od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Únor v roce 2018
 • Zobrazuji 304 zaznamu.
 • 1.2.2018 11:54mlety_kmin
  Dobrý den,

  včera jedné princezně zjistili lehký nález na plicích a začínající přerůstání stoliček. Dostali jsme Ronaxan 20 mg na infekci dýchacích cest a po přeléčení se máme hlásit na broušení zubů.

  Až do včerejška naprosto normálně jedla - je sice možné, že o něco míň než obykle (není v kleci sama, takže těžko říct), ale váhu má stabilní a o jídlo se vždy hlásila v první lajně. Po příjezdu z veteriny ale úplně ztratila zájem. Máte někdo zkušenost, že by to mohlo souviset s těmi antibiotiky? Probiotika samozřejmě dáváme.

  Mohlo by to být od těch zubů, ale podle mého názoru by se to nestalo takhle skokově a navíc ze zkušenosti morčáci s trochu přeroslými zuby zájem o jídlo mají, byť toho ve výsledku třeba moc nesní.

  SVČM: to je imho takový nešvar, kluci mi to dělají, když se snaží probourat za holkama a holky sem tam bez zjevného důvodu, možná když chtějí ven (v kleci mají zábavy dost a ven chodí pravidelně).

  Lenonka: to zní docela jako plíseň

  Evans: souhlasím s tím, že by se měl někdo kouknout, zda nemá cysty. Neděje se to vždy, ale pokud je cysta hormonálně aktivní, tak může srst vypadávat.
  1.2.2018 15:44sarik
  mne samice se narodilo miminko ve 2 hodiny
  - - - - -
  muzu to mali všit do ruky
  1.2.2018 17:29Pomoc!
  Dobrý den, dneska jsem si všimla, že má moje morčátko na tvářičce velkou, patrnou bulku. Boule je tvrdá a morče dost bolí...Prosím o jakékoliv informace.
  Děkuju
  1.2.2018 17:38Ehrena
  Pomoc, s tím musíš jít na veterinu, co nejdříve, oni určí, jestli je to absces nebo nádor nebo něco jiného. Pokud je to bolestivé, tak nejspíš absces, je to potřeba rychle řešit.
  - - - - -
  sarik gratuluju. Pokud je miminko v pořádku, můžeš ho vzít do ruky, na chvilku.
  1.2.2018 17:59Pomoc!
  Ehrena- Ona má bulku relativně velkou a pokrytou srstí.....
  1.2.2018 18:51Ehrena
  Pomoc, to bývá v obou případech.
  1.2.2018 19:47Pomoc!
  Hmm.......je to absces.......prý ji bud utratí, nebo operace...:(
  1.2.2018 21:12Freya_01
  Pomoc! : utratit? proč proboha, je to jednoduchý zákrok. moje nejmenší holka jej má taky za sebou a vyléčila se raz dva a že byl absces obrovský, ani nezvedla čelist. rozhodně doporučuji operaci.
  1.2.2018 22:03Veronika5
  Pomoc: Hele a nechceš zkusit jinou veterinu, když se tam k tomu postavili takhle? Absces je u morčat celkem častá věc, a nikdy jsem neslyšela mluvit o utrácení, pokud se to nějak šeredně nezkomplikuje! Takové vyjádření od veterináře by mě teda pěkně naštvalo a rozhodně bych na ten zákrok běžela jinam - teda jestli ti na tvém morčátku záleží!
  2.2.2018 01:45Ehrena
  Pomoc, absces je u morčat poměrně častý a je to rozhodně lepší diagnóza, než nádor, a i ten se dá operovat, u nezhoubného s dobrým výsledkem, a u zhoubného např. u nás to morčeti prodloužilo život o více než rok, šlo už o skoro sedmiletého morčíka v době operace.
  Rozhodně to stojí za to.
  2.2.2018 10:54Pomoc!
  Ona to má dost vážné.......
  - - - - -
  Nevím, je to jedna z nejlepších veterin v Praze...
  2.2.2018 11:34Jezzabell
  Pomoc! Mně takhle bulku pokrytou srstí měl Marsellus, tak 4měsíce zpět. Za dva dny to vyrostlo doslova do švestky. Letěla jsem na veterinu (taky v Praze, u nás H-vet v Měcholupech), doktor si ho tam rovnou nechal a odoperoval to. Myšáka jsem si večer vyzvedla vyholeného, zeleného a zašitého a dnes se mi po bytě prohání jako rybka!
  Dej mu šanci na život, a neutrácej ho, dokud to morče samo nevzdá, je šance velká! Hlavně v případě abscesu- i velkého!! Právě proto se to musí operativně odstranit co nejdřív, aby mu to neprasklo! Pak by byl průšvih..
  2.2.2018 11:46Pomoc!
  Jezzabell- Nikdy bych morčátko nedala utratit, za dva týdny jde na operaci, snad to zvládne :)
  2.2.2018 11:51mlety_kmin
  Pomoc, souhlasím s ostatními, že by morčátko mělo dostat šanci. Nech ho zoperovat co nejdřív, i kdyby to v nejhorším případě dopadlo špatně, budeš vědět, že jsi udělala vše a že dostal šanci žít. Absces je nejčastěji v kůži/pod kůží a pokud se včas ošetří, je to povrchová kosmetická věc, byť to může vypadat děsivě.

  (Btw. o nejlepší veterině bych opravdu nemluvila, pokud ti doporučili ho rovnou utratit, to by vet který morčatům trochu rozumí fakt neudělal. Můžou být třeba dobří na psy a kočky, ale morče je něco jiného.. bohužel málokterý vet dokáže přiznat, že to není jeho specializace, nemá zkušenosti, apod.
  - - - - -
  Pomoc, nechceš zkusit ještě jiného doktora, který by měl čas dřív? Dva týdny je šíleně dlouhá doba, zvlášť pokud to morčátko bolí. Často se stává, že od bolesti přestanou jíst a pak už jde o dny, ne-li hodiny. Nemluvě o tom, kam až může za tak dlouho absces prorůst.
  2.2.2018 12:06Bauli
  pomoc
  Naprosto souhlasím s mlety-kmin.Nečekat! A už vůbec ne dva týdny!
  Proč nezkusíte H-Vet a p. doktora Valeše.
  Mám s ním jen dobré zkušenosti a určitě by operoval dříve!!
  Jinak držím palce ať vše dobře dopadne.
  2.2.2018 12:59Jezzabell
  pomoc! Taky bych se dostavila k Valešovi, má dnes zrovna operační hodiny:
  http://hvet.cz/ordinacni-hodiny
  Na rovinu tam odpoledne zajeď, že se mu to takhle zvětšilo a že ti jinde dali tak strašnej termín. Vysvětli jim na recepci, že se bojíš, že to může do té doby prasknout (a myslím, že ááž za 14dnů to fakt do té doby rupne). Doktor je moc vstřícný, a podle mě půjde hned a bude to hotové, morčík si oddychne;) Ale v takovém případě bych dlouho nečekakala. 14dnů je strašně dlouhá doba, morčátko to bolí a jak to praskne dovnitř, máš po něm
  2.2.2018 13:49Zbyněk
  pomoc1: dva týdny čekání na operaci s takovým abscessem na tvářičce? A jinak jsi normální a zvířata netýráš?
  2.2.2018 14:48Ehrena
  Zbyněk, spíš nechápu toho veterináře.
  Vždyť to přece musí vědět, na rozdíl od nás - pacientů.
  2.2.2018 14:55Ashara
  Veronika5
  Mám plastbox od Ferplastu a napáječku mám uchycenou zvenčí na provázek - normálně jsem těmi otvory na drátek protáhla provázek, udělala jsem to trochu volnější aby se mi s napaječkou manipulovalo pohodlně, ale to že je nalpaječka trochu šejdrej morčicím vůbec neva, a drží to doře :-) a napaječku mám určitě menší než půllitrovou, a vůbec to neva. Mrkni na fotky
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=7063&id=33977
  - - - - -
  EDIT ještě dodávám že prodávají i samostatné držáky na pítka, ale to by v kleci asi zbytečně zabíralo místo, to je spíš tak do výběhu :-) http://media.mediazs.com/bilder/living/world/green/stojan/na/ptko/0/800/345747_lw_green_flaschenhalter2_0.jpg


  Já uvažuju jestli nevyzkoušet tenhle seník, mám ten rozkládací krmelec, ale dámy si zvykly lézt nahoru, protože žrát seno vleže je přece to nej... Jenže ho skoro vždycky zvrhnou.
  http://media.mediazs.com/bilder/living/world/green/stojan/na/ptko/0/800/345747_lw_green_flaschenhalter2_0.jpg
  - - - - -
  Ten poslední odkaz měl být tento http://media.mediazs.com/bilder/living/world/green/senk/6/800/345699_lw_heuraufe_6.jpg
  2.2.2018 15:44Veronika5
  Ashara: vidíš, tak to je taky řešení... U toho stojanu co posíláš by mi ani nevadilo že zabírá místo, ale čekala bych, že ho spíš zvrhnou. Co se týče seníku, my máme tohle https://obchod.kralici.cz/p2838-trixie-dreveny-stojan-na-seno.aspx , taky koukni na fotky jak to vypadá v praxi. lezou do toho minimálně, vždycky tam tu otýpku co užmoulám tak jako svrchu zapíchnu a žerou to co nad tím dřevěným. Na ležením to asi pohodlné není, takže s tím problém nemáme.
  2.2.2018 18:51terousek
  Dnes se v naší CHS od Terinky narodily dvě teddičky: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34262
  2.2.2018 23:31Pavel1
  Prosím, čím dokrmovat morčecí miminka? Morčice asi nemá dost mléka.. Děkuji za rady
  2.2.2018 23:39Houhou
  Pavel1: přeposílám info od zkušenějších: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mimca_II
  3.2.2018 00:46Ehrena
  Pavel1, https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#umely_odchov
  - - - - -
  http://skinnyvelvet.cz/index.php/rady-a-navody/17-qborisovkaq
  - - - - -
  To je klasický původní recept na Borisovka, tu bych doporučila spíš než mléko pro koťata atd.
  3.2.2018 11:17Pavel1
  Moc vám všem děkuji..
  3.2.2018 17:16judistka12
  Dnes jsem objevila morčátku na břiše bouli velkou cca 3 cm, praděpodobně abces, nechápu jak jsem to mohla přehlédnout, každý den ho přitom beru do ruky, zítra jdeme na Veterinu, mám z toho strach :/ zas to určitě budou řezat bez narkozy, ona by teda asi pro něj ani nebyla dobrá je mu už přes 6 let
  - - - - -
  každé morče co jsem měla, mělo vždy ten blbý hnusný abces, dá se tomu vůbec nějak předejít??
  3.2.2018 20:46Ehrena
  judistka12, my zase absces neměli nikdy, zato už vícekrát jsme měli různé nádory, a asi bych za absces měnila.
  A narkózu mi používá vetka i na sedmileté morče.
  3.2.2018 22:00Jilll
  Dobrý večer,
  chtěla bych Vás poprosit o radu. Morčata chovám už mnoho let, ale s podobným případem jsem se ještě nesetkala. Náš sameček (4 roky, mám ho od narození a nikdy dříve nebyl žádný problém) cca poslední měsíc kouše plastbox. A když píšu kouše, tak opravdu s extrémní intenzitou a vytrvalostí. Neustále má k dispozici seno i vodu, granulky od Versele Lagy (Cavia Complete), 7 druhů zeleniny denně, párkrát do týdně nějaký pamlsek (kousek ovoce, bylinky, větvičky). Myslím, že nijak tedy nestrádá. Chodí na procházku po bytě cca 2x denně po půl hodině (sám si pak "řekne", kdy chce domů). Mimo jiné ho baví dívat se na televizi (od malička). Věnujeme se mu dle možností, řekla bych víc než dostatečně. Plastbox má navíc v místnosti, kde se stále něco děje (když jsme doma samozřejmě). I světla má dostatek. Zkoušela jsem místa, která okusuje, potřít dle návodu směsí octa a vody, ale vůbec to nepomohlo. Už jsme opravdu zoufalí, dokáže takto hlodat opravdu intenzivně a hlasitě. Nemáme ho kam jinam přemístit a z neustálého hlodání jsme už pološílení. Vedle v plastboxu máme jeho maminku, která však z důvodu jeho velké dominance musí být od něj oddělena (je na to ale zvyklý od malička, nejedná se o žádnou změnu). Napadá někoho, co by mu mohlo chybět nebo alespoň jak mu zabránit v tam zběsilém okusování? Mockrát děkuji za každou radu.
  - - - - -
  Ještě bych ráda dodala, že vypadá zdravě (nevšimla jsem si žádného zdravotního problému ani bolestivosti jakékoliv části těla). Je velmi čilý. Nevšimla jsem si žádné jiné anomálnie v jeho chování, krom níže zmíněného okusování.
  4.2.2018 06:15bába
  Jilll
  nejsem odborník, ale moje holky, musí dostat denně větve jabloní, v létě nechtějí,ale v zimě hlodají jak o život už snad spořádaly půl menšího stromu.
  4.2.2018 08:21judistka12
  Ehrena: já jim dávám docela dost hrubé seno, tak to asi bude tím :(, protože každé morče co jsem měla, mělo abces, teda jedno mělo také nádor na zadečku a to je jak říkáš vůbec neštěstí..jakou narkozu ti Vetka dává? inhalační?
  4.2.2018 08:22mlety_kmin
  Jilll, mně tohle dělá sameček, když má klec vedle holek. Maminka má Maminka, prostě cítí samice a příroda volá :) Zkuste si na chvilku dát jinam (kde na ni neuvidí ani ji necítí) a hned uvidíte. Jinak mě napadá akorát pořídit kamaráda, morčata jsou společenská zvířata a život o samotě jim fakt moc nesvědčí (ovšem pokud by tam byla v blízkosti samička, tak nevím, zda by se dva kluci snesli).
  - - - - -
  * maminka nemaminka
  4.2.2018 08:43Bubla
  Dobrý den chtěla bych se zeptat přivezla jsem si morče ze zverimexu (před 1 měsícem) měla nejspíš svrab a je možné že se to vyléčilo bez veterináře???
  4.2.2018 10:51Jilll
  moc děkuji za rady. Vyzkoušíme nonstop přísun větviček. Pokud by to nezabralo, vyzkoušíme i to oddělení od jeho maminky (které by bylo u nás celkem komplikované, jelikož nás dost limituje malý byt). Jen s tím pořizováním kamaráda by byl asi problém. Především vzhledem k jeho velmi dominantní povaze. Pokud by ještě někoho něco napadlo, budeme rádi. :)
  4.2.2018 11:21Tygrinka
  Pomoc!: Někdy absces roste pomaleji, někdy je to rychlovka. Také jsem kdysi čekala na operaci týden, kdy mezitím myšák dostal atb, aby byl pokrytý, než se to fikne. Takže původní termín byl odhad veta, ale je nutné reagovat na realitu. Pokud to roste rychle, je nutné zákrok co nejdřív. Atb jsou nutností, některý vet dává orální, můj vet má i nějaké injekční, co mu účinkují několik dní. Nevím, odkud jsi, ale mám dobrou zkušenost s veterinou na Bílé Hoře - mvdr. Herzigová, a kliniku MVDr. Naxery - přímo pan doktor Naxera. Naxera nemá inhalační narkózu, ale zase umí pracovat s injekční, takže takto jednorázově je to pro morčíka jedno, pokud není příliš starý.
  - - - - -
  judistka12: Absces může být opravdu rychlovka na dva tři dny. Tobě bych doporučila veterinu na Bílé Hoře, mají inhalační narkózu, a pokud není absces hluboký, dědouše jen přispí, aby ho to tolik nebolelo. Za 20 minut bude čilý. Je samozřejmě možné, že i pan doktor Naxera by našel nějaké šetrnější řešení, aby morčíka nemusel přispávat, což je ve vyšším věku zvířete prostě vždy riziko. Anebo to vyřízne rychle bez zbytečného trápení. Zkus si veteriny obvolat, oni ti poradí.
  Osobně se mi stalo, že těsně vedle odooperovaného abscesu se udělal do týdne další, takže druhá operace, a vše dobře dopadlo...
  - - - - -
  Bubla: V žádném případě. Chce to veta, resp. léčbu svrabu. Ať už injekcí nebo spot-onem za ucho. Ono dávkování u mimin je trochu jiné než u dospěláků. Je možné, že nějaká chovatelka v okolí by ti mohla pomoci, protože bude mít k dispozici spot-on. Ale lepší je, aby morče viděl vet a abyste léčili to, co morče opravdu má, a neléčili to, co morče nemá - někdy se plíseň může projevovat jako svrab v počátečním stádiu.
  4.2.2018 11:55judistka12
  Tygrinka: bohužel Prahu mám daleko :( šla jsem na Vetrinu která má otevříno i v neděli, doktor si ho tam nechal, má ta pejska na operaci a pak půjde na mé morčátko...já kráva se nezeptala jakou narkozu mu dá, mám šílený strach :( ještě když tam je chudáček zavřený v přepravce sám Ještě mě vyděsil tím, že to může být tumor a že ho po odstranění může bud sešít nebo dát nějaké svorky, neumím si představit že by mělo 6 leté morčátko sesvorkované bříško..brrr
  - - - - -
  doufám, že to dobře dopadne
  4.2.2018 13:29Ehrena
  judistka12, my měli vždycky inhalační narkózu, jen kdysi dávno při první operaci morčete u nás byla klasická, a to tedy tehdy dopadlo špatně, ale jestli to bylo díky narkóze, nevím. Taky šlo o skoro 7leteho morčíka s nádorky na bříšku, vet to odhadl na nezhoubné, ale kdo ví. Nijak to nezkoumali.
  - - - - -
  Jinak ty svorky myslel vet asi jen než mu to sroste, místo stehů. Ale zkušenosti s tím nemám.
  Držím palce.
  4.2.2018 13:59judistka12
  Ehrena: já doufám, že mu dá inhalační narkozu když je takhle starý, jsem fakt husa hloupá, že jsem se nezeptala, to čekání je děsný.. oni předávají morčátko ještě když spí nebo už vzbuzené?
  4.2.2018 15:42Ehrena
  judistka12 , nám zatím vždycky probuzené. Po inhalační narkóze mě často udivilo, že morče vypadalo úplně fit, jak kdyby mezitím žádnou narkózu a operaci neprodělalo.
  4.2.2018 15:52judistka12
  Ehrena: já si myslím, že mýmu dal klasickou :/, byla jsem tam v 11 a říkal, že má dělat psa a mé morče a že zavolá večer, kdyby mu dal inhalačí narkozu, tak si myslím, že bych tak dlouho nečekala až do večera :(
  4.2.2018 16:42Ehrena
  judistka12, kdysi tady na diskuzi byla debata, jestli je lepší inhalační nebo klasická narkóza, a některé letité zkušené chovatelky preferovaly klasickou. Neboj,jestli doteď byl morčík v kondici, tak to snad zvládne.
  4.2.2018 17:47judistka12
  Tak to byl nádor..nechápu jak jsem to mohla přehlédnout, morčátko je fit, žere v pohodě, Vet říkal, že mu píchnul ATB, ale domů mě žádný nedal, já myslela, že po takovém zákroku se dostávají ATB ne?
  4.2.2018 19:23Kikina123
  Zdravim,kdyz sadite seminka psenice na ,,travu,, davate to do hliny nebo na hlinu ty seminka?Dekuji za odpoved
  4.2.2018 21:22Garf
  judistka12:praxe na veterinách jsou různé, ale mě třeba bylo řečeno že nejdřív se dělá na sálech tzv. čistá chirurgie a pak až ta "špinavá proto měl možná předost pejsek, jak jste psala. Jinak my jsme při abscesu měli atb celková a teda i na doma a čistili jsme 2x denně ranku po abscesu, vyplachovali hypermanganem a mazali atb mastičkou a co 2 dny docházeli na kontrolu...Morčák to měl pod krkem, otevřené a bylo to docela hrozné, a trvalo dlouho, než se to zbavilo hnisu a vyčistilo...:-(
  - - - - -
  aha, tak teď čtu, že to byl nádor, tak s tím zkušenost nemám...
  4.2.2018 21:24Ehrena
  Kikina123, teď asi před týdnem či o něco víc jsem zrovna sela, do misky cca 10cm na výšku jsem dala hlínu (výsevní substrát,), rozmíchaný s trochou hoblin (místo písku), nasypala hrst semínek a trochu promíchala s horní vrstvou hlíny. Zalila a udržuju od té doby mírně vlhké na parapetu okna, vnitřním, a už ji mám tak 15cm vysokou. Dvě misky velikosti jako od masa (baleného). Ještě nechám trochu povyrůst, pro 6 morčat je to jak malina. :)
  4.2.2018 21:24judistka12
  Garf: já právě na tu ránu nedostala vůbec nic a mám i strach, aby si pak nekousal morčík stehy, šla jsem k jinému Vetovi jelikož můj neordinoval a tak se poradím ještě raději s tím mým vetem co doporučuje, tenkrát přd 6 lety, když mému již zesnulému morčíkovi vyčistili abces a on nedostal žádné ATB, tak pak do 2 týdnů umřel, sice se ted jedná o nádor, ale i tak si myslím, že by ty ATB měl mít na dýl
  4.2.2018 21:30Ehrena
  judistka12, jak kdy, přijde mi, že jak u kterého veta.
  Někdy jsme měli atb. i na doma, někdy dostal morčík jen injekci tam a na doma už nic. Mohla to být i ta s tím prodlouženým působením. Nikdy mi to podrobně nevysvětlovali.
  4.2.2018 21:35judistka12
  Ehrena: a jaké zkušenosti s tím máš? co třeba ty stehy, nekousali si je? no myslím si, že ty ATB nejsou na škodu, když se berou společně s nějakými probiotiky
  4.2.2018 22:07Ehrena
  judistka12, když to sečtu, my měli operace se stehy na břiše u 4 morčat, dvě starší si je nekousala, dvě mladší ano. Nejmladší v době operace 5měsíční Matýsek si je komplet sám vytahal, naštěstí až po cca 7 dnech, kdy už měl ránu srostlou. Vetovi nenechal ani jeden steh, ušetřil mu práci. :)
  4.2.2018 23:02Janina.Pepik
  Dobrý večer, mám dotaz. Máme asi zhruba 3měsíčního kluka morče a když ho máme v náručí, tak nás počůrá. Teď to nám udělal i 3krát za sebou. Co to znamená? Máme ho mít jen chvíli u sebe a pak dát zase do klece?
  5.2.2018 05:39judistka12
  Ehrena: tak snad bude moudrý a nebude to ted vykusovat :) přežili tvoje morčátka takové zákroky? tomu mému to prý dělali v lokální anestezii tak proto byl tak čilý, píchnul mu Metacam na bolest, tak uvidíme až injekce odezní.
  5.2.2018 07:53Ehrena
  judistka12, jak kdy. První operovaný morčík u nás - to už před hooodně lety - zpočátku nevypadal špatně, ale horšil se a přes veškerou snahu do 14 dní odešel. Tehdy jsem se zařekla, že už žádné další morče operovat nenechám, že je to zbytečné trápení a kdyby něco, nechám je raději uspat. Ale ani ne po roce nato jsme řešili veliký nádor na krku u našeho Oranžovky, tehdy taky věk skoro sedm let, a moje rozhodnutí nechat ho uspat dostalo trhlinu, čím víc se blížila ta chvíle, kdy to bude nutné. Nakonec mne vetka přemluvila, abychom to zkusili, a dopadlo to výborně, morčík hned po operaci aktivní, baštil a po týdnu byl úplně OK. Co ovšem bylo špatné, udělali rozbor nádoru a byla to rakovina, takže prognóza nejistá, bohužel se mu metastázy dostaly na plíce, ale problémy přišly až po dalším roce, který tu s námi ještě v pohodě byl, a to už mu bylo skoro 8 let. Od té doby jsem to bez operace nevzdávala nikdy, pokud byla trochu naděje. Výsledky byly různé, cysty u sedmileté morčinky a močový kámen u sedmiletého morčíka dopadly špatně, další operace dopadly dobře.
  Kdy jdete na kontrolu? Můžeš si nechat napsat nějaká analgetika proti bolesti, kdyby měl morčík problémy, my je teda použili jen u těch horších případů, u těch lepších jsme je snad ani nepotřebovali.
  5.2.2018 08:06judistka12
  Ehrena: jdeme na kontrolu až za 10 dní na vyndání stehů, já včera večer napsala svému Vetovi ke kterému chodím o tom případu a že jsme nedostali nic domů na mazání ani ATB, tak uvidím co mi napíše, asi by to chtělo něco i na tu bolest ať tolik netrpí ty první dny, sice píchnul Metacam, ale nevím jak dlouho účinkuje. Zatím je veselý a všechno baští, tak snad to bude na dobré cestě.
  5.2.2018 10:00Barunka007
  Ahoj ... dnes jsem si všimla že moje nové morče má na zadku bílé tečky... nevíte co to tak může být?
  5.2.2018 13:11ratonito
  Je pravděpodobné, že dvě morčata starší jednoho roku, submisivní samice + dominantní vykastrovaný samec se v pohodě seznámí a budou spolu moct žít, nebo raději nepokoušet.
  5.2.2018 15:40Ehrena
  ratonito, v tomto směru (samec + samice) jsem zatím nováčkem, ale nevím, proč by to nemělo fungovat. Já mám teď tři dvojice, 1. starší hodný samec + vykastrovaná mírná samička, 2. mladý samec + vykastrovaná dominantnější samička, 3. hodný, ale děsně splašený vykastrovaný samec + malinko dominantnější samička, u všech to vypadá na naprostou spokojenost.
  - - - - -
  Věkově s výjimkou nejstaršího samce (6 let) jsou ostatní skoro stejně, od 1,5 do 3 let.
  - - - - -
  Jo, a seznámení u všech proběhlo naprosto v pohodě. U holky a kluka je to brnkačka. Aspoň u nás tedy.
  5.2.2018 16:53Jezzabell
  Tak jsme zase na veterině, Wolfík stále čůrá krev, stále naříká. I přes léky na bolest, atb..Uhličitan vápenatý se usadil do dalšího šutru, blbé je, že je přesně tam, co ten před měsícem:(
  Bere léky, které pomáhají zastavit jeho tvorbu, ale ještě nenaběhly, i když je to téměř týden..
  Přitom kluk je čilej jak rybka, řádí ve výběhu, poskakuje po osiřelém Bártíkovi (který mu to i trpí), slupne co se mu dá, ukázkově pije! Ale začíná to vypadat na půlnoční expres..Skoro se za týden bojím na kontrolu jít:(
  5.2.2018 17:55judistka12
  Ehrena: tak jsem obepsala všemožný Vety kvůli těm ATB jestli je doporučují brát či ne, ale nikdo se k tomu nechce vyjádřit, že to je prý práce jiného Veta.. a ted jsem morčíkovi ješte nahmatala pidi bouličku kousek od očička, doufám, že to je jen nějaká zvětšená uzlinka :/
  5.2.2018 18:30Kájka
  judistka: Do toho fakt jiný vet raději nebude mluvit, když nevidí morčíka a neví, co tam bylo a jak to vypadá. Praxe je taková, že někde dávají anitbiotika třeba i jen pro sichr (preventivně).
  Injekční antibiotika můžou být i depotní (účinkovat i několik dní), tak buď v klidu. Chápu, že se snažíš porovnávat, ale to takhle nejde (jiná situace, jiné zvířátko,...)
  Přeju, aŤ je morčík brzo fit!
  - - - - -
  A kdy máte jít na kontrolu?
  - - - - -
  Jezzabel: Chudák Wolfík :-(
  Přeju, ať je brzo líp! A čím to je, že se mu to takhle tvoří?
  - - - - -
  Judistka: Aha, čtu -na kontrolu za 10 dní.
  Ta injekce na bolest -to je tak max. na 1 den.
  5.2.2018 19:01judistka12
  Kájka: Vet říkal, že mu píchnul ATB Norodine a že účinkují 2-4 dny, já bych právě raději ty ATB měla pro sichr abych byla v klidu, bez nich mám špatné zkušenosti :/ také jsem se dozvěděla, že ten Vet není moc dobrý a o to víc mám strach, jestli to provedl dobře. Měla tam být původně dokrorka, která rozumí morčatům, ale bohužel nedorazila.. Na kontrolu máme jít až na vyndání stehů a to je příští středu.
  - - - - -
  Vypadá, že ho to nebolí, ale určo to musí trochu cítit, jídlo žere jak divý, jen se mu nechce moc pít
  5.2.2018 19:09Kikina123
  Ehrena
  Dekuji za radu,snad uz mi to vyklici ...
  5.2.2018 20:22Ehrena
  judistka12 , to se asi opravdu nedá porovnávat, ale za sebe musím napsat, že u nás ta morčata, co tu operaci a hlavně pooperační období nezvládla, byla hned po operaci horší, co se týče jídla, chuti do jídla, a i pohybu.
  Jestli ti morčík takhle dobře jí, bude to snad dobré.
  5.2.2018 20:27judistka12
  Ehrena: jí pěkně, jen není vidět u pítka, ale tak dávám mu vodnatou zeleninu abych do něj nějak dostala vodu
  5.2.2018 20:31Ehrena
  Jezzabell, to mě mrzí, ale taky bych doufala, že to zvládne, když i při těch problémech je takhle čilý a při chuti. Ale co s tím dalším kamenem, to ho znovu čeká operace?
  - - - - -
  judistka12, to já některé z našich morčat nevidím u pítka skoro vůbec, a některá naopak pijou víc, to je normální.
  5.2.2018 21:00judistka12
  Ehrena: jasný, asi to moc prožívám :)
  5.2.2018 23:12Jezzabell
  Ehrena: Ano. (je to mj. další čtyřka finančně, JEN ta operace, kde jsou léky, a další rekonvalescence, sledování, léky na bolest, atb..)
  Doktor říkal, že "házet flintu do žita je předčasné, že operaci určitě přežije i po měsíci, je silnej. ALE.
  Jestli se nezastaví další usazování uhličitanu vápenatého, který se z těla nevyplaví sám, je to jen opakování agónie. A viděla jsem ten jeho vážný výraz ve tváři!
  Proto mu ten týden dal, nejsem dnešní:(
  Hledám jakoukoliv pomoc, snažím se!! Ale před chvílí byl ve výběhu. Měl po pár hodinách znásobenou dávku léků na bolest, naříkal nahlas bolestí, a cákance krve po celé pleně..
  6.2.2018 01:45Tygrinka
  judistka12: Pokud to byla nekomplikovaná operace, atb dostal injekčně, na bolest jen něco dočasně. Můj vet také pokryje myšáka injekčně a vše vždy v pohodě. A to už operoval i 2x očko, jedno s nádorem. Když má ránu zašitou, tak ta většinou ani moc nebolí za den dva. To nebolí ani člověka. A trocha bolesti není na škodu, udržuje zvíře víc v klidu. Spíš hlídat stehy, v případě kousání nasadit límec a hlídat ránu, protože někdy může kousat z důvodu, že je tam něco v nepořádku. Někdy ovšem vykouše stehy jen tak, protože mu tam prostě vadí. Ale měla sem myšáky po kastraci, jeden si popotáhl jeden steh, ale ostatní nechal na pokoji, druhý myšák si toho vůbec nevšímal a za stehy si ani netahal.
  Pokud se ti jeví myšák jinak zdravě, žere, apetit roste přiměřeně úlevě po zákroku, přiměřeně chodí, tak bude vše v pohodě.
  - - - - -
  Maximálně bych si došla na nějakou veterinu pro trochu sirupu proti bolesti na dva tři dny. Pro jistotu.
  6.2.2018 07:53judistka12
  Tak mě odpověděla jedna Vetka, že po takovém typu zákroku je potřeba ty ATB ještě dát, tak mě tím akorát zas rozviklala :/
  6.2.2018 15:46Ehrena
  Nemáte někdo zkušenosti s hoblinami German Horse Span Classic?
  Jde mi o to, jaké jsou, jemnější či hrubé?
  Poslední jsem měla značku Profibed a ty se mi zdají moc velké a hrubé.
  6.2.2018 15:47Kájka
  Judistka: Možná bych na Tvém místě vetovi otevřeně řekla, že náš obavy (špatné zkušenosti) a že by jsi pro klid raději chtěla přidat ATB.
  Jinak -pokud je morčík čilý a pěkně baští, tak myslím, že ho nic netrápí a je to na dobré cestě. a asi by bylo zbytečné cpát do něho analgetika. Někdy se dává Metacam apod. nejen proti bolesit, ale třeba hlavně proti zánětu (působí i protizánětlivě),ale to asi váš morčík nepotřebuje.
  6.2.2018 15:48Ehrena
  Předtím jsem měla Happy Horse a ty byly dobré.
  - - - - -
  To patří ještě k tomu mému dotazu.
  6.2.2018 18:25uj uj
  Ehrena:
  German Horse mám teď, jsou sice hezky jemné, ale jsou dost prašné :-( Nevím, jestli jsem narazila na nějakou horší várku, ale načala jsem třetí pytel a prachu je i v něm dost a dost :-( Dodělám ten čtvrtý a budu shánět jiné...
  6.2.2018 18:35judistka12
  Kájka: Metacam dostal hned po zákroku, dnes jsem byla u vetky ke které pravidelně chodím, tak jsem ji to vše vysvětlila, mrkla na morčíka a vypadá to prý pěkně uff, jen atb už nenasadila, jelikož tamty účinkovali podle ní jen do včerejška a když je den pauza tak už je nedoporučuje nasadit když pěkně papá a je hravý :)
  6.2.2018 19:39Ehrena
  uj uj, a odkud je kupuješ, a v jakém balení? Já je našla přes Bazoš a jsou za 250,- to 20kg balení. A v Praze, takže pro mne osobní odběr, čili žádné dopravné. Tak to asi zkusím.
  Brala jsem dříve hobliny od truhláře, ale poslední dobou má samé z dřevotřísky, takže nic pro nás. A je fakt, že ty kupované, co jsem měla, Happy Horse a pak Profibed, byly proti těm od truhláře krásně bezprašné.
  6.2.2018 19:43LB
  ratonito: a co se vam stalo s druhou samickou...? :/

  Jezzabell: teda chudacek Wolfik...:( ...drzim palce, at se to vsechno brzo zlepsi
  ...ted me napadla mozna takova blbost - nemuze to byt moc tvrdou vodou?
  6.2.2018 20:24judistka12
  Také bych potřebovala nějaké info o levných hoblinách, 10 let jsem si je hoblovala sama na hoblovce, ale pak jsem tam neštastnou náhodou strčila prstík a od té doby taky kupuji.. ve zveráčích to je děsně drahý, zatím kupuji 18 litrové balíčky za 21 kč , ale je toho děsná spotřeba a ted když koukám, že jsi sehnala za 250 kč 20 kg tak je to parádní cena bez poštovného teda
  6.2.2018 20:40prozatím bez registrace
  Já kupuji pro koně 20kg cena od 270 - 330 záleží na eshopu, bezprašné, bez spor a plísní. Happy horse 20kg 310kč najdete na Heureka.cz
  7.2.2018 09:09uj uj
  Ehrena: našla jsem také nějaký inzerát (tuším to tu propagoval i Zbyněk), byl 20 kg pytel za 200,-, pán zřejmě rozprodával nějaké zbytky, vyzvedla jsem si je sama.... ale hrozně moc práší :-( jinak jsem měla Tierwohl, Allspan a kdysi dávno i Alpenspan, všechny tyhle byly skvělé a bezprašné. A taky hledám na bazarech nebo čekám na akce v e-shopech :-)
  7.2.2018 11:13prozatím bez registrace
  Inzerátů o prodeji hoblin je několik, ale ta práce s přesíváním a prach je pak všude, kdo ví, kde to bylo uskladněné, no... nechtěla bych je. Brala jsem z pily zadarmo a bylo to o ničem, obsah balíku skoro 2/3 piliny a prach. Po čase se mi do toho dala havětˇa šlo to na hnůj. Těch 20kg je opravdu hodně, balík je tak napěchovaný, že je musím dolovat. Jinak razím heslo: nic není zadarmo, koníčky stojí peníze.
  7.2.2018 11:47Jezzabell
  A kolik jste ochotní do těch 20kg hoblin investovat? Protože beru Perr Span už nějakou dobu (co mizel Allspan) a nemám žádný problém s prašností. Vozí mi je teda z Východních Čech kurýr, což je + 150Kč za dopravu. Ale mám to do baráku, takže bez problémů s ohledem na ten kvádr;) A narozdíl od posledních dodávek allspanu, kde se zhoršili s kvalitou právě co do prašnosti, tyhle jsou fakt dalece lepší. A jsou měkoučké, když je napěchuji do klece.
  Jsou lehce hrubší jak allspan, ale právě proto neprášej. Zrovna dnes mi dorazily, a jeden balík jako druhý. Beru je za 330,-Kč. Coož mi příjde slušná cena. doprava je holt doprava..
  7.2.2018 14:13Garf
  Když už je tady řeč o hoblinách, koukala jsem, že Profibed má nové stránky a zmizel eshop :-( Před Vánocema jsem se zásobila, ale na věky to nevydrží, nevíte náhodou někdo, zda eshop obnoví?
  7.2.2018 14:27Zbyněk
  uj uj: Zbyněk to vyřešil prostým a účiným způsobem - koberečkama:) Jedna sada v kleci na noc, ráno myši do výběhu, výměna sady a sušení původní. Jednou týdně praní. Ušetřím skoro sedm tisíc ročně na podestýlce a holky mají teplo zespodu. Pravda - na tmavém není vidět případná krev, ale výběh mám uvnitř bílý a už se mi to vyplatilo
  7.2.2018 14:37Ehrena
  Garf, já je na podzim koupila poprvé a za pár dní poté, někdy v říjnu myslím,mi přišla na mail zpráva od nich, že do ledna nebudou fungovat. Ale je únor a pořád nic, jak jsem koukala na jejich stránkách.
  Tenkrát na podzim jsem to sem i psala.
  - - - - -
  EHRENA
  Kdo odebíráte hobliny Profibed přímo od výrobce, přišlo mi upozornění, že mají mít do konce roku a možná ještě začátkem příštího odstávku, ale prý vyřídí ještě objednávky došlé do 13. 11. 2017. Tak jedině ještě rychle objednat do toho 13.
  - - - - -
  Jinak pokud jsou v obchodech (nevím, v obchodech nenakupuji hobliny), tak asi brzy vymizí taky.
  - - - - -
  Zkopírováno z archivu 5.11.
  7.2.2018 14:37Jolana3
  A mohu se zeptat, kde jste koupili koberečky pro morčaky? Jeden čas jsem brala z ikei, ale už dlouho nemohu narazit na koberečky, které by byly fajn do klece.
  7.2.2018 14:54Ehrena
  Kopie mailu Profibed

  3. 11. 2017, 15:28
  uctarna@profibed.cz uctarna@profibed.cz
  Komu:
  info@profibed.cz
  Odstávka eshopu PROFIBED
  Vážení zákazníci, obchodní partneři,
  Vzhledem k technologické přestávce na výrobní lince bude provoz eshopu dočasně přerušen dne 13.11.2017 a obnoven počátkem roku 2018.
  Tato situace nás mrzí, nicméně objednávky do 13.11.2017 budou všechny vyřízeny a odeslány. Maximální počet na jednu objednávku je omezen na 10 ks.
  Děkujeme Vám za vstřícnost a trpělivost.

  PROFIBED S. R. O.
  Český výrobce přírodní bezprašné podestýlky
  CZ-790 61 Lipová-lázně 109

  E-mail: info@profibed.cz
  Mobil: +420 732 762 203
  www.profibed.cz
  7.2.2018 16:17judistka12
  Zbyněk: to máš, ale morčíky naučené na záchod ne? já když dám ručníky či koberečky, tak můžu každý den měnit a prát
  7.2.2018 17:36uj uj
  Zbyněk: já vím, že už jsi nějakou dobu "koberečkář" :-) Já kombinuju hobliny a koberečky a v našem případě se to maximálně osvědčilo. Hobliny jsou tam, kde mají myši schovávačky a kde čůrají. Samozřejmě občas pokropí i ten koberec, to stačí vyprat jednou za měsíc. Spotřeba hoblin je u nás tři balíky (20 kg) German Horse na rok... takže poslední rok mě na podestýlce stál 600,- Kč :-)
  7.2.2018 17:56ratonito
  LB: ale nic, má se čile k světu ;-) Ale na FB, na stránkách Reny, dávala jedna paní inzerát, že vymění kastrovaného kluka za holku. A naši kluci by celí nadšení vyměňovali Myšičku, protože je zlá na Čumáčka. Že by se jí třeba s klukem žilo líp. Ale paní se už neozývá, tak je to jedno.
  7.2.2018 21:14Zbyněk
  Koberečky: úplně nej doporučuji chlupatou podožku do koupelny, s porézní gumou dole! Ta nemá chybu a rychle schne. Já mám z Tesca bavlněné podložky mae in India, ale mizerně rto schne. Do jara mjusím pořešit jiný materiál. Ale odstřižek koberce poslouží také dobře! A pod to přebalovací podložku
  7.2.2018 21:43Nelly a bulvik
  Prosim rekne mi tu nekdo jestli morce mam krmit obilnou smesi nebo granulemi (bezobilnimi)
  8.2.2018 08:39Garf
  Ehrena: děkuji. No začátek roku už proběhl, ale nějak jim to teda nefrčí, tak doufám, že vystačíme, než to uvedou do provozu...
  8.2.2018 09:28Martina4
  Tak zítra to budou dva týdny od operace naší morčecí holky, která měla nádor a cysty a nějaký hnis v děloze. Už jsem jí přestala dávat antibiotika a léky na bolest. Žere dobře sama, ještě sem tam dokrmujeme, je aktivní, dokonce i panáčkuje, když slyší šustit sáček se žrádlem a čerstvé trávy a pampeliškového listí by se mohla doslova užrat. Problém je v tom, že stále nemůžeme dosáhnout toho, aby se jí ta váha držela. Vážíme docela pravidelně a po odstranění nádoru samozřejmě výrazně ještě ztratila na váze, tak jsme ji vykrmili na 670g, ale když jsme v práci, tak zase něco zhubne, takže teď má kolem 626-638g (mění se to).. Už nevím jak dosáhnout toho, aby se jí váha aspoň udržela. Na veterině paní doktorka říkala, že to chce čas, když si vzpomene na to, co jí musela z toho břicha vyoperovat a hlavně, že nehubne. No nevím jestli se to dá brát jakože hubne, když se jí ta váha pořád mění nahoru a dolů. Kdyby nežrala tak to pochopím, ale takhle fakt nevím co dělat. Byla na samotce a už se začala dožadovat pomocí pískání, že nechce být sama, tak jsem ji vrátila zpět k naší druhé samičce. Ta je ovšem trochu dominantnější teď a odhání ji od žrádla, takže je pořád hlídám. Ale je vidět, že je s ní spokojenější. Jaké máte zkušenosti s rekonvalescencí? přibíralo vám morče hned po operaci? Děkuji za odpověď..
  8.2.2018 10:25mlety_kmin
  Martina4 - já souhlasím s tím, že to nějakou dobu trvá, než se váha ustálí, tím spíš, že má po takové operaci trochu rozhozené i hormony.. osobně si myslím, že kolísání váhy v rozmezí cca těch 50g během dne je normální i u zdravého morčete, záleží, jak jsou zrovna najezené atd.
  - - - - -
  rovnou přispěju i dotazem - máte nějaké tipy, jak rozpapat morče po broušení stoliček? už od minulého týdne jsem dokrmovala stříkačkou, protože po atb na plíce nejedla, pak jsme atb dobrali, trochu se rozjedla (pondělí) ale včera byla ještě na broušení zubů. včera byla ještě trochu grogy a jedla celkem normálně, ale dnes měla sice obrovský zájem a rvala mi jídlo z ruky, ale pak k tomu jen čuchla a šla pryč, takže jsem dala snídani raději zase ze stříkačky, abych měla jistotu, že aspoň něco snědla, než se vrátím z práce. ale ráda bych ji přinutila začít trochu kousat..
  8.2.2018 11:41LB
  ratonito: aha...:)
  se holky mezi sebou moc neshodnou...?
  ty nase teda taky nejsou uplne extra kamosky - si rikam, ze jeste, ze jsme poridili tak velkou klec - kazda ma svoji pulku, vzajemne se toleruji, ale laska az za hrob to urcite neni...:)
  - - - - -
  koberecky: my jsme se postupne dopracovali k naslednemu: uprostred klece koberecek, na koncich klece zachodky (pres celou sirku). U kazdeho wecka indivindi senik a indivindi jehla se zeleninou, protoze kdyz mely jeden vetsi senik dohromady, tak hodne curaly pod nim.
  Wecka prohrabneme, popr. vymenime cca 1x za 2 dny a koberecky menime 2x tydne.
  Koberecky mame takove ty vazane, podlozky pod ne nedavame...
  8.2.2018 16:07ratonito
  LB: ta Myšinda Čumáčka furt prohání, nakrucuje se, drnčí, klofe do něho, že kolikrát v rohu brečí... A kluci ju za to nemají rádi.
  9.2.2018 06:05Tygrinka
  ratonito: A to necháte stále samečka v takové nepohodě? Proč je neoddělíte, když to evidentně nefunguje?
  - - - - -
  Martina4: Maroda bych nechávala cca půl dne v klidu na samotce, aby se dožrala, pak dávala do společnosti, když jí to svědčí. A do společného dávala více misek, více hromádek s krmením, aby se nažraly obě. Pokud by bylo půl dne moc, tak oddělit na pár hodin večer, a pak zase vrátit do páru. A přidala bych ovesné vločky.
  - - - - -
  mlety_kmin: Obvykle to chce jen čas, pár dní dokrmovat vlažnou kaší, než se zhojí podrážděná tlamka. A samozřejmě nabízet vše krájené, strouhané.
  9.2.2018 14:18mlety_kmin
  Tygrinka: díky, je jasné, že to pár dní po takovém zákroku není v puse žádná hitparáda, asi jsem jen chtěla uklidnit :) připadá mi, že jímoc zkrátili horní řezáky a nemá teď uplně pod kontrolou to soukání jídla dovnitř, každou chvíli se ksichtí a většinou pak něco vyplivne. Tak snad to doroste dřív, než zbytek zubů znova přeroste.
  10.2.2018 02:55Tygrinka
  mlety_kmin: Jestli má mezi předními mezeru jako kráva, tak je jasné, že bude mít problém s příjmem potravy. Někdy se může stát, že zkrácené zuby jsou i citlivější. Ze zkrácenými předními mírně dorostlými se morče už skoro normálně nažere, jakmile přijde na fígl, jak si podat krmení. Proto musí být seno v hromádce, krmení strouhané, krájené, také na hromádce, aby do ní mohl kousnout s otevřenou tlamou a něco zachytit jazykem. Klidně zkus i kaši na talířek, má morčata ji dlabala s chutí. Někdy morčeti vyhovuje tvrdší (mrkev) strouhaná na malých okách a měkčí (jablko) na velkých okách, některému je to jedno a zvládne vše na velkých okách, chce to zkoušet a nabízet. Asi teď nedá papriku a okurku se slupkou, ale strouhanou okurku bez slupky, jablko, krájený salát, listy a natě by zvládnout mělo. A suché vločky také. Hlavní je, že zkouší, byť zatím plive.
  - - - - -
  A pokud suché vločky zatím nedá, tak zkusit pár dní máčet a nabízet rozmočené. Anebo zamíchané v té kaši.
  11.2.2018 11:24Barunka007
  Ahoj, mohla bych se zeptat? Dokáže 4-6 týdní sameček oplodnit 5 měsíční samičku? Předem děkuji za odpověď
  11.2.2018 11:48Beranek
  Zdravím.
  Mám takový zapeklitý problém a doufám, že mi s tím tady někdo pomůže. Stalo se vám někdy, že jste naletěli? Mám rezervované 4x křečíky za 500 kč. 10.1. odešla celá částka z mého účtu. Naposledy se mnou komunikovala 22.1. (psala email). Nevíte někdo prosím, jak z ní peníze dostat? Křečíky si ze stránek smazala, jakoby je už prodala někomu dalšímu. Evidentně to nebude úplně seriózní chovatel... Kdyby se jednalo o pár korun, ale 500 kč je pro mě docela dost. Můžete psát i do sz.
  11.2.2018 13:23Ehrena
  Barunka007, když se mu poštěstí, může. Samečekse má správně ve 4, maximálně v 5 týdnech věku od samičky oddělit. Pokud nejde o vysloveně podvyživené mimino.
  11.2.2018 14:41Smirny
  Barunka007: ano, jak píše Ehrena, může k oplodnění samičky dojít. Nenechávat je spolu.
  11.2.2018 16:08Barunka007
  Smirny: Šli jsme mé Fanny koupit kamarádku. Když jsem přijela domu šla jsem čistit klec a nechala morčátka ať se seznámí. Pak když jsem je šla zkontrolovat tak nové morče bylo na ni. Nechala jsem je tam cca 5-10minut.. myslíš že ji stihl oplodnit?
  11.2.2018 16:22PavlaS
  Barunka007: no tak to je téměř 100%
  11.2.2018 17:20Jezzabell
  Ehrena: jsem si vzpoměla, jak Jules, coby 3týdenní prcek zkoušel šplhat a drandit po mamince:)) Kanec je to dodnes;) Objede co mu stojí v cestě, jen když mu to správně "voní pod nos".
  11.2.2018 18:32Kájka
  Barunkas: Ty jsi koupila morčecí kamarádku (samičku) a potom jsi zjistila, že to je sameček nebo jak to bylo? Pokud to je sameček, tak to samozřejmě mohli stihnout. Jeslti bude z toho určitě březí jisté není, to jentak nezjistíš (až časem).
  11.2.2018 21:14Smirny
  Barunka007: byla by oplodněná jen pokud u ní byla zrovna říje ( cca vždy po 16ti dnech na několik hodin). Mohl na ní jen zkoušet naskakovat. Ale to zjistíš až časem tedy. Samice rodí po cca 60 - 70 dnech..
  12.2.2018 15:32Barunka007
  Kájka: ano tak to bylo
  - - - - -
  Smirny: Dobře, děkuji moc
  - - - - -
  a mohu se ještě zeptat? Jak poznám že je březí?
  12.2.2018 17:17Jezzabell
  Ahoj všem, kdo nám fandí s Wolfíkem po operaci močáku. Před týdnem nám byl po třech týdnech diagnostikován přesně v těch samých místech, kde doktor operoval kámen nový:( Strašně rychle se zavápňoval..a uhličitanem vápenatým, podle rozoru kamene.
  Dostává už přes 14dní léky na odvápnění.
  Dnes jsem s ním byla na kontrole a upřímně jsem se plížila jak had, aby nebylo nejhůř. Wolfík sice strašně vřískal, ale sono prokázalo, že se kámen přestal zvětšovat!! A taky od minula přestal průjem. Bral skoro tři týdny atb a bylo to jak na houpačce, dva dny průjem, den dobrý a dokola..Nakonec probiotika neprobiotika jsem mu vysypala od všech kluků z papučí bobky. Za dopoledne bobky zmizely a průjem se srovnal:). Teda, přestal brát i atb, ale pomohly mu kluci;).
  Wolfík je velký bojovník, zdlábne, co se mu dá do klece, už si vyskočí i do papuče, nebo panáčkuje na zadních, když přiběhne Jules nebo někdo z výběhu! Od operace nabral 40g!
  Tak za 14dnů jdeme na kontrolu, snad nebude třeba operace a pokud ano, bude to už v rozumném odstupu. Léky na odvápnění by měly kámen rozbít, nebo by aspoň neměl narůstat.
  Wolfík už se dekuje, když mě vidí, co 4h ho proplachuju urologickým čajem, cpu do něj každé ráno léky a ob den céčko. Pořád nějaká stříkačka s něčím fujtajbl v tlamě! Teda mimo Meloxidylu na bolest, to mi skoro urve stříkačku z ruky a tahá jako správný závislák;) Ale jsou moc potřeba, dává mu to zabrat. A to jeho naříkání je strašné i pro mě, protože pro něj nemůžu udělat víc.
  12.2.2018 17:45Kájka
  Jezz.: Ráda čtu pozitivní zprávu. :-)
  Wolfík je šikula. A Ty taky ,-) děláš pro něho hodně.
  12.2.2018 21:13Smirny
  Jezzabell: doporučuji morčíkovi podávat RodiCare uro. A pak zeleninu fenykl (ty bílé hlízy), je to dobré jako prevence. Mělo by rozpouštět kameny v močových cestách, alespoň napomáhat..
  - - - - -
  Barunka007: že je březí se dá poznat přibližně za čtyři týdny, když se zvětší bříško, takové boule zespodu a ze stran bříška. Do čtyř týdnů se většinou poznává špatně, kdo neví, jak přesně hmatat..
  12.2.2018 21:33Jezzabell
  Smirny: Díky moc, na fenyklu mi kluci doslova vyrostli, mají ho právě pro jeho skvělé účinky, co to je možné (osobně z něj i panička zbožňuje studené saláty), nejlíp co nejvíc se zelenými střapci, po těch jedou!;)
  - - - - -
  Kajka: nejhorší je ta bezmoc, kdy mi tu naříkáaž uši přecházejí a nemůžu pro něj udělat víc! Je to srdcervoucí, jen čekat. Ale snažím se, i lidi kolem pomáhají, každá rada je ze zlata! A čím víc nápadů a rad, tím víc pomoci;) Samozřejmě s konzultacemi doktora!
  12.2.2018 22:29Ehrena
  Jezzabell, taky jsi mne potěšila zase jednou lepší zprávou.
  Držte se!
  12.2.2018 22:52Jezzabell
  Ehrena: Wolfík doma aplikoval Bártíka jako ohřívacího kolegu:) Když jsem mu ho šupla "na uklidněnou" k němu do klece, tak se přes něj zavěsil- no vypadalo to jako šála přes rameno!, tak se na něm prohříval zespodu. Bártík teda držel, klobouk dolů!!
  On byl i vystresovanej z cesty, tak kdo by rád cestu na veterinu a pobyt tam, že. Tak se jen vyčerpaně pověsil přes něj a oba drželi jako sochy. Muselo ho to bolet, ale to teplo zespodu, živočišné teplo, a taky přítomnost Bártíka, pro něj v tu chvíli hodně znamenaly, to bylo vidět. A Bártík se ani nehnul;) Je moc hodnej;) Později mu vymlaskl z misky všechnu okurku;)
  Chodím doma po špičkách, abych mu dopřála klid, musí strašně zkoušet. Když vidím a nejen pod mikroskopem, ten šutr a ty bodliny do živé tkáně, tak se bojím už i nadechnout, fakt.
  12.2.2018 23:06Ehrena
  Jezzabell, já ho obdivuju v tom, že baští. U těch našich s kameny jakmile se objevily problémy, byl hned konec s jídlem, dokud nebyl kámen venku.
  13.2.2018 07:21Zbyněk
  Ad Wolfík: pragmaticky řečeno, bohužel tenhle vrh se příliš nepovedl. Jeho sestřička je po smrti, pravda - blbostí chovatele, který se nechal zkušenými přesvědčit, že první neúspěšný porod je normální a druhý obvykle vyjde dobře. Nevyšel a odskákala to i samička. Nikdy si tuhle chybu neodpustím a to i přes skutečnost, že jakmile samička zjistila, že je opět březí, tak se rozzářila, jak žárovička a od té doby vesele poskakovala po pokoji, jak šťastné mimino. Anio jedno mládě se po porodu nekojilo, přestože maminka měla mléka dost. Musel jsem s nimi být tři týdny na mateřské, aby přežili. Pak z nich vyrostli statní a spokojení jedinci, ale je prostě a jasně vidět, že tam problém byl a je. Wolfík je bojovník a Jezzabell nasadila ještě navíc čistící bylinku, která určitě také hodně pomohla. Ale normální to u jeden a půl ročního samečka není. Nedivil bch se u osmilletého důchodce, že mu ledviny selhávají, ale tady je to jasné. Doufejme, že už to bude jenom lepší. Ještě máme v záloze čínskou medicínu, protože cpát do samečka dost ohavné odvápňovací prášky není žádný šlágr:/
  13.2.2018 11:40Katjusa
  zbyněk-jak řikam samička vždy po porodu pozna že mimča jsou špatne proto je odmita krmit a i přes dokrmovani v budoucnu se to projevi a člověk s morčikem stravi na veterině ,morčik je na operacich a bere leky,k čemu takovy život...muj nazor
  13.2.2018 13:04Zbyněk
  Katjusa: jenomže ona je neodmítala. Naopak - byla dobrá maminka, pečovala o ně, nastavovala cecíky, ale zřejmě neměli sílu sát, nevím. Stříkačku ale tahaly pěkně. A Fríduška pak tahala mamimce cecík ještě asi do dvou měsíců:)
  K čemu je takový život? Morčí je jinak čilý, veselý, pobíhá a cpe se. Předpokládáme, že léky nebude brát pořád, hodláme to prostě nějak vyřešit. Utrácí se apatické, potravu odmítající morče, ale ne vitální samec, který má momentálně nějaký problém.
  13.2.2018 14:00Kájka
  Sdílím Zbyňkův názor (i argumenty)
  - - - - -
  Katjusa: Mám navíc názor (i osobní zkušenost), že dobrý veterinář to řekne na rovinu -zda to má smysl a nebo ne, případně později, když u ne...
  Veterinář (i páníček) se dívají i do budoucnosti (jde o prognozu). Ano, někdy to je nejisté nebo se zatím neví. Přece jentak někdo "neodepíše" vitální zvířátko.
  - - - - -
  Opravdu vím, o čem píšu. Ale nechci se moc rozepisovat.
  Já jsem to jednou musela udělat... pomoct milovanému zvířátku naposledy -odejít v klidu, bez trápení. Ale i to byla pomoc (euthanasie). Dokud byla šance, tak jsme bojovali. Potom mi to doktor jednoho dne řekl, že už ne...
  :-((
  13.2.2018 14:07Jezzabell
  Katjusa: k čemu je takový život?! No, tomu říkám "selekce"..a nemám k tomu slov

  Naštěstí to není případ Wolfíka. Byl maminkou opečovávanej a ONA se snažila, co jí síly stačily. Tady to bylo naopak, mimča zlobila s příjmem potravy. A rozjela se postupně a pak to už šlo.
  Muselo se jim prostě pomoct. A pokud vidím jen trochu šanci, tak i kdybych jim to (ve zdraví a bez bolestí) protáhla o jakýkoliv čas na zemi, tak to udělám a nebude mě mrzet ani minuta a peníz na veterině! Protože to dělám s láskou k němu.
  Dnes je to měsíc, co jsem musela nechat uspat Houmíka a derou se mi slzy do očí bolestí v srdci, když si vzpomenu, jak už nemohl a vzdal to sám..Ale Wolfík je statečný bojovník, baští, běhá, povídá s kolegama přes klece, prohání osiřelého Bártíka, tady to stojí za to, aby se mnou byl dál;)
  13.2.2018 17:19LB
  jezzabell: to jsou bezva zpravy...!
  a je dobre, ze ty i Wolfik bojujete...!
  13.2.2018 17:22CHTOMIC
  Ahoj :) , mám takovy problém. Původně jsem měla 2 morčeci sestřičky Kikinku a Albinku, ale před půl rokem Albinka umřela. Tedka je Kikinka sama a vůbec se nechce hýbat, nevím jestli je to spojený s věkem (je ji 6 let) a nebo s tím že nemá s kým běhat. Před tím, když byly obě morcatka ,tak taky nebyla žádný sportovec a je to straspytlik, tak vždycky běhala za Albinkou a jen když se jí chtělo, nejraději se schovala pod pohovku a tam zustala. Tedka když ji dám ven ,tak stojí na místě a pokukuje kolem a většinou si pak někde lehne. Tak mě napadlo, že bych ji pořídila novou kamarádku. Ale nevím, jestli by ji Kikinka snesla. Je celkem dominantní. A nevím jestli bylo vhodny k ní dát mladatko, 1 roční nebo 3 a více roční samici. Nebo by byla taky možnost ze jeji nečinnost souvisi s vekem a v takovem pripade, jestli by ji nebylo lepsi nechat samotnou. Celkem bojím, jak by nového člena snesla nebo aby Kikinku nějak neobtěžovala. Opravdu nechci, aby Kikinka byla nešťastná. Prosím o radu. Predem dekuji za odpověď
  13.2.2018 17:24LB
  a chtela jsem se zeptat - asi blby dotaz - jak moc jsou "lidske" viry nakazlive i pro morcata?
  Strihla jsem si ted "plnotucnou" chripku, kdy jsem nekolik dnu nemohla ani poradne vstat z postele a dojit si na wc. Tak to byly holky mimo pole pusobeni mych viru. Nicmene ted uz se pohybuju po celem byte, ale podle toho, co jsem kde vycetla, tak jsem pravdepodobne porad infekcni a bojim se, jestli holky nemuzou neco chytit...?
  13.2.2018 19:33MarrieM
  Prosim, mate nekdo zkusenost s dopasovanim noveho kamarada pro 4 lete vitalni morce - samecka? Bohuzel, celozivotni partak nam umrel a nechceme mit jedinacka. Dekuji moc
  13.2.2018 19:44Zbyněk
  CHTOMIC: já bych se zkusil domluvit s nějakou CHS na zapůjčení vysloužilé důchodkyně podobného věku. Mimino nemusí babičce sednout, když bude příliš divoké. Řada CHS má na dožití samičky a bude ráda, že jedna přejde do nového domova. Udělal jsem to kdysi podobně a nelituji:) Když si hllky sednou, zůstane u vás, když ne, zkusí se jiná.

  LB: obvykle nejsou, lidská chřipka většinou morče neskolí. Klidně dej vitamíny tak tři dny po sobě, jako prevenci a víc bych se tím nestresoval
  13.2.2018 20:25Jezzabell
  LB: specielně jsem se na to ptala veterináře, s chřipkou, virozou a vším prskavým a kašlavým. Prý to od nás morčata nechytí;) Taky jsem na tom byla totiž kdysi tak a starat se o ně v roušce mi přišlo trochu divný:)..
  Děkuju;)
  13.2.2018 20:55IjaSv
  MarrieM - ke staršímu samečkovi pořídit jedině maličkého samečka po odstavu. To je nejjistější varianta, i když zdejší zkušení chovatelé samečků by mohli vyprávět :). V období dospívání se to i pak může, ale nemusí vyhrotit.
  14.2.2018 08:24Garf
  Katjusa: tyto názory uplatňuješ i na lidi? Když matka v porodnici nemá mléko, nebo dítě nechce pít, tak by měla nechat dítě zemřít, protože příroda to tak chce? Nebo se tak chováš jen ke zvířatům, protože to je jednoduché a levné a není tam není taková trestní odpovědnost...? Opravdu nemám slov....:-(
  14.2.2018 08:58Katjusa
  je tak to jsem blbě pochopila se omlouvam ja myslela že nechtěli sami pit
  - - - - -
  garf- jak mužeš zrovnavat ditě s morčetem
  - - - - -
  a v přirodě to samice poznaji že je mladě nemocne...
  14.2.2018 10:12mlety_kmin
  LB, před dvěma týdny jsme morčindě léčili infekci na plicích a podle veterinářky je potřeba dávat pozor i na lidské viry. Logicky jsem ten bacil musela přinést já nebo přítel, protože jiná morčata nemocná nebyla a s žádnými jinými do styku nepřicházíme. Za mě rozhodně better safe than sorry. Samozřejmě není možné se od morčat v době nemoci uplně izolovat, ale já sama se s nimi snažím aspoň moc nemazlit, umývat si ruce atd.

  CHTOMIC: Nedávno jsem řešila podobnou situaci. Ke 4,5leté samičce jsem pořídila normálně mimino a nelituju. Starší samička je od té doby jak vyměněná. S původní parťačkou žily takový hodně klidný život dam středního věku, samé jídlo a povalování. S malou teď ale i starší samička začla běhat, skákat, zkoumat, neustále jsou obě aktivní. Může se samozřejmě stát, že až malá doroste, tak nastanou nějaké mocenské spory a taky, že za čas budeme řešit podobnou situaci znova, až starší samička odejde, ale podle mého názoru to má i tam mnohem větší naději na úspěch než seznamování starších samic, tam je podle mě stres z nastavování hiearchie mnohem větší.

  Garf, morčata miluju a zvířata obecně mám mnohem radši než lidi, ale srovnávat lidské dítě s mládětem morčete, to je opravdu nesmysl. Stačí zvážit možnosti, jaké medicína nabízí lidem a jaké zvířatům. Bohužel. Souhlasím s tím, že pokud je zvířátko neživotaschopné, tak je sobecké ho udržovat při životě za cenu toho, že se v životě bude jen trápit. Samozřejmě u mláďat je těžké to posoudit, zda jde o drobný problém, který se snadno vyléčí nebo vrozenou predispozici, která bude zvíře limitovat po zbytek života. Sama bych pro záchranu udělala maximum, ale přijde mi hodně nízké nasazovat psí hlavu někomu, kdo je schopný se na to podívat bez lidských měřítek a přemýšlet i v zájmu zvířátka.
  14.2.2018 10:57Smirny
  CHTOMIC: já bych taky k té starší samičce pořídila malou holčičku. Nikdy se mi nestalo, že by se spolu nesnesly, malá se podřídí velké a je to v pohodě. Může se pak stát věkem, že se velitelství ujme ta mladší, ale to už budou spolu kamarádky a žádné cavyky u toho nejsou. Rozhodně mládě "nakazí veselostí" tu starší:-) Zbyněk doporučuje starší, ale tam bych se bála, že si samice již v tomto věku nesednou, můžou se tahat o vůdcovství a být potyčky.
  MarrieM: k dospělému samečkovi bych malého zkusila, ale ať je to určitě mládě po odstavu. Nejlépe, když jde rovnou od mámy k novému parťákovi. Starší si ho "vyučí" a když přijde mladý do puberty, tak již většinou nemá s autoritou staršího problém. Může se stát i výjimka, ale většinou je starší samec a mimino k němu největší jistota.
  - - - - -
  CHTOMIC: jen je nutné počítat s tím, že ta starší samice tu nemusí být již tak dlouho a pak se bude muset k mladší zase někdo dopořídit.
  14.2.2018 12:21Kájka
  mlety-kmin: Dočítala jsi tady tu diskusi?
  -řeč byla především o vitálním morčátku (konkrétně -Wolfík), které má nyní (ne dlouho) zdravot. problém, který se řeší.
  Jo, a jako miminko byl uměle dokrmován člověkem ("mlíčkem"), protože neuměl sát. Ale od počátku šlo o životaschopné zvířátko.
  14.2.2018 12:37Garf
  mlety_kmin: věř tomu, že já nikomu psí hlavu nenasazuju, to jak se tady Katjusa celou dobu vyjadřuje a prezentuje je podle mě při chovu jakýchkoliv zvířat prostě nepřípustné a to, že se ohání matkou přírodou v případě chovu x let domestikovaných a šlechtěných zvířat je k smíchu, nebo spíš k pláči.Bohužel v dnešní době si může pořídit zvíře kdokoliv, ať už má sociální inteligenci jakoukoliv :-( Věřím tomu, že většina z nás, by tady pro záchranu zvířete udělala maximum a bylo - li by to nutné a nebylo východiska, dokázala mu zkrátit utrpení s pomocí veterináře, který je na to kvalifikovaný. Bohužel Katjusa tu několikrát prezentovala, že s morčaty na veterinu nechodí, protože jí "nikdy nemarodí" tedy asi zázrak a z toho vyvozuji, že i mláďata nechá umírat bez pomoci....A to je pro mne zcela nepřípustné a nelidské.
  - - - - -
  A příměrem k lidskému dítěti jsem chtěla poukázat na totální nesmyslnost její argumentace s matkou přírodou...
  14.2.2018 13:12Zbyněk
  Garf: palec nahoru!
  14.2.2018 13:37mlety_kmin
  Garf, Kájka: Není nutné se hned hádat :) jak se tu Katjusa prezentuje dlouhodobě nevím. Diskuzi jsem četla, ale měla jsem dojem, že už se to přeneslo do obecnější roviny. Jestli ne, tak pardooon, no ;)
  14.2.2018 17:14Kájka
  mlety-kmin: Já se ale nechtěla hádat. Já Ti to chtěla jenom vysvětlit (stručně), oč jde (o jaký konkrétní případ). Katjusa tady svůj názor psala už i jindy (nedávno). Alespoň já jsem to pochopila tak, že podle ní Wolfík už od malička (od narození) není normální morčátko, ale slabší jedinec, protože byl uměle dokrmován (místo kojení od maminky) a teď se to začlo projevovat... To je její pohled, názor. Např. já si myslím, že to je nesmysl. Vždyť některá jiná morčátka, která byla jako miminka kojena a zcela OK, mohou stejně tak onemocnět nebo mít nějakou poruchu (že jejich tělíčko nefunguje správně).
  Jinak přešlo to i do obecné roviny.
  - - - - -
  Ještě musím dodat -to by jsi se možná divila, co vše se v dnešní době dělá (jaké jsou možnosti) i ve veterinární medicíně. Zvířátka chodí např. i na rehabilitaci, dochází i k paliativní medicíně. Dokonce se u zvířat dělá i resuscitace. Samozřejmě, třeba v onkologii to není tak jako u lidí.
  U zvířete není problém udělat na veterině CT třeba ten den nebo za pár dní, ale v lidské medicíně lidé čekají na termín většinou několik měsíců. To vím jako zdravotnice. A co se týče možnosti udělat CT u zvířete, tak s tím mám osobní zkušenost na VFU, že žádný problém (i narychlo).
  No, nad tímto zůstává rozum stát. Ale to už jsem docela dost odbočila.
  14.2.2018 18:09Barunka007
  Jak často se vaše morčata čistí?
  14.2.2018 19:37Smirny
  Barunka007: mockrát za den:-) Nikdy jsem nepočítala, ale čistí se dost. Jakmile o sebe morče přestane pečovat, tak se něco děje a něco ho trápí, bolí..
  15.2.2018 06:33Barunka007
  Smirny: Moje taky :D
  15.2.2018 08:28Katjusa
  garf-kdo tu řikal že je necham bez pomoci umřit!!!A k veterinaři nechodim protože je mam zdrave jen před vystavou ted nevystavuju tak nechodim to vše, mimo jine mimča po porodu hned pila jen jedine umřelo ta se neumělo ani postavit samice jej od ostatnich ostrkovala druhy den umřel
  15.2.2018 10:47mlety_kmin
  Kájko, v pohodě :) a představ si, že nedivila. Morčata chovám už nějaký ten pátek, takže o možnostech veterinární medicíny už taky něco vím (mj i na VFU, když už jsme u toho). Přesto bych nesrovnávala možnosti u morčete a u člověka, není to jen o možnostech medicíny jako takové, ale také o komplexnosti a limitech organismu. Každopádně to, že možnosti jsou, je podle mě super v případě problému, který lze řešit a v rámci možností vyřešit s ohledem na zachování kvality života zvířátka, nikoli pro to, aby byly udržováni při životě jedinci, kteří nejsou životaschopní a jejichž člověk se jen nedokáže odprostit od citové stránky věci.
  - - - - -
  Katjusa, jak to děláš, prosím? Také bych chtěla mít zázračně trvale zdravá morčata... :D
  15.2.2018 15:36Kájka
  mlety-kmin: No, já docela žasla, co vše se dělá ve veterinární medicíně. Ale zadarmo to není. ,-)
  - - - - -
  Nymyslím si, že by někdo udržoval při životě životaneschopné zvířátko. Chápu, že se mohou najít i tací jedinci (páníčci), kteří by byli schopní zajít i tak daleko...
  ALE -nemyslím si, že na tohle by přistupovali veterináři. Myslím, že lidem řeknou pravdu, vysvětlí jim to a řeknou jim, kdy to nemá smysl. Možná jsem naivní. To už se ale dotýkáme etických otázek.
  - - - - -
  Myslím, že valná většina z nás by netrápila milované zvířátko -jenom ze sobeckých důvodů. A neprodlužovali mu život zbytečně, když by to nemělu cenu.
  Ale i nevyléčitelné zvířátko může být nějaký čas vitální a spokojené.
  - - - - -
  U některých nemocí (nebo poruchách) to může být i dlouhodobě, spokojené zvířátko, které se raduje ze života a spokojený jeho páníček. To záleží na konkrétním případu.
  15.2.2018 16:34Smirny
  Katjusa: Proč chodíš před výstavou k veterináři? Kvůli veterinárnímu potvrzení? Nevím, jak dlouho jsi již nevystavovala, ale pro info, už není třeba veterina, vypisuje se jen čestné prohlášení chovatele, že je vystavované zvíře bezinfekční, bez parazitů a zdravé. Asi tři roky to už takto funguje:-)
  15.2.2018 18:22Zuzzis
  Zdravím,
  Poradíte mi, prosím, nějaké výstavy na Moravě? Ráda bych se přišla podívat :)
  Děkuju
  15.2.2018 18:54Smirny
  Zuzzis: všechny organizované výstavy se objeví zde: https://www.klubmorcat.cz/vystavy/
  Takže sledovat, přidávají se tam:-)
  16.2.2018 09:56Katjusa
  smirny je to už asi 7 let co jsem na vystavě nebyla
  - - - - -
  mlety kmin-krmim v zimě pořad maji v zimě seno vodu maji pořad ze leniny davam jen mrkev a ruzne odřezky jako jablek okurky zeli salat to co zbye s kuchyně a granule berkel zeleninu pro ně kupuju jen mrkev, přes leto jak je dobre počasi jsou venku v ohradě cely den to jen posunuju ohradu travy je dost večer jdou domu v boxu maji jen vou i seno ktere žerou malo a větve granule nedavam a ani zeleninu nekupuju maji jen odřezky občas suchy chleb.Ano asi nekrmim tak jak je to napsane v zelenem ale mam je zdrave
  16.2.2018 10:25Smirny
  Katjusa: jojo, já si to myslela, že kvůli veterině potvrzení jsi chodila:-)
  16.2.2018 10:33Katjusa
  smirny ,ano no a pak přišlí děti a je konec oufam že ne na dlouho
  16.2.2018 10:56Smirny
  Katjusa: Jojo, jak děti odrostou, tak zase bude čas:-)
  16.2.2018 16:07FialkaLona
  pročetla jsem hygienu, péči o srst, ale nenašla.. Kdysi jsem to někde četla.. Používá tu někdo k péči o srst morčátka olej? olivový, sezamový, lněný....?
  16.2.2018 16:39Smirny
  FialkaLona: za sebe můžu napsat, že nepoužívám. Chovám US Teddy a Švýcarské Teddy. Při dobré výživě a péči, mají srst pěknou samo o sobě, takže olejíčky na srst netřeba. A abych pravdu řekla, tak jsem ani u nikoho na výstavách při povídání neslyšela, že by se olejíčky na srst používali. Občas mažou skinny morčátka, ale chlupáče fakt netuším:-)
  - - - - -
  Ale teď si uvědomuju, že vlastně u dlouhánů možná něco dávají, aby se udělali líp kudrlinky:-) To jsem snad četla kdysi u někoho na webu, kdo choval dlouhánky kudrnaté.
  17.2.2018 13:20Eliska5
  Dobrý den, koukala jsem se na nemoci morčat, ale žádná neodpovídala příznakům mé morčice.Bude to nejspíše tím , že není z žádného chovu. Pořád má hlavu tak nepřirozeně položenou a na straně břicha měla takový jakože kousanec, byla vyhublá, ale to je teď lepší. Nevíte co by to mohlo být?Předem děkuji za odpovědi .
  17.2.2018 15:38uj uj
  Tak už je smutno i u nás :-( Dnes ráno koukám na Olinku, jak to, že nepřišla k jídlu. Seděla v koutě naježená - a měla nafouklé bříško. Večer byla ještě v pořádku a ráno tohle :-( Okamžitě jsme jeli na veterinu, ale přes veškerou snahu to Olinka v půl třetí vzdala :-( Asi se jí to stalo přes noc a na veterinu už jsme dojeli pozdě. Vůbec nevím, z čeho to mohlo být - k jídlu nic nového, ostatní měli to co ona a nic jim není... jo jo, vypadá to na černý rok pro chovatele morčat... a to jí nebyly ještě ani dva roky! Budeš nám chybět, pendOlinko naše bláznivá... :-(
  17.2.2018 15:40Misakulicka
  Zdravim.Mela bych jednu otazecku.
  V kleci mam 2 samicky a jednu bych chtela nechat pripustit. Kdyby se postestilo muze byt pripustena samicka s tou druhou az do porodu?I po porodu?Neudela nic miminkam?
  Dekuji moc za odpovedi
  17.2.2018 16:53FialkaLona
  Misakulicka: Můžou být spolu. Se samcem se to nehodí, protože by ji hned po porodu okamžitě zase nakryl, ale samice nevadí
  17.2.2018 17:23Ehrena
  uj uj, to je mi líto.
  Tenhle rok fakt začíná špatně, a já měla navíc hrozný i ten minulý. Co se chovu morčat týče.
  17.2.2018 17:29Jezzabell
  uj uj: přeji věčně zelenou trávu za Duhovým mostem..
  Jde to tak rychle, když to příjde..Moc mě to mrzí..
  17.2.2018 21:26Kájka
  uj uj: Je mi líto, že Olinka musela odejít za Duhový most tak mladá :-(( Byla to pěkná morčinka.
  Držte se!
  18.2.2018 08:00Ajati
  Milá "uj uj" , - po celou dobu, kdy sem chodím, mám pro Tvé morčinky slabost , opakovaně si na Tvých albech lepším náladu. Přeji moc Olince, aby se měla za Mostem i s našimi bývalými zvířaty dobře....
  18.2.2018 08:08Zbyněk
  uj uj: a zrovna mladá Olinka, ach jo:/ To mě moc mrzí, letos to opravdu všechno stojí za bačkoru - s morčaty. U takhle mladé samičky to musela být nějaká skrytá vada:/ Vyraž do Germánie pro mimino! Oživí partu a tetička se strejdou budou mít pozdvižení! Já jsem také po týdnu neodolal a dovezl prcka, problémy popíšu později.
  18.2.2018 09:39Košík
  Zdravím, máte prosím nějaké zkušenosti s problémy s bříškem. Morčíkovi občas dávám koktejl bio-lapis, protexin profesional a rodicare acut a to 1x za den, když se nám tyto problémy objevují. Morčík se mi při jídel občas začne hrozně ježit a někdy se mu i maličko nafukuje bříško, tak raději dáme espumisan. Občas mi to v něm i jakoby praská. Na veterině jsme byly několikrát a nic se nenašlo jen mi řekli, že má rozházené trávení. Před rokem musel brát atb na močové cesty. Jsou také dny, kdy je vše v pořádku. Hlídám také zeleninu, kterou dostává,aby se nemohl nadýmat. Dostává hlavně mrkev, fenykl, kopr, řapíkatý a normální celer, petržel a papriku. Občas jablíčko. Ale jen mě to jeho bříško trápí. Děkuji
  18.2.2018 10:30uj uj
  Děkuji všem za slova útěchy... Nové mimino určitě bude, už sháním. Tetička Amálka a strýček Domino jsou nějak zaražení a v pelechu je takový neobvyklý klid... Tak až se nám nějaká chlupatá kulička zalíbí, šoupnem jim ji tam :-) určitě pak bude nové album :-)
  - - - - -
  Zbyňku, propána, jaké problémy zas?
  18.2.2018 11:08Ajduele
  Dobrý den, jsou prosím nějaké volně dostupní kapky či mastička na očka pro morčíka. Morčík má často ospalky kolem oček a častěji mu slzí nebo je přizavírá. Tak jestli jo možné nějak ulevit. Děkuji za radu
  18.2.2018 11:15Kájka
  Košík: Možná bych vysadila jablíčko a papriku jen minimálně. I když já dávám papriku morčíkům skoro denně (menší množství) kvůli vit.C. Ale může nadýmat. V jablku je hodně cukru.
  - - - - -
  Ajduele: Tohle bych řešila s veterinářem. Nemusí to být jenom oční problém (někdy to má spojitost se zubama, u přerůstajících kořenů, měla to tak naše králinda -takové jako ospalky). Nech morčíka vyšetřit na veterině, to je to nejlepší, co můžeš udělat.
  18.2.2018 11:32bauli
  Ajduele- na doporučení veterináře jsme kapali morčíkovi kapičky Ocuflash,volně prodejné v lékárně.
  Docela to pomohlo.
  18.2.2018 12:42Ajduele
  Kájka, bauli: když jsem byla nedávno na veterině, tak očka prohlíželi. Prý je má v pořádku a zoubky také. Poradili mi kapat kapičky, ale právě jsem zapomněla název. Možná to budou Ocuflash jako píše bauli. Hrozně rád se váli v seně a to je dost voňavé, tak mě napadlo jestli třeba to nemůže dráždit očka.
  18.2.2018 14:34Košík
  Kájka: Dobře zkusíme tedy jablko úplně vysadit. Má ho maximálně 2x za týden. A papriku tu dostává večer, tak mu ji také nebudu dávat. Jen jeden malý kousek. Jen mě taky napadá jestli není moc jednostranné dávat každý den pouze mrkev, řapikatý celer, fenykl a kopr. Dostává tuto zeleninu každý den. A petržel s klasickým celerem sní jen někdy asi mu moc nejede. Nechci, aby měl zase třeba některých vitamínů přebytek. Ale brokolice, kedlubny a tak se trochu bojím, protože ty jsou asi dost nadýmavé.
  - - - - -
  Má také normální bobky, ale občas se najdu i měkčí takové maličko zmačkané do hrudečky, ale to je vždy tak jeden či dva.
  - - - - -
  Akorát mě někdy opravdu děsí to praskání v bříšku. Protože baští a prázdné ho nemá. :(
  18.2.2018 14:47Zbyněk
  Ajduele: Occuflash je roztok světlíku, předražený asi o tisíc procent, možná víc. Naprosto k ničemu. Na veterině je potřeba očko nabarvit a podívat se, jestli nemá zánět, nebo mechanické poranění. Určitě bych dal na týden Floxal a pokud se očka zlepší, byl tam zánět. Pak týden Maxitrol. Za další bych nasadil komplexní vátamíny - třeba https://www.lekarna.cz/bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml/ tři kapky denně tak týden.
  18.2.2018 15:06Smirny
  Píšu tak všeobecně k tomu nadýmání. Nemělo by se dávat dohromady ovoce, zelenina a granule. Dělá to v bříšku neplechu morčatům. Vždy jen kombinace seno+granule a nebo kombinace seno+zelenina(ovoce). Nedávat zelenina+granule. A nepřehánět to se zeleninou, není to potřeba velké množství, na doplnění vit. C nemusí mít extra velké porce. Jsou z toho často problémy se zuby, přerůstání.. Lidi to myslí pro morčíky dobře, ale morče žere pak zeleninu na úkor sena.. Složení potravy by mělo být: 80% seno, 10 -15% zelenina nebo tráva (tráva neomezeně po navyknutí, ale seno k tomu k dispozici) a pouze 5-10% granule.
  18.2.2018 15:09Kájka
  Smirny: No jo, ale vždyŤ seno mají kdykolik dispozici, tak když dám zeleninu, tak to pak hned můžou zajídat senem.
  18.2.2018 15:11Smirny
  Když už máte morče nadmuté: pokud máte doma Espumisan, tak dát ten, pak vařit odvar z kmínu, fenyklu. Nutit morče k pohybu, i když nechce ( "honit jak nadmutou kozu"). Dát do tlamky třeba olivový olej, inzulínku třeba celou. A nestačí chvilka pohybu, musíte s ním fakt strávit i hodiny času, když je už opravdu hodně nadmuté. Masírovat mu při tom jemně bříško, nechat odpočinout a zase ho nutit k pohybu. Je to težké, moc nechtějí, ale vzít třeba do rukou a nechat slézt z rukou na zem a stále dokola.
  18.2.2018 15:13Košík
  Smirny: tak to by také mohla být možná příčina. Než ráno odjedu do práce tak dostane další nášup sena, misku zeleniny (cca 50g) a do druhé misky lžičku granulek. Když to jsou ty, které mu chutnají, tak než se vrátím tak zmizí, pokud to jsou ty druhé tak ty baští i do druhého dne. Zeleninu mi baští všechnu, ale déle si nechává mrkev, celer a petržel. Mrkev tu sní do večerního krmení a celer s petrželí občas. Takže je tedy lepší dát ráno pouze seno se zeleninou. Poté večer zeleninu a doplnit seno a případně ob den granulky na noc?? A když kousek ovoce tak během dne, když nedáváme zrovna zeleninu.
  18.2.2018 15:13Smirny
  Kájka: tak to není, morče dá většinou přednost té zelenině a sežere jí zbytečně moc na úkor sena.. To je přesně ono.. Sice se senem dožere, ale je to málo. Spousta mazlíčkářů končí na veterině s přerůstajícími zuby. je to právě proto, že dopřávají moc zeleninyk s dobrým úmyslem.
  18.2.2018 15:14Ajduele
  Zbyněk: ocuflash jsem měla ještě jednu zavřenou lahvičku doma, tak jsem morčíkovi kapla do oček a zatím je klid bez slzení a mrkání. Neobjevuje se to stále,ale jen někdy. Jestli si dobře vzpomínám, tak na veterině něco do očka dávali a pak kontrolovali jestli tam zánět není. A léky, které píšeš níže se dají sehnat volně v lékárně? A doma mám také Premium C-Vit od Versele-Laga, postačí to jako vitamíny?
  18.2.2018 15:14Smirny
  Košík: ano, zkuste to tak, aby nebyly dohromady granule se zeleninou:-)
  18.2.2018 15:15Košík
  Smirny: dobře děkuji. A to praskání v bříšku by mohlo být tedy s nadměrného množství plynu?
  18.2.2018 15:16Kájka
  Granulky dáváme mročíkům jenom jako dobrůtku (mlsání) Nábádám děti, aby jim je nedávaly často. Morčíci se totiž naučili loudit a v poslední době, co mají sáček z granulema na dohled, tak panáčkujou, kvíkají a dívají se tím směrem :-) Strašně jim chutnají. Dáváme jen kvalitní granulky s vysokým obsahem vlákniny (Cavia complete -Vesele Laga nebo Brit)
  18.2.2018 15:17Smirny
  Košík: ano, někdy jim tam až i žbluňká, to je moc špatně pak.
  - - - - -
  Kájka: jojo, to je dobře, granule by měly být u mazlíčků fakt jen doplněk potravy.
  18.2.2018 15:19Kájka
  Ha ha -"mročíkům" ,-)) (překlep)
  To jsem měla napsat spíš "mručíkům" ,-) Vilda teda spíš bručí, když traktůrkuje :-)
  18.2.2018 15:21Košík
  Smirny: ano přesně takové zvuky se někdy objevují a pak má i bříško třeba vypouklé a tam dám espumisan, pak je klid. Jen se toto praskání objevuji třeba i ráno po celé noci a to má morčík v kleci pouze seno případně zbytek granulek. To by mohlo být ještě nafouknutí třeba od večerního krmení? Je to zajímavé snažím se zkoušet všechno možné a vynechávat druhy zeleniny a někdy je dlouho klid a někdy to třeba 3 dny zlobí a dávám i rodicare acut a probiotika na spravená bříška.

  Kájka: Já dávala dávám granulky skoro obden lžičku. Také hlavně Cavia Complete, Brit a oxbow.
  18.2.2018 15:25Kájka
  Smirny: oni se po nich můžou utlouct :-)
  To samé jsme měli s králindou, ta granulky milovala (mimochodem -králičí vypadají stejně. mám podezření, že mění jen nápisy -pro koho určeno). Manžel říká, že jim do toho přimíchávají snad nějakou drogu nebo něco, co jim moc chutná, že jim to tak strašně jede ,-)
  18.2.2018 15:26Sheena
  Smirny:
  Tak to taky dělám celou dobu blbě, i když se už po vyřazení lupení z kedlubu a květáku nenadýmají a zuby taky dobrý. Mají seno a granule nonstop + ráno a večer k tomu zeleninu ( okurka, paprika, mrkev, celer - mrkev a celer často zůstává ) a tak jednou, dvakrát denně trochu salátu nebo natí z petržele. Tak to musím teda přehodnotit, ono to i dost leze do peněz ( hlavně v zimě ).
  18.2.2018 15:26Smirny
  Košík: ano, to nafuknutí je druhý den ráno většinou z večerního krmení. Tak opravdu zkusit ubrat zeleninu, dávat spíš tedy druhy s vyšším obsahem vit. C., ale stačí malé množství. Hlavně to seno a čistou vodu, aby mělo morčátko k dispozici. On ten vitamín C z toho množství granulí a té zeleninky stačí.. Fakt není k doplnění céčka třeba kvanta zeleniny.
  18.2.2018 15:34Košík
  Smirny: tak to moc děkuji za rady. A postačí tedy 50g ráno a 50g večer zeleniny na jednoho morčíka? ráno třeba mrkev, řapikatý celer, fenykl a někdy salát a večer mrkev, fenykl, petržel, kopr a kousek papriky. A samozřejmě sena neomezeně a vody také. A někdy morčík dostavá dvě kapky Premium C-Vit od Versele-Laga společně s probiotiky do tlamičky. Tak nějaké vitamíny má snad i z toho. :)
  18.2.2018 15:34Veronika5
  Tak máme u nás všichni chřipku, tak jsem se pustila do výroby pelíšků :).

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34280
  18.2.2018 15:50AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh F10:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-F10---1822018.html
  18.2.2018 16:08Smirny
  Košík: stačí té zeleniny i jen dva druhy a střídat po dnech různě. I jeden druh stačí:-) Na g nevím jak to je, nevážím, prostě třeba hrst "na hlavu". A ten salát bych ani nedávala, zimní z marketů nedávám ani dětem:-)) Fenykl je na trávení super.
  - - - - -
  AnaviReese: Krásný mimča, obvzlášť holky mají krásná jména.
  - - - - -
  Sheena: No to tedy:-) leze leze:-D
  18.2.2018 17:03Zbyněk
  Smirny: moje dámy se vždycky dožadují salátku a pak trocy granulek, děláme to tři roky a zatím dobrý, bude asi záležet na granulích. Jinak jsem se s tím odnaučil párat - doma mám ampulku Deganu, Ranitalu a lahvičku Tympanolu. Problémy mělo mládě, ale pokud mám pocit, že je bříško nafouklé, nebo že se nebobkuje, dám po 0,05 ml Deganu, 0,05 ml Ranitalu do tlamičky a 0,5 ml Tympanolu. Za chvíli je ve výběhu spokojené morče a hromada bobků:) Kralupská veterina mi zatím prodala všechno, co jsem potřeboval, Floxal, Maxitrol, Opthal, i toto. Samozřejmě - nepřeháním to, jsou to nouzovky.
  - - - - -
  Ajduele: Premium C je prima, pokud nebyl na světle a není prošlý. Je to v podstatě shodné s Mulgatem. Jestli očko barvili, je to ok. Může mít klidně ucpané slzné kanálky a pak se to projevuje přesně takto. Jesli ale světlík pomohl, tak je to ok:)
  - - - - -
  Košík: hlavně bych chlupatý balónek nekrmil žádnými natěmi, kedlubnami, květákem a brokolicí, to všechno vynech.
  18.2.2018 17:26Smirny
  Zbyněk: možná záleží i na jedinci, jak co snáší. Nejvíce na nadmutí jsou náchylná mláďata a březí samice. Jinak ty léky z veteriny jsou dobré, ovšem každý nemá doma stále v zásobě, takže že jsem vypasala to, co dělat, když se morče nadme a je doma v podstatě jen kmín:-)) Někdy je totiž pozdě čekat na ráno, než se člověk dostane na veterinu..
  18.2.2018 17:49Zbyněk
  Smirny: přesně tak. Mláďata, březule a pak důchodkyně - tam to také přichází nečekaně a klidně po obvyklé stravě. Proto mám v lednici nouzovou morčecí lékárnu, u mě problém po šesté večer znamená startovat auto a jet tam a zpátky 65 km:)
  Jinak zkouším u babiček preventivně ještě Rodicare Artrin, no to je ale držkování, ošklíbání a zuřivých protestů, přitom je to sladké, jak cecek:)
  18.2.2018 18:39Zenča
  Zbyněk: a máte dobré zkušenosti u Rodicare Artrin? Tak před půl rokem nám na veterině v Praze řekli, že náš 4 morčík má myslím lehčí artrózu. Tak jestli by toto mohlo nějak pomoci ve starším věku. :)
  - - - - -
  * skoro 4,5 letý morčík
  18.2.2018 21:09Zbyněk
  Zenča: zatím zkušenosti sbíráme:) Druhá nejmladší měla na RTG počínající artrózu kloubů zadních nožek, takže teď zkouším toto a po měsíci bych sjel na kontrolní RTG. Když artrin nezabere, pak se vrhnu na čínskou medicínu, protože za artrózu jsou vždycky zodpovědné ledviny. Nicméně složení má poměrně dobré, něco by to udělat mělo
  - - - - -
  Před třemi týdny jsem si dovezl nový přírůstek. Kamarádka mi doporučila CHS v Radotíně. Nebudu jmenovat, ale téhle vesnici se vyhněte! V páchnoucí kůlně, plné morčat, mi padla do ruky vyděšená čoko tan samička. Srst matná, byla vyhublá, ale bobkovala a čůrala na ruce pěkně. V pátek večer jsem jí přivezl domů a v sobotu ráno už nejedla a nebobkovala. Zkoušel jsem všechno možné, ale odpoledne jsme vyrazili do libeňské Eriky. Tam si jí rovnou nechali přes noc a krásně jí zprovoznili zažívání. Doma jsme vydrželi dva dny a mazali zpátky se stejným problémem. Nakonec jsem nafasoval léky a tři týdny jsme postupně omezovali jejich denní dávky. Na klinice navíc zjistili podvýživu, takže nasadili Rodicare. Holčička první týden vytáhla každé dvě hodiny pět mililitrů. Postupně RC omezovala. Dneska baští zeleninu a seno a léky už nepotřebuje. Ale byla to fuška:) Už se hezky integrovala do party, ostatně posuďte sami:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Bublinka
  18.2.2018 21:10Kájka
  Zbyněk: Mrkla jsem na fotky do albíčka, krásná holčička! :-)
  Něčím připomíná našeho Ríšu, ten je sice aguti stříbrný, ale má světllé (skoro bílé) bříško, vlastně celý spodek + kolem očiček to má světlé ("brýle"). Má tmavá očka + jako by tmavé linky, takže očička vypadají velká.
  18.2.2018 21:21Zenča
  Zbyněk: tak dejte vědět jak vaše zkušenosti dopadli. Hned bych objednala. Na veterině mi rodicare artrin také doporučili, tak by to účinky asi mít mělo. :)
  18.2.2018 21:53Kájka
  Zbyněk: To jste si užili... :-(( Ty si to letos teda "vyžíráš", to je smůla :-(
  Ale ber to tak, že jsi tu maličkou zachránil. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby tam zůstala nebo si ji vzal někdo jiný.
  18.2.2018 23:16Smirny
  Zbyněk: tak doufám, žes to té rádobychovatelce napsal, co se dělo, pkud byl takový problém.. Aby se alespoň chytla za nos a zastyděla:-( Já tedy ale v Radotíně žádnou CHS asi neznám. A pokud je to tam fakt tak strašné, tak bych se tedy nebála název CHS zveřenit jako varování pro ostatní. My si mezi sebou echo dáváme, od koho si do chovu nebrat..
  19.2.2018 07:20Zbyněk
  Smirny: zmíněná CHS funguje už desítky let. Chovatelka mi k samičce dala pytlík jakési páchnoucí směsky, že je na to malá zvyklá - a asi i byla, protože ze začátku se nedotkla ani sena, ani zeleniny a tohle bylo jediné, co si dala. A hlavně - prý krátce předtím ošetřila celý chov Zorabelem proti kokcidiím, protože měla dojem, že pár morčat "by mohlo mít kokcidie a po Zorabelu přestaly hubnout". Když jsem tohle řekl Dr. Kasanové v Libni, zježily se jí vlasy hrůzou a pronesla několik nepublikovatelných výrazů. Mimochodem, chovatelka je lékařka. Ale poprosím, nerozjíždějte tu zatím kampaň, dokud z ní nedostanu alespoň datum narození samičky a řádné PP:) Maličkou jsem dva týdny na noc dával do izolace, obložil senem, před papučku dal talířek se zeleninou, dostala Degan, Ranital a Tympanol a postupně se naučila jíst, jako morče. Bobky se zvolna rozjely. Směsku jsme odbourali, sena si dává výrazně méně, než by se mi líbilo, spíš občas uždíbne, ale neleží v tom od rána do večera. Nicméně přebíral jsem jí s váhou 390g a dneska máme 590, takže už trochu brzdím se zeleninou. V každém případě - i morče, naprosto nezvyklé na normální stravu, se dá přeškolit:) Ovšem jestli mám riskovat mimina, zatím nevím, ale to budu řešit až za tři měsíce. Asi předtím budu chtít UZ a RTG vnitřností, pro jistotu. Abych chovatelce úplně nekřivdil, tak mi nabídla, že si samičku vezme zpátky a zaplatí výdaje za léčení - což bylo cca 3500 korun. No nekupte to:)) Ale dávat holčičku zpátky mi přišlo jako poslat jí na jistou smrt. Holky jí už berou, ona se přestala bát, zatím to vypadá dobře. Název chovky mohu poslat soukromě...

  Zenča: po týdnu užívání mám zatím první poznatek: druhá nejstarší samička (3,5 roku) poslední dobou nechtěla skákat z klece. Zoufale přešlapovala před vchodem, zatímco její téměř sedmiletá matka vyskočila, jak srnka:) Poslední dva dny prostě přijde a ladně vyskočí, zmizela těžkopádnost, možná to i funguje, ale na závěry je ještě brzy:)
  19.2.2018 09:36Petra W
  Smirny, Zbyněk: já asi tuším, odkud vítr vane a aniž bych tady chtěla rozviřovat jakékoliv emoce, tak se domnívám, že zmiňovaná chovatelská stanice v podstatě žádnou chovatelskou stanicí není, protože již celkem dlouhou dobu není členem Klubu chovatelů morčat, což mimo jiné znamená, že řádný PP vystavit ani nemůže a označovat by se měla spíše jen asi jako hobby chov, bohužel mezi zájemci často není příliš zvykem rozlišovat mezi řádnými registrovanými chovatelskými stanicemi a mezi chovy, které si na CHS jen hrají
  19.2.2018 10:25Ehrena
  Zbyněk, já teda toho našeho nového kluka, co měl být holka, normálně po morčecím jíst nenaučím, už jsem přestala doufat. On prostě zeleninu vůbec nejí, jen do toho klofne a jde na seno. Sena má tedy ale spotřebu velkou. Doufala jsem, že od Locinky, s kterou bydlí, to jídlo odkouká, ale kdepak.
  Jsem jenom zvědavá, jestli bude jíst aspoň trávu, v lednu jsem jim kousek trávy natrhala, sice nebyla moc valná, ale zbytek party ji zbodnul raz dva a on nic. Tak už vidím, jak mu budu muset ven do výběhu dávat seno, aby měl přes den co jíst.
  19.2.2018 10:50Katjusa
  zbyněk- myslim že PP už neostaneš,ja pokud jsem si pořidila morčika s PP tak jsem je měla hne jinak bych ho ani nebrala,naopak i ja pokud jsem měla chs.taky jsem hned dala PP,ale ted jsem nejspiš naletěla při koupi šteněte čivavy s PP,koupila jesem ho zač.listopadu dodnes PP nemam pry musim čekat.. co ted,radi se radši pes s PP a PP nemam...................
  19.2.2018 12:18Smirny
  Zbyněk: neboj a díky za odpověď. Jsi hodný, žes s morčinkou měl takové výdaje a žes jí neposlal zpět:-)
  19.2.2018 14:31joplinka1
  Katjusa - PP vydává a rozesílá plemenná kniha, může to nějakou dobu trvat, než se průkazy původu dostanou k chovateli, ten je pak rozesílá majitelům....co Vám chovatel přesně řekl?
  19.2.2018 16:55Zbyněk
  Petra W: ano, asi to tak bude, ale celkově tom má paní krutý chaos. Nevadí, malou asi připouštět nebudu, s tímhle startem do života by mohla dopadnout stejně, jako Fríduška. Ostatně čtyři myšky mi zatím asi stačí a pak se uvidí:)

  Smirny: nějak mi prostě padla do ruky a už jsem jí nepustil:) Beru to pocitově, prostě to tak mělo být, u mě bude doufám spokojená a s dobrou péčí.

  Ehrena: Takový stav bych potřeboval u malé - víc sena a méně zeleniny:) Ale tak hlavně, že prospívá. Trávu určitě neodmítne.

  uj uj: ještě mě napadlo, že bych asi rovnou koupil dvě sestřičky. Máš mladého samečka a zasloužilou důchodkyni, za půl roki, za rok budeš řešit to samé:/ S dvěma mláďaty bude doma legrace a Amálka pookřeje:)
  19.2.2018 17:04Jezzabell
  Ahoj všem, tak nám Wolfík prohrává boj o život na celé čáře.. O víkendu se tak roznaříkal, že jsem to nemohla vydržet (co teprve on) a hned s ním běžela na veterinu. Doktor ho má zrovna na operačním sále. Ale velké šance tam nejsou:( Přidal se zánět a kámen se i přes léky zvětšil..
  Večer tam jedu..
  19.2.2018 17:17Sheena
  Jezzabell: Ne ne :-( Ach jo... :-((( Držím moc moc palce, už toho bylo dost :-(
  19.2.2018 17:22Barunka007
  držím palce Jezzabell :(
  19.2.2018 17:27Sheena
  Zbyněk: Víc sena než zeleniny bych potřebovala obecně u všech. Musím ubrat dávky zeleniny, protože myšáci naprosto neberou seno jako hlavní potravu...
  19.2.2018 17:36Kájka
  Jezzabell: Také moc držím palce!!! a morčíci pacičky.
  Achjo... Třeba to nebude tak zlé, šance je. Dostane se z toho.
  - - - - -
  Sheena: moje první reakce (po přečtení špatné zprávy) byla stejná jako Tvoje.
  Něco ve mě křičelo: "Ne ne!" :-(
  19.2.2018 17:40Veronika5
  Jezzabell: Taky moc držíme palce! :(
  - - - - -
  A prosím tě ať už vás ta smůla pustí...
  19.2.2018 17:45Beri16
  Ahoj všichni, chci se zeptat kde jste kdo koupil svoje morčátko. Já už sháním dvě holky (pokud možno mláďátka) dlouho a nikde nic nemají tak se ptám. Volala jsem asi do 10ti zverimexů. Pokud někdo víte nějaký typ prosím dejte vědět.
  Děkuji
  - - - - -
  Jezzabell- Také držím palce... :( :( :(
  19.2.2018 17:49Sheena
  Beri 16: Já mám kluka ze zverexu, jednu holku z azylu a druhou na inzerát z Bazoše - holčina měla morčečí mimina na prodej.
  Ve zverexech obecně berou spíš samce, zkusila bych inzeráty.
  19.2.2018 17:57Veronika5
  Beri16: silně nedoporučuju zverimex, na 99% budeš morčinky nejdřív léčit. Podívej se tady do inzerce, a najdi si nějakou chs v okolí...
  19.2.2018 18:06Sheena
  Veronika5: Já tedy se samečkem naštěstí jsem ta vyjímka co potvrzuje pravidlo. Byl a je naprosto zdravý ( teď mu jsou 3 roky ), i vetka říkala, že se fakt povedl a že jsem měla štěstí, má i naprosto v pořádku zuby, rostou rovně čili se brousí o sebe. Ťukám to kam můžu! Což neznamená, že se nemůže ve stáří něco projevit, ale počáteční problémy se nám vyhnuli.
  19.2.2018 18:31Veronika5
  Sheena: Gratuluju, ale to bude spíš asi výjimka. Zvlášť pokud si morče pořizuje někdo mladší, bez vlastních příjmů, vždycky bych radila radši chovku.... Já jsem si jako dítě takhle přinesla bílé myšky se svrabem :((( Většinou když vidím morčata ve zverimexech, je na první pohled vidět že tam jsou problémy...
  - - - - -
  Pro všechny, kdo řeší problém jak nabalit morčata na dovolenou, koukněte, co jsem dneska našla - skládací klec!
  https://www.spokojenypes.cz/klec-pro-kraliky-ferplast-krolik-large-vinova/ . Jsem silně nalomená ji koupit, protože nemůžem dořešit, jak na to, aby to bylo dost velké a zároveň skladné, a aby z toho morčata určitě nevylezla a neutekla na chatě někam do louky... Co si o tom myslíte? Nebo má někdo zkušenost? I když myslím, že je to nějaká nová věc, narazila jsem na to poprvé a úplně náhodou...
  19.2.2018 18:37Sheena
  Veronika5: Vím no... Taky si toho strašně vážím. Je to můj úžasnej huňatej mazel :-D. Holky už tak mazlivý nejsou, ale miluju je taky!
  19.2.2018 18:42Jezzabell
  Pozor na tu vanu, mám doma od Ferplastu morčatárnu a spodí vana je stejná- 3cm vysoká. Dobrý na převoz, ale na denní režim nic moc výhra- musí se víc než často čistit, není to klasická vana, ale tenoučké víko..
  19.2.2018 18:47Veronika5
  Jezzabel: Aha, no vidíš... No ale i tak - vzhledem k tomu že by to bylo na cestování, tohle by se sneslo...
  19.2.2018 19:09PaajaS
  Beri 16, jestli jsi na fb, tak tam je skupina Cavies, morčata... for sale. Tam casto nabizi mladatka.
  19.2.2018 19:26Kájka
  Veronika: skládání moc neřeš. My to děláme tak, že do klece strčíme nějaké věci (třeba tašky apod.) a místo se využije (v autě)
  19.2.2018 19:31Smirny
  Beri16: A odkud jsi? Můžu ti vypsat blízko tebe CHS, kde se fakt nemusíš bát koupit morčátko..
  19.2.2018 19:31Kájka
  Máme teda klasickou klec, spodek -plastová vana (vyšší) a vršek je kovový.
  19.2.2018 21:02Zbyněk
  Beri16: kamarádka má čtyři krásná mimina, dvě čoko a dvě čoko dalmatinky. Určitě bude prodávat a pokud budou dvě samičky, tak myslím, že by to byla dobrá volba. Mají už deset dní, za dva týdny budou k odběru. bohemiavera@seznam.cz zkus jí napsat a odkaž se na Zbyňka:)
  Ovšem je z Prahy, ale tak morčata člověk nekupuje každý den
  19.2.2018 21:34Freya_01
  Beri16: já mám svoje holky z různých chovných stanic a mám s nimi dobré zkušenosti. naopak se zverimexy mám špatné zkušenosti, většinou mají morčata v zanedbaném stavu a dokonce nesocializovaná. ale z chovných stanic všechna mláďata byla zvyklá na dotek a nebála se. já už morčata beru jen ze známých chovných stanic.
  20.2.2018 07:09Dorča
  Tak to jsem měla asi na zverimexačky štěstí. První náš morcik žil skoro 3 roky bez problémů. Až když dostal průjem, tak jsme šli na veterinu, ale doktor nepřiznal, že morčikum nerozumí a bohužel to bylo pro něho osudné. :( jiný vet. nám morčika jen uspal. Druhý morčik také ze zverimexu je s námi už přes 4 roky a kromě zánětu močových cest ve 3 letech bez problémů. Musím zaklepat :) a jeho kamarád z CHS bohužel byl s námi také necelé tři roky a po roce boje s osteodystrofii satenovych morčat musel být uspan :( Chování morčatek je opravdu o znalostech. Neměli by se snad raději prodávat nezkušeným, protože trpí i zvířátko. U nás v práci je jeden člověk, který mi řekne, že jeho morčik už nemá přes týden seno a je spokojený. Že dostává směsku. Semnou to malém šlehlo, ale na rady o chovu stejně nedá. :(
  - - - - -
  Teď máme našeho morčika bez kamaráda. Ale asi o parťaka nestojí, protože i prvního kamaráda ignoroval a jen odháněl. :( Může být i morčik samotař ? Věnujeme se mu tedy my a poté už si morčika asi nepořidíme, protože nás trápí ty alergie :(
  - - - - -
  Setkal jste se někdo s morčikem, který vyžaduje spíše společnost člověka než parťaka svého druhu?
  20.2.2018 08:25Zbyněk
  Dorča: morčata ti umírají ve třech letech a měla jsi štěstí? Aha:) Tak jasně, někdy se zverimexík dožije devíti let a jindy morče z CHS umře v roce. Ale v dobré CHS mají morčata obvykle dobrý základ a to je rozhodující. Kdežto množitelé pro zverimexy se s tím nepářou a produkují mláďata způsobem, za který bych zavítal:/
  Sameček někdy může být samotář, samička ne.

  Jinak doporučuji inzerát č. 67602 - plastbox 70 cm, prý vhodný po králíčka a morče. Zabít! Jakmile to není pes, nebo kočka, tak to zřejmě nestojí za trochu citu, nerozumím tomu.
  20.2.2018 08:55Dorča
  Zbyněk: takto jsem samozřejmě štěstí nemyslela. Chybí mi zlatíčka každý den. Jen jsem měla na mysli, že neměli nějaké kožní problémy či jiné a hezky rostla váha. Bohužel pak nás později dohnala smůla. :(
  20.2.2018 09:01Zbyněk
  Dorča: prostě normální morče má průměrný věk 6 - 8 let (reálně 6). Nicméně moje první dvě dámy z CHS se drží a nikdy nebyly u doktora, jejich mladé problémy mají (viz třeba moje Fríduška a Wolfík od Jezzabell). Matka Wolfíka si prošla dvojím zánětem močáku a podmínky má přitom luxusní. Je to o genech a štěstí, ale ve Zreráku bych se explicitně bál, od koho to pochází, čím prošly, jestli nejsou z příbuzenského křížení (což často jsou) atd. Samozřejmě u dalmatinů a saténů také musím počítat s problémy a kratším životem, za všechno se platí. Někdy se povede nalezenec a dožije se devíti a jindy umírají PP morčátka po roce. Nicméně dobrá CHS je vcelku záruka kvalitních mláďat. Typicky třeba CHS z Verdunu - Ostrava, paní si dává sakra záležet. Například. Dobrých CHS je víc, než špatných, ale chce to hledat:)
  20.2.2018 10:56Katjusa
  ja měla jenou morčinku ze zwerimexu koupil mi ji přitel chtěl mi uělat radost, ale ja nemam rada s červenymi očima morčata, no a ejhle samička s červeny očima v barvě bila, ale darek se nevraci nakonec jsem si na ni zvykla na to jak byla divoka tak si pěkně zvykla měla i mimina o ktere se obře postarala bylo jich tehdy 6,o mimča byl velky zajem ,naš dobře stavěny skinik a ona taky nebya žadne tintitko měli kudrnate mimča.Bohužel minuly rok nam umřela tehy měla par tydnu před 8naroz- jeli jsme na dovolenou rodiče krmili ,a jak jsme se vratili už nebyla
  20.2.2018 13:11Ehrena
  K těm zverimexům - já sice souhlasím s tím, co o nich Zbyněk tady píše, ale já musím říci, že z našich morčat za celou dobu, co je chováme, byla polovina nebo přes polovinu, tj.cca 15 morčat, ze zverimexů a tahle morčata byla zdravější celkově než ta, co jsme měli z CHS. Plíseň jsem u nich nezažila nikdy, to až u těch z CHS, ale vždy byl původ zřejmě ve stresu z přesunu (cesty) k nám nebo jednou ze ztráty parťáka. Svrab jsme měli jednou sice u morčíka zverimexového, ale až v jeho 4 letech, tedy po dlouhé době u nás, takže to bych zverimexovému původu nepřikládala. U 2 morčat z CHS jsme měli všenky, které jsem do té doby neznala. Ale kožní problémy bych brala jako zanedbatelné, léčitelné, ale daleko víc se mi u morčat z CHS projevují jiné nemoci, s kterými se bohužel nic dělat nedá, jako osteodystrofie u saténů, problémy s prorůstajícími kořeny zubů a bohužel i rakovina. Ale na tu v pozdním věku (7 až 8 let) odešli i dva z našich zverimexových morčíků, abych byla spravedlivá v tom hodnocení. I doktorka Kasanová z Eriky vidí určité mínus, co se zdravotního stavu týče, v přešlechtěnosti morčat, aspoň mi to tak u našich posledních dvou u nich léčených ( a neúspěšně) morčat řekla.
  - - - - -
  Obě morčata byla právě z CHS.
  - - - - -
  Každé z jiné CHS.

  A vůbec bych nepodezřívala tyto ani ty ostatní CHS, z kterých jsme měli morčata, že špatné péče, naopak. Tím vůbec nechci nic říci proti CHS, naopak podporuji jejich chovy, hlavně proto jsem posledních několik let morčata pořizovala vždy z CHS, ale záruka dobrého zdravotního stavu to není.
  - - - - -
  Bohužel.
  20.2.2018 15:12Košík
  Tak se řídíme dle rad, ale vůbec netuším co toho naše morčíka zlobí. Už dva dny dostává menší porce zeleniny a granulky žádné. Pouze seno a vodu + 2x za den zelenina. Dnes ráno měl kousek mrkve, petržele a fenyklu a teď má stejně maličko nafouklé bříško, které mu vydává zvuky. Dali jsme teď kapičky rodicare a probiotika. Napadá mě pouze, zda je trávení rozhozené, že to bude jen trvat déle, než se bříško vzpamatuje. Jen nechce tolik baštiti tolik sena, když ho to bříško zrovna zlobí. :/
  20.2.2018 15:12Sheena
  Zbyněk:
  Jo jo, hodně se setkávám s tím, že lidi mají prostě morče jedno samotné, jen v kleci a nepouští ho. Kupují směsky se zrním. Vždyť je to myš, že. Nechápu :-(
  V 70ce jsem měla morčíka asi první 3 měsíce, dokud byl relativně mrňous a byl sám, i tak ale měl výběh po pokoji. Pak už se domeček jen zvětšoval a zvětšoval až do nynějších téměř 180cm ( pro tři ). A to už bude definitivně konečná, už není kam zvětšovat :-D.
  Mám známého, který neuznává ani malé psi a kočky. Jak "to" nemá půl metru, tak to není zvíře :-(.
  20.2.2018 15:13Košík
  Když dáme kapičky a bříško splaskne, tak zase baští seno.
  20.2.2018 16:28Smirny
  Košík: A zkusit třeba jen tři dny nechat na seně a vodě? Jako dieta při průjmu. Pak pomalu přidávat zeleninku?
  20.2.2018 17:34Beri16
  Děkuji všem za rady. Jedno morčátko ze zverimexu jsem měla a nepřipadalo mi nějaké špatné, ale tak záleží na tom. Už jsem napsala na bohemiavera@seznam.cz. :):):):):)
  20.2.2018 18:37Košík
  Smirny: asi to také budeme muset zkusit, zda se bříško bude chovat stejně. Přitom je morčík čilý a furt by něco baštil. Ale najednou začne zlobit bříško a je lehounce naježený a dá si jen maličko sena. Jen je mi divné, že to má i po fenyklu a mrkvi.
  20.2.2018 20:31Helena2
  Mám dotaz na ocas morčete. Normálně je kostrč, jmenuje-li se to tak i u morač, zatočená směrem dovnitř do těla. Jedno z našich dvou morčat ji ale má rovnou, dá se nahmatat pod kůží ostrý hrot. Nezdá se mi to jako pozůstatek nějaké zlomeniny, nemám ho ale od mláděte, tak to nemůžu vyloučit, rentgen se mu nedělal. Mám obavy, zda mu ve stáří ten ostrý konec neprorazí kůži. Nezažil někdo něco podobného? Pak by se asi musel vlastně kupírovat a zašívat kůže a mohl by z toho být pořádný zánět....
  20.2.2018 21:06Tygrinka
  Helena2: To je pozůstatek ocásku, ten tam patří a s kůží nic neudělá...
  20.2.2018 21:32Gabca.mat
  Co mam delat kdyz me morce kejcha a ma studeny usi
  20.2.2018 22:09Helena2
  Tygrinka: Ano, je to samozrejme konec ocasu, ale nikdy jsem ho u morcete nevidela takto postaveny, skutecne hrozi perforovat kuzi...
  21.2.2018 13:34Zbyněk
  Gabca.mat: češi milujou mnohovýznamné testy, zkusme to:

  a) hodit ho s čistým svědomím do popelnice a koupit si za 50 korun nové, vždyť je to jenom blbý hlodavec
  b) napsat ještě pro jistotu dotaz na facebook, twitter, google plus a instagram, třeba mi nějaký génius poradí
  c) přemístit ho do ještě větší zimy, přesně dle homeopatického zákona "čím jsem se nakazil, tím se také vyléčím"
  d) zajít na veterinu a svěřit ho někomu, kdo na to studuoval 6 let

  Zkus to, to dáš
  21.2.2018 13:39Smirny
  Gabca.mat: Bude třeba asi raději zajít na veterinu, morčátko může být nastydlé a může z toho onemocnět. Jsi asi dítě, že jo? Takže poprosit mamku nebo taťku, aby tě tam vzali. Ale může kýchat i z podestýlky, pokud je to jen občas.
  21.2.2018 19:03Eliza14
  Dobrý den,mám problém se svojí morčicí.Hledala jsem už v nemocích,ale nic neodpovídalo jejím příznakům,tedy hlava stočená na stranu(mám trochu podezření,že třeba na jedno oko špatně vidí) a celková nechuť k jídlu a pití.Mám za to,že je to zapříčiněné tím,že jsme si vzali morče bůh ví odkud.S předešlými morčaty od chovatelů problém nebyl.

  Předem děkuji za odpovědi
  21.2.2018 20:11Ehrena
  Eliza14

  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/nerv.htm#hlava
  21.2.2018 20:38Zorina
  Raději pro informaci. Jak dlouho máte otevřený acidomid pro morčáky. Trvanlivost mám až do roku 2021 ale otevřený ho mám již cca 1 rok, zda to nemůže po takové době spíše morčíkovi ublížit. Děkuji za info :)
  22.2.2018 07:17Zbyněk
  Eliza14: dle příznaků to může být klidně silný zánět středouší! jako druhá možnost pak mozková příhoda. ale nečekal bych dlouho a utíkal na veterinu. Pokud nejí díky bolesti ouška, tak jí přerostou zuby na jedné straně a než zaberou atb a zmírní se bolest po broušení, máš po morčeti. Ať je to cokoli, neposoudí to nikdo na diskusi, ale jedině lékař.

  Zorina: a z jakého důvodu dáváš morčatům acidomid? Mají zeleně zbarevný průjem, hubnou, mají načepýřenou a nekvalitní srst? Pro zdravé morče žádný velký význam nemá a jestliže nemáš doma nemocného králíka, tak ani jako prevence, pouze ti bude méně pít, protože morčákům to moc nechutná.
  - - - - -
  Jinak chemikálie a léky je potřeba skladovat ve tmě a a chladnějším prostředí. Záruka je v pohodě, pokud ho nemáš otevřený někde na světle, tal bych se toho nebál. Citlivější věci (atb, oční masti a kapky, stronghold atd) skladuji v lednici.
  22.2.2018 10:32Zorina
  Zbyněk: morčikovi ve vodě vůbec nevadí a pije ji. V hodně článcích jsem se dočetla, že se acidomid dává jako prevence a není na škodu. Prý také čistí vodu i proti bakteriím. Proto jsem většinou dávala a tedy by nic nemělo vadit. Protože mám doma acidomid zavřený ve tmě.
  22.2.2018 10:36Baruše
  Dobrý den, když už je řeč o vodě daváte morčatům do napaječky odstatou vodu? Nedávno jsem narazila na tuto informaci a morčeti jsem dávala vodu z kohoutku v paneláků vždy. :(
  22.2.2018 12:19Zbyněk
  Zorina: tak ale proč zbytečně zatěžovat morče chemií, pokud je zdravé a králíka doma nemáš? Stačí, že má dusičnany ze zeleninya nejenom to. Mládě jsem přitáhl z hodně podezřelé chovky, kde majitelka dávala preventivně silná kokcidiostatika a v pohodě, holky si žerou bobky a jsou zdravé, bobečky mají výstavní. Mládě pookřálo, když už nedostává to svinstvo.

  Baruše: nešil, pokud je voda pitná, tak se v pítku za pár minut ohřeje na pokojovou teplotu. V Kralupech jim kohoutkovou nedávám, ta se pít nedá, ale v Ústí jsem jim dával a v pohodě:)
  22.2.2018 13:11Zorina
  Zbyněk: myslíte, že to tedy nemá na morče žádný pozitivní vliv? Králíka doma nemáme. Už jsem delší dobu nedávala acidomid a ani jsem to s ním nepřeháněla. Na 500 ml vody snad jen necelou půlku malého víčka. Což snad není ani 5 ml.
  22.2.2018 14:04MorceciKulicka
  Eliza14 - klidně může mít i nádor/cystu v hlavě, když se stáčí. Ono takhle na dálku se to blbě určuje. nebo jde třeba o avitaminozu.... hold veterinář ví víc.
  22.2.2018 16:56Eliza14
  Ehrena Zbyněk MorceciKulicka

  Všem moc děkuji za odpovědi
  22.2.2018 17:03Petruska
  Mam dotaz cim vylecim morceti bouli s hnisem.. zatim dekuju
  22.2.2018 17:09Lenoka
  Poradí prosím někdo? Od kterého měsíce může morče na výstavu, a ve kterém měsíci je možná registrace. Děkuji za pomoc
  22.2.2018 17:12Adita
  Petruska: určitě bych nezkoušela léčit doma ani se pokoušet bouli mačkat a praskat. S morčetem rychle na veterinu. Boule může prasknout sama a může se hnis dostat i do těla morčátka což může být také smrtelné. A pokud morčíka bude boule bolet, tak může přestat baštit a to je taky zle. Takže doporučuji navštívit veterinu.
  22.2.2018 17:14Freya_01
  Petruska: nejlepší je vzít morče na veterinu. moje morče mělo taky absces a doma jsem ho nevyléčila, teprve až veterinářka to otevřela a pořádně vyčistila. stačila jedna návštěva a bylo to v pořádku.
  22.2.2018 19:29Jája
  Zorina + Baruše: používej pouze jednu přezdívku.
  22.2.2018 19:37Zbyněk
  Zorina: myslím, že to smysl moc nemá, ale tak pokud je to jednou za čas a morče to pije, no tak to asi dávej. Smysl v tom moc nevidím, ale třeba mi to někdo zkušenější vyvrátí.

  Eliza14: byli jste na veterině? Neztrcáel bych ani hodinu
  23.2.2018 09:37LB
  Ahoj, jdu zase na radu - holky nam moc nepribiraji.
  Maji k dispozici seno neomezene, kazde rano a vecer zeleninu na jehle a cca obden vlocky nebo granule.
  Aktualne jsou na vaze nekde kolem 570-620g a je jim cca 6mesicu. Za poslednich 14dnu nepribraly ani gram. Zbynek tady nedavno psal o nove holcicce, co ma ve smecce, a ta ma vahu stejnou, jako ty nase.

  Jinak mi ale prijdou normalne aktivni, nejsou apaticke, k jidlu se maji (ale nikdy nesezerou vsechnu zeleninu z jehly najednou).

  Daji se dat treba nejake vitaminy na podporu jidla? popr. mame pridat granule/vlocky...? Nebo to neresit a jet v zabehlem rezimu?
  23.2.2018 13:23IjaSv
  LB - Už si nepamatuji odkud máš morčátka, ale nemusí to nic znamenat. Doma mám morčata - holky různých váhových kategorií i věku. První dvě, přinesené od známých z králíkárny měly v plné dospělosti kolem 750g, z toho jedné je momentálně již 8,5 roku a má kolem 650g. Sežere co může... . Další máme darovanou od jejích 4 let. Ta měla i 1100g, ale to už pak byla koule s tukovými laloky. Po úmrtí parťačky doslala 4měsíční kamarádku a rázem je z ní v 6 letech 780g svižná a čilá holčina. Další dámy už nebudu vypisovat, ale velmi záleží na stavbě těla. Pokud je vše tak jak píšeš nestresovala bych se, že zrovna nepřibraly. Nám se ta juniorka začala pořádně zvětšovat až tak od 8 měsíce.
  23.2.2018 14:00Zbyněk
  LB: já myslím, že to není špatná váha. Pokud je máš na mazlíky a ne na chov, jestliže mají dostatek sena, zeleninu dvakrát denně a občas vločky a granule, tak to neřeš.
  23.2.2018 16:13gobra
  Mame samicku morcete, veterinar urcil narozeni nekdy na zacatek zari, takze ted ma pul roku. Kdy ji nechat pripustit?
  24.2.2018 11:30Jezzabell
  Jsme doma z veteriny! Wolfík je neskutečný bojovník!! Sice naříká, když čůrá a třese se, ale hojí se dobře. Rozbor moči v pořádku, sono v pořádku. Jen musíme vynechat léky na bolest, krvácí po nich, resp. ledviny jsou přetížené a musí se jim odlehčit. Atb bereme dál, čaje na proplachování, léky na odvápnění, vše dál a 9.3. další kontrola. DRŽTE NÁM PALCE!! Dokud WOlfík jí, pije a má zájem o kamarády kolem sebe, je to prý v pořádku podle možností!
  Přeci jen byl během měsíce zatížen dvěma narkozama, dva měsíce léků na bolest v kuse, dvě operace a řezy na těch samých místech. Kluci smutně zvedali hlavičky, když jsme se Zbyňkem odjížděli na veterinu, Jules ani nepíp, chůvička Bártík taky.
  Toho vítání!! Jak jsem ho dla k Bártíkovi do klece vystlané plenami, Bártík ho běžel přivítat, Jules taky, Jimmík drnčí od sebe a radostně lítá po kleci:)
  24.2.2018 12:49Ehrena
  Jezzabell, ani nevíš, jakou mám radost a jak moc vám držím palce.
  24.2.2018 14:39Kájka
  Prima zpráva! :-))
  Je to bojovník. Jen tak dál! :-)
  24.2.2018 16:05Jezzabell
  On má krásnou srst, baští, je rád s ostatníma. Jen ten nešťastný močák a ledviny mno. Opeace se hojí dobře, bude se to hojit dlouho, podle slov doktora, ale není tam infekce!
  Je to náš bobík;) Taky mu moc držíme palce, aby to dal!!
  - - - - -
  Jo, neznáte někdo nějaké fígle, nebo bylinky na ozdravnou kůru pro morče na ledviny?
  24.2.2018 18:26Sheena
  Jezzabell: Skvělá zpráva, ať už je jenom líp!!
  Pořád máš Jimmyho?
  24.2.2018 18:57Beri16
  Ahoj, mám dotaz ohledně koupání krátkosrstých morčátek. Jak často je koupat jestli vůbec? A poradíte někdo prosím šampon a kondicioner, ktery se dá koupit přes internet?
  Děkuji
  - - - - -
  Jezzabell- MOOOOOOC DRŽÍM PALCE!!!!!!!!!!!!!!
  24.2.2018 19:58Freya_01
  Beri16: koupat není třeba, krátkosrstá morčata nebývají špinavá, pokud se jim často čistí klec. já koupu akorát v letních měsících kdy jsou tropická vedra pro zchlazení. šampon se dá koupit ve zverimexu. já je ale nepoužívám.
  24.2.2018 23:02Neeen
  Jezzabell
  Opravdu jsem se modlila k bohu, aby to dopadlo dobře.
  Zrovna dnes jsem na vás myslela.
  Opravdu jsi mi touhle zprávou zpříjemnila den.Věřím, že všechno dobře dopadne,protože to čím si Wolfík prošel do teď ,by jen málo které morče překouslo :0)
  25.2.2018 10:10Jezzabell
  Sheena: Jimmíka jsme si nakonec nechali:) Po Houmíkovi tu bylo strašně smutno a Jimmík, jako mlaďoch celou dobu štěbetá, drnčí a řádí jako střelka:) Dostal arénu, kde by se měl tak dobře;) Zkamarádil se s Julesem, to stojí oba na zadních a vykecávají na sebe. Jak vidí Vall-íka, tak se rozdrnčí neuvěřitelným způsobem a visí zubama na kleci:)) Vall-ík ho pěkně provokuje! Ale do klece ho nikdo nepřijal, pokaždé déstal chudáček přes tlamu, až chytl ze stresu zánět pysku..
  Lidi, co se ozývali, bylli divný. Cigánka, že by ho chtěla ke králíkovi- (skoro na pekáč bych řekla), do klece 40x60, nebo mi někdo volal ve dvě ráno, asi sjetej..Jedna paní zájem měla, ukrajinka, že si pronajali dům a byl by venku se starším samečkem.Ale co kdyby si nesedli, navíc- jak dlouho by tu byli a co s ním chtějí dělat pak? Pak se dlouho neozvala, když jsem mu léčila pysk, a tak nám Jimmík defacto zdomácněl a zalpnil tiché místo v srdcích.
  Je to správnej živel;)
  A ani nedutám, aby to vše dopadlo dobře i nadále, protože by bylo zas o jednoho míň.
  Wolfík to včera cítil, s jakou ho odvážíme. Ale pan doktor ho tak chválil a vysvětloval, že to je těžká operace pro něj a co k tomu patří, že jsem se tam doslova rozbrečela radostí! I malé krůčky vpřed jsou neuvěřitelně potřeba! A on se neuvěřitelně snaží!
  Vždycky jsem se bála k zubaři, teď se bojím na veterinu. Po 14dnech se tam plížím, co nám diagnostikují.
  Tak ho zalévám čajem, dostává léky a čekáme. Pleny jef fičej, aby byl v čistém, a to je i stříhám a stelu je do papučí. Je vidět i jeho spolupráce, vzorný pacient;)
  Neen: díky moc, taky ze za něj modlím, je to nápor na nervy a co potom pro něj!
  MOC VŠEM DĚKUJEM ZA PODPORU A POMOC A RADY;)
  25.2.2018 10:45Zbyněk
  gobra: půlroční samička, pokud má váhu okolo 800 gramů, tak už v podstatě může Ideální je to mezi osmým a desátým měsícem a váha přes 800.

  Ještě k Wolfíkovi - on je trochu hysterka, takže jednu chvíli kňourá při čůrání a za půl minuty se vrhne na jídlo a cpe se, jak prokopnutý. Včera skončilo mučení, šel do bedny na stole v ordinaci a hned do sebe tlačil bojínkové seno před užaslým Valešem:))
  Jenomže klíčové je, aby se do 9.3. nevytvořil písek, nebo kámen. Jakmile by to tam bylo, Wolfík končí. Zkusíme ještě vymyslet něco na tento problém, ale pokud někoho něco napadne, tak budu rád!
  25.2.2018 11:08Sheena
  Jezzabell: Tak to je taky supr zpráva, že zůstal - a hlavně taky pro něj. Dostal se z nevyhovujících podmínek do úžasného domova a jak píšeš ty lidi, no nedala bych ho z ruky. Bude ti do smrti vděčný jak se má dobře :-).
  Wolfíkovi moc moc přeju ať to zvládne, po tom všem špatném co vydržel si to zaslouží a vy všichni taky!
  Oni to ty zvířátka fakt vycítí, že už se asi nevrátí... O to víc je pak radosti, když to dobře dopadne. Wolfík vám pak tu péči bude vracet tisícinásobně!!! Věřím, že to nevzdá :-)
  25.2.2018 13:25Zbyněk
  Sheena: poslyš, jak to jako myslíš s těmi nevyhovujícími podmínkami?:)) Grrrr:)) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mimca_II
  25.2.2018 14:22Jezzabell
  Zbynek: Sheena měla na mysli Jimmíka;) Ten je teď spokojenej v morčecím domově a byl vyzvednut z děsivejch;)
  25.2.2018 14:38Zbyněk
  Jezzbabell, Sheena: jo tááááák:)) Omluva veliká:)
  25.2.2018 14:40Jezzabell
  Jinak k Wolfíkově naříkání: on žere seno ze stresu, už to poznám. A za ty tři měsíce už poznám kvíkání a zoufalý nářek, často je to ten nářek. V různých intenzitách, až po děsivou před operací, ale jestli mi něco bezvadně funguje, je to sluch. Slyším, když opravdu naříká. A je to hodně.
  25.2.2018 16:03Sheena
  Zbyněk: Jj, to bylo na Jimmyho, omluva se přijímá :-D :-D
  25.2.2018 20:22anonym093
  Ahoj. Nevíte nějáká klučičí jména na E? Díky
  25.2.2018 20:32Kájka
  Jména: Eda, Erik, Emil, Evžen, Eliot.
  25.2.2018 20:44Smirny
  Lenoka: morče lze vystavit a dát zaregistrovat při váze 500 g nejméně. Na věku nezáleží, jen tedy musí být přesrstěno, pokud je to plemeno, co přesrsťuje. A pokud nejsi členem nějakého klubu chovatelů a neplatíš příspěvky, tak vystavovat nemůžeš. Možná jen ve skupině C, což jsou mazlíci a pořadatel výstavy nemá podmínku členství.
  - - - - -
  anonym093: rozklikni si jména v levé liště ( v tom zeleném, jak je psáno jména) :-)
  - - - - -
  Jezzabell: RodiCare uro od Alfavet- je to bylinkové, pak k jídlu dávat fenykl, ty hlízy.
  25.2.2018 22:42Kájka
  Fenykl strašně chutná našemu Vildovi, ale moc se nedá sehnat (už dlouho jsem na něj nenarazila).
  25.2.2018 22:51Jezzabell
  Smirny: RC Uro objednán;) Fenykl dávám od malinka všem, děsně jim jede:) Akorát se musí dávat pozor při srovnávání krve v moči pouhým okem- barví moč totiž do červena;) (jako pampeliška).
  Unás se dá dobře sehnat v síti Billa - v chlazených boxech se zeleninou! V bedýnkách ho tam nemaj, musí se hledat balený po dvou ve vaničkách v chlazených sekcích, a nebo zase hurá v Lídlu. Tam ho mají na bedýnkách někde mezi česnekem a čínským zelím;) Ale třeba je to jak kde..
  26.2.2018 06:56Zbyněk
  Kájka: v Praze ho mají v každé Bille, Lidl sice nepodporuji (kvůli těm stromům a lžím v zzčátku), ale mají ho tam také:)
  26.2.2018 07:05Veronika5
  Zbyněk, Jezzabell: A je teda možné kupovat ten balený fenykl z Billy? Koukám tam na něj vždycky když tam jdu, a nelíbí se mi to balení do plastu - nemůže se jim to zapařit? Vždycky když na to koukám, je ten obal zevnitř orosený. Taky Fenykl kupujeme, ale z Lidlu, kde ho mají navolno. To samé kopr z Billy - taky balený do igelitu. Tak nevím - je možné tohle dávat?
  26.2.2018 08:19Zbyněk
  Veronika5: jasně, v pohodě, má to dírky a obvykle je kvaitní, plus je v chlaďáku. Vozím ho domů v létě hodinu v báglu a holky si nestěžují:) Už tři roky a žádný problém
  26.2.2018 10:30Kájka
  Je vidět, že do Billy nechodím (nemám po ruce), nejčastěji chodím do Alberta.
  Dříve jsem ho kupovala u nás v jedné zelenině (klasický obchod), ale už neexistuje :-(
  26.2.2018 11:49LB
  IjaSv: Zbynek: diky!
  Holky jsou klasicti zverimexovi podvratacci:) Do toho zverimexu pry dodava pravidelne pani, ktera ma morcata na baraku na "seceni travy", takze se ji asi pomnozi "kde-co". Kdyz jsme si je prinesli domu, tak jsem je nechala zkontrolovat na veterine a vsechno bylo ok.
  Takze vahu resit nebudu, pokud nezacnou hubnout. Jenom mi oproti Jindrichovi, ktery byl opravdu velky samec, prijdou porad takove miminka, i kdyz uz je jim vlastne kolem pul roku. Nicmene ambice pro chov nebo vystavy rozhodne nemame, porizovali jsme je vyhradne jako mazlicky.
  - - - - -
  Jezzabell: to jsou krasne zpravy!! - wolfik je fakt bojovnik kazdym coulem...!:)
  26.2.2018 15:11Veronika5
  Zbyněk: Ok, dík, tak já se taky odvážím to zkusit :)!
  26.2.2018 16:46Jezzabell
  Veronika5: taky s tím nemám žádný problém dva roky minimálně. Ono v Lídlu ho přes zimu nevím proč nevedou, tam si vyberu krásně střapatej na bedýnkách. Ale Billa je tutovka.
  Wolfík začal hodně krvácet. Je to mazec:( Mluvila jsem telefonicky s doktorem, prý s tím nejde nic dělat. Je to náročná operace a je to procces hojení. Ale je to teda na nervy nápor! Vidět ho takhle, no nic příjemného. Naříká, ale baští. Omezil pití, asi namáhá ten močák. Koupila jsem mu v lékárně čaj se zlatobýlem, teda nechutná mu to, nebo prostě nechce tolik pít. (Ale je dobrej, mňamy). Do čtvrtka by měl dorazit RC Uro. Achjo.
  26.2.2018 17:41Veronika5
  Jezzabell: Tak u nás v Lidlu ho maj celou zimu :). Moc držíme palce s Wolfíkem. Taky nám morčík po operaci močáku krvácel, samo to pak přestalo. I tam byla taky ňáká recidiva, jako u vás, čtrnáct dní po operaci tam měl zase krev a zase mu "něco" viděli na sonu. prý nešlo poznat, jestli se tam vytvořila nějaká krevní sraženina, nebo jestli se dělá nový kámen. Ale už jsme nechtěli jít do nové operace tak brzy po té první, měla jsem pocit, že by to nezvládl. Odnesli jsme si ho domů s tím, že až mu bude fakt zle, poneseme ho hned na utracení. Nicméně morčák měl nějaké potíže ještě cca 14 dní, ale ne moc, žral dobře a byl veselý, a nakonec se úplně uzdravil, žádná krev ani známky bolesti při čůrání. Co se stalo s "tou věcí" v močáku, nevím, už se to pak nikdy nevyšetřovalo (nebylo proč). Tehdy nám na veterině doporučili nějaké speciální granulky co měly taky pomoct při problémech s močovým ústrojím, tak jsme je tam pak vždycky objednávali, ale už nemám ponětí co to bylo. Kdoví, jestli mu to taky pomáhalo. Ale myslím, že pokud něco takového ještě je na trhu a jestli to má smysl, váš vet by vám to už určitě byl taky doporučil.
  Každopádně moc držíme palce, ať to u vás dopadne tak jako tenkrát u nás!
  27.2.2018 16:14Gips
  Prosím, potřebuju poradit. Máme dvě klučičí morčátka, jeden 7 měsíců druhý 4 mesice. Poslední dobou starší hrozně žárlí neustále ho utiskuje, prohání po kleci, mají u sebe čumaky bručí na sebe a pak na něj vystartuje. Zeleninu jedí spolu z jedný misky v pohodě. Minulý týden začal vyjíždět i po nás když hladíme mladšího. Bojím se aby si nic neudělali. A hlavně syn už se jich začíná bát, kdy je může hladit a kdy na něj starší vyjede. Mám je oddělit nebo máte nějakou radu?
  27.2.2018 17:01Smirny
  Gips: možná je budete muset oddělit, pokud se začnou fakt prát:-( Bohužel máte věkem k sobě hodně nevhodně. Oba jsou teď v pubertě, asi po sobě půjdou, pokud už začíná ten starší. Ideál pro soužití dvou samců je věk prvního 12 měsíců a více a k němu malý hned po odstavu od mámy. tady to funguje nejlépe. Mladý se podřídí staršímu od začátku a když u něj nastane puberta, tak už autoritu uznává. Často fungují dva bratříčci spolu, ale i tam se může stát, že se střetnou "v zájmech" v pubertě..
  - - - - -
  Zkuste dát dvě misky, třeba dvě nějaké schovky, hlavně velkou klec. Ale i tak to nemusí bohužel fungovat.
  27.2.2018 17:36Sheena
  Hledám milující domov pro jednu morčecí slečnu, kterou někdo "odložil" u supermarketu :-(. Morčinka je dle veterináře naprosto zdravá, bylo o ni asi dobře pečováno než se někomu přestala hodit. Je to klasický hladký zverimexáček, krátkosrstá, černobílá. Bude ji dobře v prostorném domečku nejlépe u nějaké další kamarádky nebo kastrovaného kamaráda. Pouze jako mazlíček do dobrých rukou, ne jako potravu pro hady!!! Osobní odběr ( Pardubice ) - janina.kop@seznam.cz

  Kdybyste někdo o někom věděl, dejte vědět ( třeba do SZ ). Morčinka už je větší, není to mimi po odstavu. Už mám sama tři a dlouhodobě už nemám místo pro další domek ( i když s mojí Peggy by byly jak ségry :-D ), tak bych byla ráda kdyby se dostala k hodným lidem - ne aby ji zas někdo zahodil do mrazu... :-(
  27.2.2018 18:13mlety_kmin
  Dobrý den, používáte na morčata Frontline spot on? Pokud ano, kterou variantu (pro psy nebo pro kočky? Váchová kategorie předpokládám ta nejnižší)
  27.2.2018 19:48Zbyněk
  Sheena: to snad ano není možné, co to je za zmetky, vyhodit do mínus patnácti nebohé zvířátko:/ Vyfoť jí a dám to na FB.
  Tyhle "lidi" bych opravdu zpřerážel.

  mlety_kmin: ne, nedáváme, morče klíšťata nemívá a není to pro ně vůbec vhodné.
  27.2.2018 20:13Smirny
  mlety-kmin: pokud potřebujete jednorázvě řešit všenky, tak je lepší u veterináře koupit Advocate. Frontline je na všenky na p.rd. Nikdy nezabijete veškerou havěť. Jinak jak píše Zbyněk, jako prevence proti klíšťatům zbytečné.
  27.2.2018 21:05Gips
  Smirny: zkusím jim dát domek, teď mají dva hamaky a patro. Když jim vyčistim klec tak starší ji projede důkladně zadkem na zemi bručí u toho jako Mistr světa na malého bubla pořád. Tak snad domek a nějaký tunel pomůže. Je pravda, že ve výběhu jsou klidnější, sice spolu už neběhaji jako třeštidla, ale mají prostor každý pro sebe. Děkuju
  27.2.2018 21:11Jezzabell
  Veronika5: Díky moc za rady, určitě se veterináře poptám. Je to teda síla, chudák. Ale baští, dokonce dnes lezl opatrně i po Bártíkovi, ten držel a nehnul se mu, chůvička jedna:) Jen děsně naříká a krvácí..chjoo.
  Doktor říká, že s tím nic neudělá, že se musí zahojit zevnitř. Navíc ty léky na bolest mu ještě pošramotily ledviny, takže je má jen když opravdu hodně naříká..Taky mu přeju, aby to dal, ale jdu s ním vyloženě minutu po minutě.
  27.2.2018 21:32Smirny
  Jezzabell: mám taky za sebou zkušenost s operací močového kamene, tedy můj jeden samec. Popsáno na mých webovkách, v novinkách, zpětně strana 4 ( akutní operace Paramonka). taky první noc krvácel, ale druhý den to ustalo, dle veterinářky by to tak mělo být, že by krvácení nemělo přetrvávat. No držím pěsti, ať to močík zvládne. Ten můj je v pořádku, byl operovaný červenec 2016.
  27.2.2018 21:43mlety_kmin
  Zbyněk, Smirny, Gibs - díky, jde o všenky a možná roztoče (klíšťata nevím,kde bychom v únoru vzali :)) Každopádně mi jde o to, že jsme v minulosti zkoušeli na radu několika veterinářů sto a jeden přípravek a nejspolehlivější byl právě nějaký spot on ALE už si nepamatuju, co to bylo a po menší pátračce jsem původně dohledala jen frontline. Každopádně už máme Beaphar spot on přímo pro morčata, tak snad to bude v cajku :)
  27.2.2018 22:28Veronika5
  Gips: ten domek nevím nevím, když už, tak rozhodně dva domky. U nás platí že všechno musí být dvakrát a úplně stejné, aby když jeden druhého odněkud vyhodí, si ten vyhozený mohl najít to samé pro sebe. Jak bylo např. jenom jedno patro, už se cvakalo zubama. Když jsme dali patra dvě, idyla. A taky když se to u nás jeden den trochu vyhrotilo, pomohl den ve výběhu. Ale přímo domky bych nedávala, spíš nějaké papuče, pelíšky nebo tak, domky jsou moc uzavřené a když uvnitř dojde k nějakému škorpení, špatně se z nich utíká.
  - - - - -
  Jezzabell: To asi jinak ani nejde než řešit vždycky jen akruální situaci. Jinak léky na bolest u nás nebyly nikdy, on teda byl skvělej, zvládal všechno, dva dny po operaci si třeba hustě vyžral stehy, pořídil je skoro všechny vytahat, ještě teď mě mrazí. A právě taky nikdy nebyl po operaci sám, vždycky jsme je dávali se samičkou spolu. Když jsme krátce zkusili marodku, lehl si a chtěl umřít :-/. Tak si myslím že je super že má Wolfík u sebe parťáka.
  Drž se hlavně ty, ať se z toho nezblázníš - pro morče děláš všechno co jde!
  28.2.2018 09:00Gips
  Veronika5: to je teda pravda, domek by mohl být nebezpečný. Manžel říkal že jim vyrobí dvojdomek bez čelní stěny. Tím by měl být snadný únik. Dostanou všechno dvakrát a snad to zabere jako u vašich.
  28.2.2018 18:47Veronika5
  Gips: nebo ještě lépe dva domky bez čelní stěny, každý na jednu stranu klece. Ať si mohou od sebe odpočinout a je jasné, že mají každý svůj....
  28.2.2018 19:25Kájka
  Naši morčíci mají 1 domeček + půlpatro (prkno přes šířku klece). Lehávají buď oba pod prknem nebo jeden v domečku a druhý pod patrem.
  28.2.2018 20:58Veronika5
  Kájka: To by u nás absolutně neprošlo ;)