od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červen v roce 2017
 • Zobrazuji 244 zaznamu.
 • 1.6.2017 08:04Buub
  Ashara

  LOL. U mě jsou naopak trubky velmi oblíbené. Jediné, co ze smetanek nechávají, je srdíčko, když přinesu celou i s kořenem.
  1.6.2017 09:23Jezzabell
  Graf: Ještě mi cvakají zuby a budou dloouho, když kouknu na ten kopec:(
  Jinak k labradorovi na volno mám taky historku..Byla jsem na procházce se psem v parku. Pes je lovecký, takže řádně na vodítku podle nohy a s reflexním obojkem pro jistotu. Zhruba uprostřed hustých porostů rachot a na nás se řítí srneček. Vyděšenej, běžel napřímo na nás. Bylo to v zimě podotýkám. A za ním se řítí na volno labrador. A v dáli bylo slyšet mladou slečnu, jak ho volá.
  V parku je zakázáno pouštět psy na volno, za další pes štval zvěř a to v zimě (může dostat zápal plic a uhynout) a neposlouchal pána na odvolání.
  Vyrazila jsem s milou slečnou (aspoň pro ten den) vrata parku. Doprovodila jí hezky až za ně a seznámila jí nejen s řádem parku, ale i s tím, že je v myslivecké honitbě a tohle se nesmí. PS.: Místní policie si ráda poslechne její argumenty proti těm mým;) A byla venku.
  Je to jen kapka v moři proti lidské lhostejnosti, ať už vůči zvířatům nebo okolí, jako je třeba ta tráva..Bohužel. Děda, než umřel, vždycky tvrdil (cituji)" lidi jsou svině a ty by se střílí celoročně"..vždycky jsem se čertila, jak je pruderní. Ale (asi to jde s věkem) zjišťuju, že určitě s tou první částí měl pravdu;)
  Nejhorší je, že kolem měst se moc na trávu chodit nedá a najít vhodné místo není už sranda..Myslím na pravidelný přísun v období, kdy to jde. Ne na chuť, že vezmu na výletě aspoň na ochutnávku.. A když mizí taková ještě čistá místa, je to škoda.
  1.6.2017 10:14Juvelínka
  K trávě:
  a pak to dopadne tak, že vyčleníte velkou polici v lednici a trávu vozíte z valašska do brna :-D
  1.6.2017 10:21Jezzabell
  Juvelinka: horší je, když jsi nucena jí vozit z valašska nebo z brna do pražské lednice ;)
  (Už se mi to stalo letos 3x...Uhádla jsi obě moje lokality - že tam máš křišťálovou kouli. O víkendu jsem byla v Brně, před tím na Vsetíně:))) )
  1.6.2017 11:27Juvelínka
  :) no lokality se začínají nebezpečně překrývat :-D u nás je to: Zděchov u Vsetína, Valmez a Kroměříž. vždycky slýchám dotazy, jestli v brně tráva neroste- no, použitelná neroste a co by šlo, tak zase hned sekají na vyschlý pažit!
  1.6.2017 11:48Beranek
  Ashara - Tak u nás ty trubky z pampelišek taky chutnají. Ale co mi nesežerou, jsou květy pampelišek. To mi zfutrují jen želvy a křečci :)
  Jinak k trávě. Jsem na tom podobně jako Zbyněk. Trávu nám v Litovli snad každých 14 dní sekají, takže nestihne vyrůst ani po kotníky. Naštěstí má babička malou louku za městem a rostou tam 40 cm velké pampelišky a taky jetelinka. Takže tam vždycky morčatům chodíme na trávu. Nedostávají jí každý den, ale tak 2x do týdne. Naši jedou hlavně na zelenině :)
  1.6.2017 16:33Ylada
  S trávou jsme taky momentálně v krizi. Všude posekáno na cca 2 cm :-(. Nejbližší neposekanou louku máme 2,5 km, takže jezdím na kole s batohem a nůžkami na trávu...
  1.6.2017 18:46Buub
  njn, už začíná senoseč, dolní louka už je posekaná a místa na té druhé, kde nerostl pryskyřník, už jsem vysekala já. ale další louka s jetelem u potoka je pořád použitelná. jak to bude posekané celé, tak chodím na řebříček a pak na divokou mrkev.
  1.6.2017 18:49Jája
  Doporučuju vyzkoušet hřbitovy. Někde kašlou na sekání a psi tam nesmějí. :-)
  1.6.2017 20:39Ylada
  Jája: hřbitov je dobrý nápad. Občas zajdu do areálu blízké nemocnice, jsou tam místa, kde to se sekáním nepřehánějí, ale tam se zase o trávu trochu dohaduju s muflony :-)
  1.6.2017 21:03Ashara
  Asi zkusím těm našim zmlsaným dámám natrhat jeden den výběrově jen pampeliškové trubky (prostě inverzní výběr než obvykle :)) co to udělá :-)
  - - - - -
  Dohady s muflony o trávu bych ráda viděla :))
  - - - - -
  Zajímalo by mně, co si tak kolemjdoucí občas myslí o nás co rvou trávu horem dolem a cpou do koše. Jestlipak je napadne že to je pro morčesí smečku :-)
  Já nedávno kupovala lino v obchodě, a na prodavačův dotaz jestli to chci do chodby nebo do místnosti (asi kvůli zatížitelnosti?) jsem odvětila že pod morčata... podle jeho výrazu tohle ještě neslyšel :)
  1.6.2017 22:51Terka 93
  Ahoj prosím o radu. Mam dva samecky,starsiho a mladšího. Cim vice mladsi roste ,perou se vic a vic a dneska to doslo do extremu a krve.Mam je rada oba ale starší je mazlivejsi,mladsi se nechce nechat ani chytnout.Pomohla by kastrace obou nebo je lepší mladsiho darovat a starsiho kastrovat a pak poridit samicku?
  1.6.2017 23:11Beranek
  Oba je oddelte dřív než se vám pozabíjí. Nejlépe ihned. Kastrace ale dle mě není řeseni. Mam doma kastrovaneho Vilicka, je na volno a když mi náhodou vyskočí třeba RedRock z boxu ( což je velice dominantní samec, Já od něj mám taky pěknou jizvu, když jsem ho před lety odtrhovala od jiného samce, ale ještě že tak mohla jsem o ten prst i prijit), tak musím reagovat velice rychle, jinak by se asi kluci zabily. A to podotýkám je Vilík kastrovany. Určite je ale bez prodlení oddelte.
  1.6.2017 23:20Juvelínka
  Ashara-
  a ta úchylka, když jsme někde na výletě v přírodě, a mě probleskuje hlavou "tak krásná tráva, tu by si dal" :)

  Ylada-
  jojo, taky jezdím s batůžkem na kole, v podstatě ho mám na zádech jen pro ty případné nálezy trávy :D
  1.6.2017 23:20vlocka
  Terka 93 -tohle je strach vsech -kdo si poridi kluci --jak prcek roste do puberty kluci se po 5 mesicich muzou sezrat za ziva --aje pruser --stava se to hodne casto --odelit hned --jak ten starsi tak ten mladsi pubertak musi byt vysresovany --ze prcek je kulihrasek to prckove jsou hladid -mazlinkovat dat si cas s prckem starsi vse umi a vse zna jasnacka ze je klidnejsi ---prcek se uci kazdy den ---
  1.6.2017 23:27Terka93
  Oba uz jsou stejne velci,takze je to o to horsi. Takže mladsiho darovat?:(
  2.6.2017 00:14vlocka
  Terka 93 jeste urcite na tohle tema ti radi odpovi dalsi morcaci tady ver mi --ja mam holky snima je to o neco jednodusi ---kluci jsem mnela taky --ale jak rikam urcite ruzne nazory se dostavy zitra xxx
  - - - - -
  Jak mas velkou klec misto a teritorum hraje roli kolik mesicu je prckovy jaky jsou druch jak ten tvuj starsi -tak mladsi
  2.6.2017 00:18Freya_01
  Terka93: spousta chovatelů mi říkala, jak mám nechat dvě holky u sebe, že se poperou a pak bude klid. nakonec jedna málem přišla o oko, zachránilo se díky bohu. od té doby je dominantní samička prostě sama a spokojená. ta druhá dostala novou kamarádku. myslím si, že je lepší oddělit a vymyslet to jinak, třeba kastrací staršího a pořízení samičky k němu. a mladšího někomu nabídnout. ke mě se podobným způsobem právě dostala ta dominantní, která je ke mě nejmilejší a za nic bych ji nedala. miluji ji, ikdyž vím, že jiné morče nesnese.
  2.6.2017 05:47ratonito
  Taky jsme pořizovali dvě holky, že se neperou. Po chvíli, co jsme je měli, jsem si všimla, že se v lásce nemají. Teď jak jsou starší (asi 7-8 měsíců) je to horší. Černá v jednom kuse drnčí a kroutí zadkem, rezavou honí po kleci a občas klofne do boku. Na druhou stranu je ta černá více ochočená. Ta rezavá si občas vyleze na domek, zkouší nahoře taky drnčet a kroutit zadkem na tu černou ale ta se nedá. Když odpočívají, tak každá v jiném rohu klece. Prostě kámošky to fakt nejsou. Je šance, že se v dospělosti uklidní nebo už to tak zůstává?
  2.6.2017 07:12Zbyněk
  Terka93: moje zkušenost. jakmile se kluci servou, už se dohromady nedají. V podstatě to samé platí u dvou dominantních samic, ale není to časté. Nech je ve dvou klecích vedle sebe, aby si mohli povídat a nepouštěj je k sobě. Kluci jsou šílenci:)
  2.6.2017 09:13Terka93
  Jakmile je ale oddelim,pisti jak blazni a sapou se za tim druhym
  2.6.2017 11:47Garf
  Jája: nad hřbitovem jsem taky uvažovala, chodíme kolem jednoho, kde je obzvlášť šťavnatá tráva,ale řeším poněkud etické problémy. Už se mi totiž stalo, že na nás báby volaly policajty jenom kvůli trhání trávy v základní umělecké škole, natož pak na hřbitově. A druhá věc, možná to ženu až do krajnosti, ale nenapouštějí se mrtvá těla nějakýma konzervačníma chemikáliema, to pak jde všechno do země, ne?
  2.6.2017 13:03Ashara
  Chtěla bych poprosit o rady, třeba budete mít nějaký tip.
  Nedávno jsem morčinám zřídila nový výběh v obýváku podél jedné stěny, ohrazení tvoří kovová ohrádka z půlmetrových dílů spojených za sebou..
  Protože je ale ta stěna hodně dlouhá, tak má ohrádka tendence se kácet - chtěla jsem délku 4,5metru, zatím nejde dát víc než 3,5.

  Mně prostě nenapadá jak to podepřít, aby ohrádka držela. Nemáte nějaký tip?

  Nebo i tip na jiné ohrazení, netrvám vůbec na téhle kovové ohrádce, jen bych ráda aby to bylo i hezké, přece jen je to v obýváku takže dost na očích, takže ne kartony od piva atd...

  Viz poslední fotka v albu
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34041
  - - - - -
  Garf - být tebou, klidně bych na trávu na hřbitov chodila, úcta k mrtvým je jistě nutná, ale nemyslím že zrovna trhání trávy (vždyt je to vlastně údržba zeleně stejně jako když se seká) by bylo nějaké zneuctění. Bohužel nerudné báby se můžou najít všude.
  Jinak myslím že se těla nekonzervují, proč taky, vždyt je žádoucí aby se rozložila ne?
  - - - - -
  Ještě dodám že se mi místo trhání trávy osvědčily velké nůžky - neberu to i s kořínkama když je tráva nižší, a vypadá pak jako posekaná :-)
  2.6.2017 16:29Ehrena
  Terka 93, já mám teda horší zkušenosti s našimi holkami, převážně kluky chovám už skoro 20 let po dvojicích a nikdy jsme problémy neměli, tedy kromě jednoho jediného samečka, který byl slepý a byl asi proto mimořádně opatrný a nesnesl, když se kolem něj někdo moc blízko motal. U něj jediného jsem to musela řešit tak, že byli s jeho kámošem oddělení pletivem. Ostatní kluci se mi spolu nikdy do krve nepoprali a zavedené dvojice spolu vydržely vždy až do smrti jednoho z nich. Díky tomuhle slepému samečkovi mám ale taky tu zkušenost,o že jakmile se dva kluci porvou do krve, už spolu dál být nemůžou. Takže bych radila chovat je oddělené pletivem, jako jsme to měli my. Myslím, že oba samečci tak byli docela spokojení, mohli si pokecat přes mříže a stačilo jim to.
  2.6.2017 19:26Bart
  Ashara - nově teď máme taky místo kartónů tuto kovovou ohrádku. Vypadá to hezky. My ji máme danou cik cak (ve zlomech trochu do V), aby se nekácela. Na dvou místech máme zátaras z venčí větším těžkým kamenem, aby se neposouvala. Ubírá to sice trochu místa ve výběhu, ale my ji máme od zdi asi 1,25m, tak to tolik nevadí.
  2.6.2017 23:13Kombinace antibiotik
  Ahoj setkal jste se někdo s tím, že morče dostala předepsáno (problém s čelistí, otok dásně velký kolem stoliček) dvoje antibiotika dohromady ? Konkrétně enrofloxacin a entizol (což je v podstatě také antibiotikum, i když se to používá i na kokcidie atd.) -samotný enrofloxacin totiž moc nezabírá - zatímco enrofloxacin je skvělý na aerobní bakterie, entizol na anaerobní, oba dva by měli pronikat do kostí, zánětů atd. - takže zitr to poprvé zkouším, ale bojím se co to s morčetem udělá :-o Nicméně volala jsem kvuli tomu jeste na dalsi 2 veteriny a na obou mi rekli ze ke kombinaci 2 antibiotik obcas ve važnějších případech a pri chronických infekcí také pristupují. korát že to není casto používané.
  3.6.2017 07:48zuzanecka
  včera odešla do nebe čiperka
  3.6.2017 09:44Neeen
  Ahoj,měla bych otázku.z důvodu karantény jsem musela jednu samici nechat doma asi tak dva měsíce,ale už ji potřebuji dát zase zpět ven,musím ještě počkat?.nebo ji tam už můžu šoupnout,jinak přes den bývá venku.
  3.6.2017 10:23Ashara
  Neeen
  a je zvyklá na trávu? Pokud jí nosíš trávu a je zvyklá, tak bych ji ven klidně dala, samozřejmě do stínu a ze začátku radši ne v nejvěších vedrech.
  3.6.2017 11:11vlocka
  zuzanecka to mne je moc lito --koukla jsem na tvoje alba --ji bylo jen 2 roky co se stalo -citim stebou -mne odesli dve holky Peprenka 2 tydny tomu jsou -a Karamelka
  - - - - -
  Muzu se na neco zeptat ---vesnicky v cechach jsou vsude a lidi maji travicky a louky a buch vi co --kdyz mate tak velky problem s travickou a to neni zadna sranda --proc nezajedete na vesnicku strediskovou a nepromluvite si s babcama a nebo smladyma tam sadim se ze mlady nesnazi sekat travu -a vy by jste mne li brigadu plus travu kazdy 2 tydny --sadim se ze by nekdo byl stastny za posekani travy i treba kosou nebo sepem a pak to dodelat normalka ---jen napad -to bych udelala ja
  - - - - -
  ja ziju ok pochazim ve stednich cechach Jicin -nova paka a muzu rict ze louky mame vsude a vesnicky taky
  3.6.2017 11:33zuzanecka
  vlocka dvadny nejedla nepila a včera umřela.mela jem ji z vlatního chovu
  3.6.2017 12:39vlocka
  zuzanecka -jojo ty nemas instatni seno doma hned jak morce neji tak dokrmovat kazdy 2h prptpze to mohly byt jen zuby prerostly a mohla tu byt -mnela mokrou bradicku --Karamelka mnela infekci -a udelala jsem ji zuby mnela je prerostly ale byla slaboucka vaha sla dolu strasne rychle z 1kg na 600g a operaci mne po 6 h umrela ale nez jsem koupila instatni seno plus veterinar s morcatkama to jde dolu rychlosti blesku ----pouceni na priste pro mne vzdy mit instatni seno doma a strikacky nikdy nerikej nikdy ---Mas jeste druhou tak ji jdej extra mazlenicko --vic by bolelo ze bylo tvoje odchovany -to mi je jasny xxx
  3.6.2017 12:56zuzanecka
  vlocka uz nemam žadné morče
  3.6.2017 13:02vlocka
  zuzanecko promin ja myslela ze mas Zuzku -
  3.6.2017 13:04Neeen
  Ashara
  :)samozřejmě ,že je zvyklá na trávu,je to veknovní morče,které vydrží i v - 10 °C,ale protože jsem si ji dala dobytu,kde je stálá teplota a momentálně ji chci už dát ven,protože jdou hoblovačky po celém bytě,tak se ptám,jestli ji můžu i přes noc nechat venku,jestli jí nebude zima.
  3.6.2017 13:15zuzanecka
  vlocka zuzka mi umřela na začatku roku
  3.6.2017 18:01ket
  Naše včerejší princezna ♥ https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34050
  4.6.2017 09:22Tygrinka
  Kombinace antibiotik: Entizol není atb a také jsem to jeden čas dávala. Po entizolu mi morče trpělo nechutenstvím a musela jsem trochu dokrmovat. Nemusí to tak být u tvého morčete, ale je dobré mít připravené krmení a počítat s dokrmováním.
  - - - - -
  Tedy dávala jsem kombinaci atb plus entizol...
  - - - - -
  Add tráva ze hřbitova: Blbá náhoda je svině, ale kdysi jsem si otrávila všechna morčata právě trávou natrhanou u zdi hřbitova. Dvakrát dobrý a po třetí to odnesli všichni :o// Jedovatá bylina tam určitě nebyla...
  4.6.2017 12:55Zbyněk
  Tygrinka: tráva na hřbitově není žádoucí, předpokládám, že to někdo ošetřil herbicidem a nestačila ještě zvadnout:(( Osobně bych se před natrháním trávy zeptal hrobníka, jestli to nestříkal. Nepomůže ani umytí trávy, což jsi stejně nedělala, že? Herbicid se natáhne kořeny a tráva není poživatelná.
  4.6.2017 13:54zuzanecka
  Jake smesy nebo granule by jste mi doporučili pro miminko morčete??
  4.6.2017 18:34Buub
  zuzanecka

  směsi žádné, zelené lisované granule jakékoliv značky.
  4.6.2017 22:11Jezzabell
  zuzanecka: mně všichni prckové odrůstali na Oxbow Cavy Performance Young Guinea Pig . https://obchod.kralici.cz/p1722-oxbow-oxbow-cavy-performance-young-guinea-pig.aspx
  Směskám jsem se taky vyhýbala obloukem.
  4.6.2017 23:37Kombinace antibiotik
  tygrinka: díky za odpoved, moje se naopak rozjedlo zatím :) Jinak optala jsem se Jekla z Brna a ten mi řekl že je to vlastně chemoterapeutikum (stejně jako sumetrolim apod. - a používá se to i na bakteriální infekce takže se to chová i jako antibiotikum proti anaerobním bakteriím) ...a tohle je ze stránky 1.lékařské fkulty : Entizol je lék, který patří mezi antibiotika ze skupiny nitroimidazolů. Účinnou látkou preparátu je sloučenina metronidazol.

  Princip: Metronidazol se dostává dovnitř bakteriálních buněk, napadá jejich buněčné enzymy a navíc poškozuje bakteriální DNA. Velmi dobrého účinku dosahuje v tzv. anaerobních bakteriích, které k životu nepotřebují kyslík.


  takže je to vlastně antimiktobiální látka (= antibiotikum) :-) Jekl řekl, že s epoužívá dokonce i na léčbu zánětů čelisti (i kostí) jelikož je vysoce účinný na bakterie které žijí v prostředí bez kyslíku, zatímco enrofloxcin, který se s ním kombinuje zase na bakterie aerobní :-)
  5.6.2017 10:13Saryk
  zuzanecka:ze směsek je dobrá KR profesional od firmy Apetit.A granule Berkel futter.
  Oboji používam v chovu a spokojenost.
  5.6.2017 10:35Katjusa
  zuzenečka- ja kupuju jen berkel ten davam jen v zimě v letě jsou v ohradě na travě,kde maminam a miminam přidavam oves vločky a hazim šlupky od jablek,navečer jdou do boxu kde maji jen seno a vodu a pěkně prospivaji,samozřejmě ne každy ma zahradu,jinak asi bych jim davala ten berkel během roku pořad atd...zkoušela jsem i ty drahe a vysledek stejny podle mě je to jen reklama nic vic
  5.6.2017 11:07Buub
  berkel je super.

  já ho teda dávám i teď, protože na jaře jsem se rozšoupla tak je potřeba to dokrmit, a kombinace berkel a tráva je teda brutální.
  5.6.2017 11:57ratonito
  Zbyněk: já třeba na hřbitov na trávu chodím. Hrobníka jsem se teda neptala ale předpokládám, že té trávě nic není. Než začnou hroby, tak je od zadní brány travnatá plocha, nechcu říct přímo louka, kterou podle potřeby posečou.
  Zrovna před chvílí jsem tam byla a na cestičce sedělo ptáče, pravděpodobně vypadlé z hnizda, skoro sem na něho šlápla. Mělo ještě pár miminčích peříček, otvíralo zobáček... Tak jsem ho pošoupla kousek do trávy, dokonce malinko popoletělo ale dobře asi nedopadne, co?
  5.6.2017 12:34Garf
  ratonito: naopak, o takových ptáčatech většinou jejich rodiče dobře vědí. Největší chyba je, odnášt si je domů. Pokud ho nezblajzne nějaký predátor, má celkem šanci na přežití.
  5.6.2017 15:08Ylada
  ratonito: první výlet z hnízda se ptáčeti většinou úplně nepovede....nejlepší je posadit ptáče poblíž nálezu na nějakou větev, oni už si ho rodiče najdou. Hlavně - jak píše Garf - ho nikam nenosit.
  5.6.2017 18:33zuzanecka
  co říkate na darvin??
  - - - - -
  myslim darwinc
  5.6.2017 19:53Kájka
  My dáváme morčíkovi granulky jen jako mlsání: Cavia complete (od Versele Laga)
  Strašně mu chutnají, tak je používáme i jako lákadlo nejvyššího kalibru ,-) Stačí zašustit pytlíkem a už běží... :-))
  - - - - -
  Ylada: Neboj! ptačí maminky létají dokrmovat a ptáče možná brzo začne létat.
  Vloni na dovolené v Beskydech naše děti prožívaly vzrušující dny se 2 ptáčaty, které několik dní pozorovaly. Ptáčci asi nevypadly z hnízda, spíš opustili hnízdo. Zřejmě se jim "ztratila" (nevrátila) maminka (myslím, že se s ní nejspíš něco stalo) Nejdřív po zemi hopkal jeden, za pár hodin druhý... Jeden ještě neuměl létat, druhý jen trošku, druhý den už dělaly kratší lety oba dva, třetí den už létali oba a pak zmizeli. Děti pak ještě dlouho vzpomínaly, copak asi dělají Písk a Kvík :-)
  5.6.2017 21:58Zbyněk
  ratonito: je to prostě sázka do loterie, viz Tygrinka, já jsem paranoidně opatrný:) Vyvraždit si moje miláčky se mi nechce! Hřbitov je prostě místo s velkou šancí chemického ošetření trávy, nestojí to za riziko.

  Zuzanečka: já dávám Darwina pořád a v pohodě, baští to i mimina:)
  5.6.2017 23:00Tygrinka
  Kombinace antibiotik: Tak já četla jen příbalák, kde se píše jen o tom, že je to ENTIZOL patří do skupiny léků zvané gynekologika, antiinfektiva, antiseptika a imidazolové deriváty a od mudr mám info, že je to chemoterapeutikum, tj. podobné jako atb. Nicméně se hádat nebudu, jestli to mudr řadí do skupiny atb, tak je to tak :o) V každém případě je to dobrá věc a používá se tak, jak jsi napsala a jak ti řekl vet. U mého morčíka to bohužel nezabralo, ale mně to v kombinaci s atb ubilo Heliobakterii, co mi dělala bordel v žaludku. Takže dávej dle rozpisu a ať je morčík brzy v pořádku :o)
  6.6.2017 07:20Lulu a Bobík
  Prosím o radu, pořídila jsem Ecosin, na internetu i tu v diskuzi bylo, že se koupe jednou týdně. V letáku je ale třikrát v jednom týdnu, tak nevím. Poradí někdo?
  6.6.2017 12:06vlocka
  Neco jsem nasla uplne mne to dostalo vim ze pisou pro ptaky ale to je prece jedno budu myslet ne v kolejich ale i mimo na travu plus travicku si pestuju doma a dam jim to do klece na zaveseni ---pro morcatka vymakany plus ta drevena tycka -http://www.zooplus.co.uk/shop/birds/supplements/supplementary_food/198434?rrec=true
  6.6.2017 16:48Veronicka
  Stane se něco morčeti když by jeflo krmivo pro křečky ? Omylem jsem vzala špatný pytel
  6.6.2017 21:43Buub
  mrtvé k zemi nepadne, ale ideál to rozhodně není. krmivo pro křečky bývá směska, což samo o sobě pro morče moc není. křeček taky potřebuje víc bílkovin než morče. a v krmení pro křečka zase není přidaný žádný vitamín c.
  7.6.2017 06:49Veronicka
  Takže ji to můžu dat nebo ne ?
  7.6.2017 08:50vlocka
  Veronicka - ne nedavej ji to -je to na pendrek -kup ji novy jidlo a co ma obsah vitamin C pro morcata prosim te
  7.6.2017 11:37Buub
  ale tak pokud je morče krmené tak jak má - seno neomezeně, spoustu zeleniny, teď v sezoně i trávu, a do toho dostane 1x denně lžičku směsky pro křečky, proč ne.
  7.6.2017 12:42Katjusa
  vločky ja bych ani nove nekupovala ted je travy dost vitaminy tam jsou taky
  7.6.2017 13:53Ashara
  Teď co je pěkná tráva krmím popravdě jen trávou a senem, obojí mají v jesličkách takřka nepřetržitě, co je tráva tak nedávám zeleninu ani granule (nebo jen občas jako pamlsek, ale rozhodně ne žádné významné množství) - hrozí nedostatek něčeho?
  7.6.2017 16:52Buub
  Ashara

  Ne.
  7.6.2017 17:14JN
  Nevíte prosím o chs morčat v Plzni a okolí? Ideálně, pokud by měli v blízké době morčátka k odběru. Děkuji
  7.6.2017 18:06Tygrinka
  Veronicka: Pokud je ve složení živočišná bílkovina, mléko, syrovátka, atp., tak to nedávej.
  8.6.2017 11:42JohankaAmalka
  Ahoj, mohla bych se zeptat co znamená když morčátka mají suchá ouška. Moje morčátka je mají v pořádku ale v poslední době jsem se setkala s morčátky které měli suché uši.
  8.6.2017 13:52Ashara
  Jak to myslíte, suché uši? Jako že na nich mají nějaké šupinky?
  10.6.2017 09:48nokilopolo😗
  Ahoj pomozte mi prosím moje morčata maji parazity ale žádné z uvedených jsou spíše oranžové a pohybují se a jsou tam taky bílé tečky morčata maji +- 4 dny a žijí samy bez maminky protože jim při porodu umřela je mi jich líto 😥 pokuď někdo ví co to je a jak se toho mám zbavit tak mi prosím poraďte. DĚKUJI
  - - - - -
  Ráda bych vám poslala fotku ale nevim jak a myslím si že to ani nejde
  10.6.2017 12:08Neeen
  Ahoj měla bych pár dotazů.
  1.musela jsem mít jednu morčici doma,která žila venku a chi ji dát zase ven ,můžu ji tam jen tak šoupnout?popř. jak ji mám připravit na výkyvy teplot?
  2.Dale bych se chtěla zeptat jak je to s trvanlivostí granulí,četla jsem si ,že se nemají kupovat zásoby,protože se granule rychle kazí,ale já mám jeden nenačatý pytel,tak se bojím,aby se mi nezkazil
  3.dáváte morčatům sušenou kopřivu?
  10.6.2017 17:23Buub
  Neeen

  1. dala bych ji normálně ven
  2. v granulích po 6 týdnech po vyrobení mizí vitamín C, ale to přes sezonu když je tráva tak nějak nevadí
  3. nedávám, kdo se má sušit s kopřivami, na to nemám místo ani čas. občas dávám zavadlou.
  10.6.2017 19:56Zbyněk
  nokilopolo: ty morčata nějak uměle krmíš?? Jeslti ne, umřou! A vezmi je na veterinu pro identifikaci parazitů!
  11.6.2017 09:35JohankaAmalka
  Suché uši, něco jako lupínky, šupinky, majitelé těch morčat tvrdí že jsou zdravá ale podle mého tomu tak neni. Mám podezření jestli to není třeba ušní svrab, nebo tak něco.
  11.6.2017 11:32zuzanecka
  Myslite že je dobré dát morčeti do klece. Dřevěný domeček ve kterým už umřeli dvě morčata??
  11.6.2017 11:40Buub
  Mno, protože ti uhynulo to první morče na nějaký absces či co, takový domeček bych teda spálila a koupila nový.
  11.6.2017 17:20zuzanecka
  Používá někdo tento vitamin Trink + Fit
  - - - - -
  Davá nekdo morčatum do piti Acidomid K ?? Vím že je to pro králíky. Dočetla jsem se že je to i pro morčata
  11.6.2017 17:34Buub
  zuzanecka

  když máš morče v čistém prostředí a krmíš ho tak, jak morče potřebuje, do vody už žádný věci přidávat nepotřebuješ.
  11.6.2017 17:42JohankaAmalka
  Já jediný co přidávám je občas v zimě když není tolik ovoce a zeleniny tak vitamín C do vody, jinak nic. :)
  11.6.2017 17:59Zbyněk
  Buub: tak tohle v Berouně určitě nemáte: http://www.oranzovestranky.cz/obrazky/galerie/Krusne_louka.jpg :))Fotil jsem dneska v Krušných horách, pouze mobilem, zrcadlovka byla doma. Celou cestu jsem si říkal, že bych se na chvíli transfornoval do morčete, protože louky tam fakt nejsou monokulturní, ale naprosto úžasné!
  11.6.2017 18:58Neeen
  Buub:díky za odpovědi:)
  11.6.2017 22:46Jezzabell
  Chci se zeptat, eMík mi začal při jídle chrochtat. Je to strašnej zvuk. V koutkách očí má jakoby bílé mlíčí. Ne moc, ale trochu ano.
  Chuť k jídlu má pořád stejnou, zájem o věci kolem v pohodě. Veterinář je až ve čtvrtek (specialista na hlodavce). Je to pro něj nebezpečné? Vydrží to do té doby?
  Díky za odpovědi..
  11.6.2017 22:56Jarinka
  Naše Pralinka má novou kamarádku:-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34060
  11.6.2017 23:46Tygrinka
  Jezzabell: Párkrát se mi stalo, že měli myšáci podrážděný nosík, chvíli chrčeli, pak si odkašlali a byl pokoj. Bílé mlíčí mívají po umývání. Mohlo se to jen takhle sejít... Kdyby se to rapidně horšilo, tak samozřejmě vet a to hned zítra. Rtg hlavy a prohmátnout krk a hlavu umí i psí veterinář...
  12.6.2017 09:02uj uj
  Zbyněk:
  Tak ti nevím, toho pryskyřníku.... :-D Ale máš pravdu, louka je to krásná... a abys věděl, u Berouna taky máme hezké louky, na některých místech ovšem bohužel stepního charakteru... :-) :-P
  12.6.2017 09:31Kájka
  Jarinka: moc pěkná malá morčinka :-)
  Holky vypadají spokojeně (jako maminka s dcerou).
  12.6.2017 11:03Jezzabell
  Tygrinka: Nehorší se to, pozoruju ho neustále, kdyby něco, mám v záloze výlet přes půl Prahy na Bílou horu nebo tak něco..Valeš už eMíka důvěrně zná;) Díky moc za info;)
  12.6.2017 11:52zuzanecka
  Dava nekdo morcatum acidomit k??
  12.6.2017 16:47Zbyněk
  uj uj: mě pak došlo, že Beroun se nachází jaksi na kraji známé rezervace:)) Ale v Krušných je to opravdu nádherné, louka jak v alpách na jaře:))
  12.6.2017 16:54Kájka
  Zbyněk: krásná louka :-) To se jentak nevidí.
  Jezdíme často na Vysočinu a připadá mi, že louky strašně ubývají (jsou opravdu málo), a co se týče polí, tak letos je všude samá řepka, řepka a řepka... :-(
  12.6.2017 18:31morčátko 98
  Jaké jsou nejlepší rozměry domečku pro morče ?
  12.6.2017 22:36Ashara
  Když je tu koukám několik Berouňáků, dáte tip kam chodíte se svými morčíky na veterinu?

  Nic akutně nepotřebuji, ale je dobré vědět kam jít pro případ "co kdyby".
  Já byla zatím jen v Králově Dvoře na klinice Anděl, přítomná paní doktorka milá a snaživá, ale evidentně mají morčata jen okrajově.
  13.6.2017 07:30Buub
  Ashara

  kdyby něco, tak křič na mě. průšvihy se zubama na hůrku do prahy:)
  13.6.2017 07:39Ashara
  Buub
  děkuju, a máš i někde ordinaci?
  13.6.2017 07:42Buub
  http://zverolekarka.com/
  13.6.2017 08:10Ashara
  Děkuju :-)
  13.6.2017 09:34Kájka
  Buub: Přemýšlím, jestli někdy zajít s našim morčíkem (věk: 8 měsíců) na veterinu jenom na prev. prohlídku (nechat ho prohlídnout, zda je OK, hlavně zoubky) Na druhou stranu si říkám, zda ho stresovat, když vypadá zdravě, je bez problémů, baští pěkně, viditelně prospívá. Co Ty na to (jako veterinářka)?
  13.6.2017 10:43Katjusa
  kajka-poku prospiva a vypada zdravě tak nač ho chceš tahat na veterinu? ti to povi každy
  13.6.2017 11:15Buub
  pokud morče žere a přibírá nebo si drží váhu, veterinář na něm stejně nic nevykouká. tak maximálně může ostříhat drápky a vyčistit vak u samečka.
  13.6.2017 13:44Kájka
  No, mně jde vlastě jen o zoubky.
  I když fakt je, že s králindou jsem chodívala na očkování po půl roce + dělali ji vždy celkovou prohlídku (na VFU) a nakonec nic platné... "odešla" kvůli abscesům (od zubů), po několika operacích :-(
  13.6.2017 19:08Buub
  jen velmi málo jde poznat prohlídkou dutiny ústní bez anestezie a i prohlídka v anestezii říká výrazně méně než rtg v anestezii. nějak mi přijde, že uspávat 2x do roka zdravé zvíře, aby se mu udělal rentgen hlavy a prohlídka zubů s rozvěračem mu život ukrátí spíš, než pokud se případné problémy budou řešit až nastanou, pokud se budou řešit hned.
  - - - - -
  tak holky ještě nic, přestože v půlce měsíce už by teoreticky první vlna mohla vypuknout a až mají problém procpat se do domečků. je teda pravda, že na trávě a berkelu jsou teda vykrmené opravdu jak guinejská prasátka, takže to s tím pupkem může trochu mást.

  a vejce v líhni jedou do finiše, občas se některé hýbe, tak snad je to na dobré cestě všechno.
  13.6.2017 20:44Ewulka
  Dobrý den, ahoj
  prosím, máte někdo "zkušenosti" se šedým zákalem u morčat? Mám u morčete podezření právě na tuto nemoc.... :/
  13.6.2017 21:44Ehrena
  Ewulka, nemá jen poraněné oko třeba od sena?
  13.6.2017 22:10Buub
  Ewulka

  šedé nebo namodralé oko, kdy není vidět vůbec žádná struktura uvnitř, není šedý zákal, ale otok rohovky způsobený nejčastěji jejím poraněním.

  Bělavý hrbatý okraj, který se tvoří na okraji duhovky a způsobuje, že její obrys se zdá nepravidelný, taky není šedý zákal, ale kalcifikace závěsu rohovky a je to neškodné.

  Šedý zákal je stav, kdy oko vypadá na první pohled úplně normálně, ale místo toho, aby v zornici byla tma a černo, zvláště pod určitým úhlem se jeví vnitřek oka šedý až bílý. U morčat bývá spojen s cukrovkou nebo může být vrozený. slepota morčeti až tak nevadí, cukrovka ano, ale s ní se stejně nedá nic moc dělat.
  14.6.2017 09:56JohankaAmalka
  Dobrý den, nemáte prosím někdo zkušenosti s léčbou začínajícího svrabu na nožičkách a uších? Dá se to vyléčit nějak doma nebo se musí na veterinu v každém případě? Zatím jsem zvýšila vitamín C a mažem tea tree olejíčkem. Děkuji
  14.6.2017 13:16Greandin
  Zdravím po dlouhé době, a poprosila bych rovnou o radu. Dnes ráno jsem byla na veterině s morčinou s podezřením na zánět močových cest, což po vyšetření moči bylo potvrzeno (v moči byly stopy krve). Dostala injekčně atb, léky na bolest a něco na výživu, protože přestala jíst. Chci se zeptat zkušenějších či přímo veterinářky Buub z čeho to mohla dostat. Venku nebyla a doma je stále stejné prostředí a stejné složení jídla a v průvanu taky klec holky nemají.Tak ať vím, kde mohl nastat problém.
  A druhá otázka: sama taky občas v zimě trpím na záněty "močáku" a mě pomáhají brusinky v kapkách nebo lichořeřišnice. Je vhodné něco takového podat i morčeti?
  Děkuji za rady.
  14.6.2017 14:06Smirny
  Greandin: a dělali ultrazvuk nebo rentgen? Mohl by to být i kamínek v močových cestách. Obvzlášt pokud nechce jíst, tak má pravděpodobně větší bolest. Důležité je ji kdyžtak dokrmovat, nesmí být bez potravy.
  14.6.2017 14:18Greandin
  Smirny: rtg ani ultrazvuk nedělali. Po lécích na bolest začala jíst pak už sama a včera v noci když mi nejedla jsem do ni narvala Rodicare.
  Ten vývoj nemoci byl fakt dost prudký. Včera ráno byla zcela v pohodě, večer začala kňourat a hrbit se při močení, ale jedla a pak v noci jíst přestala.
  Zítra jdeme na kontrolu a na další dávku atb, tak zkusím rtg paní veterinářce nadhodit.
  14.6.2017 22:56kokina
  Ahoj, mám dvě morčata samečky. Budou mít 6 let. Bydlí spolu. Jeden z nich už dva roky pomaličku ubírá na váze a prostě je na něm znát stáří. Na veterině nebylo zjištěna žádná příčina proč to tak je, morče je dle doktora zdravé. Teď posledních pár dní bojujeme s tím že tento hubený sameček má neustále jakoby povytažený penis - oproti druhému samečkovi se kterým máme srovnání. Samozřejmě se mu tam pak dostávají nečistoty atd. Vždycky mu to večer vyčistíme vodou odstraníme viditelné nečistoty, trošku namažeme lanolínem a opatrně zasuneme zpět. Jenže ti dva samečci po sobě běžně "lezou" takže ani ne za 5 minut je penis ve stejném stavu jak byl :( Nevíte proč se to děje a proč jej nemůže sám zastrčit zpět? Morče normálně žere, nejeví se jako "nemocné". Děkuju za rady k doktorovi půjdeme.
  14.6.2017 23:14Smirny
  Greandin: tak pokud se hrbí, tak bych si myslela, že to bude ten kamínek:-( Teď je to skoro rok, co mám operovaného samečka, taky se den ze dne projevilo.. Mám kdyžtak psáno v "novinkách", jak to probíhalo.. Kdyžtak mrkněte, je to nadpis: Akutní operace Paramonka ( ze dne 4.7.2016)
  Taky se hrbil, jako když nejde nic vyčůrat:-( Držím pěsti..
  - - - - -
  http://chs-blue-bee.webnode.cz/novinky/newscbm_503213/10/
  - - - - -
  když se sjede úplně dolů na stránce
  15.6.2017 06:51Zbyněk
  Greandin: lichořeřišnice se obvykle dělá v alkoholu, tam bych byl opatrný, ale pokud má kámen, tak běžné prostředky nepomohou. Na prostý zánět je vynikající Uroval sirup - https://doplnky-stravy.heureka.cz/uroval-mega-brusinka-forte-sirup-500-ml/ u člověka pak urologický čaj, lichořeřišnice a Rowatinex, všechno je to přírodní, ale asi nic z toho nedáš morčeti:) Pokud má kámen, mohl by pomoci fenykl, prý je rozpouští, ale osobní zkušenost s tím nemám.
  - - - - -
  JohankaAmalka: a ty poznáš svrab?? Šel bych určitě na veterinu a ne, tea tree olej na svrab opravdu nepomůže. Injekci, nebo spot.
  15.6.2017 08:12Smirny
  Zbyněk: taky jsem to o fenyklu cetla, takze davam obcas vsem morcatum a tomu operovanemu 2x tydne. I jsem si ho vloni vypestovala na zahrade a letos tam uz vylezl zase:-) Jen ten muj morcak musel na operaci akutne, tam bych to uz fenyklem nerozehnala:-( Dle dr. byl v ohrozeni zivota, jak z nej nemohla moč ven z těla.
  15.6.2017 10:02Juvelínka
  kokina- my jsme tohle řešili u mladého pětiměsíčního samečka. byli jsme na veterině (dřív jsme měli samičku, tak jsme si vyčuhující anatomií samečka nebyli moc jistí :) a veterinářka říkala, ž pokud by se to opakovalo, mohl by to být špatný růst v těch partiích nebo i kamínek, pokud tam není zjevná příčina jako nečistoty, zánět...
  15.6.2017 17:55JohankaAmalka
  Zbyněk:

  Svrab i plíseň jsem měla u prvního morčete (bohužel jsem si to takhle přinesla ze zverimexu), vše jsme řešili přes veterinu. Dostal spot on ten mu nepomohl a pak dostal ještě injekci která mu už pomohla. Morčátka o kterých píšu nejsou moje, jen jsem se snažila pomoci jiným, hledám nějakou jinou alternativu jak se dá takhle nemocným morčátkům pomoci, třeba přes nějaké babské rady nebo tak něco, v poslední době se totiž setkávám s lidma který si koupí morčátko a pak se jim objeví svrab nebo plíseň ale o veterině nechtějí ani slyšet. :( Přeci si koupili morče za 120kč tak za něj nebudou utrácet víc. Tak jsem právě myslela jestli se to nedá řešit nějak jinak. Já si pamatuji že jsem tehdy za vyléčení morčáka dala kolem tisícovky a nikdy jsem toho nelitovala a morčátko se dožilo krásných 5ti let.
  15.6.2017 18:28kaca morce
  morčátko my umřelo mělo uplne nafouklou hlavicku a pulku telicka a vsimla jsem si ze nevipilo vůbec nic proc asi umřelo dekuji za odpověď
  15.6.2017 20:58Zbyněk
  JohankaAmalka: Ivomec je zaručený, já používám pro smečku Stronghold pro 40 kg psa, dvě kapky na morče a je taktéž vymalováno, ale pro jedno morče je to nesmysl. 700 korun, injekce je levnější. Je dobré nenechat to rozjet, svrab morče zabije.
  15.6.2017 21:48Smirny
  Kaca morce: tak odpoved by ti dal asi pouze veterinar, kdyby provedl pitvu..
  15.6.2017 23:25Monisek 08
  Od jakého věku se může dát morče ven do výběhu s trávou?
  16.6.2017 08:14Smirny
  Monisek: Kdyz je opravdu pekne a sucho, tak klidne hned:-) Ovsem s maminkou, te tam dat vodu, hodne pije, kdyz koji. Zajistit stin, zabezpecit pred predatory a mit vybeh, kterym malinkate morcatko neproleze skrz. Vybeh a travu si uzije ale spise maminka prvni dny:-)
  16.6.2017 10:09JohankaAmalka
  Zbyněk: Děkuju moc za odpověď. :)
  16.6.2017 17:28Morčátko mottled
  Dobrý den, jen bych se chtela zeptat, když mi morce hýbe na jednu stranu s krkem a motá se co mám dělat ? 😢 předem děkuji MM.
  16.6.2017 18:34Garf
  Morčátko mottled: co třeba vzít morče na veterinu? Kdybys chodila do strany a motala se, jdeš k lékaři, nebo hledáš na internetu, co by to asi zhruba mohlo být?

  Předpokládám, že bude následovat výčet výmluv, proč to nejde...:-( Přece než si pořídím živého tvora, tak zvážím, zda se o něj chci a mohu postarat a to včetně veterinární péče... :-(
  16.6.2017 18:51Morčátko mottled
  Graft:Ano na veterinu půjdu, jen jsem se chtěla zeptat co to asi může být...tak jsem požádala o pomoc ...A s tímto nemam žádné zkušenosti, tak mi prosím takhle napište děkuji. MM
  16.6.2017 19:54Smirny
  Morčátko mottled: Mohla by to být mrtvička nebo nějaký zánět v oušku třeba. Ale určitě dojděte na tu veterinu, jak to půjde:-)
  16.6.2017 21:57Bejlinka
  Máte někdo skinny morčátko od paní Blanky Hubičkové.
  16.6.2017 23:00Morčátko mottled
  Smirny: dekuju moc urco zajdu ☺
  17.6.2017 13:28Ashara
  Morčátko mottled
  zkus se začíst třeba tady
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/nerv.htm#hlava
  a sice mám morčata ještě krátce takže moc zkušeností nemám, ale už jsem z diskuzí pochopila že když se u morčat něco "kazí" tak to pak jde bohužel většinou hodně rychle, proto se vyplatí nečekat co se z toho vyvrbí, jak už psaly Smirny a Garf.
  17.6.2017 14:12Smirny
  Bejlinka: to bude asi nejaka hobby chovatelka? To jmeno vubec neznam mezi chovateli skinniku.
  17.6.2017 18:18Buub
  trochu OT, ale pochlubit se musím: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32737

  myši jsou zatím pořád jen pupkaté a pupkatější. tohle se na světě ocitlo ve středu a ve čtvrtek a musím teda říct, že se s porovnáním s cuyi jsou asi tak milionkrát méně plaché.
  17.6.2017 18:23Zbyněk
  Buub: jsou boží:)) Pokud si hraješ na kvočnu, pak chápu, že za tebou běhají:)))
  17.6.2017 19:07Kájka
  Zbyněk: a jak to vypadá u vás? budou mimča?
  18.6.2017 11:34Zbyněk
  Kájka: bohužel nebudou. Ráno byla čilá, baštila, odjel jsem na hodinu z bytu a když jsem se vrátil, tak už bylo po porodu. Všechna mláďata mrtvá, měla čtyři, čtvrté nebylo dobře vybalené a byla u něj placenta, zbylé jsem nenašel. Přitom ještě ráno měla pohyby, takže se něco pokazilo u porodu, zřejmě, pravděpodobně je vybalila pozdě, nevím. Dva nádherní damlatinci a dva černí, od 57 do 85 gramů, prostě bych brečel.
  18.6.2017 11:45MeggiMischell
  Dobrý den, mám 3 morčátka. Včera jsem zjistila že jedna nemá drápek. Měla tam kapku zaschlé krve. Říkala jsem si že to doroste. Dneska ráno jsem ale zjistila že jí další drápek chybí. Na druhé pacce, opět ukazováček. Zase tam byla kapka zaschlé krve. Jsem z toho zoufalá :( bojím se o ni protože ještě k tomu změnila barvu moči. Má jí teď takovou oranžovou, ale myslím že je to ze zeleniny. Myslíte že jí to mohly udělat ostatní morčata? Nebo si to udělala sama? Mám jí od nich oddělit? Můžu jí nějak pomoct? Mám o ni fakt strach... protože se čas od času s ostatníma prožene, ale nijak si neubližují když u nich jsem, pouze se zatrašují.
  - - - - -
  *zastrašují
  18.6.2017 19:24Kájka
  Zbyněk: Achjo, to mi je líto :-((
  - - - - -
  Náš morčík byl jedinný z vrhu, kdo přežil (ostatní 3 morčátka ne)
  18.6.2017 20:49Ivula
  Zbyněk

  To mě mrzí:-(
  A jak je na tom samička? Btw. jak je stará? Nemohl být problém v tomto?
  18.6.2017 21:18Zbyněk
  Kájka, Ivula: obrečel jsem to. Samička je naštěstí zatím v pohodě, běhá, baští, právě se cpe vločkama, s holkama přiběhne na zavolání, na večeři byla první v kleci. Zatím nejásám a modlím se, aby byly venku všechny placenty. No a na konci srpna to zkusíme znovu a uvidíme.

  Kdybyste někdo věděl o osiřelých miminkách, mám doma opsamocenou, laktující samičku.
  18.6.2017 23:03Kájka
  Zbyněk: Přeju, aŤ je samička v pořádku. Určitě bude, když to tak zatím vypadá. Držte se!
  19.6.2017 10:39Katjusa
  tak včera mi umřel skinniček takovy naš nadsamec jeiny sameček ,bylo mu 5let přes den v ohradě žral vše v pohodě na večerměla dcera všechny morčiky dat domu tak jako každy den,to už ležel na boku trochu dychal ale do chvilky naposled ,obrečela jsem ho byl ochočeny moc dobře ale už neni
  19.6.2017 12:29Lentila
  Máme morče přes 8 let staré, před cca 2 dny se přestalo hýbat na zadní nožky, ale stále baští a má chuť žít. Nemám srdce jí nechat utratit, ale takto nemůže dlouho vydržet.
  19.6.2017 14:12Buub
  Lentila

  bych neměla srdce se na to dívat.
  19.6.2017 14:53Zbyněk
  Lentila: já bych to řekl takto: jestliže ochrnul na zadeček, ale radostně se vrhá na potravu, žere a vylučuje, no tak ok, ještě bych ho asi chvíli nechal, ale spíš se přikláním k názoru Buub. To jídlo je ale podstatné, plus čištění podestýlky pod zadečkem, aby neležel v louži moče a hromadě bobků
  19.6.2017 14:56Ehrena
  Lentila, u našich dvou samíček se to přibližně v osmi letech taky stalo, ale po přidání vitamínu C se to zase zlepšilo a bylo to potom až do konce v pořádku. Moc jsem tomu tehdy nevěřila, že by to mohlo pomoci, veterinářka to tipovala na problém od cyst na vaječnících, ale opravdu se obě dvě zlepšily a až do konce normálně chodily.
  - - - - -
  Ten vitamín C byl můj vlastní hokus pokus.
  19.6.2017 17:28Kájka
  Katjusa: To mi je líto :-( A to je u skiníků jako stářím nebo spíš mu něco bylo?

  Lentila: Já si myslím, že to poznáš, kdy přijde ten čas. Vím, jak těžké je takové rozhodnutí.
  Některá zvířátka jsou velcí bojovníci a mají chuť žít a baštit až do samého konce (měli jsme to tak s králindou)
  19.6.2017 22:58Morcatko01
  Dobrý den chci se zeptat nase morcatko si čas od času pšíkne ale z nosu mu neteče chtěla bych se tedy zeptat co to může být a případně co pro nej mohu udelat (pres noc míváme otevřená okna, ale pruvan neni)
  20.6.2017 09:53holcicky
  Morcatko01,mohlo mu třeba vletět něco do nosánku a pčíknutím se toho zbavilo.Občas mi tak moje holky taky pčiknou.Pokuď by to bylo častěji uvažovala bych třeba jestli není na něco alergické třeba na prašnou podestýlku... Pokuď je hravá a baští tak bych to moc neřešila,zkoumala bych spíš kdy pčika...
  20.6.2017 10:02Jasna
  Ahoj, potrebujem poradiť. Som začínajúci chovateľ, morčiatka som mala naposledy ako malé dieťa, pred týždňom sme dve samičky kúpili pre dcérku. Kúpili sme ich z obchodu so zvieratkami, čo sa veľmi neodporúča, ale v našom okrese sme nevedeli nájsť žiadneho domáceho chovateľa. Všade sa píše, že samičky sú nekonfliktné atď. naše sa ale bijú, resp. jedna z nich je úplne bojazlivá, druhá dominantná - nechá sa pohladiť, je odvážna, komunikuje, tá druhá bojazlivá sa len skrýva a plaší. Beriem to tak, že to chce čas, určite si na nás zvykne. Problém ale máme teda s tou bitkou. Tá dominantná tú plachú stále hryzie, nie je to pri jedle, iba tak z ničoho nič, jednoducho ju hryzne keď stojí vedľa nej, alebo ju vyháňa z pelieška. Tá druhá občas až "narieka" - asi od bolesti aj od strachu, inokedy sa iba skryje do sena a tam čuší. Je mi to veľmi ľúto, rada by som aby boli kamarátky, nechcem ich chovať oddelene, kúpili sme dve morčiatka, aby nebolo ani jedno z nich samé...Viem, že ich máme iba týždeň, myslíte, že časom si na seba zvyknú, že sa to zlepší? Alebo? Čo robiť? Napadlo mi prikúpiť ešte jedno morčiatko, možno staršiu samičku, ktorá by tú dominantnú trochu spacifikovala, ale neviem či je to najlepší nápad. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
  20.6.2017 10:12holcicky
  Jasna,oni to prostě někdy dělají a tím ukazují své postavení která bude kterou poslouchat.Pokuď se nebiji do krve tak bych je od sebe nedávala pryč ať si to vyřeší.Já mám takovou jednu blbku která občas štípne mladší a má z toho velkou radost.Na dominu si nedovolí,respektivně když se zapomene tak ji cvakne taky,ale ta se nedá a prožene ji za to.Doma ji říkáme,že je ještě ve svých čtyř let v pubertě.Zkus ji nějak zabavit ta moje to dělá,když se nudí.
  20.6.2017 10:45Zbyněk
  Katjusa: to mě moc mrzí:( Na druhou stranu měl na skinníka krásný věk a konec byl bez trápení, dokrmování atd. Zkus se na to podívat i z téhle stránky, ale je to těžké.

  Morcatko01: skoč s ním na veterinu, nejspíš se mu něco zaseklo v dýchacích cestách, je potřeba je prohlédnout, smítko může být na kraji a zahnisat.
  - - - - -
  Jasna: vzácně ta dominantní honí druhou pořád, ale měly by si zvyknout. Zkusil bych se domluvit ve zverimexu, jestli by si nevzali tu plachou zpět a nedali jinou, třeba si sednou lépe
  20.6.2017 10:51Katjusa
  kajka-on nemocny niky nebyl,pravě že v ten den žral travu venku v ohradě nic mu nebylo,a najednou konec,kyby byl marod tak dejme tomu..
  20.6.2017 12:50Nikitta
  Morčátko mottled:
  Dobrý den, nejspíš jste problém s morčátkem už vyřešila, ale pokud ne, tak vážně na nic nečekejte. Chci jen říct, že morčátko kamarádky mělo podobý problém - tak zvláštně se otáčelo na jedno stranu a špatně chodilo, byla to nejspíš mrtvička, do pár dní umřelo. Nechci děsit, doufám že veterinář nějak pomohl, ozvěte se jak to dopadlo :)
  20.6.2017 14:04Lentila
  Vitamín C jsem objednala, protože mi to bylo sděleno jednou chovatelkou. Včera jsem jí venku masírovala nožky a pomáhala ťapkat, byla spokojená. Jen nevím, jak nebo spíše čím jí mám otírat, přeci jen ta stolice a moč .........
  20.6.2017 16:11Houhou
  Kdysi tu někdo psal o prodejně značky Versele Laga v Praze, pokud si to ještě dobře pamatuju. Existuje a funguje i do dnešních dnů? Nedaří se mi to v archivu dohledat. Domnívám se, že to byl zrovna Zbyněk.
  20.6.2017 21:35Jezzabell
  Houhou: jako granulí od VL?
  20.6.2017 21:59Houhou
  Jezzabell: Určitě nešlo jen o granule, větší nabídka jedné značky na jednom místě, doufám, že jsem si to nespletla a šlo o VL. Je taky možný, že ten obchůdek už existoval dřív a jen rozšířil sortiment. Ta prodejna sídlila někde v centru, žádná okrajová část Prahy. A příspěvek se tu objevil asi půl roku, max. rok zpátky. Taky se někdo zmínil, že by tam nechal celou výplatu.
  21.6.2017 06:41Tygrinka
  Lentila: Zatím jí kup normální lidský obyčejný celaskon (250mg) a dej 1/4 tbl, tj. 60mg, ráno a večer tak dva tři dny, pak snížit na 1x denně a dávat dle stavu nožek a pohybu. Když se zberchá, což by mělo být během pár dnů, tak stačí dát cca 60mg obden, pak dvakrát týdně a pak přestat, pokud je dost zeleného a zeleniny k dispozici. Celaskon rozdrcený ve stříkačce s trochou vody, možno trošku přisladit glukopurem.
  Otírat stačí vlhkým hadříkem. Pudel bude mít trošku žlutou, pokud tam má bílou srst, ale časté koupání v šamponu či mýdle by jen zbytečně dráždilo kůži. Takže je lepší se v tomto případě se zabarvením srsti smířit. Pokud jsi doteď neotírala, tak na začátek omýt jen pudel dětským mýdlem a pak už jen používat vlhký hadřík. A opatrně, nožky jí budou bolet, takže s tím počítat a omýt co nejrychleji a v rámci možností co nejjemněji. A hlídat, aby se vlhká kůže na břiše nezapařovala, tj. moc neráchat ve vodě, kontrolovat kůži a udržovat podestýlku co nejvíc suchou... Asi bych dala morčinku na slušnou vrstvu Asanu - saje to vlhkost a mezi těmi "granulkami" to přeci jen trošičku i větrá...
  Masáž nožek nepřehánět, aby to příliš nebolelo, ale určitě je to dobrá věc.
  21.6.2017 07:50ajati
  Lentila - měli jsme starší morčinu s podobnou příhodou, vypadala na uspání. Moc jsem nevěřila, že by se mohla zlepšit, ale vyšlo to.
  Dávali jsme céčko, Pikovit a Pangamin.
  21.6.2017 13:08Ivula
  Nemáte někdo možnost pokusit se toho chudáčka zachránit?
  http://aukro.cz/morce-domaci-mlade-i6857653464.html
  21.6.2017 17:10morce123
  Ivula: myslis ze az vyroste, bude mit dlouhou srst?
  21.6.2017 23:09Rozik
  morce123 - Podle fotky se zdá, že trošku delší srst mít asi bude. Je moc hezky zbarvené, odhaduji na slate blue či lila a zlatou, jen to, co se dá z fotky poznat, ale tyhle barvy se moc často nevidí, většinou jen v chovných stanicích či hobby chovech na tyto barvy zaměřených. Ale jde pouze o můj názor, z takové fotky moc nepoznám a text inzerátu je strohý.
  22.6.2017 09:05Zbyněk
  Tak morčátko už má domov, je prima, že to Ivula zveřejnila. Dotyčný blbec prostě odtrhl mladé od matky po deseti dnech, nekomentuji.
  22.6.2017 11:05Jezzabell
  Zbyněk: díkybohu, že to pro mrňouska dobře dopadlo!
  22.6.2017 22:13morce123
  Je ro je super, ze uz ma domov, premyslela jsem, ze se ho ujmu ja, tak snad uz ma hodne rodice :)
  22.6.2017 22:57Smirny
  Rozik: jojo - to morcatko je slate-zlata, ma tmava ocka. Kdyby bylo lila-zlata, tak je cervenooke:-)
  - - - - -
  A je hezoucke:-)
  23.6.2017 08:14Lentila
  Děkuji všem za rady. Včera mořče vypadalo chvilku, že jsou to poslední minutky, polehávalo na boku venku na zahradě ve stínu a pak najednou začalo žrát a zase polehávalo. Vitamíny nechtěla, ale s okurkou to zbaštila. Nohy stále špatné, ale koupala jsem jí nožky ve vlažné vodě a pak sušila a trochu masírovala, asi jí to nevadilo. Jenže jsem objevila malý flíček, asi začínající proleženina. V kleci na hoblinách spíše leží na boku, klouže jí to. Asi vyměním podestýlku za takové ty podložky pro nemocné, bude to čistší, flíček - stroupek nechci moc natírat mastí, aby to dýchalo.
  - - - - -
  dotaz na Asanu, nemám zkušenosti a na netu jsem moc informací nenašla
  23.6.2017 08:42Bart
  Lentila - Asan jsou také válečky (jako větší granule) zřejmě z materiálu podobného, které se používá do dětských plen. Krásně saje a nesmrdí, je to měkkoučké. Mají ho i s přídavkem aloe vera. Přímo na podložkách (plenách) ho nenechávej, protože ty zůstávají mokré a to by nebylo dobré. Spíš je dej pod ten Asan. Já mám morčata na plenách, ale Asan mají v záchodech. Záchody měním tak 1-2x za týden, ale pleny v místech, kam čůrají, musím měnit několikrát za den. A nejhorší je, když si vzpomenou, že zrovna v tom počůraným budou ležet. Mají pak mokrá břicha. Nedávno tu někdo psal, že používá podložku Vetbed, takové koberečky, které na povrchu zůstávají suché a mokro vcucnou dolů. Já už se na ně taky chystám, že to koupím, ale zatím jsem nevymyslela, co pod to dávat, kam se to mokro bude vcucávat. Dotyčná prý pod to používá inkontinenční prací podložku... Najdi si info na internetu o těchto koberečcích, myslím, že by to bylo nejlepší řešení.
  23.6.2017 09:16Zbyněk
  Lentila: já ti nevím, ale není to už zbytečné trápení? Já vím, že to je tvůj mazlíček, ale měla bys sledovat hlavně její zájmy, ne svoje. Pokud je ochrnutá, má proleženiny a navíc špatně jí, já bych opravdu zvážil, jestli pro ní není lepší uspání:(
  23.6.2017 10:16Bjutas
  Zdravím potřebuji vykoupat svou rozetu,tady v odkaze na hygienu jsem vyčetla postup.. ok,má někdo zkušenost který šampon mám na ní použít? Zatím jsem myla jen pod tekoucí vodou zadeček,ale bez šamponu. A jak často se smí vůbec morče koupat? Děkuji za odpovědi
  23.6.2017 10:56Ylada
  Lentila - na Asan bych ležící morče nedávala, pokud neběhá, rychle by se mu udělaly proleženiny. I když jsou to papírové válečky, přece jen je Asan docela tvrdý. Doporučovala bych dát na Asana podložky pro štěňata apod., nebo v nouzi fleecovou deku, ta je měkká, ale musí se hlídat, aby ji moc nepročůral.
  23.6.2017 10:56Katjusa
  bjutas-morče se nemusi koupat vubec,jen pokud ma prujem tak bych umyla jen zadek,nebo pokud je třeba před vystavou
  23.6.2017 12:47Morce123456
  Bjutas-my morče myjeme buď šamponem na vši nebo normálním tvrdým olivovým mýdlem.Katjusa-no to by to morče vypadalo! Smrdělo by a nevím jak by vám vyhovovalo celý život se nekoupat. A jestli se takhle staráte o morče tak....
  23.6.2017 13:52Bjutas
  Morče12345- Já starší morčinu zatím neměla nijak potřebu koupat,je hladkosrstá takže krátký chlupy ( přesný druh nevím,protože se v tom moc nevyznám:) ). Ta nesmrdí,ale mladší rozeta má na zadku delší chlupy a hodně často právě srst zapáchá.Takže chci nějaký šampon ale nevím kterej,nechci ji ublížit
  23.6.2017 15:30Ivula
  Pokud morče bez koupání zapáchá, je něco špatně.
  23.6.2017 16:11Morce123456
  Bjutas-no tak zkus nějaký proti vším, já už ho sice nepoužívám ale, můžeš to zkusit. Teď ho umýváme tvrdým mýdlem (olivovým) a nedělá mu to problém. Neboj neublížíš mu.
  Ivula-a kde by měl být problém? Když je v kleci s výkaly a čůrankami(i když pravidelně čistíme klec) tak asi dvakrát vonět nebude, nevím jak vy ale ja chci voňavé zvířátko a ne smradlavé. Je to úplně stejné jak u člověka. Když se nekoupe taky smrdí. A morceti to asi taky není dvakrát příjemné když smrdí zvlášť u zadečku. A když morče dejme tomu 5 let neokoupete tak mi to přijde jako zanedbání.Doufam že aspoň většina morčatka koupou
  23.6.2017 16:57holcicky
  Morce123456,já jsem holky taky nekoupala,kromně dlouhosrsté a voní mi krásně senem a čistou a už mají čtyři roky.Nikdy nebyl důvod.Dlouhosrstou okoupu po ostříhání a nebo když si lehne kde nemá.Tolerují jí to kvůli jejího hendikepu i když se snaží udržet v čistotě.
  23.6.2017 17:59zuzanecka
  neví nekdo jaka to je rasa morčete. kdyz ma chlupy rozcuchane??
  23.6.2017 18:56holcicky
  zuzanecka,jestli mají dlouhou srst tak možná peruánské,seltie,...
  Když kratší mohla by to být rozetka.
  Podívej se na odkaz Ostatní tam je pěkně rozepsané o každé rase
  23.6.2017 19:02zuzanecka
  holcicky : taky si myslim ze to bude rozetka. protoze kratko srste morče asi nema rozcuchane chlupy
  23.6.2017 19:35holcicky
  zuzanecka,koukni na moje album mám tam taky rozetku.Pokuď vypadá jak naježený kartáč tak to bude rozetka
  - - - - -
  Krátkosrstá morčata jsou krásně uhlazená
  23.6.2017 20:44Mila
  Bjutas - čas od času musim koupat hlavně sheltiáka, prostě jeho srst to vyžaduje a tedinku téměř bílou musim taky tak 1x měsíčně prostě vykoupat, má hnědý zadek.... používám buď přímo šampon na hlodavce od značky Bephare a nebo šampon z ovesného mléka jmenuje se Leniderm.
  23.6.2017 20:48Morce123456
  Mila-Aspon někdo se najde kdo myje morčata, doufám že chovatelů je více. Taky mě morče myjeme tak jednou do měsíce
  23.6.2017 21:30Ivula
  Morce123456

  "ja chci voňavé zvířátko" - proč mi nad tímto vyjádřením bliká v hlavě červené světýlko?
  "Je to úplně stejné jak u člověka" - tou druhovou příbuzností morčete a člověka jste si jistá?
  "morceti to asi taky není dvakrát příjemné když smrdí" - to rozhodně. Hlodavci ve volných chvílích zcela jistě přemítají nad tím, jestli si svým odérem náhodou netrhnou ostudu u spolubydlících.
  23.6.2017 22:34Rozik
  Morčata by se koupat neměla, pokud to není nutné ze zdravotních důvodů (Imaverol) nebo před výstavou. Pokud se udržuje čistota v ubikaci a morče je správně krmeno (tudíž nemá průjem), očistí se samo. Dlouhosrsté je třeba pročesat kartáčem, popř zastřihnout, pokud není na výstavy. Umýt počuraný zadeček ve vlažné vodě je samozřejmě něco jiného, než celkové koupání. Jde pouze o můj názor, ale myslím, že se to zde již probíralo a leckde se o této věci píše.
  23.6.2017 22:42zuzanecka
  Vpada tak jak más ty stema najezenyma chlapama
  - - - - -
  Holčičky to bylo pro tebe
  23.6.2017 23:02holcicky
  zuzanecka,tak to je rozetka 😉
  - - - - -
  Chtěla jsi napsat asi s chlupama viď😉 i když je fakt,že v mé přítomnosti se dost chlapů naježí😉
  24.6.2017 18:55Jája
  Rozik: Co se týká koupání naprostý souhlas.
  24.6.2017 20:24Emmet
  Jednou k nam na veterinu prisel pejsek a panecek si stezoval, ze ji najednou vypadaly chlupy a ma bolaky po celem tele. A jen proto, ze ji koupali pravidelne kazdy tyden.
  Pozor aby se to nestalo i morcatku :)
  24.6.2017 23:54Tygrinka
  Morce123456: Doporučuji koupit metrovou klec, dávat dostatečnou vrstvu podestýlky a alespoň jednou týdně vyčistit, delší chlupy u zadku zastřihovat a koupání nebude potřeba. Pokud morče smrdí, je problém jinde než v nedostatečně častém koupání, ponechám-li stranou možné zdravotní problémy.
  - - - - -
  A u zadku smrdí každé zvíře... Proto si zadek morčat nestrkáme do obličeje.
  - - - - -
  Rozik: Ano, s tebou také souhlas, pěkně shrnuto :o)
  25.6.2017 07:29Morce123456
  Tygrinka-já to nechám tak jak to je. Čistíme klec 5*denně ne-li víc. Morče koupeme jednou za měsíc či za dva měsíce a pochybuju že mu to uškodí.
  25.6.2017 09:35Ashara
  Já zatím morčata koupala jen když to bylo nutné Imaverolem, ale mám hladkosrstá a tmavá morčata, takže na údržbu asi nejpraktičtější :-)

  A tak se ze zvědavosti zeptám - čemu vlastně koupání vadí? A myslím samozřejmě rozumné (dejme tomu jednou za měsíc) a šetrné koupání.

  Určitě zažívají stres, ale to při zvykání si na nové prostředí, na ruku atd. také... a zvyknou si. A řekla bych že na koupání si taky můžou zyknout tak aby zanedlouho probíhalo ve stresu? Nebo ne?
  25.6.2017 09:43Tygrinka
  Morce123456: Aha, takže nejspíš klec 60x40, max. 70x40. A místo prostoru "péče" ve formě koupání. A to ještě navíc v podobě patlání olivovým mýdlem, o zbytečném užívání šamponu proti vším nemluvě... Ach jo... :o/ Neškodí mu to tak, že by umřelo, ale jeho kůže z toho nadšená zrovna není. Když už tedy je nutné morče koupat, tak alespoň šamponem, který je pro časté mytí morčat určen.
  25.6.2017 10:14Morce123456
  Tygrinka-no vidím že máme odlišný názor ale tak dohadovat se nebudem ne?
  - - - - -
  A naše morče prostor má, pořád je venku a když je zima tak pobíhá po chodbě takže..
  25.6.2017 10:29Tygrinka
  Ashara: Zvyknout si lze na ledacos :o) Za prvé, zdravé zvíře má vždy svůj pach a některým majitelům vadí, pokud zvíře nevoní jako toaletní mýdlo. Takže se to snaží přebít chemií a připadá jim, že takto je zvíře čistší. Za druhé, morčata nejsou zvířata, která by se dobrovolně ráchala ve vodě, nejsou na to zařízená. Vodu prostě k osobní hygieně nepotřebují. Časté mytí (a mytí 1x měsíčně časté v jejich případě je) oslabuje jejich kožní bariéru. Pokud se použije šetrný šampon, nějak se s tím vyrovnají. Ale časem se může u některých objevit podráždění kůže, lupy, svědění, atp. Někdy se to děje v takové míře, kterou majitel nepostřehne, ale někdy to může přerůst až ve viditelný problém. A mytí vším ostatním tento proces urychluje.

  Koupání výstavních morčat je taková daň výstavám, srst je po koupání načechranější a "hezčí" a speciální srsti lépe vyniknou.

  Takže na koupání si morče zvykne, když se to dělá s citem, nebude mu to nějak extra vadit. Ale pro své zdraví to většinou fakt nepotřebuje. Ono by stačilo klidně jen morče propláchnout čistou vodou. Není třeba každý měsíc používat šampon. Co se týká zabarvení bílé srsti okolo zadečku, to je bohužel přirozená věc, moč prostě barví. Měla jsem bílé morče a zabarvení mělo, ale nebyla to žádná hrůza. A pokud morče miluje ležení v záchodě, tak holt je hygiena pudele a spodní části břicha někdy nezbytná, ale není třeba zase koupat morče celé a není třeba pokaždé používat chemii, voda postačí.

  Jsou případy, kdy třeba dlouháni nebo teddíci potřebují více péče, jak to má třeba Mila, tam je třeba zvolit menší zlo a i tak se snažit koupat co nejméně v rámci možností a volit šetrné prostředky. A počítat s tím, že někdy z koupání může nastat problém s reakcí na šampon. Víceméně bezúdržbová srst je u hlaďáků nebo rozet a jejich kříženců nebo u kříženců s polodlouhou srstí, tam se s koupáním není třeba skoro zabývat.
  - - - - -
  Morce123456: Pak ale nemůže smrdět tak, aby bylo nutné tak časté koupání, jak jsi psala. A také vyklízení 5x denně tímto nedává smysl. Nějak mi ty tvoje příspěvky k sobě nesedí.
  25.6.2017 10:31Morce123456
  Tygrinka-jak nesedí?
  25.6.2017 11:07Ivula
  Tygrinko - máš můj obdiv, že jsi měla našla sílu a trpělivost takto polopaticky to vysvětlit.
  25.6.2017 11:08Rašelinové bahno
  Ahoj nemá někdo zkušenosti s prvidelným používáním tohoto nebo nějaké jiného bahna - na zoohitu nabízí 2 typy -
  Luposan Moorliquid a Grau Sanofor - píší že je to i pro hlodavce, ale recenze tam píší hlavně ti co mají psi a kočky a ti s ezminuji ze jim to krásně upravilo zazivaní, mám morčatko které má měsíc trávení v cajku a pak bez jakékoliv změny měsíc bojujeme se střídavými prujmy a zacpami pak se to zase upraví treba na mesic a znovu a pritom stravou to zrejme neni :-/ bobky byli opakovaně na rozboru a nic, preventivní odcervení a nic :-/ tak se ptám jestli s tím má nekdo zkusenot, ze bych to zkusila také :-)
  25.6.2017 12:22Ashara
  Tygrinka
  děkuju za obsáhlé vysvětlení :-)
  25.6.2017 17:28Zbyněk
  Morce123456: myslím, že Ivula to níže napsala naprosto výstižně. Zbytečné koupání morčete považuji za týrání. Stejně tak osamocené morče v kleci pro křečka. A tvé příspěvky jsou celkově podivné a dost si protiřečí.

  Mila: na Ivuly poznámce nic špatného nevidím.

  Jinak Tygrinka to ke koupání napsala naprosto přesně, výstižně a jasně. Já bych nikoho z mé smečky nekoupal, pokud bych je nemusel máčet v Imaverolu. Mám je ve velké kleci na noc, přes den ve výběhu a od šestileté po roční všechny vyloženě voní senem, žádný zápach moče, ničeho. Takže u dotyčné tipuji na kombinaci malého prostoru, nesprávné podestýlky, stravy, atd.
  25.6.2017 18:46Kájka
  Já zírám... Jak může někdo stíhat čistit morčeti klec 5x denně ???
  Já bych to nesithla ani 5x týdně. Čistíme obvykle 2x týdně, s tím že v domečku -roh čistím častěji a přisypu čisté hobliny (tak ob den), protože náš morčík je trochu čunče a čůrá si v domečku pod sebe, tak mu denně kontroluju, jak to vypadá pod domečkem a dle potřeby to řeším.
  25.6.2017 18:48Morce123456
  5*denně asi ne to jsem přehnala ale myslím tím vybírání bobku a curanek.
  25.6.2017 18:55Kájka
  Morče123...: a co máš jako podestýlku? -hobliny?
  Já dávám pod hobliny savé podložky (inkontinenční) a od té doby se to zlepšilo (před tím jsem měla pocit, že bych měla čistit klec komplet denně), nasaje to moč. Smradlavý zadeček jsme řešili jednou (žlutý od moči) a stačilo. umývali jsem jen pudel a morčíkovi se to nelíbilo, byl hodně vystresovaný :-(
  25.6.2017 20:28Morce123456
  Mám stelivo pro kočky
  25.6.2017 20:37Zbyněk
  Morce123456: to znamená studený kočkolit, co vypadá jako drcená omítka, je studený na omak, nebo něco takového, co se dává do kočíčího záchodu? Ale na rozdíl od kočky na tom morče je celý den, ve stresu už jenom z téhle podestýlky, která není měkká, nehřeje a je nevhodná pro trvalý pobyt zvířete. Zkusil bych osvědčené pelety a na ně kvalitní hobliny, pak opravdu není problém, navíc morče je teplomilné a má rádo teplo pod bříškem, náplně kočičích záchodů na to fakt vhodné nejsou. Stejně tak když někdo dán nebohé morče pouze na tvrdé a studené pelety a pak se diví, že je zvířátko nemocné a s otevřenými otlačky nožek.
  - - - - -
  A především pro jedno morče bych dal alespoň stovku klec, tohle například není drahé:
  http://www.ajax-chovatel.cz/detail/54179-klec-kralik-bunny/369 (mám 120)
  25.6.2017 21:55zuzanecka
  Mam v planu udělat sraz chovatelu.chtel by se někdo přidát?? Pouze jen chovatele tady s diskuze. Pište mi do zpráv nebo na emal simonina87@seznam.cz
  25.6.2017 22:42Ashara
  Pro pobavení :-) https://www.youtube.com/watch?v=gnNWWgyV9M0
  Mně to přijde kouzelné, jen by mně zajímalo jak by takový mop vypadal kdyby vylezl z hluboce nastlané hoblinové podestýlky :)))
  - - - - -
  cca od 1.20min. - ty nožičky zezadu :D
  26.6.2017 12:21Kájka
  Ashara: srandovní mopík :-))
  Takového chlupáče udržovat s čistým pěkným kožíškem musí dát práci.
  26.6.2017 15:24Jezzabell
  Ashara : vypadá jak morčecí rumba na dálkáč na podlahu:)))
  26.6.2017 17:30zuzanecka
  mám na vás na všechny prozbu. Myslíte že je dobré si koupit 2 měsíce staré morče??Nebo je lepší si koupit morče 1,5 měsíce??
  26.6.2017 19:08Buub
  zuzanecka

  je to úplně, ale úplně jedno.
  26.6.2017 21:54Rozik
  Ashara - Moc pěkné video, myslím, že se jedná o peruánce-lunkárii, pokud se tedy nepletu. Jejich srst je vynikající, hrubá, vůbec se nemusí česat (ani dle českého standartu pro výstavy nesmí). Je jich v chovu u nás dost málo, ale v zahraničí jsou velmi oblíbené plemeno. Sami máme jeden pár luneček a doufáme, že budou někdy mít mimina, zatím ale marně. Žijí spolu spokojeně, tak snad se nám ještě splní původní chovatelský sen - lunkárie ve slate blue v kombinaci se zlatou a bílou...
  - - - - -
  Pokud se docílí křížení lunkaxlunka, je srst kvalitnější, tj. hrubší a odolnější, že ani na hoblinách není velký problém. Pokud je jeden z rodičů peruánec a druhý lunkárie (vhodné spojení také), může být srst o něco jemnější, záleží na genetických vlohách a předcích, jestli tam byli převážně lunkárie nebo peruánci. Také se z toho spojení může narodit buď peru-lunka, nebo peruánec, ze spojení lunka x lunka by měly být lunečky, teoreticky, také záleží na předcích, genetika je potvora...
  26.6.2017 21:57Ashara
  Roziku diky, jak vis ze se mi prave lunky libi a porad musim odolavat pokuseni si jednu poridit :-)
  Podotykam, ze jsem si lunku vlastne nikdy nepohladila, tak nevim jake je to "na omak" :-)
  26.6.2017 23:49Rozik
  Ashara - Mi se líbí velmi, chtěla jsem chov luneček od počátku, ale bohužel, právě s lunečkami máme chovatelsky velkou smůlu, opravdu mimořádně velkou smůlu. A sehnat standartní lunkárii pro chov je veliký problém, snad jen z importu, tedy v slate blue barvě. Teď ještě trošku naděje s tím párečkem, ale nevím, nevím. Sameček je super ve kvalitě srsti, jestli chceš, koukni na naše stránky na něho. Samička je náš odchov, ale otec je peruánec, takže ta srst je trošku méně hrubá, než u samečka, je to zjevné i z fotky. Ještě u nás žije mamina samičky, peru-lunka, ale ta už mimča dlouho neměla a mít už nebude, bude jí 5 let.
  27.6.2017 08:46Ashara
  Rozik
  koukala jsem na Tvoje stránky a moc pěkná zvířátka, ten rozdíl v srsti je vážně vidět. Mě od pořízení odrazuje jen to co na všech "dlouhánech" - údržba :-)
  27.6.2017 11:02Zbyněk
  Ashara: no přesně tak:) Proto mám hlaďáčky, protože i tak mi stačí stříhat drápky, já nejsem žádný výtvarník:)) Proto si pak holky naštvaně prohlížejí výsledky manikůry a musím je uplácet salátkem:) Včerejší mop byl skvělý, tedy přijde mi trochu při těle, ale jinak boží kulička:))
  - - - - -
  Jája: mrkni do inzerce:) Na svých stránkách jsem si zablokoval slova "generic cialis" a "generic viagra" a mám svatý pokoj:)
  27.6.2017 14:37ZUZAN
  Mám morčecího kluka 3 měsíce starého.Bydláme v paneláku,takže má klec stále v teple domova.
  Nyní jedem na dovču na chatu.Chata není nikde v horách,je ve středních čechách.Ale mám strach,že v noci bude morčátku zima.Má být v noci chledněji než nyní.Budeme tam cca 12 dnů.Co udělat aby morčík nenastydl.
  27.6.2017 15:03Beranek
  Nechci se nikoho zastávat, ale sama mám názor, že morčata by se moc koupat neměla. Pokud je opravdu morče moc znečištěné, dejme tomu, že má naprosto pročůraný zadeček a srst u zadečku, doporučuji okoupat pouze zadeček a ne celé morče. Pro morče je koupání zbytečný stres a taky se tím ničí přirozená mikroflora na kůži. Čím častější koupání spíše škodí, než aby bylo k užitku. Ostatně, prolistujte si archiv, už několikrát to tam psalo několik dlouholetých chovatelů.
  27.6.2017 16:54Ehrena
  ZUZAN, my jsme Pražáci a naše morčata jsou půl roku přes zimu zvyklá v teple domova - bydlíme v paneláku, a druhou půlku roku s námi tráví na chalupě Jizerských horách, kde mají udělané bydlení v kůlně a přes den jsou na zahradě ve výběhu. Je tady horské podnebí, ale zatím tady nikdy nenastydla. Když je opravdu chladno, zatopíme si a pouští mi teplo i do kůlny. A morčatům tam dám více sena, aby se mohla zachumlat.
  - - - - -
  Pouštíme mělo být, tablet mi to přepisuje podle sebe.
  - - - - -
  Ještě k tomu koupání, já tedy morčata koupu jednou ročně, většinou tady na chalupě v létě, když je venku vedro. Koupu je na zahradě v umyvadle, v teplé vodě, šamponem na kočky, jen trochu namydlím, opláchnu a hotovo. Morče ještě vytřu ručníkem a nechávám samovolně uschnout na trávě trochu na sluníčku, jen než jim oschne srst. Pak jim hned udělám stín. Koupu tak pravidelně všechna morčata, a nezdá se mi, že by je to nějak zvlášť stresovalo. Ve vedru je jim to snad i příjemné. Ale zdůrazňuji, že to dělám jen jednou ročně. Zdá se mi, že některá by to ani nepotřebovala, ale některá jsou pěkná prasátka, z některých je voda opravdu taková černozelená. U nemocných morčat, která se špatně pohybují nebo nepohybuji, umývám dle potřeby jen zadeček.
  - - - - -
  Myslím mimo toto koupání.
  27.6.2017 18:24Jája
  Morce123456 + Petr_ + fůra dalších tvých přezdívek z předchozí doby: Buď tak laskava a používej jen jednu přezdívku.

  Katjusa: Bylo by fajn, kdyby tvé příspěvky byly věcné a bez zbytečné agresivity.

  Občas by neškodilo si přečíst pravidla diskuze.
  27.6.2017 21:29indira
  Dobrý večer, neporadí někdo po jaké přirozené stravě by morčátko mohlo přibírat, máme Morčecí babičku Zrzku. V lednu oslavila 5 let. Loni v lednu podstoupila operaci a v poho. Letos na začátku června operace další- nádor v oblasti rodidel a v bříšku. Rána se hojí dobře, 2x denně dáváme prášky a nějaký sirup. Jí celkem dobře, ale nechce přibírat.
  27.6.2017 22:31Ashara
  indira
  Slysela jsem o ovesnych vlockach, osobni zkusenost ale nemam.
  27.6.2017 22:33Ehrena
  Indira, ovesné vločky by měly pomoci s přibíráním. Ale mně se to u těch starších taky moc nevede.
  28.6.2017 00:10Rozik
  Zbyněk - Při těle "mop" určitě nebyl, to dělá ta srst, je to jen vizuální dojem, jako u alpaky a dalších kudrnatých dlouhánů. Vypadají jako "tlusťoši", ale nejsou vůbec tlustí, jen "objemní" těmi chlupy.
  S údržbou dlouhosrstého mazlíka to není ani u dlouhosrstých nic složitého, stačí zastřihnout srst trošku, pokud není výstavní, a tak jednou za týden pročesat kartáčem (nekudrnaté). Jinak je péče stejná, jako u krátkosrstých. A u luneček, jak jsem psala, se ani srst nečeše, jen prohrábne prsty, nic víc. Neulpívá na nich ani podestýlka (hobliny, atd.), když mají tu správnou kvalitu srsti. Jen někdy vytáhnu stéblo sena - jedno z celého lunečka.
  - - - - -
  Ashara - Ovesné vločky určitě zkus na přibrání podávat, pokud je bude žrát, mohlo by to trošku pomoci, alespoň aby morčík nehubnul. Ale jak píše Ehrena, i my máme zkušenost, že u starších morčátek je to problém, i když jsou poměrně zdravá a žerou, nějak vždy "zhubnou", resp. se tolik už nepohybují a ztrácí se jim svalovina, alespoň to je pouze můj názor, co tak pozoruji u našich "důchodců".
  - - - - -
  Oprava - ohledně vloček jsem popletla přezdívku, takže odpovídám indiře.
  28.6.2017 09:19Kofola
  Nevíte jestli můžou morčata vlašský ořechy ?
  28.6.2017 09:46Katjusa
  kofola-to asi ne
  28.6.2017 10:18Zbyněk
  Tak takhle bych chtěl mít ochočená morčata:)) https://www.facebook.com/uniladmag/videos/2627007640655612/
  - - - - -
  Rozik: díky moc.
  28.6.2017 11:28Katjusa
  zbyněk-ja taky
  - - - - -
  jaja-obře ale jak piše že jak nekoupu tak ta peče a par...,mě urazila ja se morčiky staram roky ajak mi tohle napiše tak se mě to dotklo to je v pořeku a jak napišu at se třiskne o hlavy a vzpamatuje se tak jsem agrevivni,a moje přispěvky byli věcně napsala jsem ji co mi vai věcněji se to neda,ona potřebuje vonave zviřatka sam by ji to nikdo lip nenapsal
  28.6.2017 18:32Zbyněk
  Katjusa: klííííd! Bereš si všechno moc osobně,to není nutné. Nezachraňuj celý svět. Vlídnější konverzací dosáhneš úspěchu=>pomůžeš morčeti mnohem spíš, než napadáním, to nikam nevede.
  - - - - -
  Jája: podívej se prosím do inzerátů, je to celé zaspamované...
  29.6.2017 09:41bauli
  Dobrý den,
  prosím o radu Dnes jsem si všimla,že náš morčák má na zadních tlapkách ,jakoby na patičkách sedřenou kůži.Není to zanícené,ale jakoby začínající otlaky.Do ubykace používám protiotlakové podložky,je tedy na měkkém,ale nevím čím ošetřovat,aby se kůže zacelila a nevznikly hluboké rány.
  Je už starší a více polehává.
  Předem děkuji za rady..
  29.6.2017 09:49ratonito
  Jedna z našich morčin už nějakou dobu (možná už ze dva měsíce) drnčí a kroutí zadkem. Dřív to bylo jen občas, řekla bych, že v době říje, tak 1x za 14 dní. Teď drnčí skoro pořád, min. 50 % bdělosti. Občas i leží a drnčí. Tu druhou docela honí po kleci, dává jí ťafky. Ale nikdy jsem neviděla, že by na sebe naskakovaly. Je možné, že takto neustále ukazuje svoji dominanci? Nebo je problém jinde? Obě jsou staré tak 9 měsíců. Taky v noci některá z nich zpívá. Dřív to bylo taky tak 1x za 10-14 dní, teď tak 5x do týdne. Ale netuším která. Jak se přiblížím, byť se snažím co nejvíc nenápadně, tak přestane.
  29.6.2017 21:37Terry12
  ratonito: myslím, že půjde o cysty :-/ tohle dělala moje, nechala jsem jí pak v roce vykastrovat, je mladá kastraci zvládne v takto mladém věku 100 % u odborníka. Nechte udělat sono :-)
  - - - - -
  riziko u samic co se týče kastrace se rapidne zvyšuje od 3.roku života
  30.6.2017 01:23Rozik
  ratonito - Souhlasím s Terry12, také bych tipovala cysty, i když je to zvláštní, pokud je tak mladá - 9 měsíců. Jistotu budeš mít, pokud necháš udělat sono na veterině.

  bauli - Zeptej se na veterině, čím nejlépe mazat ty tlapky. Nemám zkušenost, zkusila bych asi nějakou panthenolovou mast alespoň, koupíš v lékárně. Ale ta veterina bude určitě lepší řešení, ať morčík zbytečně netrpí a nezhorší se mu ten problém.
  30.6.2017 06:44Zbyněk
  ratonito: mě to dělala samička po porodu, asi dva měsíce a pak se zklidnila, cysty to nebyly, tedy hormony:) 9 měsíců - tříská s ní puberta a pravděpodobně si buduje pozici, ale jak píší Terry a Rozik, mohou to být i cysty, takže zajít na prohmatání, případně sono.

  Bauli: já bych musel vidět, jak to vypadá, ale určitě natři suchá místa olivovým olejem a pozoruj morčíka, jestli si nebude namazanou pacičku lízat. Pokud ne a místo je zarudlé, mě se osvědčil obyčejný Framykoin, ale POZOR - NESMÍ SE DOSTAT MORČETI DO ZAŽÍVACÍHO TRAKTU! Cca tři dny mažu Framykoinem jednou denně a pak už stačí olivový olej. Nesmí to být ale otevřené. Jinak olej dávám babičkám preventivně a mají chodidla, jak samet.
  30.6.2017 08:44bauli
  Rozik,Zbyněk děkuji,za rady,vyzkouším a jistě zavolám i na tu veterinu..
  30.6.2017 15:18metallikář
  Zdravím,
  pořídil jsem si samečka, kterýho jsem dal ke dvěma samičkám (myslel jsem, že je na množení ještě mladej - ani neměl půl kila) a ten je obě obskočil, takže teď čekáme na mladý.
  Nevadí, když nechám ty dvě samice v jedný kleci? Měli by rodit tak nějak nastejno, tak nevadí, když budou sdílet jeden prostor?
  Díky
  30.6.2017 16:03holcicky
  metellikář,a je jisté,že jsou obě březí?On si to možná jen nacvičoval a zkoušel.Každopadně bych ho raději od samiček oddělila pokuď tvůj úmysl nebyl je nechat nakryt,což mi přijde,že jsi ho pořídil kvůli tomu.Klidně samice nechej spolu oni mladým neublíží a...Jak jsou vůbec staré?Už rodily?Ony by měly mít mladé do jednoho roku,pak je to pro ně nebezpečné.
  30.6.2017 16:31metallikář
  Březí jsou určitě, jsou tlustý jak děla (teď za poslední měsíc obě přibraly asi o 120g) a mají tvar hrušky. Mohlo by jim být tak 10 - 11 měsíců, obě prvorodičky a zdravý čilý holčiny.
  Jinak kluk už na ně kouká z vedlejší klícky.
  30.6.2017 16:41holcicky
  Tak to je moc hezký věk.Tak je nechej u sebe,aspoň si mámy navzájem pomůžou až budou mimča.
  30.6.2017 16:55Zbyněk
  metallikář: holčičky určitě oddělit! Z jednoduchého důvodu, určitě nezabřezly každá ve stejný den. Jakmile jedna porodí a druhá jí sežere placentu, tak porodí předčasně a máš vymalováno. Stačí týden před termínem a mláďata umřou, protože nemají dovyvinuté plíce.
  30.6.2017 17:24Ashara
  Zbyněk
  A jak to chodí v přírodě, kde žijí větší skupinky morčat pohromadě?
  30.6.2017 19:19Zbyněk
  Ashara: jednoduše. Divoké zvíře má úplně jiné instinkty a podmínky. Rodící samice se vzdálí od smečky a zaleze si někam do koutka, kde opravdu nehrozí, že jí jiná březí samice sežere placenty. V kleci, kde jsou dvě samice nuceně spolu, je to prakticky zaručené a březí samice pudově ví, že placenta se musí sežrat, takže jí sežere a silná dávka oxytocinu vyvolá předčasný porod. Tedy samičky oddělit co nejdříve!
  30.6.2017 20:47Jenifer
  Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jestli,když máme doma v kleci dvě morčata samce a chtěli bychom malé morčátka musíme dát jednoho samce pryč, nebo mohou být se samicí oba společně. Děkuji Jenifer 11 let.
  30.6.2017 20:56Buub
  jenifer

  not sure if troll, nicméně, pokud ne, zapomeň na to.pokud nemáš opravdu hodně klecí, protože ty kluky k sobě už nikdy nedáš, takže místo jedné klece budeš mít jednu klec se samicí a dvě klece se samci, kteří budou každý potřebovat kamaráda. nebo klec se samicí a vykastrovaným samcem a druhou se dvěma samci.
  - - - - -
  Zbyněk

  hele tohle jsem četla v chytrých knížkách, ale praktická zkušenost mi to nepotvrzuje. Mám spolu březí samice zcela běžně a rodí si jak to na ně přijde. Že by mi porod jedné spustil předčasný porod těch ostatních co s ní bydlí se mi nikdy nestalo a příležitostí mají spoustu, zrovna teď mám březí samice ve třech skupinách po třech a jednu dvojici. V jednom kotci se kotila Úplně blbá před 14 dny a druhé dvě nic, okotily se dneska obě dvě a mimina mají stejně velké, že nepoznám sakra které patří kam, takže jestli se zesynchronizovaly placentami, tak jen proto, že prostě měly obě dopečené. Stejně tak se mi stalo, že bydlely dvě a okotila se jedna a po týdnu druhá, nebo minulý podzim samice ve skupině rodily každý druhý den jedna z nich a takhle se narodilo pět vrhů, kdyby měly placenty spustit porod mimo termín, tak - 2 dny by neměl být problém, a stejně nedošlo k žádnému vyvolání ničeho.
  30.6.2017 21:18Zbyněk
  Buub: tak já to mám zase od jiných chovatelek, kde se to stalo - u dvou nezávisle na sobě. Někdy si samice placentu uhájí a někdy ne, protože porod se zkomplikoval a neměla sílu zareagovat, když jí druhá kradla placentu, ale ok, ty jsi doktorka:) Nemůže to být tím, že cuyové jsou divočejší a povahově odlišní od klasických morčat?
  30.6.2017 21:30Buub
  To nevím, čím to je, ale moje holky se prostě nemusím bát nechat spolu. Dávám pryč jenom samce :D
  30.6.2017 22:06ratonito
  Terry12: a u té tvoji se cysty potvrdily? Jak byla stará? O těch cystach jsem si přečetla a píšou, že většinou se to objevuje po druhém roce.
  30.6.2017 22:10metallikář
  Tak teď teda nevím co :D, Zbyněk mi teda zasadil brouka do hlavy a o mladý bych přijít fakt nechtěl... Stačilo by, kdybych je od sebe separoval jen na ten porod a pak až budou mrňata na světě, tak dát mamky s dětma k sobě?
  30.6.2017 22:12Ashara
  Buub
  Samic jmenem Uplne blba? :-))) Muzes sem prosim jen tak pro zajimavost nappsat jmena nejakych dalsich Tvych chovancu? :-))