byla jsem v Praze a chodila do práce a děti i s morčaty byly na chalupě s manželem, který na morčata zrovna není, takže si moc nevěděl rady. Dozvěděla jsem se to až po 5 dnech, že morče uteklo, nechtěli mne nervovat, děti ho prý hledaly, ale nenašly. Až když jsem přijela já a hlídkovala u zbylého morčete, které bylo během dne dál venku v ohrádce, najednou jsem ho uviděla zpod stromků vyběhnout k ohrádce. Nicméně morče, jak mne zahlídlo, zase zmizelo, měli jsme je v té době teprve 2 měsíce, nebyli ještě na nás až tak zvyklí, a navíc to byla ještě mláďata. Sledovali jsme je pak s dětmi celý den a nevedlo se nám ho ani ve více lidech chytit. Pootevřít ohrádku a nechat tak jsem nemohla, protože by uteklo i to druhé, za kterým se tohle vracelo. Nakonec jsme na něj museli hodit síť, když se ukázalo, jinak se nám ho odchytit nepovedlo, ani na dobroty nezabíralo. Bylo právě nabaštěné trávou, a tak ho nic od jídla asi nelákalo. Do té sítě se zamotalo a už jsme ho měli.
Pak se nám to stalo ještě asi dvakrát, ale to už šlo o větší ochočená morčata a ta se dala chytit, sama se ráda vrátila do ohrádky k ostatním.
- - - - -
Ještě chci dodat, že se morče drželo pořád v okruhu naší zahrady, jak to vypadalo, i po těch 5 dnech, co bylo pryč. Takže je pravděpodobné, že ani to vaše se nevzdálí někam dál. Hledej pod stromy, pod keři, jsou nejraději, když mají něco jako stříšku nad sebou, cítí se tak bezpečněji, takže bývají právě pod keři, nebo v hodně vysoké trávě.
27.5.2017 08:42Buub
JJ, s útěky mám bohaté zkušenosti, někdy jsou jak houdini. základem je víc morčat, uteklé morče dobrovolně daleko od nich nepůjde a i když se vyleká, tak se k ostatním vrátí.
no a já teda k chytání morčat používám psa, bez psa by to bylo hodně krutý až nemožný. pes ale umí povel "hledej morče", i v křoví morče krásně najde, umí je i nahnat někam, kde morče nemůže utéct a kam si stačí sáhnout a ve dvou, když je jeden z nich pes, se to morče dá tady mnohem lépe chytit.
v červnu je morče venku happy, je tam teplo i co žrát. jediný, co mu hrozí, je, že se stane mlskou pro škodnou. šance na nalezení morčete klesá poměrně prudce s každou nocí, po kterou zůstane venku.
- - - - -
jo, taky dávám při nahánění utečenců na strategická místa dřevěné domečky. morče, když utíká a vidí domeček, zajede tam a z domečku už si ho člověk vyloví snadno.
27.5.2017 17:37Missiinka
Zdravím všechny, děkuji moc za rady, ale bohužel už je nebudu potřebovat ;-( Zjistila jsem, že ji psi zakousli, takže už je snad v morčecím nebi. Je mi hrozně, byla se mnou, když jsem byla sama doma, když byl chlap jezdil kamionem unii a teď na mateřské taky. Aspoň se netrápí sama venku hladem a chladem, ale stejně mi nějak nejdou zastavit slzy ;-( Ještě jednou děkuji za rady. Míša
28.5.2017 16:54Buub
darjanka
pokud morče pořádně nežere a hubne, tak MÁ problém ještě jinde. Se zlomeným řezákem třeba kvůli pádu žerou normálně. S přerostlými zadními zuby ne.
- - - - -
uj uj
celý růžový stronghold na jedno morče.
případně rozdělit jakékoliv velké balení tak, aby vznikla stejná dávka. ale stronghold má úžasnou schopnost těkat pryč z načatých balení, pozor na to. naražený ve stříkačce ho nezastaví ani špuntík, utekl i ze lahvičky se šroubovacím uzávěrem, já ho držím v originální neotevřené pipetě s tím, že potřebné množství odebírám tou nejmenší jehlou.
Pro běžné potřeby je asi nejjednodušší chtít jednu růžovou pipetu pro jedno morče, i když výsledná cena za litr strongholdu je větší.
- - - - -
jo a na všenky, které se pohybují po povrchu kůže, ne na svrab, funguje i arpalit.
28.5.2017 17:57Buub
musím teda říct, že vejce jsou větší nervy než březí morče. Když je morče březí a jde to poznat, tak už se většinou něco taky povede. A když teoreticky březí bylo a nebylo to poznat a pak nebylo, tak když bydlí se samcem, povede se příště, no problema. Holky jsou březí všechny, tak za tři neděle by mohla být první várka a pak postupně až do konce července.
Ale vejce... sedí v líhni, nedělají nic, podívat se do nich člověk nemůže a až tak příští týden bude možnost zjistit, jestli z nich bude něco jinýho než pukavec. A když bude pukavec ze všech, tak další pokus je až příští rok.
28.5.2017 20:48Zbyněk
ujuj: já používám Stronghold pro 40kg psa, pravda - mám vyzkoušený svrab, jednu kapku za krček a jednu na postižené místo, do dvou týdnů není po svrabu ani památky. Pak zabalím spot s malou dírkou do potravinářské fólie a uložím do lednice. Do roka vydrží a funguje skvěle. Zaznamenal jsem tu u někoho, že slabší Stronghold občas všenky nezabil a bylo nutné použít Arpalit. Někdo používá Advocate, to samé - větší CHS spot pro velké zvíře a dávají dvě kapky na morče. Jak správně píše Buub, těká to rychleji, než dietyléter, lednice je nutnoat!
Ehrena: ještě k té genetice. Justýnka je genová Baldwinka a nechtěný samec měl skrytý SG, sám zjevný satén nebyl. Ale říkala mi paní, u které jsem měl nedávno samičku, že měla zajímavou příhodu. Někdo si k ní dal celočernou samičku na nakrytí a bylo mu jedno, čím. Nebyla PP, předkové neznámí. Paní je zkušená chovatelka dalmatinů, samičku pečlivě prohlédla a zjistila několik bílých chloupků okolo vulvy. Takže neriskovala a k samičce dala černého samečka bez dalmatiního genu. No a trefila se, samička byla latentí dalmatinka a měla čtyři mladé, všechny dalmatiny. Kdyby k ní dala dalmatina samečka, mladé by nepřežily a u samičky to bývá tak půl napůl.
Buub: no moje babička měla slepičí lampu, silná žárovka, nástavec podobný, jak na propichování vajec, prosvítila vejce a bezpečně poznala pukavec od zárodku, ale už je to čtyřicet let, nepamatuji si přesně, jak to dělala. Vím, že jí nezmátla ani tmavá vejce a občas nějaký pukavec vyhodila bez rozbíjení:)
Musím s potěšením konstatovat, že morčecí sameček Pendolino byl u mé Frídušky zjevně úspěšný, už mi začíná hruškovatět:)) Fríduška, ne sameček:)
29.5.2017 09:03uj uj
Buub, Zbyněk:
děkuji moc, Arpalit taky doma máme, ale jedna samička mi na něj reaguje kožními problémy, proto jsem chtěla zjistit i další možnosti :-)
A ještě jeden dotaz - kdysi jsem kdesi četla, že se nemá krmit čerstvě usušeným senem. Já jsem tedy předtím čerstvé seno dávala a morčatům se nikdy nic nestalo, ale zajímalo by mne, jestli je tedy nutno to seno nechat nějak "uzrát" či "odležet" - a proč? Konečně jsme v pátek posekali a přes víkend usušili, a koupeného mám už tak na dva dny... tak bych jim už nejraději dala to naše :-)
29.5.2017 12:22Buub
Zbyněk
to záleží na podmínkách, ale týden deset dní dá, 14 dní když je o něho dobře postaráno, ale obecně líhnivost s délkou skladování klesá. spíš je problém ten transport, že přežije skořápka ještě neznamená, že vejce není vevnitř vykvedlané tak, že se stejně nic nevylíhne. takže se mi taky nemusí vylíhnout vůbec nic :D
uj uj
seno musí zrát, protože během přeměny suché trávy na seno v něm probíhají různé procesy a když nejsou dokončené, může takové seno způsobit zažívací potíže. prostě do šesti neděl po sklizni to ještě není seno.
jinak stronghold je účinkem podobný advocátu, i když účinná látka je jiná. oba fungují na všechny možné kožní parazity včetně svrabu, který je schovaný v kůži. arpalit nedokáže proniknout do kůže, takže na svrab nestačí, ale na všenky co lezou mezi chlupy funguje super a je to nejlevnější řešení.
- - - - -
ehrena
obvykle je to vidět. vloha pro barvu dalmatin/šiml ovlivňuje pigmentaci tak, že brání produkci pigmentu na místech, kde by normálně pigment byl, takže vznikne charakteristické zbarvení. Šimlové a dalmatini jsou vždy heterozygoti.
Občas ale někoho napadne to pustit na morče s bílou nebo na bílé morče a to je samozřejmě problém. Stejně tak na magpie morčeti těžko něco uvidím.
Nejjistější asi bude morče, u kterého neznám původ, buď vůbec nerozmnožovat nebo nekrýt šimlem nebo dalmatinem, ne?
29.5.2017 15:42Ehrena
Buub, morčata v žádném případě množit nehodlám. Zajímá mě jen, jestli ten jediný vrh, který jsme za těch dvacet let měli, nemohl být poznamenaný tím, že by byl od dvou šimlů nebo dalmatinů. Šlo o zverimexová morčata, u kterých jsme neznali rodiče. Sice jsem si tehdy předem nastudovala, co se s čím nemá křížit, ale myslela jsem si, že se šiml nebo dalmatin vzhledem dobře pozná. Teď jak to tady čtu, tak už si nejsem vůbec jistá. U nás tedy jen otec měl bílou barvu plus aguti, matka byla černá s červenou, žádné bílé chloupky neměla, tak nevím. Jde o to, že 2 že 4 narozených miminek měla pravděpodobně mikroftalmii, jinak ale vedla spokojený život a žádné z těch čtyř morčátek neumřelo dřív než v sedmi letech. Tak si teď dodatečně dělám hlavu, jestli nemohli být rodiče 2 šimlové nebo dalmatini.
31.5.2017 12:09Buub
Zbyněk
No, pokud samice porodí poprvé než jí zkostnatí spona pánevní, pánev už zůstane použitelná pro další porody. Na víc porodů za rok je vlastně sezona hodně krátká. Letos jsem začala připouštět až v březnu, protože byla dlouhá zima a myším to dalo zabrat, takže rodit se bude tak do konce července a co pak? měsíc kojí, to je srpen, nějaká pauza, to je září, když připustím v září, mimina by byla v půlce prosince a kam je dám? bude zima, nebude tráva, do jara se ani mimina, ani maminy nedají vrátit ven, ne ne, to by nešlo. Prostě i kdybych chtěla, dva vrhy do roka těžko dám. Fakt jedině když se podaří připustit v lednu, v březnu se něco narodí a ta samá samice zabřezne třeba ještě v červnu. Ale to musí být brzo jaro, aby se vykrmila na trávě, a nesmí mít v tom březnu čtyři pět mimin.
31.5.2017 12:15Jája
U mě je maximum 2x ročně. Častěji určitě ne, protože samice se dřív dohromady nedá. A pokud jsem viděla, že není úplně ve formě, tak i déle než za půl roku i 1x za rok se to dá. Prostě musíš brát ohled na to, jestli je samice OK. 2x ročně je obecně doporučováno kvůli zdravotnímu stavu samičky. Tabulky na to nejsou. Samozřejmě někdy samice je dva měsíce po porodu na pohled dobrá, nabere váhu, vypadá vitálně, ale nikdy bych ji nepřipustila tak brzy. Připouštěla jsem je tak, aby předpokládaný porod vycházel za půl roku od předchozího.
31.5.2017 17:37Jája
Tak tráva je pro odchov určitě nejlepší, je to ta nejpřirozenější a nejlepší strava, co může morče dostat. Ale na druhou stranu jsem roky odchovávala mimča podle toho, jak na tom byly samice ohledně kondice, takže celoročně, neb mám morčata v bytě. A musím říci, že jsem nezaregistrovala rozdíl u mimin vyrostlých na trávě a u mimin na zelenině. A krmím tak, že mají zeleniny fakt hodně, ne že jsou na senu, granulích a občas zelenina co upadne od stolu nebo při vaření. Prostě hromady zeleniny + seno, výjimečně granule.
31.5.2017 19:05Garf
Jezzabell: úplně chápu to rozčarování. My chodíme čuníkům na trávu do ZŠ kterou máme hned u domu.Je to velký oplocený areál, ale průchozí, pejskaři tam oficiálně nesmí a trávu až tak často nesekají. No minule jsem trhala myším večeři a procházela tam ženská s labradorem na volno. A co udělal milý pesan, samozřejmě lítal a očůrával co se dalo. Fakt nechápu, když všude kolem je obří park a zeleno, kam se dá se psem v pohodě jít, proč musí venčit psa na jediném místě, kde je čisto. Zeptala jsem se ženské, jestli to fakt myslí vážně a ještě byla hustá, že si se psem bude chodit prý kde chce...:-(