1.8.2017 09:09 Bart
Taky bydlíme pod střechou a běžně míváme v bytě 31 stupňů. Morčata máme v místnosti směrem na východ (obývák), tak že tam svítí slunce jen při východu a jen pár hodin potom. V ložnicích na západ by se snad musely upéct, tam to praží celé odpoledne až do západu a máme tam i 34 stupňů!!! Pokud to jde, tak přestěhujte klec do místností směrovaných na sever, tam je to nejpřijatelnější. Jinak naše morčata i v tom vedru také přes den zalézají pod deku nebo spí v plyšových pytlích... Jednou jsem někde četla, že mají morčata vyšší tělesnou teplotu než my lidé, čili teplo snášejí lépe (také původně s teplých krajů pocházejí).
1.8.2017 11:04 Martina3
Dobrý den, morčík dobral v neděli ráno atb kvůli močovým cestám. Včera už baštil více, ale stále to není žádný zázrak a musíme tak 2x za den dokrmit půl stříkačky. Jakou máte zkušenost s navrácením chuti po atb? Během braní atb trochu seno baštil a trávu si také dal, tak zoubky by neměl mít přerostlé. Děkuji- - - - - Snad byl také správně určen zánět močových cest. Morčík měl v moči prý hodně bílkovin, ale jinak na rentgenu a po vyšetření neměl žádné jiné známky nemoci. Navštívili jsme veterinu, protože morčík moc nejdel seno a v zelenině si vybíral a pomaličku váha klesala. Řekla bych, že také trochu více pil než obvykle.- - - - - Tyto vedra naše uzdravení asi také moc nepodporují. A stále dáváme po atd také bio-lapis.
1.8.2017 15:03 Mao ai
Dobrý den, mám doma dvě morčátka (samičky). První jsem koupila když jí byly 3 měsíce ve zverimexu. vím, že kupování morčátek ve zverimexu není vůbec správné, ale všechny stanice, které se mi líbyly byli moc daleko :( . Druhé morčátko jsem sehnala asi 4 měsíce poté, co jsem koupila to první. Doufala jsem, že se budou kamarádit, ale druhé dlouhosrsté morčátko se ji asi bojí , případně dává varování. Jsem celkem zklamaná z toho, že se nekamarádí,i když jsou to obě dvě samice a jsou v pořádku.... a tak to dopadlo tak, že jednu mám v pokoji a druhá je vedle televize . Nevíte , jak bych je mohla sblížit aspoň trochu ? Za pravdivé jakékoliv odpovědi předem děkuji.
2.8.2017 07:23 Martina3
Tak náš stav se stále moc nelepší. Morčík nechce stále moc jíst. Jedině co baští je pampeliška s jitrocelem. Seno také, ale maximálně tak hrst denně. Zeleninu s granulema má stále k dispozici, ale skoro si jí nevšímá a nebo zmizí pouze jeden kousek. Přitom morčík není apatický a stále má zájem o okolí. Ráno i přiběhne a pokukuje, jestli už se nese jídlo. Pak však mističku očichá a zeleninu nechá ležet. Nevím, zda v nechutenství mohou hrát velkou roli vedra či je jiný problém. Veterináře jsem kontaktovala, že po léčbě atb se stav motčíka moc nezlepšil. Vůbec netuším, co morčíka může trápit :/
2.8.2017 10:46 Martina3
Juvelínka: když jsme minulé úterý byli na vyšetření, tak měl lehkou inhalační narkózu a rentgen. Takže veterinářka měla možnost vše zkontrolovat. Nenašla nic kromě více bílkovin v moči a bylo diagnostikováno nachlazení s případným zánětem močových cest. Atb již nebere morčík 3 den, tak kdyby bylo nechutenství po atb, tak myslím, že by již normálně baštil. Jestli se to nezlepší budeme muset znovu na veterinu. Ale když veterinářka nic nenalezla, tak snad je možné ještě další vyšetření.
2.8.2017 22:29 Jezzabell
Martina3: mám citlivé kluky na atb, hlavně Houmíka s Bártíkem. Ihned byl problém a trval týden akutně a doktor už tehdy zkoušel co se dalo..Houmík měl tehdy prvně zánět pysku, dostal atb a Bártík (jeho bráška) se přiotrávil k němu jeho bobky. Takže byli dva marodi.
Jezdím na H-vet k MVDr.Valešovi (
http://hvet.cz/ ) do Petrovic v Praze. Tehdy jsem dokrmovala RodiCarem, dávala Bio-Lapis plus léky na bolesti, atd.. Místo stříkačkou (zuby měli pravidelně kontrolované vet.) jsem je podávala jako hustší kaši z plastové lžičky. Seník jsem dala proti jiné dvojce na druhé straně výběhu. Aby měli "výhled i na kolegy a motivaci). Zeleninu jsem postupně zkoušela loupanou (i papriku) a na tenounké nudličky. První se uzdravil Bártík, byl bez mechanického zranění tlamky, takže se rozjedl první. Houmík pak začal žrát sám jeho bobky a pomohlo mu to..
Ale trvalo to fakt 14dní. Piplání, pravidelné trpělivé krmení, a pomalinku se to pak zlepšilo;) Držím palce a snad to přizpěje k inspiraci..
- - - - - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6790&id=33525 4.8.2017 00:20 Tygrinka
Martina3: A vločky baští? Nabídla bych mu trávu, v tomhle vedru mi seno skoro nežerou ani ti zdraví... K tomu můžeš nabídnout jablko, mrkev, kousek okurky, mrkvovou nať, kudrnku, kopr, fenyklovou nať, římský salát... Tohle většinou po atb nedělá problém. Snížila bych Cvitamín. Dáváš kapky a další je v BioLapisu.
4.8.2017 05:40 Aneta10
Dobrý den, už jsem sem jednou psala, ze mám morcatko a pořídila jsem ji kamarádku, ale to první morcatko tu novou od všeho odhání a všimla jsem si, ze ta první občas na novou vrka vkuse a různě se u toho kroutí, naráží do te druhé a očmuchává ji. Nevíte, prosím, co to znamená?- - - - - ...abych to upřesnila - kroutí pouze zadkem.
4.8.2017 08:06 Martina3
Tygrinka: zkouším opravdu všechno. Vločky si dal pouze jednou a teď je také nechce. Seno baští maličko. Jablko, mrkev, římský salát, papriku odmítá. Někdy si vezme okurku či mrkvovou nať, ale nejvíce mi baští trávu. Ale také si vezme tak hrst a něco i nechá bez všimnutí. Dokrmuji rodicare a rozmočenýma granulema. Kapičky vit C dávám, tak obden 10 kapek - vit C tedy omezím.- - - - - Také mi to nedalo a raději jsem se objednala dnes s morčíkem na veterinu na hůrce. Budu jistější, když kouknou na zoubky a případně ještě zkontrolují moč. Když bude vše v pořádku, tak budeme vědět, že nechutenství je po atb a musíme trpělivě krmit.
4.8.2017 17:27 Jezzabell
Neeen: mně třeba kluci nechtěj hlodat větvičky.. Jsou v bytě, nikdy nebyli venku a od mala to odmítají. Sice si nejvíc brousej zuby o seno, ale když "jim chci udělat radost", ať si hlodaj;), dávám:
https://www.fajnzviratka.cz/darwins-sticks-140g-zelenina-morce-kralik-2524 se zeleninou nebo seno s bylinkama:
https://www.fajnzviratka.cz/hlodavci/pochoutky-pro-hlodavce-299/darwins-301/darwins-sticks-140g-seno-byliny-morce-kralik-2523 a do granulí (dávám je občas, VL Complete) přidám tak pár kousků:
https://www.fajnzviratka.cz/hlodavci/pochoutky-pro-hlodavce-299/darwins-301/darwin-s-nutrin-snack-immunity-100g-3116 Až na eMíka to baštěj všichni, on je přebere a tyhle nechá..
Ty tyčky jsou pro morče naprosto neškodné co do složení, žádné pojivo z bílku, žádné oříšky nebo co já vím, co se může vyskytnout, aby jim to prostě neublížilo. A sem tam:
https://www.fajnzviratka.cz/hlodavci/pochoutky-pro-hlodavce-299/jr-farm-302/jr-farm-zvonek-seno-1ks-s-pampeliskou-2525 A tyhle zvonky jsou s různou příchutí bylinek, podle toho, co na netu seženeš;)
- - - - - Ale jak říkám, když jsou morčáci zvyklí na pobyt venku, nic z toho nepotřebujou;)
Ono to tady občas rozdmýchá diskusi na dva tábory, kdy chovatelé "venkovní" vědí, že není třeba takové pamlsky dávat a "bytoví" by rádi udělali radost chlupáčům..(I doma nemusej-pokud maj trávu a seno, ale s trávou, pokud se teď nenachází u potoka nebo se nezalévá, bude zle).
Holt, pokud už chceš udělat radost, chce to dát dobrej pozor na složení, aby neměli ty špatné přísady..
4.8.2017 17:59 Tygrinka
Neeen: Také nedávám. Větvičky nic moc, spíš nic než moc. Tyčinka na okus - to raději podám hrst kvalitních granulí. Kdysi jsem také občas experimentovala, ale nakonec mě s tím spíš poslali někam, nebo vyzobali něco málo a nechali tak. Nosila jsem to myšákovi od sousedů, ten zase hlodal moc rád :o) Někdy dávám ten Nutrin snack imunity. Ten jim chutná. JR Farm zvonek jsem také zkoušela. Ochutnali a pak to stále odhazovali do kouta. Jeden následně pomočili, z dalšího jsem dala jen kus s obdobným výsledkem, takže zbytkem jsem udělala radost králíkovi :o) Z pokusů jsem tedy vyléčená a investuji do zeleniny a sena otavy anebo sena, kde vidím hodně různých lístečků a bylinek. Největší radost jim udělám kolečkem okurky a tam se nemusím bát dávat i přídavky :o)
4.8.2017 19:48 Jezzabell
Tygrinka: počůrali ti zvonek? :)) Tyjo, tak to se mi ještě nestalo! U nás frčej, ale je to tak občas, leze to pak do peněz, přiznejme si. Nezbyl nikdy ani kousíček. Zapoměla jsem na pamlsky v podobě čerstvých bylinek;) Ale doporučuju po troškách a radši kouknout do Jídelníčku na bylinky, co morčáci můžou. Mě se osvědčil čerstvý kopr, máta, bazalka, jitrocel, heřmánek, hluchavka, libeček, měsíček, dobromysl..Listy jsou taky dobré od jahod, malin, rybízu (po těch se mi můžou utlouct;) )
5.8.2017 09:19 Neeen
DĚKUJI všem za ohlasy:) K když jsem byla v té době,kdyj sem morčatům cpala obilí atd. tak jsem jim kupovala tycky s tou různou obilovinou,za tu by snad položili i život:) Ale teď jsem na jiné vlně a jsem jak magor zažraná do jídelníčku morčat,protože jsem si už taky dost zažila.Volala jsem z nějakeho duvodu Reně a ta mi řekla,že morče musí mít za zeleninu jen kořenovou plus nano kousek vodnaté zeleniny,ale někdo dá morčeti rajče okurku salát..a nic mu neni.ale jsem z toho už cela taková zmatená,dříve jsem dělala morčatům různé saláty snad z veškeré zeleniny a morčata normal žila.Dokonce mám i malé pole se zeleninou,ale ja uz se bojim jim proste hodit čtvrtku papriky,jak jsem to ďelávala předtím. Proto jsem si říkala ,že jim udělám radost alespoñ z nëjakeho zvonku na ohryz,ale jak jsem už asi stotisíckrát zmiňovala mam morčata venku a žerou mi větve stromů,takže asi nemám co řešit co? Taky jsem si morčata pouštëla do výbëhu asi dvaceti metrů čtverečných a dříve mi nedošlo,že tam je nějaká ta jedovatá kytka,takže se bojim,že mi sežerou nějakou jedovatou kytku a pojdou,a proto teď přebírám výběh jak blbec.Taky jsem se chtěla zeptat,jesi se jim nemůže nic stát z bazalky a kopru,taky pěstuju. Jste všichni tak trhlý jako já? J
5.8.2017 10:19 Jezzabell
Tak to taky slyšim prvně..Třeba, že je dobrá na výživu v zimním období? Jako bulvovej celer? Hmm.. Kopr a bazalka v pohodě, jsem psala, že morčáci to maj jako odměnu. Naše snídaně: Ráno do misek jako základ nějakej ten salát (baby nebo římskej..), na to trocha papriky, rajče, nebo okurka, prostě co je, max. dva druhy. A navrch čerstvý bylinky (když jsou) nebo něco z toho listí. Večer na jehly Bulva celer s mrkví základ, do toho okurka, rajče, paprika, řapík, fenykl..co je. Jak jsou morčata venku, mají trávu a seno, okusujou větve, je to dobrý;)! Myslím, že vlastním pudem sebezáchovy poznaj, co nežrat ve výběhu. Ale asi bych se od nějakých nejhorších taky přesvědčila;) Ale na běžné zahradě asi jedovatice nerostou, ne? U dědy je snad jen jitrocel kopinatej..Jinak spíš tráva a pampelišky, klasika.. Sice jim zeleninu pokrájím, ale to spíš, aby se jim to v pohodě dalo přenést v misce. Když se mi nechce, frknu jim salát vcelku a zeleninu na čtvrtky navrch a zmizí to taky. Tohle asi neřešej:) Spíš vznikaj komické situace s bojem "kdo víc urve":)) Že jedou každej z jedné strany a odmítaj to pustit, to jo.
5.8.2017 11:36 Garf
Neeen: já krmím trávou, pokud to jde a když nějakou seženu (panelák Praha). Když není tráva dávám 2x denně zeleninu a je pravda, že dávám pozor u Rosti, protože ten má citlivé zažívání. Maurice s Pucínem můžou zbodnout cokoliv a jsou spokojení. Základ je mrkev, celer, petržel, cuketa a z vodnatých zelenin okurek, nebo paprika. A střídavě různé natě a bylinky. Když jim chci fakt udělat radost, jednou za čas, koupím mladý kukuřičný klas, ty jsou teď všude a rozlámu jim ho, to se můžou zbláznit :-) Kdybych nebyla závislá na tom, jak nám sekají areál školy a školky tady v okolí, tak bych se na zeleninu vybodla úplně, protože tráva je nej. Jo ještě občas dostanou JR Farm bezobilnou tyčku, mají je rádi, ale to tak 1x za čtvrt roku. A 1x týdně mají lžíci Brit granulí.
5.8.2017 19:40 ratonito
Tak jak to tady čtu, tak dávám podobně jako Jezzabell nebo Garf - mrkev, petržel, celer (řapík i bulva), fenykl, římský salát. Ráno i večer mají kousek papriky, ať mám čisté svědomí kvůli céčku. Občas dostanou slupky z okurků nebo kousek rajčete. Nevím, jestli to dělám špatně, ale dělám jim z toho spíš saláty, nikdy nemají třeba jen dva druhy zeleniny. Sem tam nějakou nať. Nadýmavé jim raději nedávám vůbec. Jen párkrát měly kousek ovoce. Jako mls dostávají lístek bazalky. Trávu měly jen na jaře a začátkem léta, teď co je venku, už se trávou ani nedá nazvat. A granule výjimečně.
5.8.2017 20:32 Buub
kacaba nevadí babula když podestelu čerstvou slámou, tak mi jí morčata užírají. ale jako krmení je to prázdná výplň, nedá se nahradit seno slámou bez zvýšení energie a živin ve zbytku krmné dávky. lepší sice sláma než plesnivé hnusné seno, ale plánovaně krmit slámou, to leda kdyby ta sláma byla jako příkus ke kvalitním granulím neustále k dispozici. ratonito já si naopak teď trávu pochvaluju, jak prší, tak krásně roste, krmím koše směsi tráva+jetel+řebříček+jitrocel.
5.8.2017 21:11 Zbyněk
Cien: květák není moc vhodný a kojící samici bych ho nedával už vůbec . Babula: sláma je použitelná, jako podestýlka, ale ne ke konzumaci, morče potřebuje klvalitní seno pro zdravé trávení. Martina3: jenom pozore, po tom broušení zoubků nebude jíst nejspíš vůbec, dle rozsahu poranění dásní. Takže ho sleduj a případně dokrmuj, cca 3 - 4 dny, pak by se měl srovnat, ale každé morče to má po broušení jinak. Zkusili jste ten Meloxidyl? Kdyby začal po podání jíst, tak ho něco bolí. Ratonito: ukázková morčecí výživa:) Dělám to v podstatě stejně a myši doibrý:)
6.8.2017 13:48 Tygrinka
Jezzabell: No tak kopr v sezóně krmím po hrstech, žádné jen na chuť :o) Jahodové listí jsem měla pro maroda, také ostatním chutnalo, když jsem dokrmovala přebytky, ale vzhledem k ceně se bez toho obejdeme :o)- - - - - Jitrocel, řebříček, trochu jetele - když je dobrá pestřejší louka, tak to nyní žerou v běžně podaném krmení :o)- - - - - Neeen: Někdy dělá problém právě ten salát, tj. moc druhů různé zeleniny najednou. Dávám tak dva max tři na jedno krmení - vždy vlhčí a sušší, tj. okurku a natě, nebo okurku a mrkev, nebo jen trochu mrkvové natě a kus listu od květáku nebo kedlubny, nebo jablko a mrkev a trávu, atp. Další druh podám odpoledne nebo až za pár hodin. Papriku dám klidně třetinu až půlku najednou, k tomu list římského salátu a ať se pak dožerou senem :o)- - - - - Ashara: Nejsem Reny :o) Některým citlivějším morčatům může nějaká zelenina dělat problém - většinou ledový salát, hlávkový salát, i některé natě. Pak je lepší krmit kořenovou zeleninu, ta problém většinou nedělá. Jinak mě nenapadá, jak to přesně Reny myslela, ale to nám asi řekne sama...- - - - - Ashara: Krmím obdobně, jak to popsaly holky pode mnou. Kdysi jsem měla pár morčíků citlivějších, tam jsem si dávala bacha a buď jim nedávala určitý druh vůbec nebo jen v množství, které dokázali bez problémů zpracovat. Nahrazovala jsem jim to větší porcí zeleniny, která jim potíže nedělala. Teď tu mám nalezené směsi a problém u nich není žádný, takže krmím, co se mi dostane pod ruku :o) Teď tedy hlavně trávu s jetelem, jitrocelem a řebříčkem, kousek jablka, okurky, mrkev. V horku samozřejmě nedávám nadýmavé věci jako jsou listy od kedluben nebo listy od květáku.- - - - - Cien: Květák je nadýmavá zelenina, březím ani kojícím bych ho nedávala vůbec. Zbytečně jim ztěžuješ jejich stav. Zdravým nebřezím v tomto vedru bych to také nedoporučovala, ale jsou určitě jedinci, co spasou všechno. Osobně květák nekrmím vůbec, v chladnějším počasí dávám jen kousek brokolice.- - - - - Martina3: Reakce na atb to samozřejmě být může, ale ta prasklina na předním zubu mohla také zlobit tak, že se mu nechtělo baštit. Jednou se to u mého myšáka také stalo a ten odmítal žrát skoro všechno kromě špetky vloček. Měl řezák prasklý po celé délce, takže jsem musela dokrmovat, dokud to neodrostlo. A samozřejmě jsme se nevyhnuli následnému broušení zubů, ale jinak to nešlo.- - - - - Teď už snad myšák za pár dnů dospěje do normálního žravého morčete :o)
6.8.2017 16:12 mor králičí
Ahoj moje sestra má králík a kvuli králičímu moru, netrhá trávu venku apod., a snaží s emi přesvědčit že to mohou chytit i morčata - je to pravda, my jsme se učili ve skole, že myxomatoza a mor prenosna na morčata nejsou a tak trávou normálně krmim.- - - - - že jd ejen o zalezitost králíku- - - - - protože jde o viry a ty bývjí specifické pro konkretní druh zvirete a tudiz nejsou prenosne na jiný druh zvirete (oproti bakteriím)
6.8.2017 19:12 P111
Dobrý den, mám prosbu,23.6.2017 jsme si přinesli domů morčátko ze zverimexu - vážilo 265g mělo tak cca 5 týdnů, ale to nevíme přesně. Dnes 6.8.2017 - váha 498g, poslední dobou se jí začlo zvětšovat bříško, když položím ruce na boky bříška, tak cítím jakoby kopání, střídavě na obou stranách, ale ne hned za sebou a ne pravidelně. Morčátko je mazlivé a klidné, takže to není škubání mohou nebo tak něco. Nijak ji nepřekrmujeme, dostává seno a vodu jako základ, lisované granule a zeleninu papriku, okurku, mrkev. Občas kousek ovoce, ale to ne moc, jablko, dnes poprvé meloun jen kousíček. Je to vůbec možné, aby byla takto malá těhotná? Nebo se mi to zdá a je to třeba jen pohyb ve střevech, ale to by se jí ta střeva musela sakra kroutit, je to fakt jak kopání zevnitř. Jinak je stále stejně pohyblivá, jí a je při chuti, není apatická ani nic co by naznačovalo nemoc nebo bolesti. Díky za vaše zkušenosti.
6.8.2017 19:51 P111
Reni moc děkuji, vaše stránky jsem, před necelou půl hodinku studovala, znám je už z dřívějška, moc pěkně napsané. Než jsme si pořídili morčátko, tak jsem vše nastudovávala, ale s tímhle jsem nepočítala, máme ji ze zverimexu od známé, nenapadlo mě, že by zabřezla takhle malá. Sedím u toho celé odpoledne, co jsem cítila to kopání. Chtěla jsem jen vědět, jestli je to možné a jestli ty příznaky tomu nasvědčují. No zřejmě ano. Teď se jen budu bát jestli to vše dopadne dobře a bude mamina i miminka v pořádku. Pokud je tedy březí. Máte nějaké zkušenosti z porody u takhle mladých samic?
6.8.2017 20:45 Zbyněk
P111: to klidně může být, mohl jí nakrýt bráška, nebo jiný sameček, zverimexy často pohlavi neřeší a pak to takhle vypadá. Nicméně nepanikařil bych, stává se to a samičky to bez potíží přežijí, obvykle mají jedno, dvě mláďata, když jsou takhle mladé. Váhu měla dobrou a přibrala také dobře, takže bych jí nijak dramaticky nepřikrmoval - kvůli toxémii. Přidej trochu obvyčejných ovesných vloček, cca půl lžíce denně a trochu nějaké morčecí směsky se zrním, výborná je třeba z Rossmanu, viz moje alba - morčecí bašta. Jenom z toho vyber kukuřici, morče si jí nakousne na přední zoubky a pak nejde dolů! Seno a pestrá zelenina 2x denně - rajče, paprika, řapíkatý celer, fenykl, baby salát, čínské zelí, okurka, občas červenou řepu a úplně vynech mrkvovou a petrželovou nať - tu zejména! Údajně způsobuje potraty, březím samicím jí nedávám. Kopr nevadí:) Samička bude určitě v pořádku, není třeba panikařit. Myslím, že do dvou týdnů budou mladí na světě, pokud jsou cítit jasné pohyby.
6.8.2017 21:07 P111
Zbyňku moc díky, hledám informace kde se dá, každá rada zkušenějších je pro mě důležitá. Necháme to tedy na přírodě a budeme doufat, že bude vše v pořádku. Ona je dost tulící morčátko a tak ji teď nebudeme moc tahat aby měla klid, jen ji necháme vždy proběhnout. Dnes večer jsem ji hladila a ona se vždy tak jako rozplácne a drží. Když rozplácla to bříško na podložku tak na každé straně se ji vyrýsovala koulička asi jako menší golfový míček, jedna vpravo výš a druhá vlevo níž, dokonce tam bylo občas cítit kopaní. Už si jsem téměř jistá, že je březí. Před tím jsem si toho nijak nevšímala, myslela jsem, že prostě roste. S tou petželovou natí jsem to četla a mrkvovou jsem nevěděla, tu má ráda ale raději tedy vynecháme. Té toxémie se teda bojím, všude o ní píšou, ale snad to bude v pořádku.
6.8.2017 21:39 Reny
P111 - moc jí nepřekrmuj...až po porodu jí dopřávej i ty ovesné vločky... protože co jde do ní, jde hlavně do miminek a pak by mohla mít problém ty obříky porodit... Nedávej raději nic moc vodnatého, sladkého a šťavnatého, jako třeba okurku ne.. tyhle věci citlivějším morčíkům působí zažívací problémy, průjmy a nadýmání :-( Raději kořenovou zeleninu (ta v bříšku nikdy nic neudělá) a k tomu kousek něčeho a travičku ;-) tak jak to mám opsané :-)- - - - - jinak mladé samičky to zvládají většinou lépe, než když jsou starší a rodí poprvé :-(- - - - - klidně mě zavolej, a probereme to ;-)
6.8.2017 21:49 P111
Reni - no právě mám strach aby neměla nějaké obříky, když je tak malá. Travičku dostává , ale okurku taky, tak myslíte nedávat. Spíše papriku, mrkev. Taky má ráda bazalku, někdy jí dám i květ měsíčku, ale ten jen výjímečně.
6.8.2017 21:57 Neeen
Ahoj,chtěla bych se zeptat,když budu dávat morčíkům ten kopr a bazalku,mám jim dát jen trošku,když to budou jíst poprvé,protože se bojim ,že když na to nejsou zvyklý ,že by se nadmuly.
7.8.2017 07:52 Zbyněk
P111: ona příroda neí hloupá a pokud je všechno alespoň trochu v pořádku, tak většinou mladé nemají nadlimitní hmotnost, aby prošly dobře skrz porodní cesty. Nedávno mi známá veterinářka poslala UZ morčíka, který se nakonec narodil s váhou 168g a porod byl bez potíží. Kamarádce před týdnem porodila močinka 5 mladých a každé mělo 85g, porod bez problémů. Samozřejmě někdy se to nepovede, ale to není pravidlo. Jinak okurku dávám, v rozumném množství, má spoustu křemíku a ten je prima na drápky, ale jak píše Reny, některá morčata po ní mají průjem. Když samičku nadzvedneš, tak dole nahmatáš stydkou kost, má mezeru necelou půl centimetru. Před porodem se začne otevírat na cca 2 cm, bývá to známka blížícího se porodu. Ale také se mi stalo, že samička byla otevřená, pak se zase zavřela, ráno jsem sahal a nic a za půl hodiny byla mládež na světě:)
7.8.2017 14:59 Martina3
Jezzabell: a když máte citlivé morčíky na atb, tak se Vám také rozjídali pomalu? Náš morčík je lepší, ale stále nechce jíst úplně. V neděli to byl týden co nebere atb a od soboty už snědl nějaký ten kus zeleniny, trošku sena a zkoušel i granule. Tak jestli to u Vás probíhalo stejně, že morčík baštil postupně. Já doufám, že příští týden už bude baštit vše jako dřív. Protože jinak jsem zoufalá, protože na 2 veterině nic závažného neobjevili, takže morčík by měl být zdraví. Tygrinka: prakslina na zoubku také mohla zlobit. Zoubek se ulomil, takže má jeden spodní zoubek tak o 0,5 cm menší, ale to prý doroste. Je pravda, že druhý den už se morčík pustil do zeleniny, ale stále to není žádný zázrak. Dostal i na okus větvičku a do té se také postil a zoubky jí furt hobluje. Naštěstí má jen přední zoubek, takže nemá velký problém jíst a zoubky snad nepřerostou. Já doufám, že za to stále mohou ty atb a ještě třeba bolí pusinka maličko po broušení. Protože pokud by se morčík nesrovnal do 2 týdnů, tak je problém jiný. Vyšetření nás již teď stálo dost a vlastně nic nám pořádně nezjistili. Důkladnější vyšetření by se asi opravdu prodražilo. Takže už by snad pomohli jen nějaké krevní testy nebo mě nic nenapadá. Morčík je na pohled úplně v pořádku - veselý, zvědavý. Jediné v čem zlobí je to jídlo. I když se to asi zlepšilo oproti minulému týdnu.
7.8.2017 17:27 Jezzabell
Martina3: důležité je, aby baštil seno, tím obrušuje zuby. S Houmíkem to bylo nekonečné..Určitě 14dní a nakonec i veterinář kroutil hlavou, protže se mu taky ve finále zdálo, že mu nic jiného není. Byl to start "ze dne na den". Takže doporučuji trpělivost. Nebo se (třeba telefonicky) poradit s vet, kde obrušovali zuby, zda by nepomohly další léky na bolest a na podporu trávení, aby se vyzkoušelo, jestli začne víc baštit.. Zlomený zub doroste do cca týdne. Mělo by to být tak po 4 dnech vidět, že fakt roste. Otrava atb je na dýl, jak týden. A neptej se, kolik to stálo mě:)) U nás to bylo v jak na potvoru v zimě, kdy jsem nemohla ven s přepravkou, když venku byly ty největší mrazy. Takže jsem musela taxíkem tam i zpět, plus ošetření nebo kontrola. (Zastávku busu mám cca 10min rychlé chůze, s malym prckem za ruku i 25min..plus přestup na jinej na vet. a mezi loukama, kde fučí v létě v zimě, jak na větrné hůrce. A nemocné morče aby ještě prostydlo.. To bylo ob den, dva na veterinu..Tři týdny celkově s Houmíkem a Bártíkem, kdy jsem se modlila, aby mi neexli. A modlím se doslova, aby kluci atb pokud to půjde, nepotřebovali, to by byl průšvih. Musí se prdík vzpamatovat..Zeleninu bych i strouhala, zbavovala slupky, aby měl co nejmíň práce a nejvíc do sebe dostal..Ale zas když hobluje větvičku..To vypadá, že se vzpamatovává.
7.8.2017 20:30 Martina3
Jezzabell: koukám, že jste si s morčákama taky užili. Zkusím tedy i zeleninu nastrouhat. Nejvíce baští asi trávu. Přijde mi, že do sena se mu úplně nechce. A s tvrdší zeleninou se maličko pral. To asi po tom broušení + ulomený zoubek. Ale větší chuť určitě má. Budeme trpělivý a musíme i dokrmovat. Přes víkend jsem to omezila dokrmování 2x za den a váha šla dolů. Takže zase dokrmuji trochu více, protože on sám tolik nebaští, aby mi to stačilo. Je to takový nekonečný koloběh. Tak snad se to bude jen a jen zlepšovat k lepšímu. Budu doufat, že atb už také nikdy nedostaneme. :))
7.8.2017 20:57 Jezzabell
Martina3: přesně "nekonečný koloběh".. On u zoubků ze začátku moc ránu nedá ani té zelenině, ale aspoň něco dá. Papriku jsem oloupala taky. Jde to blbě, ale jde to a je pak měkčí a na jemno nakrájet, kluci jí pak dali;) Nejradši měli takhle žlutou:) No zub fuč, nebo kus odlomeného jsme jeden čas měli. Resp. tři kluci. Postupně, ne najednou! U Julese jsme to měli dvakrát, jednou totiž nečekaně skočil šipku mě z břicha z gauče a vyrazil si pako oba horní přední!! Děsivá jáma..hroznej pohled! A pekelně to muselo bolet! Naštěstí do 14dnů dorostly a týden bral analgetika. A tam jsem ze začátku jen dokrmovala RC.. (To jsem ho přidržovala rukou! Prostě se vysmekl, musel se něčeho leknout). Dneska lomcuje statečně mřížema, porval se do krve s Marsellusem a vysekl mu triko na kost (i mně ruku dvkrát:)) už mám rukavice..), prostě zuby má vážně v pořádku:) I ti ostatní, kteří si ho buď odlomili nebo ho prostě najednou neměli (zřejmě to lomcování mříží..). Jak chyběl jeden, moc nebylo třeba dokrmovat, zvládali to sami. Ale u té otravy a vyražených to bylo na dýl. S broušením zkušenost nemám, ale co tu čtu, je dokrmování potřeba, i léky na bolesti. Už si nepamatuju, kolikrát za den jsem dokrmovala, ale bylo to víc jak dvakrát. Protože ze začátku moc nejedli, váha klesala a tak jsem to do nich cpala v menších dávkách častěji. Po nějaké době kluci pochopili, že je to pro ně dobré a jedli RC kaši z té plastové lžičky. Hodně pomohlo, že jeden viděl druhého jíst;) A u Julese jsem to dělala tak, že když byl v separaci coby marod, šoupla jsem parťáka v kleci proti němu a ten RC na lžičce jsem mu dala a on dlabal:)) A Jules viděl, že mu to baští kolega a navíc měl od něj olízanou lžíci;) A tak se snažil taky..
8.8.2017 10:04 Garf
Martina3: my jsme si se zubama zažili dost děsivý kolotoč. Broušení, antibiotika, léky na bolest, průjmy, dokrmování, nechutenství, další přerůstání. Nejhorší je, že to bylo v zimě a morčoun se nám v tom zacyklil.Seno nechtěl vůbec ( a nejí ho do teď), zachránilo nás asi to, že začala na jaře růst tráva. A když jsme byli z nejhoršího venku a Rosťa konečně baštil a dělal normální pevné bobky, narostl mu pod krkem absces jako hrom. Takže další rtg, denodenně čištění, divně komplikovaný průběh, absces nekomunikoval se zuby, ale nechtěl ustoupit a pořád se tvořil hnis, no ještě teď mě to děsí :-( Myslím, že teď se jakž takž drží se zoubkama díky trávě, ale co bude na podzim....:-( Každopádně to nechutenství po atb trvalo fakt dlouho a rozjídal se dlouho, takže to chce vytrvat. Taky jsme měli tehdy všechna možná vyšetření a na nic dalšího se nepřišlo.
8.8.2017 15:21 Daniela P.
Dobrý den, v září si mám dojet pro morčíka k mému samečkovi jako nového kamaráda, a tak bych se chtěla zeptat na pár otázek. Je lepší je prvních pár nocí dát odděleně, a seznamovat je třeba jen přes den, nebo je nechat v jedné kleci den celý? Hádám že se ze začátku budou prát, a urovnávat si kdo je tady 'šéf', ale Bojím se aby si potom sedli a byli kámoši, jinže co když se nebudou mít rádi a budu je muset oddělit?
8.8.2017 16:41 Zbyněk
lindushyk: boží prcek a krásná mamka:)) Daniela P.: aby vztah dvou samců fungoval, musí být jeden starší osmi měsíců, spíš rok a druhý měsíční mimino po odstavu. Do ničeho jiného bych se nepouštěl! Tedy pokud člověk nekupuje dva brášky, ale ani tam to není záruka. Jinak mimino se nepere, starší si ho usměrní a je pokoj, až do osmi měsíců mimina, pak si může začít vyskakovat a je po registrovaném partnerství, musí se oddělit napořád. Ale také nemusí být, u samců je to sázka do loterie:)
9.8.2017 19:42 vodnatý průjem
Ahoj moje morčátko bylo 2 měsíce na antibiotikách (zobuxa = enrofloxacin + entizol kombinace...naordinováno od Jekla z Brna), zvládalo to v pohodě, po ukončené léčbě se ale po cca 5 dnech objevil průjem, který se i prs probiotika, dokrmování a dodávání vitaminu, smecty, černého uhlí neustále zhorsoval, jela jsem s ní k veterinářovi - respektive ke 2 - oba 2 se shodli, že pokud vypadá tak jak vypadá (veselá, aktivní) tak mám jeste chvili pockat jestli se to nezlepsi ale ze kdyztak pristoupíme k antibiotikcé léčbě........no dnes jsem jim volala obema ze prujem se najednou zhorsil je vodovy, je tam hlen a v něm jasně červená (nenatrávená krev) - to mi rekli ze neni z bobku ale ze strevni steny v tom hlenu (strevo se brání infekci) a at tedy nasadim antibiotika.....a ted problem - JEDEN ŘÍKÁ MARBOFLOXACIN (mám doma), druhý SE PŘIKLÁNÍ K METRONIDAZOLU (entizol - JE NA clostridie, dalei bakterie a parazity) a ted nevim, co mám delat oba 2 jsou to odbornici na morcata....ten prvni asi vetsi (ten co radí marbofloxacin), ale ten druhý úpodotkl ze pokud by slo o clostridie je lepsi entizol....), na rozbor bobky neposlali protože b mi výsledky do 6 dnu byly prý kl nicemu, když má takový prujem ted...za 6 dní by tu uz nemusela být :-/- - - - - v nejhorsim pripade se prý tyto 2 antibiotika daji kombinovat- - - - - a taky by mohlo jit o giarde ? náš pes měl takový prujem, zapachajici gelový hlen když je mel :-/ na to by taky zabral spis ten entizol
9.8.2017 22:39 vodnatý průjem
zbyněk: když ono je to divné ona brala dost dlouho entizol - a on je právě i na kokcidie, měl by byt i na E.Coli.....a prujem dostala až několik dní po vysazení ? vetové říkají, že není možné aby měla po 2 mesicni lecbe entizolem neoc premnozeneho z parazitu nebo kokcidie :-/ Spíš mají pocit že jde o strevni dysmikrobii a proto mám nasadit marbocyl a k tomu probiotika, kazdopadne bobky jsem nasbírala za 5 dní a zítra pujdu je na nasi mistn veterinu bez morcete a necham je odeslat na rozbor pro jistotu.- - - - - konkrétně se jednalo o Lietavcovou, která má pocit že zasílání bobku na bakteriologii je zbytečná ztrata penez, protoze stejne existujou vesmes jen 2 antbiotika, ktere se mohou dávat morceti. Já jí říkala, zda to mám poslat, měla jsem je i sebou, ale ona rekla ze vyznam má max. parazitologie, ale i ta neni jistá, že prý 5krát treba od nejakých osmáků (pacientu) posílala bobky na rozbor na giardie a nic se neukázalo a přitom pri pitve měli v sobě mega namnožených giardií, a to samíé se jí stalo i u bakterí, že jí prostě vyjde že je rozházená strevni mikroflora a stejne se nasazuje bud enrofloxacin, entizol, nebo marbofloxacin
10.8.2017 10:50 Nat
Ahoj,měli jsme dvě morčátka,ale před pár dny nám jedno umřelo.Bylo mu dva a půl roku (mladší),měl špatné srdce a nebo silný zápal plic.Chtěla bych se vás zeptat jestli bych měla k tomu druhému(staršímu 3 roky) pořídit další,aby nebyl sám.Ted mu věnujeme hodně péče,protože chudinka jen leží v kleci,tak ho poštíme z klece,mazlíme se s ním,ale podle mě mu nedokážeme zastoupit morčecího kámoše.Oba to byli samečci.Toho mladšího jsme pořídili když mu byl jeden rok a snášeli se moc dobře,kam šel jeden tam šel i druhý.Hned,co se uviděli chtěli k sobě.Já bych k němu pořídila další morčátko,ale bojím se,aby se snesli a nebo aby ho ten starší příjmul.Co myslíte vy?:)
10.8.2017 17:32 KristenD
Dobrý den , potřebovala bych poradit. Chtěla bych si pořídit morče. Zatím nemám žádné vybavení , ale i tak po morčátku ( nebo 2) moc toužím a už dlouho bych je chtěla a starat se o ně. Chtěla bych vědět , kdybych si pořídila nejprve 1 morčátko a dala ho do klece, nechala ho si na mě i na prostředí zvyknout, jestli bych mohla po nějaké chvíli pořídit další jedno morče ( stejného pohlaví ) . Ptám se na to, protože nechci aby se nějak prali nebo tak . Jednoduše, chci vědět jestli by si morčátka ublížili kdybych jedno pořídila po době např. jednoho měsíce. Děkuju
10.8.2017 21:45 Neeen
KristenD Morčata se chovají vždy minimálně po dvou! Pokud by se jednalo o samice ,tak je můžeš koupit naráz nebo kdykoli k jedné z nich dokoupit další,protože samičky se většinou neperou a jsou na sebe hodne,kdežto kdyby jsi chtěla chovat samce ,tak musíš koupit jednoho a až mu bude necelí rok,tak mužeš koupit malé mimino k němu,aby bylo pro oba jasné ,kdo je šéf,ale i tak tam neni jistota ,že se snesou nebo můžeš koupit naráz dva brášky,ale tam je to taky risk.Samci potřebují hodně prostoru a každý svůj domeček,protože potřebuje každý nějakou zašívárnu, samci se prý lépe ochočují oproti samicím,což je víhoda:) Je to na uváženou.
11.8.2017 11:09 KristenD
Neeen - Já právě nevím jestli budu moct mít 2 morčata , kdyby ano tak sem se rozhodla spíš pro samičky. Ale kdyby ne tak asi si nekoupím žádné, nechci aby se to morčátko samo trápilo, snad mě chápete. Každopádně děkuju, chci se ještě zeptat , myslíte že 2 samičky budou dělat v noci hluk ? :D Vím že jsou morčata denní ale i tak .
11.8.2017 17:47 Ashara
No, asi taky záleží na tom jak má kdo lehké spaní. Já bych se s našima holkama v jedné místnosti nevyspala. Mříže nekoušou, ale donedávna dělaly bengál s napajčkou (na noc ted mají misku s vodou :)) a přece jen si i v noci pokvikují, a občas taky dojde i na standardní morčecí výměnu názorů a ujišťtování si, kdo je tady šéf, třeba nad lepším soustem :-) Takže to asi fakt záleží na tom jak kdo spí.
11.8.2017 18:22 vodnatý průjem
Zbyněk, Buub : díky, no morče je po 2 dnech na marbocylu lepsi, je zvláštní že má prujem jak prase s prominutím ale veselejší a aktivnější snad nikdy nebylo, nechápu to ... prostě šílený prujem i celý minulý týden ale morče lepší než kdy jindy :-O
12.8.2017 09:24 Marbess
Dobrý den, po delším hledání na internetu, kdy jsem odpověď, nebo podobný případ nenašel, se zkusím zeptat zde... Máme morčata přes léto venku v králíkárně, kde jsou jen ony. Včera v noci nám porodila samička malá morčátka, bohužel jsme to zjistili brzy ráno a všechny malé byly mrtvé. Nejhorší ale bylo, že všechny byly pokousané. Oddělené packy od těla, jedno maličké dokonce oddělená hlavička... Vůbec to nechápeme, nikdy dříve se nic podobného nestalo. Je tam více samiček se svými dcerami, samci jsou oddělení. Jídlo dostávají často, zeleninu také, potrava by jim chybět neměla... Kabibalismus u morčat? Nikde jsem se s tím nesetkal, prosím o rady do budoucna, tohle už zažít nechceme, co teprve ty malá morčátka... :(
12.8.2017 17:16 Ehrena
Buub, nám se to také jednou stalo, byl to té naší samičky první porod, tři morčata, a dvě morčátka našla dcera mrtvá a částečně okousaná, třetí bylo živé a neporušené, ale nedokázalo se postavit na nohy a zemřelo do 24 hodin po narození. Morčata bydlela doma u mé dcery, takže krysa nebo potkan nepřichází v úvahu.
12.8.2017 18:36 Zbyněk
Marbess: víme cca termín zabřeznutí? A případně porodní váhy, alespoň orientačně? Pochopil bych pár kousanců, ale oddělenou hlavičku, to už mi na morče moc nepřijde. Na druhou stranu je fakt, že lasička by toho povraždila víc, pokud se tam nedostane kuna, nebo krysa. Nebyl to předčasný porod, potrat? Placenty byly u mladých?? To je důležité, protože u potratů obvykle samice placenty nežere!
12.8.2017 23:02 Marbess
Placenty u morčátek nebyly, vypadaly v normální porodní velikosti, jen mrtvé a okousané. Určitě to nebyl nějaký jiný dravec, jelikož ještě ráno si jedna samička okousávala jejich nožičku. Strašný pohled. Proto píšu, že jsem se s takovým chováním nikdy nesetkal a ta co kousala tu nožku, je mladá samička, cca dvouměsíční... Je to všechno jedna rodinka, napadlo mě ještě, zda to nemůže být tím, že nechtěli další mladé? Kvůli jejich počtu, králíkárna je prostorná, dlouhá a žije jich pohromadě dvanáct. Dva samci jsou oddělení...
13.8.2017 15:29 Zbyněk
Marbess: ptal jsem se zkušenějších a stává se to, přesné příčiny nikdo nezná, ale z mladých může být cíttit oxytocin, takže pokud jsou mrtvá, jiná samička má pocit, že žere placentu a okouše mládě. Ale s oddělením hlavičky se zatím nesetkal nikdo z mých známých. Samice obvyke své mladé nezabíjí, pokud se jí nezdají, nechá je být, ale nezakusuje je, pokud není nějaký jiný problém, těžký porod, kdy jí může přeskočit v hlavičce atd. Je to smutné. Nedávno se mi také udusily čtyři mladé při porodu:(
13.8.2017 19:39 Zbyněk
Vodnatý průjem: tak Endiaron morčeti opravdu ne!! Buub prosím když tak jako veterinářka vysvětlí, proč nedávat zvířatům specificky lidské léky. Madilka: napadá mě jedině nekvalitní voda! Protože používám plastové, průhledné napáječky a žádné potíže s nimi nemám. Vodu buď balenou, nebo pražskou z kohoutku, záleží, co mám po ruce, ale jestliže voda zezelená za dvanáct hodin, tak je to buď nějaké svinstvo ze studny, plné dusičnanů, nebo je kontaminované pítko. Vypláchnout teplou vodou s octem a nevařenou rýží (vytřepat) a bude zase jako nové, Savo je také prima, ale je potřeba ho pak dobře vypláchnout. Ale tipuji to spíš na ty dusičnany.
14.8.2017 10:18 Smirny
Marbess: mláďata se narodila pravděpodobně mrtvá, udušená. Je naprosto běžné, že samice uhynulá mláďata likviduje, někdy se k ní přidají i ostatní spolubydlící. Není to kanibalismus, ani samice nikdy nezabije mládě, je se snaží uhynulá miminka "odklidit" kvůli predátorům, aby je nelákala kořist.. I když žije v králíkárně, tak má pudy volně žijících zvířat. Většinou nezvládne porozená mrtvá mláďata pozřít úplně, takže se pak naskytne takový ošklivý pohled. Ale samička nic zlého nevyvedla, jen jí tak velí pudy..- - - - - Alena1308: morčata se preventivně nijak odčervovat nemusí, je prý velmi vzácné, aby mělo v sobě červy. Ale na výstavy se preventivně někdy dává např. Advocate, je to proti vnitřním i vnějším parazitům. Dává se to hlavně kvůli všenkám.. Kupuje se u veterináře.
15.8.2017 11:59 uj uj
Neeen: Klidně 20, ale nebudou spokojená a budou se prát. Pro tyhle rozměry bych doporučila 2, max. 3. Já mám 3 morčata v prostoru 80 * 200, a přijde mi, že by více místa ještě uvítala.... Obecné doporučení je min. 0,5 m2 na zvíře, čím více, tím lépe....
15.8.2017 14:39 Buub
Adele458 Klec do jednoho metru je obecně blbá. Lepší 120 cm, ono finančně to moc velký rozdíl není a morčata to ocení. Co se otevírání týče, je lepší taková klec, která má dostatečně velké otvírací otvory. Třeba celou přední stěnu nebo celou střechu otvírací. Ono je opruz, když do klece nemůžeš dát ani domeček, aniž bys musela celou mříž sejmout, a taky honit a vyndavat plaché morče jednou malou dírkou není vůbec legrace.
16.8.2017 11:56 uj uj
Adele458:
Ahoj, promiň, že jsem se neozvala dřív, neměla jsem čas. Souhlasím s názorem ostatních, že čím více místa, tím lépe pro morčátka. Pokud se ti do pokoje vejde stodvacítka (120 cm), bude to určitě lepší. Ono chovat morčátka tak, aby byla opravdu šťastná a spokojená, není zas tak jednoduché. Člověk musí vycházet z toho, že má mít minimálně dvě (o samotě trpí) a že ráda a hodně běhají - pokud k tomu ovšem mají místo. Němečtí chovatelé dokonce zastávají názor, že člověk má mít bydlení min. 1m2 na 1 morče - což je docela dost. Vím, nejsme v Německu, ale co jsem tak pročítala jejich weby, máme se ještě hodně co učit. A co kdyby u tebe morčátka nebydlela v kleci, ale třeba nějak takto?
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=9259 http://img.kralici.com/morcata/alba/08d49eeecaf110c80258.jpg http://file1.npage.de/010191/43/bilder/1.3pauli.jpg https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn :ANd9GcRJ_cCSrz7AX5A8GQXLFj6XNv3epGdpatPlDUdg3nPM01n20StzIw
http://board.wackelnasen.net/gallery/3204_12_05_10_6_09_34.JPG https://img.webme.com/pic/s/sifle/bauanleitung7.jpg a plno dalších nápadu ti vyplivne strejda Google, když zadáš třeba "meerschweinchen innengehege"
Pokud máš jen trochu šikovného tatínka či manžela, může něco podobného snadno vyrobit, bude to pak jako součást interiéru - dokonalá dekorace, a dobře se k morčátkům dostaneš, mně osobně třeba vadí, že přes mříže s nimi nemám takový kontakt....
A dej pak vědět, jak ses rozhodla :-)
- - - - - ostatním: kdož máte doma vámi vyrobené bydlení, inspirujte Adele :-)
16.8.2017 13:04 Zbyněk
Kdo máte FB, mrkněte na tuhle kouzelnou samičku:
https://www.facebook.com/vera.rysova.1/videos/1465813736831303/ Je to trochu delší, takže pokud nemáte trpělivost, sjeďte až na konec, holčička normálně na pokyn vleze sama na váhu, nechá se zvážit a jde si po svém, tomu říkám socializace:)) Maličká měla po porodu 50 g, šla na 42 a musela se začít dokrmovat, přitom zbývající tři sourozenci byli v pohodě. Jestliže někdo sháníte dalmatinečku na mazlíka, NE NA MNOŽENÍ!, tak je ještě volná. Bude droboučká, je šikovná, ale na chov to není, nemusela by to přežít. A už má 160 g, chovatelka je šikovná:) Složení mléka mohu případně zjistit, ale Borisovka to nebyla.
16.8.2017 19:13 Zuzana090
Adele458 - dražší je no, ale dá se určitě sehnat i od někoho. Záleží, jaký je tam rozdíl ve výšce, jestli by se u té z ajaxu dalo taky udělat prostorné patro. Fotky jsem dala do alba, jestli se vám zobrazí. Udělala jsem mezipatro (vyhodila jsem to původní plastové), na které si vyskočí a z toho vyskočí nahoru. Jednoduše jsem desky prostrčila mřížema a na ně dala lino :-)
18.8.2017 15:26 Zbyněk
Buub: to by byla škoda, tyhle stránky mají potenciál:)) Já jsem u sebe IP adresy blokoval, po pětisté jsem to vzdal a udělal to jinak. Jednak to zdržuje načítán a hlavně - roboti si je generují sami, takže jeden počítač jich chrlí tisíce denně a spamuje, co je otevřené. Stačí fakt blbá řádka "zadej osmpěttři číslu" pro neregistrované a je vymalováno!- - - - - Buub: už to tam zase jede, myslím do inzerce:(
19.8.2017 10:35 Martina3
Dobrý den, tak po delší době přináším informace. Náš stav se již po ATB zlepšil a minulý týden začal morčík jíst skoro jako dříve. Miska byla prázdná, granulky také mizely a v seně byl morčík pořád. Váha krásně začala stoupat a já se radovala, že je vše v pořádku. Ale jako by se ve středu něco změnilo a morčík seno nechce skoro vůbec, zelenina mizí také pomalu a nebo zůstává. A tím, že jí méně začala váha pomaličku klesat. Takže vůbec netuším, co se mohlo stát, když bylo vše v pořádku.- - - - - A to když jsme byli ještě tak cca před 1 týdnem na veterině a měli všechna vyšetření nebylo nic zjištěno. Zoubky byly trochu zbroušeny. Jen snad říkala veterinářka, že na rentgenu je vidět lehká artróza. Že by třeba zlobila ta artróza?? Doma mi ještě zůstalo trochu loxicomu na bolest, tak mohu zkusit, jestli po podání začne morčík jíst více.
19.8.2017 11:51 P111
Dobrá dopoledne všem. Tak hlásím, že naše morčátko ještě neporodilo, psala jsem tady, že je asi březí, přinesli jsme si ji už tak ze zverimexu, měla cca 4 týdny vážila 265g. Když jsme zjistili, že je březí váha byla 6.8. - 498g, pak 15.8. - 565g - 54 dní u nás doma a dnes váha - 620g 57 dní u nás doma. Už je značně nervozní, hlídá si území domečku, když jí jdu vyčistit podložku v domečku, tak tam hned letí jak střelená a hází na mě hlavičkou. Jinak se nechává hladit, to se jí líbí. Nijak ji nechci stresovat, tak kolem ní chodíme po špičkách :-) Už se jí rozestupují pánevní kosti má asi 1cm mezeru. Více odpočívá, když leží, jsou vidět pohyby miminek a dokonce když je večer ticho někdy slyším, jak uvnitř mimča cvakají zoubky. Četla jsem o tom, že je možné to slyšet, ale nevěřila jsem , že takhle silně. :-) No myslím, že už to musí být každým dnem, tak nám držte palce. :-)
19.8.2017 18:17 Tygrinka
Martina3: Zkusila bych ten lék na bolest. Pokud se rozežere, někde ho něco bolí. Artróza může být také problém, někdy prý dovede řádně dráždit čelistní kloub. Zkus ho prohmátnout po stranách tlamy, jestli mu tam někde neroste boule, a uchošťourem namočeným ve vodě vyčisti kapsy po stranách stoliček, jestli se mu tam něco třeba jen nezachytilo. Kdyby obsah kapes páchnul, chce to určitě opět veterináře. Kdyby se stav nelepšil, chtělo by to znovu vyšetřit a možná i u jiného veterináře kvůli srovnání diagnóz. Víc hlav někdy víc ví. Co se týče mě, mám dobré zkušenosti s MVDr. Herzigovou z Bílé hory. Tam mají i sono a inhalační narkózu, takže mohou myšáka rychle a kompletně vyšetřit. Jinak ještě mě napadá to vedro, jestli mu třeba nevadilo, protože moji myšáci také suchou stravu prakticky nežerou a v těch vedrech víceméně jen spí a někdy i trochu zhubnou. Jakmile se ochladí, tak všechno doženou. Teď se právě už od rána snaží a všechno do nich padá normálním tempem, seno už jim v krku nebrzdí a ještě žadoní o přídavky...
20.8.2017 12:44 Martina3
Tygrinka, Zbyněk: léky jsem podala již včera a nějakou změnu v jídle nepozoruji. Nechutenství to asi úplně nebude, protože když dávám dokrmování tak s chutí baští sám. Což prve nebylo možné a jen se pral. Zoubky si nejsem úplně jistá. Měl je broušené cca 4.8. a do 4 dnů jedl seno úplně normálně a snad pořád. Až tento týden od čtvrtka si opravdu sena jen zobne, ale zeleninu sní. Jedině co mi nechává je mrkev a petržel a to i když ji nastrouhám. Papriku, řapíkatý celer, brokolici atd. mi baští. Nesní vše najednou, ale průběžně chodí a do odpoledne je snědeno. Zkoušíme i ovesné vločky a ty také baští a pár granulek si také vezme. Trávu tu neodmítne nikdy a baští mi i sušené bylinky. Takže mi to přijde jako záhada, že něco jí a něco ne. Myslíte, že mám také podávat rodicare acut a vit C od versale laga?? Případně zkusit koupit Rodicare artin?- - - - - Zatím přidávám pár kapek vit C od Francodex, ale tam není tolik vitamínů jako od versela laga. Nevím, zda také nezačít zase podávat probiotika. Zase nechci do morčíka cpát všechno možné.
20.8.2017 17:02 Tygrinka
Zbyněk: Když dobře držíš hlavičku a tlamu, zvíře nemůže stisknout, takže je to bezpečné :o) Nebo máš něco jako krokouše? :o)- - - - - Martina3: Nechala bych ho na trávě, zelenině a seně, popř. jednou dvakrát denně dokrmila kaši., pokud nesežere své obvyklé množství. Zatím bych víc nezkoušela a vzala ho na veterinu a nechala znovu zkontrolovat stoličky a tlamu, popřípadě prohmátnout břicho. Mohla se tam znovu udělat nějaká hrana, časově by to odpovídalo. U mého myšáka se takto také projevoval absces vzadu v tlamě ze zaseklého čehosi ze sena. A jednou vytahovali myšákovi kus slupky z nějakého zrní, která se mu šprajcla mezi stoličky a píchala ho. Pokud žere trávu a zeleninu a bobky má v normě, není třeba denně extra dotovat vitamíny a probiotiky. Klidně stačí dávat to, co máš doma 2-3x týdně, dokud nenajdete, kde má problém. A zkuste se podívat na přední řezáky, jestli zase nejsou prasklé anebo se nekývají.
20.8.2017 17:28 Zbyněk
Tygrinka: ano, Justice je slušný krokouš, už mám od ní pár jizev na ruce, ona je prima, ale nesmím jí naštvat:)) Zoubky mě u Martiny také napadly, pokud nezabraly analgetika, morčíkovi jede kaše, ale seno ne, tak bych byl také pro kontrolu stoliček. Dva týdny jsou tak akorát:(
21.8.2017 16:18 Zbyněk
xtynax: určitě přikrmovat a vážit, teď po úmrtí maminky budou ve stresu a tak dva dny může jít váha i mírně dolů, ale pak začnou nabírat. Pokud by mohly být s jakoukoli samičkou, která by si je adoptovala, aby měly pocit bezpečí, tak by to bylo prima. Ale kojit, kojit a kojit! Borisovka je ověřená v praxi, sám jsem loni odchoval dva prcky a to úplně, samička nekojila. Hlavně to chce nečekat dlouho, mají malé žaloudečky a musí pořád baštit. Kdybu je náhradní samička neadoptovala, což je pravděpodobné, tak do Borisovky dávat trochu Glukopuru a také jendou denně půl tablety stovkového Celaskonu od zentivy, rozdrtit a zamíchat, s touhle dávkou přidat Glukopur, aby nedržkovaly. A Biolapis, nebo Prorabbit do každé dávky tak na špičku nože, pro jistotu. A nabízet čerstvou travičku a jemné seno.- - - - - Kdyby bylo nejhůř, mám paní na Žižkově, teď jí samice končí s kojením, ale možná i t by byla cesta, je v invalidním a měla by na ně čas, ale manžel by asi držkoval. Když tak napiš, jak to dopadlo
22.8.2017 21:34 P111
HURÁÁÁ máme miminka. 🍼 Včera v 15,31 hod se narodilo první miminko váží 79g a v 15,40 hod druhé miminko váží 84g. Jsou obě sněhobílá, jsou nádherná. Maminka i miminka jsou v pořádku. Vše zvládli předpisově, porod, očištění i kojení. Teď odpočívají v domečku, pijou od maminky, už i pobíhají po výběhu za maminou, sem tam si zkusí do něčeho kousnout, vše vypadá, že je v pořádku. Váhy nám klesly od včera na 74g a 78g takče o 5g a 6g. Je to asi normální, že po porodu trochu uberou na váze, že? A mamina včera po porodu 449g a dnes 438g. Tak snad začnou přibírat, všichni. Mají vše co potřebují a ještě něco navíc, přidávám jim ovesné vločky s klíčky, zeleninu, seno, dvakrát denně mísu čerstvé trávy, tak snad začnou nabírat. :-)
23.8.2017 09:11 P111
Zbyňek - Děkujeme. Jj placenty sežrala :-) Mají červená očka, je to docela legrační, maminka je tmavě hnědá se smetanovou a děti jsou sněhobílé s červenýma očima. Nevím s kým se ta holka v tom zverimexu spustila :-) Teda musím přiznat, že se mi nikdy nelíbila morčátka s červenýma očima, ale ti naši jsou tak krásní, že mi to ani nevadí. :-)
23.8.2017 11:06 Zbyněk
P111: No tak je všechno, jak má být:) Na očka jsem se neptal pro legraci, ale to vysvětlí někdo zkušenější, ideálně Smirny:) Va každém případě pokud půjdou mláďata po měsíci z domu, tak opatrně, aby na nich někdo nemnožil, protože celobílé a červenooké mládě obvykle nevěští genetickou vhodnost pro množení - v kostce. RADIM: v pondělí jsem si půjčil měsíční mládě ke čtyř a půl letému samci, kterého mám dočasně doma kvůli samičce. Tak šílenou radost jsem už rok neviděl:) Starouš poskakoval, trhal hlavičkou, honil a olizoval prcka, ve výběhu řádí, jak šílenci a dědula vyloženě ožil. Morče, stejně jako potkan, nemůže být samo. Ale musí se mu pořídit odstávče, měsíční, pak je šance, že to zafunguje i v pubertě mláděte.
23.8.2017 11:14 Juvelínka
ahoj, prosím, kdo z Vás má doma stavěnou morčatárnu, jak vysoké máte to přední sklo? jako skokana doma nemáme, ale i tak, přece jen bude na skříňce :) děkuju. a při přestěhování z klece, neměli morčičáci tendence tím sklem "projít"?
23.8.2017 14:04 uj uj
Juvelinka: Přední sklo stačí výška 20 cm. Morče ho samozřejmě může přeskočit, kdyby chtělo, ale většinou nechce :-) A bourat do skla nebudou, máme vyzkoušeno - mají přece fousy a ty jim trčí i trochu dopředu, takže si ho včas "nahmatají" :-) Naše sviňky sklo ignorují, pokud ho dám pryč, tak mají tendenci vypadnout, protože ho těmi fousy "necítí".
23.8.2017 18:35 P111
Zbyněk - teda to jsem nevěděla, zase jsem se něco dozvěděla, no na množení určitě nepujde, holčička zůstane doma a chlapeček pujde na mazlíka, tak dobrý. Nebo myslíte, že by mohli mít i tahle miminka gen. vady? Bohužel nevím jaký byl otec, tak se to asi těžko řekne, budeme doufat, že se žádné naprojeví.
23.8.2017 20:57 Zbyněk
Buub: moc díky! Někdo zkušený mi právě nedávno říkal, že červená očka mohou být i znakem příbuzenského, či nevhodného páření a u takového jedince je dobré vědět, co k němu lze připustit. Nicméně v této oblasti fakt zkušenosti nemám, proto se ptám:) P111: pak je všechno v pořádku, maminka bude mít prima kámošku, mají malý věkový odstup:) Martingreen: svrab, nebo plíseň, u samic po porodu někdy hormony, ale to jaksi není tento případ. Doporučuji neexperimentovat a zajít na veterinu, zkušený chovatel svrab pozná, ale každá nemoc se léči odlišně. U svrabu jsou v postiženém místě takové drobné, červené puntíky, ale ne vždycky. A v kůži jsou vidět mikrootvory. U plísně to může být všelijaké, ale časté jsou třeba zarudlé kruhy atd.
23.8.2017 21:31 Buub
červené oči jsou prostě vloha. jakmile je v morčeti dostatečně potlačený pigment v oku, vznikne červené oko. obvykle je to spojené i s různě vyjádřeným zesvětlením srsti. ale ne vždycky. viděla jsem v jedné cuy chovce v německu, mají tam morčata co mají červené oči a přitom černou srst. říkají tomu tuším red devil a je to nová mutace, které se věnují. ale obecně mají červené oči himíci a jejich červený protiklad bílá červenooká a pak všechno, co je na lile a je recesivní homozygot pro vlohu pp. takže v černé řadě je to lila, pak argente, což je aguti s lilou, a v červené řadě se neprojevuje zesvětlovací efekt na srsti a morčata se liší jen červenou barvou očí a vzniká zlatá, což je červenooká oranžová, šafrán, což je červenooká buff, ice cream, což je červenooká krémová a bílá červenooká. no a pak jsou možné kombinace, třeba lila-zlatá-bílá.
23.8.2017 23:03 Smirny
P111: zadne strachy, bile cervenooke morce opravdu neni s zadnou zavadou:-) Ani to neni albin, jak si spousta lidi mysli. Je plno barev, u kterych je cervene oko dle genetiky naprosto v poradku. Ja zrovna i cervenooka bila morcata, mimo jine barvy, chovam:-) Na cokolade je treba i barva bezova s cervenym okem. A co zminuje Buub - red devil - take jsem videla a stale jsem to jeste nepobrala, co se tyce genetiky:-)))
24.8.2017 10:50 Zbyněk
Martingreen: tak svrab a plíseň myslím rozliší i zootechnik v JZD :)) Ne, veterináře znám, ale v Praze :)
Buub, Smirny, P111: také děkuji všem za upřesnění. Pouze se vrátím k mým myším - samička s čoko a červenou měla aguti šimlem zlatým celočernou samičku a černého samečka s červeným genem. Tato celočerná samička měla s čistě celočerným samečkem celočerou samičku a čistě čoko samečka - s očkama do červena! Dle chovatelky, která otočila abecedu třikrát, by k samičce s červenýma očkama nepřipustila dalmatina, protože by to byl znak genu od dědy šimla, ale protože samička má očka černá, dalmatin a šiml nevadí. Zmíněná barva oček je výborně vidět tady:
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mimca_II K výpočtům výsledků skinny vs skinny - rodiče oba skinníci, čtyři mladé, z toho jeden skinník a tři chlupaté genovky - odpověď z praxe skinny chovatelky:)) A pak se v tom má nebohý chovatel vyznat:)
24.8.2017 11:40 Smirny
Zbyněk: samička s čoko barvou a červenou barvou na jednom těle být nemůže.. .. a čistě čoko samečka.. tam je normální, že měl oko do červena, morčata čokoládová mají většinou ohnivé oko, málokdy tmavě hnědé:-) A mohl se narodit po černých rodičích, pokud tam pro čoko byla vloha.. A nevím, co myslíš červeným genem?
24.8.2017 11:53 Smirny
Jinak chov dalmatinů a šimlů má svá pravidla, je třeba znát dobře rodokmeny, může být i skrytý dalmatin. Tou chovatelkou myslíš asi Lucku, že? Ta dobře ví, co dělá:-)
- - - - - Martingreen: ano, jsou výstavy morčat. Kategorie A - hodnotí se kvalita morčete, co se týče stavby, srsti... vystavovat může pouze člen Klubu chovatelů. Z morčat můžou být pak Šampioni ČR. Pak je kategorie C - mazlíčci , kde se hodnotí přítulnost morčete, to, jak se o něj člověk stará, aby to byl fakt vytuněný mazlíček:-) Tady v té kategorii je šance i pro nečleny klubu, vždy si podmínky určuje pořadatel výstavy.
- - - - - V kategorii A musí morče splňovat standard. V kategorii C může být vystaven jakýkoliv voříšek:-)
- - - - - tady je seznam výstav, co brzy proběhnou:
http://vystavy.klubmorcat.cz/index.php?option=com_vystavy&Itemid=26&lang=czech Vždy se sem přidávají další..
24.8.2017 18:02 Zbyněk
Martingreen: v Brně máte při fakultě také veterinu, takže bych zašel tam. Smirny: já nejsem morčecí genetik, ale před dvěma lety jsem byl upozorněn, že ten oranžový klínek na hlavičce čokosamičky je červená a to samé na pacičce jejího syna:) Jinak ano, Lucka:) Měl jsem od ní spoustu krásných samečků, ale testem mužství prošli pouze ti nejstatečnější:)) A ano, skrytý dalmatin je běžný - často se rodí půl napůl dalmatini a celočerní, ale mají gen a nesmíš je křižit s jiným dalmatinem, nebo genovkou a šimlem. Což mi říkala paní Rysová, jak přišla k neznámé černé samičce, která měla okolo vulvy pár bílých chloupků. Příšlo jí to divné a tak k ní dala radši non dalmatiního celočerného samce. A hle, narodily se čtyři nádherní dalmatinci, takže to odhadla správně. Díky moc za ty odkazy, vypadají pěkně!- - - - - Narodili tam mělo být, fuj :)
24.8.2017 18:24 Smirny
Zbyněk: tak to byla čoko s oranžovou, ta samička. Červená může být pouze s černou barvou:-) I love gini pig: ano, vydrží, s námi cestovali morčáci taky různě, i na hory nějaký ten mazlík:-D Dát do boxu dostatek sena, okurku, mrkev, z toho bude mít vodu. Nenechávat ale v autě, když se někam jde, aby nebylo horko.. Morčeti cestování nevadí.
25.8.2017 07:09 Zbyněk
Smirny: vidíš a když jsem před dvěma lety napsal, že prcek má oranžovou pacičku po mamince, všichni mě opravovali, že to je červená a na mamince taky, pak se v tom vyznej:)) Já prosím taky vidím oranžovou:) V pondělí jsem cestoval do Prahy s prostřední samičkou, no, jako úplně nejásala:)) Domů dostala do přepravky mimino, to se na ní kouklo, vycítilo stres, zalehlo samičce k čumáčku a drželo s ní basu až domů:) Ale jinak určitě vydrží, i když se bude snažit vyhrabat z přepravky. Nejlepší je převézt celou klec, což jde v případě stodvacítky hodně špatně i v Superbu:)
25.8.2017 18:37 Gabik123
Ahoj, mám otázku. Moje morčinka, kdyz si ji vytáhnu ven z klece chvíli nehnutě a strnule stojí, ale kdyz na ni chvíli mluvím, papá mi už z ruky a nechá se hladit. Kdyz ji drbu pod krkem, tak natahuje hlavu vzhůru, a kdyz dojdu až skoro k tlamičce, líže a okusuje mi prsty, to je normální, že? No a pak po chvíli kdyz ji hladim pořad, i na zádech a za ušima, tak cca po deseti minutách co ji mam venku začne cvakat zubama. Hladim ji a mluvím na ni pořád stejně, tak poraďte, čím to muže byt? To se mě po chvíli začne bát, nebo jak? Dekuju Gabča
26.8.2017 14:47 Ofélie a Pivoňka
Ahoj, potřeboval bych prosím poradit. Mám dvě čtyřměsíční samičky skinny morčat a u jedna z nich má poslesních pár dní měkčí bobky a dnes se nám zdá, že má řidší stolici. Stravu mají obě stejnou přestaly jsme dávat trávu, ale nevíme jestli to má smysl, protože nafouknutá není. Prosím nemohl by jste nám někdo poradit?- - - - - Tak už je to průjem tvrdý průjem a všimli jsme si, že i něco zhubla. Tak dáváme jenom seno, vodu s vitamínem C a granule. Ještě bych se chtěl zeptat jestli mám morčátka oddělit aby se nenakazily?
26.8.2017 20:49 Zbyněk
Ofélie a Pivoňka: jenomže nevíš, proč má morče průjem! Jak to zhruba vypadá, jakou má barvu, páchne to? Acidomid pomůže na kokcidie, na které pro změnu nezabere Smecta atd. Chtělo by to na veterinu a neexperimentovat! Smectou bych možná začal, než se dostaneš na veterinu a probiotika také, ale tak až hodinu po podání Smecty! Vyzkoušený mám Prorabbit
27.8.2017 07:29 Zbyněk
Ofélie a Pivoňka: co to je "barva normální", hnědá voda? Není to do zelena? Osobně s tím sice zkušenost nemám, ale kokcidie u morčat prá způsobují nazelenalé zabarvení řídké stolice a specifický pach. V každém případě dávat jenom seno a vodu, jestliže nepije, tak bych doplňoval stříkačkou, probiotika a na pohotovost, s průjmem bych do pondělí nečekal
27.8.2017 13:35 Ashara
Chtěla bych se zeptat na další otázku z oboru chování morčat- naše morčinky jsou velmi hodné, nikd jsem je neslyšela např. cvakat zuby, ale vím z videí na netu jak to zní. Holky ale dělají někdy to, že když je vezmu do ruky a přenáším je nebo jen držím (stěhují se ráno z domečku do výběhu a večer na spaní zase zpět), tak se někdy "zahledí" a ztuhnou bez zvuku i pohybu, a při pohlazení začnou přežvykovat jako by měly v tlamce něco k snědku. Nedělají to vždycky, někdy se prostě při přenášení zvědavě rozhlížejí, a někdy "tuhnou" :-) Přijde mi jako by je dotyk přiedl zpět "nohama na zem", ale zároveň většinou v tlamce nemají nic co by přežvykovaly. Takže se bude jednat o nějaký vzorec chován. Ale jaký? Co to znamená? Opakuji že o cvakání zuby opravdu nejde.- - - - - P.S. omlouvám se za množství překlepů.
28.8.2017 14:03 Zbyněk
Jenom informace pro příznivce hoblin Allspan: záhadně zmizely z trhu, nemají je už téměř nikde, s výjimkou svetkrmiv.cz což mě zachránilo:) Pokuid jste na ně zvyklí, pátrejte včas a nenechávejte objednávku na poslední chvíli, jako já:) Sarumanka: morče není mazlík, nemá rádo kontakt, doteky. Navíc je samo, tedy neprojevuje se standardně, morče potřebuje parťáka! Moje doporučení je pořídit další samičku, klidně mimino a nemazlit se s ní tolik.
28.8.2017 15:59 Smirny
teresska: pro dva kluky raději klec 100 cm, ještě lépe 120 cm. Ale pozor, dva takto staré kluky bych k sobě nedávala, pokud spolu nejsou od malinka. Aby jste pak nebyla zklamaná, že se rvou. Jsou k sobě nevhodně věkem, že budou mít najednou pubertu a můžou být ošklivé šarvátky. Raději bych počkala, až bude tomu, co ho máte, klidně rok a k němu malinkého samečka po odstavu, ideál těch 5 týdnů starého. To už bude velký po pubertě a malého si usměrní..- - - - - 75 cm je málo i pro dvě samice, morče je poměrně teritoriální zvíře a jak má malý prostor, tak to vyvolává konflikty.- - - - - Ashara: morče "ztuhne" když má například strach. takže je možné, že mu vadí třeba to přenášení..?
28.8.2017 22:21 metallikář
Ahoj, tak zase už otravuju. Po cca 6 týdnech jsem si z 5 narozených morčat nechal jedno nejhezčí, klučíka, kterého jsem měl v úmyslu dát k jeho taťkovi, který musel bydlet sám, aby furt neobskakoval samičky. Taťka je asi 6 měsíční skinník, koupený ve zverimexu (žádnej pochybnej krám, paní prodavačka toho o chovu morčat věděla opravdu dost a terárko, kde skinník bydlel bylo velký a udržovaný), je docela malej (asi 620g), ale dobře krmenej (všechny moje morčata jsou krmený doma vypěstovanou zeleninou, čerstvou trávou a doma sušeným senem z naší louky, rok odleželým). Dnes jsem je chtěl natrvalo dát k sobě (tátu a syna), aby byli v páru, protože skinník byl samotnej dost smutnej. Vydrželi spolu asi 10 minut, než se začali rvát - skinník kolem něj chvíli tancoval a bublal a pak po sobě asi 3x vystartovali. Byly to asi dvouvteřinový boje, ale blbý je, že na skinníkovi je vidět každá oděrka a on teď má asi 2 kousance (do krve samozřejmě, ale jen povrchový). Oba pak cvakali zubama a byli takový neklidný. Přitom syn je 5-6 týdnů starej. Klec mají 100cm a v ní jen misku, kouli na seno a z kapesníku hamaku, čili prostor mají. Navíc jsem se snažil, aby si na sebe zvykli, mladýho jsem k tátovi dával průběžně na pár minut, aby se očuchali a seznámili a žádnej problém. Všechny morčata spolu měly kontakt ve venkovním výběhu (obě samice s mláďatama pohromadě a skinník byl oddělenej jen pletivem). Co mám udělat pro to, aby se ti dva nervali a mohli být spolu? Nechci, aby byli celej život samotáři. Navíc se mi rvou i ty dvě samice, teda spíš ta dominantní prohání tu submisivní. Takový to šťouchnutí, kousnutí a prohánění... Nejsou to žádný krvavý bitvy, jen ta silnější prudí tu menší.. Předpokládám, že si na sebe zase zvyknou, dřív spolu (ještě před zabřeznutím) normálně žily a snesly se... Klec mají taky velkou, čili prostoru mají dost. Díky za rady.
29.8.2017 13:36 Zbyněk
metallikář: tak to nepůjde, kluci si prostě nevoní a pokud se rvou i v tomto věkovém odstupu, tak bohužel:( Mimino obvykle není třeba zvykat, prostě ho strčím k samci, on zabublá, zahoupe zadkem, zavrčí, mimino pokorně zapiští a vztahy jsou nastaveny, alespoň do osmi měsíců věku. Ale kamarádka měla stejnou zkušenost - prcek starouše napadal a nešlo to. Stejně si občas nesednou samice a je z toho trvalé napětí, ale u kluků to nejde. Dej prcka někomu na mazlíka a kup mimčo po odstavu, to je asi jediné, i když chápu, že se člověk nechce vzdát vlastního produktu :)
29.8.2017 15:35 Freya_01
má zkušenost je, že pokud se rvou, tak se rvou a dobré to nebude. hodně chovatelů doporučovalo trpělivost, snažila jsem se, dokud má nejvzácnější holčička málem přišla ve rvačce o oko. mám zkušenost, že mému samečkovi vyklepla kožich o polovinu menší dominantní samička, proto bydlí zvlášť, ale vidí na sebe a vyhovuje jim to tak. a že by se samec se samicí normálně domluvit měli. dle mého ani kastrace nezajistí klid. bude lepší je asi rozdělit, třeba klec přepažit mřížkou, aby na sebe viděli, ale nemohli na sebe, kdysi jsem to tak řešila vždy, než jsem si přišla na to, že než abych holky trápila a nutila je žít s někým s kým nevycházejí, raději jsem ty dvě rozdělila a každé pořídila novou spolubydlící, mám o klec víc, ale 2 a 2 spokojené kamarádky.
29.8.2017 21:19 metallikář
Co se dá dělat no... Je to škoda, doufal jsem, že se dá něco dělat.. Ale mrňouse si stejně nechám, je moc hezky zbarvenej (celej bílej s béžovým flekem na zádech a monoklem), nechám je v jedný kleci a rozdělim je pletivem, třeba si časem ještě zázrakem zvyknou. Ale i tak děkuju za pomoc :)
29.8.2017 22:00 Freya_01
metallikář to je dobré řešení. použila jsem to několikrát a funguje to, když k pletivu dáte domek a zastíníte alespoň kousek výhledu bude mít morče pocit soukromí, ale vždy jej může obejít, či vyskočit si na domek a má na spolubydlícího výhled. můj sameček lehává v hamace a kouká přes domek na tu moji dominantní samičku. :) dokáží tak být spokojení, za zkoušku to stojí, ale i tak se připravte, že nějakou dobu se na sebe mohou dobývat. ale měli by si na bariéru mezi sebou zvyknout. má morčata si vždy zvykla.
31.8.2017 12:27 Zbyněk
Buub: ok, díky :) Měl jsem pocit, že samečci prochází zásadní změnou v cca osmi měsících, vždycky v tomhle věku se začali rvát se starším parťákem. Ale Katjusa tvrdí, že jí měsíční mimino nakrylo matku, což se mi pro změnu nezdá. Fakt je, že spoustukrát je nakrytá měsíční samička, hlodavci mají tu reprodukci dost efektivní :)
31.8.2017 14:04 Martina3
Dobrý den, máte prosím nějaké tipy na nastartování trávení. Již je to týden co jsme navštívili veterináře, který nenašel žádné známky nemoci či přerostlé zoubky. Navštivili jsme 2 veteriny a všude prohlédli udělali rtg. Nic se nepotvrdilo. Jen se zbrousili zoubky, ale morčík hned jedl. Zkoušeli jsme léky na bolest, ale žádná změna nebyla pozorována. Minulý týden jsme byli i kontrole a také nic nemalezeno. Veterinařka sdělila, že je to spíše problém se zažíváním a mám podávat dlouhodobe probiotika. Dávám také vit. C a rodicare acut. Stav máme však stále stejný. Trávu a saláty morčík baští. V zelenině si trochu vybírá (nechce mrkev, petržel a to ani nať) granule se senem si dá pouze v menším množství. Přes den stále jidlo dávám a i trochu dokrmuji,protože nejí normálně. Váha nejde pod 860g a pohybujeme se do 910g. Přes noc morčik skoro seno také nechce.Takže to není tím, že bych ho přes den moc krmila ostatním. Už si nevím rady v čem může být problém. Jsou mu skoro 4 roky a nikdy nebyl nemocný. Máte nějaké podezření máme znovu navštívit veterináře? Morčik neni apaticky a zájem o okolí má. I o jídlo škemrá, ale seno, které je také důležité moc nechce. Děkuji za případně za rady.
31.8.2017 20:49 Tygrinka
Martina3: Saláty bych teď vynechala, pokud je nemáte z vlastní zahrady, dala bych maximálně jeden list římského salátu na den, pokud by nebylo nic jiného k dispozici. A spíš bych se zaměřila na trávu, dokud ještě roste, a zkusila různé natě - fenyklovou, celerovou, mrkvovou, kopr. Jeden problematický myšák kdysi nechtěl žrát kudrnku, ale placatou zelenou petrželku žral normálně. Také mu chutnaly listy od ředkviček. Pokud má rozhozené trávení, tak to chce víc času a trpělivosti. Také bych zkusila večer dokrmovat poloviční dávku, aby měl trošku hlad a musel se dožrat. Je možné, že večerní dávka Rodicare ho nyní sanuje vlákninou, takže nemá potřebu žrát seno sám a jen si sem tam uzobne. Druhou půlku nebo jen třetinu bych dala až na noc, pokud by se během večera dostatečně nenažral sám. Teď o víkendu bych snížila i ranní dávku krmení, uvidíte, kolik si toho přes dopoledne sežere, a kdyžtak se dá přikrmit během odpoledne. Chuť k jídlu podporuji i Aminosolem, je to má stálá část domácí lékárničky.
31.8.2017 22:04 Martina3
Tygrinka: Salát domácí nemáme, Mám doma římský a little gem. To dávám max 2 ks. Trávu se snažím vozit z louky, protože bydlíme ve městě. Mrkvovou nať a petrželovou mám ze zahrady. Tak jedině, že bych zkusila koupit kudrnku. Kopr také dávám a celerovou též. Jinak 2x za den dáváme probiotika a tak 1-2x rodicare acut. Dokrmování dávám ráno před odjezdem do práce. Poté po návratu z práce a na noc když jdeme spát. Močík sní tak 2 velké stříkačky. Nedokrmuji však rodicare instant, ale rozpouštím rodicare granulky, protože jich doma máme celé balení a instant již došel. Doufám, že to nevadí? Případně bych koupila instant. Jedině co mě trochu děsí, že ráno či některé dny pří dokrmování to v morčíkovi trochu vrčí. Proto se snažím, aby něco stále jedl a rozhozené trávení nebylo začarovaný kruh. ATB jsou prostě zlo. :(- - - - - A dáváte někdo morčikum mrkvovou nať ze supermarketu? Já jsem se nikdy neodvážila a dávám vždy ze zahrady, protože se bojím, že je postříkaná.
31.8.2017 23:01 Ehrena
Martina 3, v létě krmím jen trávou a senem, mrkvovou nať dávám přes zimu, tudíž ze supermarketu, i jiné natě z kupované zeleniny. Pečlivě je omývám, i když nevím v případě postřiku, jestli by to bylo něco platné. Zatím jsem žádnou špatnou zkušenost neměla.