od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Prosinec v roce 2018
 • Zobrazuji 305 zaznamu.
 • 1.12.2018 06:56Zbyněk
  mad: tak to držím palce, pokud je to potkan, tak to fakt není blbé zvíře a otrávit ho je téměř nemožné, mají své testery. Pytle se senem bych věšel k trámu ve stodole, to by mohlo zabrat:)

  Laserový satének je super, toho chci doma, když mě naštve soused, pošlu na něj chlupatou vypalovačku:DD
  1.12.2018 08:54mad
  Zbyněk: Potkany jsem kdysi chovala a o jejich inteligenci nemám pochyb. Ale ani o jejich pohybových schopnostech, nějaký trám je nemůže zastavit, ruče šplhají i po provazech, po zdi - prostě vždy vymyslí jak na to. A jak bys chtěl pověsit pomalu 10 metráků sena do pytlů na hambalka? Víš, jaké to je množství? Laserové vypalovačky :) tu mám dvě, leda je postavit na stráž, ale abych si nepodpálila barák! :))
  1.12.2018 09:44Kristi
  Krásní chlapečci v nabídce - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34411
  1.12.2018 09:56Jezzabell
  Kristi: no to jsou šmudlíci! Jinak Geri se má čile k světu:) Včera jsem ho vypustila s Marsellusem prvně do výběhu bez ohrádky! Tak si užíval volnosti a lítal přes tři hodiny s parťákem;) Zkušený eMík to teda v poločase zabalil do papuče, ale Geronimo statečně lítal po bytě a zvědavě sondoval co kde našel- nejvíc ho bavili Jules s Vall-íkem;) Ale ti musejí být zavření. Jules je ex eMíka a ten by z obou následně udělal sekanou.
  1.12.2018 10:23sss
  Dobrý den... tentokrát se nejedná o mé morče ve škole máme jedno morčátko a to má průjem. Ale nikdo netuší z čeho... žeby špatná strava??? To nevím... vždy má krmnou směs pro morčata a naše učitelka mu dává do klece kupku sena k ožvykování klec je pravidelně čištena. Prý si ho o víkendu vzala domů kde měla různá zvířata jako jsou křečci králíci želvy papoušci atd. ale z morčty do styku nepřišel. prosím poradíte mi???????
  1.12.2018 11:31Jezzabell
  sss: stačí, že někde něco olízlo..to je hned. A nesedlo to jeho zažívání, které mělo v izolaci ve škole. Někdo mu mohl dát zeleninu, a pokud byla vodnatá (víc okurky, pokud na ní není zvyklé apod), je to taky hned. Takže nahože viz záložka Nemoci:
  Pokud má morče průjem (může být doprovázen nechutenstvím a apatií), ihned nasadíme dietu (seno, voda, probiotika) a co nejdříve navštívíme veterináře. Průjem u morčat je nebezpečný a mnohdy i obtížně léčitelný.
  Aspoň tohle paní učitelce dej přečíst;) Třeba ho tam někdo vezme, u morčátek stačí pár hodin a je po něm:( Což nechceme! Takže tam se koupí nejrychleji probiotika (BioLapis), vysvětlí, jak jej podávat a čím.
  Čekat, jestli to přejde nebo ne, aby se neutrácelo zbytečně za veterinu je pro chudáka chlupáče ohrožení na jeho zdraví! Plus bolet..Nechutenství- můžou začít přerůstat zuby, které senem neobrušuje a tam se veterina vyšplhá do tisíců korun, nebo morčátko v bolestech umře.
  1.12.2018 11:49Sss
  Určitě ji to dám přečíst. Doufám že to nebude nic vážného. A k veterináři s ním půjdem. Stejně ji (
  Myslím marce ceka kastraci.
  a
  1.12.2018 13:12Tygrinka
  sss: Průjem bývá většinou dietní chyba. Snad to tak je i u toho morčíka. Jinak, chápu-li dobře, jedná se o samičku? Kastrace samičky je dost velký zásah a je nutná opravdu dobrá pooperační péče, kterou nejspíš mít ve škole nebude... Je opravdu tak nutné ji kastrovat?
  1.12.2018 14:27Sss
  Tygrinka-dekuji za odpoved. Jestli je kastrace nutna? To mevim.. cela trida se ji to snazi vymluvit ja pochopitelně taky
  Ale učitelka si trvá na svém. To proto že nedávno to morce pokousalo jednu holku(karolinu) ta holka zvířata nenávidí. Si byla stěžovat máme a naše učitelka s toho měla problémy. Přitom ji kouzlo jen do prstu.Takze fakt nevím.....

  e
  1.12.2018 15:13mad
  Sss: Vykastrovat maminku a učitelku!!!!!!!!!!
  - - - - -
  To aby se na sebe nevztekaly.
  1.12.2018 16:29Tygrinka
  sss: Případná agresivita se kastrací neodstraní, tj. nevím, co to má maminka za debilní nápad. Nebo by i ona měla jít na kastraci, aby se zklidnila? Jinak ano, morče mohlo holčičku kousnout. Když se s ním nezachází dobře a na jemné signály dítě nereaguje, tak holt přijdou na řadu zuby. Ať na něj holka nesahá a morčinda nemusí na kastraci. Když holka zvířata nenávidí, tak ať na ně nechmatá a netrápí je tak, aby musela zvířata kousat.
  - - - - -
  sss: Jinak také morčata jemně koušou prsty, když potřebují na záchod. Většinou se lidi přiřítí ke kleci, spící nebo odpočívající morče vyděsí a popadnou a muchlají. První, co morče potřebuje po vyrušení, je se vyčůrat anebo hodit bobek nebo obojí. Když si chci morče vzít, tak ho jemně vyruším, aby se pohnulo z místa, nechám ho odlehčit si a teprve potom si ho beru.
  1.12.2018 16:40Zbyněk
  sss: kastrace je naprostý nesmysl a navíc pokid se dělá klasicky, tedy přes bříško, tak pro samičku je vysoce riziková, úmrtnost je tak 45%. Jestli tím učitelka chce řešit agresivitu samičky vůči agresivnímu dítěti, tak to opravdu nevyřeší!
  Dejte jí dietu, jenom seno, vodu a zkus ukecat rodiče, aby koupili na veterině dva sáčky Protexin Professional. Necelý gram rozmíchat s vodou na řídkou kašičku a šup stříkačkou do tlamičky, za dva dny má po průjmu. I když dle mého názoru to má ze stresu - moc dětí, hluk, světlo, nemá parťačku, to celé je jenom týrání nešťastné samičky. Chov samotného morčete bych úředně zakázal a zejména ve školách.
  1.12.2018 17:13uj uj
  morče ve škole:
  ano, takhle jsem přišla ke svému prvnímu morčeti, už to bude tak 25 let.... byla jsem v osmé třídě, děti dali učitelce morče k narozeninám. Milá paní učitelka ale nesnášela hlodavce a morče domů nechtěla. Morče zůstalo v malém akvárku ve třídě, za oknem (!), nad topením (!) a skoro bez jídla. Kdybych mu tam každý den něco nepřinesla a nenalila mu vodu, tak by umřelo. Nemohla jsem se na to dívat, nikdo ho nevyčistil, hobliny na ždímání, vyrůstala mu z nich houba! Plesnivé ouško, stres každou přestávku.... ukecala jsem rodiče a odnesla si Bobinu domů. A začla láska na celý život :-) Tady kuk na vzpomínkové album:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=6770
  - - - - -
  sss:
  držím palce, ať je morčátko brzy fit. A přimlouvám se za to, aby ho buď někdo vzal domů, nebo mu pořiďte aspoň kamarádku... samotné morčátko se moc trápí. A jsem moc ráda, že ti není lhostejné a že se snažíš něco udělat. Ať to dobře dopadne ;-)
  1.12.2018 17:40Sss
  Ujuj-moc dík za podporu. Ja bych si ji strašně moc ráda vzala domů ale mám psa (loveckeho ohare) a zmíněnou mamu!!!!😢😭 takže smůla a to jak toho morcika tak i moje!!!!😢😢 ale mám ji ráda jako vlastního mazlíčka!!!😙😙
  - - - - -
  To mělo být úmíňená a ne zmíněná!!!!😯
  2.12.2018 11:14Host
  Zdravim vespolek , tak situace se má takto v pondělí jsme byli na broušení zobků. Do dnes teměř po sedmi dnech morče nežere seno v čemž vidim asi největší problém.
  V tuhle chvíli rozmáčím granule cavia complete a mícham s trochou sena co nastriham rozdrtím.
  Morčátko neni apatické ma chut žrát ledový salát , měkou čast okurky a dnes i chroupalo dokonce tvrdší mrkev.
  Všiml jsem si že kouše jen na jednu stranu a stravu si prehazuje občas kousek vyplivne ale zase sebere na tu spravnou stranu.
  A jeste co mi dělá starost je váha pred brousenim mělo presne 1000g po sedmi dnech ma 940g. Na veterině rekli ze ztrata vice jak 30g je vážný průšvih u morčat.
  Ale jak píši morčatko je docela v pohodě a snahu žrat samo ma. I na druhé morce"vrčí" ci jak to rici (je to kluk) proste neni apaticke.
  Mohl by nekdo poradit ci nejak zhodnotit situaci jeli to v pohodě či ne.
  Děkuji a predem se omlouvam za cyby pisu na tel a v pracovni době :)
  - - - - -
  Sss nevim kolik je ti let ale pokud maš vlastní pokoj ohař nebude az tak problém a da se mu vysvětlit ze morče neni zajic nebo kachna. My jsme meli morciky s jezevčíky cvičenými na lov "starej" je myslivec.Spíše by jsi mohla zkusit uprosit maminku , psa mate tak vztah k zvířatům také.
  Jinak myslim že morcik pokousal ze stresu ten muj me taky docela zle pokousal kdyz jsem ho prvne donesl domů neznal mě a byl hodně divoký a ve stresu nejspis jsem ho vzal do ruky trochu nešetrně a nasilim tenkrat.
  Ale ted je kouzelnej i kdyz zrovna marod.
  A ano zastavit prujem a aby zrala seno preřostlé zoubky stojí mnoho a péče je take poměrně důlezita a tu ve skole nedostane ja uz týden zapasim s dokrmováním strikačkou 3x 4x denně
  2.12.2018 11:41Sss
  Host-je mi 11 zkusím mamku přesvědčit abych si ho vzala domů. To morce je vážně chudák. Tu holku co ji pokousal naše morcice byla strašně rozmazlena a nenávidí zvířata!!!!😢 říká se ze utyrala křečka!!!!!!!!!!🤤😢😭ale nikdo neví jestli je to pravda nebo jen stb... ps-mam vlastní pokoj.
  2.12.2018 11:46Host
  Sss pokud se chceš o morčindu postarat tak jedině uprosit mamku :)
  2.12.2018 14:14Jezzabell
  sss: a jsi z Prahy? Nebo od ktereho velkeho mesta?
  2.12.2018 15:19Sss
  Jezzabel-mnóoo jak se to vezme z prahy mám jen strejdu a tetu... ale jinak z prahy nejsem...proč??? 😁jsem totiž z frýdku.
  2.12.2018 15:21Jezzabell
  Aha, no podle toho, pokud bys neukecala mamku a někdo jiný by to morčítko chtěl vzít do opatrovnictví..
  2.12.2018 15:22Sss
  Host- jojo zrovna jsem u nás doma strhla dlooooohatanskaaaaa diskuze no a vypadá to nadějně!!!!😁😁😁
  2.12.2018 15:24Jezzabell
  No, kdyby na tom byl fakt blbě, tak se jedině spojit (nebo ať to třeba skusí maminka) na Azyl drobných zvířat
  Milena Georgiová
  Padlých hrdinů
  Havířov-Životice
  tel: 732 642 440
  Je to Moravskoslezský kraj a paní už by poradila..Jinak nevím no.
  2.12.2018 15:38mad
  Sss: Poněkud od věci být z Frýdku a ucházet se o morče z Plzně. Pokud už něco chceš, poohlídni se ve svém okolí, třeba nějakého chudáčka zachráníš.
  2.12.2018 15:45Jezzabell
  sss: držím ti palce, ať tomu morčátku pomůžeš;)
  2.12.2018 16:04PavlaS
  mad - tvoje rozčilení s potkany naprosto chápu, nechtěla jsme dávat takovýhle dobroty, protože tu mám i jiná zvířata (taky vesnice), ale když mi letos na jaře potkan sežral 2 králíčata a samice ze stresu pošla, tak jsem to nevydržela. Zavolali jsme firmu s ještě lepšími než běžně dosptunými lahůdkami a je po problému. Zajímavý je, že na morčata se podívat nešli. Králíčata byla skoro měsíční.
  2.12.2018 16:21Sss
  Mad-vis ja se ale přicházím o morče z plzně.😁😁
  - - - - -
  Mad-sory to mělo být nenacházím (mobil blbne)😁😁😁
  - - - - -
  Jezzabell- Díky!!!vypadá to že jsem mamču ukecala....😁
  2.12.2018 16:47mad
  PavlaS: Já jsem myslím ty svoje potkyše už zmákla, ale zase sem přitáhnou jiní. Dobrej nápad s firmou - dojdu na obec a zaintervenuju u starosty/tky (teď nevím, kdo to letos vyhrál :)), oni se pořád střídají), aby to podnikli v celé obci, je to tu malý, blbý je, že tu teče strouha, to mají potkani taky rádi.
  - - - - -
  Mívala jsem potkany kapucínky a béžový, co střílejí po lidech laserem :)))
  2.12.2018 17:40Zbyněk
  Výborné video, kdy veterinář zachraňuje porod a to doslova, samička sama tedy dost nestíhá a jedno mládě musí velice tvrdě resuscituovat. Může to být poučné pro řadu chovatelů: https://www.youtube.com/watch?v=wdNvPgygyto
  - - - - -
  Host: 60g není žádná tragédie, váha je pořád slušná. Seno zkus co nejjemnější, na kontrole zoubků jste byli?
  2.12.2018 18:09mad
  Zbyněk: Dobrý, akorát jestli "porodníci" odhadnou sílu fuku při umělém dýchání, aby prckovi neroztrhli plíčky.
  Rodění mám nacvičený, ale netroufala bych si samičce do toho takhle zasahovat, abych ji pořád převracela a tak. Měla by mít klid a pracovat samostatně.

  Dobrý je taky tohle, aby lidičky věděli, čeho kolik mají dát, skutečně to seno pořád a ostatního jen několikrát denně kousek. pak by možná pořád nebojovali s přerostlými zuby.
  https://www.youtube.com/watch?v=AHyX2RM-jH8
  2.12.2018 19:30Jezzabell
  sss: no tak to je skvělé! Zachráníte ho;) Pak si tu založ přezdívku a můžeš tady získávat užitečné rady a informace k chlupáčovi;) Ať to s ním dobře dopadne!! A pak se ozvi;)
  2.12.2018 20:42Zbyněk
  mad: tak to víš, u toho uzlíčku je to sázka do loterie. Mě tak mrzí, že jsem loni u porodu nebyl, na hodinu jsem si odskočil, vrátil jsem se a samička truchlila nad čtyřmi mrtvolkami. U předchozích dvou porodů jsem byl a šly hladce.
  2.12.2018 20:53mad
  Zbyněk: Však jsem tu už zmínila, že mi to podvakrát udělala samička Unique, a to jsem u toho byla. Nomen omen.
  - - - - -
  Oslavila jsem advent čištěním akvárek a vyplatilo se - našla jsem šnečka, o kterém jsem už 2 roky nevěděla. Živého, je mu 5 a půl roku.
  https://achatinaclub.wgz.cz/rubriky/jina-zviratka/vodni-plz
  2.12.2018 21:08Zbyněk
  mad: ano, souhlasím s tím, že samičku zbytečně stresil. Nebo už věděl, že to bude flákat:) Video je super, hned to první morče v úvodu je jak moje Bubla:) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Bublinka
  2.12.2018 21:27mad
  Zbyněk: Taky jsem měla takovou samičku, která přijela úplně bezsebe, i když ji opatrně doručoval syn, ale byla tak vystresovaná, že 3 týdny byla jen "na kapačkách". Pak to byla rozmazlená bestie, která se vztekala při žrádle, házela hlavou jako nevycválaný dítě, když nedostala co chtěla. Nakonec mi dala 2 děti a stejně pak umřela.
  2.12.2018 22:46Host
  Díky všem za zprávy ,Na kontrolu k vetovi půjdem ve středu.
  3.12.2018 12:49mad
  K Vánocům patří čokoláda https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34522
  4.12.2018 14:35Nonyna
  mad: to je rozkošník♥ já na ty skiníky moc nejsem, ale tenhle je fakt moc pěkný roztomilouš:-)
  4.12.2018 17:23Host
  Tak to jsem z toho uz blazen všechno co mu prijde do pusiny bez problému zchroupe i seno ale neveme si sam az na měkke časti ale ty spiš trha jako např. ledový salát ..... asi doživotně krmit....
  - - - - -
  Nevim jak ho presvědčit aby žral sam.
  5.12.2018 08:37Nonyna
  Host: a nebolí ho někde tlamička po tom broušení, zkuste mu osahat pusinu...nebo mu zkusit dát něco na bolest, jestli se to tím zlepší...třeba se bojí žrát, že ho to bolelo po broušení a pamatuje si to. Přeji malému brzké uzdravení!
  5.12.2018 09:36Host
  Na bolest ještě pořád dostava leky. Tak uvidime po kontrole co na to doktorka.
  5.12.2018 09:39Molik
  Host: my měli podobný problem, nebastil po brouseni, po tom pozdeji ano, ale jen párkrát kousl a stacilo, prevaloval to v pusince, seno nechtěl. Byla jsem zoufala, ale chtělo to čas, pak se rozjedl, ale nebylo to hned, zhruba po dvou tydnech...
  5.12.2018 15:01Host
  Díky to mě potěšilo ze nemusi být nejhůře.
  5.12.2018 17:44ades
  Zdravím, pamatuji si z dřívějška že se na netu dalo najít, když jste potřebovali pomoct s dopravou morčátka, je to ještě někde možné? potřebovala bych přiblížit morčátko z Brna nebo Č.Krumlova směr Šumperk, díky moc
  5.12.2018 18:18mad
  ades: Ano, ke spokojenosti funguje http://www.privez-zvire.cz/
  5.12.2018 21:30klioo
  Ahoj mému morčátku se dělají na předních packách taková ta ztvrdlá kůže a přitom má jako podestýlku hobliny, dá se tomu nějak zabránit?
  5.12.2018 21:44mad
  klioo? Jestli ta ztvrdlá kůže vytváří takový růžek, tak opatrně odstřihni (abys nestřihla do měkkého), promazávej pacinky vazelinou, lanolinovým nebo nějakým jiným hustým krémem na ruce.Zkontroluj také zadní tlapky, jestli nejsou otlačené. Taky si zhodnoť, jestli hobliny nejsou moc velké, zakroucené a tvrdé. Kup si jemné bezprašné.
  5.12.2018 21:46klioo
  mad: dobře, zkusím to tou vazelínou a už jsem to opatrně odstřihla, na zadních packách to nemá
  6.12.2018 07:02Zbyněk
  klioo: používám olivový olej pro stařenky a v pohodě:)
  6.12.2018 09:27Nonyna
  ades: privez-zvire.cz je prima, jen se informujte na trasu kudy pojedou. Chtěla jsem jednou odvézt morče do Phy, kam to máme autem 1 h cesty, ale zrovna se jela opačná trasa a morče by bylo na cestě 12h, což jsem nedopustila a dovezla ho novému majiteli raději sama vlakem.
  6.12.2018 09:42mad
  Mikuláš u nás byl napínavý, dostali jsme dárky, viz https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34524
  6.12.2018 11:14Nonyna
  mad: s otlakem na přední tlapce mám zkušenost také. Může mít příčinu bud v tvrdé podestýlce(dostatečná vrstva hoblin) nebo v hmotnosti samotného morčete(jestli je obézní to tvé, nevím). Odstřihnout by to u nás ani nešlo, morčina si na to nedala ani sáhnout, asi ji to hodně bolelo. Museli jsme rychle to jen namazat, jinak by nás snad i kousla, chudinka. Používala jsem na to Bepanthen plus, ten je na rychlé hojení drobných poranění výborný. A doporučuji přidat vitamin C, to by mělo přispět k dobru.
  - - - - -
  Dárky k Mikuláši jsou superroztomilé♥ Přeji malým hodně zdravíčka do života!
  - - - - -
  Sss: jak to dopadlo se školním morčátkem? Máš ho doma?
  6.12.2018 11:37bauli
  Mad- krásná nadílka,krásní špuntíci:-)Gratuluji:-)
  6.12.2018 11:55mad
  Nonyna: To já ne, nemám problémy s tlapkami. O účinnosti Bepanthenu na ránu jsem tu už také psala. Trochu obezity pro své morčíky bych přijala, ale jaksi se nedaří toho docílit.
  6.12.2018 14:18Jezzabell
  Já jim dám "konzervu na horší časy"!!;)
  https://www.mazlickoviny.cz/clanek/startovni-mazlicek-pro-deti-morce-davny-odkaz-inku/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
  6.12.2018 14:35Nonyna
  mad: popletla jsem, kdo se na ty otlaky vlastně ptal, promiň...mělo to být pro klioo.
  Tak u nás jsou oplácaná všechna morčátka:-) Asi to mají ze zeleniny(větší dávky než by měli mít), ptž ze sena asi neztloustnou a granulí dostávají špetku denně:-)
  6.12.2018 14:59mad
  Jezzabell: A sem tam nějaká nepřesnost, např. standard uznává 14 plemen krátkosrstých a 14 dlouhosrstých. Ale pro zvídavé a nevěřící dobrý článek.
  - - - - -
  Mohu-li přispět mikulášským balíčkem, tak pro milovníky morčecích mazlíků písnička
  https://www.youtube.com/watch?v=yHkbb1JUJHw
  - - - - -
  Ještě jsem chtěla podotknout, že majiteli morčete z klipu bych doporučila lepší péči o ouška, možná kapku biokillu na okraje a častěji promazávat :)
  6.12.2018 17:30Zbyněk
  mad: no ne, ty také "pěstuješ" dalmatinky? :)
  6.12.2018 18:03mad
  Zbyněk: Zrovna jsem dorazila z města s léky pro čubu (má nějakou ještě neidentifikovanou bolest), spoustou konzerv ze slevy a pocho zeleným pro morčíky. A šamp.
  Dalmatinka jsem si koupila nestandarda od známé na burze, protože se mi prostě líbil, no a pak jsem potřebovala nakrýt mladou samičku něčím mimo, tak jsem to riskla. A dopadlo to nad očekávání. Teď z toho budu tvořit skinny :)
  6.12.2018 18:04judistka12
  Ahoj, ted jsem si všimla, že mi na veterině prodali prošlý vitamin C Roboran :// kupovala jsem ho 3 měsíce zpátky a ted koukám, že se měl spotřebovat do konce roku 2017!!! snad to nevadí, že jsem ho doted morčíkům dávala..
  7.12.2018 07:38Zbyněk
  mad: jsou krásní, také to právě zkoušíme a doufám, že Baruška je pi třech týdnech soužití v jináči :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Zirkon
  7.12.2018 10:23mad
  Zbyněk: Naše Derry byla v jináči 3 měsíce! Teda - vdávala se před 3 měsíci. A to midělají skoro všechny!

  judistka: Pokud to nebylo do doby než jsi to koupila, otevřené, tak by mělo vydržet. Po okysličení se vit. C nějak rozpadá. Určitě to morčíkům nevadilo. A nezaložilas jim předávkováním produktu na ledvinový kamínky.
  - - - - -
  Nevíte někdo o zdroji mrkve levnějším, než je supermarket nebo vlastní záhon?
  - - - - -
  Nakonec, proč nerozhodit pár inzerátů?
  7.12.2018 13:27uj uj
  mad:
  ad morčecí písnička: jo jo, tuhle miluju!
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=4513
  :-D
  7.12.2018 18:43mad
  uj uj: Je dobrý občas něco připomenout. Fotky jsou trefný, fakt. A taky, že stojí na stráži - znám, moje hrdinně brání svůj hnůj, zrovna mám sanitární den a vždy mě hodně naštvou, jak nechtějí uhnout :)
  - - - - -
  Tedˇjsem pozorovala raka, jak žere takový kolečko. Jak si to těma malýma klepítkama podá jako nějaký řidič manipulačního stroje. A pak kolem pluly živorodky a otíraly se mu o klepeta a on nic a najednou připlul velký čichavec a už ho velkým klepetem štípnul!
  7.12.2018 18:55Tygrinka
  Jezzabell: Já jim dám 3 roky... V průměru 5,5-6 let... 3 roky se dožijou u těch, co šetří senem a krmí to jak kanárka... To je bída, co se o zvířatech píše... :o)
  7.12.2018 19:22uj uj
  mad:
  také jsme dnes měli sanitární den :-) také nechtěly vyklidit pole, nacpou se do nejzadnějšího rohu, kam na ně špatně dosáhnu a když se to konečně povede, tak řvou, jak kdyby je vraždili :-) A pak vzteky okusujou přepravky zevnitř :-/ Potfory potforné :-)
  7.12.2018 19:39Jezzabell
  mad: mám to doma přesně opačně, akorát hodně ploch. Kluci přebíhají z jedné poloviny arény na druhou a pak zpět. Mám je tak natrénované. Pochopil to už i nejmladší Geri. Ten do poslední doby dělal zbrklá kolečka, až pelety lítaly (horší bylo, když mi proletěl neudusanou hromadou hoblin! Je to peruánec;) ). Přestýlám dovupatrovou morčatárnu plus dvě arény tři hodiny min. A výběh. Je to místo fitka!
  7.12.2018 20:42mad
  Jezzabell: Taky mi to dá 3 hoďky, dělám to 2x týdně. Jé připomnělas mi, že mám koupat peruánku. Ona si zase zaplete seno do zadku, to je taky hnus rozplést. A to je přistřižená kvůli krytí, který stejně neproběhlo.
  7.12.2018 21:02Molik
  Zdravím po delší době :-)
  Zitra si jedeme pro prcka k našemu Teddymu, tak se tesime. Podle vašich rad je teda dam prvne do vybehu at se seznami, prvne prdolku a pak Teddyho a jak dlouho je tam tak mam nechat, nez je dam do klece?

  A ještě jsem se chtela zeptat, je dobry napad je oba přetřít vlhcenym ubrouskem, at si stejně voni?
  - - - - -
  Klec máme nachystanou 120cm, dva pelisky, dve patra, koule na seno bude jedna, ale mam strach at mu ten nasr Teďas všechno seno nesni, tak mu dam asi i bokem a pro každého mam zvlášť misku. Tak snad to je vsechno a bude to dobry :-)
  7.12.2018 22:48Tygrinka
  Molik: Seno ještě na hromádku někam do klece, časem budou dlabat z jedné koule, ale teď bych dělila všechno na dva díly... Kromě vody, tam problém nebývá.
  7.12.2018 23:24Molik
  Tygrinka : tak hlavne aby mu velkej vsechno nesnedl :-)
  8.12.2018 07:38LB
  Veronika5: prosimte rada bych se vratila k tomu, jak jsi sila morco deky klukum do klece. Je to jednovrstve a nebo necim vycpane. A mas pod tim neco? A osvedcilo se to?:)
  Nakoupila jsem materiál, tak chci taky tvorit:)
  8.12.2018 08:18Veronika5
  LB: Bomba! Je to dvouvrstvé, prostě k sobě sešiješ dvě stejné vrstvy. Doporučuju nechat na všech stranách pár cm navíc - když je to nové, okraj se ohne podél klece, časem deky trochu plstnatí a jakoby se mírně smrsknou. Nejvíc se mi osvědčilo sešít k sobě jenom ty dvě vrstvy flísu a už pod to nepřišívat žádnou nepromokavou ani vodoodpudivou vrstvu - ten flís když ho počůrají, tak snadno zase uschne, ale u některých jsem dávala dospod kočárkovinu, která paradoxně ve výsledku tomu vysychání spíš brání - málo větrá, takže když něco nateče pod podložku, tak to tam taky zůstane. Do klece dávám úplně dospod pěnovou kpupelnovou podložku, aby to nebylo tak tvrdé, a na to tu sešitou flísovou podložku. Flísovou měním každý den, tu koupelnovou mám dvakrát a asi dvakrát týdně ji vyměním a špinavou vysprchuju, případně na ni použiju i ocet. Jen ta koupelnová podložka má tendenci tak trochu smrdět směsí gumy a morčecího čůrání, mám ještě v hlavě variantu že by se místo ní dala dát klasická protiotlakovka - ta se dá vyprat a to, co po ní chci, tedy aby byla měkká a sloužila jako tepelná izolace, by plnila ještě lépe než ta koupelnová. Hodně zdaru, příjemnou zábavu, a kdybys cokoli řešila, písni!
  8.12.2018 08:21ilona 00000
  Dobry den.Koupili jsme morce bohuzel s plisni.Byli jsme na veterine dostalo kapku za krk a na mista imaverol.Co pomohlo na plisne vasim morcikum?Upozornuji ze morce je s PP.
  8.12.2018 10:57mad
  ilona: Hele, tahle paní asi ví http://www.fantom-chlum.cz/morcata/ostatni/nemoci/
  Radí ten imaverol zředit 1:50
  - - - - -
  Ještě jsem chtěla říct, že plísně si tak všude lítají, i člověk k tomu přijde ani neví. Asi záleží na odolnossti jedince.
  8.12.2018 11:16Ehrena
  Ilona 00000, ano, v tom článku je to dobře popsané, Imaverol ředit v poměru jedna ku padesáti s vodou a po koupeli nechat oschnout, neotírat. Při menším zasažení jde použít i jen antimykotické krémy, které se používají u lidí. Imaverol je ale spolehlivý. Další koupel má následovat po čtyřech dnech od předešlé.
  Jestli jste dostali kapičku za krk, tak to ale není proti plísni, ale proti parazitům. Možná si veterinář není jistý, jestli je to plíseň či například svrab.
  Plíseň se často projeví u mláďat po přesunu do nového prostředí (zvýšený stres tomu napomáhá).
  Taky jsem to několikrát zažila na dovezených mláďatech, paradoxně většinou na těch s PP.
  Ale vyléčit šla dobře bez problémů, chytli jsme to vždy v začátku.
  8.12.2018 11:48Veronika5
  Ehrena: To chápu u těch dovezených mláďat. Našemu Koblížkovi se takhle ze stresu rozvinul zápal plic, aniž by byl někde prochladl. Deset dnů po příjezdu už byl na atb :-/.
  8.12.2018 14:54ilona 00000
  Mad dekuji za clanek.Ja mam imaverol davat na mista.Tak dneska morcatko vykoupu.
  8.12.2018 16:58Tygrinka
  ilona: U mláďat jsem se setkala s tím, že se nekoupají v Imaverolu, bo jsou moc malá, ale jen se jim potírají postižená místa. Takže nekoupejte...
  8.12.2018 17:13Ehrena
  Ilona 00000, Tygrinka má pravdu, raději tedy jen potírejte, u malého mláděte s Imaverolem zkušenosti nemám, až s ročním. U mláďat jsme to řešili vždy krémem proti plísni.
  8.12.2018 18:30Molik
  Tak jsem prcka dala do vybehu s Teddym. Teddy porad kroi krouží, bubla, zkouší nakryt... jak dlouho to tak muze trvat, jak dlouho je nechat, nez je dam do klece?
  8.12.2018 18:59mad
  Molik: To máš těžký, nevíš, co se jim honí hlavou. Vylíčím můj případ:
  Samička Silvinka,snášenlivá, nekonfliktní, výborná maminka, měsíční mláďata.
  Částečně ochrnutá Hátička dosud bydlela s bejbi klukem, který si ale umanul zkusit si krytí. Hátička ječela jak siréna.
  Dala jsem Hátičku k Silvínce, kteá se bezelstně šla kouknout, kdo to je. Hátička ječela. Silvina mimina začala lítat kolem dokola po stěnách, až všechna přistála pod Hátičkou. Jak se hnula, zopakovaly si pár koleček. Silvínka se nezúčastnila. Přesto jsem dala jsem Hátičku pryč. A Silvínka nařezala všem miminům, odstavila je a pokousala. No...
  - - - - -
  Podotýkám, že se bílží Vánoce, já mám už všude boxíky se samečky a vybírám si, koho prodám, aby se tu návštěvy mohly pohybovat.
  8.12.2018 19:45Veronika5
  Molík: Buď v klidu, podle mě se Teddy s miminem neserve a dala bych je na noc do klece, dej tam víc hromádek krmení, ať se prcek může nažrat, ať tam nejsou žádná zákoutí kde by ho mohl Teddy zablokovat, a nech třeba rozsvíceno, ať líp vidí kdyby lítal okolo. Stejně je určitě půjdeš v noci několikrát zkontrolovat, co se tam děje, ne :)? Já bych teda určitě nespala :). Jinak to vyjasňování pozic u nás trvalo do roka věku a je to jejich normální chování, doteď na sebe chodí bublat a nakrucují se,i se mi příležitostně nakrývají, takže fakt nemá smysl čekat, že to přestane :).
  - - - - -
  Dej třeba na zem kupku sena, prcek si zaleze a může přitom žrát a všechno pozorovat.
  8.12.2018 19:54Molik
  Aha a ja si naivne myslela,ze to je otazka dni, ze pak prestane bublat a nakrucovat se :-)
  Uz jsou v kleci, dala jsem dve misky, kazdou na jinou stranu, ale stejne prebihaji, ji to z obou astran vzajemne si to kradou. Snad bude klidna noc
  A vy kdyz mate dva samce, mate jednoho vykastrovaneho?
  8.12.2018 20:19Veronika5
  Molík: Ne ne, oba jsou "se vším všudy", krásně se snesou, ty projevy co popisuju jsou běžné. Kastrace by nepomohla, na samčí chování většinou nemá vliv. Důležité je dodržet pravidla: pořád spolu, dost místa, všechno dvakrát, neukazovat samičku. Projevy jako bublání, nakrucování, i občasné nakrývání jsou normální. U nás to nakrývání bylo do toho roka velmi výrazné, vyřešilo se to když jsme dali do klece dvě půlpatýrka kam se vejde jen jedno morče, a když ten nakrývaný toho měl dost, šel si na patýrko :). Teď už se to děje jen občas, když se ten sexuálně aktivní expert nepozorovaně připlíží a vleze druhému na záda, okamžitě je shozen, ale stejně pak skáče radostí a piští, jak se mu to hezky povedlo :))).
  Pokud malý má šanci se nažrat, pokud na sebe neútočí zubama, je to normální chování. Počítej s tím, že Teddy když nebude sám, bude mnohem živější než jste zvyklí :).
  - - - - -
  To že přebíhají a vzájemně si kradou, je normální. Důležité je, aby jeden když je odněkud vyhozen, mohl jít žrát jinam :)
  8.12.2018 20:27Molik
  Veronika5: aha, diky , jsem klidnejsi :-)
  Dala jsem dva pelisky, dve patra, nebo domecky, dala jsem fotky do alba :-)
  I kdyz jim udelam dve hromádky se senem, Teddyho odlakam na druhou stranu klece, at da malému pokoj, chvili si tam chroupe sam, ale pak jde stejne za prckem k hromadce :-) prijde mi, ze si ho porad hlida a je porad u něj
  8.12.2018 20:29Veronika5
  To je myslím pozitivní projev, že si ho hlídá :), a můžeš být úplně v klidu. Pokud prcek žere a může se normálně pohybovat po kleci, tak je všechno v pořádku!
  8.12.2018 20:30Molik
  Jde vidět, ze malej by chtel mit chvili klid, ale Teddy ho furt prohani a nenecha ho v klidu najist
  8.12.2018 20:31Veronika5
  Klec je ok, koukala jsem na fotky. Ještě dej ty misky každou na jednu stranu klece. Hromádky sena dej taky dvě, každou jinam, a nech je do rána. Je to úplně v pohodě, moc jim to spolu sluší!
  8.12.2018 20:32Molik
  Jsem zvedava, jestli budou spát :-)

  Veronika: a tvi spí odděleně? Nebo spinkaji pospolu?
  8.12.2018 20:37Veronika5
  Tak když budeš mít pocit, že se malej pořád nemůže najíst, zkus třeba Teddyho vzít chvilku ven, nechat malýho nažrat, a pak Teddyho zase vrať.
  - - - - -
  Spinkají určitě odděleně, každý ve svém pelíšku na své straně klece. Maximálně poblíž, ale je to tak jak se píše, vešla by se mezi ně vždycky dlaň. Ale mláďátko někdy může starší morče nechat spát u sebe, tak uvidíš!
  8.12.2018 20:38Molik
  Veronika: misky jsem uz dala kazdou jinam. Seno krom koule taky na dve mista, ale stejne skončili u jedne hromady. Děkuji, budu hlidat a uvidime :-)

  Chtela jsem se zeptat, vzhledem k velikosti klece asi z Asanu prejdu na hobliny. Ma smysl pod ne davat pelety, nebo stačí hobliny? A muzete mi doporucit jake?
  8.12.2018 20:44Veronika5
  Toho sena dej pořádnou kupku, ne jenom tak trochu, ať si prcek může pořádně zalézt!
  - - - - -
  To je rozumné, Asan přijde strašně draho. Určitě má smysl dávat pod hobliny pelety, aspoň do rohů -buď kup něco ve zveráku, nebo topné pelety třeba z OBI jsou úplně to samé a levnější. My jsme teda pak skončili u látkových podložek, to nám vyhovuje úplně nejvíc.
  - - - - -
  Hobliny jsou nejvýhodnější koupit normálně velké balení pro koně - 25 kg stojí okolo 300,-. Cokoli co není moc hrubé a prašné, nejlepší je na to kouknout. Já teď nevím, protože je nepoužíváme. Nebo ještě docela dobré hobliny měl pan Malina, dá se objednat.
  8.12.2018 20:54mad
  Molik: Tohle můžu jen doporučit http://www.sedlarstvi-libich.cz/product-detail/546-dreve-hobliny-german-horse-span
  8.12.2018 20:55Molik
  Veronika: uz jsem pridala i seno :-)
  Vyjde to dost draho, jednou týdně čistim celou klec a co dva az tri dny vybiram pocurana mista, takze Asan mizi rychle, navic mam pocit, ze to na nem jde vsechno vic videt. Potrebuju mensi baleni, nemam to kde v byte skladovat :-)
  8.12.2018 20:56mad
  Jestli to neposílají, dají se sehnat jinde, ale je tam pěkně vidět struktura těch hoblovaček.
  - - - - -
  Balení není zas tak velké, prostě hranatá pytel.
  8.12.2018 20:57Molik
  Mad: diky, musela bych mrknout jinde. Zeptám se asi blbe, ale nemuzou z toho mit ty vsenky? Z ceho to je presne, ze špatných hoblin?
  8.12.2018 21:03mad
  Molik: Je to luxusní.
  - - - - -
  Nevím odkud jsi, odd Phy je to kousek autem.
  8.12.2018 21:06Veronika5
  Asan obecně strašně smrdí, museli jsme ho mít krátce ze zdravotních důvodů a mohla jsem vylítnout z kůže! A ta cena....!!! Všenky se přenáší ze živočicha na živočicha, jinak třeba v podestýlce dlouho nepřežijí. Musela bys vzít hobliny někde z kůlny, kde se předtím proháněla nějaká havěť, a rovnou s nimi podestlat. Jinak zvlášť u těch hoblin pro koně se myslím zrovna ta čistota fakt hlídá. Mad má pravdu, ty pytle pro koně jsou tak šíleně slioivané, že se to dá vzít i v jednom člověku na rameno, můžeš to v nejhorším postavit někam do kouta....
  - - - - -
  A jsou e-shopy co prodávají třeba jinou značku koňských hoblin, a zasílají poštou, stačí zapátrat na internetu...
  - - - - -
  slisované!
  8.12.2018 21:08Molik
  Super děkuji :-) takze obecne jsou lepsi koňské....popatram, mam potrebu to často čistit, citim to a ten Asan mizi fakt rychle, hoblin mi tak lito nebude :-)
  - - - - -
  Mad: bydlim kousek od Ostravy
  8.12.2018 21:10Veronika5
  Chápu, já čistím každý den - když jsme měli hobliny tak každý den počůraná místa, a teď každý den vyměním podložku. Taky mi to smrdí a nelíbí se mi to...
  8.12.2018 21:12mad
  No mně se tahle značka právě nejvíc líbí. Je to takový měkkoučký a voňavý. A můžeš si to dát od jiného dodavatele poslat kamkoli.
  8.12.2018 21:20Veronika5
  mad, Molík: Na tom něco bude, když to má mad ozkoušené :)))
  8.12.2018 21:54Molik
  Díky :-) jsem vděčná za rady, ze nemusim zkoušet
  8.12.2018 23:13Ehrena
  Molík, že si malého starší hlídá, je v prvních dnech normální, a to největší prohánění a nakrývání malého trvá tak dva tři dny, pak se to uklidní, i když občas, hlavně během prvního půl roku až roku, si kluci ještě takhle vyjasňují pozice. Blízko sebe morčata většinou spí jen jako maličká, jak povyrostou, tak už ne, u nás kluci většinou spali každý v jednom rohu ubikace, proti sobě.
  9.12.2018 07:32Zbyněk
  Tak já od té doby, co jsem přešel na koberečky, mám po starostech se shánením hobln a nepořádkem v obýváku:) Nedávno jsem měl doma samečka, tam jsem hobliny dal - stojí to peníze, je to nepraktické, atd. Koberečky mám dvoje - jedny se suší, druhé jsou v kleci, peru jednou týdně a je to. Ušetřím 7000 za hobliny za rok:)
  9.12.2018 09:17Molik
  Ehrena: doufám, ze se to uklidni, dneska v noci skoro nespali, lítali po kleci. Teddy bylo videt, ze je unaveny, chvili si lehl a pak nanovo, ale prckovi nestíhá :-) takze jsem se moc nevyspala ani ja :-))
  Pořád pískaji, jsou ukecani, manžel uz lituje :-)))
  9.12.2018 09:44Ehrena
  Molík, vydržte, ono se to uklidní, taky jsem se někdy divila, jak může syn, který má morčata u sebe v pokoji, při tom štěbetání a běhání spát. Ale trvalo to tak max.ty tři dny a pak už to bylo klidnější.
  9.12.2018 09:49Veronika5
  Molík: To víš že jo, takovýhle režim kluci dlouho nevydrží :). Budou muset najet na klasickou morčecí pohodu, s občasnými honičkami po kleci :).
  Jsem ráda, že si to sedlo a že budou správná dvojka!
  - - - - -
  Ti naši když přijeli, tak se tak šíleně báli, že nevylézali ani na jídlo a ten první den prakticky nežrali, hrozně jsem se o ně bála... To mi vaše rodeo připadá lepší...
  9.12.2018 10:27Ehrena
  Veronika5, ono je to jiné, když je jeden z nich už domácí, ten toho druhého zpravidla uklidní, že se ani ten druhý, nováček, už pak tolik nebojí. Když přijdou do nového prostředí dvě vyjukaná mimina, trvá to zvykání trošku déle, že začátku se bojí oba dva.
  9.12.2018 10:30Molik
  Veronika: diky, taky jsem rada, ze si sedli, tak snad dobry :-)

  Teddy sice bubla a nakrucuje se, ale je vidět, jak je rad, ze není sám, jak je ukecany, spokojeny, kde je prcek, tam si k nemu vedle lehne a kouká na něj, je to roztomile. Je to uplne jine, kdyz jsou dva :-)
  - - - - -
  Teddy kdyz jsme si ho prinesli, tak byl bobinek na jednom místě, nehybal se, a ted prcek lita, je videt, ze neni tak ve stresu. Akorat dcera je smutna, ze se s nim nemuze mazlit, neda se chytit, je divoky, nechce :-)
  9.12.2018 10:40Veronika5
  Molík: To chce čas. Mláďata jsou plachá od přírody.
  9.12.2018 12:35Molik
  Veronika: pravda, radsi ať lítají, nez aby sedeli jak pecky a člověk se bal. To mne se chtelo brečet, kdyz byl první Teddy smutny, jen koukal

  Akorát mám strach jít zítra do práce, ať si neco neudělají, takhle je mam pod dohledem
  - - - - -
  Uz i prcek umí ukazat, ze se mu to nelibi. Teddy sel k nemu, kdyz bastil, bublal na nej a prcek proti nemu rychle skočil, rak se Teddy sebral a šel :-) aby to nakonec nebylo pozdeji naopak, ze malej ho bude trápit :-)
  9.12.2018 15:17Ehrena
  Molík, to snad ne, ale klidně se časem může stát šéfem ten mladší.
  9.12.2018 15:20mad
  Jak se připravuju na Vánoce: V týdnu jsem si udělala těsto, dnes jsem chtěla péct. Ale: byla jsem na burze, klátila jsem jabka, kydala hnůj, řezala dříví, uklízela materiál, ještě nějaký vedlejšáky - Tedˇsi dám kafe a pak půjdu krmit, krmit, krmit, krmit... Btw. co dávají v TV bedně?
  9.12.2018 15:36Molik
  Ehrena: myslis, ze kdyby meli spolu problem, uz by se porvali? Premyslim, jestli jit do prace, nebo si vzit volno a radsi je ještě hlidat...
  9.12.2018 16:08Veronika5
  Molík: Ano, jdi klidně do práce. To bys je musela hlídat po zbytek života :). Neboj, Teddík miminu nic neudělá...
  - - - - -
  Porvat se ti dva samci můžou až do puberty, prostě to celé tolik neřeš...
  9.12.2018 16:12Molik
  Veronika: ja vim, ze to neuhlidam, neni mozne je hlidat 24h denne, ale abych neco nepodcenila, kdyz to je "nové" :-) jestli jim den stacil na aklimatizaci
  Dneska cely den odpocivaji, tak predpokladam, ze zas bude akční noc :-D
  9.12.2018 16:23Ehrena
  Molik, možná už ne, možná už bude klid.
  Možná si to už odbyli včera komplet.
  Do práce klidně jdi, já měla celých cca 19 let převážně jen samce po dvojicích, taky jsem byla většinu dne v práci, a nestalo se mi, že by byl nějaký problém. Taky měli na seznamování max.ten víkend, vždy to dopadlo dobře.
  9.12.2018 16:35Molik
  Ehrena, Veronika : diky za podporu a rady :-)
  Holky co vy davate morcikum rano? Rozlisujete ranni a večerní jidlo? Davate rano podle azylu u Reny jen zelené a vecer spis zeleninu, jako mrkev, papriku, celer, repu...?
  9.12.2018 17:14mad
  Molik: Už to tu bylo, ale hodí se i teď https://www.youtube.com/watch?v=AHyX2RM-jH8
  9.12.2018 17:33Tygrinka
  Molik: Máte šťastný páreček spokojených myší. No a holt se na pár dní musíte uskromnit a ucpat si uši :o) Dávám co mám. Když dám víc večer, ráno dávám míň, aby měli "hlad" a vešlo se jim i seno. Když dám ráno víc a neubyde tak seno, tak večer dám míň. Člověk časem najde míru a vybalancuje to. Dávám klidně i víckrát za večer, když se mi chce. Většinou něco po příchodu z práce a pak ještě něco malého během večera. Občas jednu dávku zeleniny vyměním za granule. Morčata žerou pořád, takže nějaké rozlišování snídaně a večere je jim šumák, hlavní je, že něco je...
  9.12.2018 17:45Jezzabell
  Tygrinka: Jj., morčata baštěj pořád! Dělám to stejně;) Dokonce se mi už naučili na "něco malého", když příjdu domů. Hned stojej opření o klec a hvízdaj. Tak aspoň lístek salátku nebo okurku a nebo přes den vykoukne Jules nebo Lance a běžej ke mě loudit. No a to pak musej dostat i ostatní:) Protože se mi okamžitě rozhýká celá smečka, abych na někoho omylem nezapoměla;)
  9.12.2018 18:13Veronika5
  Molík: Já dávám misku něčeho ráno, a misku večer. Ráno dám třeba fenykl a mrkev, večer pak třeba celer, fenykl a papriku, když mám víc druhů zeleniny doma. Když dochází, dostanou, co je. Snažím se vždycky dva druhy dohromady, nebo i tři, když mám pěknou a mám jí dost. Večer k tomu granule, ale opravdu jenom trošičku, teď na zimu mám Berkel, protože je v nich hodně vit. C.
  9.12.2018 23:39mad
  Tak jsem to pokrmila, dostali taky větvičky, později dostanou ještě papriku a já možná upeču pár plechů.
  - - - - -
  Tak jsem to upekla, dost jsem toho pojedla a ještě si hrála - viděli jste?
  https://decko.ceskatelevize.cz/advent#
  10.12.2018 07:26Jezzabell
  Veronika5: takhle se u nás snídá a večeří;) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6790&id=34313 Základem je ráno "něco zeleného"+ trocha rajčete, nebo papriky, a pod. A večer mix zeleniny na jehlách. (To je výhoda, že nemusím uklízet nic roztahaného po klecích).
  Ovšem mužstvo se doma naučilo, že když panička zapomene na jejich přesný čas (18h) s večeří, tak s těma jehlama třískají o mříže;)!
  10.12.2018 08:30Veronika5
  Jezzabell: Nefunguje mi odkaz :(….
  10.12.2018 08:59mad
  Jezzabell : Ani mně ne.
  Kde máš morčíky umístěné?
  10.12.2018 09:21Jezzabell
  A teď? https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34313
  10.12.2018 13:44Veronika5
  Jezzabell: Teď už jo. Super! Tak až taaakhle pestré to u nás nemají - ale taky se snažíme :)
  10.12.2018 15:54Jezzabell
  Veronika5: máme chlapy, a u těch platí, že jídlo je na prvním místě;) Hoši jsou nejvděčnější, když mají bylinky a pestrou stravu. To není jen na focení, jíme tak denně;) Ale fušuju jim do řemesla, naučila jsem se poslední dobou dávat si salátová srdíčka jako přílohu a to už mě naposledy v Lídlu oslovil vietnamec s bedýnkou v ruce, jestli je ten salát v akci;)) Beru jich 5ks po třech tak na třičtvrtě týdne. A bez fenyklu nedá ránu ani chlupatá část rodiny ani my doma:)
  10.12.2018 16:02Molik
  Díky za info. No zkusim nafotit nase porce, mam pocit, ze je toho vic, nez by asi melo byt, ale i tak se jim to zda malo :-))
  - - - - -
  Jezzabell: krasne, radost pohledet :-) taky se snazim, at to ladi oku, jim je to jedno, ale ja mam lepsi pocit :-))
  10.12.2018 16:32Bart
  Jezzabell - my se zase díky morčatům naučili jíst řapíkatý celer. A ten fenykl taky :-)
  10.12.2018 19:44Jezzabell
  Molik: Tak morče by mělo mít tak 150-200g zeleniny na den, něco ráno a něco večer. A dávám pestrou stravu, aby se nepřecpali jedním druhem zeleniny a nedošlo k nadmutí nebo průjmu z vodnatosti (moc okury). Ovoce dávám jako pamlsek. U nás jen jabko a v létě kousek melounu, když je vedro (ale je hodně vodnatej, tak pozor!Je sladkej, tak jim jede). Exotické ovoce nedávám vůbec. Než riskovat průjem a veterináře v noci, radši ne.
  Bart: Jj., je to návykové;)
  11.12.2018 11:27Gemma
  Našla by se hodná duše, která by měla cestu z Brna do Prahy? Potřebuji dopravit jedno skinny morčátko. Dopravu hradím. Děkuji Veronika .mail: letnika@seznam.cz,
  11.12.2018 15:19Zbyněk
  Jezzabell: ty bláho, kdybych dával holkám 200 g zeleniny denně, tak za měsíc vybourávám dveře do obýváku, aby prošly :D
  11.12.2018 15:38mad
  Cheche, a já bydlím pod mostem :)
  Dnes máme společně římskej salát, už se těším na srdíčko. A kousek dostal agama.
  11.12.2018 15:38Molik
  Jezzabell: ja jsem to právě nekde cetla, ze toho ma byt tolik, ale nezda se to, kdyz jsem to zkousela vazit, je toho dost. Navic ja davam kazde rano i granule. A od oka mi prijde, ze toho davam do misky vic, nez vy na jehly, schvalne to zkusim prevazit.
  Taky se snazim, at to je pestre, neopakuje se to krom mrkve. A Teddy ma nastesti apetit. Ovoce dam tak trikrat tydne kousek, ted nam vyrostla trava, tak bylo radosti :-)
  11.12.2018 15:41mad
  Představuju si, jak kupuju 8 kilo zeleniny denně.
  11.12.2018 15:43Molik
  Mad : :-))
  No ono se to nezda, mne to stacilo vcera, římský salat, fenykl, rapik. celer, redkvicky a papriky, rozumné mnozstvi a i tak to je palka :-) kde je zbytek :-)
  11.12.2018 17:08mad
  Molik: Dnes mě stály asi 150 Kč, sobě jsem koupila rohlíky a 20 deka prejtu :))
  I tak lezou strašně do peněz, to máš podestýlky (objevila jsem ten pytel za 280 korun nedaleko), výstavy, skoro nic neprodáš... Asi to budu postupně rušit.
  - - - - -
  Molik Představ si, že kdybych bydlela o 4 km blíž, tak bych to za ty peníze měla. Takhle si připlatím asi 130 kč
  11.12.2018 17:26Jezzabell
  Molik: no u mě mají k tomu co na den dostanou co zbyde bokem, třeba jako pamlsek, když louděj nebo tak..A k tomu jim dávám granule dle chuti:)) Taky tři malé rohové misky denně:))!!
  Jj., už to čtu, jak by to byly závodní koule na bowling, ale naši jsou spokojení, mají kolem 1.340g a mají se fajn;) Nejsou tlustý- takovej Jimmík s Vočkem na to ani nevypadají;)
  Jsem to právě někde na nějakých premiových CHS stránkách četla, že chovatelka dává výstavním morčákům granule dle chuti. Když mají dostatek pohybu, netloustnou. Mně se nikdy nedostanou ven, jen do výběhu a po arénách.
  - - - - -
  2-3 misky na jednu klec;) Mam 4 klece a 8kg pytel na kvartál.
  11.12.2018 19:04Molik
  Jezzabell: ja davam malou misku granuli denne, ani ne plnou. Granule jim podle me dodaji co potrebuji.

  Mad: ja to nikde nemam blizko, uz dorazily, jsem zvedava, az je manzel priveze, uz se tesim :-)

  Holky je normalni, ze Teddy na nej porad bubla? Co chvili, vzdycky se proti nemu rozbehne, nakrucuje se u toho. Chvili ho brání, bašti spolu a pak zas buble, myslela jsem, ze to bude delat jen na zacatku
  11.12.2018 20:52Jezzabell
  Mně to dělají i ti nejstarší dodnes jeden na druhého. Podle mě v tom není nic špatného. Bublají na sebe, houpají zadnicema. A když mi u toho kolem toho druhého běhají, vypozorovala jsem, že ten druhej sedí nebo leží tam, kde chce být ten první;)
  11.12.2018 20:57Veronika5
  Molík: Mně taky, jak jsem ti psala! To znamená "Nazdar kámo, koukni jakej jsem frajer :)))!"
  - - - - -
  Já myslím že to je normální projev "přátelské samčí dominance" :)
  11.12.2018 21:15Zbyněk
  Molik: naprosto standardní chování morčecího šéfa, to je v pořádku, mimino má alespoň jasně vymezenou roli a ani ho nenapadne, že by to mohlo zkoušet také. Ono začne, až na něj vleze puberta, ale to bude tak za půl roku. A třeba si ho starouš srovná a bude všechno v pohodě, chová se dobře a je šťastnej, že má parťáka
  11.12.2018 22:55Molik
  Aha, ja myslela, ze tim, ze buble, ze je na něj zlý.

  Je to sranda, prcek je jak tryskomyš, pořád lítá, Teddy mu nestíhá, takže prcek kolem něj krouží běhá, nebo přiběhne dloubne do něj aby ho zas vyprovokoval, tak zas oba běží a jak Teddy uz nemůže a jde si lehnout, tak mu prcek schválně zalehne jeho papuč :-))
  Asi bude prcek dominantni, nenecha si od Teddyho vsechno libit, jak ho Teddy zatlacuje do rohu a bubla, prcek proti němu vystartuje, tak se Teddy otoci, zaleze do rohu pod přístřešek a pofňukava, bobinek :-)
  12.12.2018 01:52Tygrinka
  Molik: Tak je možné, že mimčo časem převezme vedení a nynější jednička se v pohodě smíří s pozicí dvojky. Ale může to takhle i zůstat, mimčo zůstane takovou malou potvůrkou a kluci budou mít šťastný myší život. Mám tu zrovna také potvůrku, už je o dost větší než starší kolega, krade mu krmení, bublá na něj, občas i skáče, ale když se starší pán už naštve, prožene mlaďocha skrz klece a vysvětlí mu svůj názor. A za chvíli zase kluci spokojeně bydlí. Jak vezmu mlaďocha na pomuchlání, už starouš kouká a popiskuje, kde ho má. A obráceně...
  - - - - -
  Jezzabell: Nic proti tvým jehlám, já si na tohle nepotrpím, ale rozhodně mi zbytky po kleci nezůstávají a nemusím žádnou zeleninu z klecí odklízet, to udělají kluci sami :o) Zatáhnou si postupně kořist do domků a tam s ní udělají krátký proces :o)
  12.12.2018 07:27Jezzabell
  Tygrinka: máš je vycvičený po sobě uklidit;) Tak mně se na to ani nevybodnou. Zbydou kousky salátu (toho odspod i když jim to osekám), zbytky rozcupovaný papriky nebo kousek rajčete..A ono to věčně přebírat a hledat, aby to tam nekvasilo..Mně to holt nevymetou.
  Molik: To je právě krásné pozorovat, když jsou dva:) Tryskomyš mimino a starší parťák. Lepší jak televize;) A když se u toho vykecávají, je to o to zajímavější. Jejich vrkání je děsně uklidňující;)
  12.12.2018 09:18Molik
  Jezzabell: mas pravdu, koukam na ně misto televize, je to opravdu uklidňující, mám z nich radost.

  Akorát jedna věc mi vadí, Teddy ma děsný zlozvyk, kouše napajecku na vodu, ten kovový konec, třeba když se dožaduje jídla a přemýšlím, jestli se to da odnaučit. Dělá to děsný kravál, když ho odstrcim nefunguje to, dokud nedostane jidlo :-) co myslite?
  12.12.2018 10:12Zbyněk
  Tygrinka: jj, moje dámy také, tři minuty a nad prázdnými talířky se na mě upírají ukřivděná očka, jak to, že toho bylo tak málo :D
  12.12.2018 10:26Jezzabell
  Molik: Jak je to u napáječky, nevím no..Neodnaučíš ho to asi, protože jinak ti bude odmítat pít z té napáječky..Znám ten kravál- mně kluci třískají jehlama o mříže, když mají hlad:))!! A to jak začne jeden, obvykle Jules nebo Jimmi, přidá se aspoň půlka dalších;)
  12.12.2018 11:43Molik
  Jezzabell: je to pakárna :-) ráno mi zavibruje budik u telefonu, tak to slysim, jak vyskoci z pelíšku a sotva se zvednu z postele, začne do toho silene kousat a bouchat s ni. Takze misto aby clovek v klidu prvne prošel koupelnou, jde prvne ke kleci aby jim něco dal a byl klid, aby nevzbudili ostatní :-)))
  12.12.2018 13:51Zbyněk
  Lehce naivní článek od Jánošíkovců :) https://zvieratka.pravda.sk/magazin/skutocne-ma-moje-morske-prasa-miluje-/10760-clanok.html hlavně nedávejte morčatům citrusy!
  12.12.2018 14:57mad
  Molik: Ale to už máš stupeň výcviku podle Pavlova. :)) A pochop, kdyby na tebe slintalo jako pes, byla bys vytřeštěná, že je nemocný. Ale když mlátí napaječkou, to je jako když chlapi v hospodě bouchají prázdným půllitrem. Vyšší level výcviku by byl, kdybys mu naopak nic nedala a on přestal bouchat.
  Už máš tu podestýlku?
  - - - - -
  Zbyněk: Nějaká slohová práce.
  Mě před chvílí milovali všichni mí morčíci, protože jsem držela ledovej salát. Srdíčko jsem klasicky uhájila pro sebe.
  12.12.2018 16:06Molik
  Mad: no ja vim, ze jsem to umocnila tim, ze hned pribehnu a dodám jidlo, takze vi, ze to tak funguje. Zkousela jsem nereagovat, ale vytrvalejsi byl Teddy :-) pak jsem zkusila odebrat napajecku :-)

  Podestylku manzel doveze dneska, dorucovalo se to k nemu do prace, takze akorat vim, ze byl prekvapeny, ze je ten balik malý :-)
  - - - - -
  Ještě me napada, kdyz je budu převážet, je lepsi mitnpro kazdeho svuj box, nebo je muzu vest v jednom velkem?
  12.12.2018 17:10mad
  Molik: Ono to je hodně utemovaný.
  Byl jednou nějakej cvičitel zvířat Durov, kterej měl problém secvičit lišku a kohouta. Vyřešil to tak, že je oba zavřel do jednoho sudu a pustil je ze stráňky. Co si myslel kohout, těžko říct, ale liška se ho bála a ani ji nenapadlo ho zakousnout. Teda, to bylo v Sovětsku.
  12.12.2018 20:40Veronika5
  Molík: Určitě rasši v jednom velkém, neměla bys je pokud možno vůbec rozdělovat. Pokaždé by si pak museli znovu vyjasnit pozice, a taky by se mohl jejich vztah pokazit. Pokud by se vám cestou v boxu později z nervozity prali, jako se to dělo u nás v období puberty (teď nevím, protože už jsme je dlouho nikam nepřeváželi), je lepší mít jeden velký box uprostřed rozdělený nějakou mřížkou, aby byli stále v kontaktu, ale nemohli se prát.
  12.12.2018 21:07mad
  Napadlo mě podívat se, co je o Durovovi na netu. A mezi jiným mi to vyplivlo tohle https://www.chovzvirat.eu/uvod/poradna-very-aladzasove-pribylove/clanky/jit-s-detmi-do-cirkusu-nebo-nejit/
  Tu paní znáte z TV.
  13.12.2018 12:58Ylada
  Pro zajímavost: v prodejnách Pet Center mají roztomilý "morčecí" vánoční balicí papír :)
  - - - - -
  mad: díky za odkaz, paní Aladzasovou jsem dobře znala, pak mi nějak "zmizela"...ráda si počtu.
  13.12.2018 14:58mad
  Ylada: Prosíme ukázku.
  - - - - -
  Možná neznáte a mohla by vás zaujmout tato krmiva
  http://www.chsebony.cz/krmiva/morcata/
  Já si tam kupuju ty sušené směsi.
  13.12.2018 15:23Ylada
  mad: Snad to jsem půjde vložit...https://www.petcenter.cz/novinky/balte_darky_stylove/, ten papír hned vlevo nahoře jsou morčata
  13.12.2018 17:21Molik
  Ylada: tak ty jsou úžasné! Ty musim mit :-)

  Holky mame přístřešky z eshopu z kraliku, rekla bych, ze jsou nabarvene, nemelo by vadit, kdyz je morcici okusujou ne?
  - - - - -
  Máme tyto
  https://obchod.kralici.cz/p1456-trixie-pristresek.aspx
  13.12.2018 18:31mad
  Když je tam napsané přírodní dřevo, tak snad nebarvené. Ať okusujou. Ale mám obavy, že to budou převracet.
  Hobliny furt nic?
  13.12.2018 18:43Molik
  Mad: prevracet? Co myslis? Ten přístřešek?
  Ne, manzel je zapomnel, dneska vecer doveze, zitra cistime klec a zkousime :-)
  13.12.2018 19:47Veronika5
  Molík: Nevadí, nám je taky okousali :). Ale teď je musím vyměnit - zjistila jsem, že ty nohy odporně zplesnivěly odspoda... Zkusím teď ta rohová patýrka ze stejného obchůdku.
  Jinak obecně co je ze solidního obchodu pro morčata by mělo být komplet z nejedovatých materiálů, když barvy tak schválené pro děti apod., takže se tím netrap.
  - - - - -
  Nepřevrátili nám to ani jednou, toho se určitě neboj.
  13.12.2018 20:21Jezzabell
  Molik: Nám pod tím vyrostly generace;) Okusovali, občas blbě držela noha (šroub čouhal malej a muselo se to předělat), ale jinak v pohodě. Hlodali a nic;) Mám je odsud i z jiných shopů a dobrý.
  13.12.2018 20:25Molik
  Veronika: na patra jsem taky koukala, jsou taky super.
  Oni to oziraji hlavne z vrsku, kde tahají cele vlákna dřeva, mam strach, at si tim nejak neublizi, nezapichnou si trisku...
  - - - - -
  Schvalne maji dve papuce, at ma kazdy svou, ale prcek zaleze jen do te, kam chodi Teddy, kdyz tam zrovna neleží, bambula :-) ne ze by si lehl kazdy do sve
  13.12.2018 21:07Veronika5
  Molík: To se změní až povyrostou - zatím jim nevadí se tulit, ale brzo budou chtít mít každý svou, uvidíš :).
  13.12.2018 23:01Molik
  Veronika: kdyby se prave tulili :-) ale ne, prcek si lehne vedle papuce s Teddym na zem, misto aby si zalezl pohodlne do te další
  14.12.2018 07:16Veronika5
  Molík: No jasně, chce bejt poblíž! Ono to na té zemi zas tak nepohodlné nebude, když máte podestláno. Neboj, on si nebude dělat násilí, a když se mu někde nelíbí, půjde jinam....
  14.12.2018 08:59mad
  Molik: Ty asi nemáš děti. Protože kdybys měla, tak by tě nějaká "bitka" morčat nemohla vzrušit. Je to skoro stejný.
  Já jsem měla pohromadě samičku se samcem, žádné honičky nebyly, a přesto mému grandšampionovi udělala z uší krajky. Bestie. Ještěže už s ním nejezdím na výstavy.
  - - - - -
  To mě víc vzruššilo, že Hátička si olízala z tlapičky ichtyolovou mast. Měla napuchlou pacičku, tak jsem udělala malou operaci a pěkně jí to namazala. Ale zatím žije a konzumuje mrkvičku, taak jí to snad nepoškodilo vnitřnosti. Zato Silvínka jí udělala pěkných pár šrámů na zádech.
  14.12.2018 09:17Jezzabell
  Molik: Oni jsou spokojení, když leží i vedle sebe;) Mimino Geri má taky svou papuč, ale leží spokojeně vedle Marselluse, kterej je rozpláclej pohodlně v té své papučce:)
  Dokud nejsou vystaveni stresu, nemají zapotřebí se tulit. Tulil se mi takhle Jules s Vall-íkem, když jsem Julíska přinesla z veteriny sešitého na boku po tukové cystě. To ho Vall-ík běžel vítat, oblizoval ho, tulili se:) Úžasný:)
  Jo a nebo když je chci pochytat v kleci, to se smrsknou k sobě pod jednu podestu nebo jednoho domku (občas tím poruší fyzikální zákony, že se tam dva vejdou). Ale jinak si hoví převážně poblíž sebe. Druhá papuč je "náhradní". Třeba až budou starší, tak ocení, že jí tam mají;)
  14.12.2018 11:53mad
  Prej nemá sněžit, přesto jsem vytáhla luxusní celtu na koně, kterýho už nemám, a poskytla ji na ochranu autu - aby mi zas nepřimrzly dveře :)
  Dnes máme sanitární den.
  14.12.2018 12:27Molik
  Mad: mam 8 letou dceru, ale je pravda, ze jsem cíťa a i zvířata hodně řeším :-))

  Jezzabell: jo tak to je přesné, Teddy je rozplacly v papuci a prcek Tobi lezi vzdycky na podestylce vedle nej. A kdyz jse chci vyndat z klece, to jsou u sebe a nechtějí ani jeden.
  Teď poprve vidim, ze i starsi Teddy si lehl jen tak na podestylku poblíž prcka :-) je krásné, jak si na sebe zvykli, měly jste pravdu, chovaji se uplne jinak, je to uzasne. Maleho Tobiho jsem vcera dala dceři, at se s nim potuli, jal byli ve vybehu a jak hned zacli na sebe volat, pribehl k ni i starší Teddy. Kdyz pobihali po pokojíčku, Tobi to jeste nezna, tak všude chodil jak ocásek za Teddym, je to úžasné pozorovat
  14.12.2018 12:33mad
  Abych vás potěšila, tak u mě konec srandy, myslím, že čuba má zánět dělohy. To je ta nejlepší zábava na vánoce. Sjedu k vetovi pro abt, a odložíme to do nového roku.
  14.12.2018 13:05Jezzabell
  Molik: A to je "přesně TO", co tady lidem vždycky říkáme:) Je to krásné to vidět, vnímat a cítit s nimi:) Jsou jiní jak jsou v páru a jak to vnímáš i ty, víš, že jsou spokojení a šťastní;) Nj., mají hodnou paničku!;)
  PS: Taky mám 8letého prcka doma, kluka. Ale pozor na nemotornost malých dětí- byť nechtěnou! Stane se, že morče prostě vyklouzne a pak je průšvih na střeše! Nebo aby ho víc nezmáčkli.
  Mně jednou Jules vyskočil ve chvíli, kdy jsem to sama naprosto nečekala a přidržovala jsem si ho. No jen z gauče, měla jsem ho na břiše. Byl to mžik, nevím doteď čeho se lekl. Žádný zvuk, nic za oknem. A vyrazil si všechny přední zuby. Strašná jáma v talmičce, oteklá (ještěže nespadl na čumák, bylo by po něm..!!), která se musela čistit pravidelně, bral atb a léky na bolest a dokrmování RC a pak strouhanou zeleninou, než po několika dnech začal sám. Bylo to fakt děsný.
  Jo a nikdy nikomu cizímu nepůjčovat morče do ruky! To tady nedavno řešila Kájka taky. Několik tisíc za veterinu pryč a morče mělo 14dnů problémy, aby se z toho dostalo, naštěstí bez následků.
  Vyklouzlo paní, co sama morčata prý měla. A pak už jí neviděla..
  Ani kamarádům malýho je nepůjčuju- nejsou to ani hračky, ani mazli. Morče se obecně nerado mazlí, což mi tady spousta dětí moc nevěří, "vždyť jsou tak chlupatí a hezcí..". No, ale mazli to nejsou, opakuji dokola:)
  14.12.2018 13:28mad
  Jezzabell: tak to asi skinníci umějí lí padat :) Jedné paní na výstavě spadl z náruče takovej robustní macek, to byla rána! a urazil si kousek zubu. Naštěstí to viděl rozhodčí, tak jí to nedal do minusu, snad dokonce morčík bral nějaké ceny.
  Mně už spadli několikrát z horního patra morčí vily, dokonce i miminko, ale bez úrazu. Asi plachtili jak veverky.
  14.12.2018 13:29Molik
  Mad: drzim palce ať je brzo lip ;-)

  Jezzabell: manžel si dělá srandu, vzdycky mi rika, kdyby ses tak starala o mě, jak se staras o morčíky, a kolikrat mi rika, vzdyt oni si jí líp než já :-) ja si s nima i povidam :-)

  No tak to se mi presne stalo. Poucuju dceru, na co vsechno musi dat pozor a nakonec se to stalo mně. Klecela jsem, drzela pevně Tobiho a stejně, vyskočil mi z ruky jak žába, naštěstí na všechny čtyři, ale tohle jsem u Teddyho vubec neznala, kdyz byl maly. Byl ma místě jak přikovany, ani se nehl, kdežto Tobi je fakt tryskomys, chvíli nevydrží na místě, je plachý a chytit ho a udržet v ruce je problem...
  14.12.2018 13:47mad
  Molik: Zkušenost mi praví, že morče se bojí víc, když je na zemi. Proto ono má oči navrchu hlavy, aby viděl nebezpečí ze vzduchu, to má od přírody zakódovaný. Nejlepší na ochočování je na úrovni tvého obličeje a ramen.
  Pan vet lítá v Rak. po lyžích, tak až v pondělí. Máme to asi pyometru, protože vyšel hnis a fenka je hned veselejší. Stejně z toho bude nakonec operace, to se zase prohnu.
  Akorát nevím, jak to bude s péčí, nedovedu si představi, že budu mít chlupatýho psa, kterýmu je i venku vedro, ve vytápěném bytě.
  14.12.2018 14:07Host
  Zdravím , tak morčík přišel o jeden zub. Po operaci dostal antibiotika až do neděle , probiotika mam davat hned nebo je to zbytečné s antibiotiky a nasadime je az dobere léky ?.
  14.12.2018 15:39Jezzabell
  mad: Mně to takhle už jeden právě zabalil..Dodnes si to vyčítám a bylo to z cca půl metru na dlaždičky v kuchyni:( 20min se mi točil na ruce než umřel! A to tady byl taxík snad za 3minuty..na veterinu jsme už dojeli pozdě:( A tak je Marsellus bez rodného brášky:( Teď má třetího parťáka a snad to dají. Dva roky byl chudák sám, když pominu Wolfíčka, který už ale byl marod, když k němu šel a nakonec umřel..
  Nejsmutnější morče, co mám doma. Tady umí zpívat- prý to dělají morčata ve stresu. Teď má Geriho. Ale nedavno mě jeho trilkování vzbudilo stejně..Obvykle začne v noci nebo k ránu..
  Proto vím, že nenosit zbytečně ve výšce, nejlíp v uzavřené přepravce a opatrně s nimi. Jsou křehchcí..
  Molik: žádná novinka, taky s nima vykecávám:))!! Dokonce někteří umí přiběhnout na zavolání- Jules mi hned stojí u nohy a panáčkuje ( nějak jsme došli k tomu, že pokaždé dostal zeleninku a teď už jí vyžaduje) a Jimmi to okoukl a dělá to taky - i v kleci.
  Jsou to holt členové rodiny;) Až ti zas manžel bude něco podobného říkat, postav před něj taky jednu misku se zeleninou, že myslíš i na něj;))..
  14.12.2018 16:05mad
  Jezzabell: To jsou hrozný případy, nejhorší je, když zvíře trpí a ty mu nemůžeš pomoct. (Vzpomněla jsem si na horor s kocourem, kterýho mi přejeli trabantem - než umřel, děsný). Už jsem toho tolik zažila a viděla, že si myslím, že mě nic nerozhází, ale vždycky zas jo, jen se klepu.
  Molik: Manžovi ne misku se zeleninou, ale zašmajchluj se a něco dobrýho, jinak ti začne chodit do zábavnější party.
  14.12.2018 16:23Jezzabell
  mad: u nás je to přes jídlo;) kdyby nebyla strava v misce, tak teprve pak začne chodit do jiné party:))) Ale jak říkám všem, kdo u nás pronese "jé, já bych chtěl-a bejt u vás morče: bereme ty nevotrhanější a jelikož máme plno, tak smůla";)
  14.12.2018 16:53mad
  A sláva! Fass mi právě naděluje vánoční čokolády! už tam má dvě. Tak ještě přestála dnešní úklid a já jsem si hned říkala, hrabeš se tady pod seníček, namůžeš se a porodíš. A je to tak.
  - - - - -
  Ta pitomá Givme jí do toho furt šlape, ale fakt už ji nemám kam dát.
  - - - - -
  Doprčic, ona mi ty skinníky tahá za uši, jako by jim je chtěla ukousnout! Snad si myslí, že na sobě mají ještě nějakou blánu.
  Givme už je v bedně.
  14.12.2018 17:14Tygrinka
  mad: :o))) Givme tak malé cosi podobné morčeti ještě neviděla, se chtěla přesvědčit, zdali je to opravdu živé... Je lepší, žes ji dala pryč, sice nerada, ale mohla by jim ublížit, když je takhle zkoumavá.
  - - - - -
  Jezzabell: Morčíci se náhodou umějí kráaasně chovat. U veterináře v čekárně. To je ukázkové tuleníčko tulení na dlouhou dobu :o)
  - - - - -
  mad: Fenka bude mít vyholené břicho, mohli by jí to třeba vzít trochu víc, aby se doma nepařila.
  14.12.2018 18:07mad
  Jo Givme! Tak ta jí v tom rajtovala, protože je plašanka. A Fass to dělá poprvé, tak honem neví, navíc jedno mimi má 124 g, tak se všude hrne a po sourozencích šlape.
  - - - - -
  Tady to máme:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34527
  14.12.2018 18:25Veronika5
  Na ukázku: Dneska jsme namontovali nová patýrka - u těch starých nám zplesnivěly nožičky - a to čistíme denně :-/. Holt pod patýrkama se nejlíp čůrá... Tak jsme koupili patýrka bez nožiček, záchodky jsou pod nimi, a v kleci je víc místa!
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34528
  - - - - -
  Na snímku kluci u večeře :)
  - - - - -
  Host: Probiotika nasadit současně s antibiotiky, platí dodržovat odstup min. 2 hod mezi podáním atb a probiotik. Tzn. např. atb. dám ráno v 7, tak probiotika třeba v 9, další atb. zase večer v 7, záleží jak to máte nastavené. Je to proto, aby se atb a probio nepotkaly v žaludku, pak by to samozřejmě nemělo smysl...
  14.12.2018 18:44mad
  Veronika: Když to máte v rohu, mohli jste to zaháčkovat na klec.
  14.12.2018 18:48Veronika5
  Mad: Nechápu... Patýrka JSOU přidělaná ke kleci, záchodky pod nimi na volno! Díky tomu, že je nad záchodky patro, nepůjdou převracet (náš blonďatý expert se tím rád baví - přestože se záchodky přidělávají, ke kleci, umí to krááásně vyháknout. Teď už mu to nepůjde :)
  14.12.2018 18:49mad
  Veronika: Aha. Tak to jo. Mají to pěkný.
  14.12.2018 18:52Veronika5
  mad: Děkujem :)
  14.12.2018 20:35Negativ
  Dnes se nám narodila 2 morčátka nejspíše holky. :) Ale zdá se mí, že jim matka nechce dávat mlíko. Co bych jim měl kdyby náhodou dát místo mateřského mléka??
  15.12.2018 09:56Ehrena
  Negativ,
  dovolím si použít alba Zbyňka, který to tam má poměrně dobře popsané, borisovka je na dokrmování mláďat výborná.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33675
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33689
  Ještě nějaké další rady
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#umely_odchov
  Jen chci upozornit, že samička mimča začíná pořádně kojit až druhý den.
  15.12.2018 11:49mad
  Negativ: A já chci upozornit, že je obvyklé, že mláďata první dny po narození ztratí trochu váhy, i když samička kojí.
  15.12.2018 11:53Negativ
  Dobrý už je krmí :)
  15.12.2018 12:08Jezzabell
  Negativ: schovej si na tu borisovku někde návod;) Se Zbyňkem jsme tak dokrmovali jeho vrh a když koukneš do našich alb, jak se má dnes Jules s Adélkou k světu!;) Pokud by mamča nějak přišla o mlíko, je dobré "mít to v záloze";)
  Ať se daří!! A hodně zdraví!
  15.12.2018 13:57Ehrena
  Jezzabell, vždyť ta vypiplaná miminka byla Friduška a Wolfík, nebo ne?
  15.12.2018 14:59Jezzabell
  Ehrena: Adélka s Julesem byli č. 1, a ti jsou stále mezi námi. F a W jsou už za Duhovým mostem..
  15.12.2018 15:05Kristi
  Peruáneček a samička v nabídce: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34411
  15.12.2018 17:29AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh U10:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-U10---14122018.html
  15.12.2018 17:33Ehrena
  Jezzabell, to jo, ale ten první vrh byl snad bezproblémový, jak jsem aspoň pochopila ze Zbyňka alb.
  Ten druhý vrh byl ten, kde musel nahrazovat maminku a krmit sám.
  15.12.2018 18:20Jezzabell
  Ehrena: Wolfíka jsem krmila doma ještě i já, když jsem si ho vzala, protože ještě tahnul až žvejkal i stříkačku:), a taky aby trochu nabral na váze. Tehdy jsem vyfasovala předpis borisovky+už namíchanou a jeli jsme..To byla fuška. Strašně mi chybí..
  Vočko je u nás "čokokulička No.2, i když je odjinud. A přestože ho mám moc ráda, vždycky si vzpomenu i na Wolfíka, když ho vidím..Už je to třičtvrtě roku. Nikdy nezmizí z mého srdce..!

  Ale máme tu nové miminko, od Kristi peruánečka Geriho a tak tu máme miminkovsky veselo;) Prcek vyskočí na domeček a neuvěřitelně rozhýká celou partu- ještě má takový ten "dětský pískot":).
  15.12.2018 21:56Negativ
  Pomůže mi někdo? Potřebuju rozeznat pohlaví morčátek. Protože pokud to bude kluk tak ho budem muset nekomu dat a pokud holka tak si ji nechame. Dal bych sem fotky ale nevim jak se to dela. Morcatka jsou ani ne 2 dny stare.
  15.12.2018 23:18Ehrena
  Negativ, doufám, že nemyslíš dát ho někomu už teď, kdyby to byl kluk.
  Morčátka musí být aspoň čtyři týdny u maminky. Kluci tedy maximálně čtyři týdny, pokud mají dobrou váhu.
  Fotku sem dát nemůžeš, možnost vkládání fotek tu mají jen registrovaní.
  Můžeš mi poslat fotku na mail a já ji sem můžu potom dát.
  ehrena@seznam.cz
  18.12.2018 09:01mad
  Vzpomínáte na článek o morčecích očích? Tak už bych musela být mrtvá - vypalovačky útočí: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34532
  19.12.2018 19:11Jezzabell
  Když jsme u toho "opáčka", tak před cca třemi týdny sem dal Zbyněk tohle;))
  https://www.facebook.com/gregdraven/videos/10205590145389987/
  - - - - -
  Pokaždý se u toho třískám smíchy! :))))
  19.12.2018 23:04mad
  Vidím, že všichni pracují na Vánocích.
  Já jsem je hodila za hlavu a stříhala jsem morčíkům drápky, dalo mi to na celý film.
  Hlavně že jsme všichni zdraví :)
  20.12.2018 07:08Zuzu23
  Dobrý den máme 2 morčátka a zničeho nic jsou úplně zamlklá😥. Jsou pořád v jednom rohu a nevíme proč. Předem moc děkuji za rady a odpovědi.
  20.12.2018 08:50mad
  Zuzu23: Příčin může být spousta. Ale protože u tebe nebydlíme, nemůžeme odhalit,co ty sama nevíš.
  Zamysli se, jestli se něco nezměnilo v prostoru, kde žijí, jestli nezměnilas krmivo, jestli krmíš správně, jestli nepřibyl k vám do rodiny nový člen, jestli jim není zima, smutno, nebo přesně naopak atd.
  - - - - -
  Moje morčátka tu před chvílí řádila jako zběsilá, ale potom, co si slupla svoji ranní mrkvičku, jsou také zapykaná a rohu a odpočívají.
  20.12.2018 09:25Kytička
  Ahoj všichni. Před pár dny jsem mluvila s jednou chovatekou, má chs, je docela známá, uznávaná v kruzích chovatelů. Volala jsem jí, jestli nemá jedno konkrétní morčátko - barvu. No a mezi řečí prohodila, že dává morčata do zverimexů, (ty co jí zbydou) že ji nebaví se dohadovat s lidmi, jestli si morče vezmou nebo ne atd. ( Jinak ona má morč. s PP) Docela mě to překvapilo a jsem z toho docela rozmrzelá.
  20.12.2018 09:46mad
  Kytička: To máš tak: chov morčat s rodokmenem, kdy se chovatel cílevědomou prací snaží dosáhnout co nejvyšší kvality, je velmi nákladný (musíš počítat kvalitní krmení, péči, výstavy, zařazování do chovu). Přitom lidi mají tendenci kupovat si levné i méně kvalitní věci, to platí i pro zvířata. Takže taková pěkná a hodnotnější morčata, nejsou-li prodána za cenu odpovídající aspoň částečně nákladům, by se chovateli hromadila, až by se vůbec nevešel do bytu. A tak mnoho chovatelských stanic po čase, kdy už to majitelé neutáhnou, zaniká.
  Svým píděním se po co nejlevnějších zvířátkách tak milovníci zvířat podporují tzv. množírny, proti kterým pak tak zuřivě bojují.
  20.12.2018 10:14Ylada
  mad: Velmi přesně popsáno, bohužel je to tak :(
  20.12.2018 12:24Zbyněk
  mad: hezky napsáno. V pondělí jsem mluvil s doktorkou v Kralupech, tak mi rozechvěle vyprávěla, jak jí tam přišla "chovatelka" s krásným černým morčákem, který měl abscess v pusince. Ona ho v anestezii rozřízla, vyčistila, dala atb a pro jistotu si udělala RTG. V močáku našla kámen, zaplňující skoro celý močák. Morčík prý nekňourá, takže jí dala kontakty na pražské kliniky a dotyčná odsekla, že přeci nebude dávat dva tisíce za blbé morče, to si radši za čas koupí nové. Marně jí bylo vysvětlováno, jak bolestivá smrt to je. Co dodat.
  20.12.2018 14:24Jezzabell
  Zbyněk: ježiši, chudák zvíře:( Nenechala ho aspoň utratit z milosti?
  20.12.2018 16:20Luci222
  Dobrý den potřebovala bych poradit mám 2 morčata a poslední dobou jsou nějaké divná moc nejedí a v kleci - jedna si vleže do domečku a druhá stojí vedle a takhle celý den
  20.12.2018 21:12mad
  Luci222: Nevím, jakou jinou radu by ti tady někdo mohl dát:
  Zuzu23: Příčin může být spousta. Ale protože u tebe nebydlíme, nemůžeme odhalit,co ty sama nevíš.
  Zamysli se, jestli se něco nezměnilo v prostoru, kde žijí, jestli nezměnilas krmivo, jestli krmíš správně, jestli nepřibyl k vám do rodiny nový člen, jestli jim není zima, smutno, nebo přesně naopak atd.
  20.12.2018 23:16vankojan
  Ahojte, klec je pro morče sice supr. Ale na co nedáme s manželkou dopustit je ohrádka ... tam vypustíte klidně i díte s morčetem haha. Celkem fajn priklad na to jsou ohradky na https://fera24.cz/ohradky-a-vybehy/ fere, odkud bereme vsechno. Pokud ma nekdo fajn typ na podobne cenove eshopy dejte vedet v diskuzi :))
  20.12.2018 23:21Tygrinka
  Zbyněk: Kdyby morče mělo 5kg, už by to bylo jiné rozhodování, ale nová malá myš je za pár stovek. Tenhle přístup má bohužel dost lidí, setkávám se s tím dost často. A díky tomu chodí dost myší po parcích nebo leží v popelnici a nemají kde bydlet :o// Takovým lidem bych udělala to samé, aby si to "užili".
  Ale na druhou stranu chápu postoj, že se neládují tisíce do morčete, to se nechá utratit, když je víc anebo nevyléčitelně nemocné, a dá se domov nějakému jinému morčeti.
  Teď mi tu Matýsek s přerůstajícími kořeny právě skáče po kleci a šmejdí vůně po kolegovi, takže v takovémto jeho stavu si budu dávat měsíčně tícku stranou na myšího zubaře a sirup proti bolesti, až bude jen sedět a čumět do kouta a radost ze života nebude, tak dostane poslední injekci... Teď ty prachy na to mám, ale kdybych neměla, asi bych si tu tícku šetřila a myšák by dostal injekci dřív...
  21.12.2018 00:32Ehrena
  bankomat, https://obchod.kralici.cz/k49-ohradky.aspx
  https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/kovove
  a spousta dalších.
  - - - - -
  Pardon, vankojan, tablet mi to před odesláním opravil.
  21.12.2018 09:15mad
  Ehrena: Ohrádka ze šesti 60 cm ddílů něco přes 200,-? To je skvělá cena, to je levnější než závěsný seníček(v poměru).
  Co se týče zubů, tak to dám tisícku měsíčně stranou radši pro svoji náhlou potřebu a morče krmím co nejsprávněji, aby se do problémů nedostalo. Stačí co dám za krmení, podestýlky, o výstavách také mluvě:) (tedy mluvíc). Ale možná se pohybuju v jiných příjmových dimenzích než vy.
  21.12.2018 09:48Jezzabell
  mad: vždycky si říkám, že "o peníze jde především". Ale ono jde hlavně o zodpovědnost. A o přístup a postoj ke zvířátku. Nemám pocit, že bych byla ve vyšších příjmových dimenzích a kluci se u nás přesto mají hezky a dobře. Jsou věci, které nemusím mít já, ale jsou věci, kterými pozvednu životní úroveň jim a tím jim přispěju ke zdraví i ke spokojenosti.
  A pořád u nás platí "nečiň druhým, ani zvířatům, co nechceš, aby druhý činil tobě".
  21.12.2018 09:50mad
  vankojan: Pokud je dítě tak malé, že se vejde v pohodě do ohrádky, tak to bych morče raději zavřela do boxu, je to po ně bezpečnější.
  21.12.2018 10:20Veronika5
  vankojan, mad: Hele, praktikuju to taky :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34274
  21.12.2018 10:33mad
  Veronika5: Takovýhle hošíček už má docela rozum, to jo. Ale znám případ, kdy holčička přetrhla potkanovi páteř, když se jí cpal někam do úzkého profilu.
  Ale dej si pozor, aby na tebe nepřišla sociálka, že zavíráš dítě do klece nevyhovujících rozměrů :))) Naštěstí nejsme v Norsku.
  Holky poraďte mi, co mám dělat s osrstěnými malými morčátky, když je nechci dát do zveráku, oni je vlastně ani nechtějí, když žiju v oblasti, kde lidi mají radši doopravdický prase a morče zadarmo pustí k němu do chlívka maximálně, přeci si to nedají do bytu.
  21.12.2018 10:46Zbyněk
  Tygrinka: já také zastávám názor, že pokud si myš užívá života, zaslouží si šanci! Letos jsem přišel o Frídušku v březosti, tam šance nebyla. Pak mi v létě ochrnula sedmiletá Justýnka, v okamžiku, kdy už jí to ležení, přenášení a krmení z ruky evidentně přestalo bavit a začala být naštvaná, jsem to ukončil. Přes třemi týdny si pro změnu začala stěžovat Adélka při čůrání a já jsem zareagoval pozdě, respektive až v okamžiku, kdy začala čůrat krev, samozřejmě v sobotu. Hůrka bez objednávky nebere, okamžitě jsem nasadil Boflox, Loxicom a v neděli jsme mazali za Valešem. Ten zjistil, že má stěnu močáku silnou skoro 6 mm, tedy silný zánět, ale kameny v močáku neměla. Jenomže nesprávně odhadl, že mokré bříško je způsobené pčicpáním trubice a nikoli zánětem, takže jsem dával atb celý týden a samozřejmě v pátek večer se mi začala s nářkem ucpávat. Ukecal jsem Hůrku, vzala nás Mináriková, v močáku pět kamenů, z toho jeden 4 mm. Takže jsem jí uprosil, že šla v sobotu do práce a udělala druhou operaci močáku - a poslední, potřetí už to nepůjde. Adélka si ale stěžovala pořád, takže v neděli jsem pro jistotu uprosil na Hůrce Sekyrovou, aby nás vzala. A ta zjistila drobný hematom v uretře, takže propláchla trubici a močák, píchla jí vitamíny, dostala 10 ml infuze, takže se mi v autě vyčůrala z podoby a přidala nám Sumetrolim a také Rowatinex. V každém případě se Adélka zklidnila, stěžování ustalo ve středu, zmizela krev a moč přestala páchnout. Stěna močáku je už ok. Celá ta víkendová legrace vyšla na 4500 :) Mimochodem, zkuste do morčete nacpat kapku Rowatinexu, což je ostrá, terpentýnová silice, jako fakt mňamka:) Kapka vody a trošku medu, řev, škrábání, boj, ale polkneme to a pak si jdeme vztekle spravit chuť Rascem:)) Čínu dávám také, ale jakmile by začala znovu, letím ihned na výplach a budu je dělat každý den. Kéž by se to už nevrátilo.
  No a abych se nenudil, tak druhá nejmladší Bublinka má cysty na vaječníkách a hormonálně jí přeskočilo, takže už tři týdny jezdí na zbytku myšstva a dělá jim miminka. Nejvíc mi stresuje nejmladší Barušku, která je v polovině březosti. Začínám z těch potvor letos šedivět, nechcete někdo čtyři krásné myši?:) Dvě kastrované, jedna březí, v lednu budou kastrované tři :)

  Jinak pokud má morče ve výběhu prolézačky a schovávačky, ohrádka není třeba, ono nemá důvod opouštět noru :)
  21.12.2018 10:53mad
  Zbyněk: Ty nemáš chov, ale nemocnici :) Ne, nesměju se, každé nemocné zvířátko mě stresuje. Mně teď marodí ta čuba Altaj se zánětem dělohy, je na atb, ale po Novém roce půjde na kudlu, je to teprve 14měsíční štěně v prvním hárání. Zoufám si. Nemám ji na chov, ale stejně, taková malá ještě (60 kilo jenom).
  21.12.2018 11:20Jezzabell
  mad: nemáš fenu, ale poníka;))!
  No, taky se nám od rána veselí:( Nejdřív lítám kolem dítěte, který má očividný zánět průdušek..Najednou řev z arény Jimmiho a Vočka! Děsivé cvakání zubů a stresový jekot:( Mají sice italskou domácnost, ale se vším jsem praštila a stála v pozoru s koženýma rukavicema. Takže jsem ve finále přehradila arénu mříží na dvě menší klece- řev stále. Což mi totálně rozhodilo Marselluse, který začal vřískat taky a cvakal zubama na tříměsíčního Geriho:(( !!
  Chudák mimino se zdekovalo do domečku, kde doslova tiše naříkal, nevěděl očividně, proč po něm jede dospělák..
  To nám to hezky začíná..
  21.12.2018 17:05Zbyněk
  mad: no, letos byl rok na palici, kéž by to už skončilo. Ani jsem kvůli marodům nebyl na dovolené. Chudák fenka, to musí bolet:( Ale tak atb by měla zabrat. Jasně, 60 kg, pekinský palácový psíček?:)))
  21.12.2018 18:04Abcd
  Dobrý den rozumíte tu někdo kreckúm???jestli jo tak mi poraďte v koloně křečí je múj dotaz. Děkuji.
  21.12.2018 18:36Tygrinka
  mad: Přerůstání kořenů krmením neovlivníš, i kdyby ses na hlavu postavila, je to genetika...

  Zbyněk: Taky nevíš, co s volným časem a s penězi a máš takovýho malýho koníčka, že strašně rád hecuješ veterináře, aby si řízli, že? :o)))) No, nezávidím ti situaci. Snad už máš vybráno a myšinky se postupně zklidní. Jo, viděla jsem hormonálně rozjetou klisnu, z relativně klidného koníka se stal hřebec se všemi hřebčími neduhy a jak ostatní koukali, když je neúnavně "ojížděla"... Od té březí bych ji nějak oddělila, ať ti nepotratí.
  - - - - -
  Od té březí morčinky bych tu tvojí hormonálně nabitou myš oddělila... Jsem to splácala s tou kobylou nějak dohromady...
  - - - - -
  Jezzabell: I když za to Marsellus nemohl, okamžitě by šel do přepravky. Aby věděl, že když začne, půjde on pryč a ne mimčo.
  - - - - -
  Jezzabell: A vůbec bych se nebála napřed na M zařvat nebo tlesknout, aby se lekl a všichni přišli na jiné myšlenky. Někdy to zabere a cvakání ustane.
  21.12.2018 18:53Jezzabell
  Tygrinka: No to se neboj- já se nebála! Jak jsem stála nad ním s koženýma rukavicema v ruce a hřímala na něj, že jestli toho nenechá, udělám Vánoce hadovi (jasně že jsem JEN vyhrožovala), tak jí koupil (jemně!!)po zadku rukavicí!! Zapadnul do papuče na druhé straně a cvakání ustalo!
  Jimmi s Vočkem si teda vyhrožují neustále:( Ale fouknu na ně a chvíli je klid- tam ruce nestrčím;)) Jak se Jimmi přiblíží k dělící mříži, je to od Vočka rachot! A Jimmi i bublá, ale Vočko prej nee..
  Malej ještě vzal Julese dveřma. Naštěstí "negr neplachtil 4 patra, ale jen k výběhu";)) Nebylo to snad nijak moc! Zuby ok, žere, tak doufejme, že to není nic dalšího. Popoletěl zboku.
  Co Matýsek?
  - - - - -
  Co mě nezabije, to mě zešílí;))) !!
  22.12.2018 07:19Tygrinka
  Jezzabell: Správně a rukavice taky. Jednou jsem po klukách hodila hrst hoblin. Zcela stačilo. Jimmiho bych zkusila vykastrovat, dokud je čas, takhle to asi nepůjde pořád a Vočko se jednou ohradí tak, že budeš pořizovat další klec :o//

  Pokud ho vzal na bok, tak by to nemělo mít tak hrozné následky, pokud mu nepřejel packu a nefláknul ho fakt moc, že by něco zlomil. Tvé morče zocelené velkou klecí a výběhem by mělo mít dost svalů, aby to přestál víceméně bez úhony. A taky váží víc než kilo, že, není to žádný drobeček...

  Tak si tu píšu a králík dupe v kleci, že jako v noci se takovéhle zvuky přece nedělají a on se bojí... Bambula malej.
  22.12.2018 09:15Jezzabell
  Tygrinka: Haha, to bych řekla! Nás vykopli dělníci, co nám zateplují barák! Nic tě tak neprobere v osm ráno, jako když ti za oknem ložnice začnou přitloukat zateplovací desky do panelu!!
  Takže toho králíka chápu;)
  Jules je v pohodě, dokonce tady pilně obskakuje Vall-íka;) Takže dobrý;)
  Jj., taky se na to chystám u Jimmíka po novém roce. Snad se do té doby nesežerou!
  Jinak: Večer na sebe začali hvízdat (fakt volat), jeden k druhému se podhrabávali a že jako nutně k sobě! Nejdřív prozkoumávali každý tu druhou polovinu jak zběsilé sonary a pak hurá spolu do seníku:))!! Italové!:))
  Ale ráno cvakačka, tak jsou zase v arestu;) Do večera. Jim tohle trvá tak dva a půl až tři dny, měli by být v půlce.
  23.12.2018 10:04Jezzabell
  Vážení, přejeme všem krásné a klidné požehnané svátky vánoční, chlupaté zdraví a radost ze zodpovědných páníčků a paniček;)!! Ať vám to doma čile popcornuje!
  23.12.2018 13:35mad
  Jezzabell: Děkujeme za přání a opětujeme. Všem pokoj a radost, žádná překvápka, která jste si nevysnili.
  23.12.2018 15:30Tygrinka
  Jezzabell: To vypadá jen na hormonální přetlak, snad by v tomhle případě kastrace mohla pomoci. Uleví se mu a nebude mít odmítací nálady. Chudák, jak to s ním mlátí...:o//
  23.12.2018 18:05Beranek
  Krásné Vánoce chci Vám přát,
  aby měl člověk člověka rád,
  aby jeden druhému víc štěstí přál,
  aby i ten nový rok za to stál.
  Veselé Vánoce a úspěšný nový rok vám přejí naše morčátka i paničky :-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34534
  23.12.2018 18:58Molik
  Krásné Vánoce plné pohody a spokojené morčíky 😊🐹
  - - - - -
  U nás se prcek Tobi už posunul dál, dneska poprvé zkusil obskakovat Teddyho a tomu se to vůbec nelibilo 😁
  23.12.2018 22:03judistka12
  Také přeji všem krásné Vánoce a hlavně hodně zdraví nám i morčíkům, letos jsme přišli o úžasného mazlíčka, sice to je 5 měsíců zpátky ale i tak to stále bolí, bude nám na Štědrý den moc chybět :(
  24.12.2018 11:11Ehrena
  Už jste to všechno přede mnou vyjmenovaly, tak jen chci taky popřát krásné prožití vánočních svátků, pokud možno klidné a pohodové, jak jen si všichni přejeme.
  U nás to tak poprvé po několika letech snad vychází, jen to nechci zakřiknout.
  Několik minulých Vánoc jsem měla spíš hororových.
  I když nám tenhle rok vzal další tři morčátka, která nám moc chybí - Merlinka, Světlinku a koncem listopadu nám za nimi odešel za Duhový most i Brumík, těsně před návratem z chalupy domů do Prahy.
  Vždycky o Vánocích mi všichni, co už nejsou s námi, strašně chybí.
  24.12.2018 12:26danka
  Dobrý den, mám 2 kluky, zhruba rok staří. Snášeli se dobře do doby, kdy jsme jeli k babi, vzali je sebou a dali je do klece s jednou slečnou. Zřejmě se kvůli ní poprali (to je v pořádku), ale perou se od té chvíle i doma. Jeden je ve stresu a nežere (až když jsem agresora dala pryč z klece). Přejde to, nebo budou muset být od sebe pořád? Budou zase kámoši? Děkuji
  24.12.2018 12:27Jezzabell
  Ehrena: Taky nám tento rok sebral tři kluky..Houmíka, Bártíka a Wolfíka..A chybí nám neskutečně. I pohled do klecí, kde běhají jiní je takový "zvláštní". Ale: díkybohu za zdraví těch ostatních!!
  Nestihnu se vydat ani na hrobeček těm třem, protože mám atb, malej je na pohotovosti teďka a taky se určo vrátí s atb se zánětem průdušek..Takže spíš lítám od sporáku k posteli a odměnou mi budiž klece chlupáčů, když loudí dlabanec a nebo sborově ječí "mi máme hlad"!;)
  Tak šťastné veselé a chlupaté i k vám;)
  24.12.2018 12:36Tygrinka
  danka: Udělali jste chybu. Ne, kluci už budou muset být samostatně. Takže kupte ještě jednu klec, sražte je k sobě a nechejte bydlet kluky každého v jedné kleci a nadávejte jen sami sobě... Ale i tak mohou mít myšáci spokojený život. A protože problém máte nyní a klec asi nemáte, tak do té doby ať jsou kluci oddělení, jinak to dopadne špatně. Klidně vražte do klece nějakou mříž, pár dní to v omezeném prostoru vydrží, než dorazí nová klec.
  - - - - -
  Jezzabell: Já tu mám mrtvolky...prý sněžoprší a je spavé počasí, tak spí...
  24.12.2018 16:31Luci222
  Krásné vánoce bohatého Ježíška a krásný Nový rok
  Pozdravuje za mně svá morčata a mějte se rádi
  💜💜💜💜💜💜💜
  24.12.2018 17:18AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje dnešní vrh V10:
  http://mownhay.websnadno.cz//AKTUALNE-vrh-V10---24122018.html
  25.12.2018 09:30mad
  Moje vánoční návštěva je zvířaty nadšená.
  Hned u vrátek ji porazil pes, následně ji uvítal kůň a šlápnul jí na nohu. Domácí psi se jí radostně pletli pod nohy, takže upadla na morčecí vilu. Morčata byla nejprve zamlklá, ale jak zašustil první papírek, kvitovala to nadšeným řevem. V noci ji uspávají příjemným bubláním a tichým špitáním. Ráno čivi Safíra, která leží celý den tiše jako lemra, třikrát ostře zaštěkne a nato morčíci spustí píšťalkový koncert (zvláště mláďata se vyznamenávají) a ječí, dokud nedostanou svoji mrkvičku. Chvíle ticha umožní hostu opět se pohroužit do snu, ale jen na moment, protože kočky začnou zvenčí bušit na okno. Agama je již také vzhůru a ramplováním větvemi v tera se dožaduje tučného červíka, který se právě snaží prokousat z krabičky. Nakonec panička (jako já teda) nevydrží to TICHO a zapne si PC a TV.
  Pěkný Boží hod přejeme.
  27.12.2018 10:10Zbyněk
  mad: co to je?:)))

  AnaviReese: jsou krásní, jako vždycky :)
  27.12.2018 11:49mad
  Zbyněk: Co by? Celkem norma. Návštěva nakonec přežila a byla odbavena směr Caput Regni :D
  - - - - -
  Sameček Welsík trochu marodil, naštěstí dietka a pár kapiček Sab Simlexu to spravilo - asi se přecpal jako my.
  27.12.2018 12:45Molik
  Tak a svátky jsou za námi 🙂

  Mad: na co přesně se dává Sab simplex? Na nadmuti?

  Chtěla bych poradit ohledne mnozstvi sena, regulovali byste kolik davat, nebo pokud ho bašti, at ho maji neomezene mnozstvi? Kdyz byl Teddy sam, mel dve velle zavesene koule na den, ovsem ted kdyz jsou dva, brala jsem, ze budou treba ctyri koule, ale basti vic, kdyz jim dam seno 3x denne, takze 6 tech kouli za den, nemaji to problem snist, jedou jak sekačky 😁 i kdyz maji rano i zeleninu i granule, a večer zase zeleninu...
  27.12.2018 12:55Tygrinka
  Molik: Když baští, tak seno dávat. Dávám cca 3x denně, když jsem doma. Neboť "nové" je vždy jedlejší. (Když někam jdu, tak mají smolíka a žerou to "staré"...) A na podporu apetitu morčete je vždy dobré druhé morče. Takže nic neobvyklého. Když sežerou 6 koulí, tak jim je dopřej :o) Dávám tolik sena, aby do mého příchodu vždy zbyl ještě nějaký zbytek na dojížďáka, aby vždy měli co zakousnout. Někdy se stane, že seno nesežerou, jsem-li doma, nechám jim ho dožrat co nejvíc než dám další. A něco málo je zašlapáno do podestýlky a stane se její nedílnou součástí. S tím počítám.
  27.12.2018 13:02mad
  Molik: Simplex? Já to tak chápu. Wealth přestal žrát a seděl v rohu, a když morče nežere, tak to je blbý. Pochopila jsem to jako chybný průběh trávení. Však se potom taky vykadil a hodně to smrdělo. Už konzumuje seno.
  Seno dávám kolik sežerou, prostě ho mají pořád v jesličkách. Kdybych to převedla na váhu všech morčíků proti váze koně, tak sežerou MNOHEM VÍC.
  27.12.2018 13:40Molik
  Mad: aha, takze je dobre ho mit doma 🙂

  Tygrinka: my mame domaci seno s bylinkama, tak jedou ve velkem, hodne jim chutná, je fakt, ze třikrát jim ho taky muzu dat jen když jsem doma. A prave jsem si rikala, ze radsi at bašti vic sena a treba jim zbude zelenina, ale ono nezbyde nic 😁 jsou jak dva otesanci, budu muset Teddyho převážit 🙂
  27.12.2018 18:27Veronika5
  Molík: Zrovna z toho sena ti neztloustnou, to je právě ta vláknina nutná k chodu morčecího zažívání. Mají ho mít neomezeně a neustále k dispozici. Zároveň je to prevence přerůstání zubů.
  28.12.2018 07:12Zbyněk
  mad: ach tak, Pražáci :D Znělo to dobře, byl bych na vrcholu blaha, zvířátka jaxi můžu:)

  danka: jenom důležitý dotaz - jak stará je ta samička, co jste k ní dali kluky???
  - - - - -
  mad: doma mám po ruce ampulku Deganu a Ranitalu, plus ve stříkačce Tympanol, doporučuji totéž:) 0,2ml Deganu, 0,2ml Ranitalu perorálně a 0,4 ml Tympanolu, obvykle to rázem vyřeší problém chlupatého balónku.
  - - - - -
  Jinak pokud neznáte:
  https://www.lidovky.cz/kultura/kralici-hledaji-nove-utociste-serialova-adaptace-daleke-cesty-za-domovem-laka-na-hvezdne-obsazeni.A181227_123903_ln_kultura_jto mám elektronickou verzi knížky a bylo to moc hezké! Pozor - není to ovšem pro děti, bojuje se tam a umírá docela dost.
  - - - - -
  A ještě nabídka krásného samečka: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2045328085546529&set=pcb.1672487522850728&type=3&__tn__=HH-R&eid=ARCIbiwAKT-QA138i9KgLshPvP5ObD10V9nq29QVnlMzfVyV-3p21gE-eFU-uMXSZGhlyzkWvxO3Uqy-
  28.12.2018 10:00Tygrinka
  Zbyněk: No jo, ale léčiva mají omezenou výdrž a jak znám sebe, když to budu mít doma, tak nic, a jak to vyhodím, tak se něco semele :o)) Jako první pomoc je SabSimplex dobrý a fakt funguje.
  - - - - -
  Molik: Tak člověk nemůže být otrokem myší. Když někam jdu, v posledních měsících se stejně stavuji doma, takže nakrmím a vypadnu. Ale kdybych šla rovnou z práce, tak by také měli seno jen ráno a večer. Takže se zařiď dle svých potřeb a jen holt počítej s větší spotřebou, když jim tak šmakuje. Bylinky jsou moc prima, co by za to jiní dali :o) Zase můžeš omezit granule...
  - - - - -
  mad: Jako první pomoc reakce dobrá. Hlavně, že to zabralo...
  28.12.2018 10:19Veronika5
  Molík: Problém je podle mě v těch závěsných koulích - mně připadají mrňavé. Pořiď si jakýkoli pořádný seník, ať se tam vejde zásoba na půl dne, a můžeš s klidem krmit ráno a večer.
  Minulé myši jsme nechávali přes víkend samotné - zásoba sena na tři dny, a klidně čtyři napáječky, aby byla jistota že bude dost i vody. Teď naopak jezdí myši všude s námi, protože se mi jaksi nenaučili pít z napáječky, potřebují pořádnou misku s vodou, a tam samozřejmě není záruka že voda zůstane poživatelná.
  28.12.2018 11:37Zbyněk
  Tygrinka: mám všechno v lednici, navíc ampulky mají dva roky, Floxal a atb také, to je v pohodě:)
  28.12.2018 11:44mad
  Zbyněk: Vždyť jsem to říkala! Nemocnice, lékárna, doktor! :))))
  28.12.2018 11:46Luci222
  Kolik hodin spí morče
  28.12.2018 12:47mad
  Morče spí, když je právě nažrané, když ty hausíruješ a nekrmíš. Když vypadneš, raduje se a užívá si to.
  - - - - -
  Nejvíc spí ve dne, v noci šmejdí.
  - - - - -
  Veronika5
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34540
  28.12.2018 13:48Kytička
  U nás když je klid, holky chrupou a jakmile vejdeme do pokojíku, kde jsou, hned vyběhnou, šmejdí, poskakují, mají radost, že tam jsme. Prostě ožijí. Když odejdeme, postupně se zklidní a odpočívají. To samé v noci - děti jdou spát, zhasne se a holky si zalezou na svá oblíbená místečka a spinkají také. Samozřejmě, že během noci žerou seno, ale tichoučko jako pěna. Dokud nevstanou děti :-). Značka ideál, snad jim to tak vydrží.
  28.12.2018 13:56mad
  Kytička: Naše morčata si v noci potichu povídají, mají toho hodně na srdci :) Ale jsou i rušitelé, kteří naschvál mlátí s napaječkou.
  28.12.2018 14:07Kytička
  Mad, děkuji za odpověd ze dříve, ohledně té chovatelky, co dává morčíky do zverimexů. Jak jsi to vysvětlila, tak to docela chápu, je to blbé, ale asi realita. Co se týče téhle paní, tak to je ale spíš jiný případ. Ona je lidem normálně nenabízí vůbec, nemá ani stránky s nabídkou, vyměnujě (nebo prodává) si morčata jen mezi ostatními známými chovateli. A ten "zbytek" dá do zveráku rovnou. To se mi spíš nelíbilo. Pochopila bych, kdyby je nemohla dlouho udat a pak je tam dala. Asi to nemá cenu řešit, nic s tím nezmůžu, jen mě to zarazilo a říkala jsem si, že to pak není moc rozdíl mezi nezodpovědnými množiteli.
  - - - - -
  Jo, to u nás v noci pije hlavně Lentilka, to je největší násoska :-), ale děti to nijak neruší. Ale taky se už stalo, že se v noci "pohádaly", a lítaly po kleci jak divé, ženský, no.:-)
  28.12.2018 15:12mad
  Kytička: Kdo nezkusil, nepochopí.
  28.12.2018 17:31Zbyněk
  mad: proto nemám chovku, ale pár myšek pro radost. Nikdy bych nemohl dát mládě do zveráku, prostě mi záleží na tom, jaký bude mít život, když jsem ho přivedl na svět, jsem za něj zodpovědný. Velká CHS nemá žádnou šanci to uhlídat. Teď se mi tady kulatí samička a já přemýšlím, co udělám s případným samečkem, kterého bych si sice rád nechal, ale nechci ho kastrovat před pubertou. A navíc vyroste na svobodě ve výběhu. Ale třeba něco vymyslím. Kdybych měl dva samce, po laktaci vykastruji maminku a je to, ale pokud to bude páreček, mám problém:) Nicméně určitě něco vymyslím:)
  - - - - -
  Kytička: moje nejmladší a nyní březí Baruška je také šílená násoska a její bráška je to samé v bledě modrém:) Klidně udělá 300 ml vody za den a také patřičně čůrá:)
  28.12.2018 17:55Veronika5
  Zbyněk: Po laktaci vykastruješ maminku, a pak to bude fungovat jak? Nechápu ;)...
  28.12.2018 18:13mad
  A když to tak budou dělat všichni, tak kdo by chtěl morčátko určitého plemene a barvy, kde si ho koupí? A kde si koupíš nové ty, až ti to umře?
  28.12.2018 20:34Kytička
  Mad, však my jsme rádi za chovky, je to určitě obětavá práce práce a my si pak můžeme vybrat, jak píšeš :-). Co jsem tím já chtěla říct, jsem napsla. Že chápu, když to udělá chovka poté, co je nabídne veřejnosti a nějaké už neudá a dá je do toho zveráku, protože už si je nemůže nechat z nedostatku místa, financí atd. Ale paní se nijak nenamáhá, rovnou je tam dá a je jí to jedno, to sama říkala, že jí to nebaví s lidma ztrácet čas. Prostě mi to trochu zkazilo můj pohled, ale pořád chci zůstat v mé naivitě, že to tak snad ostatní chovky nedělají :-).
  - - - - -
  Jinak včera jsem se zastavila v jednom pet centru, jen tak kouknout na zvířátka :-) a neměli tam ani jeden pytel normálního sena. Ani jeden! Jen pár malých pytlíků nějakého drahého s bylinkami. Ještě, že mám doma zásobu.
  28.12.2018 20:39Zbyněk
  mad: já vím, že to nemůže dělat každý. Stejně tak každý nemůže zachraňovat opuštěná morčátka a podobně. Původně jsem si myslel, že budu mít každý rok novou samičku, ale v lednu to dopadlo úplně jinak, takže linie se přerušila. Tak jsem v březnu koupil chovnou samičku, protože ta lednová, co ke mě přišla po tragickém císaři, se mi zdravotně nezdála - a oprávněně. Mě na barvě vlastně nezáleží, chci mít doma mazlíky:)
  Veronika5: no kdybych měl dva samečky a kastrovanou maminku, tak zbytek smečky kastrovaný je a už by neměli koho nakrýt:) Když dvě mimina vyrůstají s holkami od mala, tak se obvyke nervou, ale není to pravidlo. Nicméně mám smečku celý den volně v obýváku a místa mají dost.
  28.12.2018 20:46Kytička
  No a ještě jedna věc v tom petku, měli tam morčátko, viditelně nemocné, krčilo se tam v koutku naježené. Předpokládám, že o něm věděli, ale i tak si vyčítám, že jsem je na to neupozornila. Vzpomněla jsem si na toho Albíčka od Reny, vypadal úplně stejně. Kdyby tam se mnou nebyl manžel, který mi to rozmluvil, snad bych si ho i vzala, jak mi ho bylo líto. Ale vím, že nemůžu zchránit všechny.
  - - - - -
  Zbyněk, to by měli kluci pořádný harém, navíc celý obývák pro sebe... morčecí nebe aneb prase v žitě :-)))
  28.12.2018 20:54Veronika5
  Zbyněk: Jo takhle! To by mě fakt zajímalo, jestli by se pak opravdu nervali mezi sebou... I když mám známou co má společně v jednom výběhu nastálo dva kastrované samce a dvě samice, a prý vycházejí výborně všichni čtyři mezi sebou, tak možné je asi leccos... Tak budu napjatě sledovat, co se u vás narodí a jak to dopadne :). Ale s kastrací maminy bys stejně musel počkat, ne? Porod, laktace, a pak hned kastrace, to se mi zdá moc najednou!
  28.12.2018 21:12mad
  Když vy v Praze tak rádi zachaňujete, to bych vám nabídla moje mimi srsťáky, který většinou nepotřebuju, ale to by se prodražilo, neb jsem venkovan.
  28.12.2018 21:29Romana 17
  Dobrý den. Prosím poraďte. Včera jsme si dovezli od chovatele morče. Včera snědla řapikaty celer a tak dvě grannule. Dneska dáváme různé druhy zeleniny, ale nesnedla vůbec nic. Doufám, že se do toho pustí v noci. Je to normální? Že je ve stresu z nového prostřední atd.? Přístup k vodě a senu samozřejmě má, ale nejsem si jistá, že už pila. Trošku sena si asi vzala. Děkuji za odpověď. Romana
  28.12.2018 23:08Kytička
  Romana 17, nejspíš to bude ze stresu z nového prostředí, obzvlášt, pokud je morčátko samo, bez dalšího morčátka a bylo zvyklé na morčecí společnost. V noci se určitě trochu nají a zítra už to bude lepší. Pokud snědla ten řapíkatý celer, tak nevadí, že nepila, on je docela vodnatý. Některá morčátka pijí hrozně málo, skoro vůbec.
  28.12.2018 23:46Romana 17
  Děkuji za info....snad to bude už jen lepší.....
  29.12.2018 06:42Zbyněk
  Kytička, Veronika5: no, harém - kastrovaná samička zájem o sex nemá, ale tak kastrovaný párek je spolehlivá záruka dobrých vztahů:) Ovšem co to udělá ve větší partě, těžko říci, dva samce bych v jedné kleci přes noc se samicemi nenechal.
  Romana 17: tady pozor, samička může být ze stresu nafouklá, to už se mi také stalo, když mi přišlo mládě z otřesných podmínek do dobrých, ale byla to pro něj příliš věliká změna. Zkus osahat bříško, jestli ho nemá tvrdé a zvětšené, pokud ano, kup Sab Simplex, jestli najdeš v sobotu otevřenou lékárnu, jestli ne, tak na veterinu. Nabídní domeček, do něj kousek mrkve, papriky, baby gem salátku a nech jí v klidu, pokud se toho nedotkne, je zřejmě problém. A přimlouvám se za kamarádku, nebo kastrovaného kamaráda, budeš mít dvě šťastná morčátka, osamělá samička je týrání zvířátka.
  29.12.2018 10:02Tygrinka
  Add morčata ve skupinách: Kdysi tu někdo dával odkaz na německé stránky, kde chovali v nějakém ústavu z důvodu pozorování morčat ve skupinách několik velkých smíšených skupin morčat. Samozřejmě ve velkých, opravdu velkých, výbězích se senem a vodou a dobrou péčí. Samozřejmě neřešili exteriér mláďat. Tam žili nevykastrovaní samci ve skupinách s holkama. A bylo tam řečeno, že prakticky nemají problém se rvačkami samců, že starší pořeší mladší a bitky se prakticky nekonají. A když dali morče chované normálně doma do této skupiny, rvačka nastala takřka okamžitě. Bylo vidět, že morčáci umí, když se jim dá příležitost, vycházet mezi sebou. A že doma v omezeném výběhu/kleci chovaní jedinci neumí správně komunikovat a správně se chovat, proto je i víc solitérů, kteří si nesednou. Bylo to velmi zajímavé.
  - - - - -
  Byly tam hezké záběry na mlaďochy, co se začali na sebe vytahovat a když šlo do tuhého, vlítnul mezi ně nějaký starší kus a rozehnal je. Na starší si mlaďoši netroufali, jen tak trošku dělali ramena a brali kramle, když se taťka naštval :o) Samozřejmě by se tam našli nějací, kteří vybočovali, ale prý jich bylo minimum.
  - - - - -
  Příbuzenskou plemenitbu určitě řešili. Jen už je to dávno, já si z toho pořadu pamatuji jen ty způsobně se chovající kluky...
  29.12.2018 10:08Kytička
  Tygrinka, myslíš ten dokument "Pravda o morčatech" - "The Real Guinea pig" ? Jestli ano, tak je volně dostupný na You Tube.
  29.12.2018 11:05Jezzabell
  Tygrinka: zajímavé. Je fakt, že to pozoruju na samečcích taky. Když se v pubertě jednoho z nich začínají pasovat, kdo z koho, pomohl mi vždycky velký prostor. Čím větší tím lepší.
  Svobodomyslnný Jules s Vall-íkem těžce nesou, když vypustím jinou dvojku do prostoru a je zavřu na půl den. On je Jules takový vůdce smečky a hned by to tu celé obskočil, jen kdyby mohl;) Což mu nedovolím, rozhodil by mi mužstvo a skupiny! Ale kupodivu Vall-ík "voní"všem a to by Jules taky nesnesl:)) Je to svobodomyslnný kanec;)
  Jo, mezigenerační vztahy ve skupinkách nebo dvojkách..to je na studii!
  29.12.2018 11:22Molik
  Takže pořídim pro jistotu domů Sab simplex, a kolik se ho tak dává? Nadmuti se pozná, ze maji větší tvrdé bříško?

  My jsme to měli doma fajn, kdyz byl Teddy, v noci krasne spal, byl klid, ovsem jak jsou dva, pochrupuji pres den a v noci řadí. Spí tak dve hodky, pak litaji blbnou a od 4 nespí vůbec a číhají kdo se vzbudi a jakmile nekdo vejde do obýváku, to je kravál dokud nedostanou jidlo :-)
  - - - - -
  Ja myslela, ze budu kluky pouštět každý den, ať se prolitaji, ale oni z klece nechtějí, to je boj je vyndat. A kdyz jsou na zemi, tak stejne tak nelitaji jako v kleci, i kdyz tam maji "opičí" dráhu
  29.12.2018 11:35Veronika5
  Molík: Naši si na výběh taky zvykali. Já se jich neptám - vezmu je z klece a přemístím do výběhu. Oni už to teď ale znají a běhají, ze začátku taky seděli jak pecky. Chce to čas, než se otrkají i ve výběhu. Taky jsem vypozorovala, že jak většina morčat nesnáší "odlovení" rukou, tak je možné je naučit na jiný způsob - u nás na to funguje pelíšek (mám takové ty "spacáčky". Nastavím pelíšek, zamlaskám, morče leze dovnitř. Přenesu, morče vyleze. Druhé už čeká v kleci, až pelíšek přinesu, a okamžitě se sápe dovnitř. Mají takový přepravní "výtah". Stejně tak když začnu uklízet výběh, tzn. dám pryč seník, schovávačky a misku s vodou, morčata se sama od sebe jdou připravit každý do svého pelíšku, abych je mohla přenést. Vědí, že v kleci se bude podávat večeře :).
  29.12.2018 16:27Molik
  Veronika5: tak to je fajne, jak jsou nauceni 🙂
  Rikala jsem si, ze to chce asi čas, Tobi je ještě porad dost plachý, schovává se, k ruce prijde, aby zjistil, jestli nemam jidlo, ale nechce se nechat pohladit a uz vubec chytit
  - - - - -
  Tak jsem chtela morcakum udelat radost, koupila jsem pampeliškove kořeny, nebasti to... jeste jim ježíšek donesl tominamburove větvičky, tak uvidime
  - - - - -
  Topinamburove
  29.12.2018 16:42Tygrinka
  Molik: Když dávám krmení, po podání pohladím nosík. Zpočátku je to leká, pak "to vydrží" a pak jim to začne být jedno a mohu hladit hlavičky víc. Plašani mi nastaví čumík z domku a berou to jako "nutné zlo" když jim před tlamkou přistane dobrota. Postupně se plachost snižuje s ohledem na jejich povahu. Jsou tací, kteří to po čase vůbec neřeší a jedno pohlazení po podání krmení strpí a postupně i mezi krmením, a jsou jiní, kteří zůstanou plaší. Chytám je pomalu s povelem a oni vědí, o co jde. Nováčci to akceptují cca po týdnu. Někteří musí oběhnout pár koleček, než mi dovolí si je vzít, jiný se musí mezitím psychicky připravit, když je připraven, tak se opře tlapkami o kraj klece a můžu si ho vzít, kliďasové si dojdou do "svého" rohu a tam si je vezmu. Každé morče to má trochu jinak a zvedání berou jako nutné zlo mezi zábavou :o)
  Ve výběhu musí mít domky, většinou začnou šmejdit od jednoho úkrytu do druhého a časem se začnou zdržovat i mimo úkryty. A někteří budou mít zkoumavou povahu a budou se pouštět stále dál do světa, jiní nepřekročí práh místnosti, to se nedá předem odhadnout.
  Pampeliškové kořeny jsem také kdysi koupila a také je vyhodila. Z těchto pokusů mě postupně myšáci vyléčili zcela :o) Chutnaly sušené listy jahodníku a maliníku, ale okurka je prostě okurka :o)
  29.12.2018 20:11Molik
  Tygrinka: tak u nas nefunguje normalni vytazeni z klece, musim si je ulovit, utikaji oba :-(
  Na jaký povel je ucis?
  29.12.2018 20:48mad
  Molik: Pokud je morče na zemi a ty nad ním, jsi v pozici orla.
  Lépe je mít morčíky v úrovni horní poloviny těla. A nechytáš je shora, ale podebereš je pod bříško.
  Ovšem jsou i psychicky odolná morčata, která se nechají "ulovit" na zemi, ale i ta je lepší podebrat.
  29.12.2018 21:28Molik
  Mad: máme klec ve vysce, ale ven se jim nechce , vetsinou se nahanime :-)
  29.12.2018 21:46mad
  Molik: Zkus to, když je u stěny, podeber ho jednou rukou zespoda.
  29.12.2018 23:17Tygrinka
  Molik: Mám povel "Šupity, šupity". To se dostatečně liší od běžné řeči, kdy na ně broukám takové ty hluboké myšlenky o tom, že mají krááásná ouška a čumíky a tak :o) A morče vždy beru oběma rukama - jednou pod tělem a druhou pod zadečkem.

  Kdysi jsem měla morče, do klece do dvířek jsem strčila ruku, ono si na ní vylezlo, zadek mi posadilo do dlaně a nechalo se vytáhnout ven. Pak jsem měla morčata v plastboxech a nyní v klecích bez stropu nebo s velkým horním otvorem asi 30cm od země, tj. vždy lovím shora. Ale protože shora také padají dobroty, nechají se přesvědčit i k odlovu...
  29.12.2018 23:34Veronika5
  Já je chytám oběma rukama - jedna jde zepředu, morče na ni jako naběhne, druhá jde pod zadek. Ale vždycky je musím odlovit - vyndat z klece všechno, kam by mi mohli zalézt, a chytit. Nechtějí nikdy. Dříve zmíněné odchytávání ve spacáku zvládají naprosto s klidem. Přitom si nemyslím, že se mě bojí - stříhání drápů naprosto bez potíží, jeden se nechá i v kleci spokojeně hladit (když má náladu), oba si přijdou k ruce prozkoumat, jestli něco dostanou - akorát nesnáší když je chci vzít do ruky. Myslím, že ochočení jsou už maximálně, a že to už jiné nebude. Respektuju je a zbytečně nelovím, a když je to potřeba, chytím a pak je za odměnu něco dobrého...
  - - - - -
  Jo a taky při vracení morčete do klece je to oříšek - zvlášť jeden se vždycky snaží skočit z půlmetrové výšky a vyrazit si zuby, je ho pořádnej kus a vůbec ho nemůžu udržet až na dno klece. Opět řeším šoupnutím morčete do pelechu, klidně poslouží i látkový pytlík, kam se morčák zuřivě zahrabe, a až v něm vracím do klece. Takhle to chodí u nás ;).
  30.12.2018 09:09Tygrinka
  Veronika5: Děláš to dobře a myšáci už prostě jiní nebudou. Já jim také musím občas domek vyndat nebo v otočit vchodem ke stěně než akceptují, že si trvám na svém a musím je odchytit...

  Při vracení je mám opřené zády o hrudník, jedna ruka drží pudel, druhá tělo, co nejvíc se předkloním a pak dávám morče na zem zadkem napřed. Když mají tendenci se odrážet, tak skáčou do výšky a to se líp koriguje. Když je to starší morčík na zemi se dotkne zadníma nožkama a buď bezpečně seskočí předníma z pár centimetrů nebo dokonce sleze z ruky. Mám jedince, které položím do klece a oni teprve pomalu slezou z dlaní. No a myší hadi, co mě občas překvapí svým nečekaným pohybem, když jsou příliš natěšení na změnu bydlení, popadnu za tělíčko z obou stran rukama a jak se odrazí tak je plynule položím do klece a snažím se, aby se první dotkly země zadní nožky. Když už se jednou za čas stane, že mě překvapí a neudržím je, tak skočí z cca 15cm do prázdného místa na hobliny a seno, takže to sice není nic moc, ale mají to do měkkého.
  30.12.2018 10:02Radeko
  Chci se s Vámi podělit o smutnou zkušenost s naším morčátkem, které nám odešlo před třemi dny.
  Twixovi byly tři roky a čtyři měsíce. Ráno ještě loudil a hnal se k misce, ale trochu přebíral, dopoledne měli výběh, a tam se ještě procházel a dával si seno. Všimli jsme si až k večeru, že sedí naježený a zdálo se, že hůře dýchá, jako by sebou malinko cukal, z očiček mu malinko teklo. Pořád měl zájem o jídlo,i k večeři si došel, ale bylo vidět, že nemá sílu. Protože jsme doma všichni nachlazení, mysleli jsme, že něco chytil.Nadmutí jsem se nebála, měl jen mrkev a celer + seno. Ještě jsem hledala, kam na veterinu druhý den vyrazíme, když se to nezlepší. Ráno už byl po smrti. Když jsem ho vytahovala, všimla jsem si, že měl otevřený anální vak a v něm napůl vytlačenou kouli z trusu. Byla jsem z toho v šoku, s hrůzou jsem si říkala, že se mu ucpala střívka, kvůli zanesenému análnímu vaku, a že jsme tomu mohli předejít. Čas od času mu z něj čouhalo seno nebo hobliny, tak jsme mu ho vyčistily, ale nikdy to nebylo nijak dramatické. Nebylo vidět, že by se morčík snažil nějak tlačit a nešlo mu to. To by nás napadlo. V pelíšku, který jsem mu dávala na noc čistý, ráno několik bobků měl. Nikde jsem nečetla, že by zanesený anální vak mohl mít tak fatální důsledky. Možná byl příčina úplně někde jinde, ale stejně si vyčítám.Snad někomu tahle zkušenost pomůže, mě určitě tahle diskuse pomáhá moc.
  30.12.2018 11:27Luci222
  Radeko - to je smutný, když jsem to četla málem jsem se rozbrečela. Kolik mu vlastně bylo ? A jak jsem jmenoval?😢😢😢😢
  - - - - -
  Promiň neuvědomila jsem si že je to tam napsaný kolik mu je i jak se jmenuje
  30.12.2018 12:36mad
  Radeko: Je nám líto tvého morčíka, byla to asi nějaká dietetická chyba, kterou si ani neuvědomíš. O tom svědčí netvarovaný trus, který posmrtně vyšel z uvolněného konečníku. Nedávno jsem měla asi stejný problém, ale spravilo to pár kapiček Sab Simplexu. Taky pak morčík vykadil netvarovanou a docela zapáchající hrudku a už je v pořádku. Ono je dobré, jakmile vidíš, že nekonzumujou, hned nasadit dietu = nepodávat žádnou zeleninu, nic kromě sena a zkusit to kapičkami zvládnout. Pak nasadit pár granulí RodiCare Basic, které je dobré mít doma. Většinou to dopadne dobře.
  30.12.2018 13:38Molik
  Tygrinka: supity supity, to je hezke 🙂

  Veronika: máme to stejne, Teddy je ochoceny, drapky taky stříháme bez problemu, krásně drží, jen proste odchyt z klece neni nekdy jednoduchy, taky musim odebrat domecky, a beru ho jednou rukou pod zadeckem a druhou držím pod předníma tlapkama.
  Beru je z výšky, jinak to nejde, klec máme ve výšce a otevřeny cely vrch
  - - - - -
  Radeko: to me moc mrzi 😢

  To me nekdy nenapadlo, ze kdyz mu neco trci z analniho otvoru to nejak čistit, to se musi?' Kdyz mu tam trci seno, tak ho vyndam, ale nijak necistim
  - - - - -
  Nebo zkontrolujete jim ho nejak?
  30.12.2018 16:06Reny
  Kdysi zachráněnému Albíčkovy táhne na 8 rok :-) jeho album https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=25064
  30.12.2018 18:49Kájka
  Reny: Užasní -ten věk a tak... pěkné, spokojené morčátko -díky Tobě.
  Přeju, ať se daří, ať jsou morčátka u Tebe nadále spokojená a hlavně zdravá. A aŤ se neděje, aby přibývala -z důvodů, že je někdo nechce, odloží, vyhodí...
  Tobě přeju, také hodně štěstí a zdraví! :-) A světu víc takových dobrých lidí.
  - - - - -
  Oprava: úžasné - ...
  - - - - -
  S dětma nechápeme a před Vánocema jsem zase smutně koukali na ty 3 páry morčátek , které jsou tady v "adopci" (už asi rok), že je nikdo nechce :-(
  30.12.2018 21:38Reny
  Kájka - děkuji a morčátkům i dědečkovy Albíčkovy vyřídím :-)
  30.12.2018 21:46Molik
  Reny :věk opravdu nadherny, klobou dolu, vic takovych hodnych lidi 🙂
  - - - - -
  Kajka: je to hrozne smutne, takovym lidem bych to oplacela stejnou ne-li horší minci, chudaci zvířátka, tvoreckove, kteří se neumi branit
  31.12.2018 11:47kukuba
  Dobrý den, tak se tady zase hlásím asi po 7 letech. Moje morče Sam nás dnes v cca v 10 opustil. Měl nádor, kterého jsme si bohužel všimli až pozdě. Život si myslím, že měl moc hezký a dožil se krásného věku osmi let. Všem přeji zdravé a dlouhověké morčíky. Ať vám dělají radost i do nového roku. Ten náš už se 2019 nedožil, alespoň si na něho 31.12. pokaždé vzpomeneme. :))
  31.12.2018 12:27IjaSv
  Reny - gratulace Albíčkovi k úctyhodnému věku, třesu mu tlapkou. Tvoje péče je zázračná.
  Tobě přeji do nového roku hodně zdraví a spoustu síly na péči o ty drobky které zachraňuješ.
  Díky za tvoji péči o nalezence a zachráněnce.
  - - - - -
  kukuba - vzhledem k dožitému věku je vidět, že se u tebe měl nádherně a prožil krásný a spokojený život. Já jsem před dvěma měsíci musela sama nechat uspat holčinku 9let a tři měsíce z důvodu neurologických obtíží. Níže píše Reny o osmiletém Albíčkovi. Mám radost, že je tu více chovatelů i mazlíčkářů kterým se morčátka dožívají vysokého věku.
  - - - - -
  Všichni přispívající

  - dovolte mi popřát všem do nového roku hodně zdraví a spokojenost nejen krmičům a pečovatelům, ale i těm čtyřnohým chlupáčům i naháčům.
  31.12.2018 12:40Romana 17
  Dobrý den. Máme cca týden šeltii....už se pěkně rozjedla. Teď se chci zeptat na něco jiného....koupilo jsme ji pelech...takovou velkou papuči. Je v něm hrozně spokojená. Problém je v tom, že si do něho i čura a je potom ze spodu mokrá. Vždyť, když ji vytáhneme, pelech vysušime. Chci se zeptat, jde jen o kosmetickou vadu, když je mokrá ze spodu, nebo ji to může způsobit i zdravotní problém? Snažím se vysusit vždy, ale v noci apod.to není možné 😂. Nerada bych ji ho brala, je tam fakt spokojená....Divím se, že ji to nevadí....Je to nějaký problém, nebo je to jen takové naše prasátko? Díky za rady.
  31.12.2018 15:52Ehrena
  Hodně štěstí a hlavně zdraví do nového roku 2019 všem dvounohým i čtyřnohým!
  Ať se všichni máme v tom nadcházejícím roce lépe než v tom, který právě končí!
  - - - - -
  A co nejméně smutných zpráv tady na diskuzi.
  31.12.2018 16:40Kytička
  Také vám všem přeji do nového roku jen to nejlepší, hlavně zdraví, štestí, radost, klid a spokojenost. Vám i vašim zvířecím kamarádům. :-)

  Reny, zrovna jsem tu před pár dny Albíčka zminovala :-), tak at se mu ještě dlouho dobře daří. A vám též, jste pro nás morčecí inspirace :-)

  Kukuba, je mi morčíka líto, ale určitě se u vás měl náramně dobře. Kéž se moje morčinky ve zdraví dožijí také tak požehnaného věku.

  Romana 17, to je super, že morčinka už baští. Ano, jsou to opravdu prasátka, moje se také vykadí, vyčůrají a pak si do toho lehnou. Já je mám na hoblinkách, takže to proteče dolů a čistím jim klece často, takže v mokru nejsou. Pokud vyjímečne počůrají textil - ručníky, které mám na patrech atd, tak je prostě vyperu. S tou papučkou je to asi trochu složitější, dala bych na spodek pratelnou vložku a vyměnovala bych jen tu. Celou papučku prát jednou za čas, dle potřeby. Ono je také možné, že čůrá do ní, protože je u vás teprve týden a je to její hlavní útočiště a nechce ještě být moc mimo ní. Až se víc rozkouká, bude lézt víc po ubikaci a určitě si na to najde i jiné místečko. Hodně čůrají pod seníkem, nebo v rozích. A jak psal Zbyněk, také se přimlouvám za pořízení partačky :-).
  - - - - -
  Jak tu včera psala Kájka o těch adopcích tady v diskuzi napravo, jak to s nimi je? Jsou vůbec ještě aktuální? Právě mám pocit, že jsou tu celou dobu, co jsem se tu zaregistrovala a nejsou nijak aktualizované. U některého je napsáno, že jsou v dočasce, ty ostatní jsou kde? Říkala jsem si, že pokud jsou už tak dlouho dobu někde ubytovaní, že by to pro ně možná ani nebylo dobré se znovu stěhovat, když už jsou zvyknutí ...
  31.12.2018 16:55Zbyněk
  Reny: nádherný věk! Gratulujeme s holkama:)

  A všem přejeme všechno nej do Nového roku
  31.12.2018 17:08Kájka
  Přeju všem dobrým lidem + zvířátkům do nového roku hlavně hodně zdraví! (nebo alespoň, ať je lépe).
  Protože to je štěstí v životě. Ostatní buď je nebo není... (mnohdy především podle toho jaké si to uděláme, takové to máme)
  - - - - -
  A pokud možno -hodně klidu (v duši) a radostí v životě.