od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Září v roce 2017
 • Zobrazuji 298 zaznamu.
 • 1.9.2017 08:19Juvelínka
  Ahojte,
  prosím, ještě jeden dotaz s morčatárnou, pro ty, kteří ji mají. Jakpak jste tam přidělávali ta skla vepředu? na nějaké packy nebo ve dně a na bocích je vyfrézovaná linka, a do toho se vsadí? něco jednoduchého, co udrží dva kilové válečky, jak se o to opřou pacičkama :) moc děkuju.
  1.9.2017 08:49Zbyněk
  Martina3: trávu občas beru také na sídlišti, pokud jí nevysekají až na hlínu, ale dám jí do plastové nádoby a několikrát properu teplou vodou. Dělám to tři roky a dobrý, žádné zažívací potíže z toho holky neměly.
  1.9.2017 10:36Ehrena
  Zbyněk, Martina 3, já trávu na sídlišti brala celou dobu, co máme morčata, tedy už přes 20 let, a nikdy jsem ji nemyla, a doufám, že morčata z ní žádné problémy neměla. Snažím se jí tedy trhat vždycky tam, kam se moc nechodí venčit psi, a dále od silnice.
  - - - - -
  Bydlíme v Bohnicích, takže tam je dost zeleně. Ale posledních sedm let už jsem v důchodu, takže v sezóně trávy už jsme na chalupě a morčata mají to lepší zdejší.
  1.9.2017 13:11uj uj
  Juvelínka:
  Ano, buď dvě vyfrézované drážky po straně nebo tzv. U-profily (hliníkové), je také dobré mít drážku dole, aby tam hezky zapadlo a tolik se neprohýbalo, když se do něj opřou. Záleží také na tloušťce a na délce. My máme plexi 1 metr v celku a to už se hýbe celkem znatelně, ale válečky udrží tři :-)
  Jo - předpokládám, že se bavíme o plexi. Sklo je dost pevné a prohýbat se s největší pravděpodobností nebude.
  1.9.2017 13:24Ehrena
  Juvelinka, my máme morčatárnu před lety koupenou už předtím používanou, byla prý dělaná na zakázku od truhláře, se skly, má drážky po stranách a měla i dole, ale bylo to nepraktické, při čištění tam hrozně padala podestýlka, my jsme dna polepili linem a přelepili i tyto drážky spodní. Máme šířku jen 85 centimetrů a ty postranní drážky plně stačí. Výšku skla máme 20 cm.
  1.9.2017 14:23Juvelínka
  uj uj, Ehrena:
  děkuju moc :)
  1.9.2017 15:34Martina3
  Zbyněk, Ehrena: já bych u nás trávu také trhala, ale moc zeleně zde není a tráva je skoro furt posekaná. A opravdu všude chodí venčit. Mám možnost trhat trávu na vesnici našich a nebo na louce ve firmě. Máme u firmy louku, kterou pronajímá majitel na seno mistnímu, takže toho využívám. :) Ale všechno co má morčík dostat raději omeju a toi trávu. Jsem asi mic starostlivá. :)
  1.9.2017 15:52Magule
  Dobrý den, nemáte někdo zkušenost s větší morčecí rodinkou? Měli jsme dvě morčinky a koupili jsme třetí resp. 4v1. Takže nakonec máme 4 holky a 2 kluky. Holky se mají rádi. Kluci,bude jim už půl roku, se jen občas před sebou předvádí:), ale jejich jediným zájmem při běhání po bytě je ,,dámská zóna":D. Pokud by začali bitky, dám je vykastrovat (výhrůžky zatím fungují:)) Otázka zní: Mohu je zkusit dát po kastraci všechny dohromady nebo je klukům jedno, že nemají kulky a stejně se o dívčiny budou prát? Druhá varianta jsou dvě rodinky, ale rozdělovat spokojené holky se mi moc nechce. Dvě nejstarší jsou spolu už 3 roky.
  Děkuji za názory...
  1.9.2017 16:50AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh V9:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-V9---2982017.html
  1.9.2017 18:18Buub
  Magule

  bohužel je jim to jedno a i dva vykastrovaní samci se budou rvát o samice.
  2.9.2017 05:09Neeen
  Ahoj,používáte někdo EMa fauna ??Něco Acidomid pro lepší trávení a mikrofloru.
  2.9.2017 14:20Martina3
  Tak mám podezření na nachlazení. Ráno morčík pištěl a dožadoval se jídla. Dostal trávu a spokojenost. Ještě si dal sám i půl dokrmovačky, ale koukám celý den koukat jestli bude jíst seno. A žádná výhra. Ale odpoledne jsem si všimla, že jen polehává a je chvílema lehce naježený. Přizavírá očka a má je mokré a s ospalky. A proti světlu jsem si všimla, že u jedné nosní dírky má mokrý čumák. Takže mám strach, že je to nachlazení či dýchací cesty. Jak morčík nechce baštit úplně jestli má oslabenou imunitu. Opravdu nevím, ale budeme muset zajet na veterinu.
  - - - - -
  Jen si přeju, aby se přišlo konečně na problém a morčík začal opět jíst. Ale jestli dostaneme antibiotika, tak se chudák bude dlouho dávat dohromady.
  2.9.2017 16:55Kaja76
  Ahoj všichni. Obracím se na váš pro radu. Moje morče hrozně zhublo, přestalo žrát a pít. Je mu asi pět let. Na veterině ho uspali, obrousili všechny zuby a napíchali ho obvyklýma injekcema s vitaminem C a B komplexem a poslali nás s tekutou stravou domů. Tu si ze stříkačky bere celkem ochotně, když se mu chce, ale jinak nejí ani nepije sám. Občas něco požvýká, ale vyplivne to zas zpátky. Jinak spí nebo leží. Co myslíte, co mu může být, popřípadě má to smysl ještě ho takhle udržovat na stříkačce, je hubený jak lunt. Děkuju
  2.9.2017 20:09Ehrena
  Kaya 76, nepíšeš, jak je to dlouho po broušení zubů. Po větším zbroušení to morče může ještě nějakou dobu bolet a může se mu špatně kousat. Někdy je nutné po broušení zubů podávát i analgetika. Každopádně je nutné morče dokrmovat tekutou stravou a nejen tehdy, kdy chce samo, někdy se musí nutit. Pokud možno přikrmovat několikrát denně. Pokud málo jí, je vhodné přidávat i vitamín C, případně i vitamín B. Rozhodně bych to hned nevzdávala, ale nevím, jak dlouho to u vás trvá.
  3.9.2017 13:29morčátko zuzu
  ahoj! už jsem zase tady! mám na vás prosbu... napište mi nějaké chovatele! nemám čas tyto věci hledat! chtěla bych mladičké, pár týdnů narozené, morčátko. (nevím v jakém věku se kupují morčata)
  3.9.2017 14:26Kájka
  morčátko zuzu: morčátka jdou od maminek nejdřív ve věku kolem 5 týdnů, záleží ale také na jejich hmotnosti.
  Nepíšeš, odkud jseš, což je, myslím, dost důležité. Předpokládám, že nebudeš chtít cestovat daleko.
  Jinak -myslím, že můžeš nakouknout tady do inzerátů. To Tě tak moc nezdrží. Koupě zvířátka by neměla být "fofr" akce.
  - - - - -
  Myslím, že nejlepší a jednoduché je zadat do googlu vyhledávače: "CHS morčat...město.
  Já tak hledala, když jsem sháněla morčátko.
  3.9.2017 15:20Neeen
  Morcatko zuzu

  No tak to si ješte pěkně pohledaš,pretože já jsem nemohla najit chs,kde by vůbec nejaké morče prodávali, a když už prodávali,tak byly z Prahy,což pro mě znamená alespoň čtyři hodiny cesty.
  3.9.2017 16:20Kájka
  No, já taky měla problém sehnat morčátko na Vánoce (jinak by to problém nebyl, ale zrovna v tom období z Brna a samečka a ne dlouhosrstého...)
  3.9.2017 16:35Zuzanka01
  morčátko zuzu: podívej se na stránky CHS Little Goldie
  3.9.2017 16:38Ehrena
  Morčátko Zuzu , já když jsem sháněla morčátko, tak jsem viděla samé nabídky z Brna a nebo celkově z Moravy. A jsem z Prahy. Jinak už ti na tvůj dotaz bylo odpovězeno minule, když ses ptala. Viz stránka zpátky Smirny 27.8. v 11;53 a Terousek 28.8. v 10:15, ta dokonce mimča nabízela.
  3.9.2017 16:44Monama
  Ahoj, mé původní stránky s morčátky správce před půl rokem definitivně smazal. Až nyní se mi podařilo aspoň částečně dát dohromady nové stránky. Mohou se na ně podívat i ti kteří mají zájem si nějaké morčátko zakoupit. Na stránkách zatím nejsou uvedeny odchovy, za což se omlouvám. Stránky nejsou kompletní.
  http://morcata-boleradice.group/
  3.9.2017 16:49Ehrena
  Mimo jiné na stránce inzerce je nabídka od chovatelské stanice Alpamayo z Brna, krásní samečci i samičky.
  - - - - -
  To bylo pro morčátko zuzu.
  3.9.2017 22:10Ashara
  morčátko zuzu

  Nemáš čas hledat chovatele morčat? A jak potom tedy budeš mít čas se o morče starat?
  Pravidelně mu čistit klec, měnit vodu, pouštět ho proběhnout, krmit, věnovat se mu...?
  Nebo chceš říct že půl hodiny na to najít chovatele v okolí nemáš (déle to zabrat nemůže ani největšímu počítačovému imbecilovi), ale čas na morče mít budeš???
  3.9.2017 23:38Neeen
  Ashara
  Asi tak,fakt nechápu úroveň jejího komentu...
  - - - - -
  Jo,jeste jsem se chtela zeptat co říkáte na pamlsky Selective naturals buď loops nebo snacks,zdají se mi super ,až na ten hrášek,bojim se aby nedělal neplechu :-[
  4.9.2017 08:55Zbyněk
  Ashara: napadlo mě to samé a raději jsem to ani nekomentoval :(
  4.9.2017 10:24Katjusa
  ashara neen zbyněk-vybrat si mimčo je zaklad všeho,jak neni na toto čas je lepši si pořiit plyšaka.......
  4.9.2017 22:20Neeen
  Ahoj,můžu si ještě teťkom nasušit listy pampelišek??

  Děkuji za odpovědi.
  5.9.2017 10:36Katjusa
  neen-jasně že mužeš pokud maš kde.
  5.9.2017 13:41Emanuel Káně
  Ahoj. Moje morče hodně často píská i když má vodu, seno, granule, zeleninu, domeček a kámošku. Nevíte co by ještě chtělo, případně proč píská?
  5.9.2017 15:43Freya_01
  Emanuel Káně - některá morčata jsou hodně komunikativní, já měla jedno, co zpívalo noc, co noc a budilo mě. :) zvykla jsem si. mám dvě klece a v každé jsou dvě holky, atmosféra obou je rozdílná, u teddinek je klídek a pohodka a hladké holky jsou rebelky, koušou do vybavení, honí se, piští a blbnou. :)
  5.9.2017 17:06Emanuel Káně
  Aha tak to jo. Já mam právě taky 2 hladké. Jinak děkuji za rychlou odpověď.
  5.9.2017 20:59Makita
  Zdravím, máte někdo prosím zkušenost s potížemi při vyprazdňování. Již jsem si všimla, že morčík sem tam při bobkování slabě pokvíkává. Myslíte, že máme nějaký závažnější problém nebo jen zlobí třeba plyny? Měli jsme problém s bříškem i trávením a morčík dostává probiotika a rodicare acut. Děkuji
  5.9.2017 21:08Mila
  Makita - no osobně bych jela na veterinu co nejrychleji. Zrovna minulý týden mi zemeřela 2letá US teddy na problémy s trávením a to jsem s ní na veterině byla. A druhý den bylo po ní.... prý chlupy ve střevech, teddy na to trpí. I když třeba nemáte tedyho, neváhejte a jedte. Je to u nich hrozně rychlý jinak
  5.9.2017 21:27Makita
  Mila - na veterině jsem byla již 3x a ne pouze na jedné. Vždy jsem raději jela hned, jak se mi něco nezdálo. Vždy prohlídli a vyšetřili. Na veterině jsem byla s morčíkem na kontrole včera. A veterinářka říkala, že je vše ok. Jen musíme bříško rozběhat. Morčík začal dva dny zpět zase pořádně baštit i seno, které moc nechtěl a má opět pořádné bobečky. Jen plyny nás zlobí, tak jsem si myslela, zda to nejsou ty plyny či větší bobky.
  5.9.2017 23:15Neeen
  Makita

  Mě mrče taky povikavalo při bobkování a do pár dnů byla mrtvá.
  6.9.2017 09:46Ehrena
  Makita, mně tohle dělalo morčátko, začalo s tím po dlouhodobějším podávání antibiotik, přestože jsem přidávala přitom i probiotika, a vzhledem k tomu, že to nepřestávalo, jak jsem původně doufala já i veterináři, prodělali jsme různá vyšetření, sono, rtg a nakonec i rozbory bobků, ale na nic se nepřišlo. Morčátko zároveň mělo problémy se sklonem k řidší stolici, musela jsem ho krmit jenom tvrdou zeleninou, jak dostalo něco vodnaté, hned mělo měkké bobky. V sezóně trávy, kdy já krmím jenom trávou, tyto problémy vůbec nemělo a ty zvuky při bobkování dělalo méně. Ale na podzim s nástupem zeleniny to zase pokračovalo. Veterináři přesto na morčeti nic nenašli a život tímhle problémem normálně dál ještě rok, umřelo v sedmi letech.
  - - - - -
  Oprava, žilo s tímhle problémem
  6.9.2017 10:09Babula
  Ahoj, mela jsem samce.a samici v kleci a pred dvema dny ji ,,asi,, nakryl a od te doby kdyz samec se k ni priblizi tak samice najezi se ,cvaka zubama a utika pryc.Musela jsem je dat od sebe,myslite ze je to tim ze by mohla byt nakryta a uz ho nechce?
  6.9.2017 10:44Ehrena
  Babula, to nevím, my jsme měli vrh jen jednou a samička se samečkem byli spolu až do porodu, tedy oddělila jsem je až dva dny před porodem. A byli velice spokojení, moc se jim to líbilo.
  6.9.2017 10:48Makita
  Neeen, Ehrena: docela jste mě vyděsili. Morčákovi jsou 4 roky a atb jsme brali pár týdnů zpět. Ale morčik měl atb poprvé a jen asi týden. Všimla jsem si toho již minule, ale nekvika vždy. Slyšela jsem ho zatím tak 3 a pozorovala ho i později při bobkovani a již nekvikal. Začal tento týden zase opět baštit, protože po atb nechtěl baštit.
  6.9.2017 12:09Ehrena
  Makita, tak třeba u vás to bude jenom nějaké rozhozené trávení a přejde to. U nás měl molčík tyhle problémy už trvale. Ale docela to zvládal.
  6.9.2017 13:32LenkaO.
  Makita - mně jeden morčík taky pokňourává, ale jen při "papacích" bobcích, ale přijde mi to spíš spokojené kvíkání :) Dělá to čtyři roky a prospívá, takže to choroba nebude. Pokud je jinak ok a není to kvíkání od bolesti, tak bych se neděsila.
  6.9.2017 13:37Zbyněk
  Babula: a proč dáváš samce k samici, mladé chceš záměrně? Jinak samici je šumák, jestli je březí, řídí se říjí. Když má říji a samec jí voní, tak ho připustí, v opačném případě ne. Samice se také mají tendenci bránit, pokud jsou ve svém prostředí a externí samec jim do něj vkročí. A jestli je nakrytá, někdy se stane, že po dvanácti dnech ještě dojde ke slabé říji a samice pak samce připustí. Chování tvé samice je ale v pořádku, nemá říji a třeba jí samec nevoní, nebo ho vyhodnotila, jako mladé a nezkušené střevo - i mladá samice dává přednost zkušenému samci, prostě tohle příroda zaříidal tak, aby mladé přežily a měly kvalitní geny.
  6.9.2017 14:05Makita
  Ehrena, LenkaO. - na veterině říkali, že rozložené trávení má. Ale vidim určitě tento týden zlepšení, protože se na vše již vrhá, škemrá a mizí už i seno. Přadáváme probiotika a rodicare acut. Pokvikavani jsem si všimla tak 3 dny zpět. Tak jsem si myslela jestli spíše nezlobí plyny, protože jsme párkrát museli dát kapky proti nadýmání a při bobkovani bylo slyšet takové "poprdění". Tak jsem myslela, že zlobí třeba jen plyny. Ale jako spokojené pokvikani to spiše neznělo.
  - - - - -
  Trávení rozhozené ne rozložené :)
  6.9.2017 15:15Ehrena
  Makita, mně to tehdy taky neznělo jako spokojené pokvikávání, a nedělal to asi úplně vždycky, ale jeho to prostě nepřešlo. Nicméně jinak s tou dietou, a nejlépe v létě s trávou normálně prosperoval, nechoval se, jako by mu něco bylo. Pokud si pamatuji, ani netrpěl na nadýmání. Prostě jsem nepřišla na to, ani po mnoha kontrolách na veterině, co je za problém.
  Teď mám zase samečka, který přes zimu u čůrání popískává a přes několik kontrol na veterině včetně sona a rentgenu se na nic nepřišlo. Zajímavé je, že v sezóně trávy to nedělá. Jsou mu dva roky a začal to dělat asi v půl roce. Taky se nepřišlo na to, proč to dělá, bála jsem se močového kamene, ale vyšetření nic neobjevila. A morče jinak vypadá naprosto v pořádku.
  6.9.2017 17:48Makita
  Ehrena: no určitě budu morčíka pozorovat a kdyby se objevil jen sebemenší náznak, že není něco v pořádku nebo ho uslyším častěji pokvíkávat, tak určitě zajdeme na veterinu. Aby jsem nic nepodcenila. Budu doufat, že to nic není a už se pořádně rozbaští.
  6.9.2017 19:23Neeen
  Ahoj,muzu sušit bylinky na novinách??maliník,bazalka,kopr,kopřiva,pampeliška...
  6.9.2017 20:50Buub
  na novinách? tak možná zavěšené ve stínu.

  nejlepší je to poslat do trouby.
  6.9.2017 21:22Neeen
  Buub
  Aha,ja jsem bylinky ještě nikdy nesušila,a jak douho to sušíš,na horkém vzduchu?kolik stupňů..
  6.9.2017 21:28Buub
  co nejmíň co trouba zvládne. 40-50. dokud není usušeno.
  6.9.2017 22:10Neeen
  Aha, bych jakože sušila v troubě celý den?
  No pro mě by bylo praktičtější ,kdybych je mohla dàt na parapet do chodby,bedna s papírem,tak by zo přece taky šlo né??
  - - - - -
  Promiň za ty chyby,protože mi neustale vypadává síť tak to už píšu po třetí a ještě k tomu mi vynechává klávesnice ,ach jo
  6.9.2017 22:14Buub
  to ti dřív zplesnivý než se to usuší. fakt leda zavěšený ve stínu a na to už je pozdě v roce, teď jak je vlhko a zima, to by trvalo věčnost - a dřív by se na tom udělala plíseň.

  že tys nikdy nesušila kytky do herbáře?
  - - - - -
  hodně pomalu sušený věci ztrácí všechny živiny, mění barvu, nejsou zelený ale takový žlutohnědý, nebo černý
  6.9.2017 22:27Neeen
  Aha,tak dam na tvoje rady,ale jak dlouho je v té troubě sušíš?
  7.9.2017 08:17Buub
  to já nevím. zapnu horkovzdušnou, nastavím teplotu, zadělám dvířka dřevěným prkýnkem na krájení, aby se úplně nedovřela a trouba větrala, a pak to tam prostě nechám dokud není to, co suším, suché.

  houby trvají půl dne.
  7.9.2017 08:43Zbyněk
  Buub: ty jo:) Není lepší sušička? Stojí pár korun a má programy na všechno možné, v troubě neodhadneš teplotu tak dobře. Paradoxně jsem si vzpoměl na kamarádku, která doma "tradičně" vařila povidla dva týdby na indukční plotně a pak se divila, že jí dvě kila poidel vyšly na deset tisíc:)))

  Ale spíš se zeptám, jaký smysl má sušit tyhle kožené, podzimní pampelišky, které už dle mého, čistě laického názoru, nemají žádný nutriční význam. Už jsem se chtěl zeptat včera :)
  7.9.2017 08:50Buub
  sušička by byla asi lepší, ale kam člověk všechny ty kuchyňské krámy má dát, že? na přesnou teplotu se úplně nehraje, dělám to párkrát do roka, tak to trouba zvládne. nějak zásadně nežere.

  já bych podzimní byliny taky nesušila, ale na druhou stranu místy jsou pampelišky ještě docela pěkné, tak proč ne, když se tím chce někdo bavit.

  jen nezapomeňte, že sušené nemají žádný vitamín C.
  7.9.2017 09:51Neeen
  Buub
  Hm,to mám asi divnou troubu,protože mi s otevřenými dvířky nejede.
  7.9.2017 10:20ratonito
  Buub: nemají? V jídelníčku na těchto stránkách je napsané, že čerstvá má 30 a sušená dokonce 82 mg/100g vitaminu C
  - - - - -
  A co ostatní sušené "trávy"? Kopřiva, řebříček, šípky.
  7.9.2017 10:32Zbyněk
  Neeen: jestli chceš, věnuji ti svojí, plynová Mora, rok výroby odhadem okolo upálení Mistra Jana Husa, stav dvířek ignoruje, dole pálí a nahoře chladí:)))

  Včera jsem pozoroval komickou scénku: nejmladší plašanka se hadovitými pohyby připlížila k důstojně odpočívající šelmě Justici, uchopila jí zoubky u kořene ouška a komicky jí ho natáhla do roviny, přičemž nechala ouško klouzat mezi řezáky, dokud nevystřelilo zpátky:) Čekal jsem, že mám po samici, kupodivu ne, Justice přimhouřila očka a pravnučka to zopakovala ještě asi pětkrát - a přežila:))
  7.9.2017 10:46Neeen
  Zbyněk
  Nee,díky:)
  Šlo by ,abych sušila se zavřenými?
  7.9.2017 10:53Buub
  Neeen

  nešlo, protože kam by šla ta vypařená voda?

  ratonito

  nevěř tomu, vitamín C je brutálně nestabilní chemická sloučenina, která se samovolně rozpadá. Sušení samotné srazí obsah vitamínu C minimálně na polovinu, i když budeš extra šetrná a dáš si pozor na vyšší teploty. Ale během měsíce při pokojové teplotě to bude stejně všechno pryč. On oxiduje a nazdar. Musela bys to mít v mrazáku a hlavně ve tmě. Ale fakt, spoléhat na to, že sušené cokoliv bude během zimy zdrojem céčka je bláhovost.

  Hele v seně ho taky nečekáš, a přitom seno je sušená tráva, která je céčkem za čerstva krásně nadupaná.
  7.9.2017 10:56Zbyněk
  Neeen: tušil jsem to:D mrkni: https://www.zbozi.cz/hledani/?q=su%C5%A1i%C4%8Dka%20bylinek#utm_source=search.seznam.cz&utm_medium=hint&utm_content=items-opesBB&utm_term=su%C5%A1i%C4%8Dka%20bylinek
  7.9.2017 11:06ratonito
  Buub: bezva, takže tu kopřivu, co mám sice ve tmě, ale v pokojové teplotě od jara, mám k ničemu. Tož třeba jim bude aspoň chutnat.
  7.9.2017 11:13Ehrena
  Neen, vzhledem k tomu, že tady na chalupě máme pouze remosku, troubu ne, tak suším kopřivy a malinové listí z maliníku zavěšené ve svazcích normálně s lodyhami v kůlně a když je to suché, stáhnu listy ze stonků rovnou do pytle, suché stonky spálím při topení. Míchám to morčatům v zimě do sena, mají to jako pochoutku.
  - - - - -
  Schne to takhle velice rychle. A dá se to praktikovat kdekoliv v bytě, ne zrovna jen v kůlně.
  7.9.2017 11:44Neeen
  Ehrena
  Taky jsem o tom přemýšlela,je to asi nejlepší varianta sušení.
  Jinak máš nádherné album:)
  - - - - -
  Zbyněk
  Taky jsem se po sušičce už jukla,ale dávat dva tisíce za něco ,co využiju dvakrát do roka se mi fakt nechce,to radši koupim morčatům svazek mrkví..
  7.9.2017 12:08Ehrena
  Zbyněk, hlavně, jak už zmínila Buub, není v kuchyni kam s tím, a použiješ to párkrát do roka.
  Neeen, bohužel alba už mám pár let neaktualizovaná, pořád si říkám, že je musím dodělat a aktualizovat, a ne a ne se k tomu dostat.
  7.9.2017 12:21Buub
  ratonito

  ale tak k ničemu ne, kopřiva má spoustu minerálů, chlorofyl, vitamín c je to poslední, čím je zdravá.

  ale prostě nic nasušené během sezony zdrojem vitamínu C v zimě být nemůže. pokud nějaké céčko možná vydrží, bude toho málo a jen tak někdy, takže může sloužit maximálně jako příjemný neočekávaný bonus.
  7.9.2017 12:59Zbyněk
  Neeen, Ehrena: tak sušička není špatná věc v podstatě na všechno - bylinky, ovoce, houby atd. Přinesu ze sklepa, nasuším, odnesu. Ale záleží na tom, jestli chci morčákům něco přes léto sušit, nebo ne. Asi je to jedno, v létě tráva a seno, v zimě zelenina seno a žijou :)

  Co se týká céčka, oblíbený chemický žertík je zadat nováčkovi titraci roztoku celaskonu:)) Dá to do tmavé nádoby, nesmí být tmavá tak, aby nic neviděl, bez toho titrace nejde dělat, no a céčko se rozkládá světlem doslova každou vteřinou tak rychle, že nešťastník nestačí přikapávat referenční roztok dostatečně svižně a po hodině marné práce skončí v blázinci:))
  7.9.2017 13:08Neeen
  Ještě jsem se chtěla zeptat,když už jsem rozjela debatu na téma sušení.
  Jaké bylinky sušíte:)
  7.9.2017 20:25MMMoni
  Je tu někdo z Vás, kdo chová cuy morcata a prodal je nějaké paní Samkove? Koupila si jakože do chovu a teď je žere...
  7.9.2017 20:46Buub
  upřímně, pojídání morčat mě nijak nepohoršuje. je to teda dost frajeřina, koupit cuy morče a pak ho sníst, protože je to dražší než svíčková, ale proti gustu...

  mimochodem, kuřata se ochočila mnohem rychleji a mnohem víc než cuyové. s cuyi je přenášení do a z výběhu vždycky rodeo a když dojde k útěku, je to velká odchytová akce. kuřata se naučila chodit do výběhu sama a pak mohla být zcela na volno, u morčat nemyslitelné.

  a všimněte si, že se nevyvracím z toho, že kuřecí tady určitě všichni jíte.
  7.9.2017 20:58Smirny
  Tak spousta lidi si nakoupila draha chovna morcata plemene cuy a odchovy maji na pecinku. Me to take nepohorsuje. Ani by mi nevadilo morce ochutnat, jen by to nesmeli byt moje, ty miluju:-)
  - - - - -
  Mam doma kralicka mazlicka, ale kraliky k jidlu peču. Kralik, nutrie, morce, vsechno je to roztomile, ale k jidlu.. Ale stejne tak telatko, prasatko a jehnatko je miloucke.. No proste:-(
  7.9.2017 21:44Freya_01
  tady jde spíše o ten princip, že MMMoni je odchoval a prodal s tím, že budou jako mazlíci do chovu. řekněte si sami jak by vám bylo, kdyby něco z vašeho odchovu, od vašich milovaných byla mláďata poražena a schramstnuta. mě osobně se narodil sameček, měla jsem takový strach, aby se nedostal do špatného prostředí, že mi prostě zůstal od jedné z mých holčinek. nedokáži si představit, že by se měl špatně, natož že by ho někdo snědl, byla jsem u vrhu a div nebrečela, jak jsem byla pyšná na mou malou. nelitovala jsem toho nikdy. jak píšete, že u vašich morčat by to být nesmělo... a tak to asi cítí i MMMoni... byla to jeho morčata :( jinak osobně, ač mi to trhá srdce, zcela respektuji jídelní zvyky národů světa a chápu, že pro někoho je morče pokrm. ale stejně jako vy... své miláčky bych bránila zuby drápky ;)
  7.9.2017 22:03Bart
  Tak to já raději nejím žádná zvířátka... Když vidím, jak jsou šikovná a to dokonce i ti vepříci. Nedávno jsem četla, jak jsou inteligentí slepice.... Hrůza. Nesnědla bych nic, co dýchalo. Zážitek z exkurze v masokombinátu v 15ti letech (od živé krávy až po párky) mi změnila priority ve stravě. V Číně jedí psy, to už můžeme být za chvíli kanibalové... Vím, že nesoulasíte, ale já to prostě tak mám.
  7.9.2017 22:10holcicky
  Vložím se do debaty o pojídání morčat,když jsem po dlouhé době nakoukla.
  Osobně si myslím,že někdo je chová jen na jídlo ať jsou jakékoliv cuy nebo normální domácí.Takovým se říká množirna...
  7.9.2017 22:17Bart
  Smirny - mě to nedá. Bože to mi hlava nebere, jak někdo může jíst králíky, když je chová doma... Je to sice běžná věc - králíkárny na vesnicích - a pak tomu zloměj vaz, krměj prase a pak ho picnou... Já na to teda fakt nemám... Snad nebudu mít hororový sny!!!
  7.9.2017 23:20Neeen
  MMMoni

  No tak to je hnus a nenažranství zároveň..
  8.9.2017 00:04Smirny
  Bart: ja vubec nechovam doma kraliky. Takze je ani nepicam.. Kupuju je v obchode nebo nekdy od lidi z vesnice. Pripravene ke kuchynske uprave. Zvire bych nikdy nedokazala sama doma zabit. Nebudu kecat, ze nejime maso. Jime, dvakrat do tydne neco masoveho udelam. Ale nechovam nic, abych to pak zbavila zivota. To neumim. A nechci umet.
  - - - - -
  Cetla jsem prispevek te pani Samkove ve skupine Farmari a farmarky na FB. Pise tam, ze si koupila chovny par, nechavala si jen samicky a pro ty si poridila nepribuzneho samce. Pro svou potrebu si odchovava.
  8.9.2017 07:27Zbyněk
  Bart: jsi veganka? Babička taky měla králíky a jedli jsme je, prostě já vegetarián nejsem a maso jím, proč ne? Zkoušel jsem to bez něj a nejde to. Svoje morčata nejím:) Ale jinak bohužel, prostě náhražky nefungují a těžko s tím něco naděláš. Když pak vidím v nějaké veganské restauraci těhotnou fanatičku s obřím břichem a hůkovitými končetinami, která váží s bídou 40 kilo, tak bych jí pořádně proplesknul, aby se vzpamatovala.
  Nadávat na konzumenty masa a kupovat si ho v Tescu je pokrytectví. Prostě většina z nás jsme všežravci a je potřeba používat zdravý rozum. Když ujedu o víkendu 300 km na kole, chlebem z Lučinou to jako fakt nenahradím:)
  8.9.2017 07:54Smirny
  Zbyněk: presne tak, chlapovi proste po celodeni praci navarit musim, po trech kilech zeleninoveho salatu by se zeptal, co bude k jidlu, ze uz ma hlad.
  Jinak maso se snazim nakupovat hlavne od lidi, co to chovaji ( kralika, kurata, kachnu). Ryby ze sadek.Ve farmarskym obchode, co je u nas, kupuju veprove a tak dvakrat do roka hovezi. V supermarketu koupim maso naprosto vyjimecne. Nejsem zadnej fanatik na jidlo, ale konkretne maso mi prijde prijatelnejsi od toho, kdo to odchoval s peci a zajmem, i kdyz to chova proste k porazce. Maso v supermarketu je sice o moc levnejsi a clovek vidi jen kus masa na plastovem tacku. Kdyby vedel, co tomu predchazelo, nez se to takto na ten tacek dostalo, tak by mel problem to pozrit. Osobne nedokazu pozrit maso z kone, kuzleci a jehneci, obrovsky problem mi dela hovezi. Takze ja osobne spis to, co jsem psala na zacatku. Na fazolich a salatu mi to taky nejde, mam velky vydej energie, sport, prace a tak:-) Takze proste pro me lepsi k jidlu to, co se odchova u nekoho, kdo to i picne, nez kus uhlednyho hoveziho z Tesco treba, kde vim jiste, ze to zvire zadnej extra slastnej zivot nemelo, nemluve o tom, jak odešlo ze světa. Takový transporty zvířat.. hm..
  - - - - -
  A ano, to maso, co kupuju ja, je o moc drazsi nez z marketu, ale nekupuju jo tak casto a zeleninu si pokud mozno pestuju na zahrade. Takze to vychazi nastejno, jako kdyz jsem kdysi kupovala skoro denne nejaky maso a uzeniny a blbiny k jidlu. Ale abych to tedy shrnula, proste me absolutne nepohorsuje, ze si ta pani Samkova odchovava cuy na jidlo. Je to stejne, jak kdyby chovala pro tento ucel kraliky.
  8.9.2017 07:55Garf
  Zbyněk: pokud se chceš stravovat jako vegetarián, nebo jako vegan, musíš si o stravě něco načíst a trochu se zajímat o to, co konzumuješ, aby byly pokryty všechny nároky. A ano vyžaduje to trochu času a snahy, není to jako jít do marketu a koupit vakuovanou flákotu. To, co tady píšeš o nějakých náhražkách a chlebu s Lučinou, je demagogie ;-) Mimochodem vegan těžko bude jíst Lučinu :-)
  Nazývat lidi s odlišným viděním světa fanatiky, je značně útočné. Každý by se měl minimálně zamyslet nad tím, jak a v jakých podmínkách jsou zvířata chována, čím krmena a jak je s nimi zacházeno, když jdou na porážku.
  Někdy si tak říkám, co by se asi stalo, kdyby na Zemi přistáli nějací predátoři z jiné planety a začali s námi dělat to, co my s ostatními zvířaty, asi by to nebyla moc sranda, což...?
  8.9.2017 08:07Smirny
  Bart: A Vy maso jíte?
  - - - - -
  Aaa, uz znova ctu, ze vubec:-) Pardon, me to zajimalo.
  8.9.2017 08:40Buub
  Garf

  No tak v tomhle kontextu se morčata paní Samkové budou mít lépe než kuřecí brojler nebo prasátko ve výkrmu. Takže za mě cajk.
  - - - - -
  holcicky

  takže králíci na maso jsou taky množírna? myši pro hady jsou množírna? chov prasat je množírna?

  ale no tak.
  8.9.2017 08:45Katjusa
  garf-upřimně si taky neumim představit jak mi chlap přijde ze šichtyve ktere maka 12hodin a dala bych mu třeba nakličene zrni a pod.to tak možna ti sedi na prdeli v kancelaři
  8.9.2017 08:50Garf
  Buub: já nedokážu posoudit jaký je, nebo není chov té paní Samkové, neznám ji, ani nevím, jakým způsobem morčata zabíjí. Otázkou je, zda je to skutečně nutnost.

  Přála bych si jen, aby tady nepadaly na adresu veganů a vegetariánů výrazy jako fanatici a že potřebuje někdo proplesknout, apod. Nejím maso přes 10 let a těch útoků, ze strany "všežravců", kteří se ptají, proč to jako dělám, jestli jsem normální/nemocná a nebo mi říkají, že budu nemocná...:o) bylo za tu dobu nepočítaně...:-(
  8.9.2017 08:52Buub
  Garf

  no, taky ji neznám, ale pokud má morčata v králíkárně, tak už se mají lépe než brojler co se potřeby místa, vzduchu a světla týče. No a zabít morče není o nic obtížnější než zabít jiné zvíře. Omráčit a vykrvit. Pochybuji, že někdo, kdo o chovu morčat na maso vypráví ve skupině pro farmáře, to dělá nějak jinak.
  8.9.2017 09:00Katjusa
  garf to je jako vegetarian nebo vegan vnucuje aby se všežravci zamysleli nad tim co zviře ji atd.taky je to otravne my doma maso jime a mit špatne svědomi kvuli kousku plecka co koupim k obědu nad nic nedělam jen přemyšlim nad tim co prase jedlo
  - - - - -
  minuly rok jsme chovali kačeny a jak byl čas sama jsem je zabila vykuchala upekla nic mi to neděla chovala jsem je na jidlo
  8.9.2017 09:06Garf
  Katjusa: naklíčené zrní? Ale no tak...:o))
  Lhostejnost k ostatním živým tvorům skutečně není nic k chlubení, je mi líto...

  No nic, ztráta času.
  8.9.2017 09:09Buub
  Garf

  No a to ti vadí poznámky o fanaticích? Že nemám problém s tím zvíře porazit, připravit ke kuchyňskému zpracování a pak ho taky sníst, to fakt nemá nic společnýho s lhostejností.

  Ale vegetariáni mají svou pravdu. Proto fanatismus, no.
  8.9.2017 09:14Katjusa
  buub -ano to je ta jejich pravda
  8.9.2017 09:52Buub
  No, když jsme u toho pojídání masa, tady je inzerát: https://zvirata.bazos.cz/inzerat/79184111/Paduanka-velka-stribrna.php

  Když si ho nikdo neveme, tak si ho holt budu muset sežrat sama. Je ochočenější než cuyové, ale vlastně trochu plašan. Mám tam dalšího, co se mazlí na klíně. Toho nedám.
  8.9.2017 10:30Bart
  Garf - jj, je to přesně ono, ten pocit, co kdyby si někdo "vyšší nad námi" vybíral k jídlu lidi. To mě právě napadlo na té exkurzi v masokombinátu, jak jsem psala - od živé krávy až po párky. Jdete vedle živé krávy, těsně vedle vás ji podříznou atd. Když jsem se do těch krav vžila, fakt nic pěknýho...
  Jinak můj manžel je syn řezníka! Ale už 23 let se mnou maso nejí. Prostě si zvykl na sojové maso, tofu, šmakoun a všechny ty náhražky... Dcery totéž. Nikoho ale neodsuzuju, že maso jí. Prostě každý má jiné priority a ke všemu si každý musí dospět sám :-)
  8.9.2017 11:00Buub
  no nezlobte se na mě, ale na šmakouna, tofu a podobné polystyreny si fakt nezvyknu. nemám problém s vyloženě vegetariánskými pokrmy, které nepotřebují žádnou masovou náhražku, protože jsou prostě postavené na obilninách nebo zelenině. ale když už je masové jídlo, tak to maso musí být fakt maso, ne něco jakože. prostě tofo kledlo zelo zní nechutně :D
  8.9.2017 11:41Zbyněk
  Garf: tak to zase pozor!:)) U sebe jsem v mládí experimentoval se vším možným a ano, byl jsem i vegan. Jako jo, na alergie prima, ty zmizely, že bych o tom nic nevěděl. to taky nemáš pravdu:)) Takže jinak - měl jsem v práci fanatika, který si někde přečetl, že veganství je zdravé a stejně tam meditace atd. Postupně slábl a ztrácel i pozornost, pobavilo mě, když jsem s ním byl na dovolené a vstávali jsme ráno ve čtyři kvůli výletu. Musel vstát ve tři, protože přeci musel hodinu meditovat. Pak snědl asi dvě kila jakési podivné kaše, po dvou hodinách jízdy už měl hlad a docpával se klíčkama. Byl o dvacet let mladší a na ten kopec s převýšením blbých 1600 metrů skoro nevylezl, to mu ještě manželka nesla ruksak (ona byla normální). No a jednou mě vzal ke kršňákům do vývařovny, to byl opravdu hrůzný pohled. Speciálně na tu zoufalkyni v cca osmém měsíci, byla na umření, žmoulala rýži bez masa, já bych jí opravdu zavřel do Bohnic - kvůli tomu nešťastnému dítěti. Když se člověk zničí sám, ok, je to jeho věc.
  Za desítky let, kdy se ve volných chvílích bavím léčitelstvím, jsem si všiml jedné věci - že krevní skupina A maso opravdu nepotřebuje, ale nevadí jí, když ho jí. Ale také jsem viděl naprosto zničené a nemocné lidi, kteří se dobrovolně zabili výživou. Protože jsem to sám zažil, vím dobře, o čem mluvím. Je prima, když víš, kdy přestat. Ale základním živočišným pudem je přežít! Lev se taky neptá, jestli by se neměl radši pást, protože na to nemá trávení. A většina lidí také ne! Mimochodem pokud nemáš áčko, zapomeň na to, že bys měla dostatek esenciálních aminokyselin atd. Luštěniny ti je fakt nedodají. Železo? Z rostlinných zdrojů ho téměř nevstřebáš, z masa vstřebáš desítky procent! Viděl jsem spoustu fatálních anémií blbců, kteří včas nepřestali. A viděl jsem jejich plačící příbuzné, kteří umírající přesvědčovali, ale kdepak, nenechali toho. Já znám dobře cenu života, ale příroda je boj a vždycky byla. A jen tak mimochodem, rostliny zřejmě vnímají víc, než zvířata, zkus si někde vyhledat a přečíst cleve backster efekt, hodně s tím experimentoval a výsledky jsou zajímavé. Takže až budeš jíst rostlinky, pácháš to samé, jako když jíš maso, jenomže zvířátka jsou nám blíž.
  Jsem zastáncem zdravého rozumu, to je všechno, snažím se dělat věci tak, abych nemusel mít výčitky svědomí, ale dobrovolně hlady fakt neumřu. A když jsem už na kole nevyjel ani do blbých Krušných a v polovině se mi třásly nohy, tak jsem s tím tenkrát rychle praštil. Je to dvacet pět let. Dneska vyjedu na Grossglockner a najím se až nahoře - klidně housku s lLučinou a česnekem a večeři si dám až dole:) A tak by to mělo vypadat. Vegan nakonec zkonzumuje daleko víc potravy, než normální strávník a přečti si, na čí úkor - těch nejchudších v Africe, Asii a Jižní Americe. Napířklad.
  Ale tohle je diskuse o mazlíčcích:) K těm se chovám hezky a nejenom k mým. Také se o to snažím u lidí a přírody celkově. Nicméně pud mi velí přežít a neumřít dobrovolně hlady.
  8.9.2017 12:06Smirny
  Paní Samková na té skupině píše, že má morčata chovaná ve skupině ve výběhu. Špatný život určitě nemají, ona je farmářka a ti mají ke zvířatům cit a kladný vztah, i když je chovají na maso.
  Takové kuře z polska koupené v supermarketu tak pěkný život určitě nemělo.
  A mě nevadí ani lidi, co jedí jen rostliny, ani masožravci, to je každého věc a nikomu se nesmí nic vnucovat, každý má na zemi svůj vlastní život a je to jeho věc, jak s tím naloží. Co mě však trápí je způsob chovu zvířat a porážky, tím ovšem nemyslím farmáře. A nadkonzum masa ve společnosti je šílený. No já jsem krevní skupina 0mínus a maso asi potřebuju, nedokážu to ovlivnit, stačí mi kousek na talíř, ale čas od času musím sníst. Jako dítě jsem maso nechtěla jíst a byla jsem pořád anemická a dělalali si ze mě srandu, že budu muset olizovat železný kliky u dveří:-)
  8.9.2017 12:16Buub
  no, a zrovna když má někdo doma ve výběhu morčata a občas nějaké sní, odpadá jak problém se způsobem chovu, tak jakýkoliv transport a stres při porážce. koneckonců i nadkonzum.

  prostě tento způsob získávání masa je z hlediska wellfare ten nejlepší, akorát se někdo může kotit z toho, že zrovna v tomhle případě je to morče, no.

  nutrie nevadí?
  8.9.2017 13:01Smirny
  Tady to téma bude věčný boj mezi lidma, co maso jí a co maso nejí. Je to podle mě spíše věc cítění a morálky, i já přiznávám, že na mě nějaké dokumenty měly takový vliv, že jsem prostě začala nakupovat maso jinak. Někdo tvrdí, že člověk není jako masožravec uzpůsobený, ale byl sběrač plodů, rostlin, kořínků a najednou začal lovit, určitě nepřemýšleli, jestli je to správné a jestli jim to tělo pobere, prostě chtěli maso. A zuby vypadaly u člověka dřív jinak, maso se trhalo, jedlo syrové.. K naší podobě zubů se dospělo tím, že už netrháme syrové maso zubama:-) Ale někde to tam prostě bylo, že ti naši předkové byli všežravci.. Jen to nebylo tak, že bylo maso denně, jak je to teď u většiny populace a v tom je ten problém. Nadkonzum, nadprodukce, ohromný transporty zvířat na porážku.. tohle je nechutnost, to v každém případě. A že u nás někdo chová morčata na maso... ok. Nejsme na to prostě zvyklý. A ač chovám morčátka na mazlíčky a na výstavy, tak mě to prostě nepohoršuje. Ale vemte si Japonce, jak konzumují žvířata zaživa... A co všechno jedí jiné kultury.. Byla by tady z toho asi ohromná a určitě i zajímavá dikuse.
  - - - - -
  A napsala jsem špatně, že většina populace jí denně maso.. mělo to být Evropané a Severoameričané. A pak ty země, kde se loví v ledu a sněhu pouze maso, tam lidé v podstatě nejí nic jiného..
  8.9.2017 13:38holcicky
  Buub,neni množírna jako množírna,tohle je chov na maso pro spotřebitele.Třeba myši pro hady mi spíš přijde množírna kde neřeší jestli se rodí s nějakou genetikou a kdo samici oplodní,nějak hodovi je to celkem jedno co zbašti.
  8.9.2017 13:51Garf
  Zbyněk: já se domnívám, že pokud se někdo rozhodne přestat jíst maso, ať už z etických důvodů, či jiných, musí se zajímat o složení jídelníčku, poradit se třeba i s výživovým poradcem a prostě pro to něco udělat. Když se rozhodneš třeba začít s potápěním, taky se nedáš kolíček na nos a nebudeš doufat, že to nějak dopadne... Mám dojem, že těch x let, co nejím maso, se vegetariánská a veganská strava dost posunula, bohužel, pořád si ve spoustě restaurací myslí, že "smažák s tatarkou" je jediná varianta, kterou mohou vegetariánovi nabídnout, což je smutné. Obecně nějaké povědomí, co tato strava obnáší je dost chabé, viz tady ty zmiňované klíčky....
  Jinak mám kolem sebe x dalších lidí, kteří nejedí maso a žádné fatální vyčerpání u nich nepozoruju a asi nemají všichni krevní skupinu A :-) Konec konců ani u sebe a to sportuju, myslím si, dost;-)
  Kromě toho se mi zdá, že mícháš víc věcí dohromady. Ne každý, kdo je vegetarián musí chodit v batikovaných hadrech, hodiny meditovat a objímat stromy ;-)
  Děti z Afriky do toho fakt nepleť ;-)
  To, že rostliny vnímají, je pravda. To, že vnímají víc, než zvířata, o tom si dovolím dost vážně pochybovat.
  Ano, základ je stále to, uvažovat rozumně. Pokud je někomu jedno, že pojídá zvíře, které se nikdy nenadechlo čerstvého vzduchu, nevidělo slunce, je nacpané antibiotiky a zemřelo v bolesti a strachu, je to jeho volba. Nevadí mi, že někdo jí maso, ale trochu se zamyslet nad tím, jestli opravdu musím jíst to, či ono a z jakého zdroje, to snad nikoho fatálně nezatíží.
  Já sama bych nedokázala zabít a kuchnout zvíře, ta myšlenka, že ho omráčím, že bude trpět bolestí, není hezká a trvám na tom, že to jistou míru lhostejnosti k hodnotě života toho tvora to vyžaduje.
  A taky se domnívám, že to už stačilo. Má se tu diskutovat o mořských prasátkách :-)
  8.9.2017 13:53Buub
  holcicky

  no tak to pozor, chovatelé krmných hlodavců tohle hodně řeší. ono hadovi je to možná jedno, ale chovatel potřebuje určité množství myší určité velikosti a to se na nějakých degenerovaných chudinkách udělat nedá. plus chovní jedinci se nevyužívají nějak extra dlouho, nejpozději po roce je potřeba je vyměnit a noví chovní pochází z toho chovu, takže je potřeba evidence a selekce stejně jako v každém jiném chovu.

  že se k sobě dá nějaký samec a nějaké samice a ono se to nějak samo stane a budeme v balíku, s tímhle přístupem každý hodně rychle skončí, protože to prostě nefunguje.
  8.9.2017 19:35daniela d.
  dobrý den, předevčírem jsem si koupila 2 ročního samečka k mému asi 3letému. dneska jsem je k sobě asi na 5 minut dala, a dávali k sobě čumáčky, koukali druhému na genitálie, běhali a skákali, tak divně kvíkaliu a teď když jsem je rozdělila tak začali cvakat zoubkama, znemená to že chtějí být spolu? zítra je k sobě zase dám, ale myslím si že je lepší je nechávat si na sebe zvyknout postupně, nebo nemám pravdu? je spíše lepší je k sobě dát na den, nechat poprat nebo tak a nbeo to dělám dobře, děkuji za všechny odpovědi.
  8.9.2017 19:49Bart
  daniela d. - proč sis tu nejdříve nepřečetla informace o tom, jak je to se samečky... Špatně, špatně, špatně a úplně zbytečně, kdyby ses informovala dříve... Ke 3letému sis měla pořídit maličké miminko! Nechci strašit, ale asi budou muset být odděleně. Já mám zatím první zkušenost se samečky, kdy jsem pořídila v lednu ke dvouletému mimino a zatím je to v pohodě. Ale i tak se to může kdykoli zvrtnout. Dva dospělé - to ne, ne!! Bohužel.
  8.9.2017 20:04daniela d.
  bart: aha.. jinže vracet ho už nemůžu a ani nechci, i kdyby museli být rozděleně.. myslíte že se vážně neskamarádí a že se budou jen prát pokud budou spolu?
  8.9.2017 20:37Buub
  daniela d.

  dva dospělé samce spíš neskamarádíš. samozřejmě výjimky občas existují, ale obecně je dát k sobě dvou a tříletého samce fajn recept na morčecí zápasy.
  - - - - -
  cvakání zubama je známka stresu. morče je rozčilené. oni přesně tak, divně kvíkají, skáčou po sobě, pak začnou cvakat zubama a tak se stanou dvě věci: buď jeden uzná podřízenost a ten druhý ho bude honit, nepustí ho ke žrádlu nebo do domečku a možná ho pokouše na hřbetě, ale tak nějak to bude fungovat, pokud budou mít dost prostoru, aby se ten slabší mohl klidit druhému z cesty. kamarádi nebudou, ale prostě se nebudou rvát.
  nebo po cvakání bude následovat chlupatá koule rvoucích se morčat.

  tyto dvě varianty mohou zcela bez varování přecházet jedna v druhou.
  8.9.2017 22:30Bart
  daniela d. - najdi si úplně dole "hledej" a zadej - dva samečci - nebo něco podobného a najdeš plno informací. Tato stránka je bezva, najdeš tu plno rad a zajímavostí.
  8.9.2017 23:35Smirny
  daniela d. : pokud je budeš k sobě zkoušet dávat, tak pozor na to, kdyby se začali rvát, je to jedna divoká koule a rozhodně mezi ně nestrkat ruce, jinak budeš ošklivě prokousaná. Kdyžtak na ně hodit deku, na ruce třeba kuchyňské chňapky a teprve pak se snažit oddělit.
  Vypadá to možná, že schválně strašíme, bohužel dva dospělí samci jsou témeř jistota rvaček.
  9.9.2017 13:23Makita
  Morčátko mám stále na očích a pokvíkávání při bobkování se změnilo také v kvíkání při močení. Celou dobu jsem morčíka pozorovala a již se vyprazdňoval bez kvíkání. Dnes mi však morčík začal kvíkat více a zjistila jsem, že při močení a pro moji hrůzu jsme v moči objevili bílý prášek (písek). Takže jsem hned volala a pojedem na veterinu. Mám strach, aby to nebyl nějaký velký močový kámen a byla nutná operace. Máte prosím někdo zkušenost s močovými kameny či pískem. A mohu ještě morčíkovi pomoci urologickým čajem?? A jen pro info jaké je přibližná cena za operaci močového kamene, ať se můžeme rovnou také připravit. Velice děkuji :(
  9.9.2017 13:48Ehrena
  Makita, s operací močových kamenů máme dvě zkušenosti, jednu dobrou u pětiměsíčního morčátka, druhou špatnou u morčíka, kterému bylo už šest a půl, ten to bohužel po měsíci vzdal.
  Cena operace může být různá, u nás to dělalo kolem dvou tisíc.
  9.9.2017 14:58Tygrinka
  Garf
  - - - - -
  Garf: No a jestli ty si myslíš, že tvé kytičky vyrostly všechny venku na sluníčku a v zemi a měly je jako v ráji, tak jsi také na velkém omylu. Ano, když zvíře omráčíš a pak se v něm budeš vrtat, je to prasárna. Zvíře má být zabité rychle. Zabíjení halal nebo košer a asijské zvrácenosti mi jdou silně proti srsti. Osobně velkochovy také nemám ráda, ale tím, že nebudu jíst maso těm zvířatům nepomohu. Když to jde, nakoupím maso od slušných chovatelů, ale těch zdrojů okolo mě zatím moc není. Mé tělo se bez masa neobejde a s kusem masa zase nepotřebuji pojídat kila rostlinné potravy, stačí mi mnohem méně, abych mohla prosperovat. Když tvé tělo maso nepotřebuje, klidně si to užívej.
  - - - - -
  Makita: Kromě jiného zde zmíněného zkontroluj anální kapsu. Někdy může být problém v tom, že je ucpaná a morče má problém bobek vypudit a může pak při defekaci i pískat.
  - - - - -
  daniela d.: Nedávala bych je k sobě. Zatím zkus raději uspořádat bydlení, aby měli klece u sebe a mohli se oňufávat nebo se ignorovat. Rozděleni by měli být i ve výběhu. Někdy to může klapnout tak, že sice budou bydlet každý sám, ale ve větším výběhu se časem budou snášet. Není to ale pravidlo. Dva dospělí samci jsou opravdu problém. Zadařilo se mi pár dvojic z dospěláků, co se ke mně dostali, udělat, ale byl to běh na dlouhou trať.
  9.9.2017 16:53daniela d.
  dobře, děkuju za všechny reakce. ještě bych chtěla říct že jak mám toho druhého 3 ročního morčíka, tak toho jsem koupila ve zverimexu jako kámoše dálšímu morčíku který tu už bohužel není. ale bylo mu taky okolo 3, a tomuhle ze zverimexu tak 1,5 a snášeli se dobře. ze začátku se párkrát porvali, ale pak spolu normálně leželi vedle sebe v jednom domečku, jedli spolu ze stejné misky a tak, tak budu doufat že se mi to podaří i tady, ale uvidím, zkusím tu techniku že dám klece vedle sebe.

  taky jak už jsem psala morčíka mám dneska 3 dnem, a tak bych se chtěla zeptat jaký je váš osvědčený postup aby si na mě zvykl a nechal se třeba i vyndat z klece nebo pohladit, když jsem ho včera nesla k veterinářce na drápky, tak mi utíkal a chtěl mě i kousknout, jinže to bylo vážně potřeba. teď ho sice neberu, ale časem bych byla ráda kdyby se nechal, minimálně na návštevu veterinářky. taky jsem si všimla že se celkem často oproti mému morčíkovi drbe, ale žádné pohybující tečky jsem mu ve srsti nenašla, tak snad nic jako všenky nemá. čeho jsem si taky všimla je to, že má jak kdyby 'tvrdé' genitálie, tak jestli s ním mám radši zajít k veterinářce nebo mu to nějak opláchnout. a poslední věc je otázka co znamená když me olíznul prsty, když sem mu dávala jídlo, děkuji.
  9.9.2017 20:06Sheena
  Nový člen rodiny - morčinka Peggy
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34134
  9.9.2017 23:23Goose
  Zdravím a po dlouhé době přispívám do diskuze - má někdo zkušenosti nebo nějaké tipy, jak přispět péčí ke zlepšení stavu morčete po mrtvici? Dnes večer jsme s ním byli na pohotovosti, diagnostikována buď mrtvice nebo nádor na mozku. Morče přepadává na levou stranu, nechodí, jen leží na tom boku. Dostal kortikoidy a vit. B. Ručně krmím a uvidí se v následujících třech dnech, jak to s ním bude dál. Tak jestli se s tím tady někdo setkal?
  10.9.2017 10:52Ehrena
  Goose, my jsme se s tím u jednoho morčíka setkali, ale jeho stav nebyl tak vážný, jak píšeš. Tehdy najednou z ničeho nic začal běhat dokolečka, přepadává na jednu stranu a všimli jsme si, že mu běhají oči tak jako kolem dokola, ty panenky. Protože jsem tady o mrtvici už několikrát četla, ihned jsme morčíka popadli a jeli na veterinu. Tam to máme z domova cirka půl hodiny cesty a za tu půl hodinu vypadal morčík lépe, ty oči už měl normální, nicméně pořád ještě chodil k jedné straně a občas spadnul. Vetka ho prohlédla, prohlédla mu i uši a z jednoho ucha vytáhla spoustu mazu. Říkala, že to vypadá buď na mrtvičku nebo na nějaký zánět v uchu, který může tlačit na mozek. Dostal tehdy něco injekčně na podporu ocrganismu plus antibiotika asi na týden. Taky neříkala, že následující tři dny budou rozhodující. Kviko ale po návratu domů už vypadal naprosto v pořádku, normálně chodil a žádné zhoršení během dalších dnů nepřišlo. Jen v jídle, díky antibiotikům, ta mu tehdy udělala v zažívání pěknou paseku, i přes podávání probiotik.
  Oddělily jsme ho tehdy na radu veterinářky na pár dní od jeho parťáka a myslím si, je to něco jako mrtvička přece jen bylo, protože tohle se stalo večer a ráno druhého dne už svého dlouholetého parťáka nepoznal a choval se k němu jako k cizímu dospělému samci. Bál se ho a útočil na něj, jakmile se k němu Oranžovka přiblížil. Už je to hodně let, ale dodnes si pamatuju, jak z toho byl Oranžovka přepadlý. Už jsem je pak nikdy nemohla dát k sobě a Oranžovka hodně truchlil. Celých pět let předtím to byla snad nejlepší dvojice morčat, co jsme kdy měli, přímo se milovali, a najednou tohle. Sice dostali oba dva nové kámoše, ale ani u jednoho z nich už to nebylo to, co předtím.
  - - - - -
  Oprava, říkala, že následující tři dny budou rozhodující.
  Další chyby už ani neopravuji, píšu na tabletu a je to hrůza.;-)
  10.9.2017 11:25Goose
  Ehrena: Děkuji za zkušenost. U mého se to zatím nijak nemění, ani zlepšení, ani zhoršení. Nenají se sám, ani nevykaká, zůstává mu to v té kapse. Zas bych ho nerada nechala trápit, je na něm vidět, jak by chtěl běhat a hýbat se, ale nejde mu to. Jen leží. Tak uvidíme zítra a pozítří, trápit ho nenechám.
  10.9.2017 14:29daniela d.
  ještě bych chtěla dodat že ten nový morčík se už nejen jak kdyby agresivně drbe ale kouše si i záda a bok, a přitom tak bolestně kvíká.. bojím se co to může být, k veterinářce jdu zítra, tak snad to bude v pohodě..
  10.9.2017 15:30Neeen
  Ehrena,
  Mají mrtvičky morčata často?jsi mě uplně s Goose vylekala.
  10.9.2017 18:43Chantald
  Mám morče 13 týdnů, když na ni chci sáhnout tak se nenechá, hopsá, vrtí se a piští. Vůbec nevím co s ní.. :( jsem si jistá, že na zádech má nějaké místo bez chlupů, ale nejde to vidět, protože je dlouhosrstá. Pořád se škábala. Chci s ní jít k veterináři. Nevíte někdo kolik stojí prohlídka??Mamka říká, že pokud se tak bude hovat i nadále, tak půjde pryč :,( :,( já doufám, že je to jen dočasné :)v obchodě pro zvířata jsem jsem koupila šampón a od té doby mi přijde, že se to rozjelo.
  10.9.2017 19:06Freya_01
  Chantald - cena prohlídky závisí hodně od místa bydliště. znám veterináře, co provádí kastraci samců morčat okolo 100,- a v mém místě bydliště je to 400 - 700,-. rozhodně doporučuji návštěvu veterináře. já kdysi dostala přímo na klinice speciální růžový šampón. bohužel nemohu najít fakturu a přesný název. ale pomohl ve chvíli, kdy nic nezabíralo. rozhodně nedoporučuji šampóny z obchodů, na veterině mají sice dražší, ale šetrnější. a morčata by se měla koupat jen pokud jsou opravdu špinavá a nezbytně očistu potřebují. znám spoustu holčiček, co mají morče spíše na hraní a ne na chov, přehnaně je koupají až z toho mají morčata trauma a špatnou srst. já svá morčata koupu tak jednou až třikrát do roka a jsou naprosto zdravá. doufám, že se váš problém brzy vyřeší, byla by škoda, aby pro zdravotní problém morče ztratilo domov. člověk by si jej měl pořizovat už s vědomím, že veterinární péče něco stojí a člověk ji musí morčeti poskytnout, když je třeba.
  10.9.2017 20:14Ehrena
  Neeen, u nás., se to zatím stalo jen jednou, tak nevím, ale párkrát jsem už tady o tom četla.

  Daniela d., typla bych to na svrab, při nem morčeti každý dotyk vadí a bolí ho, takže se nechce nechat ani chytit do ruky. Urychleně na veterinu, svrab je pro morče smrtelná nemoc, pokud se neléčí.
  10.9.2017 20:20Sheena
  Nové větší bydlení:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34136
  10.9.2017 21:10Morcatko01
  Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli někdo z vás má zkušenosti s morčátkem po kastraci (kluka). Například jak se o něj po kastraci starat atd.
  10.9.2017 21:32Kájka
  Sheena: to je prima -spojené klece :-)
  A jaké to jsou klece (značka)? - u té naší by to nešlo dát pryč boční stranu.
  10.9.2017 21:35Neeen
  Ehrena

  Më to nahání hrůzu,stačí mi,že náš pes má ep.záchvaty,no to je hrůza.Představa ,že by mělo nějaké z mích morčat mrtvici v den ,kdy jsou veteriny zavřené ,mi nahání husinu.
  10.9.2017 21:47Sheena
  Kájka:
  Jsou to metrové Ferplast Casita.
  10.9.2017 22:55Odebrání mlďat
  Všude se píše o morčatech - Námluvy, Březost, Porod, Péče o miminka, Umělé dokrmování...
  ale nikde jsem se nedočetl o situaci která nastane /a jak řešit samici/ po odebrání jejích mláďat samici?... Myslím tím třeba odebrání pro darování, Zverimex...
  10.9.2017 23:06Buub
  No, je to jednoduché. Když už jsou mláďata velká a samice je nekojí, tak odebrání není problém, neřeší to ani samice, ani mládě.

  No a dřív, pokud by si chyběli, je stejně na darování nebo zverimex ukrutně brzo. Takže prostě mimina musí být u samice aspoň měsíc a pak se dají odebrat.
  11.9.2017 07:55Zbyněk
  Morcatko01: sameček po kastraci potřebuje cca dva dny klidu na čisté podložce, aby se mu do čerstvé rány něco nedostalo a to je všechno. Tedy ne pročůrané hobliny, ale přebalovací podložka, deka, kobereček. K samici nesmí ještě měsíc po kastraci, může mít v chámovodech zbytky živých spermií.
  - - - - -
  Mrkněte na čirou morčecí radost ze života:))
  https://www.facebook.com/GuineaPigZone/videos/1593249097407850/
  11.9.2017 13:57ratonito
  Mám dotaz. Morče má na uchu, nebo spíš na jeho okraji, takové malinké šupinky. Jdou stáhnout nehtem dolů. Jsou vidět v chloupkách, ale pokud mu nehtem zkusím odškrábnout i kůži, je to tam také. Přijdou mi mastné, podobné třeba jako seborea u kojenců. Má to ale tak málo, že to skoro není vidět, hledím mu na to ucho jak vrána do kosti, jestli to tam vůbec je... Má to takto už dlouho, nezhoršuje se to, nezlepšuje... Může to být třeba plíseň? Nikde jsem nenašla nějaké pořádné obrázky plísní, abych to mohla porovnat.
  11.9.2017 14:45Neeen
  Ahoj,beru si morče od jedné holjy ,která na něho nemá čas,ale celý život žilo v bytě,mužů ho ještě navyknout na venek??
  11.9.2017 14:46Ehrena
  Ratonito, máme stejný problém, taky jen trošku se olupující ouška na okraji, u dvou morčat už nějakou delší dobu, přesně jak píšeš, nijak se to nemění, nehorší, taky jsem se tady na to chtěla zeptat. Klasickou plíseň znám a ta se hlavně rychle rozjíždí, tohle mi tak nepřijde. Jedno z morčat je US Teddy, a ten to má víc, máme jediného US Teddy a nevím, jestli tohle plemeno na to víc netrpí.
  11.9.2017 14:58Neeen
  *holky
  11.9.2017 15:03ratonito
  Ehrena: to naše je klasické hladké
  11.9.2017 15:08Ehrena
  Ratonito, to naše druhé je také klasické hladké, saténové.
  - - - - -
  Ale tomu US Teddy se ta ouška loupou trošku víc proti tomu druhému, jako by je měl celá permanentně suchá, občas mu je trošku promastím a je to na chvilku lepší.
  11.9.2017 17:27daniela d.
  tak jsem dneska byla u vetky, a ta mi řekla že morčík má jen lupy, žádný svrab ani všenky, a tak jsem ho musela umýt šamponem. doufám že to pomůže, už asi 3 hodiny se nedrbal, což je u nej rekord.
  11.9.2017 17:40Neeen
  Ahoj,beru si morče od jedné holky ,která na něho nemá čas,ale celý život žilo v bytě,mužů ho ještě navyknout na venek?
  PS: PROSÍM O ODPOVĚĎ.
  11.9.2017 18:52Freya_01
  Neeen: no tak eventuálně by se to dalo, ale začátkem léta, dokud jsou ještě horka a postupně si zvykalo na venek v době, kdy i v noci jsou teploty nad 15°C. ale teď... já už holkám přes noc nenechávám ani otevřené okno, přes den ano, ale nočním teplotám bych už je nevystavila. jsou bytová a navyklá tak. s tímhle jsi měla začít tak před 2 měsíci.
  11.9.2017 19:49Buub
  Neeen

  Ne, teď už je pozdě.
  11.9.2017 22:09Neeen
  Freya_01,Buub

  Děkuji za odpovědi,no,tak budu muset počkat do dubna:(
  12.9.2017 09:13Zbyněk
  Neen: pokud je starší, tak nebude moc happy ani příští rok, i když začneš v květnu. u mlaďocha bych to viděl lépe, ale už jsou vážně studené noci, nepřežilo by takový šok.
  12.9.2017 14:49Freya_01
  Neeen: nepočítej s dubnem, spíš až červen pokud chceš aby takovou převýchovu morče přežilo ve zdraví. na jaře jsou pořád chladné noci. musíš počítat s tím, že morče by mělo umístěno tak, aby teplota v ubikaci nebyla nižší než 10°C po celý rok. normálně v přírodě se divoká morčata zahrabávají pod zem, aby na ně nefoukalo a kde je konstantní teplota, což ve většině králíkáren není, pokud není extra odizolovaná, či vyhřívaná.
  12.9.2017 18:52Neeen
  Freya_01

  Já chovám morčata celý život venku,kdy v zimě bylo i -20 a morčata to normálně dala.Přežila to možná i z tohodůvodu,že jim dávám pořádnou vrstvu hoblin (ne ty "hobliny" z obchodu) a na to ještě velkou vrstvu slámy a samozřejmě i seno,aby se mohli zavrtat,když je velká zima tak dám i pelíšky a myslím že morčata jsou spokojení a to nemám nějak super izolovanou králíkárnu.Freya s chovem venkovních morčat asi nemá moc zkušeností:)
  Morčině,kterou si mám brát,je rok,tak ji zkusím dát po Zmrzlých mužích.
  12.9.2017 19:19zuzu23
  Ahoj mohu dát ještě morčátka ven když je 14 stupňů?
  12.9.2017 19:38Freya_01
  Neeen to nemám a navíc pro mne jsou morčata něco výjimečného, jsou opečovávána a milována a hýčkána v bytě. každý chovatel je jiný. někdo má to srdce je chovat v mrazu, já ne. myslím více na jejich pohodlí a ne na to, co snesou. já taky v pohodě vydržím v zimě -30°C, ale proč to snášet, když mohu pro své pohodlí udělat to, že si zatopím ;) ty uvažuješ nad tím, aby morče "přežilo" a já nad tím, aby bylo šťastné. a pokud chováš morčata celý život a máš potřebu se tu tedy ptát, buď je ti 10 a nebo jsi stejně nezkušená s venkovním chovem jak já ;) tak se nevytahuj... já se na nic ptát nemusím. já vím, co moji mazlíci potřebují ;)
  12.9.2017 19:56Luci222
  Mohu dát morčátka květák?
  12.9.2017 19:59zuzu23
  Ano ale v malém množství.😉
  12.9.2017 20:04Luci222
  Děkuji za odpověď
  12.9.2017 20:12zuzu23
  Ok. Jsem tu nová a když mohu tak se snažím pomoci. Morčátka chovám třetím rokem a pořád se tak trochu učím a poznávám nové věci.😉
  12.9.2017 20:27Dominika14
  Ahoj,
  Stalo se vám někdy že morčatům teče krev? Ráno jaem se vzbudila a hobliny byly od krve nevím, co mám dělat poradíte mi?
  12.9.2017 21:09Neeen
  Freya
  Hm,dostala jsem nabídku,jestli nechci morče,na které nějaká holka nemá čas,ale jelikož si kupuju mladé morčata z chs a to pres léto,tak zrovna s tímhle fakt zkušenosti nemám,protože jsem nikdy morčata na podzim nemusela navykat na venek.Jinak většina chovatelských stanic fakt nemá prostor na to,aby mohli chovat 30 morčat v bytě a ne deset mi fakt není:D
  12.9.2017 23:02Ehrena
  Dominika 14, nevím, jestli tam máš jedno morče nebo dvě morčata najednou, pokud jen jedno morče, tak zjistit, odkud může krvácet, pravděpodobně by mohlo jít o krev v moči nebo pokud je to samička, a pokud by mohla být nakrytá, může jít i o potrat. Pokud jsou v ubikaci dvě morčata, je ještě možnost, že by se porvala, to bys objevila kousance. Případě krve v moči nebo potratu je třeba dojet urychleně na veterinu.
  Jsi si jistá, že to byla krev? Nedávala jsi morčeti červenou řepu nebo hodně pampeliškového listí? Potom můžeme jít bobíky i moč zbarvené do červena.
  12.9.2017 23:04Buub
  taky zatržený drápek
  12.9.2017 23:04Ehrena
  Ach jo,ten tablet!
  Oprava, potom může mít bobíky i moč zbarvené do červena.
  13.9.2017 07:09Luci222
  Mohu dát morčatům dýni?
  13.9.2017 14:41Vladimír Jekl
  Dobrý den,
  chtěli bychom Všem oznámit naše nové působiště. S kolegou Dr. Hauptmanem otevíráme v říjnu/listopadu novou kliniku v Brně. Do této doby působíme v ordinaci Dr. Vrškové v Lelekovicích.
  S přáním pěkného dne
  doc. MVDr. Vladimír Jekl, Ph.D., DipECZM (Small Mammal Medicine and Surgery)
  změna působiště veterinarniklinikabrno.cz
  13.9.2017 15:10Neeen
  Luci222
  Není to zrovna vhodná zelenina,obsahuje hodně škrobu.
  13.9.2017 17:33přepravka
  Ahojky, chci se zeptat, jakou ideální velikost by měla mít přepravka na morče. Díky.
  13.9.2017 20:52Reny
  Noví Azyláčci zachránění v Nuslích - miminka budou k adopci https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34141
  13.9.2017 20:58Babula
  Ahoj,kdyz mi morce ji seno tak u toho 2x zacne ,,kuckat,,nevite nekdo co to muze byt byt?Dela to jen u sena
  13.9.2017 21:07Reny
  Babula - to se někdy stane u některých... neumí pořádně baštit :-D Jinak v odkaze máš řeč a chování morčat http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-158703/
  - - - - -
  Luci222 - V odkaze máš ZELENINA VHODNÁ PRO MORČATA http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-222652/
  13.9.2017 21:19Zbyněk
  Reny: máš krásné přírůstky! Přiznám se, že kdybych viděl, že si parchanti hází s morčetem, zatmělo by se mi před očima a zavřeli by mě pro těžké ublížení na zdraví, tohle nedokážu prostě pochopit! :(
  13.9.2017 21:26Babula
  Reny: dekuji
  13.9.2017 22:02Reny
  Zbyněk - njn... asi bych se také neudržela... přinejmenším by dostal lepanec přes držku :-(
  - - - - -
  Zbyněk - jak vidíš, množí se to tu samo :-) Proto nesnáším množitele :-( raději dělám dobré skutky
  a zachraňuji a léčím cizí nemocné chudáčky :-)
  14.9.2017 08:32Zbyněk
  Reny: přesně tak, pouze se znám, když se rozzuřím, nevnímám a dějí se věci, (mám dva metry). Je to děs, ale dělají to dle mého názoru počítačové hry a absence normální výchovy. Mě by jako dítě v životě nenapadlo ubližovaty zvířeti jenom pro zábavu, to by mě rodiče přerazili na tři kusy. A je jedno, jestli to je myš, králík, nebo kráva. Ach jo, hlavně že nebohá samička nakonec skončila u tebe a měla klid a podmínky pro porod, vezmi si, že by je chudák rodila venku v tomhle počasí.
  14.9.2017 08:36IjaSv
  Reny - nádherní bobísci, nádherná samička. Kdybych tak měla místo.....
  14.9.2017 15:47Katjusa
  reny-jsi hona že jsi je zachranila.Koukla jsem na tvoje stranky jak krmiš a mě to přijde jako strašna spousta zeleniny podle mě zbytečne,ti moji maji seno pořad k dispozici ted v sezoně travu každy den tolik kolik sni ze zeleniny jen odřezky jak je mrkev slupky od jablek,okurek,ale že bych něco pro ně zvlašt kupovala to ne,jo rozdil je v zimě to maji zeleniny vic ale ne zas tolik kolik ty,po veterinařech nechodim,zuby maji v pořadku....jen muj nazor
  14.9.2017 19:14Freya_01
  Zbyněk: já si dovolím nesouhlasit, jsem vášnivá hráčka her i takových krvavých titulů jako je Mortal Kombat, jsem dost dobrá ;) a přesto mám 6 morčat, kterým se věnuji s nejvyšší možnou láskou, můj nejlepší kamarád, hráč má 2 morčata, totální mazlíky a mohla bych pokračovat. věřte mi, není to hra jako taková, ale přístup člověka, potažmo rodiče. je pravda, že hra vás nenaučí cítit, ale měla by to udělat rodina. docela mě mrzí, jak je na nás hráče často pohlíženo, nejsme takoví sadisté za jaké nás společnost má, ani asociálové, my se družíme a rádi, ale jen mezi sebou, protože okolí nás nechápe, nedají si tu práci nás poznat. :(
  15.9.2017 10:45Zbyněk
  Freya_01: já to určitě nepaušalizuju a když jsem kdysi ještě míval čas, hry jsem miloval:) Pravda, spíš letecké simulátory a občas střílečky, ale já jsem jiná generace. Pokud se rodiče dítěti nevěnují a ono od mládí tráví většinu času u stříleček, tak si pak těžko může vybudovat úctu k životu, ostatně to bylo vidět i na brutalitě evropských bojovníků IS, kteří se nezastavili před ničím. Výchova především, my jsme trávili volný čas úplně jinak, než dneska, většinou v kolektivech a neubližovali jsme ani sobě, ann zvířatům, šikana byl neznámý pojem - i přes to, že se vztahy mezi kluky samozřejmě budovaly na základě síly:))
  15.9.2017 13:32Freya_01
  ono je to hodně individuální, mé dětství bylo naopak plné šikany (včetně školy) a vyrůstala jsem s agresivní matkou. ale už kvůli tomu, jak se ke mě chovalo okolí, rozhodla jsem se být úplně opačná. takže mě nikdo nevedl k lásce ke zvířatům atd. naopak, má sestra je zabíjela, ona si z okolí příklad brala. občas i z toho se člověk může vymanit, pokud chce. s rodinou se nestýkám přes 10let, má morčata jsou mi milejší, než tamti lidé. a jsem z generace také těch, kteří neměli přístup k pc. k hrám jsem se dostala po 25. roku života. hry jsou spíše sekundární problém, primární je přístup rodiče.. avšak já jsem důkaz toho, že ač může být oboje špatně, může z člověka vyrůst empatická osoba s úctou k životu. :)
  15.9.2017 17:32Zbyněk
  Freya_01: to je prima, zřejmě jste vnitřně silná a navíc se projevila přirozená povaha. Malé děti to ale mají jinak, jsou více bezprostřední a prostě pokud nemají cit daný výchovou, tak často jsou to roboti, kterým úcta k životu nic neříká. No a v dospělosti se pak někdy jedná o kompenzaci absence citů z mládí vůči zvířátkům:) Jsou bezelstná, bezbranná a nehádají se s námi, což ovšem neplatí minimálně pro moje čtyři drsné dámy:))
  15.9.2017 18:54Kájka
  Početla jsem si zajímavé dialogy :-) vážně, mě to zajímá. Jen se obávám, že to asi admin smaže, protože to je především o lidech.
  Zbyňku, také bych byla radši kdyby moje děti vyrůstaly v jiné době. Ve škole mají počítače a syn na nich úkoly už od 1.třídy.
  - - - - -
  Když nám před rokem umřela králinda, náš syn byl z toho hodně špatný (několik týdnů při usínání brečel), byl na ni hodně fixovaný (měli jsme ji skoro 5 let, což byla půlka jeho života). Navíc poprvé v životě umřel někdo jemu blízký, prožíval žal. Ona byla jeho "věrný pes" -přítel člověka. uvědomila jsem si, že pro něho znamenala tak moc asi nejvíc proto, že pro něho byla bytost, který ho brala vždy takového jaký je a stále mu dávala najevo svou přízeň a lásku.
  16.9.2017 09:53Jezzabell
  Vášnivá plamenná diskuse.. Myslím, že dospělí nemají v dnešní době čas na děcka - obecně řečeno. Děti se uzavírají u tabletů, počítačů a ti šťastnější si vyprosí živočicha. Ale neumí to s ním a rodiče na něj i na děti zas nemají čas. Zas obecně řečeno! Každý z vás má v něčem pravdu a tohle jsou debaty "na dlouhé zimní večery", jak já říkám. Buďme rádi, že tady jsou pořád lidi, co se o chlupáče starají s láskou, zodpovědností, byť každý po svém. Důležité je zdravé, spokojené morče (nebo jiné zvířátko). A náš přístup k okolí, když vidíme, že je někdo na 4nohé hulvát, grázl a šmejd (jj., jsou i hrubší slova). Nejhorší je lhostejnost k okolí. Každý z nás umí posoudit situaci a může s tím něco udělat. A jako ta paní "zachránkyně" se pak zachovat;)
  Klobouk dolů před ní, i před Reny, že se o nemocné a zubožené potom postará.
  16.9.2017 11:37Zbyněk
  Psala mi jedna dáma z diskuse, soukromě, ve čtvrtek přitáhly děti sousedů dospělou samičku, kterou někdo nacpal do pidiklícky a hodil na sídlišti k popelnicím. Samička byla naštěstí v dobré kondici, možná březí. Radši to nebudu už komentovat, protože bych se neudržel:(( co je to za lidi, že se takhle krutě zbaví zvířete? Ještě, že jí chudinku nehodili do té popelnice, ale dali jí alespoň trochu šanci
  16.9.2017 12:08zuzu23
  Ahoj mohu dát ještě morčátka ven když je 14 stupňů?
  16.9.2017 14:01Zbyněk
  zuzu23: ne, už je fakt ven nedávej, je hnusně a zima, noci studené, zem studená! Nestojí to za to.
  16.9.2017 19:17daniela d.
  dobrý večer. morčík se mi pořád i po okoupání drbe, tak se půjdu v pondělí zeptat jestli ho mám znovu umýt. žádné pohybující tečky tam pořád nemá, ani bílý prášek jako svarb nebo vypadaná místa, prostě se jen dost často drbe, takže nejspíše ty lupy. něměl někdo z vás morčíka s lupy? popř. jak léčit, mám strach že se mu to přemění na něco horšího, děkuji.
  16.9.2017 19:20Kájka
  Jezzabell: No jo, už na ty diskuse začlo být počasí (podzimní melancholické) ,-)
  - - - - -
  Jinak -také jsem ráda, že dobří lidé existují :-)
  17.9.2017 13:32Zbyněk
  Kájka: u syna tu reakci naprosto chápu, celý jeho život byl v těch šesti letech a taková ztráta:( Je po tobě, plus měl výchovu k lásce vůči zvířatům.

  daniela d.: jenom se zeptám, co to je "drbe". Každé morče se drbe, ale samozřejmě nesmí to být zuřivé, celodenní drbání.

  Jinak mám dvě zprávy - jednu pro Pražáky a Berouňáky a druhou pak pro všechny:)) S jednou mojí samičkou jsem navštívil Buub, protože se mi samička rozhodla změnit v kapybaru a doktor v Kralupech nic nenašel. Musím říci, že to byla první návštěva lékaře, při které Adélka nevrčela, jak pitbullka, ale nechala se bez problémů vyšetřit a ještě se tvářila, že by mě klidně jako páníčka vyměnila:)) Z Buub je prostě cítit láska ke zvířatům a byl to velice milý zážitek - navíc za příznivou cenu. Buub má na FB profil jako MVDr. Tereza Ježková a mobil funguje, v pražském MM Vetu ale není pořád, takže pokud byste za ní šli, domluvte se předem! Já už mám veterinářku vybranou a jsem za to rád:)

  A druhá se týká sena - Buub mě pochválila za drápky a seřvala za "superkvalitní seno, po kterém by přibrala i ona":)) Pravda je, že už ho vidělo více chovatelů a nešetřili obdivnými slovy. Kontakt pro nePražáky je
  novakleo@seznam.cz a pro Pražáky pak rega@centrum.cz (pozor, paní hovorí iba cudzím jazykom) :) 6 kg pytel za 120 korun, morčata mě milují:) Je to zelené, voní to, nemá to chybu!
  17.9.2017 14:48Kájka
  Zbyněk: Jaké myslíš, že má náš morčík seno? ,-) -ano, to od Leoše (velký pytel)
  K jinému ani nečuchne, o čemž jsme se zas přesvědčili o dovolené, což byl trošku malér. Došlo nám tam seno, tak jsme koupili, jaké měli (nebyl ani výběr) Vilík k němu jen čuchnul, pak házel tázavé pohledy ve smyslu "Tak tohle žrát nemíním" :)) a několik dní seno prakticky nežral. Naštěstí jsme byli v přírodě (na Vysočině), tak měl přísun trávy atd.
  - - - - -
  Teď přemýšlím, jestli jsem neudělala chybu s tou chválou sena od Lea, aby nešlo moc na dračku ,-)
  17.9.2017 14:53Zbyněk
  Kájka: já jsem mu psal, že mu udělám propagaci, ale chci schovat 20 pytlů na rok:)))
  17.9.2017 15:01Kájka
  Vilík byl od malička zvyklý na kvalitní domácí seno (u chovatelky), takže ten ty vyčpělé stuchlé náhražky (nevonicí) nepozře. :-) Už jsem to tu někdy psala, odmítal žrát i drahé výběrové seno z obchodu (1/2 kg za 75 kč) Zachránila nás Rega, že nám dovezla to seno od Lea, když sem měla cestu.
  Další jsem si nachala poslat, přišla ohromná krabice :))
  - - - - -
  Zbyněk: Ty sysle! ,-))))))))
  A jak jsi to myslel s tou kapybarou? že hodně moc vyrostla nebo je jak koule?
  17.9.2017 16:55Zbyněk
  Kájka: ano, mám doma 4 syslice:)) Rega je prima, že? Pošlu pak fotku, přibírá a strašně se cpe, ale nepomohla ani basa a snížení dávek
  17.9.2017 20:19Kájka
  Takže -jedna morčinka je otesánek ,-))
  - - - - -
  Náš morčík je legrační s tím, že když mu dáme kousek zeleniny, tak to většinou lapne a rychle s tím zaleze do domečku. Legrace je, že někdy tam zacouvá :-)) Nechápu to, protože je sám, nemá mu to kdo vzít.
  17.9.2017 20:25holcicky
  Kájko,Zbyněk zkouší z morčata vykrmit kapybarku a docela se mu to daří:))
  Takže jestli se vám zdají být vaše morčátka hubené,pošlete je ke Zbynkovi na výkrm:))
  17.9.2017 21:20Jezzabell
  Musím říct, že naše klučičí smečka se stala vysoce návykovou, díky "tomuhle"senu:)) Co měsíc, to 5,5kg pytel na šest krků;) A dnes jsem jim to chtěla "nařezat" obyč. senem..Vyhrabali co se dalo a to druhý seno zbylo! Koukali na mě, jako co jsem si to dovolila:)) Rochněj se v tom statečně. A jsou z nich faaakt těžký závisláci, hlavně na těch bylinkách, co jsou v tom nasušený:) Kluci se břeskně změnili v popeláky a přebíraj a přehrabujou.

  Kájka: Mně takhle couvá největší morče, Bártík:) Podezírám ho, že se tam jinak nevejde. Ten vchod do rohového domku je pro něj značně "akorát". Navíc, jak couvá, tak si ještě natupíruje límec kolem hlavy, takže ve finále vypadá jako nas-- lev:)
  17.9.2017 23:06Kájka
  Jo ty bylinky, listy pampelišky... :-) to v kupovaném seně nebývá.
  Pančování sena nám také nemohlo. když jsem to dobré dala zbyteček navrch jesliček, tak morčík jak panáček stál a vyjedl jen to zeshora ,-)
  Jezzabell: Vilík se v tom domečku ještě ztěží otočí. spí tak, že má vystrčenou hlavičku. Jinak -Vilda má lví hřívu (má tak rostlé chlupy, je to angl. rex). A tvoji morčíci se taky schovávají s jídlem?
  Náš i když je puštěný, tak se chová jak zlodějíček na útěku, lapne kousek zeleniny a rychle zaleze (třeba pod lavici) Nechce jen ukusovat, ale dětem se mu to většinou podaří vyrvat (kousek mrkve apod.), někdz je to sranda jak bojuje :))
  18.9.2017 11:23Katjusa
  ahoj- v petek porodila naše genovka v barvě černa kousek bile 5mimin jeno to posleni umřelo ihned po porodu bylo obrovske,no mame jeno mimčo uplně bile s červenymi očkami chlapeček,jeden skinny chlapečk bilo černy,a dalši dva chlupače ty jsou po mamině,oteč genovy tricolor,mimčo bile je po mamině genovky
  - - - - -
  se omlouvam blbne mi D
  18.9.2017 14:01Sheena
  holcicky:
  Tak to bych potřebovala, ten výkrm. Ten můj 2,5 letý myšák má žrádlo téměř nonstop a stále má jen nějakých 1150g. Je hodně chlupatý takže vypadá mohutně, ale váhově nic moc na samce. Je fakt, že je ze zveráku a odtamtud prý bývají morčata "lehčí". Seno mám domácí od známého, ale že by se ho přežíral, to se říct nedá.
  18.9.2017 15:35holcicky
  Sheena,ty z něho chceš mít vykrmeného kapybarku😃Myslím,že by do toho Zbyněk šel,jen jestli pak budeš mít i bazének😂
  18.9.2017 17:19Ehrena
  Sheena, u nás právě ti zverimexoví mívali nejvyšší váhy. Ale o moc víc než u vás to nebylo, tak 1250 až 1300g. Teď máme většinu morčat z CHS a takové váhy nemají.
  18.9.2017 18:38Moče Verča
  Zdravím kamarády.
  Prosím, je možné u 14ti denních morčat zjistit pohlaví?
  Dávám odkaz na foto:
  http://www.autem.wz.cz/morce.htm
  Děkuji za informaci.
  18.9.2017 18:49holcicky
  Morče Verča,mi to přijde na oba kluky.
  Ale snad se vyjádří znalci
  - - - - -
  Jinak pohlaví jde poznat hned,ale je titěrně maličké
  18.9.2017 19:16Sheena
  holcicky:
  Tak úplně kapybaru mít doma nemusíme :-), ale pár gramů navíc by neškodilo.
  18.9.2017 19:23holcicky
  Sheena,já mám sice doma čtyři holky ve váze od 900 po 1100 a jak jsem se jich ptala jestli by připustiy k sobě samečka s velkou váhou svorně zakývaly hlavičky,že né😃
  On ti časem přibere a pak budeš uvažovat jak dát nadbytečné gramy dolů.
  Pokud je zdravý neřešila bych.Možná je drobnější a méně svalnatý.
  18.9.2017 19:43Neeen
  Morče Verča

  Kluci,na 100%
  18.9.2017 19:56Moče Verča
  Dík za identifikaci. Takže asi po 1 měsíci musí od samice raději „do světa“ :-))
  18.9.2017 21:45MeggiMischell
  Ahojte, poradí mi někdo prosím jak jste ochočili velmi bázlivé a lekavé morče? Mám ji cca 5 měsíců, zkouším různé postupy a furt nic... problém je že byla kdysi nechtěně těhotná, tak si myslím jestli to není třeba i z toho.... žije společně s 2 samicema, které jsou v pohodě. Děkuji :)
  19.9.2017 07:18Luci222
  Mohu morčátkům donést trávu ze
  Zahrádky když je 6stupňů
  19.9.2017 08:13holcicky
  Luci222,Já ještě mým holkám trávu nosím než udeří noční mrazy a tráva není namrzlá.
  - - - - -
  Jen,když je studená nechám ji pokojové teplotě ohřát ať jim nestudi v bříšku
  19.9.2017 09:05Katjusa
  holcicky-uplně stejne to dělam ja s travou
  19.9.2017 09:26Zbyněk
  Moče Verča: no bez fotky rozkroku to je leda tak na kyvadlo a kříšťálovou kouli:)) Ale kluka poznáš tak, že ve dvou týdnech by už měl otravovat samičky, pokud obě mláďata pohupují před maminkou zadkem a vrčí na ní, tak jsou to kluci. Jinak u kluka se to splehlivě pozná ve dvou týdnech také - zatlačit lehce nad pohlaví směrem k hlavičce a pindík je větší, než ten bod u holčiček.

  MeggiMischell: těžko, morčata buď jsou plašani, nebo nejsou. Mám dvě pohodářky a dvě plašanky a nenadělám nic, ani p dvou letech se samička nezklidnila a chytit jí vě výběhu je problém:) Vkastně i v kleci - nadává, zdrhá, couvá, uskakuje:))
  19.9.2017 10:11Katjusa
  zbynku-fotky měla mna strankach a byli to kluci najisto
  19.9.2017 10:32holcicky
  Jj měla fotku podle křišťálové koule jsme neurčovali pohlaví😂ani já dokonce
  - - - - -
  Katjusa,ono je to tak asi nejlepší pak je to spíš taková sračka než tráva ...
  19.9.2017 10:59Katjusa
  holcicky-no ona je hnus to pak i trhat
  19.9.2017 11:11holcicky
  Katjusa,ale zatím se ještě nějaký ten den dá trhat,i když to není tak krásná trávička co bejvávala v létě nebo na jaře.
  Ale kupodivu jsem včera koupila dva římské saláty tak mi holky mlsaji.
  19.9.2017 11:32Katjusa
  holcicky-ja mam jedno misto kde roste jen mliči a to se pěkně trha každy během par minut naškubu do igelidky doma přendam do přepravky a během dne i noci je pryč
  19.9.2017 11:46holcicky
  Katjusa,já holkám trhám trávu jakoukoliv od jitrocele,mlíčí,jetel,...i dlouhou řezavou trávu,spasou všechno.S tím místem se máš,já měla taky než přijeli naší nepřátele a trávu neposekali,ach jo.Naštěstí nějaké mistečka ještě mám na kurtě kde je taky hezká.Má to soukromník škoda,že nemám kosu😃
  - - - - -
  Posekali😃
  19.9.2017 14:13Zbyněk
  holčičky: vidím pouze fotky maminky a dvou prcků ve stoje:)
  19.9.2017 14:43holcicky
  Zbyněk,tak se asi diváš špatně jsou dvě fotky.Na jedné je béžové bříško trošku mokrejšího rázů,na druhé světlejší řekla bych bílé bříško.Obě mají pindíka s mírně orosenou dupkou.Příjde mi jak by ten světlejší měl i na pohlaví malou vadu jak by kousek hobliny.Copak ty to nevidíš😃
  19.9.2017 16:03Neeen
  holcicky,Zbyněk
  Ona ty fotky už nejspíš smazala,protože mě se už neukazují ty půvdní s tím pohlavím.
  19.9.2017 16:49Kájka
  Fotky jsou tam už jiné. A koukám, že to je jeden z mnoha případů, kdy si lidi koupili ve zverimexu morčáto netušící, že samička je březí.
  - - - - -
  Morče Verča: Přeju, ať se brzo najde někdo vhodný, kdo si klučíky -morčíky vezme (ideálně oba dva najednou) ! :-)
  19.9.2017 17:09holcicky
  Neeen,nahradila fotky už včera večer s přidáním komentáře😉
  Ale nemohla jsem si nechat vtípky na jistou osobu😃
  - - - - -
  No není to ojedinělý případ,naše Nelka byla taky březí,když jsem ji dostala.
  19.9.2017 18:07Kájka
  holcicky: dávala jsem se do Tvého alba a koukám, že Nelinka byla malá (mládě, když jste si jí přinesli. A poznali jste aspoň nějakou dobu před porodem, že je březí nebo to byl "šok"?
  19.9.2017 18:12Neeen
  holcicky
  Aha,chápu:)tak pardon,snad se příště poučím.
  19.9.2017 18:55holcicky
  Kájka,ano poznali jsme na Nelce asi v polovině říje,že není něco v pořádku,začala mít větší prdelku než byla sama a asi 14dní před porodem začala mít menší pohyby které se stupňovaly.Dokonce asi týden před porodem jsme odhadli že bude mít dvě mimča.Zabřezla v necelých dvou měsících tak při její drobné postavě to bylo jednodušší poznat.Byla šikovná máma všechno krásně zvládla,byla jsem zrovna doma tak jsem mohla sledovat porod,škoda,že jsem neměla nic po ruce abych to mohla natočit nebo aspoň vyfotit.

  Neeen,no fakt jsi mě naštvala😃Dělám si srandu,myslím si,že to Zbynkovi muselo ležet v hlavě co,že tam vidím a on ne😂Je dobře,že jsi to prozradila ještě by chtěl zítra jít k očnímu,že špatně vidí 😂😂
  19.9.2017 21:08Kájka
  Tak hlavně, že to dobře dopadlo, že to skvěle zvládla. :-)
  Na morčecích mimčách je úžasné, jak jsou brzo schopná, samostatná (oproti např. králíčkům)
  19.9.2017 22:17holcicky
  Kájka,tak mimča od morčatek jsou hned vyvinutá k životu což hodně usnadňuje zatímco mládí králíčci se rodí slepá,holá,...
  Zvládla to na jedničku s hvězdičkou,šikulka.
  20.9.2017 11:49Katjusa
  holcicky -i když u nas leje ,musim na travu ty chlupatiny potřebujou ,ale nechce se dvě samice maji mimča třeti čeka brzo praskne ma už problem s chuzi v noci kontroluji a zas nic
  20.9.2017 12:42holcicky
  Katjusa,u nás neleje u nás chčije,chčije a chčije už snad čtvrtéj den v kuse.Zrovna jsem dorazila domů s trávičkou kupodivu od rána nemám další boty promočné.Aspoň nemusím trávu mejt:))
  Ono to na ní přijde až nebudeš doma,stejně si myslím,že to dělá ta tvoje samička schválně,když tě vidí netrpělivou a nechá tě úmyslně čekat😃A kolik jich už máš dohromady?Fakt by mě zajímalo kdo jich má víc jak dvě😃?
  20.9.2017 12:55Katjusa
  holcicky-tak vě samicky maji mimča jedna porodila 4mimča dva chlupate a dva skinny ti holi zemřeli,druha porodila 5mimin 4 chlute jeen skinik ten samozřejmě zemřel dneska jeden posledni chlupaty byl po porodu obrovsky nejspiš se přidusil,lito je mi těch skiničku už shanim noveho samečka skinika tak snad seženu takoveho co chci genoveho samečka tricolorka daruju za odvoz tak kdo ma zajem dejte vědět
  - - - - -
  ta chlupatice bue mit nejmin 4 ale kdy?
  20.9.2017 15:25Buub
  Katjusa

  Vony si ty holky rodí kdy chtějí. Nedá se to nijak odhadnout, některá skoro nemá břicho a už, jiná vypadá jak velryba měsíc a pořád nic.

  Jinak genovky jsou lepší než skinny, vidíš, že mnohem životaschopnější.
  20.9.2017 16:47Zbyněk
  Holčičky: mě ale v hlavě nic neleží, stačí můj XXL mozek, kdo to má na tom krku pořád nosit?:))

  Buub: přesně tak! Jedna porodí v šedesátém třetím a druhá v sedmdesátém pátém dnu a vše je ok. U loňské samičky jsem si všiml trochu bříška až týden před porodem, do té doby se tvářila, že se jí to netýká:) Jedno, dvě mláďata se umí skvěle maskovat:)

  Katjusa: to je mi líto, že skindové takhle nedopadli:( Mám domě dvě baldwiní genovky a také jsou prima, šest a tři roky a zatím se babča drží
  20.9.2017 18:20holcicky
  Kajtusa,to mě mrzí,ale tak máš ještě jednu čekatelku možná tě překvapí.
  Zbyněk,tohle mi můj mozek nebere:)) Když máš mozek XXL a v hlavě ti nic neleží,ty jsi si ho dal do šuplíku?:))
  20.9.2017 19:59Kájka
  Zbyněk: Už jsi vyfotil tu vaši kapybaru? :)) a kolik že váží?
  21.9.2017 08:56Katjusa
  holcicky-jak je tak velky tak snad do nějake almary ,šuplik je maly
  - - - - -
  buub-jo jsou nachylnějši ale pro mě je to srdcovka,jak jsem měla samečka skinnyho všechna mímina skiniku přežila ale samec nam umřel tak mam noveho genoveho samce a pravě jeho holi potomci nepřežijou,nebo že by byla chyba spojit genovou samici a genoveho samce?
  21.9.2017 09:00holcicky
  Katjusa,tak snad nemá hlavu velkou jak slon:))) Já mám šuplík dost velký,ale dávám do něho moje spodní prádlo:D Svůj mozek raději nosím v hlavě na krku i když je fakt,že je velký jen XL naštěstí s těmi většími nemám zkušenosti,nač by mi byl v šuplíku,že jo:D
  Kájka,ale no tak ona ubírá na váze,včera hodila jeden bobek navíc:D
  21.9.2017 15:54Moče Verča
  Ahojte.
  Koukám, že nedávno narozený sameček - dnes o půlnoci mu bude 14 dní - se pokouší zezadu lézt na samičku - svojí matku - jako by jí chtěl oplodnit. Může se něco stát když mu je teprve 14 dní?
  21.9.2017 16:01holcicky
  Morče Verča,nemůže stát nic,on si to jen nacvičuje.Nechala bych ho u mámy do měsíce a váhy 250g pak už by pro ni mohl být nebezpečný a mohl by jí oplodnit.
  21.9.2017 22:34Neeen
  Ahoj,
  Máme čerstvou domácí slámu (čerstvou= dva měsíce),
  můžu jí už podstlat morčatum??
  22.9.2017 16:48Katjusa
  neen-řekla bych že mužeš,ale k čemu vždyt nesaje buou v čurankach
  - - - - -
  tak jsem se dočkala porodila 7mimin 2 byli větši a narodili se mrtvi,tak zustlalo 4 chlupači a jeden skinik
  22.9.2017 18:45holcicky
  Katjusa,tak to je super i když je těch dvou škoda,ale máš skinika.Gratuluji
  22.9.2017 18:52Jezzabell
  Tak nám dnes "uzrál" eMíkův absces na zádech. Cca měsíc se to ani nehlo, ale pak to nabralo rapidně na obrátkách. Během tří dnů (co mi dali termín na vet.) se to nafouklo z pecky třešně do švestky. Prý to bylo hodně velké a ošklivé i dovnitř. No neprasklo to, ale operace byla nutná. Chudák eMík je lysej, zelenej a sešitej..Tak 10cm, motá se po kleci jako starej Brůna a je vidět, že to příjemné není.
  Ale zobl si sena i salátu!
  Při probírání z anestezie rozkousal přepravku (síť na dveřích)..Takže doporučuju chodit si pro morče po narkoze s plastboxem;).
  22.9.2017 19:28Kájka
  Jezzabell: Přeju eMíkovi rychlé zotavení!
  22.9.2017 19:33Neeen
  Katjusa
  Já dávám vrstvu hoblin a na to vrstvu slámy,sláma pustí vodu a tu nasají hobliny,takže sláma vydrží déle čistá.
  - - - - -
  A navíc je to dobrý izolant.
  22.9.2017 20:18Buub
  Myslím si, že sláma, pokud je suchá, už dál uzrávat nepotřebuje, neprobíhají v ní žádné zrací procesy jako v seně. A i kdyby, i tomu senu stačí šest týdnů.

  Já mám pod myšma taky slámu. Absorbfyt a na tom slámu, můžou se tam zakopat, takže i teď jak jsou studená rána, tak jsou v pohodě, a navíc když se plaší, tak absorbfyt nelítá všude kolem. Slámu přeskakuju jen v létě.
  22.9.2017 20:22holcicky
  Jezzabell,bobek eMíček,tak nejhorší má za sebou,trošku baští což je dobře,aby se zlatíčko malé brzo uzdravilo.Posilám pofoukání ať je brzo fit.
  22.9.2017 22:49Neeen
  Buub
  Taky dávám slámu jen přes zimu,přes léto hobliny,navíc mi příjde,že slámy přes léto ani tolik není,protože se ještě obilí nesklízí,ale holky mi ji žerou snad více něž seno.:[
  - - - - -
  Ještě jsem se chtěla zeptat,jak skladovat sušené bylinky,chtěla jsem původně skladovat do sklinky s víkem,ale četla jsem,že se musí skladovat v papírovích sáčcích,kde je přístup vzduchu.

  V čem skladujete Vy?????
  23.9.2017 04:48Ehrena
  Neeen, já pro nás (lidi) skladuji v malých v papírových sáčcích, pro morčata ve velkém papírovém pytli, který používám běžně na seno.
  23.9.2017 07:55Jezzabell
  holcicky: Děkuju;) Celou noc nepil, nehnul se z domečku v morčatárně, jen kouká ven hlavička..Volala jsem večer na veterinu, jak dlouho se bude takhle klátit. No, každý, podobně jako mi lidé, to nese po svém..Takže prý klidně i dnes ráno. Což tak je. Nepil celou noc, nedotkl se pak už ani sena. Ráno ani čerstvého. Takže dostane probiotika, což ho trošku i zavodní a začnu s RC dokrmovat.
  Taky mu jedu na vet. pro sirup na bolest. Valeš je tam zítra a pak až za 14dní..chjoo!
  23.9.2017 08:37holcicky
  Jezzabell,nemáš zač.Musí ho to dost bolet,ale papat musí.Co tak mu dát něco pod čumáček co mu chutná?Se divím,že mu už vet včera něco proti bolesti nedal domů snad se přes víkend dá dohromady.Nepomohlo by třeba kdyby viděl na ostatní(kámoce)jak baští,možná mu to trochu zvedne apetit přeci to nenechá všechno kámošům.Myslela jsem na něho v noci jak mu je.To je k pláči.
  23.9.2017 09:05Katjusa
  holcicky škoda jich je ale i tak bue mit mamina co dělat aby nakrmila 5 krku,už jenou jsme měli 7mimin skinici a o vše mamina zvladla
  23.9.2017 12:29ratonito
  Neeen: a proč se nemají bylinky skladovat v těch sklinkách?
  23.9.2017 12:40metallikář
  Dneska se jedný moji morčínce ulomil celej drápek, vůbec nevím jak, asi se jí o něco zatrhl.
  Teklo z toho docela dost krve - nevim co jsem měl v tu chvíli dělat, tak jsem jí to vyčistil a zastříkal tekutým obvazem, packu dal do gelasponu a překryl probanem.. Teď má takovou ponožku, takže to má chráněný. Chci se zeptat jestli se to zahojí samo doma, nebo mam jít na veterinu? Je trochu vykulená, ale myslim, že bolesti nemá, protože normálně jí, pije, dýchá, vylučuje... Dokonce i spokojeně brká když ji podrbu.
  Mám ji nechat den v karanténě, nebo ji můžu vrátit ke spolubydlící?
  23.9.2017 13:38Jezzabell
  holcicky: Byla jsem ráno na vet., dostal na doma atb a léky na bolest. Pod nosem má to nejchutnější seno se sušenýma bylinkama a kousek římského salátu. Nic. Dostal trochu RC. Nejdřív strašně nadával a hvízdal, ale ke konci snad trošku zbaštil. Kousnul mě, ale aspoň něco jsem do něj dostala;)
  Musí se rozjíst, jinak večer na vet. nebo zítra určitě. Dokrmovat budu dál.
  Nerafnul mě nějak děsivě, spíš mi dal najevo, že nic nechce, přestože mu to rvu stříkačkou do tlamy..
  - - - - -
  jsem z něj taky smutná, je vidět, že má dost..Snad se to zlepší, díky.
  23.9.2017 16:08Neeen
  ratonito
  Protože tam není přísun vzduchu.
  23.9.2017 18:34Kájka
  Jezzabell: Snad brzo zaberou léky proti bolesti. je to boj :-( Držte se!
  Přeju, ať je brzo líp! :-)
  23.9.2017 18:48adas
  Zdravíčko :-)
  Dámy (případě pánové), máte někdo zkušenosti s odchovem mláďat tohoto typu:
  Mám samičku, která zplodila jedno mladé, též samičku. Tudíž jsem je nechala spolu v ubikaci a žijí spolu naprosto bez problémů, více jak půl roku.
  Napadlo mě, kdybych nechala tu mladší samičku nakrýt a měla by mladé, které by vyrůstaly do odstavu samozřejmě u maminky, mohla by být starší samice ve stejné ubikaci problém?

  Děkuji :-)
  23.9.2017 20:25holcicky
  adas,samičky se snáší spolu velmi dobře,klidně starší samička může zůstat s mladou,která ji bude asistovat při porodu a pak si občas mladé půjčí.Maminka si od mladých aspoň odpočine.... Když uvažuješ o nakrytí budeš mít pak kde mladé dát?

  Katjusa,mamina je šikula,že zvládla porod kolik drobotiny.A jak kojí?😃

  Jezzabell,je super,že už dostává něco proti bolesti a teď hlavně aby se rozjedl.Se nediv,že tě ťafl,když ty mu stříkačku cpeš do papulky aby baštil:) ale to se poddá.Držím palečky a holky ťapky.
  23.9.2017 20:29Freya_01
  adas: je to jak kdy... nikdy se nedá 100% říct, co se stane. měla jsem tři holky u sebe, jedna zabřezla a ta druhá začala na tu třetí útočit. netuším, co se mezi nimi stalo. nakonec jsem tu třetí musela dát vedle. i taková událost jako březost dokáže v kleci vyvolat napětí. může... a nemusí... buďte připravena na cokoli. morčata jsou povahově stejně složitá jako lidi, dokáží se nepohodnout, náhle spřátelit, dokonce se nesnést. měla jsem vykastrovaného samce, který když jsme se přestěhovali začal útočit na vlastní dceru s níž žil více než rok. z ničeho nic, netuším, či byl na vině nový byt, nebo co... a museli dožít odděleně, oběma pak bylo lépe, viděli na sebe, ale měli každý svůj prostor. víte jak, zkusit to můžete, uvidíte sama, já si myslím, že i negativní situace se dají dobře vyřešit. ;)
  23.9.2017 20:39adas
  Freya_01, Děkuji za názor :-)

  holcicky, Děkuji za názor :-) Samozřejmě je budu mít kde umístit :-) Případně si vezme morčátko sestra, kdyby se mi jich narodilo hodně :-) Je to méně pravděpodobné, ale i takové případy jsou. V mém prvním vrhu se mi jich narodilo 5. A to bylo něco...
  23.9.2017 21:11holcicky
  adas,tak to jsem ráda,že by jsi je měla kde pak umístit.
  Tak já mám se samičkami lepší zkušenost i když jen jednu.Ke dvěma samičkám jsem přidala 6tydenní mimčo,které bylo březí a narodila se jí dvě mimča(holka,kluk) a v pohodě.Holčičku jsem si nechala.Kluk musel z domu to by měl docela slušný harém.
  24.9.2017 09:56Katjusa
  holcicky-prvni den si jich nevšimala vubec ona na jedne straně mimča na druhe,dalši den kojila mimča už trvu ochutnavaji tak bude dobře
  24.9.2017 10:09holcicky
  Katjusa,nejspíš si potřebovala od takové nadílky odpočinout😉Hlavně že se už o malé začala zajímat,to musí být krásné tolik malých špuntů jak se ti tam prohání😃
  24.9.2017 10:35Katjusa
  holcicky ja mam do kupy od tři samiček 10mimin,všechny do kupy jsem je nafotila ale nejde mi to sem dat,tento rok posledni mimina akorat ta trava mi vyjde při odchovu
  24.9.2017 10:37holcicky
  Katjusa,jak to že ti to nejde dát na stránky?Tak mi je pošly na Facebook😃
  25.9.2017 10:05Jezzabell
  Marsellus se nám vzpamatovává z operace. Druhý den je ve výběhu. Sice na něj ze začátku cvakali ostatní (s jedním se kdysi serval na kost, druhého v pubertě zmlátil), ale do večera se to cvakání uklidnilo. Má kontakt se smečkou. V noci se dokonce vydal na krátký průzkum terénu a vrkal na nejmladšího Vall-íka;)
  Seno, granule a vločky zatím nechce. Ale dal si trochu salátu s paprikou a několik větví s lístky s čerstvou mátou. Tu má moc rád, na odpol. má i čerstvý kopr;)
  Dostává léky na bolest+atb, dokrmuju RC, zavodňuju (sám ještě nepije). Ale už se projde po výběhu, koukne na ostatní a pak si unaveně lehne do domečku nebo papuče.
  Nicméně je to malý krůček vpřed a velký krok k lepšímu pro eMíka ;)
  Rána nehnisá, je teda celej zelenej a na zádech lysej, ale horké to není.
  25.9.2017 11:28Katjusa
  jezzabell-tak to jsem rada že morčikovi je lip,jak rana nehnisa tak snad bude dobře,musi byt.Ja včera střihala drapy všem morčikum chlupatice v pohodě šli,pak přišla na řadu skinička s černymi drapy moje nejochočenějši no ja střihla vic tolik krve zastřikla jsem to sprejem večer byla už dobra,ale ten špatny pocit,v noci jsem ji pořad kontrolovala,přište buu mit strach
  25.9.2017 12:13Jezzabell
  Katjusa: pořád myslím na Buub, když několik dní odstraňovala morčákovi absces ona a jak se to ne a ne zhojit..Tak tady trnu, aby mu atb zabraly na poprvé! A když zaberou, tak aby je dobře snášel, protože Houmík s Bártíkem jsou na atb vyloženě alergičtí, špatně je nesou a už mi jednou skoro exli..

  Černé drápky jsou prevít, Jules měl průsvitné jako junior, pak zčernaly a jak je (až na jednu tlapku) celej černej, je to peklo! A špatně střiženej drápek umí krvácet jak blázen!! To je fakt.
  25.9.2017 12:38Buub
  Na zastřížený drápky dejte zrníčka hypermanganu, hned to přestane krvácet a o nic nejde.

  No a abscesy, takových příběhů mám víc, ale pokud jde absces celý vyndat, většinou to pak už nezlobí.
  25.9.2017 13:14Jezzabell
  Buub: jj., hypermangan jsem si už taky opatřila;) Mně stačilo to popisování vyškrabávání a ještě mi to drnčí v hlavě.. Ale doufám, že bude dobrej. Teď sezobl trochu kopru..Seno má čerstvoučké, voňavé, ale jen k tomu čuchne a plazí se pryč..
  25.9.2017 14:28klioo
  Ahoj ,mému morčíkovi začalo téct z jednoho očka a ted koukám, že i malinko z druhého. Nachlazený není, nepšiká, nesýpe. Nevíte z čeho by to mohlo být? Nemůže to být z hoblin?
  25.9.2017 17:22Hankkka
  Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli máte někdo zkušenost s tím, že morče papá rostlinku rýmovník? Morčátku to strašlivě chutná, mám ji na stole a když morče na ten stůl na chvilku položím, tak se hnedka za rostlinkou vrhne a baští... akorát nevím jestli mu to nemůže nějak uškodit. I když si říkám, že snad ne, když je to jedlé i pro člověka... A snad by to nežral kdyby mu z toho bylo zle :D Nevíte někdo prosím?
  25.9.2017 17:38Alilk
  Ahoj na co je Bio Lapis?
  25.9.2017 17:41Zbyněk
  Adas: už mám takhle doma třetí generaci a dobrý:)) Jenom mám morčata celý den ve výběhu, takže mají dost místa, ale problémy nikdy nebyly,. Poprvé jsem musel mladou samičku s miminy oddělit na první noc, protože v její matce se probudily mateřské pudy a přivlastňovala si prcky, ale během noci dětičky pochopily, z koho teče mléko a bylo všechno v pořádku:)

  Kájka: ještě jsem pořádnou fotku neudělal, vydrž.:)

  jinak nejsilnější samičce se udělal holý flíček na zádech - téměř jasný svrab, takže mám doma oblíbený, silný Stronghold, pokud by nějaký Pražák, nebo Kralupák chtěl zakapat preventivně smečku, ozvěte se:)
  26.9.2017 08:46Ehrena
  Alilk, Bio-lapis je probiotikum. Přidává se morčatům při a po užívání antibiotik a při různých zdravotních problémech.
  26.9.2017 18:21AriaLissa
  Ahoj, mám starost o své morče (sameček). Už několik dní na sebe nenechá sáhnout, když se o to pokusíme, uteče na druhou stranu svého příbytku. Jeden den byl ještě v pořádku a pak se druhý den začal chovat takhle. Nemůže to znamenat něco vážného? Děkuji za odpověď.
  26.9.2017 18:48Alilk
  Ehrena: může se podávat i když morče hubne?
  26.9.2017 19:07klioo
  Ahoj psala jsem tu již včera, že mémů morčíkovi teče z očiček, zeleninu a ovoce ukouše v pohodě akorát mu to trvá o malinko dýl, než druhému morčíkovi a když jí granulky tak je vidět, že ty větší se mu špatně kousají, znamená to, že má přroslé zadní zuby? popřípadě co s tím? je mu skoro 6 let, přední má v pohodě
  26.9.2017 20:04Ehrena
  klioo, raději bych zašla na veterinu, kde by mu měli zuby prohlédnout a posoudit, proč mu teče z těch očí. Může to být právě od zubů nebo ucpané slzné kanálky a spousta jiných možných příčin.
  - - - - -
  Alilk, bylo by potřeba zjistit, proč morče hubne, jaký to má důvod. Má i nějaké jiné problémy? A jak je staré? Někdy starší morčata trochu zhubnou bez jakýchkoliv jiných příznaků, i když dobře baští, a špatně už to nabírají zpátky.
  26.9.2017 20:31klioo
  Ehrena: a kdyby to byli ty zuby zadní, dá se to ještě v 6 letech nějak řešit?
  26.9.2017 20:42Ehrena
  klioo, broušení zadních zubů se dělá v narkóze, lepší a šetrnější by měla být inhalační narkóza. Mému Merlínkovi na jaře přerostly zadní stoličky a začal špatně jíst, a taky mu trochu víc teklo z očí, než je normál u něj. Bylo mu v té době 6 a čtvrt. Nechala jsem mu zuby zbrousit, dostal inhalační narkózu a když jsem ho vyzvedla, byl docela fit, jakoby nic neproběhlo, hned baštil a bylo to v pořádku. Jenže za 14 dní začal zase špatně jíst, teklo mu zase z očí a navíc měl mokro pod pusinkou, celý mokrý krk. Což bývá taky znak přerostlých zubů. Opravdu je měl znovu přerostlé, a víc než předtím. Znovu mu je zbrousili, tentokrát z toho byl ale první den po donesení domů špatný, polehával a nechtěl baštit, musela jsem ho krmit. Druhý den to bylo lepší a třetí den byl už zase úplně v pořádku. Bála jsem se, že se to bude pořád opakovat, a to by pak opakované narkózy asi neustál. Ale od té doby ťuk ťuk nic, baští dobře a vypadá v pořádku.
  Takže ten věk by neměl být problém.
  26.9.2017 20:49klioo
  Ehrena: a jak se tomu dá zamezit aby jim ty zadní zuby takhle nepřerůstali? granule, seno a chleba na obrušování zubů dávám
  26.9.2017 21:07Ehrena
  Na obrušování zubů je hlavně seno a větvičky z ovocných stromů, nestříkaných. Chleba a granule prý neobrušují. Z našich morčat ale hlodají větvičky jen některá, jiná si jich ani nevšimnou. Přesto jsme problémy se zuby nikdy neměli (u cca 25 morčat, za dobu, co je chovám), teď je to poprvé - tedy u jinak zdravého morčete. Měli jsme to jednou u samečka, který měl osteodystrofii a nemohl kvůli ní jíst, zuby mu tím pádem přerůstaly, ale to byl jiný důvod - ta osteodystrofie.
  27.9.2017 09:26Zbyněk
  AriaLissa: a kolik mu je? Jinak normálně žere?
  27.9.2017 15:30AriaLissa
  Zbyněk - Žere normálně a jsou mu dva roky.
  27.9.2017 15:40Moče Verča
  Jo - broušení zadních zubů v narkoze to jsem zažila s morčetem před třemi roky na klinice. Cena byla tehdy 800,- Kč. Nakonec to ale stejně nepomohlo a byly to příznaky co popisuje Ehrena.
  Chtěla bych se ale ještě jednou ujistit nebo optat na dva samečky co se nám narodili. Neustále lezou zezadu na jejich matku. Jsem z toho nervózní. Jsou schopni ji oplodnit již v jednom měsíci /4 týdnech/ jejich věku?
  27.9.2017 15:53morcikk
  Dobrý den, jak vypadá zánět spojivek?
  27.9.2017 16:31Ehrena
  Moče Verča -v měsíci věku (4 týdnech) se už samečci oddělují od samiček. Tedy měli by mít v té době aspoň 250g.
  27.9.2017 17:43Zbyněk
  AriaLissa: takže náhlá změna chování nesouvisí s pubertou. Myslím, že to je jasné - pomohlo by koupit mu mimino, už vás má asi dost, takže před vámi utíká, ale mimčo by to vyřešilo. Klučičí, samozřejmě:) Nebo kastrovanou samičku, ale ta se moc špatně shání.
  28.9.2017 05:00Ehrena
  AriaLissa, Ještě mě napadlo, nemá nějaké kožní problémy? Například při svrabu se morčata brání kontaktu s rukou a utíkají, někdy jsou při braní do ruky i agresivní.
  28.9.2017 15:03Tygrinka
  AriaLissa: Také se přikláním ke svrabu, popřípadě k jinému onemocnění kůže.
  29.9.2017 10:03judistka12
  Ahoj, mému morčíkovi prý špatně doléhají zadní zubičky a z toho mu slzí očko, Vet mi dal kapky a za týden máme přijít na kontrolu, prý by mohl jít na zbroušení těch stoliček..myslíte, že to je ještě dobré pro 6 leté morčátko? mám strach aby se z té narkozy vůbec probudil
  29.9.2017 10:21Buub
  judistka12

  když neuděláš nic, tak morče přestane žrát a umře.
  29.9.2017 11:35Katjusa
  juistka12-ja bych do toho šla ,třeba přežije narkozu,jak s nim nepujdeš bude se trapit a pomalu se stracet
  29.9.2017 11:45judistka12
  to je mi jasné, zemřít bych ho nenechala, nevíte o někom, kdo takhle postarší morčátko dával taky pod narkozu?
  - - - - -
  ale co jsem četla, tak se to dělá v inhalační narkoze a ta by měla být snad šetrnější
  29.9.2017 12:24Katjusa
  tak dneska mam morčiky venku i smiminy krom skiniku,pěkně si to uživaji,viim to ještě na sobotu a neděli a bude konec,zitra si jdu pro čerstve seno letošni,mliči budu ještě davat každy den igelitku tu pak vysypu do velke přepravky a během dne bude fuč
  29.9.2017 12:34Zoeymojemorce
  Zoeynka dnes krásně skáče přes překážky. SKÁČE DOBROVOLNĚ. Moc ji chválím. Jsi skvělá Zoey 💟😍
  29.9.2017 12:55Ehrena
  Judistka 12, když sroluješ o kousek níž, na příspěvky z 26. 9., máš tam skoro stejný dotaz a odpovědi na něj.
  Našemu Merlínkovi takhle brousili dvakrát po sobě během 14 dnů, bylo mu v té době šest a čtvrt, vlastně skoro šest a půl a dal to.
  29.9.2017 13:13Katjusa
  ehrena- no ja bych je dala pryč hned jak budou mit 250g,ja měla mimča s mamou a jaksi ji sameček oplodnil to ještě než měl 4 tydny, tehy s žanym samcem nebyla a mimča němělo ani 4 tydny
  29.9.2017 15:20Zbyněk
  judistka12: ona ti to veterinářka Buub napsala poměrně jasně. Buď se zoubky zbrousí, nebo umře stejně, jinou možnost nemáš
  - - - - -
  Ještě důležitá informace pro příznivce hoblin Allspan - zmizely z trhu! Místo nich se nabízí Peer-Span, ale nedoporučuji, kamarádka si je koupila, jsou to nepříjemně ostré a hrubé kousky dřeva, s Allspanem naprosto nesrovnatelné! Podobné jim jsou German Horse Span Classic , bohužel mizí také, nevím, co se děje:(
  29.9.2017 15:21Cidik
  Natočil jsem video kde jsem názorně ukázal rozdíly mezi skinny morčetem a baldwin morčetem - :) - https://www.youtube.com/watch?v=PAOnZQCKHuQ
  29.9.2017 18:26Kájka
  Jezzabel: Jak se daří eMíkovi?
  29.9.2017 18:35Jezzabell
  Kájka: No..nic extra..Nechce se hýbat, mám dvě papuče, které pod ním střídám, sotva jedna uschne. Ale čůrá, bobkuje. Bobky jsou trošku větší, než první dva dny. Ale sám nepije, seno nežere. Sám si zobne salátu, papriky nebo fenyklu. Ale seno žádný..Dokrmuji RC, dostává druhý den probiotika.
  V pondělí máme jít na vyndání stehů. Tak uvidíme. Mně nepříjde apatický. Jen se musí rozjíst, zájem by byl do doby, než k senu čichne. Pak vleze do papuče a ani se nehne..
  Ale baští RC a doslova tahá za stříkačku;) I když v poledne nic moc. Ráno vytahl dvě stříkačky sám jak mimino mlíko. Tak uvidíme..
  29.9.2017 19:47Lilka
  Zbynêk: zkoušel jsi hobliny Profibed? jsem s nimi moc spokojená ;-)
  30.9.2017 07:55Zbyněk
  Lilka: nezkoušel, díky, zkusíme:) Dle obrázku ale také moc jemné nejsou??
  30.9.2017 08:30Neeen
  Ahoj,ušila jsem morčeti z deky pelíšek,myslíte,že tu deku netozkouše?na průměr má asi 3mm.
  30.9.2017 10:34Lilka
  Zbynêk: to nedokážu posoudit, já ty Tvoje nikdy neměla. Použivám je už několik let pro morčata ( spolu s peletkami) a pro potkany ( spolu s konopným pazdeřím) a spokojenost. Objednávám přímo u firmy; doprava je pak zdarma. Balík je velký, hobliny jsou hodně slisované ;-)
  Dá se myslím koupit i malinké balení ( na zkoušku), ale to jsem nikdy neměla, je o hodně dražší.
  30.9.2017 20:48Reny
  judistka12 - podle mě to spíš budou přerůstající kořeny horních stoliček do čelisti a s tím se nic nedá dělat... nejspíš to tlačí na slzné kanálky a proto slzí... jestli baští normálně a nevybírá si, tak bych to nechala být ....
  - - - - -
  judistka12 - Kořeny zubů přerůstají do čelisti.
  U horních stoliček se stává, že morče špatně a nahlas dýchá, nebo mu slzí na té straně oko. Odborník to pozná na RTG. Někdy se to zastaví uplně, někdy to průběžně zlobí, ale s tím se nic dělat nedá.
  U spodních zubů to takové problémy většinou nedělá.
  Pokud to morče bolí a přestane jíst, pak je potřeba najít opravdu odborníka na hlodavce, který umí brousit dobře zuby a ten usoudí, zdali zub nevytrhnout, většinou je lepší vytrhnout i protilehlý zub, aby se nemuselo neustále chodit na zabrušování.
  V odkaze máš vše popsané
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-276534/
  30.9.2017 20:50Zbyněk
  Lilka: pokud by šlo udělat fotku myší na hoblinách, bylo by to prima:) Allspan jsou jemné a bezprašné, Peer-span je nařezaná skelná vata:(
  30.9.2017 20:57judistka12
  Reny: děkuji moc, to by tomu odpovídalo, už před půl rokem jsem to řešila, že mu teče z očka, pak se to ustálilo a ted se to znovu objevilo, je vidět, že jí o něco pomaleji, al jinak z vesela stále baští naštěstí všechno