1.11.2018 20:08Jezzabell
Eliskancnd- dal ti doktor pro morče něco na bolest? Bolí ho to! A na dokrmení, pokud by nechtělo jíst- RodiCare, instantní seno. Na veterině ho vedou, pokud je zaměřená na morčata. Ředí se vlažnou vodou a stříkačkou (bez jehly!) nebo aplikátorem na RodiCare se podává několikrát za den opatrně přímo do tlamky. Opatrně, aby se neudusilo. A podávat lék na bolest. No a mělo by se tak do dvou dnů rozjíst, pokud sám nezačal. Pro morče je nebezpečné, pokud přestane jíst..Může umřít. A to jde rychle. Navíc, pokud se sám nevrhne na seno, hrozí, že mu ty zoubky budou zase přerůstat. A taky by bylo dobré zjistit "proč" mu ty zuby přerůstaly. RTG a pod..Aby se to neopakovalo, vyloučit příčinu..
Pokud je to veterina, kde jsou odborníci na hlodavce (pokud ne nahoře v záložce Kam na veterinu by se třeba něco podle bydliště našlo), doporučuji se tam vrátit pro instantní seno RodiCare a domluvit se, že nejí a zda by nebylo něco na bolest;) Hodně zdaru.
2.11.2018 06:33Molik
Tygrinka: to je silene, bobisek, taky si uzil :-( hlavne, ze uz je vsechno v pohode.
Ja doufam, ze i u nas uz bude klid. Absolvovali jsme jeste dve kontroly, dostali jsme leky domu, takze další tisícovka :-D rikala jsem dceři, ze by mela byt veterinarka, ze se to vyplati, ale musi byt dobrá :-) :-)
Vcera jsem naposled dala lék na bolest, tak snad nebude změna k horšímu. Vcera byl takovy nejvic v pohode, ale jeste radostne nekvikame. A do tvrdych veci i kdyz jsou na pidi kousky se nam nechce, ale aspon si dal sam seno, tráva a měkké salaty jsou hold nejlepší
2.11.2018 10:06Ehrena
Taky to nepočítám na peníze. To už bych měla dovolených u moře, nemít zvířata.
Mám teď zase problém s Bělinkou. Když jsme ji na jaře dostali od chovatelky, byla hrozně hubená a měla olysalé bříško, spíš místy žádnou srst, místy řídkou. Chovatelka psala, že přes veškerou snahu se ji od minulého porodu za cirka rok nepovedlo vykrmit na původní váhu a o tom bříšku že neví, od čeho by to mohla mít. Během léta přes problémy s tím velkým abscesem pod krkem a pooperační s průjmem dlouhodobým se krásně spravila, a bříško měla nádherně chlupaté celé léto i část podzimu, v podstatě dokud chodili ven do výběhu. Teď, jak už jsou nějakou dobu doma a ven nechodí, ji neberu každý den do rukou a najednou jsem si všimla, že má bříško zase úplně holé. I pod krkem a předními packami. Nemá absolutně žádné stroupky, ne drbe se, je normálně v klidu a v pohodě, vůbec netuším, od čeho to může mít. U žádného morčete jsem tohle nikdy neviděla. Protože už se cca za týden budeme vracet do Prahy, nechci tady s ní běhat po veterinách, doufám, že to není nic tak akutního, protože jinak baští a vypadá normálně. Napadl mě nedostatek vitamínů, i když nevím, proč by zrovna ona měla nedostatek vitamínů a ostatní morčata ne. Nemáte někdo zkušenosti s tímhle?
2.11.2018 11:31Veronika5
Ehrena: Zažila jsem podobně olysalé bříško u svého prvního morčete, měl to ve svých skoro sedmi letech. Absolvovali jsme spoustu vyšetření a nikdy se nepřišlo na to, čím by to mohlo být - ve hře byla plíseň, alergie na hobliny, nějaká porucha v souvislosti s vyšším věkem.... Zkoušela se změna podestýlky, koupele proti plísním, veterinární šampon.... S tím rozdílem, že jeho to asi i svědilo, dost se tam drbal. Nedožil u mě, ale co vím, měl to až do konce života, někdy trochu zarostl, pak zase olysal.... Tak to tě asi moc nepotěší, co?
- - - - -
Ehrena: To bylo to morče, co se ho i s jeho celoživotní kamarádkou ujala jedna chovatelka, jak jste si tenkrát asi před sedmi lety byli u nás pro zbytek hoblin. Já měla doma úplně malé mimino a po půl roce snahy vyřešit tenhle problém, velkých investicích a neustálé obavě, aby mimino nechytilo plíseň, jsem psychicky už nemohla a byla jsem vděčná té slečně, že se obou ujala i s tím problémem. S dalšími morčaty jsme pak čekali, až budou děti dost velké na to, aby se podobně stresové situace daly řešit bez mého psychického hroucení :-/.
2.11.2018 11:43Ehrena
Veronika5, jo vím, pamatuji si to, jen jsem měla dojem, že jsi tenkrát psala, že to měla morčata obě. To měl tedy jen ten jeden? Mně je to tedy hodně divné u Bělinky, protože podestýlku má pořád stejnou, jen s tím rozdílem, že přes léto byla půl dne venku na trávě, a na hoblinách byla jen v noci. Na plíseň mi to tedy vůbec nepřijde, protože ta kůže je normálně čistá, hladká, bez šupin, není suchá, jak u plísně bývá. A nevypadá to vůbec, že by ji to nějak svědilo. Tak vážně nevím.
- - - - -
Ještě mě napadly třeba i nějaké hormonální vlivy, ale je divné, že celé léto byla v pohodě, tedy s tímhle aspoň, přestože měla ty ostatní problémy.
2.11.2018 11:58Veronika5
Ehrena: Ano, měl to jen ten kluk, ale protože byli spolu, tak léčbu podstupovali oba.... A jak píšeš, kůže čistá, chlupy vždycky vyrostly na několik milimetrů a pak vypadaly - možná ho prostě lechtaly ty krátké chloupky. Na veterině jsme byli na několika místech, mj. i na Hůrce tuším u Lietavcové, a řešit se to nepodařilo vůbec. Naprosto bez ohledu na to, co jsme dělali, občas trochu obrostl, a pak zase skoro úplně olysal. Taky se to vyvinulo z ničeho nic, aniž by došlo v nějaké změně.
Taky měl za sebou nepovedenou kastraci v příliš raném věku (ne u nás, už jsme ho jako kastráta koupili), pak reoperaci po té kastraci za pět minut dvanáct už u nás, a pak cca v 5ti letech operaci močáku, tak kdo ví co se mu kde v tělíčku pak semlelo že mu z toho olysalo bříško.... Samičce nebylo nikdy nic :).
2.11.2018 16:53Ehrena
Molik, pozorovala jsem to u některých i dva dny po tom, co jsem jim tu řepu dala. Ono se taky stává, že ji mají ulitou někde mezi hoblinami, kousek, a jedí to ještě příští den.
Kapii nedávám, ale červenou papriku ano, a po té jsem si nevšimla žádného zabarvení.
- - - - -
Nen, ven na trávu už nedávám, ale trávu jim ještě nosím, pokud ji někde najdu.
U nás teda mrzlo taky, ale teď už asi týden je trochu tepleji, i v noci.
3.11.2018 12:15Molik
No vidim to tak, ze budu muset absolvovat asi dalsi kolo na veterině. Otazka je , jestli na stejne, nebo jit jinam. Trvá to cele týden a půl, co se jakztakz rozjedl, tak to jsou 4 dny, ale porad se to nelepsi. Pořád jíme jen trávu, te dokaze sníst nejvic, salaty a jakekoliv natě, listy taky, sena velmi malo, ale mrkev, petrzel, celer, jablko, paprika, hruska- proste cokoli tvrdeho v podstatě pprad nic, kousnem a nic a nebo si ani neveme. Uz me to moc nebavi, davam porad probiotika, ale cekala jsem, ze se to zlepší rychlejc, takze mam pocit, ze je asi porad něco špatně. Zvědavý je, čilý taky, ale..
3.11.2018 12:45bauli
Molik - a vážíte ho ? Drží si váhu,nebo hubne?To je důležité!
Jak jsem již psala měli jsme podobný problém s jídlem a až třetí veterinář odhalil jako příčinu ty prorůstající kořeny.
Celé to trvalo téměř měsíc a půl,než se to zjistilo a morčík se choval přesně jako ten váš.
Také jsem už ztrácela trpělivost,probiotika,a ,,přemlouvání ,, k jídlu.
Pravda ale je,že vzhledem k příčině se to nedalo nijak řešit a tak vlastně takhle špatně baštil až do své smrti, celé skoro dva roky...Ale váhu si celkem držel. Občas,když to bylo hodně špatné dostával sirup proti bolesti...Probiotika vlastně už pořád,protože časem se přidaly i řídké bobečky,jak nebaštil seno..Ale když to začalo byly mu už 4 roky,váš je mladší,tak by to měl vše lépe zvládat.
Zašla bych asi na jinou veterinu,nám na RTG dva první vetové také nic neviděli,až ten třetí...
Držím palce.
3.11.2018 16:42Molik
Bauli: tech prvnich 5'dni, co jedl tak malo, tak zhubl 100g, a od te doby si vahu drží, má teď 1,15kg.
Náš má rok a čtvrt. Toho jsem se od zacatku bála, aby to nebyly kořeny, když se to nedá řešit. Špatné je, ze pokud nebude jíst "tvrdé" , budou mu přerůstat zuby.
Když ja právě nevím, jestli mu dát ještě čas a počkat, jestli se rozji, aby vstřebal i ten stres, atb, nebo jestli ho uz vzit k vet.
3.11.2018 17:32bauli
Molík-z těch pžerůstajících zubů jsem měla také strach,ale byli jsme jen jednou na malé korekci bez narkozy ,vet říkal,že se mu zpomalil růst.Důvod nejasný- věk,málo jídla,nevím,ale zoubky jako takové měl celkem OK.Jestli si drží váhu,tak to je dobrá zpráva,přesto bych volila ještě jinou veterinu,protože jak jsem pochopila baští dost trávu,ta ho dost drží,to ten náš t měl taky tak a pak nastal problém v zimě když tráva nebyla a bylo to až do jara celkem náročné ho udržet aby nehubnul.Tak bych zkusila řešit ještě jinde co nejdříve...Třeba na něco přijdou...
3.11.2018 17:41Molik
Bauli: prave, kdyby bylo jaro, ale ted ho na trave dlouho neudržím, i kdyz bych si ji zasadila doma, stejne ji nebudu mit tolik.
Takze myslite, ze kdyz by uz jinde nebyl problem, ze uz by se rozjedl vic... no asi jo, protoze kdyby to byl nejaky problem se zazivanim, nejedl by vubec, ale kdyz ma chuť...
Aha, tak to je zajímavé, ze se mu zpomalil rust.
Jeste jsem se chtela zeptat, mate tak prehled, kolik casu denne vam cca morčíci prospi?
- - - - -
A jak se na vet. zjišťuje, zda neni zanet mocaku, sonem?
3.11.2018 19:13Jezzabell
Vladi: Tak u nás chrápou kluci ve dne (jako když je takovéhle "dušičkové počasí") v noci bez ohledu na věk:) Max. slyším chroupání sena, ale žádné převratné závody po klecích to teda nejsou. Když projdu obývákem, tak se zvednou hlavy v papučích a zas hmouří oči. Skoro jako "neruš!". Dokonce jsem nachytala nejstaršího Marselluse (4roky), jak ležel u seníku (takový ten čtverec naplněný senem uprostřed klece) na boku, oči zavřené a skoro se mu nezvedal hrudník. Tak, napadlo mě, a je po něm! A nenapadlo mě, než na něj sáhnout:)). Oblak hoblin a byl v domečku;))!
Příjde mi, že když jsou zdraví a v pohodě, naspí, co můžou. Rozhodně nám nedělaj bugr v noci. Za což jsem jim teda vděčná!
Ale je s podivem, že když u nás přespí v obýváku jakákoliv návštěva, kluci třískaj jehlicema o mříže, lomcujou zubama o klec, bublaj a dělaj rachot- holt nemají rádi doma cizí lidi;).
Najdou si během dne čas na hraní, nebo se prohání po výběhu, ti mladší. S věkem a ročním obdobím si udělají kolečko, omrknou pozice a hurá do pelíšku a spát nebo podřimovat:) Holt chlapi;)
4.11.2018 08:20Molik
Jezzabell: tak jsem si vcera znovu posteskla, ze je Teddy sam, ze i z toho muze byt v nepohode, ze mu je smutno a může nam brzo umřít a manžel povolil kamaráda :-) :-)
Takže teď musime vyléčit Teddynka a muzeme ho pořídit.
Chtěla jsem se zeptat, byva to problem, aby si na sebe zvykli, můžou se prát, treba jako krečci?
V jak velkých klecich je mate? Bude jim stačit velká 120cm? A jak to maji vlastne mit uvnitr? Jeden velky domeček, nebo dva, dve misky,' dve koule na seno nebo stačí jedna?
Dala bych jim asi každému jednu papuc a jeden spolecny domecek? Já se tak těším :-)
- - - - -
Jestli máte fotky, budu ráda, jak to máte v klecich :-)
4.11.2018 10:13Jezzabell
Fakt?? Tak to je skvělá zpráva! Ono morče je pěkný stresař obecně, teď se tady kousek zpětně řešila i vypadaná srst ze stresu, nechutenství a pod.
Teddík je teď sám. Kolik mu je? Protože pokud k němu nemáš rodného brášku, je třeba počkat, až jemu proběhne puberta a zklidní se po ní. To je tak rok. Kluci si jinak vyjasňují pozice zubama a není dobré mezi ně v takové chvíli ty ruce strčit, že je odtrhneš! Jen s rukavicema k loktům, nebo na ně hoď ručník. Jinak ti visej na ruce!;) Jinak jsou to chlupatá zlatíčka;).
Nebo kastrovanou samičku z útulku (tam to klapne vždycky co slyšim).
120tka klec je krásná. Tam je to ok. Vybavení bych volila dvojmo. Vždycky se dá s postupem jejich soužití vyměnit za jednu velkou rohovou misku (pokud budou chtít dlabat z jedné). Ale domečky nebo podesty se ve 120tce krásně schovaj, příp. patro nebo nějaký tunel. Jo, a papuče dvě určitě;)) To mám vyzkoušené! I kdyby si lezli ze začátku do jedné spolu, budou rádi, když se můžou natáhnout pohodlně každý do té své (koukni do mých alb;) ).
Kouli na seno jsem zavrhla, aby do ní mimino nestrčilo hlavu a neoběsilo se ti na ní. Takový ten čtverec na seno do klece, nebo jesličky či nacpaný tunel z pletené trávy jim udělá radost větší a nic se jim nemůže stát. Morčata milujou, když můžou prolézat kupkou sena a rochnit se v tom! Sice to znehodnotěj, že to pročůraj, ale do toho sena nebo jeslí to zpracujou docela dost a moc nezbyde..
Koukni mi do alb- jsou tam fotky všeho druhu;)
sarik- seno (čím víc tím líp, bylo sucho) a sušené bylinky;) (viz nahoře v záložce Jídelníček bylinky
4.11.2018 11:07Jezzabell
Molik: najeď myší na přezdívku, objeví se ti jméno, město nebo věk a Alba, tak na ně přejeď myší a jen klikni.
Tak to už jde. Věk akorát na parťáka. Mimino po odstavu od maminky. Seno průběžně přes den shrabuju rukou. Buď čisté vrátím do jeslí nebo zásobníku a to vlhké vyhodím.
Domek nebo podestu zatím jedno a papuče dvě, pokud klec není 120tka. Zas ať se tam mají kde hýbat. Jeden bude v papuči a jeden třeba pod podestou nebo na ní, oni se srovnají;). U větší klece se to po dvou krásně rozprostře a kluci mají brzy "každý svou oblíbenou stranu".
Seznamování: před klec si dej kobereček (Kik, Ikea nebo nějaký nábytek, kde mají menší mám na tohle metr na dva a půl. Ohrádku: třeba tak
https://www.eshopeiffel.cz/kovova-ohradka-barvena-pro-male-hlodavce-8-dilu-86-x-23-cm/d415465.htm?gclid=EAIaIQobChMIqPbptr263gIVD5IYCh3IpgCgEAQYGSABEgJoyPD_BwEa pust je do toho- dej tam tunel, domeček, papuč a seno!, aby se mohli seznámit a měli si kde zaběhat. Nechám je tam klidně pár hodin a pak je dám do připravené klece.
Teddík bude metat zadečkem kotrmelce radostí, že je mimo klec a ještě s parťákem, uvidíš;) Morčata milují změny v kleci, jsou zvědaví a průzkumníci! Pak skáčou radostí;)
4.11.2018 11:36Veronika5
Molík: Takhle to máme u nás
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34395 , plus skoro denně cca 3 hodiny výběh
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34479 . U nás rozhodně všechno dvakrát, pelíšky, misky, jeden domeček to by byla tragédie. U nás to bylo od začátku s otazníkem, zda si kluci sednou, ten krémový neustále od věku 5ti týdnů "nakrýval" toho druhého, a v přepravce nebo na jakémkoli malém prostoru se nám v pubertě solidně rvali. Ale teď je jim rok, a zdá se, že se podařilo :). Osvědčila se nám v kleci i ta dvě půlpatýrka co jsou vidět v prvním albu - když jeden druhého otravuje a ten už toho má dost, hupne si do pelíšku na půlpatýrko, tam se druhé morče nevejde, tak má pokoj :).
- - - - -Klec fakt minimálně 120 cm a ještě to chce výběh - měli jsme původně 100 cm a měnili jsme na větší a k tomu ten výběh fakt skoro denně - nějak nám kluci narostli a je vidět, že v kleci nemají možnost se vylítat, a že to fakt potřebují. Jinak teď už jsou tak ochočení a v pohodě, že by mohli být i na volno po kuchyni, ale máme v bytě dost živo, bojíme se, abychom je nezašlápli, tak radši stavíme ohrádku :)
4.11.2018 11:54Molik
Jezzabell, Ehrena, Kajka:
Klec 80 mame ted, každopádně chci koupit 120, ale i tak jsem mela strach, aby to stacilo, kdyz vidím toho naseho "drobečka" kolik tam ma mista, kdyz tam ma domeček a papuč :-) ale větší nejsou, takze 120bude muset stacit
Jee, to bude super, uz se těším :-) jen dát dokupy jeste naseho maroda. V superzoo maji 23.11. black friday, slevu 20%, tak to tam všechno nakoupim a spáchám :-) papuce ted mame na stridani 3, tak uz koupim jen jednu :-)
Aha, diky , ja píšu na mobilu, takze kdyz jsem klikla na přezdívky, tak mi to neslo a dole jsem si nevšimla, ze jsou alba
Veronika5: my bohuzel v tydnu nejsme moc doma, chodime domu k veceru, takze i proto jsem chtela dalsiho at mu neni smutno, vybeh nedame asi kazdy den, ale budu se snazit co nejvic, navic mame doma psa, tak to neni uplne jednoduché. Jej nakryval, tak jeste takova komplikace :-) no ja mam hlavne strach, at se neperou
Na alba mrknu :-)
- - - - -
U nas je problém i zachudek, Teddy cura hlavne v domecku a pripadne kde mu to ulitne, jak jste naucili curat na jedno misto?
4.11.2018 12:05Veronika5
Molík: My taky nejsme doma, ale přijdeme třeba v pět, tak dám výběh na ty cca 3 hodiny ještě večer.... Když jsem úplně vyřízená, tak ne, ale většinou se to podaří :). To je jenom jako tip, není to asi úplně nutné, ale je vidět, jak dobře jim dělá možnost pohybu - lítají ve výběhu jako šílení a v kleci pak nedochází k žádným neshodám.
- - - - -
Ještě k těm klecím . no pokud máš místo, tak Karlie (???) dělá i 140 cm klec :))).
- - - - -
A k záchodkům: Čůrají tam, kde se cítí schovaní a bezpeční, tedy logicky když má domeček, tak v domečku. Když dáš patro, je možné dát záchůdek pod něj a je pravděpodobné, že bude čůrat tam. U nás jsem to dělala tak, že oni přirozeně čůrali do rohů, tak jsem na ta místa dala záchodky, no a oni tam chodí dál. Ale nepočítej, že to bude stoprocentní - výhra je, když velká část loužiček skončí v záchůdku :).
- - - - -
Jinak soužití samečků má řadu pravidel: potřebuješ v prvé řadě sehnat opravdu mládě po odstavu, aby ho váš morčík přijal, a jak je dáš dohromady a oni se seznámí, už je nikdy nerozděluj, ani na několik hodin ne, museli by si vždycky znovu vyjasňovat pozice a taky to už nemusí vyjít. A nikdy k nim nedávej další morče, ani samce ne, ani kdyby přišel jen na návštěvu - rozhodil by jim vztahy a mohli by se začít prát. A samičky samozřejmě pro ně vůbec neexistují, samičku by neměli raději nikdy ani čichat :).
4.11.2018 12:19Jezzabell
Molik: Ještě chodí čůrat pod zásobník se senem, pokud máš závěsný. To taky zabere. Ale jinak ta "místečka" stačí dle potřeby co cca 3dny vybrat a vyměnit za čisté a je to taky. Mně na záchod chodil jen Houmík, ten by neudělal loužičku nebo bobek vedle ani za nic a jelikož byl jeho bráška opačné povahy a skoro bych řekla, že mu ten bobek do pappuče udělal vždy s úmyslem, aby mu tam nelezl, tak už to neřeším..Stačí vybírat ta jejich místa a je to taky v pohodě. Jen to nevyklepneš, ale vybereš třeba lopatkou a doplníš čistým no.
Na neomezený pohyb jsem nechala jen "svobodomyslnné povahy"- Jules a Vall-ík. Ani jeden se mi neučůrnou mimo plenu na koberečku výběhu a bobky zásadně do papučí (málokdy), jinak si fakt zaběhnou domů;) A to jsem je to neučila. Tak ti běhají navolno.
Ostatní dávám na střídačku po dvojicích do výběhu. Aby se vyběhali i ostatní. A to je vždycky radosti!:)) Hopsají si a vesele vrkají, štěbetají a očichávají se přes klece s těma ostatníma, no socializace!;) A když jsou po těch 3-4 hodinách vyběhaní, dám tam další. Jen sklepu bobky. A to se pak ostatní promění v "šicí stroječky" a čtou si, co jim tam napsali ostatní;))
4.11.2018 14:03Molik
Veronika5: no jsem ráda, že se nám tam vleze 120, takže už nebudu manžela víc prudit ještě nějakou velkou změnou :-) už tak chci dát klec do výšky, ať nejsou na zemi jako teď a mají rozhled, takže bude muset udělat nějakou skříňku.
Jsi šikovná, máš super papučky :-)
Veronika5, Jezzabell: Chtěla jsem se zeptat, odkud máte patra, vypadají hezky, ale neviděla jsem je ve zverimexu nebo na netu
Kdyby chodili čurat do těch rohů, bylo by to super, je to i lépe udržovatelné, než když mi takhle chodí na dvě , tři místa... zkusím to a uvidíme
to je super, jak popisujete jak jsou spokojení ve výběhu :-)
4.11.2018 17:40Tygrinka
Karolínka: Agresivní samičku vezmi na veterinu na sono, je možné, že má cysty...
Molik: Dva kluci, dva až tři úkryty. Nemusí to být zrovna domky, ale stačí domek a přepažený roh a tunel... Aby si mohli jít z očí. Já tu mám ve 120cm jednu větší krabici - tam mi chrupají někdy i oba najednou - pak u protilehlého rohu stříšku z papíru a částečně pod ní takový tunel, resp. původně domek se šikmou střechou. Ale vzhledem k velikosti byl vchod a zadní stěna odstraněna, takže je to takový tunel. A to vyhovuje. Pak mám pro dvojici metrové klece propojené dvířky, v jedné je domek, ve druhé domek a jeden roh s papírovým tunelem a na zadní cca 1/3 klece ručník. Takže mohou spát i na domku nebo za ním. Plně jim to vyhovuje. Na krmení mám buď betonovou dvojmisku anebo to nasypu na dvě až tři hromádky do prostoru na seno. Misku na vodu nebo napáječku mají jen jednu - podle toho kde bydlí - tedy buď jen misku nebo jen napáječku.
Nedá se říct, že by dvojice kluků nesnesla třetího přes mříže. Někdy to tak je, že by nastal rozbroj ve dvojici, ale mám tu už řádku kluků a většinou jim třetí jejich soužití nenabourá. Samozřejmě, pokud by jeden z dvojice nesnášel třetího kolegu tak, že by cvakal a ježil se, tak to by nešlo. Jinak si jich buď nevšímají anebo jeden nebo i oba dva rádi pokecají s kolegou-solitérem.
5.11.2018 00:06Ehrena
SOS všichni, nevím, co mám dělat, dávala jsem teď pozdě večer Bělince probiotika s trochou kaše z Rodicare, protože samotná ve vodě mi nechce, takhle si to bere ochotně, ale až tak moc ochotně, že ukousla a snědla celou špičku 3ml stříkačky, já na to navíc hned ani nepřišla, jen jsem se divila, co to tak dlouho kouše, a při dalším nabrání jsem to zjistila, celá ta špička až po to rozšíření pryč! Snažila jsem se jí podívat do tlamičky, ale kam jsem viděla, nic vidět už nebylo. Teď se chová normálně, baští papriku a seno, ale nevím, jestli to může normálně strávit nebo jestli je to vyloučené. Noční pohotovost tu na veterině není, takže volat a případně jet na veterinu můžu až zítra ráno.
5.11.2018 09:22Ehrena
Zbyněk, máš pravdu s tím plastem, na veterině mi řekli totéž, zbývá jen hlídat cirka 5 dní, jestli nebude nějaký problém. Což je zrovna trochu průšvih, protože zítra ráno manžel odjíždí do Prahy i s autem. A vracet se bude až ve čtvrtek večer. A s místní dopravou do Jablonce ve dne je to průšvih, 4x denně, v noci nejezdi nic. Kdyby šlo opravdu o spěch. Takže mě čekají pěkné nervy.
- - - - -
Ale doktoři říkali, že by to mělo projít. Tak budu doufat a hlídat.
Jinak já jí to nedávám inzulinkou, ale tou 3ml, a to už jí do pusy nedostaneš, je to širší, ta stříkačka.
Každopádně to teď budu pěkně hlídat, ale je právě problém, že ona si ji chytí a nechce pustit, tak to nakonec snad budu muset řešit jako ty.
5.11.2018 12:23Bart
Ehrena - to jsou věci, teda! Ale myslím, že by to mělo být v pohodě. Já už jsem tu jednou psala, že nám jedno morče snědlo docela velký kus igelitky (navíc je to ještě dvojitě) a vůbec nic mu nebylo. Také občas okoušou igelitový ubrus, který mají v patře na zemi a nebo se někdy ládujou okrajemi přebalovacích podložek, případně rovnou žerou vnitřek té pleny... Tak si s tím kusem stříkačky snad taky nějak poradí. Myslím.
Jinak u nás se žádné kameny v močovém ústrojí nepotvrdily, nakonec to nadzvedávání a kvičení při vylučování bylo rozhozené trávení, stále ještě z prázdnin z toho dlouhého podávání antibiotik. Morče si baští jak o závod, ale kam to jídlo jde, když pořád jen hubne... Tak že pícháme injekce, zase přikrmujeme, také dávám do kaše probiotika a večer zase pro změnu celaskon. Váha jde konečně pomalu nahoru.
Ještě k tomu dokrmování - náš Samuel jde po stříkačce také zubama, ale podle naší doktorky se to má prý dávat ze strany. Tak by pak nehrozilo to ukousnutí. Také nám doporučila dávat např. vit. C nebo jiné léky ve 100% ananasovém džusu, prý ho morčata dobře snáší a chutná jim. To jsem vůbec nevěděla, pokaždé se na veterině dozvídám nové věci, jako např. že morčata hodně trpí na cukrovku. To tu snad ještě ani nikdo neřešil...
Tak držím palce, určitě to dobře dopadne. Když už ti naši bojovníci toho tolik vybojovali, tak snad někoho teď nezklátí kus plastu!!!
5.11.2018 18:03Tygrinka
Karolínka: Udělal sono či rtg břicha nebo alespoň odborně prohmátnul? Tak to může být i nějaký problém - nádor, zánět - někde v oblasti hlavy - oko, mozek... Pak by to chtělo odborného veta se zaměřením na morčata. Nejpravědpodobnější jsou hormonální výkyvy, ale také bolest.
BTW: Nebo také to může být svrab nebo nějaké svědění kůže či parazité. Takže zaměřit se i tímto směrem.
- - - - -
vetacka: Pokud se zlomily jen trochu a myšáci víceméně normálně žerou, tak to nechej tak a jen hlídej, aby spodní nepřerůstaly. Pokud není v tlamě vzadu problém, řezáky se jim časem zase srovnají. Je možné, že to byla jednorázová záležitost, pokud by se to opakovalo, je nutné řešit i výživu a prohlídnout i stoličky vzadu v tlamě, jestli mají zuby správný skus.
- - - - -
rebeka11: To záleží, jak moc morče samo žere. Pokud nežere nic a má cca 1 kg, mělo by za den do sebe dostat cca 50-60ml kaše. Na jedno krmení dát max. 15ml kaše, tj. krmit cca 3-4 denně. Pokud je to mimi, tak dávkovat mnohem méně a krmit častěji. Rodicare zalévám vroucí vodou, spařím, nechám odstát, krmí se vždy vlažnou kaší - ani horkou ani studenou. Hodně se dočteš zde nahoře v menu Nemoci na stránkách MVDr.Vítkové - téma Nechutenství...
6.11.2018 09:41Lucila
Zbyněk:No myslím,že to není úplně bez šance,už jsme to jednou absolvobali,když nám samička po porodu zemřela a náhradní maminka nám odkojila dva drobečky spolu se svými dvěma,tak vím,že to možné je,proto to zkouším...samička ještě do včera jedla alespoň málo,už jsme jí včera dávala kaši,zatím baští ze stříkačky,ale je to praní se,jak píšeš..trávu ještě včera baštila i když malinko,dnes ráno už si vzala jen dvě stébla a konec,zeleninu už nechce žádnou,včera si ještě dala trochu sena,rodit má každým dnem..za návod na kašičku děkuji!
6.11.2018 16:27Zbyněk
Lucila: musí spolupracovat a pokud by přestala, tak šup na veterinu. Přišel jsem takhle letos o samičku a pět miminek, děloha jí přisedla na střeva, pomalu přestávala bobkovat a samozřejmě zcela přestala v sobotu ráno. Než jsem sehnal někoho, kdió udělá císaře, bylo pozdě. Hlavně, že nemá náběh na toxémii, proto jsem se ptal.
Ehrena: ja kdy, obvykle má samička množství mléka, adekvátní k počtu mladých. Morčata bohužel nejsou psi a kočky, tam to jde lépe.
6.11.2018 17:39Ehrena
Zbyně, to nevím, my měli mláďata jen jednou a to 4 a samička problém neměla je uživit, jen vím, že jsem tu mnohokrát četla, že adoptivní matka uživila třeba šest mláďat. Několik svých a několik přijatých. Vlastní zkušenosti v tomhle směru naštěstí nemám. I když jsem taky jedno z našich mláďat piplala první týden Borisovkou, ne proto, že by samička neměla mléko, ale proto, že bylo slabé, nejmenší z vrhu a ještě k tomu skoro slepé (náš Žižlík) a nemohlo se skoro k cecíku propracovat přes silnější holky. Ale po týdnu Borisovky se jim krásně vyrovnal.:)
- - - - -
Zbyněk, pardon.
6.11.2018 19:48Zbyněk
Ehrena: já měl dvoje vlastní, jedny jsem odkojil komplet, ale pak mám dvě spřízněné chovky, které mi vysvětlily spoustu věcí. A na jaře jsem viděl na vlastní oči, jak maminka zahání cizí děti, které se jenom zoufale chtěly tulit, protože jídla jim chovatelka dávala dost a prospívaly, ale měla dvě kojící samičky a ani jedna si je vůbec nepustily k tělu. Čtyři opuštění prcci, kerým maminka odešla pět dní po porodu:( Všechny mimča přežily a dneska už mají vlastní rodiny - a úžasně se o sebe staraly, když neměly ochránkyni. Havmě sameček pečoval o sestřičky naprosto úžasně!
Lucila: leží mi v hlavě jedna věc - broušení stoličky. Dělal se RTG hlavičky, tzn kořenů zoubků a oušek? Jinak pokud samička bude jíst a porodí, není důvod, aby nekojila, i když to jsou pro ní šoky a zoubky nepřerostly bezdůvodně. Jak je stará?
7.11.2018 08:57mad
Lucila: Ono by ji to chtělo necchat troch v klidu a nekrmit ji pořád, any si brala seeno. které je na zažívání i zuby to nejlepší.
Je dokázáno, že mláďata od 4. dne přežijí i bez mléka, tak to nehroť, když budou mít možnost trochu si cucnout, od 2.-3. dne ochutnávají krmivo a hlad zaženou. U mateřského mléka jde hlavně o ochranné látky, kteé náhraadním mlékem stejně nedodáš, tam můžeš dát jen bílkoviny, cukry, tuk, vitaminy a přidat probiotika.
- - - - -
Koukám, že bych si měla koupit novou klávesnici :)
7.11.2018 13:12Zbyněk
Lucila: rozhodně krmit! Zejména březí samičku, ona po broušení nemůže sama jíst, protože má bolesti. A RTG na březost nevadí. Ptám se proto, že zuby nepřerůstají jen tak pro srandu králíkům. Jezzabell letos přišla o dva kluky jenom proto, že měli silný zánět středního ucha, nekousali na tu bolavou stranu, přerostla stolička a korekce to dorazila. RTG by byl velmi žádoucí. Kvůli kořenům i kvůli oušku na té straně.
Nesouhlasím ani s přežitím mláděte bez mléka! Mládě přibere za měsíc trojnásobek své váhy a někde ten vápník na prudce se zvětšující kostru brát musí. Poku ho nemá, sice přežije, ale nedal bych za jeho zdraví a věk ani halíř. Takže kdyby byl problém, je potřeba tři týdny kojit, to bysme pak doladili, doufejme, že nebude.
7.11.2018 20:51Ehrena
Kytička, na vedení si nesedíš, nevím, proč to takhle píšou, brala jsem od nich seno dvakrát, jednou před několika lety, a to tam tehdy měli napsanou jen jednu váhu, už přesně nevím, jestli to bylo těch sedm kilo nebo jinak, ale přišlo mi víc, ještě jsem se tomu divila, že jsem dostala větší váhu, než tam měli napsanou. Teď podruhé mi došlo těch 15 kg, rozdělovala jsem si to do pytlů a byly to tři a půl velkého pytle. A počítají to pořád za tu stejnou cenu, 250,- . Jenom musíš připočítat ještě poštovné, které sice není levné, ale vzhledem k množství sena se to vyplatí.
8.11.2018 07:50Zbyněk
Lucilla: předpokládám, že samička má druhou březost, mláďata už měla? Kolik je to dní po korekci zoubků, pět? Březost je vždycky obrovský zápřah na imunitu i hormony, moje samička byla zdravá a přesto se jí po porodku vysypala srst na bocích, dva týdny je měla úplně holé. I když se říká, že morčata rodí, jak na běžícím pásu, realiota je taková, že sebemenší vada se nemusí projevit prvním porodem, ale při druhém klidně umře, nebo pár dní po porodu. Někdy zůstane uvnitř placenta a to je také potíž, pokud nejsi u porodu a nevidíš, že samička poctivě žere placenty, tak máš do pěti dnů po samičce, protože když placenta začne hnít, rozjede toxémii. Nicméně pojídání placenty a laktace spolu až tak nesouvisí, záleží to na stavu hormonálního systému. Takže bych si ohlídal ty placenty a začal řešit problém v pusince, tedy nejspíš to bude tady. Samozřejmě tahat vysoce březí samičku v zimě na veterinu je stres, RTG je stres, ale já bych se tedy nerozmýšlel a mazal bych. Chtěl bych RTG hlavičky, vyloučit kořeny a středouší a prohlédnout důkladně tlamičku. Morčátko Molika mělo například zaseknutý kousíček sena za horním řezákem. Tímhle bych začal, protože pokud to jsou kořeny, lze počkat dva, tři dny do porodu, ale se středouším ne. Tam bych rovnou prsknul oxytocin, vyvolal porod, nasadil nejsilnější antibiotika a zkusil tak zachránit samičku s tím, že rovnou mláďata odkojím sám. Už jenom proto, že při uměle vyvolaném porodu a problémech samička mladé často prostě odmítne, určitě třeba na první týden, ale často se to dá zlomit tím, že je prostě necháš se samičkou v kleci, aby od nich nemohla utíkat. Ale také se kamarádce stalo, že to udělala a samička mladé prostě zadupala. Pořád doufám bobkuje?
- - - - -
A ještě základní test řezáků: chytni samičku opatrně za krčkem na rovné podložce, aby nemohla vycouvat a potom nehtem postupně zatlač na každý řezák zvlášť. Pokud jsou zdravé a nebolí, morče ani necukne, ale když má problém, tak ti to okamžitě hlasitě řekne. Hodně hlasitě.
8.11.2018 08:58Lucila
Zbyněk:Je to její třetí březost.Dnes má teoreticky první termín porodu.Dnes je to taky týden od broušení zubu.Zatím pořád jí ze stříkačky i když se ke konci už dost brání,ale je vidět,že chuť k jídlu má,proto si myslím,že problém bude mechanický,ale samozřejmě nevím...s paní doktorkou jsme domluvené,že další vyšetření bude ihned po tom,co porodí,ale kdo má na to mít nervy,už to trvá dlouho,navíc mi připadá,že dnes přes noc nepřibil žádný bobík,ale viděla jsme to ráno jen jedním okem než jsem běžela do práce,tak to prověřím odpoledne až přijdu z práce..Nevím,možná už to řeším,víc než je zdrávo..Děkuji za názory.
8.11.2018 17:19Lucila
Zbyněk:moc děkuji,ale myslím,že vyhráno není,to jedno mrně leží na boku,paradoxně je největší,teď jsem je převažovala a právě tohle má 75g a to nejmenší tedy 68g,pak jsou 71g a 72g.Mluvila jsem s doktorkou zítra jdeme na kontrolu a domluvili jsme se,že jim už teď večer zkusím dát tu kaši,co jsi mi poslal(Borisovku)uvidíme,jak to půjde,hlavně,co ten nejslabší na to?!bobíci se objevily asi dva,ale je tam v té kleci teď docela zmatek,nicméně to zítra proberu s paní doktorkou.Ze stříkačky zatím jí.
8.11.2018 19:16Lucila
mad:dnes jim asi ještě nic nedám,jen se chci zeptat,udělala jsme poprvé Borisovku a je to tak,že to není konzistence kaše,ale je tekutá jako hustší mléko,je to tak správně?dosud jsme nikdy nepotřebovali,tak nevím.Nám jde spíš o to,že nevím,jestli samička bude mít mléko,protože ji dokrmuji,stále totiž nejí...
8.11.2018 21:03Veronika5
mad: Ale Lucilly samička byla po broušení zoubků, ne? Tak to nebude tím porodem, že jo? A když se s veterinářkou dohodly, že dá mláďátkům už teď večer Borisovku, tak proč jí radíš, ať jim nic necpe?! Nejde o nedostatečnou váhu morčátek, ale o to, že je ve špatném stavu samička přece!!! Nezlob se, ale skoro všechno, co jsi tady za poslední dva dny napsala, bylo nějak špatně...!
- - - - -
mechy: Stačí když dáš do klece něco dřevěného, co můžou v případě potřeby hlodat. Jinak při dostatku sena, a pokud má morče normální skus, se zoubky obrušují o sebe jak morče žvýká, takže není potřeba nutit je hlodat když nechtějí.
9.11.2018 06:18Zbyněk
Lucila: jak jsem psal, často se laktace spustí až druhý den, ale ráno by se už něco dít mělo. Je vidět, že samička má problém, ty zoubky opravdu nepřerůstají jen tak. Je dobře, že bude víkend, ale chtělo by si odskočit z práce a kojit, protože mladí to potřebují cca každé dvě hodiny, pokud samička nebude kojit sama. Ale třeba se v noci stal zázrak? Přeci jenom samička porodila čtyři mladé správně, tedy v tom důležitém funguje, ale to neznamená, že je všechno v pořádku. Týden po korekci zoubků by už měla jíst a namísto toho se chudák kromě zdraví ještě musí starat o malé. Jak byste řešili náhradní maminku, mláďata dát k ní, nebo si jí půjčit k vám domů?
- - - - -
Dobré je, že mláďata pijí, reflexy tedy mají. Co ten prcek, který včera ležel na boku?
10.11.2018 15:18Tygrinka
Jezzabell: No tak ráno tam na odkazu od Ehreny nic nebylo. Však je to jedno. Jestli je dobré, tak udělali další zásobu a čekají na nedočkavé chovatele morčíků :o) Mám doma zásobu Kvídery, balené v igelitu, takže také jsem dírkovala, aby dýchalo. Super ty jejich tvary, mám doma 3 + 1 načaté a krásně nastohováno ve výklenku u koupelny :o) Tolik zásoby jsem doma ještě neměla, ale holt počet myší se také zvětšil, tak zásoby také narostly...
- - - - -
mad: Tož, u nás v Praze těžko hledat zemědělské družstvo... Jinak souhlas, kdo se toulá krajem s autem, může ulovit slušné seno pro mazlíky. Také jsem se kdysi přiživila se senem v obchodě s krmivy pro velkochovy.
12.11.2018 19:22Jezzabell
Mám zkušenosti s Asanem, peletama i hoblinama. Nemůžu mít doma prach (mám alergické děcko). A zápach by vadil zase mně, neřknu-li morčákům! Takže:
Asan je dobrej (a v tom mi dají lidi za pravdu) pro lidi, kteří mají 2morčata. Jak jich je víc, leze to nehorázně do peněz!! A překlopí se to s více jedincema do pole "zbytečné". I mně to nešlo přes pomyslnou hranici, dokud jsem k tomu nedospěla;)
Jsou hobliny "bezprašné", ale musí pod ně být pelety. Bez nich se nedoplatíte na ceně hoblin, protože budou pořád mokré a budou ZAPÁCHAT! Aspoň někomu doma! Ty pelety posbírají vlhkost a zápach a jsou VŽDY pro morčecí nožky velmi tvrdé! Můžou vzniknout bolestivé otlaky, které přejdou v otevřené rány, co se špatně a zdlouhavě hojí!!!!
Proto na vrstvu hoblin (a já dávám po celé kleci) napěchuji (a zase nešetřím výškou) a pěstí utymuji vrstvu hoblin kolem 13cm výšky, aby byla pevná a stabilní. Pro morčata je to měkká izolace od těch pelet, kterou nepročůrají (byť v oblíbených místech) dříve jak za cca 3-4dny, když jsou to násosky, jinak klidně i víc dní. A pak jen přes týden vybírám jejich oblíbená místa. Ty poznám podle zvýšené vlhkosti, když seberu podupané seno a objeví se kola-kolečka mokřejší. Tam si už dávám pozor;).
Pak jednou za čas přestelu i celou klec. Zabráním breberám, aby se množily- veterina je drahá;).
Obvykle 10dnů. Ale v létě týden! Je větší teplo, víc se pije a čůrá..Aspoň u nás.
Už nevím, co pohlcuje víc pach, jestli Asan nebo hobliny- ale pro morče je důležité pohodlí!! A v asanu jim ty pelety pod tím prolezou mezi nebo nahoru aje to pro ně "o nožky"! Jinak by musela být vrstva asanu velká (neekonomické!) a opět upěchovaná, aby pelety (těžké malé válečky v porovnání se vzdušným asanem) nelezly ven pod citlivé nožky morčat.
Hobliny jsou měkké, voní dřevem a v kombinaci s peletami jsou úžasné. Není důvod se bát. Pořázení podle počtu hlav. Beru největší balení, ale mám to na min. měsíc;) A bez otevřených ran na nožkách!!
12.11.2018 21:50Kytička
ngvadi, Já mám samičky čtyři. Když bylo těm starším cca 4 a půl měsíce, přidali jsme k nim další jedno měsíční holčičky. Dali jsme je do velkého výběhu, vše tam měly čisté, umyté vyprané, aby tam nebyl tolik cítit pach těch starších. Nechali jsme je tam celý den, dali jsme jim tam dost prolézaček a všude poházenou zeleninu a několik kupek sena, aby měly dost možností kde se najíst, kdyby je ty starší naháněly. Trošku se honily, ale nic hrozného. Večer jsme je dali do klece, tam to bylo trochu horší, tak jsem jim klece přepažili mříží, aby se malé mohly v klidu vyspat. Ráno šly všechny zase do výběhu a pak už to bylo dobré a i v noci už byly všechny normálně spolu. Takže moje zkušenost je dobrá.
- - - - -
Možná budeme mít před Vánoci také nové dva přírůstky, tak nás to také čeká. Doufám, že i ted to bude v klidu. :-)
13.11.2018 10:38Ehrena
Molik, dívala jsem se na tyto peletky na Zoohitu, kde je delší popis i hodnocení zákazníků,
https://www.zoohit.cz/shop/kocky/kockolity_podestylky/rostlinne/121248 a vypadá to na normální peletky, jaké se prodávají buď v různých zverimexech, nebo levněji v Hornbachu, OBI, Bauhausu. Tam je vedou jako topné peletky. Jsou vhodné jedině dospod pod hobliny nebo pouze do záchůdku, jinak jsou tvrdé a způsobují otlaky.
Já používám peletky dospod pod hobliny, ty na ně dávám taky tak v 10 cm vrstvě, aby to morčata měla měkké. Jiné typy podestýlky jsem zatím nezkoušela, vzhledem k množství našich zvířat mi tohle přijde nejvhodnější, i ekonomicky.
Asan jsem kdysi použila u kočky, koupila jsem tehdy jedno reklamní balení, když to byla novinka, to už je hodně dávno, a mě tedy tehdy rychle smrděl, a řekla bych, že i naší kočce. Ráda jsem se vracela k původní náplni záchůdku. Ale možná je teď lepší, už jsem to nikdy víc nezkusila. Pro kočky teď používám tohle
https://www.zoohit.cz/shop/kocky/kockolity_podestylky/rostlinne/121830a s tím jsem velice spokojená. Je to sice jemnější než peletky, jsou to takové menší kousky, ale ani to bych pod morčata nedala, jedině zase jako spodní vrstvu místo peletek (pod hobliny).
Ty peletky z Bauhausu, kde je kupuji nejčastěji, protože ho mám nejblíž, vyjdou cenově 15 kg kolem 100 až 130 Kč max.
13.11.2018 13:35Kytička
Andulka85, kdyby jsi sem prosím, mohla dát odkaz na ty boxy, nebo vložit fotky, jak to máte udělané, byla bych moc ráda.
- - - - -
Ehrena, Jsem trošku zvědavá :-), kolik vlastně máš morčátek a jak dlouho už je chováš? A i vy ostatní, pokud se mohu zeptat. Zajímá mě, jestli třeba na začátku jste si mysleli, že morčátka budete mít jen pro děti, ale pak jste se do nich "zbláznili" vy a pokračujete v chovu ještě dlouho potom, co děti už to nezajímá. A nebo, že z původního jednoho až dvou, je najednou velká smečka...:-)
14.11.2018 09:52Ehrena
Kytička, morčata chovám od roku 1998, od ledna, takže už přes dvacet let.
První morčátko byl dárek pro syna k narozeninám, ale v podstatě i pro mne. Já jsem byla celý život na zvířata zatížená a nikdy jsem je mít nesměla, a syn je po mně v tomhle, takže jsme si to na manželovi prosadili, po dlouhém přemlouvání. První morče byl sameček. Asi po třech měsících jsme přikoupili ještě jedno morčátko, chtěli jsme samičku, ve Zverimexu nám ji tak prodali s tím, že je to samička, ale naštěstí to byl sameček. Naštěstí říkám proto, že bychom asi byli brzy zaplaveni morčaty. Podle dalších zkušeností následujících vím, že bych naše morčata nedokázala poslat do světa.
Nějakou dobu jsme takhle fungovali se dvěma samečky, vždy, když jeden z nich umřel, doplňuji jsme nového malého, ale pak jsme jednou přišli o oba najednou, tady na chalupě se jim dostalcizí pes do výběhu a oba dva to nepřežili, přitom jim byl teprve rok a na sobě neměli jediné kousnutí, nevím, jestli to mohlo být šokem, nebo měli nějaké vnitřní zranění jenom, které nebylo vidět, oba byli do 10 minut mrtví, a já z toho byla tehdy tak špatná, že jsem hned poté dostala od dětí k narozeninám hned tři morčecí kluky. Internet jsme ještě tehdy neměli, takže jsem netušila, že trojice je u kluků nemožná, aspoň většinou. Takže se nám začali kluci po třičtvrtě roce prát a musela jsem jednoho oddělit. Tomu jsme později pořídili dalšího malého samečka a už jsme měli 4. Nějakou dobu jsme ve čtyřech vydrželi, ale pak do toho vstoupil internet a nabídka chovatelských stanic, a už nám přibývali pomalu další. Do té doby jen kluci, ale pak si dcera pořídila samičku a měli jsme i jeden vlastní vrh, kde se narodil kluk a další tři holky, takže nejvyšší počet morčat, který jsme měli nějakou dobu, byl 12.
V současné době mám morčat 7, doma v Praze mě čeká ještě jedno další, které zase někdo dává pryč, údajně ze zdravotních důvodů. Teď máme morčata po manželských dvojicích, tzn. holka kluk, vždy jeden z nich vykastrovaný, a jednu trojici, dvě holky a kluka, kde už jsou všichni staří a hlavně kluk je už patrně neschopný zplodit mimina. U takového počtu už zůstaneme, nebo se bude postupně snižovat, jak budou odcházet, protože už i já jsem ve věku, kdy nemůžu moc dopředu plánovat. Ale bez morčat si tedy už neumím život představit, mám k tomu ještě dvě kočky, a dopředu se děsím představy, že skončím někde v domově důchodců bez zvířat.
- - - - -
Oprava, doplnili jsme...
- - - - -
Jinak ještě chci napsat, že syn, ač už dávno dospělý, je do nich stejně blázen jako já, pořád dál, ikdyž starání se o ně je teď, co jsem v důchodu, víc na mně, ale mně to nevadí, spíš mě to i baví. :)
- - - - -
Panapa, v době, kdy jsme ještě měli klec, jsme tohle řešení tak, že jsme klec z té strany, kde jsme měli přidělaný seníček zevnitř, zvenku obložili kusem kartonu z krabice, zespodu jsme ho zahnuli ještě pod klec, vrchní část přivázali za šňůrky. Bordýlek ze sena tak byl většinou jen v tom kartonu.
- - - - -
řešili
14.11.2018 22:48Kytička
uj uj, moc díky za odpověd. Do alb jsem se už dívala několikrát, máš krásná morčátka. Ano, viděla jsem tady tvojí dceru, jak se s morčátky pyšní, to je dobře :-) My na začátku měli dvě, ted máme 4 a rádi bychom další dvě. Pokušení je veliké. :-)
- - - - -
Ehrena, to už je tedy pěkná řádka let. O tom jak vám pes skočil do toho výběhu, jsem tu už někde četla :-(. Co se týče toho věku (i pro mad), člověk nikdy neví, co se kdy může stát. Mně je 40 let a asi před dvěma lety jsem nakoukla jednomu svému kamarádovi na FB. A on tam měl na vzpomínku vypsané naše kamárády vrstevníky, kteří už nejsou mezi námi. S hrůzou jsem napočítala kolem 40 ti. Přijde mi to skoro až neskutečné, že tolik mladých lidí (mezi 30 až 45 let) jen z našeho blízkého okruhu. Takže stát se může kdykoliv cokoliv a v jakémkoliv věku.
- - - - -
Takže radujme se ze všeho dobrého a užívejme si těch našich milovných morčítek, chmury stranou. :-)
15.11.2018 12:36uj uj
Jezabell:
"A když je to onemocnění dlouhodobé, kde se vyšetření opakují a takové 2-3 operace, je z toho jedna all inclusive dovolená v Karibiku ani nemrkneš."
Ano, ano -
brzy z rána hlasně kvičí,
žádný pobyt v zahraničí....
I když tady měli na mysli, že nemůžeš nikam jet, protože se o ně musíš starat, když na to nikoho nemáš. Ale máš pravdu, že výdaje za veterinu by kolikrát uhradily i několik takových dovolených... no jo, ale co by pro ty čumáčky fousatý člověk neudělal, že? :-)
16.11.2018 18:37Jezzabell
No já rovnou malýmu zatrhla vzít kteréhokoliv z kluků do školy, sice chápu, chtěl se pochlubit, ALE:
1) chudák morče, ve stresu z přenosu, milion cizích lidí pro něj, navíc spousta hluku
2) děcka by mu mohla byť nechtěně ublížit nebo ho vystresovat a co dokáže stres s morčetem tady všichni dobře víme
3) kdoví, jaké mazlíčky si děti donesou a co dokáže větší mazlík jako pes nebo kocour, když uvidí morče..
4) nedejbože, aby ho někdo vyndal nebo otevřel přepavku- nebo špatně zavřel když nic.
Takže jsem to dva dny trpělivě vysvětlovala, jaké to pro to malé zvířátko vlastně je, a co všechno se může stát..Naštěstí to pochopil:)
19.11.2018 13:08Jezzabell
Ivča 235 - 23.12 to bude rok, co onemocněl Houmíček..13.1. jsem ho vezla na vetertinu uspat, už nemohl a já to na něm viděla. Bylo to strašné. Navíc po něm zbyl závisláček bráška, který to vzdal 15.5. Měl taky zánět středního ucha, ale nechtěl se už uzdravit..vzdal to. A do třetice nám za hrozného nářku odešel bojovník Wolfík mezi nima, 20.3.
Byl to katastrofický kvartál, kdy se ostatní kluci báli, když jsem vyjela s Julesem na opeaci abscesu, že se nevrátí..Vall-ík ho skoro zalehl radostí, když jsem mu ho odpoledne po operaci přivezla!
Pohled ná prázdnou klec "těch prvních", kteří odešli..a jednoho, který měl srdce bojovníka a přesto to už pak dál nešlo (selhávaly mu ledviny a močák stále plný kamenů po operacích)..
Ale nemohla jsem být bez kluků dlouho.
Každý to má jinak! Chápu..Ale i když se dnes podívám do arény, kde bydlí nová dvojka, a na Vočka, který vypadá jako Wolfíček, pořád mě píchne u srdce..Ale dala jsem bydlení jiným, kteří jsou vděční a spokojení zachráněnci i nováčci;) Život musí jít dál.
PS: Bude líp;)
20.11.2018 10:47Ivča 235
Jezzabell: máš pravdu, čas všechny rány zahojí....takovou péči kolikrát nemají ani morčíci ve zverimexu.....tohle bylo naše první morčátko, které dostala dcerka o letních prázdninách než šla do 1. třídy. Bylo přímo od chovatelky a protože bylo tolik mazlivé, dostal jméno Mazlík. Ono když jseme měli první problém ve 2 letech jeho věku, najít dnes i veterinu specializující se přímo na morčata je hodně z cesty a klasický veterinář také vše neví, takže se v tu chvíli snaží něco dát.....ale.......šli jsme dál, tohle bylo opravdu rychlé, ze dne na den, a tak nám už v tom domečku zůstal.......Zůstali nám všem však hezké vzpomínky v srdcích, krásné a mnohdy srandovní fotky. Jen ještě ty vánoce zdolat, neboť mazlík miloval ovoce zavěšené na vánočním stromku a stahoval si jej ze spodní části a to bude opravdu chybět.......teď je ticho........denní proces krmení, čištění a doplňování různých ňaminek, zásoby sena a pilin, to vše zůstalo.....podaruji neteř, která má 4 skiny. Zítra to bude týden a to bude ten čas jít zase kousek dál.....
23.11.2018 11:27Bart
Včera jsme byli zase na veterině pro další dávku injekcí Renitalu a Deganu, protože Samuel stagnoval ve váze a zase byl nadmutý. Správně by měl stále přibírat a zřejmě asi už napořád bude muset dostávat Bio-lapis. Má narušené trávení od dlouhodobého užívání antibiotik v létě a od června, kdy začal mít problémy, zhubnul 400g. Každou chvíli je nadmutý, ve střevech mu doktorka vůbec necítí bobky, i přesto že futruje jak o závod, má vlastně prázdné břicho. Od listopadu pracujeme na tom, aby se to napravilo. Rozebírali jsme samozřejmě stravu a dokrorka byla strašně překvapená, že dáváme rajče a že ho vůbec morčata jedí. Prý to ještě nikdy neslyšela a nikde se prý o tom v souvislosti s morčaty nepíše. Přitom když nesu večerní krmení, naše dva kluky nezajímá z té hromady zeleniny nic jiného, než právě rajče. Ona zase pro změnu stále prosazuje ananas, což jsem zase nikdy neslyšela já... Zajímavé taky je, že když je morče náchylné k nadýmání, nemělo by podle mě jíst nic moc nadýmavého, ale podle doktorky vůbec kus brokolice nebo čínského zelí nevadí. Správně si s tím má poradit, když ne, tak nemá v pořádku trávení a má se to řešit. Mimochodem paní doktorka je expertka na zuby a opravdu nejlépe rozumí morčatům na celém Mladoboleslavsku. Ovšem někdy mě její názory překvapí, tak jako jsem ji já překvapila tím rajčetem (vnitřek vydlabávám a vyhazuju). Jen jsem se s vámi chtěla podělit o tyto informace, vím že i tady někdo rajče dává. Sice ho nezakázala, ale nechápala. Vůbec nedoporučuje ovoce, jablko jen v malém množství občas. A větvičky a listí je nejlepší z rakytníku, protože ne jen plod, ale i toto ,obsahuje vit.C. Ovšem kde ho v paneláku vzít....
23.11.2018 19:14Bart
Zbyněk - díky. Degan a Retinal máme v injekcích, ale jehlu můžeme vyndat a podat orálně. Injekce máme proto, že je větší šance, že to do sebe dostane. Ale to u nás jaksi nějak neplatí. Ráno tam byla křivá jehla, vůbec nešla do kůže zabodnout a když se zdařilo, stejně to nakonec vyteklo všechno do kožichu... Tak jsem to teď podala ústně. Dávkování máme přesně, jak píšeš. Už to dáváme podruhé, začali jsme začátkem listopadu pár dní 2x denně potom už jen jednou - asi týden. Váha šla nahoru, ale pak několik dní stagnovala a včera byl právě zas nadmutý a okamžitě váha dole, i když jsem dokrmovala. Injekce ale skvěle funguje, hned po první, co vždycky dostal v ordinaci, byl do hodiny naprosto v pořádku, i včera. Teď máme injekce na 8 dní a v pondělí zavolat, jak to pokračuje. Dneska už hned ráno měl váhu zpátky, co měl před pár dny nejvíc, tak snad zas na několik týdnů bude klid. Tympanol nám nedala, ale ještě máme dávat Sabsimplex. Co se týká toho Protexinu Professionalu, tak ten jsme měli začátkem listopadu, aby byla nějaká změna, ale moc mu nechutnal a to ani v kaši Recovery. Zato kaše s Celaskonem tu vymlaskne 15ml během chvíle... Jo taky jsem objednala na králikách Rodicare acut, jsou to bylinky, tak uvidíme za jak dlouho zas poběžíme na veterinu.
24.11.2018 09:14Tygrinka
Bart: Doporučila bych ještě zkusit Emanox PMX na úpravu trávení, jako probiotika Fibreplex 1dílek/kg/den anebo Prorabbit. Mám to vyzkoušené. Když to nepomůže, určitě neublíží.
Pokud má citlivé trávení, tak nesmí nadýmavé věci. Někdy se jedná o jeden dva druhy zeleniny - ale zrovna čínské zelí a brokolici bych vůbec nedávala. Ani ledový salát. Zbytek musíte vyzkoušet, každé morče reaguje jinak. Většinou nevadil římský salát, baby salát, listy ředkviček, kopr, petržel plochá i kudrnka, natě od celeru, fenyklu, mrkve, celer, petržel, mrkev, fenykl. Někdy dělá problém to, že jsou natě-listy mokré od umytí - měla jsem to doma. Takže jsem buď natě nemyla nebo sušila. V každém případě je nutné krmit po malém množství a víckrát denně, sama dávám ráno trochu a pak klidně 2-3x za večer podle toho, jak to mizí.
Měla jsem i závisláka na rajčeti. Rajče také nikdy nikomu nevadilo. Ale byli i takoví, co rajče vůbec nežrali. I ti moji teď raději cherry rajčata nebo malá keříková než ta velká moučná. Jablko by nemělo působit špatně na trávení, ale lepší je mrkev než jablko, také bych dávala jablko jen občas a jen trochu. Ale zase, když to bude dělat tvému myšákovi dobře a nebude mít problémy, tak jablko může častěji. Přidala bych vločky nebo oves na zvýšení hmotnosti.
- - - - -
Bart: Nynější smečka zbodne i špičaté zelí, listy od brokolice, brokolici, někteří i kus čínského zelí, když se mi objeví v zeleném "odpadu", co nosím z farmářských trhů, ale citlivé morče bych těmito věcmi nedráždila a nezkoušela, jestli a jak se s tím popasuje. Pár citlivých morčat jsem měla a pěkně jsem zvažovala, co a kdy jim dát.
- - - - -
Ještě dodatek: I když je Emanox primárně jako přírodní antikokcidikum, je složené z výtažků léčivých rostlin (oregáno, mateřídouška, máta, rozmarýn, majoránka, česnek apod.) a u nejasných trávicích potíží může pomoci úpravě trávení. Uvedené byliny se při problémech s trávením běžně používají.
A ještě bych morčíkovi přidala Multi-C-Mulgat na doplnění ostatních vitamínů jako je A, D, E.
24.11.2018 15:32Bart
Tygrinka, Zbyněk - díky za rady. Na ten Probican už jsem taky koukala, tak zkusím objednat, ať je zase něco jiného. Vit. C dávám do Recovery plus - rozmačkaný celaskon. Teď když už není tráva, kupuju i petrželku, ta ho obsahuje taky. Natě a saláty po umytí vysušuju k tomu určené utěrce. Emanox PMX zatím neznám, dá se to někde objednat? Fibreplex jsem chtěla na veterině místo Bio-lapisu, aby taky byla změna, ale doktorka načetla složení a konstatovala, že je to stejné, tak že by to nemělo význam. Už jsme ho kdysi používali u nějakého morčete, co si vzpomínám. Vločky (drcené) také dávám do kaše Recovery, jednou denně raději přikrmujeme. Když je dám do misky, tak to zas vyluxuje ten druhý a ten to teda zase zrovna nepotřebje. Váží přes 1400g. Samuel ještě v červnu vážil 1500g a zaplať pánbůh za to, že měl tolik. 1. 11. už měl jen 1043g a to je velký rozdíl. Dneska zase konečně přibral, tak že jsme zpátky na váze 1131g, což bylo tento měsíc pro něho maximum a pak šel zase dolů. No ale ty bobky pořád žádný zázrak, jednou úplně normální i docela velký a po pár hodinách zase slepená koule. A tak pořád dokola. Začátkem listopadu mu byly 4 roky, je to naše druhé nejdéle žijící morče za 16 let, co ty potvůrky chováme. O brášku přišel už po dvou letech. Díky za rady, ty vitamíny asi taky objednám, ty myslím na králikách mají. Ještě mám Digestive Support, ale ještě jsem to nenačala. V létě jsem objednala granule Trovet, jak tu někdo propagoval, mají v sobě mít také probiotika a být dobré na trávení, ale jsou ve tvaru kuliček, tak to morčata nechtějí. Občas to místo Recovery dávám rozpuštěné na kaši do stříkačky. A přitom je toho takový pytel!...
24.11.2018 16:13Tygrinka
Bart: Vetka asi neumí číst nebo ti prostě kecala. A dle reakce mého morčíka to působí zcela jinak a upravilo mu právě ty bobky, jak to máte vy. Ale vyzkoušej i ten Probican. Třeba to zabere. U mého jsem šla stejnou cestou jako ty, vzala to od Biolapisu přes Professional a Probican a zabral až Fibreplex a pak jsem ho dávala na střídačku s Prorabittem. Morčík pak měl bobky výstavní a to vůbec nežral seno... Po Biolapisu se mi pravidelně pos... měl řidší stolici a křundalo mu ve střevech. Emanox PMX zadej do vyhledávače, vyjede spousta obchodů.
Vločky dej do misky, morčíka k ní a oba dej do přepravky nebo košíku, aby se mohl v klidu nažrat.
Můžeš opakovat častěji za večer. Další věc je , zdali nedáváš toho Cvitamínu moc, pokud je morče sanované a samo žere, tak dle veta stačí 60mg obden ob dva dny.
Trovet zkus rozlámat či nakrájet nebo nahrubo nadrtit, třeba by si menší kousky spíš vzal. Také jsem kdysi zmenšovala nějaké granule, bo si výrobce asi myslel, že morče má hubu jako králík.
- - - - -
Zbyněk: Pěkné :o)
28.11.2018 12:05Zbyněk
Tak jsem byl na veterině v Krakupech, nějaký dobytek jim v noci v mínus deseti položil ke vchodu dva morčecí kluky, staršího a miminko, rozmrazili je, ošetřili, vypadají dobře, pokud byste někdo věděl o novém domově, napište mi, dovezu je kamkoli.
Mad: aha.) Tak to já mám necelou stovku metrů:) Dřevěné hranoly, prkna a vyjetý olej, to už mě přežije:)
28.11.2018 16:13Kytička
Zbyněk, já bych o ty morčáky zájem měla. Jen mám samé holky, to by museli asi být v jiné místnosti, co? Také mám jen jednu náhradní klec a ta má jen 80 cm. Stačilo by to třeba jen dočasně na týden?Pak bych sehnala větší. Ale aby se do té doby "nesžrali". FB nemám, tak nevím, jaký je momentálně stav, pokud je někdo sledujete, dejte mi prosím vědět, jestli jsou vůbec ještě k mání. Děkuji, K.
- - - - -
A morčecí bordel... no :-) Z naší pracovny se stal sklad hoblin a sena atd. A v chodbě máme regál, kde jsou náhradní věci atd, to je naštěstí schované, také tam chodí návštěvy. :-)
29.11.2018 09:34Jezzabell
Kyticka: Nestane se nic horšího, než "že jsi se jim snažila pomoct!!";) A to si pak nesmíš nic vyčítat. Nejde zachránit všechny. A jestli to dobře dopadne, budeš mít doma dobře fungující dvojku chlupáčů;). A podle těch zachráněných u mě doma- tihle jsou vždycky takoví vděčnější za cokoliv:) Je to krásnej pocit. Zedík mi s Lencíkem pokaždé, když doplním seno, popcornují po kleci:) Pískaj a vrkaj radostí, což (a to nic proti) ostatní nedělají. Jimmík mi pokaždé běží vstříc a líže mi ruku, kdykoliv mu podám nějakou mňamku:) Je to hezkej pocit;)
Taky si prošli veterinou, tak držím palce!! Bereš si je tedy, jo?
Zbyněk říkal, že je doktor na veterině rozmrazil a jsou fit- jde o to, aby nebyli vystaveni stejnému a napořád jinde. To by už problém byl.
Jsem dnes měla jen stažené topení v obýváku a ráno jsme tu cvakali zubama, než se zatopilo:) Co teprve chudáčci, kdyby měli být venku!
29.11.2018 17:05mad
Jezzabell: Já bydlím na vesnici a tam jsou myši všude a potkyši u všech chovatelů drůbeže a pasat v okolí. Navíc si ti potkyši zřejmě vybrali můj chlív k bydlení a usídlili se pod stáním v odtokové vaně, kde je nyní sucho vzhledem k minimálním rozměrům močového měchýře mého koně. A seno ani slámu si rozhodně nedám do ložnice jako Zbyněk, mám toho několik metráků. Doma skladuji jen poživatiny. Vzhledem ke schopnostem potkanů vypořádat se i s betonem nezbývá, než volit vyhlazovací válku (která se bohužel nedá vyhrát). Dobroty pochopitelně ukládám tak, aby se na to jiná zvířata nedostala. A kumatox mám rozsypanej po celým motoru, protože jinak by mi rozkousali i elektriku v autě.
- - - - -
teď jsem si sedla k počítači, neboť jsem si myslela, že mám všechny boxy vyčištěné, tak jsem pometla a najednou koukám, že do čtyřech jsem nedala seno, takže za chvíli pokračování.